lutris - en to el translation catalogue (1299 entries)

en: 
    
    Lutris is looking for a mounted disk drive or image 
    containing the following file or folder:
    <i>%s</i>
el: 
    
    Το Lutris αναζητά μια τοποθετημένη μονάδα δίσκου ή εικόνα
    που περιέχει το ακόλουθο αρχείο ή φάκελο:
    <i>%s</i>

en:  checksum mismatch
el:  Αναντιστοιχία αθροίσματος ελέγχου

en:  or
el:  ή

en: %d days
el: %d ημέρες

en: %d hours
el: %d ώρες

en: %d minutes
el: %d λεπτά

en: %d seconds
el: %d δευτερόλεπτα

en: %s (default)
el: %s (προεπιλογή)

en: %s does not exist
el: %s δεν υπάρχει

en: %s has been updated.
el: %s έχει ενημερωθεί.

en: %s have been updated.
el: %s έχουν ενημερωθεί.

en: %s is already installed
el: Το %s είναι ήδη εγκατεστημένο

en: %s is not a valid URI
el: %s δεν είναι έγκυρος σύνδεσμος URI

en: %s version management
el: %s διαχείριση εκδόσεων

en: '%s' is a reserved category name.
el: Το '%s' είναι ένα δεσμευμένο όνομα κατηγορίας.

en: '%s' is not a valid playtime.
el: %s δεν είναι έγκυρος χρόνος παιχνιδιού.

en: (c) 2009 Lutris Team
el: (c) 2009 Ομάδα Lutris

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: 1 second
el: 1 δευτερόλεπτο

en: 16BPP (65536 colors)
el: 16BPP (65536 χρώματα)

en: 24BPP (16M colors)
el: 24BPP (16M χρώματα)

en: 320×240 (4:3, Original)
el: 320×240 (4:3, πρωτότυπο)

en: 416×240 (16:9, Widescreen)
el: 416×240 (16:9, ευρεία οθόνη)

en: 560×240 (21:9, Ultrawide)
el: 560×240 (21:9, υπερευρυγώνια)

en: 68020 with 24-bit addressing
el: 68020 με διευθυνσιοδότηση 24-bit

en: 68030 without internal MMU
el: 68030 χωρίς εσωτερική MMU

en: 68040 without internal FPU
el: 68040 χωρίς εσωτερική FPU

en: 68040 without internal FPU and MMU
el: 68040 χωρίς εσωτερική FPU και MMU

en: 68040 without internal MMU
el: 68040 χωρίς εσωτερική MMU

en: 68060 without internal FPU
el: 68060 χωρίς εσωτερική FPU

en: 68060 without internal FPU and MMU
el: 68060 χωρίς εσωτερική FPU και MMU

en: 68060 without internal MMU
el: 68060 χωρίς εσωτερική MMU

en: 8BPP (256 colors)
el: 8BPP (256 χρώματα)

en: <b>%s</b> results, only displaying first {count}
el: <b>%s</b>Αποτελέσματα, εμφανίζοντας μόνο το πρώτο {count}

en: <b>Default</b>:
el: <b>Προεπιλογή</b>:

en: <b>Error lauching the game:</b>
el: <b>Σφάλμα κατά την εκκίνηση του παιχνιδιού:</b>

en: <b>Error: A different Wine version is already using the same Wine prefix.</b>
el: <b>Σφάλμα: Μια διαφορετική έκδοση Wine χρησιμοποιεί ήδη το ίδιο πρόθεμα Wine.</b>

en: <b>Error: Missing shared library.</b>
    
    %s
el: <b>Σφάλμα: Λείπει η κοινόχρηστη βιβλιοθήκη.</b>
    
    %s

en: <b>Error</b> Vulkan is not installed or is not supported by your system, %s is not available.
el: <b>Σφάλμα</b>Το Vulkan δεν είναι εγκατεστημένο ή δεν υποστηρίζεται από το σύστημά σας, %s δεν είναι διαθέσιμο.

en: <b>Games found</b>
el: <b>Παιχνίδια που βρέθηκαν</b>

en: <b>Humble Bundle Authentication via cookie import</b>
    
    <b>In Firefox</b>
    - Install the following extension: <a href='https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/export-cookies-txt/'>https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/export-cookies-txt/</a>
    - Open a tab to humblebundle.com and make sure you are logged in.
    - Click the cookie icon in the top right corner, next to the settings menu
    - Check 'Prefix HttpOnly cookies' and click 'humblebundle.com'
    - Open the generated file and paste the contents below. Click OK to finish.
    - You can delete the cookies file generated by Firefox
    - Optionally, <a href='https://support.humblebundle.com/hc/en-us/requests/new'>open a support ticket</a> to ask Humble Bundle to fix their configuration.
el: <b>Αυθεντικοποίηση Humble Bundle μέσω εισαγωγής cookie</b>
    
    <b>Στον Firefox</b>
    -  Εγκαταστήστε την ακόλουθη επέκταση: <a href='https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/export-cookies-txt/'>https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/export-cookies-txt/</a>
    - Ανοίξτε μια καρτέλα στο humblebundle.com και βεβαιωθείτε ότι έχετε συνδεθεί.
    -Κάντε κλικ στο εικονίδιο cookie στην επάνω δεξιά γωνία, δίπλα στο μενού ρυθμίσεων.
    -Επιλέξτε 'Prefix HttpOnly cookies' και κάντε κλικ στο 'humblebundle.com'.
    -Ανοίξτε το παραγόμενο αρχείο και επικολλήστε τα περιεχόμενα παρακάτω. Κάντε κλικ στο OK για να ολοκληρώσετε.
    -Μπορείτε να διαγράψετε το αρχείο cookies που δημιουργείται από τον Firefox
    -Προαιρετικά, <a href='https://support.humblebundle.com/hc/en-us/requests/new'>ανοίξτε ένα εισιτήριο υποστήριξης</a> για να ζητήσετε από την Humble Bundle να διορθώσει τις ρυθμίσεις της.

en: <b>No games found</b>
el: <b>Δεν βρέθηκαν παιχνίδια</b>

en: <b>Search Lutris.net</b>
el: <b>Αναζήτηση Lutris.net</b>

en: <b>Select setup file</b>
el: <b>Επιλογή αρχείου εγκατάστασης</b>

en: <b>Self-maintained</b>:
    Wine updates are no longer delivered automatically and you have full responsibility of your Wine versions.
    
    Please note that this mode is <b>fully unsupported</b>. In order to submit issues on Github or ask for help on Discord, switch back to the <b>Stable channel</b>.
el: <b>Αυτοσυντηρούμενο</b>:
    Οι ενημερώσεις του Wine δεν παραδίδονται πλέον αυτόματα και έχετε την πλήρη ευθύνη για τις εκδόσεις του Wine σας.
    
    Σημειώστε ότι αυτή η λειτουργία <b>δεν υποστηρίζεται πλήρως</b>. για να υποβάλετε θέματα στο Github ή να ζητήσετε βοήθεια στο Discord, επιστρέψτε στο <b>Σταθερό κανάλι</b>.

en: <b>Stable</b>:
    Wine-GE updates are downloaded automatically and the latest version is always used unless overridden in the settings.
    
    This allows us to keep track of regressions more efficiently and provide fixes more reliably.
el: <b>Σταθερό</b>:
    Οι ενημερώσεις του Wine-GE λαμβάνονται αυτόματα και χρησιμοποιείται πάντα η τελευταία έκδοση, εκτός αν παρακάμπτεται στις ρυθμίσεις.
    
    Αυτό μας επιτρέπει να παρακολουθούμε τις υποχωρήσεις πιο αποτελεσματικά και να παρέχουμε διορθώσεις πιο αξιόπιστα.

en: <b>Submit an issue</b>
el: <b>Υποβολή προβλήματος</b>

en: <b>Umu</b>:
    Umu enables the use of Proton and Pressure Vessel outside of Steam. 
    It uses its own version of Proton which automatically applies game fixes.
    Updates to Proton will be automatically downloaded when a game is launched
    <b>WARNING: This feature is still under heavy development</b>
el: <b>Umu</b>:
    Το Umu επιτρέπει τη χρήση των Proton και Pressure Vessel εκτός Steam. 
    Χρησιμοποιεί τη δική του έκδοση του Proton, η οποία εφαρμόζει αυτόματα διορθώσεις παιχνιδιών.
    Οι ενημερώσεις του Proton θα κατεβαίνουν αυτόματα όταν ξεκινάει ένα παιχνίδι
    <b>ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Αυτή η λειτουργία βρίσκεται ακόμα σε στάδιο ανάπτυξης</b>

en: <b>Warning!</b> The selected path contains files. Installation will not work properly.
el: <b>Προειδοποίηση</b> Η επιλεγμένη διαδρομή περιέχει αρχεία. Η εγκατάσταση ενδέχεται να μην λειτουργήσει σωστά.

en: <b>Warning!</b> The selected path is located on a drive formatted by Windows.
    Games and programs installed on Windows drives <b>don't work</b>.
el: b>Προειδοποίηση!</b> Η επιλεγμένη διαδρομή βρίσκεται σε μια μονάδα δίσκου διαμορφωμένη από τα Windows
    Τα παιχνίδια και τα προγράμματα που είναι εγκατεστημένα σε δίσκους των Windows συνήθως <b>δεν λειτουργούν</b>.

en: <b>Warning</b> Lutris has detected that Vulkan API version %s is installed, but to use the latest DXVK version, %s is required.
el: <b>Προειδοποίηση</b> Το Lutris εντόπισε ότι έχει εγκατασταθεί η έκδοση API Vulkan %s, αλλά για να χρησιμοποιήσετε την τελευταία έκδοση DXVK, απαιτείται η έκδοση %s.

en: <b>Warning</b> Lutris has detected that the best device available ('%s') supports Vulkan API %s, but to use the latest DXVK version, %s is required.
el: <b>Προειδοποίηση</b> Το Lutris εντόπισε ότι η καλύτερη διαθέσιμη συσκευή ("%s") υποστηρίζει API Vulkan %s, αλλά για να χρησιμοποιήσετε την τελευταία έκδοση DXVK, απαιτείται %s.

en: <b>Warning</b> Scalers may not work with OpenGL rendering.
el: <b>Προειδοποίηση</b> Τα κλιμάκια ενδέχεται να μην λειτουργούν με την απεικόνιση OpenGL.

en: <b>Warning</b> Some Wine configuration options cannot be applied, if no prefix can be found.
el: <b>Προειδοποίηση</b> Ορισμένες επιλογές διαμόρφωσης του Wine δεν μπορούν να εφαρμοστούν, εάν δεν μπορεί να βρεθεί κανένα πρόθεμα.

en: <b>Warning</b> The '%s' scaler does not work with a scale factor of %s.
el: <b>Προειδοποίηση</b> Η κλίμακα '%s' δεν λειτουργεί με συντελεστή κλίμακας %s.

en: <b>Warning</b> The destination folder is not writable by the current user.
el: <b>Προειδοποίηση</b> Ο φάκελος προορισμού δεν είναι εγγράψιμος από τον τρέχοντα χρήστη.

en: <b>Warning</b> Wine is not installed on your system
    
    Having Wine installed on your system guarantees that Wine builds from Lutris will have all required dependencies.
    Please follow the instructions given in the <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/WineDependencies.md'>Lutris Wiki</a> to install Wine.
el: <b>Προειδοποίηση</b> Το Wine δεν είναι εγκατεστημένο στο σύστημά σας 
    Η εγκατάσταση του Wine στο σύστημά σας εγγυάται ότι οι κατασκευές του Wine από το Lutris θα έχουν όλες τις απαιτούμενες εξαρτήσεις.
    
    Παρακαλούμε ακολουθήστε τις οδηγίες που δίνονται στο <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/WineDependencies.md'>Lutris Wiki</a> για να εγκαταστήσετε το Wine.

en: <b>Warning</b> Your NVIDIA driver is outdated.
    You are currently running driver %s which does not fully support all features for Vulkan and DXVK games.
el: <b>Προειδοποίηση</b> Το πρόγραμμα οδήγησης της NVIDIA είναι ξεπερασμένο.
    Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείτε τον οδηγό %s που δεν υποστηρίζει πλήρως όλα τα χαρακτηριστικά για παιχνίδια Vulkan και DXVK.

en: <b>Warning</b> Your kernel is not patched for fsync.
el: <b>Προειδοποίηση</b>Ο πυρήνας σας δεν έχει ενημερωθεί για fsync.

en: <b>Warning</b> Your limits are not set correctly. Please increase them as described here:
    <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md'>How-to-Esync (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md)</a>
el: Τα όρια δεν έχουν ρυθμιστεί σωστά. Παρακαλούμε αυξήστε τα όπως περιγράφεται εδώ: <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md'>Πώς να: - Esync (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md)</a>

en: <i>(Italic indicates that this option is modified in a lower configuration level.)</i>
el: <i>(Η πλάγια γραφή υποδεικνύει ότι αυτή η επιλογή τροποποιείται σε χαμηλότερο επίπεδο ρυθμίσεων)</i>

en: <i>Checking for missing media...</i>
el: <i>Έλεγχος για ελλείποντα πολυμέσα...</i>

en: <i>Checking for updates...</i>
el: <i>Έλεγχος ενημερώσεων...</i>

en: <i>Downloading...</i>
el: <i>Λήψη...</i>

en: <i>Last synced %s.</i>
el: <i>Τελευταίος συγχρονισμός %s.</i>

en: <i>Syncing library...</i>
el: <i>Συγχρονισμός βιβλιοθήκης...</i>

en: <i>This will send play time, last played, runner, platform 
    and store information to the lutris website so you can 
    sync this data on multiple devices</i>
el: <i>Θα στείλει το χρόνο παιχνιδιού, το τελευταίο παιχνίδι, τον δρομέα, την πλατφόρμα 
    και πληροφορίες καταστήματος στον ιστότοπο lutris, ώστε να μπορείτε να 
    συγχρονίσετε αυτά τα δεδομένα σε πολλαπλές συσκευές</i>

en: A bios file is required to run this game
el: Απαιτείται ένα αρχείο BIOS για την εκτέλεση αυτού του παιχνιδιού

en: A directory where libraries should be searched for first, before the standard set of directories; this is useful when debugging a new library or using a nonstandard library for special purposes.
el: Κατάλογος στον οποίο θα πρέπει να αναζητούνται πρώτα οι βιβλιοθήκες, πριν από το τυπικό σύνολο καταλόγων- αυτό είναι χρήσιμο όταν κάνετε αποσφαλμάτωση μιας νέας βιβλιοθήκης ή όταν χρησιμοποιείτε μια μη τυπική βιβλιοθήκη για ειδικούς σκοπούς.

en: A folder containing the Atari 800 BIOS files.
    They are provided by Lutris so you shouldn't have to change this.
el: Ένας φάκελος που περιέχει τα αρχεία BIOS του Atari 800.
    Παρέχονται από το Lutris, οπότε δεν θα χρειαστεί να τα αλλάξετε.

en: A game compressed into a single file (WUA format), only use if not using game directory
el: Ένα παιχνίδι συμπιεσμένο σε ένα ενιαίο αρχείο (μορφή WUA), χρησιμοποιήστε το μόνο αν δεν χρησιμοποιείτε κατάλογο παιχνιδιών

en: A library to load before running the game's executable.
el: Βιβλιοθήκη που φορτώνεται πριν από την εκτέλεση του εκτελέσιμου αρχείου του παιχνιδιού.

en: ALSA default
el: Προεπιλογή ALSA

en: ATTACK
el: ΕΠΙΘΕΣΗ

en: Abort and revert the installation
el: Ματαίωση και επαναφορά της εγκατάστασης

en: About Lutris
el: Περί Lutris

en: Access your game libraries from various sources. Changes require a restart to take effect.
el: Πρόσβαση στις βιβλιοθήκες παιχνιδιών σας από διάφορες πηγές. Οι αλλαγές απαιτούν επανεκκίνηση για να τεθούν σε ισχύ.

en: Accounts
el: Λογαριασμοί

en: Activates a display filter adding scanlines to imitate the displays of yesteryear.
el: Ενεργοποιεί ένα φίλτρο οθόνης που προσθέτει γραμμές σάρωσης για να μιμηθεί τις οθόνες του παρελθόντος.

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add Category
el: Προσθήκη κατηγορίας

en: Add Files
el: Προσθήκη αρχείων

en: Add Game
el: Προσθήκη παιχνιδιού

en: Add a game matching '%s' to your favorites to see it here.
el: Προσθέστε ένα παιχνίδι που ταιριάζει με το '%s' στα αγαπημένα σας για να το δείτε εδώ.

en: Add a new game
el: Προσθήκη νέου παιχνιδιού

en: Add borders to display
el: Προσθέστε περιθώρια στην οθόνη

en: Add directory to LD_LIBRARY_PATH
el: Προσθήκη καταλόγου στο LD_LIBRARY_PATH

en: Add games
el: Προσθήκη παιχνιδιών

en: Add games to Lutris
el: Προσθήκη παιχνιδιού στο Lutris

en: Add games to your favorites to see them here.
el: Προσθέστε παιχνίδια στα αγαπημένα σας για να τα βλέπετε εδώ.

en: Add locally installed game
el: Προσθήκη τοπικά εγκατεστημένου παιχνιδιού

en: Add to favorites
el: Προσθήκη στα αγαπημένα

en: Add, remove or configure runners
el: Προσθήκη, αφαίρεση ή διαμόρφωση δρομέων

en: Additionnal floppies
el: Πρόσθετες δισκέτες

en: Adds the category to the list.
el: Προσθήκη της κατηγορίας στη λίστα.

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: After you remove these games, they will no longer appear in the 'Games' view.
el: Αφού αφαιρέσετε αυτά τα παιχνίδια, δεν θα εμφανίζονται πλέον στην προβολή 'Παιχνίδια'.

en: After you uninstall these games, you won't be able play them in Lutris.
el: Αφού απεγκαταστήσετε αυτά τα παιχνίδια, δεν θα μπορείτε να τα παίξετε στο Lutris.

en: Always use relative mouse mode instead of flipping
    dependent on cursor visibility
    Can help with games where the player's camera faces the floor
el: Χρήση πάντα σχετικής λειτουργίας ποντικιού αντί για αναστροφή
    ανάλογα με την ορατότητα του δρομέα .
    Μπορεί να βοηθήσει σε παιχνίδια όπου η κάμερα του παίκτη είναι στραμμένη προς το πάτωμα

en: Amiga emulator
el: Εξομοιωτής Amiga

en: Amiga model
el: Μοντέλο Amiga

en: AntiMicroX Profile
el: Προφίλ AntiMicroX

en: Application ID
el: Αναγνωριστικό εφαρμογής

en: Application ID field must not contain options or arguments.
el: Το πεδίο αναγνωριστικού εφαρμογής δεν πρέπει να περιέχει επιλογές ή επιχειρήματα.

en: Application ID is not specified in correct format.Must be something like: tld.domain.app
el: Το αναγνωριστικό εφαρμογής δεν έχει καθοριστεί στη σωστή μορφή.Πρέπει να είναι κάτι σαν: tld.domain.app

en: Applies a CRT effect to the screen.Requires OpenGL renderer.
el: Εφαρμόζει ένα εφέ CRT στην οθόνη.Απαιτεί πρόγραμμα απεικόνισης OpenGL.

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Arcade game emulator
el: Εξομοιωτής παιχνιδιών Arcade

en: Architecture
el: Αρχιτεκτονική

en: Are you sure you want to cancel the installation?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ακυρώσετε την εγκατάσταση;

en: Are you sure you want to change the runner for this game ? This will reset the full configuration for this game and is not reversible.
el: Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να αλλάξεις τον δρομέα για αυτό το παιχνίδι; Αυτό θα επαναφέρει τις πλήρεις ρυθμίσεις για αυτό το παιχνίδι και δεν είναι αναστρέψιμο.

en: Arguments
el: Ορίσματα

en: Arguments to be passed to the application.
el: Παράγοντες που πρέπει να μεταβιβαστούν στην εφαρμογή.

en: Arrow Keys and Right Shift
el: Βελάκια και δεξί Shift

en: Aspect Ratio
el: Λόγος διαστάσεων

en: Aspect ratio
el: Λόγος διαστάσεων

en: Aspect ratio correction
el: Διόρθωση λόγου διαστάσεων

en: Atari 400, 800 and XL emulator
el: Εξομοιωτής Atari 400, 800 και XL

en: Atari 8bit computers
el: Υπολογιστές Atari 8bit

en: Atari ST computers emulator
el: Εξομοιωτής υπολογιστών Atari ST

en: Audio
el: Ήχος

en: Audio and video
el: Ήχος και βίντεο

en: Audio driver
el: Οδηγός ήχου

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Auto (ignore RPG_RT.ini)
el: Αυτόματο (αγνοήστε το RPG_RT.ini)

en: AutoBattle algorithm
el: Αλγόριθμος AutoBattle

en: Autoboot
el: Αυτόματη εκκίνηση

en: Autoboot command
el: Εντολή αυτόματης εκκίνησης

en: Autoconfigure joypads
el: Αυτόματη διαμόρφωση των joypads

en: Autodetect
el: Αυτόματος εντοπισμός

en: Automatically Update the Lutris runtime
el: Αυτόματη ενημέρωση του προγράμματος εκτέλεσης Lutris

en: Automatically disables one of Wine's detected joypad to avoid having 2 controllers detected
el: Αυτόματη απενεργοποίηση ενός από τα ανιχνευμένα joypad του Wine για να αποφευχθεί η εμφάνιση 2 χειριστηρίων

en: Automatically uses Feral GameMode daemon if available. Set to true to disable the feature.
el: Αυτόματη χρήση του δαίμονα Feral GameMode αν είναι διαθέσιμος. Ορίστε την τιμή σε αληθής για να απενεργοποιήσετε τη λειτουργία.

en: Autotype this command when the system has started, an enter keypress is automatically added.
el: Αυτόματη πληκτρολόγηση αυτής της εντολής κατά την εκκίνηση του συστήματος, το πλήκτρο enter εισάγεται αυτόματα.

en: BGM volume
el: Ένταση BGM

en: BIOS location
el: Θέση BIOS

en: Back
el: Πίσω

en: Baltic
el: Βαλτική

en: Battle test
el: Δοκιμασία μάχης

en: Bilinear
el: Διγραμμικό

en: Bios file (TOS)
el: Αρχείο Bios (TOS)

en: Bios location
el: Τοποθεσία Bios

en: Boot disk
el: Δίσκος εκκίνησης

en: Borderless
el: Χωρίς περιθώριο

en: Borderless window
el: Παράθυρο χωρίς πλαίσιο

en: Branch
el: Κλάδος

en: Browse files
el: Αναζήτηση αρχείων

en: Browse…
el: Περιήγηση…

en: CD-ROM image
el: Εικόνα CD-ROM

en: CD-ROM image to use on non CD32/CDTV models
el: Εικόνα CD-ROM για χρήση σε μοντέλα που δεν είναι CD32/CDTV

en: CLI mode
el: Λειτουργία CLI

en: CPU governor warning
el: Προειδοποίηση ρυθμιστή CPU

en: CRT effect ()
el: Εφέ CRT ()

en: C_ancel
el: Α_κύρωση

en: Cache file for future installations
el: Αρχείο προσωρινής μνήμης για μελλοντικές εγκαταστάσεις

en: Cache path
el: Διαδρομή προσωρινής μνήμης

en: Calculating checksum...
el: Υπολογισμός αθροίσματος ελέγχου...

en: Can be system or user.
el: Μπορεί να είναι σύστημα ή χρήστης.

en: Can be used to force certain locale for an app. Fixes encoding issues in legacy software.
el: Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να επιβάλει συγκεκριμένη τοπική γλώσσα για μια εφαρμογή. Διορθώνει θέματα κωδικοποίησης σε παλαιό λογισμικό.

en: Can't move {src} 
    to destination {dst}
el: Δεν είναι δυνατή η μετακίνηση {src} 
    στον προορισμό {dst}

en: Can't open %s 
    The folder doesn't exist.
el: Δεν είναι δυνατό το άνοιγμα του %s 
    Ο φάκελος δεν υπάρχει.

en: Cancel
el: Ακυρωση

en: Cancel installation?
el: Ακύρωση εγκατάστασης;

en: Cartridge
el: Κασέτα

en: Cartridge 1
el: Κασέτα 1

en: Cartridge 2
el: Κασέτα 2

en: Cartridge 3
el: Κασέτα 3

en: Cartridge 4
el: Κασέτα 4

en: Cartridge file/URL/ID
el: Αρχείο κασέτας/Σύνδεσμος/Αναγνωριστικό

en: Cassette (tape)
el: Κασέτα (ταινία)

en: Cassette 1 (tape)
el: Κασέτα 1 (ταινία)

en: Cassette 2 (tape)
el: Κασέτα 2 (ταινία)

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Categories - %s
el: Κατηγορίες - %s

en: Center
el: Κέντρο

en: Central/Eastern European
el: Κεντρική/Ανατολική Ευρώπη

en: Change
el: Αλλαγή

en: Change where Lutris downloads game installer files.
el: Αλλάξτε το μέρος όπου το Lutris κατεβάζει τα αρχεία εγκατάστασης του παιχνιδιού.

en: Changes how the game is placed when the window is resized.
el: Αλλαγή του τρόπου τοποθέτησης του παιχνιδιού όταν αλλάζει το μέγεθος του παραθύρου.

en: Changes the graphics hardware the game will target, if the game supports this.
el: Αλλάζει το υλικό γραφικών που θα στοχεύει το παιχνίδι, αν το παιχνίδι το υποστηρίζει.

en: Changes the rendering method used for 3D games.
el: Αλλάζει τη μέθοδο απόδοσης που χρησιμοποιείται για τρισδιάστατα παιχνίδια.

en: Changes the resolution of the game. For example, a 2x scale will take a 320x200 resolution game and scale it up to 640x400.
el: Αλλαγή της ανάλυσης του παιχνιδιού. Για παράδειγμα, μια κλίμακα 2x θα πάρει ένα παιχνίδι ανάλυσης 320x200 και θα το κλιμακώσει σε 640x400.

en: Check Again
el: Επανέλεγχος

en: Check for Updates
el: Έλεγχος ενημερώσεων

en: Chinese
el: Κινέζικα

en: Chinese (Simplified)
el: Κινέζικα (απλοποιημένα)

en: Chinese (Traditional)
el: Κινέζικα (παραδοσιακά)

en: Choose the folder containing ROMs and BIOS files.
    These files contain code from the original hardware necessary to the emulation.
el: Επιλέξτε το φάκελο που περιέχει τα αρχεία ROM και BIOS.
    Αυτά τα αρχεία περιέχουν κώδικα από το αρχικό υλικό που είναι απαραίτητος για την εξομοίωση.

en: Choose the folder containing original Amiga Kickstart ROMs. Refer to FS-UAE documentation to find how to acquire them. Without these, FS-UAE uses a bundled replacement ROM which is less compatible with Amiga software.
el: Επιλέξτε το φάκελο που περιέχει τις αυθεντικές ROMs Amiga Kickstart. Ανατρέξτε στην τεκμηρίωση του FS-UAE για να βρείτε τον τρόπο απόκτησής τους. Χωρίς αυτές, το FS-UAE χρησιμοποιεί μια συνοδευόμενη ROM αντικατάστασης η οποία είναι λιγότερο συμβατή με το λογισμικό Amiga.

en: Choose the folder containing the Intellivision BIOS files (exec.bin and grom.bin).
    These files contain code from the original hardware necessary to the emulation.
el: Επιλέξτε το φάκελο που περιέχει τα αρχεία BIOS της Intellivision (exec.bin και grom.bin).
    Αυτά τα αρχεία περιέχουν κώδικα από το αρχικό υλισμικό που είναι απαραίτητο για την εξομοίωση.

en: Chooses which emulator is used by ScummVM when the AdLib emulator is chosen as the Preferred device.
el: Επιλογή του εξομοιωτή που χρησιμοποιείται από το ScummVM όταν ο εξομοιωτής AdLib έχει επιλεγεί ως προτιμώμενη συσκευή.

en: Combines MIDI music with AdLib sound effects.
el: Σε συνδυασμό με μουσική MIDI και ηχητικά εφέ AdLib.

en: Command
el: Εντολή

en: Command exited with code %s
el: Η εντολή τερματίστηκε με κωδικό %s

en: Command line arguments
el: Ορίσματα γραμμής εντολών

en: Command line arguments to pass to the executable.
    $GAME or $URL inserts the game url.
    
    For Chrome/Chromium app mode use: --app="$GAME"
el: Ορίσματα γραμμής εντολών που πρέπει να μεταβιβαστούν στο εκτελέσιμο πρόγραμμα.
    $GAME ή $URL εισάγει το σύνδεσμο του παιχνιδιού.
    
    Για τη λειτουργία εφαρμογών Chrome/Chromium χρησιμοποιήστε: --app="$GAME"

en: Command line arguments used when launching DOSBox
el: Ορίσματα γραμμής εντολών που χρησιμοποιούνται κατά την εκκίνηση του DOSBox

en: Command line arguments used when launching the game
el: Ορίσματα γραμμής εντολών που χρησιμοποιούνται κατά την εκκίνηση του παιχνιδιού

en: Command line arguments used when launching the game.
el: Ορίσματα γραμμής εντολών που χρησιμοποιούνται κατά την εκκίνηση του παιχνιδιού.

en: Command line arguments used when launching the game.
    Ignored when Steam Big Picture mode is enabled.
el: Ορίσματα γραμμής εντολών που χρησιμοποιούνται κατά την εκκίνηση του παιχνιδιού.
    Αγνοείται όταν είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία Steam Big Picture.

en: Command line instructions to add in front of the game's execution command.
el: Οδηγίες γραμμής εντολών που θα προστεθούν μπροστά από την εντολή εκτέλεσης του παιχνιδιού.

en: Command prefix
el: Πρόθεμα εντολής

en: Commodore Emulator
el: Εξομοιωτής Commodore

en: Compressed ROM
el: Συμπιεσμένη ROM

en: Config file
el: Αρχείο ρυθμίσεων

en: Config location
el: Τοποθεσία διαμόρφωσης

en: Configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Configure %s
el: Διαμόρφωση %s

en: Configure download cache
el: Ρύθμιση της προσωρινής μνήμης λήψης

en: Confirm runner change
el: Επιβεβαίωση αλλαγής δρομέα

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Connect to lutris.net
el: Συνδεθείτε στο lutris.net

en: Connect your %s account to access your games
el: Συνδέστε το λογαριασμό σας %s για να αποκτήσετε πρόσβαση στα παιχνίδια σας

en: Connected as <b>%s</b>
el: Συνδεδεμένος ως <b>%s</b>

en: Controllers
el: Χειριστήρια

en: Copy protection
el: Προστασία αντιγραφής

en: Copy to Clipboard
el: Αντιγραφή στο Πρόχειρο

en: Core
el: Πυρήνας

en: Could not download Atari 800 BIOS archive
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη του αρχείου BIOS Atari 800

en: Could not find Steam path, is Steam installed?
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση της διαδρομής Steam, είναι εγκατεστημένο το Steam;

en: Couldn't load the download links for this game
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση των συνδέσμων λήψης για αυτό το παιχνίδι

en: Couldn't load the downloads for this game
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση των μεταφορτώσεων για αυτό το παιχνίδι

en: Create a sandbox for Wine folders
el: Δημιουργία ενός sandbox για τους φακέλους Wine

en: Create application menu shortcut
el: Δημιουργία συντόμευσης μενού εφαρμογής

en: Create desktop shortcut
el: Δημιουργία συντόμευσης επιφάνειας εργασίας

en: Create steam shortcut
el: Δημιουργία συντόμευσης Steam

en: Croatian
el: Κροατικά

en: Current configuration is not valid, ignoring save request
el: Η τρέχουσα διαμόρφωση δεν είναι έγκυρη, αγνοώντας το αίτημα αποθήκευσης

en: Custom (select executable below)
el: Προσαρμοσμένη ( επιλογή εκτελέσιμου παρακάτω)

en: Custom Global User Directory
el: Προσαρμοσμένος καθολικός κατάλογος χρήστη

en: Custom Settings
el: Προσαρμοσμένες ρυθμίσεις

en: Custom User-Agent
el: Προσαρμοσμένο πρόγραμμα χρήστη-πράκτορα

en: Custom Wine executable
el: Προσαρμοσμένο εκτελέσιμο πρόγραμμα Wine

en: Custom directory for desktop integration folders.
el: Προσαρμοσμένος κατάλογος για τους φακέλους ενσωμάτωσης επιφάνειας εργασίας.

en: Custom executable for the runner
el: Προσαρμοσμένο εκτελέσιμο αρχείο για τον δρομέα

en: Custom mlc folder location
el: Προσαρμοσμένη θέση φακέλου mlc

en: Custom web browser executable
el: Προσαρμοσμένο εκτελέσιμο πρόγραμμα περιήγησης ιστού

en: Cylinder
el: Κύλινδρος

en: Cyrillic
el: Κυριλλική

en: D3D Extras version
el: Έκδοση D3D Extras

en: DLL overrides
el: Παρακάμψεις DLL

en: DRM free mode (Do not launch Steam)
el: Λειτουργία χωρίς DRM (Μην εκκινήσετε το Steam)

en: DVD image in iso format
el: Ειδώλιο DVD σε μορφή iso

en: DXVK NVAPI version
el: Έκδοση DXVK NVAPI

en: DXVK version
el: Έκδοση DXVK

en: Data directory
el: Κατάλογος δεδομένων

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Debug flags
el: Σημαίες εντοπισμού σφαλμάτων

en: Debug level
el: Επίπεδο εντοπισμού σφαλμάτων

en: Debug with Developer Tools
el: Αποσφαλμάτωση με Εργαλεία Προγραμματιστή

en: Debugging
el: Αποσφαλμάτωση

en: Default installation folder
el: Προεπιλεγμένος φάκελος εγκατάστασης

en: Delay before entering autoboot command
el: Καθυστέρηση πριν από την εισαγωγή της εντολής αυτόματης εκκίνησης

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete All Files
el: Διαγραφή όλων των αρχείων

en: Delete Files
el: Διαγραφή αρχείων

en: Delete application menu shortcut
el: Διαγραφή συντόμευσης μενού εφαρμογής

en: Delete desktop shortcut
el: Διαγραφή συντόμευσης επιφάνειας εργασίας

en: Delete steam shortcut
el: Διαγραφή συντόμευσης Steam

en: Demo mode
el: Λειτουργία δοκιμής

en: Deprecated, use EA App
el: Καταργημένο, χρησιμοποιήστε την εφαρμογή EA App

en: Describe the problem you're having in the text box below. This information will be sent the Lutris team along with your system information. You can also save this information locally if you are offline.
el: Περιγράψτε το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε στο παρακάτω πλαίσιο κειμένου. Οι πληροφορίες αυτές θα αποσταλούν στην ομάδα της Lutris μαζί με τις πληροφορίες του συστήματός σας. Μπορείτε επίσης να αποθηκεύσετε αυτές τις πληροφορίες τοπικά, εάν είστε εκτός σύνδεσης.

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Desktop resolution
el: Ανάλυση επιφάνειας εργασίας

en: Destination path for export
el: Διαδρομή προορισμού για εξαγωγή

en: Digital iMuse tempo
el: Ψηφιακός ρυθμός iMuse

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disable Lutris Runtime
el: Απενεργοποίηση του χρόνου εκτέλεσης του Lutris

en: Disable Startup Screens
el: Απενεργοποίηση οθονών εκκίνησης

en: Disable auto detection of the simulated engine.
el: Απενεργοποίηση της αυτόματης ανίχνευσης του προσομοιωμένου κινητήρα.

en: Disable desktop effects
el: Απενεργοποίηση εφέ επιφάνειας εργασίας

en: Disable desktop effects while game is running, reducing stuttering and increasing performance
el: Απενεργοποίηση των εφέ επιφάνειας εργασίας κατά την εκτέλεση του παιχνιδιού, μειώνοντας το τρέμουλο και αυξάνοντας την απόδοση

en: Disable menu bar and default shortcuts
el: Απενεργοποίηση της γραμμής μενού και των προεπιλεγμένων συντομεύσεων

en: Disable page scrolling and hide scrollbars
el: Απενεργοποίηση κύλισης σελίδας και απόκρυψη γραμμών κύλισης

en: Disable screen saver
el: Απενεργοποίηση της προφύλαξης οθόνης

en: Disable the screen saver while a game is running. Requires the screen saver's functionality to be exposed over DBus.
el: Απενεργοποίηση της προφύλαξης οθόνης ενώ εκτελείται ένα παιχνίδι. Απαιτείται η έκθεση της λειτουργικότητας της προφύλαξης οθόνης μέσω DBus.

en: Disable window resizing (disables fullscreen and maximize)
el: Απενεργοποίηση αλλαγής μεγέθους παραθύρου (απενεργοποίηση πλήρους οθόνης και μεγιστοποίησης)

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Disables scrolling on the page.
el: Απενεργοποίηση της κύλισης στη σελίδα.

en: Disc image file
el: Αρχείο εικόνας δίσκου

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Display
el: Οθόνη

en: Display status bar
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

en: Display the game's FPS + other information. Requires MangoHud to be installed.
el: Εμφάνιση των FPS του παιχνιδιού + άλλες πληροφορίες. Απαιτεί την εγκατάσταση του MangoHud.

en: Display the list of games in JSON format
el: Εμφάνιση της λίστας παιχνιδιών σε μορφή JSON

en: Displays a status bar with some useful information, like green leds lighting up when the floppy disks are read.
el: Εμφάνιση μιας γραμμής κατάστασης με ορισμένες χρήσιμες πληροφορίες, όπως οι πράσινες λυχνίες LED που ανάβουν όταν διαβάζονται οι δισκέτες.

en: Do not ask again for this game.
el: Μην ξανά ρωτήσετε για αυτό το παιχνίδι.

en: Do not run Lutris as root.
el: Μην εκτελείτε το Lutris ως διαχειριστή συστήματος.

en: Do not use $HOME for desktop integration folders.
    By default, it will use the directories in the confined Windows environment.
el: Μην χρησιμοποιείται το $HOME για τους φακέλους ενσωμάτωσης της επιφάνειας εργασίας.
    Από προεπιλογή, χρησιμοποιεί τους καταλόγους στο περιορισμένο περιβάλλον των Windows.

en: Do you want to change the game location anyway? No files can be moved, and the game configuration may need to be adjusted.
el: Θέλετε να αλλάξετε την τοποθεσία του παιχνιδιού ούτως ή άλλως; Δεν μπορούν να μετακινηθούν αρχεία και ίσως χρειαστεί να προσαρμοστεί η διαμόρφωση του παιχνιδιού.

en: Do you want to delete the category '%s'?
el: Θέλετε να διαγράψετε την κατηγορία "%s";

en: Do you want to select a premium license file?
el: Θέλετε να επιλέξετε ένα αρχείο άδειας premium;

en: Do you want to select an Atari ST BIOS file?
el: Θέλετε να επιλέξετε ένα αρχείο BIOS Atari ST;

en: Do you want to uninstall %s?
el: Θέλετε να απεγκαταστήσετε το %s;

en: Do you wish to duplicate %s?
    The configuration will be duplicated, but the games files will <b>not be duplicated</b>.
    Please enter the new name for the copy:
el: Θέλετε να αντιγράψετε το %s;
    Η ρύθμιση παραμέτρων θα είναι διπλότυπη, αλλά τα αρχεία παιχνιδιών <b>δεν θα είναι διπλότυπα</b>.
    Παρακαλώ εισάγετε το νέο όνομα για το αντίγραφο:

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Double the screen size in windowed mode.
el: Διπλασιασμός του μεγέθους της οθόνης σε παραθυρική λειτουργία.

en: Download
el: Λήψη

en: Download %s
el: Λήψη %s

en: Download Missing Media
el: Λήψη αγνοούμενων media

en: Download cache configuration
el: Λήψη ρυθμίσεων προσωρινής μνήμης

en: Download interrupted
el: Διακόπηκε η λήψη

en: Downloading %s
el: Λήψη %s

en: Downloading file
el: Λήψη αρχείου

en: Downloading game data
el: Λήψη δεδομένων παιχνιδιού

en: Downloading…
el: Λήψη…

en: Downloads
el: Λήψεις

en: Duplicate
el: Διπλασιασμός

en: Duplicate game?
el: Διπλασιασμός παιχνιδιού;

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: EasyRPG Player
el: Φορέας EasyRPG

en: Edit Games
el: Επεξεργασία παιχνιδιών

en: Eject
el: Εξαγωγή

en: Emulate Atari 320 XE (Compy Shop)
el: Εξομοίωση Atari 320 XE (Compy Shop)

en: Emulate Atari 320 XE (Rambo)
el: Εξομοίωση Atari 320 XE (Rambo)

en: Emulate Atari 5200
el: Εξομοίωση Atari 5200

en: Emulate Atari 800
el: Εξομοίωση Atari 800

en: Emulate Atari 800 XL
el: Εξομοίωση Atari 800 XL

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)
el: Ενεργοποίηση AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)

en: Enable Adobe Flash Player
el: Ενεργοποίηση του Adobe Flash Player

en: Enable Adobe Flash Player.
el: Ενεργοποιήστε το Adobe Flash Player.

en: Enable BattlEye Anti-Cheat
el: Ενεργοποίηση του BattlEye Anti-Cheat

en: Enable D3D Extras
el: Ενεργοποίηση D3D Extras

en: Enable DPI Scaling
el: Ενεργοποίηση κλιμάκωσης DPI

en: Enable DXVK
el: Ενεργοποίηση DXVK

en: Enable DXVK-NVAPI / DLSS
el: Ενεργοποίηση DXVK-NVAPI / DLSS

en: Enable Discord Rich Presence for Available Games
el: Ενεργοποίηση της πλούσιας παρουσίας Discord για διαθέσιμα παιχνίδια

en: Enable Easy Anti-Cheat
el: Ενεργοποίηση Easy Anti-Cheat

en: Enable Esync
el: Ενεργοποίηση Esync

en: Enable Feral GameMode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας Feral

en: Enable Fsync
el: Ενεργοποίηση Fsync

en: Enable Gamescope
el: Ενεργοποίηση Gamescope

en: Enable HDR (Experimental)
el: Ενεργοποίηση HDR (πειραματικό)

en: Enable HDR for games that support it.nRequires Plasma 6 and VK_hdr_layer.
el: Ενεργοποίηση του HDR για παιχνίδια που το υποστηρίζουν.nΑπαιτεί Plasma 6 και VK_hdr_layer.

en: Enable RTP
el: Ενεργοποίηση RTP

en: Enable Roland GS
el: Ενεργοποίηση Roland GS

en: Enable TestPlay (debug) mode.
el: Ενεργοποίηση της λειτουργίας TestPlay (αποσφαλμάτωση).

en: Enable VKD3D
el: Ενεργοποίηση VKD3D

en: Enable VSync
el: Ενεργοποίηση VSync

en: Enable a terminal for text-based games. Only useful for ASCII based games. May cause issues with graphical games.
el: Ενεργοποίηση τερματικού για παιχνίδια σε κείμενου. Χρήσιμο μόνο για παιχνίδια που βασίζονται σε ASCII. Μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε παιχνίδια γραφικών.

en: Enable audio
el: Ενεργοποίηση ήχου

en: Enable dgvoodoo2
el: Ενεργοποίηση dgvoodoo2

en: Enable emulation of Nvidia's NVAPI and add DLSS support, if available.
el: Ενεργοποίηση της εξομοίωσης του NVAPI της Nvidia και προσθήκη υποστήριξης DLSS, εάν είναι διαθέσιμο.

en: Enable eventfd-based synchronization (esync). This will increase performance in applications that take advantage of multi-core processors.
el: Ενεργοποίηση συγχρονισμού με βάση το eventfd (esync). Αυτό θα αυξήσει την απόδοση σε εφαρμογές που εκμεταλλεύονται επεξεργαστές πολλαπλών πυρήνων.

en: Enable frames per second counter.
el: Ενεργοποίηση του μετρητή καρέ ανά δευτερόλεπτο.

en: Enable futex-based synchronization (fsync). This will increase performance in applications that take advantage of multi-core processors. Requires kernel 5.16 or above.
el: Ενεργοποίηση συγχρονισμού με βάση το futex (fsync). Αυτό θα αυξήσει την απόδοση σε εφαρμογές που εκμεταλλεύονται επεξεργαστές πολλαπλών πυρήνων. Απαιτεί πυρήνα Linux 5.16 ή ανώτερο.

en: Enable integrations with game sources
el: Ενεργοποίηση ενσωματώσεων με πηγές παιχνιδιών

en: Enable library sync and run a full sync with lutris.net?
el: Ενεργοποίηση του συγχρονισμού βιβλιοθηκών και πλήρης συγχρονισμός με το lutris.net;

en: Enable sound emulation of disk drives
el: Ενεργοποίηση εξομοίωσης ήχου των μονάδων δίσκου

en: Enable subtitles
el: Ενεργοποίηση υποτίτλων

en: Enable support for BattlEye Anti-Cheat in supported games
    Requires Lutris Wine 6.21-2 and newer or any other compatible Wine build.
el: Ενεργοποίηση της υποστήριξης για το BattlEye Anti-Cheat σε υποστηριζόμενα παιχνίδια
    Απαιτεί Lutris Wine 6.21-2 και νεότερη έκδοση ή οποιαδήποτε άλλη συμβατή κατασκευή Wine.

en: Enable support for Easy Anti-Cheat in supported games
    Requires Lutris Wine 7.2 and newer or any other compatible Wine build.
el: Ενεργοποίηση της υποστήριξης για το Easy Anti-Cheat στα υποστηριζόμενα παιχνίδια
    Απαιτεί Lutris Wine 7.2 και νεότερη έκδοση ή οποιαδήποτε άλλη συμβατή κατασκευή Wine.

en: Enable this option if you want clicked links to open inside the game window. By default all links open in your default web browser.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να ανοίγουν οι σύνδεσμοι που έχουν επιλεγεί μέσα στο παράθυρο του παιχνιδιού. Από προεπιλογή, όλοι οι σύνδεσμοι ανοίγουν στο προεπιλεγμένο πρόγραμμα περιήγησης ιστού.

en: Enable waiting for  the  start  of  vblank  before flipping  screens; reduces tearing effects.
el: Ενεργοποίηση της  αναμονής  για  την  έναρξη  του  vblank  πριν  από την εναλλαγή των οθονών- μειώνει τα φαινόμενα σχισίματος.

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένη

en: Enables copy protection
el: Ενεργοποίηση προστασίας αντιγραφής

en: Enables engine specific debug flags
el: Ενεργοποίηση σημαιών εντοπισμού σφαλμάτων για συγκεκριμένη μηχανή

en: Enables joystick input (default: 0 = first joystick)
el: Ενεργοποιεί την είσοδο του μοχλού (προεπιλογή: 0 = πρώτος μοχλός)

en: Enables the Windows application's DPI scaling.
    Otherwise, the Screen Resolution option in 'Wine configuration' controls this.
el: Ενεργοποίηση της κλιμάκωσης DPI της εφαρμογής των Windows.
    Διαφορετικά, αυτό ελέγχεται από την επιλογή Ανάλυση οθόνης στη διαμόρφωση του Wine.

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Encryption keys
el: Κλειδιά κρυπτογράφησης

en: EnemyAI algorithm
el: Αλγόριθμος EnemyAI

en: Engine
el: Μηχανή

en: Engine (web only)
el: Μηχανή (μόνο μέσω διαδικτύου)

en: Engine for point-and-click games.
el: Μηχανή για παιχνίδια point-and-click.

en: Engine speed
el: Ταχύτητα μηχανής

en: English
el: Αγγλικά

en: Enter the name of the game you will install.
    
    When you click 'Install' below, the installer window will appear and guide you through a simple installation.
    
    It will prompt you for a setup executable, and will use Wine to install it.
    
    If you know the Lutris identifier for the game, you can provide it for improved Lutris integration, such as Lutris provided banners.
el: Εισάγετε το όνομα του παιχνιδιού που θα εγκαταστήσετε.
    
    Όταν κάνετε κλικ στο 'Εγκατάσταση' παρακάτω, θα εμφανιστεί το παράθυρο του προγράμματος εγκατάστασης που θα σας καθοδηγήσει σε μια απλή εγκατάσταση.
    
    Θα σας ζητήσει ένα εκτελέσιμο αρχείο εγκατάστασης και θα χρησιμοποιήσει το Wine για την εγκατάστασή του.
    
    Αν γνωρίζετε το αναγνωριστικό Lutris για το παιχνίδι, μπορείτε να το δώσετε για βελτιωμένη ενσωμάτωση του Lutris, όπως τα πανό που παρέχονται από το Lutris.

en: Environment variables
el: Μεταβλητές περιβάλλοντος

en: Environment variables loaded at run time
el: Μεταβλητές περιβάλλοντος που φορτώνονται κατά την εκτέλεση

en: Epic Games Store
el: Κατάστημα Epic Games

en: Error details
el: Λεπτομέρειες σφάλματος

en: Esync support
el: Υποστήριξη Esync

en: Europe
el: Ευρώπη

en: Even Pixels
el: Ομοιόμορφα Pixels

en: Exclude processes
el: Εξαίρεση διεργασιών

en: Executable
el: Εκτελέσιμο αρχείο

en: Execute a program with the Lutris Runtime
el: Εκτέλεση ενός προγράμματος με το Lutris Runtime

en: Execute script
el: Εκτέλεση δέσμης ενεργειών

en: Exit DOSBox with the game
el: Έξοδος από το DOSBox με το παιχνίδι

en: Exit Dolphin with emulator.
el: Βγείτε από το Dolphin με τον εξομοιωτή.

en: Export a game
el: Εξαγωγή παιχνιδιού

en: Extended Kickstart location
el: Διευρυμένη τοποθεσία Kickstart

en: Extra arguments
el: Πρόσθετα ορίσματα

en: Extra arguments to the executable
el: Πρόσθετα ορίσματα στο εκτελέσιμο αρχείο

en: Extra command line arguments used when launching Steam
el: Επιπλέον ορίσματα γραμμής εντολών που χρησιμοποιούνται κατά την εκκίνηση του Steam

en: Extracting %s
el: Εξαγωγή %s

en: Extracting…
el: Εξαγωγή…

en: FM Towns
el: Πόλεις FM

en: FPS counter (MangoHud)
el: Ένδειξη FPS (MangoHud)

en: FPS limit
el: Όριο FPS

en: FSR Level
el: Επίπεδο FSR

en: Failed to download %s
el: Αποτυχία λήψης %s

en: Failed to extract {}
el: Αποτυχία εξαγωγής {}

en: Failed to extract {}: {}
el: Απέτυχε εξαγωγής {}: {}

en: Failed to import a ROM: %s
el: Αποτυχία εισαγωγής ROM: %s

en: Failed to load games. Check that your profile is set to public during the sync.
el: Αποτυχία φόρτωσης παιχνιδιών. Ελέγξτε ότι το προφίλ σας έχει οριστεί ως δημόσιο κατά τη διάρκεια του συγχρονισμού.

en: Failed to open database file in %s. Try renaming this file and relaunch Lutris
el: Αποτυχία ανοίγματος αρχείου βάσης δεδομένων σε %s. Δοκιμάστε να μετονομάσετε αυτό το αρχείο και επανεκκινήστε το Lutris

en: Failed to retrieve the runner archive
el: Απέτυχε η ανάκτηση του αρχείου του δρομέα

en: Failed to retrieve {} ({}) information
el: Αποτυχία ανάκτησης πληροφοριών {} ({})

en: Fallback RTP location
el: Εφεδρική τοποθεσία RTP

en: Fast Memory
el: Ταχεία μνήμη

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Feral GameMode
el: Λειτουργία παιχνιδιού Feral

en: File containing the encryption keys.
el: Αρχείο που εμπεριέχει τα κλειδιά κρυπτογράφησης.

en: File containing the title keys.
el: Αρχείο που εμπεριέχει τα κλειδιά τίτλου.

en: Files
el: Αρχεία

en: Filtering
el: Φιλτράρισμα

en: Finnish
el: Φινλανδικά

en: First controller
el: Πρώτο χειριστήριο

en: Fit
el: Ταίριασμα

en: Fit (force aspect ratio)
el: Ταίριασμα (εξαναγκασμός λόγου διαστάσεων )

en: Flathub is not configured on the system. Visit https://flatpak.org/setup/ for instructions.
el: Το Flathub δεν έχει ρυθμιστεί στο σύστημα. Επισκεφθείτε το https://flatpak.org/setup/ για οδηγίες.

en: Flatpak installation is not handled by Lutris.
    Install Flatpak with the package provided by your distribution.
el: Η εγκατάσταση του Flatpak δεν γίνεται από το Lutris.
    Εγκαταστήστε το Flatpak με το πακέτο που παρέχεται από τη διανομή σας.

en: Flatpak is not installed
el: Το Flatpak δεν είναι εγκατεστημένο

en: Floppy Disk A
el: Δισκέτα A

en: Floppy Disk B
el: Δισκέτα BΔισκέτα B

en: Floppy Drive Speed
el: Ταχύτητα δίσκου δισκέτας

en: Floppy Drive Volume
el: Τόμος δίσκου δισκέτας

en: Floppy disk
el: Δισκέτα

en: Floppy drive 1
el: Μονάδα δισκέτας 1

en: Floppy drive 2
el: Μονάδα δισκέτας 2

en: Floppy drive 3
el: Μονάδα δισκέτας 3

en: Floppy drive 4
el: Μονάδα δισκέτας 4

en: Folder to scan
el: Φάκελος για σάρωση

en: Force
el: Εξαναγκάση

en: Force a different game resolution.
    
    This is experimental and can cause glitches or break games!
el: Επιβολή διαφορετικής ανάλυσης παιχνιδιού.
    
    Αυτό είναι πειραματικό και μπορεί να προκαλέσει δυσλειτουργίες ή να σπάσει τη λειτουργία των παιχνιδιών!

en: Force updates
el: Εξαναγκάσει ενημερώσεων

en: Forgot password?
el: Ξεχάσατε τον κωδικό πρόσβασής σας;

en: Framerate Limiter
el: Όριο Framerate

en: French
el: Γαλλικά

en: Fsync support
el: Υποστήριξη Fsync

en: Full (CAUTION: Will cause MASSIVE slowdown)
el: Πλήρης (ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα προκαλέσει ΜΑΖΙΚΗ επιβράδυνση)

en: Full URL or HTML file path
el: Πλήρης διεύθυνση URL ή διαδρομή αρχείου HTML

en: Full path to a directory containing a combined RTP.
el: Πλήρης διαδρομή προς έναν κατάλογο που περιέχει ένα συνδυασμένο RTP.

en: Full path to a directory containing an extracted RPG Maker 2000 Run-Time-Package (RTP).
el: Πλήρης διαδρομή προς έναν κατάλογο που περιέχει ένα εξαγόμενο πακέτο χρόνου εκτέλεσης του RPG Maker 2000 (RTP).

en: Full path to a directory containing an extracted RPG Maker 2003 Run-Time-Package (RTP).
el: Πλήρης διαδρομή προς έναν κατάλογο που περιέχει ένα εξαγόμενο πακέτο χρόνου εκτέλεσης του RPG Maker 2003 (RTP).

en: Fullboot
el: Πλήρης εκκίνηση

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Fullscreen & title bar
el: Πλήρης οθόνη & γραμμή τίτλου

en: Fullscreen (F12 + F to switch)
el: Πλήρης οθόνη (F12 + F για εναλλαγή)

en: Fullscreen resolution
el: Ανάλυση πλήρους οθόνης

en: Fullscreen, title bar & window
el: Πλήρης οθόνη, γραμμή τίτλου & παράθυρο

en: GE-Proton (Latest)
el: GE-Proton (Τελευταίο)

en: GPU to use to run games
el: GPU για την εκτέλεση παιχνιδιών

en: Game Resolution
el: Ανάλυση παιχνιδιού

en: Game already installed in Lutris
el: Το παιχνίδι είναι ήδη εγκατεστημένο στο Lutris

en: Game binary path
el: Διαδρομή του δυαδικού αρχείου παιχνιδιού

en: Game config key must be a string
el: Το κλειδί ρυθμίσεων παιχνιδιού πρέπει να είναι μια συμβολοσειρά

en: Game data file
    Supported formats: GDI, CDI, CHD
el: Αρχείο δεδομένων παιχνιδιού
    Υποστηριζόμενες μορφές: GDI, CDI, CHD

en: Game directory
el: Κατάλογος παιχνιδιών

en: Game execution
el: Ανάλυση παιχνιδιούΕκτέλεση παιχνιδιού

en: Game files location
el: Τοποθεσία αρχείων παιχνιδιού

en: Game identifier
el: Αναγνωριστικό παιχνιδιού

en: Game info
el: Πληροφορίες παιχνιδιού

en: Game library
el: Βιβλιοθήκη παιχνιδιών

en: Game name
el: Όνομα παιχνιδιού

en: Game options
el: Επιλογές παιχνιδιού

en: Game resolution
el: Ανάλυση παιχνιδιού

en: GameCube and Wii emulator
el: Εξομοιωτής GameCube και Wii

en: Gamemode
el: Λειτουργία παιχνιδιού

en: Games
el: Παιχνίδια

en: Generate a bash script to run a game without the client
el: Δημιουργήστε ένα σενάριο bash για να εκτελέσετε ένα παιχνίδι χωρίς το πρόγραμμα-πελάτη

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: German
el: Γερμανικά

en: Get a configuration file from a given location. If a filename is given, it must end with ".yml", otherwise it will be assumed to be a directory.
el: Λήψη ενός αρχείου ρυθμίσεων από μια δεδομένη τοποθεσία. Αν δοθεί ένα όνομα αρχείου, πρέπει να τελειώνει με ".yml", διαφορετικά θα θεωρηθεί ότι είναι ένας κατάλογος.

en: Global options
el: Καθολικές επιλογές

en: Graphic scaler
el: Κλιμακωτής γραφικών

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Graphics Card
el: Κάρτα γραφικών

en: Graphics Card RAM
el: Κάρτα γραφικών RAM

en: Graphics renderer
el: Εκτελεστής γραφικής απεικόνισης

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Hard Disk
el: Σκληρός δίσκος

en: Hard Disk 1
el: Σκληρός δίσκος 1

en: Hard Disk 2
el: Σκληρός δίσκος 2

en: Hatari supports floppy disk images in the following formats: ST, DIM, MSA, STX, IPF, RAW and CRT. The last three require the caps library (capslib). ZIP is supported, you don't need to uncompress the file.
el: Το Hatari υποστηρίζει εικόνες δισκέτας στις ακόλουθες μορφές: ST, DIM, MSA, STX, IPF, RAW και CRT. Οι τρεις τελευταίες απαιτούν τη βιβλιοθήκη caps (capslib). Το ZIP υποστηρίζεται, δεν χρειάζεται να αποσυμπιέσετε το αρχείο.

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hercules (Amber)
el: Ηρακλής (Κεχριμπάρι)

en: Hercules (Green)
el: Ηρακλής (πράσινο)

en: Hey, Not Too Rough (2)
el: Όχι πολύ δυνατά (2)

en: Hidden
el: Κρυφά

en: Hide Lutris
el: Απόκρυψη Lutris

en: Hide OSD
el: Απόκρυψη OSD

en: Hide badges on icons (Ctrl+p to toggle)
el: Απόκρυψη εμβλημάτων στα εικονίδια (Ctrl+p για εναλλαγή)

en: Hide game from library
el: Απόκρυψη παιχνιδιού από τη βιβλιοθήκη

en: Hide mouse cursor
el: Απόκρυψη του δρομέα του ποντικιού

en: Hide text under icons
el: Απόκρυψη κειμένου κάτω από εικονίδια

en: Hide the title background image and center the command menu.
el: Απόκρυψη της εικόνας φόντου του τίτλου και κεντράρισμα του μενού εντολών.

en: Hide title
el: Απόκρυψη τίτλου

en: Hint SDL 1.2 games to use a specific monitor when going fullscreen by setting the SDL_VIDEO_FULLSCREEN environment variable
el: Υπόδειξη στα παιχνίδια SDL 1.2 να χρησιμοποιούν μια συγκεκριμένη οθόνη όταν μεταβαίνουν σε πλήρη οθόνη, θέτοντας τη μεταβλητή περιβάλλοντος SDL_VIDEO_FULLSCREEN

en: How the video output is scaled.
    
    <b>Nearest</b>: Scale to screen size (causes scaling artifacts)
    <b>Integer</b>: Scale to multiple of the game resolution
    <b>Bilinear</b>: Like Nearest, but output is blurred to avoid artifacts
el: Τρόπος κλιμάκωσης της εξόδου βίντεο.
    
    <b>Κοντινή</b>:Κλιμάκωση στο μέγεθος της οθόνης (προκαλεί ευρήματα κλιμάκωσης)
    <b>Ακαιρεος</b>:Κλιμάκωση σε πολλαπλάσιο της ανάλυσης του παιχνιδιού
    <b>Διγραμμική</b>:Όπως το Κοντινή, αλλά η έξοδος είναι θολή για την αποφυγή ευρημάτων

en: Humble Bundle Cookie Authentication
el: Αυθεντικοποίηση cookie του Humble Bundle

en: Humble Bundle is restricting API calls from software like Lutris and GameHub.
    Authentication to the service will likely fail.
    There is a workaround involving copying cookies from Firefox, do you want to do this instead?
el: Το Humble Bundle περιορίζει τις κλήσεις API από λογισμικά όπως το Lutris και το GameHub.
    Η πιστοποίηση ταυτότητας στην υπηρεσία θα είναι πιθανόν να αποτύχει.
    Η λύση που υπάρχει είναι η αντιγραφή των cookies από τον Firefox, θέλετε να την δοκιμάσετε;

en: Hurt Me Plenty (3)
el: Πλήγωσε με πολύ (3)

en: I'm Too Young To Die (1)
el: Είμαι πολύ νέος για να πεθάνω (1)

en: ISO file
el: Αρχείο ISO

en: Identifier
    <span size='x-small'>(Internal ID: %s)</span>
el: Αναγνωριστικό
    <span size='x-small'>((Εσωτερικό ID: %s)</span>

en: If modified, these options supersede the same options from the base runner configuration, which themselves supersede the global preferences.
el: Εάν τροποποιηθούν, αυτές οι επιλογές αντικαθιστούν τις ίδιες επιλογές από τη βασική ρύθμιση παραμέτρων του δρομέα, οι οποίες αντικαθιστούν τις καθολικές προτιμήσεις.

en: If modified, these options supersede the same options from the base runner configuration.
el: Εάν τροποποιηθούν, αυτές οι επιλογές αντικαθιστούν τις ίδιες επιλογές από τη βασική διαμόρφωση του δρομέα.

en: If modified, these options supersede the same options from the global preferences.
el: Εάν τροποποιηθούν, αυτές οι επιλογές αντικαθιστούν τις ίδιες επιλογές από τις καθολικές προτιμήσεις.

en: If provided, files downloaded during game installs will be kept there
    
    Otherwise, all downloaded files are discarded.
el: Εάν παρέχεται, τα αρχεία που λαμβάνονται κατά την εγκατάσταση του παιχνιδιού θα διατηρούνται εκεί.
    
    Διαφορετικά, όλα τα κατεβασμένα αρχεία απορρίπτονται.

en: If provided, this location will be used by installers to cache downloaded files locally for future re-use. 
    If left empty, the installer files are discarded after the install completion.
el: Εάν παρέχεται, αυτή η τοποθεσία θα χρησιμοποιείται από τους εγκαταστάτες για την τοπική προσωρινή αποθήκευση των αρχείων που έχουν ληφθεί για μελλοντική επαναχρησιμοποίηση. 
    Αν παραμείνει κενή, τα αρχεία του εγκαταστάτη απορρίπτονται μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης.

en: If trues, informs the emualtor to load the config file from the "Config location" option.
el: Αν αληθεύει, ενημερώνει τον εξομοιωτή να φορτώσει το αρχείο ρυθμίσεων από την επιλογή "Τοποθεσία ρυθμίσεων".

en: If you rename this category, it will be combined with '%s'. Do you want to merge them?
el: Εάν μετονομάσετε αυτή την κατηγορία, θα συνδυαστεί με το '%s'. Θέλετε να τις συγχωνεύσετε;

en: Ignore the aspect ratio and stretch video output to the entire width of the screen.
el: Αγνοεί την αναλογία διαστάσεων και τεντώνει την έξοδο βίντεο σε όλο το πλάτος της οθόνης.

en: Images
el: Εικόνες

en: Import a ROM
el: Εισαγωγή ROM

en: Import a ROM that is known to Lutris
el: Εισαγωγή ένος ROM που είναι γνωστό στο Lutris

en: Import a game
el: Εισαγωγή παιχνιδιού

en: Import previously installed Lutris games
el: Εισαγωγή ήδη εγκατεστημένων παιχνιδιών Lutris

en: Improperly formatted file "%s"
el: Λανθασμένα διαμορφωμένο αρχείο "%s"

en: In Flatpak
el: Σε Flatpak

en: Include processes
el: Συμπερίληψη διεργασιών

en: Inherit from environment
el: Κληρονομεί από το περιβάλλον

en: Input
el: Είσοδος

en: Insert or mount game disc and click Autodetect or
    use Browse if the disc is mounted on a non standard location.
el: Τοποθετήστε ή προσαρτήστε το δίσκο παιχνιδιού και κάντε κλικ στο κουμπί Αυτόματος εντοπισμός ή
    χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση αν ο δίσκος είναι τοποθετημένος σε μη τυπική θέση.

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Install %s
el: Εγκατάσταση %s

en: Install a Runner
el: Εγκατάσταση ενός δρομέα

en: Install a Windows game from an executable
el: Εγκατάσταση παιχνιδιού των Windows από εκτελέσιμο αρχείο

en: Install a game from a yml file
el: Εγκατάσταση παιχνιδιού από ένα αρχείο yml

en: Install another version
el: Εγκατάσταση άλλης έκδοσης

en: Install from a local install script
el: Εγκατάσταση από τοπική δέσμη ενεργειών εγκατάστασης

en: Install script for {}
el: Δέσμες ενεργειών εγκατάστασης για {}

en: Install the game again
el: Εγκατάσταση εκ νέου του παιχνιδιού

en: Install type
el: Τύπος εγκατάστασης

en: Install updates
el: Εγκατάσταση ενημερώσεων

en: Installation completed!
el: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε!

en: Installed At
el: Εγκαταστάθηκε

en: Installer commands are not formatted correctly
el: Οι εντολές του εγκαταστάτη δεν μορφοποιούνται σωστά

en: Installer preset:
el: Προεπιλογή εγκαταστάτη:

en: Installing game data
el: Εγκατάσταση δεδομένων παιχνιδιού

en: Installing {}
el: Εγκατάσταση {}

en: Instead of auto detecting the encoding or using the one in RPG_RT.ini, the specified encoding is used.
el: Αντί της αυτόματης ανίχνευσης της κωδικοποίησης ή της χρήσης της κωδικοποίησης στο αρχείο RPG_RT.ini, χρησιμοποιείται η καθορισμένη κωδικοποίηση.

en: Instead of autodetecting patches used by this game, force emulation of certain patches.
    
    Available patches:
    <b>common-this</b>: "This Event" in common events<b>dynrpg</b>: DynRPG patch by Cherry<b>key-patch</b>: Key Patch by Ineluki<b>maniac</b>: Maniac Patch by BingShan<b>pic-unlock</b>: Pictures are not blocked by messages<b>rpg2k3-cmds</b>: Support all RPG Maker 2003 event commands in any version of the engine
    
    You can provide multiple patches or use 'none' to disable all engine patches.
el: Αντί της αυτόματης ανίχνευσης των επιδιορθώσεων που χρησιμοποιούνται από αυτό το παιχνίδι, αναγκάστε την εξομοίωση ορισμένων επιδιορθώσεων.
    
    διαθέσιμες επιδιορθώσεις:
    <b>κοινόυτό</b>:"Αυτό το συμβάν" σε κοινά συμβάντα <b>dynrpg</b>: DynRPG επιδιόρθωση από Cherry <b>Κυρία-Επιδιόρθωση</b>: Κυρία Επιδιόρθωση από Ineluki <b>maniac</b>: Maniac Επιδιόρθωση από BingShan <b>ξεκλείδωμα εικόνων</b>:Οι εικόνες δεν εμποδίζονται από τα μηνύματα <b>rpg2k3-cmds</b>: Υποστήριξη όλων των εντολών συμβάντων του RPG Maker 2003 σε οποιαδήποτε έκδοση της μηχανής
    
    Μπορείτε να δώσετε πολλαπλές επιδιορθώσεις ή να χρησιμοποιήσετε το "καμία" για να απενεργοποιήσετε όλες τις επιδιορθώσεις της μηχανής.

en: Instead of storing save files in the game directory they are stored in the specified path. The directory must exist.
el: Αντί να αποθηκεύονται τα αρχεία αποθήκευσης στον κατάλογο του παιχνιδιού, αποθηκεύονται στην καθορισμένη διαδρομή. Ο κατάλογος πρέπει να υπάρχει.

en: Integer
el: Ακέραιος

en: Integer scale
el: Ακεραία κλίμακα

en: Intel legacy graphics mode
el: Λειτουργία γραφικών Intel legacy

en: Intellivision Emulator
el: Εξομοιωτής Intellivision

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Interface options
el: Επιλογές διεπαφής

en: Internal Video Resolution Scale
el: Εσωτερική κλίμακα ανάλυσης βίντεο

en: Invalid 'game' section
el: Μη έγκυρο τμήμα 'game'

en: Invalid checksum, expected format (type:hash)
el: Μη έγκυρο άθροισμα ελέγχου, αναμενόμενη μορφή (τύπος:hash)

en: Invalid file '%s'. Can't make it executable
el: Μη έγκυρο αρχείο '%s'. Δεν μπορεί να γίνει εκτελέσιμο

en: Invalid game configuration: Missing runner
el: Μη έγκυρη διαμόρφωση παιχνιδιού: Λείπει το πρόγραμμα εκτέλεσης

en: Invalid response from Amazon APIs
el: Μη έγκυρη απόκριση από τα API της Amazon

en: Invalid runner provided %s
el: Μη έγκυρο πρόγραμμα εκτέλεσης που δόθηκε %s

en: Invalid script: 
    {}
el: Μη έγκυρη δέσμη ενεργειών: 
    {}

en: Invalid source for 'move' operation: %s
el: Μη έγκυρη πηγή για τη λειτουργία 'move': %s

en: Invalid token info found, please log in again
el: Βρέθηκαν άκυρες πληροφορίες διακριτικού, παρακαλώ συνδεθείτε ξανά

en: Issue saved in %s
el: Το θέμα αποθηκεύτηκε στο %s

en: Italian
el: Ιταλικά

en: JIT Compiler
el: Μεταγλωττιστής JIT

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Joystick
el: Μοχλός

en: Joystick 0
el: Μοχλός 0

en: Joystick 1
el: Μοχλός 1

en: Joysticks
el: Μοχλοί

en: Keep current
el: Διατήρηση του παρόντος

en: Keep your game library synced with Lutris.net
el: Διατηρήστε τη βιβλιοθήκη παιχνιδιών σας συγχρονισμένη με το Lutris.net

en: Key to switch between Full Keyboard Mode and Partial Keyboard Mode (default: Scroll Lock)
el: Πλήκτρο για εναλλαγή μεταξύ Λειτουργίας πλήρους πληκτρολογίου και Λειτουργίας μερικού πληκτρολογίου (προεπιλογή: Scroll Lock)

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Kickstart ROMs location
el: Τοποθεσία ROMs Kickstart

en: Killswitch file
el: Αρχείο Killswitch

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Language
el: Γλώσσα

en: Last Played
el: Τελευταία αναπαραγωγή

en: Last played:
    <b>%s</b>
el: Τελευταίο παιχνίδι:
    <b>%s</b>

en: Launch
el: Εκκίνηση

en: Launch a Windows executable (.exe) installer
el: Εκκινήστε ένα εκτελέσιμο πρόγραμμα εγκατάστασης των Windows (.exe)

en: Launch game
el: Εκκίνηση παιχνιδιού

en: Launch in fullscreen.
el: Εκκίνηση σε πλήρη οθόνη.

en: Launch the game in a web browser.
el: Εκκίνηση του παιχνιδιού σε ένα πρόγραμμα περιήγησης ιστού.

en: Launch the game in fullscreen.
el: Εκκίνηση το παιχνιδιού σε πλήρη οθόνη.

en: Launches Steam in Big Picture mode.
    Only works if Steam is not running or already running in Big Picture mode.
    Useful when playing with a Steam Controller.
el: Εκκίνηση του Steam στη λειτουργία Big Picture.
    Λειτουργεί μόνο αν το Steam δεν εκτελείται ή αν εκτελείται ήδη σε λειτουργία Big Picture.
    Χρήσιμο όταν παίζετε με χειριστήριο Steam.

en: Launches steam with LSI patches enabled. Make sure Lutris Runtime is disabled and you have LSI installed. https://github.com/solus-project/linux-steam-integration
el: Εκκίνηση του steam με ενεργοποιημένα τα patches LSI. Βεβαιωθείτε ότι το Lutris Runtime είναι απενεργοποιημένο και ότι έχετε εγκαταστήσει το LSI. https://github.com/solus-project/linux-steam-integration

en: Launching
el: Εκκίνηση

en: Left Control
el: Αριστερό Control

en: Less than a minute
el: Λιγότερο από ένα λεπτό

en: Let's you debug the page.
el: Σας επιτρέπει να κάνετε αποσφαλμάτωση της σελίδας.

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: List all games for all services in database
el: Εμφάνιση όλων των παιχνιδιών για όλες τις υπηρεσίες στη βάση δεδομένων

en: List all games for provided service in database
el: Λίστα όλων των παιχνιδιών για την παρεχόμενη υπηρεσία στη βάση δεδομένων

en: List all games in database
el: Εμφάνιση όλων των παιχνιδιών στη βάση δεδομένων

en: List all known Steam library folders
el: Εμφάνιση όλων των γνωστών φακέλων βιβλιοθήκης Steam

en: List all known Wine versions
el: Εμφάνιση όλων των γνωστών εκδόσεων του Wine

en: List all known runners
el: Εμφάνιση όλων των γνωστών δρομέων

en: List available Steam games
el: Εμφάνιση των διαθέσιμων παιχνιδιών Steam

en: Load configuration file
el: Φόρτωση αρχείου ρυθμίσεων

en: Load game ID
el: Φόρτωση αναγνωριστικού παιχνιδιού

en: Load the game translation in the language/LANG directory.
el: Φόρτωση της μετάφρασης του παιχνιδιού στον κατάλογο language/LANG.

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Local
el: Τοπικό

en: Locale
el: Τοπική Γλώσσα

en: Locale:
el: Τοπική Γλώσσα:

en: Locate installed game
el: Εντοπισμός εγκατεστημένου παιχνιδιού

en: Location of extended Kickstart used for CD32
el: Τοποθεσία του εκτεταμένου Kickstart που χρησιμοποιείται για το CD32

en: Log for {}
el: Καταγραφή για {}

en: Login
el: Σύνδεση

en: Login failed
el: Αποτυχία σύνδεσης

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: Looking for installed game...
el: Αναζήτηση για εγκατεστημένο παιχνίδι...

en: Looking up checksum on Lutris.net...
el: Αναζήτηση αθροίσματος ελέγχου στο Lutris.net...

en: Lutris Team
el: Ομάδα Lutris

en: Lutris can't move '%s' to a location inside of itself, '%s'.
el: Το Lutris δεν μπορεί να μετακινήσει το '%s' σε μια θέση μέσα στον εαυτό του, '%s'.

en: Lutris does not have a default installer for the '%s' platform.
el: Το Lutris δεν διαθέτει προεπιλεγμένο πρόγραμμα εγκατάστασης για την πλατφόρμα '%s'.

en: Lutris does not have the necessary permissions to install to path:
el: Το Lutris δεν έχει τα απαραίτητα δικαιώματα για την εγκατάσταση στη διαδρομή:

en: Lutris forums
el: Φόρουμ Lutris

en: Lutris has encountered an error
el: Το Lutris αντιμετώπισε ένα σφάλμα

en: Lutris has no installers for %s. Try using a different service instead.
el: Το Lutris δεν έχει προγράμματα εγκατάστασης για το %s. Δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε μια διαφορετική υπηρεσία.

en: Lutris helps you install and play video games from all eras and from most gaming systems. By leveraging and combining existing emulators, engine re-implementations and compatibility layers, it gives you a central interface to launch all your games.
el: Tο Lutris σας βοηθά να εγκαταστήσετε και να παίξετε βιντεοπαιχνίδια από όλες τις εποχές και από τα περισσότερα συστήματα παιχνιδιών. Αξιοποιώντας και συνδυάζοντας υπάρχοντες εξομοιωτές, επανεφαρμογές μηχανών και επίπεδα συμβατότητας, σας παρέχει ένα κεντρικό περιβάλλον για την εκκίνηση όλων των παιχνιδιών σας.

en: Lutris install scripts are YAML files that guide Lutris through the installation process.
    
    They can be obtained on Lutris.net, or written by hand.
    
    When you click 'Install' below, the installer window will appear and load the script, and it will guide the process from there.
el: Οι δέσμες ενεργειών εγκατάστασης του Lutris είναι αρχεία YAML που καθοδηγούν το Lutris κατά τη διαδικασία εγκατάστασης.
    
    Μπορείτε να τα προμηθευτείτε από το Lutris.net ή να τα γράψετε με το χέρι.
    
    Όταν κάνετε κλικ στο 'Install' παρακάτω, θα εμφανιστεί το παράθυρο του εγκαταστάτη και θα φορτώσει τη δέσμη ενεργειών, η οποία θα καθοδηγήσει τη διαδικασία από εκεί και πέρα.

en: Lutris settings
el: Ρυθμίσεις Lutris

en: Lutris will identify a ROM via its MD5 hash and download game information from Lutris.net.
    
    The ROM data used for this comes from the TOSEC project.
    
    When you click 'Install' below, the process of installing the game will begin.
el: Το Lutris θα αναγνωρίσει μια ROM μέσω του MD5 hash της και θα κατεβάσει πληροφορίες για το παιχνίδι από το Lutris.net.
    
    Τα δεδομένα ROM που χρησιμοποιούνται για αυτό το σκοπό προέρχονται από το πρόγραμμα TOSEC.
    
    Όταν κάνετε κλικ στο 'Εγκατάσταση' παρακάτω, θα ξεκινήσει η διαδικασία εγκατάστασης του παιχνιδιού.

en: Lutris will search Lutris.net for games matching the terms you enter, and any that it finds will appear here.
    
    When you click on a game that it found, the installer window will appear to perform the installation.
el: Το Lutris θα αναζητήσει στο Lutris.net για παιχνίδια που ταιριάζουν με τους όρους που εισάγετε και ό, τι βρει θα εμφανιστεί εδώ.
    
    Όταν κάνετε κλικ σε ένα παιχνίδι που βρήκε, το παράθυρο του προγράμματος εγκατάστασης θα εμφανιστεί για να εκτελέσει την εγκατάσταση.

en: MIDI gain
el: Ενίσχυση MIDI

en: MS-DOS emulator
el: Εξομοιωτής MS-DOS

en: MSX computer emulator
el: Εξομοιωτής υπολογιστή MSX

en: Machine
el: Μηχανή

en: Machine type
el: Τύπος μηχανής

en: Magnavox Odyssey² Emulator
el: Εξομοιωτής Magnavox Odyssey²

en: Main file
el: Κύριο αρχείο

en: Main window
el: Κύριο παράθυρο

en: Maintain aspect ratio (4:3)
el: Διατήρηση λόγου διαστάσεων (4:3)

en: Make a donation
el: Κάντε μια δωρεά

en: Malformed steam path: %s
el: Κακοσχηματισμένη διαδρομή steam: %s

en: Manage %s versions
el: Διαχείριση εκδόσεων %s

en: Manage Versions
el: Διαχείριση εκδόσεων

en: Manual
el: Εγχειρίδιο

en: Manual script
el: Χειροκίνητη δέσμη ενεργειών

en: Manually configure a game available locally
el: Μη αυτόματη ρύθμιση παραμέτρων ενός παιχνιδιού που είναι διαθέσιμο τοπικά

en: Maximizes the window when game starts.
el: Μεγιστοποιήσει παράθυρων κατά την έναρξη του παιχνιδιού.

en: Maximum number of CPU cores to be used, if 'Restrict number of cores used' is turned on.
el: Μέγιστος αριθμός πυρήνων CPU που θα χρησιμοποιηθούν, εάν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "Περιορισμός του αριθμού των χρησιμοποιούμενων πυρήνων".

en: Media
el: Πολυμέσα

en: Media updates
el: Ενημερώσεις των πολυμέσων

en: Mednafen default
el: Προεπιλογή Mednafen

en: Memory Card
el: Κάρτα μνήμης

en: Menu
el: Μενού

en: Menu mode key
el: Πλήκτρο λειτουργίας μενού

en: Merge the category '%s' into '%s'?
el: Συγχώνευση της κατηγορίας '%s' στην κατηγορία '%s';

en: Minimize client when a game is launched
el: Ελαχιστοποίηση του προγράμματος-πελάτη όταν ξεκινάει ένα παιχνίδι

en: Missing
el: Λείπει το

en: Missing dependency
el: Έλλειψη εξάρτησης

en: Missing field "%s" in install script
el: Λείπει το πεδίο "%s" στη δέσμη ενεργειών εγκατάστασης

en: Missing parameter src
el: Έλλειψη παραμέτρου src

en: Mixed AdLib/MIDI mode
el: Μικτή λειτουργία AdLib/MIDI

en: Most games supported by ScummVM were made for VGA display modes using rectangular pixels. Activating this option for these games will preserve the 4:3 aspect ratio they were made for.
el: Τα περισσότερα παιχνίδια που υποστηρίζονται από το ScummVM δημιουργήθηκαν για λειτουργίες οθόνης VGA με ορθογώνια εικονοστοιχεία. Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής για αυτά τα παιχνίδια θα διατηρήσει την αναλογία διαστάσεων 4:3 για την οποία δημιουργήθηκαν.

en: Mouse Warp Override
el: Παράκαμψη παραμόρφωσης ποντικιού

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Moving %s to %s...
el: Μετακίνηση του %s στο %s...

en: Multi-system emulator
el: Εξομοιωτής Multi-system

en: Multi-system emulator: NES, PC Engine, PSX…
el: Εξομοιωτής πολλαπλών συστημάτων: NES, PC Engine, PSX…

en: Multiple of 2 scale
el: Πολλαπλάσια του 2 κλίμακα

en: Music driver
el: Πρόγραμμα οδήγησης μουσικής

en: Music tempo
el: Ρυθμός μουσικής

en: Music volume
el: Ένταση μουσικής

en: NO
el: ΟΧΙ

en: NSP file
el: Αρχείο NSP

en: NSight debugging options
el: Επιλογές εντοπισμού σφαλμάτων NSight

en: Name
el: Όνομα

en: Name of engine (will be downloaded) or local file path
el: Όνομα μηχανής (θα μεταφορτωθεί) ή διαδρομή τοπικού αρχείου

en: Nearest
el: Πλησιέστερο

en: Never played
el: Δεν έχει παιχτεί ποτέ

en: New game
el: Νέου παιχνίδι

en: Nightmare! (5)
el: Εφιαλτικό! (5)

en: Nintendo 64 emulator
el: Εξομοιωτής Nintendo 64

en: Nintendo Switch emulator
el: Εξομοιωτής Nintendo Switch

en: No Amazon user data available, please log in again
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα δεδομένα χρήστη της Amazon, παρακαλούμε συνδεθείτε ξανά

en: No DLC found
el: Δεν βρέθηκε DLC

en: No GUI
el: Χωρίς διεπαφή χρήστη (GUI)

en: No Steam account found
el: Δεν βρέθηκε λογαριασμός Steam

en: No application specified.
el: Δεν έχει καθοριστεί καμία εφαρμογή.

en: No core has been selected for this game
el: Δεν έχει επιλεγεί πυρήνας για αυτό το παιχνίδι

en: No device is set for machine %s
el: Δεν έχει οριστεί συσκευή για το μηχάνημα %s

en: No file exists at '%s'.
el: Δεν υπάρχει αρχείο στη διεύθυνση '%s'.

en: No flatpak or flatpak-spawn found
el: Δεν βρέθηκαν flatpak ή flatpak-spawn

en: No folder exists at '%s'.
el: Δεν υπάρχει φάκελος στην τοποθεσία '%s'.

en: No game directory provided
el: Δεν παρέχεται κατάλογος παιχνιδιού

en: No game file specified
el: Δεν έχει καθοριστεί αρχείο παιχνιδιού

en: No game found on Humble Bundle
el: Δεν βρέθηκε παιχνίδι στο Humble Bundle

en: No games are hidden.
el: Κανένα παιχνίδι δεν είναι κρυφό.

en: No games found
el: Δεν βρέθηκαν παιχνίδια

en: No games matching '%s' found
el: Δεν βρέθηκαν παιχνίδια που να ταιριάζουν με το '%s'

en: No hidden games matching '%s' found.
el: Δεν βρέθηκαν κρυφά παιχνίδια που να ταιριάζουν με το '%s'.

en: No installed games found. Press Ctrl+I to show uninstalled games.
el: Δεν βρέθηκαν εγκατεστημένα παιχνίδια. Πατήστε Ctrl+I για να εμφανιστούν τα απεγκατεστημένα παιχνίδια.

en: No installed games matching '%s' found. Press Ctrl+I to show uninstalled games.
el: Δεν βρέθηκαν εγκατεστημένα παιχνίδια που να ταιριάζουν με το '%s'. Πατήστε Ctrl+I για να εμφανίσετε τα απεγκατεστημένα παιχνίδια.

en: No installer available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος εγκαταστάτης

en: No installer available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος εγκαταστάτης.

en: No new media found.
el: Δεν βρέθηκαν νέα πολυμέσα.

en: No options available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες επιλογές

en: No parameters supplied to execute command.
el: Δεν παρέχονται παράμετροι για την εκτέλεση της εντολής.

en: No results
el: Δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: No rom provided
el: Δεν παρέχεται rom

en: No runners matched the search
el: Κανένα πρόγραμμα εκτέλεσης δεν ανταποκρίθηκε στην αναζήτηση

en: No such file: %s
el: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο: %s

en: No updates are required at this time.
el: Αυτή τη στιγμή δεν απαιτούνται ενημερώσεις.

en: No updates found
el: Δεν βρέθηκαν ενημερώσεις

en: No versions of Wine are installed.
el: Δεν έχουν εγκατασταθεί εκδόσεις του Wine.

en: None
el: Κανένα

en: Not connected
el: Δεν είναι συνδεδεμένο

en: Nothing to update
el: Τίποτα για ενημέρωση

en: OPL driver
el: Πρόγραμμα οδήγησης OPL

en: Off
el: Απενεργοποίηση

en: One of {params} parameter is mandatory for the {cmd} command
el: Μία από τις παραμέτρους {params} είναι υποχρεωτική για την εντολή {cmd}

en: Only available in premium version.
el: Διατίθεται μόνο στην έκδοση premium.

en: Only keep the selected screen active while the game is running. 
    This is useful if you have a dual-screen setup, and are 
    having display issues when running a game in fullscreen.
el: Διατηρεί ενεργή μόνο την επιλεγμένη οθόνη όσο το παιχνίδι εκτελείται. 
    Αυτό είναι χρήσιμο εάν έχετε εγκατάσταση διπλής οθόνης και 
    έχετε προβλήματα όταν εκτελείτε ένα παιχνίδι σε πλήρη οθόνη.

en: Only list installed games
el: Εμφάνιση μόνο των εγκατεστημένων παιχνιδιών

en: Open Bash terminal
el: Άνοιγμα τερματικού Bash

en: Open Wine console
el: Άνοιγμα κονσόλας Wine

en: Open Xephyr in fullscreen (at the desktop resolution)
el: Άνοιγμα του Xephyr σε πλήρη οθόνη (στην ανάλυση της επιφάνειας εργασίας)

en: Open game in fullscreen
el: Άνοιγμα παιχνιδιού σε πλήρη οθόνη

en: Open in file browser
el: Άνοιγμα στο πρόγραμμα περιήγησης αρχείων

en: Open in fullscreen
el: Άνοιγμα σε πλήρη οθόνη

en: Open in web browser (old behavior)
el: Άνοιγμα σε πρόγραμμα περιήγησης ιστού (παλιά συμπεριφορά)

en: Open links in game window
el: Άνοιγμα συνδέσμων στο παράθυρο του παιχνιδιού

en: Open window maximized
el: Άνοιγμα παραθύρου μεγιστοποιημένο

en: OpenGL (with shaders)
el: OpenGL (με σκίαση)

en: Output Resolution
el: Ανάλυση εξόδου

en: Output debugging info
el: Έξοδος πληροφοριών εντοπισμού σφαλμάτων

en: Output debugging information in the game log (might affect performance)
el: Εξαγωγή πληροφοριών εντοπισμού σφαλμάτων στο αρχείο καταγραφής του παιχνιδιού (μπορεί να επηρεάσει την απόδοση)

en: Output rate
el: Ρυθμός εξόδου

en: Override the amount of Zorro III Fast memory, specified in KB. Must be a multiple of 1024. The default value depends on [amiga_model]. Requires a processor with 32-bit address bus, (use for example the A1200/020 model).
el: Παράκαμψη της ποσότητας μνήμης Zorro III Fast, που καθορίζεται σε KB. Πρέπει να είναι πολλαπλάσιο του 1024. Η προεπιλεγμένη τιμή εξαρτάται από το [amiga_model]. Απαιτεί έναν επεξεργαστή με δίαυλο διευθύνσεων 32-bit, (χρησιμοποιήστε για παράδειγμα το μοντέλο A1200/020).

en: Override the amount of graphics memory on the graphics card. The 0 MB option is not really valid, but exists for user interface reasons.
el: Παράκαμψη της ποσότητας μνήμης γραφικών στην κάρτα γραφικών. Η επιλογή 0 MB δεν είναι πραγματικά έγκυρη, αλλά υπάρχει για λόγους διεπαφής με το χρήστη.

en: Override the default mouse pointer warping behavior
    <b>Enable</b>: (Wine default) warp the pointer when the mouse is exclusively acquired 
    <b>Disable</b>: never warp the mouse pointer 
    <b>Force</b>: always warp the pointer
el: Παράκαμψη της προεπιλεγμένης συμπεριφοράς στρέβλωσης του δείκτη του ποντικιού
    <b>Ενεργοποίηση</b>: (προεπιλογή Wine) παραμόρφωση του δείκτη όταν αποκτά αποκλειστικό έλεγχο του ποντικιού. 
    <b>Απενεργοποίηση</b>: δεν παραμορφώνετε ο δείκτης του ποντικιού 
    <b>Εξαναγκασμός</b>: παραμόρφωση πάντα του δείκτη

en: Overrides the default User-Agent header used by the runner.
el: Αντικαθιστά την προεπιλεγμένη επικεφαλίδα χρήστη-πράκτορα που χρησιμοποιείται από τον πρόγραμμα εκτέλεσης.

en: Overwrite the map used for new games and use MapXXXX.lmu instead.
    Set to 0 to disable.
    
    Incompatible with 'Load game ID'.
el: Αντικατάσταση του χάρτη που χρησιμοποιείται για νέα παιχνίδια και χρήση του MapXXXX.lmu. Ορισμός σε '0' για απενεργοποίηση.. 
    
    Μη συμβατό με το 'Load game ID'.

en: Overwrite the party start position and move the party to the specified position.
    Provide two numbers separated by a space.
    
    Incompatible with 'Load game ID'.
el: Αντικατάσταση της θέσης έναρξης της ομάδας και μετακίνηση της ομάδας στην καθορισμένη θέση. Δήλωση δύο αριθμόν που χωρίζονται με κενό διάστημα. 
    
    Μη συμβατό με το 'Load game ID'.

en: Overwrite the starting party members with the actors with the specified IDs.
    Provide one to four numbers separated by spaces.
    
    Incompatible with 'Load game ID'.
el: Αντικατάσταση των αρχικών μελών της ομάδας με τους πράκτορες με τα καθορισμένα αναγνωριστικά. Δήλωση έως τέσσαρων αριθμών που χωρίζονται με κενά διαστήματα. 
    
    Μη συμβατό με το 'Load game ID'.

en: PAL-M (Brazil)
el: PAL-M (Βραζιλία)

en: PAL-N (Argentina, Paraguay, Uruguay)
el: PAL-N (Αργεντινή, Παραγουάη, Ουρουγουάη)

en: PC Engine
el: Μηχανή PC

en: PWAD files
el: Αρχεία PWAD

en: Parameters file and command can't be used at the same time for the execute command
el: Το αρχείο παραμέτρων και η εντολή δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα για την εντολή εκτέλεσης

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Patches
el: Επιδιορθώσεις

en: Path %s not found, unable to create game folder. Is the disk mounted?
el: Η διαδρομή %s δεν βρέθηκε, δεν είναι δυνατή η δημιουργία φακέλου παιχνιδιού. Είναι ο δίσκος προσαρτημένος;

en: Path to EBOOT.BIN
el: Διαδρομή προς το EBOOT.BIN

en: Path to a file which will stop the game when deleted 
    (usually /dev/input/js0 to stop the game on joystick unplugging)
el: Διαδρομή σε ένα αρχείο που θα σταματήσει το παιχνίδι όταν διαγραφεί 
    (συνήθως /dev/input/js0 για να σταματήσει το παιχνίδι όταν αποσυνδεθεί το joystick)

en: Path to an AntiMicroX profile file
el: Διαδρομή προς ένα αρχείο προφίλ AntiMicroX

en: Path to the game executable (Required by DRM free mode)
el: Διαδρομή προς το εκτελέσιμο αρχείο του παιχνιδιού (Απαιτείται από τη λειτουργία χωρίς DRM)

en: Paths
el: Διαδρομές

en: Permanently delete files?
el: Μόνιμη διαγραφή αρχείων;

en: Pictures
el: Εικόνες

en: Pixel Doubling
el: Διπλασιασμός pixel

en: Pixel Perfect
el: Τέλεια Pixel

en: Pixel Quadrupling
el: Τετραπλασιασμός pixel

en: Platform
el: Πλατφόρμα

en: Platform:
    <b>%s</b>
el: Πλατφόρμα:
    <b>%s</b>

en: Platforms
el: Πλατφόρμες

en: Play
el: Εκκίνηση

en: Play Time
el: Χρόνος παιχνιδιού

en: PlayStation 2 emulator
el: Εξομοιωτής PlayStation 2

en: PlayStation 3 emulator
el: Εξομοιωτής PlayStation 3

en: Playtime
el: ΧρόνοςΠαιχνιδιού

en: Please choose a custom image
el: Παρακαλούμε επιλέξτε μια προσαρμοσμένη εικόνα

en: Please choose a file
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα αρχείο

en: Please confirm.
    All the files for %d games will be moved to the trash.
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε.
    Όλα τα αρχεία για %d παιχνίδια θα μεταφερθούν στα απορρίμματα.

en: Please confirm.
    Everything under <b>%s</b>
    will be moved to the trash.
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε.
    Όλα κάτω από <b>%s</b>
    θα διαγραφούν.

en: Please fill in the name
el: Παρακαλώ συμπληρώστε το όνομα

en: Please review the files needed for the installation then click 'Install'
el: Ελέγξτε τα αρχεία που απαιτούνται για την εγκατάσταση και κάντε κλικ στο 'εγκατάσταση'.

en: Polish
el: Πολωνικά

en: Portuguese (Brazilian)
el: Πορτογαλικά (Βραζιλίας)

en: Post-exit script
el: Δέσμη ενεργειών μετά την έξοδο

en: Pre-launch script
el: Δέσμες ενεργειών πριν από την εκκίνηση

en: Prefer system libraries
el: Προτίμηση βιβλιοθηκών συστήματος

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Prefix architecture
el: Προθέμα αρχιτεκτονικής

en: Preload library
el: Προφόρτωση βιβλιοθήκης

en: Preparing Lutris for installation
el: Προετοιμασία του Lutris για εγκατάσταση

en: Preserve aspect ratio
el: Διατήρηση του λόγου διαστάσεων

en: Prevents the mouse cursor from showing when hovering above the window.
el: Αποτροπή της εμφάνισης του δρομέα του ποντικιού όταν αιωρείται πάνω από το παράθυρο.

en: Primary
el: Πρωτογενές

en: Print Out
el: Εκτύπωση

en: Print the version of Lutris and exit
el: Εκτύπωση της έκδοσης του Lutris και έξοδος

en: Projects
el: Έργα

en: Punch Tape 1
el: Ταινία διάτρησης 1

en: Punch Tape 2
el: Ταινία διάτρησης 2

en: Query our website for community installers
el: Περιήγηση στην ιστοσελίδα για εγκαταστάτες κοινότητας

en: Quickload
el: Γρήγορη φόρτωση

en: Quit
el: Έξοδος

en: RNG seed
el: RNG σπόρος

en: ROM file
el: Αρχείο ROM

en: ROM/BIOS path
el: Διαδρομή ROM/BIOS

en: RPG Maker 2000 (English release) engine
el: Μηχανή RPG Maker 2000 (αγγλική έκδοση)

en: RPG Maker 2000 engine (v1.00 - v1.10)
el: Μηχανή RPG Maker 2000 (v1.00 - v1.10)

en: RPG Maker 2000 engine (v1.50 - v1.51)
el: Μηχανή RPG Maker 2000 (v1.50 - v1.51)

en: RPG Maker 2003 (English release) engine
el: Μηχανή RPG Maker 2003 (αγγλική έκδοση)

en: RPG Maker 2003 engine (v1.00 - v1.04)
el: Μηχανή RPG Maker 2003 (v1.00 - v1.04)

en: RPG Maker 2003 engine (v1.05 - v1.09a)
el: Μηχανή RPG Maker 2003 (v1.05 - v1.09a)

en: RPG2000 RTP location
el: Θέση RPG2000 RTP

en: RPG2003 RTP location
el: Θέση RPG2003 RTP

en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Record input
el: Εγγραφή εισόδου

en: Records all button input to the specified log file.
el: Εγγραφή όλων των εισόδων του κουμπιού στο καθορισμένο αρχείο καταγραφής.

en: Reduce PulseAudio latency
el: Μείωση της καθυστέρησης PulseAudio

en: Region
el: Περιοχή

en: Reinstall game
el: Επανεγκατάσταση παιχνιδιού

en: Relative Mouse Mode
el: Λειτουργία σχετικής θέσης ποντικιού

en: Release year
el: Έτος κυκλοφορίας

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Remove
el: Κατάργηση

en: Remove %d games
el: Αφαίρεση %d παιχνιδιών

en: Remove %s
el: Αφαίρεση %s

en: Remove All Games from Library
el: Αφαίρεση όλων των παιχνιδιών από τη βιβλιοθήκη

en: Remove Games
el: Αφαίρεση παιχνιδιών

en: Remove custom banner
el: Αφαίρεση προσαρμοσμένου πανό

en: Remove custom cover art
el: Αφαίρεση προσαρμοσμένου εξώφυλλου

en: Remove custom icon
el: Κατάργηση προσαρμοσμένου εικονιδίου

en: Remove default <body> margin & padding
el: Κατάργηση του προεπιλεγμένου περιθωρίου και γεμίσματος <body>

en: Remove from Library
el: Αφαίρεση από τη Βιβλιοθήκη

en: Remove from favorites
el: Αφαίρεση από τα αγαπημένα

en: Remove game files
el: Αφαίρεση αρχείων παιχνιδιού

en: Rename error, destination already exists: %s
el: Σφάλμα μετονομασίας, ο προορισμός υπάρχει ήδη: %s

en: Rename error, source path does not exist: %s
el: Σφάλμα μετονομασίας, η διαδρομή προέλευσης δεν υπάρχει: %s

en: Render in upside down mode
el: Αναπαράσταση σε ανάποδη λειτουργία

en: Render mode
el: Λειτουργία απεικόνισης

en: Renderer
el: Απεικονιστής

en: Replace Wine's D3DX and D3DCOMPILER libraries with alternative ones. Needed for proper functionality of DXVK with some games.
el: Αντικατάσταση των βιβλιοθηκών D3DX και D3DCOMPILER του Wine με εναλλακτικές βιβλιοθήκες. Απαιτείται για τη σωστή λειτουργία του DXVK με ορισμένα παιχνίδια.

en: Replay input
el: Επανάληψη εισόδου

en: Replays button input from the specified log file, as generated by 'Record input'.
    If the RNG seed and the state of the save file directory is also the same as it was when the log was recorded, this should reproduce an identical run to the one recorded.
el: Επανάληψη της εισόδου κουμπιών από το καθορισμένο αρχείο καταγραφής, όπως παράγεται από την επιλογή 'Record input'. Εάν ο σπόρος RNG και η κατάσταση του καταλόγου του αρχείου αποθήκευσης είναι επίσης ίδια με εκείνη που ήταν όταν καταγράφηκε το αρχείο καταγραφής, αυτό θα πρέπει να αναπαράγει μια πανομοιότυπη εκτέλεση με εκείνη που καταγράφηκε.

en: Request a set of optimisations be temporarily applied to the host OS
el: Αίτηση προσωρινής εφαρμογής ενός συνόλου βελτιστοποιήσεων στο λειτουργικό σας σύστημα

en: Required runner unavailable
el: Απαιτούμενο πρόγραμμα εκτέλεσης μη διαθέσιμο

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset option to global or default config
el: Επαναφορά της επιλογής σε καθολική ή προεπιλεγμένη διαμόρφωση

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: Restore resolution on game exit
el: Επαναφορά της ανάλυσης κατά την έξοδο από το παιχνίδι

en: Restrict number of cores to
el: Περιορισμός του αριθμού των πυρήνων σε

en: Restrict number of cores used
el: Περιορισμός του αριθμού των χρησιμοποιούμένων πυρήνων

en: Restrict the game to a maximum number of CPU cores.
el: Περιορισμός του παιχνιδιού σε έναν μέγιστο αριθμό πυρήνων CPU.

en: Retry
el: Επανάληψη

en: Reverse order
el: Αντίστροφη σειρά

en: Right Alt
el: Δεξιό Alt

en: Right Control
el: Δεξιό Control

en: Right Super
el: Δεξιό Super

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Run EXE inside Wine prefix
el: Εκτέλεση EXE εντός προθέματος Wine

en: Run a YAML install script
el: Εκτελέστε μια δέσμη ενεργειών εγκατάστασης YAML

en: Run a game directly by adding the parameter lutris:rungame/game-identifier.
    If several games share the same identifier you can use the numerical ID (displayed when running lutris --list-games) and add lutris:rungameid/numerical-id.
    To install a game, add lutris:install/game-identifier.
el: Εκτελέστε ένα παιχνίδι απευθείας προσθέτοντας την παράμετρο lutris:rungame/game-identifier.
    Αν πολλά παιχνίδια έχουν το ίδιο αναγνωριστικό, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το αριθμητικό αναγνωριστικό (εμφανίζεται όταν εκτελείτε το lutris --list-games) και να προσθέσετε την παράμετρο lutris:rungameid/numerical-id.
    Για να εγκαταστήσετε ένα παιχνίδι, προσθέστε lutris:install/game-identifier.

en: Run gamescope in fullscreen, windowed or borderless mode
    Toggle fullscreen : Super + F
el: Εκτέλεση του gamescope σε πλήρη οθόνη, παράθυρο ή χωρίς περιθώρια
    Εναλλαγή πλήρους οθόνης: Super + F

en: Run program in Xephyr to support 8BPP and 16BPP color modes
el: Εκτέλεση προγράμματος στο Xephyr για την υποστήριξη των τρόπων λειτουργίας χρώματος 8BPP και 16BPP

en: Run the game directly without Steam, requires the game binary path to be set
el: Εκτέλεση του παιχνιδιού απευθείας χωρίς το Steam, απαιτεί να οριστεί η δυαδική διαδρομή του παιχνιδιού

en: Run the game only once the pre-launch script has exited
el: Εκτέλεση του παιχνιδιού μόνο μετά την έξοδο από τη δέσμη ενεργειών πριν την εκκίνηση

en: Run the whole Windows desktop in a window.
    Otherwise, run it fullscreen.
    This corresponds to Wine's Virtual Desktop option.
el: Εκτέλεση ολόκληρης της επιφάνειας εργασίας των Windows σε ένα παράθυρο.
    Διαφορετικά, εκτελέστε το σε πλήρη οθόνη.
    Αυτό αντιστοιχεί στην επιλογή Εικονική επιφάνεια εργασίας του Wine.

en: Runner
el: Πρόγραμμα Εκτέλεσης

en: Runner not provided
el: Δεν παρέχεται πρόγραμμα εκτέλεσης

en: Runner options
el: Επιλογές δρομέα

en: Runners
el: Δρομείς

en: Runners are programs such as emulators, engines or translation layers capable of running games.
el: Οι δρομείς είναι προγράμματα όπως εξομοιωτές, μηχανές ή επίπεδα μετάφρασης ικανά να εκτελούν παιχνίδια.

en: Running
el: Εκτελείτε

en: Runs Flatpak applications
el: Εκτελεί εφαρμογές Flatpak

en: Runs PICO-8 fantasy console cartridges
el: Εκτέλεση κασετών της κονσόλας φαντασίας του PICO-8

en: Runs Steam for Linux games
el: Εκτέλεση Steam για παιχνίδια Linux

en: Runs Windows games
el: Εκτέλεση παιχνιδιών Windows

en: Runs native games
el: Εκτέλεση εγγενών παιχνιδιών

en: Runs web based games
el: Εκτέλεση παιχνιδιών ιστού

en: Runtime Package
el: Πακέτο χρόνου εκτέλεσης

en: Runtime components include DXVK, VKD3D and Winetricks.
el: Τα συστατικά χρόνου εκτέλεσης περιλαμβάνουν τα DXVK, VKD3D και Winetricks.

en: Runtime updates
el: Ενημερώσεις χρόνου εκτέλεσης

en: Russian
el: Ρωσικά

en: SDL 1.2 Fullscreen Monitor
el: Πλήρης οθόνη SDL 1.2

en: SDL2 gamepad mapping
el: Αντιστοίχιση gamepad SDL2

en: SDL_GAMECONTROLLERCONFIG mapping string or path to a custom gamecontrollerdb.txt file containing mappings.
el: SDL_GAMECONTROLLERCONFIG συμβολοσειρά αντιστοίχισης ή διαδρομή προς ένα προσαρμοσμένο αρχείο gamecontrollerdb.txt που περιέχει αντιστοιχήσεις.

en: SFX volume
el: Ένταση ήχου SFX

en: Sandbox directory
el: Κατάλογος Sandbox

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save path
el: Αποθήκευση διαδρομής

en: Scale factor
el: Παράγοντας κλίμακας

en: Scale up display by 2
el: Κλιμάκωση της οθόνης κατά 2

en: Scale up display by 2 (Atari ST/STE)
el: Κλιμάκωση της οθόνης κατά 2 (Atari ST/STE)

en: Scaling
el: Κλιμάκωση

en: Scan a folder for games installed from a previous Lutris installation
el: Σαρώστε έναν φάκελο για παιχνίδια που έχουν εγκατασταθεί από προηγούμενη εγκατάσταση του Lutris

en: Scanlines display style
el: Στυλ εμφάνισης γραμμών σάρωσης

en: Screen resolution of the Xephyr server
el: Ανάλυση οθόνης του διακομιστή Xephyr

en: Script file
el: Αρχείο δέσμης ενεργειών

en: Script to execute before the game starts
el: Δέσμη ενεργειών που εκτελείται πριν από την έναρξη του παιχνιδιού

en: Script to execute from the game's contextual menu
el: Δέσμη ενεργειών για εκτέλεση από το μενού περιβάλλοντος του παιχνιδιού

en: Script to execute when the game exits
el: Εκτέλεση δέσμης ενεργειών κατά την έξοδο από το παιχνίδι

en: Search %s games
el: Αναζήτηση %s παιχνιδιών

en: Search %s options
el: Επιλογές αναζήτησης %s

en: Search %s runners
el: Αναζήτηση %s δρομέων

en: Search 1 game
el: Αναζήτηση 1 παιχνιδιού

en: Search games
el: Αναζήτηση παιχνιδιών

en: Search global options
el: Αναζήτηση καθολικών επιλογών

en: Search options
el: Επιλογές αναζήτησης

en: Search the Lutris website for installers
el: Αναζήτηση στην ιστοσελίδα του Lutris για εγκαταστάτες

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Second controller
el: Δεύτερο χειριστήριο

en: Seeds the random number generator.
    Use -1 to disable.
el: Σποράζει τη γεννήτρια τυχαίων αριθμών.
    Χρησιμοποιήστε -1 για απενεργοποίηση.

en: Sega Dreamcast emulator
el: Εξομοιωτής Sega Dreamcast

en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

en: Select ROM file
el: Επιλογή αρχείου ROM

en: Select a BIOS file
el: Επιλογή αρχείου BIOS

en: Select a file
el: Επιλογή ενός αρχείου

en: Select a folder
el: Επιλογή ενός φακέλου

en: Select a location to save the issue
el: Επιλέξτε μια τοποθεσία για να αποθηκεύσετε το θέμα

en: Select a runner from the list
el: Επιλέξτε ένα δρομέα από τη λίστα

en: Select a runner in the Game Info tab
el: Επιλέξτε έναν δρομέα στην καρτέλα Πληροφορίες παιχνιδιού

en: Select an EXE or MSI file
el: Επιλογή ενός αρχείου EXE ή MSI

en: Select file
el: Επιλογή αρχείου

en: Select files
el: Επιλογή αρχείων

en: Select folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Select game to launch
el: Επιλογή παιχνιδιού για εκκίνηση

en: Select installation directory
el: Επιλογή καταλόγου εγκατάστασης

en: Select script
el: Επιλογή δέσμης ενεργειών

en: Select shortcut target
el: Επιλέξτε προορισμό συντόμευσης

en: Select the directory of the game. <b>(required)</b>
el: Επιλέξτε τον κατάλογο του παιχνιδιού. (υποχρεωτικό)

en: Select the executable of a browser on your system.
    If left blank, Lutris will launch your default browser (xdg-open).
el: Επιλογή του εκτελέσιμου προγράμματος περιήγησης στο σύστημά σας.
    Εάν παραμείνει κενό, το Lutris θα εκκινήσει το προεπιλεγμένο πρόγραμμα περιήγησης (xdg-open).

en: Select the folder where the disc is mounted
el: Επιλέξτε το φάκελο όπου είναι τοποθετημένος ο δίσκος

en: Select the setup file
el: Επιλέξτε το αρχείο εγκατάστασης

en: Select which Steam account is used for Lutris integration and creating Steam shortcuts.
el: Επιλέξτε ποιος λογαριασμός Steam χρησιμοποιείται για την ενσωμάτωση του Lutris και τη δημιουργία συντομεύσεων Steam.

en: Selects language (en, de, fr, it, pt, es, jp, zh, kr, se, gb, hb, ru, cz)
el: Επιλέγει γλώσσα (en, de, fr, it, pt,el, es, jp, zh, kr, se, gb, hb, ru, cz)

en: Selects output sample rate in Hz.
el: Επιλογή του ρυθμού δειγματοληψίας εξόδου σε Hz.

en: Set a custom frames per second limit.
    If unspecified, the default is 60 FPS.
    Set to 0 to disable the frame limiter.
el: Ορισμός ενός προσαρμοσμένου ορίου καρέ ανά δευτερόλεπτο.
    Εάν δεν καθοριστεί, η προεπιλογή είναι 60 FPS.
    Ορίστε την τιμή 0 για να απενεργοποιήσετε τον περιοριστή καρέ.

en: Set a frame-rate limit for gamescope specified in frames per second.
el: Ορισμός ενός ορίου ρυθμού καρέ για το gamescope που καθορίζεται σε καρέ ανά δευτερόλεπτο (-r).

en: Set additional flags for gamescope (if available).
    See 'gamescope --help' for a full list of options.
el: Ορίστε πρόσθετες σημαίες για το gamescope (εάν είναι διαθέσιμες).
    Δείτε το 'gamescope --help' για μια πλήρη λίστα επιλογών.

en: Set an environment variable in the application. This overrides to the Context section from the application metadata.
el: Ορισμός μιας μεταβλητής περιβάλλοντος στην εφαρμογή. Αυτό παρακάμπτει την ενότητα Context από τα μεταδεδομένα της εφαρμογής.

en: Set custom banner
el: Ορισμός προσαρμοσμένου πανό

en: Set custom cover art
el: Ορισμός προσαρμοσμένου εξώφυλλου

en: Set custom icon
el: Ορισμός προσαρμοσμένου εικονιδίου

en: Set the environment variable PULSE_LATENCY_MSEC=60 to improve audio quality on some games
el: Ορισμός της μεταβλητής περιβάλλοντος PULSE_LATENCY_MSEC=60 για βελτίωση της ποιότητας του ήχου σε ορισμένα παιχνίδια

en: Set the folder for the cache path
el: Ορίστε το φάκελο για τη διαδρομή της προσωρινής μνήμης

en: Set the maximum resolution used by the game.
    
    <b>Custom Resolutions:</b> (width)x(height)
el: Ορισμός της μέγιστης ανάλυσης που χρησιμοποιείται από το παιχνίδι (-w, -h).
    
    <b>Προσαρμοσμένη ανάλυση:</b> (πλάτος)x(ύψος)

en: Set the resolution used by gamescope.
    Resizing the gamescope window will update these settings.
    
    <b>Custom Resolutions:</b> (width)x(height)
el: Ορισμός της μέγιστης ανάλυσης που χρησιμοποιείται από το gamescope
    Η αλλαγή μεγέθους του παραθύρου του gamescope θα ενημερώσει αυτές τις ρυθμίσεις.
    
    <b>Προσαρμοσμένη ανάλυση:</b> (πλάτος)x(ύψος)

en: Set the speed of the emulated floppy drives, in percent. For example, you can specify 800 to get an 8x increase in speed. Use 0 to specify turbo mode. Turbo mode means that all floppy operations complete immediately. The default is 100 for most models.
el: Ορισμός της ταχύτητας των εξομοιωμένων μονάδων δισκέτας, σε ποσοστό επί τοις εκατό. Για παράδειγμα, μπορείτε να ορίσετε 800 για να έχετε 8x αύξηση της ταχύτητας. Χρησιμοποιήστε το 0 για να καθορίσετε τη λειτουργία τούρμπο. Η λειτουργία τούρμπο σημαίνει ότι όλες οι λειτουργίες δισκέτας ολοκληρώνονται αμέσως. Η προεπιλογή είναι 100 για τα περισσότερα μοντέλα.

en: Set volume to 0 to disable floppy drive clicks when the drive is empty. Max volume is 100.
el: Ορισμός τόμου σε 0 για απενεργοποίηση των κλικ της μονάδας δισκέτας όταν η μονάδα είναι άδεια. Ο μέγιστος όγκος είναι 100.

en: Sets WINEDLLOVERRIDES when launching the game.
el: Ορισμός WINEDLLOVERRIDES κατά την εκκίνηση του παιχνιδιού.

en: Sets debug verbosity level
el: Ορισμός επιπέδου λεπτομέρειας εντοπισμού σφαλμάτων

en: Sets frames per second limit (0 - 100) for Grim Fandango or Escape from Monkey Island (default: 60).
el: Ορισμός ορίου καρέ ανά δευτερόλεπτο (0 - 100) για το Grim Fandango ή το Escape from Monkey Island (προεπιλογή: 60).

en: Sets internal Digital iMuse tempo (10 - 100) per second (default: 10)
el: Ορισμός εσωτερικού ρυθμού Digital iMuse (10 - 100) ανά δευτερόλεπτο (προεπιλογή: 10)

en: Sets margin and padding to zero on &lt;html&gt; and &lt;body&gt; elements.
el: Καθορίζει το περιθώριο και το γέμισμα στο μηδέν για τα στοιχεία &lt;html&gt; και &lt;body&gt;.

en: Sets music tempo (in percent, 50-200) for SCUMM games (default: 100)
el: Ορισμός ρυθμού μουσικής (σε ποσοστό, 50-200) για παιχνίδια SCUMM (προεπιλογή: 100)

en: Sets talk speed for games (default: 60)
el: Ορισμός ταχύτητας ομιλίας για παιχνίδια (προεπιλογή: 60)

en: Sets the gain for MIDI playback. 0-1000 (default: 100)
el: Ρύθμιση της ενίσχυσης για την αναπαραγωγή MIDI. 0-1000 (προεπιλογή: 100)

en: Sets the music volume, 0-255 (default: 192)
el: Ρύθμιση της έντασης της μουσικής, 0-255 (προεπιλογή: 192)

en: Sets the sfx volume, 0-255 (default: 192)
el: Ορισμός της έντασης ήχου sfx, 0-255 (προεπιλογή: 192)

en: Sets the speech volume, 0-255 (default: 192)
el: Ορισμός της έντασης ομιλίας, 0-255 (προεπιλογή: 192)

en: Setup file
el: Αρχείο εγκατάστασης

en: Show FPS
el: Εμφάνιση FPS

en: Show Lutris
el: Εμφάνιση Lutris

en: Show Side _Panel
el: Εμφάνιση Πλευρικού _Πανελ

en: Show Tray Icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου στην γραμμή εργασιών

en: Show _Hidden Games
el: Εμφάνιση _Κρυφών παιχνιδιών

en: Show advanced options
el: Εμφάνιση επιλογών για προχωρημένους

en: Show crash dialogs
el: Εμφάνιση διαλόγων κατάρρευσης

en: Show debug messages
el: Εμφάνιση μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης

en: Show logs
el: Εμφάνιση αρχείων καταγραφής

en: Show statistics about a game saves
el: Εμφάνιση στατιστικών στοιχείων σχετικά με τις αποθηκεύσεις ενός παιχνιδιού

en: Show this runner in the side panel if it is installed or available through Flatpak.
el: Εμφανίστε αυτόν τον δρομέα στον πλευρικό πίνακα, εάν είναι εγκατεστημένος ή διαθέσιμος μέσω του Flatpak.

en: Showing <b>%s</b> results
el: Εμφάνιση <b>%s</b> αποτελεσμάτων

en: Showing games using %s
el: Εμφάνιση παιχνιδιών που χρησιμοποιούν %s

en: Shut down DOSBox when the game is quit.
el: Τερματισμός του DOSBox όταν τερματίζεται το παιχνίδι.

en: Side Panel
el: Πλευρικό πάνελ

en: Skill
el: Δεξιότητα

en: Skip the title scene and load SaveXX.lsd.
    Set to 0 to disable.
el: Παράλειψη της σκηνής τίτλου και φόρτωση του SaveXX.lsd. Ορισμός σε '0' για απενεργοποίηση.

en: Skip the title scene and start a new game directly.
el: Παράλειψη της σκηνής τίτλου και άμεση έναρξη ενός νέου παιχνιδιού.

en: Snapshot
el: Στιγμιότυπο

en: Software
el: Λογισμικό

en: Some games don't restore your screen resolution when 
    closed or when they crash. This is when this option comes 
    into play to save your bacon.
el: Ορισμένα παιχνίδια δεν αποκαθιστούν την ανάλυση της οθόνης σας όταν 
    κλείσουν ή όταν κρασάρουν. Τότε είναι που έρχεται αυτή η επιλογή 
    για να σας σώσει το κεφάλι.

en: Some of the game directories cannot be removed because they are protected.
el: Ορισμένοι από τους καταλόγους του παιχνιδιού δεν μπορούν να αφαιρεθούν επειδή είναι προστατευμένοι.

en: Some of the game directories cannot be removed because they are shared with other games that you are not removing.
el: Ορισμένοι από τους καταλόγους παιχνιδιών δεν μπορούν να αφαιρεθούν επειδή χρησιμοποιούνται από κοινού με άλλα παιχνίδια που δεν αφαιρείτε.

en: Sony PlayStation Vita emulator
el: Εξομοιωτής Sony PlayStation Vita

en: Sort Installed First
el: Ταξινόμηση εγκατεστημένων πρώτα

en: Sort name
el: Όνομα ταξινόμησης

en: Sound device
el: Συσκευή ήχου

en: Sound driver
el: Πρόγραμμα οδήγησης ήχου

en: Soundfont
el: Ηχητικό σύμβολο

en: Soundfont in sf2 format to use when playing MIDI files.
el: Soundfont σε μορφή sf2 για χρήση κατά την αναπαραγωγή αρχείων MIDI.

en: Source does not exist: %s
el: Η πηγή δεν υπάρχει: %s

en: Source:
el: Πηγή:

en: Sources
el: Πηγές

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Specifes platform of game. Allowed values: 2gs, 3do, acorn, amiga, atari, c64, fmtowns, nes, mac, pc pc98, pce, segacd, wii, windows
el: Ορισμός της πλατφόρμας του παιχνιδιού. Επιτρεπόμενες τιμές: 2gs, 3do, acorn, amiga, atari, c64, fmtowns, nes, mac, pc pc98, pce, segacd, wii, windows

en: Specifies the device ScummVM uses to output audio.
el: Ορισμός της συσκευής που χρησιμοποιεί το ScummVM για την έξοδο ήχου.

en: Specifies the path to a soundfont file.
el: Ορισμός της διαδρομής προς ένα αρχείο soundfont.

en: Specify how much Fast Memory the Amiga model should have.
el: Καθορίστε πόση ταχεία μνήμη θα πρέπει να διαθέτει το μοντέλο Amiga.

en: Specify the Amiga model you want to emulate.
el: Καθορίστε το μοντέλο Amiga που θέλετε να εξομοιώσετε.

en: Speech volume
el: Ένταση ομιλίας

en: Start DOSBox with the options specified in this file. 
    It can have a section in which you can put commands to execute on startup. Read DOSBox's documentation for more information.
el: Ξεκινήστε το DOSBox με τις επιλογές που καθορίζονται σε αυτό το αρχείο. 
    Μπορεί να έχει ένα τμήμα στο οποίο μπορείτε να τοποθετήσετε εντολές που θα εκτελούνται κατά την εκκίνηση. Διαβάστε την τεκμηρίωση του DOSBox για περισσότερες πληροφορίες.

en: Start Steam in Big Picture mode
el: Εκκίνηση του Steam στη λειτουργία Big Picture

en: Start Steam with LSI
el: Ξεκινήστε το Steam με το LSI

en: Start a battle test with the specified monster party.
el: Ξεκινήστε μια δοκιμή μάχης με την καθορισμένη ομάδα τεράτων.

en: Start in fullscreen mode.
el: Εκκίνηση σε λειτουργία πλήρους οθόνης.

en: Start in splore mode
el: Έναρξη στη λειτουργία splore

en: Start map ID
el: Αναγνωριστικό χάρτη έναρξης

en: Start party
el: Έναρξη πάρτι

en: Start position
el: Θέση εκκίνησης

en: Start the emulator in fullscreen mode.
el: Εκκίνηση του εξομοιωτή σε λειτουργία πλήρους οθόνης.

en: Starts demo mode of Maniac Mansion or The 7th Guest
el: Εκκίνηση της λειτουργίας δοκιμής του Maniac Mansion ή του The 7th Guest

en: Starts the game on the given map.
el: Εκκινεί το παιχνίδι στον δεδομένο χάρτη.

en: Steam AppID not provided
el: Το αναγνωριστικό εφαρμογής Steam δεν παρέχεται

en: Steam accounts
el: Λογαριασμοί Steam

en: Steam for Linux installation is not handled by Lutris.
    Please go to <a href='http://steampowered.com'>http://steampowered.com</a> or install Steam with the package provided by your distribution.
el: Η εγκατάσταση του Steam για Linux δεν γίνεται από το Lutris.
    Παρακαλώ μεταβείτε στη διεύθυνση<a href='http://steampowered.com'>http://steampowered.com</a>ή εγκαταστήστε το Steam με το πακέτο που παρέχεται από τη διανομή σας.

en: Steam for Windows
el: Steam για τα Windows

en: Steam game <b>{appid}</b>
el: Παιχνίδι Steam <b>{appid}</b>

en: Stop
el: Διακοπή

en: Storage
el: Χώρος αποθήκευσης

en: Storage type
el: Τύπος αποθηκευτικού χώρου

en: Stretch
el: Τέντωμα

en: Stretch mode
el: Λειτουργία τεντώματος

en: Stretched
el: Τεντωμένο

en: Submit an issue
el: Υποβολή προβλήματος

en: Super Nintendo emulator
el: Εξομοιωτής Super Nintendo

en: Super Nintendo games were made for 4:3 screens with rectangular pixels, but modern screens have square pixels, which results in a vertically squeezed image. This option corrects this by displaying rectangular pixels.
el: Τα παιχνίδια του Super Nintendo ήταν φτιαγμένα για οθόνες 4:3 με ορθογώνια εικονοστοιχεία, αλλά οι σύγχρονες οθόνες έχουν τετράγωνα εικονοστοιχεία, με αποτέλεσμα η εικόνα να συμπιέζεται κάθετα. Αυτή η επιλογή το διορθώνει αυτό εμφανίζοντας ορθογώνια εικονοστοιχεία.

en: Switch off to disable VSync and use the FPS limit.
el: Απενεργοποιήστε για να διακόψετε το VSync και να χρησιμοποιήσετε το όριο FPS.

en: Switch off to disable audio.
el: Απενεργοποίηση για να διακόψετε τον ήχο.

en: Switch off to disable support for the Runtime Package (RTP).
el: Απενεργοποίηση για να απενεργοποιήσετε την υποστήριξη του πακέτου χρόνου εκτέλεσης (RTP).

en: Switch on to use /usr/bin/winetricks for winetricks.
el: Ενεργοποίηση της χρήσης του /usr/bin/winetricks για το winetricks.

en: Switch resolution to
el: Εναλλαγή ανάλυσης σε

en: Switch to US keyboard QWERTY layout while game is running
el: Εναλλαγή σε διάταξη QWERTY αμερικανικού πληκτρολογίου ενώ το παιχνίδι εκτελείται

en: Switch to US keyboard layout
el: Εναλλαγή σε διάταξη πληκτρολογίου ΗΠΑ

en: Switch to this screen resolution while the game is running.
el: Εναλλαγή σε αυτή την ανάλυση οθόνης κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης του παιχνιδιού.

en: Sync Again
el: Επανασυγχρονισμός

en: Synchronize library?
el: Συγχρονισμός βιβλιοθήκης;

en: System
el: Σύστημα

en: System ({})
el: Σύστημα ({})

en: System Language
el: Γλώσσα συστήματος

en: System information
el: Πληροφορίες συστήματος

en: System options
el: Επιλογές συστήματος

en: TOS is the operating system of the Atari ST and is necessary to run applications with the best fidelity, minimizing risks of issues.
    TOS 1.02 is recommended for games.
el: Το TOS είναι το λειτουργικό σύστημα του Atari ST και είναι απαραίτητο για την εκτέλεση εφαρμογών με την καλύτερη δυνατή πιστότητα, ελαχιστοποιώντας τους κινδύνους προβλημάτων.
    Το TOS 1.02 συνιστάται για τα παιχνίδια.

en: Talk speed
el: Ταχύτητα ομιλίας

en: Tells DOSBox to launch the game in fullscreen.
el: Καθορίζει στο DOSBox να ξεκινήσει το παιχνίδι σε πλήρη οθόνη.

en: Tells ScummVM that the MIDI device is a GS device that has an MT-32 map, such as an SC-55, SC-88 or SC-8820.
el: Το ScummVM ενημερώνεται ότι η συσκευή MIDI είναι μια συσκευή GS που διαθέτει χάρτη MT-32, όπως ένα SC-55, SC-88 ή SC-8820.

en: Tells ScummVM that the MIDI device is an actual Roland MT-32, LAPC-I, CM-64, CM-32L, CM-500 or other MT-32 device.
el: Το ScummVM ενημερώνετε ότι η συσκευή MIDI είναι μια πραγματική συσκευή Roland MT-32, LAPC-I, CM-64, CM-32L, CM-500 ή άλλη συσκευή MT-32.

en: Test play
el: Δοκιμαστικό παιχνίδι

en: Text based games
el: Παιχνίδια κειμένου

en: Text based games emulator
el: Εξομοιωτής παιχνιδιών κειμένου

en: Thai
el: Ταϊλανδέζικα

en: The '%s' launch option will be used for this game
el: Η επιλογή εκκίνησης '%s' θα χρησιμοποιηθεί για αυτό το παιχνίδι

en: The CONF, EXE, COM or BAT file to launch.
    If the executable is managed in the config file, this should be the config file, instead specifying it in 'Configuration file'.
el: Το CONF, EXE, COM ή BAT αρχείο που θα εκκινηθεί.
    Εάν η διαχείριση του εκτελέσιμου αρχείου γίνεται στο αρχείο ρυθμίσεων, αυτό θα πρέπει να είναι το αρχείο ρυθμίσεων, αντί να το καθορίσετε στο 'Αρχείο ρυθμίσεων'.

en: The DPI to be used if 'Enable DPI Scaling' is turned on.
    If blank or 'auto', Lutris will auto-detect this.
el: Το DPI που θα χρησιμοποιηθεί εάν είναι ενεργοποιημένο το 'Enable DPI Scaling' (Ενεργοποίηση κλιμάκωσης DPI).
    Αν είναι κενό ή 'auto', το Lutris θα το εντοπίσει αυτόματα.

en: The Flatpak executable could not be found.
el: Το εκτελέσιμο αρχείο Flatpak δεν βρέθηκε.

en: The Lutris Runtime loads some libraries before running the game, which can cause some incompatibilities in some cases. Check this option to disable it.
el: Το Lutris Runtime φορτώνει ορισμένες βιβλιοθήκες πριν από την εκτέλεση του παιχνιδιού, γεγονός που μπορεί να προκαλέσει ασυμβατότητες σε ορισμένες περιπτώσεις. Τσεκάρετε αυτή την επιλογή για να την απενεργοποιήσετε.

en: The Lutris team
el: Η ομάδα του Lutris

en: The Vita App has no Title ID set
el: Η εφαρμογή Vita App δεν έχει ορίσει αναγνωριστικό τίτλου

en: The Wine executable at '%s' is missing.
el: Το εκτελέσιμο αρχείο Wine στη διεύθυνση '%s' λείπει.

en: The Wine executable to be used if you have selected "Custom" as the Wine version.
el: Το εκτελέσιμο αρχείο του Wine που θα χρησιμοποιηθεί αν έχετε επιλέξει " Προσαρμοσμένη " ως έκδοση του Wine.

en: The Wine version must be specified.
el: Πρέπει να καθοριστεί η έκδοση του Wine.

en: The additional floppy disk image(s).
el: Η(οι) πρόσθετη(-ες) εικόνα(-ες) δισκέτας.

en: The algorithm used to scale up the game's base resolution, resulting in different visual styles.
el: Ο αλγόριθμος που χρησιμοποιείται για την αναβάθμιση της βασικής ανάλυσης του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα διαφορετικά οπτικά στυλ.

en: The application ID can be retrieved from the game's page at steampowered.com. Example: 235320 is the app ID for <i>Original War</i> in: 
    http://store.steampowered.com/app/<b>235320</b>/
el: Το αναγνωριστικό της εφαρμογής μπορεί να ανακτηθεί από τη σελίδα του παιχνιδιού στο steampowered.com. Παράδειγμα: 235320 είναι το αναγνωριστικό της εφαρμογής για το <i>Original War</i> στο: 
    http://store.steampowered.com/app/<b>235320</b>/

en: The application's unique three-part identifier (tld.domain.app).
el: Το μοναδικό τριμερές αναγνωριστικό της εφαρμογής (tld.domain.app).

en: The architecture of the Windows environment
el: Η αρχιτεκτονική του περιβάλλοντος των Windows

en: The architecture to run. See flatpak --supported-arches for architectures supported by the host.
el: Η αρχιτεκτονική για να τρέξει. Ανατρέξτε στην ενότητα flatpak --supported-arches για τις αρχιτεκτονικές που υποστηρίζονται από τον κεντρικό υπολογιστή.

en: The branch to use.
el: Ο κλάδος που θα χρησιμοποιηθεί.

en: The command "%s" does not exist.
el: Η εντολή "%s" δεν υπάρχει.

en: The command to run instead of the one listed in the application metadata.
el: Η εντολή που θα εκτελεστεί αντί αυτής που αναφέρεται στα μεταδεδομένα της εφαρμογής.

en: The default folder where you install your games.
el: Ο προεπιλεγμένος φάκελος εγκατάστασης παιχνιδιών.

en: The default launch option will be used for this game
el: Η προεπιλεγμένη επιλογή εκκίνησης θα χρησιμοποιηθεί για αυτό το παιχνίδι

en: The directory in which the game lives. If installed into Cemu, this will be in the mlc directory, such as mlc/usr/title/00050000/101c9500.
el: Ο κατάλογος στον οποίο βρίσκεται το παιχνίδι. Αν εγκατασταθεί στο Cemu, θα βρίσκεται στον κατάλογο mlc, όπως mlc/usr/title/00050000/101c9500.

en: The directory to run the command in. Note that this must be a directory inside the sandbox.
el: Ο κατάλογος στον οποίο θα εκτελεστεί η εντολή. Σημειώστε ότι αυτός πρέπει να είναι ένας κατάλογος μέσα στο sandbox.

en: The directory {} could not be found
el: Ο κατάλογος {} δεν βρέθηκε

en: The download URL for the game could not be determined.
el: Η διεύθυνση URL για τη λήψη του παιχνιδιού δεν προσδιορίστηκε.

en: The emulated machine.
el: Η εξομοιωμένη μηχανή.

en: The executable '%s' could not be found.
el: Το εκτελέσιμο '%s' δεν βρέθηκε.

en: The executable at path %s can't be found, please check the destination folder.
    Some parts of the installation process may have not completed successfully.
el: Το εκτελέσιμο πρόγραμμα στη διαδρομή %s δεν μπορεί να βρεθεί, ελέγξτε το φάκελο προορισμού.
    Ορισμένα τμήματα της διαδικασίας εγκατάστασης ενδέχεται να μην έχουν ολοκληρωθεί με επιτυχία.

en: The file %s does not exist, 
    verify the game's configuration.
el: Το αρχείο %s δεν υπάρχει, 
    επαληθεύστε τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού.

en: The file %s is not executable
el: Το αρχείο %s δεν είναι εκτελέσιμο

en: The file {} could not be found
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του αρχείου {}

en: The following fields have invalid values:
el: Τα ακόλουθα πεδία έχουν μη έγκυρες τιμές:

en: The following {arch} libraries are required but are not installed on your system:
    {libs}
el: Οι ακόλουθες βιβλιοθήκες {arch} απαιτούνται αλλά δεν είναι εγκατεστημένες στο σύστημά σας:
    {libs}

en: The full address of the game's web page or path to a HTML file.
el: Η πλήρης διεύθυνση της ιστοσελίδας του παιχνιδιού ή η διαδρομή προς ένα αρχείο HTML.

en: The game data, commonly called a ROM image.
el: Τα δεδομένα του παιχνιδιού, κοινώς αποκαλούμενα είδωλο ROM.

en: The game data, commonly called a ROM image.
    Supported formats: SMS and GG files. ZIP compressed ROMs are supported.
el: Τα δεδομένα του παιχνιδιού, κοινώς αποκαλούμενα είδωλο ROM.
    Υποστηριζόμενες μορφές: SMS και αρχεία GG. Υποστηρίζονται συμπιεσμένα αρχεία ROM ZIP.

en: The game data, commonly called a ROM image.
    Supported formats: X64, D64, G64, P64, D67, D71, D81, D80, D82, D1M, D2M, D4M, T46, P00 and CRT.
el: Τα δεδομένα του παιχνιδιού, κοινώς αποκαλούμενα εικόνα ROM.
    Υποστηριζόμενες μορφές: D64, G64, P64, D67, D71, D81, D80, D82, D1M, D2M, D4M, T46, P00 και CRT.

en: The game data, commonly called a ROM image. 
    Mednafen supports GZIP and ZIP compressed ROMs.
el: Τα δεδομένα του παιχνιδιού, που συνήθως αποκαλούνται είδωλα ROM. 
    Η Mednafen υποστηρίζει συμπιεσμένες ROMs GZIP και ZIP.

en: The game data, commonly called a ROM image. 
    Supported formats: ATR, XFD, DCM, ATR.GZ, XFD.GZ and PRO.
el: Τα δεδομένα του παιχνιδιού, κοινώς αποκαλούμενα εικόνα ROM. 
    Υποστηριζόμενες μορφές: ATR, XFD, DCM, ATR.GZ, XFD.GZ και PRO.

en: The game data, commonly called a ROM image. 
    Supported formats: ROM, BIN+CFG, INT, ITV 
    The file extension must be lower-case.
el: Τα δεδομένα του παιχνιδιού, κοινώς αποκαλούμενα ως είδωλο ROM. 
    Υποστηριζόμενες μορφές: INT, ITV 
    Η επέκταση του αρχείου πρέπει να είναι πεζή.

en: The game data, commonly called a WAD file.
el: Τα δεδομένα του παιχνιδιού, που συνήθως ονομάζονται WAD.

en: The game data.
    Supported formats: ISO, CDI
el: Τα δεδομένα του παιχνιδιού.
    Υποστηριζόμενες μορφές: ISO, CDI

en: The game has no location currently set, so it can't be moved.
el: Στο παιχνίδι δεν έχει οριστεί τοποθεσία, επομένως δεν μπορεί να μετακινηθεί.

en: The game's main EXE file
el: Το κύριο αρχείο EXE του παιχνιδιού

en: The game's main executable file
el: Το κύριο εκτελέσιμο αρχείο του παιχνιδιού

en: The initial size of the game window when not opened.
el: Το αρχικό μέγεθος του παραθύρου του παιχνιδιού όταν δεν είναι ανοιχτό.

en: The initial size of the game window.
el: Το αρχικό μέγεθος του πλαισίου του παιχνιδιού.

en: The installer does not specify the libretro 'core' version.
el: Ο εγκαταστάτης δεν καθορίζει την έκδοση 'πυρήνα' της libretro.

en: The key '%s' could not be found.
el: Το κλειδί '%s' δεν βρέθηκε.

en: The location '%s' does not exist, perhaps the files have already been moved?
el: Η τοποθεσία '%s' δεν υπάρχει, ίσως τα αρχεία έχουν ήδη μετακινηθεί;

en: The location where the game is run from.
    By default, Lutris uses the directory of the executable.
el: Η τοποθεσία από την οποία διεξάγεται το παιχνίδι.
    Από προεπιλογή, το Lutris χρησιμοποιεί τον κατάλογο του εκτελέσιμου αρχείου.

en: The main floppy disk file with the game data. 
    FS-UAE supports floppy images in multiple file formats: ADF, IPF, DMS are the most common. ADZ (compressed ADF) and ADFs in zip files are a also supported.
    Files ending in .hdf will be mounted as hard drives and ISOs can be used for Amiga CD32 and CDTV models.
el: Το κύριο αρχείο δισκέτας με τα δεδομένα του παιχνιδιού. 
    Το FS-UAE υποστηρίζει εικόνες δισκέτας σε πολλές μορφές αρχείων: ADF, IPF, DMS είναι οι πιο συνηθισμένες. Υποστηρίζονται επίσης το ADZ (συμπιεσμένο ADF) και τα ADF σε αρχεία zip.
    Τα αρχεία που τελειώνουν σε .hdf θα προσαρτηθούν ως σκληροί δίσκοι και τα ISO μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τα μοντέλα Amiga CD32 και CDTV.

en: The path '%s' is not set. please set it in the options.
el: Η διαδρομή '%s' δεν έχει οριστεί. παρακαλούμε να το ορίσετε στις ρυθμίσεις.

en: The platform '%s' is unknown to Lutris.
el: Η πλατφόρμα '%s' είναι άγνωστη στη Lutris.

en: The prefix used by Wine.
    It's a directory containing a set of files and folders making up a confined Windows environment.
el: Το πρόθεμα που χρησιμοποιείται από το Wine.
    Είναι ένας κατάλογος που περιέχει ένα σύνολο αρχείων και φακέλων που συνθέτουν ένα περιορισμένο περιβάλλον των Windows.

en: The required file '%s' could not be located.
el: Το απαιτούμενο αρχείο '%s' δεν εντοπίστηκε.

en: The required game '%s' could not be found.
el: Το ζητούμενο παιχνίδι '%s' δεν βρέθηκε.

en: The required runner '%s' is not installed.
el: Ο απαιτούμενος δρομέας '%s' δεν είναι εγκατεστημένος.

en: The required runner is not installed.
    Do you wish to install it now?
el: Το απαιτούμενο πρόγραμμα εκτέλεσης δεν είναι εγκατεστημένο.
    Θέλετε να τον εγκαταστήσετε τώρα;

en: The runner configuration does not specify a Wine version.
el: Η ρύθμιση παραμέτρων του δρομέα δεν καθορίζει την έκδοση του Wine.

en: The runner could not find a command or exe to use for this configuration.
el: Το πρόγραμμα εκτέλεσης δεν μπόρεσε να βρει μια εντολή ή ένα exe για να χρησιμοποιήσει αυτή τη διαμόρφωση.

en: The selected terminal application could not be launched:
    %s
el: Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση της επιλεγμένης εφαρμογής τερματικού:
    %s

en: The size of the virtual desktop in pixels.
el: Το μέγεθος της εικονικής επιφάνειας εργασίας σε pixels.

en: The terminal emulator used with the CLI mode. Choose from the list of detected terminal apps or enter the terminal's command or path.
el: Εξομοιωτής τερματικού που χρησιμοποιείται με τη λειτουργία CLI. Επιλογή από τη λίστα των εφαρμογών τερματικού που εντοπίστηκαν ή εισαγωγή της εντολής ή της διαδρομής του τερματικού.

en: The version of Wine used to launch the game.
    Using the last version is generally recommended, but some games work better on older versions.
el: Η έκδοση του Wine που χρησιμοποιείται για την εκκίνηση του παιχνιδιού.
    Γενικά συνιστάται η χρήση της τελευταίας έκδοσης, αλλά ορισμένα παιχνίδια λειτουργούν καλύτερα με παλαιότερες εκδόσεις.

en: The web address is empty, 
    verify the game's configuration.
el: Η διαδικτυακή διεύθυνση είναι κενή, 
    επαληθεύστε τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού.

en: The window has no borders/frame.
el: Το παράθυρο δεν έχει σύνορα/πλαίσιο.

en: The {param} parameter is mandatory for the {cmd} command
el: Η παράμετρος {param} είναι υποχρεωτική για την εντολή {cmd}

en: This ROM could not be identified.
el: Αυτή η ROM δεν μπόρεσε να ταυτοποιηθεί.

en: This also disables default keyboard shortcuts, like copy/paste and fullscreen toggling.
el: Αυτό απενεργοποιεί επίσης τις προεπιλεγμένες συντομεύσεις πληκτρολογίου, όπως η αντιγραφή/επικόλληση και η εναλλαγή πλήρους οθόνης.

en: This folder will be scanned for games previously installed with Lutris.
    
    Folder names have to match their corresponding Lutris ID, each matching IDwill be queried for existing install script to provide for exe locations.
    
    Click 'Continue' to start scanning and import games
el: Αυτός ο φάκελος θα σαρωθεί για παιχνίδια που έχουν εγκατασταθεί προηγουμένως με το Lutris.
    
    Τα ονόματα των φακέλων πρέπει να ταιριάζουν με το αντίστοιχο αναγνωριστικό Lutris, κάθε αναγνωριστικό που ταιριάζει θα αναζητηθεί για υπάρχον δέσμη ενεργειών εγκατάστασης για να παρέχει θέσεις exe
    
    Κάντε κλικ στο 'Συνέχεια' για να ξεκινήσετε τη σάρωση και την εισαγωγή παιχνιδιών

en: This game has extra content. 
    Select which one you want and they will be available in the 'extras' folder where the game is installed.
el: Αυτό το παιχνίδι έχει επιπλέον περιεχόμενο. 
    Επιλέξτε ποιο θέλετε και θα είναι διαθέσιμο στο φάκελο 'extras' όπου είναι εγκατεστημένο το παιχνίδι.

en: This game has no executable set. The install process didn't finish properly.
el: Αυτό το παιχνίδι δεν έχει προκαθορισμένο εκτελέσιμο Η διαδικασία εγκατάστασης δεν ολοκληρώθηκε σωστά.

en: This game has no installation directory
el: Αυτό το παιχνίδι δεν έχει κατάλογο εγκατάστασης

en: This game requires %s.
el: Αυτό το παιχνίδι απαιτεί %s.

en: This game requires %s. Do you want to install it?
el: Αυτό το παιχνίδι απαιτεί %s. Θέλετε να το εγκαταστήσετε;

en: This installer doesn't have a 'script' section
el: Αυτός ο εγκαταστάτης δεν έχει τμήμα 'script'

en: This installer requires %s on your system
el: Αυτός ο εγκαταστάτης απαιτεί %s από το σύστημα σας

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό: μπορείτε να το αναδιανείμετε ή/και να το τροποποιήσετε.
    υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU, όπως δημοσιεύεται από την
    το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού, είτε την έκδοση 3 της Άδειας, είτε
    (κατ' επιλογή σας) οποιαδήποτε μεταγενέστερη έκδοση.
    
    Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα ότι θα είναι χρήσιμο,
    αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ- χωρίς καν την σιωπηρή εγγύηση του
    ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ.  Βλέπε το
    GNU General Public License για περισσότερες λεπτομέρειες.
    
    Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU
    μαζί με αυτό το πρόγραμμα.  Αν όχι, δείτε <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: This service requires a game launcher. The following steps will install it.
    Once the client is installed, you can login to %s.
el: Αυτή η υπηρεσία απαιτεί έναν εκκινητή παιχνιδιών. Τα παρακάτω βήματα θα τον εγκαταστήσουν.
    Μόλις εγκατασταθεί ο πελάτης, μπορείτε να συνδεθείτε στο %s.

en: This will permanently destroy the category, but the games themselves will not be deleted.
el: Αυτό θα καταστρέψει οριστικά την κατηγορία, αλλά τα ίδια τα παιχνίδια δεν θα διαγραφούν.

en: This will remove <b>%s</b> and all associated data.
el: Αυτό θα αφαιρέσει το <b>%s</b> και όλα τα σχετικά δεδομένα.

en: Time Sync
el: Συγχρονισμός χρόνου

en: Time played:
    <b>%s</b>
el: Χρόνος παιχνιδιού:
    <b>%s</b>

en: Title ID of Installed Application
el: Αναγνωριστικό τίτλου της εγκατεστημένης εφαρμογής

en: Title ID of installed application. Eg."PCSG00042". User installed apps are located in ux0:/app/&lt;title-id&gt;.
el: Αναγνωριστικό τίτλου της εγκατεστημένης εφαρμογής. Π.χ. "PCSG00042". Οι εγκατεστημένες από τον χρήστη εφαρμογές βρίσκονται στο ux0:/app/&lt;title-id&gt;.

en: Title keys
el: Πλήκτρα τίτλου

en: Toggle View
el: Εναλλαγή προβολής

en: Tried to launch a game that isn't installed.
el: Προσπάθεια εκινησης παιχνίδιου που δεν είναι εγκατεστημένο.

en: Turbo
el: Τούρμπο

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Turn off monitors except
el: Σβήσιμο των οθονών εκτός από

en: URI to open
el: Σύνδεσμος URI για άνοιγμα

en: USA
el: ΗΠΑ

en: Ubisoft authentication has been lost: %s
el: Ο έλεγχος ταυτότητας του Ubisoft χάθηκε: %s

en: Ultra-Violence (4)
el: Υπερ-βία (4)

en: Unable to determine correct file to launch installer
el: Αδυναμία προσδιορισμού του σωστού αρχείου για την εκκίνηση του προγράμματος εγκατάστασης

en: Unable to find Antimicrox, install it or disable the Antimicrox option
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση του Antimicrox, η εγκατάστασή του ή η απενεργοποίηση της επιλογής Antimicrox

en: Unable to find Xephyr, install it or disable the Xephyr option
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση του Xephyr, εγκατάστασή του ή η απενεργοποίηση της επιλογής Xephyr

en: Unable to find executable %s
el: Αδυναμία εύρεσης του εκτελέσιμου %s

en: Unable to get files: %s
el: Αδυναμία ανάκτησης αρχείων: %s

en: Unable to get fuel.json file.
el: Αδυναμία λήψης του αρχείου fuel.json.

en: Unable to get game manifest
el: Αδυναμία λήψης του μανιφέστου του παιχνιδιού

en: Unable to get game manifest info
el: Αδυναμία λήψης πληροφοριών για το μανιφέστο του παιχνιδιού

en: Unable to get runner versions from lutris.net
el: Αδυναμία ανάκτησης εκδόσεων δρομέα από το lutris.net

en: Unable to get runner versions: %s
el: Αδυναμία ανάκτησης εκδόσεων δρομέα: %s

en: Unable to get the patches of game
el: Αδυναμία λήψης των επιδιορθώσεων του παιχνιδιού

en: Unable to refresh token, please log in again
el: Αδυναμία ανανέωσης του διακριτικού, παρακαλώ συνδεθείτε ξανά

en: Unable to register device, please log in again
el: Δεν είναι δυνατή η εγγραφή της συσκευής, παρακαλούμε συνδεθείτε ξανά

en: Unhide game from library
el: Επανεμφάνιση παιχνιδιού από τη βιβλιοθήκη

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Uninstall %d games
el: Απεγκατάσταση %d παιχνίδια

en: Uninstall %d games and remove %d games
el: Απεγκατάσταση %d παιχνιδιών και αφαίρεση %d παιχνιδιών

en: Uninstall %s
el: Απεγκατάσταση %s

en: Uninstall a Runner
el: Απεγκατάσταση ενός δρομέα

en: Uninstall the game before deleting
el: Απεγκατάσταση του παιχνιδιού πριν από τη διαγραφή

en: Uninstalled games that you remove from the library will no longer appear in the 'Games' view, but those that remain will retain their playtime data.
el: Τα μη εγκατεστημένα παιχνίδια που αφαιρείτε από τη βιβλιοθήκη δεν θα εμφανίζονται πλέον στην προβολή "Παιχνίδια", αλλά εκείνα που παραμένουν θα διατηρούν τα δεδομένα του χρόνου παιχνιδιού τους.

en: Uninstalling games
el: Απεγκατάσταση παιχνιδιών

en: Unknown compression algorithm found in manifest
el: Άγνωστος αλγόριθμος συμπίεσης βρέθηκε στο manifest

en: Updated %s
el: Ενημερώθηκε %s

en: Updated:
el: Ενημερώθηκαν:

en: Updates
el: Ενημερώσεις

en: Updates are already being downloaded and installed.
el: Οι ενημερώσεις έχουν ήδη ληφθεί και εγκατασταθεί.

en: Updating %s
el: Ενημέρωση %s

en: Upload saves
el: Ανέβασμα αποθηκεύσεων

en: Use AMD FidelityFX™ Super Resolution 1.0 for upscaling.
    Upscaler sharpness from 0 (max) to 20 (min).
el: Χρήση του AMD FidelityFX™ Super Resolution 1.0 για κλιμάκωση (-U).
    Κλιμάκωση της ευκρίνειας από 0 (μέγιστο) έως 20 (ελάχιστο).

en: Use BIOS file?
el: Χρήση αρχείου BIOS;

en: Use Cache
el: Χρήση προσωρινής μνήμης

en: Use DXVK to increase compatibility and performance in Direct3D 11, 10 and 9 applications by translating their calls to Vulkan.
el: Χρήση του DXVK για την αύξηση της συμβατότητας και των επιδόσεων σε εφαρμογές Direct3D 11, 10 και 9 με τη μετάφραση των εκκλήσεών τους σε Vulkan.

en: Use FSR to upscale the game window to native resolution.
    Requires Lutris Wine FShack >= 6.13 and setting the game to a lower resolution.
    Does not work with games running in borderless window mode or that perform their own upscaling.
el: Χρήση του FSR για την κλιμάκωση του παραθύρου του παιχνιδιού σε εγγενή ανάλυση.
    Απαιτεί Lutris Wine FShack >= 6.13 και ρύθμιση του παιχνιδιού σε χαμηλότερη ανάλυση.
    Δεν λειτουργεί με παιχνίδια που εκτελούνται σε λειτουργία παραθύρου χωρίς περιθώρια ή που εκτελούν τη δική τους αναπροσαρμογή κλίμακας.

en: Use VKD3D to enable support for Direct3D 12 applications by translating their calls to Vulkan.
el: Χρήση του VKD3D για να ενεργοποιήσετε την υποστήριξη εφαρμογών Direct3D 12 μεταφράζοντας τις εκκλήσεις τους σε Vulkan.

en: Use Xephyr
el: Χρήση Xephyr

en: Use alternate intro
el: Χρήση εναλλακτικής εισήγησης

en: Use dark theme (requires dark theme variant for Gtk)
el: Χρήση σκοτεινού θέματος (απαιτεί παραλλαγή σκοτεινού θέματος για το Gtk)

en: Use default Mednafen controller configuration
el: Χρήση προεπιλεγμένης διαμόρφωσης ελεγκτή Mednafen

en: Use gamescope to draw the game window isolated from your desktop.
    Toggle fullscreen: Super + F
el: Χρήση του gamescope για τη σχεδίαση του παραθύρου του παιχνιδιού απομονωμένου από την επιφάνεια εργασίας σας.
    Εναλλαγή πλήρους οθόνης:Super+ F

en: Use joysticks
el: Χρήση χειριστηρίων

en: Use only for the rare games or mods requiring the Windows version of Steam
el: Χρησιμοποιήστε το μόνο για τα σπάνια παιχνίδια ή mods που απαιτούν την έκδοση Windows του Steam

en: Use premium version?
el: Χρήση premium έκδοσης;

en: Use system winetricks
el: Χρήση winetricks συστήματος

en: Use this option to enable a graphics card. This option is none by default, in which case only chipset graphics (OCS/ECS/AGA) support is available.
el: Χρήση της επιλογής αυτής για να ενεργοποιηθεί μια κάρτα γραφικών. Αυτή η επιλογή είναι μηδενική από προεπιλογή, οπότε είναι διαθέσιμη μόνο η υποστήριξη γραφικών σε chipset (OCS/ECS/AGA).

en: Use this option to override the CPU model in the emulated Amiga. All Amiga models imply a default CPU model, so you only need to use this option if you want to use another CPU.
el: Χρήση της επιλογής αυτής για να παρακάμψετε το μοντέλο της CPU στην εξομοιωμένη Amiga. Όλα τα μοντέλα Amiga υπονοούν ένα προεπιλεγμένο μοντέλο CPU, οπότε χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε αυτή την επιλογή μόνο αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε άλλη CPU.

en: Used to load a user-created configuration file. If specified, the file must contain the wad directory list or launch will fail.
el: Χρησιμοποιείται για τη φόρτωση ενός αρχείου ρυθμίσεων που έχει δημιουργήσει ο χρήστης. Εάν καθοριστεί, το αρχείο πρέπει να περιέχει τη λίστα καταλόγων wad, αλλιώς η εκκίνηση θα αποτύχει.

en: Used to load one or more PWAD files which generally contain user-created levels.
el: Χρήση για τη φόρτωση ενός ή περισσότερων αρχείων PWAD, τα οποία γενικά περιέχουν τα επίπεδα που έχει δημιουργήσει ο χρήστης.

en: Useful for some games and demos using the overscan technique. The Atari ST displayed borders around the screen because it was not powerful enough to display graphics in fullscreen. But people from the demo scene were able to remove them and some games made use of this technique.
el: Χρήσιμο για ορισμένα παιχνίδια και επιδείξεις που χρησιμοποιούν την τεχνική υπερσάρωσης. Το Atari ST εμφάνιζε σύνορα γύρω από την οθόνη επειδή δεν ήταν αρκετά ισχυρό για να εμφανίζει γραφικά σε πλήρη οθόνη. Όμως οι άνθρωποι από τη σκηνή δοκιμών ήταν σε θέση να τα αφαιρέσουν και ορισμένα παιχνίδια έκαναν χρήση αυτής της τεχνικής.

en: User-specified path where save files should be located.
el: Καθορισμένη από τον χρήστη διαδρομή στην οποία θα πρέπει να βρίσκονται τα αρχεία αποθήκευσης.

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Uses alternative intro for CD versions
el: Χρήση εναλλακτικής εισαγωγής για τις εκδόσεις CD

en: Uses bilinear interpolation instead of nearest neighbor resampling for the aspect ratio correction and stretch mode.
el: Χρησιμοποιεί διγραμμική παρεμβολή αντί για επαναδειγματοληψία του πλησιέστερου γειτονικού σημείου για τη διόρθωση αναλογίας διαστάσεων και τη λειτουργία τεντώματος.

en: VKD3D version
el: Έκδοση VKD3D

en: Verbose logging
el: Εκτενής καταγραφή

en: Verify status of save syncing
el: Επαλήθευση της κατάστασης συγχρονισμού αποθήκευσης

en: Version %s is not longer available
el: Η έκδοση %s δεν είναι πλέον διαθέσιμη

en: Video
el: Βίντεο

en: Video Game Preservation Platform
el: Πλατφόρμα Διατήρησης Βιντεοπαιχνιδιών

en: Video backend
el: Υποστηρικτικό σύστημα βίντεο

en: Video game preservation platform
el: Πλατφόρμα διατήρησης βιντεοπαιχνιδιών

en: Video scaler
el: Κλιμάκωση βίντεο

en: Videos
el: Βίντεο

en: View %d game | View %d games
el[0]: Προβολή %d παιχνιδιού
el[1]: Προβολή %d παιχνιδιών

en: View installer source
el: Προβολή του πηγαίου κώδικα του εγκαταστάτη

en: View on Lutris.net
el: Προβολή σε Lutris.net

en: Virtual Desktop
el: Εικονική επιφάνεια εργασίας

en: Virtual desktop resolution
el: Ανάλυση εικονικής επιφάνειας εργασίας

en: Virtual desktops cannot be enabled in Proton or GE Wine versions.
el: Οι εικονικές επιφάνειες εργασίας δεν μπορούν να ενεργοποιηθούν στις εκδόσεις Proton ή GE Wine.

en: Visible in Side Panel
el: Ορατό στον πλαϊνό πίνακα

en: Volume of the background music.
el: Ένταση της μουσικής υπόκρουσης.

en: Volume of the sound effects.
el: Ένταση των εφέ ήχου.

en: Vulkan support
el: Υποστήριξη Vulkan

en: WAD file
el: Αρχείο WAD

en: Wait for VSync
el: Αναμονή για VSync

en: Wait for pre-launch script completion
el: Αναμονή για την ολοκλήρωση της δέσμης ενεργειών πριν από την εκκίνηση

en: Waiting for response from %s
el: Αναμονή για απάντηση από το %s

en: Warn if running with a CPU governor other than performance. Set to true to disable the warning.
el: Προειδοποίηση αν εκτελείται με ρύθμιση της CPU εκτός της απόδοσης. Ορισμός σε αληθές για απενεργοποίηση της προειδοποίησης.

en: Warp to map
el: Μετακίνηση στο χάρτη

en: Web
el: Ιστός

en: Web browser arguments
el: Ορίσματα του προγράμματος περιήγησης ιστού

en: Western European
el: Δυτική Ευρώπη

en: What processes to exclude in process monitoring. For example background processes that stick around after the game has been closed.
    Space-separated list, processes including spaces can be wrapped in quotation marks.
el: Ποιες διεργασίες πρέπει να εξαιρεθούν από την παρακολούθηση διεργασιών. Για παράδειγμα, διεργασίες παρασκηνίου που παραμένουν μετά το κλείσιμο του παιχνιδιού.
    Λίστα διαχωρισμένη με κενά, οι διεργασίες που περιλαμβάνουν κενά μπορούν να περιτυλιχθούν σε εισαγωγικά.

en: What processes to include in process monitoring. This is to override the built-in exclude list.
    Space-separated list, processes including spaces can be wrapped in quotation marks.
el: Ποιες διεργασίες πρέπει να συμπεριληφθούν στην παρακολούθηση των διεργασιών. Αυτό γίνεται για να παρακάμψετε την ενσωματωμένη λίστα αποκλεισμού.
    Λίστα διαχωρισμένη με κενά, οι διεργασίες που περιλαμβάνουν κενά μπορούν να περιτυλιχθούν σε εισαγωγικά.

en: When the runtime is enabled, prioritize the system libraries over the provided ones.
el: Όταν το πρόγραμμα εκτέλεσης είναι ενεργοποιημένο, δίνει προτεραιότητα στις βιβλιοθήκες του συστήματος έναντι των παρεχόμενων βιβλιοθηκών.

en: Which AutoBattle algorithm to use.
    
    <b>RPG_RT</b>: The default RPG_RT compatible algorithm, including RPG_RT bugs.
    <b>RPG_RT+</b>: The default RPG_RT compatible algorithm, with bug-fixes.
    <b>ATTACK</b>: Like RPG_RT+ but only physical attacks, no skills.
el: Ποιος αλγόριθμος AutoBattle να χρησιμοποιηθεί.
    
    <b>RPG_RT</b>: Ο προεπιλεγμένος αλγόριθμος συμβατός με το RPG_RT, συμπεριλαμβανομένων των σφαλμάτων του RPG_RT.
    <b>RPG_RT+</b>:Ο προεπιλεγμένος αλγόριθμος συμβατός με το RPG_RT, με διορθώσεις σφαλμάτων.
    <b>ATTACK</b>: Όπως το RPG_RT+, αλλά μόνο φυσικές επιθέσεις, όχι δεξιότητες.

en: Which EnemyAI algorithm to use.
    
    <b>RPG_RT</b>: The default RPG_RT compatible algorithm, including RPG_RT bugs.
    <b>RPG_RT+</b>: The default RPG_RT compatible algorithm, with bug-fixes.
el: Ποιος αλγόριθμος EnemyAI να χρησιμοποιηθεί.
    
    <b>RPG_RT</b>:Ο προεπιλεγμένος αλγόριθμος συμβατός με το RPG_RT, συμπεριλαμβανομένων των σφαλμάτων του RPG_RT.
    <b>RPG_RT+</b>: Ο προεπιλεγμένος αλγόριθμος συμβατός με το RPG_RT, με διορθώσεις σφαλμάτων.

en: Which audio backend to use.
    By default, Wine automatically picks the right one for your system.
el: Ποιο σύστημα ήχου να χρησιμοποιηθεί.
    Από προεπιλογή, το Wine επιλέγει αυτόματα το κατάλληλο για το σύστημά σας.

en: Wii U emulator
el: Εξομοιωτής Wii U

en: Window Mode
el: Λειτουργία παραθύρου

en: Window size
el: Μέγεθος παραθύρου

en: Windowed
el: Παράθυρο

en: Windowed (virtual desktop)
el: Παράθυρο (εικονική επιφάνεια εργασίας)

en: Windows 10 64-bit (Default)
el: Windows 10 64-bit (προεπιλογή)

en: Windows command line arguments used when launching the game
el: Ορίσματα γραμμής εντολών των Windows που χρησιμοποιούνται κατά την εκκίνηση του παιχνιδιού

en: Wine Control Panel
el: Πίνακας ελέγχου Wine

en: Wine Development ({})
el: Ανάπτυξη Wine ({})

en: Wine Task Manager
el: Διαχειριστής εργασιών Wine

en: Wine configuration
el: Διαμόρφωση Wine

en: Wine installed
el: Το Wine είναι εγκατεστημένο

en: Wine prefix
el: Πρόθεμα Wine

en: Wine registry
el: Μητρώο Wine

en: Wine update channel
el: Κανάλι ενημέρωσης Wine

en: Wine version
el: Έκδοση Wine

en: Wine version usage
el: Χρήση έκδοσης Wine

en: Wine virtual desktop is no longer supported
el: Η εικονική επιφάνεια εργασίας Wine δεν υποστηρίζεται πλέον

en: Without the Wine-GE updates enabled, we can no longer provide support on Github and Discord.
el: Χωρίς την ενεργοποίηση των ενημερώσεων του Wine-GE, δεν μπορούμε πλέον να παρέχουμε υποστήριξη στο Github και το Discord.

en: Workaround for Humble Bundle authentication
el: Παράκαμψη για την αυθεντικοποίηση του Humble Bundle

en: Working directory
el: Κατάλογος εργασίας

en: Wrong value for 'dst' param
el: Λάθος τιμή για την παράμετρο 'dst'

en: Wrong value for 'src' param
el: Λάθος τιμή για την παράμετρο 'src'

en: Wrong value for write_file mode: '%s'
el: Λάθος τιμή για τη λειτουργία write_file: '%s'

en: Xbox emulator
el: Εξομοιωτής Xbox

en: Xephyr (Deprecated, use Gamescope)
el: Xephyr ((Καταργημένο, χρησιμοποιήστε το Gamescope))

en: Xephyr Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη Xephyr

en: Xephyr resolution
el: Ανάλυση Xephyr

en: YES
el: ΝΑΙ

en: Year
el: Έτος

en: You can put a .p8.png file path, URL, or BBS cartridge ID here.
el: Μπορείτε να βάλετε εδώ τη διαδρομή αρχείου .p8.png, τη διεύθυνση URL ή το αναγνωριστικό κασέτας BBS.

en: You can't resize this window.
el: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή μεγέθους αυτού του παραθύρου.

en: You don't have any Wine version installed.
    We recommend <b>%s</b>
el: Δεν έχετε εγκαταστήσει καμία έκδοση του Wine.
    Συνιστούμε <b>%s</b>

en: You don't have the recommended Wine version: <b>%s</b>
el: Δεν έχετε τη συνιστώμενη έκδοση του Wine: <b>%s</b>

en: You must provide a name for the game you are installing.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα για το παιχνίδι που εγκαθιστάτε.

en: You must select a ROM file to install.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα αρχείο ROM για εγκατάσταση.

en: You must select a folder to scan for games.
el: Πρέπει να επιλέξετε έναν φάκελο για σάρωση για παιχνίδια.

en: You must select a script file to install.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα αρχείο δέσμης ενεργειών για εγκατάσταση.

en: You need to install {} before
el: Πρέπει να εγκαταστήσετε το {} πριν

en: Your ESYNC limits are not set correctly.
el: Τα όρια ESYNC δεν έχουν ρυθμιστεί σωστά.

en: Your Linux distribution is too old. Lutris won't function properly.
el: Η διανομή Linux σας είναι πολύ παλιά. Το Lutris δεν θα λειτουργήσει σωστά.

en: Your kernel is not patched for fsync. Please get a patched kernel to use fsync.
el: Ο πυρήνας σας δεν είναι επιδιορθωμένος για fsync. Παρακαλούμε προμηθευτείτε έναν επιδιορθωμένο πυρήνα για να χρησιμοποιήσετε το fsync.

en: Your limits are not set correctly. Please increase them as described here: <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md'>How-to:-Esync (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md)</a>
el: Τα όρια  δεν έχουν ρυθμιστεί σωστά. Παρακαλούμε αυξήστε τα όπως περιγράφεται εδώ: <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md'>Πώς να: - Esync (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md)</a>

en: Your wine version is up to date. Using: <b>%s</b>
    <i>Last checked %s.</i>
el: Η έκδοση του wine σας είναι ενημερωμένη. Χρησιμοποιώντας: <b>%s</b>
    <i>Τελευταίος έλεγχος %s.</i>

en: ZDoom DOOM Game Engine
el: Μηχανή παιχνιδιών ZDoom DOOM

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: _Abort
el: _Ματαίωση

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Connect
el: _Σύνδεση

en: _Continue
el: _Συνεχία

en: _Install
el: _Εγκατάσταση

en: _Installed Games Only
el: _Μόνο τα εγκατεστημένα παιχνίδια

en: _Launch
el: _Εκκίνηση

en: _OK
el: _Εντάξει

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: ago
el: πριν

en: banner
el: εξώφυλλο

en: banners
el: εξώφυλλα

en: cover
el: εξώφυλλο

en: covers
el: εξώφυλλα

en: dgvoodoo2 is an alternative translation layer for rendering old games that utilize D3D1-7 and Glide APIs. As it translates to D3D11, it's recommended to use it in combination with DXVK. Only 32-bit apps are supported.
el: Το dgvoodoo2 είναι ένα εναλλακτικό στρώμα μετάφρασης για την απόδοση παλαιών παιχνιδιών που χρησιμοποιούν τα APIs D3D1-7 και Glide. Καθώς μεταφράζει σε D3D11, συνιστάται η χρήση του σε συνδυασμό με το DXVK. Υποστηρίζονται μόνο εφαρμογές 32-bit.

en: dgvoodoo2 version
el: έκδοση dgvoodoo2

en: download {url} to {file} started
el: η λήψη {url} του {file} ξεκίνησε

en: gaming;wine;emulator;
el: gaming;wine;εξομοιωτής;

en: hour
el: ώρα

en: hours
el: ώρες

en: icon
el: εικονίδιο

en: icons
el: εικονίδια

en: in the future
el: μελλοντικά

en: install_or_extract only works with wine!
el: το install_or_extract λειτουργεί μόνο με το wine!

en: just now
el: μόλις τώρα

en: minute
el: λεπτό

en: minutes
el: λεπτά

en: missing field `filename` in file `%s`
el: λείπει το πεδίο `filename` στο αρχείο `%s`

en: missing field `url` for file `%s`
el: λείπει το πεδίο `url` για το αρχείο `%s`

en: never
el: ποτέ

en: {downloaded} / {size} ({speed:0.2f}MB/s), {time} remaining
el: {downloaded} / {size} ({speed:0.2f}MB/s), {time} που απομένει

en: {file} on {host}
el: {file} σε {host}
