Avahi - en to fi translation catalogue (165 entries)

en:     -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -D --browse-domains  Browse for browsing domains instead of services
        -a --all             Show all services, regardless of the type
        -d --domain=DOMAIN   The domain to browse in
        -v --verbose         Enable verbose mode
        -t --terminate       Terminate after dumping a more or less complete list
        -c --cache           Terminate after dumping all entries from the cache
        -l --ignore-local    Ignore local services
        -r --resolve         Resolve services found
        -f --no-fail         Don't fail if the daemon is not available
        -p --parsable        Output in parsable format
fi:     -h --help            Näytä tämä ohje
        -V --version         Näytä versio
        -D --browse-domains  Selaa selaavia verkkoalueita palveluiden sijaan
        -a --all             Näytä kaikki palvelut tyypistä riippumatta
        -d --domain=DOMAIN   Selattava verkkoalue
        -v --verbose         Ota käyttöön suulaampi tila
        -t --terminate       Poistu enemmän tai vähemmän täydellisen luettelon tulostuksen jälkeen
        -c --cache           Poistu kun kaikki kohteet tulostettu välimuistista
        -l --ignore-local    Jätä paikalliset palvelut huomiotta
        -r --resolve         Selvitä löydetyt palvelut
        -f --no-fail         Älä epäonnistu jos taustaprosessia ei saatavilla
        -p --parsable        Tulosta jäsennettävissä olevassa muodossa

en:     -k --no-db-lookup    Don't lookup service types
        -b --dump-db         Dump service type database
fi:     -k --no-db-lookup    Älä etsi palvelutyyppejä
        -b --dump-db         Tulosta palvelutyyppien tietokanta

en: %s [options]
    
        -h --help            Show this help
        -s --ssh             Browse SSH servers
        -v --vnc             Browse VNC servers
        -S --shell           Browse both SSH and VNC
        -d --domain=DOMAIN   The domain to browse in
fi: %s [valitsimet]
    
        -h --help            Näytä tämä ohje
        -s --ssh             Selaa SSH-palvelimia
        -v --vnc             Selaa VNC-palvelimia
        -S --shell           Selaa sekä SSH- että VNC-palvelimia
        -d --domain=DOMAIN   Selattava verkkoalue

en: %s [options] %s <host name ...>
    %s [options] %s <address ... >
    
        -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -n --name            Resolve host name
        -a --address         Resolve address
        -v --verbose         Enable verbose mode
        -6                   Lookup IPv6 address
        -4                   Lookup IPv4 address
fi: %s [valitsimet] %s <verkkonimi ...>
    %s [valitsimet] %s <osoite ... >
    
        -h --help            Näytä ohje
        -V --version         Näytä versio
        -n --name            Selvitä verkkonimi
        -a --address         Selvitä osoite
        -v --verbose         Ota suulaampi tila käyttöön
        -6                   Etsi IPv6-osoite
        -4                   Etsi IPv4-osoite

en: %s [options] %s <name> <type> <port> [<txt ...>]
    %s [options] %s <host-name> <address>
    
        -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -s --service         Publish service
        -a --address         Publish address
        -v --verbose         Enable verbose mode
        -d --domain=DOMAIN   Domain to publish service in
        -H --host=DOMAIN     Host where service resides
           --subtype=SUBTYPE An additional subtype to register this service with
        -R --no-reverse      Do not publish reverse entry with address
        -f --no-fail         Don't fail if the daemon is not available
fi: %s [asetukset] %s <nimi> <tyyppi> <portti> [<txt ...>]
    %s [asetukset] %s <isäntänimi> <osoite>
    
     -h --help Näytä tämä ohje
     -V --versio Näytä versio
     -s --service Julkaise palvelu
     -a --address Julkaise osoite
     -v --verbose Ota monisanainen tila käyttöön
     -d --domain=DOMAINI Verkkotunnus, jossa palvelu julkaistaan
     -H --host=DOMAINI Isäntä, jossa palvelu sijaitsee
     --subtype=ALATYYPPI Lisäalatyyppi tämän palvelun rekisteröimiseksi
     -R --no-reverse Älä julkaise käänteistä merkintää osoitteen kanssa
     -f --no-fail Älä epäonnistu, jos demonia ei ole saatavilla

en: %s [options] <new host name>
    
        -h --help            Show this help
        -V --version         Show version
        -v --verbose         Enable verbose mode
fi: %s [valitsimet] <uusi verkkonimi>
    
        -h --help            Näytä tämä ohje
        -V --version         Näytä versio
        -v --verbose         Ota suulaampi tila käyttöön

en: : All for now
fi: : Kaikki toistaiseksi

en: : Cache exhausted
fi: : Välimuisti kulutettu loppuun

en: <i>No service currently selected.</i>
fi: <i>Palvelua ei tällä hetkellä ole valittu.</i>

en: A NULL terminated list of service types to browse for
fi: NULL-päätetty luettelo selattavista palvelutyypeistä

en: Access denied
fi: Pääsy evätty

en: Address
fi: Osoite

en: Address family
fi: Osoiteperhe

en: Address:
fi: Osoite:

en: An unexpected D-Bus error occurred
fi: Tapahtui odottamaton D-Bus-virhe

en: Avahi Discovery
fi: Avahi-löytäjä

en: Avahi SSH Server Browser
fi: Avahin SSH-palvelinselain

en: Avahi VNC Server Browser
fi: Avahin VNC-palvelinselain

en: Avahi Zeroconf Browser
fi: Avahin Zeroconf-selain

en: Avahi client failure: %s
fi: Avahi-asiakkaan toimintahäiriö: %s

en: Avahi domain browser failure: %s
fi: Avahi-verkkoalueselaimen toimintahäiriö: %s

en: Avahi resolver failure: %s
fi: Avahi-selvittimen toimintahäiriö: %s

en: Bad number of arguments
fi: Virheellinen argumenttien lukumäärä

en: Bad state
fi: Huono tila

en: Browse Service Types
fi: Selaa palvelutyyppejä

en: Browse for Zeroconf services available on your network
fi: Selaa verkossa saatavilla olevia Zeroconf-palveluita

en: Browse for Zeroconf-enabled SSH Servers
fi: Selaa Zeroconf-varustettuja SSH-palvelimia

en: Browse for Zeroconf-enabled VNC Servers
fi: Selaa Zeroconf-varustettuja VNC-palvelimia

en: Browse service type list is empty!
fi: Selattavien palvelutyyppien luettelo on tyhjä.

en: Browsing for service type %s in domain %s failed: %s
fi: Palvelutyypin %s selaaminen verkkoalueessa %s epäonnistui: %s

en: Browsing for services in domain <b>%s</b>:
fi: Selataan palveluita verkkoalueessa <b>%s</b>:

en: Browsing for services on <b>local network</b>:
fi: Selataan palveluita <b>paikallisessa verkossa</b>:

en: Browsing...
fi: Selataan...

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Canceled.
fi: Peruttu.

en: Change domain
fi: Vaihda verkkoaluetta

en: Choose SSH server
fi: Valitse SSH-palvelin

en: Choose Shell Server
fi: Valitse päätepalvelin

en: Choose VNC server
fi: Valitse VNC-palvelin

en: Client failure, exiting: %s
fi: Asiakkaan toimintahäiriö, poistutaan: %s

en: Connecting to '%s' ...
fi: Yhdistetään kohteeseen "%s"...

en: DNS failure: FORMERR
fi: DNS-toimintahäiriö: FORMERR

en: DNS failure: NOTAUTH
fi: DNS-toimintahäiriö: NOTAUTH

en: DNS failure: NOTIMP
fi: DNS-toimintahäiriö: NOTIMP

en: DNS failure: NOTZONE
fi: DNS-toimintahäiriö: NOTZONE

en: DNS failure: NXDOMAIN
fi: DNS-toimintahäiriö: NXDOMAIN

en: DNS failure: NXRRSET
fi: DNS-toimintahäiriö: NXRRSET

en: DNS failure: REFUSED
fi: DNS-toimintahäiriö: REFUSED

en: DNS failure: SERVFAIL
fi: DNS-toimintahäiriö: SERVFAIL

en: DNS failure: YXDOMAIN
fi: DNS-toimintahäiriö: YXDOMAIN

en: DNS failure: YXRRSET
fi: DNS-toimintahäiriö: YXRRSET

en: Daemon connection failed
fi: Taustaprosessiyhteys epäonnistui

en: Daemon not running
fi: Taustaprosessi ei käynnissä

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Disconnected, reconnecting ...
fi: Yhteys katkaistiin, yhdistetään uudelleen...

en: Domain
fi: Verkkoalue

en: Domain Name:
fi: Verkkotunnus:

en: E Ifce Prot %-*s %-20s Domain
fi: T Liit Yhtk %-*s %-20s Verkkonimi

en: E Ifce Prot Domain
fi: T Liit Yhtk Verkkonimi

en: Established under name '%s'
fi: Muodostettiin nimellä "%s"

en: Failed to add address: %s
fi: Osoitteen lisääminen epäonnistui: %s

en: Failed to add service: %s
fi: Palvelun lisääminen epäonnistui: %s

en: Failed to add subtype '%s': %s
fi: Alatyypin "%s" lisääminen epäonnistui: %s

en: Failed to connect to Avahi server: %s
fi: Avahi-palvelimeen ei voi yhdistää: %s

en: Failed to create address resolver: %s
fi: Osoitteen selvittimen luonti epäonnistui: %s

en: Failed to create browser for %s: %s
fi: Selainta ei voi luoda kohteelle %s: %s

en: Failed to create client object: %s
fi: Asiakasobjektia ei voi luoda: %s

en: Failed to create domain browser: %s
fi: Verkkoalueselainta ei voi luoda: %s

en: Failed to create entry group: %s
fi: Kohderyhmän luominen epäonnistui: %s

en: Failed to create host name resolver: %s
fi: Verkko-osoitteen selvittimen luonti epäonnistui: %s

en: Failed to create resolver for %s of type %s in domain %s: %s
fi: Kohteelle %s ei voi luoda selvitintyyppiä %s verkkoalueessa %s: %s

en: Failed to create simple poll object.
fi: Yksinkertaisen kyselyobjektin luonti epäonnistui.

en: Failed to parse address '%s'
fi: Osoitetta "%s" ei voi jäsentää

en: Failed to parse port number: %s
fi: Porttinumeron jäsentäminen epäonnistui: %s

en: Failed to query host name: %s
fi: Verkko-osoitteen pyyntö epäonnistui: %s

en: Failed to query version string: %s
fi: Versiomerkkijonon pyyntö epäonnistui: %s

en: Failed to read Avahi domain: %s
fi: Avahi-verkkoaluetta ei voi lukea: %s

en: Failed to register: %s
fi: Rekisteröiminen epäonnistui: %s

en: Failed to resolve address '%s': %s
fi: Osoitteen "%s" selvittäminen epäonnistui: %s

en: Failed to resolve host name '%s': %s
fi: Verkko-osoitteen "%s" selvittäminen epäonnistui: %s

en: Failed to resolve service '%s' of type '%s' in domain '%s': %s
fi: Palvelua "%s", tyypiltään "%s", ei voi selvittää verkkoalueessa "%s": %s

en: Host Name
fi: Verkkonimi

en: Host name conflict
fi: Palvelinnimen ristiriita

en: Host name successfully changed to %s
fi: Verkko-osoite muutettiin onnistuneesti nimelle %s

en: Initializing...
fi: Alustetaan...

en: Interface:
fi: Verkkoliitäntä:

en: Invalid DNS TTL
fi: Virheellinen DNS TTL

en: Invalid DNS class
fi: Virheellinen DNS-luokka

en: Invalid DNS return code
fi: Virheellinen DNS-palautuskoodi

en: Invalid DNS type
fi: Virheellinen DNS-tyyppi

en: Invalid Error Code
fi: Kelvoton virhekoodi

en: Invalid RDATA
fi: Virheellinen RDATA

en: Invalid address
fi: Virheellinen osoite

en: Invalid argument
fi: Virheellinen argumentti

en: Invalid configuration
fi: Virheelliset asetukset

en: Invalid domain name
fi: Kelvoton verkkoalueen nimi

en: Invalid flags
fi: Virheelliset liput

en: Invalid host name
fi: Kelvoton verkkonimi

en: Invalid interface index
fi: Virheellinen liitännän järjestysnumero

en: Invalid number of arguments, expecting exactly one.
fi: Virheellinen argumenttien lukumäärä, odotettiin täsmälleen yhtä.

en: Invalid operation
fi: Virheellinen toiminto

en: Invalid packet
fi: Virheellinen paketti

en: Invalid port number
fi: Virheellinen porttinumero

en: Invalid protocol specification
fi: Virheellinen yhteyskäytännön määrittely

en: Invalid record
fi: Virheellinen tietue

en: Invalid record key
fi: Virheellinen tietueavain

en: Invalid service name
fi: Virheellinen palvelun nimi

en: Invalid service subtype
fi: Virheellinen palvelun alatyyppi

en: Invalid service type
fi: Virheellinen palvelun tyyppi

en: Is empty
fi: On tyhjä

en: Local name collision
fi: Paikallinen nimien yhteentörmäys

en: Location
fi: Sijainti

en: Memory exhausted
fi: Muisti loppui

en: Name
fi: Nimi

en: Name collision, picking new name '%s'.
fi: Nimien yhteentörmäys, valitaan uusi nimi "%s".

en: No command specified.
fi: Komentoa ei määritelty.

en: No suitable network protocol available
fi: Sopivaa verkkoyhteyskäytäntöä ei ole saatavilla

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: Not permitted
fi: Ei sallittu

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: OS Error
fi: OS-virhe

en: Operation failed
fi: Toiminto epäonnistui

en: Port
fi: Portti

en: Resolve Service
fi: Selvitä palvelu

en: Resolve Service Host Name
fi: Selvitä palvelun verkkonimi

en: Resolve the host name of the selected service automatically before returning
fi: Selvitä valitun palvelun verkkonimi automaattisesti ennen palaamista

en: Resolve the selected service automatically before returning
fi: Selvitä valittu palvelu automaattisesti ennen palaamista

en: Resource record key is pattern
fi: Resurssin tietueavain on lauseke

en: Server version: %s; Host name: %s
fi: Palvelimen versio: %s, verkkonimi: %s

en: Service Name
fi: Palvelun nimi

en: Service Name:
fi: Palvelun nimi:

en: Service Type
fi: Palvelun tyyppi

en: Service Type:
fi: Palvelun tyyppi:

en: TXT Data
fi: TXT-data

en: TXT Data:
fi: TXT-data:

en: Terminal
fi: Pääte

en: The IP port number of the resolved service
fi: Selvitetyn palvelun IP-porttinumero

en: The TXT data of the resolved service
fi: Selvitetyn palvelun TXT-data

en: The address family for host name resolution
fi: Osoiteperhe verkkonimen selvittämistä varten

en: The address of the resolved service
fi: Selvitetyn palvelun osoite

en: The domain to browse in, or NULL for the default domain
fi: Selattava verkkoalue, tai NULL oletusverkkoalueen valitsemiseksi

en: The host name of the resolved service
fi: Selvitetyn palvelun verkkonimi

en: The object passed in was not valid
fi: Annettu objekti ei ollut kelvollinen

en: The requested operation is invalid because redundant
fi: Pyydetty toiminto on tarpeettomuudesta johtuen virheellinen

en: The service name of the selected service
fi: Valitun palvelun palvelunimi

en: The service type of the selected service
fi: Valitun palvelun palvelutyyppi

en: Timeout reached
fi: Tapahtui aikakatkaisu

en: Too few arguments
fi: Liian vähän argumentteja

en: Too many arguments
fi: Liian monta argumenttia

en: Too many clients
fi: Liian monta asiakasta

en: Too many entries
fi: Liian monta kohdetta

en: Too many objects
fi: Liian monta objektia

en: Type
fi: Tyyppi

en: Version mismatch
fi: Versioristiriita

en: Waiting for daemon ...
fi: Odotetaan taustaprosessia...

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Domain...
fi: _Verkkoalue...

en: avahi_domain_browser_new() failed: %s
fi: avahi_domain_browser_new() epäonnistui: %s

en: avahi_service_browser_new() failed: %s
fi: avahi_service_browser_new() epäonnistui: %s

en: avahi_service_type_browser_new() failed: %s
fi: avahi_service_type_browser_new() epäonnistui: %s

en: empty
fi: tyhjä

en: execlp() failed: %s
fi: execlp() epäonnistui: %s

en: n/a
fi: -

en: service_browser failed: %s
fi: service_browser epäonnistui: %s

en: service_type_browser failed: %s
fi: service_type_browser epäonnistui: %s
