lutris - en to it translation catalogue (1367 entries)

en: 
    
    Lutris is looking for a mounted disk drive or image 
    containing the following file or folder:
    <i>%s</i>
it: 
    
    Lutris è alla ricerca di un'unità disco o un'immagine montata 
    contenente i seguenti file o cartelle:
    <i>%s</i>

en:  checksum mismatch
it:  mancata corrispondenza del checksum

en:  or
it:  o

en: "Show Hidden Games" now displays the hidden games in a separate view, and re-hides them as soon as you leave it.
it: "Mostra giochi nascosti" ora mostra i giochi nascosti in una vista separata e li nasconde nuovamente non appena la lasci.

en: %d days
it: %d giorni

en: %d games
it: %d giochi

en: %d hours
it: %d ore

en: %d minutes
it: %d minuti

en: %d seconds
it: %d secondi

en: %s (default)
it: %s (predefinito)

en: %s does not exist
it: %s non esiste

en: %s has been updated.
it: %s è stato aggiornato

en: %s have been updated.
it: %s sono stati aggiornati

en: %s is already installed
it: %s è già installo

en: %s is not a valid URI
it: %s non è un URI valido

en: %s version management
it: Gestione della versione %s

en: '%s' could not be moved to the trash. You will need to delete it yourself.
it: Impossibile spostare '%s' nel cestino. Dovrai eliminarlo manualmente.

en: '%s' is a reserved category name.
it: '%s' è un nome di categoria riservato.

en: '%s' is already a saved search.
it: '%s' è già una ricerca salvata.

en: '%s' is not a valid playtime.
it: '%s' non è un tempo di gioco valido.

en: (c) 2009 Lutris Team
it: (c) 2009 Team Lutris

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 1 second
it: 1 secondo

en: 16BPP (65536 colors)
it: 16BPP (65536 colori)

en: 24BPP (16M colors)
it: 24BPP (16M colori)

en: 320×240 (4:3, Original)
it: 320×240 (4:3, Originale)

en: 68020 with 24-bit addressing
it: 68020 con indirizzamento a 24-bit

en: 68030 without internal MMU
it: 68030 senza MMU interna

en: 68040 without internal FPU
it: 68040 senza FPU interna

en: 68040 without internal FPU and MMU
it: 68040 senza FPU interna e MMU

en: 68040 without internal MMU
it: 68040 senza MMU interna

en: 68060 without internal FPU
it: 68060 senza FPU interna

en: 68060 without internal FPU and MMU
it: 68060 senza FPU interna e MMU

en: 68060 without internal MMU
it: 68060 senza MMU interna

en: 8BPP (256 colors)
it: 8BPP (256 colori)

en: <a href="">Turn on Library Sync</a>
it: <a href="">Attiva la Sincronizzazione della Libreria</a>

en: <b>%s</b> results, only displaying first %s
it: <b>%s</b> risultati, mostro solo i primi %s

en: <b>Default</b>:
it: <b>Predefinito</b>:

en: <b>Error lauching the game:</b>
it: <b>Errore durante l'avvio del gioco:</b>

en: <b>Error: A different Wine version is already using the same Wine prefix.</b>
it: <b>Errore: Un'altra versione di Wine sta già utilizzando lo stesso prefisso Wine.</b>

en: <b>Error: Missing shared library.</b>
    
    %s
it: <b>Errore: Libreria condivisa mancante.</b>
    
    %s

en: <b>Error</b> Vulkan is not installed or is not supported by your system, %s is not available.
it: <b>Errore</b> Vulkan non è installato o non è supportato dal tuo sistema, %s non è disponibile.

en: <b>Humble Bundle Authentication via cookie import</b>
    
    <b>In Firefox</b>
    - Install the following extension: <a href='https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/export-cookies-txt/'>https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/export-cookies-txt/</a>
    - Open a tab to humblebundle.com and make sure you are logged in.
    - Click the cookie icon in the top right corner, next to the settings menu
    - Check 'Prefix HttpOnly cookies' and click 'humblebundle.com'
    - Open the generated file and paste the contents below. Click OK to finish.
    - You can delete the cookies file generated by Firefox
    - Optionally, <a href='https://support.humblebundle.com/hc/en-us/requests/new'>open a support ticket</a> to ask Humble Bundle to fix their configuration.
it: <b>Autenticazione Humble Bundle tramite importazione di cookie</b>
    
    <b>In Firefox</b>
    - Installa la seguente estensione:<a href='https://addons.mozilla.org/it/
    firefox/addon/export-cookies-txt/'>https://addons.mozilla.org/it/firefox/
    addon/export-cookies-txt/</a>
    
    - Apri una scheda su humblebundle.com e assicurati di aver fatto l'accesso.
    - Fai clic sull'icona dei cookie nell'angolo in alto a destra, accanto al menu delle impostazioni.
    - Seleziona 'Prefix HttpOnly cookies' e fai clic su 'humblebundle.com'
    
    - Apri il file generato e incolla il contenuto qui sotto. Clicca OK per completare.
    - Puoi eliminare il file dei cookie generato da Firefox
    - Opzionalmente, <a href='https://support.humblebundle.com/hc/it/requests/new'>apri una richiesta di supporto</a> per chiedere a Humble Bundle di correggere la loro configurazione.

en: <b>Search Lutris.net</b>
it: <b>Cerca su Lutris.net</b>

en: <b>Select a Lutris installer</b>
it: <b>Seleziona un installer di Lutris</b>

en: <b>Select a ROM file</b>
it: <b>Seleziona un file ROM'</b>

en: <b>Select setup file</b>
it: <b>Seleziona file d'installazione'</b>

en: <b>Self-maintained</b>:
    Wine updates are no longer delivered automatically and you have full responsibility of your Wine versions.
    
    Please note that this mode is <b>fully unsupported</b>. In order to submit issues on Github or ask for help on Discord, switch back to the <b>Stable channel</b>.
it: <b>Automantenuto</b>:
    Gli aggiornamenti di Wine non vengono più installati automaticamente e l'utente ha la piena responsabilità delle versioni di Wine usate.
    
    Tieni presente che questa modalità <b>non è completamente supportata</b>. Per inviare un report su Github o chiedere aiuto su Discord, torna al <b>canale stabile</b>.

en: <b>Stable</b>:
    Wine-GE updates are downloaded automatically and the latest version is always used unless overridden in the settings.
    
    This allows us to keep track of regressions more efficiently and provide fixes more reliably.
it: <b>Stabile</b>:
    Gli aggiornamenti di Wine-GE vengono scaricati automaticamente e l'ultima versione viene sempre utilizzata a meno che non venga sovrascritto nelle impostazioni.
    
    Ciò ci consente di tenere traccia delle regressioni in modo più efficiente e di fornire assistenza in modo più affidabile.

en: <b>Submit an issue</b>
it: <b>Segnala un errore</b>

en: <b>Warning!</b> The selected path contains files. Installation will not work properly.
it: <b>Attenzione!</b> Il percorso selezionato contiene dei file. L'installazione non funzionerà correttamente.

en: <b>Warning!</b> The selected path is located on a drive formatted by Windows.
    Games and programs installed on Windows drives <b>don't work</b>.
it: <b>Attenzione!</b> Il percorso selezionato si trova su un'unità formattata da Windows.
    Giochi e programmi installati su unità Windows <b>non funzionano</b>.

en: <b>Warning</b> Lutris has detected that Vulkan API version %s is installed, but to use the latest DXVK version, %s is required.
it: <b>Avviso</b> Lutris ha rilevato che è installata la versione %s dell'API Vulkan, ma per utilizzare l'ultima versione DXVK è necessaria la versione %s.

en: <b>Warning</b> Lutris has detected that the best device available ('%s') supports Vulkan API %s, but to use the latest DXVK version, %s is required.
it: <b>Attenzione</b> Lutris ha rilevato che il miglior dispositivo disponibile ('%s') supporta l'API Vulkan %s, ma per utilizzare l'ultima versione DXVK è necessario %s.

en: <b>Warning</b> Scalers may not work with OpenGL rendering.
it: <b>Attenzione</b> Gli scaler potrebbero non funzionare con il rendering OpenGL.

en: <b>Warning</b> Some Wine configuration options cannot be applied, if no prefix can be found.
it: <b>Avviso</b> Alcune opzioni di configurazione di Wine non possono essere applicate se non è possibile trovare il prefisso.

en: <b>Warning</b> The '%s' scaler does not work with a scale factor of %s.
it: <b>Attenzione</b> Lo scaler '%s' non funziona con un fattore di scala di %s.

en: <b>Warning</b> The destination folder is not writable by the current user.
it: <b>Attenzione</b> La cartella di destinazione non è scrivibile dall'utente corrente.

en: <b>Warning</b> Wine is not installed on your system
    
    Having Wine installed on your system guarantees that Wine builds from Lutris will have all required dependencies.
    Please follow the instructions given in the <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/WineDependencies.md'>Lutris Wiki</a> to install Wine.
it: <b>Attenzione</b>, Wine non è installato sul tuo sistema
    
    Avere Wine installato sul tuo sistema garantisce che le build di Wine provenienti da Lutris abbiano tutte le dipendenze necessarie.
    Per favore segui le istruzioni fornite nel <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/WineDependencies.md'>Wiki di Lutris</a> per installare Wine.

en: <b>Warning</b> Your NVIDIA driver is outdated.
    You are currently running driver %s which does not fully support all features for Vulkan and DXVK games.
it: <b>Attenzione</b> Il tuo driver NVIDIA è obsoleto.
    Al momento stai utilizzando il driver %s che non supporta completamente tutte le funzionalità per i giochi Vulkan e DXVK.

en: <b>Warning</b> Your kernel is not patched for fsync.
it: <b>Attenzione</b> Al kernel non è stata applicata la patch per fsync.

en: <b>Warning</b> Your limits are not set correctly. Please increase them as described here:
    <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md'>How-to-Esync (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md)</a>
it: <b>Attenzione</b> I tuoi limiti non sono impostati correttamente. Aumentali come descritto qui:
    <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md'>Come fareEsync (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md)</a>

en: <i>(Italic indicates that this option is modified in a lower configuration level.)</i>
it: <i>(Il corsivo indica che questa opzione è stata modificata in una configurazione di livello inferiore)</i>

en: <i>Checking for missing media...</i>
it: <i>Verifica media mancanti...</i>

en: <i>Checking for updates...</i>
it: <i>Verifica aggiornamenti in corso...</i>

en: <i>Downloading...</i>
it: <i>Scaricamento...</i>

en: <i>Last synced %s.</i>
it: <i>Ultima sincronizzazione %s.</i>

en: <i>Syncing library...</i>
it: <i>Sincronizzazione libreria...</i>

en: <i>This will send play time, last played, runner, platform 
    and store information to the lutris website so you can 
    sync this data on multiple devices</i>
it: <i>Questo invierà tempo di gioco, data dell' ultima partita, 
    runner, piattaforma e archivierà le informazioni sul sito 
    web di Lutris in modo da poter sincronizzare i dati su 
    più dispositivi</i>

en: A bios file is required to run this game
it: Un bios è richiesto per eseguire questo gioco

en: A directory where libraries should be searched for first, before the standard set of directories; this is useful when debugging a new library or using a nonstandard library for special purposes.
it: Una directory in cui cercare le librerie, prima del set standard di directory; utile durante il debug di una nuova libreria o utilizzando una libreria non standard per scopi speciali.

en: A folder containing the Atari 800 BIOS files.
    They are provided by Lutris so you shouldn't have to change this.
it: Una cartella contenente il file BIOS dell'Atari 800.
    Vengono forniti da Lutris quindi non dovrebbe essere necessario modificarla.

en: A game compressed into a single file (WUA format), only use if not using game directory
it: Un gioco compresso in un singolo file (formato WUA), da utilizzare solo se non si utilizza l'opzione cartella di gioco

en: A library to load before running the game's executable.
it: Una libreria da caricare prima di eseguire l'eseguibile del gioco.

en: ALSA default
it: Predefinito ALSA

en: ATTACK
it: ATTACCO

en: Abort and revert the installation
it: Interrompi e annulla l'installazione

en: About Lutris
it: Informazioni su Lutris

en: Access your game libraries from various sources. Changes require a restart to take effect.
it: Accedi alla tua libreria di giochi da varie fonti. Le modifiche richiedono un riavvio per avere effetto.

en: Accounts
it: Account

en: Activates a display filter adding scanlines to imitate the displays of yesteryear.
it: Attiva un filtro del display che aggiunge scanline per imitare i display di un tempo.

en: Add
it: Aggiungi

en: Add "Run Task Manager" command for Wine games
it: Aggiunto il comando "Esegui Task Manager" per i giochi Wine

en: Add "Storage" tab in Preferences to control game and installer cache location
it: Aggiunta la scheda "Archiviazione" nelle Preferenze per controllare la posizione della cache del gioco e del programma di installazione

en: Add "Updates" tab in Preferences control and check for updates and correct missing media
it: Aggiunta la scheda "Aggiornamenti" nelle Preferenze, controlla gli aggiornamenti e correggi media mancante

en: Add Category
it: Aggiungi Categoria

en: Add Files
it: Aggiungi File

en: Add Game
it: Aggiungi Gioco

en: Add Games
it: Aggiungi Giochi

en: Add Steam account switcher to handle multiple Steam accounts
it: Aggiunto il commutatore di account Steam per gestire più account Steam

en: Add Supermodel runner
it: Aggiunto il runner  Supermodel

en: Add Vita3k runner (thanks @ItsAllAboutTheCode)
it: Aggiunto il runner Vita3k (grazie @ItsAllAboutTheCode)

en: Add a game matching '%s' to your favorites to see it here.
it: Aggiungi un gioco corrispondente a '%s' ai tuoi preferiti per vederlo qui.

en: Add a new game
it: Aggiungi un nuovo gioco

en: Add a sort name field
it: Aggiunto un campo di ordinamento per nome

en: Add borders to display
it: Aggiungi bordi al display

en: Add directory to LD_LIBRARY_PATH
it: Aggiungi cartella a LD_LIBRARY_PATH

en: Add games to Lutris
it: Aggiungi giochi a Lutris

en: Add games to your favorites to see them here.
it: Aggiungi dei giochi ai preferiti per vederli qui.

en: Add integration with ScummVM local library
it: Aggiunta integrazione con la libreria locale ScummVM

en: Add locally installed game
it: Aggiungi un gioco installato localmente

en: Add missing dependency on python3-gi-cairo for Debian packages
it: Aggiunta la dipendenza mancante python3-gi-cairo per i pacchetti Debian

en: Add playtime editing in the game preferences
it: Aggiunta la modifica del tempo di gioco nelle preferenze del gioco

en: Add the ability to disable Wine auto-updates at the expense of losing support
it: Aggiunta la possibilità di disabilitare gli aggiornamenti automatici di Wine a scapito della perdita del supporto

en: Add the ability to open a location in your file browser from file picker widgets
it: Aggiunta la possibilità di aprire una posizione nel browser dei file dal widget selettore file

en: Add the ability to select, remove, or stop multiple games in the Lutris window
it: Aggiungi la possibilità di selezionare, rimuovere o interrompere più giochi nella finestra di Lutris

en: Add to favorites
it: Aggiungi ai preferiti

en: Add two new, smaller banner sizes for itch.io games.
it: Aggiunti due nuovi banner di dimensione più piccola per i giochi itch.io.

en: Add user defined tags / categories
it: Aggiunte tag/categorie definite dall'utente

en: Add, remove or configure runners
it: Aggiungi, rimuovi o configura runner

en: Additionnal floppies
it: Floppy aggiuntivi

en: Adds the category to the list.
it: Aggiungi la categoria alla lista

en: Advanced
it: Avanzate

en: After you remove these games, they will no longer appear in the 'Games' view.
it: Dopo aver rimosso questi giochi, non verranno più visualizzati nella sezione 'Giochi'.

en: After you uninstall these games, you won't be able play them in Lutris.
it: Dopo aver disinstallato questi giochi, non potrai più avviarli in Lutris.

en: Always use relative mouse mode instead of flipping
    dependent on cursor visibility
    Can help with games where the player's camera faces the floor
it: Utilizza sempre la modalità relativa del mouse al posto del flipping
    dipende dalla visibilità del cursore
    Può aiutare con i giochi in cui la telecamera del giocatore è rivolta verso il pavimento

en: Amiga emulator
it: Emulatore Amiga

en: Amiga model
it: Modello Amiga

en: An unexpected error has occurred while installing this game. Please share the details below with the Lutris team on <a href='https://github.com/lutris/lutris'>GitHub</a> or <a href='https://discordapp.com/invite/Pnt5CuY'>Discord</a>.
it: Si è verificato un errore imprevisto durante l'installazione del gioco. Condividi i dettagli di seguito con il team Lutris su <a href='https://github.com/lutris/lutris'>GitHub</a> o <a href='https://discordapp.com/invite/Pnt5CuY'>Discord</a>.

en: AntiMicroX Profile
it: Profilo AntiMicroX

en: Application ID
it: ID Applicazione

en: Application ID field must not contain options or arguments.
it: Il campo ID dell'applicazione non deve contenere opzioni o argomenti.

en: Application ID is not specified in correct format.Must be something like: tld.domain.app
it: L'ID dell'applicazione non è specificato nel formato corretto. Deve essere qualcosa del tipo: tld.dominio.app

en: Applies a CRT effect to the screen.Requires OpenGL renderer.
it: Applica un effetto CRT allo schermo. Richiede il rendered OpenGL.

en: Apply
it: Applica

en: Arabic
it: Arabico

en: Arcade game emulator
it: Emulatore giochi Arcade

en: Architecture
it: Architettura

en: Are you sure you want to cancel the installation?
it: Sei sicuro di voler annullare l'installazione?

en: Are you sure you want to change the runner for this game ? This will reset the full configuration for this game and is not reversible.
it: Sei sicuro di voler cambiare runner per questo gioco? Questa operazione ripristinerà tutta la configurazione di questo gioco e non è reversibile.

en: Arguments
it: Argomenti

en: Arguments to be passed to the application.
it: Argomenti da passare all'applicazione.

en: Arrow Keys and Right Shift
it: Freccette e Shift Destro

en: Aspect Ratio
it: Rapporto d'Aspetto

en: Aspect ratio
it: Rapporto d'aspetto

en: Aspect ratio correction
it: Correzione rapporto d'aspetto

en: Atari 400, 800 and XL emulator
it: Emulatore Atari 400, 800 e XL

en: Atari 8bit computers
it: Computer a 8bit Atari

en: Atari ST computers emulator
it: Emulatore computer Atari ST

en: Audio and video
it: Audio e video

en: Audio driver
it: Driver Audio

en: Auto
it: Automatico

en: Auto (ignore RPG_RT.ini)
it: Auto (ignora RPG_RT.ini)

en: AutoBattle algorithm
it: Algoritmo AutoBattle

en: Autoboot
it: Avvio automatico

en: Autoboot command
it: Comando di avvio automatico

en: Autoconfigure joypads
it: Configura automaticamente i joypad

en: Autodetect
it: Rileva automaticamente

en: Automatically Update the Lutris runtime
it: Aggiorna automaticamente il runtime di Lutris

en: Automatically disables one of Wine's detected joypad to avoid having 2 controllers detected
it: Disabilita automaticamente uno dei joypad rilevati da Wine per evitare che vengano rilevati 2 controller

en: Automatically uses Feral GameMode daemon if available. Set to true to disable the feature.
it: Utilizza automaticamente il daemon Feral GameMode se disponibile. Impostare su vero per disabilitare questa funzione.

en: Autotype this command when the system has started, an enter keypress is automatically added.
it: Digita automaticamente questo comando all'avvio del sistema, viene aggiunto automaticamente una pressione del tasto invio.

en: BGM volume
it: Volume BGM

en: BIOS location
it: Posizione dei BIOS

en: Back
it: Indietro

en: Baltic
it: Baltico

en: Battle test
it: Prova di battaglia

en: Better and sensible sorting for games (sorting by playtime or last played no longer needs to be reversed)
it: Ordinamento migliore e più sensato dei giochi (l'ordinamento per tempo di gioco o per ultimo gioco giocato non ha più bisogno di essere invertito)

en: Better handling of Steam configurations for the Steam account picker
it: Migliore gestione delle configurazioni di Steam per il selettore di account Steam

en: Bilinear
it: Bilineare

en: Bios file (TOS)
it: File Bios (TOS)

en: Bios location
it: Percorso del Bios

en: Boot disk
it: Disco d'avvio

en: Borderless
it: Senza bordi

en: Borderless window
it: Finestra senza bordi

en: Branch
it: Ramo

en: Browse files
it: Sfoglia i file locali

en: Browse…
it: Sfoglia…

en: CD-ROM image
it: Immagine CD-ROM

en: CD-ROM image to use on non CD32/CDTV models
it: Immagine CD-ROM da utilizzare su modelli non CD32/CDTV

en: CLI mode
it: Modalità CLI

en: CPU governor warning
it: Avvisa profilo CPU

en: CRT effect ()
it: Effetto CRT ()

en: C_ancel
it: A_nnulla

en: Cache file for future installations
it: File di cache per installazioni future

en: Cache path
it: Percorso Cache

en: Calculating checksum...
it: Calcolando il checksum...

en: Can be system or user.
it: Può essere system o user

en: Can be used to force certain locale for an app. Fixes encoding issues in legacy software.
it: Può essere utilizzato per forzare una determinata localizzazione per un'applicazione. Risolve problemi di codifica in software legacy.

en: Can't move {src} 
    to destination {dst}
it: Impossibile spostare {src} 
    nella destinazione {dst}

en: Can't open %s 
    The folder doesn't exist.
it: Impossibile aprire %s 
    La cartella non esiste.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel installation?
it: Cancellare installazione?

en: Caps Lock
it: Bloc Maiusc

en: Cartridge
it: Cartuccia

en: Cartridge 1
it: Cartuccia 1

en: Cartridge 2
it: Cartuccia 2

en: Cartridge 3
it: Cartuccia 3

en: Cartridge 4
it: Cartuccia 4

en: Cartridge file/URL/ID
it: File cartuccia/URL/ID

en: Cassette (tape)
it: Cassetta (nastro)

en: Cassette 1 (tape)
it: Cassetta 1 (nastro)

en: Cassette 2 (tape)
it: Cassetta 2 (nastro)

en: Categories
it: Categorie

en: Categorized
it: Categorizzato

en: Center
it: Centra

en: Central/Eastern European
it: Europa Centrale/Orientale

en: Change
it: Cambia

en: Change where Lutris downloads game installer files.
it: Cambia il punto in cui Lutris scarica i file d'installazione dei giochi.

en: Changes how the game is placed when the window is resized.
it: Cambia la posizione del gioco quando la finestra viene ridimensionata.

en: Changes the graphics hardware the game will target, if the game supports this.
it: Cambia l'hardware grafico che utilizzerà il gioco, se il gioco lo supporta

en: Changes the rendering method used for 3D games.
it: Cambia il metodo di rendering utilizzato per i giochi 3D.

en: Changes the resolution of the game. For example, a 2x scale will take a 320x200 resolution game and scale it up to 640x400.
it: Cambia la risoluzione del gioco. Ad esempio, una scala 2x scalerà un gioco con risoluzione 320x200 a 640x400.

en: Changing Categories
it: Modifica Categorie

en: Check Again
it: Controlla Ancora

en: Check for Updates
it: Controlla aggiornamenti

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (Semplificato)

en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (Tradizionale)

en: Choose the folder containing ROMs and BIOS files.
    These files contain code from the original hardware necessary to the emulation.
it: Scegli la cartella contente le ROM e i file BIOS.
    Questi file contengono codice dell'hardware originale necessari per l'emulazione.

en: Choose the folder containing original Amiga Kickstart ROMs. Refer to FS-UAE documentation to find how to acquire them. Without these, FS-UAE uses a bundled replacement ROM which is less compatible with Amiga software.
it: Scegli la cartella contenente le ROM originali di Kickstart Amiga. Consulta la documentazione di FS-UAE per sapere come acquisirle. Senza di esse, FS-UAE utilizza una ROM di sostitutiva inclusa nel pacchetto che è meno compatibile con il software Amiga.

en: Choose the folder containing the Intellivision BIOS files (exec.bin and grom.bin).
    These files contain code from the original hardware necessary to the emulation.
it: Scegli la cartella che contiene i file BIOS dell'Intellivision (exec.bin e grom.bin).
    Questi file contengono il codice dell'hardware originale necessario per l'emulazione.

en: Chooses which emulator is used by ScummVM when the AdLib emulator is chosen as the Preferred device.
it: Scegli quale emulatore viene utilizzato da ScummVM quando l'emulatore AdLib viene scelto come dispositivo Preferito.

en: Combines MIDI music with AdLib sound effects.
it: Combina la musica MIDI con gli effetti sonori AdLib.

en: Command
it: Comando

en: Command exited with code %s
it: Il comando è terminato con il codice %s

en: Command line arguments
it: Argomenti riga di comando

en: Command line arguments to pass to the executable.
    $GAME or $URL inserts the game url.
    
    For Chrome/Chromium app mode use: --app="$GAME"
it: Argomenti da linea di comando da passare all'eseguibile.
    $GAME o $URL inserisci l'url del gioco.
    
    Per la modalità app di Chrome/Chromium usa: --app="$GAME"

en: Command line arguments used when launching DOSBox
it: Argomenti della linea di comando usati all'avvio di DOSBox

en: Command line arguments used when launching the game
it: Argomenti della linea di comando usati all'avvio del gioco

en: Command line arguments used when launching the game.
it: Argomenti da riga di comando utilizzati all'avvio del gioco.

en: Command line arguments used when launching the game.
    Ignored when Steam Big Picture mode is enabled.
it: Argomenti della linea di comando usati all'avvio del gioco.
    Vengono ignorati quando la modalità Steam Big Picture è attiva.

en: Command line instructions to add in front of the game's execution command.
it: Istruzioni da riga di comando da aggiungere davanti al comando di esecuzione del gioco.

en: Command prefix
it: Prefisso comando

en: Commodore Emulator
it: Emulatore Commodore

en: Compressed ROM
it: ROM compressa

en: Config file
it: File di configurazione

en: Config location
it: Percorso configurazione

en: Configuration file
it: File di configurazione

en: Configure
it: Configura

en: Configure %s
it: Configura %s

en: Configure download cache
it: Configurare la cache di download

en: Confirm runner change
it: Conferma modifica runner

en: Connect
it: Connettiti

en: Connect to lutris.net
it: Connettiti a lutris.net

en: Connect your %s account to access your games
it: Collega il tuo account %s per accedere ai tuoi giochi

en: Connected as <b>%s</b>
it: Connesso come <b>%s</b>

en: Controllers
it: Controller

en: Copy Details to Clipboard
it: Copia Dettagli negli Appunti

en: Copy logs to Clipboard
it: Copia i log negli Appunti

en: Copy protection
it: Protezione di copia

en: Copy system info to Clipboard
it: Copia le informazioni di sistema negli Appunti

en: Could not download Atari 800 BIOS archive
it: Impossibile scaricare l'archivio Atari 800 BIOS

en: Could not find Steam path, is Steam installed?
it: Impossibile trovare il percorso di Steam, Steam è installato?

en: Couldn't load the download links for this game
it: Impossibile caricare i link di download per questo gioco

en: Couldn't load the downloads for this game
it: Impossibile caricare i download per questo gioco

en: Create a sandbox for Wine folders
it: Creare una sandbox per le cartelle di Wine

en: Create application menu shortcut
it: Crea scorciatoia nel menu delle applicazioni

en: Create desktop shortcut
it: Crea una scorciatoia sul desktop

en: Create steam shortcut
it: Crea una scorciatoia su steam

en: Croatian
it: Croato

en: Current configuration is not valid, ignoring save request
it: La configurazione attuale non è valida, richiesta di salvataggio ignorata

en: Custom (select executable below)
it: Personalizzato (seleziona eseguibile sotto)

en: Custom Global User Directory
it: Percorso Utente Globale Personalizzato

en: Custom Settings
it: Impostazioni Personalizzate

en: Custom User-Agent
it: User-Agent Personalizzato

en: Custom Wine executable
it: Eseguibile Wine personalizzato

en: Custom directory for desktop integration folders.
it: Cartella personalizzata per le cartelle d'integrazione desktop.

en: Custom executable for the runner
it: Eseguibile personalizzato per il runner

en: Custom mlc folder location
it: Posizione della cartella mlc personalizzata

en: Custom web browser executable
it: Eseguibile del browser web personalizzato

en: Cylinder
it: Cilindro

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: D3D Extras version
it: Versione D3D Extras

en: DLL overrides
it: Sovrascrivi DLL

en: DRM free mode (Do not launch Steam)
it: Modalità senza DRM (Non avvia Steam)

en: DVD image in iso format
it: Immagini DVD nel formato iso

en: DXVK NVAPI version
it: Versione DXVK NVAPI

en: DXVK version
it: Versione DXVK

en: Dark
it: Scuro

en: Data directory
it: Directory dei dati

en: Debug flags
it: Flag di debug

en: Debug level
it: Livello di debug

en: Debug with Developer Tools
it: Debug con gli Strumenti Sviluppatore

en: Default installation folder
it: Cartella d'installazione predefinita

en: Defaults to share/scummvm if unspecified.
it: Il valore predefinito è share/scummvm se non specificato.

en: Delay before entering autoboot command
it: Ritardo prima di immettere il comando di avvio automatico

en: Delete
it: Cancella

en: Delete All Files
it: Elimina tutti i file

en: Delete Files
it: Elimina File

en: Delete application menu shortcut
it: Elimina scorciatoia nel menu delle applicazioni

en: Delete desktop shortcut
it: Elimina scorciatoia sul desktop

en: Delete steam shortcut
it: Elimina scorciatoia su steam

en: Demo mode
it: Modalità demo

en: Deprecate 'exe', 'main_file' or 'iso' placed at the root of the script,
it: Deprecati 'exe', 'main_file' o 'iso' posizionati alla radice dello script.

en: Deprecate DXVK state cache feature (it was never used and is no longer relevant to DXVK 2)
it: Deprecata la funzionalità di cache di stato DXVK (non è mai stata utilizzata e non lo è più rilevante per DXVK 2)

en: Deprecate libstrangle and xgamma support.
it: Deprecato il supporto per libstrangle e xgamma.

en: Deprecated, use EA App
it: Deprecato, utilizzare EA App

en: Describe the problem you're having in the text box below. This information will be sent the Lutris team along with your system information. You can also save this information locally if you are offline.
it: Descrivi il problema riscontrato nella casella di testo qui sotto.  Questa informazione verrà inviata al team Lutris insieme alle informazioni sul tuo sistema. Puoi anche salvare queste informazioni localmente se sei offline.

en: Desktop resolution
it: Risoluzione Desktop

en: Destination path for export
it: Percorso di destinazione dell'esportazione

en: Digital iMuse tempo
it: Ritmo digitale dell'iMuse

en: Directory
it: Cartella

en: Disable
it: Disattiva

en: Disable Lutris Runtime
it: Disattiva Runtime di Lutris

en: Disable Startup Screens
it: Disattiva Schermata di Avvio

en: Disable auto detection of the simulated engine.
it: Disabilita il rilevamento automatico dell'engine simulato.

en: Disable desktop effects
it: Disattiva effetti del desktop

en: Disable desktop effects while game is running, reducing stuttering and increasing performance
it: Disattiva gli effetti del desktop durante l'esecuzione del gioco, riducendo lo stuttering e migliorando le prestazioni

en: Disable menu bar and default shortcuts
it: Disabilita la barra menu e le scorciatoie predefinite

en: Disable page scrolling and hide scrollbars
it: Disattiva lo scorrimento nella pagina e nascondi le barre di scorrimento

en: Disable screen saver
it: Disattiva screen saver

en: Disable the screen saver while a game is running. Requires the screen saver's functionality to be exposed over DBus.
it: Disabilita lo screensaver durante l'esecuzione del gioco. Richiede che la funzionalità dello screensaver sia esposta su DBus.

en: Disable window resizing (disables fullscreen and maximize)
it: Disattiva il ridimensionamento della finestra (disabilita lo schermo intero e la massimizzazione)

en: Disabled
it: Disattivato

en: Disables scrolling on the page.
it: Disattiva lo scorrimento nella pagina.

en: Disc image file
it: File immagine disco

en: Disconnect
it: Disconnettiti

en: Display
it: Schermo

en: Display status bar
it: Mostra barra di stato

en: Display the game's FPS + other information. Requires MangoHud to be installed.
it: Visualizza FPS del gioco + altre Informazioni. MangoHud deve essere installato.

en: Display the list of games in JSON format
it: Visualizza l'elenco dei giochi in formato JSON

en: Displays a status bar with some useful information, like green leds lighting up when the floppy disks are read.
it: Mostra una barra di stato con alcune informazioni utili, come l'illuminazione di led verdi durante la lettura dei dischi floppy.

en: Do not ask again for this game.
it: Non chiedere di nuovo per questo gioco.

en: Do not run Lutris as root.
it: Non eseguire Lutris come root

en: Do not use $HOME for desktop integration folders.
    By default, it will use the directories in the confined Windows environment.
it: Non utilizzare $HOME per le cartelle di integrazione desktop.
    Per impostazione predefinita, verranno utilizzate le directory nell'ambiente limitato di Windows.

en: Do you want to change the game location anyway? No files can be moved, and the game configuration may need to be adjusted.
it: Vuoi comunque cambiare la posizione del gioco? Nessun file può essere spostato e potrebbe essere necessario modificare la configurazione del gioco.

en: Do you want to delete the category '%s'?
it: Vuoi eliminare la categoria '%s'?

en: Do you want to delete the saved search '%s'?
it: Vuoi eliminare la ricerca salvata '%s'?

en: Do you want to select a premium license file?
it: Vuoi selezionare un file di licenza premium?

en: Do you want to select an Atari ST BIOS file?
it: Vuoi selezionare un file BIOS Atari ST?

en: Do you want to uninstall %s?
it: Vuoi disinstallare %s?

en: Do you wish to duplicate %s?
    The configuration will be duplicated, but the games files will <b>not be duplicated</b>.
    Please enter the new name for the copy:
it: Vuoi duplicare %s?
    La configurazione verrà duplicata, ma i file dei giochi <b>non verranno duplicati</b>.

en: Documents
it: Documenti

en: Double the screen size in windowed mode.
it: Raddoppia le dimensioni dello schermo in modalità finestra.

en: Download
it: Scarica

en: Download %s
it: Scaricato %s

en: Download Missing Media
it: Scarica Media Mancanti

en: Download Wine-GE updates when Lutris starts
it: Scarica gli aggiornamenti di Wine-GE all'avvio di Lutris

en: Download appropriate DXVK and VKD3D versions based on
it: Scarica le versioni DXVK e VKD3D appropriate basate su

en: Download cache configuration
it: Scarica cache di configurazione

en: Download interrupted
it: Download interrotto

en: Download runtime components from the main window,
it: Scarica i componenti runtime dalla finestra principale.

en: Downloading %s
it: Scaricando %s

en: Downloading file
it: Scaricando file

en: Downloading game data
it: Scaricando i dati del gioco

en: Downloading…
it: Scaricando…

en: Downloads
it: Scaricati

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate game?
it: Duplicare il gioco?

en: Dutch
it: Olandese

en: EA App integration. Your Origin games and saves can be manually imported
it: Integrazione dell'app EA. I tuoi giochi e i salvataggi Origin possono essere importati manualmente

en: EXPERIMENTAL support for umu, which allows running games with Proton and
it: Supporto SPERIMENTALE per umu, che consente di eseguire giochi con Proton

en: EasyRPG Player
it: Player EasyRPG

en: Edit Games
it: Modifica Giochi

en: Eject
it: Espelli

en: Emulate Atari 320 XE (Compy Shop)
it: Emula l'Atari 320 XE (Compy Shop)

en: Emulate Atari 320 XE (Rambo)
it: Emula l'Atari 320 XE (Rambo)

en: Emulate Atari 5200
it: Emula l'Atari 5200

en: Emulate Atari 800
it: Emula l'Atari 800

en: Emulate Atari 800 XL
it: Emula l'Atari 800 XL (Rambo)

en: Enable
it: Attiva

en: Enable AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)
it: Attiva AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)

en: Enable Adobe Flash Player
it: Attiva Adobe Flash Player

en: Enable Adobe Flash Player.
it: Attiva Adobe Flash Player.

en: Enable BattlEye Anti-Cheat
it: Attiva BattlEye Anti-Cheat

en: Enable D3D Extras
it: Abilita D3D Extras

en: Enable DPI Scaling
it: Abilita Scalatura DPI

en: Enable DXVK
it: Attiva DXVK

en: Enable DXVK-NVAPI / DLSS
it: Attiva DXVK-NVAPI / DLSS

en: Enable Discord Rich Presence for Available Games
it: Abilita Rich Presence di Discord per i Giochi Disponibili

en: Enable Easy Anti-Cheat
it: Attiva Easy Anti-Cheat

en: Enable Esync
it: Attiva Esync

en: Enable Feral GameMode
it: Abilita Feral GameMode

en: Enable Fsync
it: Attiva Fsync

en: Enable Gamescope
it: Attiva Gamescope

en: Enable HDR (Experimental)
it: Abilita HDR (Sperimentale)

en: Enable HDR for games that support it.
    Requires Plasma 6 and VK_hdr_layer.
it: Abilita HDR per i giochi che lo supportano.
    Richiede Plasma 6 e VK_hdr_layer.

en: Enable RTP
it: Abilita RTP

en: Enable Roland GS
it: Attiva Roland GS

en: Enable TestPlay (debug) mode.
it: Abilita modalità TestPlay (debug).

en: Enable VKD3D
it: Attiva VKD3D

en: Enable VSync
it: Attiva VSync

en: Enable a terminal for text-based games. Only useful for ASCII based games. May cause issues with graphical games.
it: Abilita un terminale per giochi testuali. Utile solo per giochi in formato ASCII. Potrebbe causare problemi con giochi grafici.

en: Enable audio
it: Attiva audio

en: Enable dgvoodoo2
it: Attiva dgvoodoo2

en: Enable emulation of Nvidia's NVAPI and add DLSS support, if available.
it: Abilita emulazione delle NVAPI di Nvidia e aggiungi il supporto DLSS, se disponibile.

en: Enable eventfd-based synchronization (esync). This will increase performance in applications that take advantage of multi-core processors.
it: Abilita la sincronizzazione basata su eventfd (esync). Questa opzione migliora le prestazioni nelle applicazioni che sfruttano i processori multi-core.

en: Enable frames per second counter.
it: Abilita contatore frame al secondo

en: Enable futex-based synchronization (fsync). This will increase performance in applications that take advantage of multi-core processors. Requires kernel 5.16 or above.
it: Abilita la sincronizzazione basata su futex (fsync). Questa opzione migliora le prestazioni nelle applicazioni che sfruttano i processori multi-core. Richiede il kernel 5.16 o successivo.

en: Enable integrations with game sources
it: Abilita integrazioni con le sorgenti dei giochi

en: Enable library sync and run a full sync with lutris.net?
it: Abilita sincronizzazione libreria ed esegui una sincronizzazione completa con lutris.net?

en: Enable sound emulation of disk drives
it: Attiva l'emulazione audio dei dischi rigidi

en: Enable subtitles
it: Attiva sottotitoli

en: Enable support for BattlEye Anti-Cheat in supported games
    Requires Lutris Wine 6.21-2 and newer or any other compatible Wine build.
it: Attiva supporto per BattlEye Anti-Cheat sui giochi supportati
    Richiede Lutris Wine 6.21-2 e successive o qualsiasi altra build Wine compatibile.

en: Enable support for Easy Anti-Cheat in supported games
    Requires Lutris Wine 7.2 and newer or any other compatible Wine build.
it: Attiva supporto per Easy Anti-Cheat sui giochi supportati
    Richiede Lutris Wine 7.2 e successive o qualsiasi altra build Wine compatibile.

en: Enable this option if you want clicked links to open inside the game window. By default all links open in your default web browser.
it: Attiva questa opzione se desideri che i link cliccati si aprano all'interno della finestra di gioco. Per impostazione predefinita, tutti i link si aprono nel browser web predefinito.

en: Enable waiting for  the  start  of  vblank  before flipping  screens; reduces tearing effects.
it: Abilita l'attesa dell'inizio del vblank prima di cambiare schermate; riduce gli effetti di tearing.

en: Enabled
it: Attivata

en: Enables copy protection
it: Abilita protezione di copia

en: Enables engine specific debug flags
it: Abilita i flag di debug specifici dell'engine di gioco

en: Enables joystick input (default: 0 = first joystick)
it: Abilita l'input del joystick (predefinito: 0 = primo joystick)

en: Enables the Windows application's DPI scaling.
    Otherwise, the Screen Resolution option in 'Wine configuration' controls this.
it: Abilita il ridimensionamento DPI dell'applicazione Windows.
    In caso contrario, l'opzione Risoluzione dello schermo in "Configurazione Wine" la controllerà.

en: Encoding
it: Codifica

en: Encryption keys
it: Chiavi di crittografia

en: EnemyAI algorithm
it: Algoritmo EnemyAI

en: Engine
it: Motori di gioco

en: Engine (web only)
it: Engine (solo web)

en: Engine for point-and-click games.
it: Engine per giochi punta-e-clicca

en: Engine speed
it: Velocità engine

en: English
it: Inglese

en: Enter the name of a game to search for, or use search terms:
    
    <b>installed:</b><i>true</i>			Only installed games.
    <b>hidden:</b><i>true</i>			Only hidden games.
    <b>favorite:</b><i>true</i>			Only favorite games.
    <b>categorized:</b><i>true</i>		Only games in a category.
    <b>category:</b><i>x</i>			Only games in category <i>x</i>.
    <b>source:</b><i>steam</i>			Only Steam games
    <b>runner:</b><i>wine</i>			Only Wine games
    <b>platform:</b><i>windows</i>	Only Windows games
    <b>playtime:</b><i>&gt;2 hours</i>	Only games played for more than 2 hours.
    <b>lastplayed:</b><i>&lt;2 days</i>	Only games played in the last 2 days.
    <b>directory:</b><i>game/dir</i>	Only games at the path.
it: Inserisci il nome di un gioco da cercare o utilizza i termini di ricerca:
    
    <b>installed:</b><i>true</i>	 - Solo giochi installati.
    <b>hidden:</b><i>true</i>	 - Solo giochi nascosti.
    <b>favorite:</b><i>true</i>	 - Solo giochi preferiti.
    <b>categorized:</b><i>true</i>	 - Solo giochi in una categoria.
    <b>category:</b><i>x</i>	 - Solo giochi nella categoria <i>x</i>.
    <b>source:</b><i>steam</i>	 - Solo giochi Steam
    <b>runner:</b><i>wine</i>	 -Solo giochi Wine
    <b>platform:</b><i>windows</i>	 - Solo giochi Windows
    <b>playtime:</b><i>&gt;2 hours</i>	 - Solo giochi giocati per più di 2 ore.
    <b>lastplayed:</b><i>&lt;2 days</i>	Solo i giochi giocati negli ultimi 2 giorni.
    <b>directory:</b><i>game/dir</i>	Solo giochi nel percorso.

en: Enter the name of the game you will install.
    
    When you click 'Install' below, the installer window will appear and guide you through a simple installation.
    
    It will prompt you for a setup executable, and will use Wine to install it.
    
    If you know the Lutris identifier for the game, you can provide it for improved Lutris integration, such as Lutris provided banners.
it: Inserisci il nome del gioco che installerai.
    
    Facendo clic sotto su 'Installa', la finestra del programma d'installazione apparirà e ti guiderà attraverso una semplice installazione.
    
    Ti verrà chiesto l'eseguibile del setup, e verrà utilizzato Wine per installarlo.
    
    Se conosci l'identificatore di Lutris per il gioco, è possibile fornirlo per una migliore integrazione con Lutris, come ad esempio i banner forniti da Lutris.

en: Environment variables
it: Variabili d'ambiente

en: Environment variables loaded at run time
it: Variabili d'ambiente caricate in fase di esecuzione

en: Error details
it: Dettagli errore

en: Esync support
it: Supporto Esync

en: Europe
it: Europa

en: Exclude processes
it: Escludi processi

en: Executable
it: Eseguibile

en: Execute a program with the Lutris Runtime
it: Esegui un programma con i Runtime di Lutris

en: Execute script
it: Esegui script

en: Exit DOSBox with the game
it: Esci da DOSBox con il gioco

en: Exit Dolphin with emulator.
it: Esci da Dolphin con l'emulatore.

en: Expand "System" tab in Preferences with more system information but less brown.
it: Espandi la scheda "Sistema" in Preferenze con più informazioni di sistema

en: Experimental support for Flatpak provided runners
it: Supporto sperimentale per i runner forniti da Flatpak

en: Export a game
it: Esporta un gioco

en: Extended Kickstart location
it: Posizione Estesa del Kickstart

en: Extra arguments
it: Argomenti extra

en: Extra arguments to the executable
it: Argomenti extra per l'eseguibile

en: Extra command line arguments used when launching Steam
it: Argomenti extra da linea di comando utilizzati durante l'avvio di Steam

en: Extracting %s
it: Estraendo %s

en: Extracting…
it: Estraendo…

en: FPS counter (MangoHud)
it: Contatore FPS (MangoHud)

en: FPS limit
it: Limite FPS

en: FSR Level
it: Livello FSR

en: Failed to download %s
it: Impossibile scaricare %s

en: Failed to extract {}
it: Impossibile estrarre {}

en: Failed to extract {}: {}
it: Impossibile estrarre {}: {}

en: Failed to import a ROM: %s
it: Importazione fallita di una ROM: %s

en: Failed to load games. Check that your profile is set to public during the sync.
it: Impossibile caricare i giochi. Controlla che il profilo sia impostato su pubblico durante la sincronizzazione.

en: Failed to open database file in %s. Try renaming this file and relaunch Lutris
it: Impossibile aprire il file di database in %s. Prova a rinominare il file e rilancia Lutris

en: Failed to retrieve the runner archive
it: Impossibile recuperare l'archivio dei runner

en: Failed to retrieve {} ({}) information
it: Impossibile recuperare le informazioni {} ({})

en: Fallback RTP location
it: Posizione RTP di riserva

en: Favorite
it: Preferiti

en: Favorites
it: Preferiti

en: File containing the encryption keys.
it: File contenente le chiavi di crittografia

en: File containing the title keys.
it: File contenente le chiavi del titolo.

en: Files
it: File

en: Filtering
it: Filtraggio

en: Finnish
it: Finlandese

en: First controller
it: Primo controller

en: Fit
it: Adatta

en: Fit (force aspect ratio)
it: Adatta (forza rapporto d'aspetto)

en: Fix Lutris not expanding "~" in paths
it: Risolto il problema per cui Lutris non espandeva "~" nei percorsi

en: Fix blank login window on online services such as GOG or EGS
it: Corretta la finestra di accesso vuota su servizi online come GOG o EGS

en: Fix bug that prevented installers to complete
it: Risolto bug che impediva il completamento degli programmi di installazione

en: Fix crash when opening the system preferences tab for a game
it: Risolto il crash all'apertura della scheda delle preferenze di sistema per un gioco

en: Fix critical bug preventing Steam library sync
it: Risolto un bug critico che impediva la sincronizzazione della libreria Steam

en: Fix critical bug preventing completion of installs if the script specifies a wine version
it: Corretto un bug critico che impediva il completamento delle installazioni se lo script specificava una versione di wine

en: Fix critical bug preventing game or runner uninstall in Flatpak
it: Risolto un bug critico che impediva la disinstallazione del gioco o del runner in Flatpak

en: Fix some crashes happening when using Wayland and a high DPI gaming mouse
it: Risolti alcuni arresti anomali che si verificavano quando si utilizza Wayland e un mouse da gioco con DPI elevato

en: Fix the export / import feature
it: Corretta la funzionalità di esportazione/importazione

en: Flathub is not configured on the system. Visit https://flatpak.org/setup/ for instructions.
it: Flathub non è configurato sul sistema. Visitare https://flatpak.org/setup/ per istruzioni.

en: Flatpak installation is not handled by Lutris.
    Install Flatpak with the package provided by your distribution.
it: L'installazione di Flatpak non è gestita da Lutris.
    Installa Flatpak con il programma fornito dalla tua distribuzione.

en: Flatpak is not installed
it: Flatpak non è installato

en: Floppy Drive Speed
it: Velocità Lettore Floppy

en: Floppy Drive Volume
it: Volume dell'Unità Floppy

en: Floppy drive 1
it: Floppy disk 1

en: Floppy drive 2
it: Floppy disk 2

en: Floppy drive 3
it: Floppy disk 3

en: Floppy drive 4
it: Floppy disk 4

en: Force
it: Forza

en: Force a different game resolution.
    
    This is experimental and can cause glitches or break games!
it: Forza una diversa risoluzione del gioco.
    
    L'opzione è sperimentale e può causare problemi o rompere il gioco!

en: Force updates
it: Forza aggiornamenti

en: Forgot password?
it: Password dimenticata?

en: Framerate Limiter
it: Limitatore FPS

en: French
it: Francese

en: Fsync support
it: Supporto Fsync

en: Full (CAUTION: Will cause MASSIVE slowdown)
it: Completo (ATTENZIONE: causerà un rallentamento ENORME)

en: Full URL or HTML file path
it: URL completo o percorso file HTML

en: Full path to a directory containing a combined RTP.
it: Percorso completo a una cartella contente un RTP combinato.

en: Full path to a directory containing an extracted RPG Maker 2000 Run-Time-Package (RTP).
it: Percorso completo di una directory contenente un Run-Time-Package (RTP) estratto di RPG Maker 2000

en: Full path to a directory containing an extracted RPG Maker 2003 Run-Time-Package (RTP).
it: Percorso completo di una directory contenente un Run-Time-Package (RTP) estratto di RPG Maker 2003

en: Fullboot
it: Avvio completo

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Fullscreen & title bar
it: Schermo intero e barra del titolo

en: Fullscreen (F12 + F to switch)
it: Schermo Intero (F12 + F per cambiare)

en: Fullscreen resolution
it: Risoluzione a schermo intero

en: Fullscreen, title bar & window
it: Schermo intero, barra del titolo e finestra

en: GPU to use to run games
it: GPU da utilizzare per eseguire i giochi

en: Game Resolution
it: Risoluzione del Gioco

en: Game already installed in Lutris
it: Gioco già installato su Lutris

en: Game binary path
it: Percorso del binario del gioco

en: Game config key must be a string
it: La chiave di configurazione del gioco deve essere una stringa

en: Game data file
    Supported formats: GDI, CDI, CHD
it: File dati di gioco
    Formati supportati: GDI, CDI, CHD

en: Game directory
it: Cartella del gioco

en: Game execution
it: Esecuzione del gioco

en: Game files location
it: Posizione dei file di gioco

en: Game identifier
it: Identificatore gioco

en: Game info
it: Informazioni sul gioco

en: Game library
it: Libreria Giochi

en: Game name
it: Nome gioco

en: Game options
it: Opzioni Gioco

en: Game resolution
it: Risoluzione del Gioco

en: GameCube and Wii emulator
it: Emulatore GameCube e Wii

en: Gamepads
it: Gamepad

en: Games
it: Giochi

en: Generate a bash script to run a game without the client
it: Genera uno script bash per eseguire un gioco senza client

en: Georgian
it: Georgiano

en: German
it: Tedesco

en: Get a configuration file from a given location. If a filename is given, it must end with ".yml", otherwise it will be assumed to be a directory.
it: Ottieni un file di configurazione da una determinata posizione. Se viene fornito un nome file, deve terminare con ".yml", altrimenti verrà considerata una directory.

en: Global options
it: Opzioni globali

en: Graphic scaler
it: Scaler grafico

en: Graphics
it: Grafica

en: Graphics Card
it: Scheda Video

en: Graphics Card RAM
it: Ram Scheda Grafica

en: Graphics renderer
it: Render grafico

en: Greek
it: Greco

en: Group GOG and Amazon download in a single progress bar
it: Raggruppati i download di GOG e Amazon in un'unica barra di avanzamento

en: Group every API calls for runtime updates in a single one
it: Raggruppa tutte le chiamate API per gli aggiornamenti di runtime in una singola chiamata

en: Hatari supports floppy disk images in the following formats: ST, DIM, MSA, STX, IPF, RAW and CRT. The last three require the caps library (capslib). ZIP is supported, you don't need to uncompress the file.
it: Hatari supporta immagini di floppy disk nei seguenti formati: ST, DIM, MSA, STX, IPF, RAW e CRT. Gli ultimi tre richiedono la libreria caps (capslib). ZIP è supportato, non è necessario decomprimere il file.

en: Header-bar search for configuration options
it: Ricerca nella barra dell'intestazione per le opzioni di configurazione

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hercules (Amber)
it: Hercules (Ambra)

en: Hercules (Green)
it: Hercules (Verde)

en: Hey, Not Too Rough (2)
it: Hey, Non Così Violento (2).

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide Lutris
it: Nascondi Lutris

en: Hide OSD
it: Nascondi OSD

en: Hide badges on icons (Ctrl+p to toggle)
it: Nascondi i badge sulle icone (Ctrl+p per attivare/disattivare)

en: Hide game from library
it: Nascondi gioco dalla libreria

en: Hide mouse cursor
it: Nascondi cursore del mouse

en: Hide text under icons
it: Nascondi testo sotto icone

en: Hide the title background image and center the command menu.
it: Nascondi l'immagine di sfondo del titolo e centra il menu dei comandi.

en: Hide title
it: Nascondi titolo

en: Hint SDL 1.2 games to use a specific monitor when going fullscreen by setting the SDL_VIDEO_FULLSCREEN environment variable
it: Utilizza  un monitor specifico per i giochi SDL 1.2 quando si passa a schermo intero dalla impostazione della variabile di ambiente SDL_VIDEO_FULLSCREEN

en: How the video output is scaled.
    
    <b>Nearest</b>: Scale to screen size (causes scaling artifacts)
    <b>Integer</b>: Scale to multiple of the game resolution
    <b>Bilinear</b>: Like Nearest, but output is blurred to avoid artifacts
it: Come viene ridimensionato l'output video.
    
    <b>Più vicino</b>: ridimensiona in base alle dimensioni dello schermo (provoca artefatti di ridimensionamento)
    <b>Intero</b>: scala a multipli della risoluzione del gioco
    <b>Bilineare</b>: come il più vicino, ma l'output è sfocato per evitare artefatti

en: Humble Bundle Cookie Authentication
it: Autenticazione tramite cookie di Humble Bundle

en: Humble Bundle is restricting API calls from software like Lutris and GameHub.
    Authentication to the service will likely fail.
    There is a workaround involving copying cookies from Firefox, do you want to do this instead?
it: Humble Bundle sta limitando le chiamate API da software come Lutris e GameHub.
    L'autenticazione al servizio probabilmente non avrà successo.
    C'è un soluzione alternativa che consiste nel copiare i cookie da Firefox, vuoi utilizzare questa opzione invece?

en: Hurt Me Plenty (3)
it: Fammi Male a Dovere (3)

en: I'm Too Young To Die (1)
it: Sono Troppo Giovane Per Morire (1)

en: ISO file
it: File ISO

en: Identifier
it: Identificatore

en: Identifier
    <span size='x-small'>(Internal ID: %s)</span>
it: Identificatore
    <span size='x-small'>(ID Interno: %s)</span>

en: If modified, these options supersede the same options from the base runner configuration, which themselves supersede the global preferences.
it: Se modificate, queste opzioni sostituiscono le stesse opzioni della configurazione base del runner, che a loro volta sostituiscono le preferenze globali.

en: If modified, these options supersede the same options from the base runner configuration.
it: Se modificate, queste opzioni sostituiscono le stesse opzioni della configurazione base del runner.

en: If modified, these options supersede the same options from the global preferences.
it: Se modificate, queste opzioni sostituiscono le stesse opzioni della configurazione globale del runner.

en: If provided, files downloaded during game installs will be kept there
    
    Otherwise, all downloaded files are discarded.
it: Se forniti, i file scaricati durante l'installazione del gioco verranno 
    conservati lì
    
    Altrimenti, tutti i file scaricati verranno eliminati.

en: If provided, this location will be used by installers to cache downloaded files locally for future re-use. 
    If left empty, the installer files are discarded after the install completion.
it: Se fortnito, questo percorso verrà utilizzato dai programmi d'installazione per memorizzare nella cache i file scaricati localmente per poi riutilizzi futuri. 
    Se lasciato vuoto, i file del programma d'installazione verranno cancellati al termine dell'installazione.

en: If trues, informs the emualtor to load the config file from the "Config location" option.
it: Se è vero, informa l'emulatore di caricare il file di configurazione dall'opzione del "Percorso di configurazione".

en: If you rename this category, it will be combined with '%s'. Do you want to merge them?
it: Se rinomini questa categoria, verrà combinata con '%s'. Vuoi unirle?

en: Ignore MangoHUD setting when launching Steam to avoid crash
it: Ignora l'impostazione MangoHUD all'avvio di Steam per evitare crash

en: Ignore Wine virtual desktop setting when using Wine-GE/Proton to avoid crash
it: Ignora l'impostazione del desktop virtuale di Wine quando Wine-GE/Proton è in uso per evitare arresti anomali

en: Ignore the aspect ratio and stretch video output to the entire width of the screen.
it: Ignora le proporzioni e allunga l'output video all'intera larghezza del schermo.

en: Images
it: Immagini

en: Images are now downloaded for manually added games.
it: Le immagini vengono ora scaricate per i giochi aggiunti manualmente.

en: Import a ROM
it: Importa una ROM

en: Import a ROM that is known to Lutris
it: Importa una ROM nota a Lutris

en: Import a game
it: Importa un gioco

en: Improperly formatted file "%s"
it: File "%s" formattato in modo errato

en: Improved error dialog.
it: Finestra di dialogo degli errori migliorata.

en: In Flatpak
it: Flatpak

en: Include processes
it: Includi processi

en: Inherit from environment
it: Eredita dall'ambiente

en: Insert or mount game disc and click Autodetect or
    use Browse if the disc is mounted on a non standard location.
it: Inserisci o monta il disco del gioco e clicca su Rileva automaticamente o
    usa Sfoglia se il disco è montato in una posizione non standard.

en: Install
it: Installa

en: Install %s
it: Installa %s

en: Install DLCs
it: Installa DLC

en: Install a Runner
it: Installa un Runner

en: Install a Windows game from an executable
it: Installa un gioco Windows da un eseguibile

en: Install a game from a yml file
it: Installa un gioco da un file yml

en: Install another version
it: Installare un'altra versione

en: Install from a local install script
it: Installa da uno script d'installazione locale

en: Install script for {}
it: Script d'installazione per {}

en: Install the game again
it: Installa nuovamente il gioco

en: Install type
it: Tipo d'installazione

en: Install updates
it: Installa aggiornamento

en: Installation completed!
it: Installazione completata!

en: Installed
it: Installato

en: Installed At
it: Data di installazione

en: Installer cache
it: Cache installer

en: Installer commands are not formatted correctly
it: I comandi del programma d'installazione non sono formattati correttamente

en: Installer preset:
it: Preimpostazione installer

en: Installing game data
it: Installando i dati del gioco

en: Installing {}
it: Installando {}

en: Instead of auto detecting the encoding or using the one in RPG_RT.ini, the specified encoding is used.
it: Al posto di rilevare automaticamente l'encoding o utilizzare quello in RPG_RT.ini, viene utilizzato l'encoding specificato.

en: Instead of autodetecting patches used by this game, force emulation of certain patches.
    
    Available patches:
    <b>common-this</b>: "This Event" in common events<b>dynrpg</b>: DynRPG patch by Cherry<b>key-patch</b>: Key Patch by Ineluki<b>maniac</b>: Maniac Patch by BingShan<b>pic-unlock</b>: Pictures are not blocked by messages<b>rpg2k3-cmds</b>: Support all RPG Maker 2003 event commands in any version of the engine
    
    You can provide multiple patches or use 'none' to disable all engine patches.
it: Invece di rilevare automaticamente le patch utilizzate da questo gioco, forza l'emulazione di alcune patch.
    
    Patch disponibili:
    <b>common-this</b>: "Questo evento" in eventi comuni<b>dynrpg</b>: DynRPG patch di Cherry<b>key-patch</b>: Key Patch di Ineluki<b>maniac</b>: Maniac Patch di BingShan<b>pic-unlock</b>: le immagini non vengono bloccate da messaggi<b>rpg2k3-cmds</b>: supporta tutti i comandi degli eventi di RPG Maker 2003 in qualsiasi versione del motore
    
    Puoi fornire più patch o utilizzare 'nessuna' per disabilitare tutte le patch del motore.

en: Instead of storing save files in the game directory they are stored in the specified path. The directory must exist.
it: Invece di memorizzare i file di salvataggio nella cartella del gioco vengono memorizzati nel percorso specificato. La cartella deve esistere.

en: Integer
it: Intero

en: Integer scale
it: Scala interi

en: Intel legacy graphics mode
it: Modalità grafica legacy Intel

en: Intellivision Emulator
it: Emulatore Intellivision

en: Interface
it: Interfaccia

en: Interface options
it: Opzioni interfaccia

en: Internal Video Resolution Scale
it: Scala Risoluzione Video Interna

en: Invalid 'game' section
it: Sezione 'gioco' non valida

en: Invalid checksum, expected format (type:hash)
it: Checksum non valido, formato previsto (tipo:hash)

en: Invalid file '%s'. Can't make it executable
it: File '%s' non valido. Non è possibile renderlo eseguibile

en: Invalid game configuration: Missing runner
it: Configurazione di gioco non valida: Runner mancante

en: Invalid response from Amazon APIs
it: Risposta non valida dalle API di Amazon

en: Invalid runner provided %s
it: Runner non valido fornito %s

en: Invalid script: 
    {}
it: Script non valido: 
    {}

en: Invalid source for 'move' operation: %s
it: Sorgente non valida per l'operazione 'muovi': %s

en: Invalid token info found, please log in again
it: Trovato un token non valido, effettua nuovamente l'accesso

en: Issue saved in %s
it: Errore salvato in %s

en: Italian
it: Italiano

en: JIT Compiler
it: Compilatore JIT

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese
it: Giapponese

en: Joysticks
it: Joystick

en: Keep current
it: Mantieni attuale

en: Keep your game library synced with Lutris.net
it: Mantieni la tua libreria sincronizzata con Lutris.net

en: Key to switch between Full Keyboard Mode and Partial Keyboard Mode (default: Scroll Lock)
it: Tasto per cambiare dalla Modalità Tastiera Completa a Modalità Tastiera Parziale (predefinito: Blocco Scorr)

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Kickstart ROMs location
it: Posizione delle ROM Kickstart

en: Killswitch file
it: File di killswitch

en: Korean
it: Coreano

en: Language
it: Lingua

en: Last Played
it: Ultimo Giocato

en: Last played:
    <b>%s</b>
it: Ultimo giocato:
    <b>%s</b>

en: Launch
it: Avvia

en: Launch a Windows executable (.exe) installer
it: Avvia un programma d'installazione Windows (.exe)

en: Launch game
it: Avvia gioco

en: Launch in fullscreen.
it: Avvia a schermo intero

en: Launch the game in a web browser.
it: Avvia il gioco in un browser web.

en: Launch the game in fullscreen.
it: Avvia il gioco a schermo intero

en: Launches Steam in Big Picture mode.
    Only works if Steam is not running or already running in Big Picture mode.
    Useful when playing with a Steam Controller.
it: Avvia Steam in modalità Big Picture.
    Funziona solo se Steam non è in esecuzione o se è già in esecuzione in modalità Big Picture.
    Utile quando si gioca con un Controller di Steam.

en: Launches steam with LSI patches enabled. Make sure Lutris Runtime is disabled and you have LSI installed. https://github.com/solus-project/linux-steam-integration
it: Avvia Steam con le patch LSI abilitate. Assicurati che Lutris Runtime sia disabilitato e che LSI sia installato. https://github.com/solus-project/linux-steam-integration

en: Launching
it: Avviando

en: Left Alt
it: Alt Sinistro

en: Left Control
it: Control Sinistro

en: Left Super
it: Super Sinistro

en: Less than a minute
it: Meno di un minuto

en: Let's you debug the page.
it: Permette di eseguire il debug della pagina.

en: Library
it: Libreria

en: Light
it: Chiaro

en: List all games for all services in database
it: Elenca tutti i giochi per tutti i servizi nel database

en: List all games for provided service in database
it: Elenca tutti i giochi per il servizio fornito nel database

en: List all games in database
it: Elenca tutti i giochi in databas

en: List all known Steam library folders
it: Elenca tutte le cartelle conosciute della libreria di Steam

en: List all known Wine versions
it: Elenca tutte le versioni note di Wine

en: List all known runners
it: Elenca tutti i runner conosciuti

en: List available Steam games
it: Elenca i giochi disponibili su Steam

en: Load configuration file
it: Carica file di configurazione

en: Load game ID
it: Carica ID gioco

en: Load game library in a background thread
it: Carica la libreria di giochi in un thread in background

en: Load the game translation in the language/LANG directory.
it: Carica la traduzione del gioco nella directory language/LANG.

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Local
it: Locale

en: Locale
it: Localizzazione

en: Locale:
it: Localizzazione:

en: Locate installed game
it: Individua gioco installato

en: Location of extended Kickstart used for CD32
it: Posizione del Kickstart esteso utilizzato per CD32

en: Log for {}
it: Log di {}

en: Login failed
it: Accesso non riuscito

en: Login to <a href="https://lutris.net/">Lutris.net</a> to view your game library
it: Accedi a <a href="https://lutris.net/">Lutris.net</a> per visualizzare la tua libreria dei giochi

en: Looking for installed game...
it: Cercando il gioco installato...

en: Looking up checksum on Lutris.net...
it: Cercando il checksum su Lutris.net...

en: Lutris %s is no longer supported. <a href="https://lutris.net/downloads/">Download %s here!</a>
it: Lutris %s non è più supportato. <a href="https://lutris.net/downloads/">Scarica %s qui!</a>

en: Lutris Team
it: Il team Lutris

en: Lutris can't move '%s' to a location inside of itself, '%s'.
it: Lutris non può spostare '%s' in una posizione all'interno di se stesso, '%s'.

en: Lutris does not have a default installer for the '%s' platform.
it: Lutris non ha un programma d'installazione predefinito per la piattaforma '%s'

en: Lutris does not have the necessary permissions to install to path:
it: Lutris non dispone dei permessi necessari per installare nel percorso:

en: Lutris forums
it: Forum di Lutris

en: Lutris has encountered an error
it: Lutris ha riscontrato un errore

en: Lutris has no installers for %s. Try using a different service instead.
it: Lutris non ha programmi d'installazione per %s. Prova a utilizzare un altro servizio.

en: Lutris helps you install and play video games from all eras and from most gaming systems. By leveraging and combining existing emulators, engine re-implementations and compatibility layers, it gives you a central interface to launch all your games.
it: Lutris ti aiuta a installare e giocare i videogiochi di tutte le epoche e della maggior parte dei sistemi di gioco. Sfruttando e combinando emulatori, reimplementazioni di engine e layer di compatibilità esistenti, offrendoti un'interfaccia centralizzata per avviare tutti i tuoi giochi.

en: Lutris install scripts are YAML files that guide Lutris through the installation process.
    
    They can be obtained on Lutris.net, or written by hand.
    
    When you click 'Install' below, the installer window will appear and load the script, and it will guide the process from there.
it: Gli script d'installazione di Lutris sono file YAML che guidano Lutris attraverso il processo d'installazione.
    
    Possono essere ottenuti su Lutris.net, o scrivendoli a mano.
    
    Facendo clic sotto su 'Installa', la finestra del programma d'installazione apparirà e caricherà lo script, e ti guiderà attraverso una semplice installazione.

en: Lutris logs
it: Log di Lutris

en: Lutris settings
it: Impostazioni di Lutris

en: Lutris will identify a ROM via its MD5 hash and download game information from Lutris.net.
    
    The ROM data used for this comes from the TOSEC project.
    
    When you click 'Install' below, the process of installing the game will begin.
it: Lutris identificherà una ROM tramite il suo hash MD5 e scaricherà le informazioni sul gioco da Lutris.net.
    
    I dati delle ROM utilizzati per questo scopo provengono dal progetto TOSEC.
    
    Facendo clic sotto su 'Installa', il processo d'installazione del gioco inizierà.

en: Lutris will search Lutris.net for games matching the terms you enter, and any that it finds will appear here.
    
    When you click on a game that it found, the installer window will appear to perform the installation.
it: Lutris cercherà su Lutris.net i giochi che corrispondo ai termini inseriti, e i risultati ottenuti appariranno qui.
    
    Quando fai clic su un gioco trovato, apparirà la finestra del programma d'installazione per eseguire l'installazione.

en: MIDI gain
it: Guadagno MIDI

en: MS-DOS emulator
it: Emulatore MS-DOS

en: MSX computer emulator
it: Emulatore computer MSX

en: Machine
it: Macchina

en: Machine type
it: Tipo di macchina

en: Magnavox Odyssey² Emulator
it: Emulatore Magnavox Odyssey²

en: Main file
it: File principale

en: Main window
it: Finestra principale

en: Maintain aspect ratio (4:3)
it: Mantieni rapporto d'aspetto (4:3)

en: Make a donation
it: Fai una donazione

en: Malformed steam path: %s
it: Percorso di steam malformato: %s

en: Manage %s versions
it: Gestici %s versioni

en: Manage Versions
it: Gestisci Versioni

en: Manual
it: Manuale

en: Manual script
it: Script manuale

en: Manually configure a game available locally
it: Configura manualmente un gioco disponibile localmente

en: Maximizes the window when game starts.
it: Massimizza la finestra quando il gioco si avvia.

en: Maximum number of CPU cores to be used, if 'Restrict number of cores used' is turned on.
it: Numero massimo di core della CPU da utilizzare, se l'opzione 'Limita numero di core utilizzati' è attivata.

en: Media updates
it: Aggiornamento Media

en: Mednafen default
it: Mednafen predefinito

en: Menu mode key
it: Tasto modalità menu

en: Merge the category '%s' into '%s'?
it: Unire la categoria '%s' in '%s'?

en: Minimize client when a game is launched
it: Riduci a icona il client quando viene avviato un gioco

en: Missing
it: Mancante

en: Missing dependency
it: Dipendenze mancanti

en: Missing field "%s" in install script
it: Campo mancante "%s" nello script d'installazione

en: Missing games show an additional badge
it: I giochi mancanti mostrano un badge aggiuntivo

en: Missing parameter src
it: Parametro src mancante

en: Mixed AdLib/MIDI mode
it: Modalità mista AdLib/MIDI

en: Most games supported by ScummVM were made for VGA display modes using rectangular pixels. Activating this option for these games will preserve the 4:3 aspect ratio they were made for.
it: La maggior parte dei giochi supportati da ScummVM sono stati creati per modalità di visualizzazione VGA utilizzando pixel rettangolari. Attivando questa opzione per questi giochi preserverà il rapporto di aspetto 4:3 per cui sono stati creati.

en: Mouse Warp Override
it: Ignora la distorsione del mouse

en: Move
it: Sposta

en: Move game files, runners to the trash instead of deleting them they are uninstalled
it: Sposta i file di gioco e i runner nel cestino invece di eliminarli quando vengono disinstallati

en: Moving %s to %s...
it: Spostando %s in %s...

en: Multi-system emulator
it: Emulatore multisistema

en: Multi-system emulator: NES, PC Engine, PSX…
it: Emulatore multisistema: NES, PC Engine, PSX…

en: Multiple of 2 scale
it: Scala multipla di 2

en: Music driver
it: Driver Audio

en: Music tempo
it: Tempo musicale

en: Music volume
it: Volume della Musica

en: NSP file
it: File NSP

en: NSight debugging options
it: Opzioni di debug di Nsight

en: Name
it: Nome

en: Name of engine (will be downloaded) or local file path
it: Nome dell'engine (verrà scaricato) o percorso del file locale

en: Nearest
it: Più vicino

en: Never played
it: Mai giocato

en: New game
it: Nuovo gioco

en: Nightmare! (5)
it: Incubo! (5)

en: Nintendo 64 emulator
it: Emulatore Nintendo 64

en: Nintendo Switch emulator
it: Emulatore Nintendo Switch

en: No Amazon user data available, please log in again
it: Nessun dato utente Amazon disponibile, effettua nuovamente il login

en: No DLC found
it: Nessun DLC trovato

en: No GUI
it: Senza interfaccia grafica

en: No Steam account found
it: Nessun account Steam trovato

en: No application specified.
it: Nessuna applicazione specificata.

en: No compatible Wine version could be identified. No updates are available.
it: Non è stata trovata nessuna versione compatibile di Wine. Nessun aggiornamento disponibile.

en: No core has been selected for this game
it: Non è stato selezionato alcun core per questo gioco

en: No device is set for machine %s
it: Nessun dispositivo è impostato per la macchina %s

en: No file exists at '%s'.
it: Nessun file esiste in '%s'.

en: No flatpak or flatpak-spawn found
it: Nessun flatpak o flatpak-spawn trovato

en: No game directory provided
it: Nessuna cartella di gioco fornita

en: No game file specified
it: Non è stato specificato nessun file di gioco

en: No game found on Humble Bundle
it: Nessun gioco trovato su Humble Bundle

en: No games are hidden.
it: Nessun gioco è nascosto.

en: No games found
it: Nessun gioco trovato

en: No games matching '%s' found
it: Nessun gioco trovato con il nome '%s'

en: No hidden games matching '%s' found.
it: Nessun gioco trovato con il nome '%s'

en: No installed games found. Press Ctrl+I to show uninstalled games.
it: Nessun gioco installato trovato. Premi CTRL+I per vedere i giochi disinstallati.

en: No installed games matching '%s' found. Press Ctrl+I to show uninstalled games.
it: Nessun gioco installato corrispondente a '%s' trovato. Premere Ctrl+I per visualizzare i giochi disinstallati.

en: No installer available
it: Nessun programma d'installazione disponibile

en: No installer available.
it: Nessun programma d'installazione disponibile

en: No new media found.
it: Nessun nuovo media trovato

en: No options available
it: Nessuna opzione disponibile

en: No parameters supplied to execute command.
it: Non sono stati forniti parametri per l'esecuzione del comando.

en: No results
it: Nessun risultato

en: No rom provided
it: Nessuna rom fornita

en: No runners matched the search
it: Nessun runner corrisponde alla ricerca

en: No such file: %s
it: Nessun file di tipo: %s

en: No updates are required at this time.
it: Al momento non sono necessari aggiornamenti.

en: No updates found
it: Nessun aggiornamento trovato

en: No versions of Wine are installed.
it: Non è installata alcuna versione di Wine.

en: None
it: Nessuno

en: Not connected
it: Non connesso

en: Nothing to update
it: Niente da aggiornare

en: Notification bar when your Lutris is no longer supported
it: Barra di notifica quando il tuo Lutris non è più supportato

en: Num Lock
it: Bloc Num

en: OPL driver
it: Driver OPL

en: One of {params} parameter is mandatory for the {cmd} command
it: Uno dei parametri {params} è obbligatorio per il comando {cmd}

en: Only available in premium version.
it: Disponibile solo nella versione premium.

en: Only keep the selected screen active while the game is running. 
    This is useful if you have a dual-screen setup, and are 
    having display issues when running a game in fullscreen.
it: Mantieni solo lo schermo selezionato attivo durante l'esecuzione del gioco. 
    È utile se hai un setup con il doppio schermo, e stai riscontrando 
    problemi con i display quando giochi in fullscreen.

en: Only list installed games
it: Elenca solo i giochi installati

en: Open Bash terminal
it: Apri terminale Bash

en: Open Wine console
it: Apri console di Wine

en: Open Xephyr in fullscreen (at the desktop resolution)
it: Apri Xephyr a schermo intero (alla risoluzione del desktop)

en: Open game in fullscreen
it: Apri gioco a schermo intero

en: Open in file browser
it: Apri nel browser dei file

en: Open in fullscreen
it: Avvia a schermo intero

en: Open in web browser (old behavior)
it: Apri nel browser web (vecchio comportamento)

en: Open links in game window
it: Apri link nella finestra di gioco

en: Open window maximized
it: Apri la finestra ingrandita al massimo

en: OpenGL (with shaders)
it: OpenGL (con shaders)

en: Output Resolution
it: Risoluzione di Output

en: Output debugging info
it: Output informazioni di debug

en: Output debugging information in the game log (might affect performance)
it: Visualizza informazioni di debug nei log di gioco (potrebbe influire sulle prestazioni)

en: Output rate
it: Tasso di uscita

en: Override the amount of Zorro III Fast memory, specified in KB. Must be a multiple of 1024. The default value depends on [amiga_model]. Requires a processor with 32-bit address bus, (use for example the A1200/020 model).
it: Sovrascrive la quantità di memoria Zorro III Fast, specificata in KB. Deve essere un multiplo di 1024. Il valore predefinito dipende dal [amiga_model]. Richiede un processore con bus d'indirizzi a 32 bit, (utilizza ad esempio il modello A1200/020).

en: Override the amount of graphics memory on the graphics card. The 0 MB option is not really valid, but exists for user interface reasons.
it: Sovrascrive la quantità di memoria grafica della scheda grafica. L'opzione 0 MB non è realmente valida, ma esiste per ragioni d'interfaccia utente.

en: Override the default mouse pointer warping behavior
    <b>Enable</b>: (Wine default) warp the pointer when the mouse is exclusively acquired 
    <b>Disable</b>: never warp the mouse pointer 
    <b>Force</b>: always warp the pointer
it: Ignora il comportamento predefinito di deformazione del puntatore del mouse
    <b>Abilita</b>: (impostazione predefinita di Wine) deforma il puntatore quando il mouse è esclusivamente acquisito
    <b>Disabilita</b>: non deformare mai il puntatore del mouse
    <b>Forza</b>: deforma sempre il puntatore

en: Overrides the default User-Agent header used by the runner.
it: Sovrascrivi l'header User-Agent di default utilizzato dal runner.

en: Overwrite the map used for new games and use MapXXXX.lmu instead.
    Set to 0 to disable.
    
    Incompatible with 'Load game ID'.
it: Sovrascrive il mappaggio utilizzato per le nuove partite e utilizza MapXXXX.lmu al suo posto. Imposta su '0' per disattivare. 
    
    Incompatibile con 'Carica ID gioco'.

en: Overwrite the party start position and move the party to the specified position.
    Provide two numbers separated by a space.
    
    Incompatible with 'Load game ID'.
it: Sovrascrive la posizione di partenza e sposta il party alla posizione specificata. Fornisci due numeri separati da uno spazio. 
    
    Incompatibile con 'Carica ID gioco'.

en: Overwrite the starting party members with the actors with the specified IDs.
    Provide one to four numbers separated by spaces.
    
    Incompatible with 'Load game ID'.
it: Sovrascrivi i membri iniziali del gruppo con gli attori con l'ID specificato.
    Fornisci da uno a quattro numeri separati da spazi.
    
    Incompatibile con 'Carica ID gioco'.

en: PAL-M (Brazil)
it: PAL-M (Brasile)

en: PWAD files
it: File PWAD

en: Parameters file and command can't be used at the same time for the execute command
it: I file di parametri e di comando non possono essere usati contemporaneamente per il comando esegui

en: Path %s not found, unable to create game folder. Is the disk mounted?
it: Percorso %s non trovato, impossibile creare la cartella del gioco. Il disco è montato?

en: Path to EBOOT.BIN
it: Percorso di EBOOT.BIN

en: Path to a file which will stop the game when deleted 
    (usually /dev/input/js0 to stop the game on joystick unplugging)
it: Percorso di un file che interrompe il gioco quando viene cancellato 
    (di solito /dev/input/js0 per interrompere il gioco quando un joystick viene scollegato)

en: Path to an AntiMicroX profile file
it: Percorso del file di profilo AntiMicroX

en: Path to the game executable (Required by DRM free mode)
it: Percorso all'eseguibile del gioco (Richiesto per la modalità DRM free)

en: Paths
it: Percorsi

en: Permanently delete files?
it: Eliminare definitivamente i file?

en: Pictures
it: Immagini

en: Pixel Doubling
it: Duplicazione Pixel

en: Pixel Quadrupling
it: Quadruplicazione Pixel

en: Platform
it: Piattaforma

en: Platform:
    <b>%s</b>
it: Piattaforma:
    <b>%s</b>

en: Platforms
it: Piattaforme

en: Play
it: Gioca

en: Play Time
it: Tempo di Gioco

en: PlayStation 2 emulator
it: Emulatore PlayStation 2

en: PlayStation 3 emulator
it: Emulatore PlayStation 3

en: Playtime
it: Tempo di Gioco

en: Please choose a custom image
it: Scegli un'immagine personalizzata

en: Please choose a file
it: Per favore scegli un file

en: Please confirm.
    All the files for %d games will be moved to the trash.
it: Per favore conferma.
    Tutti i file dei giochi %d verranno spostati nel cestino.

en: Please confirm.
    Everything under <b>%s</b>
    will be moved to the trash.
it: Per favore conferma.
    Tutto ciò che si trova su <b>%s</b>
    verrà cancellato.

en: Please fill in the name
it: Compila il nome

en: Please review the files needed for the installation then click 'Install'
it: Per favore rivedi i file necessari per l'installazione, quindi fai clic su 'Installa'

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese (Brazilian)
it: Portoghese (Brasiliano)

en: Post-exit script
it: Script di post-uscita

en: Pre-launch script
it: Script di pre-avvio

en: Prefer system libraries
it: Preferisci librerie di sistema

en: Preferences
it: Preferenze

en: Prefix architecture
it: Architettura prefisso

en: Preload library
it: Precarica libreria

en: Preparing Lutris for installation
it: Preparando Lutris per l'installazione

en: Preserve aspect ratio
it: Mantieni rapporto d'aspetto

en: Pressure Vessel. Using Proton in Lutris without umu is no longer possible.
it: Pressure Vessel. Usare Proton in Lutris senza umu non è più possibile.

en: Prevents the mouse cursor from showing when hovering above the window.
it: Previene la visualizzazione del cursore del mouse quando si posiziona sopra la finestra.

en: Primary
it: Primario

en: Print Out
it: Stampa

en: Print the version of Lutris and exit
it: Stampa la versione di Lutris ed esci

en: Projects
it: Progetti

en: Proton is not compatible with 32-bit prefixes.
it: Proton non è compatibile con i prefissi a 32 bit.

en: Proton version '%s' is missing its wine executable and can't be used.
it: Alla versione di Proton '%s' manca l'eseguibile wine e non può essere utilizzata.

en: Punch Tape 1
it: Nastro Perforato 1

en: Punch Tape 2
it: Nastro Perforato 2

en: Query our website for community installers
it: Cerca sul nostro sito programmi d'installazione creati dalla comunità

en: Quickload
it: Caricamento rapido

en: Quit
it: Esci

en: RNG seed
it: Seed RNG

en: ROM file
it: File ROM

en: ROM/BIOS path
it: Percorso ROM/BIOS

en: RPCS3
it: RPC3

en: RPG Maker 2000 (English release) engine
it: Engine RPG Maker 2000 (versione Inglese)

en: RPG Maker 2000 engine (v1.00 - v1.10)
it: Engine RPG Maker 2000 (v1.00 - v1.10)

en: RPG Maker 2000 engine (v1.50 - v1.51)
it: Engine RPG Maker 2000 (v1.50 - v1.51)

en: RPG Maker 2003 (English release) engine
it: Engine RPG Maker 2003 (versione Inglese)

en: RPG Maker 2003 engine (v1.00 - v1.04)
it: Engine RPG Maker 2003 (v1.00 - v1.04)

en: RPG Maker 2003 engine (v1.05 - v1.09a)
it: Engine RPG Maker 2003 (v1.05 - v1.0)

en: RPG2000 RTP location
it: Posizione di RPG2000 RTP

en: RPG2003 RTP location
it: Posizione di RPG2003 RTP

en: Recent
it: Recenti

en: Record input
it: Registra input

en: Records all button input to the specified log file.
it: Registra tutti gli input dei tasti nel file di log specificato.

en: Redesigned 'Uninstall Game' dialog now completely removes games by default
it: La finestra di dialogo 'Disinstalla gioco' riprogettata ora rimuove completamente i giochi per impostazione predefinita

en: Reduce PulseAudio latency
it: Riduci latenza di PulseAudio

en: Reduced the locales list to a predefined one (let us know if you need yours added)
it: Ridotto l'elenco delle lingue a una predefinita (facci sapere se ti serve la tua aggiunto)

en: Region
it: Regione

en: Rehide Hidden Games
it: Rinascondi Giochi Nascosti

en: Reinstall game
it: Reinstalla gioco

en: Relative Mouse Mode
it: Modalità Mouse Relativo

en: Release year
it: Anno di rilascio

en: Reload
it: Ricarica

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove "Lutris" service view; with library sync the "Games" view replaces it.
it: Rimossa la vista del servizio "Lutris"; con la libreria di sincronizzazione la vista "Giochi" la sostituisce.

en: Remove %d games
it: Rimuovi %d giochi

en: Remove %s
it: Rimuovi %s

en: Remove All Games from Library
it: Rimuovi tutti i giochi dalla Libreria

en: Remove Games
it: Rimuovi Giochi

en: Remove custom banner
it: Rimuovi banner personalizzato

en: Remove custom cover art
it: Rimuovi copertina personalizzata

en: Remove custom icon
it: Rimuovi icona personalizzata

en: Remove default <body> margin & padding
it: Rimuove il margine e il padding predefiniti del <body>

en: Remove from Library
it: Rimuovi dalla libreria

en: Remove from favorites
it: Rimuovi dai preferiti

en: Remove game files
it: Rimuovi file di gioco

en: Rename error, destination already exists: %s
it: Errore di rinominazione, la destinazione esiste già: %s

en: Rename error, source path does not exist: %s
it: Errore di rinomina, il percorso di origine non esiste: %s

en: Render in upside down mode
it: Rendering in modalità capovolta

en: Render mode
it: Modalità di rendering

en: Replace Wine's D3DX and D3DCOMPILER libraries with alternative ones. Needed for proper functionality of DXVK with some games.
it: Sostituisce le librerie D3DX e D3DCOMPILER di Wine con alternative. Necessario per una corretta funzionalità di DXVK con alcuni giochi.

en: Replay input
it: Ripeti input

en: Replays button input from the specified log file, as generated by 'Record input'.
    If the RNG seed and the state of the save file directory is also the same as it was when the log was recorded, this should reproduce an identical run to the one recorded.
it: Riproduce l'input dei pulsanti dal file di registro specificato, come generato da 'Record input'.
    Se anche il seed RNG e lo stato della directory del file di salvataggio sono uguali all'input registrato nel log, questo dovrebbe riprodurre un'esecuzione identica a quella registrata.

en: Request a set of optimisations be temporarily applied to the host OS
it: Richiedi l'applicazione temporanea di un insieme di ottimizzazioni all'OS host.

en: Required runner unavailable
it: Richiede runner non disponibile

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset option to global or default config
it: Ripristina opzione alla configurazione globale o predefinita

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Restore resolution on game exit
it: Ripristina risoluzione alla chiusura del gioco

en: Restrict number of cores to
it: Limita numero di core a

en: Restrict number of cores used
it: Limita numero di core in uso

en: Restrict the game to a maximum number of CPU cores.
it: Limita il numero massimo di core della CPU che il gioco usa.

en: Retry
it: Riprova

en: Reverse order
it: Inverti ordine

en: Right Alt
it: Alt Destro.

en: Right Control
it: Control Destro

en: Right Super
it: Super Destro

en: Run
it: Esegui

en: Run EXE inside Wine prefix
it: Esegui EXE all'interno del prefisso Wine

en: Run a YAML install script
it: Esegui uno script d'installazione YAML

en: Run a game directly by adding the parameter lutris:rungame/game-identifier.
    If several games share the same identifier you can use the numerical ID (displayed when running lutris --list-games) and add lutris:rungameid/numerical-id.
    To install a game, add lutris:install/game-identifier.
it: Esegui direttamente un gioco aggiungendo il parametro lutris:rungame/identificatore-gioco.
    Se più giochi condividono lo stesso identificatore, puoi utilizzare l'ID numerico (visualizzato quando si esegue lutris --list-games) e aggiungere lutris:rungameid/id-numerico.
    Per installare un gioco, aggiungi lutris:install/identificatore-gioco.

en: Run gamescope in fullscreen, windowed or borderless mode
    Toggle fullscreen : Super + F
it: Esegui gamescope in modalità a schermo intero, a finestra o senza bordi
    Attiva/disattiva schermo intero: Super + F

en: Run program in Xephyr to support 8BPP and 16BPP color modes
it: Esegui il programma in Xephyr per supportare le modalità colori 8BPP e 18BPP

en: Run the game directly without Steam, requires the game binary path to be set
it: Esegui il gioco direttamente senza Steam, richiede che il percorso del file binario del gioco sia impostato

en: Run the game only once the pre-launch script has exited
it: Esegui il gioco solo una volta che lo script di pre-avvio è uscito

en: Run the whole Windows desktop in a window.
    Otherwise, run it fullscreen.
    This corresponds to Wine's Virtual Desktop option.
it: Esegue l'intero desktop di Windows in una finestra.
    Altrimenti, lo esegue a schermo intero.
    Ciò corrisponde all'opzione Virtual Desktop di Wine.

en: Runner not provided
it: Runner non disponibile

en: Runner options
it: Opzioni runner

en: Runners
it: Runner

en: Runners are programs such as emulators, engines or translation layers capable of running games.
it: I runner sono programmi come emulatori, motori di gioco o layer di traduzione in grado di eseguire giochi.

en: Running
it: In esecuzione

en: Runs Flatpak applications
it: Esegui applicazioni Flatpak

en: Runs PICO-8 fantasy console cartridges
it: Esegue le cartucce per console fantasy PICO-8

en: Runs RPG Maker 2000/2003 games
it: Esegui giochi di RPG Maker 2000/2003

en: Runs Steam for Linux games
it: Esegui i giochi di Steam per Linux

en: Runs Windows games
it: Esegui giochi Windows

en: Runs native games
it: Esegui giochi nativi

en: Runs web based games
it: Esegui giochi web

en: Runtime Package
it: Pacchetto Runtime

en: Runtime components include DXVK, VKD3D and Winetricks.
it: I componenti del runtime includono DXVK, VKD3D e Winetricks.

en: Runtime updates
it: Aggiornamenti runtime

en: Russian
it: Russo

en: SDL 1.2 Fullscreen Monitor
it: SDL 1.2 Monitor Schermo Intero

en: SDL2 gamepad mapping
it: Mappatura del gamepad SDL2

en: SDL_GAMECONTROLLERCONFIG mapping string or path to a custom gamecontrollerdb.txt file containing mappings.
it: Stringa di mappatura SDL_GAMECONTROLLERCONFIG o percorso per un gamecontrollerdb.txt personalizzato contenente mappature.

en: SFX volume
it: Volume SFX

en: Sandbox directory
it: Percorso della sandbox

en: Save
it: Salva

en: Save path
it: Percorso di salvataggio

en: Saved Searches
it: Ricerche Salvate

en: Scale factor
it: Fattore di scala

en: Scale up display by 2
it: Scala il display di 2

en: Scale up display by 2 (Atari ST/STE)
it: Scala il display di 2 (Atari ST/STE)

en: Scaling
it: Ridimensionamento

en: Scanlines display style
it: Stile di visualizzazione delle linee di scansione

en: Screen resolution of the Xephyr server
it: La risoluzione dello schermo del server Xephyr

en: Script file
it: File script

en: Script to execute before the game starts
it: Script da eseguire prima dell'avvio del gioco

en: Script to execute from the game's contextual menu
it: Script da eseguire dal menu contestuale del gioco

en: Script to execute when the game exits
it: Script da eseguire all'uscita del gioco

en: Scroll Lock
it: Bloc Scorr

en: Search
it: Cerca

en: Search %s games
it: Cerca su %s giochi

en: Search %s options
it: Cerca opzioni %s

en: Search %s runners
it: Cerca %s runner

en: Search 1 game
it: Cerca 1 gioco

en: Search games
it: Cerca giochi

en: Search global options
it: Cerca opzioni globali

en: Search options
it: Cerca opzioni

en: Search the Lutris website for installers
it: Cerca programmi d'installazione sul sito web di Lutris

en: Search...
it: Cerca...

en: Second controller
it: Secondo controller

en: Seeds the random number generator.
    Use -1 to disable.
it: Generatore di numeri casuali.
    Usa -1 per disabilitare.

en: Sega Dreamcast emulator
it: Emulatore Sega Dreamcast

en: Sega Master System Emulator
it: Emulatore Sega Master System

en: Select File
it: Seleziona File

en: Select ROM file
it: Seleziona una ROM

en: Select a BIOS file
it: Seleziona un file BIOS

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Select a folder
it: Seleziona cartella

en: Select a location to save the issue
it: Seleziona un percorso dove salvare l'errore

en: Select a runner from the list
it: Seleziona un runner dalla lista

en: Select a runner in the Game Info tab
it: Seleziona un runner nella scheda Informazioni sul gioco

en: Select an EXE or MSI file
it: Seleziona un file EXE o MSI

en: Select file
it: Seleziona file

en: Select files
it: Seleziona dei file

en: Select folder
it: Seleziona cartella

en: Select game to launch
it: Seleziona un gioco da avviare

en: Select installation directory
it: Seleziona la cartella d'installazione

en: Select script
it: Seleziona script

en: Select shortcut target
it: Seleziona destinazione scorciatoia

en: Select the directory of the game. <b>(required)</b>
it: Seleziona la directory del gioco. <b>(obbligatorio)</b>

en: Select the executable of a browser on your system.
    If left blank, Lutris will launch your default browser (xdg-open).
it: Seleziona l'eseguibile di un browser sul tuo sistema.
    Se lasciato vuoto, Lutris aprirà il tuo browser predefinito (xdg-open).

en: Select the folder where the disc is mounted
it: Selezionare la cartella dov'è montato il disco

en: Select the setup file
it: Selezionare il file d'installazione

en: Select which Steam account is used for Lutris integration and creating Steam shortcuts.
it: Seleziona quale account Steam utilizzare per l'integrazione di Lutris e la creazione di scorciatoie Steam.

en: Selects language (en, de, fr, it, pt, es, jp, zh, kr, se, gb, hb, ru, cz)
it: Seleziona lingua (en, de, fr, it, pt, es, jp, zh, kr, se, gb, hb, ru, cz)

en: Selects output sample rate in Hz.
it: Seleziona la frequenza di campionamento in uscita in Hz.

en: Set a custom frames per second limit.
    If unspecified, the default is 60 FPS.
    Set to 0 to disable the frame limiter.
it: Imposta un limite personalizzato di fotogrammi al secondo.
    Se non specificato, il valore predefinito è 60 FPS.
    Imposta su 0 per disattivare il limitatore di frame.

en: Set a frame-rate limit for gamescope specified in frames per second.
it: Imposta un limite al frame-rate per gamescope espresso in frame al secondo

en: Set additional flags for gamescope (if available).
    See 'gamescope --help' for a full list of options.
it: Imposta flag aggiuntivi per gamescope (se disponibile).
    Vedi 'gamescope --help' per un elenco completo delle opzioni.

en: Set an environment variable in the application. This overrides to the Context section from the application metadata.
it: Imposta una variabile di ambiente nell'applicazione. Questa sovrascrive la sezione di contesto dai metadati dell'applicazione.

en: Set custom banner
it: Imposta banner personalizzato

en: Set custom cover art
it: Imposta copertina personalizzata

en: Set custom icon
it: Imposta icona personalizzata

en: Set the environment variable PULSE_LATENCY_MSEC=60 to improve audio quality on some games
it: Imposta la variabile d'ambiente PULSE_LATENCY_MSEC=60 per migliorare la qualità audio in alcuni giochi

en: Set the folder for the cache path
it: Imposta il percorso della cartella della cache

en: Set the maximum resolution used by the game.
    
    <b>Custom Resolutions:</b> (width)x(height)
it: Imposta la risoluzione massima utilizzata dal gioco.
    
    <b>Risoluzioni Personalizzate:</b> (larghezza)x(altezza)

en: Set the resolution used by gamescope.
    Resizing the gamescope window will update these settings.
    
    <b>Custom Resolutions:</b> (width)x(height)
it: Imposta la risoluzione utilizzata da gamescope.
    Il ridimensionamento della finestra di gamescope aggiornerà queste impostazioni.
    
    <b>Risoluzioni Personalizzate:</b> (larghezza)x(altezza)

en: Set the speed of the emulated floppy drives, in percent. For example, you can specify 800 to get an 8x increase in speed. Use 0 to specify turbo mode. Turbo mode means that all floppy operations complete immediately. The default is 100 for most models.
it: Imposta la velocità delle unità floppy emulate, in percentuale. Ad esempio, puoi specificare 800 per ottenere un aumento di velocità dell'8x. Usa 0 per specificare la modalità turbo. La modalità turbo significa che tutte le operazioni floppy vengono completate immediatamente. Il valore predefinito è 100 per la maggior parte dei modelli.

en: Set volume to 0 to disable floppy drive clicks when the drive is empty. Max volume is 100.
it: Imposta volume a 0 per disabilitare il click del floppy drive quando è vuoto. Il volume massimo è 100.

en: Sets WINEDLLOVERRIDES when launching the game.
it: Imposta WINEDLLOVERRIDES durante all'avvio del gioco.

en: Sets debug verbosity level
it: Imposta il livello di dettaglio del debug

en: Sets frames per second limit (0 - 100) for Grim Fandango or Escape from Monkey Island (default: 60).
it: Imposta il limite di frame per secondo (0 - 100) per Grim Fandango o Escape from Monkey Island (predefinito: 60).

en: Sets internal Digital iMuse tempo (10 - 100) per second (default: 10)
it: Imposta il tempo interno del Digital iMuse (10 - 100) al secondo (impostazione predefinita: 10)

en: Sets margin and padding to zero on &lt;html&gt; and &lt;body&gt; elements.
it: Imposta margine e riempimento su zero sugli elementi &lt;html&gt; e &lt;body&gt;.

en: Sets music tempo (in percent, 50-200) for SCUMM games (default: 100)
it: Imposta il tempo della musica (in percentuale, 50-200) per i giochi SCUMM (impostazione predefinita: 100)

en: Sets talk speed for games (default: 60)
it: Imposta la velocità di dialogo per i giochi (predefinita: 60)

en: Sets the gain for MIDI playback. 0-1000 (default: 100)
it: Imposta il guadagno per la riproduzione MIDI. 0-1000 (predefinito: 100)

en: Sets the music volume, 0-255 (default: 192)
it: Imposta il volume della musica, 0-255 (valore predefinito: 192)

en: Sets the sfx volume, 0-255 (default: 192)
it: Imposta il volume degli effetti sonori, da 0 a 255 (predefinito: 192)

en: Sets the speech volume, 0-255 (default: 192)
it: Imposta il volume della voce, 0-255 (valore predefinito: 192)

en: Setup file
it: File d'installazione

en: Show FPS
it: Mostra FPS

en: Show Hidden Games
it: Mostra Giochi Nascosti

en: Show Lutris
it: Mostra Lutris

en: Show Side _Panel
it: Mostra _Pannello Laterale

en: Show Tray Icon
it: Mostra l'icona nella barra delle applicazioni

en: Show _Hidden Games
it: Mostra Giochi _Nascosti

en: Show advanced options
it: Mosta opzioni avanzate

en: Show an animation when a game is launched
it: Mostra un'animazione all'avvio di un gioco

en: Show crash dialogs
it: Mostra finestre di errore in caso di crash

en: Show debug messages
it: Mostra messaggi di debug

en: Show logs
it: Mostra log

en: Show statistics about a game saves
it: Mostra le statistiche sui salvataggi di un gioco

en: Show this runner in the side panel if it is installed or available through Flatpak.
it: Mostra questo runner nel pannello laterale se è installato o disponibile tramite Flatpack.

en: Showing <b>%s</b> results
it: Mostro <b>%s</b> risultati

en: Showing games using %s
it: Mostra i giochi che usano %s

en: Shut down DOSBox when the game is quit.
it: Arresta DOSBox quando il gioco viene chiuso.

en: Side Panel
it: Pannello Laterale

en: Skill
it: Abilità

en: Skip the title scene and load SaveXX.lsd.
    Set to 0 to disable.
it: Salta la schermata iniziale e carica SaveXX.lsd.
    Imposta su '0' per disattivare.

en: Skip the title scene and start a new game directly.
it: Salta la schermata iniziale e avvia direttamente una nuova partita.

en: Some games don't restore your screen resolution when 
    closed or when they crash. This is when this option comes 
    into play to save your bacon.
it: Alcuni giochi non ripristinano la risoluzione dello schermo quando 
    vengono chiusi o quando crashano. È qui che entra in gioco questa opzione 
    per salvare la situazione.

en: Some of the game directories cannot be removed because they are protected.
it: Alcune directory del gioco non possono essere rimosse perché sono protette.

en: Some of the game directories cannot be removed because they are shared with other games that you are not removing.
it: Alcune directory dei giochi non possono essere rimosse perché sono condivise con altri giochi che non rimuoverai.

en: Sony PlayStation Vita emulator
it: Emulatore Sony PlayStation Vita

en: Sort Installed First
it: Ordina Installati per primi

en: Sort name
it: Ordina per nome

en: Sound device
it: Dispositivo audio

en: Sound driver
it: Driver audio

en: Soundfont in sf2 format to use when playing MIDI files.
it: Soundfont in formato sf2 da utilizzare durante la riproduzione di file MIDI.

en: Source does not exist: %s
it: La sorgente non esiste: %s

en: Source:
it: Fonte:

en: Sources
it: Sorgenti

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Specifes platform of game. Allowed values: 2gs, 3do, acorn, amiga, atari, c64, fmtowns, nes, mac, pc pc98, pce, segacd, wii, windows
it: Specifica la piattaforma del gioco. Valori ammessi: 2gs, 3do, acorn, amiga, atari, c64, fmtowns, nes, mac, pc pc98, pce, segacd, wii, windows

en: Specifies the device ScummVM uses to output audio.
it: Specifica il dispositivo che ScummVM utilizza per l'uscita audio.

en: Specifies the path to a soundfont file.
it: Specifica il percorso di un file soundfont

en: Specify how much Fast Memory the Amiga model should have.
it: Specifica quanta Fast Memory dovrebbe avere il modello Amiga

en: Specify the Amiga model you want to emulate.
it: Specifica il modello di Amiga che vuoi emulare.

en: Speech volume
it: Volume voce

en: Start DOSBox with the options specified in this file. 
    It can have a section in which you can put commands to execute on startup. Read DOSBox's documentation for more information.
it: Avvia DOSBox con le opzioni specificate in questo file. 
     Può contenere una sezione in cui inserire comandi da eseguire all'avvio. Consulta la documentazione di DOSBox per ulteriori informazioni.

en: Start Steam in Big Picture mode
it: Avvia Steam in modalità Big Picture

en: Start Steam with LSI
it: Avvia Steam con LSI

en: Start a battle test with the specified monster party.
it: Inizia un test di battaglia con il gruppo di mostri specificato.

en: Start in fullscreen mode.
it: Avvia in modalità schermo intero

en: Start in splore mode
it: Inizia in modalità splore

en: Start map ID
it: Avvia ID mappa

en: Start party
it: Party iniziale

en: Start position
it: Posizione di partenza

en: Start the emulator in fullscreen mode.
it: Avvia l'emulatore in modalità schermo intero

en: Starts demo mode of Maniac Mansion or The 7th Guest
it: Inizia la modalità demo di Maniac Mansion or The 7th Guest

en: Starts the game on the given map.
it: Avvia la partita sulla mappa indicata

en: Steam AppID not provided
it: Steam AppID non disponibile

en: Steam accounts
it: Account Steam

en: Steam for Linux installation is not handled by Lutris.
    Please go to <a href='http://steampowered.com'>http://steampowered.com</a> or install Steam with the package provided by your distribution.
it: L'installazione di Steam per Linux non è gestita da Lutris.
    Si prega di andare su <a href='http://steampowered.com'>http://steampowered.com</a> o d'installare Steam tramite il programma fornito dalla tua distribuzione.

en: Steam for Windows
it: Steam per Windows

en: Steam game <b>{appid}</b>
it: Gioco Steam <b>{appid}</b>

en: Stop
it: Ferma

en: Storage
it: Archiviazione

en: Storage type
it: Tipo di storage

en: Stretch
it: Allunga

en: Stretch mode
it: Modalità allungata

en: Stretched
it: Allungato

en: Submit an issue
it: Segnala un errore

en: Super Nintendo emulator
it: Emulatore Super Nintendo

en: Super Nintendo games were made for 4:3 screens with rectangular pixels, but modern screens have square pixels, which results in a vertically squeezed image. This option corrects this by displaying rectangular pixels.
it: I giochi del Super Nintendo erano creati per schermo 4:3 con pixel rettangolari, ma gli schermi moderni hanno pixel quadratu, che si traduce in un'immagine compressa verticalmente. Questa opzione corregge questo problema mostrando pixel rettangolari.

en: Support for Gamescope 3.12
it: Supporto per Gamescope 3.12

en: Support for library sync to lutris.net, this allows to sync games, play
it: Supporto per la sincronizzazione della libreria su lutris.net, questo permette di sincronizzare i giochi

en: Support the "Categories" command when you select multiple games
it: Supporta il comando "Categorie" quando selezioni più giochi

en: Support transparent PNG files for custom banner and cover-art
it: Supporto file PNG trasparenti per banner e copertine personalizzate

en: Switch off to disable VSync and use the FPS limit.
it: Disattiva per disabilitare il VSync e utilizzare il limitatore degli FPS.

en: Switch off to disable audio.
it: Disattiva per disabilitare l'audio.

en: Switch off to disable support for the Runtime Package (RTP).
it: Disattiva per disabilitare il supporto per il Runtime Package (RTP).

en: Switch on to use /usr/bin/winetricks for winetricks.
it: Attiva per utilizzare /usr/bin/winetricks per winetricks.

en: Switch resolution to
it: Cambia risoluzione a

en: Switch to US keyboard QWERTY layout while game is running
it: Passa al tastiera in layout QWERTY US mentre il gioco è in esecuzione

en: Switch to US keyboard layout
it: Passa alla tastiera in layout US

en: Switch to this screen resolution while the game is running.
it: Passa a questa risoluzione mentre il gioco è in esecuzione.

en: Sync Again
it: Sincronizza di nuovo

en: Sync Steam playtimes with the Lutris library
it: Sincronizza i tempi di gioco di Steam con la libreria di Lutris

en: Synchronize library?
it: Sincronizza libreria?

en: System
it: Sistema

en: System ({})
it: Sistema ({})

en: System Default
it: Default di Sistema

en: System Language
it: Lingua di Sistema

en: System information
it: Informazioni di sistema

en: System options
it: Opzioni di sistema

en: TOS is the operating system of the Atari ST and is necessary to run applications with the best fidelity, minimizing risks of issues.
    TOS 1.02 is recommended for games.
it: TOS è il sistema operativo dell'Atari ST ed è necessario per eseguire le applicazioni con la migliore fedeltà, minimizzando i rischi di problemi.
    TOS 1.02 è consigliato per i giochi.

en: Talk speed
it: Velocità di dialogo

en: Tells DOSBox to launch the game in fullscreen.
it: Dici a DOSBox di lanciare il gioco a schermo intero.

en: Tells ScummVM that the MIDI device is a GS device that has an MT-32 map, such as an SC-55, SC-88 or SC-8820.
it: Dice a ScummVM che il dispositivo MIDI è un dispositivo GS che ha una mappatura MT-32, come un SC-55, SC-88 o SC-8820.

en: Tells ScummVM that the MIDI device is an actual Roland MT-32, LAPC-I, CM-64, CM-32L, CM-500 or other MT-32 device.
it: Dice a ScummVM che il dispositivo MIDI è un vero Roland MT-32, LAPC-I, CM-64, CM-32L, CM-500 o altro dispositivo MT-32.

en: Test play
it: Test gioco

en: Text based games
it: Giochi basati su testo

en: Text based games emulator
it: Emulatore di giochi testuali

en: Thai
it: Thailandese

en: The '%s' launch option will be used for this game
it: L'opzione di avvio '%s' verrà utilizzata per questo gioco

en: The '%s' version of the '%s' runner can't be downloaded.
it: Impossibile scaricare la versione '%s' del runner '%s'.

en: The CONF, EXE, COM or BAT file to launch.
    If the executable is managed in the config file, this should be the config file, instead specifying it in 'Configuration file'.
it: Il file CONF, EXE, COM o BAT per avviare l'applicazione.
    Può essere lasciato vuoto se l'avvio dell'eseguibile è gestito nel file di configurazione.

en: The DPI to be used if 'Enable DPI Scaling' is turned on.
    If blank or 'auto', Lutris will auto-detect this.
it: I DPI da utilizzare se "Abilita Scalatura DPI" è attivato.
    Se vuoto o impostato su "auto", Lutris lo rileverà automaticamente.

en: The Flatpak executable could not be found.
it: Impossibile trovare l'eseguibile di Flatpak.

en: The Lutris Runtime loads some libraries before running the game, which can cause some incompatibilities in some cases. Check this option to disable it.
it: Seleziona questa opzione per disabilitare l'avvio del Runtime di Lutris, il quale carica alcune librerie prima di eseguire il gioco, il che può causare incompatibilità in alcuni casi.

en: The Lutris team
it: Il team Lutris

en: The Vita App has no Title ID set
it: L'app Vita non ha un ID titolo impostato

en: The Wine executable at '%s' is missing.
it: Eseguibile di Wine in '%s' mancante.

en: The Wine executable to be used if you have selected "Custom" as the Wine version.
it: L'eseguibile Wine da utilizzare se hai selezionato "Personalizzato" come versione di Wine.

en: The Wine version must be specified.
it: La versione di Wine deve essere specificata

en: The additional floppy disk image(s).
it: L'immagine (o le immagini) del floppy disk aggiuntivo.

en: The algorithm used to scale up the game's base resolution, resulting in different visual styles.
it: L'algoritmo utilizzato per aumentare la risoluzione di base del gioco, risultando in diversi stili visivi.

en: The application ID can be retrieved from the game's page at steampowered.com. Example: 235320 is the app ID for <i>Original War</i> in: 
    http://store.steampowered.com/app/<b>235320</b>/
it: L'ID applicazione può essere ottenuto dalla pagina del gioco su steampowered. com. Esempio: 235320 è l'app ID per <i>Original War</i> su: 
    http://store.steampowered.com/app/<b>235320</b>/

en: The application's unique three-part identifier (tld.domain.app).
it: L'identificatore univoco in tre-parti dell'applicazione (tld.domain.app).

en: The architecture of the Windows environment
it: L'architettura dell'ambiente Windows

en: The architecture to run. See flatpak --supported-arches for architectures supported by the host.
it: L'architettura da eseguire. Vedi flatpak --supported-arches per le architetture supportate dall'host.

en: The branch to use.
it: Il ramo da usare

en: The command "%s" does not exist.
it: Il comando "%s" non esiste.

en: The command to run instead of the one listed in the application metadata.
it: Il comando da eseguire invece di quello elencato nei metadati dell'applicazione.

en: The default folder where you install your games.
it: La cartella predefinita dove installi i tuoi giochi.

en: The default launch option will be used for this game
it: Le opzioni di avvio predefinite verranno utilizzate per questo gioco

en: The directory in which the game lives. If installed into Cemu, this will be in the mlc directory, such as mlc/usr/title/00050000/101c9500.
it: La directory in cui risiede il gioco. Se installato in Cemu, questo sarà nella directory mlc, ad esempio mlc/usr/title/00050000/101c9500.

en: The directory to run the command in. Note that this must be a directory inside the sandbox.
it: La cartella dove eseguire i comandi. Nota deve essere una cartella all'interno della sandbox

en: The directory {} could not be found
it: La directory {} non è stata trovata

en: The download URL for the game could not be determined.
it: Impossibile determinare l'URL di download del gioco.

en: The emulated machine.
it: La macchina emulata.

en: The executable '%s' could not be found.
it: Impossibile trovare l'eseguibile '%s'.

en: The executable at path %s can't be found, please check the destination folder.
    Some parts of the installation process may have not completed successfully.
it: L'eseguibile al percorso %s non è stato trovato, controlla la cartella di destinazione.
    Alcune parti del processo d'installazione potrebbero non essere state completate con successo.

en: The file %s does not exist, 
    verify the game's configuration.
it: Il file %s non esiste, 
    verifica la configurazione di gioco.

en: The file %s is not executable
it: Il file %s non è un eseguibile

en: The file {} could not be found
it: Il file {} non è stato trovato

en: The following fields have invalid values:
it: I seguenti campi hanno dei valori non validi:

en: The following {arch} libraries are required but are not installed on your system:
    {libs}
it: Le seguenti {arch} librarie sono necessarie ma non sono installate nel tuo sistema:
    {libs}

en: The full address of the game's web page or path to a HTML file.
it: L'indirizzo completo della pagina web del gioco o il percorso del file HTML.

en: The game data, commonly called a ROM image.
it: I dati del gioco, comunemente chiamati immagini ROM.

en: The game data, commonly called a ROM image.
    Supported formats: SMS and GG files. ZIP compressed ROMs are supported.
it: I dati del gioco, comunemente chiamati immagini ROM.
    Formati supportati: file SMS e GG. ROM compresse in ZIP sono supportate.

en: The game data, commonly called a ROM image.
    Supported formats: X64, D64, G64, P64, D67, D71, D81, D80, D82, D1M, D2M, D4M, T46, P00 and CRT.
it: I dati del gioco, comunemente chiamati immagini ROM.
    Formati supportati: X64, D64, G64, P64, D67, D71, D81, D80, D82, D1M, D2M, D4M, T46, P00 e CRT.

en: The game data, commonly called a ROM image. 
    Mednafen supports GZIP and ZIP compressed ROMs.
it: I dati del gioco, comunemente chiamati immagini ROM.
    Mednafen supporta le ROM compresse in GZIP e ZIP.

en: The game data, commonly called a ROM image. 
    Supported formats: ATR, XFD, DCM, ATR.GZ, XFD.GZ and PRO.
it: I dati del gioco, comunemente chiamati immagini ROM.
    Formati supportati: ATR, XFD, DCM, ATR.GZ, XFD.GZ e PRO.

en: The game data, commonly called a ROM image. 
    Supported formats: ROM, BIN+CFG, INT, ITV 
    The file extension must be lower-case.
it: I dati del gioco, comunemente chiamati immagini ROM.
    Formati supportati: ROM, BIN+CFG, INT, ITV 
    L'estensione del file deve essere in minuscolo.

en: The game data, commonly called a WAD file.
it: I dati del gioco, comunemente chiamati file WAD.

en: The game data.
    Supported formats: ISO, CDI
it: I dati del gioco.
    Formati supportati: ISO, CDI

en: The game's main EXE file
it: Il file EXE principale del gioco

en: The game's main executable file
it: Il file eseguibile principale del gioco

en: The initial size of the game window when not opened.
it: La dimensione iniziale della finestra di gioco quando non è aperta.

en: The initial size of the game window.
it: La dimensione iniziale della finestra di gioco.

en: The installer does not specify the libretro 'core' version.
it: Il programma di installazione non specifica la versione 'core' di libretro.

en: The items could not be moved to the trash. You will need to delete them yourself:
    %s
it: Impossibile spostare gli elementi nel cestino. Dovrai eliminarli manualmente:
    %s

en: The key '%s' could not be found.
it: Impossibile trovare la chiave '%s'.

en: The location where the game is run from.
    By default, Lutris uses the directory of the executable.
it: Il percorso da cui viene eseguito il gioco.
    Come impostazione predefinita, Lutris utilizza la cartella dell'eseguibile.

en: The main floppy disk file with the game data. 
    FS-UAE supports floppy images in multiple file formats: ADF, IPF, DMS are the most common. ADZ (compressed ADF) and ADFs in zip files are a also supported.
    Files ending in .hdf will be mounted as hard drives and ISOs can be used for Amiga CD32 and CDTV models.
it: Il file principale del floppy disk con i dati del gioco. 
    FS-UAE supporta immagini floppy in più formati: ADF, IPF, DMS sono anche i più comuni. ADZ (ADF compresso) e ADF nei file zip sono supportati.
    I file che terminano con .hdf verranno montati come dischi rigidi e gli ISO potranno essere utilizzati per modelli Amiga CD32 e CDTV.

en: The path '%s' is not set. please set it in the options.
it: Il percorso '%s' non è impostato. Si prega d'impostarlo nelle opzioni.

en: The platform '%s' is unknown to Lutris.
it: La piattaforma '%s' è sconosciuta a Lutris.

en: The prefix used by Wine.
    It's a directory containing a set of files and folders making up a confined Windows environment.
it: Il prefisso usato da Wine.
    È una directory contenente un insieme di file e cartelle che costituiscono un Ambiente Windows.

en: The required file '%s' could not be located.
it: Il file richiesto '%s' non è stato trovato.

en: The required game '%s' could not be found.
it: Impossibile trovare il gioco richiesto '%s'.

en: The required runner '%s' is not installed.
it: Il runner richiesto '%s' non è installato.

en: The required runner is not installed.
    Do you wish to install it now?
it: Il runner necessario non è installato.
    Vuoi installarlo ora?

en: The runner configuration does not specify a Wine version.
it: La configurazione del runner non specifica una versione di Wine.

en: The runner could not find a command or exe to use for this configuration.
it: Il runner non è riuscito a trovare un comando o un exe da utilizzare per questa configurazione.

en: The selected terminal application could not be launched:
    %s
it: Non è stato possibile avviare la seguente applicazione da terminale:
    %s

en: The size of the virtual desktop in pixels.
it: La dimensione del desktop virtuale in pixel.

en: The terminal emulator used with the CLI mode. Choose from the list of detected terminal apps or enter the terminal's command or path.
it: L'emulatore terminale utilizzato con la modalità CLI. Scegli dalla lista delleapp terminale rilevate o inserisci il comando o il percorso del terminale.

en: The the '%s' runner can't be downloaded.
it: Il runner '%s' non può essere scaricato.

en: The version of Wine used to launch the game.
    Using the last version is generally recommended, but some games work better on older versions.
it: La versione di Wine utilizzata per avviare il gioco.
    Utilizzare l'ultima versione è generalmente consigliato, ma alcuni giochi funzionano meglio con versioni vecchie.

en: The web address is empty, 
    verify the game's configuration.
it: L'indirizzo web è vuoto, 
    verifica la configurazione del gioco.

en: The window has no borders/frame.
it: La finestra non ha bordi/frame.

en: The {param} parameter is mandatory for the {cmd} command
it: Il parametro {param} è obbligatorio per il comando {cmd}.

en: This ROM could not be identified.
it: Non è stato possibile identificare questa ROM.

en: This also disables default keyboard shortcuts, like copy/paste and fullscreen toggling.
it: Questo disabilita anche le scorciatoie da tastiera predefinite, come copia/incolla e passa a schermo intero.

en: This game has extra content. 
    Select which one you want and they will be available in the 'extras' folder where the game is installed.
it: Questo gioco ha dei contenuti extra. 
    Seleziona quello che vuoi e sarà disponibile nella cartella 'extras' dov'è installato il gioco.

en: This game has no executable set. The install process didn't finish properly.
it: Questo gioco non ha un eseguibile impostato. Il processo d'installazione non si è concluso correttamente.

en: This game has no installation directory
it: Questo gioco non ha un percorso d'installazione

en: This game requires %s.
it: Questo gioco richiede %s.

en: This game requires %s. Do you want to install it?
it: Questo gioco richiede %s. Vuoi installarlo?

en: This installer doesn't have a 'script' section
it: Questo programma d'installazione non ha una sezione 'script'.

en: This installer requires %s on your system
it: Questo programma d'installazione richiede %s sul tuo sistema

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
it: Questo programma è un software libero: puoi redistribuirlo e/o modificarlo
    rispettando le condizioni della GNU General Public license pubblicata dalla
    Free Software Foundation, sia nella versione 3 della Licenza, o
    (a tua discrezione) qualsiasi versione successiva.
    
    Questo programma è distribuito nella speranza che sia utile,
    ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza neppure la garanzia implicita di
    NEGOZIABILITÀ o di APPLICABILITÀ PER UN PARTICOLARE SCOPO.  Vedi la
    GNU General Public License per ulteriori dettagli.
    
    Dovresti aver ricevuto una copia della GNU General Public License
    insieme a questo programma. In caso contrario, visita http://www.gnu.org/licenses/.

en: This service requires a game launcher. The following steps will install it.
    Once the client is installed, you can login to %s.
it: Questo servizio richiede un launcher di gioco. I seguenti passaggi installeranno il launcher.
    Una volta installato il client, puoi accedere a %s.

en: This version of Lutris will no longer receive support on Github and Discord, and may not interoperate properly with Lutris.net. Do you want to use it anyway?
it: Questa versione di Lutris non riceverà più supporto su Github e Discord, e potrebbe non interagire correttamente con Lutris.net. Vuoi usarla Comunque?

en: This will permanently destroy the category, but the games themselves will not be deleted.
it: Questo distruggerà permanentemente la categoria, ma i giochi non verranno cancellati.

en: This will permanently destroy the saved search, but the games themselves will not be deleted.
it: Questo distruggerà permanentemente le ricerche salvate, ma i giochi non verranno eliminati.

en: This will remove <b>%s</b> and all associated data.
it: Questa operazione rimuoverà <b>%s</b> e tutti i dati associati.

en: Time Sync
it: Sincronizza Tempo

en: Time played:
    <b>%s</b>
it: Tempo di gioco:
    <b>%s</b>

en: Title ID of Installed Application
it: ID dell'applicazione installata

en: Title ID of installed application. Eg."PCSG00042". User installed apps are located in ux0:/app/&lt;title-id&gt;.
it: ID dell'applicazione installata. Es."PCSG00042". Le app installate dall'utente sono situate in ux0:/app/&lt;title-id&gt;.

en: Title keys
it: Chiavi del titolo

en: Toggle View
it: Vista Laterale

en: Torturous and sadistic options for multi-GPUs that were half broken and understood by no one have been replaced by a simple GPU selector.
it: Opzioni tortuose e sadiche per multi-GPU mezze rotte per chi non ha capito che sono state sostituite da un semplice selettore GPU.

en: Tried to launch a game that isn't installed.
it: Hai provato ad avviare un gioco che non è installato.

en: True Roland MT-32
it: Vero Roland MT-32

en: Turkish
it: Turco

en: Turn off monitors except
it: Spegni i monitor tranne

en: URI to open
it: URI da aprire

en: USA
it: Stati Uniti

en: Ubisoft authentication has been lost: %s
it: L'autenticazione di Ubisoft è stata persa: %s

en: Ultra-Violence (4)
it: Ultra-Violento (4)

en: Unable to determine correct file to launch installer
it: Impossibile determinare il file corretto per avviare l'installazione

en: Unable to find Antimicrox, install it or disable the Antimicrox option
it: Impossibile trovare Antimicrox, installalo o disabilita l'opzione Antimicrox

en: Unable to find Xephyr, install it or disable the Xephyr option
it: Impossibile trovare Xephyr, installalo o disabilita l'opzione Xephyr

en: Unable to find executable %s
it: Impossibile trovare l'eseguibile %s

en: Unable to get files: %s
it: Impossibile ottenere i file: %s

en: Unable to get fuel.json file.
it: Impossibile ottenere il file fuel.json

en: Unable to get game manifest
it: Impossibile ottenere il manifest del gioco

en: Unable to get game manifest info
it: Impossibile ottenere informazioni sul manifest del gioco

en: Unable to get runner versions from lutris.net
it: Impossibile ottenere le versioni dei runner da lutris.net

en: Unable to get runner versions: %s
it: Impossibile ottenere le versioni dei runner: %s

en: Unable to get the patches of game '%s'
it: Impossibile ottenere le patch del gioco '%s'

en: Unable to refresh token, please log in again
it: Impossibile aggiornare il token, accedi nuovamente

en: Unable to register device, please log in again
it: Non è stato possibile registrare il dispositivo, accedi nuovamente

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Unhide game from library
it: Mostra gioco nella libreria

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Uninstall %d games
it: Disinstalla %d giochi

en: Uninstall %d games and remove %d games
it: Disinstalla %d giochi e rimuovi %d giochi

en: Uninstall %s
it: Disinstalla %s

en: Uninstall a Runner
it: Disinstalla un Runner

en: Uninstall the game before deleting
it: Disinstalla il gioco prima di cancellarlo

en: Uninstalled games that you remove from the library will no longer appear in the 'Games' view, but those that remain will retain their playtime data.
it: I giochi disinstallati rimossi dalla libreria non verranno più visualizzati in 'Giochi', ma quelli che rimangono manterranno i dati sul tempo di gioco.

en: Uninstalling games
it: Disinstallando i giochi

en: Unknown compression algorithm found in manifest
it: Algoritmo di compressione sconosciuto trovato nel manifest

en: Unsupported Lutris Version
it: Versione di Lutris non supportata

en: Updated %s
it: Aggiornato %s

en: Updated:
it: Aggiornato:

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Updates are already being downloaded and installed.
it: Gli aggiornamenti sono già in fase di download e installazione.

en: Updating %s
it: Aggiornamento %s

en: Upload saves
it: Upload salvataggi

en: Use AMD FidelityFX™ Super Resolution 1.0 for upscaling.
    Upscaler sharpness from 0 (max) to 20 (min).
it: Usa AMD FidelityFX™ Super Resolution 1.0 per l'upscaling.
    La nitidezza dell'upscaler va da 0 (massimo) a 20 (minimo).

en: Use BIOS file?
it: Utilizzare un file BIOS?

en: Use Cache
it: Usa Cache

en: Use DXVK to increase compatibility and performance in Direct3D 11, 10 and 9 applications by translating their calls to Vulkan.
it: Usa DXVK per incrementare la compatibilità e le performance sulle applicazioni Direct3D 11, 10 e 9 traducendo le loro chiamate in Vulkan.

en: Use FSR to upscale the game window to native resolution.
    Requires Lutris Wine FShack >= 6.13 and setting the game to a lower resolution.
    Does not work with games running in borderless window mode or that perform their own upscaling.
it: Usa FSR per aumentare la risoluzione della finestra di gioco alla risoluzione nativa.
    Richiede Lutris Wine FShack >= 6.13 e settare il gioco a una risoluzione inferiore.
    Non funziona con i giochi che vengono eseguiti in modalità finestra senza bordi o che eseguono il proprio upscaling.

en: Use VKD3D to enable support for Direct3D 12 applications by translating their calls to Vulkan.
it: Usa VKD3D per attivare il supporto per le applicazioni Direct3D 12 traducendo le loro chiamate in Vulkan.

en: Use Xephyr
it: Usa Xephyr

en: Use alternate intro
it: Usa intro alternativa

en: Use default Mednafen controller configuration
it: Usa configurazione predefinita del controller Mednafen

en: Use gamescope to draw the game window isolated from your desktop.
    Toggle fullscreen: Super + F
it: Usa gamescope per disegnare la finestra di gioco isolata dal desktop.
    Per attivare la modalità a schermo intero: Super + F

en: Use joysticks
it: Usa un joystick

en: Use only for the rare games or mods requiring the Windows version of Steam
it: Utilizzare solo per giochi o mod rari che richiedono la versione Windows di Steam

en: Use premium version?
it: Vuoi utilizzare la versione premium?

en: Use system winetricks
it: Utilizza winetricks di sistema

en: Use this option to enable a graphics card. This option is none by default, in which case only chipset graphics (OCS/ECS/AGA) support is available.
it: Usa questa opzione per abilitare una scheda grafica. Questa opzione è "nessuna" di predefinito, in tal caso è disponibile solo il supporto per le grafiche del chipset (OCS/ECS/AGA).

en: Use this option to override the CPU model in the emulated Amiga. All Amiga models imply a default CPU model, so you only need to use this option if you want to use another CPU.
it: Utilizza questa opzione per sostituire il modello di CPU nell'Amiga emulato. Tutti i modelli di Amiga presuppongono il modello di CPU predefinito, quindi è necessario utilizzare questa opzione solo se desideri utilizzare un'altra CPU.

en: Used to load a user-created configuration file. If specified, the file must contain the wad directory list or launch will fail.
it: Usato per caricare un file di configurazione creato dall'utente. Se specificato, il file deve contenere la lista di cartelle wad altrimenti l'avvio fallirà.

en: Used to load one or more PWAD files which generally contain user-created levels.
it: Usato per caricare uno o più file PWAD che generalmente contengono livelli creati dagli utenti.

en: Useful for some games and demos using the overscan technique. The Atari ST displayed borders around the screen because it was not powerful enough to display graphics in fullscreen. But people from the demo scene were able to remove them and some games made use of this technique.
it: Utile per alcuni giochi e demo che usano la tecnica dell'overscan. L'Atari ST visualizzava i bordi intorno allo schermo perché non era potente abbastanza per visualizzare la grafica a schermo intero. Ma le persone della demo scene sono state in grado di rimuoverli e alcuni giochi fanno uso di questa tecnica.

en: User-specified path where save files should be located.
it: Percorso specificato dall'utente dove collocare i file di salvataggio.

en: Username
it: Nome Utente

en: Uses alternative intro for CD versions
it: Usa una intro alternativa per le versioni CD

en: Uses bilinear interpolation instead of nearest neighbor resampling for the aspect ratio correction and stretch mode.
it: Utilizza l'interpolazione bilineare invece del ricampionamento più vicino per correzione delle proporzioni e modalità allungamento.

en: VKD3D version
it: Versione VKD3D

en: Verbose logging
it: Logging dettagliato

en: Verify status of save syncing
it: Verifica lo stato di sincronizzazione dei salvataggi

en: Version %s is not longer available
it: La versione %s non è più disponibiler

en: Video Game Preservation Platform
it: Piattaforma di Preservazione di Videogiochi

en: Video backend
it: Backend video

en: Video game preservation platform
it: Piattaforma di preservazione di videogiochi

en: Video scaler
it: Scaler video

en: Videos
it: Video

en: View %d game | View %d games
it[0]: Mostra %d gioco
it[1]: Mostra %d giochi

en: View installer source
it: Visualizza sorgente installer

en: View on Lutris.net
it: Apri su Lutris.net

en: Virtual Desktop
it: Desktop Virtuale

en: Virtual desktop resolution
it: Risoluzione desktop virtuale

en: Virtual desktops cannot be enabled in Proton or GE Wine versions.
it: I desktop virtuali non possono essere abilitati nelle versioni Proton o GE Wine.

en: Visible in Side Panel
it: Visibile nel Pannello Laterale

en: Volume of the background music.
it: Volume della musica di sottofondo.

en: Volume of the sound effects.
it: Volume degli effetti sonori.

en: Vulkan support
it: Supporto Vulkan

en: W,S,A,D,SPACE
it: W,S,A,D,SPAZIO

en: WAD file
it: File Wad

en: WUA files are now supported in Cemu
it: I file WUA sono ora supportati in Cemu

en: Wait for VSync
it: Attendi VSync

en: Wait for pre-launch script completion
it: Attendi il completamento dello script di pre-avvio

en: Waiting for response from %s
it: In attesa di una risposta da %s

en: Warn if running with a CPU governor other than performance. Set to true to disable the warning.
it: Avvisa se si sta eseguendo un profilo della CPU diverso da performance. Imposta su vero per disabilitare l'avviso.

en: Warp to map
it: Teletrasportati sulla mappa

en: Web browser arguments
it: Argomenti del browser web

en: Western European
it: Europa Occidentale

en: What processes to exclude in process monitoring. For example background processes that stick around after the game has been closed.
    Space-separated list, processes including spaces can be wrapped in quotation marks.
it: Quali processi escludere dal monitoraggio dei processi. Ad esempio processi in background che rimangono attivi dopo la chiusura del gioco.
    L'elenco è separato da spazi, i nomi dei processi che contengono spazi possono essere racchiusi tra virgolette.

en: What processes to include in process monitoring. This is to override the built-in exclude list.
    Space-separated list, processes including spaces can be wrapped in quotation marks.
it: Quali processi includere nel monitoraggio dei processi. Ciò serve a sovrascrivere l'elenco di esclusione integrato.
    L'elenco è separato da spazi, i nomi dei processi che contengono spazi possono essere racchiusi tra virgolette.

en: When the runtime is enabled, prioritize the system libraries over the provided ones.
it: Quando la runtime è abilitata, da priorità alle librerie di sistema rispetto a quelle fornite dal programma.

en: Which AutoBattle algorithm to use.
    
    <b>RPG_RT</b>: The default RPG_RT compatible algorithm, including RPG_RT bugs.
    <b>RPG_RT+</b>: The default RPG_RT compatible algorithm, with bug-fixes.
    <b>ATTACK</b>: Like RPG_RT+ but only physical attacks, no skills.
it: Algoritmo AutoBattle da utilizzare.
    
    <b>RPG_RT</b>: l'algoritmo compatibile con RPG_RT predefinito, incluso RPG_RT bug.
    <b>RPG_RT+</b>: l'algoritmo compatibile con RPG_RT predefinito, con correzioni di bug.
    <b>ATTACCO</b>: come RPG_RT+ ma solo attacchi fisici, nessuna abilità.

en: Which EnemyAI algorithm to use.
    
    <b>RPG_RT</b>: The default RPG_RT compatible algorithm, including RPG_RT bugs.
    <b>RPG_RT+</b>: The default RPG_RT compatible algorithm, with bug-fixes.
it: Seleziona l'algoritmo EnemyAI utilizzare.
    
    <b>RPG_RT</b>: l'algoritmo compatibile con RPG_RT predefinito, incluso RPG_RT bug.
    <b>RPG_RT+</b>: l'algoritmo compatibile con RPG_RT predefinito, con correzioni di bug.

en: Which audio backend to use.
    By default, Wine automatically picks the right one for your system.
it: Che backend audio usare.
    Di predefinito, Wine sceglie automaticamente quello corretto per il tuo sistema.

en: Wii U emulator
it: Emulatore Wii U

en: Window Mode
it: Modalità in Finestra

en: Window size
it: Dimensione finestra

en: Windowed
it: In finestra

en: Windowed (virtual desktop)
it: In finestra (desktop virtual)

en: Windows 10 64-bit (Default)
it: Windows 10 64-bit (Predefinito)

en: Windows command line arguments used when launching the game
it: Argomenti della linea di comando di Windows usati all'avvio del gioco

en: Wine Control Panel
it: Pannello di Controllo di Wine

en: Wine configuration
it: Configurazione Wine

en: Wine installed
it: Wine installato

en: Wine prefix
it: Prefisso Wine

en: Wine registry
it: Registro di Wine

en: Wine update channel
it: Canale di aggiornamenti di Wine

en: Wine version
it: Versione Wine

en: Wine version usage
it: Versione di Wine in uso

en: Wine virtual desktop is no longer supported
it: Il desktop virtuale con Wine non è più supportato

en: Without the Wine-GE updates enabled, we can no longer provide support on Github and Discord.
it: Senza gli aggiornamenti Wine-GE abilitati, non possiamo più fornire supporto su Github e Discord.

en: Workaround for Humble Bundle authentication
it: Soluzione alternativa per l'autenticazione di Humble Bundle

en: Working directory
it: Cartella di lavoro

en: Wrong value for 'dst' param
it: Valore errato per il parametro 'dst'

en: Wrong value for 'src' param
it: Valore errato per il parametro 'src'

en: Wrong value for write_file mode: '%s'
it: Valore non corretto per la modalità write_file: '%s'

en: Xbox emulator
it: Emulatore Xbox

en: Xephyr (Deprecated, use Gamescope)
it: Xephyr (Deprecato, usa Gamescope)

en: Xephyr Fullscreen
it: Xephyr a Schermo Intero

en: Xephyr resolution
it: Risoluzione di Xephyr

en: YES
it: SI

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Si

en: You are updating the categories on %d games. Are you sure you want to change them?
it: Stai aggiornando le categorie di %d giochi. Sei sicuro di volerle cambiare?

en: You are updating the categories on 1 game. Are you sure you want to change it?
it: Stai aggiornando la categorie di 1 gioco. Sei sicuro di volerla cambiare?

en: You can get support from <a href='https://github.com/lutris/lutris'>GitHub</a> or <a href='https://discordapp.com/invite/Pnt5CuY'>Discord</a>. Make sure to provide the error details;
    use the 'Copy Details to Clipboard' button to get them.
it: Puoi ottenere supporto da <a href='https://github.com/lutris/lutris'>GitHub</a> o <a href='https://discordapp.com/invite/Pnt5CuY'>Discord</a>. Assicurati di fornire i dettagli dell'errore;
    usando il pulsante 'Copia dettagli negli appunti' per ottenerli.

en: You can put a .p8.png file path, URL, or BBS cartridge ID here.
it: Puoi inserire qui un percorso di file .p8.png, un URL, o un ID di una cartuccia BBS.

en: You can't resize this window.
it: Non puoi ridimensionare questa finestra.

en: You don't have any Wine version installed.
    We recommend <b>%s</b>
it: Non hai alcuna versione di Wine installata.
    Consigliamo <b>%s</b>

en: You don't have the recommended Wine version: <b>%s</b>
it: Non hai la versione Wine consigliata: <b>%s</b>

en: You must provide a name for the game you are installing.
it: È necessario fornire un nome per il gioco che si sta installando.

en: You must select a ROM file to install.
it: È necessario selezionare una ROM da installare.

en: You must select a script file to install.
it: È necessario selezionare un file di script da installare.

en: You need to install {} before
it: È necessario prima installare {}

en: Your ESYNC limits are not set correctly.
it: I tuoi limiti ESYNC non sono impostati correttamente

en: Your Linux distribution is too old. Lutris won't function properly.
it: La tua distribuzione Linux è troppo vecchia. Lutris non funzionerà correttamente

en: Your Wine version is up to date. Using: <b>%s</b>
    <i>Last checked %s.</i>
it: La tua versione di Wine è aggiornata. Versione: <b>%s</b>
    <i>Ultimo controllo %s.</i>

en: Your kernel is not patched for fsync. Please get a patched kernel to use fsync.
it: Il kernel non è patchato per fsync. Si prega di usare un kernel patchato per usare fsync.

en: Your limits are not set correctly. Please increase them as described here: <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md'>How-to:-Esync (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md)</a>
it: I tuoi limiti non sono impostati correttamente. Si prega di aumentarli come descritto qui: <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md'>How-to:-Esync (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md)</a>

en: Yuzu and xemu now use an AppImage
it: Yuzu e xemu ora usano un'AppImage

en: ZDoom DOOM Game Engine
it: ZDoom Engine di Gioco per DOOM

en: Zorro III RAM
it: RAM Zorro III

en: _Abort
it: _Interrompi

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Connect
it: _Connettiti

en: _Continue
it: _Continua

en: _Install
it: _Installa

en: _Installed Games Only
it: Solo Giochi _Installati

en: _Launch
it: _Avvia

en: _Save
it: _Salva

en: ago
it: fa

en: all lutris.net installers have been updated accordingly.
it: tutti i programmi di installazione di lutris.net sono stati aggiornati di conseguenza.

en: cover
it: copertina

en: covers
it: copertine

en: day
it: giorno

en: days
it: giorni

en: dgvoodoo2 is an alternative translation layer for rendering old games that utilize D3D1-7 and Glide APIs. As it translates to D3D11, it's recommended to use it in combination with DXVK. Only 32-bit apps are supported.
it: dgvoodoo2 è un livello di traduzione per il rendering di giochi vecchi che utilizzano le API D3D1-7 e Glide. Poiché traduce in D3D11, si raccomanda di usarlo in combinazione con DXVK. Sono supportate solo le applicazioni a 32 bit.

en: dgvoodoo2 version
it: Versione dgvoodoo2

en: download {url} to {file} started
it: download di {url} su {file} è stato avviato

en: from your Origin prefix.
it: dal tuo prefisso Origin.

en: gaming;wine;emulator;
it: gaming;wine;emulatore;

en: hour
it: ora

en: hours
it: ore

en: icon
it: icona

en: icons
it: icone

en: in the 'Games' view.
it: nella vista 'Giochi'.

en: in the future
it: in fututo

en: install_or_extract only works with wine!
it: install_or_extract funziona solo con wine!

en: just now
it: proprio adesso

en: minute
it: minuto

en: minutes
it: minuti

en: missing field `filename` in file `%s`
it: campo mancante `filename` nel file `%s`

en: missing field `url` for file `%s`
it: campo mancante `url` nel file `%s`

en: month
it: mese

en: months
it: mesi

en: never
it: mai

en: on the same device.
it: nello stesso dispositivo

en: the "updating runtime" dialog appearing before Lutris opens has been removed
it: la finestra di dialogo "aggiornamento runtime" visualizzata prima dell'apertura di Lutris è stata RIMOSSA

en: the available GPU PCI IDs
it: gli ID PCI GPU disponibili

en: time and categories to multiple devices.
it: tempo di gioco e categorie su più dispositivi.

en: week
it: settimana

en: weeks
it: settimane

en: year
it: anno

en: years
it: anni

en: {downloaded} / {size} ({speed:0.2f}MB/s), {time} remaining
it: {downloaded} / {size} ({speed:0.2f}MB/s), {time} rimanenti

en: {file} on {host}
it: {file} da {host}
