mate-calc 1.26.0 - en to fr translation catalogue (394 entries)

en:  in
fr:  en

en: %d place | %d places
fr[0]: %d position
fr[1]: %d positions
fr[2]: %d positions

en: 16-bit
fr: 16 bits

en: 32-bit
fr: 32 bits

en: 64-bit
fr: 64 bits

en: 8-bit
fr: 8 bits

en: About MATE Calculator
fr: À propos de Calculatrice de MATE

en: Absolute Value
fr: Valeur absolue

en: Absolute value [|]
fr: Valeur absolue [|]

en: Accuracy value
fr: Précision

en: Add [+]
fr: Addition [+]

en: Additional Functions
fr: Fonctions supplémentaires

en: Additional constants
fr: Constantes supplémentaires

en: Algerian Dinar
fr: Dinar algérien

en: Angle units
fr: Unités d'angle

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
fr: Options de l'application :
      -s, --solve <équation>          Résout l'équation donnée

en: Arctangent function is undefined for values i and -i
fr: L'arc cosinus n'est pas défini pour les valeurs hors du segment [-1, 1]

en: Area
fr: Surface

en: Argument --solve requires an equation to solve
fr: L'option --solve requiert une équation à résoudre

en: Argument not defined for zero
fr: L'argument d'un nombre complexe nul est indéfini

en: Astronomical Units
fr: Unités astronomiques

en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

en: Automatic
fr: Automatique

en: Avogadro constant
fr: Constante d'Avogadro

en: Bahraini Dinar
fr: Dinar bahreïni

en: Binary
fr: Binaire

en: Boolean AND
fr: AND (ET) booléen

en: Boolean AND is only defined for positive integers
fr: Le AND (ET) booléen n'est défini que pour des entiers positifs

en: Boolean Exclusive OR
fr: OR (OU) exclusif booléen

en: Boolean NOT
fr: NOT (NON) booléen

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
fr: Le NOT (NON) booléen n'est défini que pour des entiers positifs

en: Boolean OR
fr: OR (OU) booléen

en: Boolean OR is only defined for positive integers
fr: Le OR (OU) booléen n'est défini que pour des entiers positifs

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
fr: Le XOR (OU exclusif) booléen n'est défini que pour des entiers positifs

en: Botswana Pula
fr: Pula botswanais

en: Brazilian Real
fr: Réal brésilien

en: Brunei Dollar
fr: Dollar de Brunei

en: Bulgarian Lev
fr: Lev bulgare

en: Button mode
fr: Mode des boutons

en: CFA Franc
fr: Franc CFA

en: C_alculate
fr: C_alculer

en: C_ost:
fr: C_oût :

en: Cables
fr: Encablures

en: Calculate Result
fr: Calcule le résultat

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
fr: Calcule le montant du versement périodique pour le remboursement d'un emprunt dans lequel les paiements sont effectués à terme échu.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
fr: Calcule la dotation aux amortissements pour un actif sur une période donnée de temps avec la méthode Softy. Cette méthode accélère le taux d'amortissement : les dotations sont plus élevées en début de période qu'en fin. La durée de vie représente le nombre de périodes, généralement annuelles, sur lesquelles l'actif est amorti.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
fr: Calcule la dotation aux amortissement pour un actif sur une période donnée de temps avec la méthode d'amortissement dégressif à taux double.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
fr: Calcule la valeur à venir d'un placement, constitué par une série de versements égaux rémunérés à taux d'intérêt fixe par période durant le nombre de périodes prévues pour le mener à terme.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
fr: Calcule le nombre de périodes de composition nécessaires pour porter un investissement d'une valeur de départ à une valeur donnée à terme compte tenu d'un taux d'intérêt fixe par période de composition.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
fr: Calcule le nombre d'échéances nécessaires sur une durée de rente ordinaire, pour accumuler un capital à terme, à un taux d'intérêt périodique donné.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
fr: Calcule le taux d'intérêt par période nécessaire pour porter un investissement à une valeur donnée à terme compte tenu du nombre de périodes de composition.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
fr: Calcule la valeur initiale d'un investissement fondé sur une série de paiements égaux escomptés avec un taux d'intérêt périodique donné compte tenu du nombre de périodes de versement jusqu'à son terme.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
fr: Calcule le prix de vente d'un produit compte tenu du coût de production et de la marge brute souhaitée.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
fr: Calcule l'amortissement linéaire d'un actif sur une période donnée. Cette méthode répartit la valeur d'amortissement de manière uniforme sur la durée de vie utile de l'actif. La vie utile correspond au nombre de périodes, généralement annuelles, sur lesquelles l'actif est amorti.

en: Calculating
fr: Calcul en cours

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
fr: Calculatrice avec des modes financiers et scientifiques.
    Utilisant GNU MPFR %s et GNU MPC %s

en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

en: Ceiling
fr: Arrondi à l'entier supérieur

en: Centimeters
fr: Centimètres

en: Ch_aracter:
fr: _Caractère :

en: Chilean Peso
fr: Peso chilien

en: Chinese Yuan
fr: Yuan chinois

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear Display [Escape]
fr: Efface l'affichage [Échap.]

en: Colombian Peso
fr: Peso colombien

en: Complex argument
fr: Argument complexe

en: Complex conjugate
fr: Complexe conjugué

en: Compounding Term
fr: Durée de capitalisation

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
fr: Copyright © 1986–2010 Auteurs de GCalctool
    Copyright © 2011-2021 Développeurs de MATE

en: Cosine
fr: Cosinus

en: Croatian Kuna
fr: Kuna croate

en: Ctrm
fr: Durée

en: Cubic Meters
fr: Mètre cube

en: Currency
fr: Devise

en: Currency of the current calculation
fr: Devise des calculs actuels

en: Currency to convert the current calculation into
fr: Devise de conversion du calcul en cours

en: Czech Koruna
fr: Couronne tchèque

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Days
fr: Jours

en: Ddb
fr: Amort. DD

en: Decimal point
fr: Point décimal

en: Degrees
fr: Degrés

en: Displayed value not an integer
fr: La valeur affichée n'est pas un entier

en: Divide [/]
fr: Division [/]

en: Division by zero is undefined
fr: La division par zéro n'est pas définie

en: Double Declining Depreciation
fr: Amortissement dégressif à taux double

en: Double-Declining Depreciation
fr: Amortissement dégressif à taux double

en: Duration
fr: Temps

en: Electric constant
fr: Constante électrique

en: Electron mass
fr: Masse de l'électron

en: Elementary charge
fr: Charge élémentaire

en: End Group [)]
fr: Fin de groupement [)]

en: Engineering
fr: Ingénierie

en: Error: the number of periods must be positive
fr: Erreur : le nombre d'échéances doit être positif

en: Estonian Kroon
fr: Couronne estonienne

en: Euler’s Number
fr: Nombre d'Euler

en: Exponent
fr: Exposant

en: Exponent [^ or **]
fr: Exposant [^ ou **]

en: Factorial
fr: Factorielle

en: Factorial [!]
fr: Factorielle [!]

en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
fr: La factorielle n’est définie que pour les réels positifs

en: Factorize
fr: Factoriser

en: Factorize [Ctrl+F]
fr: Factoriser [Ctrl+F]

en: Fathoms
fr: Brasses

en: Feet
fr: Pieds

en: Financial Term
fr: Valeur à terme

en: Fixed
fr: Fixe

en: Floor
fr: Arrondi à l'entier inférieur

en: Fractional Component
fr: Partie fractionnaire

en: Function '%s' is not defined
fr: La fonction « %s » n'est pas définie

en: Future Value
fr: Valeur à terme

en: Future _Value:
fr: _Valeur à terme :

en: Fv
fr: Valeur

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
fr: Options GTK+ :
      --class=CLASSE                  Classe du programme telle qu'utilisée par le gestionnaire de fenêtres
      --name=NOM                      Nom du programme tel qu'utilisé par le gestionnaire de fenêtres
      --screen=ÉCRAN                  Écran X à utiliser
      --sync                          Rendre les appels X synchrones
      --gtk-module=MODULES            Charger des modules GTK+ supplémentaires
      --g-fatal-warnings              Rendre tous les avertissements fatals

en: Gpm
fr: Marge

en: Gradians
fr: Grades

en: Grams
fr: Grammes

en: Gross Profit Margin
fr: Marge brute

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
fr: Options de l'aide :
      -v, --version                   Affiche le numéro de version
      -h, -?, --help                  Affiche les options d'aide
      --help-all                      Affiche toutes les options d'aide
      --help-gtk                      Affiche les options GTK+

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Hours
fr: Heures

en: Hungarian Forint
fr: Florin hongrois

en: Hyperbolic Cosine
fr: Cosinus hyperbolique

en: Hyperbolic Sine
fr: Sinus hyperbolique

en: Hyperbolic Tangent
fr: Tangente hyperbolique

en: Icelandic Krona
fr: Couronne islandaise

en: Imaginary Component
fr: Partie imaginaire

en: Inches
fr: Pouces

en: Indian Rupee
fr: Roupie indienne

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
fr: Indique si la valeur affichée doit comporter des zéros de queue après la virgule décimale.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
fr: Indique si les grands nombres doivent être affichés avec le séparateurs des milliers ou pas.

en: Indonesian Rupiah
fr: Roupie indonésienne

en: Insert Character
fr: Insérer un caractère

en: Insert Character Code
fr: Insertion d'un code de caractère

en: Integer Component
fr: Partie entière

en: Inverse Cosine
fr: Cosinus inverse

en: Inverse Sine
fr: Sinus inverse

en: Inverse Tangent
fr: Tangente inverse

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
fr: L'arc cosinus n'est pas défini pour les valeurs hors du segment [-1, 1]

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
fr: L'argument cosinus hyperbolique n'est pas défini pour les valeurs inférieures à un

en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
fr: L'argument tangente hyperbolique n'est pas défini pour les valeurs en dehors du segment [-1, 1]

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
fr: L'arc sinus n'est pas défini pour les valeurs hors du segment [-1, 1]

en: Iranian Rial
fr: Rial iranien

en: Israeli New Shekel
fr: Nouveau shekel israélien

en: Japanese Yen
fr: Yen japonais

en: Kazakhstani Tenge
fr: Tengue du Kazakhstan

en: Kilograms
fr: Kilogrammes

en: Kilometers
fr: Kilomètres

en: Kuwaiti Dinar
fr: Dinar koweïtien

en: Latvian Lats
fr: Lats letton

en: Length
fr: Longueur

en: Libyan Dinar
fr: Dinar libyen

en: Light Years
fr: Années-lumière

en: Lithuanian Litas
fr: Litas lituanien

en: Logarithm
fr: Logarithme décimal

en: Logarithm of zero is undefined
fr: Le logarithme de zéro n'est pas défini

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
fr: MATE Calc est un fork de GNOME Calc et fait partie de l'environnement de bureau MATE. Si vous désirez en savoir plus au sujet de MATE et de la calculatrice MATE, veuillez visiter la page d'accueil du projet.

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
fr: MATE Calc est une calculatrice graphique puissante dotée de modes financier, logique et scientifique. Elle utilise un paquet de précision multiple pour ses opérations arithmétiques afin d'obtenir un niveau élevé de précision.

en: MATE Calculator
fr: Calculatrice de MATE

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fr: MATE Calculatrice est distribué dans l'espoir qu'il vous sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même la garantie implicite de VALEUR MARCHANDE ou D'ADÉQUATION À UN BESOIN PARTICULIER. Consultez la Licence Publique Générale GNU pour plus de détails.

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fr: MATE Calculatrice est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier selon les termes de la Licence Publique Générale GNU, telle que publiée par la Free Software Foundation ; version 2 de la licence, ou (à votre discrétion) toute version ultérieure.

en: MATE Desktop calculator
fr: Calculatrice du bureau MATE

en: MATE Documentation Team
fr: Équipe de documentation MATE

en: Magnetic constant
fr: Constante magnétique

en: Malaysian Ringgit
fr: Ringgit malaisien

en: Malformed expression
fr: Expression incorrecte

en: Malformed expression at token '%s'
fr: Expression incorrecte avec le jeton « %s »

en: Mauritian Rupee
fr: Roupie mauricienne

en: Memory
fr: Mémoire

en: Meters
fr: Mètres

en: Mexican Peso
fr: Peso mexicain

en: Micrometers
fr: Micromètres

en: Microseconds
fr: Microsecondes

en: Miles
fr: Milles

en: Millimeters
fr: Millimètres

en: Milliseconds
fr: Millisecondes

en: Modulus divide
fr: Modulo de division

en: Modulus division is only defined for integers
fr: Le modulo de la division n'est défini que sur des entiers

en: Multiply [*]
fr: Multiplication [*]

en: Nanometers
fr: Nanomètres

en: Natural Logarithm
fr: Logarithme népérien (base e)

en: Nautical Miles
fr: Milles marins

en: Need an integer to factorize
fr: Seuls les nombres entiers sont factorisables

en: Nepalese Rupee
fr: Roupie népalaise

en: New Romanian Leu
fr: Nouveau leu roumain

en: New Turkish Lira
fr: Nouvelle livre turque

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: Newtonian constant of gravitation
fr: Constante de gravitation newtonienne

en: No redo history
fr: Aucun historique à rétablir

en: No sane value to bitwise shift
fr: Aucune valeur correcte pour un décalage bit-à-bit

en: No sane value to store
fr: Aucune valeur correcte à mémoriser

en: No undo history
fr: Aucun historique d'annulation

en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

en: Number _Format:
fr: _Format des nombres :

en: Number format
fr: Format des nombres

en: Numeric Base
fr: Base de numération

en: Omani Rial
fr: Rial omanais

en: Ones' Complement
fr: Complément à un

en: Ounces
fr: Onces

en: Overflow. Try a bigger word size
fr: Dépassement de capacité. Essayez avec une taille de mot plus grande

en: Pakistani Rupee
fr: Roupie pakistanaise

en: Payment Period
fr: Période de paiement

en: Percentage [%]
fr: Pourcentage [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
fr: Effectue des calculs arithmétiques, scientifiques ou financiers

en: Periodic Interest Rate
fr: Taux d'intérêt périodique

en: Periodic Interest _Rate:
fr: Taux d'intérêt _périodique :

en: Periodic Payment
fr: Paiement périodique

en: Peruvian Nuevo Sol
fr: Nuevo sol péruvien

en: Philippine Peso
fr: Peso philippin

en: Pi [Ctrl+P]
fr: Nombre pi [Ctrl+P]

en: Pints
fr: Pintes

en: Planck constant
fr: Constante de Planck

en: Pmt
fr: Annuité

en: Polish Zloty
fr: Zloty polonais

en: Pound Sterling
fr: Livre sterling

en: Pounds
fr: Livres

en: Preferences
fr: Préférences

en: Present Value
fr: Valeur actuelle

en: Present _Value:
fr: _Valeur actuelle :

en: Proton mass
fr: Masse du proton

en: Pv
fr: Valeur

en: Qatari Riyal
fr: Riyal qatari

en: Rate
fr: Taux

en: Real Component
fr: Partie réelle

en: Root [Ctrl+R]
fr: Racine [Ctrl+R]

en: Round
fr: Arrondi

en: Russian Rouble
fr: Rouble russe

en: Saudi Riyal
fr: Riyal saoudien

en: Scientific
fr: Scientifique

en: Scientific Exponent
fr: Exposant scientifique

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
fr: Exposant scientifique [Ctrl+E]

en: Seconds
fr: Secondes

en: Shift Left
fr: Maj. gauche

en: Shift Left [<<]
fr: Maj. gauche [<<]

en: Shift Right
fr: Maj. droite

en: Shift Right [>>]
fr: Maj. droite [>>]

en: Shift is only possible on integer values
fr: Le décalage n'est possible que sur des valeurs entières

en: Show %d decimal _places
fr: Afficher %d dé_cimales

en: Show History
fr: Afficher l'historique

en: Show Thousands Separators
fr: Afficher le séparateur de milliers

en: Show Trailing Zeroes
fr: Afficher les zéros après la virgule

en: Show _thousands separators
fr: Afficher le séparateur des _milliers

en: Show trailing _zeroes
fr: Afficher les _zéros après la virgule

en: Shows all recent calculations
fr: Unités des calculs actuels

en: Sign
fr: Signe

en: Sine
fr: Sinus

en: Singapore Dollar
fr: Dollar de Singapour

en: Sln
fr: Amort.L

en: Source currency
fr: Devise source

en: Source units
fr: Unités source

en: South African Rand
fr: Rand sud-africain

en: South Korean Won
fr: Won de Corée du Sud

en: Square Centimeters
fr: Centimètres carrés

en: Square Meters
fr: Mètres carrés

en: Square Millimeters
fr: Millimètres carrés

en: Square [Ctrl+2]
fr: Carré [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
fr: Racine carrée [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
fr: Roupie srilankaise

en: Start Group [(]
fr: Début de groupement [(]

en: Store
fr: Stocker

en: Straight Line Depreciation
fr: Amortissement linéaire

en: Straight-Line Depreciation
fr: Amortissement linéaire

en: Subscript
fr: Indice

en: Subscript mode [Alt]
fr: Mode indice [Alt]

en: Subtract [-]
fr: Soustraction [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
fr: Amortissement softy

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
fr: Amortissement Softy

en: Superscript
fr: Exposant

en: Superscript mode [Ctrl]
fr: Mode exposant [Ctrl]

en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

en: Switch conversion units
fr: Inverse les unités de conversion

en: Syd
fr: Amort.Softy

en: T&T Dollar (TTD)
fr: Dollar de Trinité-et-Tobago (TTD)

en: Tangent
fr: Tangente

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
fr: La tangente n'est pas définie pour les angles égaux à π∕2 (90°) + ou - un nombre entier de fois π (180°)

en: Target currency
fr: Devise cible

en: Target units
fr: Unités cible

en: Temperature
fr: Température

en: Term
fr: Échéances

en: Thai Baht
fr: Baht thaïlandais

en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
fr: La fonction zeta de Riemann n'est définie que pour les nombres réels ≠1

en: The angle units to use
fr: L'unité d'angles à utiliser

en: The button mode
fr: Le mode des boutons

en: The error function is only defined for real numbers
fr: La fonction d'erreur n'est définie que pour les nombres réels

en: The format to display numbers in
fr: Le format d'affichage des nombres

en: The number of digits displayed after the numeric point
fr: Le nombre de chiffres affichés après la virgule

en: The numeric base
fr: La base de numération

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
fr: La puissance de zéro n'est pas définie pour des exposants négatifs

en: The size of the words used in bitwise operations
fr: La taille de mot informatique utilisée pour les opérations bit-à-bit.

en: The zeroth root of a number is undefined
fr: La racine zéro d’un nombre n’est pas définie

en: Tunisian Dinar
fr: Dinar tunisien

en: Two's Complement
fr: Complément à deux

en: UAE Dirham
fr: Dirham émirati

en: US Dollar
fr: Dollar US

en: Unable to open help file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier d'aide

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo [Ctrl+Z]
fr: Annule [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
fr: Unités des calculs actuels

en: Units to convert the current calculation into
fr: Unité de conversion du calcul en cours

en: Unknown argument '%s'
fr: Option « %s » inconnue

en: Unknown conversion
fr: Conversion inconnue

en: Unknown variable '%s'
fr: Variable « %s » inconnue

en: Uruguayan Peso
fr: Peso uruguayen

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
fr: Usage :
      %s — Effectue des calculs mathématiques

en: Velocity of Light
fr: Vitesse de la lumière

en: Venezuelan Bolívar
fr: Bolívar vénézuélien

en: Weight
fr: Masse

en: Word _size:
fr: _Taille du mot :

en: Word size
fr: Taille de mot

en: Years
fr: Années

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fr: Vous devez avoir reçu une copie de la Licence Publique Générale GNU en même temps que MATE Calcultrice ; si ce n'est pas le cas, écrivez à la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: _%d place | _%d places
fr[0]: _%d position
fr[1]: _%d positions
fr[2]: _%d positions

en: _About
fr: _À propos

en: _Advanced
fr: _Avancé

en: _Angle units:
fr: Unités d'_angle :

en: _Basic
fr: _Basique

en: _Calculator
fr: _Calculatrice

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Clear History
fr: _Effacer l'historique

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Contents
fr: _Sommaire

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Cost:
fr: _Coût :

en: _Financial
fr: _Financier

en: _Future Value:
fr: V_aleur à terme :

en: _Help
fr: Aid_e

en: _History
fr: _Historique

en: _Insert
fr: _Insérer

en: _Life:
fr: _Durée de vie :

en: _Margin:
fr: _Marge :

en: _Number of Periods:
fr: _Nombre d'échéances :

en: _Paste
fr: C_oller

en: _Period:
fr: _Période :

en: _Periodic Payment:
fr: _Paiement périodique :

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Principal:
fr: _Principal :

en: _Programming
fr: _Programmation

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Redo
fr: _Restaurer

en: _Salvage:
fr: _Valeur résiduelle :

en: _Term:
fr: _Durée :

en: _Undo
fr: A_nnuler

en: _View
fr: _Affichage

[ctx: unit-format]
en: %s K
fr: %s K

[ctx: unit-format]
en: %s T
fr: %s t

[ctx: unit-format]
en: %s au
fr: %s ua

[ctx: unit-format]
en: %s cb
fr: %s encablure

[ctx: unit-format]
en: %s days
fr: %s jours

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
fr: %s degrés

[ctx: unit-format]
en: %s ft
fr: %s pied

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
fr: %s brasse

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
fr: %s grades

[ctx: unit-format]
en: %s hours
fr: %s heures

[ctx: unit-format]
en: %s lb
fr: %s livre

[ctx: unit-format]
en: %s ly
fr: %s al

[ctx: unit-format]
en: %s oz
fr: %s once

[ctx: unit-format]
en: %s years
fr: %s ans

[ctx: unit-format]
en: %s ˚C
fr: %s ˚C

[ctx: unit-format]
en: %s ˚F
fr: %s ˚F

[ctx: unit-format]
en: %s ˚R
fr: %s ˚Ra

[ctx: unit-symbols]
en: au
fr: ua

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
fr: encablure,encablures

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
fr: centimètre,centimètres,cm

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
fr: jour,jours

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
fr: ˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
fr: ˚F

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
fr: ˚Ra

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
fr: degré,degrés,deg

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
fr: brasse,brasses

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
fr: pied,pieds

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
fr: grade,grades,grad

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
fr: gramme,grammes,g

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
fr: heure,heures

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
fr: pouce,pouces,in

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
fr: kilogramme,kilogrammes,kg

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
fr: kilomètre,kilomètres,km

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
fr: année-lumière,années-lumière,al

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
fr: litre,litres,L

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
fr: mètre,mètres,m

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
fr: micromètre,micromètres,μm

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
fr: microseconde,microsecondes,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
fr: mille,milles,mi

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
fr: millilitre,millilitres,mL,cm³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
fr: millimètre,millimètres,mm

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
fr: milliseconde,millisecondes,ms

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
fr: nanomètre,nanomètres,nm

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
fr: M,NM,nmi

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
fr: once,onces,oz

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
fr: pinte,pintes,pt

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
fr: livre,livres

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
fr: seconde,secondes,s

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
fr: an,ans,année,années
