simple-scan - en to it translation catalogue (202 entries)

en: %d dpi (default)
it: %d dpi (predefinita)

en: %d dpi (draft)
it: %d dpi (bozza)

en: %d dpi (high resolution)
it: %d dpi (alta risoluzione)

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
it: Un file con il nome «%s» esiste già. Sostituirlo?

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
it: Un modo molto semplice per acquisire testi e foto. È possibile ritagliare le parti non necessarie di un'immagine e ruotarla se è nel verso sbagliato. È anche possibile stampare i file acquisiti, esportarli in formato PDF o salvarli in vari formati di immagine.

en: About Document Scanner
it: Informazioni su Acquisizione documenti

en: Additional Software Needed
it: Software aggiuntivo necessario

en: Additional arguments for the postprocessing script
it: Argomenti aggiuntivi per lo script di post produzione

en: Additional arguments for the postprocessing script.
it: Argomenti aggiuntivi per lo script di post produzione.

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Pages From _Feeder
it: _Tutte le pagine dall'alimentatore documenti

en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
it: Un documento automaticamente salvato esiste già. Aprirlo?

en: Automatic
it: Automatico

en: Back
it: Retro

en: Both
it: Entrambi

en: Brightness of scan
it: Luminosità dell'acquisizione

en: Cancel
it: Annulla

en: Combine sides
it: Unisci lati

en: Combine sides (reverse)
it: Unisci lati (inverso)

en: Compression:
it: Compressione:

en: Contacting Scanner…
it: Connessione allo scanner…

en: Contrast of scan
it: Contrasto dell'acquisizione

en: Crop the selected page
it: Ritaglia la pagina selezionata

en: Darker
it: Più scura

en: Delay in millisecond between pages
it: Ritardo tra le pagine in millisecondi

en: Delay in millisecond between pages.
it: Ritardo tra le pagine in millisecondi.

en: Delete the selected page
it: Elimina la pagina selezionata

en: Device to scan from
it: Dispositivo di acquisizione

en: Directory to save files to
it: Directory dove salvare i file

en: Document Scanner
it: Acquisizione documenti

en: Document feeder empty
it: Alimentatore dei documenti vuoto

en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
it: I driver per questo dispositivo sono disponibili sul <a href="http://support.brother.com">sito web di Brother</a>.

en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
it: I driver per questo dispositivo sono disponibili sul <a href="http://support.epson.com">sito web di Epson</a>.

en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
it: I driver per questo dispositivo sono disponibili sul <a href="http://support.lexmark.com">sito web di Lexmark</a>.

en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
it: I driver per questo dispositivo sono disponibili sul <a href="https://support.hp.com">sito web di HP</a>. (HP ha acquisito il reparto aziendale delle stampanti Samsung)

en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
it: I driver per questo dispositivo sono disponibili sul <a href="https://support.hp.com">sito web di HP</a>.

en: Drivers installed successfully!
it: Driver installati con successo.

en: Error communicating with scanner
it: Errore di comunicazione con lo scanner

en: Failed to install drivers (error code %d).
it: Installazione dei driver non riuscita (codice errore %d).

en: Failed to install drivers.
it: Installazione driver non riuscita.

en: Failed to save file
it: Salvataggio file non riuscito

en: Failed to scan
it: Acquisizione non riuscita

en: File format that is used for saving image files
it: Formato del file da usare per il salvataggio dei file di immagini

en: File format:
it: Formato file:

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
it: Corregge file PDF generati con una vecchia versione dell'applicazione

en: Flip even pages upside-down
it: Capovolgi sottosopra pagine pari

en: Flip odd pages upside-down
it: Capovolgi sottosopra pagine dispari

en: Front
it: Fronte

en: Full detail
it: Dettagli completi

en: Height of paper in tenths of a mm
it: Altezza del foglio in decimi di mm

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
it: Se non si salva, le modifiche saranno perse per sempre.

en: Image Files
it: File immagine

en: Install drivers
it: Installare i driver

en: Installing drivers…
it: Installazione driver…

en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
it: Memoria insufficiente per eseguire la scansione.
    Provare a ridurre la <tt>risoluzione</tt> o la <tt>dimensione della pagina</tt> nel menù delle <tt>preferenze</tt>. Per alcuni scanner durante la scansione ad alta risoluzione, la dimensione della scansione è limitata.

en: Interval to scan multiple pages
it: Intervallo per l'acquisizione di oiù pagine

en: JPEG (compressed)
it: JPEG (compresso)

en: Keep unchanged
it: Mantieni non modificato

en: Le_gal
it: Le_gale

en: Less
it: Minore

en: Lighter
it: Più chiara

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
it: Tipo MIME da usare per il salvataggio dei file di immagini. Esempi di tipi MIME supportati: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Make a digital copy of your photos and documents
it: Crea una copia digitale delle proprie foto e documenti

en: Minimum size
it: Dimensione minima

en: More
it: Maggiore

en: Move Left
it: Sposta a sinistra

en: Move Right
it: Sposta a destra

en: No Scanners Detected
it: Nessuno scanner rilevato

en: No scanners available.  Please connect a scanner.
it: Nessuno scanner disponibile. Collegare uno scanner.

en: Once installed you will need to restart this app.
it: Una volta completata l'installazione sarà necessario riavviare l'applicazione.

en: PDF (multi-page document)
it: PDF (documento multi-pagina)

en: PNG (lossless)
it: PNG (senza perdita)

en: Page side to scan
it: Lato della pagina da acquisire

en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
it: Verificare che lo scanner è <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">supportato da SANE</a>, altrimenti segnalare il problema nella <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">mailing list di SANE</a>.

en: Please check your scanner is connected and powered on.
it: Controllare che lo scanner sia collegato e acceso.

en: Postprocessing
it: Post produzione

en: Pri_nt
it: Sta_mpa

en: Print debugging messages
it: Stampa i messaggi di debug

en: Quality
it: Qualità

en: Quality value to use for JPEG compression
it: Indica il valore della qualità per la compressione JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
it: Indica il valore della qualità per la compressione JPEG.

en: Ready to Scan
it: Pronto per l'acquisizione

en: Refresh device list
it: Ricarica l'elenco dei dispositivi

en: Resolution for image scans
it: Risoluzione per le acquisizioni delle immagini

en: Resolution for text scans
it: Risoluzione per acquisizione testo

en: Reverse
it: Inverso

en: Rotate _Left
it: Ruota a _sinistra

en: Rotate _Right
it: Ruota a _destra

en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
it: Ruota la pagina a sinistra (senso antiorario)

en: Rotate the page to the right (clockwise)
it: Ruota la pagina a destra (senso orario)

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
it: Eseguire «%s --help» per l'elenco completo delle opzioni disponibili a riga di comando.

en: SANE device to acquire images from.
it: Dispositivo SANE da cui acquisire le immagini.

en: S_top
it: In_terrompi

en: Save As…
it: Salva come…

en: Save current document?
it: Salvare il documento corrente?

en: Save document before quitting?
it: Salvare il documento prima di uscire?

en: Save document to a file
it: Salva il documento su un file

en: Saving
it: Salvataggio

en: Scan _Sides
it: Acquisizione _lati

en: Scan a single page from the scanner
it: Acquisisce una pagina singola dallo scanner

en: Scan in progress
it: Acquisizione in corso

en: Scan multiple pages from the scanner
it: Acquisisce più pagine dallo scanner

en: Scanned Document
it: Documento acquisito

en: Scanning
it: Acquisizione

en: Searching for Scanners…
it: Ricerca degli scanner…

en: Show release version
it: Mostra la versione del rilascio

en: Simple document scanning tool
it: Semplice strumento per l'acquisizione di documenti

en: Stop the current scan
it: Interrompe l'acquisizione in corso

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
it: La regolazione della luminosità da -100 a 100 (0 per alcuna luminosità).

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
it: La regolazione del contrasto da -100 a 100 (0 per alcun contrasto).

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
it: La directory dove salvare i file. Il valore predefinito è la directory dei documenti.

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
it: L'altezza del foglio in decimi di mm (0 per il rilevamento automatico).

en: The page side to scan.
it: Lato della pagina da acquisire.

en: The path to the postprocessing script
it: Il percorso dello script di post produzione

en: The path to the postprocessing script.
it: Il percorso dello script di post produzione.

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
it: La risoluzione in punti per pollice da usare quando si acquisiscono le immagini.

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
it: La risoluzione in punti per pollice da usare per l'acquisizione di testi.

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
it: La larghezza del foglio in decimi di mm (0 per il rilevamento automatico).

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
it: Quest'applicazione usa il framework SANE per supportare il maggior numero di scanner esistenti.

en: Type of document being scanned
it: Tipo del documento da acquisire

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
it: Tipo del documento da acquisire. Questa impostazione influenza la risoluzione, il numero dei colori e l'elaborazione successiva all'acquisizione.

en: Unable to connect to scanner
it: Impossibile connettersi allo scanner

en: Unable to encode page %i
it: Impossibile codificare la pagina %i

en: Unable to open help file
it: Impossibile aprire il file di aiuto

en: Unable to open image preview application
it: Impossibile aprire l'applicazione per la visualizzazione delle anteprime

en: Unable to save image for preview
it: Impossibile salvare l'immagine per l'anteprima

en: Unable to start scan
it: Impossibile avviare l'acquisizione

en: Username and password required to access “%s”
it: Sono richiesti nome utente e password per accedere a «%s»

en: WebP (compressed)
it: WebP (compresso)

en: Whether or not postprocessing is enabled
it: Indica se la post produzione è abilitata

en: Whether or not postprocessing is enabled.
it: Indica se la post produzione è abilitata.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
it: Indica se mantenere il file originale non processato

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
it: Indica se mantenere il file originale non processato. Il suffisso «_orig» sarà aggiunto al nome del file immediatamente prima del file.

en: Width of paper in tenths of a mm
it: Larghezza del foglio in decimi di mm

en: You appear to have a Brother scanner.
it: Sembra che si possegga uno scanner Brother.

en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
it: Sembra che si possegga uno scanner Canon, il quale è supportato dal <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">driver SANE Pixma</a>.

en: You appear to have a Samsung scanner.
it: Sembra che si possegga uno scanner Samsung.

en: You appear to have an Epson scanner.
it: Sembra che si possegga uno scanner Epson.

en: You appear to have an HP scanner.
it: Sembra che si possegga uno scanner HP.

en: You appear to have an Lexmark scanner.
it: Sembra che si possegga uno scanner Lexmark.

en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
it: È necessario <a href="install-firmware">installare il software del driver</a> dello scanner.

en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
it[0]: È necessario installare il pacchetto %s.
it[1]: È necessario installare i pacchetti %s.

en: [DEVICE…] — Scanning utility
it: [DISPOSITIVO…] - Strumento per l'acquisizione

en: _About Document Scanner
it: _Informazioni su Acquisizione documenti

en: _Authorize
it: _Autorizza

en: _Brightness
it: _Luminosità

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Contrast
it: _Contrasto

en: _Crop
it: _Ritaglia

en: _Custom
it: _Personalizzato

en: _Delay in Seconds
it: _Ritardare di secondi

en: _Discard Changes
it: _Scarta le modifiche

en: _Enable Postprocessing
it: _Abilitare la post produzione

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Image
it: _Immagine

en: _Image Resolution
it: Risoluzione _immagine

en: _Keep original file
it: _Mantenere il file originale

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Letter
it: _Lettera

en: _Multiple Pages From Flatbed
it: Pagine _multiple dallo scanner

en: _New Document
it: _Nuovo documento

en: _None
it: _Nessuno

en: _Page Size
it: Dimensione _pagina

en: _Password:
it: Pass_word:

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Quit without Saving
it: _Uscire senza salvare

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Rotate Crop
it: _Ruota ritaglio

en: _Save
it: _Salva

en: _Scan
it: Acqui_sisci

en: _Script arguments
it: Argomenti dello _script

en: _Single Page
it: Pagina _singola

en: _Text
it: _Testo

en: _Text Resolution
it: Risoluzione _testo

en: _Username for resource:
it: _Nome utente per la risorsa:

[ctx: dialog title]
en: Reorder Pages
it: Riordino delle pagine

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
it: _Riordina pagine

en: scan;scanner;flatbed;adf;
it: scan;scanner;scansiona;adf;acquisizione;

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
it: Copia l'attuale pagina negli appunti

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
it: Elimina la pagina

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
it: Gestione del documento

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
it: Modifiche al documento

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
it: Invia per posta elettronica il documento acquisito

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
it: Sposta la pagina a sinistra

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
it: Sposta la pagina a destra

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
it: Apre il menù

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
it: Stampa il documento acquisito

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
it: Ruota la pagina a sinistra (senso antiorario)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
it: Ruota la pagina a destra (senso orario)

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
it: Salva il documento acquisito

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
it: Acquisisce una pagina singola

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
it: Acquisisce tutte le pagine dall'alimentatore automatico di documenti

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
it: Acquisisce continuamente da uno scanner

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
it: Acquisizione

[ctx: shortcut window]
en: Show help
it: Mostra l'aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
it: Avvia un nuovo documento

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
it: Interrompe l'acquisizione in corso
