Xfce4-settings - en to am translation catalogue (243 entries)

en: (Disabled)
am: (ተሰናክሏል)

en: 1x (no scaling)
am: 1x (መጠን የለም)

en: ATI Settings
am: ATI ማሰናጃዎች

en: Acceleration _profile:
am: ገጽታ ማፍጠኛ:

en: Acceleration t_ime:
am: ማፍጠኛ ጊ_ዜ:

en: Acceptance _delay:
am: መቀበያ _ማዘግያ

en: Accessibility
am: መድረሻ

en: All Files
am: ሁሉንም ፋይሎች

en: All _Settings
am: ሁሉንም _ማሰናጃዎች

en: All files
am: ሁሉንም ፋይሎች

en: Always
am: ሁልጊዜ

en: Appearance
am: አቀራረብ

en: Application Chooser Button
am: መተግበሪያ መምረጫ ቁልፍ

en: Array
am: ማዘጋጃ

[ctx: Automatically generated profile]
en: Automatic
am: ራሱ በራሱ

en: BGR
am: ሰአቀ

en: Boolean
am: ቡሊያን

en: Bounce Keys
am: መዝለያ ቁልፎች

en: Bounce keys
am: መዝለያ ቁልፎች

en: Bounce keys are disabled
am: የ ማዘግያ ቁልፍ ተሰናክሏል

en: Bounce keys are enabled
am: የ ማዘግያ ቁልፍ አስችለዋል

en: Browse the file system
am: በ ፋይል ስርአት ውስጥ መቃኛ

en: Browse the web
am: ዌብ መቃኛ

en: Buttons
am: ቁልፎች

en: Caja File Manager
am: ካጃ የ ፋይል አስተዳዳሪ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Channel
am: ጣቢያ

en: Choose Application...
am: መተግበሪያ ይምረጡ...

en: Choose Preferred Application
am: የ ተመረጠው መተግባሪያ

en: Choose a custom File Manager
am: የ ፋይል አስተዳዳሪ ማስተካከያ ይምረጡ

en: Choose a custom Mail Reader
am: የ ደብዳቤ አንባቢ ማስተካከያ ይምረጡ

en: Choose a custom Terminal Emulator
am: ተርሚናል ማስተካከያ ይምረጡ

en: Choose a custom Web Browser
am: የ ዌብ መቃኛ ማስተካከያ ይምረጡ

en: Clear
am: ማጽጃ

en: Clear filter
am: ማጣሪያ ማጽጃ

en: Clockwise
am: ከ ግራ ወደ ቀኝ

en: Close
am: መዝጊያ

en: Comm_and:
am: ትእ_ዛዝ:

en: Command
am: ትእዛዝ:

en: Counterclockwise
am: ከ ቀኝ ወደ ግራ

en: Cursor
am: መጠቆሚያ

en: Cursor si_ze:
am: የ መጠቆሚያ መጠ_ን:

en: Customize the look of your desktop
am: የ እርስዎን ዴስክቶፕ መልክ ማስተካከያ

en: DEVICE NAME
am: የ አካሉ ስም

en: D_istance:
am: እ_ርቀት:

en: De_vice:
am: አካ_ል:

en: Default
am: ነባር

en: Default Application
am: ነባር መተግበሪያ

en: Default Fon_t
am: ነባር ፊደ_ል

en: Device
am: አካል

en: Digital display
am: ዲጂታል ማሳያ

en: Disabled
am: ተሰናክሏል

en: Display
am: ማሳያ

en: Display:
am: ማሳያ:

en: Displays
am: ማሳያ

en: Do not wait for a window manager on startup
am: በሚጀምር ጊዜ የ መስኮት አስተዳዳሪን አትጠብቅ

en: Do nothing
am: ምንም አትስራ

en: Double
am: ሁለት ጊዜ

en: Double Click
am: ሁለት ጊዜ መጫኛ

en: Drag and Drop
am: መጎተቻ እና መጣያ

en: Edit Property
am: እቃ ማረሚያ

en: Edit selected property
am: የ ተመረጠውን ባህሪ ማረሚያ

en: Empty
am: ባዶ

en: Enable _event sounds
am: የ _ሁኔታ ድምፆች ማስቻያ

en: Event sounds
am: የ ሁኔታ ድምፆች

en: Executable Files
am: ሊፈጸሙ የሚችሉ ፋይሎች

en: Failed to add new application "%s"
am: አዲስ መተግበሪያ መጨመር አልተቻለም "%s"

en: Failed to install theme
am: ገጽታ መግጠም አልተቻለም

en: Failed to launch shortcut "%s"
am: አቋራጭ ማስጀመር አልተቻለም %s

en: Failed to open %s for writing
am: ፋይል  %sን ለመጻፍ መክፈት አልተቻለም

en: Failed to set default File Manager
am: ነባር የ ፋይል አስተዳዳሪ ማሰናዳት አልተቻለም

en: Failed to set default Mail Reader
am: ነባር የ ደብዳቤ አንባቢ ማሰናዳት አልተቻለም

en: Failed to set default Terminal Emulator
am: ነባር ተርሚናል ማሰናዳት አልተቻለም

en: Failed to set default Web Browser
am: ነባር የ ዌብ መቃኛ ማሰናዳት አልተቻለም

en: File Manager
am: የ ፋይል አስተዳዳሪ

en: Full
am: ሙሉ

en: GNOME Terminal
am: GNOME ተርሚናል

en: General
am: ባጠቃላይ

en: Half (left-handed)
am: ግማሽ (ለ ግራ-እጆች)

en: Horizontal
am: በ አግድም

en: Horizontal and Vertical
am: በ አግድም እና በ ቁመት

en: Icons
am: ምልክቶች

en: Integer
am: ኢንቲጀር

en: Invalid helper type "%s"
am: ዋጋ የሌለው የ ረዳት አይነት "%s"

en: Inverted
am: የተገለበጠ

en: Key_board layout
am: የ ፊደል ገበታ እቅድ

en: Keyboa_rd
am: የ ፊደል ገ_በታ:

en: Keyboard
am: የ ፊደል ገበታ

en: Keyboard layout selection
am: የ ፊደል ገበታ እቅድ መምረጫ

en: Konqueror Web Browser
am: Konqueror ዌብ መቃኛ

en: Laptop
am: ላፕቶፕ

en: Layout
am: እቅድ

en: Le_ft-handed
am: ለ _ግራ-እጆች

en: Left
am: በ ግራ

en: Locked
am: ተቆልፏል

en: MIME Type
am: MIME አይነት

en: Ma_ximum speed:
am: ከፍ_ተኛ ፍጥነት:

en: Mail Reader
am: ደብዳቤ አንባቢ

en: Medium
am: መካከለኛ

en: Menus and Buttons
am: ዝርዝር እና ቁልፎች

en: Mirror Displays
am: አንፀባራቂ ማሳያ

en: Mirror Screens
am: አንፀባራቂ መመልከቻ

en: Monitor
am: መቆጣጠሪያ

en: Monitor %s
am: መቆጣጠሪያ %s

[ctx: Monitor vendor]
en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Mouse (relative)
am: አይጥ (አንፃራዊ)

en: Mouse and Touchpad
am: አይጥ እና ተችፓድ

en: Never
am: በፍጹም

en: New Property
am: አዲስ ባህሪ

en: New property
am: አዲስ ባህሪ

en: No
am: አይ

en: No application selected
am: ምንም መተግበሪያ አልተመረጠም

en: No command specified
am: ምንም ፋይል/ፎልደር አልተወሰነም

en: None
am: ምንም

en: None (right-handed)
am: ምንም (ለ ቀኝ-እጆች)

en: None available
am: ምንም አልተገኘም

en: Only Display 1
am: ማሳያ 1 ብቻ

en: Only Display 2
am: ማሳያ ብቻ 2

en: Open
am: መክፈቻ

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
am: መክፈቻ <i>%s</i> እና ሌሎች የ ፋይል አይነቶች "%s" በ:

en: Opera Browser
am: መቃኛ መክፈቻ

en: Other Applications
am: ሌላ መተግበሪያ

en: Pen (absolute)
am: ብዕር (ፍጹም)

en: Please report bugs to <%s>.
am: እባክዎን ችግሩን ያሳውቁን ለ <%s>.

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Print version information and exit
am: የ እትም መረጃ ማተሚያ እና መውጫ

en: Property
am: ባህሪ

en: Question
am: ጥያቄ

en: RGB
am: ቀአሰ

en: R_esolution:
am: ሪ_ዞሊሽን:

en: Read your email
am: የ እርስዎን ኢሜይል ይንብቡ

en: Refresh
am: ማነቃቂያ:

en: Refresh _rate:
am: ማነቃቂያ _መጠን:

en: Reset selected property
am: የ ተመረጠውን ባህሪ እንደ ነበር መመለሻ

en: Reset to Default
am: ወደ ነባር እንደ ነበር መመለሻ

en: Resolution:
am: ሪዞሊሽን

en: Ri_ght-handed
am: ለ _ቀኝ-እጆች

en: Right
am: በ ቀኝ

en: Ro_tation:
am: ማዞ_ሪያ:

en: Rodent File Manager
am: Rodent የ ፋይል አስተዳዳሪ

en: SOCKET ID
am: ሶኬት ID

en: Save
am: ማስቀመጫ

en: Scrolling
am: መሸብለያ

en: Select Application
am: መተግበሪያ ይምረጡ

en: Select a default font
am: ነባር ፊደል ይምረጡ

en: Select an Application
am: መተግበሪያ ይምረጡ

en: Select application
am: መተግበሪያ ይምረጡ

en: Select command
am: ትእዛዝ ይምረጡ

en: Setti_ngs
am: ማሰና_ጃዎች

en: Settings
am: ማሰናጃዎች

en: Settings Editor
am: አራሚ ማሰናጃ

en: Settings Manager
am: የ ማሰናጃዎች አስተዳዳሪ

en: Settings dialog to show
am: ለ ማሳያ ንግግር ማሰናጃ

en: Settings manager socket
am: የ ማሰናጃዎች አስተዳዳሪ ሶኬት

en: Shortcut
am: አቋራጭ

en: Shortcut Command
am: አቋራጭ ትእዛዝ

en: Shortcut:
am: አቋራጭ:

en: Size
am: መጠን

en: Slight
am: በ ትንሹ

en: Slow Keys
am: ማዘግያ ቁልፎች

en: Slow keys
am: ማዘግያ ቁልፎች

en: Slow keys are disabled
am: የ ማዘግያ ቁልፍ ተሰናክሏል

en: Slow keys are enabled
am: የ ማዘግያ ቁልፍ አስችለዋል

en: St_yle
am: ዘ_ዴ

en: Status
am: ሁኔታዎች

en: Sticky Keys
am: ተጣባቂ ቁልፎች

en: Sticky keys
am: ተጣባቂ ቁልፎች

en: Sticky keys are disabled
am: ተጣባቂ ቁልፍ ተሰናክሏል

en: Sticky keys are enabled
am: ተጣባቂ ቁልፍ አስችለዋል

en: String
am: ሀረግ

en: TYPE [PARAMETER]
am: አይነት [ደንብ]

en: T_ouchpad
am: ተ_ችፓድ

en: Tab_let
am: ታብ_ሌት

en: Television
am: ቴሌቪዥን

en: Terminal Emulator
am: ተርሚናል

en: Text
am: ጽሁፍ

en: Text next to icons
am: ጽሁፍ ከ ምልክቶች አጠገብ

en: Text under icons
am: ጽሁፍ ከ ምልክቶች ስር

en: The Xfce Settings Daemon
am: የ Xfce ማሰናጃ እረዳት

en: Thunar
am: ቱናር

en: Ti_me:
am: ሰአ_ት:

en: Type
am: አይነት

en: Type '%s --help' for usage.
am: ይጻፉ '%s --እርዳታ' ለ መጠቀም

en: Typing Settings
am: መጻፊያ ማሰናጃ

en: Unable to initialize GTK+.
am: ማስጀመር አልተቻለም GTK+.

en: Unable to start "%s"
am: ማስጀመር አልተቻለም "%s"

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Unsigned Int
am: ያልተፈረመ Int

en: Unsigned Int64
am: ያልተፈረመ Int64

en: Use _bounce keys
am: መዝለያ ቁልፎች ይጠቀሙ

en: Use _startup notification
am: ይጠቀሙ ማስታወቂያ _ማስጀመሪያ

en: Use slow _keys
am: ማዘግያ _ቁልፎች ይጠቀሙ:

en: Use the command line
am: የ ትእዛዝ መስመር ይጠቀሙ:

en: User Set
am: ተጠቃሚ ማሰናጃ

en: Value
am: ዋጋ

en: Version information
am: የ እትም መረጃ

en: Vertical
am: በ ቁመት

en: Vertical BGR
am: በ ቁመት ሰአቀ

en: Vertical RGB
am: በ ቁመት ቀአሰ

en: Warning
am: ማስጠንቀቂያ

en: Web Browser
am: ዌብ መቃኛ

en: Workspace %d
am: የ ስራ ቦታ %d

en: Xfce Terminal
am: Xfce ተርሚናል

en: Yes
am: አዎ

en: _Acceleration delay:
am: _ማፍጠኛ ማዘግያ:

en: _Behavior
am: _ባህሪ

en: _Browse...
am: _መቃኛ...

en: _Cancel
am: _መሰረዣ

en: _Close
am: _መዝጊያ

en: _Devices
am: _አካሎች

en: _Edit
am: _ማረሚያ

en: _Filter:
am: _ማጣሪያ:

en: _Fonts
am: _ፊደሎች

en: _General
am: _ባጠቃላይ

en: _Help
am: _እርዳታ

en: _Icons
am: _ምልክቶች

en: _Internet
am: _ኢንተርኔት

en: _Keyboard model
am: ይ _ፊደል ገበታ ዘዴ:

en: _Layout
am: _እቅድ:

en: _Lock sticky keys
am: ተጣባቂ ቁልፎች _መቆለፊያ

en: _Mirror displays
am: አንፀባራቂ _ማሳያ

en: _Monitor
am: _መቆጣጠሪያ

en: _Mouse
am: _አይጥ

en: _OK
am: _እሺ

en: _Open
am: _መክፈቻ

en: _Other...
am: _ሌሎች...

en: _Property:
am: _ቅድሚያ:

en: _Remove
am:  _ማስወገጃ

en: _Repeat delay:
am: _መድገሚያ ማሳያ:

en: _Reset
am: _እንደ ነበር መመለሻ

en: _Reset Channel
am: ጣቢያ _እንደ ነበር መመለሻ

en: _Reset to Defaults
am: ወደ ነባር _እንደ ነበር መመለሻ

en: _Rotation:
am: _ማዞሪያ:

en: _Test area:
am: _መሞከሪያ ቦታ:

en: _Theme
am: _ገጽታ

en: _Type:
am: _አይነት:

en: _Use sticky keys
am: ተጣባቂ ቁልፎች _ይጠቀሙ

en: _Utilities
am: _የተለያዩ

en: _Value:
am: _ዋጋ:

en: _Window Scaling
am: _መስኮት መመጠኛ

en: pixels/sec
am: ፒክስልስ/ሰከንድ

en: reset
am: እንደ ነበር መመለሻ

en: start monitoring channel "%s"
am: ጣቢያ መቆጣጠሪያ ማስጀመሪያ "%s"
