mate-terminal 1.25.0 - en to th translation catalogue (522 entries)

en: "%s" is not a valid zoom factor
th: "%s" ไม่ใช่อัตราขยายที่ถูกต้อง

en: "%s" option given twice for the same window
th: "%s" ตัวเลือกถูกกำหนดซ้ำในหน้าต่างเดียวกัน

en: <b>Command</b>
th: <b>คำสั่ง</b>

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
th: <b>ตัวอักษร พื้นหลัง ตัวหนา และเส้นใต้</b>

en: <b>Palette</b>
th: <b>จานสี</b>

en: <b>Title</b>
th: <b>หัวเรื่อง</b>

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
th: <small><i><b>หมายเหตุ:</b> โปรแกรมเทอร์มินัลทั้งหลายกำหนดชุดสีเหล่านี้ไว้ในตัวอยู่แล้ว</i></small>

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
th: <small><i><b>หมายเหตุ:</b> ตัวเลือกเหล่านี้อาจทำให้บางโปรแกรมทำงานไม่ถูกต้อง
    ตัวเลือกเหล่านี้มีไว้เพื่อช่วยคุณแก้ขัดกับโปรแกรมบางตัวและระบบปฏิบัติการบางระบบ
    ที่ต้องการพฤติกรรมของเทอร์มินัลที่ต่างออกไปเท่านั้น</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
th: <small><i>ทึบ</i></small>

en: <small><i>None</i></small>
th: <small><i>ใส</i></small>

en: A subset of possible encodings are presented in the "Encoding" submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
th: กลุ่มย่อยของรหัสอักขระที่เป็นไปได้แสดงอยู่ในเมนูย่อย "Encoding" เป็นรายชื่อของรหัสอักขระที่แสดงที่นั่น รหัสอักขระพิเศษชื่อ "current" หมายถึงการแสดงรหัสอักขระของรหัสท้องถิ่นปัจจุบัน

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
th: เทอร์มินัลเทียมสำหรับสภาพแวดล้อมเดสก์ท็อป MATE

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
th: ค่าที่อยุ่ระหว่าง 0.0 และ 1.0 แสดงถึงความเข้มของภาพพื้นหลังว่าเข้มมากขนาดไหน 0.0 หมายถึง ไม่เข้ม, 1.0 หมายถึงเข้มมาก ในการใช้งานปัจจุบันมีความเข้มที่ใช้ได้เพียง 2 ระดับ ดังนั้นการตั้งค่าจึงปฏิบัติเหมือนค่าตรรกะ โดยที่ 0.0 คือยกเลิกเอฟเฟ็กต์การทำให้เข้ม

en: ASCII DEL
th: รหัสแอสกี DEL

en: A_vailable encodings:
th: รหัสอักขระที่_มีอยู่:

en: About MATE Terminal
th: เกี่ยวกับเทอร์มินัล MATE

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับดึงแท็บปัจจุบันออกมา กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับย้ายแท็บปัจจุบันไปทางซ้าย กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับย้ายแท็บปัจจุบันไปทางขวา กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Accelerator to detach current tab.
th: ปุ่มลัดสำหรับดึงแท็บปัจจุบันออกมา

en: Accelerator to move the current tab to the left.
th: ปุ่มลัดสำหรับย้ายแท็บปัจจุบันไปทางซ้าย

en: Accelerator to move the current tab to the right.
th: ปุ่มลัดสำหรับย้ายแท็บปัจจุบันไปทางขวา

en: Add or Remove Terminal Encodings
th: เพิ่มหรือลดรหัสอักขระของเทอร์มินัล

en: Always blink
th: กะพริบเสมอ

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
th: ชื่อแบบอักษร Pango ตัวอย่างเช่น "Sans 12" หรือ "Monospace Bold 14"

en: Append initial title
th: ต่อท้ายหัวเรื่องเริ่มต้น

en: Arabic
th: อารบิก

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
th: อาร์กิวเมนต์สำหรับ "%s" ไม่ใช่คำสั่งที่ถูกต้อง: %s

en: Armenian
th: อาร์เมเนียน

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Background image
th: ภาพพื้นหลัง

en: Background image _scrolls
th: ภาพพื้นหลังเ_ลื่อนได้

en: Background type
th: ชนิดพื้นหลัง

en: Baltic
th: บอลติก

en: Black on light yellow
th: สีดำบนพื้นเหลืองอ่อน

en: Black on white
th: สีดำบนพื้นขาว

en: Block
th: บล็อค

en: Bol_d color:
th: สีตัวห_นา:

en: Built-in _schemes:
th: ชุดรูปแบบสีที่มีมากับโปรแ_กรม:

en: Built-in sche_mes:
th: ชุดรูปแบบสีที่_มีมากับโปรแกรม:

en: C_all To…
th: เ_รียกสายไปยัง…

en: C_lose Tab
th: ปิ_ดแท็บ

en: C_lose Terminal
th: ปิดเ_ทอร์มินัล

en: C_lose Window
th: ปิ_ดหน้าต่าง

en: C_reate
th: _สร้าง

en: Celtic
th: เซลติก

en: Central European
th: ยุโรปตอนกลาง

en: Change _Profile
th: เปลี่ยนโ_พรไฟล์

en: Characters that are considered "part of a word"
th: อักขระที่พิจารณาเป็น "ส่วนหนึ่งของคำ"

en: Chinese Simplified
th: จีนตัวย่อ

en: Chinese Traditional
th: จีนตัวเต็ม

en: Choose A Terminal Font
th: เลือกแบบอักษรเทอร์มินัล

en: Choose Palette Color %d
th: เลือกสีในจานสีช่อง %d

en: Choose Terminal Background Color
th: เลือกสีพื้นหลังเทอร์มินัล

en: Choose Terminal Text Color
th: เลือกสีตัวอักษรเทอร์มินัล

en: Choose base profile
th: เลือกโพรไฟล์หลัก

en: Click button to choose profile
th: คลิกปุ่มเพื่อเลือกโพรไฟล์

en: Close Tab
th: ปิดแท็บ

en: Close Window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Close tab
th: ปิดแท็บ

en: Close tabs with middle click
th: ปิดแท็บด้วยการคลิกเมาส์ปุ่มกลาง

en: Close this terminal?
th: จะปิดเทอร์มินัลนี้หรือไม่?

en: Close this window?
th: จะปิดหน้าต่างนี้หรือไม่?

en: Color p_alette:
th: _จานสี:

en: Colors
th: สี

en: Compatibility
th: ความเข้ากันได้

en: Contents
th: เนื้อหา

en: Contributors:
th: ผู้ร่วมสมทบ:

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy selected text into _clipboard
th: คัดลอกข้อความที่เลือกใน_คลิปบอร์ด

en: Copy selection to clipboard
th: คัดลอกการเลือกไปยังคลิปบอร์ด

en: Could not open the address “%s”
th: ไม่สามารถเปิดที่อยู่ “%s”

en: Could not save contents
th: ไม่สามารถบันทึกเนื้อหา

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Current Locale
th: ตามโลแคลปัจจุบัน

en: Cursor _shape:
th: รูป_ร่างของเคอร์เซอร์:

en: Cursor blin_k:
th: เคอร์เซอร์_กะพริบ:

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom co_mmand:
th: คำสั่ง_กำหนดเอง:

en: Custom command to use instead of the shell
th: คำสั่งกำหนดเองที่ใช้แทนเชลล์

en: Cyrillic
th: ซีริลลิก

en: Cyrillic/Russian
th: ซีริลลิก/รัสเซีย

en: Cyrillic/Ukrainian
th: ซีริลลิก/ยูเครน

en: Default color of bold text in the terminal
th: สีปริยายของข้อความตัวหนาในเทอร์มินัล

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
th: สีปริยายของข้อความตัวหนาในเทอร์มินัล ในรูปของข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสี เช่น "red") ค่านี้จะไม่มีผลถ้า bold_color_same_as_fg เป็นค่าจริง

en: Default color of terminal background
th: สีปริยายของพื้นหลังเทอร์มินัล

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
th: สีปริยายของพื้นหลังเทอร์มินัล ในรูปของข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสี เช่น "red")

en: Default color of text in the terminal
th: สีปริยายของข้อความในเทอร์มินัล

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
th: สีปริยายของข้อความในเทอร์มินัล ในรูปของข้อกำหนดสี (สามารถเป็นเลขฐานสิบหกในรูปแบบ HTML หรือชื่อสี เช่น "red")

en: Default number of columns
th: จำนวนคอลัมน์โดยปริยาย

en: Default number of rows
th: จำนวนบรรทัดโดยปริยาย

en: Default size:
th: ขนาดปริยาย:

en: Delete Profile
th: ลบโพรไฟล์

en: Delete profile “%s”?
th: ลบโพรไฟล์ “%s” หรือไม่?

en: Detach Tab
th: ดึงแท็บออกมา

en: Disable connection to session manager
th: ปิดใช้การเชื่อมต่อไปยังโปรแกรมจัดการวาระ

en: Disabled
th: ปิดใช้

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
th: ไม่ต้องลงทะเบียนกับเซิร์ฟเวอร์สารบบชื่อสำหรับการเรียกทำงาน ไม่ต้องนำเทอร์มินัลที่ทำงานอยู่มาใช้ซ้ำ

en: E_ncodings shown in menu:
th: รหัสอักขระใ_นเมนู:

en: Edit
th: แก้ไข

en: Editing Profile “%s”
th: แก้ไขโพรไฟล์ “%s”

en: Effect of the Backspace key
th: ผลของปุ่ม backspace

en: Effect of the Delete key
th: ผลของปุ่ม delete

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
th: เปิดใช้ปุ่มลัดเ_มนู (ค่าปริยายคือ F10)

en: Error parsing command: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแจงคำสั่ง: %s

en: Escape sequence
th: ลำดับอักขระพิเศษ

en: Execute the argument to this option inside the terminal
th: เรียกคำสั่งที่เป็นอาร์กิวเมนต์ของตัวเลือกนี้ในเทอร์มินัล

en: Exit the terminal
th: ออกจากเทอร์มินัล

en: Failed to parse arguments: %s
th: แจงอาร์กิวเมนต์ไม่สำเร็จ: %s

en: File
th: แฟ้ม

en: Filename of a background image.
th: ชื่อแฟ้มของภาพพื้นหลัง

en: Find
th: ค้นหา

en: Find Ne_xt
th: ค้นหา_ต่อไป

en: Find Next
th: หาต่อ

en: Find Pre_vious
th: หา_ก่อนหน้า

en: Find Previous
th: หาก่อนหน้า

en: Font
th: แบบอักษร

en: Full Screen
th: เต็มหน้าจอ

en: Full-screen the window
th: แสดงหน้าต่างแบบเต็มจอ

en: General
th: ทั่วไป

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: Go to _Line...
th: ไปที่_บรรทัด...

en: Gray on black
th: สีเทาบนพื้นดำ

en: Greek
th: กรีก

en: Green on black
th: สีเขียวบนพื้นดำ

en: Gujarati
th: คุชราตี

en: Gurmukhi
th: คุรุมุขี

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Hebrew Visual
th: ฮีบรูซ้ายไปขวา

en: Help
th: วิธีใช้

en: Hide and Show menubar
th: ซ่อนหรือแสดงแถบเมนู

en: Highlight S/Key challenges
th: เน้นคำท้า S/Key

en: Highlight URLs under mouse pointer
th: เน้น URL ภายใต้เคอร์เซอร์ของเมาส์

en: Highlight _S/Key challenges under mouse pointer
th: เน้นคำท้า _S/Key ภายใต้เคอร์เซอร์ของเมาส์

en: Highlight _URLs under mouse pointer
th: เน้น _URL ภายใต้เคอร์เซอร์ของเมาส์

en: Hindi
th: ฮินดี

en: Hold the terminal open
th: เปิดเทอร์มินัลทิ้งไว้

en: How much to darken the background image
th: ให้ภาพพื้นหลังเข้มมากเท่าไร

en: Human-readable name of the profile
th: ชื่อของโพรไฟล์ที่ใช้แสดงผล

en: Human-readable name of the profile.
th: ชื่อของโพรไฟล์ที่ใช้แสดงผล

en: I-Beam
th: ขีดตั้งรูปตัว I

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: Icon for terminal window
th: ไอคอนสำหรับหน้าต่างเทอร์มินัล

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
th: ไอคอนที่ใช้สำหรับแท็บ/หน้าต่างที่มีโพรไฟล์นี้

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
th: ถ้าโปรแกรมในเทอร์มินัลกำหนดหัวเรื่อง (คนทั่วไปส่วนใหญ่มีการตั้งเชลล์ส่วนตัวสำหรับทำหน้าที่ในส่วนนี้) หัวเรื่องที่ถูกกำหนดแบบพลวัตจะสามารถลบ, อยู่ข้างหน้า, อยู่ข้างหลัง หรือแทนที่หัวเรื่องที่ถูกกำหนดไว้ ค่าที่เป็นไปได้คือ "replace", "before", "after", หรือ "ignore"

en: If true, URLs under mouse pointer are highlighted and can be opened by mouse click together with control key or used in context menu.
th: ถ้าเลือก URL ภายใต้เคอร์เซอร์ของเมาส์จะถูกเน้นและสามารถเปิดได้โดยการคลิกเมาส์ร่วมกับปุ่มควบคุมหรือใช้ในเมนู

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
th: ถ้าเลือก ต้องอนุญาตให้โปรแกรมในเทอร์มินัลทำข้อความตัวพิมพ์หนา

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
th: ถ้าเลือก ข้อความตัวหนาจะถูกแสดงด้วยสีเดียวกับข้อความปกติ

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
th: ถ้าเลือก จะไม่ส่งเสียงเมื่อโปรแกรมส่งลำดับอักขระพิเศษของเสียงบี๊ปของเทอร์มินัล

en: If true, it enables the ability to close tabs using middle click.
th: ถ้าเลือก จะเปิดใช้ความสามารถในการปิดแท็บโดยใช้เมาส์ปุ่มกลาง

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [Ctrl+Tab] and [Ctrl+Shift+Tab].
th: ถ้าเลือก จะเปิดใช้ความสามารถสลับแท็บโดยใช้ [Ctrl+Tab] และ [Ctrl+Shift+Tab]

en: If true, newly created terminal windows will have custom size specified by default_size_columns and default_size_rows.
th: ถ้าเลือก หน้าต่างเทอร์มินัลที่สร้างใหม่จะมีขนาดตามที่กำหนดเองใน default_size_columns และ default_size_rows

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
th: ถ้าเลือก การกดปุ่มใดปุ่มหนึ่งจะเลื่อนแถบเลื่อนไปท้ายสุด

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
th: ถ้าเลือก ให้เลื่อนภาพพื้นหลังไปพร้อมกับข้อความเบื้องหน้า, ถ้าไม่เลือก ให้รักษาภาพพื้นหลังอยู่ที่เดิมและเลื่อนข้อความเบื้องหน้าไปบนภาพพื้นหลังนั้น

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
th: ถ้าเลือก บรรทัดต่างๆ ที่รักษาไว้สำหรับการเลื่อนจอกลับจะไม่มีการลบทิ้งเลย ประวัติการเลื่อนกลับจะถูกเก็บไว้ในดิสก์ชั่วคราว ดังนั้น การเปิดตัวเลือกนี้อาจทำให้ดิสก์เต็มได้ ถ้ามีข้อความออกทางเทอร์มินัลจำนวนมาก

en: If true, selection is automatically copied to clipboard buffer.
th: ถ้าเลือก การเลือกจะคัดลอกไปยังบัฟเฟอร์คลิปบอร์ดโดยอัตโนมัติ

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
th: ถ้าเลือก คำสั่งภายในเทอร์มินัลจะถูกเรียกใช้งานแบบเชลล์ลอกอิน (argv[0] จะมีเครื่องหมายยัติภังค์อยู่ข้างหน้า)

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
th: ถ้าเลือก เทอร์มินัลจะใช้แบบอักษรมาตรฐานที่กำหนดในพื้นโต๊ะ ถ้าแบบอักษรนั้นเป็นแบบความกว้างคงที่ (หรือแบบอักษรที่ใกล้เคียงที่สุดที่สามารถใช้ได้ ในกรณีที่หาไม่พบ)

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
th: ถ้าเลือก รายการชุดรูปแบบสีที่ใช้สำหรับกล่องป้อนข้อความจะใช้สำหรับเทอร์มินัลด้วย โดยจะแทนที่สีต่างๆ ที่ผู้ใช้กำหนดไว้

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
th: ถ้าเลือก จะใช้ค่าของ custom_command แทนการเรียกใช้งานเชลล์

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
th: ถ้าเลือก เทอร์มินัลจะเลื่อนไปล่างสุดเมื่อมีผลลัพธ์ใหม่

en: Image _file:
th: แฟ้มรูป_ภาพ:

en: Images
th: รูปภาพ

en: Incompatible terminal config file version.
th: แฟ้มค่าตั้งเทอร์มินัลเป็นรุ่นที่ไม่เข้ากัน

en: Initial _title:
th: _หัวเรื่องเริ่มต้น:

en: Invalid geometry string "%s"
th: คำบรรยายค่าเรขาคณิตไม่ถูกต้อง "%s"

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Keep initial title
th: ใช้หัวเรื่องเริ่มต้นตามเดิม

en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัด

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดกล่องโต้ตอบสร้างโพรไฟล์ กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับการปิดแท็บ กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับปิดหน้าต่าง กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับคัดลอกข้อความที่เลือกไปยังคลิปบอร์ด กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for finding the next occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับหาคำค้นถัดจากจุดที่แล้วในเทอร์มินัล โดยแสดงเป็นข้อความในรูปแบบเดียวกับที่ใช้สำหรับแฟ้มทรัพยากรของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกเป็นค่าพิเศษ  "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for finding the previous occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับหาคำค้นก่อนหน้าจุดที่แล้วในเทอร์มินัล โดยแสดงเป็นข้อความในรูปแบบเดียวกับที่ใช้สำหรับแฟ้มทรัพยากรของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกเป็นค่าพิเศษ  "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเรียกใช้ระบบช่วยเหลือ กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับขยายขนาดแบบอักษร กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับย่อขนาดแบบอักษร กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับกำหนดแบบอักษรขนาดปกติ กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดแท็บใหม่ กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดหน้าต่างใหม่ กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับแปะเนื้อหาของคลิปบอร์ดในเทอร์มินัล โดยแสดงเป็นข้อความในรูปแบบเดียวกับที่ใช้สำหรับแฟ้มทรัพยากรของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกเป็นค่าพิเศษ  "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for selecting all the text in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเลือกข้อความทั้งหมดในเทอร์มินัล โดยแสดงเป็นข้อความในรูปแบบเดียวกับที่ใช้สำหรับแฟ้มทรัพยากรของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกเป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for showing the find dialog. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับแสดงกล่องโต้ตอบหา โดยแสดงเป็นข้อความในรูปแบบเดียวกับที่ใช้สำหรับแฟ้มทรัพยากรของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกเป็นค่าพิเศษ  "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 1 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 10 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 11 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 12 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 2 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 3 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 4 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 5 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 6 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 7 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 8 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 9 กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับโหมดเต็มจอ กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับย้อนกลับค่าเดิมและล้างเทอร์มินัล กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับย้อนเทอร์มินัลกลับค่าเดิม กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับบันทึกเนื้อหาของแท็บปัจจุบันลงในแฟ้ม กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับตั้งหัวเรื่องเทอร์มินัล กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key to switch to the next profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปยังโพร์ไฟล์ถัดไป โดยแสดงเป็นข้อความในรูปแบบเดียวกับที่ใช้สำหรับแฟ้มทรัพยากรของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกเป็นค่าพิเศษ  "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บถัดไป กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังโพรไฟล์ก่อนหน้า Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกเป็นสตริงพิเศษ

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บที่แล้ว กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับการแสดงแถบเมนู กำหนดโดยข้อความที่มีรูปแบบเหมือนกับที่ใช้ในแฟ้ม resource ของ GTK+ ถ้าคุณกำหนดตัวเลือกนี้เป็นค่าพิเศษ "disabled" ก็จะไม่มีปุ่มลัดสำหรับปฏิบัติการนี้

en: Keyboard shortcut to close a tab
th: ปุ่มลัดปิดแท็บ

en: Keyboard shortcut to close a window
th: ปุ่มลัดสำหรับปิดหน้าต่าง

en: Keyboard shortcut to copy text
th: ปุ่มลัดคัดลอกข้อความ

en: Keyboard shortcut to create a new profile
th: ปุ่มลัดสร้างโพรไฟล์ใหม่

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
th: ปุ่มลัดสำหรับหาคำค้นถัดจากจุดที่แล้ว

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
th: ปุ่มลัดสำหรับหาคำค้นก่อนหน้าจุดที่แล้ว

en: Keyboard shortcut to launch help
th: ปุ่มลัดเรียกตัวช่วย

en: Keyboard shortcut to make font larger
th: ปุ่มลัดสำหรับขยายแบบอักษร

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
th: ปุ่มลัดสำหรับทำแบบอักษรขนาดปกติ

en: Keyboard shortcut to make font smaller
th: ปุ่มลัดสำหรับย่อแบบอักษร

en: Keyboard shortcut to open a new tab
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดแท็บใหม่

en: Keyboard shortcut to open a new window
th: ปุ่มลัดสำหรับเปิดหน้าต่างใหม่

en: Keyboard shortcut to paste text
th: ปุ่มลัดสำหรับแปะข้อความ

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
th: ปุ่มลัดสำหรับตั้งค่าใหม่และลบเทอร์มินัล

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
th: ปุ่มลัดสำหรับย้อนเทอร์มินัลกลับค่าเดิม

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
th: ปุ่มลัดสำหรับบันทึกเนื้อหาของแท็บปัจจุบันลงในแฟ้ม

en: Keyboard shortcut to select all text
th: ปุ่มลัดสำหรับเลือกข้อความทั้งหมด

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
th: ปุ่มลัดสำหรับตั้งหัวเรื่องเทอร์มินัล

en: Keyboard shortcut to show the find dialog
th: ปุ่มลัดสำหรับแสดงกล่องโต้ตอบหา

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 1

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 10

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 11

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 12

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 2

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 3

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 4

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 5

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 6

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 7

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 8

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บ 9

en: Keyboard shortcut to switch to the next profile
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปยังโพร์ไฟล์ถัดไป

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บถัดไป

en: Keyboard shortcut to switch to the previous profile
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับไปยังโพรไฟล์ก่อนหน้า

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
th: ปุ่มลัดสำหรับเปลี่ยนไปที่แท็บที่แล้ว

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับโหมดเต็มหน้าจอ

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
th: ปุ่มลัดสำหรับสลับค่าความสามารถในการมองเห็นของแถบเมนู

en: Korean
th: เกาหลี

en: L_eave Full Screen
th: เ_ลิกแสดงผลเต็มจอ

en: Linux console
th: คอนโซลลินุกซ์

en: List of available encodings
th: รายการของการเข้ารหัสที่มีอยู่

en: List of profiles
th: รายการของโพรไฟล์

en: List of profiles known to mate-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /org/mate/terminal/profiles.
th: รายชื่อโพรไฟล์ที่รู้จักใน mate-terminal รายชื่อมีสตริงชื่อไดเรกทอรีย่อยที่สัมพันธ์กับ /org/mate/terminal/profiles

en: Load a terminal configuration file
th: โหลดแฟ้มค่าตั้งเทอร์มินัล

en: MATE Terminal
th: เทอร์มินัลของ MATE

en: MATE Terminal Emulator
th: เทอร์มินัลเทียมของ MATE

en: MATE Terminal is a fork of GNOME Terminal and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Terminal, please visit the project's home page.
th: เทอร์มินัล MATE แตกแขนงมาจากเทอร์มินัล GNOME และเป็นส่วนหนึ่งของสภาพแวดล้อมเดสก์ท็อป MATE ถ้าคุณต้องการทราบข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับ MATE และเทอร์มินัล MATE กรุณาเยี่ยมชมโฮมเพจของโครงการ

en: MATE Terminal is a terminal emulation application that you can use to access a UNIX shell in the MATE environment. MATE Terminal emulates the xterm program developed by the X Consortium. It supports translucent backgrounds, opening multiple terminals in a single window (tabs) and clickable URLs.
th: เทอร์มินัล MATE เป็นโปรแกรมจำลองเทอร์มินัลสำหรับเข้าใช้สภาพแวดล้อมเชลล์ยูนิกซ์ในสภาพแวดล้อม MATE เทอร์มินัล MATE เลียนแบบโปรแกรม xterm ที่พัฒนาโดยสมาคม X รองรับพื้นหลังโปร่งแสง การเปิดหลายเทอร์มินัลในหน้าต่างเดียว (แท็บ) และสามารถคลิก URL ด้

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
th: เทอร์มินัล MATE เผยแพร่ด้วยความหวังว่าโปรแกรมจะมีประโยชน์ แต่ *ไม่มีการรับประกันใดๆ* ไม่มีแม้การรับประกัน *อรรถประโยชน์เชิงพาณิชย์* หรือ *ความเหมาะสมสำหรับวัตถุประสงค์เฉพาะกิจใดๆ* กรุณาอ่าน GNU General Public License เพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
th: เทอร์มินัล MATE เป็นซอฟต์แวร์เสรี คุณสามารถแจกจ่ายต่อ และ/หรือ แก้ไขโปรแกรมได้ ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 3 หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)

en: Match _entire word only
th: ค้นหาทั้_งคำ

en: Match as _regular expression
th: ค้นหาด้วยนิพจน์เ_รกิวลาร์

en: Maximize the window
th: ขยายแผ่หน้าต่าง

en: Move Tab _Left
th: ย้ายแท็บไปทางซ้า_ย

en: Move Tab _Right
th: ย้ายแท็บไปทาง_ขวา

en: Move Tab to the Left
th: ย้ายแท็บไปทางซ้าย

en: Move Tab to the Right
th: ย้ายแท็บไปทางขวา

en: Never blink
th: ไม่กะพริบ

en: New Profile
th: โพรไฟล์ใหม่

en: New Tab
th: แท็บใหม่

en: New Window
th: หน้าต่างใหม่

en: New _Profile…
th: โ_พรไฟล์ใหม่…

en: No such profile "%s", using default profile
th: ไม่มีโพรไฟล์ "%s" จะใช้โพรไฟล์ปริยายแทน

en: Nordic
th: นอร์ดิก

en: Normal Size
th: ขนาดปกติ

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
th: โดยปกติคุณสามารถเข้าถึงแถบเมนูได้ด้วยปุ่ม F10 ปุ่มนี้สามารถกำหนดได้เองโดยใช้ gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "ปุ่มใดๆ") ตัวเลือกนี้อนุญาตให้ยกเลิกการใช้ปุ่มลัดมาตรฐานของแถบเมนู

en: Not a valid terminal config file.
th: ไม่ใช่แฟ้มค่าตั้งเทอร์มินัลที่ใช้การได้

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
th: จำนวนคอลัมน์ในหน้าต่างเทอร์มินัลที่เปิดใหม่ ไม่มีผลถ้าไม่ได้เปิดใช้ use_custom_default_size

en: Number of lines to keep in scrollback
th: จำนวนบรรทัดที่รักษาไว้สำหรับการเลื่อนกลับ

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
th: จำนวนบรรทัดในหน้าต่างเทอร์มินัลที่เปิดใหม่ ไม่มีผลถ้าไม่ได้เปิดใช้ use_custom_default_size

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
th: จำนวนบรรทัดที่รักษาไว้สำหรับการเลื่อนกลับ คุณสามารถเลื่อนจอเทอร์มินัลกลับได้ตามจำนวนบรรทัดนี้ บรรทัดที่ไม่อยู่ในช่วงของการเลื่อนกลับจะถูกลบทิ้ง ถ้าคีย์ scrollback_unlimited เป็นค่าจริง ก็จะไม่สนใจคีย์นี้

en: On the left side
th: ทางฝั่งซ้าย

en: On the right side
th: ทางฝั่งขวา

en: Open Ta_b
th: แท็_บใหม่

en: Open _Terminal
th: เปิดเ_ทอร์มินัล

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
th: เปิดแท็บใหม่ในหน้าต่างที่เปิดล่าสุดโดยใช้โพรไฟล์ปริยาย

en: Open a new window containing a tab with the default profile
th: เปิดหน้าต่างใหม่ที่มีแท็บตามโพรไฟล์ปริยาย

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
th: เทอร์มินัล MATE รุ่นนี้ไม่รองรับตัวเลือก "%s" อีกต่อไป คุณอาจจะต้องสร้างโพรไฟล์ที่มีค่าตั้งที่ต้องการ แล้วใช้ตัวเลือก --profile ซึ่งเป็นตัวเลือกใหม่

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
th: ตัวเลือก "%s" ต้องตามด้วยคำสั่งที่จะเรียก โดยป้อนบนบรรทัดคำสั่งที่เหลือ

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
th: ตัวเลือกสำหรับเปิดหน้าต่างใหม่หรือแท็บเทอร์มินัลใหม่ สามารถกำหนดได้มากกว่าหนึ่งตัวเลือก

en: P_rofiles
th: โ_พรไฟล์

en: P_rofiles…
th: โ_พรไฟล์…

en: Palette entry %d
th: จานสีรายการที่ %d

en: Palette for terminal applications
th: จานสีสำหรับโปรแกรมเทอร์มินัล

en: Paste
th: แปะ

en: Paste _Filenames
th: แปะ_ชื่อแฟ้ม

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
th: เปิดกล่องโต้ตอบเมื่อตรวจพบและมีการคลิกคำขอการโต้ตอบคำท้า S/Key การพิมพ์รหัสผ่านในกล่องโต้ตอบจะส่งการโต้ตอบดังกล่าวไปที่เทอร์มินัล

en: Position of the scrollbar
th: ตำแหน่งของแถบเลื่อน

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
th: ค่าที่เป็นไปได้คือ "close" เพื่อปิดเทอร์มินัล และ "restart" เพื่อเริ่มต้นคำสั่งใหม่

en: Pr_ofile Preferences
th: _ปรับแต่งโพรไฟล์

en: Prepend initial title
th: เติมข้างหน้าหัวเรื่องเริ่มต้น

en: Profile Editor
th: หน้าต่างแก้ไขโพรไฟล์

en: Profile _name:
th: _ชื่อโพรไฟล์:

en: Profile list
th: รายการโพรไฟล์

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
th: โพรไฟล์ที่ใช้เมื่อเปิดหน้าต่างหรือแท็บใหม่จะต้องอยู่ในรายการโพรไฟล์ (_l)

en: Profile to use for new terminals
th: โพรไฟล์ที่ใช้สำหรับเทอร์มินัลใหม่

en: Profiles
th: โพรไฟล์

en: Replace initial title
th: แทนที่หัวเรื่องเริ่มต้น

en: Reset
th: ตั้งค่าใหม่

en: Reset and C_lear
th: คืนค่าเดิมและ_ลบจอ

en: Reset and Clear
th: ตั้งค่าใหม่และลบ

en: Restart the command
th: เริ่มต้นคำสั่งใหม่

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Ru_n a custom command instead of my shell
th: เ_รียกคำสั่งที่กำหนดแทนเชลล์

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
th: เรียกใช้คำสั่งนี้ในตำแหน่งที่ตั้งของเชลล์ ถ้าเลือก use_custom_command

en: S/Key Challenge Response
th: คำตอบสำหรับคำท้า S/Key

en: S_hade transparent background:
th: แ_รเงาพื้นหลังโปร่งใส:

en: S_hade transparent or image background:
th: ความทึบของ_ฝ้าบังภาพฉากหลัง:

en: Save Contents
th: บันทึกเนื้อหา

en: Save as...
th: บันทึกเป็น...

en: Save the terminal configuration to a file
th: บันทึกค่าตั้งของเทอร์มินัลลงในแฟ้ม

en: Scroll on _keystroke
th: เลื่อนจอเมื่อมีการกดแ_ป้นพิมพ์

en: Scroll on _output
th: เลื่อนจอเมื่อมีการแ_สดงผล

en: Scroll_back:
th: เ_ลื่อนกลับ:

en: Scrolling
th: การเลื่อน

en: Search
th: ค้นหา

en: Search _backwards
th: ค้นหา_ย้อนกลับ

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select Background Image
th: เลือกภาพพื้นหลัง

en: Select _All
th: เลือกทั้ง_หมด

en: Select-by-_word characters:
th: อักขระที่นับรวมเมื่อเลือกเป็น_คำ:

en: Session management options:
th: ตัวเลือกเกี่ยวกับการจัดการวาระ:

en: Set Title
th: ตั้งหัวเรื่อง

en: Set _Character Encoding
th: ตั้งค่า_รหัสอักขระ

en: Set the last specified tab as the active one in its window
th: ตั้งแท็บที่กำหนดล่าสุดเป็นแท็บที่ทำงานในหน้าต่างนั้น

en: Set the terminal title
th: ตั้งหัวหน้าต่างของเทอร์มินัล

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
th: ตั้งค่าอัตราขยายของเทอร์มินัล (1.0 = ขนาดปกติ)

en: Set the window role
th: ตั้ง role ของหน้าต่าง

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
th: กำหนดขนาดหน้าต่าง ตัวอย่างเช่น: 80x24 หรือ 80x24+200+200 (คอลัมน์xบรรทัด+X+Y)

en: Set the working directory
th: ตั้งไดเรกทอรีทำงาน

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
th: ตั้งค่าที่เกิดขึ้นเมื่อกดปุ่ม Backspace ค่าที่เป็นไปได้คือ "ascii-del" สำหรับอักขระแอสกี DEL, "control-h" สำหรับ Control-H (หรืออักขระแอสกี BS), "escape-sequence" สำหรับลำดับอักขระพิเศษซึ่งแทนปุ่ม Backspace หรือ Delete โดยปกติแล้ว "ascii-del" คือค่าที่น่าจะถูกต้องสำหรับปุ่ม Backspace

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
th: ตั้งค่าที่เกิดขึ้นเมื่อกดปุ่ม Delete ค่าที่เป็นไปได้คือ "ascii-del" สำหรับอักขระแอสกี DEL, "control-h" สำหรับ Control-H (หรืออักขระแอสกี BS), "escape-sequence" สำหรับลำดับอักขระพิเศษซึ่งแทนปุ่ม Backspace หรือ Delete โดยปกติแล้ว "escape-sequence" คือค่าที่น่าจะถูกต้องสำหรับปุ่ม Delete

en: Shortcut _Key
th: ปุ่ม_ลัด

en: Show MATE Terminal options
th: แสดงตัวเลือกของเทอร์มินัล MATE

en: Show _Menubar
th: แสดงแถบเ_มนู

en: Show _menubar by default in new terminals
th: แสดงแถบเ_มนูในเทอร์มินัลใหม่โดยปริยาย

en: Show per-terminal options
th: แสดงตัวเลือกสำหรับแต่ละเทอร์มินัล

en: Show per-window options
th: แสดงตัวเลือกสำหรับแต่ละหน้าต่าง

en: Show session management options
th: แสดงตัวเลือกเกี่ยวกับการจัดการวาระ

en: Show terminal options
th: แสดงตัวเลือกของเทอร์มินัล

en: Solarized
th: ในแสงแดด

en: Solarized dark
th: ในแสงแดด สีเข้ม

en: Solarized light
th: ในแสงแดด สีอ่อน

en: South European
th: ยุโรปตอนใต้

en: Specify file containing saved configuration
th: ระบุแฟ้มที่บันทึกค่าตั้งไว้

en: Specify session management ID
th: ระบุหมายเลขการจัดการวาระ

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
th: สลับแท็บด้วย [Ctrl]+[Tab]

en: Switch to Next Profile
th: สลับไปยังโพรไฟล์ถัดไป

en: Switch to Next Tab
th: สลับไปที่แท็บถัดไป

en: Switch to Previous Profile
th: สลับไปยังโพรไฟล์ก่อนหน้า

en: Switch to Previous Tab
th: สลับไปที่แท็บก่อนหน้านี้

en: Switch to Tab 1
th: สลับไปที่แท็บ 1

en: Switch to Tab 10
th: สลับไปที่แท็บ 10

en: Switch to Tab 11
th: สลับไปที่แท็บ 11

en: Switch to Tab 12
th: สลับไปที่แท็บ 12

en: Switch to Tab 2
th: สลับไปที่แท็บ 2

en: Switch to Tab 3
th: สลับไปที่แท็บ 3

en: Switch to Tab 4
th: สลับไปที่แท็บ 4

en: Switch to Tab 5
th: สลับไปที่แท็บ 5

en: Switch to Tab 6
th: สลับไปที่แท็บ 6

en: Switch to Tab 7
th: สลับไปที่แท็บ 7

en: Switch to Tab 8
th: สลับไปที่แท็บ 8

en: Switch to Tab 9
th: สลับไปที่แท็บ 9

en: Switch to this tab
th: สลับมาที่แท็บนี้

en: TITLE
th: ชื่อ

en: TTY Erase
th: อักขระลบของ TTY

en: Ta_bs
th: แท็_บ

en: Tabs
th: แท็บ

en: Terminal
th: เทอร์มินัล

en: Terminal _bell
th: เ_สียงเตือนในเทอร์มินัล

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
th: ตัวเลือกสำหรับเทอร์มินัล ถ้าใช้ก่อนตัวเลือก --window หรือ --tab แรก จะกำหนดเป็นค่าปริยายของทุกเทอร์มินัล:

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
th: เทอร์มินัลมีจานสีชนิด 16 สี ซึ่งเทอร์มินัลสามารถใช้โปรแกรมภายในได้ จานสีนั้นอยู่ในรูปแบบของรายการชื่อสีที่แยกด้วยโคลอน ชื่อสีควรเป็นเลขฐานสิบหก เช่น "#FF00FF"

en: Thai
th: ไทย

en: The child process exited normally with status %d.
th: โพรเซสลูกจบการทำงานตามปกติด้วยสถานะ %d

en: The child process was terminated by signal %d.
th: โพรเซสลูกถูกยุติโดยสัญญาณ %d

en: The child process was terminated.
th: โพรเซสลูกถูกยุติ

en: The cursor appearance
th: รูปร่างของเคอร์เซอร์

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
th: ค่าที่เป็นไปได้คือ "block" สำหรับเคอร์เซอร์รูปบล็อคสี่เหลี่ยม, "ibeam" สำหรับเคอร์เซอร์รูปขีดตั้ง หรือ "underline" สำหรับเคอร์เซอร์แบบขีดล่าง

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
th: ค่าที่เป็นไปได้คือ "system" ซึ่งจะใช้ค่าตั้งรวมของระบบเกี่ยวกับการกะพริบของเคอร์เซอร์ หรือ "on" หรือ "off" เพื่อกำหนดโหมดโดยตรง

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
th: ปุ่มลัด “%s” ถูกกำหนดไว้ให้เชื่อมกับปฏิบัติการ “%s” แล้ว

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
th: ดูเหมือนข้อความที่คุณคลิกจะไม่ใช่คำท้า OTP ที่ถูกต้อง

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
th: ดูเหมือนข้อความที่คุณคลิกจะไม่ใช่คำท้า S/Key ที่ถูกต้อง

en: There are multiple tabs open in this window.
th: มีหลายแท็บเปิดในหน้าต่างนี้

en: There was an error creating the child process for this terminal
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างกระบวนการลูกสำหรับเทอร์มินัลนี้:

en: There was an error displaying help
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแสดงเอกสารวิธีใช้

en: Title and Command
th: หัวเรื่องและคำสั่ง

en: Title for terminal
th: หัวเรื่องเทอร์มินัล

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
th: หัวเรื่องที่แสดงสำหรับหน้าต่างเทอร์มินัลหรือแท็บ อาจจะถูกแทนที่หรือรวมกับชุดหัวเรื่องจากโปรแกรมภายในเทอร์มินัลขึ้นอยู่กับการตั้งค่า title mode

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
th: เลือก ถ้าแถบเมนูควรแสดงในหน้าต่างใหม่ สำหรับหน้าต่าง/แท็บที่ใช้โพรไฟล์นี้

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Turn off the menubar
th: ปิดแถบเมนู

en: Turn on the menubar
th: แสดงแถบเมนู

en: Two roles given for one window
th: กำหนดสองหน้าที่ให้หนึ่งหน้าต่าง

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
th: ชนิดของพื้นหลังเทอร์มินัล อาจจะเป็น "solid" สำหรับสีทึบ, "image" สำหรับภาพ หรือ "transparent" สำหรับลักษณะโปร่งแสงจริงถ้าใช้โปรแกรมจัดการหน้าต่างที่รองรับการ compose หรือโปร่งแสงแบบเทียมถ้าไม่ใช่

en: Underline
th: ขีดเส้นใต้

en: Unicode
th: ยูนิโค้ด

en: Unnamed
th: ไม่มีชื่อ

en: Use custom default terminal si_ze
th: ใช้_ขนาดเทอร์มินัลปริยายที่กำหนดเอง

en: Use system settings
th: ใช้ค่าตั้งระบบ

en: Use the command line
th: ใช้บรรทัดคำสั่ง

en: Use the given profile instead of the default profile
th: ใช้โพรไฟล์ที่กำหนดแทนโพรไฟล์ปริยาย

en: User Defined
th: ผู้ใช้กำหนดเอง

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: View
th: มุมมอง

en: Western
th: ตะวันตก

en: What to do with dynamic title
th: สิ่งที่เกิดขึ้นกับหัวเรื่องพลวัต

en: What to do with the terminal when the child command exits
th: สิ่งที่เกิดขึ้นกับเทอร์มินัลเมื่อออกจากคำสั่งลูก

en: When command _exits:
th: เมื่อ_จบคำสั่ง:

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
th: เมื่อเลือกข้อความเป็นคำ ลำดับของอักขระเหล่านี้พิจารณาเป็นคำเดี่ยว ช่วงอักขระสามารถกำหนดเป็น "A-Z" เครื่องหมายยัติภังค์ (ที่ไม่ใช่การแสดงช่วง) ควรเป็นอักขระตัวแรก

en: When terminal commands set their o_wn titles:
th: เมื่อคำสั่งเทอร์มินัลกำหนดหัวเรื่องเ_อง:

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
th: ตำแหน่งที่วางแถบเลื่อนเทอร์มินัล ค่าที่ใช้ได้คือ "left", "right", และ "hidden"

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
th: กำหนดว่าจะรักษาบรรทัดสำหรับการเลื่อนกลับอย่างไม่มีขีดจำกัดหรือไม่

en: Whether bold text should use the same color as normal text
th: กำหนดว่าข้อความตัวหนาจะใช้สีเดียวกับข้อความปกติหรือไม่

en: Whether the menubar has access keys
th: กำหนดว่าแถบเมนูมีปุ่มลัดหรือไม่

en: Whether the standard GTK+ shortcut for menubar access is enabled
th: กำหนดว่าปุ่มลัด GTK+ มาตรฐานสำหรับการเข้าถึงแถบเมนูเปิดใช้หรือไม่

en: Whether to allow bold text
th: อนุญาตให้ใช้ข้อความตัวหนาหรือไม่

en: Whether to ask for confirmation when closing a terminal window which has more than one open tab or any foreground subprocesses.
th: ถามสำหรับการยืนยันเมื่อปิดหน้าต่างเทอร์มินัลซึ่งมีการเปิดแท็บมากกว่าหนึ่งหรือโพรเซสย่อยพื้นหน้าใดๆ หรือไม่

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
th: กำหนดว่าจะถามก่อนปิดหน้าต่างเทอร์มินัลหรือไม่

en: Whether to blink the cursor
th: กะพริบเคอร์เซอร์หรือไม่

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
th: กำหนดว่าแถบเมนูมีปุ่มลัด Alt+ตัวอักษร หรือไม่ ปุ่มลัดเหล่านี้อาจรบกวนบางโปรแกรมที่ทำงานอยู่ภายในเทอร์มินัล จึงอนุญาตให้ปิดการใช้ปุ่มลัดได้

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
th: เรียกใช้คำสั่งในเทอร์มินัลแบบเชลล์ล็อกอินหรือไม่

en: Whether to run a custom command instead of the shell
th: เรียกใช้คำสั่งที่กำหนดเองแทนการใช้เชลล์หรือไม่

en: Whether to scroll background image
th: เลื่อนภาพพื้นหลังหรือไม่

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
th: เลื่อนไปตำแหน่งล่างสุดเมื่อกดปุ่มใดปุ่มหนึ่งหรือไม่

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
th: เลื่อนไปตำแหน่งล่างสุดเมื่อมีมีผลลัพธ์ใหม่หรือไม่

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
th: แสดงแถบเมนูในหน้าต่าง/แท็บใหม่หรือไม่

en: Whether to silence terminal bell
th: ปิดเสียงออดเตือนเทอร์มินัลหรือไม่

en: Whether to use custom terminal size for new windows
th: ใช้ขนาดเทอร์มินัลที่กำหนดเองกับหน้าต่างใหม่หรือไม่

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
th: ใช้สีจากชุดตกแต่งสำหรับ widget เทอร์มินัลหรือไม่

en: Whether to use the system font
th: ใช้แบบอักษรระบบหรือไม่

en: White on black
th: สีขาวบนพื้นดำ

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
th: ตัวเลือกสำหรับหน้าต่าง ถ้าใช้ก่อนตัวเลือก --window หรือ --tab แรก จะกำหนดเป็นค่าปริยายของทุกหน้าต่าง:

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
th: คุณมีโพรไฟล์ชื่อ “%s” อยู่แล้ว ต้องการสร้างโพรไฟล์ใหม่ด้วยชื่อเดียวกันหรือไม่?

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
th: คุณควรจะได้รับสำเนาของ GNU General Public License มาพร้อมกับเทอร์มินัล MATE  ถ้าคุณไม่ได้รับ กรุณาติดต่อไปที่ Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA

en: Zoom In
th: ขยาย

en: Zoom Out
th: ย่อ

en: Zoom _In
th: ขยายเ_ข้า

en: Zoom _Out
th: _ย่อ

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
th: อัตราขยาย "%g" มีค่ามากเกินไป จะใช้ค่า %g

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
th: อัตราขยาย "%g" มีค่าน้อยเกินไป จะใช้ค่า %g

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Action
th: การ_ทำงาน

en: _Add or Remove…
th: เ_พิ่มหรือลด…

en: _Allow bold text
th: อนุญาตให้ใช้ข้อความตัวห_นา

en: _Background color:
th: สี_พื้นหลัง:

en: _Background image
th: ภาพ_พื้นหลัง

en: _Backspace key generates:
th: ปุ่ม _Backspace แทน:

en: _Base on:
th: _อ้างอิง:

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Clear Highlight
th: เ_ลิกเน้น

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _Close Window
th: _ปิดหน้าต่าง

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: _Copy Call Address
th: คัดลอก_ที่อยู่เรียกสาย

en: _Copy E-mail Address
th: คัดลอก_ที่อยู่อีเมล

en: _Copy Link Address
th: _คัดลอกที่อยู่ลิงก์

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Delete key generates:
th: ปุ่ม _Delete แทน:

en: _Description
th: คำ_บรรยาย

en: _Detach tab
th: _ดึงแท็บออกมา

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
th: เ_ปิดใช้ปุ่มด่วนสำหรับเรียกเมนู (เช่น Alt+ฟ เพื่อเปิดเมนูแฟ้ม)

en: _Encoding
th: _รหัสอักขระ

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Find...
th: _หา...

en: _Font:
th: แ_บบอักษร:

en: _Full Screen
th: เ_ต็มจอ

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Incremental Search...
th: _ค้นหาแบบคืบหน้าทีละส่วน...

en: _Input Methods
th: วิธี_ป้อนข้อมูล

en: _Keyboard Shortcuts…
th: ปุ่ม_ลัด

en: _Match case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่-เ_ล็กตรงกัน

en: _New
th: ใ_หม่

en: _Next Profile
th: โพรไฟล์_ถัดไป

en: _Next Tab
th: แท็บ_ถัดไป

en: _Normal Size
th: ขนาด_ปกติ

en: _Open Link
th: _เปิดลิงก์

en: _Password:
th: รหัส_ผ่าน:

en: _Paste
th: _แปะ

en: _Previous Profile
th: โพรไฟล์_ก่อนหน้า

en: _Previous Tab
th: แท็บ_ก่อน

en: _Profile Preferences
th: _ปรับแต่งโพรไฟล์

en: _Profile name:
th: _ชื่อโพรไฟล์:

en: _Profile used when launching a new terminal:
th: โ_พรไฟล์สำหรับเปิดเทอร์มินัลใหม่:

en: _Relaunch
th: เ_รียกใหม่

en: _Reset
th: _ล้างค่า

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
th: ตั้งค่าตัวเลือกความเข้ากันได้เป็นค่า_ปริยาย

en: _Run command as a login shell
th: เรียกคำสั่งแบบ_ล็อกอินเชลล์

en: _Same as text color
th: เห_มือนสีข้อความ

en: _Save Contents
th: บันทึกเนื้อ_หา

en: _Scrollbar is:
th: ตำแหน่งแ_ถบเลื่อน:

en: _Search
th: _ค้นหา

en: _Search for:
th: _ค้นหา:

en: _Send Mail To…
th: ส่งเ_มลถึง…

en: _Set Title…
th: ตั้งป้าย_ชื่อ…

en: _Shortcut keys:
th: ปุ่ม_ลัด:

en: _Solid color
th: สี_ทึบ

en: _Terminal
th: เ_ทอร์มินัล

en: _Text color:
th: สี_ข้อความ:

en: _Title:
th: _ตำแหน่ง:

en: _Transparent background
th: พื้นหลังโปร่งแ_สง

en: _Underline color:
th: _สีของเส้นใต้:

en: _Unlimited
th: ไ_ม่จำกัดจำนวน

en: _Use colors from system theme
th: ใ_ช้สีจากชุดตกแต่งระบบ

en: _Use the system fixed width font
th: ใ_ช้แบบอักษรความกว้างคงที่ของระบบ

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Wrap around
th: หมดแล้วเ_ริ่มใหม่

[ctx: active-encodings]
en: [ 'UTF-8', 'current' ]
th: [ 'UTF-8', 'ปัจจุบัน' ]

en: columns
th: คอลัมน์

en: lines
th: บรรทัด

en: rows
th: บรรทัด

[ctx: title]
en: 'Terminal'
th: 'เทอร์มินัล'

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
th: 'ปริยาย'
