blueman-project - en to he translation catalogue (774 entries)

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
he[0]: דקה
he[1]: %(minutes)d דקות
he[2]: %(minutes)d דקות
he[3]: %(minutes)d דקות

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
he[0]: שנייה
he[1]: שתי שניות
he[2]: %(seconds)d שניות
he[3]: %(seconds)d שניות

en: %(service)s on %(device)s
he: %(service)s ב־%(device)s

en: %d %s %d %s and %d %s
he: %d %s %d %s וגם %d %s

en: 17–33 percent
he: 17‏-33 אחוז

en: 1–17 percent
he: 1‏-17 אחוז

en: 2-Wheeled Vehicle
he: דו־גלגלי

en: 3-Wheeled Vehicle
he: רכב תלת גלגלי

en: 33–50 percent
he: 33‏-50 אחוז

en: 3D Display
he: תצוגה תלת־ממדית

en: 3D Glasses
he: משקפי תלת־ממד

en: 3D Synchronization (3DSP)
he: סנכרון תלת־ממד (3DSP)

en: 50–67 percent
he: 50‏-67 אחוז

en: 67–83 percent
he: 67‏-83 אחוז

en: 83–99 percent
he: 83‏-99 אחוז

en: <b>An error has occurred while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
he: <b>אירעה שגיאה בעת טעינת תוסף. נא ליידע את המפתחים בדבר תוכן הודעה זו באמצעות </b>
    .<a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">האתר</a>

en: <b>Author:</b>
he: <b>יוצר:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
he: <b>התחברות אוטומטית:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
he: <b>סותר את:</b>

en: <b>Connect To:</b>
he: <b>התחברות אל:</b>

en: <b>Connected</b>
he: <b>מחובר</b>

en: <b>DUN Support</b>
he: <b>תמיכה בחיבור בחיוג</b>

en: <b>Depends on:</b>
he: <b>תלות ב־:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
he: <b>התנתקות:</b>

en: <b>Downloaded:</b>
he: <b>הורדו:</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
he: <b>קבלת קבצים (דחיפת עצמים)</b>

en: <b>File:</b>
he: <b>קובץ:</b>

en: <b>GSM settings</b>
he: <b>הגדרות GSM</b>

en: <b>Log duration:</b>
he: <b>משך התיעוד ביומן הרישום:</b>

en: <b>Log started:</b>
he: <b>רישום־יומן החל:</b>

en: <b>NAP Settings</b>
he: <b>הגדרות נקודת גישה לרשת</b>

en: <b>NAP Support</b>
he: <b>תמיכה בנקודת גישה לרשת (NAP)</b>

en: <b>Name</b>
he: <b>שם</b>

en: <b>No DHCP servers installed</b>
he: <b>לא מותקנים שרתי DHCP</b>

en: <b>PAN Support</b>
he: <b>תמיכה ברשת אישית</b>

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
he: <b>עצמת האות שהתקבל: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>To:</b>
he: <b>אל:</b>

en: <b>Total:</b>
he: <b>כללי:</b>

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
he: <b>האנרגיה להעברה: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
he: <b>_כיבוי בלוטות׳</b>

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
he: <b>ה_פעלת בלוטות׳</b>

en: <b>Uploaded:</b>
he: <b>הועלו:</b>

en: <b>Visibility Setting</b>
he: <b>הגדרות חשיפה</b>

en: <b>_Connect</b>
he: <b>הת_חברות</b>

en: <b>_Disconnect</b>
he: <b>הת_נתקות</b>

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
he: <big>לבחור שורה או יותר ולהעתיק עם <i>Control + C</i></big>

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma separated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
he: <span size="small">המשתנים הבאים יועברו:
    כתובת, שם, שם השירות, uuid16s,‏ rfcomm node
    לדוגמה:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s מוחזרים כרשימה מופרדת בפסיקים
    
    עם ניתוק ההתקן הסקריפט יקבל אות HUP</span>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
he: <span weight="bold" size="large">שליחת קבצים דרך Bluetooth</span>

en: APN:
he: APN (שם נקודת גישה):

en: Accept
he: אישור

en: Accept files from trusted devices
he: אישור קבלת קבצים מהתקנים מהימנים

en: Access Door
he: דלת גישה

en: Access Lock
he: מנעול גישה

en: Access Point
he: נקודת גישה

en: Access point
he: נקודת גישה

en: Adap_ters
he: מת_אמים

en: Adapter
he: מתאם

en: Adapter Preferences
he: העדפות מתאם

en: Adapter for this connection is not available
he: מתאם לחיבור זה, לא זמין

en: Adapter selection
he: בחירת מתאם

en: Adds an exit menu item to quit the applet
he: הוספת פריט יציאה לתפריט הווידג׳ט כדי לצאת מהיישומון

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the connections in the tooltip.
he: הוספת חיווי לסמל המצב כאשר הבלוטות׳ פעיל ומציג את החיבורים בחלונית העצה.

en: Adds disconnect menu items
he: מוסיף פריטי תפריט לניתוק

en: Adds standard menu items to the status icon menu
he: הוספת פריטים תקניים לתפריט סמל המצב

en: Advanced Audio
he: שמע מתקדם

en: Agricultural Vehicle
he: רכב חקלאי

en: Air Curtain
he: מסך אוויר

en: Air quality Sensor
he: חיישן איכות אוויר

en: Alarm
he: אזעקה

en: Alert Notification Service
he: שירות הודעות התראה

en: All in One
he: מחשב אחוד

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device separately.
he: מתן אפשרות ניטור ניצולת תעבורת רשת (פס־רחב סלולרי). שימושי לחבילות גלישה מוגבלות. תוסף זה עוקב אחר כל התקן בנפרד.

en: Always
he: תמיד

en: Always accept
he: לקבל תמיד

en: Always visible
he: גלוי תמיד

en: Ambient Light Sensor
he: חיישן אור סובב

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
he: משך הזמן בשניות שמצב הזמינות לגילוי יימשך

en: Amplifier
he: מגבר

en: Appearance
he: מראה

en: Applet's transfer service plugin is disabled
he: תוסף שירות ההעברה של היישומון מושבת

en: Are you sure you want to reset the counter?
he: לאפס את המונה?

en: Arm Blood Pressure
he: לחץ דם זרועי

en: Audio Profile
he: פרופיל שמע

en: Audio Sink
he: שקע שמע

en: Audio Source
he: מקור שמע

en: Audio and input profiles
he: פרופילי שמע וקלט

en: Audio/Video
he: שמע/וידאו

en: Audio/video
he: שמע/וידאו

en: Auditorium
he: אודיטוריום

en: Authorization request for:
he: בקשת אימות עבור:

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
he: התחברות אוטומטית לשירות %(service)s בהתקן %(device)s

en: Automation IO
he: קלט/פלט של אוטומציה

en: Awning
he: גגון

en: Axial Fan
he: מאוורר תעשייתי

en: B
he: ב׳

en: Barcode Scanner
he: סורק ברקודים

en: Basic Printing (BPP)
he: הדפסה בסיסית (BPP)

en: Battery Service
he: שירות סוללה

en: Battery Switch
he: מתג סוללה

en: Bay Light
he: תאורת מחסנים

en: Behind-ear hearing aid
he: עזר שמע מאחורי האוזן

en: Bell
he: פעמון

en: Blade Server
he: שרת להב

en: Blinds or Shades
he: תריסים

en: Block/Unblock this device
he: חסימת/שחרור התקן זה

en: Blocked
he: חסום

en: Blood Pressure
he: לחץ דם

en: Blueman Applet
he: יישומון Blueman

en: Blueman Bluetooth Manager
he: Blueman - מנהל בלוטות׳

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
he: Blueman הוא מנהל בלוטות׳ לסביבתGTK+ ‎

en: Bluetooth Active
he: בלוטות׳ פעיל

en: Bluetooth Adapters
he: מתאמי בלוטות׳

en: Bluetooth Authentication
he: אימות בלוטות׳

en: Bluetooth Device
he: התקן בלוטות׳

en: Bluetooth Devices
he: התקני Bluetooth

en: Bluetooth Disabled
he: בלוטות׳ מושבת

en: Bluetooth Enabled
he: בלוטות׳ פעיל

en: Bluetooth File Transfer
he: העברת קבצים ב־Bluetooth

en: Bluetooth Manager
he: מנהל בלוטות׳

en: Bluetooth Network
he: רשת בלוטות׳

en: Bluetooth Turned Off
he: בלוטות׳ כבוי

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
he: על מנת שמנהל המתאמים יפעל, נדרש להפעיל את שירות הבלוטות'

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
he: שרת BlueZ לא פעיל, blueman-manager לא יכול להמשיך.
    המשמעות, ככל הנראה היא, שלא זוהו מתאמי בלוטות׳, או ששירות הבלוטות׳ לא הופעל.

en: Bluray Player
he: נגן Bluray

en: Body Composition
he: הרכב גוף

en: Boiler
he: דוד

en: Bollard with Light
he: בולרד מואר

en: Bond Management
he: ניהול איגוד

en: Bookshelf Speaker
he: רמקול למדף

en: Broadcasting Device
he: התקן שידור

en: Broadcasting Room
he: חדר שידור

en: BrowseGroupDescriptorServiceClassID
he: BrowseGroupDescriptorServiceClassID (מזהה מחלקת שירות מתאר קבוצות עיון)

en: Bulb
he: נורה

en: Bus
he: אוטובוס

en: Button
he: כפתור

en: CD Player
he: נגן תקליטורים

en: Cabinet Light
he: תאורת ארונית

en: Cadence Sensor
he: חיישן קצב

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Access Service
he: שירות גישה ללוח שנה, משימות ופתקיות (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Notification Service
he: שירות הודעות מלוח שנה, משימות ופתקיות (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Profile
he: פרופיל לוח שנה, משימות ופתקיות (CTN)

en: Camcorder
he: מצלמה חוזי

en: Camera
he: מצלמה

en: Cancel Operation
he: ביטול הפעולה

en: Cancelling
he: התהליך מבוטל

en: Car
he: מכונית

en: Car audio
he: מערכת שמע לרכב

en: Carbon Dioxide Sensor
he: חיישן פחמן דו־חמצני

en: Carbon Monoxide Sensor
he: חיישן פחמן חד־חמצני

en: Card Reader
he: קורא כרטיסים

en: Ceiling Fan
he: מאוורר תקרה

en: Ceiling Light
he: תאורת תקרה

en: Ceiling Mounted Sensor
he: חיישן צמוד תקרה

en: Cellular
he: סלולרי

en: Characteristic Aggregate Format
he: תצורת אגירת מאפיין

en: Characteristic Declaration
he: הצהרת מאפיינים

en: Characteristic Extended Properties
he: מאפיינים מורחבים לתכונות

en: Characteristic Presentation Format
he: תצורת ייצוג מאפיין

en: Characteristic User Description
he: תכונת תיאור משתמש

en: Charge Case
he: מארז עם טעינה

en: Click to disable.
he: לחיצה להשבתה.

en: Click to enable.
he: לחיצה להפעלה.

en: Client Characteristic Configuration
he: הגדרת תכונת לקוח

en: Clothes iron
he: מגהץ

en: Clothes steamer
he: מגהץ קיטור אנכי

en: Cochlear Implant
he: שתל שבלולי (קוכליארי)

en: Coffee maker
he: מכונת קפה

en: Color Light Sensor
he: חיישן אור צבע

en: Combo
he: משולב

en: Common ISDN Access (CIP)
he: גישה שיתופית ל־ISDN‏ (CIP)

en: Computer
he: מחשב

en: Configuration
he: תצורה

en: Configure Bluetooth Network
he: הגדרת רשת בלוטות׳

en: Configure selected plugin's preferences
he: הגדרת תצורת התוסף שנבחר

en: Configured directory for incoming files does not exist
he: התיקייה המוגדרת לקובץ המתקבל לא קיימת

en: Configuring networking requires privileges
he: הגדרת הרישות דורשת הרשאות

en: Confirm
he: אישור

en: Confirm value for authentication:
he: ערך אישור לאימות:

en: Connected
he: מחובר

en: Connected to %s
he: מחובר ל%s

en: Connected:
he: מחובר:

en: Connecting
he: מתחבר

en: Connecting…
he: בהתחברות…

en: Connection Failed:
he: חיבור כשל:

en: Connection to BlueZ failed
he: חיבור ל־BlueZ נכשל

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
he: התחברות לפרופילי חיבור אוטומטי של מקור A2DP, קולט־נתוני A2DP והתקני מנשק אנוש

en: Contact Sensor
he: חיישן מגע

en: Continuous Glucose Monitoring
he: מעקב גלוקוז רציף

en: Controller
he: בקר

en: Controls Bluetooth adapter power states
he: שליטה במצב צריכת החשמל של מתאם הבלוטות׳

en: Convertible
he: בר המרה

en: Cordless
he: אלחוטי

en: Cordless Telephony
he: טלפון אלחוטי

en: Create pairing with the device
he: יצירת צימוד עם ההתקן

en: Curling iron
he: מסלסל שיער

en: Current Time Service
he: שירות השעה הנוכחית

en: Curtains
he: וילונות

en: Cycling Computer
he: מחשב רכיבה

en: Cycling Power
he: עצמת רכיבה

en: Cycling Speed and Cadence
he: מהירות וקצב רכיבה

en: DHCP server type:
he: סוג שרת DHCP:

en: DVD Player
he: נגן DVD

en: Data activity indication
he: מחוון פעילות נתונים

en: De-humidifier
he: יבשן

en: Deny
he: סירוב

en: Dependency issue
he: סוגיית תלות

en: Desk Fan
he: מאוורר שולחני

en: Desk Light
he: תאורת שולחן

en: Desktop
he: שולחן עבודה

en: Desktop Workstation
he: עמדת מחשב שולחני

en: Detachable
he: נתיק

en: Device Information
he: פרטי התקן

en: Device Manager
he: מנהל התקנים

en: Device Name
he: שם התקן

en: Device did not respond
he: התקן לא הגיב

en: Dial
he: חוגה

en: Dial-up Networking
he: חיבור בחיוג

en: Dialup Networking (DUN)
he: חיבור אינטרנט דרך טלפון (DUP)

en: Dialup Settings
he: הגדרות חיוג

en: Digital Pen
he: עט דיגיטלי

en: Digital Signage
he: שילוט דיגיטלי

en: Digitizer Tablet
he: מחשב לוח עם עט מגע

en: Disconnect %s
he: ניתוק %s

en: Disconnected
he: מנותק

en: Disconnection Failed:
he: ניתוק כשל:

en: Discoverable timeout
he: תום משך זמינות לגילוי

en: Discoverable…
he: זמין לגילוי…

en: Discoverable… %ss
he: זמין לגילוי… %s שניות

en: Discovering…
he: מתבצע גילוי…

en: Display
he: תצוגה

en: Docking Station
he: תחנת עגינה

en: Doll
he: בובה

en: Door Lock
he: מנעול חשמלי

en: Double Switch
he: מתג כפול

en: Dryer
he: מייבש

en: ETA:
he: מועד הגעה משוער:

en: Ear Thermometer
he: מד־חום לאוזן

en: Earbud
he: אוזנייה פנימית

en: Electronic Label
he: תווית אלקטרונית

en: Elevator
he: מעלית

en: Emergency Exit Door
he: דלת יציאת חרום

en: Emergency Exit Light
he: תאורת חירום

en: Enable Bluetooth
he: הפעלת בלוטות׳

en: Energy Harvesting Switch
he: מתג קצירת אנרגיה

en: Energy Meter
he: מונה חשמל

en: Energy Sensor
he: חיישן אנרגיה

en: Enter PIN code for authentication:
he: אנא הזן את קוד הזיהוי האישי:

en: Enter passkey for authentication:
he: אמת על ידי הזנת סיסמא:

en: Entrance Gate
he: שער כניסה

en: Environmental Sensing
he: חישה סביבתית

en: Error occurred
he: אירעה שגיאה

en: Error occurred while sending file %s
he: אירעה שגיאה במהלך שליחת קובץ %s

en: Exit
he: יציאה

en: Exterior Screen
he: מסך חיצוני

en: Exterior Shutter
he: צמצם חיצוני

en: External Report Reference
he: הפניית דיווח חיצונית

en: Failed
he: כשל

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
he: הפעלת שירות obex באופן אוטומטי, כשלה. נא לוודא ששרת obex פעיל

en: Failed to change profile to %s
he: המעבר לפרופיל %s נכשל

en: Failed to connect
he: החיבור נכשל

en: Failed to obtain an IP address on %s
he: קבלת כתובת ה־IP ב־%s נכשלה

en: Failed to reach blueman-manager
he: ההתקשרות עם blueman-manager נכשלה

en: Fan Heater
he: מאוורר חימום

en: Fax
he: פקס

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
he: הקובץ %(0)s מ%(1)s התקבל בהצלחה

en: File Sender
he: מְשַׁגֵר קבצים

en: File received
he: קובץ התקבל

en: Files received
he: קבצים התקבלו

en: Fingertip Pulse Oximeter
he: אוקסימטר דופק לקצה האצבע

en: Fire Sensor
he: גלאי אש

en: Firmware Revision String
he: מחרוזת מהדורת קושחה

en: Flame Detector
he: גלאי להבה

en: Flood Light
he: תאורת אצטדיונים

en: Floor Light
he: תאורת רצפה

en: Fluorescent Lamp
he: מנורת פלורסנט

en: Flush Mounted Sensor
he: חיישן בהתקנה שטוחה

en: Forcefully disconnect the device
he: ניתוק ההתקן בכוח

en: Freezer
he: מקפיא

en: Fully
he: מלא

en: GB
he: ג״ב

en: GNSS
he: מערכת ניווט לוויינית

en: GNSS Server
he: שרת מערכת ניווט לוויינית

en: GSM Settings
he: הגדרות GSM

en: Game
he: משחק

en: Gamepad
he: משטח משחק

en: Gaming/Toy
he: משחק/צעצוע

en: Garage Door
he: שער חניה

en: Garden Light
he: תאורת גינה

en: Generic AV Equipment
he: ציוד שמע-וידאו כללי

en: Generic Access
he: גישה גנרית

en: Generic Access Control
he: בקרת גישה כללית

en: Generic Air Conditioning
he: מיזוג אוויר כללי

en: Generic Aircraft
he: מטוס כללי

en: Generic Attribute
he: מאפיין גנרי

en: Generic Audio
he: שמע גנרי

en: Generic Audio Sink
he: התקן פלט שמע כללי

en: Generic Audio Source
he: מקור שמע כללי

en: Generic Barcode Scanner
he: סורק ברקוד גנרי

en: Generic Blood Pressure
he: מד לחץ דם גנרי

en: Generic Clock
he: שעון קיר גנרי

en: Generic Computer
he: מחשב גנרי

en: Generic Continuous Glucose Monitor
he: מד רציף גנרי של סוכר בדם

en: Generic Control Device
he: התקן בקרה כללי

en: Generic Cycling
he: ספורט אופניים כללי

en: Generic Display
he: תצוגה גנרית

en: Generic Display Equipment
he: ציוד תצוגה גנרי

en: Generic Domestic Appliance
he: מכשיר ביתי כללי

en: Generic Eye-glasses
he: משקפיים גנריים

en: Generic Fan
he: מאוורר כללי

en: Generic FileTransfer
he: העברת קבצים גנרית

en: Generic Gaming
he: משחקנות כללי

en: Generic Glucose Meter
he: מד סוכר בדם

en: Generic HVAC
he: מיזוג כללי

en: Generic Hearing aid
he: עזר שמע כללי

en: Generic Heart Rate Sensor
he: מד דופק כללי

en: Generic Heating
he: חימום כללי

en: Generic Human Interface Device
he: התקן מנשק אנוש כללי

en: Generic Humidifier
he: אידוי כללי

en: Generic Insulin Pump
he: משאבת אינסולין גנרית

en: Generic Keyring
he: מחזיק מפתחות גנרי

en: Generic Light Fixtures
he: גופי תאורה כלליים

en: Generic Light Source
he: מקור תאורה כללי

en: Generic Media Player
he: נגן מדיה גנרי

en: Generic Medication Delivery
he: העברת ריפוי גנרית

en: Generic Motorized Device
he: התקן ממונע גנרי

en: Generic Motorized Vehicle
he: כלי ממונע כללי

en: Generic Network Device
he: התקן רשת כללי

en: Generic Networking
he: ציוד רשת גנרי

en: Generic Outdoor Sports Activity
he: פעילות ספורט חוץ כללית

en: Generic Personal Mobility Device
he: התקן התניידות אישי גנרי

en: Generic Phone
he: טלפון גנרי

en: Generic Power Device
he: התקן חשמלי כללי

en: Generic Pulse Oximeter
he: אוקסימטר דופק כללי

en: Generic Remote Control
he: שלט רחוק גנרי

en: Generic Running Walking Sensor
he: חיישן הליכה ריצה כללי

en: Generic Sensor
he: חיישן כללי

en: Generic Signage
he: שלט כללי

en: Generic Spirometer
he: מד נשימה כללי

en: Generic Tag
he: תג גנרי

en: Generic Telephony
he: טלפוניה גנרית

en: Generic Thermometer
he: מד־חום גנרי

en: Generic Unknown
he: לא ידוע כללי

en: Generic Watch
he: שעון גנרי

en: Generic Wearable Audio Device
he: התקן כללי

en: Generic Weight Scale
he: משקל אדם כללי

en: Generic Window Covering
he: כיסוי חלון כללי

en: Glasses
he: משקפיים

en: Glucose
he: גלוקוז

en: Group Network
he: קבוצת רשת

en: HDP
he: פרופיל מכשור רפואי

en: HDP Sink
he: שקע פרופיל מכשור רפואי

en: HDP Source
he: מקור פרופיל מכשור רפואי

en: HTTP Proxy
he: מתווך HTTP

en: Hair dryer
he: מייבש שיער

en: Handheld
he: התקן כף יד

en: Handheld PC/PDA (clamshell)
he: מחשב (כף יד - צדפה)

en: Handheld Spirometer
he: מד נשימה נייד

en: Handsfree
he: דיבורית

en: Handsfree Audio Gateway
he: שער השמעת דיבורית

en: Hardcopy Control Channel
he: ערוץ בקרה של Hardcopy

en: Hardcopy Data Channel
he: ערוץ נתונים של Hardcopy

en: Hardcopy Notification
he: התראת Hardcopy

en: Hardware Revision String
he: מחרוזת מהדורת חומרה

en: Headphones
he: אוזניות

en: Headset
he: אוזניות ראש

en: Headset Audio Gateway
he: שער שמע לאוזניות

en: Health Thermometer
he: מד־חום רפואי

en: Heart Rate
he: דופק

en: Heart Rate Belt
he: חגורת דופק

en: Heat Pump
he: משאבת חום

en: Heater
he: מחמם

en: Helmet
he: קסדה

en: Hi-Fi audio
he: שמע באיכות גבוהה

en: Hidden
he: נסתר

en: Hide _unnamed devices
he: הסתרת התקנים _ללא שם

en: High
he: גבוהה

en: Home Video Game Console
he: מערכת משחקי וידאו ביתית

en: Horn
he: צופר

en: Human Interface Device
he: התקן מנשק אנוש

en: Human Interface Device Service (HID)
he: שירות התקן מנשק אדם (HID)

en: Humidifier
he: מאייד

en: Humidity Sensor
he: חיישן לחות

en: IP Address:
he: כתובת IP:

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
he: כתובת ה־IP סותרת את המנשק %s שמוגדר עם אותה כתובת ה־IP

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
he: כתובת ה־IP חופפת למסכת הרשת של המנשק %s, שמוגדר כך: %s/%s
    מצב זה עלול להוביל להתנהגות רשת פסולה

en: Imaging
he: דימות

en: Imaging (BIP)
he: דימות (BIP)

en: Immediate Alert
he: התראה מיידית

en: In-Shoe Running Walking Sensor
he: חיישן הליכה ריצה בתוך הנעל

en: In-ear hearing aid
he: עזר שמע תוך אוזני

en: In-ground Light
he: תאורה שקועת רצפה

en: Incandescent Light Bulb
he: נורת להט

en: Include
he: כולל

en: Incoming Folder:
he: תיקיית קבצים נכנסים:

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
he: הקובץ %(0)s מתקבל מ־%(1)s

en: Incoming file over Bluetooth
he: קובץ מתקבל דרך בלוטות׳

en: Indoor Positioning
he: מיקום פנים

en: Infrared Heater
he: מחמם אינפרא־אדום

en: Input/output error
he: שגיאת קלט/פלט

en: Insulin Pen
he: עט אינסולין

en: Insulin Pump, durable pump
he: משאבת אינסולין גנרית, משאבה עמידה

en: Insulin Pump, patch pump
he: משאבת אינסולין, משאבת מדבקה

en: Intercom
he: אינטרקום

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
he: המנשק %(0)s מאוגד לכתובת ה־IP‏ %(1)s

en: Internet Protocol Support
he: תמיכה בפרוטוקול אינטרנט

en: Invalid IP address
he: כתובת IP שגויה

en: IoT Gateway
he: שער גישה להתקני IoT

en: IrMC Sync
he: סנכרון IrMC

en: IrMC Sync Command
he: פקודת סנכרון של IrMC

en: It seems like blueman-manager could no get activated via D-Bus. A typical cause for this is a broken graphical setup in the D-Bus activation environment that can get resolved with a call to dbus-update-activation-environment, typically issued from xinitrc (respectively the Sway config or similar).
he: נראה שהפעלת blueman-manager באמצעות D-Bus נכשלה. סיבה נפוצה לכך היא הגדרה גרפית שגויה בסביבת הפעלת D-Bus אותה ניתן לפתור על ידי קריאה ל־dbus-update-activation-environment, בדרך כלל מופעל מ־xinitrc (הגדרות Sway או דומיו בהתאם).

en: Jacket
he: מעיל

en: Joystick
he: בקר משחק

en: KB
he: ק״ב

en: Keyboard
he: מקלדת

en: Kiosk
he: קיוסק

en: LAN Access Using PPP
he: גישה לרשת מקומית דרך PPP

en: LED Array
he: מערך נוריות

en: Laptop
he: מחשב נייד

en: Large Passenger Aircraft
he: מטוס נוסעים גדול

en: Launch DHCP client
he: הפעלת לקוח DHCP

en: Launch PPP daemon
he: הפעלת סוכן PPP

en: Launching DHCP client requires privileges
he: הפעלת לקוח DHCP דורשת הרשאות

en: Launching PPP daemon requires privileges
he: הפעלת סוכן PPP דורשת הרשאות

en: Leak Sensor
he: חיישן דליפות

en: Light Aircraft
he: מטוס קל

en: Light Controller
he: בקר תאורה

en: Light Driver
he: מנהל תאורה

en: Light Vehicle
he: רכב קל

en: Linear Light
he: פרופיל תאורה

en: Link Loss
he: אבדן קישור

en: Location Display
he: צג מיקום

en: Location Pod
he: מתקן מיקום

en: Location and Navigation
he: מיקום וניווט

en: Location and Navigation Display
he: תצוגת מיקום וניווט

en: Location and Navigation Pod
he: מתקן מיקום וניווט

en: Locker
he: ארונית ננעלת

en: Loudspeaker
he: רמקול

en: Low
he: נמוכה

en: MB
he: מ״ב

en: Make the default adapter temporarily visible
he: חשיפת מתאם בררת המחדל באופן זמני

en: Manages local network services, like NAP bridges
he: מנהל את שירותי הרשת המקומית כגון גשרי NAP

en: Manufacturer Name String
he: מחרוזת שם יצרן

en: Mark/Unmark this device as trusted
he: סימון/ביטול־סימון התקן זה כמהימן

en: Maximum items
he: מרב הפריטים

en: Mesh Device
he: התקן שלוב

en: Mesh Network Proxy
he: מתווך רשת שלובה

en: Message Access Profile (MAP)
he: פרופיל גישה להודעות (MAP)

en: Message Access Server
he: שרת גישה להודעות

en: Message Notification Server
he: שרת דיווח על הודעות

en: Microlight
he: אווירון זעיר

en: Microphone
he: מיקרופון

en: Microwave
he: מיקרוגל

en: Mini PC
he: מחשב מזערי

en: Minibus
he: מיניבוס

en: Miscellaneous
he: שונות

en: Mobility Scooter
he: קורקינט חשמלי

en: Model Number String
he: מחרוזת מספר דגם

en: Modem
he: מודם

en: Monitor
he: צג

en: Moped
he: קטנוע

en: More
he: עוד

en: Motion Sensor
he: חיישן תנועה

en: Motorbike
he: אופנוע

en: Motorized Gate
he: שער ממונע

en: Mouse
he: עכבר

en: Much
he: הרבה

en: Multi-Channel Adaptation Protocol (MCAP)
he: פרוטוקול הסתגלות רב ערוצי (MCAP)

en: Multi-Color LED Array
he: מערך נוריות רב־צבע

en: Multi-Profile Specification (MPS) Profile
he: פרופיל ציון ריבוי פרופילים (MPS)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Service
he: שירות ציון ריבוי פרופילים (MPS)

en: Multi-Sensor
he: רב־חיישן

en: Multi-switch
he: רכזת

en: Multisensor
he: רב־חיישן

en: Neck Band
he: רצועת צוואר

en: Network
he: רשת

en: Network Access Point
he: נקודת גישה לרשת

en: Network Access Point (NAP)
he: נקודת גישה לרשת (NAP)

en: Network _Usage
he: שימוש ב_רשת

en: Next DST Change Service
he: שירות החלפת שעון קיץ הבא

en: No audio endpoints registered
he: לא נרשמו נקודות קצה לשמע

en: No conflicts
he: אין סתירות

en: No dependencies
he: אין תלויות

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
he: סטטיסטיקת נתוני השימוש לא זמינה. כדאי לנסות לבדוק את החיבור בטרם ביצוע ניסיון חוזר.

en: Not Connected
he: לא מחובר

en: Not available
he: לא זמין

en: Not currently supported with this setup
he: אין תמיכה עם תצורה זו

en: Not specified
he: לא צוין

en: Number:
he: מספר:

en: OBEX File Transfer
he: העברת קבצים ב־OBEX

en: OBEX Object Push
he: דחיפת פריטים OBEX

en: Object Transfer
he: העברת פריטים

en: Occupancy Sensor
he: גלאי נפח

en: On-Hip Running Walking Sensor
he: חיישן הליכה ריצה על המותן

en: On-Shoe Running Walking Sensor
he: חיישן הליכה ריצה על הנעל

en: Open
he: פתיחה

en: Open Location
he: פתיחת מיקום

en: Optical Disc Player
he: נגן תקליטים אופטיים

en: Optimal
he: מיטבי

en: Organic light emitting diode (OLED)
he: דיודה אורגנית פולטת אור (OLED)

en: Oven
he: תנור

en: PANU
he: PANU (משתמש ברשת אזור־אישי)

en: Pager
he: זימונית

en: Pair
he: צימוד

en: Paired
he: הוצמד

en: Pairing PIN code for
he: קוד צימוד (PIN) ל־

en: Pairing passkey for
he: ססמת צימוד ל־

en: Pairing request
he: בקשת צימוד

en: Pairing request for %s
he: בקשת צימוד ל־%s

en: Pairing request for device:
he: בקשת צימוד להתקן:

en: Pairing request for:
he: בקשת צימוד ל:

en: Palm
he: פאלם

en: Palm-size PC/PDA
he: מחשב כף יד

en: Paraglider
he: מצנח רחיפה

en: Pathway Light
he: תאורת שביל גישה

en: Pendant Light
he: תאורה תלויה

en: Peripheral
he: עזרים היקפיים

en: Peripheral Preferred Connection Parameters
he: משתני חיבור היקפי מועדף

en: Peripheral Privacy Flag
he: דגלון פרטיות היקפית

en: Personal Area Network
he: רשת בטווח מיידי

en: Phone
he: טלפון

en: Phone Alert Status Service
he: שירות מצב התראה בטלפון

en: Phonebook Access (PBAP)
he: גישה לספר טלפונים (PBAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
he: גישה לספר טלפונים (PBAP) ‏- PCE

en: Phonebook Access (PBAP) - PSE
he: גישה לספר טלפונים (PBAP) ‏- PSE

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
he: נא לוודא שהתיקייה „<b>%s</b>” קיימת או להגדיר אותה עם blueman-services. עד אז ייעשה שימוש בבררת המחדל „%s”

en: Plug
he: תקע

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
he: תוסף <b>”%(0)s„</b> תלוי ב־<b>%(1)s</b>. פריקת <b>%(1)s</b> תפרוק גם את <b>”%(0)s„</b>.
    להמשיך?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
he: תוסף <b>%(0)s</b> סותר את <b>%(1)s</b>. טעינת <b>%(1)s</b> תפרוק את <b>%(0)s</b>.
    להמשיך?

en: Plugins
he: תוספים

en: PnP ID
he: מזהה PnP

en: PnP Information
he: מידע PnP

en: Pointing
he: מצביע

en: Pole-top Light
he: עמוד תאורה

en: Poor
he: חלש

en: Portable audio
he: התקן שמע נייד

en: Portable handheld console
he: התקן משחקים נייד

en: Power Bank
he: סוללה ניידת

en: Power Outlet
he: שקע

en: Power Sensor
he: חיישן כוח

en: Power Strip
he: מפצל שקעים

en: Power Supply
he: מקור חשמל

en: Powered Wheelchair
he: כיסא גלגלים ממונע

en: Presentation Remote
he: שלט מצגות

en: Primary Service
he: שירות עיקרי

en: Printer
he: מדפסת

en: Printing Status (BPP)
he: מצב הדפסה (BPP)

en: Projector
he: מקרן

en: Proprietary
he: קנייני

en: Provides DBus API for other Blueman components
he: מספק API ל־DBus עבור רכיבים נוספים של Blueman

en: Provides OBEX file transfer capabilities
he: מספק שירותי החלפת קבצים בעזרת OBEX

en: Provides a StatusNotifierItem to show a statusicon
he: מספק StatusNotifierItem כדי להציג סמל מצב

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
he: לקוח dhcp בסיסי לחיבורי PAN (רשת אישית) דרך בלוטות׳.

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
he: אספקת תפריט ליישומון ו־API לתפעול על־ידי תוספים אחרים

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
he: פריט תפריט לחשיפת מתאם ברירת המחדל באופן זמני, כשהוא מוגדר ‚נסתר’ כברירת מחדל

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
he: מספק פריט המכיל את החיבור האחרון לגישה נוחה

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
he: מספק תמיכה בסיסית להתחברות לאינטרנט דרך פרופיל חיוג לרשת (DUN).

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
he: מספק מפתח צופן, שירותי אימות לסוכן BlueZ

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
he: מספק תמיכה בחיבור בחיוג (DUN - Dial-Up) עם ModemManager ו־NetworkManager

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
he: מספק תמיכה ברשת בטווח מיידי (PAN) שהופיעה ב־NetworkManager 0.8

en: Proximity Sensor
he: חיישן קרבה

en: Public Browse Group
he: קבוצת עיון ציבורית

en: Pulse Oximeter
he: אוקסימטר

en: Push Button
he: מפסק לחיצה

en: Quad Bike
he: טרקטורון

en: R_ename device…
he: שינוי שם ה_תקן…

en: Radiant Panel Heater
he: לוח חימום

en: Radiator
he: מקרן חום/רדיאטור

en: Radio
he: רדיו

en: Rain Sensor
he: חיישן גשם

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
he[0]: התקבל קובץ אחד ברקע
he[1]: התקבלו שני קבצים ברקע
he[2]: התקבלו %(files)d קבצים ברקע
he[3]: התקבלו %(files)d קבצים ברקע

en: Received %(files)d more file in the background | Received %(files)d more files in the background
he[0]: התקבל קובץ נוסף ברקע
he[1]: התקבלו %(files)d קבצים נוספים ברקע
he[2]: התקבלו %(files)d קבצים נוספים ברקע
he[3]: התקבלו %(files)d קבצים נוספים ברקע

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
he: עצמת האות שהתקבל: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Receiver
he: מקלט

en: Receiving file
he: קובץ מתקבל

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
he: התקבל קובץ %(0)s מתוך %(1)s

en: Recommended
he: המלצה

en: Reconnect to…
he: התחברות מחדש אל…

en: Reconnection Address
he: כתובת חיבור מחדש

en: Recreational Vehicle / Motor Home
he: רכב פנאי / בית על גלגלים

en: Reference Time Update Service
he: שירות עדכון זמן הפניה

en: Refrigerator
he: מקרר

en: Reject
he: דחייה

en: Remote Control
he: שליטה מרחוק

en: Remote Control Target
he: יעד שליטה מרחוק

en: Remove
he: הסרה

en: Remove this device from the known devices list
he: הסרת התקן זה מרשימת ההתקנים הידועים

en: Rename device
he: שינוי שם התקן

en: Renew IP Address
he: חידוש כתובת ה־IP

en: Report Reference
he: הפניית דיווח

en: Retry
he: ניסיון חוזר

en: Rice cooker
he: סיר לאידוי אורז

en: Robot
he: רובוט

en: Robotic vacuum cleaner
he: שואב אבק רובוטי

en: Rotary Switch
he: בורר

en: Running Speed and Cadence
he: מהירות וקצב ריצה

en: SIM Access (SAP)
he: גישה ל־SIM‏ (SAP)

en: S_ort By
he: _מיון לפי

en: Scan Parameters
he: מאפייני סריקה

en: Scanner
he: סורק

en: Scooter
he: גלגיליים

en: Screen
he: מסך

en: Script to execute on connection
he: סקריפט להפעלה עם החיבור

en: Search
he: חיפוש

en: Search for nearby devices
he: חיפוש התקנים סמוכים

en: Searching
he: מתבצע חיפוש

en: Secondary Service
he: שירות משני

en: Select Device
he: בחירת התקן

en: Select audio profile for PulseAudio
he: בחירת פרופיל שמע ל־PulseAudio

en: Select folder for incoming file transfers
he: בחירת תיקייה לתעבורת קבצים נכנסים

en: Send File
he: שליחת קובץ

en: Send _Files to Device
he: _שליחת קבצים להתקן

en: Send _note
he: שליחת _פתק

en: Send a _File…
he: _שליחת קובץ…

en: Send a text note
he: שליחת הערה מילולית

en: Send file(s) to the device
he: שליחת קבצים להתקן

en: Send note
he: שליחת הערה

en: Sending File
he: קובץ נשלח

en: Serial Number String
he: מחרוזת מספר סידורי

en: Serial Port
he: פתחה טורית

en: Serial Port %s
he: פתחה טורית %s

en: Serial port connected
he: הפתחה הטורית מחוברת

en: Serial port connection script failed
he: סקריפט חיבור הפתחה הטורית נכשל

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
he: שירות הפתחה הטורית בהתקן <b>%s</b> יהיה זמין מעתה דרך <b>%s</b>

en: Server
he: שרת

en: Server Characteristic Configuration
he: הגדרת מאפיין שרת

en: Server-class Computer
he: מחשב ברמת שרת

en: Service Changed
he: השירות הוחלף

en: Service Desk
he: דלפק שירות

en: Service Preferences
he: העדפות שירות

en: Service:
he: שירות:

en: ServiceDiscoveryServerServiceClassID
he: ServiceDiscoveryServerServiceClassID (מזהה מחלקת שירות שרת גילוי שירותים)

en: Set Bluetooth Adapter Properties
he: הגדרת מאפייני מתאם בלוטות׳

en: Set RfKill State
he: הגדרת מצב RfKill

en: Set-Top Box
he: סטרימר

en: Set-top box
he: קופסת מולטימדיה

en: Setting RfKill State requires privileges
he: הגדרת מצב ה־RfKill דורשת הרשאות

en: Shelves Light
he: תאורת מדפים

en: Show _Statusbar
he: הצגת _שורת מצב

en: Show _Toolbar
he: הצגת _סרגל כלים

en: Show device information
he: הצגת פרטי התקן

en: Show input
he: הצגת קלט

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
he: להציג התראות שולחן עבודה כשהתקנים מתחברים או מתנתקים.

en: Shows network traffic usage
he: הצגת שימוש בתעבורת הרשת

en: Single Switch
he: מתג בודד

en: Skip
he: דילוג

en: Slider
he: מחלק

en: Smartphone
he: טלפון חכם

en: Smartwatch
he: שעון חכם

en: Smoke Sensor
he: גלאי עשן

en: Software Revision String
he: מחרוזת מהדורת תכנה

en: Soundbar
he: מקרן קול

en: Speakerphone
he: רמקול

en: Speed Sensor
he: חיישן מהירות

en: Speed and Cadence Sensor
he: חיישן מהירות וקצב

en: Sports Watch
he: שעון ספורט

en: Spotlight
he: זרקור

en: Standalone Speaker
he: רמקול עצמאי

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
he: מטפל בחיבור פרופיל SPP תקני, מאפשר להפעיל פעולות מותאמות אישית

en: Standmounted Speaker
he: רמקול על עמוד

en: Stick PC
he: מחשב אצבע

en: Street Light
he: תאורת רחוב

en: Sub-optimal
he: תת־מיטבי

en: Success!
he: הצלחה!

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
he: החיבור לשירות ה־<b>DUN</b> (רשת בחיוג) דרך <b>%(0)s</b> הצליחה.
    הרשת זמינה כעת דרך <b>%(1)s</b>

en: Switch
he: מתג

en: Switches Bluetooth killswitch status to match Bluetooth power state. Allows turning Bluetooth back on from an icon that shows its status; provided it isn't unplugged by the system, or physically.
he: החלפת מצב מתג השבתת הבלוטות׳ והתאמתו למצב צריכת החשמל שלו. מאפשר הפעלת הבלוטות׳ שוב דרך סמל המצב שלו, בהינתן שהמתאם לא נותק על־ידי המערכת, או באופן פיזי.

en: System ID
he: מזהה מערכת

en: Tablet
he: מחשב לוח (טאבלט)

en: Television
he: טלוויזיה

en: Temperature Sensor
he: חיישן טמפרטורה

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
he: השהיית שומר המסך באופן זמני, כאשר התקן משחק בלוטות׳ מחובר.

en: Temporarily visible
he: גלוי באופן זמני

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
he: מירב הפריטים שתפריט החיבורים האחרונים יציג.

en: There was a problem launching script %s
    %s
he: אירעה שגיאה בהפעלת הסקריפט %s
    %s

en: Thermostat
he: תרמוסטט

en: This should be overwritten
he: יש לשכתב על זה

en: Toaster
he: מצנם

en: Too much
he: יותר מדי

en: Total data received and rate of transmission
he: סך־כל הנתונים שהתקבלו וקצב השידור

en: Total data sent and rate of transmission
he: סך־כל הנתונים שנשלחו ומהירות השליחה

en: Touch Panel
he: לוח מגע

en: Touchpad
he: משטח מגע

en: Toy
he: צעצוע

en: Traffic statistics
he: סטטיסטיקת תעבורה

en: Transfer
he: העברה

en: Transfer failed
he: העברה נכשלה

en: Transfer of file %(0)s failed
he: העברה של קובץ %(0)s נכשלה

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
he: דרגת עוצמת העברה: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transport Discovery
he: גילוי תעבורה

en: Tries to auto-connect to configurable services on start and every 60 seconds.
he: נסיון התחברות אוטומטית, באיתחול ובכל 60 שניות, לשירותים שניתן להגדיר.

en: Triple Switch
he: מתג משולש

en: Troffer Light
he: פאנל תאורה

en: Trolley
he: טרוליבוס

en: Trust
he: אמון

en: Trusted
he: מהימן

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
he: מתבצע ניסיון לקבל כתובת IP עבור %s
    נא להמתין…

en: Tuner
he: מכוון

en: Turn off all adapters
he: כיבוי כל המתאמים

en: Turn on all adapters
he: הפעלת כל המתאמים

en: Turntable
he: פטיפון

en: Tx Power
he: עצמת שליחה

en: UDI_C-Plane
he: UDI_C-Plane (מישור בקרה)

en: Uncategorized
he: ללא קטגוריה

en: Underwater Light
he: תאורה תת־מימית

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Unknown error
he: שגיאה לא ידועה

en: Unnamed device
he: התקן ללא שם

en: Unspecified
he: לא צוין

en: Untrust
he: לא מהימן

en: User Data
he: נתוני משתמש

en: VCR
he: מקליט וידאו

en: Vacuum cleaner
he: שואב אבק

en: Valid Range
he: טווח תקני

en: Vehicle
he: כלי רכב

en: Vehicle Tire Pressure Sensor
he: חיישן לחץ צמיג של כלי רכב

en: Very High
he: גבוהה מאוד

en: Video Conferencing
he: ועידה בווידאו

en: Video Distribution
he: הפצת וידאו

en: Video Sink
he: שקע וידאו

en: Video Source
he: מקור וידאו

en: Video camera
he: מצלמת וידאו

en: Video conferencing
he: ועידת וידאו

en: Video display and loudspeaker
he: צג וידאו ורמקול

en: Video monitor
he: צג וידאו

en: WAP
he: WAP (פרוטוקול יישום אלחוטי)

en: WAP Client
he: לקוח WAP (פרוטוקול יישום אלחוטי)

en: Wall Fan
he: מאוורר קיר

en: Wall Light
he: תאורת קיר

en: Wall Mounted Sensor
he: חיישן צמוד קיר

en: Washing Machine
he: מכונת כביסה

en: Wearable
he: לביש

en: Wearable computer (watch size)
he: מחשב לביש (בגודל שעון)

en: Weight Scale
he: משקל אדם

en: Wind Sensor
he: חיישן רוח

en: Window
he: חלון

en: Window Awning
he: גגון לחלון

en: Window Curtain
he: וילון לחלון

en: Wrist Blood Pressure
he: לחץ דם בשורש כף היד

en: Wrist Worn Pulse Oximeter
he: צמיד אוקסימטר דופק

en: Wrist watch
he: שעון יד

en: _Adapter
he: _מתאם

en: _Added
he: _מועד הוספה

en: _Block
he: _חסימה

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Close
he: _סגירה

en: _Descending
he: סדר יו_רד

en: _Device
he: ה_תקן

en: _Devices
he: ה_תקנים

en: _Exit
he: י_ציאה

en: _Help
he: _עזרה

en: _Info
he: מי_דע

en: _Local Services
he: _שירותים מקומיים

en: _Make Discoverable
he: לה_פוך לזמין לגילוי

en: _Name
he: _שם

en: _OK
he: _אישור

en: _Pair
he: _צימוד

en: _Plugins
he: _תוספים

en: _Preferences
he: ה_עדפות

en: _Remove…
he: ה_סרה…

en: _Report a Problem
he: _דיווח על תקלה

en: _Reset
he: _איפוס

en: _Search
he: _חיפוש

en: _Stop
he: _עצירה

en: _Trust
he: מ_הימנות

en: _Unblock
he: _שחרור

en: _Untrust
he: ה_סרת מהימנות

en: _View
he: ת_צוגה

en: applet
he: יישומון

en: day | days
he[0]: יום
he[1]: ימים
he[2]: ימים
he[3]: ימים

en: hour | hours
he[0]: שעה
he[1]: שעתיים
he[2]: שעות
he[3]: שעות

en: minute | minutes
he[0]: שעה
he[1]: שעתיים
he[2]: שעות
he[3]: שעות

en: no
he: לא

en: obexd not available
he: obexd אינו זמין

en: yes
he: כן
