thunar.xfce-4-20 - en to da translation catalogue (1018 entries)

en: %.*s (copy %u)%s
da: %.*s (kopi %u)%s

en: %A at %X
da: %A, klokken %X

en: %d file | %d files
da[0]: %d fil
da[1]: %d filer

en: %d file found | %d files found
da[0]: %d fil fundet
da[1]: %d filer fundet

en: %d folder | %d folders
da[0]: %d mappe
da[1]: %d mapper

en: %lu hour remaining (%s/sec) | %lu hours remaining (%s/sec)
da[0]: %lu time tilbage (%s/sek.)
da[1]: %lu timer tilbage (%s/sek.)

en: %lu minute remaining (%s/sec) | %lu minutes remaining (%s/sec)
da[0]: %lu minut tilbage (%s/sek.)
da[1]: %lu minutter tilbage (%s/sek.)

en: %lu second remaining (%s/sec) | %lu seconds remaining (%s/sec)
da[0]: %lu sekund tilbage (%s/sek.)
da[1]: %lu sekunder tilbage (%s/sek.)

en: %s (%d hidden)
da: %s (%d skjult)

en: %s (%s) - Properties
da: %s (%s) - Egenskaber

en: %s (copy %u)
da: %s (kopi %u)

en: %s (copy %u)%s
da: %s (kopi %u)%s

en: %s (link to %s)
da: %s (henvisning til %s)

en: %s (mount point)
da: %s (monteringspunkt)

en: %s - Properties
da: %s - Egenskaber

en: %s of %s
da: %s af %s

en: %s on %s
da: %s på %s

en: %s operation can only be partially redone
da: %s handling kan kun omgøres delvist

en: %s operation can only be partially undone
da: %s handling kan kun fortrydes delvist

en: %s operation cannot be redone
da: %s handling kan ikke omgøres

en: %s operation cannot be undone
da: %s handling kan ikke fortrydes

en: %s operation was redone
da: %s handling blev omgjort

en: %s operation was undone
da: %s handling blev fortrudt

en: %s used (%.0f%%)  |  %s free (%.0f%%)
da: %s anvendt (%.0f%%)  |  %s ledig (%.0f%%)

en: %u item | %u items
da[0]: %u element
da[1]: %u elementer

en: %u item (%s, %s) | %u items (%s, %s)
da[0]: %u element (%s, %s)
da[1]: %u elementer (%s, %s)

en: %x at %X
da: %x, klokken %X

en: (some contents unreadable)
da: (noget af indholdet er ulæseligt)

en: - Standalone: Image Preview uses a separate pane
    - Embedded: Image Preview is embedded in the left sidepane
da: - Selvstændig: Forhåndsvisning af billede bruger en separat rude
    - Indlejret: Forhåndsvisning af billede er indlejret i den venstre siderude

en: /executable
da: /kørbar

en: 0 items
da: 0 elementer

en: 00001, 00002, 00003, ...
da: 00001, 00002, 00003 ...

en: 0001, 0002, 0003, ...
da: 0001, 0002, 0003 ...

en: 001, 002, 003, ...
da: 001, 002, 003 ...

en: 01, 02, 03, ...
da: 01, 02, 03 ...

en: 1, 2, 3, ...
da: 1, 2, 3 ...

en: 100MiB
da: 100 MiB

en: 10GiB
da: 10 GiB

en: 10MiB
da: 10 MiB

en: 128px
da: 128 px

en: 160px
da: 160 px

en: 16px
da: 16 px

en: 192px
da: 192 px

en: 1GiB
da: 1 GiB

en: 1MiB
da: 1 MiB

en: 24px
da: 24 px

en: 256px
da: 256 px

en: 32px
da: 32 px

en: 48px
da: 48 px

en: 512KiB
da: 512 KiB

en: 64px
da: 64 px

en: 96px
da: 96 px

en: <a href="volman-config:">Configure</a> the management of removable drives,
    devices and media.
da: <a href="volman-config:">Konfigurer</a> håndteringen af flytbare drev,
    enheder og medier.

en: A destination directory must be specified
da: Der skal angives en målmappe

en: A maximum of %u emblems is supported per file.
da: Der understøttes højst %u emblemer per fil.

en: A widget to display in place of the usual page label
da: En widget som vises i stedet for den sædvanlige sideetiket

en: About Templates
da: Om skabeloner

en: Acc_ess:
da: A_dgang:

en: Acce_ss:
da: Ad_gang:

en: Accessed:
da: Tilgået:

en: Acquired the name '%s' on the session message bus
da: Erhvervede navnet '%s' på sessionens meddelelsesbus

en: Acquired the session message bus '%s'
da: Erhvervede sessionens meddelelsesbus '%s'

en: Add a new custom action.
da: Tilføj en ny tilpasset handling.

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
da[0]: Tilføj den valgte mappe til genvejssideruden
da[1]: Tilføj de valgte mapper til genvejssideruden

en: Advanced
da: Avanceret

en: All Files
da: Alle filer

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
da: Alle filer i mappen vises i "Opret dokument"-menuen.

en: Allow this file to _run as a .desktop file
da: Tillad at filen _køres som en .desktop-fil

en: Allow this file to _run as a program
da: Tillad filen at _køre som et program

en: Allow tree like expansion of folders
da: Tillad at mapper udfoldes som et træ

en: Allowing untrusted programs to run presents a security risk to your system.
da: Tilladelse til kørsel af ikke-betroede programmer udgør en sikkerhedsrisiko for dit system.

en: Always
da: Altid

en: Aperture Value:
da: Blændeværdi:

en: Appearance Conditions
da: Betingelser for visning

en: Appears if selection contains:
da: Vises hvis markeringen indeholder:

en: Apply recursively?
da: Anvend rekursivt?

en: Apply to Folder Only
da: Anvend kun på mappen

en: Apply to Folder and Contents
da: Anvend på mappen og indholdet

en: Are you sure that you want to
    move "%s" (%s) to trash ?
da: Er du sikker på, at du vil
    flytte "%s" (%s) til papirkurven?

en: Are you sure that you want to
    move "%s" to trash ?
da: Er du sikker på, at du vil
    flytte "%s" til papirkurven?

en: Are you sure that you want to
    move the selected file to trash? | Are you sure that you want to
    move the %u selected files to trash?
da[0]: Er du sikker på, at du vil
    flytte den valgte fil til papirkurven?
da[1]: Er du sikker på, at du vil
    flytte de %u valgte filer til papirkurven?

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s" (%s)?
da: Er du sikker på, at du vil
    slette "%s" (%s) permanent?

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil
    slette "%s" permanent?

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette
    handlingen "%s"?

en: Are you sure that you want to forget "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil glemme "%s"?

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
da[0]: Er du sikker på, at du vil slette
    den valgte fil permanent?
da[1]: Er du sikker på, at du vil slette
    de %u valgte filer permanent?

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne "%s"?

en: Are you sure you want to open all folders?
da: Er du sikker på, at du vil åbne alle mapperne?

en: Arran_ge Items
da: _Opstil elementer

en: Ask every time
da: Spørg hver gang

en: At least one filename must be specified
da: Der skal angives mindst ét filnavn

en: At least one source filename must be specified
da: Der skal angives mindst ét kildefilnavn

en: Attention
da: OBS

en: Audio Files
da: Lydfiler

en: Authentication is required to run Thunar as root.
da: Der kræves autentifikation for at køre Thunar som root.

en: Automatically _expand columns as needed
da: _Udvid automatisk kolonner når der er brug for det

en: Basic
da: Basis

en: Behavior
da: Opførsel

en: Browse Network
da: Gennemse netværk

en: Browse _Network
da: Gennemse _netværk

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
da: Gennemse alle lokale og fjerndiske og mapper som kan tilgå fra computeren

en: Browse local network connections
da: Gennemse lokale netværksforbindelser

en: Browse recently used files
da: Gennemse seneste brugte filer

en: Browse the computer
da: Gennemse computeren

en: Browse the file system
da: Gennemse filsystemet

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
da: Gennemse filsystemet for at vælge et program til at åbne filer af typen "%s".

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
da: Gennemse filsystemet for at vælge et program som skal bruges til handlingen.

en: Browse the filesystem with the file manager
da: Gennemse filsystemet med filhåndteringen

en: Bulk Rename
da: Masseomdøbning

en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
da: Masseomdøbning - omdøb flere filer

en: Bulk _Rename...
da: _Masseomdøbning ...

en: By D_eletion Date
da: Efter _sletningsdato

en: By _Modification Date
da: Efter ændrings_dato

en: By _Name
da: Efter _navn

en: By _Size
da: Efter _størrelse

en: By _Type
da: Efter _type

en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
da: Som standard udvides kolonner automatisk, hvis der
    er behov for at sikre, at hele teksten er fuldt synlig. Hvis du
    deaktiverer opførslen nedenfor, vil filhåndteringen altid bruge
    de brugerdefinerede kolonnebredder.

en: C_ase Sensitive Search
da: Der _skelnes mellem store og små bogstaver

en: C_reate
da: _Opret

en: Calculating...
da: Beregner ...

en: Calculation aborted
da: Beregning afbrudt

en: Camera
da: Kamera

en: Camera Brand:
da: Kameramærke:

en: Camera Model:
da: Kameramodel:

en: Cancel search for files
da: Annuller søg efter filer

en: Cancelling...
da: Annullerer ...

en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
da: Kan ikke konvertere filnavnet "%s" til den lokale kodning

en: Capacity:
da: Kapacitet:

en: Change the active view type
da: Skift den aktive visningstype

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
da: Skift standardprogrammet for filer af typen "%s" til det valgte program.

en: Change the visibility of this window's image preview
da: Skift synligheden af vinduets forhåndsvisning af billede

en: Change the visibility of this window's menubar
da: Skift synligheden af vinduets menulinje

en: Change the visibility of this window's statusbar
da: Skift synligheden af vinduets statuslinje

en: Choose an application which should be used by default to open the selected file
da: Vælg et program som skal bruges som standard til at åbne den valgte fil

en: Choose another application with which to open the selected file
da: Vælg et andet program til at åbne den valgte fil

en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
da: Vælg rækkefølgen for information som vises
    i den detaljerede listevisning.

en: Cl_ear Saved Folder View Settings
da: Ryd gemte visningsindstillinger for _mappe

en: Clear
da: Ryd

en: Clear the file list below
da: Ryd fillisten nedenfor

en: Clear the keyboard shortcut for this action.
da: Ryd tastaturgenvejen til handlingen.

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
da: Klik her for automatisk at rette mappetilladelserne.

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
da: Klik her for at stoppe beregningen af mappens samlet størrelse.

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
da: Klik her for at vise dokumentationen til den valgte omdøb-handling.

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
da: Klik på knappen for at vælge en ikonfil som skal vises i genvejsmenuen sammen med handlingsnavnet valgt ovenfor.

en: Close Pane
da: Luk rude

en: Close Ta_b
da: _Luk faneblad

en: Close _All Windows
da: Luk _alle vinduer

en: Close all Thunar windows
da: Luk alle Thunar-vinduer

en: Close split pane with multiple tabs?
da: Luk opdelt rude med flere faneblade?

en: Close tab
da: Luk faneblad

en: Close this folder
da: Luk mappen

en: Close this window
da: Luk vinduet

en: Close this window, cancel further changes.
da: Luk vinduet og annuller yderligere ændringer.

en: Collecting files...
da: Indsamler filer ...

en: Column Sizing
da: Kolonnestørrelse

en: Command not configured
da: Kommandoen er ikke konfigureret

en: Command:
da: Kommando:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Compact View
da: Kompakt visning

en: Compact directory listing
da: Kompakt mappevisning

en: Compact view
da: Kompakt visning

en: Compare contents of original file and copy in order to detect corruption. While this will attempt to compare the actual contents that are on the destination media, Thunar may be unable to bypass filesystem caches, so this comparison may not detect all instances of corruption. Enabling this option will increase copy time.
da: Sammenlign indholdet af den originale fil og kopien, for at registrere beskadigelse. Selvom det vil prøve på at sammenligne det faktiske indhold på distinationsmediet, så kan Thunar måske ikke forbigå filsystemets mellemlagre, så sammenligningen vil måske ikke kunne registere alle tilfælde af beskadigelse. Aktivering af indstillingen vil øge den tid det tager at kopiere.

en: Compressing files...
da: Komprimerer filer ...

en: Con_vert to:
da: Kon_vertér til:

en: Confi_gure custom actions...
da: Konfigurer _tilpassede handlinger ...

en: Configure Columns in the Detailed List View
da: Konfigurer kolonner i den detaljerede listevisning

en: Configure _Columns...
da: Konfigurer _kolonner ...

en: Configure _Toolbar...
da: Konfigurer _værktøjslinje ...

en: Configure custom actions that will appear in the file manager's context menus and/or toolbar.
    These actions are applicable to folders or certain kinds of files.
    
    Check the <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">documentation</a> for a collection of custom action examples.
da: Konfigurer tilpassede handlinger som vises i filhåndteringens genvejsmenuer og/eller værktøjslinje.
    Handlingerne kan bruges på mapper eller bestemte slags filer.
    
    Tjek <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">dokumentationen</a> for en samling af eksempler på tilpassede handlinger.

en: Configure the Thunar file manager
da: Konfigurer Thunar Filhåndteringen

en: Configure the Toolbar
da: Konfigurer værktøjslinjen

en: Configure the columns in the detailed list view
da: Konfigurer kolonnerne i den detaljerede listevisning

en: Configure the order and visibility of toolbar items.
    Note that toolbar items are always executed for the current directory.
da: Konfigurer rækkefølgen og synligheden af værktøjslinjeelementer.
    Bemærk af værktøjslinjeelementer altid udføres for den nuværende mappe.

en: Configure the toolbar
da: Konfigurer værktøjslinjen

en: Confirm to replace files
da: Bekræft erstatning af filer

en: Content:
da: Indhold:

en: Context Menu
da: Genvejsmenu

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy _Anyway
da: Kopiér _alligevel

en: Copy _Here
da: Kopiér hertil

en: Copy the selection
da: Kopiér markeringen

en: Copying files to "%s"...
da: Kopierer filer til "%s" ...

en: Copying files...
da: Kopierer filer ...

en: Correct _folder permissions
da: Ret _mappetilladelser

en: Correct _folder permissions...
da: Ret _mappetilladelser ...

en: Correct folder permissions automatically?
da: Ret mappetilladelser automatisk?

en: Could not delete file "%s": %s
da: Kunne ikke slette filen "%s": %s

en: Could not find "%s"
da: Kunne ikke finde "%s"

en: Could not move "%s" directly. Collecting files for copying...
da: Kunne ikke flytte "%s" direkte. Indsamler filer til kopiering ...

en: Could not restore "%s"
da: Kunne ikke gendanne "%s"

en: Could not restore "%s" (%s)
da: Kunne ikke gendanne "%s" (%s)

en: Create Action
da: Opret handling

en: Create Document from template "%s"
da: Opret dokument fra skabelonen "%s"

en: Create File
da: Opret fil

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Create New File
da: Opret ny fil

en: Create New Folder
da: Opret ny mappe

en: Create _Document
da: Opret _dokument

en: Create _Folder...
da: Opret _mappe ...

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
da[0]: Opret en henvisning til den valgte fil på skrivebord
da[1]: Opret henvisninger til de valgte filer på skrivebord

en: Create a new document from a template
da: Opret et nyt dokument fra en skabelon

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
da[0]: Opret en symbolsk henvisning for den valgte fil
da[1]: Opret en symbolsk henvisning for hver af de valgte filer

en: Create an empty folder within the current folder
da: Opret en tom mappe i den nuværende mappe

en: Create bookmarks for all selected folders. If nothing is selected, the current folder is bookmarked.
da: Opret bogmærker til alle de valgte mapper. Hvis der ikke er valgt nogen, så bogmærkes den nuværende mappe.

en: Create directory
da: Opret mappe

en: Created:
da: Oprettede:

en: Creating directories...
da: Opretter mapper ...

en: Creating files...
da: Opretter filer ...

en: Creating symbolic links in "%s"...
da: Opretter symbolske henvisninger i "%s" ...

en: Cu_t
da: _Klip

en: Current
da: Nuværende

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom Actions
da: Tilpassede handlinger

en: Custom date format to apply.
    
    The most common specifiers are:
    %d day of month
    %m month
    %Y year including century
    %H hour
    %M minute
    %S second
    
    For a complete list, search 'Glib.DateTime.format'.
da: Tilpasset datoformat som skal anvendes.
    
    De mest almindelige angivere er:
    %d dag på måneden
    %m måned
    %Y år inklusiv århundrede
    %H time
    %M minut
    %S sekund
    
    Søg efter 'Glib.DateTime.format', for en komplet liste

en: Cut the selection
da: Klip markeringen

en: Date
da: Dato

en: Date Accessed
da: Adgangsdato

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

en: Date Deleted
da: Sletningsdato

en: Date Modified
da: Ændringsdato

en: Date Picture Taken
da: Billedets optagelsesdato

en: Date Taken:
da: Optagelsesdato:

en: De_fault Order
da: _Standard rækkefølge

en: Default Application
da: Standardprogram

en: Delete (opposite of create)
da: Slet (modsat af opret)

en: Delete action
da: Slet handling

en: Delete all files and folders in the Trash
da: Slet alle filer og mapper i papirkurven

en: Delete saved view settings for this folder
da: Slet mappens gemte visningsindstillinger

en: Delete the currently selected action.
da: Slet den valgte handling.

en: Deleted:
da: Slettet:

en: Deleting files...
da: Sletter filer ...

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
da[0]: Skrivebord (opret henvisning)
da[1]: Skrivebord (opret henvisninger)

en: Detac_h Tab
da: _Løsriv faneblad

en: Detailed directory listing
da: Detaljeret mappevisning

en: Details view
da: Detaljeret visning

en: Devices
da: Enheder

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Display
da: Visning

en: Display Name
da: Visningsnavn

en: Display Thunar user manual
da: Vis brugermanualen til Thunar

en: Display folder content in a compact list view
da: Vis mappeindhold som en kompakt listevisning

en: Display folder content in a detailed list view
da: Vis mappeindhold som en detaljeret listevisning

en: Display folder content in an icon view
da: Vis mappeindhold som en ikonvisning

en: Display information about Thunar
da: Vis information om Thunar

en: Display information about Thunar Bulk Rename
da: Visning af information om Thunar-masseomdøbning

en: Display recently used files
da: Vis seneste brugte filer

en: Display the contents of the trash can
da: Vis papirkurvens indhold

en: Display the trash can
da: Vis papirkurven

en: Do _not ask me again
da: Spørg mig _ikke igen

en: Do _not display this message again
da: Vis _ikke meddelelsen igen

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
da: Vil du anvende dine ændringer rekursivt på
    alle filer og undermapper i den valgte mappe?

en: Do you want to create it?
da: Vil du oprette den?

en: Do you want to overwrite it?
da: Vil du overskrive den?

en: Do you want to permanently delete it?
da: Vil du slette den permanent?

en: Do you want to rename the launcher, or the file itself?
da: Vil du omdøbe opstarteren eller selve filen?

en: Do you want to skip it?
da: Vil du springe den over?

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
da: Vil du springe filen over og fortsætte med at omdøbe de resterende filer?

en: Don't unload the plugin from memory
da: Udlæs ikke pluginet fra hukommelsen

en: Draw frames around thumbnails
da: Tegn rammer omkring miniaturer

en: Dup_licate
da: _Duplikér

en: E_xpandable Folders
da: Mapper som _udfoldes

en: Edit Action
da: Rediger handling

en: Edit Thunar's Preferences
da: Rediger Thunar's præferencer

en: Edit _Launcher
da: Rediger _opstarter

en: Edit the currently selected action.
da: Rediger den valgte handling.

en: Edit the selected launcher
da: Rediger den valgte starter

en: Eject the selected device
da: Skub den valgte enhed ud

en: Ejecting device
da: Skubber enheden ud

en: Embedded
da: Indlejret

en: Emblems
da: Emblemer

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Emptying the Trash...
da: Tømmer papirkurven ...

en: Enable _Volume Management
da: Aktivér _diskområdehåndtering

en: Enable this option if you want a waiting cursor to be shown while the action is launched. This is also highly recommended if you have focus stealing prevention enabled in your window manager.
da: Aktivér indstillingen hvis der skal vises en ventemarkør mens handlingen startes. Det anbefales også kraftigt hvis du har aktiveret beskyttelse mod at fokus stjæles i din vindueshåndtering.

en: End element handler called while in root context
da: Håndtering til afslutning af element kaldt fra rodkontekst

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
da: Indtast en liste over mønstre, som bruges til at afgøre om handlingen skal vises for en valgt fil. Hvis du angiver mere end ét mønster her, skal listeelementerne adskilles med semikoloner (f.eks. *.txt;*.doc).

en: Enter the name:
da: Indtast navnet:

en: Enter the new name:
da: Indtast det nye navn:

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
da: Indtast tekst som skal bruges som erstatning for mønsteret ovenfor.

en: Enter the text to search for in the file names.
da: Indtast teksten som der skal søges efter i filnavnene.

en: Error
da: Fejl

en: Error removing file: %s
da: Fejl ved fjernelse af filen: %s

en: Error while changing file permissions
da: Fejl ved ændring af filtilladelser

en: Error while copying to "%s": %s more space is required to copy to the destination
da: Fejl ved kopiering til "%s": der kræves %s mere plads for at kopiere til målet

en: Error while processing file operation
da: Fejl ved behandling af filhandling

en: Example.txt
da: Eksempel.txt

en: Executable Files
da: Kørbare filer

en: Execute shell scripts:
da: Kør skal-scripter:

en: Execute the selected file | Execute the selected files
da[0]: Kør den valgte fil
da[1]: Kør de valgte filer

en: Exposure Program:
da: Eksponeringsprogram:

en: Exposure Time:
da: Eksponeringstid:

en: Extension only
da: Kun endelse

en: F_ile System
da: _Filsystem

en: Failed to add new application "%s"
da: Kunne ikke tilføje det nye program "%s"

en: Failed to add new shortcut
da: Kunne ikke tilføje ny genvej

en: Failed to browse the computer
da: Kunne ikke gennemse computeren

en: Failed to browse the network
da: Kunne ikke gennemse netværket

en: Failed to change icon of "%s"
da: Kunne ikke ændre ikon for "%s"

en: Failed to change icon of "%s" (%s)
da: Kunne ikke ændre ikon for "%s" (%s)

en: Failed to change the group of "%s": %s
da: Kunne ikke skifte gruppen for "%s": %s

en: Failed to change the owner of "%s": %s
da: Kunne ikke skifte ejeren for "%s": %s

en: Failed to change the permissions of "%s": %s
da: Kunne ikke ændre tilladelserne for "%s": %s

en: Failed to compose new email
da: Kunne ikke skrive ny e-mail

en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
da[0]: Kunne ikke komprimere %d fil
da[1]: Kunne ikke komprimere %d filer

en: Failed to connect to the Trash
da: Kunne ikke få adgang til papirkurven

en: Failed to create a link for the URL "%s"
da: Kunne ikke oprette en henvisning til URL'en "%s"

en: Failed to create directory "%s": %s
da: Kunne ikke oprette mappen "%s": %s

en: Failed to create empty file "%s": %s
da: Kunne ikke oprette den tomme fil "%s": %s

en: Failed to create symbolic link for "%s"
da: Kunne ikke oprette symbolsk henvisning for "%s"

en: Failed to create temporary directory
da: Kunne ikke oprette midlertidig mappe

en: Failed to determine save location for uca.xml
da: Kunne ikke afgøre gemmeplacering for uca.xml

en: Failed to determine the original path for "%s"
da: Kunne ikke afgøre den originale sti for "%s"

en: Failed to determine the original path for "%s" (%s)
da: Kunne ikke afgøre den originale sti for "%s" (%s)

en: Failed to display `Recent`
da: Kunne ikke vise `Seneste`

en: Failed to display the contents of the trash can
da: Kunne ikke vise indholdet af papirkurven

en: Failed to display the volume management settings
da: Kunne ikke vise indstillinger for diskområdehåndtering

en: Failed to edit launcher via command "%s"
da: Kunne ikke redigere starter via kommandoen "%s"

en: Failed to eject "%s"
da: Kunne ikke skubbe "%s" ud

en: Failed to execute application "%s"
da: Kunne ikke køre programmet "%s"

en: Failed to execute file "%s"
da: Kunne ikke køre filen "%s"

en: Failed to execute file "%s" (%s)
da: Kunne ikke køre filen "%s" (%s)

en: Failed to forget "%s"
da: Kunne ikke glemme "%s"

en: Failed to launch action "%s".
da: Kunne ikke starte handlingen "%s".

en: Failed to launch operation
da: Kunne ikke starte handlingen

en: Failed to launch search with Catfish
da: Kunne ikke starte søgning med Catfish

en: Failed to mount "%s"
da: Kunne ikke montere "%s"

en: Failed to open "%s"
da: Kunne ikke åbne "%s"

en: Failed to open "%s" (%s)
da: Kunne ikke åbne "%s" (%s)

en: Failed to open "%s": %s
da: Kunne ikke åbne "%s": %s

en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
da[0]: Kunne ikke åbne %d fil
da[1]: Kunne ikke åbne %d filer

en: Failed to open directory "%s"
da: Kunne ikke åbne mappen "%s"

en: Failed to open file "%s"
da: Kunne ikke åbne filen "%s"

en: Failed to open location for "%s"
da: Kunne ikke åbne placeringen for "%s"

en: Failed to open parent folder
da: Kunne ikke åbne overliggende mappe

en: Failed to open the documentation browser
da: Kunne ikke åbne dokumentationsbrowseren

en: Failed to open the file system root folder
da: Kunne ikke åbne filsystemets rodmappe

en: Failed to open the home folder
da: Kunne ikke åbne hjemmemappen

en: Failed to parse the desktop file: %s
da: Kunne ikke fortolke skrivebordsfilen: %s

en: Failed to redo operation '%s'
da: Kunne ikke omgøre handlingen '%s'

en: Failed to remove "%s"
da: Kunne ikke fjerne "%s"

en: Failed to remove "%s".
da: Kunne ikke fjerne "%s".

en: Failed to rename "%s"
da: Kunne ikke omdøbe "%s"

en: Failed to rename "%s" (%s)
da: Kunne ikke omdøbe "%s" (%s)

en: Failed to rename "%s" to "%s".
da: Kunne ikke omdøbe "%s" til "%s".

en: Failed to restore the folder "%s"
da: Kunne ikke gendanne mappen "%s"

en: Failed to save "%s".
da: Kunne ikke gemme "%s".

en: Failed to save actions to disk.
da: Kunne ikke gemme handlingerne til disken.

en: Failed to set default application for "%s"
da: Kunne ikke indstille standardprogram for "%s"

en: Failed to set default application for "%s" (%s)
da: Kunne ikke indstille standardprogram for "%s" (%s)

en: Failed to undo operation '%s'
da: Kunne ikke fortryde handlingen '%s'

en: Failed to unmount "%s"
da: Kunne ikke afmontere "%s"

en: File
da: Fil

en: File Browser
da: Filbrowser

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: File Name
da: Filnavn

en: File Operation Progress
da: Forløb for filhandling

en: File System
da: Filsystem

en: File Transfer
da: Filoverførsel

en: File does not exist
da: Filen findes ikke

en: File does not exist anymore
da: Filen findes ikke længere

en: Filetype
da: Filtype

en: First character uppercase
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Flash Drive
da: Flash-drev

en: Flash Fired:
da: Blitz udløst:

en: Floppy
da: Diskette

en: Focal Length:
da: Fokallængde:

en: Folder Permissions
da: Mappetilladelser

en: Folder permissions
da: Mappetilladelser

en: Force open in a new window
da: Gennemtving åbn i et nyt vindue

en: Forget application launcher
da: Glem programstarter

en: Free space: %s
da: Ledig plads: %s

en: From the back (right)
da: Fra slutningen (højre)

en: From the front (left)
da: Fra begyndelsen (venstre)

en: General
da: Generelt

en: Go to the desktop folder
da: Gå til skrivebordsmappen

en: Go to the home folder
da: Gå til hjemmemappen

en: Go to the next visited folder
da: Gå til den næste besøgte mappe

en: Go to the previous visited folder
da: Gå til den forrige besøgte mappe

en: Go to the templates folder
da: Gå til skabelonmappen

en: Gro_up:
da: Gr_uppe:

en: Group
da: Gruppe

en: Help URL
da: URL for hjælp

en: Hi_de
da: _Skjul

en: Hidden Files Count
da: Tælling af skjulte filer

en: Highlight
da: Fremhævning

en: Home
da: Hjem

en: ISO Speed Ratings:
da: Klassificeringer for ISO-hastighed:

en: Icon Style
da: Ikonstil

en: Icon View
da: Ikonvisning

en: Icon _Size:
da: Ikon_størrelse:

en: Icon based directory listing
da: Ikonbaseret mappevisning

en: Icon size
da: Ikonstørrelse

en: Icon view
da: Ikonvisning

en: If the command should operate on say two or three files, enter the numerical range 2-3. If there are no limits, this string should be empty.
da: Hvis kommandoen skal virke på eksempelvis to eller tre filer, så indtast det numeriske område 2-3. Hvis er ikke er nogen grænser, så skal strengen være tom.

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
da: Hvis du vælger at tømme papirkurven, vil alle elementer i den gå tabt permanent. Bemærk venligst at du også kan slette dem enkeltvis.

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
da: Hvis du sletter en tilpasset handling, er den tabt permanent.

en: If you delete a file, it is permanently lost.
da: Hvis du sletter en fil, går den tabt permanent.

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
da: Hvis du aktiverer indstillingen, vil der blive søgt i mønsteret hvor der skelnes mellem store og små bogstaver. Standarden er at bruge en søgning hvor der ikke skelnes mellem store og små bogstaver.

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
da: Hvis du aktiverer indstillingen, vil mønsteret blive behandlet som et regulært udtryk og sammenlignet ved brug af de Perl-kompatible regulære udtryk (PCRE). Tjek dokumentationen for detaljer om syntaksen for regulære udtryk.

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
da: Hvis du ofte opretter dokumenter af bestemte typer , så lav en kopi af en af dem og læg den i mappen. Thunar tilføjer et punkt for dokumentet i "Opret dokument"-menuen.
    
    Så kan du vælge punktet fra "Opret dokument"-menuen, og en kopi af dokumentet oprettes i mappen.

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
da: Hvis du vælger indstillingen, huskes dit valg, og du bliver ikke spurgt igen. Du kan bruge præferencer-dialogen til at ændre dine valg efterfølgende.

en: Image
da: Billede

en: Image Files
da: Billedfiler

en: Image Preview
da: Forhåndsvisning af billede

en: Image Preview Mode:
da: Tilstand for forhåndsvisning af billede:

en: Image Size:
da: Billedstørrelse:

en: Image Type:
da: Billedtype:

en: Include additional files in the list of files to be renamed
da: Inkluder yderligere filer i listen over filer som skal omdøbes

en: Include subfolders:
da: Inkluder undermapper:

en: Indicates the behavior during multiple copies:
    - Always: all copies are done simultaneously
    - Local Files Only: simultaneous copies for local (not remote, not attached) files
    - Local Files Only (Same Devices): if all files are local but on different devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Local Files Only (Idle Devices): if all files are local but on busy devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Never: all copies are done sequentially
da: Indikerer opførslen under multikopieringer:
    - Altid: alle kopieringer foretages samtidigt
    - Kun lokale filer: samtidige kopieringer for lokale filer (ikke fjern, ikke vedhæftede)
    - Kun lokale filer (samme enheder): hvis alle filer er lokale men på forskellige enheder (diske, monteringspunkter), så vil kopieringer være fortløbende
    - Kun lokale filer (inaktive enheder): hvis alle filer er lokale men på enheder der er optaget (diske, monteringspunkter), så vil kopieringer være fortløbende
    - Aldrig: alle kopieringer foretages fortløbende

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert / Overwrite
da: Indsæt/overskriv

en: Insert Date / Time
da: Indsæt dato/klokkeslæt

en: Insert _time:
da: Indsættelses_tid:

en: Invalid desktop file
da: Ugyldig skrivebordsfil

en: Invalid filename "%s"
da: Ugyldigt filnavn "%s"

en: Invalid filename provided by XDS drag site
da: Ugyldigt filnavn leveret af XDS-træk-og-slip-sted

en: Invalid path
da: Ugyldig sti

en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
da: Ugyldigt regulært udtryk ved tegnposition %ld: %s

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    Important features including trash support,
    removable media and remote location browsing
    will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
da: Det ser ikke ud til at <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> er tilgængelig.
    Vigtige funktionaliteter vil ikke virke, herunder understøttelse af papirkurv,
    flytbare medier og gennemgang af fjernplacering.
    <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Læs mere]</a>

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    This feature will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
da: Det ser ikke ud til at <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> er tilgængelig.
    Funktionaliteter vil ikke virke. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Læs mere]</a>

en: Job queued
da: Job sat i kø

en: Keep items sorted by their deletion date
da: Hold elementer sorteret efter deres sletningsdato

en: Keep items sorted by their modification date
da: Hold elementer sorteret efter deres ændringsdato

en: Keep items sorted by their name
da: Hold elementer sorteret efter deres navn

en: Keep items sorted by their size
da: Hold elementer sorteret efter deres størrelse

en: Keep items sorted by their type
da: Hold elementer sorteret efter deres type

en: Keyboard _Shortcut:
da: _Tastaturgenvej:

en: Keyboard shortcut already in use
da: Tastaturgenvejen er allerede i brug

en: Kind:
da: Type:

en: Label
da: Etiket

en: Label widget
da: Etiket-widget

en: Last Active View
da: Sidste aktive visning

en: Last Modified
da: Sidst ændret

en: Last Modified: %s
da: Sidst ændret: %s

en: Launcher
da: Starter

en: Link
da: Henvisning

en: Link Target:
da: Henvisning til:

en: Link Targets:
da: Henvisninger til:

en: List View
da: Listevisning

en: Loading folder contents...
da: Indlæser mappeindhold ...

en: Loading...
da: Indlæser ...

en: Local Files Only
da: Kun lokale filer

en: Local Files Only (Idle Devices)
da: Kun lokale filer (inaktive enheder)

en: Local Files Only (Same Devices)
da: Kun lokale filer (samme enheder)

en: Locatio_n Selector
da: Placerings_vælger

en: Location
da: Placering

en: Location Bar
da: Placeringslinje

en: Location:
da: Placering:

en: Log no operations
da: Log ingen handleringer

en: Log only timestamps
da: Log kun tidsstempler

en: Log operations
da: Log handleringer

en: Long
da: Lang

en: MIME Type
da: MIME-type

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
da[0]: _Lav til henvisning
da[1]: _Lav til henvisninger

en: Mail Recipient
da: Postmodtager

en: Mark As _Secure And Launch
da: Mærk som _sikker og start

en: Metering Mode:
da: Måletilstand:

en: Missing dependencies
da: Manglende afhængigheder

en: Mixed file owners
da: Blandede filejere

en: Mo_ve to Trash
da: _Flyt til papirkurv

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
da: Moderne tilgang med knapper der svarer til mapper

en: Modified:
da: Ændret:

en: Mount and open %s (%s)
da: Montér og åbn %s (%s)

en: Mount the selected device
da: Montér den valgte enhed

en: Move
da: Flyt

en: Move Dow_n
da: Flyt _ned

en: Move _Up
da: Flyt _op

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
da: Flyt eller kopiér filer, som tidligere blev valgt med en klip- eller kopiér-kommando

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
da: Flyt eller kopiér filer, som tidligere blev valgt med en klip- eller kopiér-kommando, til den valgte mappe

en: Move the currently selected action down by one row.
da: Flyt den valgte handling én række ned.

en: Move the currently selected action up by one row.
da: Flyt den valgte handling én række op.

en: Move the selected file to the Trash | Move the selected files to the Trash
da[0]: Send den valgte fil til papirkurven
da[1]: Send de valgte filer til papirkurven

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Moving files ...
da: Flytter filer ...

en: Moving files into "%s"...
da: Flytter filer til "%s" ...

en: Moving files into the trash...
da: Flytter filer til papirkurven ...

en: Multimedia Player
da: Multimedieafspiller

en: N_o to all
da: Nej _til alle

en: Name
da: Navn

en: Name '%s' lost on the message dbus.
da: Navnet '%s' blev tabt på meddelelses-dbus'en.

en: Name and Extension
da: Navn og endelse

en: Name only
da: Kun navn

en: Names:
da: Navne:

en: Navigate to the folder in which the selected file is located
da: Naviger til mappen hvor den valgte fil er placeret

en: Navigation
da: Navigering

en: Network
da: Netværk

en: Never
da: Aldrig

en: New Empty File
da: Ny tom fil

en: New Empty File...
da: Ny tom fil ...

en: New File
da: Ny fil

en: New Folder
da: Ny mappe

en: New Name
da: Nye navn

en: New _Tab
da: Nyt _faneblad

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: No Exec field specified
da: Der er ikke angivet noget Exec-felt

en: No URL field specified
da: Der er ikke angivet noget URL-felt

en: No application selected
da: Intet program valgt

en: No icon
da: Intet ikon

en: No operation which can be redone available.
da: Der er ingen handling som kan omgøres.

en: No operation which can be undone has been performed yet.
    (For some operations undo is not supported)
da: Der er endnu ikke blevet udført nogen handling som kan fortrydes.
    (nogle handlinger kan ikke fortrydes)

en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
da: Der blev ikke fundet nogen omdøber-modul på dit system. Tjek venligst din
    installation eller kontakt din systemadministrator. Hvis du installerer Thunar
    fra kilde, så sørg for at aktivere "Simple Builtin Renamers"-pluginet.

en: No templates installed in
    "%s"
da: Der er ikke installeret nogen skabeloner i
    "%s"

en: None
da: Ingen

en: None available
da: Ingen tilgængelige

en: Normal Si_ze
da: _Normal størrelse

en: Number - Text
da: Nummer - tekst

en: Number - Text - Old Name
da: Nummer - tekst - gammelt navn

en: Numbering
da: Nummerering

en: Old Name - Text - Number
da: Gammelt navn - tekst - nummer

en: Only For Remote Location
da: Kun for fjernplacering

en: Only for local files
da: Kun for lokale filer

en: Only show thumbnails for files smaller than:
da: Vis kun miniaturer for filer mindre end:

en: Only visible when the menubar is hidden
da: Kun synlig når menulinjen er skjult

en: Ope_n With
da: Åbn _med

en: Ope_n With Other Application...
da: Åbn med et andet _program ...

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
da[0]: Åbn %d i nyt vindue
da[1]: Åbn %d i nye vinduer

en: Open <i>%s (%s)</i> and other files of type "%s" with:
da: Åbn <i>%s (%s)</i> og andre filer af typen "%s" med:

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
da: Åbn <i>%s</i> og andre filer af typen "%s" med:

en: Open Item _Location
da: Åbn elementets _placering

en: Open Shell Script
da: Åbn skal-script

en: Open With
da: Åbn med

en: Open _Parent
da: Åbn _overliggende

en: Open a new Thunar window for the displayed location
da: Åbn et nyt Thunar-vindue for den viste placering

en: Open a new tab for the displayed location
da: Åbn et nyt faneblad for den viste placering

en: Open current folder in a new window
da: Åbn nuværende mappe i et nyt vindue

en: Open folders
da: Åbn mapper

en: Open folders in new tabs on middle click
da: Åbn mapper i nye faneblade ved midterklik

en: Open in new _Tab | Open in %d New _Tabs
da[0]: Åbn i nyt _faneblad
da[1]: Åbn i %d nye _faneblade

en: Open in new _Window | Open in %d New _Windows
da[0]: Åbn i nyt _vindue
da[1]: Åbn i %d nye _vinduer

en: Open new thunar instances as tabs
da: Åbn nye thunar-instanser som faneblade

en: Open the bulk rename dialog
da: Åbn dialogen til masseomdøbning

en: Open the desktop folder
da: Åbn skrivebordsmappen

en: Open the home folder
da: Åbn hjemmemappen

en: Open the location "%s"
da: Åbn placeringen "%s"

en: Open the parent folder
da: Åbn den overliggende mappe

en: Open the selected directory in new tab | Open the selected directories in %d new tabs
da[0]: Åbn den valgte mappe i nyt faneblad
da[1]: Åbn de valgte mapper i %d nye faneblade

en: Open the selected directory in new window | Open the selected directories in %d new windows
da[0]: Åbn den valgte mappe i nyt vindue
da[1]: Åbn de valgte mapper i %d nye vinduer

en: Open the selected file | Open the selected files
da[0]: Åbn den valgte fil
da[1]: Åbn de valgte filer

en: Open the selected files with the default applications
da: Åbn valgte filer med standardprogrammer

en: Open/Close Split View
da: Åbn/luk opdelt visning

en: Optical Drive
da: Optisk drev

en: Optical Media
da: Optisk medie

en: Options:
da: Indstillinger:

en: Original Path:
da: Oprindelig sti:

en: Other Application...
da: Andet program ...

en: Other Applications
da: Andre programmer

en: Others
da: Andre

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Owner
da: Ejer

en: Owner:
da: Ejer:

en: Paste the clipboard
da: Indsæt udklipsholderen

en: Paused
da: Sat på pause

en: Perl Scripts
da: Perl-scripter

en: Permanently delete the selected file | Permanently delete the selected files
da[0]: Slet den valgte fil permanent
da[1]: Slet de valgte filer permanent

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Phone
da: Telefon

en: Places
da: Steder

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Please wait...
da: Vent venligst ...

en: Pr_eferences...
da: _Præferencer ...

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
da[0]: Klargør den valgte fil til kopiering med en Indsæt-kommando
da[1]: Klargør de valgte filer til kopiering med en Indsæt-kommando

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
da[0]: Klargør den valgte fil til flytning med en Indsæt-kommando
da[1]: Klargør de valgte filer til flytning med en Indsæt-kommando

en: Preparing...
da: Klargør ...

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: Properties
da: Egenskaber

en: Python Scripts
da: Python-scripter

en: Question
da: Spørgsmål

en: Queued
da: Sat i kø

en: Quit a running Thunar instance
da: Afslut en igangværende Thunar-instans

en: Re_name
da: _Omdøb

en: Re_name Shortcut
da: _Omdøb genvej

en: Read & Write
da: Læsning og skrivning

en: Read only
da: Kun læsning

en: Recency
da: Aktualitet

en: Recent
da: Seneste

en: Recommended Applications
da: Anbefalede programmer

en: Red_o
da: _Omgør

en: Redo performed
da: Omgør udført

en: Redo the latest '%s' operation (%s)
da: Omgør den seneste '%s'-handling (%s)

en: Redo the latest operation
da: Omgør den seneste handling

en: Regular _Expression
da: Regulært _udtryk

en: Reload the current folder
da: Genindlæs den nuværende mappe

en: Removable Drive
da: Flytbart drev

en: Remove Characters
da: Fjern tegn

en: Remove File | Remove Files
da[0]: Fjern fil
da[1]: Fjern filer

en: Remove _From Position:
da: Fjern _fra position:

en: Remove all files and folders from the Trash?
da: Fjern alle filer og mapper fra papirkurven?

en: Remove application launcher
da: Fjern programstarter

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
da[0]: Fjern den valgte fil fra listen over filer som skal omdøbes
da[1]: Fjern de valgte filer fra listen over filer som skal omdøbes

en: Remove the selected files from Recent
da: Fjern de valgte filer fra seneste

en: Rena_me All
da: O_mdøb alle

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename "%s"
da: Omdøb "%s"

en: Rename Launcher Options
da: Indstillinger for omdøb opstarter

en: Rename Multiple Files
da: Omdøb flere filer

en: Rename _File
da: Omdøb _fil

en: Rename _Launcher
da: Omdøb _opstarter

en: Rename items listed above, keep this window open.
da: Omdøb elementer ovenfor. Hold vinduet åbent.

en: Rename the selected file | Rename the selected files
da[0]: Omdøb den valgte fil
da[1]: Omdøb de valgte filer

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Replace _With:
da: Erstat _med:

en: Replace the existing file in "%s"
da: Erstat den eksisterende fil i "%s"

en: Replace the existing folder in "%s"
da: Erstat den eksisterende mappe i "%s"

en: Replace the link in "%s"
da: Erstat henvisningen i "%s"

en: Resident
da: Varig

en: Restore (opposite of trash)
da: Gendan (modsatte af at flytte til papirkurv)

en: Restore Selected Items
da: Gendan de valgte elementer

en: Restore and S_how
da: _Gendan og vis

en: Restore tabs on startup
da: Gendan faneblade ved opstart

en: Restore the selected file to its original location | Restore the selected files to its original location
da[0]: Gendan den valgte fil til dens oprindelige placering
da[1]: Gendan de valgte filer til deres oprindelige placering

en: Restore the selected file to its original location and open the location in a new window/tab | Restore the selected files to their original locations and open the locations in a new window/tab
da[0]: Gendan den valgte fil til dens oprindelige placering og åbn placeringen i et nyt vindue/faneblad
da[1]: Gendan de valgte filer til deres oprindelige placeringer og åbn placeringerne i et nyt vindue/faneblad

en: Restoring files...
da: Gendanner filer ...

en: Resuming job...
da: Genoptager job ...

en: Resuming...
da: Genoptager ...

en: Reverse the sort order
da: Gør sorteringsrækkefølgen omvendt

en: Ruby Scripts
da: Ruby-scripter

en: Run In _Terminal
da: Kør i _terminal

en: Run Thunar as root
da: Kør Thunar som root

en: Run in _terminal
da: Kør i _terminal

en: Run in daemon mode
da: Kør i dæmontilstand

en: S_kip All
da: Spr_ing alle over

en: S_plit View
da: _Opdelt visning

en: Safely _Remove
da: _Sikker fjernelse

en: Screenshot of the XFCE Thunar File Browser User Interface
da: Skærmbillede af brugerfladen i Xfce Filbrowser

en: Search
da: Søg

en: Search & Replace
da: Søg og erstat

en: Search for a specific file in the current folder and Recent
da: Søg efter en bestemt fil i den nuværende mappe eller seneste

en: Search with Catfish...
da: Søg med Catfish ...

en: Search:
da: Søg:

en: Security
da: Sikkerhed

en: Security:
da: Sikkerhed:

en: Select _all Files
da: Vælg _alle filer

en: Select _by Pattern...
da: Vælg _med mønster ...

en: Select all files but not those currently selected
da: Vælg alle filer, undtagen dem som allerede er valgt

en: Select all files in this window
da: Vælg alle filer i vinduet

en: Select all files that match a certain pattern
da: Vælg alle filer der passer et bestemt mønster

en: Select an Application
da: Vælg et program

en: Select an Icon for "%s"
da: Vælg et ikon til "%s"

en: Select an Icon for "%s" (%s)
da: Vælg et ikon til "%s" (%s)

en: Select an image to preview
da: Vælg et billeder som skal forhåndsvises

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Cancel
da: _Annuller

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Select
da: _Vælg

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: case sensitive checkbox]
en: C_ase sensitive
da: Der skelnes mellem store og små _bogstaver

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: match diacritics checkbox]
en: _Match diacritics
da: _Match diakritiske tegn

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: pattern entry textbox]
en: _Pattern:
da: _Mønster:

[ctx: Select by Pattern dialog: title]
en: Select by Pattern
da: Vælg med mønster

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips on label for pattern entry textbox]
en: Files whose name matches the wildcard pattern you enter will be selected in the main window.
da: Filer hvis navne der matcher det jokertegnsmønskter du har indtastet vil blive valgt i hovedvinduet.

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: case sensitive checkbox]
en: If enabled, letter case must match the pattern.
    Examp* would match Example.txt and not example.txt
da: Hvis den er aktiveret, så skal store/små bogstaver matche mønsteret.
    Eksemp* vil matche Eksempel.txt og ikke eksempel.txt

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: match diacritics checkbox]
en: If enabled, require accents to match the pattern.
    Rés* would match Résumé.txt and not Resume.txt
da: Hvis den er aktiveret, så skal accenttegn matche mønsteret.
    Rés* vil matche Résumé.txt og ikke Resume.txt

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: pattern entry text box]
en: ? matches exactly one character,
    * matches any number of characters, including zero.
    
    For example: *.txt, file??.png, pict
    
    Without any * or ? wildcards, the pattern will match anywhere in a name. With wildcards, the pattern must match at both the start and the end of a name.
da: ? matcher præcist ét tegn,
    * matcher et vilkårligt antal tegn, inklusive nul.
    
    F.eks.: *.txt, fil??.png, bill
    
    Uden noget *- eller ?-jokertegn vil mønsteret matche hvor som helst i et navn. Med jokertegn skal mønsteret matche ved både begyndelsen og slutningen af et navn.

en: Select files to rename
da: Vælg filer som skal omdøbes

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
da: Vælg indstillingen for at vise ikonemblemer i genvejsruden for alle mapper som har fået angivet emblemer i mappernes egenskaber-dialog.

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
da: Vælg indstillingen for at vise ikonemblemer i træruden for alle mapper som har fået angivet emblemer i mappernes egenskaber-dialog.

en: Select this option to draw black frames around thumbnails.
da: Vælg indstillingen for at tegne sorte rammer omkring miniaturer.

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
da: Vælg indstillingen for at aktivere opstartsunderretning, når kommandoen køres fra filhåndteringen eller menuen. Ikke alle programmer understøtter opstartsunderretning.

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
da: Vælg indstillingen for at vise mapper før filer, når du sorterer en mappe.

en: Select this option to open a new tab on middle click instead of a new window
da: Vælg indstillingen for at åbne et nyt faneblad ved midterklik, i stedet for et nyt vindue

en: Select this option to open new thunar instances as tabs in an existing thunar window
da: Vælg indstillingen for at åbne nye thunar-instanser som faneblade i et eksisterende thunar-vindue

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
da: Vælg indstillingen for at placere ikontekster til elementer ved siden af ikonet, i stedet for under ikonet.

en: Select this option to remember view type, zoom level, sort column, and sort order individually for each folder
da: Vælg indstillingen for at huske visningstype, zoomniveau, sorteringskolonne og sorteringsrækkefølge for hvert enkelt mappe

en: Select this option to restore your tabs as they were last time you used Thunar
da: Vælg indstillingen for at gendanne dine faneblade som de var sidst du brugte Thunar

en: Select this option to run the command in a terminal window.
da: Vælg indstillingen for at køre kommandoen i et terminalvindue.

en: Select this option to show file size in binary format instead of decimal.
da: Vælg indstillingen for at vise filstørrelse i binært format, i stedet for decimal.

en: Select this option to show the 'Delete' action in the context menu
da: Vælg indstillingen for at vise 'Slet'-handlingen i genvejsmenuen

en: Select this option to show the full directory path in the tab title instead of only the directory name
da: Vælg indstillingen for at vise den fulde mappesti i fanebladstitlen i stedet for kun mappenavnet

en: Select this option to trust this .desktop file. This will generate a checksum of the file and store it via gvfs. The additional check will protect from malicious launchers which e.g. pretend to be a picture, having the executable flag pre-set
da: Vælg indstillingen for at stole på .desktop-filen. Det generer en tjeksum over filen og gemme den via gvfs. Det ekstra tjek beskytter mod ondsindet opstartere som f.eks. prøver på at være et billede hvor det kørebare flag allerede er indstillet

en: Select this option to use symbolic folder icons instead of regular ones.
da: Vælg indstillingen for at bruge symbolske mappeikoner i stedet for de almindelige.

en: Select this option to use the current folder icon as window icon
da: Vælg indstillingen for at bruge den nuværende mappes ikon som vinduesikon

en: Select this to enable executable permission bit(+x). Thunar will not launch the .desktop file if not set.
da: Vælg den for at aktivere kørbare tilladelsesbit (+x). Thunar starter ikke .desktop-filen hvis den ikke er indstillet.

en: Selection: %s
da: Markering: %s

en: Send "%s" as compressed archive?
da: Send "%s" som komprimeret arkiv?

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
da[0]: Send %d fil som komprimeret arkiv?
da[1]: Send %d filer som komprimeret arkiv?

en: Send _directly
da: Send _direkte

en: Send as _archive
da: Send som _arkiv

en: Send com_pressed
da: Send _komprimeret

en: Send email
da: Send e-mail

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
da[0]: Send den valgte fil til "%s"
da[1]: Send de valgte filer til "%s"

en: Send to _Desktop
da: Send til _skrivebord

en: Set Defa_ult Application...
da: Indstil _standardprogram ...

en: Set Default Application
da: Indstil standardprogram

en: Set _Background
da: Indstil _baggrund

en: Set _Foreground
da: Indstil _forgrund

en: Set as wallpaper
da: Indstil som tapet

en: Set this file as trusted
da: Indstil filen som betroet

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
da: Opsæt tilpassede handlinger, som vises i filhåndteringernes genvejsmenuer

en: Shell Scripts
da: Skal-scripter

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Shortcuts Pane
da: Genvejsrude

en: Show Icon E_mblems
da: Vis ikone_mblemer

en: Show Icon _Emblems
da: Vis ikon_emblemer

en: Show _File Highlight
da: Vis _fremhævning af fil

en: Show _Hidden Files
da: Vis _skjulte filer

en: Show action to permanently delete files and folders
da: Vis handling til permanent sletning af filer og mapper

en: Show display name
da: Vis visningsnavn

en: Show file size in binary format
da: Vis filstørrelse i binært format

en: Show filetype
da: Vis filtype

en: Show full directory paths in tab titles
da: Vis fulde mappestier i fanebladstitler

en: Show hidden files count
da: Vis tælling af skjulte filer

en: Show last modified
da: Vis sidst ændret

en: Show number of containing items
da: Vis antallet af indeholdende elementer

en: Show size
da: Vis størrelse

en: Show size in bytes
da: Vis størrelse i bytes

en: Show the contents at the normal size
da: Vis indholdet i normal størrelse

en: Show the contents in less detail
da: Vis indholdet med færre detaljer

en: Show the contents in more detail
da: Vis indholdet med flere detaljer

en: Show the menu
da: Vis menuen

en: Show thumbnails:
da: Vis miniaturer:

en: Shutter Speed:
da: Lukkerhastighed:

en: Side Pane
da: Siderude

en: Side Pane (Add Bookmark) | Side Pane (Add Bookmarks)
da[0]: Sidepanel (tilføj bogmærke)
da[1]: Sidepanel (tilføj bogmærker)

en: Size
da: Størrelse

en: Size Column of Folders
da: Størrelseskolonne for mapper

en: Size in Bytes
da: Størrelse i bytes

en: Size in bytes
da: Størrelse i bytes

en: Size on Disk:
da: Størrelse på disk:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Solid State Drive
da: Solid State-drev

en: Sort _folders before files
da: Sortér _mapper før filer

en: Sort items in ascending order
da: Sortér elementer i stigende rækkefølge

en: Sort items in descending order
da: Sortér elementer i faldende rækkefølge

en: Specify a location to open
da: Angiv en placering som skal åbnes

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
da: Angiv _forsinkelsen inden et element vælges
    når musemarkøren holdes over det:

en: St_atusbar
da: St_atuslinje

en: Standalone
da: Selvstændig

en: Starting... (User request)
da: Starter ... (brugeranmodning)

en: Status Bar
da: Statuslinje

en: Stop applying permissions recursively.
da: Stop anvendelse af tilladelser rekursivt.

en: Stop the _Multi-Disk Drive
da: _Stop Multi-Disk-drevet

en: Switch Focused Split View Pane
da: Skift fokuseret rude med opdelt visning

en: Switch to Next Tab
da: Skift til næste faneblad

en: Switch to Previous Tab
da: Skift til forrige faneblad

en: System Drive
da: System-drev

en: T_emplates
da: _Skabeloner

en: Tabs and Windows
da: Faneblade og vinduer

en: Tape
da: Bånd

en: Text - Number
da: Tekst - nummer

en: Text _Format:
da: Format for _tekst:

en: Text of the page's label
da: Teksten til sidens etiket

en: The Shortcuts Editor requires a Thunar window to be present.
da: Genvejsredigeringen kræver at der er et Thunar-vindue tilstede.

en: The Thunar development team. All rights reserved.
da: Thunar's udviklingshold. Alle rettigheder forbeholdes.

en: The URL to access.
da: URL'en som skal tilgås.

en: The URL to the documentation of the renamer
da: URL'en til omdøberens dokumentation

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
da: Kommandoen (inklusive de nødvendige parametre) til at udføre handlingen. Se forklaringen til kommandoparameteren nedenfor for en liste over understøttede parametervariabler, som erstattes når kommandoen startes. Når store bogstaver (f.eks. %F, %D, %N) bruges, kan handlingen anvendes selv når flere end ét element er valgt. Ellers kan handlingen kun anvendes når der er valgt ét element.

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
da: Beskrivelsen af handlingen, der vises som værktøjstips i statuslinjen, når punktet vælges fra genvejsmenuen.

en: The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s. If you do not trust this program, click Cancel.
da: Skrivebordsfilen %s er på en usikker placering, og er ikke mærket som sikker%s. Klik på Annuller, hvis du ikke stoler på programmet.

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
da: Enheden "%s" er ved at blive skubbet ud. Det kan tage noget tid

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
da: Enheden "%s" er ved at blive afmonteret af systemet. Undlad venligst at fjerne mediet eller afbryde forbindelsen til drevet

en: The directory "%s" does not exist. Do you want to create it?
da: Mappen "%s" findes ikke. Vil du oprette den?

en: The file "%s" (%s) already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
da: Filen "%s"  (%s) findes allerede. Vil du erstatte den?
    
    Hvis du erstatter en eksisterende fil, vil indholdet blive overskrevet.

en: The file "%s" already exists
da: Filen "%s" findes allerede

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
da: Filen "%s" findes allerede. Vil du erstatte den?
    
    Hvis du erstatter en eksisterende fil, vil indholdet blive overskrevet.

en: The file "%s" seems to be executable. What do you want to do with it?
da: Filen "%s" ser ud til at være kørbar. Hvad vil du gøre med den?

en: The folder "%s" does not exist anymore but is required to restore the file "%s" from the trash
da: Mappen "%s" findes ikke længere, men er krævet for at gendanne filen "%s" fra papirkurven

en: The folder permissions are inconsistent, you may not be able to work with files in this folder.
da: Mappetilladelserne er uoverensstemmende, du vil måske ikke kunne arbejde med filer i mappen.

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
da: Mappetilladelserne nulstilles til en overensstemmende tilstand. Kun brugere, som har tilladelse til at læse mappens indhold, vil efterfølgende få adgang til mappen.

en: The following command parameters will be substituted when launching the action:
da: Følgende kommandoparametre erstattes når handlingen startes:

en: The following files were overwritten in the operation you are trying to redo and cannot be restored:
da: Følgende filer blev overskredet i den handling du prøver at omgøre og kan ikke gendannes:

en: The following files were overwritten in the operation you are trying to undo and cannot be restored:
da: Følgende filer blev overskredet i den handling du prøver at fortryde og kan ikke gendannes:

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
da: Formatet beskriver dele af dato og klokkeslæt som skal indsættes i filnavnet. F.eks. vil %Y blive erstattet med året, %m med måneden og %d med dagen. Se dokumentationen for date-redskabet for yderligere information.

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
da: Det generiske navn på punktet, f.eks. "Webbrowser" som Firefox bruger.

en: The icon size for the path entry
da: Ikonstørrelsen for stipunktet

en: The item will be removed from the history
da: Elementet fjernes fra historikken

en: The keyboard shortcut for the action.
da: Tastaturgenvejen til handlingen.

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
da: Navnet på handlingen som vises i genvejsmenuen.

en: The number of source and target filenames must be the same
da: Antallet af kilde- og målfilnavne skal være ens

en: The operation you are trying to redo does not have any files associated with it, and thus cannot be redone.
da: Den handling du prøver at omgøre har ikke nogle filer tilknyttet og kan derfor ikke omgøres.

en: The operation you are trying to undo does not have any files associated with it, and thus cannot be undone.
da: Den handling du prøver at fortryde har ikke nogle filer tilknyttet og kan derfor ikke fortrydes.

en: The other split pane has multiple open tabs. Closing it will close all these tabs.
da: Den anden opdelte rude har flere åbne faneblade. Hvis den lukkes, så lukkes alle disse faneblade.

en: The path "%s" does not refer to a directory
da: Stien "%s" henviser ikke til en mappe

en: The program to execute, possibly with arguments.
da: Programmet som skal køres, muligvis med argumenter.

en: The root folder has no parent
da: Rodmappen har ingen overliggende

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
da: Det valgte program bruges til at åbne denne og andre filer af typen "%s".

en: The selected files seem to be executable. What do you want to do with them?
da: De valgte filer ser ud til at være kørbare. Hvad vil du gøre med dem?

en: The submenu in which the action will be displayed. Leave empty for no menu. Use '/' for nested menus.
da: Undermenuen hvor handlingen vises i. Lad den være tom for ikke at bruge en menu. Brug '/' for indlejrede menuer.

en: The user visible name of the renamer
da: Navnet på omdøberen, som brugerne ser det

en: The working directory for the program.
da: Programmets arbejdsmappe.

en: The working directory must be an absolute path
da: Arbejdsmappen skal være en absolut sti

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
da: Der er data som skal skrives til enheden "%s" inden den kan fjernes. Undlad venligst at fjerne mediet eller afbryde forbindelsen til drevet

en: There is no operation to redo
da: Der er ingen handling at omgøre

en: There is no operation to undo
da: Der er ingen handling at fortryde

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
da: Der er ikke nok plads i målområdet. Prøv at fjerne filer for at frigøre plads.

en: There is nothing on the clipboard to paste
da: Der er intet i udklipsholderen at indsætte

en: This column is reserved for special locations
da: Kolonnen er reserveret særlige placeringer

en: This folder already contains a file "%s" (%s).
da: Mappen indeholder allerede en fil "%s" (%s).

en: This folder already contains a file "%s".
da: Mappen indeholder allerede en fil "%s".

en: This folder already contains a folder "%s".
da: Mappen indeholder allerede en mappe "%s".

en: This folder already contains a symbolic link "%s".
da: Mappen indeholder allerede en symbolsk henvisning "%s".

en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
da: Tastaturgenvejen bruges af: '%s'

en: This page lists the conditions under which the action will appear in the file managers context menus. The file patterns are specified as a list of simple file patterns separated by semicolons (e.g. *.txt;*.doc). For an action to appear in the context menu of a file or folder, at least one of these patterns must match the name of the file or folder. Additionally, you can specify that the action should only appear for certain kinds of files.
    
    ** The custom action will be eligible to appear in the toolbar.
da: Siden viser betingelserne, som handlingen vises under, i filhåndteringernes genvejsmenuer. Filmønstrene angives som en liste over simple filmønstre adskilt af semikoloner (f.eks. *.txt;*.doc). Mindst et af mønstrene skal matche navnet på filen eller mappen for at en handlingen vises i genvejsmenuen for en fil eller mappe. Du kan desuden angive at handlingen kun skal vises for bestemte typer af filer.
    
    ** Den tilpasset handlingen vil kunne blive vist på værktøjslinjen.

en: This will dissociate the application launcher for this file type, but will not uninstall or remove the application launcher itself.
da: Det fjerner tilknytningen af programstarteren med filtypen men afinstallere eller fjerner ikke selve programstarteren.

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
da[0]: Det vil åbne %d separat filhåndteringsvindue.
da[1]: Det vil åbne %d separate filhåndteringsvinduer.

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
da: Det vil fjerne programstarteren som vises i filernes genvejsmenu, men vil ikke afinstallere selve programmet.
     
    Du kan kun fjerne programstartere, som blev oprettet ved brug af den tilpassede kommandoboks i filhåndteringens "Åbn med"-dialog.

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
da: Thunar masseomdøbning er et kraftfuldt værktøj som
    kan udvides, til at omdøbe flere filer på samme tid.

en: Thunar File Manager
da: Thunar Filhåndtering

en: Thunar Preferences
da: Præferencer for Thunar

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
da: Thunar er en hurtig og letanvendelig
    filhåndtering til Xfce-skrivebordsmiljøet.

en: Thunar is a file browser specifically designed for the Xfce Desktop, but also can serve as an alternate file browser for other Desktop environments. It has a simple, clean two-pane design for browsing all your files.
da: Thunar er en filbrowser, specielt designet til Xfce-skrivebordet, men som også bruges som en alternativ filbrowser for andre skrivebordsmiljøer. Den har et simpelt, ryddeligt design med to ruder, til at gennemse dine filer.

en: Title Case
da: Ord Med Stort

en: Today
da: I dag

en: Today / Custom
da: I dag/tilpasset

en: Today at %X
da: I dag, klokken %X

en: Toggles the display of file highlight which can be configured in the file specific property dialog
da: Skifter visningen af fremhævning af fil hvilket kan konfigureres i den filspecifikke egenskaber-dialog

en: Toggles the display of hidden files in the current window
da: Slår visningen af skjulte filer til/fra i det nuværende vindue

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
da: Slår synligheden af genvejsruden til/fra

en: Toggles the visibility of the tree pane
da: Slår synligheden af træruden til/fra

en: Too many emblems selected
da: Der er valgt for mange emblemer

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
da: Værktøjstip til punktet, f.eks. "Vis steder på internettet" som Firefox bruger. Skal ikke bare være det samme som navnet eller beskrivelsen.

en: Traditional text box showing the current path
da: Traditionel tekstboks som viser den nuværende sti

en: Transfer files in parallel:
da: Overfør filer parallelt:

en: Trash
da: Papirkurv

en: Trash Applet
da: Papirkurv-applet

en: Trash contains %d file | Trash contains %d files
da[0]: Papirkurven indeholder %d fil
da[1]: Papirkurven indeholder %d filer

en: Trash contains files
da: Papirkurven indeholder filer

en: Trash is empty
da: Papirkurven er tom

en: Tree Pane
da: Trærude

en: Trying to move "%s"
da: Prøver at flytte "%s"

en: Trying to restore "%s"
da: Prøver at gendanne "%s"

en: UPPERCASE
da: STORE BOGSTAVER

en: USB Drive
da: USB-drev

en: U_nselect all Files
da: _Fravælg alle filer

en: Undo performed
da: Fortryd udført

en: Undo the latest '%s' operation (%s)
da: Fortryd den seneste '%s'-handling (%s)

en: Undo the latest operation
da: Fortryd den seneste handling

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown closing element <%s>
da: Ukendt lukkende element <%s>

en: Unknown file owner
da: Ukendt filejer

en: Unknown user "%s"
da: Ukendt bruger "%s"

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Unlink
da: Fjern henvisning

en: Unmount the selected device
da: Afmontér den valgte enhed

en: Unmounting device
da: Afmonterer enhed

en: Unselect all files in this window
da: Fravælg alle filer i vinduet

en: Untitled document
da: Unavngivet dokument

en: Untrusted application launcher
da: Ikke-betroet programstarter

en: Untrusted link launcher
da: Ikke-betroet henvisningsstarter

en: Uppercase / Lowercase
da: Store/små bogstaver

en: Usage:
da: Forbrug:

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
da[0]: Brug "%s" til at åbne den valgt fil
da[1]: Brug "%s" til at åbne de valgte filer

en: Use De_fault
da: Brug _standard

en: Use Startup Notification
da: Brug opstartsunderretning

en: Use _startup notification
da: Brug _opstartsunderretning

en: Use a _custom command:
da: Brug en _tilpasset kommando:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
da: Brug en tilpasset kommando for et program der ikke er tilgængelig fra programlisten ovenfor.

en: Use as _default for this kind of file
da: Brug som _standard til denne type fil

en: Use current folder icon as window icon
da: Brug nuværende mappeikon som vinduesikon

en: Use custom window decorations (only applied to new windows)
da: Brug tilpasset vinduesdekorationer (anvendes kun på nye vinduer)

en: Use custom, client-side window decorations instead of global, server-side ones. - Only applied to new Thunar windows
da: Brug tilpasset klientside vinduesdekorationer i stedet for globale serverside vinduesdekorationer. - Anvendes kun på nye Thunar-vinduer

en: Use intermediate file '*.partial~' to copy files. This will prevent fragmented files. The new file will only be shown after the copy was successfully finished.
da: Brug mellemliggende fil '*.partial~' til at kopiere filer. Derved forhindres fragmenterede filer. Den ny fil vises kun når det lykkedes af færdiggøre kopieringen.

en: Use intermediate file on copy:
da: Brug mellemliggende fil ved kopiering:

en: Use symbolic folder icons
da: Brug symbolske mappeikoner

en: Use symbolic icons instead of regular ones (if available).
da: Brug symbolske ikoner i stedet for de almindelige (hvis tilgængelig).

en: Varying (no change)
da: Varierende (ingen ændring)

en: Verify file contents on copy:
da: Verificer filens indhold ved kopiering:

en: Verifying file contents...
da: Verificerer filens indhold ...

en: Video Files
da: Videofiler

en: View
da: Vis

en: View Settings
da: Visningsindstillinger

en: View Switcher
da: Vis skifter

en: View _new folders using:
da: Vis _nye mapper med:

en: View the properties of the selected file
da: Vis egenskaberne for den valgte fil

en: Visible Columns
da: Synlige kolonner

en: Volume Management
da: Diskområdehåndtering

en: Volume:
da: Diskområde:

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
da: Advarsel: du bruger root-kontoen. Du kan gøre skade på dit system.

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
da: Når tilladelserne for en mappe ændres, kan du
    også anvende ændringerne på indholdet i
    mappen. Vælg standardopførsel nedenfor:

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
da: Når der sendes en fil via e-mail, kan du enten vælge at sende filen direkte som den er, eller komprimere filen inden den vedhæftes til en e-mail. Det anbefales kraftigt at komprimere store filer inden de sendes.

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
da: Når der sendes flere filer via e-mail, kan du enten vælge at sende filerne direkte så flere filerne vedhæftes til en e-mail, eller sende alle filerne komprimeret i én arkivfil og vedhæfte arkivet. Det anbefales kraftigt at sende flere store filer som arkiv.

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
da: Når enkeltkliksaktivering er aktiveret, vil det at holde musemarkøren over et element, automatisk vælge elementet, efter den valgte forsinkelse. Du kan deaktiverer opførslen ved at flytte skyderen helt til venstre. Opførslen kan være nyttig, når enkeltklik aktiverer elementer, og du kun vil vælge elementet, uden at aktivere det.

en: Window
da: Vindue

en: Window Settings
da: Vinduesindstillinger

en: Working Directory:
da: Arbejdsmappe:

en: Write only
da: Kun skrivning

en: Writing data to device
da: Skriver data til enhed

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
da: Skrevet af Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Yes to _all
da: Ja t_il alle

en: Yesterday
da: I går

en: Yesterday at %X
da: I går, klokken %X

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
da: Du kan enten vælge at springe filen over og fortsætte med at omdøbe de resterende filer, eller at tilbageføre de tidligere omdøbte filer til deres tidligere navne, eller at annullere handlingen uden at tilbageføre tidligere ændringer.

en: ZIP command terminated with error %d
da: ZIP-kommandoen afsluttede med fejlen %d

en: Zoom I_n
da: _Zoom ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: _About
da: _Om

en: _Access:
da: _Adgang:

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: _Add Files...
da: _Tilføj filer ...

en: _Apply
da: _Anvend

en: _Apply the action to all files and folders
da: _Anvend handlingen på alle filer og mapper

en: _Ascending
da: _Stigende

en: _At position:
da: På _position:

en: _Audio Files
da: _Lydfiler

en: _Back
da: _Tilbage

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Browse...
da: _Gennemse ...

en: _Buttons Style
da: _Knapstil

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Close
da: _Luk

en: _Close Window
da: Lu_k vindue

en: _Command:
da: _Kommando:

en: _Compact View
da: _Kompakt visning

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy
da: Ko_piér

en: _Delete
da: _Slet

en: _Descending
da: _Faldende

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: _Desktop
da: _Skrivebord

en: _Directories **
da: _Mapper **

en: _Disconnect
da: _Afbryd

en: _Double click to activate items
da: _Dobbeltklik for at aktivere elementer

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Eject
da: Skub _ud

en: _Empty File
da: _Tom fil

en: _Empty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: _Execute
da: _Kør

en: _File
da: _Fil

en: _File Pattern:
da: _Filmønster:

en: _Forget
da: _Glem

en: _Forget Association
da: _Glem tilknytning

en: _Forward
da: _Fremad

en: _Go
da: _Gå

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Home
da: _Hjem

en: _Icon Size:
da: _Ikonstørrelse:

en: _Icon View
da: _Ikonvisning

en: _Icon:
da: _Ikon:

en: _Image Files
da: _Billedfiler

en: _Image Preview
da: _Forhåndsvisning af billede

en: _Invert Selection
da: Om_vendt markering

en: _Launch Anyway
da: _Start alligevel

en: _Link Here
da: _Henvis hertil

en: _List View
da: _Listevisning

en: _Lock
da: _Lås

en: _Menubar
da: _Menulinje

en: _Mount
da: _Montér

en: _Move Here
da: _Flyt hertil

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Next Tab
da: _Næste faneblad

en: _No
da: _Nej

en: _Number Format:
da: Format for _nummer:

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open Location...
da: _Åbn placering ...

en: _Open With "%s"
da: _Åbn med "%s"

en: _Open With Default Applications
da: _Åbn med standardprogrammer

en: _Open With:
da: Å_bn med:

en: _Other Files
da: _Andre filer

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Paste Into Folder
da: _Indsæt i mappe

en: _Previous Tab
da: _Forrige faneblad

en: _Properties...
da: _Egenskaber ...

en: _Range (min-max):
da: _Område (min-maks):

en: _Recent
da: _Seneste

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Remember view settings for each folder
da: _Husk visningsindstillinger for hver mappe

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Remove Launcher
da: _Fjern starter

en: _Remove Shortcut
da: _Fjern genvej

en: _Remove from Recent
da: _Fjern fra seneste

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Rename...
da: _Omdøb ...

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Reset
da: _Nulstil

en: _Restore
da: _Gendan

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: _Reversed Order
da: _Omvendt rækkefølge

en: _Revert Changes
da: _Tilbagefør ændringer

en: _Search For:
da: _Søg efter:

en: _Search for Files...
da: _Søg efter filer ...

en: _Send To
da: _Send til

en: _Shortcuts
da: _Genveje

en: _Show
da: _Vis

en: _Side Pane
da: Sid_erude

en: _Single click to activate items
da: _Enkeltklik for at aktivere elementer

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Skip This File
da: _Spring filen oven

en: _Start With:
da: _Begynd med:

en: _Submenu:
da: _Undermenu:

en: _Symbolic Icons
da: _Symbolske ikoner

en: _Text Files
da: _Tekstfiler

en: _Text Style
da: _Tekststil

en: _Text beside icons
da: _Tekst ved siden af ikoner

en: _Text:
da: _Tekst:

en: _To Position:
da: _Til position:

en: _Trash
da: _Papirkurv

en: _Tree
da: _Træ

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Unmount
da: _Afmontér

en: _Video Files
da: _Videofiler

en: _View
da: _Vis

en: _Yes
da: _Ja

en: a, b, c, d, ...
da: a, b, c, d ...

en: broken link
da: ødelagt henvisning

en: bulk;renamer;renaming;thunar;files;folders;directory;directories;
da: masseomdøber;omdøbning;thunar;filer;mapper;

en: file manager;explorer;finder;browser;folders;directory;directories;partitions;drives;network;devices;rename;move;copy;delete;permissions;home;trash;
da: filhåndtering;stifinder;finder;browser;mapper;partitioner;drev;netværk;enheder;omdøb;flyt;kopiér;slet;tilladelser;hjem;papirkurv;

en: file name of the selected file
da: filnavn til den valgte fil

en: file names of all selected files
da: filnavne til alle de valgte filer

en: gvfs metadata support is required
da: Der kræves understøttelse af gvfs-metadata

en: link %u to %.*s%s
da: henvis %u til %.*s%s

en: link to %.*s%s
da: henvis til %.*s%s

en: link to %s
da: henvisning til %s

en: lowercase
da: små bogstaver

en: mixed
da: blandet

en: mount point
da: monteringspunkt

en: mountable
da: montérbar

en: path of the selected file including the file name
da: sti til den valgte fil, inklusive filnavnet

en: path of the selected file's directory
da: sti til den valgte fils mappe

en: paths of all selected files including the file names
da: stier til alle de valgte filer, inklusive filnavnene

en: paths of all selected files' directories
da: stier til alle de valgte filers mapper

en: shortcut
da: genvej

en: thunar;settings;preferences;configure;thumbnails;file size;date format;shortcuts pane;tree view;tabs;
da: thunar;indstillinger;præferencer;konfigurer;miniaturer;filstørrelse;datoformat;genvejsrude;trævisning;faneblade;

en: unknown
da: ukendt

en: with the following file?
da: med følgende fil?

en: with the following folder?
da: med følgende mappe?

en: with the following link?
da: med følgende henvisning?
