AppStream - en to ja translation catalogue (412 entries)

en: '%s' command
ja: '%s' コマンド

en: (Alias: '%s')
ja: (エイリアス: '%s')

en: A <description/> tag must not be localized in metainfo files (upstream metadata). Localize the individual paragraphs instead.
ja: <description/> タグは、メタ情報ファイル (上流のメタデータ) ではローカライズしないでください。個々の段落をローカライズしてください。

en: A `keywords` tag must not be localized in metainfo files (upstream metadata). Localize the individual keyword entries instead.
ja: `keywords` タグは、メタ情報ファイル (上流のメタデータ) ではローカライズしないでください。個々のキーワードエントリをローカライズしてください。

en: A `requires` or `recommends` item requires a value to denote a valid relation.
ja: `requires` または `recommends` 項目には、有効な関係を示す値が必要です。

en: A metadata source group with the name '%s' does not exist!
ja: 名前が '%s' のメタデータソースグループは存在しません！

en: A screenshot must contain at least one image or video in order to be useful. Please add an <image/> to it.
ja: スクリーンショットには、少なくとも1つの画像または動画が含まれている必要があります。<image/> を追加してください。

en: A screenshot must contain either images or videos, but not both at the same time. Please use this screenshot exclusively for either static images or for videos.
ja: スクリーンショットには画像または動画のいずれかを含める必要がありますが、両方を同時に含めることはできません。このスクリーンショットは、静止画像または動画専用に使用してください。

en: A screenshot must have at least one image that has a scaling factor of 1.
ja: スクリーンショットには、スケーリングファクターが 1 である画像が少なくとも1つは必要です。

en: A screenshot must have at least one untranslated image of type `source`.
ja: スクリーンショットには、type に `source` を指定した翻訳されていない画像が少なくとも1つは必要です。

en: ALL
ja: 全年齢対象

en: Ability to spend real money in-app
ja: アプリ内課金あり

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Adults Only
ja: 18 歳以上

en: Also show pedantic hints.
ja: 詳細なヒントも表示します。

en: An `extends` tag is specified, but the component is not of type `addon`, `localization` or `repository`.
ja: `extends` タグが指定されていますが、コンポーネントのタイプが `addon`、`localization`、または `repository` ではありません。

en: An utility to work with AppStream metadata
ja: AppStream メタデータを操作するユーティリティー

en: AppStream CLI tool version: %s
    AppStream library version: %s
ja: AppStream CLI ツール バージョン: %s
    AppStream ライブラリ バージョン: %s

en: AppStream Status:
ja: AppStream の状態:

en: AppStream command-line interface
ja: AppStream コマンドラインインターフェース

en: AppStream descriptions support only a limited set of tags to format text: Paragraphs (<p/>) and lists (<ul/>, <ol/>). This description markup contains an invalid XML tag that would not be rendered correctly in applications supporting the metainfo specification.
ja: AppStream の説明を整形する場合、次のタグのみを使用できます: 段落 (<p/>) とリスト (<ul/>, <ol/>)。この説明のマークアップには、無効な XML タグが含まれています。

en: AppStream version: %s
ja: AppStream バージョン: %s

en: Assume the input file is in the selected format ('yaml', 'text' or 'markdown').
ja: 入力ファイルが選択した形式 ('yaml', 'text' または 'markdown') であると仮定します。

en: Audio & Video
ja: オーディオとビデオ

en: Augmenting existing desktop-entry file '%s' with data from '%s'.
ja: 既存のデスクトップエントリファイル '%s' を '%s' のデータで拡張しています。

en: Automatically selected '%s' as data output location.
ja: データ出力先として自動的に '%s' を選択しました。

en: Binaries
ja: バイナリ

en: Bundle
ja: バンドル

en: Cache location '%s' is not writable.
ja: キャッシュの場所 '%s' が書き込み可能ではありません。

en: Camera for input control found.
ja: 入力コントロール用のカメラを検出しました。

en: Canonical ID
ja: 正規 ID

en: Cartoon characters in aggressive conflict
ja: 攻撃的な人物が挿絵に登場します

en: Cartoon characters in unsafe situations
ja: 危険な状況下の人物が挿絵に登場します

en: Categories
ja: カテゴリー

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
ja: コーデック

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
ja: フォント

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
ja: 入力ソース

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
ja: 言語パック

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
ja: ローカライゼーション

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
ja: オーディオ制作と編集

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
ja: 音楽プレーヤー

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
ja: チャット

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Category of Communication]
en: News
ja: ニュース

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
ja: Web ブラウザー

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
ja: デバッガ

[ctx: Category of Development]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
ja: 統合開発環境

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
ja: 天文学

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
ja: 化学

[ctx: Category of Education]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Category of Education]
en: Languages
ja: 言語

[ctx: Category of Education]
en: Math
ja: 数学

[ctx: Category of Games]
en: Action
ja: アクション

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
ja: アドベンチャー

[ctx: Category of Games]
en: Arcade
ja: アーケード

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
ja: ブロック

[ctx: Category of Games]
en: Board
ja: ボード

[ctx: Category of Games]
en: Card
ja: カード

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
ja: エミュレータ

[ctx: Category of Games]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Category of Games]
en: Kids
ja: 子ども向け

[ctx: Category of Games]
en: Logic
ja: 論理

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
ja: ロールプレイング

[ctx: Category of Games]
en: Sports
ja: スポーツ

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
ja: 戦略

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
ja: 3D グラフィックス

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
ja: 写真

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
ja: スキャン

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
ja: ベクターグラフィックス

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
ja: ビューアー

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
ja: カレンダー

[ctx: Category of Office]
en: Database
ja: データベース

[ctx: Category of Office]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Category of Office]
en: Finance
ja: ファイナンス

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
ja: ワードプロセッサー

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
ja: 人工知能

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
ja: 天文学

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
ja: 化学

[ctx: Category of Science]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Category of Science]
en: Math
ja: 数学

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
ja: ロボット工学

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Category of Utility]
en: File System
ja: ファイルシステム

[ctx: Category of Utility]
en: Security
ja: セキュリティ

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
ja: システム監視

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
ja: ターミナルエミュレーター

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
ja: テキストエディター

en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
ja: フィクションだと容易に判定できる攻撃的な人物が登場します

en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
ja: フィクションだと容易に判定できる危険な状況下の人物が登場します

en: Check license string for validity and print details about it.
ja: ライセンス文字列の正当性を確認し、ライセンスの詳細情報を表示します。

en: Checking for the latest application version
ja: 最新のアプリケーション バージョンを確認する

en: Command '%s' is unknown. Run '%s --help' for a list of available commands.
ja: '%s' は不明なコマンドです。利用可能なコマンドの一覧を見るには '%s --help' を実行してください。

en: Communication & News
ja: コミュニケーションとニュース

en: Compare two version numbers.
ja: 2 つのバージョン番号を比較します。

en: Compatible
ja: 対応

en: Component
ja: コンポーネント

en: Component '%s' has no installation candidate.
ja: コンポーネント '%s' にはインストール候補がありません。

en: Compose AppStream metadata catalog from directory trees.
ja: ディレクトリツリーから AppStream メタデータカタログを作成します。

en: Compulsory for
ja: 必須的に

en: Consider using a secure (HTTPS) URL for the remote icon link.
ja: リモートアイコンへのリンクに安全な (HTTPS) URL を使用することをご検討ください。

en: Consider using a secure (HTTPS) URL for this web link.
ja: この Web リンクに安全な (HTTPS) URLを使用することをご検討ください。

en: Consider using a secure (HTTPS) URL to reference this screenshot image or video.
ja: 安全な (HTTPS) URLを使用して、このスクリーンショット画像または動画を参照することをご検討ください。

en: Console interface available.
ja: コンソールインターフェースを利用できます。

en: Convert a YAML or text NEWS file into metainfo releases.
ja: YAML またはテキストの NEWS ファイルを、メタ情報リリースに変換します。

en: Convert metadata catalog XML to YAML or vice versa.
ja: メタデータカタログを XML から YAML に、またはその逆に変換します。

en: Could not find component providing '%s::%s'.
ja: '%s::%s' を提供するコンポーネントは見つかりません。

en: Create a desktop-entry file from a metainfo file.
ja: メタ情報ファイルからデスクトップエントリファイルを作成します。

en: Create a template for a metainfo file (to be filled out by the upstream project).
ja: メタ情報ファイルのテンプレートを作成します (上流のプロジェクトがテンプレートを埋めます)。

en: Creating new desktop-entry file '%s' using data from '%s'
ja: 新しいデスクトップエントリファイル '%s' を '%s' のデータを使用して作成しています

en: D-Bus Session Services
ja: D-Bus セッションサービス

en: D-Bus System Services
ja: D-Bus システムサービス

en: Data from locally installed software
ja: ローカルにインストールされたソフトウェアから取得したデータ

en: Dead human remains that are exposed to the elements
ja: 主要部に死体が表示されます

en: Default Screenshot URL
ja: デフォルトのスクリーンショット URL

en: Default metadata format (valid values are 'xml' and 'yaml').
ja: デフォルトのメタデータファイル形式 (有効な値は 'xml' と 'yaml')。

en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
ja: 流血している切断された体の一部の描写があります

en: Depictions of modern-day human desecration
ja: 人間性の冒涜にあたる描写があります

en: Depictions of modern-day slavery
ja: 奴隷制に関する描写があります

en: Depictions of or references to historical desecration
ja: 過去の人間性の冒涜にあたる描写があります

en: Depictions of or references to historical slavery
ja: 過去の奴隷制に関する描写があります

en: Description
ja: 説明

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Developer
ja: 開発者

en: Developer Tools
ja: 開発者ツール

en: Devices with Modaliases
ja: Modalias を持つデバイス

en: Display size is sufficient for this software.
ja: このソフトウェアの表示に十分なディスプレイサイズです。

en: Display status information about available AppStream metadata.
ja: 利用可能な AppStream メタデータの状態情報を表示します。

en: Do not use network access.
ja: ネットワークアクセスを使用しません。

en: Do not use the network at all, not even for URL validity checks.
ja: ネットワークを一切使用しません (URL の正当性確認も対象)。

en: Don't show colored output.
ja: 色付きで出力しません。

en: Dump raw XML metadata for a component matching the ID.
ja: ID に一致するコンポーネントの生の XML メタデータをダンプします。

en: ERROR
ja: エラー

en: Early Childhood
ja: 6 歳未満

en: Education
ja: 教育

en: Enable profiling
ja: プロファイリングを有効にします

en: Enforce a cache refresh.
ja: 強制的にキャッシュを更新します。

en: Enumerations must only have list items (<li/>) as children.
ja: 列挙子の子要素には、リスト項目 (<li/>) のみを使用できます。

en: Error while loading the metadata pool: %s
ja: メタデータプールの読み込み中にエラーが発生しました: %s

en: Error while reading some data from the desktop-entry file.
ja: デスクトップエントリファイルから一部のデータを読み出す際にエラーが発生しました。

en: Everyone
ja: 6 歳以上

en: Everyone 10+
ja: 10 歳以上

en: Extends
ja: 拡張

en: Failed to compose AppStream metadata
ja: AppStream メタデータを作成できませんでした

en: Failed to download due to server limit
ja: サーバーの制限を越えたため、ダウンロードできませんでした

en: Failed to download file: %s
ja: ファイルをダウンロードできませんでした: %s

en: Failed to download release metadata.
ja: リリースメタデータをダウンロードできませんでした。

en: File '%s' does not exist.
ja: ファイル '%s' は存在しません。

en: Flashed Firmware
ja: フラッシュされたファームウェア

en: Flatpak was not found! Please install it to continue.
ja: Flatpak が見つかりませんでした！　続行するには Flatpak をインストールしてください。

en: Fonts
ja: フォント

en: For videos, only the WebM and Matroska (.mkv) container formats are currently supported. The file extension of the referenced video does not belong to either of these formats.
ja: 動画の場合、現在サポートされているのは WebM および Matroska (.mkv) コンテナフォーマットのみです。参照される動画のファイル拡張子は、これらのフォーマットのいずれでもありません。

en: Format of the generated report (valid values are 'text' and 'yaml').
ja: デフォルトのメタデータファイル形式 (有効な値は 'xml' と 'yaml')。

en: Found `version` property on required/recommended item of a type that should not have or require a version.
ja: バージョンを持たない、または必要としないタイプの必須/推奨項目に `version` プロパティが見つかりました。

en: Found `version` property on this required/recommended item, but not `compare` property. It is recommended to explicitly define a comparison operation.
ja: この必須/推奨項目に `version` プロパティが見つかりましたが、`compare` プロパティは見つかりませんでした。比較操作を明示的に定義することを推奨します。

en: Found a memory size relation in a `requires` tag. This means users will not be able to even install the component without having enough RAM. This is usually not intended and you want to use `memory` in the `recommends` tag instead.
ja: `requires` タグにメモリサイズの関係が見つかりました。ユーザーは十分な RAM がないとコンポーネントのインストールさえできない、ということになります。これは通常意図されたものではありません。`recommends` タグで `memory` を使用してください。

en: Found a user input control relation in a `requires` tag. This means users will not be able to even install the component without having the defined input control available on the system. This is usually not intended and you want to use `control` in the `recommends` tag instead.
ja: `requires` タグにユーザー入力制御の関係が見つかりました。ユーザーはシステムで定義された入力コントロールを使用できないとコンポーネントのインストールさえできない、ということになります。これは通常意図されたものではありません。`recommends` タグで `control` を使用してください。

en: Found an unknown tag in a requires/recommends group. This is likely an error, because a component relation of this type is unknown.
ja: requires/recommends グループに不明なタグが見つかりました。このタイプのコンポーネント関係は不明なため、これは誤りだと思われます。

en: Found hardware that is supported by this software: '%s'
ja: このソフトウェアに対応するハードウェアが見つかりました: '%s'

en: Found invalid tag. Non-standard tags should be prefixed with `x-`. AppStream also provides the <custom/> tag to add arbitrary custom data to metainfo files. This tag is read by AppStream libraries and may be useful instead of defining new custom toplevel or `x-`-prefixed tags if you just want to add custom data to a metainfo file.
ja: 無効なタグが見つかりました。非標準タグには、プレフィックス `x-` を付ける必要があります。AppStream は、任意のカスタムデータをメタ情報ファイルに追加する <custom/> タグも用意しています。このタグは AppStream ライブラリによって読み取られます。カスタムデータをメタ情報ファイルに追加したいだけの場合、新しいカスタムトップレベルやプレフィックス `x-` を付けたタグを定義するよりも便利な場合があります。

en: Found supported software component '%s'.
ja: 対応するソフトウェアコンポーネント '%s' が見つかりました。

en: Found: %s - Allowed: %s
ja: 検出: %s - 許容: %s

en: Free and Open Source
ja: FOSS

en: Gamepad found.
ja: ゲームパッドを検出しました。

en: Games
ja: ゲーム

en: General
ja: 全年齢対象

en: Generate the output in the selected format ('yaml', 'text' or 'markdown').
ja: 選択した形式 ('yaml', 'text' または 'markdown') で出力を生成します。

en: Get components which provide the given item. Needs an item type (e.g. lib, bin, python3, …) and item value as parameter.
ja: 指定した項目を提供するコンポーネントを取得します。パラメーターとして、項目の種類 (例: lib, bin, python3, …) と、項目の値が必要です。

en: Get information about a component by its ID.
ja: コンポーネントに関する情報を ID に基づいて取得します。

en: Graphics & Photography
ja: グラフィックスと写真

en: Graphics tablet found.
ja: ペンタブを検出しました。

en: Group
ja: グループ

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Icon
ja: アイコン

en: Icons of type `remote` must contain an URL to the referenced icon.
ja: タイプが `remote` のアイコンには、参照アイコンへの URL が含まれている必要があります。

en: Icons of type `stock` or `cached` must not contain an URL, a full or an relative path to the icon. Only file basenames or stock names are allowed.
ja: タイプが `stock` または `cached` のアイコンには、URLやアイコンへのフルパスまたは相対パスを含めることはできません。 ファイルのベース名またはストック名のみが許容されます。

en: Iconsets
ja: アイコンセット

en: Identifier
ja: 識別子

en: Ignore cache age and build a fresh cache before performing the query.
ja: キャッシュ生成からの経過期間を無視して、要求を処理する前にキャッシュを再生成します。

en: Incompatible
ja: 非対応

en: Install a metadata file into the right location.
ja: メタデータファイルを正しい場所にインストールします。

en: Install software matching the component-ID.
ja: コンポーネント ID に一致するソフトウェアをインストールします。

en: Install the file for the current user, instead of globally.
ja: ファイルをユーザー全員ではなく現在のユーザーに対してインストールします。

en: Internal ID
ja: 内部 ID

en: Invalid `type` property for this `url` tag. URLs of this type are not known in the AppStream specification.
ja: この `url` タグに対する無効な `type` プロパティ。このタイプの URL は、AppStream の仕様では未知です。

en: Invalid comparison operation on relation item. Only one of `eq/ne/lt/gt/le/ge` is permitted.
ja: 無効な関係項目の比較操作です。`eq/ne/lt/gt/le/ge` のうちの1つのみ指定可能です。

en: Invalid number of parameters
ja: 引数の数が無効です

en: Invalid tag found in catalog metadata. Only `component` tags are permitted.
ja: カタログのメタデータに無効なタグが見つかりました。`component` タグのみが許容されます。

en: Invalid type for provided item selected. Valid values are:
ja: 選択した提供アイテムのタイプが無効です。有効な値:

en: Invalid value for `--print-report` option: %s
    Possible values are:
    `on-error` - only prints a short report if the run failed (default)
    `short` - generates an abridged report
    `full` - a detailed report will be printed
ja: `--print-report` オプションに指定された値が無効です: %s
    指定可能な値:
    `on-error` - 実行に失敗した場合に、短いレポートを表示する (デフォルト)
    `short` - 簡略化されたレポートを生成する
    `full` - 詳細なレポートを表示する

en: It is recommended to add a long description to this component to present it better to users.
ja: ユーザーにわかりやすく表示するために、このコンポーネントに長い説明を追加することはお勧めです。

en: It would be useful to add a long description to this font to present it better to users.
ja: このフォントに長い説明を追加して、ユーザーにわかりやすく表示すると便利です。

en: Kernel
ja: カーネル

en: Kernel %s %s is supported.
ja: カーネル %s %s に対応しています。

en: Laptop
ja: ノートパソコン

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: License
ja: ライセンス

en: License Type
ja: ライセンス種別

en: Licenses for `runtime` components are usually too complex to reflect them in a simple SPDX expression. Consider using a `LicenseRef` and a web URL as value for this component's `project_license`. E.g. `LicenseRef-free=https://example.com/licenses.html`
ja: `runtime` コンポーネントのライセンスは複雑な場合が多いため、単純な SPDX 表記で表せられません。このコンポーネントの `project_license` の値として、`LicenseRef` と Web URL の使用をご検討ください。例: `LicenseRef-free=https://example.com/licenses.html`

en: Limit the number of release entries that end up in the metainfo file (<= 0 for unlimited).
ja: メタ情報ファイルに含まれるリリースエントリの数を制限します (0 以下は無制限)。

en: List components that are part of the specified categories.
ja: 指定したカテゴリーに属するコンポーネントの一覧を表示します。

en: Manually selected location of AppStream cache.
ja: 手動で選択した AppStream キャッシュの場所。

en: Manually selected location of AppStream metadata to scan.
ja: 手動で選択したスキャンする AppStream メタデータの場所。

en: Mature
ja: 17 歳以上

en: Mature or sexual humor
ja: 成人向けの下品な話題

en: Media types
ja: メディアタイプ

en: Metadata cache update is not necessary.
ja: メタデータキャッシュの更新は必要ではありません。

en: Metadata cache was updated successfully.
ja: メタデータキャッシュの更新に成功しました。

en: Metadata file '%s' does not exist.
ja: メタデータファイル '%s' は存在しません。

en: Metadata files have errors:
ja: メタデータファイルにエラーがあります:

en: Metainfo file '%s' does not exist.
ja: メタ情報ファイル '%s' は存在しません。

en: Metainfo files may only contain icons of type `stock` or `remote`, the set type is not allowed.
ja: メタ情報ファイルには、タイプが `stock` または `remote` のアイコンのみを含められます。セットタイプは許容されません。

en: Microphone for voice input control found.
ja: 音声入力コントロール用のマイクを検出しました。

en: Modaliases
ja: Modalias

en: Name
ja: 名前

en: No AppStream metadata was found in this directory or directory tree.
ja: このディレクトリまたはディレクトリツリーに AppStream メタデータが見つかりませんでした。

en: No OS metadata found. This is unusual.
ja: OS メタデータが見つかりませんでした。これは通常起こりえません。

en: No XDG applications directory found.
ja: XDG アプリケーションディレクトリが見つかりません。

en: No component found in categories %s.
ja: カテゴリー %s のコンポーネントが見つかりません。

en: No component matching '%s' found.
ja: '%s' に一致するコンポーネントは見つかりませんでした。

en: No destination directory set, please provide a data output location!
ja: 出力先ディレクトリが未指定です。データ出力先を指定してください！

en: No metadata.
ja: メタデータなし。

en: No output filename specified, modifying metainfo file directly.
ja: 出力ファイル名が指定されていません。メタ情報ファイルを直接変更します。

en: No provided binary specified in metainfo file, and no exec command specified via '--exec'. Can not create 'Exec=' key.
ja: メタ情報ファイルにバイナリが指定されておらず、'--exec' での exec コマンドの指定もありません。'Exec=' キーを作成できません。

en: No screenshot is marked as default.
ja: デフォルトとして指定されたスクリーンショットがありません。

en: No stock icon name was provided in the metainfo file. Can not continue.
ja: メタ情報ファイルにストックアイコン名が指定されていません。続行できません。

en: No suitable package manager CLI found. Please make sure that e.g. "pkcon" (part of PackageKit) is available.
ja: 適切なパッケージマネージャー CLI が見つかりません。"pkcon" (PackageKit の一部) などが利用可能かどうか確認してください。

en: No value for the item to search for was defined.
ja: 検索する項目の値が定義されていません。

en: OS metadata sources:
ja: OS メタデータソース:

en: Operating System Details
ja: オペレーティングシステムの詳細

en: Option '%s' is unknown.
ja: オプション '%s' は不明です。

en: Other metadata sources:
ja: その他のメタデータソース:

en: Override the catalog metadata output directory.
ja: カタログメタデータの出力先ディレクトリを上書きします。

en: Override the default prefix (`/usr` by default).
ja: デフォルトのプレフィックスを上書きします (デフォルトは `/usr`)。

en: Override the icon output directory.
ja: アイコンの出力先ディレクトリを上書きします。

en: Package
ja: パッケージ

en: Physical Memory
ja: 物理メモリ

en: Physical keyboard found.
ja: 物理キーボードを検出しました。

en: Please enter a number from 1 to %i:
ja: 1 から %i までの数字を入力してください:

en: Pointing device (e.g. a mouse or touchpad) found.
ja: ポインティングデバイス (例: マウスやタッチパッド) を検出しました。

en: Print detailed explanation for found issues.
ja: 見つかった問題の詳細な説明を表示します。

en: Print detailed output about found components.
ja: 見つかったコンポーネントの詳細な出力を表示します。

en: Print more detailed output on why incompatibilities exist.
ja: 非互換性が存在する理由に関して、より詳細な出力を表示します。

en: Project Group
ja: プロジェクトグループ

en: Provided Items
ja: 提供される項目

en: Rebuild the component metadata cache.
ja: コンポーネントのメタデータキャッシュを再構築します。

en: Recommended hardware for this software was not found on this system: '%s'
ja: このソフトウェアに推奨されるハードウェアが、このシステムに見つかりませんでした: '%s'

en: Recommended software component '%s' is missing.
ja: 推奨されるソフトウェアコンポーネント '%s' がありません。

en: Remove software matching the component-ID.
ja: コンポーネント ID に一致するソフトウェアを削除します。

en: Required hardware for this software was not found on this system: '%s'
ja: このソフトウェアに必要なハードウェアが、このシステムに見つかりませんでした: '%s'

en: Required software component '%s' is missing.
ja: 必要なソフトウェアコンポーネント '%s' がありません。

en: Retrieved file size was zero.
ja: 取得したファイルサイズはゼロでした。

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: 利用可能なコマンドラインオプションの完全なリストを見るには '%s --help' を実行してください。

en: Run '%s --help' to see a list of available commands and options, and '%s %s --help' to see a list of options specific for this subcommand.
ja: '%s --help'を実行して使用可能なコマンドとオプションのリストを表示し、 '%s%s --help'を実行してこのサブコマンドに固有のオプションのリストを表示します。

en: Runtime Firmware
ja: ランタイムファームウェア

en: Science
ja: 科学

en: Search the component database.
ja: コンポーネントデータベースを検索します。

en: Server
ja: サーバー

en: Set the result output directory.
ja: 結果の出力先ディレクトリを指定します。

en: Show extra debugging information.
ja: 追加のデバッグ情報を表示します。

en: Show the program version.
ja: プログラムのバージョンを表示します。

en: Since a `runtime` component is comprised of multiple other software components, their component-IDs may be listed in a `<provides/>` section for this runtime.
ja: `runtime` コンポーネントは他の複数のソフトウェアコンポーネントで構成されているため、コンポーネント ID がこのランタイムの `<provides/>` セクションに表示される場合があります。

en: Software '%s' was found
ja: ソフトウェア '%s' が見つかりました

en: Software catalog data
ja: ソフトウェアカタログのデータ

en: Subcommands:
ja: サブコマンド:

en: Success!
ja: 成功しました！

en: Suggestions of any type other than `upstream` are not allowed in metainfo files.
ja: `upstream` 以外のタイプの提案は、メタ情報ファイルでは許容されていません。

en: Suitable for AppStream metadata
ja: AppStream メタデータに適合

en: Summary
ja: 要約

en: Summary:
ja: 要約:

en: Supported:
ja: 対応:

en: TV remote found.
ja: TV のリモコンを検出しました。

en: Tablet
ja: タブレット

en: Tags of this name are not permitted in this section.
ja: このセクションでは、この名前のタグは許容されていません。

en: Teen
ja: 13 歳以上

en: The .desktop file '%s' does not exist.
ja: .desktop ファイル '%s' は存在しません。

en: The <id/> tag still contains a `type` property, probably from an old conversion to the recent metainfo format.
ja: <id/> タグに `type`プロパティがまだ含まれています。おそらく、古いメタ情報の書式を最新の書式に変換したことが原因です。

en: The AppStream specification requires a complete, ISO 8601 date string with at least day-granularity to denote dates. Please ensure the date string is valid.
ja: AppStream の仕様では、日付を示すために少なくとも1日単位の完全な ISO 8601 日付文字列が必要です。 日付文字列が有効であることを確認してください。

en: The SPDX license expression is invalid and could not be parsed.
ja: SPDX ライセンス式が無効なため、解析できませんでした。

en: The TYPE must be a valid component-type, such as: %s
ja: TYPE は次のような有効なコンポーネントタイプである必要があります: %s

en: The XML of this file is malformed.
ja: このファイルの XML の形式が正しくありません。

en: The `height` property must be a positive integer.
ja: `height` プロパティは正の整数にする必要があります。

en: The `height` property must be present if the image type is `thumbnail`.
ja: 画像のタイプが `thumbnail` の場合、`height` プロパティは必須です。

en: The `name` child of a `developer` block must not contain a hyperlink.
ja: `developer` ブロックの子要素 `name` にハイパーリンクを含めることはできません。

en: The `pkgname` tag appears multiple times. You should evaluate creating a metapackage containing the metainfo and .desktop files in order to avoid defining multiple package names per component.
ja: `pkgname` タグが複数回使用されています。コンポーネント1つにつき複数のパッケージ名を定義しないようにするために、メタ情報ファイルと .desktop ファイルを含むメタパッケージの作成を検討することをおすすめします。

en: The `scale` property must be a positive integer.
ja: `scale` プロパティは正の整数にする必要があります。

en: The `width` property must be a positive integer.
ja: `width` プロパティは正の整数にする必要があります。

en: The `width` property must be present if the image type is `thumbnail`.
ja: 画像のタイプが `thumbnail` の場合、`width` プロパティは必須です。

en: The default screenshot of a software component must not be a video. Use a static image as default screenshot and set the video as a secondary screenshot.
ja: 動画はソフトウェアコンポーネントのデフォルトのスクリーンショットにはできません。デフォルトのスクリーンショットには静的な画像を使用して、二次的なスクリーンショットとして動画を設定してください。

en: The image type must be either `source` or `thumbnail`.
ja: 画像のタイプは `source` または `thumbnail` にする必要があります。

en: The metainfo filename does not match the component ID.
ja: メタ情報ファイル名がコンポーネント ID に一致しません。

en: The screenshot does not have a caption text. Consider adding one.
ja: スクリーンショットにキャプションがありません。追加をご検討ください。

en: The screenshot video does not specify which container format was used in a `container` property.
ja: スクリーンショットの動画は、使用されているコンテナフォーマットを `container` プロパティに指定していません。

en: The screenshot video does not specify which video codec was used in a `codec` property.
ja: スクリーンショットの動画は、使用されているビデオコーデックを `codec` プロパティに指定していません。

en: The selected video codec is not supported by AppStream and software centers may not be able to play the video. Only the AV1 and VP9 codecs are currently supported, using `av1` and `vp9` as values for the `codec` property.
ja: AppStream は選択されたビデオコーデックに対応していないため、ソフトウェアセンターが動画を再生できない可能性があります。現状、AV1 と VP9 のコーデックにのみ対応しています (`codec` プロパティの値に `av1` と `vp9` を指定します)。

en: The selected video container format is not supported by AppStream and software centers may not be able to play the video. Only the WebM and Matroska video containers are currently supported, using `webm` and `mkv` as values for the `container` property.
ja: AppStream は選択されたコンテナフォーマットに対応していないため、ソフトウェアセンターが動画を再生できない可能性があります。現状、WebM と Matroska の動画コンテナにのみ対応しています (`container` プロパティの値に `webm` と `mkv` を指定します)。

en: The software component type '%s' is not valid in AppStream. Possible values are:
ja: ソフトウェアコンポーネントの種類 '%s' は有効ではありません。指定可能な値:

en: The toplevel `developer_name` element is deprecated. Please use the `name` element in a `developer` block instead.
ja: トップレベルの `developer_name` 要素は非推奨です。`developer` ブロックでの `name` 要素の使用をご検討ください。

en: The type of this color is not valid.
ja: 色の種別が正しくありません。

en: The use of %s %s %s is recommended, but this system is running %s %s.
ja: %s %s %s の使用が推奨されますが、このシステムは %s %s を実行しています。

en: The validator can not create reports in the '%s' format. You may select 'yaml' or 'text' instead.
ja: バリデーターは '%s' 形式でレポートを作成できませんでした。'yaml' または 'text' を選択してください。

en: There can only be one `source` image per screenshot and language.
ja: 各スクリーンショットと言語につき、`source` 画像は1つのみ使用できます。

en: This component metadata refers to a non-existing .desktop file.
ja: このコンポーネントのメタデータは、存在しない .desktop ファイルを参照しています。

en: This description paragraph contains invalid markup. Currently, only <em/> and <code/> are permitted.
ja: この説明の段落には、無効なマークアップが含まれています。現状、<em/> と <code/> のみが許容されています。

en: This software can be controlled via a camera.
ja: このソフトウェアはカメラで操作可能です。

en: This software can be controlled via voice input.
ja: このソフトウェアは音声入力で操作可能です。

en: This software needs a display for graphical content.
ja: このソフトウェアには、視覚的なコンテンツを表示するためのディスプレイが必要です。

en: This software only supports a %s kernel, but may run on %s anyway.
ja: このソフトウェアは %s カーネルにのみ対応していますが、%s 上でも動作する可能性はあります。

en: This software recommends %s %.2f GiB of memory, but this system has %.2f GiB.
ja: このソフトウェアには %s %.2f GiB のメモリが推奨されますが、このシステムは %.2f GiB しか搭載していません。

en: This software recommends a %s for input.
ja: このソフトウェアは入力装置として %s を推奨しています。

en: This software recommends a %s kernel, but this system is running %s.
ja: このソフトウェアには %s カーネルが推奨されますが、このシステムは %s を実行しています。

en: This software recommends a camera for input control.
ja: このソフトウェアは入力コントロールとしてカメラを推奨しています。

en: This software recommends a display with its longest edge being %s %lu px in size, but the display of this device has %lu px.
ja: このソフトウェアには長辺が %s %lu px のディスプレイが推奨されますが、このデバイスのディスプレイの長辺は %lu px です。

en: This software recommends a display with its shortest edge being %s %lu px in size, but the display of this device has %lu px.
ja: このソフトウェアには短辺が %s %lu px のディスプレイが推奨されますが、このデバイスのディスプレイの短辺は %lu px です。

en: This software recommends a method for console input.
ja: このソフトウェアはコンソールで入力する方法を推奨しています。

en: This software recommends a microphone to be controlled via voice input.
ja: このソフトウェアは音声入力で操作するためのマイクを推奨しています。

en: This software recommends a touch input device.
ja: このソフトウェアはタッチ入力デバイスが推奨しています。

en: This software requires %s %.2f GiB of memory, but this system has %.2f GiB.
ja: このソフトウェアには %s %.2f GiB のメモリが必要ですが、このシステムは %.2f GiB しか搭載していません。

en: This software requires %s %s %s, but this system is running %s %s.
ja: このソフトウェアには %s %s %s が必要ですが、このシステムは %s %s を実行しています。

en: This software requires a %s for input.
ja: このソフトウェアは入力装置として %s が必要です。

en: This software requires a %s kernel, but this system is running %s.
ja: このソフトウェアには %s カーネルが必要ですが、このシステムは %s を実行しています。

en: This software requires a camera for input control.
ja: このソフトウェアは入力コントロールとしてカメラが必要です。

en: This software requires a display with its longest edge being %s %lu px in size, but the display of this device has %lu px.
ja: このソフトウェアには長辺が %s %lu px のディスプレイが必要ですが、このデバイスのディスプレイの長辺は %lu px です。

en: This software requires a display with its shortest edge being %s %lu px in size, but the display of this device has %lu px.
ja: このソフトウェアには短辺が %s %lu px のディスプレイが必要ですが、このデバイスのディスプレイの短辺は %lu px です。

en: This software requires a method for console input.
ja: このソフトウェアはコンソールで入力する方法が必要です。

en: This software requires a microphone to be controlled via voice input.
ja: このソフトウェアは音声入力で操作するためのマイクが必要です。

en: This software requires a touch input device.
ja: このソフトウェアはタッチ入力デバイスが必要です。

en: This software supports %s %.2f GiB of memory.
ja: このソフトウェアは %s %.2f GiB のメモリに対応しています。

en: This software supports %s %s %s.
ja: このソフトウェアは %s %s %s に対応しています。

en: This software supports %s.
ja: このソフトウェアは %s に対応しています。

en: This software supports hardware not present in this system: '%s'
ja: このソフトウェアは、このシステムには存在しないハードウェアに対応しています: '%s'

en: This software supports operation via console commands.
ja: このソフトウェアはコンソールコマンドでの操作に対応しています。

en: This software supports touch input.
ja: このソフトウェアはタッチ入力に対応しています。

en: This system has sufficient memory for this software.
ja: このシステムは、このソフトウェアの実行に十分なメモリを搭載しています。

en: This tag is not translatable.
ja: このタグは翻訳可能ではありません。

en: This tag must only appear once in this context. Having multiple tags of this kind is not valid.
ja: このタグは、このコンテキストでは一度のみ使用できます。この種類のタグを複数回使用することは無効です。

en: This tag requires a type property.
ja: このタグには type プロパティが必要です。

en: This web link uses the FTP protocol. Consider switching to HTTP(S) instead.
ja: この Web リンクは FTP プロトコルを使用しています。HTTP(S) への切り替えをご検討ください。

en: Touch input device found.
ja: タッチ入力デバイスを検出しました。

en: URL was not found on the server.
ja: URL がサーバー上に見つかりませんでした。

en: Unable to add release metadata file: %s
ja: リリースメタ情報ファイルを追加できません: %s

en: Unable to build the template metainfo file: %s
ja: メタ情報テンプレート ファイルを構築できません: %s

en: Unable to convert file: Could not determine output format, please set it explicitly using '--format='.
ja: ファイルを変換できません: 出力フォーマットを確定できませんでした。'--format=' を使用して明示的に指定してください。

en: Unable to find component with ID '%s' and the selected filter criteria!
ja: 選択されたフィルター条件で ID が '%s' のコンポーネントは見つかりません！

en: Unable to find component with ID '%s'!
ja: ID が '%s' のコンポーネントは見つかりません！

en: Unable to find operating system component '%s'!
ja: オペレーティングシステムコンポーネント '%s' が見つかりません！

en: Unable to install metadata file: %s
ja: メタデータファイルをインストールできません: %s

en: Unable to load existing desktop-entry file template: %s
ja: 既存のデスクトップエントリファイルのテンプレートを読み込めません: %s

en: Unable to load the desktop-entry file associated with this component.
ja: このコンポーネントに関連付けられたデスクトップエントリファイルを読み込めません。

en: Unable to read file.
ja: ファイルを読み込めません。

en: Unable to read the .desktop file: %s
ja: .desktop ファイルを読み込めません: %s

en: Unable to save desktop entry file: %s
ja: デスクトップエントリファイルを保存できません: %s

en: Unable to save the template metainfo file: %s
ja: メタ情報テンプレートファイルを保存できません: %s

en: Unable to set icon policy
ja: アイコンポリシーを設定できません

en: Unable to spawn Flatpak process: %s
ja: Flatpak プロセスを起動できません: %s

en: Unable to spawn package manager: %s
ja: パッケージマネージャーを起動できません: %s

en: Unexpected status code: %ld
ja: 予期しないステータスコード: %ld

en: Unknown
ja: 不明

en: User Input Controls
ja: ユーザーインプットコントロール

en: Utilities
ja: ユーティリティー

en: Validate AppStream XML files for issues.
ja: AppStream XML ファイルに問題がないか検証します。

en: Validation failed: %s
ja: 検証失敗: %s

en: Validation was successful.
ja: 検証成功。

en: Validation was successful: %s
ja: 検証成功: %s

en: Version
ja: バージョン

en: Version: %s
ja: バージョン: %s

en: WARNING
ja: 警告

en: We have information on %i software components.
ja: %i 項目のソフトウェアコンポーネントの情報があります。

en: Write NEWS text or YAML file with information from a metainfo file.
ja: メタ情報ファイルの情報を NEWS テキストまたは YAML ファイルを書き出します。

en: You can find information about subcommand-specific options by passing "--help" to the subcommand.
ja: サブコマンド固有のオプションに関する情報は、サブコマンドに "--help" を渡すことで確認できます。

en: You might need superuser permissions to perform this action.
ja: この操作を実行するにはスーパーユーザー権限が必要である可能性があります。

en: You need to give an AppStream software component type to generate a template. Possible values are:
ja: テンプレートを生成するには、AppStream ソフトウェアコンポーネントの種別の指定が必要です。指定可能な値:

en: You need to specify a MetaInfo filename or component ID.
ja: メタ情報ファイル名またはコンポーネント ID の指定が必要です。

en: You need to specify a NEWS file as input.
ja: 入力元として NEWS ファイルの指定が必要です。

en: You need to specify a NEWS file as output, or '-' to print to stdout.
ja: 出力先としてNEWSファイルを指定するか、'-' と入力して標準出力に出力する必要があります。

en: You need to specify a NEWS format to write the output in.
ja: 出力を書き込むには NEWS 形式の指定が必要です。

en: You need to specify a command.
ja: コマンドの指定が必要です。

en: You need to specify a component-ID.
ja: コンポーネント ID の指定が必要です。

en: You need to specify a desktop-entry file to create or augment as output.
ja: 出力として作成したり引数に取るには、デスクトップエントリファイルの指定が必要です。

en: You need to specify a metadata file.
ja: メタデータファイルの指定が必要です。

en: You need to specify a metainfo file as input.
ja: 入力としてメタ情報ファイルの指定が必要です。

en: You need to specify a metainfo file to augment, or '-' to print to stdout.
ja: 引数へのメタ情報ファイルの指定が必要です。標準出力に表示する場合は '-' が必要です。

en: You need to specify a root directory to start validation!
ja: 検証を始めるには、ルートディレクトリの指定が必要です！

en: You need to specify a term to search for.
ja: 検索する単語の指定が必要です。

en: You need to specify an input and output file.
ja: 入力ファイルと出力ファイルの指定が必要です。

en: You need to specify at least one file to validate!
ja: 検証するファイルの指定が少なくとも一つは必要です！

en: You need to specify categories to list.
ja: 一覧表示するカテゴリーの指定が必要です。

en: app;application;package;program;programme;suite;tool
ja: app;application;package;program;programme;suite;tool;アプリ;アプリケーション;パッケージ;プログラム;スイート;ツール

en: errors: %lu
ja: エラー: %lu

en: gamepad
ja: ゲームパッド

en: gamepads
ja: ゲームパッド

en: graphics tablet
ja: ペンタブ

en: graphics tablets
ja: ペンタブ

en: infos: %lu
ja: 情報: %lu

en: invalid
ja: 無効

en: keyboard
ja: キーボード

en: keyboards
ja: キーボード

en: license
ja: ライセンス

en: license exception
ja: ライセンスの例外

en: license expression
ja: ライセンス表現

en: no
ja: いいえ

en: pedantic: %lu
ja: 詳細: %lu

en: pointing device (e.g. a mouse)
ja: ポインティングデバイス (例: マウス)

en: pointing devices (e.g. mice)
ja: ポインティングデバイス (例: マウス)

en: tv remote
ja: テレビのリモコン

en: tv remotes
ja: テレビのリモコン

en: unknown
ja: 不明

en: warnings: %lu
ja: 警告: %lu

en: yes
ja: はい
