gutenprint 5.2.3.99.1 - en to fi translation catalogue (687 entries)

en: Default
fi: Oletus

en: Hybrid EvenTone
fi: EvenTone-hybridi

en: Hybrid EvenBetter
fi: EvenBetter-hybridi

en: Hybrid UniTone
fi: UniTone-hybridi

en: Adaptive Hybrid
fi: Mukautuva hybridi

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: Ordered New
fi: Järjestetty (uusi)

en: Fast
fi: Nopea

en: Very Fast
fi: Erittäin nopea

en: Hybrid Floyd-Steinberg
fi: Floyd-Steinberg-hybridi

en: Predithered Input
fi: Esiditteroitu sisääntulo

en: Density
fi: Tiheys

en: Adjust the density (amount of ink) of the print. Reduce the density if the ink bleeds through the paper or smears; increase the density if black regions are not solid.
fi: Muuta tulosteen tiheyttä (musteen määrää). Vähennä tiheyttä jos muste vuotaa paperin läpi tai töhriintyy. Lisää tiheyttä jos mustat alueet eivät ole eheitä.

en: Dither Algorithm
fi: Ditterointialgoritmi

en: Choose the dither algorithm to be used.
    Adaptive Hybrid usually produces the best all-around quality.
    EvenTone is a new, experimental algorithm that often produces excellent results.
    Ordered is faster and produces almost as good quality on photographs.
    Fast and Very Fast are considerably faster, and work well for text and line art.
    Hybrid Floyd-Steinberg generally produces inferior output.
fi: Valitse käytettävä ditterointialgoritmi.
    Mukautuva hybridi tuottaa yleensä parhaan yleistuloksen.
    EvenTone on uusi, kokeellinen algoritmi, joka tuottaa usein erinomaisia tuloksia.
    Järjestetty on nopeampi algortimi ja tuottaa lähes yhtä hyviä tuloksia valokuvissa.
    Nopea ja erittäin nopea ovat huomattavasti nopeampia ja sopivat hyvin tekstille ja viivagrafiikalle.
    Floyd-Steinberg-hybridi tuottaa yleensä huonompaa jälkeä.

en: Miscellaneous (unclassified)
fi: Sekalainen (luokittelematon)

en: Family driver
fi: Tuoteperheen ajuri

en: Color conversion module
fi: Värimuunnosmoduuli

en: Dither algorithm
fi: Ditterointialgoritmi

en: Page Size
fi: Paperikoko

en: Size of the paper being printed to
fi: Tulostettavan paperin koko

en: Media Type
fi: Tulostusmateriaali

en: Type of media (plain paper, photo paper, etc.)
fi: Tulostusmateriaalin tyyppi (tavallinen paperi, valokuvapaperi jne.)

en: Media Source
fi: Tulostusmateriaalin lähde

en: Source (input slot) of the media
fi: Tulostumateriaalin lähde (syöttökaukalo)

en: CD Size (Custom)
fi: CD:n koko (oma)

en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: Resolution and quality of the print
fi: Tulosteen tarkkuus ja laatu

en: Ink Type
fi: Musteen tyyppi

en: Type of ink in the printer
fi: Tulostimessa olevan musteen tyyppi

en: Ink Channels
fi: Mustekanavat

en: Printing Mode
fi: Tulostustapa

en: Printing Output Mode
fi: Tulostuksen ulostulotila

en: Ink Set
fi: Musteen asetus

en: Borderless
fi: Reunaton

en: Print without borders
fi: Tulosta ilman reunoja

en: Double-Sided Printing
fi: Kaksipuolinen tulostus

en: Print Quality
fi: Tulostuslaatu

en: Cyan Density
fi: Syaanin tiheys

en: Adjust the cyan density
fi: Muuta syaanin tiheyttä

en: Magenta Density
fi: Magentan tiheys

en: Adjust the magenta density
fi: Muuta magentan tiheyttä

en: Yellow Density
fi: Keltaisen tiheys

en: Adjust the yellow density
fi: Muuta keltaisen tiheyttä

en: Black Density
fi: Mustan tiheys

en: Adjust the black density
fi: Muuta mustan tiheyttä

en: Light Cyan Transition
fi: Vaalean syaanin siirtymä

en: Light Magenta Transition
fi: Vaalean magentan siirtymä

en: Light Yellow Transition
fi: Vaalean keltaisen siirtymä

en: Off
fi: Pois

en: Long Edge (Standard)
fi: Pitkä sivu (standard)

en: Short Edge (Flip)
fi: Lyhyt sivu (flip)

en: Portrait
fi: Pysty

en: Landscape
fi: Vaaka

en: CD - 5 inch
fi: CD - 5 tuumaa

en: CD - 3 inch
fi: CD - 3 tuumaa

en: CD - Custom
fi: CD - oma

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Color
fi: Väri

en: Black and White
fi: Mustavalkoinen

en: Both
fi: Molemmat

en: Black
fi: Musta

en: Photo
fi: Valokuva

en: None
fi: Ei mitään

en: Manual Control
fi: Käsisäädöt

en: Standard
fi: Tavallinen

en: High Accuracy
fi: Korkea tarkkuus

en: Bright Colors
fi: Kirkkaat värit

en: Correct Hue Only
fi: Korjaa vain värisävy

en: Uncorrected
fi: Korjaamaton

en: Threshold
fi: Kynnys

en: Raw
fi: Raaka

en: Pre-Dithered
fi: Esiditteroitu

en: Grayscale
fi: Harmaasävy

en: Whitescale
fi: Valkosävy

en: Channel
fi: Kanava

en: Gamma for raw channel
fi: Raakakanavan gamma-arvo

en: Color Correction
fi: Värinkorjaus

en: Color correction to be applied
fi: Toteutettava värinkorjaus

en: Channel Bit Depth
fi: Kanavan bittisivyys

en: Bit depth per channel
fi: Bittisyvyys kanavaa kohden

en: Input Image Type
fi: Sisääntulokuvan tyyppi

en: Input image type
fi: Sisääntulokuvan tyyppi

en: Output Image Type
fi: Ulostulokuvan tyyppi

en: Output image type
fi: Ulostulokkuvan tyyppi

en: Raw Channels
fi: Raakakanavat

en: SimpleGamma
fi: Yksinkertainen gamma

en: Do not correct for screen gamma
fi: Älä korjaa näytön gammaa vasten

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Brightness of the print
fi: Tulosteen kirkkaus

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Contrast of the print (0 is solid gray)
fi: Tulosteen kontrasti (0 on tasainen harmaa)

en: Linear Contrast Adjustment
fi: Lineaarinen kontrastin säätö

en: Use linear vs. fixed end point contrast adjustment
fi: Käytä lineaarista tai määritellyn loppupisteen kontrastin säätöä

en: Composite Gamma
fi: Komposiittigamma

en: Adjust the gamma of the print. Larger values will produce a generally brighter print, while smaller values will produce a generally darker print.
fi: Muuta tulosteen gamma-arvoa. Suuremmat arvot tuottavat vaaleamman tulosteen ja pienemmät arvot tummemman.

en: AppGamma
fi: Sovelluksen gamma

en: Gamma value assumed by application
fi: Sovelluksen olettama gamma-arvo

en: Cyan
fi: Syaani

en: Adjust the cyan gamma
fi: Muuta syaanin gamma-arvoa

en: Adjust the magenta gamma
fi: Muuta magentan gamma-arvoa

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Adjust the yellow gamma
fi: Muuta keltaisen gamma-arvoa

en: Red
fi: Punainen

en: Adjust the red gamma
fi: Muuta punaisen gamma-arvoa

en: Green
fi: Vihreä

en: Adjust the green gamma
fi: Muuta vihreän gamma-arvoa

en: Blue
fi: Sininen

en: Adjust the blue gamma
fi: Muuta sinisen gamma-arvoa

en: Adjust the black gamma
fi: Muuta mustan gamma-arvoa

en: Cyan Balance
fi: Syaanin tasapaino

en: Adjust the cyan gray balance
fi: Muuta syaani-harmaa-tasapainoa

en: Magenta Balance
fi: Magentan tasapaino

en: Adjust the magenta gray balance
fi: Muuta magenta-harmaa-tasapainoa

en: Yellow Balance
fi: Keltaisen tasapaino

en: Adjust the yellow gray balance
fi: Muuta keltainen-harmaa-tasapainoa

en: Saturation
fi: Värikylläisyys

en: Adjust the saturation (color balance) of the print
    Use zero saturation to produce grayscale output using color and black inks
fi: Muuta tulosteen värikylläisyyttä (väritasapainoa)
    Käytä nollaa tuottaaksesi harmaasävytulosteen käyttämällä väri- ja mustaa mustetta

en: Ink Limit
fi: Musteen raja

en: Limit the total ink printed to the page
fi: Rajoita sivulle tulostettavan musteen kokonäismäärää

en: GCR Transition
fi: GCR-siirtymä

en: Adjust the gray component transition rate
fi: Muuta harmaan komponentin siirtymänopeutta

en: GCR Lower Bound
fi: GCR-alaraja

en: Lower bound of gray component reduction
fi: Harmaakomponentin vähentämisen alaraja

en: GCR Upper Bound
fi: GCR-yläraja

en: Upper bound of gray component reduction
fi: Harmaakomponentin vähentämisen yläraja

en: LUT dump file
fi: LUT-vedostiedosto

en: Advanced Output Control
fi: Ulostulon lisäasetukset

en: Dump file for LUT for external color adjustment
fi: LUT:n vedostiedosto ulkoista väriensäätöä varten

en: Curve for raw channel
fi: Raakakanavan käyrä

en: Cyan Curve
fi: Syaanin käyrä

en: Cyan curve
fi: Syaanin käyrä

en: Magenta Curve
fi: Magentan käyrä

en: Magenta curve
fi: Magentan käyrä

en: Yellow Curve
fi: Keltaisen käyrä

en: Yellow curve
fi: Keltaisen käyrä

en: Black Curve
fi: Mustan käyrä

en: Black curve
fi: Mustan käyrä

en: Red Curve
fi: Punaisen käyrä

en: Red curve
fi: Punaisen käyrä

en: Green Curve
fi: Vihreän käyrä

en: Green curve
fi: Vihreän käyrä

en: Blue Curve
fi: Sinisen käyrä

en: Blue curve
fi: Sinisen käyrä

en: White Curve
fi: Valkoisen käyrä

en: White curve
fi: Valkoisen käyrä

en: Hue Map
fi: Värisävykartta

en: Hue adjustment curve
fi: Värisävyn säätökäyrä

en: Saturation Map
fi: Värikylläisyyskartta

en: Saturation adjustment curve
fi: Värikylläisyyden säätökäyrä

en: Luminosity Map
fi: Luminositeettikäyrä

en: Luminosity adjustment curve
fi: Luminositeetin (valaisevuus) säätökäyrä

en: Gray Component Reduction
fi: Harmaakomponentin vähennys

en: Gray component reduction curve
fi: Harmaakomponentin vähennyskäyrä

en: Traditional Gutenprint color conversion
fi: Perinteinen Gutenprintin värimuunnos

en: Value must be set for %s
fi: Kohtaan %s tulee asettaa arvo

en: `%s' is not a valid %s
fi: ”%s” ei ole kelvollinen %s

en: %s must be between %f and %f (is %f)
fi: Arvon %s tulee olla välillä %f ja %f (nyt %f)

en: %s must be between %d and %d (is %d)
fi: Arvon %s tulee olla välillä %d ja %d (nyt %d)

en: %s bounds must be between %f and %f
fi: Arvon %s rajat tulee olla välillä %f ja %f

en: %s wrap mode must be %s
fi: %s-rivitystilan tulee olla %s

en: no wrap
fi: ei rivitystä

en: wrap around
fi: rivitä ympäri

en: Unknown type parameter %s (%d)
fi: Tuntematon parametrityyppi %s (%d)

en: %s out of range (value %d, min %d, max %d)
fi: %s ei sallituissa rajoissa (arvo %d, minimi %d, maksimi %d)

en: Page size is not valid
fi: Paperikoko ei ole kelvollinen

en: Height must be greater than zero
fi: Korkeuden tulee olla suurempi kuin nolla

en: Width must be greater than zero
fi: Leveyden tulee olla suurempi kuin nolla

en: Automatic Printing Mode
fi: Automaattitulostuksen tila

en: Automatic printing mode
fi: Automaattitulostuksen tila

en: Resolution of the print
fi: Tulosteen tarkkuus

en: Enhanced Gloss
fi: Lisätty kiilto

en: Add gloss enhancement
fi: Lisää kiiltoa

en: Printing Direction
fi: Tulostuksen suunta

en: Printing direction (unidirectional is higher quality, but slower)
fi: Tulostussuunta (yksisuuntainen on korkealaatuisempi, mutta hitaampi)

en: Interleave Method
fi: Lomitustapa

en: Interleave pattern to use
fi: Käytettävä lomituskuvio

en: Output Order
fi: Ulostulojärjestys

en: Alignment Passes
fi: Linjauskerrat

en: Alignment Choices
fi: Linjausvalinnat

en: Ink change command
fi: Musteen muutoksen komento

en: Alternate Alignment Passes
fi: Vaihtoehtoiset linjauskerrat

en: Alternate Alignment Choices
fi: Vaihtoehtoiset linjausvalinnat

en: Supports Packet Mode
fi: Tukee pakettitilaa

en: Supports D4 Packet Mode
fi: Tukee D4-pakettitilaa

en: Has Interchangeable Ink Cartridges
fi: Vaihdettavat mustesäiliöt

en: Has multiple choices of ink cartridges
fi: Useita mustesäiliövaihtoehtoja

en: Raw Channel Names
fi: Raakakanavien nimet

en: Channel Names
fi: Kanavien nimet

en: Raw Channel Count
fi: Raakakanavien lukumäärä

en: Cyan Map
fi: Syaanin kartta

en: Adjust the cyan map
fi: Muuta syaanin karttaa

en: Magenta Map
fi: Magentan kartta

en: Adjust the magenta map
fi: Muuta magentan karttaa

en: Yellow Map
fi: Keltaisen kartta

en: Adjust the yellow map
fi: Muuta keltaisen karttaa

en: Blue Map
fi: Sinisen kartta

en: Adjust the blue map
fi: Muuta sinisen karttaa

en: Orange Map
fi: Oranssin kartta

en: Adjust the orange map
fi: Muuta oranssin karttaa

en: Red Map
fi: Punaisen kartta

en: Adjust the red map
fi: Muuta punaisen karttaa

en: Blue Density
fi: Sinisen tiheys

en: Adjust the blue density
fi: Muuta sinisen tiheyttä

en: Orange Density
fi: Oranssin tiheys

en: Adjust the orange density
fi: Muuta oranssin tiheyttä

en: Red Density
fi: Punaisen tiheys

en: Adjust the red density
fi: Muuta punaisen tiheyttä

en: Gloss Level
fi: Kiillon määrä

en: Adjust the gloss level
fi: Muuta kiillon määrää

en: Drop Size Small
fi: Pisarakoko pieni

en: Drop Size 1 (small)
fi: Pisarakoko 1 (pieni)

en: Drop Size Medium
fi: Pisarakoko keskikoko

en: Drop Size 2 (medium)
fi: Pisarakoko 2 (keskikoko)

en: Drop Size Large
fi: Pisarakoko suuri

en: Drop Size 3 (large)
fi: Pisarakoko 3 (suuri)

en: Light Cyan Value
fi: Vaalean syaanin arvo

en: Light Cyan Density Scale
fi: Vaalean syaanin tiheysskaala

en: Light Magenta Value
fi: Vaalean magentan arvo

en: Light Magenta Density Scale
fi: Vaalean magentan tiheysskaala

en: Dark Yellow Value
fi: Tumman keltaisen arvo

en: Dark Yellow Transition
fi: Tumman keltaisen siirtymä

en: Dark Yellow Density Scale
fi: Tumman keltaisen tiheysskaala

en: Gray Value
fi: Harmaan arvo

en: Gray Transition
fi: Harmaan siirtymä

en: Gray Density Scale
fi: Harmaan tiheysskaala

en: Light Gray Value
fi: Vaalean harmaan arvo

en: Light Gray Transition
fi: Vaalean harmaan siirtymä

en: Light Gray Density Scale
fi: Vaalean harmaan tiheysskaala

en: Dark Gray Value
fi: Tumman harmaan arvo

en: Dark Gray Transition
fi: Tummaan harmaan siirtymä

en: Dark Gray Density Scale
fi: Tumman harmaan tiheysskaala

en: Mid Gray Value
fi: Keskitumman harmaan arvo

en: Medium Gray Value
fi: Keskiharmaan arvo

en: Mid Gray Transition
fi: Keskitumman harmaan siirtymä

en: Medium Gray Transition
fi: Keskiharmaan siirtymä

en: Mid Gray Density Scale
fi: Keskitumman harmaan tiheysskaala

en: Medium Gray Density Scale
fi: Keskiharmaan tiheysskaala

en: Hextone Gray 5 Value
fi: Hextone harmaa 5 -arvo

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Value
fi: Hextone harmaa 5 (tummin) -arvo

en: Hextone Gray 5 Transition
fi: Hextone harmaa 5 -siirtymä

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Transition
fi: Hextone harmaa 5 (tummin) -siirtymä

en: Hextone Gray 5 Density Scale
fi: Hextone harmaa 5 -tiheysskaala

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Density Scale
fi: Hextone harmaa 5 (tummin) -tiheysskaala

en: Hextone Gray 4 Value
fi: Hextone harmaa 4 -arvo

en: Hextone Gray 4 Transition
fi: Hextone harmaa 4 -siirtymä

en: Hextone Gray 4 Density Scale
fi: Hextone harmaa 4 -tiheysskaala

en: Hextone Gray 3 Value
fi: Hextone harmaa 3 -arvo

en: Hextone Gray 3 Transition
fi: Hextone harmaa 3 -siirtymä

en: Hextone Gray 3 Density Scale
fi: Hextone harmaa 3 -tiheysskaala

en: Hextone Gray 2 Value
fi: Hextone harmaa 2 -arvo

en: Hextone Gray 2 Transition
fi: Hextone harmaa 2 -siirtymä

en: Hextone Gray 2 Density Scale
fi: Hextone harmaa 2 -tiheysskaala

en: Hextone Gray 1 Value
fi: Hextone harmaa 1 -arvo

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Value
fi: Hextone harmaa 1 (vaalein) -arvo

en: Hextone Gray 1 Transition
fi: Hextone harmaa 1 -siirtymä

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Transition
fi: Hextone harmaa 1 (vaalein) -siirtymä

en: Hextone Gray 1 Density Scale
fi: Hextone harmaa 1 -tiheysskaala

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Density Scale
fi: Hextone harmaa 1 (vaalein) -tiheysskaala

en: Drying Time Per Page
fi: Kuivausaika sivua kohden

en: Set drying time per page
fi: Aseta sivua kohden käytettävä kuivausaika

en: Drying Time Per Scan
fi: Kuivausaika lukua kohden

en: Set drying time per scan
fi: Aseta kuivausaika lukua kohden

en: Minimum Drying Time Per Scan
fi: Pienin kuivausaika lukua kohden

en: Set minimum drying time per scan
fi: Aseta pienin kuivausaika lukua kohden

en: Quality Enhancement
fi: Laadun lisääminen

en: Enhance print quality by additional passes
fi: Lisää tulostuslaatua ylimääräisillä toistokerroilla

en: Paper Thickness
fi: Paperin paksuus

en: Set printer paper thickness
fi: Aseta paperin paksuus

en: Feed Sequence
fi: Syöttöjono

en: Set paper feed sequence (printer-specific)
fi: Aseta paperin syöttöjono (tulostinkohtainen)

en: Print Method
fi: Tulostustapa

en: Set print method (printer-specific)
fi: Aseta tulostustapa (tulostinkohtainen)

en: Feed Adjustment
fi: Syötön säätö

en: Set paper feed adjustment (0.01% units)
fi: Aseta paperinsyötön säätö (0,01% units)

en: Full Manual Control
fi: Täydet käsisäädöt

en: Automatic Setting Control
fi: Automaattinen asetusten säätö

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Bidirectional
fi: Kaksisuuntainen

en: Unidirectional
fi: Yksisuuntainen

en: Alternate Fill
fi: Vaihtoehtoinen täyttö

en: Ascending Fill
fi: Nouseva täyttö

en: Descending Fill
fi: Laskeva täyttö

en: Ascending Double
fi: Tuplasti nouseva

en: Nearest Neighbor Avoidance
fi: Lähimmän naapurin välttäminen

en: Short Edge(Flip)
fi: Lyhyt sivu(flip)

en: This printer does not support raw printer output at depth %d
fi: Tämä tulostin ei tue raakatulostusulostuloa syvyydellä %d

en: Print options not verified; cannot print.
fi: Tulostinvalintoja ei varmistettu. Ei voi tulostaa.

en: 600 DPI high quality
fi: 600 DPI korkea laatu

en: 600 DPI Unidirectional
fi: 600 DPI yksisuuntainen

en: 1200 DPI high quality
fi: 1200 DPI korkea laatu

en: 1200 DPI highest quality
fi: 1200 DPI korkein laatu

en: 1200 DPI  Unidirectional
fi: 1200 DPI  yksisuuntainen

en: 2400 DPI x 1200 DPI high quality
fi: 2400 DPI x 1200 DPI korkea laatu

en: 2400 DPI x 1200 DPI highest quality
fi: 2400 DPI x 1200 DPI korkein laatu

en: test print
fi: testitulostus

en: Four Color Standard
fi: Neliväristandardi

en: Three Color Composite
fi: Kolmivärikomposiitti

en: Six Color Photo
fi: Kuuden värin valokuva

en: Five Color Photo Composite
fi: Viiden värin valokuvakomposiitti

en: Plain Paper
fi: Tavallinen paperi

en: Glossy Film
fi: Kiiltävä kalvo

en: Transparencies
fi: Kalvo

en: Envelopes
fi: Kirjekuori

en: Matte Paper
fi: Mattapintainen paperi

en: Inkjet Paper
fi: Mustesuihkupaperi

en: Photo Quality Inkjet Paper
fi: Valokuvalaatuinen mustesuihkupaperi

en: Photo Paper
fi: Valokuvapaperi

en: Premium Glossy Photo Paper
fi: Puolikiiltävä valokuvapaperi

en: Photo Quality Glossy Paper
fi: Valokuvalaatuinen kiiltävä paperi

en: Other
fi: Muu

en: Auto Sheet Feeder
fi: Automaattinen arkkien syöttö

en: Manual with Pause
fi: Käsin tauolla

en: Manual without Pause
fi: Käsin ilman taukoa

en: Glossy
fi: Kiiltävä

en: Texture
fi: Tekstuuri

en: Matte
fi: Matta

en: High
fi: Korkea

en: Printer Settings
fi: Tulostimen asetukset

en: Date
fi: Päiväys

en: Output Level Adjustment
fi: Ulostulon tasojen säätö

en: Adjust the cyan balance
fi: Muuta syaanin tasapainoa

en: Adjust the magenta balance
fi: Muuta magentan tasapainoa

en: Adjust the yellow balance
fi: Muuta keltaisen tasapainoa

en: Black Balance
fi: Mustan tasapaino

en: Adjust the black balance
fi: Muuta mustan tasapainoa

en: Plain
fi: Tavallinen

en: Glossy Photo
fi: Kiiltävä valokuva

en: Transparency
fi: Kalvo

en: Quick-dry Photo
fi: Nopeasti kuivuva valokuva

en: Quick-dry Transparency
fi: Nopeasti kuivuva kalvo

en: Manual
fi: Käsin

en: Manual - Movable Guides
fi: Käsin - liikkuvat ohjaimet

en: Tray 1 - Movable Guides
fi: Kelkka 1 - liikkuvat ohjaimet

en: Tray 1
fi: Kelkka 1

en: Tray 2 - Movable Guides
fi: Kelkka 2 - liikkuvat ohjaimet

en: Tray 2
fi: Kelkka 2

en: Tray 3 - Movable Guides
fi: Kelkka 3 - liikkuvat ohjaimet

en: Tray 3
fi: Kelkka 3

en: Tray 4 - Movable Guides
fi: Kelkka 4 - liikkuvat ohjaimet

en: Tray 4
fi: Kelkka 4

en: Tray
fi: Kelkka

en: Optional Source
fi: Valinnainen lähde

en: Autoselect
fi: Automaattivalinta

en: 600x600 DPI monochrome
fi: 600x600 DPI yksivärinen

en: Draft
fi: Vedos

en: Color + Black Cartridges
fi: Väri- ja musta kasetti

en: Color + Photo Cartridges
fi: Väri- ja valokuvakasetit

en: PPD File
fi: PPD-tiedosto

en: Model Name
fi: Mallin nimi

en: PPD File Model Name
fi: PPD-tiedoston mallin nimi

en: None; please provide a PPD file
fi: Ei mitään; tarjoa PPD-tiedosto

en: Custom
fi: Muu

en: Image dimensions must match paper dimensions
fi: Kuvan mittojen tulee täsmätä paperin mittojen kanssa

en: Fatal error!
fi: Vakava virhe

en: Please report the above information to gimp-print-devel@lists.sourceforge.net
fi: Lähetäthän yllä olevat tiedot osoitteeseen gimp-print-devel@lists.sourceforge.net

en: Fast Economy
fi: Nopea taloudellinen

en: Economy
fi: Taloudellinen

en: Super Photo
fi: Super – valokuva

en: Ultra Photo
fi: Ultra – valokuva

en: Best
fi: Paras

en: Text
fi: Tekstiä

en: Graphics
fi: Grafiikkaa

en: Mixed Text and Graphics
fi: Tekstiä ja grafiikkaa

en: Photograph
fi: Valokuva

en: Line Art
fi: Viivagrafiikka

en: Page
fi: Sivu

en: Job
fi: Työ

en: Image Type
fi: Kuvan tyyppi

en: Type of image being printed
fi: Tulostettavan kuvan tyyppi

en: Job Mode
fi: Työn tila

en: Job vs. page mode
fi: Työ vs. sivun tila

en: Page Number
fi: Sivun numero

en: Page number
fi: Sivun numero

en: Number of Copies
fi: Kopioiden määrä

en: Curve type
fi: Käyrän tyyppi

en: Is this curve linear, spline interpolated, or free-form
fi: Onko käyrä lineaarinen, splini-interpoloitu vai vapaamuotoinen

en: Minimum X
fi: Pienin X

en: Minimum possible value for X
fi: Pienin mahdollinen X:n arvo

en: Maximum X
fi: Suurin X

en: Maximum possible X value
fi: Suurin mahdollinen X:n arvo

en: Minimum Y
fi: Pienin Y

en: Minimum possible value for Y
fi: Pienin mahdollinen Y:n arvo

en: Maximum Y
fi: Suurin Y

en: Maximum possible value for Y
fi: Suurin mahdollinen Y:n arvo

en: _Gamma value
fi: _Gamma-arvo

en: Inch
fi: tuuma

en: Set the base unit of measurement to inches
fi: Aseta perusmittayksiköksi tuuma

en: Set the base unit of measurement to centimetres
fi: Aseta perusmittayksiköksi senttimetri

en: Points
fi: pisteet

en: Set the base unit of measurement to points (1/72")
fi: Aseta perusmittayksiköksi pisteet (”points”, 1/72")

en: Set the base unit of measurement to millimetres
fi: Aseta perusmittayksiköksi millimetri

en: Pica
fi: pica

en: Set the base unit of measurement to picas (1/12")
fi: Aseta perusmittayksiköksi picat (”picas”, 1/12")

en: Color output
fi: Värituloste

en: Print in shades of gray using black ink
fi: Tulosta harmaan sävyillä käyttäen mustaa mustetta

en: Standard Command
fi: Standardikomento

en: Use standard print command
fi: Käytä standardia tulostuskomentoa

en: Custom Command
fi: Oma komento

en: Use custom print command
fi: Käytä omaa tulostuskomentoa

en: File
fi: Tiedosto

en: Print to a file
fi: Tulosta tiedostoon

en: Edit Curve...
fi: Muokkaa käyrää...

en: Set Default
fi: Aseta oletus

en: Restore Previous
fi: Palauta edellinen

en: Cancel
fi: Peru

en: Select File...
fi: Valitse tiedosto...

en: Reset
fi: Oletus

en: About
fi: Tietoja

en: Print and
    Save Settings
fi: Tulosta ja
    tallenna asetukset

en: Save
    Settings
fi: Tallenna
    asetukset

en: Print
fi: Tulosta

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Position the image on the page.
    Click and drag with the primary button to position the image.
    Click and drag with the second button to move the image with finer precision; each unit of motion moves the image one point (1/72")
    Click and drag with the third (middle) button to move the image in units of the image size.
    Holding down the shift key while clicking and dragging constrains the image to only horizontal or vertical motion.
    If you click another button while dragging the mouse, the image will return to its original position.
fi: Sijoita kuva sivulle.
    Napsauta ja raahaa ykköspainikkeella sijoittaaksesi kuvan.
    Napsauta ja raahaa toisella painikkeella siirtääksesi kuvaa suuremmalla tarkkuudella – jokainen siirtymä siirtää kuvaa yhden pisteen (1/72")
    Napsauta ja raahaa kolmannella painikkeella (keskimmäinen painike) siirtääksesi kuvaa kuvan kokoa vastaavissa yksiköissä.
    Vaihtonäppäimen pitäminen alhaalla napsautettaessa ja raahattaessa siirtää kuvaa vain vaaka- ja pystysuunnassa.
    Jos napsautat jotain toista painiketta raahatessasi hiirellä, kuva palautuu alkuperäiseen sijaintiinsa.

en: Paper Size
fi: Paperin koko

en: Show All Paper Sizes
fi: Näytä kaikki paperikoot

en: Dimensions:
fi: Mitat:

en: Width:
fi: Leveys:

en: Width of the paper that you wish to print to
fi: Käytettävän tulostuspaperin leveys

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Height of the paper that you wish to print to
fi: Käytettävän tulostuspaperin korkeus

en: Automatic Paper Size
fi: Automaattinen paperin koko

en: Select the number of copies to print; a value between 1 and 100
fi: Valitse tulostettavien kopioiden määrä; jokin arvo väliltä 1-100

en: Image Position
fi: Kuvan sijoittelu

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Upside down
fi: Ylösalaisin

en: Seascape
fi: Ylösalainen vaaka

en: Select the orientation: portrait, landscape, upside down, or seascape (upside down landscape)
fi: Valitse asento: pysty, vaaka, ylösalaisin tai ylösalainen vaaka

en: Orientation:
fi: Asento:

en: Left:
fi: Vasen:

en: Distance from the left of the paper to the image
fi: Kuvan etäisyys paperin vasemmasta reunasta

en: Right:
fi: Oikea:

en: Distance from the left of the paper to the right of the image
fi: Etäisyys paperin vasemmasta reunasta kuvan oikeaan reunaan

en: Distance from the right of the paper to the image
fi: Kuvan etäisyys paperin oikeasta reunasta

en: Top:
fi: Ylä:

en: Distance from the top of the paper to the image
fi: Kuvan etäisyys paperin yläreunasta

en: Bottom:
fi: Ala:

en: Distance from the top of the paper to bottom of the image
fi: Etäisyys paperin yläosasta kuvan alaosaan

en: Distance from the bottom of the paper to the image
fi: Kuvan etäisyys paperin alareunasta

en: Center:
fi: Keskitys:

en: Horizontal
fi: Vaakasuuntainen

en: Center the image horizontally on the paper
fi: Asettele kuva vaakasuuntaisesti paperin keskelle

en: Center the image on the paper
fi: Keskitä kuva paperille

en: Vertical
fi: Pystysuuntainen

en: Center the image vertically on the paper
fi: Asettele kuva pystysuuntaisesti paperin keskelle

en: Setup Printer
fi: Aseta tulostin

en: Printer Make:
fi: Tulostimen merkki:

en: Select the make of your printer
fi: Valitse tulostimesi merkki

en: Printer Model:
fi: Tulostimen malli:

en: Select your printer model
fi: Valitse tulostimesi malli

en: PPD File:
fi: PPD-tiedosto:

en: Enter the correct PPD filename for your printer
fi: Syötä oikea PPD-tiedostonimi tulostimellesi

en: Browse
fi: Selaa

en: Choose the correct PPD filename for your printer
fi: Valitse tulostimellesi oikea PPD-tiedostonimi

en: Select the name of the output queue (not the type, or model, of printer) that you wish to print to
fi: Valitse ulostulojonon nimi (ei tulostimen tyyppi tai malli), johon tulostetaan

en: Printer Queue:
fi: Tulostimen jono:

en: Enter the correct command to print to your printer.
fi: Syötä oikea komento, jolla tulostetaan tulostimelle.

en: Enter the file to print to.
fi: Syötä tiedoston nimi, johon tulostetaan.

en: File to print to
fi: Tiedosto johon tulostetaan

en: Print To File
fi: Tulosta tiedostoon

en: Define New Printer
fi: Määritä uusi tulostin

en: Printer Name:
fi: Tulostimen nimi:

en: Enter the name you wish to give this logical printer
fi: Syötä nimi, jonka haluat antaa tälle loogiselle tulostimelle

en: About Gutenprint
fi: Tietoja Gutenprintistä

en: Gutenprint Version
fi: Gutenprint-versio

en: Select the name of the printer (not the type, or model, of printer) that you wish to print to
fi: Valitse tulostimen nimi (ei tulostimen tyyppi tai malli), jolle halutaan tulostaa

en: Setup Printer...
fi: Tulostimen asetukset...

en: Choose the printer model, PPD file, and command that is used to print to this printer
fi: Valitse tulostinmalli, PPD-tiedosto ja tälle tulostimelle käytettävä tulostuskomento

en: New Printer...
fi: Uusi tulostin...

en: Define a new logical printer. This can be used to name a collection of settings that you wish to remember for future use.
fi: Määritä uusi looginen tulostin. Loogista tulostinta voidaan käyttää asetuskokoelman nimeämiseen, jotta asetuksia voidaan helposti käyttää tulevaisuudessa.

en: Set Printer Option Defaults
fi: Palauta tulostimen perusasetukset

en: Set all printer options to their defaults
fi: Palauta tulostimen kaikki asetukset perusarvoihin

en: Image Size
fi: Kuvan koko

en: Scaling:
fi: Skaalaus:

en: Set the scale (size) of the image
fi: Aseta kuvan skaalaus (koko)

en: Scale by:
fi: Skaalaa arvolla:

en: Select whether scaling is measured as percent of available page size or number of output dots per inch
fi: Valitse, lasketaanko skaalaus prosenteissa käytettävissä olevasta paperin koosta vai pisteitä tuumalle -lukumääränä

en: Percent
fi: prosenttia

en: Scale the print to the size of the page
fi: Skaalaa tuloste sivun kokoon

en: Scale the print to the number of dots per inch
fi: Skaalaa tuloste pisteitä tuumalle -arvon mukaisesti

en: Set the width of the print
fi: Aseta tulosteen leveys

en: Set the height of the print
fi: Aseta tulosteen korkeus

en: Use Original
    Image Size
fi: Käytä alkuperäistä
    kuvakokoa

en: Set the print size to the size of the image
fi: Aseta tulosteen kooksi kuvan koko

en: Print Color Adjust
fi: Tulosteen värien säätö

en: Set Defaults
fi: Aseta oletukset

en: Close
fi: Sulje

en: Image preview
fi: Kuvan esikatselu

en: View Output Channels:
fi: Näytä ulostulokanavat:

en: Output
fi: Tuloste

en: Output Type:
fi: Tulosteen tyyppi:

en: Select the desired output type
fi: Valitse haluamasi tulostustyyppi

en: Adjust Output...
fi: Säädä ulostuloa...

en: Adjust color balance, brightness, contrast, saturation, and dither algorithm
fi: Muuta väritasapainoa, kirkkautta, kontrastia, värikylläisyyttä ja ditterointialgoritmia

en: Size Units:
fi: Mittayksikkö:

en: Units:
fi: Yksiköt:

en: Select the base unit of measurement for printing
fi: Valitse tulostuksessa käytettävä perusmittayksikkö

en: Printer
fi: Tulostin

en: (Default Printer)
fi: (Oletustulostin)

en: Printer Features
fi: Tulostimen ominaisuudet

en: Output Control
fi: Ulostulon hallinta

en: Common
fi: Yleiset

en: Extra 1
fi: Ekstra 1

en: Extra 2
fi: Ekstra 2

en: Extra 3
fi: Ekstra 3

en: Extra 4
fi: Ekstra 4

en: Extra 5
fi: Ekstra 5

note: TRANSLATORS: Specify the language of the PPD translation. * Use the English name of your language here, e.g. "Swedish" instead of * "Svenska".
en: English
fi: Finnish

en: Media Size
fi: Median koko

en: Color Model
fi: Värimalli

en: Inverted Grayscale
fi: Käänteinen harmaasävy

en: RGB Color
fi: RGB-värit

en: CMY Color
fi: CMY-värit

en: Color Precision
fi: Värien tarkkuus

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Value
fi: Arvo

en: Fine Adjustment
fi: Hienosäätö

en: Reverse
fi: Käänteinen

en: 2-Sided Printing
fi: Kaksipuolinen tulostus

en: Shrink Page If Necessary to Fit Borders
fi: Kutista sivua tarvittaessa, jotta reunat mahtuvat

en: Shrink (print the whole page)
fi: Kutista (tulosta koko sivu)

en: Crop (preserve dimensions)
fi: Rajaa (säilytä mittasuhteet)

en: Expand (use maximum page area)
fi: Laajenna (käytä täysi paperin pinta-ala)

en: Escputil version
fi: Escputil-versio

en: You may only specify one printer or raw device.
fi: Voit määritellä vain yhden tulostimen tai raakalaitteen.

en: You may only specify one printer model.
fi: Voit määritellä vain yhden tulostinmallin.

en: Alignment choices must be at least 1.
fi: Linjausvalintojen tulee olla vähintään 1.

en: Alignment passes must be at least 1.
fi: Linjauskertojen tulee olla vähintään 1.

en: Unknown option %c
fi: Tuntematon valitsin %c

en: Usage: %s [OPTIONS] command
fi: Käyttö: %s [VALITSIMET] komento

en: Photo Black
fi: Valokuvamusta

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Light Cyan
fi: Vaalea syaani

en: Light Magenta
fi: Vaalea magenta

en: Light Black
fi: Vaalea musta

en: Matte Black
fi: Mattamusta

en: Gloss Optimizer
fi: Kiillon optimointi

en: Light Light Black
fi: Hyvin vaalea musta

en: Orange
fi: Oranssi

en: Status: Error
fi: Tila: virhe

en: Status: Self-Printing
fi: Tila: itsetulostus

en: Status: Busy
fi: Tila: varattu

en: Status: Waiting
fi: Tila: odotetaan

en: Status: Idle
fi: Tila: jouten

en: Status: Paused
fi: Tila: pysäytetty

en: Status: Cleaning
fi: Tila: puhdistetaan

en: Status: Shutting down
fi: Tila: sammutetaan

en: Status: Unknown (%d)
fi: Tila: tuntematon (%d)

en: Error: Fatal Error
fi: Virhe: vakava virhe

en: Error: Other interface is selected
fi: Virhe: toinen liitäntä on valittu

en: Error: Cover Open
fi: Virhe: kansi auki

en: Error: Paper jam
fi: Virhe: paperitukos

en: Error: Ink out
fi: Virhe: muste loppunut

en: Error: Paper out
fi: Virhe: paperi loppunut

en: Error: Miscellaneous paper error
fi: Virhe: sekalainen paperivirhe

en: Error: Maintenance cartridge overflow
fi: Virhe: huoltokasetin ylivuoto

en: Error: Wait return from the tear-off position
fi: Virhe: odota palautumista repäisysijainnista

en: Error: Double feed error
fi: Virhe: kaksoissyöttövirhe

en: Warning: %s Ink Low
fi: Varoitus: %s muste vähissä

en: Printer Name: %s
fi: Tulostimen nimi: %s

en: Ink Levels:
fi: Mustetasot:

en: Ink color
fi: Musteen väri

en: Percent remaining
fi: prosenttia jäljellä

en: Job Name:
fi: Työn nimi:

en: ink levels
fi: musteen tasot

en: status
fi: tila

en: Ink cartridge
fi: Mustesäiliö

en: Part number
fi: Osanumero

en: Printer identification requires using a raw device.
fi: Tulostimen tunnistaminen vaatii raakalaitteen käyttöä.

en: Cannot identify printer model.
fi: Tulostinmallin tunnistus ei onnistunut.

en: Cleaning heads...
fi: Puhdistetaan tulostuspäät...

en: Running nozzle check, please ensure paper is in the printer.
fi: Suoritetaan suutinten tarkistus, varmista että tulostimessa on paperia.

en: Unable to send command to the printer, exiting.
fi: Komentoa ei voitu lähettää tulostimelle, poistutaan.

en: Exiting
fi: Poistutaan

en: Unrecognized command.
fi: Tunnistamaton komento.

en: I cannot understand what you typed!
fi: En ymmärrä mitä kirjoitit!

en: Printing...
fi: Tulostetaan...

note: TRANSLATORS: All strings in this file must be no more than 80 bytes in length. Please take into account expansion due to multi-byte characters, as the limit is *bytes*, not characters!
en: EPSON Standard Inks
fi: EPSON-standardimusteet

en: One Color Raw
fi: Yksi väri - raaka

en: Three Color Raw
fi: Kolme väriä - raaka

en: Four Color Raw
fi: Neljä väriä - raaka

en: Five Color Raw
fi: Viisi väriä - raaka

en: Six Color Raw
fi: Kuusi väriä - raaka

en: Gray 3
fi: Harmaa 3

en: Gray 2
fi: Harmaa 2

en: Gray 1
fi: Harmaa 1

en: Gray 5
fi: Harmaa 5

en: Gray 4
fi: Harmaa 4

en: MatteBlack
fi: Mattamusta

en: Default Black
fi: Oletusmusta

en: Seven Color Photo
fi: Seitsemän värin valokuva

en: Dark Yellow
fi: Tumma keltainen

en: Main Tray
fi: Pääkelkka

en: Photo Tray
fi: Valokuvakelkka

en: Print to CD
fi: Tulosta CD-levylle

en: Rear Tray
fi: Takakelkka

en: Front Tray
fi: Etukelkka

en: Manual Feed
fi: Käsisyöttö

en: Roll Feed (cut each page)
fi: Rullasyöttö (katkaise jokainen paperi)

en: Roll Feed (do not cut)
fi: Rullasyöttö (älä katkaise)

en: Roll Feed
fi: Rullasyöttö

en: Manual Feed (Front)
fi: Käsisyöttö (etu)

en: Manual Selection
fi: Käsivalinta

en: Black 1
fi: Musta 1

en: Black 2
fi: Musta 2

en: 360 x 180 DPI Draft
fi: 360 x 180 DPI vedos

en: 360 DPI Enhanced
fi: 360 DPI parannettu

en: 720 x 360 DPI Enhanced
fi: 720 x 360 DPI parannettu

en: 720 DPI High Quality
fi: 720 DPI korkea laatu

en: 360 x 120 DPI Economy
fi: 360 x 120 DPI säästötila

en: 360 x 240 DPI Draft
fi: 360 x 240 DPI vedos

en: 1440 x 720 DPI Highest Quality
fi: 1440 x 720 DPI korkein laatu

en: 1440 x 720 DPI Transposed
fi: 1440 x 720 DPI transponoitu

en: 360 x 90 DPI Fast Economy
fi: 360 x 90 DPI nopea säästötila

en: 180 DPI Economy
fi: 180 DPI säästötila

en: 360 DPI High Quality
fi: 360 DPI korkea laatu

en: 720 DPI Highest Quality
fi: 720 DPI korkein laatu

en: 2880 x 720 DPI Highest Quality
fi: 2880 x 720 DPI korkein laatu

en: 1440 x 720 DPI High Quality
fi: 1440 x 720 DPI korkea laatu

en: Vivid Light Magenta
fi: Värikäs vaalea magenta

en: Vivid Magenta
fi: Värikäs magenta

en: Bright White Paper
fi: Kirkas valkoinen paperi

en: Postcard
fi: Postikortti

en: Back Light Film
fi: Taustavalokalvo

en: Matte Paper Heavyweight
fi: Raskas mattapaperi

en: CD or DVD
fi: CD tai DVD

en: ColorLife Paper
fi: ColorLife-paperi

en: Plain Paper Fast Load
fi: Tavallinen paperi, pikalataus

en: Archival Matte Paper
fi: Arkistoinnin mattapaperi

en: Watercolor Paper - Radiant White
fi: Vesiväripaperi - säteilevä valkoinen

en: Interleave
fi: Lomitus

en: Full Overlap
fi: Täysi peitto

en: Full Overlap 2
fi: Täysi peitto 2

en: Interleave 2
fi: Lomitus 2

en: Epson 4x6 Photo Paper (tear-off borders)
fi: Epson 4x6 Photo Paper (repäisyreunat)

en: Epson L Photo Paper (tear-off borders)
fi: Epson L Photo Paper (repäisyreunat)

en: C0 landscape
fi: C0 vaaka

en: C1 landscape
fi: C1 vaaka

en: C2 landscape
fi: C2 vaaka

en: C3 landscape
fi: C3 vaaka

en: C4 landscape
fi: C4 vaaka

en: C5 landscape
fi: C5 vaaka

en: B6-C4 landscape
fi: B6-C4 vaaka

en: C6 landscape
fi: C6 vaaka

en: DL landscape
fi: DL vaaka

en: C7-6 landscape
fi: C7-6 vaaka

en: C7 landscape
fi: C7 vaaka

en: C8 landscape
fi: C8 vaaka

en: C9 landscape
fi: C9 vaaka

en: C10 landscape
fi: C10 vaaka

en: EA5 landscape
fi: EA5 vaaka

en: ArchA transposed
fi: ArchA transponoitu

en: ArchB transposed
fi: ArchB transponoitu

en: ArchC transposed
fi: ArchC transponoitu

en: ArchD transposed
fi: ArchD transponoitu

en: ArchE transposed
fi: ArchE transponoitu

en: 10cm x 15cm
fi: 10 cm x 15 cm

en: Hagaki Card
fi: Hagaki-kortti

en: Oufuku Card
fi: Oufuku-kortti

en: Wide Postcard
fi: Leveä postikortti

en: 89 mm Roll Paper
fi: 89 mm paperirulla

en: 4 Inch Roll Paper
fi: 4-tuumainen paperirulla

en: 5 Inch Roll Paper
fi: 5-tuumainen paperirulla

en: 210 mm Roll Paper
fi: 210 mm paperirulla

en: 13 Inch Roll Paper
fi: 13-tuumainen paperirulla

en: 17 Inch Roll Paper
fi: 17-tuumainen paperirulla

en: 22 Inch Roll Paper
fi: 22-tuumainen paperirulla

en: 24 Inch Roll Paper
fi: 24-tuumainen paperirulla

en: 36 Inch Roll Paper
fi: 36-tuumainen paperirulla

en: 44 Inch Roll Paper
fi: 44-tuumainen paperirulla

en: 60 Inch Roll Paper
fi: 60-tuumainen paperirulla

en: 64 Inch Roll Paper
fi: 64-tuumainen paperirulla

en: Generic PCL 4 Printer
fi: Geneerinen PCL 4 -tulostin

en: Generic PCL 4 LF Printer
fi: Geneerinen PCL 4 LF -tulostin

en: Generic PCL 5 Printer
fi: Geneerinen PCL 5 -tulostin

en: Generic PCL 5 LF Printer
fi: Geneerinen PCL 5 LF -tulostin

en: Generic PCL 5c Printer
fi: Geneerinen PCL 5c -tulostin

en: Generic PCL 5c LF Printer
fi: Geneerinen PCL 5c LF -tulostin

en: Generic PCL 5e Printer
fi: Geneerinen PCL 5e -tulostin

en: Generic PCL 5e LF Printer
fi: Geneerinen PCL 5e LF -tulostin

en: Generic PCL 6/PCL XL Printer
fi: Geneerinen PCL 6/PCL XL -tulostin

en: Generic PCL 6/PCL XL LF Printer
fi: Geneerinen PCL 6/PCL XL LF -tulostin

en: PostScript Level 1
fi: PostScript taso 1

en: PostScript Level 2
fi: PostScript taso 2

en: RAW DATA 16 bit
fi: Raakadata 16-bit

en: RAW DATA 8 bit
fi: Raakadata 8-bit
