HexChat - en to it translation catalogue (1275 entries)

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
it: 
    DCC GET <soprannome>                      - accetta un file offerto
    DCC SEND [-maxcps=#] <soprannome> [file]  - invia un file a qualcuno
    DCC PSEND [-maxcps=#] <soprannome> [file] - invia un file utilizzando la modalità passiva
    DCC LIST                                  - visualizza l'elenco dei collegamenti DCC
    DCC CHAT <soprannome>                     - propone una CHAT DCC a qualcuno
    DCC PCHAT <soprannome>                    - propone una CHAT DCC utilizzando la modalità passiva
    DCC CLOSE <tipo> <soprannome> <file>        per esempio:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz

en: 
    No help available on that command.
it: 
    Nessun aiuto disponibile per questo comando.

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
it: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Lampeggia l'area di notifica tra due icone.
    TRAY -f <nomefile>                  Imposta l'area di notifica a un'icona fissa.
    TRAY -i <numero>                    Lampeggia l'area di notifica con un'icona interna.
    TRAY -t <testo>                     Imposta il suggerimento dell'area di notifica.
    TRAY -b <titolo> <testo>            Imposta l'avviso per l'area di notifica.

en:  Ref#  Seconds  Repeat  Command 
it:  Riferimento#  Secondi  Ripetizione  Comando 

en:   %-20s offline
it:   %-20s non in linea

en:   %-20s online
it:   %-20s in linea

en:  has been build without plugin support.
it: è stato compilato senza il supporto ai plugin.

en: !Leave ports at zero for full range.
it: !Impostare le porte a zero per utilizzare l'intervallo completo.

en: $ Number
it: $ Numero

en: $tNotify list is empty.
it: $tL'elenco di notifica è vuoto.

en: %C16,17  Notify List
it: %C16,17  Notifica elenco

en: %C16,17 Hostmask                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG
it: %C16,17 Maschera host                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG

en: %C16,17 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
it: %C16,17 Tipo  A/Da    Stato  Dim    Pos     File

en: %C18*%O$t%C18$1%O added to notify list.
it: %C18*%O$t%C18$1%O aggiunto all'elenco di notifica.

en: %C19*%O$t%C19You have been killed by %C26$1%C (%C20$2%O)
it: %C19*%O$t%C19%C26$1%C ti ha ucciso (kill) %C26$1%C (%C20$2%O)

en: %C19*%O$tNow talking on %C22$2%O
it: %C19*%O$tParla in %C22$2%O

en: %C19*%O$tYou have been kicked from %C22$2%C by %C26$3%O (%C20$4%O)
it: %C19*%O$t%C26$3%O ti ha espulso da %C22$2%C (%C20$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
it: %C19*%O$tHai lasciato il canale %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
it: %C19*%O$tHai lasciato il canale %C22$3%O

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
it: %C20*%O$tImpossibile entrare in %C22$1%C (%C20L'accesso al canale è solamente su invito%O)

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Requires keyword%O)
it: %C20*%O$tImpossibile entrare in %C22$1%C (%C20Richiesta parola chiave%O)

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20User limit reached%O)
it: %C20*%O$tImpossibile entrare in %C22$1%C (%C20Raggiunto il limite di utenti%O)

en: %C20*%O$tConnection failed (%C20$1%O)
it: %C20*%O$tC21Connessione non riuscita (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O stalled, aborting.
it: %C20*%O$tDCC $1 «%C23$2%C» a %C18$3%O bloccato, interruzione.

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O timed out, aborting.
it: %C20*%O$tDCC $1 «%C23$2%C» a %C18$3%O scaduto, interruzione.

en: %C20*%O$tDCC $1 connect attempt to %C18$2%O failed (%C20$3%O)
it: %C20*%O$tTentativo di connessione DCC $1 a %C18$2%O non riuscito (%C20$3%O)

en: %C20*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O lost (%C20$4%O)
it: %C20*%O$tCHAT DCC con %C18$1%O persa (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O failed (%C20$4%O)
it: %C20*%O$tDCC RECV «%C23$1%O» da %C18$3%O non riuscito (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV: Cannot open '%C23$1%C' for writing (%C20$2%O)
it: %C20*%O$tDCC RECV: impossibile aprire «%C23$1%C» in scrittura (%C20$2%O)

en: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C failed (%C20$3%O)
it: %C20*%O$tDCC SEND «%C23$1%C» a %C18$2%C non riuscito (%C20$3%O)

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
it: %C20*%O$tDisconnessi (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tNickname is erroneous or already in use. Use /NICK to try another.
it: %C20*%O$tSoprannome errato o già in uso. Usare /NICK per provarne un altro.

en: %C20*%O$tNo ping reply for %C24$1%O seconds, disconnecting.
it: %C20*%O$tNessuna risposta al ping per %C24$1%O secondi, disconnessione in corso.

en: %C20*%O$tNo such DCC.
it: %C20*%O$tDCC inesistente.

en: %C20*%O$tReceived a malformed DCC request from %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContents of packet: %C23$2%O
it: %C20*%O$tRicevuta una richiesta DCC mal formata da %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContenuto del pacchetto: %C23$2%O

en: %C20*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
it: %C20*%O$tHost sconosciuto. Forse è scritto male?

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
it: %C20*%O$tIl tuo soprannome è ora %C18$2%O

en: %C20*%O$tYou've invited %C18$1%O to %C22$2%O (%C24$3%O)
it: %C20*%O$tHai invitato %C18$1%O in %C22$2%O (%C24$3%O)

en: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O on %C24$4%O by %C26$3%O
it: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O su %C24$4%O su %C26$3%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has changed the topic to: $2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%C ha scelto come argomento: $2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has kicked %C18$2%C from %C22$3%C (%C24$4%O)
it: %C22*%O$t%C26$1%C ha esplulso %C18$2%C da %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets exempt on %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%C ha impostato l'exempt su %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets invite exempt on %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%C ha impostato l'exempt per l'invito su %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha dato lo stato di semi-operatore del canale a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha dato lo stato di operatore del canale a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha dato la parola a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes ban on %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha rimosso il ban da %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha tolto lo stato di semi-operatore del canale a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel keyword
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha rimosso la parola chiave del canale

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha tolto lo stato di operatore del canale a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes exempt on %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha rimosso l'exempt su %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes invite exempt on %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha rimosso l'exempt per l'invito su %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes quiet on %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha rimosso il quiet su %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes user limit
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha rimosso il limite di utenti

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha tolto la parola a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha impostato un ban su %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel keyword to %C24$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha impostato come parola chiave del canale %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel limit to %C24$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha impostato il limite utenti del canale a %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets mode %C24$2$3%O on %C22$4%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha impostato la modalità %C24$2$3%O su %C22$4%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets quiet on %C18$2%O
it: %C22*%O$t%C26$1%O ha impostato il quiet su %C18$2%O

en: %C22*%O$tCannot join %C22$1 %O(%C20You are banned%O).
it: %C22*%O$tImpossibile entrare in %C22$1 %O(%C20Hai ricevuto un ban%O).

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O created on %C24$2%O
it: %C22*%O$tCanale %C22$1%O creato su %C24$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O modes: %C24$2
it: %C22*%O$tCanale %C22$1%O modalità: %C24$2

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O url: %C24$2
it: %C22*%O$tCanale %C22$1%O url: %C24$2

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
it: %C22*%O$tL'argomento di %C22$1%C è: $2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C set by %C26$2%C (%C24$3%O)
it: %C22*%O$tArgomento per %C22$1%C impostato da %C26$2%C (%C24$3%O)

en: %C22*%O$tUsers on %C22$1%C: %C24$2%O
it: %C22*%O$tUtenti in %C22$1%C: %C24$2%O

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
it: %C23*$t$1 ($3%C23) è entrato

en: %C23*%O$t%C23$1%O users in notify list.
it: %C23*%O$t%C23$1%O utenti nell'elenco di notifica.

en: %C23*%O$t%C28$1%C is already in use. Retrying with %C18$2%O...
it: %C23*%O$t%C28$1%C è già in uso. Nuovo tentativo con %C18$2%O...

en: %C23*%O$t%C28$1%C is erroneous. Retrying with %C18$2%O...
it: %C23*%O$t%C28$1%C è errato. Nuovo tentativo con %C18$2%O...

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
it: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OFine dell'elenco WHOIS.

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C is away %C30(%C23$2%O%C30)%O
it: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C è assente %C30(%C23$2%O%C30)%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Real Host: %C23$2%O, Real IP: %C30[%C23$3%C30]%O
it: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O host efettivo: %C23$2%O, IP effettivo: %C30[%C23$3%C30]%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O
it: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O inattivo da %C23$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O, signon: %C23$3%O
it: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O inattivo %C23$2%O, connesso da: %C23$3%O

en: %C23*%O$tAuthenticating via SASL as %C18$1%O (%C24$2%O)
it: %C23*%O$tAutenticazione SASL come %C18$1%O (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tCapabilities requested: %C29$1%O
it: %C23*%O$tFunzionalità richieste: %C29$1%O

en: %C23*%O$tCapabilities supported: %C29$2%O
it: %C23*%O$tFunzionalità supportate: %C29$2%O

en: %C23*%O$tConnected. Now logging in.
it: %C23*%O$tConnesso. Accesso in corso.

en: %C23*%O$tConnecting to %C29$1%C (%C23$2:$3%O)
it: %C23*%O$tConnessione a %C29$1%C (%C23$2:$3%O)

en: %C23*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O aborted.
it: %C23*%O$tCHAT DCC con %C18$1%O interrotta.

en: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' to %C18$1%O aborted.
it: %C23*%O$tDCC RECV «%C23$2%O» a %C18$1%O interrotto.

en: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' to %C18$1%O aborted.
it: %C23*%O$tDCC SEND «%C23$2%C» a %C18$1%O interrotto.

en: %C23*%O$tNo process is currently running
it: %C23*%O$tNessun processo attualmente in esecuzione

en: %C23*%O$tNo such DCC offer.
it: %C23*%O$tOfferta DCC inesistente.

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
it: %C23*%O$tNotifica: %C18$1%C è assente (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
it: %C23*%O$tNotifica: %C18$1%C ha tolto lo stato di assenza

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is offline (%C29$3%O)
it: %C23*%O$tNotifica: %C18$1%C non è in linea (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is online (%C29$3%O)
it: %C23*%O$tNotifica: %C18$1%C è in linea (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tReceived '%C23$1%C' from %C18$2%O
it: %C23*%O$tRicevuto «%C23$1%C» da %C18$2%O

en: %C23*%O$tStopped previous connection attempt (%C24$1%O)
it: %C23*%O$tIl tentativo di connessione precedente è stato interrotto (%C24$1%O)

en: %C23*%O$tThe file '%C24$1%C' already exists, saving it as '%C23$2%O' instead.
it: %C23*%O$tIl file «%C24$1%C» esiste già, verrà salvato come «%C23$2%O».

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
it: %C24*$t$1 ($2%C24) abbandona

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
it: %C24*$t$1 ($2%C24) ha abbandonato ($4)

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
it: %C24*$t$1 ha chiuso la connessione ($2)

en: %C24*%C$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%C)%O
it: %C24*%C$tRicevuto un CTCP %C24$1%C da %C18$2%C (per %C22$3%C)%O

en: %C24*%O$t%C18$1%C has offered '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)
it: %C24*%O$t%C18$1%C ha offerto «%C23$2%C» (%C24$3%O byte)

en: %C24*%O$t%C18$1%C has requested to resume '%C23$2%C' from %C24$3%O.
it: %C24*%O$t%C18$1%C ha richiesto di ripristinare «%C23$2%C» da %C24$3%O.

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
it: %C24*%O$t%C18$1%O rimosso dall'elenco di notifica.

en: %C24*%O$t%C26$1%C sets modes %C30[%C24$2%C30]%O
it: %C24*%O$t%C26$1%C ha impostato le modalità %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
it: %C24*%O$t%C28$1%O è ora conosciuto come %C18$2%O

en: %C24*%O$tA process is already running
it: %C24*%O$tUn processo è già in esecuzione

en: %C24*%O$tAlready offering CHAT to %C18$1%O
it: %C24*%O$tInvito alla CHAT per %C18$1%O già effettuato

en: %C24*%O$tDCC CHAT connection established to %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O
it: %C24*%O$tConnessione CHAT DCC con %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O stabilita

en: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O complete %C30[%C24$4%O cps%C30]%O
it: %C24*%O$tDCC RECV «%C23$1%O» da %C18$3%O completato %C30[%C24$4%O cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
it: %C24*%O$tDCC RECV connessione stabilita con %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C complete %C30[%C24$3%C cps%C30]%O
it: %C24*%O$tDCC SEND «%C23$1%C» a %C18$2%C completato %C30[%C24$3%C cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
it: %C24*%O$tDCC SEND connessione stabilita con %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
it: %C24*%O$tTrovato l'indirizzo IP: %C30[%C24$1%C30]%O

en: %C24*%O$tLooking up IP number for %C18$1%O...
it: %C24*%O$tRicerca dell'indirizzo IP per %C18$1%O...

en: %C24*%O$tOffering '%C24$1%O' to %C18$2%O
it: %C24*%O$tOfferta di «%C24$1%O» per %C18$2%O

en: %C24*%O$tOffering DCC CHAT to %C18$1%O
it: %C24*%O$tInvito a una CHAT DCC per %C18$1%O

en: %C24*%O$tPing reply from %C18$1%C: %C24$2%O second(s)
it: %C24*%O$tRisposta al ping da %C18$1%C: %C24$2%O secondi

en: %C24*%O$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%O
it: %C24*%O$tRicevuto un CTCP %C24$1%C da %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%O)
it: %C24*%O$tRicevuto un suono CTCP %C24$1%C da %C18$2%C (per %C22$3%O)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%O
it: %C24*%O$tRicevuto un suono CTCP %C24$1%C da %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a DCC CHAT offer from %C18$1%O
it: %C24*%O$tRicevuta una richiesta di CHAT DCC da %C18$1%O

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
it: %C24*%O$tHai ricevuto un invito per %C22$1%O da %C18$2%O (%C29$3%O)

en: %C29*%O$t%C29MOTD Skipped%O
it: %C29*%O$t%C29MOTD saltato%O

en: %C29*%O$tCapabilities acknowledged: %C29$2%O
it: %C29*%O$tFunzionalità accettate: %C29$2%O

en: %C29*%O$tCapabilities removed: %C29$2%O
it: %C29*%O$tFunzionalità rimosse: %C29$2%O

en: %C29*%O$tConnected.
it: %C29*%O$tConnessi.

en: %C29*%O$tLooking up %C29$1%O
it: %C29*%O$tRicerca di %C29$1%O

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
it: %O%C18$1%O aggiunto all'elenco degli utenti ignorati.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
it: %O%C18$1%O rimosso dall'elenco degli utenti ignorati.

en: %OIgnore list is empty.
it: %OL'elenco utenti ignorati è vuoto.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
it: %OLo stato degli utenti ignorati su %C18$1%O è cambiato.

en: %UChannel          Users   Topic
it: %UCanale Utenti Argomento

en: %d bytes
it: %d byte

en: %d hours ago
it: %d ore fa

en: %d minutes ago
it: %d minuti fa

en: %d nicks selected.
it: %d soprannomi selezionati.

en: %d ops, %d total
it: %d op, %d totali

en: %n=Nick name
    %p=Password
    %r=Real name
    %u=User name
it: %n=Soprannome
    %p=Password
    %r=Nome vero
    %u=Nome utente

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
it: %s sta offrendo «%s». Accettare?

en: %s on %s by %s
it: %s su %s da %s

en: %s plugin loaded
it: Plugin %s attivato

en: %s plugin unloaded
it: Plugin %s disattivato

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
it: %s=Server %c=Canale %n=Rete.

en: %u channel messages. - %s
it: %u messaggi dal canale. - %s

en: %u file offers, latest from: %s (%s) - %s
it: %u file offerti, l'ultimo da: %s (%s) - %s

en: %u highlighted messages, latest from: %s (%s) - %s
it: %u messaggi evidenziati, l'ultimo da: %s (%s) - %s

en: %u minutes ago
it: %u minuti fa

en: %u private messages, latest from: %s (%s) - %s
it: %u messaggi privati, l'ultimo da: %s (%s) - %s

en: (Disabled)
it: (disabilitato)

en: *	Error starting identd server: %s
it: *	Errore nell'avvio del server identd: %s

en: *	Servicing ident request from %s as %s
it: *	Richiesta di identificazione al servizio da %s come %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
it: * Impossibile aprire i file di registro in scrittura.
      Verificare i permessi su %s

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
it: * Eseguire IRC come l'utente root non è consigliato.
      È preferibile creare un account utente
      e utilizzare tale utente per effettuare l'accesso.

en: *!*@domain
it: *!*@dominio

en: *!*user@*.host
it: *!*utente@*.host

en: *!*user@domain
it: *!*utente@dominio

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
it: **** INIZIO REGISTRAZIONE: %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
it: **** FINE REGISTRAZIONE: %s

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
it: *ATTENZIONE*
    Accettare automaticamente DCC nella propria home
    potrebbe essere pericoloso. Esempio:
    Qualcuno potrebbe inserire un file .bash_profile

en: <b>Bold</b>
it: <b>Grassetto</b>

en: <i>(no suggestions)</i>
it: <i>(nessun suggerimento)</i>

en: <i>Italic</i>
it: <i>Corsivo</i>

en: <none>
it: <vuoto>

en: <u>Underline</u>
it: <u>Sottolineato</u>

en: A-Z
it: alfabeticamente (A-Z)

en: A-Z, ops first
it: A-Z, prima gli operatori

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
it: ADDBUTTON <nome> <azione>, aggiunge un pulsante nell'elenco utenti

en: ADDSERVER <NewNetwork> <newserver/6667>, adds a new network with a new server to the network list
it: ADDSERVER <NuovaRete> <nuovo_server/6667>, aggiunge una nuova rete con un nuovo server all'elenco delle reti

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
it: ALLCHAN <cmd>, invia un comando a tutti i canali in cui si è presenti

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
it: ALLCHANL <cmd>, invia un comando a tutti i canali del server attuale

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
it: ALLSERV <cmd>, invia un comando a tutti i server ai quali si è collegati

en: AWAY [<reason>], sets you away (use /BACK to unset)
it: AWAY [<motivo>], imposta lo stato di assenza (usare /BACK per ripristinare la presenza)

en: Abort
it: Interrompi

en: Aborted
it: Interrotto

en: Accept
it: Accetta

en: Accept invalid SSL certificates
it: Accettare certificati SSL non validi

en: Account unknown
it: Account sconosciuto

en: Acknowledged Capabilities
it: Funzionalità accettate

en: Action Upon Double Click
it: Azione da eseguire sul doppio-clic

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add "%s" to Dictionary
it: Aggiungi «%s» al dizionario

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Added server %s to network %s.
it: Server %s aggiunto alla rete %s.

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Adult Entertainment
it: Intrattenimento per adulti

en: Advanced
it: Avanzate

en: Afrikaans
it: Africano

en: Aland Islands
it: Isole Aland

en: Albanian
it: Albanese

en: Alerts
it: Avvisi

en: All connections
it: Tutte le connessioni

en: All downloads combined:
it: Tutti gli scaricamenti combinati:

en: All uploads combined:
it: Tutti i caricamenti combinati:

en: Already marked away: %s
it: Già impostato come assente: %s

en: Already marked back.
it: Già tolto lo stato di assenza.

en: Alternative fonts:
it: Caratteri alternativi:

en: Always
it: Sempre

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Amharic
it: Amarico

en: An hour ago
it: Un'ora fa

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Appearance
it: Aspetto

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
it: Il server e la porta supportano veramente SSL?

en: Are you sure you want to quit?
it: Chiudere veramente l'applicazione?

en: Are you sure you want to remove all ignores?
it: Rimuovere veramente tutti gli utenti ignorati?

en: Are you sure you want to remove all listed items in %s?
it: Rimuovere veramente tutti gli elementi elencati in %s?

en: Ascension Island
it: Isole Ascensione

en: Asia-Pacific Region
it: Regione dell'Asia Pacifica

en: Ask for confirmation
it: Chiedi conferma

en: Ask for download folder
it: Chiedi quale cartella usare

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
it: Chiede al server IRC il vero indirizzo. Abilitare questa funzione se si utilizza un indirizzo 192.168.*.*

en: Asturian
it: Asturiano

en: Attempt to use this banmask when banning or quieting. (requires irc_who_join)
it: Tenta di usare questa maschera per i ban e i quiet. (È richiesto irc_who_join)

en: Auto
it: Automatico

en: Auto Copy Behavior
it: Comportamento per la copia automatica

en: Auto Open DCC Windows
it: Apri automaticamente finestre DCC

en: Auto Replace
it: Sostituzione automatica

en: Auto accept file offers:
it: Accettare automaticamente i file offerti:

en: Auto join delay:
it: Attesa prima dell'accesso automatico

en: Auto reconnect delay:
it: Attesa prima della nuova connessione automatica:

en: Autojoin Channel
it: Accesso automatico al canale

en: Autojoin channels
it: Canali a cui accedere automaticamente

en: Automatic
it: automaticamente

en: Automatically change status when hiding to tray.
it: Cambia automaticamente lo stato quando si minimizza la finestra nel vassoio.

en: Automatically copy selected text
it: Copiare automaticamente il testo selezionato

en: Automatically include color information
it: Includere automaticamente le informazioni sul colore

en: Automatically include color information in copied lines of text.  Otherwise, include color information if the Ctrl key is held down while selecting.
it: Include automaticamente le informazioni sul colore nelle righe di testo copiate. In alternativa, include le informazioni sul colore se il tasto Ctrl è premuto durante la selezione.

en: Automatically include timestamps
it: Includere automaticamente marcatura temporale

en: Automatically include timestamps in copied lines of text. Otherwise, include timestamps if the Shift key is held down while selecting.
it: Include automaticamente la marcaura temporale nelle righe di testo copiate. In alternativa, include la marcatura temporale se li tasto Maiusc è premuto durante la selezione.

en: Automatically mark away/back
it: Assegnare e rimuovere automaticamente lo stato di assenza

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
it: Riconnettere automaticamente ai server se disconnessi

en: Automatically unmark away
it: Togliere automaticamente lo stato di assenza

en: Aviation-Related Fields
it: Relativo ai trasporti aerei

en: Away
it: Assenza

en: Away Msg:
it: Messaggio di assenza:

en: Away Reason
it: Motivo dell'assenza

en: Away Tracking
it: Stato di assenza

en: Away reason
it: Motivo dell'assenza

en: Away user:
it: Utente assente:

en: Away:
it: Assenza:

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Azerbaijani
it: Azero

en: BACK, sets you back (not away)
it: BACK, imposta lo stato di presenza

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
it: BAN <mask> [<tipo_di_ban>], allontana dal canale attuale tutti coloro che corrispondono alla maschera di rete specificata. Se sono già connessi al canale, questo non li espelle (kick). Bisogna essere operatore.

en: Background image:
it: Immagine di sfondo:

en: Background:
it: Sfondo:

en: Bad arguments for user command.
it: Argomenti del comando non corretti.

en: Ban List
it: Elenco dei ban

en: Ban List (%s) - %s
it: elenco dei ban (%s) - %s

en: Ban Type:
it: Tipo di ban:

en: Ban time
it: Ora del ban

en: Banmask
it: Maschera dei ban

en: Bans
it: Ban

en: Basque
it: Basco

en: Beep on _Message
it: Suono sul _messaggio

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
it: Avvia minimizzato. Livello 0=normale 1=ridotto a icona 2=nell'area di notifica

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Belgium
it: Belgio

en: Bind to:
it: Associare a:

en: Blink Task _Bar
it: _Barra delle attività lampeggiante

en: Blink Tray _Icon
it: _Icona lampeggiante nell'area di notifica

en: Blink task bar on:
it: Barra delle attività lampeggiante per:

en: Blink tray icon on:
it: Icona lampeggiante nell'area di notifica per:

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Erzegovina

en: Both
it: Entrambi

en: Bottom
it: in basso

en: Bounce dock icon on:
it: Icona rimbalzante nella barra per:

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Brazil
it: Brasile

en: British Channel Isles
it: Isole del Canale Britannico

en: British Indian Ocean Territory
it: Territori Britannici dell'Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini Britanniche

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bypass proxy server
it: Scavalcare il server proxy

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
it: CHANOPT [-quiet] <variabile> [<valore>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
it: CHARSET [<codifica>], rileva o imposta la codifica usata per la connessione attuale

en: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Clears the current text window or command history
it: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<quantità>], pulisce la finestra di testo corrente o la cronologia dei comandi

en: CLOSE [-m], Closes the current tab, closing the window if this is the only open tab, or with the "-m" flag, closes all queries.
it: CLOSE [-m], chiude la scheda corrente, chiudendo la finestra se questa è l'unica scheda aperta , o con l'opzione «-m», per chiudere tutte le query.

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
it: COUNTRY [-s] <codice|wildcard>, cerca un codice paese, per es.: it = Italia

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
it: CTCP <soprannome> <messaggio>, invia il messaggio CTCP al soprannome indicato, messaggi comuni sono VERSION e USERINFO

en: CTCP Replies
it: Risposte CTCP

en: CTCP Replies - %s
it: risposte CTCP - %s

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
it: Risposte CTCP - Codici speciali:
    
    %d  =  dati (tutto il ctcp)
    %e  =  nome della rete attuale
    %m  =  informazioni sulla macchina
    %s  =  soprannome di chi ha inviato il ctcp
    %t  =  ora/data
    %2  =  parola 2
    %3  =  parola 3
    &2  =  parola 2 alla fine della riga
    &3  =  parola 3 alla fine della riga

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
it: CYCLE [<canale>], abbandona il canale attuale o quello dato e vi rientra immediatamente

en: C_lear Text
it: Pu_lisci testo

en: C_onnect
it: Co_nnetti

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot access %s
it: Impossibile accedere a %s

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
it: Impossibile accedere al file: %s
    %s.
    Impossibile ripristinarlo.

en: Cannot assign that address
it: Impossibile assegnare l'indirizzo

en: Cannot read sound file:
    %s
it: Impossibile leggere il file audio:
    %s

en: Cannot read that file.
it: Impossibile leggere quel file.

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
it: Impossibile risolvere il nome host %s.
    Controllare le impostazioni dell'IP.

en: Cannot resume the same file from two people.
it: Impossibile ripristinare lo stesso file da due persone.

en: Cannot write to that file.
it: Impossibile scrivere su quel file.

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Catalan
it: Catalano

en: Categories
it: Categorie

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Channel
it: Canale

en: Channel List (%s) - %s
it: elenco canali (%s) - %s

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
it: Appartenenza al canale / "è un operatore IRC"

en: Channel Message
it: Messaggio del canale

en: Channel Name
it: Nome del canale

en: Channel Tab
it: Scheda canale

en: Channel Window
it: Finestra canale

en: Channel _List
it: E_lenco canali

en: Channel message from: %s (%s)
it: Messaggio del canale da: %s (%s)

en: Channel message from: %s (%s) - %s
it: messaggio del canale da: %s (%s) - %s

en: Channel name
it: Nome canale

en: Channel name too short, try again.
it: Nome del canale troppo corto, riprovare.

en: Channel switcher
it: Elenco canali

en: Channel:
it: Canale:

en: Character Chart
it: Tabella caratteri

en: Character set:
it: Set di caratteri:

en: Chat window
it: Finestra di chat

en: Chat with other people online
it: Chiacchiera con altri utenti online

en: Chatting
it: Finestra di chat

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (semplificato)

en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (tradizionale)

en: Christmas Island
it: Isole di Natale

en: Claim you are at this address when offering files.
it: Mostra questo indirizzo quando si offrono file.

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Raw Log
it: Pulisci registro

en: Clear list
it: Pulisci elenco

en: Close to tray
it: Chiudere nell'area di notifica

en: Cocos Islands
it: Isole Cocos

en: Color Stripping
it: Strip del colore

en: Color nicknames in userlist
it: Colorare i soprannomi nell'elenco utente

en: Colored nick names
it: Soprannomi colorati

en: Colors
it: Colori

en: Colors 0-7
it: Colori 0-7

en: Colors 8-15
it: Colori 8-15

en: Comma separated list of networks is accepted.
it: Elenco di reti, separate da virgole.

en: Commands Available:
it: Comandi disponibili:

en: Comoros
it: Comore

en: Company Jobs
it: Imprese che pubblicizzano posti di lavoro

en: Connect
it: Connetti

en: Connect commands
it: Comandi dopo la connessione

en: Connect to selected server only
it: Connettere solo al server selezionato

en: Connect to this network automatically
it: Connettere automaticamente a questa rete

en: Connected to %u networks and %u channels - %s
it: reti connesse %u, canali %u - %s

en: Connection Complete - %s
it: connessione completata - %s

en: Connection refused
it: Connessione rifiutata

en: Connection reset by peer
it: Connessione interrotta dall'host remoto

en: Connection timed out
it: Connessione scaduta

en: Connection to %s complete.
it: Connessione a %s completata.

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Cooperatives
it: Cooperative

en: Copy
it: Copia

en: Copy Selected Link
it: Copia collegamento selezionato

en: Copy _Topic Text
it: Copia l'argomen_to del canale

en: Copy entry
it: Copia elemento

en: Copy mask
it: Copia maschera

en: Copy selected URL
it: Copia l'URL selezionato

en: Copy selected text to clipboard when left mouse button is released. Otherwise, Ctrl+Shift+C will copy the selected text to the clipboard.
it: Copia il testo selezionato negli appunti quando il pulsante sinistro del mouse viene rilasciato. In alternativa, usare Ctrl+Maiusc+C per copiare il testo selezionato negli appunti

en: Cote d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Could not create SCRAM session with digest %s
it: Impossibile creare una sessione SCRAM con la funzione hash %s

en: Couldn't connect to session bus
it: Impossibile connettersi al bus di sessione

en: Couldn't connect to session bus: %s
it: Impossibile connettersi al bus di sessione: %s

en: Country:
it: Nazione:

en: Croatia
it: Croazia

en: Cycle Channel
it: Prova il canale

en: Cycling to next server in %s...
it: Nuovo tentativo con il server successivo di %s...

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech
it: Ceco

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: DCC Chat List - %s
it: elenco chat DCC - %s

en: DCC IP address:
it: Indirizzo IP per DCC:

en: DCC String
it: Stringa DCC

en: DCC Type
it: Tipo DCC

en: DCC only
it: Solo DCC

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
it: DEHOP <soprannome>, rimuove lo stato di semi-operatore sul canale attuale al soprannome indicato (bisogna essere operatore)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
it: DELBUTTON <nome>, elimina un pulsante pulsante dall'elenco utenti

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
it: DEOP <soprannome>, rimuove lo stato di operatore sul canale attuale al soprannome indicato (bisogna essere operatore)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
it: DEVOICE <soprannome>, toglie la parola al soprannome indicato sul canale attuale (bisogna essere operatore)

en: DISCON, Disconnects from server
it: DISCON, disconnette dal server

en: DNS <nick|host|ip>, Resolves an IP or hostname
it: DNS <soprannome|host|ip>, risolve un IP o un nome host

en: DOAT <channel,list,/network> <command>
it: DOAT <canale,elenco,/rete> <command>

en: Danish
it: Danese

en: Date
it: Data

en: Default Messages
it: Messaggi predefiniti

en: Delete
it: Cancella

en: Democratic Republic of Congo
it: Repubblica Democratica del Congo

en: Denmark
it: Danimarca

en: Description
it: Descrizione

en: Destination filename
it: Nome del file di destinazione

en: Details
it: Dettagli

en: Dialog
it: Dialogo

en: Dialog Buttons
it: Pulsanti di dialogo

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
it: Pulsanti dialogo - codici speciali:
    
    
    %a = tutti i soprannomi selezionati
    %c = canale attuale
    %e = nome rete attuale
    %h = nomi host dei soprannomi selezionati
    %m = informazioni sulla macchina
    %n = proprio soprannome
    %s = soprannome selezionato
    %t = orario/data
    %u = account utenti selezionati

en: Dialog buttons - %s
it: pulsanti dialogo - %s

en: Dialog with
it: Dialoga con

en: Dictionaries to use:
it: Dizionario da usare:

en: Direct Chat
it: Chat diretta

en: Display MODEs in raw form
it: Mostrare le «modalità» in forma grezza

en: Display lists in compact mode
it: Mostrare gli elenchi in modalità compatta

en: Display scrollback from previous session
it: Mostrare conversazioni della sessione precedente

en: Display timestamps obtained from server if it supports the time-server extension.
it: Mostra l'orario ottenuto dal server se è supportata l'estensione "time-server".

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
it: Mostra utenti %d/%d su %d/%d canali

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Don't ask next time.
it: Non chiedere la prossima volta.

en: Don't auto connect to servers
it: Non connettere automaticamente ai server

en: Don't auto load any plugins
it: Non caricare automaticamente i plugin

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
it: Non provare tutti i server quando la connessione non riesce.

en: Done
it: Completato

en: Download files to:
it: Scaricare i file in:

en: Downloads
it: Scaricamenti

en: Dutch
it: Olandese

en: ECHO <text>, Prints text locally
it: ECHO <testo>, stampa un testo localmente

en: ETA
it: Tempo mancante

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
it: EXEC [-o] <comando>, esegue il comando. Se si utilizza l'opzione -o, l'output è inviato al canale attuale, altrimenti è stampato nell'area di testo attuale

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
it: EXECCONT, invia un SIGCONT al processo

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
it: EXECKILL [-9], termina un'istanza exec nella sessione attuale. Se è specificato -9, il processo è ucciso con SIGKILL

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
it: EXECSTOP, invia un SIGSTOP al processo

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
it: EXECWRITE, invia dati allo stdin del processo

en: EXPORTCONF, exports HexChat settings
it: EXPORTCONF, esporta le impostazioni di HexChat

en: East Germany
it: Germania Est

en: East Timor
it: Timor Est

en: Edit %s - %s
it: modifica %s - %s

en: Edit Events
it: Modifica eventi

en: Edit This Menu
it: Modifica questo menu

en: Educational Institution
it: Istituzione educativa

en: Egypt
it: Egitto

en: Enable URL grabber
it: Abilitare la collezione degli URL

en: Enable logging of URLs to disk
it: Abilitare la registrazione degli URL sul disco

en: Enable logging of conversations to disk
it: Abilitare registrazione delle conversazioni sul disco

en: Enable system tray icon
it: Abilitare icona nell'area di notifica

en: Enable timestamps
it: Abilita marcatura temporale

en: Enabled
it: Attivo

en: English
it: Inglese

en: English (British)
it: Inglese (britannico)

en: Enter Channel to Join:
it: Digitare il canale in cui entrare:

en: Enter mask to ignore:
it: Inserire maschera da ignorare:

en: Enter new nickname:
it: Nuovo soprannome:

en: Enter nickname to add:
it: Inserire soprannome da aggiungere:

en: Enter reason to kick %s:
it: Motivo per il kick a %s:

en: Equatorial Guinea
it: Guinea equatoriale

en: Error
it: Errore

en: Estonian
it: Estone

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: European Union
it: Unione Europea

en: Event
it: Evento

en: Execute command:
it: Eseguire comando:

en: Exempts
it: Exempt

en: Extra Gadgets
it: Funzioni aggiuntive

en: Extra words to highlight:
it: Altre parole da evidenziare:

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
it: FLUSHQ, svuota la coda di invio del server attuale

en: Failed
it: Non riuscito

en: Failed to acquire %s: %s
it: Acquisizione di %s non riuscita: %s

en: Failed to complete Command
it: Completamento del comando non riuscito

en: Failed to complete NameHasOwner
it: Completamento di NameHasOwner non riuscito

en: Failed to open font:
    
    %s
it: Impossibile aprire il carattere:
    
    %s

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: File Transfers
it: Trasferimenti di file

en: File _Transfers
it: _Trasferimenti di file

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
it: Il file nella directory di scaricamento è più grande di quello offerto. Impossibile ripristinarlo.

en: File offer from: %s (%s)
it: File offerto da: %s (%s)

en: File offer from: %s (%s) - %s
it: file offerto da: %s (%s) - %s

en: File transfers
it: Trasferimenti di file

en: Filename
it: Nome del file

en: Files and Directories
it: File e cartelle

en: Filter Colors
it: Filtra colori

en: Find:
it: Trova:

en: Finland
it: Finlandia

en: Finnish
it: Finlandese

en: First DCC listen port:
it: Prima porta di ascolto DCC:

en: Focus new tabs:
it: Focus nuove schede:

en: Font:
it: Carattere:

en: Foreground:
it: Primo piano:

en: Former USSR
it: Ex URSS

en: France
it: Francia

en: French
it: Francese

en: French Guiana
it: Guyana Francese

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it: Terre Australi Francesi

en: Friends List
it: Elenco amici

en: Friends List - %s
it: elenco amici - %s

en: From
it: Da

en: Full name
it: Nome completo

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
it: GATE <host> [<porta>], utilizza un host come proxy, la porta predefinita è la 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
it: GHOST <soprannome> [password], uccide un soprannome fantasma

en: Galician
it: Galiziano

en: General
it: Generale

en: German
it: Tedesco

en: Germany
it: Germania

en: Get my address from the IRC server
it: Ottenere l'indirizzo dal server IRC

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Give Ops
it: Dai lo stato di operatore

en: Give Voice
it: Dai la parola

en: Give each person on IRC a different color
it: Assegna a ciascun utente su IRC un colore differente

en: Government
it: Governativo

en: Graph
it: Grafico

en: Graphical
it: Grafico

en: Great Britain
it: Gran Bretagna

en: Greece
it: Grecia

en: Greek
it: Greco

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
it: HOP <nick>, dà lo stato di semi-operatore al soprannome (bisogna essere operatore)

en: Heard and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: HexChat Theme Manager
it: Gestore temi di HexChat

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
it: HexChat è un client IRC semplice ed estensibile. Consente di accedere in modo sicuro a più reti e comunicare con altri utenti privatamente o nei canali usando una interfaccia personalizzabile. È inoltre possibile trasferire file.

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
it: HexChat supporta caratteristiche come: DCC, SASL, proxy, controllo ortografico, avvisi, registrazione delle conversazioni, temi personalizzati e script Python e Perl.

en: Hidden
it: nascosto

en: Hide Version
it: Nascondi versione

en: Hide channel join/part messages by default.
it: Nasconde i messaggi di entrata e uscita nei canali in maniera predefinita.

en: Hide join and part messages
it: Nascondere i messaggi di entrata e uscita

en: Hide nick change messages
it: Nascondere i messaggi del cambio di soprannome

en: Highlight all occurrences, and underline the current occurrence.
it: Evidenzia tutte le ricorrenze e sottolinea quella attuale.

en: Highlight:
it: Evidenziazione:

en: Highlighted Message
it: Messaggio evidenziato

en: Highlighted Messages
it: Messaggi evidenziati

en: Highlighted message from: %s (%s)
it: Messaggio evidenziato da: %s (%s)

en: Highlighted message from: %s (%s) - %s
it: messaggio evidenziato da: %s (%s) - %s

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
it: I messaggi evidenziati sono quelli in cui compare il proprio soprannome, ma anche:

en: Hindi
it: Indi

en: Host unknown
it: Host sconosciuto

en: Hostmask
it: Maschera dell'host

en: Hostname
it: Nome dell'host

en: Hostname:
it: Nome host:

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hungary
it: Ungheria

en: I need /bin/sh to run!
it: È necessario /bin/sh per l'esecuzione.

en: I'm busy
it: Non disponibile

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
it: ID <password>, ti identifica presso il nickserv

en: IDENTD <port> <username>
it: IDENTD <porta> <nome_utente>

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
it: IGNORE <maschera> <tipi..> <opzioni..>
        maschera - host maschera da ignorare, per es.: *!*@*.aol.com
        tipi - tipi di dati da ignorare, uno o più tra:
                  PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        opzioni - NOSAVE, QUIET

en: IM;Chat;
it: IM;Chat;Messaggistica Istantanea;IRC;

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
it: INVITE <soprannome> [<canale>], invita qualcuno in un canale, la regola predefinita è per il canale attuale (bisogna essere operatore)

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: IRC Client
it: Client IRC

en: IRC server only
it: Solo server IRC

en: Iceland
it: Islanda

en: Identd Server
it: Server identd

en: Identified text
it: Testo identificato

en: Idle time
it: Tempo di inattività

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
it: Se si conosce il nome del canale nel quale si vuole entrare, digitarlo qui.

en: Ignore All
it: Ignora tutto

en: Ignore List
it: Elenco utenti ignorati

en: Ignore Stats:
it: Statistiche utenti ignorati:

en: Ignore list - %s
it: elenco utenti ignorati - %s

en: In an extra tab
it: in una scheda aggiuntiva

en: In the front tab
it: nella scheda aperta

en: In the server list window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
it: Nella finestra con l'elenco dei server, nessun canale (stanza) è stato scelto per l'ingresso automatico in questa rete.

en: Indent nick names
it: Indentare soprannomi

en: Individual's Names
it: Individuali (nome)

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Informational
it: Informativo

en: Input Box
it: Area di input

en: Input box
it: Area di testo

en: Insert Attribute or Color Code
it: Inserisci attributo o codice colore

en: Insert a red line after the last read text.
it: Inserisce una riga rossa dopo l'ultimo messaggio letto.

en: Insert timestamps in logs
it: Inserire orario nei registri

en: Interface
it: Interfaccia

en: Interface Colors
it: Colori dell'interfaccia

en: International
it: Internazionale

en: Internet Communication Services
it: Servizi di comunicazione Internet

en: Internic Commercial
it: Internic, commerciale

en: Internic Network
it: Rete Internic

en: Internic Non-Profit Organization
it: Internic, associazione no-profit

en: Invite
it: Invita

en: Invite Only
it: Solo su invito

en: Invite:
it: Invita:

en: Invited to channel by: %s (%s)
it: Invitato nel canale da: %s (%s)

en: Invites
it: Inviti

en: Ireland
it: Irlanda

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: Italian
it: Italiano

en: Italy
it: Italia

en: JOIN <channel>, joins the channel
it: JOIN <canale>, entra nel canale

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese
it: Giapponese

en: Join Channel
it: Entra nel canale

en: Join Channel...
it: Entra nel canale...

en: Jordan
it: Giordania

en: KICK <nick> [reason], kicks the nick from the current channel (needs chanop)
it: KICK <soprannome> [motivo], espelle l'utente dal canale attuale (è necessario essere operatore)

en: KICKBAN <nick> [reason], bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
it: KICKBAN <soprannome> [motivo], allontana ed espelle l'utente dal canale attuale (è necessario essere operatore)

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Key (Password)
it: Chiave (password):

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Keyboard Shortcuts - %s
it: scorciatoie da tastiera - %s

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Korean
it: Coreano

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: LAGCHECK, forces a new lag check
it: LAGCHECK, forza un nuovo controllo del ritardo (lag)

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
it: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <stringa>, cerca una stringa nel buffer
    Usare -h per evidenziare le stringhe trovate
    Usare -m quando la stringa è un'espressione regolare
    Usare -- (doppio trattino) per terminare le opzioni quando si cerca, per esempio, la stringa «-r»

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
it: LOAD [-e] <file>, carica un plugin o uno script

en: Lag meter:
it: Misuratore del ritardo (lag):

en: Language:
it: Lingua:

en: Last DCC listen port:
it: Ultima porta di ascolto DCC:

en: Last Msg:
it: Ultimo messaggio:

en: Last Seen
it: Ultima volta visto

en: Last-spoke order
it: prima l'ultimo che ha parlato

en: Latvia
it: Lettonia

en: Latvian
it: Lettone

en: Leave Channel
it: Esci dal canale

en: Leave channel:
it: Abbandono del canale:

en: Leaving
it: Sto andando via

en: Lebanon
it: Libano

en: Left (lower)
it: Sinistra (più basso)

en: Left (upper)
it: Sinistra (più alto)

en: Left message
it: Messaggio a sinistra

en: Libya
it: Libia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Load From...
it: Carica da...

en: Loaded log from
it: Registro caricato da

en: Local colors:
it: Colori locali:

en: Log filename:
it: Nome file del registro:

en: Log timestamp format:
it: Formato orario del registro:

en: Logging
it: Registrazione

en: Login method:
it: Metodo di accesso:

en: Look in:
it: Cerca in:

en: Looking up %s...
it: Ricerca di %s...

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
it: MDEHOP, toglie lo stato a tutti i semi-operatori del canale attuale (bisogna essere operatore)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
it: MDEOP, toglie lo stato a tutti gli operatori del canale attuale (bisogna essere operatore)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
it: ME <azione>, invia l'azione al canale attuale (le azioni sono scritte in terza persona, es. /me saluta tutti)

en: MHOP, Mass hop's all users in the current channel (needs chanop)
it: MHOP, imposta lo stato hop per tutti gli utenti presenti nel canale attuale (è necessario essere operatore del canale)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
it: MKICK, espelle dal canale attuale tutti gli utenti tranne te (bisogna essere operatore)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
it: MOP, rende operatori tutti gli utenti nel canale attuale (bisogna essere operatore)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message, message "." to send to last nick or prefix with "=" for dcc chat
it: MSG <soprannome> <messaggio>, invia un messaggio privato, messaggio "." per inviarlo all'ultimo soprannome contattato o con il prefisso "=" per avviare una chat DCC

en: M_ode Buttons
it: Pulsanti m_odalità

en: Macau
it: Macao

en: Macedonian
it: Macedone

en: Main Chat Window
it: Finestra di chat principale

en: Main font:
it: Carattere principale:

en: Make a beep sound on:
it: Emettere un suono per:

en: Make nick names right-justified
it: Allinea i soprannomi a destra

en: Malay
it: Malese

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Mark or unmark this network as a favorite.
it: Contrassegna la rete selezionata come preferita.

en: Marked _Away
it: Contrassegna come _Assente

en: Marker line disabled.
it: Linea di demarcazione disabilitata.

en: Marker line never set.
it: Linea di demarcazione mai impostata.

en: Marker line reset because exceeded scrollback limit.
it: Linea di demarcazione reimpostata a causa del superamento del limite per le conversazioni precedenti.

en: Marker line reset by CLEAR command.
it: Linea di demarcazione reimpostata dal comando CLEAR.

en: Marker line reset manually.
it: Linea di demarcazione reimpostata manualmente.

en: Marker line state unknown.
it: Stato della linea di demarcazione sconosciuto.

en: Marker line:
it: Seleziona linea:

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mask
it: Maschera

en: Mat_ch case
it: _Corrispondenza MAIUSCOLO/minuscolo

en: Mauritius
it: Muritius

en: Maximum File Transfer Speeds (Byte per Second)
it: Velocità massima di trasferimento (byte al secondo)

en: Maximum number of URLs to grab:
it: Numero massimo di URL da collezionare:

en: Maximum speed for all files
it: Velocità massima per tutti i file

en: Maximum speed for one transfer
it: Velocità massima per un trasferimento

en: Mechanism
it: Meccanismo

en: Message
it: Messaggio

en: Messages
it: Messaggi

en: Mexico
it: Messico

en: Middle click to close tab
it: Clic centrale per chiudere la scheda

en: Military
it: Militare

en: Minimize to tray
it: Minimizzare nell'area di notifica

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Mobile Devices
it: Dispositivi mobili

en: Mode char
it: Il carattere della modalità

en: Moderated
it: Moderato

en: Modes string
it: Stringhe modalità

en: Moldova
it: Moldavia

en: More...
it: Altro...

en: Morocco
it: Marocco

en: Move completed files to:
it: Spostare i file completi in:

en: Move to Marker Line
it: Spostarsi alla linea di demarcazione

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Museums
it: Musei

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
it: NAMES [canale], elenca i soprannomi presenti nel canale

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
it: NCTCP <soprannome> <messaggio>, invia una notifica CTCP

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
it: NEWSERVER [-noconnect] <nome host> [<porta>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
it: NICK <soprannome>, imposta il tuo soprannome

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice
it: NOTICE <soprannome/canale> <messaggio>, invia una notifica

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
it: NOTIFY [-n rete1[,rete2,...]] [<soprannome>], mostra l'elenco di notifica o aggiunge qualcuno a esso

en: Name
it: Nome

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: Network
it: Rete

en: Network Li_st
it: Elenco _rete

en: Network List - %s
it: elenco reti - %s

en: Network send queue: %d bytes
it: Coda di invio rete: %d byte

en: Network setup
it: Impostazioni rete

en: Networks
it: Reti

en: Never
it: Mai

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Filename
it: Nuovo nome del file

en: New Network
it: Nuova rete

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New data:
it: Nuova data:

en: New message:
it: Nuovo messaggio:

en: New nickname
it: Nuovo soprannome

en: Nick
it: Soprannome

en: Nick Completion
it: Completamento dei soprannomi

en: Nick being tried
it: Soprannome in via di prova

en: Nick completion amount:
it: Numero di soprannomi completati:

en: Nick completion sorted:
it: Ordinare i soprannomi completati:

en: Nick completion suffix:
it: Suffisso al completamento dei soprannomi:

en: Nick names not to highlight:
it: Soprannomi da non evidenziare:

en: Nick names to always highlight:
it: Soprannomi da evidenziare sempre:

en: Nick of person who changed the topic
it: Soprannome dell'utente che ha cambiato l'argomento

en: Nick of person who have been invited
it: Soprannome della persona che è stata invitata

en: Nick of person who invited you
it: Nick della persona che ti ha invitato

en: Nickname
it: Soprannome

en: Nickname in use
it: Soprannome in uso

en: No active DCCs
it: Nessun DCC attivo

en: No channel joined. Try /join #<channel>
it: Nessun canale aperto. Provare /join #<canale>

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
it: Nessun simbolo hexchat_plugin_init; è veramente un plugin di HexChat?

en: No outside messages
it: Nessun messaggio esterno

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No route to host
it: Nessun instradamento per l'host

en: No such command.
it: Comando non esistente.

en: No such plugin found.
it: Plugin non trovato.

en: No such ref number found.
it: Nessun numero di riferimento trovato.

en: No timers installed.
it: Nessun timer installato.

en: No topic is set
it: Nessun argomento impostato

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: Normal
it: Normale

en: North Korea
it: Corea del Nord

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Norwegian (Bokmal)
it: Norvegese (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
it: Norvegese (Nynorsk)

en: Not connected.
it: Non connesso.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
it: Non connessi. Provare /server <host> [<porta>]

en: Not found
it: Non trovato

en: Notice
it: Avviso

en: Notice from: %s (%s)
it: Notizia da: %s (%s)

en: Notice:
it: Avviso:

en: Notify on these networks:
it: Notificare su queste reti:

en: Number of notify items
it: Numero degli utenti nell'elenco di notifica

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
it: OP <soprannome>, dà lo stato di operatore al soprannome indicato (bisogna essere operatore)

en: O_pen the channel list.
it: A_pri l'elenco dei canali.

en: O_perator Actions
it: Azioni dell'o_peratore

en: Off
it: Disattivato

en: Offline
it: Non in linea

en: Old Filename
it: Vecchio nome del file

en: Old School ARPAnet
it: ARPAnet vecchio tipo

en: Old nickname
it: Vecchio soprannome

en: Omit alerts when marked as being away
it: Omettere gli avvisi quando assente

en: Omit alerts while the window is focused
it: Omettere gli avvisi quando la finestra ha il focus

en: On channels smaller than:
it: Sui canali più piccoli di:

en: One download:
it: Uno scaricamento:

en: One upload:
it: Un caricamento:

en: Online
it: In linea

en: Only requested tabs
it: Solo schede richieste

en: Only show notifications when hidden or iconified
it: Mostrare le notifiche solo quando nascosto o ridotto a icona

en: Only useful for computers with multiple addresses.
it: Utile solo per computer con indirizzi multipli.

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
it: Aprire DCC, elenco ignorati, notifiche ecc, in schede o finestre?

en: Open Data Folder
it: Apri cartella dati...

en: Open Dialog
it: Apri dialogo

en: Open Folder...
it: Apri cartella...

en: Open Link in Browser
it: Apri il collegamento nel browser

en: Open Safe Mode
it: Apri modalità sicura

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
it: Apri URL o esegui comando in una istanza di HexChat esistente

en: Open a new tab when you receive a private message
it: Aprire una nuova scheda quando si riceve un messaggio privato

en: Open an extra tab for server messages
it: Aprire una scheda aggiuntiva per i messaggi del server

en: Open an irc://server:port/channel URL
it: Apri un URL irc://server:porta/canale

en: Open an irc://server:port/channel?key URL
it: Apre un URL irc://server:port/channel?key

en: Open channels in:
it: Aprire canali in:

en: Open dialogs in:
it: Aprire dialoghi in:

en: Open utilities in:
it: Aprire utilità in:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
it: PART [<canale>] [<motivo>], abbandona il canale. Se non specificato, quello attuale

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
it: PING <soprannome | canale>, invia un ping CTCP al soprannome o al canale

en: Palestinian Territory
it: Territori palestinesi

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Part Channel
it: Abbandona il canale

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
it: Password usata per effettuare l'accesso. In caso di subbio, lasciare vuoto.

en: Pathname
it: Percorso

en: Pattern Match (Wildcards)
it: Corrispondenza modello (meta-caratteri)

en: Perform a case-sensitive search.
it: Esegue una ricerca distinguendo maiuscole e minuscole.

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Ping Server
it: Ping server

en: Placement of notices:
it: Posizionare le notizie:

en: Play "message-new-instant" from the freedesktop.org sound theme upon the selected events
it: Riproduce il suono per le notifiche di messaggistica istantanea dal tema freedesktop.org per gli eventi selezionati

en: Play a GTK beep upon the selected events
it: Riprodurre un suono per gli eventi selezionati

en: Play the "Instant Message Notification" system sound upon the selected events
it: Riproduce il suono di sistema per le notifiche di messaggistica istantanea per gli eventi selezionati

en: Plugin defined commands:
it: Comandi definiti dal plugin:

en: Plugins and Scripts - %s
it: plugin e script - %s

en: Poland
it: Polonia

en: Polish
it: Polacco

en: Port
it: Porta

en: Port:
it: Porta:

en: Portugal
it: Portogallo

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazilian)
it: Portoghese (brasiliano)

en: Position
it: Posizione

en: Preferences - %s
it: preferenze - %s

en: Print Texts File
it: Salva in un file di testo

en: Private
it: Privato

en: Private Message
it: Messaggio privato

en: Private message from: %s (%s)
it: Messaggio privato da: %s (%s)

en: Private message from: %s (%s) - %s
it: messaggio privato da: %s (%s) - %s

en: Private:
it: Privato:

en: Professions
it: Professioni

en: Proxy Authentication
it: Autenticazione proxy

en: Proxy Server
it: Server proxy

en: Proxy traversal failed.
it: Attraversamento del proxy non riuscito.

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Push input line into history but doesn't send to server
it: Inserisci la riga di inserimento nella cronologia ma senza inviarla al server

en: QUERY [-nofocus] <nick> [message], opens up a new privmsg window to someone and optionally sends a message
it: QUERY [-nofocus] <soprannome> [messaggio], apre una nuova finestra per messaggi privati con qualcuno e opzionalmente invia un messaggio

en: QUIET <mask> [<quiettype>], quiet everyone matching the mask in the current channel if supported by the server.
it: QUIET <mask> [<quiettype>], imposta il quiet per il canale su tutti tutti coloro che corrispondono alla maschera se la funzione è supportata dal server.

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
it: QUIT [<motivo>], disconnette dal server attuale

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
it: QUOTE <testo>, invia il testo in forma grezza al server

en: Quiet is not supported by this server.
it: Il quiet non è supportato da questo server.

en: Quiets
it: Quiet

en: Quit HexChat?
it: Chiusura di HexChat

en: Quit:
it: Uscita:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
it: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<porta>] [<password>], può essere richiamato semplicemente come /RECONNECT per riconnettersi al server attuale o con /RECONNECT ALL per riconnettersi a tutti i server aperti

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
it: RECONNECT [<host>] [<porta>] [<password>], può essere richiamato semplicemente come /RECONNECT per riconnettersi al server attuale o con /RECONNECT ALL per riconnettersi a tutti i server aperti

en: RECV <text>, send raw data to HexChat, as if it was received from the IRC server
it: RECV <testo>, invia dati in forma grezza a HexChat, come se venissero ricevuti dal server IRC

en: RELOAD <name>, reloads a plugin or script
it: RELOAD <nome>, ricarica un plugin o uno script

en: Raw Log (%s) - %s
it: registro in forma grezza (%s) - %s

en: Raw Numeric or Identifier
it: Numerico grezzo o identificatore

en: Rea_l name:
it: Nome _vero:

en: Real IP
it: IP effettivo

en: Real Name:
it: Nome vero:

en: Real name:
it: Nome vero:

en: Real user@host
it: Utente@host effettivo

en: Really remove network "%s" and all its servers?
it: Rimuovere veramente la rete «%s» e tutti i relativi server?

en: Reason
it: Motivo

en: Receive window
it: Finestra di ricezione

en: Receiver
it: Destinatario

en: Recv
it: Ricevuto

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Regard search string as a regular expression.
it: Considera la stringa di ricerca come un'espressione regolare.

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Remote host closed socket
it: L'host remoto ha chiuso il socket

en: Remove
it: Rimuovi

en: Removed Capabilities
it: Funzionalità rimosse

en: Render colors and attributes
it: Resa a schermo di colori e attributi

en: Replace - %s
it: sostituisci - %s

en: Replace with
it: Sostituisci con

en: Requested Capabilities
it: Funzionalità richieste

en: Reset Marker Line
it: Azzera linea di demarcazione

en: Resolved to %s
it: Risolto a %s

en: Resolved to:
it: Risolto a:

en: Resume
it: Ripristina

en: Retrieve channel list
it: Recupera elenco canali

en: Retrieving the channel list may take a minute or two.
it: La rilevazione dell'elenco dei canali può durare uno o due minuti.

en: Reverse DNS
it: DNS inverso

en: Right (lower)
it: Destra (più basso)

en: Right (upper)
it: Destra (più alto)

en: Right message
it: Messaggio a destra

en: Russian
it: Russo

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Rwanda
it: Ruanda

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
it: Isole S.Georgia e S.Sandwich

en: SASL SCRAM authentication failed: %s
it: SASL SCRAM autenticazione fallita: %s

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
it: SAY <testo>, invia il testo all'oggetto a cui corrisponde la finestra corrente

en: SEND <nick> [<file>]
it: SEND <soprannome> [<file>]

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
it: SERVCHAN <host> <porta> <canale>, si connette ed entra nel canale

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
it: SERVCHAN [-ssl] <host> <porta> <canale>, si connette ed entra nel canale

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
it: SERVER <host> [<porta>] [<password>], si connette al server, la porta predefinita è la 6667

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
it: SERVER [-ssl] <host> [<porta>] [<password>], si connette al server, la porta predefinita è la 6667 per le connessioni normali e la 6697 per le connessioni ssl

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
it: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variabile> [<valore>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
it: SETCURSOR [-|+]<posizione>, riposiziona il cursore nella casella di immissione

en: SETTAB <new name>, change a tab's name, tab_trunc limit still applies
it: SETTAB <nuovo nome>, cambia il nome della scheda. Se troppo lungo verrà troncato automaticamente

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
it: SETTEXT <nuovo testo>, sostituisce il testo nella casella di immissione

en: S_ettings
it: _Impostazioni

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save
it: Salva

en: Save As...
it: Salva come...

en: Save Text
it: Salva testo

en: Save _List...
it: Salva e_lenco...

en: Save list to a file
it: Salva l'elenco in un file

en: Save nick name in filenames
it: Salvare il soprannome nei nomi dei file

en: Save without interaction
it: Salva senza chiedere conferma

en: Scroll mouse-wheel to change tabs
it: Usare la rotellina del mouse per combiare scheda

en: Scrollback
it: Conversazioni precedenti

en: Scrollback lines:
it: Righe precedenti visibili:

en: Search
it: Cerca

en: Search Next
it: Ricerca successivo

en: Search Previous
it: Ricerca precedente

en: Search Text
it: Cerca testo

en: Search buffer is empty.
it: Buffer di ricerca vuoto.

en: Search hit end or not found.
it: Ricerca finita o non trovato.

en: Search type:
it: Tipo di ricerca:

en: Second choice:
it: Seconda scelta:

en: Seconds
it: Secondi

en: See the strftime MSDN article for details.
it: Per maggiori informazioni, consultare l'articolo MSDN di strftime.

en: See the strftime manpage for details.
it: Per maggiori informazioni, consultare il manuale di strftime.

en: Select Download Folder
it: Seleziona la cartella di scaricamento

en: Select a Plugin or Script to load
it: Seleziona il plugin o lo script da caricare

en: Select a row to get help information on its Action.
it: Selezionare una riga per ottenere infromazioni sull'azione

en: Select a sound file
it: Seleziona un file sonoro

en: Select an Image File
it: Seleziona un'immagine

en: Select an output filename
it: Scegliere il nome del file di output

en: Select color
it: Seleziona un colore

en: Select font
it: Seleziona il carattere

en: Selected Text
it: Testo selezionato

en: Send
it: Invia

en: Send File
it: Invia file

en: Send file to %s
it: Invia file a %s

en: Send window
it: Finestra d'invio

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list.
it: Invia il comando /WHOIS quando un utente presente nell'elenco di notifica si collega.

en: Sent
it: Inviato

en: Separate multiple entries with commas without spaces before or after.
it: Separare le voci con virgole, senza spazi né prima né dopo.

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
it: Separare le parole con virgole.
    Sono ammessi i meta-caratteri.

en: Serbia and Montenegro
it: Serbia e Montenegro

en: Serbian
it: Serbo

en: Server %s already exists on network %s.
it: Il server %s esiste già sulla rete %s.

en: Server Capabilities
it: Funzionalità del server

en: Server Information
it: Informazioni sul server

en: Server Links
it: Collegamenti ai server

en: Server Name
it: Nome del server

en: Server Tab
it: Scheda server

en: Server Window
it: Finestra server

en: Server will respond with the networks username
it: Il server risponderà con il nome utente delle reti

en: Servers
it: Server

en: Shorten tab labels to:
it: Etichette schede abbreviate a:

en: Show away once
it: Mostrare lo stato di assenza una sola volta

en: Show channel modes
it: Mostrare la modalità del canale

en: Show channel switcher at:
it: Posizionare elenco canali:

en: Show dotted lines in the channel tree
it: Mostrare linee tratteggiate nell'albero dei canali

en: Show favorites only
it: Visualizzare solo reti preferite

en: Show hostnames in user list
it: Mostrare nome host nell'elenco utenti

en: Show icons for user modes
it: Mostrare icone per le modalità utente

en: Show icons in the channel tree
it: Mostrare le icone nell'albero dei canali

en: Show identical away messages only once.
it: Mostra i messaggi di assenza identici una sola volta.

en: Show marker line
it: Mostrare riga di demarcazione

en: Show nick box
it: Mostrare casella soprannome

en: Show notifications on:
it: Mostrare notifiche per:

en: Show number of users
it: Mostrare il numero di utenti

en: Show only:
it: Mostra solo:

en: Show plugin/script auto-load directory
it: Mostra directory di plugin e script caricati automaticamente

en: Show user config directory
it: Mostra la cartella di configurazione utente

en: Show user count in channels
it: Mostrare il numero di utenti nei canali

en: Show user list at:
it: Posizionare elenco utenti:

en: Show user mode icon in nick box
it: Mostrare icona modalità utente nella casella del soprannome

en: Show version information
it: Mostra informazioni sulla versione

en: Signon time
it: Orario di connessione

en: Simple Search
it: Ricerca semplice

en: Size
it: Dimensione

en: Skip network list on startup
it: Non visualizzare l'elenco reti all'avvio

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovak Republic
it: Repubblica Slovacca

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Smaller text
it: Ridurre le dimensioni del testo

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: Some file transfers are still active.
it: Alcuni trasferimenti di file sono ancora in corso.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
it: Alcune impostazioni sono state modificate e richiedono il riavvio per essere applicate.

en: Sort tabs in alphabetical order
it: Ordinare le schede in modo alfabetico

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use Shift+Up and Shift+Down keys to move a row.
it: Ordina l'elenco delle reti alfabeticamente. Usare i tasti Maiusc+Freccia sù e Maiusc+Freccia giù per spostare una riga.

en: Sound file
it: File sonoro

en: Sound file:
it: File sonoro:

en: Sounds
it: Suoni

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Korea
it: Corea del Sud

en: South Sudan
it: Sudan del Sud

en: Spain
it: Spagna

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spell checker:
it: Controllo ortografico:

en: Spell checking
it: Controllo del periodo

en: Spelling Suggestions
it: Suggerimenti ortografici

en: St. Helena
it: S. Helena

en: St. Kitts and Nevis
it: S. Kitts e Nevis

en: St. Pierre and Miquelon
it: St. Pierre e Miquelon

en: St. Vincent and the Grenadines
it: S. Vincent e le Grenadine

en: Start Time
it: Ora d'inizio

en: Status
it: Stato

en: Strip _Colors
it: _Colori di strip

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
it: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Swedish
it: Svedese

en: Switcher type:
it: Tipo di selettore canali:

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: Sysinfo: %s is set to: %d
it: Sysinfo: %s è impostato a: %d

en: Sysinfo: Failed to get info. Either not supported or error.
it: Sysinfo: impossibile ottenere informazioni. Non supportato o errore.

en: Sysinfo: Invalid variable name
it: Sysinfo: nome variabile non valido

en: Sysinfo: No info by that name
it: Sysinfo: nessuna informazione per quel nome

en: Sysinfo: Valid settings are: announce and hide_* for each piece of information. e.g. hide_os. Without a value it will show current (or default) setting.
it: Sysinfo: le impostazioni valide sono: announce e hide_* per ogni parte delle informazioni. Per esempio hide_os. Senza un valore verrà mostrato il contenuto attuale (o predefinito).

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
it: TOPIC [<argomento>], imposta l'argomento, se specificato, altrimenti mostra quello attuale

en: T_ree
it: Albe_ro

en: Tabs
it: Schede

en: Tabs or Windows
it: Schede o finestre

en: Take Ops
it: Togli lo stato di operatore

en: Take Voice
it: Togli la parola

en: Test All
it: Prova tutto

en: Text
it: Testo

en: Text Box
it: Area di testo

en: Text Colors
it: Colori del testo

en: Text Events
it: Eventi testuali

en: Thailand
it: Thailandia

en: That file is not resumable.
it: Impossibile ripristinare il file.

en: That mask already exists.
it: Maschera già esistente.

en: That plugin is refusing to unload.
it: Impossibile disattivare questo plugin.

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position. Set Data 1 to auto to switch to the page with the most recent and important activity (queries first, then channels with hilight, channels with dialogue, channels with other data)
it: La funzione Change Page consente di spostarsi tra le pagine aperte. Inserire in «Dati 1» la pagina a cui si vuole accedere. Se «Dati 2» è impostato il cambio sarà relativo alla posizione attuale. Impostare «Dati 1» ad «auto» per spostarsi nella pagina con l'attività più recente e importante (prima le query, poi i canali con messaggi evidenziati, i canali con dialoghi, quindi i canali con altri dati)

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
it: La funzione Insert in Buffer inserirà il contenuto di «Dati 1» nella casella di testo dove è stata eseguita la combinazione di tasti nella posizione attuale del cursore

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
it: La funzione Last Command inserisce nella casella di testo l'ultimo comando disponibile digitato - così come accade premendo il tasto «freccia su» in un terminale

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
it: La funzione Next Command inserisce nella casella di testo il successivo comando disponibile - così come accade premendo il tasto «freccia giù» in un terminale

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it had been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate separate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
it: La funzione Run Command esegue il contenuto di «Dati 1» come se fosse stato digitato nella casella di testo dove è stata premuta la combinazione di tasti. Può contenere testo (che verrà inviato ad un canale/utente), comandi o comandi utente. Quando in «Dati 1» sono presenti più comandi, i caratteri \n vengono utilizzati per separali, in modo da eseguire più di un comando. Per inserire una \ nell'attuale esecuzione testuale digitare \\

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Top, Bottom, Up, Down, +1 or -1.
it: Il comando Scroll Page scorre l'oggetto testo su o giù di una pagina o di una riga. Impostare Data 1 a Top, Bottom, Up, Down, +1 o -1.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
it: La funzione Set Buffer inserisce nella casella di testo dove viene premuta la combinazione di tasti il valore contenuto in «Dati 1»

en: The CTCP event
it: L'evento CTCP

en: The Channel it's going to
it: Il canale al quale è destinato

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
it: La barra dei menù è ora nascosta. È possibile mostrarla nuovamente premendo Ctrl+F9 o facendo clic con il pulsante destro in uno spazio vuoto dell'area di testo principale.

en: The Packet
it: Il pacchetto

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
it: L'opzione del vero nome non può essere vuota. Verrà ripristinato il valore "realname".

en: The account of the person
it: L'account della persona

en: The action
it: L'azione

en: The ban mask
it: La maschera del ban

en: The channel
it: Il canale

en: The channel being joined
it: Il canale nel quale sta entrando

en: The channel it's being set on
it: Il canale su cui ha effetto l'impostazione

en: The creator
it: Il creatore

en: The exempt mask
it: La maschera di exempt

en: The host of the person
it: L'host della persona

en: The invite mask
it: La maschera di invito

en: The key
it: La chiave

en: The limit
it: Il limite

en: The message
it: Il messaggio

en: The mode letter
it: La lettera della modalità

en: The mode's sign (+/-)
it: Il segno della modalità (+/-)

en: The nick of the joining person
it: Il soprannome della persona che è entrata

en: The nick of the person
it: Il soprannome della persona

en: The nick of the person leaving
it: Il soprannome della persona che è andata via

en: The nick of the person removed the exempt
it: Il soprannome della persona che ha rimosso l'exempt

en: The nick of the person removed the invite
it: Il soprannome della persona che ha rimosso l'invito

en: The nick of the person setting the mode
it: Il soprannome della persona che ha impostato la modalità

en: The nick of the person who did the banning
it: Il soprannome della persona che ha impostato il ban

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
it: Il soprannome della persona che ha tolto lo stato di semi-operatore

en: The nick of the person who did the deop'ing
it: Il soprannome della persona che ha tolto lo stato di operatore

en: The nick of the person who did the devoice'ing
it: Il soprannome della persona che ha tolto la parola

en: The nick of the person who did the exempt
it: Il soprannome della persona che ha impostato l'exempt

en: The nick of the person who did the halfop'ing
it: Il soprannome della persona che ha impostato lo stato di semi-operatore

en: The nick of the person who did the invite
it: Il soprannome della persona che ha fatto l'invito

en: The nick of the person who did the op'ing
it: Il soprannome della persona che ha impostato lo stato di operatore

en: The nick of the person who did the quieting
it: Il soprannome della persona che ha impostato il quiet

en: The nick of the person who did the unban'ing
it: Il soprannome della persona che ha rimosso il ban

en: The nick of the person who did the unquiet'ing
it: Il soprannome della persona che ha rimosso il quiet

en: The nick of the person who did the voice'ing
it: Il soprannoome della persona che ha dato la parola

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
it: Il soprannome della persona che è stata rimossa dallo stato si semi-operatore

en: The nick of the person who has been deop'ed
it: Il soprannome della persona che è stata rimossa dallo stato di operatore

en: The nick of the person who has been devoice'ed
it: Il soprannome della persona a cui è stata tolta la parola

en: The nick of the person who has been halfop'ed
it: Il soprannome della persona che è stata resa semi-operatore

en: The nick of the person who has been op'ed
it: Il soprannome della persona che è stata resa operatore

en: The nick of the person who has been voice'ed
it: Il soprannome della persona che ha ricevuto la parola

en: The nick of the person who set the key
it: Il soprannome della persona che ha impostato la chiave

en: The nick of the person who set the limit
it: Il soprannome della persona che ha impostato il limite

en: The nick who removed the key
it: Il soprannome della persona che ha rimosso la chiave

en: The nick who removed the limit
it: Il soprannome della persona che ha rimosso il limite

en: The nickname of the kicker
it: Il soprannome di chi ha effettuato il kick

en: The person being kicked
it: La persona che ha ricevuto il kick

en: The quiet mask
it: La maschera del quiet

en: The reason
it: Il motivo

en: The sound
it: Il suono

en: The text
it: Il testo

en: The time
it: L'ora

en: The time in x.x format (see below)
it: L'ora nel formato x.x (vedi sotto)

en: The way you identify yourself to the server. For custom login methods use connect commands.
it: Il metodo usato per autenticarsi sul server. Per metodi di accesso personalizzati usare i comandi di connessione.

en: There was an error loading key bindings configuration
it: Si è verificato un errore caricando la configurazione delle combinazioni di tasti

en: There was an error parsing the string
it: Si è verificato un errore analizzando la stringa

en: Third choice:
it: Terza scelta:

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
it: Questo comando modifica il testo digitato per completare automaticamente un soprannome o un comando. Se «Dati 1» è configurato, la doppia pressione del tasto «Tab» in una stringa selezionerà l'ultimo soprannome e non il successivo

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
it: Questo comando controlla l'ultima parola inserita nella casella di testo con l'elenco delle risposte, se viene trovata una corrispondenza viene sostituita

en: This command moves the current tab family to the left
it: Questo comando sposta il gruppo di schede attuale verso sinistra

en: This command moves the current tab family to the right
it: Questo comando sposta il gruppo di schede attuale verso destra

en: This command moves the front tab left by one
it: Questo comando sposta la scheda verso sinistra

en: This command moves the front tab right by one
it: Questo comando sposta la scheda verso destra

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
it: Questo comando scorre l'elenco dei soprannomi. Se «Dati 1» è impostato lo scorrimento avverrà verso l'altro, altrimenti verso il basso

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
it: Questo server ha ancora %d canali o dialoghi associati. Chiudere tutto?

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
it: A questo segnale vengono passati solo %d argomenti, $%d non è valido

en: Threshold of nicks to start listing instead of completing
it: Soglia di soprannomi da iniziare a elencare invece di completarli

en: Throttle meter:
it: Misuratore velocità trasferimento:

en: Timer %d deleted.
it: Timer %d eliminato.

en: Timestamp format:
it: Formato marcatura temporale:

en: Timestamps
it: Marcatura temporale

en: Title Bar
it: Barra del titolo

en: Too many recursive usercommands, aborting.
it: Troppi comandi ricorsivi. Interruzione.

en: Top
it: in alto

en: Topic
it: Argomento

en: Topic Protection
it: Argomento protetto

en: Topic for %s is: %s
it: L'argomento di %s è: %s

en: Track the away status of users and mark them in a different color
it: Tieni traccia degli stati di assenza degli utenti e contrassegnali con un colore differente

en: Transparency Settings
it: Impostazioni trasparenza

en: Travel and Tourism
it: Viaggi e turismo

en: Tray Behavior
it: Comportamento dell'area di notifica

en: Tree
it: Albero

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Turkish
it: Turco

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Type
it: Tipo

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
it: Digitare /HELP <comando> per ulteriori informazioni, oppure /HELP -l

en: Type:
it: Tipo:

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
it: UNBAN <maschera> [<maschera>...], rimuove il ban per la maschera specificata

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
it: UNIGNORE <maschera> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
it: UNLOAD <nome>, termina un plugin o uno script

en: UNQUIET <mask> [<mask>...], unquiets the specified masks if supported by the server.
it: UNQUIET <mask> [<mask>...], toglie il quiet alla maschera specificata se la funzione è supportata dal server.

en: URL <url>, opens a URL in your browser
it: URL <url>, apre uno URL nel browser

en: URL Grabber - %s
it: URL collezionati - %s

en: URL Handlers
it: Gestori URL

en: URL Handlers - %s
it: gestori URL - %s

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! in front of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of HexChat
it: Gestori URL - Codici speciali:
    
    %s  =  stringa dell'URL
    
    Inserire un «!» davanti al comando
    indica che deve essere inviato
    ad un terminale invece che ad HexChat

en: URLs
it: URL

en: US Virgin Islands
it: Isole Vergini Americane

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
it: USELECT [-a] [-s] <soprannome1> <soprannome2> ecc., evidenzia i/il soprannomi/e nell'elenco utenti del canale

en: U_ser List Buttons
it: Pul_santi elenco utenti

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Unignore
it: Non ignorare

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States Medical
it: Stati Uniti, sanità

en: United States of America
it: Stati Uniti d'America

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Command %s. Try /help
it: Comando sconosciuto %s. Prova /help

en: Unknown arg '%s' ignored.
it: Argomento «%s» sconosciuto ignorato.

en: Unmark yourself as away before sending messages.
it: Toglie lo stato di assenza prima di inviare messaggi.

en: Unsorted
it: non ordinare

en: Uploads
it: Caricamenti

en: Uploads and Downloads - %s
it: trasferimenti file - %s

en: Usage: %s
it: Uso: %s

en: Use SSL for all the servers on this network
it: Usare SSL per tutti i server di questa rete

en: Use a different config directory
it: Usa una cartella di configurazione diversa

en: Use authentication (HTTP or SOCKS5 only)
it: Usa autenticazione (solo HTTP o SOCKS5)

en: Use global user information
it: Usare informazioni utente globali

en: Use graphical icons instead of text symbols in the user list.
it: Usa icone al posto dei simboli di testo nell'elenco utenti.

en: Use language codes (as in "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separate multiple entries with commas.
it: Usa codici lingua (come in "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separare le voci con un virgola.

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
it: Usare i codici della lingua. Separare voci multiple con una virgola.

en: Use less spacing between user list/channel tree rows.
it: Usa una spaziatura inferiore tra l'elenco utenti e l'albero dei canali

en: Use proxy for:
it: Usa proxy per:

en: Use server time if supported
it: Usare l'ora del server se supportata

en: Use the Text box font and colors
it: Usa carattere e colori dell'area testo

en: Use the text box font and colors
it: Usa i caratteri e i colori della casella di testo

en: User Command for: %s
it: Comando utente per: %s

en: User Commands
it: Comandi utente

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  HexChat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
it: Comandi utente - Codici speciali:
    
    %c  =  canale attuale
    %e  =  nome della rete attuale
    %m  =  informazioni sulla macchina
    %n  =  proprio soprannome
    %t  =  ora/data
    %v  =  versione HexChat
    %2  =  parola 2
    %3  =  parola 3
    &2  =  parola 2 alla fine della riga
    &3  =  parola 3 alla fine della riga
    
    esempio:
    /cmd john ciao
    
    %2 dovrebbe essere "john"
    &2 dovrebbe essere "john ciao"

en: User Defined Commands - %s
it: comandi definiti dall'utente - %s

en: User Information
it: Informazioni utente

en: User Limit
it: Limite utenti

en: User List
it: Elenco utenti

en: User List Buttons
it: Pulsanti elenco utenti

en: User List Popup
it: Popup elenco utenti

en: User defined commands:
it: Comandi definiti dall'utente:

en: User limit must be a number!
it: Il limite utenti deve essere un numero.

en: User list
it: Elenco utenti

en: User list sorted by:
it: Ordinare elenco utenti:

en: User menu - %s
it: menù utente - %s

en: User name cannot be left blank.
it: Il nome utente non può essere vuoto.

en: User:
it: Utente:

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
it: Pulsanti elenco utente - codici speciali:
    
    %a = tutti i soprannomi selezionati
    %c = canale attuale
    %e = nome rete attuale
    %h = nomi host dei soprannomi selezionati
    %m = informazioni sulla macchina
    %n = proprio soprannome
    %s = soprannome selezionato
    %t = orario/data
    %u = account utenti selezionati

en: Userlist Popup menu -  %s
it: Menu popup lista utenti -  %s

en: Userlist buttons - %s
it: pulsanti elenco utenti - %s

en: Username
it: Nome utente

en: Username:
it: Nome utente:

en: Users
it: Utenti

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
it: VOICE <soprannome>, dà la parola a qualcuno (bisogna essere operatore)

en: Vatican City State
it: Città del Vaticano

en: Version
it: Versione

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
it: WALLCHAN <messaggio>, scrive il messaggio su tutti i canali

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
it: WALLCHOP <messaggio>, invia il messaggio a tutti gli operatori del canale attuale

en: WHOIS on notify
it: WHOIS su notifica

en: Waiting
it: In attesa

en: Wallis and Futuna Islands
it: Isole Wallis e Futuna

en: Walloon
it: Vallone

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
it: Attenzione: il set di caratteri «%s» non è conosciuto. Non verrà effettuata alcuna conversione per la rete %s.

en: Western Sahara
it: Sahara occidentale

en: What would you like to do next?
it: Cosa fare successivamente?

en: Who it's from
it: Da chi è stato fatto

en: Who set the ban
it: Chi ha impostato il ban

en: WhoIs
it: WHOIS

en: Will color nicknames the same as in chat.
it: I soprannomi verranno colorati come nella finestra di chat.

en: Window opacity:
it: Opacità finestra:

en: Windows
it: Finestre

en: YES
it: SI

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
it: Hai ricevuto un flood CTCP da parte di %s. %s viene ignorato

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_autoopen_dialog OFF.
it: Hai ricevuto un flood MSG da parte di %s. gui_autoopen_dialog impostato a OFF.

en: You are connected to %i IRC networks.
it: Reti IRC connesse %i.

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
it: È possibile aprire la finestra con l'elenco dei ban solo mentre si è nella scheda di un canale

en: You cannot have an empty nick name.
it: Non è possibile avere un soprannome vuoto.

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
it: Impossibile posizionare l'albero in alto o in basso.
    Selezionare prima la vista a <b>Schede</b> nel menù <b>Visualizza</b>.

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
it: Non si possiedono i permessi di scrittura per %s. Nulla di questa sessione potrà essere salvato.

en: You must have permissions to listen on this port. If not 113 (0 defaults to this) then you must configure port-forwarding.
it: Sono necessari i permessi per ascoltare su questa porta. Se non è la 113 (0 equivale a questa) allora è necessario configurare il port forwarding.

en: You must have two unique nick names.
it: È necessario avere due soprannomi univoci.

en: You must select some bans.
it: È necessario selezionare alcuni ban.

en: Your Address
it: Proprio indirizzo

en: Yugoslavia
it: Iugoslavia

en: Z-A
it: alfabeticamente (Z-A)

en: Z-A, ops last
it: Z-A, operatori alla fine

en: Zimbabwe
it: Zimbawe

en: _About
it: _Informazioni

en: _Add to Friends List
it: A_ggiungi all'elenco degli amici

en: _Always show this dialog after connecting.
it: Mostr_are sempre questo dialogo dopo la connessione

en: _Attach
it: _Riunisci

en: _Auto-Connect
it: Connetti _automaticamente

en: _Autojoin
it: _Accesso automatico

en: _Away
it: _Assente

en: _Back
it: _Presente

en: _Ban List
it: Elenco dei _ban

en: _Blink on
it: _Lampeggia per

en: _Browse...
it: _Sfoglia...

en: _Change status
it: _Cambia stato

en: _Channel Switcher
it: Elenco _canali

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Contents
it: _Contenuti

en: _Copy Channel Name
it: _Copia il nome del canale

en: _Copy Selection
it: _Copia selezione

en: _Detach
it: _Separa

en: _Disconnect
it: _Disconnetti

en: _Download List
it: E_lenco scaricamenti

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Edit...
it: _Modifica...

en: _Extra Alerts
it: Avvisi a_ggiuntivi

en: _Favor
it: Pre_ferita

en: _Fullscreen
it: Sc_hermo intero

en: _Help
it: A_iuto

en: _Hide Join/Part Messages
it: _Nascondi messaggi di entrata e uscita

en: _Hide Window
it: _Nascondi finestra

en: _Highlight all
it: E_videnzia tutti

en: _Ignore
it: _Ignora

en: _Join Channel
it: _Entra nel canale

en: _Join a Channel
it: _Entra in un canale

en: _Join this channel:
it: _Entrare in questo canale:

en: _Load Plugin or Script
it: Carica p_lugin o script

en: _Load...
it: _Carica...

en: _Log to Disk
it: Registra su_l disco

en: _Menu Bar
it: Barra dei _menù

en: _Minimize to Tray
it: _Minimizza nell'area di notifica

en: _Network Meters
it: A_nalizzatore rete

en: _New
it: _Nuova

en: _Nick name:
it: Sopra_nnome:

en: _Nothing, I'll join a channel later.
it: _Niente, verrà selezionato successivamente un canale.

en: _Open Dialog Window
it: _Apri finestra di dialogo

en: _Play
it: Ri_produci

en: _Plugins and Scripts
it: _Plugin e script

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Quit
it: _Esci

en: _Raw Log
it: _Registro grezzo

en: _Reconnect
it: _Riconnetti

en: _Reload
it: _Ricarica

en: _Reload Scrollback
it: _Ricarica conversazioni precedenti

en: _Restore Window
it: _Ripristina finestra

en: _Search
it: Ce_rca

en: _Send a File
it: _Invia un file

en: _Settings
it: Impo_stazioni

en: _Sort
it: _Ordina

en: _Tabs
it: _Schede

en: _Topic Bar
it: Barra dell'argomen_to

en: _URL Grabber
it: Cattura _URL

en: _Unload
it: _Disattiva

en: _User Info (WhoIs)
it: Informazioni _utente (WHOIS)

en: _User List
it: Elenco _utenti

en: _User name:
it: Nome _utente:

en: _Usermenu
it: Menù _utente

en: _View
it: _Visualizza

en: _Window
it: _Finestra

en: bye
it: ciao

en: channels with
it: canali con, da

en: enchant error for language: %s
it: errore di enchant per la lingua: %s

en: letters.
it: lettere.

en: level
it: livello

en: mIRC colors:
it: Colori di mIRC:

en: nicks.
it: soprannomi.

en: plugin for remote access using DBUS
it: plugin per l'accesso remoto usando D-BUS

en: remote access
it: accesso remoto

en: to
it: a

en: users.
it: utenti.
