mate-calc 1.26.0 - en to hu translation catalogue (382 entries)

en:  in
hu:  ebben:

en: %d place | %d places
hu[0]: %d jegy
hu[1]: %d jegy

en: %s%%s
hu: %%s %s

en: 16-bit
hu: 16 bit

en: 32-bit
hu: 32 bit

en: 64-bit
hu: 64 bit

en: 8-bit
hu: 8 bit

en: About MATE Calculator
hu: A MATE számológép névjegye

en: Absolute Value
hu: Abszolút érték

en: Absolute value [|]
hu: Abszolút érték [|]

en: Accuracy value
hu: Pontosság értéke

en: Acres
hu: Acre

en: Add [+]
hu: Összeadás [+]

en: Additional Functions
hu: További függvények

en: Algerian Dinar
hu: Algériai dinár

en: Angle
hu: Szög

en: Angle units
hu: Szög mértékegysége

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
hu: Alkalmazáskapcsolók:
      -s, --solve <egyenlet>          A megadott egyenlet megoldása

en: Area
hu: Terület

en: Argument --solve requires an equation to solve
hu: A --solve kapcsolóhoz meg kell adni egy megoldandó egyenletet

en: Argument not defined for zero
hu: Az argumentum nincs definiálva nullára

en: Astronomical Units
hu: Csillagászati egység

en: Australian Dollar
hu: Ausztrál dollár

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Bahraini Dinar
hu: Bahreini dinár

en: Binary
hu: Kettes (bináris)

en: Boolean AND
hu: Logikai ÉS

en: Boolean AND is only defined for positive integers
hu: A logikai ÉS csak pozitív egészekre van meghatározva

en: Boolean Exclusive OR
hu: Logikai kizáró VAGY

en: Boolean NOT
hu: Logikai NEM

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
hu: A logikai NEM csak pozitív egészekre van meghatározva

en: Boolean OR
hu: Logikai VAGY

en: Boolean OR is only defined for positive integers
hu: A logikai VAGY csak pozitív egészekre van meghatározva

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
hu: A logikai XOR csak pozitív egészekre van meghatározva

en: Botswana Pula
hu: Botswanai pula

en: Brazilian Real
hu: Brazil real

en: Brunei Dollar
hu: Brunei dollár

en: Bulgarian Lev
hu: Bolgár leva

en: Button mode
hu: Gombmód

en: CFA Franc
hu: CFA frank

en: C_alculate
hu: S_zámolás

en: C_ost:
hu: _Költség:

en: Cables
hu: Kötélhossz

en: Calculate Result
hu: Számítás elvégzése

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
hu: Egy kölcsön rendszeres törlesztőrészletét számítja ki, ahol a törlesztések az egyes fizetési időszakok végén történnek.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
hu: Kiszámítja egy eszköz értékcsökkenési leírását egy megadott időszakra az évek száma módszer használatával. Ez az értékcsökkenési mód gyorsítja az értékcsökkenés sebességét, így a korábbi időszakok során több értékcsökkenési kiadás lép fel, mint a későbbiekben. A hasznos élettartam az időszakok, jellemzően évek száma, amelyek során az eszköz értékcsökkenése bekövetkezik.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
hu: Kiszámítja egy eszköz értékcsökkenési leírását egy megadott időszakra a kétszeresen csökkenő egyenleg módszer használatával.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
hu: Egyenlő kifizetések sorozata alapján, az időszakra vonatkozó kamatláb mellett kiszámítja egy befektetés jövőértékét a periódus fizetési időszakai folyamán.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
hu: Kiszámítja egy befektetés jelenértékének adott jövőértékre növeléséhez szükséges kamatszámítási időszakok számát, rögzített kamatszámítási időszakonkénti kamatláb mellett.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
hu: Kiszámítja egy szokásos annuitás periódusa alatt egy jövőérték összegyűjtéséhez szükséges fizetési időszakok számát, az időszakra vonatkozó kamatláb mellett.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
hu: Kiszámítja egy befektetés jövőértékre növeléséhez a kamatszámítási időszakok alatt szükséges időszakra vonatkozó kamatlábat.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
hu: Az időszakra vonatkozó kamatláb mellett diszkontált egyenlő kifizetések sorozata alapján kiszámítja egy befektetés jelenértékét a periódus fizetési időszakai során.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
hu: Kiszámítja egy termék viszonteladói árát a termék költsége és a kívánt bruttó haszon alapján.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
hu: Kiszámítja egy eszköz lineáris értékcsökkenését egy periódusra. A lineáris értékcsökkenési leírás egyenlően osztja el az értékcsökkenési költséget az eszköz hasznos élettartama alatt. A hasznos élettartam azon periódusok, általában évek száma, amelyek alatt az eszköz elavul.

en: Calculating
hu: Számítás

en: Calculator
hu: Számológép

en: Canadian Dollar
hu: Kanadai dollár

en: Ceiling
hu: Felső egészrész

en: Celsius
hu: Celsius fok

en: Centimeters
hu: Centiméter

en: Ch_aracter:
hu: K_arakter:

en: Chilean Peso
hu: Chilei peso

en: Chinese Yuan
hu: Kínai jüan

en: Clear
hu: Leürítés

en: Clear Display [Escape]
hu: A kijelző törlése [Esc]

en: Colombian Peso
hu: Kolumbiai peso

en: Complex argument
hu: Komplex argumentum

en: Complex conjugate
hu: Komplex konjugált

en: Compounding Term
hu: Időszakok száma

en: Cosine
hu: Cosinus

en: Croatian Kuna
hu: Horvát kuna

en: Cubic Meters
hu: Köbméter

en: Currency
hu: Pénznem

en: Currency of the current calculation
hu: A jelenlegi számítás pénzneme

en: Currency to convert the current calculation into
hu: A jelenlegi számítás ezen pénznemmé alakítása

en: Czech Koruna
hu: Cseh korona

en: Danish Krone
hu: Dán korona

en: Days
hu: Nap

en: Decimal
hu: Tizes (decimális)

en: Decimal point
hu: Tizedesvessző

en: Degrees
hu: Fok

en: Displayed value not an integer
hu: A megjelenített érték nem egész

en: Divide [/]
hu: Osztás [/]

en: Division by zero is undefined
hu: A nullával osztás nincs meghatározva

en: Double Declining Depreciation
hu: Progresszív értékcsökkenési leírás

en: Double-Declining Depreciation
hu: Progresszív értékcsökkenési leírás

en: Duration
hu: Időtartam

en: End Group [)]
hu: Csoport vége [)]

en: Engineering
hu: Műszaki

en: Error: the number of periods must be positive
hu: Hiba: a periódusok számának pozitívnak kell lennie

en: Estonian Kroon
hu: Észt korona

en: Euler’s Number
hu: Euler-szám

en: Euro
hu: Euró

en: Exponent
hu: Kitevő

en: Exponent [^ or **]
hu: Kitevő [^ vagy **]

en: Factorial
hu: Faktoriális

en: Factorial [!]
hu: Faktoriális [!]

en: Factorize
hu: Faktorizálás

en: Factorize [Ctrl+F]
hu: Faktorizálás [Ctrl+F]

en: Fathoms
hu: Fathom

en: Feet
hu: Láb

en: Financial Term
hu: Pénzügyi év

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Floor
hu: Alsó egészrész

en: Fractional Component
hu: Törtrész

en: Function '%s' is not defined
hu: A függvény („%s”) nincs meghatározva

en: Future Value
hu: Jövőérték

en: Future _Value:
hu: _Jövőérték:

en: Fv
hu: FV

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
hu: GTK+ kapcsolók:
      --class=OSZTÁLY                 A program osztálya, ahogy az ablakkezelő használja
      --name=NÉV                      A programnév, ahogy az ablakkezelő használja
      --display=MEGJELENÍTŐ           Használandó X-megjelenítő
      --screen=KÉPERNYŐ               Használandó X-képernyő
      --sync                          Legyenek szinkron X-hívások
      --gtk-module=MODULOK            További GTK+ modulok betöltése
      --g-fatal-warnings              Minden figyelmeztetés végzetes legyen

en: Gallons
hu: Gallon

en: Gradians
hu: Gradián

en: Grams
hu: Gramm

en: Gross Profit Margin
hu: Bruttó haszon

en: Hectares
hu: Hektár

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
hu: Súgókapcsolók:
      -v, --version                   Verziószám megjelenítése
      -h, -?, --help                  Súgólehetőségek megjelenítése
      --help-all                      Minden súgólehetőség megjelenítése
      --help-gtk                      GTK+ beállítások megjelenítése

en: Hexadecimal
hu: Tizenhatos (hexadecimális)

en: Hong Kong Dollar
hu: Hongkongi dollár

en: Hours
hu: Óra

en: Hungarian Forint
hu: Magyar forint

en: Hyperbolic Cosine
hu: Hiperbolikus koszinusz

en: Hyperbolic Sine
hu: Hiperbolikus szinusz

en: Hyperbolic Tangent
hu: Hiperbolikus tangens

en: Icelandic Krona
hu: Izlandi korona

en: Imaginary Component
hu: Képzetes rész

en: Inches
hu: Hüvelyk

en: Indian Rupee
hu: Indiai rúpia

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
hu: Jelzi, hogy a megjelenő értékben a tizedespont után megjelenjenek-e a záró nullák.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
hu: Jelzi, hogy nagy számokban megjelenjenek-e az ezreselválasztók.

en: Indonesian Rupiah
hu: Indonéz rúpia

en: Insert Character
hu: Karakter beszúrása

en: Insert Character Code
hu: Karakterkód beszúrása

en: Integer Component
hu: Egészrész

en: Inverse
hu: Invertálás

en: Inverse Cosine
hu: Arkusz koszinusz

en: Inverse Sine
hu: Arkusz szinusz

en: Inverse Tangent
hu: Arkusz tangens

en: Inverse [Ctrl+I]
hu: Invertálás [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
hu: Az inverz koszinusz nincs meghatározva a [-1, 1] intervallumon kívüli értékekre

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
hu: Az inverz hiperbolikus koszinusz nincs meghatározva az egynél kisebb értékekre

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
hu: Az inverz szinusz nincs meghatározva a [-1, 1] intervallumon kívüli értékekre

en: Iranian Rial
hu: Iráni riál

en: Israeli New Shekel
hu: Izraeli új sékel

en: Japanese Yen
hu: Japán jen

en: Kazakhstani Tenge
hu: Kazah tenge

en: Kilograms
hu: Kilogramm

en: Kilometers
hu: Kilométer

en: Kuwaiti Dinar
hu: Kuvaiti dinár

en: Latvian Lats
hu: Lett lat

en: Length
hu: Hossz

en: Libyan Dinar
hu: Líbiai dinár

en: Light Years
hu: Fényév

en: Lithuanian Litas
hu: Litván litas

en: Litres
hu: Liter

en: Logarithm
hu: Logaritmus

en: Logarithm of zero is undefined
hu: A nulla logaritmusa nincs meghatározva

en: MATE Calculator
hu: MATE számológép

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
hu: A MATE Számológépet abban a reményben adjuk közre, hogy hasznos lesz, de nem vállalunk SEMMIFÉLE GARANCIÁT, még olyan értelemben sem, hogy a program alkalmas-e az ELADHATÓSÁGRA vagy EGY BIZONYOS FELADAT ELVÉGZÉSÉRE. További részletekért tanulmányozza a GNU GPL licencet.

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
hu: A MATE Számológép szabad szoftver, terjesztheti és/vagy módosíthatja a Free Software Foundation által kiadott GNU General Public License rendelkezései szerint, a licenc 2-es vagy későbbi verziója szerint.

en: MATE Desktop calculator
hu: MATE asztali számológép

en: MATE Documentation Team
hu: MATE dokumentációs csapat

en: Malaysian Ringgit
hu: Maláj ringgit

en: Malformed expression
hu: Hibás kifejezés

en: Malformed expression at token '%s'
hu: Hibás kifejezés a(z) „%s” jelnél

en: Mauritian Rupee
hu: Mauritániai rúpia

en: Memory
hu: Memória

en: Meters
hu: Méter

en: Mexican Peso
hu: Mexikói peso

en: Microlitres
hu: Mikroliter

en: Micrometers
hu: Mikrométer

en: Microseconds
hu: Mikromásodperc

en: Miles
hu: Mérföld

en: Millilitres
hu: Milliliter

en: Millimeters
hu: Milliméter

en: Milliseconds
hu: Ezredmásodperc

en: Minutes
hu: Perc

en: Modulus divide
hu: Maradékos osztás

en: Modulus division is only defined for integers
hu: A maradékos osztás csak egészekre van meghatározva

en: Multiply [*]
hu: Szorzás [*]

en: Nanometers
hu: Nanométer

en: Natural Logarithm
hu: Természetes alapú logaritmus

en: Nautical Miles
hu: Tengeri mérföld

en: Need an integer to factorize
hu: A faktorizáláshoz egész szám szükséges

en: Nepalese Rupee
hu: Nepáli rúpia

en: New Romanian Leu
hu: Új román lej

en: New Turkish Lira
hu: Új török líra

en: New Zealand Dollar
hu: Új-zélandi dollár

en: No redo history
hu: A mégis műveletnek nincsenek előzményei

en: No sane value to bitwise shift
hu: Nincs értelmes érték a bitenkénti eltoláshoz

en: No sane value to store
hu: Nincs tárolható ép kifejezés

en: No undo history
hu: A visszavonási műveletnek nincsenek előzményei

en: Norwegian Krone
hu: Norvég korona

en: Number _Format:
hu: S_zámformátum:

en: Number format
hu: Számformátum

en: Numeric Base
hu: Számrendszer alapja

en: Octal
hu: Nyolcas (oktális)

en: Omani Rial
hu: Ománi rial

en: Ones' Complement
hu: 1-es komplemens

en: Ounces
hu: Uncia

en: Overflow. Try a bigger word size
hu: Túlcsordulás. Próbálja nagyobb szóhosszal.

en: Pakistani Rupee
hu: Pakisztáni rúpia

en: Parsecs
hu: Parszek

en: Payment Period
hu: Fizetési időszak

en: Percentage [%]
hu: Százalék [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
hu: Aritmetikai, tudományos vagy pénzügyi számítások végrehajtása

en: Periodic Interest Rate
hu: Időszakra vonatkozó kamatláb

en: Periodic Interest _Rate:
hu: _Időszakra vonatkozó kamatláb:

en: Periodic Payment
hu: Rendszeres pénzáramlás

en: Peruvian Nuevo Sol
hu: Perui új sol

en: Philippine Peso
hu: Fülöp-szigeteki peso

en: Pints
hu: Pint

en: Polish Zloty
hu: Lengyel zloty

en: Pound Sterling
hu: Font sterling

en: Pounds
hu: Font

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Present Value
hu: Jelenérték

en: Present _Value:
hu: _Jelenérték:

en: Pv
hu: PV

en: Qatari Riyal
hu: Katari riyál

en: Quarts
hu: Quart

en: Radians
hu: Radián

en: Real Component
hu: Valós rész

en: Root [Ctrl+R]
hu: Gyök [Ctrl+R]

en: Round
hu: Kerekítés

en: Russian Rouble
hu: Orosz rubel

en: Saudi Riyal
hu: Szaud-arábiai riyál

en: Scientific
hu: Tudományos mód

en: Scientific Exponent
hu: Tudományos kitevő

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
hu: Tudományos kitevő [Ctrl+E]

en: Seconds
hu: Másodperc

en: Shift Left
hu: Balra csúsztatás

en: Shift Left [<<]
hu: Eltolás balra [<<]

en: Shift Right
hu: Jobbra csúsztatás

en: Shift Right [>>]
hu: Eltolás jobbra [>>]

en: Shift is only possible on integer values
hu: A csúsztatást csak egészekre lehet elvégezni

en: Show %d decimal _places
hu: %d decimális _hely megjelenítése

en: Show History
hu: Előzmények megjelenítése

en: Show Thousands Separators
hu: Ezreselválasztók megjelenítése

en: Show Trailing Zeroes
hu: Záró nullák megjelenítése

en: Show _thousands separators
hu: _Ezreselválasztók megjelenítése

en: Show trailing _zeroes
hu: _Záró nullák megjelenítése

en: Sign
hu: Előjel

en: Sine
hu: Sinus

en: Singapore Dollar
hu: Szingapúri dollár

en: Source currency
hu: Forrás pénznem

en: Source units
hu: Forrás mértékegység

en: South African Rand
hu: Dél-afrikai rand

en: South Korean Won
hu: Dél-koreai von

en: Square Centimeters
hu: Négyzetcentiméter

en: Square Meters
hu: Négyzetméter

en: Square Millimeters
hu: Négyzetmilliméter

en: Square [Ctrl+2]
hu: Négyzet [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
hu: Négyzetgyök [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
hu: Srí-lankai rúpia

en: Start Group [(]
hu: Csoport kezdete [(]

en: Store
hu: Tárolás

en: Straight Line Depreciation
hu: Lineáris értékcsökkenési leírás

en: Straight-Line Depreciation
hu: Lineáris értékcsökkenési leírás

en: Subscript
hu: Alsó index

en: Subscript mode [Alt]
hu: Alsó index mód [Alt]

en: Subtract [-]
hu: Kivonás [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
hu: Évek száma szerinti értékcsökkenési leírás

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
hu: Évek száma szerinti értékcsökkenési leírás

en: Superscript
hu: Felső index

en: Superscript mode [Ctrl]
hu: Felső index mód [Ctrl]

en: Swedish Krona
hu: Svéd korona

en: Swiss Franc
hu: Svájci frank

en: Switch conversion units
hu: Mértékegységek cseréje

en: T&T Dollar (TTD)
hu: T&T dollár (TTD)

en: Tangent
hu: Tangens

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
hu: A tangens nincs meghatározva π∕2 (90°) és π (180°) közötti szögek többszöröseire

en: Target currency
hu: Cél pénznem

en: Target units
hu: Cél mértékegység

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

en: Term
hu: Időszak

en: Thai Baht
hu: Thai baht

en: The angle units to use
hu: A használandó szögegység

en: The button mode
hu: A gombmód

en: The format to display numbers in
hu: A számok megjelenítésére használandó formátum

en: The number of digits displayed after the numeric point
hu: A tizedesvessző után megjelenő számjegyek száma

en: The numeric base
hu: A számrendszer alapja

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
hu: Nulla hatványozása nincs meghatározva negatív kitevőre

en: The size of the words used in bitwise operations
hu: A bitenkénti műveletekben használt szavak hossza

en: Tonnes
hu: Tonna

en: Tunisian Dinar
hu: Tunéziai dinár

en: Two's Complement
hu: 2-es komplemens

en: UAE Dirham
hu: UAE dirham

en: US Dollar
hu: USA dollár

en: Unable to open help file
hu: A súgófájl nem nyitható meg

en: Undo
hu: Mégse

en: Undo [Ctrl+Z]
hu: Visszavonás [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
hu: A jelenlegi számítás mértékegysége

en: Units to convert the current calculation into
hu: A jelenlegi számítás ezen mértékegységgé alakítása

en: Unknown argument '%s'
hu: Ismeretlen kapcsoló: „%s”

en: Unknown conversion
hu: Ismeretlen konverzió

en: Unknown variable '%s'
hu: Ismeretlen változó: „%s”

en: Uruguayan Peso
hu: Uruguayi peso

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
hu: Használat:
      %s – Matematikai számítások végrehajtása

en: Venezuelan Bolívar
hu: Venezuelai bolivár

en: Volume
hu: Hangerő

en: Weight
hu: Tömeg

en: Word _size:
hu: Szó_hossz:

en: Word size
hu: Szóhossz

en: Yards
hu: Yard

en: Years
hu: Év

en: _%d place | _%d places
hu[0]: _%d jegy
hu[1]: _%d jegy

en: _About
hu: _Névjegy

en: _Advanced
hu: _Speciális

en: _Angle units:
hu: S_zög mértékegysége:

en: _Basic
hu: _Alap

en: _Calculator
hu: _Számológép

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Close
hu: _Bezárás

en: _Contents
hu: _Tartalom

en: _Copy
hu: _Másolás

en: _Cost:
hu: _Költség:

en: _Financial
hu: _Pénzügyi

en: _Future Value:
hu: Jö_vőérték:

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Insert
hu: _Beszúrás

en: _Life:
hu: Él_ettartam:

en: _Margin:
hu: Á_rrés

en: _Mode
hu: _Mód

en: _Number of Periods:
hu: I_dőszakok száma:

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: _Period:
hu: _Időszak:

en: _Periodic Payment:
hu: _Rendszeres pénzáramlás:

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Principal:
hu: _Tőke:

en: _Programming
hu: _Programozói

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Redo
hu: Mé_gis

en: _Salvage:
hu: Át_mentés:

en: _Term:
hu: _Periódus:

en: _Undo
hu: _Visszavonás

en: _View
hu: _Nézet

[ctx: unit-format]
en: %s acres
hu: %s acre

[ctx: unit-format]
en: %s au
hu: %s CsE

[ctx: unit-format]
en: %s days
hu: %s nap

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
hu: %s fok

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
hu: %s gradián

[ctx: unit-format]
en: %s hours
hu: %s óra

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
hu: %s perc

[ctx: unit-format]
en: %s radians
hu: %s radián

[ctx: unit-format]
en: %s years
hu: %s év

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
hu: acre

[ctx: unit-symbols]
en: au
hu: CsE,au

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
hu: kötélhossz,cable,cb

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
hu: centiméter,cm

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
hu: nap

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
hu: fok

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
hu: fathom,ftm

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
hu: láb,foot,ft

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
hu: gallon,gal

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
hu: gradián,gradian,grad

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
hu: gram,gramm,g

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
hu: hektár,ha

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
hu: óra

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
hu: hüvelyk,coll,inch,in

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
hu: kilogram,kilogramm,kg

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
hu: kilométer,km

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
hu: fényév,ly

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
hu: liter,L

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
hu: méter,m

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
hu: mikrométer,um

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
hu: mikromásodperc,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
hu: mérföld,mi

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
hu: milliliter,mL,cm³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
hu: milliméter,mm

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
hu: ezredmásodperc,ms

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
hu: perc

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
hu: nanométer,nm

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
hu: uncia,ounce,oz

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
hu: parszek,parsec,pc

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
hu: pint,pt

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
hu: font,pound,lb

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
hu: quart,qt

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
hu: radián,radian,rad

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
hu: perc,s

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
hu: tonna

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
hu: yard,yd

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
hu: év
