blueman-project - en to fi translation catalogue (610 entries)

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
fi[0]: %(minutes)d minuutti
fi[1]: %(minutes)d minuuttia

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
fi[0]: %(seconds)d sekunti
fi[1]: %(seconds)d sekuntia

en: %(service)s on %(device)s
fi: %(service)s laitteella %(device)s

en: %d %s %d %s and %d %s
fi: %d %s %d %s ja %d %s

en: 17–33 percent
fi: 17–33 prosenttia

en: 1–17 percent
fi: 1–17 prosenttia

en: 33–50 percent
fi: 33–50 prosenttia

en: 3D Display
fi: 3D-näyttö

en: 3D Glasses
fi: 3D-lasit

en: 3D Synchronization (3DSP)
fi: 3D-synkronointi (3DSP)

en: 50–67 percent
fi: 50–67 prosenttia

en: 67–83 percent
fi: 67–83 prosenttia

en: 83–99 percent
fi: 83–99 prosenttia

en: <b>An error has occurred while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
fi: <b>Virhe ladattaessa liitännäistä. Ilmoita kehittäjille tämän viestin sisältö ohjelmiston</b> 
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">kotisivulle.</a>

en: <b>Author:</b>
fi: <b>Tekijä:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
fi: <b>Yhdistä automaattisesti:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
fi: <b>On ristiriidassa:</b>

en: <b>Connect To:</b>
fi: <b>Yhdistä Kohteeseen:</b>

en: <b>Connected</b>
fi: <b>Yhdistetty</b>

en: <b>DUN Support</b>
fi: <b>DUN-tuki</b>

en: <b>Depends on:</b>
fi: <b>Riippuvudet:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
fi: <b>Katkaise:</b>

en: <b>Downloaded:</b>
fi: <b>Ladattu:</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
fi: <b>Tiedoston vastaanotto (Object Push)</b>

en: <b>File:</b>
fi: <b>Tiedosto:</b>

en: <b>GSM settings</b>
fi: <b>GSM-asetukset</b>

en: <b>Log duration:</b>
fi: <b>Lokita kesto:</b>

en: <b>Log started:</b>
fi: <b>Loki aloitettu:</b>

en: <b>NAP Settings</b>
fi: <b>NAP-asetukset</b>

en: <b>NAP Support</b>
fi: <b>NAP-tuki</b>

en: <b>Name</b>
fi: <b>Nimi</b>

en: <b>No DHCP servers installed</b>
fi: <b>Ei asennettuja DHCP-palvelimia</b>

en: <b>PAN Support</b>
fi: <b>PAB-tuki</b>

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
fi: <b>Saapuvan signaalin voimakkuus: %(rssi)u %%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>To:</b>
fi: <b>Kohde:</b>

en: <b>Total:</b>
fi: <b>Yhteensä:</b>

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
fi: <b>Siirtotehon taso: %(tpl)u %%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
fi: <b>Kytke bluetooth _pois päältä</b>

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
fi: <b>Kytke _bluetooth _päälle</b>

en: <b>Uploaded:</b>
fi: <b>Lähetetty:</b>

en: <b>Visibility Setting</b>
fi: <b>Näkyvyysasetus</b>

en: <b>_Connect</b>
fi: <b>_Yhdistä</b>

en: <b>_Disconnect</b>
fi: <b>_Katkaise yhteys</b>

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
fi: <big>Valitse rivit ja käytä <i>Control + C</i> kopioi</big>

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma separated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
fi: <span size="small">>Seuraavat argumentit välitetään:
    Osoite, Nimi, palvelun nimi, uuid16s, rfcomm-solmu
    Esimerkiksi:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Puhelin, DUN-palvelu, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s palautetaan pilkuerotteisena luettelona
    
    Kun laite katkaisee yhteyden, komentosarja lähetetään HUP-signaalilla</span>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
fi: <span weight="bold" size="large">Tiedostojen lähettäminen bluetoothilla</span>

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept files from trusted devices
fi: Hyväksy tiedostot luotetuilta laitteilta

en: Access Door
fi: Sisäänkäyntiovi

en: Access Lock
fi: Pääsylukko

en: Access Point
fi: Tukiasema

en: Access point
fi: Tukiasema

en: Adap_ters
fi: Sovi_ttimet

en: Adapter
fi: Adapteri

en: Adapter Preferences
fi: Sovittimen asetukset

en: Adapter for this connection is not available
fi: Sovitinta tälle yhteydelle ei ole saatavilla

en: Adapter selection
fi: Sovittimen valinta

en: Adds an exit menu item to quit the applet
fi: Lisää lopetusvalikon vaihtoehdon sovelman lopettamiseksi

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the connections in the tooltip.
fi: Lisää ilmoituksen tilakuvakkeeseen, kun Bluetooth on aktiivinen, ja näyttää yhteydet työkaluvihjeessä.

en: Adds disconnect menu items
fi: Lisää yhteyden katkaisuvalikon kohteita

en: Adds standard menu items to the status icon menu
fi: Lisää vakiovalikkokohteita tilakuvakevalikkoon

en: Advanced Audio
fi: Lisäasetukset ääni

en: Alert Notification Service
fi: Hälytyksen ilmoituspalvelu

en: All in One
fi: Kaikki yhdessä

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device separately.
fi: Antaa sinun valvoa (mobiililaajakaistan) verkkoliikenteen määrää. Hyödyllinen, jos tiedonsiirto on rajoitettua. Tämä liitännäinen seuraa jokaista laitetta erikseen.

en: Always
fi: Aina

en: Always accept
fi: Hyväksy aina

en: Always visible
fi: Aina näkyvissä

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
fi: Aika sekunneissa, jonka näkyvä tila kestää

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Applet's transfer service plugin is disabled
fi: Appletin siirtopalveluliitännäinen on poistettu käytöstä

en: Are you sure you want to reset the counter?
fi: Haluatko varmasti nollata laskurin?

en: Arm Blood Pressure
fi: Käsi verenpaine

en: Audio Profile
fi: Ääniprofiili

en: Audio Sink
fi: Ääninielu

en: Audio Source
fi: Äänilähde

en: Audio and input profiles
fi: Ääni- ja tuloprofiilit

en: Audio/Video
fi: Ääni/video

en: Audio/video
fi: Ääni/video

en: Auditorium
fi: Auditorio

en: Authorization request for:
fi: Todentamispyyntö:

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
fi: Yhdistetty automaattisesti palveluun %(service)s ja laitteeseen %(device)s

en: Automation IO
fi: Automaatio IO

en: B
fi: t

en: Barcode Scanner
fi: Viivakoodinlukija

en: Basic Printing (BPP)
fi: Perustulostus (BPP)

en: Battery Service
fi: Akku palvelu

en: Battery Switch
fi: Akun kytkin

en: Blade Server
fi: Blade-palvelin

en: Block/Unblock this device
fi: Estä laite/poista esto

en: Blocked
fi: Estetty

en: Blood Pressure
fi: Verenpaine

en: Blueman Applet
fi: Blueman-sovelma

en: Blueman Bluetooth Manager
fi: Blueman bluetooth-hallinta

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
fi: Blueman on GTK+ Bluetooth-hallintaohjelma

en: Bluetooth Active
fi: Bluetooth Aktiivinen

en: Bluetooth Adapters
fi: Bluetooth-sovittimet

en: Bluetooth Authentication
fi: Bluetooth-autentikointi

en: Bluetooth Device
fi: Bluetooth-laite

en: Bluetooth Devices
fi: Bluetooth-laitteet

en: Bluetooth Disabled
fi: Bluetooth Poistettu Käytöstä

en: Bluetooth Enabled
fi: Bluetooth Otettu Käyttöön

en: Bluetooth File Transfer
fi: Bluetooth-tiedostonsiirto

en: Bluetooth Manager
fi: Bluetooth-hallinta

en: Bluetooth Network
fi: Bluetooth-verkko

en: Bluetooth Turned Off
fi: Bluetooth pois päältä

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
fi: Bluetoothin pitää olla päällä, jotta sovitinhallinta toimisi

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
fi: Bluez-demoni ei ole käynnissä, blueman-manager ei voi jatkaa.
    Tämä tarkoittaa todennäköisesti, että Bluetooth-sovittimia ei havaittu tai Bluetooth-daemonia ei ollut käynnistetty.

en: Body Composition
fi: Kehon koostumus

en: Broadcasting Device
fi: Laajalähetyslaite

en: Button
fi: Painike

en: Cadence Sensor
fi: Rytmianturi

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Access Service
fi: Kalenterin, tehtävien ja muistiinpanojen (CTN) käyttöpalvelu

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Notification Service
fi: Kalenteri, tehtävät ja muistiinpanot (CTN) ilmoituspalvelu

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Profile
fi: Kalenteri, tehtävä ja muistiinpano (CTN) profiili

en: Camcorder
fi: Digikamera

en: Camera
fi: Kamera

en: Cancel Operation
fi: Peru toiminto

en: Cancelling
fi: Perutaan

en: Car
fi: Auto

en: Car audio
fi: Auton äänentoisto

en: Card Reader
fi: Kortinlukija

en: Ceiling Mounted Sensor
fi: Kattoon asennettu anturi

en: Cellular
fi: Matkapuhelin

en: Characteristic Aggregate Format
fi: Tyypillinen yhteenvedon muoto

en: Characteristic Declaration
fi: Ominaisuuden ilmoitus

en: Characteristic Extended Properties
fi: Laajennetut ominaisuudet

en: Characteristic Presentation Format
fi: Tyypillinen esitysmuoto

en: Characteristic User Description
fi: Käyttäjän kuvaus

en: Click to disable.
fi: Poista käytöstä napsauttamalla.

en: Click to enable.
fi: Ota käyttöön napsauttamalla.

en: Client Characteristic Configuration
fi: Asiakkaan asetukset

en: Combo
fi: Yhdistelmä

en: Common ISDN Access (CIP)
fi: Yhteinen ISDN-liittymä (CIP)

en: Computer
fi: Tietokone

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Configure Bluetooth Network
fi: Määritä bluetooth-verkko

en: Configure selected plugin's preferences
fi: Määritä valitun pluginin asetukset

en: Configured directory for incoming files does not exist
fi: Konfiguroitua hakemistoa tuleville tiedostoille ei ole

en: Configuring networking requires privileges
fi: Verkon määrittäminen vaatii lisäoikeuksia

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Confirm value for authentication:
fi: Varmista arvo todennusta varten:

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connected to %s
fi: Yhdistetty kohteeseen %s

en: Connected:
fi: Yhdistetty:

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Connecting…
fi: Yhdistetään…

en: Connection Failed:
fi: Yhteys epäonnistui:

en: Connection to BlueZ failed
fi: Blueziin yhdistäminen epäonnistui

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
fi: Yhdistää automaattisen yhteysprofiilin A2DP-lähde, A2DP-nielu ja HID

en: Continuous Glucose Monitoring
fi: Jatkuva glukoosin seuranta

en: Controller
fi: Ohjainlaite

en: Controls Bluetooth adapter power states
fi: Ohjaa Bluetooth-sovittimen virtatiloja

en: Cordless
fi: Langaton

en: Cordless Telephony
fi: Langaton puhelin

en: Create pairing with the device
fi: Parita laitteet

en: Current Time Service
fi: Nykyinen aikapalvelu

en: Cycling Computer
fi: Pyöräilytietokone

en: Cycling Speed and Cadence
fi: Pyöräilyn nopeus ja poljinnopeus

en: DHCP server type:
fi: DHCP-palvelimen tyyppi:

en: Data activity indication
fi: Datan aktiivisuuden ilmaisin

en: Deny
fi: Kiellä

en: Dependency issue
fi: Riippuvuusongelma

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Desktop Workstation
fi: Pöytätyöasema

en: Detachable
fi: Irrotettava

en: Device Information
fi: Laitteen tiedot

en: Device Manager
fi: Laitehallinta

en: Device Name
fi: Laitteen nimi

en: Device did not respond
fi: Laite ei vastannut

en: Dial-up Networking
fi: Puhelinverkkoyhteys

en: Dialup Networking (DUN)
fi: Puhelinverkkoyhteys (DUN)

en: Dialup Settings
fi: Soittoasetukset

en: Digital Pen
fi: Digikynä

en: Digital Signage
fi: Digitaalinen kyltti

en: Digitizer Tablet
fi: Piirtoalusta

en: DirectPrinting (BPP)
fi: Suoratulostus (BPP)

en: DirectPrintingReferenceObjectsService (BPP)
fi: SuoraTulostusViiteObjektiPalvelu (BPP)

en: Disconnect %s
fi: Katkaistaan yhteys %s

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: Disconnection Failed:
fi: Yhteyden katkaiseminen epäonnistui:

en: Discoverable timeout
fi: Näkyvillä olon aikaraja

en: Discoverable…
fi: Havaittavissa…

en: Discoverable… %ss
fi: Havaittavissa… %ss

en: Discovering…
fi: Havaittavissa…

en: Display
fi: Näyttö

en: Docking Station
fi: Telakka

en: Doll
fi: Nukke

en: Ear Thermometer
fi: Korva lämpömittari

en: Enable Bluetooth
fi: Ota bluetooth käyttöön

en: Enter PIN code for authentication:
fi: Syötä PIN-koodi tunnistusta varten:

en: Enter passkey for authentication:
fi: Anna tunnusluku todennusta varten:

en: Environmental Sensing
fi: Ympäristön tunnistus

en: Error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: Error occurred while sending file %s
fi: Tapahtui virhe lähetettäessä tiedostoa %s

en: Exit
fi: Lopeta

en: External Report Reference
fi: Ulkoisen raportin viite

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
fi: Obex-palvelun automaattinen käynnistäminen epäonnistui. Varmista, että obex-demoni on käynnissä

en: Failed to change profile to %s
fi: Profiilin muuttaminen epäonnistui %s

en: Failed to connect
fi: Yhdistäminen epäonnistui

en: Failed to obtain an IP address on %s
fi: IP-osoitteen saaminen epäonnistui kohteessa %s

en: Failed to reach blueman-manager
fi: Blueman-managerille ei saatu yhteyttä

en: Fax
fi: Faksi

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
fi: Tiedosto %(0)s kohteesta %(1)s vastaanotettiin onnistuneesti

en: File Sender
fi: Tiedoston lähettäjä

en: File received
fi: Vastaanotettiin tiedosto

en: Files received
fi: Vastaanotettiin tiedostot

en: Fingertip Pulse Oximeter
fi: Sormenpään pulssioksimetri

en: Fire Sensor
fi: Palo-anturi

en: Firmware Revision String
fi: Laiteohjelmiston versiomerkkijono

en: Forcefully disconnect the device
fi: Irrota laite väkisin

en: Fully
fi: Täysi

en: GB
fi: Gt

en: GNSS Server
fi: GNSS-palvelin

en: GSM Settings
fi: GSM-asetukset

en: Game
fi: Peli

en: Gamepad
fi: Kaksikätinen peliohjain

en: Gaming/Toy
fi: Pelaaminen/lelu

en: Generic AV Equipment
fi: Yleinen audiovisuaalinen laitteisto

en: Generic Access
fi: Yleinen pääsy

en: Generic Access Control
fi: Yleinen kulunvalvonta

en: Generic Air Conditioning
fi: Yleinen ilmastointi

en: Generic Aircraft
fi: Yleinen lentokone

en: Generic Attribute
fi: Yleinen määrite

en: Generic Audio
fi: Yleinen ääni

en: Generic Audio Sink
fi: Yleinen audio-allas

en: Generic Audio Source
fi: Yleinen audiolähde

en: Generic Barcode Scanner
fi: Yleinen viivakoodinlukija

en: Generic Blood Pressure
fi: Yleinen verenpaineanturi

en: Generic Clock
fi: Yleinen kello

en: Generic Computer
fi: Yleinen tietokone

en: Generic Continuous Glucose Monitor
fi: Yleinen jatkuva verensokerin valvonta

en: Generic Control Device
fi: Yleinen ohjauslaite

en: Generic Cycling
fi: Yleinen: pyöräily

en: Generic Display
fi: Yleinen näyttö

en: Generic Display Equipment
fi: Yleinen näyttölaitteisto

en: Generic Domestic Appliance
fi: Yleinen kotitalouslaite

en: Generic Eye-glasses
fi: Yleiset silmälasit

en: Generic Fan
fi: Yleinen tuuletin

en: Generic FileTransfer
fi: Yleinen tiedostonsiirto

en: Generic Gaming
fi: Yleinen pelaaminen

en: Generic Glucose Meter
fi: Yleinen verensokerimittari

en: Generic HVAC
fi: Yleinen LVI

en: Generic Hearing aid
fi: Yleinen kuuloapu

en: Generic Heart Rate Sensor
fi: Yleinen sykeanturi

en: Generic Heating
fi: Yleinen lämmitys

en: Generic Human Interface Device
fi: Yleinen ihmiskäyttöliittymälaite

en: Generic Humidifier
fi: Yleinen ilmankostutin

en: Generic Insulin Pump
fi: Yleinen insuliinipumppu

en: Generic Keyring
fi: Yleinen avainrengas

en: Generic Light Fixtures
fi: Yleiset valokiinnikkeet

en: Generic Light Source
fi: Yleinen valonlähde

en: Generic Media Player
fi: Yleinen mediasoitin

en: Generic Medication Delivery
fi: Yleinen lääkkeiden toimitus

en: Generic Motorized Device
fi: Yleinen moottoroitu laite

en: Generic Motorized Vehicle
fi: Yleinen moottoroitu ajoneuvo

en: Generic Network Device
fi: Yleinen verkkolaite

en: Generic Networking
fi: Yleinen verkko

en: Generic Outdoor Sports Activity
fi: Yleinen ulkoiluurheilutoiminta

en: Generic Personal Mobility Device
fi: Yleinen henkilökohtainen liikkumislaite

en: Generic Phone
fi: Yleinen puhelin

en: Generic Power Device
fi: Yleinen virtalaite

en: Generic Pulse Oximeter
fi: Yleinen pulssioksimetri

en: Generic Remote Control
fi: Yleinen kaukosäädin

en: Generic Running Walking Sensor
fi: Yleinen: juoksu- tai kävelyanturi

en: Generic Sensor
fi: Yleinen anturi

en: Generic Signage
fi: Yleinen kyltti

en: Generic Spirometer
fi: Yleinen spirometri

en: Generic Tag
fi: Yleinen luokitus

en: Generic Telephony
fi: Yleinen puhelin

en: Generic Thermometer
fi: Yleinen lämpömittari

en: Generic Unknown
fi: Yleinen Tuntematon

en: Generic Watch
fi: Yleinen kello

en: Generic Wearable Audio Device
fi: Yleinen puettava äänilaite

en: Generic Weight Scale
fi: Yleinen painovaaka

en: Generic Window Covering
fi: Yleinen ikkunanpäällyste

en: Glasses
fi: Silmälasit

en: Glucose
fi: Glukoosi

en: Group Network
fi: Ryhmäverkko

en: HDP Source
fi: HDP-lähde

en: HTTP Proxy
fi: HTTP-välityspalvelin

en: Handheld
fi: Kämmentietokone

en: Handsfree Audio Gateway
fi: Handsfree ääniyhdyskäytävä

en: Hardcopy Control Channel
fi: Hardcopy ohjauskanava

en: Hardcopy Data Channel
fi: Hardcopy datakanava

en: Hardcopy Notification
fi: Hardcopy ilmoitus

en: Hardware Revision String
fi: Laitteen versionumero

en: Headphones
fi: Kuulokkeet

en: Headset
fi: Kuulokemikrofoni

en: Headset Audio Gateway
fi: Kuulokkeiden ääniyhdyskäytävä

en: Health Thermometer
fi: Terveys lämpömittari

en: Heart Rate
fi: Syke

en: Heart Rate Belt
fi: Sykevyö

en: Helmet
fi: Kypärä

en: Hi-Fi audio
fi: Hifi audio

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Hide _unnamed devices
fi: Piilota _nimettömät laitteet

en: High
fi: Korkea

en: Human Interface Device
fi: Ohjauslaite

en: Human Interface Device Service (HID)
fi: Ihmiskäyttöliittymän laitepalvelu (HID)

en: IP Address:
fi: IP-osoite:

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
fi: IP-osoite on ristiriidassa käyttöliittymän %s kanssa, jolla on sama osoite

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
fi: IP-osoite on päällekkäinen aliverkon rajapinnan %s kanssa,  jolla on seuraavat määritykset  %s/%s
    Tämä saattaa aiheuttaa virheellisen verkon toiminnan

en: Imaging
fi: Kuvantaminen

en: Imaging (BIP)
fi: Kuvantaminen (BIP)

en: ImagingAutomaticArchive (BIP)
fi: KuvantaminenAutomaattinenArkisto (BIP)

en: ImagingReferencedObjects (BIP)
fi: KuvantaminenViittauksetObjektit (BIP)

en: ImagingResponder (BIP)
fi: Kuvantamisvastaaja (BIP)

en: Immediate Alert
fi: Välitön hälytys

en: In-Shoe Running Walking Sensor
fi: Kenkien sisäinen juoksukävelyanturi

en: Include
fi: Sisältää

en: Incoming Folder:
fi: Saapuva kansio:

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
fi: Saapuva tiedosto %(0)s lähteestä %(1)s

en: Incoming file over Bluetooth
fi: Bluetoothin kautta saapuu tiedosto

en: Indoor Positioning
fi: Sisäpaikannus

en: Input/output error
fi: I/O-virhe

en: Insulin Pen
fi: Insuliinikynä

en: Insulin Pump, durable pump
fi: Insuliinipumppu, kestävä pumppu

en: Insulin Pump, patch pump
fi: Insuliinipumppu, laastaripumppu

en: Intercom
fi: Sisäpuhelin

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
fi: Sovitin %(0)s on liitetty IP-osoitteeseen %(1)s

en: Internet Protocol Support
fi: Internet-protokollan tuki

en: Invalid IP address
fi: Virheellinen IP-osoite

en: IoT Gateway
fi: IoT-yhdyskäytävä

en: IrMC Sync
fi: IrMC-synkronointi

en: IrMC Sync Command
fi: IrMC-synkronointi komento

en: Jacket
fi: Takki

en: Joystick
fi: Peliohjain

en: KB
fi: kt

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: LAN Access Using PPP
fi: Lähiverkkoyhteys PPP:tä käyttämällä

en: Laptop
fi: Kannettava tietokone

en: Launch DHCP client
fi: Käynnistä DHCP-asiakas

en: Launch PPP daemon
fi: Käynnistä PPP-daemoni

en: Launching DHCP client requires privileges
fi: DHCP-asiakkaan käynnistäminen vaatii lisäoikeuksia

en: Launching PPP daemon requires privileges
fi: PPP-taustaprosessin käynnistäminen vaatii lisäoikeuksia

en: Light Controller
fi: Valo-ohjain

en: Light Vehicle
fi: Kevyt ajoneuvo

en: Link Loss
fi: Linkin menetys

en: Location Display
fi: Sijaintinäyttö

en: Location Pod
fi: Paikannin

en: Location and Navigation
fi: Sijainti ja navigointi

en: Location and Navigation Display
fi: Sijainti ja navigointinäyttö

en: Location and Navigation Pod
fi: Paikannin ja navigointipaneeli

en: Locker
fi: kaappi

en: Loudspeaker
fi: Kaiutin

en: Low
fi: Matala

en: MB
fi: Mt

en: Make the default adapter temporarily visible
fi: Aseta oletussovitin väliaikaisesti näkyväksi

en: Manages local network services, like NAP bridges
fi: Hallitsee paikallisia verkkopalveluja, kuten NAP-siltoja

en: Manufacturer Name String
fi: Valmistajan nimi

en: Mark/Unmark this device as trusted
fi: Merkitse tai poista laitteen luottamus

en: Maximum items
fi: Enimmäismäärä kohtia

en: Mesh Device
fi: Mesh-laite

en: Mesh Network Proxy
fi: Mesh-verkon välityspalvelin

en: Message Access Profile (MAP)
fi: Viestien käyttöprofiili (MAP)

en: Message Access Server
fi: Viestin käyttöpalvelin

en: Message Notification Server
fi: Viestin ilmoituspalvelin

en: Microlight
fi: Mikrovalo

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Microwave
fi: Mikroaaltouuni

en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: Mobility Scooter
fi: Liikkuvuusskootteri

en: Model Number String
fi: Mallinumeromerkkijono

en: Modem
fi: Modeemi

en: Monitor
fi: Näyttö

en: More
fi: Lisää

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Much
fi: Paljon

en: Multi-Profile Specification (MPS) Profile
fi: Multi-Profile Specification (MPS) profiili

en: Multi-Profile Specification (MPS) Service
fi: Multi-Profile Specification (MPS) palvelu

en: Network
fi: Verkko

en: Network Access Point
fi: Verkon tukiasema

en: Network Access Point (NAP)
fi: Verkon tukiasema (NAP)

en: Network _Usage
fi: Verkko _käyttö

en: No audio endpoints registered
fi: Audion päätepisteitä ei ole rekisteröity

en: No conflicts
fi: Ei konflikteja

en: No dependencies
fi: Ei riippuvuuksia

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
fi: Käyttötilastoja ei ole vielä saatavilla. Yritä ensin muodostaa yhteys ja tarkista sitten tämä sivu.

en: Not Connected
fi: Ei yhdistetty

en: Not available
fi: Ei saatavilla

en: Not currently supported with this setup
fi: Ei tällä hetkellä tuettu tällä kokoonpanolla

en: Not specified
fi: Ei määritelty

en: Number:
fi: Numero:

en: OBEX File Transfer
fi: OBEX-tiedostonsiirto

en: OBEX Object Push
fi: OBEX-objektin ajo

en: Object Transfer
fi: Kohteen siirto

en: On-Hip Running Walking Sensor
fi: Lantion päällä oleva juoksukävelyanturi

en: On-Shoe Running Walking Sensor
fi: Kenkien päällä oleva juoksukävelyanturi

en: Open
fi: Avaa

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Optimal
fi: Optimaalinen

en: Pager
fi: Hakulaite

en: Pair
fi: Parita

en: Paired
fi: Paritettu

en: Pairing PIN code for
fi: Pariliitoksen PIN-koodi

en: Pairing passkey for
fi: Paritus salasana

en: Pairing request
fi: Parituspyyntö

en: Pairing request for %s
fi: Parituspyyntö laitteelta %s

en: Pairing request for device:
fi: Parituspyyntö laitteelle:

en: Pairing request for:
fi: Parituspyyntö kohteelle:

en: Palm
fi: Kämmentietokone

en: Peripheral
fi: Oheislaite

en: Peripheral Preferred Connection Parameters
fi: Oheislaitteen ensisijaiset yhteysparametrit

en: Peripheral Privacy Flag
fi: Oheislaitteiden tietosuoja

en: Phone
fi: Puhelin

en: Phone Alert Status Service
fi: Puhelinhälytysten tilapalvelu

en: Phonebook Access (PBAP)
fi: Puhelinluettelon käyttö (PBAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
fi: Puhelinluettelon käyttö (PBAP) - PCE

en: Phonebook Access (PBAP) - PSE
fi: Puhelinluettelon käyttö (PBAP) - PSE

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
fi: Varmista, että hakemisto "<b>%s</b>" on olemassa, tai määritä se blueman-palveluiden kanssa. Siihen asti oletusasetusta "%s" käytetään

en: Plug
fi: Liitännäinen

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
fi: Liitännäinen <b>"%(0)s"</b> riippuu liitännäisestä <b>%(1)s</b>. Liitännäisen <b>%(1)s</b> poistaminen käytöstä vaatii myös liitännäisen <b>"%(0)s"</b> poistamisen käytöstä.
    Jatketaanko?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
fi: Liitännäinen <b>%(0)s</b> on ristiriidassa liitännäisen <b>%(1)s</b> kanssa. Liitännäisen <b>%(1)s</b> lataaminen aiheuttaa liitännäisen <b>%(0)s</b> poistamisen.
    Jatketaanko?

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: PnP ID
fi: PnP-tunnus

en: PnP Information
fi: PnP-tiedot

en: Pointing
fi: Osoitinlaite

en: Poor
fi: Kriittinen

en: Portable audio
fi: Kannettava äänentoisto

en: Portable handheld console
fi: Kannettava kädessä pidettävä konsoli

en: Power Sensor
fi: Voima-anturi

en: Powered Wheelchair
fi: Moottoripyörätuoli

en: Presentation Remote
fi: Esityksen kaukosäädin

en: Primary Service
fi: Ensisijainen palvelu

en: Printer
fi: Tulostin

en: Printing Status (BPP)
fi: Tulostuksen tila (BPP)

en: Proprietary
fi: Omisteinen

en: Provides DBus API for other Blueman components
fi: Tarjoaa DBus API:n muille Blueman-komponenteille

en: Provides OBEX file transfer capabilities
fi: Tarjoaa OBEX-tiedostonsiirtotuen

en: Provides a StatusNotifierItem to show a statusicon
fi: Tarjoaa StatusNotifierItem-kohteen tilakuvakkeen näyttämiseksi

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
fi: Tarjoaa dhcp-perusohjelman Bluetooth PAN -yhteyksille.

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
fi: Tarjoaa valikon appletille ja API:n muille liitännäisille sen muokkaamiseen

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
fi: Tarjoaa valikkokohdan, jolla saa oletussovittimen väliaikaisesti näkyväksi, vaikka se on asetettu piilotetuksi

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
fi: Tarjoaa valikon kohdan, joka sisältää viimeksi käytetyt yhteydet pikavalintana

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
fi: Tarjoaa perustuen internet-yhteyden muodostamiselle DUN-profiilin kautta.

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
fi: Tarjoaa tunnusluvun, todennuspalvelut BlueZ-taustaprosessille

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
fi: Tukee puhelinverkkoyhteyttä (DUN) ModemManagerilla ja NetworkManagerilla

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
fi: Tarjoaa tuen Likiverkolle (PAN) joka on saatavilla NetworkManager 0.8:ssa

en: Public Browse Group
fi: Julkinen selausryhmä

en: Pulse Oximeter
fi: Pulssioksimetri

en: R_ename device…
fi: Nimeä laite uudelleen…

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
fi[0]: Vastaanotettiin %(files)d tiedosto taustalla
fi[1]: Vastaanotettiin %(files)d tiedostoa taustalla

en: Received %(files)d more file in the background | Received %(files)d more files in the background
fi[0]: Vastaanotettu %(files)d tiedosto taustalla
fi[1]: Vastaanotettu %(files)d tiedostoa taustalla

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
fi: Vastaanotetun signaalin voimakkuus: %(rssi)u %% <i>%(rssi_state)s)</i>

en: Receiver
fi: Vastaanotin

en: Receiving file
fi: Vastaanotetaan tiedostoa

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
fi: Vastaanotetaan tiedostoa %(0)s kohteesta %(1)s

en: Recommended
fi: Suositeltu

en: Reconnect to…
fi: Yhdistä uudelleen…

en: Reconnection Address
fi: Uudelleenyhdistämisosoite

en: Reference Time Update Service
fi: Viiteajan päivityspalvelu

en: ReferencePrinting (BPP)
fi: Viitetulostus (BPP)

en: ReflectedUI (BPP)
fi: Heijastunut käyttöliittymä (BPP)

en: Reject
fi: Hylkää

en: Remote Control
fi: Kaukosäädin

en: Remote Control Target
fi: Kaukosäätimen kohde

en: Remove
fi: Poista

en: Remove this device from the known devices list
fi: Poista laite tunnettujen laitteiden listalta

en: Rename device
fi: Nimeä laite uudelleen

en: Renew IP Address
fi: Uusi IP-osoite

en: Report Reference
fi: Raportin viite

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Robot
fi: Robotti

en: Running Speed and Cadence
fi: Ajonaikainen nopeus ja rytmi

en: SIM Access (SAP)
fi: SIM-käyttö (SAP)

en: S_ort By
fi: Lajittele

en: Scan Parameters
fi: Skannauksen parametrit

en: Scanner
fi: Kuvanlukija

en: Scooter
fi: Skootteri

en: Script to execute on connection
fi: Yhteyden muodostaessa suoritettava skripti

en: Search
fi: Etsi

en: Search for nearby devices
fi: Etsi lähellä olevia laitteita

en: Searching
fi: Etsitään

en: Secondary Service
fi: Toissijainen palvelu

en: Select Device
fi: Valitse laite

en: Select audio profile for PulseAudio
fi: Valitse PulseAudion ääniprofiili

en: Select folder for incoming file transfers
fi: Valitse kansio saapuvia tiedostonsiirtoja varten

en: Send File
fi: Lähetä tiedosto

en: Send _Files to Device
fi: Lähetä _tiedostoja laitteelle

en: Send _note
fi: Lähetä _viesti

en: Send a _File…
fi: Lähetä _tiedosto…

en: Send a text note
fi: Lähetä tekstiviesti

en: Send file(s) to the device
fi: Lähetä tiedosto(ja) laitteeseen

en: Send note
fi: Lähetä muistiinpano

en: Sending File
fi: Lähetetään tiedostoa

en: Serial Number String
fi: Sarjanumeromerkkijono

en: Serial Port
fi: Sarjaportti

en: Serial Port %s
fi: Sarjaportti %s

en: Serial port connected
fi: Sarjaportti yhdistetty

en: Serial port connection script failed
fi: Sarjaportin yhteyskomentosarja epäonnistui

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
fi: Sarjaporttipalvelu laitteessa <b>%s</b> on käytettävissä kohteen <b>%s</b> kautta

en: Server
fi: Palvelin

en: Server Characteristic Configuration
fi: Palvelimen asetukset

en: Server-class Computer
fi: Palvelinluokan tietokone

en: Service Changed
fi: Palvelu muutettu

en: Service Preferences
fi: Palveluasetukset

en: Service:
fi: Palvelu:

en: Set Bluetooth Adapter Properties
fi: Aseta Bluetooth-sovittimen ominaisuudet

en: Set RfKill State
fi: Aseta RfKill-tila

en: Set-Top Box
fi: Digiboksi

en: Set-top box
fi: Digiboksi

en: Setting RfKill State requires privileges
fi: RfKill-tilan asettaminen vaatii lisäoikeuksia

en: Show _Statusbar
fi: Näytä _Tilarivi

en: Show _Toolbar
fi: Näytä _työkalurivi

en: Show device information
fi: Näytä laitetiedot

en: Show input
fi: Näytä salasana

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
fi: Näyttää työpöydän ilmoitukset, kun laitteet yhdistetään tai irrotetaan.

en: Shows network traffic usage
fi: Näyttää verkkoliikenteen määrän

en: Skip
fi: Ohita

en: Smartphone
fi: Älypuhelin

en: Smartwatch
fi: Älykello

en: Software Revision String
fi: Ohjelman versionumero

en: Speakerphone
fi: Kaiutinpuhelin

en: Speed Sensor
fi: Nopeusanturi

en: Speed and Cadence Sensor
fi: Nopeus- ja rytmianturi

en: Sports Watch
fi: Urheilukello

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
fi: Tavallinen SPP-profiiliyhteyskäsittelijä, mahdollistaa mukautettujen toimintojen suorittamisen

en: Sub-optimal
fi: Huono

en: Success!
fi: Onnistui!

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
fi: Kytkeydyttiin onnistuneesti <b>DUN</b>-palveluun kohteessa <b>%(0)s.</b>
    Verkko on nyt käytettävissä kohteen <b>%(1)s</b> kautta

en: Switches Bluetooth killswitch status to match Bluetooth power state. Allows turning Bluetooth back on from an icon that shows its status; provided it isn't unplugged by the system, or physically.
fi: Vaihtaa Bluetooth lopetuskytkimen vastaamaan Bluetoothin virran tilaa. Sallii Bluetoothin kytkemisen päälle kuvakkeesta, joka näyttää sen tilan; edellyttäen, että järjestelmä ei ole poistanut sitä tai käyttäjä fyysisesti.

en: System ID
fi: Järjestelmän tunnus

en: Tablet
fi: Tabletti

en: Temperature Sensor
fi: Lämpötila-anturi

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
fi: Keskeytä näytönsäästäjä tilapäisesti, kun bluetooth-peliohjain on liitetty.

en: Temporarily visible
fi: Toistaiseksi näkyvissä

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
fi: Näyttöön tulee viimeksi käytettyjen yhteyksien valikon enimmäismäärä.

en: There was a problem launching script %s
    %s
fi: Komentosarjan käynnistämisessä oli ongelma %s
    %s

en: Thermostat
fi: Termostaatti

en: This should be overwritten
fi: Tämä pitäisi korvata

en: Too much
fi: Aivan liikaa

en: Total data received and rate of transmission
fi: Vastaanotettu kokonaisdata ja vastaanottonopeus

en: Total data sent and rate of transmission
fi: Lähetetty kokonaisdata ja lähetysnopeus

en: Touch Panel
fi: Kosketusppaneeli

en: Touchpad
fi: Kosketuslevy

en: Toy
fi: Lelu

en: Traffic statistics
fi: Liikennöintitilastot

en: Transfer
fi: Siirrot

en: Transfer failed
fi: Siirto epäonnistui

en: Transfer of file %(0)s failed
fi: Tiedoston %(0)s siirto epäonnistui

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
fi: Siirtotehon taso: %(tpl)u %% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transport Discovery
fi: Liikenteen hakeminen

en: Tries to auto-connect to configurable services on start and every 60 seconds.
fi: Yrittää muodostaa automaattisen yhteyden määritettäviin palveluihin käynnistyksen yhteydessä ja 60 sekunnin välein.

en: Trust
fi: Aseta luottamus

en: Trusted
fi: Luotettu

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
fi: Yritetään saada IP-osoitetta kohteessa %s
    Ole hyvä ja odota…

en: Turn off all adapters
fi: Kytke kaikki sovittimet pois päältä

en: Turn on all adapters
fi: Ota kaikki sovittimet käyttöön

en: Tx Power
fi: Tx-teho

en: Uncategorized
fi: Luokittelematta

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown error
fi: Tuntematon Virhe

en: Unnamed device
fi: Nimetön laite

en: Unspecified
fi: Määrittämätön

en: Untrust
fi: Poista luottamus

en: User Data
fi: Käyttäjätiedot

en: Valid Range
fi: Kelvollinen alue

en: Vehicle
fi: Ajoneuvo

en: Very High
fi: Hyvin korkea

en: Video Conferencing
fi: Videoneuvottelu

en: Video Distribution
fi: Videon jakelu

en: Video Sink
fi: Videonielu

en: Video Source
fi: Videolähde

en: Video camera
fi: Videokamera

en: Video conferencing
fi: Videoneuvottelu

en: Video display and loudspeaker
fi: Videonäyttö ja kaiutin

en: Video monitor
fi: Videonäyttö

en: WAP Client
fi: WAP-asiakas

en: Wearable
fi: Puettava

en: Wearable computer (watch size)
fi: Puettava tietokone (kello koko)

en: Weight Scale
fi: Painoasteikko

en: Wind Sensor
fi: Tuulianturi

en: Wrist Blood Pressure
fi: Ranteen verenpaine

en: Wrist Worn Pulse Oximeter
fi: Ranteessa pidetty pulssioksimetri

en: Wrist watch
fi: Rannekello

en: _Adapter
fi: _Sovitin

en: _Added
fi: _Lisätty

en: _Block
fi: _Esto

en: _Cancel
fi: _Peruuta

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Descending
fi: _Laskeva

en: _Device
fi: _Laite

en: _Devices
fi: _Laitteet

en: _Exit
fi: _Poistu

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Info
fi: _Tiedot

en: _Local Services
fi: _Paikalliset palvelut

en: _Make Discoverable
fi: _Tee näkyväksi

en: _Name
fi: _Nimi

en: _Pair
fi: _Pari

en: _Plugins
fi: _Liitännäiset

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Remove…
fi: Poista…

en: _Report a Problem
fi: _Raportoi ongelma

en: _Reset
fi: _Alusta

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: _Trust
fi: _Luotettu

en: _Unblock
fi: _Poista esto

en: _Untrust
fi: _Epäluotettava

en: _View
fi: _Näytä

en: applet
fi: sovelma

en: day | days
fi[0]: päivä
fi[1]: päivää

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

en: no
fi: ei

en: obexd not available
fi: obexd ei ole saatavilla

en: yes
fi: kyllä
