mate-calc 1.26.0 - en to ja translation catalogue (437 entries)

en: %d place | %d places
ja[0]: %d 場所

en: %s%%s
ja: %%s%s

en: 16-bit
ja: 16ビット

en: 32-bit
ja: 32ビット

en: 64-bit
ja: 64ビット

en: 8-bit
ja: 8ビット

en: About MATE Calculator
ja: MATE 電卓について

en: Absolute Value
ja: 絶対値

en: Absolute value [|]
ja: 絶対値 [|]

en: Accuracy value
ja: 精度

en: Acres
ja: エーカー

en: Add [+]
ja: 加算 [+]

en: Additional Functions
ja: 追加の関数

en: Additional constants
ja: 追加の定数

en: Algerian Dinar
ja: アルジェリア・ディナール

en: Angle
ja: 角度

en: Angle units
ja: 角度の単位

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
ja: アプリケーションのオプション:
      -s, --solve <equation>          与えられた方程式を解く

en: Arctangent function is undefined for values i and -i
ja: アークタンジェント関数が値 i および -i に対して定義されていません

en: Area
ja: 面積

en: Argument --solve requires an equation to solve
ja: 引数 --solve には、解決すべき方程式を指定する必要があります

en: Argument not defined for zero
ja: ゼロの偏角は定義されていません

en: Astronomical Units
ja: 天文単位

en: Australian Dollar
ja: オーストラリア・ドル

en: Automatic
ja: 自動

en: Avogadro constant
ja: アボガドロ定数

en: Bahraini Dinar
ja: バーレーン・ディナール

en: Binary
ja: 2進数

en: Boolean AND
ja: 真偽値の積

en: Boolean AND is only defined for positive integers
ja: 真偽値の積は、正の整数のみ定義しています

en: Boolean Exclusive OR
ja: 真偽値の排他的論理和

en: Boolean NOT
ja: 真偽値の否定

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
ja: 真偽値の否定は、正の整数のみ定義しています。

en: Boolean OR
ja: 真偽値の和

en: Boolean OR is only defined for positive integers
ja: 真偽値の和は、正の整数のみ定義しています。

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
ja: 真偽値の排他的論理和は、正の整数のみ定義しています

en: Botswana Pula
ja: ボツワナ・プラ

en: Brazilian Real
ja: ブラジル・レアル

en: Brunei Dollar
ja: ブルネイ・ドル

en: Bulgarian Lev
ja: ブルガリア・レフ

en: Button mode
ja: ボタンモード

en: CFA Franc
ja: CFAフラン

en: C_alculate
ja: 計算する(_A)

en: C_ost:
ja: 原価(_O):

en: Cables
ja: 鏈

en: Calculate Result
ja: 計算結果

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
ja: ローンの定期支払い額を計算します (返済期間の最終日に支払いを行うものとします)。

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ja: 指定した期間に対する資産の減価償却費を級数法 (Sum-Of-The-Years'-Digits Method) を用いて計算します。これは加速度的減価償却法の一種で、償却期間の初期に重み付けして減価償却が行われるため、償却期間の後期より初期により大きな減価償却費が計上されます。耐用年数は一般的に年数で指定し、償却年数と同義です。

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
ja: 指定した期間に対する資産の減価償却費を(二倍)定率法 (Double-Declining Balance Method) を用いて計算します。

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ja: 一定額で積み立てを行った場合の投資額の将来価値を、定期利率に基づいて計算します。

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
ja: 現在の投資額をある将来価値に増額するのに必要な複利計算期間の年数を固定金利に基づいて計算します。

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
ja: 普通年金の受領期間内に将来価値を積み立てる際に必要となる支払い期間を定期利率に基づいて計算します。

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
ja: 投資額の将来価値を上げる際に必要となる複利計算期の定期利率を計算します。

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ja: 将来価値を一定の割引率を使って現在時点まで割り戻した現在価値を計算します。

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
ja: 製品の再販売価格をその原価と売上総利益率に基づいて計算します。

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ja: 指定した期間に対する資産の減価償却費を定額法 (Straight-Line Depreciation Method) を用いて計算します。この償却法は毎年の減価償却費を平準化できるという特徴があります。耐用年数は一般的に年数で指定し、経過年数との差額で求めます。

en: Calculating
ja: 計算中

en: Calculator
ja: 電卓

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
ja: 財務と科学計算のモードを持つ電卓です。
    これは GNU MPFR %s と GNU MPC %s を利用します。

en: Canadian Dollar
ja: カナダ・ドル

en: Ceiling
ja: 切り上げ

en: Celsius
ja: 摂氏

en: Centimeters
ja: センチメートル

en: Ch_aracter:
ja: 文字(_A):

en: Chilean Peso
ja: チリ・ペソ

en: Chinese Yuan
ja: 中国人民元

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Display [Escape]
ja: 表示のクリア [Escape]

en: Colombian Peso
ja: コロンビア・ペソ

en: Complex argument
ja: 複素数の偏角

en: Complex conjugate
ja: 共役複素数

en: Compounding Term
ja: 複利計算期間

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
ja: Copyright © 1986–2010 GCalctool 作成者
    Copyright © 2011-2021 MATE 開発者

en: Cosine
ja: 余弦 (コサイン)

en: Croatian Kuna
ja: クロアチア・クーナ

en: Cubic Meters
ja: 立方メートル

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency of the current calculation
ja: 通貨計算で使用する通貨

en: Currency to convert the current calculation into
ja: 現在の計算結果の変換先の通貨

en: Czech Koruna
ja: チェコ・コルナ

en: Danish Krone
ja: デンマーク・クローネ

en: Days
ja: 日

en: Decimal
ja: 10進数

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Degrees
ja: 度

en: Displayed value not an integer
ja: 整数以外の値を表示します

en: Divide [/]
ja: 除算 [/]

en: Division by zero is undefined
ja: ゼロ除算は未定義です

en: Double Declining Depreciation
ja: 定率法による減価償却費

en: Double-Declining Depreciation
ja: 定率法による減価償却費

en: Duration
ja: 時間

en: Electric constant
ja: 電気定数

en: Electron mass
ja: 電子質量

en: Elementary charge
ja: 電気素量

en: End Group [)]
ja: 計算するグループの終了 [(]

en: Engineering
ja: 工学

en: Error: the number of periods must be positive
ja: エラー: 期間は正でなくてはなりません

en: Estonian Kroon
ja: エストニア・クルーン

en: Euler’s Number
ja: ネイピア数

en: Euro
ja: ユーロ

en: Exponent
ja: 指数

en: Exponent [^ or **]
ja: 指数 [^ または **]

en: Factorial
ja: 階乗

en: Factorial [!]
ja: 階乗 [!]

en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
ja: 階乗は非負実数に対してのみ定義されます

en: Factorize
ja: 因数分解

en: Factorize [Ctrl+F]
ja: 因数分解 [Ctrl+F]

en: Farenheit
ja: 華氏

en: Fathoms
ja: ファゾム

en: Feet
ja: フィート

en: Financial Term
ja: 財務用語

en: Fixed
ja: 固定小数点

en: Floor
ja: 切り捨て

en: Fractional Component
ja: 端数

en: Function '%s' is not defined
ja: 関数 '%s' は未定義です

en: Future Value
ja: 将来価値

en: Future _Value:
ja: 将来価値(_V):

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
ja: GTK+オプション:
      --class=CLASS                   ウィンドウマネジャーが使用するプログラムのクラス
      --name=NAME                     ウィンドウマネジャーが使用するプログラム名
      --screen=SCREEN                 使用するXのスクリーン
      --sync                          Xを同期して呼び出す
      --gtk-module=MODULES            追加呼び出しを行うGTK+モジュール
      --g-fatal-warnings              すべての警告を致命的とみなす

en: Gallons
ja: ガロン

en: Gpm
ja: 売上

en: Gradians
ja: グラード

en: Grams
ja: グラム

en: Gross Profit Margin
ja: 売上総利益

en: Hectares
ja: ヘクタール

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
ja: ヘルプオプション:
      -v, --version                   リリースバージョンを表示
      -h, -?, --help                  ヘルプオプションを表示
      --help-all                      すべてのヘルプオプションを表示
      --help-gtk                      GTK+のオプションを表示

en: Hexadecimal
ja: 16進数

en: Hong Kong Dollar
ja: 香港ドル

en: Hours
ja: 時間

en: Hungarian Forint
ja: ハンガリー・フォリント

en: Hyperbolic Cosine
ja: 双曲線余弦の算出

en: Hyperbolic Sine
ja: 双曲線正弦の算出

en: Hyperbolic Tangent
ja: 双曲線正接の算出

en: Icelandic Krona
ja: アイスランド・クローナ

en: Imaginary Component
ja: 虚数部

en: Imaginary unit
ja: 虚数単位

en: Inches
ja: インチ

en: Indian Rupee
ja: インド・ルピー

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
ja: 小数点以降の数値を表示後に、ゼロを表示するかどうかを示す。

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
ja: 大きな数の表示で1000の区切りを表示するかどうか示す。

en: Indonesian Rupiah
ja: インドネシア・ルピア

en: Insert Character
ja: 文字の挿入

en: Insert Character Code
ja: 文字コードの挿入

en: Integer Component
ja: 整数部

en: Inverse
ja: 逆関数

en: Inverse Cosine
ja: 逆余弦

en: Inverse Sine
ja: 逆正弦

en: Inverse Tangent
ja: 逆正接

en: Inverse [Ctrl+I]
ja: 逆関数の算出 [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
ja: [-1, 1]の範囲外の値の逆余弦は未定義です

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
ja: 1未満の値の逆双曲線余弦は未定義です。

en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
ja: 逆双曲線正接は範囲外の値 (-1,1) には定義されていません

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
ja: [-1, 1]の範囲外の値の逆正弦は定義されていません

en: Iranian Rial
ja: ブラジル・レアル

en: Israeli New Shekel
ja: イスラエル新シェケル

en: Japanese Yen
ja: 日本円

en: Kazakhstani Tenge
ja: カザフスタン・テンゲ

en: Kelvin
ja: ケルビン

en: Kilograms
ja: キログラム

en: Kilometers
ja: キロメートル

en: Kuwaiti Dinar
ja: クウェート・ディナール

en: Latvian Lats
ja: ラトビア・ラッツ

en: Length
ja: 長さ

en: Libyan Dinar
ja: リビア・ディナール

en: Light Years
ja: 光年

en: Lithuanian Litas
ja: リトアニア・リタス

en: Litres
ja: リットル

en: Logarithm
ja: 対数

en: Logarithm of zero is undefined
ja: ゼロの対数は未定義です

en: MATE Calc
ja: MATE 電卓

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
ja: MATE 電卓は GNOME 電卓のフォークであり、MATE デスクトップ環境の一部です。もしあなたが MATE と MATE 電卓についてもっと知りたければ、プロジェクトのウェブサイトを参照してください。

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
ja: MATE 電卓は、金融、論理、科学の各モードを備えた強力なグラフィカルな電卓です。演算を行うために多数の正確なパッケージを使用し、高い精度を実現します。

en: MATE Calculator
ja: MATE 電卓

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: MATE 電卓は役に立つことを期待して配布されいていますが、完全に無保証です。商品性や十分な品質、特定の目的への適合性についての暗黙の保証も一切ありません。詳細については GNU 一般公衆利用許諾を参照してください。

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: MATE 電卓は自由ソフトウェアです; フリーソフトウェア財団が発行する GNU 一般公衆ライセンスの第二版、あるいはそれ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または改変することができます。

en: MATE Desktop calculator
ja: MATE 卓上計算機

en: MATE Documentation Team
ja: MATE 文書化チーム

en: Magnetic constant
ja: 磁気定数

en: Malaysian Ringgit
ja: マレーシア・リンギット

en: Malformed expression
ja: 計算式が間違っています

en: Malformed expression at token '%s'
ja: '%s' は解釈できない表現です

en: Mauritian Rupee
ja: モーリシャス・ルピー

en: Memory
ja: メモリー

en: Meters
ja: メートル

en: Mexican Peso
ja: メキシコ・ペソ

en: Microlitres
ja: マイクロリットル

en: Micrometers
ja: マイクロメートル

en: Microseconds
ja: マイクロ秒

en: Miles
ja: マイル

en: Millilitres
ja: ミリリットル

en: Millimeters
ja: ミリメートル

en: Milliseconds
ja: ミリ秒

en: Minutes
ja: 分

en: Modulus divide
ja: 剰余

en: Modulus division is only defined for integers
ja: 剰余は整数のみ定義しています

en: Multiply [*]
ja: 乗算 [*]

en: Nanometers
ja: ナノメートル

en: Natural Logarithm
ja: 自然対数

en: Nautical Miles
ja: 海里

en: Need an integer to factorize
ja: 因数分解は整数のみです

en: Nepalese Rupee
ja: ネパール・ルピー

en: New Romanian Leu
ja: 新ルーマニア・レイ

en: New Turkish Lira
ja: 新トルコ・リラ

en: New Zealand Dollar
ja: ニュージーランド・ドル

en: Newtonian constant of gravitation
ja: ニュートンの重力定数

en: No redo history
ja: リドゥの履歴はありません

en: No sane value to bitwise shift
ja: ビット単位でシフトする値が正しくありません

en: No sane value to store
ja: 格納する値が正しくありません

en: No undo history
ja: アンドゥの履歴はありません

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェー・クローネ

en: Number _Format:
ja: 数字の書式(_F):

en: Number format
ja: 数値の表示書式

en: Numeric Base
ja: 数値の基数

en: Octal
ja: 8進数

en: Omani Rial
ja: オマーン・リアル

en: Ones' Complement
ja: 1の補数

en: Ounces
ja: オンス

en: Overflow. Try a bigger word size
ja: オーバーフローしました。Wordサイズを大きくして試してください。

en: Pakistani Rupee
ja: パキスタン・ルピー

en: Parsecs
ja: パーセク

en: Payment Period
ja: 返済期間

en: Percentage [%]
ja: 百分率 [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ja: 算術/科学/財務の計算を行います

en: Periodic Interest Rate
ja: 定期利率

en: Periodic Interest _Rate:
ja: 定期利率(_R):

en: Periodic Payment
ja: 定期支払額

en: Peruvian Nuevo Sol
ja: ペルー・ヌエボ・ソル

en: Philippine Peso
ja: フィリピン・ペソ

en: Pi [Ctrl+P]
ja: π [Ctrl+P]

en: Pints
ja: パイント

en: Planck constant
ja: プランク定数

en: Polish Zloty
ja: ポーランド・ズロチ

en: Pound Sterling
ja: 英国ポンド

en: Pounds
ja: ポンド

en: Preferences
ja: 設定

en: Present Value
ja: 現在価値

en: Present _Value:
ja: 現在価値(_V):

en: Proton mass
ja: プロトン質量

en: Qatari Riyal
ja: カタール・リアル

en: Quarts
ja: クォート

en: Radians
ja: ラジアン

en: Rankine
ja: ランキン度

en: Rate
ja: 利率

en: Real Component
ja: 実数部

en: Root [Ctrl+R]
ja: 累乗根 [Ctrl+R]

en: Round
ja: 数値の丸め込み

en: Russian Rouble
ja: ロシア・ルーブル

en: Saudi Riyal
ja: サウジ・リアル

en: Scientific
ja: 科学

en: Scientific Exponent
ja: 科学的指数

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
ja: 科学的指数 [Ctrl+E]

en: Seconds
ja: 秒

en: Shift Left
ja: 左シフト

en: Shift Left [<<]
ja: 左シフト [<<]

en: Shift Right
ja: 右シフト

en: Shift Right [>>]
ja: 右シフト [>>]

en: Shift is only possible on integer values
ja: シフトは整数値のみ可能です

en: Show %d decimal _places
ja: 小数点以下第 %d 位まで表示 (_P)

en: Show History
ja: 履歴の表示

en: Show Thousands Separators
ja: 3桁ごとの区切りの表示

en: Show Trailing Zeroes
ja: 末尾のゼロを表示

en: Show _thousands separators
ja: 3桁ごとの区切りを表示(_T)

en: Show trailing _zeroes
ja: 有効桁数で表示(_Z)

en: Shows all recent calculations
ja: 最近の計算結果をすべて表示

en: Sign
ja: 符号

en: Sine
ja: 正弦 (サイン)

en: Singapore Dollar
ja: シンガポール・ドル

en: Source currency
ja: 元の通貨

en: Source units
ja: 元の単位

en: South African Rand
ja: 南アフリカ・ランド

en: South Korean Won
ja: 韓国ウォン

en: Square Centimeters
ja: 平方センチメートル

en: Square Meters
ja: 平方メートル

en: Square Millimeters
ja: 平方ミリメートル

en: Square [Ctrl+2]
ja: 二乗 [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
ja: 平方根 [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
ja: スリランカ・ルピー

en: Start Group [(]
ja: 計算するグループの開始 [(]

en: Store
ja: 保存

en: Straight Line Depreciation
ja: 定額法による減価償却費

en: Straight-Line Depreciation
ja: 定額法による減価償却費

en: Subscript
ja: 下付き数字

en: Subscript mode [Alt]
ja: 下付き数字モード [Alt]

en: Subtract [-]
ja: 減算 [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
ja: 級数法による減価償却費

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
ja: 級数法による減価償却費

en: Sun Microsystems
ja: サン・マイクロシステムズ

en: Superscript
ja: 上付き数字

en: Superscript mode [Ctrl]
ja: 上付き数字モード [Ctrl]

en: Swedish Krona
ja: スウェーデン・クローナ

en: Swiss Franc
ja: スイス・フラン

en: Switch conversion units
ja: 単位変換を切り替える

en: T&T Dollar (TTD)
ja: トリニダード・トバゴ・ドル

en: Tangent
ja: 正接 (タンジェント)

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
ja: π∕2 (90°)にπ (180°)の倍数を加えた角度の正接は未定義です

en: Target currency
ja: 変換後の通貨

en: Target units
ja: 変換後の単位

en: Temperature
ja: 温度

en: Term
ja: 期間

en: Thai Baht
ja: タイ・バーツ

en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
ja: リーマンゼータ関数は実数≠1に対してのみ定義されます

en: The angle units to use
ja: 使用する角度の単位

en: The button mode
ja: ボタンモード

en: The error function is only defined for real numbers
ja: 誤差関数は実数に対してのみ定義されます

en: The format to display numbers in
ja: 数値を表示する書式

en: The number of digits displayed after the numeric point
ja: 小数点以降に表示する桁数

en: The numeric base
ja: 数値の基数

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
ja: 負の指数関数に対するゼロの乗数は未定義です

en: The size of the words used in bitwise operations
ja: ビット演算時のWordサイズ

en: The zeroth root of a number is undefined
ja: 番号の0番目のルートが定義されていません

en: Tonnes
ja: トン

en: Tunisian Dinar
ja: チュニジア・ディナール

en: Two's Complement
ja: 2の補数

en: UAE Dirham
ja: UAEディルハム

en: US Dollar
ja: USドル

en: Unable to open help file
ja: ヘルプを表示できません

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo [Ctrl+Z]
ja: 元に戻す [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
ja: 現在の計算の単位

en: Units to convert the current calculation into
ja: 現在の計算の変換先となる単位

en: Unknown argument '%s'
ja: 不明な引数 '%s'

en: Unknown conversion
ja: 変換方法が分かりません

en: Unknown variable '%s'
ja: 変数 '%s' が不明です

en: Uruguayan Peso
ja: ウルグアイ・ペソ

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
ja: 使用方法:
      %s - 数学的な計算を実行する。

en: Velocity of Light
ja: 光速度

en: Venezuelan Bolívar
ja: ボリバル・フエルテ

en: Volume
ja: 音量

en: Weight
ja: 重量

en: Word _size:
ja: Wordサイズ(_S)

en: Word size
ja: Wordサイズ

en: Yards
ja: ヤード

en: Years
ja: 年

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ja: MATE 電卓の配布と一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約の写しを受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA まで手紙を書いてください。

en: _%d place | _%d places
ja[0]: _%d 場所

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Advanced
ja: 拡張(_A)

en: _Angle units:
ja: 角度の単位(_A):

en: _Basic
ja: 基本(_B)

en: _Calculator
ja: 計算機(_C)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Clear History
ja: 履歴をクリア(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Cost:
ja: 原価(_C):

en: _Financial
ja: 財務(_F)

en: _Future Value:
ja: 将来価値(_F):

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _History
ja: 履歴(_H)

en: _Insert
ja: 挿入する(_I)

en: _Life:
ja: 耐用年数(_L):

en: _Margin:
ja: 利幅(_M):

en: _Mode
ja: モード(_M)

en: _Number of Periods:
ja: 期間(_N):

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Period:
ja: 期間(_P):

en: _Periodic Payment:
ja: 定期支払額(_P):

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Principal:
ja: 資本金(_P):

en: _Programming
ja: プログラム(_P)

en: _Quit
ja: 終了 (_Q)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: _Salvage:
ja: 残存価額(_S):

en: _Term:
ja: 期間(_T):

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: const
ja: 定数

[ctx: unit-format]
en: %s T
ja: %s t

[ctx: unit-format]
en: %s acres
ja: %s エーカー

[ctx: unit-format]
en: %s au
ja: %s 天文単位

[ctx: unit-format]
en: %s cb
ja: %s ケーブル

[ctx: unit-format]
en: %s days
ja: %s 日

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
ja: %s 度

[ctx: unit-format]
en: %s ft
ja: %s フィート

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
ja: %s ファゾム

[ctx: unit-format]
en: %s gal
ja: %s ガロン

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
ja: %s グラード

[ctx: unit-format]
en: %s ha
ja: %s ヘクタール

[ctx: unit-format]
en: %s hours
ja: %s 時間

[ctx: unit-format]
en: %s km
ja: %s キロメートル

[ctx: unit-format]
en: %s ly
ja: %s 光年

[ctx: unit-format]
en: %s m
ja: %s メートル

[ctx: unit-format]
en: %s mi
ja: %s マイル

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
ja: %s 分

[ctx: unit-format]
en: %s ms
ja: %s ミリ秒

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
ja: %s 海里

[ctx: unit-format]
en: %s pc
ja: %s パーセク

[ctx: unit-format]
en: %s pt
ja: %s パイント

[ctx: unit-format]
en: %s qt
ja: %s クォート

[ctx: unit-format]
en: %s radians
ja: %s ラジアン

[ctx: unit-format]
en: %s s
ja: %s 秒

[ctx: unit-format]
en: %s yd
ja: %s ヤード

[ctx: unit-format]
en: %s years
ja: %s 年

[ctx: unit-format]
en: %s ˚C
ja: %s ℃

[ctx: unit-format]
en: %s μs
ja: %s μ秒

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
ja: エーカー

[ctx: unit-symbols]
en: au
ja: 天文単位, au

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
ja: ケーブル, cb

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
ja: センチメートル,cm

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
ja: 日

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
ja: 摂氏,˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
ja: 華氏,˚F

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
ja: 蘭氏,˚R,˚Ra

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
ja: 度, deg

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
ja: ファゾム, 尋, ftm

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
ja: フィート,ft

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
ja: ガロン,gal

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
ja: グラジアン, grad

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
ja: グラム,g

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
ja: ヘクタール,ha

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
ja: 時間

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
ja: インチ,in

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
ja: キログラム,kg,kgs

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
ja: キロメートル, km

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
ja: 光年, ly

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
ja: リットル,リッター,L

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
ja: メートル, m

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
ja: マイクロメートル,um

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
ja: マイクロ秒,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
ja: マイル, mi

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
ja: ミリリットル,ミリリッター,mL,cm³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
ja: ミリメートル,mm

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
ja: ミリ秒,ms

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
ja: 分

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
ja: 立方ミリメートル,マイクロリットル,mm³,μL,uL

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
ja: ナノメートル,nm

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
ja: 海里, nmi

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
ja: オンス,oz

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
ja: パーセク, pc

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
ja: パイント,pt

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
ja: パウンド,ポンド,lb

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
ja: クォート,qt

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
ja: ラジアン, rad

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
ja: 秒,s

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
ja: トン

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
ja: ヤード,yd

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
ja: 年
