kate - en to el translation catalogue (463 entries)

en:  [read only]
el:  [ανάγνωση μόνο]

en: %1 cannot open folders
el: Αδυναμία ανοίγματος φακέλων από το %1

en: %1 doesn't exist in a git repo.
el: Το %1 δεν υπάρχει σε αποθετήριο git.

en: &All Sessions
el: Ό&λες οι συνεδρίες

en: &Auto hide tabs
el: &Αυτόματη απόκρυψη καρτελών

en: &Backward button pressed:
el: &Πατήθηκε το κουμπί οπισθοπορείας:

en: &Behavior
el: &Συμπεριφορά

en: &Close Document
el: &Κλείσιμο εγγράφου

en: &Double click opens a new document
el: &Διπλό κλικ ανοίγει νέο έγγραφο

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: &Expand tabs
el: &Επέκταση καρτελών

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Forward button pressed:
el: Πατήθηκε το κου&μπί για επόμενη:

en: &Go
el: &Μετάβαση

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Ignore Changes
el: &Παράβλεψη αλλαγών

en: &Limit number of tabs:
el: Να περιοριστεί το π&λήθος των καρτελών:

en: &Limit output view history:
el: Όριο π&ληροφοριών ιστορικού:

en: &Load last used session
el: &Φόρτωση τελευταίας συνεδρίας

en: &Manage Sessions...
el: &Διαχείριση συνεδριών...

en: &Manually choose a session
el: &Χειροκίνητη επιλογή μιας συνεδρίας

en: &Middle click closes a document
el: &Μεσαίο κλικ κλείνει το έγγραφο

en: &Mouse
el: &Ποντίκι

en: &Next Tab
el: &Επόμενη καρτέλα

en: &Open
el: Ά&νοιγμα

en: &Open Containing Folder
el: Άν&οιγμα φακέλου

en: &Other Application...
el: Άλλη εφαρμ&ογή...

en: &Plugins Handbook
el: Εγχειρίδιο &προσθέτων

en: &Previous Tab
el: &Προηγούμενη καρτέλα

en: &Quick Open
el: &Γρήγορο άνοιγμα

en: &Recent Sessions
el: Π&ρόσφατες συνεδρίες

en: &Reload
el: &Επαναφόρτωση

en: &Remove
el: Αφαί&ρεση

en: &Rename...
el: &Μετονομασία...

en: &Reopen Latest Closed Document(s)
el: Ε&πανάληψη ανοίγματος των πρόσφατα κλεισμένων εγγράφων

en: &Save Session
el: &Αποθήκευση συνεδρίας

en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

en: &Show close button
el: Εμφάνι&ση κουμπιού κλεισίματος

en: &Sidebars
el: &Πλευρικές μπάρες

en: &Start new session
el: &Εκκίνηση νέας συνεδρίας

en: &Status Bar Items
el: Αντικείμενα &γραμμής κατάστασης

en: &Switch to output view upon message type:
el: &Εναλλαγή στην προβολή του αποτελέσματος με τον τύπο του μηνύματος:

en: &Tabs
el: Καρ&τέλες

en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

en: &View
el: Π&ροβολή

en: &View Difference
el: Προβολή &διαφορών

en: &Window Color Scheme
el: &Σχήμα χρώματος παραθύρου

en: (c) 2000-2024 The Kate Authors
el: (c) 2000-2024 Οι συγγραφείς του Kate

en: <b>git</b> not found. Git is needed to diff the documents. If git is already installed, make sure it is your PATH variable. See https://git-scm.com/downloads
el: Το <b>git</b> δεν βρέθηκε. Το Git απαιτείται για να κάνετε diff τα έγγραφα. Αν το git είναι ήδη εγκατεστημένο, βεβαιωθείτε ότι είναι στη μεταβλητή PATH σας. Δείτε https://git-scm.com/downloads

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
el: <p>Το έγγραφο '%1' τροποποιήθηκε αλλά δεν αποθηκεύτηκε.</p><p>Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές ή να τις απορρίψετε;</p>

en: <p>You are attempting to open one or more large files:</p><ul>%1</ul><p>Do you want to proceed?</p><p><strong>Beware that kate may stop responding for some time when opening large files.</strong></p>
el: <p>Επιχειρείτε το άνοιγμα ενός ή περισσοτέρων μεγάλων αρχείων:</p><ul>%1</ul><p>Θέλετε να συνεχίσετε;</p><p><strong>Προσέξτε ότι το kate μπορεί να σταματήσει να αποκρίνεται για κάποια ώρα κατά το άνοιγμα μεγάλων αρχείων.</strong></p>

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
el: <qt>Τα παρακάτω έγγραφα τροποποιήθηκαν στο δίσκο.<p>Επιλέξτε ένα ή περισσότερα και πιέστε ένα κουμπί ενέργειας μέχρι να αδειάσει η λίστα.</p></qt>

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
el: <qt>Τα ακόλουθα έγγραφα έχουν τροποποιηθεί. Θέλετε να τα αποθηκεύσετε πριν την έξοδο;</qt>

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
el: <qt>Πρόκειται να αποκρύψετε τις πλευρικές μπάρες. Με κρυμμένες τις πλευρικές μπάρες δεν είναι δυνατόν πλέον να προσπελάσετε άμεσα τις προβολές εργαλείων με το ποντίκι, έτσι αν θελήσετε να προσπελάσετε τις πλευρικές μπάρες ξανά μπορείτε να τις βρείτε στο <b>Προβολή &gt; Προβολές εργαλείων &gt; Εμφάνιση πλευρικών μπαρών</b> μέσα στο μενού. Είναι επίσης δυνατό να εμφανίσετε/αποκρύψετε τις προβολές εργαλείων με τις ορισμένες συντομεύσεις πληκτρολογίου.</qt>

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
el: Εναλλαγή στην καρτέλα %1

[ctx: @action:button]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @action:button]
en: Open All Files
el: Να ανοίξουν όλα τα αρχεία

[ctx: @action:button]
en: Reopen
el: Άνοιγμα πάλι

[ctx: @action:button]
en: Switch to Instance
el: Εναλλαγή σε διεργασία

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
el: Μετονομασία...

[ctx: @action:inmenu Diagnostics View actions menu]
en: Diagnostics View
el: Προβολή διαγνωστικών

[ctx: @info]
en: %1 [suppressed: %2]
el: %1 [κατεσταλμένα: %2]

[ctx: @info]
en: Error
el: Σφάλμα

[ctx: @info]
en: Error in regular expression: %1
    offset %2: %3
el: Σφάλμα στην κανονική έκφραση %1
    μετατόπιση %2: %3

[ctx: @info]
en: Info
el: Πληροφορίες

[ctx: @info]
en: Log
el: Καταγραφή

[ctx: @info]
en: Warning
el: Προειδοποίηση

[ctx: @menu:action]
en: Copy Commit Hash
el: Αντιγραφή τιμής hash υποβολής

[ctx: @menu:action]
en: Copy Filename
el: Αντιγραφή ονόματος αρχείου

[ctx: @menu:action]
en: Copy Location
el: Αντιγραφή τοποθεσίας

[ctx: @menu:action]
en: Show Full Commit
el: Εμφάνιση πλήρους υποβολής

[ctx: @title:tab]
en: Commit %1
el: Υποβολή %1

[ctx: @title:tab]
en: File History - %1
el: Ιστορικό αρχείου - %1

[ctx: @title:window]
en: Open Files Recursively
el: Να ανοίξουν τα αρχεία αναδρομικά

[ctx: @title:window]
en: Open Folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: A high limit can increase the window size, please enable 'Allow tab scrolling' to prevent it. Unlimited tabs are always scrollable.
el: Ενεργοποιήστε το 'Να επιτρέπεται η κύλιση καρτέλας' για να εμποδίσετε την αύξηση του μεγέθους του παραθύρου εξαιτίας ενός υψηλού ορίου. Οι χωρίς όριο καρτέλες είναι πάντα κυλιόμενες.

en: Add Global Suppression
el: Προσθήκη καθολικής καταστολής

en: Add Local Suppression
el: Προσθήκη τοπικής καταστολής

en: All
el: Όλα

en: All Projects
el: Όλα τα έργα

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
el: Όλοι όσοι έχουν συνεισφέρει και ξέχασα να αναφέρω

en: Allow tab scrolling
el: Να επιτρέπεται η κύλιση καρτέλας

en: Application Startup Behavior
el: Συμπεριφορά εκκίνησης εφαρμογής

en: Application Startup/Shutdown Behavior
el: Συμπεριφορά εκκίνησης/τερματισμού εφαρμογής

en: Automatically save and restore:
el: Αυτόματη αποθήκευση και ανάκτηση:

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Behavior Options
el: Επιλογές συμπεριφοράς

en: Bottom Sidebar
el: Κάτω πλευρική μπάρα

en: Calculates the difference between the editor contents and the disk file for the selected document.
el: Υπολογίζει τη διαφορά μεταξύ των περιεχομένων του επεξεργαστή και του αρχείου στο δίσκο για το επιλεγμένο έγγραφο.

en: Change Style
el: Αλλαγή στιλ

en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open the application.
el: Ενεργοποιήστε αυτό αν θέλετε όλες οι προβολές και τα πλαίσια να αποκαθίστανται κάθε φορά που ανοίγετε την εφαρμογή.

en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
el: Ενεργοποιήσετε αυτό αν θέλετε η διαμόρφωση του εγγράφου όπως οι σελιδοδείκτες να αποθηκευτούν για άλλη συνεδρία. Η διαμόρφωση θα επανέλθει αν δεν έχει γίνει αλλαγή στο έγγραφο.

en: Cl&ose Current View
el: Κλείσιμο τρέ&χουσας προβολής

en: Clear Diagnostics Filter
el: Καθαρισμός φίλτρου διαγνωστικών

en: Clear Recent Files
el: Καθάρισμα πρόσφατων αρχείων

en: Clear all messages
el: Καθαρισμός όλων των μηνυμάτων

en: Click here to switch to the Quick Open view.
el: Πατήστε εδώ για εναλλαγή σε προβολή γρήγορου ανοίγματος.

en: Clos&e All
el: Κλεί&σιμο όλων

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close &All Documents
el: Κλείσιμο ό&λων των εγγράφων

en: Close All
el: Κλείσιμο όλων

en: Close Document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: Close Inactive Views
el: Κλείσιμο τρεχουσών προβολών

en: Close O&ther
el: Κλείσιμο των άλλω&ν

en: Close Orp&haned
el: Κλείσιμο ορ&φανών

en: Close Other &Documents
el: Κλείσιμο των άλλων &εγγράφων

en: Close Others
el: Κλείσιμο των άλλων

en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Close all documents beside current one?
el: Να κλείσουν όλα τα έγγραφα εκτός από το τρέχον;

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
el: Κλείσιμο όλων των εγγράφων στη λίστα αρχείων το εκ νέου άνοιγμα των οποίων είναι αδύνατο, επειδή δεν είναι πλέον προσβάσιμα.

en: Close all documents?
el: Να κλείσουν όλα τα έγγραφα;

en: Close all open documents.
el: Κλείσιμο όλων των ανοιγμένων εγγράφων.

en: Close documents with the window they belong to
el: Να κλείνουν τα έγγραφα μαζί με το παράθυρο στο οποίο ανήκουν

en: Close every view but the active one
el: Κλείσιμο κάθε προβολής εκτός της ενεργούς

en: Close other open documents.
el: Κλείσιμο των άλλων ανοιγμένων εγγράφων.

en: Close the application entirely when the last file is closed
el: Να κλείνει η εφαρμογή εντελώς με το κλείσιμο του τελευταίου αρχείου

en: Close the current document.
el: Κλείσιμο του τρέχοντος εγγράφου.

en: Close the currently active split view
el: Κλείσιμο της τρέχουσας διαιρεμένης προβολής

en: Close this window
el: Κλείσιμο αυτού του παραθύρου

en: Closing Aborted
el: Το κλείσιμο ακυρώθηκε

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

en: Compare
el: Σύγκριση

en: Compare with Active Document
el: Σύγκρινε με το ενεργό έγγραφο

en: Compare with Active Document Using
el: Σύγκρινε με το ενεργό έγγραφο με χρήση

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
el: Διαμόρφωση των συντομεύσεων πλήκτρων της εφαρμογής.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
el: Διαμορφώστε διάφορες πλευρές της εφαρμογής και του στοιχείου επεξεργασίας.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
el: Διαμορφώστε ποια αντικείμενα θα εμφανίζονται στη γραμμή εργαλείων.

en: Configure...
el: Διαμόρφωση...

en: Control view space splitting
el: Έλεγχος της διαίρεσης του χώρου προβολής

en: Copies the file path of the current file to clipboard.
el: Αντιγράφει τη διαδρομή του τρέχοντος αρχείου στο πρόχειρο.

en: Copy &Location
el: Αντιγραφή &τοποθεσίας

en: Copy Location
el: Αντιγραφή τοποθεσίας

en: Copy all text to clipboard
el: Αντιγραφή όλου του κειμένου στο πρόχειρο

en: Copy to Clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Core Developer
el: Κύριος προγραμματιστής

en: Could not save the document 
    '%1'
el: Αδυναμία αποθήκευσης του εγγράφου 
    '%1'

en: Create a new document
el: Δημιουργία ενός νέου εγγράφου

en: Create a new window.
el: Δημιουργία ενός νέου παραθύρου.

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Current Project
el: Τρέχον έργο

en: Currently, there is one more document open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here. | Currently, there are %1 more documents open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here.
el[0]: Αυτή τη στιγμή είναι ανοιχτό ένα ακόμα έγγραφο. Για να δείτε όλα τα ανοιχτά έγγραφα, κάντε εναλλαγή σε προβολή "Γρήγορου ανοίγματος" κάνοντας κλικ εδώ.
el[1]: Αυτή τη στιγμή είναι ανοιχτά %1 ακόμα έγγραφα. Για να δείτε όλα τα ανοιχτά έγγραφα, κάντε εναλλαγή σε προβολή "Γρήγορου ανοίγματος" κάνοντας κλικ εδώ.

en: D&etach Document
el: Απόσπαση &εγγράφου

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
el: Τα δεδομένα δεν μπορούν να αποθηκευτούν. Παρακαλώ επιλέξτε πώς θα συνεχίσετε.

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete file
el: Διαγραφή αρχείου

en: Delete unused meta-information after:
el: Διαγραφή των αχρησιμοποίητων μετα-πληροφοριών μετά από:

en: Deleted
el: Διαγράφηκε

en: Deleted file %1
el: Διαγραμμένο αρχείο %1

en: Deletes the file belonging to the current document.
el: Διαγράφει το αρχείο όπου ανήκει το τρέχον έγγραφο.

en: Description
el: Περιγραφή

en: Designer of Kate's mascot 'Kate the Cyber Woodpecker'
el: Σχεδιαστής της μασκότ του Kate 'Kate η Κυβερνο Τρυποκάρυδη'

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Diagnostics
el: Διαγνωστικά

en: Diagnostics View
el: Προβολή διαγνωστικών

en: Diagnostics limit reached, ignoring further diagnostics. The limit can be configured in settings.
el: Συμπληρώθηκε το όριο διαγνωστικών, αγνοώντας περαιτέρω διαγνωστικά. Το όριο μπορεί να επιλεγεί στις ρυθμίσεις.

en: Diagnostics limit:
el: Περιορισμός διαγνωστικών:

en: Diff Style:
el: Στιλ αναφοράς διαφορών:

en: Disable Suppression
el: Απενεργοποίηση καταστολής

en: Discard Hunk
el: Απόρριψη γραμμών που διαφέρουν

en: Discard Line | Discard Lines
el[0]: Απόρριψη γραμμής
el[1]: Απόρριψη γραμμών

en: Do you really want to delete file "%1"?
el: Θέλετε πράγματι να διαγράψετε το αρχείο "%1";

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Documents Modified on Disk
el: Έγγραφα τροποποιημένα στο δίσκο

en: Documents to open.
el: Έγγραφο για άνοιγμα.

en: Don't ask again
el: Να μην ξαναγίνει η ερώτηση

en: Downward Split View
el: Διαίρεση προβολής προς τα κάτω

en: Duplicate...
el: Διπλασιασμός...

en: Elide tab text
el: Αποκοπή κειμένου καρτέλας

en: Enable Suppression
el: Ενεργοποίηση καταστολής

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error Creating Diff
el: Σφάλμα στη δημιουργία Diff

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Expand All
el: Ανάπτυξη όλων

en: Failed to enable <b>%1</b> plugin
el: Αποτυχία ενεργοποίησης του πρόσθετου <b>%1</b>

en: Failed to get file history: %1
el: Αποτυχία ανάκτησης ιστορικού του αρχείου: %1

en: Failed to get file history: git executable not found in PATH
el: Αποτυχία ανάκτησης ιστορικού του αρχείου: το εκτελέσιμο git δεν βρέθηκε στο PATH

en: File "%1" could not be deleted.
el: Αδυναμία διαγραφής του αρχείου "%1".

en: File "%1" could not be moved to "%2"
el: Αδυναμία μετακίνησης αρχείου από "%1" σε "%2"

en: File Act&ions
el: Ενέργε&ιες αρχείου

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Files
el: Αρχεία

en: Files with unsaved changes
el: Αρχεία με μη αποθηκευμένες αλλαγές

en: Filter Sessions
el: Φιλτράρισμα συνεδριών

en: Filter…
el: Φιλτράρισμα…

en: Focus %1
el: Εστίαση %1

en: Focus Navigation Bar
el: Γραμμή πλοήγησης εστίασης

en: Focus Toolview
el: Προβολή εργαλείων εστίασης

en: Focus the navigation bar
el: Εστίαση στη γραμμή πλοήγησης

en: Focus the next tab.
el: Εστίαση στην επόμενη καρτέλα.

en: Focus the previous tab.
el: Εστίαση στην προηγούμενη καρτέλα.

en: Folders can only be opened when the projects plugin is enabled
el: Οι φάκελοι ανοίγουν μόνο όταν το πρόσθετο των έργων είναι ενεργό

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all.
el: Εξαναγκασμός εκκίνησης μιας νέας διεργασίας του Kate (αγνοείται, αν χρησιμοποιείται η εκκίνηση και μια άλλη διεργασία του Kate έχει ήδη ανοίξει τη δοθείσα συνεδρία), εξαναγκάζεται αν δεν παρέχονται παράμετροι και URL καθόλου.

en: Former Core Developer
el: Πρώην κύριος προγραμματιστής

en: Fuzzy Filtering
el: Ασαφές φιλτράρισμα

en: Get involved
el: Ασχοληθείτε

en: Go to Next Location
el: Μετάβαση σε επόμενη τοποθεσία

en: Go to Previous Location
el: Μετάβαση σε προηγούμενη τοποθεσία

en: Hamburger Menu Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων μενού hamburger

en: Help
el: Βοήθεια

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
el: Εδώ μπορείτε να δείτε όλα τα διαθέσιμα πρόσθετα του Kate. Τα επιλεγμένα είναι φορτωμένα, και θα φορτωθούν ξανά την επόμενη φορά που θα ξεκινήσει το Kate.

en: Hide All Tool Views
el: Απόκρυψη όλων των προβολών εργαλείων

en: Hide Button
el: Απόκρυψη κουμπιού

en: Hide Inactive Views
el: Απόκρυψη ανενεργών προβολών

en: Hide every view but the active one
el: Απόκρυψη κάθε προβολής εκτός της ενεργούς

en: Hide menu bar
el: Απόκρυψη της γραμμή μενού

en: Highlighting for Ferite
el: Τονισμός για Ferite

en: Highlighting for ILERPG
el: Τονισμός για ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
el: Τονισμός για LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
el: Τονισμός για Makefiles, Python

en: Highlighting for Python
el: Τονισμός για Python

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
el: Τονισμός για αρχεία RPM Spec, Perl, Diff και άλλα

en: Highlighting for SQL
el: Τονισμός για SQL

en: Highlighting for Scheme
el: Τονισμός για Scheme

en: Highlighting for VHDL
el: Τονισμός για VHDL

en: History back
el: Ιστορικό πίσω

en: History forward
el: Ιστορικό εμπρός

en: Icon size for left and right sidebar buttons:
el: Μέγεθος εικονιδίων για τα κουμπιά της αριστερής και της δεξιάς πλευρικής μπάρας:

en: If disabled, an untitled document will be shown for new windows.
el: Αν απενεργοποιηθεί, ένα χωρίς τίτλο έγγραφο θα εμφανίζεται στα νέα παράθυρα.

en: If enabled, a modal dialog will be used to show all of the modified files. If not enabled, you will be individually asked what to do for each modified file only when that file's view receives focus.
el: Αν είναι ενεργό, ένα παράθυρο διαλόγου θα εμφανίσει όλα τα τροποποιημένα αρχεία. Αν είναι ανενεργό θα ερωτηθείτε τι να κάνετε με κάθε τροποποιημένο αρχείο μόνο όταν η προβολή του αρχείου έρθει στο προσκήνιο.

en: If enabled, each document will be opened in its own window. If not enabled, each document will be opened in a new tab in the current window.
el: Αν ενεργοποιηθεί, κάθε έγγραφο θα ανοίγει στο δικό του παράθυρο. Αν όχι, κάθε έγγραφο θα ανοίγει σε μια νέα καρτέλα στο τρέχον παράθυρο.

en: If enabled, the application will shutdown when the last file being edited is closed, otherwise a blank page will open so that you can start a new file.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η εφαρμογή θα τερματιστεί όταν κλείσει το τελευταίο σε επεξεργασία αρχείο, διαφορετικά μια κενή σελίδα θα ανοίξει για να ξεκινήσετε με ένα νέο αρχείο.

en: If unchecked the new tab will open at the end.
el: Μη επιλεγμένο, η νέα καρτέλα θα ανοίξει στο τέλος.

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open.
el: Αν χρησιμοποιείτε ήδη μια διεργασία του Kate, να φραγεί μέχρι να γίνει έξοδος, αν δίνονται URL για άνοιγμα.

en: In order to open folders, the <b>%1</b> plugin must be enabled. Enable it?
el: Για να ανοίξουν οι φάκελοι, το πρόσθετο <b>%1</b> πρέπει να ενεργοποιηθεί. Να ενεργοποιηθεί;

en: Include &window configuration
el: Περιέλαβε τη διαμόρφω&ση παραθύρου

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Invalid hash
el: Μη έγκυρος κατακερματισμός

en: Jump to Next File
el: Μετάβαση στο επόμενο αρχείο

en: Jump to Next Hunk
el: Μετάβαση στο επόμενο σύνολο γραμμών που διαφέρουν

en: Jump to Previous File
el: Μετάβαση στο προηγούμενο αρχείο

en: Jump to Previous Hunk
el: Μετάβαση στο προηγούμενο σύνολο γραμμών που διαφέρουν

en: KWrite - Text Editor
el: KWrite - Επεξεργαστής κειμένου

en: KWrite Author
el: Συγγραφέας του KWrite

en: KWrite Undo History, Kspell integration
el: Ιστορικό αναιρέσεων για το KWrite, ενσωμάτωση Kspell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
el: Υποστήριξη τονισμού σύνταξης XML του KWrite

en: KWrite port to KParts
el: Προσαρμογή του KWrite στην τεχνολογία KParts

en: Kate - Advanced Text Editor
el: Kate - Προηγμένος επεξεργαστής κειμένου

en: Keep &meta-information past sessions
el: Διατήρηση &μετα-πληροφοριών από προηγούμενες συνεδρίες

en: Last opened
el: Το τελευταίο που άνοιξε

en: Left Sidebar
el: Αριστερή πλευρική μπάρα

en: Left Split View
el: Αριστερή διαιρεμένη προβολή

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Log
el: Καταγραφή

en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Make the next split view the active one.
el: Κάνε την επόμενη χωρισμένη προβολή ενεργή.

en: Make the previous split view the active one.
el: Κάνε την προηγούμενη χωρισμένη προβολή ενεργή.

en: Make the split view intuitively downward the active one.
el: Κάνε διαισθητικά την κάτω διαιρεμένη προβολή ενεργή.

en: Make the split view intuitively on the left the active one.
el: Κάνε διαισθητικά τη διαιρεμένη προβολή στα αριστερά ενεργή.

en: Make the split view intuitively on the right the active one.
el: Κάνε διαισθητικά τη διαιρεμένη προβολή στα δεξιά ενεργή.

en: Make the split view intuitively upward the active one.
el: Κάνε διαισθητικά την πάνω διαιρεμένη προβολή ενεργή.

en: Manage Sessions
el: Διαχείριση συνεδριών

en: Manage Sessions...
el: Διαχείριση συνεδριών...

en: Max number of diagnostics allowed in the Diagnostics toolview.
el: Μέγιστος αριθμός διαγνωστικών που επιτρέπονται στη προβολή διαγνωστικών.

en: Maximum number of entries in recent file list:
el: Μέγιστος αριθμός καταχωρήσεων στη λίστα πρόσφατων αρχείων:

[ctx: Menu entry Session->New Session]
en: &New Session
el: &Νέα συνεδρία

en: Modified
el: Τροποποιημένο

en: Move Document to New Horizontal Split
el: Να μεταφερθεί το έγγραφο στο νέο οριζόντιο διαμέρισμα

en: Move Document to New Vertical Split
el: Να μεταφερθεί το έγγραφο σε νέο κατακόρυφο διαμέρισμα

en: Move Splitter Down
el: Μετακίνηση διαχωριστικού κάτω

en: Move Splitter Left
el: Μετακίνηση διαχωριστικού αριστερά

en: Move Splitter Right
el: Μετακίνηση διαχωριστικού δεξιά

en: Move Splitter Up
el: Μετακίνηση διαχωριστικού πάνω

en: Move To
el: Μετακίνηση στο

en: Move the splitter of the current view down
el: Μετακίνηση του διαχωριστικού της τρέχουσας προβολής κάτω

en: Move the splitter of the current view to the left
el: Μετακίνηση του διαχωριστικού της τρέχουσας προβολής αριστερά

en: Move the splitter of the current view to the right
el: Μετακίνηση του διαχωριστικού της τρέχουσας προβολής δεξιά

en: Move the splitter of the current view up
el: Μετακίνηση του διαχωριστικού της τρέχουσας προβολής πάνω

en: Name
el: Όνομα

en: Navigate to this column.
el: Πλοήγηση σε αυτήν τη στήλη.

en: Navigate to this line.
el: Πλοήγηση σε αυτήν τη γραμμή.

en: Navigation Bar
el: Γραμμή πλοήγησης

en: Never
el: Ποτέ

en: New &Window
el: Νέο &παράθυρο

en: New File
el: Νέο αρχείο

en: New Session
el: Νέα συνεδρία

en: New file %1
el: Νέο αρχείο %1

en: New file name
el: Νέο όνομα αρχείου

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
el: Νέο αρχείο άνοιξε όσο έκλεινε το Kate, το κλείσιμο ακυρώθηκε.

en: Newly-created unsaved files
el: Νεο-δημιουργημένα μη αποθηκευμένα αρχεία

en: Next Item
el: Επόμενο αντικείμενο

en: Next Split View
el: Επόμενη διαιρεμένη προβολή

en: Next tab
el: Επόμενη καρτέλα

en: No differences found
el: Δε βρέθηκαν διαφορές

en: No recent documents
el: Κανένα πρόσφατο έγγραφο

en: No recent documents or projects
el: Κανένα πρόσφατο έγγραφο ή έργο

en: No saved sessions
el: Καμία αποθηκευμένη συνεδρία

en: One Down
el: Μία κάτω

en: One Left
el: Μία αριστερά

en: One Right
el: Μία δεξιά

en: One Up
el: Μία πάνω

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened).
el: Προσπάθεια επαναχρησιμοποίησης μιας διεργασίας του Kate μόνο με αυτό το pid (αγνοείται, αν χρησιμοποιείται η εκκίνηση και μια άλλη διεργασία του Kate έχει ήδη ανοίξει τη δοθείσα συνεδρία).

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open File...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Open Folder...
el: Άνοιγμα φακέλου...

en: Open Selected Files...
el: Άνοιγμα επιλεγμένων αρχείων...

en: Open W&ith
el: Άνοιγμα &με

en: Open a form to quick open documents.
el: Άνοιγμα φόρμας για γρήγορο άνοιγμα εγγράφων.

en: Open an existing document for editing
el: Άνοιγμα ενός υπάρχοντος εγγράφου για επεξεργασία

en: Open as Template
el: Άνοιγμα ως πρότυπο

en: Open each document in its own window
el: Άνοιγμα κάθε εγγράφου στο δικό του παράθυρο

en: Open new tabs to the right of the current tab
el: Άνοιγμα νέων καρτελών δεξιά της τρέχουσας καρτέλας

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
el: Άνοιγμα του τρέχοντος εγγράφου χρησιμοποιώντας την καταχωρημένη εφαρμογή για αυτόν τον τύπο αρχείου ή με μία εφαρμογή δικής σας επιλογής.

en: Opening Large File
el: Άνοιγμα μεγάλου αρχείου

en: Opens the document in a new window and closes it in the current window
el: Ανοίγει το έγγραφο σε νέο παράθυρο και το κλείνει στο τρέχον

en: Output
el: Έξοδος

en: Output timestamps with date
el: Εξαγωγή χρονικών σφραγίδων με ημερομηνία

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
el: Αντικατάσταση των επιλεγμένων εγγράφων με απόρριψη των αλλαγών στο δίσκο

en: Own Section
el: Δική μου ενότητα

en: PHP Keyword/Datatype list
el: Λίστα λέξεων κλειδιών PHP/Τύπων δεδομένων

en: Patches and more
el: Μπαλώματα και άλλα

en: Plugin Manager
el: Διαχειριστής προσθέτων

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Previous Item
el: Προηγούμενο αντικείμενο

en: Previous Split View
el: Προηγούμενη διαιρεμένη προβολή

en: Previous tab
el: Προηγούμενη καρτέλα

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Python Plugin Developer
el: Προγραμματιστής πρόσθετων python

en: QA and Scripting
el: Έλεγχος ποιότητας και συγγραφή σεναρίων

en: Quick Fix
el: Γρήγορη διόρθωση

en: Raw
el: Ακατέργαστο

en: Read handbook
el: Διαβάστε το εγχειρίδιο

en: Read the contents of stdin.
el: Διάβασε τα περιεχόμενα του stdin.

en: Recent Documents
el: Πρόσφατα έγγραφα

en: Recent Documents and Projects
el: Πρόσφατα έγγραφα και έργα

en: Recent Files
el: Πρόσφατα αρχεία

en: Reload A&ll
el: &Επαναφόρτωση όλων

en: Reload all open documents.
el: Επαναφόρτωση όλων των ανοιγμένων εγγράφων.

en: Reload selected documents from disk
el: Επαναφόρτωση επιλεγμένων εγγράφων από το δίσκο

en: Remove Global Suppression
el: Αφαίρεση καθολικής καταστολής

en: Remove Local Suppression
el: Αφαίρεση τοπικής καταστολής

en: Remove modified flag from selected documents
el: Αφαίρεση τροποποιημένου σήματος από επιλεγμένα έγγραφα

en: Rename file
el: Μετονομασία αρχείου

en: Renames the file belonging to the current document.
el: Αλλάζει όνομα στο αρχείο όπου ανήκει το τρέχον έγγραφο.

en: Reopen the document or documents that were most recently closed
el: Επανάληψη ανοίγματος των εγγράφων που έκλεισαν πρόσφατα

en: Reopening files from the last session...
el: Ξανά άνοιγμα των αρχείων της τελευταίας συνεδρίας...

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Right Sidebar
el: Δεξιά πλευρική μπάρα

en: Right Split View
el: Δεξιά διαιρεμένη προβολή

en: Running this editor with kdesu can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
el: Η εκτέλεση του κειμενογράφου με το kdesu ίσως προκαλέσει σφάλματα και εκθέτει τον χρήστη σε ευπάθειες ασφαλείας. Χρησιμοποιήστε τον κειμενογράφο κανονικά και θα ερωτηθείτε για κλιμάκωση προνομίων, αν απαιτείται, κατά την αποθήκευση των εγγράφων.

en: Running this editor with sudo can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
el: Η εκτέλεση του κειμενογράφου με το sudo ίσως προκαλέσει σφάλματα και εκθέτει τον χρήστη σε ευπάθειες ασφαλείας. Χρησιμοποιήστε τον κειμενογράφο κανονικά και θα ερωτηθείτε για κλιμάκωση προνομίων, αν απαιτείται, κατά την αποθήκευση των εγγράφων.

en: Sa&ve All
el: Αποθήκευση ό&λων

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Save As (%1)
el: Αποθήκευση ως (%1)

en: Save Documents
el: Αποθήκευση εγγράφων

en: Save Session &As...
el: Αποθήκευση συνεδρίας &ως...

en: Save all open, modified documents to disk.
el: Αποθήκευση όλων των ανοιγμένων και τροποποιημένων εγγράφων στο δίσκο.

en: Saved Sessions
el: Αποθηκευμένες συνεδρίες

en: Se&lect All
el: Επι&λογή όλων

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Sele&ction
el: Ε&πιλογή

en: Sess&ions
el: Συνε&δρίες

en: Session
el: Συνεδρία

en: Session '%1' is already opened in another Kate instance. Switch to that or reopen in this instance?
el: Η συνεδρία '%1' είναι ήδη ανοιχτή σε μία άλλη διεργασία του kate. Να γίνει εναλλαγή εκεί ή να ανοίξει πάλι σε αυτήν;

en: Session Chooser
el: Επιλογή συνεδρίας

en: Session Elements
el: Στοιχεία συνεδρίας

en: Session Management
el: Διαχείριση συνεδριών

en: Session Name
el: Όνομα συνεδρίας

en: Session Renaming
el: Μετονομασία συνεδρίας

en: Session name:
el: Όνομα συνεδρίας:

en: Session will be deleted on dialog close
el: Η συνεδρία θα διαγραφεί με το κλείσιμο του διαλόγου

en: Set encoding for the file to open.
el: Ορισμός κωδικοποίησης για το αρχείο που θα ανοιχθεί.

en: Sho&w Path in Titlebar
el: &Εμφάνιση διαδρομής στη γραμμή τίτλου

en: Show %1
el: Εμφάνιση %1

en: Show %1 Button
el: Εμφάνι&ση κουμπιού %1

en: Show &Tabs
el: Εμφάνιση &καρτελών

en: Show File Git History
el: Εμφάνιση ιστορικού του αρχείου στο git

en: Show Navigation Bar
el: Να εμφανιστεί η γραμμή πλοήγησης

en: Show Side&bars
el: Εμφάνιση &πλευρικών μπαρών

en: Show current symbol in navigation bar
el: Εμφάνιση επόμενου συμβόλου στη γραμμή πλοήγησης

en: Show text for left and right sidebar buttons
el: Εμφάνιση κειμένου για τα κουμπιά στις πλευρικές μπάρες

en: Show the complete document path in the window caption
el: Εμφάνιση της πλήρους διαδρομής του εγγράφου στον τίτλο του παραθύρου

en: Show the welcome page
el: Να εμφανιστεί η σελίδα υποδοχής

en: Show welcome page for new window
el: Εμφάνιση σελίδας υποδοχής για νέο παράθυρο

en: Show welcome view for new windows
el: Να εμφανίζεται η προβολή υποδοχής για νέα παράθυρα

en: Show/Hide Commit Info
el: Εμφάνιση/απόκρυψη πληροφοριών αποστολής (commit) στο αποθετήριο

en: Shows a hint how to compare documents.
el: Εμφανίζει μια συμβουλή για τον τρόπο σύγκρισης δύο εγγράφων.

en: Side By Side
el: Το ένα δίπλα στο άλλο

en: Sidebar Buttons
el: Κουμπιά πλευρικής μπάρας

en: Specify a name for this session
el: Ορισμός ονόματος για αυτήν τη συνεδρία

en: Specify a new name for session: %1
el: Ορισμός νέου ονόματος για τη συνεδρία: %1

en: Split &Horizontal
el: Ορι&ζόντιος χωρισμός

en: Split Ve&rtical
el: Κατακόρυ&φος χωρισμός

en: Split View
el: Διαίρεση προβολής

en: Split the currently active view horizontally into two views and move the currently active document to view below.
el: Να χωριστεί η τρέχουσα ενεργή προβολή οριζόντια σε δύο προβολές και να μεταφερθεί το τρέχον ενεργό έγγραφο στην κάτω προβολή.

en: Split the currently active view horizontally into two views.
el: Να χωριστεί η τρέχουσα ενεργή προβολή οριζόντια σε δύο προβολές.

en: Split the currently active view vertically into two views and move the currently active document to right view.
el: Να χωριστεί η τρέχουσα ενεργή προβολή κατακόρυφα, σε δύο προβολές και να μεταφερθεί το τρέχον ενεργό έγγραφο στη δεξιά προβολή.

en: Split the currently active view vertically into two views.
el: Να χωριστεί η τρέχουσα ενεργή προβολή κατακόρυφα, σε δύο προβολές.

en: Stage Hunk
el: Προετοιμασία γραμμών που διαφέρουν

en: Stage Line | Stage Lines
el[0]: Προετοιμασία γραμμής για το αποθετήριο
el[1]: Προετοιμασία γραμμών για το αποθετήριο

en: Start Kate with a given session.
el: Εκκίνηση του Kate με μία δοσμένη συνεδρία.

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'.
el: Εκκίνηση του Kate με μία νέα ανώνυμη συνεδρία, εννοείται η επιλογή '-n'.

en: Starting Up
el: Εκκίνηση

en: Status on Disk
el: Κατάσταση στο δίσκο

en: Sync section size with tab positions
el: Συγχρονισμός μεγέθους ενότητας με τις θέσεις των καρτελών

en: Synchronize Scrolling
el: Συγχρονισμός κύλισης

en: Synchronize scrolling of this split-view with other synchronized split-views
el: Συγχρονίστε την κύλιση αυτής της διαιρεμένης προβολής με άλλες συγχρονισμένες προβολές

en: Testing, ...
el: Δοκιμές, ...

en: The Editing Commands
el: Οι εντολές επεξεργασίας

en: The cool buffersystem
el: Cool σύστημα ενδιάμεσης μνήμης

en: The diff command failed. Please make sure that git is installed and in your PATH.
el: Η εντολή diff απέτυχε. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι το git είναι εγκατεστημένο και μέσα στο PATH.

en: The document "%1" has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
el: Το έγγραφο «%1» τροποποιήθηκε. Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές ή να τις απορρίψετε;

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου '%1': δεν είναι ένα κανονικό αρχείο, είναι ένας φάκελος.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
el: Τα αρχεία/URL που ανοίγουν από αυτή την εφαρμογή θα διαγραφούν μετά τη χρήση

en: The plugin required to open folders was not found
el: Το πρόσθετο για το άνοιγμα των φακέλων δεν βρέθηκε

en: The session contains the list of open documents, recently opened files list, bookmarks, cursor position etc. When the session is loaded all elements are restored.
el: Η συνεδρία περιέχει τη λίστα των ανοιχτών εγγράφων, τη λίστα των πρόσφατα ανοιγμένων αρχείων, τους σελιδοδείκτες, τη θέση του δρομέα, κοκ. Όταν η συνεδρία φορτώνεται, όλα τα στοιχεία αποκαθίστανται.

en: The session could not be renamed to "%1". Failed to write to "%2"
el: Αδυναμία μετονομασίας της συνεδρίας σε «%1». Αποτυχία εγγραφής στο «%2»

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
el: (ποτέ)

[ctx: The suffix of 'Delete unused meta-information after']
en: %v day | %v days
el[0]: %v ημέρα
el[1]: %v ημέρες

en: There is already an existing session with your chosen name: %1
    Please choose a different one.
el: Υπάρχει ήδη μια συνεδρία με το επιλεγμένο όνομα: %1
    Παρακαλώ επιλέξτε ένα διαφορετικό.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
el: Αυτό εμφανίζει αρχεία που ανοίξατε πρόσφατα και σας επιτρέπει να τα ανοίξετε ξανά εύκολα.

en: This shows help files for various available plugins.
el: Αυτό εμφανίζει αρχεία βοήθειας για διάφορα διαθέσιμα πρόσθετα.

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
el: Αυτό θα κλείσει όλα τα ανοιχτά έγγραφα εκτός από το τρέχον. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
el: Αυτό θα κλείσει όλα τα ανοιχτά έγγραφα. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
el: Πλήρης απόκρυψης της γραμμής μενού. Μπορείτε να την εμφανίσετε ξανά πληκτρολογώντας %1.

en: To save a session, you must specify a name.
el: Για την αποθήκευση μιας συνεδρίας, πρέπει να ορίσετε ένα όνομα.

en: Toggle Orientation
el: Εναλλαγή προσανατολισμού

en: Toggle Scroll Synchronization
el: Εναλλαγή συγχρονισμού κύλισης

en: Toggle scroll synchronization for the current view
el: Εναλλαγή του συγχρονισμού κύλισης της τρέχουσας προβολής

en: Toggles the orientation of the current split view
el: Εναλλαγή του προσανατολισμού της τρέχουσας διαιρεμένης προβολής

en: Tool &Views
el: &Προβολές εργαλείων

[ctx: Tooltip for a button]
en: Show diff with full context, not just the changed lines
el: Εμφάνιση διαφορών με το πλήρες πλαίσιο, όχι μόνο με τις αλλαγμένες γραμμές

[ctx: Tooltip for a button, clicking the button reloads the diff]
en: Reload Diff
el: Επαναφόρτωση diff

en: Toolview Manager
el: Διαχειριστής προβολής εργαλείων

en: Top Sidebar
el: Άνω πλευρική μπάρα

en: Unified
el: Ενοποιημένο

en: Unlimited
el: Χωρίς όριο

en: Unstage Hunk
el: Αναίρεση προετοιμασίας γραμμών που διαφέρουν

en: Unstage Line | Unstage Lines
el[0]: Αναίρεση προετοιμασίας γραμμής
el[1]: Αναίρεση προετοιμασίας γραμμών

en: Upward Split View
el: Διαίρεση προβολής προς τα πάνω

en: Use a separate &dialog for handling externally modified files
el: Χρήση ξεχωριστού διαλόγου για το χειρισμό εξωτερικά τροποποιημένων αρχείων

en: Use the Tabbar context menu to compare two documents
el: Χρησιμοποιήστε το μενού της γραμμής καρτελών για να συγκρίνετε δύο έγγραφα

en: Use this command to show or hide the tabs for the views
el: Χρησιμοποιήστε αυτήν την εντολή για να εμφανίσετε ή να αποκρύψετε τις καρτέλες για τις προβολές

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
el: Χρησιμοποιήστε αυτή την εντολή για να εμφανίσετε ή να αποκρύψετε τη γραμμή κατάστασης της προβολής

en: User Feedback
el: Σχόλια χρηστών

en: Very nice help
el: Πολύ καλή βοήθεια

en: Visit homepage
el: Επίσκεψη ιστοσελίδας

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: Welcome
el: Καλώς ήρθατε

en: Welcome Page
el: Σελίδα υποδοχής

en: Welcome to %1
el: Καλώς ήρθατε στο %1

en: When a window is closed the documents opened only in this window are closed as well.
el: Όταν ένα παράθυρο κλείνει τα ανοικτά μόνο σε αυτό το παράθυρο έγγραφα κλείνουν και αυτά.

en: When checked double click opens a new document.
el: Αν επιλεγεί με διπλό κλικ ανοίγει νέο έγγραφο.

en: When checked each tab will display a close button.
el: Όταν επιλεγεί, κάθε καρτέλα θα εμφανίζει ένα κουμπί κλεισίματος.

en: When checked middle click closes a document.
el: Αν επιλεγεί με μεσαίο κλικ κλείνει το έγγραφο.

en: When checked tabs take as much size as possible.
el: Όταν επιλεγεί οι καρτέλες καταλαμβάνουν όσο το δυνατόν περισσότερο χώρο.

en: When checked tabs will be hidden if only one document is open.
el: Όταν επιλεγεί, οι καρτέλες θα αποκρύπτονται αν μόνο ένα έγγραφο είναι ανοικτό.

en: When checked this will allow scrolling in tab bar when number of tabs is large.
el: Όταν επιλεγεί θα επιτρέψει την κύλιση στη γραμμή καρτελών για μεγάλο πλήθος καρτελών.

en: When enabled the section size will be determined by the position of the tabs.
    This option does not affect the bottom sidebar.
el: Όταν ενεργοποιηθεί, το μήκος αυτής της ενότητας θα αποφασιστεί από τη θέση των καρτελών.
    Η επιλογή αυτή δεν επηρεάζει την κάτω πλευρική μπάρα.

en: When enabled, the output line timestamp headers will be prefixed with date.
el: Όταν ενεργοποιηθεί, οι κεφαλίδες της χρονοσήμανσης γραμμής εξόδου θα έχουν το πρόθεμα ημερομηνίας.

en: Wildcard Filtering
el: Φιλτράρισμα με υποκατάσταση

en: You dropped the directory %1 into Kate. Do you want to open all files contained in it?
el: Εναποθέσατε τον κατάλογο %1 στο Kate. Θέλετε να ανοίξουν όλα τα αρχεία που περιέχονται σε αυτόν;

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
el: Έχετε μη αποθηκευμένες αλλαγές. Θέλετε να τις αποθηκεύσετε ή να τις απορρίψετε;

en: [NEW]
el: [ΝΕΟ]

en: [OLD]
el: [ΠΑΛΙΟ]

en: column
el: στήλη

en: encoding
el: κωδικοποίηση

en: line
el: γραμμή

en: session
el: συνεδρία
