blueman-project - en to ja translation catalogue (502 entries)

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
ja[0]: %(minutes)d 分

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
ja[0]: %(seconds)d 秒

en: %(service)s on %(device)s
ja: %(device)s 上の %(service)s

en: %d %s %d %s and %d %s
ja: %d %s、 %d %s、 %d %s

en: 17–33 percent
ja: 17-33 ％

en: 1–17 percent
ja: 1-17 ％

en: 33–50 percent
ja: 33-50 ％

en: 3D Display
ja: 3D ディスプレィ

en: 3D Glasses
ja: 3Dスコープ（眼鏡）

en: 3D Synchronization (3DSP)
ja: 3D機器 同期 (3DSP)

en: 50–67 percent
ja: 50-67 ％

en: 67–83 percent
ja: 67-83 ％

en: 83–99 percent
ja: 83-99 ％

en: <b>Author:</b>
ja: <b>作者:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
ja: <b>自動接続:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
ja: <b>競合プラグイン:</b>

en: <b>Connect To:</b>
ja: <b>接続中:</b>

en: <b>Connected</b>
ja: <b>接続済み</b>

en: <b>DUN Support</b>
ja: <b>DUN サポート</b>

en: <b>Depends on:</b>
ja: <b>依存プラグイン:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
ja: <b>切断:</b>

en: <b>Downloaded:</b>
ja: <b>ダウンロード:</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
ja: <b>ファイルの受信 (オブジェクトプッシュ)</b>

en: <b>File:</b>
ja: <b>ファイル:</b>

en: <b>GSM settings</b>
ja: <b>GSM 設定</b>

en: <b>Log duration:</b>
ja: <b>ログの期間:</b>

en: <b>Log started:</b>
ja: <b>ログの開始:</b>

en: <b>NAP Settings</b>
ja: <b>NAP 設定</b>

en: <b>Name</b>
ja: <b>名称</b>

en: <b>No DHCP servers installed</b>
ja: <b>DHCP サーバーがインストールされていません</b>

en: <b>PAN Support</b>
ja: <b>PAN サポート</b>

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
ja: <b>受信信号強度: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>To:</b>
ja: <b>宛先:</b>

en: <b>Total:</b>
ja: <b>合計:</b>

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
ja: <b>送信出力レベル: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
ja: <b>Bluetooth をオフにする(_O)</b>

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
ja: <b>Bluetooth をオンにする(_O)</b>

en: <b>Uploaded:</b>
ja: <b>アップロード:</b>

en: <b>Visibility Setting</b>
ja: <b>可視性の設定</b>

en: <b>_Connect</b>
ja: <b>接続(_C)</b>

en: <b>_Disconnect</b>
ja: <b>切断(_D)</b>

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
ja: <big>行を選択し <i>Control + C</i> でコピー実行</big>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
ja: <span weight="bold" size="large">Bluetooth でファイルを送信</span>

en: Accept
ja: 許可する

en: Accept files from trusted devices
ja: 信頼されたデバイスからのファイルを受信

en: Access point
ja: アクセスポイント

en: Adap_ters
ja: アダプター(_T)

en: Adapter
ja: アダプター

en: Adapter Preferences
ja: アダプター設定

en: Adapter for this connection is not available
ja: この接続のアダプターは使用できません

en: Adapter selection
ja: アダプターの選択

en: Adds an exit menu item to quit the applet
ja: アプレットを終了するメニューを追加します

en: Adds disconnect menu items
ja: 切断のメニュー項目を追加

en: Adds standard menu items to the status icon menu
ja: ステータスアイコンメニューに通常メニューを追加します

en: Advanced Audio
ja: 先進的 オーディオ

en: Alert Notification Service
ja: 警告通知 サービス

en: Always
ja: 常に

en: Always accept
ja: 常に許可

en: Always visible
ja: 常に表示

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
ja: 発見可能な状態を継続する秒数

en: Appearance
ja: 外観

en: AppleAgent
ja: Appleエージェント

en: Applet's transfer service plugin is disabled
ja: アプレットの転送サービスプラグインは無効化されています

en: Are you sure you want to reset the counter?
ja: 本当にカウンターを初期化しますか？

en: Audio Profile
ja: オーディオプロファイル

en: Audio Sink
ja: オーディオシンク

en: Audio Source
ja: オーディオソース

en: Audio and input profiles
ja: オーディオ ・ 入力プロファイル

en: Audio/Video
ja: オーディオ／ビデオ

en: Audio/video
ja: オーディオ／ビデオ

en: Authorization request for:
ja: 認証要求:

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
ja: デバイス %(device)s の %(service)s へ自動接続しました

en: Barcode Scanner
ja: バーコード スキャナー

en: Basic Printing (BPP)
ja: 基本印刷 (BPP)

en: Battery Service
ja: バッテリー サービス

en: Block/Unblock this device
ja: このデバイスをブロック／ブロック解除

en: Blocked
ja: ブロック

en: Blood Pressure
ja: 血圧

en: Blueman Applet
ja: Bluetooth アプレット

en: Blueman Bluetooth Manager
ja: Blueman Bluetooth マネージャー

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
ja: Blueman は GTK+ の Bluetooth マネージャーです

en: Bluetooth Active
ja: Bluetooth 有効

en: Bluetooth Adapters
ja: Bluetooth アダプター

en: Bluetooth Authentication
ja: Bluetooth 認証

en: Bluetooth Device
ja: Bluetooth デバイス

en: Bluetooth Devices
ja: Bluetooth デバイス

en: Bluetooth Disabled
ja: Bluetooth が無効

en: Bluetooth Enabled
ja: Bluetooth が有効

en: Bluetooth File Transfer
ja: Bluetooth ファイル転送

en: Bluetooth Manager
ja: Bluetooth マネージャー

en: Bluetooth Network
ja: Bluetooth ネットワーク

en: Bluetooth Turned Off
ja: Bluetooth 機能が切れています

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
ja: アダプターマネージャーを使うには Bluetooth の電源をオンにする必要があります

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
ja: Bluez デーモンが動作していないため、blueman マネージャーを動作できません。
    Bluetooth アダプターが1つも認識されていないか、Bluetooth デーモンが起動していない可能性があります。

en: Body Composition
ja: 体格

en: Bond Management
ja: 債券管理

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Access Service
ja: カレンダー, 課題, ノート (CTN) アクセスサービス

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Notification Service
ja: カレンダー, 課題, ノート (CTN) 通知サービス

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Profile
ja: カレンダー, 課題, ノート (CTN) プロファイル

en: Camcorder
ja: カムコーダー

en: Camera
ja: カメラ

en: Cancel Operation
ja: 操作のキャンセル

en: Cancelling
ja: キャンセル中

en: Car audio
ja: カーオーディオ

en: Card Reader
ja: カードリーダー

en: Cellular
ja: 携帯電話

en: Characteristic Aggregate Format
ja: 固有 集計 形式

en: Characteristic Declaration
ja: 特性値

en: Characteristic Extended Properties
ja: 固有 拡張 プロパティ

en: Characteristic Presentation Format
ja: 固有 プレゼンテーション 形式

en: Characteristic User Description
ja: 固有 ユーザー 説明

en: Client Characteristic Configuration
ja: クライアント 固有 構成

en: Combo
ja: コンボ

en: Common ISDN Access (CIP)
ja: 標準 ISDN アクセス (CIP)

en: Computer
ja: コンピューター

en: Configuration
ja: 設定

en: Configure Bluetooth Network
ja: Bluetooth ネットワークを設定

en: Configure selected plugin's preferences
ja: 選択されたプラグインの設定を行う

en: Configured directory for incoming files does not exist
ja: 設定された受信ディレクトリーが存在しません

en: Configuring networking requires privileges
ja: ネットワークの設定の変更には権限が必要です

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm value for authentication:
ja: 認証確認用の値:

en: Connected
ja: 接続しました

en: Connected to %s
ja: %s に接続しています

en: Connected:
ja: 接続しました:

en: Connecting
ja: 接続中

en: Connecting…
ja: 接続中…

en: Connection Failed:
ja: 接続失敗:

en: Connection to BlueZ failed
ja: BlueZ への接続に失敗しました

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
ja: 自動接続プロファイルの A2DP ソース、A2DP シンク、および HID を接続します

en: Continuous Glucose Monitoring
ja: 連続 血糖値 モニター

en: Controller
ja: コントローラー

en: Controls Bluetooth adapter power states
ja: Bluetooth アダプターの電源状態を設定します

en: Cordless
ja: 無線

en: Cordless Telephony
ja: コードレス 電話

en: Create pairing with the device
ja: デバイスをペアリングする

en: Current Time Service
ja: 現在 時刻 サービス

en: Cycling Power
ja: サイクリング 出力

en: Cycling Speed and Cadence
ja: サイクリング速度＆ケーデンス

en: DHCP server type:
ja: DHCP サーバの種類:

en: Data activity indication
ja: データアクティビティ表示

en: Deny
ja: 拒否

en: Dependency issue
ja: 依存問題

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Device Information
ja: デバイス 情報

en: Device Manager
ja: デバイスマネージャー

en: Device Name
ja: デバイス 名

en: Device did not respond
ja: デバイスは応答しませんでした

en: Dialup Networking (DUN)
ja: ダイアルアップネットワーキング (DUN)

en: Dialup Settings
ja: ダイアルアップの設定

en: Digital Pen
ja: 電子ペン

en: Digitizer Tablet
ja: タブレット

en: DirectPrinting (BPP)
ja: 基本印刷 (BPP)

en: DirectPrintingReferenceObjectsService (BPP)
ja: 基本印刷参照オブジェクトサービス (BPP)

en: Disconnect %s
ja: デバイス( %s )を切断

en: Disconnected
ja: 切断しました

en: Disconnection Failed:
ja: 切断失敗:

en: Discoverable timeout
ja: デバイスの検出がタイムアウトしました

en: Discoverable…
ja: 検出可能…

en: Discoverable… %ss
ja: 検出可能... %ss

en: Discovering…
ja: 検出中…

en: Display
ja: ディスプレィ

en: Doll
ja: 人形

en: ETA:
ja: 転送完了時間:

en: Enable Bluetooth
ja: Bluetooth を有効

en: Enter PIN code for authentication:
ja: 認証の PIN コードを入力:

en: Enter passkey for authentication:
ja: 認証用パスキーを入力してください:

en: Environmental Sensing
ja: 環境 センシング

en: Error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Error occurred while sending file %s
ja: ファイル %s を送信中にエラーが発生しました

en: Exit
ja: 終了

en: External Report Reference
ja: 外部 Report Reference

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
ja: サービス(obex)の自動起動に失敗しました。obexデーモンが実行されているか確認してください

en: Failed to change profile to %s
ja: プロファイルを %s に変更できませんでした

en: Failed to connect
ja: 接続に失敗しました

en: Failed to obtain an IP address on %s
ja: %s の IP アドレスを取得できませんでした

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
ja: %(1)s からファイル %(0)s を受信しました

en: File Sender
ja: ファイル送信者

en: File received
ja: ファイルを受信しました

en: Files received
ja: ファイルを受信しました

en: Firmware Revision String
ja: ファームウェア リビジョン 文字列

en: Forcefully disconnect the device
ja: 強制的にデバイスを切断する

en: Fully
ja: 十分

en: GNSS Server
ja: GNSS サーバー

en: GSM Settings
ja: GSM の設定

en: Game
ja: ゲーム

en: Gamepad
ja: ゲームパッド

en: Gaming/Toy
ja: ゲーミング／玩具

en: Generic Access
ja: 一般アクセス

en: Generic Attribute
ja: 一般属性

en: Generic Audio
ja: オーディオ

en: Generic Barcode Scanner
ja: バーコードスキャナー

en: Generic Blood Pressure
ja: 一般血圧計

en: Generic Clock
ja: 時計

en: Generic Computer
ja: コンピューター

en: Generic Continuous Glucose Monitor
ja: 連続血糖値モニター

en: Generic Display
ja: ディスプレィ

en: Generic Eye-glasses
ja: 眼鏡

en: Generic FileTransfer
ja: ファイル転送

en: Generic Glucose Meter
ja: 血糖値測定計

en: Generic Insulin Pump
ja: インスリンポンプ

en: Generic Keyring
ja: キーリング

en: Generic Media Player
ja: メディアプレーヤー

en: Generic Medication Delivery
ja: 一般 薬品供給デバイス

en: Generic Networking
ja: ネットワーク

en: Generic Personal Mobility Device
ja: 一般: パーソナルモビリティデバイス

en: Generic Phone
ja: 一般電話

en: Generic Remote Control
ja: リモコン

en: Generic Tag
ja: タグ

en: Generic Telephony
ja: 電話機

en: Generic Thermometer
ja: 体温計

en: Generic Watch
ja: 時計

en: Glasses
ja: 眼鏡

en: Glucose
ja: 血糖値

en: Group Network
ja: グループネットワーク

en: HDP Sink
ja: HDP シンク

en: HDP Source
ja: HDP ソース

en: HTTP Proxy
ja: HTTP プロキシ

en: Handheld
ja: ハンドヘルド

en: Handsfree
ja: ハンドフリー

en: Handsfree Audio Gateway
ja: ハンズフリー オーディオ ゲートウェイ

en: Hardcopy Control Channel
ja: ハードコピー コントロールチャンネル

en: Hardcopy Data Channel
ja: ハードコピー データチャンネル

en: Hardcopy Notification
ja: ハードコピー 警告通知

en: Hardware Revision String
ja: ハードウェア リビジョン 文字列

en: Headphones
ja: ヘッドフォン

en: Headset
ja: ヘッドセット

en: Headset Audio Gateway
ja: ヘッドセット オーディオ ゲートウェイ

en: Health Thermometer
ja: 体温計

en: Heart Rate
ja: 心拍

en: Helmet
ja: ヘルメット

en: Hi-Fi audio
ja: HiFi オーディオ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hide _unnamed devices
ja: 未登録デバイスを隠す(_u)

en: High
ja: 高い

en: Human Interface Device
ja: ヒューマン インターフェース機器

en: Human Interface Device Service (HID)
ja: ヒューマン インターフェース デバイス サービス (HID)

en: IP Address:
ja: IP アドレス:

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
ja: IP アドレスが同じアドレスを持つインターフェース %s と衝突しています

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
ja: IPアドレスが、次の構成 %s/%s を持つインターフェース%s のサブネットと重複しています
    これにより、不正なネットワーク動作が発生する可能性があります

en: Imaging
ja: イメージング

en: Imaging (BIP)
ja: イメージング (BIP)

en: ImagingAutomaticArchive (BIP)
ja: イメージング自動アーカイブ (BIP)

en: ImagingReferencedObjects (BIP)
ja: イメージング参照オブジェクト (BIP)

en: ImagingResponder (BIP)
ja: イメージングレスポンダー (BIP)

en: Immediate Alert
ja: 即時警告

en: Incoming Folder:
ja: 受信フォルダー:

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
ja: %(1)s からファイル %(0)s が届いています

en: Incoming file over Bluetooth
ja: Bluetooth 経由のファイル受信

en: Input/output error
ja: Input/output エラー

en: Insulin Pen
ja: インスリンペン

en: Insulin Pump, durable pump
ja: インスリンポンプ, 耐久性ポンプ

en: Insulin Pump, patch pump
ja: インスリンポンプ, パッチ（貼付け）ポンプ

en: Intercom
ja: インターコム

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
ja: インターフェース %(0)s は IP アドレス %(1)s に接続しています

en: Internet Protocol Support
ja: インターネット プロトコル サポート

en: Invalid IP address
ja: 不正な IP アドレス

en: IrMC Sync
ja: IrMC 同期

en: IrMC Sync Command
ja: IrMC 同期コマンド

en: Jacket
ja: ジャケット

en: Joystick
ja: ジョイスティック

en: Keyboard
ja: キーボード

en: LAN Access Using PPP
ja: PPP を使用する LAN接続

en: Laptop
ja: ラップトップ

en: Launch DHCP client
ja: DHCP クライアントを実行

en: Launch PPP daemon
ja: PPP デーモンを実行

en: Launching DHCP client requires privileges
ja: DHCP クライアントの実行には権限が必要です

en: Launching PPP daemon requires privileges
ja: PPP デーモンの実行には権限が必要です

en: Link Loss
ja: リンク 損失

en: Location Pod
ja: 位置情報 Pod

en: Location and Navigation
ja: 位置情報＆ナビゲーション

en: Location and Navigation Pod
ja: 位置情報 および ナビゲーション Pod

en: Loudspeaker
ja: スピーカー

en: Low
ja: 低い

en: Make the default adapter temporarily visible
ja: デフォルトアダプターを一時的に表示する

en: Manages local network services, like NAP bridges
ja: NAP ブリッジのようなローカルネットワークデバイスを管理する

en: Manufacturer Name String
ja: 製造者 名 文字列

en: Mark/Unmark this device as trusted
ja: 信頼できるデバイスとしてマークを付ける・外す

en: Maximum items
ja: 最大表示項目数

en: Message Access Profile (MAP)
ja: メッセージ アクセス プロファイル (MAP)

en: Message Access Server
ja: メッセージ アクセス サーバー

en: Message Notification Server
ja: メッセージ 通知 サーバー

en: Microphone
ja: マイクロフォン

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Mobility Scooter
ja: モビリティスクーター

en: Model Number String
ja: モデル 番号 文字列

en: Modem
ja: モデム

en: More
ja: もっと

en: Mouse
ja: マウス

en: Much
ja: 多い

en: Multi-Channel Adaptation Protocol (MCAP)
ja: マルチ-チャンネル 対応 プロトコル (MCAP)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Profile
ja: 複数のプロファイル仕様 (MPS) プロフィル

en: Multi-Profile Specification (MPS) Service
ja: 複数のプロファイル仕様 (MPS) サービス

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Access Point
ja: ネットワークアクセスポイント

en: Network Access Point (NAP)
ja: ネットワークアクセスポイント (NAP)

en: Network _Usage
ja: ネットワーク利用状況(_U)

en: Next DST Change Service
ja: Next DST 変更サービス

en: No audio endpoints registered
ja: オーディオエンドポイントが登録されていません

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
ja: 使用状況はまだ利用できません。一度接続を行ってから再度このページを開いて下さい。

en: Not Connected
ja: 接続していません

en: Not available
ja: 利用不可

en: Not currently supported with this setup
ja: 現在このセットアップではサポートされていません

en: Not specified
ja: 未指定

en: Number:
ja: 番号:

en: OBEX File Transfer
ja: OBEX ファイル 転送

en: Object Transfer
ja: オブジェクト転送

en: Open
ja: 開く

en: Open Location
ja: 場所を開く

en: Optimal
ja: 最適

en: Pager
ja: ページャ

en: Pair
ja: ペア

en: Paired
ja: ペア

en: Pairing PIN code for
ja: ペアリング PIN コード

en: Pairing passkey for
ja: ペアリングパスキー

en: Pairing request
ja: ペアリング要求

en: Pairing request for %s
ja: %s へのペアリングリクエスト

en: Pairing request for device:
ja: デバイスに対するペアリング要求:

en: Pairing request for:
ja: ペアリング要求:

en: Palm
ja: Palm デバイス

en: Peripheral
ja: 周辺機器

en: Peripheral Preferred Connection Parameters
ja: 周辺機器 優先 接続 パラメータ

en: Phone
ja: 電話

en: Phone Alert Status Service
ja: 電話警告状況サービス

en: Phonebook Access (PBAP)
ja: 電話帳 アクセス (PBAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
ja: 電話帳 アクセス (PBAP) - PCE

en: Phonebook Access (PBAP) - PSE
ja: 電話帳 アクセス (PBAP) - PSE

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
ja: ディレクトリ"<b>%s</b>"が存在するか確認してください。または、blueman-servicesで設定してください。それまでは、"%s"が使われます

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
ja: プラグイン<b>"%(0)s"</b>は<b>"%(1)s"</b>に依存しています。<b>"%(1)s"</b>をアンロードすると<b>"%(0)s"</b>もアンロードされます。
    よろしいですか？

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
ja: プラグイン<b>"%(0)s"</b>は<b>"%(1)s"</b>と衝突します。<b>"%(1)s"</b>をロードすると<b>"%(0)s"</b>はアンロードされます。
    よろしいですか？

en: Plugins
ja: プラグイン

en: PnP Information
ja: PnP 情報

en: Pointing
ja: ポインティング・デバイス

en: Poor
ja: 弱い

en: Portable audio
ja: ポータブルオーディオ

en: Powered Wheelchair
ja: 電動車椅子

en: Primary Service
ja: プライマリ サービス

en: Printer
ja: プリンター

en: Printing Status (BPP)
ja: 印刷状況 (BPP)

en: Proprietary
ja: プロプライエタリー

en: Provides DBus API for other Blueman components
ja: 他の Blueman コンポーネントに DBus API を提供します

en: Provides OBEX file transfer capabilities
ja: OBEX ファイル転送機能を提供する

en: Provides a StatusNotifierItem to show a statusicon
ja: ステータスアイコンを表示するために StatusNotifierItem を使用します

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
ja: Bluetooth PAN ネットワークのための DHCP クライアントを提供します。

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
ja: アプレットにメニューを、その他のプラグインに API を提供し、操作できるようにします

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
ja: デフォルトで非表示にされているデフォルトアダプターを一時的に表示するメニューアイテムを提供します

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
ja: 次回以降のアクセスのために最後の接続をメニューに含める

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
ja: DUN プロファイルを用いてインターネットに接続するための基本的な機能を提供します。

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
ja: BlueZ デーモンのためにパスキーと認証サービスを提供します

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
ja: モデムマネージャーとネットワークマネージャーにダイヤルアップネットワーク (DUN) を提供します

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
ja: パーソナルエリアネットワーク (PAN) は NetworkManager 0.8 で利用可能です

en: Pulse Oximeter
ja: 脈拍計

en: R_ename device…
ja: デバイス名を変更(_e)…

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
ja[0]: ファイル %(files)d をバックグラウンドで受信しました

en: Received %(files)d more file in the background | Received %(files)d more files in the background
ja[0]: 更にファイル %(files)d をバックグラウンドで受信しました

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
ja: 受信信号強度: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Receiving file
ja: 受信ファイル

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
ja: %(1)s からファイル %(0)s を受信中

en: Recommended
ja: 推奨

en: Reconnection Address
ja: 再接続 アドレス

en: Reference Time Update Service
ja: 現在時刻サービス

en: ReferencePrinting (BPP)
ja: 印刷状況 (BPP)

en: Reject
ja: リジェクト

en: Remote Control
ja: リモート コントロール

en: Remote Control Target
ja: リモート コントロール ターゲット

en: Remove
ja: 削除

en: Remove this device from the known devices list
ja: このデバイスを既知のデバイス一覧から削除する

en: Rename device
ja: デバイス名の変更

en: Renew IP Address
ja: IP アドレスを再取得

en: Retry
ja: 再実行

en: Robot
ja: ロボット

en: Running Speed and Cadence
ja: ランニング速度＆ケーデンス

en: SIM Access (SAP)
ja: SIM アクセス (SAP)

en: S_ort By
ja: 並び替え(_O)

en: Scan Parameters
ja: スキャン パラメーター

en: Scanner
ja: スキャナー

en: Script to execute on connection
ja: 接続時に実行するスクリプト

en: Search
ja: 検索

en: Search for nearby devices
ja: 付近のデバイスを検索

en: Searching
ja: 検索中

en: Secondary Service
ja: セカンダリ サービス

en: Select Device
ja: デバイスを選択

en: Select audio profile for PulseAudio
ja: PulseAudio のオーディオプロファイルを選択して下さい

en: Select folder for incoming file transfers
ja: ファイルを転送された時の受け取りフォルダーを選択してください

en: Send File
ja: ファイルを送信

en: Send _Files to Device
ja: デバイスにファイルを送信(_F)

en: Send _note
ja: 付箋紙を送る(_N)

en: Send a _File…
ja: ファイルを送信(_F)…

en: Send a text note
ja: テキスト付箋紙を送る

en: Send file(s) to the device
ja: デバイスにファイルを送信する

en: Send note
ja: 付箋紙を送る

en: Sending File
ja: ファイルを送信中

en: Serial Number String
ja: シリアル 番号 文字列

en: Serial Port
ja: シリアル ポート

en: Serial Port %s
ja: シリアルポート %s

en: Serial port connected
ja: シリアルポートが接続されました

en: Serial port connection script failed
ja: シリアルポート接続スクリプトの実行に失敗しました

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
ja: デバイス <b>%s</b> 上のシリアルポートサービスを <b>%s</b> 経由で利用可能になりました

en: Server
ja: サーバ

en: Server Characteristic Configuration
ja: サーバー 固有 構成

en: Service Changed
ja: サービスは変更されました

en: Service Preferences
ja: サービス設定

en: Service:
ja: サービス:

en: Set Bluetooth Adapter Properties
ja: Bluetooth アダプター属性設定

en: Set RfKill State
ja: RfKill ステートを設定する

en: Set-top box
ja: セットトップボックス（STB）

en: Setting RfKill State requires privileges
ja: RfKill ステートの設定には権限が必要です

en: Show _Statusbar
ja: ステータスバーを表示(_S)

en: Show _Toolbar
ja: ツールバーを表示(_T)

en: Show device information
ja: デバイスの情報を表示します

en: Show input
ja: 入力中の文字を表示

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
ja: デバイスが接続または切断されたときにデスクトップ通知を表示します。

en: Shows network traffic usage
ja: ネットワーク使用状況を表示する

en: Skip
ja: スキップ

en: Smartphone
ja: スマートフォン

en: Software Revision String
ja: ソフトウェア リビジョン 文字列

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
ja: カスタムアクションを実行可能にする標準 SPP プロファイルコネクションハンドラー

en: Sub-optimal
ja: 最適ではない

en: Success!
ja: 成功!

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
ja: <b>%(0)s</b> 上の <b>DUN</b> サービスに接続しました。
    <b>%(1)s</b> を経由してネットワークを利用可能です

en: Switches Bluetooth killswitch status to match Bluetooth power state. Allows turning Bluetooth back on from an icon that shows its status; provided it isn't unplugged by the system, or physically.
ja: BluetoothキルスイッチステータスをBluetooth電源状態に一致するように切り替えます。システム的に、或いは物理的にデバイスがアンプラグされていない場合に、ステータスを示すアイコンからBluetoothをオンに戻すことができます。

en: System ID
ja: システム ID

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
ja: Bluetooth ゲームコントローラーが接続されている間、スクリーンセーバーは一時的に動作しません。

en: Temporarily visible
ja: 一時的に表示

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
ja: 最近使用した接続に表示される最大の項目数。

en: There was a problem launching script %s
    %s
ja: スクリプト %s の実行に失敗しました
    %s

en: This should be overwritten
ja: これは上書きする必要があります

en: Too much
ja: 多すぎる

en: Total data received and rate of transmission
ja: 総受信データ量と転送速度

en: Total data sent and rate of transmission
ja: 総送信データ量と転送速度

en: Toy
ja: 玩具

en: Traffic statistics
ja: 通信状況

en: Transfer
ja: 転送

en: Transfer failed
ja: 転送に失敗しました

en: Transfer of file %(0)s failed
ja: %(0)sの転送に失敗しました

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
ja: 送信出力レベル: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transport Discovery
ja: 送信検出

en: Tries to auto-connect to configurable services on start and every 60 seconds.
ja: スタート時および60秒毎に構成可能なサービスへの自動接続を試みます。

en: Trust
ja: 信頼

en: Trusted
ja: 信頼

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
ja: %s の IP アドレスを取得中です。
    お待ちください…

en: Turn off all adapters
ja: 全てのアダプターをオフにします

en: Turn on all adapters
ja: 全てのアダプターをオンする

en: Tx Power
ja: Tx 出力

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Unknown
ja: 不明

en: Unspecified
ja: 未設定

en: Untrust
ja: 信頼を解除

en: User Data
ja: ユーザー データ

en: VCR
ja: ビデオ・カセット・レコーダー（VCR）

en: Valid Range
ja: 有効 範囲

en: Vehicle
ja: 車両

en: Very High
ja: 非常に高い

en: Video Conferencing
ja: ビデオ 会議

en: Video Distribution
ja: ビデオ 配信

en: Video Sink
ja: ビデオ シンク

en: Video Source
ja: ビデオ ソース

en: Video camera
ja: ビデオカメラ

en: Video conferencing
ja: ビデオ会議

en: Video display and loudspeaker
ja: ビデオ ディスプレィ ＆ スピーカー

en: Video monitor
ja: ビデオモニター

en: VideoConferencingGW (VCP)
ja: ビデオ会議GW (VCP)

en: WAP Client
ja: WAP クライアント

en: WSP
ja: WPS

en: Wearable
ja: ウェアラブル

en: Weight Scale
ja: 体重計

en: Wrist watch
ja: 腕時計

en: _Adapter
ja: アダプター(_A)

en: _Added
ja: 追加済み(_A)

en: _Block
ja: ブロック(_B)

en: _Cancel
ja: キャンセル中(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Descending
ja: 降順(_D)

en: _Device
ja: デバイス(_D)

en: _Devices
ja: デバイス(_D)

en: _Exit
ja: 終了(_E)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Info
ja: 情報(_I)

en: _Local Services
ja: ローカルサービス(_L)

en: _Make Discoverable
ja: 発見可能にする(_M)

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: _OK
ja: 了解(_O)

en: _Pair
ja: ペア(_P)

en: _Plugins
ja: プラグイン(_P)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Remove…
ja: 削除(_R)…

en: _Report a Problem
ja: 問題を報告 (_R)

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _Trust
ja: 信頼する(_T)

en: _Unblock
ja: ブロック解除(_U)

en: _Untrust
ja: 信頼しない(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: applet
ja: アプレット

en: day | days
ja[0]: 日

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: no
ja: いいえ

en: obexd not available
ja: obexd が利用できません

en: yes
ja: はい
