Audacious - en to da translation catalogue (313 entries)

en: 
    (Further messages have been hidden.)
da: 
    (Yderligere beskeder er blevet skjult).

en: %1 files selected
da: %1 filer valgt

en: %d channel | %d channels
da[0]: %d kanal
da[1]: %d kanaler

en: %d file found | %d files found
da[0]: %d fil fundet
da[1]: %d filer fundet

en: %s Settings
da: Indstillinger for %s

en: (character encoding error)
da: (tegnkodningsfejl)

en: (unknown title)
da: (ukendt titel)

en: <b>Album Art</b>
da: <b>Albumomslag</b>

en: <b>Behavior</b>
da: <b>Opførsel</b>

en: <b>Compatibility</b>
da: <b>Kompatibilitet</b>

en: <b>Export</b>
da: <b>Eksportér</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
da: <b>Diverse</b>

en: <b>Network Settings</b>
da: <b>Netværksindstillinger</b>

en: <b>Output Settings</b>
da: <b>Indstillinger for lydudgang</b>

en: <b>Playlist</b>
da: <b>Afspilningsliste</b>

en: <b>Popup Information</b>
da: <b>Pop op-information</b>

en: <b>Proxy Configuration</b>
da: <b>Konfiguration af proxy</b>

en: <b>Recording Settings</b>
da: <b>Optageindstillinger</b>

en: <b>Song Display</b>
da: <b>Sangvisning</b>

en: ALBUM - TITLE
da: ALBUM - TITEL

en: ARTIST - ALBUM - DISC.TRACK. TITLE
da: ARTIST - ALBUM - PLADE.SPOR. TITEL

en: ARTIST - ALBUM - TITLE
da: KUNSTNER - ALBUM - TITEL

en: ARTIST - ALBUM - TRACK. TITLE
da: KUNSTNER - ALBUM - SPOR. TITEL

en: ARTIST - TITLE
da: KUNSTNER - TITEL

en: ARTIST [ ALBUM ] - DISC.TRACK. TITLE
da: ARTIST [ ALBUM ] - PLADE.SPOR. TITEL

en: ARTIST [ ALBUM ] - TRACK. TITLE
da: KUNSTNER [ ALBUM ] - SPOR. TITEL

en: About %s
da: Om %s

en: About Audacious
da: Om Audacious

en: Add
da: Tilføj

en: Add Files
da: Tilføj filer

en: Add Folder
da: Tilføj mappe

en: Add URL
da: Tilføj URL

en: Add files to a temporary playlist
da: Tilføj filer til en midlertidig afspilningsliste

en: Add files to the playlist
da: Tilføj filer til afspilningslisten

en: Add folders nested within playlist files
da: Tilføj mapper som er indlejret indeni afspilningslistens filer

en: Add folders recursively
da: Tilføj mapper rekursivt

en: Adjust volume by:
da: Juster lydstyrke med:

en: Advance when the current song is deleted
da: Gå videre når den nuværende sang er slettet

en: Advanced
da: Avanceret

en: After applying ReplayGain
da: Efter anvendelse af ReplayGain

en: After applying effects
da: Efter anvendelse af effekter

en: After applying equalization
da: Efter anvendelse af equalization

en: Album Artist
da: Kunstner

en: Album artist
da: Kunstner

en: Amplify all files:
da: Forstærk alle filer:

en: Amplify untagged files:
da: Forstærk umærkede filer:

en: Appearance
da: Udseende

en: Arabic
da: Arabisk

en: Artist
da: Kunstner

en: As decoded
da: Som afkodet

en: Audacious Settings
da: Indstillinger for Audacious

en: Audacious is running in GTK mode.
da: Audacious kører i GTK-tilstand.

en: Audacious is running in Qt mode.
da: Audacious afvikles i Qt-tilstand.

en: Audio
da: Lyd

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Audio CD, track %s
da: Lyd-cd, spor %s

en: Auto character encoding detector for:
da: Automatisk tegnkodningsdetektor for:

en: Automatic
da: Automatisk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Based on shuffle
da: Baseret på bland

en: Bit depth:
da: Bitdybde:

en: Bitrate
da: Bithastighed

en: Bitrate:
da: Bithastighed:

en: Browse
da: Gennemse

en: Buffer size:
da: Bufferstørrelse:

en: C_lear history
da: _Ryd historik

en: C_lose on jump
da: _Luk ved hop

en: Cancel
da: Annuller

en: Cannot load %s: unsupported file name extension.
da: Kan ikke indlæse %s: navnet på filendelsen er ikke understøttet.

en: Cannot save %s: unsupported file name extension.
da: Kan ikke gemme %s: navnet på filendelsen er ikke understøttet.

en: Catalog Number
da: Katalog nr.

en: Category
da: Kategori

en: Chamber Music
da: Kammermusik

en: Channels
da: Kanaler

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Choose File
da: Vælg fil

en: Choose Folder
da: Vælg mappe

en: Cl_ear
da: _Ryd

en: Classical
da: Klassisk

en: Clear the playlist when opening files
da: Ryd afspilningslisten når der åbnes filer

en: Close _dialog on add
da: Luk _dialog ved tilføjelse

en: Close _dialog on open
da: Luk _dialog ved åbn

en: Codec
da: Kodning

en: Comment
da: Kommentar

en: Composer
da: Komponist

en: Confirm Overwrite
da: Bekræft overskriv

en: Copy
da: Kopiér

en: Credits
da: Krediteringer

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom string:
da: Tilpasset streng:

en: Dark
da: Mørk

en: Date
da: Dato

en: Death Metal
da: Dødsmetal

en: Debug
da: Fejlsøg

en: Delete Selected
da: Slet valgte

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disc
da: Plade

en: Disc Number
da: Plade nr.

en: Disc number
da: Plade nr.

en: Disco
da: Disko

en: Display the jump-to-song window
da: Vis hop til sang-vinduet

en: Display the main window
da: Vis hovedvinduet

en: Do not load metadata for songs until played
da: Indlæs ikke metadata for sange inden de afspilles

en: Do you want to permanently remove “%s”?
da: Vil du fjerne »%s« permanent?

en: EQF File ...
da: EQF-fil ...

en: Easy Listening
da: Blød pop

en: Effect
da: Effekt

en: Enable ReplayGain
da: Aktivér ReplayGain

en: Enable audio stream recording with %s
da: Aktivér optagelse af lydstrøm med %s

en: Enable proxy usage
da: Aktivér brug af proxy

en: Enter URL:
da: Indtast URL:

en: Enter time (minutes:seconds):
da: Indtast tidspunkt (minutter:sekunder):

en: Equalizer Presets
da: Equalizerforhåndsindstillinger

en: Error
da: Fejl

en: Error loading %s.
da: Fejl under indlæsning af %s.

en: Error loading plugin
da: Fejl ved indlæsning af udvidelsesmodul

en: Error opening %s:
    %s
da: Fejl under åbning af %s:
    %s

en: Error opening output stream
da: Fejl ved åbning af udgangsstrøm

en: Error playing %s:
    %s
da: Fejl under afspilning af %s:
    %s

en: Error reading %s:
    %s
da: Fejl ved læsning af %s:
    %s

en: Error recording output stream
da: Fejl ved optagelse af udgangsstrøm

en: Error saving %s.
da: Kunne ikke gemme %s.

en: Error writing tag(s).
da: Kunne ikke skrive mærke(r).

en: Exclude images matching these words (comma-separated):
da: Ekskulder billeder der matcher disse ord (kommaadskilt):

en: Export
da: Eksportér

en: Export Playlist
da: Eksportér afspilningsliste

en: Fallback character encodings:
da: Reservetegnkodninger:

en: File name
da: Filnavn

en: File path
da: Filsti

en: Flat
da: Flad

en: Flat (dark)
da: Flad (mørk)

en: Floating point
da: Flydende kommatal

en: Function
da: Funktion

en: GTK mode is unavailable in this build.
da: GTK-tilstand er utilgængelig i dette byg.

en: Gangsta Rap
da: Gangsterrap

en: General
da: Generelt

en: Greek
da: Græsk

en: Guess missing metadata from file path
da: Gæt manglende metadata fra filsti

en: Hard Rock
da: Hård rock

en: Heavy Metal
da: Heavymetal

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Icon theme:
da: Ikon-tema:

en: Import
da: Importér

en: Import Playlist
da: Importér afspilningsliste

en: Input
da: Lydindgang

en: Interface:
da: Grænseflade:

en: Interpret \ (backward slash) as a folder delimiter
da: Fortolk \ (baglæns skråstreg) som en mappeafgrænser

en: Invalid access mode
da: Ugyldig adgangstilstand

en: Invalid audio format
da: Ugyldigt lydformat

en: Invalid file name
da: Ugyldigt filnavn

en: Japanese
da: Japansk

en: Jump to Song
da: Hop til sang

en: Jump to Time
da: Hop til tidspunkt

en: Korean
da: Koreansk

en: Length
da: Længde

en: Level
da: Niveau

en: License
da: Licens

en: Load
da: Indlæs

en: Load EQF File
da: Indlæs EQF-fil

en: Load Preset File
da: Indlæs forhåndsindstillingsfil

en: Log Inspector
da: Loginspektør

en: Log Level:
da: Logniveau:

en: Message
da: Besked

en: Mode:
da: Tilstand:

en: MusicBrainz ID
da: MusicBrainz-id

en: N/A
da: -

en: Native
da: Oprindelig

en: Network
da: Netværk

en: New Playlist
da: Ny afspilningsliste

en: No audio recording plugin available
da: Intet udvidelsesmodul til lydoptagelse er tilgængeligt

en: No files found.
da: Ingen filer fundet.

en: Noise
da: Larm

en: None
da: Ingen

en: Now Playing
da: Afspiller nu

en: Open
da: Åbn

en: Open Files
da: Åbn filer

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Open files in a temporary playlist
da: Åbn filer i midlertidig afspilningsliste

en: Output plugin:
da: Udvidelsesmodul for lydudgang:

en: Overwrite %s?
da: Overskriv %s?

en: Pause if playing, play otherwise
da: Sæt på pause hvis der afspilles, ellers afspilles der

en: Pause instead of resuming immediately
da: Pause i stedet for at genoptage øjeblikkeligt

en: Pause playback
da: Sæt afspilning på pause

en: Performer
da: Artist

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Please select one preset to export.
da: Vælg venligst en forhåndsindstilling at eksportere

en: Please type a filename extension or select a format from the drop-down list.
da: Indtast en filnavnendelse eller vælg et format fra rullegardinet.

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Polish
da: Polsk

en: Popup delay (tenths of a second):
da: Forsinkelse af pop op (tiendedele sekund):

en: Preset File ...
da: Forhåndsindstillingsfil ...

en: Preset files (*.preset *.eqf *.q1)
da: Forhåndsindstillingsfiler (*.preset *.eqf *.q1)

en: Presets ...
da: Forhåndsindstillinger ...

en: Prevent clipping (recommended)
da: Forhindr kliklyde (anbefales)

en: Print debugging messages (may be used twice)
da: Udskriv fejlsøgningsbeskeder (kan bruges to gange)

en: Probe content of files with no recognized file name extension
da: Undersøg indholdet af filer uden et genkendt navn på filendelserne

en: Proxy hostname:
da: Proxyens værtsnavn:

en: Proxy password:
da: Proxyens adgangskode:

en: Proxy port:
da: Proxyens port:

en: Proxy username:
da: Proxyens brugernavn:

en: Publisher
da: Udgiver

en: Punk Rock
da: Punk rock

en: Qt mode is unavailable in this build.
da: Qt-tilstand er utilgængelig i denne kompilering.

en: Quality
da: Kvalitet

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: Queue Manager
da: Håndtering af kø

en: Quit on playback stop
da: Afslut når afspilning stopper

en: Record stream:
da: Optagestrøm:

en: Recording Date
da: Optagelsesdato

en: Recording Year
da: Optagelsesår

en: Remove Playlist
da: Fjern afspilningsliste

en: Rename Playlist
da: Omdøb afspilningsliste

en: Reset to Zero
da: Nulstil til nul

en: Restart in GTK mode
da: Genstart i GTK-tilstand

en: Restart in Qt mode
da: Genstart i Qt-tilstand

en: Resume playback on startup
da: Genoptag afspilning ved opstart

en: Revert
da: Forkast

en: Revert Changes
da: Omgør ændringer

en: Rhythm and Blues
da: Rytme og blues

en: Rock and Roll
da: Rock og rul

en: Run in GTK mode
da: Kør i GTK-tilstand

en: Run in Qt mode
da: Kør i Qt-tilstand

en: Russian
da: Russisk

en: Save
da: Gem

en: Save EQF File
da: Gem EQF-fil

en: Save Preset
da: Gem forhåndsindstilling

en: Save Preset File
da: Gem forhåndsindstillingsfil

en: Save error
da: Fejl under gemning

en: Save successful
da: Gemt med succes

en: Search depth:
da: Søgedybde:

en: Search for images matching song file name
da: Søg efter billeder der matcher sangens filnavn

en: Search for images matching these words (comma-separated):
da: Søg efter billeder der matcher disse ord (kommaadskilt):

en: Search recursively
da: Søg rekursivt

en: Seek error
da: Søgefejl

en: Select Format by Extension
da: Vælg format efter filendelse

en: Select instance to run/control
da: Vælg instans til kør/kontrol

en: Services
da: Tjenester

en: Set Font
da: Angiv skrifttype

en: Show command-line help
da: Vis hjælp for kommandolinje

en: Show hours separately (1:30:00 vs. 90:00)
da: Vis timer separat (1:30:00 vs. 90:00)

en: Show leading zeroes (02:00 vs. 2:00)
da: Vis indledende nuller (02:00 vs. 2:00)

en: Show popup information
da: Vis pop op-information

en: Show song numbers
da: Vis sangenes numre

en: Show time scale for current song
da: Vis tidsskala for nuværende sang

en: Show version
da: Vis version

en: Skip to next song
da: Gå til næste sang

en: Skip to previous song
da: Gå til forrige sang

en: Soft clipping
da: Blød beskæring

en: Song Info
da: Sanginformation

en: Standard input
da: Standardind

en: Start playback
da: Start afspilning

en: Start without a graphical interface
da: Start uden en grafisk grænseflade

en: Step forward/backward by:
da: Trin fremad/tilbage med:

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Stream recording must be configured in Audio Settings before it can be used.
da: Strømoptagelse skal være konfigureret i lydindstillinger inden det kan bruges.

en: TITLE
da: TITEL

en: TITLE - ARTIST
da: TITEL - KUNSTNER

en: TITLE - ARTIST - ALBUM
da: TITEL - KUNSTNER - ALBUM

en: Taiwanese
da: Taiwanesisk

en: Technical
da: Teknisk

en: Techno
da: Tekno

en: The file could not be decoded. It may be invalid, corrupt, or in an unsupported format.
da: Filen kunne ikke afkodes. Den kan være invalid, korrupt eller i et uunderstøttet format.

en: The file format could not be determined. The format may be unsupported, or a necessary plugin may not be installed/enabled.
da: Filformatet kunne ikke bestemmes. Formatet kan være uunderstøttet eller en nødvendig udvidelse er muligvis ikke installeret eller aktiveret.

en: Theme:
da: Tema:

en: Title
da: Titel

en: Title format:
da: Titelformat:

en: Track
da: Spor

en: Track %d
da: Spor %d

en: Track Number
da: Spornummer

en: Track number
da: Spornummer

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Un_queue
da: _Fjern fra kø

en: Unknown URI scheme
da: Ukendt URI-skema

en: Unknown option: %s
da: Ukendt tilvalg: %s

en: Unknown option: -%c
da: Ukendt tilvalg: -%c

en: Usage: audacious [OPTION] ... [FILE] ...
da: Brug: audacious [TILVALG] ... [FIL] ...

en: Use SOCKS proxy
da: Brug SOCKS-proxy

en: Use authentication with proxy
da: Brug godkendelse med proxy

en: Use relative paths when possible
da: Brug relative stier når det er muligt

en: Use software volume control (not recommended)
da: Brug programmets styring af lydstyrken (anbefales ikke)

en: Visualization
da: Visualisering

en: Warning
da: Advarsel

en: What would you like to call this playlist?
da: Hvad vil du kalde denne afspilningsliste?

en: Working ...
da: Arbejder ...

en: Year
da: År

en: _About
da: _Om

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Auto-fill empty fields
da: _Udfyld automatisk tomme felter

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Close
da: _Luk

en: _Don’t ask again
da: _Spørg ikke igen

en: _Enable
da: _Aktivér

en: _Export
da: _Eksportér

en: _Import
da: _Importér

en: _Jump
da: _Hop

en: _Next
da: _Næste

en: _Open
da: _Åbn

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: _Plugins ...
da: _Udvidelsesmoduler ...

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Queue
da: _Sæt i kø

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Revert
da: _Fortryd

en: _Save
da: _Gem

en: _Save %1 files
da: _Gem %1 filer

en: _Save to history
da: _Gem til historik

en: _Set
da: _Angiv

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _Unqueue
da: _Fjern fra kø

en: percent
da: procent

en: seconds
da: sekunder
