ktexteditor - en to ka translation catalogue (1242 entries)

en:  lines
ka:  ხაზი

en:  seconds
ka:  წამი

en: "%1" is mapped to "%2"
ka: "%1" მიმაგრებულია "%2"-ზე

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
ka: თუ სტილის რომელიმე თვისებას შეცვლით, "ნაგულისხმევი სტილის გამოყენება" ავტომატურად გამოირთვება.

en: % of View Width
ka: ხედის სიგანის %

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
ka: სიტყვები %1, სიმბოლოები %2

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
ka: სიტყვები %1/%2, სიმბოლოები %3/%4

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
ka: %1 შეუნახავ ფაილებს "სვოპის ფაილებში" დაამარქაფებს. სვოპის ფაილების %1-ს საშუალებას აძლევს, სისტემის ავარიის შემთხვევაში, თქვენი ფაილები აღადგინოს. სვოპის ფაილების გამორთვამ ავარიის შემთხვევაში, შეიძლება მონაცემების დაკარგვა გამოიწვიოს.

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
ka[0]: 1 ჩანაცვლება %2-ზე
ka[1]: %1 ჩანაცვლება %2-ზე

en: %v character | %v characters
ka[0]: %v სიმბოლო
ka[1]: %v სიმბოლო

en: &Abort Loading
ka: &ჩატვირთვის გაუქმება

en: &Always On
ka: &ყოველთვის ჩართული

en: &Autocenter cursor:
ka: კურსორის &ავტოდაცენტრება:

en: &Background
ka: &ფონი

en: &Backspace key in leading blank space unindents
ka: &ღილაკი Backspace ხაზის თავში გამოტოვებაზე სწორებას მოხსნის

en: &Bold
ka: &სქელი

en: &Bookmarks
ka: &სანიშნეები

en: &Clean Indentation
ka: &შეწევის მოსუფთავება

en: &Close
ka: დაკე&ტვა

en: &Code Folding
ka: &კოდის დაკეცვა

en: &Color theme:
ka: &ფერის თემა:

en: &Delete
ka: &წაშლა

en: &Don't indent lines wider than:
ka: არ შეწიო &ხაზები, რომლებიც უფრო ფართოა, ვიდრე:

en: &Draw vertical line at the word wrap column
ka: სიტყვის გადატანის სვეტთან ვერტიკალური ხაზის &დახატვა

en: &Dynamic Word Wrap
ka: სიტყვების &დინამიკური გადატანა

en: &Edit
ka: რ&ედაქტირება

en: &Editor Color Theme
ka: &რედაქტორის ფერის თემა

en: &Encoding detection:
ka: &კოდირების გამოვლენა:

en: &Encoding:
ka: &კოდირება:

en: &End of Line
ka: &ხაზის დასასრული

en: &Fallback encoding:
ka: შეცდომის შემთხვევაში გადასართველი კოდირება:

en: &File
ka: &ფაილი

en: &Filetype:
ka: &ფაილის ტპი:

en: &Find All
ka: &ყველას პოვნა

en: &Force RTL Direction
ka: &ნაძალადევი RTL ტექსტის მიმართულება

en: &Format Indentation
ka: &ფორმატის შეწევა

en: &Format:
ka: &ფორმატი:

en: &Go
ka: &გადასვლა

en: &Highlighting
ka: &გამოკვეთა

en: &Highlighting:
ka: &გამოკვეთა:

en: &Ignore
ka: იგნორი

en: &Indent
ka: &შეწევა

en: &Indentation
ka: &სწორება

en: &Indentation mode:
ka: &სწორების რეჟიმი:

en: &Indentation width:
ka: &სწორების სიგანე:

en: &Italic
ka: &დახრილი

en: &Keep extra spaces
ka: &დამატებითი გამოტოვებების შენარჩუნება

en: &Keyword completion
ka: &საკვანძო სიტყვების დასრულება

en: &Language:
ka: &ენა:

en: &Line Height Multiplier:
ka: ხაზის სიმაღ&ლის ნამრავლი:

en: &Line:
ka: &ხაზი:

en: &Local files
ka: &ლოკალური ფაილები

en: &Margin:
ka: &ზღვარი:

en: &Mode
ka: &რეჟიმი

en: &Mode:
ka: &რეჟიმი:

en: &Name:
ka: &სახელი:

en: &New
ka: &ახალი

en: &Next: %1 - "%2"
ka: &შემდეგი: %1 - "%2"

en: &Off
ka: &გამორთ

en: &PageUp/PageDown moves cursor
ka: &PageUp/PageDown კურსორს ამოძრავებს

en: &Previous: %1 - "%2"
ka: &წინა: %1 - "%2"

en: &Print/Export
ka: და&ბეჭდვა/გატანა

en: &Read Only Mode
ka: &მხოლოდ-წაკითხვის რეჟიმი

en: &Reload
ka: თავიდან ჩატვირთვა

en: &Remote files
ka: &დაშორებული ფაილები

en: &Replace
ka: &ჩანაცვლება

en: &Scripts
ka: &სკრიპტები

en: &Section:
ka: &სექცია:

en: &Settings
ka: გამართვა

en: &Spaces
ka: &ადგილები

en: &Tabulators
ka: &ტაბულატორები

en: &Theme:
ka: &თემა:

en: &Tools
ka: &ხელსაწყოები

en: &Underline
ka: &ხაზგასმა

en: &Unindent
ka: &შეწევის გაუქმება

en: &Variables:
ka: &ცვლადები:

en: &View
ka: &ხედი

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
ka: '%1' %2,  თექვსმ %3,  რვაობითი %4

en: (Selection of)
ka: (მონიშნულია)

en: (c) 2000-2025 The Kate Authors
ka: (c) 2000-2025 The Kate-ის ავტორები

en: << Add to Dictionary
ka: << ლექსიკონში ჩამატება

en: <a> through <b> occurrences
ka: <a> ამდენჯერ <b> მეორდება

en: <b>misspelled</b>
ka: <b>მართლწერის შეცდომა</b>

en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
ka: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab ღილაკის ქმედება (თუ მონიშნული არაფერია) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>მეტი ...</span></a></p></body></html>

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
ka: <p> char <b>იდენტიფიკატორი</b> </p><p>ეს ბრძანება საშუალებას გაძლევთ, სიმბოლოები მათი რიცხვითი იდენტიფიკატორის, ათობითი, რვაობითი ან თექვსმეტობითი ფორმით, ჩასვათ.</p><p>მაგალითად:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
ka: <p><b>[v]new &mdash; ხედის გაყოფა და ახალი დოკუმენტის შექმნა</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>გაჰყოფს მიმდინარე ხედს და ახალ დოკუმენტს გახსნის. ამ ბრძანების გამოძახება ორნაირად შეგიძლიათ:<br /> <tt>new</tt> &mdash; ხედს თარაზულად გაჰყოფს და ახალ დოკუმენტს გახსნის.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; ხედს შვეულად გაჰყოფს და ახალ დოკუმენტს გახსნის.<br /></p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
ka: <p><b>b,buffer &mdash; დოკუმენტების სიიდან N-ე დოკუმენტის ჩასწორება</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>b[ბაფერი] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
ka: <p><b>bf,bfirst &mdash; პირველი დოკუმენტი</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>bf[პირველი]</b></tt></p><p>გადავა <b>პ</b>პირველ დოკუმენტზე ("<b>ბ</b>უფერზე") დოკუმენტების სიაში.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
ka: <p><b>bl,blast &mdash; ბოლო დოკუმენტი</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>bl[ბოლო]</b></tt></p><p>გადავა <b>ბ</b>ბოლო დოკუმენტზე ("<b>ბ</b>უფერზე") დოკუმენტების სიაში.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
ka: <p><b>bn,bnext &mdash; შემდეგ დოკუმენტზე გადართვა</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>გადავა <b>[N]</b>-ე შემდეგ დოკუმენტზე ("<b>b</b>uffer") დოკუმენტების სიაში.<b>[N]</b> ნაგულისხმევად - პირველი. </p><p>დოკუმენტების სიის ბოლოს მიღწევისას თავიდან დაწყება.</p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
ka: <p><b>bp,bprev &mdash; წინა ბაფერი</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>გადავა <b>[N]</b>-ე წინა დოკუმენტზე ("<b>b</b>uffer") დოკუმენტების სიაში. </p><p> <b>[N]</b> ნაგულისხმევად - პირველზე. </p><p>დოკუმენტების დასაწყისის მიღწევისას ბოლოდან გააგრძელებს.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
ka: <p><b>clo[se]&mdash; მიმდინარე ხედის დახურვა</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>მისი შესრულების შემდეგ მიმდინარე ხედი დაიხურება.</p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
ka: <p><b>e[dit] &mdash; მიმდინარე დოკუმენტის თავიდან ჩატვირთვა</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>მიმდინარე დოკუმეტის <b>ჩ</b>ასწორებას თავიდან იწყებს. ეს გამოგადგებათ, როცა დოკუმენტი, რომელიც გახსენით, დისკზე შეიცვალა.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
ka: <p><b>ls</b></p><p>მიმდინარე ბუფერების სია<p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
ka: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [ჩაწერა და] გასვლა</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>აპლიკაციიდან გასვლა. თუ <tt>w</tt> წინ მიწერილია, ის დოკუმენტებს დისკზე შეინახავს. ეს ბრძანება რამდენიმენაირად შეგიძლიათ, გამოიძახოთ:<br /> <tt>q</tt> &mdash; დახურავს მიმდინარე ხედს.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; დახურავს ყველა ხედს, შედეგად კი აპლიკაციიდან გახვალთ.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; მიმდინარე დოკუმენტის დისკზე შენახვა და მისი ხედის დახურვა.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; ყველა დოკუმეტის დისკზე ჩაწერა და გასვლა.</p><p> ნებისმიერ შემთხვევაში, თუ ხედი იხურება და ეს ხედი უკანასკნელია, აპლიკაციაც დაიხურება. თუ ფაილის სახელი მითთებული არაა და მიუთითეთ მისი ჩაწერა, შესაბამის ფანჯარას გაჩვენებთ.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
ka: <p><b>sp,split&mdash; მიმდინარე ხედის თარაზულად, ორად გაყოფა</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>შედეგად იგივე დოკუმენტის ორ ხედს მიიღებთ.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
ka: <p><b>vs,vsplit&mdash; მიმდინარე ხედის ორად გაყოფა, ვერტიკალურად</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>შედეგად იგივე დოკუმენტის ორ ხედს მიიღებთ.</p>

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
ka: <p><b>w/wa &mdash; დოკუმენტ(ებ)-ის დისკზე ჩაწერა</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>მიმდინარე დოკუმენტის დისკზე ჩაწერა. ამისი გამოძახება ორნაირად შეგიძლიათ:<br /> <tt>w</tt> &mdash; მიმდინარე დოკუმენტს ჩაწერს დისკზე<br /> <tt>wa</tt> &mdash; კი ყველა დოკუმენტს ჩაწერს დისკზე.</p><p>თუ ფაილის სახელი მითთებული არაა, შესაბამის ფანჯარას გაჩვენებთ.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
ka: <p><b>x/xa &mdash; ჩაწერა და გასვლა</b></p><p>გამოყენება: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>შეინახავს დოკუმენტს და გავა (<b>x</b> გასვლა). ამ ბრძანების გამოძახება ორნაირად შეგიძლიათ:<br /> <tt>x</tt> &mdash; მიმდინარე ხედს დახურავს.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; ყველა ხედს დახურავს, რატომაც აპლიკაციაც დაიხურება.</p><p> ნებისმიერ შემთხვევაში, თუ ხურავთ ხედს და ეს ხედი უკანასკნელია, აპლიკაციაც დაიხურება. თუ დოკუმენტს ფაილის სახელი მინიჭებული არ აქვს და ბრძანებით ის დისკზე უნდა ჩაწეროთ, შენახვის ფანჯარას გაჩვენებთ.</p><p> 'w' ბრძანებისგან განსხვავებით ეს დოკუმენტს მხოლოდ მაშინ ინახავს, თუ ის შეიცვალა.</p>

en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
ka: <p>მიმდინარე ხაზის სიგრძის მიერ <b>სიტყვების გადატანა:</b>პარამეტრში მითითებული მნიშვნელობის გადაცილებისას ახალი ხაზის ავტომატური დაწყება.</p><p>ეს პარაგრაფი ტექსტის არსებულ ხაზებს არ გადაიტანს - ამისთვის <b>ხელსაწყოები</b>ს მენიუში <b>სტატიკური სიტყვის გადატანის გადატარება</b> აირჩიეთ.</p><p>თუ გნებავთ, ხაზები, მხოლოდ, <i>ვიზუალურად გადავიტანო</i> ხედის სიგრძეზე დამოკიდებულებით, <b>გარეგნობის</b> კონფიგურაციის გვერდზე <b>სიტყვების დინამიკური გადატანა</b> აირჩიეთ.</p>

en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
ka: <p>ჩართავს ფუნქციას, რომ დინამიკურად გადატანილი ხაზები შვეულად პირველი ხაზის დონეზე შეიწიოს. ამან შეიძლება კოდი და მარქაფი უფრო წაკითხვადი გახადოს.</p><p>დამატებით, ეს საშუალებას იძლევა, ეკრანის მაქსიმალური სიგანე დააყენოთ პროცენტულად, რომლის შემდეგაც დინამიკურად გადატანილი ხაზები ვერტიკალურად სწორებული აღარ იქნება. მაგალითად, 50% ხაზების, რომლის შეწევის დონეც ეკრანის 50%-ზე მეტია, მომდევნო გადატანილ ხაზებზე ვერტიკალური სწორება შეიძლება გადატარებული აღარ იყოს.</p>

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
ka: <p>ინდივიდუალური ბრძანების დახმარებებისათვის გამოიყენეთ <code>'help &lt;ბრძანება&gt;'</code></p>

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
ka: <p>გვერდის ქვედა კოლონტიტულის ფორმატი. მხარდაჭერილია შემდეგი ჭდეები:</p>

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
ka: <p>გვერდის თავსართის ფორმატი. მხარდაჭერილია შემდეგი ჭდეები:</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
ka: <p>თუ ჩართულია, ქვემოთ თვისებებში აღწერილი ყუთი თითოეული გვერდის შემცველობის გარშემო დაიხატება. თავსართი და ქვედა კოლონტიტულიც ხაზით გამოიყოფა.</p>

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
ka: <p>თუ ჩართულია, გვერდების მარცხენა მხარეს გვერდის ნომრები იქნება ნაჩვენები.</p>

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
ka: <p>თუ ჩართულია გამოყენებული იქნება რედაქტორის ფონის ფერი.</p><p>ეს შეიძლება გამოგადგეთ ფერის თემებისთვის, რომელიც მუქი ფონისთვისაა შექმნილი.</p>

en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
ka: <p>თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, სიტყვის გადატანის სვეტთან, რომელსაც <strong>ჩასწორების</string> პარამეტრები აღწერს, ვერტიკალური ხაზი დაიხატება.</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
ka: <p>თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ყოველი ახალი ხედი მარცხენა მხარეს ხატულის საზღვარს დახატავს.</p><p>ხატულების საზღვარს, მაგალითად, სანიშნების ნიშნების ჩვენება შეუძლიათ.</p>

en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
ka: <p>თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ყოველ ახალ ხედს ვერტიკალურ ჩოჩიაზე ნიშნები ექნება.</p><p>ამ ნიშნებს, მაგალითად, სანიშნების ჩვენება შეუძლიათ.</p>

en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
ka: <p>თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ვერტიკალურ ჩოჩიაზე თაგუნას გადატარება ტექსტის მინიატურას გაჩვენებთ.</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
ka: <p>მიმდინარე დოკუმენტის დაბეჭდვის ფანჯრის გახსნა.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
ka: <p>დაიბეჭდება ფანჯარა, რომელიც ამ დოკუმენტის ტიპისთვის ტიპოგრაფიულ წესებს გამოიტანს, როგორც ამას გამოყენებული სინტაქსის გამოკვეთა განსაზღვრავს.</p>

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
ka: <p>ნიშნის ტიპის ფონის ფერის დაყენება.</p><p><b>დაიმახსოვრეთ</b>: ნიშნის ფერი გამჭვირვალობის გამო ოდნავ ღიადაა ნაჩვენები.</p>

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
ka: <p>ჩანაცვლებული ტექსტის ფონის ფერის დაყენება.</p>

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
ka: <p>ძებნის შედეგების ფონის ფერის დაყენება.</p>

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
ka: <p>ამჟამად აქტიური ხაზის ფონის ფერის დაყენება. მიმდინარე ხაზად ის ითვლება, სადაც თქვენი კურსორია მოთავსებული.</p>

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
ka: <p>რედაქტორის ადგილის ფონის ფერის დაყენება.</p>

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
ka: <p>ხატულას საზღვრის ფონის ფერის დაყენება.</p>

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
ka: <p>მონიშნულის ფონის ფერის დაყენება.</p><p>მონიშნული ტექსტის ფერის დასაყენებლად &quot;<b>გამოკვეთის მორგების</b>&quot; ფანჯარა შეგიძლიათ, გამოიყენოთ.</p>

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
ka: <p>ბრჭყალის დამთხვევის ფერის დაყენება. ეს ნიშნავს, რომ თუ კურსორს <b>(</b>-სთან დასვამთ, შესაბამისი <b>)</b> ამ ფერით გამოიკვეთება.</p>

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
ka: <p>სიტყვის გადატანასთან დაკავშირებული ნიშნების ფერის დაყენება:</p><dl><dt>სტატიკური სიტყვების გადატანა</dt><dd>შვეული ხაზი, რომელიც აჩვენებს სვეტს, რომლის შემდეგაც ტექსტის გადატანა მოხდება.</dd><dt>დინამიკური სიტყვების გადატანა</dt><dd>ვიზუალურად გადატანილი ხაზების მარცხნივ ისრის ჩვენება</dd></dl>

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
ka: <p>კოდის გადატანის ზოლის ფერი.</p>

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
ka: <p>შეცვლილი ხაზების ცვლილების აღმნიშვნელი ნიშნის ფერი.</p>

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
ka: <p>შენახული ხაზების ცვლილების აღმნიშვნელი ფერი.</p>

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
ka: <p>მართლწერის შეცდომის შემცველი ხაზის მაჩვენებელი ფერი.</p>

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
ka: <p>ტაბულატორის ნიშნის ფერის დაყენება.</p>

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
ka: <p>ვერტიკალური სწორების ხაზებს ფერის დაყენება.</p>

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
ka: <p>თემა "%1" უკვე არსებობს.</p><p>აირჩიეთ სხვა თემის სახელი.</p>

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
ka: <p>ეს ფერი გამოყენებული იქნება ხაზის ნომრებსა და ხატულის საზღვრებს შორის ხაზის დასახატად, თუ ორივე ჩართულია.</p>

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
ka: <p>ეს ფერი გამოყენებული იქნება ხაზის ნომრების დასახატად (თუ ჩართულია).</p>

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
ka: <p>ეს ფერი გამოყენებული იქნება მიმდინარე ხაზის ნომრის დასახატად (თუ ჩართულია).</p>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
ka: <p>ეს Katepart-ის <b>ბრძანების სტრიქონია</b>.<br />სინტაქსი: <code><b>ბრძანება [ არგუმენტები ]</b></code><br />ხელმისაწვდომი ბრძანებების სიის სანახავად შეიყვანეთ <code><b>help list</b></code><br />სათითაო ბრძანებებისთვის შეიყვანეთ <code><b>help &lt;ბრძანება&gt;</b></code></p>

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
ka: <p>ეს სია აჩვენებს მიმდინარე გამოკვეთის რეჟიმის კონტექსტებს და გთავაზობთ მათ ჩასწორებას. კონტექსტის სახელი მიმდინარე სტილის პარამეტრებს გამოხატავს.</p></p>კლავიატურით ჩასასწორებლად დააწექით <strong>&lt;SPACE&gt;</strong>-ს და მხტუნარა მენიუდან თვისება აირჩიეთ.</p></p> ფერების ჩასასწორებლად დააწკაპუნეთ ფერად ოთხკუთხედებზე ან აირჩიეთ ჩასასწორებელი ფერი მხტუნარა მენიუდან.</p><p>როცა მოინდომებთ ფონისა და არჩეული ფონის ფერები კონტექსტური მენიუდან შეგიძლიათ, მოხსნათ.</p>

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
ka: <p>ეს სია აჩვენებს ნაგულისხმევ სტილებს მიმდინარე ფერის თემისთვის და მათ ჩასწორებას გთავაზობთ. სტილის სახელი შეიცავს მიმდინარე სტილის პარამეტრებს.</p><p>ფერების ჩასასწორებლად დააწექით ფერად კვადრატებს ან ჩასასწორებელი ფერი მხტუნარა მენიუდან აირჩიეთ.</p><p>როცა დაგჭირდებათ, ფონისა და მონიშნული ფონის ფერების მოხსნა მხტუნარა მენუდან შეგიძლიათ.</p>

en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
ka: <p>ეს სტრიქონი საშუალებას გაძლევთ, Kate-ის ამ mimetype-ის მქონე მონიშნული ფაილებისთვის Kate-ის ცვლადების გამოყენებით პარამეტრები მოირგოთ. შეგიძლიათ, თითქმის ყველა კონფიგურაციის პარამეტრი, როგორიცაა გამოკვეთა, შეწევა, კოდირება და ა.შ. დააყენოთ</p><p>პარამეტრების სრული სიისთვის იხილეთ სახელმძღვანელო.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
ka: <p>cleanindent</p><p>მონიშნული ხაზების ან მიმდინარე ხაზის შეწევის გასუფთავება დოკუმენტის შეწევის პარამეტრებზე დამოკიდებულებით. </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
ka: <p>comment</p><p>ჩასვამს კომენტარის ნიშნულებს მონიშნულს, ან მონიშნულ ხაზებს ან მიმდინარე ხაზს, ტექსტის ფორმატზე დამოკიდებულებით, როგორც ეს დოკუმენტის სინტაქსის გამოკვეთაშია მითითებული.</p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
ka: <p>date ან date <b>ფორმატი</b></p><p> ჩასვამს თარიღის/დროის სტრიქონს, რომელიც მითითებული ფორმატით განისაზღვრება ან ფორმატით 'წწწწ-თთ-დდ სს:წწ:წწ', თუ ის მითითებული არაა.</p><p>შესაძლო ფორმატის მიმთითებლებია:<table><tr><td>დ</td><td>დღე, როგორც რიცხვი, წინა ნულის გარეშე (1-31).</td></tr><tr><td>დდ</td><td>დღე როგორც ორნიშნა რიცხვი საჭიროების შემთხვევაში ნულით(01-31).</td></tr><tr><td>დდდ</td><td>დღის შემოკლებული სახელი (მაგ: 'ორშ'..'სამშ').</td></tr><tr><td>დდდდდ</td><td>გრძელი ლოკალიზებული დღის სახელი (მაგ: 'ორშაბათი'..'ხუთშაბათი').</td></tr><tr><td>თ</td><td>თვის ნომერი, წინა ნულიანის გარეშე(1-12).</td></tr><tr><td>თთ</td><td>თვე ორციფრიანი რიცხვით წინ ნულიანით, თუ საჭიროა (01-12).</td></tr><tr><td>თთთ</td><td>თვის შემოკლებული სახელი (მაგ: 'იან'..'დეკ').</td></tr><tr><td>წწ</td><td>წელი ორციფრიანი რიცხვით (00-99).</td></tr><tr><td>წწწწ</td><td>წელი ოთხციფრიანი რიცხვის სახით (1752-8000).</td></tr><tr><td>ს</td><td>საათი პირველი ნულიანის გარეშე (0..23 or 1..12 თუ AM/PM-ს ვაჩვენებთ).</td></tr><tr><td>სთ</td><td>საათი წინ ნულიანით, თუ საჭიროა (00..23 or 01..12 თუ AM/PM-ს ვაჩვენებთ).</td></tr><tr><td>წ</td><td>წუთი წინა ნულიანის გარეშე (0..59).</td></tr><tr><td>წწ</td><td>წუთი წინ ნულიანით, თუ საჭიროა (00..59).</td></tr><tr><td>წ</td><td> წამი წინა ნულიანის გარეშე (0..59).</td></tr><tr><td>წწ</td><td>წამი წინა ნულით, თუ საჭიროა(00..59).</td></tr><tr><td>მწმ</td><td>მილიწამები წინა ნულიანის გარეშე (0..999).</td></tr><tr><td>ზზზზ</td><td>მილიწამები წინა ნულით, თუ საჭიროა (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>AM/PM-ის ჩვენება. AP ჩანაცვლება ან "AM"-ით ან "PM"-ით.</td></tr><tr><td>ap</td><td>am/pm-ის ჩვენება. ap ჩანაცვლება ან "am", ან "pm"-ით.</td></tr></table></p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
ka: <p>goto <b>ხაზის ნომერი</b></p><p>ეს ბრძანება მითითებულ ხაზის ნომერზე გადადის.</p>

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
ka: <p>indent</p><p>მონიშნული ან მიმდინარე ხაზის სწორება</p>

en: <p>natsort</p><p>Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>
ka: <p>natsort</p><p>მონიშნული ტექსტის ან მთელი დოკუმენტის ბუნებრივად დალაგება.<br>მაგალითი, როგორია დალაგება ნორმალურთან შედარებით:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ka: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>ავტომატური შეწევის ჩართვა/გამორთვა.</p><p>შესაძლო ჭეშმარიტი მნიშვნელობებია: 1 on true<br/>შესაძლო ცრუ მნიშვნელობებია: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ka: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>გადატანის ნიშნის პანელის ხილვადობის დაყენება.</p><p>შესაძლო ჭეშმარიტი მნიშვნელობებია: 1 on true<br/>შესაძლო ცრუ მნიშვნელობებია: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
ka: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>დოკუმენტის სინტაქსის გამოკვეთის დაყენება. არგუმენტი უნდა იყოს გამოკვეთის სწორი სახელი, როგორც ის ხელსაწყოები -> გამოკვეთის მენიშია. ეამ ბრძანებას არგუმენტისთვის ავტომატური დასრულების ფუნქციაც გააჩნია.</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ka: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>ხატულის საზღვრის ხილვადობის დაყენება</p><p>შესაძლო ჭეშმარიტი მნიშვნელობებია: 1 on true<br/>შესაძლო ცრუ მნიშვნელობებია: 0 off false</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
ka: <p>set-indent-mode <b>რეჟიმი</b></p>რეჟიმის პარამეტრი მნიშვნელობაა, რომელიც ხელსაწყოები - შეწევის მენიუში შეგიძლიათ, იხილოთ<p></p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ka: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>თუ ჩართულია, ბუფერიდან ჩასმული ტექსტი მიმდინარე შემწევით გასწორდება.</p><p>შესაძლო ჭეშმარიტი მნიშვნელობაა: 1 on true<br/>შესაძლო ცრუ მნიშვნელობებია: 0 off false</p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
ka: <p>set-indent-width <b>რიცხვი</b></p><p>შეწევის სიგანის მითითებულ <b>რიცხვზე</b> დაყენება. გამოიყენება მხოლოდ მაშინ, როცა შეწევა გამოტოვებებით ხდება.</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ka: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>აყენებს ხაზის ნომრის პანელის ხილვადობას.</p><p> შესაძლო ჭეშმარიტი მნიშვნელობებია: 1 on true<br/>შესაძლო ცრუ მნიშვნელობებია: 0 off false</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
ka: <p>set-mode <b>რეჟიმი</b></p><p>აყენებს რეჟიმს, რომლის ნახვა ხელსაწყოები->რეჟიმში შეგიძლიათ</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
ka: <p>set-remove-trailing-spaces <b>რეჟიმი</b></p><p><b>რეჟიმზე</b> დამოკიდებულებით დოკუმენტში ბოლოში მიწერილი გამოტოვებების წაშლა.</p><p>შესაძლო მნიშვნელობები:<ul><li><b>არაფერი</b>: ბოლოში მიწერილი გამოტოვებები არ წაიშლება.</li><li><b>შეცვლილი</b>: ბოლოში მიწერილი გამოტოვებების მხოლოდ შეცვლილი ხაზებიდან წაშლა.</li><li><b>ყველა</b>: ბოლოში მიწერილი გამოტოვებები მთელი დოკუმენტიდან წაიშლება.</li></ul></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ka: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>თუ ჩართულია, ტაბულაციები აკრეფისას გამოტოვებებით ჩანაცვლდება.</p><p>შესაძლო ჭეშმარიტი მნიშვნელობებია: 1 on true<br/>შესაძლო ცრუ მნიშვნელობებია: 0 off false</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ka: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>როცა ჩართულია, ტაბულაციები გამოტოვებების შენახვისას ჩანაცვლდება.</p><p>შესაძლო ჭეშმარიტი მნიშვნელობებია: 1 on true<br/>შესაძლო ცრუ მნიშვნელობებია: 0 off false</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ka: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>თუ ჩართულია, შეწევის ვიზუალიზაცია შვეული წერტილიანი ხაზით მოხდება.</p><p>შესაძლო ჭეშმარიტი მნიშვნელობებია: 1 on true<br/>შესაძლო ცრუ მნიშვნელობებია: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ka: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>თუ ჩართულია, ტაბულაციის სიმბოლოები და მომყოლი გამოტოვებების ვიზუალიზაცია პატარა წერტილით მოხდება.</p><p>შესაძლო ჭეშმარიტი მნიშვნელობებია: 1 on true<br/>შესაძლო ცრუ მნიშვნელობებია: 0 off false</p>

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
ka: <p>set-tab-width <b>სიგანე</b></p><p>ტაბულაციის სიგანის მითითებულ <b>სიგანეზე</b> დაყენება</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
ka: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>ჩართავს დინამიკურ სიტყვების გადატანას, თუ მიუთითებთ <b>enable</b></p><p>შესაძლო ჭეშმარიტი მნიშვნელობებია: 1 on true<br/>შესაძლო ცრუ მნიშვნელობებია: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
ka: <p>set-word-wrap-column <b>რიცხვი</b></p><p>მკაცრი გადატანისთვის ხაზის სიგანის მითითებულ <b>რიცხვზე</b> დაყენება. გამოიყენება მხოლოდ მაშინ, როცა ტექსტის ავტომატური გადატანა ჩართულია.</p>

en: <p>sort</p><p>Sort the selected text or whole document if there is no selection</p>
ka: <p>sort</p><p>მონიშნული ტექსტის ან მთლიანი დოკუმენტის დალაგება, თუ მონიშნული არაფერია</p>

en: <p>sortuniq</p><p>Sort the selected text or whole document and then remove all duplicate lines.</p>
ka: <p>sortuniq</p><p>მოცემული ტექსტის ან სრული დოკუმენტის დალაგება და გამეორებადი ხაზების წაშლა..</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
ka: <p>uncomment</p><p>წაუშლის კომენტარის ნიშნულებს მონიშნულს, ან მონიშნულ ხაზებს ან მიმდინარე ხაზს, ტექსტის ფორმატზე დამოკიდებულებით, როგორც ეს დოკუმენტის სინტაქსის გამოკვეთაშია მითითებული.</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
ka: <p>unindent</p><p>მონიშნული ან მიმდინარე ხაზის სწორების გაუქმება.</p>

en: <p>uniq</p><p>Remove duplicate lines from the selected text or whole document if there is no selection.</p>
ka: <p>uniq</p><p>დუბლირებული ხაზების წაშლა მონიშნული ტექსტიდან ან მთლიანი დოკუმენტიდან, თუ მონიშნული არაფერია.</p>

en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ka: <qt>
    <p>დააწკაპუნეთ უცნობი სიტყვის ყველა გამოჩენის უცვლელად დასატოვებლად.</p>
    <p>ეს ქმედება სასარგებლოა, როცა გამოყენებული სიტყვა სახელი, აკრონიმი, უცხო სიტყვა ან უბრალოდ სიტყვაა, რომელსაც იყენებთ, მაგრამ არ გნებავთ, ლექსიკონში ჩაამატოთ.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ka: <qt>
    <p>დააწკაპუნეთ უცნობი სიტყვის გამოჩენის უცვლელად დასატოვებლად.</p>
    <p>ეს ქმედება სასარგებლოა, როცა გამოყენებული სიტყვა სახელი, აკრონიმი, უცხო სიტყვა ან უბრალოდ სიტყვაა, რომელსაც იყენებთ, მაგრამ არ გნებავთ, ლექსიკონში ჩაამატოთ.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ka: <qt>
    <p>ზემოთ (მარცხნივ) ველში არსებული უცნობი ტექსტის ყველა გამოჩენის ჩასანაცვლებლად დააწკაპუნეთ აქ..</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ka: <qt>
    <p>ზემოთ (მარცხნივ) ველში არსებული უცნობი ტექსტის ჩასანაცვლებლად დააწკაპუნეთ აქ..</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ka: <qt>
    <p>თუ უცნობი სიტყვის მართლწერა არასწორია, მისი სწორი ვარიანტი უნდა აკრიფოთ ან ქვემოთ სიიდან აირჩიოთ.</p>
    <p>შეგიძლიათ დააწკაპუნოთ <b>ჩანაცვლებაზე</b>, თუ მხოლოდ ამ შემთხვევის ჩანაცვლება გნებავთ, ან <b>ყველას ჩანაცვლებაზე</b>, თუ ყველასი.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
ka: <qt>
    <p>აირჩიეთ ენა, რომელზეც ამ დოკუმენტის გადამოწმება გნებავთ.</p>
    </qt>

en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
ka: <qt>
    <p>ნაპოვნია უცნობი სიტყვა. უცნობად ჩათვლილია იმის გამო, რომ ლექსიკონში არ არსებობს.<br>
    დააწკაპუნეთ, თუ დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ სიტყვის მართლწერა სწორია და გნებავთ, მისი ტყუილად გამოკვეთა თავიდან აიცილოთ. თუ გნებავთ, რომ დარჩეს ისე, როგორც არის, მაგრამ ლექსიკონში არ ჩაამატოთ, <b>იგნორირებას</b> ან <b>ყველას იგნორირებას</b> დააჭირეთ.</p>
    </qt>

en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
ka: <qt><p>ეს სიტყვა "უცხო სიტყვად" ითვლებოდა, რადგან ის ამჟამად ჩატვირთულ არც ერთ ლექსიკონს არ ემთხვევა. შეიძლება სიტყვა უცხო ენას ეკუთვნის.</p>
    <p> თუ სიტყვა არასწორად არაა აკრეფილი, ის შეგიძლიათ <b>ლექსიკონში ჩაამატოთ</b>. თუ არ გნებავთ უცხო სიტყვის ლექსიკონში ჩამაება, მაგრამ გნებავთ, რომ შეუცვლელად დატოვოთ, <b>იგნორირებაზე</b> ან <b>ყველას იგნორირებაზე</b> დააჭირეთ.</p>
    <p>მაგრამ თუ სიტყვის მართლწერა არასწორია, მისი სწორი ფორმა ქვემოთ შეგიძლიათ, იპოვოთ. თუ შემცვლელი სიაში არაა, ის ქვემოთ ტექსტურ ველში შეგიძლიათ აკრიფოთ და<b>ჩანაცვლებას</b> ან <b>ყველას ჩანაცვლებას</b> დააჭიროთ.</p>
    </qt>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
ka: <ul><li><tt>%u</tt>: მიმდინარე მომხმარებლის სახელი</li><li><tt>%d</tt>: სრული თარიღი/დრო მოკლე ფორმატში</li><li><tt>%D</tt>: სრული თარიღი/დრო გრძელ ფორმატში</li><li><tt>%h</tt>: მიმდინარე დრო</li><li><tt>%y</tt>: მიმდინარე დრო მოკლე ფორმატში</li><li><tt>%Y</tt>: მიმდინარე დრო გრძელ ფორმატში</li><li><tt>%f</tt>: ფაილის სახელი</li><li><tt>%U</tt>: დოკუმენტის სრული ბმული</li><li><tt>%p</tt>: გვერდის ნომერი</li><li><tt>%P</tt>: გვერდების ჯამური რაოდენობა</li></ul><br />

en: <value>
ka: <მნიშვნელობა>

[ctx: @action]
en: &Align On…
ka: სწორებ&ა…

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
ka: &რედაქტორის მორგება…

[ctx: @action]
en: &Save As…
ka: &შენახვა, როგორც…

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
ka: ლექსიკონის შეცვლა…

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
ka: &HTML-ში გატანა…

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
ka: შენახვა რო&გორც, კოდირებით…

[ctx: @action]
en: Save Cop&y As…
ka: &ასლის შენახვა, როგორც…

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
ka: მართლწერა (კურსორიდან)…

[ctx: @action:button]
en: &Copy…
ka: &კოპირება…

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
ka: ფონის ფერი…

[ctx: @action:button]
en: Export…
ka: გატანა…

[ctx: @action:button]
en: Import…
ka: შემოტანა…

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
ka: ფაილის &დახურვა

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
ka: ფონის &ფერი…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
ka: არჩეული &ფერი…

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
ka: ნორმალური &ფერი…

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
ka: &არჩეული ფერის ფონი…

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
ka: ძებნა…

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
ka: მიმდინარეობს მართლწერის შემოწმება…

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
ka: სხვა…

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
ka: კომენტარები და დოკუმენტაცია

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
ka: სხვადასხვა

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
ka: ნორმალური ტექსტი და კოდი

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
ka: რიცხვები, ტიპები და კონსტანტები

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
ka: სტრიქონები და სიმბოლოები

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
ka: გაფრთხილება

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
ka: ანოტაცია

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
ka: ატრიბუტი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
ka: N-ბაზირებული მთელი რიცხვი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
ka: ჩაშენებული

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
ka: სიმბოლო

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
ka: კომენტარი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
ka: კომენტარის ცვლადი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
ka: კონსტანტა

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
ka: დინების კონტროლი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
ka: მონაცემების ტიპი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
ka: ათობითი/მნიშვნელობა

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
ka: დოკუმენტაცია

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
ka: შეცდომა

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
ka: გაფართოება

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
ka: მცურავმძიმიანი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
ka: ფუნქცია

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
ka: შემოტანები, მოდულები, ჩასმები

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
ka: ინფორმაცია

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
ka: საკვანძო სიტყვა

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
ka: ნორმალური

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
ka: ოპერატორი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
ka: სხვები

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
ka: პრეპროცესორი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
ka: ბლოკის მარკერი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
ka: სპეციალური სიმბოლო

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
ka: სპეციალური სტრიქონი

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
ka: სტრიქონი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
ka: ცვლადი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
ka: ტექსტის ასლი

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
ka: შეტყობინება

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
ka: კონტექსტი

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
ka: ფონი

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
ka: მონიშნულის ფონი

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
ka: ნორმალური

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
ka: მონიშნული

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
ka: მართლწერის შემოწმება

[ctx: @title:window]
en: Screenshot saving failed
ka: ეკრანის ანაბეჭდის შენახვა ჩავარდა

[ctx: @title:window]
en: Take Screenshot of Selection
ka: მონიშნულის ანაბეჭდის გადაღება

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
ka: თქვენს ძებნას პასუხები არ აქვს

en: A&uto word completion
ka: სიტყვების &ავტომატური დასრულება

en: A&utomatic end of line detection
ka: ხაზის ბოლოს ტიპის &ავტომატური ამოცნობა

en: Access to environment variables.
ka: წვდომა გარემოს ცვლადებზე.

en: Accessibility:
ka: წვდომადობა:

en: Activate/deactivate %1
ka: %1-ის დეაქტივაცია/აქტივაცია

en: Active Breakpoint
ka: აქტიური გამართვის წერტილი

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
ka: &ბაიტების მიმდევრობის ნიშნის (BOM) დამატება

en: Add Caret above Cursor
ka: კარეტს დამატება კურსორის ზემოდან

en: Add Caret below Cursor
ka: კარეტის დამატება კურსორის ქვეშ

en: Add Cursors to Line Ends
ka: ხაზის ბოლოებში კურსორების დამატება

en: Add Placeholder...
ka: ადგილმჭერის დამატება...

en: Add new mapping
ka: ახალი მიმაგრების დამატება

en: Add to Dictionary
ka: სიტყვის ლექსიკონში ჩამატება

en: Add...
ka: დამატება...

en: Adds a caret in the line above the current caret.
ka: მიმდინარე კარეტის ქედა ხაზში კარეტის დამატება.

en: Adds a caret in the line below the current caret.
ka: მიმდინარე კარეტის ქვემო ხაზში კარეტის დამატება.

en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
ka: ბუფერიდან ჩასმული კოდის &ავტომატური შეწევა

en: Advanced
ka: დამატებითი

en: Align On
ka: სწორება

en: Alignment pattern:
ka: სწორების ნიმუში:

en: All documents written to disk
ka: ყველა დოკუმენტი ჩაწერილია

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
ka: ყველა, ვინც მოხალისე იყო და დამავიწყდა, მომეხსენიენებინა

en: Allow scrolling past the end of the document
ka: დოკუმენტის ბოლოს შემდეგ გადახვევის დაშვება

en: Allow to cycle through bookmarks
ka: რჩეულებში წრიულად მოძრაობის დაშვება

en: Always
ka: ყოველთვის

en: Always Off
ka: ყოველთვის გამორთული

en: Always On
ka: ყოველთვის ჩართული

en: Always advance to the &next tab position
ka: &ყოველთვის შემდეგი ჩანართის მდებარეობაზე გადასვლა

en: Always increase indentation &level
ka: შეწევის დონის ყოველთვის გაზრდა

en: Appearance
ka: გარემოს იერსახე

en: Append newline at end of file on save
ka: შენახვისას ფაილის ბოლოში ახალი ხაზის მიწერა

en: Apply &Word Wrap
ka: &სიტყვების გადატანა

en: Argument-hints
ka: არგუმენტი-მინიშნებები

en: At the end of a line
ka: ფაილის ბოლოში

en: Auto Completion
ka: ავტომატური დასრულება

en: Auto Reload Document
ka: დოკუმენტის თავიდან ჩატვირთვა

en: Auto Word Completion
ka: სიტყვების ავტომატური დასრულება

en: Auto reload files in version control
ka: ფაილის თავიდან ჩატვირთვა ვერსიის კონტროლში

en: Auto reload files on external changes
ka: ფაილების ავტომატური თავიდან ჩატვირთვა გარე ცვლილებების შემთხვევაში

en: Auto save document when the active document is losing focus
ka: დოკუმენტის ავტომატური შენახვა აქტიური დოკუმენტიდან კურსორის გატანისას

en: Auto save interval:
ka: ავტომატური შენახვის ინტერვალი:

en: Auto select &first completion entry
ka: &პირველი დასრულების ავტომატური მონიშვნა

en: Autocorrect
ka: ავტომატური შეცვლა

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
ka: C სტილი

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
ka: C++/boost სტილი

[ctx: Autoindent mode]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
ka: ნორმალური

[ctx: Autoindent mode]
en: R
ka: მარჯ

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
ka: XML სტილი

en: Automatic Cleanups on Save
ka: ავტომატური გაწმენდა შენახვისას

en: Automatic Spell Checking
ka: მართლწერის ავტომატური შემოწმება

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
ka: დისკზე ცვლილების შემთხვევაში ფაილის თავიდან ავტომატური ჩატვირთვა

en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
ka: ფრთჩხილების ავტომატური დახურვა, როცა გამხსნელ ფრჩხილს აკრეფთ

en: Automatically detect file indentation
ka: ფაილის შეწევის ავტომატური აღმოჩენა

en: Available Commands
ka: ხელმისაწვდომი ბრძანებები

en: Bac&kground
ka: &ფონი

en: Background
ka: ფონი

en: Background Area
ka: ფონის ადგილი

en: Backslash
ka: ღილაკი \

en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
ka: ღილაკი Backspace სიმბოლოს ფუძეს თავისი დიაკრიტიკებით მოაცილებს

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
ka: არასწორი არგუმენტი '%1'. გამოყენება: %2 on|off|1|0|true|false

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
ka: არასწორი ციტირება გამოძახებაში: %1. ერთმაგი ბრჭყალების წინ უკუღმა დახრილი ხაზი '\' დაუსვით.

en: Begin lowercase conversion
ka: ქვედა რეგისტრში გადაყვანის დაწყება

en: Begin uppercase conversion
ka: ზედა რეგისტრში გადაყვანის დაწყება

en: Beginning of line
ka: ხაზის დასაწყისი

en: Best matches
ka: საუკეთესო დამთხვევები

en: Bl&ock Selection Mode
ka: ბლოკის მონიშვნის რეჟიმი

en: Bookmark
ka: სანიშნე

en: Borders
ka: საზღვრები

en: Bottom of file reached. Continue from top?
ka: მიღწეულია ბოლო. მოვძებნო თავიდან?

en: Box Properties
ka: ველის თვისებები

en: Bracket Highlight
ka: ფრჩხილების გამოკვეთა

en: Bracket matching:
ka: ბრჭყალების დამთხვევა:

en: Brackets:
ka: ბრჭყალები:

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
ka: პაკეტთან ერთად მოყოლილი მხოლოდ-კითხვადი თემა. მის შესაცვლელად ჯერ დააკოპირეთ ის.

en: By date created
ka: შექმნის თარიღით

en: By line number
ka: ხაზის ნომრით

en: C&omment
ka: &კომენტარი

en: Camel case movement disabled
ka: Camelcase-ით გადაადგილება გამორთულია

en: Camel case movement enabled
ka: Camelcase-ით გადაადგილება ჩართულია

en: Cancel
ka: გაუქმენა

en: Capitalization
ka: კაპიტალიზაცია

en: Capitalize
ka: დიდი ასოთი აღნიშვნა

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
ka: მონიშნულის, ან, თუ ტექსტი მონიშნული არაა, კურსორის ქვეშ მყოფი სიტყვის ზედა რეგისტრში გადატანა.

en: Change dictionary
ka: ლექსიკონის შეცვლა

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
ka: მართლწერისთვის გამოყენებული ლექსიკონის შეცვლა.

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
ka: დოკუმენტის მართლწერის შემოწმება კურსორიდან და ბოლომდე

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
ka: აირჩიეთ, როდის იქნება ნაჩვენები დინამიკური სიტყვის გადატანის ინდიკატორები

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
ka: აირჩიეთ, როდის იქნება ნაჩვენები დინამიკური სიტყვის გადატანის ინდიკატორები.

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
ka: აირჩიეთ, ტექსტი, რომელსაც კრეფთ, არსებულ ტექსტს მიემატება თუ ზედ გადააწერს.

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
ka: აირჩიეთ, დოკუმენტის შენახვისას რომელი ხაზის ბოლოები იქნება გამოყენებული

en: Clear &All Bookmarks
ka: ყველა სანიშნეს &წაშლა

en: Clear Dictionary Ranges
ka: ლექსიკონის დიაპაზონების გასუფთავება

en: Clipboard &History Paste
ka: ჩასმა ბუფერის &ისტორიიდან

en: Close
ka: დახურვა

en: Close Document
ka: დოკუმენტის დახურვა

en: Close Nevertheless
ka: მაინც დახურვა

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
ka: შეტყობინების დახურვა

en: Closes the file, discarding its content.
ka: ფაილის დახურვა და შინაარსის უგულებელყოფა.

en: Co&lor:
ka: &ფერი:

en: Code Folding
ka: კოდის გადატანა

en: Code block folding:
ka: კოდის ბლოკის ჩაკეცვა:

en: Color Themes
ka: ფერადი თემები

en: Color theme
ka: ფერის თემა

en: Colors
ka: ფერები

en: Colors:
ka: ფერები:

en: Column must be at least 1.
ka: სვეტი მინიმუმ 1-ის ტოლი უნდა იყოს.

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
ka: მიმდინარე დოკუმენტში ტექსტის კურსორის სვეტის ნომერი (იწყება 0-დან).

en: Command
ka: ბრძანება

en: Command "%1" failed.
ka: ბრძანება "%1" ავარიულად დასრულდა.

en: Command not found: %1
ka: ბრძანება ვერ ვიპოვე: %1

en: Complete Date/Time (long format)
ka: თარიღის/დროის დასრულება (გრძელი ფორმატი)

en: Complete Date/Time (short format)
ka: თარიღის/დროის დასრულება (მოკლე ფორმატი)

en: Configure
ka: მორგება

en: Configure various aspects of this editor.
ka: ამ რედაქტორის სხვადსხვა ასპექტის მორგება.

en: Contents of the current document.
ka: მიმდინარე დოკუმენტის შემცველობა.

en: Continue search?
ka: გავაგრძელო ძებნა?

en: Convert Indentation to Spaces
ka: სწორების გადაყვანა ჰარეებში

en: Convert Indentation to Tabs
ka: სწორების გადაყვანა ჰარეებში

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ka: მონიშნულის, ან, თუ ტექსტი მონიშნული არაა, კურსორის მარჯვენა მხარეს მდგომი სიმბოლოს ქვედა რეგისტრში გადაყვანა.

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
ka: მონიშნულის, ან, თუ ტექსტი მონიშნული არაა, კურსორის მარჯვენა მხარეს მდგომი სიმბოლოს ზედა რეგისტრში გადაყვანა.

en: Copy
ka: კოპირება

en: Copy File Location
ka: ფაილის მდებარეობის კოპირება

en: Copy Theme
ka: თემის კოპირება

en: Copy and paste:
ka: კოპირება და ჩასმა:

en: Copy as &HTML
ka: &HTML-ად კოპირება

en: Copy the current file name and line number
ka: მიმდინარე ფაილის სახელისა და ხაზის ნომრის კოპირება

en: Copy the selection as HTML, formatted using the current syntax highlighting and color scheme settings.
ka: მონიშნულის კოპირება HTML-ის სახით, დაფორმატება მიმდინარე სინტაქსის გამოკვეთისა და ფერის სქემის პარამეტრებით.

en: Copy theme
ka: თემის კოპირება

en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
ka: მონიშნული ტექსტის გარეშე მიმდინარე ხაზის კოპირება/ამოჭრა

en: Core Developer
ka: ძირითადი პროგრამისტი

en: Could not access view
ka: ხედთან წვდომის შეცდომა

en: Counts:
ka: რაოდენობები:

en: Create a new file type.
ka: შექმენით ახალი ფაილის ტიპი.

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
ka: მონიშნულში ყოველი ხაზის ბოლოში კურსორის შექმნა.

en: Current Date (long format)
ka: მიმდინარე თარიღი (გრძელი ფორმატი)

en: Current Date (short format)
ka: მიმდინარე თარიღი (მოკლე ფორმატი)

en: Current Line
ka: მიმდინარე ხაზი

en: Current Line Number
ka: მიმდინარე ხაზის ნომერი

en: Current Time
ka: მიმდინარე დრო

en: Current User Name
ka: მიმდინარე მომხმარებლის სახელი

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
ka: მიმდინარე კურსორის მდებარეობა. მითითებულ ხაზზე გადასასვლელად დააწკაპუნეთ.

en: Current value: %1
ka: მიმდინარე მნიშვნელობა: %1

en: Current value: %1<value>
ka: მიმდინარე მნიშვნელობა: %1 <მნიშვნელობა>

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
ka: მონიშნული ტექსტის ამოჭრა და მისი ბუფერში გადატანა

en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
ka: დასრულებებში Tab / Shift + Tab-ით გადასვლა

en: D&ynamic word wrap indicators:
ka: სიტყვების დინამიკური გადატანის &ინდიკატორები:

en: Decrement number under cursor by 0.1
ka: კურსორის ქვეშ მყოფი რიცხვის 0.1-ით შემცირება

en: Decrement number under cursor by 1
ka: კურსორის ქვეშ მყოფი რიცხვის ერთით შემცირება

en: Decrement number under cursor by 10
ka: კურსორის ქვეშ მყოფი რიცხვის ათით შემცირება

en: Default Text Styles
ka: ნაგულისხმევი ტექსტის სტილები

en: Default Theme
ka: ნაგულისხმევი თემა

en: Default indentation mode:
ka: ნაგულისხმევი სწორების რეჟიმი:

en: Default input mode:
ka: ნაგულისხმევი შეყვანის რეჟიმი:

en: Delete Line
ka: ხაზის წაშლა

en: Delete Nevertheless
ka: მაინც წაშლა

en: Delete Next Character
ka: შემდეგი სმბოლოს წაშლა

en: Delete Sub-Word Left
ka: მარცხენა ქვესიტყვის წაშლა

en: Delete Sub-Word Right
ka: მარჯვენა ქვესიტყვის წაშლა

en: Delete Word Left
ka: მარცხენა სიტყვის წაშლა

en: Delete Word Right
ka: მარჯვენა სიტყვის წაშლა

en: Delete the current file type.
ka: მიმდინარე ფაილის ტიპის წაშლა.

en: Deletes tag under cursor
ka: წაშლის ჭდეს კურსორის ქვეშ

en: Deletes the current line.
ka: შლის მიმდინარე ხაზს.

en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
ka: არჩევანზე დამოკიდებულებით, ბოლოში მიწერილი გამოტოვებები ან დოკუმენტის შენახვისას წაიშლება, ან მთლიან დოკუმენტში, ან, მხოლოდ, შეცვლილ ხაზებში.

en: Developer
ka: პროგრამისტი

en: Dictionary:
ka: ლექსიკონი:

en: Diff Output
ka: Diff -ის გამოტანა

en: Digit
ka: ციფრი

en: Disable Annotation Bar
ka: ანოტაციის ზოლის გამორთვა

en: Disable Feature
ka: ფუნქციის გამორთვა

en: Disabled
ka: გამოირთო

en: Disabled Breakpoint
ka: გამართვის წერტილი გამორთულია

en: Discard
ka: გაუქმება

en: Display relative line numbers
ka: ხაზის შედარებით ნომრების ჩვენება

en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
ka: გაჩვენებთ ოსტატს, რომელიც MIME ტიპების ადვილად ამორჩევის საშუალებას მოგცემთ.

en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
ka: სიტყვის საზღვრების უგულებელყოფა დინამიკური გადატანისთვის

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
ka: მართლა გნებავთ ამ ფაილის დახურვის გაგრძელება? შეიძლება მონაცემები დაკარგოთ.

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
ka: მართლა გნებავთ თემის "%1" წაშლა? ეს ქმედება შეუქცევადია.

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
ka: მართლა გნებავთ ამ ფაილის შენახვა? ორივე - ღია ფაილი და ფაილი დისკზე შეიცვალა. შეიძლება, მონაცემები დაგეკარგოთ.

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
ka: მართლა გნებავთ ამ შეუცვლელი ფაილის შენახვა? ის დისკზე არსებულ ფაილს თავზე გადააწერს.

en: Document written to disk
ka: დოკუმენტი ჩაიწერა

en: Documentation with completion
ka: დოკუმენტაცია დასრულებით

en: Don't Show Line Numbers
ka: ხაზის ნომრები ნაჩვენები არ იქნება

en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
ka: თაგუნათი ჩასმისას ტექსტის კურსორი არ გაინძრევა

en: Don't print folded code
ka: დაბეჭდვისას კოდი გადატანილი არ იქნება

en: Draw &boxes
ka: &ყუთების დახატვა

en: Draw bac&kground color
ka: &ფონის ფერის დახატვა

en: Duplicates the selected lines down.
ka: მონიშნული ხაზების დაბლა დუბლირება.

en: Duplicates the selected lines up.
ka: მონიშნული ხაზების მაღლა კოპირება.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
ka: სიტყვების დინამიკური გადატანის ინდიკატორები

en: Dynamic Word Wrap:
ka: სიტყვების დინამიკური გადატანა:

en: E&ncoding
ka: &კოდირება

en: E&nd of line:
ka: &ხაზის დასასრული:

en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
ka: ყველა ახალი სანიშნე ქვემოთ დაემატება იმის მიუხედავად, ის დოკუმენტში რომელი ნაწილიდან მოთავსდა.

en: Editable Placeholder
ka: ჩასწორებადი ადგილმჭერი

en: Editing
ka: ჩასწორება

en: Editing Options
ka: რედაქტირების მორგება

en: Editor Background Colors
ka: ფონის ფერების რედაქტორი

en: Editor font:
ka: რედაქტორის ფონტი:

en: Embeddable editor component
ka: ჩაშენებადი რედაქტორის კომპონენტი

en: Emulate the Emacs-like selection mode, where the beginning is marked and then the selection is continuously updated.
ka: Emacs-ის სტილის მონიშვნის რეჟიმის ემულაცია, სადაც მონიშნავთ მხოლოდ დასაწყისს და მონიშნული უწყვეტად ნახლდება.

en: Enable &auto completion
ka: ავტომატური დასრულების &ჩართვა

en: Enable Auto Reload
ka: ავტომატური გადატვირთვა

en: Enable Auto Save (local files only)
ka: ავტომატური შენახვის ჩართვა (მხოლოდ ლოკალურ ფაილებზე)

en: Enable accessibility notifications
ka: წვდომადობის გაფრთხილებების ჩართვა

en: Enable byte order mark (BOM)
ka: ბაიტების მიმდევრობის ნიშნის (BOM) ჩართვა

en: Enable camel case cursor movement
ka: კურსორის camelCase-ით გაადადგილება

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
ka: UTF-8/UTF-16 კოდირების მქონე ფაილების შენახვისას ბაიტების მიმდევრობის ნიშნის ჩამატების ჩართვა/გამორთვა

en: Enable/disable automatic spell checking
ka: ავტომატური მართლწერის შემოწმების ჩართვა/გამორთვა

en: Enabled, Store In Custom Directory
ka: ჩართულია. შეინახება მითითებულ საქაღალდეში

en: Enabled, Store In Default Directory
ka: ჩართულია. შეინახება ნაგულისხმევ საქაღალდეში

en: Enclosing characters:
ka: დამასრულებელი სიმბოლოები:

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
ka: ერთი ხაზის მონიშვნისას სპეციალური სიმბოლოების კოდირება, რათა მიღებული ტექსტის ბმულის სახით გამოყენება შესაძლებელი გახდეს.

en: Encode text to make it URL compatible.
ka: ტექსტის კოდირება მისი URL-ში გამოყენებისთვის.

en: Encoding
ka: კოდირება

en: End case conversion
ka: რეგისტრის გადაყვანის დასასრული

en: End column of selected text of the current document.
ka: მონიშნული ტექსტის ბოლო სვეტი მიმდინარე დოკუმენტში.

en: End line of selected text of the current document.
ka: მონიშნული ტექსტის ბოლო ხაზი მიმდინარე დოკუმენტში.

en: End of line
ka: სტრიქონის დასასრული

en: End of line type
ka: ხაზის დასრულების ტიპი

en: Enlarge Font
ka: შრიფტის გაზრდა

en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
ka: შეიყვანეთ მარქაფის ფაილის სახელის პრეფიქსი.

en: Enter the suffix to append to the backup file names.
ka: შეიყვანეთ მარქაფის ფაილის სახელის სუფიქსი.

en: Error
ka: შეცდომა

en: Error Creating Diff
ka: სხვაობის შექმნის შეცდომა

en: Error calling %1
ka: %1-ის გამოძახების შეცდომა

en: Error calling 'help %1'
ka: 'help %1'-ის გამოძახების შეცდომა

en: Error loading script %1: %2
ka: სკრიპტის %1 ჩატვირთვის შეცდომა: %2

en: Error: No range allowed for command "%1".
ka: შეცდომა: ბრძანებისთვის "%1" დიაპაზონს ვერ მიუთითებთ.

en: Escape sequences
ka: მმართველი მიმდევრობები

en: Evaluate simple JavaScript statements.
ka: მარტივი JavaScrpt გამოსახულების შემოწმება.

en: Evaluates a simple math expression
ka: მარტივი მათემატიკური გამოსახულების შეფასება

en: Execution
ka: შესრულება

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
ka: აბრევიატურის გაშლა Emmet გამოსახულებით. იხილეთ: http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Export File as HTML
ka: ფაილის გატანა HTML ფორმატში

en: Exporting color theme: %1
ka: ფერის თემის გატანა: %1

en: F&ind:
ka: &ძებნა:

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
ka: არგუმენტის '%1' მთელ რიცხვში გადაყვანის შეცდომა.

en: Failed to create backup copy.
ka: მარქაფის ასლის შექმნის შეცდომა.

en: Feature is not active
ka: თვისება აქტიური არაა

en: File Format
ka: ფაილის ფორმატი

en: File Name
ka: ფაილის სახელი

en: File Opening & Saving
ka: ფაილის გახსნა და შენახვა

en: File base name without path and suffix of the current document.
ka: მიმდინარე დოკუმენტის ფაილის სახელი ბილიკისა და გაფართოების გარეშე.

en: File e&xtensions:
ka: ფაილის &გაფართოებები:

en: File extension of the current document.
ka: მიმდინარე დოკუმენტის ფაილის გაფართოება.

en: File name without path of the current document.
ka: მიმდინარე დოკუმენტის ფაილის სახელი, ბილიკის გარეშე.

en: Filter
ka: ფილტრი

en: Fin&d:
ka: &ძებნა:

en: Find Selected
ka: მონიშნულის ძებნა

en: Find Selected Backwards
ka: მონიშნულის უკანა მიმართულებით ძებნა

en: Find Variants
ka: ვარიანტების პოვნა

en: Find and Select All Occurrences
ka: ყველა დამთხვევის პოვნა და მონიშვნა

en: Find and Select Next Occurrence
ka: შემდეგი დამთხვევის პოვნა და მონიშვნა

en: Finds all occurrences of the word under cursor and selects them.
ka: კურსორის ქვეშ მყოფი სიტყვის ყველა გამოჩენის ძებნა და მათი მონიშვნა.

en: Finds next occurrence of selected text.
ka: მონიშნული ტექსტის შემდეგი გამოჩენის მოძებნა.

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
ka: კურსორის ქვეშ მდებარე სიტყვის შემდეგი გამოჩენის მოძებნა და მისი მონიშნულში ჩამატება.

en: Finds previous occurrence of selected text.
ka: მონიშნული ტექსტის შემდეგი წინა მოძებნა.

en: Fixed-length negative lookbehind
ka: უკან-წინასწარ-წაკითხვის ფიქსირებული რაოდენობა

en: Fixed-length positive lookbehind
ka: წინ-წინასწარ-წაკითხვის ფიქსირებული რაოდენობა

en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
ka: სხვა წყვილ ბრჭყალზე გადასვლისას შესაბამისი ბრჭყალების გაციმციმება

en: Flash matching brackets
ka: შესაბამისი ბრჭყალების ციმციმი

en: Focused Editable Placeholder
ka: ფოკუსის მქონე ჩასწორებადი ადგილმჭერი

en: Fold Toplevel Nodes
ka: ზედა დონის კვანძების გაკეცვა

en: Fold first line:
ka: პირველი ხაზის მოხრა:

en: Folding arrows visibility:
ka: დაკეცვის ისრების ხილვადობა:

en: Follow &Line Numbers
ka: &ხაზის ნომრების მიყოლა

en: Follow Line Numbers
ka: ხაზის ნომრების მიყოლა

en: Follow System Color Scheme
ka: სისტემური ფერის სქემის მიყოლა

en: Font:
ka: ფონტი:

en: Footer Properties
ka: ქვესართის მორგება

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
ka: ფაილისთვის %1 შენახვამდე სამარქაფე ასლი არ შექმნილა. თუ შენახვისას შეცდომა აღმოჩნდება, შეიძლება ფაილში არსებული მონაცემები დაკარგოთ. ამის მიზეზი შეიძლება იყოს ის, რომ მედია, რომელზედაც წერთ, სავსეა, ან საქაღალდე ან ფაილი თქვენთვის მხოლოდ-კითხვადია.

en: For&mat:
ka: &ფორმატი:

en: Force RTL Text Direction
ka: ნაძალადევი RTL ტექსტის მიმართულება

en: Foreground:
ka: წინა პლანი:

en: Former Core Developer
ka: ყოფილი ძირითადი პროგრამისტი

en: Full document URL
ka: დოკუმენტის სრული URL

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
ka: სრული დოკუმენტის ბილიკი სახელის არჩათვლით, სისტემის ბილიკის გამყოფით ('\' Windows-ზე).

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
ka: სრული დოკუმენტის ბილიკი სახელის ჩათვლით, სისტემის ბილიკის გამყოფით ('\' Windows-ზე).

en: Full path of the current document excluding the file name.
ka: მიმდინარე დოკუმენტის სრული ბილიკი ფაილის სახელის გარეშე.

en: Full path of the current document including the file name.
ka: მიმდინარე დოკუმენტის სრული ბილიკი, ფაილის სახელის ჩათვლით.

en: Function '%1' not found in script: %2
ka: ფუნქცია '%1' სკრიპტში %2 აღმოჩენილი არაა

en: General
ka: მთავარი

en: Generate a new UUID.
ka: ახალი UUID-ის გენერაცია.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
ka: მიუთითეთ JavaScript-ის ფუნქცია არგუმენტად, გამოიძახეთ ის (მონიშნული) ხაზების სიისთვის და წაშალეთ ისინი, სადაც უკუგამოძახება ჭეშმარიტს არ აბრუნებს.<br>მაგალითად (ასევე იხილეთ <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>იმისთვის, რომ კიდევ უფრო ნაკლები აკრიფოთ, იგივე მიღწევა შეგიძლიათ კოდით: <br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
ka: მიუთითეთ JavaScript-ის ფუნქცია არგუმენტად, გამოიძახეთ ის (მონიშნული) ხაზების სიისთვის და ჩაანაცვლეთ უკუგამოძახების დაბრუნებული მნიშვნელობებით.<br>მაგალითად (ასევე იხილეთ <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>იმისთვის, რომ კიდევ უფრო ნაკლები აკრიფოთ, იგივე მიღწევა შეგიძლიათ კოდით: <br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
ka: მიუთითეთ JavaScript-ის ფუნქცია არგუმენტად, გამოიძახეთ ის (მონიშნული) ხაზების სიისთვის და მათი უკუგამოძახების დაბრუნების მნიშვნელობით ჩანაცვლება.<br>მაგალითად (მონიშნული ხაზების შერწყმა):<br><code>each 'function(lines){return lines.jin(",");}'</code><br>იმისთვის, რომ კიდევ უფრო ნაკლები აკრიფოთ, იგივე მიღწევა შეგიძლიათ კოდით: <br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Go to
ka: გადასვლა

en: Go to Matching Bracket
ka: შეაბამის ბრჭყალზე გადასვლა

en: Go to Next Editing Location
ka: შემდეგ რედაქტირების ადგილას გადასვლა

en: Go to Next Modified Line
ka: შემდეგ შეცვლილ ხაზზე გადასვლა

en: Go to Previous Editing Location
ka: წინა რედაქტირების ადგილას გადასვლა

en: Go to Previous Modified Line
ka: წინა შეცვლილ ხაზზე გადასვლა

en: Go to line number from clipboard
ka: ბუფერში შენახულ ხაზის ნომერზე გადასვლა

en: Go to the next bookmark.
ka: შემდეგ სანიშნზე გადასვლა.

en: Go to the previous bookmark.
ka: წინა სანიშნზე გადასვლა.

en: Group, capturing
ka: ჯგუფი, ჩაჭერა

en: Group, non-capturing
ka: ჯგუფი, ჩაჭერის გარეშე

en: H&ighlight:
ka: &გამოკვეთა:

en: Hea&der && Footer
ka: &თავსართი და ქვესართი

en: Header Properties
ka: თავსართის მორგება

en: Header/footer font:
ka: თავსართი/ქვესართის ფონტი:

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
ka: აქ შეგიძლიათ აირჩიოთ, როგორ გამოიკვეთება მიმდინარე დოკუმენტი.

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
ka: აქ შეგიძლიათ აირჩიოთ, რომელი რეჟიმის გამოყენება გსურთ მიმდინარე დოკუმენტისთვის. ეს გავლენას ახდენს, მაგალითად გამოკვეთისა და გადატანის პარამეტრებზე.

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
ka: თექვსმეტობითი სიმბოლო 0000-დან FFFF-მდე (2^16-1)

en: Highlight changed and unsaved lines
ka: შეცვლილი და შეუნახავი ხაზების გამოკვეთა

en: Highlight range between selected brackets
ka: მონიშნულ ფრჩხილებს შორის დიაპაზონის გამოკვეთა

en: Highlighting Text Styles
ka: გამოკვეთილი ტექსტის სტილები

en: Highlighting for Ferite
ka: გამოკვეთა Ferite-სთვის

en: Highlighting for ILERPG
ka: გამოკვეთა ILERPG-სთვის

en: Highlighting for LaTeX
ka: გამოკვეთა LaTeX-სთვის

en: Highlighting for Lua
ka: გამოკვეთა Lua-სთვის

en: Highlighting for Makefiles, Python
ka: გამოკვეთა Makefile-სთვის და Python-სთვის

en: Highlighting for Python
ka: გამოკვეთა Python-სთვის

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
ka: გამოკვეთა RPM-ის Spec ფაილებისთვის, Perl, Diffდა სხვა

en: Highlighting for SQL
ka: გამოკვეთა SQL-სთვის

en: Highlighting for Scheme
ka: გამოკვეთა Schema-სთვის

en: Highlighting for VHDL
ka: გამოკვეთა VHDL-სთვის

en: Honor settings in .editorconfig file
ka: ფაილში .editorconfig არსებული პარამეტრების გათვალისწინება

en: I&gnore All
ka: &ყველას იგნორირება

en: I&ndent wrapped lines:
ka: გადატა&ნილი ხაზების შეწევა:

en: Icon Border
ka: ხატულის საზღვარი

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
ka: თუ ხაზი სანიშნს არ შეიცავს, მაშინ მისი დამატება, არადა წაშლა.

en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
ka: თუ ჩართულია, გაკეცილ ადგილას თაგუნას გადატარება გაკეცილ ტექსტს მხტუნარაში გაჩვენებთ.

en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
ka: თუ სიტყვების გადატანის პარამეტრი ჩართულია, ეს ელემენტი განსაზღვრავს სიმბოლოების რაოდენობას, რომლის გადაჭარბების შემდეგაც რედაქტორი ახალ ხაზს დაიწყებს.

en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
ka: თუ ჩართულია, ნაჩვენები იქნება ღია ბრჭყალთან ახლოს მყოფი ხაზების მინიატურა. ამან შეიძლება დამხურავი ბრჭყალის კონტექსტის სწრაფად დადგენის საშუალება მოგცეთ, განსაკუთრებით, გრძელი ფუნქციების/კლასის აღწერებში და ღრმად ჩადგმულ if ბლოკებში

en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
ka: თუ ჩართულია, უკეთესი ხილვადობისთვის, შესაბამისი ფრჩხილები ანიმირებული იქნება.

en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
ka: თუ ეს ჩართულია, რედაქტორი შეწევის ხაზების იდენტიფიკაციისთვის ვერტიკალურ ხაზებს გაჩვენებთ.

en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
ka: თუ ჩართულია, შესაბამის ფრთხილებს შორის დიაპაზონი გამოკვეთილი იქნება.

en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, მარცხენა მხარეს შეცვლილი და შენახული ხაზებისთვის პატარა ნიშანი იქნება ნაჩვენები.

en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია,ყოველი ახალი ხედი მარცხენა მხარეს ხაზის ნომრებს აჩვენებს.

en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ყოელ ახალ ხედს მოსაკეცი ნიშნები ექნება.

en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ყოველი ახალი ხედი ვერტიკალურ ჩოჩიაზე სრული დოკუმენტის მინი-რუკას გაჩვენებთ.

en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ყველა ახალ ხედზე ვერტიკალურ ჩოჩიაზე მინი-რუკა გამოჩნდება.

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ტექსტური ხაზების გადატანა რედაქტორის პარამეტრებში მითითებულ სვეტთან მოხდება.

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ეკრანის საზღვართან ტექსტური ხაზების გადატანა მოხდება.<br /><br />ეს მხოლოდ დათვალიერების პარამეტრია, რაც ნიშნავს, რომ დოკუმენტი არ შეიცვლება.

en: If this option is checked, whitespaces in this document will be visible.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ამ დოკუმენტში თეთრი ჰარეები ხილული იქნება.<br /><br />ეს მხოლოდ დათვალიერების პარამეტრია, რაც ნიშნავს, რომ დოკუმენტი არ შეიცვლება.

en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
ka: თუ ეს პარამეტრი გამორთულია, შეწევის დონის შეცვლა ხაზს <b>შეწევის სიგანეში</b> მითითებული მნიშვნელობის ნამრავლით შეწევს.

en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, რედატორი ხაზის ბოლოს ტიპს ავტომატურად გამოიცნობს. პირველივე ხაზის ბოლოს ტიპი მთელი ფაილისთვის იქნება, გამოყენებული.

en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, შენახვისას ლოკალური ფაილებისთვის მარქაფები შეიქმნება.

en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, შენახვისას დაშორებული ფაილებისთვის მარქაფები შეიქმნება.

en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, მოხდება ბუფერიდან ჩასმული კოდის შეწევა. ქმედება <b>გაუქმება</b> ამ შეწევას მოაცილებს.

en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ღილაკი <b>Backspace</p> შეწევის დონეს დაწევს, თუ კურსორი ხაზის დასაწყისში მდებარე ცარიელ ადგილასაა.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
ka: თუ ეს პარამეტრი ჩართულია, ღილაკი <b>Tab</b> მიმდინარე ხაზს <b>შეწევის სიგანეში</b> მითითებული რაოდენობის სიმბოლოებით შესწევს.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
ka: თუ ეს პარამეტრი მონიშნულია, ღილაკი <b>Tab></b> ყოველთვის ჩასვამს გამოტოვებებს, რათა შემდეგი ტაბულაციის წერტილს მიაღწიოს. თუ პარამეტრი <b>ტაბულაციების მაგიერ გამოტოვებების ჩასმა</b> <b>რედაქტირების</b> სექციაში ჩართულია, მოხდება გამოტოვებების ჩასმა. წინააღმდეგ შემთხვევაში კი - ტაბულაციების.

en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
ka: თუ ეს პარამეტრი მონიშნულია, ღილაკი <b>Tab</b> ან მიმდინარე ხაზ შეწევს, ან შემდეგი ტაბულაციის მდებარეობაზე გაწევს.<p> თუ ჩასმის წერტილი ხაზის პირველ არა-გამოტოვების სიმბოლომდეა ან თუ არსებობს მონიშნული, მიმდინარე ხაზი <b>შეწევის სიგანე</b>ში მითითებული რაოდენობაჯერ შეიწევა.<p>თუ ჩასმის წერტილი ხაზის პირველი არა-გამოტოვების სიმბოლოს შემდეგაა და მონიშნული არ არსებობს, ჩაისმება გამოტოვება იმდენი, რომ მიღწეული იყოს შემდეგი ტაბულაციის მდებარეობა: თუ პარამეტრი <b>ტაბულაციების მაგიერ გამოტოვებების ჩასმა</b> <b>ჩასწორების</b> სექციაში ჩართულია, ჩასმული გამოტოვებები იქნება, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი ერთი ტაბულატორი ჩაისმება.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
ka: თუ თქვენ აირჩიეთ რამე მიმდინარე დოკუმენტში, ის მონიშნული აღარ იქნება.

en: Ignore Word
ka: სიტყვის გამოტოვება

en: Ignores the changes on disk without any action.
ka: დისკზე ცვლილებების იგნორი ქმედებების გარეშე.

en: Import Nevertheless
ka: მაინც შემოტანა

en: Import from vimrc file
ka: შემოტანა vimrc ფაილიდან

en: Importing Color Theme
ka: ფერის თემის შემოტანა

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
ka: შემოტანა არსებულ თემის ფაილს "%1" თავზე გადააწერს. ეს ქმედება შეუქცევადია.

en: In Entire Document
ka: მთელ დოკუმენტში

en: Increase indentation level if in l&eading blank space
ka: შეწევის გაზრდა, თუ წინა &ცარიელ ადგილშია

en: Increment number under cursor by 0.1
ka: კურსორის ქვეშ მყოფი რიცხვის 0.1-ით გაზრდა

en: Increment number under cursor by 1
ka: კურსორის ქვეშ მყოფი რიცხვის ერთით გაზრდა

en: Increment number under cursor by 10
ka: კურსორის ქვეშ მყოფი რიცხვის ათით გაზრდა

en: Indent using
ka: სწორება

en: Indent/Tab: %1/%2
ka: შეწევა/ტაბი : %1/%2

en: Indentation
ka: სწორება

en: Indentation Actions
ka: სწორების ქმედებები

en: Indentation Line
ka: შეწევის ხაზი

en: Indentation Mode
ka: შეწევის რეჟიმი

en: Indentation Properties
ka: სწორების თვისებები

en: Indentation Width
ka: შეწევის სიგანე

en: Input Modes
ka: შეყვანის რეჟიმები

en: Insert Smart Newline
ka: ჭკვიანი ხაზისბოლოს ჩასმა

en: Insert Tab Character
ka: ტაბულაციის სიმბოლოს ჩასმა

en: Insert a Newline Above Current Line
ka: ახალი ხაზის სიმბოლოს ჩასმა მიმდინარე ხაზის ზემოთ

en: Insert a Newline Below Current Line
ka: ახალი ხაზის სიმბოლოს ჩასმა მიმდინარე ხაზის ქვემოთ

en: Insert a Non-Indented Newline
ka: გაუსწორებელი ახალი ხაზის ჩასმა

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
ka: მიმდინარე ხაზის ზემოთ ახალი ხაზის ჩასმა მიმდინარე ხაზის ცვლილების გარეშე.

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
ka: მიმდინარე ხაზის ქვემოთ ახალი ხაზის ჩასმა მიმდინარე ხაზის ცვლილების გარეშე.

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
ka: შეწევის პარამეტრების გაუთვალისწინებლად, ახალი ხაზის შეწევის გარეშე ჩასმა.

en: Insert mode
ka: ჩასმის რეჟიმი

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
ka: ჩასმის რეჟიმისა და VI-ის შეყვანის რეჟიმის ინდიკატორი. რეჟიმის შესაცვლელად დააწკაპუნეთ.

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
ka: ახალი ხაზის ჩასმა მიმდინარე ხაზის პირველი სიმბოლოების ჩათვლით, რომლებიც სიმბოლოები ან ციფრები არაა.

en: Insert variable
ka: ცვლადის ჩასმა

en: Invoke Code Completion
ka: კოდის დასრულების ჩაწოდება

en: Join Lines
ka: ხაზების შეერთება

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
ka: მონიშნული ხაზების ან მთლიანი დოკუმენტის შერწყმა. ასევე შეგიძლიათ გადასცეთ გამყოფი, რომელიც თითოეული ხაზს შუა ჩაისმება:<br><code>join ','</code> მოახდენს ხაზების შერწყმას და მათ მძიმეებით გამოჰყოფს.

en: Jump to next match
ka: შემდეგ დამთხვევაზე გადასვლა

en: Jump to previous match
ka: წინა დამთხვევაზე გადასვლა

en: KWrite Undo History, Kspell integration
ka: KWrite -ის გაუქმების ისტორია, Kspell -ის ინტეგრაცია

en: KWrite XML Syntax highlighting support
ka: KWrite XML სინტაქსის გამოკვეთის მხარდაჭერა

en: KWrite port to KParts
ka: KWrite -ის პორტირება KParts-ზე

en: Kate Handbook.
ka: Kate-ის სახელმძღვანელო.

en: Kate Part
ka: Kate-ის ნაწილი

en: Kate Styles
ka: Kate -ის სტილები

en: Key Mapping
ka: ღილაკების მიმაგრება

en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
ka: ღილაკების ასახვა აკრეფილი ღილაკების მნიშვნელობის შესაცვლელად გამოიყენება. ეს საშუალებას გაძლევთ, ბრძანებები სხვა ღილაკებზე გადაიტანოთ, ან შექმნათ სპეციალური ღილაკები, რომლებიც ბრძანებების სერიას გაუშვებს.
    
    მაგ:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    ეს F2-ის დაჭერისას ხაზს "-- "-ს მიაწერს.

en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
ka: საკვანძო სიტყვის დასრულება მითითებებს დოკუმენტი ენაში არსებულ საკვანძო სიტყვებზეა დაფუძნებული.

en: L&ayout
ka: &განლაგება

en: Language Selection
ka: ენების ამორჩევა

en: Language keywords
ka: ენის საკვანძო სიტყვები

en: Large scale bug fixing
ka: გასწორებულია ბევრი შეცდომ

en: Left side:
ka: მარცხენა მხარე:

en: Let Vi commands override Kate shortcuts
ka: Vi-ის ბრძანებებისთვის Kate-ის მალსახმობების გადაფარვის ნების დართვა

en: Lets you select a location and save the file again.
ka: საშუალებას გაძლევთ, აირჩიოთ მდებარეობა და ფაილი თავიდან შეინახოთ.

en: Line %1 of %2, Column %3
ka: ხაზი %1 %2-დან, სვეტი %3

en: Line %1, Column %2
ka: ხაზი %1, სვეტი %2

en: Line Numbers
ka: ხაზის ნომრები

en: Line break
ka: ხაზის დასრულება

en: Line length limit:
ka: ხაზის სიგრძის ლიმიტი:

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
ka: მიმდინარე დოკუმენტში ტექსტის კურსორის ხაზის ნომერი (იწყება 0-დან).

en: Line/Column compact mode
ka: ხაზის/სვეტის კომპაქტური რეჟიმი

en: Lock/unlock the document for writing
ka: დოკუმენტის დაბლოკვა/განბლოკვა ჩაწერისთვის

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
ka: მითითებული ტექსტის ან რეგულარული გამოსახულების მოძებნა და მისი ჩანაცვლება მითითებული ტექსტით.

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
ka: მითითებული ტექსტის ან რეგულარული გამოსახულების პირველი გამოჩენის მოძებნა.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
ka: მოსაძებნი ფრაზის შემდეგი გამოჩენის მოძებნა.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
ka: მოსაძებნი ფრაზის წინა გამოჩენის მოძებნა.

en: Lowercase
ka: პატარა სიმბოლოები

en: Lowercase first character conversion
ka: დაბალი რეგისტრის მქონე პირველი სიმბოლოს გადაყვანა

en: MIME &types:
ka: Mime &ტიპები:

en: Main Toolbar
ka: ხელსაწყოთა მთავარი ზოლი

en: Maintainer
ka: წამყვანი პროგრამისტი

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
ka: ბრძანების დასრულების ხელით მითითება, ჩვეულებრივ ამ ქმედებაზე მიმაგრებული მალსახმობის გამოყენებით.

en: Map the whole document
ka: მთელი დოკუმენტის რუკა

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
ka: ამჟამად მონიშნული გამოჩენის გამოსატოვებლად მონიშვნა

en: Mark Type %1
ka: ნიშნის ტიპი %1

en: Mark not set: %1
ka: ნიშანი დასმული არაა: %1

en: Mark set: %1
ka: ნიშანი დასმულია: %1

en: Marker Colors
ka: მარკერის ფერები

en: Marks the currently selected word as skipped.
ka: ამჟამად მონიშნული სიტყვის გამოსატოვებლად მონიშვნა.

en: Match any character excluding new line (by default)
ka: დაემთხვეს ყველა სიმბოლოს ახალი ხაზის ჩათვლით (ნაგულისხმევი)

en: Match case sensitive
ka: რეგისტრზე-დამოკიდებული დამთხვევა

en: Matt Newell
ka: მეტ ნიუელი

en: Max Clipboard History Entries:
ka: ბუფერის ისტორიის ჩანაწერების მაქს. რაოდენობა:

en: May be handy with Markdown
ka: შეიძლება მოსახერხებელი იყოს მარკდაუნთან

en: Meta
ka: მეტა

en: Minim&ap width:
ka: &მინირუკის სიგანე:

en: Minimal word length to complete:
ka: სიტყვის მინიმალური სიგრძე მის დასამთავრებლად:

en: Minimap:
ka: მინირუკა:

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
ka: სიმბოლოების ნაკრები, რომლებიც წააგავს, მაგრამ არ წარმოადგენს ფრჩხილების ავტომატურ დახურვას

en: Misc
ka: სხვანი

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
ka: არგუმენტი მითითებული არაა. გამოყენება: %1 <საიდან> [<სადამდე>]

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
ka: არგუმენტი მითითებული არაა. გამოყენება: %1 <საიდან>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
ka: არგუმენტი მითითებული არაა. გამოყენება: %1 <value>

en: Mode
ka: რეჟიმი

en: Modes && Filetypes
ka: რეჟიმები და ფაილის ტიპები

en: Modified Lines
ka: შეცვლილი ხაზები

en: Move Cursor Left
ka: კურსორის მარცხნივ გადატანა

en: Move Cursor Right
ka: კურსორის მარჯვნივ გადატანა

en: Move Sub-Word Left
ka: ქვესიტყვის მარცხნივ გადატანა

en: Move Sub-Word Right
ka: ქვესიტყვის მარჯვნივ გადატანა

en: Move Word Left
ka: სიტყვის მარცხნივ გადატანა

en: Move Word Right
ka: სიტყვის მარჯვნივ გადატანა

en: Move cursor to next blank line
ka: კურსორის გადატანა შემდეგ ცარიელ ხაზზე

en: Move cursor to next matching indent
ka: კურსორის გადატანა შემდეგ შესაბამის შეწევაზე

en: Move cursor to previous blank line
ka: კურსორის გადატანა წინა ცარიელ ხაზზე

en: Move cursor to previous matching indent
ka: კურსორის გადატანა წინა შესაბამის შეწევაზე

en: Move downwards to the next modified line.
ka: ქვემოთ შემდეგ შეცვლილ ხაზზე გადასვლა.

en: Move selected lines down.
ka: მონიშნული ხაზების დაბლა ჩამოტანა.

en: Move selected lines up.
ka: მონიშნული ხაზების მაღლა ატანა.

en: Move selected text when dragged
ka: ტექსტის გადატანა გადათრევისას

en: Move to Beginning of Document
ka: დოკუმენტის დასაწყისში გატანა

en: Move to Beginning of Line
ka: ხაზის დასაწყისში გადატანა

en: Move to Bottom of View
ka: ხედის ბოლომდე

en: Move to End of Document
ka: დოკუმენტის ბოლოში გადატანა

en: Move to End of Line
ka: ხაზის ბოლოში გადატანა

en: Move to Next Line
ka: შემდეგ ხაზზე გადასვლა

en: Move to Previous Line
ka: წინა ხაზზე გადასვლა

en: Move to Top of View
ka: ხედის დასაწყისამდე

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
ka: შემდეგ ჩასწორების წერტილზე (ჭდეზე ან ცარიელ ატრიბუტზე) გადასვლა.

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
ka: წინა ჩასწორების წერტილზე (ჭდეზე ან ცარიელ ატრიბუტზე) გადასვლა.

en: Move upwards to the previous modified line.
ka: ზემოთ წინა შეცვლილ ხაზზე გადასვლა.

en: Moves the caret to the current tag's pair
ka: კარეტის მიმდინარე ჭდის წყვილთან გადატანა

en: Multicursor
ka: მულტიკურსორი

en: Multiple Cursor Modifiers
ka: კურსორის მრავალი მოდიფიკატორი

en: Name for copy of color theme "%1":
ka: სახელი ფერის თემის "%1" ასლისთვის:

en: Negative lookahead
ka: უარყოფითი წინმჭვრეტელი

en: Negative set of characters
ka: სიმბოლოების უარყოფითი ნაკრები

en: Never
ka: არასდროს

en: New Filetype
ka: ახალი ფაილის ტიპი

en: Next Bookmark
ka: შემდეგი სანიშნე

en: No Backup Suffix or Prefix
ka: მარქაფის სუფიქსი და პრეფიქსი მითითებული არაა

en: No entries in clipboard history
ka: ბუფერის ისტორიაში ჩანაწერები არაა

en: No help for '%1'
ka: '%1'-სთვის დახმარება ვერ ვიპოვე

en: No help specified for command '%1' in script %2
ka: დახმარება ბრძანებისთვის '%1' სკრიპტში %2 მითითებული არაა

en: No mapping found for "%1"
ka: "%1" მიბმული არაა

en: No such command <b>%1</b>
ka: <b>%1</b> ბრძანება არაა

en: No such command: "%1"
ka: უცნობი ბრძანება: "%1"

en: No such highlighting '%1'
ka: '%1'-ის გამოკვეთა უცნობია

en: No such mode '%1'
ka: მხარდაუჭერელი რეჟიმი '%1'

[ctx: No text or background color set]
en: None set
ka: დაყენებული არაა

en: No valid line number found in clipboard
ka: ბუფერში ხაზის ნომერი ვერ ვიპოვე

en: Non letter character
ka: სიმბოლო ასო არაა

en: Non-digit
ka: არა-ციფრი

en: Non-whitespace
ka: არა-გამოტოვებები

en: Non-word character
ka: არა-სიტყვის სიმბოლო

en: None
ka: არაფერი

en: Normal
ka: ნორმალური

en: Normal Mode
ka: ნორმალური რეჟიმი

en: Normal mode
ka: ნორმალური რეჟიმი

en: Not Editable Placeholder
ka: არაჩასწორებადი ადგილმჭერი

en: Not found
ka: ნაპოვნი არაა

en: Not word boundary
ka: სიტყვის საზღვრის გარეშე

en: Nothing in register %1
ka: დასარეგისტრირებელი არაფერია %1

en: Number of rows of the current document.
ka: მიმდინარე დოკუმენტების მწკრივების რაოდენობა.

en: OVERWRITE
ka: თავზე გადაწერ

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
ka: რვაობითი სიმბოლო 000-დან 377-მდე (2^8-1)

en: Off
ka: გამორთ

en: On Modified Lines
ka: შეცვლილ ხაზებზე

en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
ka: შენახვისას, თუ ის უკვე არ არსებობს, ხაზის დაბოლოებას მივაწერთ. ხაზის დაბოლოებას ფაილის თავიდან ჩატვირთვისას დაინახავთ.

en: On-the-fly spell checking
ka: მართლწერის შემოწმება რეალურ დროში

en: One or more occurrences
ka: ერთი ან მეტი გამოვლენა

en: Open File
ka: ფაილის გახსნა

en: Open/Save
ka: გახსნა/შენახვა

en: Or
ka: ან

en: Original KWrite Author
ka: KWrite-ის საწყისი ავტორი

en: Other (%1) | Other (%1)
ka[0]: სხვა (%1)
ka[1]: სხვა (%1)

en: Overwr&ite Mode
ka: &თავზე გადაწერის რეჟიმი

en: P&riority:
ka: &პრიორიტეტი:

en: PHP Keyword/Datatype list
ka: PHP საკვანძო/მონაცემების ტიპების სია

en: Page Number
ka: გვერდის ნომერი

en: Paste From File
ka: ფაილიდან ჩასმა

en: Paste Selection
ka: მონიშნულის ჩასმა

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
ka: ადრე ამოჭრილი ან კოპირებული ბუფერის შემცველობის ჩასმა

en: Paste previously mouse selection contents
ka: თაგუნათი ადრე არჩეული შემცველობის ჩასმა

en: Patches and more
ka: პატჩები და სხვა

en: Pause current output
ka: მიმდინარე გამოტანის შეჩერება

en: Persistent
ka: მუდმივი

en: Plain text
ka: ტექსტი

en: Please select a variable.
ka: აირჩიეთ ცვლადი.

en: Please specify the wanted indentation width:
ka: გთხოვთ მიუთითოთ სასურველი შეწევის სიგანე:

en: Please specify the wanted tab width:
ka: გთხოვთ მიუთითოთ სასურველი ჩანართის სიგანე:

en: Positive Lookahead
ka: დადებითი წინმჭვრეტელი

en: Possible Data Loss
ka: შესაძლებელია მონაცემების დაკარგვა

en: Pr&int header
ka: &თავსართის დაბეჭდვა

en: Prefix for backup files:
ka: პრეფიქსი მარქაფის ფაილებისთვის:

en: Pressing enter will insert the text of selected completion item into the editor. If disabled, Tab key or double-click can still be used to trigger completion.
ka: Enter-ის დაჭერა არჩეული დასრულების ტექსტის ელემენტს რედაქტორში ჩასვამს. თუ გამორთულია, დასრულებისთვის ტრიგერისთვის ღილაკი Tab ან ზედ ორმაგი წკაპი შეგიძლიათ, გამოიყენოთ.

en: Previous Bookmark
ka: წინა სანიშნე

en: Pri&nt footer
ka: &ქვესართის დაბეჭდვა

en: Print &legend
ka: &ბეჭდვს შინაარსი

en: Print line &numbers
ka: ხაზის სახელების &დაბეჭდვა

en: Print the current document.
ka: მიმდინარე დოკუმენტის დაბეჭდვა.

en: Properties
ka: თვისებები

en: Properties of %1
ka: %1-ის თვისებები

en: QA and Scripting
ka: ხარისხის კონტროლი, სკრიპტები

en: R&eplace All
ka: &ყველას ჩანაცვლება

en: Re&move trailing spaces:
ka: მიწერილი გამოტოვებების &წაშლა:

en: Reached Breakpoint
ka: გამართვის წერტილი მიღწეულია

en: Reached bottom, continued from top
ka: მიღწეულია ბოლო. ვაგრძელებ თავიდან

en: Reached top, continued from bottom
ka: მიღწეულია თავი. ვაგრძელებ ბოლოდან

en: Read a document variable.
ka: დოკუმენტის ცვლადის წაკითხვა.

en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
ka: წაიკითხავს vimrc ფაილს და "[n]noremap" ბრძანებით მითითებული ასახვების შემოტანას სცდის.

en: Recover Data
ka: მონაცემების აღდგენა

en: Recursive?
ka: რეკურსიული?

en: Reference
ka: ბმა

en: Regular expression
ka: რეგულარულ გამოსახულება

en: Reloa&d
ka: &თავიდან ჩატვირთვა

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
ka: ყველა JavaScript-ის ფაილის თავიდან ჩატვირთვა (მსწორებლები, ბრძანების სტრიქონის სკრიპტები და ა.შ.).

en: Reload the current document from disk.
ka: მონიშნული დოკუმენტის დისკიდან თავიდან ჩატვირთვა.

en: Reloads and will automatically reload without warning about disk changes from now until you close either the tab or window.
ka: თავიდან ჩატვირთავს და ავტომატურად თვიდან ჩატვირთავს დისკზე ცვლილებების გაფრთხილების გარეშე ამ მომენტიდან, სანამ ფანჯარას ან ჩანართს არ დახურავთ.

en: Reloads the file from disk. Unsaved changes will be lost.
ka: ფაილი თავიდან ჩაიტვირთება დისკიდან. შეუნახავი ცვლილებები დაიკარგება.

en: Remove Cursors from Empty Lines
ka: ცარიელი ხაზებიდან კურსორების წაშლა

en: Remove Duplicate Lines
ka: გამეორებადი ხაზების წაშლა

en: Remove Duplicates and Sort Text Alphabetically
ka: გამეორებადი ჩანაწერების წაშლა და ტექსტის ანბანის მიხედვით დალაგება

en: Remove Trailing Spaces
ka: მიწერილი გამოტოვებების მოცილება

en: Remove all bookmarks of the current document.
ka: ამ დოკუმენტისთვის ყველა სანიშნეს წაშლა.

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
ka: მართლწერის შემოწმებისთვის გამოყოფილი ყველა ცალკე ლექსიკონის დიაპაზონის წაშლა.

en: Remove cursors from empty lines
ka: ცარიელი ხაზებიდან კურსორების წაშლა

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
ka: დუბლირებული ხაზების წაშლა მონიშნული ტექსტიდან ან მთლიანი დოკუმენტიდან.

en: Remove selected
ka: მონიშნულის წაშლა

en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
ka: წინა სიტყვის კუდის წაშლა, როცა დასასრულებელი ელემენტი სიიდანაა არჩეული

en: Remove tail on complete
ka: დასრულებისას კუდის წაშლა

en: Removes empty lines from selection or whole document.
ka: ცარიელი ხაზების წაშლა მონიშნულიდან ან მთელი დოკუმენტიდან.

en: Rep&lace:
ka: &ჩანაცვლება:

en: Replace &All
ka: ყველას &ჩანაცვლება

en: Replace Highlight
ka: გამოკვეთის ჩანაცვლება

en: Replace all matches
ka: ყველა დამთხვევის ჩანაცვლება

en: Replace next match
ka: შემდეგი დამთხვევის ჩანაცვლება

en: Replace with:
ka: ჩანაცვლება:

en: Replacement
ka: შემცვლელი

en: Replacement counter (for Replace All)
ka: ჩანაცვლებების რაოდენობა (ყველაფრის ჩანაცვლებისთვის)

en: Reset Font Size
ka: ფონტის ზომის საწყის მნიშვნელობაზე დაბრუნება

en: Resume current output
ka: მიმდინარე გამოტანის გაგრძელება

en: Reuse Word Above
ka: ზედა სიტყვის თავიდან გამოყენება

en: Reuse Word Below
ka: ქვედა სიტყვის თავიდან გამოყენება

en: Reverse action of URI encode.
ka: URI-ის კოდირების რევერსი.

en: Revert the most recent editing actions
ka: უკანასკნელი ჩასწორების ქმედებების დაბრუნება

en: Revert the most recent undo operation
ka: ბოლო ქმედების გაუქმების დაბრუნება

en: S&trikeout
ka: &ხაზგადასმული

en: S&uggest
ka: &რჩევა

en: Save
ka: შენახვა

en: Save Copy of File
ka: ფაილის ასელის შენახვა

en: Save File
ka: ფაილის შენახვა

en: Save Nevertheless
ka: მაინც შენახვა

en: Save a copy of the current document to disk.
ka: მიმდინარე დოკუმენტის ასლის დისკზე შენახვა.

en: Save failed
ka: შენახვის შეცდომა

en: Save swap files every:
ka: სვოპ ფაილების შენახვა ყოველ:

en: Save the current document
ka: მიმდინარე დოკუმენტის შენახვა

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
ka: მიმდინარე დოკუმენტის დისკზე შენახვა, სახელის არჩევით.

en: Saved Lines
ka: შენახული ხაზები

en: Say current selection or document
ka: მიმდინარე მონიშნულის ან დოკუმენტის წარმოქმნა

en: Screenshot saving failed: %1
ka: ეკრანის ანაბეჭდის შენახვა ჩავარდა: %1

[ctx: Script command category]
en: Editing
ka: ჩასწორება

[ctx: Script command category]
en: Navigation
ka: ნავიგაცია

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
ka: რიცხვის 0.1-ით შემცირება

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
ka: რიცხვის ერთით შემცირება

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
ka: რიცხვის 10-ით შემცირება

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
ka: კურსორის ქვეშ მყოფი ჭდის წაშლა

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
ka: მონიშნული ხაზების დაბლა დუბლირება

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
ka: მონიშნული ხაზების მაღლა დუბლირება

[ctx: Script command name]
en: Duplicate selected text
ka: მონიშნული ტექსტის დუბლირება

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
ka: მარტივი მათემატიკური გამოსახულება

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
ka: აბრევიატურის გაშლა

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
ka: ჩასწორების შემდეგ წერტილზე გადასვლა

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Paragraph
ka: შემდეგ პარაგრაფზე გადასვლა

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
ka: ჩასწორების წინა წერტილზე გადასვლა

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Paragraph
ka: წინა პარაგრაფზე გადასვლა

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
ka: რიცხვის 0.1-ით გაზრდა

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
ka: რიცხვის ერთით გაზრდა

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
ka: რიცხვის ათით გაზრდა

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
ka: ხაზების შეერთება

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
ka: კურსორის შესაბამის ჭდეზე გადატანა

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Blank Line
ka: კურსორის გადატანა შემდეგ ცარიელ ხაზზე

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
ka: კურსორის გადატანა შემდეგ შესაბამის შეწევაზე

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Blank Line
ka: კურსორის გადატანა წინა ცარიელ ხაზზე

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
ka: კურსორის გადატანა წინა შესაბამის შეწევაზე

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
ka: ხაზების დაბლა ჩამოტანა

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
ka: ხაზების მაღლა ატანა

[ctx: Script command name]
en: Remove Empty Lines
ka: ცარიელი ხაზების წაშლა

[ctx: Script command name]
en: Remove Leading Spaces
ka: თავში მიწერილი გამოტოვებების წაშლა

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
ka: მიწერილი გამოტოვებების მოცილება

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing and Leading Spaces
ka: თავიდან და ბოლოდან გამოტოვებების მოცილება

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
ka: HTML/XML ჭდის შემცველობის შიგნით გადატანა

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
ka: HTML/XML ჭდის შემცველობის გარეთ გადატანა

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
ka: ჩასწორების შემდეგი წერტილის მონიშვნა

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
ka: ჩასწორების წინა წერტილის მონიშვნა

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
ka: ჭდის შერწყმა ან დაყოფა

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
ka: კომენტარის გადართვა

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
ka: მონიშნული ტექსტის URI-დან კოდირება

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
ka: მონიშნული ტექსტის URI-ში კოდირება

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
ka: ჭდით გადატანა

en: Scro&llbars visibility:
ka: ჩოჩიების &ხილვადობა:

en: Scroll Line Down
ka: ხაზის ქვემოთ გადახვევა

en: Scroll Line Up
ka: ხაზის მაღლა აწევა

en: Scroll Page Down
ka: გვერდის ქვემოთ ჩამოწერვა

en: Scroll Page Up
ka: გვერდის მაღლა აწევა

en: Scrollbars:
ka: ჩოჩიები:

en: Search Highlight
ka: ძებნის გამოკვეთა

en: Search bar back- and front-end
ka: ძებნის პანელის წინა და უკანაბოლო

en: Search in the selection only
ka: მხოლოდ მონიშნულში ძებნა

en: Search mode
ka: ძებნის რეჟიმი

en: Search wrapped
ka: გადატანილში ძებნა

en: SearchHighLight
ka: გამოკვეთისძებნა

en: Select Character Left
ka: მარცხენა სიმბოლოს მონიშვნა

en: Select Character Right
ka: სიმბოლოს მარჯვნივ გადატანა

en: Select Mime Types
ka: აირჩიეთ MIME ტიპები

en: Select Page Down
ka: ერთი გვერდით ქვემოთ მონიშვნა

en: Select Page Up
ka: ზემო გვერდის მონიშვნა

en: Select Sub-Word Left
ka: მარცხენა ქვესიტყვის მონიშვნა

en: Select Sub-Word Right
ka: მარჯვენა ქვესიტყვის მონიშვნა

en: Select Word Left
ka: მარცხენა სიტყვის მონიშვნა

en: Select Word Right
ka: მარჯვენა სიტყვის მონიშვნა

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
ka: HTML/XML ჭდის შიგთავსის მონიშვნა, უწყვეტი ჩაწოდებების შიდა მიმართულებით

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
ka: HTML/XML ჭდის შიგთავსის მონიშვნა, უწყვეტი ჩაწოდებების გარე მიმართულებით

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
ka: შემდეგი ჩასწორების წერტილის (ჭდის ან ცარიელი ატრიბუტის) არჩევა.

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
ka: წინა ჩასწორების წერტილის (ჭდის ან ცარიელი ატრიბუტის) არჩევა.

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
ka: ტექსტის მონიშვნა უკან მიმდინარე კურსორის პოზიციიდან მითითებული არგუმენტის ბოლო გამოჩენამდე (ან, ნაგულისხმევად, მიმდინარე ხაზის დასაწყისამდე).

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
ka: ტექსტის მონიშვნა წინ მიმდინარე კურსორის პოზიციიდან მითითებული არგუმენტის პირველ გამოჩენამდე (ან, ნაგულისხმევად, მიმდინარე ხაზის ბოლომდე).

en: Select text to paste.
ka: მონიშნეთ ჩასასმელი ტექსტი.

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
ka: აირჩიეთ ამ ფაილის ტიპის სასურველი MimeType-ები
    დაიმახსოვრეთ, რომ ეს ასოცირებული ფაილის გაფართოებასაც შეცვლის.

en: Select the color theme to use for the print.
ka: აირჩიეთ ფერის თემა ბეჭდვისთვის.

en: Select the entire text of the current document.
ka: მიმდინარე დოკუმენტის სრული ტექსტის მონიშვნა.

en: Select the filetype you want to change.
ka: აირჩიეთ ფაილის ტიპი, რომლის შეცვლაც გსურთ.

en: Select theme:
ka: აირჩიეთ თემა:

en: Select to Beginning of Document
ka: დოკუმენტის დასაწყისამდე მონიშვნა

en: Select to Beginning of Line
ka: ხაზის დასაწყისამდე მონიშვნა

en: Select to Bottom of View
ka: ხედის ბოლომდე მონიშვნა

en: Select to End of Document
ka: დოკუმენტის ბოლომდე მონიშვნა

en: Select to End of Line
ka: ხაზის ბლომდე მონიშვნა

en: Select to Matching Bracket
ka: შესაბამის ბრჭყალამდე მონიშვნა

en: Select to Next Line
ka: შემდეგ ხაზამდე მონიშნა

en: Select to Previous Line
ka: წინა ხაზამდე მონიშვნა

en: Select to Top of View
ka: ხედის დასაწყისამდე მონიშვნა

en: Selected Text
ka: მონიშნული ტექსტი

en: Selection
ka: მონიშნული

en: Selection, KColorScheme integration
ka: მონიშვნა, KColorScheme-ის ჩაშენება

en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
ka: ირჩევს, კურსორი ახტება მთელ რიცხვებს თუ ჩერდება camelCase-ის კუზებზე.

en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
ka: აკონტროლებს, PageUp და PageDown ღილაკები ხედის თავთან შედარებით ვერტიკალურ პოზიციას უნდა ცვლიდეს, თუ არა.

en: Separator
ka: გამყოფი

en: Set Default Mark Type
ka: ნაგულისხმევი ნიშნის ტიპის დაყენება

en: Set of characters
ka: სიმბოლოების ნაკრები

en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
ka: აყენებს ამ ფაილის ტიპის პრიორიტეტს. თუ ერთ ფაილს ერთზე მეტი ტიპი შეესაბამება, გამოყენებული იქნება უმაღლესი პრიორიტეტის მქონე.

en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
ka: აყენებს ხაზების რაოდენობას, რომელიც ხილული იქნება კურსორის ზემოთ და ქვემოთ, როცა ეს შესაძლებელია.

en: Shell Completion
ka: გარსის სიტყვების დასრულება

en: Show &Icon Border
ka: &ხატულის საზღვრის ჩვენება

en: Show &Line Numbers
ka: &ხაზის ნომრების ჩვენება

en: Show &line numbers
ka: &ხაზის ნომრების ჩვენება

en: Show &tab indicators:
ka: ტაბულაციის ინდიკატორების ჩვენება:

en: Show Actual Line Numbers
ka: ნამდვილი ხაზის ნომრების ჩვენება

en: Show Always
ka: ყოველთვის ჩვენება

en: Show Extra Decorations
ka: დამატებითი ტექსტის დეკორაციების ჩვენება

en: Show File Encoding
ka: ფალის კოდირების ჩვენება

en: Show Folding &Markers
ka: გაკეცვის &მარკერების ჩვენება

en: Show Line Ending Type
ka: ხაზის დასრულების ტიპის ჩვენება

en: Show Line Numbers From 1
ka: &ხაზის ნომრების ჩვენება 1-დან

en: Show Non-Printable Spaces
ka: არა-ბეჭდვადი გამოტოვებების ჩვენება

en: Show Scroll&bar Marks
ka: &ჩოჩიის ნიშნების ჩვენება

en: Show Scrollbar Mini-Map
ka: მინირუკაზე ჩოჩიის ჩვენება

en: Show Static &Word Wrap Marker
ka: სტატიკური &სიტყვის გადატანის ნიშნს ჩვენება

en: Show When Needed
ka: ჩვენება, როცა საჭროა

en: Show Whitespace
ka: ჰარეების ჩვენება

en: Show Window Decorations
ka: ფანჯრის დეკორაციების ჩვენება

en: Show active dictionary
ka: აქტიური ლექსიკონს ჩვენება

en: Show arrows to collapse code blocks
ka: ბლოკის კოდის ჩამოსაშლელად ისრების ჩვენება

en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
ka: დასრულების ჩამოსაშლელის გვერდით დოკუმენტაციის ჩვენება. თუ გამორთულია, დოკუმენტაციის ჩვენება Alt ღილაკზე დაწოლით შეგიძლიათ.

en: Show highlighting mode
ka: გამოკვეთის რეჟიმის ჩვენება

en: Show i&ndentation lines:
ka: &შეწევის ხაზების ჩვენება:

en: Show input mode
ka: შეყვანის რეჟიმის ჩვენება

en: Show line column
ka: ხაზის სვეტის ჩვენება

en: Show line count
ka: ხაზების რაოდენობის ჩვენება

en: Show list of valid variables.
ka: სწორი ცვლადების სიის ცვენება.

en: Show marks
ka: ნიშნების ჩვენება

en: Show minimap
ka: მინირუკის ჩვენება

en: Show on Hover
ka: კურსორის გადატარებისას ჩვენება

en: Show preview of folded blocks on hover
ka: გადატარებისას ჩაკეცილი ბლოკების მინიატურის ჩვენება

en: Show preview of matching open bracket
ka: შესაბამისი ღია ფრჩხილის მინიატურის ჩვენება

en: Show preview when hovering over scrollbar
ka: მინიატურების ჩვენება თაგუნას ჩოჩიაზე გადატარებისას

en: Show print preview of current document
ka: მიმდინარე დოკუმენტების დაბეჭდვისწინა გადახედვის ჩვენება

en: Show tab setting
ka: ტაბულაციის პარამეტრის ჩვენება

en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
ka: თითოეული ხაზის წინ კურსორის მიმდინარე ხაზიდან დაშორების რაოდენობის ჩვენება.

en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
ka: შესაბამისი გამხსნელი ფრჩხილისა და ახლომდებარე ხაზების ჩვენება კონტექსტისთვის

en: Show whitespace indicators:
ka: გამოტოვების ინდიკატორების ჩვენება:

en: Show word count
ka: სიტყვების რაოდენობის ჩვენება

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
ka: არადაბეჭდვადი გამოტოვებების გარშემო შემომსაზღვრელი ჩარჩოს დამალვა/ჩვენება

en: Show/hide line count in status bar
ka: სტატუსის ზოლში ხაზების რაოდენობის ჩვენება/დამალვა

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
ka: სიტყვის გადატანის ნიშნის, კონკრეტულად, ვერტიკალური ხაზის, რომელიც რედაქტორის პარამეტრებში სიტყვების გადასატანად მითითებულ სვეტთან დაიხატება, ჩვენება/დამალვა

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
ka: ხედის ქვედა ნაწილში მდებარე ბრძანების სტრიქონის ჩვენება/დამალვა.

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
ka: ხატულის საზღვრის ჩვენება/დამალვა.<br /><br />მაგალითად, ხატულის საზღვარი სანიშნეს სიმბოლოებს აჩვენებს.

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
ka: ხედის მარცხენა მხარეს ხაზის ნომრების ჩვენების ჩართვა/გამორთვა.

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
ka: ვერტიკალურ ჩოჩიაზე ნიშნების დამალვა/ჩვენება.<br /><br />ამ ნიშნებს, მაგალითად, სანიშნეების ჩვენება შეუძლიათ.

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
ka: ვერტიკალურ ჩოჩიაზე მინი-რუკის ჩვენება/დამალვა.<br /><br />მინი-რუკა მთლიანი დოკუმენტის მინიატურას გაჩვენებთ.

en: Show/hide word count in status bar
ka: სტატუსის ზოლში სიტყვების რაოდენობის ჩვენება/დამალვა

en: Shows a diff of the changes.
ka: ცვლილებების ჩვენება.

en: Shrink Font
ka: შრიფტის შემცირება

en: Size of the visible highlight marker.
ka: გამოკვეთის ხილული მარკერის ზომა.

en: Smart ho&me and smart end
ka: ჭკვიანი Home და End ღილაკები

en: Soft Tabs: %1
ka: შეწევები: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
ka: შეწევები: %1 (%2)

en: Sort Selected Text Alphabetically
ka: მონიშნული ტექსტის ანბანის მიხედვით დალაგება

en: Sort Text Naturally
ka: მონიშნული ტექსტის ბუნებრივი დალაგება

en: Sort bookmarks menu:
ka: სანიშნების მენიუს დალაგება:

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
ka: მონიშნული ტექსტის ან მთელი დოკუმენტის ბუნებრივად დალაგება.<br>მაგალითი, როგორია დალაგება ნორმალურთან შედარებით:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Sort the selected text or whole document.
ka: მონიშნული ტექსტის ან მთლიანი დოკუმენტის დალაგება.

en: Spaces
ka: სივრცეები

en: Spell check canceled.
ka: მართლწერის შემოწმება გაუქმდა.

en: Spell check complete.
ka: მართლწერის შემოწმება დასრულდა.

en: Spellcheck
ka: მართლწერა

en: Spelling
ka: მართლწერა

en: Spelling '%1'
ka: მართლწერა '%1'

en: Spelling Mistake Line
ka: მართლწერის შეცდომის მქონე ხაზი

en: Splits or joins a tag
ka: გაყოფს ან შეაერთებს ჭდეს

en: Start column of selected text of the current document.
ka: მონიშნული ტექსტის საწყისი სვეტი მიმდინარე დოკუმენტში.

en: Start line of selected text of the current document.
ka: მონიშნული ტექსტის საწყისი ხაზი მიმდინარე დოკუმენტში.

en: Start the Marked Selection
ka: მონიშნულის დაწყება

en: Static Word Wrap
ka: სტატიკური სიტყვის გადატანა

en: Statusbar
ka: სტატუსის ზოლი

en: Stop current output
ka: მიმდინარე გამოტანის გაჩერება

en: Store swap files in:
ka: სვოპ ფაილების საქაღალდე:

en: Success:
ka: წარმატება:

en: Suffix for backup files:
ka: მარქაფის ფაილის სუფიქსი:

en: Swap file mode:
ka: სვოპ ფაილის რეჟიმი:

en: Swap the selected text with the clipboard contents
ka: მონიშნული ტექსტის ჩანაცვლება ბუფერის შემცვლობით

en: Swap with Clipboard Contents
ka: გაცვლის ბუფერთან მიმოცვლა

en: Switch to Command Line
ka: ბრძანების ხაზზე გადართვა

en: Switch to Next Input Mode
ka: შემოტანის შემდეგ რეჟიმზე გადართვა

en: Switch to incremental search bar
ka: ინკრემენტული ძებნის პანელზე გადართვა

en: Switch to power search and replace bar
ka: ძლიერი ძებნისა და ჩანაცვლების პანელზე გადართვა

en: Switch to the next input mode.
ka: შემოტანის შემდეგ რეჟიმზე გადართვა.

en: Syntax highlighting
ka: სინტაქსის გამოკვეთა

en: Tab Size: %1
ka: ტაბის ზომა: %1

en: Tab Width
ka: ტაბის სიგანე

en: Tab and Space Markers
ka: ტაბულაციის და ადგილის გამოტოვების მარკერები

en: Tab wi&dth:
ka: &ტაბის სიგანე:

en: Tabulators
ka: ტაბულატორები

en: Tabulators && Spaces
ka: ტაბულატორები და გამოტოვებები

en: Tabulators &and Spaces
ka: &ტაბულატორები და გამოტოვებები

en: Take Screenshot of Selection
ka: მონიშნულის ანაბეჭდის გადაღება

en: Te&xt Settings
ka: &ტექსტის მორგება

en: Temporarily raise limit and reload file
ka: ლიმიტების დროებითი გაზრდა და ფაილის თავიდან ჩატვირთვა

en: Testing, ...
ka: ტესტირება, ...

en: Text Area
ka: ტექსტის ბლოკი

en: Text Cursor Movement
ka: ტექსტის კურსორის მოძრაობა

en: Text Decorations
ka: ტექსტის დეკორაციები

en: Text Navigation
ka: ტექსტის ნავიგაცია

en: Text Templates & Snippets
ka: ტექსტის ნიმუშები და ნაწყვეტები

en: Text selection mode:
ka: ტექსტის მონიშვნის რეჟიმი:

en: Text selection of the current document.
ka: მონიშნული ტექსტი მიმდინარე დოკუმენტში.

en: Text to Speech
ka: ტექსტის-ხმამაღლა-წაკითხვა

en: Text to replace with
ka: ჩასანაცვლებელი ტექსტი

en: Text to search for
ka: მოსაძებნი ეტქსტი

en: The Editing Commands
ka: რედაქტორის ბრძანებები

en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
ka: სანიშნები მათი ხაზის ნომრის მიხედვით დალაგდება.

en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
ka: ბაიტების მიმდევრობის ნიშანი სიმბოლოების სპეციალური მიმდევრობაა უნიკოდით კოდირებულ დოკუმენტებში. ეს რედაქტორებს ტექსტური ფაილების სწორ უნიკოდის კოდირებაში გახსნაში ეხმარება. ნაჩვენებ დოკუმენტში ბაიტების მიმდევრობის ნიშანი უჩინარია.

en: The cool buffersystem
ka: ბუფერის საკაიფო განხორციელება

en: The current date (ISO).
ka: მიმდინარე თარიღი (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
ka: მიმდინარე თარიღი (QDate formatstring).

en: The current date in current locale format.
ka: მიმდინარე თარიღი მიმდინარე ენის ფორმატში.

en: The current time (ISO).
ka: მიმდინარე დრო (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
ka: მიმდინარე დრო (QTime formatstring).

en: The current time in current locale format.
ka: მიმდინარე დრო მიმდინარე ენის ფორმატში.

en: The diff command '%1' could not be started.
ka: Diff-ის ბრძანების '%1' გაშვება შეუძლებელია.

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ka: ბრძანება diff-ის შეცდომა. დარწმუნდით, რომ diff (1) დაყენებულია და თქვენს PATH-შია.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
ka: ბრძანება diff-ის შეცდომა. დარწმუნდით, რომ diff (1) დაყენებულია და თქვენს PATH-შია.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ka: დოკუმენტი %1 შეიცვალა
    გნებავთ ცვლილებების შენახვა თუ უბრალოდ გამოვიდე?

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
ka: დოკუმენტის შენახვა შეუძლებელია, რადგან '%1'-ში ჩაწერა აკრძალულია.
    
    შეამოწმეთ, გაქვთ თუ არა ამ ფაილში ჩაწერის უფლება და დისკზე ადგილი საკმარისი თუა.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
ka: დოკუმენტი არ შენახულა, რადგან %1-ში ჩაწერა შეუძლებელია.
    შეამოწმეთ, გაქვთ ფაილში ჩაწერის უფლება, თუ არა და არის თუ არა დისკზე საკმარისი თავისუფალი ადგილი.
    ორიგინალი ფაილი შეიძლება დაკარგული ან დაზიანებულია. ნუ გახვალთ აპლიკაციიდან მანამდე, სანამ ფაილს არ ჩაწერთ.

en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
ka: რედაქტორი ტექსტში ტაბულაციის სიმბოლოს არსებობის მაჩვენებელ სიმბოლოს გაჩვენებთ.

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
ka: ფაილი %1 ვერ ჩავტვირთე, რადგან მისი წაკითხვა შეუძლებელია. <br /> გადაამოწმეთ, გაქვთ ფაილთან წვდომა, თუ არა.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
ka: ფაილი %1 გაიხსნა და შეიცავდა იმაზე გრძელ ხაზებს, ვიდრე ეს ზღვარშია აღწერილი (%2 სიმბოლო). <br /> ხაზებიდან ყველაზე გრძელი %3 სიმბოლოს შეიცავდა<br/> ეს ხაზები გადატანილია და დოკუმენტი გადაირთო მხოლოდ-კითხვის რეჟიმში, რადგან მისი შენახვა შემცველობის შეცვლას გამოიწვევს.

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
ka: ფაილი %1 გაიხსნა კოდირებით %2, მაგრამ არასწორ სიმბოლოებს შიცავდა.<br />ის გადართულია მხოლოდ-წაკითხვის რეჟიმში, რადგან შენახვამ შეიძლება მისი შემცველობა გაანადგუროს.<br />ან ფაილი თავიდან გახსენით, ოღონდ სწორი კოდირებით, ან, ფაილის ჩასასწორებლად, გადართეთ ის ჩაწერა-წაკითხვის რეჟიმში ხელსაწყოების მენიუდან.

en: The file '%1' was deleted or moved on disk.
ka: ფაილი '%1' დისკიდან წაიშალა ან გადატანილია.

en: The file '%1' was modified on disk.
ka: ფაილი '%1' დისკზე შეიცვალა.

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
ka: ფაილი <a href="%1">%2</a> ჯერ კიდევ იტვირთება.

en: The file was not closed properly.
ka: ფაილი სწორად არ დახურულა.

en: The files are identical.
ka: ფაილები ერთნაირია.

en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
ka: შეწევის სიგანე გამოტოვებების რაოდენობაა, რომელიც ხაზის შესაწევად გამოიყენება. თუ პარამეტრი <b>ტაბულაციების მაგიერ გამოტოვებების ჩასმა</b>, <b>ჩასწორების</b>სექციაში გამორთულია, <b>Tab</b>-ის სიმბოლო ჩაისმება, თუ შეწევა ტაბულაციის სიგანეზე იყოფა.

en: The line color to use for boxes
ka: ხაზის ფერი ყუთებისთვის

en: The margin inside boxes, in pixels
ka: ზღვარი ყუთების შიგნით, პიქსელებში

en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
ka: MIME ტიპის ნიღაბი ფაილის mimetype-ით მონიშვნის საშუალებას გაძლევთ. სტრიქონი mimetype-ების წერტილმძიმით გამოყოფილ სიას წარმოადგენს. მაგ: <code>text/plain; text/English</code>.

en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
ka: ფაილის ტიპის სახელი შესაბამისი მენიუს პუნქტის ტექსტი იქნება.

en: The section name is used to organize the file types in menus.
ka: სექციის სახელი მენიუებში ფაილის ტიპების დასალაგებლად გამოიყენება.

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
ka: არჩეულ კოდირებას ამ დოკუმენტში არსებული ყველა უნიკოდის სიმბოლოს კოდირება არ შეუძლია. მაინც გნებავთ, შეინახოთ ის? მონაცემები შეიძლება, დაიკარგოს.

en: The width of the box outline
ka: ყუთის გარე კონტურის სიგანე

en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
ka: ვაილდკარდის ნიღაბი საშუალებას გაძლევთ, ფაილები მათი სახელების მიხედვით მონიშნოთ. ტიპიური ნიღაბი ვარსკვლავს და ფაილის გაფართოებას იყენებს. მაგ: <code>*.txt; *.text</code>. სტრიქონი წერტილმძიმით გამოყოფილი ნიღბების სიაა.

en: Theme Editor
ka: თემების რედაქტორი

en: There are no more chars for the next bookmark.
ka: შემდეგი დანიშნისთვის მეტი სიმბოლო არაა.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
ka: ეს ბრძანება გაასწორებს ხაზებს მონიშნულ ბლოკში ან მთლიან დოკუმენტში სვეტზე, რომელსაც რეგულარული გამოსახულების შედეგია, რომელიც მას არგუმენტად უნდა გადაეცეს.<br><br>თუ გადასცემთ ცარიელ ნიმუშს, ის ნაგულისხმევად პირველ არაცარიელ სიმბოლოზე გაასწორებს.<br>თუ ნიმუშს აქვს ჩაჭერა, ის ჩაჭერილ დამთხვევაზე გაასწორებს.<br><br><i>მაგალითად</i>:<br>'<code>alignon -</code>' თითოეული ხაზის პირველ '-'-მდე გამოტოვებებს ჩასვამს, რათა ისინი ყველა იგივე სვეტზე გაასწოროს.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' მათ იგივე სვეტთან გასასწორებლად პირველ არაცარიელ სიმბოლოსთან, რომელიც სვეტის შემდეგ აღმოჩნდება, გამოტოვებებს ჩასვამს.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
ka: ეს ბრძანება მონიშნულ ბლოკს ან მთლიან დოკუმენტს იმ რეგულარული გამოსახულების მიხედვით გაასწორებს, რომლის შეყვანასაც მოგთხოვთ.<br /><br />თუ ცარიელ ნიმუშს გადასცემთ, ის ნაგულისხმევად პირველად არაცარიელ სიმბოლოზე გაასწორებს.<br />თუ ნიმუშს ჩაჭერა გააჩნია, ის ჩაჭერილ დამთხვევაზე გაასწორებს.<br /><br /><i>მაგალითები:</i>:<br />'-'-ით ის პირველ '-'-მდე ყველა ხაზს გამოტოვებას დაუმატებს და ყველას იგივე სვეტზე გაასწორებს.<br>':\s+(.)' გამოტოვებებს პირველ არაცარიელ სიმბოლოსთან დასვამს, რომელიც სვეტის შემდეგ გამოჩნდება, რათა ისინი ყველა იგივე სვეტზე გაასწოროს.

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
ka: ეს ბრძანება ტექსტის ნორმალურ (ხაზით) მონიშვნასა და ბლოკის მონიშვნის რეჟიმებს შორის გადართავს.

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
ka: ეს ბრძანება საშუალებას გაძლევთ, მიმდინარე დოკუმენტი მისი გამოკვეთის ინფორმაციით HTML დოკუმენტში გაიტანოთ.

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ka: ეს ბრძანება მონიშნული ტექსტის ბლოკზე ან მიმდინარე ხაზზე კომენტარებს დასვამს.<br /><br />ერთი/მრავალი ხაზის კომენტარები ენის გამოკვეთის პარამეტრებშია აღწერილი.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
ka: ეს ბრძანება გახსნის ფანჯარას და საშუალებას გაძლევთ, აირჩიოთ ხაზი, რომელზეც კურსორის გადატანა გნებავთ.

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
ka: ეს ბრძანება მონიშნული ტექსტის ბლოკიდან ან მიმდინარე ხაზიდან კომენტარებს წაშლის.<br /><br />ერთი/მრავალი ხაზის კომენტარები ენის გამოკვეთის პარამეტრებშია აღწერილი.

en: This decreases the display font size.
ka: ჩვენების ფონტის ზომის შემცირება.

en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
ka: განსაზღვრავს კოდირებას, რომელსაც ვცდი, თუ ფაილის გახსნა არც კოდირებით, რომელიც ზემოთ გაქვთ მითითებული, არც გახსნა/შენახვის ფანჯარაში მითითებული კოდირებით და არც ბრძანების სტრიქონში მითითებული კოდირებით არ ხერხდება.  სანამ ამას გამოვიყენებთ, შევეცდებით, ფაილის ტიპი მის დასაწყისში არსებული ბაიტების მიმდევრობის ნიშნით ვცადოთ: თუ მას აღმოვაჩენთ, გამოყენებული იქნება შესაბამისი უნიკოდის ვარიანტი. წინააღმდეგ შემთხვევაში გავუშვებ დადგენის მექანიზმს. თუ ესეც ჩავარდა, მითითებულ კოდირებას ვცდი.

en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
ka: ეს განსაზღვრავს სტანდარტულ კოდირებას ფაილების გახსნა/შენახვისთვის, თუ ის არ იცვლება გაღება/შენახვის ფანჯრის ან ბრძანების სტრიქონის პარამეტრის მიერ.

en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
ka: განსაზღვრავს ბუფერში შესანახი ჩანაწერების რაოდენობას

en: This increases the display font size.
ka: ჩვენების ფონტის ზომის გაზრდა.

en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
ka: ეს ხელმისაწვდომი შეწევის რეჟიმების სიაა. მითითებული შეწევის რეჟიმი გამოყენებული ყველა ახალი დოკუმენტისთვის იქნება. დაიმახსოვრეთ, რომ შეწევის რეჟიმის დოკუმენტის ცვლადებით, რეჟიმებით და .kateconfig ფაილითაც შეგიძლიათ.

en: This resets the display font size.
ka: ჩვენების ფონტის ზომის საწყის მნიშვნელობაზე დაბრუნება.

en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
ka: ეს სტრიქონი katedialogs.cpp-ში, KateSaveConfigTab-ის კონსტრუქტორში მდებარეობს.

en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
ka: ეს მნიშვნელობა ფონტის ნაგულისხმევი ხაზის სიმაღლეზე გამრავლდება. მნიშვნელობა 1.0 ნიშნავს, რომ გამოყენებული იქნება ნაგულისხმევი სიმაღლე.

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
ka: საუკეთესო დამთხვევები

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
ka: საუკეთესო დამთხვევა

en: Toggle &Bookmark
ka: სანიშნეს გადართ&ვა

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
ka: კურსორის camelCase-ით გადაადგილების გადართვა

en: Toggle Comment
ka: კომენტარის გადართვა

en: Toggle Contained Nodes
ka: შეზღუდული კვანძების გადართვა

en: Toggle Current Node
ka: მიმდინარე კვანძის გადართვა

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
ka: კურსორის camelCase-სა და ნორმალურ სიტყვებს შორის მოძრაობის გადართვა.

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
ka: მიმდინარე ჭდის ან CSS სელექტორის გადართვა

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
ka: სინტაქსის გამოკვეთის რეჟიმების ენის ან ფაილის გაფართოებების მიხედვით (მაგ: C++ ან .cpp) ძებნა

en: Top of file reached. Continue from bottom?
ka: მიღწეულია თავი. მოვძებნო ბოლოდან?

en: Total Amount of Pages
ka: გვერდების სრული რაოდენობა

en: Transpose Characters
ka: სიმბოლოების ადგილების მიმოცვლა

en: Transpose Words
ka: სიტყვების ადგილების მიმოცვლა

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
ka: მონიშნულიდან ან მთლიანი დოკუმენტიდან თავში და ბოლოში მიწერილი გამოტოვებების მოცილება.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
ka: მონიშნულიდან ან მთლიანი დოკუმენტიდან თავში მიწერილი გამოტოვებების მოცილება.

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
ka: მონიშნულიდან ან მთელი დოკუმენტიდან ბოლოში მიწერილი გამოტოვებების მოცილება.

en: Try to Save Nevertheless
ka: მაინც შენახვა, მიუხედავად ყველაფრისა

en: Trying to Save Unmodified File
ka: უცვლელი ფაილის შენახვის მცდელობა

en: Typographical Conventions for %1
ka: ტიპოგრაფიული გადაყვანები %1-სთვის

en: Unable to open file
ka: ფაილის გახსნა შეუძლებელია

en: Unable to open the config file for reading.
ka: კონფიგურაციის ფაილის წასაკითხად გახსნის შეცდომა.

en: Unco&mment
ka: &კომენტარის მოხსნა

en: Unfold Toplevel Nodes
ka: ზედა დონის კვანძების გაკეცვის გაუქმება

en: Unknown command '%1'
ka: უცნობი ბრძანება: %1

en: Unknown word
ka: უცნობი სიტყვა

en: Unknown word:
ka: უცნობი სიტყვა:

en: Unlimited
ka: ულიმიტო

en: Unset Background Color
ka: ფონის ფერის მოხსნა

en: Unset Normal Color
ka: ნორმალური ფერის მოხსნა

en: Unset Selected Background Color
ka: არჩეული ფონის ფერის მოხსნა

en: Unset Selected Color
ka: მონიშნული ფერის მოხსნა

en: Untitled
ka: უსახელო

en: Uppercase
ka: დიდი სიმბოლოები

en: Uppercase first character conversion
ka: მაღალი რეგისტრის მქონე პირველი სიმბოლოს გადაყვანა

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
ka: გამოყენება: %1 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
ka: გამოყენება: set-remove-trailing-spaces 0|-|არაფერი ან 1|+|mod|modified ან 2|*|all

en: Use &Default Style
ka: &ნაგულისხმევი სტილის გამოყენება

en: Use Default
ka: ნაგულისხმევის გამოყენება

en: Use Default Colors
ka: ნაგულისხმევი ფერების გამოყენება

en: Use Default Style
ka: ნაგულისხმევი სტილის გამოყენება

en: Use Enter key to insert selected completion
ka: მონიშნული დასრულების ჩასასმელად Enter ღილაკის გამოყენება

en: Use default color from the color theme
ka: ნაგულისხმევი ფერის ფერის თემიდან გამოყენება

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
ka: გამოიყენეთ ეს ბრძანება ამჟამად მონიშნული ტექსტის სისტემის ბუფერში დასაკოპირებლად.

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
ka: გამოიყენეთ ეს მიმდინარე ხაზის ან ტექსტის ბლოკის მის სწორ დონეზე ავტომატურად შესაწევად.

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
ka: გამოიყენეთ მონიშნული ტექსტის ბლოკის შეწევის მოსაცილებლად (მხოლოდ ტაბულაციები/მხოლოდ გამოტოვებები.<br /><br />შეცვლა, ყურადღება მხოლოდ ტაბულაციებს მიექცევა, თუ ისინი გამოტოვებებით ჩანაცვლდება, კონფიგურაციის ფანჯარაში შეგიძლიათ.

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
ka: ამის მონიშნული ტექსტის ბლოკის შესაწევად გამოყენება.<br /><br />მითითება, ტაბულაციებს ყურაღება მიექცევა, თუ ისინი გამოტოვებების ჩანაცვლდება, მორგების ფანჯარაში შეგიძლიათ.

en: Use this to unindent a selected block of text.
ka: გამოიყენეთ მონიშნული ტექსტის ბლოკის შეწევის გაუქმებისთვის.

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
ka: გამოიყენეთ ეს, რათა მიმდინარე ხაზი გადაიტანოთ ან მოახდინოთ მისი პარაგრაფში დაფორმატება, რათა კონფიგურაციის ფანჯარაში 'სიტყვების გადატანის' პარამეტრს დაემთხვეს.<br /><br />ეს სტატიკური სიტყვის გადატანაა, რაც ნიშნავს, რომ დოკუმენტი შეიცვლება.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
ka: იყენებთ მოძველებულ რეჟიმის ხაზს 'remove-training-space'. ჩაანაცვლეთ ეს 'remove-trailing-spaces modifiled'-ით. მეტი ინფორმაციისთვის იხილეთ: https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
ka: იყენებთ მოძველებულ რეჟიმის ხაზს 'replace-trailing-space-save'. ჩაანაცვლეთ ეს 'remove-trailing-spaces all;'-ით. მეტი ინფორმაციისთვის იხილეთ: https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: VI: INSERT MODE
ka: VI: ჩასმის რეჟიმი

en: VI: NORMAL MODE
ka: VI: ნორმალური რეჟიმი

en: VI: REPLACE
ka: VI: ჩანაცვლება

en: VI: VISUAL
ka: VI: ვიზუალი

en: VI: VISUAL BLOCK
ka: VI: ვიზუალური ბლოკი

en: VI: VISUAL LINE
ka: VI: ვიზუალური ხაზი

en: Variables
ka: ცვლადები

en: Very nice help
ka: ძალიან კარგი დახმარება

en: Vi Input Mode
ka: Vi-ის შეყვანის რეჟიმი

en: View &Difference
ka: სხვაობის &ნახვა

en: View Changes
ka: ცვლილებების ნახვა

en: Visual mode
ka: ვიზუალური რეჟიმი

en: W&idth:
ka: &სიგანე:

en: Warning
ka: შეტყობინება

en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
ka: როცა მონიშნულია,შეყვანილი სიმბოლოები ძირითადი სიმბოლოს წაშლის მაგიერ მათი დიაკრიტიკებთან ერთად წაიშლება. ეს ინდური ლოკალებისთვისაა გამოსადეგი.

en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
ka: როცა ჩართულია, HOME ღილაკის დაჭერა კურსორს აიძულებს, გამოტოვებები გაატაროს და ტექსტის ხაზის დასაწყისში გადავიდეს. იგივე შეეხება ღილაკს End.

en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
ka: როცა არჩეულია, vi-ის ბრძანებები Kate-ის ჩაშენებულ ბრძანებებს გადაფარავენ. მაგალითად, Ctrl+R ბრძანების გამეორება გახდება და სტანდარტულ ქმედებას (ძებნისა და ჩანაცვლების გვერდის ჩვენება) გადაფარავს.

en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
ka: როცა რამე ტექსტი მონიშნულია, ეს სიმბოლოები დაემატება ორივე მხარეს, როგორც "ავტომატური ფრჩხილების" დროს

en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
ka: როცა ეს პარამეტრი ჩართულია, რედაქტორი დოკუმენტის პირველ ხაზზე
    არსებული კომენტარის ბლოკებს ავტომატურად გადაიტანს. ეს დაგეხმარებათ,
    დამალოთ ლიცენზიის თავსართები, რომლებიც, ჩვეულებრივ,
    ფაილის დასაწყისშია ხოლმე მოთავსებული.

en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
ka: თუ მაშინ, როცა ტექსტი მონიშნულია, ამ სიმბოლოებს აკრეფთ, ისინი, მონიშნული ტექსტის ჩანაცვლების მაგიერ მის გარშემო დაიხატება.

en: Whitespace (excluding line breaks)
ka: ჰარეს სიმბოლო

en: Whitespace indicator si&ze:
ka: გამოტოვების ინდიკატორის &ზომა:

en: Whole match reference
ka: სრულ დამთხვევაზე მიმართვა

en: Whole words
ka: მთლიანი სიტყვები

en: Width must be at least 1.
ka: სიგანე მინიმუმ 1-ის ტოლი უნდა იყოს.

en: Word Completion
ka: სიტყვების ავტომატური დასრულება

en: Word Wrap
ka: სიტყვების გადატანა

en: Word Wrap Marker
ka: სიტყვის გადატანის მაჩვენებელი

en: Word boundary
ka: სიტყვის საზღვარი

en: Word character (alphanumerics plus '_')
ka: სიტყვის სიმბოლო (ალფარიცხვითი პლუს '_'

en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
ka: სიტყვბის დასრულება მინიშნებებს დოკუმენტში ნაპოვნი სიტყვებით ხდება

en: Word wrap:
ka: სიტყვების გადატანა:

en: Wra&p words at:
ka: &სიტყვების გადატანის მაჩვენებელი სიმბოლო:

en: Wrap &words at a fixed column
ka: სიტყვების გადატანა &მითითებულ სვეტთან

en: Wrap dynamically at static word wrap marker
ka: ავტომატური გადატანა სტატიკური სიტყვის გადატანის ნიშანთან

[ctx: Wrap words at (value is at 20 or larger)]
en: %v character | %v characters
ka[0]: %v სიმბოლო
ka[1]: %v სიმბოლო

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
ka: მონიშნული ტექსტის გადატანა XML ჭდეებში, რომლებიც მითითებული Emmet-ის გამოსახულებით აიგო (ნაგულისხმევია: div).

en: Write a backup file on save for:
ka: ფაილის მარქაფი შენახვისას:

en: Wrong arguments
ka: არასწორი არგუმენტები

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
ka: კურსორის პოზიციის X კომპონენტი გლობალური ეკრანის კოორდინატებში.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
ka: კურსორის პოზიციის Y კომპონენტი გლობალური ეკრანის კოორდინატებში.

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
ka: შეგიძლიათ აირჩიოთ, იქნება თუ არა კოდის გადატანის ნიშნები, თუ კოდის გადატანა შესაძლებელია.

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
ka: მარქაფის პრეფიქსი ან სუფიქსი არ მიგითითებიათ. გამოყენებული იქნება ნაგულისხმევი '~'

en: Zero or more occurrences
ka: ნული ან მეტი გამოვლენა

en: Zero or one occurrences
ka: ნული ან ერთი გამოვლენა

en: Zoom: %1%
ka: გადიდება: %1%

en: [BLOCK] %1
ka: [ბლოკი] %1

en: false
ka: მცდარი

en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
ka: თუ ზემო სიიდან არც ერთი კოდირება, როგორც სტანდარტული, არ აგირჩევიათ და კოდირება არც გახსნა/შენახვის ფანჯარაში მიუთითეთ და ფაილს არც ბრძანების სტრიქონში მითითებული ბრძანება ერგება, გამოცნობას ვცდით.

en: recording
ka: ჩაწერა

en: replace with %1?
ka: ჩავანაცვლო %1-ით?

en: s
ka: წმ

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
ka[0]: ნაპოვნია 1 დამთხვევა
ka[1]: ნაპოვნია %1 დამთხვევა

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
ka[0]: 1 ჩანაცვლებულია
ka[1]: %1 ჩანაცვლებულია

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
ka: ბაფერიდან ჩასმული კოდის ავტომატური შეწევა.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
ka: შეწევის კენტი დონეების დაშვება (არა შეწევის სიგანის ნამრავლი)

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
ka: ბრჭყალების ავტომატური დასმის ჩართვა.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
ka: ბლოკის მონიშვნის რეჟიმის ჩართვა.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
ka: გრძელი ხაზების დინამიკური გადატანის ჩართვა.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
ka: რედაქტორის კონტურში გაკეცვის მარკერების ჩართვა.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
ka: რედაქტორის კონტურის გაკეცილი მინიატურის ჩართვა.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
ka: დოკუმენტში გადაწერის რეჟიმის ჩართვა.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
ka: მუდმივი ტექსტის მონიშვნის ჩართვა.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
ka: საწყის ეკრანზე ჭკვიანურად გადასვლის ჩართვა.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
ka: უნიკოდის ფაილების შენახვისას ბაიტების მიმდევრობის ბიტის (BOM) ჩართვა.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
ka: რედაქტორის ხედში ხატულის კონტურის ჩართვა.

[ctx: short translation please]
en: Enable whether pressing enter will insert selected auto completion item.
ka: ჩართეთ, თუ გნებავთ, Enter-ის დაჭერამ მონიშნული ავტოდასრულების ელემენტი ჩასვას.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
ka: სიტყვის გადატანის ჩართვა ტექსტის აკრეფისას.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
ka: შენახვისას ფაილის ბოლოში ახალი ხაზის ჩასმა.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
ka: სწორება TAB ღილაკით.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
ka: ღილაკი Backspace ხაზის თავში გამოტოვებაზე სწორებას მოხსნის.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
ka: დოკუმენტი შენახვისას არასაჭირო ჰარეების მოცილება.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
ka: დოკუმენტის შენახვისას ტაბულაციის ჰარეთი ჩანაცვლება.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
ka: ტაბულაციის მაგიერ გამოტოვებების ჩასმა.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
ka: ავტომატური სწორების სტილის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
ka: მიმდინარე ხაზის ფონის ფერის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
ka: ფრჩხილების გამოკვეთის ფერის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
ka: ფერის სქემის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
ka: მართლწერისთვის გამოყენებული ნაგულისხმევი ლექსიკონი.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
ka: დოკუმენტის ფონის ფერის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
ka: დოკუმენტის ფონტის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
ka: ხატულის პანელის ფერის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
ka: ყოველი შეწევის დონის შეწევის სიღრმის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
ka: გადახვევისას ნაჩვენები ხაზების რაოდენობა.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
ka: დოკუმენტის დამახსოვრებული გაუქმების ბიჯების რაოდენობა (0 უსასრულობა).

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
ka: დოკუმენტის ფონტის ზომის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
ka: სინტაქსის გამოკვეთის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
ka: ტაბულაციის ჩვენების სიგანის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
ka: მონიშნული ტექსტის ფერის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
ka: დააყენეთ სიტყვის გადატანის სვეტი.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
ka: დააყენეთ სიტყვის გადატანის სვეტის ფერი.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
ka: ხაზის ბოლოს რეჟიმის დაყენება.

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
ka: ხაზის ნომრების ჩვენება.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
ka: ჩოჩიის მინირუკის ჩვენება.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
ka: ჩოჩიის მინიატურის ჩვენება.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
ka: ტაბებისა და ბოლოში მიწერილი გამოტოვებების ვიზუალიზაცია.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
ka: ახალი ფაილი

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
ka[0]: 1 ხაზი
ka[1]: %1 ხაზი

en: text
ka: ტექსტი

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
ka: კიდევ სცადეთ

en: true
ka: ჭეშმარიტი

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
ka: ყველა

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
ka: შეიცვალა

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
ka: არა
