blueman-project - en to it translation catalogue (749 entries)

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
it[0]: %(minutes)d minuto
it[1]: %(minutes)d minuti

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
it[0]: %(seconds)d secondo
it[1]: %(seconds)d secondi

en: %(service)s on %(device)s
it: %(service)s su %(device)s

en: %d %s %d %s and %d %s
it: %d %s %d %s e %d %s

en: 17–33 percent
it: 17-33 percento

en: 1–17 percent
it: 1-17 percento

en: 2-Wheeled Vehicle
it: Veicolo a 2 ruote

en: 3-Wheeled Vehicle
it: Veicolo a 3 ruote

en: 33–50 percent
it: 33-50 percento

en: 3D Display
it: Visualizzazione 3D

en: 3D Glasses
it: Occhiali 3D

en: 3D Synchronization (3DSP)
it: Sincronizzazione 3D (3DSP)

en: 50–67 percent
it: 50-67 percento

en: 67–83 percent
it: 67-83 percento

en: 83–99 percent
it: 83-99 percento

en: <b>An error has occurred while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
it: <b>Si è verificato un errore durante il caricamento di un'estensione. Informa gli sviluppatori il contenuto di questo messaggio sul nostro </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">sito.</a>

en: <b>Author:</b>
it: <b>Autore:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
it: <b>Connetti automaticamente:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
it: <b>In conflitto con:</b>

en: <b>Connect To:</b>
it: <b>Connetti a:</b>

en: <b>Connected</b>
it: <b>Connesso</b>

en: <b>DUN Support</b>
it: <b>Supporto DUN</b>

en: <b>Depends on:</b>
it: <b>Dipende da:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
it: <b>Disconnetti:</b>

en: <b>Downloaded:</b>
it: <b>Ricevuti:</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
it: <b>Ricezione file (Object Push)</b>

en: <b>GSM settings</b>
it: <b>Impostazioni GSM</b>

en: <b>Log duration:</b>
it: <b>Durata registro:</b>

en: <b>Log started:</b>
it: <b>Registro avviato:</b>

en: <b>NAP Settings</b>
it: <b>Impostazioni NAP</b>

en: <b>NAP Support</b>
it: <b>Supporto NAP</b>

en: <b>Name</b>
it: <b>Nome</b>

en: <b>No DHCP servers installed</b>
it: <b>Nessun server DHCP installato</b>

en: <b>PAN Support</b>
it: <b>Supporto PAN</b>

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
it: <b>Potenza segnale in ricezione: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>To:</b>
it: <b>A:</b>

en: <b>Total:</b>
it: <b>Totale:</b>

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
it: <b>Livello potenza di trasmissione: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
it: <b>_Disattiva il bluetooth</b>

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
it: <b>_Attiva il bluetooth</b>

en: <b>Uploaded:</b>
it: <b>Inviati:</b>

en: <b>Visibility Setting</b>
it: <b>Impostazioni di visibilità</b>

en: <b>_Connect</b>
it: <b>_Connetti</b>

en: <b>_Disconnect</b>
it: <b>_Disconnetti</b>

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
it: <big>Seleziona le righe e usa <i>Control + C</i> per copiare</big>

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma separated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
it: <span size="small">I seguenti parametri saranno passati:
    Indirizzo, Nome, nome servizio, uuid16s, nodo rfcomm
    Ad esempio:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s sono restituiti come un elenco separato da virgole
    
    Alla disconnessione di un dispositivo lo script invierà un segnale HUP</span>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
it: <span weight="bold" size="large">Invio file tramite Bluetooth</span>

en: Accept
it: Accetta

en: Accept files from trusted devices
it: Accetta file dai dispositivi fidati

en: Access Door
it: Porta di accesso

en: Access Lock
it: Accesso bloccato

en: Access Point
it: Punto di accesso

en: Access point
it: Punto di accesso

en: Adap_ters
it: Ada_ttatori

en: Adapter
it: Adattatore

en: Adapter Preferences
it: Preferenze adattatore

en: Adapter for this connection is not available
it: L'adattatore non è disponibile per questa connessione

en: Adapter selection
it: Selezione dell'adattatore

en: Adds an exit menu item to quit the applet
it: Aggiunge un elemento del menu per chiudere l'applet

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the connections in the tooltip.
it: Aggiunge un indicatore all'icona di stato quando il Bluetooth è attivo e mostra il numero di connessioni nel suggerimento.

en: Adds disconnect menu items
it: Aggiunge voci di disconnessione al menu

en: Adds standard menu items to the status icon menu
it: Aggiunge elementi del menu standard allo menu dell'icona di stato

en: Advanced Audio
it: Audio avanzato

en: Agricultural Vehicle
it: Veicolo agricolo

en: Air Curtain
it: Termoconvettore

en: Air quality Sensor
it: Sensore della qualità dell'aria

en: Alarm
it: Avviso

en: Alert Notification Service
it: Servizio di notifica degli avvisi

en: All in One
it: Tutto in uno

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device separately.
it: Consente di monitorare il vostro (banda larga mobile) utilizzo del traffico di rete. Utile per abbonamenti di accesso ai dati limitato. Questa estensione tiene traccia di ogni dispositivo separatamente.

en: Always
it: Sempre

en: Always accept
it: Accetta sempre

en: Always visible
it: Sempre visibile

en: Ambient Light Sensor
it: Sensore di luce ambientale

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
it: Durata in secondi della rilevabilità

en: Amplifier
it: Amplificatore

en: Appearance
it: Aspetto

en: Applet's transfer service plugin is disabled
it: L'estensione del servizio di trasferimento dell'applet è disabilitato

en: Are you sure you want to reset the counter?
it: Si è sicuri di voler azzerare il contatore?

en: Arm Blood Pressure
it: Pressione sanguigna al braccio

en: Audio Profile
it: Profilo audio

en: Audio Sink
it: Terminatore audio

en: Audio Source
it: Sorgente audio

en: Audio and input profiles
it: Audio e profili di ingresso

en: Audio/Video
it: Audio/video

en: Authorization request for:
it: Richiesta di autorizzazione per:

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
it: Connesso automaticamente a %(service)s su %(device)s

en: Automation IO
it: Automazione I/O

en: Awning
it: Tenda parasole

en: Axial Fan
it: Ventilatore assiale

en: Barcode Scanner
it: Lettore codici a barre

en: Basic Printing (BPP)
it: Stampa di base (BPP)

en: Battery Service
it: Servizio batteria

en: Battery Switch
it: Deviatore di batteria

en: Bay Light
it: Luce baia

en: Behind-ear hearing aid
it: Apparecchio acustico retro-auricolare

en: Bell
it: Campanella

en: Blade Server
it: Server a lame

en: Blinds or Shades
it: Veneziane o tendine

en: Block/Unblock this device
it: Blocca/sblocca questo dispositivo

en: Blocked
it: Bloccato

en: Blood Pressure
it: Pressione sanguigna

en: Blueman Bluetooth Manager
it: Blueman Gestore Bluetooth

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
it: Blueman è un gestore Bluetooth in GTK+

en: Bluetooth Active
it: Bluetooth attivo

en: Bluetooth Adapters
it: Adattatori Bluetooth

en: Bluetooth Authentication
it: Autenticazione bluetooth

en: Bluetooth Device
it: Dispositivo Bluetooth

en: Bluetooth Devices
it: Dispositivi Bluetooth

en: Bluetooth Disabled
it: Bluetooth disabilitato

en: Bluetooth Enabled
it: Bluetooth abilitato

en: Bluetooth File Transfer
it: Trasferimento file Bluetooth

en: Bluetooth Manager
it: Gestore Bluetooth

en: Bluetooth Network
it: Rete Bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
it: Bluetooth spento

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
it: Il Bluetooth deve essere acceso perché il gestore dispositivi funzioni

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
it: Il demone Bluez non è in esecuzione, blueman-manager non può continuare.
    Questo probabilmente significa che nessun adattatore Bluetooth è stato rilevato o che il demone Bluetooth non è stato avviato.

en: Bluray Player
it: Lettore Bluray

en: Body Composition
it: Composizione corporea

en: Boiler
it: Caldaia

en: Bollard with Light
it: Paletto con luce

en: Bond Management
it: Gestione delle associazioni

en: Bookshelf Speaker
it: Altoparlante da scaffale

en: Broadcasting Device
it: Dispositivo di trasmissione

en: Broadcasting Room
it: Sala delle trasmissioni

en: Bulb
it: Lampadina

en: Bus
it: Autobus

en: Button
it: Pulsante

en: CD Player
it: Lettore CD

en: Cabinet Light
it: Luce sottopensile

en: Cadence Sensor
it: Sensore di cadenza

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Access Service
it: Servizio di accesso a calendario, attività e note (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Notification Service
it: Servizio di notifica calendario, attività e note (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Profile
it: Profilo di calendario, attività e note (CTN)

en: Camcorder
it: Telecamera

en: Camera
it: Fotocamera

en: Cancel Operation
it: Annulla operazione

en: Cancelling
it: Annullamento in corso

en: Car
it: Automobile

en: Car audio
it: Audio automobile

en: Carbon Dioxide Sensor
it: Sensore di anidride carbonica

en: Carbon Monoxide Sensor
it: Sensore di monossido di carbonio

en: Card Reader
it: Lettore di schede

en: Ceiling Fan
it: Ventilatore a soffitto

en: Ceiling Light
it: Plafoniera

en: Ceiling Mounted Sensor
it: Sensore montato a soffitto

en: Cellular
it: Cellulare

en: Characteristic Aggregate Format
it: Formato Aggregato delle Caratteristiche

en: Characteristic Declaration
it: Dichiarazione delle caratteristiche

en: Characteristic Extended Properties
it: Proprietà Estese delle Caratteristiche

en: Characteristic Presentation Format
it: Formato di Presentazione delle Caratteristiche

en: Characteristic User Description
it: Descrizione Utente della Caratteristica

en: Charge Case
it: Custodia di ricarica

en: Click to disable.
it: Fai clic per disabilitare.

en: Click to enable.
it: Fai clic per abilitare.

en: Clicking the system tray icon will toggle the manager instead of focusing on it.
it: Facendo clic sull'icona della barra delle applicazioni, il gestore sarà attivato/disattivato anziché essere evidenziato.

en: Client Characteristic Configuration
it: Configurazione Caratteristica Client

en: Clothes iron
it: Ferro da stiro

en: Clothes steamer
it: Stiratrice a vapore

en: Cochlear Implant
it: Impianto cocleare

en: Coffee maker
it: Caffettiera

en: Color Light Sensor
it: Sensore di colore

en: Common ISDN Access (CIP)
it: Accesso ISDN comune (CIP)

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configure Bluetooth Network
it: Configura rete Bluetooth

en: Configure selected plugin's preferences
it: Configura le impostazioni dell'estensione selezionata

en: Configured directory for incoming files does not exist
it: Una cartella configurata per i file in entrata non esiste

en: Configuring networking requires privileges
it: La configurazione della rete richiede privilegi

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm value for authentication:
it: Conferma il valore per l'autenticazione:

en: Connected
it: Connesso

en: Connected to %s
it: Connesso a %s

en: Connected:
it: Connesso:

en: Connecting
it: Connessione in corso

en: Connecting…
it: Connessione in corso…

en: Connection Failed:
it: Connessione non riuscita:

en: Connection to BlueZ failed
it: Connessione a BlueZ non riuscita

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
it: Connette automaticamente i profili sorgente A2DP, sink A2DP, e HID

en: Contact Sensor
it: Sensore di contatto

en: Continuous Glucose Monitoring
it: Monitoraggio continuo del glucosio

en: Controls Bluetooth adapter power states
it: Gestisce lo stato di alimentazione degli adattatori Bluetooth

en: Convertible
it: Convertibile

en: Cordless
it: Senza fili

en: Cordless Telephony
it: Telefonia senza filo

en: Create pairing with the device
it: Associa con il dispositivo

en: Curling iron
it: Ferro arricciacapelli

en: Current Time Service
it: Servizio dell'ora esatta

en: Curtains
it: Tende

en: Cycling Computer
it: Computer da ciclismo

en: Cycling Power
it: Potenza della pedalata

en: Cycling Speed and Cadence
it: Velocità e cadenza della pedalata

en: DHCP server type:
it: Tipo server DHCP:

en: DVD Player
it: Lettore DVD

en: Data activity indication
it: Indicazione attività dati

en: De-humidifier
it: Deumidificatore

en: Deny
it: Nega

en: Dependency issue
it: Problema di dipendenze

en: Desk Fan
it: Ventilatore da scrivania

en: Desk Light
it: Luce da scrivania

en: Desktop Workstation
it: Stazione di lavoro desktop

en: Detachable
it: Sganciabile

en: Device Information
it: Informazioni sul dispositivo

en: Device Manager
it: Gestore dispositivi

en: Device Name
it: Nome dispositivo

en: Device did not respond
it: Il dispositivo non risponde

en: Dial
it: Componi

en: Dial-up Networking
it: Accesso remoto (DUN)

en: Dialup Networking (DUN)
it: Connessione remota (DUN)

en: Dialup Settings
it: Impostazioni di composizione

en: Digital Pen
it: Penna digitale

en: Digital Signage
it: Segnaletica digitale

en: Digitizer Tablet
it: Tavoletta digitale

en: DirectPrinting (BPP)
it: Stampa diretta (BPP)

en: DirectPrintingReferenceObjectsService (BPP)
it: servizio di oggetti di riferimento per la stampa diretta (BPP)

en: Disconnect %s
it: Disconnetti %s

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Disconnection Failed:
it: Disconnessione non riuscita:

en: Discoverable timeout
it: Timeout rilevabilità

en: Discoverable…
it: Visibile…

en: Discoverable… %ss
it: Visibile… %ss

en: Discovering…
it: Rilevamento…

en: Display
it: Schermo

en: Docking Station
it: Stazione di docking

en: Doll
it: Bambola

en: Door Lock
it: Serratura

en: Double Switch
it: Interruttore doppio

en: Dryer
it: Asciugatrice

en: ETA:
it: Tempo rimanente:

en: Ear Thermometer
it: Termometro auricolare

en: Earbud
it: Auricolare

en: Electronic Label
it: Etichetta elettronica

en: Elevator
it: Ascensore

en: Emergency Exit Door
it: Porta di uscita di emergenza

en: Emergency Exit Light
it: Luce uscita di emergenza

en: Enable Bluetooth
it: Abilita bluetooth

en: Energy Harvesting Switch
it: Interruttore a energia recuperata

en: Energy Meter
it: Contatore di energia

en: Energy Sensor
it: Sensore di energia

en: Enter PIN code for authentication:
it: Inserisci il codice PIN per l'autenticazione:

en: Enter passkey for authentication:
it: Inserisci la chiave per l'autenticazione:

en: Entrance Gate
it: Cancello d'ingresso

en: Environmental Sensing
it: Rilevamento ambientale

en: Error occurred
it: Si è verificato un errore

en: Error occurred while sending file %s
it: Errore nel trasferimento del file %s

en: Exhaust Fan
it: Ventola di scarico

en: Exit
it: Esci

en: Exterior Screen
it: Schermo esterno

en: Exterior Shutter
it: Persiana esterna

en: External Report Reference
it: Riferimento Esterno del Report

en: Failed
it: Non riuscito

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
it: Avvio automatico del servizio obex non riuscito. Assicurati che il demone obex sia attivo

en: Failed to change profile to %s
it: Impossibile modificare il profilo in %s

en: Failed to connect
it: Connessione non riuscita

en: Failed to obtain an IP address on %s
it: Impossibile ottenere l'indirizzo IP di %s

en: Failed to reach blueman-manager
it: Impossibile raggiungere blueman-manager

en: Fan Heater
it: Ventola di riscaldamento

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
it: Il file %(0)s è stato correttamente ricevuto da %(1)s

en: File Sender
it: Mittente del file

en: File received
it: File ricevuto

en: Files received
it: File ricevuti

en: Fingertip Pulse Oximeter
it: Pulsossimetro da dito

en: Fire Sensor
it: Sensore antincendio

en: Firmware Revision String
it: Stringa di revisione del firmware

en: Flame Detector
it: Rilevatore di fiamma

en: Flood Light
it: Lampada a proiettore

en: Floor Light
it: Luce da pavimento

en: Fluorescent Lamp
it: Lampada a fluorescenza

en: Fluorescent Lamp Gear
it: Lampada fluorescente Gear

en: Flush Mounted Sensor
it: Sensore montato a incasso

en: Forcefully disconnect the device
it: Disconnessione forzata dal dispositivo

en: Freezer
it: Congelatore

en: Fully
it: Completamente

en: GNSS Server
it: Server GNSS

en: GSM Settings
it: Impostazioni GSM

en: Game
it: Gioco

en: Gaming/Toy
it: Gioco/Giocattolo

en: Garage Door
it: Porta del garage

en: Garden Light
it: Luce da giardino

en: Generic AV Equipment
it: Apparecchiature AV generiche

en: Generic Access
it: Accesso generico

en: Generic Access Control
it: Controllo degli accessi generico

en: Generic Air Conditioning
it: Aria condizionata generica

en: Generic Aircraft
it: Velivolo generico

en: Generic Attribute
it: Attributo generico

en: Generic Audio
it: Audio generico

en: Generic Audio Sink
it: Terminatore audio generico

en: Generic Audio Source
it: Sorgente audio generica

en: Generic Barcode Scanner
it: Scanner di codici a barre generico

en: Generic Blood Pressure
it: Pressione sanguigna generica

en: Generic Clock
it: Orologio generico

en: Generic Computer
it: Computer generico

en: Generic Continuous Glucose Monitor
it: Monitor di glucosio continuo generico

en: Generic Control Device
it: Dispositivo di controllo generico

en: Generic Cycling
it: Ciclismo generico

en: Generic Display
it: Schermo generico

en: Generic Display Equipment
it: Apparecchiature di visualizzazione generiche

en: Generic Domestic Appliance
it: Elettrodomestico generico

en: Generic Eye-glasses
it: Occhiali generici

en: Generic Fan
it: Ventilatore generico

en: Generic FileTransfer
it: Trasferimento file generico

en: Generic Gaming
it: Gioco generico

en: Generic Glucose Meter
it: Misuratore di glucosio generico

en: Generic HVAC
it: HVAC generico

en: Generic Hearing aid
it: Apparecchio acustico generico

en: Generic Heart Rate Sensor
it: Sensore di frequenza cardiaca generico

en: Generic Heating
it: Riscaldamento generico

en: Generic Human Interface Device
it: Dispositivo generico di interfaccia umana

en: Generic Humidifier
it: Umidificatore generico

en: Generic Insulin Pump
it: Pompa per insulina generica

en: Generic Keyring
it: Portachiavi generico

en: Generic Light Fixtures
it: Lampade generiche

en: Generic Light Source
it: Sorgente luminosa generica

en: Generic Media Player
it: Lettore multimediale generico

en: Generic Medication Delivery
it: Erogatore di farmaci generico

en: Generic Motorized Device
it: Dispositivo motorizzato generico

en: Generic Motorized Vehicle
it: Veicolo a motore generico

en: Generic Network Device
it: Dispositivo di rete generico

en: Generic Networking
it: Rete generica

en: Generic Outdoor Sports Activity
it: Generico: attività sportive all'aperto

en: Generic Personal Mobility Device
it: Dispositivo di mobilità personale generico

en: Generic Phone
it: Telefono generico

en: Generic Power Device
it: Dispositivo di alimentazione generico

en: Generic Pulse Oximeter
it: Pulsossimetro generico

en: Generic Remote Control
it: Telecomando generico

en: Generic Running Walking Sensor
it: Sensore di corsa/camminata generico

en: Generic Sensor
it: Sensore generico

en: Generic Signage
it: Segnaletica generica

en: Generic Spirometer
it: Spirometro generico

en: Generic Tag
it: Tag generico

en: Generic Telephony
it: Telefonia generica

en: Generic Thermometer
it: Termometro generico

en: Generic Unknown
it: Sconosciuto generico

en: Generic Watch
it: Orologio da polso generico

en: Generic Wearable Audio Device
it: Dispositivo audio indossabile generico

en: Generic Weight Scale
it: Bilancia generica

en: Generic Window Covering
it: Copertura per finestre generica

en: Glasses
it: Occhiali

en: Glucose
it: Glucosio

en: Group Network
it: Gruppo rete

en: HDP Sink
it: Terminatore HDP

en: HDP Source
it: Sorgente HDP

en: HID Lamp
it: Lampada HID

en: HID Lamp Gear
it: Alimentatore per Lampada HID" (High Intensity Discharge)

en: HTTP Proxy
it: Proxy HTTP

en: Hair dryer
it: Asciugacapelli

en: Handheld
it: Palmare

en: Handheld PC/PDA (clamshell)
it: PC/PDA palmare (pieghevole)

en: Handheld Spirometer
it: Spirometro portatile

en: Handsfree
it: Vivavoce

en: Handsfree Audio Gateway
it: "Gateway audio senza fli

en: Hardcopy Control Channel
it: Canale di controllo per copia cartacea

en: Hardcopy Data Channel
it: Canale dati per copia cartacea

en: Hardware Revision String
it: Stringa di revisione hardware

en: Headphones
it: Cuffie

en: Headset
it: Cuffia con microfono

en: Headset Audio Gateway
it: Gateway Cuffie

en: Health Thermometer
it: Termometro sanitario

en: Heart Rate
it: Battito cardiaco

en: Heart Rate Belt
it: Cintura per frequenza cardiaca

en: Heat Pump
it: Pompa di calore

en: Heater
it: Stufa

en: Helmet
it: Casco

en: Hi-Fi audio
it: Audio Hi-Fi

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide _unnamed devices
it: Nascondi dispositivi _senza nome

en: High
it: Alto

en: High-bay Light
it: Luce a baia alta

en: Home Video Game Console
it: Console per videogiochi domestica

en: Horn
it: Corno

en: Human Interface Device
it: Dispositivi di interfaccia umana

en: Human Interface Device Service (HID)
it: Servizio dispositivo di interfaccia umana (HID)

en: Humidifier
it: Umidificatore

en: Humidity Sensor
it: Sensore di umidità

en: IP Address:
it: Indirizzo IP:

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
it: L'indirizzo IP va in conflitto con l'interfaccia %s che ha lo stesso indirizzo

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
it: Sovrapposizione dell'indirizzo IP con la sottorete dell'interfaccia %s, così configurata %s/%s
    Ciò può causare comportamenti di rete anomali

en: Imaging
it: Acquisizione immagini

en: ImagingAutomaticArchive (BIP)
it: Archiviazione Automatica di Imaging (BIP)

en: ImagingReferencedObjects (BIP)
it: "Oggetti di Riferimento per Imaging (BIP)

en: ImagingResponder (BIP)
it: Risponditore di Imaging (BIP)

en: Immediate Alert
it: Avviso immediato

en: In-Shoe Running Walking Sensor
it: Sensore di corsa/camminata nella scarpa

en: In-ear hearing aid
it: Apparecchio acustico intra-auricolare

en: In-ground Light
it: Luce interrata

en: Incandescent Light Bulb
it: Lampadina a incandescenza

en: Include
it: Includi

en: Incoming Folder:
it: Cartella in entrata:

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
it: File %(0)s in arrivo da %(1)s

en: Incoming file over Bluetooth
it: File in arrivo tramite Bluetooth

en: Indoor Positioning
it: Posizionamento indoor

en: Infrared Heater
it: Riscaldatore a infrarossi

en: Input/output error
it: Errore input/output

en: Insulin Pen
it: Penna per insulina

en: Insulin Pump, durable pump
it: Pompa per insulina, pompa durevole

en: Insulin Pump, patch pump
it: Pompa per insulina, pompa per cerotto

en: Intercom
it: Citofono

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
it: Interfaccia %(0)s collegata all'indirizzo IP %(1)s

en: Internet Protocol Support
it: Supporto del protocollo Internet

en: Invalid IP address
it: Indirizzo IP non valido

en: IoT Gateway
it: Gateway IoT

en: IrMC Sync
it: Sincronizzazione IrMC

en: IrMC Sync Command
it: Comando di Sincronizzazione IrMC

en: It seems like blueman-manager could no get activated via D-Bus. A typical cause for this is a broken graphical setup in the D-Bus activation environment that can get resolved with a call to dbus-update-activation-environment, typically issued from xinitrc (respectively the Sway config or similar).
it: Sembra che blueman-manager non possa essere attivato tramite D-Bus. Una causa tipica di ciò è una configurazione grafica non funzionante nell'ambiente di attivazione D-Bus che può essere risolta con una chiamata a dbus-update-activation-environment, generalmente emessa da xinitrc (rispettivamente la configurazione di Sway o simili).

en: Jacket
it: Giacca

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Kiosk
it: Chiosco

en: LAN Access Using PPP
it: Accesso alla LAN tramite PPP

en: LED Array
it: Serie di LED

en: LED Lamp
it: Lampada LED

en: Laptop
it: Portatile

en: Large Goods Vehicle
it: Veicolo per merci di grandi dimensioni

en: Large Passenger Aircraft
it: Velivolo passeggeri di grandi dimensioni

en: Launch DHCP client
it: Avvia il client DHCP

en: Launch PPP daemon
it: Avvia demone PPP

en: Launching DHCP client requires privileges
it: L'avvio del client DHCP richiede privilegi

en: Launching PPP daemon requires privileges
it: L'avvio del demone PPP richiede privilegi

en: Leak Sensor
it: Sensore di perdita

en: Light Aircraft
it: Velivolo leggero

en: Light Controller
it: Controllo delle luci

en: Light Driver
it: driver luminoso

en: Light Vehicle
it: Veicolo leggero

en: Linear Light
it: Luce lineare

en: Link Loss
it: Perdita del collegamento

en: Location Display
it: Visualizzazione della posizione

en: Location Pod
it: Pod di localizzazione

en: Location and Navigation
it: Posizione e navigazione

en: Location and Navigation Display
it: Visualizzazione della posizione e della navigazione

en: Location and Navigation Pod
it: Pod di localizzazione e navigazione

en: Locker
it: Armadietto

en: Loudspeaker
it: Altoparlante

en: Low
it: Basso

en: Low voltage halogen
it: Alogene a bassa tensione

en: Low-bay Light
it: Luce a baia bassa

en: Make the default adapter temporarily visible
it: Rendi l'adattatore predefinito visibile temporaneamente

en: Manages local network services, like NAP bridges
it: Gestisci servizi di rete locali, come NAP bridge

en: Manufacturer Name String
it: Stringa del nome del produttore

en: Mark/Unmark this device as trusted
it: Imposta/Rimuovi questo dispositivo come fidato

en: Maximum items
it: Connessioni recenti visualizzate

en: Mesh Device
it: Dispositivo Mesh

en: Mesh Network Proxy
it: Proxy di rete mesh

en: Message Access Profile (MAP)
it: Profilo di accesso ai messaggi (MAP)

en: Message Access Server
it: Server di accesso ai messaggi

en: Message Notification Server
it: Server di notifica dei messaggi

en: Microlight
it: Ultraleggero

en: Microphone
it: Microfono

en: Microwave
it: Microonde

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Mobility Scooter
it: Scooter per la mobilità

en: Model Number String
it: Stringa del numero di modello

en: Moped
it: Ciclomotore

en: More
it: Altro

en: Motion Sensor
it: Sensore di movimento

en: Motorbike
it: Motocicletta

en: Motorized Gate
it: Cancello motorizzato

en: Much
it: Molto

en: Multi-Channel Adaptation Protocol (MCAP)
it: Protocollo di adattamento multicanale (MCAP)

en: Multi-Color LED Array
it: Serie di LED multicolore

en: Multi-Profile Specification (MPS) Profile
it: Profilo di specifica multi-profilo (MPS)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Service
it: Servizio di specifica multi-profilo (MPS)

en: Multi-Sensor
it: Multi-sensore

en: Multi-switch
it: Multi-interruttore

en: Multisensor
it: Multisensore

en: Neck Band
it: Fascia per il collo

en: Network
it: Rete

en: Network Access Point
it: Punto di accesso alla rete

en: Network Access Point (NAP)
it: Punto di accesso alla rete (NAP)

en: Network _Usage
it: _Uso della rete

en: Next DST Change Service
it: Servizio di modifica dell'ora legale successivo

en: No audio endpoints registered
it: Nessun terminatore audio registrato

en: No conflicts
it: Nessun conflitto

en: No dependencies
it: Nessuna dipendenza

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
it: Al momento non sono disponibili statistiche sull'uso. Prova prima a ristabilire una connessione e poi controlla questa pagina.

en: Not Connected
it: Non connesso

en: Not available
it: Non disponibile

en: Not currently supported with this setup
it: Non è attualmente supportato con questa configurazione

en: Not specified
it: Non specificato

en: Number:
it: Numero:

en: OBEX File Transfer
it: Trasferimento file OBEX

en: OBEX Object Push
it: Push di Oggetti OBEX

en: Object Transfer
it: Trasferimento di oggetti

en: Occupancy Sensor
it: Sensore di presenza

en: On-Hip Running Walking Sensor
it: Sensore di corsa/camminata sul fianco

en: On-Shoe Running Walking Sensor
it: Sensore di corsa/camminata sulla scarpa

en: Open
it: Apri

en: Open Location
it: Apri posizione

en: Optical Disc Player
it: Lettore di dischi ottici

en: Optimal
it: Ottimale

en: Organic light emitting diode (OLED)
it: Diodo organico a emissione di luce (OLED)

en: Oven
it: Forno

en: Pager
it: Cercapersone

en: Pair
it: Associa

en: Paired
it: Associato

en: Pairing PIN code for
it: Codice PIN di associazione per

en: Pairing passkey for
it: Password di associazione per

en: Pairing request
it: Richiesta di associazione

en: Pairing request for %s
it: Richiesta di associazione per %s

en: Pairing request for device:
it: Richiesta di associazione per il dispositivo:

en: Pairing request for:
it: Richiesta di associazione per:

en: Palm
it: Palmare

en: Palm-size PC/PDA
it: PC/PDA palmare

en: Paraglider
it: Parapendio

en: Pathway Light
it: Luce da sentiero

en: Pedestal Fan
it: Ventilatore a piedistallo

en: Pendant Light
it: Lampada sospesa

en: Peripheral
it: Periferica

en: Peripheral Preferred Connection Parameters
it: Parametri di connessione preferiti della periferica

en: Peripheral Privacy Flag
it: Indicatore di Privacy del Periferico

en: Personal Area Network
it: Rete locale personale (PAN)

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Alert Status Service
it: Servizio di stato degli avvisi telefonici

en: Phonebook Access (PBAP)
it: Accesso alla rubrica (PBAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
it: Accesso alla rubrica (PBAP) - PCE

en: Phonebook Access (PBAP) - PSE
it: Accesso alla rubrica (PBAP) - PSE

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
it: Assicurati che la cartella "<b>%s</b>" esista o sia configurata tramite blueman-services. Verrà usata la cartella predefinita "%s"

en: Plug
it: Spina

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
it: L'estensione <b>"%(0)s"</b> dipende da <b>%(1)s</b>. La disattivazione di <b>%(1)s</b> disattiverà <b>"%(0)s"</b>.
    Vuoi procedere?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
it: L'estensione <b>%(0)s</b> va in conflitto con <b>%(1)s</b>. Attivando <b>%(1)s</b> sarà disattivato <b>%(0)s</b>.
    Vuoi procedere?

en: Plugins
it: Estensioni

en: PnP ID
it: ID PnP

en: PnP Information
it: Informazioni PnP

en: Pointing
it: Puntamento

en: Pole-top Light
it: Lampada da palo

en: Poor
it: Scarso

en: Portable audio
it: Audio portatile

en: Portable handheld console
it: Console portatile

en: Power Bank
it: Accumulatore di energia

en: Power Outlet
it: Presa di corrente

en: Power Sensor
it: Sensore di potenza

en: Power Strip
it: Ciabatta elettrica

en: Power Supply
it: Alimentatore

en: Powered Wheelchair
it: Carrozzina elettrica

en: Presentation Remote
it: Presentazione remota

en: Primary Service
it: Servizio primario

en: Printer
it: Stampante

en: Printing Status (BPP)
it: Stato di stampa (BPP)

en: Projector
it: Proiettore

en: Proprietary
it: Proprietario

en: Provides DBus API for other Blueman components
it: Fornisce le API DBus per altri componenti di Blueman

en: Provides OBEX file transfer capabilities
it: Permette di trasferire file tramite OBEX

en: Provides a StatusNotifierItem to show a statusicon
it: Fornisce uno StatusNotifierItem per mostrare un'icona di stato

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
it: Fornisce un client dhcp di base per connessioni Bluetooth PAN.

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
it: Aggiunge un menu per l'applet e un'API per permettere ad altre estensioni per manipolarlo

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
it: Aggiunge un elemento del menu per rendere l'adattatore predefinito visibile temporaneamente quando è nascosto in modo predefinito

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
it: Provvede un elemento del menu che contiene le ultime connessioni usate per un accesso veloce

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
it: Fornisce un supporto di base per connettersi ad internet attraverso il profilo DUN.

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
it: Fornisce password e servizi di autenticazione per il demone BlueZ

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
it: Fornisce supporto per il Dial Up Networking (DUN) con ModemManager e NetworkManager

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
it: Fornisce supporto per la Personal Area Networking (PAN) introdotta in NetworkManager 0.8

en: Proximity Sensor
it: Sensore di prossimità

en: Pulse Oximeter
it: Pulsossimetro

en: Push Button
it: Pulsante

en: Quad Bike
it: Quad

en: R_ename device…
it: R_inomina dispositivo…

en: Radiant Panel Heater
it: Pannello radiante

en: Radiator
it: Radiatore

en: Rain Sensor
it: Sensore di pioggia

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
it[0]: Ricevuto %(files)d file in background
it[1]: Ricevuti %(files)d file in background

en: Received %(files)d more file in the background | Received %(files)d more files in the background
it[0]: Ricevuto %(files)d altro file in background
it[1]: Ricevuti %(files)d altri file in background

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
it: Potenza segnale in ricezione: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Receiver
it: Ricevitore

en: Receiving file
it: Ricezione file in corso

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
it: Ricezione del file %(0)s da %(1)s

en: Recommended
it: Consigliato

en: Reconnect to…
it: Riconnetti a…

en: Reconnection Address
it: Indirizzo di riconnessione

en: Recreational Vehicle / Motor Home
it: Veicolo ricreativo / camper

en: Reference Time Update Service
it: Servizio di aggiornamento dell'ora di riferimento

en: ReferencePrinting (BPP)
it: Stampa di riferimento (BPP)

en: Refrigerator
it: Frigorifero

en: Reject
it: Rifiuta

en: Remote Control
it: Controllo remoto

en: Remote Control Target
it: Obiettivo del controllo remoto

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove this device from the known devices list
it: Rimuovi questo dispositivo dalla lista dei dispositivi conosciuti

en: Rename device
it: Rinomina dispositivo

en: Renew IP Address
it: Rinnova indirizzo IP

en: Report Reference
it: Riferimento del Report

en: Retry
it: Riprova

en: Rice cooker
it: Cuoci riso

en: Robotic vacuum cleaner
it: Aspirapolvere robotizzato

en: Rotary Switch
it: Commutatore rotativo

en: Running Speed and Cadence
it: Velocità e cadenza della corsa

en: SIM Access (SAP)
it: Accesso SIM (SAP)

en: S_ort By
it: _Ordina per

en: Scan Parameters
it: Parametri di scansione

en: Screen
it: Schermo

en: Script to execute on connection
it: Script da eseguire alla connessione

en: Search
it: Cerca

en: Search for nearby devices
it: Cerca dispositivi nelle vicinanze

en: Searching
it: Ricerca

en: Secondary Service
it: Servizio secondario

en: Select Device
it: Seleziona dispositivo

en: Select audio profile for PulseAudio
it: Seleziona il profilo audio di PulseAudio

en: Select folder for incoming file transfers
it: Seleziona una cartella per i trasferimenti di file in entrata

en: Send File
it: Invia file

en: Send _Files to Device
it: Invia _file al dispositivo

en: Send _note
it: Invia _nota

en: Send a _File…
it: Invia un _file…

en: Send a text note
it: Invia una nota di testo

en: Send file(s) to the device
it: Invia file al dispositivo

en: Send note
it: Invia nota

en: Sending File
it: Invio file

en: Serial Number String
it: Stringa del numero di serie

en: Serial Port
it: Porta seriale

en: Serial Port %s
it: Porta seriale %s

en: Serial port connected
it: Porta seriale connessa

en: Serial port connection script failed
it: Script di connessione alla porta seriale non riuscito

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
it: Il servizio porta seriale sul dispositivo <b>%s</b> sarà ora disponibile attraverso <b>%s</b>

en: Server Characteristic Configuration
it: Configurazione delle Caratteristiche del Server

en: Server-class Computer
it: Computer di classe server

en: Service Changed
it: Servizio cambiato

en: Service Preferences
it: Preferenze servizio

en: Service:
it: Servizio:

en: Set Bluetooth Adapter Properties
it: Imposta le proprietà di un adattatore Bluetooth

en: Set RfKill State
it: Imposta lo stato RfKill

en: Setting RfKill State requires privileges
it: L'impostazione dello stato RfKill richiede privilegi

en: Shelves Light
it: Luce da mensola

en: Show _Statusbar
it: Mostra barra di s_tato

en: Show _Toolbar
it: Mostra ba_rra degli strumenti

en: Show device information
it: Mostra le informazioni sul dispositivo

en: Show input
it: Mostra input

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
it: Mostra le notifiche sul desktop quando i dispositivi vengono connessi o disconnessi.

en: Shows network traffic usage
it: Visualizza l'utilizzo del traffico di rete

en: Single Switch
it: Interruttore singolo

en: Skip
it: Ignora

en: Slider
it: Cursore

en: Smartwatch
it: Orologio smart

en: Smoke Sensor
it: Sensore di fumo

en: Software Revision String
it: Stringa di revisione del software

en: Soundbar
it: Barra sonora

en: Speed Sensor
it: Sensore di velocità

en: Speed and Cadence Sensor
it: Sensore di velocità e cadenza

en: Sports Watch
it: Orologio sportivo

en: Spotlight
it: Faretto

en: Standalone Speaker
it: Altoparlante autonomo

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
it: Gestore standard dei profili di connessione SPP, permette di eseguire azioni personalizzate

en: Standmounted Speaker
it: Altoparlante da supporto

en: Stick PC
it: PC stick

en: Street Light
it: Lampione

en: Sub-optimal
it: Sub-ottimale

en: Success!
it: Riuscito!

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
it: Connesso con successo al servizio <b>DUN</b> di <b>%(0)s.</b>
    La rete è ora disponibile attraverso <b>%(1)s</b>

en: Switch
it: Interruttore

en: Switches Bluetooth killswitch status to match Bluetooth power state. Allows turning Bluetooth back on from an icon that shows its status; provided it isn't unplugged by the system, or physically.
it: Cambia lo stato del killswitch Bluetooth in modo che corrisponda allo stato di alimentazione Bluetooth. Permette di riattivare il Bluetooth da un'icona che ne mostra lo stato; a condizione che non sia scollegato dal sistema o fisicamente.

en: System ID
it: ID di sistema

en: Television
it: Televisione

en: Temperature Sensor
it: Sensore di temperatura

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
it: Sospende temporaneamente il salvaschermo quando viene collegato un controller di gioco bluetooth.

en: Temporarily visible
it: Visibile temporaneamente

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
it: Il numero massimo di connessioni recenti visualizzate nel menu.

en: There was a problem launching script %s
    %s
it: Si è verificato un problema nell'esecuzione dello script %s
    %s

en: Thermostat
it: Termostato

en: This should be overwritten
it: Potrebbe essere sovrascritto

en: Toaster
it: Tostapane

en: Toggle the manager on clicking the system tray icon
it: Attiva il gestore facendo clic sull'icona della barra delle applicazioni

en: Too much
it: Troppo

en: Total data received and rate of transmission
it: Dati totali ricevuti e velocità di trasmissione

en: Total data sent and rate of transmission
it: Dati totali inviati e velocità di trasmissione

en: Touch Panel
it: Pannello di Controllo

en: Toy
it: Giocattolo

en: Traffic statistics
it: Statistiche di traffico

en: Transfer
it: Trasferimento

en: Transfer failed
it: Trasferimento non riuscito

en: Transfer of file %(0)s failed
it: Trasferimento del file %(0)s non riuscito

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
it: Livello potenza di trasmissione: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transport Discovery
it: Rilevamento del trasporto

en: Tries to auto-connect to configurable services on start and every 60 seconds.
it: Tenta di connettersi automaticamente ai servizi configurabili all'avvio e ogni 60 secondi.

en: Triple Switch
it: Interruttore triplo

en: Troffer Light
it: Troffer

en: Trolley
it: Carrello

en: Trust
it: Autorizza

en: Trusted
it: Fidato

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
it: Tentativo di ottenere indirizzo IP da %s
    Attendere…

en: Tuner
it: Sintonizzatore

en: Turn off all adapters
it: Spegni tutti gli adattatori

en: Turn on all adapters
it: Attiva tutti gli adattatori

en: Turntable
it: Giradischi

en: Tx Power
it: Potenza Tx

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Underwater Light
it: Luce subacquea

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unnamed device
it: Dispositivo senza nome

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Untrust
it: Revoca autorizzazione

en: User Data
it: Dati dell'utente

en: VCR
it: Videoregistratore

en: Vacuum cleaner
it: Aspirapolvere

en: Valid Range
it: Intervallo valido

en: Vehicle
it: Veicolo

en: Vehicle Tire Pressure Sensor
it: Sensore di pressione dei pneumatici del veicolo

en: Very High
it: Molto alto

en: Video Conferencing
it: Videoconferenza

en: Video Distribution
it: Distribuzione video

en: Video Sink
it: Terminatore video

en: Video Source
it: Sorgente video

en: Video camera
it: Videocamera

en: Video conferencing
it: Videoconferenza

en: Video display and loudspeaker
it: Display video e altoparlante

en: Video monitor
it: Monitor video

en: VideoConferencingGW (VCP)
it: GW videoconferenza (VCP)

en: WAP Client
it: Client WAP

en: Wall Fan
it: Ventilatore da parete

en: Wall Light
it: Luce a parete

en: Wall Mounted Sensor
it: Sensore montato a parete

en: Washing Machine
it: Lavatrice

en: Wearable
it: Indossabile

en: Wearable computer (watch size)
it: Computer indossabile (dimensione dell'orologio)

en: Weight Scale
it: Bilancia

en: Wind Sensor
it: Sensore del vento

en: Window
it: Finestra

en: Window Awning
it: Tenda parasole per finestre

en: Window Blinds
it: Persiane

en: Window Curtain
it: Tenda per finestra

en: Window Shades
it: Tendine per finestre

en: Wrist Blood Pressure
it: Pressione sanguigna al polso

en: Wrist Worn Pulse Oximeter
it: Pulsossimetro da polso

en: Wrist watch
it: Orologio da polso

en: _Adapter
it: _Adattatore

en: _Added
it: _Aggiunto

en: _Block
it: _Blocca

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Descending
it: _Discendente

en: _Device
it: _Dispositivo

en: _Devices
it: _Dispositivi

en: _Exit
it: _Esci

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Info
it: _Informazioni

en: _Local Services
it: Servizi _locali

en: _Make Discoverable
it: _Rendi rilevabile

en: _Name
it: _Nome

en: _Pair
it: _Associa

en: _Plugins
it: _Estensioni

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Remove…
it: _Rimuovi…

en: _Report a Problem
it: Segnala un p_roblema

en: _Reset
it: _Ripristina

en: _Search
it: _Cerca

en: _Stop
it: _Ferma

en: _Trust
it: Au_torizza

en: _Unblock
it: _Sblocca

en: _Untrust
it: _Revoca autorizzazione

en: _View
it: _Visualizza

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: obexd not available
it: obexd non disponibile

en: yes
it: sì
