vlc 3.0.13 - en to am translation catalogue (891 entries)

en: &About
am: &ስለ

en: &Advanced Controls
am: የላቁ መቆጣጠሪያዎች

en: &Advanced Open...
am: የላቀ ክፈት...

en: &Apply
am: &ተግብር

en: &Aspect Ratio
am: ምጥጥነ ገፅታ

en: &Audio
am: &ተሰሚ

en: &Cancel
am: &ሰርዝ

en: &Chapter
am: &ምዕራፍ

en: &Clear
am: &አጽዳ

en: &Close
am: &ዝጋ

en: &Codec Information
am: &የኮዴክ መረጃ

en: &Crop
am: &ከርክም

en: &Deinterlace
am: &ያልተቆላለፈ

en: &Deinterlace mode
am: &የአለመቆለፍ  ሁነታ

en: &Disc
am: &ዲስክ

en: &Effects and Filters
am: ተጽዕኖዎችና ማጣሪያዎች

en: &Faster
am: &ፈጣን

en: &File
am: &ፋይል

en: &Fullscreen
am: &ሙሉ ማያ

en: &Fullscreen Interface
am: & የሙሉማያ በይነገጽ

en: &General
am: &አጠቃላይ

en: &Go
am: &ሂድ

en: &Help
am: &እገዛ

en: &Jump Forward
am: &ወደፊት ዝለል

en: &Media
am: &ማህደረ መረጃ

en: &Messages
am: &መልዕክቶች

en: &Network
am: &አውታረ መረብ

en: &Open File...
am: &ፋይል ክፈት ...

en: &Play
am: &አጫውት

en: &Playback
am: & መልሶ ማጫወት

en: &Preferences
am: ምርጫዎች

en: &Program
am: &ፕሮግራም

en: &Quit
am: &ጨርስና አቁም

en: &Recheck version
am: &የዳግም ማጣሪያ ቅጂ

en: &Reset Preferences
am: &ምርጫዎችን ዳግም አስጀምር

en: &Save
am: &አስቀምጥ

en: &Save Metadata
am: ሜታዳታ አስቀምጥ

en: &Save as...
am: እንደ...አስቀምጥ ...

en: &Search:
am: &ፈልግ

en: &Select
am: &ምረጥ

en: &Start
am: &ጀምር

en: &Stop
am: &አቁም

en: &Stream
am: &ልቀቅ

en: &Track Synchronization
am: &የሙዚቃ ስምሪያ

en: &VLM Configuration
am: &ቪኤልኤም ማሰናጃ

en: &Video
am: &ቪድዮ

en: &View
am: እይ

en: &Visualizations
am: &ማሳያዎች

en: &Yes
am: &አዎ

en: &Zoom
am: &አጉላ

en: 1:1 Original
am: 1:1 ዋናው

en: 1:2 Half
am: 1:2 ግማሽ

en: 1:4 Quarter
am: 1:4 ሩብ

en: 1:File
am: 1፡ፋይል

en: 2 Pass
am: 2 እለፍ

en: 2:1 Double
am: 2:1 ድርብ

en: 6 MHz
am: 6 ሜጋኸርዝ

en: 7 MHz
am: 7 ሜጋኸርዝ

en: 8 MHz
am: 8 ሜጋኸርዝ

en: ASF/WMV
am: ኤኤስኤፍ/ደብሊውኤምቪ

en: AVI
am: ኤቪአይ

en: About
am: ስለ

en: About VLC media player
am: ስለ ቪኤልሲ ማጫወቻ

en: Above the Video
am: ከቪድዮው በላይ

en: Accelerated video output (Overlay)
am: የተጣደፈ የቪድዮ ውጽአት (ሽፋን)

en: Access advanced options to tweak the device
am: መሳሪያውን ለመተቸት የላቁ ምርጫዎችን ድረስ

en: Action
am: ተግባር

en: Activate Transcoding
am: ገባሪ ትራንስኮድ

en: Activate the updates availability notification
am: የዝመናዎች መኖር ማስታወቂያን አግብር

en: Add
am: አክል

en: Add Directory...
am: ዕፀማውጫ አክል...

en: Add File...
am: ፋይል አክል...

en: Add Folder...
am: አቃፊ አክል...

en: Add Input
am: ግቢት ጨምር

en: Add Interface
am: ገጽታ መጨመሪያ

en: Add logo
am: አርማ አክል

en: Add text
am: ጽሁፍ አክል

en: Add to Playlist
am: ወደ ሙዚቃዎች ዝርዝር አክል

en: Add...
am: አክል...

en: Address
am: አድራሻ

en: Adjustments and Effects
am: ማስተካከያዎችና ተጽዕኖዎች

en: Advanced Buttons
am: የላቁ አዝራሮች

en: Advanced Open File...
am: የላቀ ፋይል ክፈት...

en: Advanced Options
am: የላቁ ምርጫዎች

en: Advanced options...
am: የላቁ ምርጫዎች...

en: All
am: ሁሉም

en: All Files
am: ሁሉም ፋይሎች

en: Allow only one instance
am: አንድ አብነት ብቻ ፍቀድ

en: Always on top
am: ሁልጊዜ ከ ላይ

en: Always reset audio start level to:
am: ሁልጊዜ የተሰሚ መጀመሪያ ደረጃን ዳግም አስጀምር፡

en: An error occurred while checking for updates...
am: ዝመናዎችን በሚያጣራበት ጊዜ ስህተት አጋጥሟል ...

en: Angle
am: ማዕዘን

en: Application
am: መተግበሪያ

en: Apply
am: ተግብር

en: Aqua
am: ውሃ

en: Artist
am: ከያኒ

en: Ascending
am: ሽቅብታ

en: Ask for network policy at start
am: ከመጀመሪያው የአውታረ መረብ መመሪያ ጠይቅ

en: Audio
am: ድምፅ

en: Audio &Device
am: የተሰሚ መሳሪያ

en: Audio &Track
am: የተሰሚ ሙዚቃ

en: Audio CD
am: የተሰሚ ሲዲ

en: Audio Device
am: የተሰሚ መሳሪያ

en: Audio Effects
am: የተሰሚ ተጽዕኖዎች

en: Audio Files
am: የተሰሚ ፋይሎች

en: Audio Settings
am: የተሰሚ ቅንብሮች

en: Audio Track
am: የተሰሚ ሙዚቃ

en: Audio and Subtitles
am: ተሰሚና ጽሁፋዊ ትርጉሞች

en: Audio codec
am: የተሰሚ ኮዴክ

en: Audio device name
am: የተሰሚ መሳሪያ ስም

en: Audio filters
am: ድምፅ ማጣሪያ

en: Audio settings
am: ድምፅ ማሰናጃ

en: Audio track
am: የተሰሚ ሙዚቃ

en: Audio/Video
am: ተሰሚ/ቪድዮ

en: Author
am: ደራሲ

en: Authors
am: ደራሲዎች

en: Auto
am: በራሱ

en: Auto connection
am: ራስ አገናኝ

en: Auto-playback of new items
am: የአዲስ ነገሮች ራስ መልሶ ማጫወቻ

en: Automatic
am: ራሱ በራሱ

en: Automatically check for updates
am: በራሱ ዝመናዎችን አጣራ

en: Back
am: መልስ

en: Bandwidth
am: መተላለፊያ ይዘት

en: Base port
am: መሠረታዊ ዱካ

en: Basic
am: መሰረታዊ

en: Big Button
am: ትልቅ አዝራር

en: Bitrate
am: ቢትሬት

en: Bitrate (kb/s)
am: ቢትሬት (ኪሎባይት በሰከንድ)

en: Black
am: ጥቁር

en: Black screens in Fullscreen mode
am: ጥቁት ማያዎች በሙሉ ማያ ዘዴ

en: Black screens in fullscreen
am: ጥቁር ማያዎች በሙሉ ማያ

en: Blue
am: ሰማያዊ

en: Bookmarks
am: ዕልባቶች

en: Bookmarks...
am: ዕልባቶች...

en: Bottom
am: ከ ታች

en: Bottom-Left
am: ከ ታች-በ ግራ

en: Bottom-Right
am: ከ ታች-በ ቀኝ

en: Brightness
am: ብሩህነት

en: Brightness threshold
am: የብሩህነት መጀመሪያ

en: Bring All to Front
am: ሁሉንም ወደ ቅርጸ ቁምፊ አምጣ

en: Broadcast
am: አሰራጭ

en: Browse
am: አስስ

en: Browse...
am: አስስ...

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
am: በነባሪ፡  ቪኤልሲን በአፕል ሪሞት በሩቁ መቆጣጠር ይቻላል።

en: Bytes
am: ባይቶች

en: C
am: am

en: Caching
am: መሸጎጥ

en: Cancel
am: ሰርዝ

en: Cannot save Configuration
am: ውቅረቱን ማስቀመጥ አይቻልም

en: Cannot write to file %1:
    %2.
am: ለ ፋይል  %1:
     መጻፍ አልተቻለም

en: Capability
am: ብቃት

en: Capture
am: ቅረጽ

en: Capture &Device
am: መቅረጫ መሳሪያ

en: Capture mode
am: የቀረጻ ዘዴ

en: Cartoon
am: ካርቱን

en: Center
am: መሀከል

en: Change
am: ለውጥ

en: Change Hotkey
am: ማፍጠኛ ቁልፍ ለውጥ

en: Change playlistview
am: የሙዚቃዎች ዝርዝር እይታን ለውጥ

en: Change the caching for the media
am: ለማህደረ መረጃው መሸጎጫ ለውጥ

en: Change the loop and repeat modes
am: ወደ ዙር እና ድገም ሁነታ ለውጥ

en: Change the start time for the media
am: ለማህደረ መረጃው የመጀመሪያች ሰአት ለውጥ

en: Channel Name
am: የቻናል ስም

en: Channels
am: ጣቢያዎች

en: Channels:
am: ቻናሎች፡

en: Chapter
am: ምዕራፍ

en: Check for &Updates...
am: ዝመናዎችን አጣራ...

en: Check for Update...
am: ዝመናዎችን አጣራ ...

en: Choose
am: ምረጥ

en: Choose one or more media file to open
am: ለመክፈት አንድ ወይም ከዚያ በላይ ማህደረ መረጃ ፋይል  ምረጥ

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
am: የቪድዮ ቅጽበተ ፎቶህን ለማስቀመጥ አቃፊ ምረጥ።

en: Choose...
am: ምረጥ...

en: Cl&ose
am: ዝ&ጋ

en: Clean up
am: አጽዳ

en: Clear
am: አጽዳ

en: Clear List
am: ዝርዝሩን አጽዳ

en: Click to set point B
am: ነጥብ ቢን ለማዘጋጀት ጠቅ አድርግ

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
am: ባለፈና በቀረ ሰአት መካከል ቀይርን ጠቅ አድርግ

en: Clone
am: መስል

en: Close Window
am: መስኮቱን ዝጋ

en: Codec
am: ኮዴክ

en: Codec Details
am: የኮዴክ ዝርዝሮች

en: Codecs
am: ኮዴክስ

en: Codecs / Muxers
am: ኮዴክስ / ሙክሰርስ

en: Color
am: ቀለም

en: Color extraction
am: ቀለም ማውጣት

en: Color threshold
am: የቀለም መጀመሪያ

en: Columns
am: አምዶች

en: Comments
am: አስተያየቶች

en: Complete MRL for VLC internal
am: ለቪኤልሲ ውስጣዊ ኤምአርኤል አጠናቅ

en: Config of last used skin
am: መጨረሻ ላይ የተጠቀምከውን  skin አዋቅር

en: Configure Hotkeys
am: ማፍጠኛ ቁልፎችን አዋቅር

en: Content bitrate
am: የይዘት ቢትሬት

en: Continue
am: ቀጥል

en: Contrast
am: ንፅፅር

en: Control
am: መቆጣጠሪያ

en: Control interfaces
am: ገጽታዎች መቆጣጠሪያ

en: Control menu for the player
am: ለአጫዋቹ የመቆጣጠሪያ ምንአሌ

en: Control playback with media keys
am: መልሶ ማጫወትን በማህደረ መረጃ ቁልፎች ተቆጣጠር

en: Control playback with the Apple Remote
am: መልሶ ማጫወትን በአፕል ሪሞት ተቆጣጠር

en: Conve&rt / Save...
am: ለውጥ/አስቀምጥ ...

en: Convert
am: ለውጥ

en: Copy
am: ቅዳ

en: Create
am: ፍጠር

en: Create Directory
am: ዕፀ ማውጫ ፍጠር

en: Create Directory...
am: ዳይሬክቶሪ መፍጠሪያ ...

en: Create Folder
am: አቃፊ ፍጠር

en: Create Folder...
am: ፎልደር መፍጠሪያ...

en: Create a new bookmark
am: አዲስ ዕልባት ፍጠር

en: Create a new profile
am: አዲስ መገለጫ ፍጠር

en: Crop
am: ከርክም

en: Current media / stream statistics
am: የአሁን ማህደረ መረጃ/የዥረት ስታትስቲክስ

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
am: የአሁን የመልሶ ማጫወት ፍጥነት፡  %1
     ለማስተካከል ጠቅ አድርግ

en: Custom
am: ብጁ

en: Customi&ze Interface...
am: በይነገጽን አብጅ...

en: Cut
am: ቁረጥ

en: DVD
am: ዲቪዲ

en: DVD menus
am: የዲቪዲ ምናሌዎች

en: Damaged or incomplete AVI file
am: የወደመ ወይም ያልተሟላ ኤቪአይ ፋይል

en: Day / Month / Year:
am: ቀን/ወር/አመት

en: De-Fullscreen
am: ሙሉ-ስክሪን ዕይታ  ውጭ

en: Decoded
am: ስውርነቱ የተገለጠ

en: Decoded blocks
am:  ስውሩ የተገለጡ   ቡድኖች

en: Decrease Volume
am: የድምፅ መጠኑን ቀንስ

en: Default
am: ነባሪ

en: Default Caching Level
am: ነባሪ መሸጎጫ ደረጃ

en: Default Encoding
am: ነባሪ ቅየራ

en: Default caching policy
am: ነባሪ መሸጎጫ መመሪያ

en: Default encoding
am: ነባሪ ቅየራ

en: Default optical device
am: ነባሪ ብርሃን የሚጠቀም መሳሪያ

en: Define which screen fullscreen goes
am: የትኛው ማያ ሙሉማያ እንደሚሄድ በይን

en: Deinterlace
am: ያልተቆላለፈ

en: Deinterlace mode
am: የአለመቆለፍ  ሁነታ

en: Deinterlacing
am: አለማቆላለፍ

en: Delay
am: አዘግይ

en: Delete
am:  ሰርዝ

en: Delete all the bookmarks
am: ሁሉንም ዕልባቶች ሰርዝ

en: Delete selected profile
am: የተመረጠውን መገለጫ ሰርዝ

en: Delete the current profile
am: የአሁኑን መገለጫ ሰርዝ

en: Delete the selected item
am: የተመረጠውን ነገር ሰርዝ

en: Deletes the selected item
am: የተመረጠውን ነገር ይሰርዛል

en: Demuxed data size
am: የድምጽ ማስተካከያ ውሂብ  መጠን

en: Descending
am: አቆልቋይ

en: Description
am: መግለጫ

en: Desired frame rate for the capture.
am: ለቀረጻው የሚፈለግ የንዑስ ክፈፍ ፍጥነት።

en: Destination
am: መድረሻ

en: Destination file:
am: መድረሻ ፋይል፡

en: Device Selection
am: የመሳሪያ መረጣ

en: Device name
am: የመሳሪያ ስም

en: Device:
am: መሳሪያ፡

en: Dialog
am: መገናኛ

en: Directory
am: ዕፀ ማውጫ

en: Disc
am: ዲስክ

en: Disc Selection
am: የዲስክ መረጣ

en: Disc device
am: የዲስክ መሳሪያ

en: Discarded (corrupted)
am: የተወገደ (የተበላሸ)

en: Display
am: አሳይ

en: Display Settings
am: የማሳያ ቅንብሮች

en: Display locally
am: በአካባቢ አሳይ

en: Display the output
am: ውጽእቱን አሳይ

en: Display the stream locally
am: ዥረቱን በአካባቢ አሳይ

en: Display video in a skinned window if any
am: የሚታይ ቪድዮ ካለ   በ skinned መስኮት ውስጥ አሳይ

en: Displayed
am: የታየ

en: Displayed frames
am: የታዩ ንዑስ ክፈፎች

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
am: ከ %1 ደንበኝነት መተው ትፈልጋለህ?

en: Docked Playlist
am: ትክል የሙዚቃዎች ዝርዝር

en: Double Size
am: እጥፍ መጠን

en: Double click to get media information
am: ማህደረ መረጃ መረጃን ለማግኘት ሁለቴ ጠቅ አድርግ

en: Double click to jump to a chosen time position
am: ወደ ተመረጠው የሰአት አቀማመጥ ለመዝለል ሁለቴ ጠቅ አድርግ

en: Download cover art
am: የሽፋን ጥበብ አውርድ

en: Dropped (discontinued)
am: የወደቀ (የተቋረጠ)

en: Dump raw input
am: ያልተጨረሰውን ግቢት ጣለው

en: Duration
am: ቆይታ

en: E&xport
am: ላ&ክ

en: Edit
am: አርታእ

en: Edit Bookmarks
am: ዕልባቶችን አርታእ

en: Edit Input
am: ግቢት አርታእ

en: Edit Options
am: ምርጫዎችን አርታእ

en: Edit selected profile
am: የተመረጠውን መገለጫ አርታእ

en: Edit settings
am: ቅንብሮችን አ ርታእ

en: Effects
am: ተጽዕኖዎች

en: Eject the disc
am: ዲስኩን አስለቅቅ

en: Embed the file browser in open dialog
am: የፋይል ማሰሺያ በክፍት መገናኛው አካት

en: Enable
am: ማስቻያ

en: Enable Last.fm submissions
am: Last.fm ማስገባትን አንቃ

en: Enable OSD
am: ኦኤስዲን አንቃ

en: Enable On Screen Display (OSD)
am: በማያ ላይ ማሳያውን አንቃ (ኦ ኤስ ዲ)

en: Enable Time-Stretching audio
am: ጊዜ የሚለጥጠውን ተሰሚ አንቃ

en: Enable audio
am: ድምፅ ማስቻያ

en: Enable transparency effects
am: የግልጽነት ተጽዕኖዎችን አንቃ

en: Enable video
am: ቪድዮ ማስቻያ

en: Encapsulation
am: መጠቅለል

en: Encapsulation Method
am: የመጠቅለል  ዘዴ

en: Enter URL here...
am: እዚህ...  ዩአርኤል አስገባ

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
am: ለ  .. ደንበኛ ለመሆን የፖድካስቱን ዩአርል አስገባ

en: Enter name for new directory:
am: ለአዲስ ዕፀ ማውጫ ስም አስገባ

en: Enter name for new folder:
am: ለአዲስ አቃፊ ስም አስገባ

en: Entry
am: መግቢያ

en: Equalizer
am: እኩል ማድረጊያ

en: Error while saving meta
am: ሜታ በማስቀመጥ ላይ እያለ የተፈጠረ ስህተት

en: Errors
am: ስክተቶች

en: Errors and Warnings
am: ስህተቶችና ማስጠንቀቂያዎች

en: Errors and Warnings...
am: ስህተቶችና ማስጠንቀቂያዎች ...

en: Expanding Spacer
am: አዘራዛሪውን ማስረዘም

en: Export SDP as file
am: ኤስዲፒ ን እንደ ፋይል ላክ

en: Extended M3U
am: የተራዘመ ኤም3ዩ

en: Extended panel
am: የተቀጠለ  ውስን ቦታ

en: Extensions
am: ቅጥያዎች

en: Extra media
am: ተጨማሪ ማህደረ መረጃ

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
am: ተጨማሪ ሜታዳታ እና ለሎች መረጃዎች ፓነል ይታያሉ።

en: Extract
am: ማውጣት

en: FPS
am: ኤፍፒኤስ

en: Factor
am: ትንትን

en: Faster
am: በጣም ፈጣን

en: Faster (fine)
am: በጣም ፈጣን (በደንብ)

en: File
am: ፋይል

en: File Format:
am: ፋይል ቅርጸት፡

en: File Selection
am: የፋይል መረጣ

en: File names:
am: የፋይል ስሞች፡

en: File/Directory
am: ፋይል/ዕፀ ማውጫ

en: File/Folder
am: ፋይል/አቃፊ

en: Filename
am: የፋይል ስም

en: Files
am: ፋይሎች

en: Filter:
am: ማጣሪያ፡

en: Filters
am: ማጣሪያ

en: Fit to Screen
am: ከማያው ጋር አስማማ

en: Flat Button
am: ጠፍጣፋ አዝራር

en: Float on Top
am: ከላይ አንሳፍ

en: Folder
am: አቃፊ

en: Follow the mouse
am: መዳፊቱን ተከተል

en: Font
am: ቅርጸ ቁምፊ

en: Font Properties
am: የቅርጸ ቁምፊ ባህሪዎች

en: Font color
am: የቅርጸ ቁምፊ ቀለም

en: Font size
am: የቅርጸ ቁምፊ መጠን

en: Font size, pixels
am: የቅርጸ ቁምፊ መጠን ፤ ፒክስሎች

en: Force Aspect Ratio
am: ምጥጥነ ገፅታን አስገድድ

en: Force detection of Dolby Surround
am: የዶልቢ ክበብ ማመልከትን አስገድድ

en: Force subtitle position
am: የጽሁፋዊ ትርጉም አቀማመጥን አስገድድ

en: Force update of this dialog's values
am: የዚህ መገናኛን እሴቶች ዝመናን አስገድድ

en: Force window style:
am: መስኮትቅጥ አስገድድ፡

en: Form
am: ቅጽ

en: Format
am: ቅረጽ

en: Frame By Frame
am: ንዑስ ክፈፍ በንዑስ ክፈፍ

en: Frame by frame
am: ንዑስ ክፈፍ በንዑስ ክፈፍ

en: Framebuffer device
am: የንዑስ ክፈፍ ቋት መሳሪያ

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
am: Framebuffer መሳሪያ ለማዘጋጀት የሚጠቅም (አብዛኛውን ጊዜ /dev/fb0)

en: Frames per Second
am: ንዑስ ክፈፎች በሰከንድ

en: Frequency
am: ድግግሞሽ

en: Fuchsia
am: ደማቅ ቀይ የወይንጠጅ ቀለም

en: Fullscreen
am: ሙሉ ማያ

en: Fullscreen Controller
am: ሙሉ ማያ መቆጣጠሪያ

en: Fullscreen Video Device
am: የሙሉ ማያ ቪድዮ መሳሪያ

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
am: የሙሉ ማያ መቆጣጠሪያ ግርዶሽ በ 0.1 እና 1 መካከል

en: Gamma
am: ብርሃናማነት

en: General
am: አጠቃላይ

en: General Audio
am: አጠቃላይ ተሰሚ

en: General audio settings
am: ባጠቃላይ ድምፅ ማሰናጃ

en: General video settings
am: ባጠቃላይ ቪዲዮ ማሰናጃ

en: Generated stream output string
am: የመነጨ የተለቀቀ ውፅአተ  ሕብረቁምፊ

en: Geometry
am: ጂኦሜትሪ

en: Global
am: ለሁሉም

en: Go to Time
am: ወደ ሰአት ሂድ

en: Go to time
am: ወደ ሰአት ሂድ

en: Gradient
am: ድፋት

en: Gray
am: ግራጫ

en: Green
am: አረንጓዴ

en: HTTP (default)
am: ኤችቲቲፒ(ነባሪ)

en: HTTP proxy URL
am: ኤችቲቲፒ እጅ አዙር ዩአርኤል

en: Half Size
am: ግማሽ መጠን

en: Headphone virtualization
am: የጆሮ ማዳመጫ ምናባዊነት

en: Height
am: ቁመት

en: Help
am: እገዛ

en: Hide Others
am: ለሎችን ደብቅ

en: Hide VLC
am: ቪኤልሲን ደብቅ

en: Hide future errors
am: የወደፊት ስህተቶችን ደብቅ

en: High latency
am: ረጅም ቆይታ

en: Higher latency
am: ከፍተኛ ቆይታ

en: Hotkey
am: ማፍጠኛ ቁልፍ

en: Hotkeys
am: ማፍጠኛ ቁልፎች

en: Hotkeys settings
am: ማፍጠኛ ቁልፍ ቅንብሮች

en: Hours / Minutes / Seconds:
am: ሰአቶች/ደቂቃዎች/ሰከንዶች፡

en: Hue
am: የተቀለመ

en: I&mport
am: አስመጣ

en: ID
am: መታወቂያ

en: IP Address
am: አይፒ አድራሻ

en: Ignore
am: ተው

en: Image adjust
am: ምስል ማስተካከያ

en: Increase Volume
am: የድምፅ መጠኑን  ጨምር

en: Index
am: ማጣቀሻ

en: Information
am: መረጃ

en: Information...
am:  መረጃ...

en: Input
am: ግቢት

en: Input & Codecs Settings
am: ግቢትና ኮዴኮች ቅንብር

en: Input bitrate
am: የግቢት ቢትሬት

en: Input has changed
am: ግቢቱ ተለውጧል

en: Input/Read
am: ግቢት/አንብብ

en: Input:
am: ግቢት

en: Interactive Zoom
am: በይነግንኙነታዊ ማጉያ

en: Interface
am: ገጽታ

en: Interface Settings
am: የበይነገጽ ቅንብሮች

en: Invalid combination
am: የተሳሳተ ውህደት

en: Invert colors
am: ቀለሞችን ገልብጥ

en: Jump Bac&kward
am: ወደኋላ ዝለል

en: Jump to Specific &Time
am: ወደ ተወሰነ &ሰአት መዝለያ

en: Keep Recent Items
am: የቅርብ ዝርዝሮችን አቆይ

en: Keep audio level between sessions
am: በክፍሎች መካከል የተሰሚ ደረጃ ጠብቅ

en: Keep original audio track
am: ኦርጅናሌውን የቪድዮ ሙዚቃ አቆይ

en: Keep original video track
am: ኦርጅናሌውን የቪድዮ ሙዚቃ አቆይ

en: Language
am: ቋንቋ

en: Last check on: %@
am: የመጨረሻ ማጣሪያ ፡ %@

en: Launching an update request...
am: የዝመና ጥያቄን በመጀመር ላይ...

en: Leave Fullscreen
am: ሙሉ ማያውን ተው

en: Left
am: በ ግራ

en: License
am: ፈቃድ

en: Lime
am: ደማቅ ቡኒ

en: Line 1:
am: መስመር 1፡

en: Line 2:
am: መስመር 2፡

en: List of words separated by | to filter
am: ለማጣራት በ  | የተለዮ ቃላቶች ዝርዝር

en: Live555 stream transport
am: ላይቭ555 የዥረት ትራንስፖርት

en: Load extensions on startup
am: በማስነሻው ቅጥያዎችን ጫን

en: Location
am: ቦታ

en: Location:
am: ቦታ

en: Lock Aspect Ratio
am: ምጥጥነ ገፅታን ቆልፍ

en: Login:pass
am:  ግባ፡ እለፍ

en: Logo
am: አርማ

en: Logo erase
am: አርማ ማጥፋት

en: Look and feel
am: እይና ዳስሰው

en: Loop
am: ዙር

en: Loop from point A to point B continuously.
am: ከነጥብ ሀ ወደ ነጥብ ለ እየደጋገምክ ዙር

en: Lost
am: የጠፋ

en: Lost buffers
am: የጠፉ ቋቶች

en: Lost frames
am: የጠፉ ንዑስ ክፈፎች

en: Low latency
am: ዝቅተኛ ቆይታ

en: Lowest latency
am: ዝቅተኛው ቆይታ

en: MPEG-PS
am: ኤምፒኢጂ-ፒኤስ

en: MRL
am: ኤምአርኤል

en: Mac OS X interface
am: ማክ ኦኤስ በይነገጽ

en: Magnification/Zoom
am: ማጉላት/አጉላ

en: Main Toolbar
am: ዋና ሰሪ አሞሌ

en: Main interfaces settings
am: ዋናው የ ገጽታ ማሰናጃዎች

en: Make a donation...
am: ልገሳ አድርግ...

en: Maroon
am: ሸክላ መሰል ቀለም

en: Mask
am: ጭምብል

en: Maximum level
am: ከፍተኛው ደረጃ

en: Media &Information
am: ማህደረ መረጃ &መረጃ

en: Media Files
am: የማህደረ መረጃ ፋይሎች

en: Media Information
am: የማህደረ መረጃ መረጃዎች

en: Media Information...
am: የማህደረ መረጃ መረጃዎች...

en: Media Manager Edition
am: የማህደረ መረጃ አስተዳዳሪ ቅጂ

en: Media Manager List
am: የማህደረ መረጃ አስተዳዳሪ ዝርዝር

en: Media Resource Locator (MRL)
am: ሚድያ ሪሶርስ ሎኬተር (ኤምአርኤል)

en: Media data size
am: የማህደረ መረጃ ውሂብ መጠን

en: Menu
am: ምናሌ

en: Menus language:
am: የምናሌዎች ቋንቋ፡

en: Messages
am: መልዕክቶች

en: Messages...
am: መልዕክቶች...

en: Minimal Mac OS X interface
am: ትንሹ የ Mac OS X  በይነገጽ

en: Miscellaneous
am: የ ተለያዩ

en: Miscellaneous Options
am: በየአይነቱ ምርጫዎች

en: Mode
am: ሁነታ

en: More information...
am: ተጨማሪ መረጃ...

en: Motion blur
am: የእንቅስቃሴ መደብዘዝ

en: Motion detect
am: እንቅስቃሴ አመላካች

en: Mount Point
am: ማጣበቂያ ነጥብ

en: Move To Trash and Relaunch VLC
am: ወደ መጣያ አንቀሳቅስና ቪኤልሲን ዳግም አስጀምር

en: Multicast
am: መልቲካስት

en: Mute
am: ድምፀ-ከል

en: Mux Control
am: ሙክስ መቆጣጠሪያ

en: Muxer:
am: ድምጽ ማስተካከያ

en: N&ormal Speed
am: የተ&ለመደ ፍጥነት

en: Name
am: ስም

en: Name:
am: ስም፡

en: Native Slider
am: የተጠቃሚ ስላይደር

en: Navy
am: የባህር ኃይል

en: Ne&xt
am: ቀጣ&ይ

en: Network
am: አውታረ መረብ

en: Network Protocol
am: የአውታረ መረብ ፕሮቶኮል

en: New destination
am: አዲስ መድረሻ

en: Next
am: ቀጣይ

en: Next Chapter/Title
am: ቀጣይ ምዕራፍ/ርዕስ

en: Next media in the playlist
am: በሙዚቃዎች ዝርዝሩ ላይ ቀጣይ ማህደረ መረጃ

en: No check was performed yet.
am: ማጣሪያ እስከአሁን አልተካሄደም

en: No input
am: ግቢት የለም

en: Noise
am: ጫጫታ

en: None
am: ምንም

en: Normal
am: መደበኛ

en: Normal Size
am: የተለመደ መጠን

en: Normal rate
am: የተለመደ ፍጥነት

en: Normalize volume to:
am: የድምፅ መጠንን ትክክል አድርግ፡

en: Not Set
am: አልተዘጋጀም

en: Note:
am: ማስታወሻ:

en: Number of clones
am: የተመሰሉ ቁጥሮች

en: Number of days between two update checks
am: በሁለት የዝመና ማጣሪያዎች መካከል ያሉ ቀኖች ቁጥር

en: OK
am: እሺ

en: Off
am: ማጥፊያ

en: Ogg/Ogm
am: ኦጂጂ/ኦጂኤም

en: Olive
am: ወይራ

en: On
am: ማብሪያ

en: On Screen Display
am: በማያ ላይ ማሳያ

en: Online Documentation...
am: የመስመር ላይ ሰነድ

en: Online Forum...
am: የመስመር ላይ መድረክ...

en: Opacity
am: መጋረድ

en: Opaqueness
am: ብርሃን አስተላላፊነት

en: Open
am: ክፈት

en: Open &Capture Device...
am: &የመቅረጫ መሳሪያ ክፈት...

en: Open &Disc...
am: &ዲስክ ክፍት...

en: Open &Folder...
am: &አቃፊ ክፈት...

en: Open &Location from clipboard
am: ቦታ ከቅንጥብ ሰሌዳ ክፈት

en: Open &Network Stream...
am: &የአውታረ መረብ ዥረት ክፈት...

en: Open &Network...
am: &አውታረ መረብ ክፈት...

en: Open Capture Device...
am: የመቅረጫ መሳሪያ ክፈት...

en: Open D&irectory...
am: ዕፀ ማውጫ ክፈት...

en: Open Directory
am: ዕፀ ማውጫን ክፈት

en: Open Disc...
am: ዲስክ ክፈት...

en: Open File
am: ፋይል ክፈት

en: Open File...
am: ፋይል ክፈት ...

en: Open Folder
am: አቃፊ ክፈት

en: Open Media
am: ማህደረ መረጃ ክፈት

en: Open Network...
am: አውታረ መረብ ክፈት...

en: Open RTP/UDP Stream
am: አርቲፒ/ኡዲፒ ዥረት ክፈት

en: Open Recent
am: የቅርብ ክፈት

en: Open Source
am: ክፍት ምንጭ

en: Open URL
am: ዩአርኤል ክፈት

en: Open VLM configuration...
am: ቪኤሌም ውቅረትን ክፈት ...

en: Open a medium
am: ማስተላለፊያ ክፈት

en: Open a skin file
am: የ skin ፋይል  ክፈት

en: Open playlist
am: የሙዚቃዎች ዝርዝሩን ክፈት

en: Open playlist...
am: የሙዚቃዎች ዝርዝርን ክፈት...

en: Open subtitles...
am: ጽሁፋዊ ትርጉሞችን ክፈት...

en: Optical drive
am: ብርሃን የሚጠቀም መሳሪያ

en: Options
am: ምርጫዎች

en: Output
am: ውጽአት

en: Output module:
am: የውጽአት ሞጁል

en: Output:
am: ውጽአት፡

en: Overlay subtitles on the video
am: በቪድዮው ላይ የጽሁፋዊ ትርጉሞችን  ሸፍን

en: P&layback
am: መልሰህ አጫውት

en: P/P
am: ፒ/ፒ

en: Panoramix
am: ፓኖራሚክስ

en: Password
am: የይለፍ ቃል

en: Password:
am: የይለፍ ቃል፡

en: Paste
am: ለጥፍ

en: Path
am: ዱካ

en: Path to the skin to use.
am: skin ለመጠቀም ዱካውን አሳይ

en: Pause
am: ፋታ

en: Pause the playback
am: መልሶ ማጫወቱን ለጊዜው አቁም

en: Paused
am: ለጊዜው የቆመ

en: Play
am: ማጫወቻ

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
am: አጫውት
    If የሙዚቃዎች ዝርዝሩ ባዶ ነው። አማካይ ክፈት

en: Play another media synchronously
am: ሌላ ማህደረ መረጃ በሰመረ ሁኔታ አጫውት

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
am: ሌላ ማህደረ መረጃ በሰመረ ሁኔታ አጫውት (ተጨማሪ የተሰሚ ፋይል፤ .ወዘተ ....)

en: Play&list
am: የሙዚቃዎች &ዝርዝር

en: Playback
am: መልሶ ማጫወት

en: Played
am: የተጫወተ

en: Played buffers
am: የተጫወቱ ቋቶች

en: Player...
am: ማጫወቻ ...

en: Playlist
am: የሙዚቃዎች ዝርዝር

en: Playlist Files
am: የሙዚቃዎች ዝርዝር ፋይሎች

en: Playlist...
am: የሙዚቃዎች ዝርዝር...

en: Please enter a network URL:
am: እባክዎን የአውታረ መረብ ዩአርኤል ያሰገቡ

en: Please enter the new profile name.
am: እባክህን አዲሱን የመገለጫ ስም አስገባ።

en: Plu&gins and extensions
am: ተሰኪዎችና ቅጥያዎች

en: Plugins
am: ተሰኪዎች

en: Plugins and extensions
am: ተሰኪዎችና ቅጥያዎች

en: Podcast URLs list
am: የፖስካስት ዩአር ኤልዎች ዝርዝር

en: Port
am: ወደብ

en: Position
am: አቀማመጥ

en: Post processing
am: ድህረ ቅንበራ

en: Post-Processing Quality
am: ድህረ-ቅንበራ ጥራት

en: Pre&vious
am: ቀዳሚ

en: Preamp
am: የድምፅ ጥራት መሳሪያ

en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: Preferences file could not be saved
am: የምርጫዎች ፋይል ሊቀመጥ አይችልም

en: Preferences...
am: ምርጫዎች ...

en: Preferred Audio language
am: የተመረጠ የተሰሚ ቋንቋ

en: Preferred audio language:
am: የተመረጠ የተሰሚ ቋንቋ

en: Prefix
am: ቅድመ ቅጥያ

en: Preset
am: ቅድመ ቅምጥ

en: Press new keys for
    "%@"
am: አዲስ ቁልፎች ለ 
     ተጫን

en: Prev
am: ቀዳሚ

en: Previous
am: ቀዳሚ

en: Previous Chapter/Title
am: ቀዳሚ ምዕራፍ/ርዕስ

en: Previous media in the playlist
am: በሙዚቃዎች ዝርዝሩ ላይ ቀዳሚ ማህደረ መረጃ

en: Privacy / Network Interaction
am: ብሕትውነት / የአውታረ መረብ እርስ በእርስ ግንኙነት

en: Profile
am: መገለጫ

en: Profile Name
am: የመገለጫ ስም፡

en: Program
am: ፕሮግራም

en: Program Guide
am: የፕሮግራም መመሪያ

en: Protocol
am: ፕሮቶኮል

en: Psychedelic
am: የተዛባ ሁኔታ

en: Purple
am: ወይን ጠጅ

en: Puzzle game
am: የእንቆቅልሽ ጨዋታ

en: Qt interface
am: ኪውቲ በይነገጽ

en: Quit
am: ጨርስና አቁም

en: Quit VLC
am: ቪኤልሲውን ጨርስና አቁም

en: Quit after Playback
am: ከመልሶ ማጫወት በኋላ ጨርስና አቁም

en: RAW
am: አርኤደብሊው

en: RTP over RTSP (TCP)
am: አርቲፒ በ አርቲኤስፒ (ቲሲፒ) ላይ

en: Random
am: በዘፈቀደ

en: Random Off
am: በዘፈቀደ መሆኑ የጠፋ

en: Random On
am: በዘፈቀደ የሆነ

en: Read at media
am: ማህደረ መረጃን አንብብ

en: Record
am: መዝግብ

en: Record directory or filename
am: ዕፀ ማውጫ ወይም የፋይል ስም መዝግብ

en: Red
am: ቀይ

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
am: በሚያሳዝን ሁኔታ እነዚህ ቁልፎች እንደ ማፍጠኛ ቁልፍ አቋራጮች ሊመደቡ አይችሉም።

en: Reload extensions
am: ቅጥያዎችን ዳግም አስገባ

en: Remove
am: አስወግድ

en: Remove Selected
am: የ ተመረጠውን ማስወገጃ

en: Remove old preferences?
am: የቆዮ ምርጫዎችን አስወግድ?

en: Remove this podcast subscription
am: ይህንን የፖድካስት የደንበኝነት ምዝገባ አስወግድ

en: Repair AVI Files
am: ኤቪአይ ፋይሎችን ጠግን

en: Repeat All
am: ሁሉንም ድገም

en: Repeat Off
am: መድገሙ የጠፋ

en: Repeat One
am: አንድን ድገም

en: Repeat delay:
am: ማዘግየቱን ድገመው፡

en: Repeat:
am: ድገም፡

en: Replay gain mode:
am: ዳግም አጫውት ሁነታን አግኝ

en: Reset
am: ዳግም አስጀምር

en: Reset All
am: ሁሉንም ዳግም አስጀምር

en: Reset Preferences
am: ምርጫዎችን ዳግም አስጀምር

en: Resize interface to the native video size
am: በይነገጹን በተጠቃሚ የቪድዮ መጠን  መጠኑን ቀይር

en: Resize interface to video size
am: የበይነገጹን መጠን  በቪድዮው መጠን ቀይር

en: Resolution
am: ጥራት

en: Reveal in Finder
am: ፈላጊ ግለጥ

en: Reverse
am: ገልብጥ

en: Revert to normal play speed
am: ወደተለመደው የመጫወቻ ፍጥነት አድህር

en: Right
am: በ ቀኝ

en: Ripple
am: ትንሽ ሞገድ

en: Rotate
am: አሽከርከ

en: Rows
am: ረድፎች

en: Run manually
am: በእጅህ አሂድ

en: Run on schedule
am: በመርሃግብር ሂድ

en: SDP URL
am: ኤስዲፒ ዩአርኤል

en: SVCD/VCD
am: ኤስቪሲዲ/ቪሲዲ

en: Saturation
am: ማቅለም

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Save File
am: ፋይል አስቀምጥ

en: Save Metadata
am: ሜታዳታ አስቀምጥ

en: Save Playlist
am: የሙዚቃዎች ዝርዝር አስቀምጥ

en: Save Playlist to &File...
am: የተመረጠውን ምስል ወደ ፋይል አስቀምጥ የሙዚቃዎች ዝርዝሩን ለ &ፋይል ... አስቀምጥ

en: Save Playlist...
am: የሙዚቃዎች ዝርዝር አስቀምጥ ...

en: Save VLM configuration as...
am: ቪኤልኤም ውቅረቱን እንደ ... አስቀምጥ

en: Save and close the dialog
am: አስቀምጥና መገናኛውን ዝጋ

en: Save file...
am: ፋይል አስቀምጥ ...

en: Save log file as...
am: ምዝግብ ማስታወሻ ፋይል እንደ ... አስቀምጥ

en: Save playlist
am: የሙዚቃዎች ዝርዝሩን አስቀምጥ

en: Save playlist as...
am: የሙዚቃዎች ዝርዝሩን እንደ ... አስቀምጥ

en: Save recently played items
am: በቅርብ የተጫወቱትን ዝርዝሮች አስቀምጥ

en: Save the recently played items in the menu
am: በቅርብ የተጫወቱ ዝርዝሮችን በምናሌው ላይ አስቀምጥ

en: Save...
am: አስቀምጥ

en: Saves all the displayed logs to a file
am: ሁሉንም የታዩ ምዝግብ ማስታወሻዎችን ወደ ፋይል ያስቀጣል

en: Scale
am: ልኬት

en: Schedule
am: መርሃ ግብር አውጣ

en: Score
am: ነጥብ

en: Screen
am: ማያ

en: Search
am: ፈልግ

en: Search in Playlist
am: በሙዚቃዎች ዝርዝሩ ላይ ፈልግ

en: Select
am: ምረጥ

en: Select All
am: ሁሉንም ምረጥ

en: Select Directory
am: ዕፀ ማውጫ ምረጥ

en: Select File
am: ፋይል ምረጥ

en: Select Folder
am: አቃፊ ምረጥ

en: Select Input
am: ግቢት ምረጥ

en: Select Output
am: ውጽአት ምረጥ

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
am: መሳሪያ ወይም VIDEO_TS ዕፀ ማውጫ ምረጥ

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
am: መሳሪያ ወይም VIDEO_TS አቃፊ ምረጥ

en: Select a directory
am: ዕፀ ማውጫ ምረጥ

en: Select a file
am: ፋይል ምረጥ

en: Select an action to change the associated hotkey:
am: የተጎዳኘውን ማፍጠኛ ቁልፍ ለመለወጥ አንድ ተግባር ምረጥ፡

en: Select one or more files to open
am: ለመክፈት አንድ ወይም ከዚያ በላይ ፋይሎች ምረጥ

en: Select one or multiple files
am: አን ድ ወይም ብዙ ፋይሎች ምረጥ

en: Select profile:
am: መገለጫ ምረጥ፡

en: Select skin
am: skin  ይምረጡ

en: Select the capture device type
am: የመቅረጫ መሳሪያ አይነት ምረጥ

en: Select the file
am: ፋይሉን ምረጥ

en: Selected ports:
am: የተመረጡ ወደቦች

en: Separate words by | (without space)
am: ቃላቶችን በ  | ለይ (ከባዶ ቦታ ውጪ)

en: Sequential numbering
am: ቅደም ተከተል ያለው አቆጣጠር

en: Services
am: አገልግሎቶች

en: Services discovery
am: የአገልግሎቶች ግኝት

en: Set up associations...
am: የቅንብር ጉድኝቶች...

en: Settings
am: ቅንብሮች

en: Settings for VLC's control interfaces
am: የ ቪኤልሲ ገጽታዎች መቆጣጠሪያ

en: Settings for VLC's interfaces
am: የ ቪኤልሲ ገጽታ ማሰናጃዎች

en: Settings...
am: ቅንብሮች...

en: Setup schedule
am: መርሃ ግብር አቀናብር

en: Sharpen
am: ቅረጽ

en: Shift+L
am: መቀየሪያ ቁልፍ + ኤል

en: Shortcut
am: አቋራጭ

en: Show &more options
am: &ተጨማሪ አማራጮችን አሳይ

en: Show All
am: ሁሉንም አሳይ

en: Show Containing Directory...
am: የያዘውን ዕፀ ማውጫ አሳይ...

en: Show Containing Folder...
am: የያዘውን አቃፊ አሳይ...

en: Show Fullscreen controller
am: የሙሉ ማያ ተቆጣጣሪውን አሳይ

en: Show VLC on the taskbar
am: ቪኤልሲን በአሞሌ ክንውኑ ላይ አሳይ

en: Show a controller in fullscreen mode
am: ተቆጣጣሪን በሙሉ ማያ ዘዴ አሳይ

en: Show a systray icon for VLC
am: ሲስትሬይ አዶ ለቪኤልሲ አሳይ

en: Show advanced preferences over simple ones
am: ከቀላሎቹ ይልቅ የላቁ ምርጫዎችን አሳይ

en: Show controls in full screen mode
am: ቁጥጥሮችን በሙሉ ማያ ዘዴ አሳይ

en: Show extended options
am: የተራዘሙ አማራጮችን አሳይ

en: Show extended settings
am: የተራዘሙ ቅንብሮችን አሳይ

en: Show media title on video start
am: በቪድዮ መጀመሪያ ላይ የማህደረ መረጃ ርዕስ አሳይ

en: Show notification popup on track change
am: የማስታወቂያ ብቅ ባይ በዱካ መሪ ስልት ላይ አሳይ

en: Show playing item name in window title
am: የሚጫወተውን ነገር ስም በመስኮቱ ርዕስ ላይ አሳይ

en: Show settings
am:  ቅንብሮች አሳይ

en: Show systray icon
am: ሲስትሬይ አዶ አሳይ

en: Show unimportant error and warnings dialogs
am: ጠቃሚ ያልሆነ ስክተትና ማስጠንቀቂያ መገናኛዎችን አሳይ

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
am: በሙሉ ማያ ዘዴ መዳፊቱን በማንቀሳቀስ ጊዜ አንጸባራቂ ተቆጣጣሪ ያሳያል።

en: Sigma
am: ሲግማ

en: Silver
am: ብርማ

en: Similarity
am: ተመሳሳይነት

en: Simple
am: ቀላል

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
am: Skin ፋይሎች  |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
am: የ Skin ንብረት  ፋይል

en: Skin to use
am:  Skin ተጠቀም

en: Skinnable Interface
am: Skinnable በይነገጽ

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
am: የ H.264 ማገጃ ማጣሪያውን ዙር  ዝለል

en: Skip frames
am: ክፈፎች መዝለያ

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
am: ለ H.264 ስውር ገለጣውን  የማጣሪያ ሂደት ዙርን ዝለል

en: Slo&wer
am: ዝግ ያለ

en: Slower
am: ዝግ ያለ

en: Slower (fine)
am: ዝግ ያለ (ደህና)

en: Small Volume
am: ትንሽ የድምፅ መጠን

en: Snapshot
am: ቅፅበተ ፎቶ

en: Sort by
am: በ ... ደርድር

en: Source
am: ምንጭ

en: Source:
am: ምንጭ፡

en: Spacer
am: አዘራዛሪ

en: Spatializer
am: ጠፈርተኛ

en: Splitter
am: ከፋፋይ

en: Standard
am: መደበኛ

en: Start Time
am: መጀመሪያ ሰአት

en: Start VLC with only a systray icon
am: ቪኤልሲን በሲስትሬይ አዶ ብቻ ጀምር

en: Start in minimal view (without menus)
am: በዝቅተኛ ማያ ጀምር (ከምናሌዎች ውጪ)

en: Start playback of new items immediately once they were added.
am: አንዴ ከተጨመሩ ወዲያውኑ አዲስ ነገሮችን መልሶ ማጫወት ጀምር።

en: Starting Position
am: መጀመሪያ አቀማመጥ

en: Statistics
am: ስታትስቲክስ

en: Status
am: ሁኔታ

en: Step Backward
am: ወደኅላ ፈቀቅ ማለት

en: Step Forward
am: ብቅ ማለት

en: Step backward
am: ወደኋላ ፈቀቅ

en: Step forward
am: ብቅ ማለት

en: Stop
am: አቁም

en: Stop playback
am: መልሶ ማጫወቱን አቁም

en: Stop the A to B loop
am: ከ ሀ ወደ ል ዙር አቁም

en: Stream
am: ልቀቅ

en: Stream Announcing
am: የዥረት ማስታወቂያ

en: Stream Output
am: ውጽአት ልቀቅ

en: Stream all elementary streams
am: ሁሉንም የመጀመሪያ ደረጃ ዥረቶችን ልቀቅ

en: Stream bitrate
am: ቢትሬት ልቀቅ

en: Stream...
am: ልቀቅ...

en: Streaming and Transcoding Options
am: የልቀት እና የትራንስኮድ አማራጮች

en: Stuff
am: እቃ

en: Submit played tracks stats to Last.fm
am: የተጫወቱ ሙዚቃዎችን ስታትስቲክስ ለ Last.fm አስገባ

en: Subscribe
am: ደንበኛ ሁን

en: Subscribe to a podcast
am: ለፖድካስት ደንበኛ ሁን

en: Subtitle File
am: የጽሁፋዊ ትርጉም ፋይል

en: Subtitles
am: ጽሁፋዊ ትርጉሞች

en: Subtitles Track
am: የጽሁፋዊ ትርጉሞች ሙዚቃ

en: Subtitles/Video
am: ጽሁፋዊ ትርጉሞች/ቪድዮ

en: Switch to full preferences view
am: ወደ ሙሉ የምርጫዎች እይታ ቀይር

en: Switch to simple preferences view
am: ወደ ቀላል የምርጫዎች እይታ ቀይር

en: Synchronization
am: ሥምሪያ

en: Synchronize left and right
am: ግራና ቀኙን አሳምር

en: Synchronize top and bottom
am: ላይና ግርጌውን አሳምር

en: System's default
am: የስርዓት ነባሪ

en: Systray icon
am: ሲስትሬይ አዶ

en: T&itle
am: ር ርዕስ

en: Take a snapshot
am: ቅጽበተ ፎቶ ውሰድ

en: Teal
am: አረንጓዴያዊ ሰማያዊ ቀለም

en: Teletext
am: ቴሌቴክስት

en: Teletext Activation
am: የቴሌቴክስት ትግበራ

en: Text
am: ጽሁፍ

en: Thanks
am: እናመሰግናለን

en: This combination is already taken by "%@".
am: ይህ ውህደት ቀደም ብሎ በ  "%@" ተወስዷል።

en: This display the resulting media, but can slow things down.
am: ይህ የማህደረ መረጃ ውጤቱን ያሳያል። ነገር ግን ነገሮችን ሊያዘገይ ይችላል።

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
am: ይህ የቪኤልሲ ነባሪ በይነ ገጽ ነው፤ ከተጠቃሚ መልክና ስሜት ጋር።

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
am: ይህ የቪልሲ skinnable በይነገጽ ነው። ሌላ  skins ልታወርድ ትችላለህ

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
am: ይህ ሞዱል ትራንኮድ ልቀትን ወደ በይነ መረብ  HTTP በኩል  ውፅአት  ያደርጋል

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
am: ይህ ሞዱል ትራንኮድ ልቀትን ወደ በይነ መረብ  RTP  በኩል  ውፅአት  ያደርጋል

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
am: ይህ ሞዱል ትራንኮድ ልቀትን ወደ በይነ መረብ  RTSP በኩል  ውፅአት  ያደርጋል

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
am: ይህ ሞዱል ትራንኮድ ልቀትን ወደ በይነ መረብ  UDP በኩል  ውፅአት  ያደርጋል

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
am: ይህ ሞዱል ትራንኮድ ልቀትን ወደ Icecast አገልጋይ  በኩል  ውፅአት  ያደርጋል

en: This module writes the transcoded stream to a file.
am: ይህ ሞዱል ትራንኮድ ልቀትን ወደ ፋይል  ይጽፋል

en: Time
am: ሰአት

en: Time Control
am: የሰአት መቆጣጠሪያ

en: Time Slider
am: የሰአት ስላይደር

en: Time Toolbar
am: የሰአት ሰሪ አሞሌ

en: Title
am: አርእስት

en: Toggle the video in fullscreen
am: ቪድዮውን ወደ ሙሉ ማያ ቀይር

en: Toggle the video out fullscreen
am: ቪድዮውን ከሙሉ ማያ  ውጪ አድርገህ ቀይር

en: Toolbar Elements
am: የሰሪ አሞሌ ክፍሎች

en: Toolbar position:
am: የሰሪ አሞሌ አቀማመጥ፡

en: Toolbars Editor
am: ሰሪ አሞሌ አርታኢ

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
am: አጽዳ

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
am: ድምፀ-ከል አድርግ

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
am: ድምፅ ያለው አድርግ

en: Top
am: ከ ላይ

en: Top-Left
am: ከ ላይ-በ ግራ

en: Top-Right
am: ከ ላይ-በ ቀኝ

en: Track
am: ሙዚቃ

en: Tracks
am: ሙዚቃዎች

en: Transcode
am: ትራንስኮድ

en: Transcoding options
am: ትራንስኮድ  ምርጫዎች

en: Transform
am: ለውጥ

en: Transformation
am: ለውጥ

en: Transparency
am: ግልጽነት

en: Transparent
am: ግልጽ

en: Transponder symbol rate
am: የትራንስፖንደር ምልክት ፍጥነት

en: Transponder/multiplex frequency
am: ትራንስፖንደር/ባለብዙ ድግግሞሽ

en: Treat as a pipe rather than as a file
am: እንደ ፋይል ሳይሆን  እንደ  pipe ተቀበል ።

en: Trickplay Reverse
am: ብልሀተ ጨዋታ አድህር

en: Type
am: አይነት

en: Type:
am: አይነት፡

en: URI
am: ዩአል

en: Unicast
am: ዩኒካስት

en: Unset
am: ያልተዘጋጀ

en: Unsubscribe
am: ደንበኛነትህን ተው

en: Untitled
am: ርዕስ የለሽ

en: Update
am: አዘምን

en: Use RTP over RTSP (TCP)
am: አርቲፒ በ አርቲኤስፒ (ቲሲፒ) ላይ ተጠቀም

en: Use S/PDIF when available
am: በሚኖርበት ጊዜ ኤስ/ፒዲአይኤፍ ተጠቀም

en: Use VLC pace
am: ቪኤልሲ ፍጥነትን ተጠቀም

en: Use a skinned playlist
am: የ skinned ሙዚቃዎች ዝርዝርን ተጠቀም

en: Use custom skin
am: ብጁ  skin ተጠቀም

en: Use hardware YUV->RGB conversions
am: ሃርድዌር ዋይዩቪ->አርጂቢ ልወጣዎች

en: Use native style
am: የተፈጥሮ ቅጥ ተጠቀም

en: Username:
am: የተጠቃሚ ስም፡

en: V&iew
am: &እይ

en: VCD
am: ቪሲዲ

en: VLC media player
am: ቪኤልሲ ማጫወቻ

en: VLC media player Help...
am: የቪኤልሲ ማጫወቻ እገዛ ...

en: VLC media player updates
am: የቪኤልሲ ማጫወቻ ዝመናዎች

en: VLC skins website
am: ቪልሲ  skins ድረ ገጽ

en: VLC was unable to save the meta data.
am: ቪኤልሲ ሜታ ዳታውን ማስቀመጥ አልቻለም

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
am: ቪኤልኤም ውቅረት  (*.vlm);;ሁሉም (*)

en: VLM configurator
am: ቪኤልኤም አዋቃሪ

en: Version
am: ቅጂ

en: Video
am: ቪድዮ

en: Video &Track
am: የቪድዮ &ሙዚቃ

en: Video Effects
am: የቪድዮ ተጽዕኖዎች

en: Video Files
am: የቪድዮ ፋይሎች

en: Video On Demand ( VOD )
am: ቪዲዮ በጥየቃ (ቪ ኦ ዲ)

en: Video Settings
am: የቪድዮ ቅንብሮች

en: Video Track
am: የቪዲዮ ሙዚቃ

en: Video codec
am: የቪድዮ ኮዴክ

en: Video device
am: የቪድዮ መሳሪያ

en: Video device name
am: የቪድዮ መሳሪያ ስም

en: Video quality post-processing level
am: የቪድዮ ጥራት ድህረ ቅንበራ ደረጃ

en: Video settings
am: ቪዲዮ ማሰናጃ

en: Video size
am: የቪድዮ መጠን

en: Video snapshots
am: የቪድዮ ቅጽበተ ፎቶዎች

en: VideoLAN Website...
am: የቪድዮ የውስን አካባቢ አውታረ መረብ  ድረ ጣቢያ...

en: Visualization
am: ማሳያ

en: Visualization:
am: ማሳያ

en: Visualizations
am: ማሳያዎች

en: Visualizations selector
am: የማሳያዎች መምረጫ

en: Volume
am: የድምጽ መጠን

en: Volume Down
am: የድምጽ መጠን ዝቅ

en: Volume Up
am: የድምጽ መጠን ከፍ

en: Volume normalization
am: የድምፅ መጠንን ትክክል ማድረግ

en: Volume normalizer
am: የድምፅ መጠንን ትክክል ማድረጊያ

en: WAV
am: ደብሊውኤቪ

en: Wall
am: ግድግዳ

en: Water effect
am: የውሃ ተጽእኖ

en: Wave
am: ሞገድ

en: Waves
am: ሞገዶች

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
am: የቆየ የቪኤልሲ ምርጫ ፋይሎች ቅጂ አሁን አገኘን

en: Website
am: ድረ ጣቢያ

en: White
am: ነጭ

en: Width
am: ወርድ

en: Window
am: መስኮት

en: Window decorations
am: መስኮት ማስጌጫ

en: Windows opacity between 0.1 and 1
am: የመስኮቶች ግርዶሽ በ0.1 እና 1 መካከል

en: X coordinate
am: የ ኤክስ ግንኝት

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
am: ኤክስኤምኤል ሊጋራ የሚችል የሙዚቃዎች ዝርዝር ቅርጸት(ኤክስኤስፒኤፍ)

en: Y coordinate
am: የ ዋይ ግንኝት

en: Yellow
am: ቢጫ

en: You can select local files with the following list and buttons.
am: ከሚከተሉት ዝርዝሮችና አዝራሮች የአካባቢ ፋይሎችን መምረጥ ትችላለህ።

en: You have the latest version of VLC media player.
am: የቅርብ የቪኤልሲ ማጫወቻ አለህ ።

en: You must set a name for the profile.
am: ለመገለጫው ስም ማዘጋጀት አለብህ።

en: Zoom
am: ማሳያ

en: Zoom video
am: ቪዲዮ ማሳያ

en: blocks
am:  ማገጃ

en: buffers
am: ቋቶች

en: dB
am: ዲቢ

en: frames
am: ንዑስ ክፈፎች

en: s
am: ኤስ

en: sec.
am: ሰከንድ

en: v4l2 controls
am: ቪ412 መቆጣጠሪያዎች

en: vlc-snap
am: ቪኤልሲ-ግጥምታ
