pluma 1.25.3 - en to th translation catalogue (1081 entries)

en:   Ln %d, Col %d
th:   บรรทัด %d, คอลัมน์ %d

en: "%s" not found
th: ไม่พบ "%s"

en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
th: %d/%m/%Ey %H:%M:%S

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
th: %s
    เรียก '%s --help' เพื่อดูตัวเลือกบรรทัดคำสั่งที่มีทั้งหมด

en: %s is a directory.
th: %s เป็นไดเรกทอรี

en: %s is not a regular file.
th: %s ไม่ใช่แฟ้มปกติ

en: %s is not a valid location.
th: %s ไม่ใช่ตำแหน่งที่ถูกต้อง

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
th: %s ไม่ใช่ตำแหน่งที่ถูกต้อง กรุณาตรวจสอบว่าคุณพิมพ์ตำแหน่งถูกต้องหรือไม่ แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: %s: invalid encoding.
th: %s: ไม่ใช่รหัสอักขระที่ใช้ได้

en: (Empty)
th: (ว่างเปล่า)

en: (correct spelling)
th: (คำสะกดที่ถูกต้อง)

en: (no suggested words)
th: (ไม่มีคำแนะ)

en: - Edit text files
th: - แก้ไขแฟ้มข้อความ

en: / on %s
th: / ที่ %s

en: 01/11/2009 17:52:00
th: 01/11/2552 17:52:00

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
th: เครื่องมือแก้ไขข้อความสำหรับสภาพแวดล้อมเดสก์ท็อป MATE

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
th: แบบอักษรที่กำหนดเองจะถูกใช้ในพื้นที่การแก้ไขข้อความ ซึ่งจะมีผลใช้ก็ต่อเมื่อไม่ใช้ตัวเลือก "ใช้แบบอักษรปริยาย"

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
th: มีแฟ้มชื่อเดียวกันอยู่ก่อนแล้ว กรุณาใช้ชื่ออื่น

en: A_dd Scheme
th: เ_พิ่มชุดสี

en: A_vailable encodings:
th: รหัสอักขระที่_มีอยู่:

en: Abbreviated form
th: คำย่อ (แท็ก)

en: Abbreviation
th: รูปแบบโดยย่อ (แอตทริบิวต์)

en: About this application
th: เกี่ยวกับโปรแกรมนี้

en: Above
th: ด้านบน

en: Accessibility key character
th: อักขระหลักสำหรับสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Acronym
th: ตัวย่อ

en: Activate '%s'
th: เริ่มใช้ '%s'

en: Activate next document
th: ไปยังเอกสารถัดไป

en: Activate previous document
th: ไปยังเอกสารก่อนหน้านี้

en: Activation
th: วิธีเรียกใช้

en: Active plugins
th: ปลั๊กอินที่เปิดใช้

en: Add Scheme
th: เพิ่มชุดสี

en: Add a new snippet...
th: เพิ่มข้อความสั้น...

en: Add new empty file
th: สร้างแฟ้มใหม่

en: Add new empty folder
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่

en: Add or Remove...
th: เพิ่มหรือลบออก...

en: Add w_ord
th: เ_พิ่มคำ

en: Align
th: การจัดเรียงแนว (align)

en: Alignment character
th: อักขระสำหรับจัดเรียงแนว

en: All Files
th: ทุกแฟ้ม

en: All Languages
th: ทุกภาษา

en: All Text Files
th: แฟ้มข้อความทั้งหมด

en: All _Lower Case
th: ตัวพิมพ์เ_ล็กทั้งหมด

en: All _Upper Case
th: ตัวพิมพ์ใ_หญ่ทั้งหมด

en: All documents
th: ทุกเอกสาร

en: All documents except untitled ones
th: ทุกเอกสารยกเว้นเอกสารที่ไม่มีชื่อ

en: All files
th: แฟ้มทั้งหมด

en: All languages
th: ทุกภาษา

en: All supported archives
th: แฟ้มจัดเก็บทุกชนิดที่รองรับ

en: Alternative
th: ข้อความทดแทน

en: An error occurred
th: เกิดข้อผิดพลาด

en: An error occurred while creating a new directory
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างไดเรกทอรีใหม่

en: An error occurred while creating a new file
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างแฟ้มใหม่

en: An error occurred while deleting a file or directory
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบแฟ้มหรือไดเรกทอรี

en: An error occurred while loading a directory
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกข้อมูลไดเรกทอรี

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิดไดเรกทอรีในโปรแกรมจัดการแฟ้ม

en: An error occurred while renaming a file or directory
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนชื่อแฟ้มหรือไดเรกทอรี

en: An error occurred while setting a root directory
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะกำหนดไดเรกทอรีราก

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
th: วิเคราะห์เอกสารปัจจุบันและรายงานจำนวนคำ จำนวนบรรทัดจำนวนอักขระทั้งรวมและไม่รวมช่องว่าง

en: Anchor
th: จุดยึด

en: Anchor URI
th: ลิงก์ไปยัง URI

en: Append to current document
th: แทรกต่อท้ายเอกสารปัจจุบัน

en: Applet class file code
th: รหัส (code) ของคลาสแอพเพล็ต

en: Applet class file code (deprecated)
th: รหัส (code) ของคลาสแอพเพล็ต (เลิกใช้แล้ว)

en: Arabic
th: อารบิก

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
th: ยืนยันที่จะลบ "%s" อย่างถาวรหรือไม่?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบแฟ้มที่เลือกไว้อย่างถาวร?

en: Armenian
th: อาร์เมเนียน

en: Array
th: แอร์เรย์

en: Associated information
th: ข้อมูล (content) ของ meta

en: Author info
th: ข้อมูลเกี่ยวกับผู้เขียน

en: Autocheck Type
th: ชนิดตรวจสอบอัตโนมัติ

en: Autocheck spelling on document load...
th: ตัวสะกดตรวจอัตโนมัติขณะโหลดเอกสาร...

en: Automatic Indentation
th: ร่นบรรทัดอัตโนมัติ

en: Automatic indent
th: ร่นบรรทัดอัตโนมัติ

en: Automatically Detected
th: ตรวจหาโดยอัตโนมัติ

en: Automatically Detected Encodings
th: รหัสอักขระที่จะตรวจหาโดยอัตโนมัติ

en: Automatically spell-check the current document
th: ตรวจตัวสะกดในเอกสารปัจจุบันโดยอัตโนมัติ

en: Autosave
th: บันทึกข้อมูลอัตโนมัติ

en: Autosave Interval
th: ช่วงเวลาการบันทึกข้อมูลอัตโนมัติ

en: Available Tag Lists
th: รายการแท็กที่มี

en: Available formats
th: รูปแบบที่มีให้เลือก

en: Axis related headers
th: แกนข้อมูล (axis) ของตาราง

en: Background color
th: สีพื้นหลัง

en: Background color (deprecated)
th: สีพื้นหลัง (เลิกใช้แล้ว)

en: Background texture tile
th: ภาพปูพื้นหลัง

en: Background texture tile (deprecated)
th: ภาพปูพื้นหลัง (เลิกใช้แล้ว)

en: Baltic
th: บอลติก

en: Base URI
th: URI รากของคลาสแอพเพล็ต

en: Base font
th: แบบอักษรยืนพื้น

en: Base font (deprecated)
th: แบบอักษรยืนพื้น (เลิกใช้แล้ว)

en: Bibliography (cite)
th: บรรณานุกรม (cite)

en: Bibliography (item)
th: บรรณานุกรม (bibitem)

en: Bibliography (shortcite)
th: บรรณานุกรม (shortcite)

en: Bibliography (thebibliography)
th: บรรณานุกรม (thebibliography)

en: Body Font for Printing
th: แบบของอักษรเวลาพิมพ์

en: Bold
th: ตัวหนา

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: Border
th: กรอบ

en: Border (deprecated)
th: ขอบ (เลิกใช้แล้ว)

en: Border color
th: สีขอบ

en: Bottom Panel is Visible
th: แสดงแถบด้านล่าง

en: Brackets ()
th: วงเล็บ ()

en: Brackets []
th: วงเล็บ []

en: Brackets {}
th: วงเล็บ {}

en: Build
th: ประกอบสร้าง

en: Bytes
th: ไบต์

en: Bzip2 compressed archive
th: แฟ้มบีบอัด bzip2

en: C_hange Case
th: เปลี่ยนตัว_พิมพ์ใหญ่-เล็ก

en: C_haracter Encoding:
th: _รหัสอักขระ:

en: C_ommand color:
th: สีของ_คำสั่ง:

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้มไปลงถังขยะได้
    คุณต้องการจะลบอย่างถาวรเลยหรือไม่?

en: Capitalize the first letter of each selected word
th: เปลี่ยนอักษรตัวแรกของทุกคำที่เลือกให้เป็นตัวพิมพ์ใหญ่

en: Cell rowspan
th: จำนวนแถวของอาณาเขตเซลล์

en: Celtic
th: เซลติก

en: Center
th: กึ่งกลาง

en: Center (deprecated)
th: กึ่งกลาง (เลิกใช้แล้ว)

en: Central European
th: ยุโรปตอนกลาง

en: Ch_aracter Encoding:
th: _รหัสอักขระ:

en: Cha_nge
th: เปลี่_ยน

en: Change A_ll
th: เปลี่ยนทั้ง_หมด

en: Change _to:
th: เ_ปลี่ยนเป็น:

en: Change selected text to lower case
th: เปลี่ยนข้อความที่เลือกเป็นตัวพิมพ์เล็กทั้งหมด

en: Change selected text to upper case
th: เปลี่ยนข้อความที่เลือกเป็นตัวพิมพ์ใหญ่ทั้งหมด

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
th: การแก้ไขทั้งหมดในเอกสารในชั่วโมงที่ผ่านมาจะสูญหายอย่างถาวร

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
th: การแก้ไขทั้งหมดในเอกสารในช่วงนาทีที่ผ่านมาจะสูญหายอย่างถาวร

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
th: การแก้ไขทั้งหมดในเอกสาร "%s" จะสูญหายอย่างถาวร

en: Character Encodings
th: รหัสอักขระ

en: Character encoding of linked resource
th: รหัสอักขระของข้อมูลเป้าหมายลิงก์

en: Character encodings
th: รหัสอักขระ

en: Characters (no spaces)
th: อักขระ (ไม่รวมช่องว่าง)

en: Characters (with spaces)
th: อักขระ (รวมช่องว่าง)

en: Check Spelling
th: ตรวจตัวสะกด

en: Check _Word
th: ตรวจ_คำ

en: Check spelling
th: ตรวจตัวสะกด

en: Check the current document for incorrect spelling
th: ตรวจตัวสะกดในเอกสารปัจจุบัน

en: Checked (state)
th: กาเลือกอยู่ (สถานะ)

en: Checked state
th: สถานะการกาเลือก

en: Checks the spelling of the current document.
th: ตรวจตัวสะกดในเอกสารนี้

en: Chinese Simplified
th: จีนตัวย่อ

en: Chinese Traditional
th: จีนตัวเต็ม

en: Citation
th: อ้างอิงเอกสาร

en: Cite reason for change
th: อ้างอิงเหตุผลการแก้ไข

en: Class implementation ID
th: อ็อบเจกต์ของคลาส

en: Class list
th: คลาส

en: Clear highlighting of search matches
th: ลบการเน้นคำค้นที่หาพบ

en: Clear text flow control
th: ตำแหน่งไหลข้อความรอบ float

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
th: กดปุ่มนี้เพื่อเลือกแบบอักษรที่จะใช้ใน pluma

en: Close _without Saving
th: ปิดโดยไ_ม่บันทึก

en: Close all open files
th: ปิดแฟ้มทั้งหมด

en: Close document
th: ปิดเอกสาร

en: Close print preview
th: ปิดตัวอย่างก่อนพิมพ์

en: Close the current file
th: ปิดแฟ้มปัจจุบัน

en: Code content type
th: ชนิดของโค้ด

en: Color Scheme
th: ชุดสี

en: Color Scheme Files
th: แฟ้มชุดสี

en: Color of selected links
th: สีของลิงก์ที่ถูกเลือก

en: Color of selected links (deprecated)
th: สีของลิงก์ที่ถูกเลือก (เลิกใช้แล้ว)

en: Column span
th: จำนวนคอลัมน์ของอาณาเขตเซลล์

en: Columns
th: จำนวนคอลัมน์

en: Comment
th: หมายเหตุ

en: Completed spell checking
th: ตรวจตัวสะกดเสร็จสมบูรณ์

en: Computer code fragment
th: โค้ดคอมพิวเตอร์

en: Configure date/time plugin
th: กำหนดค่าปลั๊กอินสำหรับวันที่และเวลา

en: Configure the application
th: ตั้งค่าโปรแกรม

en: Connection timed out. Please try again.
th: หมดเวลารอการเชื่อมต่อ กรุณาลองใหม่อีกครั้ง

en: Content scheme
th: scheme ของเนื้อหา

en: Content type
th: ชนิดของเนื้อหา

en: Content type (deprecated)
th: ชนิดของเนื้อหา (เลิกใช้แล้ว)

en: Coordinates
th: พิกัดตำแน่ง

en: Copy the selection
th: คัดลอกแฟ้มที่เลือก

en: Could not create a backup file while saving %s
th: ไม่สามารถสร้างแฟ้มสำรองขณะบันทึก %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
th: ไม่สามารถสร้างแฟ้มสำรองชั่วคราวขณะบันทึก %s

en: Could not execute command: %s
th: ไม่สามารถเรียกทำงานคำสั่ง: %s

en: Could not find the file %s.
th: หาแฟ้ม %s ไม่พบ

en: Could not mount volume: %s
th: ไม่สามารถเมานท์โวลุม: %s

en: Could not open media: %s
th: ไม่สามารถเปิดสื่อ: %s

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม %s ด้วยรหัสอักขระ %s ได้

en: Could not open the file %s.
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม %s ได้

en: Could not remove color scheme "%s".
th: ไม่สามารถลบชุดสี "%s" ได้

en: Could not revert the file %s.
th: ไม่สามารถแปลงแฟ้ม %s กลับได้

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้ม %s ด้วยรหัสอักขระ %s ได้

en: Could not save the file %s.
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้ม %s ได้

en: Create Backup Copies
th: สร้างสำเนาแฟ้มสำรอง

en: Create a _backup copy of files before saving
th: สร้างสำเนาแฟ้ม_สำรองก่อนที่จะบันทึกข้อมูล

en: Create a new document
th: สร้างเอกสารใหม่

en: Create a new document in an existing instance of pluma
th: สร้างเอกสารใหม่ในหน้าต่าง pluma ที่ใช้งานอยู่

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
th: เปิดหน้าต่างใหม่โดยใช้ pluma ตัวที่กำลังทำงานอยู่

en: Create new document
th: สร้างเอกสารใหม่

en: Create new snippet
th: สร้างข้อความสั้นใหม่

en: Cu_t
th: _ตัด

en: Current Locale (%s)
th: รหัสท้องถิ่นปัจจุบัน (%s)

en: Current document
th: เอกสารปัจจุบัน

en: Current line
th: บรรทัดปัจจุบัน

en: Current page (Alt+P)
th: หน้าปัจจุบัน (Alt+P)

en: Current selection
th: ส่วนที่เลือก

en: Current selection (default to document)
th: ส่วนที่เลือก (ค่าปริยายคือทั้งเอกสาร)

en: Current word
th: คำปัจจุบัน

en: Custom format
th: รูปแบบกำหนดเอง

en: Cut the selection
th: ตัดส่วนที่เลือก

en: Cyrillic
th: ซีริลลิก

en: Cyrillic/Russian
th: ซีริลลิก/รัสเซีย

en: Cyrillic/Ukrainian
th: ซีริลลิก/ยูเครน

en: DIV Style container
th: บล็อก DIV แบบกำหนดสไตล์

en: DIV container
th: บล็อก DIV

en: D_on't Edit
th: ไ_ม่แก้ไข

en: D_on't Save
th: ไ_ม่บันทึก

en: Date and time of change
th: วันและเวลาที่แก้ไข

en: Declare flag
th: แฟล็กประกาศ

en: Defer attribute
th: แอตทริบิวต์ defer

en: Definition description
th: นิยาม: คำบรรยาย

en: Definition list
th: นิยาม: รายการ

en: Definition term
th: นิยาม: หัวข้อ

en: Delete selected file or folder
th: ลบแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่เลือก

en: Delete selected snippet
th: ลบข้อความสั้นที่เลือก

en: Delete the selected text
th: ลบข้อความที่เลือก

en: Deleted text
th: ลบข้อความที่ลบ

en: Direction
th: ทิศทาง

en: Directionality
th: ทิศทางการเขียน

en: Directionality (deprecated)
th: ทิศทางการเขียน (เลิกใช้แล้ว)

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
th: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรี '%s' ได้: g_mkdir_with_parents() ล้มเหลว: %s

en: Directory list
th: รายการสารบบ

en: Disable syntax highlighting
th: ปิดใช้งานการเน้นไวยากรณ์

en: Disabled
th: ปิดใช้

en: Display
th: การแสดงผล

en: Display Line Numbers
th: แสดงเลขบรรทัด

en: Display Right Margin
th: แสดงกั้นหน้าขวา

en: Display in bottom pane
th: แสดงในช่องด้านล่าง

en: Display list of possible values for the encoding option
th: แสดงค่าที่เป็นไปได้ทั้งหมดสำหรับตัวเลือกรหัสอักขระ

en: Do not _split words over two lines
th: ไ_ม่แยกคำคำเดียวเป็นสองบรรทัด

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
th: คุณต้องการละทิ้งการแก้ไขต่างๆ ที่คุณทำ แล้วเรียกอ่านแฟ้มใหม่หรือไม่?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
th: ต้องการเพิ่มข้อความสั้นของ <b>ระบบ</b> ในแฟ้มส่งออกหรือไม่?

en: Do you want to reload the file?
th: คุณต้องการเรียกอ่านแฟ้มใหม่หรือไม่?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
th: คุณต้องการพยายามเขียนทับแฟ้มดังกล่าวด้วยข้อมูลที่กำลังจะบันทึกนี้หรือไม่?

en: Docum_ents with unsaved changes:
th: เอก_สารที่ยังไม่ได้บันทึกการแก้ไข:

en: Document
th: เอกสาร

en: Document Statistics
th: สถิติต่างๆ ของเอกสาร

en: Document base
th: URI ฐานของเอกสาร

en: Document body
th: เนื้อเอกสาร

en: Document head
th: หัวเอกสาร

en: Document title
th: หัวเรื่องเอกสาร

en: Document type
th: ชนิดโครงสร้างเอกสาร

en: Documents
th: เอกสาร

en: Done.
th: เสร็จสิ้น

en: E_ncodings shown in menu:
th: รหัสอักขระใ_นเมนู:

en: Easy file access from the side pane
th: เลือกแฟ้มอย่างสะดวกจากช่องด้านข้าง

en: Edit Any_way
th: ยืนยันแ_ก้ไข

en: Edit text files
th: แก้ไขแฟ้มข้อความ

en: Edit text in fullscreen
th: แก้ไขข้อความแบบเต็มจอ

en: Editor
th: เครื่องมือแก้ไข

en: Editor Font
th: แ_บบอักษรของเครื่องมือแก้ไข

en: Editor _font:
th: แ_บบอักษรของเครื่องมือแก้ไข:

en: Element ID
th: ID ขององค์ประกอบ

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
th: การสนับสนุนบรรทัดกำหนดโหมดในแบบของ Emacs, Kate และ Vim สำหรับ pluma

en: Embedded object
th: อ็อบเจกต์ฝังตัว

en: Emphasis
th: ตัวเน้น

en: Empty
th: ว่างเปล่า

en: Enable Restore of Remote Locations
th: เปิดใช้การคืนค่าสำหรับแฟ้มในเครือข่าย

en: Enable Search Highlighting
th: เปิดใช้งานการเน้นคำค้น

en: Enable Syntax Highlighting
th: เปิดใช้งานการเน้นไวยากรณ์

en: Enable text _wrapping
th: เปิดใช้การ_ตัดบรรทัด

en: Encode type
th: ชนิดของรูปแบบข้อมูล

en: Encoding:
th: รหัสอักขระ:

en: Encodings shown in menu
th: การเข้ารหัสที่แสดงบนเมนู

en: Error opening file %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิดแฟ้ม %s

en: Error reverting file %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแปลงแฟ้ม %s กลับ

en: Error saving file %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกแฟ้ม %s

en: Execute a custom command and put its output in a new document
th: เรียกคำสั่งที่กำหนดโดยเก็บผลลัพธ์ในเอกสารใหม่

en: Execute external commands and shell scripts.
th: เรียกคำสั่งและเชลล์สคริปต์ภายนอก

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
th: การทำงานของคำสั่งไพธอน (%s) ใช้เวลานานกว่าค่าสูงสุดที่กำหนด ขอยกเลิกการทำงาน

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
th: การทำงานของคำสั่งไพธอน (%s) ล้มเหลว: %s

en: Exited
th: ออกจากโปรแกรม

en: Export selected snippets
th: ส่งออกข้อความสั้นที่เลือก

en: Export snippets
th: ส่งออกข้อความสั้น

en: Export successfully completed
th: ส่งออกเรียบร้อย

en: External Tools
th: เครื่องมือภายนอก

en: External Tools Manager
th: เครื่องมือจัดการเครื่องมือภายนอก

en: External _Tools
th: เ_ครื่องมือภายนอก

en: External tools
th: เครื่องมือภายนอก

en: Figure
th: รูป

en: File "%s" does not exist
th: ไม่มีแฟ้ม "%s" อยู่

en: File "%s" is not a valid snippets archive
th: แฟ้ม "%s" ไม่ใช่แฟ้มจัดเก็บข้อความสั้นที่ถูกต้อง

en: File "%s" is not a valid snippets file
th: แฟ้ม "%s" ไม่ใช่แฟ้มข้อความสั้นที่ถูกต้อง

en: File Browser
th: โปรแกรมเรียกดูแฟ้ม

en: File Browser Filter Mode
th: รูปแบบการกรองแฟ้มในช่องเรียกดูแฟ้ม

en: File Browser Filter Pattern
th: แพตเทิร์นการกรองแฟ้มในช่องเรียกดูแฟ้ม

en: File Browser Pane
th: ช่องเรียกดูแฟ้ม

en: File Browser Root Directory
th: ไดเรกทอรีรากของช่องเรียกดูแฟ้ม

en: File Browser Virtual Root Directory
th: ไดเรกทอรีรากเสมือนของช่องเรียกดูแฟ้ม

en: File Name
th: ชื่อแฟ้ม

en: File Saving
th: การบันทึกข้อมูลลงแฟ้ม

en: File System
th: ระบบแฟ้ม

en: File input
th: แฟ้ม input

en: File: %s
th: แฟ้ม: %s

en: Find
th: ค้นหา

en: Find Ne_xt
th: ค้นหา_ต่อไป

en: Find Pre_vious
th: หา_ก่อนหน้า

en: Font
th: แบบอักษร

en: Font & Colors
th: แบบอักษรและสี

en: Font face
th: ชื่อแบบอักษร

en: Font face (deprecated)
th: ชื่อแบบอักษร (เลิกใช้แล้ว)

en: Fonts
th: แบบอักษร

en: Footnote
th: เชิงอรรถ

en: For label
th: ฉลากสำหรับ...

en: Forced line break
th: ตัดบรรทัด

en: Form
th: แบบฟอร์ม

en: Form action handler
th: แบบฟอร์ม: ตัวประมวลผล

en: Form control group
th: แบบฟอร์ม: แบ่งส่วน

en: Form field label text
th: แบบฟอร์ม: ฉลากข้อมูล

en: Form input
th: แบบฟอร์ม: รับข้อมูล

en: Form input type
th: แบบฟอร์ม: รับข้อมูลระบุชนิด

en: Form method
th: แบบฟอร์มระบุวิธีส่งข้อมูล

en: Forward link
th: ลิงก์ออกไป

en: Found and replaced one occurrence
th: ค้นพบและแทนที่ไปแห่งเดียว

en: Frame
th: เฟรม

en: Frame border
th: เส้นขอบเฟรม

en: Frame render parts
th: เส้นกรอบตาราง

en: Frame source
th: เฟรมระบุแหล่งเนื้อหา

en: Frame spacing
th: ช่องว่างระหวางเฟรม

en: Frame target
th: เฟรมเป้าหมาย

en: Frameborder
th: เส้นกั้นเฟรม

en: Frameset
th: ชุดเฟรม

en: Frameset columns
th: ชุดเฟรมระบุจำนวนคอลัมน์

en: Frameset rows
th: ชุดเฟรมระบุจำนวนแถว

en: Framespacing
th: ช่องว่างระหวางเฟรม

en: Function cosine
th: ฟังก์ชัน cosine

en: Function e^
th: ฟังก์ชัน e^

en: Function exp
th: ฟังก์ชัน exp

en: Function log
th: ฟังก์ชัน log

en: Function log10
th: ฟังก์ชัน log10

en: Function sine
th: ฟังก์ชัน sine

en: Generic embedded object
th: อ็อบเจกต์ฝังตัว

en: Generic metainformation
th: ข้อมูลกำกับ

en: Generic span
th: span

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: Get statistical information on the current document
th: ดูค่าสถิติต่างๆ ของเอกสารปัจจุบัน

en: Global
th: ทั่วไป

en: Go to _Line...
th: ไปที่_บรรทัด...

en: Go to a previously opened location
th: ไปยังตำแหน่งล่าสุดที่เปิด

en: Go to a specific line
th: ไปเลขบรรทัดที่กำหนด

en: Go to next location
th: ไปยังตำแหน่งถัดไป

en: Go to previous location
th: ไปยังตำแหน่งที่แล้ว

en: Go to the next visited location
th: เดินหน้าไปตำแหน่งเดิมถัดไป

en: Go to the previous visited location
th: ถอยกลับไปดูตำแหน่งก่อนหน้า

en: Greek
th: กรีก

en: Greek alpha
th: อักษรกรีก alpha

en: Greek beta
th: อักษรกรีก beta

en: Greek epsilon
th: อักษรกรีก epsilon

en: Greek gamma
th: อักษรกรีก gamma

en: Greek lambda
th: อักษรกรีก lambda

en: Greek rho
th: อักษรกรีก rho

en: Greek tau
th: อักษรกรีก tau

en: Gzip compressed archive
th: แฟ้มบีบอัด gzip

en: HTML - Special Characters
th: HTML - อักขระพิเศษ

en: HTML - Tags
th: HTML - แท็ก

en: HTML root element
th: องค์ประกอบราก HTML

en: HTML version
th: รุ่น HTML

en: HTTP header name
th: ข้อมูลส่วนหัว HTTP

en: He_aders and footers:
th: _หัวกระดาษและท้ายกระดาษ:

en: Header 0 (chapter)
th: หัวเรื่อง 0 (chapter)

en: Header 0 (chapter*)
th: หัวเรื่อง 0 (chapter*)

en: Header 1 (section)
th: หัวเรื่อง 1 (section)

en: Header 1 (section*)
th: หัวเรื่อง 1 (section*)

en: Header 2 (subsection)
th: หัวเรื่อง 2 (subsection)

en: Header 2 (subsection*)
th: หัวเรื่อง 2 (subsection*)

en: Header 3 (subsubsection)
th: หัวเรื่อง 3 (subsubsection)

en: Header 3 (subsubsection*)
th: หัวเรื่อง 3 (subsubsection*)

en: Header 4 (paragraph)
th: หัวเรื่อง 4 (paragraph)

en: Header Font for Printing
th: แบบอักษรของหัวกระดาษในการพิมพ์

en: Header appendix
th: ภาคผนวก

en: Header cell IDs
th: เลขที่เซลล์ส่วนหัว

en: Heading
th: หัวเรื่อง

en: Heading 1
th: หัวเรื่อง 1

en: Heading 2
th: หัวเรื่อง 2

en: Heading 3
th: หัวเรื่อง 3

en: Heading 4
th: หัวเรื่อง 4

en: Heading 5
th: หัวเรื่อง 5

en: Heading 6
th: หัวเรื่อง 6

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Hebrew Visual
th: ฮีบรูซ้ายไปขวา

en: Height
th: สูง

en: Hide panel
th: ซ่อนช่องทำงาน

en: Highlight Current Line
th: เน้นบรรทัดปัจจุบัน

en: Highlight Matching Bracket
th: เน้นวงเล็บที่เข้าคู่กัน

en: Highlight current _line
th: เ_น้นบรรทัดปัจจุบัน

en: Highlight matching _bracket
th: เน้น_วงเล็บที่เข้าคู่กัน

en: History for "replace with" entries
th: รายการประวัติสำหรับ "แทนที่ด้วย"

en: History for "search for" entries
th: รายการประวัติสำหรับ "ค้นหา"

en: Horizontal rule
th: เส้นขีดนอน

en: Horizontal space
th: ช่องไฟตามแนวนอน

en: Horizontal space (deprecated)
th: ช่องไฟตามแนวนอน (เลิกใช้แล้ว)

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
th: ไม่พบโฮสต์ชื่อ %s กรุณาตรวจสอบการตั้งค่าพร็อกซีให้ถูกต้อง แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
th: ชื่อโฮสต์ไม่ถูกต้อง กรุณาตรวจสอบว่าคุณพิมพ์ชื่อถูกต้องหรือไม่ แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: I18N BiDi override
th: ระบุทิศทางตัวเขียน

en: INS
th: แทรก

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
th: ถ้ากำหนดเป็นจริง ปลั๊กอินช่องเรียกดูแฟ้มจะแสดงไดเรกทอรีของแฟ้มแรกที่เปิด ถ้ายังไม่มีการใช้ช่องเรียกดูแฟ้มมาก่อน (ดังนั้น โดยทั่วไปแล้ว คีย์นี้จะมีผลกับการเปิดเอกสารจากบรรทัดคำสั่ง หรือจาก Caja เป็นต้น)

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
th: ไม่แสดงเลขบรรทัดตอนพิมพ์หากตั้งค่านี้เท่ากับ 0 ถ้าเป็นค่าอื่น pluma จะพิมพ์เลขบรรทัดทุกๆ บรรทัดที่เป็นผลคูณของค่าที่ตั้ง

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
th: หากเป็น true จะเปิดใช้ความสามารถในการสลับแท็บโดยใช้ [ctrl + tab] และ [ctrl + shift + tab]

en: If you delete an item, it is permanently lost.
th: ถ้าคุณลบ รายการนี้จะสูญหายอย่างถาวร

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
th: ถ้าคุณไม่บันทึก การแก้ไขที่ผ่านมาจะสูญหายอย่างถาวร

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
th: ถ้าคุณไม่บันทึก การแก้ไขทั้งหมดในชั่วโมงที่ผ่านมาจะสูญหายอย่างถาวร

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
th: ถ้าคุณไม่บันทึก การแก้ไขทั้งหมดในนาทีที่ผ่านมาจะสูญหายอย่างถาวร

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
th: ถ้าคุณบันทึก การเปลี่ยนแปลงจากโปรแกรมภายนอกจะสูญหายทั้งหมด ยืนยันบันทึกหรือไม่?

en: Ignore _All
th: ไม่แก้ไข_ทั้งหมด

en: Image
th: รูปภาพ

en: Image map
th: แผนที่รูปภาพ

en: Image map area
th: แผนที่รูปภาพ: พื้นที่

en: Image map name
th: แผนที่รูปภาพระบุชื่อ

en: Image source
th: รูปภาพระบุแหล่ง

en: Import snippets
th: นำเข้าข้อความสั้น

en: Import successfully completed
th: นำเข้าเรียบร้อย

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
th: แฟ้ม "%s" ที่นำเข้า ไม่ใช่แฟ้มข้อความสั้นที่ถูกต้อง

en: In_sert Date and Time...
th: แทรก_วันที่และเวลา...

en: Incrementally search for text
th: ค้นหาข้อความแบบคืบหน้าทีละส่วน

en: Inline frame
th: เฟรมในบรรทัด

en: Inline layer
th: เลเยอร์ในบรรทัด

en: Insert Date and Time
th: แทรกวันที่และเวลา

en: Insert Date/Time
th: แทรกวันที่และเวลา

en: Insert _spaces instead of tabs
th: แทนที่แท็บด้วย_ช่องว่าง

en: Insert at cursor position
th: แทรกที่ตำแหน่งเคอร์เซอร์

en: Insert current date and time at the cursor position
th: แทรกวันที่และเวลาปัจจุบันที่ตำแหน่งเคอร์เซอร์

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
th: แทรกข้อความใช้บ่อยอย่างเร็ว

en: Insert spaces
th: แทรกช่องว่าง

en: Inserted text
th: ข้อความที่แทรก

en: Inserts current date and time at the cursor position.
th: แทรกวันที่และเวลาปัจจุบันที่ตำแหน่งเคอร์เซอร์

en: Instance definition
th: ยกตัวอย่าง

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
th: คอนโซลไพธอนโต้ตอบในแถบด้านล่าง

en: Invert the case of selected text
th: กลับตัวพิมพ์ใหญ่-เล็กของข้อความที่เลือก

en: It is not possible to detect the encoding automatically
th: เป็นไปไม่ได้ที่จะตรวจสอบรหัสอักขระโดยอัตโนมัติ

en: Italic text
th: ตัวเอียง

en: Item
th: รายการ

en: Item with label
th: รายการ: item ระบุ label

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Java applet
th: แอพเพล็ตจาวา

en: Java applet (deprecated)
th: แอพเพล็ตจาวา (เลิกใช้แล้ว)

en: Korean
th: เกาหลี

en: L_ine Ending:
th: การจบ_บรรทัด:

en: Label
th: ฉลาก

en: Language
th: ภาษา

en: Language code
th: ภาษา

en: Language:
th: ภาษา:

en: Languages
th: ภาษา

en: Large text style
th: ตัวอักษรใหญ่

en: Latex - Tags
th: Latex - แท็ก

en: Layer
th: เลเยอร์

en: Leave fullscreen mode
th: ออกจากการแสดงผลเต็มจอ

en: Line Number Font for Printing
th: แบบอักษรของเลขเส้นบรรทัดในการพิมพ์

en: Line Numbers
th: เลขบรรทัด

en: Line Wrapping Mode
th: โหมดการตัดบรรทัด

en: Line you want to move the cursor to
th: บรรทัดที่คุณต้องการย้ายเคอร์เซอร์ไป

en: Lines
th: บรรทัด

en: Link color
th: สีลิงก์

en: Link color (deprecated)
th: สีของลิงก์ (เลิกใช้แล้ว)

en: List description
th: รายการ description

en: List enumerate
th: รายการ enumerate

en: List item
th: ข้อมูลในรายการ

en: List itemize
th: รายการ itemize

en: List of MIME types for file upload
th: MIME type ที่ยอมรับสำหรับอัปโหลดแฟ้ม

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
th: รายการ VFS scheme ที่ pluma สนับสนุนการเขียน โดย scheme 'file' ถือว่าเขียนได้โดยปริยาย

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
th: รายการปลั๊กอินที่เลือกใช้ คีย์นี้เก็บ "ตำแหน่ง" ของปลั๊กอินทั้งหลายที่เลือกกรุณาดูแฟ้ม .pluma-plugin เพื่อดู "ตำแหน่ง" ของปลั๊กอินที่ต้องการ

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
th: รายชื่อรหัสอักขระที่จะแสดงในเมนูรหัสอักขระของกล่องเปิด/บันทึกแฟ้ม pluma จะแสดงเฉพาะรหัสที่รู้จักเท่านั้น

en: List of entries in "replace with" textbox.
th: รายการของรายการในกล่องข้อความ "แทนที่ด้วย"

en: List of entries in "search for" textbox.
th: รายการของรายการในกล่องข้อความ "ค้นหา"

en: List of supported character sets
th: รหัสอักขระที่แบบฟอร์มสนับสนุน

en: Listing
th: รายการ

en: Loading %s
th: กำลังโหลดแฟ้ม %s

en: Loading %s from %s
th: กำลังโหลดแฟ้ม %s จาก %s

en: Loading file '%s'…
th: กำลังอ่านแฟ้ม '%s'…

en: Local change to font
th: แบบอักษรเฉพาะที่

en: Local files only
th: แฟ้มในเครื่องนี้เท่านั้น

en: Log Out _without Saving
th: _ออกจากระบบโดยไม่บันทึก

en: Long description link
th: คำบรรยายรูปแบบยาว

en: Long quotation
th: อ้างคำพูดแบบยาว

en: MIME Type:
th: ชนิด MIME:

en: Mac OS Classic
th: Mac OS แบบฉบับ

en: Mail link
th: ลิงก์ชนิดเมล

en: Manage _External Tools...
th: จัดการเครื่องมือภาย_นอก...

en: Manage _Snippets...
th: จัดการ_ข้อความสั้น...

en: Manage snippets
th: จัดการข้อความสั้น

en: Margin pixel height
th: ความสูงของขอบเฟรม

en: Margin pixel width
th: ความกว้างของขอบเฟรม

en: Marquee
th: ตัววิ่ง

en: Match _Entire Word Only
th: ค้นหาทั้_งคำ

en: Match _entire word only
th: ค้นหาทั้_งคำ

en: Maths (display)
th: คณิตศาสตร์ (display)

en: Maths (inline)
th: คณิตศาสตร์ (ในบรรทัด)

en: Maximum Number of Undo Actions
th: จำนวนปฏิบัติการสูงสุดของการเรียกคืน

en: Maximum Recent Files
th: จำนวนสูงสุดของแฟ้มล่าสุด

en: Maximum length of text field
th: ความยาวสูงสุดของช่องกรอกข้อความ

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
th: จำนวนครั้งสูงสุดของการปฏิบัติการที่ pluma จะสามารถเรียกคืนการทำหรือทำซ้ำได้  ใช้ค่า "-1" จะหมายถึงไม่จำกัดจำนวน

en: Media-independent link
th: ลิงก์ที่หัวเอกสาร

en: Menu list
th: รายการเมนู

en: Menu list (deprecated)
th: รายการเมนู (เลิกใช้แล้ว)

en: Misspelled word:
th: คำที่สะกดผิด:

en: Modelines
th: บรรทัดกำหนดโหมด

en: Move selected file or folder to trash
th: ย้ายแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่เลือกไปลงถังขยะ

en: Move the current document to a new window
th: ย้ายเอกสารนี้ไปยังหน้าต่างใหม่

en: Multi-line text field
th: ช่องกรอกข้อความหลายบรรทัด

en: Multicolumn
th: หลายคอลัมน์

en: Multiple
th: เลือกได้หลายตัวเลือก

en: Name
th: ชื่อ

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Named property value
th: คุณสมบัติอ็อบเจกต์

en: New F_ile
th: แ_ฟ้มใหม่

en: New tool
th: เครื่องมือใหม่

en: Next ID
th: ID ถัดไป

en: Next location
th: ตำแหน่งถัดไป

en: No URI
th: ไม่มีลิงก์

en: No embedded objects
th: ไม่มีออบเจกต์ฝังตัว

en: No frames
th: ไม่สนับสนุนเฟรม

en: No layers
th: ไม่สนับสนุนเลเยอร์

en: No line break
th: ไม่แบ่งบรรทัด

en: No misspelled words
th: ไม่มีคำสะกดผิด

en: No mount object for mounted volume: %s
th: ไม่มีอ็อบเจกต์การเมานท์สำหรับโวลุมที่เมานท์: %s

en: No resize
th: ไม่ให้เปลี่ยนขนาดเฟรม

en: No script
th: ไม่สนับสนุนสคริปต์

en: No shade
th: ไม่มีเงา

en: No shade (deprecated)
th: ไม่มีเงา (เลิกใช้แล้ว)

en: No word wrap
th: ไม่ตัดบรรทัด

en: No word wrap (deprecated)
th: ไม่ตัดบรรทัด (เลิกใช้แล้ว)

en: Non-breaking space
th: ช่องว่างไม่ตัดบรรทัด

en: Nordic
th: นอร์ดิก

en: Note
th: บันทึกข้อความ

en: Nothing
th: ไม่มี

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
th: ระยะเวลาเป็นนาทีที่ pluma จะบันทึกแฟ้ม มีผลใช้ต่อเมื่อใช้ตัวเลือก "บันทึกข้อมูลอัตโนมัติ"

en: OVR
th: ทับ

en: Object applet file
th: แฟ้มอ็อบเจกต์แอพเพล็ต

en: Object applet file (deprecated)
th: แฟ้มอ็อบเจกต์แอพเพล็ต (เลิกใช้แล้ว)

en: Object data reference
th: ข้อมูลอ็อบเจกต์

en: Offset for alignment character
th: ตำแหน่งของอักขระสำหรับจัดเรียงแนว

en: OnBlur event
th: เหตุการณ์ OnBlur

en: OnChange event
th: เหตุการณ์ OnChange

en: OnClick event
th: เหตุการณ์ OnClick

en: OnDblClick event
th: เหตุการณ์ OnDblClick

en: OnFocus event
th: เหตุการณ์ OnFocus

en: OnKeyDown event
th: เหตุการณ์ OnKeyDown

en: OnKeyPress event
th: เหตุการณ์ OnKeyPress

en: OnKeyUp event
th: เหตุการณ์ OnKeyUp

en: OnLoad event
th: เหตุการณ์ OnLoad

en: OnMouseDown event
th: เหตุการณ์ OnMouseDown

en: OnMouseMove event
th: เหตุการณ์ OnMouseMove

en: OnMouseOut event
th: เหตุการณ์ OnMouseOut

en: OnMouseOver event
th: เหตุการณ์ OnMouseOver

en: OnMouseUp event
th: เหตุการณ์ OnMouseUp

en: OnReset event
th: เหตุการณ์ OnReset

en: OnSelect event
th: เหตุการณ์ OnSelect

en: OnSubmit event
th: เหตุการณ์ OnSubmit

en: OnUnload event
th: เหตุการณ์ OnUnload

en: Open
th: เปิด

en: Open '%s'
th: เปิดเอกสาร '%s'

en: Open Files
th: แฟ้มที่เปิด

en: Open With Tree View
th: แสดงแบบผังต้นไม้

en: Open a file
th: เปิดแฟ้ม

en: Open a recently used file
th: เปิดแฟ้มที่เพิ่งถูกเปิด

en: Open a terminal at the currently opened directory
th: เปิดเทอร์มินัลที่ไดเรกทอรีที่กำลังเปิดอยู่

en: Open a terminal in the document location
th: เปิดเทอร์มินัลที่ไดเรกทอรีของเอกสาร

en: Open selected file
th: เปิดแฟ้มที่เลือก

en: Open terminal here
th: เปิดเทอร์มินัลที่นี่

en: Open the parent folder
th: เปิดโฟลเดอร์ชั้นนอก

en: Open the pluma manual
th: เปิดคู่มือ pluma

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
th: เปิดช่องเรียกดูแฟ้มด้วยแผนผังแบบต้นไม้แทนแบบที่คั่นหน้า

en: Opens the External Tools Manager
th: เปิดเครื่องมือจัดการเครื่องมือภายนอก

en: Operator fraction
th: ตัวกระทำเศษส่วน

en: Operator integral (display)
th: ตัวกระทำอินทิกรัล (display)

en: Operator integral (inline)
th: ตัวกระทำอินทิกรัล (ในบรรทัด)

en: Operator sum (display)
th: ตัวกระทำผลรวม (display)

en: Operator sum (inline)
th: ตัวกระทำผลรวม (ในบรรทัด)

en: Option group
th: กลุ่มตัวเลือก

en: Option selector
th: ช่องรับข้อมูลแบบตัวเลือก

en: Ordered list
th: รายการเรียงเลข

en: Output media
th: อุปกรณ์แสดงผล

en: Page %N of %Q
th: หน้า %N จาก %Q หน้า

en: Page %d of %d
th: หน้า %d จาก %d หน้า

en: Page Preview
th: ตัวอย่างหน้าเอกสารก่อนพิมพ์

en: Page header
th: หัวกระดาษ

en: Page total
th: จำนวนหน้าทั้งหมด

en: Paragraph
th: ย่อหน้า

en: Paragraph class
th: ย่อหน้าระบุคลาส

en: Paragraph style
th: ย่อหน้าระบุสไตล์

en: Paste the clipboard
th: แปะคลิปบอร์ด

en: Pick the editor font
th: เลือกฟอนต์สำหรับพื้นที่แก้ไข

en: Plain Text
th: ข้อความเปล่า

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
th: กรุณาตรวจสอบว่าคุณไม่ได้พยายามเปิดแฟ้มไบนารีอยู่

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
th: กรุณาตรวจสอบว่าพิมพ์ตำแหน่งถูกต้องหรือไม่ และลองใหม่อีกครั้ง

en: Please check your installation.
th: กรุณาตรวจสอบว่าคุณติดตั้งโปรแกรมถูกต้องหรือไม่

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Pluma Preferences
th: ปรับแต่ง Pluma

en: Pr_eferences
th: _ปรับแต่ง

en: Preferences
th: การปรับแต่ง

en: Preformatted listing
th: ข้อความจัดรูปแบบตายตัว

en: Preformatted text
th: ข้อความจัดย่อหน้าตายตัว

en: Preparing...
th: กำลังเตรียมพิมพ์...

en: Previous location
th: ตำแหน่งก่อนหน้า

en: Print
th: พิมพ์

en: Print Header
th: แบบของหัวกระดาษสำหรับพิมพ์

en: Print Line Numbers
th: พิมพ์เลขเส้นบรรทัด

en: Print Previe_w
th: _ตัวอย่างก่อนพิมพ์

en: Print Syntax Highlighting
th: พิมพ์เป็นตัวเน้นสำหรับชื่อไวยากรณ์

en: Print line nu_mbers
th: พิมพ์เล_ขบรรทัด

en: Print page _headers
th: พิมพ์_หัวกระดาษ

en: Print preview
th: แสดงตัวอย่างก่อนพิมพ์

en: Print synta_x highlighting
th: พิมพ์โดยเน้นไ_วยากรณ์

en: Print the current page
th: พิมพ์หน้าปัจจุบัน

en: Printing Line Wrapping Mode
th: พิมพ์โดยใช้โหมดตัดบรรทัด

en: Profile metainfo dictionary
th: ข้อมูลกำกับที่กำหนดไว้แล้ว

en: Prompt message
th: ข้อความบอกบท

en: Prompt type
th: ชนิดพรอมต์

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
th: ช่วยแทรกแท็กหรือข้อความที่ใช้บ่อยลงในเอกสารอย่างรวดเร็วโดยไม่ต้องพิมพ์

en: Push button
th: ปุ่มกด

en: Python Console
th: คอนโซลไพธอน

en: Question
th: คำถาม

en: Quick Open
th: เปิดอย่างรวดเร็ว

en: Quick open
th: เปิดอย่างรวดเร็ว

en: Quickly open documents
th: เปิดเอกสารอย่างรวดเร็ว

en: Quickly open files
th: เปิดแฟ้มอย่างรวดเร็ว

en: Quit the program
th: ออกจากโปรแกรม

en: Quote
th: อ้างคำพูด

en: R_emove duplicates
th: _ลบบรรทัดซ้ำ

en: Range
th: ช่วง

en: Re_fresh View
th: แสดงผลให_ม่

en: Read-Only
th: อ่านอย่างเดียว

en: ReadOnly text and password
th: ข้อความและรหัสผ่านห้ามแก้ไข

en: Redo the last undone action
th: ทำซ้ำคำสั่งที่เรียกคืนล่าสุด

en: Reduced spacing
th: เรียงบรรทัดชิดกัน

en: Reduced spacing (deprecated)
th: เรียงบรรทัดชิดกัน (เลิกใช้แล้ว)

en: Reference label
th: อ้างอิง: label

en: Reference ref
th: อ้างอิง: ref

en: Refresh the view
th: แสดงผลใหม่

en: Remote files only
th: แฟ้มในเครือข่ายเท่านั้น

en: Remove trailing spaces
th: ลบช่องว่างท้ายบรรทัด

en: Remove useless trailing spaces in your file
th: ลบช่องว่างท้ายบรรทัดซึ่งไม่มีความหมายอะไรออกจากแฟ้มของคุณ

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
th: ลบช่องว่างท้ายบรรทัดจากบรรทัดก่อนบันทึก

en: Rename selected file or folder
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้มหรือโฟลเดอร์ที่เลือก

en: Replace
th: แทนที่

en: Replace All
th: แทนที่ทั้งหมด

en: Replace _All
th: แทนที่ทั้งห_มด

en: Replace _with:
th: แท_นที่ด้วย:

en: Replace current document
th: เขียนทับเอกสารปัจจุบัน

en: Replace current selection
th: เขียนทับส่วนที่เลือก

en: Restore Previous Cursor Position
th: คืนค่าตำแหน่งเคอร์เซอร์ล่าสุด

en: Reverse link
th: ลิงก์เข้ามา

en: Revert selected snippet
th: เรียกข้อความสั้นเดิมกลับมา

en: Revert to a saved version of the file
th: กลับไปใช้ข้อมูลที่บันทึกไว้

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
th: ยกเลิกการแก้ไขที่ยังไม่บันทึกของเอกสาร '%s' เพื่อย้อนกลับสู่สภาพเดิมหรือไม่?

en: Reverting %s
th: กำลังแปลงกลับแฟ้ม %s

en: Reverting %s from %s
th: กำลังแปลงกลับแฟ้ม %s จาก %s

en: Reverting the document '%s'…
th: กำลังแปลงแฟ้ม '%s' กลับ…

en: Right Margin Position
th: ตำแหน่งกั้นหน้าขวา

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Root
th: ราก

en: Rows
th: จำนวนแถว

en: Rulings between rows and columns
th: การตีเส้นตารางระหว่างแถวและคอลัมน์

en: Run "make" in the document directory
th: เรียก "make" ในไดเรกทอรีของเอกสาร

en: Run command
th: เรียกคำสั่ง

en: Running tool:
th: กำลังเรียกใช้เครื่องมือ:

en: S_ave Anyway
th: ยืนยัน_บันทึก

en: S_elect the documents you want to save:
th: เ_ลือกเอกสารที่คุณต้องการจะบันทึก

en: S_hortcut key:
th: ปุ่ม_ลัด:

en: S_ort...
th: เ_รียงลำดับ...

en: S_tart at column:
th: เริ่มจาก_คอลัมน์ที่:

en: Sample program output, scripts
th: ตัวอย่างผลลัพธ์ของโปรแกรม

en: Save
th: บันทึก

en: Save As…
th: บันทึกเป็น…

en: Save Without Trailing Spaces
th: บันทึกโดยไม่มีช่องว่างท้ายบรรทัด

en: Save _As...
th: บันทึกเป็_น...

en: Save all open files
th: บันทึกทุกแฟ้มที่เปิด

en: Save changes to document "%s" before closing?
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงในเอกสาร "%s" ก่อนปิดหรือไม่?

en: Save the current file
th: บันทึกแฟ้มปัจจุบัน

en: Save the current file with a different name
th: บันทึกแฟ้มปัจจุบันด้วยชื่ออื่น

en: Saving %s
th: กำลังบันทึกแฟ้ม %s

en: Saving %s to %s
th: กำลังบันทึกแฟ้ม %s ที่ %s

en: Saving file '%s'…
th: กำลังบันทึกแฟ้ม '%s'…

en: Saving has been disabled by the system administrator.
th: การบันทึกถูกระงับไว้โดยผู้ดูแลระบบ

en: Scope covered by header cells
th: ขอบเขตของเซลล์หัวตาราง

en: Script language name
th: ภาษาของสคริปต์

en: Script statements
th: ถ้อยแถลงสคริปต์

en: Scrollbar
th: แถบเลื่อน

en: Search
th: ค้นหา

en: Search _backwards
th: ค้นหา_ย้อนกลับ

en: Search backwards for the same text
th: ค้นหาคำเดิมแบบถอยหลังอีกครั้ง

en: Search for and replace text
th: ค้นหาและแทนที่คำ

en: Search for text
th: ค้นหา

en: Search forwards for the same text
th: ค้นหาต่อไป

en: Select _All
th: เลือกทั้ง_หมด

en: Select a character encoding from the menu and try again.
th: เลือกรหัสอักขระจากเมนู แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
th: เลือกรหัสอักขระอื่นจากเมนู แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: Select the _language of the current document.
th: เลือก_ภาษาของเอกสารปัจจุบัน

en: Select the entire document
th: เลือกทั้งเอกสาร

en: Select the group of tags you want to use
th: เลือกกลุ่มแท็กที่ต้องการใช้

en: Selectable option
th: ตัวเลือกสำหรับเลือก

en: Selected
th: เลือกไว้

en: Selected format
th: รูปแบบที่เลือก

en: Selection
th: เลือก

en: Server-side image map
th: แผนที่รูปภาพที่ฝั่งเซิร์ฟเวอร์

en: Set Location to First Document
th: กำหนดตำแหน่งที่ตั้งตามแฟ้มแรก

en: Set _Language...
th: กำหนด_ภาษา...

en: Set language
th: กำหนดภาษา

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
th: กำหนดรหัสอักขระที่จะใช้เปิดแฟ้มที่ระบุในบรรทัดคำสั่ง

en: Set the language of the current document
th: กำหนดภาษาของเอกสารปัจจุบัน

en: Set the root to the active document location
th: กำหนดรากเป็นตำแหน่งของเอกสารที่ใช้งานอยู่

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
th: กำหนดว่าจะเปิดใช้การคืนค่าสำหรับแฟ้มในเครือข่ายหรือไม่

en: Shape
th: รูปร่างของพื้นที่

en: Shell Output
th: ผลลัพธ์คำสั่งเชลล์

en: Short inline quotation
th: อ้างคำพูดแบบสั้นในบรรทัด

en: Shortcut key with which the snippet is activated
th: ปุ่มลัดที่จะใช้เรียกข้อความสั้น

en: Show _Binary
th: แสดงแฟ้มไ_บนารี

en: Show _Hidden
th: แสดงแฟ้มซ่อ_น

en: Show binary files
th: แสดงแฟ้มไบนารี

en: Show hidden files and folders
th: แสดงแฟ้มและโฟลเดอร์ที่ซ่อนอยู่

en: Show multiple pages
th: แสดงหลายหน้า

en: Show or hide the bottom pane in the current window
th: ซ่อนหรือแสดงแถบด้านล่างในหน้าต่างปัจจุบัน

en: Show or hide the side pane in the current window
th: ซ่อนหรือแสดงแถบข้างในหน้าต่างปัจจุบัน

en: Show or hide the statusbar in the current window
th: ซ่อนหรือแสดงแถบสถานะในหน้าต่างปัจจุบัน

en: Show or hide the toolbar in the current window
th: ซ่อนหรือแสดงแถบเครื่องมือในหน้าต่างปัจจุบัน

en: Show the application's version
th: แสดงรุ่นของโปรแกรม

en: Show the next page
th: แสดงหน้าถัดไป

en: Show the previous page
th: แสดงหน้าที่แล้ว

en: Side Pane is Visible
th: แสดงแถบข้าง

en: Side _Pane
th: แถบ_ข้าง

en: Single line prompt
th: ช่องรับข้อมูลบรรทัดเดียว (ตกรุ่นแล้ว)

en: Single snippets file
th: แฟ้มข้อความสั้นเดี่ยวๆ

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
th: คำเดี่ยวๆ ที่จะใช้เรียกข้อความสั้นหลังจากกดปุ่มแท็บ

en: Size
th: ขนาด

en: Size (deprecated)
th: ขนาด (เลิกใช้แล้ว)

en: Small text style
th: ตัวอักษรเล็ก

en: Smart Home End
th: Home End พิเศษ

en: Snippets
th: ข้อความสั้น

en: Snippets Manager
th: เครื่องมือจัดการข้อความสั้น

en: Snippets archive
th: แฟ้มจัดเก็บข้อความสั้น

en: Soft line break
th: จุดตัดบรรทัด

en: Sort
th: เรียงลำดับ

en: Sort the current document or selection
th: เรียงลำดับข้อมูลในเอกสารปัจจุบันหรือส่วนที่เลือก

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
th: ลำดับของรหัสอักขระที่ pluma ใช้ตรวจสอบรหัสอักขระของแฟ้มโดยอัตโนมัติ ค่า "CURRENT" ใช้แทนรหัสตามข้อกำหนดท้องถิ่นในขณะนั้น pluma จะใช้เฉพาะรหัสที่รู้จักเท่านั้น

en: Sorts a document or selected text.
th: เรียงลำดับเอกสารหรือข้อความที่เลือก

en: Sound
th: เสียง

en: Source
th: แหล่ง

en: South European
th: ยุโรปตอนใต้

en: Space-separated archive list
th: รายการแฟ้มจัดเก็บ

en: Spacer
th: ช่องว่าง

en: Spacing between cells
th: ช่องไฟระหว่างช่องตาราง

en: Spacing within cells
th: ช่องไฟภายในช่องตาราง

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
th: ระบุว่าจะเลื่อนเคอร์เซอร์อย่างไรเมื่อกดปุ่ม HOME และ END ใช้ค่า "DISABLED" ถ้าต้องการเลื่อนไปที่ต้น/ท้ายบรรทัดเสมอ, "AFTER" ถ้าต้องการเลื่อนไปที่ต้น/ท้ายบรรทัดเมื่อกดครั้งแรก และเมื่อกดครั้งที่สองจึงจะย้ายมาต้น/ท้ายข้อความโดยกระโดดข้ามช่องว่างที่หัว/ท้ายบรรทัด, "BEFORE" ถ้าต้องการเลื่อนไปที่ต้น/ท้ายข้อความก่อน แล้วจึงย้ายไปที่ต้น/ท้ายบรรทัดในครั้งต่อมา, และ "ALWAYS" ถ้าต้องการเลื่อนไปที่ต้น/ท้ายข้อความเสมอ โดยไม่ย้ายไปที่ต้น/ท้ายบรรทัด

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
th: กรุณาเลือกว่าจะตัดบรรทัดอย่างไรเวลาพิมพ์ หากไม่ตัดบรรทัดเลือก "GTK_WRAP_NONE" หรือตัดบรรทัดเมื่อจบคำเลือก "GTK_WRAP_WORD" หรือตัดบรรทัดที่ระดับตัวอักษรเลือก "GTK_WRAP_CHAR" หมายเหตุ ตัวพิมพ์ใหญ่-เล็กมีความหมายต่างกัน

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
th: กรุณาเลือกว่าจะตัดบรรทัดอย่างไรเวลาแก้ไข หากไม่ตัดบรรทัดเลือก "GTK_WRAP_NONE" หรือตัดบรรทัดเมื่อจบคำเลือก "GTK_WRAP_WORD" หรือตัดบรรทัดที่ระดับตัวอักษรเลือก "GTK_WRAP_CHAR" หมายเหตุ ตัวพิมพ์ใหญ่-เล็กมีความหมายต่างกัน

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
th: กำหนดแบบอักษรที่จะใช้สำหรับเวลาพิมพ์

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
th: เลือกแบบอักษรสำหรับส่วนของเลขบรรทัดที่จะใช้สำหรับเวลาพิมพ์ มีผลใช้เมื่อ "พิมพ์เลขบรรทัด" ไม่มีค่าเป็นศูนย์

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
th: เลือกแบบอักษรสำหรับส่วนหัวกระดาษตอนพิมพ์ มีผลเมื่อเลือกใช้ "พิมพ์หัวกระดาษ"

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
th: กำหนดจำนวนชื่อแฟ้มที่เคยแก้ไขและแสดงในเมนูย่อย "แฟ้มล่าสุด"

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
th: กำหนดจำนวนช่องว่างเพื่อแสดงแทนอักษรแท็บ

en: Specifies the position of the right margin.
th: กำหนดตำแหน่งของกั้นหน้าขวา

en: Spell Checker
th: ตรวจตัวสะกด

en: Square root
th: รากที่สอง

en: Standby load message
th: ข้อความระหว่างรอโหลดอ็อบเจกต์

en: Starting sequence number
th: เลขลำดับแรกของรายการ

en: Starting sequence number (deprecated)
th: เลขลำดับแรกของรายการ (เลิกใช้แล้ว)

en: Status Bar is Visible
th: แสดงแถบสถานะ

en: Stopped.
th: หยุด

en: Strike-through text
th: ข้อความขีดฆ่า

en: Strike-through text (deprecated)
th: ข้อความขีดฆ่า (เลิกใช้แล้ว)

en: Strike-through text style
th: รูปแบบข้อความขีดฆ่า

en: Strike-through text style (deprecated)
th: รูปแบบข้อความขีดฆ่า (เลิกใช้แล้ว)

en: String you want to search for
th: ข้อความที่คุณต้องการค้นหา

en: Strong emphasis
th: เน้นตัวเข้ม

en: Style Scheme
th: ชุดสไตล์

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
th: รูปแบบของปุ่มแถบเครื่องมือ เลือก "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" เพื่อใช้ค่าปริยายหรือ "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" สำหรับแสดงเฉพาะไอคอน หรือ "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" เพื่อแสดงทั้งไอคอนและข้อความ หรือ "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" เพื่อแสดงข้อความเฉพาะบางไอคอน ค่าทั้งหมดจะต้องเป็นอักษรตัวใหญ่ดังแสดงที่นี่

en: Style info
th: สไตล์

en: Subscript
th: ตัวห้อย

en: Suggestions
th: การแนะนำ

en: Sun Microsystems
th: ซัน ไมโครซิสเท็มส์

en: Superscript
th: ตัวยก

en: Switch onto a file .c and .h
th: สลับไปยังแฟ้ม .c และ .h

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
th: สลับแท็บต่างๆ ด้วย [ctrl] + [tab]

en: Symbol and
th: เครื่องหมาย and

en: Symbol const
th: เครื่องหมาย const

en: Symbol d-by-dt
th: เครื่องหมาย d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
th: เครื่องหมาย d-by-dt-partial

en: Symbol d2-by-dt2-partial
th: เครื่องหมาย d2-by-dt2-partial

en: Symbol dagger
th: เครื่องหมาย dagger

en: Symbol em-dash ---
th: เครื่องหมาย em-dash ---

en: Symbol en-dash --
th: เครื่องหมาย en-dash --

en: Symbol equiv
th: เครื่องหมายสมมูล

en: Symbol infinity
th: เครื่องหมายอนันต์

en: Symbol mathspace ,
th: เครื่องหมายช่องว่างคณิตศาสตร์ ,

en: Symbol mathspace .
th: เครื่องหมายช่องว่างคณิตศาสตร์ .

en: Symbol mathspace _
th: เครื่องหมายช่องว่างคณิตศาสตร์ _

en: Symbol mathspace __
th: เครื่องหมายช่องว่างคณิตศาสตร์ __

en: Symbol simeq
th: เครื่องหมาย simeq

en: Symbol star
th: เครื่องหมาย star

en: Syntax Highlighting
th: การเน้นไวยากรณ์

en: Tab Size
th: ขนาดของแท็บ

en: Tab Stops
th: ตำแหน่งแท็บ

en: Tab Width
th: ความกว้างแท็บ

en: Tab order position
th: ลำดับการเข้าถึงด้วยปุ่มแท็บ

en: Table
th: ตาราง

en: Table body
th: ตาราง: เนื้อหา

en: Table caption
th: ตาราง: หัวเรื่องตาราง

en: Table column group properties
th: ตาราง: กลุ่มคอลัมน์

en: Table column properties
th: ตาราง: คอลัมน์

en: Table data cell
th: ตาราง: ช่องข้อมูลตาราง

en: Table footer
th: ตาราง: ท้ายกระดาษ

en: Table header
th: ตาราง: หัวกระดาษ

en: Table header cell
th: ตาราง: ช่องข้อมูลหัวตาราง

en: Table row
th: ตาราง: แถว

en: Table summary
th: ตาราง: ข้อมูลสังเขป

en: Tag list
th: รายชื่อแท็ก

en: Tags
th: แท็ก

en: Target - Blank
th: ลิงก์เปิดในหน้าต่างใหม่

en: Target - Parent
th: ลิงก์เปิดในชุดเฟรมแม่

en: Target - Self
th: ลิงก์เปิดในเฟรมเดิม

en: Target - Top
th: ลิงก์เปิดเต็มหน้าต่างเดิม

en: Target directory "%s" does not exist
th: ไม่มีไดเรกทอรีเป้าหมาย "%s" อยู่

en: Target directory "%s" is not a valid directory
th: ไดเรกทอรีเป้าหมาย "%s" ไม่ใช่ไดเรกทอรี

en: Teletype or monospace text style
th: ตัวอักษรพิมพ์ดีด

en: Text
th: ข้อความ

en: Text Editor
th: เครื่องมือแก้ไขข้อความ

en: Text Wrapping
th: การตัดบรรทัด

en: Text color
th: สีตัวอักษร

en: Text color (deprecated)
th: สีตัวอักษร (เลิกใช้แล้ว)

en: Text entered by user
th: ข้อความป้อนโดยผู้ใช้

en: Thai
th: ไทย

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
th: ชื่อชุดสไตล์ของ GtkSourceView ที่จะใช้เน้นสีข้อความ

en: The archive "%s" could not be created
th: ไม่สามารถสร้างแฟ้มจัดเก็บ "%s" ได้

en: The archive "%s" could not be extracted
th: ไม่สามารถแตกแฟ้มจัดเก็บ "%s" ได้

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
th: ดิสก์ที่คุณกำลังบันทึกแฟ้มมีข้อจำกัดด้านขนาดของแฟ้ม ลองบันทึกแฟ้มขนาดเล็กลงหรือบันทึกลงดิสก์อื่น

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
th: ดิสก์ที่คุณกำลังบันทึกแฟ้มมีข้อจำกัดเรื่องความยาวของชื่อแฟ้ม กรุณาใช้ชื่อที่สั้นกว่านี้

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
th: เอกสารมีอักขระที่ไม่สามารถลงรหัสด้วยรหัสอักขระที่ระบุได้

en: The document is empty.
th: เอกสารว่างเปล่า

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้ม "%s" ไปลงถังขยะได้

en: The file "%s" is read-only.
th: แฟ้ม "%s" อ่านได้อย่างเดียว

en: The file %s changed on disk.
th: แฟ้ม %s มีการเปลี่ยนแปลงเนื้อหาในดิสก์

en: The file %s has been modified since reading it.
th: แฟ้ม %s ถูกเปลี่ยนแปลงหลังจากการอ่านของ pluma ครั้งล่าสุด

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
th: ไดเรกทอรีรากที่ช่องเรียกดูแฟ้มจะใช้เมื่อโหลดปลั๊กอินช่องเรียกดูแฟ้ม โดยค่าคีย์ onload/tree_view เป็นจริง

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
th: ไดเรกทอรีรากเสมือนที่ช่องเรียกดูแฟ้มจะใช้เมื่อโหลดปลั๊กอินช่องเรียกดูแฟ้ม โดยค่าคีย์ onload/tree_view เป็นจริง ไดเรกทอรีรากเสมือนต้องอยู่ใต้รากจริงเสมอ

en: The file is too big.
th: แฟ้มนี้มีขนาดใหญ่เกินไป

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
th: แฟ้มที่คุณเปิดอยู่นั้นมีตัวอักขระที่ไม่ถูกต้องอยู่ หากคุณยังแก้ไขแฟ้มนี้ต่อไปคุณอาจทำให้แฟ้มนี้ไร้ประโยชน์ได้

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
th: แพตเทิร์นการกรองสำหรับกรองแฟ้มในช่องเรียกดูแฟ้ม การกรองนี้ กรองต่อจาก filter_mode อีกชั้นหนึ่ง

en: The following error occurred while exporting: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะส่งออก: %s

en: The following error occurred while importing: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะนำเข้า: %s

en: The following files could not be imported: %s
th: ไม่สามารถนำเข้าแฟ้มต่อไปนี้ได้: %s

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
th: ตำแหน่งของแฟ้มไม่สามารถเข้าถึงได้ เนื่องจากไม่ได้เมานท์อยู่

en: The location of the file cannot be mounted.
th: ตำแหน่งของแฟ้มไม่สามารถเมานท์ได้

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
th: ไดเรกทอรีใหม่ที่สร้างถูกกรองออกอยู่ คุณต้องปรับกฎการกรองของคุณเพื่อให้มองเห็นไดเรกทอรีได้

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
th: แฟ้มใหม่ที่สร้างถูกกรองออกอยู่ คุณต้องปรับกฎการกรองของคุณเพื่อให้มองเห็นแฟ้มได้

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
th: จำนวนขั้นของการตามลิงก์ถูกจำกัด และไม่สามารถไปถึงแฟ้มจริงภายในจำนวนขั้นที่กำหนดนี้

en: The preview of a page in the document to be printed
th: ตัวอย่างของหน้าเอกสารที่จะสั่งพิมพ์

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
th: แฟ้มที่เปลี่ยนชื่อถูกกรองออกอยู่ คุณต้องปรับกฎการกรองของคุณเพื่อให้มองเห็นแฟ้มได้

en: The selected color scheme cannot be installed.
th: ไม่สามารถติดตั้งชุดสีที่เลือกได้

en: The selected files cannot be moved to the trash.
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้มที่เลือกไว้ไปลงถังขยะได้

en: The total number of pages in the document
th: จำนวนหน้าทั้งหมดของเอกสาร

en: There are no snippets selected to be exported
th: ไม่ได้เลือกข้อความสั้นสำหรับส่งออกไว้

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
th: เหลือพื้นที่บนดิสก์ไม่พอที่จะบันทึกแฟ้มนี้ กรุณาลบข้อมูลที่ไม่จำเป็นออก แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: There was a problem opening the file %s.
th: เกิดปัญหาในการเปิดแฟ้ม %s

en: There was an error displaying the help.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการแสดงคำแนะนำ

en: This accelerator is already bound to %s
th: คีย์ด่วนนี้ใช้เรียก %s อยู่ก่อนแล้ว

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
th: แฟ้มนี้ (%s) ถูกเปิดอยู่แล้วในหน้าต่าง pluma บานอื่น

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
th: ข้อความนี้ไม่ใช่ตัวย่อสะกิดด้วยแท็บที่ใช้ได้ ข้อความที่สะกิดได้ อาจเป็นตัวอักษรหลายตัว หรืออักษรเดี่ยวๆ ที่ไม่ใช่พยัญชนะหรือตัวเลข เช่น {, [ เป็นต้น

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
th: ค่านี้กำหนดว่าแฟ้มใดจะถูกกรองออกไปจากช่องเรียกดูแฟ้ม ค่าที่เป็นไปได้คือ: none (ไม่กรอง), hidden (กรองแฟ้มซ่อนออกไป), binary (กรองแฟ้มไบนารีออกไป) และ hidden_and_binary (กรองทั้งแฟ้มซ่อนและแฟ้มไบนารีออกไป)

en: Title
th: หัวเรื่อง

en: Toolbar Buttons Style
th: รูปแบบของปุ่มแถบเครื่องมือ

en: Toolbar is Visible
th: แสดงแถบเครื่องมือ

en: Top margin in pixels
th: ระยะเว้นขอบบนเป็นพิกเซล

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Type a new accelerator
th: พิมพ์คีย์ด่วนที่จะใช้

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
th: พิมพ์คีย์ด่วนที่จะใช้ หรือกด Backspace เพื่อล้างค่า

en: Type a new shortcut
th: กดปุ่มลัดที่จะใช้

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
th: กดปุ่มลัดที่จะใช้ หรือกด Backspace เพื่อล้างค่า

en: Typeface bold
th: ตัวหนา

en: Typeface italic
th: ตัวเอียง (italic)

en: Typeface slanted
th: ตัวเอน (slanted)

en: Typeface type
th: ตัวพิมพ์ดีด

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
th: หาอ็อบเจกต์ '%s' ภายในแฟ้ม %s ไม่พบ

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มส่วนติดต่อผู้ใช้ %s ข้อผิดพลาด: %s

en: Unbreakable text
th: ข้อความห้ามแบ่งกลาง

en: Underlined text style
th: ตัวขีดเส้นใต้

en: Undo the last action
th: เรียกคืนการกระทำสุดท้าย

en: Unexpected error: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่คาดหมาย: %s

en: Unicode
th: ยูนิโค้ด

en: Unicode (UTF-8)
th: ยูนิโค้ด (UTF-8)

en: Unix/Linux
th: ยูนิกซ์/ลินุกซ์

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Unordered list
th: รายการไม่เรียงเลข

en: Unsaved Document %d
th: เอกสารยังไม่บันทึก %d

en: Untitled documents only
th: เอกสารที่ยังไม่มีชื่อเท่านั้น

en: Up
th: ขึ้น

en: Use %s highlight mode
th: ใช้โหมดเน้นแบบ %s

en: Use Default Font
th: ใช้แบบอักษรปริยาย

en: Use Spaces
th: แทรกช่องว่าง

en: Use image map
th: ใช้แผนที่รูปภาพ

en: Use the _selected format
th: ใช้รูปแบบที่เ_ลือก

en: User dictionary:
th: พจนานุกรมของผู้ใช้:

en: Value
th: ค่า

en: Value interpretation
th: การใช้ค่าคุณสมบัติอ็อบเจกต์

en: Variable or program argument
th: ตัวแปรหรืออาร์กิวเมนต์ของโปรแกรม

en: Vertical cell alignment
th: การจัดเรียงแนวตามแนวดิ่งในช่องตาราง

en: Vertical space
th: ช่องไฟตามแนวตั้ง

en: Vertical space (deprecated)
th: ช่องไฟตามแนวตั้ง (เลิกใช้แล้ว)

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: View
th: มุมมอง

en: View folder in file manager
th: แสดงโฟลเดอร์ด้วยโปรแกรมจัดการแฟ้ม

en: Visited link color
th: สีของลิงก์ที่อ่านแล้ว

en: Visited link color (deprecated)
th: สีของลิงก์ที่อ่านแล้ว (เลิกใช้แล้ว)

en: Western
th: ตะวันตก

en: When inserting date/time...
th: เมื่อแทรกวันที่/เวลา...

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
th: ให้ pluma บันทึกการแก้ไขโดยอัตโนมัติเป็นช่วงๆ หรือไม่ คุณสามารถกำหนดช่วงเวลาการบันทึกได้โดยตั้งค่าตัวเลือก "ช่วงเวลาการบันทึกข้อมูลอัตโนมัติ"

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
th: ให้ pluma สร้างสำเนาชุดสำรองของแฟ้มที่บันทึกหรือไม่ คุณสามารถกำหนดนามสกุลแฟ้มได้โดยตั้งค่าตัวเลือก "นามสกุลของแฟ้มสำรอง"

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
th: ให้ pluma แสดงเลขบรรทัดในพื้นที่แก้ไข

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
th: ให้ pluma แสดงกั้นหน้าขวาในพื้นที่แก้ไข

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
th: ให้ pluma ร่นบรรทัดให้โดยอัตโนมัติ

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
th: ให้ pluma เน้นข้อความตามไวยากรณ์ของเนื้อหา

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
th: กำหนดให้ pluma เน้นคำที่พบทั้งหมดเมื่อค้นข้อความ

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
th: กำหนดให้ pluma เน้นวงเล็บที่เข้าคู่กับวงเล็บที่เลือกอยู่

en: Whether pluma should highlight the current line.
th: กำหนดให้ pluma เน้นบรรทัดปัจจุบัน

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
th: กำหนดให้ pluma พิมพ์หัวกระดาษด้วย

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
th: กำหนดให้ pluma ใส่ช่องว่างแทนแท็บ

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
th: กำหนดให้ pluma เน้นไวยากรณ์ขณะจัดพิมพ์เอกสาร

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
th: กำหนดให้ pluma คืนค่าตำแหน่งเคอร์เซอร์ล่าสุดเมื่อโหลดแฟ้ม

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
th: จะแสดงแถบด้านล่างของหน้าต่างแก้ไขข้อความหรือไม่

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
th: จะแสดงแถบข้างที่ด้านซ้ายของหน้าต่างแก้ไขข้อความหรือไม่

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
th: จะแสดงแถบสถานะที่ด้านล่างของหน้าต่างแก้ไขข้อความหรือไม่

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
th: จะแสดงแถบเครื่องมือในหน้าต่างแก้ไขข้อความหรือไม่

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
th: ใช้แบบอักษรความกว้างคงที่ปริยายของระบบในการแก้ไขข้อความหรือไม่ ถ้าปิดตัวเลือกนี้ แบบอักษรที่ใช้จะเป็นไปตามตัวเลือก "แบบอักษรของเครื่องมือแก้ไข" แทนแบบอักษรของระบบ

en: Width
th: กว้าง

en: Windows
th: หน้าต่าง

en: Words
th: คำ

en: Writable VFS schemes
th: VFS scheme ที่เขียนได้

en: XHTML 1.0 - Tags
th: XHTML 1.0 - แท็ก

en: XSLT - Axes
th: XSLT - แกน

en: XSLT - Elements
th: XSLT - องค์ประกอบ

en: XSLT - Functions
th: XSLT - ฟังก์ชัน

en: XUL - Tags
th: XUL - แท็ก

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
th: คุณกำลังพยายามบันทึกแฟ้มในดิสก์ที่อ่านได้อย่างเดียว กรุณาตรวจสอบว่าคุณพิมพ์ตำแหน่งถูกต้องหรือไม่ แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: You can also choose another character encoding and try again.
th: คุณสามารถเลือกรหัสอักขระอื่น แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอที่จะเปิดแฟ้มได้

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอที่จะบันทึกแฟ้มนี้ได้ กรุณาตรวจสอบว่าพิมพ์ตำแหน่งถูกต้องหรือไม่ แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: You must be inside a word to run this command
th: คุณต้องอยู่ภายในคำเพื่อจะเรียกคำสั่งนี้

en: Zoom 1:1
th: อัตราขยาย 1:1

en: Zoom the page in
th: ขยายหน้ากระดาษเข้า

en: Zoom the page out
th: ย่อหน้ากระดาษออก

en: Zoom to fit the whole page
th: ย่อ-ขยายให้พอดีหน้า

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: _Add...
th: เ_พิ่ม...

en: _Always autocheck
th: ตรวจอัตโนมัติเ_สมอ

en: _Applicability:
th: _กระทำกับ:

en: _Autocheck Spelling
th: ตรวจตัวสะกด_อัตโนมัติ

en: _Autosave files every
th: _บันทึกแฟ้มปัจจุบันโดยอัตโนมัติทุกๆ

en: _Body:
th: _ตัวข้อความ:

en: _Bottom Pane
th: แถบด้าน_ล่าง

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Cancel Logout
th: _ยกเลิกการออกจากระบบ

en: _Check Spelling...
th: ตรวจตัว_สะกด...

en: _Clear Highlight
th: เ_ลิกเน้น

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _Close All
th: ปิ_ดทั้งหมด

en: _Close Preview
th: ปิ_ดตัวอย่างก่อนพิมพ์

en: _Configure Spell Checker plugin...
th: _ตั้งค่าปลั๊กอินตรวจตัวสะกด...

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Description
th: คำ_บรรยาย

en: _Display line numbers
th: แสดงเ_ลขบรรทัด

en: _Document Statistics
th: ส_ถิติของเอกสาร

en: _Documents
th: เ_อกสาร

en: _Drop targets:
th: เ_ป้าหมายการวาง:

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Edit:
th: แ_ก้ไข:

en: _Enable automatic indentation
th: เปิดใช้การ_ร่นบรรทัดอัตโนมัติ

en: _Encoding
th: _รหัสอักขระ

en: _Error color:
th: สีของข้อ_ผิดพลาด:

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Filter
th: _กรอง

en: _Find...
th: _หา...

en: _Fullscreen
th: เต็_มจอ

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Highlight Mode
th: โห_มดเน้น

en: _Ignore
th: ไ_ม่แก้ไข

en: _Ignore All
th: ไ_ม่แก้ไขทั้งหมด

en: _Ignore case
th: ไ_ม่สนใจตัวพิมพ์ใหญ่-เล็ก

en: _Incremental Search...
th: _ค้นหาแบบคืบหน้าทีละส่วน...

en: _Input:
th: ข้อมูลเ_ข้า:

en: _Insert
th: แ_ทรก

en: _Invert Case
th: _กลับตัวพิมพ์ใหญ่-เล็ก

en: _Line numbers:
th: เ_ลขบรรทัด:

en: _Match Case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่-เ_ล็กตรงกัน

en: _Match Filename
th: ค้นหาด้วย_ชื่อแฟ้ม

en: _Match case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่-เ_ล็กตรงกัน

en: _More...
th: เ_พิ่มเติม...

en: _Move to New Window
th: _ย้ายไปหน้าต่างใหม่

en: _Move to Trash
th: _ทิ้งลงถังขยะ

en: _Never autocheck
th: ไ_ม่ต้องตรวจอัตโนมัติ

en: _New
th: ใ_หม่

en: _New Folder
th: โฟ_ลเดอร์ใหม่

en: _Next Document
th: เอกสาร_ถัดไป

en: _Next Location
th: ตำแหน่ง_ถัดไป

en: _Number every
th: แสดงเลขบรรทัดทุ_กๆ

en: _Open
th: _เปิด

en: _Open terminal here
th: เ_ปิดเทอร์มินัลที่นี่

en: _Open...
th: _เปิด...

en: _Output:
th: ผลลัพธ์_ออก:

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
th: แ_จงลำดับอักขระพิเศษ (เช่น 
    )

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
th: แ_จงลำดับอักขระพิเศษ (เช่น \n)

en: _Paste
th: _แปะ

en: _Preview
th: ภาพ_ตัวอย่าง

en: _Previous Document
th: เอกสาร_ก่อนหน้า

en: _Previous Location
th: ตำแหน่ง_ก่อนหน้า

en: _Print...
th: _พิมพ์...

en: _Prompt for a format
th: _ถามรูปแบบ

en: _Quit
th: _ออก

en: _Redo
th: _ทำซ้ำ

en: _Reload
th: โห_ลดใหม่

en: _Remember autocheck by document
th: _จำตรวจอัตโนมัติโดยเอกสาร

en: _Remove
th: _ลบ

en: _Rename
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: _Replace...
th: แ_ทนที่...

en: _Restore Default Fonts
th: คืนค่าแบบอักษร_ปริยาย

en: _Retry
th: _ลองใหม่

en: _Reverse order
th: เรียงย้อ_นลำดับ

en: _Revert
th: คืน_กลับ

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Save All
th: _บันทึกทุกเอกสาร

en: _Save:
th: _บันทึก:

en: _Search
th: _ค้นหา

en: _Search for:
th: _ค้นหา:

en: _Set root to active document
th: _กำหนดรากตามเอกสารที่ใช้งานอยู่

en: _Shortcut Key:
th: ปุ่ม_ลัด:

en: _Snippets:
th: _ข้อความสั้น:

en: _Sort
th: เ_รียงลำดับ

en: _Spelling Suggestions...
th: แนะนำตัว_สะกด...

en: _Statusbar
th: แถบ_สถานะ

en: _Suggestions:
th: คำที่แ_นะนำ:

en: _Tab trigger:
th: ตัวย่อสะกิดด้วยแ_ท็บ:

en: _Tab width:
th: ความกว้างแ_ท็บ:

en: _Title Case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่-เล็กสำหรับหัวเ_รื่อง

en: _Toolbar
th: แถบเ_ครื่องมือ

en: _Tools
th: เครื่อ_งมือ

en: _Tools:
th: เครื่อ_งมือ:

en: _Undo
th: เรี_ยกคืน

en: _Update
th: _ปรับข้อมูล

en: _Use custom format
th: ใช้รูปแบบ_กำหนดเอง

en: _Use the system fixed width font (%s)
th: ใ_ช้แบบอักษรความกว้างคงที่ของระบบ (%s)

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _View Folder
th: แ_สดงโฟลเดอร์

en: _Wrap Around
th: ห_มดแล้วเริ่มใหม่

en: _Wrap around
th: หมดแล้วเ_ริ่มใหม่

en: _minutes
th: _นาที

en: ancestor
th: บรรพบุรุษ

en: ancestor-or-self
th: บรรพบุรุษรวมตัวเอง

en: attribute
th: แอตทริบิวต์

en: child
th: ลูก

en: column
th: คอลัมน์

en: columns
th: คอลัมน์

en: descendant
th: ทายาทของตัวเอง

en: descendant-or-self
th: ทายาทรวมตัวเอง

en: directory
th: ไดเรกทอรี

en: false
th: ไม่ใช่

en: file
th: แฟ้ม

en: following
th: พี่น้องตัวเองรวมลูกหลานตัวเอง

en: following-sibling
th: พี่น้องตัวเองไม่ลูกหลานตัวเอง

[ctx: language]
en: Default
th: ปริยาย

[ctx: language]
en: Unknown (%s)
th: ไม่ทราบ (%s)

en: lines
th: บรรทัด

en: namespace
th: เนมสเปซ

en: of
th: จาก

en: page
th: หน้า

en: parent
th: แม่

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
th: pluma หาแฟ้มนี้ไม่พบ เป็นไปได้ว่าแฟ้มอาจเพิ่งถูกลบไป

en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
th: pluma ไม่สามารถจัดการตำแหน่ง %s ในโหมดเขียนได้ กรุณาตรวจสอบว่าคุณพิมพ์ตำแหน่งถูกต้องหรือไม่ แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: pluma cannot handle %s locations.
th: pluma ไม่สามารถจัดการตำแหน่ง %s ได้

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
th: pluma ไม่สามารถจัดการตำแหน่งนี้ในโหมดเขียนได้ กรุณาตรวจสอบว่าคุณพิมพ์ตำแหน่งถูกต้องหรือไม่ แล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: pluma cannot handle this location.
th: pluma ไม่สามารถจัดการที่อยู่นี้ได้

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
th: pluma ไม่สามารถสำรองข้อมูลเดิมของแฟ้มนี้ก่อนบันทึกข้อมูลใหม่ได้ คุณอาจละเลยคำเตือนนี้เสีย แล้วยืนยันบันทึกแฟ้มก็ได้ แต่ถ้าเกิดข้อผิดพลาดระหว่างบันทึก คุณอาจสูญเสียข้อมูลเดิมของแฟ้มไปด้วย ยืนยันบันทึกหรือไม่?

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
th: pluma ไม่สามารถตรวจสอบรหัสอักขระได้

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
th: pluma ได้เปิดแฟ้มนี้อยู่แล้วในหน้าต่างอื่นในแบบอ่านอย่างเดียว คุณต้องการยืนยันที่จะแก้ไขอยู่หรือไม่?

en: preceding
th: พี่น้องตัวเองรวมลูกหลานก่อนตัวเอง

en: preceding-sibling
th: พี่น้องตัวเองไม่รวมลูกหลานก่อนตัวเอง

en: rows
th: บรรทัด

en: self
th: ตัวเอง

[ctx: shown-in-menu]
en: [ 'ISO-8859-15' ]
th: [ 'TIS-620' ]

en: true
th: ใช่

en: word
th: คำ
