remmina - en to id translation catalogue (965 entries)

en: %G Name of group (slashes \/ are converted to dashes -)
    %P Protocol name
    %N Connection name
    %h Hostname/IP
id: %G Nama grup (garis miring \/ akan dikonversi ke tanda sambung -)
    %P Nama protokol
    %N Nama koneksi
    %h Nama host/IP

en: %d password changed. | %d passwords changed.
id[0]: %d kata sandi berubah.

en: %p Profile name
    %h Server name/IP
    %Y Year, %m Month, %d Day, %H Hour, %M Minute, %S Seconds (UTC time)
id: %p Nama profil
    %h Nama server/IP
    %Y Tahun, %m Bulan, %d Tanggal, %H Jam, %M Menit, %s Detik (waktu UTC)

en: %s You may need to install, and use Gnome Shell Extension Appindicator
id: %s Anda mungkin perlu memasang dan menggunakan Gnome Shell Extension Appindicator

en: %s You may need to install, and use KStatusNotifierItem
id: %s Anda mungkin perlu memasang dan menggunakan KstatusNotifierItem

en: %s You may need to install, and use XApp Status Applet
id: %s Anda mungkin perlu memasang dan menggunakan Applet Status XApp

en: %s You may need to install, and use XEmbed SNI Proxy
id: %s Anda mungkin perlu memasang dan menggunakan XEmbed SNI Proxy

en: %s and Remmina has built-in (compiled) support for libappindicator.
id: %s dan Remmina memiliki dukungan bawaan (terkompilasi) untuk libappindicator.

en: %s not supported natively by your Desktop Environment. libappindicator will try to fallback to GtkStatusIcon/xembed
id: %s tidak didukung secara native oleh Lingkungan Desktop Anda. libappindicator akan mencoba mundur ke GtkStatusIcon/xembed

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
id: %s ingin berbagi desktop mereka.
    Apakah Anda menerima?

en: %s your desktop does support it
id: Desktop %s Anda mendukungnya

en: %sand '%s'
id: %s dan '%s'

en: 'Invalid connection data.'
id: 'Data koneksi tidak valid.'

en: (%s: %i): Can't validate setting '%s' since 'value' or 'gfe' are NULL!
id: (%s: %i): Tidak dapat memvalidasi pengaturan '%s' karena 'value' atau 'gfe' adalah NULL!

en: (%s: %i): Can't validate user input since 'setting_name_to_validate', 'value' or 'gfe' are NULL!
id: (%s: %i): Tidak dapat memvalidasi masukan pengguna karena 'setting_name_to_validate', 'value', atau 'gfe' adalah NULL!

en: (Host key+)
id: (Tombol host+)

en: (SELinux) permissive mode for serial ports
id: (SELinux) mode permisif untuk port serial

en: - or protocol://username:encryptedpassword@host:port
id: - atau protocol://username:encryptedpassword@host:port

en: /PATH/TO/rdp2tcp
id: /PATH/KE/rdp2tcp

en: /dev/ttyS0, /dev/ttyS1, etc.
id: /dev/ttyS0,/dev/ttyS1, dll.

en: /path/to/command -opt1 arg %h %u %t -opt2 %U %p %g
id: /path/ke/perintah -opt1 arg %h %u %t -opt2 %U %p %g

en: 0 — Windows 7 compatible
id: 0 — Kompatibel dengan Windows 7

en: 256 colours (8 bpp)
id: 256 warna (8 bpp)

en: 2600 (Windows XP), 7601 (Windows Vista/7), 9600 (Windows 8 and newer)
id: 2600 (Windows XP), 7601 (Windows Vista/7), 9600 (Windows 8 dan yang lebih baru)

en: <Auto-detect>
id: <Deteksi oto>

en: <Choose a quality level to edit…>
id: <Pilih tingkat kualitas untuk disunting…>

en: <None>
id: <Nihil>

en: <Not set>
id: <Tak ditata>

en: <big><b>Remmina Snap package</b></big>
    
    <span>
    Remmina is running on your system as a Snap package.
    Some Remmina functions need to be set up to work properly.
    </span>
id: <big><b>Paket Snap Remmina</b></big>
    
    <span>
    Remmina berjalan pada sistem Anda sebagai sebuah paket Snap.
    Beberapa fungsi Remmina memerlukan penyiapan agar bekerja dengan benar
    </span>

en: <big><b>The news failed to load</b></big>
    
    <span>
    <a href="https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/tags/" title="Remmina release notes"><i>Visit the website to read the release notes</i></a>.
    </span>
id: <big><b>Gagal memuat Berita</b></big>
    
    <span>
    <a href="https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/tags/" title="Remmina release notes"><i>Kunjungi situs web untuk membaca catatan rilis</i></a>.
    </span>

en: <big>Permissions</big>
id: <big>Izin</big>

en: <big>Snap settings</big>
id: <big>Pengaturan snap</big>

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    VNC additional formats
    • ID:repeater ID number
    • unix:///path/socket.sock</big>
id: <big> Format yang didukung
    • server
    • server[:port]
    Format tambahan VNC
    • ID:nomor ID repeater
    • unix:///path/socket.sock</big>

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    • username@server[:port] (SSH protocol only)</big>
id: <big> Format yang didukung
    • server
    • server[:port]
    • username@server[:port] (hanya protokol SSH)</big>

en: <big>• command in PATH args %h
    • /path/to/foo -options %h %u
    • %h is substituted with the server name
    • %t is substituted with the SSH server name
    • %u is substituted with the username
    • %U is substituted with the SSH username
    • %p is substituted with Remmina profile name
    • %g is substituted with Remmina profile group name
    • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
    Do not run in background if you want the command to be executed before connecting.
    </big>
id: <big>• perintah di PATH args% h
    • /path/to/foo -pilihan %h %u
    • %h diganti dengan nama server
    • %t diganti dengan nama server SSH
    • %u diganti dengan nama pengguna
    • %U diganti dengan nama pengguna SSH
    • %p diganti dengan nama profil Remmina
    • %g diganti dengan nama grup profil Remmina
    • %d diganti dengan datetime lokal dalam format ISO8601
    Jangan berjalan di latar belakang jika Anda ingin perintah dieksekusi sebelum menghubungkan.
    </big>

en: <channel>[,<options>]
id: <kanal>[,<opsi>]

en: <span weight='bold' size='larger'>Multi Password Changer</span>
id: <span weight='bold' size='larger'>Pengubah Kata Sandi Multi</span>

en: A non-critical error happened: %s
id: Terjadi sebuah kesalahan yang tidak kritis: %s

en: API-accessible entrypoints
id: Titik masuk yang dapat diakses API

en: About
id: Tentang

en: Accept certificate?
id: Terima sertifikat?

en: Accept changed certificate?
id: Terima sertifikat yang telah berubah?

en: Actions
id: Aksi

en: Add
id: Tambah

en: Add a column displaying any notes associated with a connection.
id: Menambahkan kolom yang menampilkan catatan apa pun yang terkait dengan koneksi.

en: Add a new connection profile
id: Tambahkan profil koneksi baru

en: Address is too long for UNIX socket_path: %s
id: Alamat terlalu panjang untuk UNIX socket_path: %s

en: Advanced
id: Tingkat lanjut

en: Advanced setting for high latency links:
    Adjusts the connection timeout. Use if your connection times out.
    The highest possible value is 600000 ms (10 minutes).
id: Setelan tingkat lanjut untuk tautan latensi tinggi:
    Menyesuaikan batas waktu sambungan, gunakan jika Anda mengalami kegagalan waktu habis dengan sambungan Anda.
    Nilai tertinggi yang mungkin adalah 600000 ms (10 menit)

en: After connecting
id: Setelah menyambung

en: Agent PID
id: PID Agen

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Allow key modifiers
id: Izinkan pengubah kunci

en: Allowed values are %s.
id: Nilai-nilai yang diizinkan adalah %s.

en: Always show notes
id: Selalu tampilkan catatan

en: Always show tabs
id: Selalu tampilkan tab

en: Amount of milliseconds to attempt acknowledging data before closing the corresponding TCP connection forcibly.
id: Cacah milidetik untuk mencoba mengakui data sebelum menutup sambungan TCP yang sesuai secara paksa.

en: An error occured.
id: Timbul galat.

en: An unknown error occured while trying to start PyHoca-CLI. Exit code: %i
id: Terjadi kesalahan tak dikenal saat mencoba memulai PyHoca-CLI. Kode keluar: %i

en: An unknown error occured while trying to start PyHoca-CLI. Exit code: %i. Error: '%s'
id: Terjadi kesalahan yang tak dikenal saat mencoba memulai PyHoca-CLI. Kode keluar: %i. Galat: '%s'

en: Appearance
id: Penampilan

[ctx: Appearance preferences]
en: Tabs grouping
id: Pengelompokan tab

en: Applet
id: Aplet

en: Apply/remove scaling
id: Terapkan/hapus penskalaan

en: Are you sure to delete the selected files on server?
id: Apakah Anda yakin untuk menghapus berkas yang dipilih pada server?

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
id: Apakah Anda yakin ingin membatalkan transfer berkas yang sedang berlangsung?

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
id: Anda yakin ingin menutup %i koneksi aktif di jendela saat ini?

en: Are you sure you want to close this last active connection?
id: Anda yakin ingin menutup koneksi aktif terakhir ini?

en: Are you sure you want to delete the selected files?
id: Anda yakin hendak menghapus berkas yang dipilih?

en: Are you sure you want to delete “%s”?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus "%s"?

en: Are you sure you want to fully quit Remmina?
     This will close any active connections.
id: Anda yakin ingin menutup semua koneksi aktif ini?
    ‐Tindakan ini akan menutup semua koneksi.

en: Assign a destination port.
id: Menetapkan port tujuan.

en: Assistance Mode
id: Mode Bantuan

en: Asynchronous execution
id: Eksekusi asinkron

en: Attach to console (2003/2003 R2)
id: Cantolkan ke konsol (2003/2003 R2)

en: Attempt to connect in assistance mode
id: Mencoba menyambung dalam mode bantuan

en: Audible terminal bell
id: Bel terminal diperdengarkan

en: Audio output mode
id: Mode keluaran audio

en: Audio support
id: Dukungan audio

en: Auditing log
id: Log audit

en: Authentication cancelled. Aborting…
id: Autentikasi dibatalkan. Menggugurkan…

en: Authentication failure: %s
id: Kegagalan otentikasi: %s

en: Authentication type
id: Tipe otentikasi

en: Auto GLZ
id: GLZ Otomatis

en: Auto LZ
id: LZ Otomatis

en: Auto-detect
id: Deteksi oto

en: Auto-fit window
id: Otomatis pas jendela

en: Auto-start this profile
id: Otomatis mulai profil ini

en: Automatic
id: Otomatis

en: Automatic (32 bpp) (Server chooses its best format)
id: Otomatis (32 bpp) (Server memilih format terbaik)

en: Automatic negotiation
id: Negosiasi otomatis

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
id: Secara otomatis terima semua sidik jari dan sertifikat

en: Available feature[%i]: '%s'
id: Fitur yang tersedia[%i]: '%s'

en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
id: Menunggu koneksi SSH masuk di port %i…

en: Background colour
id: Warna latar belakang

en: Basic
id: Dasar

en: Before connecting
id: Sebelum menyambung

en: Behavior
id: Perilaku

en: Best (slowest)
id: Terbaik (paling lambat)

en: Bold colour
id: Warna tebal

en: Bright colours
id: Warna cerah

en: Broken `DialogData`! Aborting…
id: `DialogData` Rusak! Menggugurkan…

en: Browse the network to find a %s server
id: Jelajahi jaringan untuk menemukan server %s

en: Bug Description
id: Deskripsi Permasalahan

en: Bug Title
id: Judul Permasalahan

en: By group
id: Menurut grup

en: By protocol
id: Menurut protokol

en: CA CRL File
id: Berkas CRL CA

en: CA Certificate File
id: Berkas Sertifikat CA

en: CAUTION: Pasted text will be sent as a sequence of key-codes as if typed on your local keyboard.
    
      • For best results use same keyboard settings for both, client and server.
    
      • If client-keyboard is different from server-keyboard the received text can contain wrong or erroneous characters.
    
      • Unicode characters and other special characters that can't be translated to local key-codes won’t be sent to the server.
id: PERHATIAN: Teks yang ditempelkan akan dikirim sebagai urutan kode-kode kunci seolah-olah diketik pada papan tik lokal Anda.
    
       • Untuk hasil terbaik, gunakan pengaturan papan tik yang sama untuk keduanya, klien dan server.
    
       • Jika papan tik klien berbeda dengan papan tik server, teks yang diterima bisa mengandung karakter yang salah atau keliru.
    
       • Karakter Unicode dan karakter khusus lainnya yang tidak dapat diterjemahkan ke kode kunci lokal tidak akan dikirim ke server.

en: COM1, COM2, etc.
id: COM1, COM2, dll.

en: Can't retrieve `DialogData`! Aborting…
id: Tak bisa mengambil `DialogData`! Menggugurkan…

en: Can't save empty username!
id: Tak bisa menyimpan nama pengguna yang kosong!

en: Cancel
id: Batal

en: Cannot connect to local port %i.
id: Tidak bisa menyambung ke port lokal %i.

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
id: Tidak bisa menyambung ke server RDP "%s".

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
id: Tidak bisa menyambung ke server RDP "%s".

en: Certificate details:
id: Rincian sertifikat:

en: Change
id: Ganti

en: Change security settings
id: Pengaturan kualitas

en: Change where Remmina profiles are stored
id: Ubah di mana profil Remmina disimpan

en: Character set
id: Set karakter

en: Chat with %s
id: Obrolan dengan %s

en: Choose a Remote Desktop Server
id: Pilih Server Desktop Jarak Jauh

en: Choose a colour scheme file. Usually available in /usr/share/remmina/theme. https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes has more details.
id: Pilih suatu berkas skema warna. Biasanya tersedia di /usr/share/remmina/theme. https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes memiliki rincian lebih lanjut.

en: Choose a file to upload
id: Pilih berkas untuk diunggah

en: Choose a folder to save connection profiles from Remmina in.
id: Pilih folder tempat menyimpan profil koneksi dari Remmina.

en: Choose a folder to save screenshots from Remmina in.
id: Pilih folder untuk menyimpan cuplikan layar dari Remmina.

en: Choose a new key
id: Pilih kunci baru

en: Choose a session to resume:
id: Pilih sesi yang akan dilanjutkan:

en: Choose download location
id: Pilih lokasi pengunduhan

en: Clear
id: Hapus

en: Clicking "Submit" will send this to Remmina's GitLab page and automatically create a new issue on the issue tracker.
id: Klik "Kirimkan" akan mengirimkan ke halaman Remmina GitLab dan akan otomatis membuat isu baru pada daftar isu.

en: Client Certificate File
id: Berkas Sertifikat Klien

en: Client Certificate Key
id: Kunci Sertifikat Klien

en: Client build
id: Build klien

en: Client name
id: Nama klien

en: Clipboard direction
id: Arah papan klip

en: Close
id: Tutup

en: Collapse all
id: Kuncupkan semua

en: Colour depth
id: Kedalaman warna

en: Colour theme
id: Tema warna

en: Comma-separated list of monitor IDs and desktop orientations:
      • [<id>:<orientation-in-degrees>,]
      • 0,1,2,3
      • 0:270,1:90
    Orientations are specified in degrees, valid values are:
      •   0 (landscape)
      •  90 (portrait)
      • 180 (landscape flipped)
      • 270 (portrait flipped)
id: Daftar yang dipisah koma dari ID monitor dan orientasi desktop:
      • [<id>:<orientation-in-degrees>,]
      • 0,1,2,3
      • 0:270,1:90
    Orientasi ditentukan dalam derajat, nilai yang valid adalah:
      • 0 (lanskap)
      • 90 (potret)
      • 180 (lanskap terbalik)
      • 270 (potret terbalik)

en: Command
id: Perintah

en: Community
id: Komunitas

en: Composition
id: Komposisi

en: Configure the available resolutions
id: Konfigurasikan resolusi yang tersedia

en: Configure the keystrokes
id: Konfigurasikan ketukan tombol

en: Confirm Gateway Password
id: Konfirmasi Kata Sandi Gateway

en: Confirm before closing multiple tabs
id: Konfirmasikan sebelum menutup beberapa tab

en: Confirm password
id: Konfirmasi kata sandi

en: Connect
id: Menyambung

en: Connect either to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin) or a supported URI (RDP, VNC, SSH or SPICE)
id: Menyambung ke desktop yang dijelaskan dalam berkas (.remmina atau tipe yang didukung oleh pengaya) atau suatu URI yang didukung (RDP, VNC, SSH, atau SPICE)

en: Connect to VNC using a repeater:
      • The server field must contain the repeater ID, e.g. ID:123456789
      • The repeater field have to be set to the repeater IP and port, like:
        10.10.10.12:5901
      • From the remote VNC server, you will connect to
        the repeater, e.g. with x11vnc:
        x11vnc -connect repeater=ID:123456789+10.10.10.12:5500
id: Sambungkan ke VNC menggunakan repeater:
      • Bidang server harus berisi ID repeater, misalnya ID:123456789
      • Bidang repeater harus diatur ke IP repeater dan port, seperti:
        10.10.10.12:5901
      • Dari server VNC jarak jauh, Anda akan menyambung ke
        repeater, misalnya dengan x11vnc:
        x11vnc -connect repeater=ID:123456789+10.10.10.12:5500

en: Connect to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin)
id: Menyambung ke desktop yang dijelaskan dalam berkas (.remmina atau tipe berkas yang didukung oleh pengaya)

en: Connect to remote desktops through the applet menu
id: Akses remote desktop dari menu applet

en: Connect via SSH from a new terminal
id: Hubungkan melalui SSH dari terminal baru

en: Connected to %s via RDP
id: Tersambung ke %s lewat RDP

en: Connected to %s via SPICE
id: Terhubung ke %s melalui SPICE

en: Connected to %s via VNC
id: Tersambung ke %s lewat VNC

en: Connected to %s:%d via SSH
id: Tersambung ke %s:%d lewat SSH

en: Connected to %s:%d via VNC
id: Tersambung ke %s:%d lewat VNC

en: Connected to %s:%d via X2Go
id: Tersambung ke %s:%d lewat X2Go

en: Connecting to %s via SSH…
id: Menyambung ke %s lewat SSH…

en: Connecting to UNIX socket failed: %s
id: Menyambungkan ke soket UNIX gagal: %s

en: Connecting to “%s” via SSH…
id: Menyambung ke %s lewat SSH…

en: Connecting to “%s”…
id: Menyambung ke "%s"…

en: Connection profile security
id: Keamanan profil sambungan

en: Connection timeout in ms
id: Batas waktu koneksi dalam ms

en: Connection to the SPICE server dropped.
id: Koneksi ke server SPICE jatuh.

en: Copy
id: Salin

en: Copy (host+C)
id: Salin (host+C)

en: Copyright © 2023–2024 Hiroyuki Tanaka, Sunil Bhat
    Copyright © 2014–2023 Antenore Gatta, Giovanni Panozzo
    Copyright © 2009–2014 Vic Lee
    More details in COPYING
id: Hak cipta © 2023–2024 Hiroyuki Tanaka, Sunil Bhat
    Hak cipta © 2014–2023 Antenore Gatta, Giovanni Panozzo.
    Hak cipta © 2009–2014 Vic Lee
    Lebih lanjut silahkan lihat bagian COPYING

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
id: Tidak bisa mengakses server RDP "%s".
    Akun dinonaktifkan.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
id: Tidak bisa mengakses server RDP "%s".
    Akun kedaluwarsa.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
id: Tidak bisa mengakses server RDP "%s".
    Akun terkunci.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
id: Tidak bisa mengakses server RDP "%s".
    Akun dibatasi.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
id: Tidak bisa mengakses server RDP "%s".
    Ubah kata sandi pengguna sebelum menyambungkan.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
id: Tidak bisa mengakses server RDP "%s".
    Hak pengguna tidak mencukupi.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
id: Tidak bisa mengakses server RDP "%s".
    Kata sandi kedaluwarsa.

en: Could not allocate enough memory!
id: Tidak bisa mengalokasikan cukup memori!

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
id: Tidak bisa mengautentikasi secara otomatis dengan kunci SSH publik. %s

en: Could not authenticate automatically with public SSH key. %s
id: Tidak bisa mengautentikasi secara otomatis dengan kunci SSH publik. %s

en: Could not authenticate using SSH certificate. %s
id: Tidak dapat mengautentikasi dengan sertifikat SSH. %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
id: Tidak bisa mengautentikasi dengan Kerberos/GSSAPI SSH. %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
id: Tidak bisa mengautentikasi dengan kata sandi SSH. %s

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
id: Tidak bisa mengautentikasi dengan kata sandi SSH. %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
id: Tidak bisa mengautentikasi dengan kunci SSH publik. %s

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
id: Tidak bisa mengautentikasi dengan kunci SSH publik. %s

en: Could not authenticate with public SSH key. %s
id: Tidak bisa mengautentikasi dengan kunci SSH publik. %s

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
id: Tidak bisa mengotentikasi, mencoba menyambung ulang…

en: Could not bind server socket to local port.
id: Tidak bisa mengikat soket server ke port lokal.

en: Could not check list of known SSH hosts. %s
id: Tidak bisa memeriksa daftar host SSH yang dikenal. %s

en: Could not connect to SSH tunnel. %s
id: Tidak bisa menyambung ke tunnel SSH. %s

en: Could not connect to the RDP server “%s” via TLS. See the DEBUG traces from a terminal for more information.
id: Tidak bisa menyambung ke server RDP "%s" melalui TLS. Lihat jejak DEBUG dari suatu terminal untuk lebih banyak informasi.

en: Could not create PTY device.
id: Tidak bisa membuat perangkat PTY.

en: Could not create SFTP session. %s
id: Tidak bisa membuat sesi SFTP. %s

en: Could not create channel. %s
id: Tidak bisa membuat kanal. %s

en: Could not create socket.
id: Tidak bisa membuat soket.

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
id: Tidak bisa membuat berkas "%s" di server. %s

en: Could not create the file “%s”.
id: Tidak bisa membuat berkas "%s".

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
id: Tidak bisa membuat folder "%s" di server. %s

en: Could not create the folder “%s”.
id: Tidak bisa membuat folder "%s".

en: Could not delete “%s”. %s
id: Tidak bisa menghapus "%s". %s

en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
id: Tidak bisa mengambil checksum untuk kunci SSH publik. %s

en: Could not fetch public SSH key. %s
id: Tidak bisa mengambil kunci SSH publik. %s

en: Could not fetch the server's public SSH key. %s
id: Tidak bisa mengambil kunci SSH publik server. %s

en: Could not find any sessions on remote machine. Creating a new session now.
id: Tidak bisa menemukan sesi apa pun pada mesin remote. Kini membuat sebuah sesi baru.

en: Could not find child GtkTreeView of session chooser dialog.
id: Tidak bisa temukan GtkTreeView anak dari dialog pemilih sesi.

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
id: Tidak bisa menemukan alamat untuk server RDP "%s".

en: Could not find the file “%s”.
id: Tidak bisa menemukan berkas "%s".

en: Could not get PyHoca-CLI's command-line features. This indicates it is either too old, or not installed. An old limited set of features will be used for now.
id: Tidak bisa mendapatkan fitur baris perintah PyHoca-CLI. Ini menunjukkan bahwa itu terlalu tua atau tidak terpasang! Satu set fitur terbatas lama akan digunakan untuk saat ini.

en: Could not get currently selected row (session)!
id: Tidak bisa mendapat baris yang saat ini dipilih (sesi)!

en: Could not get session ID from session chooser dialog.
id: Tidak bisa mendapat ID sesi dari dialog pemilih sesi.

en: Could not initialize pthread. Falling back to non-threaded mode…
id: Tidak bisa menginisialisasi pthread. Kembali ke mode non-threaded…

en: Could not listen to local port.
id: Tidak bisa mendengarkan port lokal.

en: Could not obtain "GtkTreeModelFilter*" of the session chooser dialog, for unknown reason.
id: Tidak bisa memperoleh "GtkTreeModel*" dari dialog pemilih sesi, karena alasan yang tidak diketahui.

en: Could not open X11 DISPLAY.
id: Tidak bisa membuka DISPLAY X11.

en: Could not open channel. %s
id: Tidak bisa membuka kanal. %s

en: Could not open the file “%s” on the server. %s
id: Tidak bisa membuka berkas "%s" di server. %s

en: Could not open the file “%s”.
id: Tidak bisa membuka berkas "%s".

en: Could not open the folder “%s”. %s
id: Tidak bisa membuka folder "%s". %s

en: Could not parse PyHoca-CLI's command-line features. Using a limited feature-set for now.
id: Tidak bisa mengurai fitur baris perintah PyHoca-CLI. Menggunakan set fitur terbatas untuk saat ini.

en: Could not parse the output of PyHoca-CLI's --list-sessions option. Creating a new session now.
id: Tidak bisa mengurai keluaran dari opsi PyHoca-CLI --list-sessions. Kini membuat suatu sesi baru.

en: Could not poll SSH channel. %s
id: Tidak bisa poll kanal SSH. %s

en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
id: Tidak bisa membaca kanal SSH dalam cara non-blocking. %s

en: Could not read from the folder. %s
id: Tidak bisa membaca dari folder. %s

en: Could not read from tunnel listening socket. %s
id: Tidak bisa membaca dari soket yang mendengarkan tunnel. %s

en: Could not request port forwarding. %s
id: Tidak bisa meminta penerusan port. %s

en: Could not request shell. %s
id: Tidak bisa meminta shell. %s

en: Could not retrieve valid `DialogData` or `sessions_list`! Aborting…
id: Tidak bisa mengambil `DialogData` atau `sessions_list` yang valid! Menggugurkan…

en: Could not run command. %s
id: Tidak bisa menjalankan perintah. %s

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
id: Tidak bisa menjalankan perintah "%s" pada server SSH (status = %i).

en: Could not save new credentials.
id: Tidak bisa menyimpan kredensial baru.

en: Could not save new credentials: 's_password' or 's_username' strings were not set.
id: Tidak bisa menyimpan kredensial baru: string 's_password' atau 's_username' tidak diatur.

en: Could not save the file “%s”.
id: Tidak bisa menyimpan berkas "%s".

en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
id: Tidak bisa mengirim data ke soket yang mendengarkan tunnel. %s

en: Could not start PyHoca-CLI (%i): '%s'
id: Tidak bisa memulai PyHoca-CLI (%i): '%s'

en: Could not start PyHoca-CLI:
    %s
id: Tidak bisa memulai PyHoca-CLI:
    %s

en: Could not start SFTP session. %s
id: Tidak bisa memulai sesi SFTP. %s

en: Could not start X2Go session.
id: Tidak bisa memulai sesi X2Go.

en: Could not start X2Go session…
id: Tidak bisa memulai sesi X2Go…

en: Could not start libfreerdp-gdi.
id: Tidak bisa memulai libfreerdp-gdi.

en: Could not start pthread.
id: Tidak bisa memulai pthread.

en: Could not terminate X2Go session '%s':
    %s
id: Tidak dapat mengakhiri sesi X2Go '%s':
    %s

en: Could not write to SSH channel. %s
id: Tidak bisa menulis ke kanal SSH. %s

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
id: Tidak bisa menulis ke berkas "%s" di server. %s

en: Couldn't validate user input. %s
id: Tidak dapat memvalidasi masukan pengguna. %s

en: Couldn’t convert '%s' to host address
id: Tidak bisa mengubah '%s' ke alamat host

en: Create date
id: Buat tanggal

en: Create new connection profile
id: Membuat profil koneksi baru

en: Creating UNIX socket failed: %s
id: Pembuatan soket UNIX gagal: %s

en: Creation, editing, copying, and deletions require the Remmina password
id: Pembuatan, penyuntingan, penyalinan, dan penghapusan memerlukan kata sandi Remmina

en: Cursor blinking
id: Kursor berkedip

en: Cursor colour
id: Warna kursor

en: Cursor foreground colour
id: Kursor warna latar depan

en: Cursor shadow
id: Bayangan kursor

en: Custom
id: Sesuai

en: DPI resolution
id: Resolusi DPI

en: DPI setting is out of bounds. Please adjust it in profile settings.
id: Pengaturan DPI di luar batas. Harap sesuaikan di pengaturan profil.

en: Debugging
id: Pengawakutuan

en: Decrease font size
id: Perkecil ukuran fonta

en: Decrease font size (host+Page Down)
id: Perkecil ukuran fonta (host+Page Down)

en: Default settings saved.
id: Pengaturan baku disimpan.

en: Default view
id: Mode tampilan baku

en: Delete
id: Hapus

en: Delete files on server
id: Hapus berkas di server

en: Description
id: Deskripsi

en: Desktop orientation
id: Orientasi desktop

en: Desktop scale factor %
id: Faktor skala desktop %

en: Desktop sharing invitation
id: Undangan berbagi desktop

en: Device scale factor %
id: Faktor skala perangkat %

en: Disable anonymous statistics
id: Jangan kirimkan data anonim

en: Disable news
id: Nonaktifkan berita

en: Disable news from <a href="https://remmina.org" title="Remmina news site">remmina.org</a>
id: Hentikan berita dari <a href="https://remmina.org" title="Remmina news site">remmina.org</a> (*)

en: Disable smooth scrolling
id: Nonaktifkan gulir halus

en: Disable stats
id: Nonaktifkan statistik

en: Disable tip of the day
id: Matikan tips hari ini

en: Disable toolbar
id: Nonaktifkan bilah alat

en: Disable tray icon
id: Nonaktifkan ikon baki

en: Disable video overlay if videos are not displayed properly.
id: Nonaktifkan hamparan video jika video tidak ditampilkan dengan benar.

en: Disconnect
id: Putuskan

en: Disconnected from %s via RDP
id: Terputus dari %s melalui RDP

en: Disconnected from %s via SPICE
id: Terputus dari %s melalui SPICE

en: Disconnected from %s:%d via SSH
id: Terputus dari %s:%d lewat SSH

en: Disconnected from %s:%d via VNC
id: Terputus dari %s:%d lewat VNC

en: Disconnected from %s:%d via X2Go
id: Terputus dari %s:%d lewat X2Go

en: Disconnected from the SPICE %s.
id: Terputus dari SPICE %s.

en: Discovered
id: Ditemukan

en: Do not show this message again
id: Jangan tampilkan pesan ini lagi

en: Do you trust the new public key?
id: Apakah Anda mempercayai kunci publik baru?

en: Don't remember passwords
id: Jangan ingat kata sandi

en: Donations
id: Donasi

en: Double-click action
id: Aksi klik ganda

en: Download
id: Unduh

en: Download from server
id: Unduh dari server

en: Duplicate current connection
id: Duplikatkan koneksi saat ini

en: Dynamic resolution enforced aspec ratio
id: Rasio aspec yang diberlakukan resolusi dinamis

en: Dynamic virtual channel
id: Kanal virtual dinamik

en: E-mail:
id: Surel:

en: E.g. https://example.org, socks://mysocks:1080
id: Mis. https://example.org, socks://mysocks:1080

en: Edit
id: Ubah

en: Edit desktop connection described in file (.remmina or a filetype supported by plugin)
id: Menyunting koneksi desktop yang dijelaskan dalam berkas (.remmina atau tipe berkas yang didukung oleh pengaya)

en: Edit settings
id: Sunting pengaturan

en: Email
id: Surel

en: Enable GTK-VNC debug
id: Nyalakan debug GTK-VNC

en: Enable Gateway websockets support
id: Mengaktifkan dukungan websocket Gateway

en: Enable SSH tunnel
id: Fungsikan Tunnel SSH

en: Enable Service Discovery
id: Aktifkan Layanan Pencarian

en: Enable audio channel
id: Aktifkan kanal suara

en: Enable extra hardening (disable closing confirmation, disable unsafe shortcut keys, hide tabs, hide search bar)
id: Aktifkan hardening ekstra (nonaktifkan konfirmasi penutupan, nonaktifkan tombol pintas yang tidak aman, sembunyikan tab, sembunyikan bilah pencarian)

en: Enable fullscreen
id: Aktifkan layar penuh

en: Enable multi monitor
id: Fungsikan multi monitor

en: Enable multitransport protocol (UDP)
id: Fungsikan protokol multitransport (UDP)

en: Enable/Disable “Grab all keyboard events” status colour
id: Aktifkan/nonaktifkan warna status "Tangkap semua kejadian papan ketik"

en: Enabling this may help when the remote desktop looks scrambled
id: Memfungsikan ini bisa membantu ketika desktop jarak jauh tampak teracak

en: Encrypt a password
id: Enkripsi kata sandi

en: Encryption
id: Enkripsi

en: Enter RDP SmartCard PIN
id: Masukkan PIN SmartCard RDP

en: Enter RDP authentication credentials
id: Masukkan kredensial autentikasi RDP

en: Enter RDP gateway authentication credentials
id: Masukkan kredensial autentikasi gateway RDP

en: Enter SPICE password
id: Masukkan kata sandi SPICE

en: Enter TOTP/OTP/2FA code
id: Masukkan kode TOTP/OTP/2FA

en: Enter VNC authentication credentials
id: Masukkan kredensial autentikasi VNC

en: Enter VNC password
id: Masukkan kata sandi VNC

en: Enter WWW authentication credentials
id: Masukkan kredensial autentikasi WWW

en: Enter X2Go credentials
id: Masukkan kredensial X2Go

en: Enter certificate authentication files
id: Masukkan berkas autentikasi sertifikat

en: Enter password to unlock the SSH key:
id: Masukkan kata sandi untuk membuka kunci SSH:

en: Enter your Remmina password to connect
id: Masukkan kata sandi Remmina Anda untuk menyambung

en: Enter your Remmina password to view passwords
id: Masukkan kata sandi Remmina Anda untuk melihat kata sandi

en: Entry
id: Entri

en: Error: %s
id: Galat: %s

en: Every 1 min
id: Setiap 1 menit

en: Every 10 min
id: Setiap 10 menit

en: Every 3 min
id: Setiap 3 menit

en: Every 5 min
id: Setiap 5 menit

en: Exactly one session should be selectable but '%i' rows (sessions) are selected.
id: Hanya satu sesi yang mestinya dapat dipilih tapi '%i' baris (sesi) dipilih.

en: Examples:
    To connect using an existing connection profile, use:
    
    	remmina -c FILE.remmina
    
    To quick connect using a URI:
    
    	remmina -c rdp://username@server
    	remmina -c rdp://domain\\username@server
    	remmina -c vnc://username@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username
    	remmina -c ssh://user@server
    	remmina -c spice://server
    
    To quick connect using a URI along with an encrypted password:
    
    	remmina -c rdp://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username\&VncPassword=encrypted-password
    
    To encrypt a password for use with a URI:
    
    	remmina --encrypt-password
    
    To update username and password and set a different resolution mode of a Remmina connection profile, use:
    
    	echo "username\napassword" | remmina --update-profile /PATH/TO/FOO.remmina --set-option username --set-option resolution_mode=2 --set-option password
id: Contoh:
    Untuk terhubung menggunakan salah satu profil koneksi yang ada, gunakan:
    
    	remmina -c FILE.remmina
    
    Untuk terhubung secara cepat menggunakan sebuah URI:
    
    	remmina -c rdp://username@server
    	remmina -c rdp://domain\\username@server
    	remmina -c vnc://username@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username
    	remmina -c ssh://user@server
    	remmina -c spice://server
    
    Untuk terhubung secara cepat menggunakan URI dengan kata sandi yang dienskripsi:
    
    	remmina -c rdp://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username\&VncPassword=encrypted-password
    
    Untuk mengenkripsi kata sandi yang akan digunakan pada URI:
    
    	remmina --encrypt-password
    
    Untuk memperbarui nama pengguna, kata sandi dan mode resolusi yang berbeda dengan koneksi profile Remmina, gunakan:
    
    	echo "username\napassword" | remmina --update-profile /PATH/TO/FOO.remmina --set-option username --set-option resolution_mode=2 --set-option password

en: Execute a Command
id: Jalankan suatu Perintah

en: Execute a command
id: Jalankan suatu perintah

en: Executing external commands…
id: Mengeksekusi perintah eksternal…

en: Expand all
id: Kembangkan semua

en: Export
id: Ekspor

en: Export connection in Windows .rdp file format
id: Ekspor sambungan dalam format berkas .rdp Windows

en: FILE
id: BERKAS

en: Failed to delete files!
id: Gagal menghapus berkas!

en: Failed to fill 'GtkTreeIter'.
id: Gagal mengisi 'GtkTreeIter'.

en: File
id: Berkas

en: File Transfers
id: Transfer Berkas

en: File downloaded
id: Berkas diunduh

en: Filename
id: Nama Berkas

en: Filename for SSH session log
id: Nama berkas untuk log sesi SSH

en: Fill client window when scaled
id: Penuhi jendela klien saat diskalakan

en: Find text
id: Cari teks

en: Find text (host+G)
id: Cari teks (host+G)

en: Fingerprint automatically accepted
id: Sidik jari otomatis diterima

en: Fingerprint:
id: Sidik jari:

en: Folder for SSH session log
id: Folder untuk log sesi SSH

en: Folder for screenshots
id: Folder untuk tangkapan layar

en: Font smoothing
id: Menghaluskan fonta

en: Force tight encoding
id: Paksakan enkoding ketat

en: Foreground colour
id: Warna latar depan

en: Forget passwords after use
id: Lupakan kata sandi setelah dipakai

en: Found already existing X2Go session with ID: '%s'
id: Menemukan sesi X2GO yang sudah ada dengan ID: '%s'

en: FreeRDP > 2.3.0 is required to map scancodes
id: FreeRDP > 2.3.0 diperlukan untuk memetakan kode pindai

en: FreeRDP log filters
id: Penyaring log FreeRDP

en: FreeRDP log level
id: Tingkat log FreeRDP

en: Full path of an existing folder
id: Path lengkap dari folder yang ada

en: Fullscreen on the same screen as the connection window
id: Layar penuh pada layar yang sama dengan jendela koneksi

en: Fullscreen toolbar visibility
id: Kenampakan bilah alat layar penuh

en: Function entering and leaving
id: Masuk dan keluar fungsi

en: GFX RFX Progressive (32 bpp)
id: GFX RFX Progresif (32 bpp)

en: Gateway Domain
id: Domain Gateway

en: Gateway Password
id: Kata Sandi Gateway

en: Gateway Username
id: Nama Pengguna Gateway

en: Gateway transport type
id: Tipe transportasi gateway

en: General
id: Umum

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Glyph cache
id: Singgahan glyph

en: Go to home folder
id: Ke beranda

en: Go to parent folder
id: Ke folder induk

en: Good
id: Bagus

en: Grab all keyboard events
id: Tangkap semua kejadian papan tik

en: Grab keyboard
id: Tangkap papan ketik

en: Graphic port
id: Port grafis

en: Group
id: Grup

en: GtkTreePath 'path' describes a non-existing row!
id: 'path' GtkTreePath menguraikan suatu baris yang tidak ada!

en: Hello, World!
id: Halo Dunia!

en: Hexadecimal- or colour names (red, #ff0000).
    It changes the background colour of connection names in the Remmina connection toolbar (when in fullscreen).
id: Nama heksadesimal atau warna (merah, #ff0000).
    Ini mengubah warna latar belakang nama koneksi di toolbar koneksi Remmina (ketika dalam layar penuh).

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Hide or show the search bar
id: Sembunyikan atau tampilkan bilah pencarian

en: Hide the search bar shown in the main window
id: Sembunyikan bilah pencarian yang ditampilkan di jendela utama

en: Hide the toolbar shown in the tabbed interface
id: Sembunyikan bilah alat yang ditampilkan di antarmuka bertab

en: Hide total count shown in the group menu
id: Sembunyikan cacah total yang ditampilkan di menu grup

en: High colour (15 bpp)
id: Warna tinggi (15 bpp)

en: High colour (16 bits)
id: Warna tinggi (16 bit)

en: High colour (16 bpp)
id: Warna tinggi (16 bpp)

en: High performance broadband
id: Broadband berkinerja tinggi

en: Highlight colour
id: Sorot warna

en: Highlight foreground colour
id: Sorot warna latar depan

en: Homepage
id: Web

en: Host key
id: Kunci host

en: Hostname
id: Nama Host

en: If a GTK theme includes a dark variant, it will be used instead of the configured theme.
id: Jika tema GTK menyertakan varian gelap, tema tersebut akan digunakan alih-alih tema yang dikonfigurasi.

en: If the server should try to share the desktop by leaving other clients connected
id: Jika server harus mencoba berbagi desktop dengan membiarkan klien lain tersambung

en: Ignore TLS errors
id: Abaikan kesalahan TLS

en: Ignore certificate
id: Abaikan sertifikat

en: Ignore remote bell messages
id: Abaikan pesan lonceng jarak jauh

en: Import
id: Impor

en: Include Debug Data
id: Masukkan Data Debug

en: Include System Info
id: Masukkan info sistem

en: Increase and decrease font size
id: Memperbesar dan memperkecil ukuran fonta

en: Increase font size
id: Perbesar ukuran fonta

en: Increase font size (host+Page Up)
id: Perbesar ukuran fonta (host+Page Up)

en: Input device settings
id: Setelan perangkat masukan

en: Input is invalid.
id: Masukan tidak valid.

en: Input must be a number between %i and %i.
id: Masukan harus berupa angka antara %i dan %i.

en: Install
id: Pasang

en: Install the %s protocol plugin first.
id: Pasang pengaya protokol %s terlebih dahulu.

en: Intermediate (+64 MiB RAM)
id: Menengah (RAM +64 MiB)

en: Internal error.
id: Kesalahan internal.

en: Internal error: %s
id: Kesalahan internal: %s

en: Invalid validation data in ProtocolSettings array!
id: Data validasi dalam array ProtocolSettings tidak valid!

en: Issuer:
id: Penerbit:

en: It disables CAL and hwId is set to 0
id: Itu menonaktifkan CAL dan hwId diisi 0

en: KEX (Key Exchange) algorithms
id: Algoritma KEX (Key Exchange)

en: Keep aspect ratio when scaled
id: Jaga aspek rasio saat diskalakan

en: Keep window from closing if not disconnected by Remmina
id: Jaga agar jendela tidak tertutup jika tidak diputus oleh Remmina

en: Keyboard
id: Papan Ketik

en: Keyboard Layout (auto)
id: Tata Letak Papan Tik (otomatis)

en: Keyboard interactive login, TOTP/OTP/2FA
id: Login interaktif papan ketik, TOTP/OTP/2FA

en: Keyboard layout
id: Tata letak papan tik

en: Keyboard mapping
id: Pemetaan papan tik

en: Keyboard scancode remapping
id: Pemetaan ulang kode pindai papan ketik

en: Keyboard type (auto)
id: Tipe papan tik (otomatis)

en: Keystrokes
id: Ketukan tombol

en: Kill process on disconnect
id: Bunuh proses saat putuskan sambungan

en: Label1,Label2
id: Label1, Label2

en: Labels
id: Label

en: Language Wrapper
id: Pembungkus Bahasa

en: Last used
id: Terakhir digunakan

en: Launch session with a specific resolution (in dots per inch). Must be between 20 and 400.
id: Luncurkan sesi dengan resolusi tertentu (dalam titik per inci). Harus antara 20 dan 400.

en: Left-handed mouse support
id: Dukungan tetikus kidal

en: List monitor IDs
id: Daftar ID monitor

en: List of key=value,… pairs to remap scancodes. E.g. 0x56=0x29,0x29=0x56
id: Daftar pasangan kunci=nilai,... untuk memetakan ulang kode pindai. Misalnya 0x56= 0x29,0x29= 0x56

en: Listen on port
id: Dengarkan pada port

en: Listening for remote VNC connection:
      • The “Listen on port” field is the port Remmina will listen to,
        e.g. 8888
      • From the remote VNC server, you will connect to
        Remmina, e.g. with x11vnc:
        x11vnc -display :0 -connect 192.168.1.36:8888
id: Mendengarkan koneksi VNC jarak jauh:
      • Ruas "Mendengarkan pada port" adalah port yang akan didengar oleh Remmina,
        mis. 8888
      • Dari server VNC jarak jauh, Anda akan menyambung ke
        Remmina, mis. dengan x11vnc:
        x11vnc -display :0 -connect 192.168.1.36:8888

en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
id: Mendengarkan pada port %i untuk koneksi %s masuk…

en: Load balance info
id: Info load balance

en: Local
id: Lokal

en: Local SSH port
id: Port SSH lokal

en: Local parallel device
id: Perangkat paralel lokal

en: Local parallel name
id: Nama paralel lokal

en: Local serial driver
id: Driver serial lokal

en: Local serial name
id: Nama serial lokal

en: Local serial path
id: Path serial lokal

en: Lock the aspect ratio when dynamic resolution is enabled:
    
      • The aspect ratio should be entered as a decimal number, e.g. 1.777
      • 16:9 corresponds roughly to 1.7777, 4:3 corresponds roughly to 1.333
      • The default value of 0 does not enforce any aspect ratio
id: Mengunci rasio aspek apabila resolusi dinamis diaktifkan:
    
      - Rasio aspek harus dimasukkan sebagai angka desimal, misalnya 1,777
      - 16:9 kira-kira setara dengan 1,7777, 4:3 kira-kira setara dengan 1,333
      - Nilai default 0 tidak menerapkan rasio aspek apa pun

en: Log SSH session asynchronously
id: Log sesi SSH secara asinkron

en: Log SSH session when exiting Remmina
id: Log sesi SSH ketika keluar Remmina

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
id: Kehilangan koneksi ke server RDP "%s".

en: Low colour (8 bits)
id: Warna rendah (8 bit)

en: Low performance broadband
id: Broadband kinerja rendah

en: Lower level protocol info, packet level
id: Info protokol tingkat rendah, level paket

en: Make Remmina your default remote desktop client
id: Jadikan Remmina klien desktop jarak jauh baku Anda

en: Master password
id: Kata sandi induk

en: Match _entire word only
id: Hanya cocok s_eluruh kata

en: Match as _regular expression
id: Cocokkan sebagai ekspresi _reguler

en: Maximal amount of recent items
id: Cacah maksimal butir baru-baru ini

en: Medium
id: Sedang

en: Menu animation
id: Animasi menu

en: Minimize window
id: Minimalkan ukuran jendela

en: Modified
id: Diubah

en: Modify connection profile (requires --set-option)
id: Memodifikasi profil koneksi (memerlukan --set-option)

en: Move down
id: Bergerak ke bawah

en: Move mouse when connection is idle
id: Goyangkan tetikus saat koneksi idle

en: Move up
id: Bergerak ke atas

en: Multi password changer
id: Pengubah kata sandi multi

[ctx: Multi password changer]
en: Select
id: Pilih

[ctx: Multi password changer table]
en: Domain\Username
id: Domain\Nama_pengguna

[ctx: Multi password changer table]
en: Gateway Domain\Username
id: Domain\Nama_pengguna Gateway

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
id: Grup

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
id: Nama

en: NLA extended protocol security
id: NLA keamanan protokol yang diperluas

en: NLA protocol security
id: Keamanan protokol NLA

en: Name
id: Nama

en: Name of smart card
id: Nama smart card

en: Name/Username:
id: Nama/Nama pengguna:

en: Nearest
id: Terdekat

en: Neither the 'dialog' nor 'treeview' parameters are initialized! At least one of them must be given.
id: Parameter 'dialog' maupun 'treeview' tidak diinisialisasi! Paling tidak satu dari mereka mesti diberikan.

en: Neither the 'path' nor 'dialog' parameters are initialized.
id: Parameter 'dialog' maupun 'treeview' tidak diinisialisasi.

en: Network connection type
id: Profil sambungan baru

en: Network status: fully online
id: Status jaringan: sepenuhnya daring

en: Network status: offline
id: Status jaringan: luring

en: New Connection
id: Koneksi Baru

en: New connection profile
id: Profil sambungan baru

en: New fingerprint:
id: Sidik jari baru:

en: No
id: Tidak

en: No X2Go session window appeared. Something went wrong…
id: Tidak ada jendela sesi X2Go yang muncul. Ada yang tidak beres…

en: No clipboard sync
id: Mematikan sinkronisasi papan klip

en: No logging at all
id: Tanpa log sama sekali

en: No saved SSH password supplied. Asking user to enter it.
id: Tidak ada kata sandi SSH tersimpan yang diberikan. Meminta pengguna untuk memasukkannya.

en: No session was selected. Creating a new one.
id: Tidak ada sesi yang dipilih. Membuat satu yang baru.

en: No tray icon
id: Tidak ada ikon baki

en: No username found. Asking user to enter it.
id: Nama user tidak ditemukan. Masukkan secara manual.

en: None
id: Nihil

en: Normal colours
id: Warna normal

en: Notes
id: Catatan

en: Number of keepalive probes sent via TCP connection before it is dropped.
id: Cacah probe keepalive yang dikirim melalui koneksi TCP sebelum dijatuhkan.

en: Number of seconds to keep password valid for
id: Berapa detik lamanya kata sandi tetap valid

en: Off
id: Mati

en: Old fingerprint:
id: Sidik jari lama:

en: Only save generated screenshots, don't copy them to clipboard.
id: Hanya menyimpan cuplikan layar yang dihasilkan, jangan menyalinnya ke papan klip.

en: Open Chat…
id: Buka Obrolan…

en: Open Main Window
id: Buka Jendela Utama

en: Open SFTP transfer…
id: Buka transfer SFTP…

en: Open connection
id: Buka koneksi

en: Open in web browser
id: Buka di peramban web

en: Open the Remmina main window
id: Buka jendela utama Remmina

en: Opening command
id: Perintah pembukaan

en: Options for redirection of USB device:
      • [dbg,][id:<vid>:<pid>#…,][addr:<bus>:<addr>#…,][auto]
      • auto
      • id:054c:0268#4669:6e6b,addr:04:0c
id: Opsi pengalihan perangkat USB:
      • [dbg,][id:<vid>:<pid>#...,][addr:<bus>:<addr>#...,][auto]
      • auto
      • id:054c:0268#4669:6e6b,addr:04:0c

en: Options for redirection of audio input:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio input (microphone)
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa
id: Opsi pengalihan masukan audio:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Masukan audio (mikrofon)
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa

en: Options for redirection of audio output:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio output
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa
id: Opsi untuk pengalihan keluaran audio:
      • [sys: <sys>,] [dev: <dev>,] [format: <format>,] [rate: <rate>,]
        [channel: <channel>] Output audio
      • sys: denyut nadi
      • format: 1
      • sys: oss, dev: 1, format: 1
      • sys: alsa

en: Override pre-set VNC encodings
id: Menimpan pengodean VNC pratata

en: Override printer drivers
id: Timpa driver pencetak

en: Overriding the pre-set VNC encoding quality:
    
      • “Poor (fastest)” sets encoding to “copyrect zlib hextile raw”
      • “Medium” sets encoding to “tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw”
      • “Good” sets encoding to “tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw”
      • “Best (slowest)” sets encoding to “copyrect zrle ultra zlib hextile corre rre raw”
id: Menimpa kualitas pengodean VNC pratata:
    
      • "Buruk (paling cepat)" menata pengodean ke "copyrect zlib hextile raw"
      • "Sedang" menata pengodean ke "tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw"
      • "Baik" menata pengodean ke "tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw"
      • "Terbaik" menata pengodean ke "copyrect zrle ultra zlib hextile corre rre raw"

en: Overwrite
id: Timpa

en: Overwrite all files
id: Timpa semua berkas

en: PROTOCOL
id: PROTOKOL

en: Parameter 'custom_data' is not fully initialized!
id: Parameter 'custom_data' tidak diinisialisasi secara penuh!

en: Parameter 'custom_data' is not initialized!
id: Parameter 'custom_data' tidak diinisialisasi!

en: Parameters 'key' or 'value' are 'NULL'!
id: Parameter 'key' atau 'value' adalah 'NULL'!

en: Parse ~/.ssh/config
id: Uraikan ~/.ssh/config

en: Password
id: Kata Sandi

en: Password for private SSH key
id: Kata sandi untuk kunci SSH privat

en: Password hash
id: Hash kata sandi

en: Password input cancelled. Aborting…
id: Masukan kata sandi dibatalkan. Menggugurkan…

en: Password to unlock private key
id: Kata sandi untuk membuka kunci privat

en: Paste
id: Tempel

en: Paste (host+V)
id: Tempel (host+V)

en: Paste system info in the Remmina debugging window
id: Tempelkan info sistem dalam jendela pengawakutuan Remmina

en: Peeking
id: Mengintip

en: Per connection
id: Per koneksi

en: Performance optimisations based on the network connection type:
    Using auto-detection is advised.
    If “Auto-detect” fails, choose the most appropriate option in the list.
id: Pengoptimalan kinerja berdasarkan tipe sambungan jaringan:
    Penggunaan deteksi otomatis disarankan.
    Jika "Deteksi otomatis" gagal, pilih opsi yang paling tepat dalam daftar.

en: Permission
id: Izin

en: Pick a black colour
id: Pilih warna hitam

en: Pick a blue colour
id: Pilih warna biru

en: Pick a bright blue colour
id: Pilih warna biru cerah

en: Pick a bright green colour
id: Pilih warna hijau cerah

en: Pick a bright yellow colour
id: Pilih warna kuning cerah

en: Pick a cyan colour
id: Pilih warna sian

en: Pick a green colour
id: Pilih warna hijau

en: Pick a light black colour
id: Pilih warna hitam terang

en: Pick a light cyan colour
id: Pilih warna sian terang

en: Pick a light magenta colour
id: Pilih warna magenta terang

en: Pick a light red colour
id: Pilih warna merah terang

en: Pick a light white colour
id: Pilih warna putih terang

en: Pick a magenta colour
id: Pilih warna magenta

en: Pick a red colour
id: Pilih warna merah

en: Pick a terminal colouring file
id: Pilih suatu berkas pewarnaan terminal

en: Pick a white colour
id: Pilih warna putih

en: Pick a yellow colour
id: Pilih warna kuning

en: Picking a terminal colouring file replaces the file:
id: Memilih suatu berkas pewarnaan terminal menggantikan berkas:

en: Please check the RemminaProtocolSetting array for possible errors.
id: Harap periksa array RemminaProtocolSetting untuk kemungkinan kesalahan.

en: Please enter format 'widthxheight'.
id: Silahkan masukkan format 'lebarxtinggi'.

en: Please press the new key…
id: Silakan tekan tombol baru…

en: Please retry after turning on encryption for this profile.
id: Silakan coba lagi setelah menyalakan enkripsi untuk profil ini.

en: Please wait…
id: Mohon tunggu…

en: Plugin
id: Pengaya

en: Plugin %s is not registered.
id: Pengaya %s tidak terdaftar.

en: Plugin Download
id: Unduh Plugin

en: Plugins
id: Pengaya

en: Plugins relying on GtkSocket can't run in a Wayland session.
    For more info and a possible workaround, please visit the Remmina wiki at:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session
id: Pengaya yang mengandalkan GtkSocket tak bisa berjalan dalam suatu sesi Wayland.
    Untuk info lebih lanjut dan solusi yang mungkin, kunjungi Wiki Remmina pada:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session

en: Poor (fastest)
id: Buruk (paling cepat)

en: Prefer IPv6 AAAA record over IPv4 A record
id: Lebih suka record AAAA IPv6 daripada record A IPv4

en: Prefer dark theme
id: Lebih suka tema gelap

en: Preference
id: Preferensi

en: Preferences
id: Preferensi

en: Preferred image compression
id: Kompresi gambar yang disukai

en: Preferred server host key types
id: Tipe kunci host server yang disukai

en: Preferred video codec
id: Kodek video yang lebih disukai

en: Prevent local interaction on the server
id: Mencegah interaksi lokal pada server

en: Prevent screenshots from entering clipboard
id: Cegah cuplikan layar masuk ke papan klip

en: Progress
id: Kemajuan

en: Protocol
id: Protokol

en: Proxy URL
id: URL Proksi

en: Public SSH key cannot be imported. %s
id: Kunci SSH publik tidak bisa diimpor. %s

en: Public key (automatic)
id: Kunci publik (otomatis)

en: PyHoca-CLI exited unexpectedly. This connection will now be closed.
id: PyHoca-CLI keluar secara tidak terduga. Koneksi ini sekarang akan ditutup.

en: Quality
id: Kualitas

en: Quality settings
id: Pengaturan kualitas

en: Quick Connect
id: Hubung Cepat

en: Quit
id: Keluar

en: RDP - Preferences
id: RDP - Preferensi

en: RDP Files
id: Berkas RDP

en: RDP protocol security
id: Keamanan protokol RDP

en: Rare conditions or warnings
id: Kondisi atau peringatan yang jarang

en: Reboot remote host
id: Reboot host jarak jauh

en: Recent lists cleared.
id: Daftar terakhir dibersihkan.

en: Reconnect attempts number
id: Banyaknya percobaan menyambungkan kembali

en: Reconnection attempt %d of %d…
id: Upaya menyambung ulang ke %d dari %d…

en: Redirect directory <path> as named share <name>.
      • <name>,<fullpath>[;<name>,<fullpath>[;…]]
      • MyHome,/home/remminer
      • /home/remminer
      • MyHome,/home/remminer;SomePath,/path/to/somepath
    Hotplug support is enabled with:
      • hotplug,*
id: Alihkan direktori <path> sebagai nama berbagi <name>.
      • <name>.<fullpath>[;<name>.<fullpath>[;...]]
      • MyHome,/rumah/remminer
      • /rumah/remminer
      • MyHome,/home/remminer; SomePath,/path/to/somepath
    Dukungan hotplug diaktifkan dengan:
      • hotplug,*

en: Redirect local audio output
id: Mengalihkan mikrofon lokal

en: Redirect local microphone
id: Mengalihkan mikrofon lokal

en: Refresh
id: Segarkan

en: Refresh current folder
id: Segarkan folder saat ini

en: Relax order checks
id: Pemeriksaan urutan santai

en: Remember last view for each connection
id: Ingat mode tampilan terakhir untuk setiap koneksi

en: Remember last view mode
id: Ingat mode tampilan terakhir

en: Remmina Applet
id: Aplet Remmina

en: Remmina Kiosk
id: Kios Remmina

en: Remmina Preferences
id: Preferensi Remmina

en: Remmina Remote Desktop Client
id: Remmina Klien Desktop Remote

en: Remmina Report Bug
id: Laporkan Masalah Remmina

en: Remmina VNC Plugin
id: Pengaya VNC Remmina

en: Remmina VNC listener Plugin
id: Pengaya pendengar VNC Remmina

en: Remmina VNC plugin for GNOME and KVM
id: Plugin Remmina VNC untuk GNOME dan KVM

en: Remmina couldn't export.
id: Tidak dapat mengekspor

en: Remmina data folder
id: Folder data Remmina

en: Remmina debugging window
id: Jendela awakutu Remmina

en: Remmina does not log all output statements. Turn on more verbose output by using "G_MESSAGES_DEBUG=remmina" as an environment variable.
    More info available on the Remmina wiki at:
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging
id: Remmina tidak mencatat semua informasi keluaran. Nyalakan keluaran yang lebih rinci dengan memakai "G_MESSAGES_DEBUG=all" sebagai variabel lingkungan.
    Info lebih banyak tersedia pada wiki Remmina di:
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging

en: Remmina main menu
id: Menu utama Remmina

en: Remmina password
id: Kata sandi Remmina

en: Remmina web-browser plugin
id: Pengaya peramban web Remmina

en: RemminaProtocolWidget* gp is 'NULL'!
id: RemminaProtocolWidget* gp adalah 'NULL'!

en: Remote Connection Profile
id: Profil Sambungan Jarak Jauh

en: Remote Desktop Gateway domain
id: Domain Remote Desktop Gateway

en: Remote Desktop Gateway password
id: Kata sandi Remote Desktop Gateway

en: Remote Desktop Gateway server
id: Server Remote Desktop Gateway

en: Remote Desktop Gateway username
id: Nama pengguna Remote Desktop Gateway

en: Remote scale factor
id: Faktor skala jarak jauh

en: Repeater
id: Pengulang

en: Report Bug
id: Laporkan Masalah

en: Require password to connect or edit the profile
id: Memerlukan kata sandi untuk menyambung atau menyunting profil

en: Require to connect
id: Perlu menyambung

en: Require to modify
id: Perlu untuk mengubah

en: Require to view passwords
id: Perlu untuk melihat kata sandi

en: Reset remote host (hard reboot)
id: Reset host jarak jauh (hard reboot)

en: Resetting passwords, please wait…
id: Mereset kata sandi, harap tunggu…

en: Resize the window to fit in remote resolution
id: Mengubah ukuran jendela agar sesuai dalam resolusi jauh

en: Resolution
id: Resolusi

en: Resolutions
id: Resolusi

en: Restricted admin mode
id: Mode admin terbatas

en: Restricted admin mode password hash
id: Hash kata sandi mode admin terbatas

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Resume all file transfers
id: Lanjutkan semua transfer berkas

en: Resuming session '%s'…
id: Melanjutkan sesi '%s'…

en: Resuming session: '%s'
id: Melanjutkan sesi: '%s'

en: Retrieved the following PyHoca-CLI command-line features:
id: Mengambil fitur baris perintah PyHoca-CLI berikut:

en: Running
id: Sedang berjalan

en: SND port
id: Port SND

en: SPICE - Simple Protocol for Independent Computing Environments
id: SPICE - Protokol Sederhana untuk Lingkungan Komputasi Independen

en: SSH Authentication
id: Autentikasi SSH

en: SSH Proxy Command
id: Perintah Proksi SSH

en: SSH Tunnel
id: Tunnel SSH

en: SSH X11 Forwarding
id: Penerusan X11 SSH

en: SSH agent
id: Agen SSH

en: SSH certificate cannot be copied into the private SSH key. %s
id: Sertifikat SSH tidak dapat disalin ke dalam kunci SSH pribadi. %s

en: SSH certificate cannot be imported. %s
id: Sertifikat SSH tidak bisa diimpor. %s

en: SSH certificate file
id: Berkas sertifikat SSH

en: SSH compression
id: Kompresi SSH

en: SSH credentials
id: Kredensial SSH

en: SSH identity file
id: Berkas identitas SSH

en: SSH identity file not selected.
id: Berkas Kunci SSH belum ditata.

en: SSH log level
id: Tingkat log SSH

en: SSH options
id: Opsi SSH

en: SSH password
id: Kata sandi SSH

en: SSH private key credentials
id: Kredensial kunci privat SSH

en: SSH private key file
id: Berkas kunci privat SSH

en: SSH tunnel credentials
id: Kredensial SSH Tunnel

en: SSH tunnel private key credentials
id: Kredensial Kunci pribadi SSH Tunnel

en: SSHFS port
id: Port SSHFS

en: Same server at port %i
id: Server yang sama di port %i

en: Satellite
id: Satelit

en: Save as Default
id: Simpan sebagai Baku

en: Save password
id: Simpan kata sandi

en: Save session to file
id: Simpan sesi ke berkas

en: Saving the session asynchronously may have a notable performance impact
id: Menyimpan sesi secara asinkron mungkin memiliki dampak kinerja yang penting

en: Scaling quality
id: Kualitas penskalaan

en: Screen resolutions
id: Resolusi layar

en: Screenshot
id: Cuplikan layar

en: Screenshot filenames
id: Nama berkas cuplikan layar

en: Screenshot taken
id: Tangkapan layar diambil

en: Scrollback lines
id: Baris gulung balik

en: Scrolled fullscreen
id: Layar penuh tergulung

en: Scrolled window
id: Jendela gulung

en: Search
id: Cari

en: Search for next occurrence
id: Cari kemunculan selanjutnya

en: Search for previous occurrence
id: Cari kemunculan sebelumnya

en: Search string or server name/IP address for “Quick Connect”
id: Cari string atau nama server/alamat IP untuk "Menyambung Cepat"

en: Search text shortcut
id: Pintasan mencari teks

en: Seconds between each keepalive probe.
id: Berapa detik antara setiap probe keepalive.

en: Seconds of connection idleness before TCP keepalive probes are sent.
id: Berapa detik sambungan menganggur sebelum probe TCP keepalive dikirim.

en: Secret
id: Rahasia

en: Secured password storage in KWallet
id: Penyimpanan kata sandi aman di KWallet

en: Secured password storage in the GNOME keyring
id: Penyimpanan kata sandi aman dalam ring kunci GNOME

en: Security
id: Keamanan

en: Security protocol negotiation
id: Negosiasi protokol keamanan

en: Select All (host+A)
id: Pilih Semua (host+A)

en: Select USB devices for redirection
id: Pilih perangkat USB yang akan dialihkan

en: Select a folder
id: Pilih sebuah folder

en: Select all
id: Pilih semua

en: Select all shortcuts
id: Pilih semua pintasan

en: Select the connection profile.
id: Pilih profil koneksi

en: Select the protocol to use with the quick connect bar.
id: Pilih protokol yang dipakai dengan bilah sambung cepat.

en: Selecting “SGR 1” also switches to the bright counterparts of the first 8 palette colours (in addition to making text bold).
id: Memilih "SGR 1" juga akan mengalihkan ke bagian cerah dari 8 warna palet pertama (selain membuat teks tebal).

en: Selection criteria
id: Kriteria seleksi

en: Send Ctrl+Alt+Delete
id: Kirim Ctrl+Alt+Delete

en: Send Ctrl+Alt+_Backspace
id: Kirim Ctrl+Alt+_Backspace

en: Send Ctrl+Alt+_Del
id: Kirim Ctrl+Alt+Del

en: Send Ctrl+Alt+_F1
id: Kirim Ctrl+Alt+_F1

en: Send Ctrl+Alt+_F10
id: Kirim Ctrl+Alt+_F10

en: Send Ctrl+Alt+_F11
id: Kirim Ctrl+Alt+_F11

en: Send Ctrl+Alt+_F12
id: Kirim Ctrl+Alt+_F12

en: Send Ctrl+Alt+_F2
id: Kirim Ctrl+Alt+_F2

en: Send Ctrl+Alt+_F3
id: Kirim Ctrl+Alt+_F3

en: Send Ctrl+Alt+_F4
id: Kirim Ctrl+Alt+_F4

en: Send Ctrl+Alt+_F5
id: Kirim Ctrl+Alt+_F5

en: Send Ctrl+Alt+_F6
id: Kirim Ctrl+Alt+_F6

en: Send Ctrl+Alt+_F7
id: Kirim Ctrl+Alt+_F7

en: Send Ctrl+Alt+_F8
id: Kirim Ctrl+Alt+_F8

en: Send Ctrl+Alt+_F9
id: Kirim Ctrl+Alt+_F9

en: Send clipboard as keystrokes
id: Kirim konten papan klip dengan tombol kombinasi

en: Send clipboard content as keystrokes
id: Mengirim konten papan klip sebagai ketukan tombol

en: Send-clipboard
id: Kirim-papan klip

en: Sensitive (+1 GiB, ~2014 CPU)
id: Sensitif (+1 GiB, CPU ~2014)

en: Server CA certificate
id: Sertifikat CA server

en: Server detection using Remote Desktop Gateway
id: Deteksi server menggunakan Remote Desktop Gateway

en: Server name or IP address
id: Nama server atau alamat IP

en: Session ID
id: ID Sesi

en: Set a custom filename for your Remmina connection profiles, using a formatting string.
id: Atur nama berkas ubahan untuk profil koneksi Remmina Anda, menggunakan suatu string pemformatan.

en: Set and use a secret key to protect Remmina from unauthorized use.
id: Menata dan memakai suatu kunci rahasia untuk melindungi Remmina dari penggunaan tanpa izin.

en: Set new password
id: Atur kata sandi baru

en: Set one or more profile settings, to be used with --update-profile
id: Tata satu atau lebih pengaturan profil, yang akan digunakan dengan --update-profile

en: Set up
id: Siapkan

en: Share a smart card
id: Berbagi pakai smart card

en: Share folder
id: Bagikan folder

en: Share parallel ports
id: Berbagi port paralel

en: Share printers
id: Berbagi pencetak

en: Share serial ports
id: Berbagi port serial

en: Share smart card
id: Kongsikan smart card

en: Shared connection
id: Sambungan bersama

en: Shortcuts for copying and pasting
id: Pintasan untuk menyalin dan menempelkan

en: Show 'About'
id: Tampilkan 'Tentang'

en: Show Hidden Files
id: Tampilkan Berkas Tersembunyi

en: Show bold text in bright colors
id: Tampilkan teks tebal dalam warna-warna cerah

en: Show new connection on top of the menu
id: Tampilkan koneksi baru di atas menu

en: Show preferences
id: Tampilkan preferensi

en: Show remote cursor
id: Tampilkan kursor jarak jauh

en: Show search bar
id: Tampilkan bilah pencarian

en: Show the application version
id: Tampilkan versi aplikasi

en: Show version of the application and its plugins
id: Tampilkan versi aplikasi dan pengayanya

en: Show/hide fullscreen
id: Tampilkan/sembunyikan layar penuh

en: Show/hide toolbar
id: Tampilkan/sembunyikan bilah alat

en: Shutdown remote host
id: Matikan host jarak jauh

en: Since Snap packages run confined from the rest of the system, Remmina profiles are saved inside the Snap file system by default. You can change the location in the Remmina preferences.
id: Karena paket-paket Snap berjalan dibatasi dari bagian sistem lain, profil Remmina disimpan di dalam sistem berkas Snap secara baku. Anda dapat mengubah lokasinya dalam preferensi Remmina.

en: Size
id: Ukuran

en: Something unknown went wrong.
id: Ada sesuatu yang tak dikenal bermasalah.

en: Span screen over multiple monitors
id: Bentangkan layar di atas beberapa monitor

en: Start in kiosk mode
id: Mulai dalam mode kios

en: Start in tray
id: Mulai di baki

en: Start in tray upon user login
id: Mulai di baki setelah login pengguna

en: Start-up
id: Awal Mula

en: Start-up background program
id: Program latar belakang awal mula

en: Start-up path
id: Path awal mula

en: Start-up program
id: Program startup

en: Started PyHoca-CLI with the following arguments:
id: Memulai PyHoca-CLI dengan argumen berikut:

en: Startup program
id: Program pembuka

en: Static virtual channel
id: Kanal virtual statik

en: StatusNotifier/Appindicator support in “
id: Dukungan StatusNotifier/Appindicator di "

en: Step size for auto-scroll
id: Ukuran langkah untuk gulir otomatis

en: Strict host key checking
id: Pemeriksaan ketat kunci host

en: Strong (+256 MiB, ~2009 CPU)
id: Kuat (+256 MiB, CPU ~2009)

en: Subject:
id: Subjek:

en: Submit
id: Kirimkan

en: Suspended
id: Disuspensi

en: Suspended since
id: Disuspensi sejak

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mouse support
id: Tukar tombol tetikus kiri dan kanan untuk dukungan tetikus kidal

en: Switch from grouped to list view
id: Berpindah dari tampilan kelompok ke daftar

en: Switch tab pages
id: Beralih halaman tab

en: Symmetric cipher client to server
id: Cipher simetris klien ke server

en: TCP redirection
id: Pengalihan TCP

en: TLS Security Level
id: Tingkat Keamanan TLS

en: TLS connection error.
id: Kesalahan sambungan TLS.

en: TLS protocol security
id: Keamanan protokol TLS

en: Telepathy - Desktop Sharing
id: Telepathy - Berbagi Desktop

en: Template for profile filenames
id: Templat untuk nama berkas profil

en: Terminal colour scheme
id: Skema warna terminal

en: Terminal content saved in
id: Konten terminal disimpan di

en: Terminal font
id: Fonta terminal

en: Terminated
id: Diakhiri

en: Terminating X2Go sessions can take a moment.
id: Mengakhiri sesi X2GO bisa makan waktu.

en: Terminating session: '%s'
id: Mengakhiri sesi: '%s'

en: The %s file has been transferred
id: Berkas %s telah ditransfer

en: The %s protocol is unavailable because GtkSocket only works under X.org
id: Protokol %s tidak tersedia karena GtkSocket hanya bekerja di bawah X.org

en: The Gateway passwords do not match
id: Kata sandi Gateway tidak cocok

en: The Remote Desktop Gateway “%s” denied the user “%s\%s” access due to policy.
id: Remote Desktop Gateway "%s" menolak akses pengguna "%s\%s" karena kebijakan.

en: The VNC server requested an unknown authentication method. %s
id: Server VNC meminta metode autentikasi yang tidak dikenal. %s

en: The certificate changed! Details:
id: Sertifikat berubah! Rincian:

en: The command-line feature '%s' is not available! Attempting to start PyHoca-CLI without using this feature…
id: Fitur baris perintah '%s' tidak tersedia! Mencoba memulai PyHoca-CLI tanpa memakai fitur ini…

en: The file exists already
id: Berkas sudah ada

en: The file “%s” is corrupted, unreadable, or could not be found.
id: Berkas "%s" rusak, tidak bisa dibaca, atau tidak bisa ditemukan.

en: The filename can use the following placeholders:
    
      • %h is substituted with the server name
      • %t is substituted with the SSH server name
      • %u is substituted with the username
      • %U is substituted with the SSH username
      • %p is substituted with Remmina profile name
      • %g is substituted with Remmina profile group name
      • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
id: Nama berkas dapat menggunakan placeholder berikut:
    
      •%h diganti dengan nama server
      •%t diganti dengan nama server SSH
      •%u diganti dengan nama pengguna
      •%U diganti dengan nama pengguna SSH
      •%p diganti dengan nama profil Remmina
      •%g diganti dengan nama grup profil Remmina
      •%d diganti dengan datetime lokal dalam format ISO8601

en: The folder connection profiles are saved in, it defaults to the XDG_USER_DATA
id: Folder di mana profil koneksi disimpan, defaultnya adalah XDG_USER_DATA

en: The following file already exists in the target folder:
id: Berkas berikut telah ada dalam folder tujuan:

en: The input is not a valid integer!
id: Masukan bukanlah bilangan bulat yang valid!

en: The latest successful connection attempt, or a pre-computed date
id: Upaya koneksi terbaru yang berhasil, atau tanggal yang telah dihitung sebelumnya

en: The lower limit is not a valid integer!
id: Batas bawah bukanlah integer yang valid!

en: The lower limit is too high!
id: Batas bawah terlalu tinggi!

en: The lower limit is too low!
id: Batas bawah terlalu rendah!

en: The maximum number of reconnect attempts upon an RDP disconnect (default: 20)
id: Cacah maksimum upaya sambungkan kembali setelah sambungan RDP terputus (baku: 20)

en: The multi password changer requires a secrecy plugin.
id: Multi password changer memerlukan suatu pengaya kerahasiaan.

en: The multi password changer requires a secrecy service.
id: Multi password changer memerlukan suatu layanan kerahasiaan.

en: The necessary PyHoca-CLI process has encountered a internet connection problem.
id: Proses PyHoca-CLI yang diperlukan telah menemui masalah koneksi internet.

en: The necessary child process 'pyhoca-cli' stopped unexpectedly.
    Please check your profile settings and PyHoca-CLI's output for possible errors. Also ensure the remote server is reachable and you're using the right credentials.
id: Proses anak yang diperlukan 'pyhoca-cli' berhenti secara tak terduga.
    Silakan periksa pengaturan profil Anda dan keluaran PyHoca-CLI untuk kemungkinan kesalahan. Juga pastikan server jarak jauh dapat dijangkau dan Anda memakai kredensial yang benar.

en: The only allowed value is '%s'.
id: Nilai yang diizinkan hanya '%s'.

en: The passwords do not match
id: Kata sandi tidak cocok

en: The public SSH key changed!
id: Kunci SSH publik berubah!

en: The server did not respond.
id: Server tidak merespon.

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
id: Server tidak diketahui. Sidik jari kunci publik adalah:

en: The sound system of the X2Go server (default: 'pulse').
id: Sistem suara server X2Go (baku: 'pulse').

en: The upper limit is not a valid integer!
id: Batas atas bukan integer yang valid!

en: The upper limit is too high!
id: Batas atas terlalu tinggi!

en: The upper limit is too low!
id: Batas atas terlalu rendah!

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
id: Perintah "%s" tidak tersedia di server SSH.

en: The “%s” server refused the connection.
id: Server "%s" menolak koneksi.

en: Theme
id: Tema

en: These are the encryption methods used by Remmina to store passwords.
    
    Except the "Weak" method, all the others are recommended, "Keystore" is the default, as it integrates with KDE/Plasma and GNOME.
    
    "Intermediate" doesn't use as much memory or processing power, and "Sensitive" is more secure, but uses +1 GiB of RAM and many CPU cycles.
id: Ini adalah metode enkripsi yang dipakai oleh Remmina untuk menyimpan kata sandi.
    
    Kecuali metode "Lemah", semua yang lain disarankan, Keystore adalah yang baku, karena itu terintegrasi dengan KDE/Plasma dan GNOME.
    
    "Menengah" tidak memakai memori atau tenaga pemrosesan yang banyak, dan "Sensitif" lebih aman tapi memakai RAM 1 GiB dan banyak siklus CPU.

en: This file contains the “Custom” terminal colour scheme selectable from the “Advanced” tab of terminal connections and editable in the “Terminal” tab in the settings.
id: Berkas ini berisi skema warna terminal "Ubahan" yang dapat dipilih dari tab koneksi terminal "Lanjutan" dan dapat disunting di tab "Terminal" di pengaturan.

en: This might not work on all VNC servers
id: Ini mungkin tidak berfungsi pada semua server VNC

en: This protocol does not support exporting.
id: Protokol ini tidak mendukung pengeksporan.

en: This window can help you find connection problems.
    You can stop and start the logging at any moment using the On/Off switch.
    The stats button (Ctrl+T), can be useful to gather system info you may share when reporting a bug.
    There is more info about debugging Remmina on https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging
id: Jendela ini dapat membantu Anda menemukan masalah koneksi.
    Anda dapat menghentikan dan memulai pencatatan log kapan pun memakan saklar Nyala/Mati.
    Tombol stat (Ctrl+T), bisa berguna untuk mengumpulkan info sistem yang mungkin Anda bagikan ketika melaporkan suatu kutu.
    Ada lebih banyak info tentang mengawakutu Remmina pada https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging

en: Tiles
id: Ubin

en: Time in seconds before Remmina will lock the session and asks for a password again. Default: 300 Seconds.
id: Waktu dalam detik sebelum Remmina mengunci sesi dan meminta lagi kata sandi. Nilai baku: 300 detik.

en: Tip: Check the 'Save password' checkbox or manually input your X2Go username and password in the profile settings to store them for faster logins.
id: Tip: Centang kotak 'Simpan kata sandi' atau masukkan nama pengguna dan kata sandi X2Go Anda secara manual di pengaturan profil untuk menyimpannya agar login lebih cepat.

en: To enable access to some important features, like password saving in your keyring and RDP printer sharing, please open your software center and give the appropriate permissions to Remmina. As an alternative you can enter the following commands in a terminal window:
id: Untuk mengizinkan akses ke beberapa fitur penting, seperti menyimpan kata sandi dalam ring kunci dan berbagi pakai pencetak RDP, silakan buka pusat perangkat lunak Anda dan memberikan izin yang sesuai untuk Remmina. Sebagai alternatif Anda bisa memasukkan perintah berikut di jendela terminal:

en: Toggle dynamic resolution update
id: Menjungkitkan pembaruan resolusi dinamis

en: Toggle fullscreen mode
id: Jungkitkan mode layar penuh

en: Toggle scaled mode
id: Menjungkitkan mode skala

en: Toggle search options
id: Jungkitkan opsi pencarian

en: Toggle view
id: Jungkitkan tilikan

en: Tool
id: Perkakas

en: Tools
id: Perkakas

en: Transfer completed
id: Pengiriman selesai

en: Transfer error
id: Kesalahan pengiriman

en: True colour (24 bits)
id: Warna benar (24 bit)

en: True colour (24 bpp)
id: Warna benar (24 bpp)

en: True colour (32 bpp)
id: Warna benar (32 bpp)

en: Trust all certificates
id: Percayai semua sertifikat

en: Tunnel via loopback address
id: Tunnel melalui alamat loopback

en: Turn off GStreamer overlay
id: Nonaktifkan masukan server

en: Turn off automatic reconnection
id: Matikan rekoneksi otomatis

en: Turn off clipboard sync
id: Mematikan sinkronisasi papan klip

en: Turn off encryption
id: Gunakan enkripsi TLS

en: Turn off fast-path
id: Matikan fast-path

en: Turn off scaling to avoid screenshot distortion.
id: Matikan penskalaan untuk menghindari distorsi layar.

en: Turn on HTML5 audio support
id: Hidupkan dukungan audio HTML5

en: Turn on Java support
id: Hidupkan dukungan Java

en: Turn on Web Inspector
id: Hidupkan Web Inspector

en: Turn on WebGL support
id: Hidupkan dukungan WebGL

en: Turn on plugin support
id: Hidupkan dukungan pengaya

en: Turn on smooth scrolling
id: Hidupkan pengguliran mulus

en: Turn on spatial navigation
id: Hidupkan navigasi spasial

en: Type
id: Tipe

en: Type in SSH username and password.
id: Ketik nama pengguna dan kata sandi SSH.

en: USB device redirection
id: Pengalihan perangkat USB

en: USB redirection error
id: Kesalahan pengalihan USB

en: Ultra low colour (3 bits)
id: Warna sangat rendah (3 bit)

en: Unable to connect to VNC server
id: Tidak bisa terhubung dengan server VNC

en: Unable to establish a connection to the RDP server “%s”. Check “Security protocol negotiation”.
id: Tak bisa membuat sambungan ke peladen RDP "%s". Periksa "Negosiasi protokol keamanan".

en: Unable to import:
    %s
id: Gagal meng-import:
    %s

en: Unexpected disconnect
id: Pemutusan koneksi yang tidak terduga

en: Unknown property '%i'
id: Properti tak dikenal '%i'

en: Unlock
id: Buka Kunci

en: Unlock Remmina
id: Buka Remmina

en: Unsupported authentication type %u
id: Tipe otentikasi tidak didukung %u

en: Up
id: Naik

en: Update framebuffer even when not visible
id: Perbarui framebuffer bahkan saat tidak terlihat

en: Upload
id: Unggah

en: Upload folder
id: Folder unggah

en: Upload to server
id: Unggah ke server

en: Use '%s' as subgroup delimiter
id: Gunakan '%s' sebagai pembatas subgrup

en: Use JPEG Compression
id: Gunakan Kompresi JPEG

en: Use TLS encryption
id: Gunakan enkripsi TLS

en: Use base credentials for gateway too
id: Gunakan kredensial dasar untuk gateway juga

en: Use client keyboard mapping
id: Gunakan pemetaan papan tik klien

en: Use client resolution
id: Gunakan resolusi klien

en: Use default protocol (for --new)
id: Gunakan protokol baku (untuk --new)

en: Use default server name (for --new)
id: Gunakan nama server baku (untuk --new)

en: Use default system font
id: Gunakan fonta sistem baku

en: Use initial window size
id: Gunakan ukuran jendela awal

en: Use secret key authentication for some widgets
id: Gunakan autentikasi kunci rahasia untuk beberapa widget

en: Use server settings
id: Gunakan setelan peladen

en: Use system proxy settings
id: Gunakan setelan proksi sistem

en: Use the current settings as the default for all new connection profiles
id: Gunakan pengaturan saat ini sebagai baku untuk semua profil sambungan baru

en: Use the old license workflow
id: Gunakan alur kerja lisensi lama

en: Used i.a. by terminal services in a smart card channel to distinguish client capabilities:
      • < 4034: Windows XP base smart card functions
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
        SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 and newer: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()
id: Digunakan a.l. oleh layanan terminal di saluran smart card untuk membedakan kemampuan klien:
      • < 4034: Windows XP fungsi smart card dasar
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
            SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 dan yang lebih baru: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()

en: User
id: Pengguna

en: User chose to resume session with ID: '%s'
id: Pengguna memilih melanjutkan sesi dengan ID: '%s'

en: User password
id: Sandi pengguna

en: Username
id: Nama pengguna

en: Using the UDP protocol may improve performance
id: Memakai protokol UDP bisa meningkatkan kinerja

en: Using the «resolution» parameter in the Remmina preferences file is deprecated.
id: Menggunakan parameter «resolution» dalam berkas preferensi Remmina sudah usang.

en: VNC connection failed: %s
id: Sambungan VNC gagal: %s

en: VNC password
id: Kata sandi VNC

en: Valid for
id: Valid selama

en: Validation data in ProtocolSettings array is invalid!
id: Data validasi dalam array ProtocolSettings tidak valid!

en: Verify password
id: Verifikasi kata sandi

en: Version
id: Versi

en: View only
id: Melihat saja

en: View-only mode
id: Mode hanya lihat

en: Viewport fullscreen
id: Jendela penuh viewport

en: Viewport fullscreen mode
id: Mode layar penuh viewport

en: Visible
id: Tampak

en: Waiting for PyHoca-CLI to show the session's window…
id: Menunggu PyHoca-CLI menampilkan jendela sesi…

en: Waiting for user to select a session…
id: Menunggu pengguna memilih sebuah sesi…

en: Waiting for window of X2Go Agent to appear…
id: Menunggu jendela Agen X2Go muncul…

en: Wallpaper
id: Kertas dinding

en: Warning: Running a command synchronously may cause Remmina not to respond.
    Do you really want to continue?
id: Peringatan: Menjalankan perintah secara serentak bisa menyebabkan Remmina tidak merespon.
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
id: Peringatan: server telah mengubah kunci publik. Ini berarti Anda sedang diserang,
    atau administrator telah mengubah kunci. Sidik jari kunci publik yang baru adalah:

en: Warning: This plugin requires GtkSocket, but this feature is unavailable in a Wayland session.
id: Peringatan: Pengaya ini membutuhkan GtkSocket, tapi fitur ini tidak tersedia dalam suatu sesi Wayland.

en: Which command should be executed after creating the X2Go session?
id: Perintah apa yang harus dijalankan setelah membuat sesi X2Go?

en: Which direction should clipboard content be copied? (default: 'both').
id: Ke arah mana konten papan klip harus disalin? (baku: 'both'/keduanya).

en: Window drag
id: Seret jendela

en: X Display
id: Tampilan X

en: X2Go - Launch an X2Go session
id: X2Go - Luncurkan sesi X2Go

en: X2Go plugin loaded.
id: Plugin X2Go dimuat.

en: Yes
id: Ya

en: You did not set any command to be executed
id: Perintah belum dimasukkan

en: You requested a H.264 GFX mode for the server “%s”, but your libfreerdp does not support H.264. Please use a non-AVC colour depth setting.
id: Anda meminta mode GFX H.264 untuk server "%s", namun libfreerdp Anda tidak mendukung H.264. Harap gunakan pengaturan kedalaman warna non-AVC.

en: Your connection has been rejected.
id: Sambungan Anda ditolak.

en: Your private key
id: Kunci pribadi Anda

en: _About
id: Tent_ang

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Clear
id: _Bersihkan

en: _Close
id: _Tutup

en: _Copy
id: _Salin

en: _Decrease font size
id: _Perkecil ukuran fonta

en: _Delete
id: _Hapus

en: _Download
id: _Unduh

en: _Find text
id: _Cari teks

en: _Increase font size
id: Na_ikkan ukuran fonta

en: _Match case
id: _Cocok huruf besar kecil

en: _New
id: _Baru

en: _Paste
id: Tem_pel

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Remove
id: _Hapus

en: _Resume
id: _Lanjutkan

en: _Save
id: _Simpan

en: _Save and Connect
id: _Simpan dan Sambungkan

en: _Select all
id: Pilih _semua

en: _Send
id: _Kirim

en: _Terminate
id: _Akhiri

en: _Tools
id: Ala_t

en: _Wrap around
id: Kembali dari a_wal

en: command %h %u %t %U %p %g --option
id: perintah %h %u %t %U %p %g --opsi

en: http://address or https://address
id: http://alamat atau https://alamat

en: libsodium >= 1.9.0 is required to use Primary Password
id: libsodium >= 1.9.0 diperlukan untuk menggunakan Kata Sandi Primer

en: parameter 'argv' is 'NULL'.
id: parameter 'argv' adalah 'NULL'.

en: parameter 'env' is either invalid or uninitialized.
id: parameter 'env' tidak valid atau tidak diinisialisasi.

en: parameter 'error' is 'NULL'.
id: parameter 'error' adalah 'NULL'.

en: tag:level[,tag:level[,…]]
id: tag:level[,tag:level[,...]]

en: timeout in seconds (default 300)
id: tenggat waktu dalam detik (nilai baku 300)

en: “Grab all keyboard events” status colour
id: Status warna "Tangkap semua kejadian papan tik"
