gftp-2.0.7b - en to it translation catalogue (566 entries)

en:   Cancel
it:   Annulla

en:   Close
it:   Chiudi

en:   Yes
it:   Sì

en: %d%% complete, %02d:%02d:%02d est. time remaining. (File %ld of %ld)
it: %d%% completato, tempo residuo stimato %02d.%02d.%02d (file %ld di %ld)

en: %d: Chmod %s %o
it: %d: chmod %s %o

en: %d: Close
it: %d: chiudi

en: %d: File attributes
it: %d: attributi del file

en: %d: Make directory %s
it: %d: crea directory %s

en: %d: Open %s
it: %d: apri %s

en: %d: Open Directory %s
it: %d: apri directory %s

en: %d: Protocol Initialization
it: %d: inizializzazione del protocollo

en: %d: Protocol version %d
it: %d: versione del protocollo %d

en: %d: Read Directory
it: %d: leggi directory

en: %d: Realpath %s
it: %d: percorso reale %s

en: %d: Remove directory %s
it: %d: rimuovi directory %s

en: %d: Remove file %s
it: %d: rimuovi il file %s

en: %d: Stat %s
it: %d: stat %s

en: %d: Utime %s %d
it: %d: utime %s %d

en: %s
    Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Official Homepage: http://www.gftp.org/
it: %s
    Copyright © 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Sito web: http://www.gftp.org/

en: %s already exists. (%s source size, %s destination size):
    (o)verwrite, (r)esume, (s)kip, (O)verwrite All, (R)esume All, (S)kip All: (%c)
it: %s esiste già. (Dimensione sorgente %s, dimensione destinazione %s):
    S(o)vrascrivi, (r)iprendi, (s)alta, s(O)vrascrivi tutti, (R)iprendi tutti, (S)alta tutti: (%c)

en: %s: Not connected to a remote site
it: %s: non connesso ad alcun sito remoto

en: %s: Please hit the stop button first to do anything else
it: %s: premere il pulsante stop prima di qualsiasi altra azione

en: %s: This feature is not available using this protocol
it: %s: questa caratteristica non è disponibile con il protocollo in uso

en: %s: You must have at least one item selected
it: %s: è necessario selezionare almeno un elemento

en: %s: You must only have one item selected
it: %s: è necessario selezionare un solo elemento

en: (yes/no)?
it: (sì/no)?

en: /Bookmarks/Add _Bookmark
it: /Segnalibri/Aggiungi _segnalibro

en: /Bookmarks/Edit Bookmarks
it: /Segnalibri/Modifica segnalibri

en: /Bookmarks/sep
it: /Segnalibri/sep

en: /Bookmarks/tearoff
it: /Segnalibri/tearoff

en: /FTP/Window _1
it: /FTP/Finestra _1

en: /FTP/Window _2
it: /FTP/Finestra _2

en: /FTP/_Binary
it: /FTP/_Binario

en: /FTP/_Preferences...
it: /FTP/Preferen_ze...

en: /FTP/_Quit
it: /FTP/_Esci

en: /File/New _Folder...
it: /File/_Nuova cartella...

en: /File/New _Item...
it: /File/Nuovo _elemento...

en: /File/_Close
it: /File/_Chiudi

en: /File/_Delete
it: /File/_Elimina

en: /File/_Properties...
it: /File/_Proprietà...

en: /Help
it: /Aiuto

en: /Help/_About
it: /Aiuto/I_nformazioni

en: /Help/tearoff
it: /Aiuto/tearoff

en: /L_og
it: /Registr_o

en: /Local/Change _Filespec...
it: /Locale/Cambia _filtro...

en: /Local/D_isconnect
it: /Locale/D_isconnetti

en: /Local/Deselect All
it: /Locale/Deseleziona tutto

en: /Local/Rena_me...
it: /Locale/Rino_mina...

en: /Local/Save Directory Listing...
it: /Locale/Salva elenco directory...

en: /Local/Select All Files
it: /Locale/Seleziona tutti i file

en: /Local/Select _All
it: /Locale/Seleziona _tutto

en: /Local/Send SITE Command...
it: /Locale/Invia comando SITE...

en: /Local/_Change Directory
it: /Locale/_Cambia directory

en: /Local/_Delete...
it: /Locale/_Elimina...

en: /Local/_Edit...
it: /Locale/_Modifica...

en: /Local/_New Folder...
it: /Locale/_Nuova cartella...

en: /Local/_Open Location...
it: /Locale/_Apri posizione...

en: /Local/_Permissions...
it: /Locale/_Permessi...

en: /Local/_Refresh
it: /Locale/A_ggiorna

en: /Local/_Show selected
it: /Locale/_Mostra selezionati

en: /Local/_View...
it: /Locale/_Visualizza...

en: /Local/sep
it: /Locale/sep

en: /Local/tearoff
it: /Locale/tearoff

en: /Log/_Clear
it: /Registro/Pulis_ci

en: /Log/_Save...
it: /Registro/_Salva...

en: /Log/_View
it: /Registro/_Visualizza

en: /Log/tearoff
it: /Registro/tearoff

en: /Remote/Change _Filespec...
it: /Remoto/Cambia _filtro...

en: /Remote/D_isconnect
it: /Remoto/_Disconnetti

en: /Remote/Deselect All
it: /Remoto/Deseleziona tutti

en: /Remote/Rena_me...
it: /Remoto/Rino_mina...

en: /Remote/Save Directory Listing...
it: /Remoto/Salva l'elenco della direcotory...

en: /Remote/Select All Files
it: /Remoto/Seleziona tutti i file

en: /Remote/Select _All
it: /Remoto/Seleziona _tutto

en: /Remote/Send SITE Command...
it: /Remoto/Invia comando SITE...

en: /Remote/_Change Directory
it: /Remoto/_Cambia directory

en: /Remote/_Delete...
it: /Remoto/_Elimina...

en: /Remote/_Edit...
it: /Remoto/_Modifica...

en: /Remote/_New Folder...
it: /Remoto/_Nuova cartella...

en: /Remote/_Open Location...
it: /Remoto/_Apri posizione...

en: /Remote/_Permissions...
it: /Remoto/_Permessi...

en: /Remote/_Refresh
it: /Remoto/A_ggiorna

en: /Remote/_Show selected
it: /Remoto/_Mostra selezionati

en: /Remote/_View...
it: /Remoto/_Visualizza...

en: /Remote/sep
it: /Remoto/sep

en: /Remote/tearoff
it: /Remoto/tearoff

en: /Tool_s
it: /_Strumenti

en: /Tools/C_ompare Windows
it: /Strumenti/C_onfronta finestre

en: /Tools/_Clear Cache
it: /Strumenti/_Pulisci cache

en: /Tools/tearoff
it: /Strumenti/tearoff

en: /Transfer/Move File _Down
it: /Trasferimento/Sposta file _giù

en: /Transfer/Move File _Up
it: /Trasferimento/Sposta file s_u

en: /Transfer/Skip _Current File
it: /Trasferimento/Salta file _corrente

en: /Transfer/St_op
it: /Trasferimento/Fe_rma

en: /Transfer/_Put Files
it: /Trasferimento/_Colloca file

en: /Transfer/_Remove File
it: /Trasferimento/_Rimuovi file

en: /Transfer/_Retrieve Files
it: /Trasferimento/_Recupera file

en: /Transfer/_Start
it: /Trasferimento/_Avvia

en: /Transfer/sep
it: /Trasferimento/sep

en: /Transfer/tearoff
it: /Trasferimento/tearoff

en: /_Bookmarks
it: /_Segnalibri

en: /_Local
it: /_Locale

en: /_Remote
it: /_Remoto

en: /_Transfer
it: /_Trasferimento

en: <unknown>
it: <sconosciuto>

en: About
it: Informazioni

en: About gFTP
it: Informazioni su gFTP

en: Action
it: Azione

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
it: Aggiunta segnalibro: impossibile aggiungere «%s» poiché il nome esiste già

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
it: Aggiunta di un segnalibro: è necessario inserire un nome per l'host

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
it: Aggiunta segnalibro: inserire il nome del segnalibro

en: Add Host
it: Aggiungi host

en: All Files
it: Tutti i file

en: Allow entering manual commands in the GUI (functions like the text port)
it: Consente l'immissione di comandi manuali nell'interfaccia grafica (funzioni come "text port")

en: Allow manual commands in GUI
it: Consentire comandi manuali dall'interfaccia

en: Append file transfers
it: Accodare i trasferimenti di file

en: Append new file transfers onto existing ones
it: Accoda i nuovi trasferimenti di file a quelli già esistenti

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure you want to delete these %ld directories
it: Eliminare veramente queste %ld directory

en: Are you sure you want to delete these %ld files
it: Eliminare veramente questi %ld file

en: Are you sure you want to delete these %ld files and %ld directories
it: Eliminare veramente questi %ld file e %ld directory

en: Are you sure you want to erase the bookmark
    %s and all its children?
it: Cancellare il segnalibro %s
    e tutti i segnalibri a esso collegati?

en: Attribs
it: Attributi

en: Automatically connect to the remote server when the application is started.
it: Connette automaticamente al server remoto quando l'applicazione viene avviata.

en: Automatically start the file transfers when they get queued
it: Avvia automaticamente i trasferimenti dei file quando si trovano in coda

en: Available options: cache
it: Opzioni disponibili: cache

en: Bad message
it: Messaggio d'errore

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Bookmarks Error: The bookmark entry %s does not have a hostname
it: Errore nei segnalibri: la voce %s non contiene un nome host

en: Bookmarks file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten
it: File dei segnalibri di gFTP. Copyright © 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Attenzione: qualsiasi commento aggiunto a questo file sarà sovrascritto

en: Cache TTL:
it: TTL della cache:

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot accept connection from server: %s
it: Impossibile accettare la connessione dal server: %s

en: Cannot bind a port: %s
it: Impossibile collegarsi ad una porta: %s

en: Cannot connect to %s: %s
it: Impossibile connettersi a %s: %s

en: Cannot create a data connection: %s
it: Impossibile creare una connessione dati: %s

en: Cannot create a socket pair: %s
it: Impossibile creare una coppia del socket: %s

en: Cannot find an IP address in PASV response '%s'
it: Impossibile trovare un indirizzo IP nella risposta PASV «%s»

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it is in either %s or in %s
it: Impossibile trovare il file della licenza COPYING. Accertarsi che sia in %s o in %s

en: Cannot fork another process: %s
it: Impossibile creare un altro processo: %s

en: Cannot get address of local socket: %s
it: Impossibile ottenere l'indirizzo del socket locale: %s

en: Cannot get peer certificate
it: Impossibile ottenere il certificato dal peer

en: Cannot get socket flags: %s
it: Impossibile ottenere i flag del socket: %s

en: Cannot get socket name: %s
it: Impossibile ottenere il nome del socket: %s

en: Cannot initialize the OpenSSL library
it: Impossibile inizializzare la libreria OpenSSL

en: Cannot listen on port %d: %s
it: Impossibile mettersi in ascolto sulla porta %d: %s

en: Cannot look up hostname %s: %s
it: Impossibile cercare il nome dell'host %s: %s

en: Cannot look up service name %s/tcp. Please check your services file
it: Impossibile cercare il servizio %s/tcp. Controllare il proprio file services

en: Cannot open controlling terminal %s
it: Impossibile aprire terminale di controllo %s

en: Cannot open master pty %s: %s
it: Impossibile aprire il pty principale %s: %s

en: Cannot retrieve file %s
it: Impossibile ricevere il file %s

en: Cannot set socket to non-blocking: %s
it: Impossibile impostare il socket a "non-blocking": %s

en: Change
it: Cambia

en: Change Filespec
it: Cambiamento filtro

en: Change Filespec: Operation canceled...you must enter a string
it: Cambiamento filtro: operazione annullata...è necessario inserire una stringa

en: Changes the local working directory
it: Cambia la directory di lavoro locale

en: Changes the permissions of a local file
it: Cambia i permessi di un file locale

en: Changes the permissions of a remote file
it: Modifica i permessi di un file remoto

en: Changes the remote working directory
it: Cambia la directory di lavoro remota

en: Child %d returned successfully
it: Processo figlio %d restituito correttamente

en: Clear the directory cache
it: Pulisci la cache delle directory

en: Command:
it: Comando:

en: Compare Windows
it: Confronta le finestre

en: Config file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten. If a entry has a (*) in it's comment, you can't change it inside gFTP
it: File di configurazione di gFTP. Copyright © 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Attenzione: qualsiasi commento aggiunto a questo file sarà sovrascritto. Se una voce ha un asterisco (*) nel commento, non può essere modificata in gFTP

en: Connect
it: Connetti

en: Connect retries:
it: Tentativi di riconnessione:

en: Connect to remote server on startup
it: Connettere al server remoto all'avvio

en: Connect to the site specified in the host entry. If the host entry is blank, then a dialog is presented that will allow you to enter a URL.
it: Connette al sito specificato nella voce host. Se il campo viene lasciato vuoto, apparirà una finestra che consentirà di inserire un URL.

en: Connected to %s:%d
it: Connesso a %s:%d

en: Connecting...
it: Connessione in corso...

en: Connection lost
it: Connessione interrotta

en: Connection to %s timed out
it: Tempo esaurito per la connessione a %s

en: Corrupted file listing from FSP server %s
it: Ricevuto elenco file danneggiato dal server FSP %s

en: Could not change directory to %s
it: Impossibile cambiare la directory in %s

en: Could not change local directory to %s: %s
it: Impossibile cambiare la directory locale in %s: %s

en: Could not download %s from %s
it: Impossibile scaricare %s da %s

en: Could not get FSP directory listing %s: %s
it: Impossibile ottenere l'elenco della directory FSP %s: %s

en: Could not get current working directory: %s
it: Impossibile stabilire la directory di lavoro corrente: %s

en: Could not get local directory listing %s: %s
it: Impossibile ottenere l'elenco della directory locale %s: %s

en: Creates a local directory
it: Crea una directory locale

en: Creates a remote directory
it: Crea una directory remota

en: Custom
it: Personalizzato

en: Date
it: Data

en: Default Protocol:
it: Protocollo predefinito:

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Bookmark
it: Elimina segnalibro

en: Delete Files/Directories
it: Elimina file/directory

en: Description:
it: Descrizione:

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: Did you do a make install?
it: È stato eseguito un make install?

en: Disconnect from the remote server
it: Disconnetti dal server remoto

en: Disconnecting from site %s
it: Disconnessione dal sito %s

en: Disconnects from the remote site
it: Disconnette dal sito remoto

en: Do one transfer at a time
it: Effettuare un trasferimento alla volta

en: Do only one transfer at a time?
it: Effettuare un solo trasferimento alla volta?

en: Do you want to use HTTP/1.1 or HTTP/1.0
it: Indica se utilizzare HTTP/1.1 oppure HTTP/1.0

en: Domain
it: Dominio

en: Downloads remote file(s)
it: Scarica file remoti

en: Drag-N-Drop
it: Trascina

en: ERROR: The host in the SSL certificate (%s) does not match the host that we connected to (%s). Aborting connection.
it: Errore: l'host presente nel certificato SSL (%s) non corrisponde a quello a cui si è connessi (%s). Chiusura della connessione.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Bookmarks
it: Modifica segnalibri

en: Edit Entry
it: Modifica voce

en: Edit File
it: Modifica file

en: Edit Host
it: Modifica host

en: Edit program:
it: Programma di modifica:

en: Edit: %s is a directory. Cannot edit it.
it: Modifica: %s è una directory. Impossibile modificarla.

en: Edit: You must specify an editor in the options dialog
it: Modifica: è necessario specificare un programma di modifica nelle opzioni

en: Email address:
it: Indirizzo email:

en: Enable IPv6 support
it: Abilitare il supporto IPv6

en: Enter PASSCODE:
it: Inserire PASSCODE:

en: Enter Password
it: Inserire la password

en: Enter SecurID Password:
it: Inserire la password SecurID:

en: Enter Username
it: Inserire nome utente

en: Enter a URL to connect to
it: Inserire un URL a cui collegarsi

en: Enter name of directory to create
it: Inserire il nome della directory da creare

en: Enter passphrase for RSA key
it: Inserire passphrase per la chiave RSA

en: Enter passphrase for key '
it: Inserire passphrase per la chiave '

en: Enter site-specific command
it: Inserire comando specifico per il sito

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
it: Inserire il nome del segnalibro che si desidera aggiungere
    È possibile separare gli elementi con "/" per inserirli in un sottomenù
    (es: Siti Linux/Debian)

en: Enter the name of the new folder to create
it: Inserire il nome della cartella da creare

en: Enter the name of the new item to create
it: Inserire il nome del nuovo elemento da creare

en: Enter the new file specification
it: Inserire la nuova specifica del file

en: Entropy Seed Length:
it: Lunghezza del seme di entropia:

en: Error
it: Errore

en: Error closing file descriptor: %s
it: Errore durante la chiusura del descrittore file: %s

en: Error converting string '%s' from character set %s to character set %s: %s
it: Errore nella conversione del set di caratteri della stringa %s da %s a %s: %s

en: Error loading default SSL certificates
it: Errore nel caricamento dei certificati SSL predefiniti

en: Error opening file %s: %s
it: Errore nell'apertura del file %s: %s

en: Error setting LC_TIME to '%s'. Falling back to '%s'
it: Errore nell'impostazione di LC_TIME a "%s". Ripristino del valore "%s"

en: Error setting cipher list (no valid ciphers)
it: Errore impostando l'elenco del cifrario (nessun cifrario valido)

en: Error setting up SSL connection (BIO object)
it: Errore nella creazione della connessione SSL (oggetto BIO)

en: Error setting up SSL connection (SSL object)
it: Errore nella creazione della connessione SSL (oggetto SSL)

en: Error with certificate at depth: %i
    Issuer = %s
    Subject = %s
    Error %i:%s
it: Errore nel certificato al livello: %i
    Emittente = %s
    Oggetto = %s
    Errore %i:%s

en: Error with peer certificate: %s
it: Errore nel certificato del peer: %s

en: Error: An incorrect password was entered
it: Errore: password errata

en: Error: Cannot create temporary file: %s
it: Errore: impossibile creare il file temporaneo: %s

en: Error: Cannot execute ssh: %s
it: Errore: impossibile eseguire ssh: %s

en: Error: Cannot get information about file %s: %s
it: Errore: impossibile ottenere informazioni sul file «%s»: %s

en: Error: Cannot open %s for writing: %s
it: Errore: impossibile aprire «%s» in scrittura: %s

en: Error: Cannot open local file %s: %s
it: Errore: impossibile aprire il file locale %s: %s

en: Error: Cannot seek on file %s: %s
it: Errore: impossibile effettuare la ricerca nel file %s: %s

en: Error: Cannot set close on exec flag: %s
it: Errore: impossibile impostare l'opzione chiudi su exec: %s

en: Error: Cannot truncate local file %s: %s
it: Errore: impossibile troncare il file locale %s: %s

en: Error: Cannot upload file %s
it: Errore: impossibile caricare il file %s

en: Error: Cannot write to cache: %s
it: Errore: impossibile scrivere nella cache: %s

en: Error: Cannot write to file %s: %s
it: Errore: impossibile scrivere sul file %s: %s

en: Error: Child %d did not terminate properly
it: Errore: il processo figlio %d non è terminato correttamente

en: Error: Child %d returned %d
it: Errore: il processo figlio %d ha restituito %d

en: Error: Command not recognized
it: Errore: comando non riconosciuto

en: Error: Could not change mode of %s to %o: %s
it: Errore: impossibile cambiare i permessi di %s in %o: %s

en: Error: Could not change the time stamp of %s: %s
it: Errore: impossibile modificare la data di %s: %s

en: Error: Could not find bookmark %s
it: Errore: impossibile trovare il segnalibro %s

en: Error: Could not make directory %s: %s
it: Errore: impossibile creare la directory %s: %s

en: Error: Could not read from socket: %s
it: Errore: impossibile leggere dal socket: %s

en: Error: Could not remove directory %s: %s
it: Errore: impossibile rimuovere la directory %s: %s

en: Error: Could not remove file %s: %s
it: Errore: impossibile rimuovere il file %s: %s

en: Error: Could not rename %s to %s: %s
it: Errore: impossibile rinominare %s in %s: %s

en: Error: Could not write to socket: %s
it: Errore: impossibile scrivere sul socket: %s

en: Error: Error closing file: %s
it: Errore: errore nel chiudere il file %s

en: Error: Error writing to %s: %s
it: Errore: errore nella scrittura di %s: %s

en: Error: Invalid line %s in cache index file
it: Errore: riga %s non valida nel file indice della cache

en: Error: It doesn't look like we are connected via IPv6. Aborting connection.
it: Errore: non sembra esserci una connessione IPv6. Interruzione.

en: Error: Message size %d too big
it: Errore: messaggio (%d) troppo grande

en: Error: Message size %d too big from server
it: Errore: messaggio dal server (%d) troppo grande

en: Error: Not connected to a remote site
it: Errore: non connesso ad alcun sito remoto

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
it: Errore: disconnesso da %s. Limite massimo di tentativi raggiunto...abbandono

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
it: Errore: sito remoto %s disconnesso. Riconnessione fra %d secondi

en: Error: SSL engine was not initialized
it: Errore: il motore SSL non è stato inizializzato

en: Error: Variable %s is not a valid configuration variable.
it: Errore: «%s» non è una variabile di configurazione valida.

en: Error: Variable %s is not available in the text port of gFTP
it: Errore: la variabile «%s» non è disponibile nella versione testuale di gFTP

en: Error: You must type in a host to connect to
it: Errore: specificare un host al quale connettersi

en: Execute
it: Esecuzione

en: Exit
it: Esci

en: Exit from gFTP
it: Esce da gFTP

en: Extra parameters to pass to the SSH program
it: Parametri aggiuntivi da passare al programma SSH

en: FATAL gFTP Error: Config option '%s' not found in global hash table
it: Errore fatale di gFTP: opzione di configurazione «%s» non trovata nella tabella hash globale

en: FTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
it: FTPS non disponibile a causa della mancata compilazione del supporto a SSL. Chiusura della connessione.

en: Failed to create a IPv4 socket: %s
it: Creazione di un socket IPv4 non riuscita: %s

en: Failed to create a IPv6 socket: %s
it: Creazione di un socket IPv6 non riuscita: %s

en: Failed to create a socket: %s
it: Creazione di un socket non riuscita: %s

en: Failure
it: Non riuscito

en: File %s has changed.
    Would you like to upload it?
it: Il file %s è stato modificato.
    Caricarlo sul sito remoto?

en: File %s was not changed
it: Il file %s non è stato modificato

en: File transfer will be throttled to %.2f KB/s
it: Il trasferimento file viaggerà a %.2f kB/s

en: Filename
it: Nome file

en: Finished
it: Completato

en: Firewall hostname
it: Nome host del firewall

en: Found recursive symbolic link %s
it: Trovato un collegamento simbolico ricorsivo %s

en: General
it: Generale

en: Getting directory listings
it: Ricezione elenco directory

en: Group
it: Gruppo

en: HTTP Proxy
it: Proxy HTTP

en: HTTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
it: HTTPS non disponibile a causa della mancata compilazione del supporto a SSL. Chiusura della connessione.

en: Hostname:
it: Nome host:

en: If this is enabled, then the remote FTP server will open up a port for the data connection. If you are behind a firewall, you will need to enable this. Generally, it is a good idea to keep this enabled unless you are connecting to an older FTP server that doesn't support this. If this is disabled, then gFTP will open up a port on the client side and the remote server will attempt to connect to it.
it: Se abilitata, il server FTP aprirà una porta per la connessione dati. Se si utilizza un firewall sarà necessario attivare questa modalità. In generale, è consigliabile l'attivazione di questa opzione ad eccezione dei casi in cui si utilizzino server FTP meno recenti che non la supportano. Se disabilitata, gFTP aprirà una porta dal lato client per consentire al server remoto di connettersi.

en: If this is enabled, then the remote FTP server's PASV IP address field will be ignored and the host's IP address will be used instead. This is often needed for routers giving their internal rather then their external IP address in a PASV reply.
it: Se abilitata, il campo indirizzo PASV IP del server FTP verrà ignorato ed al suo posto sarà utilizzato l'indirizzo IP dell'host. Ciò è spesso necessario per i router che in una risposta PASV forniscono un indirizzo IP interno invece di uno esterno.

en: If you are transferring a text file from Windows to UNIX box or vice versa, then you should enable this. Each system represents newlines differently for text files. If you are transferring from UNIX to UNIX, then it is safe to leave this off. If you are downloading binary data, you will want to disable this.
it: Se si sta trasferendo un file di testo da Windows a UNIX o viceversa, questa opzione dovrebbe essere attivata. Ogni sistema considera in maniera differente le nuove righe presenti nei file di testo. Se il trasferimento avviene tra sistemi UNIX, è preferibile non utilizzare questa opzione. Nel caso di scaricamento di file binari, l'opzione dovrà essere disabilitata.

en: Ignore PASV address
it: Ignorare indirizzo PASV

en: Ignoring IP address in PASV response, connecting to %d.%d.%d.%d:%d
it: Indirizzo IP nella risposta PASV ignorato, connessione in corso a %d.%d.%d.%d:%d

en: Invalid EPSV response '%s'
it: Riposta EPSV non valida "%s"

en: Invalid URL %s
it: URL %s non valido

en: Invalid argument
it: Argomento non valido

en: Invalid response '%c' received from server.
it: Risposta non valida "%c" ricevuta dal server.

en: License Agreement
it: Licenza d'uso

en: Loading directory listing %s from cache (LC_TIME=%s)
it: Caricamento elenco directory %s dalla cache (LC_TIME=%s)

en: Loading directory listing %s from server (LC_TIME=%s)
it: Caricamento elenco directory %s dal server (LC_TIME=%s)

en: Local Directory:
it: Directory locale:

en: Local Hosts
it: Host locali

en: Log in as ANONYMOUS
it: Connetti come ANONYMOUS

en: Looking up %s
it: Ricerca di %s

en: Make Directory
it: Creazione directory

en: Max KB/S:
it: Max kB/s:

en: Max Log Window Size:
it: Dimensione massima finestra del registro:

en: N_etmask:
it: Masch_era

en: Need SSH User/Pass
it: Richiedere nome utente e password per SSH

en: Netmask
it: Maschera

en: Network
it: Rete

en: Network Address
it: Indirizzo di rete

en: Network timeout:
it: Timeout di rete:

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: New Item
it: Nuovo elemento

en: No connection
it: Nessuna connessione

en: No such file or directory
it: File o directory inesistente

en: Not connected
it: Non connesso

en: Note: The passwords contained inside this file are scrambled. This algorithm is not secure. This is to avoid your password being easily remembered by someone standing over your shoulder while you're editing this file. Prior to this, all passwords were stored in plaintext.
it: Nota: le password contenute in questo file sono offuscate. Questo algoritmo non è sicuro. Serve per evitare che le password siano facilmente memorizzate da qualcuno posto alle proprie spalle mentre si modifica il file. Precedentemente, le password erano conservate usando testo in chiaro.

en: Open Location
it: Apri posizione

en: Opening %s with %s
it: Apertura di %s con %s

en: Opening SSH connection to %s
it: Apertura di una connessione SSH con %s

en: Opens a connection to a remote site
it: Apre una connessione verso un sito remoto

en: Operation canceled
it: Operazione annullata

en: Operation canceled...you must enter a string
it: Operazione annullata... è necessario inserire una stringa

en: Operation unsupported
it: Operazione non supportata

en: Options
it: Opzioni

en: Other
it: Altri

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Overwrite by Default
it: Sovrascrivere in maniera predefinita

en: Overwrite files by default or set to resume file transfers
it: Indica se sovrascrivere in maniera predefinita i file o impostare il recupero dei trasferimenti

en: Pass:
it: Password:

en: Passive file transfers
it: Trasferimento passivo dei file

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Please enter your password for this site
it: Inserire la propria password per questo sito

en: Please enter your username for this site
it: Inserire il proprio nome utente per questo sito

en: Port to connect to on the firewall
it: Porta del firewall a cui connettersi

en: Port:
it: Porta:

en: Port:
it: Porta:

en: Prepend with SITE
it: Anteporre SITE

en: Preserve file permissions
it: Mantenere i permessi dei file

en: Preserve file permissions of transferred files
it: Mantiene i permessi originari per i file trasferiti

en: Preserve file time
it: Mantenere la data dei file

en: Preserve file times of transferred files
it: Mantiene la data associata ai file trasferiti

en: Progress
it: Avanzamento

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: Proxy account:
it: Account del proxy:

en: Proxy hostname:
it: Nome host del proxy:

en: Proxy password:
it: Password per il proxy:

en: Proxy port:
it: Porta per il proxy:

en: Proxy server type:
it: Tipo di server proxy:

en: Proxy username:
it: Nome utente proxy:

en: Put the directories first then the files
it: Mostra prima le directory e poi i file

en: Read
it: Lettura

en: Received %ld directories
    and %ld files
it: Ricevute %ld directory
    e %ld file

en: Received URL %s
it: Ricevuto URL %s

en: Received wrong response from server, disconnecting
it: Ricevuta una risposta errata dal server, disconnessione

en: Received wrong response from server, disconnecting
    Invalid chunk size '%s' returned by the remote server
it: Ricevuta risposta errata dal server, disconnessione.
    Il server remoto ha restituito una chunk size "%s" non valida

en: Receiving file names...
it: Ricezione elenco file...

en: Recv %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
it: Ric. %s di %s a %.2fkB/s, tempo residuo stimato %02d.%02d.%02d

en: Recv %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
it: Ricevuti %s di %s, trasferimento bloccato, tempo residuo sconosciuto

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh after each file transfer
it: Aggiornare dopo ogni trasferimento

en: Refresh the listbox after each file is transferred
it: Aggiorna l'elenco ad albero dopo ogni trasferimento di file

en: Remember last directory
it: Ricordare l'ultima directory

en: Remember password
it: Ricordare la password

en: Remote Character Sets:
it: Set di caratteri remoto:

en: Remote Directory:
it: Directory remota:

en: Remote LC_TIME:
it: LC_TIME remoto:

en: Remove a local directory
it: Rimuove una directory locale

en: Remove a remote directory
it: Rimuove una directory remota

en: Removes a local file
it: Elimina un file locale

en: Removes a remote file
it: Elimina un file remoto

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename a local file
it: Rinomina un file locale

en: Rename a remote file
it: Rinomina un file remoto

en: Require a username/password for SSH connections
it: Richiede nome utente e password per le connessioni SSH

en: Resolve Remote Symlinks (LIST -L)
it: Risolvere i collegamenti simbolici remoti (LIST -L)

en: Resume
it: Riprendi

en: Retrieve Files: Not connected to a remote site
it: Ricezione file: non connesso ad alcun sito remoto

en: Retrieving directory listing...
it: Recupero elenco directory...

en: Retrieving file names...%s bytes
it: Ricezione nomi dei file...%s byte

en: Retry sleep time:
it: Tempo di attesa:

en: Run Bookmark
it: Esegui segnalibro

en: Run a site specific command
it: Esegue comandi specifici per il sito

en: Running program %s
it: Esecuzione programma %s

en: Running program: %s %s
it: Esecuzione del programma: %s %s

en: SITE command
it: Comando SITE

en: SSH Extra Params:
it: Parametri aggiuntivi per SSH:

en: SSH Prog Name:
it: Nome del programma SSH:

en: SSL Engine
it: Motore SSL

en: SSL Entropy File:
it: File di entropia per SSL:

en: SSL entropy file
it: File di entropia per SSL

en: Save Directory Listing
it: Salvataggio elenco della directory

en: Save Log
it: Salva registro

en: Save the last local and remote directory when the application is closed
it: Salva l'ultima directory locale e remota quando l'applicazione viene chiusa

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Sent %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
it: Inviati %s di %s a %.2fKB/s, tempo residuo stimato %02d.%02d.%02d

en: Sent %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
it: Inviati %s di %s, trasferimento bloccato, tempo residuo sconosciuto

en: Sets the current file transfer mode to Ascii (only for FTP)
it: Imposta la modalità Ascii per il trasferimento dei file (solo per FTP)

en: Sets the current file transfer mode to Binary (only for FTP)
it: Imposta la modalità binaria per il trasferimento dei file (solo per FTP)

en: Show configuration file variables. You can also set variables by set var=val
it: Mostra le variabili del file di configurazione. È possibile anche impostarle mediante var=valore

en: Show current local directory
it: Mostra la directory locale corrente

en: Show current remote directory
it: Mostra la directory remota corrente

en: Show hidden files
it: Mostrare i file nascosti

en: Show hidden files in the listboxes
it: Mostra i file nascosti negli elenchi ad albero

en: Show the file transfer status in the titlebar
it: Mostra lo stato del trasferimento dei file nella barra del titolo

en: Show transfer status in title
it: Mostrare lo stato del trasferimento nella barra del titolo

en: Shows gFTP information
it: Mostra informazioni su gFTP

en: Shows the directory listing for the current local directory
it: Mostra l'elenco dei file per la directory locale corrente

en: Shows the directory listing for the current remote directory
it: Mostra l'elenco dei file per la directory remota corrente

en: Shows this help screen
it: Mostra questa schermata di aiuto

en: Size
it: Dimensione

en: Skip
it: Salta

en: Skip File
it: Saltare il file

en: Skipped
it: Saltato

en: Skipping file %s on host %s
it: Saltato il file %s sull'host %s

en: Sort ascending or descending
it: Ordinamento crescente o decrescente

en: Sort directories first
it: Ordinare prima le directory

en: Special
it: Speciale

en: Start file transfers
it: Avviare i trasferimenti dei file

en: Starting the file transfer at offset
it: Trasferimento file avviato dalla posizione

en: Sticky
it: Adesivo

en: Stopping the transfer on host %s
it: Interruzione del trasferimento sull'host %s

en: Successfully changed directory to %s
it: Directory correttamente cambiata in %s

en: Successfully changed local directory to %s
it: Directory locale correttamente cambiata in %s

en: Successfully changed mode of %s to %o
it: Permessi di %s correttamente cambiati in %o

en: Successfully changed the time stamp of %s
it: La data di %s è stada modificata con successo

en: Successfully logged into SSH server %s
it: Accesso al server SSH %s avvenuto correttamente

en: Successfully made directory %s
it: Directory %s creata correttamente

en: Successfully removed %s
it: Rimozione di %s avvenuta correttamente

en: Successfully renamed %s to %s
it: %s rinominato correttamente in %s

en: Successfully transferred %s at %.2f KB/s
it: Trasferimento di %s completato con successo a %.2f kB/s

en: Successfully wrote the log file to %s
it: Scrittura del file di registro su %s eseguita correttamente

en: Supported commands:
it: Comandi supportati:

en: Terminating due to parse errors at line %d in the config file
it: Chiusura in corso a causa di un errore nella riga %d del file di configurazione

en: The block size that is used when transferring files. This should be a multiple of 1024.
it: La dimensione dei blocchi usati nel trasferimento dei file. Deve essere un multiplo di 1024.

en: The color of the commands that are received from the server
it: Colore dei comandi ricevuti dal server

en: The color of the commands that are sent to the server
it: Colore dei comandi inviati al server

en: The color of the error messages
it: Colore dei messaggi d'errore

en: The color of the rest of the log messages
it: Colore degli altri messaggi del registro

en: The default column to sort by
it: Colonna predefinita per l'ordinamento

en: The default height of the local/remote files listboxes
it: Altezza predefinita elenchi ad albero dei file locali/remoti

en: The default height of the logging window
it: Altezza predefinita finestra del registro

en: The default height of the transfer listbox
it: Altezza predefinita elenco ad albero dei trasferimenti

en: The default program used to edit files.
it: Programma predefinito per la modifica dei file.

en: The default program used to view files. If this is blank, the internal file viewer will be used
it: Programma predefinito per la visualizzazione dei file. Se non specificato verrà utilizzato quello interno

en: The default width of the local files listbox
it: Larghezza predefinita elenco ad albero dei file locali

en: The default width of the remote files listbox
it: Larghezza predefinita elenco ad albero dei file remoti

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
it: I seguenti file esistono sia sul computer locale che su quello remoto
    Scegliere cosa fare

en: The maximum KB/s a file transfer can get. (Set to 0 to disable)
it: Il limite massimo di kB/s per un trasferimento. (Impostare a 0 per disabilitare)

en: The maximum number of bytes to seed the SSL engine with
it: Il massimo numero di byte utilizzato dal seme del motore SSL

en: The maximum size of the log window in bytes for the GTK+ port
it: Dimensione massima finestra del registro per la versione GTK+ espressa in byte

en: The number of auto-retries to do. Set this to 0 to retry indefinitely
it: Numero dei ritentativi da effettuare. Impostare a 0 per riprovare indefinitamente

en: The number of seconds to keep cache entries before they expire.
it: Tempo di validità delle voci presenti nella cache (espresso in secondi).

en: The number of seconds to wait between retries
it: I secondi di attesa tra i tentativi di riconnessione

en: The path to the SSH executable
it: Percorso dell'eseguibile SSH

en: The protocol '%s' is currently not supported.
it: Il protocollo "%s" non è attualmente supportato.

en: The remote FTP server will attempt to resolve symlinks in the directory listings. Generally, this is a good idea to leave enabled. The only time you will want to disable this is if the remote FTP server doesn't support the -L option to LIST
it: Il server FTP remoto tenterà di risolvere i collegamenti simbolici nell'elenco della directory. In generale è consigliabile lasciare abilitata questa opzione. La si dovrebbe disabilitare solo nel caso in cui il server FTP remoto non supporti l'opzione -L per il comando LIST

en: The timeout waiting for network input/output. This is NOT an idle timeout.
it: Il tempo di attesa per l'input/output della rete. Non è un timeout di inattività.

en: The width of the attribs column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: Larghezza colonna attributi negli elenchi ad albero. Impostare a 0 per ridimensionare automaticamente. Impostare a -1 per disabilitare la colonna

en: The width of the date column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: Larghezza colonna data negli elenchi ad albero. Impostare a 0 per ridimensionare automaticamente. Impostare a -1 per disabilitare la colonna

en: The width of the filename column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: Larghezza colonna nomi file negli elenchi ad albero. Impostare a 0 per ridimensionare automaticamente. Impostare a -1 per disabilitare la colonna

en: The width of the filename column in the transfer window. Set this to 0 to have this column automagically resize.
it: Larghezza colonna nomi file nella finestra dei trasferimenti. Impostare a 0 per ridimensionare automaticamente.

en: The width of the group column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: Larghezza colonna gruppo negli elenchi ad albero. Impostare a 0 per ridimensionare automaticamente. Impostare a -1 per disabilitare la colonna

en: The width of the size column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: Larghezza colonna dimensione file negli elenchi ad albero. Impostare a 0 per ridimensionare automaticamente. Impostare a -1 per disabilitare la colonna

en: The width of the user column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: Larghezza colonna utente negli elenchi ad albero. Impostare a 0 per ridimensionare automaticamente. Impostare a -1 per disabilitare la colonna

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
it: Ci sono dei trasferimenti di file in corso.
    Uscire dal programma?

en: There are no file transfers selected
it: Non ci sono trasferimenti di file selezionati

en: There was an error initializing a SSH connection with the remote server. The error message from the remote server follows:
it: Si è verificato un errore nell'inizializzazione di una connessione SSH con il server remoto. Il messaggio di errore è il seguente:

en: There were %d files or directories that could not be transferred. Check the log for which items were not properly transferred.
it: Impossibile trasferire %d file o directory. Controllare nel registro quali file o cartelle non sono stati trasferiti.

en: This defines what will happen when you double click a file in the file listboxes. 0=View file 1=Edit file 2=Transfer file
it: Indica il comportamento da tenere in caso di doppio clic su di un file negli elenchi ad albero. 0=Visualizza 1=Modifica 2=Trasferisci file

en: This is a comma separated list of charsets to try to convert the remote messages to the current locale
it: Elenco set di caratteri, separati da virgole, per tentare la conversione dei messaggi remoti nel formato locale

en: This is the password that will be used whenever you log into a remote FTP server as anonymous
it: Password da utilizzare in caso di accesso anonimo ad un server FTP remoto

en: This is the value of LC_TIME for the remote site. This is so that dates can be parsed properly in the directory listings.
it: Rappresenta il valore di LC_TIME del sito remoto. Consente di esaminare correttamente le date negli elenchi delle directory.

en: This section specifies which hosts are on the local subnet and won't need to go out the proxy server (if available). Syntax: dont_use_proxy=.domain or dont_use_proxy=network number/netmask
it: Questa sezione indica quali host appartengono alla sotto-rete locale per i quali non è necessario utilizzare il server proxy (se disponibile). Sintassi: dont_use_proxy=.dominio oppure dont_use_proxy=indirizzo di rete/netmask

en: This specifies how your proxy server expects us to log in. You can specify a 2 character replacement string prefixed by a % that will be replaced with the proper data. The first character can be either p for proxy or h for the host of the FTP server. The second character can be u (user), p (pass), h (host), o (port) or a (account). For example, to specify the proxy user, you can you type in %pu
it: Indica il modo in cui il proprio server proxy si aspetta che venga effettuato l'accesso. È possibile specificare una stringa di 2 caratteri preceduti da % che saranno sostituiti dai dati effettivi. Il primo carattere può essere o una "p" nel caso di un proxy o una "h" per l'hostname del server FTP. Il secondo carattere può essere "u" (utente), "p" (password), "h" (host), "o" (port) oppure "a" (account). Per esempio, per specificare l'utente proxy, si può scrivere %pu

en: This specifies the default protocol to use
it: Indica il protocollo predefinito da usare

en: Transfer Block Size:
it: Dimensione blocchi trasferimento:

en: Transfer Files
it: Trasferimento file

en: Transfer files in ASCII mode
it: Trasferire file in modalità ASCII

en: Translated by
it: Tradotto da:
    
    Gabriele Stella <gstella@libero.it>
    Davide Patti <dpatti@diit.unict.it>
    Gruppo traduzione Italiano di Ubuntu <gruppo-traduzione@ubuntu-it.org>, 2010

en: Trying %s:%d
it: Tentativo di connessione a %s:%d

en: Type:
it: Tipo:

en: Unknown message returned from server
it: Messaggio sconosciuto restituito dal server

en: Unknown percentage complete. (File %ld of %ld)
it: Percentuale di completamento sconosciuta (file %ld su %ld).

en: Uploads local file(s)
it: Invia file locali

en: Use HTTP/1.1
it: Utilizzare HTTP/1.1

en: User
it: Utente

en: User:
it: Utente:

en: Username [anonymous]:
it: Nome utente [anonymous]:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Verify SSL Peer
it: Verificare peer SSL

en: View
it: Visualizza

en: View program:
it: Programma di visualizzazione:

en: View: %s is a directory. Cannot view it.
it: Visualizza: %s è una directory. Impossibile visualizzarla.

en: View: Cannot fork another process: %s
it: Visualizza: impossibile creare un altro processo: %s

en: View: Cannot open file %s: %s
it: Visualizza: impossibile aprire il file %s: %s

en: Viewing file %s
it: Visualizzazione del file %s

en: Waiting %d seconds until trying to connect again
it: Attendere %d secondi prima di ritentare la connessione

en: Waiting...
it: Attesa...

en: Warning: Cannot find master bookmark file %s
it: Attenzione: impossibile trovare il file principale dei segnalibri %s

en: Warning: Cannot parse listing %s
it: Attenzione: impossibile analizzare l'elenco %s

en: Warning: Stripping path off of file '%s'. The stripped path (%s) doesn't match the current directory (%s)
it: Attenzione: eliminazione del percorso dal file "%s". Il percorso eliminato (%s) non corrisponde alla directory corrente (%s)

en: What would you like to rename %s to?
it: Come si vuole rinominare %s?

en: Write
it: Scrittura

en: You can now adjust the attributes of your file(s)
    Note: Not all ftp servers support the chmod feature
it: Ora è possibile modificare gli attributi dei file
    Nota: non tutti i server FTP supportano il comando chmod

en: You must specify a name for the bookmark.
it: È necessario specificare un nome per il segnalibro.

en: Your firewall account (optional)
it: Account del firewall (opzionale)

en: Your firewall password
it: Password per il firewall

en: Your firewall username
it: Nome utente per il firewall

en: _Domain:
it: _Dominio:

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Network address:
it: I_ndirizzo di rete:

en: _Type:
it: _Tipo:

en: _User:
it: _Utente:

en: ascending
it: ascendente

en: attribs
it: attributi

en: datetime
it: data

en: descending
it: discendente

en: ext=file extenstion:XPM file:Ascii or Binary (A or B):viewer program. Note: All arguments except the file extension are optional
it: ext=estensione del file:file XPM:Ascii o Binario (A o B):programma di visualizzazione. Nota: tutti gli argomenti eccetto l'estensione del file sono opzionali

en: gFTP Error: Bad bookmarks file name %s
it: Errore gFTP: nome file dei segnalibri errato %s

en: gFTP Error: Bad config file name %s
it: Errore gFTP: il nome del file di configurazione %s non è valido

en: gFTP Error: Bad log file name %s
it: Errore gFTP: il nome del file di registro %s non è valido

en: gFTP Error: Cannot find file %s in %s or %s
it: Errore di gFTP: impossibile trovare il file %s in %s o %s

en: gFTP Error: Cannot find master config file %s
it: Errore gFTP: impossibile trovare il file di configurazione principale %s

en: gFTP Error: Cannot open bookmarks file %s: %s
it: Errore gFTP: impossibile aprire il file dei segnalibri %s: %s

en: gFTP Error: Cannot open config file %s: %s
it: Errore gFTP: impossibile aprire il file di configurazione %s: %s

en: gFTP Error: Could not make directory %s: %s
it: Errore gFTP: impossibile creare la directory %s: %s

en: gFTP Warning: Cannot open %s for writing: %s
it: Avviso gFTP: impossibile aprire %s in scrittura: %s

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
it: Avviso gFTP: la riga %d non ha abbastanza argomenti

en: gFTP Warning: Skipping line %d in bookmarks file: %s
it: Avviso gFTP: ignorata la riga %d nel file dei segnalibri: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
it: Avviso gFTP: ignorata la riga %d nel file di configurazione: %s

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
it: gFTP è distribuito SENZA ALCUNA GARANZIA; per maggiori dettagli consultare il file COPYING. Questo è software libero; è possibile ridistribuirlo e/o modificarlo secondo alcune condizioni; per maggiori dettagli consultare il file COPYING.

en: group
it: gruppo

en: local filesystem
it: filesystem locale

en: none
it: nessuno

en: size
it: dimensione

en: total
it: totale

en: unknown
it: sconosciuto

en: usage: %s <filespec>
it: uso: %s <filtro>

en: usage: chdir <directory>
it: uso: chdir <directory>

en: usage: chmod <mode> <file>
it: uso: chmod <permessi> <file>

en: usage: delete <file>
it: uso: delete <file>

en: usage: gftp
it: uso: gftp

en: usage: mkdir <new directory>
it: uso: mkdir <nuova directory>

en: usage: open
it: uso: open

en: usage: rename <old name> <new name>
it: uso: rename <vecchio nome> <nuovo nome>

en: usage: rmdir <directory>
it: uso: rmdir <directory>

en: usage: set [variable = value]
it: uso: set [variabile = valore]

en: usage: site <site command>
it: uso: site <comando sito>

en: user
it: utente

en: user@host
it: utente@host

en: user@host NOAUTH
it: utente@host NOAUTH

en: user@host port
it: utente@host porta

en: user@host:port
it: utente@host:porta
