iso_639-2 - en to as translation catalogue (488 entries)

en: Abkhazian
as: আবখাজিয়ান

en: Achinese
as: আছিনিছ

en: Acoli
as: আকোলি

en: Adangme
as: আডাঙমে

en: Adyghe; Adygei
as: আডিঘে; আডিগে

en: Afar
as: আফাৰ

en: Afrihili
as: আফ্ৰিহিলি

en: Afrikaans
as: আফ্ৰিকান্স

en: Afro-Asiatic languages
as: আফ্ৰো-এছিয়াটিক ভাষা

en: Ainu
as: আইনু

en: Akan
as: আকান

en: Akkadian
as: আক্কাডিয়ান

en: Albanian
as: আলবেনিযান

en: Aleut
as: আলেউট

en: Algonquian languages
as: আল্গোঙ্কুইয়ান ভাষা

en: Altaic languages
as: আল্টাইক ভাষা

en: Amharic
as: আমহাৰিক

en: Angika
as: আঙ্গিকা

en: Apache languages
as: আপাচে ভাষা

en: Arabic
as: আৰবি

en: Aragonese
as: আৰাগোনিছ

en: Arapaho
as: আৰাপাহো

en: Arawak
as: আৰাৱাক

en: Armenian
as: আৰ্মেনিয়ান

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
as: এৰোমেনিয়ান; আৰুমানিয়ান; মাচেডো-ৰোমানিয়ান

en: Artificial languages
as: আৰ্টিফিচিয়েল ভাষা

en: Assamese
as: অসমীয়া

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
as: আচ্টুৰিয়ান; বেবল; লেঅ'নিছ; আস্টুৰলেঅ'নিছ

en: Athapascan languages
as: আঠাপাস্কান ভাষা

en: Australian languages
as: অ'স্ট্ৰেলিয়ান ভাষা

en: Austronesian languages
as: অস্ট্ৰোনেছিয়ান ভাষা

en: Avaric
as: আভাৰিক

en: Avestan
as: আভেস্টান

en: Awadhi
as: অৱধি

en: Aymara
as: আয়মাৰা

en: Azerbaijani
as: আজাৰ্বাইজানি

en: Balinese
as: বালিনিছ

en: Baltic languages
as: বাল্টিক ভাষা

en: Baluchi
as: বালুচি

en: Bambara
as: বাম্বাৰা

en: Bamileke languages
as: বামিলেকে ভাষা

en: Banda languages
as: বাণ্ডা ভাষা

en: Bangla
as: বাংলা

en: Bantu (Other)
as: বান্টু (অন্য)

en: Basa
as: বাচা

en: Bashkir
as: বাস্কিৰ

en: Basque
as: বাস্ক

en: Batak languages
as: বাটাক ভাষা

en: Beja; Bedawiyet
as: বেজা; বেডাৱিয়েট

en: Belarusian
as: বেলাৰুচীয়

en: Bemba
as: বেম্বা

en: Bengali
as: বঙালি

en: Berber languages
as: বাৰ্বাৰ ভাষা

en: Bhojpuri
as: ভোজপুৰী

en: Bihari languages
as: বিহাৰি ভাষাসমূহ

en: Bikol
as: বিকোল

en: Bini; Edo
as: বিনি; এডো

en: Bislama
as: বিস্লামা

en: Blin; Bilin
as: ব্লিন; বিলিন

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
as: ব্লিছচিম্বলচ; ব্লিছচিম্বলিক্স; ব্লিচ

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
as: বকমাল, নৰ্ৱেইয়ান; নৰ্ৱেইয়ান বকমাল

en: Bosnian
as: বছনীয

en: Braj
as: ব্ৰজ

en: Breton
as: ব্ৰেটন

en: Buginese
as: বুগিনিছ

en: Bulgarian
as: বুল্গেৰিয়ান

en: Buriat
as: বুৰিয়াট

en: Burmese
as: বাৰ্মিছ

en: Caddo
as: কাড্ডো

en: Catalan; Valencian
as: কেটেলান; ভালেচিয়ানস

en: Caucasian languages
as: কাউকাছিয়ান ভাষা

en: Cebuano
as: চেবুআনো

en: Celtic languages
as: ছেল্টিক ভাষা

en: Central American Indian languages
as: মধ্য আমেৰিকান ইণ্ডিয়ান ভাষা

en: Central Khmer
as: মধ্য খ্মেৰ

en: Chagatai
as: চাগাটাই

en: Chamic languages
as: চামিক ভাষা

en: Chamorro
as: চামোৰো

en: Chechen
as: চেচেন

en: Cherokee
as: চেৰৱকি

en: Cheyenne
as: চেয়েনে

en: Chibcha
as: চিব্চা

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
as: চিচেৱা; চেৱা; ন্যাঞ্জা

en: Chinese
as: চীনা

en: Chinook jargon
as: চিনুক জাৰ্গন

en: Chipewyan; Dene Suline
as: চিপৱান; ডেনে চুলিনে

en: Choctaw
as: চলটাৱ

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
as: চাৰ্চ স্লাভিক; অ'ল্ড স্লাভিক; চাৰ্চ স্লাভনিক; অ'লব বুল্গেৰীয়; অ'ল্ড চাৰ্চ স্লোভানিক

en: Chuukese
as: চুকিছ

en: Chuvash
as: চুভাস

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
as: ক্লাচিকেল নেৱাৰি; পুৰনি নেৱাৰি; ক্লাচিকেল নেপাল ভাষা

en: Classical Syriac
as: ক্লাচিকেল চিৰিয়াক

en: Coptic
as: কপ্টিক

en: Cornish
as: কৰ্নিশ্ব

en: Corsican
as: কৰ্চিকান

en: Cree
as: ক্ৰি

en: Creek
as: ক্ৰীক

en: Creoles and pidgins
as: ক্ৰিয়'লে আৰু পিড্গিন

en: Creoles and pidgins, English based
as: ক্ৰিঅ'লে আৰু পিডগিনসমূহ, ইংৰাজীত আধাৰিত

en: Creoles and pidgins, French-based
as: ক্ৰিঅ'লে আৰু পিডগিনসমূহ, ফৰাচীত আধাৰিত

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
as: ক্ৰিঅ'লে আৰু পিডগিনসমূহ, প'ৰ্টুগিছত আধাৰিত

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
as: ক্ৰিমিয়ান টাটাৰ; ক্ৰিমিয়ান টুৰ্কিশ্ব

en: Croatian
as: ক্ৰোয়েছিয়ান

en: Cushitic languages
as: কিশ্বিটিক ভাষা

en: Czech
as: চেক

en: Dakota
as: ডাকোটা

en: Danish
as: ডেনিশ্ব

en: Dargwa
as: ডাৰ্গবা

en: Delaware
as: ডেলাৱাৰে

en: Dinka
as: ডিঙ্কা

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
as: ডিৱেহি; ধিৱেহি; মাল্ডিভিয়ান

en: Dogri
as: ড'গ্ৰি

en: Dogrib
as: ডগ্ৰিব

en: Dravidian languages
as: ড্ৰাভিডিয়ান ভাষা

en: Duala
as: ডুৱালা

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
as: ডাচ, মাজৰ (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Flemish
as: ডাশ্ব, ফ্লেমিছ

en: Dyula
as: ড্য়ুলা

en: Dzongkha
as: ডিজোংকা

en: Eastern Frisian
as: পূব ফ্ৰিচিয়ান

en: Efik
as: এফিক

en: Egyptian (Ancient)
as: ইজিপছিয়ান (পুৰণি)

en: Ekajuk
as: একাজুক

en: Elamite
as: এলামাইট

en: English
as: ইংৰাজী

en: English, Middle (1100-1500)
as: ইংৰাজী, মাজৰ (১১০০-১৫০০)

en: English, Old (ca. 450-1100)
as: ইংৰাজি, পুৰণি (ca. 450-1100)

en: Erzya
as: এৰ্জিয়া

en: Esperanto
as: এছপেৰান্টো

en: Estonian
as: এস্তোনিয়ান

en: Ewe
as: এৱ

en: Ewondo
as: এৱন্ডো

en: Fang
as: ফেঙ

en: Fanti
as: ফান্টি

en: Faroese
as: ফেৰোইছ

en: Fijian
as: ফিজিয়ান

en: Filipino; Pilipino
as: ফিলিপিনো; পিলিপিনো

en: Finnish
as: ফিনিশ্ব

en: Finno-Ugrian languages
as: ফিন্নো-উগ্ৰিয়ান ভাষা

en: Fon
as: ফন

en: French
as: ফৰাচী

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
as: ফৰাচী, মাজৰ (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
as: ফৰাচী, পুৰণি (842-ca. 1400)

en: Friulian
as: ফ্ৰিউলিয়ান

en: Fulah
as: ফুলাহ

en: Ga
as: গা

en: Gaelic; Scottish Gaelic
as: গেলিক; স্ক'টিশ্ব গেলিক

en: Galibi Carib
as: গালিবি কাৰিব

en: Galician
as: গেলিছীয

en: Ganda
as: গাণ্ডা

en: Gayo
as: গায়ো

en: Gbaya
as: বায়া

en: Geez
as: গীজ

en: Georgian
as: জৰ্জীয

en: German
as: জাৰ্মান

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
as: জাৰ্মান, মিডিল হাই (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
as: জাৰ্মান, পুৰণি হাই (ca. 750-1050)

en: Germanic languages
as: জাৰ্মানী ভাষা

en: Gilbertese
as: গিল্বাৰটিছ

en: Gondi
as: গন্ডি

en: Gorontalo
as: গৰন্টালো

en: Gothic
as: গঠিক

en: Grebo
as: গ্ৰেব'

en: Greek, Ancient (to 1453)
as: গ্ৰীক, পুৰনি (to 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
as: গ্ৰীক, আধুনিক (1453-)

en: Guarani
as: গুৱাৰানি

en: Gujarati
as: গুজৰাটি

en: Gwich'in
as: গ্বিচিন

en: Haida
as: হাইডা

en: Haitian; Haitian Creole
as: হাইচিয়ান; হাইচিয়ান ক্ৰেঅ'লে

en: Hausa
as: হাউচা

en: Hawaiian
as: হাৱাইয়ান

en: Hebrew
as: হিব্ৰিউ

en: Herero
as: হেৰেৰো

en: Hiligaynon
as: হিলিগেনন

en: Himachali languages; Western Pahari languages
as: হিমাচলী ভাষাসমূহ; পশ্চিম পাহাৰী ভাষাসমূহ

en: Hindi
as: হিন্দি

en: Hiri Motu
as: হিৰি মটু

en: Hittite
as: হিটিটে

en: Hmong; Mong
as: হমং;মং

en: Hungarian
as: হাঙ্গেৰিয়ান

en: Hupa
as: হুপা

en: Iban
as: ইবান

en: Icelandic
as: আইচলেণ্ডিক

en: Ido
as: ইডো

en: Igbo
as: ইগ্বো

en: Ijo languages
as: ইজো ভাষা

en: Iloko
as: ইলোকো

en: Inari Sami
as: ইনাৰি চামি

en: Indic languages
as: ইন্ডিক ভাষা

en: Indo-European languages
as: ইন্ডো-ইউৰোপীয় ভাষা

en: Indonesian
as: ইন্ডোনেচিয়ান

en: Ingush
as: ইঙ্গুশ্ব

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
as: ইন্টাৰ্লিঙ্গুৱা (International Auxiliary Language Association)

en: Interlingue; Occidental
as: ইন্টাৰ্লিঙু; অ'ক্সিডেন্টেল

en: Inuktitut
as: ইনক্টিটুট

en: Inupiaq
as: ইনুপিয়াক

en: Iranian languages
as: ইৰানিয়ান ভাষা

en: Irish
as: আইৰিশ্ব

en: Irish, Middle (900-1200)
as: আইৰিশ্ব, মাজৰ (৯০০-১২০০)

en: Irish, Old (to 900)
as: আইৰিশ্ব, পুৰণি (৯০০ লৈকে)

en: Iroquoian languages
as: ইৰোকিয়ান ভাষা

en: Italian
as: ইটালিয়ান

en: Japanese
as: জাপানি

en: Javanese
as: জাভানিছ

en: Judeo-Arabic
as: জুডিঅ'-আৰবী

en: Judeo-Persian
as: জুডিঅ'-পাৰ্চী

en: Kabardian
as: কাবাৰ্ডিয়ান

en: Kabyle
as: কাবইল

en: Kachin; Jingpho
as: কাচিন; জিঙফো

en: Kalaallisut; Greenlandic
as: কালালিছুট; গ্ৰীনলেণ্ডিক

en: Kalmyk; Oirat
as: কাল্মিক; আইৰাট

en: Kamba
as: কাম্বা

en: Kannada
as: কন্নড়

en: Kanuri
as: কানুৰি

en: Kara-Kalpak
as: কাৰা-কাল্পাক

en: Karachay-Balkar
as: কাৰাচায়-বাল্কাৰ

en: Karelian
as: কাৰেলিয়ান

en: Karen languages
as: কাৰেন ভাষা

en: Kashmiri
as: কাশ্মিৰি

en: Kashubian
as: কাশুবিয়ান

en: Kawi
as: কাৱি

en: Kazakh
as: কাজাখ

en: Khasi
as: খাচি

en: Khoisan languages
as: খইচান ভাষা

en: Khotanese; Sakan
as: খোটানিজ; সকন

en: Kikuyu; Gikuyu
as: কিকুয়ু;গিকুয়ু

en: Kimbundu
as: কিম্বুন্ডু

en: Kinyarwanda
as: কিন্যাৰ্ৱান্ডা

en: Kirghiz; Kyrgyz
as: কিৰ্জিগ;কিৰ্গিজ

en: Klingon; tlhIngan-Hol
as: ক্লিঙ্গন; ত্লহল্গান-হ'ল

en: Komi
as: কমি

en: Kongo
as: কঙ্গো

en: Konkani
as: কোঙ্কাণি

en: Korean
as: কোৰিয়ান

en: Kosraean
as: কস্ৰাইয়ান

en: Kpelle
as: পেলে

en: Kru languages
as: ক্ৰু ভাষা

en: Kuanyama; Kwanyama
as: কুৱান্যামা; ক্বান্যামা

en: Kumyk
as: কুমিক

en: Kurdish
as: কুৰ্ডিশ্ব

en: Kurukh
as: কুৰুখ

en: Kutenai
as: কুটেনাই

en: Ladino
as: লাডিনো

en: Lahnda
as: লান্ডা

en: Lamba
as: লাম্বা

en: Land Dayak languages
as: লেণ্ড ডায়াক ভাষা

en: Lao
as: লাও

en: Latin
as: লেটিন

en: Latvian
as: লাট্ভিয়ান

en: Lezghian
as: লেজগিয়ান

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
as: লিম্বুৰ্গান; লিম্বাৰ্গাৰ; লিম্বাৰ্গিছ

en: Lingala
as: লিঙ্গালা

en: Lithuanian
as: লিথুৱনীয

en: Lojban
as: লজবান

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
as: ল' জাৰ্মান; ল' চেক্সন; জাৰ্মান, ল'; চেক্সন, ল'

en: Lower Sorbian
as: ল'ৱাৰ ছৰ্বিয়ান

en: Lozi
as: লজি

en: Luba-Katanga
as: লুবা-কাটাঙ্গা

en: Luba-Lulua
as: লুবা-লুলুআ

en: Luiseno
as: লুইচেনো

en: Lule Sami
as: লুলে চামি

en: Lunda
as: লুণ্ডা

en: Luo (Kenya and Tanzania)
as: লুঅ' (কেন্যা আৰু টাঞ্জানিয়া)

en: Lushai
as: লুচাই

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
as: লাক্সেমবৰ্গিছ; লেছেবৰ্গেছ

en: Macedonian
as: মেচিডোনিয়ান

en: Madurese
as: মাডুৰিছ

en: Magahi
as: মাগাহি

en: Maithili
as: মৈঠিলি

en: Makasar
as: মাকাছাৰ

en: Malagasy
as: মালাগাচি

en: Malay
as: মালয়

en: Malayalam
as: মলয়ালম

en: Maltese
as: মাল্টিছ

en: Manchu
as: মাঞ্চু

en: Mandar
as: মাণ্ডাৰ

en: Mandingo
as: মানডিঙ্গো

en: Manipuri
as: মণিপুৰি

en: Manobo languages
as: মনোবো ভাষা

en: Manx
as: মানক্স

en: Maori
as: মাওৰি

en: Mapudungun; Mapuche
as: মাপুডুঙুন; মাপুচে

en: Marathi
as: মাৰাঠি

en: Mari
as: মাৰি

en: Marshallese
as: মাৰ্শ্বালিছ

en: Marwari
as: মাৰ্ৱাৰী

en: Masai
as: মাচাই

en: Mayan languages
as: মায়ান ভাষা

en: Mende
as: মেন্ডে

en: Mi'kmaq; Micmac
as: মিক্মেক; মিকমাক

en: Minangkabau
as: মিনাংকাবাউ

en: Mirandese
as: মিৰাণ্ডিছ

en: Mohawk
as: মোহক

en: Moksha
as: মোক্সা

en: Mon-Khmer languages
as: মন-খ্মেৰ ভাষা

en: Mongo
as: মঙো

en: Mongolian
as: মঙ্গোলিয়ান

en: Montenegrin
as: মন্টেিগ্ৰীণ

en: Mossi
as: মছি

en: Multiple languages
as: বহুতো ভাষা

en: Munda languages
as: মুণ্ডা ভাষা

en: N'Ko
as: নকো

en: Nahuatl languages
as: নাহাউটি ভাষা

en: Nauru
as: নাউৰু

en: Navajo; Navaho
as: নাভাজে; নাভাহো

en: Ndebele, North; North Ndebele
as: ডেবেলে, উত্তৰ; উত্তৰ ডেবেলে

en: Ndebele, South; South Ndebele
as: ডেবেলে, দক্ষিণ; দক্ষিণ ডেবেলে

en: Ndonga
as: ডঙ্গা

en: Neapolitan
as: নেয়াপলিটান

en: Nepal Bhasa; Newari
as: নেপাল ভাষা; নেৱাৰী

en: Nepali
as: নেপালি

en: Nias
as: নিয়াচ

en: Niger-Kordofanian languages
as: নাইজাৰ-কৰ্ডফানিয়ান ভাষা

en: Nilo-Saharan languages
as: নাইলো-চাহাৰান ভাষা

en: Niuean
as: নিউয়ান

en: No linguistic content; Not applicable
as: কোনো ভাষাৰ অংশ নাই; অপ্ৰযোজ্য

en: Nogai
as: নগাই

en: Norse, Old
as: নৰ্চ, পুৰনি

en: North American Indian languages
as: উত্তৰ আমেৰিকান ভাৰতীয় ভাষা

en: Northern Frisian
as: উত্তৰ ফ্ৰিচিয়ান

en: Northern Sami
as: উত্তৰ চামি

en: Norwegian
as: নৰৱেযান

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
as: নৰ্ৱেইয়ান নিনৰ্স্ক; নিনৰ্স্ক, নৰ্ৱেইয়ান

en: Nubian languages
as: নুবিয়ান ভাষা

en: Nyamwezi
as: ন্যামৱেজি

en: Nyankole
as: ন্যানকোলে

en: Nyoro
as: ন্যোৰো

en: Nzima
as: এনজিমা

en: Occitan (post 1500); Provençal
as: অক্সিটান (১৫০০ পিছৰ); প্ৰভেন্সাল

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
as: অপিচিয়েল আৰামাইক (700-300 BCE); ইম্পেৰিয়েল আৰামাইক (700-300 BCE)

en: Ojibwa
as: অজিবৱা

en: Oriya
as: ৱৰীয়া

en: Oromo
as: অ'ৰ'ম'

en: Osage
as: অ'চাগে

en: Ossetian; Ossetic
as: অ'চেচিয়ান; অ'চেটিক

en: Otomian languages
as: অ'ট'মিয়ান ভাষা

en: Pahlavi
as: পাহ্লাৱি

en: Palauan
as: পালাউৱান

en: Pali
as: পালি

en: Pampanga; Kapampangan
as: পাম্পাঙ্গা; কাপাম্পাঙ্গা

en: Pangasinan
as: পাঙ্গাচিনান

en: Panjabi; Punjabi
as: পাঞ্জাবি; পুঞ্জাবি

en: Papiamento
as: পাপিয়ামেন্টো

en: Papuan languages
as: পাপুৱান ভাষা

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
as: পেডি; চেপেডি; নৰ্থাৰণ ছোথো

en: Persian
as: ফাৰ্চি

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
as: ফৰাচি, পুৰনি (ca. 600-400 B.C.)

en: Philippine languages
as: ফিলিপিনে ভাষা

en: Phoenician
as: ফনিচিয়ান

en: Pohnpeian
as: পনপেইয়ান

en: Polish
as: পলিশ্ব

en: Portuguese
as: প'ৰ্টুগিছ

en: Prakrit languages
as: প্ৰাক্ৰিত ভাষা

en: Provençal, Old (to 1500)
as: প্ৰভেঙ্কাল, পুৰণি (১৫০০ পিছৰ)

en: Pushto; Pashto
as: পুস্টো; পাস্টো

en: Quechua
as: কেচুৱা

en: Rajasthani
as: ৰাজস্থানী

en: Rapanui
as: ৰাপানুই

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
as: ৰাৰটঙ্গান; কুক দ্বীপ মাওৰী

en: Reserved for local use
as: স্থানীয় ব্যৱহাৰৰ কাৰণে সংৰক্ষিত

en: Romance languages
as: ৰোমাঞ্চৰ ভাষা

en: Romanian; Moldavian; Moldovan
as: ৰমািনয়ান; মল্ডাভিয়ান; মল্ডোভান

en: Romansh
as: ৰোমানশ্ব

en: Romany
as: ৰোমেনি

en: Rundi
as: ৰুণ্ডি

en: Russian
as: ৰুচী

en: Salishan languages
as: চালিশ্বান ভাষা

en: Samaritan Aramaic
as: চামাৰিটান আৰামিক

en: Sami languages
as: চামি ভাষা

en: Samoan
as: চামোৱান

en: Sandawe
as: চাণ্ডাৱে

en: Sango
as: চাঙ্গো

en: Sanskrit
as: সংস্কৃত

en: Santali
as: চান্তালি

en: Sardinian
as: চাৰ্ডিনিয়ান

en: Sasak
as: চাচাক

en: Scots
as: স্ক'ট্স

en: Selkup
as: চেল্কাপ

en: Semitic languages
as: চেমিটিক ভাষা

en: Serbian
as: চাৰ্বিয়ান

en: Serer
as: চেৰেৰ

en: Shan
as: শ্বান

en: Shona
as: শ্বোনা

en: Sichuan Yi; Nuosu
as: চিচুৱান ই; নুঅ'চ'

en: Sicilian
as: চিচিলিয়ান

en: Sidamo
as: চিডামো

en: Sign Languages
as: চিহ্নৰ ভাষা

en: Siksika
as: চিক্‌চিকা

en: Sindhi
as: সিন্ধী

en: Sinhala; Sinhalese
as: সিংহালা; সিংহালিছ

en: Sino-Tibetan languages
as: চাইনো-টিব্বতীয় ভাষা

en: Siouan languages
as: চিঔআন ভাষা

en: Skolt Sami
as: স্ক'ল্ট চামি

en: Slave (Athapascan)
as: স্লেভ (আঠাপাস্কান)

en: Slavic languages
as: স্লাভিক ভাষা

en: Slovak
as: স্লোভাক

en: Slovenian
as: স্লোভেনিয়ান

en: Sogdian
as: চগ্দিয়ান

en: Somali
as: চোমালি

en: Songhai languages
as: চঙ্ঘাই ভাষা

en: Soninke
as: চনিঙ্কে

en: Sorbian languages
as: ছৰ্বিয়ান ভাষা

en: Sotho, Southern
as: ছোথো, দক্ষিণ

en: South American Indian (Other)
as: দক্ষিণ আমেৰিকান ভাৰতীয় (অন্যান্য)

en: Southern Altai
as: দক্ষিণ আল্টাই

en: Southern Sami
as: চাউথাৰ্ণ চামি

en: Spanish; Castilian
as: হিস্পানীয়; কাস্টিলিয়ান

en: Sranan Tongo
as: স্ৰানান টঙ্গো

en: Standard Moroccan Tamazight
as: ষ্টেণ্ডাৰ্ড মৰক্কোৰ তামাজাইট

en: Sukuma
as: চুকুমা

en: Sumerian
as: চুমেৰিয়ান

en: Sundanese
as: চুডানিশ্ব

en: Susu
as: চুচু

en: Swahili
as: স্বাহিলি

en: Swati
as: স্বাটি

en: Swedish
as: চুইডিশ্ব

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
as: সুইশ্ব জাৰ্মান; আলেমানিক; আল্সাটিয়ান

en: Syriac
as: চিৰিয়াক

en: Tagalog
as: টাগালগ

en: Tahitian
as: টাহিটিয়ান

en: Tai languages
as: টাই ভাষা

en: Tajik
as: টাজিক

en: Tamashek
as: তামাশ্বেক

en: Tamil
as: তামিল

en: Tatar
as: টাটাৰ

en: Telugu
as: টেলুগু

en: Tereno
as: টেৰেনো

en: Tetum
as: টেটুম

en: Thai
as: থাই

en: Tibetan
as: টিব্বতীয়

en: Tigre
as: টিগ্ৰে

en: Tigrinya
as: টিগ্ৰিনিয়া

en: Timne
as: টিম্নে

en: Tiv
as: টিভ

en: Tlingit
as: ত্লিঙ্গিত

en: Tok Pisin
as: টক পিচিন

en: Tokelau
as: টকেলাউ

en: Tonga (Nyasa)
as: টঙ্গা (ন্যাছা)

en: Tonga (Tonga Islands)
as: টঙ্গা (টঙ্গা দ্বীপ)

en: Tsimshian
as: চিম্চিয়ান

en: Tsonga
as: চঙ্গা

en: Tswana
as: স্বানা

en: Tumbuka
as: টুম্বুকা

en: Tupi languages
as: টুপি ভাষা

en: Turkish
as: টুৰস্ক

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
as: টুৰ্কিশ্ব, অ'ট্ট'মান (1500-1928)

en: Turkmen
as: টুৰ্কমেন

en: Tuvalu
as: টুভালু

en: Tuvinian
as: টুভিনিয়ান

en: Twi
as: ট্বি

en: Udmurt
as: উদ্মুৰ্ট

en: Ugaritic
as: উগাৰিটিক

en: Uighur; Uyghur
as: উইঘুৰ; উইঘুৰ

en: Ukrainian
as: ইউক্ৰেনিয়ান

en: Umbundu
as: উম্বুন্দু

en: Uncoded languages
as: কোড নথকা ভাষা

en: Undetermined
as: মান নিৰ্ধাৰিত নহয়

en: Upper Sorbian
as: আপাৰ চৰ্বিয়ান

en: Urdu
as: উৰ্দু

en: Uzbek
as: উজ্বেক

en: Vai
as: ভাই

en: Venda
as: ভেণ্ডা

en: Vietnamese
as: ভয়েটনামিছ

en: Volapük
as: ভলাপুক

en: Votic
as: ভটিক

en: Wakashan languages
as: ৱাকাশ্বান ভাষা

en: Walamo
as: ৱালাম’

en: Walloon
as: ৱালুন

en: Waray
as: ৱাৰাই

en: Washo
as: ৱাশ্বো

en: Welsh
as: ৱেলশ্ব

en: Western Frisian
as: পশ্চিম ফ্ৰিচিয়ান

en: Wolof
as: ফলফ

en: Xhosa
as: জছা

en: Yakut
as: য়াকুট

en: Yao
as: ইয়াও

en: Yapese
as: যাপেছে

en: Yiddish
as: য়িড্ডিশ্ব

en: Yoruba
as: য়ৰুবা

en: Yupik languages
as: য়ুপিক ভাষা

en: Zande languages
as: জাণ্ডে ভাষা

en: Zapotec
as: জাপোটেক

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
as: জাজা; ডিমিলি; ডিম্লি; কিৰ্ডকি; কিৰ্মানজকি; জাজাকি

en: Zenaga
as: জেনাগা

en: Zhuang; Chuang
as: জুৱাঙ; চুৱাঙ

en: Zulu
as: জুলু

en: Zuni
as: জুনি
