remmina - en to fi translation catalogue (981 entries)

en: %G Name of group (slashes \/ are converted to dashes -)
    %P Protocol name
    %N Connection name
    %h Hostname/IP
fi: %G Ryhmän nimi (vinoviivat \/ muunnetaan viivoiksi -)
    %P Protokollan nimi
    %N Yhteyden nimi
    %h Isäntäkoneen nimi/IP

en: %d password changed. | %d passwords changed.
fi[0]: %d salasana vaihdettu.
fi[1]: %d salasanaa vaihdettu.

en: %p Profile name
    %h Server name/IP
    %Y Year, %m Month, %d Day, %H Hour, %M Minute, %S Seconds (UTC time)
fi: %p Profiilin nimi
    %h Palvelimen nimi/IP
    %Y vuosi, %m kuukausi, %d päivä, %H tunti, %M minuutti, %S sekunti (UTC-aika)

en: %s You may need to install, and use Gnome Shell Extension Appindicator
fi: %s Saatat joutua asentamaan Gnome Shell Extension Appindicatorin ja käyttämään sitä

en: %s You may need to install, and use KStatusNotifierItem
fi: %s Sinun on ehkä asennettava ja käytettävä KStatusNotifierItem

en: %s You may need to install, and use XApp Status Applet
fi: %s Sinun on ehkä asennettava ja käytettävä XApp Status Applet -sovellusta

en: %s You may need to install, and use XEmbed SNI Proxy
fi: %s Sinun on ehkä asennettava ja käytettävä XEmbed SNI Proxy -ohjelmaa

en: %s and Remmina has built-in (compiled) support for libappindicator.
fi: %s ja Remminassa on sisäänrakennettu (käännetty) tuki libappindicatorille.

en: %s not supported natively by your Desktop Environment. libappindicator will try to fallback to GtkStatusIcon/xembed
fi: %s ei tueta natiivisti työpöytäympäristössäsi. libappindicator yrittää turvautua GtkStatusIcon/xembed-toimintoon

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
fi: %s haluaa jakaa työpöydän.
    Hyväksytkö kutsun?

en: %s your desktop does support it
fi: %s työpöytäsi tukee sitä

en: %sand '%s'
fi: %sja '%s'

en: 'Invalid connection data.'
fi: 'Virheelliset yhteystiedot.'

en: (%s: %i): Can't validate setting '%s' since 'value' or 'gfe' are NULL!
fi: (%s: %i): Ei voi validoida asetusta '%s' koska 'value' tai 'gfe' ovat NULL!

en: (%s: %i): Can't validate user input since 'setting_name_to_validate', 'value' or 'gfe' are NULL!
fi: (%s: %i): Käyttäjän syötettä ei voi validoida, koska 'setting_name_to_validate', 'value' tai 'gfe' ovat NULL!

en: (SELinux) permissive mode for serial ports
fi: (SELinux) - sarjaportit salliva tila

en: - or protocol://username:encryptedpassword@host:port
fi: - tai protokolla://käyttäjänimi:salattu_salasana@isäntä:portti

en: /dev/ttyS0, /dev/ttyS1, etc.
fi: /dev/ttyS0,/dev/ttyS1, jne.

en: /path/to/command -opt1 arg %h %u %t -opt2 %U %p %g
fi: /polku/kohteeseen/komento -opt1 arg %h %u %t -opt2 %U %p %g

en: 0 — Windows 7 compatible
fi: 0 — Windows 7 -yhteensopiva

en: 256 colours (8 bpp)
fi: 256 väriä (8 bpp)

en: 2600 (Windows XP), 7601 (Windows Vista/7), 9600 (Windows 8 and newer)
fi: 2600 (Windows XP), 7601 (Windows Vista/7), 9600 (Windows 8 ja uudempi)

en: <Auto-detect>
fi: <Havaitse automaattisesti>

en: <Choose a quality level to edit…>
fi: <Valitse muokattava laatutaso…>

en: <None>
fi: <Ei mitään>

en: <Not set>
fi: < Ei määritetty >

en: <big><b>Remmina Snap package</b></big>
    
    <span>
    Remmina is running on your system as a Snap package.
    Some Remmina functions need to be set up to work properly.
    </span>
fi: <big><b>Remminan Snap-paketti</b></big>
    
    <span>
    Remmina toimii järjestelmässäsi Snap-pakettina.
    Jotkin Remminan toiminnot tulee määrittää, jotta ne toimivat oikein.
    </span>

en: <big><b>The news failed to load</b></big>
    
    <span>
    <a href="https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/tags/" title="Remmina release notes"><i>Visit the website to read the release notes</i></a>.
    </span>
fi: <big><b>Uutisten lataaminen epäonnistui</b></big>
    
    <span>
    <a href="https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/tags/" title="Remminan julkaisutiedot"><i>Lue julkaisutiedot verkkosivulta</i></a>.
    </span>

en: <big>Permissions</big>
fi: <big>Oikeudet</big>

en: <big>Snap settings</big>
fi: <big>Snap-asetukset</big>

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    VNC additional formats
    • ID:repeater ID number
    • unix:///path/socket.sock</big>
fi: <big>Tuetut formaatit
    - palvelin
    - palvelin:portti
    VNC:n lisäformaatit
    - ID:toistimen ID-numero
    - unix:///path/socket.sock</big>

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    • username@server[:port] (SSH protocol only)</big>
fi: <big>Tuetut muodot
    • palvelin
    • palvelin[:portti]
    • käyttäjätunnus@palvelin[:portti] (vain SSH-protokolla)</big>

en: <big>• command in PATH args %h
    • /path/to/foo -options %h %u
    • %h is substituted with the server name
    • %t is substituted with the SSH server name
    • %u is substituted with the username
    • %U is substituted with the SSH username
    • %p is substituted with Remmina profile name
    • %g is substituted with Remmina profile group name
    • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
    Do not run in background if you want the command to be executed before connecting.
    </big>
fi: <big>• command in PATH args %h
    • /path/to/foo -options %h %u
    • %h on korvattu palvelimen nimellä 
    • %t on korvattu SSH-palvelimen nimellä 
    • %u on korvattu käyttäjätunnuksella
    • %U on korvattu SSH-käyttäjätunnuksellaame
    • %p on korvattu Remmina profiilin nimellä
    • %g on korvattu Remmina profiilin nimellä
    • %d korvataan paikallisella päivämääräajalla iso8601-muodossa
    Älä käynnistä taustalla, jos haluat, että komento suoritetaan ennen yhteyden muodostamista.
    </big>

en: <span weight='bold' size='larger'>Multi Password Changer</span>
fi: <span weight='bold' size='larger'>Salasanojen massavaihto</span>

en: A non-critical error happened: %s
fi: Tapahtui ei-kriittinen virhe: %s

en: API-accessible entrypoints
fi: Sovellusrajapinnassa käytettävissä olevat pääsypisteet

en: About
fi: Tietoja

en: Accept certificate?
fi: Hyväksytäänkö varmenne?

en: Accept changed certificate?
fi: Hyväksytäänkö muuttunut varmenne?

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Add
fi: Lisää

en: Add a column displaying any notes associated with a connection.
fi: Lisää sarake, joka näyttää yhteyteen liittyvät huomautukset.

en: Add a new connection profile
fi: Lisää uusi yhteysprofiili

en: Address is too long for UNIX socket_path: %s
fi: Osoite on liian pitkä UNIX-socket_path:lle: %s

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced setting for high latency links:
    Adjusts the connection timeout. Use if your connection times out.
    The highest possible value is 600000 ms (10 minutes).
fi: Lisäasetukset korkean viiveen linkeille:
    Säätää yhteyden aikakatkaisua. Käytä, jos yhteys katkeaa.
    Suurin mahdollinen arvo on 600000 ms (kymmenen minuuttia).

en: After connecting
fi: Yhdistämisen jälkeen

en: Agent PID
fi: Agentin PID

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Allow key modifiers
fi: Salli näppäinten muokkaajat

en: Allowed values are %s.
fi: Sallitut arvot ovat %s.

en: Always show notes
fi: Näytä aina huomautukset

en: Always show tabs
fi: Näytä aina välilehdet

en: Amount of milliseconds to attempt acknowledging data before closing the corresponding TCP connection forcibly.
fi: Millisekuntien määrä datan tunnistamisen yrittämiseksi, ennen kuin vastaava TCP-yhteys suljetaan väkisin.

en: An error occured.
fi: Tapahtui virhe.

en: An unknown error occured while trying to start PyHoca-CLI. Exit code: %i
fi: PyHoca-CLI:tä käynnistettäessä tapahtui tuntematon virhe. Poistumiskoodi: %i

en: An unknown error occured while trying to start PyHoca-CLI. Exit code: %i. Error: '%s'
fi: PyHoca-CLI:tä käynnistettäessä tapahtui tuntematon virhe. Poistumiskoodi: %i. Virhe: '%s'

en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: Appearance preferences]
en: Tabs grouping
fi: Välilehtien ryhmittely

en: Applet
fi: Sovelma

en: Apply/remove scaling
fi: Käytä/poista skaalaus

en: Are you sure to delete the selected files on server?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut tiedostot palvelimelta?

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
fi: Haluatko varmasti perua käynnissä olevan tiedostonsiirron?

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
fi: Haluatko varmasti sulkea %i aktiivista yhteyttä nykyisessä ikkunassa?

en: Are you sure you want to close this last active connection?
fi: Haluatko varmasti sulkea tämän viimeisen aktiivisen yhteyden?

en: Are you sure you want to delete the selected files?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut tiedostot?

en: Are you sure you want to delete “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa "%s"?

en: Are you sure you want to fully quit Remmina?
     This will close any active connections.
fi: Haluatko varmasti lopettaa Remminan täysin?
     Tämä sulkee kaikki aktiiviset yhteydet.

en: Assign a destination port.
fi: Määritä kohdeportti.

en: Assistance Mode
fi: Avustustila

en: Asynchronous execution
fi: Asynkroninen toteutus

en: Attach to console (2003/2003 R2)
fi: Kiinnitä konsoliin (Windows 2003 / 2003 R2)

en: Attempt to connect in assistance mode
fi: Yritä muodostaa yhteys avustustilassa

en: Audible terminal bell
fi: Päätteen äänikello

en: Audio output mode
fi: Äänilähtötila

en: Audio support
fi: Äänituki

en: Auditing log
fi: Auditointiloki

en: Authentication cancelled. Aborting…
fi: Todennus peruttu. Lopetetaan…

en: Authentication failure: %s
fi: Todennusvirhe: %s

en: Authentication type
fi: Todennustyyppi

en: Auto GLZ
fi: Auto-GLZ

en: Auto LZ
fi: Auto-LZ

en: Auto-detect
fi: Havaitse automaattisesti

en: Auto-fit window
fi: Sovita ikkuna automaattisesti

en: Auto-start this profile
fi: Käynnistä tämä profiili automaattisesti

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic (32 bpp) (Server chooses its best format)
fi: Automaattinen (32 bpp) (Palvelin valitsee parhaan muodon)

en: Automatic negotiation
fi: Neuvottele automaattisesti

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
fi: Hyväksy kaikki sormenjäljet ja varmenteet automaattisesti

en: Available feature[%i]: '%s'
fi: Käytettävissä oleva ominaisuus[%i]: '%s'

en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
fi: Odotetaan saapuvaa SSH-yhteyttä portissa %i…

en: Background colour
fi: Taustan väri

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Before connecting
fi: Ennen yhdistämistä

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Best (slowest)
fi: Paras (hitain)

en: Bilinear
fi: Bilineaarinen

en: Bold colour
fi: Normaalit värit

en: Bright colours
fi: Kirkkaat värit

en: Broken `DialogData`! Aborting…
fi: Rikkinäinen `DialogData`! Keskeytys…

en: Browse the network to find a %s server
fi: Selaa verkkoa löytääksesi %s-palvelimen

en: Bug Description
fi: Virheen kuvaus

en: Bug Title
fi: Virheen otsikko

en: By group
fi: Ryhmien mukaan

en: By protocol
fi: Protokollan mukaan

en: CA CRL File
fi: CA CRL-tiedosto

en: CA Certificate File
fi: CA-varmennetiedosto

en: CAUTION: Pasted text will be sent as a sequence of key-codes as if typed on your local keyboard.
    
      • For best results use same keyboard settings for both, client and server.
    
      • If client-keyboard is different from server-keyboard the received text can contain wrong or erroneous characters.
    
      • Unicode characters and other special characters that can't be translated to local key-codes won’t be sent to the server.
fi: HUOMAUTUS: liitetty teksti tullaan lähettämään avainkoodien sarjoina aivan kuten jos kirjoittaisit paikallisella näppäimistölläsi.
    
      • Parhaiden tulosten aikaansaamiseksi käytäthän samoja näppäimistöasetuksia molempien, asiakasohjelman ja palvelimen kohdalla.
    
      • Mikäli asiakasnäppäimistö on eri palvelinnäppäimistöön nähden, vastaanotettu teksti saattaa sisältää vääriä tai virheellisiä merkkejä.
    
      • Unicode-merkistövakiollisia merkkejä sekä muita erikoismerkkejä joita ei voida kääntää paikallisiksi avainkoodeiksi ei lähetetä palvelimelle.

en: COM1, COM2, etc.
fi: COM1, COM2 jne.

en: Can't retrieve `DialogData`! Aborting…
fi: Ei voi hakea `DialogData`! Keskeytys…

en: Can't save empty username!
fi: Ei voi tallentaa tyhjää käyttäjätunnusta!

en: Cancel
fi: Peru

en: Cannot connect to local port %i.
fi: Yhteyden muodostaminen paikalliseen porttiin %i ei onnistu.

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
fi: Yhteyden muodostaminen RDP-palvelimeen "%s" ei onnistunut.

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
fi: Yhteyden muodostaminen RDP-palvelimeen "%s" ei onnistu.

en: Certificate details:
fi: Varmenteen tiedot:

en: Change
fi: Vaihda

en: Change security settings
fi: Muuta suojausasetuksia

en: Change where Remmina profiles are stored
fi: Muuta Remmina-profiilien tallennuspaikkaa

en: Character set
fi: Merkistö

en: Chat with %s
fi: Keskustele käyttäjän %s kanssa

en: Choose a Remote Desktop Server
fi: Valitse etäpalvelin

en: Choose a colour scheme file. Usually available in /usr/share/remmina/theme. https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes has more details.
fi: Valitse väriteematiedosto. Yleensä saatavilla polussa /usr/share/remmina/theme. Lisätietoja on saatavilla osoitteesta https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes.

en: Choose a file to upload
fi: Valitse lähetettävä tiedosto

en: Choose a folder to save connection profiles from Remmina in.
fi: Valitse kansio, johon Remmina tallentaa yhteysprofiilit.

en: Choose a folder to save screenshots from Remmina in.
fi: Valitse kansio, johon Remmina tallentaa kuvakaappauksen.

en: Choose a new key
fi: Valitse uusi näppäin

en: Choose a session to resume:
fi: Valitse jatkettava istunto:

en: Choose download location
fi: Valitse lataussijainti

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clicking "Submit" will send this to Remmina's GitLab page and automatically create a new issue on the issue tracker.
fi: "Lähetä"-painikkeen napsauttaminen lähettää tämän Remminan GitLab-sivulle ja luo automaattisesti uuden vian vianseurantaan.

en: Client Certificate File
fi: Asiakasvarmennetiedosto

en: Client Certificate Key
fi: Asiakasvarmenteen avain

en: Client build
fi: Asiakkaan koontiversio

en: Client name
fi: Asiakkaan nimi

en: Clipboard direction
fi: Leikepöydän suunta

en: Close
fi: Sulje

en: Collapse all
fi: Tiivistä kaikki

en: Colour depth
fi: Värisyvyys

en: Colour theme
fi: Väriteema

en: Comma-separated list of monitor IDs and desktop orientations:
      • [<id>:<orientation-in-degrees>,]
      • 0,1,2,3
      • 0:270,1:90
    Orientations are specified in degrees, valid values are:
      •   0 (landscape)
      •  90 (portrait)
      • 180 (landscape flipped)
      • 270 (portrait flipped)
fi: Pilkulla erotettu luettelo näytön tunnuksista ja työpöydän suuntauksista:
      - [<id>:<suuntaus asteina>,]
      - 0,1,2,3
      - 0:270,1:90
    Suuntaukset määritetään asteina, kelvolliset arvot ovat:
      - 0 (maisema)
      - 90 (muotokuva)
      - 180 (maisemakuva käännettynä)
      - 270 (muotokuva käännettynä)

en: Command
fi: Komento

en: Community
fi: Yhteisö

en: Composition
fi: Kompositio

en: Configure the available resolutions
fi: Määritä käytettävissä olevat resoluutiot

en: Configure the keystrokes
fi: Määritä näppäimistön painikkeet

en: Confirm Gateway Password
fi: Vahvista yhdyskäytävän salasana

en: Confirm before closing multiple tabs
fi: Vahvista ennen useiden välilehtien sulkemista

en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Connect either to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin) or a supported URI (RDP, VNC, SSH or SPICE)
fi: Yhdistä joko tiedostossa (.remmina tai liitännäisen tukemassa tiedostotyypissä) kuvattuun työpöytään tai tuettuun URI:in (RDP, VNC, SSH tai SPICE)

en: Connect to VNC using a repeater:
      • The server field must contain the repeater ID, e.g. ID:123456789
      • The repeater field have to be set to the repeater IP and port, like:
        10.10.10.12:5901
      • From the remote VNC server, you will connect to
        the repeater, e.g. with x11vnc:
        x11vnc -connect repeater=ID:123456789+10.10.10.12:5500
fi: Muodosta yhteys VNC:hen toistimen avulla:
      - ID:123456789.
      - Toistin-kenttään on asetettava toistimen IP ja portti, esim. seuraavasti:
        10.10.10.12:5901
      - Etäisestä VNC-palvelimesta muodostetaan yhteys osoitteeseen
        toistimeen esimerkiksi x11vnc:llä:
        x11vnc -connect repeater=ID:123456789+10.10.10.10.12:5500

en: Connect to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin)
fi: Yhteyden muodostaminen tiedostossa kuvattuun työpöytään (.remmina tai liitännäisen tukema tiedostotyyppi)

en: Connect to remote desktops through the applet menu
fi: Yhdistä etätyöpöytiin käyttäen sovelmavalikkoa

en: Connect via SSH from a new terminal
fi: Yhdistä SSH:n kautta uudesta päätteestä

en: Connected to %s via RDP
fi: Yhdistetty kohteeseen %s RDP:n kautta

en: Connected to %s via SPICE
fi: Yhdistetty kohteeseen %s SPICE:n kautta

en: Connected to %s via VNC
fi: Yhdistetty kohteeseen %s VNC:n kautta

en: Connected to %s:%d via SSH
fi: Yhdistetty %s:%d SSH:n kautta

en: Connected to %s:%d via VNC
fi: Yhdistetty kohteeseen %s:%d VNC:n kautta

en: Connected to %s:%d via X2Go
fi: Yhdistetty kohteeseen %s:%d X2Go:n kautta

en: Connecting to %s via SSH…
fi: Yhdistetään kohteeseen ”%s” SSH:n kautta…

en: Connecting to UNIX socket failed: %s
fi: Yhdistäminen UNIX-pistokkeeseen epäonnistui: %s

en: Connecting to “%s” via SSH…
fi: Yhdistetään kohteeseen ”%s” SSH:n kautta…

en: Connecting to “%s”…
fi: Yhdistetään kohteeseen "%s"…

en: Connection profile security
fi: Yhteysprofiilin turvallisuus

en: Connection timeout in ms
fi: Yhteyden aikakatkaisu ms:na

en: Connection to the SPICE server dropped.
fi: Yhteys SPICE-palvelimeen epäonnistui.

en: Cookie
fi: Eväste

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy (host+C)
fi: Kopioi (Host + C)

en: Copyright © 2023–2024 Hiroyuki Tanaka, Sunil Bhat
    Copyright © 2014–2023 Antenore Gatta, Giovanni Panozzo
    Copyright © 2009–2014 Vic Lee
    More details in COPYING
fi: Tekijänoikeus © 2023–2024 Hiroyuki Tanaka, Sunil Bhat
    Tekijänoikeus © 2014–2023 Antenore Gatta, Giovanni Panozzo
    Tekijänoikeus © 2009-2014 Vic Lee
    Lisätietoja tiedostossa COPYING

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
fi: Pääsy RDP-palvelimeen "%s" epäonnistui.
    Tili on poistettu käytöstä.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
fi: Pääsy RDP-palvelimeen "%s" epäonnistui.
    Tili on vanhentunut.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
fi: Pääsy RDP-palvelimeen "%s" epäonnistui.
    Tili on lukittu.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
fi: Pääsy RDP-palvelimeen "%s" epäonnistui.
    Tilillä on rajoituksia.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
fi: Pääsy RDP-palvelimeen "%s" epäonnistui.
    Käyttäjän on vaihdettava salasana ennen yhteyden muodostamista.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
fi: Pääsy RDP-palvelimeen "%s" epäonnistui. 
    Käyttäjällä ei ole riittävästi oikeuksia.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
fi: Pääsy RDP-palvelimeen "%s" epäonnistui.
    Salasana on vanhentunut.

en: Could not allocate enough memory!
fi: Muistia ei voitu varata tarpeeksi!

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
fi: Ei voitu todentaa automaattisesti SSH-agentilla. %s

en: Could not authenticate automatically with public SSH key. %s
fi: Automaattista todentamista julkisen SSH-avaimen avulla ei voitu suorittaa. %s

en: Could not authenticate using SSH certificate. %s
fi: Todennus ei onnistunut SSH-varmenteen avulla. %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
fi: Todennusta ei voitu todentaa SSH-Kerberos/GSSAPI-todennuksen avulla. %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
fi: Ei voitu todentaa SSH-salasanalla. %s

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
fi: TOTP/OTP/2FA:lla ei voitu todentaa. %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
fi: Todennus ei onnistunut julkisen SSH-avaimen avulla. %s

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
fi: Todentaminen ei onnistunut vuorovaikutteisella näppäimistöllä. %s

en: Could not authenticate with public SSH key. %s
fi: Todennus ei onnistunut julkisen SSH-avaimen avulla. %s

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
fi: Todentaminen epäonnistui. Yritetään yhdistää uudelleen…

en: Could not bind server socket to local port.
fi: Palvelimen pistoketta ei voitu sitoa paikalliseen porttiin.

en: Could not check list of known SSH hosts. %s
fi: Tunnettujen SSH-isäntien luetteloa ei voitu tarkistaa. %s

en: Could not connect to SSH tunnel. %s
fi: SSH-tunneliin ei voitu muodostaa yhteyttä. %s

en: Could not connect to the RDP server “%s” via TLS. See the DEBUG traces from a terminal for more information.
fi: Yhteyttä RDP-palvelimeen "%s" ei saatu muodostettua TLS:n kautta. Katso lisätietoja terminaalin DEBUG-jäljistä.

en: Could not create PTY device.
fi: PTY-laitetta ei voitu luoda.

en: Could not create SFTP session. %s
fi: SFTP-istuntoa ei voitu luoda. %s

en: Could not create channel. %s
fi: Kanavaa ei voitu luoda. %s

en: Could not create socket.
fi: Pistoketta ei voitu luoda.

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu luoda palvelimelle. %s

en: Could not create the file “%s”.
fi: Tiedostoa "%s" ei voitu luoda.

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
fi: Kansiota %s ei voitu luoda palvelimelle. %s

en: Could not create the folder “%s”.
fi: Kansiota "%s" ei voitu luoda.

en: Could not delete “%s”. %s
fi: Kohteen "%s" poistaminen ei onnistunut. %s

en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
fi: Julkisen SSH-avaimen tarkistussummaa ei voitu noutaa. %s

en: Could not fetch public SSH key. %s
fi: Julkisen SSH-avaimen noutaminen ei onnistunut. %s

en: Could not fetch the server's public SSH key. %s
fi: Palvelimen julkista SSH-avainta ei voitu noutaa. %s

en: Could not find any sessions on remote machine. Creating a new session now.
fi: Etäkoneesta ei löytynyt istuntoja. Luodaan uusi istunto nyt.

en: Could not find child GtkTreeView of session chooser dialog.
fi: Istunnonvalintaikkunan GtkTreeView-lapsen GtkTreeView ei löytynyt.

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
fi: RDP-palvelimen "%s" osoitetta ei löytynyt.

en: Could not find the file “%s”.
fi: Tiedostoa "%s" ei löytynyt.

en: Could not get PyHoca-CLI's command-line features. This indicates it is either too old, or not installed. An old limited set of features will be used for now.
fi: PyHoca-CLI'n komentorivin ominaisuuksia ei saatu käyttöön. Tämä osoittaa, että se on joko liian vanha tai sitä ei ole asennettu. Vanhoja rajoitettuja ominaisuuksia käytetään toistaiseksi.

en: Could not get currently selected row (session)!
fi: Ei saatu nykyistä valittua riviä (istunto)!

en: Could not get session ID from session chooser dialog.
fi: Istunnon tunnusta ei saatu istunnon valintaikkunasta.

en: Could not initialize pthread. Falling back to non-threaded mode…
fi: Pthreadia ei voitu alustaa. Palataan takaisin ei-säikeistettyyn tilaan…

en: Could not listen to local port.
fi: Paikallista porttia ei voida kuunnella.

en: Could not obtain "GtkTreeModelFilter*" of the session chooser dialog, for unknown reason.
fi: Istunnon valintaikkunan "GtkTreeModelFilter*" ei saatu käyttöön tuntemattomasta syystä.

en: Could not open X11 DISPLAY.
fi: X11 DISPLAY -näyttöä ei voitu avata.

en: Could not open channel. %s
fi: Kanavaa ei voitu avata. %s

en: Could not open the file “%s” on the server. %s
fi: Tiedostoa "%s" ei voitu avata palvelimella. %s

en: Could not open the file “%s”.
fi: Tiedostoa "%s" ei voi avata.

en: Could not open the folder “%s”. %s
fi: Kansiota "%s" ei voitu avata. %s

en: Could not parse PyHoca-CLI's command-line features. Using a limited feature-set for now.
fi: PyHoca-CLI'n komentoriviominaisuuksia ei pystytty jäsentämään. Käytetään toistaiseksi rajoitettua ominaisuusvalikoimaa.

en: Could not parse the output of PyHoca-CLI's --list-sessions option. Creating a new session now.
fi: PyHoca-CLI:n --list-sessions -vaihtoehdon tulostetta ei pystytty analysoimaan. Luodaan nyt uusi istunto.

en: Could not poll SSH channel. %s
fi: SSH-kanavan kysely ei onnistunut. %s

en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
fi: SSH-kanavaa ei voitu lukea estottomalla tavalla. %s

en: Could not read from the folder. %s
fi: Kansiota ei voitu lukea. %s

en: Could not read from tunnel listening socket. %s
fi: Tunnelin kuuntelupistokkeesta ei voitu lukea. %s

en: Could not request port forwarding. %s
fi: Portin edelleenlähetystä ei voitu pyytää. %s

en: Could not request shell. %s
fi: Komentotulkkia ei voitu pyytää. %s

en: Could not retrieve valid `DialogData` or `sessions_list`! Aborting…
fi: Ei voitu noutaa kelvollisia "DialogData" tai "sessions_list"! Keskeytetään…

en: Could not run command. %s
fi: Komentoa ei voitu suorittaa. %s

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
fi: Komentoa "%s" ei voitu suorittaa SSH-palvelimella (tila = %i).

en: Could not save new credentials.
fi: Uusia tunnuksia ei voitu tallentaa.

en: Could not save new credentials: 's_password' or 's_username' strings were not set.
fi: Uusia kirjautumistietoja ei voitu tallentaa: "s_password"- tai "s_username"-merkkijonoja ei määritetty.

en: Could not save the file “%s”.
fi: Tiedostoa "%s" ei voitu tallentaa.

en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
fi: Tietoja ei voitu lähettää tunnelin kuuntelupistokkeeseen. %s

en: Could not start PyHoca-CLI (%i): '%s'
fi: PyHoca-CLI:tä ei voitu käynnistää (%i): '%s'

en: Could not start PyHoca-CLI:
    %s
fi: PyHoca-CLI:tä ei voitu käynnistää:
    %s

en: Could not start SFTP session. %s
fi: SFTP-istuntoa ei voitu käynnistää. %s

en: Could not start X2Go session.
fi: X2Go-istuntoa ei voitu käynnistää.

en: Could not start X2Go session…
fi: X2Go-istuntoa ei voitu käynnistää…

en: Could not start libfreerdp-gdi.
fi: Ei voitu käynnistää libfreerdp-gdi:tä.

en: Could not start pthread.
fi: Pthreadin käynnistys ei onnistunut.

en: Could not terminate X2Go session '%s':
    %s
fi: X2Go-istuntoa '%s' ei voitu lopettaa:
    %s

en: Could not write to SSH channel. %s
fi: SSH-kanavaan ei voitu kirjoittaa. %s

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
fi: Palvelimen tiedostoon "%s" ei voitu kirjoittaa. %s

en: Couldn't validate user input. %s
fi: Käyttäjän syötettä ei voitu validoida. %s

en: Couldn’t convert '%s' to host address
fi: Kohteen %s muuntaminen isäntäosoitteeksi epäonnistui

en: Create date
fi: Luo päivämäärä

en: Create new connection profile
fi: Luo uusi yhteysprofiili

en: Creating UNIX socket failed: %s
fi: UNIX-socketin luominen epäonnistui: %s

en: Creation, editing, copying, and deletions require the Remmina password
fi: Luominen, muokkaaminen, kopioiminen ja poistaminen edellyttävät Remmina-salasanaa

en: Cursor blinking
fi: Vilkkuva kohdistin

en: Cursor colour
fi: Kohdistimen väri

en: Cursor foreground colour
fi: Kohdistimen edustaväri

en: Cursor shadow
fi: Kohdistimen varjo

en: Custom
fi: Mukautettu

en: DPI resolution
fi: DPI-resoluutio

en: DPI setting is out of bounds. Please adjust it in profile settings.
fi: DPI-asetus on rajojen ulkopuolella. Säädä se profiiliasetuksissa.

en: Debugging
fi: Vianjäljitys

en: Decrease font size
fi: Pienennä fontin kokoa

en: Decrease font size (host+Page Down)
fi: Pienennä fontin kokoa (host+Page Down)

en: Default
fi: Oletus

en: Default settings saved.
fi: Oletusasetukset tallennettu.

en: Default view
fi: Oletusarvoinen näkymätila

en: Delete
fi: Poista

en: Delete files on server
fi: Poista tiedostoja palvelimelta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Desktop orientation
fi: Työpöydän suunta

en: Desktop scale factor %
fi: Työpöydän skaalauskerroin-%

en: Desktop sharing invitation
fi: Työpöydän jakokutsu

en: Device scale factor %
fi: Laitteen skaalauskerroin-%

en: Disable anonymous statistics
fi: Poista anonyymit tilastot käytöstä

en: Disable news
fi: Poista uutiset käytöstä

en: Disable news from <a href="https://remmina.org" title="Remmina news site">remmina.org</a>
fi: Poista käytöstä uutisten haku <a href="https://remmina.org" title="Remmina news site">remmina.orgista</a>

en: Disable smooth scrolling
fi: Poista tasainen vieritys käytöstä

en: Disable stats
fi: Poista tilastot käytöstä

en: Disable tip of the day
fi: Poista päivän vinkki käytöstä

en: Disable toolbar
fi: Poista työkalupalkki käytöstä

en: Disable tray icon
fi: Poista käytöstä ilmoitusalueen kuvake

en: Disable video overlay if videos are not displayed properly.
fi: Poista videoiden peittokuva käytöstä, jos videoita ei näytetä oikein.

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Disconnected from %s via RDP
fi: Yhteys kohteeseen %s RDP:n kautta katkaistu

en: Disconnected from %s via SPICE
fi: Yhteys kohteeseen %s SPICE:n kautta katkaistu

en: Disconnected from %s:%d via SSH
fi: Yhteys %s:%d SSH:n kautta katkaistu

en: Disconnected from %s:%d via VNC
fi: Yhteys kohteeseen %s:%d VNC:n kautta katkaistu

en: Disconnected from %s:%d via X2Go
fi: Yhteys kohteeseen %s:%d X2Go:n kautta katkaistu

en: Disconnected from the SPICE %s.
fi: Yhteys katkaistu SPICE:stä %s.

en: Discovered
fi: Löytyi

en: Do not show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: Do you trust the new public key?
fi: Luotatko uuteen julkiseen avaimeen?

en: Domain
fi: Verkkotunnus

en: Don't remember passwords
fi: Älä muista salasanoja

en: Donations
fi: Lahjoitukset

en: Double-click action
fi: Kaksoisnapsautuksen toiminto

en: Download
fi: Lataa

en: Download from server
fi: Lataa palvelimelta

en: Duplicate current connection
fi: Kahdenna nykyinen yhteys

en: Dynamic resolution enforced aspec ratio
fi: Dynaamisen resoluution pakotettu kuvasuhde

en: Dynamic virtual channel
fi: Dynaaminen virtuaalikanava

en: E-mail:
fi: Sähköposti:

en: E.g. https://example.org, socks://mysocks:1080
fi: Esim. https://example.org, socks://mysocks:1080

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit desktop connection described in file (.remmina or a filetype supported by plugin)
fi: Muokkaa tiedostossa kuvattua työpöytäyhteyttä (.remmina tai jokin liitännäisen tukema tiedostotyyppi)

en: Edit settings
fi: Muokkaa asetuksia

en: Email
fi: Sähköposti

en: Enable GTK-VNC debug
fi: Ota GTK-VNC-vianmääritys käyttöön

en: Enable Gateway websockets support
fi: Ota käyttöön Gateway websockets -tuki

en: Enable SSH tunnel
fi: Käytä SSH-tunnelia

en: Enable Service Discovery
fi: Käytä Service Discovery -etsintäprotokollaa

en: Enable audio channel
fi: Ota äänikanava käyttöön

en: Enable extra hardening (disable closing confirmation, disable unsafe shortcut keys, hide tabs, hide search bar)
fi: Käytä erityiskoventamista (poista käytöstä sulkemisvahvistus, poista käytöstä turvattomat pikanäppäimet, piilota välilehdet, piilota hakupalkki)

en: Enable fullscreen
fi: Käytä koko näytön tilaa

en: Enable multi monitor
fi: Ota moninäyttö käyttöön

en: Enable multitransport protocol (UDP)
fi: Ota monikuljetusprotokolla (UDP) käyttöön

en: Enable/Disable “Grab all keyboard events” status colour
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä "Ota kaikki näppäimistötapahtumat talteen" -tilaväri

en: Enabling this may help when the remote desktop looks scrambled
fi: Tämän käyttöönotto voi auttaa, kun etätyöpöytä näyttää sekavalta

en: Encrypt a password
fi: Salaa salasana

en: Encryption
fi: Salaus

en: Enter RDP SmartCard PIN
fi: Syötä RDP-älykortin PIN-koodi

en: Enter RDP authentication credentials
fi: Syötä RDP-kirjautumistiedot

en: Enter RDP gateway authentication credentials
fi: Syötä RDP-yhdyskäytävän kirjautumistiedot

en: Enter SPICE password
fi: Kirjoita SPICE-salasana

en: Enter TOTP/OTP/2FA code
fi: Syötä TOTP/OTP/2FA-koodi

en: Enter VNC authentication credentials
fi: Kirjoita NX-todennustiedot

en: Enter VNC password
fi: Kirjoita VNC-salasana

en: Enter WWW authentication credentials
fi: Kirjoita WWW-todennustiedot

en: Enter X2Go credentials
fi: Kirjoita X2Go-kirjautumistiedot

en: Enter certificate authentication files
fi: Syötä varmenteen todennustiedostot

en: Enter password to unlock the SSH key:
fi: Kirjoita salasana avataksesi SSH-avaimen lukituksen:

en: Enter your Remmina password to connect
fi: Kirjoita Remmina-salasanasi yhteyden muodostamiseksi

en: Enter your Remmina password to view passwords
fi: Kirjoita Remmina-salasanasi nähdäksesi salasanat

en: Entry
fi: Merkintä

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Every 1 min
fi: 1 min välein

en: Every 10 min
fi: 10 min välein

en: Every 3 min
fi: 3 min välein

en: Every 5 min
fi: 5 min välein

en: Exactly one session should be selectable but '%i' rows (sessions) are selected.
fi: Tarkalleen yhden istunnon pitäisi olla valittavissa, mutta '%i' riviä (istuntoa) on valittu.

en: Examples:
    To connect using an existing connection profile, use:
    
    	remmina -c FILE.remmina
    
    To quick connect using a URI:
    
    	remmina -c rdp://username@server
    	remmina -c rdp://domain\\username@server
    	remmina -c vnc://username@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username
    	remmina -c ssh://user@server
    	remmina -c spice://server
    
    To quick connect using a URI along with an encrypted password:
    
    	remmina -c rdp://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username\&VncPassword=encrypted-password
    
    To encrypt a password for use with a URI:
    
    	remmina --encrypt-password
    
    To update username and password and set a different resolution mode of a Remmina connection profile, use:
    
    	echo "username\napassword" | remmina --update-profile /PATH/TO/FOO.remmina --set-option username --set-option resolution_mode=2 --set-option password
fi: Esimerkkejä:
    Jos haluat muodostaa yhteyden käyttämällä olemassa olevaa yhteysprofiilia, käytä:
    
    	remmina -c FILE.remmina
    
    Pikayhteyden muodostaminen URI:n avulla:
    
    	remmina -c rdp://domain\\\käyttäjätunnus@palvelin
    	remmina -c vnc://käyttäjätunnus@palvelin
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=käyttäjätunnus
    	remmina -c ssh://käyttäjä@palvelin
    	remmina -c spice://server
    
    Pikayhteyden muodostaminen käyttämällä URI:tä ja salattua salasanaa:
    
    	remmina -c rdp://käyttäjätunnus:salattu-salasana@palvelin
    	remmina -c vnc://käyttäjätunnus:salattu-salasana@palvelin
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=käyttäjänimi\&VncPassword=salattu-salasana=salattu-salasana
    
    Salata salasana käytettäväksi URI:n kanssa:
    
    	remmina --encrypt-password
    
    Voit päivittää käyttäjätunnuksen ja salasanan ja asettaa Remmina-yhteysprofiilin erilaisen resoluutiotilan seuraavasti:
    
    	remmina --update-profile /PATH/TO/FOO.remmina --set-option username --set-option resolution_mode=2 --set-option password

en: Execute a Command
fi: Suorita komento

en: Execute a command
fi: Suorita komento

en: Executing external commands…
fi: Suoritetaan ulkoisia komentoja…

en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

en: Export
fi: Vie

en: Export connection in Windows .rdp file format
fi: Vie yhteys Windowsin .rdp-tiedostomuotoon

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Failed to delete files!
fi: Tiedostojen poistaminen epäonnistui!

en: Failed to fill 'GtkTreeIter'.
fi: Epäonnistu täyttämään 'GtkTreeIter'.

en: File
fi: Tiedosto

en: File Transfers
fi: Tiedostosiirrot

en: File downloaded
fi: Tiedosto ladattu

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Filename for SSH session log
fi: SSH-istuntolokin tiedostonimi

en: Fill client window when scaled
fi: Täytä asiakasikkuna skaalattuna

en: Find text
fi: Etsi teksti

en: Find text (host+G)
fi: Etsi tekstiä (Host + G)

en: Fingerprint automatically accepted
fi: Sormenjälki hyväksyttiin automaattisesti

en: Fingerprint:
fi: Sormenjälki:

en: Folder for SSH session log
fi: Kansio SSH-istuntolokille

en: Folder for screenshots
fi: Kansio kuvakaappauksiin

en: Font smoothing
fi: Fontin pehmennys

en: Force tight encoding
fi: Pakota tiukka koodaus

en: Foreground colour
fi: Edustan väri

en: Forget passwords after use
fi: Unohda salasanat käytön jälkeen

en: Found already existing X2Go session with ID: '%s'
fi: Löytyi jo olemassa oleva X2Go-istunto tunnisteella: '%s'

en: FreeRDP > 2.3.0 is required to map scancodes
fi: FreeRDP> 2.3.0 vaaditaan skannauskoodien kartoittamiseen

en: FreeRDP log filters
fi: FreeRDP-lokisuodattimet

en: FreeRDP log level
fi: FreeRDP-lokitaso

en: Full path of an existing folder
fi: Olemassaolevan kansion täydellinen polku

en: Fullscreen on the same screen as the connection window
fi: Koko näyttö samassa näytössä kuin yhteysikkuna

en: Fullscreen toolbar visibility
fi: Koko näytön työkalurivin näkyvyys

en: Function entering and leaving
fi: Funktion saapuminen ja poistuminen

en: GFX RFX Progressive (32 bpp)
fi: GFX RFX progressiivinen (32 bpp)

en: Gateway Domain
fi: Yhdyskäytävän verkkotunnus

en: Gateway Password
fi: Yhdyskäytävän salasana

en: Gateway Username
fi: Yhdyskäytävän käyttäjätunnus

en: Gateway transport type
fi: Yhdyskäytävän liikenteen tyyppi

en: General
fi: Yleiset

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Glyph cache
fi: Glyph-välimuisti

en: Go to home folder
fi: Siirry kotikansioon

en: Go to parent folder
fi: Siirry yläkansioon

en: Good
fi: Hyvä

en: Grab all keyboard events
fi: Kaappaa kaikki näppäimistötapahtumat

en: Grab keyboard
fi: Kaappaa näppäimistö

en: Graphic port
fi: Graafinen portti

en: Group
fi: Ryhmä

en: GtkTreePath 'path' describes a non-existing row!
fi: GtkTreePathin 'path' kuvailee rivin, jota ei ole olemassa!

en: Hello, World!
fi: Hei, maailma!

en: Hexadecimal- or colour names (red, #ff0000).
    It changes the background colour of connection names in the Remmina connection toolbar (when in fullscreen).
fi: Heksadesimaali- tai värinimet (punainen, #ff0000).
    Se muuttaa yhteysnimien taustavärin Remmina-yhteyden työkalurivillä (kun se on koko näytössä).

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Hide or show the search bar
fi: Piilota tai näytä hakupalkki

en: Hide the search bar shown in the main window
fi: Piilota pääikkunassa näkyvä hakupalkki

en: Hide the toolbar shown in the tabbed interface
fi: Piilota työkalurivi välilehtinäkymässä

en: Hide total count shown in the group menu
fi: Piilota ryhmävalikossa näkyvä kokonaismäärä

en: High colour (15 bpp)
fi: Korkea väri (15 bpp)

en: High colour (16 bits)
fi: High colour (16 bit)

en: High colour (16 bpp)
fi: Korkea väri (16 bpp)

en: High performance broadband
fi: Korkean suorituskyvyn laajakaista

en: Highlight colour
fi: Korostuksen väri

en: Highlight foreground colour
fi: Korostuksen edustaväri

en: Home
fi: Koti

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Host key
fi: Isännän näppäin

en: Hostname
fi: Isäntänimi

en: If a GTK theme includes a dark variant, it will be used instead of the configured theme.
fi: Jos GTK-teema sisältää tumman muunnelman, sitä käytetään määritetyn teeman sijaan.

en: If the server should try to share the desktop by leaving other clients connected
fi: Tuleeko palvelimen yrittää jakaa työpöytä jättämällä muut asiakkaat yhdistetyiksi

en: Ignore TLS errors
fi: Ohita TLS-virheet

en: Ignore certificate
fi: Ohita varmenne

en: Ignore remote bell messages
fi: Ohita etäkelloviestit

en: Import
fi: Tuo

en: Include Debug Data
fi: Sisällytä vianselvitystiedot

en: Include System Info
fi: Sisällytä järjestelmän tiedot

en: Increase and decrease font size
fi: Suurenna ja pienennä fontin kokoa

en: Increase font size
fi: Suurenna fontin kokoa

en: Increase font size (host+Page Up)
fi: Suurenna fontin kokoa (host+Page Up)

en: Input device settings
fi: Syötelaitteen asetukset

en: Input is invalid.
fi: Syöte on virheellinen.

en: Input must be a number between %i and %i.
fi: Syötteen on oltava luku välillä %i ja %i.

en: Install
fi: Asenna

en: Install the %s protocol plugin first.
fi: Asenna ensin %s-protokollaliitännäinen.

en: Intermediate (+64 MiB RAM)
fi: Keskitaso (+64 MiB RAM)

en: Internal error.
fi: Sisäinen virhe.

en: Internal error: %s
fi: Sisäinen virhe: %s

en: Invalid validation data in ProtocolSettings array!
fi: ProtocolSettings-matriisin validointitiedot eivät kelpaa!

en: Issuer:
fi: Myöntäjä:

en: It disables CAL and hwId is set to 0
fi: Poistaa CAL:in käytöstä ja asettaa hwId:n arvoon 0

en: KEX (Key Exchange) algorithms
fi: KEX- eli avainten vaihdon algoritmit

en: Keep aspect ratio when scaled
fi: Säilytä kuvasuhde skaalattuna

en: Keep window from closing if not disconnected by Remmina
fi: Estä ikkunaa sulkeutumasta, jos yhteys ei ole katkaistu Remminan toimesta

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Keyboard Layout (auto)
fi: Näppäimistön asettelu (automaattinen)

en: Keyboard interactive login, TOTP/OTP/2FA
fi: Vuorovaikutteinen näppäimistökirjautuminen, TOTP/OTP/2FA

en: Keyboard layout
fi: Näppäimistön asettelu

en: Keyboard mapping
fi: Näppäimistöasettelu

en: Keyboard scancode remapping
fi: Näppäimistöasettelun uudelleenmääritys

en: Keyboard type (auto)
fi: Näppäimistön tyyppi (automaattinen)

en: Keystrokes
fi: Näppäinpainallukset

en: Kill process on disconnect
fi: Tapa prosessi yhteyden katkeamisen myötä

en: Label1,Label2
fi: Nimike1,Nimike2

en: Labels
fi: Nimikkeet

en: Language Wrapper
fi: Kielikäärin

en: Last used
fi: Viimeksi käytetty

en: Launch session with a specific resolution (in dots per inch). Must be between 20 and 400.
fi: Käynnistä istunto tietyllä resoluutiolla (pisteinä tuumaa kohti). Sen on oltava 20 ja 400 välillä.

en: Left-handed mouse support
fi: Vasemman käden hiirituki

en: List monitor IDs
fi: Luettelo monitorin tunnuksista

en: List of key=value,… pairs to remap scancodes. E.g. 0x56=0x29,0x29=0x56
fi: Luettelo key=value,... -pareista scancodien uudelleenkoodausta varten. Esim. 0x56=0x29,0x29=0x56

en: Listen on port
fi: Kuuntele portissa

en: Listening for remote VNC connection:
      • The “Listen on port” field is the port Remmina will listen to,
        e.g. 8888
      • From the remote VNC server, you will connect to
        Remmina, e.g. with x11vnc:
        x11vnc -display :0 -connect 192.168.1.36:8888
fi: Kuuntelee etä-VNC-yhteyttä:
      - Kenttä "Listen on port" on portti, jota Remmina kuuntelee,
        esim. 8888
      - Etäisestä VNC-palvelimesta muodostetaan yhteys osoitteeseen
        Remminaan esim. x11vnc:llä:
        x11vnc -display :0 -connect 192.168.1.36:8888: x11vnc -display :0 -connect 192.168.1.36:8888

en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
fi: Kuunnellaan portissa %i saapuvaa %s-yhteyttä…

en: Load balance info
fi: Kuormitustiedot

en: Local
fi: Paikallinen

en: Local SSH port
fi: Paikallinen SSH-portti

en: Local parallel device
fi: Paikallinen rinnakkaislaite

en: Local parallel name
fi: Paikallinen rinnakkaisnimi

en: Local serial driver
fi: Paikallinen sarja-ajuri

en: Local serial name
fi: Paikallinen sarjanimi

en: Local serial path
fi: Paikallinen sarjapolku

en: Lock the aspect ratio when dynamic resolution is enabled:
    
      • The aspect ratio should be entered as a decimal number, e.g. 1.777
      • 16:9 corresponds roughly to 1.7777, 4:3 corresponds roughly to 1.333
      • The default value of 0 does not enforce any aspect ratio
fi: Lukitse kuvasuhde, kun dynaaminen resoluutio on käytössä:
    
     • Kuvasuhde tulee syöttää desimaalilukuna, esim. 1,777
     • 16:9 vastaa suunnilleen 1,7777, 4:3 vastaa karkeasti 1,333
     • Oletusarvo 0 ei pakota mitään kuvasuhdetta

en: Log SSH session asynchronously
fi: SSH-istunnon kirjaaminen asynkronisesti

en: Log SSH session when exiting Remmina
fi: Lokita SSH-istunto poistuessaan Remminasta

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
fi: Yhteyden muodostaminen RDP-palvelimeen "%s" ei onnistunut.

en: Low colour (8 bits)
fi: Low colour (8 bit)

en: Low performance broadband
fi: Matalan suorituskyvyn laajakaista

en: Lower level protocol info, packet level
fi: Matalan tason protokollatiedot, paketitaso

en: Make Remmina your default remote desktop client
fi: Tee Remminasta oletusarvoinen etätyöpöytäsovellus

en: Master password
fi: Pääsalasana

en: Match _entire word only
fi: _Kokonaiset sanat

en: Match as _regular expression
fi: _Säännöllinen lauseke

en: Maximal amount of recent items
fi: Enimmäismäärä viimeaikaisia kohteita

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Menu
fi: Valikko

en: Menu animation
fi: Valikon animaatio

en: Minimize window
fi: Pienennä ikkuna

en: Modem
fi: Modeemi

en: Modified
fi: Muokattu

en: Modify connection profile (requires --set-option)
fi: Muokkaa yhteysprofiilia (vaatii --set-option)

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Move mouse when connection is idle
fi: Liikuta hiirtä yhteydessä ollen jouten

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Multi monitor
fi: Useampi näyttö

en: Multi password changer
fi: Salasanojen massavaihto

[ctx: Multi password changer]
en: Select
fi: Valitse

[ctx: Multi password changer table]
en: Domain\Username
fi: Verkkotunnus\Käyttäjätunnus

[ctx: Multi password changer table]
en: Gateway Domain\Username
fi: Yhdyskäytävän verkkotunnus\Käyttäjätunnus

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
fi: Ryhmä

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
fi: Nimi

en: NLA extended protocol security
fi: NLA:n laajennetun protokollan turvallisuus

en: NLA protocol security
fi: NLA-protokollan turvallisuus

en: Name
fi: Nimi

en: Name of smart card
fi: Älykortin nimi

en: Name/Username:
fi: Nimi/käyttäjätunnus:

en: Nearest
fi: Lähin

en: Neither the 'dialog' nor 'treeview' parameters are initialized! At least one of them must be given.
fi: Parametrejä 'dialog' tai 'treeview' ei ole alustettu! Ainakin yksi niistä on annettava.

en: Neither the 'path' nor 'dialog' parameters are initialized.
fi: Parametreja 'path' eikä 'dialog' ole alustettu.

en: Network connection type
fi: Verkkoyhteyden tyyppi

en: Network status: fully online
fi: Verkon tila: täysin online-tilassa

en: Network status: offline
fi: Verkkotila: yhteydetön

en: New Connection
fi: Uusi yhteys

en: New connection profile
fi: Uusi yhteysprofiili

en: New fingerprint:
fi: Uusi sormenjälki:

en: No
fi: Ei

en: No X2Go session window appeared. Something went wrong…
fi: X2Go-istuntoikkunaa ei tullut näkyviin. Jokin meni pieleen…

en: No clipboard sync
fi: Estä leikepöytien synkronointi

en: No logging at all
fi: Ei lokiin kirjaamista lainkaan

en: No saved SSH password supplied. Asking user to enter it.
fi: Ei tallennettua SSH-salasanaa. Käyttäjää pyydetään syöttämään se.

en: No session was selected. Creating a new one.
fi: Mitään istuntoa ei valittu. Luodaan uusi.

en: No tray icon
fi: Ei ilmoitusalueen kuvaketta

en: No username found. Asking user to enter it.
fi: Käyttäjänimeä ei löytynyt. Pyydetään käyttäjää syöttämään se.

en: None
fi: Ei mitään

en: Normal colours
fi: Normaalit värit

en: Notes
fi: Huomautukset

en: Number of keepalive probes sent via TCP connection before it is dropped.
fi: Pidä hengissä (Keep Alive) -luotainten lukumäärä TCP-yhteyden kautta, ennen kuin yhteys hylätään.

en: Number of seconds to keep password valid for
fi: Kuinka monta sekuntia salasanaa pidetään voimassa

en: Off
fi: Pois

en: Old fingerprint:
fi: Vanha sormenjälki:

en: Only save generated screenshots, don't copy them to clipboard.
fi: Tallenna vain luodut kuvakaappaukset, älä kopioi niitä leikepöydälle.

en: Open Chat…
fi: Avaa keskustelu…

en: Open Main Window
fi: Avaa pääikkuna

en: Open SFTP transfer…
fi: Avaa SFTP-siirto…

en: Open connection
fi: Avaa yhteys

en: Open in web browser
fi: Avaa verkkoselaimessa

en: Open the Remmina main window
fi: Avaa Remmina-pääikkuna

en: Opening command
fi: Avataan komentoa

en: Options for redirection of USB device:
      • [dbg,][id:<vid>:<pid>#…,][addr:<bus>:<addr>#…,][auto]
      • auto
      • id:054c:0268#4669:6e6b,addr:04:0c
fi: Vaihtoehdot USB-laitteen uudelleenohjaukselle:
      • [dbg,][id:<vid>:<pid>#…,][addr:<bus>:<addr>#…,][auto]
      • auto
      • id:054c:0268#4669:6e6b,addr:04:0c

en: Options for redirection of audio input:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio input (microphone)
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa
fi: Vaihtoehdot äänitulon uudelleenohjaamiseksi:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio input (microphone)
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa

en: Options for redirection of audio output:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio output
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa
fi: Äänilähdön uudelleenohjauksen vaihtoehdot:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio output
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa

en: Override pre-set VNC encodings
fi: Ohita esiasetetut VNC-koodaukset

en: Override printer drivers
fi: Ohita tulostinajurit

en: Overriding the pre-set VNC encoding quality:
    
      • “Poor (fastest)” sets encoding to “copyrect zlib hextile raw”
      • “Medium” sets encoding to “tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw”
      • “Good” sets encoding to “tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw”
      • “Best (slowest)” sets encoding to “copyrect zrle ultra zlib hextile corre rre raw”
fi: Esiasetetun VNC-koodauslaadun ohittaminen:
    
      - "Huono (nopein)" asettaa koodauksen "copyrect zlib hextile raw"
      - "Kohtalainen" asettaa koodauksen "tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw"
      - "Hyvä" asettaa koodauksen arvoksi "tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw"
      - "Paras (hitain)" asettaa koodaukseksi "copyrect zrle ultra zlib hextile corre rre raw"

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Overwrite all files
fi: Korvaa kaikki tiedostot

en: PROTOCOL
fi: PROTOKOLLA

en: Parameter 'custom_data' is not fully initialized!
fi: Parametria 'custom_data' ei ole täysin alustettu!

en: Parameter 'custom_data' is not initialized!
fi: Parametria 'custom_data' ei ole alustettu!

en: Parameters 'key' or 'value' are 'NULL'!
fi: Parametrit 'key' tai 'value' ovat 'NULL'!

en: Parse ~/.ssh/config
fi: Jäsennä ~/.ssh/config

en: Password
fi: Salasana

en: Password for private SSH key
fi: Yksityisen SSH-avaimen salasana

en: Password hash
fi: Salasanan tiiviste

en: Password input cancelled. Aborting…
fi: Salasanan syöttö peruttu. Lopetetaan…

en: Password to unlock private key
fi: Salasana avaa yksityisen avaimen

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste (host+V)
fi: Liitä (Host + V)

en: Paste system info in the Remmina debugging window
fi: Liitä järjestelmätiedot Remminan vianmääritysikkunaan

en: Peeking
fi: Kurkista

en: Per connection
fi: Yhteyttä kohti

en: Performance optimisations based on the network connection type:
    Using auto-detection is advised.
    If “Auto-detect” fails, choose the most appropriate option in the list.
fi: Suorituskyvyn optimoinnit verkkoyhteyden tyypin mukaan:
    Automaattisen tunnistuksen käyttäminen on suositeltavaa.
    Jos automaattinen tunnistus ei onnistu, valitse sopivin vaihtoehto luettelosta.

en: Permission
fi: Oikeudet

en: Pick a black colour
fi: Valitse musta väri

en: Pick a blue colour
fi: Valitse sininen väri

en: Pick a bright blue colour
fi: Valitse kirkkaansininen väri

en: Pick a bright green colour
fi: Valitse kirkkaanvihreä väri

en: Pick a bright yellow colour
fi: Valitse kirkkaankeltainen väri

en: Pick a cyan colour
fi: Valitse syaani väri

en: Pick a green colour
fi: Valitse vihreä väri

en: Pick a light black colour
fi: Valitse vaalean mustan väri

en: Pick a light cyan colour
fi: Valitse vaalean syaanin väri

en: Pick a light magenta colour
fi: Valitse vaalean magentan väri

en: Pick a light red colour
fi: Valitse vaalean punaisen väri

en: Pick a light white colour
fi: Valitse vaalean valkoinen väri

en: Pick a magenta colour
fi: Valitse magenta väri

en: Pick a red colour
fi: Valitse punainen väri

en: Pick a terminal colouring file
fi: Valitse päätteen väritystiedosto

en: Pick a white colour
fi: Valitse valkoinen väri

en: Pick a yellow colour
fi: Valitse keltainen väri

en: Picking a terminal colouring file replaces the file:
fi: Valitse päätteen väritystiedosto

en: Please check the RemminaProtocolSetting array for possible errors.
fi: Tarkista mahdolliset virheet RemminaProtocolSetting-taulukosta.

en: Please enter format 'widthxheight'.
fi: Syötä muodossa 'widthxheight'.

en: Please press the new key…
fi: Paina uutta näppäintä…

en: Please retry after turning on encryption for this profile.
fi: Yritä uudelleen, kun salaus on otettu käyttöön tässä profiilissa.

en: Please wait…
fi: Odota hetki…

en: Plugin
fi: Liitännäinen

en: Plugin %s is not registered.
fi: Liitännäistä %s ei ole rekisteröity.

en: Plugin Download
fi: Liitännäisen lataus

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Plugins relying on GtkSocket can't run in a Wayland session.
    For more info and a possible workaround, please visit the Remmina wiki at:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session
fi: GtkSocketiin tukeutuvat liitännäiset eivät voi toimia Wayland-istunnossa.
    Lisätietoja ja mahdollisen ratkaisun löydät Remmina-wikistä osoitteesta:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session

en: Poor (fastest)
fi: Heikko (nopein)

en: Prefer IPv6 AAAA record over IPv4 A record
fi: Suosi IPv6 AAAA -tietuetta IPv4 A -tietueen sijaan

en: Prefer dark theme
fi: Suosi tummaa teemaa

en: Preference
fi: Asetukset

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferred image compression
fi: Suositeltava kuvapakkaus

en: Preferred server host key types
fi: Ensisijaiset palvelimen isäntäavaintyypit

en: Preferred video codec
fi: Ensisijainen videokoodekki

en: Prevent local interaction on the server
fi: Estä paikallinen vuorovaikutus palvelimella

en: Prevent screenshots from entering clipboard
fi: Estä kuvakaappauksien pääsy leikepöydälle

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Proxy URL
fi: Välityspalvelimen URL

en: Public SSH key cannot be imported. %s
fi: Julkista SSH-avainta ei voi tuoda. %s

en: Public key (automatic)
fi: Julkinen avain (automaattinen)

en: PyHoca-CLI exited unexpectedly. This connection will now be closed.
fi: PyHoca-CLI päättyi odottamatta. Tämä yhteys suljetaan nyt.

en: Quality
fi: Laatu

en: Quality settings
fi: Laatuasetukset

en: Quick Connect
fi: Pikayhteys

en: Quit
fi: Lopeta

en: RDP - Preferences
fi: RDP-asetukset

en: RDP - RDP File Handler
fi: RDP - RDP-tiedostonkäsittelijä

en: RDP - Remote Desktop Protocol
fi: RDP - Etätyöpöytäprotokolla

en: RDP Files
fi: RDP-tiedostot

en: RDP protocol security
fi: RDP-protokollan turvallisuus

en: Rare conditions or warnings
fi: Harvinaiset olosuhteet tai varoitukset

en: Reboot remote host
fi: Käynnistä etäpää uudelleen

en: Recent lists cleared.
fi: Viimeisimmät listat tyhjennetty.

en: Reconnect attempts number
fi: Yhteyden uudelleenmuodostamisyritysten määrä

en: Reconnection attempt %d of %d…
fi: Uudelleenyhdistämisen yritys %d/%d…

en: Redirect directory <path> as named share <name>.
      • <name>,<fullpath>[;<name>,<fullpath>[;…]]
      • MyHome,/home/remminer
      • /home/remminer
      • MyHome,/home/remminer;SomePath,/path/to/somepath
    Hotplug support is enabled with:
      • hotplug,*
fi: Ohjaa hakemisto <polku> uudelleen nimettyyn jakoon <nimi>.
      - <nimi>,<täydellinenpolku>[;<nimi>,<täydellinenpolku>[;...]]
      - MyHome,/home/remminer
      - /home/remminer
      - MyHome,/home/remminer;SomePath,/path/to/somepath
    Hotplug-tuki on käytössä seuraavilla asetuksilla:
      - hotplug,*

en: Redirect local audio output
fi: Ohjaa paikallinen mikrofoni

en: Redirect local microphone
fi: Ohjaa paikallinen mikrofoni

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Refresh current folder
fi: Päivitä nykyinen kansio

en: Relax order checks
fi: Rentoudu, tilaustarkistukset

en: Remember last view for each connection
fi: Muista kunkin yhteyden viimeinen näkymätila

en: Remember last view mode
fi: Muista viimeinen näyttötila

en: Remmina Applet
fi: Remmina-sovelma

en: Remmina Kiosk
fi: Remmina-kioski

en: Remmina Preferences
fi: Remminan asetukset

en: Remmina Remote Desktop Client
fi: Remmina-etätyöpöytäsovellus

en: Remmina Report Bug
fi: Remminan virheraportointi

en: Remmina VNC Plugin
fi: Remminan VNC-liitännäinen

en: Remmina VNC listener Plugin
fi: Remminan VNC-kuuntelijaliitännäinen

en: Remmina VNC plugin for GNOME and KVM
fi: Remminan VNC-liitännäinen Gnomelle ja KVM:lle

en: Remmina couldn't export.
fi: Remmina ei voinut viedä.

en: Remmina data folder
fi: Remminan datakansio

en: Remmina debugging window
fi: Remmina virheenkorjausikkuna

en: Remmina does not log all output statements. Turn on more verbose output by using "G_MESSAGES_DEBUG=remmina" as an environment variable.
    More info available on the Remmina wiki at:
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging
fi: Remmina ei kirjaa kaikkia tulostuslauseita. Ota käyttöön yksityiskohtaisempi tulostus käyttämällä ympäristömuuttujaa "G_MESSAGES_DEBUG=remmina".
    Lisätietoja on saatavilla Remminan wikissä osoitteessa:
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging

en: Remmina main menu
fi: Remminan päävalikko

en: Remmina password
fi: Remmina-salasana

en: Remmina web-browser plugin
fi: Remmina-selainliitännäinen

en: RemminaProtocolWidget* gp is 'NULL'!
fi: RemminaProtocolWidget* gp on 'NULL'!

en: Remote
fi: Etä

en: Remote Connection Profile
fi: Etäyhteysprofiili

en: Remote Desktop Gateway domain
fi: Etätyöpöydän yhdyskäytävän verkkotunnus

en: Remote Desktop Gateway password
fi: Etätyöpöydän yhdyskäytävän salasana

en: Remote Desktop Gateway server
fi: Etätyöpöydän yhdyskäytäväpalvelin

en: Remote Desktop Gateway username
fi: Etätyöpöydän yhdyskäytävän käyttäjätunnus

en: Remote scale factor
fi: Etäasteikkokerroin

en: Repeater
fi: Toistin

en: Report Bug
fi: Ilmoita virheestä

en: Require password to connect or edit the profile
fi: Vaadi salasana yhteyden muodostamiseen tai profiilin muokkaamiseen

en: Require to connect
fi: Yhteyden muodostaminen edellyttää

en: Require to modify
fi: Vaatii muokkaamista

en: Require to view passwords
fi: Vaadi salasanojen näyttämiseksi

en: Reset remote host (hard reboot)
fi: Nollaa etäpää (pakotettu uudelleenkäynnistys)

en: Resetting passwords, please wait…
fi: Nollataan salasanoja, odota…

en: Resize the window to fit in remote resolution
fi: Ikkunan koon muuttaminen etätarkkuuteen sopivaksi

en: Resolution
fi: Resoluutio

en: Resolutions
fi: Resoluutiot

en: Restricted admin mode
fi: Rajoitettu järjestelmänvalvojatila

en: Restricted admin mode password hash
fi: Rajoitetun hallintatilan salasanan tiiviste

en: Resume
fi: Jatka

en: Resume all file transfers
fi: Jatka kaikkia tiedostosiirtoja

en: Resuming session '%s'…
fi: Jatketaan istuntoa '%s'…

en: Resuming session: '%s'
fi: Jatketaan istuntoa: '%s'

en: Retrieved the following PyHoca-CLI command-line features:
fi: Hae seuraavat PyHoca-CLI:n komentorivin ominaisuudet:

en: Running
fi: Ajossa

en: SERVER
fi: PALVELIN

en: SFTP - Secure File Transfer
fi: SFTP - Suojattu tiedostonsiirto

en: SND port
fi: SND-portti

en: SPICE - Simple Protocol for Independent Computing Environments
fi: SPICE - Yksinkertainen protokolla riippumattomille tietokoneympäristöille

en: SSH Authentication
fi: SSH-todennus

en: SSH Proxy Command
fi: SSH-välityskomento

en: SSH Tunnel
fi: SSH-tunneli

en: SSH X11 Forwarding
fi: SSH X11 -edelleenlähetys

en: SSH agent
fi: SSH-agentti

en: SSH certificate cannot be copied into the private SSH key. %s
fi: SSH-varmennetta ei voi kopioida yksityiseen SSH-avaimeen. %s

en: SSH certificate cannot be imported. %s
fi: SSH-varmenteen tuonti ei onnistu. %s

en: SSH certificate file
fi: SSH-varmennetiedosto

en: SSH compression
fi: SSH-pakkaus

en: SSH credentials
fi: SSH-kirjautumistiedot

en: SSH identity file
fi: SSH-identiteettitiedosto

en: SSH identity file not selected.
fi: SSH-identiteettitiedostoa ei ole valittu.

en: SSH log level
fi: SSH-lokitaso

en: SSH options
fi: SSH-asetukset

en: SSH password
fi: SSH-salasana

en: SSH private key credentials
fi: Yksityisen SSH-avaimen valtuustiedot

en: SSH private key file
fi: Yksityisen SSH-avaimen tiedosto

en: SSH tunnel credentials
fi: SSH-tunnelin kirjautumistiedot

en: SSH tunnel private key credentials
fi: SSH-tunnelin yksityisen avaimen valtuustiedot

en: SSHFS port
fi: SSHFS-portti

en: Same server at port %i
fi: Sama palvelin portissa %i

en: Satellite
fi: Satelliitti

en: Save as Default
fi: Tallenna oletuksena

en: Save password
fi: Tallenna salasana

en: Save session to file
fi: Tallenna istunto tiedostoon

en: Saving the session asynchronously may have a notable performance impact
fi: Istunnon tallentaminen asynkronisesti voi vaikuttaa merkittävästi suorituskykyyn

en: Scaling quality
fi: Skaalauslaatu

en: Screen resolutions
fi: Näytön resoluutiot

en: Screenshot
fi: Kuvakaappaus

en: Screenshot filenames
fi: Kuvakaappauksen tiedostonimet

en: Screenshot taken
fi: Kuvakaappaus otettu

en: Scrollback lines
fi: Takaisinvierityksen rivit

en: Scrolled fullscreen
fi: Vieritetty kokonäyttö

en: Scrolled window
fi: Vieritetty ikkuna

en: Search
fi: Hae

en: Search for next occurrence
fi: Hae seuraavaa ilmentymää

en: Search for previous occurrence
fi: Hae edellistä ilmentymää

en: Search string or server name/IP address for “Quick Connect”
fi: Hakumerkkijono tai palvelimen nimi/IP-osoite "pikayhteys"-kohteelle

en: Search text shortcut
fi: Etsi tekstiä -pikanäppäin

en: Seconds between each keepalive probe.
fi: Sekunnit jokaisen pidättävän pidä hengissä (Keep Alive) -luotaimen välillä.

en: Seconds of connection idleness before TCP keepalive probes are sent.
fi: Yhteyden tyhjäkäynnin sekunnit ennen kuin TCP:n pidä hengissä -luotaimet (Keep Alive) on lähetetty.

en: Secret
fi: Salainen

en: Secured password storage in KWallet
fi: Salasanojen tallentaminen KDE-lompakkoon

en: Secured password storage in the GNOME keyring
fi: Suojattu salasana, joka tallennetaan GNOME-avainrenkaaseen

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Security protocol negotiation
fi: Turvallisuusprotokollan neuvottelut

en: Select All (host+A)
fi: Valitse kaikki (Host + A)

en: Select USB devices for redirection
fi: Valitse USB-laitteet uudelleenohjausta varten

en: Select a folder
fi: Valitse kansio

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select all shortcuts
fi: Valitse kaikki -pikanäppäin

en: Select the connection profile.
fi: Valitse yhteysprofiili.

en: Select the protocol to use with the quick connect bar.
fi: Valitse pikayhteyspalkissa käytettävä protokolla.

en: Selecting “SGR 1” also switches to the bright counterparts of the first 8 palette colours (in addition to making text bold).
fi: "SGR 1":n valitseminen vaihtaa myös kahdeksan ensimmäisen paletin värin kirkkaita vastaavia (tekstin lihavoinnin lisäksi).

en: Selection criteria
fi: Valinnan perusteet

en: Send Ctrl+Alt+Delete
fi: Lähetä Ctrl+Alt+Delete

en: Send Ctrl+Alt+_Backspace
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_Backspace

en: Send Ctrl+Alt+_Del
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_Del

en: Send Ctrl+Alt+_F1
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F1

en: Send Ctrl+Alt+_F10
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F10

en: Send Ctrl+Alt+_F11
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F11

en: Send Ctrl+Alt+_F12
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F12

en: Send Ctrl+Alt+_F2
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F2

en: Send Ctrl+Alt+_F3
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F3

en: Send Ctrl+Alt+_F4
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F4

en: Send Ctrl+Alt+_F5
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F5

en: Send Ctrl+Alt+_F6
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F6

en: Send Ctrl+Alt+_F7
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F7

en: Send Ctrl+Alt+_F8
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F8

en: Send Ctrl+Alt+_F9
fi: Lähetä Ctrl+Alt+_F9

en: Send clipboard as keystrokes
fi: Lähetä leikepöytä näppäinpainalluksina

en: Send clipboard content as keystrokes
fi: Leikepöydän sisällön lähettäminen näppäinpainalluksina

en: Send-clipboard
fi: Lähetä leikepöytä

en: Sensitive (+1 GiB, ~2014 CPU)
fi: Herkkä (+1 GiB, ~2014 CPU)

en: Serial
fi: Sarja

en: Server
fi: Palvelin

en: Server CA certificate
fi: Palvelimen CA-varmenne

en: Server detection using Remote Desktop Gateway
fi: Palvelimen tunnistus etätyöpöytäyhdyskäytävän avulla

en: Server name or IP address
fi: Palvelimen nimi tai IP-osoite

en: Session ID
fi: Istunnon ID

en: Set a custom filename for your Remmina connection profiles, using a formatting string.
fi: Aseta muokattu tiedostonimi Remmina-yhteysprofiileille muotoilujärjestyksen avulla.

en: Set and use a secret key to protect Remmina from unauthorized use.
fi: Aseta ja käytä salaista avainta Remminan suojaamiseksi luvattomalta käytöltä.

en: Set new password
fi: Aseta uusi salasana

en: Set one or more profile settings, to be used with --update-profile
fi: Määritä vähintään yksi profiiliasetus, jota käytetään --update-profile option kanssa

en: Set up
fi: Määritä

en: Share a smart card
fi: Jaa älykortti

en: Share folder
fi: Jaa kansio

en: Share parallel ports
fi: Jaa rinnakkaisportit

en: Share printers
fi: Jaa tulostimet

en: Share serial ports
fi: Jaa sarjaportit

en: Share smart card
fi: Jaa älykortti

en: Shared connection
fi: Jaettu yhteys

en: Shortcuts for copying and pasting
fi: Pikanäppäimet leikepöydälle kopioimiseksi ja liittämiseksi

en: Show 'About'
fi: Näytä 'Tietoja'

en: Show Hidden Files
fi: Näytä piilotetut tiedostot

en: Show bold text in bright colors
fi: Näytä lihavoitu teksti kirkkain värein

en: Show new connection on top of the menu
fi: Näytä uusi yhteys valikon yläosassa

en: Show preferences
fi: Näytä asetukset

en: Show remote cursor
fi: Näytä etäpään kohdistin

en: Show search bar
fi: Näytä hakupalkki

en: Show the application version
fi: Näytä sovelluksen versio

en: Show version of the application and its plugins
fi: Näytä sovelluksen ja sen liitännäisten versio

en: Show/hide fullscreen
fi: Näytä/piilota koko näytön tila

en: Show/hide toolbar
fi: Näytä/piilota työkalurivi

en: Shutdown remote host
fi: Sammuta etäpää

en: Since Snap packages run confined from the rest of the system, Remmina profiles are saved inside the Snap file system by default. You can change the location in the Remmina preferences.
fi: Koska Snap-paketit toimivat rajoitetusti muusta järjestelmästä, Remmina-profiilit tallennetaan oletusarvoisesti Snap-tiedostojärjestelmään. Voit muuttaa sijaintia Remmina-suosituksissa.

en: Size
fi: Koko

en: Something unknown went wrong.
fi: Jokin tuntematon meni pieleen.

en: Span screen over multiple monitors
fi: Jatka näyttöä useiden näyttöjen yli

en: Start in kiosk mode
fi: Käynnistä kioskitila

en: Start in tray
fi: Käynnistä järjestelmän ilmoitusalueelle

en: Start in tray upon user login
fi: Käynnistä järjestelmän ilmoitusalueelle sisäänkirjautumisen yhteydessä

en: Start-up
fi: Käynnistä

en: Start-up background program
fi: Käynnistyksen taustaohjelma

en: Start-up path
fi: Käynnistyspolku

en: Start-up program
fi: Käynnistettävä ohjelma

en: Started PyHoca-CLI with the following arguments:
fi: PyHoca-CLI käynnistettiin seuraavilla argumenteilla:

en: Startup program
fi: Käynnistysohjelma

en: Static virtual channel
fi: Staattinen virtuaalikanava

en: Status
fi: Tila

en: StatusNotifier/Appindicator support in “
fi: StatusNotifier/Appindicator-tuki "

en: Step size for auto-scroll
fi: Automaattisen vierityksen askelkoko

en: Strict host key checking
fi: Tiukka isäntäavaimen tarkistus

en: Strong (+256 MiB, ~2009 CPU)
fi: Vahva (+256 MiB, ~2009 CPU)

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Submit
fi: Lähetä

en: Suspended
fi: Keskeytetty

en: Suspended since
fi: Keskeytetty vuodesta

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mouse support
fi: Vaihda vasen ja oikea hiiren painike vasenkätisen hiiren tueksi

en: Switch from grouped to list view
fi: Vaihda ryhmitetystä luettelonäkymään

en: Switch tab pages
fi: Vaihda välilehtiä

en: Symmetric cipher client to server
fi: Symmetrinen salausohjelma palvelimelle

en: TCP redirection
fi: TCP-uudelleenohjaus

en: TLS Security Level
fi: TLS-suojaustaso

en: TLS connection error.
fi: TLS-yhteysvirhe.

en: TLS protocol security
fi: TLS-protokollan turvallisuus

en: Telepathy - Desktop Sharing
fi: Telepathy-työpöydän jakaminen

en: Template for profile filenames
fi: Malli profiilin tiedostonimille

en: Terminal
fi: Pääte

en: Terminal colour scheme
fi: Päätteen värimaailma

en: Terminal content saved in
fi: Päätesisältö, joka on tallennettu

en: Terminal font
fi: Päätteen fontti

en: Terminated
fi: Lopetettu

en: Terminating X2Go sessions can take a moment.
fi: X2Go-istuntojen lopettaminen voi kestää hetken.

en: Terminating session: '%s'
fi: Lopetetaan istunto: '%s'

en: The %s file has been transferred
fi: %s on siirretty

en: The %s protocol is unavailable because GtkSocket only works under X.org
fi: %s-protokolla ei ole käytettävissä, koska GtkSocket toimii vain X.org:n alla

en: The Gateway passwords do not match
fi: Yhdyskäytävän salasanat eivät täsmää

en: The Remote Desktop Gateway “%s” denied the user “%s\%s” access due to policy.
fi: Etätyöpöytäyhdyskäytävä "%s" esti käyttäjän "%s\%s" pääsyn policy-käytännön vuoksi.

en: The VNC server requested an unknown authentication method. %s
fi: VNC-palvelin pyysi tuntematonta todennusmenetelmää. %s

en: The certificate changed! Details:
fi: Varmenne muuttui! Tiedot:

en: The command-line feature '%s' is not available! Attempting to start PyHoca-CLI without using this feature…
fi: Komentoriviominaisuus '%s' ei ole käytettävissä! PyHoca-CLI:n käynnistysyritys ilman tätä ominaisuutta…

en: The file exists already
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: The file “%s” is corrupted, unreadable, or could not be found.
fi: Tiedosto "%s" on vioittunut, sitä ei voi lukea tai sitä ei löydy.

en: The filename can use the following placeholders:
    
      • %h is substituted with the server name
      • %t is substituted with the SSH server name
      • %u is substituted with the username
      • %U is substituted with the SSH username
      • %p is substituted with Remmina profile name
      • %g is substituted with Remmina profile group name
      • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
fi: Tiedostonimi voi käyttää seuraavia paikkamerkkejä:
    
      • %h korvataan palvelimen nimellä
      • %t korvataan SSH-palvelimen nimellä
      • %u korvataan käyttäjänimellä
      • %U korvataan SSH-käyttäjänimellä
      • %p korvataan Remminan profiilinimellä
      • %g korvataan Remmina-profiiliryhmän nimellä
      • %d korvataan paikallisella päivämääräajalla iso8601-muodossa

en: The folder connection profiles are saved in, it defaults to the XDG_USER_DATA
fi: Kansio, johon yhteysprofiilit tallennetaan, sen oletusarvo on XDG_USER_DATA

en: The following file already exists in the target folder:
fi: Seuraava tiedosto on jo olemassa kohdekansiossa:

en: The input is not a valid integer!
fi: Syöte ei ole kelvollinen kokonaisluku!

en: The latest successful connection attempt, or a pre-computed date
fi: Viimeisin onnistunut yhteysyritys tai ennalta laskettu päivämäärä

en: The lower limit is not a valid integer!
fi: Alaraja ei ole kelvollinen kokonaisluku!

en: The lower limit is too high!
fi: Alaraja on liian korkea!

en: The lower limit is too low!
fi: Alaraja on liian alhainen!

en: The maximum number of reconnect attempts upon an RDP disconnect (default: 20)
fi: RDP-yhteyden katkaisun yhteydessä tehtävien uudelleenyhdistysyritysten enimmäismäärä (oletusarvo: 20)

en: The multi password changer requires a secrecy plugin.
fi: Monisalasananvaihtaja vaatii salauslisäosan.

en: The multi password changer requires a secrecy service.
fi: Monisalasananvaihtaja vaatii salassapitopalvelun.

en: The necessary PyHoca-CLI process has encountered a internet connection problem.
fi: PyHoca-CLI-prosessi on törmännyt Internet-yhteysongelmaan.

en: The necessary child process 'pyhoca-cli' stopped unexpectedly.
    Please check your profile settings and PyHoca-CLI's output for possible errors. Also ensure the remote server is reachable and you're using the right credentials.
fi: Tarvittava lapsiprosessi "pyhoca-cli" pysähtyi odottamatta.
    Tarkista profiiliasetuksesi ja PyHoca-CLI:n tulos mahdollisten virheiden varalta. Varmista myös, että etäpalvelin on tavoitettavissa ja käytät oikeita valtuustietoja.

en: The only allowed value is '%s'.
fi: Ainoa sallittu arvo on '%s'.

en: The passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: The public SSH key changed!
fi: Julkinen SSH-avain on muuttunut!

en: The server did not respond.
fi: Palvelin ei vastannut.

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
fi: Palvelin on tuntematon. Julkisen avaimen sormenjälki on:

en: The sound system of the X2Go server (default: 'pulse').
fi: X2Go-palvelimen äänijärjestelmä (oletus: 'pulse').

en: The upper limit is not a valid integer!
fi: Yläraja ei ole kelvollinen kokonaisluku!

en: The upper limit is too high!
fi: Yläraja on liian korkea!

en: The upper limit is too low!
fi: Yläraja on liian matala!

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
fi: Komento "%s" ei ole käytettävissä SSH-palvelimessa.

en: The “%s” server refused the connection.
fi: Palvelin "%s" kieltäytyi yhteydestä.

en: Theme
fi: Teema

en: These are the encryption methods used by Remmina to store passwords.
    
    Except the "Weak" method, all the others are recommended, "Keystore" is the default, as it integrates with KDE/Plasma and GNOME.
    
    "Intermediate" doesn't use as much memory or processing power, and "Sensitive" is more secure, but uses +1 GiB of RAM and many CPU cycles.
fi: Näitä salausmenetelmiä Remmina käyttää salasanojen tallentamiseen.
    
    "Heikko"-menetelmää lukuun ottamatta kaikkia muita suositellaan, "Keystore" on oletusarvo, koska se integroituu KDE/Plasman ja GNOMEn kanssa.
    
    "Keskitaso" ei käytä yhtä paljon muistia tai prosessoritehoa, ja "Herkkä" on turvallisempi, mutta käyttää +1 GiB RAM-muistia ja paljon prosessorijaksoja.

en: This file contains the “Custom” terminal colour scheme selectable from the “Advanced” tab of terminal connections and editable in the “Terminal” tab in the settings.
fi: Tämä tiedosto sisältää "Mukautetun" päätelaitteen värimaailman, joka voidaan valita pääteyhteyksien "Lisäasetukset" -välilehdeltä ja jota voidaan muokata asetusten Pääte-välilehdeltä.

en: This might not work on all VNC servers
fi: Tämä ei välttämättä toimi kaikilla VNC-palvelimilla

en: This protocol does not support exporting.
fi: Tämä protokolla ei tue vientiä.

en: This window can help you find connection problems.
    You can stop and start the logging at any moment using the On/Off switch.
    The stats button (Ctrl+T), can be useful to gather system info you may share when reporting a bug.
    There is more info about debugging Remmina on https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging
fi: Tämä ikkuna voi auttaa sinua löytämään yhteysongelmia.
    Voit pysäyttää ja käynnistää kirjaamisen milloin tahansa On/Off-kytkimellä.
    Tilastot-painike (Ctrl+T) voi olla hyödyllinen, kun haluat kerätä järjestelmätietoja, jotka voit jakaa vikailmoituksen yhteydessä.
    Lisätietoja Remminan virheenkorjauksesta on osoitteessa https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging.

en: Tiles
fi: Laatat

en: Time in seconds before Remmina will lock the session and asks for a password again. Default: 300 Seconds.
fi: Aika sekunteina, ennen kuin Remmina lukitsee istunnon ja kysyy salasanaa uudelleen. Oletusarvo: 300 sekuntia.

en: Tip: Check the 'Save password' checkbox or manually input your X2Go username and password in the profile settings to store them for faster logins.
fi: Vinkki: Valitse "Tallenna salasana"-valintaruutu tai kirjoita X2Go-käyttäjänimesi ja -salasanasi profiiliasetuksiin tallentaaksesi ne nopeampaa kirjautumista varten.

en: To enable access to some important features, like password saving in your keyring and RDP printer sharing, please open your software center and give the appropriate permissions to Remmina. As an alternative you can enter the following commands in a terminal window:
fi: Vaikuttaa siltä, että Remmina on käynnissä järjestelmässäsi SNAP-pakettina. Jotta pääsy joihinkin tärkeisiin ominaisuuksiin, kuten salasanan tallentamiseen avaimenperään ja RDP-kirjoittimien jakamiseen, avaa ohjelmistokeskus ja anna tarvittavat oikeudet Remminalle. Vaihtoehtoisesti voit kirjoittaa seuraavat komennot pääteikkunaan:

en: Toggle dynamic resolution update
fi: Dynaamisen resoluution päivityksen vaihtaminen

en: Toggle fullscreen mode
fi: Vaihda koko näytön tilaan

en: Toggle scaled mode
fi: Vaihda skaalattua tilaa

en: Toggle search options
fi: Vaihda hakuvaihtoehtoja

en: Toggle view
fi: Vaihda näkymä

en: Tool
fi: Työkalu

en: Tools
fi: Työkalut

en: Total %i item. | Total %i items.
fi[0]: Yhteensä %i kohde.
fi[1]: Yhteensä %i kohdetta.

en: Transfer completed
fi: Siirto on valmistunut

en: Transfer error
fi: Siirtovirhe

en: True colour (24 bits)
fi: True colour (24 bit)

en: True colour (24 bpp)
fi: Todellinen väri (24 bpp)

en: True colour (32 bpp)
fi: Todellinen väri (32 bpp)

en: Trust all certificates
fi: Luota kaikkiin varmenteisiin

en: Tunnel via loopback address
fi: Tunneli loopback-osoitteen kautta

en: Turn off GStreamer overlay
fi: Poista GStreamer-päällys käytöstä

en: Turn off automatic reconnection
fi: Älä käytä automaattista uudelleenyhdistämistä

en: Turn off clipboard sync
fi: Estä leikepöytien synkronointi

en: Turn off encryption
fi: Poista salaus käytöstä

en: Turn off fast-path
fi: Poista fast-path käytöstä

en: Turn off scaling to avoid screenshot distortion.
fi: Poista skaalaus käytöstä kuvakaappauksen vääristymisen välttämiseksi.

en: Turn on HTML5 audio support
fi: Ota HTML5-äänituki käyttöön

en: Turn on Java support
fi: Ota Java-tuki käyttöön

en: Turn on Web Inspector
fi: Ota Web-tarkastaja käyttöön

en: Turn on WebGL support
fi: Ota WebGL-tuki käyttöön

en: Turn on plugin support
fi: Ota liitännäistuki käyttöön

en: Turn on smooth scrolling
fi: Ota tasainen vieritys käyttöön

en: Turn on spatial navigation
fi: Kytke spatiaalinen navigointi päälle

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type in SSH username and password.
fi: Kirjoita käyttäjätunnus ja salasana SSH:lle.

en: USB device redirection
fi: USB-laitteen uudelleenohjaus

en: USB redirection error
fi: USB-uudelleenohjausvirhe

en: Ultra low colour (3 bits)
fi: Ultra low colour (3 bit)

en: Unable to connect to VNC server
fi: Yhdistäminen VNC-palvelimeen ei onnistu

en: Unable to establish a connection to the RDP server “%s”. Check “Security protocol negotiation”.
fi: Yhteyttä RDP-palvelimeen "%s" ei pystytä muodostamaan. Tarkista "Tietoturvaprotokollan neuvottelu".

en: Unable to import:
    %s
fi: Tuonti ei onnistunut:
    %s

en: Unexpected disconnect
fi: Odottamaton yhteyden katkeaminen

en: Unknown property '%i'
fi: Tuntematon ominaisuus '%i'

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Unlock Remmina
fi: Avaa Remminan lukitus

en: Unsupported authentication type %u
fi: Ei-tuettu todennustyyppi %u

en: Up
fi: Ylös

en: Update framebuffer even when not visible
fi: Päivitä kehyspuskuri, vaikka se ei olisi näkyvissä

en: Upload
fi: Lähetä

en: Upload folder
fi: Latauskansio

en: Upload to server
fi: Lähetä palvelimelle

en: Use '%s' as subgroup delimiter
fi: Käytä '%s' alaryhmän erottimena

en: Use JPEG Compression
fi: Käytä JPEG-pakkausta

en: Use TLS encryption
fi: Käytä TLS-salausta

en: Use base credentials for gateway too
fi: Käytä pohjakirjautumistietoja myös yhdyskäytävään

en: Use client keyboard mapping
fi: Käytä asiakasnäppäimistön kartoitusta

en: Use client resolution
fi: Käytä asiakkaan resoluutiota

en: Use default protocol (for --new)
fi: Käytä oletusprotokollaa (jos --new)

en: Use default server name (for --new)
fi: Käytä oletuspalvelimen nimeä (jos --new)

en: Use default system font
fi: Käytä järjestelmän oletusfonttia

en: Use initial window size
fi: Käytä alkuperäistä ikkunakokoa

en: Use secret key authentication for some widgets
fi: Käytä yksityisen avaimen todennusta joillekin widgeteille

en: Use server settings
fi: Käytä palvelimen asetuksia

en: Use system proxy settings
fi: Käytä järjestelmän välityspalvelimen asetuksia

en: Use the current settings as the default for all new connection profiles
fi: Käytä nykyisiä asetuksia kaikkien uusien yhteysprofiilien oletusasetuksina

en: Use the old license workflow
fi: Käytä vanhaa lisenssin työnkulkua

en: Used i.a. by terminal services in a smart card channel to distinguish client capabilities:
      • < 4034: Windows XP base smart card functions
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
        SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 and newer: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()
fi: Käytetään muun muassa päätepalveluissa älykorttikanavassa erottamaan asiakkaan ominaisuudet:
      - < 4034: Windows XP:n perusälykorttitoiminnot
      - 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
        SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount().
      - >= 7065: Windows 8 ja uudemmat: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()

en: User
fi: Käyttäjä

en: User agent
fi: Käyttäjäagentti

en: User chose to resume session with ID: '%s'
fi: Käyttäjä päätti jatkaa istuntoa tunnisteella: %s

en: User password
fi: Käyttäjän salasana

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Using the UDP protocol may improve performance
fi: UDP-protokollan käyttö voi parantaa suorituskykyä

en: Using the «resolution» parameter in the Remmina preferences file is deprecated.
fi: Parametrin «resolution» käyttäminen Remminan asetustiedostossa on vanhennettu.

en: VNC connection failed: %s
fi: VNC-yhteys epäonnistui: %s

en: VNC password
fi: VNC-salasana

en: Valid for
fi: Voimassa

en: Validation data in ProtocolSettings array is invalid!
fi: Validointitiedot ProtocolSettings-taulukossa ovat virheellisiä!

en: Verify password
fi: Vahvista salasana

en: Version
fi: Versio

en: View only
fi: Näytä vain

en: View-only mode
fi: Vain katselu -tila

en: Viewport fullscreen
fi: Täysinäyttöinen näyttö

en: Viewport fullscreen mode
fi: Näytä koko näytön tilassa

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Waiting for PyHoca-CLI to show the session's window…
fi: Odotetaan, että PyHoca-CLI näyttää istunnon-ikkunan…

en: Waiting for user to select a session…
fi: Odotetaan, että käyttäjä valitsee istunnon…

en: Waiting for window of X2Go Agent to appear…
fi: Odotetaan X2Go-agentin ikkunan ilmestymistä…

en: Wallpaper
fi: Taustakuva

en: Warning: Running a command synchronously may cause Remmina not to respond.
    Do you really want to continue?
fi: VAROITUS! Komennon suorittaminen synkronisesti voi johtaa siihen, että Remmina ei vastaa.
    Haluatko todella jatkaa?

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
fi: Varoitus: Palvelin on muuttanut julkista avaintaan. Tämä tarkoittaa, että joko kyseessä on tietoturvahyökkäys 
    tai palvelimen ylläpitäjä on muuttanut avaimen. Uuden julkisen avaimen sormenjälki:

en: Warning: This plugin requires GtkSocket, but this feature is unavailable in a Wayland session.
fi: Varoitus: Tämä liitännäinen vaatii GtkSocketin, mutta tämä ominaisuus ei ole käytettävissä Wayland-istunnossa.

en: Which command should be executed after creating the X2Go session?
fi: Mikä komento on suoritettava X2Go-istunnon luomisen jälkeen?

en: Which direction should clipboard content be copied? (default: 'both').
fi: Mihin suuntaan leikepöydän sisältö pitäisi kopioida? (oletus: 'molemmat').

en: Window drag
fi: Ikkunan raahaus

en: X Display
fi: X-näyttö

en: X2Go - Launch an X2Go session
fi: X2Go - Käynnistä X2Go-istunto

en: X2Go plugin loaded.
fi: X2Go-liitännäinen ladattu.

en: Yes
fi: Kyllä

en: You did not set any command to be executed
fi: Et määrittänyt mitään komentoa suoritettavaksi

en: You requested a H.264 GFX mode for the server “%s”, but your libfreerdp does not support H.264. Please use a non-AVC colour depth setting.
fi: Pyysit H.264 GFX -tilaa palvelimelle "%s", mutta käytössäsi oleva libfreerdp ei tue H.264:aa. Käytä muuta kuin AVC-värisyvyysasetusta.

en: Your connection has been rejected.
fi: Yhteytesi on hylätty.

en: Your private key
fi: Yksityinen avaimesi

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Decrease font size
fi: _Pienennä fontin kokoa

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Download
fi: _Lataa

en: _Find text
fi: _Etsi teksti

en: _Increase font size
fi: _Suurenna fontin kokoa

en: _Match case
fi: _Sama kirjainkoko

en: _Menu
fi: _Valikko

en: _New
fi: _Uusi

en: _Paste
fi: _Liitä

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Resume
fi: _Jatka

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Save and Connect
fi: _Tallenna ja yhdistä

en: _Select all
fi: _Valitse kaikki

en: _Send
fi: _Lähetä

en: _Terminate
fi: _Lopeta

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _Wrap around
fi: _Jatka alusta

en: command %h %u %t %U %p %g --option
fi: komento %h %u %t %U %p %g --optio

en: http://address or https://address
fi: http://osoite tai https://osoite

en: libsodium >= 1.9.0 is required to use Primary Password
fi: libsodium >= 1.9.0 vaaditaan ensisijaisen salasanan käyttämiseen

en: parameter 'argv' is 'NULL'.
fi: parametri 'argv' on 'NULL'.

en: parameter 'env' is either invalid or uninitialized.
fi: parametri 'env' on joko virheellinen tai sitä ei ole alustettu.

en: parameter 'error' is 'NULL'.
fi: parametri 'error' on 'NULL'.

en: timeout in seconds (default 300)
fi: aikakatkaisu sekunteina (oletus 300)

en: “Grab all keyboard events” status colour
fi: "Tartu kaikkiin näppäimistötapahtumiin" -tilaväri
