ktexteditor - en to ca translation catalogue (1219 entries)

en:  lines
ca:  línies

en:  seconds
ca:  segons

en: "%1" is mapped to "%2"
ca: «%1» es correspon a «%2»

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
ca: «Empra l'estil predeterminat» serà automàticament desseleccionat quan canvieu qualsevol propietat d'un estil.

en: % of View Width
ca: % de l'amplada de la vista

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
ca: Paraules %1, caràcters %2

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
ca: Paraules %1/%2, caràcters %3/%4

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
ca: El %1 farà còpies de seguretat dels fitxers sense desar a «swap files» (fitxer d'intercanvi). Els fitxers d'intercanvi permeten que el %1 recuperi el treball en cas d'una fallada del sistema. La desactivació dels fitxers d'intercanvi pot provocar la pèrdua de dades en cas d'una fallada del sistema.

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
ca[0]: S'ha fet 1 substitució a %2
ca[1]: S'han fet %1 substitucions a %2

en: %v character | %v characters
ca[0]: %v caràcter
ca[1]: %v caràcters

en: &Abort Loading
ca: In&terromp la càrrega

en: &Always On
ca: Sempre &actiu

en: &Autocenter cursor:
ca: Centra &automàticament el cursor:

en: &Background
ca: &Fons

en: &Backspace key in leading blank space unindents
ca: La tecla de &retrocés en un espai en blanc inicial desfà el sagnat

en: &Bold
ca: &Negreta

en: &Bookmarks
ca: &Punts

en: &Clean Indentation
ca: &Neteja el sagnat

en: &Close
ca: Tan&ca

en: &Code Folding
ca: Plega el &codi

en: &Color theme:
ca: Tema de &color:

en: &Delete
ca: Su&primeix

en: &Don't indent lines wider than:
ca: &No sagnis les línies més amples a:

en: &Draw vertical line at the word wrap column
ca: &Dibuixa una línia vertical a la columna d'ajust de les paraules

en: &Dynamic Word Wrap
ca: Ajust &dinàmic de les paraules

en: &Edit
ca: &Edita

en: &Editor Color Theme
ca: Tema de color de l'&editor

en: &Encoding detection:
ca: D&etecció de la codificació:

en: &Encoding:
ca: &Codificació:

en: &End of Line
ca: &Final de línia

en: &Fallback encoding:
ca: Codi&ficació de reserva:

en: &File
ca: &Fitxer

en: &Filetype:
ca: Tipus de &fitxer:

en: &Find All
ca: &Cerca-ho tot

en: &Force RTL Direction
ca: &Força la direcció RTL

en: &Format Indentation
ca: &Format del sagnat

en: &Go
ca: &Ves

en: &Highlighting
ca: &Ressaltat

en: &Highlighting:
ca: &Ressaltat:

en: &Ignore
ca: &Ignora

en: &Indent
ca: &Sagna

en: &Indentation
ca: &Sagnat

en: &Indentation mode:
ca: Mode de &sagnat:

en: &Indentation width:
ca: Amplada del sa&gnat:

en: &Italic
ca: &Cursiva

en: &Keep extra spaces
ca: &Conserva els espais extres

en: &Keyword completion
ca: Compleció de paraules &clau

en: &Language:
ca: &Idioma:

en: &Line Height Multiplier:
ca: Multiplicador de l'alçada de les &línies:

en: &Line:
ca: &Línia:

en: &Local files
ca: Fitxers &locals

en: &Margin:
ca: &Marge:

en: &Name:
ca: &Nom:

en: &New
ca: &Nou

en: &Next: %1 - "%2"
ca: &Següent: %1 - «%2»

en: &Off
ca: &Apagat

en: &PageUp/PageDown moves cursor
ca: &Av Pàg/Re Pàg mouen el cursor

en: &Previous: %1 - "%2"
ca: &Anterior: %1 - «%2»

en: &Print/Export
ca: Im&pressió/Exportació

en: &Read Only Mode
ca: Mode de només &lectura

en: &Reload
ca: &Recarrega

en: &Remote files
ca: Fitxers &remots

en: &Replace
ca: &Substitueix

en: &Section:
ca: &Secció:

en: &Settings
ca: A&rranjament

en: &Spaces
ca: &Espais

en: &Tabulators
ca: &Tabulacions

en: &Theme:
ca: &Tema:

en: &Tools
ca: &Eines

en: &Underline
ca: &Subratllat

en: &Unindent
ca: Sense &sagnar

en: &View
ca: &Visualitza

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
ca: «%1» %2,  Hex %3,  Octal %4

en: (R/O) %1
ca: %1 (R/O)

en: (Selection of)
ca: (Selecció de)

en: << Add to Dictionary
ca: << Afegeix al diccionari

en: <Unchanged>
ca: <Sense canvis>

en: <a> through <b> occurrences
ca: <a> exactament <b> les ocurrències

en: <b>misspelled</b>
ca: <b>error ortogràfic</b>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
ca: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Acció de la tecla de tabulació (si no existeix cap selecció) <a href="Si voleu que el <b>tabulador</b> alineï la línia actual al bloc de codi actual com en l'Emacs, convertiu el <b>tabulador</b> en una drecera a l'acció <b>Format del sagnat</b>."><span>Més...</span></a></p></body></html>

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
ca: <p> char <b>identificador</b> </p><p>Aquesta ordre permet inserir caràcters literals pel seu identificador numèric, en format decimal, octal o hexadecimal.</p><p>Exemples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
ca: <p><b>[v]new &mdash; divideix la vista i crea un document nou</b></p><p>Ús: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Divideix la vista actual i obre un document nou a la vista nova. Aquesta ordre es pot cridar de dues maneres:<br /> <tt>new</tt> &mdash; divideix la vista horitzontalment i obre un document nou. <br /> <tt>vnew</tt> &mdash; divideix la vista verticalment i obre un document nou.<br /></p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
ca: <p><b>b,buffer &mdash; Edita el document N de la llista de documents</b></p><p>Ús: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
ca: <p><b>bf,bfirst &mdash; primer document</b></p><p>Ús: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Va al «<b>f</b>irst» (primer) document («<b>b</b>uffer») en la llista de documents.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
ca: <p><b>bl,blast &mdash; darrer document</b></p><p>Ús: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Va al «<b>l</b>ast» (darrer) document («<b>b</b>uffer») en la llista de documents.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
ca: <p><b>bn,bnext &mdash; commuta al document següent</b></p><p>Ús: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Va al següent <b>[N]</b> document («<b>b</b>uffer») en la llista de documents.<b>[N]</b> està predeterminat a u. </p><p>Dona la volta al final de la llista de documents.</p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
ca: <p><b>bp,bprev &mdash; document anterior</b></p><p>Ús: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Va a l'anterior <b>[N]</b> document («<b>b</b>uffer») en la llista de documents. </p><p> <b>[N]</b> està predeterminat a u. </p> <p>Dona la volta a l'inici de la llista de documents.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
ca: <p><b>clo[se]&mdash; Tanca la vista actual</b></p><p>Ús: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>Després d'executar-lo es tancarà la vista actual.</p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
ca: <p><b>e[dit] &mdash; recarrega el document actual</b></p><p>Sintaxi: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Inicia l'<b>e</b>dició del document actual de nou. Això és útil per a tornar a editar el fitxer actual, quan ha estat modificat en el disc.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
ca: <p><b>ls</b></p><p>llista els buffers actuals<p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
ca: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [escriu y] surt</b></p><p>Sintaxi: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Surt de l'aplicació. Si s'anteposa <tt>w</tt>, també escriu el/s document/s al disc. Aquesta ordre es pot cridar de diverses maneres:<br /><tt>q</tt> &mdash; tanca la vista actual.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; tanca totes les vistes i surt efectivament de l'aplicació.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; escriu el document actual al disc i tanca la seva vista.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; escriu tots els documents al disc i surt.</p><p>En tots els casos, si la vista que s'està tancant és l'última, se sortirà de l'aplicació. Si no hi ha cap nom de fitxer associat amb el document i s'ha d'escriure al disc, es mostrarà un diàleg de fitxer.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
ca: <p><b>sp,split&mdash; Divideix horitzontalment la vista actual en dues</b></p><p>Ús: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>El resultat són dues vistes en el mateix document.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
ca: <p><b>vs,vsplit&mdash; Divideix verticalment la vista actual en dues</b></p><p>Ús: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>El resultat són dues vistes en el mateix document.</p>

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
ca: <p><b>w/wa &mdash; escriu document/s al disc</b></p><p>Sintaxi: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Escriu el/s document/s actual/s al disc. Es pot cridar de dues maneres:<br /> <tt>w</tt> &mdash; escriu el document actual al disc<br /> <tt>wa</tt> &mdash; escriu tots els documents al disc.</p><p>Si no hi ha cap nom de fitxer associat al document, es mostrarà un diàleg de fitxer.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
ca: <p><b>x/xa &mdash; escriu i surt</b></p><p>Sintaxi: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p> Desa el/s document/s i surt («e<b>x</b>its»). Aquesta ordre es pot cridar de dues maneres::<br /> <tt>x</tt> &mdash; tanca la vista actual.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; tanca totes les vistes, efectivament i surt de l'aplicació.</p><p>En tots els casos, si la vista que s'està tancant és l'última, se surt de l'aplicació. Si no hi ha cap nom de fitxer associat amb el document i s'ha d'escriure al disc, es mostrarà un diàleg de fitxer.</p><p>A diferència de les ordres «w», aquesta ordre només escriurà el document si ha estat modificat.</p>

en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
ca: <p>Inicia automàticament una línia nova de text quan la línia actual excedeixi la longitud indicada per l'opció <b>Ajusta les paraules a:</b>.</p><p>Aquesta opció no ajusta les línies de text existents. Useu l'opció <b>Aplica l'ajust estàtic de les paraules</b> del menú <b>Eines</b> per a aquesta finalitat.</p><p>Si, en el seu lloc, voleu que les línies siguin <i>ajustades visualment</i>, d'acord amb l'amplada de la vista, activeu l'<b>Ajust dinàmic de les paraules</b> a la pàgina de configuració <b>Aparença</b>.</p>

en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
ca: <p>Activa l'inici de l'ajust dinàmic de les línies per a alinear-les verticalment al nivell de sagnat de la primera línia. Això pot ajudar a fer més llegible el codi i els marcadors.</p><p>Addicionalment, això us permet indicar una amplada màxima de la pantalla, en percentatge, després del qual les línies ajustades dinàmicament no s'alinearan verticalment. Per exemple, al 50%, les línies que tinguin un nivell de sagnat superior al 50% de l'amplada de la pantalla no se'ls aplicarà l'ajust vertical a les línies ajustades subsegüents.</p>

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
ca: <p>Per a obtenir ajuda quant a les ordres individuals, feu <code>«help &lt;ordre&gt;»</code></p>

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
ca: <p>Format del peu de la pàgina. S'accepten les etiquetes següents:</p>

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
ca: <p>Format de la capçalera de la pàgina. S'accepten les etiquetes següents:</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
ca: <p>Si està activada, es dibuixarà un quadre al voltant del contingut de cada pàgina amb les propietats de sota. La capçalera i el peu seran separats del contingut amb una línia.</p>

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
ca: <p>Si està activada, els números de línia s'imprimiran sobre el costat esquerre de la/es pàgina/es.</p>

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
ca: <p>Si està activada, s'emprarà el color de fons de l'editor.</p><p>Això pot ser-vos útil si el tema de color està dissenyat per a un fons fosc.</p>

en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
ca: <p>Si aquesta opció està activada, es dibuixarà una línia vertical a la columna d'ajust de les paraules, com s'ha definit a les propietats d'<strong>Edició</strong>.</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
ca: <p>Si aquesta opció està activada, cada vista nova mostrarà una vora per a les icones al costat esquerre.</p><p>Per exemple, la vora per a les icones mostra els punts.</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
ca: <p>Si aquesta opció està activada, cada vista nova mostrarà marques a la barra de desplaçament vertical.</p><p>Per exemple, aquestes marques mostren els punts.</p>

en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
ca: <p>Si aquesta opció està activada, en passar per sobre la barra de desplaçament es mostrarà una vista prèvia del text.</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
ca: <p>Obre el diàleg d'impressió per a imprimir el document actual.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
ca: <p>Imprimeix un quadre mostrant les convencions tipogràfiques per al tipus de document, tal com estigui definit pel ressaltat sintàctic emprat.</p>

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
ca: <p>Defineix el color de fons del tipus de marcador.</p><p><b>Nota</b>: El color del marcador apareixerà més clar a causa de la transparència.</p>

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
ca: <p>Defineix el color de fons del text substituït.</p>

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
ca: <p>Defineix el color de fons del resultat de la cerca.</p>

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
ca: <p>Defineix el color de fons de la línia actualment activa, és a dir, la línia a on està situat el cursor.</p>

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
ca: <p>Defineix el color de fons de l'àrea d'edició.</p>

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
ca: <p>Defineix el color de fons de la vora de les icones.</p>

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
ca: <p>Defineix el color de fons per a la selecció.</p><p>Per a definir el color del text per al text seleccionat, useu el diàleg &quot;<b>Configura el ressaltat</b>&quot;.</p>

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
ca: <p>Defineix el color dels parèntesis concordants. Això vol dir que si poseu el cursor, p. ex. a un <b>(</b>, el corresponent <b>)</b> es ressaltarà amb aquest color.</p>

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
ca: <p>Defineix el color dels marcadors relacionats amb l'ajust de les paraules:</p><dl><dt>Ajust estàtic de les paraules</dt><dd>Una línia vertical indicant la columna on s'ajustarà el text</dd><dt>Ajust dinàmic de les paraules</dt><dd>Una fletxa indicant la part esquerra de les línies ajustades visualment</dd></dl>

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
ca: <p>Defineix el color de la barra del plegat de codi.</p>

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
ca: <p>Defineix el color del marcador de modificació de línia per a les línies modificades.</p>

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
ca: <p>Defineix el color de la marca de línia modificada per a les línies desades.</p>

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
ca: <p>Defineix el color de la línia que s'usa per a indicar els errors ortogràfics.</p>

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
ca: <p>Defineix el color de les marques de tabulació.</p>

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
ca: <p>Defineix el color de les línies de sagnat verticals.</p>

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
ca: <p>El tema %1 ja existeix.</p><p>Trieu un nom de tema diferent.</p>

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
ca: <p>Aquest color s'usarà per a dibuixar la línia entre els números de línia i les vores de la icona, si ambdues estan activades.</p>

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
ca: <p>Aquest color s'usarà per a dibuixar els números de les línies (si està activada).</p>

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
ca: <p>Aquest color s'usarà per a dibuixar el número de la línia actual (si està activada).</p>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
ca: <p>Aquesta és la <b>línia d'ordres</b> del Katepart.<br />Sintaxi: <code><b>ordre [arguments]</b></code><br />Per a obtenir una llista de les ordres disponibles, introduïu <code><b>help list</b></code><br />Per a obtenir ajuda sobre les ordres individuals, introduïu <code><b>help &lt;ordre&gt;</b></code></p>

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
ca: <p>Aquesta llista mostra els contexts del mode actual de ressaltat sintàctic i ofereix els mitjans per a editar-los. El nom del context indica la configuració de l'estil actual.</p><p>Per a editar-lo emprant el teclat, premeu <strong>&lt;ESPAI&gt;</strong> i escolliu una propietat des del menú emergent.</p><p>Per a editar els colors, cliqueu en els quadres de color o trieu el color a editar des del menú emergent.</p><p>Quan sigui apropiat, podreu desassignar els colors per al fons i el fons seleccionat des del menú contextual.</p>

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
ca: <p>Aquesta llista mostra els estils predeterminats per al tema actual i ofereix els mitjans per a editar-los. El nom de l'estil indica l'arranjament de l'estil actual.</p><p>Per a editar els colors, cliqueu als quadres de color o trieu el color a editar des del menú emergent.</p><p>Quan sigui apropiat, podreu desassignar els colors per al fons i el fons seleccionat des del menú emergent.</p>

en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
ca: <p>Aquesta cadena permet configurar els paràmetres del Kate per als fitxers seleccionats per aquest tipus MIME usant les variables del Kate. Gairebé es pot definir qualsevol opció de configuració, com el ressaltat, el mode de sagnat, la codificació, etc.</p><p>Per a una llista completa de les variables conegudes, vegeu el manual.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
ca: <p>cleanindent</p><p>Treu el sagnat de les línies seleccionades o la línia actual d'acord amb les opcions de sagnat que teniu establertes al document.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
ca: <p>comment</p><p>Insereix marques de comentari fent que la selecció, les línies seleccionades o la línia actual siguin un comentari d'acord amb el format de text que s'hagi definit a la sintaxi de ressaltat per al document.</p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
ca: <p>data o data <b>format</b></p><p>Insereix una cadena de data/hora amb el format definit pel format introduït, o el format yyyy-MM-dd hh:mm:ss si no se n'introdueix cap.</p><p>Les especificacions de format possibles són:<table><tr><td>d</td><td>El dia com a nombre sense cap zero inicial (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>El dia com a nombre amb un zero inicial (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>El nom abreviat de dia traduït (p. ex. «Dl»..«Dm»).</td></tr><tr><td>dddd</td><td>El nom llarg de dia traduït (p. ex. «Dilluns»..«Diumenge»).</td></tr><tr><td>M</td><td>El mes com a nombre sense cap zero inicial (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>El mes com a nombre amb un zero inicial (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>El nom abreviat de mes traduït (p. ex. «Gen»..«Des»).</td></tr><tr><td>yy</td><td>L'any com a nombre de dos dígits (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>L'any com a nombre de quatre dígits (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>L'hora sense cap zero inicial (0..23 o 1..12 si es mostra AM/PM).</td></tr><tr><td>hh</td><td>L'hora amb un zero inicial (00..23 o 01..12 si es mostra AM/PM).</td></tr><tr><td>m</td><td>El minut sense cap zero inicial (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>El minut amb un zero inicial (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>El segon sense cap zero inicial (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>El segon amb un zero inicial (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Els mil·lisegons sense cap zero inicial (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Els mil·lisegons amb zeros inicials (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Usa la visualització AM/PM. AP se substituirà per «AM» o «PM».</td></tr><tr><td>ap</td><td>Usa la visualització am/pm. ap se substituirà per «am» o «pm».</td></tr></table></p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
ca: <p>goto <b>número de línia</b></p><p> Aquesta ordre va al número de línia especificada.</p>

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
ca: <p>indent</p><p>Sagna les línies seleccionades o la línia actual.</p>

en: <p>natsort</p><p>Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>
ca: <p>natsort</p><p>Ordena el text seleccionat o tot el document en l'ordre natural.<br>Aquí hi ha un exemple per a veure la diferència amb el mètode d'ordenació normal: <br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ca: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Activa o desactiva el sagnat automàtic.</p><p>Els valors possibles de cert: 1 on true<br/>Valors possibles de fals: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ca: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Estableix la visibilitat de la subfinestra de marques de plegat.</p><p>Els valors possibles de cert: 1 on true<br/>Valors possibles de fals: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
ca: <p>set-highlight <b>ressaltat</b></p><p>Estableix el sistema de ressaltat de sintaxi per al document. L'argument ha de ser un nom de ressaltat vàlid, com es veu en el menú «Eines → Ressaltat». Aquesta ordre proporciona una llista de compleció automàtica per al seu argument.</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ca: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Estableix la visibilitat de la vora d'icones.</p><p>Els valors possibles de cert: 1 on true<br/>Valors possibles de fals: 0 off false</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
ca: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>El paràmetre mode és un valor com es veu en el menú «Eines → Sagnat».</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ca: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>Si està activada, el sagnat del text enganxat del porta-retalls s'ajustarà utilitzant l'indentador actual.</p><p>Els valors possibles de cert: 1, on, true<br/>Valors possibles de fals: 0, off, false</p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
ca: <p>set-indent-width <b>amplada</b></p><p>Estableix l'amplada del sagnat al nombre <b>amplada</b>. Només s'usa si se sagna amb espais.</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ca: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Estableix la visibilitat de la subfinestra dels números de línia.</p><p>Els valors possibles de cert: 1 on true<br/>Valors possibles de fals: 0 off false</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
ca: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Estableix el mode com es veu a «Eines → Mode»</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
ca: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Elimina els espais del final del document depenent del <b>mode</b>.</p><p>Valors possibles:<ul><li><b>none</b>: mai eliminis els espais del final.</li><li><b>modified</b>: elimina els espais del final només de les línies modificades.</li> <li><b>all</b>: elimina els espais del final de tot el document.</li></ul></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ca: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>Si està activada, les tabulacions se substitueixen per espais com si fossin teclejats.</p><p>Els valors possibles de cert: 1 on true<br/>Valors possibles de fals: 0 off false</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ca: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>Quan està activada, els tabuladors se substituiran per espais en blanc sempre que el document es desi.</p><p>Els valors possibles de cert: 1 on true<br/>Valors possibles de fals: 0 off false</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ca: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>Si està activada, el sagnat es veurà com una línia puntejada vertical.</p><p>Els valors possibles de cert: 1 on true<br/>Valors possibles de fals: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ca: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>Si està activada, els caràcters TAB i els espais en blanc del final es visualitzaran com un punt petit.</p><p>Els valors possibles de cert: 1 on true<br/>Valors possibles de fals: 0 off false</p>

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
ca: <p>set-tab-width <b>amplada</b></p><p>Estableix l'amplada de la tabulació al nombre <b>amplada</b>.</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ca: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Activa l'ajust dinàmic de les paraules d'acord amb <b>enable</b></p><p>Els valors possibles de cert: 1 on true<br/>Valors possibles de fals: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
ca: <p>set-word-wrap-column <b>amplada</b></p><p>Estableix l'<b>amplada</b> per a l'ajust de la línia. Això s'usa si teniu l'ajust de línia automàtic del text.</p>

en: <p>sort</p><p>Sort the selected text or whole document if there is no selection</p>
ca: <p>sort</p><p>Ordena el text seleccionat o tot el document si no s'ha seleccionat res</p>

en: <p>sortuniq</p><p>Sort the selected text or whole document and then remove all duplicate lines.</p>
ca: <p>sortuniq</p><p>Ordena el text seleccionat o tot el document i després elimina totes les línies duplicades</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
ca: <p>uncomment</p><p>Elimina les marques de comentari de la selecció, de les línies seleccionades o la línia actual, d'acord amb el format del text tal com està definit per la definició de ressaltat de la sintaxi per al document.</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
ca: <p>unindent</p><p>Treu el sagnat de les línies seleccionades o la línia actual.</p>

en: <p>uniq</p><p>Remove duplicate lines from the selected text or whole document if there is no selection.</p>
ca: <p>uniq</p><p>Elimina les línies duplicades del text seleccionat o de tot el document si no s'ha seleccionat res</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ca: <qt>
    <p>Cliqueu aquí per a deixar totes les ocurrències de la paraula desconeguda tal com estan.</p>
    <p>Aquesta acció és útil quan una paraula és un nom, un acrònim, una paraula estrangera o qualsevol altra paraula desconeguda que voleu usar, però no voleu afegir al diccionari.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ca: <qt>
    <p>Cliqueu aquí per a deixar aquesta ocurrència de la paraula desconeguda tal com està.</p>
    <p>Aquesta acció és útil quan una paraula és un nom, un acrònim, una paraula estrangera o qualsevol altra paraula desconeguda que voleu usar, però no voleu afegir al diccionari.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ca: <qt>
    <p>Cliqueu aquí per a substituir totes les ocurrències del text desconegut amb el text del quadre d'edició de sobre (a l'esquerra).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ca: <qt>
    <p>Cliqueu aquí per a substituir aquesta ocurrència del text desconegut amb el text del quadre d'edició de sobre (a l'esquerra).</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ca: <qt>
    <p>Si la paraula desconeguda està mal escrita, heu de teclejar la correcció de l'error ortogràfic aquí o seleccionar-la des de la llista de sota.</p>
    <p>Llavors podeu clicar <b>Substitueix</b> si voleu corregir només aquesta ocurrència de la paraula o <b>Substitueix-ho tot</b> si voleu corregir totes les ocurrències.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
ca: <qt>
    <p>Seleccioneu l'idioma del document que esteu comprovant aquí.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
ca: <qt>
    <p>La paraula desconeguda s'ha detectat i s'ha considerat desconeguda perquè no està inclosa al diccionari.<br>
    Cliqueu aquí si considereu que la paraula desconeguda no està mal escrita i voleu evitar detectar-la incorrectament en el futur. Si voleu deixar-la tal com està, però no voleu afegir-la al diccionari, llavors cliqueu <b>Ignora</b> o <b>Ignora-ho tot</b>.</p>
    </qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
ca: <qt><p>Aquesta paraula s'ha considerat una «paraula desconeguda» perquè no coincideix amb cap entrada del diccionari actualment en ús. També podria ser una paraula d'un idioma estranger.</p>
    <p>Si la paraula no està mal escrita, podeu afegir-la al diccionari clicant a <b>Afegeix al diccionari</b>. Si no la voleu afegir al diccionari, però voleu deixar-la sense canviar, cliqueu <b>Ignora</b> o <b>Ignora-ho tot</b>.</p>
    <p>En canvi, si la paraula està mal escrita, podeu provar de trobar la substitució correcta a la llista de sota. Si no hi trobeu una substitució, podeu escriure al quadre de text de sota i clicar <b>Substitueix</b> o <b>Substitueix-ho tot</b>.</p>
    </qt>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
ca: <ul><li><tt>%u</tt>: el nom de l'actual usuari</li> <li><tt>%d</tt>: la data i hora en format curt</li><li><tt>%D</tt>: la data i hora en format llarg</li><li><tt>%h</tt>: l'hora actual</li><li><tt>%y</tt>: la data actual en format curt</li><li><tt>%Y</tt>: la data actual en format llarg</li><li><tt>%f</tt>: el nom del fitxer</li><li><tt>%U</tt>: l'URL complet cap al document</li><li><tt>%p</tt>: el número de la pàgina</li><li><tt>%P</tt>: el nombre total de pàgines</li></ul><br />

en: <value>
ca: <valor>

[ctx: @action]
en: &Align On…
ca: &Alinea a…

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
ca: &Configura l'editor…

[ctx: @action]
en: &Save As…
ca: De&sa com a…

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
ca: Canvia el diccionari…

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
ca: E&xporta com a HTML…

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
ca: Desa com amb la codi&ficació…

[ctx: @action]
en: Save Cop&y As…
ca: Desa una còp&ia com a…

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
ca: Ortografia (des del cursor)…

[ctx: @action:button]
en: &Copy…
ca: &Copia…

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
ca: Color de fons…

[ctx: @action:button]
en: Export…
ca: Exporta…

[ctx: @action:button]
en: Import…
ca: Importa…

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
ca: Tan&ca el fitxer

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
ca: &Color de fons…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
ca: Color &seleccionat…

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
ca: Color &normal…

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
ca: Color de fons s&eleccionat…

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
ca: Cerca…

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
ca: Verificació ortogràfica en curs…

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
ca: Altres…

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
ca: Comentaris i documentació

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
ca: Text normal i codi font

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
ca: Nombres, tipus i constants

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
ca: Cadenes i caràcters

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
ca: Alerta

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
ca: Anotació

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
ca: Atribut

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
ca: Enter base-N

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
ca: Integrat

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
ca: Caràcter

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
ca: Comentari

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
ca: Variable de comentari

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
ca: Flux de control

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
ca: Tipus de dada

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
ca: Decimal/valor

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
ca: Documentació

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
ca: Extensió

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
ca: Coma flotant

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
ca: Funció

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
ca: Importacions, mòduls i inclusions

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
ca: Informació

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
ca: Paraula clau

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
ca: Operador

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
ca: Altres

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
ca: Prepocessador

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
ca: Marcador de regió

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
ca: Caràcter especial

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
ca: Cadena especial

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
ca: Cadena

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
ca: Cadena literal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
ca: Avís

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
ca: Fons

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
ca: Fons seleccionat

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
ca: Seleccionat

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
ca: Comprovació d'ortografia

[ctx: @title:window]
en: Screenshot saving failed
ca: Ha fallat en desar la captura de pantalla

[ctx: @title:window]
en: Take Screenshot of Selection
ca: Pren una captura de pantalla de la selecció

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
ca: No hi ha cap element que coincideixi amb la cerca

en: A&uto word completion
ca: Compleció a&utomàtica de paraules

en: A&utomatic end of line detection
ca: Detecció a&utomàtica del final de línia

en: Access to environment variables.
ca: Accés a les variables d'entorn.

en: Accessibility:
ca: Accessibilitat:

en: Activate/deactivate %1
ca: Activa/desactiva %1

en: Active Breakpoint
ca: Punt d'interrupció actiu

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
ca: Afegeix una marca d'ordre de &byte (BOM)

en: Add Caret above Cursor
ca: Afegeix un cursor (accent circumflex) sobre el cursor

en: Add Caret below Cursor
ca: Afegeix un cursor (accent circumflex) sota el cursor

en: Add Cursors to Line Ends
ca: Afegeix cursors als finals de línia

en: Add Placeholder...
ca: Afegeix un text variable...

en: Add new mapping
ca: Afegeix un mapatge nou

en: Add to Dictionary
ca: Afegeix al diccionari

en: Add...
ca: Afegeix...

en: Adds a caret in the line above the current caret.
ca: Afegeix un cursor (accent circumflex) a la línia sobre el cursor (accent circumflex) actual.

en: Adds a caret in the line below the current caret.
ca: Afegeix un cursor (accent circumflex) a la línia sota el cursor (accent circumflex) actual.

en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
ca: Ajusta el sagnat del codi engan&xat des del porta-retalls

en: Advanced
ca: Avançat

en: Align On
ca: Alinea a

en: Alignment pattern:
ca: Patró d'alineació:

en: All documents written to disk
ca: Tots els documents escrits en el disc

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
ca: Tothom que ha col·laborat i als que he oblidat de mencionar

en: Allow scrolling past the end of the document
ca: Permet el desplaçament més enllà del final del document

en: Allow to cycle through bookmarks
ca: Permet circular entre els punts

en: Always
ca: Sempre

en: Always Off
ca: Sempre desactivades

en: Always On
ca: Sempre actives

en: Always advance to the &next tab position
ca: Avança sempre fins a la posició de la tabulació següe&nt

en: Always increase indentation &level
ca: Augmenta sempre el nive&ll de sagnat

en: Appearance
ca: Aparença

en: Append newline at end of file on save
ca: Afegeix una línia nova al final del fitxer en desar

en: Apply &Word Wrap
ca: Aplica l'ajust de les &paraules

en: Argument-hints
ca: Consells dels arguments

en: At the end of a line
ca: Al final de línia

en: Auto Completion
ca: Compleció automàtica

en: Auto Reload Document
ca: Recàrrega automàtica del document

en: Auto Word Completion
ca: Compleció automàtica de les paraules

en: Auto reload files in version control
ca: Recarrega automàticament els fitxers en el control de versions

en: Auto reload files on external changes
ca: Recarrega automàticament els fitxers quan hi ha canvis externs

en: Auto save document when the active document is losing focus
ca: Desa automàticament el document quan el document actiu perd el focus

en: Auto save interval:
ca: Interval del desament automàtic:

en: Auto select &first completion entry
ca: Selecciona automàticament la &primera entrada de compleció

en: Autocorrect
ca: Correcció automàtica

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
ca: Estil C

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
ca: Estil C++/boost

[ctx: Autoindent mode]
en: None
ca: Cap

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
ca: Estil XML

[ctx: Autoindent mode]
en: ada
ca: Ada

en: Automatic Cleanups on Save
ca: Neteja automàtica en desar

en: Automatic Spell Checking
ca: Verificació automàtica de l'ortografia

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
ca: Recàrrega automàtica del document quan es canviï en el disc

en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
ca: Tanca automàticament les claus quan es teclegi una clau d'obertura

en: Automatically detect file indentation
ca: Detecta automàticament el sagnat del fitxer

en: Available Commands
ca: Ordres disponibles

en: Bac&kground
ca: Fo&ns

en: Background
ca: Fons

en: Background Area
ca: Àrea de fons

en: Backslash
ca: Barra inversa

en: Backspace
ca: Retrocés

en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
ca: La tecla Retrocés elimina la base dels caràcters amb els seus diacrítics

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
ca: Argument erroni «%1». Useu: %2 on|off|1|0|true|false

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
ca: Citació incorrecta en la crida: %1. Escapeu les cometes simples amb una barra inversa.

en: Begin lowercase conversion
ca: Comença la conversió a minúscules

en: Begin uppercase conversion
ca: Comença la conversió a majúscules

en: Beginning of line
ca: Començament de la línia

en: Best matches
ca: Coincidències millors

en: Bl&ock Selection Mode
ca: Mode de selecció per b&locs

en: Bookmark
ca: Punt

en: Borders
ca: Vores

en: Bottom of file reached. Continue from top?
ca: S'ha arribat al final del fitxer. Continuo des del començament?

en: Box Properties
ca: Propietats del quadre

en: Bracket Highlight
ca: Ressaltat de parèntesis

en: Bracket matching:
ca: Concordança de parèntesis:

en: Brackets:
ca: Claus:

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
ca: Tema empaquetat de només lectura. Per a modificar el tema, copieu-lo.

en: By date created
ca: Per data de creació

en: By line number
ca: Per número de línia

en: C&omment
ca: C&omenta

en: Camel case movement disabled
ca: Moviment desactivat del cursor a les majúscules per parts

en: Camel case movement enabled
ca: Moviment activat del cursor a les majúscules per parts

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Capitalization
ca: Escriu en majúscula la primera lletra

en: Capitalize
ca: Escriu en majúscula la primera lletra

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
ca: Escriu en majúscula la primera lletra de la selecció o a la paraula a la dreta del cursor si no hi ha text seleccionat.

en: Change dictionary
ca: Canvia el diccionari

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
ca: Canvia el diccionari emprat per a la verificació ortogràfica.

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
ca: Verifica l'ortografia dels documents des del cursor cap endavant

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
ca: Escolliu quan s'han de mostrar els indicadors d'ajust dinàmic de les paraules

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
ca: Escolliu quan s'han de mostrar els indicadors d'ajust dinàmic de les paraules.

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
ca: Escolliu si desitgeu que el text introduït sigui inserit o que sobreescrigui el text existent.

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
ca: Escolliu quin final de línia s'haurà d'emprar en desar el document

en: Clear &All Bookmarks
ca: Neteja tots els &punts

en: Clear Dictionary Ranges
ca: Neteja l'abast dels diccionaris

en: Clipboard &History Paste
ca: Enganxa l'&historial del porta-retalls

en: Close
ca: Tanca

en: Close Document
ca: Tanca el document

en: Close Nevertheless
ca: Tanca tanmateix

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
ca: Tanca el missatge

en: Closes the file, discarding its content.
ca: Tanca el fitxer i descarta el seu contingut.

en: Code Folding
ca: Plegat de codi

en: Code block folding:
ca: Plegat de bloc de codi:

en: Color Themes
ca: Temes de color

en: Color theme
ca: Tema de color

en: Column must be at least 1.
ca: La columna almenys hauria de ser 1.

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
ca: Número de columna de la posició del cursor de text al document actual (comença per 0).

en: Command
ca: Ordre

en: Command "%1" failed.
ca: L'ordre «%1» ha fallat.

en: Command not found: %1
ca: No s'ha trobat l'ordre: %1

en: Complete Date/Time (long format)
ca: Data/hora completa (format llarg)

en: Complete Date/Time (short format)
ca: Data/hora completa (format curt)

en: Configure
ca: Configura

en: Configure various aspects of this editor.
ca: Configura diversos aspectes d'aquest editor.

en: Contents of the current document.
ca: Contingut del document actual.

en: Continue search?
ca: Continuo la cerca?

en: Convert Indentation to Spaces
ca: Converteix el sagnat a espais

en: Convert Indentation to Tabs
ca: Converteix el sagnat a tabulacions

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ca: Converteix la selecció a minúscules, o el caràcter a la dreta del cursor si no hi ha text seleccionat.

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ca: Converteix la selecció a majúscules, o el caràcter a la dreta del cursor si no hi ha text seleccionat.

en: Copy
ca: Copia

en: Copy File Location
ca: Copia la ubicació del fitxer

en: Copy Theme
ca: Copia el tema

en: Copy and paste:
ca: Copiar i enganxar:

en: Copy as &HTML
ca: Copia com a &HTML

en: Copy the current file name and line number
ca: Copia el nom del fitxer actual i el número de la línia

en: Copy the selection as HTML, formatted using the current syntax highlighting and color scheme settings.
ca: Copia la selecció com a HTML, amb format utilitzant la configuració actual per al ressaltat de la sintaxi i l'esquema de color.

en: Copy theme
ca: Copia el tema

en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
ca: Copia/retalla la línia actual si s'invoca sense cap text seleccionat

en: Core Developer
ca: Desenvolupador principal

en: Could not access view
ca: No s'ha pogut accedir a la vista

en: Counts:
ca: Nombre:

en: Create a new file type.
ca: Crea un tipus de fitxer nou.

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
ca: Crea un cursor al final de cada línia de la selecció.

en: Current Date (long format)
ca: Hora actual (format llarg)

en: Current Date (short format)
ca: Hora actual (format curt)

en: Current Line
ca: Línia actual

en: Current Line Number
ca: Número de la línia actual

en: Current Time
ca: Hora actual

en: Current User Name
ca: Nom de l'usuari actual

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
ca: Posició actual del cursor. Feu un clic per a anar a una línia específica.

en: Current value: %1
ca: Valor actual: %1

en: Current value: %1<value>
ca: Valor actual: %1<value>

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
ca: Talla el text seleccionat i mou-lo al porta-retalls

en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
ca: Circula entre la llista de complecions usant Tab / Maj+Tab

en: D&ynamic word wrap indicators:
ca: Indicadors de l'ajust d&inàmic de paraules:

en: Decrement number under cursor by 0.1
ca: Redueix el nombre sota el cursor en 0,1

en: Decrement number under cursor by 1
ca: Redueix el nombre sota el cursor en 1

en: Decrement number under cursor by 10
ca: Redueix el nombre sota el cursor en 10

en: Default Text Styles
ca: Estils de text per defecte

en: Default Theme
ca: Tema predeterminat

en: Default indentation mode:
ca: Mode de sagnat predeterminat:

en: Default input mode:
ca: Mode d'entrada predeterminat:

en: Delete Line
ca: Suprimeix la línia

en: Delete Nevertheless
ca: Suprimeix malgrat tot

en: Delete Next Character
ca: Suprimeix el caràcter següent

en: Delete Sub-Word Left
ca: Suprimeix una subparaula a l'esquerra

en: Delete Sub-Word Right
ca: Suprimeix una subparaula a la dreta

en: Delete Word Left
ca: Suprimeix una paraula a l'esquerra

en: Delete Word Right
ca: Suprimeix una paraula a la dreta

en: Delete the current file type.
ca: Suprimeix el tipus de fitxer actual.

en: Deletes tag under cursor
ca: Suprimeix l'etiqueta sota el cursor

en: Deletes the current line.
ca: Suprimeix la línia actual.

en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
ca: En funció de les preferències, s'eliminaran els espais finals en desar el document, en tot el document o només en les línies modificades.

en: Developer
ca: Desenvolupador

en: Dictionary:
ca: Diccionari:

en: Diff Output
ca: Sortida del «diff»

en: Digit
ca: Dígit

en: Disable Annotation Bar
ca: Desactiva la barra d'anotacions

en: Disable Feature
ca: Desactiva la funcionalitat

en: Disabled
ca: Desactivat

en: Disabled Breakpoint
ca: Punt d'interrupció desactivat

en: Discard
ca: Descarta

en: Display relative line numbers
ca: Mostra el número relatiu a la línia

en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
ca: Mostra un auxiliar que us ajuda a seleccionar els tipus MIME amb facilitat.

en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
ca: Ignora els límits de paraula per a l'ajust dinàmic

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
ca: Desitgeu realment continuar i tancar aquest fitxer? Es podrien perdre les dades.

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
ca: Esteu segur que voleu suprimir el tema «%1»? Això no es pot desfer.

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
ca: Realment voleu desar aquest fitxer? Tant el fitxer obert com el que està en el disc han rebut canvis. Amb això es podrien perdre algunes dades.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
ca: Realment voleu desar aquest fitxer sense modificar? Podríeu estar sobreescrivint les dades canviades en el fitxer que resideix en el disc.

en: Document written to disk
ca: Document escrit en el disc

en: Documentation with completion
ca: Documentació amb la compleció

en: Don't Show Line Numbers
ca: No mostris els números de les línies

en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
ca: No moure el cursor de text en enganxar amb el ratolí

en: Don't print folded code
ca: No imprimeixis el codi plegat

en: Draw &boxes
ca: Dibuixa els &quadres

en: Draw bac&kground color
ca: Dibuixa el color de &fons

en: Duplicates the selected lines down.
ca: Duplica les línies seleccionades cap avall.

en: Duplicates the selected lines up.
ca: Duplica les línies seleccionades cap amunt.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
ca: Indicadors de l'ajust dinàmic de les paraules

en: Dynamic Word Wrap:
ca: Ajust dinàmic de paraules:

en: E&ncoding
ca: &Codificació

en: E&nd of line:
ca: &Final de línia:

en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
ca: Cada punt nou s'afegirà a baix, independentment d'on estigui situat en el document.

en: Editable Placeholder
ca: Text variable editable

en: Editing
ca: Edició

en: Editing Options
ca: Opcions de l'edició

en: Editor Background Colors
ca: Editor dels colors de fons

en: Editor font:
ca: Lletra de l'editor:

en: Embeddable editor component
ca: Component d'edició incrustable

en: Emulate the Emacs-like selection mode, where the beginning is marked and then the selection is continuously updated.
ca: Emula el mode de selecció similar a l'Emacs, on es marca l'inici i després la selecció s'actualitza contínuament.

en: Enable &auto completion
ca: Activa la compleció &automàtica

en: Enable Auto Reload
ca: Activa la recàrrega automàtica

en: Enable Auto Save (local files only)
ca: Activa el desament automàtic (només fitxers locals)

en: Enable accessibility notifications
ca: Activa les notificacions d'accessibilitat

en: Enable byte order mark (BOM)
ca: Activa la marca d'ordre de bytes

en: Enable camel case cursor movement
ca: Activa el moviment del cursor a les majúscules per parts

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
ca: Activa/desactiva l'addició de marques d'ordre de bytes en desar fitxers codificats amb UTF-8/UTF-16

en: Enable/disable automatic spell checking
ca: Activa/desactiva la verificació automàtica de l'ortografia

en: Enabled, Store In Custom Directory
ca: Activat, emmagatzematge en un directori personalitzat

en: Enabled, Store In Default Directory
ca: Activat, emmagatzematge en el directori predeterminat

en: Enclosing characters:
ca: Caràcters de tancament:

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
ca: Codifica els caràcters especials en una selecció de línia única, de manera que el text resultant es pugui usar com un URI.

en: Encode text to make it URL compatible.
ca: Codifica el text per a fer-lo compatible amb un URL.

en: Encoding
ca: Codificació

en: End case conversion
ca: Finalitza la conversió entre majúscules i minúscules

en: End column of selected text of the current document.
ca: Columna final del text seleccionat del document actual.

en: End line of selected text of the current document.
ca: Línia final del text seleccionat del document actual.

en: End of line
ca: Final de línia

en: End of line type
ca: Tipus de final de línia

en: Enlarge Font
ca: Augmenta la lletra

en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
ca: Introduïu el prefix que precedirà al nom dels fitxers de còpia de seguretat.

en: Enter the suffix to append to the backup file names.
ca: Introduïu el sufix que s'afegirà al nom dels fitxers de còpia de seguretat.

en: Error Creating Diff
ca: Hi ha hagut un error en crear el «diff»

en: Error calling %1
ca: Error en invocar %1

en: Error calling 'help %1'
ca: Error en invocar «help %1»

en: Error loading script %1: %2
ca: Error en carregar l'script %1: %2

en: Error: No range allowed for command "%1".
ca: Error: no es permet l'abast per a l'ordre «%1».

en: Escape sequences
ca: Seqüències d'escapada

en: Evaluate simple JavaScript statements.
ca: Avalua una sentència JavaScript senzilla.

en: Evaluates a simple math expression
ca: Avalua una expressió matemàtica senzilla

en: Execution
ca: Execució

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
ca: Expandeix les abreviatures usant expressions Emmet; vegeu http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Export File as HTML
ca: Exporta el fitxer com a HTML

en: Exporting color theme: %1
ca: S'està exportant el tema de color: %1

en: F&ind:
ca: &Cerca:

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
ca: Ha fallat en convertir l'argument «%1» a un nombre enter.

en: Failed to create backup copy.
ca: Ha fallat en crear la còpia de seguretat.

en: Feature is not active
ca: La característica no és activa

en: File Format
ca: Format del fitxer

en: File Name
ca: Nom de fitxer

en: File Opening & Saving
ca: Obrir i desar fitxers

en: File base name without path and suffix of the current document.
ca: Nom base del fitxer sense el camí ni el sufix del document actual.

en: File e&xtensions:
ca: E&xtensions de fitxer:

en: File extension of the current document.
ca: Extensió de fitxer del document actual.

en: File name without path of the current document.
ca: Nom del fitxer sense el camí del document actual.

en: Filter
ca: Filtre

en: Fin&d:
ca: &Cerca:

en: Find Selected
ca: Cerca la selecció

en: Find Selected Backwards
ca: Cerca la selecció cap enrere

en: Find Variants
ca: Cerca les variants

en: Find and Select All Occurrences
ca: Cerca i selecciona totes les ocurrències

en: Find and Select Next Occurrence
ca: Cerca i selecciona l'ocurrència següent

en: Finds all occurrences of the word under cursor and selects them.
ca: Cerca totes les ocurrències de la paraula sota el cursor i les selecciona.

en: Finds next occurrence of selected text.
ca: Cerca l'ocurrència següent del text seleccionat.

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
ca: Cerca l'ocurrència següent de la paraula sota el cursor i l'afegeix a la selecció.

en: Finds previous occurrence of selected text.
ca: Cerca l'ocurrència anterior del text seleccionat.

en: Fixed-length negative lookbehind
ca: Cerca enrere negativa de longitud fixa

en: Fixed-length positive lookbehind
ca: Cerca enrere positiva de longitud fixa

en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
ca: Flaix del parèntesi concordant quan el cursor es mou al parèntesi emparellat

en: Flash matching brackets
ca: Flaix dels parèntesis concordants

en: Focused Editable Placeholder
ca: Text variable editable amb el focus

en: Fold Toplevel Nodes
ca: Contrau els nodes de nivell superior

en: Fold first line:
ca: Plega la primera línia:

en: Folding arrows visibility:
ca: Visibilitat de les fletxes de plegat:

en: Follow &Line Numbers
ca: Segueix els números de &línia

en: Follow Line Numbers
ca: Segueix els números de línia

en: Follow System Color Scheme
ca: Segueix l'esquema de color del sistema

en: Font:
ca: Lletra:

en: Footer Properties
ca: Propietats del peu

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
ca: No s'ha pogut crear la còpia de seguretat per al fitxer %1 abans de desar-lo. Si esdevé un error mentre es desa podríeu perdre les dades d'aquest fitxer. Una raó pot ser que el suport d'escriptura sigui ple o el directori del fitxer sigui de només lectura.

en: For&mat:
ca: Fo&rmat:

en: Force RTL Text Direction
ca: Força la direcció de text RTL (dreta a esquerra)

en: Foreground:
ca: Primer pla:

en: Former Core Developer
ca: Antic desenvolupador principal

en: Full document URL
ca: URL complet del document

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
ca: Camí complet del document excloent el nom de fitxer, amb el separador de camí natiu (barra inversa al Windows).

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
ca: Camí complet del document incloent el nom de fitxer, amb el separador de camí natiu (barra inversa al Windows).

en: Full path of the current document excluding the file name.
ca: Camí complet del document actual excloent el nom de fitxer.

en: Full path of the current document including the file name.
ca: Camí complet del document actual incloent el nom de fitxer.

en: Function '%1' not found in script: %2
ca: No s'ha trobat la funció «%1» en l'script: %2

en: Generate a new UUID.
ca: Genera un UUID nou.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
ca: Donada una funció JavaScript com a argument, la invoca per a llistar les línies (seleccionades) i eliminar aquelles que la crida retorna fals.<br>Exemple (vegeu també <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br><br>Per a estalviar-vos algun tecleig, també podeu fer el següent per a aconseguir el mateix:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
ca: Donada una funció JavaScript com a argument, la invoca per a llistar les línies (seleccionades) i substituir la línia amb el valor retornat de la crida.<br>Exemple (vegeu també <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br><br>Per a estalviar-vos algun tecleig, també podeu fer el següent per a aconseguir el mateix:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
ca: Donada una funció JavaScript com a argument, la invoca per a llistar les línies (seleccionades) i substituir-les amb el valor retornat de la crida. <br>Exemple (unió de línies seleccionades):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>Per a estalviar-vos algun tecleig, també podeu fer el següent per a aconseguir el mateix:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Go to
ca: Ves a

en: Go to Matching Bracket
ca: Ves al parèntesi concordant

en: Go to Next Editing Location
ca: Ves a la ubicació d'edició següent

en: Go to Next Modified Line
ca: Ves a la línia modificada següent

en: Go to Previous Editing Location
ca: Ves a la ubicació d'edició anterior

en: Go to Previous Modified Line
ca: Ves a la línia modificada anterior

en: Go to line number from clipboard
ca: Va al número de línia del porta-retalls

en: Go to the next bookmark.
ca: Va cap al punt següent.

en: Go to the previous bookmark.
ca: Va cap al punt anterior.

en: Group, capturing
ca: Grup, amb captura

en: Group, non-capturing
ca: Grup, sense captura

en: H&ighlight:
ca: &Ressaltat:

en: Hea&der && Footer
ca: Ca&pçalera i peu

en: Header Properties
ca: Propietats de la capçalera

en: Header/footer font:
ca: Lletra de la capçalera/peu:

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
ca: Aquí podeu seleccionar com s'hauria de ressaltar el document actual.

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
ca: Aquí podeu seleccionar el mode que s'hauria d'usar en el document actual. Influirà en el ressaltat emprat i en el plegat, per exemple.

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
ca: Caràcter hexadecimal 0000 a FFFF (2^16-1)

en: Highlight changed and unsaved lines
ca: Ressalta les línies canviades i sense desar

en: Highlight range between selected brackets
ca: Ressalta l'interval entre els parèntesis seleccionats

en: Highlighting Text Styles
ca: Estils de text ressaltat

en: Highlighting for Ferite
ca: Ressaltat per a Ferite

en: Highlighting for ILERPG
ca: Ressaltat per a ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
ca: Ressaltat per a LaTeX

en: Highlighting for Lua
ca: Ressaltat per a Lua

en: Highlighting for Makefiles, Python
ca: Ressaltat per als fitxers en Make, Python

en: Highlighting for Python
ca: Ressaltat per a Python

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
ca: Ressaltat per als fitxers «spec» dels RPM, Perl, diff i més

en: Highlighting for SQL
ca: Ressaltat per a SQL

en: Highlighting for Scheme
ca: Ressaltat per a Scheme

en: Highlighting for VHDL
ca: Ressaltat per a VHDL

en: Honor settings in .editorconfig file
ca: Respecta els paràmetres del fitxer «.editorconfig»

en: I&gnore All
ca: I&gnora-ho tot

en: I&ndent wrapped lines:
ca: Sag&na les línies ajustades:

en: INSERT
ca: Insereix

en: Icon Border
ca: Vora de la icona

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
ca: Si una línia no disposa de punt, llavors n'hi afegirà un, d'altra manera l'eliminarà.

en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
ca: Si aquesta opció està activada, en passar per sobre d'una regió plegada es mostrarà una vista prèvia del text plegat en una finestra emergent.

en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
ca: Si s'ha seleccionat l'opció d'ajust de les paraules, aquesta entrada determinarà la longitud (en caràcters) en la que l'editor iniciarà automàticament una línia nova.

en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
ca: Si està habilitat, es mostra una vista prèvia de les línies a prop d'un parèntesi obert concordant. Això pot ajudar a determinar ràpidament el context d'un parèntesi de tancament, especialment en declaracions de funció/classe llargues i blocs «if» profundament imbricats

en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
ca: Si està activada, els parèntesis concordants s'animaran per a una millor visibilitat.

en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
ca: Si està activada, l'editor mostrarà línies verticals per a ajudar a identificar el sagnat de les línies.

en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
ca: Si està activat, es ressaltarà l'interval entre els parèntesis concordants seleccionats.

en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
ca: Si aquesta opció està activada, es mostrarà un indicador petit per a les línies modificades i les línies desades al costat esquerre.

en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
ca: Si aquesta opció està activada, cada vista nova mostrarà els números de les línies al costat esquerre.

en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
ca: Si aquesta opció està activada, cada vista nova mostrarà les marques de plegat de codi.

en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
ca: Si aquesta opció està activada, cada vista nova mostrarà un mapa en miniatura de tot el document a la barra de desplaçament vertical.

en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
ca: Si aquesta opció està activada, cada vista nova mostrarà un mapa en miniatura a la barra de desplaçament vertical.

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
ca: Si aquesta opció està activada, les línies de text s'ajustaran a la columna definida en les propietats d'edició.

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
ca: Si aquesta opció està activada, les línies de text s'ajustaran a la vora de la vista en la pantalla.<br /><br />Això només és una opció de visualització, i vol dir que el document no es canviarà.

en: If this option is checked, whitespaces in this document will be visible.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
ca: Si aquesta opció està activada, els espais en blanc en aquest document seran visibles.<br /><br />Això només és una opció de visualització, i vol dir que el document no es canviarà.

en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
ca: Si aquesta opció està desactivada, en canviar el nivell de sagnat, les línies s'alinearan a un múltiple de l'amplada especificada a <b>Amplada del sagnat</b>.

en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
ca: Si aquesta opció està activada, l'editor detectarà automàticament el tipus del final de línia. El primer tipus per al final de línia que es trobi s'usarà en tot el fitxer.

en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
ca: Si aquesta opció està activada, en desar es crearan còpies de seguretat dels fitxers locals.

en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
ca: Si aquesta opció està activada, en desar es crearan còpies de seguretat dels fitxers remots.

en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
ca: Si aquesta opció està seleccionada, se sagnarà el codi enganxat des del porta-retalls. En activar l'acció de <b>desfer</b> s'eliminarà el sagnat.

en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
ca: Si aquesta opció està seleccionada, la tecla de <b>Retrocés</b> disminuirà el nivell de sagnat si el cursor està posicionat a l'espai en blanc inicial d'una línia.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
ca: Si aquesta opció està seleccionada, la tecla de <b>tabulació</b> sempre sagnarà la línia actual amb el nombre de posicions indicades a <b>Amplada del sagnat</b>.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
ca: Si aquesta opció està seleccionada, la tecla de <b>tabulació</b> sempre inserirà espais en blanc fins a la següent posició de tabulació. Si l'opció <b>Insereix espais en lloc de tabuladors</b> de la secció <b>Edició</b> està activada, s'inseriran espais, altrament s'inserirà una única tabulació.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
ca: Si aquesta opció està seleccionada, la tecla de <b>tabulació</b> sagnarà la línia actual o avançarà fins a la posició de tabulació següent.<p> Si el punt d'inserció està en el primer caràcter no en blanc o abans de la línia, o hi ha una selecció, la línia actual se sagnarà en el nombre de posicions indicades a <b>Amplada del sagnat</b>.<p> Si el punt d'inserció està després del primer caràcter no en blanc de la línia i no hi ha cap selecció, s'inserirà un espai en blanc de manera que s'arribi a la posició de la tabulació següent: si l'opció <b>Insereix espais en lloc de tabuladors</b> de la secció <b>Edició</b> està activada, s'inseriran espais. Altrament, s'inserirà una única tabulació.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
ca: Si heu seleccionat alguna cosa dins del document actual, ja no se seleccionarà novament.

en: Ignore Word
ca: Ignora la paraula

en: Ignores the changes on disk without any action.
ca: Ignora els canvis en el disc sense cap acció.

en: Import Nevertheless
ca: Importa malgrat tot

en: Import from vimrc file
ca: Importa des d'un fitxer «vimrc»

en: Importing Color Theme
ca: S'està important el tema de color

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
ca: La importació sobreescriurà el fitxer existent de tema «%1». Això no es pot desfer.

en: In Entire Document
ca: En tot el document

en: Increase indentation level if in l&eading blank space
ca: Augmenta el nivell de sagnat en un &espai en blanc inicial

en: Increment number under cursor by 0.1
ca: Augmenta el nombre sota el cursor en 0,1

en: Increment number under cursor by 1
ca: Augmenta el nombre sota el cursor en 1

en: Increment number under cursor by 10
ca: Augmenta el nombre sota el cursor en 10

en: Indent using
ca: Sagna usant

en: Indent/Tab: %1/%2
ca: Sagnat/Tabulació: %1/%2

en: Indentation
ca: Sagnat

en: Indentation Actions
ca: Accions del sagnat

en: Indentation Line
ca: Sagnat

en: Indentation Mode
ca: Mode de sagnat

en: Indentation Properties
ca: Propietats del sagnat

en: Indentation Width
ca: Amplada del sagnat

en: Input Modes
ca: Modes d'entrada

en: Insert Smart Newline
ca: Insereix una línia nova intel·ligent

en: Insert Tab Character
ca: Insereix un caràcter de tabulació

en: Insert a Newline Above Current Line
ca: Insereix una línia nova sobre la línia actual

en: Insert a Newline Below Current Line
ca: Insereix una línia nova sota la línia actual

en: Insert a Non-Indented Newline
ca: Insereix una línia nova no sagnada

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
ca: Insereix una línia nova sobre la línia actual sense modificar la línia actual.

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
ca: Insereix una línia nova sota la línia actual sense modificar la línia actual.

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
ca: Insereix una línia nova sense sagnat, independentment de la configuració del sagnat.

en: Insert mode
ca: Mode d'inserció

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
ca: Indicador del mode d'inserció i del mode d'entrada del VI. Feu clic per a canviar el mode.

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
ca: Insereix una línia nova incloent els caràcters inicials de la línia actual que no són lletres ni números.

en: Insert variable
ca: Insereix una variable

en: Invoke Code Completion
ca: Invoca la compleció del codi

en: Join Lines
ca: Uneix les línies

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
ca: Uneix les línies seleccionades o tot el document. De forma opcional, es pot passar un separador per a situar-lo entre les línies:<br><code>join ', '</code> p. ex. unirà les línies separant-les amb una coma.

en: Jump to next match
ca: Salta a la coincidència següent

en: Jump to previous match
ca: Salta a la coincidència anterior

en: KWrite Undo History, Kspell integration
ca: Historial desfés del KWrite, integració amb el Kspell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
ca: Implementació del ressaltat de la sintaxi XML al KWrite

en: KWrite port to KParts
ca: Port del KWrite a KParts

en: Kate Handbook.
ca: Manual del Kate.

en: Kate Part
ca: Part del Kate

en: Kate Styles
ca: Estils del Kate

en: Key Mapping
ca: Mapatge de tecles

en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
ca: El mapatge de tecles s'usa per a canviar el significat de les tecles premudes. Això us permet moure les ordres a altres tecles o crear pulsacions especials de tecles per a fer sèries d'ordres.
    
    Exemple:
    «<F2>» → «I-- <esc>»
    
    Això afegirà «-- » al començament d'una línia en prémer F2.

en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
ca: La compleció de paraules clau proporciona suggeriments basats en les paraules clau que existeixen en el llenguatge del document.

en: L&ayout
ca: D&isposició

en: Language Selection
ca: Selecció de l'idioma

en: Language keywords
ca: Paraules clau del llenguatge

en: Large scale bug fixing
ca: Correcció dels errors a gran escala

en: Left side:
ca: Costat esquerre:

en: Let Vi commands override Kate shortcuts
ca: Permet que les ordres del Vi substitueixin les dreceres del Kate

en: Lets you select a location and save the file again.
ca: Us permet seleccionar una localització i tornar a desar el fitxer.

en: Line %1 of %2, Column %3
ca: Línia %1 de %2, columna %3

en: Line %1, Column %2
ca: Línia: %1, columna: %2

en: Line Numbers
ca: Números de les línies

en: Line break
ca: Salt de línia

en: Line length limit:
ca: Límit de longitud de la línia:

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
ca: Número de línia de la posició del cursor de text al document actual (comença per 0).

en: Line/Column compact mode
ca: Mode compacte de línia/columna

en: Lock/unlock the document for writing
ca: Bloqueja/desbloqueja el document per a escriptura

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
ca: Cerca una part del text o expressió regular i substitueix el resultat amb el text aportat.

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
ca: Cerca la primera ocurrència d'un tros de text o expressió regular.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
ca: Cerca l'ocurrència següent de la frase de cerca.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
ca: Cerca l'ocurrència anterior de la frase de cerca.

en: Lowercase
ca: Minúscules

en: Lowercase first character conversion
ca: Converteix el primer caràcter a minúscules

en: MIME &types:
ca: &Tipus MIME:

en: Main Toolbar
ca: Barra d'eines principal

en: Maintainer
ca: Mantenidor

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
ca: Invoca manualment la compleció d'ordres, usant normalment una drecera vinculada amb aquesta acció.

en: Map the whole document
ca: Mapa de tot el document

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
ca: Marca l'ocurrència actualment seleccionada com a omesa

en: Mark Type %1
ca: Tipus de marca %1

en: Mark not set: %1
ca: Marca no definida: %1

en: Mark set: %1
ca: Marca definida: %1

en: Marker Colors
ca: Colors dels marcadors

en: Marks the currently selected word as skipped.
ca: Marca la paraula actualment seleccionada com a omesa.

en: Match any character excluding new line (by default)
ca: Coincideix amb qualsevol caràcter excloent la línia nova (predeterminat)

en: Match case sensitive
ca: Distingeix entre majúscules i minúscules

en: Max Clipboard History Entries:
ca: Màx. d'entrades de l'historial del porta-retalls:

en: May be handy with Markdown
ca: Pot ser útil amb el Markdown

en: Minim&ap width:
ca: &Amplada del mapa en miniatura:

en: Minimal word length to complete:
ca: Longitud mínima de la paraula a completar:

en: Minimap:
ca: Mapa en miniatura:

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
ca: Caràcters en mirall, semblant però no igual que els Parèntesis automàtics

en: Misc
ca: Varis

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
ca: Falta/en un/s argument/s. Useu: %1 <des de> [<a>]

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
ca: Falta un argument. Useu: %1 <des de>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
ca: Falta un argument. Useu: %1 <valor>

en: Modes && Filetypes
ca: Modes i tipus de fitxer

en: Modified Lines
ca: Línies modificades

en: Move Cursor Left
ca: Mou el cursor cap a l'esquerra

en: Move Cursor Right
ca: Mou el cursor cap a la dreta

en: Move Sub-Word Left
ca: Mou una subparaula a l'esquerra

en: Move Sub-Word Right
ca: Mou una subparaula a la dreta

en: Move Word Left
ca: Mou una paraula a l'esquerra

en: Move Word Right
ca: Mou una paraula a la dreta

en: Move cursor to next blank line
ca: Mou el cursor fins a la línia següent en blanc

en: Move cursor to next matching indent
ca: Mou el cursor fins al sagnat següent que concordi

en: Move cursor to previous blank line
ca: Mou el cursor fins a la línia anterior en blanc

en: Move cursor to previous matching indent
ca: Mou el cursor fins al sagnat anterior que concordi

en: Move downwards to the next modified line.
ca: Mou cap avall fins a la línia modificada següent.

en: Move selected lines down.
ca: Mou cap avall les línies seleccionades.

en: Move selected lines up.
ca: Mou cap amunt les línies seleccionades.

en: Move selected text when dragged
ca: Mou el text seleccionat en arrossegar

en: Move to Beginning of Document
ca: Mou al començament del document

en: Move to Beginning of Line
ca: Mou al començament de la línia

en: Move to Bottom of View
ca: Mou a baix de la vista

en: Move to End of Document
ca: Mou al final del document

en: Move to End of Line
ca: Mou al final de la línia

en: Move to Next Line
ca: Mou a la línia següent

en: Move to Previous Line
ca: Mou a la línia prèvia

en: Move to Top of View
ca: Mou al començament de la vista

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
ca: Va al punt d'edició següent (etiqueta o atribut buit).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
ca: Va al punt d'edició anterior (etiqueta o atribut buit).

en: Move upwards to the previous modified line.
ca: Mou cap amunt fins a la línia modificada anterior.

en: Moves the caret to the current tag's pair
ca: Mou el cursor al parell actual d'etiquetes

en: Multiple Cursor Modifiers
ca: Modificadors de cursor múltiples

en: Name for copy of color theme "%1":
ca: Nom per a la còpia del tema de color «%1»:

en: Negative lookahead
ca: Cerca endavant negativa

en: Negative set of characters
ca: Joc de caràcters negatiu

en: Never
ca: Mai

en: New Filetype
ca: Tipus de fitxer nou

en: Next Bookmark
ca: Punt següent

en: No Backup Suffix or Prefix
ca: Sense sufix o prefix de la còpia de seguretat

en: No entries in clipboard history
ca: No hi ha cap entrada a l'historial del porta-retalls

en: No help for '%1'
ca: No hi ha ajuda per a «%1»

en: No help specified for command '%1' in script %2
ca: No s'ha definit cap ajuda per a l'ordre «%1» en l'script %2

en: No mapping found for "%1"
ca: No s'ha trobat cap correspondència per a «%1»

en: No such command <b>%1</b>
ca: No es troba l'ordre: <b>%1</b>

en: No such command: "%1"
ca: No es troba l'ordre: «%1»

en: No such highlighting '%1'
ca: No es troba el ressaltat «%1»

en: No such mode '%1'
ca: No es troba el mode «%1»

[ctx: No text or background color set]
en: None set
ca: No establert

en: No valid line number found in clipboard
ca: No s'ha trobat cap número vàlid de línia al porta-retalls

en: Non letter character
ca: Caràcter de no lletra

en: Non-digit
ca: No-dígit

en: Non-whitespace
ca: No espai en blanc

en: Non-word character
ca: Caràcter de no-paraula

en: None
ca: Cap

en: Normal Mode
ca: Mode normal

en: Normal mode
ca: Mode normal

en: Not Editable Placeholder
ca: Text variable no editable

en: Not found
ca: No s'ha trobat

en: Not word boundary
ca: Sense límit de paraula

en: Nothing in register %1
ca: No hi ha res al registre %1

en: Number of rows of the current document.
ca: Nombre de files del document actual.

en: OVERWRITE
ca: Sobreescriu

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
ca: Caràcter octal 000 a 377 (2^8-1)

en: Off
ca: Inactiu

en: On Modified Lines
ca: En les línies modificades

en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
ca: En desar, s'afegirà un salt de línia en el document si no hi és. El salt de línia es veurà després de tornar a carregar el fitxer.

en: On-the-fly spell checking
ca: Verificació ortogràfica al vol

en: One or more occurrences
ca: Una o més ocurrències

en: Open File
ca: Obre un fitxer

en: Open/Save
ca: Obre i desa

en: Or
ca: O

en: Original KWrite Author
ca: Autor original del KWrite

en: Other (%1) | Other (%1)
ca[0]: Altre (%1)
ca[1]: Altres (%1)

en: Overwr&ite Mode
ca: Mode so&breescriure

en: P&riority:
ca: P&rioritat:

en: PHP Keyword/Datatype list
ca: Llista de les paraules clau/tipus de dades del PHP

en: Page Number
ca: Número de pàgina

en: Paste From File
ca: Enganxar des d'un fitxer

en: Paste Selection
ca: Enganxa la selecció

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
ca: Enganxa el contingut del porta-retalls prèviament copiat o tallat

en: Paste previously mouse selection contents
ca: Enganxa el contingut de la selecció prèvia del ratolí

en: Patches and more
ca: Pedaços i més

en: Pause current output
ca: Posa en pausa la sortida actual

en: Plain text
ca: Text net

en: Please select a variable.
ca: Seleccioneu una variable.

en: Please specify the wanted indentation width:
ca: Especifiqueu l'amplada desitjada del sagnat:

en: Please specify the wanted tab width:
ca: Especifiqueu l'amplada desitjada de la tabulació:

en: Positive Lookahead
ca: Cerca endavant positiva

en: Possible Data Loss
ca: Possible pèrdua de dades

en: Pr&int header
ca: Impr&imeix la capçalera

en: Prefix for backup files:
ca: Prefix dels fitxers de còpia de seguretat:

en: Pressing enter will insert the text of selected completion item into the editor. If disabled, Tab key or double-click can still be used to trigger completion.
ca: En prémer Retorn s'inserirà el text de l'element de compleció seleccionat a l'editor. Si està desactivat, encara es poden utilitzar la tecla de tabulació o el doble clic per a activar la compleció.

en: Previous Bookmark
ca: Punt anterior

en: Pri&nt footer
ca: Im&primeix el peu

en: Print &legend
ca: Imprimeix la &llegenda

en: Print line &numbers
ca: Imprimeix els &números de línia

en: Print the current document.
ca: Imprimeix el document actual.

en: Properties
ca: Propietats

en: Properties of %1
ca: Propietats de %1

en: QA and Scripting
ca: QA i creació de scripts

en: R&eplace All
ca: Su&bstitueix-ho tot

en: Re&move trailing spaces:
ca: Eli&mina els espais finals:

en: Reached Breakpoint
ca: S'ha arribat a un punt d'interrupció

en: Reached bottom, continued from top
ca: S'ha arribat al final, es continua des del començament

en: Reached top, continued from bottom
ca: S'ha arribat al començament, es continua des del final

en: Read a document variable.
ca: Llegeix una variable de document.

en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
ca: Llegeix un fitxer «vimrc» per a intentar importar els mapatges especificats amb l'ordre «[n]noremap».

en: Recover Data
ca: Recupera les dades

en: Recursive?
ca: Recursiu?

en: Reference
ca: Referència

en: Regular expression
ca: Expressió regular

en: Reloa&d
ca: Reca&rrega

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
ca: Torna a carregar tots els fitxers JavaScript (sagnadors, scripts de línia d'ordres, etc.).

en: Reload the current document from disk.
ca: Recarrega el document actual des del disc.

en: Reloads and will automatically reload without warning about disk changes from now until you close either the tab or window.
ca: Torna a carregar i es tornarà a carregar automàticament sense previ avís sobre els canvis del disc des d'ara fins que tanqueu la pestanya o la finestra.

en: Reloads the file from disk. Unsaved changes will be lost.
ca: Recarrega el fitxer des del disc. Els canvis no desats es perdran.

en: Remove Cursors from Empty Lines
ca: Elimina els cursors de les línies buides

en: Remove Duplicate Lines
ca: Elimina les línies duplicades

en: Remove Duplicates and Sort Text Alphabetically
ca: Elimina els duplicats i ordena alfabèticament el text

en: Remove Trailing Spaces
ca: Elimina els espais finals

en: Remove all bookmarks of the current document.
ca: Elimina tots els punts del document actual.

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
ca: Elimina tots els diferents abasts dels diccionaris que es van definir per a la verificació ortogràfica.

en: Remove cursors from empty lines
ca: Elimina els cursors de les línies buides

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
ca: Elimina les línies duplicades del text seleccionat o de tot el document.

en: Remove selected
ca: Elimina la selecció

en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
ca: Elimina el final de la paraula anterior quan es tria l'element de compleció des d'una llista

en: Remove tail on complete
ca: Elimina el final en la compleció

en: Removes empty lines from selection or whole document.
ca: Elimina les línies buides de la selecció o de tot el document.

en: Rep&lace:
ca: &Substitueix:

en: Replace &All
ca: Substitueix-ho &tot

en: Replace Highlight
ca: Ressaltat de la substitució

en: Replace all matches
ca: Substitueix totes les coincidències

en: Replace next match
ca: Substitueix la coincidència següent

en: Replace with:
ca: Substitueix amb:

en: Replacement
ca: Substitució

en: Replacement counter (for Replace All)
ca: Comptador de les substitucions (per a Substitueix-ho tot)

en: Reset Font Size
ca: Reinicia la mida de la lletra

en: Resume current output
ca: Reprèn la sortida actual

en: Reuse Word Above
ca: Reutilitza la paraula de més amunt

en: Reuse Word Below
ca: Reutilitza la paraula de més avall

en: Reverse action of URI encode.
ca: Inverteix l'acció de codificació de l'URI.

en: Revert the most recent editing actions
ca: Desfés els canvis d'edició més recents

en: Revert the most recent undo operation
ca: Desfés les operacions de desfer més recents

en: S&trikeout
ca: Ra&tllat

en: S&uggest
ca: S&uggereix

en: Save
ca: Desa

en: Save Copy of File
ca: Desa una còpia del fitxer

en: Save File
ca: Desa el fitxer

en: Save Nevertheless
ca: Desa tanmateix

en: Save a copy of the current document to disk.
ca: Desa una còpia del document actual al disc.

en: Save failed
ca: Ha fallat el desament

en: Save swap files every:
ca: Desa els fitxers d'intercanvi cada:

en: Save the current document
ca: Desa el document actual

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
ca: Desa el document actual al disc, amb un nom de la vostra elecció.

en: Saved Lines
ca: Línies desades

en: Say current selection or document
ca: Pronuncia la selecció o el document actual

en: Screenshot saving failed: %1
ca: Ha fallat en desar la captura de pantalla: %1

[ctx: Script command category]
en: Editing
ca: Edició

[ctx: Script command category]
en: Navigation
ca: Navegació

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
ca: Redueix el nombre en 0,1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
ca: Redueix el nombre en 1

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
ca: Redueix el nombre en 10

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
ca: Suprimeix l'etiqueta sota el cursor

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
ca: Duplica les línies seleccionades cap avall

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
ca: Duplica les línies seleccionades cap amunt

[ctx: Script command name]
en: Duplicate selected text
ca: Duplica el text seleccionat

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
ca: Avalua una expressió matemàtica senzilla

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
ca: Expandeix les abreviatures

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
ca: Ves al punt d'edició següent

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Paragraph
ca: Va al paràgraf següent

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
ca: Ves al punt d'edició anterior

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Paragraph
ca: Va al paràgraf anterior

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
ca: Incrementa el nombre en 0,1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
ca: Incrementa el nombre en 1

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
ca: Incrementa el nombre en 10

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
ca: Uneix les línies

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
ca: Mou el cursor fins a l'etiqueta que concordi

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Blank Line
ca: Mou el cursor fins a la línia següent en blanc

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
ca: Mou el cursor fins al sagnat següent que concordi

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Blank Line
ca: Mou el cursor fins a la línia anterior en blanc

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
ca: Mou el cursor fins al sagnat anterior que concordi

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
ca: Desplaça les línies avall

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
ca: Desplaça les línies amunt

[ctx: Script command name]
en: Remove Empty Lines
ca: Elimina les línies buides

[ctx: Script command name]
en: Remove Leading Spaces
ca: Elimina els espais inicials

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
ca: Elimina els espais finals

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing and Leading Spaces
ca: Elimina els espais inicials i finals

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
ca: Selecciona el contingut intern de l'etiqueta HTML/XML

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
ca: Selecciona el contingut extern de l'etiqueta HTML/XML

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
ca: Selecciona el punt d'edició següent

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
ca: Selecciona el punt d'edició anterior

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
ca: Divideix o uneix una etiqueta

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
ca: Commuta els comentaris

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
ca: Descodifica en un URI el text seleccionat

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
ca: Codifica en un URI el text seleccionat

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
ca: Embolcalla amb etiquetes

en: Scro&llbars visibility:
ca: Visibilitat de les barres de desp&laçament:

en: Scroll Line Down
ca: Desplaça una línia avall

en: Scroll Line Up
ca: Desplaça una línia amunt

en: Scroll Page Down
ca: Desplaça una pàgina avall

en: Scroll Page Up
ca: Desplaça una pàgina amunt

en: Scrollbars:
ca: Barres de desplaçament:

en: Search Highlight
ca: Ressaltat de la cerca

en: Search bar back- and front-end
ca: Dorsal i frontal de la barra de cerca

en: Search in the selection only
ca: Cerca només en la selecció

en: Search mode
ca: Mode de cerca

en: Search wrapped
ca: La cerca continua des del començament

en: SearchHighLight
ca: RessaltatDeCerca

en: Select Character Left
ca: Selecciona un caràcter a l'esquerra

en: Select Character Right
ca: Selecciona un caràcter a la dreta

en: Select Mime Types
ca: Selecció del tipus MIME

en: Select Page Down
ca: Selecciona una pàgina avall

en: Select Page Up
ca: Selecciona una pàgina amunt

en: Select Sub-Word Left
ca: Selecciona una subparaula a l'esquerra

en: Select Sub-Word Right
ca: Selecciona una subparaula a la dreta

en: Select Word Left
ca: Selecciona una paraula a l'esquerra

en: Select Word Right
ca: Selecciona una paraula a la dreta

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
ca: Selecciona el contingut de l'etiqueta HTML/XML, movent-se cap dins en les invocacions contínues

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
ca: Selecciona el contingut de l'etiqueta HTML/XML, movent-se cap enfora en les invocacions contínues

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
ca: Selecciona el punt d'edició següent (etiqueta o atribut buit).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
ca: Selecciona el punt d'edició anterior (etiqueta o atribut buit).

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
ca: Selecciona el text enrere des de la posició actual del cursor fins a l'última ocurrència de l'argument donat abans d'ell (o al principi de la línia actual de manera predeterminada).

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
ca: Selecciona el text endavant des de la posició actual del cursor fins a la primera ocurrència de l'argument donat després d'ell (o al final de la línia actual de manera predeterminada).

en: Select text to paste.
ca: Selecciona el text a enganxar.

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
ca: Seleccioneu els tipus MIME que voleu per a aquest tipus de fitxer.
    Si us plau, cal tenir en compte que també s'editaran automàticament les extensions dels fitxers associats.

en: Select the color theme to use for the print.
ca: Seleccioneu el tema de color que s'usarà en imprimir.

en: Select the entire text of the current document.
ca: Selecciona tot el text del document actual.

en: Select the filetype you want to change.
ca: Seleccioneu el tipus de fitxer que voleu canviar.

en: Select theme:
ca: Selecció del tema:

en: Select to Beginning of Document
ca: Selecciona des del començament del document

en: Select to Beginning of Line
ca: Selecciona des del començament de la línia

en: Select to Bottom of View
ca: Selecciona fins a baix de la vista

en: Select to End of Document
ca: Selecciona fins al final del document

en: Select to End of Line
ca: Selecciona fins al final de la línia

en: Select to Matching Bracket
ca: Selecciona fins al parèntesi que concordi

en: Select to Next Line
ca: Selecciona fins a la línia següent

en: Select to Previous Line
ca: Selecciona des de la línia prèvia

en: Select to Top of View
ca: Selecciona des del començament de la vista

en: Selected Text
ca: Text seleccionat

en: Selection
ca: Selecció

en: Selection, KColorScheme integration
ca: Selecció i integració del KColorScheme

en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
ca: Selecciona si el cursor salta paraules completes o s'atura a les gepes de les majúscules per parts.

en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
ca: Selecciona quan les tecles d'avançar o retrocedir pàgina haurien d'alterar la posició vertical del cursor en relació amb la part superior de la vista.

en: Separator
ca: Separador

en: Set Default Mark Type
ca: Defineix el tipus de marca per omissió

en: Set of characters
ca: Joc de caràcters

en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
ca: Defineix la prioritat per a aquest tipus de fitxer. Si un fitxer quadra amb més d'un tipus de fitxer, s'usarà el de prioritat més alta.

en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
ca: Defineix el nombre de línies a mantenir visibles per sobre i per sota del cursor, sempre que sigui possible.

en: Shell Completion
ca: Compleció de codi

en: Show &Icon Border
ca: Mostra la vora de les &icones

en: Show &Line Numbers
ca: Mostra els números de les &línies

en: Show &line numbers
ca: Mostra els números de les &línies

en: Show &tab indicators:
ca: Mostra els indicadors dels &tabuladors:

en: Show Actual Line Numbers
ca: Mostra els números reals de les línies

en: Show Always
ca: Mostra sempre

en: Show Extra Decorations
ca: Mostra les decoracions extres

en: Show File Encoding
ca: Mostra la codificació del fitxer

en: Show Folding &Markers
ca: Mostra els marcadors &plegables

en: Show Line Ending Type
ca: Mostra el tipus de final de línia

en: Show Line Numbers From 1
ca: Mostra els números de les línies a partir de l'1

en: Show Non-Printable Spaces
ca: Mostra els espais no imprimibles

en: Show Scroll&bar Marks
ca: Mostra les marques de la &barra de desplaçament

en: Show Scrollbar Mini-Map
ca: Mostra un mapa en miniatura a la barra de desplaçament

en: Show Static &Word Wrap Marker
ca: Mostra els marcadors d'ajust estàtic de les &paraules

en: Show When Needed
ca: Mostra-les quan calgui

en: Show Whitespace
ca: Mostra els espais en blanc

en: Show Window Decorations
ca: Mostra la decoració de les finestres

en: Show active dictionary
ca: Mostra el diccionari actiu

en: Show arrows to collapse code blocks
ca: Mostra les fletxes per a reduir els blocs de codi

en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
ca: Mostra la documentació al costat del quadre de compleció. Si està desactivat, la documentació es pot mostrar prement la tecla Alt.

en: Show highlighting mode
ca: Mostra el mode de ressaltat

en: Show i&ndentation lines:
ca: Mostra les línies de &sagnat:

en: Show input mode
ca: Mostra el mode d'entrada

en: Show line column
ca: Mostra la columna de les línies

en: Show line count
ca: Mostra el comptador de línies

en: Show list of valid variables.
ca: Mostra la llista de variables vàlides.

en: Show marks
ca: Mostra les marques

en: Show minimap
ca: Mostra un mapa en miniatura

en: Show on Hover
ca: Mostra en passar-hi per sobre

en: Show preview of folded blocks on hover
ca: Mostra una vista prèvia dels blocs plegats en passar per sobre

en: Show preview of matching open bracket
ca: Mostra una vista prèvia del parèntesi obert concordant

en: Show preview when hovering over scrollbar
ca: Mostra una vista prèvia en passar per sobre de la barra de desplaçament

en: Show print preview of current document
ca: Mostra una vista prèvia d'impressió del document actual

en: Show tab setting
ca: Mostra la configuració dels tabuladors

en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
ca: Mostra el número de línia relatiu a la línia amb el cursor davant de cada línia.

en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
ca: Mostra el parèntesi obert concordant i les seves línies adjacents per al context

en: Show whitespace indicators:
ca: Mostra els indicadors dels espais en blanc:

en: Show word count
ca: Mostra el comptador de paraules

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
ca: Mostra/oculta el contenidor al voltant dels espais no imprimibles

en: Show/hide line count in status bar
ca: Mostra/oculta el comptador de línies a la barra d'estat

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
ca: Mostra/oculta el marcador per a l'ajust de les paraules, dibuixa una línia vertical a la columna d'ajust de les paraules tal com estigui definit en les propietats de l'edició

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
ca: Mostra/oculta la línia d'ordres a la part inferior de la vista.

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
ca: Mostra/oculta la vora de les icones.<br /><br /> Per exemple, la vora de les icones mostrarà símbols per als punts.

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
ca: Mostra/oculta els números de les línies a l'esquerra de la vista.

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
ca: Mostra/oculta les marques a la barra de desplaçament vertical.<br /><br />Per exemple, les marques mostren els punts.

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
ca: Mostra/oculta el mapa en miniatura a la barra de desplaçament vertical.<br /><br />El mapa en miniatura mostra un resum de tot el document.

en: Show/hide word count in status bar
ca: Mostra/oculta el comptador de paraules a la barra d'estat

en: Shows a diff of the changes.
ca: Mostra un «diff» dels canvis.

en: Shrink Font
ca: Minva la lletra

en: Size of the visible highlight marker.
ca: Mida del marcador de ressaltat visible.

en: Smart ho&me and smart end
ca: I&nici i final intel·ligents

en: Soft Tabs: %1
ca: Tabulacions suaus: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
ca: Tabulacions suaus: %1 (%2)

en: Sort Selected Text Alphabetically
ca: Ordena alfabèticament el text seleccionat

en: Sort Text Naturally
ca: Ordena naturalment el text

en: Sort bookmarks menu:
ca: Ordena el menú dels punts:

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
ca: Ordena el text seleccionat o tot el document en l'ordre natural.<br>Aquí hi ha un exemple per a veure la diferència amb el mètode d'ordenació normal: <br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Sort the selected text or whole document.
ca: Ordena el text seleccionat o tot el document.

en: Spaces
ca: Espais

en: Spell check canceled.
ca: S'ha cancel·lat la verificació ortogràfica.

en: Spell check complete.
ca: La verificació ortogràfica ha finalitzat.

en: Spellcheck
ca: Verificació ortogràfica

en: Spelling
ca: Ortografia

en: Spelling '%1'
ca: Ortografia de «%1»

en: Spelling Mistake Line
ca: Línia amb error ortogràfic

en: Splits or joins a tag
ca: Divideix o junta una etiqueta

en: Start column of selected text of the current document.
ca: Columna inicial del text seleccionat del document actual.

en: Start line of selected text of the current document.
ca: Línia d'inici del text seleccionat del document actual.

en: Start the Marked Selection
ca: Inicia la selecció marcada

en: Static Word Wrap
ca: Ajust estàtic de les paraules

en: Statusbar
ca: Barra d'estat

en: Stop current output
ca: Atura la sortida actual

en: Store swap files in:
ca: Emmagatzema els fitxers d'intercanvi a:

en: Success:
ca: Encert:

en: Suffix for backup files:
ca: Sufix dels fitxers de còpia de seguretat:

en: Swap file mode:
ca: Mode del fitxer d'intercanvi:

en: Swap the selected text with the clipboard contents
ca: Commuta el text seleccionat amb el contingut del porta-retalls

en: Swap with Clipboard Contents
ca: Commuta amb el contingut del porta-retalls

en: Switch to Command Line
ca: Canvia a la línia d'ordres

en: Switch to Next Input Mode
ca: Canvia al mode d'entrada següent

en: Switch to incremental search bar
ca: Commuta a la barra de cerca incremental

en: Switch to power search and replace bar
ca: Commuta a la barra potent de cerca i de substitució

en: Switch to the next input mode.
ca: Canvia al mode d'entrada següent.

en: Syntax highlighting
ca: Ressaltat de la sintaxi

en: Tab
ca: Tabulació

en: Tab Size: %1
ca: Mida de la tabulació: %1

en: Tab Width
ca: Amplada de la tabulació

en: Tab and Space Markers
ca: Marcadors de tabulació i espai

en: Tab wi&dth:
ca: Ampla&da de la tabulació:

en: Tabulators
ca: Tabulacions

en: Tabulators && Spaces
ca: Tabuladors &i espais

en: Tabulators &and Spaces
ca: Tabuladors &i espais

en: Take Screenshot of Selection
ca: Pren una captura de pantalla de la selecció

en: Te&xt Settings
ca: Paràmetres del te&xt

en: Temporarily raise limit and reload file
ca: Eleva el límit temporalment i torna a carregar el fitxer

en: Testing, ...
ca: Proves...

en: Text Area
ca: Àrea de text

en: Text Cursor Movement
ca: Moviment del cursor en el text

en: Text Decorations
ca: Decoracions de text

en: Text Navigation
ca: Navegació pel text

en: Text Templates & Snippets
ca: Plantilles i retalls de text

en: Text selection mode:
ca: Mode de selecció del text:

en: Text selection of the current document.
ca: Selecció de text del document actual.

en: Text to Speech
ca: Text a veu

en: Text to replace with
ca: Substitueix el text amb

en: Text to search for
ca: Text a cercar

en: The Editing Commands
ca: Les ordres d'edició

en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
ca: Els punts s'ordenaran pel número de línia en la qual estan situats.

en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
ca: La marca d'ordre de bytes és una seqüència especial al començament dels documents codificats amb Unicode. Ajuda els editors a obrir els documents de text amb la codificació Unicode correcta. La marca d'ordre de bytes no serà visible en els documents visualitzats.

en: The cool buffersystem
ca: El fantàstic sistema de memòria intermèdia

en: The current date (ISO).
ca: La data actual (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
ca: La data actual (format de cadena QDate).

en: The current date in current locale format.
ca: La data actual en la configuració regional actual.

en: The current time (ISO).
ca: L'hora actual (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
ca: L'hora actual (format de cadena QTime).

en: The current time in current locale format.
ca: L'hora actual en la configuració regional actual.

en: The diff command '%1' could not be started.
ca: No s'ha pogut iniciar l'ordre «%1» del «diff».

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ca: No s'ha pogut trobar l'ordre «diff». Assegureu-vos que el diff(1) està instal·lat i en el vostre PATH.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ca: Ha fallat l'ordre «diff». Assegureu-vos que el diff(1) està instal·lat i a la PATH.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ca: El document «%1» ha estat modificat.
    Voleu desar els canvis o descartar-los?

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
ca: El document no es pot desar, perquè no s'ha pogut escriure a %1.
    
    Comproveu que teniu accés d'escriptura a aquest fitxer o que hi ha prou espai disponible.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
ca: El document no s'ha pogut desar, perquè no s'ha pogut escriure a %1.
    Comproveu que teniu accés d'escriptura a aquest fitxer o que hi ha prou espai disponible al disc.
    El fitxer original es pot perdre o malmetre. No sortiu de l'aplicació fins que el fitxer s'hagi escrit amb èxit.

en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
ca: L'editor mostrarà un símbol per a indicar la presència d'un tabulador en el text.

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer %1, perquè no s'ha pogut llegir.<br />Comproveu si teniu accés de lectura a aquest fitxer.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
ca: El fitxer %1 s'ha obert, però conté línies més llargues que el límit per a la longitud de la línia (%2 caràcters).<br />La més llarga d'aquestes línies té %3 caràcters.<br />Aquestes línies s'ajustaran i el document s'establirà al mode de només lectura, ja que en desar-lo es modificaria el seu contingut.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
ca: El fitxer %1 s'ha obert amb la codificació %2, però conté caràcters no vàlids.<br />S'ha determinat el mode de només lectura, ja que en desar es podria destruir el seu contingut.<br />Per a poder-lo editar, podeu tornar-lo a obrir amb la codificació correcta o podeu tornar a activar el mode de lectura i escriptura en el menú Eines.

en: The file '%1' was deleted or moved on disk.
ca: El fitxer «%1» s'ha suprimit o mogut en el disc.

en: The file '%1' was modified on disk.
ca: El fitxer «%1» s'ha modificat en el disc.

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
ca: El fitxer <a href="%1">%2</a> encara s'està carregant.

en: The file was not closed properly.
ca: El fitxer no s'ha tancat adequadament.

en: The files are identical.
ca: Els fitxers són idèntics.

en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
ca: L'amplada del sagnat és el nombre d'espais que s'usen per a sagnar una línia. Si l'opció <b>Insereix espais en lloc de tabuladors</b> en la secció <b>Edició</b> està desactivada, s'inserirà un caràcter de <b>tabulació</b> si el sagnat és divisible per l'amplada de la tabulació.

en: The line color to use for boxes
ca: El color de la línia que s'emprarà en els quadres

en: The margin inside boxes, in pixels
ca: El marge dins dels quadres, en píxels

en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
ca: Les màscares de tipus MIME permeten seleccionar fitxers pel tipus MIME. La cadena és una llista de tipus MIME separats per un punt i coma, per exemple <code>text/plain; text/english</code>.

en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
ca: El nom del tipus de fitxer serà el text de l'element corresponent del menú.

en: The section name is used to organize the file types in menus.
ca: El nom de la secció s'usa per a organitzar els tipus de fitxer en els menús.

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
ca: La codificació seleccionada no pot codificar cadascun dels caràcters Unicode d'aquest document. De veres voleu desar-lo? Podrien perdre's algunes dades.

en: The width of the box outline
ca: L'amplada del contorn del quadre

en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
ca: Les màscares amb comodins permeten seleccionar fitxers per un nom de fitxer. Una màscara típica usa un asterisc i l'extensió del fitxer, per exemple <code>*.txt; *.text</code>. La cadena és una llista de màscares separades per un punt i coma.

en: Theme Editor
ca: Editor de temes

en: There are no more chars for the next bookmark.
ca: No hi ha més caràcters per al punt següent.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
ca: Aquesta ordre alinea les línies del bloc seleccionat o de tot el document a la columna indicada per una expressió regular proporcionada com a argument.<br><br>Si proporcioneu un patró buit, s'alinearà al primer caràcter no blanc de manera predeterminada.<br>Si el patró té una captura, se sagnarà en la coincidència capturada.<br><br><i>Exemples</i>:<br>«<code>alignon -</code>» inserirà espais abans del primer «-» de cada línia per a alinear-les totes a la mateixa columna.<br>«<code>alignon :\s+(.)</code>» inserirà espais abans del primer caràcter no blanc que hi hagi després de dos punts (:) per a alinear-les totes a la mateixa columna.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
ca: Aquesta ordre alinea les línies del bloc seleccionat o de tot el document a la columna indicada per una expressió regular que se us demanarà.<br /><br />Si proporcioneu un patró buit, s'alinearà al primer caràcter no blanc de manera predeterminada.<br />Si el patró té una captura, se sagnarà en la coincidència capturada.<br /><br /><i>Exemples</i>:<br />Amb «-» s'inseriran espais abans del primer «-» de cada línia per a alinear-les totes a la mateixa columna.<br />Amb «:\s+(.)» s'inseriran espais abans del primer caràcter no blanc que hi hagi després de dos punts (:) per a alinear-les totes a la mateixa columna.

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
ca: Aquesta ordre permet canviar entre el mode normal de selecció (basat en línies) i el mode de selecció per blocs.

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
ca: Aquesta ordre us permet exportar el document actual amb tota la informació del ressaltat en un document HTML.

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ca: Aquesta ordre comenta la línia actual o un bloc de text seleccionat.<br /><br />Els caràcters per als comentaris d'una sola línia o múltiple estan definits dins del ressaltat del llenguatge.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
ca: Aquesta ordre obre un diàleg que us permetrà escollir una línia a la qual desitgeu moure el cursor.

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ca: Aquesta ordre elimina els comentaris de l'actual línia o d'un bloc de text seleccionat.<br /><br />Els caràcters per als comentaris d'una sola línia o múltiple estan definits dins del ressaltat del llenguatge.

en: This decreases the display font size.
ca: Minva la mida de la lletra de visualització.

en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
ca: Defineix la codificació de reserva per a intentar obrir els fitxers si cap de les codificacions estàndard seleccionades més amunt, ni cap codificació del diàleg d'obrir/desar, ni cap codificació de la línia d'ordres coincideix amb el contingut del fitxer. Abans del seu ús, es farà una temptativa per a determinar la codificació a usar cercant una marca d'ordre de bytes al començament del fitxer: si es troba, se seleccionarà la codificació Unicode correcta, altrament s'executarà la detecció de la codificació, i si les dues fallen, s'intentarà amb la codificació de reserva.

en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
ca: Defineix la codificació estàndard a usar per a obrir/desar fitxers, si no s'ha canviat al diàleg d'obrir/desar o usant una opció de la línia d'ordres.

en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
ca: Això determina el nombre d'entrades a mantenir en l'historial del porta-retalls

en: This increases the display font size.
ca: Augmenta la mida de la lletra de visualització.

en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
ca: Aquesta és una llista dels modes de sagnat disponibles. El mode de sagnat especificat s'usarà per a tots els documents nous. Cal tenir present que es pot definir el mode de sagnat amb les variables dels documents, amb els modes o amb un fitxer «.kateconfig».

en: This resets the display font size.
ca: Reinicia la mida de la lletra de visualització.

en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
ca: Aquesta cadena està localitzada a «katedialogs.cpp» en el constructor de KateSaveConfigTab.

en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
ca: Aquest valor es multiplicarà per l'alçada predeterminada de les línies de la lletra. Un valor d'1,0 vol dir que s'emprarà l'alçada predeterminada.

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
ca: Millors cerques coincidents

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
ca: Millor cerca coincident

en: Toggle &Bookmark
ca: Canvia el &punt

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
ca: Commuta el moviment del cursor a les majúscules per parts

en: Toggle Comment
ca: Commuta els comentaris

en: Toggle Contained Nodes
ca: Canvia els nodes continguts

en: Toggle Current Node
ca: Canvia el node actual

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
ca: Commuta entre el moviment del cursor normal i el moviment a les majúscules per parts.

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
ca: Commuta el comentari de l'etiqueta actual o del selector CSS

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
ca: Cerca els modes de ressaltat de sintaxi pel nom del llenguatge o per l'extensió del fitxer (per exemple, C++ o .cpp)

en: Top of file reached. Continue from bottom?
ca: S'ha arribat al començament del fitxer. Continuo des del final?

en: Total Amount of Pages
ca: Nombre total de pàgines

en: Transpose Characters
ca: Transposa els caràcters

en: Transpose Words
ca: Transposa les paraules

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
ca: Retira els espais en blanc inicials i finals de la selecció o de tot el document.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
ca: Retira els espais en blanc inicials de la selecció o de tot el document.

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
ca: Retira els espais en blanc finals de la selecció o de tot el document.

en: Try to Save Nevertheless
ca: Desa tanmateix

en: Trying to Save Unmodified File
ca: Intenta desar un fitxer sense modificar

en: Typographical Conventions for %1
ca: Convencions tipogràfiques per a %1

en: Unable to open file
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer

en: Unable to open the config file for reading.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de configuració per a lectura.

en: Unco&mment
ca: Desco&menta

en: Unfold Toplevel Nodes
ca: Expandeix els nodes de nivell superior

en: Unknown command '%1'
ca: Ordre desconeguda «%1»

en: Unknown word
ca: Paraula desconeguda

en: Unknown word:
ca: Paraula desconeguda:

en: Unlimited
ca: Sense límit

en: Unset Background Color
ca: Desassigna el color de fons

en: Unset Normal Color
ca: Desassigna el color normal

en: Unset Selected Background Color
ca: Desassigna el color de fons seleccionat

en: Unset Selected Color
ca: Desassigna el color seleccionat

en: Untitled
ca: Sense títol

en: Uppercase
ca: Majúscules

en: Uppercase first character conversion
ca: Converteix el primer caràcter a majúscules

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
ca: Useu: %1 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
ca: Sintaxi: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all

en: Use &Default Style
ca: Empra l'estil pre&determinat

en: Use Default
ca: Usa el predeterminat

en: Use Default Colors
ca: Usa els colors predeterminats

en: Use Default Style
ca: Empra l'estil predeterminat

en: Use Enter key to insert selected completion
ca: Empreu la tecla Retorn per a inserir la compleció seleccionada

en: Use default color from the color theme
ca: Usa el color predeterminat des del tema de color

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
ca: Empreu aquesta ordre per a copiar el text actualment seleccionat al porta-retalls del sistema.

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
ca: Useu-ho per a sagnar automàticament la línia actual o el bloc de text al nivell de sagnat adequat.

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
ca: Empreu-ho per a eliminar el sagnat d'un bloc de text seleccionat (només les tabulacions/només els espais).<br /><br />En el diàleg de configuració podreu establir si els tabuladors haurien de ser reconeguts i emprats, o substituïts per espais.

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
ca: Useu-ho per a sagnar un bloc de text seleccionat.<br /><br />En el diàleg de configuració podreu establir si els tabuladors haurien de ser reconeguts i emprats o substituïts per espais.

en: Use this to unindent a selected block of text.
ca: Empreu-ho per a treure el sagnat a un bloc de text seleccionat.

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
ca: Useu-ho per a ajustar la línia actual, o per a tornar a donar format a les línies seleccionades com a paràgraf, segons l'opció «Ajusta les paraules a» del diàleg de configuració. <br /><br />Això és un ajust estàtic de paraules, i vol dir que el document canviarà.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
ca: S'està usant un mode de línia obsolet «remove-trailing-space». Cal substituir-lo per «remove-trailing-spaces modified;», vegeu https://docs.kde.org/?application=katepart&language=ca&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
ca: S'està usant un mode de línia obsolet «replace-trailing-space-save». Cal substituir-lo per «remove-trailing-spaces all;», vegeu https://docs.kde.org/?application=katepart&language=ca&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: VI: INSERT MODE
ca: VI: MODE INSERCIÓ

en: VI: NORMAL MODE
ca: VI: MODE NORMAL

en: VI: REPLACE
ca: VI: SUBSTITUCIÓ

en: VI: VISUAL BLOCK
ca: VI: BLOC VISUAL

en: VI: VISUAL LINE
ca: VI: LÍNIA VISUAL

en: Various bugfixes
ca: Diverses correccions d'errors

en: Very nice help
ca: Ajuda molt valuosa

en: Vi Input Mode
ca: Mode d'entrada del Vi

en: View &Difference
ca: Visualitza la &diferència

en: View Changes
ca: Mostra els canvis

en: Visual mode
ca: Mode visual

en: W&idth:
ca: A&mplada:

en: Warning
ca: Avís

en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
ca: Quan estan seleccionats, els caràcters compostos s'eliminen amb els seus diacrítics en lloc d'eliminar només el caràcter base. Això és útil per a les configuracions regionals de l'Índic.

en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
ca: Quan està seleccionat, en prémer la tecla d'inici el cursor ignorarà els espais en blanc i anirà al començament d'una línia de text. El mateix s'aplica a la tecla de final.

en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
ca: Quan està seleccionat, les ordres del vi substitueixen les ordres integrades del Kate. Per exemple: Ctrl+R refarà i substituirà l'acció estàndard (mostra el diàleg de cerca i substitució).

en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
ca: Quan hi ha text seleccionat, s'afegiran aquests caràcters a ambdós extrems de manera semblant a com ho fa «Parèntesis automàtics»

en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
ca: Quan aquesta opció està activada, la vista de l'editor plegarà
    automàticament els blocs de comentaris que comencen a la primera
    línia del document. Això és útil per a ocultar les capçaleres de la
    llicència que normalment es col·loquen al començament d'un fitxer.

en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
ca: Quan es teclegin aquests caràcters mentre hi hagi text seleccionat, envoltaran el text seleccionat en lloc de reemplaçar-lo.

en: Whitespace (excluding line breaks)
ca: Espai en blanc (excloent els salts de línia)

en: Whitespace indicator si&ze:
ca: &Mida de l'indicador dels espais en blanc:

en: Whole match reference
ca: Referència de coincidència completa

en: Whole words
ca: Paraules completes

en: Width must be at least 1.
ca: L'amplada almenys hauria de ser 1.

en: Word Completion
ca: Compleció de paraules

en: Word Wrap
ca: Ajust de les paraules

en: Word Wrap Marker
ca: Marcadors d'ajust de les paraules

en: Word boundary
ca: Límit de paraula

en: Word character (alphanumerics plus '_')
ca: Caràcter de paraula (alfanumèrics més «_»)

en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
ca: La compleció de paraules proporciona suggeriments basats en les paraules trobades en el document

en: Word wrap:
ca: Ajust de les paraules:

en: Wra&p words at:
ca: A&justa les paraules a:

en: Wrap &words at a fixed column
ca: A&justa les paraules a una columna fixada

en: Wrap dynamically at static word wrap marker
ca: Ajusta dinàmicament al marcador d'ajust estàtic de les paraules

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en: %v character | %v characters
ca[0]: %v caràcter
ca[1]: %v caràcters

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
ca: Embolcalla el text seleccionat amb etiquetes XML construïdes des d'expressions Emmet proporcionades («div» per defecte).

en: Write a backup file on save for:
ca: Introduïu un fitxer a on desar les còpies de seguretat:

en: Wrong arguments
ca: Arguments erronis

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
ca: Component X de les coordenades de la pantalla global de la posició del cursor.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
ca: Component Y de les coordenades de la pantalla global de la posició del cursor.

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
ca: Podeu escollir si s'haurien de mostrar les marques del plegat de codi, si és que això és possible.

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
ca: No heu proporcionat cap sufix o prefix de les còpies de seguretat. Per omissió s'usarà: «~»

en: Zero or more occurrences
ca: Zero o més ocurrències

en: Zero or one occurrences
ca: Zero o una ocurrència

en: false
ca: fals

en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
ca: Si cap de les codificacions estàndard seleccionades més amunt, ni cap codificació del diàleg d'obrir/desar, ni cap codificació de la línia d'ordres coincideix amb el contingut del fitxer, s'executarà aquesta detecció.

en: recording
ca: enregistrament

en: replace with %1?
ca: Substitueixo amb %1?

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
ca[0]: S'ha trobat 1 coincidència
ca[1]: S'han trobat %1 coincidències

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
ca[0]: S'ha fet 1 substitució
ca[1]: S'han fet %1 substitucions

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
ca: Ajusta el sagnat del text enganxat des del porta-retalls.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
ca: Permet un nivell de sagnat senar (no múltiple de l'amplada del sagnat).

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
ca: Activa la inserció automàtica de parèntesis.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
ca: Activa el mode de selecció per blocs.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
ca: Activa l'ajust dinàmic de les paraules de les línies llargues.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
ca: Activa les marques de plegat en la vora de l'editor.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
ca: Activa la vista prèvia del text plegat a la vora de l'editor.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
ca: Activa el mode de sobreescriptura en el document.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
ca: Activa la selecció persistent del text.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
ca: Activa l'ús de la navegació intel·ligent.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
ca: Activa la marca d'ordre de bytes en desar fitxers Unicode.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
ca: Activa la vora de les icones en la vista de l'editor.

[ctx: short translation please]
en: Enable whether pressing enter will insert selected auto completion item.
ca: Activeu si en prémer Retorn s'inserirà l'element seleccionat de compleció automàtica.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
ca: Activa l'ajust de les paraules en teclejar text.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
ca: Insereix una línia nova al final del fitxer en desar.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
ca: Prement la tecla Tab, se sagna.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
ca: Prement la tecla de retrocés en un espai en blanc inicial es desfà el sagnat.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
ca: Elimina els espais finals en desar el document.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
ca: Substitueix les tabulacions per espais en desar el document.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
ca: Substitueix les tabulacions per espais.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
ca: Defineix l'estil per al sagnat automàtic.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
ca: Defineix el color de fons per a la línia actual.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
ca: Defineix el color per al ressaltat de parèntesis.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
ca: Defineix l'esquema de color.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
ca: Defineix el diccionari predeterminat emprat per a la verificació ortogràfica.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
ca: Defineix el color de fons del document.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
ca: Defineix la lletra del document.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
ca: Defineix el color de la barra d'icones.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
ca: Defineix la profunditat del sagnat per a cada nivell de sagnat.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
ca: Defineix el nombre de línies d'autocentrat.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
ca: Defineix el nombre de passos a desfer que es poden recordar (0 equival a infinit).

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
ca: Defineix la mida del punt de la lletra del document.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
ca: Defineix el ressaltat de la sintaxi.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
ca: Defineix l'amplada de la tabulació.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
ca: Defineix el color de la selecció de text.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
ca: Defineix la columna d'ajust de les paraules.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
ca: Defineix el color del marcador d'ajust de les paraules.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
ca: Defineix el mode del final de línia.

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
ca: Mostra els números de les línies.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
ca: Mostra un mapa en miniatura a la barra de desplaçament.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
ca: Mostra una vista prèvia a la barra de desplaçament.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
ca: Visualitza les tabulacions i els espais finals.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
ca: Fitxer nou

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
ca[0]: 1 línia
ca[1]: %1 línies

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
ca: Torneu-ho a provar

en: true
ca: cert

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
ca: tot

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
ca: modificat

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
ca: sense

en: vi-mode
ca: Mode del Vi
