thunar.xfce-4-20 - en to ar translation catalogue (818 entries)

en: %A at %X
ar: %A عند %X

en: %d file | %d files
ar[0]: %d ملفات
ar[1]: %d ملف
ar[2]: %d ملفات
ar[3]: %d ملفات
ar[4]: %d ملفات
ar[5]: %d ملفات

en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
ar[0]: %dx%d بكسل
ar[1]: %dx%d بكسل
ar[2]: %dx%d بكسلات
ar[3]: %dx%d بكسلات
ar[4]: %dx%d بكسلات
ar[5]: %dx%d بكسلات

en: %lu hour remaining (%s/sec) | %lu hours remaining (%s/sec)
ar[0]: %lu ساعة متبقية (%s/sec)
ar[1]: %lu ساعة متبقية (%s/sec)
ar[2]: %lu ساعات متبقية (%s/sec)
ar[3]: %lu ساعات متبقية (%s/sec)
ar[4]: %lu ساعات متبقية (%s/sec)
ar[5]: %lu ساعات متبقية (%s/sec)

en: %lu minute remaining (%s/sec) | %lu minutes remaining (%s/sec)
ar[0]: %lu دقيقة متبقية (%s/sec)
ar[1]: %lu دقيقة متبقية (%s/sec)
ar[2]: %lu دقائق متبقية (%s/sec)
ar[3]: %lu دقائق متبقية (%s/sec)
ar[4]: %lu دقائق متبقية (%s/sec)
ar[5]: %lu دقائق متبقية (%s/sec)

en: %lu second remaining (%s/sec) | %lu seconds remaining (%s/sec)
ar[0]: %lu ثانية متبقية (%s/sec)
ar[1]: %lu ثانية متبقية (%s/sec)
ar[2]: %lu ثواني متبقية (%s/sec)
ar[3]: %lu ثواني متبقية (%s/sec)
ar[4]: %lu ثواني متبقية (%s/sec)
ar[5]: %lu ثواني متبقية (%s/sec)

en: %s (copy %u)
ar: %s (نسخ %u)

en: %s (copy %u)%s
ar: %s (نسخ %u)%s

en: %s - Properties
ar: %s - خصائص

en: %s of %s
ar: %s من %s

en: %s on %s
ar: %s على %s

en: %s operation can only be partially undone
ar: %s العملية يمكن التراجع عنها جزئيا فقط

en: %s operation cannot be undone
ar: %s العملية لا يمكن التراجع عنها

en: %x at %X
ar: %x عند %X

en: (some contents unreadable)
ar: (بعض المحتويات غير قابل للقراءة)

en: 0 items
ar: لا يوجد عناصر

en: <a href="volman-config:">Configure</a> the management of removable drives,
    devices and media.
ar: <a href="volman-config:">إعدادات</a> إدارة محركات الأقراص
    واﻷجهزة و الوسائط القابلة للإزالة.

en: A destination directory must be specified
ar: يجب تحديد مجلد الوجهة

en: A widget to display in place of the usual page label
ar: اداة واجهة مستخدم للعرض بدلاً من تسمية الصفحة المعتادة

en: About Templates
ar: حول القوالب

en: Acce_ss:
ar: ولوج:

en: Accessed:
ar: تم الوصول إليه:

en: Add a new custom action.
ar: أضف إجراء مخصص جديد.

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
ar[0]: إضافة المجلد المحدد إلى الاختصارات الشريط الجانبي
ar[1]: إضافة المجلد المحدد إلى الاختصارات الشريط الجانبي
ar[2]: إضافة المجلدات المحددة إلى الاختصارات الشريط الجانبي
ar[3]: إضافة المجلدات المحددة إلى الاختصارات الشريط الجانبي
ar[4]: إضافة المجلدات المحددة إلى الاختصارات الشريط الجانبي
ar[5]: إضافة المجلدات المحددة إلى الاختصارات الشريط الجانبي

en: Advanced
ar: متقدم

en: All Files
ar: كل الملفات

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
ar: ستعرض كافة الملفات في هذا المجلد في قائمة "إنشاء مستند".

en: Allow this file to _run as a program
ar: اجعل هذا الملف ينفذ كبرنامج

en: Allowing untrusted programs to run presents a security risk to your system.
ar: السماح للبرامج غير الموثوق بها لتشغيل يمثل خطرا على النظام الخاص بك.

en: Always
ar: دائماً

en: Aperture Value:
ar: قيمة المنفذ:

en: Appearance Conditions
ar: شروط المظهر

en: Appears if selection contains:
ar: أظهر إذا كان المحدد يتضمن:

en: Apply recursively?
ar: تطبيق متكرر؟

en: Apply to Folder Only
ar: تطبيق على المجلد فقط

en: Apply to Folder and Contents
ar: تطبيق على المجلد و المحتويات

en: Are you sure that you want to
    move "%s" (%s) to trash ?
ar: هل أنت متأكد من
    نقل "%s" (%s) إلى سلة المهملات ؟

en: Are you sure that you want to
    move "%s" to trash ?
ar: هل أنت متأكد من
    نقل "%s" إلى سلة المهملات ؟

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s" (%s)?
ar: هل أنت متأكد من
    حذف بشكل دائم "%s" (%s)

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
ar: متأكد أنك تريد
    حذف "%s"نهائيا؟

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
ar: متأكد أنك تريد حذف
    الحدث "%s"؟

en: Are you sure that you want to forget "%s"?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد أن تنسى "%s"؟

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
ar[0]: هل انت متاكد من أنك تريد حذف
    الملف المحدد نهائيا؟
ar[1]: هل انت متاكد من أنك تريد حذف
    الملف المحدد نهائيا؟
ar[2]: هل انت متاكد من أنك تريد حذف
    الملفات الـ%u المحددة نهائيا؟
ar[3]: هل انت متاكد من أنك تريد حذف
    الملفات الـ%u المحددة نهائيا؟
ar[4]: هل انت متاكد من أنك تريد حذف
    الملفات الـ%u المحددة نهائيا؟
ar[5]: هل انت متاكد من أنك تريد حذف
    الملفات الـ%u المحددة نهائيا؟

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
ar: متأكد أنك تريد حذف "%s"؟

en: Are you sure you want to open all folders?
ar: متأكد أنك تريد فتح جميع المجلدات؟

en: Arran_ge Items
ar: ر_تّب العناصر

en: Ask every time
ar: اسأل كلَّ مرة

en: At least one filename must be specified
ar: يجب تحديد إسم ملف واحد على الأقل

en: At least one source filename must be specified
ar: يجب تحديد مصدر إسم ملف واحد على الأقل

en: Attention
ar: إنتباه

en: Audio Files
ar: ملفات الصوت

en: Authentication is required to run Thunar as root.
ar: التحقق مطلوب لتشغيل ثونار كجذر

en: Automatically _expand columns as needed
ar: تمديد الأعمدة _تلقائيا عند الحاجة

en: Basic
ar: بسيط

en: Behavior
ar: السلوك

en: Browse Network
ar: تصفح الشبكة

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ar: تصفح جميع الأقراص والمجلدات المحلية والبعيدة التي يمكن الوصول إليها من هذا الكمبيوتر

en: Browse local network connections
ar: تصفح اتصالات شبكة الاتصال المحلية

en: Browse recently used files
ar: تصفح الملفات المستخدمة حديثًا

en: Browse the computer
ar: تصفح الحاسب

en: Browse the file system
ar: تصفح ملفات النظام

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
ar: تصفح نظام الملفات لإختيار تطبيقا لفتح ملفات من نوع "%s".

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
ar: تصفح ملفات النظام لتحديد تطبيق لإستعماله لهذا الإجراء.

en: Browse the filesystem with the file manager
ar: تصفح ملفات النظام بمدير الملفات

en: Bulk Rename
ar: تغيير اسم الكل

en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
ar: إعادة تسمية الكل - إعادة تسمية ملفات متعددة

en: Bulk _Rename...
ar: _إعادة تسمية الكل...

en: By D_eletion Date
ar: حسب تاريخ ال_حذف

en: By _Modification Date
ar: حسب تاريخ التعديل

en: By _Name
ar: بواسطة _الإسم

en: By _Size
ar: بواسطة _الحجم

en: By _Type
ar: بواسطة _النوع

en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
ar: بشكل افتراضي توسيع الأعمدة يتم تلقائياً إذا
    لزم الأمر للتأكد من أن النص مرئي بالكامل. إذا قمت بتعطيل
    هذا السلوك من إدارة الملفات
    سيسمح للمستخدم بتحديد عرض الأعمدة.

en: C_ase Sensitive Search
ar: بحث حساس لحالة الأحرف

en: C_reate
ar: أن_شئ

en: Calculating...
ar: حساب...

en: Calculation aborted
ar: عملية الحساب ألغيت

en: Camera
ar: آلة التصوير

en: Camera Brand:
ar: علامة الكاميرا:

en: Camera Model:
ar: نموذج الكاميرا:

en: Cancelling...
ar: إلغاء...

en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
ar: فشل في تحويل إسم الملف "%s" إلى الترميز المحلي

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
ar: إستبدال التطبيق الإفتراضي للملفات من نوع "%s" بالتطبيق المحدد.

en: Change the visibility of this window's menubar
ar: تغيير رؤية شريط القوائم هذه النافذة

en: Change the visibility of this window's statusbar
ar: تغيير رؤية شريط حالة النوافذ

en: Choose an application which should be used by default to open the selected file
ar: اختر التطبيق الذي يجب استخدامه بشكل افتراضي لفتح الملف المحدد

en: Choose another application with which to open the selected file
ar: اختر تطبيقا أخر لفتح الملف المحدد

en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
ar: حدد ترتيب المعلومات التي سيتم
    إظهارها في لائحة العرض المفصلة.

en: Clear
ar: محو

en: Clear the file list below
ar: محو لائحة الملفات أدناه

en: Clear the keyboard shortcut for this action.
ar: امسح اختصار لوحة المفاتيح لهذا العمل.

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
ar: اضغط هنا لإصلاح صلاحيات المجلد تلقائياً.

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
ar: انقر هنا لوقف حساب حجم المجلد.

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
ar: انقر هنا لعرض الوثائق الخاصة بعملية إعادة التسمية المحددة.

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
ar: انقر فوق هذا الزر لتحديد رمز ملف الذي سيتم عرضه في قائمة السياق بالإضافة إلى اسم الإجراء المختار أعلاه.

en: Close Pane
ar: اغلاق اللوحة

en: Close _All Windows
ar: _غلق جميع النوافذ

en: Close all Thunar windows
ar: غلق جميع نوافذ تونار

en: Close split pane with multiple tabs?
ar: اغلاق اللوحة المقسومة مع علامات تبويب متعددة؟

en: Close tab
ar: أغلق التبويب

en: Close this folder
ar: أغلق هذا المجلد

en: Close this window
ar: غلق هذه النافذة

en: Close this window, cancel further changes.
ar: اغلاق هذه النافذة، الغاء أي تغييرات اضافية

en: Collecting files...
ar: تجميع الملفات...

en: Column Sizing
ar: تحجيم العمود

en: Command not configured
ar: الأمر غير مضبوط

en: Command:
ar: أمر:

en: Comment:
ar: تعليق:

en: Compact View
ar: عرض مدمج

en: Compact directory listing
ar: عرض مختصر لقائمة المجلدات

en: Compact view
ar: عرض مدمج

en: Compressing files...
ar: يجري ضغط الملفات...

en: Computer
ar: حاسوب

en: Con_vert to:
ar: تحويل إلى:

en: Configure Columns in the Detailed List View
ar: إعداد الأعمدة في لائحة العرض المفصلة

en: Configure _Columns...
ar: إعداد الأعمد_ة...

en: Configure the Thunar file manager
ar: إعداد مدير الملفات تونار

en: Configure the Toolbar
ar: تكوين شريط الادوات

en: Configure the columns in the detailed list view
ar: إعداد أعمدة في لائحة العرض المفصلة

en: Confirm to replace files
ar: تأكيد إستبدال الملفات

en: Context Menu
ar: قائمة السياق

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy _Anyway
ar: انسخ على أي حال

en: Copy _Here
ar: أنسخ _هنا

en: Copy the selection
ar: نسخ المحدد

en: Copying files to "%s"...
ar: نسخ الملفات إلى "%s"...

en: Copying files...
ar: نسخ الملفات...

en: Correct _folder permissions
ar: تصحبح صلاحيات المجلد

en: Correct _folder permissions...
ar: تصحيح صلاحيات المجلد...

en: Correct folder permissions automatically?
ar: تصحبح صلاحيات المجلد تلقائياً؟

en: Could not delete file "%s": %s
ar: لا يمكن حذف الملف "%s": %s

en: Could not find "%s"
ar: تعذر إيجاد "%s"

en: Could not move "%s" directly. Collecting files for copying...
ar: تعذر نقل "%s" مباشرة. تجميع الملفات للنسخ...

en: Could not restore "%s"
ar: لا يمكن الإستعادة "%s"

en: Create Action
ar: انشيء الإجراء

en: Create Document from template "%s"
ar: أنشئ مستند من النموذج "%s"

en: Create File
ar: إنشاء ملف

en: Create Folder
ar: إنشاء مجلد

en: Create New File
ar: أنشئ ملف جديد

en: Create New Folder
ar: أنشئ مجلد جديد

en: Create _Document
ar: انشئ _وثيقة

en: Create _Folder...
ar: أنشئ م_جلد...

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
ar[0]: أنشئ وصلة للملف المحدد في سطح المكتب
ar[1]: أنشئ وصلة للملف المحدد في سطح المكتب
ar[2]: أنشئ وصلات للملفات المحددة في سطح المكتب
ar[3]: أنشئ وصلات للملفات المحددة في سطح المكتب
ar[4]: أنشئ وصلات للملفات المحددة في سطح المكتب
ar[5]: أنشئ وصلات للملفات المحددة في سطح المكتب

en: Create a new document from a template
ar: إنشاء مستند جديد بواسطة قالب

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
ar[0]: إنشاء ارتباط رمزي للملف المحدد
ar[1]: إنشاء ارتباط رمزي للملف المحدد
ar[2]: إنشاء ارتباط رمزي للملفات المحددة
ar[3]: إنشاء ارتباط رمزي للملفات المحددة
ar[4]: إنشاء ارتباط رمزي للملفات المحددة
ar[5]: إنشاء ارتباط رمزي للملفات المحددة

en: Create an empty folder within the current folder
ar: انشئ مجلد فارغ داخل المجلد الحالي

en: Create bookmarks for all selected folders. If nothing is selected, the current folder is bookmarked.
ar: إنشاء علامات لكل المجلدات المحددة. إذا لم يتم تحديد أي شيء، سيتم تعليم المجلد الحالي.

en: Creating directories...
ar: إنشاء مجلد...

en: Creating files...
ar: إنشاء ملفات...

en: Creating symbolic links in "%s"...
ar: إنشاء وصلة رمزية في "%s"...

en: Cu_t
ar: ق_ص

en: Current
ar: الحالي

en: Custom
ar: مخصَّص

en: Custom Actions
ar: إجراءات محصصة

en: Cut the selection
ar: قص  المحدد

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Accessed
ar: تاريخ الولوج

en: Date Created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Date Deleted
ar: تاريخ الحذف

en: Date Modified
ar: تاريخ التحرير

en: Date Picture Taken
ar: تاريخ أخذ الصورة

en: Date Taken:
ar: مأخوذة يوم:

en: De_fault Order
ar: التنظيم الإف_تراضي

en: Default Application
ar: التطبيقات الافتراضية

en: Delete (opposite of create)
ar: حذف (نقيض انشاء)

en: Delete all files and folders in the Trash
ar: حذف كل الملفات والمجلدات في المهملات

en: Delete the currently selected action.
ar: احذف الإجراء المختار حالياً.

en: Deleted:
ar: محذوف:

en: Deleting files...
ar: حذف الملفات...

en: Description:
ar: وصف:

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
ar[0]: سطح المكتب (أنشيء وصلة)
ar[1]: سطح المكتب (أنشيء وصلة)
ar[2]: سطح المكتب (أنشيء وصلات)
ar[3]: سطح المكتب (أنشيء وصلات)
ar[4]: سطح المكتب (أنشيء وصلات)
ar[5]: سطح المكتب (أنشيء وصلات)

en: Detac_h Tab
ar: افصل التبويب

en: Detailed directory listing
ar: لائحة مفصلة للمجلدات

en: Details view
ar: عرض التفاصيل

en: Devices
ar: أجهزة

en: Disabled
ar: مُعطّل

en: Display
ar: العرض

en: Display Name
ar: عرض الاسم

en: Display Thunar user manual
ar: عرض دليل مستخدم تونار

en: Display folder content in a compact list view
ar: عرض محتويات المجلد في لائحة عرض مدمجة

en: Display folder content in a detailed list view
ar: عرض محتويات المجلد في لائحة عرض مفصلة

en: Display folder content in an icon view
ar: عرض محتويات المجلد في أيقونة عرض

en: Display information about Thunar
ar: عرض معلومات عن ثونار

en: Display information about Thunar Bulk Rename
ar: أظهر معلومات عن ثونار إعادة تسمية الكل

en: Display recently used files
ar: عرض الملفات المستخدمة حديثًا

en: Display the contents of the trash can
ar: أظهر محتويات المهملات

en: Display the trash can
ar: عرض المهملات

en: Do _not ask me again
ar: ﻻ تسألني المرة الأخرة

en: Do _not display this message again
ar: ﻻتظهر هذه الرسالة مجددا

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
ar: هل تريد تطبيق التغيرات
    على جميع الملفات والمجلدات في المجلد المختار؟

en: Do you want to create it?
ar: هل تريد إنشائها؟

en: Do you want to overwrite it?
ar: هل تريد الكتابة فوقها؟

en: Do you want to permanently delete it?
ar: هل تريد حذفه نهائيا؟

en: Do you want to rename the launcher, or the file itself?
ar: هل تريد اعادة تسمية المشغل، أو الملف نفسه؟

en: Do you want to skip it?
ar: هل تريد تخطيها؟

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
ar: هل تريد تخطي هذا الملف و تغيير إسم باقي الملفات؟

en: Don't unload the plugin from memory
ar: لا تحمل البرنامج المساعد من الذاكرة

en: Draw frames around thumbnails
ar: رسم إطارات حول الصور المصغَّرة

en: Dup_licate
ar: مضا_عفة

en: E_xpandable Folders
ar: مجلدات _ممكن توسيعها

en: Edit Action
ar: عدّل الإجراء

en: Edit _Launcher
ar: تحرير _مشغل

en: Edit the currently selected action.
ar: عدّل الإجراء المختار حالياً.

en: Edit the selected launcher
ar: تحرير المشغل المختار

en: Eject the selected device
ar: إخراج الجهاز المحدد

en: Ejecting device
ar: إخراج الجهاز

en: Embedded
ar: مدمج

en: Emblems
ar: شعارات

en: Empty Trash
ar: إفراغ سلة المهملات

en: Emptying the Trash...
ar: إفراغ المهملات...

en: Enable _Volume Management
ar: تمكين _إدارة وحدات التخزين

en: Enable this option if you want a waiting cursor to be shown while the action is launched. This is also highly recommended if you have focus stealing prevention enabled in your window manager.
ar: مكن هذا الخيار إذا أردت مؤشر الانتظار أن يظهر عند بدء العمل. ينصح بهذا أيضا إذا أردت التركيز على تمكين منع الاختلاس في مدير النوافذ.

en: End element handler called while in root context
ar: استدعاء معالج عنصر النهاية في سياق الجذر

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
ar: أدخل قائمة بالأنماط التي سيتم استخدامها لتحديد إذا كان يجب أن يتم عرض هذا العمل لملف محدد. إذا قمت بتحديد نمط واحد أو أكثر هنا، يجب فصل عناصر القائمة بالفواصل المنقوطة (مثلاً. *.txt;*.doc).

en: Enter the name:
ar: أدخل اﻻسم:

en: Enter the new name:
ar: أدخل إسم جديد:

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
ar: أدخل الكلمات التي يجب استعمالها لتعويض الكلمات الأعلاه.

en: Enter the text to search for in the file names.
ar: أدخل النص الذي ستبحث عنه في أسماء الملفات.

en: Error
ar: خطأ

en: Error removing file: %s
ar: حدث خطأ أثناء حذف الملف: %s

en: Error while copying to "%s": %s more space is required to copy to the destination
ar: حدث خطأ أثناء النسخ إلى "%s": %s من المساحة مطلوب للنسخ إلى الوجهة

en: Executable Files
ar: الملفات التطبيقية

en: Execute the selected file | Execute the selected files
ar[0]: نفذ الملف المحدد
ar[1]: نفذ الملف المحدد
ar[2]: نفذ الملفات المحددة
ar[3]: نفذ الملفات المحددة
ar[4]: نفذ الملفات المحددة
ar[5]: نفذ الملفات المحددة

en: Exposure Program:
ar: عرض البرنامج:

en: Exposure Time:
ar: عرض الوقت:

en: Extension only
ar: امتداد فقط

en: Failed to add new application "%s"
ar: فشل إضافة تطبيق جديد "%s"

en: Failed to add new shortcut
ar: فشل في إضافة إختصار جديد

en: Failed to browse the computer
ar: فشل في تصفح الحاسب

en: Failed to browse the network
ar: فشل تصفح الأنترنت

en: Failed to change icon of "%s"
ar: فشل تغيير أيقونة "%s"

en: Failed to change the group of "%s": %s
ar: فشل تغيير مجموعة الملف "%s": %s

en: Failed to change the owner of "%s": %s
ar: فشل تغيير مالك الملف "%s": %s

en: Failed to change the permissions of "%s": %s
ar: فشل تغيير صلاحيات "%s": %s

en: Failed to compose new email
ar: فشل تأليف رسالة جديدة

en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
ar[0]: فشل ضغط الملف %d
ar[1]: فشل ضغط الملف %d
ar[2]: فشل ضغط %d الملفات
ar[3]: فشل ضغط %d الملفات
ar[4]: فشل ضغط %d الملفات
ar[5]: فشل ضغط %d الملفات

en: Failed to connect to the Trash
ar: فشل الإتصال بالمهملات

en: Failed to create a link for the URL "%s"
ar: فشل إنشاء وصلة العنوان التالي"%s"

en: Failed to create directory "%s": %s
ar: فشل إنشاء المجلد "%s": %s

en: Failed to create empty file "%s": %s
ar: فشل إنشاء ملف فارغ "%s": %s

en: Failed to create symbolic link for "%s"
ar: فشل إنشاء وصلة رمزية إلى "%s"

en: Failed to create temporary directory
ar: فشل إنشاء مجلد مؤقت

en: Failed to determine save location for uca.xml
ar: فشل تحديد مكان حفظ uca.xml

en: Failed to determine the original path for "%s"
ar: فشل تحديد المسار الأصلي لـ "%s"

en: Failed to display the contents of the trash can
ar: فشل عرض محتويات سلة المهملات

en: Failed to display the volume management settings
ar: فشل عرض إعدادات إدارة وحدة التخزين

en: Failed to eject "%s"
ar: فشل في إخراج "%s"

en: Failed to execute application "%s"
ar: فشل تنفيذ التطبيق "%s"

en: Failed to execute file "%s"
ar: فشل في تنفيذ الملف "%s"

en: Failed to execute file "%s" (%s)
ar: فشل تنفيذ الملف "%s" (%s)

en: Failed to launch action "%s".
ar: فشل في إطلاق "%s".

en: Failed to launch operation
ar: فشل في تنفيذ العملية

en: Failed to mount "%s"
ar: فشل الوصل "%s"

en: Failed to open "%s"
ar: فشل في فتح "%s"

en: Failed to open "%s" (%s)
ar: فشل في فتح "%s" (%s)

en: Failed to open "%s": %s
ar: فشل في فتح "%s": %s

en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
ar[0]: فشل فتح %d ملف
ar[1]: فشل فتح %d ملف
ar[2]: فشل فتح %d ملفات
ar[3]: فشل فتح %d ملفات
ar[4]: فشل فتح %d ملفات
ar[5]: فشل فتح %d ملفات

en: Failed to open directory "%s"
ar: فشل في فتح المجلد "%s"

en: Failed to open file "%s"
ar: فشل في فتح الملف "%s"`

en: Failed to open location for "%s"
ar: فشل في فتح موقع "%s"

en: Failed to open parent folder
ar: فشل فتح المجلد الأصل

en: Failed to open the documentation browser
ar: فشل فتح متصفح التوثيق

en: Failed to open the file system root folder
ar: فشل فتح مجلد نظام الملفات الجذر

en: Failed to open the home folder
ar: فشل فتح مجلد المنزل

en: Failed to parse the desktop file: %s
ar: فشل تحليل ملف سطح مكتب: %s

en: Failed to remove "%s"
ar: فشل في حذف "%s"

en: Failed to remove "%s".
ar: فشل حذف "%s".

en: Failed to rename "%s"
ar: فشل في تغيير إسم "%s"

en: Failed to rename "%s" (%s)
ar: فشل في اعادة تسمية "%s" (%s)

en: Failed to rename "%s" to "%s".
ar: فشل في تغيير الاسم "%s" إلى "%s".

en: Failed to restore the folder "%s"
ar: فشل إستعادة المجلد "%s"`

en: Failed to save "%s".
ar: فشل حفظ "%s".

en: Failed to save actions to disk.
ar: فشل حفظ الإجراءات للقرص.

en: Failed to set default application for "%s"
ar: فشل تحديد التطبيق الإفتراضي لـ "%s"

en: Failed to undo operation '%s'
ar: فشل في التراجع عن العملية '%s'

en: Failed to unmount "%s"
ar: فشل إلغاء الوصل "%s"

en: File
ar: الملف

en: File Browser
ar: متصفح الملفات

en: File Manager
ar: مدير الملفات

en: File Name
ar: إسم الملف

en: File Operation Progress
ar: تقدم عملية الملف

en: File System
ar: نظام الملفات

en: File does not exist
ar: الملف غير موجود

en: File does not exist anymore
ar: الملف غير موجود بعد الآن

en: Filetype
ar: نوع الملف

en: Flash Drive
ar: محرك أقراص فلاش

en: Flash Fired:
ar: مطلق فلاش:

en: Floppy
ar: قرص مرن

en: Focal Length:
ar: البعد البؤري:

en: Folder Permissions
ar: صلاحيات المجلد

en: Folder permissions
ar: أذونات المجلد

en: Force open in a new window
ar: فتح اجباري في نافذة جديدة

en: Forget application launcher
ar: نسيان مشغل التطبيق

en: Free space: %s
ar: المساحة الحرة: %s

en: From the back (right)
ar: من الوراء (اليمين)

en: From the front (left)
ar: من الأمام (اليسار)

en: General
ar: عام

en: Go to the desktop folder
ar: إذهب إلى مجلد سطح المكتب

en: Go to the home folder
ar: اذهب إلى مجلد المنزل

en: Go to the next visited folder
ar: إذهب إلى المجلد التالي

en: Go to the previous visited folder
ar: إذهب إلى المجلد السابق

en: Go to the templates folder
ar: إذهب إلى المجلد القوالب

en: Gro_up:
ar: مجموعة:

en: Group
ar: المجموعه

en: Harddisk
ar: القرص الصلب

en: Help URL
ar: مسار التعليمات

en: Hi_de
ar: أخفي

en: Hidden Files Count
ar: عدد الملفات المخفية

en: Home
ar: المنزل

en: ISO Speed Ratings:
ar: معدل سرعة ISO:

en: Icon View
ar: أظهر الايقونة

en: Icon _Size:
ar: حج_م الأيقونة:

en: Icon based directory listing
ar: سرد رمز القائمة على المجلد

en: Icon size
ar: حجم الأيقونة

en: Icon view
ar: عرض أيقونات

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ar: إذا قمت بإفراغ المهملات, سيتم فقدان كل العناصر نهائيا. لذا الرجاء الإنتباه إلى أنه يمكنك حذف كل ملف على حدا.

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
ar: إذا قمت بحذف إجراء مخصص، سيتم فقدانه نهائيا.

en: If you delete a file, it is permanently lost.
ar: إذا حذفت الملف، سيحذف بصفة نهائية.

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
ar: إذا قمت بتمكين هذا الخيار، سيتم البحث في النمط بطريقة حساسة لحالة الأحرف. القيمة الافتراضية استخدام بحث حساس لحالة الأحرف.

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
ar: إذا قمت بتمكين هذا الخيار، سيتم معاملة النمط كتعبير عادي ومطابق باستخدام التعبيرات العادية المتوافقة مع بيرل (PCRE). تحقق من الوثائق للحصول على تفاصيل حول بناء جملة التعبير العادي.

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
ar: إذا كنت تنشئ نوع معين من الوثائق، قم بنسخها ووضعها في هذا المجلد.  تونار سيقوم بإضافة وصلة لهذه الوثيقة في قائمة "أنشئ ملف" .
    
    يمكنك بعد ذلك اختيار "أنشئ·ملف" من القائمة و سيتم إنشاء نسخة من الملف في المجلد الحالي.

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
ar: إذا قمت بتحديد هذا الخيار سيتم تذكر اختيارك ولن يطلب منك مرة أخرى. يمكنك استخدام مربع الحوار تفضيلات لتغيير اختيارك لاحقاً.

en: Image
ar: صورة

en: Image Files
ar: ملفات الصور

en: Image Size:
ar: حجم الصورة:

en: Image Type:
ar: نوع الصورة:

en: Include additional files in the list of files to be renamed
ar: أدمج ملفات إضافية إلى لائحة الملفات لتغيير إسمها

en: Insert
ar: أدرج

en: Insert / Overwrite
ar: ادرج / أكتب فوق

en: Insert Date / Time
ar: أدرج الوقت / تاريخ

en: Insert _time:
ar: أدخل _الوقت:

en: Invalid desktop file
ar: ملف سطح المكتب غير سليم

en: Invalid filename "%s"
ar: إسم الملف "%s" غير سليم

en: Invalid filename provided by XDS drag site
ar: اسم ملف غير صالح يقدمه موقع السحب XDS

en: Invalid path
ar: مسار غير صالح

en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
ar: تعبير عادي غير صالح، في موضع الحرف %ld: %s

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    Important features including trash support,
    removable media and remote location browsing
    will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
ar: يبدو أن <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> غير متوفر.
    السمات المهمة بما في ذلك دعم النفايات,
    وسائط قابل للإزالة وتصفح الموقع البعيد
    لن يعمل. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[قراءة أكثر]</a>

en: Keep items sorted by their deletion date
ar: ابقاء العناصر مرتبة بتاريخ حذفها

en: Keep items sorted by their modification date
ar: أبقِ العناصر مرتّبة حسب تاريخ تعديلها

en: Keep items sorted by their name
ar: أبقِ العناصر مرتّبة حسب أسمائها

en: Keep items sorted by their size
ar: أبقِ العناصر مرتّبة حسب أحجامها

en: Keep items sorted by their type
ar: أبقِ العناصر مرتبة حسب أنواعها

en: Keyboard _Shortcut:
ar: لوحة المفاتيح _اختصار:

en: Keyboard shortcut already in use
ar: اختصار لوحة المفاتيح قيد الاستخدام بالفعل

en: Kind:
ar: نوع:

en: Label
ar: علامة

en: Label widget
ar: علامة الأداة

en: Last Active View
ar: أحدث عرض نشِيط

en: Last Modified
ar: آخر تعديل

en: Launcher
ar: مُطلق

en: Link
ar: وصلة

en: Link Target:
ar: هدف الوصلة:

en: Link Targets:
ar: ربط الأهداف:

en: List View
ar: عرض القائمة

en: Loading folder contents...
ar: تحميل محتويات المجلد...

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Local Files Only
ar: الملفات المحلية فقط

en: Location
ar: موقع

en: Location:
ar: موقع:

en: Log no operations
ar: عدم تدوين العمليات

en: Log only timestamps
ar: تدوين الطوابع الزمنية

en: Log operations
ar: تدوين العمليات

en: Long
ar: طويل

en: MIME Type
ar: نوع MIME

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ar[0]: أنشئ و_صلة
ar[1]: أنشئ و_صلة
ar[2]: أنشئ و_صلات
ar[3]: أنشئ و_صلات
ar[4]: أنشئ و_صلات
ar[5]: أنشئ و_صلات

en: Mail Recipient
ar: تم تسليم البريد

en: Mark As _Secure And Launch
ar: عين ك _آمن وتشغيل

en: Medium
ar: متوسط

en: Menu
ar: قائمة

en: Metering Mode:
ar: نمط القياسي:

en: Missing dependencies
ar: اعتماديات مفقودة

en: Mixed file owners
ar: مُلاك الملف متعددون

en: Mo_ve to Trash
ar: ا_نقل للمهملات

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
ar: نهج حديث بأزرار توافق المجلدات

en: Modified:
ar: محرر:

en: Mount and open %s (%s)
ar: تركيب وفتح %s (%s)

en: Mount the selected device
ar: ضم الجهاز المحدد

en: Move
ar: نقل

en: Move Dow_n
ar: أسفل

en: Move _Up
ar: فوق

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ar: انقل أو انسخ الملفات المختارة سابقا بأمر قص أو انسخ

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ar: انقل أو انسخ الملفات المختارة سابقا بأمر قص أو انسخ إلى المجلد المحدد

en: Move the currently selected action down by one row.
ar: انقل الإجراء المختار حالياً للأسفل بصف واحد.

en: Move the currently selected action up by one row.
ar: انقل الإجراء المختار حالياً للأعلى بصف واحد.

en: Move the selected file to the Trash | Move the selected files to the Trash
ar[0]: ارسل الملف المحدد إلى سلة المهملات
ar[1]: ارسل الملف المحدد إلى سلة المهملات
ar[2]: ارسل الملفات المحددة إلى سلة المهملات
ar[3]: ارسل الملفات المحددة إلى سلة المهملات
ar[4]: ارسل الملفات المحددة إلى سلة المهملات
ar[5]: ارسل الملفات المحددة إلى سلة المهملات

en: Moving files ...
ar: نقل الملفات...

en: Moving files into "%s"...
ar: ينقل الملفات إلى "%s"...

en: Moving files into the trash...
ar: نقل الملفات إلى المهملات...

en: Multimedia Player
ar: مشغل الوسائط المتعددة

en: N_o to all
ar: لا لل_جميع

en: Name
ar: إسم

en: Name and Extension
ar: الإسم والامتداد

en: Name only
ar: الإسم فقط

en: Names:
ar: أسماء:

en: Navigate to the folder in which the selected file is located
ar: انتقل إلى المجلد الذي يحتوي على الملف المحدد

en: Navigation
ar: تصفح

en: Network
ar: الشبكة

en: Never
ar: أبداً

en: New Empty File
ar: ملف جديد فارغ

en: New Empty File...
ar: ملف جديد فارغ...

en: New File
ar: ملف جديد

en: New Folder
ar: مجلد جديد

en: New Name
ar: إسم جديد

en: New _Tab
ar: تب_ويب جديد

en: New _Window
ar: نافذة _جديدة

en: No Exec field specified
ar: لم يتم تحديد الحقل Exec

en: No URL field specified
ar: لم يتم تحديد حقل المسار

en: No application selected
ar: ﻻ يوجد اي تطبيق محدد

en: No icon
ar: بدون ايقونة

en: No operation which can be redone available.
ar: لا وجود لعملية يمكن إعادة إجراؤها.

en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
ar: لم يتم العثور على أية وحدات نمطية مُعاد تسميتها على النظام. الرجاء التحقق
    من التثبيت أو اتصل بمسؤول النظام. إذا قمت بتثبيت تونار من
    المصدر, يجب التأكد أن الملحق "إعادة التسمية المضمنة" مُمكن.

en: No templates installed in
    "%s"
ar: لايوجد قالب مثبتة في
    "%s"

en: None
ar: بدون

en: None available
ar: غير متوفر

en: Normal Si_ze
ar: حجم _عادي

en: Number - Text
ar: رقم - النص

en: Number - Text - Old Name
ar: الرقم - النص - الإسم القديم

en: Numbering
ar: الترقيم

en: Old Name - Text - Number
ar: الاسم القديم - النص - الرقم

en: Only For Remote Location
ar: فقط لمواقع عند بعد

en: Only for local files
ar: للملفات المحلية فقط

en: Only visible when the menubar is hidden
ar: مرئي عند اختفاء شريط القوائم فقط

en: Ope_n With
ar: فت_ح بواسطة

en: Ope_n With Other Application...
ar: فت_ح بتطبيق آخر...

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
ar[0]: فتح %d نافذة جديدة
ar[1]: فتح %d نافذة جديدة
ar[2]: فتح %d نوافذ جديدة
ar[3]: فتح %d نوافذ جديدة
ar[4]: فتح %d نوافذ جديدة
ar[5]: فتح %d نوافذ جديدة

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
ar: فتح <i>%s</i> و الملفات أخرة من نوع "%s" بـ:

en: Open Item _Location
ar: فتح موقع _العنصر

en: Open With
ar: فتح بـ

en: Open _Parent
ar: افتح الأصل

en: Open a new Thunar window for the displayed location
ar: فتح نافذة تونار جديدة للموقع المعروض

en: Open a new tab for the displayed location
ar: فتح تبويب جديدة للموقع المعروض

en: Open current folder in a new window
ar: فتح المجلد الحالي في نافذة جديدة

en: Open folders
ar: فتح المجلدات

en: Open folders in new tabs on middle click
ar: افتح المجلدات في تبويبات جديدة عند النقر بالزر اﻷوسط

en: Open new thunar instances as tabs
ar: فتح في لسان جديد

en: Open the bulk rename dialog
ar: افتح حوار إجراء إعادة التسمية دفعةً واحدةً

en: Open the desktop folder
ar: افتح مجلد سطح المكتب

en: Open the home folder
ar: افتح مجلد المنزل

en: Open the location "%s"
ar: فتح الموقع "%s"

en: Open the parent folder
ar: افتح المجلد الأصل

en: Open the selected directory in new tab | Open the selected directories in %d new tabs
ar[0]: فتح المجلد المحدد في %d تبويب جديد
ar[1]: فتح المجلد المحدد في تبويب جديد
ar[2]: فتح المجلدين المحددين في %d تبويبين جديدين
ar[3]: فتح المجلدات المحددة في %d تبويبات جديدة
ar[4]: فتح المجلدات المحددة في %d تبويبا جديدا
ar[5]: فتح المجلدات المحددة في %d تبويب جديد

en: Open the selected directory in new window | Open the selected directories in %d new windows
ar[0]: فتح المجلد المحدد في %d نافذة جديدة
ar[1]: فتح المجلد المحدد في نافذة جديدة
ar[2]: فتح المجلدين المحددين في %d نافذتين جديدتين
ar[3]: فتح المجلدات المحددة في %d نوافذ جديدة
ar[4]: فتح المجلدات المحددة في %d نافذة جديدة
ar[5]: فتح المجلدات المحددة في %d نافذة جديدة

en: Open the selected file | Open the selected files
ar[0]: افتح الملف المحدد
ar[1]: افتح الملف المحدد
ar[2]: افتح الملفات المحددة
ar[3]: افتح الملفات المحددة
ar[4]: افتح الملفات المحددة
ar[5]: افتح الملفات المحددة

en: Open the selected files with the default applications
ar: افتح الملفات المحدد بالتطبيقات الافتراضية

en: Optical Drive
ar: محرك الأقراص الضوئية

en: Optical Media
ar: الوسائط البصرية

en: Options:
ar: خيارات:

en: Original Path:
ar: المسار الأصلي:

en: Other Application...
ar: تطبيق آخر...

en: Other Applications
ar: التطبيقات الأخرى

en: Others
ar: أخرى

en: Overwrite
ar: أكتب ‌فوقه

en: Owner
ar: المالك

en: Owner:
ar: المالك:

en: Paste the clipboard
ar: لصق من الحافظة

en: Perl Scripts
ar: سكريبت بيرل

en: Permanently delete the selected file | Permanently delete the selected files
ar[0]: حذف الملف المحدد بشكل نهائي
ar[1]: حذف الملف المحدد بشكل نهائي
ar[2]: حذف الملفات المحددة بشكل نهائي
ar[3]: حذف الملفات المحددة بشكل نهائي
ar[4]: حذف الملفات المحددة بشكل نهائي
ar[5]: حذف الملفات المحددة بشكل نهائي

en: Permission denied
ar: صلاحيات غير كافية

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Phone
ar: هاتف

en: Places
ar: الأماكن

en: Please report bugs to <%s>.
ar: يُرجى اﻹبلاغ عن العلل الى <%s>.

en: Please wait...
ar: إنتظر من فضلك...

en: Pr_eferences...
ar: تف_ضيلات...

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ar[0]: جَهّز الملف المختار ليتم نسخه بأمر لصق
ar[1]: جَهّز الملف المختار ليتم نسخه بأمر لصق
ar[2]: جَهّز الملفات المختارة ليتم نسخها بأمر لصق
ar[3]: جَهّز الملفات المختارة ليتم نسخها بأمر لصق
ar[4]: جَهّز الملفات المختارة ليتم نسخها بأمر لصق
ar[5]: جَهّز الملفات المختارة ليتم نسخها بأمر لصق

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ar[0]: جَهّز الملف المختار ليتم نقله بأمر لصق
ar[1]: جَهّز الملف المختار ليتم نقله بأمر لصق
ar[2]: جَهّز الملفات المختارة ليتم نقلها بأمر لصق
ar[3]: جَهّز الملفات المختارة ليتم نقلها بأمر لصق
ar[4]: جَهّز الملفات المختارة ليتم نقلها بأمر لصق
ar[5]: جَهّز الملفات المختارة ليتم نقلها بأمر لصق

en: Preparing...
ar: تحضير...

en: Print version information and exit
ar: اطبع معلومات الإصدار وأنهِ

en: Program:
ar: البرنامج:

en: Properties
ar: خصائص

en: Python Scripts
ar: سكريبت بيثون

en: Question
ar: سؤال

en: Quit a running Thunar instance
ar: اخرج من نسخة عاملة من ثونار

en: Re_name
ar: إعادة _التسمية

en: Re_name Shortcut
ar: إعادة تسمية الإختصار

en: Read & Write
ar: قراءة وكتابة

en: Read only
ar: قراءة فقط

en: Recency
ar: الحداثة

en: Recent
ar: حديث

en: Recommended Applications
ar: تطبيقات منصوح بها

en: Regular _Expression
ar: تعبير نمطي

en: Reload the current folder
ar: إعادة تحميل المجلد الحالي

en: Removable Drive
ar: محرك أقراص قابل للإزالة

en: Remove Characters
ar: حذف الرموز

en: Remove File | Remove Files
ar[0]: حذف الملف
ar[1]: حذف الملف
ar[2]: حذف الملفات
ar[3]: حذف الملفات
ar[4]: حذف الملفات
ar[5]: حذف الملفات

en: Remove _From Position:
ar: حذف من الموضع:

en: Remove all files and folders from the Trash?
ar: حذف كل ملفات ومجلدات المهملات؟

en: Remove application launcher
ar: إزالة مشغل التطبيق

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
ar[0]: إزالة الملف المحدد من قائمة إعادة تسمية الملفات
ar[1]: إزالة الملف المحدد من قائمة إعادة تسمية الملفات
ar[2]: إزالة الملفات المحددة من قائمة إعادة تسمية الملفات
ar[3]: إزالة الملفات المحددة من قائمة إعادة تسمية الملفات
ar[4]: إزالة الملفات المحددة من قائمة إعادة تسمية الملفات
ar[5]: إزالة الملفات المحددة من قائمة إعادة تسمية الملفات

en: Remove the selected files from Recent
ar: حذف الملفات المحددة من المستخدم مؤخرا

en: Rena_me All
ar: إعادة _التسمية الكل

en: Rename
ar: تعديل الاسم

en: Rename "%s"
ar: أعد تسمية "%s"

en: Rename Launcher Options
ar: اعادة تسمية خيارات المشغل

en: Rename Multiple Files
ar: تغيير إسم عدة ملفات

en: Rename _File
ar: اعادة تسمية _ملف

en: Rename _Launcher
ar: اعادة تسمية _مشغل

en: Rename items listed above, keep this window open.
ar: إعادة تسمية العناصر المدرجة أعلاه، أبق هذه النافذة مفتوحة

en: Rename the selected file | Rename the selected files
ar[0]: تغيير إسم الملف المحدد
ar[1]: تغيير إسم الملف المحدد
ar[2]: تغيير أسماء الملفات المحددة
ar[3]: تغيير أسماء الملفات المحددة
ar[4]: تغيير أسماء الملفات المحددة
ar[5]: تغيير أسماء الملفات المحددة

en: Replace _All
ar: إست_بدل الكل

en: Replace _With:
ar: استبدال بـ:

en: Resident
ar: مقيم

en: Restore (opposite of trash)
ar: استعادة (نقيض سلة المهملات)

en: Restore and S_how
ar: إستعادة وع_رض

en: Restore the selected file to its original location | Restore the selected files to its original location
ar[0]: ارجاع الملفات المحددة إلى موقعها الأصلي
ar[1]: ارجاع الملف المحدد إلى موقعه الأصلي
ar[2]: ارجاع الملفات المحددة إلى موقعها الأصلي
ar[3]: ارجاع الملفات المحددة إلى موقعها الأصلي
ar[4]: ارجاع الملفات المحددة إلى موقعها الأصلي
ar[5]: ارجاع الملفات المحددة إلى موقعها الأصلي

en: Restore the selected file to its original location and open the location in a new window/tab | Restore the selected files to their original locations and open the locations in a new window/tab
ar[0]: ارجاع الملفات المحددة إلى مواقعها الأصلية  وفتح المواقع في نافذة/علامة تبويب جديدة
ar[1]: ارجاع الملف المحدد إلى موقعه الأصلي وفتح الموقع في نافذة/علامة تبويب جديدة
ar[2]: ارجاع الملفات المحددة إلى مواقعها الأصلية وفتح المواقع في نافذة/علامة تبويب جديدة
ar[3]: ارجاع الملفات المحددة إلى مواقعها الأصلية وفتح المواقع في نافذة/علامة تبويب جديدة
ar[4]: ارجاع الملفات المحددة إلى مواقعها الأصلية وفتح المواقع في نافذة/علامة تبويب جديدة
ar[5]: ارجاع الملفات المحددة إلى مواقعها الأصلية وفتح المواقع في نافذة/علامة تبويب جديدة

en: Restoring files...
ar: إستعادة الملفات...

en: Reverse the sort order
ar: عكس ترتيب الفرز

en: Ruby Scripts
ar: سكريبت روبي

en: Run In _Terminal
ar: تشغيل في _الوحدة الطرفية

en: Run Thunar as root
ar: شغل ثونار كجذر

en: Run in _terminal
ar: نفذ في شاشة طرفية

en: Run in daemon mode
ar: شغّل في وضع خفيّ

en: S_kip All
ar: تخ_طى الكل

en: Safely _Remove
ar: _مسح بأمان

en: Search
ar: بحث

en: Search & Replace
ar: بحث و إستبدل

en: Security
ar: الأمن

en: Select _all Files
ar: إخت_يار جميع الملفات

en: Select _by Pattern...
ar: تحديد حسب النمط...

en: Select all files but not those currently selected
ar: اختر كل الملفات ما عدى المحددة مسبقا.

en: Select all files in this window
ar: إختيار جميع الملفات في هذه النافذة

en: Select all files that match a certain pattern
ar: حدد كافة الملفات التي تطابق نمط معين

en: Select an Application
ar: إختر تطبيقا

en: Select an Icon for "%s"
ar: اختر أيقونة لـ "%s"

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Cancel
ar: _إلغاء

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Select
ar: _إختيار

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: pattern entry textbox]
en: _Pattern:
ar: _نمط:

[ctx: Select by Pattern dialog: title]
en: Select by Pattern
ar: تحديد حسب النمط

en: Select files to rename
ar: إختر الملفات لتغيير إسمها

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
ar: حدد هذا الخيار لعرض رمز الشعارات في جزء اختصارات كافة المجلدات التي تم تعريفها في مربع الحوار خصائص إشعار المجلدات.

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
ar: حدد هذا الخيار لعرض رمز الشعارات في جزء شجرة المجلدات التي تم تعريفها في مربع الحوار خصائص إشعار المجلدات.

en: Select this option to draw black frames around thumbnails.
ar: حدّد هذا الخَيار لرسم إطارات سوداء حول الصور المصغَّرة.

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
ar: حدد هذا الخيار لتمكين إشعارات بدء التشغيل عند تشغيل الأمر من مدير الملفات أو من القائمة. لا تدعم كل التطبيقات إشعارات بدء التشغيل.

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
ar: حدد هذا الخيار لعرض المجلدات قبل الملفات عند فرز مجلد.

en: Select this option to open a new tab on middle click instead of a new window
ar: حدّد هذا الخيار لفتح تبويبة جديدة بدل نافذة جديدة عند النقر بالزر اﻷوسط

en: Select this option to open new thunar instances as tabs in an existing thunar window
ar: انتق هذا الخيارلفتح ثونار جديد في نافذة ثونار الحالية

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
ar: حدد هذا الخيار لوضع التسميات التوضيحية للعناصر بجوار الرمز بدلاً من أسفل الرمز.

en: Select this option to run the command in a terminal window.
ar: قم بتفعيل هذا الخيار لتنفيذ الأوامر في نافذة الطرفية.

en: Select this option to show file size in binary format instead of decimal.
ar: حدد هذا الخيار لعرض حجم الملف بصيغة النظام الثنائي بدل العشري

en: Select this option to show the 'Delete' action in the context menu
ar: حدّد هذا الخَيار ﻹظهار زر 'حذف' في قائمة السياق

en: Selection: %s
ar: الاختيارات: %s

en: Send "%s" as compressed archive?
ar: أرسل "%s" كأرشيف مضغوط؟

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
ar[0]: أرسل الملف %d كأرشيف مضغوط؟
ar[1]: أرسل الملف %d كأرشيف مضغوط؟
ar[2]: أرسل الملفات %d كأرشيف مضغوط؟
ar[3]: أرسل الملفات %d كأرشيف مضغوط؟
ar[4]: أرسل الملفات %d كأرشيف مضغوط؟
ar[5]: أرسل الملفات %d كأرشيف مضغوط؟

en: Send _directly
ar: أرسل مبا_شرة

en: Send as _archive
ar: أرسل كأرشيف

en: Send com_pressed
ar: أرسل مضغو_ط

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
ar[0]: أرسل الملف المحدد إلى "%s"
ar[1]: أرسل الملف المحدد إلى "%s"
ar[2]: أرسل الملفات المحددة إلى "%s"
ar[3]: أرسل الملفات المحددة إلى "%s"
ar[4]: أرسل الملفات المحددة إلى "%s"
ar[5]: أرسل الملفات المحددة إلى "%s"

en: Send to _Desktop
ar: أرسل الي سطح المكتب_

en: Set Defa_ult Application...
ar: تعيين تطبيق إفتر_اضي...

en: Set Default Application
ar: تعيين التطبيق الافتراضي

en: Set as wallpaper
ar: تعيين كخلفية

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
ar: إعداد إجراءات المخصصة سيتم إظهاره في إطار قوائم مدير الملفات

en: Shell Scripts
ar: سكريبت شيل

en: Shortcuts Pane
ar: شريط الإختصارات

en: Show Icon E_mblems
ar: عرض أيقونة ال_شعارات

en: Show Icon _Emblems
ar: عرض أيقونة ال_شعارات

en: Show _Hidden Files
ar: أظهر الملفات الم_خبئة

en: Show action to permanently delete files and folders
ar: إظهار زر الحذف النهائي للملفات والمجلدات

en: Show display name
ar: اظهار اسم العرض

en: Show file size in binary format
ar: اعرض حجم الملف بصيغة النظام الثنائي

en: Show filetype
ar: اظهار نوع الملف

en: Show hidden files count
ar: عرض عدد الملفات المخفية

en: Show last modified
ar: اظهار تاريخ آخر تعديل

en: Show number of containing items
ar: عرض رقم العناصر المحتواه

en: Show size
ar: اظهار الحجم

en: Show size in bytes
ar: عرض الحجم كبايتات

en: Show the contents at the normal size
ar: أظهر المحتويات بالحجم العادي

en: Show the contents in less detail
ar: أظهر المحتويات بتفاصيل أقل

en: Show the contents in more detail
ar: أظهر المحتويات بمزيد من التفاصيل

en: Show thumbnails:
ar: _عرض المصغرات:

en: Shutter Speed:
ar: سرعة الغالق:

en: Side Pane
ar: الشريط الجانبي

en: Side Pane (Add Bookmark) | Side Pane (Add Bookmarks)
ar[0]: اللوحة الجانبية (إضافة إشارات مرجعية)
ar[1]: اللوحة الجانبية (إضافة إشارة مرجعية)
ar[2]: اللوحة الجانبية (إضافة إشارات مرجعية)
ar[3]: اللوحة الجانبية (إضافة إشارات مرجعية)
ar[4]: اللوحة الجانبية (إضافة إشارات مرجعية)
ar[5]: اللوحة الجانبية (إضافة إشارات مرجعية)

en: Size
ar: الحجم

en: Size Column of Folders
ar: حجم عمود المجلدات

en: Size in Bytes
ar: الحجم بالبايت

en: Size in bytes
ar: الحجم كبايت

en: Size:
ar: حجم:

en: Size:
ar: الحجم:

en: Software:
ar: البرنامج:

en: Solid State Drive
ar: محرك أقراص ذو حالة صلبة

en: Sort _folders before files
ar: ر_تب المجلدات قبل الملفات

en: Sort items in ascending order
ar: رتب العناصر بترتيب تصاعدي

en: Sort items in descending order
ar: رتب العناصر بترتيب تناقصي

en: Specify a location to open
ar: حدد مكانا لفتحه

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
ar: حدد الم_دة التي بعدها يتم تفعيل العنصر 
    أسفل مؤشر الفأرة عند مرورها فوقه:

en: St_atusbar
ar: شريط الح_الة

en: Standalone
ar: مستقل

en: Stop applying permissions recursively.
ar: إيقاف تطبيق الصلاحيات بشكل متكرر.

en: Stop the _Multi-Disk Drive
ar: إيقاف المحرك _متعدد الأقراص

en: Switch to Next Tab
ar: بدل إلى اللسان التالي

en: Switch to Previous Tab
ar: بدل إلى اللسان السابق

en: System Drive
ar: محرك أقراص النظام

en: T_emplates
ar: القوال_ب

en: Tape
ar: شريط

en: Text - Number
ar: النص - رقم

en: Text _Format:
ar: صيغة _النص:

en: Text of the page's label
ar: نص صفحة العلامات

en: The Thunar development team. All rights reserved.
ar: فريق تطوير ثونار. جميع الحقوق محفوظة.

en: The URL to access.
ar: المسار للوصول إليه.

en: The URL to the documentation of the renamer
ar: مسار وثائق مغير الإسم

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
ar: الأمر (بما في ذلك المعلمات الضرورية) لتنفيذ الإجراء. انظر تفسير معلمة الأمر أدناه للحصول على قائمة متغيرات المعلمات المدعمة، الذي سيتم استبداله عند الشروع في الأمر. عندما يتم استخدام رسالة الأحرف الكبيرة (مثلاً. %F, %D, %N) الإجراء سيطبق حتى إذا تم تحديد أكثر من عنصر واحد. وإلا سيعمل فقط إذا تم تحديد عنصر واحد فقط.

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
ar: وصف العمل الذي سيتم عرضه كتلميح الأدوات في شريط الحالة عند تحديد العنصر من قائمة السياق.

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
ar: الجهاز "%s" يتم إخراجه الآن. هذا الإجراء قد يأخذ بعض الوقت

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
ar: يتم إزالة ضم الجهاز "%s" من طرف النظام. المرجوا عدم إزالة الوسيط أو إلغاء إتصال المحرك

en: The directory "%s" does not exist. Do you want to create it?
ar: المجلد "%s" غير موجود. هل تريد إنشائه؟

en: The file "%s" already exists
ar: الملف "%s" موجود مسبقا

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ar: الملف "%s" موجود بالفعل. هل تريد استبداله؟
    
    إذا قمت باستبدال ملف موجود، سيتم الكتابة فوق محتوياته.

en: The folder "%s" does not exist anymore but is required to restore the file "%s" from the trash
ar: المجلد "%s" لم يعد موجود بعد الآن، لكن هناك حاجة إلى استعادة الملف "%s" من المهملات

en: The folder permissions are inconsistent, you may not be able to work with files in this folder.
ar: صلاحيات المجلد غير متسقة ، قد لا تكون قادرا على العمل مع الملفات في هذا المجلد.

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
ar: سيتم إعادة تعيين أذونات المجلد إلى حالة متناسقة. فقط المستخدمين المسموح لهم بقراءة محتويات هذا المجلد سيسمح لهم بالدخول لهذا المجلد فيما بعد.

en: The following command parameters will be substituted when launching the action:
ar: سيتم استبدال إعدادات التحكم الحالية عند بدأ العمل.

en: The following files were overwritten in the operation you are trying to undo and cannot be restored:
ar: الملفات التالية تم استبدالها في العملية الني تحاول التراجع عنها ولا يمكن استعادتها:

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
ar: صيغة وصف أجزاء التاريخ والوقت لإدراج اسم الملف. على سبيل المثال، سيتم استبداله %Y بالسنة، %m بالشهر و %d باليوم. راجع وثائق المساعدة للحصول على معلومات إضافية.

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
ar: الاسم العملي للإدخال، على سبيل المثال "مستعرض ويب" للفايرفوكس.

en: The icon size for the path entry
ar: حجم أيقونة مسار الإدخال

en: The item will be removed from the history
ar: سيتم إزالة هذا البند من تاريخ

en: The keyboard shortcut for the action.
ar: اختصار لوحة المفاتيح للعمل.

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
ar: اسم الإجراء الذي سيتم عرضه في قائمة السياق.

en: The number of source and target filenames must be the same
ar: عدد إسم ملفات مصدر و هدف يجب أن يكون نفسه

en: The operation you are trying to redo does not have any files associated with it, and thus cannot be redone.
ar: إن العملية التي تحاول إعادة تنفيذها ليس لها أي ملفات مرتبطة بها، وبالتالي لا يمكن إعادة تنفيذها.

en: The operation you are trying to undo does not have any files associated with it, and thus cannot be undone.
ar: إن العملية التي تحاول التراجع عنها ليس لها أي ملفات مرتبطة بها، ولذلك لا يمكن التراجع عنها.

en: The other split pane has multiple open tabs. Closing it will close all these tabs.
ar: اللوحة الأخرى لديها عدة علامات تبويب مفتوحة. اغلاقها سيغلق كل علامات التبويب هذه.

en: The path "%s" does not refer to a directory
ar: المسار "%s" ﻻيدل على مجلد

en: The program to execute, possibly with arguments.
ar: البرنامج المراد تنفيذه، يمكن إستعماله ببنوذ.

en: The root folder has no parent
ar: لا يوجد مجلد أب للمجلد الجذر

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
ar: التطبيق المحدد يستعمل لفتح هذا الملف وملفات أخرى من النوع "%s".

en: The user visible name of the renamer
ar: اسم المستخدم المرئي لمُغير الأسم

en: The working directory for the program.
ar: مجلد عمل للبرنامج.

en: The working directory must be an absolute path
ar: مجلد العمل الحالي يجب أن يكون مسار مطلق

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
ar: توجد بيانات يجب كتابتها للجهاز "%s" قبل أن تتم إزالته. الرجاء عدم إزالة الوسائط أو قطع اتصال محرك الأقراص

en: There is no operation to redo
ar: لا يوجد عملية لإعادة تكرارها

en: There is no operation to undo
ar: لا يوجد عملية للتراجع عنها

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ar: لا توجد مساحة كافية على الوجهة. حاول إزالة ملفات لتوفير مساحة.

en: There is nothing on the clipboard to paste
ar: ﻻ يوجد شئ في الحافظة لإلصاقه

en: This column is reserved for special locations
ar: هذا العمود محجوز لمواقع مميزة

en: This folder already contains a file "%s".
ar: هذا المجلد يحتوي على ملف "%s".

en: This folder already contains a folder "%s".
ar: هذا المجلد يحتوي على المجلد "%s".

en: This folder already contains a symbolic link "%s".
ar: هذا المجلد يحتوي حاليا على وصلة رمزية "%s".

en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
ar: اختصار لوحة المفاتيح هذا مستخدم حاليا بواسطة:'%s'

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
ar[0]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نافذة مدير الملفات منفصلة.
ar[1]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نافذة مدير الملفات منفصلة.
ar[2]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نوافذ مدير الملفات منفصلة.
ar[3]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نوافذ مدير الملفات منفصلة.
ar[4]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نوافذ مدير الملفات منفصلة.
ar[5]: سيؤدي هذا إلى فتح %d نوافذ مدير الملفات منفصلة.

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
ar: هذا سيؤدي إلى إزالة تطبيق الإطلاق الذي يظهر في قائمة الملفات، ولن يلغي تثبيت التطبيق نفسه.
    
    يمكنك فقط إزالة التطبيق المقترن الذي تم إنشاؤها باستخدام مربع التخصيص في الحوار "فتح بواسطة" من مدير الملفات.

en: Thunar
ar: ثونار

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
ar: تونار إعادة التسمية الكل أداة قوية وموسعة لإعادة 
    تسمية ملفات متعددة في وقت واحد.

en: Thunar File Manager
ar: مدير الملفات تونار

en: Thunar Preferences
ar: تفضيلات Thunar

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
ar: تونار مدير ملفات سريع وسهل الإستخدام
    لبيئة سطح المكتب إكسفس.

en: Thunar is a file browser specifically designed for the Xfce Desktop, but also can serve as an alternate file browser for other Desktop environments. It has a simple, clean two-pane design for browsing all your files.
ar: ثونار متصفح ملفات مصمم خصيصا لسطح مكتب Xfce. لكن يمكن استعماله كتصفح ملفات بديل في بيئات مكتب أخرى. يتميز ثونار بتصميم بسيط يمكنك من تصفح جميع ملفاتك.

en: Title Case
ar: خانة العنوان

en: Today
ar: اليوم

en: Today at %X
ar: اليوم عند %X

en: Toggles the display of hidden files in the current window
ar: إظهار أو إخفاء الملفات المخبأة في هذه النافذة

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
ar: تبديل رؤية شريط الإختصارات

en: Toggles the visibility of the tree pane
ar: تبديل رؤية شجرة الشريط

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
ar: تلميح أدوات الإدخال، على سبيل المثال "عرض المواقع على شبكة الإنترنت" في حالة فايرفوكس. ينبغي أن لا يكون مكرر مع الاسم أو الوصف.

en: Trash
ar: المهملات

en: Trash Applet
ar: بريمج المهملات

en: Trash contains %d file | Trash contains %d files
ar[0]: سلة المهملات بها %d ملف
ar[1]: سلة المهملات بها %d ملف
ar[2]: سلة المهملات بها %d ملفات
ar[3]: سلة المهملات بها %d ملفات
ar[4]: سلة المهملات بها %d ملفات
ar[5]: سلة المهملات بها %d ملفات

en: Trash contains files
ar: المهملات تحتوي على ملفات

en: Trash is empty
ar: المهملات فارغة

en: Tree Pane
ar: لوحة الشجرة

en: Trying to move "%s"
ar: محاولة نقل "%s"

en: Trying to restore "%s"
ar: محاولة الإستعادة "%s"

en: Type
ar: النوع

en: UPPERCASE
ar: حروف كبيرة

en: URL:
ar: المسار:

en: USB Drive
ar: محرك أقراص محمول

en: U_nselect all Files
ar: ا_لغاء تحديد كل الملفات

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown closing element <%s>
ar: تم إغلاق عنصر غير معروف <%s>

en: Unknown file owner
ar: مالك الملف مجهول

en: Unknown user "%s"
ar: مستخدم مجهول "%s"

en: Unlink
ar: فك الارتباط

en: Unmount the selected device
ar: إلغاء الضم للجهاز المحدد

en: Unmounting device
ar: فصل الجهاز

en: Unselect all files in this window
ar: الغاء تحديد كل الملفات في هذه النافذة

en: Untitled document
ar: وثيقة بدون عنوان

en: Untrusted application launcher
ar: مُطلق التطبيق غير موثوق به

en: Untrusted link launcher
ar: مُطلق الرابط غير موثوق به

en: Uppercase / Lowercase
ar: حروف كبيرة / حروف صغيرة

en: Usage:
ar: مستخدم:

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
ar[0]: إستعمل "%s" لفتح الملف المحدد
ar[1]: إستعمل "%s" لفتح الملف المحدد
ar[2]: إستعمل "%s" لفتح الملفات المحددة
ar[3]: إستعمل "%s" لفتح الملفات المحددة
ar[4]: إستعمل "%s" لفتح الملفات المحددة
ar[5]: إستعمل "%s" لفتح الملفات المحددة

en: Use De_fault
ar: إستخد_م الإفتراضي

en: Use Startup Notification
ar: إستعمل إشعار بدء التشغيل

en: Use _startup notification
ar: إستعمل تنبي_هات بدء التشغيل

en: Use a _custom command:
ar: إستعمل امر مخ_صص:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
ar: إستعمال أمر مخصص لتطبيق غير متوفر في لائحة التطبيقات أعلاه.

en: Use as _default for this kind of file
ar: إستعمال كإفتراضي ل_هذا النوع من الملفات

en: Varying (no change)
ar: متغير (بدون تغيير)

en: Verifying file contents...
ar: جاري التحقق من محتويات الملف...

en: Video Files
ar: ملفات الفيديو

en: View Settings
ar: عرض الإعدادات

en: View _new folders using:
ar: أظهر المجلدات الحدي_ثة الإستعمال:

en: View the properties of the selected file
ar: أظهر خصائص الملفات المختارة

en: Visible Columns
ar: الأعمدة المرئية

en: Volume Management
ar: إدارة وحدات التخزين

en: Volume:
ar: وحدة التخزين:

en: Warning
ar: تحذير

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
ar: عند تغيير أذونات لمجلد، يمكنك
    أيضا تطبيق التغييرات على محتويات
    المجلد. تحديد السلوك الافتراضي التالي:

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
ar: عند إرسال ملف عن طريق البريد الإلكتروني، يمكنك اختيار أما إرسال الملف مباشرة، كما هو، أو ضغط الملف قبل إرفاقه برسالة بريد إلكتروني. ينصح بشدة بضغط الملفات الكبيرة قبل إرسالها.

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
ar: عند إرسال ملفات متعددة عبر البريد الإلكتروني، يمكنك اختيار إرسال الملفات مباشرة، إرفاق ملفات متعددة برسالة بالبريد إلكتروني، أو إرسال جميع الملفات المضغوطة إلى أرشيف ملف واحد وإرفاق الأرشيف. ينصح بشدة بإرسال الملفات الكبيرة المتعددة كأرشيف.

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
ar: عندما يتم تنشيط النقر المفرد، بإيقاف مؤشر الفارة فوق عنصر يتم تلقائياً تحديده بعد التأخير الذي تم اختياره. يمكنك تعطيل هذا السلوك بتحريك مربع التمرير إلى الموضع أقصى اليسار. هذا السلوك قد يكون مفيداً لتفعيل بنود بنقرات مفردة، وتحديد فقط العنصر دون تنشيطه.

en: Window Settings
ar: إعدادات النافذة

en: Working Directory:
ar: مجلد العمل:

en: Write only
ar: كتابة فقط

en: Writing data to device
ar: كتابة البيانات إلى الجهاز

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
ar: كتبه بينديكت مورر <benny@xfce.org>.

en: Yes to _all
ar: نعم لل_جميع

en: Yesterday
ar: البارحة

en: Yesterday at %X
ar: البارحة عند %X

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
ar: يمكنك أما اختيار تخطي هذا الملف ومواصلة إعادة تسمية الملفات المتبقية، أو إرجاع ملفات أعيدت تسميته سابقا إلى أسمائها السابقة، أو إلغاء العملية بدون التغييرات السابقة.

en: ZIP command terminated with error %d
ar: أمر ZIP إنتهى بخطأ %d

en: Zoom I_n
ar: كبّر_

en: Zoom _Out
ar: صغّر_

en: _About
ar: _حول

en: _Access:
ar: _ولوج:

en: _Add Bookmark
ar: _أضف علامة

en: _Add Files...
ar: _أضف ملفات...

en: _Apply the action to all files and folders
ar: _تطبيق الاجراء على كل الملفات والمجلدات

en: _Ascending
ar: _تصاعدي

en: _At position:
ar: _في الموقع:

en: _Audio Files
ar: _ملفات الصوت

en: _Browse...
ar: _تصفح...

en: _Cancel
ar: _إلغاء

en: _Close
ar: _أغلق

en: _Close Window
ar: _أغلق النّافذة

en: _Command:
ar: _أمر:

en: _Contents
ar: _المحتويات

en: _Copy
ar: _نسخ

en: _Delete
ar: _حذف

en: _Descending
ar: _تنازلي

en: _Description:
ar: _وصف:

en: _Disconnect
ar: -قطع اتصال

en: _Double click to activate items
ar: _نقر مزدوج لتفعيل العناصر

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Eject
ar: _أخرج

en: _Empty File
ar: _ملف فارغ

en: _Empty Trash
ar: _أفرغ سلة المهملات

en: _Execute
ar: _نفذ

en: _File
ar: _ملف

en: _File Pattern:
ar: _نمط الملف:

en: _Forget
ar: _إنسى

en: _Format:
ar: _صيغة:

en: _Go
ar: _إذهب

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Home
ar: _المنزل

en: _Icon Size:
ar: _حجم الأيقونة:

en: _Icon:
ar: _أيقونة:

en: _Image Files
ar: _ملفات صور

en: _Invert Selection
ar: _عكس التحديد

en: _Launch Anyway
ar: _أطلق على أي حال

en: _Link Here
ar: _وصلة هنا

en: _Lock
ar: _قفل

en: _Menubar
ar: _شريط القائمة

en: _Mount
ar: _وصل

en: _Move Here
ar: _أنقل هنا

en: _Name:
ar: _اسم:

en: _Next Tab
ar: اللسان التالي

en: _No
ar: _ﻻ

en: _Number Format:
ar: _صيغة الأرقام:

en: _OK
ar: _موافق

en: _Open
ar: _فتح

en: _Open Location...
ar: _إفتح الموقع...

en: _Open With "%s"
ar: _افتح بـ "%s"

en: _Open With Default Applications
ar: _فتح بالتطبيقات الإفتراضي

en: _Open With:
ar: _فتح بإستخدام:

en: _Other Files
ar: _الملفات الأخرى

en: _Paste
ar: _لصق

en: _Paste Into Folder
ar: _ألصق في المجلد

en: _Previous Tab
ar: التبويب السابق

en: _Properties...
ar: _خصائص...

en: _Reload
ar: _إعادة تحميل

en: _Remove
ar: _حذف

en: _Remove Launcher
ar: _حذف المطلق

en: _Remove Shortcut
ar: _إزالة الإختصار

en: _Remove from Recent
ar: _مسح من المستخدم مؤخرا

en: _Rename
ar: _إعادة التسمية

en: _Rename...
ar: _تغيير إسم...

en: _Replace
ar: _إستبدل

en: _Reset
ar: _إعادة تعيين

en: _Restore
ar: _إستعادة

en: _Retry
ar: _أعد المحاولة

en: _Reversed Order
ar: ترتيب _عكسي

en: _Revert Changes
ar: _عكس التغييرات

en: _Search For:
ar: _ابحث عن:

en: _Send To
ar: _أرسل إلى

en: _Shortcuts
ar: _إختصارات

en: _Show
ar: _أظهر

en: _Side Pane
ar: ال_شريط الجانبي

en: _Single click to activate items
ar: _نقرة واحدة لتفعيل العناصر

en: _Skip
ar: _تجاهل

en: _Skip This File
ar: _تخطي هذا الملف

en: _Start With:
ar: _يبدأ بـ:

en: _Text Files
ar: _ملفات نصية

en: _Text beside icons
ar: _كتابة بجانب الأيقونات

en: _Text:
ar: _النص:

en: _To Position:
ar: _إلى المكان:

en: _Tree
ar: _شجرة

en: _Unmount
ar: _إلغاء الوصل

en: _Video Files
ar: _ملفات الفيديو

en: _View
ar: _عرض

en: _Yes
ar: _نعم

en: a, b, c, d, ...
ar: أ، ب، ج، ...

en: broken link
ar: وصلة مكسورة

en: iPad
ar: ايباد

en: iPhone
ar: ايفون

en: iPod touch
ar: ايبود

en: link to %s
ar: وصلة إلى %s

en: lowercase
ar: حروف صغيرة

en: mixed
ar: مختلطة

en: mount point
ar: نقطة تركيب

en: mountable
ar: قابل للتركيب

en: shortcut
ar: اختصار

en: unknown
ar: مجهول

en: with the following file?
ar: مع الملف التالي؟

en: with the following folder?
ar: مع المجلد التالي؟

en: with the following link?
ar: مع الرابط التالي؟
