xfce4-settings.xfce-4-20 - en to ar translation catalogue (475 entries)

en: %.1f s
ar: %.1f ث

en: %.2f Hz
ar: %.2f هرتز

en: %d MIME type found | %d MIME types found
ar[0]: %d من نوع MIME تم العثور عليه
ar[1]: %d من نوع MIME تم العثور عليهم
ar[2]: %d من نوع MIME تم العثور عليها
ar[3]: %d من نوع MIME تم العثور عليها
ar[4]: %d من نوع MIME تم العثور عليها
ar[5]: %d من نوع MIME تم العثور عليها

en: %g ms
ar: %g م ث

en: %g px
ar: %g بكسل

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
ar: %s (إكسفس %s)
    
    حقوق الطبع (c) 2003-2006.
            كل الحقوق محفوظة. os-cillation e.K.
    
    كتب من طرف Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    مبني على جتك+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    الرجاء الإبلاغ عن الخلل إلى<%s>.

en: 1x (no scaling)
ar: x1(لا قياس)

en: 2x
ar: x2

en: <b>Connecting Displays</b>
ar: <b>توصيل أجهزة العرض</b>

en: <b>No devices found.</b>
ar: <b>لم يتم العثور على أجهزة.</b>

en: ATI Settings
ar: إعدادات ATI

en: A_pplication Shortcuts
ar: إ_ختصارات التطبيق

en: Acceleratio_n:
ar: تسارع:

en: Acceleration _profile:
ar: مواصفات التسارع:

en: Acceleration t_ime:
ar: وقت التسارع:

en: Acceptance _delay:
ar: تأخير التسارع:

en: Accessibility
ar: الإتاحة

en: Active device in the dialog
ar: الجهاز النشط في الحوار

en: Adjust the system-wide display scaling
ar: ضبط قياس الشاشة على نطاق النظام

en: All Files
ar: كل الملفات

en: All _Settings
ar: كل الإعدادات

en: All files
ar: كل الملفات

en: Always
ar: دائماً

en: An unknown error, exit code is %d
ar: خطأ مجهول, رمز الخروج هو %d

en: Anti-aliasing, or font smoothing, can improve the look of text on the screen
ar: مضاد التدرج, أو خط متجانس, يمكن أن يحسن من مظهر النص في الشاشة

en: Appearance
ar: المظهر

en: Application Chooser Button
ar: زر إختيار التطبيق

en: Apply
ar: تطبيق

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
ar: متأكد أنك تريد إعادة تعيين القناة "%s" وكافة خصائصه؟

en: Are you sure you want to reset content type "%s" to its default value?
ar: متأكد أنك تريد إعادة تعيين نوع المحتوى "%s" إلى قيمته الافتراضية؟

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
ar: أمتأكّدٌ أنّك تريد إعادة تعيين الخصائص "%s"؟

en: Array
ar: مصفوفة

en: Assistive _Technologies
ar: التقنيات المُساعدة

en: Assistive technologies will be available the next time you login
ar: التقنيات المساعدة ستكون متاحة في المرة التالية التي تقوم فيها بتسجيل الدخول

[ctx: Automatically generated profile]
en: Automatic
ar: تلقائي

en: B_uttons and Feedback
ar: الأزرار وردود الفعل

en: Beha_vior
ar: سلوك

en: Bind a keyboard shortcut to xfce4-find-cursor to get visual feedback of the mouse pointer's current location.
ar: حدد اختصار لوحة المفاتيح لـ xfce4-find-cursor للحصول على ملاحظة مرئية تدل على موقع مؤشر الفأرة.

en: Blink _delay:
ar: مهلة الوميض:

en: Boolean
ar: منطقي

en: Bounce Keys
ar: تكرر المفاتيح

en: Bounce keys
ar: تكرر المفاتيح

en: Bounce keys are disabled
ar: تم تعطيل المفاتيح المتكررة

en: Bounce keys are enabled
ar: تم تمكين المفاتيح المتكررة

en: Brave
ar: بريف

en: Browse the file system
ar: استعرض نظام الملفات

en: Browse the file system to choose a custom command.
ar: تصفح نظام الملفات لإختيار امر مخصص.

en: Browse the web
ar: تصفح الوِب

en: Buttons
ar: أزرار

en: Caja File Manager
ar: مدير الملفات Caja

en: Camera
ar: آلة التصوير

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Change la_yout option
ar: تغيير خيارات التخطيط

en: Channel
ar: قناة

en: Choose Application...
ar: اختر تطبيق...

en: Choose Preferred Application
ar: إختر التطبيق المفضل

en: Choose a custom File Manager
ar: إختر مدير ملفات مخصص

en: Choose a custom Mail Reader
ar: إختر قارئ البريد إلكتروني مخصص

en: Choose a custom Terminal Emulator
ar: إختر محاطي طرفية مخصص

en: Choose a custom Web Browser
ar: إختر متصفح وب مخصص

en: Circular scrolling
ar: تمرير دائري

en: Clear
ar: مسح

en: Clear filter
ar: امسح المرشّح

en: Clockwise
ar: مع عقارب الساعة

en: Close
ar: غلق

en: Co_mpose key
ar: إعداد المفتاح

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ar: CMYK الافتراضي

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ar: الرمادي اﻻفتراضي

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ar: RGB اﻻفتراضي

en: Comm_and:
ar: أ_مر:

en: Command
ar: أمر

en: Configure pointer device behavior and appearance
ar: إعداد جهاز المؤشر سلوك ومظهر

en: Configure screen settings and layout
ar: إعداد إعدادات الشاشة و التصميم

en: Configure...
ar: تعديل…

en: Could not create the settings dialog.
ar: غير قادر على إنشاء حوار الإعدادات.

en: Counterclockwise
ar: عكس عقارب الساعة

en: Create
ar: إنشاء

en: Cursor
ar: المؤشر

en: Cursor si_ze:
ar: حجم الم_ؤشر:

en: Custom _DPI setting:
ar: إعدادات _DPI المخصصة:

en: Customize the look of your desktop
ar: خصص مظهر سطح مكتبك

en: DEVICE NAME
ar: إسم الجهاز

en: D_istance:
ar: مسا_فة:

en: De_vice:
ar: ج_هاز:

en: Debian Sensible Browser
ar: متصفح معقولة دبيان

en: Debian X Terminal Emulator
ar: ديبيان X محاكي المحطة الطرفية

en: Default
ar: تلقائي

en: Default Application
ar: التطبيقات الافتراضية

en: Default Fon_t
ar: ال_خط الإفتراضي

en: Default _Monospace Font
ar: خط افتراضي _ثابت

en: Default:
ar: اﻻفتراضي:

en: Define shortcuts for la_unching applications:
ar: تعريف إختصارات بدء التطبيقات:

en: Delete
ar: حذف

en: Desktop icons
ar: أيقونات سطح المكتب

en: Device
ar: جهاز

en: Digital display
ar: العرض الرقمي

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
ar: تعطيل المفاتيح الثابتة إذا ضُغط المفتاح مرتين

en: Disable touchpad _while typing
ar: تعطيل لوحة اللمس أثناء الكتابة

en: Disabled
ar: تعطيل

en: Display
ar: العرض

en: Display:
ar: جهاز العرض:

en: Displays
ar: العرض

en: Do not wait for a window manager on startup
ar: عدم إنتظار مدير النوافذ عند بدء التشغيل

en: Do nothing
ar: لا تفعل شيء

en: Double
ar: مضاعف

en: Double Click
ar: نقر مزدوج

en: Drag and Drop
ar: سحب وإسقاط

en: Duratio_n:
ar: المدة:

en: Edge scrolling
ar: التمرير عند الحافة

en: Edit Property
ar: تحرير الخصائص

en: Edit keyboard settings and application shortcuts
ar: تحرير إعدادات لوحة المفاتيح واختصارات التطبيقات

en: Edit selected property
ar: تحرير الخصائص المحددة

en: Empty
ar: فارغ

en: Enable
ar: تمكين

en: Enable _event sounds
ar: تمكين أصوات الحالة

en: Enable color management for %s
ar: تمكين إدارة اﻷلوان لِـ %s

en: Enable e_ditable accelerators
ar: تمكين مسرعات التحرير

en: Enable hori_zontal scrolling
ar: تمكين التمرير الأفقي

en: Enable input feedbac_k sounds
ar: تمكين أصوات ردود فعل الإدخال

en: Enable or disable event sounds globally (requires "Canberra" support)
ar: تمكين أو تعطيل أصوات الأحداث (يتطلب دعم "Canberra " )

en: Encompass
ar: يشمل

en: Enlightened Terminal Emulator
ar: محاكي ترفية Enlightened

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
ar: أدخل الامر الذي اريد أن يعمل مع الإختصار.

en: Epiphany Web Browser
ar: متصفّح الوِب إبِفَني

en: Event sounds
ar: أصوات الاحداث

en: Evolution
ar: إيفُليوشن

en: Executable Files
ar: الملفات التنفيذية

en: Extend to the right
ar: مدد إلى اليمين

en: Failed to add new application "%s"
ar: فشل إضافة التطبيق الجديد "%s"

en: Failed to connect to xfconf daemon. Reason: %s
ar: فشل في الاتصال بالبرنامج الخفي xfconf. السبب: %s

en: Failed to create temporary directory
ar: فشل إنشاء مجلد مؤقت

en: Failed to execute default File Manager
ar: فشل تشغيل مدير الملفات الإفتراضي

en: Failed to execute default Mail Reader
ar: فشل تشغيل قارئ البريد الإلكتروني الإفتراضي

en: Failed to execute default Terminal Emulator
ar: فشل تشغيل محاكي الطرفية الإفتراضي

en: Failed to execute default Web Browser
ar: فشل تشغيل متصفح وب الإفتراضي

en: Failed to extract archive
ar: فشل إستخراج الأرشيف

en: Failed to install theme
ar: فشل تثبيت السمة

en: Failed to launch shortcut "%s"
ar: فشل بدء تشغيل الاختصار "%s"

en: Failed to open %s for writing
ar: فشل فتح الملف %s للكتابة

en: Failed to set application "%s" for mime type "%s".
ar: فشل تعيين التطبيق "%s" لنوع mime "%s".

en: Failed to set default File Manager
ar: فشل تعيين مدير ملفات إفتراضي

en: Failed to set default Mail Reader
ar: فشل تعيين قارئ البريد الإلكتروني الإفتراضي

en: Failed to set default Terminal Emulator
ar: فشل تعيين محاكي طرفية إفتراضي

en: Failed to set default Web Browser
ar: فشل تعيين متصفح إفتراضي

en: File Manager
ar: مدير الملفات

en: Find Cursor
ar: اعثر على المؤشر

en: Font quality on a TFT or LCD screen can be greatly improved by choosing the correct sub-pixel order of the screen
ar: يمكن تحسين نوعية الخط على شاشة TFT أو LCD كثيرا باختيار ترتيب sub-pixel الصحيح للشاشة

en: Fork to the background
ar: تفرغ إلى الخلفية

en: Full
ar: كامل

en: GNOME Terminal
ar: طرفية جنوم

en: Galeon Web Browser
ar: Galeon متصفح الوب

en: Geary
ar: جيري

en: General
ar: عام

en: Google Chrome
ar: جوجل كروم

en: Graphical Settings Manager for Xfce
ar: مدير الإعدادات الرسومية ل Xfce

en: Graphical settings editor for Xfconf
ar: محرر إعدادات رسومي لـإكسفس4

en: Half (left-handed)
ar: نصف (اليد اليسرى)

en: Hintin_g:
ar: تلميح:

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Horizontal and Vertical
ar: أفقي و عمودي

en: Icecat
ar: أيس كات

en: Iceweasel
ar: آيس ويزل

en: Icons
ar: أيقونات

en: If selected, keyboard shortcuts for menu items can be changed by hovering the mouse over the menu item and pressing the new key combination for the shortcut
ar: إذا تم تحديده، يمكن تغيير اختصارات لوحة المفاتيح للعناصر اسفل الفأرة من القائمة واختيار مفاتيح الاختصار الجديدة

en: Improve keyboard and mouse accessibility
ar: تحسين الولوج للوحة المفاتيح والفارة

en: Install %s theme
ar: تثبيت %s سمة

en: Int
ar: عدد صحيح

en: Integer
ar: صحيح

en: Invalid helper type "%s"
ar: نوع المساعد غير سليم "%s"

en: Inverted
ar: مقلوب

en: Jumanji
ar: جومتجي

en: KMail
ar: بريد كدي

en: K_eystroke delay:
ar: مهلة التأخير:

en: Keep this configuration
ar: الحفاظ على هذا الإعداد

en: Key_board layout
ar: تخطيط لوحة المفاتيح

en: Keyboa_rd
ar: ل_وحة المفاتيح

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Keyboard layout selection
ar: اختيار تخطيط لوحة المفاتيح

en: Konqueror Web Browser
ar: متصفح الوب كونكيرور

en: Laptop
ar: حاسوب محمول

en: Laptop Screen
ar: شاشة الحاسب المحمول

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
ar: إطلاق المساعد الافتراضي للنوع مع المعلمة الاختيارية، حيث سيكون النوع أحد القيم التالية.

en: Layout
ar: تصميم

en: Le_ft-handed
ar: اليد اليسرى

en: Left
ar: يسار

en: Links Text Browser
ar: Links متصفح النصوص

en: Locked
ar: مغلق

en: Lynx Text Browser
ar: Lynx متصفح النصوص

en: MIME Type
ar: نوع MIME

en: Ma_ximum speed:
ar: سرعة عالية:

en: Mail Reader
ar: قارء البريد الالكتروني

en: Many fonts contain information that provides extra hints as to how best draw the font; pick whichever looks best according to personal preference
ar: العديد من الخطوط تحتوي على المعلومات وتلميحات إضافية لرسم الخط؛ اختر أيهما تبدو أفضل وفقا لرغبتك

en: Medium
ar: متوسط

en: Menus and Buttons
ar: قوائم وازرار

en: Midori
ar: ميدوري

en: Minimal interface to set up an external output
ar: واجهة الحد الأدنى لإعداد المخرجات الخارجية

en: Mirror Displays
ar: عرض المرآة

en: Mirror Screens
ar: شاشات المرآة

en: Monitor
ar: مراقب

en: Monitor %s
ar: مراقب %s

[ctx: Monitor vendor]
en: Unknown
ar: مجهول

en: Mouse (relative)
ar: فأرة (نسبي)

en: Mouse Emulation
ar: محاكي الفأرة

en: Mouse and Touchpad
ar: فأرة و لوحة اللمس

en: Move currently selected item down by one row
ar: نقل العنصر المحدد حاليا للاسفل صف واحد

en: Move currently selected item up by one row
ar: نقل العنصر المحدد حاليا للأعلى صف واحد

en: Mozilla Browser
ar: متصفح موزيلا

en: Mozilla Firefox
ar: موزيلا فَيَرفُكس

en: Mozilla Mail
ar: بريد موزيلا

en: Mozilla Thunderbird
ar: موزيلا تندربيرد

en: Nautilus
ar: ناوتلس

en: Netscape Navigator
ar: متصفح ناوتلس

en: Never
ar: أبدًا

en: New Property
ar: خصائص جديدة

en: New property
ar: خصائص جديدة

en: No
ar: لا

en: No AT-SPI provider was found on your system
ar: لم يتم العثور على موفر AT-SPI على النظام

en: No application selected
ar: ﻻ يوجد اي تطبيق محدد

en: No command specified
ar: بدون أوامر محددة

en: No helper defined for "%s".
ar: لا يوجد مساعد مُعرَف من أجل "%s".

en: None
ar: لا شيء

en: None (right-handed)
ar: بدون (اليد اليمنى)

en: None available
ar: غير متوفّر

en: Notifications
ar: اﻹشعارات

en: Only %s (1)
ar: فقط %s (1)

en: Only %s (2)
ar: فقط %s (2)

en: Only Display 1
ar: عرض 1 فقط

en: Only Display 2
ar: عرض 2 فقط

en: Open
ar: فتح

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
ar: افتح <i>%s</i> وباقي الملفات من نوع "%s" باستخدام:

en: Opera Browser
ar: متصفح أوبرا

en: Other Applications
ar: التطبيقات الأخرى

en: Override the detected monitor resolution if fonts look too large or too small
ar: تجاوز دقة وضوح الشاشة إذا كانت الخطوط تبدو كبيرة جداً أو صغيرة جداً

en: PCMan File Manager
ar: PCMan مدير الملفات

en: PCManFM-Qt File Manager
ar: مدير الملفات PCManFM-Qt

en: Pen (absolute)
ar: قلم (مطلق)

en: Perl Scripts
ar: بيرل سكريبت

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
ar: المرجوا تحديد مدير
    ملفات مفضل ثم ضغط نعم للمضي قدما.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
ar: المرجوا تحديد قارء
    بريد مفضلثم ضغط نعم للمضي قدما.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
ar: المرجوا تحديد محاكي
    طرفية مفضل ثم ضغط نعم للمضي قدما.

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
ar: المرجوا تحديد متصفح
    وب المفضل الآن ثم ضغط نعم للمضي قدما.

en: Please report bugs to <%s>.
ar: الرجاء الإبلاغ عن علة في <%s>.

en: Pointer Speed
ar: سرعة المؤشر

en: Press left mouse button to change the selected application.
ar: إضغط بالزر الأيمن للفأرة لتغيير التطبيق المحدد.

en: Preview
ar: معاينة

en: Primary Display:
ar: جهاز العرض اﻷساسي:

en: Print version information and exit
ar: اطبع معلومات الإصدار وأنهِ

en: Printer
ar: الطابعة

[ctx: Profile quality]
en: High Quality
ar: جودة عالية

[ctx: Profile quality]
en: Low Quality
ar: جودة منخفضة

[ctx: Profile quality]
en: Medium Quality
ar: جودة متوسطة

en: Property
ar: خصائص

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
ar: يمكن أن تكون أسماء الملكية تشمل فقط أحرف A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and ASCII '>', إضافة إلى '/' كفاصل

en: Property names cannot end with a '/' character
ar: أسماء الخصائص لا يمكن أن تنتهي بحرف '/'

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
ar: لا يمكن أن تحتوي أسماء الخصائص اثنين أو أكثر من الأحرف '/' متتالية

en: Property names must start with a '/' character
ar: أسماء الخصائص يجب أن تبدأ بحرف '/'

en: Python Scripts
ar: بيثون سكريبت

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
ar: استفهم من المساعد الافتراضي عن النوع، حيث سيكون النوع أحد القيم التالية.

en: Question
ar: السؤال

en: ROX-Filer
ar: مرشح ROX

en: RXVT Unicode
ar: RXVT يونيكود

en: R_epeat interval:
ar: فترة التكرار:

en: R_esolution:
ar: الدقة:

en: Read your email
ar: إقرء بريدك الإلكتروني

en: Recommended Applications
ar: التطبيقات الموصى بها

en: Ref_lection:
ar: إنعكاس:

en: Refresh
ar: أنعش

en: Refresh _rate:
ar: م_عدل التحديث:

en: Rendering
ar: تقديم

en: Repe_at speed:
ar: سرعة الت_كرار:

en: Replace running xsettings daemon (if any)
ar: استبدال تشغيل إعدادx للبرنامج الخفي (إن وجد)

en: Reset selected property
ar: إعادة تعيين الخصائص المحددة

en: Reset to Default
ar: استعد الافتراضيات

en: Reset to Defaults
ar: إعادة إلى الوضع الإفتراضي

en: Reset to _Defaults
ar: إعادة إلى الوضع الإفتراضي

en: Resetting a channel will permanently remove those custom settings.
ar: إعادة تعيين القناة سيزيل بشكل دائم الإعدادات المخصصة.

en: Resetting a property will permanently remove those custom settings.
ar: إعادة التعيين الخصائص ستزيل بشكل دائم الإعدادات المخصصة.

en: Resolution:
ar: الدقة:

en: Restore num l_ock state on startup
ar: استعادة حالة num l_ock عند بدء التشغيل

en: Restore the previous configuration
ar: إستعادة الإعداد السابق

en: Reverse scroll d_irection
ar: عكس إت_جاه التمرير

en: Ri_ght-handed
ar: اليد اليمنى

en: Right
ar: يمين

en: Ro_tation:
ar: دوران:

en: Rodent File Manager
ar: مدير الملفات Rodent

en: Ruby Scripts
ar: روبي سكريبت

en: SOCKET ID
ar: مُعرف المقبس

en: Sakura
ar: ساكورا

en: Save
ar: حفظ

en: Scanner
ar: الماسح الضوئي

en: Scrolling
ar: تمرير

en: Scrolling _mode:
ar: طريقة تمرير العجلة:

en: Select Application
ar: حدد التطبيق

en: Select a default font
ar: إختر الخط المبدئي

en: Select a default monospace font
ar: حدد خطاً افتراضياً ثابتاً

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
ar: اختر رصدا لتغيير خصائصه، اسحبه إلى إعادة ترتيب الموقع

en: Select an Application
ar: اختر تطبيقا

en: Select application
ar: إختر تطبيقا

en: Select command
ar: إختر الامر

en: Selected output not disabled
ar: الإخراج المحدد غير معطل

en: Sensitivit_y:
ar: الحساسية:

en: Set the acceleration and sensitivity for the selected device to the default values
ar: ضبط تسريع وحساسية الجهاز المحدد إلى القيم الافتراضية

en: Setti_ngs
ar: إعدادات

en: Settings
ar: إعدادات

en: Settings Editor
ar: محرر الإعدادات

en: Settings Manager
ar: مدير الإعدادات

en: Settings dialog to show
ar: حوار الإعدادات للعرض

en: Settings manager socket
ar: مقبس مدير الإعدادات

en: Shell Scripts
ar: شيل سكريبت

en: Shortcut
ar: إختصار

en: Shortcut Command
ar: أمر الإختصار

en: Shortcut:
ar: إختصار:

en: Show _blinking
ar: أظهر الومي_ض

en: Show images in _menus
ar: إظهار الصور في القوائم

en: Show images on _buttons
ar: إظهار الصور على الأزرار

en: Show location of pointer on keypress
ar: إظهار موقع المؤشر عند ضغط أحد المفاتيح

en: Show popup windows to identify displays
ar: إظهار نوافذ منبثقة لتحديد أجهزة العرض

en: Size
ar: حجم

en: Slight
ar: خفيف

en: Slow Keys
ar: مفاتيح بطيئة

en: Slow keys
ar: مفاتيح بطيئة

en: Slow keys are disabled
ar: تم تعطيل المفاتيح البطيئة

en: Slow keys are enabled
ar: تم تمكين المفاتيح البطيئة

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
ar: حدد التطبيق الذي تريد إستعماله
    كمدير ملفات إفتراضي لإكسفس:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
ar: حدد التطبيق الذي تريد إستعماله
    كقارء البريد إفتراضي لإكسفس:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
ar: حدد التطبيق الذي تريد إستعماله
    كمحاكي طرفية إفتراضي لإكسفس:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
ar: حدد التطبيق الذي تريد إستعماله
    كمتصفح وب إفتراضي لإكسفس:

en: Specify whether icons should be displayed next to items in menus
ar: حدد هل يتم عرض أيقونات العناصر في القوائم

en: Specify whether icons should be displayed next to text in buttons
ar: حدد هل يتم إخفاء أيقونات العناصر في القوائم

en: Specify whether mouse clicks and other user input will cause event sounds to play
ar: حدد هل تُحدث نقرات الفأرة وإدخال المستخدم الأخرى أصوات

en: Specify whether or not the text cursor blinks
ar: حدد هل يومض مؤشر النص أم لا

en: St_yle
ar: نمط

en: Status
ar: الحالة

en: Sticky Keys
ar: مفاتيح ثابتة

en: Sticky keys
ar: ثبات المفاتيح

en: Sticky keys are disabled
ar: تم تعطيل ثبات المفاتيح

en: Sticky keys are enabled
ar: تم تمكين ثبات المفاتيح

en: String
ar: سلسلة

en: Sub-_pixel order:
ar: ترتيب sub _pixel:

en: Surf
ar: تصفح

en: TYPE [PARAMETER]
ar: نوع [المعلمة]

en: T_ouchpad
ar: لوحة اللم_س

en: Tab_let
ar: جهاز لوحي

en: Tap touchpad to clic_k
ar: النقر على لوحة اللمس للنقر

en: Television
ar: تلفاز

en: Terminal Emulator
ar: محاكي الطرفية

en: Text
ar: نص

en: Text next to icons
ar: النص يلي الأيقونات

en: Text under icons
ar: التص تحت الأيقونات

en: Th_reshold:
ar: بداية:

en: The Xfce Settings Daemon
ar: بريمج إعدادات إكسفس

en: The Xfce development team. All rights reserved.
ar: فريق تطوير إكسفس. كل الحقوق محفوظة.

en: The amount of time, in milliseconds, required between keystrokes
ar: مقدار الوقت، بالميلي ثانية، المطلوب بين ضغطات المفاتيح

en: The amount of time, in milliseconds, that must elapse before a keystroke will be accepted
ar: مقدار الوقت، بالميلي ثانية، التي يجب انقضاؤها قبل قبول ضغطه أخرى

en: The command may not be empty.
ar: يجب أن لا يكون الأمر فارغاً.

en: The delay, in milliseconds, between successive blinks of the cursor
ar: التأخير بالمللي ثانية، بين التأشيرات المتعاقبة للمؤشر

en: The factor at which the pointer's speed will increase as the mouse is moved
ar: عامل سرعة المؤشر سيقل عند التنقل بالفارة

en: The last active output must not be disabled, the system would be unusable.
ar: يجب عدم تعطيل آخر إخراج نشط، سيكون النظام غير قابل للاستخدام.

en: The maximum pointer speed after acceleration
ar: أقصى سرعة للمؤشر عند زيادة السرعة

en: The mouse pointer cannot move farther than this distance between two clicks for them to be considered a double click
ar: لا يمكن نقل مؤشر الفارة أبعد من هذه المسافة بين نقرتين وتعريفها كنقرة مزدوجة

en: The number of pixels the pointer must move before a drag operation will start
ar: عدد وحدات البكسل التي يتحركها المؤشر قبل بدأ عملية السحب

en: The number of pixels the pointer must move in a short time before it starts accelerating
ar: عدد وحدات البكسل يجب تحريك المؤشر بوقت قصير قبل أن يبدأ بالتسارع

en: The ramp used to reach maximum pointer speed
ar: التسارع المستخدم للوصول إلى سرعة المؤشر القصوى

en: The rate at which keystrokes are generated while a key is pressed
ar: معدل إنشاء ضغطات المفاتيح أثناء الضغط على مفتاح

en: The root element ('/') is not a valid property name
ar: عنصر الجذر ('/') ليس اسم خاصية صالح

en: The system defaults will be restored next time you log in.
ar: سيتم استعادة الإعدادات الافتراضية للنظام عند تسجيل الدخول المرة القادمة.

en: The time, in milliseconds, before a pressed key begins repeating
ar: الوقت، بالميلي ثانية، قبل أن يبدأ المفتاح المضغوط بالتكرار

en: The time, in milliseconds, between repeated motion events
ar: الوقت، بالميلي ثانية، بين أحداث الحركة المتكررة

en: The time, in milliseconds, between the initial key press and first repeated motion event
ar: الوقت، بالميلي ثانية، بين الحركة الأولى وأول حركة مكررة

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
ar: الوقت، بالميلي ثانية، للوصول إلى الحد الأقصى للسرعة

en: This font will be used as the default font used when drawing user interface text
ar: سيستخدم هذا الخط كإفتراضي عند رسم نص واجهة المستخدم

en: This font will be used as the default monospace font, for example by terminal emulators.
ar: سيتم استخدام هذا الخط كخط ثابت افتراضياً، على سبيل المثال بواسطة محاكيات الطرفية.

en: This will remove your custom mime-association and restore the system-wide default.
ar: هذا سيزيل الارتباط mime الذي خصصته ويستعيد المنظومة الافتراضي.

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
ar: هذا سيعيد تعيين كافة الاختصارات إلى قيمها الافتراضية. هل تريد حقا القيام بهذا؟

en: Thunar
ar: تونار

en: Ti_me:
ar: ال_زمن:

en: To help prevent accidental keystrokes, slow keys requires that a key is held for a certain minimum amount of time before the keystroke will be accepted.
ar: للمساعدة في منع الضغطات العرَضية للمفاتيح، مفاتيح بطيئة يتطلب الضغط باستمرار على المفتاح لفترة محددة على اﻷقل قبل قبول الضغطة.

en: To help prevent accidental multiple keystrokes, bounce keys imposes a minimum delay between keystrokes.
ar: للمساعدة في منع ضغطات المفاتيح المتكررة، تفرض bounce keys حداً أدنىً من الانتظار بين الضغطات.

en: Trac_king mode:
ar: نمط التتبع:

en: Two mouse clicks in less than this length of time (in milliseconds) will be considered a double click
ar: انقر نقرتين بالفارة, طول هذه الفترة الزمنية (بالمللي ثانية) سيحدد النقر المزدوج

en: Two-finger scrolling
ar: التمرير بأصبعين

en: Type
ar: نوع

en: Type '%s --help' for usage.
ar: اكتب '%s --help' لدليل المستخدم.

en: Typing Settings
ar: إعدادات الكتابة

en: Unable to initialize GTK+.
ar: غير قادر على بدء GTK+.

en: Unable to launch the proprietary driver settings
ar: غير قادر على إطلاق مدير خصائص برنامج التشغيل

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
ar: غير قادر على الاستعلام عن إصدار الملحق RandR قيد الاستخدام

en: Unable to start "%s"
ar: تعذر بدء "%s"

en: Unable to start the Xfce Display Settings
ar: غير قادر على بدء مدير عرض إكسفس

en: Unknown
ar: مجهول

en: Unknown format, only archives and directories are supported
ar: صيغة مجهولة, يتم دعم الأرشيفات والمجلدات فقط

en: Unsigned Int
ar: عدد صحيح موجب

en: Unsigned Int64
ar: Int64 غير موقعة

en: Use _bounce keys
ar: استخدم مفاتيح متكررة

en: Use _startup notification
ar: إستعمل تنبي_هات بدء التشغيل

en: Use a c_ustom command:
ar: استعمل أمرا مخصصا:

en: Use a custom application which is not included in the above list.
ar: إستعمل تطبيق مخصص غير وجود في اللائحة أعلاه.

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
ar: استخدم أمر مخصص لأحد التطبيقات التي لا توجد في قائمة التطبيقات أعلاه.

en: Use slow _keys
ar: إستعمل المفاتيح البطي_ئة

en: Use the command line
ar: إستعمل سطر الأوامر

en: User Set
ar: مجموعة المستخدم

en: Value
ar: قيمة

en: Variant
ar: مغاير

en: Version information
ar: معلومات النسخة

en: Vertical
ar: عمودي

en: Vertical BGR
ar: BGR عمودي

en: Vertical RGB
ar: RGB عمودي

en: W3M Text Browser
ar: W3M متصفح النصوص

en: Warning
ar: تحذير

en: Web Browser
ar: متصفّح وِب

en: Webcam
ar: كاميرا الويب

en: When enabled, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) do not need to be held down (they can be pressed and then released) when multiple keys would normally need to be pressed at the same time.
ar: عند تمكينه، مفاتيح التعديل (مثل Control و Alt و Shift) لا تحتاج الضغط باستمرار (يمكن الضغط والإفلات) عند الحاجة لضغط مفاتيح متعددة في نفس الوقت.

en: When enabled, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad.
ar: عند تمكينه, سيمكن التحكم بمؤشر الفأرة باستخدام لوحة مفاتيح اﻷرقام.

en: When enabled, the session manager will start the required applications for screen readers and magnifiers.
ar: عند تمكينه، سيشغّل مدير الجلسة التطبيقات المطلوبة لقارئات الشاشة والمكبرات

en: When selected, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) will remain locked in the pressed state until pressed again
ar: عند تحديده مفاتيح التعديل (مثل التحكم و Alt و Shift) ستبقى مؤمنة عند الضغط عليه حتى تضغط عليها مرة أخرى

en: When selected, pressing and holding down a key emits the same character over and over again
ar: عند تحديده، الضغط باستمرار على مفتاح يكتب الحرف نفسه مرارا وتكرارا

en: When selected, the "sticky keys" feature will be disabled if two keys are pressed simultaneously
ar: عند تحديده، يتم تعطيل ميزة "ثبات المفاتيح" إذا تم الضغط على مفتاحين في أن واحد

en: When selected, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad
ar: عند تحديدها, سيتم التحكم في مؤشر الفأرة بأرقام لوحة المفاتيح

en: When selected, the scroll wheel will work in the opposite direction
ar: عند تحديده، سوف تعمل عجلة التمرير في الاتجاه المعاكس

en: When selected, the touchpad will be disabled when the keyboard is being used
ar: عند تحديده، يتم تعطيل لوحة اللمس عند استخدام لوحة المفاتيح

en: Workspace %d
ar: مساحة العمل %d

en: X Terminal
ar: طرفيّة X

en: Xfce Panel
ar: شريط إكسفس

en: Xfce Settings Daemon
ar: عفريت إعدادات Xfce

en: Xfce Terminal
ar: محاكي طرفية إكسفس

en: Xfe File Manager
ar: مدير الملفات Xfe

en: Yes
ar: نعم

en: _Acceleration delay:
ar: _مهلة التسريع:

en: _Add
ar: _إضافة

en: _Behavior
ar: _سلوك

en: _Browse...
ar: _استعراض...

en: _Cancel
ar: _إلغاء

en: _Close
ar: _غلق

en: _Devices
ar: _أجهزة

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Enable anti-aliasing
ar: _تمكين الصقل

en: _Enable assistive technologies
ar: _تمكين التقنيات المساعدة

en: _Enable key repeat
ar: _تفعيل تكرار المفتاح

en: _Filter:
ar: _المرشح:

en: _Fonts
ar: _خطوط

en: _General
ar: _عام

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Icons
ar: _أيقونات

en: _Internet
ar: _إنترنت

en: _Keyboard model
ar: _نموذج لوحة المفاتيح

en: _Layout
ar: _تخطيط

en: _Lock sticky keys
ar: _إقفال ثبات المفاتيح

en: _Mirror displays
ar: _عرض المرآة

en: _Monitor
ar: _مراقب

en: _Mouse
ar: _فأرة

en: _OK
ar: _موافق

en: _Open
ar: _فتح

en: _Other...
ar: _أخرى...

en: _Property:
ar: _خصائص:

en: _Remove
ar: _حذف

en: _Repeat delay:
ar: _مهلة التكرار:

en: _Reset
ar: _إعادة تعيين

en: _Reset Channel
ar: _إعادة تعيين القناة

en: _Reset to Defaults
ar: _إعادة للوضع الإفتراضي

en: _Rotation:
ar: _دوران:

en: _Test area:
ar: _منطقة التجارب:

en: _Theme
ar: _سِمة

en: _Type:
ar: _نوع:

en: _Use mouse emulation
ar: _إستعمل محاكي الفارة

en: _Use sticky keys
ar: _استخدم مثبتات المفاتيح

en: _Utilities
ar: _أدوات

en: _Value:
ar: _قيمة:

en: _Window Scaling
ar: _قياس النافذة

en: control;panel;center;system;settings;personalize;hardware;
ar: التحكم؛اللوحة؛المركز؛النظام؛الإعدادات؛التخصيص؛العتاد؛

en: file;type;extension;association;open with;web browser;mail reader;file manager;terminal emulator;
ar: ملف؛نوع؛امتداد؛ارتباط؛فتح باستخدام؛متصفح الويب؛قارئ البريد؛مدير الملفات؛محاكي الطرفية؛

en: msec
ar: م ثانية

en: pixels/sec
ar: بكسل/ثانية

en: reset
ar: إعادة تعيين

en: settings;buttons;scroll;direction;pointer;speed;double click;theme;wheel;
ar: الإعدادات؛الأزرار؛التمرير؛الاتجاه؛المؤشر؛السرعة؛النقر المزدوج؛السمة؛عجلة الفأرة؛

en: start monitoring channel "%s"
ar: بدء مراقبة القناة "%s"
