blueman-project - en to mk translation catalogue (335 entries)

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
mk[0]: %(minutes)d Минута
mk[1]: %(minutes)d Минути

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
mk[0]: %(seconds)d секунда
mk[1]: %(seconds)d секунди

en: %(service)s on %(device)s
mk: %(service)s на %(device)s

en: %d %s %d %s and %d %s
mk: %d %s %d %s и %d %s

en: <b>An error has occurred while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
mk: <b>Се појави грешка при вчитување на приклучокот. Ве молиме известете ги програмерите со содржината на оваа порака на нашата </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">веб-страница.</a>

en: <b>Author:</b>
mk: <b>Автор:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
mk: <b>Автоматско поврзување:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
mk: <b>Е во конфликт со:</b>

en: <b>Connect To:</b>
mk: <b>Поврзи се со:</b>

en: <b>Connected</b>
mk: <b>Поврзени:</b>

en: <b>DUN Support</b>
mk: <b>DUN подршка</b>

en: <b>Depends on:</b>
mk: <b>Зависи од:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
mk: <b>Одврзување:</b>

en: <b>Downloaded:</b>
mk: <b>Превземено:</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
mk: <b>Примање на датотека (Object Push)</b>

en: <b>File:</b>
mk: <b>Датотека:</b>

en: <b>GSM settings</b>
mk: <b>GSM подесувања</b>

en: <b>Log duration:</b>
mk: <b>Времетраење на записникот:</b>

en: <b>Log started:</b>
mk: <b>Записникот е започнат:</b>

en: <b>NAP Settings</b>
mk: <b>NAP Подесувања</b>

en: <b>NAP Support</b>
mk: <b>НАП Поддршка</b>

en: <b>Name</b>
mk: <b>Име</b>

en: <b>No DHCP servers installed</b>
mk: <b>Нема инсталирано DHCP сервери</b>

en: <b>PAN Support</b>
mk: <b>PAN подршка</b>

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
mk: <b>Интензитет на приемен сигнал: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>To:</b>
mk: <b>До:</b>

en: <b>Total:</b>
mk: <b>Вкупно:</b>

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
mk: <b>Ниво на предавачка моќ: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: <b>Uploaded:</b>
mk: <b>Испратено:</b>

en: <b>Visibility Setting</b>
mk: <b>Подесувања за видливост</b>

en: <b>_Connect</b>
mk: <b>_Поврзи се со:</b>

en: <b>_Disconnect</b>
mk: <b>_Одврзи:</b>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
mk: <span weight="bold" size="large">Испраќање податоци преку блутут</span>

en: Accept
mk: Прифати

en: Accept files from trusted devices
mk: Прифати датотеки од сигурни уреди

en: Access Point
mk: Точка за пристап

en: Access point
mk: Точка за пристап

en: Adap_ters
mk: Адаптери

en: Adapter
mk: Адаптер

en: Adapter Preferences
mk: Подесувања на Адаптер

en: Adapter for this connection is not available
mk: Адаптерот за оваа врска е недостапен

en: Adapter selection
mk: Одбирање на адаптер

en: Adds an exit menu item to quit the applet
mk: Додава мени ставка за излез за прекин на аплетот

en: Adds standard menu items to the status icon menu
mk: Додава стандардни мени ставки на статусната мени икона

en: Always
mk: Секогаш

en: Always accept
mk: Секогаш прифати

en: Always visible
mk: Секогаш видливо

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
mk: Време во секунди колку ќе трае модот на пронаоѓање

en: Applet's transfer service plugin is disabled
mk: Плагинот на аплетот за пренос сервис е исклучен

en: Are you sure you want to reset the counter?
mk: Дали сигурно сакаш да го ресетираш бројачот?

en: Arm Blood Pressure
mk: Рачен Крвен Притисок

en: Audio Profile
mk: Аудио профил

en: Audio Sink
mk: Аудио Sink

en: Audio Source
mk: Аудио извор

en: Authorization request for:
mk: Барање за проверка за:

en: B
mk: Б

en: Battery Switch
mk: Прекинувач за батерија

en: Blade Server
mk: Блејд Сервер

en: Block/Unblock this device
mk: Блокирај/Одблокирај го овој уред

en: Blocked
mk: Блокирано

en: Blood Pressure
mk: Крвен Притисок

en: Bluetooth Active
mk: Блутутот е активен

en: Bluetooth Adapters
mk: Блутут адаптери

en: Bluetooth Authentication
mk: Блутут проверка

en: Bluetooth Devices
mk: Блутут уреди

en: Bluetooth Disabled
mk: Блутутот е оневозможен

en: Bluetooth Enabled
mk: Блутутот е овозможен

en: Bluetooth File Transfer
mk: Пренос на податоци преку блутут

en: Bluetooth Network
mk: Блутут мрежа

en: Bluetooth Turned Off
mk: Блутутот е исклучен

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
mk: Блутутот мора да биде вклучен за управувачот со адаптерот да работи

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
mk: Bluez не работи, blueman-управувачот не може да продолжи.
    Ова најверојатно значи дека не се пронајдени блутут адаптери или блутутот не е вклучен.

en: Camera
mk: Камера

en: Cancel Operation
mk: Откажи ја операцијата

en: Cancelling
mk: Откажување

en: Cellular
mk: Мобилен Телефон

en: Click to disable.
mk: Кликнете за да се исклучи.

en: Click to enable.
mk: Кликнете за да се вклучи.

en: Combo
mk: Комбо

en: Configuration
mk: Подесување

en: Configure Bluetooth Network
mk: Подесување на блутут мрежа

en: Configure selected plugin's preferences
mk: Подеси ги поставките на одбраните додатоци

en: Configuring networking requires privileges
mk: Подесувањето на мрежата бара привилегии

en: Confirm
mk: Потврди

en: Confirm value for authentication:
mk: Потврди ја вредноста за проверка:

en: Connected
mk: Поврзано

en: Connected to %s
mk: Поврзано со %s

en: Connected:
mk: Поврзано:

en: Connecting
mk: Поврзување

en: Connecting…
mk: Поврзување…

en: Connection Failed:
mk: Врската е неуспешна:

en: Connection to BlueZ failed
mk: Поврзувањето со BlueZ е неуспешно

en: Controls Bluetooth adapter power states
mk: Ја контролира енергетската состојба на блутут адаптерот

en: Cordless
mk: Безжичен уред

en: Create pairing with the device
mk: Креирај спојување со уредот

en: Cycling Computer
mk: Велосипедски Компјутер

en: DHCP server type:
mk: DHCP тип на сервер:

en: Data activity indication
mk: Приказ на активност на податоци

en: Deny
mk: Одбиј

en: Dependency issue
mk: За меѓузависностите

en: Desktop
mk: Десктоп компјутер

en: Device Manager
mk: Управувач со уреди

en: Dial-up Networking
mk: Dial-up Мрежување

en: Dialup Networking (DUN)
mk: Dialup мрежа (DUN)

en: Dialup Settings
mk: Dialup подесувања

en: Disconnected
mk: Одврзано

en: Disconnection Failed:
mk: Неуспешно откачување:

en: Discoverable timeout
mk: Време за пронаоѓање

en: Discovering…
mk: Откривање…

en: Display
mk: Дисплеј

en: Ear Thermometer
mk: Ушен Топломер

en: Enable Bluetooth
mk: Вклучи блутут

en: Enter PIN code for authentication:
mk: Внеси го PIN кодот за проверка:

en: Enter passkey for authentication:
mk: Внеси лозинка за проверка:

en: Error occurred
mk: Се појави грешка

en: Error occurred while sending file %s
mk: Се појави грешка при испраќање на датотека %s

en: Exit
mk: Излез

en: Failed
mk: Неуспешно

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
mk: Не успеа автоматското стартување на услугата obex. Проверете дали работи демонот obex

en: Failed to change profile to %s
mk: Неуспешна промена на профил во %s

en: Failed to connect
mk: Неуспешно поврзување

en: Failed to obtain an IP address on %s
mk: Неуспешно добивање на IP адреса на %s

en: Failed to reach blueman-manager
mk: Не успеа да се достигне до blueman-manager

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
mk: Датотеката %(0)s од %(1)s е успешно примена

en: File Sender
mk: Испраќач на Фајлови

en: File received
mk: Датотеката е примена

en: Files received
mk: Датотеките се примени

en: Fire Sensor
mk: Сензор за пожар

en: Forcefully disconnect the device
mk: Одврзи го уредот на сила

en: GB
mk: ГБ

en: GSM Settings
mk: GSM подесувања

en: Game
mk: Игра

en: Generic Audio
mk: Обично аудио

en: Generic Barcode Scanner
mk: Генерички Баркод Скенер

en: Generic Blood Pressure
mk: Генерички Крвен Притисок

en: Generic Clock
mk: Обичен Саат

en: Generic Computer
mk: Обичен Компјутер

en: Generic Control Device
mk: Генерички уред за управување

en: Generic Cycling
mk: Обичен Велосипед

en: Generic Display
mk: Обичен Дисплеј

en: Generic Eye-glasses
mk: Генерички Наочари

en: Generic Fan
mk: Генерички вентилатор

en: Generic Glucose Meter
mk: Обичен глукомер

en: Generic Heart Rate Sensor
mk: Обичен сензор за Срцев Ритам

en: Generic Insulin Pump
mk: Обична пумпа за инсулин

en: Generic Keyring
mk: Генерички приврзок за клучеви

en: Generic Light Fixtures
mk: Генерички светлечки тела

en: Generic Media Player
mk: Генерички Медија Плејер

en: Generic Network Device
mk: Генерички мрежен уред

en: Generic Networking
mk: Обично Мрежување

en: Generic Phone
mk: Обичен Телефон

en: Generic Remote Control
mk: Генерички далечински управувач

en: Generic Running Walking Sensor
mk: Обичен сензор за пешачење/трчање

en: Generic Sensor
mk: Генерички сензор

en: Generic Tag
mk: Генерички Ознаки

en: Generic Thermometer
mk: Генерички Топломер

en: Generic Unknown
mk: Обичен Непознато

en: Generic Watch
mk: Обичен Саат

en: Glucose
mk: Глукоза

en: Group Network
mk: Групна мрежа

en: Handheld
mk: Мобилен

en: Handsfree
mk: Интерфон

en: Headset
mk: Слушалки

en: Heart Rate
mk: Отчукувања на срце

en: Heart Rate Belt
mk: Појас за отчукувања на срце

en: Hidden
mk: Сокриено

en: Hide _unnamed devices
mk: Скриј _неименувани уреди

en: High
mk: Високо

en: IP Address:
mk: IP адреси:

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
mk: IP адресата е во конфликт со интерфејсот %s кој ја има истата адреса

en: Incoming Folder:
mk: Дојдовна Папка:

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
mk: Дојдовна датотека %(0)s од %(1)s

en: Incoming file over Bluetooth
mk: Дојдовна датотека преку блутут

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
mk: Интерфејс %(0)s поврзи со IP адресата %(1)s

en: Invalid IP address
mk: Неважечка IP адреса

en: It seems like blueman-manager could no get activated via D-Bus. A typical cause for this is a broken graphical setup in the D-Bus activation environment that can get resolved with a call to dbus-update-activation-environment, typically issued from xinitrc (respectively the Sway config or similar).
mk: Се чини дека blueman-manager не може да се активира преку D-Bus. Типична причина за ова е скршено графичко поставување во околината за активирање D-Bus што може да се реши со повик до dbus-update-activation-environment, обично издаден од xinitrc (односно Sway конфигурацијата или слично).

en: KB
mk: КБ

en: Keyboard
mk: Тастатура

en: Laptop
mk: Лаптоп

en: Launch DHCP client
mk: Стартувај го DHCP клиентот

en: Launching DHCP client requires privileges
mk: Стартувањето на DHCP клиентот бара привилегии

en: Low
mk: Ниско

en: MB
mk: МБ

en: Make the default adapter temporarily visible
mk: Направи го стандардниот адаптер привремено видлив

en: Manages local network services, like NAP bridges
mk: Управува со локалните мрежни сервиси, како NAP мостовите

en: Mark/Unmark this device as trusted
mk: Штиклрај/одштиклирај го овој уред како сигурен

en: Maximum items
mk: Максимум ставки

en: Mesh Device
mk: Мрежна режетка уред

en: Microphone
mk: Микрофон

en: Modem
mk: Модем

en: More
mk: Повеќе

en: Much
mk: Повеќе

en: Network
mk: Мрежа

en: Network Access Point
mk: Точка за пристап на мрежата

en: Network Access Point (NAP)
mk: Точка за пристап на мрежата (NAP)

en: No audio endpoints registered
mk: Нема регистрирани аудио крајни точки

en: No dependencies
mk: Нема зависности

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
mk: Сеуште не се достапни статистики за искористеност. Пробај прво да воспоставиш врска потоа посети ја оваа страна.

en: Not Connected
mk: Не е поврзано

en: Not currently supported with this setup
mk: Не е поддржано со ова подесување

en: Not specified
mk: Не е назначено

en: Number:
mk: Број:

en: Open
mk: Отвори

en: Open Location
mk: Отвори Локација

en: Optimal
mk: Оптимално

en: Pair
mk: Спојување

en: Paired
mk: Споен

en: Pairing PIN code for
mk: ПИН код за спарување на

en: Pairing passkey for
mk: Лозинка за спарување на

en: Pairing request
mk: Барање за спојување

en: Pairing request for %s
mk: Барање за поврзување за %s

en: Pairing request for device:
mk: Барање за спојување за уредот:

en: Pairing request for:
mk: Барање за спојување за:

en: Personal Area Network
mk: Мрежа на Лична Област

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
mk: Додатокот <b>"%(0)s"</b> зависи од <b>%(1)s</b>. Со исклучување на <b>%(1)s</b> исто така ќе се исклучи <b>"%(0)s"</b>.
    Да продолжам?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
mk: Додатокот <b>%(0)s</b> е во конфликт со <b>%(1)s</b>. Вчитувањето на <b>%(1)s</b> ќе го исклучи <b>%(0)s</b>.
    Да продолжам?

en: Plugins
mk: Додатоци

en: Pointing
mk: Уред за Покажување

en: Poor
mk: Слабо

en: Printer
mk: Принтер

en: Provides DBus API for other Blueman components
mk: Обезбедува DBus API за други Blueman компоненти

en: Provides OBEX file transfer capabilities
mk: Обезбедува OBEX датотеки за способност за пренос

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
mk: Обезбедува основен dhcp клиент за блутут PAN врски.

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
mk: Обезбедува мени за аплетот и API за другите плагини да го манипулираат

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
mk: Обезбедува мени ставка за да се направи стандардниот адаптер привремено видлив кога стандардно е подесен во невидлив

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
mk: Обезбедува мени ставка која ги содржи последните користени врски за брз пристап

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
mk: Обезбедува основна подршка за поврзување на интернет преку DUN профил.

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
mk: Обезбедува лозинки и сервиси за автентикација за BlueZ демон

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
mk: Обезбедува подршка за Лична област за мрежно работење (PAN) претставена во Управувачот со мрежа 0.8

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
mk[0]: Датотеката %(files)d е примена во позадина
mk[1]: Датотеките %(files)d се примени во позадина

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
mk: Интензитет на приемен сигнал: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Receiving file
mk: Примање датотека

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
mk: Примање датотека %(0)s од %(1)s

en: Recommended
mk: Препорачано

en: Reject
mk: Одбиј

en: Remove
mk: Отстрани

en: Remove this device from the known devices list
mk: Отстрани го овој уред од листата на познати уреди

en: Rename device
mk: Преименувај уред

en: Renew IP Address
mk: Обнови ја IP адресата

en: Retry
mk: Обиди се повторно

en: S_ort By
mk: _Сортирај По

en: Scanner
mk: Скенер

en: Script to execute on connection
mk: Скрипта која се извршува при врска

en: Search
mk: Пребарувај

en: Search for nearby devices
mk: Пребарај уреди во близина

en: Searching
mk: Пребарување

en: Select Device
mk: Одбери уред

en: Select audio profile for PulseAudio
mk: Одбери аудио профил за PulseAudio

en: Select folder for incoming file transfers
mk: Изберете папка за дојдовни фајл преноси

en: Send File
mk: Испрати датотека

en: Send _Files to Device
mk: Испрати _датотеки на уредот

en: Send a _File…
mk: Испрати _фајл…

en: Send file(s) to the device
mk: Испрати датотека(и) на уредот

en: Send note
mk: Испратете белешка

en: Sending File
mk: Испраќање датотека

en: Serial Port %s
mk: Сериски порт %s

en: Serial port connected
mk: Серискиот порт е поврзан

en: Serial port connection script failed
mk: Скриптата на конекцијата на серискиот порт е неуспешна

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
mk: Сервисот на серискиот порт на уредот <b>%s</b> сега ќе биде достапен преку <b>%s</b>

en: Server
mk: Сервер

en: Server-class Computer
mk: Сервер Компјутер

en: Service Desk
mk: Сервис Биро

en: Service Preferences
mk: Преференции на услуга

en: Service:
mk: Сервис:

en: Show _Statusbar
mk: Покажи _Статусбар

en: Show _Toolbar
mk: Покажи _Алатна лента

en: Show input
mk: Прикажи влез

en: Shows network traffic usage
mk: Прикажува искористеност на мрежниот сообраќај

en: Skip
mk: Прескокни

en: Smartphone
mk: Паметен телефон

en: Smartwatch
mk: Паметен часовник

en: Sports Watch
mk: Спортски Часовник

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
mk: Стандарден ракувач за SPP профилна врска, дозволува извршување на персонализирани акции

en: Sub-optimal
mk: Под-оптимално

en: Success!
mk: Успешно!

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
mk: Успешно поврзано на <b>DUN</b> сервисот на <b>%(0)s.</b>
    Мрежата е сега достапна преку <b>%(1)s</b>

en: Temperature Sensor
mk: Сензор за температура

en: Temporarily visible
mk: Привремено видливо

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
mk: Ќе биде прикажано максималниот број на ставки на менито за скорешни врски.

en: There was a problem launching script %s
    %s
mk: Проблем при стартување на скриптата %s
    %s

en: This should be overwritten
mk: Ова треба да биде препишано

en: Too much
mk: Премногу

en: Total data received and rate of transmission
mk: Вкупно примени податоци и степен на пренос

en: Total data sent and rate of transmission
mk: Вкупно испратени податоци и степен на пренос

en: Traffic statistics
mk: Статистика за сообраќајот

en: Transfer
mk: Пренос

en: Transfer failed
mk: Преносот е неуспешен

en: Transfer of file %(0)s failed
mk: Преносот на датотеката %(0)s е неуспешен

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
mk: Ниво на предавачка моќ: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Trust
mk: Сигурен

en: Trusted
mk: Доверлив

en: Turn off all adapters
mk: Исклучи ги сите адаптери

en: Turn on all adapters
mk: Вклучи ги сите адаптери

en: Uncategorized
mk: Некатегоризирано

en: Unknown
mk: Непознато

en: Unknown error
mk: Непозната грешка

en: Unnamed device
mk: Неименуван уред

en: Unspecified
mk: Неназначено

en: Untrust
mk: Несигурно

en: Very High
mk: Многу високо

en: Video camera
mk: Видео камера

en: Video conferencing
mk: Видео конференција

en: Video monitor
mk: Видео монитор

en: Wrist Blood Pressure
mk: Крвен Притисок на Зглоб

en: _Adapter
mk: _Адаптер

en: _Added
mk: _Додаден

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Descending
mk: _Опаѓачки

en: _Device
mk: _Уред

en: _Devices
mk: _Уреди

en: _Exit
mk: _Излез

en: _Help
mk: _Помош

en: _Local Services
mk: _Локални сервиси

en: _Make Discoverable
mk: _Направи го видлив

en: _Name
mk: _Име

en: _OK
mk: _ОК

en: _Pair
mk: _Спојување

en: _Plugins
mk: _Додатоци

en: _Preferences
mk: _Подесувања

en: _Remove…
mk: _Отстрани…

en: _Report a Problem
mk: _Пријави проблем

en: _Reset
mk: _Ресетирај

en: _Search
mk: Барај

en: _Stop
mk: _Стоп

en: _Trust
mk: _Сигурно

en: _Untrust
mk: _Несигурно

en: _View
mk: _Поглед

en: applet
mk: аплет

en: day | days
mk[0]: ден
mk[1]: денови

en: hour | hours
mk[0]: час
mk[1]: часови

en: minute | minutes
mk[0]: минута
mk[1]: минути

en: no
mk: не

en: obexd not available
mk: obexd е недостапен

en: yes
mk: да
