eom 1.26.0 - en to da translation catalogue (325 entries)

en:  (invalid Unicode)
da:  (ugyldig Unicode)

en: %.1f (35mm film)
da: %.1f (35mm-film)

en: %.1f (lens)
da: %.1f (linse)

en: %i × %i pixel | %i × %i pixels
da[0]: %i × %i billedpunkt
da[1]: %i × %i billedpunkter

en: %i × %i pixel  %s    %i%% | %i × %i pixels  %s    %i%%
da[0]: %i × %i billedpunkt  %s    %i%%
da[1]: %i × %i billedpunkter  %s    %i%%

en: <b>%f:</b> original filename
da: <b>%f:</b> oprindeligt filnavn

en: <b>%n:</b> counter
da: <b>%n:</b> tæller

en: A trash for "%s" couldn't be found. Do you want to remove this image permanently?
da: Der kunne ikke findes en papirkurv for »%s«. Ønsker du at slette dette billede permanent?

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
da: En værdi større end 0 angiver antallet af sekunder et billede bliver på skærmen før det næste vises automatisk. Nul deaktiverer den automatisk gennemse.

en: About Eye of MATE
da: Om Mates øje

en: About this application
da: Om dette program

en: Active plugins
da: Aktive udvidelsesmoduler

en: All Files
da: Alle filer

en: All Images
da: Alle billeder

en: Allow zoom greater than 100% initially
da: Tillad zoom større end 100 % ved start

en: Aperture
da: Blændetal

en: Aperture Value:
da: Blændetalværdi:

en: Are you sure you want to move
    "%s" to the trash?
da: Ønsker du at flytte
    »%s« til papirkurven?

en: Are you sure you want to move
    the %d selected image to the trash? | Are you sure you want to move
    the %d selected images to the trash?
da[0]: Ønsker du at flytte det %d
    valgte billeder til papirkurven?
da[1]: Ønsker du at flytte de %d
    valgte billeder til papirkurven?

en: As _background
da: Som _baggrund

en: As check _pattern
da: Som ternet _mønster

en: As custom c_olor:
da: Som bestemt _farve:

en: As custom color:
da: Som brugerdefineret farve:

en: At least two file names are equal.
da: Mindst to filnavne er ens.

en: Author:
da: Forfatter:

en: Automatic orientation
da: Automatisk orientering

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Both
da: Begge

en: Browse and rotate images
da: Gennemse og rotere billeder

en: Bytes:
da: Byte:

en: C_enter:
da: C_entrum:

en: Camera
da: Kamera

en: Camera Model:
da: Kameramodel:

en: Changes the visibility of the image collection pane in the current window
da: Skifter synligheden af billedsamlingspanelet i det aktuelle vindue

en: Changes the visibility of the side pane in the current window
da: Skifter synligheden af sidepanelet i det aktuelle vindue

en: Changes the visibility of the statusbar in the current window
da: Skifter synligheden af statuslinjen i det aktuelle vindue

en: Changes the visibility of the toolbar in the current window
da: Skifter synligheden af værktøjslinjen i det aktuelle vindue

en: Choose a folder
da: Vælg en mappe

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: Close main window without asking to save changes.
da: Luk hovedvindue uden at spørge for at gemme ændringer.

en: Close window
da: Luk vinduet

en: Collection
da: Samling

en: Color for Transparent Areas
da: Farve for gennemsigtige områder

en: Copy the selected image to the clipboard
da: Kopier det valgte billeder til udklipsholderen

en: Copyright © 2000-2010 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2000-2010 Free Software Foundation, Inc.
    Ophavsret 2011 Perberos
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Could not display help for Eye of MATE
da: Kunne ikke vise hjælp til Mates øje

en: Could not load image '%s'.
da: Kunne ikke indlæse billedet »%s«.

en: Couldn't access trash.
da: Kunne ikke tilgå papirkurven.

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
da: Kunne ikke tildele hukommelse til indlæsning af JPEG-fil

en: Couldn't create temporary file for saving: %s
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil til gemning: %s

en: Couldn't delete file
da: Kunne ikke slette fil

en: Date
da: Dato

en: Date in statusbar
da: Dato i statuslinje

en: Date/Time:
da: Dato/tid:

en: Delay in seconds until showing the next image
da: Ventetid i sekunder før næste billede vises

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Destination folder:
da: Destinationsmappe:

en: Details
da: Detaljer

en: Determines how transparency should be indicated. Valid values are checked, color and none. If color is chosen, then the trans-color key determines the color value used.
da: Bestemmer hvordan gennemsigtighed vises. Gyldige værdier er checked, color og none. Hvis color vælges, så bestemmer trans-color-nøglen den anvendte farveværdi.

en: Disable image collection
da: Slå billedsamling fra

en: EXIF not supported for this file format.
da: EXIF er ikke understøttet for dette filformat.

en: E_xpand images to fit screen
da: Til_pas billeder til skærmen

en: East
da: Øst

en: Edit Image
da: Rediger billede

en: Edit the application toolbar
da: Rediger programmets værktøjslinje

en: Edit the current image using %s
da: Rediger det nuværende billede med %s

en: Enlarge the image
da: Forstør billedet

en: Error launching appearance preferences dialog:
da: Der opstod en fejl under opstart af præferencedialogen for udseende:

en: Error on deleting image %s
da: Fejl ved sletning af billede %s

en: Error printing file:
    %s
da: Der opstod en fejl ved udskrivning af fil:
    %s

en: Exposure
da: Eksponering

en: Exposure Time:
da: Eksponeringstid:

en: External program to use for editing images
da: Ekstern program at bruge for redigering af billeder

en: Extrapolate Image
da: Ekstrapoler billede

en: Eye of MATE
da: Mates øje

en: Eye of MATE Image Viewer
da: Mates øje - billedfremviser

en: Eye of MATE Preferences
da: Indstillinger for Mates øje

en: Eye of MATE could not determine a supported writable file format based on the filename.
da: Mates øje kunne ikke finde et understøttet skrivbart filformat baseret på filnavnet.

en: Eye of MATE is a simple graphics viewer for the MATE Desktop Environment.
da: Mates øje er en simpel grafisk fremviser for skrivebordsmiljøet MATE.

en: Eye of MATE is a simple viewer for browsing images on your computer. Once an image is loaded, you can zoom and rotate the image, and also view subsequent images in the directory the image was loaded from.
da: Mates øje (Eye of MATE) er en simpel fremviser til at gennemse billeder på din computer. Når er billede er indlæst, så kan du zoome og rotere billedet, og også se efterfølgende billeder i mappen billedet blev indlæst fra.

en: File Name Preview
da: Forhåndsvisning af filnavn

en: File Path Specifications
da: Specifikationer af filsti

en: File Size
da: Filstørrelse

en: File format is unknown or unsupported
da: Filformatet er ukendt eller ikke understøttet

en: Filename format:
da: Filnavnsformat:

en: Fit
da: Tilpas

en: Fit the image to the window
da: Tilpas billedet til vinduet

en: Flash:
da: Blitz:

en: Flip _Horizontal
da: Vend om _vandret

en: Flip _Vertical
da: Vend om _lodret

en: Focal Length
da: Fokallængde

en: Focal Length:
da: Brændvidde:

en: Folder
da: Mappe

en: Fullscreen with double-click
da: Fuldskærm med dobbeltklik

en: GPS Data
da: GPS-data

en: General
da: Generelt

en: Go to a random image of the collection
da: Gå til et tilfældigt billede i samlingen

en: Go to the first image of the collection
da: Gå til det første billede i samlingen

en: Go to the last image of the collection
da: Gå til det sidste billede i samlingen

en: Go to the next image of the collection
da: Gå til det næste billede i samlingen

en: Go to the previous image of the collection
da: Gå til det forrige billede i samlingen

en: Height:
da: Højde:

en: Help on this application
da: Hjælp til dette program

en: Horizontal
da: Vandret

en: ISO Speed Rating:
da: ISO-hastighedsvurdering:

en: If activated and no image is loaded in the active window, the file chooser will display the user's pictures folder using the XDG special user directories. If deactivated or the pictures folder has not been set up, it will show the current working directory.
da: Hvis aktiveret, og intet billede er indlæst i det aktive vindue, vil filvælgeren vise brugerens billedmappe ved brug af de specielle XDG-brugermapper. Hvis deaktiveret, eller hvis billedmappen ikke er blevet konfigureret, vil den vise den aktuelle arbejdsmappe.

en: If activated, Eye of MATE won't ask for confirmation when moving images to the trash. It will still ask if any of the files cannot be moved to the trash and would be deleted instead.
da: Hvis aktiveret, vil MATEs Øje ikke spørge om bekræftelse når billeder flyttes til papirkurven. Programmet vil dog stadig spørge, hvis nogle af filerne ikke kan flyttes til papirkurven og i stedet vil blive slettet.

en: If activated, the detailed metadata list in the properties dialog will be moved to its own page in the dialog. This should make the dialog more usable on smaller screens, e.g. as used by netbooks. If disabled, the widget will be embedded on the "Metadata" page.
da: Hvis aktiveret, vil den detaljerede liste af metadata i egenskabsdialogvinduet blive flyttet til dens egen side i dialogvinduet. Dette bør gøre dialogvinduet mere anvendeligt på mindre skærme, f.eks. på netbook-computere. Hvis deaktiveret, vil kontrollen blive indlejret i »Metadata«-siden.

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
da: Hvis transparency-nøglen har værdien COLOR, angiver denne nøgle hvilken farve, der benyttes til at vise gennemsigtighed.

en: If this is active, the color set by the background-color key will be used to fill the area behind the image. If it is not set, the current GTK+ theme will determine the fill color.
da: Hvis dette er aktiveret, vil den farve som er defineret af nøglen background-color blive brugt til at fylde området bagved baggrundsbilledet. Hvis det ikke er aktiveret, vil det nuværende GTK+-tema bestemme fyldfarven.

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
da: Hvis dette er sat til falsk, vil små billeder ikke blive strakt for at passe til skærmen ved start.

en: If you don't save, all your changes will be lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil alle dine ændringer gå tabt.

en: If you don't save, your changes will be lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil dine ændringer gå tabt.

en: Image
da: Billede

en: Image Data
da: Billeddata

en: Image Enhancements
da: Billedforbedringer

en: Image Properties
da: Billedegenskaber

en: Image Settings
da: Billedindstillinger

en: Image Taking Conditions
da: Vilkår for billedtagning

en: Image View
da: Billedvisning

en: Image Zoom
da: Billedzoom

en: Image collection pane position.
da: Position for billedsamlingspanel.

en: Image loading failed.
da: Indlæsning af billede mislykkedes.

en: In
da: Ind

en: Inches
da: Tommer

en: Interpolate Image
da: Interpoler billede

en: Keywords:
da: Nøgleord:

en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Left
da: Venstre

en: List of active plugins. It doesn't contain the "Location" of the active plugins. See the .eom-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
da: Liste af aktive udvidelsesmoduler. Den indeholder ikke »Placeringen« af de aktive udvidelsesmoduler. Kig i filen ».eom-plugin« for at finde placeringen for et bestemt udvidelsesmodul.

en: Location:
da: Placering:

en: Loop through the image sequence
da: Gå i løkke gennem billedsekvensen

en: Maker Note
da: Bemærkning fra producent

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
da: Skj_ul

en: Metering
da: Måling

en: Metering Mode:
da: Måletilstand:

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Mirror the image horizontally
da: Spejlvend billedet vandret

en: Mirror the image vertically
da: Spejlvend billedet lodret

en: Move the selected image to the trash folder
da: Flyt det valgte billede til papirkurven

en: Move the selected item on the toolbar
da: Flyt det valgte element på værktøjslinjen

en: Move to _Trash
da: Flyt til _papirkurv

en: Name:
da: Navn:

en: No image loaded.
da: Intet billede indlæst.

en: No images found in '%s'.
da: Ingen billeder fundet i »%s«.

en: None
da: Ingen

en: North
da: Nord

en: Open Containing _Folder
da: Åbn indeholdende _mappe

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Open Image
da: Åbn billede

en: Open _with
da: Åbn _med

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Open in fullscreen mode
da: Åbn i fuldskærmstilstand

en: Open in slideshow mode
da: Åbn i diastilstand

en: Open the selected image with a different application
da: Åben det valgte billede med et andet program

en: Opening image "%s"
da: Åbner billede »%s«

en: Options
da: Indstillinger

en: Other
da: Andre

en: Out
da: Ud

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Pause Slideshow
da: Pause diasshow

en: Pause or resume the slideshow
da: Pause eller genoptag diasshow

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
da: Prøv med en anden filendelse som f.eks. .png eller .jpg.

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Prefere_nces
da: _Indstillinger

en: Preferences for Eye of MATE
da: Indstillinger for Mates øje

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Print the selected image
da: Udskriv det valgte billede

en: Prope_rties
da: _Egenskaber

en: Properties
da: Egenskaber

en: Question
da: Spørgsmål

en: Randomize the image sequence
da: Vilkårlig billedsekvens

en: Reload Image
da: Genindlæs billede

en: Reload current image
da: Genindlæs nuværende billede

en: Remove the selected item from the toolbar
da: Fjern det valgte element på værktøjslinjen

en: Remove the selected toolbar
da: Fjern den valgte værktøjslinje

en: Rename from:
da: Omdøb fra:

en: Replace spaces with underscores
da: Erstat mellemrum med understreger

en: Right
da: Højre

en: Rotate Counterc_lockwise
da: Roter m_od uret

en: Rotate the image 90 degrees to the left
da: Roter billedet 90 grader til venstre

en: Rotate the image 90 degrees to the right
da: Roter billedet 90 grader til højre

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: Kør »%s --help« for at se den fulde liste af tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: S_elect the images you want to save:
da: _Vælg de billeder du ønsker at gemme:

en: S_lideshow
da: _Diasshow

en: Save As
da: Gem som

en: Save Image
da: Gem billede

en: Save _As
da: Gem _som

en: Save _As…
da: Gem _som …

en: Save changes in currently selected images
da: Gem ændringer i de valgte billeder

en: Save changes to image "%s" before closing?
da: Vil du gemme ændringer i billedet »%s« før programmet lukkes?

en: Save the selected images with a different name
da: Gem de valgte billeder under andre navne

en: Saving image "%s" (%u/%u)
da: Gemmer billede »%s« (%u/%u)

en: Saving image locally…
da: Gemmer billede lokalt …

en: Scroll wheel zoom
da: Rullehjulszoom

en: Separator
da: Adskiller

en: Sequence
da: Sekvens

en: Set as _Desktop Background
da: Gør til _skrivebordsbaggrund

en: Set the selected image as the desktop background
da: Gør det valgte billede til skrivebordsbaggrund

en: Show the application's version
da: Vis programmets version

en: Show the current image in fullscreen mode
da: Vis det valgte billede fuldskærmstilstand

en: Show the folder which contains this file in the file manager
da: Vis mappen som indeholder denne fil i filhåndteringen

en: Show the image at its normal size
da: Vis billedet i sin normale størrelse

en: Show the properties and metadata of the selected image
da: Vis det valgte billedes egenskaber og metadata

en: Show “_%s”
da: Vis »_%s«

en: Show/Hide the image collection pane scroll buttons.
da: Vis/skjul rulleknapper for billedsamlingspanel.

en: Show/Hide the image collection pane.
da: Vis/skjul billedsamlingspanelet.

en: Show/Hide the window side pane.
da: Vis/skjul vinduessidepanel.

en: Show/Hide the window statusbar.
da: Vis/skjul vinduesstatuslinjen.

en: Show/Hide the window toolbar.
da: Vis/skjul vinduesværktøjslinjen.

en: Shrink the image
da: Formindsk billedet

en: Side _Pane
da: Side_panel

en: Simple image viewer
da: Simpel billedfremviser

en: Size
da: Størrelse

en: Slideshow
da: Diasshow

en: Smooth images when zoomed-_in
da: Udjævn billeder når der z_oomes ind

en: Smooth images when zoomed-_out
da: Udjævn billeder når der zoomes _ud

en: Some of the selected images can't be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
da: Nogle af de valgte billeder kan ikke flyttes til papirkurven, og vil blive slettet permanent. Er du sikker på, at du ønsker at fortsætte?

en: South
da: Syd

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
da: Start en ny instans i stedet for at genbruge en eksisterende

en: Start a slideshow view of the images
da: Start et diasshow af billederne

en: Start counter at:
da: Start tæller fra:

en: T_oolbar
da: _Værktøjslinje

en: Tag
da: Mærke

en: Taken on
da: Taget på

en: Temporary file creation failed.
da: Oprettelse af midlertidig fil mislykkedes.

en: The color that is used to fill the area behind the image. If the use-background-color key is not set, the color is determined by the active GTK+ theme instead.
da: Farven som bliver brugt til at udfylde området bagved billedet. Hvis nøgles use-background-image er deaktiveret, vil farven blive bestemt af det aktive GTK+-tema i stedet for.

en: The desktop file name (including the ".desktop") of the application to use for editing images (when the "Edit Image" toolbar button is clicked). Set to the empty string to disable this feature.
da: Skrivebordsfilnavnet (inklusive ».desktop«) for programmet der skal bruges til redigering af billeder (når der klikkes på værktøjslinjeknappen »Rediger billede«). Sæt til tom streng for at deaktivere funktionen.

en: The given locations contain no images.
da: Den angivne placering indeholder ingen billeder.

en: The image "%s" has been modified by an external application.
    Would you like to reload it?
da: Billedet »%s« er blevet modificeret af et eksternt program.
    Ønsker du at genindlæse det?

en: The image "%s" has been set as Desktop Background.
    Would you like to modify its appearance?
da: Billedet »%s« er blevet valgt som skrivebordsbaggrund.
    Ønsker du at ændre dets udseende?

en: The image whose printing properties will be set up
da: Det billede hvis udskriftsegenskaber bliver konfigureret

en: The information for the page where the image will be printed
da: Oplysninger om siden som billedet bliver udskrevet på

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
da: Den faktor der skal anvendes når musehjulet bruges til at zoome med. Denne værdi definerer zoom-skridtet som der bruges for hver rullebegivenhed. F.eks. vil 0.05 resultere i en 5 % zoom-stigning for hver rullebegivenhed og 1.00 vil resultere i en 100 % zoom-stigning.

en: There is %d image with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d images with unsaved changes. Save changes before closing?
da[0]: Der er %d billede med ændringer, der ikke er gemt. Gem ændringer før lukning?
da[1]: Der er %d billeder med ændringer, der ikke er gemt. Gem ændringer før lukning?

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Dette program distribueres i håbet om, at det vil være nyttigt, men UDEN
    NOGEN GARANTI; end ikke en underforstået garanti for SALGBARHED eller
    ANVENDELIGHED TIL ET GIVET FORMÅL. Se GNU General Public License for
    flere detaljer.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri software; du må redistribuere det og/eller modificere det under betingelserne givet i GNU General Public License som publiceret af Free Software Foundation; enten version 2, eller (efter dit valg) en senere version.

en: Time
da: Tid

en: To:
da: Til:

en: Toolbar Editor
da: Rediger værktøjslinje

en: Transformation failed.
da: Transformationen fejlede.

en: Transformation on unloaded image.
da: Transformation af ikke indlæst billede.

en: Transparency color
da: Gennemsigtighedsfarve

en: Transparency indicator
da: Gennemsigtigshedsindikator

en: Transparent Parts
da: Gennemsigtige dele

en: Trash images without asking
da: Spørg ikke, når billeder flyttes til papirkurven

en: Undo the last change in the image
da: Fortryd den seneste ændring i billedet

en: Unknown
da: Ukendt

en: Use "%s" to open the selected image
da: Brug »%s« til at åbne det valgte billede

en: Use a custom background color
da: Brug en brugerdefineret baggrundsfarve

en: Value
da: Værdi

en: Vertical
da: Lodret

en: Viewing a slideshow
da: Vis et diasshow

en: West
da: Vest

en: Whether the file chooser should show the user's pictures folder if no images are loaded.
da: Om filvælgeren skal vise brugerens billedmappe, hvis ingen billeder er indlæst.

en: Whether the image collection pane should be resizable.
da: Om det skal være muligt at ændre på størrelsen af billedsamlingspanelet.

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
da: Om billedet skal ekstrapoleres, når der zoomes ind, eller ej. Dette gør billedet sløret, og er noget langsommere end ikkeekstrapolerede billeder.

en: Whether the image should be interpolated on zoom-out. This leads to better quality but is somewhat slower than non-interpolated images.
da: Om billedet skal interpoleres, når der zoomes ud, eller ej. Dette giver bedre billedkvalitet, men er noget langsommere end billeder der ikke er interpolerede.

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
da: Om billedet skal roteres automatisk baseret på EXIF-orientering.

en: Whether the metadata list in the properties dialog should have its own page.
da: Om metadatalisten i egenskabsdialogvinduet skal have sin egen side.

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
da: Om rullehjulet skal bruges til at zoome med eller ej.

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
da: Om sekvensen af billeder skal vises i en uendelig løkke.

en: Whether the sequence of images should be shown in an random loop.
da: Om sekvensen for billederne skal vises i en vilkårlig løkke.

en: Width:
da: Bredde:

en: XMP Other
da: XMP andet

en: XMP Rights Management
da: XMP-rettighedsstyring

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program; hvis ikke, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom multiplier
da: Zoom-faktor

en: [FILE…]
da: [FIL …]

en: _About
da: _Om

en: _Automatic orientation
da: _Automatisk orientering

en: _Best Fit
da: _Bedste tilpasning

en: _Bottom:
da: _Bund:

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Close
da: _Luk

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Delete Toolbar
da: _Fjern værktøjslinje

en: _Do not ask again during this session
da: _Spørg ikke igen under denne session

en: _Edit
da: _Rediger

en: _First Image
da: _Første billede

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Go
da: _Gå til

en: _Height:
da: _Højde:

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Image
da: _Billede

en: _Image Collection
da: _Billedsamling

en: _Last Image
da: _Sidste billede

en: _Left:
da: _Venstre:

en: _Loop sequence
da: _Løkkesekvens

en: _Move on Toolbar
da: _Flyt på værktøjslinje

en: _Next
da: _Næste

en: _Next Image
da: _Næste billede

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Open Background Preferences
da: _Åbn baggrundsindstillinger

en: _Open…
da: _Åbn …

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Previous Image
da: _Forrige billede

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: _Random Image
da: _Tilfældigt billede

en: _Random sequence
da: _Vilkårlig sekvens

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Remove from Toolbar
da: _Fjern fra værktøjslinje

en: _Reset to Default
da: _Gendan standard

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: _Right:
da: _Højre:

en: _Rotate Clockwise
da: Roter m_ed uret

en: _Save
da: _Gem

en: _Scaling:
da: _Skalering:

en: _Statusbar
da: _Statusbjælke

en: _Switch image after:
da: _Skift billede efter:

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _Tools
da: Værk_tøjer

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Unit:
da: _Enhed:

en: _View
da: _Vis

en: _Width:
da: _Bredde:

en: _Zoom In
da: Zoom _ind

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
da: Papirkurv

en: as is
da: som original

en: image;viewer;JPEG;PNG;TIFF;SVG;MATE;photos;browse;thumbnails;rotate;
da: image;viewer;JPEG;PNG;TIFF;SVG;MATE;photos;browse;thumbnails;rotate;billede;fremviser;foto;gennemse;roter;

en: pixel | pixels
da[0]: punkt
da[1]: punkter

en: seconds
da: sekunder
