gnumeric - en to tr translation catalogue (1960 entries)

en: % of default size
tr: varsayılan boyutun % sine

en: %s
    is a directory name
tr: %s
    bir dizin ismi

en: %s to %s
tr: %s'den %s'e

en: (%s,%s)
tr: (%s;%s)

en: (Name):
tr: (İsim):

en: (_Name):
tr: (_İsim):

en: *Long Date Format
tr: *Uzun Tarih Biçimi

en: *Long Time Format
tr: *Uzun Tarih Biçimi

en: *Medium Date Format
tr: *Orta Düzey Tarih Biçimi

en: *Medium Time Format
tr: *Orta Tarih Biçimi

en: *Short Date Format
tr: *Kısa Tarih Biçimi

en: *Short Date/Time Format
tr: *Kısa Tarih/Zaman Biçimi

en: *Short Time Format
tr: *Kısa Tarih Biçimi

en: 12.5% Grey
tr: 12.5% Gri

en: 12.5% background
tr: %12.5 artalan

en: 25% Grey
tr: 25% Gri

en: 25% background
tr: %25 artalan

en: 2D colored scatter plotting engine
tr: 2D renkli dağıtma çizim motoru

en: 2D plots
tr: 2D çizimler

en: 2D scatter plotting engine
tr: 2D dağıtma çizim motoru

en: 3D-Box
tr: 3D Kutu

en: 50% Grey
tr: 50% Gri

en: 50% background
tr: %50 artalan

en: 6.25% Grey
tr: 6.25% Gri

en: 6.25% background
tr: %6.25 artalan

en: 75% Grey
tr: 75% Gri

en: 75% background
tr: %75 artalan

en: <b>Effective area</b> (as % of available room)
tr: <b>Etkin alan</b> (kullanılabilir alanın % si)

en: <b>Missing values as:</b>
tr: <b>Kayıp değerler:</b>

en: <b>_Columns:</b>
tr: <b>_Sütunlar:</b>

en: <b>_Rows:</b>
tr: <b>_Satırlar:</b>

en: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>first</sub>):
tr: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>ilk</sub>):

en: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>last</sub>):
tr: <i>y'</i>(<i>x</i><sub>son</sub>):

en: A (ampere)
tr: A (amper)

en: A file called <i>%s</i> already exists in %s.
    
    Do you want to save over it?
tr: <i>%s</i> isminde bir dosya %s içinde zaten var.
    
    Üzerine kaydetmek istiyor musunuz?

en: A pointer to the GODistribution used by this plot
tr: Bu çizim tarafından kullanılan GODistribution'a işaretçi

en: A pointer to the GOStyle object
tr: GOStyle nesnesine işaretçi

en: A pointer to the embedded widget
tr: Gömülü parçacığa işaretçi

en: A_ngle:
tr: A_çı:

en: Absolute
tr: Mutlak

en: Absolute height
tr: Mutlak yükseklik

en: Absolute size
tr: Mutlak boyut

en: Absolute value
tr: Mutlak değer

en: Absolute value with white background
tr: Beyaz arkaplanlı mutlak değer

en: Absolute width
tr: Mutlak genişlik

en: Accounting
tr: Hesaplama

en: Add tearoffs to menus
tr: Menülere ayraçları ekle

en: Adjacent Bars
tr: Bitişik Çubuklar

en: Adjacent Columns
tr: Bitişik Sütunlar

en: Adjacent horizontal bars grouped by major and minor categories.
tr: Ana ve alt sınıflara göre gruplanmış bitişik yatay çubuklar.

en: Adjacent vertical columns grouped by major and minor categories.
tr: Ana ve alt sınıflara göre gruplanmış bitişik dikey sütunlar.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Affine
tr: Afin

en: Afghanistan, Afghanis
tr: Afganistan, Afgani

en: Afghanistan/Pashto (ps_AF)
tr: Afganistan/Pashto (ps_AF)

en: Africa
tr: Afrika

en: Albania (sq_AL)
tr: Arnavutluk (sq_AL)

en: Albania, Leke
tr: Arnavutluk, Lek

en: Algeria (ar_DZ)
tr: Cezayir (ar_DZ)

en: Algeria, Algerian Dinars
tr: Cezayir, Cezayir Dinarı

en: Algeria/Amazigh (ber_DZ)
tr: Cezayir/Amazigh (ber_DZ)

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Alignment flag
tr: Hizalama bayrağı

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All fonts...
tr: Tüm yazı tipleri...

en: Allow markup
tr: İşaretçilere izin ver

en: Always show exponent si_gn
tr: Herzaman üs işaret_ini göster

en: Amount a slice is extended as a percentage of the radius
tr: Bir dilimin yarıçapın yüzdesi olarak büyüme miktarı

en: An MS Excel like theme
tr: MS Excel benzeri tema

en: Anchor
tr: Sabitleyici

en: Anchor for manual position
tr: Elle girilen konum için çapa

en: Anchor:
tr: Çapa:

en: Andorra/Catalan (ca_AD)
tr: Andorra/Katalonya lehçesi (ca_AD)

en: Angle
tr: Açı

en: Angola, Kwanza
tr: Angola, kvanza

en: Angular error bars
tr: Açısal hata çubukları

en: Antigua and Barbuda/English (en_AG)
tr: Antigua ve Barbuda/İngilizce (en_AG)

en: Append '%s'.
tr: '%s' ekle.

en: Append SI _prefix
tr: SI _ön eki ekle

en: Append an SI prefix (e.g. instead of 4×10⁶ show 4M)
tr: Bir SI ön eki ekle (ör. 4×10⁶ yerine 4M göster)

en: Append no further unit.
tr: Başka birim ekleme.

en: Append the SI unit:
tr: SI birimi ekle:

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic (IBM-864)
tr: Arapça (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
tr: Arapça (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
tr: Arapça (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
tr: Arapça (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
tr: Arapça (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
tr: Arapça (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
tr: Arapça (Windows-1256)

en: Are these minor grid lines
tr: Bunlar ikincil ızgara çizgileri mi

en: Area
tr: Alan

en: Area Radar
tr: Alan Radarı

en: Area plot.
tr: Alan çizimi.

en: Area plotting engine
tr: Alan çizme motoru

en: Area radar plot.
tr: Alan radarı çizimi.

en: Areas
tr: Alanlar

en: Argentina (es_AR)
tr: Arjantin (es_AR)

en: Argentina, Pesos
tr: Arjantin, Pezo

en: Armenia (hy_AM)
tr: Ermenistan (hy_AM)

en: Armenia, Drams
tr: Ermenistan, Drahmi

en: Armenian (ARMSCII-8)
tr: Ermenice (ARMSCII-8)

en: Arrow
tr: Ok

en: Arrow for line's end
tr: Çizgi bitimi için ok

en: Arrow for line's start
tr: Çizgi başlangıcı için ok

en: Aruba, Guilders
tr: Aruba, Gulden

en: Aruba/Dutch (nl_AW)
tr: Aruba/Hollandaca (nl_AW)

en: As density
tr: Yoğunluk olarak

en: As multiple of 𝜋
tr: 𝜋'nin katı olarak

en: Asia
tr: Asya

en: Assigned XL format
tr: Atanmış XL biçimi

en: Attributes
tr: Öznitelikler

en: Australia
tr: Avustralya

en: Australia (en_AU)
tr: Avustralya (en_AU)

en: Australia, Dollars
tr: Avustralya, Dolar

en: Austria (de_AT)
tr: Avusturya (de_AT)

en: Auto Columns
tr: Oto Sütunlar

en: Auto Rows
tr: Otomatik Satırlar

en: Auto by extension
tr: Uzantıya göre otomatik

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatic denominator
tr: Otomatik payda

en: Available data
tr: Kullanılabilir veri

en: Average X
tr: Ortalama X

en: Axes
tr: Eksenler

en: Axis
tr: Eksen

en: Axis end position
tr: Eksen bitiş konumu

en: Axis line
tr: Eksen çizgisi

en: Axis padding
tr: Eksen doldurma

en: Axis position
tr: Eksen konumu

en: Axis position (as a string)
tr: Eksen konumu (karakter dizisi olarak)

en: Axis start position
tr: Eksen başlangıç konumu

en: AxisLine
tr: EksenÇizgisi

en: Azerbaijan (az_AZ)
tr: Azerbaycan (az_AZ)

en: Azerbaijan, Manats
tr: Azerbaycan, Manat

en: B_rightness:
tr: Parla_klık:

en: Background:
tr: Artalan:

en: Backplane
tr: Arka düzlem

en: Bahamas, Dollars
tr: Bahamalar, Dolar

en: Bahrain (ar_BH)
tr: Bahreyn (ar_BH)

en: Bahrain, Dinars
tr: Bahreyn, Dinar

en: Baltic
tr: Baltık Dili

en: Baltic (ISO-8859-13)
tr: Baltık (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
tr: Baltık Dili (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
tr: Baltık Dili (Windows-1257)

en: Bangladesh (bn_BD)
tr: Bangladeş (bn_BD)

en: Bangladesh, Taka
tr: Bangladeş, Taka

en: Bar
tr: Çubuk

en: Bar _width:
tr: Çubuk _genişliği:

en: Bar/Col plotting engine
tr: Çubuk/Sütun çizme motoru

en: Barbados, Dollars
tr: Barbados, Dolar

en: Bars width as a percentage of the plot width
tr: Çubuğun çizim genişliğine yüzdesi olarak genişliği

en: Belarus (be_BY)
tr: Beyaz Rusya (be_BY)

en: Belarus, Rubles
tr: Beyaz Rusya, Ruble

en: Belgium/Flemish (nl_BE)
tr: Belçika/Flamanca (nl_BE)

en: Belgium/French (fr_BE)
tr: Belçika/Fransızca (fr_BE)

en: Belgium/German (de_BE)
tr: Belçika/Almanca (de_BE)

en: Belgium/Limburgish (li_BE)
tr: Belçika/Limburgca (li_BE)

en: Belgium/Walloon (wa_BE)
tr: Belçika/Valonca (wa_BE)

en: Belize, Dollars
tr: Belize, Dolar

en: Bermuda, Dollars
tr: Bermuda, Dolar

en: Bezier cubic spline
tr: Bezier küp eğrisi

en: Bhutan (dz_BT)
tr: Butan (dz_BT)

en: Bhutan, Ngultrum
tr: Bütan, Gultrum

en: Bicolor gradient
tr: Çiftrenk geçiş

en: Black
tr: Siyah

en: Blue
tr: Mavi

en: Bolivia (es_BO)
tr: Bolivya (es_BO)

en: Bolivia, Bolivianos
tr: Bolivya, Bolivyano

en: Bolivia, Mvdol
tr: Bolivya, Mvdol

en: Bond Markets Units, European Composite Units (EURCO)
tr: Tahvil Piyasaları Birimleri, Avrupa Compozit Birimleri (EURCO)

en: Bosnia and Herzegowina (bs_BA)
tr: Bosna Hersek (bs_BA)

en: Bosnia and herzegovina, Convertible Marka
tr: Bosna hersek, Çevrilebilir Marka

en: Both
tr: İkisi de

en: Botswana (en_BW)
tr: Botsvana (en_BW)

en: Botswana, Pulas
tr: Botsvana, Pula

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bounds
tr: Sınırlar

en: Box-Plot
tr: Kutu Çizim

en: Box-plot plotting engine
tr: Kutu çizim çizim motoru

en: Bq (becquerel)
tr: Bq (bekerel)

en: Brazil (pt_BR)
tr: Brezilya (pt_BR)

en: Brazil, Brazilian Real
tr: Brezilya, Brezilya Riyali

en: Bricks
tr: Tuğlalar

en: Brunei Darussalam, Dollars
tr: Bruney Sultanlığı, Dolar

en: Bubble
tr: Balon

en: Bubble axis
tr: Kabarcık ekseni

en: Bubble axis:
tr: Kabarcık ekseni:

en: Bubble plotting engine
tr: Kabarcık çizim motoru

en: Bubble scale
tr: Kabarcık ölçeği

en: Bubble-Axis
tr: Balon Eksen

en: Builds a contour from a set of points with three coordinates
tr: Bir nokta kümesinden üç eşgüdümlü dış hat inşa eder

en: Builds a contour from the number of (X,Y) values around each vertex
tr: Her köşe etrafındaki (X,Y) değerlerinden bir kontur inşa eder

en: Builds a surface from a set of points with three coordinates
tr: Üç eşgüdümlemeli bir seri noktadan bir yüzey inşa eder

en: Builds a surface from the number of (X,Y) values around each vertex
tr: Her köşe etrafındaki (X,Y) değeri sayısından bir yüzey inşa eder

en: Bulgaria (bg_BG)
tr: Bulgaristan (bg_BG)

en: Bulgaria, Leva
tr: Bulgaristan, Leva

en: Burundi, Francs
tr: Burundi, Frank

en: C (coulomb)
tr: C (kolomb)

en: Ca_tegories:
tr: Ka_tegoriler:

en: Calculated
tr: Hesaplanmış

en: Cambodia, Riels
tr: Kamboçya, Riyal

en: Cambodia/Khmer (km_KH)
tr: Kamboçya/Khmer (km_KH)

en: Can't read plugin info file ("%s").
tr: Eklenti bilgileri dosyası okunamıyor ("%s").

en: Canada, Dollars
tr: Kanada, Dolar

en: Canada/English (en_CA)
tr: Kanada/İngilizce (en_CA)

en: Canada/French (fr_CA)
tr: Kanada/Franızca (fr_CA)

en: Canada/Inuktitut (iu_CA)
tr: Kanada/Inuktitut (iu_CA)

en: Canada/Inupiaq (ik_CA)
tr: Kanada/Inupiaq (ik_CA)

en: Canada/Secwepemctsin (Shuswap) (shs_CA)
tr: Kanada/Secwepemctsin (Shuswap) (shs_CA)

en: Cannot load plugin loader.
tr: Eklenti yükleyicisi yüklenemiyor.

en: Canvas
tr: Tuval

en: Cape verde, Escudos
tr: Cape verde, Esküdo

en: Caribbean
tr: Karayipler

en: Case Sensitive
tr: Büyük ve Küçük Harf Duyarlı

en: Categories between _labels
tr: Etiket_ler arası sınıflandırmalar

en: Categories between _ticks
tr: İşare_tçiler arası sınıflandırmalar

en: Categories labels
tr: Kategoriler etiketleri

en: Cayman islands, Dollars
tr: Seymen adaları, Dolar

en: Celtic (ISO-8859-14)
tr: Keltçe (ISO-8859-14)

en: Cen_ter size:
tr: Merke_z boyutu:

en: Center
tr: Merkez

en: Center-size
tr: Merkez boyutu

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Central European
tr: Merkezi Avrupa

en: Central European (IBM-852)
tr: Merkez Avrupa (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
tr: Merkez Avrupa (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
tr: Orta Avrupa (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
tr: Merkez Avrupa (Windows-1250)

en: Chart
tr: Çizelge

en: Chart title
tr: Çizelge başlığı

en: Charting : Bar/Col/Line/Area
tr: Çizelge : Çubuk/Sütun/Çizgi/Alan

en: Charting : Pie/Ring
tr: Çizelge : Pasta/Çember

en: Charting : Polar/Radar
tr: Çizelgeleme : Kutupsal/Radar

en: Charting : Surfaces
tr: Çizelgeleme : Yüzeyler

en: Charting : Trends and Curves
tr: Çizelgeleme : Eğilim ve Eğriler

en: Charting : XY/Scatter/Bubble
tr: Çizelgeleem: XY/Dağınık/Kabarcık

en: Charting : distribution related plots
tr: Çizelgeleme : dağıtımla ilgili çizimler

en: Chile (es_CL)
tr: Şili (es_CL)

en: Chile, Pesos
tr: Şili, Pezo

en: Chile, Unidades de fomento
tr: Şili, Unidades de fomento

en: China (zh_CN)
tr: Çin (zh_CN)

en: China, Yuan Renminbi
tr: Çin, Yuan Renminbi

en: China/Tibetan (bo_CN)
tr: Çin/Tibetçe (bo_CN)

en: China/Uyghur (ug_CN)
tr: Çin/Uygur (ug_CN)

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese Simplified (GB18030)
tr: Basitleştirilmiş Çince (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
tr: Basitleştirilmiş Çince (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
tr: Basitleştirilmiş Çince (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
tr: Basitleştirilmiş Çince (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
tr: Basitleştirilmiş Çince (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
tr: Geleneksel Çince (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
tr: Geleneksel Çince (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
tr: Geleneksel Çince (EUC-TW)

en: Circular axis
tr: Dairesel eksen

en: Circular axis:
tr: Dairesel eksen:

en: Circular-Axis
tr: Dairesel Eksen

en: Clamp at end
tr: Sondan kenetle

en: Clamp at start
tr: Başlangıçtan kenetle

en: Clamped cubic spline
tr: Kenetlenmiş kübik şerit

en: Class
tr: Sınıf

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Cleanup function inside plugin returned error.
tr: Eklenti içindeki işlev temizlenirken hata ile döndü.

en: Clip
tr: Klip

en: Clip height
tr: Klip yüksekliği

en: Clip height for the text
tr: Metin için klip yüksekliği

en: Clip width
tr: Klip genişliği

en: Clip width for the text
tr: Metin için klip genişliği

en: Closed
tr: Kapalı

en: Closed Bezier cubic spline
tr: Kapalı Bezier küp eğrisi

en: Co_lor:
tr: Re_nk:

en: Colo_r:
tr: _Renk:

en: Colombia (es_CO)
tr: Kolombiya (es_CO)

en: Colombia, Pesos
tr: Kolombiya, Peso

en: Colombia, Unidades de Valor Real
tr: Kolombiya, Unidades de Valor Real

en: Color
tr: Renk

en: Color Default
tr: Renk Varsayılanı

en: Color Group
tr: Renk Grubu

en: Color axis
tr: Renk ekseni

en: Color axis:
tr: Renk ekseni:

en: Color map editor
tr: Renk haritası düzenleyici

en: Color scale
tr: Renk ölçeği

en: Color scale thickness.
tr: Renk ölceği kalınlığı.

en: Color unset text
tr: Renk kaldırma metni

en: Color-Axis
tr: Renk-Eksen

en: Color-Scale
tr: Renk Ölçeği

en: Color:
tr: Renk:

en: Colored Polar
tr: Renkli Kutupsal

en: Colors
tr: Renkler

en: Column
tr: Sütun

en: Column:
tr: Sütun:

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Communaute Financiere Africaine BCEAO, Francs
tr: Afrika Ekonomik Birliği (BCEAO), Frank

en: Communaute Financiere Africaine BEAC, Francs
tr: Afrika Ekonomik Birliği (BEAC), Frank

en: Comoros, Francs
tr: Komoros, Frank

en: Compass
tr: Pusula

en: Compass auto position flags
tr: Otomatik konum bayraklarını kapsa

en: Component : Lasem
tr: Bileşen : Lasem

en: Component Engine
tr: Bileşen Motoru

en: Component Type
tr: Bileşen Türü

en: Comptoirs Francais du Pacifique, Francs
tr: Comptoirs Francais du Pacifique, Frank

en: Congo, the democratic republic of, Congolese Francs
tr: Kongo, demokratik cumhuriyeti, Kongolu Franklar

en: Contents
tr: İçerikler

en: Contour
tr: Dış hat

en: Contour plot.
tr: Dış hat çizimi.

en: Contour plotting engine
tr: Dış hat çizim motoru

en: Conversion Direction
tr: Dönüştürme Yönü

en: Costa Rica (es_CR)
tr: Kosta Rika (es_CR)

en: Costa rica, Colones
tr: Kostarika, Kolon

en: Could not input the image data
tr: Resim verisi girişi yapılamadı

en: Could not load the image data
tr: Resim verisi yüklenemedi

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
tr: "%s" eklentisi etkinleştirilemedi (Kimlik: %s)

en: Couldn't activate plugin with ID="%s".
tr: ID="%s" kimlikli eklenti etkinleştirilemedi.

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
tr: "%s" eklentisi kaldırılamıyor (kimlik: %s)

en: Couldn't find plugin with ID="%s".
tr: ID="%s" kimlikli eklenti bulunamadı.

en: Couldn't load plugin with ID="%s".
tr: ID="%s" kimlikli eklenti yüklenemedi.

en: Couldn't read plugin info from file.
tr: Eklenti bilgileri dosyadan okunamıyor.

en: Count:
tr: Sayı:

en: Create
tr: Oluştur

en: Creates a new color map based on the currently selected one.
tr: Mevcut seçilmiş olanı temel alan yeni bir renk haritası oluşturur.

en: Creates a new color map from scratch
tr: Sıfırdan yeni bir renk haritası oluşturur

en: Croatia (hr_HR)
tr: Hırvatistan (hr_HR)

en: Croatia, Kuna
tr: Krotonya, Kuna

en: Croatian (MacCroatian)
tr: Hırvatça (MacCrotian)

en: Cropped bottom
tr: Kırpılmış alt

en: Cropped left
tr: Kırpılmış sol

en: Cropped right
tr: Kırpılmış sağ

en: Cropped top
tr: Kırpılmış üst

en: Cross axis ID
tr: Çapraz eksen ID'si

en: Cuba, Pesos
tr: Küba, Pezo

en: Cuba, Pesos Convertibles
tr: Küba, Pezo Çevrilebiliri

en: Cubic spline with cubic extrapolation
tr: Küp dış değerli küp eğrisi

en: Cubic spline with parabolic extrapolation
tr: Parabol dış değerli küp eğrisi

en: Cumulative
tr: Birikimli

en: Cumulative histogram.
tr: Birikimli çubuklu grafik.

en: Currency
tr: Para birimi

en: Current Locale:
tr: Mevcut Yerel:

en: Current color stop
tr: Şimdiki renk durdurması

en: Current state of document
tr: Belgenin güncel durumu

en: Custom
tr: Özel

en: Custom color...
tr: Özel renk...

en: Custom label
tr: Özel etiket

en: Custom labels
tr: Özel etiketler

en: Custom labels:
tr: Özel etiketler:

en: Custom ticks
tr: Özel işaretler

en: Custom...
tr: Özel...

en: Customize Chart
tr: Grafiği Özelleştir

en: Cyan
tr: Turkuaz

en: Cyprus/Greek (el_CY)
tr: Kıbrıs/Yunanca (el_CY)

en: Cyprus/Turkish (tr_CY)
tr: Kıbrıs/Türkçe (tr_CY)

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic (IBM-855)
tr: Kiril (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
tr: Kiril (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
tr: Kiril (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
tr: Kiril (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
tr: Kiril (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
tr: Kiril (Windows-1251)

en: Czech Republic (cs_CZ)
tr: Çek Cumhuriyeti (cs_CZ)

en: Czech republic, Koruny
tr: Çek cumhuriyeti, Kron

en: Dash
tr: Tire

en: Dash dot
tr: Tire nokta

en: Dash dot dot
tr: Tire nokta nokta

en: Dash dot dot dot
tr: Tire nokta nokta nokta

en: Data
tr: Veri

en: Data as Y values
tr: Y değeri olarak veri

en: Data label
tr: Veri etiketi

en: Data labels
tr: Veri etiketleri

en: Date
tr: Tarih

en: Deci_mal places:
tr: _Ondalık haneler:

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default 1.5d plot types
tr: Varsayılan 1.5d çizim türleri

en: Default amount a slice is extended as a percentage of the radius
tr: Bir dilimin yarıçapın yüzdesi olarak genişleyeceği miktar

en: Default fill
tr: Öntanımlı doldurma

en: Default font
tr: Varsayılan yazı tipi

en: Default font color
tr: Varsayılan yazı tipi rengi

en: Default interpolation
tr: Varsayılan ara değerlendirme

en: Default markers
tr: Varsayılan işaretçiler

en: Default period is 10 * (xmax - xmin)/(nvalues - 1)
    If no value or a negative (or null) value is provided, the default will be used
tr: Varsayılan dönem 10 * (xmax - xmin)/(nvalues - 1) dir
    Hiçbir değer verilmezse veya negatif (veya null) değer verilirse, varsayılan kullanılır

en: Default pie types
tr: Öntanımlı pasta türleri

en: Default radar plot types
tr: Varsayılan radar çizim türleri

en: Default separation
tr: Varsayılan ayrım

en: Default surface plot types
tr: Varsayılan yüzey çizim türleri

en: Default type of series line interpolation
tr: Seri çizgi ara değerlendirmesinin varsayılan türü

en: Define
tr: Tanımla

en: Degrees
tr: Derece

en: Degrees clockwise from 12 O'Clock
tr: Saat 12'den saat yönünde açı

en: Degrees clockwise from 12 O'Clock.
tr: Saat 12'den saat yönünde derece.

en: Denmark (da_DK)
tr: Danimarka (da_DK)

en: Denmark, Kroner
tr: Danimarka, Kuron

en: Denominator:
tr: Payda:

en: Derivative at first point of the clamped cubic spline.
tr: Bağlantılı küp milin ilk noktasında türemiş.

en: Derivative at last point of the clamped cubic spline.
tr: Bağlantılı küp milin son noktasında türemiş.

en: Description
tr: Açıklama

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Detected cyclic plugin dependencies.
tr: Döngüsel eklenti bağımlılıkları saptandı.

en: Dia_meter
tr: Çevr_e

en: Diagonal Crosshatch
tr: Çapraz Tarama

en: Diagonal Stripe
tr: Çapraz Bant

en: Diagonal crosshatch
tr: Çapraz tarama

en: Diagonal from middle
tr: Ortadan çapraz

en: Diagonal stripes
tr: Çapraz bantlar

en: Diagonal to middle
tr: Ortaya çapraz

en: Dimension A
tr: Boyut A

en: Dimension B
tr: Boyut B

en: Dimension C
tr: Boyut C

en: Dims
tr: Loş

en: Direction:
tr: Yön:

en: Dirty
tr: Kirli

en: Dirty Time
tr: Kirli kalma Zamanı

en: Dis_play:
tr: Görün_tü:

en: Discrete
tr: Soyut

en: Discrete mapping
tr: Ayrık haritalama

en: Display _equation
tr: Denklemi _göster

en: Display _regression coefficient R&#xB2;
tr: Gerileme katsayısını g_öster R&#xB2;

en: Display amounts in traditional accounting styles.
tr: Geleneksel hesaplama biçemlerinde miktarları göster.

en: Display and input values as strings with no interpretation.
tr: Değerleri yorumlamadan girdi olarak al ve göster.

en: Display currency amounts.
tr: Para birimi miktarlarını göster.

en: Display dates and optionally times of day.
tr: Tarihleri ve isteğe bağlı olarak gün içi zamanları göster.

en: Display factor
tr: Görüntü katsayısı

en: Display numeric values with a fixed number of decimals.
tr: Sayısal değerleri sabit sayıda ondalıkla göster.

en: Display population density
tr: Nüfus yoğunluğu göster

en: Display size as area instead of diameter
tr: Boyutu çap yerine alan olarak görüntüle

en: Display the data as density instead or raw data
tr: Veriyi yoğunluk olarak veya ham veri olarak görüntüle

en: Display the text on several lines if needed
tr: Gerekirse metni bir çok satırda göster

en: Display times of day.
tr: Gün içi zamanları göster.

en: Display values as closest fractional approximation.
tr: Değerleri en yakın kesirli yakınlıkta göster.

en: Display values as percentages.
tr: Değerleri yüzde olarak göster.

en: Display values with power-of-ten scaling.
tr: Değerleri onun katları ölçeğinde göster.

en: Displayed under the grids
tr: Izgaranın altında görüntülenen

en: Displays as colors the mean Z values of the (X,Y,Z) data in each cell.
tr: Her hücredeki (X,Y,Z) verisinin orta Z değerlerini renkler olarak göster.

en: Displays as colors the number of (X,Y) values in each cell.
tr: Her hücredeki (X,Y) değerleri sayısını renk olarak görüntüler.

en: Distance from axis line to plot area, in points
tr: Eksen çizgisinden çizim alanına uzaklık, nokta birimiyle

en: Distance:
tr: Uzaklık:

en: Distribution
tr: Dağıtım

en: Distribution:
tr: Dağıtım:

en: Djibouti, Francs
tr: Cibuti, Frank

en: Djibouti/Somali (so_DJ)
tr: Cibuti/Somali (so_DJ)

en: Document
tr: Belge

en: Dominican Republic (es_DO)
tr: Dominik Cumhuriyeti (es_DO)

en: Dominican republic, Pesos
tr: Dominik cumhuriyeti, Pezo

en: Dot
tr: Nokta

en: Dotted Radar
tr: Noktalı Radar

en: Down
tr: Aşağı

en: Down and left
tr: Aşağı ve sol

en: Down and right
tr: Alt ve sağ

en: Draw 3D bubbles
tr: 3D kabarcıklar çiz

en: Draw 3DS wedges
tr: 3DS üçgen prizmalarını çiz

en: Draw bubbles for negative values
tr: Negatif değerler için kabarcıklar çiz

en: Draw the histogram vertically or horizontally
tr: Çubuklu grafiği dikey veya yatay çiz

en: Drawing Limits:
tr: Çizim Limitleri:

en: Drawing bounds
tr: Çizim sınırları

en: Drop Bar/Col plotting engine
tr: Açılır Çubuk/Sütun çizim motoru

en: Drop lines
tr: Açılı çizgiler

en: Duplicate
tr: Kopya

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
tr: Bu sistemde dinamik modül yükleme desteklenmiyor.

en: EMF (extended metafile)
tr: EMF (genişletilmiş meta dosyası)

en: EPS (encapsulated postscript)
tr: EPS (kapsüllenmiş postscript)

en: East Caribbean Dollars
tr: Doğu Karayipler, Dolar

en: Eastern Europe
tr: Doğu Avrupa

en: Ecuador (es_EC)
tr: Ekvator (es_EC)

en: Edge
tr: Kenar

en: Egypt (ar_EG)
tr: Mısır (ar_EG)

en: Egypt, Pounds
tr: Mısır, Lira

en: El Salvador, Colones
tr: El Salvador, Kolon

en: End
tr: Bitir

en: End Arrow
tr: Bitiş Oku

en: End:
tr: Bitir:

en: English (ASCII)
tr: İngilizce (ASCII)

en: Equation
tr: Denklem

en: Equation editor
tr: Eşitlik Düzenleyici

en: Erase
tr: Sil

en: Eritrea, Nakfa
tr: Eritre, Nakfa

en: Error bars
tr: Hata çubukları

en: Error category
tr: Hata kategorisi

en: Error initializing plugin loader ("%s").
tr: Eklenti yükleyici başlatılırken hata ("%s").

en: Error reading service information.
tr: Hizmet bilgisi okunurken hata oluştu.

en: Error while activating plugin dependencies.
tr: Eklenti bağımlılıkları etkinleştirilirken hata oluştu.

en: Error while activating plugin service #%d.
tr: Eklentilerin etkinleştirilmesinde hata #%d.

en: Error while deactivating plugin service #%d.
tr: Eklentilerin etkinleştirilmesinde hata #%d.

en: Error while loading plugin dependencies.
tr: Eklenti bağımlılıkları yüklenirken hata oluştu.

en: Error while loading plugin for saving.
tr: Kaydetmek için eklenti yüklenirken hata.

en: Error while loading plugin service.
tr: Eklenti servisinin yüklenmesi sırasında hata.

en: Error while preparing loader "%s".
tr: "%s" yükleyicisini hazırlarken hata oluştu

en: Error while reading file.
tr: Dosya okunurken hata.

en: Error while reading service #%d info.
tr: #%d servis bilgisi okunurken hata oluştu.

en: Errors occurred while reading plugin information from file "%s".
tr: "%s" dosyasından eklenti bilgileri okunurken hatalar oluştu.

en: Errors while activating plugins.
tr: Eklentileri etkinleştirirken hata oluştu.

en: Errors while deactivating plugins that are no longer on disk.
tr: Diskte bulunmayan eklentilerin etkinleştirilmesinde hata.

en: Errors while initializing plugin system.
tr: Eklenti sistemi başlatılırken hata oluştu.

en: Errors while reading info about available plugins.
tr: Mevcut eklentilerin bilgileri okunurken hata oluştu.

en: Errors while reading info about new plugins.
tr: Yeni eklentiler hakkında bilgi okunurken hatalar oluştu.

en: Errors while reading services for plugin with ID="%s".
tr: ID="%s" olan eklenti için servisler okunurken hata oluştu.

en: Estonia (et_EE)
tr: Estonya (et_EE)

en: Ethiopia, Birr
tr: Etyopya, Bir

en: Ethiopia/Afar (aa_ET)
tr: Etiyopya/Afar (aa_ET)

en: Ethiopia/Amharic (am_ET)
tr: Etiyopya/Habeş (am_ET)

en: Ethiopia/Ge'ez (gez_ET)
tr: Etiyopya/Ge'ez (gez_ET)

en: Ethiopia/Oromo (om_ET)
tr: Etiyopya/Oromo (om_ET)

en: Ethiopia/Somali (so_ET)
tr: Etiyopya/Somali (so_ET)

en: Ethiopia/Tigrinya (ti_ET)
tr: Etiyopya/Tigrinya (ti_ET)

en: Ethiopia/Wollayta (wal_ET)
tr: Etiyopya/Wollayta (wal_ET)

en: Euler angle phi
tr: Euler açısı phi

en: Euler angle psi
tr: Euler açısı psi

en: Euler angle theta
tr: Eular açısı theta

en: Euler angles
tr: Euler açıları

en: Euro Members Countries, Euros
tr: Avro Üyesi Ülkeler, Avro

en: European Monetary Units (E.M.U.-6)
tr: Avrupa Para Birimi (E.M.U.-6)

en: European Units of Account 17 (E.U.A.-17)
tr: Avrupa Ödeme Birimi 17 (E.U.A.-17)

en: European Units of Account 9 (E.U.A.-9)
tr: Avrupa Ödeme Birimi 9 (E.U.A.-9)

en: Execute main loop iteration
tr: Ana döngü yinelemesini yürüt

en: Exponential
tr: Üstel

en: Exponential regression
tr: Üstel gerileme

en: Exponential regression curve
tr: Üstel gerileme eğrisi

en: Exponential regression curve engine
tr: Üssel gerileme eğrisi motoru

en: Exponentially smoothed curve
tr: Üstel yumuşatılmış eğri

en: Export settings
tr: Ayarları dışa aktar

en: Extension
tr: Uzantı

en: FALSE
tr: YANLIŞ

en: Faces
tr: Yüzler

en: Failed to load plugin for saving
tr: Kaydetmek için eklenti yükleme başarısız

en: Falkland Islands (Malvinas), Pounds
tr: Falkland Adaları, Sterlin

en: Faroe Islands (fo_FO)
tr: Faroe Adaları (fo_FO)

en: Farsi (MacFarsi)
tr: Farsça (MacFarsi)

en: Field of view
tr: Görüş alanı

en: Fiji, Dollars
tr: Fiji, Dolar

en: File "%s" is not valid plugin info file.
tr: "%s" geçerli bir eklenti bilgileri dosyası değil.

en: File contains plugin info with invalid ID (%s), expected %s.
tr: Dosya geçersiz ID'li (%s) eklenti bilgisi içeriyor, %s bekleniyordu.

en: File doesn't contain "%s" function.
tr: Dosya "%s" işlevini içermiyor.

en: File opener - %s
tr: Dosya açıcı - %s

en: File opener has no description
tr: Dosya açıcı açıklama içermiyor

en: File saver - %s
tr: Dosya kaydedici - %s

en: File saver has no description
tr: Dosya kaydedici açıklama içermiyor

en: Fill
tr: Doldur

en: Fill _to:
tr: Doldu_r:

en: Fill rule
tr: Doldurma kuralı

en: Fill type
tr: Doldurma türü

en: Finland/Finnish (fi_FI)
tr: Finlandiya/Fİnce (fi_FI)

en: Finland/Swedish (sv_FI)
tr: Finlandiya/İsveççe (sv_FI)

en: First Y category label:
tr: İlk Y kategorisi etiketi:

en: First values
tr: İlk değerler

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Font:
tr: Yazıtipi:

[ctx: FontFace]
en: Black
tr: Siyah

[ctx: FontFace]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: FontFace]
en: Bold Condensed
tr: Kalın Yoğun

[ctx: FontFace]
en: Bold Condensed Italic
tr: Kalın Yoğun Yatık

[ctx: FontFace]
en: Bold Italic
tr: Kalın Yatık

[ctx: FontFace]
en: Bold Italic Small Caps
tr: Kalın Yatık Küçük Harfler

[ctx: FontFace]
en: Bold Nonextended
tr: Kalın Genişletilmemiş

[ctx: FontFace]
en: Bold Oblique
tr: Kalın eğik

[ctx: FontFace]
en: Bold Slanted
tr: Kalın Eğilimli

[ctx: FontFace]
en: Bold Small Caps
tr: Kalın Küçük Harfler

[ctx: FontFace]
en: Book
tr: Kitap

[ctx: FontFace]
en: Book Oblique
tr: Kitap Eğik

[ctx: FontFace]
en: Condensed
tr: Yoğun

[ctx: FontFace]
en: Condensed Bold
tr: Sıkışık Kalın

[ctx: FontFace]
en: Condensed Bold Italic
tr: Yoğun Kalın Yatık

[ctx: FontFace]
en: Condensed Bold Oblique
tr: Sıkışık Kalın Eğik

[ctx: FontFace]
en: Condensed Italic
tr: Yoğun Yatık

[ctx: FontFace]
en: Condensed Oblique
tr: Sıkışık Eğik

[ctx: FontFace]
en: Demi
tr: Yarı

[ctx: FontFace]
en: Demi Bold
tr: Yarı Koyu

[ctx: FontFace]
en: Demi Bold Italic
tr: Yarı Kalın Yatık

[ctx: FontFace]
en: Demi Oblique
tr: Yarı Eğik

[ctx: FontFace]
en: Demi-Condensed
tr: Yarı Yoğun

[ctx: FontFace]
en: Embossed
tr: Kabarma

[ctx: FontFace]
en: Expanded
tr: Genişletilmiş

[ctx: FontFace]
en: Expanded Bold
tr: Genişletilmiş Koyu

[ctx: FontFace]
en: Expanded Bold Italic
tr: Genişletilmiş Kalın Yatık

[ctx: FontFace]
en: Expanded Italic
tr: Genişletilmiş Yatık

[ctx: FontFace]
en: Extra Light
tr: Çok İnce

[ctx: FontFace]
en: Heavy
tr: Ağır

[ctx: FontFace]
en: Italic
tr: Yatık

[ctx: FontFace]
en: Italic Small Caps
tr: Yatık Küçük Harfler

[ctx: FontFace]
en: Light
tr: Hafif

[ctx: FontFace]
en: Light Italic
tr: İnce Yatık

[ctx: FontFace]
en: Light Oblique
tr: Hafif Eğik

[ctx: FontFace]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: FontFace]
en: Medium Italic
tr: Orta Yatık

[ctx: FontFace]
en: Oblique
tr: Eğik

[ctx: FontFace]
en: Regular
tr: Sıradan

[ctx: FontFace]
en: Regular Condensed
tr: Sıradan Yoğun

[ctx: FontFace]
en: Regular Condensed Italic
tr: Sıradan Yoğun Yatık

[ctx: FontFace]
en: Regular Italic
tr: Sıradan Yatık

[ctx: FontFace]
en: Regular Oblique
tr: Düzenli Çarpık

[ctx: FontFace]
en: Roman
tr: Latin

[ctx: FontFace]
en: Roman Slanted
tr: Latin Eğik

[ctx: FontFace]
en: Rounded
tr: Yuvarlanmış

[ctx: FontFace]
en: Sans Bold
tr: Sans Kalın

[ctx: FontFace]
en: Sans Bold Italic
tr: Sans Kalın Yatık

[ctx: FontFace]
en: Sans Italic
tr: Sans Yatık

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold
tr: Yarı Kalın

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Italic
tr: Yarı Kalın Yatık

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Italic Small Caps
tr: Yarı Kalın Yatık Küçük Harfler

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Oblique
tr: Yarı Kalın Eğik

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Slanted
tr: Yarı Kalın Eğilimli

[ctx: FontFace]
en: Semi-Bold Small Caps
tr: Yarı Kalın Küçük Harfler

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed
tr: Yarı Sıkışık

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Bold
tr: Yarı Yoğun Kalın

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Bold Italic
tr: Yarı Yoğun Kalın Yatık

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Italic
tr: Yarı Yoğun Yatık

[ctx: FontFace]
en: Semi-Condensed Oblique
tr: Yarı Sıkışık Eğik

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded
tr: Yarı Genişletilmiş

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded Bold
tr: Yarı Genişletilmiş Kalın

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded Bold Italic
tr: Yarı Genişletilmiş Kalın Yatık

[ctx: FontFace]
en: Semi-Expanded Italic
tr: Yarı Genişletilmiş Yatık

[ctx: FontFace]
en: Slanted
tr: Eğilimli

[ctx: FontFace]
en: Small Caps
tr: Küçük Harfler

[ctx: FontFace]
en: Thin
tr: İnce

[ctx: FontFace]
en: Upright Italic
tr: Dik Yatık

en: Foreground Solid
tr: Önalan Katı

en: Foreground:
tr: Önalan:

en: Forget user styles
tr: Kullanıcı biçemlerini unut

en: Format
tr: Biçim

en: Format Level
tr: Biçim Seviyesi

en: Format c_ode:
tr: Biçim k_odu:

en: Fraction
tr: Kesir

en: Fraction of default radius used for display
tr: Görüntüleme için kullanılan yarıçapın kesiri

en: France (fr_FR)
tr: Fransızca (fr_FR)

en: France/Breton (br_FR)
tr: Fransa/Bretonca (br_FR)

en: France/Catalan (ca_FR)
tr: Fransa/Katalonya lehçesi (ca_FR)

en: France/Occitan (oc_FR)
tr: Fransa/Occitan (oc_FR)

en: GObject loader
tr: GObject yükleyici

en: Gambia, Dalasi
tr: Gambiya, Dalas

en: Gap percentage
tr: Aralık yüzdesi

en: GdkPixbuf object from which the GOPixbuf is built
tr: GOPixbuf'ın inşa edildiği GdkPixbuf nesnesi

en: General
tr: Genel

en: Georgia (ka_GE)
tr: Gürcistan (ka_GE)

en: Georgia, Lari
tr: Gürcistan, Lari

en: Georgian (GEOSTD8)
tr: Gürcüce (GEOSTD8)

en: Germany (de_DE)
tr: Almanya (de_DE)

en: Germany/Frisian (fy_DE)
tr: Almanya/Frisian (fy_DE)

en: Germany/Low Saxon (nds_DE)
tr: Almanya/Düşük Saxon (nds_DE)

en: Germany/Upper Sorbian (hsb_DE)
tr: Almanya/Üst Sorb dili (hsb_DE)

en: Ghana, Cedis
tr: Gana, Kedi

en: Gibraltar, Pounds
tr: Cebelitarık, Sterlin

en: Gold, Ounces
tr: Altın, Ons

en: Gradient
tr: Gradyan

en: Grads
tr: Gradlar

en: Graph
tr: Grafik

en: Graph title
tr: Grafik başlığı

en: Great Britain (en_GB)
tr: Büyük Britanya (en_GB)

en: Great Britain/Cornish (kw_GB)
tr: Büyük Britanya/Keltçe (kw_GB)

en: Great Britain/Manx Gaelic (gv_GB)
tr: Büyük Britanya/Manx Galce (gv_GB)

en: Great Britain/Scottish Gaelic (gd_GB)
tr: Büyük Britanya/İskoç Galcesi (gd_GB)

en: Great Britain/Welsh (cy_GB)
tr: Büyük Britanya/Galce (cy_GB)

en: Greece (el_GR)
tr: Yunanca (el_GR)

en: Greek
tr: Yunanca

en: Greek (ISO-8859-7)
tr: Yunanca (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
tr: Yunanca (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
tr: Yunanca (Windows-1253)

en: Green
tr: Yeşil

en: Greenland (kl_GL)
tr: Grönland (kl_GL)

en: Guatemala (es_GT)
tr: Guatemela (es_GT)

en: Guatemala, Quetzales
tr: Guatemela, Kuetzal

en: Guinea, Francs
tr: Gine, Frank

en: Gujarati (MacGujarati)
tr: Gucerat Dili (MacGujarati)

en: Guppi theme
tr: Guppi teması

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
tr: Gurmuki Dili (MacGurmukhi)

en: Guru hints
tr: Guru ipuçları

en: Guyana, Dollars
tr: Güyan, Dolar

en: Gy (gray)
tr: Gy (gri)

en: Haiti, Gourdes
tr: Haiti, Gurde

en: Half Pie
tr: Yarı Pasta

en: Has fill by default
tr: Varsayılan olarak doldurma var

en: Has lines by default
tr: Varsayılan olarak çizgileri var

en: Has markers by default
tr: Varsayılan olarak işaretçileri var

en: Has-legend
tr: Resim notu var

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew (IBM-862)
tr: İbranice (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
tr: İbranice (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
tr: İbranice (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
tr: İbranice (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
tr: İbranice (Windows-1255)

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height in rows:
tr: Satırlardaki yükseklik:

en: Hide data outside of color axis bounds
tr: Veriyi renk ekseni sınırları dışında sakla

en: Hide data outside of the color axis bounds
tr: Renk eksen sınırları dışındaki veriyi gizle

en: High bound:
tr: Yüksek sınır:

en: High limit:
tr: Yüksek limit:

en: High span:
tr: Yüksek mesafe:

en: Hindi (MacDevanagari)
tr: Hintçe (MacDevanagari)

en: Histogram
tr: Çubuklu Grafik

en: Histogram.
tr: Çubuklu Grafik.

en: Histograms plotting engine
tr: Çubuk grafik çizim motoru

en: Honduras, Lempiras
tr: Honduras, Lempira

en: Hong Kong, Dollars
tr: Hong Kong, Dolar

en: Hong Kong/Cantonese (Yue) (yue_HK)
tr: Hong Kong/Kanton dili (Yue) (yue_HK)

en: Hong Kong/Chinese (zh_HK)
tr: Hong Kong/Çince (zh_HK)

en: Hong Kong/English (en_HK)
tr: Hong Kong/İngilizce (en_HK)

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Horizontal Box-Plot showing outliers.
tr: Aykırı değerleri gösteren Yatay Kutu Çizim.

en: Horizontal Box-Plot.
tr: Yatay Kutu Çizim.

en: Horizontal Drop Bars
tr: Yatay Açılır Çubuklar

en: Horizontal Min Max Lines
tr: Yatay Min Max Çizgileri

en: Horizontal Min Max lines with continuous Y-axis.
tr: Sürekli Y eksenine sahip Yatay Min Max çizgileri.

en: Horizontal Min Max lines with markers and a continuous Y-axis.
tr: İşaretçili ve sürekli Y eksenli Yatay Min Max çizgileri.

en: Horizontal Stripe
tr: Yatay Bant

en: Horizontal chart position in graph grid
tr: Grafik ızgarasındaki yatay çizelge konumu

en: Horizontal drop bars with continuous Y-axis.
tr: Devam eden Y ekseni olan yatay düşüş çubukları.

en: Horizontal drop bars.
tr: Yatay açılır çubuklar.

en: Horizontal drop lines
tr: Yatay açılır çizgiler

en: Horizontal from middle
tr: Ortadan yatay

en: Horizontal min max lines with markers.
tr: İşaretli yatay min max çizgileri.

en: Horizontal min max lines.
tr: Yatay min max çizgileri.

en: Horizontal or vertical lines
tr: Yatay veya dikey çizgiler

en: Horizontal stripes
tr: Yatay bantlar

en: Horizontal to middle
tr: Ortaya yatay

en: How much of a document is saved
tr: Bir belgenin ne kadarı kayıtlı

en: How negative values are displayed
tr: Negatif değerlerin nasıl gösterileceği

en: How the regression line should be limited, acceptable values are "none", "absolute", and "relative".
tr: Gerileme çizgisi nasıl limitlendirilmeli, kullanılabilir değerler "hiçbiri", "mutlak", ve "göreceli".

en: How to deal with missing data
tr: Eksik veriyle nasıl baş edileceği

en: How to fill the area
tr: Alanın nasıl doldurulacağı

en: How to group multiple series, normal, stacked, as_percentage
tr: Çoklu serilerin nasıl gruplanacağı, normal, yığınlı, yüzde_olarak

en: Hungary (hu_HU)
tr: Macaristan (hu_HU)

en: Hungary, Forint
tr: Macaristan, Forint

en: I_nside
tr: İ_çinde

en: Iceland (is_IS)
tr: İzlanda (is_IS)

en: Iceland, Kronur
tr: İzlanda, Kron

en: Icelandic (MacIcelandic)
tr: İzlandaca (MacIcelandic)

en: If an axis is used as reference, gives the ratio of the ticks distance, and if the metrix is absolute, the ticks distance. Defaults to 1.0
tr: Bir eksen kaynak olarak kullanılırsa, işaretin uzaklığının oranını verir, ve eğer matris mutlak ise, işaretin uzaklığını verir. Varsayılan 1.0

en: If set, the polygon will be split as several polygons according to the given sizes. Each size must be at least 3. Values following an invalid value will be discarded. Setting the "point" property will reset the sizes.
tr: Ayarlanırsa, poligon verilen boyutlara göre birkaç poligona ayrılır. Her boyut en az 3 olmalıdır. Geçersiz bir değeri takip eden değerler çıkarılır. "nokta" özelliğini ayarlamak boyutları sıfırlar.

en: If true, a non-zero constant is allowed
tr: True ise, sıfır olmayan bir sabite izin verilir

en: Ignore Case
tr: Büyük/Küçük Harfleri Dikkate Alma

en: Ignore the case of letters.
tr: Harflerin büyük küçük olmasını dikkate alma.

en: Image
tr: Resim

en: Image height in pixels
tr: Piksel olarak resim yüksekliği

en: Image type
tr: Resim Türü

en: Image width in pixels
tr: Piksel olarak resim genişliği

en: Images
tr: Resimler

en: In 3D
tr: 3D olarak

en: Index
tr: İndis

en: Index of the corresponding data element
tr: Tekabül eden veri öğesinin indisi

en: Index:
tr: Indeks:

en: India, Rupees
tr: Hindistan, Ruble

en: India/Arabic (ar_IN)
tr: Hindistan/Arapça (ar_IN)

en: India/Assamese (as_IN)
tr: Hindistan/Assamese (as_IN)

en: India/Bengali (bn_IN)
tr: Hindistan/Bengali (bn_IN)

en: India/Chhattisgarhi (hne_IN)
tr: Hindistan/Chhattisgarhi (hne_IN)

en: India/English (en_IN)
tr: Hindistan/İngilizce (en_IN)

en: India/Gujarati (gu_IN)
tr: Hindistan/Gujarati (gu_IN)

en: India/Hindu (hi_IN)
tr: Hindistan/Hintçe (hi_IN)

en: India/Kannada (kn_IN)
tr: Hindistan/Kannada (kn_IN)

en: India/Kashmiri (ks_IN)
tr: Hindistan/Kashmiri (ks_IN)

en: India/Konkani (kok_IN)
tr: Hindistan/Konkani (kok_IN)

en: India/Maithili (mai_IN)
tr: Hindistan/Maithili (mai_IN)

en: India/Malayalam (ml_IN)
tr: Hindistan/Malayalam (ml_IN)

en: India/Marathi (mr_IN)
tr: Hindistan/Marathi (mr_IN)

en: India/Oriya (or_IN)
tr: Hindistan/Oriya (or_IN)

en: India/Punjabi (Gurmukhi) (pa_IN)
tr: Hindistan/Punjabi (Gurmukhi) (pa_IN)

en: India/Sanskrit (sa_IN)
tr: Hindistan/Sanskrit (sa_IN)

en: India/Sindhi (sd_IN)
tr: Hindistan/Sindhi (sd_IN)

en: India/Tamil (ta_IN)
tr: Hindistan/Tamil (ta_IN)

en: India/Telugu (te_IN)
tr: Hindistan/Telugu (te_IN)

en: India/Tibetan (bo_IN)
tr: Hindistan/Tibetçe (bo_IN)

en: India/Urdu (ur_IN)
tr: Hindistan/Urdu (ur_IN)

en: Indian
tr: Hintçe

en: Indonesia (id_ID)
tr: Endonezya (id_ID)

en: Indonesia, Rupiahs
tr: Endonezya, Rupya

en: Initial angle
tr: İlk açı

en: Initial-angle
tr: İlk açı

en: Initializing function inside plugin returned error.
tr: Eklenti içindeki işlev başlatılırken hata ile döndü.

en: Inside
tr: İçerde

en: Inside major ticks
tr: Majör işaretler içinde

en: Inside minor ticks
tr: Minör işaretler içinde

en: Interactive only
tr: Sadece etkileşimli

en: International Monetary Fund (I.M.F), SDR
tr: Uluslararası Para Fonu (I.M.F.), SDR

en: Interpolate between multi-dimensional points with Bezier splines.
tr: Bezier eğrileri ile çok boyutlu noktalar arasına ekle.

en: Interpolation
tr: İnterpolasyon

en: Interpolation skip invalid
tr: Ara değer bulmada geçersizi atla

en: Interpret text as markup
tr: Metni işaret biçimi olarak yorumla

en: Interpret the text as an HTML like markup as described at http://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html
tr: Metni http://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html de açıklandığı gibi HTML benzeri işaretler ile yorumla

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Invalid $-specification in replacement.
tr: Değiştirmede geçersiz $-tanımlaması.

en: Invalid %s: '%s'
tr: Geçersiz %s: '%s'

en: Invalid as zero
tr: Sıfır olarak geçersiz

en: Invalid back reference.
tr: Geçersiz geriye referans.

en: Invalid character class name.
tr: Geçersiz karakter sınıfı ismi.

en: Invalid collating element.
tr: Geçersiz harman öğesi.

en: Invalid contents of \{\}.
tr: Geçersiz \{\} içeriği.

en: Invalid image data
tr: Geçersiz resim verisi

en: Invalid pattern.
tr: Geçersiz kalıp.

en: Invalid range end.
tr: Geçersiz aralık sonu.

en: Invalid repetition operator.
tr: Geçersiz tekrarlama işlem operatörü.

en: Invalid resource service
tr: Geçersiz kaynak hizmeti

en: Invalid search pattern (%s)
tr: Geçersiz arama örüntüsü (%s)

en: Invalid trailing backslash in replacement.
tr: Değiştirmede geçersiz ters bölü işareti.

en: Invert axis
tr: Ekseni ters çevir

en: Iran (fa_IR)
tr: İran (fa_IR)

en: Iran, Rials
tr: İran, Riyal

en: Iraq (ar_IQ)
tr: Irak (ar_IQ)

en: Iraq, Dinars
tr: Irak, Dinar

en: Ireland (en_IE)
tr: İrlanda (en_IE)

en: Ireland/Gaelic (ga_IE)
tr: İrlanda/Galce (ga_IE)

en: Is Regular Expression
tr: Bir Düzenli İfade

en: Is plot area manual
tr: Çizim alanı elle mi

en: Is position manual
tr: Konum elle mi girilmiş

en: Is the charts cardinality currently valid
tr: Çizelge kardinalitesi geçerli mi

en: Is the search text a regular expression.
tr: Arama metni bir düzenli ifade mi.

en: Is-minor
tr: İkincil mi

en: Israel, New Sheqels
tr: İsrail, Yeni Şekel

en: Israel/Hebrew (he_IL)
tr: İsrail/İbranice (he_IL)

en: Italy (it_IT)
tr: İtalya (it_IT)

en: Italy/Catalan (ca_IT)
tr: İtalya/Katalonya lehçesi (ca_IT)

en: Italy/Furlan (fur_IT)
tr: İtalya/Furlan (fur_IT)

en: Italy/Ligurian (lij_IT)
tr: İtalya/Ligurian (lij_IT)

en: Italy/Sardinian (sc_IT)
tr: İtalya/Sardinyaca (sc_IT)

en: Itex markup
tr: Itex biçimlendirme

en: Itex markup string
tr: Itex biçim metni

en: JPEG (photograph)
tr: JPEG (fotoğraf)

en: Jamaica, Dollars
tr: Jameyka, Dolar

en: Japan (ja_JP)
tr: Japonya (ja_JP)

en: Japan, Yen
tr: Japonya, Yen

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese (EUC-JP)
tr: Japonca (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
tr: Japonca (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
tr: Japonca (Shift_JIS)

en: Jordan (ar_JO)
tr: Ürdün (ar_JO)

en: Jordan, Dinars
tr: Ürdün, Dinar

en: Kazakhstan, Tenge
tr: Kazakistan, Teng

en: Kazakhstan/Kazakh (kk_KZ)
tr: Kazakistan/Kazakça (kk_KZ)

en: Kenya, Shillings
tr: Kenya, Şilin

en: Kite
tr: Uçurtma

en: Korea (North), Won
tr: Kuzey Kore, Von

en: Korea (South) Wons
tr: Kore (Güney) Von

en: Korea (ko_KR)
tr: Kore (ko_KR)

en: Korean
tr: Korece

en: Korean (EUC-KR)
tr: Korece (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
tr: Korece (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
tr: Korece (JOHAB)

en: Korean (UHC)
tr: Korece (UHC)

en: Kuwait (ar_KW)
tr: Kuveyt (ar_KW)

en: Kuwait, Dinars
tr: Kuveyt, Dinar

en: Kyrgyzstan, Soms
tr: Kırgızistan, Som

en: Kyrgyzstan/Kyrgyz (ky_KG)
tr: Kırgızistan/Kırgız (ky_KG)

en: Label
tr: Etiket

en: Label for the first Y category. If not set or empty, "First values" will be used.
tr: İlk Y kategorisi için etiketle. Ayarlanmamış veya boşsa, "İlk değerler" kullanılır.

en: Label for the second Y category. If not set or empty, "Second values" will be used.
tr: İkinci Y kategorisi için etiketle. Ayarlanmamış veya boşsa, "İkinci değerler" kullanılır.

en: Label format
tr: Etiket biçimi

en: Labels
tr: Etiketler

en: Labels:
tr: Etiketler:

en: Laos, Kips
tr: Laos, Kip

en: Large Circles
tr: Büyük Daireler

en: Large circles
tr: Büyük daireler

en: Latvia (lv_LV)
tr: Litvanya (lv_LV)

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Lebanon (ar_LB)
tr: Lübnan (ar_LB)

en: Lebanon, Pounds
tr: Lübnan, Dinar

en: Left
tr: Sol

en: Legend
tr: Resim notları

en: Legend entry
tr: Resim notu girdisi

en: Lesotho, Maloti
tr: Lesoto, Maloti

en: Liberia, Dollars
tr: Liberya, Dolar

en: Libya, Dinars
tr: Libya, Dinar

en: Limits
tr: Limitler

en: Line
tr: Çizgi

en: Line plot with markers.
tr: İşaretçili çizgi çizimi.

en: Line plotting engine
tr: Çizgi çizme motoru

en: Line, Area, Bar and Column plots
tr: Çizgi, Alan, Çubuk ve Sütun çizimleri

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Linear mapping
tr: Doğrusal Eşleme

en: Linear regression
tr: Doğrusal gerileme

en: Linear regression curve
tr: Doğrusal gerileme eğrisi

en: Linear regression curve engine
tr: Doğrusal gerileme eğrisi motoru

en: Linear regression curves
tr: Doğrusal gerileme eğrileri

en: Linear regression curves types
tr: Doğrusal gerileme eğrisi türleri

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points,with markers at each point.
tr: Her noktada işaretçi olacak şekilde, çok boyutlu noktalar arasında doğrusal ara değer bul.

en: Linearly interpolate between multi-dimensional points.
tr: Çok boyutlu noktalar arasında düzgün doğrusal aradeğerler atar.

en: Lines
tr: Çizgiler

en: Lithuania (lt_LT)
tr: Liyvanya (lt_LT)

en: Lithuania, Litai
tr: Liyvanya, Lita

en: Loader has no load_base method.
tr: Yükleyicinin load_base yöntemi yok.

en: Loader has no set_attributes method.
tr: Yükleyicinin set_attributes yöntemi yok.

en: Loading plugin '%s' that contains the object '%s'
tr: '%s' eklentisi '%s' nesnesini içeriyor, yükleniyor

en: Locale:
tr: Yerel:

en: Location
tr: Konum

en: Logarithm mapping
tr: Logaritmik eşleme

en: Logarithmic
tr: Logaritmik

en: Logarithmic fitting curve
tr: Logaritmik uygun eğri

en: Logarithmic fitting curve engine
tr: Logaritmik uygun eğim motoru

en: Logarithmic fitting curves
tr: Logaritmik uygun eğriler

en: Logarithmic fitting curves types
tr: Logaritmik uygun eğim türleri

en: Logarithmic regression
tr: Logaritmik gerileme

en: Logarithmic regression curve
tr: Logaritmik gerileme eğrisi

en: Logarithmic regression curve engine
tr: Logaritmik gerileme eğrisi motoru

en: Logical graph height, in points
tr: Mantıksal grafik yüksekliği, nokta birimiyle

en: Logical graph width, in points
tr: Mantıksal grafik genişliği, nokta birimiyle

en: Long dash
tr: Uzun çizgi

en: Long dash dash
tr: Uzun tire tire

en: Long dash dash dash
tr: Uzun tire tire tire

en: Low bound:
tr: Düşük sınır:

en: Low limit:
tr: Düşük limit:

en: Low span:
tr: Düşük mesafe:

en: Luxembourg/French (fr_LU)
tr: Lüksemburg/Fransızca (fr_LU)

en: Luxembourg/German (de_LU)
tr: Lüksemburg/Almanca (de_LU)

en: Luxembourg/Luxembourgish (lb_LU)
tr: Lüksemburg/Lüksemburgca (lb_LU)

en: MIME type
tr: MIME türü

en: M_aximum
tr: _Azami

en: M_inimum
tr: Asgar_i

en: Ma_jor ticks
tr: Biri_ncil işaretler

en: Macao, Patacas
tr: Makau, Patakas

en: Macedonia (mk_MK)
tr: Makedonya (mk_MK)

en: Macedonia, Denars
tr: Makedonya, Dinar

en: Macedonia/Albanian (sq_MK)
tr: Makedonya/Arnavutça (sq_MK)

en: Madagascar, Malagasy Ariary
tr: Madagaskar, Malaga Ariary'si

en: Madagascar/Malagasy (mg_MG)
tr: Madagaskar/Malgasça (mg_MG)

en: Magenta
tr: Mor

en: Magnitude
tr: Büyüklük

en: Major grid
tr: Birincil ızgara

en: Major labels
tr: Majör etiketler

en: Major tick marks inside the chart area
tr: Çizelge alanında majör işaret işaretleri

en: Major tick marks outside the chart area
tr: Çizelge alanı dışındaki majör işaret işaretçileri

en: Major tick size
tr: Majör işaret boyutu

en: Major ticks
tr: Majör işaretler

en: MajorGrid
tr: BirincilIzgara

en: Malawi, Kwachas
tr: Malavi, Kvaça

en: Malaysia (ms_MY)
tr: Malezya (ms_MY)

en: Malaysia, Ringgits
tr: Malezya, Ringit

en: Maldives (Maldive Islands), Rufiyaas
tr: Maldivler (Maldiv Adaları), Rufiye

en: Maldives (dv_MV)
tr: Maldivler (dv_MV)

en: Manual
tr: Elle

en: Manual plot area
tr: Elle çizim alanı

en: Manual size
tr: Elle boyutlandır

en: Map
tr: Harita

en: MapName
tr: HaritaAdı

en: Mapping
tr: Haritalama

en: Marked Horizontal Min Max Lines
tr: İşaretli Yatay Min Max Çizgiler

en: Marked Vertical Min Max Lines
tr: İşaretli Dikey Min Max Çizgileri

en: Marker
tr: İşaretçi

en: Markers
tr: İşaretçiler

en: Markers at each point.
tr: Her noktadaki işaretçiler.

en: Match Words
tr: Kelimeleri Eşleştir

en: Match whole words only.
tr: Sadece tam kelimeleri eşleştir.

en: Math equation component engine
tr: Matematik eşitlik bileşen motoru

en: Math equation support
tr: Matematik eşitlik desteği

en: Matrix
tr: Matris

en: Matrix plot. Displays as colors the values given as a matrix.
tr: Matrix çizimi. Matrix olarak verilen değerleri renk olarak görüntüler.

en: Matrix plotting engine
tr: Matris çizim motoru

en: Mauritania, Ouguiyas
tr: Moritanya, Ügöya

en: Mauritius, Rupees
tr: Moritanya, Ruble

en: Max
tr: En çok

en: Maximum number of denominator digits:
tr: Asgari payda basamak sayısı:

en: Menu
tr: Menü

en: Metrics
tr: Metrikler

en: Metrics Unit
tr: Metrik Birim

en: Metrics ratio
tr: Metrik oran

en: Mexico (es_MX)
tr: Meksika (es_MX)

en: Mexico, Pesos
tr: Meksika, Pezo

en: Mexico, Unidades de Inversion
tr: Meksika, Unidades de Inversion

en: Mi_nor ticks
tr: İkinci_l işaretler

en: Middle East
tr: Orta Doğu

en: Min
tr: En az

en: Min Max plotting engine
tr: Min Max çizim motoru

en: Minimum number of _numerator digits:
tr: Asgari _pay basamak sayısı:

en: Minimum number of denominator digits:
tr: Asgari payda basamak sayısı:

en: Minimum number of e_xponent digits:
tr: Azami _üs basamak sayısı:

en: Minimum number of integer digits:
tr: Azami tam sayı basamak sayısı:

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in horizontal bars, grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış yatay çubuklarda, alt toplam payları olarak demetli alt sınıflar.

en: Minor categories stacked as percentages of the minor total, in vertical columns, grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış dikey sütunlarda, alt toplam payları olarak demetli alt sınıflar.

en: Minor categories stacked in horizontal bars grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış yatay çubuklarda demetli alt sınıflar.

en: Minor categories stacked in vertical columns grouped by major category.
tr: Ana sınıfa göre gruplanmış dikey sütunlarda demetli alt sınıflar.

en: Minor grid
tr: İkincil ızgara

en: Minor tick marks inside the chart area
tr: Çizelge alanı içindeki minör işaret işaretçileri

en: Minor tick marks outside the axis
tr: Eksen dışındaki minör işaret işaretçileri

en: Minor tick size
tr: Minör işaret boyutu

en: Minor ticks
tr: Minör işaretler

en: MinorGrid
tr: İkincilIzgara

en: Missing as
tr: Eksik

en: Modification time
tr: Değiştirilme zamanı

en: Module "%s" depends on an invalid null dependency.
tr: "%s" modülü geçersiz bir boş bağımlılığa bağımlı.

en: Module "%s" depends on an unknown dependency '%s'.
tr: "%s" modülü bilinmeyen '%s' bağımlılığına bağlı.

en: Module "%s" doesn't contain ("go_plugin_header" symbol).
tr: "%s" modülü içermiyor ("go_plugin_header" sembolü).

en: Module "%s" has an inconsistent dependency list.
tr: "%s" modülü tutarsız bir bağımlılık listesine sahip.

en: Module "%s" has an invalid magic number.
tr: "%s" modülü geçersiz bir sihirli numaraya sahip.

en: Module "%s" was built with version %s of %s, but this executable supplied version %s.
tr: "%s" modülü %s sürümlü %s ile derlenmiş, ama bu çalıştırılabilir sürüm %s sağlıyor.

en: Module doesn't contain "%s" function.
tr: Modül "%s" işlevini içermiyor.

en: Module file "%s" has invalid format.
tr: "%s" Modül dosyasının biçemi geçersiz.

en: Module file name not given.
tr: Modül ismi verilmemiş.

en: Moldova, Lei
tr: Moldovya, Ley

en: Mongolia (mn_MN)
tr: Moğolistan (mn_MN)

en: Mongolia, Tugriks
tr: Moğolistan, Tugrik

en: Montenegro/Serbian (sr_ME)
tr: Karadağ/Sırpça (sr_ME)

en: Morocco (ar_MA)
tr: Fas (ar_MA)

en: Morocco, Dirhams
tr: Fas, Dirhem

en: Morocco/Amazigh (ber_MA)
tr: Fas/Amazigh (ber_MA)

en: Move
tr: Taşı

en: Move pie
tr: Pastayı taşı

en: Move plot area
tr: Çizim alanını taşı

en: Moving average
tr: Hareket ortalaması

en: Moving average smoothed curve
tr: Ortalama yumuşaklıkta eğriyi taşıma

en: Moving average smoothing engine
tr: Ortalama yumuşatma motorunu hareket ettirme

en: Mozambique, Meticais
tr: Mozambik, Metika

en: Multi-dimensional points with circle at each point.
tr: Her noktada çember olan çok boyutlu noktalar.

en: Multi-dimensional points with data dependent color marker at each point.
tr: Her noktada veriye bağımlı renk işaretçisi olan çok boyutlu noktalar.

en: Myanmar (Burma), Kyats
tr: Miyanmar (Burma), Kıyat

en: Name
tr: İsim

en: Name of plot group if any
tr: Eğer varsa çizim grubu adı

en: Name of the first shape parameter if any
tr: Eğer varsa ilk şekil parametresinin adı

en: Name of the second shape parameter if any
tr: Eğer varsa ikinci şekil parametresinin ismi

en: Namibia, Dollars
tr: Namibya, Dolar

en: Natural cubic spline
tr: Doğal küp eğrisi

en: Near origin
tr: Kaynağın yanında

en: Negative
tr: Negatif

en: Negative Number Format
tr: Negatif Sayı Biçimi

en: Negative data:
tr: Negatif veri:

en: Negative number _format:
tr: Negatif sayı biçe_mi:

en: Nepal, Nepalese Rupees
tr: Nepal, Nepal Rupisi

en: Nepal/Nepali (ne_NP)
tr: Nepal/Nepalce (ne_NP)

en: Netherland Antilles/Papiamento (pap_AN)
tr: Hollanda Antilleri/Papiamento (pap_AN)

en: Netherlands antilles, Guilders
tr: Hollanda antilleri, Gulden

en: Netherlands/Frisian (fy_NL)
tr: Hollanda/Frisian (fy_NL)

en: Netherlands/Limburgish (li_NL)
tr: Hollanda/Limburgca (li_NL)

en: Netherlands/Low Saxon (nds_NL)
tr: Hollanda/Düşük Saxon (nds_NL)

en: New
tr: Yeni

en: New Zealand (en_NZ)
tr: Yeni Zellanda (en_NZ)

en: New Zealand/Maori (mi_NZ)
tr: Yeni Zelanda/Maori (mi_NZ)

en: New image name
tr: Yeni resim adı

en: New map
tr: Yeni harita

en: New theme
tr: Yeni tema

en: New zealand, Dollars
tr: Yeni zelanda, Dolar

en: Next series
tr: Sonraki seri

en: Nicaragua (es_NI)
tr: Nikaragua (es_NI)

en: Nicaragua, Gold Cordobas
tr: Nikaragua, Cordoba

en: Nigeria, Nairas
tr: Nijerya, Nayra

en: Nigeria/Hausa (ha_NG)
tr: Nijerya/Hausa (ha_NG)

en: Nigeria/Igbo (ig_NG)
tr: Nijerya/Igbo (ig_NG)

en: Nigeria/Yoruba (yo_NG)
tr: Nijerya/Yoruba (yo_NG)

en: No "type" attribute on "service" element.
tr: "hizmet" elemanında "tür" niteliği yok.

en: No image!
tr: Resim yok!

en: No loader defined or loader ID invalid for plugin with ID="%s".
tr: ID="%s" kimlikli eklenti için yükleyici tanımlanmamış ya da yükleyici ID'si yanlış.

en: None
tr: Hiçbiri

en: None: the line will be displayed for the whole visible range.
    Absolute: the line will be displayed between the given limits.
    Relative: the line will be displayed between the data range expanded according to the values given below, with positive values enlarging the range.
tr: Hiçbiri: çizgi tüm görülebilir aralıkta gösterilecektir.
    Mutlak: çizgi verilen limitler arasında gösterilecektir.
    Göreceli: çizgi aşağıda verilen değerlere göre genişletilmiş veri aralığında gösterilecektir, pozitif değerler aralığı büyütür.

en: None: the line will be displayed for the whole visible range.
    Absolute: the line will be displayed between the given limits.
    Relative: the line will be displayed between the data range expanded according to the values given below.
tr: Hiçbiri: çizgi tüm görülebilir aralıkta gösterilecektir.
    Mutlak: çizgi verilen limitler arasında gösterilecektir.
    Göreceli: çizgi aşağıda verilen değerlere göre genişletilmiş veri aralığında gösterilecektir.

en: Nordic (ISO-8859-10)
tr: Nordça (ISO-8859-10)

en: North America
tr: Kuzey Amerika

en: Norway, Norwegian Krone
tr: Norveç, Norveç Kron'u

en: Norway/Bokmal (nb_NO)
tr: Norveç/Bokmal (nb_NO)

en: Norway/Nynorsk (nn_NO)
tr: Norveç/Nynorsk (nn_NO)

en: Norway/Saami (se_NO)
tr: Norveç/Saami (se_NO)

en: Number
tr: Sayı

en: Number Formats
tr: Sayı Biçimleri

en: Number of averaged values
tr: Ortalanmış değerlerin sayısı

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Number of columns in graph grid
tr: Grafik ızgarasındaki sütun sayısı

en: Number of interpolation steps
tr: Ara değer bulma adımı sayısı

en: Number of pts separating charts in the grid
tr: Izgarada çizelgeleri ayıran noktaların sayısı

en: Number of rows
tr: Satır sayısı

en: Number of rows in graph grid
tr: Grafik ızgarasındaki satır sayısı

en: Number of values from which to calculate an average
tr: Ortalama hesaplanacak değerler sayısı

en: Number of x-vectors
tr: x-vektör sayısı

en: Numerical type of this axis
tr: Eksenin sayısal türü

en: Numerical type of this backplane
tr: Bu arka düzlemin sayısal türü

en: ODF compatible Bezier cubic spline
tr: ODF uyulu Bezier küp eğrisi

en: O_utline:
tr: Dış çi_zgi:

en: O_utside
tr: D_ışarıda

en: O_verlap:
tr: Örtüş_me:

en: Object
tr: Nesne

en: Object ID
tr: Nesne ID'si

en: Object numerical ID
tr: Nesne sayısal ID'si

en: Object size:
tr: Nesne boyutu:

en: Objects
tr: Nesneler

en: Offset
tr: Ofset

en: Offset to add to the label position
tr: Etiket konumuna eklenecek ofset

en: Oman (ar_OM)
tr: Umman (ar_OM)

en: Oman, Rials
tr: Umman, Riyal

en: Order:
tr: Sıralama:

en: Orientation
tr: Yön

en: Origin
tr: Orijin

en: Other
tr: Diğer

en: Out of memory.
tr: Bellek bitti.

en: Outliers
tr: Aykırı değerler

en: Outline
tr: Dış Hat

en: Outside
tr: Dışarıda

en: Outside major ticks
tr: Majör işaretler dışında

en: Outside minor ticks
tr: Minör işaretler dışında

en: Overlap percentage
tr: Örtüşme yüzdesi

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: PDF (portable document format)
tr: PDF (taşınabilir belge formatı)

en: PNG (raster graphics)
tr: PNG (tarama grafik)

en: Pa (pascal)
tr: Pa (paskal)

en: Padding Pts
tr: Doldurma Nkt

en: Padding:
tr: Doldurma:

en: Pakistan, Rupees
tr: Pakistan, Ruble

en: Palladium, Ounces
tr: Paladyum, Ons

en: Papua New Guinea, Kina
tr: Papua Yeni Gine, Kina

en: Paraguay, Guarani
tr: Paraguay, Kuron

en: Parent
tr: Üst

en: Parenthesis imbalance.
tr: Parantez dengesizliği.

en: Path
tr: Yol

en: Pattern
tr: Kalıp

en: Pattern is too big.
tr: Örüntü çok büyük.

en: Pattern not found.
tr: Kalıp bulunamadı.

en: Percent
tr: Yüzde

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Percentage Areas
tr: Yüzdelik Alanlar

en: Percentage Bars
tr: Pay Çubukları

en: Percentage Columns
tr: Pay Sütunları

en: Percentage Lines
tr: Yüzde Çizgileri

en: Percentage area plot.
tr: Yüzde alanı çizimi.

en: Percentage line plot with markers.
tr: İşaretçili yüzde çizgi alanı.

en: Percentage of each contributor in a half circle.
tr: Her katılımcının yarım dairedeki yüzdesi.

en: Percentage of each contributor with wedges split apart.
tr: Dilimler birbirinden ayrılmış olarak, her katkıcının yüzdesi.

en: Percentage of each contributor.
tr: Her katkıcının yüzdesi.

en: Peru, Nuevo Soles
tr: Peru, Yeni Sol

en: Philippines (en_PH)
tr: Filipinler (en_PH)

en: Philippines, Pesos
tr: Filipinler, Pezo

en: Philippines/Filipino (fil_PH)
tr: Filipinler/Filipince (fil_PH)

en: Philippines/Tagalog (tl_PH)
tr: Filipinler/Tagalog (tl_PH)

en: Pick a Font
tr: Bir Yazıtipi Seçin

en: Pie
tr: Dilimli

en: Pie and Ring plots
tr: Pasta ve Çember çiziciler

en: Pie plotting engine
tr: Pasta çizici motor

en: Placeholder to allow us to round trip pseudo 3D state
tr: Sahte 3D durumunu gidiş gelişte tutmaya yarayan yer tutucu

en: Plot
tr: Çizim

en: Plot Engine
tr: Çizim Motoru

en: Plot Type
tr: Çizim Türü

en: Plot area
tr: Çizim alanı

en: Plot group
tr: Çizim grubu

en: Plugin ID contains invalid characters (%s).
tr: Eklenti ID'si geçersiz karakterler içeriyor (%s).

en: Plugin has no id.
tr: Eklenti kimliği yok.

en: Plugin loader
tr: Eklenti yükleyici

en: Point
tr: Nokta

en: Poland (pl_PL)
tr: Polonya (pl_PL)

en: Poland, Zlotys
tr: Polonya, Zloçi

en: Poland/Kashubian (csb_PL)
tr: Polonya/Kashubian (csb_PL)

en: Polar and Radar plots
tr: Kutupsal ve Radar çizimler

en: Polar axis set unit
tr: Kutupsal eksen kümesi birimi

en: Polar plot with colored marks.
tr: Renkli işaretçili kutupsal çizim.

en: Polar plot.
tr: Polar çizimi.

en: Polar plotting engine
tr: Kutupsal çizim motoru

en: Polar plotting engine with colored marks
tr: Renkli işaretçili kutupsal çizim motoru

en: Polynomial
tr: Polinom

en: Polynomial regression
tr: Polinom gerileme

en: Polynomial regression curve
tr: Polinom gerileme eğrisi

en: Polynomial regression curve engine
tr: Polinom gerileme eğrisi motoru

en: Portugal (pt_PT)
tr: Portekiz (pt_PT)

en: Position
tr: Konum

en: Position and size of object, in percentage of parent size
tr: Nesne konum ve boyutu, üst nesne boyutuna oranla

en: Position and size of plot area, in percentage of chart size
tr: Çizim alanının konum ve boyutu, çizelge boyutunun yüzdesi olarak

en: Position of the label relative to the data graphic element
tr: Veri grafik öğesine ilişkin etiketin konumu

en: Position of the plot area at which the axis effective area ends, expressed as a percentage of the available position. Defaults to 1.0
tr: Eksen efektif alanının bittiği çizim alanının konumu, kullanılabilir konumun yüzdesi olarak ifade edilir. Varsayılan 1.0

en: Position of the plot area at which the axis effective area starts, expressed as a percentage of the available position. Defaults to 0.0
tr: Eksen efektif alanının başladığı çizim alanının konumu, kullanılabilir konumun yüzdesi olarak ifade edilir. Varsayılan 0.0

en: Positions
tr: Konumlar

en: Positions:
tr: Konumlar:

en: Positive
tr: Pozitif

en: Power
tr: Katsayı

en: Power regression
tr: Güç gerilemesi

en: Power regression curve
tr: Katsayı gerileme eğrisi

en: Power regression curve engine
tr: Katsayı gerileme eğrisi motoru

en: Premature end of pattern.
tr: Örüntünün erken bitişi.

en: Preserve Case
tr: Büyük Küçük Harfi Koru

en: Preserve the case of letters.
tr: Harflerin büyük küçük olma durumunu koru.

en: Preset:
tr: Ayar:

en: Preview:
tr: Önizleme:

en: Pristine
tr: Bozulmamış

en: Probability plot.
tr: Olasılık çizim.

en: Probability plots engine
tr: Olasılık çizim motoru

en: ProbabilityPlot
tr: OlasılıkÇizim

en: Properties
tr: Özellikler

en: Pseudo 3D axis:
tr: Sahte 3D ekseni:

en: Pseudo-3D axis
tr: Sahte 3D eksen

en: Pseudo-3D-Axis
tr: Sahte 3D Eksen

en: Puerto Rico (es_PR)
tr: Porto Riko (es_PR)

en: Qatar (ar_QA)
tr: Katar (ar_QA)

en: Qatar, Rials
tr: Katar, Riyal

en: Quoted string not terminated
tr: Alıntı metin sonlandırılmamış

en: Radar Area plotting engine
tr: Radar Alanı çizim motoru

en: Radar plot with dots.
tr: Noktalı radar çizimi.

en: Radar plot.
tr: Radar çizimi.

en: Radar plotting engine
tr: Radar çizim motoru

en: Radial axis
tr: Radyal eksen

en: Radial axis:
tr: Dairesel eksen:

en: Radial drop lines
tr: Dairesel açılır çizgiler

en: Radial error bars
tr: Dairesel hata çubukları

en: Radial-Axis
tr: Radyal Eksen

en: Radians
tr: Radyanlar

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Radius ratio
tr: Yarıçap oranı

en: Ratio:
tr: Oran:

en: Real values are the displayed ones multipled by the display factor.
tr: Gerçek değerler, görüntü katsayısı ile çarpılan değerlerdir.

en: Red
tr: Kırmızı

en: Reference to X axis
tr: X eksenine referans

en: Reference to Y axis
tr: Y eksenine referans

en: Reference to Z axis
tr: Z eksenine referans

en: Reference to bubble axis
tr: Kabarcık eksenine referans

en: Reference to circular axis
tr: Dairesel eksene referans

en: Reference to color axis
tr: Renk eksenine referans

en: Reference to pseudo-3D axis
tr: Sahte 3D eksene referans

en: Reference to radial axis
tr: Dairesel eksene referans

en: Reference to the color or pseudo-3d axis
tr: Renge veya sahte 3d eksene referans

en: Regression Curve
tr: Gerileme Eğrisi

en: Regression Curve Engine
tr: Gerileme Eğrisi Motoru

en: Regression Curve Type
tr: Gerileme Eğrisi Türü

en: Regression Equation
tr: Gerileme Denklemi

en: Regression curve
tr: Gerileme eğrisi

en: Regression curve : linear
tr: Gerileme eğrisi: doğrusal

en: Regression curve : logfit
tr: Gerileme eğrisi : logfit

en: Regression equation
tr: Gerileme eşitliği

en: Regression line
tr: Gerileme çizgisi

en: Relative
tr: Göreceli

en: Relative length
tr: Göreceli uzunluk

en: Relative ticks distance
tr: Göreceli işaretçi uzaklığı

en: Renderer
tr: Gerçekleyici

en: Replace invalid values by 0 when drawing markers or bubbles
tr: İşaretçi veya balon çizerken geçersiz değerleri 0 ile değiştir

en: Replacement Text
tr: Değiştirme Metni

en: Replacement string must be set.
tr: Değiştirme metninin ayarlanması gerekiyor.

en: Resize object
tr: Nesneyi yeniden boyutlandır

en: Resize plot area
tr: Çizim alanını yeniden boyutlandır

en: Resolution:
tr: Çözünürlük:

en: Resource
tr: Kaynak

en: Resource type
tr: Kaynak türü

en: Restrict exponent to multiples of 3
tr: Katsayıyı 3'ün katlarına kısıtla

en: Reverse Diagonal Stripe
tr: Ters Çapraz Bant

en: Reverse diagonal from middle
tr: Ortadan ters çapraz

en: Reverse diagonal stripes
tr: Ters çapraz bantlar

en: Reverse diagonal to middle
tr: Ortaya ters çapraz

en: Right
tr: Sağ

en: Ring
tr: Çember

en: Ring plotting engine
tr: Çember çizici motor

en: Romania (ro_RO)
tr: Romanya (ro_RO)

en: Romania, New Lei
tr: Romanya, Yeni Ley

en: Romanian (ISO-8859-16)
tr: Rumence (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
tr: Romence (MacRomanian)

en: Rotate background with text
tr: Arkaplanı metinle döndür

en: Rotate frame with text
tr: Çerçeveyi metinle döndür

en: Rotate the background with the text
tr: Arkaplanı metinle döndür

en: Rotate the frame with the text
tr: Çerçeveyi metinle döndür

en: Rotation
tr: Döndürme

en: Rotation of circular axis
tr: Dairesel eksenin dönüşü

en: Row:
tr: Satır:

en: Rows
tr: Satırlar

en: Russia (ru_RU)
tr: Rusya (ru_RU)

en: Russia, Rubles
tr: Rusya, Ruble

en: Russia/Chuvash (cv_RU)
tr: Rusya/Chuvash (cv_RU)

en: Russia/Mari (mhr_RU)
tr: Rusya/Mari (mhr_RU)

en: Russia/Ossetian (os_RU)
tr: Rusya/Ossetian (os_RU)

en: Russia/Tatar (tt_RU)
tr: Rusça/Tatar (tt_RU)

en: Russian (CP-866)
tr: Rusça (CP-866)

en: Rwanda, Rwanda Francs
tr: Ruanda, Frank

en: SVG (vector graphics)
tr: SVG (vektör grafik)

en: S_kip invalid data
tr: G_eçersiz veriyi göz ardı et

en: S_ymbol:
tr: Sem_bol:

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha, Pounds
tr: Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha, Pound

en: Sample
tr: Örnek

en: Saudi Arabia (ar_SA)
tr: Suudi Arabistan (ar_SA)

en: Saudi arabia, Riyals
tr: Suudi arabistan, Riyal

en: Save
tr: Kaydet

en: Save as
tr: Farklı kaydet

en: Save the theme as a standalone file in the user home directory.
tr: Temayı kullanıcı ev dizininde bağımsız bir dosya olarak kaydet.

en: Saved state
tr: Kaydedilmiş durum

en: Saves the color map to the local disk.
tr: Renk haritasını yerel diske kaydeder.

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
tr: Bu türün güvenlik için iptal edilen eski dosyalarına kaydediliyor.

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale from high to low rather than low to high
tr: Düşükten yükseğe yerine yüksekten düşüğe ölçekle

en: Scale line width
tr: Çizgi genişliğini ölçekle

en: Scattered Horizontal Drop Bars
tr: Dağınık Yatay Açılır Çubuklar

en: Scattered Horizontal Min Max Lines
tr: Dağınık Yatay Min Max Çizgileri

en: Scattered Marked Horizontal Min Max Lines
tr: Dağınık İşaretçili Yatay Min Max Çizgiler

en: Scattered Marked Vertical Min Max Lines
tr: Dağınık İşaretli Dikey Min Max Çizgileri

en: Scattered Min Max plotting engine
tr: Dağınık Min Max çizim motoru

en: Scattered Vertical Drop Bars
tr: Dağınık Dikey Açılır Çubuklar

en: Scattered Vertical Min Max Lines
tr: Dağınık Dikey Min Max Çizgileri

en: Scattered dropbar plotting engine
tr: Dağınık açılır çubuk çizim motoru

en: Scientific
tr: Bilimsel

en: Scope
tr: Kapsam

en: Script:
tr: Betik:

en: Search Text
tr: Arama Metni

en: Search string must not be empty.
tr: Arama metni boş olmamalıdır.

en: Second Y category label:
tr: İkinci Y kategorisi etiketi:

en: Second shape parameter
tr: İkinci şekil parametresi

en: Second values
tr: İkinci değerler

en: Select an Image
tr: Bir Resim seçin

en: Select an appropriate format automatically.
tr: Uygun bir biçimi otomatik seç.

en: Select an image
tr: Bir resim seçin

en: Select axis
tr: Eksen seçin

en: Select object
tr: Nesne seç

en: Select the font color
tr: Yazı tipi rengini seçin

en: Select the font face
tr: Yazı tipi yüzünü seçin

en: Select the font family
tr: Yaz tipi ailesini seçin

en: Select the size
tr: Boyutu seçin

en: Select the type of underlining
tr: Alt çizgi türünü seçin

en: Select whether a line should be drawn through the text
tr: Metnin içinden geçen bir çizgi çizilsin mi

en: Select whether the font should be modified for use as subscript or superscript
tr: Yazı tipinin altbetik veya üstbetik olarak kullanılmak için değiştirilmesine gerek olup olmadığını seçin

en: Self
tr: Kendisi

en: Semi Circles
tr: Daire Benzerleri

en: Semi-circles
tr: Daire benzerleri

en: Semicolon separated list of hints for automatic addition of objects in guru dialog
tr: Nesnelerin guru iletişim penceresine otomatik eklenmesi için noktalı virgül ile ayrılmış ipucu listesi

en: Separation
tr: Ayrım

en: Separator:
tr: Ayraç:

en: Serbia, Dinars
tr: Sırbistan, Dinar

en: Series
tr: Seriler

en: Series labels
tr: Seri etiketleri

en: Series lines
tr: Seri çizgisi

en: Series name
tr: Seri adı

en: Series number
tr: Seri numarası

en: Service '%s' not supported by loader.
tr: '%s' servisi yükleyici tarafından desteklenmiyor.

en: Set fill rule to winding or even/odd
tr: Doldurma kuralını kavis veya çift/tek ayarla

en: Set start bound
tr: Başlangıç sınırını ayarla

en: Set stop bound
tr: Durdurma sınırını ayarla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Seychelles, Rupees
tr: Seyşel Adaları, Ruble

en: Sha_pe:
tr: _Şekil:

en: Shape
tr: Şekil

en: Shape factor
tr: Şekil katsayısı

en: Shape parameter
tr: Şekil parametresi

en: Sheet Selection
tr: Çalışma Sayfası Seçimi

en: Short dash
tr: Kısa tire

en: Should the default style of a series include fill
tr: Bir serinin varsayılan biçemleri doldurma içermeli mi

en: Should the default style of a series include lines
tr: Bir serinin varsayılan biçemi çizgi içermeli mi

en: Should the default style of a series include markers
tr: Bir serinin varsayılan biçemi işaretçiler içermeli mi

en: Should the object be hidden
tr: Nesne gizlenmeli mi

en: Should the plot be displayed before the grids
tr: Çizilen grafik ızgaradan önce mi gösterilmeli

en: Should the plot use splines instead of linear interpolation
tr: Çizim doğrusal ara değer bulma yerine şeritler kullansın mı

en: Should the series interpolation ignore the invalid data
tr: Seri ara değer bulma geçersiz veriyi yoksaymalı mı

en: Should the series show up in legends
tr: Seriler resim notlarında gösterilsin mi

en: Should the text comparison be case sensitive
tr: Metin karşılaştırması büyük küçük harf duyarlı olmalı mı

en: Should the trend line show up in legends
tr: Eğilim çizgisi resim notunda gösterilsin mi

en: Show Arrow
tr: Oku Göster

en: Show Color
tr: Rengi Göster

en: Show Script
tr: Betiği Göster

en: Show Strikethrough
tr: Üst Çizgiyi Göster

en: Show Style
tr: Biçemi Göster

en: Show Underline
tr: Altçizgi Göster

en: Show _negative values
tr: Negatif _değerleri göster

en: Show _separate integer part
tr: Ayrı _tam sayı kısmını göster

en: Show coefficient
tr: Katsayıyı göster

en: Show colors in legend
tr: Açıklamalarda renk göster

en: Show equation
tr: Denklemi göster

en: Show labels for major ticks
tr: Majör işaretler için etiketleri göster

en: Show negative values
tr: Negatif değerleri göster

en: Show negatives
tr: Negatifleri göster

en: Show the correlation coefficient on the graph
tr: Bağıntı katsayısını grafikte göster

en: Show the equation on the graph
tr: Denklemi grafikte göster

en: Si_ze:
tr: Boy_ut:

en: Sierra leone, Leones
tr: Siera leone, Leon

en: Silver, Ounces
tr: Gümüş, Ons

en: Singapore, Dollars
tr: Singapur, Dolar

en: Singapore/Chinese (zh_SG)
tr: Singapur/Çince (zh_SG)

en: Singapore/English (en_SG)
tr: Singapur/İngilizce (en_SG)

en: Size
tr: Boyut

en: Size as area
tr: Alan olarak boyut

en: Size of the center hole as a percentage of the radius
tr: Merkez deliğin yarıçapın yüzdesi olarak boyutu

en: Size of the major tick marks, in points
tr: Majör işaret işaretçilerinin boyutu, nokta birimiyle

en: Size of the minor tick marks, in points
tr: Minör işaret işaretçileri boyutu, nokta birimiyle

en: Size of the tick marks, in points
tr: İşaret işaretçilerinin boyutu, nokta birimiyle

en: Size:
tr: Boyut:

en: Skip
tr: Atla

en: Skip invalid
tr: Geçersizi atla

en: Skip invalid data
tr: Geçersiz veriyi atla

en: Slices start _at:
tr: Dilimlerin b_aşlangıcı:

en: Slope at end of the interpolated curve when using clamped spline interpolation
tr: Kenetlenmiş şerit ara değer bulma kullanılırken ara değer eğrisinin sonundan eğimle

en: Slope at start of the interpolated curve when using clamped spline interpolation
tr: Kenetlenmiş şerit ara değer bulma kullanılırken ara değer eğrisinin başından eğimle

en: Slovakia (sk_SK)
tr: Slovakya (sk_SK)

en: Slovenia (sl_SI)
tr: Slovenya (sl_SI)

en: Small Circles
tr: Küçük Daireler

en: Small circles
tr: Küçük daireler

en: Smoothed Curve
tr: Yumuşatılmış Eğri

en: Smoothed curves
tr: Yumuşatılmış eğriler

en: Smoothed curves types
tr: Yumuşatılmış eğriler türleri

en: Snapshot
tr: Ekran Görüntüsü

en: Snapshots
tr: Anlık Görüntüler

en: Solid
tr: Katı

en: Solid background
tr: Yekpare artalan

en: Solid foreground
tr: Yekpare önalan

en: Solomon Islands, Dollars
tr: Solomon Adaları, Dolar

en: Somalia, Shillings
tr: Somali, Şilin

en: Somalia/Somali (so_SO)
tr: Somali/Somali (so_SO)

en: South & Central America
tr: Güney & Orta Amerika

en: South Africa Afrikaans (af_ZA)
tr: Güney Afrika, Hollanda lehçesi (af_ZA)

en: South Africa, Rands
tr: Güney Afrika, Rand

en: South Africa/English (en_ZA)
tr: Güney Afrika/İngilizce (en_ZA)

en: South Africa/Northern Sotho (nso_ZA)
tr: Güney Afrika/Kuzey Sotho (nso_ZA)

en: South Africa/Sotho (st_ZA)
tr: Güney Afrika/Sotho (st_ZA)

en: South Africa/Southern Ndebele (nr_ZA)
tr: Güney Afrika/Güney Ndebele (nr_ZA)

en: South Africa/Swati (ss_ZA)
tr: Güney Afrika/Swati (ss_ZA)

en: South Africa/Tsonga (ts_ZA)
tr: Güney Afrika/Tsonga (ts_ZA)

en: South Africa/Tswana (tn_ZA)
tr: Güney Afrika/Tswana (tn_ZA)

en: South Africa/Venda (ve_ZA)
tr: Güney Afrika/Venda (ve_ZA)

en: South Africa/Xhosa (xh_ZA)
tr: Güney Afrika/Xhosa (xh_ZA)

en: South Africa/Zulu (zu_ZA)
tr: Güney Afrika/Zulu (zu_ZA)

en: South European (ISO-8859-3)
tr: Güney Avrupa (ISO-8859-3)

en: Spain (es_ES)
tr: İspanya (es_ES)

en: Spain/Aragonese (an_ES)
tr: İspanya/Aragonese (an_ES)

en: Spain/Asturian (ast_ES)
tr: İspanya/Asturian (ast_ES)

en: Spain/Basque (eu_ES)
tr: İspanya/Bask dili (eu_ES)

en: Spain/Catalan (ca_ES)
tr: İspanya/Katalonya lehçesi (ca_ES)

en: Spain/Galician (gl_ES)
tr: İspanya/Galiçya (gl_ES)

en: Span
tr: Yay

en: Special
tr: Özel

en: Specified denominator:
tr: Belirtilmiş payda:

en: Specify an XL-style format directly
tr: Bir XL türü biçimi doğrudan belirt

en: Split Half Pie
tr: Ayrık Yarım Pasta

en: Split Pie
tr: Dilimleri Ayır

en: Split Ring
tr: Halkayı Ayır

en: Split fractions with absolute value larger than 1 into an integer part and a fractional part (e.g. 4 5/6)
tr: Mutlak değeri 1'den büyük olan kesirleri tam sayı ve kesir kısmı olarak ayır (ör. 4 5/6)

en: Sri Lanka, Rupees
tr: Srilanka, Ruble

en: St_yle:
tr: Ta_rz:

en: Stacked Areas
tr: Yığınlanmış Alanlar

en: Stacked Bars
tr: Çubuk Demeti

en: Stacked Columns
tr: Sütun Demeti

en: Stacked Lines
tr: Yığınlanmış Çizgiler

en: Stacked area plot.
tr: Yığın alan çizimi.

en: Stacked line plot with markers.
tr: İşaretçili yığın çizgi alanı.

en: Start
tr: Başla

en: Start Arrow
tr: Başlangıç Oku

en: Start:
tr: Başlat:

en: State
tr: Durum

en: State of document when last saved
tr: Belgenin son kaydedildiği zamanki durumu

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Statistics plot types
tr: İstatistik çizim türleri

en: Step 1 of 2: Select Chart Type
tr: Adım 1/2: Grafik Türünü Seçin

en: Step 2 of 2: Customize Chart
tr: Adım 2/2: Grafiği Özelleştirin

en: Step at center
tr: Ortada adımla

en: Step at end
tr: Sona adım at

en: Step at start
tr: Başlangıçta adımla

en: Step to mean
tr: Ortaya adım

en: Stepped curve using the first y value.
tr: İlk y değeri kullanan kademeli eğri.

en: Stepped curve using the last y value.
tr: Son y değerini kullanan kademeli eğri.

en: Stepped curve using the mean y value.
tr: Orta y değeri kullanan adımlı eğri.

en: Stepped curve using the nearest y value.
tr: En yakın y değerini kullanan kademeli eğri.

en: Steps
tr: Adım

en: Stock Scatter plot types
tr: Stok Dağılma çizim türüleri

en: Strikethrough:
tr: Üstü çizili:

en: Style
tr: Tarz

en: Style:
tr: Biçem:

en: Subscript
tr: Altbetik

en: Sudan, Pounds
tr: Sudan, Pound

en: Superscript
tr: Üstbetik

en: Support basic HTML-ish markup
tr: Temel HTML gibi işaretlemeyi destekle

en: Sur_face
tr: Yüze_y

en: Surface
tr: Yüzey

en: Surface charts
tr: Yüzey çizelgeleri

en: Surface plot.
tr: Yüzey çizimi.

en: Surface plotting engine
tr: Yüzey çizim motoru

en: Suriname, Dollars
tr: Surinam, Dolar

en: Swatch Padding pts
tr: Örnek Kumaş Dolgusu pts

en: Swatch Size pts
tr: Örnek Kumşa Boyutu pts

en: Swaziland, Emalangeni
tr: Swaziland, Emalangen

en: Sweden (sv_SE)
tr: İsveç (sv_SE)

en: Sweden, Kronor
tr: İsveç, Kron

en: Switzerland, Francs
tr: İsviçre, Frank

en: Switzerland, WIR Euros
tr: İsviçre, WIR Avroları

en: Switzerland, WIR Francs
tr: İsviçre, WIR Frankları

en: Switzerland/French (fr_CH)
tr: İsviçre/Fransızca (fr_CH)

en: Switzerland/German (de_CH)
tr: İsviçre/Almanca (de_CH)

en: Switzerland/Italian (it_CH)
tr: İsviçre/İtalyanca (it_CH)

en: Switzerland/Walser (wae_CH)
tr: İsviçre/Walser (wae_CH)

en: Syntax error
tr: Söz dizim hatası

en: Syria (ar_SY)
tr: Suriye (ar_SY)

en: Syria, Pounds
tr: Suriye, Lira

en: São Tome and Principe, Dobras
tr: Sao Tome ve Principe, Dobra

en: TRUE
tr: DOĞRU

en: TRUE if this opener requires interaction
tr: Bu açıcı etkileşim gerektiriyorsa DOĞRU

en: TRUE if this saver requires interaction
tr: Bu kaydedici etkileşim gerektiriyorsa DOĞRU

en: TRUE if this saver supports saving a subset of all sheet
tr: Eğer bu kaydedici, tüm çalışma sayfasının bir altkümesini kaydetmeyi destekliyorsa DOĞRU

en: Taiwan (zh_TW)
tr: Tayvan (zh_TW)

en: Taiwan, New Dollars
tr: Tayvan, Dolar

en: Taiwan/Minnan (nan_TW@latin)
tr: Tayvan/Minnan (nan_TW@latin)

en: Tajikistan (tg_TJ)
tr: Tacikistan/(tg_TJ)

en: Tajikistan, Somoni
tr: Tacikistan, Somoni

en: Tanzania, Shillings
tr: Tanzanya, Şilin

en: Tanzania/Swahili (sw_TZ)
tr: Tanzanya/Swahili (sw_TZ)

en: Text
tr: Metin

en: Text justification
tr: Metin hizalama

en: Text justification as a string. Possible values are "center" (default value), "left", "right", or "fill".
tr: Karakter dizisi olarak metin hizalama. Olabilecek değerler "merkez" (varsayılan değer), "sol", "sağ", veya "doldur".

en: Thai (TIS-620)
tr: Taylandca (TIS-620)

en: Thailand (th_TH)
tr: Tayland (th_TH)

en: Thailand, Baht
tr: Tayland, Bat

en: Thatch
tr: Saz

en: The GOImage to display
tr: Görüntülenecek GOImage

en: The GdkPixbuf to display
tr: Gösterilecek GdkPixbuf

en: The GogGraph this object displays
tr: Bu nesnenin gösterdiği GogGraph

en: The GogGraph this renderer displays
tr: Bu gerçekleyicinin görüntülediği GogGraph

en: The GogObject this view displays
tr: Bu görünümün gösterdiği GogObject

en: The GogRenderer being displayed
tr: Gösterilen GogRenderer

en: The MIME type of the saver.
tr: Kaydedicinin MIME türü.

en: The Netherlands (nl_NL)
tr: Hollanda (nl_NL)

en: The URI associated with this document.
tr: Bu belge ile ilişkili URI.

en: The anchor point for the text
tr: Metin için sabitleme noktası

en: The arc center x coordinate
tr: Yay merkezinin x eşgüdümü

en: The arc center y coordinate
tr: Yayın y eşgüdümü

en: The arc end angle
tr: Yay bitiş açısı

en: The arc start angle
tr: Yay başlangıç açısı

en: The arc x radius
tr: Yayın x yarıçapı

en: The arc y radius
tr: Yayın y yarıçapı

en: The attributes list as a PangoAttrList
tr: PangoAttrList olarak öznitelik listesi

en: The canvas object on which the item resides
tr: Öğenin bulunduğu tuval nesnesi

en: The circle center horizontal position
tr: Çember merkezi yatay konumu

en: The circle center vertical position
tr: Çember merkezi dikey konumu

en: The circle radius
tr: Çember yarıçapı

en: The color group to use for the color picker
tr: Renk seçici için kullanılacak renk grubu

en: The color to show for an unset color
tr: Ayarlanmamış bir renk için gösterilecek renk

en: The combo box's title
tr: Açılır kutu başlığı

en: The cropped area at the image bottom as a fraction of the image height
tr: Resim altındaki, resim yüksekliğinin yüzdesi olarak kırpılmış alan

en: The cropped area at the image left of the image width
tr: Resim genişliğinin solundaki kırpılmış alan

en: The cropped area at the image right of the image width
tr: Resim genişliğinin sağındaki kırpılmış alan

en: The cropped area at the image top as a fraction of the image height
tr: Resim yüksekliğinin yüzdesi olarak üstündeki kırpılmış alan

en: The currently selected arrow
tr: Mevcut seçilmiş ok

en: The description of the opener
tr: Açıcı tanımlaması

en: The description of the saver.
tr: Kaydedicinin tanımlaması.

en: The distance between series as a percentage of their width
tr: Genişliklerine oranları olarak seriler arası uzaklık

en: The ellipse height
tr: Elipse yüksekliği

en: The ellipse left position (or right position in RTL mode)
tr: Elipse sol konumu (veya RTL kipinde sağ konum)

en: The ellipse top position
tr: Elips üst konumu

en: The ellipse width
tr: Elipse genişliği

en: The embedded GOComponent object
tr: Gömülü GOComponent nesnesi

en: The flag for closed path
tr: Kapalı yol için bayrak

en: The following plugins are no longer on disk but are still active:
    %s.
    You should restart this program now.
tr: Aşağıdaki eklentiler diskte yok ama hala etkin:
    %s.
    Bu programı yeniden başlatmalısınız.

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
tr: Verilen dosya uzantısı seçilen dosya türü ile eşleşmiyor. Bu isim yine de kullanılsın mı?

en: The graph left position
tr: Grafik sol konumu

en: The graph top position
tr: Grafik üst konumu

en: The group horizontal offset
tr: Grup yatay farkı

en: The group in which the item resides
tr: Öğenin içinde bulunduğu grup

en: The group vertical offset
tr: Grup dikey farkı

en: The identifier of the opener
tr: Açıcı kimliği

en: The identifier of the saver.
tr: Kaydedici kimliği.

en: The image height or -1 to use the image height
tr: Resim yüksekliği veya resim yüksekliğini kullanmak için -1

en: The image left position
tr: Resim sol konumu

en: The image top position
tr: Resim üst konumu

en: The image width or -1 to use the image width
tr: Resim genişliği veya resim genişliğini kullanmak için -1

en: The known file system modification time
tr: Bilinen dosya sistemi değiştirilme zamanı

en: The line end x coordinate
tr: Satır sonu x koordinatı

en: The line end y coordinate
tr: Satır sonu y koordinatı

en: The line start x coordinate
tr: Satır başlangıcı x koordinatı

en: The line start y coordinate
tr: Satır başlangıcı y koordinatı

en: The menu of options
tr: Seçenek menüsü

en: The name of the axis used as reference for ticks distance
tr: İşaretlere uzaklık için kaynak olarak kullanılacak eksenin ismi

en: The name of the color map
tr: Renk haritasının adı

en: The name of the map for scaling
tr: Ölçekleme için olan haritanın adı

en: The name of the theme for elements of the graph
tr: Grafik öğeleri için temanın ismi

en: The object left position
tr: Nesne sol konumu

en: The object top position
tr: Nesne üst konumu

en: The padding around each group as a percentage of their width
tr: Grup genişliğine yüzdesi olarak her grup etrafındaki doldurma

en: The path first point x coordinate
tr: Yol ilk noktası x koordinatı

en: The path first point y coordinate
tr: Yol ilk noktası y koordinatı

en: The path points
tr: Yol noktaları

en: The polygon vertices
tr: Poligon köşeleri

en: The polyline vertices
tr: Çokluçizgi köşeler

en: The ratio between the radius of the circles representing outliers and the rectangle width
tr: Aykırı değerleri temsil eden dairelerin yarıçapları ile dikdörtgen genişliği arasındaki oran

en: The rectangle height
tr: Dikdörtgen yüksekliği

en: The rectangle left position (or right position in RTL mode)
tr: Dikdörtgen sol konumu (veya RTL kipinde sağ konumu)

en: The rectangle top position
tr: Dikdörtgen üst konumu

en: The rectangle type: 0 for no rounded corner, 1 for rounded top left, 2 for top right, 4 for bottom right, 8 for bottom left, or any combination of these.
tr: Dikdörtgen türü: yumuşatılmamış köşeler için 0, yumuşatılmış üst sol için 1, üst sağ için 2, alt sağ için 4, alt sol için 8, veya bunların herhangi bir katışımı

en: The rectangle width
tr: Dikdörtgen genişliği

en: The resource type for the color map
tr: Renk haritası için kaynak türü

en: The resource type for the theme
tr: Tema için kaynak türü

en: The rotation around center
tr: Merkez etrafında dönüş

en: The rotation around center position
tr: Merkezi konum etrafındaki döndürme

en: The rotation around first point position
tr: İlk nokta konumu etrafında döndürme

en: The rotation around the anchor
tr: Sabitleyici etrafında döndürme

en: The rotation around top left position
tr: Üst sol konum etrafında döndürme

en: The round rectangle rx
tr: Yuvarlak dikdörtgen rx

en: The round rectangle ry
tr: Yuvarlak dikdörtgen ry

en: The standard file name extension of the saver.
tr: Kaydedicinin standart dosya adı uzantısı.

en: The text horizontal position
tr: Metin yatay konumu

en: The text position
tr: Metin konumu

en: The text to display
tr: Gösterilecek metin

en: The text to replace with
tr: Değiştirilecek metin

en: The text to search for
tr: Aranacak metin

en: The text to show for selecting no color
tr: Hiçbir renk seçilmediğinde gösterilecek metin

en: The theme for elements of the graph
tr: Grafik öğeler için tema

en: The type of arc: arc, chord or pie
tr: Yay türü: yay, kiriş veya çember

en: The unit symbol for the absolute distance unit between ticks. Might be "cm" or "in"
tr: İşaretler arası mutlak uzaklık birimi için birim sembolü. "cm" veya "in" olabilir

en: The user assigned format to use for non-discrete axis labels (XL format)
tr: Ayrık olmayan eksen etiketleri için kullanılacak kullanıcı tarafından atanmış biçim (XL biçimi)

en: The way the axis ticks distance is evaluated
tr: Eksen işareti uzaklığının ne şekilde ölçüleceği

en: The widget height
tr: Parçacık yüksekliği

en: The widget left position
tr: Parçacık sol konumu

en: The widget to use for picking underline type
tr: Alttan çizgi türü seçmek için kullanılacak parçacık

en: The widget top position
tr: Parçacık üst konumu

en: The widget width
tr: Parçacık genişliği

en: Theme
tr: Tema

en: Theme editor
tr: Tema düzenleyici

en: Theme name
tr: Tema adı

en: Theme:
tr: Tema:

en: Theta:
tr: Teta:

en: Thick Diagonal Crosshatch
tr: Kalın Çapraz Tarama

en: Thick diagonal crosshatch
tr: Kalın çapraz tarama

en: Thin Diagonal Crosshatch
tr: İnce Çapraz Tarama

en: Thin Diagonal Stripe
tr: İnce Çapraz Bant

en: Thin Horizontal Crosshatch
tr: İnce Yatay Tarama

en: Thin Horizontal Stripe
tr: İnce Yatay Bant

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
tr: İnce Çapraz Bant

en: Thin Vertical Stripe
tr: İnce Dikey Bant

en: Thin diagonal crosshatch
tr: İnce çapraz tarama

en: Thin diagonal stripes
tr: İnce çapraz bantlar

en: Thin horizontal crosshatch
tr: İnce yatay tarama

en: Thin horizontal stripes
tr: İnce yatay bantlar

en: Thin reverse diagonal stripes
tr: İnce ters çapraz bantlar

en: Thin vertical stripes
tr: İnce dikey bant

en: This value determines which iconv test to perform.
tr: Bu değer hangi iconv testinin gerçekleştirileceğini belirler.

en: Tick size
tr: İşaret boyutu

en: Ticks
tr: İşaretler

en: Ticks position:
tr: İşaretlerin konumu:

en: Time
tr: Zaman

en: Title
tr: Başlık

en: Tonga, Pa'angas
tr: Tonga, Pa'anga

en: Top
tr: Üst

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Total angle used as a percentage of the full circle
tr: Kullanılan açı, tam çemberin yüzdesi olarak

en: Trailing backslash.
tr: İzleyen ters bölü.

en: Transpose
tr: Yer değiştir

en: Transpose the plot
tr: Çizimin yerini değiştir

en: Transposed
tr: Yer değiştirilmiş

en: Trend Line
tr: Eğilim Çizgisi

en: Trend line
tr: Eğilim çizgisi

en: Trinidad and Tobago, Dollars
tr: Trinidad ve Tobago, Dolar

en: Tunisia (ar_TN)
tr: Tunus (ar_TN)

en: Tunisia, Dinars
tr: Tunus, Dinar

en: Turkey (tr_TR)
tr: Türkiye (tr_TR)

en: Turkey, Liras
tr: Türkiye, Lira

en: Turkey/Kurdish (ku_TR)
tr: Türkiye/Kürtçe (ku_TR)

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkish (IBM-857)
tr: Türkçe (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
tr: Türkçe (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
tr: Türkçe (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
tr: Türkçe (Windows-1254)

en: Turkmenistan /Turkmen (tk_TM)
tr: Türkmenistan/Türkmence (tk_TM)

en: Turkmenistan, Manats
tr: Türkmenistan, Manat

en: Type
tr: Tür

en: Type of image
tr: Resmin türü

en: Type of line interpolation
tr: Çizgi interpolasyonu türü

en: UIC-Francs
tr: UIC Frankı

en: Uganda, Shillings
tr: Uganda, Şilin

en: Ukraine (uk_UA)
tr: Ukrayna (uk_UA)

en: Ukraine, Hryvnia
tr: Ukrayna, Hrivna

en: Ukraine/Crimean Tatar (crh_UA)
tr: Ukrayna/Kırım Tatarları (crh_UA)

en: Ukraine/Russian (ru_UA)
tr: Ukrayna/Rusça (ru_UA)

en: Ukrainian (KOI8-U)
tr: Ukraynaca (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
tr: Ukraynaca (MacUkrainian)

en: Unable to close module file "%s".
tr: '%s' modül dosyası kapatılamadı.

en: Unable to open file '%s'
tr: '%s' dosyası açılamadı

en: Unable to open module file "%s".
tr: "%s" modül dosyası açılamadı.

en: Uncheck to force zero intercept
tr: Sıfır kesişmeye zorlamak için kontrolü kaldır

en: Underline Picker
tr: Alt Çizgi Seçici

en: Underline:
tr: Alt çizgi:

en: Unicolor gradient
tr: Tekrenk geçiş

en: United Arab Emirates (ar_AE)
tr: Birleşik Arap Emirlikleri (ar_AE)

en: United Arab Emirates, Dirhams
tr: Birleşik Arap Emirlikleri, Dirhem

en: United States of America, Dollars
tr: Amerika Birleşik Devletleri, Dolar

en: United States of America, Dollars (Next day)
tr: Amerika Birleşik Devletleri, Dolar (Sonraki gün)

en: United States of America, Dollars (Same day)
tr: Amerika Birleşik Devletleri, Dolar (Aynı gün)

en: United States/English (C)
tr: Birleşik Devletler/İngilizce (C)

en: United States/English (en_US)
tr: Birleşik Devletler/İngilizce (en_us)

en: United States/Spanish (es_US)
tr: Birleşik Devletler/İspanyolca (es_US)

en: United States/Yiddish (yi_US)
tr: Birleşik Devletler/Yiddish (yi_US)

en: United kingdom, Pounds
tr: Birleşik krallık, Pound

en: Unknown name
tr: İsmi bilinmiyor

en: Unknown plugin name.
tr: Eklenti ismi bilinmiyor.

en: Unknown service type: %s.
tr: Bilinmeyen hizmet türü: %s.

en: Unmarked Lines
tr: İşaretsiz Çizgiler

en: Unmarked Percentage Lines
tr: İşaretsiz Yüzde Çizgileri

en: Unmarked Stacked Lines
tr: İşaretsiz Yığınlı Çizgiler

en: Unmarked line plot.
tr: İşaretsiz çizgi çizimi.

en: Unmarked percentage line plot.
tr: İşaretsiz yüzde çizgisi çizimi.

en: Unmarked stacked line plot.
tr: İşaretsiz yığınlı çizgi çizim.

en: Unmatched ) or \)
tr: Eşleşmeyen ) veya \)

en: Unmatched \{.
tr: Eşleşmeyen \{.

en: Unmatched left bracket.
tr: Eşleşmeyen sol köşeli ayraç.

en: Unsupported loader type "%s".
tr: "%s" yükleyici türü desteklenmiyor.

en: Up
tr: Yukarı

en: Up and left
tr: Yukarı ve sol

en: Up and right
tr: Yukarı ve sağ

en: Uruguay, Pesos
tr: Uruguay, Pezo

en: Use _superscript
tr: Üstbetik _kullan

en: Use a Bezier closed cubic spline as contour
tr: Kontur olarak Bezier kapalı kübik şeridi kullan

en: Use a Bezier cubic spline as line
tr: Çizgi olarak bir Bezier kübik şeridi kullan

en: Use a different style for each segment
tr: Her dilim için farklı biçem kullan

en: Use averaged x values
tr: Ortalama x değerleri kullan

en: Use cumulated data
tr: Birikimli veri kullan

en: Use data as Y-values
tr: Veriyi Y değerleri olarak kullan

en: Use spline
tr: Şerit kullan

en: Use splines
tr: Şerit kullan

en: Use superscript for exponent (e.g. 4×10²)
tr: Üs için üstbetik kullan (ör. 4×10²)

en: Used data
tr: Kullanılan veri

en: User Defined
tr: Kullanıcı Tanımlı

en: Uzbekistan (uz_UZ)
tr: Özbekistan (uz_UZ)

en: Uzbekistan, Sums
tr: Özbekistan, Sum

en: Valid cardinality
tr: Geçerli nicelik

en: Value
tr: Değer

en: Values
tr: Değerler

en: Values as percent
tr: Yüzde olarak değerler

en: Vary style by element
tr: Biçemi öğeye göre çeşitle

en: Venezuela (es_VE)
tr: Venezüella (es_VE)

en: Venezuela, Bolivares Fuertes
tr: Venezüella, Bolivar Fuerte

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical Box-Plot showing outliers.
tr: Aykırı değerleri gösteren Dikey Kutu Çizim.

en: Vertical Box-Plot.
tr: Dikey Kutu Çizim.

en: Vertical Drop Bars
tr: Dikey Açılır Çubuklar

en: Vertical Min Max Lines
tr: Dikey Min Max Çizgileri

en: Vertical Min Max lines with continuous X-axis.
tr: Sürekli X eksenine sahip dikey Min Max çizgileri.

en: Vertical Min Max lines with markers and a continuous X-axis.
tr: İşaretçili ve sürekli X eksenine sahip Dikey Min Max çizgileri.

en: Vertical Stripe
tr: Dikey Bant

en: Vertical chart position in graph grid
tr: Grafik ızgarasındaki dikey çizelge konumu

en: Vertical drop bars with continuous X-axis.
tr: Devam eden X ekseni olan dikey açılır çubuklar.

en: Vertical drop bars.
tr: Dikey açılır çubuklar.

en: Vertical drop lines
tr: Dikey açılır çizgiler

en: Vertical from middle
tr: Ortadan dikey

en: Vertical min max lines with markers.
tr: İşaretli dikey min max çizgileri.

en: Vertical min max lines.
tr: Dikey min max çizgileri.

en: Vertical stripes
tr: Dikey bantlar

en: Vertical to middle
tr: Ortaya dikey

en: Very long dash
tr: Çok uzun çizgi

en: Viet Nam, Dong
tr: Vietnam, Dong

en: Vietnamese
tr: Viyetnamca

en: Vietnamese (TCVN)
tr: Vietnamca (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
tr: Vietnamca (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
tr: Vietnamca (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
tr: Vietnamca (Windows-1258)

en: View
tr: Görünüm

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
tr: Görsel İbranice (ISO-8859-8)

en: WMF (windows metafile)
tr: WMF (windows meta dosyası)

en: We must load service before activating it (PLUGIN_ALWAYS_LOAD is set) but loading failed.
tr: Etkinleştirilmeden önce hizmetin yüklenmesi gerekiyor ama yükleme yapılamadı (PLUGIN_ALWAYS_LOAD etkin).

en: Western
tr: Batı

en: Western (IBM-850)
tr: Batı (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
tr: Batı (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
tr: Batı (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
tr: Batı Avrupa(Windows-1252)

en: Western Europe
tr: Batı Avrupa

en: When mantissa is equal to 1, only show exponent part (e.g. 10²)
tr: Mantis 1 olduğunda, yalnızca üstel kısmı göster (örn. 10²)

en: When the document was first changed.
tr: Belge ilk ne zaman değişmiş.

en: Where to position an axis low, high, or crossing
tr: Eksen düşük, yüksek ve çaprazlamalarının nerde konumlandırılması gerektiği

en: Whether color is part of the font being selected
tr: Rengin seçilen yazı tipinin parçası olup olmadığı

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
tr: Açılan menüler ayıraç menü öğesi içersin mi

en: Whether outliers should be taken into account and displayed
tr: Aykırı değerlerin hesaba katılıp gösterilip gösterilmeyeceği

en: Whether strikethrough is part of the font being selected
tr: Üst çizginin seçilen yazı tipinin parçası olup olmadığı

en: Whether style is part of the font being selected
tr: Biçemin seçilen yazı tipinin parçası olup olmadığı

en: Whether subscript/superscript is part of the font being selected
tr: Altbetik/üstbetik seçilen yazı tipinin parçası mı

en: Whether the background should be rotated with the text
tr: Arkaplan metinle birlikte döndürülmeli mi

en: Whether the box-plot should be vertical instead of horizontal
tr: Kutu çizimin yatay yerine dikey olup olmayacağı

en: Whether the columns limits should be evaluated
tr: Sütunların limitlerinin değerlendirilip değerlendirilmeyeceği

en: Whether the document has been changed.
tr: Belge değişmiş mi değişmemiş mi.

en: Whether the document is unchanged since it was created.
tr: Belge oluşturulduğundan beri değişmemiş mi.

en: Whether the frame should be rotated with the text
tr: Çerçeve metinle birlikte döndürülmeli mi

en: Whether the height or width are manually set
tr: Yükseklik ve genişlik elle mi ayarlanacak

en: Whether the rows limits should be evaluated
tr: Satırın limitlerinin değerlendirilip değerlendirilmeyeceği

en: Whether the saver will overwrite files.
tr: Kaydedici dosyaların üzerine yazacak mı.

en: Whether the text might be displayed using several lines
tr: Metin bir çok satır kullanılarak görüntülenebilir mi

en: Whether to average x values as well or use the last one
tr: X değerleri ortalansın mı sonuncu mu kullanılsın

en: Whether to clip or not
tr: Klip yapılsın mı yapılmasın mı

en: Whether to display the scale horizontally
tr: Ölçeğin yatay olarak gösterilip gösterilmeyeceği

en: Whether to scale the line width when zooming
tr: Yakınlaştırma yaparken çizgi genişliğinin ölçeklenip ölçeklenmeyeceği

en: Whether to show an arrow for the combo
tr: Açılan kutu için bir ok gösterilsin mi

en: Whether to use horizontal bars
tr: Yatay çubuklar kullanılsın mı

en: Whether underlining is part of the font being selected
tr: Alt çizginin seçilen yazı tipinin parçası olup olmadığı

en: Which axis to cross
tr: Hangi eksenin çaprazlanacağı

en: White
tr: Beyaz

en: Widget
tr: Parçacık

en: Width
tr: Genişlik

en: Width in columns:
tr: Sütunlardaki genişlik:

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Wrap the text
tr: Metni kaydır

en: Wrap width
tr: Kaydırma genişliği

en: Wrap width for the text
tr: Metin için kaydırma genişliği

en: Write the fractions as multiples of 𝜋 (e.g. 9 𝜋/4 or 2 𝜋 + 𝜋/4)
tr: Kesirleri 𝜋'nin katları olarak yazın (9 𝜋/4 veya 2 𝜋 + 𝜋/4 gibi)

en: X axis
tr: X ekseni

en: X axis maximum
tr: X ekseni maksimumu

en: X axis minimum
tr: X ekseni minimumu

en: X axis:
tr: X ekseni:

en: X error bars
tr: X hata çubukları

en: X origin
tr: X orijini

en: X-Axis
tr: X Ekseni

en: XY Lines
tr: XY Çizgileri

en: XY Points
tr: XY Noktaları

en: XY Splines
tr: XY Eğrileri

en: XY Steps Center
tr: XY Basamak Merkezi

en: XY Steps End
tr: XY Basamak Sonu

en: XY Steps Mean
tr: XY Basamak Ortalaması

en: XY Steps Start
tr: XY Basamak Başlat

en: XY contour plotting engine
tr: XY dış hat çizim motoru

en: XY matrix plotting engine
tr: XY matrix çizim motoru

en: XY surface plotting engine
tr: XY yüzey çizim motoru

en: XY-Backplane
tr: XY Arka düzlemi

en: XYZ contour plotting engine
tr: XYZ dış hat çizim motoru

en: XYZ matrix plotting engine
tr: XYZ matris çizim motoru

en: XYZ surface plotting engine
tr: XYZ yüzey çizim motoru

en: Y axis
tr: Y ekseni

en: Y axis maximum
tr: Y ekseni maksimumu

en: Y axis minimum
tr: Y ekseni minimumu

en: Y axis:
tr: Y ekseni:

en: Y error bars
tr: Y hata çubukları

en: Y origin
tr: Y orijini

en: Y-Axis
tr: Y Ekseni

en: YZ-Backplane
tr: YZ Arka düzlemi

en: Yellow
tr: Sarı

en: Yemen, Rials
tr: Yemen, Riyal

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
tr: İlgili eklenti.xml dosyasını düzenleyerek, bu emniyet özelliğini kapatabilirsiniz.

en: You do not have permission to save to
    %s
tr: %s
    dosyasını kaydetme izniniz yok

en: Yugoslavia (sr_RS)
tr: Yugoslavya (sr_RS)

en: Z axis
tr: Z ekseni

en: Z axis:
tr: Z ekseni:

en: Z-Axis
tr: Z Ekseni

en: ZX-Backplane
tr: ZX Arka düzlemi

en: Zambia, Zambian Kwacha
tr: Zambiya, Zambiya Kwacha'sı

en: Zambia/Bemba (bem_ZM)
tr: Zambiya/Bemba (bem_ZM)

en: Zimbabwe, Zimbabwe Dollars
tr: Zimbabve, Dolar

en: _Alignment:
tr: _Hizalama:

en: _Background:
tr: _Artalan:

en: _Bubbles scaled to
tr: _Kabarcıkları ölçekle

en: _Compact mode
tr: _Sıkışık kip

en: _Cross
tr: _Çapraz

en: _Cumulative
tr: _Birikimli

en: _Diameter/width:
tr: _Çevre/genişlik:

en: _Direction:
tr: _Yön:

en: _Display the grids above the plot
tr: _Izgaraları çizim üzerinde göster

en: _Don't show 1×s
tr: 1×s leri _gösterme

en: _Engineering notation
tr: _Mühendislik notasyonu

en: _Exclude and show outliers
tr: Aykırı değerleri _hariç tut ve göster

en: _File type:
tr: _Dosya türü:

en: _Fill:
tr: _Doldur:

en: _Fit:
tr: _Uydur:

en: _Foreground:
tr: _Önalan:

en: _Format:
tr: _Biçem:

en: _Gap:
tr: _Aralık:

en: _Height:
tr: _Yükseklik:

en: _High
tr: _Yüksek

en: _Horizontal
tr: _Yatay

en: _Insert
tr: _Ekle

en: _Inside
tr: _İçeride

en: _Invert axis
tr: Ekseni _tersine çevir

en: _Layout
tr: _Yerleşim

en: _Line width:
tr: _Satır genişliği:

en: _Low
tr: _Düşük

en: _Object position:
tr: _Nesne konumu:

en: _Offset:
tr: _Ofset:

en: _Outside
tr: _Dışarıda

en: _Pattern:
tr: _Kalıp:

en: _Period:
tr: _Dönem:

en: _Plot Type
tr: _Çizim Türü

en: _Position:
tr: _Konum:

en: _Rotation:
tr: _Döndürme:

en: _Select a new image
tr: _Yeni bir resim seçin

en: _Select...
tr: _Seç...

en: _Separation:
tr: _Ayırma:

en: _Show Labels
tr: _Etiketleri Göster

en: _Show in Legend
tr: _Resim Notlarında Göster

en: _Size represented by:
tr: _Boyutun temsili:

en: _Size:
tr: _Boyut:

en: _Slice Separation:
tr: _Dilim Ayrımı:

en: _Span:
tr: _Yayılım:

en: _Steps:
tr: _Adımlar:

en: _Subtype
tr: _Alttür

en: _Text:
tr: _Metin:

en: _Type:
tr: _Türü:

en: _Unit:
tr: _Birim:

en: _Use averaged abscissa
tr: Ortalama apsis _kullan

en: _Use null value instead of invalid
tr: Geçersiz yerine null değer k_ullan

en: _Use separator for 1000s
tr: 1000ler için ayraç _kullan

en: _Vary colors by bubble
tr: _Renkleri kabarcıklara göre çeşitle

en: _Vary colors by slice
tr: _Renkleri dilime göre çeşitlendir

en: _Vertical
tr: _Dikey

en: _Width:
tr: _Genişlik:

en: ang1
tr: açı1

en: ang2
tr: açı2

en: at
tr: de

en: black
tr: siyah

en: blue
tr: mavi

en: box-plots, histograms, and other distribution related plots
tr: kutu çizimler, çubuk grafikler, ve diğer dağıtımla ilgili çizimler

en: bright blue
tr: açık mavi

en: bright orange
tr: parlak turuncu

en: brown gold
tr: koyu kahverengi

en: butterfly
tr: kelebek

en: cd (candela)
tr: cd (kandela)

en: centered
tr: ortalanmış

en: centered wallpaper
tr: ortalanmış duvar kağıdı

en: circle
tr: daire

en: color
tr: renk

en: columns
tr: sütunlar

en: content
tr: içerik

en: cross
tr: çapraz

en: custom
tr: özel

en: cyan
tr: turkuaz

en: dark blue
tr: koyu mavi

en: dark gray
tr: koyu gri

en: dark green
tr: koyu yeşil

en: dark green #2
tr: koyu yeşil #2

en: dark purple
tr: koyu mor

en: dark red
tr: koyu kırmızı

en: degrees
tr: derece

en: diamond
tr: elmas

en: down
tr: aşağı

en: dull blue
tr: donuk mavi

en: dull blue #2
tr: donuk mavi #2

en: dull green
tr: donuk yeşil

en: dull purple
tr: donuk mor

en: exponential smoothing engine
tr: üstel yumuşatma motoru

en: gold
tr: altın

en: gray
tr: gri

en: green
tr: yeşil

en: half bar
tr: yarım bar

en: hide-outliers
tr: aykırı değerleri gizle

en: horizontal
tr: yatay

en: horizontal bars or vertical columns
tr: yatay çubuklar veya dikey sütunlar

en: hourglass
tr: kum saati

en: image%u
tr: resim%u

en: left
tr: sol

en: left half bar
tr: sol yarı bar

en: light blue
tr: açık mavi

en: light brown
tr: açık kahverengi

en: light cyan
tr: açık turkuaz

en: light gray
tr: açık gri

en: light green
tr: açık yeşil

en: light orange
tr: açık turuncu

en: light purple
tr: açık mor

en: light yellow
tr: açık sarı

en: lime
tr: sarımsı yeşil

en: lm (lumen)
tr: lm (lümen)

en: lx (lux)
tr: lx (lüks)

en: m (meter)
tr: m (metre)

en: magenta
tr: macenta

en: mol (mole)
tr: mol (mol)

en: navy
tr: deniz mavisi

en: no
tr: hayır

en: none
tr: hiçbiri

en: orange
tr: turuncu

en: padding between the swatches in pts.
tr: pts birimi olarak örnek kumaşlar arası dolgu.

en: page 3
tr: sayfa 3

en: pink
tr: pembe

en: pixels/in
tr: piksel/in

en: points
tr: noktalar

en: pts
tr: punto

en: purple
tr: mor

en: purple #2
tr: mor #2

en: purplish blue
tr: morumsu mavi

en: rad (radian)
tr: rad (radyan)

en: red
tr: kırmızı

en: red purple
tr: kırmızı mor

en: red-orange
tr: kırmızı turuncu

en: right
tr: sağ

en: rows
tr: satırlar

en: s (second)
tr: s (saniye)

en: size of the swatches in pts.
tr: pts birimiyle kumaş dolgusu boyutu.

en: sizes
tr: boyutlar

en: sky blue
tr: gökyüzü mavisi

en: sky blue #2
tr: gökyüzü mavisi #2

en: square
tr: kare

en: sr (steradian)
tr: sr (steradyan)

en: stretched
tr: genişletilmiş

en: the GogView parent
tr: GogView üstü

en: the GogView this renderer is displaying
tr: bu gerçekleyicinin görüntülediği GogView

en: the document for this graph
tr: bu grafik için belge

en: the renderer for this view
tr: bu görünüm için gerçekleyici

en: triangle down
tr: üçgen aşağı

en: triangle left
tr: üçgen sol

en: triangle right
tr: üçgen sağ

en: triangle up
tr: üçgen yukarı

[ctx: underline]
en: Double
tr: Çift

[ctx: underline]
en: Error
tr: Hata

[ctx: underline]
en: Low
tr: Düşük

[ctx: underline]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: underline]
en: Single
tr: Tek

en: up
tr: yukarı

en: very dark gray
tr: çok koyu gri

en: wallpaper
tr: duvar kağıdı

en: whether the data should be mapped to the Y axis.
tr: verinin Y eksenine haritalanıp haritalanmayacağı.

en: white
tr: beyaz

en: yellow
tr: sarı

en: yes
tr: evet

en: °C (degree Celsius)
tr: °C (derece Celsius)
