blueman-project - en to da translation catalogue (747 entries)

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
da[0]: %(minutes)d minut
da[1]: %(minutes)d minutter

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
da[0]: %(seconds)d sekund
da[1]: %(seconds)d sekunder

en: %(service)s on %(device)s
da: %(service)s på %(device)s

en: %d %s %d %s and %d %s
da: %d %s %d %s og %d %s

en: 17–33 percent
da: 17–33 procent

en: 1–17 percent
da: 1–17 procent

en: 2-Wheeled Vehicle
da: Tohjulet køretøj

en: 3-Wheeled Vehicle
da: Trehjulet køretøj

en: 33–50 percent
da: 33–50 procent

en: 3D Display
da: 3D-skærm

en: 3D Glasses
da: 3D-briller

en: 3D Synchronization (3DSP)
da: 3D-synkronisering (3DSP)

en: 50–67 percent
da: 50–67 procent

en: 67–83 percent
da: 67–83 procent

en: 83–99 percent
da: 83–99 procent

en: <b>An error has occurred while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
da: <b>Der opstod en fejl under indlæsning af et udvidelsesmodul. Giv venligst udviklerne besked sammen med indholdet af denne besked på vores </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">hjemmeside.</a>

en: <b>Author:</b>
da: <b>Forfatter:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
da: <b>Forbind automatisk:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
da: <b>Er i konflikt med:</b>

en: <b>Connect To:</b>
da: <b>Forbind til:</b>

en: <b>Connected</b>
da: <b>Forbundet</b>

en: <b>DUN Support</b>
da: <b>DUN-understøttelse</b>

en: <b>Depends on:</b>
da: <b>Afhænger af:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
da: <b>Afbryd:</b>

en: <b>Downloaded:</b>
da: <b>Hentet:</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
da: <b>Filmodtagelse (Object Push)</b>

en: <b>File:</b>
da: <b>Fil:</b>

en: <b>GSM settings</b>
da: <b>GSM-indstillinger</b>

en: <b>Log duration:</b>
da: <b>Logvarighed:</b>

en: <b>Log started:</b>
da: <b>Log startet:</b>

en: <b>NAP Settings</b>
da: <b>NAP-indstillinger</b>

en: <b>NAP Support</b>
da: <b>NAP-understøttelse</b>

en: <b>Name</b>
da: <b>Navn</b>

en: <b>No DHCP servers installed</b>
da: <b>Ingen DHCP-servere installeret</b>

en: <b>PAN Support</b>
da: <b>PAN-understøttelse</b>

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
da: <b>Modtaget signalstyrke: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>To:</b>
da: <b>Til:</b>

en: <b>Total:</b>
da: <b>I alt:</b>

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
da: <b>Sendestyrkeniveau: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
da: <b>_Deaktivér Bluetooth</b>

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
da: <b>_Aktivér Bluetooth</b>

en: <b>Uploaded:</b>
da: <b>Overført:</b>

en: <b>Visibility Setting</b>
da: <b>Synlighedsindstilling</b>

en: <b>_Connect</b>
da: <b>_Forbind</b>

en: <b>_Disconnect</b>
da: <b>_Afbryd</b>

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
da: <big> Vælg rækker og brug <i> Ctrl + C</i> for at kopiere</big>

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma separated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
da: <span size="small">De følgende parametere vil blive sendt:
    Adresse, navn, tjenestenavn, uuid16s, rfcomm-knude
    For eksempel:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN-tjeneste, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s returneres som en kommaadskilt liste
    
    Ved frakobling af enhed vil skriptet få sendt et HUP-signal</span>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
da: <span weight="bold" size="large">Sender filer via bluetooth</span>

en: Accept
da: Acceptér

en: Accept files from trusted devices
da: Acceptér filer fra betroede enheder

en: Access Door
da: Adgangsdør

en: Access Lock
da: Adgangslås

en: Access Point
da: Adgangspunkt

en: Access point
da: Adgangspunkt

en: Adap_ters
da: Ada_ptere

en: Adapter Preferences
da: Adapterindstillinger

en: Adapter for this connection is not available
da: En adapter for denne forbindelse er ikke tilgængelig

en: Adapter selection
da: Adaptervalg

en: Adds an exit menu item to quit the applet
da: Tilføjer et punkt i menuen til at afslutte panelprogrammet

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the connections in the tooltip.
da: Tilføjer en indikator på statusikonet, når Bluetooth er aktiv, og viser forbindelserne i værktøjstippet.

en: Adds disconnect menu items
da: Tilføjer menupunkter til frakobling

en: Adds standard menu items to the status icon menu
da: Tilføjer standardmenupunkter til statusikonmenuen

en: Advanced Audio
da: Avanceret lyd

en: Agricultural Vehicle
da: Landbrugskøretøj

en: Air Curtain
da: Lufttæppe

en: Air quality Sensor
da: Luftkvalitetssensor

en: Alert Notification Service
da: Tjeneste for tilstandsunderretning

en: All in One
da: Alt-i-en

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device separately.
da: Giver dig mulighed for at overvåge dit forbrug (mobilt bredbånd) af netværkstrafik. Nyttig for forbindelser med begrænset adgang til data. Dette udvidelsesmodul registrerer hver enhed for sig.

en: Always
da: Altid

en: Always accept
da: Acceptér altid

en: Always visible
da: Altid synlig

en: Ambient Light Sensor
da: Sensor til omgivende lys

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
da: Tid i sekunder som tilstanden synlighed skal være aktiveret

en: Amplifier
da: Forstærker

en: Appearance
da: Udseende

en: Applet's transfer service plugin is disabled
da: Panelprogrammets udvidelsesmodul for overførseltjeneste er deaktiveret

en: Are you sure you want to reset the counter?
da: Er du sikker på, at du ønsker at nulstille tælleren?

en: Arm Blood Pressure
da: Armblodtryk

en: Audio Profile
da: Lydprofil

en: Audio Sink
da: Datamodtager for lyd

en: Audio Source
da: Lydkilde

en: Audio and input profiles
da: Lyd- og inputprofiler

en: Audio/Video
da: Lyd/video

en: Audio/video
da: Lyd/video

en: Authorization request for:
da: Godkendelsesforespørgsel for:

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
da: Automatisk forbundet til %(service)s på %(device)s

en: Automation IO
da: Automatiserings-IO

en: Awning
da: Markise

en: Axial Fan
da: Aksialventilator

en: Barcode Scanner
da: Stregkodelæser

en: Basic Printing (BPP)
da: Grundlæggende udskrivning (BPP)

en: Battery Service
da: Tjeneste for batteri

en: Battery Switch
da: Batterikontakt

en: Bay Light
da: Bay-belysning

en: Behind-ear hearing aid
da: Høreapparat bag øret

en: Bell
da: Klokke

en: Blade Server
da: Bladeserver

en: Blinds or Shades
da: Persienner eller solafskærmning

en: Block/Unblock this device
da: Blokér/stop blokering af denne enhed

en: Blocked
da: Blokeret

en: Blood Pressure
da: Blodtryk

en: Blueman Applet
da: Blueman-panelprogram

en: Blueman Bluetooth Manager
da: Blueman Bluetooth-håndtering

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
da: Blueman er en GTK+ Bluetooth-håndtering

en: Bluetooth Active
da: Bluetooth aktiv

en: Bluetooth Adapters
da: Bluetooth-adaptere

en: Bluetooth Authentication
da: Bluetooth-godkendelse

en: Bluetooth Device
da: Bluetooth-enhed

en: Bluetooth Devices
da: Bluetooth-enheder

en: Bluetooth Disabled
da: Bluetooth deaktiveret

en: Bluetooth Enabled
da: Bluetooth er aktiveret

en: Bluetooth File Transfer
da: Bluetooth-filoverførsel

en: Bluetooth Manager
da: Bluetooth-håndtering

en: Bluetooth Network
da: Bluetooth-netværk

en: Bluetooth Turned Off
da: Bluetooth slået fra

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
da: Bluetooth skal være aktiveret for at adapterhåndteringen virker

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
da: Bluez-dæmonen kører ikke, blueman-manager kan ikke fortsætte.
    Dette skyldes sandsynligis, at der ikke er detekteret en Bluetooth-adapter, eller at Bluetooth-dæmonen ikke blev startet.

en: Bluray Player
da: Blu-rayafspiller

en: Body Composition
da: Kropssammensætning

en: Boiler
da: Kedel

en: Bollard with Light
da: Pullert med lys

en: Bond Management
da: Håndtering af binding

en: Bookshelf Speaker
da: Reolhøjttalere

en: Broadcasting Device
da: Udsendelsesenhed

en: Broadcasting Room
da: Udsendelsesrum

en: Bulb
da: Pære

en: Button
da: Knap

en: CD Player
da: CD-afspiller

en: Cabinet Light
da: Skabsbelysning

en: Cadence Sensor
da: Kadencemåler

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Access Service
da: Adgangstjeneste til kalender, opgaver og noter (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Notification Service
da: Underretningstjeneste til kalender, opgaver og noter (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Profile
da: Profil til kalender, opgaver og noter (CTN)

en: Camera
da: Kamera

en: Camper / Caravan
da: Campingvogn

en: Cancel Operation
da: Annullér handlingen

en: Cancelling
da: Afbryder

en: Car
da: Bil

en: Car audio
da: Billyd

en: Carbon Dioxide Sensor
da: Carbondioxidsensor

en: Carbon Monoxide Sensor
da: Carbonmonoxidsensor

en: Card Reader
da: Kortlæser

en: Ceiling Fan
da: Loftsventilator

en: Ceiling Light
da: Loftsbelysning

en: Ceiling Mounted Sensor
da: Loftsmonteret sensor

en: Cellular
da: Mobiltelefon

en: Characteristic Aggregate Format
da: Kendetegnssamleformat

en: Characteristic Declaration
da: Karakteristikerklæring

en: Characteristic Extended Properties
da: Udvidede egenskaber for kendetegn

en: Characteristic Presentation Format
da: Kendetegnspræsentationsformat

en: Characteristic User Description
da: Brugerbeskrivelse af kendetegn

en: Charge Case
da: Opladningsetui

en: Click to disable.
da: Klik for at deaktivere.

en: Click to enable.
da: Klik for at aktivere.

en: Clicking the system tray icon will toggle the manager instead of focusing on it.
da: Klikkes på statusfeltikonet, vil det slå håndteringsprogrammet til/fra i stedet for at fokusere på det.

en: Client Characteristic Configuration
da: Klientkendetegns konfiguration

en: Clothes iron
da: Strygejern

en: Clothes steamer
da: Tøjdamper

en: Cochlear Implant
da: Cochlea-implantat

en: Coffee maker
da: Kaffemaskine

en: Color Light Sensor
da: Farvelyssensor

en: Combo
da: Kombineret

en: Common ISDN Access (CIP)
da: Fælles ISDN-adgang (CIP)

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configure Bluetooth Network
da: Konfigurér Bluetooth-netværk

en: Configure selected plugin's preferences
da: Konfigurér indstillinger for det valgte udvidelsesmodul

en: Configured directory for incoming files does not exist
da: Mappen konfigureret til indgående filer findes ikke

en: Configuring networking requires privileges
da: Konfiguration af netværk kræver rettigheder

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm value for authentication:
da: Bekræft værdi for godkendelse:

en: Connected
da: Forbundet

en: Connected to %s
da: Forbundet til %s

en: Connected:
da: Forbundet:

en: Connecting
da: Forbinder

en: Connecting…
da: Forbinder …

en: Connection Failed:
da: Forbindelse mislykkedes:

en: Connection to BlueZ failed
da: Forbindelse til BlueZ mislykkedes

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
da: Forbinder lydforbindelsesprofilerne A2DP-kilde, A2DP-datamodtager og HID

en: Contact Sensor
da: Kontaktsensor

en: Continuous Glucose Monitoring
da: Løbende blodsukkermåling

en: Controls Bluetooth adapter power states
da: Styrer strømtilstande for Bluetooth-adaptere

en: Convertible
da: Konvertibel

en: Cordless
da: Trådløs

en: Cordless Telephony
da: Trådløs telefoni

en: Create pairing with the device
da: Opret parring med enheden

en: Curling iron
da: Krøllejern

en: Current Time Service
da: Aktuel tidstjeneste

en: Curtains
da: Gardiner

en: Cycling Computer
da: Cykelcomputer

en: Cycling Power
da: Cykeleffekt

en: Cycling Speed and Cadence
da: Cykelhastighed og -kadence

en: DHCP server type:
da: DHCP-servertype:

en: DVD Player
da: DVD-afspiller

en: Data activity indication
da: Indikation af dataaktivitet

en: De-humidifier
da: Affugter

en: Deny
da: Afvis

en: Dependency issue
da: Afhængighedsproblem

en: Desk Fan
da: Skrivebordsventilator

en: Desk Light
da: Skrivebordsbelysning

en: Desktop
da: Stationær computer

en: Desktop Workstation
da: Desktoparbejdsstation

en: Detachable
da: Aftagelig

en: Device Information
da: Enhedsinformation

en: Device Manager
da: Enhedshåndtering

en: Device Name
da: Enhedsnavn

en: Device did not respond
da: Enheden svarede ikke

en: Dial
da: Skive

en: Dial-up Networking
da: Opkaldsnetværk

en: Dialup Networking (DUN)
da: Opkaldsnetværk (DUN)

en: Dialup Settings
da: Opkaldsindstillinger

en: Digital Pen
da: Digital pen

en: Digital Signage
da: Digital skiltning

en: Digitizer Tablet
da: Tegneplade

en: DirectPrinting (BPP)
da: Direkte udskrivning (BPP)

en: DirectPrintingReferenceObjectsService (BPP)
da: Tjeneste til direkte udskrivning af refererede objekter (BPP)

en: Disconnect %s
da: Frakobl %s

en: Disconnected
da: Afbrudt

en: Disconnection Failed:
da: Afbrydelse af forbindelsen mislykkedes:

en: Discoverable timeout
da: Tidsudløb for synlighed

en: Discoverable…
da: Synlige …

en: Discoverable… %ss
da: Synlig … %ss

en: Discovering…
da: Søger …

en: Display
da: Skærm

en: Docking Station
da: Dockingstation

en: Doll
da: Dukke

en: Door Lock
da: Dørlås

en: Double Switch
da: Dobbeltkontakt

en: Dryer
da: Tørretumbler

en: Ear Thermometer
da: Øretermometer

en: Earbud
da: Øreprop

en: Electronic Label
da: Elektronisk etiket

en: Emergency Exit Door
da: Nødudgangsdør

en: Emergency Exit Light
da: Nødudgangsbelysning

en: Enable Bluetooth
da: Aktivér bluetooth

en: Energy Harvesting Switch
da: Energihøstende kontakt

en: Energy Meter
da: Energimåler

en: Energy Sensor
da: Energisensor

en: Enter PIN code for authentication:
da: Indtast PIN-kode for godkendelse:

en: Enter passkey for authentication:
da: Indtast adgangsnøgle for godkendelse:

en: Entrance Gate
da: Indgangsport

en: Environmental Sensing
da: Miljøovervågning

en: Error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Error occurred while sending file %s
da: Der opstod en fejl under afsendelse af filen %s

en: Exhaust Fan
da: Udsugningsventilator

en: Exit
da: Afslut

en: Exterior Screen
da: Udvendig afskærmning

en: Exterior Shutter
da: Udvendig skodde

en: External Report Reference
da: Ekstern rapportreference

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
da: Kunne ikke starte tjenesten obex automatisk. Sikr dig, at obex-dæmonen kører

en: Failed to change profile to %s
da: Kunne ikke ændre profil til %s

en: Failed to connect
da: Kunne ikke forbinde

en: Failed to obtain an IP address on %s
da: Kunne ikke indhente en IP-adresse på %s

en: Failed to reach blueman-manager
da: Kunne ikke få kontakt til blueman-manager

en: Fan Heater
da: Varmeblæser

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
da: Fil %(0)s fra %(1)s blev modtaget

en: File Sender
da: Filafsender

en: File received
da: Fil modtaget

en: Files received
da: Filer modtaget

en: Fingertip Pulse Oximeter
da: Pulsoximeter til fingerspids

en: Fire Sensor
da: Brandsensor

en: Firmware Revision String
da: Firmwarerevisionsstreng

en: Flame Detector
da: Flammedetektor

en: Flood Light
da: Projektørlys

en: Floor Light
da: Gulvbelysning

en: Fluorescent Lamp
da: Lysstofsrørlampe

en: Fluorescent Lamp Gear
da: Gear til lysstofrør

en: Flush Mounted Sensor
da: Indsænket sensor

en: Forcefully disconnect the device
da: Afbryd med tvang enheden

en: Freezer
da: Fryser

en: Fully
da: Fuldt

en: GNSS Server
da: GNSS-server

en: GSM Settings
da: GSM-indstillinger

en: Game
da: Spil

en: Gaming/Toy
da: Spil/legetøj

en: Garage Door
da: Garagedør

en: Garden Light
da: Havebelysning

en: Generic AV Equipment
da: Generisk AV-udstyr

en: Generic Access
da: Generisk adgang

en: Generic Access Control
da: Generisk adgangskontrol

en: Generic Air Conditioning
da: Generisk aircondition

en: Generic Aircraft
da: Generisk flyvemaskine

en: Generic Attribute
da: Generisk attribut

en: Generic Audio
da: Generisk lyd

en: Generic Audio Sink
da: Generisk lydmodtager

en: Generic Audio Source
da: Generisk lydkilde

en: Generic Barcode Scanner
da: Generisk stregkodelæser

en: Generic Blood Pressure
da: Generisk blodtryk

en: Generic Clock
da: Generisk ur

en: Generic Computer
da: Generisk computer

en: Generic Continuous Glucose Monitor
da: Generisk løbende blodsukkermåling

en: Generic Control Device
da: Generisk kontrolenhed

en: Generic Cycling
da: Generisk cykling

en: Generic Display
da: Generisk skærm

en: Generic Display Equipment
da: Generisk visningsudstyr

en: Generic Domestic Appliance
da: Generisk husholdningsapparat

en: Generic Eye-glasses
da: Generiske briller

en: Generic Fan
da: Generisk ventilator

en: Generic FileTransfer
da: Generisk filoverførsel

en: Generic Gaming
da: Generisk gaming

en: Generic Glucose Meter
da: Generisk blodsukkermåler

en: Generic HVAC
da: Generisk HVAC

en: Generic Hearing aid
da: Generisk høreapparat

en: Generic Heart Rate Sensor
da: Generisk hjertefrekvenssensor

en: Generic Heating
da: Generisk opvarmning

en: Generic Human Interface Device
da: Generisk brugerstyret inputenhed

en: Generic Humidifier
da: Generisk befugter

en: Generic Insulin Pump
da: Generisk insulinpumpe

en: Generic Keyring
da: Generisk nøglering

en: Generic Light Fixtures
da: Generiske lysarmaturer

en: Generic Light Source
da: Generisk lyskilde

en: Generic Media Player
da: Generisk medieafspiller

en: Generic Medication Delivery
da: Generisk enhed til medicinering

en: Generic Motorized Device
da: Generisk motoriseret enhed

en: Generic Motorized Vehicle
da: Generisk motoriseret køretøj

en: Generic Network Device
da: Generisk netværksenhed

en: Generic Networking
da: Generisk netværk

en: Generic Outdoor Sports Activity
da: Generisk udendørs sportsaktivitet

en: Generic Personal Mobility Device
da: Generisk personlig mobilitetsenhed

en: Generic Phone
da: Generisk telefon

en: Generic Power Device
da: Generisk strømenhed

en: Generic Pulse Oximeter
da: Generisk pulsoximeter

en: Generic Remote Control
da: Generisk fjernbetjening

en: Generic Running Walking Sensor
da: Generisk løb-/gangsensor

en: Generic Sensor
da: Generisk sensor

en: Generic Signage
da: Generisk skiltning

en: Generic Spirometer
da: Generisk spirometer

en: Generic Tag
da: Generisk tag

en: Generic Telephony
da: Generisk telefoni

en: Generic Thermometer
da: Generisk termometer

en: Generic Unknown
da: Generisk ukendt

en: Generic Watch
da: Generisk ur

en: Generic Wearable Audio Device
da: Generisk wearable lydenhed

en: Generic Weight Scale
da: Generisk vægt

en: Generic Window Covering
da: Generisk vinduesbeklædning

en: Glasses
da: Briller

en: Glucose
da: Glukose

en: Group Network
da: Gruppenetværk

en: HCR_Print (HCR)
da: HCR_Udskrivning (HCR)

en: HCR_Scan (HCR)
da: HCR_Skanning (HCR)

en: HDP Sink
da: Datamodtager for HDP

en: HDP Source
da: HDP-kilde

en: HID Lamp
da: HID-lampe

en: HID Lamp Gear
da: Gear til HID-lampe

en: HTTP Proxy
da: HTTP-proxy

en: Hair dryer
da: Hårtørrer

en: Handheld
da: Håndholdt

en: Handheld PC/PDA (clamshell)
da: Håndholdt PC/PDA (muslingeskal)

en: Handheld Spirometer
da: Håndholdt spirometer

en: Handsfree
da: Håndfri

en: Handsfree Audio Gateway
da: Håndfri lydgateway

en: Hardcopy Control Channel
da: Hardcopy-kontrolkanal

en: Hardcopy Data Channel
da: Hardcopy-datakanal

en: Hardcopy Notification
da: Hardcopy-underretning

en: HardcopyCableReplacement (HCR)
da: Kabeludskiftning (HCR)

en: Hardware Revision String
da: Hardwarerevisionsstreng

en: Headphones
da: Hovedtelefoner

en: Headset Audio Gateway
da: Headset-lydgateway

en: Health Thermometer
da: Sundhedstermometer

en: Heart Rate
da: Hjertefrekvens

en: Heart Rate Belt
da: Hjertefrekvensbælte

en: Heat Pump
da: Varmepumpe

en: Heater
da: Varmeapparat

en: Helmet
da: Hjelm

en: Hi-Fi audio
da: Hi-fi-lyd

en: Hidden
da: Skjult

en: Hide _unnamed devices
da: Skjul _unavngivne enheder

en: High
da: Høj

en: High-bay Light
da: Highbay-belysning

en: Home Video Game Console
da: Videospilkonsol

en: Human Interface Device
da: Brugerstyret inputenhed

en: Human Interface Device Service (HID)
da: Tjeneste for brugerstyret inputenhed (HID)

en: Humidifier
da: Befugter

en: Humidity Sensor
da: Fugtighedssensor

en: IP Address:
da: IP-adresse:

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
da: IP-adressen er i konflikt med grænseflade %s, som har den samme adresse

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
da: IP-adresse overlapper med undernettet for grænseflade %s, som har den følgende konfiguration %s/%s
    Dette kan medføre ugyldig netværksopførsel

en: Imaging
da: Billedenhed

en: Imaging (BIP)
da: Billedenhed (BIP)

en: ImagingAutomaticArchive (BIP)
da: Billedenhed automatisk arkiv (BIP)

en: ImagingReferencedObjects (BIP)
da: Billedenhed refereret objekt (BIP)

en: ImagingResponder (BIP)
da: Billedenhed modtager (BIP)

en: Immediate Alert
da: Øjeblikkelig varsling

en: In-Shoe Running Walking Sensor
da: Løb-/gangsensor i sko

en: In-ear hearing aid
da: Høreapparat i øret

en: In-ground Light
da: Nedgravningsbelysning

en: Incandescent Light Bulb
da: Glødepære

en: Include
da: Medtag

en: Incoming Folder:
da: Indgående mappe:

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
da: Indgående fil %(0)s fra %(1)s

en: Incoming file over Bluetooth
da: Indgående fil over Bluetooth

en: Indoor Positioning
da: Indendørs placering

en: Infrared Heater
da: Infrarød varmeapparat

en: Input/output error
da: Input-/outputfejl

en: Insulin Pen
da: Insulinpen

en: Insulin Pump, durable pump
da: Insulinpumpe, holdbar pumpe

en: Insulin Pump, patch pump
da: Insulinpumpe, slangefri pumpe

en: Intercom
da: Samtaleanlæg

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
da: Grænseflade %(0)s bundet til IP-adresse %(1)s

en: Internet Protocol Support
da: Understøttelse af internetprotokol

en: Invalid IP address
da: Ugyldig IP-adresse

en: IoT Gateway
da: IoT-gateway

en: IrMC Sync
da: IrMC-synk.

en: IrMC Sync Command
da: IrMC Sync-kommando

en: It seems like blueman-manager could no get activated via D-Bus. A typical cause for this is a broken graphical setup in the D-Bus activation environment that can get resolved with a call to dbus-update-activation-environment, typically issued from xinitrc (respectively the Sway config or similar).
da: Det lader til, at blueman-manager ikke kunne aktiveres via D-Bus. En typisk årsag til dette er en ødelagt grafisk opsætning i D-Bus-aktiveringsmiljøet, som kan løses med et kald til dbus-update-activation-environment, typisk udstedt fra xinitrc (henholdsvis Sway config eller lignende).

en: Jacket
da: Jakke

en: KB
da: kB

en: Keyboard
da: Tastatur

en: LAN Access Using PPP
da: LAN-adgang med PPP

en: LED Array
da: LED-array

en: LED Driver
da: LED-driver

en: LED Lamp
da: LED-lampe

en: Laptop
da: Bærbar

en: Large Goods Vehicle
da: Lastbil

en: Large Passenger Aircraft
da: Stort passagerfly

en: Launch DHCP client
da: Start DHCP-klient

en: Launch PPP daemon
da: Start PPP-dæmon

en: Launching DHCP client requires privileges
da: Start af DHCP-klienten kræver rettigheder

en: Launching PPP daemon requires privileges
da: Start af PPP-dæmonen kræver rettighederer

en: Leak Sensor
da: Utæthedssensor

en: Light Aircraft
da: Let flyvemaskine

en: Light Controller
da: Lysstyring

en: Light Driver
da: Belysningsdriver

en: Light Vehicle
da: Let køretøj

en: Linear Light
da: Lineær belysning

en: Link Loss
da: Tab af forbindelse

en: Location Display
da: Placeringsvisning

en: Location Pod
da: Placeringspod

en: Location and Navigation
da: Placering og navigation

en: Location and Navigation Display
da: Placerings- og navigationsvisning

en: Location and Navigation Pod
da: Placerings- og navigationspod

en: Locker
da: Skab

en: Loudspeaker
da: Højtaler

en: Low
da: Lav

en: Low voltage halogen
da: Lavvoltshalogen

en: Low-bay Light
da: Lowbay-belysning

en: Make the default adapter temporarily visible
da: Gør standardadapteren midlertidig synlig

en: Manages local network services, like NAP bridges
da: Håndterer lokale netværkstjenester, såsom NAP-broer

en: Manufacturer Name String
da: Fabrikantnavnestreng

en: Mark/Unmark this device as trusted
da: Markér/fjern markering af denne enhed som betroet

en: Maximum items
da: Største antal elementer

en: Mesh Device
da: Mesh-enhed

en: Mesh Network Proxy
da: Mesh-netværksproxy

en: Message Access Profile (MAP)
da: Profil til beskedadgang (MAP)

en: Message Access Server
da: Server til beskedadgang

en: Message Notification Server
da: Server til underretning om beskeder

en: Microlight
da: Ultralet flyvemaskine

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Microwave
da: Mikrobølgeovn

en: Mini PC
da: Mini-PC

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Mobility Scooter
da: Elscooter

en: Model Number String
da: Modelnummerstreng

en: Monitor
da: Skærm

en: Moped
da: Knallert

en: More
da: Mere

en: Motion Sensor
da: Bevægelsessensor

en: Motorbike
da: Motorcykel

en: Motorized Gate
da: Motoriseret port

en: Mouse
da: Mus

en: Much
da: Meget

en: Multi-Color LED Array
da: Flerfarvet LED-array

en: Multi-Profile Specification (MPS) Profile
da: Profil til multiprofilspecifikation (MPS)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Service
da: Tjeneste til multiprofilspecifikation (MPS)

en: Multi-Sensor
da: Multisensor

en: Multi-switch
da: Multikontakt

en: Neck Band
da: Nakkebånd

en: Network
da: Netværk

en: Network Access Point
da: Netværksadgangspunkt

en: Network Access Point (NAP)
da: Netværksadgangspunkt (NAP)

en: Network _Usage
da: _Netværksbrug

en: Next DST Change Service
da: Tjeneste for næste ændring af sommer-/normaltid

en: No audio endpoints registered
da: Ingen lydslutpunkter registreret

en: No conflicts
da: Ingen konflikter

en: No dependencies
da: Ingen afhængigheder

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
da: Brugsstatistik er endnu ikke tilgængelig. Prøv først at etablere en forbindelse og kig så på denne side.

en: Not Connected
da: Ikke forbundet

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Not currently supported with this setup
da: I øjeblikket ikke understøttet med denne opsætning

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Number:
da: Nummer:

en: OBEX File Transfer
da: OBEX-filoverførsel

en: Object Transfer
da: Objektoverførsel

en: Occupancy Sensor
da: Tilstedeværelsessensor

en: On-Hip Running Walking Sensor
da: Løb-/gangsensor på hofte

en: On-Shoe Running Walking Sensor
da: Løb-/gangsensor på sko

en: Open
da: Åbn

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Optical Disc Player
da: Optisk disk-afspiller

en: Organic light emitting diode (OLED)
da: Organisk lysemitterende diode (OLED)

en: Oven
da: Ovn

en: Pager
da: Personsøger

en: Pair
da: Par

en: Paired
da: Parret

en: Pairing PIN code for
da: Parrer PIN-kode for

en: Pairing passkey for
da: Parrer adgangsnøgle for

en: Pairing request
da: Anmodning om parring

en: Pairing request for %s
da: Anmodning om parring for %s

en: Pairing request for device:
da: Anmodning om parring for enhed:

en: Pairing request for:
da: Parringsanmodning for:

en: Palm-size PC/PDA
da: PC/PDA i håndstørrelse

en: Pathway Light
da: Stibelysning

en: Pedestal Fan
da: Tårnventilator

en: Pendant Light
da: Pendellampe

en: Peripheral
da: Ekstern enhed

en: Peripheral Preferred Connection Parameters
da: Den eksterne enheds foretrukne forbindelsesparametre

en: Peripheral Privacy Flag
da: Privatlivsflag for ekstern enhed

en: Phone
da: Telefon

en: Phone Alert Status Service
da: Tjeneste for telefons tilstandsstatus

en: Phonebook Access (PBAP)
da: Telefonbogsadgang (PBAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
da: Telefonbogsadgang (PBAP) - PCE

en: Phonebook Access (PBAP) - PSE
da: Telefonbogsadgang (PBAP) - PSE

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
da: Sikr dig venligst, at mappen “<b>%s</b>” findes, eller konfigurér den med blueman-services. Indtil da vil standarden “%s” blive anvendt

en: Plug
da: Stik

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
da: Udvidelsesmodulet <b>“%(0)s”</b> afhænger af <b>%(1)s</b>. Deaktivering af <b>%(1)s</b> vil også deaktivere <b>“%(0)s”</b>.
    Fortsæt?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
da: Udvidelsesmodulet <b>%(0)s</b> er i konflikt med <b>%(1)s</b>. Indlæsning af <b>%(1)s</b> vil deaktivere <b>%(0)s</b>.
    Fortsæt?

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: PnP ID
da: PnP-ID

en: PnP Information
da: PnP-information

en: Pointing
da: Pegeredskab

en: Pole-top Light
da: Stolpetopbelysning

en: Poor
da: Dårlig

en: Portable audio
da: Bærbar lyd

en: Portable handheld console
da: Bærbar håndholdt konsol

en: Power Bank
da: Powerbank

en: Power Outlet
da: Strømudtag

en: Power Sensor
da: Effektmåler

en: Power Strip
da: Strømskinne

en: Power Supply
da: Strømforsyning

en: Powered Wheelchair
da: Elkørestol

en: Presentation Remote
da: Præsentationsfjernbetjening

en: Primary Service
da: Primær tjeneste

en: Printing Status (BPP)
da: Udskrivningsstatus (BPP)

en: Projector
da: Projektor

en: Proprietary
da: Proprietær

en: Provides DBus API for other Blueman components
da: Leverer DBus-API til andre Blueman-komponenter

en: Provides OBEX file transfer capabilities
da: Leverer OBEX-filoverførselsfunktioner

en: Provides a StatusNotifierItem to show a statusicon
da: Leverer et StatusNotifierItem til visning af statusikon

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
da: Giver en grundlæggende dhcp-klient til Bluetooth-PAN-forbindelser.

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
da: Giver en menu til panelprogrammet og et API, så andre udvidelsesmoduler kan manipulere det

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
da: Giver et menupunkt, der gør standardadapteren midlertidigt synlig, når den som standard er sat til at være usynlig

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
da: Giver et menupunkt, som giver hurtig adgang til de sidst brugte forbindelser

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
da: Giver grundlæggende understøttelse af forbindelse til internettet via DUN-profil.

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
da: Giver adgangsnøgle, godkendelsestjenester til BlueZ-dæmon

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
da: Giver understøttelse af Dial Up Networking (DUN) med ModemManager og NetworkManager

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
da: Giver understøttelse af Personal Area Networking (PAN) introduceret i NetworkManager 0.8

en: Proximity Sensor
da: Nærhedssensor

en: Public Browse Group
da: Offentlig browsegruppe

en: Pulse Oximeter
da: Pulsoximeter

en: Push Button
da: Trykknap

en: Quad Bike
da: ATV

en: R_ename device…
da: O_mdøb enhed …

en: Radiant Panel Heater
da: Strålingsvarmepanel

en: Rain Sensor
da: Regnsensor

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
da[0]: Modtog %(files)d fil i baggrunden
da[1]: Modtog %(files)d filer i baggrunden

en: Received %(files)d more file in the background | Received %(files)d more files in the background
da[0]: Modtog %(files)d fil mere i baggrunden
da[1]: Modtog %(files)d filer mere i baggrunden

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
da: Modtaget signalstyrke: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Receiving file
da: Modtager fil

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
da: Modtager fil %(0)s fra %(1)s

en: Recommended
da: Anbefalet

en: Reconnect to…
da: Genopret forbindelse til …

en: Reconnection Address
da: Genforbindelsesadresse

en: Recreational Vehicle / Motor Home
da: Autocamper

en: Reference Time Update Service
da: Opdateringstjeneste for referencetid

en: ReferencePrinting (BPP)
da: Udskrivning via reference (BPP)

en: ReflectedUI (BPP)
da: Reflekteret brugergrænseflade (BPP)

en: Refrigerator
da: Køleskab

en: Reject
da: Afvis

en: Remote Control
da: Fjernbetjening

en: Remote Control Target
da: Fjernbetjeningsmål

en: Remove
da: Fjern

en: Remove this device from the known devices list
da: Fjern denne enhed fra listen over kendte enheder

en: Rename device
da: Omdøb enhed

en: Renew IP Address
da: Forny IP-adresse

en: Report Reference
da: Rapportreference

en: Retry
da: Forsøg igen

en: Rice cooker
da: Riskoger

en: Robotic vacuum cleaner
da: Robotstøvsuger

en: Rotary Switch
da: Drejekontakt

en: Running Speed and Cadence
da: Løbehastighed og -kadence

en: SIM Access (SAP)
da: SIM-adgang (SAP)

en: S_ort By
da: S_ortér efter

en: Scan Parameters
da: Skanningsparametre

en: Scanner
da: Skanner

en: Screen
da: Afskærmning

en: Script to execute on connection
da: Skript der skal køres ved forbindelse

en: Search
da: Søg

en: Search for nearby devices
da: Søg efter enheder i nærheden

en: Searching
da: Søger

en: Secondary Service
da: Sekundær tjeneste

en: Select Device
da: Vælg enhed

en: Select audio profile for PulseAudio
da: Vælg lydprofil for PulseAudio

en: Select folder for incoming file transfers
da: Vælg mappe for indgående filoverførsler

en: Send File
da: Send fil

en: Send _Files to Device
da: Send _filer til enhed

en: Send a _File…
da: Send en _fil …

en: Send a text note
da: Send en tekstnote

en: Send file(s) to the device
da: Send filer til enheden

en: Sending File
da: Sender fil

en: Serial Number String
da: Serienummerstreng

en: Serial Port
da: Seriel port

en: Serial Port %s
da: Serielport %s

en: Serial port connected
da: Serielport tilsluttet

en: Serial port connection script failed
da: Forbindelsesskriptet for serielporten mislykkedes

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
da: Serielporttjeneste på enhed <b>%s</b> vil nu være tilgængelig via <b>%s</b>

en: Server Characteristic Configuration
da: Serverkendetegns konfiguration

en: Server-class Computer
da: Serverklassecomputer

en: Service Changed
da: Tjeneste ændret

en: Service Desk
da: Servicedesk

en: Service Preferences
da: Tjenesteindstillinger

en: Service:
da: Tjeneste:

en: Set Bluetooth Adapter Properties
da: Indstil Bluetooth-adapteres egenskaber

en: Set RfKill State
da: Angiv RfKill-tilstand

en: Set-Top Box
da: Set-top-boks

en: Set-top box
da: Set-top-boks

en: Setting RfKill State requires privileges
da: Indstilling af RfKill-tilstand kræver rettigheder

en: Shelves Light
da: Hyldebelysning

en: Show _Statusbar
da: Vis _statuslinje

en: Show _Toolbar
da: Vis _værktøjslinje

en: Show device information
da: Vis enhedsinformation

en: Show input
da: Vis indtastning

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
da: Viser skrivebordsunderretninger, når enheder forbindes eller frakobles.

en: Shows network traffic usage
da: Viser forbrug af netværkstrafik

en: Single Switch
da: Enkeltkontakt

en: Skip
da: Spring over

en: Slider
da: Skyder

en: Smoke Sensor
da: Røgdetektor

en: Software Revision String
da: Softwarerevisionsstreng

en: Speakerphone
da: Højttalertelefon

en: Speed Sensor
da: Hastighedsmåler

en: Speed and Cadence Sensor
da: Hastigheds- og kadencemåler

en: Sports Watch
da: Sportsur

en: Spotlight
da: Spotlys

en: Standalone Speaker
da: Enkeltstående højttaler

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
da: Standardhåndtering for SPP-profilforbindelse, giver mulighed for at køre tilpassede handlinger

en: Standmounted Speaker
da: Højttaler på stander

en: Stick PC
da: Stick-PC

en: Street Light
da: Gadebelysning

en: Sub-optimal
da: Næsten optimal

en: Success!
da: Fuldført!

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
da: Forbundet til <b>DUN</b>-tjeneste på <b>%(0)s.</b>
    Netværk er nu tilgængelig via <b>%(1)s</b>

en: Switch
da: Kontakt

en: Switches Bluetooth killswitch status to match Bluetooth power state. Allows turning Bluetooth back on from an icon that shows its status; provided it isn't unplugged by the system, or physically.
da: Skifter status for Bluetooth-killswitch til at matche Bluetooth-strømtilstand. Gør det muligt at slå Bluetooth til igen fra et ikon, der viser status, forudsat at den ikke er frakoblet systemet eller fysisk.

en: System ID
da: System-ID

en: Television
da: Fjernsyn

en: Temperature Sensor
da: Temperatursensor

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
da: Suspender midlertidigt pauseskærmen, når en Bluetooth-spilcontroller tilsluttes.

en: Temporarily visible
da: Midlertidig synlig

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
da: Det største antal elementer menuen for seneste forbindelser vil vise.

en: There was a problem launching script %s
    %s
da: Der opstod et problem med at starte skript %s
    %s

en: Thermostat
da: Termostat

en: This should be overwritten
da: Dette bør overskrives

en: Toaster
da: Brødrister

en: Toggle the manager on clicking the system tray icon
da: Slå håndteringsprogrammet til/fra ved at klikke på statusfeltikonet

en: Too much
da: For meget

en: Total data received and rate of transmission
da: Data modtaget i alt samt overførselshastighed

en: Total data sent and rate of transmission
da: Data sendt i alt samt overførselshastighed

en: Touch Panel
da: Berøringspanel

en: Touchpad
da: Pegeplade

en: Toy
da: Legetøj

en: Traffic statistics
da: Trafikstatistik

en: Transfer
da: Overfør

en: Transfer failed
da: Overførsel mislykkedes

en: Transfer of file %(0)s failed
da: Overførsel af filen %(0)s mislykkede

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
da: Sendestyrkeniveau: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transport Discovery
da: Registrering af kommunikationsteknologi

en: Tries to auto-connect to configurable services on start and every 60 seconds.
da: Prøver på automatisk at forbinde til konfigurerbare tjenester ved opstart og hvert minut.

en: Triple Switch
da: Tredobbeltkontakt

en: Troffer Light
da: Panelbelysning

en: Trolley
da: Sporvogn

en: Trust
da: Tillid

en: Trusted
da: Betroet

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
da: Forsøger at indhente en IP-adresse på %s
    Vent venligst …

en: Turn off all adapters
da: Afbryd alle adaptere

en: Turn on all adapters
da: Tænd alle adaptere

en: Turntable
da: Pladespiller

en: Tx Power
da: Sendestyrke

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Underwater Light
da: Undervandsbelysning

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unnamed device
da: Unavngivet enhed

en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: Untrust
da: Mistro

en: User Data
da: Brugerdata

en: VCR
da: Videobåndoptager

en: Vacuum cleaner
da: Støvsuger

en: Valid Range
da: Gyldigt interval

en: Vehicle
da: Køretøj

en: Vehicle Tire Pressure Sensor
da: Dæktrykssensor

en: Very High
da: Meget høj

en: Video Conferencing
da: Videomøder

en: Video Distribution
da: Videodistribution

en: Video Sink
da: Datamodtager for video

en: Video Source
da: Videokilde

en: Video camera
da: Videokamera

en: Video conferencing
da: Videomøder

en: Video display and loudspeaker
da: Videodisplay og højtaler

en: Video monitor
da: Videoskærm

en: VideoConferencingGW (VCP)
da: Videomøde-gateway (VCP)

en: WAP Client
da: WAP-klient

en: Wall Fan
da: Vægventilator

en: Wall Light
da: Vægbelysning

en: Wall Mounted Sensor
da: Vægmonteret sensor

en: Washing Machine
da: Vaskemaskine

en: Wearable computer (watch size)
da: Wearable computer (urstørrelse)

en: Weight Scale
da: Vægt

en: Wind Sensor
da: Vindsensor

en: Window
da: Vindue

en: Window Awning
da: Vinduesmarkise

en: Window Blinds
da: Vinduespersienner

en: Window Curtain
da: Vinduesgardin

en: Window Shades
da: Vinduesafskærmning

en: Wrist Blood Pressure
da: Håndledsblodtryk

en: Wrist Worn Pulse Oximeter
da: Pulsoximeter til håndled

en: Wrist watch
da: Armbåndsur

en: _Added
da: _Tilføjet

en: _Block
da: _Blokér

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Close
da: _Luk

en: _Descending
da: _Faldende

en: _Device
da: _Enhed

en: _Devices
da: _Enheder

en: _Exit
da: _Afslut

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Local Services
da: _Lokale tjenester

en: _Make Discoverable
da: _Gør synlig

en: _Name
da: _Navn

en: _Pair
da: _Par

en: _Plugins
da: _Udvidelsesmoduler

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Remove…
da: _Fjern …

en: _Report a Problem
da: _Rapportér et problem

en: _Reset
da: _Nulstil

en: _Search
da: _Søg

en: _Trust
da: _Betro

en: _Unblock
da: _Stop blokering

en: _Untrust
da: _Mistro

en: _View
da: _Vis

en: applet
da: panelprogram

en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: no
da: nej

en: obexd not available
da: obexd er ikke tilgængelig

en: yes
da: ja
