iso_3166-2 - en to hu translation catalogue (1704 entries)

en: 'Asīr
hu: Aszír

en: 'Eua
hu: Eua

en: Abajskaja oblast’
hu: Abaj terület

en: Aberdeen City
hu: Aberdeen város

en: Abkhazia
hu: Abházia

en: Abuja Federal Capital Territory
hu: Abuja Szövetségi Fővárosi Terület

en: Abū Z̧aby
hu: Abu-Dzabi

en: Ad Daqahlīyah
hu: Ad-Dakahlíja

en: Ad Dawḩah
hu: Ad-Dauha

en: Ad Dākhilīyah
hu: Ad Dakhilíja

en: Addis Ababa
hu: Addisz-Abeba

en: Addu City
hu: Addu város

en: Adygeja, Respublika
hu: Adigeföld, Köztársaság

en: Aerodrom †
hu: Repülőtér †

en: Agalega Islands
hu: Agalega-szigetek

en: Aichi
hu: Aicsi

en: Ailinglaplap
hu: Ailinglaplap atoll

en: Ailuk
hu: Ailuk atoll

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
hu: Aisén (Carlos Ibáñez del Campo tábornok után)

en: Aizkraukles novads
hu: Aizkraukle járás

en: Ajaria
hu: Adjara

en: Akmolinskaja oblast'
hu: Akmolai terület

en: Akraneskaupstaður
hu: Akranes város

en: Aktjubinskaja oblast'
hu: Aktöbei terület

en: Akureyrarbær
hu: Akureyri város

en: Al Anbār
hu: Al-Anbár

en: Al Aḩmadī
hu: Al Ahmadi

en: Al Balqā’
hu: Al Balka

en: Al Bayḑā’
hu: Al-Bajda

en: Al Başrah
hu: Bászra

en: Al Baḩr al Aḩmar
hu: Vörös-tenger kormányzóság

en: Al Biqā‘
hu: Al-Bikaáʿ

en: Al Buraymī
hu: Al Burajmi

en: Al Buţnān
hu: Al-Butnán

en: Al Buḩayrah
hu: Al-Buhaira

en: Al Bāḩah
hu: Al Bahah

en: Al Farwānīyah
hu: Al Farvánijja

en: Al Fayyūm
hu: El-Fajjúm

en: Al Fujayrah
hu: Fudzsaira

en: Al Gharbīyah
hu: Al Gharbíja

en: Al Hoceïma
hu: Al-Hoceima

en: Al Iskandarīyah
hu: Alexandria

en: Al Ismā'īlīyah
hu: Iszmáilíja

en: Al Jabal al Akhḑar
hu: Al Jabal al Akhdar

en: Al Jabal al Gharbī
hu: Nyugat-hegyvidék

en: Al Jafārah
hu: Al Jafára

en: Al Jahrā’
hu: Al-Dzsahra

en: Al Jawf
hu: Al-Dzsauf

en: Al Jufrah
hu: Al-Dzsufra

en: Al Jīzah
hu: Gíza

en: Al Karak
hu: Al-Karak

en: Al Khawr wa adh Dhakhīrah
hu: Al-Haur és az-Zahíra

en: Al Kufrah
hu: Al-Kufra

en: Al Lādhiqīyah
hu: Latakia

en: Al Madīnah al Munawwarah
hu: Mádína tartomány

en: Al Mafraq
hu: Al Mafrak

en: Al Mahrah
hu: Al Mahra

en: Al Maḩwīt
hu: Al Mahvit

en: Al Minyā
hu: El-Minjá

en: Al Minūfīyah
hu: Al-Munúfíja

en: Al Muthanná
hu: Al-Muthanna

en: Al Muḩarraq
hu: Al-Muharrak

en: Al Qalyūbīyah
hu: Kaliúbija

en: Al Qaşīm
hu: Al-Kaszim

en: Al Quds
hu: Jeruzsálem

en: Al Qunayţirah
hu: Al-Kuneitra

en: Al Qādisīyah
hu: Al-Kádiszíja

en: Al Qāhirah
hu: Kairó

en: Al Uqşur
hu: Al-Ukszur

en: Al Wakrah
hu: Al-Vakra

en: Al Wusţá
hu: Al Wusztá

en: Al Wādī al Jadīd
hu: Új Völgy (Al Wādī al Jadīd)

en: Al Wāḩāt
hu: Al-Váhát

en: Al Ḩasakah
hu: Al-Haszaka

en: Al Ḩudaydah
hu: Al-Hodeida

en: Al Ḩudūd ash Shamālīyah
hu: Északi Határvidék

en: Al ‘Aqabah
hu: Akaba kormányzóság

en: Al ‘A̅şimah
hu: Al Aszima

en: Al ‘Āşimah
hu: ‘Āsimah kormányzóság

en: Alacant*
hu: Alicante

en: Alaska
hu: Alaszka

en: Alger
hu: Algéria

en: Ali Sabieh
hu: Ali Szabieh

en: Almatinskaja oblast'
hu: Almatyi terület

en: Almaty
hu: Almati

en: Alsace
hu: Elzász

en: Altaj, Respublika
hu: Altaji Köztársaság

en: Altajskij kraj
hu: Altaji határterület

en: Alto Paraguay
hu: Felső-Paraguay

en: Alytaus apskritis
hu: Alytus megye

en: Alytaus miestas
hu: Alytus város

en: Alūksnes novads
hu: Alūksne járás

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Ammochostos
hu: Ammókhosztosz

en: Amnat Charoen
hu: Amnat Csharoen

en: Amurskaja oblast'
hu: Amuri terület

en: Amānat al ‘Āşimah [city]
hu: Amānat al ‘Āşimah [város]

en: An Nabaţīyah
hu: An-Nabatiyah

en: An Najaf
hu: An-Nadzsaf

en: Anatolikí Makedonía kai Thráki
hu: Kelet-Makedónia és Trákia

en: Andalucía
hu: Andalúzia

en: Andaman and Nicobar Islands
hu: Andamán- és Nikobár-szigetek

en: Andhra Pradesh
hu: Ándhra Prades

en: Andijon
hu: Andizsán

en: Anhui Sheng
hu: Anhui tartomány

en: Annobon
hu: Annobón

en: Antique
hu: Antigua és Barbuda

en: Antrim and Newtownabbey
hu: Antrim és Newtownabbey

en: Apurimaq
hu: Apurímac

en: Ar Raqqah
hu: Ar-Rakka

en: Ar Riyāḑ
hu: Rijád

en: Aragac̣otn
hu: Aragacotn

en: Aragón
hu: Aragónia

en: Ararat
hu: Ararát

en: Arbīl
hu: Erbíl

en: Ardabīl
hu: Ardabil

en: Ardennes
hu: Ardennek

en: Ards and North Down
hu: Ards és North Down

en: Argyll and Bute
hu: Argyll és Bute

en: Arhangay
hu: Arhangaj

en: Arhangel'skaja oblast'
hu: Arhangelszki terület

en: Arica y Parinacota
hu: Arica és Parinacota

en: Arkhabīl Suquţrá
hu: Ar-Rahīb Szokotra

en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
hu: Armagh város, Banbridge és Craigavon

en: Arunāchal Pradesh
hu: Arunácsal Prades

en: As Sulaymānīyah
hu: Szulejmánijja

en: As Suwaydā'
hu: Asz-Szuvejda

en: As Suways
hu: Szuez

en: Ascension
hu: Ascension-sziget

en: Ash Shamāl
hu: Észak régió

en: Ash Shamālī
hu: Északi régió

en: Ash Shimāl
hu: Észak-Ash

en: Ash Shāriqah
hu: Sharjah

en: Ash Shīḩānīyah
hu: As-Sahaniyah

en: Assa-Zag (EH-partial)
hu: Assa-Zag (EH-részleges)

en: Assaba
hu: Asszaba

en: Assam
hu: Asszám

en: Astana
hu: Asztana

en: Astrahanskaja oblast'
hu: Asztraháni terület

en: Asturias
hu: Asztúria

en: Asturias, Principado de
hu: Asztúria, Hercegség

en: Aswān
hu: Asszuán

en: Asyūţ
hu: Aszjút

en: Atacora
hu: Atakora

en: Atlantique
hu: Atlanti-óceáni régió

en: Atlántico
hu: Atlanti-óceáni régió

en: Attapu
hu: Attapeu

en: Attikí
hu: Attika

en: Atyrauskaja oblast'
hu: Atyrau terület

en: Augšdaugavas novads
hu: Augšdaugavas járás

en: Australian Capital Territory
hu: Ausztráliai Szövetségi Terület

en: Austurland
hu: Kelet-Izland

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
hu: Muszlim Mindanao Autonóm Régió (ARMM)

en: Avannaata Kommunia
hu: Avannaata önkormányzat

en: Avtonomna Respublika Krym
hu: Krími Autonóm Köztársaság

en: Ayeyarwady
hu: Ajeyarvadi

en: Az Zarqā’
hu: Az-Zarqāʾ

en: Az Zāwiyah
hu: Az-Záviíja

en: Azad Jammu and Kashmir
hu: Azad Dzsammu és Kasmír

en: Az̧ Z̧āhirah
hu: Az-Záhira

en: Aşgabat
hu: Asgabat

en: Aţ Ţafīlah
hu: At-Tafíla

en: Aḑ Ḑāli‘
hu: Az Ḑāli‘ kormányzóság

en: Baat Dambang
hu: Battambang

en: Babək
hu: Babak

en: Bacău
hu: Bákó

en: Badakhshān
hu: Badahsán

en: Baghdād
hu: Bagdad

en: Baghlān
hu: Baglán

en: Baie Sainte Anne
hu: Szent Anna-öböl

en: Baker Island
hu: Baker-sziget

en: Bakı
hu: Baku

en: Balkan
hu: Balkán

en: Balochistan
hu: Beludzsisztán

en: Balvu novads
hu: Balvi járás

en: Balıkesir
hu: Balikesir

en: Banghāzī
hu: Bengázi

en: Banskobystrický kraj
hu: Besztercebányai kerület

en: Banteay Mean Choăy
hu: Banteay Mean Chey

en: Banī Suwayf
hu: Beni Szuef

en: Bar
hu: Bár

en: Barishal
hu: Barisál

en: Barking and Dagenham
hu: Barking és Dagenham

en: Bas-Rhin
hu: Alsó-Rajna

en: Bas-Sassandra
hu: Bas-Sassandra régió

en: Bas-Uélé
hu: Bas-Uele

en: Basel-Landschaft
hu: Bázel-Vidék

en: Basel-Stadt
hu: Bázel város kantonja

en: Bashkortostan, Respublika
hu: Baskíria, Köztársaság

en: Bath and North East Somerset
hu: Bath és Északkelet-Somerset

en: Batman
hu: Batman tartomány (Törökország)

en: Batys Qazaqstan oblysy
hu: Nyugat-Kazahsztán régió

en: Bauskas novads
hu: Bauskai járás

en: Bay
hu: Öböl

en: Bay of Plenty
hu: Plenty-öböl

en: Bayan-Ölgiy
hu: Baján-Ölgij

en: Bayern
hu: Bajorország

en: Bayrūt
hu: Bejrút

en: Beijing Shi
hu: Peking város

en: Belfast City
hu: Belfast város

en: Belgorodskaja oblast'
hu: Belgorodi terület

en: Benshangul-Gumaz
hu: Bensangul-Gumuz

en: Beograd
hu: Belgrád

en: Berkane
hu: Berkán

en: Berne
hu: Bern

en: Berry Islands
hu: Berry-szigetek

en: Bethlehem
hu: Betlehem

en: Beyləqan
hu: Beylagan

en: Bicol (Region V)
hu: Bikol (V. régió)

en: Bihor
hu: Bihar

en: Bihār
hu: Bihar

en: Bikini & Kili
hu: Bikini és Kili

en: Biləsuvar
hu: Bilasuvar

en: Bioko Nord
hu: Bioko északi része

en: Bioko Sud
hu: Bioko Dél

en: Bishkek Shaary
hu: Biskek város

en: Bistrița-Năsăud
hu: Beszterce-Naszód

en: Bizerte
hu: Bizerta

en: Bizkaia
hu: Biskaia

en: Bié
hu: Bié tartomány

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
hu: Bjelovár-Bilogora megye

en: Black Point
hu: Fekete-fok

en: Black River
hu: Fekete Folyó

en: Blagoevgrad
hu: Blagoevgrád

en: Blekinge län [SE-10]
hu: Blekinge megye [SE-10]

en: Bloke
hu: Fickó

en: Blue Nile
hu: Kék-Nílus

en: Bolama / Bijagós
hu: Bolama / Bissagos-szigetek

en: Bolikhamxai
hu: Bolikhamszaj

en: Bolungarvíkurkaupstaður
hu: Bolungarvík város

en: Bolzano
hu: Bozen-Bolzano

en: Bong
hu: Bong tartomány

en: Bordj Bou Arréridj
hu: Bordzs Bu Arreridzs

en: Borski okrug
hu: Borski körzet

en: Bosilovo
hu: Boszilovo

en: Botha-Bothe
hu: Butha-Buthe

en: Boucle du Mouhoun
hu: Mouhoun-hurok

en: Boujdour (EH)
hu: Búdzsúr (EH)

en: Bourgogne-Franche-Comté
hu: Burgundia-Franche-Comté

en: Bournemouth, Christchurch and Poole
hu: Bournemouth, Christchurch és Poole

en: Brabant wallon
hu: Vallon Brabant

en: Braničevski okrug
hu: Braničevói körzet

en: Bratislavský kraj
hu: Pozsony megye

en: Brașov
hu: Brassó

en: Bremen
hu: Bréma

en: Bresckaja voblasć
hu: Breszti terület

en: Brighton and Hove
hu: Brighton és Hove

en: Bristol, City of
hu: Bristol város

en: British Columbia
hu: Brit Columbia

en: Brjanskaja oblast'
hu: Brjanszki terület

en: Brno-město
hu: Brno város

en: Brno-venkov
hu: Brno-vidék

en: Brodsko-posavska županija
hu: Brodsko-posavinai megye

en: Bruxelles-Capitale, Région de
hu: Brüsszel-Fővárosi Régió

en: Brčko distrikt
hu: Brčko körzet

en: București
hu: Bukarest

en: Bujumbura Rural
hu: Bujumbura vidék

en: Bukomansibi
hu: Bukomansimbi

en: Burgas
hu: Burgasz

en: Buri Ram
hu: Buriram

en: Burjatija, Respublika
hu: Burját Köztársaság

en: Busan-gwangyeoksi
hu: Busan különleges város

en: Buxoro
hu: Buhara

en: Bābil
hu: Bábil (Babilónia)

en: Bādghīs
hu: Bádghís

en: Bāmyān
hu: Bámiján

en: Būr Sa‘īd
hu: Port Szaíd

en: Būshehr
hu: Búshehr

en: Bərdə
hu: Barda

en: Cagayan Valley (Region II)
hu: Cagayan-völgy (II. régió)

en: Calabarzon (Region IV-A)
hu: Calabarzon (IV-A régió)

en: California
hu: Kalifornia

en: Campania
hu: Kampánia

en: Canarias
hu: Kanári-szigetek

en: Canaries
hu: Kanári-szigetek

en: Cantabria
hu: Kantábria

en: Capital Territory (Honiara)
hu: Fővárosi Terület (Honiara)

en: Caraga (Region XIII)
hu: Caraga (XIII. régió)

en: Cargados Carajos Shoals
hu: Cargados Carajos zátonyok

en: Cascade
hu: Vízesés

en: Cascades
hu: Kaskádok

en: Castelló*
hu: Castellón

en: Castilla y León
hu: Kasztília és León

en: Castilla-La Mancha
hu: Kasztília-La Mancha

en: Cat Island
hu: Macskasziget

en: Catalunya [Cataluña]
hu: Katalónia

en: Causeway Coast and Glens
hu: Causeway Coast és Glens

en: Centar †
hu: Központ †

en: Central
hu: Központi

en: Central Abaco
hu: Közép-Abaco

en: Central Andros
hu: Közép-Androsz

en: Central Bedfordshire
hu: Közép-Bedfordshire

en: Central Darfur
hu: Közép-Dárfúr

en: Central Eleuthera
hu: Közép-Eleuthera

en: Central Equatoria
hu: Közép-Ekvatoria

en: Central Luzon (Region III)
hu: Közép-Luzon (III. régió)

en: Central Province
hu: Központi tartomány

en: Central Region
hu: Közép régió

en: Central River
hu: Középső-folyó

en: Central Singapore
hu: Központi Szingapúr

en: Central Visayas (Region VII)
hu: Közép-Visayas (VII. régió)

en: Centrale
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Centre
hu: Közép régió

en: Centre-Est
hu: Közép-Kelet

en: Centre-Nord
hu: Közép-Észak

en: Centre-Ouest
hu: Közép-Nyugat

en: Centre-Sud
hu: Közép-Dél

en: Centre-Val de Loire
hu: Közép-Loire-völgy

en: Centro Sud
hu: Közép-Dél

en: Ceredigion [Sir Ceredigion]
hu: Ceredigion [Ceredigion megye]

en: Cesar
hu: Cézár

en: Chagang-do
hu: Csagang tartomány

en: Chahār Maḩāl va Bakhtīārī
hu: Chahár Mahál és Bahtijári

en: Chaiyaphum
hu: Csajaphum

en: Champasak
hu: Champaszak

en: Chandīgarh
hu: Csandígarh

en: Changhua
hu: Csanghua

en: Chanthaburi
hu: Csantaburi

en: Chapai Nawabganj
hu: Csapái Nababganj

en: Chari-Baguirmi
hu: Csári-Bagirmi

en: Chatham Islands Territory
hu: Chatham-szigetek területe

en: Chattogram
hu: Csattogram

en: Chechenskaya Respublika
hu: Csecsen Köztársaság

en: Chelyabinskaya oblast'
hu: Cseljabinszki terület

en: Cherkaska oblast
hu: Cserkaszi terület

en: Chernihivska oblast
hu: Csernyihivi terület

en: Chernivetska oblast
hu: Csernyivci terület

en: Cheshire East
hu: Kelet-Cheshire

en: Cheshire West and Chester
hu: Cheshire West és Chester

en: Chhattīsgarh
hu: Csatiszgarh

en: Chhukha
hu: Csukha

en: Chiang Rai
hu: Csang Rai

en: Chiayi
hu: Csiaji

en: Chișinău
hu: Kisinyov

en: Chon Buri
hu: Csónburi

en: Chongqing Shi
hu: Csungking város

en: Chtouka-Ait Baha
hu: Chtouka-Aït Baha

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
hu: Csukcsföldi Autonóm körzet

en: Chungcheongnam-do
hu: Csungcshongnam-do

en: Chuvashskaya Respublika
hu: Csuvas Köztársaság

en: Chuyskaya oblast'
hu: Csuj terület

en: Cibao Sur
hu: Dél-Cibao

en: Città di San Marino
hu: San Marino város

en: City of Freeport
hu: Freeport város

en: City of Kigali
hu: Kigali város

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
hu: Buenos Aires Autonóm Város

en: Ciudad de México
hu: Mexikóváros

en: Clipperton
hu: Clipperton-sziget

en: Cluj
hu: Kolozs

en: Coast
hu: Part

en: Collines
hu: Dombvidékek

en: Conakry
hu: Konakri

en: Connaught
hu: Connacht

en: Constantine
hu: Konstantin

en: Constanța
hu: Konstanca

en: Copperbelt
hu: Rézföld

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
hu: Kordillerák Közigazgatási Régió (CAR)

en: Corse
hu: Korzika

en: Corse-du-Sud
hu: Dél-Korzika

en: Costa Caribe Norte
hu: Észak-karibi Közép-Amerika

en: Costa Caribe Sur
hu: Dél-Karib-tenger Partja

en: Covasna
hu: Kovászna

en: Crooked Island and Long Cay
hu: Crooked Island és Long Cay

en: Cuanza-Norte
hu: Kwanza Norte

en: Cuanza-Sul
hu: Cuanza Sul

en: Cuvette-Ouest
hu: Nyugat-Cuvette

en: Cēsu novads
hu: Cēsis járás

en: Daegu-gwangyeoksi
hu: Tegu különleges város

en: Daejeon-gwangyeoksi
hu: Taejeon különleges város

en: Dagestan, Respublika
hu: Dagesztán, Köztársaság

en: Dahūk
hu: Dahúk

en: Dalarnas län [SE-20]
hu: Dalarna megye [SE-20]

en: Dalvíkurbyggð
hu: Dalvík község

en: Dar'ā
hu: Daraa

en: Darhan uul
hu: Darhan-Uul

en: Darnah
hu: Derna

en: Davao (Region XI)
hu: Délkelet-Ázsia (XI. régió)

en: Davao Occidental
hu: Dél-Davao

en: Davao del Sur
hu: Dél-Dávaó

en: Dayr az Zawr
hu: Deir-ez-Zor

en: Debrca
hu: Debarca

en: Debubawi K’eyyĭḥ Baḥri
hu: Dél-öböl régió

en: Deir El Balah
hu: Deir el-Balah

en: Dependencias Federales
hu: Szövetségi Függő Területek

en: Derry and Strabane
hu: Derry és Strabane

en: Deux-Sèvres
hu: Két-Sèvres

en: Dhaka
hu: Dakka

en: Dhamār
hu: Dhamár

en: Dhī Qār
hu: Dhi Kár

en: Dibër
hu: Dibra

en: Dienvidkurzemes Novads
hu: Dél-kurzeméi Járás

en: Dimashq
hu: Damaszkusz

en: Dinagat Islands
hu: Dinagat-szigetek

en: Dinajpur
hu: Dinádzspúr

en: District of Columbia
hu: Columbia Kerület

en: Distrito Capital
hu: Fővárosi Kerület

en: Distrito Capital de Bogotá
hu: Bogotá fővárosi körzet

en: Distrito Federal
hu: Szövetségi Kerület

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
hu: Nemzeti körzet (Santo Domingo)

en: Diyālá
hu: Dijála

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dnipropetrovska oblast
hu: Dnyipropetrovszk megye

en: Dobeles novads
hu: Dobelei járás

en: Dobrich
hu: Dobrics

en: Dobrovnik
hu: Dobronak

en: Dol pri Ljubljani
hu: Dol pri Ljubljaniban

en: Dolnośląskie
hu: Alsó-sziléziai vajdaság

en: Donetska oblast
hu: Donyecki terület

en: Dornogovĭ
hu: Kelet-Gobi

en: Dubayy
hu: Dubaj

en: Dubrovačko-neretvanska županija
hu: Dubrovnik-Neretva megye

en: Dubăsari
hu: Dubăszári járás

en: Dumfries and Galloway
hu: Dumfries és Galloway

en: Dumyāţ
hu: Dumyat

en: Dundee City
hu: Dundee város

en: Dundgovĭ
hu: Közép-Gobi

en: Durham, County
hu: Durham megye

en: Dushanbe
hu: Dusanbe

en: Dytikí Elláda
hu: Nyugat-Görögország

en: Dytikí Makedonía
hu: Nyugat-Macedónia

en: Dzhalal-Abadskaya oblast'
hu: Dzsalal-Abad terület

en: Díli
hu: Dili

en: Dādra and Nagar Haveli and Damān and Diu
hu: Dadra és Nagar Haveli és Daman és Diu

en: East
hu: Kelet

en: East Ayrshire
hu: Kelet-Ayrshire

en: East Berbice-Corentyne
hu: Kelet-Berbice-Corentyne

en: East Darfur
hu: Kelet-Dárfúr

en: East Dunbartonshire
hu: Kelet-Dunbartonshire

en: East Grand Bahama
hu: Kelet-Grand Bahama

en: East Lothian
hu: Kelet-Lothian

en: East New Britain
hu: Kelet-New Britain

en: East Renfrewshire
hu: Kelet-Renfrewshire

en: East Riding of Yorkshire
hu: Yorkshire Keleti Része

en: East Sepik
hu: Kelet-Sepik

en: East Sussex
hu: Kelet-Sussex

en: Eastern
hu: Keleti

en: Eastern Cape
hu: Kelet-Fokföld

en: Eastern Equatoria
hu: Kelet-Ekvatoria

en: Eastern Highlands
hu: Keleti-felföld

en: Eastern Province
hu: Keleti tartomány

en: Eastern Samar
hu: Kelet-Samar

en: Eastern Visayas (Region VIII)
hu: Kelet-Visayas (VIII. régió)

en: Edinburgh, City of
hu: Edinburgh, város

en: Eilean Siar
hu: Külső Hebridák

en: El Hajeb
hu: El-Hajeb

en: El Jadida
hu: El-Dzsadída

en: El Kelâa des Sraghna
hu: El-Kelaâ des Sraghna

en: El Tarf
hu: El-Tarf

en: Enewetak & Ujelang
hu: Enewetak és Ujelang

en: England
hu: Anglia

en: English River
hu: Angol folyó

en: Ennedi-Est
hu: Ennedi Kelet

en: Ennedi-Ouest
hu: Ennedi-Nyugat

en: Erevan
hu: Jereván

en: Es-Semara (EH-partial)
hu: Es-Semara (EH-részleges)

en: Essaouira
hu: Szavíra

en: Essequibo Islands-West Demerara
hu: Essequibo-szigetek–Nyugat-Demerara

en: Etelä-Karjala
hu: Dél-Karélia

en: Etelä-Pohjanmaa
hu: Dél-Pohjanmaa

en: Etelä-Savo
hu: Dél-Savo

en: Euskal Herria
hu: Baszkföld

en: Evrejskaja avtonomnaja oblast'
hu: Zsidó Autonóm Terület

en: Eşfahān
hu: Iszfahán

en: Faadhippolhu
hu: Faadhippolhu atoll

en: Fahs-Anjra
hu: Fahs-Anzsera

en: Far North
hu: Távol-Észak

en: Farg‘ona
hu: Fergana

en: Farāh
hu: Farah

en: Federacija Bosne i Hercegovine
hu: Bosznia-Hercegovina Föderációja

en: Felidhu Atoll
hu: Felidhu-atoll

en: Fermanagh and Omagh
hu: Fermanagh és Omagh

en: Firenze
hu: Florence

en: Formosa
hu: Formosa sziget (Tajvan)

en: Free State
hu: Szabadállam

en: Friuli Venezia Giulia
hu: Friuli–Velencei Júlia

en: Fryslân
hu: Frízföld

en: Fujian Sheng
hu: Fucsien tartomány

en: Fukushima
hu: Fukusima

en: Fārs
hu: Fárs tartomány

en: Fāryāb
hu: Fárjáb

en: Gabès
hu: Gabes

en: Gabú
hu: Gambia

en: Galicia [Galicia]
hu: Galícia

en: Galápagos
hu: Galápagos-szigetek

en: Gambela Peoples
hu: Gambela Népek

en: Gangwon-teukbyeoljachido
hu: Gangwon különleges önkormányzati tartomány

en: Gansu Sheng
hu: Kanszu tartomány

en: Gaza
hu: Gáza

en: Genève
hu: Genf

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Geġark'unik'
hu: Gegharkunik

en: Ghaznī
hu: Ghazni

en: Ghāt
hu: Ghat

en: Ghōr
hu: Ghor

en: Gilbert Islands
hu: Gilbert-szigetek

en: Gilgit-Baltistan
hu: Gilgit-Baltisztán

en: Girne
hu: Kyrenia

en: Gjirokastër
hu: Gjirokastra

en: Glasgow City
hu: Glasgow város

en: Golestān
hu: Golész­tán

en: Gomel'skaja oblast'
hu: Gomeli terület

en: Gopalganj
hu: Gópálganj

en: Gorje
hu: Gorj megye

en: Gornji Grad
hu: Felsőváros

en: Gorod Minsk
hu: Minszk város

en: Gorod Osh
hu: Osh város

en: Gotlands län [SE-09]
hu: Gotland megye [SE-09]

en: Govĭ-Altay
hu: Góbi-Altaj

en: Govĭ-Sümber
hu: Govĭ-Szümber

en: Gracias a Dios
hu: Köszönöm Istenem

en: Grad
hu: Fok

en: Grad Zagreb
hu: Zágráb város

en: Grand Anse Mahe
hu: Grand'Anse Mahé

en: Grand Anse Praslin
hu: Grand'Anse Praslin

en: Grand Bassa
hu: Nagy-Bassa

en: Grand Cape Mount
hu: Grand Cape Mount megye

en: Grande Comore
hu: Nagy-Komoró

en: Grande’Anse
hu: Grande'Anse

en: Graubünden
hu: Graubünden kanton (Svájc)

en: Greater Accra
hu: Nagy-Accra

en: Greater Wellington
hu: Nagy-Wellington régió

en: Grenadines
hu: Grenadine-szigetek

en: Grodnenskaja oblast'
hu: Grodnói terület

en: Grundarfjarðarbær
hu: Grundarfjörður város

en: Grímsnes- og Grafningshreppur
hu: Grímsnes- és Grafningsközség

en: Guangdong Sheng
hu: Kuangtung tartomány

en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
hu: Kuanghszi-Csuang Autonóm Terület

en: Guelmim-Oued Noun (EH-partial)
hu: Guelmim-Oued Noun (EH-részleges)

en: Guizhou Sheng
hu: Kujcsou tartomány

en: Gujarāt
hu: Gudzsarát

en: Gulbenes novads
hu: Gulbene járás

en: Gulf
hu: Öböl

en: Guyane (française)
hu: Francia Guyana

en: Guékédou
hu: Guéckédou

en: Gwangju-gwangyeoksi
hu: Gwangju különleges városi önkormányzat

en: Gyeonggi-do
hu: Gjonggi-do

en: Gyeongsangbuk-do
hu: Gjongszangbuk-do

en: Gyeongsangnam-do
hu: Gjongszangnam-do

en: Gävleborgs län [SE-21]
hu: Gävleborg megye [SE-21]

en: Göyçay
hu: Göjcsaj

en: Găgăuzia, Unitatea teritorială autonomă (UTAG)
hu: Gagauzia, Autonóm Területi Egység (UTAG)

en: Gīlān
hu: Gilan

en: Habarovskij kraj
hu: Habarovszki határterület

en: Hadjer Lamis
hu: Hadjer-Lamis

en: Hafnarfjarðarkaupstaður
hu: Hafnarfjörður város

en: Hainan Sheng
hu: Hainan tartomány

en: Hajdina
hu: Buckwheat

en: Hakasija, Respublika
hu: Hakaszföld, Köztársaság

en: Hakkâri
hu: Hakkari

en: Hallands län [SE-13]
hu: Halland megye [SE-13]

en: Hamadān
hu: Hamádán

en: Hamgyǒng-bukto
hu: Észak-Hamgjong tartomány

en: Hamgyǒng-namdo
hu: Dél-Hamgjong tartomány

en: Hammersmith and Fulham
hu: Hammersmith és Fulham

en: Hanover
hu: Hannover

en: Hanty-Mansijskij avtonomnyj okrug
hu: Hanti-Manszijszki Autonóm körzet

en: Harari People
hu: Harari nép

en: Harbour Island
hu: Kikötő-sziget

en: Harghita
hu: Hargita

en: Harjumaa
hu: Harju megye

en: Haryāna
hu: Haryana

en: Haut-Katanga
hu: Felső-Katanga

en: Haut-Lomami
hu: Felső-Lomami

en: Haut-Rhin
hu: Haut-Rhin megye

en: Haut-Uélé
hu: Felső-Uele

en: Haute-Corse
hu: Felső-Korzika

en: Haute-Loire
hu: Felső-Loire

en: Haute-Marne
hu: Felső-Marne

en: Haute-Savoie
hu: Felső-Savoya

en: Hauts-Bassins
hu: Felső-Bassins

en: Hebei Sheng
hu: Hebei tartomány

en: Heilongjiang Sheng
hu: Heilongjiang tartomány

en: Helmand
hu: Helmánd

en: Henan Sheng
hu: Henan tartomány

en: Hentiy
hu: Hentij

en: Herceg-Novi
hu: Herceg Novi

en: Herêm-î Kurdistan
hu: Kurdistan Régió

en: Herāt
hu: Herát

en: Highland
hu: Felföld

en: Himāchal Pradesh
hu: Himachal Pradesh

en: Hiroshima
hu: Hirosima

en: Hodh el Gharbi
hu: Nyugat-Hodh

en: Hodoš
hu: Hodos

en: Hokkaido
hu: Hokkaidó

en: Hong Kong SAR
hu: Hongkong Különleges Közigazgatási Terület

en: Hormozgān
hu: Hormozgán

en: Hovedstaden
hu: Hovedstaden (fővárosi régió)

en: Howland Island
hu: Howland-sziget

en: Hsinchu
hu: Hszincsu

en: Hubei Sheng
hu: Hubei tartomány

en: Hunan Sheng
hu: Hunan tartomány

en: Hveragerðisbær
hu: Hveragerði város

en: Hwanghae-namdo
hu: Dél-Hwanghae tartomány

en: Hyogo
hu: Hjógó

en: Hà Nội
hu: Hanoi

en: Hîncești
hu: Hincesti

en: Höfuðborgarsvæði
hu: Fővárosi terület

en: Hövsgöl
hu: Hövszgöl

en: H̱efa
hu: Haifa

en: Hải Phòng
hu: Hajfong

en: Hậu Giang
hu: Hau Giang

en: Hồ Chí Minh
hu: Ho Si Minh-város

en: Ile Perseverance I
hu: Perseverance-sziget I

en: Ile Perseverance II
hu: Perseverance-sziget II

en: Ilhas de Barlavento
hu: Szél felőli szigetek

en: Ilhas de Sotavento
hu: Szél alatti szigetek

en: Illes Balears [Islas Baleares]
hu: Baleár-szigetek

en: Ilocos (Region I)
hu: Ilocos (I. régió)

en: In Salah
hu: In-Szalah

en: Incheon-gwangyeoksi
hu: Incshon különleges város

en: Independencia
hu: Függetlenség

en: Inezgane-Ait Melloul
hu: Inezgane-Aït Melloul

en: Ingushetiya, Respublika
hu: Ingusföld, Köztársaság

en: Ionía Nísia
hu: Jón-szigetek

en: Irkutskaja oblast'
hu: Irkutszki terület

en: Isla
hu: Sziget

en: Isla de la Juventud
hu: Ifjúság-sziget

en: Islamabad
hu: Iszlámábád

en: Islas de la Bahía
hu: Bay-szigetek

en: Isle of Anglesey [Sir Ynys Môn GB-YNM]
hu: Anglesey-sziget [Sir Ynys Môn GB-YNM]

en: Isle of Wight
hu: Wight-sziget

en: Isles of Scilly
hu: Scilly-szigetek

en: Issyk-Kul'skaja oblast'
hu: Iszik-Köl terület

en: Istarska županija
hu: Isztriai megye

en: Ivano-Frankivska oblast
hu: Ivano-Frankivszki terület

en: Ivanovskaja oblast'
hu: Ivanovói terület

en: Jabal Lubnān
hu: Libanon-hegység

en: Jablanički okrug
hu: Jablanicai körzet

en: Jamalo-Neneckij avtonomnyj okrug
hu: Jamalo-Nyenyec Autonóm körzet

en: Jammu and Kashmīr
hu: Dzsammu és Kasmír

en: Jan Mayen (Arctic Region)
hu: Jan Mayen (Északi-sarkvidéki régió)

en: Janūb Sīnā'
hu: Dél-Sínai

en: Janūb al Bāţinah
hu: Dél-Batina

en: Janūb ash Sharqīyah
hu: Délkelet (Janūb ash Sharqīyah)

en: Jarash
hu: Dzseras

en: Jardin Exotique
hu: Egzotikus Kert

en: Jaroslavskaja oblast'
hu: Jaroszlavli terület

en: Jarvis Island
hu: Jarvis-sziget

en: Jashore
hu: Jászor

en: Jawa
hu: Jáva

en: Jawa Barat
hu: Nyugat-Jáva

en: Jawa Tengah
hu: Közép-Jáva

en: Jawa Timur
hu: Kelet-Jáva

en: Jeju-teukbyeoljachido
hu: Csedzsu Különleges Önkormányzati Tartomány

en: Jelgavas novads
hu: Jelgava járás

en: Jendouba
hu: Dzsendúba

en: Jenin
hu: Dzsenín

en: Jeollabuk-do
hu: Észak-Csholla tartomány

en: Jeollanam-do
hu: Dél-Csolla tartomány

en: Jerada
hu: Dzserada

en: Jericho and Al Aghwar
hu: Jerikó és Al Aghwar

en: Jerusalem
hu: Jeruzsálem

en: Jhenaidah
hu: Jhenaida

en: Jhārkhand
hu: Dzshárkhand

en: Jiangsu Sheng
hu: Csiangszu tartomány

en: Jiangxi Sheng
hu: Jiangxi tartomány

en: Jihomoravský kraj
hu: Dél-morvaországi kerület

en: Jihočeský kraj
hu: Dél-csehországi kerület

en: Jilin Sheng
hu: Jilin tartomány

en: Johnston Atoll
hu: Johnston-atoll

en: Jowzjān
hu: Júzdzsán

en: Jubbada Dhexe
hu: Középső Juba

en: Jubbada Hoose
hu: Alsó-Dzsúba

en: Južnobanatski okrug
hu: Dél-bánsági körzet

en: Južnobački okrug
hu: Dél-bácskai körzet

en: Jämtlands län [SE-23]
hu: Jämtland megye [SE-23]

en: Jõgevamaa
hu: Jõgeva megye

en: Jönköpings län [SE-06]
hu: Jönköping megye [SE-06]

en: Jāzān
hu: Dzsidda régió

en: Jēkabpils novads
hu: Jēkabpils járás

en: K'akheti
hu: Kakheti

en: Kabardino-Balkarskaja Respublika
hu: Kabard- és Balkárföldi Köztársaság

en: Kaeseong
hu: Keszong

en: Kafr ash Shaykh
hu: Kafr es-Sejk

en: Kalimantan Barat
hu: Nyugat-Kalimantan

en: Kalimantan Selatan
hu: Dél-Kalimantan

en: Kalimantan Tengah
hu: Közép-Kalimantan

en: Kalimantan Timur
hu: Kelet-Kalimantan

en: Kalimantan Utara
hu: Észak-Kalimantan

en: Kaliningradskaja oblast'
hu: Kalinyingrádi terület

en: Kalmar län [SE-08]
hu: Kalmar megye [SE-08]

en: Kalmykija, Respublika
hu: Kalmykia Köztársaság

en: Kaluzhskaya oblast'
hu: Kalugai terület

en: Kamchatskiy kray
hu: Kamcsatkai határterület

en: Kampong Chaam
hu: Kampong Cham

en: Kampong Spueu
hu: Kampong Speu

en: Kanal ob Soči
hu: Soča-csatorna

en: Kanchanaburi
hu: Kancsanaburi

en: Kandahār
hu: Kandahár

en: Kangweonto
hu: Kangvon tartományra

en: Kanta-Häme
hu: Közép-Finnország

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
hu: Karacsáj-Cserkesz Köztársaság

en: Karagandinskaja oblast'
hu: Karagandai terület

en: Karbalā’
hu: Karbala

en: Kardzhali
hu: Kardzsali

en: Karelija, Respublika
hu: Karélia Köztársaság

en: Karlovarský kraj
hu: Karlovy Vary-i kerület

en: Karlovačka županija
hu: Karlovačka megye

en: Karnātaka
hu: Karnátaka

en: Kasaï Central
hu: Közép-Kasai

en: Kasaï Oriental
hu: Kelet-Kasai

en: Kasserine
hu: Kasszerín

en: Kauno apskritis
hu: Kaunas megye

en: Kauno miestas
hu: Kaunas város

en: Kavango East
hu: Kavango Kelet

en: Kavango West
hu: Kavango Nyugat

en: Kazlų Rūdos
hu: Kazlų Rūda

en: Keelung
hu: Csillagváros

en: Kegalla
hu: Kegalle

en: Kemerovskaja oblast'
hu: Kemerovói terület

en: Kensington and Chelsea
hu: Kensington és Chelsea

en: Kentrikí Makedonía
hu: Közép-Makedónia

en: Kepulauan Bangka Belitung
hu: Bangka-Belitung-szigetek

en: Kepulauan Riau
hu: Riau-szigetek

en: Kermān
hu: Kermán

en: Kermānshāh
hu: Kermánsáh

en: Keski-Pohjanmaa
hu: Közép-Pohjanmaa

en: Keski-Suomi
hu: Közép-Finnország

en: Khagrachhari
hu: Khagrachari

en: Khammouan
hu: Khammuan

en: Khan Yunis
hu: Kán Júnisz

en: Kharkivska oblast
hu: Harkivi terület

en: Khartoum
hu: Kartúm

en: Khersonska oblast
hu: Herszon megye

en: Khmelnytska oblast
hu: Hmelnyickiji terület

en: Khorāsān-e Jonūbī
hu: Dél-Khorászán

en: Khorāsān-e Raẕavī
hu: Razavi Khoraszán

en: Khorāsān-e Shomālī
hu: Észak-Khorászán

en: Khōst
hu: Khoszt

en: Khūzestān
hu: Khuzisztán

en: Kilimanjaro
hu: Kilimandzsáró

en: Kingman Reef
hu: Kingman-zátony

en: Kirkūk
hu: Kirkuk

en: Kirovohradska oblast
hu: Kirovohradi terület

en: Kirovskaja oblast'
hu: Kirovi terület

en: Kičevo
hu: Kicsivo

en: Kiến Giang
hu: Kiên Giang

en: Klaipėdos apskritis
hu: Klaipėda megye

en: Klaipėdos miestas
hu: Klaipėda város

en: Kochi
hu: Kócsí

en: Kohgīlūyeh va Bowyer Aḩmad
hu: Kohgílúje és Búyer-Ahmad

en: Kolubarski okrug
hu: Kolubara körzet

en: Komi, Respublika
hu: Komi Köztársaság

en: Kommune Kujalleq
hu: Kujalleq község

en: Kommune Qeqertalik
hu: Qeqertalik község

en: Kommuneqarfik Sermersooq
hu: Sermersooq önkormányzat

en: Kongo Central
hu: Kongó-Közép tartomány

en: Koprivničko-križevačka županija
hu: Koprivnica-Križevci megye

en: Kordestān
hu: Kordesztán

en: Korçë
hu: Korça

en: Kosovo-Metohija
hu: Koszovó-Metóhia

en: Kosovski okrug
hu: Koszovói körzet

en: Kosovsko-Mitrovački okrug
hu: Koszovó-Mitrovicai körzet

en: Kosovsko-Pomoravski okrug
hu: Kosovó-Pomoravlje körzet

en: Kostanajskaja oblast'
hu: Kosztanaji terület

en: Kostromskaja oblast'
hu: Kostromai terület

en: Kotayk'
hu: Kotajk

en: Košický kraj
hu: Kassa megye

en: Kracheh
hu: Kratie

en: Kraj Vysočina
hu: Vysočina kerület

en: Krapinsko-zagorska županija
hu: Krapina-Zagorje megye

en: Krasnodarskij kraj
hu: Krasznodari határterület

en: Krasnojarskij kraj
hu: Krasznojarszki határterület

en: Krivogaštani
hu: Krivogashtani

en: Kronobergs län [SE-07]
hu: Kronoberg megye [SE-07]

en: Krung Thep Maha Nakhon
hu: Bangkok

en: Královéhradecký kraj
hu: Hradec Králové-i kerület

en: Kríti
hu: Kréta

en: Krāslavas novads
hu: Krāslava járás

en: Kujawsko-Pomorskie
hu: Kujávia-Pomeránia

en: Kuldīgas novads
hu: Kuldīga járás

en: Kurganskaja oblast'
hu: Kurgani terület

en: Kurskaja oblast'
hu: Kurszki terület

en: Kvemo Kartli
hu: Alsó-Kartli

en: Kwazulu-Natal
hu: KwaZulu-Natal

en: Kyiv
hu: Kijev

en: Kyivska oblast
hu: Kijevi terület

en: Kyoto
hu: Kiotó

en: Kyustendil
hu: Kjusztendil

en: Kyzylordinskaja oblast'
hu: Kizilordai terület

en: Kärnten
hu: Karintia

en: Kābul
hu: Kabul

en: Kāpīsā
hu: Kapísza

en: Kŭhistoni Badakhshon
hu: Hegyi-Badahsán Autonóm Terület

en: Kǝngǝrli
hu: Kengerli

en: Kəlbəcər
hu: Kalbajár

en: L'Ariana
hu: Ariana kormányzóság

en: L'Oriental
hu: Kelet-Marokkó

en: La Habana
hu: Havanna

en: La Réunion
hu: Réunion

en: La Source
hu: A Forrás

en: Ladākh
hu: Ladakh

en: Laghmān
hu: Laghmán

en: Laguna
hu: Lagúna

en: Lagunes
hu: Lagúnák régió

en: Lakes
hu: Tavak

en: Lanao del Sur
hu: Lánaó del Súr

en: Landes
hu: Tartományok

en: Landskapet Åland
hu: Åland tartomány

en: Lappi
hu: Lappföld

en: Larnaka
hu: Lárnaka

en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
hu: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-részleges)

en: Laçın
hu: Lachin

en: Laḩij
hu: Lahidzs

en: Le Kef
hu: El Kef

en: Lebap
hu: Lebap tartomány

en: Lefkosia
hu: Nicosia

en: Lemesos
hu: Limassol

en: Lendava
hu: Lendva

en: Leningradskaja oblast'
hu: Leningrádi terület

en: Lezhë
hu: Lezha

en: Lhuentse
hu: Lhuntse

en: Liaoning Sheng
hu: Liaoning tartomány

en: Liberecký kraj
hu: Libereci kerület

en: Lienchiang
hu: Liencsiang

en: Lima hatun llaqta
hu: Lima nagy város

en: Limbažu novads
hu: Limbaži járás

en: Line Islands
hu: Vonal-szigetek

en: Lipeckaja oblast'
hu: Lipecki terület

en: Lisboa
hu: Lisszabon

en: Lisburn and Castlereagh
hu: Lisburn és Castlereagh

en: Littoral
hu: Parti régió

en: Liège
hu: Liège (Lüttich)

en: Ličko-senjska županija
hu: Lika-Zengg megye

en: Logone-Occidental
hu: Nyugat-Logone

en: Logone-Oriental
hu: Kelet-Logone

en: Lop Buri
hu: Lopburi

en: Lorestān
hu: Lurisztán

en: Louangphabang
hu: Luang Prabang

en: Lower River
hu: Alsó-folyó

en: Loṙi
hu: Lori

en: Lubelskie
hu: Lublini vajdaság

en: Lubuskie
hu: Lubuskie vajdaság

en: Ludzas novads
hu: Ludza járás

en: Luhanska oblast
hu: Luhanszk megye

en: Lunda-Norte
hu: Lunda Norte

en: Lunda-Sul
hu: Lunda Sul

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Lvivska oblast
hu: Lviv megye

en: Läänemaa
hu: Läänemaa megye

en: Līvānu novads
hu: Līvāni járás

en: Lōgar
hu: Logar

en: Lənkəran
hu: Lankon

en: Macao SAR
hu: Makaó Különleges Közigazgatási Terület

en: Madhesh
hu: Madhes

en: Madhya Pradesh
hu: Madhja Prades

en: Madonas novads
hu: Madona járás

en: Madrid, Comunidad de
hu: Madrid, Madridi Közösség

en: Magadanskaja oblast'
hu: Magadani terület

en: Magdalena
hu: Magdaléna

en: Magway
hu: Magvei

en: Maha Sarakham
hu: Maha Szarakham

en: Mahilioŭskaja voblasć
hu: Mahiljovi terület

en: Mahārāshtra
hu: Maharashtra

en: Makkah al Mukarramah
hu: Mekka tartomány

en: Malange
hu: Malanje

en: Male
hu: Férfi

en: Male Atoll
hu: Férfi Atoll

en: Maluku Utara
hu: Észak-Molukkák

en: Mandalay
hu: Mandalaj

en: Mangghystaū oblysy
hu: Mangisztau megye

en: Maramureș
hu: Máramaros

en: Marij Èl, Respublika
hu: Mari El Köztársaság

en: Marijampolės apskritis
hu: Marijampolė megye

en: Maritime (Région)
hu: Tengerentúli (Régió)

en: Markazī
hu: Közép tartomány

en: Marrakech
hu: Marrákes

en: Marrakech-Safi
hu: Marrákes-Szafi

en: Mary
hu: Mária

en: Masallı
hu: Maszallı

en: Mascara
hu: Mascara (Maszkara)

en: Mashonaland Central
hu: Mashonaland Közép

en: Mashonaland East
hu: Mashonaland Kelet

en: Mashonaland West
hu: Mashonaland Nyugat

en: Masqaţ
hu: Maszkat

en: Matabeleland North
hu: Matabeleföld Észak

en: Matabeleland South
hu: Matabeleföld Dél

en: Mayo-Kebbi-Est
hu: Mayo-Kebbi Kelet

en: Mayo-Kebbi-Ouest
hu: Mayo-Kebbi Nyugat

en: Maysān
hu: Mészán (Maysan)

en: Mazowieckie
hu: Mazóviai vajdaság

en: Mačvanski okrug
hu: Mačvai körzet

en: Małopolskie
hu: Kis-lengyelországi vajdaság

en: Maţrūḩ
hu: Matrúh

en: Ma‘ān
hu: Maán

en: Ma’rib
hu: Ma'rib

en: Mecklenburg-Vorpommern
hu: Mecklenburg-Elő-Pomeránia

en: Meghālaya
hu: Meghálaja

en: Meknès
hu: Meknes

en: Melaka
hu: Malakka

en: Međimurska županija
hu: Muraköz megye

en: Mid and East Antrim
hu: Közép- és Kelet-Antrim

en: Mid-Ulster
hu: Közép-Ulster

en: Midlands
hu: Közép-Anglia

en: Midtjylland
hu: Közép-Jütland

en: Midway Islands
hu: Midway-szigetek

en: Milano
hu: Milánó

en: Milne Bay
hu: Milne-öböl

en: Mimaropa (Region IV-B)
hu: Mimaropa (IV-B régió)

en: Mindoro Occidental
hu: Nyugat-Mindoro

en: Mindoro Oriental
hu: Oriental Mindoro

en: Minskaja oblast'
hu: Minszki terület

en: Miyagi
hu: Mijagi

en: Miyazaki
hu: Mijazaki

en: Mizoram
hu: Mizorám

en: Mişrātah
hu: Miszrátá

en: Mohammadia
hu: Mohammedia

en: Molėtai
hu: Molétai

en: Mon
hu: Monaco

en: Monastir
hu: Monasztír

en: Mondol Kiri
hu: Mondulkiri

en: Montagnes
hu: Hegyek

en: Monza e Brianza
hu: Monza és Brianza

en: Moravički okrug
hu: Moravica körzet

en: Moravskoslezský kraj
hu: Morva-sziléziai kerület

en: Mordovija, Respublika
hu: Mordvin Köztársaság

en: Moskovskaja oblast'
hu: Moszkvai terület

en: Moskva
hu: Moszkva

en: Moulvibazar
hu: Moulvibázár

en: Mountain Province
hu: Hegyvidék tartomány

en: Moyen-Chari
hu: Közép-Chari

en: Mtskheta-Mtianeti
hu: Mcheta-Mtianeti

en: Mubārak al Kabīr
hu: Mubárak al-Kabír

en: Mulaku Atoll
hu: Mulaku-atoll

en: Murcia, Región de
hu: Murcia, régió

en: Mureș
hu: Maros

en: Murmanskaja oblast'
hu: Murmanszki terület

en: Murska Sobota
hu: Muraszombat

en: Murzuq
hu: Murzuk

en: Mykolaivska oblast
hu: Mikolajivi terület

en: Métropole de Lyon
hu: Lyon Metropolis

en: México
hu: Mexikó állam

en: Mādabā
hu: Madaba

en: Mārupes novads
hu: Mārupe járás

en: Māzandarān
hu: Mazandarán

en: M’diq-Fnideq
hu: M'diq-Fnideq

en: Nabeul
hu: Nábul

en: Nablus
hu: Náblusz

en: Nadroga and Navosa
hu: Nadroga és Navosa

en: Nafarroa*
hu: Navarra

en: Nafarroako Foru Komunitatea*
hu: Navarrai Autonóm Közösség*

en: Nagasaki
hu: Nagaszaki

en: Nairobi City
hu: Nairobi város

en: Najrān
hu: Nedzsrán

en: Nangarhār
hu: Nangarhár

en: Napoli
hu: Nápoly

en: Naryn
hu: Narin

en: National Capital District (Port Moresby)
hu: Nemzeti Fővárosi körzet (Port Moresby)

en: National Capital Region
hu: Nemzeti Fővárosi Régió

en: Navassa Island
hu: Navassa-sziget

en: Navoiy
hu: Navoi

en: Naxçıvan
hu: Nakhicseván

en: Nei Mongol Zizhiqu
hu: Belső-Mongóliai Autonóm Terület

en: Neneckij avtonomnyj okrug
hu: Nyenyi Autonóm körzet

en: New Brunswick
hu: Új-Brunswick

en: New Hampshire
hu: Új-Hampshire

en: New Ireland
hu: Új-Írország

en: New Mexico
hu: Új-Mexikó

en: New Providence
hu: Új-Providence

en: New South Wales
hu: Új-Dél-Wales

en: New Taipei
hu: Új-Tajpej

en: Newfoundland and Labrador
hu: Új-Fundland és Labrador

en: Newry, Mourne and Down
hu: Newry, Mourne és Down

en: Niedersachsen
hu: Alsó-Szászország

en: Niederösterreich
hu: Alsó-Ausztria

en: Ningxia Huizu Zizhiqu
hu: Ningxia Hui Autonóm Terület

en: Nitriansky kraj
hu: Nyitrai kerület

en: Nizhegorodskaya oblast'
hu: Nyizsnyij Novgorod megye

en: Nišavski okrug
hu: Nišava körzet

en: Nong Bua Lam Phu
hu: Nong Bua Lamphu

en: Noord-Brabant
hu: Észak-Brabant

en: Noord-Holland
hu: Észak-Hollandia

en: Nord
hu: Észak

en: Nord-Est
hu: Észak-Kelet

en: Nord-Kivu
hu: Észak-Kivu

en: Nord-Ouest
hu: Északnyugati régió

en: Nord-Ubangi
hu: Észak-Ubangi

en: Nordjylland
hu: Észak-Jylland

en: Nordrhein-Westfalen
hu: Észak-Rajna-Vesztfália

en: Norfolk
hu: Norfolk-sziget

en: Normandie
hu: Normandia

en: Norrbottens län [SE-25]
hu: Norrbotten megye [SE-25]

en: Norte
hu: Északi régió

en: Norte de Santander
hu: Észak-Santander

en: North
hu: Észak

en: North Abaco
hu: Észak-Abaco

en: North Andros
hu: Észak-Androsz

en: North Ari Atoll
hu: Észak-Ari-atoll

en: North Ayrshire
hu: Észak-Ayrshire

en: North Bank
hu: Északi Part

en: North Carolina
hu: Észak-Karolina

en: North Central Province
hu: Észak-Közép Tartomány

en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

en: North Darfur
hu: Észak-Dárfúr

en: North East
hu: Északkelet

en: North East Lincolnshire
hu: Északkelet-Lincolnshire

en: North Eleuthera
hu: Észak-Eleuthera

en: North Gaza
hu: Észak-Gáza

en: North Huvadhu Atoll
hu: Észak-Huvadhoo-atoll

en: North Kordofan
hu: Észak-Kordofán

en: North Lanarkshire
hu: Észak-Lanarkshire

en: North Lincolnshire
hu: Észak-Lincolnshire

en: North Maalhosmadulu
hu: Észak-Maalhosmadulu

en: North Miladhunmadulu
hu: Észak-Miladhunmadulu

en: North Nilandhe Atoll
hu: Észak-Nilandhe-atoll

en: North Northamptonshire
hu: Észak-Northamptonshire

en: North Somerset
hu: Észak-Somerset

en: North Thiladhunmathi
hu: Észak-Thiladhunmathi

en: North Tyneside
hu: Észak-Tyneside

en: North West
hu: Északnyugat

en: North Western
hu: Északnyugat

en: North Western Province
hu: Északnyugati tartomány

en: North Yorkshire
hu: Észak-Yorkshire

en: North-West
hu: Északnyugat

en: North-Western
hu: Északnyugati

en: Northern
hu: Északi

en: Northern Bahr el Ghazal
hu: Észak-Bahr el-Ghazal

en: Northern Cape
hu: Észak-Fokföld

en: Northern Ireland
hu: Észak-Írország

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: Northern Mindanao (Region X)
hu: Észak-Mindanao (X. régió)

en: Northern Province
hu: Északi tartomány

en: Northern Region
hu: Északi régió

en: Northern Samar
hu: Észak-Samar

en: Northern Territory
hu: Északi Terület

en: Northland
hu: Északi-sziget

en: Northwest Territories
hu: Északnyugati Területek

en: Norðurland eystra
hu: Északkelet-Ísland

en: Norðurland vestra
hu: Északnyugat-Ísland

en: Norðurþing
hu: Észak-Thingeyjarsýsla

en: Nouakchott Ouest
hu: Nouakchott Nyugat

en: Nouakchott Sud
hu: Nouakchott Dél

en: Nouvelle-Aquitaine
hu: Új-Akvitania

en: Nouvelle-Calédonie
hu: Új-Kaledónia

en: Nova Scotia
hu: Új-Skócia

en: Novgorodskaja oblast'
hu: Novgorodi terület

en: Novo Mesto
hu: Novo mesto

en: Novosibirskaja oblast'
hu: Novoszibirszki terület

en: Nuevo León
hu: Új-León

en: Nusa Tenggara Barat
hu: Nyugat-Nusa Tenggara

en: Nusa Tenggara Timur
hu: Kelet-Nusa Tenggara

en: Nótio Aigaío
hu: Észak-Égei-szigetek

en: Nāgāland
hu: Nágaföld

en: Nālūt
hu: Nālút

en: Nīmrōz
hu: Nimrúz

en: Nīnawá
hu: Ninive

en: Nūristān
hu: Nurisztán

en: Oberösterreich
hu: Felső-Ausztria

en: Odeska oblast
hu: Odessza megye

en: Oekusi-Ambenu
hu: Oecusse-Ambeno

en: Ogres novads
hu: Ogrei járás

en: Okinawa
hu: Okinava

en: Olaines novads
hu: Olaines járás

en: Olomoucký kraj
hu: Olomouci kerület

en: Omskaja oblast'
hu: Omszki terület

en: Oost-Vlaanderen
hu: Kelet-Flandria

en: Opolskie
hu: Opolei vajdaság

en: Oran
hu: Orán

en: Orenburgskaja oblast'
hu: Orenburgi terület

en: Orkney Islands
hu: Orkney-szigetek

en: Orlovskaja oblast'
hu: Oryoli terület

en: Osaka
hu: Oszaka

en: Osječko-baranjska županija
hu: Eszék-Baranya megye

en: Ostrava-město
hu: Ostrava város

en: Oudômxai
hu: Oudomxay

en: Ouest
hu: Nyugati régió

en: P'yǒngan-bukto
hu: Észak-Pjongan tartomány

en: P'yǒngan-namdo
hu: Dél-Pjongan tartomány

en: P'yǒngyang
hu: Phenjan

en: Paktiyā
hu: Paktia

en: Paktīkā
hu: Paktika

en: Palangos miestas
hu: Palanga város

en: Palmyra Atoll
hu: Palmyra-atoll

en: Panamá
hu: Panama

en: Panamá Oeste
hu: Nyugat-Panama

en: Panchagarh
hu: Pancsgarh

en: Panevėžio apskritis
hu: Panevėžysi megye

en: Panevėžio miestas
hu: Panevėžys város

en: Pangasinan
hu: Pangasinán

en: Panjshayr
hu: Pandzsír

en: Papua
hu: Pápua

en: Papua Barat
hu: Nyugat-Pápua

en: Papua Barat Daya
hu: Dél-Nyugat-Pápua

en: Papua Pengunungan
hu: Pápua-hegyvidék

en: Papua Selatan
hu: Dél-Pápua

en: Papua Tengah
hu: Közép-Pápua

en: Pardubický kraj
hu: Pardubicei kerület

en: Paris
hu: Párizs

en: Parwān
hu: Parván

en: Pavia
hu: Pávia

en: Pavlodar oblysy
hu: Pavlodar megye

en: Pays-de-la-Loire
hu: Loire-vidék

en: Pazardzhik
hu: Pazardzsik

en: Pehčevo
hu: Pehcsevo

en: Pelopónnisos
hu: Peloponnészosz

en: Pemba North
hu: Pemba-észak

en: Pemba South
hu: Pemba Déli régió

en: Penghu
hu: Pescadores-szigetek

en: Penzenskaja oblast'
hu: Penzai terület

en: Permskij kraj
hu: Permi határterület

en: Perth and Kinross
hu: Perth és Kinross

en: Pesaro e Urbino
hu: Pesaro és Urbino

en: Petnjica
hu: Petnyica

en: Pećki okrug
hu: Peći körzet

en: Phatthaya
hu: Pattaya

en: Phitsanulok
hu: Phitszanulok

en: Phoenix Islands
hu: Phoenix-szigetek

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
hu: Phra Nakhon Si Ajutthaja

en: Phôngsali
hu: Phongszali

en: Piemonte
hu: Piemont

en: Pirotski okrug
hu: Piroti körzet

en: Plateau
hu: Fennsík

en: Plateau-Central
hu: Közép-Fennsík

en: Plateaux
hu: Fennsíkok

en: Plzeň-sever
hu: Plzeň-észak

en: Plzeňský kraj
hu: Plzeňi kerület

en: Podkarpackie
hu: Podkarpackie vajdaság

en: Podlaskie
hu: Podlasiei vajdaság

en: Podunavski okrug
hu: Podunáviai körzet

en: Pohjanmaa
hu: Ostrobothnia

en: Pohjois-Karjala
hu: Észak-Karélia

en: Pohjois-Pohjanmaa
hu: Észak-Pohjanmaa

en: Pohjois-Savo
hu: Észak-Savo

en: Poltavska oblast
hu: Poltavai terület

en: Polynésie française
hu: Francia Polinézia

en: Pomoravski okrug
hu: Pomoravski körzet

en: Pomorskie
hu: Pomerániai vajdaság

en: Pool
hu: Medence

en: Pousaat
hu: Purszat

en: Požeško-slavonska županija
hu: Požega-Szlavónia megye

en: Prachin Buri
hu: Prachinburi

en: Praha, Hlavní město
hu: Prága, főváros

en: Praha-východ
hu: Prága-kelet

en: Praha-západ
hu: Prága-nyugat

en: Preiļu novads
hu: Preiļi járás

en: Prešovský kraj
hu: Eperjesi kerület

en: Primorskij kraj
hu: Primorszki határterület

en: Primorsko-goranska županija
hu: Tengerparti-hegyvidéki megye

en: Prince Edward Island
hu: Prince Edward-sziget

en: Prizrenski okrug
hu: Prizreni körzet

en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
hu: Provence-Alpes-Côte d’Azur

en: Pskovskaja oblast'
hu: Pszkovi terület

en: Puglia
hu: Puglia (Apulia)

en: Pulau Pinang
hu: Penang

en: Punjab
hu: Pandzsáb

en: Pyrénées-Atlantiques
hu: Atlanti-Pireneusok

en: Pärnumaa
hu: Pärnu megye

en: Pénama
hu: Penama

en: Põlvamaa
hu: Põlva megye

en: Pčinjski okrug
hu: Pčinjai körzet

en: Qalqilya
hu: Qalkília

en: Qashqadaryo
hu: Qaszkadarya

en: Qazax
hu: Kazah

en: Qazvīn
hu: Kazvin

en: Qeqqata Kommunia
hu: Qeqqata önkormányzat

en: Qinghai Sheng
hu: Qinghai tartomány

en: Qinā
hu: Kína (Qinā)

en: Qoraqalpog‘iston Respublikasi
hu: Karakalpakisztán Köztársaság

en: Qubadlı
hu: Kubatlí

en: Quebec
hu: Québec

en: Qəbələ
hu: Qebele

en: Rabat Malta
hu: Rabat Málta

en: Rach'a-Lechkhumi-Kvemo Svaneti
hu: Racha-Lechkhumi és Kvemo Szvanétia

en: Radoviš
hu: Radovis

en: Ragged Island
hu: Ragged-sziget

en: Ragusa
hu: Raguza

en: Ralik chain
hu: Ralik-lánc

en: Raplamaa
hu: Raplamaa megye

en: Rasinski okrug
hu: Raszinszki körzet

en: Ratak chain
hu: Ratak-lánc

en: Raymah
hu: Raymah tartomány

en: Raški okrug
hu: Raškai körzet

en: Ra’s al Khaymah
hu: Rász el-Haima

en: Red Sea
hu: Vörös-tenger

en: Redcar and Cleveland
hu: Redcar és Cleveland

en: Reggio Calabria
hu: Reggio di Calabria

en: Região Autónoma da Madeira
hu: Madeira autonóm régió

en: Região Autónoma dos Açores
hu: Azori-szigetek Autonóm Régiója

en: Región Metropolitana de Santiago
hu: Santiago Fővárosi Régió

en: Relizane
hu: Relizán

en: Rennell and Bellona
hu: Rennell és Bellona

en: Republika Srpska
hu: Szerb Köztársaság

en: Reykjavíkurborg
hu: Reykjavík város

en: Rheinland-Pfalz
hu: Rajna-vidék-Pfalz

en: Rhondda Cynon Taff [Rhondda CynonTaf]
hu: Rhondda Cynon Taf

en: River Nile
hu: Nílus folyó

en: Rivers
hu: Folyók

en: Rivnenska oblast
hu: Rivne megye

en: Rjazanskaja oblast'
hu: Rjazanyi terület

en: Rodrigues Island
hu: Rodrigues-sziget

en: Roma
hu: Róma

en: Romssa ja Finnmárkku
hu: Troms és Finnmark

en: Ropažu novads
hu: Ropaži járás

en: Rosoman
hu: Roszoman

en: Rostovskaja oblast'
hu: Rosztovi terület

en: Rotanak Kiri
hu: Ratanakiri

en: Ruse
hu: Rusze

en: Ryanggang-do
hu: Rjanggang tartomány

en: Région Continentale
hu: Kontinentális régió

en: Région Insulaire
hu: Szigetvilági régió

en: Río San Juan
hu: San Juan folyó

en: Rājasthān
hu: Rádzsasztán

en: Rēzeknes novads
hu: Rēzekne megye

en: Rīf Dimashq
hu: Damaszkusz vidéke

en: Rīga
hu: Riga

en: Saarland
hu: Saar-vidék

en: Sabaragamuwa Province
hu: Sabaragamuwa tartomány

en: Sabhā
hu: Szabha

en: Sachsen
hu: Szászország

en: Sachsen-Anhalt
hu: Szász-Anhalt

en: Saga
hu: Saga prefektúra

en: Saha, Respublika
hu: Saha Köztársaság

en: Sahalinskaja oblast'
hu: Szahalin terület

en: Saint Andrew
hu: Szent András

en: Saint Ann
hu: Szent Anna

en: Saint Anne Sandy Point
hu: Sandy Point Szent Anna

en: Saint Catherine
hu: Szent Katalin

en: Saint David
hu: Szent Dávid

en: Saint Elizabeth
hu: Szent Erzsébet

en: Saint George
hu: Szent György

en: Saint George Basseterre
hu: Szent György Basseterre

en: Saint George Gingerland
hu: Szent György Gingerland

en: Saint Helena
hu: Szent Ilona-sziget

en: Saint James
hu: Szent Jakab

en: Saint James Windward
hu: Szent Jakab Windward

en: Saint John
hu: Szent János

en: Saint John Capisterre
hu: Szent János Capisterre

en: Saint John Figtree
hu: Szent János Figtree

en: Saint Joseph
hu: Szent József

en: Saint Julian's
hu: Szent Juliánusz

en: Saint Lawrence
hu: Szent Lőrinc

en: Saint Louis
hu: Szent Lajos

en: Saint Lucia's
hu: Saint Lucia

en: Saint Lucy
hu: Szent Lucia

en: Saint Luke
hu: Szent Lukács

en: Saint Mark
hu: Szent Márk

en: Saint Mary
hu: Szent Mária

en: Saint Mary Cayon
hu: Szent Mária Cayon

en: Saint Michael
hu: Szent Mihály

en: Saint Patrick
hu: Szent Patrik

en: Saint Paul
hu: Szent Pál

en: Saint Paul Charlestown
hu: Szent Pál Charlestown

en: Saint Paul's Bay
hu: Szent Pál-öböl

en: Saint Peter
hu: Szent Péter

en: Saint Peter Basseterre
hu: Szent Péter Basseterre

en: Saint Philip
hu: Szent Fülöp

en: Saint Thomas
hu: Szent Tamás

en: Saint Thomas Lowland
hu: Szent Tamás síkság

en: Saint Thomas Middle Island
hu: Szent Tamás-Középsziget

en: Saint-Louis
hu: Szent Lajos

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
hu: Saint-Pierre és Miquelon

en: Saint-Roman
hu: Szent Római

en: Sakon Nakhon
hu: Szakon Nakhon

en: Salaspils novads
hu: Salaspils járás

en: Salavan
hu: Szálavan

en: Saldus novads
hu: Saldus járás

en: Salfit
hu: Szalfít

en: Samangān
hu: Számangán

en: Samarqand
hu: Szamarkand

en: Samarskaja oblast'
hu: Szamara megye

en: Samegrelo-Zemo Svaneti
hu: Szamegrelo-Felső-Szvanétia

en: Samtskhe-Javakheti
hu: Szamtshe-Dzsavakheti

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
hu: San Andrés, Providencia és Santa Catalina

en: San Martin
hu: San Martín

en: Sankt-Peterburg
hu: Szentpétervár

en: Santa Bárbara
hu: Santa Barbara

en: Sar-e Pul
hu: Szár-e Pol

en: Saraburi
hu: Szaraburi

en: Saraj †
hu: Szaraj †

en: Saratovskaja oblast'
hu: Szaratovi terület

en: Sardegna
hu: Szardínia

en: Satu Mare
hu: Szatmárnémeti

en: Satupa'itea
hu: Savai'i

en: Saulkrastu novads
hu: Saulkrastu járás

en: Savannakhét
hu: Savannakhet

en: Savoie
hu: Szavojai régió

en: Saïda
hu: Saida

en: Scotland
hu: Skócia

en: Scottish Borders
hu: Skót Határvidék

en: Sejong
hu: Szedzsong

en: Selenge
hu: Szelenga

en: Seltjarnarnesbær
hu: Seltjarnarnes város

en: Semienawi K’eyyĭḥ Baḥri
hu: Észak-Vörös-tenger régió

en: Semnān
hu: Szemenán

en: Sennar
hu: Szenna

en: Seoul-teukbyeolsi
hu: Szöul különleges város

en: Sevastopol
hu: Szevasztopol

en: Severnaja Osetija, Respublika
hu: Észak-Oszétia, Köztársaság

en: Severnobanatski okrug
hu: Észak-bánsági körzet

en: Severnobački okrug
hu: Észak-Bácskai körzet

en: Severo-Kazahstanskaja oblast'
hu: Észak-Kazahsztáni terület

en: Sfax
hu: Szfaksz

en: Shaanxi Sheng
hu: Shaanxi tartomány

en: Shabeellaha Dhexe
hu: Középső Shabeelle

en: Shabeellaha Hoose
hu: Alsó-Shabelle

en: Shabwah
hu: Shabwa

en: Shamāl Sīnā'
hu: Észak-Sínai

en: Shamāl al Bāţinah
hu: Észak-Batina

en: Shamāl ash Sharqīyah
hu: Ash Sharqiyah észak-régió

en: Shan
hu: Sán állam

en: Shandong Sheng
hu: Shandong tartomány

en: Shanghai Shi
hu: Sanghaj város

en: Shanxi Sheng
hu: Shanxi tartomány

en: Shariatpur
hu: Sáriatpur

en: Shetland Islands
hu: Shetland-szigetek

en: Shida Kartli
hu: Sida-Kartli

en: Shkodër
hu: Shkodra

en: Shumen
hu: Sumen

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
hu: Kelet-Kazahsztán megye

en: Shymkent
hu: Szimkent

en: Si Sa Ket
hu: Si Szaket

en: Sichuan Sheng
hu: Szecsuán tartomány

en: Sicilia
hu: Szicília

en: Siem Reab
hu: Sziemreap

en: Siguldas novads
hu: Sigulda járás

en: Silistra
hu: Szilisztra

en: Sindh
hu: Szindh

en: Sirdaryo
hu: Szir-darja

en: Sisačko-moslavačka županija
hu: Sziszek-Moszlavina megye

en: Siyəzən
hu: Szijazan

en: Sjælland
hu: Zeeland

en: Skåne län [SE-12]
hu: Skåne megye [SE-12]

en: Sliven
hu: Szliven

en: Smiltenes novads
hu: Smiltene járás

en: Smolenskaja oblast'
hu: Szmolenszki terület

en: Smolyan
hu: Szmoljan

en: Soccsksargen (Region XII)
hu: Délkelet-Mindanao (XII. régió)

en: Sofia
hu: Szófia

en: Sofia (stolitsa)
hu: Szófia (főváros)

en: Somali
hu: Szomália

en: Soum
hu: Szoum

en: Sousse
hu: Szúsza

en: South
hu: Dél

en: South Abaco
hu: Dél-Abaco

en: South Andros
hu: Dél-Androsz

en: South Ari Atoll
hu: Dél-Ari-atoll

en: South Australia
hu: Dél-Ausztrália

en: South Ayrshire
hu: Dél-Ayrshire

en: South Carolina
hu: Dél-Karolina

en: South Cotabato
hu: Dél-Cotabato

en: South Dakota
hu: Dél-Dakota

en: South Darfur
hu: Dél-Dárfúr

en: South East
hu: Délkelet

en: South Eleuthera
hu: Dél-Eleuthera

en: South Gloucestershire
hu: Dél-Gloucestershire

en: South Huvadhu Atoll
hu: Déli Huvadhu-atoll

en: South Kordofan
hu: Dél-Kordofán

en: South Lanarkshire
hu: Dél-Lanarkshire

en: South Maalhosmadulu
hu: Dél-Maalhosmadulu

en: South Miladhunmadulu
hu: Dél-Miladhunmadulu

en: South Nilandhe Atoll
hu: Déli Nilandhe-atoll

en: South Thiladhunmathi
hu: Dél-Thiladhunmathi

en: South Tyneside
hu: Dél-Tyneside

en: South West
hu: Dél-Nyugat

en: South-West
hu: Dél-Nyugat

en: Southern
hu: Déli

en: Southern Grenadine Islands
hu: Déli Grenadine-szigetek

en: Southern Highlands
hu: Déli-Felföld

en: Southern Leyte
hu: Dél-Leyte

en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
hu: Déli Nemzetek, Nemzetiségek és Népek

en: Southern Province
hu: Déli Tartomány

en: Southern Region
hu: Déli Régió

en: Southland
hu: Délvidék

en: Southwest Ethiopia Peoples
hu: Dél-nyugat-etiópiai Népek

en: Sowa Town
hu: Sowa város

en: Splitsko-dalmatinska županija
hu: Split-Dalmácia megye

en: Srednjebanatski okrug
hu: Közép-bánsági körzet

en: Sremski okrug
hu: Szerémségi körzet

en: St. Helens
hu: Szent Heléna

en: Stara Zagora
hu: Sztara Zagora

en: Staro Nagoričane
hu: Staro Nagoricsane

en: Stavropol'skij kraj
hu: Sztavropoli határterület

en: Steiermark
hu: Stájerország

en: Stereá Elláda
hu: Közép-Görögország

en: Stockholms län [SE-01]
hu: Stockholm megye [SE-01]

en: Stoĕng Trêng
hu: Stung Treng

en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
hu: Dnyeszter Menti Köztársaság, területi egység Moldovában

en: Středočeský kraj
hu: Közép-csehországi kerület

en: Sud
hu: Déli régió

en: Sud Sardegna
hu: Dél-Szardínia

en: Sud-Est
hu: Délkeleti régió

en: Sud-Kivu
hu: Dél-Kivu

en: Sud-Ouest
hu: Dél-Nyugat

en: Sud-Ubangi
hu: Dél-Ubangi

en: Sughd
hu: Szogdiana

en: Sulawesi Barat
hu: Nyugat-Sulawesi

en: Sulawesi Selatan
hu: Dél-Sulawesi

en: Sulawesi Tengah
hu: Közép-Sulawesi

en: Sulawesi Tenggara
hu: Délkelet-Szulavézi

en: Sulawesi Utara
hu: Észak-Sulawesi

en: Sumatera
hu: Szumátra

en: Sumatera Barat
hu: Nyugat-Szumátra

en: Sumatera Selatan
hu: Dél-Szumátra

en: Sumatera Utara
hu: Észak-Szumátra

en: Sumqayıt
hu: Szumqayit

en: Sumska oblast
hu: Szumy megye

en: Suphan Buri
hu: Szuphanburi

en: Surxondaryo
hu: Szurxondarjo

en: Suðurland
hu: Dél-Ísland

en: Suðurnes
hu: Dél-Nyugat-félsziget

en: Svaay Rieng
hu: Svay Rieng

en: Svalbard (Arctic Region)
hu: Svalbard (Északi-sarkvidék)

en: Sveitarfélagið Hornafjörður
hu: Hornafjörður önkormányzat

en: Sveitarfélagið Skagaströnd
hu: Skagaströnd önkormányzat

en: Sveitarfélagið Vogar
hu: Vogar önkormányzat

en: Sveitarfélagið Árborg
hu: Árborg önkormányzat

en: Sveitarfélagið Ölfus
hu: Ölfus önkormányzat

en: Sverdlovskaja oblast'
hu: Szverdlovszki terület

en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
hu: Szentháromság a Szlovén-dombságban

en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
hu: Szent András a Szlovén-dombságban

en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
hu: Szentgyörgy a Szlovén-dombságban

en: Sveti Nikole
hu: Szent Miklós

en: Syddanmark
hu: Dél-Dánia

en: Sylhet
hu: Szilhet

en: Syunik'
hu: Szünyik

en: Ségou
hu: Szegú

en: Södermanlands län [SE-04]
hu: Södermanland megye [SE-04]

en: Sühbaatar
hu: Szühbaatar

en: Sălaj
hu: Szalaj

en: Sīstān va Balūchestān
hu: Szisztán és Beludzsisztán

en: Sūhāj
hu: Szuháj

en: Sədərək
hu: Szederek

en: Tabūk
hu: Tabuk

en: Tadjourah
hu: Tádzsúra

en: Taichung
hu: Tajcsung

en: Tainan
hu: Tajnan

en: Taipei
hu: Tajpej

en: Taita/Taveta
hu: Taita-Taveta

en: Taiwan Sheng
hu: Tajvan tartomány

en: Takhār
hu: Takhár

en: Tall Abīb
hu: Tall Abíb

en: Talsu novads
hu: Talsi járás

en: Tambovskaja oblast'
hu: Tambovi terület

en: Tamil Nādu
hu: Tamilnádu

en: Tan-Tan (EH-partial)
hu: Tan-Tan (EH-részleges)

en: Tanger-Assilah
hu: Tanger-Asszila

en: Tanger-Tétouan-Al Hoceïma
hu: Tanger-Tetouan-Al Hoceima

en: Taoudénit
hu: Taudeni

en: Taoyuan
hu: Taojüan

en: Tarfaya (EH-partial)
hu: Tarfaya (EH-részleges)

en: Targovishte
hu: Targoviste

en: Taroudannt
hu: Tarudant

en: Tasman
hu: Tasmánia

en: Tasmania
hu: Tasmánia

en: Tatarstan, Respublika
hu: Tatár Köztársaság

en: Tauragės apskritis
hu: Tauragė megye

en: Tavuš
hu: Tavus

en: Tbilisi
hu: Tbiliszi

en: Tehrān
hu: Teherán

en: Telangāna
hu: Telangana

en: Teleorman
hu: Teleorman megye

en: Telford and Wrekin
hu: Telford és Wrekin

en: Telšiai
hu: Telšių

en: Telšių apskritis
hu: Telšių megye

en: Ternopilska oblast
hu: Ternopili terület

en: Terres australes françaises
hu: Francia Déli Területek

en: Territoire de Belfort
hu: Belfort megye

en: Tetovo
hu: Tetovó

en: Thessalía
hu: Thesszália

en: Thüringen
hu: Türingia

en: Tianjin Shi
hu: Tianjin város

en: Tibesti
hu: Tibeszti

en: Tierra del Fuego
hu: Tűzföld

en: Tigrai
hu: Tigré

en: Tindouf
hu: Tindúf

en: Tipaza
hu: Tipáza

en: Tiranë
hu: Tirana

en: Tissemsilt
hu: Tiszemszilt

en: Tjumenskaja oblast'
hu: Tyumenyi terület

en: Tokushima
hu: Tokusima

en: Tokyo
hu: Tokió

en: Tombouctou
hu: Timbuktu

en: Tomskaja oblast'
hu: Tomszki terület

en: Toplički okrug
hu: Toplicai körzet

en: Torfaen [Tor-faen]
hu: Torfaen

en: Torino
hu: Torinó

en: Toscana
hu: Toszkána

en: Toshkent
hu: Taskent

en: Trans Nzoia
hu: Trans-Nzoia

en: Trashi Yangtse
hu: Trashiyangtse

en: Trentino-Alto Adige
hu: Trentino–Dél-Tirol

en: Trenčiansky kraj
hu: Trencséni kerület

en: Trieste
hu: Trieszt

en: Trnavský kraj
hu: Nagyszombati kerület

en: Trööndelage
hu: Trøndelag

en: Tubas
hu: Tubasz

en: Tukuma novads
hu: Tukuma járás

en: Tul'skaja oblast'
hu: Tulai terület

en: Tunapuna-Piarco
hu: Tunapuna–Piarco

en: Tunis
hu: Tunisz

en: Turkestankaya oblast'
hu: Türkösztáni terület

en: Tverskaja oblast'
hu: Tveri terület

en: Tyva, Respublika
hu: Tuva Köztársaság

en: Tábor
hu: Camp

en: Tétouan
hu: Tetuán

en: Tāʻizz
hu: Taiz

en: Tərtər
hu: Tartar

en: Udmurtskaja Respublika
hu: Udmurt Köztársaság

en: Ul'janovskaja oblast'
hu: Uljanovszki terület

en: Ulaanbaatar
hu: Ulánbátor

en: Ulsan-gwangyeoksi
hu: Ulszan különleges városi önkormányzat

en: Ulytauskaja oblast’
hu: Uljanovszki terület

en: Umm al Qaywayn
hu: Umm al-Kajvajin

en: Umm Şalāl
hu: Umm Salal

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Amerikai Egyesült Államok Külső Szigetei

en: Unity
hu: Egység

en: Upper Demerara-Berbice
hu: Felső-Demerara-Berbice

en: Upper East
hu: Felső-Kelet

en: Upper Nile
hu: Felső-Nílus

en: Upper River
hu: Felső-folyó régió

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
hu: Felső Takutu-Felső Essequibo

en: Upper West
hu: Felső-Nyugat

en: Uppsala län [SE-03]
hu: Uppsala megye [SE-03]

en: Uruzgān
hu: Uruzgán

en: Utenos apskritis
hu: Utena megye

en: Utrik
hu: Utrik atoll

en: Uttar Pradesh
hu: Uttar Prades

en: Uttarākhand
hu: Uttarakhand

en: Uva Province
hu: Uva tartomány

en: Val d'Aoste
hu: Aosta-völgy

en: Valais
hu: Wallis

en: Vale of Glamorgan, The [Bro Morgannwg GB-BMG]
hu: Glamorgan-völgy, A [Bro Morgannwg GB-BMG]

en: Valenciana, Comunidad
hu: Valenciai Közösség

en: Valgamaa
hu: Valga megye

en: Valkas novads
hu: Valkai járás

en: Valle
hu: Völgy

en: Vallée du Bandama
hu: Bandama-völgy

en: Valmieras Novads
hu: Valmiera járás

en: Var
hu: ISO 3166-2: Var (megye)

en: Varakļānu novads
hu: Varakļānu járás

en: Varaždinska županija
hu: Varaždini megye

en: Varna
hu: Várna

en: Varsinais-Suomi
hu: Varsinais-Suomi (Turun és Pori)

en: Vasilevo
hu: Vasziljevo

en: Vaud
hu: Vaud kanton

en: Venezia
hu: Velence

en: Ventspils novads
hu: Ventspils járás

en: Vestfirðir
hu: Nyugat-fjordok

en: Vestfold og Telemark
hu: Vestfold és Telemark

en: Vesturland
hu: Nyugat-Izland

en: Vevčani
hu: Vevcsani

en: Viangchan
hu: Vientián

en: Viciebskaja voblasć
hu: Vityebszki terület

en: Victoria
hu: Viktória

en: Vienne
hu: Bécs

en: Viljandimaa
hu: Viljandi megye

en: Ville de Ndjamena
hu: N'Djamena város

en: Vilniaus apskritis
hu: Vilnius megye

en: Vilniaus miestas
hu: Vilnius város

en: Vinnytska oblast
hu: Vinnyicai terület

en: Virgin Islands, U.S.
hu: Amerikai Virgin-szigetek

en: Virovitičko-podravska županija
hu: Virovitica-podravinai megye

en: Vlaams Gewest
hu: Flamand Régió

en: Vlaams-Brabant
hu: Flamand Brabant

en: Vladimirskaja oblast'
hu: Vlagyimiri terület

en: Vlorë
hu: Vlora

en: Vojvodina
hu: Vajdaság

en: Volgogradskaja oblast'
hu: Volgográdi terület

en: Vologodskaja oblast'
hu: Vologdai terület

en: Volynska oblast
hu: Volinyi terület

en: Voronezhskaya oblast'
hu: Voronyezsi terület

en: Vosges
hu: Vogézek

en: Vrapčište
hu: Vrapcsiste

en: Vratsa
hu: Vraca

en: Vukovarsko-srijemska županija
hu: Vukovár-Szerém megye

en: Värmlands län [SE-17]
hu: Värmlands megye [SE-17]

en: Västerbottens län [SE-24]
hu: Västerbotten megye [SE-24]

en: Västernorrlands län [SE-22]
hu: Västernorrland megye [SE-22]

en: Västmanlands län [SE-19]
hu: Västmanland megye [SE-19]

en: Västra Götalands län [SE-14]
hu: Västra Götaland megye [SE-14]

en: Vóreio Aigaío
hu: Északi-Égei-szigetek

en: Wake Island
hu: Wake-sziget

en: Wallis-et-Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Warmińsko-Mazurskie
hu: Varmia-mazúriai vajdaság

en: West
hu: Nyugat

en: West Bengal
hu: Nyugat-Bengál

en: West Berkshire
hu: Nyugat-Berkshire

en: West Coast
hu: Nyugati Part

en: West Darfur
hu: Nyugat-Dárfúr

en: West Dunbartonshire
hu: Nyugat-Dunbartonshire

en: West Grand Bahama
hu: Nyugat-Grand Bahama

en: West Kordofan
hu: Nyugat-Kordofán

en: West New Britain
hu: Nyugat-New Britain

en: West Northamptonshire
hu: Nyugat-Northamptonshire

en: West Pokot
hu: Nyugat-Pokot

en: West Sepik
hu: Nyugat-Sepik

en: West Sussex
hu: Nyugat-Sussex

en: West Virginia
hu: Nyugat-Virginia

en: West-Vlaanderen
hu: Nyugat-Flandria

en: Western
hu: Nyugati

en: Western Area (Freetown)
hu: Nyugati Terület (Freetown)

en: Western Australia
hu: Nyugat-Ausztrália

en: Western Bahr el Ghazal
hu: Nyugat-Bahr el-Ghazal

en: Western Cape
hu: Nyugat-Fokföld

en: Western Equatoria
hu: Nyugat-Ekvatoria

en: Western Highlands
hu: Nyugat-Felföld

en: Western North
hu: Nyugat-Észak

en: Western Province
hu: Nyugati tartomány

en: Western Visayas (Region VI)
hu: Nyugat-Visayas (VI. régió)

en: Westmeath
hu: Westmeath megye

en: White Nile
hu: Fehér-Nílus

en: Wielkopolskie
hu: Nagy-lengyelországi vajdaság

en: Wien
hu: Bécs

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
hu: Kuala Lumpur szövetségi terület

en: Wilayah Persekutuan Labuan
hu: Labuan szövetségi terület

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
hu: Szövetségi Terület Putrajaya

en: Windsor and Maidenhead
hu: Windsor és Maidenhead

en: Wrexham [Wrecsam GB-WRC]
hu: Wrecsam [Wrexham GB-WRC]

en: Wādī al Ḩayāt
hu: Wadi al-Hayat

en: Wādī ash Shāţi’
hu: Wadi al-Shati

en: Wāsiţ
hu: Wászit

en: Xankəndi
hu: Hegyi-Karabah

en: Xiangkhouang
hu: Xieng Khouang

en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
hu: Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület

en: Xizang Zizhiqu
hu: Tibeti Autonóm Terület

en: Xocalı
hu: Hegyi-Karabah (Xocalı)

en: Xocavənd
hu: Hegyvéd

en: Xorazm
hu: Horezm

en: Xékong
hu: Xékong tartomány

en: Xızı
hu: Kızı

en: Yamaguchi
hu: Yamagucsi

en: Yamanashi
hu: Yamanasi

en: Yambol
hu: Jambol

en: Yangon
hu: Rangun

en: Yazd
hu: Jazd

en: Yevlax
hu: Jevlax

en: Yilan
hu: Jilan

en: Yunnan Sheng
hu: Jünnan tartomány

en: Zabajkal'skij kraj
hu: Zabajkalszki határterület

en: Zachodniopomorskie
hu: Nyugat-Pomerániai vajdaság

en: Zadarska županija
hu: Zára megye

en: Zaghouan
hu: Zaghván

en: Zagrebačka županija
hu: Zágráb megye

en: Zaire
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Zaječarski okrug
hu: Zaječari körzet

en: Zakarpatska oblast
hu: Kárpátalja megye

en: Zambezi
hu: Zambézi

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
hu: Zamboanga-félsziget (IX. régió)

en: Zanjān
hu: Zandzsán

en: Zanzibar North
hu: Zanzibár északi régiója

en: Zanzibar South
hu: Zanzibár Dél

en: Zanzibar West
hu: Zanzibár Nyugat

en: Zapadnobački okrug
hu: Nyugat-bácskai körzet

en: Zaporizka oblast
hu: Zaporizzsja megye

en: Zhambyl oblysy
hu: Zsambül megye

en: Zhejiang Sheng
hu: Zhejiang tartomány

en: Zhetisū oblysy
hu: Zsetiszu megye

en: Zhytomyrska oblast
hu: Zsitomiri terület

en: Zlatiborski okrug
hu: Zlatibori körzet

en: Zlínský kraj
hu: Zlíni kerület

en: Znojmo
hu: Znaim

en: Zuid-Holland
hu: Dél-Hollandia

en: Zābul
hu: Zábul

en: Zəngilan
hu: Zangilan

en: Z̧ufār
hu: Zufár

en: wallonne, Région
hu: vallon régió

en: Ágion Óros
hu: Athosz-hegyi Autonóm Monostorköztársaság

en: Équateur
hu: Egyenlítői tartomány

en: Ípeiros
hu: Epirusz

en: Ömnögovĭ
hu: Ömnögovi

en: Örebro län [SE-18]
hu: Örebro megye [SE-18]

en: Östergötlands län [SE-05]
hu: Östergötland megye [SE-05]

en: Övörhangay
hu: Övörhangaj

en: Ústecký kraj
hu: Ústecký kerület

en: Ādažu novads
hu: Ādaži járás

en: Āz̄ārbāyjān-e Ghārbī
hu: Nyugat-Azerbajdzsán

en: Āz̄ārbāyjān-e Shārqī
hu: Kelet-Azerbajdzsán

en: Īlām
hu: Ílám

en: İsmayıllı
hu: Iszmáilli

en: İstanbul
hu: Isztambul

en: İzmir
hu: Izmir

en: Ķekavas novads
hu: Kekava járás

en: Śląskie
hu: Sziléziai vajdaság

en: Świętokrzyskie
hu: Świętokrzyskie vajdaság

en: Şalāḩ ad Dīn
hu: Szaláh ad-Dín

en: Şamaxı
hu: Samaxi

en: Şanʻā’
hu: Szanaa

en: Şirvan
hu: Şirván

en: Şuşa
hu: Susa

en: Şāʻdah
hu: Száda

en: Şəki
hu: Seki

en: Şəmkir
hu: Samkir

en: Şərur
hu: Sərur

en: Šiaulių apskritis
hu: Šiauliai megye

en: Šiaulių miestas
hu: Šiauliai város

en: Šibensko-kninska županija
hu: Šibenik-Knin megye

en: Širak
hu: Siráki régió

en: Štip
hu: Shtip

en: Šumadijski okrug
hu: Šumadija körzet

en: Ţarābulus
hu: Tripoli

en: Ţarţūs
hu: Tartúsz

en: Żebbuġ Gozo
hu: Gozo Żebbuġ

en: Żebbuġ Malta
hu: Żebbuġ, Málta

en: Žilinský kraj
hu: Zsolnai kerület

en: Ḩajjah
hu: Hadzsadzs

en: Ḩalab
hu: Aleppó

en: Ḩamāh
hu: Hama

en: Ḩawallī
hu: Havalli

en: Ḩaḑramawt
hu: Hadramaut

en: Ḩimş
hu: Homsz

en: Ḩā'il
hu: Háil

en: ‘Adan
hu: Adan

en: ‘Ajmān
hu: Ajmán

en: ‘Amrān
hu: Amrán
