vlc 3.0.13 - en to fr translation catalogue (5779 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
fr: 
    Contenu transféré dans le fichier « vlc-help.txt ».

en: 
    Press the RETURN key to continue...
fr: 
    Appuyer sur [Entrée] pour continuer…

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
fr: 
    Attention : si l’interface graphique n’est plus accessible, ouvrir une invite de commande, aller dans le dossier où VLC est installé, et exécuter « vlc -I qt ».

en:       %s: %s
fr:       %s : %s

en:  (%1+ rated)
fr:  (classé %1+)

en:  .                      Show/Hide hidden files
fr: . Afficher/Masquer les fichiers cachés

en:  /                      Look for an item
fr:      /           Rechercher

en:  ;                      Look for the next item
fr:      ;           Rechercher le prochain

en:  <, >                   Next/Previous chapter
fr:      <, >        Chapitre Suivant/Précédent

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
fr:      [Entrée]           Ajouter le fichier sélectionné à la liste de lecture

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
fr:      ←, →        Sauter -/+1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
fr:      ⇞,⇟         Naviguer page par page

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
fr:      [Espace]           Ajouter le dossier sélectionné à la liste de lecture

en:  <space>                Pause/Play
fr:      [Espace]    Suspendre/Lire

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
fr:      ↖,↘         Aller au début/à la fin de la boîte de dialogue

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
fr:      ↑,↓         Naviguer ligne par ligne

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
fr:      ↑,[↓       Sauter +/-5%%

en:  A                      Add an entry
fr:      A           Ajouter

en:  B                      Show/Hide filebrowser
fr: B Afficher/Masquer le navigateur de fichiers

en:  Chapter  : %ld/%d
fr:  Chapitre : %ld/%d

en:  Chapter  : %lld/%d
fr:  Chapitre : %lld/%d

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
fr:      Ctrl+l      Actualiser l’écran

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
fr:      D, [←], [Suppr] Effacer

en:  Esc                    Close Add/Search entry
fr:      [Echap]     Fermer le dialogue Ajouter/Chercher

en:  L                      Show/Hide messages box
fr: L Afficher/Masquer les messages

en:  M                      Show/Hide metadata box
fr:  M                      Afficher/Masquer les métadonnéees

en:  O                      Reverse order Playlist by title
fr:      O           Trier la liste de lecture par titre (inversé)

en:  P                      Show/Hide playlist box
fr: P Afficher/Masquer la liste de lecture

en:  Profile Name Missing
fr:  Nom de profil absent

en:  R                      Toggle Repeat item
fr:      R           Commuter la répétition d’élément

en:  S                      Show/Hide statistics box
fr: P Afficher/Masquer les statistiques

en:  Source: <no current item>
fr: Source : <pas d’élément>

en:  Title    : %ld/%d
fr:  Titre      : %ld/%d

en:  Title    : %lld/%d
fr:  Titre      : %lld/%d

en:  Volume   : Mute
fr:  Volume   : muet

en:  [ h for help ]
fr:  [ h pour l’aide ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
fr:      [, ]        Titre Suivant/Précédent

en:  a, z                   Volume Up/Down
fr:      a,z         Augmenter/réduire le volume

en:  b                      Cycle through video tracks
fr:  b                      Passer aux pistes vidéo suivantes

en:  c                      Cycle through audio tracks
fr:  c                      Passer aux pistes audio suivantes

en:  days
fr:  jours

en:  e                      Eject (if stopped)
fr:      e           Éjecter (si stoppé)

en:  f                      Toggle Fullscreen
fr:      f           Commuter le plein écran

en:  f/s
fr: ima/s

en:  fps
fr:  ips

en:  g                      Go to the current playing item
fr:      g           Aller à l’élément en cours de lecture

en:  h,H                    Show/Hide help box
fr:  h,H Afficher/Masquer l’aide

en:  i                      Show/Hide info box
fr: i Afficher/Masquer les informations

en:  kb/s
fr:  kbit/s

en:  l                      Toggle Loop Playlist
fr:      l           Commuter le rebouclage de liste

en:  m                      Mute
fr:      m           Muet

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
fr:      n, p        Suivant/Précédent

en:  o                      Order Playlist by title
fr:      o           Trier la liste de lecture par titre

en:  q, Q, Esc              Quit
fr:      q, Q, Échap Quitter

en:  r                      Toggle Random playing
fr:      r           Commuter la lecture aléatoire

en:  s                      Stop
fr:      s           Arrêter

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
fr:  v                      Passer aux sous-titrages suivants

en:  x                      Show/Hide objects box
fr: x Afficher/Masquer les objets

en: "Rating" to put in ASF comments.
fr: « Classement » à mettre dans les commentaires ASF.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
fr: Valeur « U » pour la couleur clé de l’écran bleu (en valeur YUV), de 0 à 255. La valeur par défaut est de 120 pour le bleu.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
fr: Valeur « V » pour la couleur clé de l’écran bleu (en valeur YUV), de 0 à 255. La valeur par défaut est de 90 pour le bleu.

en: #paste your VLM commands here
fr: #coller les commandes VLM ici

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
fr: #séparer les commandes avec Entrée ou un point-virgule

en: %.1f GiB
fr: %.1f Gio

en: %.1f KiB
fr: %.1f Kio

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
fr: %.1f MHz (%d services)
    ~%s restant

en: %.1f MiB
fr: %.1f Mio

en: %1 downloads
fr: %1 téléchargements

en: %@ stream to %@:%@
fr: %@ flux vers %@:%@

en: %i tracks
fr: %i pistes

en: %llu B
fr: %llu octets

en: %lu B
fr: %lu octets

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
fr: %s
    Téléchargement… %s/%s %.1f%% fait

en: %s (Encoded Output)
fr: %s (sortie encodée)

en: %s Range
fr: Gamme %s

en: %s [%s %d]
fr: %s [%s.%d]

en: %s bytes
fr: %s octets

en: %u kb/s
fr: %u kbit/s

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
fr[0]: %u module n’est pas affiché car il n’a que des options avancées.
fr[1]: %u modules ne sont pas affichés car ils n’ont que des options avancées.
fr[2]: %u modules ne sont pas affichés car ils n’ont que des options avancées.

en: &About
fr: À &propos

en: &Advanced Controls
fr: Contrôles &avancés

en: &Advanced Open...
fr: Ouvrir mode &avancé…

en: &Apply
fr: &Appliquer

en: &Aspect Ratio
fr: &Rapport de cadre

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: &Chapter
fr: &Chapitre

en: &Clear
fr: Effa&cer

en: &Close
fr: &Fermer

en: &Codec Information
fr: Informations sur les &codecs

en: &Continue
fr: &Reprendre

en: &Crop
fr: &Rogner

en: &Deinterlace
fr: &Désentrelacer

en: &Deinterlace mode
fr: Mode de &désentrelacement

en: &Disc
fr: &Disque

en: &Effects and Filters
fr: &Effets et filtres

en: &Enqueue
fr: Mettre &en file d’attente

en: &Faster
fr: A&vance rapide

en: &File
fr: &Fichier

en: &Filter:
fr: &Filtre :

en: &Fingerprint
fr: &Empreinte audio

en: &Fullscreen
fr: P&lein écran

en: &Fullscreen Interface
fr: Inter&face plein écran

en: &General
fr: &Général

en: &Go
fr: &Aller

en: &Help
fr: A&ide

en: &Hide VLC media player in taskbar
fr: Cac&her le lecteur multimédia VLC dans la barre des tâches

en: &Increase Volume
fr: Au&gmenter le volume

en: &Install
fr: &Installer

en: &Jump Forward
fr: &Avancer

en: &Manage
fr: &Gestionnaire

en: &Media
fr: &Média

en: &Metadata
fr: &Métadonnées

en: &Mute
fr: Coup&er le son

en: &Network
fr: &Réseau

en: &No
fr: &Non

en: &Open File...
fr: &Ouvrir un fichier…

en: &Open Media
fr: &Ouvrir un média

en: &Open Multiple Files...
fr: &Ouvrir plusieurs fichiers…

en: &Play
fr: &Lire

en: &Playback
fr: &Lecture

en: &Preferences
fr: &Préférences

en: &Program
fr: &Programme

en: &Quality
fr: &Qualité

en: &Quit
fr: &Quitter

en: &Recheck version
fr: &Revérifier la version

en: &Renderer
fr: &Rendu

en: &Reset Preferences
fr: &Réinitialiser les préférences

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: &Save Metadata
fr: Enregistrer les métadonnée&s

en: &Save as...
fr: Enregistrer &sous…

en: &Search:
fr: &Chercher :

en: &Select
fr: &Sélectionner

en: &Start
fr: &Démarrer

en: &Stereo Mode
fr: Mode &Stéréo

en: &Stop
fr: &Arrêter

en: &Stream
fr: &Diffuser

en: &Stream...
fr: Diffu&ser…

en: &Track Synchronization
fr: Synchronisation de &piste

en: &Uninstall
fr: &Désinstaller

en: &VLM Configuration
fr: Configuration de &VLM

en: &Verbosity:
fr: &Verbosité :

en: &Video
fr: &Vidéo

en: &View
fr: &Présentation

en: &Visualizations
fr: &Visualisations

en: &Yes
fr: &Oui

en: (Delayed)
fr: (Retardé)

en: (Hastened)
fr: (Avancé)

en: (default disabled)
fr: (désactivé par défaut)

en: (default enabled)
fr: (activé par défaut)

en: +----[ Remote control commands ]
fr: +----[ Commandes de l’interface à distance ]

en: +----[ end of help ]
fr: +----[ fin de l’aide ]

en: +-[Audio Decoding]
fr: +-[Décodage audio]

en: +-[Incoming]
fr: +-[Entrée]

en: +-[Video Decoding]
fr: +-[Décodage vidéo]

en: ...
fr: …

en: 0
fr: 0°

en: 0.20
fr: 0,20

en: 0.25
fr: 0,25

en: 0.35 (same as DVB-S)
fr: 0,35 (identique à DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
fr: 0/90/180/270/miroir

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical.
fr: 1 est explicite pour SBR et implicite pour PS (par défaut), 2 est une hiérarchie explicite.

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
fr: VBR basé sur la qualité en une passe. De 0 à 51.

en: 1.5
fr: 1,5

en: 1.712 MHz
fr: 1,712 MHz

en: 16 bytes
fr: 16 octets

en: 1:1 Original
fr: 1:1 Normal

en: 1:2 Half
fr: ½ Moitié

en: 1:4 Quarter
fr: ¼ Quart

en: 1:File
fr: 1:Fichier

en: 2 Pass
fr: 2 Passes

en: 2.5
fr: 2,5

en: 24 bytes
fr: 24 octets

en: 3.5
fr: 3,5

en: 32 bytes
fr: 32 octets

en: 3D OpenGL spectrum visualization
fr: Visualisation du spectre OpenGL 3D

en: 525 lines / 60 Hz
fr: 525 lignes / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
fr: 625 lignes / 50 Hz

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
fr: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Bienvenue dans l’aide du lecteur multimédia VLC</h2><h3>Documentation</h3><p>La documentation de VLC est disponible sur le <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> du site de VideoLAN.</p><p>Si vous êtes un nouveau venu au lecteur multimédia VLC, lire le document<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction au lecteur multimédia VLC</em></a>.</p><p>Vous trouverez des informations sur l’utilisation du lecteur dans le document <br>« <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Comment lire des fichiers avec le lecteur multimédia VLC</em></a> ».</p><p>Pour les différentes tâches d’enregistrement, de conversion, de transcodage, d’encodage, de multiplexage et de diffusion, vous pouvez trouver des informations utiles dans la <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Documentation sur la diffusion</a>.</p><p>Si vous n’êtes pas sûr à propos d’un terme, consulter la <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">base de connaissance</a>.</p><p>Pour comprendre les raccourcis clavier principaux, lire la page sur les <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">raccourcis</a>.</p><h3>Aide</h3><p>Avant de poser une question, référez-vous d’abord à la <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>Vous pouvez ensuite demander (et apporter) de l’aide dans les <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, les <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">listes de diffusion</a> ou notre canal IRC ( <a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> sur irc.freenode.net ).</p><h3>Contributer au projet</h3><p>Vous pouvez aider le projet VideoLAN en donnant de votre temps pour aider la communauté, pour concevoir des interfaces, pour traduire la documentation, pour tester et pour coder. Vous pouvez aussi donner de l’argent ou du matériel pour nous aider. Et bien sûr, vous pouvez <b>promouvoir</b> le lecteur multimédia VLC.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
fr: <p>Pour protéger votre vie privée, <i>Lecteur multimédia VLC</i> ne collecte ni ne transmet <b>aucune</b> de vos données personnelles, même sous une forme anonyme, à quiconque.</p>
    <p>En revanche, <i>VLC</i> est capable de récupérer automatiquement des informations sur votre liste de lecture à partir de services internet tiers. Cela inclut les pochettes, les noms des pistes, les noms d’artistes et d’autres métadonnées.</p>
    <p>Par conséquent, cela peut permettre à des entités tierces d’identifier certains de vos médias. Ainsi, les développeurs de VLC demandent votre consentement exprès pour que le lecteur multimédia accède à Internet de manière automatique.</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
fr: <p>Pas de mot de passe configuré pour l’interface Web.</p><p>Merci d’utiliser --http-password, ou choisir un mot de passe dans </p><p>Préférences &gt; Tout &gt; Interfaces principales &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Mot de passe.</p>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
fr: <p>Le lecteur multimédia VLC est un lecteur, un encodeur et un diffuseur multimédia gratuit et libre réalisé par des volontaires de la communauté <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC utilise ses propres codecs, fonctionne sur les plateformes les plus répandues, et peut lire quasiment tous les fichiers, CD, DVD, flux réseau, cartes de capture et autres formats de médias !</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Aidez-nous et rejoignez-nous !</span></a><p><span style=" text-decoration: underline; ">Traductions :</span> Éric Lassauge

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
fr: <p>Le lecteur multimédia VLC est un lecteur, un encodeur et un diffuseur multimédia libre et gratuit réalisé par des volontaires de la communauté <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC utilise ses propres codecs, fonctionne sur quasiment toutes les plate-formes, et peut lire quasiment tous les fichiers, CD, DVD, flux réseau, cartes d’acquisition et autres formats de médias !</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Aidez-nous et rejoignez-nous !</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
fr: Un support SDP est demandé, mais aucune URL n’est fournie.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
fr: Une tonalité continue de 22 kHz peut être envoyée à travers le câble. Cela sélectionne normalement la plus haute fréquence de bande d’une tête universelle (LNB).

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%u).
fr: Une description au format SDP est requise pour recevoir le flux RTP. Noter que les URI rtp:// ne fonctionnent pas avec le format de charge RTP dynamique (%u).

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
fr: Échelle de quantisation fixe pour l’encodage VBR. Les valeurs acceptées sont 0,01 à 255,0.

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
fr: Liste des effets visuels, séparés par des virgules.
    Parmi les effets actuels, on trouve : dummy, scope, spectrum, spectrometer et vuMeter.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
fr: Une nouvelle version du lecteur multimédia VLC (%1.%2.%3%4) est disponible.

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
fr: Une valeur positive veut dire que l’audio est en avance sur la vidéo

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
fr: Une valeur positive signifie que les sous-titres sont en avance sur la vidéo

en: A single password restricts access to this interface.
fr: Un seul mot de passe restreint l’accès à cette interface.

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
fr: Un fichier banque de sons (.SF2) est nécessaire pour la synthèse MIDI.
    Merci de l’installer et de le configurer dans les préférences de VLC (Entrée / Codecs > Codecs audio > FluidSynth).

en: A/52 audio packetizer
fr: Empaqueteur audio A/52

en: A/52 dynamic range compression
fr: Compression dynamique A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
fr: Décodeur audio AAC (utilisant libfaad2)

en: AAC extension
fr: Extension AAC

en: AACS Host certificate revoked.
fr: Certificat hôte AACS révoqué.

en: AACS MMC failed.
fr: AACS MMC échoué

en: ADF stream filter
fr: Filtre flux ADF

en: ADPCM audio decoder
fr: Décodeur audio ADPCM

en: AES key URI to place in playlist
fr: URI des clés AES à mettre dans la liste de lecture

en: AES key file
fr: Fichier de clés AES

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
fr: Décodeur audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
fr: Empaqueteur audio AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
fr: Démultiplexeur AIFF

en: ALSA audio capture
fr: Entrée capture audio « ALSA »

en: ALSA audio output
fr: Sortie audio ALSA

en: AM Tuner mode
fr: Mode de tuner AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1), AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
fr: Mode de tuner AM. Peut être défaut (0), TV (1), Radio AM (2), Radio FM (3) ou DSS (4).

en: AM radio
fr: Radio AM

en: AOM video decoder
fr: Décodeur vidéo AOM

en: APE/ID3 tags-skipping filter
fr: Filtre des tags APR/ID3

en: ARIB STD-B25 Cam module
fr: Module Cam ARIB STD-B25

en: ARIB subtitles
fr: Sous-titres ARIB

en: ARIB subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres ARIB

en: ARM NEON audio volume
fr: Volume audio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
fr: Conversions de chrominance ARM NEON YUV->RGBA

en: ARM NEON video chroma conversions
fr: Conversions de chrominance ARM NEON

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
fr: Lecteur multimédia VLC

en: ASCII Art
fr: ASCII

en: ASCII-art video output
fr: Sortie vidéo « ASCII »

en: ASF muxer
fr: Multiplexeur ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
fr: Taille du paquet ASF -- 4096 par défaut

en: ASF/WMV demuxer
fr: Démultiplexeur ASF/WMV

en: ASX playlist import
fr: Import de liste de lecture ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
fr: Décodeur audio ATSC A/52 (AC-3)

en: ATSC minor channel
fr: Canal ATSC mineur

en: ATSC reception parameters
fr: Paramètres de réception ATSC

en: AU demuxer
fr: Démultiplexeur AU

en: AV1 video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo AV1

en: AVFoundation Audio Capture
fr: Capture audio AVFoundation

en: AVFoundation Video Capture
fr: Capture vidéo AVFoundation

en: AVFoundation audio capture module.
fr: Module de capture audio AVFoundation.

en: AVFoundation video capture module.
fr: Module de capture vidéo AVFoundation.

en: AVI demuxer
fr: Démultiplexeur AVI

en: AVI muxer
fr: Multiplexeur AVI

en: Abkhazian
fr: Abkhaze

en: Abort
fr: Arrêter

en: About
fr: À propos de

en: About VLC media player
fr: À propos du lecteur multimédia VLC

en: Above the Video
fr: Au dessus de la vidéo

en: Abscissa of the capture region in pixels.
fr: Abscisse de la région de capture en pixels.

en: Absolute delay
fr: Retard absolu

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
fr: Retard absolu - Ajoute un délai absolu à chaque sous-titre. Relatif à la source - multiplie le délai des sous-titres. Relatif au contenu - détermine le délai depuis son contenu (texte).

en: Accelerated video output (Overlay)
fr: Sortie vidéo accélérée (« Overlay »)

en: Accept 24 hours
fr: Accepter 24 heures

en: Accept certificate temporarily
fr: Accepter le certificat temporairement

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
fr: Accepter les commandes de cette source. Le client en ligne de commande par défaut est l’entrée standard (« console »), mais il peut aussi être lié à une socket TCP (« localhost:4212 ») ou utiliser le protocole telnet  (« telnet://0.0.0.0:4212 »)

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
fr: Permet d’accepter les commandes sur une socket Unix plutôt que stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
fr: Ceci permet d’accepter les commandes sur un socket plutôt que stdin. il est possible de régler l’adresse et le port sur lesquels écouter.

en: Accept permanently
fr: Accepter de façon permanente

en: Access advanced options to tweak the device
fr: Accéder aux options avancées pour le paramétrage du périphérique

en: Access module
fr: Module d’accès

en: Access modules
fr: Modules d’accès

en: Access output
fr: Modules de sortie

en: Access output module
fr: Module de sortie

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
fr: Les modules de sorties contrôlent l’envoi des flux multiplexés. Ce réglage permet de toujours forcer un module de sortie. Ce n’est probablement pas souhaitable.
    Il est également possible de régler les paramètres par défaut de chaque module de sortie.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
fr: Accès au flux interdit par la configuration du serveur.

en: Access unit delimiters
fr: Délimiteurs d’unité d’accès

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Accessibility type for all future passwords saved to the Keychain
fr: Type d’accessibilité pour tous les futurs mots de passe enregistré dans le Trousseau

en: Account that will be used for the connection.
fr: Compte à utiliser pour la connexion.

en: Accuracy of RateControl
fr: Précision du contrôle de vitesse

en: Acid
fr: Acide

en: Acid Jazz
fr: Acid jazz

en: Acid Punk
fr: Acid punk

en: Acoustic
fr: Acoustique

en: Acquisition rate (in fps)
fr: Fréquence d’acquisition (en images/s)

en: Activate
fr: Activer

en: Activate Transcoding
fr: Activer le transcodage

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
fr: Activer la scrutation VNC. Ne PAS activer pour l’utilisation en tant que client VDR ffnetdev.

en: Activate or deactivate autoscaling.
fr: Activer ou inhiber la mise à l’échelle automatique.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
fr: Activer ou inhiber le désentrelacement.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
fr: Activer les notification automatiques de nouvelles versions. Ceci est vérifié toutes les deux semaines.

en: Activate the updates availability notification
fr: Activer la notification de mises à jour disponibles

en: Activate updates notifier
fr: Activer la notification en cas de mises à jour disponible

en: Active Extensions
fr: Extensions actives

en: Active Format Descriptor line
fr: Ligne du descripteur actif de format AFD

en: Active Format Descriptor value
fr: Valeur du descripteur actif de format AFD

en: Active regions
fr: Régions actives

en: Active windows
fr: Fenêtres activées

en: Actors
fr: Acteurs

en: Adaptive
fr: Débit adaptatif

en: Adaptive B-frame decision
fr: Utilisation adaptative d’images B

en: Adaptive Logic
fr: Logique adaptative

en: Adaptive spatial transform size
fr: Taille de la transformation spatiale adaptative

en: Add
fr: Ajouter

en: Add &Subtitle File...
fr: Ajouter un fichier de &sous-titres…

en: Add Directory...
fr: Ajouter un répertoire…

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
fr: Ajouter la directive « EXT-X-ALLOW-CACHE:NO » dans le fichier de lecture si ceci est inhibé

en: Add File...
fr: Ajouter un fichier…

en: Add Folder...
fr: Ajouter un dossier…

en: Add Input
fr: Ajout d’entrée

en: Add Interface
fr: Ajouter une interface

en: Add Noise
fr: Bruit

en: Add Subtitle File...
fr: Ajouter un fichier de sous-titres…

en: Add Subtitle File:
fr: Ajouter un fichier de sous-titres :

en: Add WAVE header
fr: Ajouter un en-tête WAV

en: Add a YUV4MPEG2 header
fr: Ajouter un en-tête YUV4MPEG2

en: Add a background
fr: Ajouter un arrière-plan

en: Add a blurring effect
fr: Ajouter un effet de flou

en: Add a delay effect to the sound
fr: Ajouter un effet de retard sur le son

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
fr: Ajouter un effet sur le texte pour améliorer la lisibilité.

en: Add a shadow
fr: Ajouter une ombre

en: Add cover art from file
fr: Ajouter la pochette depuis un fichier

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
fr: Ajouter les destinations selon la méthode de diffusion nécessaire. Bien vérifier au transcodage que les formats sont compatibles avec la méthode utilisée.

en: Add logo
fr: Ajouter un logo

en: Add new Preset...
fr: Ajouter une nouvelle configuration…

en: Add text
fr: Ajout de texte

en: Add to Playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture

en: Add...
fr: Ajouter…

en: Additional fonts directory
fr: Répertoire des polices supplémentaires

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
fr: Interfaces supplémentaires lancées par le service. Ceci devrait être spécifié lors de l’installation afin que le service soit correctement configuré. Utiliser une liste de modules séparés par des virgules (les valeurs habituelles sont: logger, sap, rc, http).

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
fr: Ceci permet de modifier la largeur des pics.

en: Addons Manager
fr: Gestionnaire d’extensions

en: Addons local storage installer
fr: Installation du stockage local d’extensions

en: Addons local storage lister
fr: Liste du stockage local d’extensions

en: Address
fr: Adresse

en: Address of the CDDB server to use.
fr: Adresse du serveur CDDB à utiliser.

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
fr: Adresse de la fonction de retour pour le post-rendu audio. Cette fonction doit retourner une adresse mémoire valide pour l’utilisation par le moteur de rendu audio.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
fr: Adresse de la fonction de rappel du rendu préalable audio. Cette fonction définira la mémoire tampon où produire le rendu.

en: Address of the get callback function
fr: Adresse de la fonction de retour pour le blocage

en: Address of the release callback function
fr: Adresse de la fonction de retour pour le déblocage

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
fr: Adresse de la fonction de retour pour le post-rendu vidéo. Cette fonction doit retourner une adresse mémoire valide pour l’utilisation par le moteur de rendu vidéo.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
fr: Adresse de la fonction de rappel du rendu préalable vidéo. Cette fonction définira la mémoire tampon où produire le rendu.

en: Address to bind to (helper setting for dst)
fr: Adresse de lien (info pour dst)

en: Adds filtered gaussian noise
fr: Ajoute du bruit gaussien filtré

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
fr: Ajuster la fréquence de rafraîchissement HDMI à la vidéo.

en: Adjust VLC priority
fr: Ajustement de priorité

en: Adjust pitch
fr: Ajustement hauteur

en: Adjust the current playback position
fr: Ajuster la position de lecture

en: Adjust the volume
fr: Ajuster le volume

en: Adjustments and Effects
fr: Ajustements et effets

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Buttons
fr: Boutons avancés

en: Advanced Open File...
fr: Ouvrir un fichier en mode avancé…

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Advanced Preferences
fr: Préférences avancées

en: Advanced Widget
fr: Composants d’interface graphique avancés

en: Advanced options...
fr: Options avancées…

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Advanced settings. Use with care...
fr: Paramètres avancés. À utiliser avec précaution…

en: After first unlock
fr: Après le premier déverrouillage

en: After first unlock, on this device only
fr: Après le premier déverrouillage, sur cet appareil seulement

en: Albanian
fr: Albanais

en: Album Artist
fr: Artiste de l’album

en: Album art filename
fr: Nom du fichier pour la pochette

en: Album replay gain
fr: Valeur de ReplayGain pour l’album

en: All
fr: Tous

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Allow automatic icon changes
fr: Changement automatique de l’icône

en: Allow cache
fr: Permettre la mise en cache

en: Allow metadata network access
fr: Autoriser l’accès réseau aux métadonnées

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
fr: Permettre les trucages de vitesse non conforme à la spécification. Plus rapide, mais source d’erreurs.

en: Allow only one instance
fr: N’autoriser qu’une seule instance

en: Allow only one running instance
fr: N’autorise qu’une seule instance

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
fr: Autorise les autres applications à contrôler VLC en utilisant le protocole MPRIS de D-Bus.

en: Allow real-time priority
fr: Utiliser la priorité temps-réel

en: Allow speed tricks
fr: Permettre les trucages de vitesse

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
fr: Autoriser l’utilisation de l’implémentation SDK Intel Media des codecs si aucun matériel d’accélération vidéo QuickSync n’existe.

en: Allow to build directory index
fr: Permettre la construction d’un index de dossier

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
fr: Variance autorisée du débit moyen (en kbit/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
fr: N’autoriser le lancement que d’une seule instance de VLC peut parfois être utile, par exemple si VLC est associé avec certains types de médias et que vous ne désirez pas qu’une nouvelle instance de VLC se lance chaque fois qu’un fichier est ouvert à partir de l’Explorateur. Cette option permettra de lire le fichier avec l’instance en cours ou de le mettre à la file.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
fr: Autorise l’utilisation d’images B pour prédire d’autres images. Cette option garde la moyenne de deux ou plus images B consécutives comme références, et réordonne l’image en conséquence.
     - none : Inhibé
     - strict : Pyramide hiérarchique stricte 
     - normal : Non stricte (non compatible Blu-ray)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
fr: Permet de spécifier une PMT supplémentaire (pmt_pid=pid:type_flux[,…]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
fr: Permettre à chaque partition 8x8 ou 16x8 de choisir une image de référence, à l’inverse d’une seule référence par macrobloc.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
fr: Permet de forcer le rapport de cadre de la vidéo.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
fr: Permet de choisir la configuration Télétexte (id=ligne1-ligneN avec les deux champs).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
fr: Permet de choisir la langue du Télétexte (page=langue/type,…).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
fr: Permet de choisir la configuration audio (id=groupe,pair:id=groupe,pair…).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
fr: Permet de choisir l’ID du flux vidéo.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
fr: Permet de choisir le lien de la carte de capture (débute à 0).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier des métadonnées « copyright » pour une entrée.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier des métadonnées « date » pour une entrée.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier des métadonnées « description » pour une entrée.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier un « genre » pour une entrée.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier des métadonnées « titre » pour une entrée.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier des métadonnées « URL » pour une entrée.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier des métadonnées « artiste » pour une entrée.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
fr: Permet de spécifier des métadonnées « auteur » pour une entrée.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
fr: Masque de transparence alpha. Utilise le canal alpha d’un png.

en: Alpha mask
fr: Masque alpha

en: Alpha mask video filter
fr: Filtre vidéo effet masque de transparence

en: Alpha of the blended image
fr: Alpha pour l’image de fondu

en: Alpha transparency value (default 255)
fr: Valeur alpha de la transparence (255 par défaut)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
fr: Transparence des sous-titres (de 0 transparent à 255 opaque).

en: Alpha with which the blend image is blended
fr: Alpha pour l’image utilisée en fondu

en: Also known as DWT levels
fr: Autre nom : niveaux DWT (discrete wavelet transform)

en: Alternative
fr: Alternatif

en: Alternative Rock
fr: Rock alternatif

en: AltiVec conversions from
fr: Conversions Altivec de

en: Always
fr: Toujours

en: Always Fit &Window
fr: Toujours adapter à la &fenêtre

en: Always continue media playback
fr: Toujours reprendre la lecture

en: Always fix
fr: Toujours réparer

en: Always on &top
fr: Toujours au-&dessus

en: Always on top
fr: Toujours au-dessus

en: Always place the video window on top of other windows.
fr: Toujours placer la fenêtre vidéo au-dessus des autres fenêtres

en: Always reset audio start level to:
fr: Toujours remettre le niveau de volume à :

en: Always visible
fr: Toujours visible

en: Always write to the same file
fr: Toujours écrire dans le même fichier

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
fr: Toujours écrire dans le même fichier au lieu de crée un fichier par image. Dans ce cas, le nombre n’est pas joint au nom du fichier.

en: Always, on this device only
fr: Toujours, sur cet appareil seulement

en: Ambient
fr: Ambience

en: Ambisonics renderer and binauralizer
fr: Rendu Ambisonics et binauralizer

en: Amharic
fr: Amharique

en: Amount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
fr: Facteur d’échelle pour la conversion de l’image avant de la propager au filtre interne OpenCV.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
fr: Gain du signal gauche retardé dans le droit et vice versa. Donne un effet retard du signal gauche dans le droit et inversement ce qui donne une effet élargissant.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
fr: La quantité de mouvement requise pour enregistrer un mouvement de souris

en: Amount of prefiltering
fr: Importance du préfiltrage

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
fr: Durée en ms à attendre avant d’annuler la réception de données sur le réseau. Noter qu’il y aura 10 tentatives avant d’abandonner.

en: An error occurred while checking for updates...
fr: Une erreur est survenue lors de la recherche de mises à jour…

en: Anaglyph
fr: Anaglyphe

en: Anaglyph 3D
fr: 3D anaglyphe

en: Analog
fr: Analogique

en: Android Window
fr: Fenêtre Android

en: Android log
fr: Journalisation Android

en: Android log using logcat
fr: Journalisation d’Android en utilisant logcat

en: Android native window
fr: Fenêtre Android native

en: Angle in degrees
fr: Angle en degrés

en: Angle in degrees (0 to 359)
fr: Angle en degrés (0 à 359)

en: Announce this session with SAP.
fr: Annoncer cette session par SAP.

en: Antenna
fr: Antenne

en: Anti-Flickering
fr: Antiscintillement

en: Any
fr: N’importe

en: Any field
fr: Tous les champs

en: Appearance
fr: Apparence

en: Append '-converted' to filename
fr: Apposer « -converted » au nom de fichier

en: Append to existing file
fr: Ajouter au fichier

en: Append to file
fr: Ajouter au fichier

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
fr: Écrire à la fin du fichier au lieu de le remplacer.

en: Apple Remote and media keys
fr: Télécommande Apple et touches média

en: Application level hotkey
fr: Raccourci de niveau application

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
fr: Ajouter un retard à tous les sous-titres (en dixièmes de seconde, 100 = 10 s).

en: Apply cartoon effect
fr: Effet dessin animé

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
fr: Effet « dessin animé ». Cet effet ne peut être utilisé que par « gradient » et « edge »

en: Apply color gradient or edge detection effects
fr: Appliquer un gradient de couleur ou un effet de détection de bord

en: Apply profile at next launch
fr: Appliquer le profil au prochain démarrage

en: Aqua
fr: Eau

en: Arabic
fr: Arabe

en: Arabic (ISO 8859-6)
fr: Arabe (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
fr: Arabe (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser vos préférences du lecteur multimédia VLC ?

en: Are you sure you wish to create the stream?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir créer ce flux ?

en: Area
fr: Zone

en: Armenian
fr: Arménien

en: Arranger
fr: Arrangeur

en: Art Director
fr: Directeur artistique

en: Art and meta fetchers
fr: Récupérateurs d’illustrations et métadonnées

en: Artist
fr: Artiste

en: Artist metadata
fr: Métadonnées Artiste

en: Artwork URL
fr: URL de la pochette

en: Ascending
fr: Croissant

en: Ask
fr: Demander

en: Ask for action
fr: Demander confirmation pour chaque action

en: Ask for network policy at start
fr: Demande sur les politiques réseaux au démarrage

en: Aspect Ratio
fr: Rapport de cadre

en: Aspect Ratio of the source picture.
fr: Rapport de cadre de l’image source.

en: Aspect ratio
fr: Format d’image

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
fr: Rapport de cadre (4:3, 16:9). Par défaut, considère les pixels carrés.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
fr: Rapport de cadre de chacun des affichages du mur

en: Aspect ratio selector
fr: Sélecteur de rapport de cadre

en: Aspect ratio: %s
fr: Rapport de cadre : %s

en: Assamese
fr: Assamais

en: Assign
fr: Affecter

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
fr: Affecter un Network ID (pour la table SDT)

en: Assign a fixed PID to the PMT
fr: Affecter un PID à la PMT

en: Assign a fixed PID to the SPU.
fr: Affecte un PID déterminé au flux de sous-titres.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
fr: Affecte un PID déterminé au flux audio.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
fr: Affecte un PID déterminé au flux vidéo. Le PID de la PCR sera automatiquement celui de la vidéo.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
fr: Affecter un ID de flux de transport

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fr: Affecter un n° de programme à chaque PMT. Ceci nécessite d’activer « Définir le PID comme l’ID de l’ES ».

en: Attachment
fr: Attachement

en: Attachment input
fr: Entrée d’attachement

en: Attack
fr: Attaque

en: Attack time
fr: Durée de l’attaque

en: Attenuation
fr: Atténuation

en: Attenuation, begin (in %)
fr: Atténuation, début (en %)

en: Attenuation, end (in %)
fr: Atténuation, fin (en %)

en: Attenuation, middle (in %)
fr: Atténuation, médiane (en %)

en: Audio &Device
fr: Pé&riphérique audio

en: Audio &Track
fr: &Piste audio

en: Audio Bar Graph Video
fr: Vidéo du graphique audio

en: Audio Bar Graph Video sub source
fr: Sous-filtre vidéo de graphique audio

en: Audio CD
fr: CD audio

en: Audio CD - Track %02i
fr: CD audio - Piste %02i

en: Audio CD device
fr: Périphérique CD audio

en: Audio CD input
fr: Entrée CD audio

en: Audio Delay
fr: Retard de l’audio

en: Audio Device
fr: Périphérique audio

en: Audio Device: %s
fr: Périphérique audio : %s

en: Audio Effects
fr: Effets audio

en: Audio Effects...
fr: Effets audio…

en: Audio Files
fr: Fichiers audio

en: Audio PID
fr: PID audio

en: Audio Settings
fr: Paramètres audio

en: Audio Spatializer
fr: Spatialiseur audio

en: Audio Track
fr: Piste audio

en: Audio and Subtitles
fr: Audio et sous-titres

en: Audio balance
fr: Balance audio

en: Audio bitrate
fr: Débit audio

en: Audio bits per sample
fr: Bits par échantillon audio

en: Audio callback data
fr: Données pour la fonction de retour audio

en: Audio capture
fr: Acquisition Audio

en: Audio capture (ALSA)
fr: Entrée acquisition audio « Alsa »

en: Audio capture (PulseAudio)
fr: Entrée acquisition audio « PulseAudio »

en: Audio channel remapper
fr: Canaux audio

en: Audio channels
fr: Canaux audio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
fr: Canaux audio dans le flux d’entrée. Valeur numérique > 0. 2 par défaut.

en: Audio codec
fr: Codec audio

en: Audio codecs
fr: Codecs audio

en: Audio configuration
fr: Configuration audio

en: Audio connection
fr: Connexion audio

en: Audio connection for DeckLink output.
fr: Connexion audio pour la sortie DeckLink

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
fr: Connexion audio pour l’acquisition DeclLink. Les choix possibles sont : embedded, aesebu, analog. Laisser vide pour la carte par défaut.

en: Audio delay %i ms
fr: Retard de l’audio %i ms

en: Audio delay down
fr: Avancer l’audio

en: Audio delay up
fr: Retarder l’audio

en: Audio description for the visually impaired
fr: Audiodescription pour déficients visuels

en: Audio desynchronization compensation
fr: Compensation de la désynchronisation audio

en: Audio device is not configured
fr: Le périphérique audio n’est pas configuré

en: Audio device name
fr: Nom du périphérique audio

en: Audio encoder
fr: Encodeur audio

en: Audio filter
fr: Filtre audio

en: Audio filter for A/52/DTS->S/PDIF encapsulation
fr: Filtre audio pour l’encapsulation A/52/DTS->S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
fr: Filtre audio de conversion de formats PCM

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
fr: Ré-échantillonneur par interpolation à bande réduite

en: Audio filter for simple channel mixing
fr: Mixeur de canaux simple

en: Audio filter for trivial channel mixing
fr: Mixeur de canaux trivial

en: Audio filtering failed
fr: Le filtrage audio a échoué

en: Audio filters
fr: Filtres audio

en: Audio filters are used to process the audio stream.
fr: Les filtres audio sont utilisés pour traiter le flux audio.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
fr: Filtres audio à appliquer aux flux audio (après les filtres de conversion). Saisir une liste de filtres séparés par des virgules.

en: Audio gain
fr: Gain audio

en: Audio input
fr: Entrée audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
fr: Entrée audio de la carte à utiliser (voir les messages).

en: Audio input pin
fr: Patte d’entrée audio

en: Audio language
fr: Langue audio

en: Audio memory
fr: Mémoire audio

en: Audio memory output
fr: Module mémoire audio

en: Audio mode
fr: Mode audio

en: Audio output URL
fr: URL de sortie audio

en: Audio output access method
fr: Module de sortie audio

en: Audio output back-end interface.
fr: Interface audio de sortie

en: Audio output channels
fr: Canaux de sortie audio

en: Audio output device
fr: Périphérique de sortie audio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
fr: Périphérique audio de sortie (en utilisant la syntaxe ALSA).

en: Audio output failed
fr: La sortie audio a échoué

en: Audio output module
fr: Module de sortie audio

en: Audio output muxer
fr: Multiplexeur de sortie audio

en: Audio output pin
fr: Patte de sortie audio

en: Audio output volume step
fr: Réglage du pas de volume de sortie audio

en: Audio part of the BarGraph function
fr: Partie audio de la fonction histogramme

en: Audio pitch changer
fr: Changement du ton audio

en: Audio port
fr: Port audio

en: Audio postrender callback
fr: Fonction de rappel du post-rendu audio

en: Audio prerender callback
fr: Fonction de rappel du rendu préalable audio

en: Audio resampler
fr: Ré-échantillonnage audio

en: Audio sample rate
fr: Fréquence d’échantillonnage audio

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
fr: Fréquence d’échantillonnage audio en Hertz. 48000 Hz par défaut.

en: Audio samplerate (Hz)
fr: Fréquence d’échantillonnage audio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
fr: Fréquence d’échantillonnage audio (en Hz) pour les acquisitions DecLink. 0 inhibe l’entrée audio.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
fr: Fréquence d’échantillonnage audio (en Hz) pour les sorties DecLink. 0 inhibe la sortie audio.

en: Audio settings
fr: Paramètres audio

en: Audio tempo scaler synched with rate
fr: Mettre en corrélation le tempo audio avec la vitesse de lecture

en: Audio track
fr: Piste audio

en: Audio track ID
fr: ID de la piste audio

en: Audio track synchronization:
fr: Synchronisation de piste audio :

en: Audio track: %s
fr: Piste audio : %s

en: Audio visualizations
fr: Visualisations audio

en: Audio volume
fr: Volume audio

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
fr: Volume audio en centièmes de décibels (dB).

en: Audio/Video
fr: Audio/Vidéo

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
fr: Décodeur audio/vidéo (utilisant OpenMAX IL)

en: AudioToolbox MIDI synthesizer
fr: Synthétiseur MIDI AudioToolbox

en: Audiobar Graph
fr: Histogramme audio

en: Augment contrast between contours.
fr: Augmenter le contraste entre les contours.

en: Augmented reality ball game
fr: Jeu de balle en réalité augmentée

en: Author
fr: Auteur

en: Author metadata
fr: Métadonnées Auteur

en: Author to put in ASF comments.
fr: Auteur à mettre dans les commentaires ASF.

en: Authors
fr: Auteurs

en: Auto
fr: Automatique

en: Auto connection
fr: Connexion automatique

en: Auto raising the interface:
fr: Réapparition automatique de l’interface :

en: Auto re-connect
fr: Reconnexion automatique

en: Auto shuffle
fr: Mélange automatique

en: Auto shuffle delay during game
fr: Délai de mélange automatique durant un jeu

en: Auto solve
fr: Résolution automatique

en: Auto solve delay during game
fr: Délai de résolution automatique

en: Auto start
fr: Lancer automatiquement

en: Auto-playback of new items
fr: Lecture automatique des nouveaux éléments

en: Autodel
fr: Auto-efface

en: Autodetect subtitle files
fr: Détection automatique du fichier de sous-titres

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatic brightness
fr: Luminosité automatique

en: Automatic chroma gain
fr: Gain de chrominance automatique

en: Automatic gain
fr: Gain automatique

en: Automatic hue
fr: Teinte automatique

en: Automatic white balance
fr: Balance automatique des blancs

en: Automatically add/delete input streams
fr: Ajout/Effacement automatique des flux d’entrée

en: Automatically adjust the picture brightness.
fr: Ajustement automatique de la luminosité de l’image.

en: Automatically adjust the picture hue.
fr: Ajuster automatiquement la saturation de l’image.

en: Automatically adjust the picture white balance.
fr: Ajuster automatiquement la balance des blancs de l’image.

en: Automatically check for updates
fr: Rechercher automatiquement des mises à jour

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
fr: Connecter automatiquement les ports d’entrée de VLC aux ports de sortie disponibles.

en: Automatically connect to writable clients
fr: Connection automatique aux clients

en: Automatically control the chroma gain.
fr: Contrôler automatiquement le gain de chrominance

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
fr: Détecter automatiquement un fichier de sous-titres si aucun n’est spécifié (en se basant sur le fichier du film).

en: Automatically load the extensions module on startup.
fr: Charge automatiquement les extensions au démarrage.

en: Automatically preparse items
fr: Préparer automatiquement les éléments

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
fr: Prépare automatiquement les éléments ajoutés à la liste de lecture (pour récupérer les métadonnées).

en: Automatically resize and pad a video
fr: Redimensionne automatiquement la vidéo

en: Automatically set the video gain.
fr: Ajuster automatiquement le gain de la vidéo.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
fr: Démarrer automatiquement la liste de lecture lorsqu’elle est chargée.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
fr: En cas de déconnexion prématurée, essayer de se reconnecter.

en: Autoscale video
fr: Auto-dimensionnement vidéo

en: Avahi Renderer Discovery
fr: Découverte par Avahi Renderer

en: Average bitrate tolerance
fr: Tolérance moyenne sur le débit

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
fr: Période de moyennage pour le débit maximal local (en kbit).

en: Avestan
fr: Avestique

en: Avformat
fr: Format AV

en: Avformat demuxer
fr: Démultiplexeur Avformat

en: Avformat mux
fr: Mux AVformat

en: Avformat muxer
fr: Multiplexeur Avformat

en: Azerbaijani
fr: Azéri

en: A→B Loop
fr: A→B en boucle

en: B
fr: o

en: B-frames between I and P
fr: Images B entre images I et P.

en: B4S playlist import
fr: Import de liste de lecture B4S

en: BPG image decoder
fr: Décodeur d’images BPG

en: Back
fr: Retour

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur de l’arrière-plan

en: Background Opacity
fr: Opacité de l’arrière-plan

en: Background art fits window's size.
fr: Agrandit l’image pour remplir la fenêtre.

en: Background color
fr: Couleur de l’arrière-plan

en: Background opacity
fr: Opacité de l’arrière-plan

en: Backlight compensation
fr: Compensation d’exposition

en: Backspace
fr: Retour

en: Backward
fr: Reculer

en: Balance of the audio input.
fr: Balance de l’entrée audio.

en: Ball
fr: Balle

en: Ball color
fr: Couleur de la balle

en: Ball size
fr: Taille de la balle

en: Ball speed
fr: Vitesse de la balle

en: Ball video filter
fr: Filtre vidéo balle

en: Ballad
fr: Ballade

en: Baltic (Latin-7)
fr: Balte (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
fr: Balte (Windows-1257)

en: Band-stop filter
fr: Filtre band-stop

en: Banding removal
fr: Suppression effet de traîne

en: Bands gain
fr: Gain des différentes bandes

en: Bandwidth
fr: Bande passante

en: Bandwidth (MHz)
fr: Bande passante (MHz)

en: Bandwidth Adaptive
fr: Bande passante adaptative

en: Bar Height in pixel
fr: Hauteur de la barre en pixels

en: Bar width in pixel
fr: Largeur de la barre en pixels

en: Bargraph position
fr: Position  de l’histogramme

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
fr: Transparence de l’histogramme (255 = opaque, 0 = transparent).

en: Base image
fr: Image de base

en: Base pixel radius
fr: Rayon de la base (pixels)

en: Base port
fr: Port de base

en: Bashkir
fr: Bachkir

en: Basic
fr: Basique

en: Bass
fr: Basse

en: Bass adjustment of the audio input.
fr: Réglage des basses de l’entrée audio.

en: Bass level
fr: Niveau de basses

en: Be quiet
fr: Ne rien afficher

en: Because this file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
fr: En raison d’un index endommagé ou absent, le déplacement ne fonctionnera pas correctement.
    VLC ne réparera pas votre fichier mais peut résoudre ce problème temporairement en créant un index en mémoire.
    Cette étape peut prendre un moment sur un gros fichier.
    Que voulez-vous faire ?

en: Behavior
fr: Comportement

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Bengali
fr: Bengalî

en: Best available
fr: Le meilleur possible

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
fr: Modifier le choix d’utilisation des images B. Les valeurs positives augmentent le nombre d’images B, les valeurs négatives le diminuent.

en: Bicubic (good quality)
fr: Bicubique (bonne qualité)

en: Bicubic spline
fr: Courbe bicubique

en: Big Button
fr: Gros bouton

en: Bilinear
fr: Bilinéaire

en: Bislama
fr: Bichelamar

en: Bitmask
fr: Masque de bits

en: Bitrate
fr: Débit

en: Bitrate (kb/s)
fr: Débit (kbit/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
fr: Débit cible du flux vidéo transcodé.

en: Bitrate override
fr: Forçage débit

en: Bits per sample
fr: Bits par échantillon

en: Black
fr: Noir

en: Black & white
fr: Noir et blanc

en: Black Crush for Blue
fr: Niveau de noir pour la composante bleu

en: Black Crush for Green
fr: Niveau de noir pour la composante verte

en: Black Crush for Red
fr: Niveau de noir pour la composante rouge

en: Black Level for Blue
fr: Niveau de noir pour la composante bleu

en: Black Level for Green
fr: Niveau de noir pour la composante vert

en: Black Level for Red
fr: Niveau de noir pour la composante rouge

en: Black screens in Fullscreen mode
fr: Passer au noir en plein écran

en: Black screens in fullscreen
fr: Passer au noir en plein écran

en: Blackmagic DeckLink SDI input
fr: Entrée Blackmagic DeckLink SDI

en: Blank screen below video.
fr: Écran vide en dessous de la vidéo.

en: Blend
fr: Fondu

en: Blend image
fr: Fondre l’image

en: Blending benchmark filter
fr: Filtre de benchmark pour le flou

en: Block stream cache
fr: Cache flux bloc

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
fr: Code régional pour le lecteur Blu-ray. Certains disques ne peuvent être lus qu’avec un code régional correct.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
fr: Disque Blu-ray corrompu.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
fr: Prise en charge des disques Blu-ray (libbluray)

en: Blu-ray error
fr: Erreur Blu-ray

en: Blu-ray menus
fr: Menus Blu-ray

en: Blue
fr: Bleu

en: Blue balance
fr: Balance des bleus

en: Blue chroma balance.
fr: Balance des bleus.

en: Bluescreen
fr: Écran bleu

en: Bluescreen U tolerance
fr: Tolérance U

en: Bluescreen U value
fr: Valeur U de la couleur

en: Bluescreen V tolerance
fr: Tolérance V

en: Bluescreen V value
fr: Valeur V de la couleur

en: Bluescreen video filter
fr: Filtre vidéo écran bleu

en: Blur factor (1-127)
fr: Facteur de brouillage (1-127)

en: Bonjour Network Discovery
fr: Découverte réseau Bonjour

en: Bonjour Renderer Discovery
fr: Découverte de moteur de rendu Bonjour

en: Bookmark
fr: Signet

en: Bookmark %i
fr: Signet %i

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Bookmarks list for a stream
fr: Liste des signets pour un flux

en: Bookmarks...
fr: Signets…

en: Border
fr: Bordure

en: Border height
fr: Hauteur de la bordure

en: Border masking
fr: Masquage de bordure

en: Border width
fr: Largeur de la bordure

en: Bosnian
fr: Bosnien

en: Boss key
fr: Touche « Patron »

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom Center
fr: Bas-centre

en: Bottom Left
fr: Bas-gauche

en: Bottom left
fr: Bas-gauche

en: Bottom right
fr: Bas-droite

en: Bottom-Left
fr: Bas-Gauche

en: Bottom-Right
fr: Bas-Droite

en: Bridge
fr: Pont

en: Bridge in
fr: Pont entrant

en: Bridge out
fr: Pont sortant

en: Bridge stream output
fr: Flux de sortie de pont

en: Bright
fr: Claire

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Brightness Down
fr: Moins lumineux

en: Brightness Threshold
fr: Seuil de luminosité

en: Brightness Up
fr: Plus lumineux

en: Brightness threshold
fr: Seuil de luminosité

en: Bring All to Front
fr: Tout ramener au premier plan

en: BritPop
fr: Pop anglaise

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Broadcast:
fr: Diffusion :

en: Broken or missing AVI Index
fr: Index AVI endommagé ou absent

en: Broken or missing Index
fr: Index endommagé ou absent

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browse...
fr: Parcourir…

en: Browser Back
fr: Navigateur retour

en: Browser Favorites
fr: Navigateur favoris

en: Browser Forward
fr: Navigateur suivant

en: Browser Home
fr: Navigateur accueil

en: Browser Refresh
fr: Actualiser le navigateur

en: Browser Search
fr: Navigateur rechercher

en: Browser Stop
fr: Navigateur arrêter

en: Buffer dimensions
fr: Dimensions du tampon

en: Buffer size
fr: Taille du tampon

en: Build index
fr: Construire l’index

en: Build index then play
fr: Construire l’index puis lancer la lecture

en: Building font cache
fr: Mise à jour du cache pour les polices de caractères

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Burrows-Wheeler decompression
fr: Compression dynamique Burrows-Wheeler

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
fr: Lors de la création d’un flux, les <i>Contrôles principaux</i> gèreront ce flux à la place de l’interface principale.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
fr: Par défaut (0), tous les canaux de l’entrée seront enregistrés, mais il est possible de restreindre le nombre de canaux ici.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
fr: Par défaut, la pseudo-interface lancera une interface de commande DOS. En activant le mode silencieux, ce ne sera pas fait, mais cela peut être ennuyeux pour arrêter VLC alors qu’aucune vidéo n’est affichée.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
fr: Par défaut, l’interface rc lancera une interface de commande DOS. En activant le mode silencieux, ce ne sera pas fait, mais cela peut être ennuyeux pour arrêter VLC alors qu’aucune vidéo n’est affichée.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
fr: Par défaut, VLC peut être contrôlé avec les touches multimédias des claviers Apple récents.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
fr: Par défaut, VLC peut être contrôlé avec la télécommande Apple.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
fr: Par défaut, VLC garde une liste des 10 derniers médias. Cette possibilité peut être inhibée ici.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
fr: Par défaut, VLC utilise le mode plein écran des versions précédentes de MaC OS X. Il peut également utiliser le mode natif sur Mac OS X 10.7 et versions ultérieures.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
fr: Par défaut, VLC permettra de passer à l’élément suivant ou précédent avec la télécommande Apple. il est possible de désactiver ce comportement avec cette option.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
fr: Par défaut, VLC contrôlera son propre volume avec la télécommande Apple. Cependant, il est possible de choisir de contrôler le volume global du système à la place.

en: By default, VLC will show the statusbar icon menu. However, you can choose to disable it (restart required).
fr: Par défaut VLC affiche l’icône du menu dans la barre d’état. Cependant il est possible de choisir de le cacher (redémarrage nécessaire).

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
fr: Par défaut, le serveur sera en écoute de toutes les adresses IP locales. Spécifier une adresse IP (par ex. ::1 ou 127.0.0.1) ou un nom d’hôte (par ex. localhost) pour restreindre à une interface réseau spécifique.

en: Byte stream cache
fr: Cache flux octet

en: Bytes
fr: Octets

en: C
fr: fr

en: C&onvert
fr: C&onvertir

en: C&onvert / Save
fr: &Convertir / Enregistrer

en: C64 sid demuxer
fr: Démultiplexeur C64 sid

en: CAF demuxer
fr: Démultiplexeur CAF

en: CBR bitrate (kbps)
fr: Encodage à débit constant (kbit/s)

en: CBR encoding
fr: Encodage CBR (débit constant)

en: CDDB Server
fr: Serveur CDDB

en: CDDB Server port to use.
fr: Port du serveur CDDB à utiliser.

en: CDDB port
fr: Port CDDB

en: CDG demuxer
fr: Démultiplexeur CDG

en: CDG video decoder
fr: Décodeur vidéo CDG

en: CLI input
fr: Entrée CLI

en: CPU optimizations
fr: Optimisations CPU

en: CSA Key
fr: Clé CSA

en: CSA Key in use
fr: Clé CSA utilisée

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
fr: Clé de chiffrement CSA utilisée. Elle peut être impaire/première/1 (par défaut) ou paire/seconde/2.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
fr: Clé de chiffrement CSA. Celle-ci doit être une chaîne de 16 caractères (8 octets hexadécimaux).

en: CVD subtitle decoder
fr: Décodeur de sous-titres CVD

en: Cable
fr: Câble

en: Cable and satellite reception parameters
fr: Paramètres de réception cable ou satellite

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Caching value (ms)
fr: Taille du cache en ms

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
fr: Durée du cache pour les caméras et micros, en millisecondes.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
fr: Durée du cache pour les fichiers locaux, en millisecondes.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
fr: Durée du cache pour les ressources réseau, en millisecondes.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
fr: Durée du cache pour les supports optiques, en millisecondes.

en: Calculation factor
fr: Facteur de calcul

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
fr: Facteur de calcul. En délai absolu ce facteur est en secondes.

en: Callback cookie string
fr: Chaine « cookie » pour la fonction de retour

en: Callback data
fr: Donnée pour la fonction de retour

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot play a non-UDF mastered DVD.
fr: Impossible de lire un DVD non-UDF.

en: Cannot save Configuration
fr: Impossible d’enregistrer la configuration

en: Cannot write to file %1:
    %2.
fr: Impossible d’écrire dans le fichier %1 :
    %2.

en: Canvas
fr: Canevas

en: Canvas video filter
fr: Filtre vidéo canevas

en: Capability
fr: Type

en: Capture &Device
fr: Périphérique de cap&ture

en: Capture Audio
fr: Capture audio

en: Capture failed
fr: La capture a échoué

en: Capture fragment size
fr: Taille des fragments capturés

en: Capture mode
fr: Mode de capture

en: Capture region height
fr: Hauteur de la région de capture

en: Capture region width
fr: Largeur de la région de capture

en: Capture the audio stream in stereo.
fr: Capture audio en stéréo.

en: Casting this video requires conversion. This conversion can use all the available power and could quickly drain your battery.
fr: La diffusion de cette vidéo nécessite une conversion. Cette conversion peut utiliser toute la puissance disponible et peut rapidement vider votre batterie.

en: Catalog Number
fr: N° catalogue

en: Category
fr: Catégorie

en: Celtic
fr: Celtique

en: Celtic (Latin-8)
fr: Celte (Latin-8)

en: Center
fr: Centre

en: Centre Weighted Median
fr: Moyenne pondérée au centre

en: Certificate for client authentication
fr: Certificat pour l’authentification cliente

en: Certificate of the Authority to verify server's against
fr: Certificat de l’autorité à laquelle soumettre celui du serveur

en: Chamber Music
fr: Musique de chambre

en: Change
fr: Changer

en: Change Hotkey
fr: Changer le raccourci clavier

en: Change playlistview
fr: Changer la vue de liste de lecture

en: Change repeat mode. Modes: repeat one, repeat all and no repeat.
fr: Changer le mode de répétition: un élément, tous, pas de répétition.

en: Change subtitle delay
fr: Changer le retard des sous-titres

en: Change the caching for the media
fr: Changer le cache pour le média

en: Change the display name of the Service.
fr: Changer le nom du service.

en: Change the id of an elementary stream
fr: Changer l’identifiant du flux élémentaire

en: Change the language of an elementary stream
fr: Changer la langue du flux élémentaire

en: Change the lirc configuration file
fr: Changer le fichier de configuration lirc

en: Change the loop and repeat modes
fr: Changer les modes boucle et répétition

en: Change the start time for the media
fr: Changer l’heure de début pour le média

en: Change the stop time for the media
fr: Changer l’heure de fin pour le média

en: Change this option to increase conversion speed or quality.
fr: Cette option permet d’augmenter la vitesse de conversion ou la qualité.

en: Change this value if you have issue with HD codecs when using a HDMI receiver.
fr: Modifier cette valeur si des problèmes avec les codecs HD surviennent en utilisant un récepteur HDMI.

en: Change title according to current media
fr: Changer le titre pour le média courant

en: Changes the subtitles size where possible
fr: Change la taille des sous-titres lorsque c’est possible.

en: Channel Name
fr: Nom du canal

en: Channels
fr: Canaux

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
fr: Canaux disponibles pour la sortie audio. Si l’entrée a plus de canaux que la sortie, ils seront mixés. Ce paramètre est ignoré en cas de transition digitale activée.

en: Channels count
fr: Canaux

en: Channels count of an audio elementary stream
fr: Canaux d’un flux audio élémentaire

en: Channels:
fr: Canaux :

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
fr: Empaqueteur de sous-titres Chaoji VCD

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Chapter %i
fr: Chapitre %i

en: Chapter codecs
fr: Codecs des chapitres

en: Chapter offset in ms
fr: Offset des chapitres en ms

en: Chapters
fr: Chapitres

en: Characteristic dimension
fr: Dimension caractéristique

en: Chechen
fr: Tchétchène

en: Check for &Updates...
fr: Vérifier les &mises à jour…

en: Check for Update...
fr: Rechercher des mises à jour…

en: Check for VLC updates
fr: Vérifier les mises à jour de VLC

en: Check for album art and metadata?
fr: Rechercher l’illustration et les métadonnées ?

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
fr: Cocher cette option pour atténuer la zone de mélange par cette extension (si l’option n’est pas cochée l’atténuation est faite par OpenGL)

en: Chinese
fr: Chinois

en: Choose
fr: Choisir

en: Choose Cover Art
fr: Choisir la pochette

en: Choose Destination
fr: Destination

en: Choose Profile
fr: Choisir un profil

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Choose a pixel shader to apply.
fr: Choisir un « pixel shader » à appliquer.

en: Choose an output location
fr: Choisir une destination

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
fr: Choisir la gestion des couleurs dans les images de sortie qui tombent dans les limites de l’image d’entrée. 
    
    Dernier : prend la chrominance d’une nouvelle trame (lumineuse) seulement. Adapté pour une entrée entrelacée, comme les vidéos d’une caméra. 
    
    AlternLig : prend la chrominance de la ligne 1 de la trame du haut, ligne 2 de la la trame du bas, etc. 
    Prédéfini et adapté pour les entrée de téléciné NTSC (DVD de dessins animés, etc.). 
    
    Mélange : fait la moyenne des chrominances des trames d’entrée. Aussi, peut distordre les couleurs d’une nouvelle trame (lumineuse). 
    
    ConvertHaut : sortie en format 4:2:2 (chrominance indépendante pour chaque trame). Meilleure simulation mais nécessite plus de CPU et de débit mémoire.

en: Choose media input type
fr: Choisir le type de média en entrée

en: Choose one or more media file to open
fr: Sélectionner un ou plusieurs fichiers à ouvrir

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
fr: Dossier ou fichier pour les enregistrements.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
fr: Choisir le dossier pour enregistrer les captures d’écran.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
fr: Choisir le programme à sélectionner en donnant son Service ID. N’utiliser cette option que pour lire un flux multiprogrammes (tel qu’un flux DVB, par exemple).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
fr: Choisir les programmes à sélectionner via une liste d’identifiants de service (des SID), séparés par des virgules. N’utiliser cette option que pour lire un flux multiprogramme (un flux DVB par exemple).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fr: Diffuser les flux de sous-titres.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fr: Diffuser les flux audio.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
fr: Diffuser le flux vidéo.

en: Choose...
fr: Choisir…

en: Chorus
fr: Chœur

en: Christian Gangsta Rap
fr: Gangsta rap chrétien

en: Christian Rap
fr: Rap chrétien

en: Christian Rock
fr: Rock chrétien

en: Chroma
fr: Chrominance

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
fr: EM sur chrominance pour mode de décision des images-P et sous-pixel

en: Chroma for the base image
fr: Chrominance pour l’image de base

en: Chroma for the blend image
fr: Chrominance pour l’image de fondu

en: Chroma format
fr: Format de chrominance

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
fr: Identifiant fourcc de chrominance du framebuffer. RGB par défaut car le périphérique fb n’a pas de moyen d’indiquer sa chrominance.

en: Chroma gain
fr: Gain de chrominance

en: Chroma gain control.
fr: Contrôle du gain de chrominance.

en: Chroma in motion estimation
fr: Chrominance dans l’estimation de mouvement

en: Chroma location
fr: Emplacement chrominance

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
fr: Chrominance pour la conversion de l’image avant de la propager au filtre interne OpenCV

en: Chroma used
fr: Chrominance utilisée

en: Chroma which the base image will be loaded in
fr: Chrominance pour charger l’image de base

en: Chroma which the blend image will be loaded in
fr: Chrominance pour charger l’image de mélange

en: Chromaprint stream output
fr: Flux de sortie Chromaprint

en: Chromecast demux wrapper
fr: Encapsulation du demux Chromecast

en: Chromecast port
fr: Port du Chromecast

en: Chromecast stream output
fr: Flux de sortie Chromecast

en: Chrominance elimination
fr: Élimination de chrominance

en: Church Slavic
fr: Vieux slave

en: Chuvash
fr: Tchouvache

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
fr: Chiffrements, méthode d’échange des clés, fonctions de hashing et de compression peuvent être sélectionné. Voir la documentation GNU TLS pour la syntaxe détaillée.

en: Circular Left Hand (18V)
fr: Circulaire gauche (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
fr: Circulaire droite (13V)

en: Cl&ear
fr: &Effacer

en: Cl&ose
fr: F&ermer

en: Classic Rock
fr: Rock classique

en: Classical
fr: Classique

en: Clean
fr: Propre

en: Clean audio for the hearing impaired
fr: Audio nettoyé pour malentendants

en: Clean up
fr: Effacer

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear List
fr: Effacer la liste

en: Clear log
fr: Vider le journal

en: Clear the log output
fr: Effacer la sortie du journal

en: Clear the messages
fr: Effacer les messages

en: Clear the playlist
fr: Effacer la liste de lecture

en: Click to set point B
fr: Cliquer pour définir le point B

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
fr: Cliquer pour commuter entre temps écoulé et temps restant

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
fr: Cliquer pour commuter entre tout reboucler, reboucler un média et pas de boucle

en: Click to toggle between total and remaining time
fr: Cliquer pour commuter entre temps écoulé et temps restant

en: Client port
fr: Port client

en: Clock jitter
fr: Dérive de l’horloge

en: Clock reference average counter
fr: Compteur moyen de référence de l’horloge

en: Clock source
fr: Source d’horloge

en: Clock synchronisation
fr: Synchronisation de l’horloge

en: Clone video filter
fr: Filtre vidéo de duplication d’image

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close to systray
fr: Fermer vers la zone de notification

en: Closed Captions decoder
fr: Décodeur de sous-titrage pour malentendants

en: Closed captions
fr: Sous-titrage pour malentendants

en: Closed captions %u
fr: Sous-titrage malentendants %u

en: Closed captions 1
fr: Sous-titrage malentendants 1

en: Closed captions 2
fr: Sous-titrage malentendants 2

en: Closed captions 3
fr: Sous-titrage malentendants 3

en: Closed captions 4
fr: Sous-titrage malentendants 4

en: Club - House
fr: Club house

en: Codec Details
fr: Détails des codecs

en: Codec Level
fr: Niveau du codec

en: Codec Profile
fr: Profil du codec

en: Codec name
fr: Codec

en: Codec not supported
fr: Codec non pris en charge

en: Codecs / Muxers
fr: Codecs / Multiplexeurs

en: Coefficient thresholding on P-frames
fr: Coéfficient de seuil sur les images P

en: Coefficient thresholding on P-frames. Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
fr: Coefficient de seuillage des images-P. Éliminer les blocs DCT contenant seulement un seul petit coefficient.

en: Collapse
fr: Refermer

en: Collapse All
fr: Tout réduire

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
fr: Collecter localement diverses statistiques sur le média en cours de lecture.

en: Color
fr: Couleur

en: Color ASCII art video output
fr: Sortie vidéo « ASCII couleur »

en: Color effect
fr: Effet de couleur

en: Color extraction
fr: Extraction de couleur

en: Color inversion
fr: Inversion de couleur

en: Color killer
fr: Tueur de couleur

en: Color messages
fr: Messages en couleur

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fr: Couleur du texte à afficher. Ceci doit être un hexadécimal, comme pour les couleurs HTML. Les deux premiers caractères correspondent au rouge, pius vert puis bleu. #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = vert, #FFFF00 = jaune (rouge + bleu), #FFFFFF = blanc.

en: Color primaries
fr: Couleurs primaires

en: Color scheme
fr: Schéma de couleur

en: Color space
fr: Espace colorimétrique

en: Color threshold
fr: Seuil de couleur

en: Color threshold filter
fr: Filtre vidéo de saturation de couleur

en: Color transfer function
fr: Fonction de transfert de couleur

en: Colors
fr: Couleurs

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fr: Couleurs à afficher, les autres seront en niveaux de gris. Ceci doit être un hexadécimal, comme pour les couleurs HTML. Les deux premiers caractères correspondent au rouge, puis vert puis bleu. #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = vert, #FFFF00 = jaune (rouge + bleu), #FFFFFF = blanc.

en: Column border
fr: Bordure de colonne

en: Columns
fr: Colonnes

en: Comedy
fr: Comédie

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
fr: Liste de rapports d’aspects séparés par des virgules qui seront ajoutés à ceux de la liste de l’interface.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
fr: Liste des rognages (séparés par des virgules) qui seront ajoutés à la liste des rognages de l’interface.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
fr: Liste de fenêtres actives, séparées par des virgules. Défaut = toutes.

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
fr: Liste des URL d’entrée à concaténer, séparées par des virgules.

en: Command+
fr: Commande+

en: Command-line interface
fr: Interface ligne de commandes

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment to put in ASF comments.
fr: Commentaire à mettre dans les commentaires ASF.

en: Comments
fr: Commentaires

en: Compensate delay
fr: Compenser le délai

en: Compiled by %s on %s (%s)
fr: Compilé par %s sur %s (%s)

en: Compiler: %s
fr: Compilateur : %s

en: Complete MRL for VLC internal
fr: MRL complète pour le cœur de VLC

en: Component
fr: Vidéo composante

en: Composer
fr: Compositeur

en: Composite
fr: Vidéo composite

en: Compression level
fr: Niveau de compression

en: Compressor
fr: Compression

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
fr: Calculer et afficher les stats de rapport signal/bruit de crête. Cela n’a aucun effet sur la qualité de l’encodage actuel.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
fr: Calcule et affiche des statistiques SSIM. Cela n’a pas d’effet sur la qualité actuelle d’encodage.

en: Concatenated inputs
fr: Entrées concaténées

en: Concatenation
fr: Concaténation

en: Conductor
fr: Chef d’orchestre

en: Config of last used skin
fr: Configuration du dernier habillage utilisé

en: Configuration options
fr: Options de configuration

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
fr: Options de configuration qui seront utilisées par le service (par exemple --foo = bar --no-foobar). Ceci doit être spécifié à l’installation du service.

en: Configure Hotkeys
fr: Configurer les raccourcis claviers

en: Connect to clients matching
fr: Connection aux clients spécifiés

en: Connect using HTTP access instead of custom HTTP code
fr: Connexion avec l’accès HTTP plutôt que le code HTTP spécifique.

en: Connection failed
fr: La connexion a échoué

en: Console log
fr: Console de journalisation

en: Console logger
fr: Console de journalisation

en: Constant bitrate mode (CBR)
fr: Forcer un encodage à débit constant (CBR)

en: Constant error mode
fr: Forcer un encodage en mode d’erreur constante

en: Constant lambda mode
fr: Constante mode lambda

en: Constant noise threshold mode
fr: Forcer un encodage à seuil de bruit constant

en: Constant quality factor
fr: Facteur de qualité constant

en: Constant quality mode
fr: Forcer un encodage à facteur de qualité constant

en: Containers
fr: Conteneurs

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
fr: Conteneurs (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Content bitrate
fr: Débit

en: Context menu
fr: Menu contextuel

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue playback
fr: Reprendre la lecture

en: Continue playback where you left off
fr: Reprend la lecture là où elle s’était arrêtée.

en: Continue playback?
fr: Reprendre la lecture ?

en: Continuous 22kHz tone
fr: Ton continu 22 kHz

en: Continuous stream
fr: Flux continu

en: Contrast
fr: Contraste

en: Control
fr: Contrôles

en: Control external music players
fr: Contrôler les lecteurs de musique externe

en: Control interfaces
fr: Interfaces de contrôle

en: Control menu for the player
fr: Menu de contrôle pour le lecteur

en: Control playback with media keys
fr: Contrôler la lecture avec les touches multimédias

en: Control playback with the Apple Remote
fr: Contrôler la lecture avec la télécommande Apple

en: Control playlist items with the Apple Remote
fr: Contrôler la liste de lecture avec la télécommande Apple

en: Control system volume with the Apple Remote
fr: Contrôler le volume du système avec la télécommande Apple

en: Controls
fr: Contrôles

en: Conve&rt / Save...
fr: Conve&rtir / Enregistrer…

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
fr: Temps de convergence du contrôle de débit « avbr »

en: Conversion quality
fr: Qualité de conversion

en: Conversions from
fr: Conversions depuis

en: Convert
fr: Convertir

en: Convert & Stream
fr: Convertir & diffuser

en: Convert / Stream...
fr: Convertir / Diffuser…

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
fr: Filtre vidéo de conversion image 3D en anaglyphe

en: Cookies forwarding
fr: Propagation des cookies

en: Copy
fr: Copier

en: Copy URL to clipboard
fr: Copier l’URL dans le presse-papier

en: Copy packetizer
fr: Empaqueteur « Copie »

en: Copyright Acknowledgement
fr: Copyright

en: Copyright metadata
fr: Métadonnées Droit d’auteur

en: Copyright string to put in ASF comments.
fr: Copyright à mettre dans les commentaires ASF.

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
fr: Couche OpenGL de Core Animation (Max OS X)

en: Cornish
fr: Cornique

en: Corsican
fr: Corse

en: Could not demux ASF stream
fr: Impossible de démultiplexer le flux ASF

en: Cover
fr: Pochette

en: Create
fr: Créer

en: Create "Fast Start" files
fr: Créer des fichiers « Fast start »

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
fr: Lorsque cette option est activée, des fichiers « Fast start » sont créés. Ces fichiers sont optimisés pour le téléchargement, ils permettent à l’utilisateur de commencer à lire le fichier pendant son téléchargement.

en: Create Directory
fr: Créer un dossier

en: Create Directory...
fr: Créer un répertoire…

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: Create Folder...
fr: Créer un dossier…

en: Create a new bookmark
fr: Créer un nouveau favori

en: Create a new profile
fr: Créer un nouveau profil

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
fr: Crée un nom unique dans les Espaces de réglage du système

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
fr: Crée des tampons pour la vidéo dans la mémoire du système plutôt que dans celle de la vidéo. Ceci n’est pas recommandé vu que l’utilisation de la mémoire vidéo permet en général de bénéficier d’une meilleure vitesse (par exemple pour les changements d’échelle ou les conversions YUV->RGB). Cette option reste sans effet en cas de recouvrements.

en: Credits
fr: Crédits

en: Croatian
fr: Croate

en: Crop
fr: Rognage

en: Crop one pixel from the bottom of the video
fr: Rogner un pixel en bas de la vidéo

en: Crop one pixel from the left of the video
fr: Rogner un pixel à gauche de la vidéo

en: Crop one pixel from the right of the video
fr: Rogner un pixel à droite de la vidéo

en: Crop one pixel from the top of the video
fr: Rogner un pixel en haut de la vidéo

en: Crop: %s
fr: Rognage : %s

en: Croppadd
fr: Rogner/Ajouter

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
fr: Echange de la voie gauche vers droite ou inversement avec inversion de phase. Ceci aide a supprimer le mono. Si la valeur est à 1, les signaux communs aux deux canaux seront supprimés.

en: Crypt audio
fr: Chiffrer l’audio

en: Crypt audio using CSA
fr: Crypter l’audio avec CSA

en: Crypt keystore
fr: Chiffrer le trousseau de clés

en: Crypt video
fr: Chiffrer la vidéo

en: Crypt video using CSA
fr: Chiffrer la vidéo avec CSA

en: Crystal HD hardware video decoder
fr: Décodeur vidéo matériel Crystal HD

en: Cue points
fr: Points de repère

en: Cult
fr: Culte

en: Current Media Information
fr: Information du média en cours

en: Current media / stream statistics
fr: Statistiques média / flux courant

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
fr: Vitesse de lecture actuelle : %1
    Faites un clic droit pour ajuster

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom &Bookmarks
fr: &Signets personnalisés

en: Custom HRTF (Head-related transfer function) file in the SOFA format.
fr: Fichier HRTF (Head-related transfer function) personnalisé au format SOFA.

en: Custom SAT>IP channel list URL
fr: URL de la liste personnalisée des chaînes SAT>IP

en: Custom aspect ratios list
fr: Liste de rapports de cadre personnalisés

en: Custom crop ratios list
fr: Liste des rognages personnalisés

en: Custom options
fr: Options personnalisés

en: Custom playback
fr: Lecture personnalisée

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
fr: Titre personnalisé pour la fenêtre vidéo (si celle-ci n’est pas intégrée dans le contrôleur).

en: Customi&ze Interface...
fr: Personnali&ser l’interface…

en: Customize...
fr: Personnaliser…

en: Cut
fr: Couper

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
fr: Couper une bande lumineuse induite par un éclair fluorescent (unité non documentée).

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
fr: Si activé, le multiplexeur TS coupera le flux en tranches de la durée donnée, et assurera un débit constant dans un intervalle. Ceci évite d’avoir de gros pics de débit pour les images de référence.

en: Cycle audio track
fr: Passer à la piste audio suivante

en: Cycle deinterlace modes
fr: Boucler sur les modes de désentrelacement

en: Cycle next program Service ID
fr: Passer au SID (program service ID) suivant

en: Cycle previous program Service ID
fr: Passer au SID  (program service ID) précédent

en: Cycle source aspect ratio
fr: Passer au rapport d’aspect suivant

en: Cycle subtitle track
fr: Passer à la piste de sous-titres suivante

en: Cycle subtitle track in reverse order
fr: Passer à la piste de sous-titres précédente

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
fr: Passer aux rognages suivants prédéfinis dans la liste.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
fr: Passer aux rapports d’aspect suivants prédéfinis dans la liste.

en: Cycle through audio devices
fr: Passer aux périphériques audio suivants

en: Cycle through available audio devices
fr: Passer aux périphériques audio disponibles suivants

en: Cycle through available deinterlace modes.
fr: Passer aux modes de désentrelacement suivants.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
fr: Passer aux pistes audio suivantes disponibles (langues).

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
fr: Passer aux SID (program service ID) suivants des programmes disponibles.

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
fr: Passer aux SID  (program service ID) précédents des programmes disponibles.

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
fr: Passer aux pistes de sous-titrage précédentes disponibles.

en: Cycle through the available subtitle tracks.
fr: Passer aux pistes de sous-titrage suivantes disponibles.

en: Cycle video crop
fr: Passer au rognage vidéo suivant

en: Cyclic stream output
fr: Flux de sortie cyclique

en: Cyrillic (Windows-1251)
fr: Cyrillique (Windows-1251)

en: Czech
fr: Tchèque

en: D&ecrease Volume
fr: Ré&duire le volume

en: D-Bus control interface
fr: Interface de contrôle D-Bus

en: D-Bus screen saver inhibition
fr: Inhibition de l’économiseur d’écran D-Bus

en: D-Bus screensaver
fr: Économiseur d’écran D-Bus

en: DEVICES
fr: PÉRIPHÉRIQUES

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
fr: Décodeur audio DTS Coherent Acoustics

en: DTS audio packetizer
fr: Empaqueteur audio DTS

en: DTS delay (ms)
fr: Retard DTS (ms)

en: DTS dynamic range compression
fr: Compression dynamique DTS

en: DTVCC Closed captions %u
fr: Sous-titrage pour malentendants DTVCC %u

en: DV (Digital Video) demuxer
fr: Démultiplexeur DV (Digital Video)

en: DVB adapter
fr: Adaptateur DVB

en: DVB device
fr: Périphérique DVB

en: DVB input with v4l2 support
fr: Entrée DVB compatible v4l2

en: DVB playlist import
fr: Import de liste de lecture DVB

en: DVB subtitles
fr: Sous-titres DVB

en: DVB subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres DVB

en: DVB subtitles encoder
fr: Encodeur de sous-titres DVB

en: DVB subtitles: hearing impaired
fr: Sous-titres DVB pour malentendants

en: DVB-S2 parameters
fr: Paramètres DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
fr: Paramètres de réception DVB-T

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
fr: Liaison (pipe) de la couche physique DVB-T2

en: DVD angle
fr: Angle DVD

en: DVD device
fr: Périphérique DVD

en: DVD menus
fr: Menus DVD

en: DVD subtitles
fr: Sous-titres DVD

en: DVD subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres DVD

en: DVD subtitles packetizer
fr: Empaqueteur de sous-titres DVD

en: DVD with menus
fr: DVD avec menus

en: DVD without menus
fr: DVD sans menus

en: DVDRead Input (no menu support)
fr: Entrée DVDRead (DVD sans menus)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
fr: DVDRead n’a pas pu ouvrir le disque « %s ».

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
fr: DVDRead : impossible de lire les blocks %d/%d à 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
fr: DVDRead : impossible de lire le block %d.

en: DVDnav Input
fr: Entrée DVDnav

en: DVDnav demuxer
fr: Démultiplexeur DVDnav

en: Daala video decoder
fr: Décodeur vidéo Daala

en: Daala video encoder
fr: Encodeur vidéo Daala

en: Daala video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo Daala

en: Damaged or incomplete AVI file
fr: Fichier AVI abimé ou incomplet

en: Dance Hall
fr: Halle de dance

en: Danish
fr: Danois

en: Dark
fr: Sombre

en: Darkness masking
fr: Masquage d’obscurité

en: Data
fr: Données

en: Data alignment
fr: Alignement des données

en: Data for the audio callback function.
fr: Données pour la fonction de retour audio.

en: Data for the get and release functions
fr: Donnée pour les fonctions blocage/déblocage

en: Data for the video callback function.
fr: Données pour la fonction de retour vidéo.

en: Date metadata
fr: Métadonnées Date

en: Dav1d video decoder
fr: Décodeur vidéo Dav1d

en: Day / Month / Year:
fr: Jour / Mois / Année :

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
fr: Réduction de bruit du domaine DCT. Pseudo zone morte adaptative. Valeurs de 10 à 1000 usuellement utiles.

en: De-Fullscreen
fr: Sortir du plein écran

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
fr: Désactiver le filtre de boucle. Ceci diminue la qualité.

en: Death Metal
fr: Death metal

en: Debanding algorithm
fr: Algorithme d’amélioration des dégradés « debanding »

en: Debug
fr: Débogage

en: Debug mask
fr: Masque de débogage

en: Debug messages
fr: Messages de débogage

en: Decide references on a per partition basis
fr: Décider des références pour chaque partition

en: DeckLink Audio Options
fr: Options audio DeckLink

en: DeckLink Audio Output module
fr: Module de sortie audio DeckLink

en: DeckLink General Options
fr: Options générales DeckLink

en: DeckLink Video Options
fr: Options vidéo DeckLink

en: DeckLink Video Output module
fr: Module de sortie vidéo DeckLink

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
fr: Carte d’acquisition DeckLink à utiliser, si plusieurs sont disponibles. Les cartes sont numérotées de 0.

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
fr: Carte d’acquisition DeckLink à utiliser, s’il plusieurs sont disponibles. Les cartes sont numérotées de 0.

en: DecklinkOutput
fr: DeckLink

en: Decode
fr: Décoder

en: Decode at the demuxer stage
fr: Décoder au niveau démuxer

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
fr: Décoder les images directement dans le VideoCore RPI plutôt qu’en mémoire de l’hôte.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
fr: Décoder les images directement dans le VideoCore RPI plutôt qu’en mémoire. Cette option doit être utilisée uniquement avec le module de sortie vidéo MMAL.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
fr: DecodeBin est un élément conteneur, qui peut ajouter et gérer de multiples éléments. À part ajouter des décodeurs, decodebin ajoute aussi des analyseurs élémentaires pouvant fournir plus d’infos comme le profil de codec, le niveau et d’autres attributs, sous la forme GstCaps (Capacités de flux) au décodeur.

en: Decoded
fr: Décodé

en: Decoded blocks
fr: Blocs décodés

en: Decoded format
fr: Format décodé

en: Decoders
fr: Décodeurs

en: Decoding
fr: Decodage

en: Decoding X coordinate
fr: Position X au décodage

en: Decoding Y coordinate
fr: Position Y au décodage

en: Decrease
fr: Réduire

en: Decrease Volume
fr: Réduire le volume

en: Decrease scale factor
fr: Diminuer le facteur d’échelle

en: Default
fr: Prédéfini(e)

en: Default (Windows-1252)
fr: Par défaut (Windows-1252)

en: Default Caching Level
fr: Niveau de cache par défaut

en: Default DVD angle.
fr: Angle DVD par défaut.

en: Default Encoding
fr: Encodage par défaut

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
fr: Délai d’expiration par défaut des connexions TCP (en millisecondes).

en: Default background alpha
fr: Alpha de l’arrière-plan par défaut

en: Default background color
fr: Couleur de l’arrière-plan par défaut

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
fr: Couleur d’arrière-plan à utiliser si le flux Kate n’en spécifie pas.

en: Default caching policy
fr: Politique de cache par défaut

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
fr: Taille du cache par défaut pour les flux sortant RTP, en millisecondes.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
fr: Taille du cache pour les flux UDP, en millisecondes.

en: Default devices
fr: Périphériques par défaut

en: Default encoding
fr: Encodage par défaut

en: Default font alpha
fr: Alpha par défaut pour la police

en: Default font color
fr: Couleur par défaut du texte

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
fr: Couleur du texte à utiliser si le flux Kate n’en spécifie pas une en particulier.

en: Default font description
fr: Description par défaut pour la police

en: Default font effect
fr: Effet par défaut pour la police

en: Default font effect strength
fr: Puissance de l’effet par défaut pour la police

en: Default frame rate for chapter import.
fr: Débit d’images pour l’importation de chapitres.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
fr: Interface de sortie multicast IPv6 par défaut. Ce réglage outrepasse la table de routage.

en: Default optical device
fr: Périphérique optique par défaut

en: Default preset setting used
fr: Configuration par défaut utilisée

en: Default replay gain
fr: Valeur par défaut de ReplayGain

en: Default stream
fr: Flux par défaut

en: Default stream output chain
fr: Chaine de sortie de flux par défaut

en: Default tune setting used
fr: Configuration par défaut utilisée

en: Default: 90sec
fr: Par défaut : 90 s

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
fr: Définir le rapport d’aspect de l’image en entrée. 4:3 par défaut.

en: Define the colors of the volume slider
fr: Définir les couleurs du curseur de volume

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
fr: Définit les couleurs du curseur de volume
    en spécifiant 12 nombres séparés de « ; »
    Par défaut « 255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20 »
    Une alternative peut être « 30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255 ».

en: Define the glasses' color scheme
fr: Définir le schéma de couleur des lunettes

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fr: Définir les PID à ajouter à chaque PMT. Ceci nécessite d’activer « Définir le PID comme l’ID de l’ES ».

en: Define which screen fullscreen goes
fr: Définir l’écran qui passe en plein écran

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
fr: Définis le mode de distribution des bits pour AQ, 1 par défaut
     - 0 : inhibé
     - 1 : mode courant par défaut x264
     - 2 : utilise log(var)^2 au lieu de log(var) et essaye de s’adapter à chaque image

en: Defines how many pictures we allow to be in pool between decoder/encoder threads when threads > 0
fr: Définit le nombre d’images dans le pool entre les processus décodeurs/encodeurs lorsque leur nombre est > 0

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
fr: Définir la période d’émission des information de l’histogramme. Envoyer ces informations tous les n paquets audio (4 par défaut).

en: Defines if BarGraph information should be sent
fr: Indique qu’une information histogramme doit être envoyée

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
fr: Indique si une information histogramme doit être envoyée. 1 pour l’envoyer et 0 dans le cas contraire (1 par défaut).

en: Defines if silence alarm information should be sent
fr: Indique qu’une alarme de silence doit être envoyée

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
fr: Indique si une information d’alarme de silence doit être envoyée. 1 pour l’envoyer et 0 dans le cas contraire (1 par défaut).

en: Defines orientation of the mirror splitting. Can be vertical or horizontal.
fr: Définit l’orientation du miroir. Soit verticale, soit horizontale.

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
fr: Ceci définit le rayon de la base des bandes en pixels

en: Defines the descriptors of each SDT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
fr: Définit les descripteurs de chaque SDT. Ceci nécessite d’activer « Définir le PID comme l’ID de l’ES ».

en: Defines the maximum bitrate in kbps (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
fr: Définit le débit binaire maximal en kbit/s (1000 bits/s) pour la méthode de contrôle du débit VBR. Si non défini, ce paramètre est calculé à partir d’autres sources : débit, profil, niveau, etc.

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher numbers may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
fr: Définit le nombre d’opérations d’encodage parallèles avant de synchroniser le résultat. Élevé il pourra donner un meilleur débit en fonction du matériel. MPEG2 nécessite au moins 1 ici.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
fr: Définir la surface virtuelle de la salle emulée par le filtre.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
fr: Défini le délais d’expiration à ajouter à la chaine de caractère ID de la session RTSP. S’il est paramétré avec une valeur négative, le délais d’expiration est enlevé. Cela est nécessaire par certain décodeur TV (tels que ceux fabriqué par HansunTech) qui sont confus par ce délais d’expiration. La valeur pas défaut est de 5.

en: Deinterlace
fr: Désentrelacement

en: Deinterlace chroma skip
fr: Désentrelacer le saut de chrominance

en: Deinterlace method to use for streaming.
fr: Méthode de désentrelacement à utiliser pour la diffusion.

en: Deinterlace method to use for video processing.
fr: Méthode de désentrelacement à utiliser pour le traitement de la vidéo.

en: Deinterlace mode
fr: Mode de désentrelacement

en: Deinterlace module
fr: Module de désentrelacement

en: Deinterlace off
fr: Désentrelacement désactivé

en: Deinterlace on
fr: Désentrelacement activé

en: Deinterlace the video before encoding.
fr: Désentrelacer la vidéo avant l’encodage.

en: Deinterlace video
fr: Désentrelacer la vidéo

en: Deinterlacing
fr: Désentrelacement

en: Deinterlacing algorithm
fr: Algorithme de désentrelacement

en: Deinterlacing video filter
fr: Filtre de désentrelacement vidéo

en: Delay
fr: Retard

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
fr: Délai de déclenchement de la substitution (en ms).

en: Delay (ms)
fr: Retard (ms)

en: Delay a stream
fr: Retarder un flux

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
fr: Temps avant que les éléments SAP ne soient effacés si aucune nouvelle annonce n’est reçue.

en: Delay calculation mode
fr: Mode de calcul du retard

en: Delay of the ES (ms)
fr: Retard du flux élémentaire (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
fr: Retarder les DTS (Decoding Time Stamps, instants de décodage) et les PTS (Presentation Time Stamps, instants de présentation) des données, par rapport aux PCR. Ceci permet d’obtenir un buffer à l’intérieur du cycle de décodage.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
fr: Retarder les DTS (Decoding Time Stamps, instants de décodage) et les PTS (Presentation Time Stamps, instants de présentation) des données, par rapport aux SCRs. Ceci permet d’obtenir un buffer à l’intérieur du cycle de décodage, sur le client.

en: Delay time
fr: Retard

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete all the bookmarks
fr: Effacer tous les signets

en: Delete segments
fr: Supprimer des segments

en: Delete segments when they are no longer needed
fr: Supprimer les segments qui ne sont plus utilisés

en: Delete selected profile
fr: Supprimer le profil sélectionné

en: Delete the current profile
fr: Effacer le profil courant

en: Delete the selected item
fr: Effacer l’élément sélectionné

en: Deletes the selected item
fr: Effacer l’élément sélectionné

en: Delivery system
fr: Système de diffusion

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
fr: Forcer un démultiplexeur. Les démultiplexeurs sont utilisés pour séparer les flux élémentaires audio et vidéo. Utiliser ceci si le module approprié n'est pas automatiquement détecté. Vous ne devriez pas toucher cette option sans savoir ce que vous faites.

en: Demux filter module
fr: Module de filtre de démultiplexage

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
fr: Les filtres de démultiplexage permettent de modifier/contrôler le flux en train d’être lu.

en: Demux module
fr: Module de démultiplexage

en: Demuxed
fr: Démultiplexé

en: Demuxed data size
fr: Taille des données démultiplexées

en: Demuxer
fr: Démultiplexeur

en: Demuxers
fr: Démultiplexeurs

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
fr: Les démultiplexeurs permettent de séparer les flux audio et vidéo.

en: Denoiser
fr: Débruitage

en: Descending
fr: Décroissant

en: Description metadata
fr: Métadonnées Description

en: Description of the stream content or information about your channel.
fr: Description du contenu de votre flux et informations sur votre canal.

en: Description stream output
fr: Flux de sortie de description

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
fr: Débit d’images pour le flux VC-1.

en: Desired frame rate for the capture.
fr: Débit d’images pour la capture.

en: Desired frame rate for the stream.
fr: Débit d’images désiré pour le flux.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
fr: Mode vidéo en entrée pour les captures DeckLink. Cette valeur doit être un identifiant FOURCC sous forme textuelle, par exemple « ntsc ».

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
fr: Mode d’entrée souhaité de la vidéo. Laisser vide pour utiliser la détection automatique.

en: Desired output mode
fr: Mode vidéo en sortie désiré

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
fr: Mode vidéo en sorties DeckLink. Cette valeur doit être un identifiant FOURCC sous forme textuelle, par exemple « ntsc ».

en: Desktop
fr: Bureau

en: Desktop level hotkey
fr: Raccourci de niveau bureau

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
fr: URL de destination pour la diffusion. Surcharge les paramètres chemin et lien.

en: Destination Setup
fr: Destination

en: Destination audio codec
fr: Codec audio de destination

en: Destination bridge-in name
fr: Pont entrant de destination

en: Destination file:
fr: Fichier de destination :

en: Destination prefix
fr: Préfixe de destination

en: Destination subtitle codec
fr: Codec de sous-titres de destination

en: Destination video codec
fr: Codec vidéo de destination

en: Detailed List
fr: Liste détaillée

en: Detects edges in the frame and highlights them in white.
fr: Détecte les bords dans l’image et les encadre en blanc.

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
fr: Ceci définit combien de sections d’analyseur existeront.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
fr: Vidéo (éventuelle) qui doit être affichée par le filtre encapsulant

en: Device
fr: Périphérique

en: Device Selection
fr: Sélection de périphérique

en: Device name
fr: Nom du périphérique

en: Device properties
fr: Propriétés du périphérique

en: Device:
fr: Périphérique :

en: Devices
fr: Périphériques

en: DiSEqC LNB number
fr: Numéro du LNB DiSEqC

en: Dialog
fr: Fenêtre de dialogue

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
fr: Plusieurs algorithmes de ré-échantillonnage sont pris en charge. Le meilleur est lent, alors que le rapide est de moins bonne qualité.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
fr: Differentiated Services Code Point pour les flux UDP sortant (ou type de service IPv4, ou classe de trafic IPv6). Cette valeur est utilisée pour la qualité de service du réseau.

en: Digital Cinema Package module
fr: Module « Digital Cinema Package »

en: Digital TV Standard
fr: Standard TV numérique

en: Digital Television and Radio
fr: Télévision numérique et radio

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
fr: Entrée vidéo numérique (Firewire/ieee1394)

en: Digital broadcasting
fr: Diffusion numérique

en: Dim keyboard backlight during fullscreen playback
fr: Éteindre le rétroéclairage du clavier pendant la lecture en plein écran

en: Dirac packetizer
fr: Empaqueteur Dirac

en: Dirac video decoder using libschroedinger
fr: Décodeur vidéo Dirac (utilisant libschroedinger)

en: Dirac video demuxer
fr: Démultiplexeur vidéo Dirac

en: Dirac video encoder using libschroedinger
fr: Encodeur vidéo Dirac utilisant la bibliothèque libschroedinger

en: Direct MV prediction mode
fr: Mode de prédiction des vecteurs de mouvement directs

en: Direct prediction size
fr: Taille de prédiction des vecteurs de mouvement directs

en: Direct prediction size:
     -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
fr: Taille de prédiction des vecteurs de mouvement directs :
     -  0 : 4x4
     -  1 : 8x8
     - -1 : le plus petit possible en concordance avec le niveau

en: Direct rendering
fr: Rendu direct

en: Direct3D11 Video Acceleration
fr: Accélération vidéo Direct3D 11

en: Direct3D11 video output
fr: Sortie vidéo « Direct3D 11 »

en: Direct3D9 adjust filter
fr: Filtre d’ajustement Direct3D 9

en: Direct3D9 video output
fr: Sortie vidéo « Direct3D 9 »

en: DirectMedia Object decoder
fr: Décodeur DirectX Media Object

en: DirectMedia Object encoder
fr: Encodeur DirectMedia Object

en: DirectShow input
fr: Entrée DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
fr: Sortie vidéo « DirectX (DirectDraw) »

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
fr: Accélération vidéo DirectX (DXVA) 2.0

en: DirectX audio output
fr: Sortie audio DirectX

en: Direction of the mirroring.
fr: Direction du miroir.

en: Director
fr: Réalisateur

en: Directory
fr: Dossier

en: Directory import
fr: Import de dossier

en: Directory index
fr: Index de dossier

en: Directory or filename where the records will be stored
fr: Dossier ou fichier pour les enregistrements

en: Directory path prefix
fr: Préfixe de dossier

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
fr: Dossier pour les enregistrements des images. Si ceci n’est pas renseigné, les images seront enregistrées dans le répertoire personnel des utilisateurs.

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
fr: Dossier utilisé pour stocker les fichiers temporaires du différé

en: Directory where the records will be stored
fr: Dossier de stockage des enregistrements

en: Directory where the video snapshots will be stored.
fr: Dossier où les captures d’écran seront stockées.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable DVD menus
fr: Désactiver les menus DVD

en: Disable DVD subtitle transparency
fr: Désactiver la transparence des sous-titres DVD

en: Disable Disc Menus
fr: Inhiber les menus

en: Disable NACK output packets
fr: Désactiver les paquets de sortie NACK

en: Disable all lua plugins
fr: Désactiver tous les modules Lua

en: Disable arithmetic coding
fr: Désactiver le codage arithmétique

en: Disable for double buffering in software.
fr: Inhiber pour avoir un double tampon par logiciel.

en: Disable if your receiver does not support Dolby®.
fr: Désactiver si le récepteur ne prend pas en charge Dolby®.

en: Disable screensaver
fr: Désactiver l’économiseur d’écran

en: Disable the screensaver during video playback.
fr: Désactiver l’économiseur d’écran pendant la lecture

en: Disabled
fr: Désactivée

en: Disc
fr: Disque

en: Disc Selection
fr: Sélection du disque

en: Disc caching (ms)
fr: Cache disque (ms)

en: Disc device
fr: Périphérique disque

en: Disc number
fr: Numéro de disque

en: Discard
fr: Ignorer

en: Discarded (corrupted)
fr: Ignoré (corruption)

en: Disclaimer
fr: Avis de non-responsabilité

en: Discontinuous Transmission
fr: Transmission discontinue

en: Discs
fr: Disques

en: Dismiss the subtitle setup dialog
fr: Fermer la fenêtre des paramètres des sous-titres

en: Display
fr: Affichage

en: Display ID
fr: N° affichage

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
fr: N° de l’affichage. Si non renseigné, le numéro de l’affichage principal sera utilisé.

en: Display Settings
fr: Paramètres d’affichage

en: Display Source As
fr: Afficher les sources comme

en: Display VLC status menu icon
fr: Afficher l’icône d’état de VLC

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
fr: Afficher un flux RSS ou ATOM sur la vidéo

en: Display a performance warning when transcoding
fr: Affiche une alerte de performance lors du transcodage

en: Display aspect ratio
fr: Rapport de cadre pour l’affichage

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
fr: Rapport de cadre d’affichage d’un flux vidéo élémentaire

en: Display background cone or art
fr: Afficher le cône en arrière-plan ou la pochette

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
fr: Afficher le cône ou la jaquette de l’album en cours pendant la pause. Peut être désactivé pour éviter d’abîmer l’écran.

en: Display feed images if available.
fr: Montrer les flux d’images si elles sont disponibles.

en: Display locally
fr: Afficher localement

en: Display name of the Service
fr: Afficher le nom du service

en: Display playlist tree
fr: Utiliser l’arborescence de la liste de lecture

en: Display size
fr: Taille d’affichage

en: Display stream output
fr: Affiche le flux

en: Display text above the video
fr: Afficher le texte au dessus de la vidéo

en: Display the input video
fr: Affichage de la vidéo en entrée

en: Display the output
fr: Affiche le flux de sortie

en: Display the processed video
fr: Affichage de la vidéo traitée

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
fr: Afficher un aperçu de la capture en haut à gauche de l’écran.

en: Display the stream locally
fr: Afficher pendant la diffusion

en: Display the title of the video on top of the movie.
fr: Afficher le titre au dessus de la vidéo.

en: Display video in a skinned window if any
fr: Afficher la vidéo dans une fenêtre habillable si possible

en: Display video snapshot preview
fr: Afficher un aperçu de la capture

en: Display while streaming
fr: Afficher pendant la diffusion

en: Displayed
fr: Affiché

en: Displayed frames
fr: Images affichées

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B-frames used.
fr: Distance entre les images I ou P ; à 0, la structure du groupe d’images « GOP » est non spécifiée. Note : si GopRefDist = 1, il n’y a aucune image B utilisée.

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
fr: Distance entre le haut-parleur avant-gauche et l’auditeur, en mètres.

en: Distort mode
fr: Mode de distorsion

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
fr: Mode de distorsion parmi « gradient », « edge » ou « hough ».

en: Do not check for a valid rtcp message from the encoder
fr: Ne pas vérifier la validité du message rtcp de l’encodeur

en: Do not demultiplex
fr: Ne pas démultiplexer

en: Do not open a DOS command box interface
fr: Ne pas ouvrir une interface de commande DOS

en: Do not play
fr: Ne pas lire

en: Do not seek
fr: Ne pas chercher

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
fr: Ne pas tenter de deviner le débit ASF. Définir ceci permet de contrôler comment Windows Media Player va mettre en cache le contenu. Définir le débit audio+vidéo en octets.

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
fr: Voulez-vous vraiment vous désabonner de %1 ?

en: Do you want to download it?
fr: Voulez-vous la télécharger ?

en: Do you want to go ahead with this?
fr: Voulez-vous continuer avec cela ?

en: Do you want to restart the playback where left off?
fr: Voulez-vous redémarrer la lecture là où elle s’était arrêtée ?

en: Dock fullscreen controller
fr: Ancrer le contrôleur plein écran

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
fr: Attacher/détacher le contrôleur plein écran au bas de l’écran

en: Docked Playlist
fr: Liste de lecture intégrée

en: Dolby Surround decoder
fr: Décodeur Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
fr: Ne pas décoder les flux encodés en Dolby Surround avant de les traiter. Il n’est pas recommandé d’activer ceci.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
fr: Domaine/groupe de travail à utiliser lors de la connexion.

en: Don't display any video
fr: Ne pas afficher de vidéo

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
fr: Découper les segments même hors image de référence. Utilisé uniquement pour l’audio.

en: Don't show
fr: Ne pas afficher

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
fr: Ne pas utiliser de préréglages, mais régler manuellement les bandes. Il faut donner 10 valeurs entre -20 dB et 20 dB, séparées par des espaces, comme « 0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2 ».

en: Double Size
fr: Taille double

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
fr: Double-cliquer pour changer.
    Touche Suppr pour supprimer.

en: Double click to get media information
fr: Double-cliquer pour avoir les informations sur le média

en: Double click to jump to a chosen time position
fr: Double-cliquer pour avancer à un moment choisi

en: Down
fr: Bas

en: Download cover art
fr: Télécharger la pochette

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
fr: Le fichier téléchargé « %s » est corrompu. En conséquence, il a été supprimé.

en: Draw bands in the spectrometer
fr: Afficher des bandes dans le spectromètre.

en: Draw peaks in the analyzer
fr: Afficher des pics dans l’analyseur

en: Draw the base of the bands
fr: Définit s’il faut dessiner dessiner la base des bandes.

en: Drawable
fr: Zone de dessin

en: Drop late frames
fr: Suppression des images en retard

en: Drop media here
fr: Déposer des médias ici

en: Dropped (discontinued)
fr: Abandonné (arrêté)

en: Drum & Bass
fr: Batterie & basse

en: Drum Solo
fr: Solo de batterie

en: Dry
fr: Sec

en: Dry Mix
fr: Sec

en: Dry mix
fr: Sec

en: Dual mono
fr: Dual Mono

en: Duet
fr: Duo

en: Dummy
fr: Factice

en: Dummy Elements
fr: Éléments inutiles

en: Dummy IFO demux
fr: Démultiplexeur IFO factice

en: Dummy audio output
fr: Sortie audio factice

en: Dummy decoder
fr: Décodeur factice

en: Dummy encoder
fr: Encodeur factice

en: Dummy font renderer
fr: Rendu de polices factice

en: Dummy image chroma format
fr: Format de chrominance d’image factice

en: Dummy input
fr: Entrée factice

en: Dummy interface
fr: Interface factice

en: Dummy stream output
fr: Flux de sortie factice

en: Dummy video output
fr: Sortie vidéo factice

en: Dummy/Raw muxer
fr: Multiplexeur factice/brut

en: Dump decoder
fr: Pseudo-décodeur

en: Dump filename
fr: Nom du fichier dump

en: Dump module
fr: Module de dump

en: Dump raw input
fr: Enregistrer le flux brut

en: Duplicate current profile for a new profile
fr: Dupliquer le profil courant pour en créer un nouveau

en: Duplicate current profile...
fr: Dupliquer le profil courant…

en: Duplicate stream output
fr: Duplique le flux

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
fr: Duppliquer votre vidéo vers plusieurs fenêtres ou modules de sortie

en: Duration
fr: Durée

en: Duration in seconds
fr: Durée (s)

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
fr: Durée en seconde pour simuler la fin de fichier. Une valeur négative indique une durée de lecture illimitée.

en: Duration of the fingerprinting
fr: Durée de l’empreinte

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
fr: La compression dynamique rend les sons forts plus doux et les sons doux plus forts, de sorte qu’il est possible d’écouter plus facilement dans un environnement bruyant sans déranger personne. Si la compression dynamique est désactivée, le rendu sera plus adapté à une salle de cinéma ou une chambre d’écoute.

en: Dynamic range compressor
fr: Compression dynamique

en: Dynamic video overlay
fr: Sortie vidéo en overlay

en: E&xport
fr: E&xporter

en: EBU STL subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres EBU STL

en: EBU STL subtitles parser
fr: Lecteur de sous-titres EBU STL

en: EGL extension for OpenGL
fr: Extensions EGL pour OpenGL

en: ES ID
fr: ID ES

en: Early SKIP detection on P-frames
fr: Détection SKIP précoce sur images P

en: Early SKIP detection on P-frames.
fr: Détection SKIP précoce sur images P.

en: Eastern European (Latin-2)
fr: Europe de l’est (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
fr: Europe de l’est (Windows-1250)

en: Edge
fr: « edge » / Contours

en: Edge detection
fr: Détection des bords

en: Edge detection video filter
fr: Filtre vidéo de détection des bords

en: Edge visible
fr: Bordures visibles

en: Edit
fr: Édition

en: Edit Bookmarks
fr: Modifier les signets

en: Edit Input
fr: Modifier l’entrée

en: Edit Options
fr: Modifier les options

en: Edit default application settings for network protocols
fr: Modifier les paramètres par défaut de l’application pour les protocoles réseau

en: Edit selected profile
fr: Modifier le profil sélectionné

en: Edit settings
fr: Modifier les paramètres

en: Effects
fr: Effets

en: Effects list
fr: Liste des effets

en: Eject the disc
fr: Éjecter le disque

en: Elapsed time
fr: Durée écoulée

en: Electronic
fr: Electronique

en: Element aspect ratio
fr: Rapport de cadre de l’élément

en: Elementary Stream ID
fr: ID du flux de sortie élémentaire

en: Elementary stream output
fr: Flux de sortie élémentaire

en: Elements order
fr: Ordre des éléments

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
fr: Ceci vous permet d’éliminer les blocs de chrominance lorsque le rapport signal/bruit de crête n’a que peu changé (par défaut : 0,0). La spécification H264 recommande une valeur de 7.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
fr: Ceci vous permet d’éliminer les blocs de luminance lorsque le rapport signal/bruit de crête n’a que peu changé (par défaut : 0,0). La spécification H264 recommande une valeur de -4.

en: Embed the file browser in open dialog
fr: Ajouter l’explorateur de fichiers dans la fenêtre de dialogue d’ouverture de fichier

en: Embed the video output in the main interface.
fr: Intégrer la vidéo dans l’interface principale

en: Embedded
fr: Vidéo intégrée

en: Embedded video
fr: Vidéo intégrée

en: Embedded window video
fr: Vidéo X Window intégrée

en: Emboss
fr: Embosser

en: Emergency Alert Messaging for Cable
fr: Message d’alerte d’urgence pour le câble

en: Emit log messages through the POSIX system log.
fr: Émettre les messages du journal dans le journal du système POSIX.

en: Empty
fr: Vide

en: Empty Playlist
fr: Vider la liste de lecture

en: Enable
fr: Activer

en: Enable Audio passthrough
fr: Mode audio « Passthrough »

en: Enable DVD menus
fr: Activer les menus DVD

en: Enable Global Motion Estimation
fr: Activer les algorithmes d’estimation de mouvement global

en: Enable HTTP web interface
fr: Activer l’interface web HTTP

en: Enable Last.fm submissions
fr: Activer les soumissions à Last.fm

en: Enable Metadata Retrieval
fr: Activer la récupération de métadonnées

en: Enable OMX direct rendering.
fr: Active le rendu direct OMX.

en: Enable OSD
fr: Activer l’OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
fr: Affichage à l’écran (OSD)

en: Enable Phase Correlation Estimation
fr: Activer les algorithmes d’estimation de corrélation de phase

en: Enable SPU stream output
fr: Activer la sortie flux SPU

en: Enable Scene Change Detection
fr: Activer la détection de changement de scène

en: Enable Spatializer
fr: Activer le spatialiseur

en: Enable Time-Stretching audio
fr: Activer l’étirement temporel audio

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
fr: Activer un algorithme simple de réduction de bruit afin de réduire la durée d’encodage et le débit, au prix d’images de plus faible qualité.

en: Enable a workaround for T23
fr: Active un contournement pour T23

en: Enable adaptive prefiltering
fr: Utilisation d’un préfiltre adaptatif

en: Enable afterburner library
fr: Activer la bibliothèque afterburner

en: Enable audio
fr: Activer l’audio

en: Enable audio stream output
fr: Activer le flux de sortie audio

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
fr: Activer les contournements de compatibilité pour la prise en charge Blu-ray

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
fr: Utiliser des algorithmes spécifiques pour les images entrelacées.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
fr: Autoriser les transmissions discontinues (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
fr: Compression dynamique

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
fr: Active les contournements pour le support du Blu-ray, cependant ceci ne force pas tout
     les aspects de la compatibilité Blu-ray comme résolution, débit d’images ou niveau

en: Enable hierarchical Motion Estimation
fr: Activer les algorithmes d’estimation de mouvement hiérarchique.

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
fr: Activer des algorithmes de prédiction de mouvement entrelacé. Ceci nécessitera plus de puissance.

en: Enable megabass mode
fr: Mode Méga Bass

en: Enable multiple quantizers
fr: Autoriser des quantificateurs multiples

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
fr: Activer plusieurs quantificateurs par sous-bande (un par bloc de code)

en: Enable noise reduction algorithm.
fr: Activer l’algorithme de réduction du bruit.

en: Enable notifications on playlist item change
fr: Activer les notifications aux changements d’élément de liste de lecture

en: Enable original graphic spectrum
fr: Activer le spectre graphique original

en: Enable reverberation
fr: Activer la réverbération.

en: Enable software mode
fr: Activer le mode par programme

en: Enable spectral band replication
fr: Activer la réplication de bande spectrale

en: Enable streaming of all ES
fr: Activer la diffusion de tous les flux élémentaires

en: Enable sub-pictures
fr: Incrustations

en: Enable subtitles
fr: Activer les sous-titres

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
fr: Activer l’analyseur de spectre « plat » dans le spectromètre.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
fr: Activer la suppression de couleur, cad passer l’image en noir&blanc quand le signal est faible.

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
fr: Activer les algorithmes de prédiction préalable de mouvement.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
fr: Choisir cette option si des lignes diagonales sont affichées quand la taille de la fenêtre est inférieure ou égale à celle de la vidéo.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
fr: Activer cette option pour que le flux audio ne soit pas interrompu par un autre.

en: Enable time stretching audio
fr: Activer l’étirement temporel audio

en: Enable transparency effects
fr: Activer les effets de transparence

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
fr: Activer la quantization treillis (distortion de débit pour les coefficients des blocs).

en: Enable video
fr: Activer la vidéo

en: Enable video stream output
fr: Activer le flux de sortie vidéo

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
fr: Autorise la détection de voix. Ceci est automatiquement actif en mode VBR.

en: Enable wallpaper mode
fr: Activer le mode fond d’écran

en: Enable/disable audio rendering.
fr: Active/désactive le rendu audio.

en: Enable/disable video rendering.
fr: Active/désactive le rendu vidéo.

en: Enabled
fr: Activée

en: Enabled (AC3/DTS only)
fr: Activé (AC3/DTS seulement)

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
fr: Ceci active la suppression d’images sur les flux MPEG-2. La suppression d’images se produit lorsqu’un ordinateur n’est pas assez puissant.

en: Encapsulation
fr: Méthode d’encapsulation

en: Encapsulation Method
fr: Méthode d’encapsulation

en: Encoded by
fr: Encodé par

en: Encoder
fr: Encodeur

en: Encoder Algorithm to use.
fr: Algorithme de l’encodeur à utiliser.

en: Encoder Profile
fr: Profil de l’encodeur

en: Encoding
fr: Encodage

en: Encoding Params
fr: Paramètres d’encodage

en: Encoding X coordinate
fr: Position X à l’encodage

en: Encoding Y coordinate
fr: Position Y à l’encodage

en: Encoding complexity
fr: Complexité de l’encodage

en: Encoding parameters
fr: Paramètres d’encodage

en: Encoding quality
fr: Qualité d’encodage

en: Encrypted connexion
fr: Connexion chiffrée

en: End
fr: Fin

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
fr: Forcer un encodage à débit constant (CBR) au lieu de l’encodage par défaut à débit variable (VBR).

en: Enforce a keyframe interval between 1 and 1000.
fr: Forcer un intervalle des images clés entre 1 et 1000.

en: Enforce a quality between 0 (lossless) and 511 (worst).
fr: Impose la qualité entre 0 (sans perte) et 511 (pire).

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
fr: Qualité entre 0 (basse) et 10 (haute).

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
fr: Spécifier une valeur de qualité compris entre 1 (basse) et 10 (haute), au lieu de préciser un débit particulier. Cela produira un flux à débit variable.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
fr: Forcer l’alignement de la vidéo dans sa fenêtre. Par défaut (0) : elle sera centrée (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, il est également possible de spécifier une combinaison de ces valeurs en les additionnant, par ex. 6=4+2, donc en haut à droite).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fr: Forcer la position de l’histogramme (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, il est également possible de  spécifier une combinaison de ces valeurs en les additionnant, par ex. 6 = haut-droit).

en: Enforce the complexity of the encoder.
fr: Forcer la complexité de l’encodeur.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fr: Forcer l’alignement du logo dans sa fenêtre (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, il est également possible de spécifier une combinaison de ces valeurs en les additionnant, par ex. 6 = haut-droit).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
fr: Forcer le débit de pointe du débit variable.

en: Enforce the mode of the encoder.
fr: Forcer le mode de l’encodeur.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
fr: Forcer l’alignement sur les limites de PES. Ceci gâche de la bande passante.

en: English
fr: Anglais

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
fr: Mettre en file dans la liste de lecture en mode instance unique

en: Enter
fr: Entrée

en: Enter URL here...
fr: Entrer l’URL ici…

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
fr: Saisir l’URL pour s’abonner à un podcast :

en: Enter a name for the new preset:
fr: Entrer le nom de la nouvelle configuration :

en: Enter a name for the new profile:
fr: Entrer le nom du nouveau profil :

en: Enter a new name for the directory:
fr: Saisir le nouveau nom du répertoire :

en: Enter a new name for the folder:
fr: Saisir le nouveau nom du dossier :

en: Enter a stream URL here. To open RTP or UDP streams, use the respective button below.
fr: Saisir l’URL d’un flux. Pour les flux RTP ou UDP, utiliser le boutons spécifique ci-dessous.

en: Enter name for new directory:
fr: Entrer le nom du nouveau répertoire :

en: Enter name for new folder:
fr: Entrer le nom du nouveau dossier :

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
fr: Liste des podcasts à utiliser, séparés par des « | ».

en: Entry
fr: Entrée

en: Episode
fr: Épisode

en: Equalizer
fr: Égaliseur

en: Equalizer preset
fr: Préréglage de l’égaliseur

en: Equalizer with 10 bands
fr: Égaliseur 10 bandes

en: Equirectangular
fr: Équirectangulaire

en: Erase
fr: Effacer

en: Erase video filter
fr: Filtre vidéo d’effacement

en: Error
fr: Erreur

en: Error resilience
fr: Résilience d’erreur

en: Error while saving meta
fr: Erreur lors de l’enregistrement des métadonnées

en: Error:
fr: Erreur :

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
fr: Erreur : « goto » a besoin d’un argument supérieur à zéro.

en: Errors
fr: Erreurs

en: Errors and Warnings
fr: Erreurs et avertissements

en: Errors and Warnings...
fr: Erreurs et avertissements…

en: Esc
fr: Échap

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Esperanto (Latin-3)
fr: Espéranto (Latin-3)

en: Essential
fr: Principaux

en: Estonian
fr: Estonien

en: Ethnic
fr: Ethnique

en: Euro-House
fr: Euro house

en: Every
fr: Tous les

en: Example: 'CICrystallize', 'CIBumpDistortion', 'CIThermal', 'CIComicEffect'
fr: Exemple : « CICrystallize », « CIBumpDistortion », « CIThermal », « CIComicEffect »

en: Executive Producer
fr: Producteur exécutif

en: Exhaustive help for VLC and its modules
fr: Aide extensive pour VLC et ses modules

en: Exit fullscreen
fr: Quitter le plein écran

en: Exit if there are no more items in the playlist.
fr: Quitter si il n’y a plus d’éléments dans la liste de lecture

en: Expand
fr: Développer

en: Expand All
fr: Tout développer

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
fr: Augmenter le champ de vision (vue 360°)

en: Expanding Spacer
fr: Espace expansif

en: Expanding background cone or art
fr: Étendre le cône ou la pochette de l’album

en: Experimental
fr: Expérimental

en: Explicit
fr: Explicite

en: Export SDP as file
fr: Exporter un fichier SDP

en: Expose media player via D-Bus
fr: Exposer le lecteur multimédia via D-Bus

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
fr: Étendre la durée des sous-titres avec cette valeur.
    Mettre 0 pour inhiber.

en: Extended M3U
fr: M3U étendu

en: Extended panel
fr: Options étendues

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
fr: L’extension « %s » ne répond pas.
    Voulez-vous la stopper maintenant ?

en: Extension not responding!
fr: Extension sans réponse !

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
fr: Extension pour utiliser OpenGL

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
fr: Les extensions apportent plusieurs améliorations. Vérifier les descriptions pour plus de détails.

en: Extra I-frames aggressivity
fr: Agressivité supplémentaire des images I

en: Extra PMT
fr: PMT supplémentaire

en: Extra interface modules
fr: Modules d’interfaces supplémentaires

en: Extra media
fr: Média supplémentaire

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
fr: Les métadonnées supplémentaires et les autres informations sont affichées ici.

en: Extract
fr: Extraire

en: Extract RGB component video filter
fr: Filtre vidéo d’extraction de composantes RGB

en: FDK-AAC Audio encoder
fr: Encodeur audio FDK-AAC

en: FEC code rate
fr: Correction d’erreur directe (FEC)

en: FFT window
fr: Fenêtre FFT

en: FFmpeg audio/video decoder
fr: Décodeur audio/vidéo FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
fr: Encodeur audio/vidéo ffmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
fr: Chaînes de filtres de post-traitement de ffmpeg

en: FIFO which will be read for commands
fr: FIFO qui sera lue pour les commandes

en: FIFO which will be written to for responses
fr: FIFO dans lequel les réponses vont être écrites

en: FLAC demuxer
fr: Démultiplexeur FLAC

en: FM radio
fr: Radio FM

en: FOURCC code of raw input format
fr: Identifiant FOURCC du flux d’entrée brut

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
fr: Identifiant FOURCC du flux d’entrée brut. Ceci est une chaîne de 4 caractères.

en: FPS Converter
fr: Convertisseur FPS

en: FPS conversion video filter
fr: Filtre vidéo de conversion FPS

en: FTP account
fr: Compte FTP

en: FTP authentication
fr: Authentification FTP

en: FTP input
fr: Entrée FTP

en: FTP upload output
fr: Téléversements FTP

en: Facility
fr: Service

en: Factor
fr: Facteur

en: Failed to open "%s" for writing
fr: Échec d’ouverture de « %s » en écriture

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
fr: Échec au démarrage de la lecture du Blu-ray. Veuillez essayer sans la prise en charge des menus.

en: Fake TTY
fr: TTY factice

en: Fallback to placeholder stream when out of data
fr: Passer au flux de substitution s’il n’y a plus de données

en: Faroese
fr: Féroïen

en: Fast
fr: Rapide

en: Fast bilinear
fr: Bilinéaire rapide

en: Fast seek
fr: Déplacement rapide

en: Faster
fr: Accélérer

en: Faster (fine)
fr: Accélérer un peu

en: Favor speed over precision while seeking
fr: Favoriser la vitesse à la précision lors du déplacement.

en: Features
fr: Caractéristiques

en: Feed URLs
fr: URL des fils

en: Feed images
fr: Flux d’images

en: Feedback gain
fr: Gain de rétroaction

en: Fetch artwork using lua scripts
fr: Récupère des illustrations en utilisant des scripts lua

en: Fetch meta data using lua scripts
fr: Récupérer des métadonnées en utilisant des scripts lua

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
fr: Le codage par trame consiste à encoder séparément les trames entrelacées au contraire d’une image pseudo-progressive

en: Fijian
fr: Fidjien

en: File
fr: Fichier

en: File Format:
fr: Format de fichier :

en: File Selection
fr: Sélection de fichier

en: File Size
fr: Taille du fichier

en: File associations
fr: Association de fichiers

en: File audio output
fr: Sortie audio vers un fichier

en: File caching (ms)
fr: Cache fichier (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
fr: Fichier contenant les clés de chiffrement 16 octets

en: File corrupted
fr: Fichier corrompu

en: File could not be verified
fr: Le fichier n’a pas pu être vérifié

en: File dumper
fr: Enregistreur sur fichier

en: File extensions association
fr: Association de fichiers

en: File input
fr: Lecture de fichiers

en: File is read when segment starts and is assumed to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
fr: Le fichier est lu quand le segment démarre et est supposé être au format : uri-clé\nfichier-clé. Le fichier est lu à l’ouverture du segment et les valeurs sont utilisées pour ce segment.

en: File keystore (plaintext)
fr: Trousseau de clés en fichier (plein texte)

en: File logger
fr: Fichier de journalisation

en: File logging
fr: Module de journalisation dans un fichier

en: File name
fr: Nom de fichier

en: File names:
fr: Noms de fichier :

en: File not verifiable
fr: Le fichier ne peut pas être vérifié

en: File reading failed
fr: La lecture du fichier a échoué

en: File stream output
fr: Sortie vers un fichier

en: File that will be used to configure the projectM module.
fr: Fichier qui sera utilisé pour la configuration du greffon projectM.

en: File to read the marquee text from.
fr: Fichier à lire pour le texte défilant.

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
fr: Fichier dans lequel les échantillons audio seront écrits. (« - » pour la sortie standard).

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
fr: Fichier utilisé par VLC pour lire « key-uri » and « keyfile-location »

en: File/Directory
fr: Fichier/Répertoire

en: File/Folder
fr: Fichier/Dossier

en: Filebrowser starting point
fr: Dossier de démarrage du navigateur

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Filename containing initial scan tuning data.
fr: Nom du fichier contenant les données initiales de scan.

en: Filename for 2 pass stats file
fr: Nom du fichier de stats en mode 2 passes

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
fr: Nom du fichier de stats en mode multi-passes.

en: Filename for stream (helper setting for dst)
fr: Nom de fichier pour le flux (info pour dst)

en: Filename for stream. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
fr: Nom de fichier pour le flux. Info pour dst, dst=lien+“/”+chemin. Le paramètre dst remplace ceci.

en: Filename of config file in share/dvb/dvb-s.
fr: Nom du fichier de config dans share/dvb/dvb-s.

en: Filename prefix
fr: Préfixe du nom de fichier

en: Filename to look for album art in current directory
fr: Nom du fichier à chercher pour la pochette dans le dossier courant

en: Files
fr: Fichiers

en: Files will be placed in the same directory with the same name.
fr: Les fichiers seront placés dans le même dossier sous le même nom.

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
fr: Les fichiers avec ces extensions ne seront pas ajoutés à la liste de lecture lors de l’ouverture d’un répertoire.
    Ceci est utile si vous ajoutez des répertoires qui contiennent des fichiers de liste de lecture par exemple. Utilisez une liste d’extensions séparées par des virgules.

en: Film Grain
fr: Grain du film

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
fr: Effectuer le filtrage deux fois, pour intensifier l’effet

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Filters
fr: Filtres

en: Find
fr: Trouver

en: Find all cluster positions by jumping cluster-to-cluster before playback
fr: Trouver toutes les positions de cluster par petits sauts avant la lecture

en: Find meta data using audio fingerprinting
fr: Récupère des métadonnées en utilisant l’empreinte audio

en: Find more addons online
fr: Trouver plus d’extensions en ligne

en: Find: %s
fr: Chercher : %s

en: Finnish
fr: Finnois

en: First Play
fr: Premier lu

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
fr: Le premier paramètre contrôle si RD est activé (subme>=6) ou non.
    Le second paramètre contrôle si un Trellis est utilisé pour l’optimisation psychovisuelle, désactivé par défaut

en: Fit to Screen
fr: Ajuster à l’écran

en: Fix HDTV height
fr: Corrige la hauteur HDTV

en: Fix when necessary
fr: Réparer si nécessaire

en: Fixed Bandwidth
fr: Bande passante fixe

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
fr: Bande passante fixe en Kio/s

en: Fixed quantizer scale
fr: Échelle de quantisation fixe

en: Fixing AVI Index...
fr: Réparation de l’index AVI…

en: Flac audio decoder
fr: Décodeur audio Flac

en: Flac audio encoder
fr: Encodeur audio Flac

en: Flac audio packetizer
fr: Empaqueteur audio Flac

en: Flat
fr: Plat

en: Flat Button
fr: Bouton plat

en: Flip horizontally
fr: Retournement horizontal

en: Flip the picture horizontally.
fr: Retournement horizontal de l’image.

en: Flip the picture vertically.
fr: Retournement vertical de l’image.

en: Flip vertically
fr: Retournement vertical

en: Float on Top
fr: Flotter au-dessus

en: FluidSynth MIDI synthesizer
fr: Synthétiseur MIDI FluidSynth

en: Folder
fr: Dossier

en: Folder meta data
fr: Dossier de métadonnées

en: Folk-Rock
fr: Folk rock

en: Follow the mouse
fr: Suivre la souris

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
fr: Suivre la souris lors de la capture d’une partie de l’écran.

en: Font
fr: Police

en: Font Properties
fr: Propriétés de police

en: Font color
fr: Couleur

en: Font family for the font you want to use
fr: Fichier de police à utiliser.

en: Font file for the font you want to use
fr: Fichier de police à utiliser

en: Font menu
fr: Menu de polices

en: Font size
fr: Taille

en: Font size in pixels
fr: Taille de la police en pixels

en: Font size, in pixels. Default is 0 (use default font size).
fr: Taille de la police, en pixels. La valeur par défaut est 0 (utilise la taille par défaut).

en: Font size, pixels
fr: Taille de la police en pixels

en: Font used for the menus
fr: Police de caractères utilisée pour les menus

en: Font used for the titles
fr: Police de caractères utilisée pour les titres

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I-frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
fr: Pour le H.264, IdrInterval spécifie l’intervalle de la trame IDR en terme d’inter-trames : si IdrInterval=0, alors toutes les inter-trames sont IDR, si IdrInterval=1, alors toutes les autres inter-trames sont IDR, etc. Pour MPEG2, IdrInterval définit l’intervalle de séquence d’en-tête en terme d’inter-trames : si IdrInterval=N, un en-tête est inséré toutes les N inter-trames, si IdrInterval=0 (par défaut), un seul en-tête est inséré au début du flux.

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
fr: Définir l’arrangement d’image des vidéos stéréoscopiques :
    0 : échiquier - les pixels de G et D sont alternés
    1 : alternance de colonnes - G et D sont entrelacés par colonnes
    2 : alternance de lignes - G et D sont entrelacés par lignes
    3 : côte à côte : G est sur la gauche, D est sur la droite
    4 : haut bas - G est en haut, D est en haut
    5 : alternance d’images - une vue par image

en: Force
fr: Forcer

en: Force Aspect Ratio
fr: Forcer le rapport de cadre

en: Force Profile
fr: Profil

en: Force S/PDIF support
fr: Forcer la prise en charge S/PDIF

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
fr: Forcer un encodage à débit constant (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
fr: Spécifier une valeur de qualité comprise entre 0,0 (haute) et 50,0 (basse), au lieu de préciser un débit particulier. Cela produira un flux à débit variable.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
fr: Forcer un respect strict des standards lors de l’encodage. Les valeurs acceptées sont -2 à 2.

en: Force bold
fr: Forcer en gras

en: Force chroma (Use carefully)
fr: Forcer la chrominance (à utiliser avec précaution)

en: Force chroma. This is a four character string.
fr: Forcer la chrominance. Ceci est une chaîne de 4 caractères.

en: Force detection of Dolby Surround
fr: Forcer la détection Dolby Surround

en: Force index creation
fr: Forcer la création d’index

en: Force interlaced video mode.
fr: Forcer le mode vidéo entrelacé.

en: Force interleaved method
fr: Forcer la méthode entrelacée

en: Force multicast RTP via RTSP
fr: Forcer des RTP multicast via RTSP

en: Force number of slices per frame
fr: Nombre d’images de référence par trame

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
fr: Forcer des tranches rectangulaire, et est remplacé par les autres options de découpage.

en: Force selection of all streams
fr: Forcer la sélection de tous les flux

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
fr: Forcer à sauter des trames pour accélérer le décodage (-1=Aucune, 0=Par défaut, 1=Trames-B, 2=Trames-P, 3=Trames B+P, 4=Toutes les trames).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
fr: Forcer à sauter la DCT inverse pour accélérer le décodage pour certaines trames (-1=Aucune, 0=Par défaut, 1=Trames-B, 2=Trames-P, 3=Trames B+P, 4=Toutes les trames).

en: Force subtitle position
fr: Forcer la position des sous-titres

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
fr: Forcer l’entrée vidéo DirectShow à utiliser un format de chrominance particulier (par exemple I420 (par défaut), RV24, etc.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
fr: Forcer l’entrée vidéo DirectShow à utiliser un nombre d’images par seconde donné (par exemple 0 correspond à la valeur par défaut, 25, 29,97, 50, 59,94, etc.)

en: Force the HDMI output into an interlaced video mode for interlaced video content.
fr: Forcer la sortie HDMI dans un mode vidéo entrelacé pour du contenu vidéo entrelacé.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input). Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG
fr: Force le périphérique Video4Linux2 à utiliser un format de chroma spécifique (ex. : I420 ou I422 pour les images raw, MJPG pour une entrée compressée M-JPEG). Liste complète : GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
fr: Force la sortie vidéo factice à créer des images en utilisant un format chrominance spécifique au lieu d’essayer d’améliorer les performances en utilisant le plus performant.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
fr: Force le module rc à utiliser stdin comme si c’était une TTY

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame. Range 0 to 2.
fr: Force le nombre d’images B consécutives à utiliser, sauf éventuellement avant une image I. Valeurs de 0 à 2.

en: Force the subtitles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
fr: Forcer le format des sous-titres. Utiliser « auto » signifie détection automatique et devrait toujours fonctionner.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
fr: Forcer l’utilisation de chrominance spécifique. Utiliser YUVA pour utiliser les filtres vidéo Alphamask ou Bluescreen.

en: Force update of this dialog's values
fr: Forcer la mise à jour des valeurs de la fenêtre

en: Force use of a specific avformat muxer.
fr: Imposer l’utilisation d’un multiplexeur avformat.

en: Force use of a specific chroma for output.
fr: Force l’utilisation d’une chrominance spécifique pour la sortie vidéo.

en: Force window style:
fr: Forcer le style de fenêtre :

en: Forced chroma
fr: Chrominance forcée

en: Forces the audio language
fr: Forcer la langue audio

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
fr: Forcer la langue de l’audio de la sortie mux. Code ISO639 de trois lettres. « eng » par défaut.

en: Form
fr: Formulaire

en: Format name
fr: Format

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
fr: Format des images en sortie (PNG, JPEG,… ).

en: Format time and date
fr: Formater la date et l’heure

en: Formatted Subtitles
fr: Formatage des sous-titres

en: Forward
fr: Avancer

en: Forward cookies across HTTP redirections.
fr: Propager les cookies à travers les redirections HTTP.

en: Fragmented and streamable MP4 muxer
fr: Multiplexeur MP4 fragmenté et diffusable

en: Frame By Frame
fr: Image par image

en: Frame buffer depth
fr: Profondeur du framebuffer

en: Frame buffer file
fr: Fichier du tampon du framebuffer

en: Frame buffer height
fr: Hauteur du framebuffer

en: Frame buffer segment ID
fr: ID du tampon de segment du framebuffer

en: Frame buffer width
fr: Largeur du framebuffer

en: Frame by frame
fr: Image par image

en: Frame packing
fr: Combinaison de trame

en: Frame rate
fr: Débit d’images

en: Frame rate of a video elementary stream
fr: Débit d’image cible d’un flux vidéo élémentaire

en: Frame rate of the elementary stream produced.
fr: Débit d’image cible d’un flux élémentaire produit.

en: Frame size
fr: Taille d’image

en: Framebuffer device
fr: Périphérique du framebuffer

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
fr: Périphérique de framebuffer à utiliser pour le rendu (généralement /dev/fb0).

en: Framebuffer input
fr: Entrée framebuffer

en: Framebuffer resolution to use
fr: Résolution « framebuffer » à utiliser

en: Framebuffer uses hw acceleration
fr: Le « framebuffer » utilise les accélérations matérielles

en: Framecount to use on frametype lookahead
fr: Nombre d’images à utiliser dans l’anticipation du type d’image

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
fr: Nombre d’images à utiliser dans l’anticipation du type d’image. Le réglage actuel par défaut peut causer des soucis de synchro en sortie non multiplexable, comme une sortie RTSP sans ts-mux.

en: Frames per Second
fr: Images par seconde

en: Freetype2 font renderer
fr: Moteur de rendu freetype2

en: Freeze
fr: Geler

en: Freezing interactive video filter
fr: Filtre d’arrêt sur image interactif

en: French
fr: Français

en: Freq 1 (Hz)
fr: Fréquence 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
fr: Q de la fréquence 1

en: Freq 1 gain (dB)
fr: Gain de la fréquence 1 (dB)

en: Freq 2 (Hz)
fr: Fréquence 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
fr: Q de la fréquence 2

en: Freq 2 gain (dB)
fr: Gain de la fréquence 2 (dB)

en: Freq 3 (Hz)
fr: Fréquence 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
fr: Q de la fréquence 3

en: Freq 3 gain (dB)
fr: Gain de la fréquence 3 (dB)

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Frequency (Hz)
fr: Fréquence (Hz)

en: Frisian
fr: Frison

en: Full
fr: Complet

en: Full URL to put in index file
fr: URL complète à mettre dans le fichier d’index

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
fr: URL complète à mettre dans le fichier d’index. Utiliser « # » pour représenter le numéro d’un segment.

en: Full Volume
fr: Plein volume

en: Full bass
fr: Graves

en: Full bass and treble
fr: Graves et aiguës

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
fr: Chemins complets des images à utiliser. Le format est <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. Avec une seule une image, saisir son chemin.

en: Full treble
fr: Aiguës

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Fullscreen Controller
fr: Contrôleur plein écran

en: Fullscreen Video Device
fr: Périphérique vidéo en plein écran

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
fr: Sensibilité de la souris en plein-écran

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
fr: Facteur d’opacité du contrôleur en mode plein écran entre 0,1 et 1.

en: Fullscreen settings
fr: Paramètres du plein écran

en: Fullscreen video output
fr: Sortie vidéo en plein écran

en: G.711 decoder
fr: Décodeur G.711

en: G.711 encoder
fr: Encodeur G.711

en: GB
fr: Go

en: GLX extension for OpenGL
fr: Extensions GLX pour OpenGL

en: GNU TLS server
fr: Serveur GnuTLS

en: GNU TLS transport layer security
fr: Couche de transport sécurité GnuTLS

en: GNU/Linux framebuffer video output
fr: Sortie vidéo « framebuffer GNU/Linux »

en: GOP length
fr: Longueur GOP

en: GOP structure
fr: Structure GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
fr: Structure GOP utilisée pour encoder la séquence vidéo

en: GPU affinity
fr: Affinité GPU

en: GStreamer Based Decoder
fr: Décodeur basé sur GStreamer

en: Gaelic (Scots)
fr: Gaélique (Écossais)

en: Gain control filter
fr: Filtre d’ajustement du grain

en: Gain multiplier
fr: Gain multiplexeur

en: Gain on Feedback loop
fr: Gain de la boucle de rétroaction

en: Gallegan
fr: Galician

en: Game
fr: Jeu

en: Game mode
fr: Mode jeu

en: Gamma (Blue) correction
fr: Correction gamma pour la composante bleu

en: Gamma (Green) correction
fr: Correction gamma pour la composante vert

en: Gamma (Red) correction
fr: Correction gamma pour la composante bleu

en: Gamma adjust.
fr: Ajustement du gamma

en: Gathering stream output
fr: Flux de sortie assemblé

en: Gauss
fr: Gaussien

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
fr: Filtre adaptatif passe-bas gaussien

en: Gaussian Blur
fr: Flou gaussien

en: Gaussian Low Pass Filter
fr: Filtre passe-bas gaussien

en: Gaussian blur video filter
fr: Filtre vidéo flou gaussien

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
fr: Écart-type de la gaussienne. Le flou prendra en compte les pixels jusqu’à 3*sigma de distance dans toutes les directions.

en: Gaussian's std deviation
fr: Écart-type du flou gaussien

en: General
fr: Général

en: General Audio
fr: Audio général

en: General audio settings
fr: Paramètres audio généraux

en: General input settings. Use with care...
fr: Paramètres généraux d’entrée. À utiliser avec précaution...

en: General playlist behaviour
fr: Comportement général de la liste de lecture

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: General settings for audio output modules.
fr: Paramètres généraux des modules de sortie audio.

en: General settings for video output modules.
fr: Paramètres généraux des modules de sortie vidéo.

en: General stream output settings
fr: Paramètres généraux du flux de sortie

en: General video settings
fr: Paramètres vidéo généraux

en: Generate IV instead using segment-number as IV
fr: Générer un IV au lieu d’utiliser le numéro de segment comme IV

en: Generate access unit delimiter NAL units.
fr: Générer l’unité d’accès délimitant les unités NAL.

en: Generated stream output string
fr: Paramètres généraux du flux de sortie

en: Generic
fr: Général

en: Genre description
fr: Description du genre

en: Genre metadata
fr: Métadonnées Genre

en: Genre of the content.
fr: Genre du contenu.

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Georgian
fr: Géorgien

en: German
fr: Allemand

en: Gestures
fr: Mouvements

en: Get function
fr: Fonction de blocage

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
fr: Donner un ton chaud à la vidéo en utilisant un effet sépia

en: Global Hotkeys
fr: Raccourcis globaux

en: Global Hotkeys interface
fr: Interface de combinaisons de touches

en: Global gain
fr: Gain global

en: Go to Time
fr: Aller à un moment

en: Go to next item
fr: Aller à l’élément suivant

en: Go to previous item
fr: Aller à l’élément précédent

en: Go to the DVD menu
fr: Aller au menu DVD

en: Go to the previous item
fr: Aller à l’élément précédent

en: Go to time
fr: Aller à un moment

en: Go!
fr: Aller !

en: Goom animation speed
fr: Vitesse de l’animation Goom

en: Goom display height
fr: Hauteur de la fenêtre Goom

en: Goom display width
fr: Largeur de la fenêtre Goom

en: Goom effect
fr: Effet goom

en: Gothic
fr: Gothique

en: Gothic Rock
fr: Rock gothique

en: Gradfun video filter
fr: Filtre vidéo « Gradfun »

en: Gradient image type
fr: Type de gradient

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
fr: Type de gradient (0 ou 1). 0 rend l’image blanche, 1 garde les couleurs.

en: Gradient threshold
fr: Seuil de gradient

en: Gradient video filter
fr: Filtre vidéo gradient

en: Grain video filter
fr: Filtre d’ajustement du grain

en: Grass green
fr: Vert prairie

en: Gray
fr: Gris

en: Grayscale video output
fr: Sortie vidéo en niveaux de gris

en: Greek (ISO 8859-7)
fr: Grec (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
fr: Grec (Windows-1253)

en: Greek, Modern
fr: Grec (moderne)

en: Green
fr: Vert

en: Greenlandic, Kalaallisut
fr: Groenlandais, Kalaallisut

en: Group
fr: Groupe

en: Group of Picture Reference Distance
fr: Groupe de référence de distance de l’image

en: Group of Picture size
fr: Groupe de taille de l’image

en: Group packets
fr: Groupe les paquets

en: Grouping
fr: Regroupement

en: Guard interval
fr: Intervalle de garde

en: Gujarati
fr: Gujarâtî

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
fr: Encodeur H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264 level
fr: Niveau H.264

en: H.264 profile
fr: Profil H.264

en: H.264 video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo H.264

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
fr: Encodeur H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
fr: Encodeur H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
fr: Encodeur H.265/HEVC (x265)

en: H264 video demuxer
fr: Démultiplexeur vidéo H264

en: HAL AudioUnit output
fr: Sortie HAL AudioUnit

en: HD-SDI Input
fr: Entrée HD-SDI

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
fr: Audio HDMI/SPDIF « Passthrough »

en: HDMV TextST subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres HDMV TextST

en: HEVC/H.265 video demuxer
fr: Démultiplexeur vidéo HEVC/H.265

en: HEVC/H.265 video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo HEVC/H.265

en: HLSL File
fr: Fichier HLSL

en: HRD-timing information
fr: information de durée HDR

en: HRTF file for the binauralization
fr: Fichier HRTF pour la binauralization

en: HTML playlist
fr: Liste de lecture HTML

en: HTML playlist export
fr: Export de liste de lecture HTML

en: HTTP (default)
fr: HTTP (par défaut)

en: HTTP Announcement
fr: Annonce HTTP

en: HTTP Dynamic Streaming
fr: Flux HTTP dynamique

en: HTTP Live streaming output
fr: Sortie flux HTTP Live

en: HTTP authentication
fr: Authentification HTTP

en: HTTP input
fr: Entrée HTTP

en: HTTP port
fr: Port HTTP

en: HTTP proxy
fr: Serveur mandataire HTTP

en: HTTP proxy URL
fr: URL de serveur mandataire HTTP

en: HTTP proxy password
fr: Mot de passe du proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
fr: Serveur mandataire HTTP. Il doit être de la forme http://[utilisateur:motdepasse@]monproxy.mondomaine:port/. Si aucun proxy n’est spécifié, la variable d’environnement http_proxy sera utilisée.

en: HTTP server address
fr: Adresse de l’hôte HTTP

en: HTTP server port
fr: Port du serveur HTTP

en: HTTP stream output
fr: Sortie flux HTTP

en: HTTP tunnel port
fr: Port du tunnel HTTP

en: HTTP web interface
fr: Interface web HTTP

en: HTTP/TLS server certificate
fr: Certificat du serveur HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
fr: Clé privée du serveur HTTP/TLS

en: HTTPS input
fr: Entrée HTTPS

en: HTTPS server port
fr: Port du serveur HTTPS

en: Haar cascade filename
fr: Nom de fichier cascade « Haar »

en: Half Size
fr: Taille moitié

en: Handling mode for stereo streams
fr: Mode de gestion des flux stéréo

en: Hard Rock
fr: Hard rock

en: Hardware decoding
fr: Décodage matériel

en: Hardware-accelerated decoding
fr: Décodage matériel

en: Having this cache will guarantee that the packets going out are delivered at a spacing determined by the chain timestamps thus ensuring a near jitter free output. Be aware that this setting will also add to the overall latency of the stream.
fr: L’utilisation de ce cache garantit que les paquets qui sortent sont délivrés à un espacement déterminé par les horodatages de la chaîne, assurant ainsi une sortie presque sans gigue. Sachez que ce paramètre augmente également la latence globale du flux.

en: Headphone effect
fr: Effet casque

en: Headphone virtual spatialization effect
fr: Effet de spatialisation virtuelle pour casque stéréo

en: Headphone virtualization
fr: Spatialisation pour casque stéréo

en: Headphones
fr: Écouteurs

en: Headphones mode (binaural)
fr: Mode casque (binaural)

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Hebrew (ISO 8859-8)
fr: Hébreu visuel (ISO-8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
fr: Hébreu (Windows-1255)

en: Height
fr: Hauteur

en: Height in pixel of BarGraph to be displayed.
fr: Hauteur en pixels de chaque barre à afficher dans le « BarGraph ».

en: Height in pixels of the border between miniatures.
fr: Hauteur de la bordure verticale autour de la mosaïque.

en: Height of video or subtitle elementary streams
fr: Largeur d’un flux élémentaire vidéo ou de sous-titres

en: Help
fr: Aide

en: Herero
fr: Héréro

en: Hide / Show Library
fr: Afficher / masquer la bibliothèque

en: Hide / Show Viewer
fr: Afficher / masquer la vidéo

en: Hide Others
fr: Masquer les autres

en: Hide VLC
fr: Masquer VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
fr: Cacher le curseur et le contrôleur plein écran après x millisecondes

en: Hide future errors
fr: Cacher les erreurs suivantes

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
fr: Cacher le curseur de la souris et le contrôleur plein écran après x millisecondes.

en: Hide the interface and pause playback.
fr: Cacher l’interface et suspendre la lecture.

en: Hierarchy mode
fr: Mode hiérarchique

en: High
fr: Haut

en: High (high quality and high bandwidth)
fr: Haute (qualité et bande passante élevées)

en: High LNB voltage
fr: Haut voltage LNB

en: High Quality 3D Denoiser filter
fr: Filtre haute qualité Denoiser 3D

en: High freq (Hz)
fr: Fréquence haute (Hz)

en: High freq gain (dB)
fr: Gain de la fréquence haute (dB)

en: High latency
fr: Latence élevée

en: High priority
fr: Priorité élevée

en: High quality scaling level
fr: Mise à l’échelle haute qualité

en: High-priority code rate
fr: Priorité élevée

en: Higher Latency
fr: Latence plus élevée

en: Higher latency
fr: Latence la plus haute

en: Higher value implies more prefiltering
fr: Une valeur plus élevée implique plus de préfiltrage

en: Highest
fr: La plus haute

en: Highest Bandwidth/Quality
fr: Bande passante max. / Haute qualité

en: Highest Latency
fr: Latence la plus élevée

en: Hindi
fr: Hindî

en: Home
fr: Accueil

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
fr: Hong-Kong Supplémentaire (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
fr: Temps de vie (TTL)

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: Horizontal (18V)
fr: Horizontale (18V)

en: Horizontal flip
fr: Retournement horizontal

en: Horizontal slices per frame
fr: Sections horizontales par trame

en: Host
fr: Hôte

en: Host Computer
fr: Poste de travail

en: Hot keys
fr: Combinaisons de touches

en: Hotkey
fr: Raccourci clavier

en: Hotkey change
fr: Changement de raccourci clavier

en: Hotkeys
fr: Raccourcis

en: Hotkeys management interface
fr: Interface de combinaisons de touches

en: Hotkeys settings
fr: Paramètres des raccourcis

en: Hough
fr: « hough » / Lignes

en: Hours / Minutes / Seconds:
fr: Heures / Minutes / Secondes :

en: How AQ distributes bits
fr: Distributions des bits par AQ

en: How long the notification will be displayed.
fr: Durée d’affichage de la notification

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
fr: Durée d’attente d’un paquet avant expiration de la source.

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
fr: Nombre de sources RTP actives distinctes permises à la fois.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
fr: Nombre de fois par seconde pour le rafraîchissement du contenu de l’écran.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
fr: Importance de l’effet sur le texte (dépend de l’effet).

en: However, the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certificate Authority.
fr: Attention, le certificat de sécurité présenté par le serveur a changé depuis votre précédente visite et n’a été authentifié par aucune autorité de certification fiable.

en: However, the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certificate Authority.
fr: Attention, le certificat de sécurité présenté par le serveur est inconnu et ne peut pas être authentifié par une autorité de certification fiable.

en: Hue
fr: Teinte

en: Hue or color balance.
fr: Balance saturation ou couleur

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hurry up
fr: Hâter

en: I quantization factor
fr: Facteur de quantization I

en: I&mport
fr: I&mporter

en: I-frame only sequence
fr: Séquence images-I uniquement

en: I420 - first plane is grayscale
fr: I420 - premier plan en niveaux de gris

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fr: Conversions de I420,IYUV,YV12 vers RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID Offset
fr: Décalage d’ID

en: IDR interval
fr: Intervalle IDR

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
fr: Entrée caméra IIDC (Firewire)

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IP Address of the Chromecast.
fr: Adresse IP du Chromecast

en: ISDB-S parameters
fr: Paramètres ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
fr: Paramètres de réception ISDB-T

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
fr: ITU-R BT.601 (525 lignes, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
fr: ITU-R BT.601 (625 lignes, 50 Hz)

en: IceCAST output
fr: Sortie IceCAST

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Icons
fr: Icônes

en: Identity
fr: Identité

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
fr: Si la connection automatique est activé, seuls les clients JACK dont le nom correspond à cette expression régulière seront utilisés.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
fr: Si activé, et si un « shaping » est précisé, le multiplexeur TS placera les limites de ses intervalles à la fin des images I. Dans ce cas, la durée de shaping spécifiée par l’utilisateur correspond au pire des cas, quand aucune image de référence n’est disponible. Ceci améliore l’efficacité de l’algorithme de shaping, étant donné que les images I sont habituellement les images les plus volumineuses du flux.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
fr: Si activé, basculer entre la substitution et le flux normal n’aura lieu que sur les images-I. Cela éviter les artefacts de changement de flux, au prix d’un léger retard qui dépend de la fréquence des images-I dans les flux.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
fr: Si activé, la sortie son sera automatiquement connectée au premier client jack trouvé.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
fr: Si activé, la vidéo sera complétée d’une bordure pour s’ajuster à la fenêtre après mise à l’échelle. Sinon la vidéo sera rognée.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
fr: Si non vide et décoder-imager est vrai, alors l’image sera convertie dans la chrominance spécifiée.

en: If nothing appears, check your internet connection.
fr: Si rien n’apparaît, vérifier la connectivité Internet.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
fr: Si une communication audio en attente est détectée, la lecture sera mise en pause automatiquement.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
fr: Si activé, le pont rejettera tous les flux d’entrée élémentaire sauf s’il ne reçoit pas de données d’un autre pont. Ceci peut être utilisé pour configurer un flux de secours lorsque la source est défaillante. Flux source et de substitution doivent être au même format.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
fr: Si renseigné, utilisera l’image pour afficher le pointeur de la souris dans la capture.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
fr: Si l’adaptateur propose plusieurs périphériques tuners indépendant, le numéro de périphérique doit être sélectionné. La numérotation commence à 0.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
fr: Si le niveau moyen sur les N derniers tampons dépasse cette valeur, le volume sera normalisé. La valeur est un nombre en virgule flottante positif. Une valeur entre 0,5 et 10 semble correcte.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
fr: Si le câble entre la tête universelle (LNB) et le récepteur est long, un voltage plus élevé peut être nécessaire.
    Mais tous les récepteurs ne sont pas compatibles.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
fr: Si le démodulateur ne peut détecter le spectre d’inversion correctement, il doit être configuré manuellement.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
fr: Si le fichier spécifié existe déjà, il sera écrasé.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
fr: Si le fichier spécifié existe déjà, les nouvelles données seront ajoutées au fichier.

en: If the output is stereo, render ambisonics with the binaural decoder.
fr: Si la sortie est en stéréo, créer la spatialisation sonore avec le décodeur binaural.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
fr: Si la parabole est connectée à plusieurs têtes universelles (LNB) via un commutateur DiSEqC 1.0, un tête universelle peut être sélectionnée (de 1 à 4). S’il n’y a pas de commutateur, ce paramètre doit être à 0.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
fr: Si la parabole satellite est connectée à plusieurs têtes universelles (LNB) à travers une cascade formée de commutateurs DiSEqC 1.1 non commutés et DiSEqC 1.0 commutés, la tête universelle non commutée peut être sélectionnée (de 1 à 4). S’il n’y en a pas, ce paramètre devrait être à 0.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
fr: Si la fréquence de réception de la parabole excède la fréquence du commutateur, la fréquence haute de l’oscillateur va être utilisé en tant que référence. De plus, la tonalité automatique continue en 22kHz sera envoyée.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
fr: S’il y a plus d’un adaptateur TNT, le numéro de l’adaptateur doit être sélectionné. La numérotation commande à 0.

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
fr: Si cette option est activée, VLC utilisera le style d’interface sombre. Sinon, le style d’interface grisé sera utilisé.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
fr: Réguler le débit sur l’adresse multicast SAP. Ceci est nécessaire pour faire des annonces sur le MBone.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
fr: Si cette propriété est vide, des valeurs différentes
    pour DVD, VCD et CD-Audio sont déjà définies.
    Il est possible d’en définir une unique ou les configurer
    dans les préférences avancées.

en: If uid/gid are not specified in the url, VLC will automatically set a uid/gid.
fr: Si uid/gid ne sont pas spécifiés dans l’URL, VLC utilisera automatiquement un uid/gid.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
fr: Pour ouvrir un flux multicast, saisir l’adresse IP indiquée par le fournisseur du flux. En mode unicast, VLC utilise automatiquement l’IP de la machine.
    
    Pour ouvrir un flux avec un protocole différent, appuyer sur [Annuler] pour fermer cette feuille.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
fr: Si votre proxy HTTP nécessite un mot de passe, le donner ici.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
fr: Si le presse-papier contient une URL valide
    ou le chemin d’un fichier sur votre ordinateur,
    il sera automatiquement sélectionné.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore files starting with '.'
fr: Ignore les fichiers commençant par un « . ».

en: Ignore keyboard volume buttons.
fr: Ignorer les boutons de volume du clavier.

en: Ignore non audio tracks from iTunes audio files
fr: Ignorer les éléments non audio dans les fichiers audio iTunes

en: Ignore ruby (furigana)
fr: Ignorer les annotations ruby (furigana)

en: Ignore ruby (furigana) in the subtitle.
fr: Ignore les annotations ruby (furigana) dans les sous-titres.

en: Ignore subtitle flag
fr: Ignorer l’indicateur de sous-titres

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
fr: Ignore l’attribut sous-titre, à essayer quand vos sous-titres n’apparaissent pas.

en: Ignored extensions
fr: Extensions ignorées

en: Image Adjust
fr: Ajustement d’image

en: Image Files
fr: Fichiers image

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
fr: Fichiers image (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
fr: Ajustement d’image

en: Image brightness (0-2)
fr: Luminosité (0-2)

en: Image chroma
fr: Chrominance de l’image

en: Image contrast (0-2)
fr: Contraste (0-2)

en: Image demuxer
fr: Démultiplexeur d’images

en: Image format
fr: Format de l’image

en: Image format (default RGB)
fr: Format d’image (RVB par défaut)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
fr: Format d’image à utiliser pour stocker les captures d’écran.

en: Image gamma (0-10)
fr: Gamma (0-10)

en: Image height
fr: Hauteur d’image

en: Image hue (-180..180)
fr: Teinte (-180..180)

en: Image hue (0-360)
fr: Teinte (0-360)

en: Image mask
fr: Masque de transparence

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
fr: Masque d’image. Les pixels avec une valeur alpha supérieure à 50% seront effacés.

en: Image properties filter
fr: Filtre vidéo d’ajustement d’image

en: Image quality
fr: Qualité d’image

en: Image quality 1 to 9 (max)
fr: Qualité d’image de 1 à 9 (max)

en: Image saturation (0-3)
fr: Saturation (0-3)

en: Image to be blended onto
fr: L’image qui va servir de base aux fondus

en: Image wall
fr: Mur d’image

en: Image which will be blended
fr: L’image fondue avec l’image de base

en: Image width
fr: Largeur d’image

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
fr: Dans une configuration à plusieurs moniteurs, il est possible de spécifier le nom du périphérique Windows correspondant au moniteur sur lequel voir la vidéo. Par exemple, « \\.\DISPLAY 1 » ou « \\.\DISPLAY 2 ».

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
fr: Passer au noir les écrans n’affichant pas de vidéo, en mode plein écran.

en: In order to stream, a valid destination address is required.
fr: Pour créer un flux, une adresse de destination valide est indispensable.

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
fr: Dans cet intervalle une mise à jour depuis VNC est demandée, par défaut il est de 300 ms.

en: In-memory stream input
fr: Flux d’entrée depuis la mémoire

en: Include debug messages in system log.
fr: Inclure les messages de débogage dans les journaux systèmes.

en: Include devices and pipes when listing directories
fr: Inclure les périphériques et les tubes dans les listes de dossiers

en: Increase
fr: Augmenter

en: Increase Volume
fr: Augmenter le volume

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
fr: Augmenter ou réduire le gain (1.0 par défaut).

en: Increase scale factor
fr: Augmenter le facteur d’échelle

en: Increase the priority of the process
fr: Augmenter la priorité du processus

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
fr: Augmenter la priorité du processus améliorera probablement la lecture, étant donné que cela permet à VLC de lire sans être dérangé par d’autres applications qui pourraient prendre trop de temps processeur. Toutefois, noter que dans certaines circonstances (bogues), VLC pourrait prendre tout le temps processus et bloquer la totalité du système, ce qui pourrait nécessiter un redémarrage de la machine.

en: Index file
fr: Fichier d’index

en: Index interval
fr: Intervalle d’index

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
fr: Index de l’écran (1, 2, 3, …). Alternative au n° d’affichage.

en: Index size ratio
fr: Rapport de taille d’index

en: Indie
fr: Indé

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
fr: Temps d’affichage de chaque image, de 0 à 60000 ms

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Industrial
fr: Industriel

en: Influence (bias) B-frames usage
fr: Biaiser l’utilisation des images B

en: Information
fr: Informations

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
fr: Informations diverses sur la composition de votre média ou de votre flux.
    Multiplexeur, codecs audio et vidéo, et sous-titres sont affichés.

en: Information...
fr: Informations…

en: Infrared
fr: Infrarouge

en: Infrared remote control interface
fr: Interface de contrôle à distance par infra-rouge

en: Initial VBV buffer occupancy
fr: Remplissage initial du buffer VBV

en: Initializing
fr: Initialisation

en: Input
fr: Entrée

en: Input & Codec Settings
fr: Paramètres d’entrée et de codec

en: Input & Codecs Settings
fr: Paramètres d’entrée et de codecs

en: Input / Codecs
fr: Entrée / Codecs

en: Input Devices
fr: Périphériques d’entrée

en: Input FIFO
fr: Entrée FIFO

en: Input bitrate
fr: Débit d’entrée

en: Input card to use
fr: Carte d’entrée à utiliser

en: Input has changed
fr: L’entrée a changé

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
fr: L’entrée a changé, impossible d’enregistrer les signets. Passer la lecture sur « Pause » pendant la modification des signets pour garder la même entrée.

en: Input list
fr: Liste des entrées

en: Input media
fr: Média d’entrée

en: Input of the card to use (see debug).
fr: Entré de la carte à utiliser (voir les messages).

en: Input repetitions
fr: Répétitions de l’entrée

en: Input slave (experimental)
fr: Entrée auxiliaire (expérimental)

en: Input/Read
fr: Entrée/Lecture

en: Input:
fr: Entrée :

en: Inputs list
fr: Liste d’entrées

en: Insecure site
fr: Site non sécurisé

en: Insert
fr: Inser

en: Insert Disc
fr: Insérer un disque

en: Install
fr: Installer

en: Install Windows Service
fr: Installer le service Windows

en: Install the Service and exit.
fr: Installer le service et quitter.

en: Installed
fr: Installé

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
fr: Au lieu d’écrire un fichier brut, il est possible ajouter un en-tête WAV au fichier.

en: Instrumental Pop
fr: Pop instrumentale

en: Instrumental Rock
fr: Rock instrumental

en: Integer audio volume
fr: Volume audio en entier

en: Integer from -1 (no model) to 4.
fr: Entier variant de -1 (pas de modèle) à 4

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
fr: Identifiant pour ce flux élémentaire, qui pourra être utilisé pour le « chercher » par la suite.

en: Integer pixel motion estimation method
fr: Méthode d’estimation des mouvements

en: Integrate video in interface
fr: Intégrer la vidéo dans l’interface

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
fr: Encodeur vidéo Intel QuickSync pour MPEG4-Part10/MPEG2 (càd H.264/H.262)

en: Intensity
fr: Intensité

en: Intensity of sepia effect
fr: Intensité de l’effet sépia

en: Inter luma quantization deadzone
fr: Zone mort de quantification interluminance

en: Inter picture DWT filter
fr: Filtres DWT inter image

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
fr: Interimages possible vers les précédentes et futures images

en: Inter pictures refere to previous pictures only
fr: Interimages vers les images précédentes seulement

en: Interactive Zoom
fr: Zoom interactif

en: Interface Settings
fr: Paramètres de l’interface

en: Interface interaction
fr: Interaction avec l’utilisateur

en: Interface module
fr: Module d’interface

en: Interface style
fr: Style d’interface

en: Interlaced encoding
fr: Encodage entrelacé

en: Interlaced mode
fr: Mode d’entrelacement

en: Interlaced motion estimation
fr: Prédiction de mouvement entrelacé

en: Internal libavcodec codec name
fr: Nom interne du codec « libavcodec »

en: Internal libavcodec format name
fr: Nom interne  « libavcodec » du format

en: Internal stream record
fr: Enregistrement flux interne

en: Interval between appearance and disappearance
fr: Intervalle entre apparition et disparition

en: Interval between disappearance and appearance
fr: Intervalle entre disparition et apparition

en: Interval between two disappearances
fr: Intervalle entre deux disparitions

en: Intra luma quantization deadzone
fr: Zone morte de quantification intraluminance

en: Intra picture DWT filter
fr: Filtres DWT intra image

en: Introduces a delay in the display of the stream.
fr: Introduit un retard dans l’affichage du flux.

en: Inupiaq
fr: Inupiak

en: Invalid combination
fr: Combinaison invalide

en: Invalid container format for HTTP streaming
fr: Format de conteneur invalide pour le streaming HTTP

en: Invalid signature
fr: La signature est invalide

en: Inverse telecine
fr: Téléciné inverse

en: Invert colors
fr: Inversion de couleur

en: Invert video filter
fr: Filtre vidéo d’inversion

en: Irish
fr: Irlandais

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
fr: Cette option vous permet d’activer ou de désactiver le mécanisme de synchronisation d’horloge pour les sources temps réel. Utiliser ceci en cas de problèmes de lecture sur des flux réseau.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
fr: Il semble que cette installation de Libav/FFmpeg (libavcodec) ne comprenne pas l’encodeur suivant :
    « %s ».
    Si vous ne savez pas comment corriger ceci, demander de l’aide à votre distribution.
    
    Ceci n’est pas une erreur interne à VLC.
    Ne pas contacter le projet VideoLan à ce sujet.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
fr: Impossible de télécharger une signature cryptographique pour le fichier « %s ». En conséquence, il a été supprimé.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
fr: Il est impossible de vérifier de façon sécurisée le fichier téléchargé « %s ». En conséquence, il a été supprimé.

en: Italian
fr: Italien

en: JACK Input
fr: Entrée Jack

en: JACK audio input
fr: Entrée audio Jack

en: JACK audio output
fr: Sortie audio JACK

en: JACK client name
fr: Nom du client JACK

en: JPEG image decoder
fr: Décodeur d’images JPEG

en: JPEG image encoder
fr: Encodeur d’images JPEG

en: Japanese
fr: Japonais

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
fr: Japonais (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
fr: Japonais (Shift_JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
fr: Japonais Unix (EUC-JP)

en: Java required
fr: Java nécessaire

en: Java was not found on your system.
fr: Java n’a pas été trouvé sur votre système.

en: Javanese
fr: Javanais

en: Joint bidirectional motion refinement.
fr: Amélioration de mouvement bidirectionnelle conjointe

en: Joint stereo
fr: Stéréo jointe

en: Jump Bac&kward
fr: &Reculer

en: Jump sizes
fr: Tailles des sauts

en: Jump to Specific &Time
fr: Aller à un &temps spécifié

en: Jump to Time
fr: Sauter à un moment

en: K Audio Interface audio output
fr: Sortie audio « K Audio Interface »

en: K Video Acceleration video output
fr: Sortie vidéo   « K Video Accélérée »

en: KB
fr: Ko

en: KDM file
fr: Fichier KDM

en: KWallet keystore
fr: Trousseau de clés KWallet

en: Kaiser window parameter
fr: Paramètre de fenêtre Kaiser

en: Karaoke
fr: Karaoké

en: Kasenna MediaBase parser
fr: Démultiplexeur Kasenna MediaBase

en: Kasenna RTSP dialect
fr: Dialecte RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
fr: Le serveur Kasenna utilise une forme de RTSP ancienne et non standard. Lorsque ce paramètre est activé, VLC tentera d’utiliser ce dialecte pour la communication. Dans ce mode, VLC ne peut pas se connecter aux autres serveurs RTSP.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
fr: Kate est un codec pour texte et image basé sur les surcouches.
    La bibliothèque de rendu Tiger est nécessaire pour afficher les flux complexes de Kate, mais VLC peut cependant afficher sans elle les textes statiques et les sous-titres en images.
    Noter qu’un changement des réglages ci-dessous ne prendre effet qu’à la prochaine lecture de flux. Ceci devrait être corrigé bientôt.

en: Kate overlay decoder
fr: Décodeur de sous-titres Kate

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting. Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
fr: Certains formats de sous-titres acceptent des formatages, que VLC implémente partiellement.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
fr: Rendu des flux Kate avec la bibliothèque Tiger. Inhiber ceci ne permettra que les flux basés sur du texte ou des images bitmap.

en: Kate text subtitles packetizer
fr: Empaqueteur de sous-titres Kate

en: Kazakh
fr: Kazakhe

en: Keep Recent Items
fr: Garder les éléments récents

en: Keep aspect ratio
fr: Conserver le rapport de cadre

en: Keep audio level between sessions
fr: Retenir le niveau de volume entre les sessions

en: Keep existing file
fr: Garder un fichier existant

en: Keep original audio track
fr: Conserver la piste audio originale

en: Keep original size
fr: Conserver la taille originale

en: Keep original video track
fr: Conserver la piste vidéo originale

en: Keep reading a resource that keeps being updated.
fr: Continue de lire une ressource même si celle-ci continue d’être mise à jour.

en: Keep some B-frames as references
fr: Garder des images B en références

en: Keep stream output open
fr: Garder le flux de sortie actif

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
fr: Conserver le rapport de cadre d’origine en redimensionnant une mosaïque d’éléments.

en: Keep the original size of mosaic elements.
fr: Conserver la taille originale des éléments.

en: Key events
fr: Évén. clavier

en: Key or combination:
fr: Touche ou combinaison :

en: Key press events
fr: Évén. clavier

en: Key:
fr: Touche :

en: Keychain access group
fr: Groupe du Trousseau d’accès

en: Keychain access group as defined by the app entitlements.
fr: Groupe du Trousseau d’accès tel que défini dans les droits d’application.

en: Keychain keystore
fr: Trousseau de clés

en: Keyframe interval
fr: Intervalle des images clés

en: Keystore for iOS, Mac OS X and tvOS
fr: Trousseau de clés pour iOS, Mac OS X et tvOS

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Kirghiz
fr: Kirghize

en: Knee
    radius
fr: Rayon de
    l’arrondi

en: Knee radius
fr: Arrondi du seuil de compression

en: Korean
fr: Coréen

en: Korean (EUC-KR/CP949)
fr: Coréen (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
fr: Coréen (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
fr: Kurde

en: LIBRARY
fr: BIBLIOTHÈQUE

en: LOCAL NETWORK
fr: RÉSEAU LOCAL

en: LZMA decompression
fr: Décompression LZMA

en: Language
fr: Langue

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
fr: Langues du canal audio à utiliser (séparées par des virgules, codes de pays à deux ou trois lettres, il est possible d’utiliser « none » pour éviter de changer de langue).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
fr: Langage du flux élémentaire tel que décrit par ISO639

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
fr: Langue des menus à utiliser avec les DVD/Blu-ray (séparées par des virgules, codes de pays à deux ou trois lettres, il est possible d’utiliser « any » par défaut)

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
fr: Langue(s) de la piste de sous-titres à utiliser (séparées par des virgules, codes de pays à deux ou trois lettres. Il est possible d'utiliser « any » par défaut).

en: Lao
fr: Laotien

en: Large
fr: Grand

en: Large Hall
fr: Grand Hall

en: Larger
fr: Plus grand

en: Last 60 seconds
fr: Dernières 60 s

en: Last audio device
fr: Dernier périphérique audio

en: Last check on: %@
fr: Dernière fois : %@

en: Last.fm username not set
fr: Nom d’utilisateur Last.fm non défini.

en: Latest
fr: Le dernier

en: Latvian
fr: Letton

en: Launching an update request...
fr: Lancement d’une requête de mise à jour…

en: Layer A code rate
fr: Débit de code couche A

en: Layer A modulation
fr: Modulation couche A

en: Layer A segments count
fr: Nombre de segments de la couche A

en: Layer A time interleaving
fr: Entrelacement temporel de la couche A

en: Layer B code rate
fr: Débit de code couche B

en: Layer B modulation
fr: Modulation couche B

en: Layer B segments count
fr: Nombre de segments de la couche B

en: Layer B time interleaving
fr: Entrelacement temporel de la couche B

en: Layer C code rate
fr: Débit de code couche C

en: Layer C modulation
fr: Modulation couche C

en: Layer C segments count
fr: Nombre de segments de la couche C

en: Layer C time interleaving
fr: Entrelacement temporel de la couche C

en: Leave Fullscreen
fr: Quitter le plein écran

en: Leave fullscreen
fr: Quitter le plein écran

en: Left
fr: Gauche

en: Left bottom
fr: Gauche-bas

en: Left to right
fr: Gauche à droite

en: Left to right/Top to bottom
fr: De gauche à droite, de haut en bas

en: Left top
fr: Gauche-haut

en: Legacy RTSP VoD server
fr: Ancien serveur de VoD RTSP

en: Length in milliseconds to output each stride
fr: Durée en millisecondes de chaque pas de temps

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
fr: Durée en milliseondes de la recherche de la meilleure position de recouvrement

en: Length of TS stream segments
fr: Durée des segments de flux TS

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
fr: Durée (en ms) à attendre avant d’annuler la réception de données sur le réseau.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
fr: Laisser la vidéo changer de taille pour une fenêtre donnée ou pour le plein écran.

en: Letzeburgesch
fr: Luxembourgeois

en: Level %i
fr: Niveau %i

en: Level of delayed signal
fr: Niveau du signal retardé

en: Level of input signal
fr: Niveau du signal d’entrée

en: Level of input signal of original channel.
fr: Niveau du signal d’entrée

en: LibNotify Notification Plugin
fr: Module de notification LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
fr: Encodeur audio libtwolame

en: License
fr: Licence

en: Lime
fr: Citron vert

en: Limit the size of each slice in bytes
fr: Limite la taille de chaque tranche en octets

en: Limit the size of each slice in macroblocks
fr: Limite la taille de chaque tranche dans les macroblocs

en: Line 1:
fr: Ligne 1 :

en: Line 2:
fr: Ligne 2 :

en: Linear
fr: Linéaire

en: Linear (fastest)
fr: Linéaire (plus rapide)

en: Linear PCM audio decoder
fr: Décodeur audio PCM linéaire

en: Linear PCM audio encoder
fr: Encodeur audio PCM linéaire

en: Linear PCM audio packetizer
fr: Empaqueteur audio PCM linéaire

en: Liner Notes
fr: Notes

en: Linguistic markup
fr: Marqueur de langue

en: Link #
fr: Lien N°

en: List
fr: Liste

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
fr: Cette option peut être utilisée pour changer la manière avec laquelle VLC sélectionne ses décodeurs. Seuls les utilisateurs avancés devraient modifier cette option, car cela peut empêcher la lecture de tous les flux.

en: List of keystores that VLC will use in priority.
fr: Liste des trousseaux de clés que VLC utilisera en priorité.

en: List of revoked servers certificates
fr: Liste des certificats serveur révoqués

en: List of words separated by | to filter
fr: Liste de mots à filtrer, séparés par des « | ».

en: List special files
fr: Lister les fichiers spéciaux

en: Listeners
fr: Auditeurs

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Live Playback delay (ms)
fr: Délai de lecture en direct (ms)

en: Live capture caching (ms)
fr: Cache d’acquisition (ms)

en: Live555 stream transport
fr: Flux de transport Live555

en: Load
fr: Charger

en: Load extensions on startup
fr: Charger les extensions au démarrage

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
fr: Charge ce fichier de sous-titres. À utiliser quand la détection automatique échoue.

en: Loading flowplayer...
fr: Chargement du « flowplayer » …

en: Local Network
fr: Réseau local

en: Local oscillator high frequency (kHz)
fr: Fréquence haute de l’oscillateur local (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
fr: Fréquence basse de l’oscillateur local (Hz)

en: Locally collect statistics
fr: Collecter localement des statistiques.

en: Location
fr: Emplacement

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
fr: Emplacement d’un fichier contenant un format SVG pour la conversion automatique de chaînes de caractères.

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Lock Aspect Ratio
fr: Verrouiller le rapport de cadre

en: Log all VLC messages to a text file.
fr: Journaliser tous les messages de VLC dans un fichier texte.

en: Log filename
fr: Nom du fichier de journal

en: Log format
fr: Format de journal

en: Log to file
fr: Journaliser dans un fichier

en: Logger
fr: Journalisation

en: Logging
fr: Journalisation

en: Login:pass
fr: Utilisateur:mot de passe

en: Logo animation # of loops
fr: Nombre de boucles

en: Logo erase
fr: Effacement d’un logo

en: Logo filenames
fr: Nom des fichiers de logo

en: Logo individual image time in ms
fr: Temps de chaque image en ms

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
fr: Transparence du logo (255 = opaque, 0 = transparent).

en: Logo overlay
fr: Incrustation d’un logo

en: Logo position
fr: Position du logo

en: Logo sub source
fr: Filtre vidéo d’incrustation de logo

en: Logo video filter
fr: Filtre vidéo d’insertion de logo

en: Long backwards jump
fr: Saut arrière long

en: Long forward jump
fr: Saut avant long

en: Long jump length
fr: Taille du saut avant long

en: Long jump length, in seconds.
fr: Longueur du « saut long », en secondes.

en: Look and feel
fr: Apparence

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
fr: Cherche un fichier de sous-titres dans ces dossiers si le fichier de sous-titres n’a pas été trouvé dans le dossier du film.

en: Loop
fr: En boucle

en: Loop / Repeat
fr: Boucle / Répétition

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
fr: Paramètres AlphaC0 et Beta du filtre de boucle

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
fr: Paramètres AlphaC0 et Beta du filtre de boucle. Les valeurs vont de -6 à 6. -6 pour un moindre filtre, 6 pour un filtre important.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
fr: Boucler entre les points A et B en continu
    Cliquer pour définir le point A

en: Loop from point A to point B continuously.
fr: Boucler entre les points A et B en continu.

en: Loop: %s
fr: Boucle : %s

en: Loopback mode
fr: Mode bouclage

en: Lossless mode
fr: Forcer un encodage sans perte

en: Lost
fr: Perdu

en: Lost buffers
fr: Tampons perdus

en: Lost frames
fr: Images perdues

en: Loudness mode
fr: Mode loudness

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
fr: Loudness, càd amélioration des graves

en: Low
fr: Faible

en: Low (low quality and low bandwidth)
fr: Basse (qualité et bande passante faibles)

en: Low CPU (low quality but high bandwidth)
fr: Faible processeur (basse qualité mais bande passante élevée)

en: Low Definition (360 lines)
fr: Basse définition (360 lignes)

en: Low Delay mode
fr: Forcer un encodage en mode faible retard

en: Low Latency
fr: Latence faible

en: Low Pass Filter
fr: Filtre passe-bas

en: Low freq (Hz)
fr: Fréquence basse (Hz)

en: Low freq gain (dB)
fr: Gain de la fréquence basse (dB)

en: Low latency
fr: Latence faible

en: Low-frequency effects
fr: Effets basse-fréquence

en: Low-priority code rate
fr: Débit du code en priorité basse

en: Lowest
fr: La plus faible

en: Lowest Bandwidth/Quality
fr: Bande passante min. / Basse qualité

en: Lowest Latency
fr: Latence la plus faible

en: Lowest latency
fr: Latence la plus basse

en: Lua Art
fr: Art Lua

en: Lua CLI
fr: Lua par ligne de commande

en: Lua Extension
fr: Extension Lua

en: Lua HTTP
fr: Lua par HTTP

en: Lua Meta Fetcher
fr: Métarécupérateur Lua

en: Lua Meta Reader
fr: Métalecteur Lua

en: Lua Playlist
fr: Liste de lecture Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
fr: Interface Lua d’analyse de liste de lecture

en: Lua SD Module
fr: Module SD Lua

en: Lua Telnet
fr: Lua par telnet

en: Lua interface
fr: Interface Lua

en: Lua interface configuration
fr: Configuration de l’interface Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
fr: Chaîne de configuration Lua. Le format est : « ["<nom du module d’interface>"] = { <option> = <valeur>, ...}, ... ».

en: Lua interface module to load
fr: Module d’interface Lua à charger

en: Lua interpreter
fr: Interpréteur Lua

en: Luma bicubic / chroma bilinear
fr: Luminance bicubique / chrominance bilinéaire

en: Luminance elimination
fr: Élimination de luminance

en: Luminance masking
fr: Masquage de luminance

en: Lyrics
fr: Paroles

en: M-JPEG camera demuxer
fr: Démultiplexeur M-JPEG

en: M3U playlist
fr: Liste de lecture M3U

en: M3U playlist export
fr: Export de liste de lecture M3U

en: M3U playlist import
fr: Import de liste de lecture M3U

en: M3U8 playlist
fr: Liste de lecture M3U8

en: M3U8 playlist export
fr: Export de liste de lecture M3U8

en: M4A audio only
fr: Audio M4A seulement

en: MB
fr: Mo

en: MIDI synthesis not set up
fr: Synthèse MIDI non configurée

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
fr: Type MIME renvoyé par le serveur (auto-détecté si non spécifié).

en: MLP/TrueHD parser
fr: Analyseur MLP/TrueHD

en: MMAL decoder
fr: Décodeur MMAL

en: MMAL deinterlace
fr: Désentrelacement MMAL

en: MMAL vout
fr: Sortie vidéo MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
fr: Décodeur MMAL pour Raspberry Pi

en: MMAL-based deinterlace filter plugin
fr: Filtre de désentrelacement MMAL-based

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
fr: Module basé sur la sortie vidéo MMAL pour Raspberry Pi

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
fr: Les flux MMS peuvent contenir plusieurs flux élémentaires, de débits différents. il est possible de tous les sélectionner.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fr: Conversions MMX de I420,IYUV,YV12 vers RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
fr: Conversions MMX de

en: MOD demuxer (libmodplug)
fr: Démultiplexeur MOD (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
fr: Encodeur audio MP3 « fixed point »

en: MP4 stream demuxer
fr: Démultiplexeur de flux MP4

en: MP4/MOV muxer
fr: Multiplexeur MP4/MOV

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
fr: Décodeur vidéo MPEG I/II (utilisant libmpeg2)

en: MPEG Transport Stream demuxer
fr: Démultiplexeur MPEG-TS

en: MPEG Video
fr: Vidéo MPEG

en: MPEG audio decoder using mpg123
fr: Décodeur audio MPEG (utilisant mpg123)

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
fr: Décodeur MPEG audio, couches I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
fr: Empaqueteur MPEG audio, couches I/II/III

en: MPEG-4 video
fr: Vidéo MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
fr: Démultiplexeur de flux vidéo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
fr: Audio MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MPEG-PS demuxer
fr: Démultiplexeur MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
fr: Empaqueteur audio MPEG4

en: MPEG4 quantization matrix
fr: Matrice de quantisation MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo MPEG4

en: MTP Device
fr: Périphérique MTP

en: MTP devices
fr: Périphériques MTP

en: MTP input
fr: Entrée MTP

en: MTU of the network interface
fr: MTU de l’interface réseau

en: MUX for RAW RTSP transport
fr: MUX pour le transport RTSP brut

en: MUX options
fr: Options MUX

en: MY COMPUTER
fr: MON ORDINATEUR

en: Mac OS X OpenGL video output
fr: Sortie vidéo OpenGL Mac OS X

en: Mac OS X hardware video filters
fr: Filtres vidéo matériels macOS

en: Mac OS X interface
fr: Interface Mac OS X

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Magnification/Zoom
fr: Agrandissement/Zoom

en: Magnify
fr: Agrandir

en: Magnify/Zoom interactive video filter
fr: Filtre d’agrandissement interactif

en: Main Profile
fr: Profil principal

en: Main Toolbar
fr: Barre d’outils principale

en: Main Window...
fr: Fenêtre principale…

en: Main audio
fr: Audio principal

en: Main interfaces
fr: Interfaces principales

en: Main interfaces settings
fr: Paramètres des interfaces principales

en: Major channel
fr: Canal majeur

en: Make a donation...
fr: Faire un don…

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
fr: Rend le serveur publiquement accessible sur les « Yellow Pages » (affichage du contenu des dosssiers de flux) du site web « icecast/shoutcast ». Les infos de débit doivent être spécifiées pour shoutcast. Les flux doivent être en format Ogg pour icecast.

en: Make use of the QPUs to allow higher quality deinterlacing of HD content.
fr: Utiliser les processeurs QPU pour autoriser le désentrelacement haute qualité des contenus HD

en: Makeup
    gain
fr: Compensation
    de gain

en: Makeup gain
fr: Valeur du MakeupGain

en: Malagasy
fr: Malgache

en: Malay
fr: Malais

en: Malayalam
fr: Malayâlam

en: Maltese
fr: Maltais

en: Manage Streams
fr: Gérer les flux

en: Manx
fr: Mannois

en: Maroon
fr: Marron

en: Marquee
fr: Texte

en: Marquee display
fr: Affichage du texte

en: Marquee position
fr: Position du texte

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
fr: Texte à afficher (format: %Y = année, %m = mois, %d = jour, %H = heure, %M = minute, %S = seconde, ...)

en: Marshall
fr: Marshallais

en: Mask
fr: Masque

en: Master server IP address
fr: Adresse IP du serveur maître

en: Matroska stream demuxer
fr: Démultiplexeur de flux Matroska

en: Max QP
fr: QP max

en: Max QP step
fr: Saut de QP maximum

en: Max QP step between frames.
fr: Saut de QP maximum entre deux images

en: Max buffering (ms)
fr: Mise en mémoire tampon max (ms)

en: Max length
fr: Longueur maximale

en: Max local bitrate
fr: Débit maximum local

en: Max number of threads used for frame decoding, default 0=auto
fr: Nombre maximum de threads utilisés pour le décodage de trame, par défaut 0=auto

en: Max number of threads used for tile decoding, default 0=auto
fr: Nombre maximum de threads utilisés pour le décodage des tuiles, par défaut 0=auto

en: Max. luminance
fr: Luminance max.

en: Maximal bitrate
fr: Débit maximal

en: Maximal period
fr: Période maximale

en: Maximal period of the noise grain in pixel
fr: Période maximale du grain de bruit en pixels

en: Maximal volume level
fr: Niveau de volume maximum

en: Maximum B (deprecated)
fr: B maximal (inutilisé)

en: Maximum Bitrate
fr: Débit maximum

en: Maximum GOP size
fr: Taille maximale du GOP

en: Maximum RTP sequence number dropout
fr: Dépassement maximal du numéro de séquence RTP

en: Maximum RTP sequence number misordering
fr: Désordre maximal du numéro de séquence RTP

en: Maximum RTP sources
fr: Max sources RTP

en: Maximum Volume displayed
fr: Niveau de volume maximum affiché

en: Maximum bitrate
fr: Débit maximum

en: Maximum bitrate (kbps)
fr: Débit maximum (kbit/s)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fr: Débit maximum en kbit/s pour l’encodage à débit constant

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
fr: Débit maximum en kbit/s. Utile pour les applications de diffusion de flux.

en: Maximum device height
fr: Hauteur maximale du périphérique

en: Maximum device width
fr: Largeur maximale du périphérique

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
fr: Distance maximale de recherche pour l’estimation de mouvement, à partir des positions prédites. La valeur par défaut de 16 convient pour la plupart des séquences. Pour des séquences à fort mouvement, des réglages de l’ordre de 24 à 32 peuvent être meilleurs. Valeurs de 0 à 64.

en: Maximum encoding bitrate
fr: Débit maximum d’encodage

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
fr: Nombre maximal d’images par secondes (0 = pas de limite).

en: Maximum level
fr: Niveau maximal

en: Maximum motion vector length
fr: Distance maximale de recherche

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
fr: Taille maximale du vecteur de mouvement en pixels. -1 pour automatique.

en: Maximum motion vector search range
fr: Intervalle maximal de recherche de vecteur de mouvement

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
fr: Nombre maximal de caractères affichés à l’écran

en: Maximum number of connections
fr: Nombre maximal de connexions.

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
fr: Nombre maximal de sous-titres affichés à l’écran

en: Maximum output video height.
fr: Hauteur maximale de la vidéo.

en: Maximum output video width.
fr: Largeur maximale de la vidéo.

en: Maximum overlapping subtitles
fr: Affichage simultané de sous-titres

en: Maximum quantizer parameter.
fr: Quantisateur maximal

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
fr: Durée maximum autorisée pour préparer un élément, en millisecondes

en: Maximum video height
fr: Hauteur maximale de la vidéo

en: Maximum video quantizer scale
fr: Maximum de l’échelle de quantization vidéo

en: Maximum video quantizer scale.
fr: Maximum de l’échelle de quantisation vidéo.

en: Maximum video width
fr: Largeur maximale de la vidéo

en: Mean
fr: Moyenne

en: Media &Information
fr: &Informations sur le média

en: Media (player) role for operating system policy.
fr: Rôle multimédia (du lecteur) pour la politique du système d’exploitation.

en: Media Angle
fr: Média angle

en: Media Audio Track
fr: Média piste audio

en: Media Files
fr: Fichiers multimédias

en: Media Forward
fr: Transmettre au média

en: Media Foundation Transform decoder
fr: Décodeur Media Foundation Transform

en: Media Information
fr: Méta-données

en: Media Information...
fr: Informations sur le média…

en: Media Library
fr: Médiathèque

en: Media Manager Edition
fr: Gestionnaire de médias

en: Media Manager List
fr: Liste du gestionnaire de médias

en: Media Menu
fr: Média menu

en: Media Next Frame
fr: Média image suivante

en: Media Next Track
fr: Média piste suivante

en: Media Play Pause
fr: Pause de la lecture de média

en: Media Prev Frame
fr: Média image précédente

en: Media Prev Track
fr: Média piste précédente

en: Media Record
fr: Média enregistrer

en: Media Repeat
fr: Répétition de média

en: Media Rewind
fr: Média retour

en: Media Select
fr: Média sélection

en: Media Shuffle
fr: Média aléatoire

en: Media Stop
fr: Arrêter le média

en: Media Subtitle
fr: Sous-titres du média

en: Media Time
fr: Média temps

en: Media View
fr: Média voir

en: Media data size
fr: Taille des données

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
fr: Le média encapsulé en tant que %@ ne peut pas être lu à travers le protocole HTTP pour des raisons techniques.

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
fr: La lecture des fichiers multimédias ne peut pas être reprise car la mémorisation des médias récents est désactivée.

en: Media role
fr: Rôle du média

en: Media: %s
fr: Média : %s

en: Meditative
fr: Méditatif

en: Medium
fr: Moyen

en: Medium (medium quality and medium bandwidth)
fr: Moyenne (qualité et bande passante moyennes)

en: Medium backwards jump
fr: Saut arrière

en: Medium forward jump
fr: Saut avant

en: Medium jump length
fr: Longueur du saut moyen

en: Medium jump length, in seconds.
fr: Longueur du « saut moyen », en secondes.

en: Mega bass
fr: Méga Bass

en: Mega bass cutoff
fr: Fréquence de coupure de Méga Bass

en: Mega bass level
fr: Niveau de Méga Bass

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
fr: Fréquence de coupure pour le mode Méga Basse, en Hz. Ceci est la fréquence maximale pour laquelle l’effet Méga Bass s’applique. Valeurs de 10 à 100Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
fr: Niveau de Méga Bass (0-100, défaut à 0).

en: Memory input
fr: Entrée mémoire

en: Memory keystore
fr: Trousseau de clés en mémoire

en: Memory stream
fr: Flux mémoire

en: Menu language
fr: Langue des menus

en: Menu popup
fr: Menu bondissant

en: Menu title
fr: Menu titre

en: Menus language:
fr: Langue de l’interface :

en: Mesh height
fr: Hauteur du maillage

en: Mesh width
fr: Largeur maillage

en: Messages...
fr: Messages…

en: Meta+
fr: Méta+

en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Method used to encode the video sequence
fr: Méthode à utiliser pour encoder la séquence vidéo

en: Mi&nimal Interface
fr: Interface mi&nimale

en: Microsoft Media Server (MMS) input
fr: Microsoft Media Server (MMS)

en: Microsoft Soundmapper
fr: Périphérique Microsoft SoundMapper

en: Middle
fr: Milieu

en: Mime
fr: MIME

en: Min QP
fr: QP minimum

en: Min. luminance
fr: Luminance min.

en: Minimal Mac OS X interface
fr: Interface Mac OS X minimale

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
fr: Intervalle minimum d’index, en microsecondes. Fixer à 0 pour désactiver la création d’index.

en: Minimal period
fr: Période minimale

en: Minimal period of the noise grain in pixel
fr: Période minimale du grain de bruit en pixels

en: Minimize
fr: Réduire

en: Minimum Audio level to raise the alarm
fr: Niveau audio mini pour lever une alarme

en: Minimum B (deprecated)
fr: B minimal (inutilisé)

en: Minimum GOP size
fr: Taille minimale du GOP

en: Minimum alpha value
fr: Valeur minimale de transparence

en: Minimum bitrate (kbps)
fr: Débit minimum (kbit/s)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fr: Débit minimum en kbit/s pour l’encodage à débit constant

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
fr: Débit minimum en kbit/s. Utile pour l’encodage pour un canal de taille fixe.

en: Minimum buffer space between threads
fr: Minimiser la taille des tampons entre les threads

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
fr: Taille minimale des tampons entre les threads. -1 pour automatique, basé sur le nombre de threads.

en: Minimum encoding bitrate
fr: Débit minimum d’encodage

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
fr: Quantisateur minimal, 15 à 35 semble être un bon ensemble de valeurs

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
fr: Durée minimale (en ms) entre la disparition d’un sous-titre et l’apparition du suivant (le délai du sous-titre sera étendu pour combler la durée).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
fr: Durée minimale (en ms) de persistance d’un sous-titre après la disparition du précédent (le délai des sous-titres sera étendu conformément à cette configuration)

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
fr: Durée minimale (en ms) de persistance d’un sous-titre après l’apparition du suivant (le délai du sous-titre sera raccourci pour éviter le recouvrement).

en: Minimum video quantizer scale
fr: Minimum de l’échelle de quantization vidéo

en: Minimum video quantizer scale.
fr: Minimum de l’échelle de quantisation vidéo.

en: Mirror
fr: Miroir

en: Mirror orientation
fr: Orientation du miroir

en: Mirror video
fr: Miroir

en: Mirror video filter
fr: Filtre vidéo miroir

en: Misc
fr: Divers

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Miscellaneous Options
fr: Options diverses

en: Miscellaneous audio settings and modules.
fr: Paramètres et modules audio divers.

en: Missing AACS configuration file!
fr: Fichier de configuration AACS manquant !

en: Model
fr: Modèle

en: Modules Tree
fr: Arbres des modules

en: Moldavian
fr: Moldave

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Monitor pixel aspect ratio
fr: Rapport de cadre des pixels écran

en: Monospace Font
fr: Police à chasse fixe

en: More bands for the spectrometer: 80 if enabled, else 20.
fr: Plus de bandes pour le spectromètre : 80 si activé, 20 sinon.

en: More information...
fr: Plus d’informations…

en: Mosaic
fr: Mosaïque

en: Mosaic Tiles
fr: Mosaïque

en: Mosaic alignment
fr: Alignement de la mosaique

en: Mosaic bridge
fr: Mosaïque

en: Mosaic bridge stream output
fr: Flux de sortie de la mosaïque

en: Mosaic video sub source
fr: Filtre vidéo mosaïque

en: Motion Detect
fr: Détection de mouvement

en: Motion Vector precision
fr: Précision du vecteur de mouvement

en: Motion Vector precision in pels
fr: Précision du vecteur de mouvement en pixels.

en: Motion blur
fr: Flou de mouvement

en: Motion blur filter
fr: Filtre de flou de mouvement

en: Motion detect
fr: Détection de mouvement

en: Motion detect video filter
fr: Filtre de détection de mouvement

en: Motion masking
fr: Masquage de mouvement

en: Motion threshold (10-100)
fr: Seuil de mouvement (10-100)

en: Mount Point
fr: Point de montage

en: Mouse Gestures
fr: Mouvements de la souris

en: Mouse Wheel Down
fr: Molette vers le bas

en: Mouse Wheel Left
fr: Molette vers la gauche

en: Mouse Wheel Right
fr: Molette vers la droite

en: Mouse Wheel Up
fr: Molette vers le haut

en: Mouse events
fr: Mouvements de la souris

en: Mouse gestures control interface
fr: Interface de contrôle par mouvements de souris

en: Mouse pointer image
fr: Image du pointeur de la souris

en: Mouse wheel horizontal axis control
fr: Molette de souris horizontale

en: Mouse wheel vertical axis control
fr: Molette de souris verticale

en: Move To Trash and Relaunch VLC
fr: Le déplacer dans la corbeille et relancer VLC

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
fr: Déplacer tous les chapitres, en millisecondes

en: Multicast output interface
fr: Interface de sortie multicast

en: Multichannel television sound (MTS)
fr: Son Télévision Multicanal (MTS)

en: Multipart JPEG muxer
fr: Multiplexeur M-JPEG

en: Multipass ratecontrol
fr: Contrôle de vitesse multipasses

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
fr: Contrôle de vitesse multipasses :
     - 1 : première passe, création du fichier de stats
     - 2 : dernière passe, n’écrase pas le fichier de stats
     - 3 : n-ième passe, écrase le fichier de stats

en: Multiple Files Selected.
fr: Plusieurs fichiers sélectionnés.

en: Multiple files selected.
fr: Plusieurs fichiers sélectionnés.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
fr: Impossible d’avoir plusieurs profils du même nom.

en: Multiplexer
fr: Multiplexeur

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
fr: Multiplier la durée des sous-titres par cette valeur.
    Mettre à 0 pour inhiber

en: MusePack demuxer
fr: Démultiplexeur MusePack

en: Music
fr: Musique

en: Mute
fr: Couper le son

en: Mute the audio.
fr: Couper le son.

en: Mux Control
fr: Contrôles du multiplexage

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
fr: Multiplexage PMT (nécessite l’option sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
fr: Module de multiplexage

en: Muxer
fr: Multiplexeur

en: Muxer to use for the stream.
fr: Multiplexeur à utiliser pour la diffusion.

en: Muxer:
fr: Multiplexeur :

en: Muxers
fr: Multiplexeurs

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
fr: Les multiplexeurs gèrent les différents formats d’encapsulation utilisés pour assembler tous les flux élémentaires (audio, vidéo…). Ce réglage permet de toujours forcer un multiplexeur. Ce n’est probablement pas souhaitable.
    Il est également possible de régler les paramètres par défaut de chaque multiplexeur.

en: My Computer
fr: Mon ordinateur

en: My Music
fr: Ma musique

en: My Pictures
fr: Mes images

en: My Videos
fr: Mes vidéos

en: N&ormal Speed
fr: Vitesse n&ormale

en: N/A
fr: N/D

en: NET ID
fr: ID NET

en: NFS input
fr: Entrée NFS

en: NFS operation failed
fr: L’opération NFS a échoué

en: NT Service
fr: Service NT

en: NTSC M Japan
fr: NTSC M Japon

en: NTSC M South Korea
fr: NTSC M Corée du Sud

en: Name
fr: Nom

en: Name of XML file containing Haar cascade description
fr: Nom du fichier XML contenant la description de la cascade « Haar »

en: Name of current instance
fr: Nom de l’instance courante

en: Name of desired display device
fr: Nom du périphérique d’affichage désiré

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
fr: Nom du filtre interne OpenCV à utiliser

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
fr: Nom du périphérique audio qui sera utilisé pour le module DirectShow.  Si rien n’est spécifié, le périphérique par défaut sera utilisé.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
fr: Nom du pont de destination. S’il ne faut pas plus d’un pont à la fois, ignorer cette option.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
fr: Nom du fichier dans lequel enregistrer le flux brut.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
fr: Nom du périphérique vidéo qui sera utilisé pour le module DirectShow. Si rien n’est spécifié, le périphérique par défaut sera utilisé.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
fr: Nom de cette instance de pont. S’il ne faut pas plus d’un pont à la fois, ignorer cette option.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
fr: Nom à donner à ce flux/canal sur le serveur shoutcast/icecast.

en: Name:
fr: Nom :

en: Narrow-band (8kHz)
fr: Bande étroite (8 kHz)

en: National Folk
fr: Folk national

en: Native Slider
fr: Glisseur natif

en: Nauru
fr: Nauruan

en: Navigate down
fr: Aller vers le bas

en: Navigate left
fr: Aller vers la gauche

en: Navigate right
fr: Aller vers la droite

en: Navigate up
fr: Aller vers le haut

en: Navy
fr: Marine

en: Ncurses interface
fr: Interface « ncurses »

en: Ndebele, North
fr: Ndebele, Nord

en: Ndebele, South
fr: Ndebele, Sud

en: Ne&xt
fr: Suiva&nt

en: Near Optimal
fr: Quasi-optimale

en: Nearest neighbour (bad quality)
fr: Plus proche voisin (mauvaise qualité)

en: Nearest-neighbor audio resampler
fr: Ré-échantillonnage audio au plus proche voisin

en: Negate colors
fr: Inversion de couleur

en: Negative
fr: Négatif

en: Nepali
fr: Népalais

en: Network
fr: Réseau

en: Network Access Policy
fr: Politique d’accès au réseau

en: Network Protocol
fr: Protocole réseau

en: Network Sync
fr: Synchronisation réseau

en: Network caching (ms)
fr: Cache réseau (ms)

en: Network identifier
fr: Identifieur réseau

en: Network interaction failed
fr: L’interaction réseau a échoué

en: Network master clock
fr: Horloge réseau maître

en: Network name
fr: Nom du réseau

en: Network name to create
fr: Nom du réseau à créer

en: Network settings
fr: Paramètres réseau

en: Network streams (SAP)
fr: Flux réseau (SAP)

en: Network synchronisation
fr: Synchronisation réseau

en: Network synchronization
fr: Synchronisation réseau

en: Never
fr: Jamais

en: Never fix
fr: Ne jamais réparer

en: New ES ID
fr: Sélectionner le nouvel identifiant de flux élémentaire

en: New Wave
fr: New wave

en: New destination
fr: Nouvelle destination

en: New input playing
fr: Nouvelle entrée en lecture

en: New profile
fr: Nouveau profil

en: New winamp 5.2 shoutcast import
fr: Nouvel import shoutcast winamp 5.2

en: Next
fr: Suivant

en: Next / Forward
fr: Suivant / Avancer

en: Next Chapter/Title
fr: Chapitre/Titre suivant

en: Next chapter
fr: Chapitre suivant

en: Next frame
fr: Image suivante

en: Next media in the playlist
fr: Élément suivant dans la liste de lecture

en: Next media in the playlist, skip forward when held
fr: Média suivant dans la liste de lecture, avancer si maintenu

en: Next title
fr: Titre suivant

en: Next widget style
fr: Style de composants d’interface graphique suivant

en: No
fr: Non

en: No Address given
fr: Pas d’adresse indiquée

en: No Audio Input device found
fr: Aucun périphérique d’entrée audio trouvé

en: No Channel Name given
fr: Pas de nom de canal

en: No EPG Data Available
fr: Aucune donnée de guide TV disponible

en: No SDP URL given
fr: Pas d’URL SDP

en: No active subtitle
fr: Pas de sous-titres actifs

en: No addons found
fr: Aucune extension trouvée

en: No check was performed yet.
fr: Pas de contrôle effectué.

en: No decoding of Dolby Surround
fr: Pas de décodage Dolby Surround

en: No description for this codec
fr: Il n’y a pas de description pour ce codec

en: No disc menus
fr: Pas de menus

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
fr: Pas de structure de GOP fixée. Une image peut être intra ou inter et se référer aux images précédentes ou futures.

en: No input
fr: Pas d’entrée

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
fr: Aucune entrée trouvée. Le flux doit être en lecture ou en pause pour que les signets fonctionnent.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
fr: Pas de module correspondant. Utiliser « --list » ou « --list-verbose » pour avoir la liste des modules disponibles.

en: No pre-filtering
fr: Pas de préfiltre

en: No renderer
fr: Pas de rendu

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
fr: Pas d’instance de v4l2.
    Vérifier que le périphérique a été ouvert avec VLC et est en lecture.
    
    Les contrôles apparaîtront automatiquement ici.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
fr: Aucun certificat d’hôte valide n’a été trouvé dans le fichier de configuration d’AACS.

en: No valid processing key found in AACS config file.
fr: Aucune clé de traitement valide n’a été trouvée dans le fichier de configuration d’AACS.

en: No video devices found
fr: Aucun périphérique vidéo trouvé

en: No video or audio device selected.
fr: Aucun périphérique vidéo ou audio sélectionné.

en: No, Thanks
fr: Non merci

en: Noise
fr: Bruit

en: Noise Threshold
fr: Seuil de bruit

en: Noise reduction
fr: Résolution de bruit

en: Noise reduction level
fr: Niveau de résolution du bruit

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
fr: Seuil de bruit à utiliser en mode seul de bruit constant

en: Non-deterministic optimizations when threaded
fr: Optimisations non déterministes si fil d’exécutions multiples

en: None
fr: Aucun

en: Nordic (Latin-6)
fr: Nordique (Latin-6)

en: Normal Size
fr: Taille normale

en: Normal rate
fr: Vitesse normale

en: Normal/Loop/Repeat
fr: Normal/Boucle/Répétition

en: Normalize volume to:
fr: Normaliser le volume à :

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
fr: Normalement, l’empaqueteur se synchronise sur l’image complète suivante. Il est possible de lui ordonner de se synchroniser sur la première image interne trouvée.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
fr: Habituellement on utilise la date des fichiers MPEG pour calculer position et durée. Cependant ceci n’est parfois pas utilisable. Inhiber cette option pour calculer en utilisant le débit binaire.

en: Northern Sami
fr: Same du Nord

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Norwegian Bokmaal
fr: Norvégien/Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
fr: Norvégien/Nynorsk

en: Not Set
fr: non défini

en: Not Used
fr: non utilisé

en: Note that these are system-wide settings.
fr: Noter que ces paramètres sont valables pour l’ensemble du système.

en: Note:
fr: Note :

en: Nothing playing
fr: Aucune lecture en cours

en: Notify
fr: Notifications

en: Now Playing
fr: Lecture en cours

en: Now playing
fr: Lecture en cours

en: NullSoft demuxer
fr: Démultiplexeur NullSoft

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
fr: Nombre de paquets de 100 images avant que la méthode de contrôle de débit « avbr » n’atteigne le débit binaire et la précision demandés. Voir le paramètre de précision.

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
fr: Nombre d’images B codées entre deux images de référence.

en: Number of DWT iterations
fr: Nombre d’itérations DWT

en: Number of Tracks
fr: Nombre de pistes

en: Number of audio buffers
fr: Nombre de tampons audio

en: Number of audio channels
fr: Nombre de canaux audio

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
fr: Nombre de canaux audio dans les flux transcodés.

en: Number of blank pixels between bands.
fr: Nombre de pixels vides entre les bandes.

en: Number of channels
fr: Nombre de canaux

en: Number of channels information of the transcoded stream.
fr: Nombre de canaux du flux transcodé.

en: Number of clones
fr: Nombre de clones

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
fr: Nombre d’images B consécutives entre images I et P (de 1 à 16).

en: Number of days between two update checks
fr: Jours entre deux recherches de mise à jour

en: Number of first segment
fr: Numéro du premier segment

en: Number of frames (0 to 100)
fr: Nombre d’images « P »  (0 à 100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
fr: Nombre de trames à considérer pour l’adoucissement (0 à 30)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
fr: Nombre d’images codées pour une seule image-clé.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
fr: Nombre de tranches horizontales par image en mode de délai court

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
fr: Nombre de fenêtres dans lesquelles découper horizontalement la vidéo

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
fr: Nombre de colonnes d’images dans la mosaïque (utilisé uniquement si la méthode de positionnement est « fixed »).

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
fr: Nombre de lignes d’images dans la mosaïque (utilisé uniquement si la méthode de positionnement est « fixed »).

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
fr: Nombre de canaux audio en entrée pour l’acquisition DecLink. Doit être 2, 8 ou 16. 0 inhibe l’entrée audio.

en: Number of levels of downsampling
fr: Nombre de niveaux de sous-échantillonnage

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
fr: Nombre de niveaux de sous-échantillonnage en mode d’estimation de mouvement hiérarchique

en: Number of loops for the logo animation. -1 = continuous, 0 = disabled
fr: Nombre de boucles à effectuer pour l’animation du logo. -1 = continu, 0 = désactivé.

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
fr: Millisecondes entre les mises à jour de texte. Ceci est principalement utile pour les métadonnées ou les séquences de texte de formatage de temps.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
fr: Temps d’affichage du texte, en millisecondes. La valeur par défaut, 0, signifie qu’il ne disparait jamais.

en: Number of output channels
fr: Nombre de canaux de sortie

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
fr: Nombre de canaux audio en entrée pour la sortie DecLink. Doit être 2, 8 ou 16. 0 inhibe la sortie audio.

en: Number of parallel operations
fr: Nombre d’opérations en parallèle

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
fr: Nombre d’images entre en-têtes successifs de séquence, c.-à-d. la longueur du groupe d’images

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
fr: Nombre d’images dans le GOP actuel (Groupe d’images) ; si GopPicsize=0 alors la taille GOP n’est pas précisée. Si GopPicSize=1, seuls les cadres I- sont utilisés.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
fr: Nombre de pixels à rogner en bas de l’image.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
fr: Nombre de pixels à rogner à gauche de l’image.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
fr: Nombre de pixels à rogner à droite de l’image.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
fr: Nombre de pixels à rogner en haut de l’image.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
fr: Nombre de pixels à ajouter en bas de la vidéo.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
fr: Nombre de pixels à ajouter à gauche de la vidéo.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
fr: Nombre de pixels à ajouter à droite de la vidéo.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
fr: Nombre de pixels à ajouter en haut de la vidéo.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
fr: Nombre d’images précédentes à utiliser pour la prédiction. Ceci est très efficace pour les dessins animés, mais semble ne pas faire beaucoup de différences pour les scènes réelles. Certains décodeurs ne savent pas traiter des valeurs élevées. Les valeurs vont de 1 à 16.

en: Number of puzzle columns
fr: Nombre de colonnes du puzzle

en: Number of puzzle rows
fr: Nombre de lignes du puzzle

en: Number of reference frames
fr: Nombre d’images de référence

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
fr: Secondes entre chaque rafraîchissement des flux. Une valeur de 0 signifie que les flux ne sont jamais mis à jour.

en: Number of segments
fr: Nombre de segments

en: Number of segments to include in index
fr: Nombre de segements à inclure dans l’index

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
fr: Nombre de tranches dans chaque image vidéo ; chaque tranche contient une ou plusieurs lignes de macrobloc. Si ce nombre de tranches n’est pas défini, l’encodeur pourrait choisir n’importe quelle partition en tranche permise par le standard du codec.

en: Number of slices per frame
fr: Nombre d’images de référence par trame

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
fr: Numéro de l’écran à utiliser par défaut pour afficher les vidéos en plein écran. La correspondance des numéros d’écrans se trouve dans le menu de sélection du périphérique vidéo.

en: Number of threads
fr: Nombre de threads

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
fr: Nombre de threads utilisés pour le décodage, 0 pour automatique

en: Number of threads used for the transcoding.
fr: Nombre de threads utilisés pour le transcodage.

en: Number of time the same input will be repeated
fr: Nombre de fois où la même entrée sera répétée.

en: Number of time to blend
fr: Nombre de fois pour le fondu

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
fr: Nombre de tranches verticales par image en mode de délai court

en: Number of vertical windows in which to split the video.
fr: Nombre de fenêtres dans lesquelles découper verticalement la vidéo.

en: Number of video windows in which to clone the video.
fr: Nombre de fenêtres dans lesquelles cloner la vidéo

en: Nuv demuxer
fr: Démultiplexeur Nuv

en: O&utput
fr: S&ortie

en: OGG demuxer
fr: Démultiplexeur Ogg

en: OK
fr: Ok

en: OMX direct rendering
fr: Rendu direct OMX

en: OS X Notification Plugin
fr: Extension de notification pour macOS

en: OSS device node path.
fr: Chemin du nœud de périphérique OSS

en: OSS input
fr: Entrée OSS

en: Off
fr: Non

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
fr: Différence à ajouter aux identifiants des flux spécifiés dans bridge_out pour obtenir les identifiants des flux auxquels s’abonnera bridge_in.

en: Offsets in order
fr: Offsets dans l’ordre

en: Ogg Vorbis Quality
fr: Qualité Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
fr: Qualité Ogg Vorbis du flux transcodé.

en: Ogg/OGM muxer
fr: Multiplexeur Ogg/Ogm

en: OggSpots video decoder
fr: Décodeur vidéo OggSpots

en: OggSpots video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo OggSpots

en: Ok, Don't warn me again
fr: OK, ne plus m’avertir

en: Old movie
fr: Vieux film

en: Old movie effect video filter
fr: Filtre vidéo style vieux film

en: Oldies
fr: Anciennetés

en: On
fr: Oui

en: On Screen Display
fr: Affichage à l’écran (OSD)

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
fr: Une fois le flux créé, la fenêtre <i>Affichage des médias</i> affichera le flux.

en: One
fr: Une

en: Online Documentation...
fr: Documentation en ligne...

en: Online Forum...
fr: Forum en ligne…

en: Only installed
fr: Installés seulement

en: Only show current
fr: Seulement en cours

en: Only show modules related to current playback
fr: N’afficher que les modules relatifs à la lecture en cours

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
fr: Seuls les programmes utiles sont normalement démultiplexés du transpondeur. Cette option va désactiver le démultiplexage et recevoir tous les programmes.

en: Opacity
fr: Opacité

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
fr: Opacité du texte affiché (0 = transparent, 255 = opaque).

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
fr: Opacité du texte en superposition (0 = transparent, 255 = opaque).

en: Opacity of the logo
fr: Transparence du logo

en: Opaqueness
fr: Opacité

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open &Capture Device...
fr: Ouvrir un périphérique de &capture…

en: Open &Disc...
fr: Ouvrir un &disque…

en: Open &File...
fr: Ouvrir un &fichier…

en: Open &Folder...
fr: Ouvrir un &dossier…

en: Open &Location from clipboard
fr: Ouvrir un &emplacement depuis le presse-papier

en: Open &Network Stream...
fr: Ouvrir un fl&ux réseau…

en: Open &Network...
fr: Ouvrir un fl&ux réseau…

en: Open &Recent Media
fr: Médias &récents

en: Open Audio Effects window
fr: Ouvrir la fenêtre des effets audio

en: Open Capture Device...
fr: Ouvrir un périphérique de capture…

en: Open D&irectory...
fr: Ouvrir un ré&pertoire

en: Open Directory
fr: Ouvrir un répertoire

en: Open Disc...
fr: Ouvrir un disque…

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: Open File...
fr: Ouvrir un fichier…

en: Open Folder
fr: Ouvrir un dossier

en: Open Media
fr: Ouvrir un média

en: Open Network...
fr: Ouvrir un flux réseau…

en: Open RTP/UDP Stream
fr: Ouvrir un flux RTP/UDP

en: Open Recent
fr: Ouvrir un flux récent

en: Open Sound System audio output
fr: Sortie audio OSS

en: Open Source
fr: Ouvrir un flux

en: Open URL
fr: Ouvrir un URL

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
fr: Ouvrir le dossier VIDEO_TS / BDMV

en: Open VLM configuration...
fr: Ouvrir une configuration de VLM…

en: Open a dialog to select the media to play
fr: Ouvrir une fenêtre de dialogue pour choisir le média à jouer

en: Open a medium
fr: Ouvrir un média

en: Open a skin file
fr: Ouvre un fichier d’habillage

en: Open audio in exclusive mode.
fr: Ouvrir l’audio en mode exclusif.

en: Open media...
fr: Ouvrir un média…

en: Open network streams using the following protocols
fr: Ouvrir les flux réseaux en utilisant les protocoles suivants

en: Open playlist
fr: Ouvre la liste de lecture

en: Open playlist...
fr: Ouvre la liste de lecture…

en: Open skin...
fr: Ouvrir un habillage…

en: Open subtitle file
fr: Ouvrir un fichier de sous-titres

en: Open subtitles
fr: Ouvrir sous-titres

en: Open subtitles...
fr: Ouvrir des sous-titres…

en: Open the file with synchronous writing.
fr: Ouvrir le fichier avec écriture synchrone.

en: Open the indicated Teletext page. Default page is index 100.
fr: Ouvrir la page Télétexte indiquée. Par défaut index 100.

en: Open: %s
fr: Ouvrir : %s

en: OpenBSD sndio audio output
fr: Sortie audio OpenBSD sndio

en: OpenCV example
fr: Example OpenCV

en: OpenCV face detection example filter
fr: Filtre d’exemple de détection de visage OpenCV

en: OpenCV filter chroma
fr: Chrominance du filtre OpenCV

en: OpenCV internal filter name
fr: Nom du filtre interne OpenCV

en: OpenCV video filter wrapper
fr: Filtre vidéo encapsulant OpenCV

en: OpenGL ES 2 extension
fr: Extension OpenGL ES 2

en: OpenGL extension
fr: Extension OpenGL

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
fr: Sortie vidéo « OpenGL2 » pour les systèmes embarqués

en: OpenGL video output
fr: Sortie vidéo « OpenGL »

en: OpenGL video output for Windows
fr: Sortie vidéo « OpenGL » pour Windows

en: OpenMAX DL image processing
fr: Traitement d’images OpenMAX DL

en: OpenMAX IL video output
fr: Sortie vidéo « OpenMAX IL »

en: Opening
fr: Ouverture

en: Opera
fr: Opéra

en: Operating System Integration
fr: Intégration avec le système

en: Optical SDI
fr: SDI optique

en: Optical drive
fr: Périphérique disque optique

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
fr: Optimiser la capture en découpant l’écran en fragments d’une taille prédéfinie (16 semble être une valeur convenable, 0 signifie que ceci est désactivé).

en: Option Setup
fr: Options

en: Opus audio decoder
fr: Décodeur audio Opus

en: Opus audio encoder
fr: Encodeur audio Opus

en: Ordinate of the capture region in pixels.
fr: Abscisse de la région de capture en pixels.

en: Organize Presets...
fr: Organiser les configurations…

en: Organize Profiles...
fr: Organiser les profils…

en: Organize profiles...
fr: Organiser les profils…

en: Original Format
fr: Format original

en: Original ID
fr: ID original

en: Original Performer
fr: Interprète original

en: Original Size
fr: Taille originale

en: Original audio
fr: Audio original

en: Ossetian; Ossetic
fr: Ossète

en: Other
fr: Autre

en: Outline
fr: Contour

en: Outline Thickness
fr: Épaisseur du contour

en: Outline color
fr: Couleur du contour

en: Outline opacity
fr: Opacité du contour

en: Outline thickness
fr: Contour

en: Output
fr: Sortie

en: Output	file
fr: Fichier de sortie

en: Output	method
fr: Méthode de sortie

en: Output (canvas) image height
fr: Hauteur de l’image en sortie

en: Output (canvas) image width
fr: Largeur de l’image en sortie

en: Output FIFO
fr: Sortie FIFO

en: Output URL
fr: URL de sortie

en: Output access method
fr: Méthode de sortie

en: Output back-end
fr: Back-end de sortie

en: Output card
fr: Carte de sortie

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
fr: Chrominance de sortie désiré pour la capture sur 4 caractères, p. ex. « RV32 ».

en: Output destination
fr: Destination

en: Output device
fr: Périphérique de sortie

en: Output file
fr: Fichier de sortie

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Output height
fr: Hauteur de la vidéo

en: Output method to use for the stream.
fr: Méthode de sortie à utiliser pour la diffusion.

en: Output module to write to Blackmagic SDI card
fr: Module de sortie pour la carte SDI Blackmagic

en: Output module:
fr: Module de sortie :

en: Output modules
fr: Modules de sortie

en: Output muxer
fr: Multiplexeur de sortie

en: Output picture aspect ratio
fr: Le rapport de cadre de l’image en sortie

en: Output port
fr: Port de sortie

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA.
fr: Afficher les sous-titres télétexte en texte plutôt qu’en RGBA.

en: Output video height.
fr: Hauteur de la vidéo.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
fr: Sortie vidéo en noir et blanc. L’information de couleur présente dans la vidéo ne sera pas décodée, ce qui permet d’économiser du temps processeur.

en: Output video width.
fr: Largeur de la vidéo.

en: Output width
fr: Largeur de la vidéo

en: Output:
fr: Sortie :

en: Overall
fr: En tout

en: Overlap Length
fr: Durée de recouvrement

en: Overlap fix
fr: Réparer les recouvrements

en: Overlap of motion compensation blocks
fr: Recouvrement des blocs de compensation de mouvement

en: Overlay
fr: Incrustations

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
fr: L’overlay est la capacité d’accélération matérielle de la carte vidéo (capacité à afficher la vidéo directement). VLC tentera de l’utiliser par défaut.

en: Overlay subtitles on the video
fr: Incruster les sous-titres sur la vidéo

en: Overlay video output
fr: Sortie vidéo en overlay

en: Overlays/Subtitles
fr: Incrustation/Sous-titres

en: Override page
fr: Forcer la page

en: Override parameters
fr: Outrepasser les paramètres

en: Override the default track description.
fr: Surcharger la description par défaut de la piste.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
fr: Passer outre la page indiquée, à essayer quand vos sous-titres n’apparaissent pas (-1 = détecte automatiquement depuis TS, 0 = détecte depuis le télétexte, >0 = numéro de la page courante, en général 888 ou 889).

en: Override the name and version of the application as provided to the HTTP server, i.e. the HTTP "User-Agent". Name and version must be separated by a forward slash, e.g. "FooBar/1.2.3".
fr: Surcharge le nom et la version de l’application tels que fournis au serveur HTTP, c.-à-d. le « User-Agent » HTTP. Le nom et la version doivent être séparés par un slash, ex. : « Bidule/1.2.3 ».

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
fr: Remplacer le nombre d’images par seconde. Ne fonctionne qu’avec les sous-titres MicroDVD et SubRIP (SRT).

en: Overrides low latency parameters
fr: Remplace les paramètres de faible latence

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Overwrite existing file
fr: Écraser le fichier existant

en: P&layback
fr: &Lecture

en: PAL N Argentina
fr: PAL N Argentine

en: PCR interval (ms)
fr: Intervalle PCR (ms)

en: PES maximum size
fr: Taille PES maximale

en: PLS playlist import
fr: Import de liste de lecture PLS

en: PMT PID
fr: PID de la PMT

en: PMT Program numbers
fr: Numéro du programme PMT

en: PNG video decoder
fr: Décodeur vidéo PNG

en: PNG video encoder
fr: Encodeur vidéo PNG

en: PS muxer
fr: Multiplexeur PS

en: PSNR computation
fr: Calcul du rapport signal/bruit de crête

en: PVA demuxer
fr: Démultiplexeur PVA

en: Pace
fr: Rythme

en: Packet Size
fr: Taille du paquet

en: Packet size in bytes to decrypt
fr: Taille de paquet à déchiffrer, en octets

en: Packet size in bytes to encrypt
fr: Taille en octets du paquet à chiffrer

en: Packetizers
fr: Empaqueteurs

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
fr: Les empaqueteurs permettent de « prétraiter » un flux élémentaire avant son multiplexage. Ce réglage permet de toujours forcer un empaqueteur. Ce n’est probablement pas souhaitable.
    Il est également possible de régler les paramètres par défaut de chaque empaqueteur.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
fr: Les paquets peuvent être envoyés un par un au moment adéquat ou par groupes. Ceci permet de préciser le nombre de paquets qui seront envoyés en même temps. Cela réduit la charge de planification sur les systèmes surchargés.

en: Pad video
fr: Bordure vidéo

en: Padd
fr: Ajouter

en: Page Down
fr: Page suivante

en: Page Up
fr: Page précédente

en: Pali
fr: Pāli

en: Panjabi
fr: Penjâbî

en: Panoramix: wall with overlap video filter
fr: Panoramix : mur avec des filtres vidéos

en: Paragraph base direction for the Unicode bi-directional algorithm.
fr: Direction de base d’un paragraphe pour l’algorithme bidirectionnel Unicode.

en: Parametric Equalizer
fr: Égaliseur paramétrique

en: Partitions to consider
fr: Partitions à considérer

en: Partitions to consider in analyse mode:
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
fr: Partitions à utiliser en mode d’analyse : 
     - aucune : 
     - rapide : i4x4
     - normal : i4x4, p8x8, (i8x8) 
     - lent  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - tout : i4x4, p8x8, (i8x8), b8x8, p4x4
    (p4x4 requiert p8x8. i8x8 requiert 8x8dct).

en: Party
fr: Fête

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
fr: Utiliser « alsa:// » pour ouvrir la source de capture ALSA par défaut, ou « alsa://SOURCE » pour ouvrir la source spécifique nommée SOURCE.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
fr: Utiliser « pulse:// » pour ouvrir la source PulseAudio par défaut, ou « pulse://SOURCE » pour ouvrir la source spécifique nommée SOURCE.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password for stream encryption
fr: Mot de passe de chiffrement du flux

en: Password that will be requested to access the stream.
fr: Mot de passe qui sera demandé pour accéder au flux.

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
fr: Mot de passe utilisé pour la connexion, s’il n’y a pas de nom d’utilisateur ou de mot de passe dans l’URL.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
fr: Mot de passe à utiliser pour la connexion au serveur SOCKS.

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Paste
fr: Coller

en: Path
fr: Chemin d’accès

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
fr: Le chemin spécifié ne semble pas être un Blu-ray

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
fr: Chemin du fichier du framebuffer mappé en mémoire

en: Path to HLSL file
fr: Chemin du fichier HLSL

en: Path to Key Delivery Message XML file
fr: Chemin du fichier XML « Key Delivery Message »

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
fr: Chemin vers un fichier HLSL contenant un seul pixel shader.

en: Path to the index file to create
fr: Chemin du fichier d’index à créer

en: Path to the projectM preset directory
fr: Chemin du dossier de configuration pour « projectM »

en: Path to the skin to use.
fr: Chemin du fichier d’habillage à utiliser.

en: Path/URL Action
fr: Action chemin/URL

en: Pause and resume iTunes / Spotify
fr: Mettre en pause et reprendre iTunes / Spotify

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
fr: Met en pause chaque élément de la liste de lecture sur la première image.

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
fr: Met en pause chaque élément de liste de lecture sur la dernière image.

en: Pause iTunes / Spotify
fr: Mettre en pause iTunes / Spotify

en: Pause on audio communication
fr: Pause pendant la communication audio

en: Pause on the last frame of a video
fr: Pause sur la dernière image d’une vidéo

en: Pause only
fr: Pause seulement

en: Pause playback when minimized
fr: Mettre en pause la lecture si minimisé

en: Pause the playback
fr: Mettre la lecture en pause

en: Pause the video playback when minimized
fr: Mettre la vidéo en pause lors de l’iconification

en: Paused
fr: En Pause

en: Peak extra width
fr: Largeur additionnelle des pics

en: Peak height
fr: Hauteur du pic

en: Peak protection
fr: Protection contre les pics

en: Percentage of stride to overlap
fr: Pourcentage de recouvrement par pas de temps

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
fr: Utiliser le formatage ISO de la date et l’heure dans le chemin du fichier

en: Performance (prioritize faster ciphers)
fr: Performance (priorité à des chiffrements rapides)

en: Performance options
fr: Options de performance

en: Performance warning
fr: Alerte de performance

en: Performers
fr: Interprètes

en: Persian
fr: Persan

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
fr: Décodeur de sous-titres Philips OGT (sous-titres SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
fr: Empaqueteur de sous-titres Philips OGT (sous-titres SVCD)

en: Phonogram Rights
fr: Droits phonographiques

en: Phosphor
fr: Phosphore

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
fr: Mode de chrominance phosphore pour entrée 4:2:0

en: Phosphor old field dimmer strength
fr: Puissance d’affaiblissement

en: Physical channel
fr: Canal physique

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
fr: Choisir un format de chrominance va forcer une conversion de la vidéo vers ce format

en: Picture
fr: Image

en: Picture aspect-ratio n:m
fr: Format d’image n:m

en: Picture brightness or black level.
fr: Luminosité ou niveau de noir de l’image.

en: Picture coding mode
fr: Réglage de mode d’image

en: Picture contrast or luma gain.
fr: Contraste ou gain de luminance de l’image.

en: Picture gain.
fr: Gain de l’image

en: Picture pool size
fr: Taille du pool d’images

en: Picture rotation angle (in degrees).
fr: Angle en degrés (0 à 359)

en: Picture saturation or chroma gain.
fr: Saturation ou gain de chrominance de l’image.

en: Picture to display on input signal loss
fr: Image à afficher en cas de perte du signal

en: PictureFlow
fr: Affichage « PictureFlow »

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
fr: Les images provenant des sorties vidéo seront différées en conséquence (en millisecondes). Pour utiliser des valeurs élevées, augmenter le chache de fichier et les autres caches.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
fr: Les images provenant des sorties vidéo seront différées en conséquence (en millisecondes, >= 100 ms). Pour utiliser des valeurs élevées, augmenter le cache de fichier et les autres caches.

en: Piece edge shape size
fr: Taille de la forme de la pièce

en: Pilot
fr: Pilote

en: Pitch
fr: Tangage

en: Pitch Shift
fr: Changement tonalité

en: Pitch Shifter
fr: Changement de ton

en: Pitch shift in semitones.
fr: Changement tonalité en demi-tons

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
fr: Profondeur du framebuffer en pixels, ou zéro pour un fichier XWD

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
fr: Hauteur en pixels de la région à capture, ou 0 pour toute la hauteur

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
fr: Hauteur du framebuffer en pixels (ignoré pour un fichier XWD)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
fr: Largeur en pixels de la région à capture, ou 0 pour toute la largeur

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
fr: Largeur du framebuffer en pixels (ignoré pour un fichier XWD)

en: Pixels to crop from bottom
fr: Rognage en bas

en: Pixels to crop from left
fr: Rognage à gauche

en: Pixels to crop from right
fr: Rognage à droite

en: Pixels to crop from top
fr: Rognage en haut

en: Pixels to padd to bottom
fr: Ajout en bas

en: Pixels to padd to left
fr: Ajout à gauche

en: Pixels to padd to right
fr: Ajout à droite

en: Pixels to padd to top
fr: Ajout en haut

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
fr: Position dans la vidéo où afficher le titre (par défaut en bas au centre).

en: Placeholder delay
fr: Délai  de substitution

en: Play
fr: Lire

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
fr: Lecture
    Si la liste de lecture est vide, ouvrir un média

en: Play List
fr: Liste de lecture

en: Play Selected
fr: Lecture

en: Play and exit
fr: Lire puis quitter

en: Play and pause
fr: Lire puis mettre en pause

en: Play and stop
fr: Lire puis arrêter

en: Play another media synchronously
fr: Jouer en synchronisation avec autre média (fichier audio supplémentaire, …)

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
fr: Jouer en synchronisation avec autre média (fichier audio supplémentaire, …)

en: Play as is
fr: Lire tel quel

en: Play chapters in the order specified in the segment.
fr: Jouer les chapitres ordonnés selon le segment.

en: Play files randomly forever
fr: Aléatoire

en: Play locally the stream while streaming it.
fr: Afficher le flux pendant la diffusion.

en: Play only
fr: Lecture seulement

en: Play playlist bookmark 1
fr: Lire le favori n° 1

en: Play playlist bookmark 10
fr: Lire le favori n° 10

en: Play playlist bookmark 2
fr: Lire le favori n° 2

en: Play playlist bookmark 3
fr: Lire le favori n° 3

en: Play playlist bookmark 4
fr: Lire le favori n° 4

en: Play playlist bookmark 5
fr: Lire le favori n° 5

en: Play playlist bookmark 6
fr: Lire le favori n° 6

en: Play playlist bookmark 7
fr: Lire le favori n° 7

en: Play playlist bookmark 8
fr: Lire le favori n° 8

en: Play playlist bookmark 9
fr: Lire le favori n° 9

en: Play&list
fr: Liste de &lecture

en: Play/Pause
fr: Lecture/Pause

en: Play/Pause the current media
fr: Jouer/Pause pour le média courant

en: Playback
fr: Lecture

en: Playback Buttons
fr: Boutons de lecture

en: Playback Rate
fr: Vitesse de lecture

en: Playback Speed
fr: Vitesse de lecture

en: Playback behaviour
fr: Conportement de la lecture

en: Playback control
fr: Contrôle de lecture

en: Playback failure
fr: Échec de la lecture

en: Playback of "%@" will continue at %@
fr: La lecture de « %@ » peut reprendre à %@

en: Playback position
fr: Position de lecture

en: Playback speed
fr: Vitesse de lecture

en: Playback time
fr: Durée de lecture

en: Played
fr: Lu

en: Played buffers
fr: Tampons joués

en: Player...
fr: Lecteur…

en: Playing some media.
fr: Lecture d’un média.

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Playlist Files
fr: Fichiers de liste de lecture

en: Playlist Files |
fr: Fichiers de liste de lecture |

en: Playlist Table Columns
fr: Colonnes de la liste de lecture

en: Playlist View Mode
fr: Affichage liste de lecture

en: Playlist and Instances
fr: Liste de lecture

en: Playlist bookmark 1
fr: Favori n° 1

en: Playlist bookmark 10
fr: Favori n° 10

en: Playlist bookmark 2
fr: Favori n° 2

en: Playlist bookmark 3
fr: Favori n° 3

en: Playlist bookmark 4
fr: Favori n° 4

en: Playlist bookmark 5
fr: Favori n° 5

en: Playlist bookmark 6
fr: Favori n° 6

en: Playlist bookmark 7
fr: Favori n° 7

en: Playlist bookmark 8
fr: Favori n° 8

en: Playlist bookmark 9
fr: Favori n° 9

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
fr[0]: La liste de lecture n’a que %u élément
fr[1]: La liste de lecture n’a que %u éléments
fr[2]: La liste de lecture n’a que %u éléments

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
fr: La liste de lecture est vide.
    Déposer un fichier ici ou sélectionner une source depuis la gauche.

en: Playlist parsers
fr: Analyseurs de listes de lecture

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
fr: L’analyseur de liste de lecteur ajoute de nouvelles fonctionnalités pour lire les flux internet ou extraire des métadonnées.

en: Playlist...
fr: Liste de lecture…

en: Please enter a network URL:
fr: Entrer une URL réseau :

en: Please enter a unique name for the new profile.
fr: Entrer un nom unique pour le nouveau profil.

en: Please enter a valid login and password for the ftp connexion to %s
fr: Merci de saisir un identifiant et un mot de passe valides pour la connexion FTP à « %s ».

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
fr: Merci de saisir un identifiant et un mot de passe valides pour la connexion SFTP à « %s ».

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
fr: Merci de saisir un identifiant et un mot de passe valides pour le domaine « %s ».

en: Please enter a valid login name and a password.
fr: Merci de saisir un identifiant et un mot de passe valides.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
fr: Saisir l’URL ou le chemin du média à lire

en: Please enter the new profile name.
fr: Entrer le nom du nouveau profil.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
fr: Veuillez ouvrir  « Préférences système -> Sécurité et confidentialité » et autoriser VLC à accéder à votre caméra.

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your microphone.
fr: Veuillez ouvrir « Préférences système -> Sécurité et confidentialité » et autoriser VLC à accéder à votre microphone.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
fr: Merci de définir un nom d’utilisateur ou désactiver le module audioscrobbler, et redémarrer VLC.
    Visiter http://www.last.fm/join/ pour créer un compte.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
fr: Merci de patienter pendant la reconstruction du cache des polices.
    Cela ne devrait durer que quelques minutes.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
fr: Merci d’attendre pendant la mise à jour du cache pour les polices de caractères.
    Ceci devrait prendre moins d’une minute.

en: Plu&gins and extensions
fr: Extensions et &greffons

en: Plugins
fr: Modules

en: Plugins and extensions
fr: Modules et extensions

en: Podcast Author
fr: Auteur podcast

en: Podcast Category
fr: Catégorie podcast

en: Podcast Copyright
fr: Notice Droit d’auteur podcast

en: Podcast Duration
fr: Durée podcast

en: Podcast Info
fr: Informations Podcast

en: Podcast Keywords
fr: Mots-clés podcast

en: Podcast Link
fr: Lien podcast

en: Podcast Publication Date
fr: Date de publication du podcast

en: Podcast Size
fr: Taille du Podcast

en: Podcast Subcategory
fr: Catégorie podcast

en: Podcast Subtitle
fr: Sous-titres de podcast

en: Podcast Summary
fr: Résumé Podcast

en: Podcast Type
fr: Type de podcast

en: Podcast URLs list
fr: Liste d’URL de podcasts

en: Podcast parser
fr: Parseur Podcast

en: Polarization (Voltage)
fr: Polarisation (Tension)

en: Polish
fr: Polonais

en: Polsk Punk
fr: Punk polonais

en: Polyphony
fr: Polyphonie

en: Pop/Funk
fr: Pop/funk

en: Port to use for the RTP source of the session
fr: Port à utiliser pour la source RTP de la session

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
fr: Port à utiliser pour la tunnelisation du RTSP/RTP par HTTP.

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Position control
fr: Contrôle de la position

en: Position control reversed
fr: Contrôle de la position inversé

en: Position of video title
fr: Position du titre de la vidéo

en: Positioning method
fr: Méthode de positionement

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
fr: Méthode de positionnement. auto : choix automatique du meilleur nombre de lignes et de colonnes. fixed : utiliser les valeurs définies par l’utilisateur. offsets : utiliser les décalages définis par l’utilisateur pour chaque image.

en: Post processing
fr: Post-traitement

en: Post processing quality
fr: Qualité de post-traitement

en: Post-Processing Quality
fr: Qualité de post-traitement

en: Posterize
fr: Postériser

en: Posterize level
fr: Niveau de postérisation

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
fr: Niveau de postérisation (le nombre de couleurs est le cube de cette valeur)

en: Posterize video by lowering the number of colors
fr: Postériser la vidéo en diminuant le nombre de couleurs

en: Posterize video filter
fr: Filtre vidéo de postérisation

en: Postproc
fr: Post-traitement

en: Potentially, macOS blocks access to your disc. Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your external media in "Files and Folders" section.
fr: Potentiellement, macOS bloque l’accès à votre disque. Veuillez ouvrir « Préférences système » -> « Sécurité et confidentialité » et autoriser VLC à accéder à vos médias externes dans la section « Fichiers et dossiers ».

en: Power line frequency
fr: Fréquence de la ligne de tension

en: Power line frequency anti-flicker filter.
fr: Filtre anti-flicker de la fréquence de la ligne de tension.

en: Pre&vious
fr: Précéd&ent

en: Pre-motion estimation
fr: Prédiction préalable de mouvement

en: Preamp
fr: Préamp

en: Preamp:
fr: Préamp :

en: Predictive
fr: Prédictive

en: Prefer native stream recording
fr: Préférer l’enregistrement natif des flux

en: Prefer visual artifacts instead of missing frames
fr: Préférer les altérations visuelles aux images manquantes

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferences file could not be saved
fr: Impossible d’enregistrer le fichier des préférences

en: Preferences...
fr: Préférences…

en: Preferred Audio language
fr: Langue audio préférée

en: Preferred Closed Captions decoder
fr: Décodeur de sous-titrage pour malentendants préféré

en: Preferred audio language:
fr: Langue audio préférée :

en: Preferred bandwidth for non adaptive streams
fr: Bande passante préférée pour les flux non adaptatifs

en: Preferred decoders list
fr: Liste de décodeurs préférés

en: Preferred encoders list
fr: Liste d’encodeurs préférés

en: Preferred keystore list
fr: Liste des trousseaux de clés préférés

en: Preferred packetizer list
fr: Liste des empaqueteurs préférés

en: Preferred subtitle language
fr: Langue préférée des sous-titres

en: Preferred video resolution
fr: Résolution vidéo préférée

en: Prefetch background read size (bytes)
fr: Taille de lecture du préchargement (octets)

en: Prefetch buffer size (KiB)
fr: Taille du tampon de préchargement (Kio)

en: Prefetch forward seek threshold (bytes)
fr: Seuil de préchargement en recherche avant (octets)

en: Prefilter
fr: Préfiltre

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Prefix of the destination file automatically generated
fr: Préfixe du fichier destination automatiquement généré

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
fr: Préfixe du nom de fichier. Le fichier résultant aura un nom de la forme « préfixeNOMBRE.format ».

en: Prefix to show on output line
fr: Préfixe à afficher sur la ligne de sortie

en: Preload MKV files in the same directory
fr: Précharger les fichiers MKV qui sont dans le même dossier

en: Preload clusters
fr: Précharger les clusters

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
fr: Précharge les fichiers Matroska de la même famille dans le même dossier pour trouver les segments liés. Ne pas utiliser avec des fichiers corrompus.

en: Preparsing timeout
fr: Délai d’expiration préparation

en: Presentation Level
fr: Niveau de présentation

en: Preset
fr: Présélection

en: Preset to use for the equalizer.
fr: Préréglage à utiliser pour l’égaliseur.

en: Press new keys for
    "%@"
fr: Appuyer sur la nouvelle combinaison pour
    « %@ »

en: Press pause to continue.
fr: Appuyer sur pause pour reprendre.

en: Press the new key or combination for
fr: Appuyer sur la nouvelle touche ou combinaison pour

en: Prev
fr: Préc.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous / Backward
fr: Précédent / Reculer

en: Previous Chapter/Title
fr: Chapitre/Titre précédent

en: Previous chapter
fr: Chapitre précédent

en: Previous media in the playlist
fr: Élément précédent dans la liste de lecture

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
fr: Média précédent dans la liste de lecture, reculer si maintenu

en: Previous title
fr: Titre précédent

en: Primary B
fr: B primaire

en: Primary G
fr: V primaire

en: Primary R
fr: R primaire

en: Primary language
fr: Langue audio

en: Print
fr: Imprimer

en: Print stats for each frame.
fr: Afficher des statistiques pour chaque image.

en: Privacy / Network Interaction
fr: Vie privée / Interaction réseau

en: Privacy and Network Access Policy
fr: Vie privée / Réseau

en: Private key for authentication by certificate
fr: Clé privée pour l’authentification par certificat

en: Probe DVB card for capabilities
fr: Sonder les capacités de la carte DVB

en: Problem accessing a system resource
fr: Problème d’accès à une ressource du système

en: Process identity in system log.
fr: Traiter l’identité dans le journal système.

en: Producer
fr: Producteur

en: Product
fr: Produit

en: Profile
fr: Profil

en: Profile &Name
fr: &Nom du profil

en: Profile Name
fr: Nom du profil

en: Profile edition
fr: Modifier le profil

en: Program
fr: Programme

en: Program Guide
fr: Guide des programmes

en: Program Service ID: %s
fr: SID de programme : %s

en: Programs
fr: Programmes

en: Progressive Rock
fr: Rock progressif

en: Protect against sound clipping
fr: Protection contre les coupures du son.

en: Protocol
fr: Protocole

en: Provide the referral URL, i.e. HTTP "Referer" (sic).
fr: Donne l’URL de référence, c.-à-d. le « Referrer » HTTP.

en: Providers Source Content
fr: Contenu de la source du producteur

en: Pseudo raw video decoder
fr: Pseudo-décodeur vidéo brute

en: Pseudo raw video packetizer
fr: Pseudo-empaqueteur vidéo brute

en: Psychedelic
fr: Psychédélique

en: Psychedelic Rock
fr: Rock psychédélique

en: Psychedelic video filter
fr: Filtre vidéo effet psychédélique

en: Psycho-acoustic model
fr: Modèle psycho-acoustique

en: Publisher
fr: Éditeur

en: PulseAudio input
fr: Entrée PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
fr: Sortie audio Pulseaudio

en: Punk Rock
fr: Punk rock

en: Pure-interlaced mode.
fr: Mode entrelacé pur

en: Purple
fr: Violet

en: Pushto
fr: Pachto

en: Puzzle game
fr: Puzzle

en: Puzzle interactive game video filter
fr: Jeu interactif puzzle

en: QP curve compression
fr: Compression dynamique de QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
fr: Compression de la courbe de QP. (0,0 = CBR, 1,0 = QCP)

en: QP difference between chroma and luma
fr: Différence de QP entre chrominance et luminance

en: QP difference between chroma and luma.
fr: Différence de QP entre chrominance et luminance.

en: QP factor between I and P
fr: Facteur de QP entre I et P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
fr: Facteur de QP entre I et P. Valeurs de 1,0 à 2,0.

en: QP factor between P and B
fr: Facteur de QP entre P et B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
fr: Facteur de QP entre P et B. Valeurs de 1,0 à 2,0.

en: Qt interface
fr: Interface Qt

en: Quality factor to use in constant quality mode
fr: Facteur de qualité à utiliser en mode qualité constante

en: Quality level
fr: Niveau de qualité

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
fr: Qualité de l’encodage (cela peut élargir ou rétrécir la taille de l’image en sortie).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
fr: Niveau de qualité pour l’encodage des vecteurs de déplacement (ceci peut considérablement ralentir l’encodage).

en: Quality mode
fr: Mode qualité

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
fr: Qualité de post-traitement. Intervalle de 0 à 6
    Les niveaux élevés demandent considérablement plus de puissance CPU, mais donnent de meilleures images.
    Avec les filtres par défaut, les valeurs utilisent les filtres suivants :
    1 : hb, 2-4 : hb+vb, 5-6 : hb+vb+dr

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant vbr quality, 5 is the best).
fr: Qualité de l’encodage VBR (0=cbr, 1-5 qualité constante vbr, 5 est le meilleur).

en: Quality setting which will determine max encoding time
     - 0: Good quality
     - 1: Realtime
     - 2: Best quality
fr: Paramètre de qualité qui détermine la durée maximum d’encodage
    - 0 : Bonne qualité
    - 1 : Temps réel
    - 2 : Meilleure qualité

en: Quality-based VBR
fr: VBR par qualité

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
fr: Facteur de quantisation des images I, par rapport aux images P (par exemple 1,0 => même quantisation pour les images I et P).

en: Quantization parameter
fr: Paramètre de quantisation

en: Quantization parameter for B-frames
fr: Paramètre de quantification pour les images-B

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fr: Paramètre de quantification pour les images-B. Ce paramètre remplace tout paramètre qp global. Utilisé seulement si la rc_method est « qp ».

en: Quantization parameter for I-frames
fr: Paramètre de quantification pour les images-I

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fr: Paramètre de quantification pour les images-I. Ce paramètre remplace tout paramètre qp global. Utilisé seulement si la rc_method est « qp ».

en: Quantization parameter for P-frames
fr: Paramètre de quantification pour les images-P

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
fr: Paramètre de quantification pour les images-P. Ce paramètre remplace tout paramètre qp global. Utilisé seulement si la rc_method est « qp ».

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpb. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
fr: Paramètre de quantification pour les images-I. Ce paramètre remplace tout paramètre qp global. Utilisé seulement si rc_method est « qp ».

en: Queue Selected
fr: Mise en file

en: QuickTime Media Link importer
fr: Importateur de liens de médias Quicktime

en: Quiet mode
fr: Mode « calme »

en: Quiet synchro
fr: Synchronisation silencieuse

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit VLC
fr: Quitter VLC

en: Quit after Playback
fr: Quitter après la lecture

en: Quit at the end of playlist
fr: Quitter à la fin de la liste de lecture

en: R&B
fr: RnB

en: RAM playlist import
fr: Import de liste de lecture RAM

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
fr: Mode de décision pour les images B basé sur RD. Ceci nécessite subme 6 (ou plus).

en: RDP Remote Desktop
fr: Bureau à distance RDP

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
fr: Chrominance RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RGB component to extract
fr: Composant RVB à extraire

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
fr: Composant RGB à extraire : 0 pour rouge, 1 pour vert et 2 pour bleu.

en: RIST data output caching size (ms)
fr: Taille du cache de sortie des données RIST (ms)

en: RIST demux/decode maximum jitter (default is 5ms)
fr: Gigue maximale du démux/décodeur RIST (5ms par défaut)

en: RIST input
fr: Entrée de RIST

en: RIST latency (ms)
fr: Latence RIST (ms)

en: RIST maximum packet size (bytes)
fr: Taille maximale des paquets RIST (octets)

en: RIST maximum retry count
fr: Nombre maximal de tentatives RIST

en: RIST nack retry interval (ms)
fr: Intervalle de réessai RIST (ms)

en: RIST nack type, 0 = range, 1 = bitmask. Default is range
fr: RIST nack type, 0 = intervalle, 1 = bitmask. La valeur par défaut est intervalle

en: RIST reorder buffer (ms)
fr: Délai de réorganisation du tampon RIST (ms)

en: RIST retry-buffer queue size (ms)
fr: Taille de la file d’attente du tampon de réessai RIST (ms)

en: RIST stream output
fr: Flux de sortie RIST

en: RIST target packet size (bytes)
fr: Taille du paquet cible RIST (octets)

en: RMS/peak
fr: RMS/pic

en: RSS and Atom feed display
fr: Incrustation de fils RSS et ATOM

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
fr: URL des fils RSS/Atom, séparées par des « | » (tubes).

en: RTCP (local) port
fr: Port RTCP (local)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
fr: Les paquets RTCP seront reçus sur ce port de protocole de transport. Si zéro, alors utilisation de  RTP/RCTP multiplexé.

en: RTP over RTSP (TCP)
fr: Utilise le RTP sur RTSP (TCP)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
fr: Les paquets RTP seront authentifiés et déchiffrés avec cette clé maître secrète partagée « Secure RTP ». Ceci doit être une chaine en hexadécimal de 32 caractères.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
fr: Les paquets RTP dont le retard par rapport au dernier paquet reçu excède cette valeur seront ignorés.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
fr: Les paquets RTP seront ignorés s’ils sont trop en avance (c.-à-d. dans le futur) de ce nombre de paquets par rapport au dernier paquet reçu.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
fr: Les paquets RTP seront authentifiés et déchiffrés avec cette clé maître secrète partagée « Secure RTP ». Ceci doit être une chaine en hexadécimal de 32 caractères.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
fr: Format de charge RTP pour les charges dynamiques

en: RTP source timeout (sec)
fr: Temps d’expiration RTP (en secondes)

en: RTP stream output
fr: Sortie flux RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
fr: Multiplexage RTP/RCTP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
fr: Démultiplexeur RTP/RTSP/SDP (utilisant Live555)

en: RTSP Announcement
fr: Annonce RTSP

en: RTSP VoD
fr: VoD RTSP

en: RTSP VoD server
fr: Serveur VoD RTSP

en: RTSP authentication
fr: Authentification RTSP

en: RTSP connection failed
fr: La connexion RTSP a échoué

en: RTSP frame buffer size
fr: Taille du tampon RTSP

en: RTSP server address
fr: Adresse du serveur RTSP

en: RTSP server port
fr: Port du serveur RTSP

en: RTSP session timeout (s)
fr: Délai d’expiration RTP (en secondes)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
fr: Les sessions RTSP seront fermées après qu’aucune requête RTSP n’ai été reçu depuis cette durée. Mettre une valeur négative ou égale à zéro désactive le délai d’expiration. La valeur par défaut est de 60 secondes.

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
fr: Taille de tampon d’image de départ RTSP de la piste vidéo, peut être augmenté en cas d’images corrompues par un tampon trop petit.

en: RTSP/RTP access and demux
fr: Access/Démultiplexeur RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
fr: Filtre de conversion RV32

en: Radio device
fr: Périphérique radio

en: Radio tuner device node.
fr: Nom du périphérique radio

en: Radius
fr: Rayon

en: Radius in pixels
fr: Rayon en pixels

en: Raeto-Romance
fr: Romanche

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
fr: Augmenter la quantisation pour les macroblocs en marge de l’image (par défaut : 0,0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
fr: Augmenter la quantization pour les macroblocs présentant un mouvement important (par défaut : 0,0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
fr: Augmenter la quantisation pour les macroblocs très brillants (par défaut : 0,0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
fr: Augmenter la quantisation pour les macroblocs très sombres (par défaut : 0,0).

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Off
fr: Aléatoire désactivé

en: Random On
fr: Aléatoire Oui

en: Random: %s
fr: Aléatoire : %s

en: Range
fr: Gamme

en: Rate Control Method
fr: Méthode de contrôle du débit

en: Rate control buffer aggressiveness
fr: Efficacité du contrôle de débit

en: Rate control buffer aggressiveness.
fr: Efficacité du contrôle de débit.

en: Rate control buffer size
fr: Taille du tampon de contrôle du débit

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
fr: Taille de mémoire tampon du contrôle de débit (en ko). Un valeur importante permettra un meilleur contrôle, au prix d’un retard de diffusion.

en: Rate control method
fr: Méthode de contrôle du débit

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
fr: Vitesse du changement de profondeur de balayage en décalage de millisecondes par seconde de lecteur

en: Rating
fr: Note

en: Ratio of B frames
fr: Ratio d’images B

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
fr: Quota d’images enregistrées. 3 signifie qu’un tiers des images seront enregistrées.

en: Ratio of key frames
fr: Ratio d’images clés

en: Raw audio demuxer
fr: Démultiplexeur audio Raw

en: Raw audio encoder
fr: Encodeur de flux audio bruts

en: Raw video demuxer
fr: Démultiplexeur vidéo Raw

en: Raw video encoder for RTP
fr: Encodeur vidéo brut pour RTP

en: Raw/Log Audio decoder
fr: Décodeur de flux audio bruts

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
fr: Charger un fichier de configuration dès que VLM démarre.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
fr: Lit et ignore les éléments EBML inconnus (non satisfaisant pour fichiers endommagés)

en: Read at media
fr: Lu à la source

en: Read meta data using lua scripts
fr: Lit des métadonnées en utilisant des scripts lua

en: Read size
fr: Taille lue

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
fr: Lire le flux audio au rythme VLC plutôt que celui de  « Jack ».

en: Real demuxer
fr: Démultiplexeur Real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
fr: Entrée RTP (Real Time Protocol)

en: Real-time
fr: Temps-réel

en: Rear center
fr: Arrière central

en: Rear left
fr: Arrière gauche

en: Rear right
fr: Arrière droit

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
fr: Recalculer la durée des sous-titres conformément
    à leur contenu et à cette valeur.
    Mettre à 0 pour inhiber.

en: Receive buffer
fr: Tampon de réception

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
fr: Sortie vidéo recommandée pour Windows 8 et versions ultérieures.

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
fr: Sortie vidéo recommandée pour Windows Vista et versions suivantes

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
fr: Sortie vidéo recommandée pour Windows XP. Incompatible avec l’interface Aero de Vista

en: Record
fr: Enregistrer

en: Record Company
fr: Maison de disque

en: Record access filter start/stop.
fr: Démarrer/arrêter le filtre d’enregistrement

en: Record an audio rendering endpoint.
fr: Enregistre un point de rendu audio.

en: Record directory
fr: Dossier d’enregistrement

en: Record directory or filename
fr: Dossier des captures

en: Record stream output
fr: Enregistrer le flux de sortie

en: Recording
fr: Enregistrement

en: Recording done
fr: Enregistrement effectué

en: Recording ratio
fr: Ratio d’enregistrement

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
fr: Recréer un index pour le fichier AVI. À n’utiliser si votre fichier AVI est endommagé ou incomplet, ou qu’il est impossible de se déplacer dans le fichier.

en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: Red
fr: Rouge

en: Red balance
fr: Balance des rouges

en: Red chroma balance.
fr: Balance des rouges.

en: Reduce fluctuations in QP
fr: Réduire les fluctuations de QP

en: Referrer
fr: URL de référence

en: Refresh List
fr: Actualiser la liste

en: Refresh log
fr: Rafraîchir le journal

en: Refresh period in ms
fr: Période de rafraichissement en ms

en: Refresh the log output
fr: Rafraîchir la sortie du journal

en: Refresh time
fr: Délai de rafraîchissement

en: Region code
fr: Code régional

en: Region left column
fr: Colonne gauche de la région

en: Region top row
fr: Ligne haute de la région

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
fr: Hélas, ces touches ne peuvent pas être utilisées comme raccourci.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player.
fr: Expression régulière utilisée pour filtrer les éléments récemment lus dans le lecteur.

en: Regularly check for VLC updates
fr: Recherche régulière d’une mise à jour de VLC

en: Relative font size
fr: Taille relative

en: Relative to source content
fr: Relatif au contenu de la source

en: Relative to source delay
fr: Relatif au délai source

en: Release
fr: Extinction

en: Release function
fr: Finction de déblocage

en: Release time
fr: Durée de l’extinction

en: Reload extensions
fr: Recharger les extensions

en: Remember
fr: Mémoriser

en: Remember the audio volume
fr: Conserver la valeur du volume audio

en: Remote control interface
fr: Interface de commande à distance

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
fr: Interface de commande à distance initialisée, saisir « help » pour obtenir de l’aide.

en: Remote-OSD
fr: OSD-Distant

en: Remote-OSD over VNC
fr: OSD-distant via VNC

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove Selected
fr: Supprimer la sélection

en: Remove a preset
fr: Supprimer une configuration

en: Remove a profile
fr: Supprimer un profil

en: Remove old preferences?
fr: Effacer les anciennes préférences ?

en: Remove this podcast subscription
fr: Ceci va supprimer l’abonnement à ce podcast

en: Remove zones of the video using a picture as mask
fr: Enlève des zones de la vidéo en utilisant une image comme masque

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
fr: Éliminer tous les effets de transparence dans les sous-titres DVD.

en: Rename Directory
fr: Renommer le répertoire

en: Rename Directory...
fr: Renommer le répertoire...

en: Rename Folder
fr: Renommer le dossier

en: Rename Folder...
fr: Renommer le dossier...

en: Render blank screen below video. Increases VideoCore load.
fr: Afficher un écran vierge en fond de vidéo. Augmente la charge du VideoCore.

en: Renderer
fr: Rendu

en: Rendering quality
fr: Qualité de l’image

en: Repair AVI Files
fr: Réparer les fichiers AVI

en: Repeat
fr: Répétition

en: Repeat All
fr: Tout répéter

en: Repeat Off
fr: Sans répétition

en: Repeat One
fr: Répéter le média

en: Repeat all
fr: Tout répéter

en: Repeat current item
fr: Répéter l’élément actuel

en: Repeat delay:
fr: Délai de répétition :

en: Repeat:
fr: Répéter :

en: Replay gain
fr: ReplayGain

en: Replay gain mode
fr: Mode ReplayGain

en: Replay gain mode:
fr: Mode ReplayGain :

en: Replay preamp
fr: Préampli Replay

en: Request multicast stream
fr: Demander une diffusion multicast

en: Request server to send stream as multicast
fr: Demande au serveur d’envoyer le flux en multi-diffusion.

en: Requirements
fr: Exigences

en: Resampling quality
fr: Qualité du ré-échantillonnage

en: Resampling quality, from worst to best
fr: Qualité du ré-échantillonnage, de pire à meilleure.

en: Reset
fr: Réinitialisation

en: Reset All
fr: Tout rétablir

en: Reset Preferences
fr: Rétablir

en: Reset controls
fr: Réinitialiser les contrôles

en: Reset controls to defaults.
fr: Remise aux valeurs par défaut

en: Reset defaults
fr: Réinitialiser

en: Reset subtitles text scale
fr: Réinitialiser la taille des sous-titres

en: Resize interface to the native video size
fr: Redimensionner l’interface à la taille réelle de la vidéo

en: Resize interface to video size
fr: Redimensionner l’interface à la taille de la vidéo

en: Resolution
fr: Résolution

en: Respect ordered chapters
fr: Respecter les chapitres ordonnés

en: Restart playback
fr: Redémarrer au début

en: Retrieves extra info and art for playlist items
fr: Récupérer des informations supplémentaires et les images pour les éléments de la liste de lecture

en: Retrieving addons...
fr: Récupération des extensions...

en: Retro
fr: Rétro

en: Return poll wait after timeout milliseconds (-1 = infinite)
fr: Envoyer le vote après un délai en millisecondes (-1 = infini)

en: Reveal in Finder
fr: Montrer dans le Finder

en: Reverb
fr: Réverbération

en: Reverberation delay
fr: Délai de réverbération

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from 40 to 200ms.
fr: Délai de réverbération en millisecondes (généralement 40-200ms).

en: Reverberation level
fr: Niveau de réverbération

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
fr: Niveau de réverbération (0-100, défaut à 0).

en: Reverse
fr: En arrière

en: Reverse stereo
fr: Stéréo inversée

en: Revert to normal play speed
fr: Retourner à la vitesse de lecture normale

en: Right
fr: Droite

en: Right bottom
fr: Droite-bas

en: Right to left
fr: Droite à gauche

en: Right to left/Bottom to top
fr: De droite à gauche, de bas en haut

en: Right top
fr: Droite-haut

en: Ripple
fr: Plan d’eau

en: Ripple video filter
fr: Filtre vidéo effet plan d’eau

en: Rock & Roll
fr: Rock & roll

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
fr: Pivoter dans le sens anti-horaire (vue 360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
fr: Pivoter dans le sens horaire (vue 360°)

en: Roll-off factor
fr: Facteur d’affaiblissement

en: Romanian
fr: Roumain

en: Room size
fr: Taille de la pièce

en: Room width
fr: Largeur de la pièce

en: Rotate
fr: Rotation

en: Rotate (degrees)
fr: Rotation (degrés)

en: Rotate by 180 degrees
fr: Rotation de 180 degrés

en: Rotate by 270 degrees
fr: Rotation de 270 degrés

en: Rotate by 90 degrees
fr: Rotation de 90 degrés

en: Rotate or flip the video
fr: Pivoter ou basculer la vidéo

en: Rotate video filter
fr: Filtre vidéo rotation

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
fr: Paramètre de rotation : aucune ; 180° ; 90° ; -270° ; miroir

en: Row border
fr: bordure de ligne

en: Rows
fr: Lignes

en: Run VLC with dark interface style
fr: Lancer VLC avec un style d’interface sombre

en: Run as daemon process
fr: Fonctionner en tant que démon

en: Run fb on current tty
fr: Lancer « fb » sur le terminal courant

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
fr: Exécuter le « framebuffer  » sur le périphérique TTY courant (activé par défaut. Désactiver ceci avec précautions)

en: Run manually
fr: Lancer manuellement

en: Run on schedule
fr: Lancer

en: Run time
fr: Temps de lecture

en: Rundi
fr: Kirundi

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
fr: Exécuter VLC avec une priorité temps réel permet un meilleur ordonnancement, plus spécialement lors de la diffusion de flux. Mais cela peut bloquer le système, ou le rendre très très lent. Vous ne devriez activer cela que si vous savez parfaitement ce que vous faites.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
fr: Lancement de vlc avec l’interface par défaut. Utiliser « cvlc » pour démarrer VLC sans interface.

en: Runs VLC as a background daemon process.
fr: Ceci permet de faire fonctionner VLC en tant que démon (processus en tâche de fond).

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
fr: Ceci permet de faire tourner le thread d’encodage (s’il existe) à la priorité OUTPUT au lieu de VIDEO

en: Russian
fr: Russe

en: Russian (KOI8-R)
fr: Russe (KOI8-R)

en: S&tatistics
fr: S&tatistiques

en: S-Video
fr: S-Vidéo

en: S/PDIF pass-through decoder
fr: Décodeur S/PDIF pass-through

en: SAP Announcement
fr: Annonce SAP

en: SAP Strict mode
fr: SAP mode strict

en: SAP announcement interval
fr: Délai entre les annonces SAP

en: SAP announcing
fr: Annonce SAP

en: SAP multicast address
fr: Adresse de multicast SAP

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
fr: Le flux SAP est activé. Cependant, aucun nom de chaîne n’est fourni.

en: SAP timeout (seconds)
fr: Délai d’expiration SAP (en secondes)

en: SAT>IP Receiver Plugin
fr: Module de réception SAT>IP

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
fr: Décision basée sur SADT pour les transformations 8x8.

en: SCTE-18 decoder
fr: Décodeur SCTE-18

en: SCTE-27 decoder
fr: Décodeur SCTE-27

en: SDI Demux
fr: Démultiplexeur SDI

en: SDI Input
fr: Entrée SDI

en: SDL Image decoder
fr: Décodeur d’images SDL

en: SDL_image video decoder
fr: Décodeur vidéo SDL_image

en: SDP Descriptions parser
fr: Analyseur de descriptions SDP

en: SDP URL
fr: URL du SDP

en: SDP required
fr: SDP nécessaire

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
fr: Descripteurs SDT (nécessite l’option sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
fr: Authentification SFTP

en: SFTP input
fr: Entrée SFTP

en: SFTP port
fr: Port SFTP

en: SFTP port number to use on the server
fr: Port SFTP à utiliser sur le serveur

en: SMB authentication required
fr: Authentification SMB requise

en: SMB domain
fr: Domaine SMB

en: SMB input
fr: Entrée SMB

en: SMF demuxer
fr: Démultiplexeur SMF

en: SOCKS password
fr: Mot de passe SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
fr: Serveur SOCKS à utiliser. Il doit être de la forme « adresse:port ». Il sera utilisé pour toutes les connexions TCP.

en: SOCKS server
fr: Serveur SOCKS

en: SOCKS user name
fr: Nom d’utilisateur SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
fr: Identifiants SPS et PPS

en: SPU PID
fr: PID SPU

en: SRC resampler
fr: Ré-échantillonnage SRC

en: SRT input
fr: Entrée SRT

en: SRT latency (ms)
fr: Latence SRT (ms)

en: SRT stream output
fr: Sortie flux SRT

en: SRTP key (hexadecimal)
fr: Clé STRP (hexadécimal)

en: SRTP salt (hexadecimal)
fr: Salage SRTP (hexadécimal)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
fr: Conversions SSE2 de I420,IYUV,YV12 vers RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
fr: Conversions SSE2 depuis

en: SSIM computation
fr: Calcul SSIM

en: SSRC used in RTP output (default is random, i.e. 0)
fr: SSRC utilisé dans la sortie RTP (la valeur par défaut est aléatoire, c.-à-d. 0)

en: SVCD subtitles
fr: Sous-titres SVCD

en: SVG template file
fr: Fichier de format SVG

en: SVG video decoder
fr: Décodeur vidéo SVG

en: Sa&mple Rate
fr: Fré&quence d’échantillonnage

en: Samba (Windows network shares) input
fr: Entrée Samba (partage réseau Windows)

en: Same as source
fr: Comme la source

en: Sample aspect ratio
fr: Rapport de cadre des échantillons

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
fr: Rapport de cadre des échantillons destination (1:1, 3:4, 2:3)

en: Sample format
fr: Fréquence d’échantillonnage

en: Sample rate
fr: Fréquence d’échantillonnage

en: Sample rate converter type
fr: Type de convertisseur de fréquence d’échantillonnage

en: Sample rate of an audio elementary stream
fr: Fréquence d’échantillonnage d’un flux audio élémentaire

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
fr: Fréquence d’échantillonnage audio, en Hz (11025, 22050, 44100 ou 48000).

en: Sample ui-state-error style.
fr: Exemple de style ui-state-error

en: Samplerate
fr: Fréquence d’échantillonnage

en: Samplerate information of the transcoded stream.
fr: Information de fréquence d’échantillonnage du flux transcodé.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
fr: Fréquence d’échantillonnage audio, en Hz (par exemple : 11025, 22050, 44100, 48000).

en: Sardinian
fr: Sarde

en: Satellite azimuth
fr: Azimuth satellite

en: Satellite azimuth in tenths of degree
fr: Azimuth satellite en dixièmes de degré

en: Satellite elevation
fr: Élévation satellite

en: Satellite elevation in tenths of degree
fr: Angle d’élévation satellite en dixièmes de degré

en: Satellite equipment control
fr: Équipement de contrôle satellite

en: Satellite longitude
fr: Longitude satellite

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
fr: Longitude satellite en dixièmes de degrés, négatif=Ouest

en: Satellite range code
fr: Code satellite

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
fr: Code satellite tel que défini par le fabricant, par exemple le code DISEqC

en: Satellite scanning config
fr: Configuration du scan satellite

en: Saturation threshold
fr: Seuil de saturation

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: Save Metadata
fr: Enregistrer les métadonnées

en: Save Playlist
fr: Enregistrer la liste de lecture

en: Save Playlist to &File...
fr: &Enregistrer la liste de lecture…

en: Save Playlist...
fr: Enregistrer la liste de lecture…

en: Save VLM configuration as...
fr: Enregistrer la configuration de VLM sous…

en: Save and close the dialog
fr: Enregistrer et fermer le dialogue.

en: Save as File
fr: Enregistrer le fichier

en: Save as new Profile...
fr: Enregistrer un nouveau profil…

en: Save as new profile
fr: Enregistrer comme nouveau profil

en: Save current selection as new preset
fr: Enregistrer la sélection courant en tant que configuration

en: Save file...
fr: Enregistrer sous…

en: Save log
fr: Sauvegarder le journal

en: Save log file as...
fr: Enregistrer le journal sous…

en: Save playlist
fr: Enregistrer la liste de lecture

en: Save playlist as...
fr: Enregistrer la liste de lecture sous…

en: Save raw codec data
fr: Enregistrer les données brutes

en: Save recently played items
fr: Enregistrer les derniers médias joués dans le menu

en: Save the debug log to a file
fr: Sauvegarder le journal de débogage dans un fichier

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
fr: Cette option permet d’enregistrer les données brutes si le décodeur factice est sélectionné ou forcé dans les options principales.

en: Save the recently played items in the menu
fr: Enregistrer les derniers médias joués dans le menu

en: Save...
fr: Enregistrer…

en: Saves all the displayed logs to a file
fr: Enregistre tout les journaux affichés dans un fichier

en: Saving file failed
fr: L’enregistrement du fichier a échoué

en: Scale
fr: Échelle

en: Scale down subtitles text
fr: Diminuer la taille des sous-titres

en: Scale factor
fr: Facteur d’échelle

en: Scale factor (0.1-2.0)
fr: Facteur d’échelle (0,1-2,0)

en: Scale factor to apply to image
fr: Facteur d’échelle à appliquer à l’image

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
fr: Facteur d’échelle à appliquer pendant le transcodage (par exemple, 0,25)

en: Scale up subtitles text
fr: Augmenter la taille des sous-titres

en: Scaled to screen
fr: Adapté à l’écran

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
fr: Facteur d’échelle si mise à l’échelle automatique inhibée.
    Par défaut à 1.0 (taille vidéo originale).

en: Scaling mode
fr: Mode de redimensionnement

en: Scaling mode to use.
fr: Mode de redimensionnement

en: Scaling quality
fr: Qualité de la mise à l’échelle

en: Scan for new plugins
fr: Rechercher les nouveaux modules

en: Scan plugin directories for new plugins at startup. This increases the startup time of VLC.
fr: Analyse les dossiers des modules à la recherche de nouveaux modules au lancement. Cela augmente le temps de démarrage de VLC.

en: Scan tuning list
fr: Liste balayage DVB

en: Scanning DVB
fr: Balayage DVB

en: Scanning...
fr: Recherche...

en: Scene filter
fr: Filtre scène

en: Scene video filter
fr: Filtre vidéo scène

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
fr: Cette valeur contrôle l’ajout d’images I aux changements de scène. Avec de petites valeurs, le codec doit souvent forcer une image I pour ne pas dépasser l’interface maximal. De bonnes valeurs peuvent trouver une meilleure position pour l’image I. De grandes valeurs utilisent plus d’images I que nécessaire, perdant ainsi du débit. -1 désactive la détection de changements de scène, ce qui entraine l’insertion d’images I seulement à la fin de l’intervalle maximal, ce qui causerait probablement des artefacts d’encodage. La valeur va de 1 à 100.

en: Schedule
fr: Planification

en: Schedule:
fr: Planification :

en: Scope
fr: Oscilloscope

en: Scrambled
fr: Brouillé

en: Screen
fr: Écran

en: Screen Input
fr: Entrée écran

en: Screen capture
fr: Capture d’écran

en: Screen capture (with X11/XCB)
fr: Capture d’écran (avec X11/XCB)

en: Screen index
fr: Index de l’écran

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is.
fr: Numéro d’écran pour le plein écran, au lieu d’utiliser celui où se trouve l’interface.

en: Scrobbler URL
fr: URL Scrobbler

en: Scroll with feed
fr: Défiler avec le fil

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Length
fr: Longueur de recherche

en: Search in Playlist
fr: Chercher dans la liste de lecture

en: Search the playlist
fr: Chercher dans la liste de lecture

en: Search the playlist. Results will be selected in the table.
fr: Chercher dans la liste de lecture. Les résultats seront sélectionnés dans la table.

en: Season
fr: Saison

en: Second CSA Key
fr: Deuxième Clé CSA

en: Secondary language or program
fr: Langue secondaire ou programme

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
fr: Ré-échantillonnage SRC (Secret Rabbit Code - libsamplerate)

en: Secrets are stored encrypted on a file
fr: Le contenu confidentiel est stocké dans un fichier chiffré

en: Secrets are stored in memory
fr: Le contenu confidentiel est stocké dans la mémoire

en: Secrets are stored on a file without any encryption
fr: Le contenu confidentiel est stocké dans un fichier non chiffré.

en: Secrets are stored via KWallet
fr: Le contenu confidentiel est stocké via KWallet

en: Secrets are stored via libsecret
fr: Le contenu confidentiel est stocké via libsecret

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
fr: Sécurisé 128-bits (exclu les chiffrements 256-bits)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
fr: Sécurisé 256 bits (priorité aux chiffrements 256-bits)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
fr: Valeur de salage maître pour « Secure RTP ». Ceci doit être une chaine en hexadécimal de 28 caractères.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
fr: Recherche et position basées sur un pourcentage de position d’octet plutôt que les informations de temps PCR. Si la recherche fonctionne mal, activer cette option.

en: Seek backward
fr: Chercher en arrière

en: Seek based on percent not time
fr: Déplacements basés sur le pourcentage et non le temps

en: Seek based on percent not time.
fr: Déplacements basés sur le pourcentage et non le temps

en: Seek forward
fr: Chercher en avant

en: Seek prevention demux filter
fr: Utiliser le filtre démultiplexeur préventif

en: Seek threshold
fr: Seuil de déplacement

en: Segment length
fr: Taille segment

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select "Advanced Options" to see all options.
fr: Sélectionner « Options avancées » pour voir toutes les options.

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Audio Device
fr: Sélectionner le périphérique audio

en: Select Directory
fr: Sélectionner un répertoire

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: Select File In Finder
fr: Afficher le fichier dans le Finder

en: Select Folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Select Input
fr: Sélectionner l’entrée

en: Select Output
fr: Sélectionner la sortie

en: Select Streaming Method
fr: Choisir la méthode de flux

en: Select a color effect.
fr: Sélectionner un effet de couleur.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
fr: Ouvrir un périphérique ou un dossier VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
fr: Ouvrir un périphérique ou un dossier VIDEO_TS

en: Select a directory
fr: Sélectionner un répertoire

en: Select a file
fr: Sélectionner un fichier

en: Select a file for playback
fr: Sélectionner un fichier à lire

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
fr: Choisir un périphérique audio adapté pour être utilisé par KAI.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
fr: Choisir un mode vidéo pour KVA.

en: Select a subtitle file
fr: Sélectionner un fichier de sous-titres

en: Select an action to change the associated hotkey:
fr: Sélectionner une action pour changer la touche associée :

en: Select and choose transcoding options
fr: Choisir les options de transcodage

en: Select another file to play in sync with the previously selected file
fr: Sélectionner un autre fichier à lire en synchro avec le précédent

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
fr: Sélectionner le format d’entrée audio de bit/échantillon suivant (si non 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
fr: Sélectionner le format audio d’entrée avec le nombre de canaux audio suivant (0 si aucun)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
fr: Sélectionner le format audio avec la fréquence d’échantillonnage suivante (0 si aucun)

en: Select channel to keep
fr: Sélectionner les canaux à conserver

en: Select destinations to stream to
fr: Sélectionner la destination du flux

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
fr: Choisir le mode du puzzle.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
fr: Sélectionner en pourcentage (50 = centre) la position du point milieu (Lagrange) de la zone de mélange

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
fr: Sélectionner en pourcentage le coefficient de Lagrange du début de la zone de mélange

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
fr: Sélectionner en pourcentage le coefficient de Lagrange de la fin de la zone de mélange

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
fr: Sélectionner en pourcentage le coefficient de Lagrange du milieu de la zone de mélange

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
fr: Sélectionne en pourcent la taille de la zone de fondu(cas du mur 2x2)

en: Select in percent the length of the blended zone
fr: Sélectionne en pourcent la taille de la zone de fondu

en: Select next DVD chapter
fr: Sélectionner le chapitre DVD suivant

en: Select next DVD title
fr: Sélectionner le titre DVD suivant

en: Select one color in the video
fr: Sélectionner une couleur dans la vidéo

en: Select one or more files to open
fr: Sélectionner un ou plusieurs fichiers à ouvrir

en: Select one or multiple files
fr: Sélectionner un ou plusieurs fichiers

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys.
fr: Sélectionner ou double-cliquer sur une action pour changer son raccourci. Utiliser la touche Suppr pour supprimer le raccourci.

en: Select prev DVD chapter
fr: Sélectionner le chapitre DVD précédent

en: Select previous DVD title
fr: Sélectionner le titre DVD précédent

en: Select profile:
fr: Sélectionner un profil :

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
fr: Niveau de rendu, au détriment de la vitesse. 0 est le plus rapide, 1 pour la plus haute qualité.

en: Select skin
fr: Sélectionner un habillage

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
fr: Sélectionner la configuration de haut-parleurs à utiliser. Cette option ne permet pas le mixage vers plus complexe (c.-à-d. pas de conversion du type Stéréo -> 5.1) !

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
fr: Sélectionner le périphérique audio, ou laisser Windows décider (par défaut), en cas de modification un redémarrage de VLC est nécessaire.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
fr: Sélectionner l’écrasement des noirs de la zone de mélange (composante Bleue ou V)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
fr: Sélectionner l’écrasement des noirs de la zone de mélange (composante Verte ou U)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
fr: Sélectionner l’écrasement des noirs de la zone de mélange (composante Rouge ou Y)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
fr: Sélectionner le niveau du noir de la zone de mélange (composante Bleue ou V)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
fr: Sélectionner le niveau du noir de la zone de mélange (composante Verte ou U)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
fr: Sélectionner le niveau du noir de la zone de mélange (composante Rouge ou Y)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
fr: Sélectionner l’écrasement des blancs de la zone de mélange (composante Bleue ou V)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
fr: Sélectionner l’écrasement des blancs de la zone de mélange (composante Verte ou U)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
fr: Sélectionner l’écrasement des blancs de la zone de mélange (composante Rouge ou Y)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
fr: Sélectionner le niveau du blanc de la zone de mélange (composante Bleue ou V)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
fr: Sélectionner le niveau du blanc de la zone de mélange (composante Verte ou U)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
fr: Sélectionner le niveau du blanc de la zone de mélange (composante Rouge ou Y)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
fr: Sélection de la source audio. Voir l’option « Entrée vidéo ».

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
fr: Sélection de la sortie audio. Voir l’option « Entrée vidéo ».

en: Select the capture device type
fr: Sélectionner le type de périphérique de capture

en: Select the file
fr: Sélectionner un fichier

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
fr: Sélectionner la correction gamma de la zone de mélange (composante Bleue ou V)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
fr: Sélectionner la correction gamma de la zone de mélange (composante Verte ou U)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
fr: Sélectionner la correction gamma de la zone de mélange (composante Rouge ou Y)

en: Select the hotkey to display the position.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour afficher la position.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour sélectionner l’image vidéo suivante.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour faire un saut arrière long.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour faire un saut avant long.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour faire un saut arrière.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour faire un saut avant.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour faire un saut arrière court.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à faire un saut avant court.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour faire un saut arrière très court.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour faire un saut avant très court.

en: Select the hotkey to quit the application.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour quitter VLC.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour revenir en vitesse normale.

en: Select the hotkey to stop playback.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour arrêter la lecture.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour l’avance rapide.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour le ralenti.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour quitter le plein écran.

en: Select the hotkey to use to pause.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour passer en pause.

en: Select the hotkey to use to play.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour jouer.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour passer à l’élément suivant de la liste de lecture.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour passer à l’élément précédent de la liste de lecture.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour passer en plein écran.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour désactiver la pause.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour activer l’élément sélectionné du menu DVD.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
fr: Sélectionner la touche pour indiquer le moment utilisé lors de la synchro des sous-titres par rapport à l’audio.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour mettre en signet l’horodatage de sous-titres en synchronisation des sous-titres.

en: Select the key to change subtitles text scaling
fr: Choisir la touche pour changer l’échelle des sous-titres

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour sélectionner le chapitre suivant du DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour sélectionner le titre suivant du DVD.

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour sélectionner le chapitre précédent du DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour passer au titre précédent du DVD.

en: Select the key to clear the current playlist.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour effacer la liste de lecture.

en: Select the key to decrease audio volume.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour diminuer le volume.

en: Select the key to decrease the audio delay.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour diminuer le retard de l’audio.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour diminuer le retard des sous-titres.

en: Select the key to increase audio volume.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour augmenter le volume.

en: Select the key to increase the audio delay.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour augmenter le retard de l’audio.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour augmenter le retard des sous-titres.

en: Select the key to move subtitles higher.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour déplacer les sous-titres vers le haut.

en: Select the key to move subtitles lower.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour déplacer les sous-titres vers le bas.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus / Move viewpoint to down (pitch).
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour déplacer le sélecteur vers le bas dans les menus du DVD.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour déplacer le sélecteur vers la gauche dans les menus du DVD.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus / Move viewpoint to right (yaw).
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour déplacer le sélecteur vers la droite dans les menus du DVD.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus / Move viewpoint to up (pitch).
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour déplacer le sélecteur vers le haut dans les menus du DVD.

en: Select the key to mute audio.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour couper le son.

en: Select the key to play this bookmark.
fr: Sélectionner le raccourci clavier à utiliser pour lire ce favori.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour restaurer la synchro des sous-titres.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
fr: Sélectionner le raccourci clavier pour définir ce favori de la liste de lecture.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
fr: Sélectionner le raccourci-clavier pour synchroniser les sous-titres et audio en signet.

en: Select the key to take you to the DVD menu
fr: Sélectionner le raccourci-clavier à utiliser pour aller au menu DVD.

en: Select the logging verbosity or default to use the same verbosity given by --verbose.
fr: Choisir la verbosité pour les messages, ou laisser la valeur par défaut pour la même que celle donnée par l’option « --verbose ».

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
fr: Sélectionner le nombre de fenêtres dans lesquelles découper horizontalement la vidéo

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
fr: Nombre de fenêtres dans lesquelles découper verticalement la vidéo.

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
fr: Saisir l’URL pour s’abonner à un podcast :

en: Select the preset you would like to remove:
fr: Choisir la configuration à supprimer :

en: Select the profile you would like to remove:
fr: Sélectionner le profil à supprimer :

en: Select the replay gain mode
fr: Sélectionner le mode ReplayGain

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
fr: Sélectionner la résolution du « framebuffer ». Les valeurs acceptées sont 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (défault 4=auto)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
fr: Toujours sélectionner le flux dont le débit est le plus élevé, en dessous de cette limite.

en: Select the subtitle file
fr: Sélectionner le fichier de sous-titres

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
fr: Type d’entrée du tuner (Câble/Antenne).

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
fr: Source vidéo à utiliser, telle que composite, s-video ou tuner. Ces paramètres sont spécifiques au matériel. Il devrait être possible de trouver de bons réglages dans la zone « Configuration du périphérique » et utiliser ces nombres. -1 signifie que les réglages ne seront pas changés.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
fr: Sélection de la sortie vidéo. Voir l’option « Entrée vidéo ».

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
fr: Sélectionner s’il faut développer les sous-dossiers.
    aucun : les sous-dossiers n’apparaissent pas dans la liste de lecture.
    refermer : ils apparaissent, mais ne sont pas développés avant leur lecture.
    développer : tous les sous-dossiers sont développés.

en: Select your audio output device
fr: Sélectionner le périphérique audio en sortie

en: Selected ports:
fr: Ports sélectionnés :

en: Selection of the starting mode and look
fr: Sélection du mode et du style de démarrage

en: Selects mode for digital TV standard. This feature affects EPG information and subtitles.
fr: Sélectionne le standard de télévision numérique. Cela affecte les informations EPG et les sous-titres.

en: Selects the motion estimation algorithm:
     - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
fr: Sélectionne l’algorithme d’estimation de mouvement :
    - dia : recherche en diamant, rayon 1 (rapide)
    - hex : recherche hexagonale, rayon 2
    - umh : recherche en multi-hexagone irrégulier (mieux mais plus lent)
    - esa : recherche exhaustive (extrêmement lent, principalement pour tester)
    - tesa : recherche exhaustive Hadamard (extrêmement lent, principalement pour tester)

en: Semantic annotations
fr: Annotations sémantiques

en: Send key events to VNC host.
fr: Envoyer les événements clavier vers l’hôte VNC.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
fr: Envoyer les événements souris vers l’hôte VNC. Pas nécessaire pour l’utilisation en tant que client VDR ffnetdev.

en: Send nack messages even when we have not confirmed that the encoder is on our local network.
fr: Envoyer des messages nack même si nous n’avons pas confirmé que l’encodeur se trouve sur notre réseau local

en: Send your video to picture files
fr: Envoyer la vidéo vers des fichiers images

en: Sends the barGraph information every n audio packets
fr: Envoyer des informations histogramme tous les n paquets audio

en: Separate sub-streams
fr: Séparer les sous-flux

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
fr: Séparer les pages télétexte/dvbs en flux indépendants. Il peut être utile d’inhiber ceci quand on utilise un flux de sortie.

en: Separate words by | (without space)
fr: Séparer les mots par « | » (sans espace)

en: Sepia
fr: Sépia

en: Sepia intensity
fr: Intensité sépia

en: Sepia video filter
fr: Filtre vidéo sépia

en: Sequential numbering
fr: Numérotation séquentielle

en: Serbian
fr: Serbe

en: Service Discovery
fr: Découverte de services

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
fr: Le service de découverte ajoute des nouvelles sources à votre liste de lecture tels que les radios internet, les sites de vidéos,...

en: Services discovery
fr: Découverte de services

en: Services discovery modules
fr: Modules de découverte de services

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
fr: Les modules de découverte de services ajoutent automatiquement des éléments à la liste de lecture.

en: Session Description Protocol
fr: Protocole de description de session

en: Session URL
fr: URL de session

en: Session category
fr: Catégorie de session

en: Session description
fr: Description de session

en: Session email
fr: Courriel de session

en: Session failed
fr: La session a échoué

en: Session name
fr: Nom de session

en: Set ES Lang
fr: Choisir la langue pour le flux élémentaire

en: Set ES id
fr: Choisir l’identifiant du flux élémentaire

en: Set FFmpeg debug mask
fr: Régler le masque de débogage de ffmpeg

en: Set ID
fr: Choisir ID

en: Set Lang
fr: Choisir la langue

en: Set NFS uid/guid automatically
fr: Utiliser les uid/guid NFS automatiquement

en: Set PID to ID of ES
fr: Définir le PID comme l’ID de l’ES

en: Set QP
fr: QP

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
fr: Choisir les identifiants numériques SPS et PPS pour permettre la concaténation de flux ayant des caractéristiques différentes.

en: Set as Wall&paper
fr: Définir comme papier &peint

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
fr: Fréquence à laquelle les PCRs (Program Clock Reference) seront envoyées. Cette valeur devrait être inférieure à 100ms. (Par défaut 70)

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
fr: Définir la taille de la balle en donnant son rayon en pixels.

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
fr: Définir la vitesse de la balle, la valeur du déplacement exprimée en pixels par image.

en: Set edge visibility.
fr: Visibilité des bordures.

en: Set gradient threshold for edge computation.
fr: Seuil de gradient pour le calcul des bordures.

en: Set id of ES to PID
fr: Définir l’ID de l’ES comme le PID

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
fr: Règle le rapport de taille d’index. Change la valeur par défaut (60 minutes) ou la taille estimée.

en: Set playlist bookmark 1
fr: Régler le favori n° 1

en: Set playlist bookmark 10
fr: Régler le favori n° 10

en: Set playlist bookmark 2
fr: Régler le favori n° 2

en: Set playlist bookmark 3
fr: Régler le favori n° 3

en: Set playlist bookmark 4
fr: Régler le favori n° 4

en: Set playlist bookmark 5
fr: Régler le favori n° 5

en: Set playlist bookmark 6
fr: Régler le favori n° 6

en: Set playlist bookmark 7
fr: Régler le favori n° 7

en: Set playlist bookmark 8
fr: Régler le favori n° 8

en: Set playlist bookmark 9
fr: Régler le favori n° 9

en: Set the ID of the elementary stream
fr: Choisir l’identifiant du flux élémentaire

en: Set the RMS/peak.
fr: Définit le pic RMS

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
fr: Fixe le niveau de netteté, entre 0 et 2. 0,05 par défaut.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
fr: Chaîne TV que le tuner utilisera (0 correspond à la valeur par défaut).

en: Set the attack time in milliseconds.
fr: Définit la durée d’attaque en ms.

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
fr: Définir le rapport de cadre de l’image. Si absent, l’image aura le même format que l’entrée.

en: Set the category of the elementary stream
fr: Choisir la catégorie du flux élémentaire

en: Set the codec of the elementary stream
fr: Choisir le codec du flux élémentaire

en: Set the encoding used in text subtitles
fr: Changer l’encodage utilisé pour les textes de sous-titres

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
fr: Gain global, en dB (-20 à 20).

en: Set the group of the elementary stream
fr: Choisir le groupe du flux élémentaire

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
fr: Définit la luminosité de l’image, entre 0 et 2. 1 par défaut.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
fr: Fixe le contraste de l’image, entre 0 et 2. 1 par défaut.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
fr: Fixe le gamma de l’image, entre 0,01 et 10. 1 par défaut.

en: Set the image hue, between -180 and 180. Defaults to 0.
fr: Définit la teinte de l’image, entre -180 et 180. 0 par défaut.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
fr: Fixe la teinte de l’image, entre 0 et 360. 0 par défaut.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
fr: Fixe la saturation de l’image, entre 0 et 3. 1 par défaut.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
fr: Définir l’identifiant interne de chaque flux élémentaire de VLC à la valeur du PID dans le flux TS, au lieu de 1, 2, 3. Utile par exemple pour faire « #duplicate{…, select="es=<pid>"} ».

en: Set the justification of subtitles
fr: Définir la justification des sous-titres

en: Set the knee radius in dB.
fr: Définit l’adoucissement de l’attaque en dB.

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
fr: Makupgain en dB (0 à 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
fr: Taille maximale autorisée pour les PES au moment de produire le flux MPEG PS.

en: Set the ratio (n:1).
fr: Définit le ratio (n:1).

en: Set the release time in milliseconds.
fr: Définit la durée de l’extinction en ms.

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
fr: Définir la taille de la zone morte de quantification interluminance. Entre 0 et 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
fr: Définir la taille de la zone morte de quantification intraluminance. Entre 0 et 32.

en: Set the threshold level in dB.
fr: Définit le seuil, en dB.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
fr: Règle la transparence de la sortie vidéo. 1 correspond à  opaque (par défaut), 0 à transparent

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
fr: Code pays du tuner, ce qui permet de gérer l’association entre les canaux et les fréquences (la valeur par défaut est 0).

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vv) or use the v4l2-ctl application.
fr: Positionne des options du pilote v412 à des valeurs spécifiées en utilisant une liste optionnellement encapsulée dans des accolades (par exemple : « {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} » ). Pour connaître la liste de ces options, augmenter la verbosité (« -vvv ») ou utiliser l’application « v4l2-ctl ».

en: Set up any additional options for streaming
fr: Options additionnelles pour les flux

en: Set up associations...
fr: Association de fichiers…

en: Set up media sources to stream
fr: Sélectionner les sources à transformer en flux

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
fr: Définit le PID comme l’identifiant du flux élémentaire entrant. Ceci s’utilise avec --ts-es-id-pid, et permet d’avoir les mêmes PID dans les flux entrants et sortants.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
fr: Règle le débit maximum local (en kbit/s).

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
fr: Définit un nombre maximum de macroblocs par tranche

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
fr: Définit en octets la taille maximale des tranches, incluant le rajout de NAL

en: Sets maximum interval between IDR-frames. Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
fr: Intervalle maximum entre des images IDR. De plus grandes valeurs économisent de l’espace, et donc permettent une meilleure qualité à débit égal, au prix d’une perte de précision de la recherche. Utiliser -1 pour l’infini.

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
fr: Intervalle minimum entre des images IDR. En H.264, les images I ne délimitent pas forcément un GOP, car il est possible pour une image P d’être prédite à partir de plus d’une image précédente (voir aussi frameref). Il n’est donc pas toujours possible de se déplacer jusqu’aux images I. Les images IDR interdisent aux images P suivantes de se référer à une image précédant l’image IDR. 
    Si des changements de scène ont lieu pendant cet intervalle, ils sont toujours codés comme des images I, mais n’initient pas de nouveau GOP.

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
fr: Règle le canal de sortie audio utilisé par défaut si votre matériel et le flux audio sont compatibles.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
fr: Définis l’opacité du contrôleur en mode plein écran entre 0,1 et 1. Cette option ne fonctionne que sous Windows et X11 avec le composite activé.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
fr: Ceci configure l’occupation initiale du tampon en tant que fraction de la taille du tampon. Valeurs de 0,0 à 1,0.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
fr: Mot de passe pour la connexion, si aucun nom d’utilisateur et aucun mot de passe dans l’URL.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
fr: Définit le délai d’inactivité pour la session RTSP

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
fr: Utilisateur pour la connexion, si aucun nom d’utilisateur et aucun mot de passe dans l’URL.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
fr: Définit l’opacité des fenêtres entre 0,1 et 1 pour l’interface principale, la liste de lecture et le panneau étendu.. Cette option ne fonctionne que sous Windows et X11 avec le composite activé.

en: Setting
fr: Paramètre

en: Setting to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
fr: Permet de surligner le texte et ainsi en améliorer la lisibilité.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings for VLC's control interfaces
fr: Paramètres des interfaces de contrôle de VLC

en: Settings for VLC's interfaces
fr: Paramètres des interfaces de VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
fr: Paramètres d’entrée, de démultiplexage, de décodage et d’encodage

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
fr: Paramètres pour les décodeurs et encodeurs de sous-titres, télétexte et CC.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
fr: Paramètres pour les décodeurs et encodeurs audio.

en: Settings for the main interface
fr: Paramètres de l’interface principale

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
fr: Réglages pour les décodeurs et encodeurs vidéo, images ou vidéo+audio.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
fr: Paramètres liés à l’affichage à l’écran (OSD), les sous-titres et les incrustations.

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
fr: Paramètres liés au comportement de la liste de lecture (mode de lecture, par exemple) et aux modules qui y ajoutent automatiquement des éléments (modules de « découverte de services »).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
fr: Paramètres liés aux différentes méthodes d’accès.
    Des paramètres couramment modifiés sont l’adresse du proxy HTTP ou la taille des caches.

en: Settings...
fr: Paramètres…

en: Setup Streaming...
fr: Configurer les flux…

en: Setup schedule
fr: Paramétrage du planning

en: Setup subtitle playback details
fr: Configurer les paramètres des sous-titres

en: Shadow
fr: Ombre

en: Shadow angle
fr: Angle de l’ombre

en: Shadow color
fr: Couleur de l’ombre

en: Shadow distance
fr: Décalage de l’ombre

en: Shadow opacity
fr: Opacité de l’ombre

en: Shaping delay (ms)
fr: Tampon du multiplexeur (ms)

en: Shared memory framebuffer
fr: Framebuffer en mémoire partagée

en: Sharpen
fr: Accentuation

en: Sharpen strength (0-2)
fr: Niveau de netteté (0-2)

en: Sharpen video filter
fr: Filtre amélioration netteté

en: Sharpness
fr: Accentuation

en: Sharpness filter adjust.
fr: Filtre amélioration accentuation

en: Shift+
fr: Maj+

en: Shift+L
fr: Maj+L

en: Sho&w VLC media player
fr: A&fficher le lecteur multimédia VLC

en: Short backwards jump
fr: Saut arrière court

en: Short forward jump
fr: Saut avant court

en: Short jump length
fr: Longueur du saut court

en: Short jump length, in seconds.
fr: Longeur du « saut court », en secondes.

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Show &more options
fr: Afficher &plus d’options

en: Show 80 bands instead of 20
fr: Afficher 80 bandes au lieu de 20

en: Show All
fr: Tout afficher

en: Show Audio Effects Button
fr: Afficher le bouton Effets audio

en: Show Basic
fr: Afficher les bases

en: Show Containing Directory...
fr: Ouvrir le répertoire contenant le fichier…

en: Show Containing Folder...
fr: Ouvrir le dossier contenant le fichier…

en: Show Fullscreen controller
fr: Afficher le contrôleur plein écran

en: Show Installed Only
fr: Afficher seulement ceux installés

en: Show Main Window
fr: Afficher la fenêtre principale

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
fr: Afficher des flux vidéos notés « NC17 » lors de l’utilisation des listes de lectures shoutcast.

en: Show Name
fr: Nom

en: Show Previous & Next Buttons
fr: Afficher les boutons Suivant & Précédent

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
fr: Afficher les boutons Aléatoire & Répétition

en: Show Sidebar
fr: Afficher la barre latérale

en: Show VLC on the taskbar
fr: Afficher VLC sur la barre des tâches

en: Show a controller in fullscreen mode
fr: Afficher un contrôleur en mode plein écran

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
fr: Afficher une infobulle notifiant le nom de l’artiste et de la chanson lorsque l’élément de la liste de lecture change, si VLC est minimisé ou caché.

en: Show a systray icon for VLC
fr: Afficher une icône VLC dans la barre système

en: Show advanced options
fr: Afficher les options avancées

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
fr: Afficher les préférences avancées à la place des simplifiées à l’ouverture de la fenêtre des préférences.

en: Show advanced preferences over simple ones
fr: Afficher les préférences avancées plutôt que les simplifiées

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
fr: Afficher une icône de notification dans la barre des tâches pour contrôler les actions de base de VLC.

en: Show controller in fullscreen
fr: Afficher le contrôleur en plein écran

en: Show controls in full screen mode
fr: Afficher les contrôles en mode plein écran

en: Show corrupted frames
fr: Afficher les images corrompues

en: Show errors and warnings
fr: Afficher les erreurs et avertissements

en: Show everything including debug messages
fr: Tout afficher y compris les messages de mise au point

en: Show extended options
fr: Afficher les options étendues

en: Show extended settings
fr: Afficher les paramètres étendus

en: Show hidden files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Show media change popup:
fr: Afficher une infobulle de changement de média :

en: Show media title on video
fr: Incruster le titre dans la vidéo

en: Show media title on video start
fr: Incruster le titre dans la vidéo au démarrage

en: Show notification popup on track change
fr: Notifier les changements de chanson

en: Show only errors
fr: Afficher seulement les erreurs

en: Show playing item name in window title
fr: Afficher le titre en cours de lecture dans le titre de la fenêtre

en: Show settings
fr: Afficher les paramètres

en: Show shoutcast adult content
fr: Afficher le contenu pour adultes sur shoutcast

en: Show small preview size (percent of source).
fr: Afficher la taille du petit aperçu (pourcentage de la source).

en: Show small preview.
fr: Afficher un petit aperçu.

en: Show stream position
fr: Afficher la position dans le flux

en: Show systray icon
fr: Afficher une icône dans la barre système

en: Show the contextual popup menu.
fr: Afficher le menu contextuel surgissant.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
fr: Afficher la position actuelle en secondes dans le flux de temps en temps.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
fr: Afficher le titre de la chanson ou de la vidéo dans le titre de la fenêtre de contrôle.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
fr: Afficher la fenêtre des propriétés du périphérique sélectionné avant le début du flux.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
fr: Afficher la page des propriétés du tuner (sélection des chaînes).

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
fr: Afficher le titre de la vidéo pendant n millisecondes, par défaut ce sera 5000 ms (5 s)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
fr: Afficher les erreurs non importantes et les avertissements

en: Show video title for x milliseconds
fr: Afficher le titre de la vidéo pendant x millisecondes

en: Show video within the main window
fr: Afficher la vidéo dans la fenêtre principale

en: Show/Hide Playlist
fr: Afficher/masquer la liste de lecture

en: Show/hide details about a log message
fr: Afficher/masquer les détails d’un message du journal

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
fr: Afficher un contrôleur en surbrillance lors des mouvements de souris en plein écran.

en: Shows the audio effects button in the main window.
fr: Affiche le bouton Effets audio dans la fenêtre principale.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
fr: Affiche les boutons Suivant et Précédent dans la fenêtre principale.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
fr: Affiche les boutons Aléatoire et Répétition dans la fenêtre principale.

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
fr: Réduire le champ de vision (vue 360°)

en: Shuffle
fr: Aléatoire

en: Side left
fr: Latéral gauche

en: Side right
fr: Latéral droit

en: Signaling mode of the extension AOT
fr: Mode de signalisation de l’extension AOT

en: Silver
fr: Argent

en: Similarity
fr: Similarité

en: Similarity threshold
fr: Seuil de similarité

en: Simple Karaoke filter
fr: Filtre karaoké

en: Simple Preferences
fr: Préférences simples

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
fr: Décodeur Dolby Surround

en: Simple stereo widening effect
fr: Effet d’élargissement stéréo simple

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
fr: Chinois simplifié (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
fr: Chinois simplifié Unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
fr: Sinc (bonne qualité)

en: Sinc function (fast)
fr: Sinc (rapide)

en: Sinc function (medium quality)
fr: Sinc (qualité moyenne)

en: Sindhi
fr: Sindhî

en: Single precision audio volume
fr: Volume audio en simple précision

en: Sinhalese
fr: Cingalais

en: Size
fr: Taille

en: Size of code blocks in each subband
fr: Taille des blocs de code dans chaque sous-bande

en: Size of motion compensation blocks
fr: Taille des blocs de compensation de mouvement

en: Size of stream in bytes
fr: Taille du flux en octets

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
fr: Taille du paquet TS à chiffrer. La routine de chiffrage enlève l’en-tête TS de la valeur avant le chiffrage.

en: Size of the curve along the piece's edge
fr: Taille de la courbe en bord de pièce

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
fr: Taille de la vidéo qui sera affichée par le module DirectShow. Si rien n’est spécifié, la taille par défaut sera utilisée. Il est possible de spécifier une taille standard (cif, d1, ...) ou <width>x<height>.

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
fr: Fichiers d’habillage |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
fr: Fichier d’habillage :

en: Skin to use
fr: Habillage à utiliser

en: Skin whiten
fr: Peau pâle

en: Skinnable Interface
fr: Interface habillable

en: Skins
fr: Habillages

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
fr: Les habillages personnalisent l’apparence du lecteur. Il est possible de les activer dans les préférences.

en: Skip
fr: Sauter

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
fr: Inhiber le filtre de boucle H.264

en: Skip ads
fr: Sauter les publicités

en: Skip frame (default=0)
fr: Sauter des images (par defaut = 0)

en: Skip frames
fr: Sauter des images

en: Skip idct (default=0)
fr: Sauter la DCT inverse (par défaut=0)

en: Skip loop filter
fr: Inhiber de filtre de boucle

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
fr: Inhiber le filtre de boucle H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
fr: Ne pas utiliser le filtre de boucle (anti-blocs) a un effet négatif sur la qualité, mais accélère fortement les flux haute définition.

en: Sky blue
fr: Bleu ciel

en: Slides (images)
fr: Diaporama (images)

en: Slides (text)
fr: Diaporama (textes)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
fr: Améliorer significativement la qualité de SMP, au prix de la répétition.

en: Slo&wer
fr: Rale&nti

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Slow
fr: Lent

en: Slow Rock
fr: Rock lent

en: Slower
fr: Ralentir

en: Slower (fine)
fr: Ralentir un peu

en: Small
fr: Petit

en: Small Volume
fr: Petit volume

en: Small preview
fr: Prévisualisation

en: Small preview size
fr: Taille de la prévisualisation

en: Smaller
fr: Plus petit

en: Snapshot
fr: Capture d’écran

en: SoX Resampler
fr: Ré-échantillonnage SoX

en: Socks proxy
fr: Proxy SOCKS

en: Soft
fr: Doux

en: Soft rock
fr: Soft Rock

en: Soften
fr: Adoucir

en: Softening value
fr: Valeur d’adoucissement

en: Software
fr: Logiciel

en: Software gain
fr: Gain logiciel

en: Soloist
fr: Soliste

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
fr: Certaines cartes ne tolèrent pas bien le sondage de leur capacités, il est possible de désactiver cette option en cas de soucis.

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
fr: Quelques chaînes françaises n’indiquent pas correctement l’attribut des pages de sous-titres à la suite d’une erreur d’interprétation, à essayer quand vos sous-titres n’apparaissent pas.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
fr: Certains formats de sous-titres acceptent des formatages, que VLC implémente partiellement.

en: Sonata
fr: Sonate

en: Song Description
fr: Description

en: Sort by
fr: Trier par

en: Sotho, Southern
fr: Sotho du Sud

en: Sound Clip
fr: Clip sonore

en: Sound Delay
fr: Délai audio

en: Sound Engineer
fr: Ingénieur du son

en: SoundFont file
fr: Fichier SoundFont

en: SoundFont file to use for software synthesis.
fr: Fichier SoundFont à utiliser pour la synthèse logicielle.

en: Soundtrack
fr: Bande son

en: Source aspect ratio
fr: Format d’image de la source

en: Source directory
fr: Dossier source

en: Source:
fr: Source :

en: Sout stream
fr: Flux de sortie

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
fr: Les modules de flux de sortie permettent de bâtir une chaîne de traitement pour le flux de sortie. Merci de bien vouloir lire le « Streaming Howto » pour plus de détails. Il est possible de configurer les options par défaut pour chaque module de flux de sortie ici.

en: South-Eastern European (Latin-10)
fr: Europe du Sud-Est (Latin-10)

en: Southern Rock
fr: Rock sudiste

en: Sp&eed
fr: V&itesse

en: Space
fr: Espace

en: Spacer
fr: Espace

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spatial blur
fr: Spatialiseur

en: Spatial chroma strength
fr: Intensité de chrominance temporelle

en: Spatial chroma strength (0-254)
fr: Intensité de chrominance spatiale (0-254)

en: Spatial luma strength
fr: Intensité du luminance spatiale

en: Spatial luma strength (0-254)
fr: Intensité de luminance spatiale (0-254)

en: Spatializer
fr: Spatialiseur

en: Speaker configuration
fr: Configuration des hauts-parleurs

en: Special modules
fr: Modules spéciaux

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
fr: Vous permet de spécifier les modules de découverte de services à lancer, séparés par des « ; ». Les valeurs courantes sont sap, hal…

en: Specify AAC audio profile to use
fr: Spécifier le profile audio AAC à utiliser

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
fr: Spécifier le niveau H.264 (comme défini dans l’annexe A du standard). Les niveaux ne sont pas imposés ; c’est à l’utilisateur de choisir un niveau compatible avec les autres options d’encodage. Les valeurs vont de 1 à 5,1 (10 à 51 fonctionne aussi). Mettre à 0 pour auto.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
fr: Spécifie un profil H.264 dont les paramètres écraseront les autres configurations

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
fr: Spécifier un délai (en ms) pour ce flux élémentaire. Positif pour un retard et négatif pour une avance.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
fr: Choisir le code ISO-639 (3 caractères) pour ce flux élémentaire

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
fr: Spécifier un identifiant pour ce flux élémentaire

en: Specify an identifier string for this subpicture
fr: Spécifier un identifiant pour cette image

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
fr: Spécifier un nouvel identifiant pour ce flux élémentaire

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
fr: Indiquer le profil audio AAC pour l’encodage du flux audio. Les options sont : « main », « low », « ssr » (non pris en charge) et « ltp », « hev1 », « hev2 » (par défaut : low). « hev1 » et « hev2 » en sont pris en charge actuellement que par libavcodec avec libfdk-aac

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
fr: Indiquer le profil du codec explicitement. Sinon, le codec déduira le profil correct à partir des autres sources, comme la résolution et le débit. Par exemple « 4.2 » pour mpeg4-part10 ou « faible » pour mpeg2

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
fr: Indiquer le profil du codec explicitement. Sinon, le codec déduira le profil correct à partir des autres sources, comme la résolution et le débit. Par ex. « élevé »

en: Specify the deinterlace module to use.
fr: Module de désentrelacement à utiliser (ffmpeg-deinterlace ou deinterlace).

en: Specify the height to decode the image too
fr: Spécifier la hauteur pour décoder l’image

en: Specify the log filename.
fr: Indiquer le nom du fichier pour le journal

en: Specify the logging format.
fr: Indiquer le nom du format pour le journal

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
fr: Spécifie la taille du paquet TS à déchiffrer. La routine de déchiffrage enlève l’en-tête TS de la valeur avant le déchiffrage.

en: Specify the width to decode the image too
fr: Spécifier la largeur pour décoder l’image

en: Spectral sections
fr: Sections spectrales

en: Spectrometer
fr: Spectromètre

en: Spectrum
fr: Analyseur de spectre

en: Spectrum analyser
fr: Analyseur de spectre

en: Spectrum inversion
fr: Inversion de spectre

en: Speech
fr: Parole

en: Speech synthesis for Mac OS X
fr: Synthèse vocale pour macOS X

en: Speech synthesis for Windows
fr: Synthèse vocale pour Windows

en: Speed of feeds
fr: Vitesse des fils

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
fr: Vitesse du fil RSS (une valeur plus grande ralentit le fil)

en: Speed selector
fr: Sélection vitesse

en: Speed: %.2fx
fr: Vitesse : %.2fx

en: Speex audio decoder
fr: Décodeur audio Speex

en: Speex audio encoder
fr: Encodeur audio Speex

en: Speex audio packetizer
fr: Empaqueteur audio Speex

en: Speex resampler
fr: Ré-échantillonnage Speex

en: Split segments anywhere
fr: Découper les segments n’importe où

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
fr: Découper la vidéo en plusieurs fenêtres pour affichage sur un mur d’écrans

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
fr: Divise la vidéo en deux parties identiques, comme dans un miroir.

en: Splitter
fr: Séparation

en: Splitters
fr: Séparateurs

en: Spoken subtitles for the visually impaired
fr: Sous-titres parlés pour déficients visuels

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
fr: Définition standard  (576 ou 480 lignes)

en: Standard stream output
fr: Flux de sortie standard

en: Start
fr: Démarrer

en: Start Time
fr: Heure de début

en: Start VLC with only a systray icon
fr: Démarrer VLC avec uniquement une icône de notification

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
fr: Lancer VLC avec :
     - un mode classique
     - une zone toujours présente qui montre des informations telles que les pochettes des albums…
     - un mode minimal avec des contrôles limités

en: Start directly in menu
fr: Commencer directement au menu

en: Start in fullscreen
fr: Démarrer en plein écran

en: Start in minimal view (without menus)
fr: Démarrer avec le style minimal (sans menus)

en: Start in minimal view mode
fr: Démarrer avec le style minimal

en: Start paused
fr: Démarrer en pause

en: Start playback of new items immediately once they were added.
fr: Démarrer la lecture des nouveaux éléments dès qu’ils sont ajoutés.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
fr: Commencer directement le DVD au menu principal, en essayant de passer toutes les introductions d’avertissements inutiles.

en: Start time
fr: Temps de début

en: Start video in fullscreen mode
fr: Démarrer en plein écran

en: Starting Position
fr: Position de début

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Statistics video output
fr: Statistiques sortie vidéo

en: Stats
fr: Statistiques

en: Stats decoder
fr: Statistiques décodeur

en: Stats decoder function
fr: Statistiques fonction décodeur

en: Stats demux
fr: Statistiques démultiplexeur

en: Stats demux function
fr: Statistiques fonction démultiplexeur

en: Stats encoder function
fr: Statistiques fonction encoder

en: Status
fr: État

en: Status Bar
fr: Barre d’état

en: Step Backward
fr: Reculer d’un pas

en: Step Forward
fr: Avancer d’un pas

en: Step backward
fr: Reculer d’un pas

en: Step forward
fr: Avancer d’un pas

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Stereo Enhancer
fr: Amélioration Stéréo

en: Stereo Widener
fr: Élargisseur stéréo

en: Stereo audio mode
fr: Mode stéréo

en: Stereo audio output mode
fr: Module de sortie audio stéréo

en: Stereo mode
fr: Mode stéréo

en: Stereo to mono downmixer
fr: Mixage réducteur stéréo vers mono

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop Time
fr: Heure de fin

en: Stop playback
fr: Arrêter la lecture

en: Stop the A to B loop
fr: Arrêter la boucle A->B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
fr: Arrêter la liste de lecture après chaque élément.

en: Stop time
fr: Temps d’arrêt

en: Store the Password
fr: Enregistrer le mot de passe

en: Stream
fr: Diffuser

en: Stream %d
fr: Flux %d

en: Stream Announcement
fr: Annonce des flux

en: Stream Announcing
fr: Annonce des flux

en: Stream Destination
fr: Destination du flux

en: Stream ID of the audio track to use.
fr: Identifiant du canal audio à utiliser (de 0 à n).

en: Stream ID of the subtitle track to use.
fr: Identifiant du canal de sous-titres à utiliser (de 0 à n).

en: Stream MP3
fr: Diffuser en MP3

en: Stream Output
fr: Flux de sortie

en: Stream all elementary streams
fr: Diffuser tous les flux élémentaires (vidéo, audio et sous-titres)

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
fr: Diffuser tous les flux élémentaires (vidéo, audio et sous-titres).

en: Stream bitrate
fr: Débit du flux

en: Stream description
fr: Description du flux

en: Stream filter module
fr: Module de filtre de flux

en: Stream filters
fr: Filtres de flux

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
fr: Les filtres de flux permettent d’effectuer des opérations avancées au niveau de l’entrée de VLC. À utiliser avec précaution...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
fr: Les filtres de flux permettent de modifier le flux en train d’être lu.

en: Stream identifier
fr: Identifiant de flux

en: Stream name
fr: Nom

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
fr: Numéro de flux du canal audio à utiliser (de 0 à n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
fr: Numéro de flux du canal de sous-titres à utiliser (de 0 à n).

en: Stream output
fr: Flux de sortie

en: Stream output muxer caching (ms)
fr: Taille du cache du multiplexeur du flux de sortie (en millisecondes)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
fr: Le mécanisme de flux de sortie permet à VLC d’agir comme serveur de diffusion ou d’enregistrer des flux entrants.
    Les flux sont multiplexés et envoyés dans un « module de sortie », permettant soit d’enregistrer le flux dans un fichier, soit de le diffuser (par UDP, HTTP, RTP/RTSP…).
    Les modules du flux de sortie permettent de réaliser du traitement sur le flux (transcodage, duplication…).

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
fr: Chaîne pour le flux de sortie.
    Ceci est généré automatiquement en cas de changement des paramètres
    ci-dessus, mais est modifiable manuellement.

en: Stream output to memory buffer
fr: Flux de sortie vers un tampon mémoire

en: Stream output:
fr: Flux de sortie

en: Stream prefetch filter
fr: Filtre de préchargement de flux

en: Stream public
fr: Diffuser publiquement

en: Stream...
fr: Diffuser…

en: Streamable
fr: Flux possible

en: Streaming / Transcoding failed
fr: La diffusion / le transcodage a échoué

en: Streaming and Transcoding Options
fr: Options de diffusion/transcodage

en: Streaming deinterlace mode
fr: Mode de désentrelacement en diffusion

en: Strength
fr: Force

en: Strength of AQ
fr: Force pour AQ

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
fr: Puissance de l’optimisation  psychovisuelle, par défaut « 1,0:0,0 »

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
fr: Niveau de réduction du facteur de bloc et du flou
    dans les zones en aplat et texturées, le défaut est de 1,0
    la valeur recommandée entre 0 et 2
     - 0,5 : AQ faible
     - 1,5 : AQ fort

en: Strength used to modify the value of a pixel
fr: Puissance utilisée pour modifier la valeur d’un pixel

en: Strict standard compliance
fr: Respect strict des standards

en: Stride Length
fr: Durée du pas de temps

en: Stuff
fr: Truc

en: Sub &Track
fr: &Piste de sous-titres

en: Sub sync: bookmarked audio time
fr: Synchro sous-titrage : instant audio marqué

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
fr: Synchro sous-titrage : instant sous-titrage marqué

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
fr: Synchro sous-titrage : corrigée de %i ms (total = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
fr: Synchro sous-titrage : retard réinitialisé

en: Sub sync: set bookmarks first!
fr: Synchro sous-titrage : configurer d’abord des signets !

en: Sub-Title
fr: Sous-titres

en: Subdirectory behavior
fr: Comportement des sous-dossiers

en: Subject
fr: Sujet

en: Submission of played songs to last.fm
fr: Soumission des morceaux lus à Last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
fr: Soumission des statistiques de lecture à Last.fm

en: Subpicture position
fr: Position du sous-titre

en: Subpictures
fr: Incrustations

en: Subpictures filter module
fr: Module d’incrustations

en: Subpictures source module
fr: Module d’incrustations

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
fr: Qualité de l’estimation de mouvement sous-pixel et de la décision de partition

en: Subscreen Height
fr: Hauteur du sous-écran

en: Subscreen Width
fr: Largeur du sous-écran

en: Subscreen left
fr: Partie gauche du sous-écran

en: Subscreen top
fr: Haut du sous-écran

en: Subscribe
fr: S’abonner

en: Subscribe to a podcast
fr: S’abonner à un podcast

en: Subsdelay
fr: Retard des sous-titres

en: Subti&tle
fr: Sous-ti&tres

en: Subtitle
fr: Sous-titres

en: Subtitle & On Screen Display Settings
fr: Paramètres de sous-titres et d’incrustation vidéo

en: Subtitle Delay
fr: Retard sous-titres

en: Subtitle File
fr: Fichier de sous-titres

en: Subtitle Files
fr: Fichiers de sous-titres

en: Subtitle Language
fr: Langue des sous-titres

en: Subtitle Track
fr: Piste de sous-titres

en: Subtitle alignment
fr: Alignement des sous-titres

en: Subtitle autodetection fuzziness
fr: Tolérance de détection des sous-titres

en: Subtitle autodetection paths
fr: Chemins où détecter automatiquement les sous-titres

en: Subtitle codec
fr: Codecs sous-titres

en: Subtitle codecs
fr: Codecs de sous-titres

en: Subtitle delay
fr: Retard des sous-titres

en: Subtitle delay %i ms
fr: Retard des sous-titres %i ms

en: Subtitle delay down
fr: Avancer les sous-titres

en: Subtitle delay up
fr: Retarder les sous-titres

en: Subtitle description
fr: Description des sous-titres

en: Subtitle duration factor:
fr: Facteur de durée des sous-titres :

en: Subtitle effects
fr: Effets des sous-titres

en: Subtitle encoder
fr: Encodeur de sous-titres

en: Subtitle encoding
fr: Encodage des sous-titres

en: Subtitle format
fr: Format des sous-titres

en: Subtitle justification
fr: Justification des sous-titres

en: Subtitle language
fr: Langue des sous-titres

en: Subtitle languages
fr: Langue des sous-titres

en: Subtitle position %d px
fr: Position des sous-titres %d px

en: Subtitle position down
fr: Déplacer les sous-titres vers le bas

en: Subtitle position up
fr: Déplacer les sous-titres vers le haut

en: Subtitle position: no active subtitle
fr: Position des sous-titres : pas de sous-titres actifs

en: Subtitle renderers using libass
fr: Rendu des sous-titres avec libass

en: Subtitle speed:
fr: Vitesse des sous-titres :

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
fr: Synchro sous-titrage / signet temporel audio

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
fr: Synchro sous-titrage / signet temporel de sous-titrage

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
fr: Synchro sous-titrage / réinitialiser la synchro audio & sous-titrage

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
fr: Synchro sous-titrage / synchroniser signets audio & sous-titrage

en: Subtitle text encoding
fr: Encodage des sous-titres texte

en: Subtitle text scale %d%%
fr: Taille des sous-titres %d%%

en: Subtitle track
fr: Piste de sous-titres

en: Subtitle track ID
fr: ID de la piste de sous-titres

en: Subtitle track synchronization:
fr: Synchronisation de piste de sous-titres :

en: Subtitle track: %s
fr: Piste de sous-titres : %s

en: Subtitles
fr: Sous-titres

en: Subtitles (advanced)
fr: Sous-titres (avancé)

en: Subtitles (images)
fr: Sous-titres (images)

en: Subtitles / OSD
fr: Sous-titres / OSD

en: Subtitles Track
fr: Piste de sous-titres

en: Subtitles text scaling factor
fr: Facteur d’échelle du texte des sous-titres

en: Subtitles/Video
fr: Sous-titres/Vidéo

en: Sundanese
fr: Soudanais

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
fr: Prise en charge de l’enregistrement VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Surround
fr: Effet Surround

en: Surround delay (ms)
fr: Délai de Surround (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
fr: Délai de Surround en ms (généralement 5-40ms).

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
fr: Niveau d’effet Surround (0-100, défaut à 0).

en: Surround level
fr: Niveau d’effet Surround

en: Swedish
fr: Suédois

en: Sweep Depth
fr: Profondeur du balayage

en: Sweep Rate
fr: Vitesse du balayage

en: Switch to full preferences view
fr: Montrer les préférences avancées

en: Switch to simple preferences view
fr: Montrer les préférences simplifiées

en: Swscale
fr: Échelle

en: Symbol rate (bauds)
fr: Débit de symboles du transpondeur

en: Symphonic Rock
fr: Rock symphonique

en: Symphony
fr: Symphonie

en: Sync on Intra Frame
fr: Synchroniser sur une image interne

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Synchronize left and right
fr: Synchroniser gauche et droite

en: Synchronize stored items
fr: Synchroniser les éléments stockés

en: Synchronize top and bottom
fr: Synchroniser haut et bas

en: Synchronizes stored items via iCloud Keychain if enabled in the user domain.
fr: Synchroniser les éléments stockés via le trousseau iCloud si activé sur le domaine de l’utilisateur.

en: Synchronous writing
fr: Écriture synchrone

en: Synthesis gain
fr: Gain de synthèse

en: System Sound Output Device
fr: Périphérique audio « System Sound » en sortie

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
fr: ID du segment de mémoire partagée System V pour le frame buffer (ceci est ignoré si l’option « --shm-file » est spécifiée).

en: System codeset
fr: Codeset système

en: System default
fr: Valeur par défaut du système

en: System logger (syslog)
fr: Enregistreur de journal système (syslog)

en: System logging facility.
fr: Facilité de l’enregistreur de journal système.

en: System's default
fr: Valeur par défaut du système

en: SystemD journal logger
fr: Enregistreur de journal SystemD

en: Systray icon
fr: Icône dans la barre système

en: T&itle
fr: T&itre

en: T.140 text encoder
fr: Encodeur de texte T.140

en: TB
fr: To

en: TCP command input
fr: Entrée de commandes par TCP/IP

en: TCP connection timeout
fr: Délai d’expiration TCP

en: TCP input
fr: Entrée TCP

en: TCP/UDP timeout (ms)
fr: Délai d’expiration TCP/UDP (ms)

en: TLS cipher priorities
fr: Priorités du chiffrement TLS

en: TLS server support for OS X
fr: Prise en charge du serveur TLS pour OS X

en: TLS support for OS X and iOS
fr: Prise en charge de TLS pour OS X et iOS

en: TS ID
fr: ID TS

en: TS muxer (libdvbpsi)
fr: Multiplexeur TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
fr: Démultiplexeur TTA

en: TTML decoder
fr: Décodeur TTML

en: TTML demuxer
fr: Démultiplexeur TTML

en: TTML subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres TTML

en: TV - analog
fr: TV (analogique)

en: TV - digital
fr: TV (numérique)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
fr: Les chaines de TV sont regroupées par transpondeur (a.k.a multiplex) sur une fréquence donnée. Cela requière d’accorder le récepteur.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
fr: La palette de couleurs TV est celle généralement utilisée. Définir ceci à vrai va activer libx264 pour utiliser la palette de couleurs complète pour l’encodage.

en: TY Stream audio/video demux
fr: Démultiplexeur audio/vidéo de flux TY

en: Tab
fr: Tabulation

en: Tahitian
fr: Tahitien

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Take &Snapshot
fr: Prendre une c&apture d’écran

en: Take a snapshot
fr: Prendre une capture d’écran

en: Take video snapshot
fr: Prendre une capture d’écran

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
fr: Prend une capture d’écran et l’enregistre sur le disque.

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Target Usage
fr: Utilisation ciblée

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
fr: Valeur cible en kbit/s pour l’encodage à débit constant

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
fr: Débit cible des flux audio transcodés.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
fr: Débit cible du flux vidéo transcodé.

en: Target output frame rate for the video stream.
fr: Débit cible d’images en sortie pour le flux vidéo.

en: Teal
fr: Émeraude

en: Techno-Industrial
fr: Techno-Industrielle

en: Teletext
fr: Télétexte

en: Teletext Activation
fr: Alignement Télétexte

en: Teletext alignment
fr: Alignement Télétexte

en: Teletext configuration
fr: Configuration télétexte

en: Teletext language
fr: Langue télétexte

en: Teletext page
fr: Page télétexte

en: Teletext subtitles
fr: Sous-titres télétexte

en: Teletext subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres télétexte

en: Teletext subtitles: hearing impaired
fr: Sous-titres Télétexte pour malentendants

en: Teletext text subtitles
fr: Décodeur de sous-titres télétexte

en: Teletext transparency
fr: Transparence télétexte

en: Teletext: additional information
fr: Télétexte : informations supplémentaires

en: Teletext: program schedule
fr: Télétexte : programmes

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
fr: Informe VLC qu’il a été lancé à cause d’une association à un type de fichier par le système d’exploitation

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
fr: Indique à lirc de lire ce fichier de configuration. Par défaut il est recherché dans le répertoire personnel de l’utilisateur.

en: Telugu
fr: Télougou

en: Temporal chroma strength
fr: Intensité de chrominance temporelle

en: Temporal chroma strength (0-254)
fr: Intensité de chrominance temporelle (0-254)

en: Temporal luma strength
fr: Intensité du luminance temporelle

en: Temporal luma strength (0-254)
fr: Intensité de luma temporelle (0-254)

en: Temporal-spatial
fr: Temporel-spatial

en: Terrestrial reception parameters
fr: Paramètres de réception terrestre

en: Terror
fr: Terreur

en: Text
fr: Texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Size
fr: Taille du texte

en: Text default color
fr: Couleur par défaut du texte

en: Text direction
fr: Direction du texte

en: Text file
fr: Fichier texte

en: Text identifier for the callback functions
fr: Identifiant texte pour les fonctions de retour

en: Text opacity
fr: Opacité du texte

en: Text position
fr: Position du texte

en: Text renderer
fr: Rendu du texte

en: Text rendering module
fr: Module de rendu du texte

en: Text subtitle decoder
fr: Décodeur de sous-titres texte

en: Text subtitle parser
fr: Lecteur de sous-titres texte

en: Texts/Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
fr: Textes/Journaux (*.log *.txt);; Tous (*.*)

en: Textual audio descriptions
fr: Description  textuelle de l’audio

en: Texture size
fr: Taille de la texture

en: Thai
fr: Thaï

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
fr: Thaï (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
fr: Thaï (Windows-874)

en: Thanks
fr: Remerciements

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fr: Le serveur HTTP sera en écoute sur ce port TCP. Le port standard HTTP est 80. Attention l’utilisation d’un numéro de port inférieur à 1024 est habituellement restreinte par le système.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fr: Le serveur HTTPS sera en écoute sur ce port TCP. Le port standard HTTPS est 443. Attention l’utilisation d’un numéro de port inférieur à 1024 est habituellement restreinte par le système.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
fr: Adresse IP de l’horloge maître réseau pour la synchronisation d’horloge.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
fr: Le serveur RTSP sera en écoute sur ce port TCP. Le port standard RTSP est 554. Attention l’utilisation d’un numéro de port inférieur à 1024 est habituellement restreinte par le système.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
fr: Le module SAP choisit normalement les bonnes adresses à utiliser. Il est toutefois possible de spécifier une adresse manuellement.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
fr: L’URL pour une alternative au moteur scrobbler

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc.
fr: L’en-tête YUV4MPEG2 est compatible avec la sortie vidéo mplayer yuv et nécessite le code fourcc YV12/I420.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
fr: Le périphérique audio « %s » ne peut pas être utilisé :
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
fr: Le périphérique de capture « %s » n’est pas compatible avec les paramètres requis.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
fr: Le débit de code pour la transmission de correction d’erreur peut être spécifié.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
fr: Couleur du texte à afficher sur la vidéo. Ceci doit être un hexadécimal (comme les couleurs HTML). Les deux premiers caractères représentent le rouge, puis le vert, puis le bleu. Par exemple, #000000 = noir, #FF0000 = rouge, #00FF00 = vert, #FFFF00 = jaune (rouge+vert), #FFFFFF = blanc.

en: The computer (%s) you are trying to connect to requires authentication.
    Please provide a username (ideally a domain name using the format DOMAIN;username) and a password.
fr: L’ordinateur (%s) auquel vous tentez de vous connecter nécessite une authentification.
    Merci de saisir un nom d’utilisateur (idéalement un nom de domaine utilisant le format DOMAINE;utilisateur) et un mot de passe.

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
fr: La signature cryptographique du fichier téléchargé « %s » est invalide et ne permet pas d’en sécuriser la vérification. En conséquence, le fichier a été supprimé.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
fr: L’élément en cours de lecture sera diffusé. S’il n’y a pas d’élément en cours de lecture, le premier sélectionné dans la <i>Bibliothèque</i> sera utilisé pour la diffusion.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
fr: Le décodeur peut décoder partiellement ou sauter une ou des images lorsqu’il n’y a pas assez de temps processeur. Cela est utile pour les processeurs peu puissants mais peut donner des images déformées.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
fr: Le degré de brouillage de 1 à 127

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
fr: La latence introduite par l’algorithme est parfois dérangeante pour la synchronisation. Si c’est le cas, activer ceci afin de compenser cette latence.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
fr: Autoriser VLC à sauter des images si la CPU ne peut suivre le taux d’encodage.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
fr: Le mode papier peint permet d’afficher la vidéo sur le bureau.

en: The device node where VBI data can be read (for closed captions).
fr: Le nœud du périphérique où lire les données VBI (sous-titrage pour malentendants).

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
fr: Le périphérique que vous avez sélectionné ne peut pas être utilisé car son type n’est pas pris en charge.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
fr: Le signal numérique peut être modulé en fonction des différentes constellations (selon le système de délivrance). Si le démodulateur ne peut détecter la constellation automatiquement, il est nécessaire de le configurer manuellement.

en: The downconverter (LNB) will subtract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
fr: La tête universelle (LNB) va soustraire la fréquence de l’oscillateur local depuis la fréquence de réception de la parabole. La fréquence intermédiaire (IF) sur le câble coaxial est le résultat.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
fr: L’encodeur peut faire des compromis sur la qualité au cours de l’encodage, si votre CPU n’est pas capable d’assurer l’encodage. Ceci désactivera tout d’abord la quantization treillis, puis si nécessaire la distorsion de débit des vecteurs de déplacement (haute qualité) et enfin augmentera le seuil de réduction de bruit afin de faciliter la tâche de l’encodeur.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
fr: Clé de chiffrement CSA paire. Celle-ci doit être une chaîne de 16 caractères (8 octets hexadécimaux).

en: The height of the effects video window, in pixels.
fr: Hauteur de la fenêtre des effets vidéo, en pixels.

en: The height of the mesh, in pixels.
fr: Hauteur du maillage, en pixels.

en: The height of the video window, in pixels.
fr: Hauteur de la fenêtre vidéo, en pixels.

en: The height of the visualization window, in pixels.
fr: La hauteur de la fenêtre de visualisation, en pixels.

en: The image blended onto the base image
fr: L’image fondue avec l’image de base

en: The image which will be used to blend onto
fr: L’image qui va servir de base aux fondus

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
fr: Le nombre maximum de filtres (%u) a été atteint.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
fr: La médiathèque est automatiquement enregistrée et rechargée chaque fois que VLC est démarré.

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
fr: La molette horizontale (gauche/droite) de la souris peut contrôler le volume, la position ou être ignorée.

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
fr: La molette verticale (haut/bas) de la souris peut contrôler le volume, la position ou être ignorée.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
fr: La nouvelle version a été téléchargée avec succès. Voulez-vous fermer VLC et l’installer maintenant ?

en: The number of the first segment generated
fr: Le numéro du premier segment généré

en: The number of time the blend will be performed
fr: Nombre de fois où le fondu sera répété

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
fr: Opacité du texte affiché sur la vidéo. 0 = transparent, 255 = opaque.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
fr: Cette option vous permet d’activer ou de désactiver le mode de sortie audio haute qualité en virgule flottante (qui n’est pas très bien pris en charge par toutes les cartes son).

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
fr: Le fichier de sortie existe déjà. Si l’enregistrement continue, ce fichier sera écrasé et son contenu perdu.

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
fr: Le paramètre alpha pour la fenêtre Kaiser. Augmenter l’alpha augmente la taille du lobe principal et diminue l’amplitude du lobe secondaire.

en: The password of your last.fm account
fr: Mot de passe de votre compte Last.fm

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
fr: La liste de lecture peut utiliser un arbre pour afficher les éléments, comme par exemple le contenu d’un dossier.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
fr: Le niveau de polyphonie détermine combien de voix peuvent être jouées simultanément. De plus grandes valeurs nécessitent plus de puissance de calcul.

en: The port used to talk to the Chromecast.
fr: Port utilisé pour communiquer avec le Chromecast.

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'cbr', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2.
fr: La méthode de contrôle de débit à utiliser lors de l’encodage. Peut être parmi « crb », « vbr », « qp », « avbr ». Le mode « qp » n’est pas pris en charge pour mpeg2.

en: The requested RTSP session could not be established.
fr: La session RTSP demandée n’a pu être établie.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
fr: Le périphérique audio sélectionné est utilisé en exclusivité par un autre programme.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
fr: Le tuner numérique sélectionné ne prend pas en charge les paramètres spécifiés.
    Vérifier les préférences.

en: The size of the texture, in pixels.
fr: La taille de la texture, en pixels.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
fr: La résolution pixel est forcée (si largeur et hauteur sont tous deux strictement positifs).

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
fr: La valeur de pas de variation du volume est ajustable par cette option.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
fr: Le flux sera créé d’après les paramètres par défaut, pour une configuration avancée, ou pour modifier ces paramètres, cliquer sur le bouton <i>Gérer les flux</i> à droite

en: The stream will run this duration (in seconds).
fr: Le flux sera joué pendant tant de secondes.

en: The stream will start at this position (in seconds).
fr: Le flux commencera à cette position, en secondes.

en: The stream will stop at this position (in seconds).
fr: Le flux s’arrêtera à cette position (en secondes).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
fr: Le taux de symbole doit être spécifié manuellement pour certains systèmes, notamment DVB-C, DVB-S et DVB-S2.

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are: 'speed', 'balanced' and 'quality'.
fr: L’utilisation visée permet de choisir entre la vitesse et la qualité. Les valeurs autorisées sont « speed » (vitesse), « balanced » (équilibrée) et « quality » (qualité).

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
fr: La transparence du menu OSD VNC peut être modifiée en donnant une valeur entre 0 et 255. Plus la valeur est petite plus c’est transparent. Le défaut est d’être opaque (valeur 255), le minimum est d’être complètement transparent (valeur 0).

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
fr: Le type de fenêtre FFT à utiliser pour les visualisations basées sur le spectre.

en: The username of your last.fm account
fr: Nom d’utilisateur de votre compte Last.fm

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
fr: Cette valeur de volume sera enregistrée et automatiquement appliquée lors du prochain lancement de VLC.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
fr: Le mode bureau permet d’afficher la vidéo sur le bureau.

en: The width of the effects video window, in pixels.
fr: Largeur de la fenêtre des effets vidéo, en pixels.

en: The width of the mesh, in pixels.
fr: Largeur du maillage, en pixels.

en: The width of the video window, in pixels.
fr: Largeur de la fenêtre vidéo, en pixels.

en: The width of the visualization window, in pixels.
fr: La largeur de la fenêtre de visualisation, en pixels.

en: Theora video decoder
fr: Décodeur vidéo Theora

en: Theora video encoder
fr: Encodeur vidéo Theora

en: Theora video packetizer
fr: Empaqueteur vidéo Theora

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
fr: Il n’y a pas de module d’accès disponible pour « %s/%s://%s ».

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
fr: Cette option permet de choisir les interfaces utilisées par VLC. Il est possible de sélectionner l’interface principale, les interfaces supplémentaires, et définir de multiples options s’y rapportant.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
fr: Ces options permettent de régler le son dans VLC et d’ajouter des filtres permettant de faire du post-traitement ou des effets visuels (analyseur de spectre, etc.). Pour paramétrer ces filtres, aller dans les options des modules « filtres audio ».

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
fr: Ces options vous permettent de configurer les modules d’entrée (comme les périphériques DVD ou VCD), ainsi que l’interface réseau, ou le canal de sous-titres.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
fr: Ces options vous permettent de régler le système d’incrustations. Il est par exemple possible d’activer des filtres de sources d’incrustations (logo, etc.). Activer ces filtres ici, et les configure dans la section « Incrustations ». Il est également possible d’effectuer des réglages divers ici.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
fr: Ces options permettent de modifier des réglages relatifs à l’affichage vidéo. Il est possible par exemple d’activer des filtres vidéo, comme le désentrelacement, ou encore le contraste et la saturation…
    Activer ces filtres ici et les configurer dans la section « Filtres vidéo ». Il est également possible de régler diverses options vidéo.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
fr: Cette option permet de sélectionner les modules par défaut. Ne pas modifier ces options si vous ne savez pas parfaitement ce que vous faites.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
fr: Ces options permettent de régler les options globales par défaut pour le système de flux de sortie.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
fr: Ces options définissent le comportement de la liste de lecture. Certaines d’entre elles peuvent être outrepassées dans la fenêtre de la liste de lecture.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
fr: Paramètres des raccourcis clavier globaux de VLC (« hotkeys »).

en: Thick
fr: Épais

en: Thin
fr: Fin

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
fr: Ce disque Blu-ray a besoin d’une bibliothèque de décodage AACS, et votre système ne l’a pas.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
fr: Ce disque Blu-ray a besoin d’une bibliothèque de décodage BD+, absente de votre système.

en: This Blu-ray disc requires Java for menus support.%s
    The disc will be played without menus.
fr: Ce disque Blu-ray nécessite Java pour la prise en charge des menus.%s
    Le disque sera lu sans les menus.

en: This Stream name will be sent to the receiver using the rist RTCP channel
fr: Ce nom de flux sera envoyé au récepteur en utilisant le canal RTCP RIST.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
fr: Ce fichier de certificat X.509 (format PEM) est utilisé pour le TLS côté serveur. Sur OS X, la chaîne de caractères est utilisée comme étiquette pour chercher le certificat dans le trousseau d’accès.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
fr: Cette extension a été installée manuellement. VLC ne peut pas la gérer par lui-même.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
fr: Ajouter des filtres de post-traitement audio pour modifier le son.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
fr: Ajouter des filtres de post-traitement pour améliorer la qualité de l’image, par exemple du désentrelacement, ou pour déformer la vidéo.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
fr: Ajouter des « filtres d’incrustations ». Ces filtres agissent sur les images créées par les décodeurs de sous-titres ou les autres sources d’incrustations.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
fr: Ajouter des « filtres d’incrustations ». Ces filtres ajoutent des images ou du texte sur la vidéo (un logo, du texte, …).

en: This adds video splitters like clone or wall
fr: Ajouter des filtres de séparation vidéo comme clone ou mur..

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
fr: Ajouter des modules de visualisation audio (analyseur de spectre, etc…).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
fr: Cette option permet de modifier la taille du cache pour le flux de sortie. Cette valeur est en millisecondes.

en: This allows hardware decoding when available.
fr: Ceci permet un décodage matériel quand il est disponible.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
fr: Ceci permet de jouer l’audio à une vitesse supérieure ou inférieure en préservant le ton.

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
fr: Cette option permet une gestion correcte du format vidéo HDTV-1080 même si un encodeur défectueux fixe une hauteur incorrecte de 1088 lignes. Merci de ne désactiver cette option que si la vidéo est dans un format non standard nécessitant les 1088 lignes.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures") on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules.
fr: Ceci permet d’ajouter des incrustations (superpositions) sur le flux vidéo transcodé. Les superpositions produites par les filtres seront directement incrustées sur la vidéo. Il est possible de fournir une liste de modules d’incrustation séparés par un double point « : ».

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
fr: Cette option vous permet de changer la cible par défaut (89 dB) pour les flux avec information de ReplayGain

en: This allows you to define playlist bookmarks.
fr: Définir des favoris de liste de lecture.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
fr: Ceci permet de forcer un module d’accès. Utiliser ceci si le module correct n’est pas automatiquement détecté. Vous ne devriez pas toucher cette option sans savoir ce que vous faites.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fr: URL comprenant plus de détails sur le flux (généralement le site web de l’organisation réalisant la diffusion) qui sera annoncé dans le SDP (Descripteur de Session).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fr: Adresse de courriel de contact pour le flux qui sera annoncé dans le SDP (Descripteur de Session).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fr: Description du flux qui sera annoncée dans le SDP (Descripteur de Session).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
fr: Ceci permet de garder une instance unique du flux de sortie tout au long de la liste de lecture (insère automatiquement le module de flux de sortie « regroupement » si non spécifié).

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
fr: Lire plusieurs fichiers en même temps. Cette fonctionnalité est expérimentale, tous les formats ne sont pas supportés. Utiliser une liste de flux séparés par des « # ».

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
fr: Synchroniser les horloges du serveur et du client. Les paramètres détaillés sont dans « Avancé / Synchronisation réseau »

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
fr: Liste d’encodeurs que VLC choisira en priorité.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
fr: Cette option permet de choisir l’ordre dans lequel VLC choisira ses empaqueteurs (packetizers, ce sont des modules de prétraitement des flux).

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
fr: Vitesse de l’animation, de 1 à 10. La valeur par défaut est 6.

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
fr: Ceci vous permet de modifier la résolution de la fenêtre Goom (une résolution plus élevée aura un meilleur aspect mais consommera plus de ressources).

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
fr: Catégorie de la session qui sera annoncée par SAP.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
fr: Ceci permet de spécifier comment le SDP (Session Descriptor) généré pour cette session RTP sera rendu accessible. Il faut utiliser une URL : http://adresse pour accéder au SDP via HTTP, rtsp://adresse pour un accès RTSP, et sap:// pour annoncer le SDP via SAP.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
fr: Port de base utilisé pour la diffusion RTP.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
fr: Port audio par défaut utilisé pour la diffusion RTP.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
fr: Port vidéo par défaut utilisé pour la diffusion RTP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
fr: Ceci vous permet de spécifier le multiplexeur. Le comportement par défaut est de ne pas multiplexer (flux RTP standard).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
fr: Permettre la diffusion de flux audio MPEG4 LATM (voir la RFC 3016).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
fr: Activer cette option pour éviter que de nombreux messages de synchronisation vidéo n’apparaissent dans le journal.

en: This combination is already taken by "%@".
fr: Cette combinaison est déjà utilisée par « %@ ».

en: This controls the maximum jitter that will be passed to the demux/decode chain. The lower the value, the more CPU cycles the algorithm will consume
fr: Ceci contrôle la gigue maximale qui sera transmise à la chaîne de démux/décodage. Plus la valeur est faible, plus l’algorithme consomme de cycles CPU.

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
fr: Ceci contrôle la puissance du filtre d’assombrissement qui simule l’effet de lumière phosphorique des anciens écrans de TV pour le filtre Phosphore. Par défaut : basse.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
fr: Ceci défini l’adresse du serveur RTSP utilisé, de même que le chemin de base pour les médias VOD RTSP. La syntaxe est adresse/chemin. Par défaut, le serveur sera en écoute de toutes les adresses IP locales. Spécifiez une adresse IP (par ex. ::1 ou 127.0.0.1) ou un nom d’hôte (par ex. localhost) pour restreindre à une interface réseau spécifique.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
fr: Cette option définit la variance maximale du délai de réception que les algorithmes de synchronisation tentent de compenser (en millisecondes).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
fr: Ceci définit la vitesse de lecture (la vitesse nominale est 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
fr: Retarder la sortie audio, en saisissant un nombre de millisecondes. Cela peut être utile s’il existe un décalage entre le son et l’image.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
fr: Ceci détermine la tolérance entre les noms du fichier de sous-titres et du film. Les valeurs sont :
    0 = pas de détection automatique de sous-titres
    1 = n’importe quel fichier de sous-titres
    2 = n’importe quel fichier de sous-titres contenant le nom du film
    3 = le nom du fichier de sous-titres correspond au nom du film avec des caractères supplémentaires
    4 = le nom du fichier de sous-titres correspond exactement au nom du film

en: This display the resulting media, but can slow things down.
fr: Permet d’afficher le média produit, mais va ralentir les opérations.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
fr: Supprimer les images en retard (qui arrivent à la sortie vidéo après la date à laquelle elles auraient dû être affichées).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
fr: Cet effet donne l’impression d’être dans une pièce réelle avec un ensemble de haut-parleurs en 7.1 en utilisant simplement un casque stéréo, et procure ainsi une ambiance sonore plus réaliste. Écouter de la musique de façon prolongée devrait également être plus confortable et moins fatigant.
    L’effet fonctionne avec n’importe quel format audio, que la source soit mono, 7.1 ou autre.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
fr: Cet effet, également connu sous le nom d’« écran vert » ou de « chroma key » remplace les « parties bleues » de l’image de devant avec le fond (comme les prévisions météo). Il est possible de choisir la couleur de base qui sera utilisée (bleu par défaut).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
fr: Ceci permet la gestion des raccourcis clavier depuis la fenêtre vidéo (plein écran).

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
fr: Analyser l’annonce avec le module SAP. Autrement, toutes les annonces sont analysées par le module « live555 » (RTP/RTSP).

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
fr: Activer la détection automatique de l’encodage UTF-8 dans les fichiers de sous-titres.

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
fr: Active la colorisation des messages envoyés à la console. Votre terminal doit prendre en charge les couleurs Linux pour profiter de cette option.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
fr: Ceci permet la gestion des clics souris sur la vidéo.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
fr: Ce filtre renforce l’effet stéréo en supprimant le mono (le signal commun aux deux canaux) et en retardant le signal gauche vers la droite et vice versa, ainsi augmentant l’effet stéréo.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
fr: Forcer un format de rognage de la vidéo. Les formats acceptés sont du type x:y (4:3, 16:9, ...) exprimant l’aspect global de l’image.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
fr: Forcer le rapport de cadre de l’écran. La plupart des écrans utilisent des pixels carrés (1:1). Si vous avez un écran 16:9, vous devrez peut-être utiliser 4:3 afin de préserver les proportions.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
fr: Forcer le rapport de cadre de la source. Par exemple, certains DVD prétendent être 16:9 alors qu’ils sont 4:3. Cela peut aussi donner un indice à VLC lorsque le film ne dispose pas d’information de format d’écran. Les formats acceptés sont de la forme x:y (4:3, 16:9, etc.), ou une valeur décimale (1,25, 1,3333, etc.).

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
fr: Ce gain est appliqué en sortie de synthèse. De hautes valeurs peuvent causer de la saturation si de nombreuses notes sont jouées simultanément.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
fr: Ceci est l’interface par défaut de VLC, avec un style natif.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
fr: Ceci est l’interface habillable de VLC. D’autres habillages sont disponibles sur

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
fr: Coefficient modifiant la hauteur des bandes.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
fr: Ancienne entrée qui permet de configurer les modules d’accès à la sortie.

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
fr: Ancienne entrée qui permet de configurer les modules de multiplexage

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile.
fr: Caractéristique optionnelle seulement pour le profil AAC-ELD.

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
fr: Port TCP d’écoute de l’interface. 4212 par défaut.

en: This is the audio codec that will be used.
fr: Codec audio à utiliser

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
fr: Module d’encodage audio à utiliser, et ses options associées.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fr: Module de sortie audio utilisé par VLC. Le comportement par défaut est de choisir automatiquement le meilleur module disponible.

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
fr: Ceci est le certificat présenté par %s :
    %s
    
    En cas de doute, arrêter maintenant.

en: This is the default Audio CD device to use.
fr: Ceci est le lecteur de CD audio à utiliser par défaut.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fr: Spécifie le périphérique CD audio (ou fichier) à utiliser par défaut. Ne pas oublier les deux-points après la lettre du disque (par ex. D:)

en: This is the default DVD device to use.
fr: Ceci est le périphérique DVD à utiliser par défaut.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fr: Spécifie le périphérique DVD (ou fichier) à utiliser par défaut. Ne pas oublier les deux-points après la lettre du disque (par ex. D:).

en: This is the default VCD device to use.
fr: Ceci est le périphérique VCD à utiliser par défaut.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
fr: Spécifie le périphérique VCD (ou fichier) à utiliser par défaut. Ne pas oublier les deux-points après la lettre du disque (par ex. D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
fr: Multiplexeur par défaut.

en: This is the default output URI.
fr: Adresse de sortie par défaut.

en: This is the default output access method that will be used.
fr: Méthode de sortie par défaut.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
fr: Taille des polices à afficher. Si le réglage est différent de 0, cette option annulera la taille de police relative.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
fr: Débit d’images désiré pour la lecture depuis des fichiers, utiliser 0 pour une diffusion en temps réel (depuis une caméra).

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
fr: Débit d’images désiré pour la lecture depuis des flux vidéos bruts. De la forme 30000/1001 ou 29.97

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
fr: Débit d’images désiré pour la lecture depuis des flux vidéos élémentaires MPEG.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
fr: Gain utilisé pour les flux sans information de ReplayGain

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
fr: Temps de vie (TTL) des paquets multicast envoyés par le flux de sortie (la valeur par défaut, -1, signifie que le choix sera laissé au système d’exploitation).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
fr: Adresse d’écoute pour l’interface telnet. Par défaut, l’interface écoute sur toutes les interfaces réseau. Pour que l’interface telnet ne soit disponible que pour la machine locale, utiliser « 127.0.0.1 ».

en: This is the language of the audio stream.
fr: Langage audio.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
fr: Cette option permet de choisir l’interface utilisée par VLC. Le comportement par défaut est de choisir automatiquement la meilleure interface.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
fr: Taille maximale (en octets) des paquets pouvant être transmis sur le réseau. En Ethernet, elle est généralement de 1500 octets.

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
fr: Taille des fichiers temporaires à utiliser pour stocker le flux différé.

en: This is the muxer that will be used for audio.
fr: Multiplexeur pour l’audio.

en: This is the muxer that will be used for video.
fr: Multiplexeur pour la vidéo.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
fr: Nom de la session qui sera annoncée dans le SDP (Descripteur de Session).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
fr: Ceci est le nombre de tampons audio sur lesquels la mesure de puissance sera effectuée. Un fort nombre de tampons augmentera le temps de réponse du filtre à un pic de puissance, mais le rendra moins sensible à de petites variations.

en: This is the output URI that will be used for audio.
fr: Adresse de sortie pour l’audio.

en: This is the output URI that will be used for video.
fr: Adresse de sortie pour la vidéo.

en: This is the output URL that will be used.
fr: Adresse de sortie.

en: This is the output access method that will be used for audio.
fr: Méthode de sortie pour la diffusion audio.

en: This is the output access method that will be used for video.
fr: Méthode de sortie pour la diffusion vidéo.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
fr: Taille par défaut relative des polices à afficher. Si une taille absolue est spécifiée, la taille relative sera annulée.

en: This is the subtitle codec that will be used.
fr: Codec de sous-titres qui sera utilisé.

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
fr: Ceci vous permet de choisir l’encodeur de sous-titres à utiliser et de configurer ses options associées.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fr: Module de sortie vidéo utilisé par VLC. Le comportement par défaut est de choisir automatiquement le meilleur module disponible.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
fr: Cette option fixe le niveau de verbosité (0=uniquement les erreurs et les messages standard, 1=avertissements, 2=débogage).

en: This is the video codec that will be used.
fr: Codec vidéo à utiliser.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
fr: Encodeur vidéo à utiliser et ses options associées.

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled).
fr: Cette bibliothèque produira une meilleure qualité audio, au prix d’une charge processeur plus élevée (activée par défaut).

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
fr: Limiter le nombre maximal de clients pouvant se connecter à la VOD RTSP. 0 signifie que le nombre n’est pas limité.

en: This linear gain will be applied in software.
fr: Les filtres de gain linéaire seront appliqués par le logiciel.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
fr: Ce gain linéaire sera appliqué à l’audio en sortie.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
fr: Diffuser par le réseau via HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
fr: Diffuser par le réseau via RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
fr: Diffuser par le réseau via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
fr: Diffuser par le réseau via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
fr: Ce module envois le flux transcodé vers le réseau via le protocole mms.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
fr: Ce module écrit le flux transcodé vers un serveur Icecast.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
fr: Ce module écrit le flux transcodé dans un fichier.

en: This must match the buffer size (latency) configured on the server side. If you are not sure, leave the default of 0 which will set it the maximum value and will use about 100MB of RAM
fr: Cette valeur doit correspondre à la taille du tampon (latence) configurée du côté du serveur. Si vous n’êtes pas sûr, laissez la valeur par défaut de 0, qui correspond à la valeur maximale et utilise environ 100 Mo de RAM.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
fr: Il manque un multiplexeur. Utiliser ce profil sera un échec.

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
fr: Ce démultiplexeur n’est pas fourni directement par VLC : il est peut-être manquant.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
fr: Cette option permet d'augmenter ou de diminuer la priorité par défaut de VLC. Il est possible d'utiliser ceci pour modifier la priorité de VLC par rapport aux autres programmes ou par rapport aux autres instances de VLC.

en: This option allows the interface to be raised automatically when a video/audio playback starts, or never.
fr: Cette option permet à l’interface de ressurgir automatiquement lorsque la lecture vidéo/audio débute, ou pas.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
fr: Cette option permet à l’interface de changer son icône en diverses occasions.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
fr: Cette option permet de choisr le titre en fonction de ce qui est lu<br>$a : Artiste<br>$b : Album<br>$c : Droit de copie<br>$t : Titre<br>$g : Genre<br>$n : N° de piste<br>$p : En cours de lecture<br>$A : Date<br>$D : Durée<br>$Z : « En cours de lecture » (par défaut vaut Titre - Artiste)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
fr: Cette option permet de choisir le répertoire que le navigateur de fichiers ncurses montrera initialement.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
fr: Cette option peut être utilisée pour changer la manière avec laquelle VLC sélectionne ses décodeurs. Seuls les utilisateurs avancés devraient modifier cette option, car cela peut empêcher la lecture de tous les flux.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
fr: Cette option est utile si vous vouler réduire la latence lors de la lecture d’un flux

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
fr: Cette option sélectionne un algorithme de passage en mono qui est utilisé par le mixeur pour les casques. Il permet un effet équivalent à se trouver dans une pièce pleine de haut-parleurs.

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
fr: Cette option peut être utilisée lorsque la sortie audio ne gère pas le support S/PDIF

en: This option silences all other channels except the selected channel.
fr: Cette option permet de rendre muet tous les canaux sauf le canal sélectionné.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
fr: Forçage du canal en Hz.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
fr: Ce paramètre contrôle la qualité par rapport aux compromis de vitesses impliquées dans le processus de choix du mouvement estimé (faible = plus rapide et élevé = meilleure qualité). Valeurs de 1 à 9.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
fr: Ce format de charge sera appliqué pour les types de charge dynamique (entre 96 et 127) s’il ne peut pas être déterminé autrement avec des correspondances hors bande (SDP).

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
fr: Ce fichier privé de clés (format PEM) est utilisé pour des « server-side TLS ».

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
fr: Ce programme est fourni SANS AUCUNE GARANTIE, tel que permis par la loi.
    Vous pouvez le redistribuer selon les termes de la Licence Publique Générale GNU ;
    voir le fichier COPYING pour plus de détails.
    Écrit par l’équipe VideoLAN ; voir le fichier AUTHORS.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
fr: Ceci réduit les fluctuations de QP après la compression de la courbe. Augmente temporairement le flou des quantifications.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
fr: Ceci réduit les fluctuations de QP avant la compression de la courbe. Augmente temporairement le flou complexe.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
fr: Afficher la police en utilisant le « YUV palettisé ». Cette option n’est nécessaire que pour encoder des sous-titres DVB.

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
fr: Quantisateur à utiliser, entre 1 et 51. Des valeurs plus faibles améliorent la fidélité mais augmentent le débit. La valeur par défaut de 26 est bonne. 0 signifie que l’encodage sera sans perte.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
fr: Ceci  sélectionne le module utilisé pour le ré-échantillonnage audio.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
fr: Ceci  sélectionne le protocole de transport pour RTP.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
fr: Cela envoie et reçoit des paquets RTCP multiplexés à travers le même port que les paquets RTP.

en: This sets the HTTP port of the local server used to stream the media to the Chromecast.
fr: Port HTTP du serveur local utilisé pour diffuser le média vers le Chromecast.

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
fr: Ce paramètre ne peut être modifié parce que le mode plein écran natif est activé.

en: This setting is deprecated and not used anymore
fr: Ce réglage n’est plus utilisé

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
fr: Ceci indique la hauteur en pixels du flux vidéo brut.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
fr: Ceci indique la largeur en pixels du flux vidéo brut.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
fr: Ce flux sera toujours ouvert au démarrage de VLC.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
fr: Ceci va réinitialiser toutes les préférences de VLC.
    
    Notez que VLC va redémarrer pendant cette procédure, ainsi votre liste de lecture sera vidée et les lectures, diffusions ou transcodages en cours seront arrêtés.
    
    La médiathèque ne sera pas affectée.
    
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
fr: Cet assistant permet de diffuser ou de convertir un média localement, sur un réseau privé ou sur Internet.
    Vérifier que la source correspond bien à ce qui est désiré puis appuyer sur « Suivant » pour continuer.

en: Three component motion estimation
fr: Estimation de mouvement à trois composantes

en: Threshold
fr: Seuil

en: Threshold level
fr: Niveau de seuil

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
fr: Seuil pour lever une alarme. Si le niveau audio est sous ce seuil , une alarme est envoyée (0,1 par défaut).

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Ticker text
fr: Texte défilant

en: Tiger rendering defaults
fr: Paramètres par défaut de rendu Tiger

en: Time
fr: Temps

en: Time Control
fr: Contrôles temporels

en: Time Slider
fr: Barre d’avancement temporel

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
fr: Synchronisation temporelle pour la sortie. Si actif, alors le flux sera rendu à vitesse normale, sinon il sera rendu le plus vite possible.

en: Time Synchronized output
fr: Sortie synchronisée temporellement

en: Time Toolbar
fr: Barre d’outils pour le temps

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
fr: Fenêtre de temps pendant laquelle le niveau audio est mesuré en ms pour la détection de silence. Si le niveau audio est sous le seuil pendant cette durée, une alarme est envoyée (5000 par défaut).

en: Time between two alarm messages in ms
fr: Temps entre 2 messages d’alarme en ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
fr: Temps entre 2 messages d’alarme en ms. Cette valeur permet d’éviter la saturation des alarmes (2000 par défaut).

en: Time code
fr: Timecode

en: Time code subpicture elementary stream generator
fr: Générateur du flux d’incrustation pour le timecode

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
fr: Durée en ms du délai moyen. Bien noter que c’est « moyen » !

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
fr: Durée en millisecondes de la profondeur de balayage maximal. Ainsi, l’intervalle de balayage sera délai +/- profondeur.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
fr: Temps en millisecondes du délai du signal de la gauche vers la droite et inversement.

en: Time window to use in ms
fr: Fenêtre de temps à utiliser en ms

en: Time:
fr: Temps :

en: Timelength after which we assume there is no signal.
fr: Durée après laquelle on considère qu’il n’y a plus de signal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
fr: Durée après laquelle on considère qu’il n’y a plus de signal.
    Après ce délai l’écran devient noir.

en: Timeout
fr: Délai d’expiration

en: Timeout (ms)
fr: Délai d’expiration (ms)

en: Timeshift directory
fr: Dossier temporaire pour le différé

en: Timeshift granularity
fr: Granularité en différé

en: Title
fr: Titre

en: Title %i%s
fr: Titre %i%s

en: Title display mode
fr: Mode d’affichage du titre

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
fr: Mode d’affichage du titre : 0 (par défaut) pour cacher si le flux a des images ou si les images de flux sont autorisées, 1 dans le cas contraire.

en: Title font
fr: Police du titre

en: Title metadata
fr: Métadonnées Titre

en: Title to put in ASF comments.
fr: Titre à mettre dans les commentaires ASF.

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
fr: Pour ouvrir un flux réseau standard (HTTP, RTSP, MMS, FTP, etc.), saisir son URL dans le champ ci-dessus. Pour ouvrir un flux RTP ou UDP, appuyer sur le bouton ci-dessous.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
fr: Pour une aide exhaustive, utiliser « -H ».

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
fr: Pour sélectionner la polarisation du transpondeur, un voltage différent est normalement appliqué à la tête universelle (LNB).

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
fr: Pour arrêter le flux et reprendre le contrôle, cliquez le bouton <i>Ouvrir un flux</i> à nouveau.

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
fr: Commuter les modes de liste de lecture Normal/Boucle/Répétition

en: Toggle Play/Pause
fr: Commuter Lire/Pause

en: Toggle Transparency
fr: Commuter la transparence

en: Toggle autoscaling
fr: Commuter la mise à l’échelle automatique

en: Toggle deinterlacing
fr: Commuter le désentrelacement

en: Toggle details
fr: Commuter les détails

en: Toggle playlist
fr: Commuter la liste de lecture

en: Toggle random order playback
fr: Commuter la lecture aléatoire

en: Toggle random playlist playback
fr: Commuter la lecture aléatoire de liste

en: Toggle subtitle track visibility.
fr: Commuter la visibilité du sous-titrage.

en: Toggle subtitles
fr: Commuter les sous-titres

en: Toggle the video in fullscreen
fr: Commuter la vidéo en plein écran

en: Toggle the video out fullscreen
fr: Commuter la vidéo du plein écran

en: Toggle wallpaper mode in video output
fr: Commuter le mode papier peint pour la sortie vidéo

en: Toggle wallpaper mode in video output.
fr: Commuter le mode papier peint pour la sortie vidéo.

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kbps means the encoder tries not to  go above 880 kbps and under  730 kbps. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
fr: Pourcentage de tolérance de la méthode « avbr » (Average Variable BitRate). Exemple : 10 pour un débit de 800 kbps signifie que l’encodeur essayera de rester entre 730 et 880 kbps. La précision visée est atteinte seulement après une période de convergence. Voir le paramètre de convergence.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
fr: Tolérance de l’effet d’écran bleu à des variations de couleur sur le plan U. Une valeur entre 10 et 20 semble correcte.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
fr: Tolérance de l’effet d’écran bleu à des variations de couleur sur le plan V. Une valeur entre 10 et 20 semble correcte.

en: Tonga (Tonga Islands)
fr: Tongien (Îles Tonga)

en: Tool
fr: Outil

en: Tool&s
fr: &Outils

en: Toolbar Elements
fr: Éléments de la barre d’outils

en: Toolbar position:
fr: Position de la barre d’outils :

en: Toolbars Editor
fr: Éditeur de la barre d’outils

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
fr: Effacer

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
fr: Couper le son

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
fr: Rétablir le son

en: Top
fr: Haut

en: Top Center
fr: Haut-centre

en: Top Left
fr: Haut-gauche

en: Top Menu
fr: Menu principal

en: Top left
fr: Haut-gauche

en: Top left corner X coordinate
fr: Abscisse du coin en haut à gauche

en: Top left corner Y coordinate
fr: Ordonnée du coin en haut à gauche

en: Top right
fr: Haut-droite

en: Top-Left
fr: Haut-Gauche

en: Top-Right
fr: Haut-Droite

en: Total duration
fr: Durée totale

en: Total height of the mosaic, in pixels.
fr: Hauteur totale de la mosaïque en pixels.

en: Total pixel height of the peak items.
fr: Hauteur totale en pixels des pics.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
fr: Largeur totale de la mosaïque en pixels.

en: Total/Remaining time
fr: Temps total/restant

en: Track
fr: Piste

en: Track ID
fr: ID piste

en: Track Number
fr: Numéro de piste

en: Track Synchronisation
fr: Synchronisation de piste

en: Track Synchronization
fr: Synchronisation de piste

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
fr: Empreinte de piste (basé sur Acoustid)

en: Track number
fr: Numéro de piste

en: Track replay gain
fr: Valeur de ReplayGain pour la piste

en: Track settings
fr: Paramètres de piste

en: Tracks
fr: Pistes

en: Tradeoff between stability and real time
fr: Compromis entre la stabilité et le temps réel

en: Traditional Chinese (Big5)
fr: Chinois traditionnel (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
fr: Chinois traditionel Unix (EUC-TW)

en: Transcode stream output
fr: Transcode le flux

en: Transcoding Options
fr: Options de transcodage

en: Transcoding options
fr: Options de transcodage

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
fr: Niveau de compression du transfert, de 0 (aucun) à 9 (maximum)

en: Transform
fr: Transformation

en: Transform type
fr: Type de transformation

en: Transmission mode
fr: Mode de transmission

en: Transparency
fr: Transparence

en: Transparency mask
fr: Masque de transparence

en: Transparency of the bargraph
fr: Transparence  de l’histogramme

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
fr: Transparence de la couleur d’arrière-plan à utiliser si le flux Kate ne spécifie pas de couleur d’arrière-plan en particulier.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
fr: Transparence de la couleur du texte à utiliser si le flux Kate ne spécifie pas de couleur du texte en particulier.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
fr: Transparence des éléments de la mosaïque. 0 = transparent, 255 = opaque (par défaut).

en: Transparency of the mosaic picture.
fr: Transparence de la mosaïque

en: Transponder symbol rate
fr: Débit de symboles du transpondeur

en: Transponder/multiplex frequency
fr: Fréquence du transpondeur/multiplexeur

en: Transport protocol
fr: Protocole de transport

en: Transport stream ID
fr: ID du flux de transport

en: Treat as a pipe rather than as a file
fr: Considérer comme un tuyau plutôt que comme un fichier

en: Treble adjustment of the audio input.
fr: Réglage des aigus de l’entrée audio.

en: Treble level
fr: Niveau des aiguës

en: Trellis RD quantization
fr: Quantisation treillis RD

en: Trellis RD quantization:
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
fr: Quantification de treillis RD : 
     - 0 : désactivée
     - 1 : activée seulement à l’encodage final d’un macrobloc
     - 2 : activée sur toutes les décisions de mode
    Ceci nécessite CABAC.

en: Trellis quantization
fr: Quantisation treillis

en: Trickplay Reverse
fr: Lecture à l’envers

en: Trigger button
fr: Bouton de souris

en: Trigger button for mouse gestures.
fr: Bouton de déclenchement des mouvements de souris.

en: Trust MPEG timestamps
fr: Faire confiance aux indicateurs de temps MPEG

en: Trust directory
fr: Dossier de confiance

en: Trust in-stream PCR
fr: Faire confiance au flux PCR entrant

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the operating system trust database to authenticate TLS sessions.
fr: Faire confiance aux certificats racines des Autorités de Certification stockés dans la base de données d’approbation du système d’exploitation afin d’authentifier les sessions TLS.

en: Trust the root certificates of Certificate Authorities stored in the specified directory to authenticate TLS sessions.
fr: Faire confiance aux certificats racines des Autorités de Certification stockés dans le dossier spécifié afin d’authentifier les sessions TLS.

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
fr: Tenter de corriger certains problèmes :
    1  détection automatique
    2  vieux msmpeg4
    4  xvid entrelacé
    8  ump4 
    16 sans padding
    32 ac vlc
    64 chrominance Qpel.
    Il faut spécifier une somme de ces valeurs. Par exemple, pour corriger « ac vlc » et « ump4 », saisir 40.

en: Try to parse the announce
fr: Essayer d’analyser l’annonce SAP

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
fr: Essayer d’utiliser l’accélération matérielle pour les conversions YUV->RGB. Cette option est sans effet si l’ « Overlay » est utilisé.

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
fr: Utiliser l’accélération matérielle pour incruster les sous-titres/OSD

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
fr: Essayer d’utiliser le triple tampon avec YUV. Ceci améliore beaucoup la qualité de la vidéo (pas de scintillement).

en: Tuner Frequency
fr: Fréquence

en: Tuner TV Channel
fr: Chaine du tuner TV

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
fr: Tuner audio mono/stéréo et sélection des pistes

en: Tuner card
fr: Carte tuner

en: Tuner country code
fr: Code pays du tuner

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output).
fr: Fréquence du tuner en Hz ou kHz (voir la sortie de débogage).

en: Tuner input type
fr: Type d’entrée du tuner

en: Tuner properties
fr: Propriétés du tuner

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
fr: Faire passer le RTSP et le RTP par HTTP

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkish (ISO 8859-9)
fr: Turc (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
fr: Turc (Windows-1254)

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Turn off all messages on the console.
fr: Désactiver tous les messages sur la console.

en: Turn off the MacBook keyboard backlight while a video is playing in fullscreen. Automatic brightness adjustment should be disabled in System Preferences.
fr: Éteint le rétroéclairage clavier du MacBook quand une vidéo est lue en plein écran. L’ajustement automatique de la luminosité doit être désactivée dans les Préférences Système.

en: Two pass
fr: Deux passes

en: Type 'pause' to continue.
fr: Taper « pause » pour reprendre.

en: Type:
fr: Type :

en: UDP Source timeout (sec)
fr: Délai d’expiration source UDP (sec)

en: UDP input
fr: Entrée UDP

en: UDP receive buffer size (bytes)
fr: Taille du tampon de réception UDP (octets)

en: UDP stream output
fr: Sortie flux UDP

en: UDP timeout (in ms)
fr: Délai d’expiration UDP (ms)

en: UNIX socket command input
fr: Entrée de commandes par Socket Unix

en: URL description
fr: URL de description

en: URL metadata
fr: Métadonnées URL

en: URL with information about the stream or your channel.
fr: URL donnant des informations sur votre flux ou chaîne.

en: USF subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres USF

en: USFSubs
fr: Sous-titres USF

en: UTF-8 subtitle autodetection
fr: Détection automatique des sous-titres UTF-8

en: Uighur
fr: Ouïghour

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Ukrainian (KOI8-U)
fr: Ukrainien (KOI8-U)

en: Ulead DV audio decoder
fr: Décodeur audio Ulead DV

en: Ultra-wideband (32kHz)
fr: Bande ultra-large (32 kHz)

en: Un-Zoom
fr: Dézoomer

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
fr: Numéro du LNB DiSEqC

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
fr: Rétablir un pixel en bas de la vidéo

en: Uncrop one pixel from the left of the video
fr: Rétablir un pixel à gauche de la vidéo

en: Uncrop one pixel from the right of the video
fr: Rétablir un pixel à droite de la vidéo

en: Uncrop one pixel from the top of the video
fr: Rétablir un pixel en haut de la vidéo

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Unidentified codec
fr: Codec non identifié

en: Unified adaptive streaming for DASH/HLS
fr: Diffusion adaptative unifiée pour DASH et HLS

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Uninstall Windows Service
fr: Désinstaller le service Windows

en: Uninstall the Service and exit.
fr: Désinstaller le service et quitter.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
fr: Nom de réseau unique dans les Espaces de réglage du système

en: Universal (UTF-16)
fr: Universel (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
fr: Universel (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
fr: Universel (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
fr: Universel (little endian UTF-16)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
fr: Fréquence du switch LNB universel (kHz)

en: Universal Plug'n'Play
fr: Universal Plug’n’Play

en: Universal, Chinese (GB18030)
fr: Chinois simplifié (GB18030)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown Video
fr: Vidéo inconnue

en: Unknown category
fr: Catégorie inconnue

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
fr: Commande « %s » inconnue, saisir « help » pour obtenir de l’aide.

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown type
fr: Type inconnu

en: Unset
fr: Non défini

en: Unshuffled Border width.
fr: Largeur de la bordure non mélangée

en: Unspecified
fr: Non spécifié

en: Unspecified (0V)
fr: Non spécifié (0V)

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Unsubscribe from a podcast
fr: Se désabonner d’un podcast

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Up
fr: Haut

en: Upconvert
fr: Convertir

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update VLC media player
fr: Mettre à jour le lecteur multimédia VLC

en: Update the tree
fr: Mettre à jour l’arborescence

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
fr: Usage : %s [options] [flux] ...
    Il est possible de spécifier de multiples flux sur
    la ligne de commande. Ils seront ajoutés à la liste de lecture.
    Le premier élément spécifié sera lu en premier.
    
    Styles des options :
      --option  Une option globale.
       -option  La version à lettre unique d’une --option globale.
       :option  Une option qui ne s’applique qu’au flux la précédant
                et qui surcharge les options précédentes.
    
    Syntaxe des flux (MRL) :
      [[acces]/[demux]://]URL[#[titre][:chapitre][-[titre][:chapitre]]] [:option=valeur ...]
    
      De nombreuses --options globales peuvent aussi être utilisées en tant
      qu’options spécifiques à une MRL.
      Plusieurs paires « :option=valeur » peuvent être spécifiées.
    
    Syntaxe pour une URL :
      [file://]chemin/fichier        Fichier standard
      http://ip:port/fichier         Adresse HTTP
      ftp://ip:port/fichier          Adresse FTP
      mms://ip:port/fichier          Adresse MMS
      screen://                      Capture d’écran
      dvd://[périphérique]           Périphérique DVD
      vcd://[périphérique]           Périphérique VCD
      cdda://[périphérique]          Périphérique CD Audio
      udp://[[adresse source]@[adresse d’attache][:port]]
                                     Flux UDP envoyé par un serveur
      vlc://pause:secondes           Mettre en pause la liste de lecture pour
                                     le temps spécifié
      vlc://quit                     Quitter VLC

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
fr: Utiliser 10 bits/pixel pour les trames vidéos.

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
fr: Utiliser les menus Blu-ray. Si cette option est inhibée, le film commencera directement

en: Use Core Text renderer
fr: Utiliser le rendu de texte par défaut

en: Use Core Text renderer in the subtitle.
fr: Utiliser le rendu de texte par défaut dans les sous-titres.

en: Use DecodeBin
fr: Utiliser DecodeBin

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
fr: Utiliser les senseurs de mouvements HDAPS, AMS, APPLESMC ou UNIMOTION  pour faire pivoter la vidéo

en: Use Hardware decoders only
fr: Utiliser les décodeurs matériels seulement

en: Use NIT for scanning services
fr: Utiliser NIT pour les services de scan

en: Use Periodic Intra Refresh
fr: Utiliser les images intra périodiques pour le rafraîchissement

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
fr: Utiliser les images intra périodiques pour le rafraîchissement au lieu des images IDR

en: Use Psy-optimizations
fr: Optimisations-Psy

en: Use QPUs for advanced HD deinterlacing.
fr: Utiliser les processeurs QPU pour le désentrelacement HD avancé.

en: Use RTP over RTSP (TCP)
fr: Utiliser le RTP sur RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
fr: Utiliser S/PDIF si disponible

en: Use Tiger for rendering
fr: Utiliser Tiger pour le rendu

en: Use VLC frequency bands
fr: Utiliser les bandes de fréquence de VLC

en: Use VLC pace
fr: Mettre VLC au pas

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
fr: Utiliser un débit variable. Par défaut, un débit constant (CBR) est utilisé.

en: Use YUVP renderer
fr: Rendu YUVP

en: Use a local picture as logo on the video
fr: Utiliser une image locale comme logo sur la vidéo

en: Use a plugins cache
fr: Utiliser le cache de modules

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
fr: Utiliser un cache de modules qui réduira fortement le temps de lancement de VLC.

en: Use a skinned playlist
fr: Utiliser une liste de lecture avec habillage

en: Use a specific Core Image Filter
fr: Utiliser un filtre Core Image spécifique

en: Use a sub&title file
fr: Utiliser un fichier de sous-&titres

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
fr: Utiliser les optimisations visuelles qui peuvent dégrader le rapport signal/bruit de crête ou la similarité structurelle

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
fr: Utiliser les infos de canal alpha d’une image en tant que masque de transparence.

en: Use assembler CPU optimizations.
fr: Utiliser les optimisations CPU en assembleur.

en: Use chapter codecs found in the segment.
fr: Utiliser les codecs de chapitre du segment.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
fr: Chrominance utilisée dans l’estimation de mouvement

en: Use custom skin
fr: Utiliser un habillage personnalisé

en: Use downmix algorithm
fr: Activer l’algorithme de passage en mono

en: Use float32 output
fr: Utiliser une sortie en virgule flottante

en: Use fullrange instead of TV colorrange
fr: Utiliser la palette complète au lieu de la palette de couleurs TV

en: Use hardware YUV->RGB conversions
fr: Utiliser les conversions YUV->RGB matérielles

en: Use hardware blending support
fr: Utiliser l’accélération matérielle pour le mélange

en: Use input chroma unaltered
fr: Utiliser la chrominance d’entrée sans l’altérer

en: Use keyframes
fr: Utiliser les images clés

en: Use large text for list views
fr: Utilise un grand texte pour les vues en liste

en: Use mb-tree ratecontrol
fr: Utiliser un contrôle de vitesse « mb-tree »

en: Use media library
fr: Utiliser la médiathèque

en: Use motion sensors
fr: Utiliser les capteurs de déplacement

en: Use muxers rate control mechanism
fr: Utiliser le contrôle de vitesse du muxer

en: Use native style
fr: Utiliser le style natif

en: Use only one instance when started from file manager
fr: Une seule instance lorsque démarré depuis un fichier

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
fr: Utiliser les options de listes de lecture habituellement prévues pour éviter les publicités (pour les détecter et éviter de les ajouter à la liste.

en: Use randomized IV for encryption
fr: Utiliser un vecteur d’initialisation (IV) aléatoire pour le chiffrement.

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
fr: Utiliser un mode temps-réel adéquat pour une entrée maîtresse et des entrées esclaves temps-réel.

en: Use recovery points to close GOPs
fr: Utiliser les points de reprise à la fermeture de GOP

en: Use regular HTTP modules
fr: Utiliser les modules HTTP standard

en: Use sequential numbers instead of timestamps
fr: Utiliser une numérotation séquentielle au lieu de la date et l’heure

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
fr: Utiliser une numérotation séquentielle au lieu de la date et l’heure pour enregistrer les captures d’écran

en: Use subtitle file
fr: Utiliser un fichier de sous-titres

en: Use system trust database
fr: Utiliser la base de données d’approbation du système

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
fr: Ceci vous permet d’utiliser la matrice de quantisation MPEG4 pour l’encodage MPEG2. Cela mène en général à des images de meilleure qualité, tout en restant compatible avec les décodeurs standards MPEG2.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
fr: Utiliser le protocole Metacube. Nécessaire pour diffuser vers le réflecteur CUbemap.

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
fr: Utiliser les bandes de fréquences VLC. Sinon, utiliser les bandes de fréquences ISO Standard.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
fr: Utiliser les préférences étendues pour configurer des valeurs de cache personnalisées pour tous les modules d’accès.

en: Use the native fullscreen mode
fr: Utiliser le mode plein écran natif

en: Use the stream PCR as a reference.
fr: Utiliser le flux PCR comme référence

en: Use this setting to specify a known SSRC for the RTP header. This is only useful if your receiver acts on it. When using VLC as receiver, it is not.
fr: Utilisez ce paramètre pour spécifier un SSRC connu pour l’en-tête RTP. Ceci n’est utile que si votre récepteur agit sur lui. Lorsque vous utilisez VLC comme récepteur, ce n’est pas le cas.

en: Use this to disable packet recovery
fr: Utilisez ceci pour désactiver la récupération de paquets

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
fr: Utiliser ceci quand le flux est encodé avec Dolby Surround (ou pas) mais n’est pas détecté comme tel. Même si le flux n’est pas effectivement encodé avec Dolby Surround, l’usage de cette option peut améliorer les performances, particulièrement si elle est combinée avec le filtre d’effet « casque ».

en: Use triple buffering for overlays
fr: Utiliser trois buffers vidéo pour les recouvrements

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
fr: Utiliser plutôt des codes à longueur variable, utile aux très haut débits

en: Use video buffers in system memory
fr: Utiliser les tampons vidéo dans la mémoire système

en: User
fr: Utilisateur

en: User agent
fr: Agent utilisateur

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
fr: Nom d’utilisateur à utiliser pour la connexion au serveur SOCKS.

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Username that will be requested to access the stream.
fr: Un nom d’utilisateur sera requis pour accéder au flux.

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
fr: Nom d’utilisateur utilisé pour la connexion, s’il n’est pas défini dans l’URL.

en: Username:
fr: Utilisateur :

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
fr: Utilise les modules du cadre logiciel GStreamer pour décider les codecs de médias

en: Uzbek
fr: Ouzbek

en: V&iew
fr: V&ue

en: V-plane color
fr: Couleur du plan V

en: VA-API video decoder
fr: Décodeur vidéo VA-API

en: VA-API video decoder via DRM
fr: Décodeur vidéo VA-API via DRM

en: VAAPI filters
fr: Filtres VAAPI

en: VBI & Teletext
fr: VBI & télétexte

en: VBI and Teletext decoder
fr: Décodeur VBI et télétexte

en: VBI capture device
fr: Périphérique de capture VBI

en: VBI line on which to output Active Format Descriptor.
fr: Ligne VBI à laquelle associer le descripteur actif de format AFD

en: VBR Quality
fr: Niveau de qualité VBR

en: VBR mode
fr: Mode VBR (débit variable)

en: VBV buffer
fr: Buffer VBV

en: VC-1 packetizer
fr: Empaqueteur VC-1

en: VC1 video demuxer
fr: Démultiplexeur vidéo VC1

en: VC2 Low Delay Profile
fr: Profil VC2 bas délai

en: VC2 Main Profile
fr: Profil principal VC2

en: VC2 Simple Profile
fr: Profil simple VC2

en: VCD device
fr: Périphérique VCD

en: VCD input
fr: Entrée VCD

en: VDPAU adjust video filter
fr: Filtre vidéo d’ajustement VDPAU

en: VDPAU deinterlacing filter
fr: Filtre de désentrelacement VDPAU

en: VDPAU output
fr: Sortie VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
fr: Filtre de netteté VDPAU

en: VDPAU surface conversions
fr: Conversion de surface VDPAU

en: VDPAU video decoder
fr: Décodeur vidéo VDPAU

en: VDR Cut Marks
fr: Marques de coupures VDR

en: VDR recordings
fr: Enregistrement VDR

en: VHS movie
fr: Film VHS

en: VHS movie effect video filter
fr: Filtre vidéo style film VHS

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
fr: VLC peut éviter de créer des décorations (titre, bordure, …) autour de la fenêtre. Ceci permet d’avoir une fenêtre minimale.

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
fr: VLC peut rechercher en ligne des images et métadonnées relatives à l’album afin d’enrichir l’expérience, par ex. en fournissant des informations sur les pistes des CD audio lues. Pour proposer cette fonctionnalité, VLC enverra des informations sur les contenus à des services de confiance, de façon anonyme.

en: VLC can display a QR code linking to the mobile version of the web interface; the web address of the web interface of your VLC media player instance will be transmitted over the internet to the Google Image Charts web service to generate this QR code.
fr: VLC peut afficher un code QR lié à la version mobile de l’interface web ; l’adresse web de l’interface web de votre instance du lecteur multimédia VLC sera transmise au service web Google Image Charts par internet pour générer ce code QR.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
fr: VLC peut incruster des messages sur la vidéo. Cette fonctionnalité est appelée OSD (On Screen Display).

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
fr: VLC ne peut trouver de périphérique de capture. Vérifier le journal d’erreurs pour plus de détails.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
fr: VLC ne peut pas définir le titre du DVD. Peut être qu’il ne pourra pas déchiffrer le disque entièrement.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
fr: VLC n’a pas pu se connecter à « %s:%d ».

en: VLC could not connect with the given server.
fr: VLC n’a pas pu se connecter au serveur spécifié.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
fr: VLC ne peut pas décoder le format « %4.4s » (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
fr: VLC n’a pas pu identifier le codec audio ou vidéo

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
fr: VLC n’a pas pu ouvrir l’encodeur %4.4s %s.

en: VLC could not open the %s module.
fr: VLC n’a pas pu ouvrir le module « %s ».

en: VLC could not open the decoder module.
fr: VLC n’a pas pu ouvrir le module de décodage.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
fr: VLC n’a pas pu ouvrir le fichier « %s » (%s).

en: VLC could not read the file (%s).
fr: VLC n’a pas pu lire le fichier (%s).

en: VLC could not read the file: %s
fr: VLC n’a pas pu lire le fichier : %s

en: VLC failed to load the ASF header.
fr: VLC n’a pas pu ouvrir l’en-tête ASF.

en: VLC is started from file association
fr: VLC a été demarré par l’ouverture d’un fichier associé

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
fr: VLC ne peut pas ouvrir « %s ». Vérifier les messages du journal pour plus de détails.

en: VLC media playback
fr: Lecture multimédia VLC

en: VLC media player
fr: Lecteur multimédia VLC

en: VLC media player - Web Interface
fr: Lecteur multimédia VLC - Interface web

en: VLC media player Help
fr: Aide du Lecteur multimédia VLC

en: VLC media player Help...
fr: Aide du lecteur multimédia VLC…

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
fr: Le lecteur multimédia VLC et VideoLAN sont des marques déposées de l’Association VideoLAN.

en: VLC media player updates
fr: Mises à jour du lecteur multimédia VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
fr: Normalement VLC utilise Freetype pour le rendu du texte mais cette option vous laisse la possibilité d’utiliser SVG par exemple.

en: VLC preferences
fr: Préférences de VLC

en: VLC skins website
fr: le site Web des habillages VLC

en: VLC version %s (%s)
fr: VLC version %s (%s)
    Traductions © 2008-2023 Éric Lassauge

en: VLC was unable to save the meta data.
fr: VLC est incapable d’enregistrer les métadonnées.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
fr: VLC lira en boucle l’élément actuel de la liste de lecture.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
fr: Jouer la liste de lecture indéfiniment.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
fr: VLC pourra mettre en pause et reprendre la lecture sur les lecteurs de musique compatibles.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
fr: Jouer les fichiers de la liste de lecture dans un ordre aléatoire.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar.
fr: VLC démarrera avec seulement une icône dans votre barre des tâches.

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
fr: VLC va enregistrer l’avancement de lecture des 30 derniers éléments que vous avez lus. Si vous ouvrez à nouveau l’un d’eux, la lecture pourra reprendre.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
fr: La connection de VLC au serveur spécifié à été rejetée.

en: VLC's implementation of Video On Demand
fr: Vidéo à la demande

en: VLM Batch Commands
fr: Commandes VLM

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
fr: Configuration VLM (*.vlm);;Tous (*)

en: VLM configuration file
fr: Fichier de configuration VLM

en: VLM configurator
fr: Configuration de VLM

en: VNC Host
fr: Hôte VNC

en: VNC Password
fr: Mot de passe VNC

en: VNC Port
fr: Port VNC

en: VNC client access
fr: Accès client VNC

en: VNC hostname or IP address.
fr: Hôte ou adresse IP du serveur VNC

en: VNC password.
fr: Mot de passe VNC.

en: VNC poll interval
fr: Intervalle d’interrogation VNC

en: VNC polling
fr: Scrutation VNC

en: VNC port number.
fr: Port VNC

en: VOC demuxer
fr: Démultiplexeur VOC

en: VOD:
fr: VOD :

en: VU meter
fr: VU-mètre

en: Value to adjust dts by
fr: Valeur pour l’ajustement du DTS

en: Variance of the gaussian noise
fr: Variance du bruit gaussien

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
fr: Encodeurs/Décodeurs divers fournis par la bibliothèque FFmpeg. Cela inclut (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG et d’autres codecs

en: Vendor
fr: Vendeur

en: Verbosity
fr: Niveau de verbosité

en: Verbosity (0,1,2)
fr: Niveau de verbosité (0,1,2)

en: Vertical
fr: Verticale

en: Vertical (13V)
fr: Verticale (13V)

en: Vertical flip
fr: Retournement vertical

en: Vertical slices per frame
fr: Sections verticales  par trame

en: Very Low Definition (240 lines)
fr: Très basse définition (240 lignes)

en: Very short backwards jump
fr: Saut arrière très court

en: Very short forward jump
fr: Saut avant très court

en: Very short jump length
fr: Longueur du saut très court

en: Very short jump length, in seconds.
fr: Longeur du « saut très court », en secondes.

en: Video
fr: Vidéo

en: Video &Track
fr: &Piste vidéo

en: Video Accelerated API filters
fr: Filtres Video Acceleration API

en: Video Auto Scaling
fr: Mise à l’échelle vidéo automatique

en: Video Callback data
fr: Données pour la fonction de retour vidéo

en: Video Effects
fr: Effets vidéo

en: Video Effects...
fr: Effets vidéo…

en: Video FPS
fr: Vidéo IPS

en: Video Files
fr: Fichiers vidéo

en: Video ID
fr: Vidéo ID

en: Video On Demand ( VOD )
fr: Vidéo à la demande (VOD)

en: Video PID
fr: PID vidéo

en: Video Settings
fr: Paramètres vidéo

en: Video Track
fr: Piste vidéo

en: Video X coordinate
fr: Position X de la vidéo

en: Video Y coordinate
fr: Position Y de la vidéo

en: Video alignment
fr: Alignement vidéo

en: Video bitrate
fr: Débit vidéo

en: Video bitrate tolerance
fr: Tolérance du débit de la vidéo

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
fr: Tolérance sur le débit de la vidéo, en kbit/s.

en: Video capture
fr: Acquisition Vidéo

en: Video capture (Video4Linux)
fr: Acquisition Vidéo « Video4Linux »

en: Video capture controls (if supported by the device)
fr: Paramètres de la capture vidéo (si supporté par le périphérique).

en: Video capture device
fr: Périphérique de capture vidéo

en: Video capture device node.
fr: Nom du périphérique de capture vidéo

en: Video codec
fr: Codec vidéo

en: Video codecs
fr: Codecs vidéo

en: Video connection
fr: Connexion vidéo

en: Video connection for DeckLink output.
fr: Connexion vidéo pour la sortie DeckLink

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
fr: Connexion vidéo pour l’acquisition DecLink. Les choix possibles sont : sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Laisser vide pour la carte par défaut.

en: Video cropping
fr: Rognage vidéo

en: Video cropping filter
fr: Filtre de recadrage

en: Video device
fr: Périphérique vidéo

en: Video device name
fr: Nom du périphérique vidéo

en: Video encoder
fr: Encodeur vidéo

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
fr: Encodeur vidéo utilisant OpenMAX IL

en: Video filter
fr: Filtre vidéo

en: Video filter module
fr: Module de filtre vidéo

en: Video filtering using a chain of video filter modules
fr: Filtrage vidéo en utilisant une chaine de modules de filtre vidéo

en: Video filters are used to process the video stream.
fr: Les filtres vidéo sont utilisés pour traiter le flux vidéo.

en: Video filters will be applied to the video stream.
fr: Les filtres vidéo seront appliqués au flux vidéo

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
fr: Filtres vidéo à appliquer aux flux vidéo (après les incrustations). Saisir une liste de filtres séparés par des virgules.

en: Video frame-rate
fr: Débit d’images vidéo

en: Video height
fr: Hauteur de la vidéo

en: Video input
fr: Entrée vidéo

en: Video input chroma format
fr: Format de chrominance de l’entrée vidéo

en: Video input frame rate
fr: Débit d’images par secondes

en: Video input pin
fr: Entrée vidéo

en: Video memory
fr: Mémoire vidéo

en: Video memory buffer height.
fr: Hauteur du tampon de mémoire vidéo

en: Video memory buffer pitch in bytes.
fr: Pas en octets du tampon de mémoire vidéo

en: Video memory buffer width.
fr: Largeur du tampon de mémoire vidéo

en: Video memory output
fr: Module mémoire vidéo

en: Video mode
fr: Mode vidéo

en: Video output
fr: Sortie vidéo

en: Video output URL
fr: URL de sortie vidéo

en: Video output access method
fr: Module de sortie vidéo

en: Video output module
fr: Module de sortie vidéo

en: Video output modules
fr: Modules de sortie vidéo

en: Video output muxer
fr: Multiplexeur de sortie vidéo

en: Video output pin
fr: Patte de sortie vidéo

en: Video pictures blending
fr: Mélange d’images

en: Video port
fr: Port vidéo

en: Video post processing filter
fr: Filtre de post-traitement vidéo

en: Video postrender callback
fr: Fonction de rappel du post-rendu vidéo

en: Video prerender callback
fr: Fonction de rappel du rendu préalable vidéo

en: Video quality post-processing level
fr: Niveau de post-traitement vidéo

en: Video resolution
fr: Résolution vidéo

en: Video scale
fr: Échelle Vidéo

en: Video scaling
fr: Dimensionnement vidéo

en: Video scaling factor
fr: Facteur de redimensionnement vidéo

en: Video scaling filter
fr: Filtre de redimensionnement

en: Video settings
fr: Paramètres vidéo

en: Video size
fr: Taille de la vidéo

en: Video snapshot directory (or filename)
fr: Dossier (ou nom de fichier) des captures

en: Video snapshot file prefix
fr: Préfixe des captures d’écran

en: Video snapshot format
fr: Format des captures d’écran

en: Video snapshot height
fr: Hauteur des captures d’écran

en: Video snapshot width
fr: Largeur des captures d’écran

en: Video snapshots
fr: Captures d’écran

en: Video splitter module
fr: Module de séparation vidéo

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
fr: Les séparateurs vidéo coupent le flux en plusieurs vidéos.

en: Video standard
fr: Standard vidéo

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
fr: Norme vidéo (Automatique, SECAM, PAL ou NTSC)

en: Video title
fr: Titre de la vidéo

en: Video transformation filter
fr: Filtre vidéo de transformation d’image

en: Video width
fr: Largeur de la vidéo

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
fr: La vidéo sera intégrée dans cette fenêtre X11 déjà existante. Si la valeur est nulle, une nouvelle fenêtre sera créée.

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
fr: La vidéo sera affichée sur cet affichage Wayland. Si vide, alors l’affichage par défaut sera utilisé.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
fr: La vidéo sera affichée dans ce serveur X11. Si la valeur est vide, le serveur par défaut sera utilisé.

en: Video4Linux compressed A/V input
fr: Audio/Vidéo compressés Video4Linux2

en: Video4Linux input
fr: Entrée Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
fr: Tuner radio Video4Linux2

en: VideoCore layer where the video is displayed.
fr: Couche Core Animation où la vidéo est affichée.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
fr: Couche Core Animation ou la vidéo est affichée. Les incrustations sont affichées directement au-dessus et un fond noir directement derrière.

en: VideoLAN Website...
fr: Site web de VideoLAN…

en: VideoToolbox video decoder
fr: Décodeur vidéo VideoToolbox

en: Videolan.org's addons finder
fr: Recherche d’extensions Videolan.org

en: Videolan.org's single archive addons finder
fr: Recherche d’extensions en une seule archive Videolan.org

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Vietnamese (VISCII)
fr: Vietnamien (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fr: Vietnamien (Windows-1258)

en: View
fr: Vue

en: View certificate
fr: Voir le certificat

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
fr: Champ de vision

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
fr: Tangage

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
fr: Roulis

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
fr: Lacet

en: Visualization
fr: Visualisation

en: Visualization:
fr: Visualisation :

en: Visualizations
fr: Visualisations

en: Visualizations selector
fr: Sélecteur de visualisations

en: Visualizer
fr: Visualisation

en: Visualizer filter
fr: Filtre de visualisation

en: Vivid
fr: Vif

en: VoD server module
fr: Module serveur vidéo à la demande

en: Vobsub subtitles parser
fr: Démultiplexeur de sous-titres Vobsub

en: Voice activity detection
fr: Détection de voix

en: Volapuk
fr: Volapük

en: Volume %ld%%
fr: Volume : %ld%%

en: Volume Down
fr: Réduire le volume

en: Volume Mute
fr: Volume muet

en: Volume Up
fr: Augmenter le volume

en: Volume control
fr: Contrôle du volume

en: Volume down
fr: Réduire le volume

en: Volume normalization
fr: Normalisation du volume

en: Volume normalizer
fr: Normaliseur de volume

en: Volume of the audio input.
fr: Volume de l’entrée audio

en: Volume up
fr: Augmenter le volume

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
fr: Le volume sera contrôlé par le lecteur, et plus par le <i>Contrôle principal</i>.

en: Volume: %i %%
fr: Volume : %i %%

en: Vorbis audio decoder
fr: Décodeur audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
fr: Encodeur audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
fr: Empaqueteur audio Vorbis

en: WAV demuxer
fr: Démultiplexeur WAV

en: WAV muxer
fr: Multiplexeur WAV

en: WEBVTT decoder
fr: Décodeur WEBVTT

en: WEBVTT subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres WEBVTT

en: WEBVTT subtitles parser
fr: Lecteur de sous-titres WEBVTT

en: WGL extension for OpenGL
fr: Extension WGL pour OpenGL

en: WL shell
fr: Shell WL

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
fr: Décodeur audio WMA v1/v2 point fixe

en: WMServer RTSP dialect
fr: Dialecte RTSP WMServeur

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
fr: WMServer emploie un dialecte non standard de RTSP. Ce paramètre active des options contraires aux recommandations de la RFC 2326.

en: WPL playlist import
fr: Import de liste de lecture WPL

en: Wait for I frame before toggling placeholder
fr: Attendre une image-I avant de basculer sur la substitution

en: Wall
fr: Mur d’images

en: Wall video filter
fr: Filtre vidéo mur

en: Wallpaper
fr: Papier peint

en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
fr: Attention : <b>%1</b> est un raccourci déjà existant

en: Warning: this key or combination is already assigned to
fr: Attention : la combinaison est déjà assignée à

en: WarpOverlay!
fr: Incrustation «  WarpOverlay! »

en: Water effect
fr: Effet plan d’eau

en: Wave
fr: Onde

en: Wave video filter
fr: Filtre vidéo onde

en: WaveOut audio output
fr: Sortie audio WaveOut

en: Waves
fr: Ondes

en: Wayland display
fr: Affichage Wayland

en: Wayland shared memory video output
fr: Sortie vidéo à mémoire partagée Wayland

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
fr: Un ancien fichier de préférences de VLC a été trouvé.

en: WebM video decoder
fr: Décodeur vidéo WebM

en: WebM video encoder
fr: Encodeur vidéo WebM

en: Website
fr: Site web

en: Weighted prediction for B-frames
fr: Prédiction pondérée pour les images B

en: Weighted prediction for B-frames.
fr: Prédiction pondérée pour les images B.

en: Weighted prediction for P-frames
fr: Prédiction pondérée pour les images P

en: Weighted prediction for P-frames:
     - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
fr: Prédiction pondérée pour les images P : 
    - 0 : inhibé
    - 1 : offset en aveugle
    - 2 : analyse intelligente

en: Welsh
fr: Gallois

en: Western European (IBM 00850)
fr: Europe de l’ouest (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
fr: Europe de l’ouest (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
fr: Europe de l’ouest (Windows-1252)

en: Wet
fr: Humide

en: Wet mix
fr: Humide

en: When minimized
fr: Infobulles depuis la zone de notification si minimisé

en: When passcode set, on this device only
fr: Quand code d’accès défini, sur cet appareil seulement

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
fr: Lorsque c’est possible, le flux entrant sera enregistré plutôt que d’utiliser le module de sortie de flux.

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
fr: Si ce paramètre est à « non », il permet aux anciens habillages de tenter de lire la vidéo même si l’attribut vidéo n’est pas implémenté

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
fr: Si ce paramètre est renseigné, cette instance de VLC agira comme le maître de l’horloge pour la synchronisation des clients en écoute.

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
fr: Quand plusieurs formats de vidéo sont disponibles, choisir celui dont la résolution est la plus proche (mais pas supérieure) de ce paramètre en nombre de lignes. Utiliser cette option s’il n’y a assez de puissance CPU ou de bande passante réseau disponible pour lire les résolutions les plus hautes.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
fr: Quand la régulation du débit SAP est désactivée, ceci vous permet de régler le délai entre les annonces SAP.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
fr: Avec cette option activée, l’interface affichera une boîte de dialogue chaque fois qu’une entrée de l’utilisateur est nécessaire.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
fr: Affiche toutes les options disponibles dans les préférences, y compris celles auxquelles la majorité des utilisateurs ne touchent jamais.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
fr: Activer cette option pour ignorer les annonces ne correspondant pas au standard.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
fr: Dans ce mode, les pixels seront soit blancs soit noirs, selon leur luminosité. La valeur seuil est celle définie plus bas.

en: When to raise the interface
fr: Quand faire réapparaître l’interface

en: When unlocked
fr: Quand déverrouillé

en: When unlocked, on this device only
fr: Quand déverrouillé, sur cet appareil seulement

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
fr: Lors de l’utilisation de l’entrée PVR ou de toute autre source très irrégulière, il faudrait régler cette valeur à 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
fr: Lorsque le mode « une seule instance » est utilisé, ceci permet de mettre les éléments en file dans la liste de lecture.

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
fr: Si le désentrelacement temporel s’applique à la luminance seulement

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
fr: Description de police à utiliser si le flux Kate ne spécifie aucun paramètre de police (nom, taille, etc) à utiliser. Laisser vide laissera Tiger choisir les paramètres de police appropriés.

en: White
fr: Blanc

en: White Crush for Blue
fr: Niveau de blanc pour la composante bleu

en: White Crush for Green
fr: Niveau de blanc pour la composante verte

en: White Crush for Red
fr: Niveau de blanc pour la composante rouge

en: White Level for Blue
fr: Niveau de blanc pour la composante bleu

en: White Level for Green
fr: Niveau de blanc pour la composante vert

en: White Level for Red
fr: Niveau de blanc pour la composante rouge

en: White balance temperature (K)
fr: Température de la balance des blancs (°K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
fr: Température de la balance des blancs vue comme une température de couleur en ° Kelvin (2800 pour le min, 6500 pour l’éclairement max).

en: White point
fr: Point blanc

en: Wide-band (16kHz)
fr: Bande large (16 kHz)

en: Width
fr: Largeur

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed.
fr: Largeur en pixels de chaque barre à afficher dans le « BarGraph ».

en: Width in pixels of the border between miniatures.
fr: Largeur de la bordure horizontale autour de la mosaïque.

en: Width of the virtual room
fr: Largeur de la pièce virtuelle

en: Width of video or subtitle elementary streams
fr: Hauteur d’un flux élémentaire vidéo ou de sous-titres

en: Window
fr: Fenêtre

en: Window decorations
fr: Décorations des fenêtres

en: Window handle (HWND)
fr: Identifiant de fenêtre windows (HWND)

en: Window properties
fr: Propriétés de la fenêtre

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Windows Audio Session API input
fr: Entrée Windows Audio Session API

en: Windows Audio Session API output
fr: Sortie de l’API Windows Audio Session

en: Windows GDI video output
fr: Sortie vidéo « Windows GDI »

en: Windows Media NSC metademux
fr: Démultiplexeur Windows Media NSC

en: Windows Multimedia Device output
fr: Sortie périphérique Windows Multimédia

en: Windows Service interface
fr: Interface de service Windows

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
fr: Configuration des fenêtres du dernier habillage utilisé. Cette option est mise à jour automatiquement, ne pas y toucher.

en: Windows messages interface
fr: Interface de messages Windows

en: Windows networks
fr: Réseaux Windows

en: Windows opacity between 0.1 and 1
fr: Facteur d’opacité des fenêtres entre 0,1 et 1.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
fr: Quand cette option est activée, les boutons multimédias de volume de votre clavier changeront le volume système. Dans le cas contraire, ces boutons changeront le volume de VLC quand l’application est sélectionnée ou le volume système quand VLC n’est pas sélectionné.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
fr: Si cette option est validé, la lecture sera automatiquement mise en pause lorsque VLC est minimisé

en: Workaround bugs
fr: Contournement de bugs

en: Workaround for France
fr: Contournement d’un bug spécifique à la France

en: Wrapper filter output
fr: Sortie du filtre encapsulant

en: Write process id to file
fr: Écrire l’id du processus dans un ficher

en: Writer
fr: Auteur

en: Writes process id into specified file.
fr: Écris l’id du processus dans le ficher spécifié.

en: Writes statistic info about stream
fr: Écrit les informations de statistique à propos du flux

en: Writes stats to file instead of stdout
fr: Écrit les statistiques dans le fichier au lieu de la sortie standard

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
fr: Abscisse du coin en haut à gauche de la mosaïque.

en: X coordinate
fr: Position X

en: X coordinate of the bargraph.
fr: La coordonnée horizontale de l’histogramme.

en: X coordinate of the encoded subtitle
fr: Position X d’encodage des sous-titres

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
fr: Position X du logo. Il est possible de le déplacer en faisant un clic droit dessus.

en: X coordinate of the mask.
fr: Position X du masque

en: X coordinate of the rendered subtitle
fr: Position X de rendu des sous-titres

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
fr: Abscisse du coin  haut gauche de la mosaïque.

en: X offset
fr: Décalage horizontal

en: X offset, from the left screen edge.
fr: Décalage horizontal, à partir de la gauche.

en: X.509 Certificate Authority
fr: Autorité de certification X.509

en: X.509 Certificate Revocation List
fr: Liste de révocations de certificats X.509

en: X.509 Client certificate
fr: Certificat client X.509

en: X.509 Client private key
fr: Clé privée X.509 du client

en: X11 display
fr: Serveur X11

en: X11 video output (XCB)
fr: Sortie vidéo « X11 (XCB) »

en: X11 video window (XCB)
fr: Fenêtre vidéo « X11 (XCB) »

en: X11 window ID
fr: ID fenêtre X11

en: XA demuxer
fr: Démultiplexeur XA

en: XDG screen saver inhibition
fr: Inhiber l’économiseur d’écran XDG

en: XDG shell
fr: Shell XDG

en: XDG-screensaver
fr: Économiseur d’écran XDG

en: XML Parser (using libxml2)
fr: Parseur XML (libxml2)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
fr: XSPF (Format de Liste de Lecture échangeable XML)

en: XSPF playlist
fr: Liste de lecture XSPF

en: XSPF playlist export
fr: Export de liste de lecture XSPF

en: XSPF playlist import
fr: Import de liste de lecture XSPF

en: XSPF playlist |*.xspf|M3U file |*.m3u|HTML playlist |*.html
fr: Liste de lecture XSPF |*.xspf|M3U |*.m3u|HTML |*.html

en: XVideo adaptor number
fr: Numéro de l’adaptateur XVideo

en: XVideo format id
fr: ID format XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
fr: Interface matérielle Xvideo à utiliser. Par défaut VLC utilisera le premier adaptateur fonctionnel.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
fr: Format d’image Xvideo à utiliser. Par défaut VLC utilisera la meilleure correspondance pour la vidéo à lire.

en: XVideo output (XCB)
fr: Sortie vidéo « Xvideo (XCB) »

en: XWD file (autodetect)
fr: Fichier XWD (auto-détection)

en: XWD image decoder
fr: Décodeur d’images XWD

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
fr: Ordonnée du coin en haut à gauche de la mosaïque.

en: Y coordinate
fr: Position Y

en: Y coordinate of the bargraph.
fr: La coordonnée horizontale de l’histogramme.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
fr: Position Y d’encodage des sous-titres

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
fr: Position Y du logo. Il est possible de le déplacer en faisant un clic droit dessus.

en: Y coordinate of the mask.
fr: Position Y du masque.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
fr: Position Y de rendu des sous-titres

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
fr: Ordonnée du coin haut gauche de la mosaïque.

en: Y offset
fr: Décalage vertical

en: Y offset, down from the top.
fr: Décalage vertical, à partir du haut.

en: YUV 10-bits planar to semiplanar 10-bits conversions
fr: Conversions YUV planaire 10 bits vers semi-planaire 10 bits

en: YUV output
fr: Sortie YUV

en: YUV planar to semiplanar conversions
fr: Conversions YUV planaire vers semi-planaire

en: YUV video output
fr: Sortie vidéo « YUV »

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
fr: Décalage des couleurs YUV sur le plan V (de 0 à 127).

en: YUVP converter
fr: Convertisseur YUVP

en: Yellow
fr: Jaune

en: Yes
fr: Oui

en: You attempted to reach %s. %s
    This problem may be stem from an attempt to breach your security, compromise your privacy, or a configuration error.
    
    If in doubt, abort now.
fr: Vous avez tenté d’atteindre %s.%s
    Le problème peut provenir d’une tentative de violation de votre sécurité compromettant votre confidentialité, ou d’une erreur de configuration 
    
    Dans le doute, annuler immédiatement.

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
fr: Vous avez tenter d’atteindre %s. Cependant le certificat de sécurité présenté par le serveur est inconnu et ne peut être authentifié par aucune autorité de certification. Ce problème peut être dû à une erreur de configuration ou à une tentative de violation de votre sécurité ou de votre vie privée.
    
    Dans le doute, abandonner maintenant.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fr: Cette option désactive complètement la sortie audio. Le décodage des pistes audio ne sera alors pas réalisé, et cela économisera du temps processeur.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
fr: Il est possible de désactiver totalement la possibilité d’ajouter des incrustations.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
fr: Il est possible de désactiver la sortie vidéo. Le décodage des pistes vidéo ne sera pas effectué, afin d’économiser du temps processeur.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
fr: Il est possible de désactiver tous les effets de transparence. Ceci est principalement utile en cas d’erreurs lors du déplacement des fenêtres.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
fr: Il est possible de désactiver l’utilisation d’arbre de macroblocs de contrôle de débit

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
fr: Forcer les offsets (x,y) des éléments de la mosaïque (seulement si la méthode de positionnement est « offsets »). Il faut donner une liste de coordonnées séparées par des virgules (par ex. : 0,10,150,10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
fr: Forcer la hauteur de la capture d’écran. Par défaut, la hauteur est conservée (-1). La valeur 0 redimensionnera en conservant le rapport de cadre.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fr: Forcer la hauteur de l’image. Par défaut (-1) VLC s’adaptera aux propriétés de la vidéo.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fr: Forcer la largeur de l’image. Par défaut (-1) VLC s’adaptera aux propriétés de la vidéo.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fr: Forcer la position du texte sur la video (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, il est également possible de spécifier une combinaison de ces valeurs en les additionnant, par ex. 6=haut-droite).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fr: Forcer l’alignement de la mosaïque dans sa fenêtre (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, il est également possible de spécifier une combinaison de ces valeurs en les additionnant, par ex. 6 =haut-droite).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s). These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
fr: Forcer l’ordre des éléments sur la mosaïque. Il faut fournir une liste d’identifiants d’images, séparés par des virgules. Ces identifiants sont assignés dans le module « mosaic-bridge ».

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
fr: Forcer la position du coin haut-gauche de la fenêtre vidéo (coordonnée X).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
fr: Forcer la position du coin haut-gauche de la fenêtre vidéo (coordonnée Y).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
fr: Forcer la position de la superposition sur la vidéo (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, il est également possible d’utiliser une combinaison de ces valeurs en les additionnant, par ex. 6 = haut-droite).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
fr: Forcer la position du télétexte sur la vidéo (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, il est également possible de spécifier une combinaison de ces valeurs en les additionnant, par ex. 6 = haut-droit).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
fr: Forcer la position du texte sur la vidéo (0=centré, 1=gauche, 2=droite, 4=haut, 8=bas, il est également possible de spécifier une combinaison de ces valeurs en les additionnant, par ex. 6 = haut-droit).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fr: Forcer la hauteur de l’image ici. Par défaut VLC s’adaptera aux propriétés de la vidéo.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fr: Forcer la largeur de l’image. Par défaut (-1) VLC s’adapte aux propriétés de la vidéo.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
fr: Forcer la largeur de la capture d’écran. Par défaut, la largeur est conservée (-1). La valeur 0 redimensionnera en conservant le rapport de cadre.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
fr: Il est possible de saisir ici une chaîne de flux de sortie par défaut. Merci de se référer à la documentation pour savoir comment construire ces chaînes. Attention : cette chaîne sera activée pour tous les flux.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
fr: Ceci vous permet de spécifier une liste de flux à lire, séparés par des virgules. Les flux seront lus les uns à la suite des autres.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
fr: Liste manuelle de signets pour un flux sous la forme « {name=nom-du-signet,time=date-facultative,bytes=position-facultative-en-octets},{…} ».

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
fr: Interfaces supplémentaires à utiliser. Elles seront lancées en tâche de fond en plus de l’interface par défaut. Utiliser une liste de modules séparés par des virgules (les valeurs courantes sont « rc » (commande à distance), « http », « gestures », …).

en: You can select control interfaces for VLC.
fr: Interfaces de contrôle pour VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
fr: Il est possible de choisir des fichiers locaux dans la liste suivante ou à l’aide des boutons.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
fr: Il est possible de sélectionner quel module de serveur de vidéo à la demande (VoD) utiliser. Définir à « vod_rtsp » pour utiliser l'ancien module.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
fr: Il est possible d’utiliser des modules de sortie spécifique pour les clones. Il faudra fournir une liste de modules séparés par des virgules.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
fr: Utiliser cette option pour placer les sous-titres sous le film, au lieu de les avoir en surimpression. Essayer différentes positions.

en: You can zoom the video by the specified factor.
fr: Il est possible d’agrandir l’image d’un facteur spécifié.

en: You have the latest version of VLC media player.
fr: Ceci est la dernière version du lecteur multimédia VLC.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
fr: Il existe deux choix :
    - l’interface se redimensionne à la taille réelle de la vidéo
    - la vidéo est ajustée à la taille de l’interface
    Par défaut, le premier cas est choisi.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
fr: Il est juste nécessaire de remplir un des trois paramètres suivants, VLC détectera automatiquement les autres en utilisant le rapport de cadre original

en: You must set a name for the profile.
fr: Il faut donner un nom pour le profil.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
fr: Généralement, la sortie Shoutcast/Icecast utilise des flux Ogg. Cette option vous permet d’utiliser des flux MP3 à la place.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
fr: Il faudrait configurer laposition des haut-parleurs avec l’utilitaire « Audio Midi Setup » du menu « /Applications/Utilitaires ». Le mode stéréo seule sera utilisé.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
fr: Ce Mac ne semble pas équipé d’un périphérique d’entrée audio approprié. Merci de vérifier ses branchements et pilotes.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
fr: Ce Mac ne semble pas avoir le périphérique adéquat. Merci de vérifier ses branchements et pilotes.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
fr: Ce Mac ne semble pas équipé d’un périphérique d’entrée vidéo approprié. Merci de vérifier ses branchements et pilotes.

en: Your account was rejected.
fr: Votre compte a été rejeté.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
fr: Votre écran sera utilisé pour diffuser ou enregistrer son contenu.

en: Your input can't be opened
fr: Votre média d’entrée ne peut être ouvert

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
fr: Votre bibliothèque système BD+ ne fonctionne pas. Configuration manquante ?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
fr: Votre gestionnaire de fenêtre ne fournis pas la liste des applications.

en: Zero Order Hold (fastest)
fr: Ordre zéro (plus rapide)

en: Zeroconf network services
fr: Services réseau Zeroconf

en: Zeroconf services
fr: Services Zeroconf

en: Zlib decompression filter
fr: Filtre de décompression zlib

en: Zoom In
fr: Zoom +

en: Zoom Out
fr: Zoom -

en: Zoom mode: %s
fr: Mode de Zoom : %s

en: Zoom video
fr: Zoom

en: Zooming reset
fr: R. à z. du zoom

en: Zulu
fr: Zoulou

en: [Display]
fr: [Affichage]

en: [Filebrowser]
fr: [Navigateur de fichiers]

en: [Loop]
fr: [Boucler]

en: [Player]
fr: [Lecteur]

en: [Playlist]
fr: [Liste de lecture]

en: [Random]
fr: [Aléatoire]

en: [Repeat]
fr: [Répétition]

en: [cdda:][device][@[track]]
fr: [cdda://][périphérique-ou-fichier][@[numéro de piste]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
fr: [vcd:][périphérique][#[titre][,[chapitre]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
fr: Ajouter « --advanced » à la ligne de commande pour voir les options avancées.

en: addons local storage
fr: stockage local d’extensions

en: addons.videolan.org addons finder
fr: Recherche d’extensions addons.videolan.org

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams. Helper setting for dst, dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this.
fr: adresse:port pour le lien de vlc en écoute de flux entrants. Info pour dst, dst=lien+“/”+chemin. Le paramètre dst remplace ceci.

en: antiflicker
fr: Anti-scintillement

en: antiflicker video filter
fr: Filtre vidéo anti-scintillement

en: ask for extra verbosity when displaying help
fr: demande à afficher plus de détails dans l’aide

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
fr: auto - laisser l’encodeur décider suivant l’entrée (Recommandé)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
fr: automatique - laisser l’encodeur décider suivant l’entrée (Recommandé)

en: avparser packetizer
fr: Empaqueteur avparser

en: blocks
fr: blocs

en: boolean
fr: Booléen

en: buffers
fr: tampons

en: checkerboard
fr: Échiquier

en: clean effects
fr: Nettoyer les effets

en: column alternation
fr: Alternance de colonne

en: core program
fr: Programme principal

en: cycle
fr: Cycle

en: debug
fr: mise au point

en: decoder
fr: Décodeur

en: device, fifo or filename
fr: périphérique, fifo ou nom de fichier

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
fr: périphérique, fifo ou nom de fichier pour écrire les trames yuv.

en: errors
fr: erreurs

en: exchange puzzle
fr: puzzle par échange

en: fixed
fr: fixe

en: float
fr: Flottant

en: force coding frame as separate interlaced fields
fr: forcer l’encodage d’une trame en champs entrelacés séparés

en: force coding frame as single picture
fr: forcer l’encodage d’une trame en image unique

en: fps
fr:  ips

en: frame alternation
fr: Alternance de trame

en: frames
fr: images

en: full
fr: totale

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
fr: complet - Les blocs de compensation de mouvement se recouvrent complètement

en: full - One code block per subband
fr: complet - Un bloc de code par sous-bande

en: gzip decompression
fr: Décompression gzip

en: hearing impaired
fr: Malentendants

en: height of the overlapping area (in %)
fr: hauteur de la zone de recouvrement (en %)

en: iTunes Music Library importer
fr: Importation de musicothèque iTunes

en: in
fr: parmi

en: integer
fr: Entier

en: jigsaw puzzle
fr: puzzle

en: large - use large code blocks
fr: petit - Utilise des blocs de codes larges

en: large - use large motion compensation blocks
fr: petit - Utilise des blocs larges de compensation de mouvement

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
fr: Le nom d’utilisateur ou le mot de passe Last.fm est incorrect. Merci de vérifier ces paramètres et relancer VLC.

en: last.fm: Authentication failed
fr: Last.fm : L’authentification a échoué

en: length of the overlapping area (in %)
fr: longueur de la zone de recouvrement (en %)

en: libarchive based stream directory
fr: Dossier de flux utilisant libarchive

en: libarchive based stream extractor
fr: Extracteur de flux utilisant libarchive

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
fr: libavcodec est capable de résister aux erreurs.
    Néanmoins, avec un encodeur buggé (comme l’encodeur ISO MPEG-4 de MS) cela peut produire une floppée d’erreurs.
    Valeurs possibles : de 0 à 4 (0 désactive toute résilience d’erreurs).

en: libavformat AVIO access
fr: Accès à AVIO libavformat

en: libavformat AVIO access output
fr: Accès à la sortie AVIO libavformat

en: libdsm NETBIOS discovery module
fr: Module de découverte NETBIOS libdsm

en: libdsm SMB input
fr: Entrée SMB libdsm

en: libdsm's SMB (Windows network shares) input and browser
fr: Entrée et navigateur SMB (partage réseau Windows) libdsm

en: libprojectM effect
fr: Effet libprojectM

en: libsecret keystore
fr: Trousseau de clés libsecret

en: mDNS Network Discovery
fr: Découverte réseau mDNS

en: mDNS Renderer Discovery
fr: Découverte de moteur de rendu mDNS

en: medium - use medium motion compensation blocks
fr: moyen - Utilise des blocs moyens de compensation de mouvement

en: medium - use medium sized code blocks
fr: moyen - Utilise des blocs de code moyens

en: middle position (in %)
fr: Position médiane (en %)

en: motion
fr: mouvement

en: motion control interface
fr: Interface par mouvement

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
fr: aucune option de configuration ne sera chargée ou enregistrée dans le fichier de configuration

en: none
fr: aucune

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
fr: aucun - Les blocs de compensation de mouvement ne se recouvrent pas

en: offsets
fr: Décalages

en: packetizer
fr: Empaqueteur

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
fr: partiel - Les blocs de compensation de mouvement se recouvrent partiellement

en: perceptual distance
fr: Différence de perception

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
fr: distance perceptuelle pour calculer la pondération perceptuelle

en: perceptual weighting method
fr: Méthode de pondération perceptive

en: print a list of available modules
fr: Affiche la liste des modules disponibles

en: print a list of available modules with extra detail
fr: Affiche la liste des modules disponibles avec tous les détails

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fr: Afficher l’aide de VLC (peut être combiné avec « --advanced » et « --help-verbose »)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fr: Afficher l’aide de VLC et de ses modules (peut être combiné avec « --advanced » et « --help-verbose »)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
fr: Afficher l’aide d’un module spécifique (peut être combiné avec « --advanced » et « --help-verbose »). Préfixer le nom du module avec « = » pour être plus précis.

en: print version information
fr: Affiche le numéro de version

en: projectM configuration file
fr: Fichier de configuration projectM

en: projectM preset path
fr: Chemin de configuration pour « projectM »

en: reset the current config to the default values
fr: Remet à zéro la configuration

en: resets the current plugins cache
fr: Remet à zéro le cache de modules

en: row alternation
fr: Alternance de ligne

en: side by side
fr: Côte à côte

en: single .vlp archive addons finder
fr: Recherche d’extensions en une seule archive .vlp

en: sliding puzzle
fr: puzzle coulissant

en: small - use small code blocks
fr: petit - Utilise des petits blocs de code

en: small - use small motion compensation blocks
fr: petit - Utilise des petits blocs de compensation de mouvement

en: string
fr: Chaîne

en: subpicture
fr: sous-image

en: swap puzzle
fr: puzzle par inversion

en: top bottom
fr: Haut bas

en: tx3g subtitles
fr: Sous-titres tx3g

en: tx3g subtitles decoder
fr: Décodeur de sous-titres tx3g

en: unknown
fr: inconnu

en: use alternate config file
fr: Utilise un autre fichier de configuration

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
fr: utilisation de GOP ouvert, pour une compatibilité Blu-ray utiliser aussi l’option de compatibilité bluray

en: v4l2 controls
fr: Contrôles v4l2

en: v4l2 driver controls
fr: Contrôles du pilote v4l2

en: video
fr: vidéo

en: visual impaired commentary
fr: Commentaire pour les malvoyants

en: warnings
fr: avertissements

en: x264 advanced options
fr: Options avancées x264

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2}.
fr: Options avancées x264, de la forme {opt=val,op2=val2}.

en: x264 preset and tuning selection
fr: Préréglage et ajustement x264

en: x264 profile and level selection
fr: Profil et niveau x264

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
fr: | achan [X] . . . . modifier/afficher les canaux audio

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
fr: | add XYZ  . . . .  ajoute XYZ à la playlist et le lit

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
fr: | adev [périph] . . modifier/afficher le périphérique audio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
fr: | atrack [X] . . . . .modifier/afficher la piste audio

en: | audio decoded    :    %5li
fr: | audio décodé       : %5li

en: | audio decoded    :    %5lli
fr: | audio décodé       : %5lli

en: | buffers lost     :    %5li
fr: | buffers perdus     : %5li

en: | buffers lost     :    %5lli
fr: | buffers perdus     : %5lli

en: | buffers played   :    %5li
fr: | buffers joués        : %5li

en: | buffers played   :    %5lli
fr: | buffers joués        : %5lli

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
fr: | chapter [X]  . . . . . modifier/afficher le chapitre

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
fr: | chapter_n . . . . . . . . . . . . . chapitre suivant

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
fr: | chapter_p . . . . . . . . . . . . chapitre précédent

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
fr: | clear . . . . . . . . .  effacer la liste de lecture

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
fr: | débit de demux         : %6.0f kbit/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
fr: | octets lus en demux  : %8.0f Kio

en: | demux corrupted  :    %5li
fr: | demux corrompu      : %5li

en: | demux corrupted  :    %5lli
fr: | demux corrompu      : %5lli

en: | discontinuities  :    %5li
fr: | discontinuités            : %5li

en: | discontinuities  :    %5lli
fr: | discontinuités            : %5lli

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
fr: | enqueue XYZ  . . . . . . .  ajoute XYZ à la playlist

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
fr: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . commuter le plein écran

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
fr: | faster . . . . . . . . . . . . . . . lire plus vite

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
fr: | fastforward . . . . . . . . . fixé à vitesse maximum

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
fr: | frame  . . . . . . . . . . . . jouer image par image

en: | frames displayed :    %5li
fr: | trames affichées     : %5li

en: | frames displayed :    %5lli
fr: | trames affichées     : %5lli

en: | frames lost      :    %5li
fr: | trames perdues       : %5li

en: | frames lost      :    %5lli
fr: | trames perdues       : %5lli

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
fr: | get_length . . . . . . . la longueur du flux courant

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
fr: | get_time . .  temps parcouru depuis le début du flux

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
fr: | get_title . . . .  afficher le titre du flux courant

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
fr: | goto . . . . . . . . . . . . . . aller à la position

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
fr: | help . . . . . . . . . . . . . . . ce message d’aide

en: | info . . . . .  information about the current stream
fr: | info . . . . . . .  informations sur le flux courant

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
fr: | débit d’entrée             : %6.0f kbit/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
fr: | octets lus en entrée   : %8.0f Kio

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
fr: | is_playing . . . . 1 si un flux est lu, 0 sinon

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
fr: | key [raccourci] . . .  simuler l’appui sur raccourci

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
fr: | logout . . . . .  quitte l’interface sans fermer VLC

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
fr: | loop [on|off]. . . . .  commuter le rebouclage de liste

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
fr: | next . . . . . . . . . . . . . . . . élément suivant

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
fr: | normal . . . . . . . . . . . lire à vitesse normale

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
fr: | pause . . . . . . . . . . . . . . . . commuter la pause

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
fr: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . jouer

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
fr: | liste de lecture . . .  afficher les éléments de la liste

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
fr: | prev . . . . . . . . . . . . . . . élément précédent

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
fr: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quitte VLC

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
fr: | random [on|off]. . .  commuter le saut aléatoire

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
fr: | repeat [on|off]. . . .  commuter la répétition d’un élément

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
fr: | rewind . . . . . . . . . . . . . . . . .  rembobiner

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
fr: | seek X . . . se déplacer, en secondes, ex. « seek 12 »

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
fr: | slower . . . . . . . . . . . .  lire plus lentement

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
fr: | snapshot . . . . . . . . prendre une capture d’écran

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
fr: | stats . . . . . . . . . .  afficher les informations

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
fr: | état . . . . . . . . . . état de la liste de lecture

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
fr: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . arrêter le flux

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
fr: | strack [X] .  modifier/afficher la piste sous-titres

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
fr: | title [X] . . . . modifier/affficher le titre courant

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
fr: | title_n  . . . . . . . . . . . . . . . titre suivant

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
fr: | title_p  . . . . . . . . . . . . . . titre précédent

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
fr: | vcrop [X] . . . . modifier/afficher le rognage vidéo

en: | video decoded    :    %5li
fr: | vidéo décodée        : %5li

en: | video decoded    :    %5lli
fr: | vidéo décodée        : %5lli

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
fr: | voldown [X]  . . . . . . . . diminuer le volume de X

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
fr: | volume [X] . . . . . . . modifier/afficher le volume

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
fr: | volup [X]  . . . . . . . .  augmenter le volume de X

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
fr: | vratio [X] . . modifier/afficher le rapport de cadre vidéo

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
fr: | vtrack [X] . . . .  modifier/afficher la piste vidéo

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
fr: | vzoom [X] . . . . .  modifier/afficher le zoom vidéo

en: |All Files |*
fr: |Tous les fichiers |*
