Pidgin - en to mk translation catalogue (2310 entries)

en: 	_Only when someone says your username
mk: 	_Само кога некој го напишал Вашето име

en: 
    %s has stopped typing
mk: 
    %s престана да пишува

en: 
    %s is typing...
mk: 
    %s пишува...

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
mk: 
    <b>Забелешка за пријатели</b>: %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
mk: 
    <b>Сопственици:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
mk: 
    <b>Наслов:</b> %s

en: 
    Last Seen: %s ago
mk: 
    Последен пат виден: пред %s

en: 
    Your Preferred Contact Methods
mk: 
    Вашите посакувани методи на контактирање

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
mk: „%s“ е моментално офлајн. Дали сакате да ги зачувате останатите пораки во во дејство и да ги испратите автоматски кога „%s“ повторно ќе се најави?

en: "Attention" Name Color
mk: Име на боја „Внимание“

en: %.2f KiB/s
mk: %.2f KiB/с

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
mk: %s
    
    Finch нема да се обиде да ја поврзе сметката се додека не ја исправите грешката и ја вклучите сметката пак.

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
mk: %s %s. Пробајте `%s -h' за повеќе информации.

en: %s (%s) changed status from %s to %s
mk: %s (%s) го смени статусот од %s во %s

en: %s (%s) is no longer %s
mk: %s (%s) повеќе не е %s

en: %s (%s) is now %s
mk: %s (%s) сега е %s

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
mk: %s [<I>%s</I>] влезе во собата.

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
mk: %s изгледа дека е исклучен(a) и не ја прими пораката која што ја испративте.

en: %s became idle
mk: %s стана неактивен/а

en: %s became unidle
mk: %s стана активен/а

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
mk: %s не може да пренесе папка. Треба да ги испраќате датотеките внатре во папката посебно.

en: %s disabled
mk: %s оневозможен(а)

en: %s disconnected
mk: %s се исклучи

en: %s disconnected.
mk: %s се исклучи.

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
mk: %s наиде на грешки при миграција на Вашите поставувања од %s во %s. Ве молам истражете за што се работи и завршете ја миграцијата рачно. Пријавувајте грешки на http://developer.pidgin.im

en: %s entered the room.
mk: %s влезе во собата.

en: %s has become idle (%s)
mk: %s стана неактивен (%s)

en: %s has become idle.
mk: %s стана неактивен/а.

en: %s has been invited to this conversation.
mk: %s е поканет(а) во овој разговор.

en: %s has buzzed you!
mk: %s Ви испрати buzz!

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
mk: %s го промени насловот на <I>%s</I> во: %s

en: %s has changed the topic to: %s
mk: %s го промени насловот во: %s

en: %s has cleared the topic.
mk: %s го исчисти насловот.

en: %s has closed the conversation.
mk: %s го затвори разговорот.

en: %s has gone away.
mk: %s си замина.

en: %s has gone away. (%s)
mk: %s стана отсутен. (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
mk: %s го/ја покани %s во собата за разговор %s

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
mk: %s го/ја покани %s во собата за разговор %s:
    %s

en: %s has left the conversation.
mk: %s го напушти разговорот.

en: %s has paused while typing to you (%s)
mk: %s паузира додека Ви пишува (%s)

en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
mk: %s го приложи следниов сертификат, за само една употреба:

en: %s has requested your attention!
mk: %s го побара Вашето внимание!

en: %s has returned from being away (%s)
mk: %s се врати од отсутност (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
mk: %s се врати од неактивност (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
mk: %s Ви испрати порака. (%s)

en: %s has set the topic to: %s
mk: %s го смени насловот во: %s

en: %s has signed off (%s)
mk: %s се одјави (%s)

en: %s has signed off.
mk: %s се одјави.

en: %s has signed on (%s)
mk: %s се најави (%s)

en: %s has signed on.
mk: %s се најави.

en: %s has started typing to you (%s)
mk: %s започна да Ви пишува (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
mk: %s преста на да Ви куца (%s)

en: %s is no longer away.
mk: %s не е веќе отсутен/отсутна.

en: %s is no longer idle.
mk: %s не е веќе неактивен/а.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
mk: %s не е регуларна датотека. Одбивам да запишам над неа.

en: %s is not a valid filename.
mk: %s не е валидно име на датотека.

en: %s is not a valid room handle
mk: %s не е валиден справувач со соби

en: %s is not a valid room name
mk: %s не е валидно име на соба

en: %s is not a valid server name
mk: %s не е валидно име на сервер

en: %s is now known as %s
mk: %s сега е %s

en: %s is now known as %s.
mk: %s сега е познат како %s.

en: %s is offering to send file %s
mk: %s се нуди да Ви испрати датотека %s

en: %s just signed off
mk: %s се одјави

en: %s just signed on
mk: %s се најави

en: %s left the room (%s).
mk: %s ја напушти собата (%s).

en: %s left the room.
mk: %s ја напушти собата.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
mk: %s има потреба од %s, но не успеа да се вчита.

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
mk: %s има потреба од проверка со обичен текст преку некодирана врска.  Да го дозволам ова и да продолжам со проверката?

en: %s said your nick in %s
mk: %s го напиша Вашиот прекар на %s

en: %s sent a message in %s
mk: %s испрати порака на %s

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
mk: %s испрати порака до таблата на каналот %s. Дали сакате да ја отворите таблата?

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
mk: %s испрати порака на таблата. Дали сакате да ја отворите таблата?

en: %s sent you a message
mk: %s штотуку ти испрати порака

en: %s wants to send you %s (%s)
mk: %s сака да ти испрати %s (%s)

en: %s wants to send you a file
mk: %s сака да Ви испрати датотека

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
mk: %s%s%s%s го направи %s негов или нејзин пријател%s%s

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
mk: %s%s%s%s сака да го додаде %s на неговата или нејзината листа на пријатели%s%s

en: %s. Try `%s -h' for more information.
mk: %s. Пробајте `%s -h' за повеќе информации.

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
mk: (%s) %s <АВТОМАТСКИ ОДГОВОР>: %s

en: (DOES NOT MATCH)
mk: (НЕ СЕ СОВПАЃА)

en: (Optional) A_lias:
mk: (По избор) А_лијас:

en: (Re-)Request authorization
mk: Побарај дозвола пак

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
mk: (Имаше грешка во конвертирањето на оваа порака.	 Проверете ја опцијата за енкодирање во уредувачот на сметки)

en: (You probably forgot to 'make install'.)
mk: (Најверојатно сте заборавиле 'make install'.)

en: (default)
mk: (стандардно)

en: (no topic set)
mk: (не е поставен наслов)

en: (none)
mk: (ништо)

en: +++ %s became idle
mk: +++ %s стана неактивен

en: +++ %s became unidle
mk: +++ %s стана активен

en: +++ %s signed off
mk: +++ %s се одјави

en: +++ %s signed on
mk: +++ %s се најави

en: /Accounts
mk: /Сметки

en: /Buddies/Add Buddy...
mk: /Пријатели/Додај пријател...

en: /Buddies/Add C_hat...
mk: /Пријатели/Додај разговор...

en: /Buddies/Add Chat...
mk: /Пријатели/Додај разговор...

en: /Buddies/Add Group...
mk: /Пријатели/Додај група

en: /Buddies/Add _Group...
mk: /Пријатели/Додај група

en: /Buddies/Get User Info...
mk: /Пријатели/Корисничко инфо...

en: /Buddies/Get User _Info...
mk: /Пријатели/Корисничко инфо...

en: /Buddies/Join a Chat...
mk: /Пријатели/Приклучи се во разговор...

en: /Buddies/Join a _Chat...
mk: /Пријатели/Приклучи се во разговор

en: /Buddies/New Instant Message...
mk: /Пријатели/Нова инстант порака...

en: /Buddies/New Instant _Message...
mk: /Пријатели/Нова порака...

en: /Buddies/Sh_ow
mk: /Пријатели/П_окажи

en: /Buddies/Show/Buddy Details
mk: /Пријатели/Покажи/Детали за пријатели

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
mk: /Пријатели/Покажи/_Детали за _пријател

en: /Buddies/Show/Empty Groups
mk: /Пријатели/Покажи/Празни групи

en: /Buddies/Show/Idle Times
mk: /Пријатели/Покажи/Време на неактивност

en: /Buddies/Show/Idle _Times
mk: /Пријатели/Покажи/_Време на _неактивност

en: /Buddies/Show/Offline Buddies
mk: /Пријатели/Покажи/Исклучени пријатели

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
mk: /Пријатели/Покажи/Икони за протоколите

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
mk: /Пријатели/Покажи/_Празни групи

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
mk: /Пријатели/Покажи/_Исклучени пријатели

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
mk: /Пријатели/Покажи/_Икони за протоколите

en: /Buddies/Sort Buddies
mk: /Пријатели/Подреди пријатели

en: /Buddies/View User _Log...
mk: /Пријатели/Прегледај _лог...

en: /Buddies/_Add Buddy...
mk: /Пријатели/Додај пријател...

en: /Buddies/_Quit
mk: /Пријатели/Излез

en: /Buddies/_Sort Buddies
mk: /Пријатели/_Подреди пријатели

en: /Conversation
mk: /Разговор

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
mk: /Разговор/Додај дејство за пријател...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
mk: /Разговор/Додај дејство за пријател...

en: /Conversation/Add...
mk: /Разговор/Додај...

en: /Conversation/Al_ias...
mk: /Разговор/Ал_ијас...

en: /Conversation/Alias...
mk: /Разговор/Алиjас...

en: /Conversation/Block...
mk: /Разговор/Блокирај...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
mk: /Разговор/Исчист_и стар разговор

en: /Conversation/Get Info
mk: /Разговор/Види инфо

en: /Conversation/In_vite...
mk: /Разговор/П_окани...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
mk: /Разговор/Внеси слик_а...

en: /Conversation/Insert Image...
mk: /Разговор/Внеси слика...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
mk: /Разговор/Внеси врск_а...

en: /Conversation/Insert Link...
mk: /Разговор/Внеси врска...

en: /Conversation/Invite...
mk: /Разговор/Покани...

en: /Conversation/M_ore
mk: /Разговор/П_овеќе

en: /Conversation/More
mk: /Разговор/Повеќе

en: /Conversation/New Instant _Message...
mk: /Разговор/_Нова порака...

en: /Conversation/Remove...
mk: /Разговор/Отстрани...

en: /Conversation/Se_nd File...
mk: /Разговор/Исп_рати датотека...

en: /Conversation/Send File...
mk: /Разговор/Испрати датотека...

en: /Conversation/Unblock...
mk: /Разговор/Деблокирај...

en: /Conversation/View Log
mk: /Разговор/Види лог

en: /Conversation/View _Log
mk: /Разговор/Преглед на _лог

en: /Conversation/_Add...
mk: /Разговор/_Додај...

en: /Conversation/_Block...
mk: /Разговор/_Блокирај...

en: /Conversation/_Close
mk: /Разговор/_Затвори

en: /Conversation/_Find...
mk: /Разговор/_Барај...

en: /Conversation/_Get Info
mk: /Разговор/Ин_фо

en: /Conversation/_Remove...
mk: /Разговор/_Отстрани...

en: /Conversation/_Save As...
mk: /Разговор/_Зачувај како...

en: /Conversation/_Unblock...
mk: /Разговор/_Деблокирај...

en: /Help/Online _Help
mk: /Помош/Онлајн помош

en: /Help/_About
mk: /Помош/_За

en: /Help/_Debug Window
mk: /Помош/Прозорец за дебагирање

en: /Options
mk: /Опции

en: /Options/Enable Logging
mk: /Опции/Овозможи логирање

en: /Options/Enable Sounds
mk: /Опции/Овозможи звуци

en: /Options/Enable _Logging
mk: /Опции/Овозможи логирање

en: /Options/Enable _Sounds
mk: /Опции/Овозможи звуци

en: /Options/Show Formatting Toolbars
mk: /Опции/Прикажи алатник за форматирање

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
mk: /Опции/Покажи алатник за _форматирање

en: /Options/Show Ti_mestamps
mk: /Опции/Покажи Вр_еме

en: /Options/Show Timestamps
mk: /Опции/Покажи време

en: /Tools
mk: /Алатки

en: /Tools/Buddy _Pounces
mk: /Алатки/Дејства за _пријател

en: /Tools/Mute Sounds
mk: /Алатки/Исклучи звуци

en: /Tools/Mute _Sounds
mk: /Алатки/Замолчи _звуци

en: /Tools/Plu_gins
mk: /Алатки/Дод_атоци

en: /Tools/Pr_eferences
mk: /Алатки/Пр_еференци

en: /Tools/Pr_ivacy
mk: /Алатки/При_ватност

en: /Tools/Privacy
mk: /Алатки/Приватност

en: /Tools/R_oom List
mk: /Алатки/Листа на со_би

en: /Tools/Room List
mk: /Алатки/Листа на соби

en: /Tools/System _Log
mk: /Алатки/Системски _лог

en: /Tools/_Certificates
mk: /Алатки/_Сертификати

en: /Tools/_File Transfers
mk: /Алатки/_Пренос на датотеки

en: /_Accounts
mk: /_Сметки

en: /_Buddies
mk: /_Пријатели

en: /_Conversation
mk: /_Разговор

en: /_Help
mk: /_Помош

en: /_Options
mk: /_Опции

en: /_Tools
mk: /_Алатки

en: 0 people in room
mk: 0 луѓе во собата

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
mk: <I>%s</I> ги отстрани сите режими на<I>%s</I>

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
mk: <I>%s</I> ги отстрани сите режими на каналот <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
mk: <I>%s</I> ги постави режимите на <I>%s</I> на: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
mk: <I>%s</I> ги постави режимите на каналот <I>%s</I> на: %s

en: <PurpleMain>/Accounts/
mk: <PurpleMain>/Сметки/

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
mk: <PurpleMain>/Сметки/Вклучи сметка

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
mk: <b><font color="red">Логирачот нема функција за читање</font></b>

en: <b>Account:</b> %s
mk: <b>Сметка:</b> %s

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
mk: <b>Програмата за конфигурација на прелистувачот не е пронајдена.</b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
mk: <b>Име на каналот:</b> %s

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
mk: <b>Разговор со %s на %s:</b><br>

en: <b>Defining adjective:</b>
mk: <b>Придавка:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
mk: <b>Датотека:</b> %s
    <b>Големина на датотека:</b> %s
    <b>Големина на слика:</b> %dx%d

en: <b>Filename:</b>
mk: <b>Име на датотека:</b>

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
mk: <b>Наслов на групата:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
mk: <b>Ид. на групата за белешки:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
mk: <b>Лозинка:</b>

en: <b>Plugin Details</b>
mk: <b>Детали за додатоците</b>

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
mk: <b>Програмата за конфигурација на proxy-то не е пронајдена.</b>

en: <b>Receiving As:</b>
mk: <b>Примам како:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
mk: <b>Примам од:</b>

en: <b>Sending As:</b>
mk: <b>Испраќам како:</b>

en: <b>Sending To:</b>
mk: <b>Испраќам до:</b>

en: <b>Username:</b>
mk: <b>Корисничко име:</b>

en: <b>Web site:</b>
mk: <b>Веб сајт:</b>

en: <b>Written by:</b>
mk: <b>Напишано од:</b>

en: <b>_Bold</b>
mk: <b>_Здебелено</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
mk: <br><b>Cipher на каналот:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
mk: <br><b>Основач на каналот:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
mk: <br><b>HMAC на каналот:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
mk: <br><b>Режими на каналот:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
mk: <br><b>Наслов на каналот:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
mk: <br><b>Отпечаток на клучот на основачот:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
mk: <br><b>Отпечаток од клучот на основачот:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
mk: <br><b>Број на корисници:</b> %d

en: <br>At %s since %s
mk: <br>На %s од %s

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
mk: <font color="red"><b>Не можам да ја читам датотеката: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
mk: <font color="red"><b>Не можам да ја најдам патеката на логот!</b></font>

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
mk: <font color='#777777'>Одјавен.</font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
mk: <font color='#777777'>Не сум поврзан со XMPP</font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
mk: <h1>Разговор со %s</h1>

en: <i>_Italic</i>
mk: <i>_Закосено</i>

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
mk: <span foreground="#ff0000" weight="bold">Грешка: %s
    Проверете дали има надградба на веб сајтот за додатокот.</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
mk: <span size='larger' weight='bold'>Разговор во %s на %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
mk: <span size='larger' weight='bold'>Разговор со %s на %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
mk: <span size='larger' weight='bold'>Грешка во зачувувањето на сликата</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
mk: <span size='larger' weight='bold'>Непознат тип на датотека</span>
    
    Враќам на стандардниот PNG.

en: <span size='larger'>_Larger</span>
mk: <span size='larger'>_Поголемо</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
mk: <span size='smaller'>_Помало</span>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
mk: <span size='larger'>Прешкртано</span>

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
mk: <span style="italic">Пример: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
mk: <span weight="bold" size="larger">Имате пошта!</span>

en: <u>_Underline</u>
mk: <u>_Подвлечено</u>

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
mk: Администратор на Sametime ја издаде следнава најава на серверот %s

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
mk: Достапна е датотека за преземање од:
    Remote host: %s
    Remote port: %d

en: A folder with that name already exists
mk: Папка со тоа име веќе постои

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
mk: Групата со име „%s“ веќе постои во Вашата листа со пријатели.

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
mk: Хоризонтална верзија со скролање на листата со пријатели.

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
mk: Беше побарана сесија за музичко допишување. Ве молам, кликне те ја MM иконата за да прифатите.

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
mk: Несовпаѓање со верзијата на ABI %d.%d.x (треба %d.%d.x)

en: AIM Account
mk: AIM сметка

en: A_lias:
mk: А_лијас:

en: About %s
mk: За %s

en: Accept
mk: Прифати

en: Accept certificate for %s?
mk: Прифати сертификат за %s?

en: Accept chat invitation?
mk: Прифати ја поканата за разговор?

en: Accept file transfer request from %s?
mk: Прифати го преносот од %s?

en: Account
mk: Сметка

en: Account has been disabled
mk: Сметката е оневозможена

en: Account successfully unregistered
mk: Сметката е успешно дерегистрирана

en: Account type:
mk: Тип на сметка:

en: Account was not added
mk: Сметката не е додадена

en: Account:
mk: Сметка:

en: Account:
mk: Сметка:

en: Account: %s (%s)
mk: Сметка: %s (%s)

en: Accounts
mk: Сметки

en: Action
mk: Дејство

en: Action Message Name Color
mk: Име на боја на порака за дејство

en: Actions
mk: Дејства

en: Ad-Hoc Command Failed
mk: Ад-хок командата не успеа

en: Add
mk: Додај

en: Add / Remove
mk: Додај / Отстрани

en: Add Account
mk: Додај сметка

en: Add Buddy
mk: Додај пријател

en: Add Buddy Pounce
mk: Додај дејство за пријател

en: Add Buddy Pounce...
mk: Додај дејство за пријател...

en: Add Buddy _Pounce...
mk: Додај дејство за _пријател...

en: Add C_hat...
mk: Додади _разговор...

en: Add Channel Private Group
mk: Додај приватна група на каналот

en: Add Channel Public Key
mk: Додај јавен клуч на каналот

en: Add Chat
mk: Додај разговор

en: Add Group
mk: Додај група

en: Add Notes Address Book Group...
mk: Додај белешки на адресарот на групата...

en: Add Private Group
mk: Додај приватна група

en: Add _Buddy...
mk: Додади пријател...

en: Add a buddy.
mk: Додади пријател.

en: Add a new text replacement
mk: Додај нова замена на текст

en: Add buddy to _group:
mk: Додади пријател во _група:

en: Add buddy to your list?
mk: Да го додадам пријателот во листата?

en: Add in group
mk: Додај во група

en: Add new line in Chats
mk: Додај нова линија во разговори

en: Add new line in IMs
mk: Додај нова линија во ИП

en: Add to Address Book
mk: Додај во адресар

en: Add to chat
mk: Додај во разговор

en: Add to chat...
mk: Додај во разговорот...

en: Address
mk: Адреса

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
mk: Додава малечка кутија до листата на пријатели кога има нова пошта.

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
mk: Ја додава опцијата за зачувување на белешките за пријателите на Вашата листа со пријатели.

en: Algorithm: 	%s
mk: Алгоритам: 	%s

en: Alias
mk: Алијас

en: Alias (optional)
mk: Алијас (додатно)

en: Alias Buddy
mk: Алијас пријател

en: Alias Chat
mk: Алијас разговор

en: Alias Contact
mk: Алијас контакт

en: Alias:
mk: Алиjас:

en: All
mk: Сите

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
mk: Предметите подолу се опционални, Внесете ги само информациите кои мислите дека се потребни,

en: Allow %s to contact you?
mk: Му/Ѝ дозволувате ли на %s да контактира со Вас?

en: Allow Buzz
mk: Дозволи buzz

en: Allow all users to contact me
mk: Дозволи им на сите корисници да контактираат со мене

en: Allow only the users below
mk: Дозволи им само на корисниците подолу

en: Allow only the users on my buddy list
mk: Дозволи им само на корисниците од мојата листа со пријатели

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
mk: Дозволувај обичен текст преку некодирани протоци

en: Allows control by entering commands in a file.
mk: Овозможува контрола со внесување на команди во датотека.

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
mk: Дозволува промена на клучните вредности на состојбите на неактивност/отсутност/офлајн на пријателите во пресметките за приоритет на контактите.

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
mk: Овозможува контрола на вредностите асоцирани со различни состојби на пријателите.

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
mk: Дозволува поддршка за гестикулации на глувчето во прозорците за разговори.
    Влечете го средното копче од глувчето за извршување на одредени дејства:
    
     • Влечете кон долу па на десно за да го затворите разговорот.
     • Влечете нагоре па на лево за да преминете на претходниот разговор .
     • Влечете нагоре па на десно за да преминете на следниот разговор.

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
mk: Нуди рачно конфигурирање на времето на неактивност

en: Alphabetically
mk: По азбучен ред

en: Already Registered
mk: Веќе сте регистрирани

en: Always
mk: Секогаш

en: Always on top
mk: Најгоре

en: An account already exists with the specified criteria.
mk: Сметката со одредените критериуми веќе постои.

en: An ambiguous user ID was entered
mk: Беше внесено двосмислено Ид.

en: An email address was not found for this buddy.
mk: Не беше пронајдена адреса за е-пошта за овој пријател.

en: An error occurred while opening the file.
mk: Се случи грешка при отворање на датотеката.

en: An error occurred while updating the directory
mk: Се појави грешка при ажурирање на директориумот

en: An example plugin that does stuff - see the description.
mk: Додаток за пример што брка некои работи - види опис.

en: Angry
mk: Лут

en: Animate
mk: Анимирај

en: Announcement from %s
mk: Најава од %s

en: Anxious
mk: Вознемирен

en: Anyone
mk: Било кој

en: Apply
mk: Примени

en: Apply in Chats
mk: Примени во разговори

en: Apply in IMs
mk: Примени во инстант пораките

en: Are you sure you want to block %s?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го/ја блокирате %s?

en: Are you sure you want to delete "%s"
mk: Сигурно сакате да го избришете "%s"?

en: Are you sure you want to delete %s?
mk: Сигурно сакаш да избришеш %s?

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете дејството %s за %s?

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете избраните зачувани статуси?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
mk: Дали сте сигурни дека сакате трајно да го избришете логот од разговорот во %s кој започна на %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
mk: Дали сте сигурни дека сакате трајно да го избришете логот од разговорот со %s кој започна на %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
mk: Дали сте сигурни дека сакате д а го исчистите системскиот лог со почеток од %s?

en: Are you sure you want to remove %s?
mk: Сигурно сакате да го избришете %s?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
mk: Дали сте сигурни дека му/ѝ дозволувате на %s да контактира со Вас?

en: Ashamed
mk: Засрамен

en: Ask
mk: Прашај

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
mk: Обидот за претплата на %s,%s,%s не успеа

en: Auth Domain
mk: Домен за проверка

en: Auth User
mk: Автентицирај корисник

en: Authenticating
mk: Авторизирање

en: Authenticating connection
mk: Ја авторизирам врската

en: Authenticating...
mk: Автентицирање...

en: Authentication Failure
mk: Проверката не успеа

en: Authentication failed
mk: Проверката не успеа

en: Author
mk: Автор

en: Authorization Aborted
mk: Авторизирањето е прекинато

en: Authorization mechanism too weak
mk: Механизмот за авторизација е преслаб

en: Authorize
mk: Авторизирај

en: Authorize buddy?
mk: Да го авторизирам пријателот?

en: Auto Accept
mk: Автоматски прифати

en: Auto Reject
mk: Автоматски отфрли

en: Auto-Join
mk: Автоматско приклучување

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
mk: Автоматски прифаќај пренос на податоци од избраните корисници.

en: Auto-join
mk: Автоматско приклучување

en: Auto-response sent:
mk: Испратен е автоматскиот одговор:

en: Autoaccept
mk: Автоматски прифати

en: Autoaccept File Transfers...
mk: Автоматско прифаќање на датотеки...

en: Autoaccept complete
mk: Автоматското прифаќање е завршено

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
mk: Автоматски прифатениот пренос на датотеки на "%s" од "%s" е завршен.

en: Automatic
mk: Автоматски

en: Automatically open whiteboard
mk: Автоматски отвори ја таблата

en: Available
mk: Достапен

en: Available Conferences
mk: Достапни конференции

en: Away
mk: Отсутен

en: Awesome
mk: Закон

en: Bac_kground color
mk: Бој_а на позадина

en: Background Color
mk: Боја на позадина

en: Bad Format
mk: Лош формат

en: Bad Namespace Prefix
mk: Неправилен префикс за нејмспејс

en: Bad Request
mk: Лошо барање

en: Bad mode
mk: Лош режим

en: Ban List
mk: Листа на банирани

en: Ban on %s
mk: Бан за: %s

en: Banned
mk: Баниран

en: Based on keyboard or mouse use
mk: Базирано врз употреба на глувче или тастатура

en: Based on keyboard use
mk: Базирано врз употреба на тастатурата

en: Becomes _idle
mk: Станува _неактивен

en: Becomes idle
mk: Станува неактивен

en: Beep too!
mk: Бипни исто така!

en: Birth Day
mk: Роденден

en: Birth Year
mk: Година на раѓање

en: Birthday
mk: Роденден

en: Block
mk: Блокирај

en: Block %s?
mk: Блокирај го/ја %s?

en: Block IMs without Key Exchange
mk: Блокирај IM без размена на клуч

en: Block User
mk: Блокирај го корисникот

en: Block all users
mk: Блокирај ги сите корисници

en: Block messages to whiteboard
mk: Блокирај ги пораките до таблта

en: Block only the users below
mk: Блокирај ги само корисниците подолу

en: Block/Unblock
mk: Блокирај/Деблокирај

en: Block/Unblock...
mk: Блокирај/Одблокирај...

en: Blocked
mk: Блокирано

en: Bold
mk: Задебелено

en: Bonjour Protocol Plugin
mk: Приклучок за Bonjour протоколот

en: Bored
mk: Досадно

en: Both
mk: Двете

en: Bottom
mk: Дно

en: Br_owse...
mk: Р_азгледај...

en: Brows_e...
mk: Разгледа_ј...

en: Browser
mk: Прелистувач

en: Browser Selection
mk: Избор на прелистувач

en: Browser default
mk: Стандарден прелистувач

en: Buddies
mk: Пријатели

en: Buddy
mk: Пријател

en: Buddy Alias
mk: Алијас за пријател

en: Buddy Goes _Away
mk: Пријателот е _отсутен

en: Buddy Goes _Idle
mk: Пријателот е _неактивен

en: Buddy Icon
mk: Икона на пријател:

en: Buddy Information
mk: Информации за пријателот

en: Buddy List
mk: Листа на пријатели

en: Buddy List Storage Mode
mk: Режим на чување на листата на пријатели

en: Buddy List Window
mk: Прозорец со листа на пријатели

en: Buddy Notes
mk: Забелешки за пријатели

en: Buddy Pounces
mk: Дејства за пријатели

en: Buddy State Notification
mk: Известување за состојбата на пријателот

en: Buddy Ticker
mk: Лента со пријатели

en: Buddy _Signs On/Off
mk: Пријателот се пријавува/одјавува

en: Buddy is "extended" away
mk: Пријателот е отсутен "одамна"

en: Buddy is away
mk: Пријателот е отсутен

en: Buddy is idle
mk: Пријателот е неактивен

en: Buddy is mobile
mk: Пријателот е во движење

en: Buddy is offline
mk: Пријателот е исклучен

en: Buddy logs in
mk: Најавувања на пријател

en: Buddy logs out
mk: Одјавувања на пријател

en: Buddy name:
mk: Име на пријател:

en: Buddy signs on/off
mk: Пријателот се вклучува/исклучува

en: Buddy's _username:
mk: Корисничко име на _пријателот:

en: Buddylist loaded successfully!
mk: Листата со пријатели успешно се вчита!

en: Buddylist saved successfully!
mk: Листата со пријатели е успешно зачувана!

en: Busy
mk: Зафатен

en: Buzzing %s...
mk: Испраќам buzz на %s...

en: By Log Size
mk: По големина на лог

en: By Status
mk: По статус

en: By account
mk: По сметка

en: By conversation count
mk: По број на разговор

en: By group
mk: По група

en: By status
mk: По статус

en: CTCP PING reply
mk: CTCP PING одговор

en: C_hat windows
mk: П_розорци за разговор

en: C_lear finished transfers
mk: О_тстрани ги готовите преноси од листата

en: Calculating...
mk: _Пресметувам...

en: Call Command
mk: Команда за јавување

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cancel Presence Notification
mk: Откажи известување за пристуство

en: Cancelled
mk: Откажано

en: Cannot add a contact to the same folder twice
mk: Не можам да го додадам контактот во истата папка двапати

en: Cannot add yourself
mk: Не можете да се додадете самите

en: Cannot ban %s: banlist is full
mk: Не можам да го/ја банирам %s: листата со банирани е полна

en: Cannot call command
mk: Не можам да ја повикам командата

en: Cannot change nick
mk: Не можам да го променам прекарот

en: Cannot create pounce
mk: Не можам да креирам дејство

en: Cannot detach
mk: Не можам да се откачам

en: Cannot fetch the public key
mk: Не можам да го добијам јавниот клуч

en: Cannot get channel information
mk: Не можам да добијам информации за каналот

en: Cannot get room list
mk: Не можам да добијам листа со соби

en: Cannot get server information
mk: Не можам да добијам информации за серверот

en: Cannot get server statistics
mk: Не можам да добијам статистики за серверот

en: Cannot get user information
mk: Не можам да добијам информации за корисникот

en: Cannot join %s: Registration is required.
mk: Не може да се приклучите %s: Потребна е регистрација.

en: Cannot join channel
mk: Не можам да се приклучам на каналот

en: Cannot join private group
mk: Не можам да се придружам кон приватна група

en: Cannot perform the key agreement
mk: Не можам да извршам согласување на клучевите

en: Cannot send a directory.
mk: Не можам да испратам директориум.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
mk: Не може да се прати датотека од 0 бајти.

en: Cannot send file
mk: Не можам да ја испратам датотеката

en: Cannot send folder %s.
mk: Не можам да ја испратам папката %s.

en: Cannot send launcher
mk: Не може да се испрати стартувач

en: Cannot set IM key
mk: Не можам да поставам клуч за инстант пораки

en: Cannot set topic
mk: Не можам да го поставам насловот

en: Cannot start browser configuration program.
mk: Не можам да ја подигнам програмата за конфигурација на прелистувачот.

en: Cannot start proxy configuration program.
mk: Не можам да ја подигнам програмата за конфигурација на proxy.

en: Cannot watch user
mk: Не можам да го пазам корисникот

en: Case sensitive
mk: Разликувај мали-големи букви

en: Certificate Authorities
mk: Авторитет за сертификати

en: Certificate Export Error
mk: Грешка при извоз на сертификатот

en: Certificate Import
mk: Увоз на сертификат

en: Certificate Import Error
mk: Грешка при увоз на сертификатот

en: Certificate Information
mk: Информации за сертификатот

en: Certificate Manager
mk: Менаџер за сертификати

en: Certificate for %s
mk: Сертификат за %s

en: Certificates
mk: Сертификати

en: Change Account Registration at %s
mk: Сменете ја регистрацијата за сметката на %s

en: Change Password...
mk: Промени ја лозинката...

en: Change Registration
mk: Сменете регистрација

en: Change Size
mk: Смени големина

en: Change XMPP Password
mk: Промени ја лозинката за XMPP

en: Change password for %s
mk: Промени ја лозинката за %s

en: Change status to
mk: Смени го статусот во

en: Change status when idle
mk: Промени го статусот при неактивност

en: Change user information for %s
mk: Промени корисничко инфо за %s

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
mk: Промените во поставувањата за приватноста стапуваат во сила веднаш.

en: Channel
mk: Канал:

en: Channel %s does not exist in the network
mk: Каналот %s не постои на мрежата

en: Channel Authentication
mk: Авторизирање на канал

en: Channel Information
mk: Информации за каналот

en: Channel Passphrase
mk: Лозинка-реченица на каналот

en: Channel Public Keys List
mk: Листа на јавни клучеви на каналот

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
mk: Проверката на автентичност на каналот се употребува за обезбедување на каналот од неавторизиран пристап. Проверката може да се основа на проверка на лозинка-реченица или пак на дигитален потпис. Ако е поставена лозинката-реченица, таа ќе биде потребна за да се приклучите. Ако се поставени јавните клучеви на каналот, тогаш само корисниците чии јавни клучеви се на листата може да се приклучат.

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
mk: Основач на каналот <I>%s</I> е <I>%s</I>

en: Chat
mk: Разговор

en: Chat _name:
mk: _Име на разговор:

en: Chat error
mk: Грешка во разговорот

en: Chats
mk: Разговори

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
mk: Разговорите ќе бидат логирани само ако е избрано "Логирај ги сите разговори".

en: Chatty
mk: Ми се прави муабет

en: Check permissions and try again.
mk: Проверете ги пермисиите и пробајте пак.

en: Checks for new local mail.
mk: Проверува нова локална пошта.

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
mk: Проверува периодично за нови изданија и го известува корисникот со логот на промени.

en: Checks periodically for new releases.
mk: Проверува периодично за нови изданија.

en: Choose Location...
mk: Изберете локација...

en: Choose New Name
mk: Изберете ново име

en: Choose...
mk: Изберете...

en: Cipher
mk: Шифра

en: Cipher Test
mk: Тест за шифра

en: City
mk: Град

en: Cl_ose conversations with the Escape key
mk: Затворај ги разговорите со копчето Escape

en: Clear
mk: Исчисти

en: Clear Scrollback
mk: Исчисти стар разговор

en: Clear finished transfers
mk: Исчисти ги готовите преноси

en: Client
mk: Клиент

en: Clipboard plugin
mk: Додаток за таблата за копирање

en: Close
mk: Затвори

en: Close IMs immediately when the tab is closed
mk: Затвори ИП веднаш по затворањето на јазичето

en: Close _tabs
mk: Затвори _јазичиња

en: Close all tabs
mk: Затвори ги сите јазичиња

en: Close conversation
mk: Затвори разговор

en: Close other tabs
mk: Затвори го другото јазиче

en: Close this tab
mk: Затвори го ова јазиче

en: Close this window when all transfers _finish
mk: Затворете го овој прозорец кога преносите ќе _завршат

en: Close this window when all transfers finish
mk: Затвори го прозорецот кога ќе завршат сите преноси

en: Co_nversations:
mk: Ра_зговори:

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
mk: Боја за исцртување на хиперврските кога глувчето е над нив.

en: Color to draw hyperlinks.
mk: Боја за исцртување на хиперврските

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
mk: Боја за обележување на пораката што го содржи Вашето име.

en: Color to draw the name of a message you received.
mk: Боја за обележување на името на пораката што сте ја примиле.

en: Color to draw the name of a message you sent.
mk: Боја за обележување на пораката која што сте ја испратиле.

en: Color to draw the name of an action message.
mk: Боја за исцртување на името на пораката за дејство.

en: Command
mk: Команда

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
mk: Вообичаено име: %s %s
    Отпечаток (SHA1): %s

en: Computer
mk: Компјутер

en: Conference Closed
mk: Конференцијата е затворена

en: Conference does not exist
mk: Конференцијата не постои

en: Conference not found
mk: Конференцијата не е пронајдена

en: Configuration error
mk: Грешка во конфигурацијата

en: Configure Pl_ugin
mk: Конфигурирај го дода_токот

en: Configure Plugin
mk: Конфигурирај додаток

en: Configure _Browser
mk: Конфигурирај _прелистувач

en: Configure _Proxy
mk: Конфигурирај _proxy

en: Confirm Remove
mk: Отстрани

en: Confirm certificate delete
mk: Потврда за бришење на сертификатот

en: Confirm close
mk: Потврди го затворањето

en: Conflict
mk: Конфликт

en: Connect port
mk: Порт за поврзување

en: Connect server
mk: Сервер за врзување

en: Connected
mk: Врзано

en: Connecting
mk: Поврзување

en: Connecting to SILC Server
mk: Се поврзувам на SILC сервер

en: Connection Error
mk: Грешка во поврзувањето

en: Connection Timeout
mk: Времето истече за врската

en: Connection failed
mk: Поврзувањето не успеа

en: Connection interrupted by other software on your computer.
mk: Врската е прекината од друг софтвер на Вашиот компјутер.

en: Connection refused.
mk: Врската е одбиена.

en: Connection timed out
mk: Времето за врската истече

en: Connection timed out.
mk: Времето за врската истече.

en: Console Beep
mk: Конзолно ѕвонче

en: Console beep
mk: Конзолно ѕвонче

en: Contact Availability Prediction
mk: Предвидување на достапноста на пријателот

en: Contact Availability Prediction plugin.
mk: Приклучок за достапност на пријателот.

en: Contact Priority
mk: Приоритет на контакт

en: Continue
mk: Продолжи

en: Conversation
mk: Разговор

en: Conversation Colors
mk: Бои во разговорите

en: Conversation Entry
mk: Запис за разговорот

en: Conversation Placement
mk: Поставување на разговор

en: Conversation Window Send Button.
mk: Копче за испраќање во прозорецот за разговор.

en: Conversation _font:
mk: Фонт за _разговорот

en: Conversation in %s on %s
mk: Разговор во %s на %s

en: Conversation with %s on %s
mk: Разговор со %s на %s

en: Conversations
mk: Разговори

en: Conversations in %s
mk: Разговори во %s

en: Conversations with %s
mk: Разговори со %s

en: Could not change nick
mk: Не можам да го променам прекарот

en: Could not get details for user %s (%s).
mk: Не можам да добијам детали за корисникот %s (%s).

en: Could not kill user
mk: Не можам да го уништам корисникот

en: Could not load public key
mk: Не можам да го вчитам јавниот клуч

en: Could not open %s: Redirected too many times
mk: Не можам да го отворам %s. Редиректирано е премногу пати

en: Could not perform key agreement for file transfer
mk: Не можам да извршам согласување на датотеките за размената на датотеки

en: Could not query the directory server.
mk: Не можам да испратам барање до серверот.

en: Could not recognize the host of the username you entered
mk: Не можам да го препознам хостот на корисничкото име кое го внесовте

en: Could not send
mk: Не можам да испратам

en: Could not set icon
mk: Не можам да поставам икона

en: Could not start the file transfer
mk: Не можам да ја започнам размената на датотеки

en: Could not unload plugin
mk: Не можам да го исклучам додатокот

en: Couldn't find X display
mk: Не можам да го најдам X приказот

en: Couldn't find window
mk: Не можам да го најдам прозорецот

en: Couldn't load buddylist
mk: Не можам да ја вчитам листата со пријатели

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
mk: Не можам да ја запишам листата на пријатели %s во %s

en: Country
mk: Држава

en: Country: 	%s
mk: Држава: 	%s

en: Crazy Patch Writers
mk: Луди пишувачи на закрпи

en: Create
mk: Креирај

en: Create New Conference...
mk: Креирај нова конференција...

en: Create New Room
mk: Креирај нова соба

en: Create New SILC Key Pair
mk: Креирам SILC пар од клучеви

en: Create SILC Key Pair...
mk: Креирај SILC пар од клучеви...

en: Create conference with user
mk: Креирај конференција со корисник

en: Creating SILC key pair...
mk: Креирам SILC пар од клучеви...

en: Creating connection failed
mk: Поврзувањето не успеа

en: Current Developers
mk: Моментални програмери

en: Current Translators
mk: Тековни преведувачи

en: Currently on
mk: Моментално на

en: Customize colors in the conversation window
mk: Сопствени бои во прозорецот за разговор

en: Customizes the message timestamp formats.
mk: Ги прилагодува форматите на временските ознаки.

en: DBus Example
mk: Пример за DBus

en: DBus Plugin Example
mk: Пример за DBus приклучок

en: Date
mk: Датум

en: Debug Window
mk: Прозорец за дебагирање

en: Decrease Font Size
mk: Намали големина на фонт

en: Default
mk: Стандардно

en: Default Formatting
mk: Стандардно форматирање

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete Account
mk: Избриши сметка

en: Delete Log...
mk: Избриши лог...

en: Delete Log?
mk: Да го избришам логот?

en: Delete Status
mk: Избриши статус

en: Deny
mk: Одбиј

en: Department
mk: Оддел

en: Description
mk: Опис

en: Desktop Default
mk: Стандардно

en: Detach From Server
mk: Откачи се од серверот

en: Detach this tab
mk: Откачи го ова јазиче

en: Detached
mk: Откачен

en: Device
mk: Уред

en: Different
mk: Различно

en: Digitally sign and verify all messages
mk: Дигитално потпиши ги сите инстант пораки

en: Directory Query Failed
mk: Директното поврзување не успеа

en: Directory is not writable.
mk: Не може да се запише во директориумот.

en: Disable _smileys in selected text
mk: Исклучи _насмевки во избраниот текст

en: Disable when away
mk: Исклучи при отсуство

en: Disconnected by server
mk: Исклучен од серверот

en: Disconnected.
mk: Исклучен.

en: Display Timestamps Every
mk: Прикажувај време на секои

en: Display iChat-style timestamps
mk: Прикажувај време во стилот на iChat

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
mk: Додава временски ознаки во стилот на iChat во разговорите на секои N минути.

en: Display notification message in conversations
mk: Прикажувај пораки со известувања во прозорците за разговор

en: Displays statistical information about your buddies' availability
mk: Прикажува статистички информации за достапноста на пријателите

en: Do Not Disturb
mk: Не вознемирувај

en: Do not ask. Always save in pounce.
mk: Не прашувај. Секогаш зачувувај во дејство.

en: Do not disturb
mk: Не вознемирувај

en: Domain
mk: Домен

en: Draw Markerline in
mk: Повлечи линија за означување

en: Draw On Whiteboard
mk: Цртај на таблата

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
mk: Повлечи линија за означување на нови пораки во разговорот.

en: Duplicate Correction
mk: Корекција на дупликати

en: Duplicate title
mk: Дупликат наслов

en: ERROR
mk: ГРЕШКА

en: E_xecute a command
mk: И_зврши команда

en: Edit
mk: Уреди

en: Edit Buddy Pounce
mk: Уреди дејство за пријател

en: Edit Chat
mk: Уреди разговор

en: Edit Notes...
mk: Уреди ги белешките...

en: Edit Settings
mk: Уреди поставувања

en: Edit Status
mk: Уреди статус

en: Edit User Mood
mk: Уреди располо жение

en: Edit XMPP vCard
mk: Уреди XMPP vCard

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
mk: Името на хостот или бројот на портата кои ги одредивте за дадениот тип на proxy е невалидно.

en: Email
mk: Е-пошта

en: Email Address
mk: Адреса за е-пошта

en: Email:
mk: E-пошта:

en: Email: 		%s
mk: Е-пошта: 		%s

en: Emails
mk: Е-пошти

en: Empty groups
mk: Празни групи

en: Enable Account
mk: Вклучи сметка

en: Enable Logging
mk: Вклучи логирање

en: Enable Sounds
mk: Вклучи звуци

en: Enable buddy ic_on animation
mk: Овозможи анимирани ик_они на пријателите

en: Enable replacement of last word on send
mk: Овозможи замена за последниот збор при испраќање

en: Enable typing notification
mk: Вклучи известување при куцање

en: Enabled
mk: Вклучено

en: Encoding
mk: Кодирање

en: Encodings
mk: Енкодирања

en: End of ban list
mk: Крај на листата

en: Enter Password
mk: Внесете лозинка:

en: Enter a Conference Server
mk: Внесете конференциски сервер

en: Enter a User Directory
mk: Внесете директориум за корисник

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
mk: Внесете име или парцијално Ид. во полето подолу за да барате корисници кои се совпаѓаат во Вашата Sametime заедница.

en: Enter an alias for %s.
mk: Внесете алијас за %s.

en: Enter an alias for this chat.
mk: Внесете алијас за овој разговор

en: Enter an alias for this contact.
mk: Внесете алијас за овој контакт.

en: Enter empty string to reset the name.
mk: Внесете празен стринг за ресетирање на името.

en: Enter password for %s (%s)
mk: Внесете лозинка за %s (%s)

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
mk: Внесете име од групата на адресарот за белешки во полето подолу за да ја додадете групата и нејзините членови во Вашата листа со пријатели.

en: Enter the name of the group
mk: Внесете го името на групата

en: Enter your notes below...
mk: Внесете ги вашите белешки подоли...

en: Error
mk: Грешка

en: Error
mk: Грешка

en: Error Messages
mk: Пораки со грешки

en: Error Reading %s
mk: Грешка при читањето на %s

en: Error Running Editor
mk: Грешка при извршување на уредувачот

en: Error accessing %s: 
    %s.
mk: Грешка при пристапување на %s: 
    %s.

en: Error adding buddy
mk: Грешка при додавање на пријателот

en: Error adding group
mk: Грешка при додавање на групата

en: Error changing password
mk: Грешка во промената на лозинката

en: Error communicating with local mDNSResponder.
mk: Грешка во комуникацијата со локалниот mDNSResponder.

en: Error communicating with server
mk: Грешка во комуникацијата со серверот

en: Error communicating with server. Closing connection.
mk: Грешка во комуникацијата со серверот. Ја затворам врската.

en: Error displaying MOTD
mk: Грешка во прикажувањето на MOTD

en: Error during connecting to SILC Server
mk: Грешка со поврзувањето на SILC серверот

en: Error during file transfer
mk: Грешка при размената на датотека

en: Error in chat %s
mk: Грешка во разговорот %s

en: Error joining chat %s
mk: Грешка при приклучување во разговорот %s

en: Error launching "%s": %s
mk: Грешка при лансирање на "%s": %s

en: Error launching %s: %s
mk: Грешка при лансирање на %s: %s

en: Error loading SILC key pair
mk: Грешка при вчитувањет на SILC клучевите

en: Error loading plugin
mk: Грешка при вчитување на додатокот

en: Error loading the plugin.
mk: Грешка при вчитување на додатокот.

en: Error occurred
mk: Се случи грешка

en: Error occurred during key agreement
mk: Се случи грешка при согласувањето на клучевите

en: Error reading %s: 
    %s.
mk: Грешка при читање на %s: 
    %s.

en: Error reading file %s: 
    %s
mk: Грешка при читање на датотеката %s: 
    %s

en: Error reading from %s: %s
mk: Грешка при читање од %s: %s

en: Error reading from resolver process:
    %s
mk: Грешка при читање од процесот за преведување:
    %s

en: Error resolving %s
mk: Грешка при преведување на %s

en: Error resolving %s:
    %s
mk: Грешка при преведување на %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
mk: Грешка при преведување на %s: %d

en: Error retrieving room list
mk: Грешка во враќањето на листата со соби

en: Error running %s
mk: Грешка при извршување на %s

en: Error unregistering account
mk: Грешка при дерегистрација на сметката

en: Error writing %s: 
    %s.
mk: Грешка при запишување на %s: 
    %s.

en: Error writing to %s: %s
mk: Грешка при запишување на %s: %s

en: Error: invalid PONG from server
mk: Грешка: невалиден PONG од серверот

en: Event
mk: Настан

en: Evolution Integration
mk: Интеграција со Evolution

en: Evolution Integration Configuration
mk: Конфигурација за интегрирање на Evolution

en: Excited
mk: Возбуден

en: Execute a command
mk: Изврши команда

en: Existing window
mk: Постоечки прозорец

en: Export Sametime List for Account %s
mk: Извези ја Вашата Sametime листа за сметката %s

en: Export Sametime List...
mk: Извези листа за Sametime...

en: Export to .anyone
mk: Извези во .anyone

en: Export to .zephyr.subs
mk: Извези во .zephyr.subs

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
mk: Извезувањето на датотеката %s не успеа.
    Проверете дали имате дозвола за запишување на избраната локација

en: Exposure
mk: Појавување

en: ExtPlacement
mk: ЕкстПоставување

en: Extended Address
mk: Проширена адреса

en: Extended Away
mk: Не сум тука подолго време

en: Extended away
mk: Не сум тука подолго време

en: External User
mk: Надворешен корисник

en: Extra conversation placement options.
mk: Додатни опции за поставувањето на разговорот.

en: F_lash window when IMs are received
mk: Т_репкање на прозорецот кога е примена порака

en: Failed
mk: Неуспешно

en: Failed to change nickname
mk: Не можам да го променам прекарот

en: Failed to get connection: %s
mk: Не успеав да добијам врска: %s

en: Failed to get name: %s
mk: Не успеав да го добијам името: %s

en: Failed to get serv name: %s
mk: Не успеав да го добијам името на серверот: %s

en: Failed to load image
mk: Не можам да ја вчитам сликата

en: Failed to set cmodes for %s
mk: Не можам да поставам cmodes за %s

en: Failed to store image: %s
mk: Не можам да ја зачувам сликата: %s

en: Failure: Authentication failed
mk: Неуспех: Авторизирањето не успеа

en: Failure: Incorrect signature
mk: Неуспех: неточен потпис

en: Failure: Invalid cookie
mk: Неуспех: Невалидно колаче

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
mk: Неуспех: Оддалечениот хост не поддржува предложен HMAC

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
mk: Неуспех: Оддалечениот хост не поддржува предложена KE група

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
mk: Неуспех: Оддалечениот хост не поддржува предложен PKCS

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
mk: Неуспех: Оддалечениот хост не поддржува предложен chiper

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
mk: Неуспех: Оддалечениот хост не поддржува предложен hash

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
mk: Неуспех: Оддалечениот хост не го поддржува/нема доверба во Вашиот јавен клуч

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
mk: Неуспех: Несогласување на верзијата, надградете го Вашиот клиент

en: Family Name
mk: Презиме

en: Fast size calculations
mk: Брзи пресметувања на големината

en: Fatal Error
mk: Фатална грешка

en: Feature Not Implemented
mk: Карактеристиката не е имплементирана

en: Female
mk: Женско

en: File
mk: Датотека

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
mk: Датотеката %s не може да биде увезена.
    Осигурајте се дека датотеката е читлива во PEM формат.

en: File Control
mk: Контрола на датотеки

en: File Send Failed
mk: Испраќањето на датотеката не успеа

en: File Transfer
mk: Пренос на датотеки

en: File Transfer Failed
mk: Преносот на датотеки не успеа

en: File Transfers
mk: Пренос на датотеки

en: File transfer _details
mk: Детали за пренос на _датотеките

en: File transfer already started
mk: Преносот на датотеки веќе започна

en: File transfer cancelled
mk: Преносот на датотеки е откажан

en: File transfer complete
mk: Преносот на датотеки е завршен

en: File transfer from %s failed.
mk: Преносот на датотеки од %s не успеа.

en: File transfer proxies
mk: Proxy сервери за пренос на датотеки

en: File transfer session does not exist
mk: Сесијата за пренос на датотеки не постои

en: File transfer to %s failed.
mk: Преносот на датотеки до %s не успеа.

en: Filename
mk: Датотека

en: Filename:
mk: Датотека:

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
mk: Пополнете едно или повеќе полиња за да барате корисници на XMPP кои се совпаѓаат.

en: Fill out all fields completely.
mk: Пополнете ги сите полиња целосно.

en: Filter
mk: Филтер

en: Filter:
mk: Филтер:

en: Find
mk: Пронајди

en: Find Rooms
mk: Пронајди соби

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
mk: Најдете контакт преку внесување на критериумите за пребарување во дадените полиња. Забелешка: Секое поле поддржува

en: Find buddies
mk: Најди пријатели

en: Find buddies...
mk: Најди пријатели...

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
mk: Отпечатокот и печатот од клучот за %s се:
    
    %s
    %s

en: Finished
mk: Завршено

en: First Name
mk: Име

en: First name
mk: Име

en: First name:
mk: Име:

en: Font
mk: Фонт

en: Font Face
mk: Изглед на фонт

en: Fonts
mk: Фонтови

en: For delayed messages
mk: За задоцнети пораки

en: For delayed messages and in chats
mk: За задоцнети пораки и во разговорите

en: Forbidden
mk: Забрането

en: Force login (ignore server redirects)
mk: Присили најавување (игнорирај ги пренасочувањата од серверот)

en: Forcing Login
mk: Принудувам најава

en: Foreground Color
mk: Боја на фонт

en: Foreground _color
mk: Боја на _фонт

en: From
mk: Од

en: From (To pending)
mk: Од (се чека)

en: From last sent message
mk: Од последната видена порака

en: Full Name
mk: Целосно име

en: Full name
mk: Цело име

en: GNOME Default
mk: Стандардно за GNOME

en: GStreamer Failure
mk: GStreamer не успеа

en: GStreamer failed to initialize.
mk: GStreamer не успеа да се иницијализира.

en: GTK Signals Test
mk: GTK тест за сигнал

en: GTK+ Interface Font
mk: Фонт за GTK+ интерфејсот

en: GTK+ Text Shortcut Theme
mk: GTK+ тема за текстуална кратенка

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
mk: Приклучок за Gadu-Gadu протоколот

en: Gadu-Gadu Public Directory
mk: Gadu-Gadu јавен директориум

en: Gadu-Gadu User
mk: Gadu-Gadu корисник

en: Gender
mk: Пол

en: General
mk: Општо

en: General Log Reading Configuration
mk: Општа конфигурација за читање од логови

en: General Text Replacement Options
mk: Општи опции за замена на текст

en: Generate Key Pair
mk: Генерирај пар од клучеви

en: Geolocation
mk: Геолокација

en: Get
mk: Собери

en: Get Away Message
mk: Нова порака за отсуство

en: Get Info
mk: Инфо

en: Get Notes Address Book Info
mk: Собери информации за адресарот на белешки

en: Get Public Key
mk: Собери јавен клуч

en: Get Public Key...
mk: Собери јавен клуч...

en: Get User Info
mk: Собери инфо

en: Get _Info
mk: Инфо

en: Given Name
mk: Име

en: Glorious
mk: Сјајно

en: Goes a_way
mk: Е от_сутен

en: Goes away
mk: Е отсутен

en: Gone
mk: Си замина

en: Group
mk: Група

en: Group Items
mk: Групирај предмети

en: Group Name
mk: Име на групата

en: Group:
mk: Група:

en: GroupWise Conference %d
mk: GroupWise конференција %d

en: Grouping
mk: Групирање

en: GtkTreeView Horizontal Separation
mk: GtkTreeView хоризонтално разделување

en: Gtkrc File Tools
mk: Gtkrc алатки за датотеки

en: HTTP proxy connection error %d
mk: Грешки при поврзување со HTTP proxy-то %d

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
mk: Ракувањето е потврдено, испраќам најава

en: Happy
mk: Среќен

en: Hidden or not logged-in
mk: Скриен/а или не најавен/а

en: Hide Icon
mk: Скриј икона

en: Hide client identity
mk: Скриј го идентитетот на клиентот

en: Hides extraneous join/part messages.
mk: Криј ги неважните пораки за приклучување/напуштање.

en: Highlight _misspelled words
mk: Осветлувај ги _погрешните зборови

en: Highlight matches
mk: Осветли резултати

en: Highlighted Message Name Color
mk: Име на боја на осветлени пораки

en: Highlighted Messages
mk: Осветлени пораки

en: History
mk: Историја

en: History Plugin Requires Logging
mk: Приклучокот за историја бара најавување

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
mk: Притиснете „Enter“ за да најдете повеќе соби во оваа категорија.

en: Homepage
mk: Домашна страница

en: Host Gone
mk: Хостот го нема

en: Host Name: 	%s
mk: Име на хост: 	%s

en: Host Unknown
mk: Непознат хост

en: Hostname
mk: Име на хост

en: Hyper Active
mk: Хиперактивен

en: Hyperlink Color
mk: Боја на хиперврска

en: Hyperlink color
mk: Боја на хиперврски

en: Hyperlink prelight color
mk: Боја на покажани хиперврски

en: I'm not here right now
mk: Не сум тука моментално

en: IM
mk: Порака

en: IM Conversation Windows
mk: Прозорците за IM разговори

en: IM With Password
mk: IM со лозинка

en: IM with Key Exchange
mk: Инстант порака со размена на клуч

en: IM with Password
mk: IM со лозинка

en: IP Address
mk: IP адреса

en: IPC Test Client
mk: IPC тест клиент

en: IPC Test Server
mk: IPC тест сервер

en: IRC Protocol Plugin
mk: Додаток за IRC протокол

en: I_M
mk: Порака

en: Icon Error
mk: Грешка со иконата

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
mk: Ја иконизира листата на пријатели и разговорите кога си отсутен.

en: Iconify on Away
mk: Иконизирај при отсуство

en: Idle
mk: Неактивен

en: Idle %dd %dh %02dm
mk: Неактивен %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
mk: Неактивен %dч %02dм

en: Idle %dm
mk: Неактивен %dм

en: Idle for
mk: Неактивен веќе

en: If you look real closely
mk: Ако погледнеш од блиску

en: Ignore
mk: Игнорирај

en: Ignore incoming format
mk: Игнорирај го доаѓачкиот формат

en: Import Sametime List for Account %s
mk: Увези Sametime листа за сметката %s

en: Import Sametime List...
mk: Увези листа за Sametime...

en: Import from .anyone
mk: Увези од .anyone

en: Import from .zephyr.subs
mk: Увези од .zephyr.subs

en: Improper Addressing
mk: Неточна адреса

en: In Love
mk: Заљубен

en: In love
mk: Заљубен

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
mk: Ги вклучува логовите на другите клиенти за инстант пораки во прегледувачот на логови.

en: Incompatible protocol version
mk: Некомпатибилна верзија на протокол

en: Incorrect encoding in authorization
mk: Неточен енкодинг во авторизацијата

en: Incorrect password
mk: Грешна лозинка

en: Incorrect username or password
mk: Неточен прекар или лозинка

en: Increase Font Size
mk: Зголеми големина на фот

en: Indisposed
mk: Нерасположен

en: Info
mk: Инфо

en: Info for %s
mk: Инфо за %s

en: Info for Group %s
mk: Инфо за групата %s

en: Information
mk: Информации

en: Initializing SSL/TLS
mk: Иницирам SSL/TLS

en: Initializing Stream
mk: Го иницијализирам системот

en: Initiate _Chat
mk: Иницирај _разговор

en: Insert IM Image
mk: Внеси слика

en: Insert Image
mk: Внеси слика

en: Insert Link
mk: Внеси врска

en: Insert Smiley
mk: Внеси смајли

en: Insert c_ount of new messages into window title
mk: Внеси б_рој на нови пораки во насловот на прозорецот

en: Insert count of new message into _X property
mk: Внеси број на нови пораки во својството за _X

en: Insert in message
mk: Внеси во пораката

en: Install Plugin...
mk: Инсталирај додаток...

en: Instant Messaging
mk: Инстант пораки

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
mk: Инстант пораките ќе бидат логирани ако "Логирај ги сите инстант пораки" преференцата е овозможена.

en: Interface
mk: Интерфејс

en: Internal Server Error
mk: Внатрешна грешка на серверот

en: Internet Messenger
mk: Инстант пораки

en: Invalid Authorization Mechanism
mk: Невалиден механизам за авторизација

en: Invalid Directory
mk: Невалиден директориум

en: Invalid ID
mk: Невалидно Ид.

en: Invalid Namespace
mk: Невалиден нејмспејс

en: Invalid Room Handle
mk: Невалиден справувч за соби

en: Invalid Room Name
mk: Невалидно име на соба

en: Invalid Server
mk: Невалиден сервер

en: Invalid Server Name
mk: Невалидно име на сервер

en: Invalid XML
mk: Невалиден XML

en: Invalid XMPP ID
mk: Невалидно XMPP ID.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
mk: Невалиден XMPP ид. Мора да поставите домен.

en: Invalid authzid
mk: Неавалидна ид за авторизација

en: Invalid challenge from server
mk: Невалиден предизвик од серверот

en: Invalid nickname
mk: Невалиден прекар

en: Invalid proxy settings
mk: Невалидни поставувања за proxy

en: Invalid title
mk: Невалиден наслов

en: Invert
mk: Обратно

en: Invincible
mk: Непобедлив

en: Invisible
mk: Невидлив

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
mk: Покана од: %s
    
    Испратена: %s

en: Invitation only
mk: Само со покана

en: Invitation to Conversation
mk: Покана за разговор

en: Invite
mk: Покани

en: Invite Buddy Into Chat Room
mk: Покани пријател во соба за разговор

en: Invite Group to Conference...
mk: Покани ја групата на конференција...

en: Invite List
mk: Листа на поканети

en: Invite to Conference
mk: Покани на конференција

en: Invite to Conference...
mk: Покани на конференција...

en: Invite user to a conference
mk: Покани го корисникот на конференција

en: Is no longer i_dle
mk: Повеќе не е н_еактивен

en: Is no longer idle
mk: Станува активен

en: Italic
mk: Искосено

en: Item Not Found
mk: Предметот не е пронајден

en: Jealous
mk: Љубоморен

en: Job Role
mk: Улога во работата

en: Job Title
mk: Наслов на работака

en: John Noname
mk: Џон Безименко

en: Join
mk: Приклучи се

en: Join Chat
mk: Приклучи се на разговор

en: Join Chat...
mk: Приклучи се на разговор...

en: Join Private Group
mk: Придружи се во приватна група

en: Join a Chat
mk: Приклучи се во разговор

en: Join/Part Hiding
mk: Криење на приклучување/напуштање

en: Joining %s requires an invitation.
mk: Придружувањето кон %s бара покана.

en: Jump to markerline
mk: Скокни до линијата за обележување

en: Key Agreement
mk: Согласување на клучевите

en: Key Agreement Request
mk: Барање за спогодба на клучеви

en: Key Agreement failed
mk: Согласувањето на клучевите не успеа

en: Key Exchange failed
mk: Размената на клучевите не успеа

en: Key Length: 	%d bits
mk: Должина на клуч: 	%d бита

en: Key Pair Generation failed
mk: Генерирањето на паровите клучеви не успеа

en: Key agreement cannot be started with yourself
mk: Не може да се започне спогодба на клучеви со самиот себеси

en: Key agreement failed
mk: Согласувањето на клучевите не успеа

en: Key agreement is already started
mk: Спогодбата на клучеви е веќе започната

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
mk: Добиено е барање за спогодба на клучеви од %s. Дали би сакале да ја извршите спогодбата на клучеви?

en: Key agreement was aborted
mk: Спогодбата на клучеви беше прекината

en: Key length
mk: Должина на клуч

en: Keyboard Shortcuts
mk: Кратенки на тастатурата

en: Kicked by %s (%s)
mk: Исфрлен/а од %s (%s)

en: Kill User
mk: Поништи го корисникот

en: Killed by %s (%s)
mk: Уништен од %s (%s)

en: Last Known Client
mk: Последниот познат клиент

en: Last Name
mk: Презиме

en: Last Seen
mk: Последно виден

en: Last created window
mk: Последно креиран прозорец

en: Last name
mk: Презиме

en: Last name:
mk: Презиме:

en: Lastlog
mk: Последен лог

en: Lastlog plugin.
mk: Додаток за последен лог.

en: Left
mk: Лево

en: Left Vertical
mk: Лево-вертикално

en: Let others see what computer you are using
mk: Дозволи другите да видат што компјутер користите

en: Let others see what services you are using
mk: Дозволи другите да видат што сервиси користите

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
mk: Ви овозможува да испраќате чисти влезни податоци до текстуално-базирани протоколи.

en: Level
mk: Ниво

en: Listening to music
mk: Слушам музика

en: Load Buddylist...
mk: Вчитај листа со пријатели...

en: Load buddylist from file...
mk: Вчитај ја листата со пријатели од датотека...

en: Loads .NET plugins with Mono.
mk: Вчитува .NET приклучоци со Mono.

en: Local Buddy List Only
mk: Само листата на локални пријатели

en: Local File:
mk: Локална датотека:

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
mk: Време на стартување на локалниот сервер: %s
    Време откако е подигнат локалниот сервер: %s
    Клиенти на локалниот сервер: %d
    Канали на локалниот сервер: %d
    Оператори на локалниот сервер: %d
    Оператори на локалниот рутер: %d
    Клиенти на локалната ќелија: %d
    Канали на локалната ќелија: %d
    Сервери на локалната ќелија: %d
    Вкупно клиенти: %d
    Вкупно канали: %d
    Вкупно сервери: %d
    Вкупно рутери: %d
    Вкупно оператори на сервер: %d
    Вкупно оператори на рутер: %d

en: Locality
mk: Локалитет

en: Location
mk: Локација

en: Log Deletion Failed
mk: Бришењето на логот не успеа

en: Log Directory
mk: Директориум за логови

en: Log IMs
mk: Логирај пораки

en: Log In
mk: Најава

en: Log Out
mk: Одјава

en: Log Reader
mk: Читач на логови

en: Log _format:
mk: Формат на _логирање:

en: Log all _instant messages
mk: Логирај ги сите _инстант пораки

en: Log all _status changes to system log
mk: Логирај ги промени на _статусот во системскиот лог

en: Log all c_hats
mk: Логирај ги сите р_азговори

en: Log chats
mk: Логирај разговори

en: Log format
mk: Формат на логирање

en: Log status change events
mk: Логирај промени на статус

en: Logged In
mk: Најавен

en: Logging
mk: Логирање

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
mk: Логирањето може да се овозможи преку Алатки -> Преференци -> Логирање.
    
    Овозможувањето на логовите за инстант пораките и/или разговорите ќе ја активира историјата за истите типови на разговори.

en: Logging of this conversation failed.
mk: Логирањето на овој разговор не успеа.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
mk: Логирањето започна. Идните пораки во овој разговор ќе бидат логирани.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
mk: Логирањето е запрено. Идните пораки во овој разговор нема да бидат логирани.

en: Login Acknowledged
mk: Најавата е потврдена

en: Login Options
mk: Логин опции

en: Login Redirected
mk: Најавата е пренасочена

en: Logo
mk: Лого

en: Loud
mk: Гласно

en: Louder
mk: Погласно

en: Loudest
mk: Најгласно

en: MOTD for %s
mk: MOTD за %s

en: Macedonian
mk: Македонски

en: Mail Checker
mk: Проверувач на пошта

en: Male
mk: Машко

en: Male or female
mk: Машко или женско

en: Malformed XMPP ID
mk: Неточнa ИД за XMPP

en: Manual
mk: Рачно

en: Manually
mk: Рачно

en: Markerline
mk: Линија од маркер

en: Master archive is misconfigured
mk: Главната архива е погрешно конфигурирана

en: Maximum last-seen difference:
mk: Максимална разлика во „последно виден“:

en: Maximum response timeout:
mk: Максимално времетраење на одговорот:

en: Merge Groups
mk: Спои групи

en: Merge List from Server
mk: Спои ја листата со онаа од серверот

en: Merge and Save List to Server
mk: Спои ја листата и зачувај ја на серверот

en: Message
mk: Порака

en: Message Notification
mk: Известување за порака

en: Message Timestamp Formats
mk: Формати на временските ознаки

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
mk: Пораката не може да се испрати бидејќи е надмината максималната должина.

en: Message could not be sent.
mk: Пораката не може да се испрати.

en: Message delivery to %s failed: %s
mk: Доставувањето на пораката до %s не успеа: %s

en: Message from %s
mk: Порака од %s

en: Message of the Day
mk: Порака на денот

en: Message received
mk: Примена е порака

en: Message received begins conversation
mk: Примената порака го започнува разговорот

en: Message sent
mk: Пораката е испратена

en: Message was not sent, because you are not signed on.
mk: Пораката не може да се испрати бидејќи не сте најавени.

en: Message:
mk: Порака:

en: Method:
mk: Метод:

en: Microphone
mk: Микрофон

en: Middle Name
mk: Средно име

en: Middle mouse button
mk: Средно копче на глувчето

en: Minimi_ze new conversation windows
mk: Мини_мизирај нови прозореци за разговор

en: Minutes
mk: минути

en: Minutes before changing status
mk: Минути пред промена на статусот

en: Misc
mk: Разно

en: Missing protocol plugin for %s
mk: Недостасува приклучок за протоколот за %s

en: Mobile
mk: Мобилен

en: Mobile Phone
mk: Мобилен телефон

en: Modify
mk: Измени

en: Modify Account
mk: Измени сметка

en: Mono Plugin Loader
mk: Вчитувач на Mono додатоци

en: Mood
mk: Расположение

en: Mood Text
mk: Текст за расположение

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
mk: Беше пронајден повеќе од еден корисник со истото име. Одберете го точниот корисник од листата за да го додадете во листата со пријатели.

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
mk: Беше пронајден повеќе од еден корисник со истиот јавен клуч. Одберете го точниот корисник од листата за да го додадете во листата со пријатели.

en: Mouse Gestures
mk: Гестови на глувчето

en: Mouse Gestures Configuration
mk: Конфигурација за гестови на глувчето

en: Move to
mk: Премести во

en: Multiple plugins will be unloaded.
mk: Повеќе додатоци ќе бидат извадени.

en: Music Messaging
mk: Пораки преку музика

en: Music Messaging Configuration
mk: Конфигурација за пораки преку музика

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
mk: Приклучок за музичко допишување за заедничко компонирање.

en: Music messaging session confirmed.
mk: Сесијата за музичко допишување е потврдена.

en: N_ew conversations:
mk: Н_ови разговори:

en: Name
mk: Име

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
mk: Име: %s
    Верзија: %s
    Опис: %s
    Автор: %s
    Веб сајт: %s
    Име на датотека: %s

en: Network
mk: Мрежа

en: Network Statistics
mk: Мрежни статистики

en: Network is empty
mk: Мрежата е празна

en: Never
mk: Никогаш

en: New Account
mk: Нова сметка

en: New Buddy Pounce
mk: Ново дејство за пријател

en: New Conference
mk: Нова конференција

en: New Event
mk: Нов настан

en: New Instant Message
mk: Нова инстант порака

en: New Line
mk: Нова линија

en: New Mail
mk: Нова пошта

en: New Person
mk: Ново лице

en: New Version Available
mk: Достапна е нова верзија

en: New _mail notifications
mk: Известувања_ за пошта

en: New mail notifications
mk: Известувања за нова пошта

en: New password
mk: Нова лозинка

en: New password (again)
mk: Нова лозинка (повторно)

en: New passwords do not match.
mk: Новите лозинки не се совпаѓаат.

en: New status...
mk: Нов статус...

en: New tab
mk: Нов таб

en: New window
mk: Нов прозорец

en: New...
mk: Ново...

en: Nick
mk: Прекар

en: Nick Said
mk: Прекарот рече

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
mk: Промената на прекарот не е дозволена во соби за разговор кои не се MUC

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
mk: Прекарот или каналот е привремено недостапен.

en: Nickname
mk: Прекар

en: No
mk: Не

en: No Grouping
mk: Нема групирање

en: No MOTD available
mk: Не е достапен MOTD

en: No Matches
mk: Нема пронајдени резултати

en: No Message of the Day available
mk: Нема достапна порака на денот

en: No Proxy
mk: Без proxy

en: No Sound
mk: Без звуци

en: No actions available
mk: Нема достапни дејства

en: No configuration options for this plugin.
mk: Нема опции за конфигурација на овој додаток.

en: No file transfer session active
mk: Нема активна сесија за размена на датотеки

en: No logs were found
mk: Нема пронајдени логови

en: No matches
mk: Нема пронајдени резултати

en: No matching users found
mk: Нема пронајдени корисници

en: No name
mk: Нема име

en: No proxy
mk: Без proxy

en: No public key was received
mk: Не беше примен јавен клуч

en: No server statistics available
mk: Нема достапни статистики за серверот

en: No sounds
mk: Без звуци

en: No such channel
mk: Нема таков канал

en: No such command (in this context).
mk: Нема таква команда (во оваа содржина).

en: No such command.
mk: Нема таква команда.

en: No such nick or channel
mk: Нема таков прекар или канал

en: No topic is set
mk: Не е поставен наслов

en: Non-matching Hosts
mk: Хостовите не се совпаѓаат

en: None
mk: Ништо

en: None (To pending)
mk: Ништо (се чека)

en: None of your accounts are idle.
mk: Ниедна од Вашите врска не е неактивна.

en: Normal
mk: Нормално

en: Not Acceptable
mk: Не е прифатливо

en: Not Allowed
mk: Не е дозволено

en: Not Authorized
mk: Не сте авторизирани

en: Not implemented yet.
mk: Се уште не е имплементирано

en: Not started
mk: Не е стартувано

en: Not supported
mk: Не е поддржано

en: Note
mk: Белешка

en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
mk: Белешка: Преференцијата за „Нови разговори“ мора да биде поставена на „По број на разговори“.

en: Notes
mk: Забелешки

en: Notes Address Book Group
mk: Група на адресарот за белешки

en: Notes Address Book Information
mk: Ги бележи информациите од адресарот

en: Notes Address Book group results
mk: Резултати од групата ан адресарот за белешки

en: Notification Methods
mk: Методи за исветување

en: Notification Removal
mk: Отстранување на известувања

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
mk: Известува во прозорецот за разговори кога пријателот си оди или се враќа од отсутност или неактивност.

en: Notify Dialog
mk: Дијалог за известување

en: Notify For
mk: Извести за

en: Notify When
mk: Извести кога

en: Notify buddies when you are typing
mk: Ги известува пријателите кога куцате

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
mk: Извести со скокачки прозорец кога преносот на датотеки, кој е автоматски прифатен, завршил
    (само кога нема разговор со испраќачот)

en: Notify with a toaster when
mk: Извести со toaster кога

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
mk: Додаток за Novell GroupWise Messenger

en: Now Listening
mk: Слушам

en: Number of conversations per window
mk: Број на разговори по прозорец

en: OK
mk: Во ред

en: Offering to send %s to %s
mk: Се нуди да испрати %s до %s

en: Offline
mk: Офлајн

en: Offline Buddies
mk: Исклучени пријатели

en: Offline Message
mk: Офлајн порака

en: Offline Message Emulation
mk: Емулирање на офлајн пораки

en: Offline buddies
mk: Исклучени пријатели

en: Old flat format
mk: Стариот чист формат

en: On Mobile
mk: Од мобилен

en: On unread messages
mk: Не непрочитани пораки

en: One or more messages may have been undeliverable.
mk: Една или повеќе пораки можно е да не може да се испратат.

en: Online
mk: Поврзано

en: Online Buddies
mk: Онлајн пријатели

en: Online Services
mk: Онлајн сервиси

en: Online Status
mk: Онлајн статус

en: Online since
mk: Онлајн од

en: Online/Offline
mk: Онлајн/Офлајн

en: Online: %d
    Total: %d
mk: Онлајн: %d
    Влупно: %d

en: Only enable for users on the buddy list
mk: Дозволи им само на корисниците од мојата листа со пријатели

en: Only online
mk: Само онлајн

en: Only replace _whole words
mk: Само заменувај _цели зборови

en: Only when available
mk: Само кога сум присутен

en: Only when docked
mk: Само кога е спуштена

en: Only when not available
mk: Само кога не сум присутен

en: Opacity:
mk: Пропусливост:

en: Ope_n an IM window
mk: Отво_ри прозорец за пораки

en: Open All Messages
mk: Отвори ги сите пораки

en: Open File...
mk: Отвори датотека...

en: Open Public Key...
mk: Отвори јавен клуч...

en: Open an IM window
mk: Отвори прозорец за пораки

en: Open...
mk: Отвори...

en: Operating System
mk: Оперативен систем

en: Optional information:
mk: Изборни информации:

en: Options
mk: Опции

en: Options specific to Pidgin for Windows.
mk: Опции наменети за Pidgin за Windows.

en: Organization
mk: Организација

en: Organization Name
mk: Име на организација

en: Organization Unit
mk: Организациона единица

en: Organization: 	%s
mk: Организација: 	%s

en: Original password
mk: Сегашна лозинка

en: Other
mk: Друго

en: Others talk in chat
mk: Другите зборуваат во разговор

en: Out of memory
mk: Без меморија

en: Overwrite
mk: Запиши над него

en: P.O. Box
mk: Поштенско сандаче

en: PDA
mk: Рачен комјутер

en: PEM X.509 Certificate Export
mk: Извоз на сертификат PEM X.509

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
mk: PING одговор -- Задоцнување: %lu секунди

en: P_auses while typing
mk: П_аузира при пишување

en: P_lay a sound
mk: П_ушти звук

en: P_ounce only when my status is not Available
mk: Д_ејствата работат само кога сум недостапен

en: Pa_ssword:
mk: Ло_зинка:

en: Paging
mk: Пејџинг

en: Passphrase
mk: Лозинка-реченица

en: Passphrase (retype)
mk: Фраза (повторно внесување)

en: Passphrase required
mk: Потребна е лозинка-реченица

en: Passphrases do not match
mk: Фразите не се совпаѓаат

en: Password
mk: Лозинка

en: Password (again)
mk: Лозинка (повторно)

en: Password Changed
mk: Лозинката е променета

en: Password has expired
mk: Рокот на лозинката истече

en: Password is required to sign on.
mk: Потребна е лозинка за да се најавите.

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Past Translators
mk: Стари преведувачи

en: Paste as Plain _Text
mk: Вметни како _текст

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
mk: Патека за зачувување на датотеките 
    (Ве молам внесете целосна патека)

en: Pause
mk: Пауза

en: Pauses while typing
mk: Паузира кога куца

en: Payment Required
mk: Потребно е плаќање

en: Penguin Pimps
mk: Пингвински макроа

en: Performing key exchange
mk: Извршувам размена на клучеви

en: Perl Plugin Loader
mk: Вчитувач на Perl приклучоци

en: Permission denied
mk: Не е дозволено

en: Permit User
mk: Дозволи му на корисник

en: Persistent
mk: Постојан

en: Person enters chat
mk: Личност се вклучува во разговорот

en: Person leaves chat
mk: Личност го напушта разговорот

en: Personal Information
mk: Лични информации

en: Personal Title
mk: Лична титула

en: Phone
mk: Телефон

en: Photo
mk: Фотографија

en: Pidgin Demonstration Plugin
mk: Додаток за демонстрација на Pidgin

en: Pidgin GTK+ Theme Control
mk: Контрола на теми за Pidgin GTK+

en: Pidgin Internet Messenger
mk: Pidgin инстант пораки

en: Pidgin Tooltip
mk: Pidgin алатник совети

en: Pidgin smileys
mk: Смајлија од Pidgin

en: Ping failed
mk: Пинг не успеа

en: Ping reply received from server
mk: Примен е пинг одговор од серверот

en: Place Closed
mk: Местото е затворено

en: Place tagged
mk: Местото е етикетирано

en: Plain text
mk: Чист текст

en: Plaintext Authentication
mk: Проверка со обичен текст

en: Play
mk: Пушти

en: Play a sound
mk: Пушти звук

en: Please Update the necessary fields.
mk: Ве молам ажурирајте ги полињата.

en: Please enter a buddy to pounce.
mk: Ве молам внесетете го пријателот.

en: Please enter a different title for the status.
mk: Ве молам внесете различен наслов за статусот.

en: Please enter a non-empty title for the status.
mk: Ве молам внесете наслов за статусот.

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
mk: Внесете наслов за новата конференција и порака за покана која ќе биде испратена до %s

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
mk: Внесете алијас и соодветните информации за разговорот кој што сакате да го додадете во Вашата листа со пријатели.

en: Please enter buddy information.
mk: Ве молам внесетете информации за пријателот.

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
mk: Ве молам, внесете го името и лозинката-реченица на приватната група на каналот %s.

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
mk: Внесете опис на врската која што сакате да ја вметнете.Описот е незадолжителен.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
mk: Внесете URL за врската која што сакате да ја внесете.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
mk: Внесете ги соодветните информации за разговорот во кој што сакате да се приклучите.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
mk: Внесете го корисничкото име и типот на сметката на пријателот.

en: Please enter the name of the chat you want to join.
mk: Внесете го името на разговорот на кој што сакате да му се приклучите.

en: Please enter the name of the group to be added.
mk: Внесете го името на групата што ќе биде додадена

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
mk: Внесете го името на корисникот со кого посакувате да можете да контактирате.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
mk: Ве молам, внесете го името на корисникот кој сакате да го блокирате.

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
mk: Внесете го името на пријателот што сакате да го поканите, заедно со пораката за покана.

en: Please enter the new name for %s
mk: Ве молам внесете ново име за %s

en: Please enter the person's information below.
mk: Внеси ги информациите за лицето подолу.

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
mk: Внесете го името или алијасот на пријателот за кој што проверувате информации.

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
mk: Внесете го името или алијасот на пријателот чиј лог сакате да го прегледате.

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
mk: Внесете го името или алијасот на пријателот кој што сакате да го блокирате/деблокирате.

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
mk: Внесете го името или алијасот на пријателот на кој што сакате да му испратите порака.

en: Please enter your current password and your new password.
mk: Ве молам, внесете ја Вашата тековна лозинка и Вашата нова лозинка.

en: Please enter your new password
mk: Внесете ја Вашата нова лозинка

en: Please fill out the information below to change your account registration.
mk: Ве молам, пополнете ги информациите подолу за да ја смените регистрацијата за Вашата сметка.

en: Please fill out the information below to register your new account.
mk: Ве молам, пополнете ги информациите подолу за да ја регистрирате Вашата нова сметка.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
mk: За да ја видите прецизната порака за грешката, отворете го прозорецот за поправање на грешки и обидете се повторно.

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
mk: Ве молам изберете на кој ресурс од %s сакате да му ја испратите датотеката

en: Please specify a new nickname for you.
mk: Ве молам одредете нов прекар.

en: Please update the necessary fields.
mk: Ве молам ажурирајте ги потребните полиња.

en: Please, enter your search criteria below
mk: Ве молам, внесете ги Вашите критериуми за барање подолу

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
mk: Несовпаѓање на магијата на приклучокот %d (треба %d)

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
mk: Додатокот мора да биде вчитан пред да го конфигурирате.

en: Plugins
mk: Додатоци

en: Point values to use for account...
mk: Посочи ги вредностите кои ќе се употребуваат за сметката...

en: Point values to use when...
mk: Посочи ги вредностите за употреба кога...

en: Policy Violation
mk: Прекршување на правилата

en: Polish popular IM
mk: Популарен полски IM

en: Pop up a notification
mk: Известување во скокачки прозорец

en: Port
mk: Порта

en: Ports
mk: Порти

en: Possible Matches
mk: Можни совпаѓања

en: Postal Code
mk: Поштенски број

en: Postal code
mk: Поштенски код

en: Pounce Target
mk: Изврши дејство кога

en: Pounce When Buddy...
mk: Изврши дејство кога...

en: Pounce on Whom
mk: Дејство за кој

en: Pounce only when my status is not Available
mk: Д_ејствата работат само кога статусот е „недостапен“

en: Pre_view
mk: Пре_гледај

en: Preferences
mk: Преференци

en: Preferred Contact
mk: Префериран контакт

en: Preferred Language
mk: Префериран јазик

en: Prepend _string into window title:
mk: Вметни текст на почеток во насловната лента на прозорецот:

en: Prepends a newline to displayed message.
mk: Додава нова линија пред прикажаната порака.

en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
mk: Додава нова линија пред пораките, така што остатокот од пораката се прикажува пред корисничкото име во прозорецот за разговори.

en: Priority
mk: Приоритет

en: Privacy
mk: Приватност

en: Private Key file
mk: Датотека со приватен клуч

en: Private key file
mk: Датотека со приватен клуч

en: Pro_tocol:
mk: Прот_окол:

en: Process returned error code %d
mk: Процесот врати код на грешка %d

en: Profiles
mk: Профили

en: Progress
mk: Прогрес

en: Protocol
mk: Протокол

en: Protocol:
mk: Протокол:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
mk: Овозможува SSL поддршка преку GNUTLS.

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
mk: Овозможува SSL поддршка преку Mozilla NSS.

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
mk: Овозможува разни начини за известување за непрочитани пораки.

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
mk: Овозможува обвивка околу SSL библиотеките за поддршка.

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
mk: Обезбедува пристап до најчесто употребуваните поставувања на gtkrc.

en: Provides alternate buddylist grouping options.
mk: Нуди алтернативна листа на пријатели со опции за групирање.

en: Provides integration with Evolution.
mk: Нуди интеграција со Evolution.

en: Provides support for loading Tcl plugins
mk: Овозможува поддршка за вчитување на Tcl приклучоци

en: Provides support for loading perl plugins.
mk: Овозможува поддршка за вчитување на perl приклучоци.

en: Provides support for mouse gestures
mk: Нуди поддршка за гестови на глувчето

en: Proxy
mk: Прокси

en: Proxy Server
mk: Proxy сервер

en: Proxy _type:
mk: _Тип на proxy:

en: Psychic Mode
mk: Видовит режим

en: Psychic mode for incoming conversation
mk: Видовит режим за разговорите кои се очекуваат

en: Public Key Babbleprint
mk: Јавен отпечаток од клучот

en: Public Key Babbleprint:
    %s
mk: Јавен отпечаток од клучот:
    %s

en: Public Key Fingerprint
mk: Отпечаток од јавниот клуч

en: Public Key Fingerprint:
    %s
mk: Отпечаток од јавен клуч:
    %s

en: Public Key Information
mk: Информации за јавниот клуч

en: Public Key file
mk: Датотека со јавен клуч

en: Public _IP:
mk: Јавна _IP:

en: Public key authentication
mk: Авторизирање на јавен клуч

en: Public key file
mk: Датотека со јавен клуч

en: Publish status (note: everyone may watch you)
mk: Објави го статусот (забелешка: секој ќе може да Ве гледа)

en: Purple Person
mk: Лилакова личност

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
mk: D-BUS серверот на Purple не се извршува поради причините наведени подолу

en: Quiet
mk: Тивко

en: Quieter
mk: Потивко

en: Quietest
mk: Најтивко

en: R_aise conversation window
mk: П_одигни го прозорецот за разговор

en: Raise psychic conversations
mk: Подигни ги видовитите разговори

en: Raw
mk: Чисто

en: Re-enable
mk: Повторно овозможи сметка

en: Re-enable Account
mk: Вклучи сметка

en: Re-initializing Stream
mk: Го реиницијализирам протокот

en: Re-read gtkrc files
mk: Превчитај ги gtkrc датотеките

en: Real Name
mk: Вистинско име

en: Real Name: 	%s
mk: Вистинско име: 	%s

en: Real name
mk: Право име

en: Really delete certificate for %s?
mk: Стварно да го избришанм сертификатот за %s?

en: Realm
mk: Област

en: Received
mk: Примени

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
mk: Го примив јавниот клуч на %s. Дали сакате да го прифатите овој јавен клуч?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
mk: Го примив јавниот клуч на %s. Вашата локална копија не одговара со овој клуч. Дали сѐ уште сакате да го прифатите овој јавен клуч?

en: Received Message Name Color
mk: Име на бојата на примени пораки

en: Received Messages
mk: Примени пораки

en: Receiving
mk: Примам

en: Recipient Unavailable
mk: Примачот е недостапен

en: Reconnect
mk: Поврзи се повторно

en: Recurring
mk: Од време на време

en: Region
mk: Регион

en: Register
mk: Регистрирај

en: Register New Account at %s
mk: Регистрирајте нова сметка на %s

en: Register New XMPP Account
mk: Регистрирај нова XMPP сметка

en: Registration Error
mk: Грешка во регистрацијата

en: Registration Failed
mk: Регистрирањето не успеа

en: Registration Required
mk: Потребна е регистрација

en: Registration Successful
mk: Регистрирањето е успешно

en: Registration error
mk: Грешка во регистрацијата

en: Registration from %s successfully removed
mk: Регистрацијата од %s е успешно отстранета

en: Registration of %s@%s successful
mk: Регистрирањето на %s@%s е успешно

en: Registration to %s successful
mk: Регистрацијата на %s е успешна

en: Reject
mk: Одбиј

en: Release Notification
mk: Известување за изданијата

en: Remaining
mk: Преостанато

en: Remember pass_word
mk: Запамти лоз_инка

en: Remember password
mk: Запамети лозинка

en: Remote Connection Failed
mk: Далечната врска не успеа

en: Remote Server Not Found
mk: Далечниот сервер не е пронајден

en: Remote Server Timeout
mk: Времето истече за далечниот сервер

en: Remote disconnected
mk: Далечно исклучување

en: Remote host closed connection.
mk: Оддалечениот корисник ја прекина врската.

en: Remotely Stored Buddy List
mk: Листа на пријатели зачувана на сервер

en: Remove
mk: Отстрани

en: Remove Al_l
mk: Отстрани сè

en: Remove Buddy
mk: Отстрани пријател

en: Remove Buddy List window transparency on focus
mk: Отстрани ја транспарентноста на листата со пријатели при фокусирање

en: Remove Chat
mk: Отстрани разговор

en: Remove Contact
mk: Отстрани контакт

en: Remove Custom Icon
mk: Отстрани сопствена икона

en: Remove Group
mk: Отстрани група

en: Remove IM window transparency on focus
mk: Отстрани ја транспарентноста на IM прозорецот при фокусирање

en: Remove on switch to conversation ta_b
mk: Отстрани при преминување на друго ја_зиче

en: Remove when _typing in conversation window
mk: Отстрани при п_ишување во прозорецот на разговорот

en: Remove when a _message gets sent
mk: Отстрани кога се испраќа п_орака

en: Remove when conversation window _gains focus
mk: Отстрани кога прозорецот _добива фокус

en: Remove when conversation window _receives click
mk: Отстрани кога прозорецот на разговорот _прима клик

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
mk: Отстранување на овој контакт ќе ги отстрани и другите пријатели во контактот

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
mk: Отстранувањето на оваа група исто така ќе ги отстрани сите пријатели од групата

en: Rename
mk: Реименувај

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
mk: Го заменува текстот на пораките кои штотуку треба да се испратат според правила дефинирани од корисникот.

en: Reply time from %s: %lu seconds
mk: Време на одговор од %s: %lu секунди

en: Report Idle time
mk: Извести за времето на неактивност

en: Request Dialog
mk: Дијалог со барање

en: Requesting %s's attention...
mk: Го барам вниманието на %s...

en: Required parameters not passed in
mk: Потребните преференци не се додадени

en: Reset
mk: Ресетирај

en: Reset Formatting
mk: Ресетирај форматирање

en: Reset IM Key
mk: Ресетирај го клучот на инстант пораката

en: Reset Permanent
mk: Ресетирај траен

en: Reset Private Channel
mk: Ресетирај го приватниот канал

en: Reset Secret Channel
mk: Ресетирај таен канал

en: Reset Topic Restriction
mk: Ресетирај ја забраната за наслов

en: Resource
mk: Ресурс

en: Resource Conflict
mk: Конфликт со ресурсите

en: Resource Constraint
mk: Задржување на ресурси

en: Response Probability:
mk: Можност за одговор:

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
mk: Ограничи го бројот на разговори по прозорци, опционално со разделување на IM и разговорите

en: Restricted XML
mk: Забранет XML

en: Resubscribe
mk: Претплати се одново

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
mk: Продолжувањето на одделената сесија не успеа. Притиснете на „Поврзи се повторно“ за да креирате нова врска.

en: Resuming session
mk: Ја продолжувам сесијата

en: Ret_urns from away
mk: Се _враќа

en: Retired Crazy Patch Writers
mk: Пензионирани луди пишувачи на закрпи

en: Retired Developers
mk: Пензионирани програмери

en: Retrieve subscriptions from server
mk: Прими претплати од серверот

en: Retrieving...
mk: Земам...

en: Returns from away
mk: Се враќа

en: Right
mk: Десно

en: Right Vertical
mk: Десно-вертикално

en: Right click for more options.
mk: Десен клик за повеќе опции.

en: Right mouse button
mk: Десно копче на глувчето

en: Right-click for more unread messages...
mk: Десен клик за повеќе непрочитани пораки...

en: Robot
mk: Робот

en: Rockin'
mk: Рока

en: Role
mk: Улога

en: Room Configuration Error
mk: Грешка во конфигурацијата на собата

en: Room List
mk: Листа со соби

en: Room _List
mk: Листа на _соби

en: Roomlist
mk: Листа со соби

en: Run the command in a terminal
mk: Извршете ја командата во терминал

en: SILC Protocol Plugin
mk: Приклучок за SILC протокол

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
mk: SIP имињата на корисници не смеат да содржат празни места или симболот @

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
mk: Приклучок за SIP/SIMPLE протоколот

en: SSL Certificate Error
mk: Грешка во SSL сертификатот

en: SSL Certificate Verification
mk: Проверка на SSL сертификат

en: SSL Connection Failed
mk: SSL врската не успеа

en: SSL Handshake Failed
mk: SSL ракувањето не успеа

en: SSL Host Certificate
mk: SSL хост сертификат

en: SSL Servers
mk: SSL сервери

en: SSL peer presented an invalid certificate
mk: SSL клиентот презентираше невалиден сертификат

en: SSL support unavailable
mk: SSL поддршката не е достапна

en: S_end To
mk: Ис_прати на

en: Sad
mk: Тажен

en: Sametime Administrator Announcement
mk: Администраторска најава на Sametime

en: Sametime ID
mk: Sametime Ид.

en: Save
mk: Зачувај

en: Save Buddylist...
mk: Зачувај ја листата со пријатели...

en: Save Conversation
mk: Зачувај разговор

en: Save Debug Log
mk: Зачувај го логот за дебагирање

en: Save File
mk: Зачувај датотека

en: Save File...
mk: Зачувај датотека...

en: Save Icon
mk: Зачувај ја иконата

en: Save Icon As...
mk: Зачувај икона како...

en: Save Image
mk: Зачувај ја сликата

en: Save buddylist to file...
mk: Зачувај ја листата со пријатели во датотека...

en: Save buddylist...
mk: Зачувај листа со пријатели...

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
mk: Зачувај ги пораките испратени до офлајн корисниците како дејство за пријател.

en: Save offline messages in pounce
mk: Зачувај ја офлајн пораката како дејство за пријател

en: Save password
mk: Зачувај лозинка

en: Saved Statuses
mk: Зачувани статуси

en: Saved statuses...
mk: Зачувани статуси...

en: Saved...
mk: Зачувано...

en: Score Editor Path
mk: Патека на уредувачот на тонови

en: Scroll/Search:
mk: Лизгање/Пребарување:

en: Search
mk: Барај

en: Search Directory
mk: Пребарај во директориум

en: Search Results
mk: Резулатати од пребарувањето

en: Search for Users...
mk: Барај корисници...

en: Search for XMPP users
mk: Барај XMPP корисници

en: Search for a user
mk: Барај корисник

en: Search results
mk: Резулатати од пребарувањето

en: Search results for '%s'
mk: Барај резултати за '%s'

en: Secure File Transfer
mk: Безбеден пренос на датотеки

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
mk: Протокол за безбедно интернет конференцирање во живо (SILC)

en: See Other Host
mk: Види друг хост

en: Select Background Color
mk: Избери боја за позадина

en: Select Buddy
mk: Избери пријател

en: Select Color
mk: Изберете боја

en: Select Color for %s
mk: Изберете боја за %s

en: Select Folder...
mk: Изберете папка...

en: Select Font
mk: Избери фонт

en: Select Font for %s
mk: Изберете фонт за %s

en: Select Interface Font
mk: Изберете фонт за интерфејсот

en: Select Notes Address Book
mk: Одберете адресар за белешки

en: Select Text Color
mk: Избери боја на текст

en: Select User
mk: Изберете корисник

en: Select a PEM certificate
mk: Изберете PEM сертификат

en: Select a Resource
mk: Изберете ресурс

en: Select a chat for buddy: %s
mk: Одберете разговор за пријателот: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
mk: Одберете конференција од листата подолу за да испратите покана до корисникот %s. Одберете„Креирај нова конференција“ ако сакате да креирате нова конференција во која ќе го поканитеовој корисник.

en: Select a conference server to query
mk: Изберете сервер за конференција

en: Select a file
mk: Изберете датотека

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
mk: Одбери контакт од адресарот или додај нов.

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
mk: Одбери контакт од адресарот за да го асоцираш со овој пријател или додај нов контакт.

en: Select a user directory to search
mk: Изберете директориум на корисник за пребарување

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
mk: Одбери ги сите акаунти на кои сакаш да ги додадеш пријателите.

en: Select an action
mk: Изберете дејство

en: Select color
mk: Изберете боја

en: Select correct user
mk: Избери точен корисник

en: Select plugin to install
mk: Изберете додаток за инсталација

en: Select the debug filter level.
mk: Одберете го нивото на филтерот за дебагирање.

en: Selecting this disables graphical emoticons.
mk: Ова ги исклучува графичките емоции.

en: Send Button
mk: Копче за испраќање

en: Send Email
mk: Испрати е-пошта

en: Send File
mk: Испрати датотека

en: Send IM...
mk: Испрати ИП...

en: Send Message
mk: Испрати порака

en: Send TEST Announcement
mk: Испрати TEST најава

en: Send To
mk: Испрати на

en: Send a _message
mk: Испрати порака

en: Send a message
mk: Испрати порака

en: Send and receive raw XMPP stanzas.
mk: Испрати и прими чисти XMPP делови.

en: Send image file
mk: Испрати датотека со слика

en: Sender
mk: Испраќач

en: Sending
mk: Испраќам

en: Sending Handshake
mk: Испраќам ракување

en: Sends a _message
mk: Испраќа _порака

en: Sends a message
mk: Испраќа порака

en: Senior Contributor/QA
mk: Сениор придонесувачи/QA

en: Sent
mk: Испратени

en: Sent Message Name Color
mk: Име на бојата на испратени пораки

en: Sent Messages
mk: Испратени пораки

en: Separate IM and Chat windows
mk: Одделни прозорци за инстант пораки и разговори

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
mk: Одделни прозорци за IM и прозорци за разговори кога се поставуваат по број

en: Server
mk: Сервер

en: Server Information
mk: Информации за серверот

en: Server Instructions: %s
mk: Инструкции за серверот: %s

en: Server Overloaded
mk: Серверот е преоптоварен

en: Server Statistics
mk: Статистики за серверот

en: Server address
mk: Адреса на серверот

en: Server does not use any supported authentication method
mk: Серверот не користи поддржан метод за проверка

en: Server port
mk: Порта на серверот

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
mk: Серверот бара проверка на автентичност со чист текст преку неенкриптиран тек

en: Server signoff
mk: Одјава од серверот

en: Service Unavailable
mk: Сервисот не е достапен

en: Set
mk: Постави

en: Set Account Idle Time
mk: Неактивно време за сметката

en: Set Alias
mk: Постави алијас

en: Set Autoaccept Setting
mk: Постави автоматско прифаќање

en: Set Custom Icon...
mk: Постави сопствена икона...

en: Set IM Password
mk: Постави IM лозинка

en: Set Idle Time for All Accounts
mk: Постави време за неактивност за сите сметки

en: Set Nickname...
mk: Постави прекар...

en: Set Permanent
mk: Постави траен

en: Set Private Channel
mk: Постави приватен канал

en: Set Secret Channel
mk: Постави таен канал

en: Set Topic Restriction
mk: Постави забрана за наслов

en: Set URGENT for the terminal window.
mk: Постави ИТНО на прозорецот на терминалот.

en: Set User Info
mk: Постави ги информациите за корисникот

en: Set User Info...
mk: Постави ги информациите за корисникот...

en: Set User Limit
mk: Постави лимит на корисници

en: Set User Nickname
mk: Постави кориснички прекар

en: Set as buddy icon
mk: Постави како икона за пријател

en: Set privacy for:
mk: Постави приватност за:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
mk: Постави лимит на корисници на каналот. Поставете го на нула за ресетирање на лимитот.

en: Set window manager "_URGENT" hint
mk: Подеси менаџер на прозорци "_URGENT" hint

en: Show
mk: Прикажи

en: Show All
mk: Покажи сè

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
mk: Прикажи инстант пораки и разговори во прозорци со _јазичиња

en: Show Idle Time
mk: Покажи време на неактивност

en: Show Offline Buddies
mk: Покажи исклучени пријатели

en: Show Public Key
mk: Покажи го јавниот клуч

en: Show Timestamps
mk: Временски ознаки

en: Show _detailed information
mk: Покажи _детални информации

en: Show _formatting on incoming messages
mk: Прикажи _форматирање на примените пораки

en: Show close b_utton on tabs
mk: Прикажи к_опче за затворање на јазичињата

en: Show dates in...
mk: Покажи датуми во...

en: Show when offline
mk: Прикажи додека не сум на интернет

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
mk: Ги прикажува последните разговори во новиот прозорец за разговор.

en: Si_gns on
mk: Се _најавува

en: Signals Test
mk: Тест за сигнали

en: Signs o_ff
mk: Се одјаву_ва

en: Signs off
mk: Се одјавува

en: Signs on
mk: Се најавува

en: Simple Plugin
mk: Едноставен приклучок

en: Size
mk: Големина

en: Sleepy
mk: Сонлив

en: Smile!
mk: Смајли!

en: Someone says your name in a chat
mk: Некој го напишал Вашето име во разговорот

en: Someone says your username in chat
mk: Некој го напишал Вашето име во разговорот

en: Someone speaks in a chat
mk: Некој напишал нешто во разговорот

en: Sort
mk: Подреди

en: Sound Command
    (%s for filename)
mk: Звучна команда:
    (%s за име на датотека)

en: Sound Events
mk: Звучни настани

en: Sound Method
mk: Звучен метод

en: Sound Options
mk: Опции за звук

en: Sound Preferences
mk: Звучни преференци

en: Sound Selection
mk: Избор на звук

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
mk: Звучна к_оманда:
    (%s за име на датотека)

en: Sounds
mk: Звуци

en: Sounds when conversation has _focus
mk: Звуци кога разговорот има _фокус

en: Sounds when conversation has focus
mk: Звуци кога е фокусиран разговорот

en: Speakers
mk: Звучници

en: Specify a hostname
mk: Одредете име на хост

en: Speed
mk: Брзина

en: Speed:
mk: Брзина:

en: Spooky
mk: Страшно

en: Starting Services
mk: Стартувам сервиси

en: Starting transfer of %s from %s
mk: Започнувам пренос на %s од %s

en: Starts _typing
mk: Почнува да _куца

en: Starts typing
mk: Почнува да куца

en: Startup
mk: Подигнување

en: State
mk: Состојба

en: Statistics Configuration
mk: Конфигурација за статистиката

en: Status
mk: Статус

en: Status / Idle
mk: Статус / Неактивен

en: Status Selector
mk: Избирач на статус

en: Status Text
mk: Текст за статус

en: Status at Startup
mk: Статус при подигнување

en: Status for %s
mk: Статус за %s

en: Status to a_pply at startup:
mk: Статус кој ќе се пр_имени при подигнување:

en: Status:
mk: Статус:

en: Statuses
mk: Статуси

en: Stop
mk: Стопирај

en: Stopped Typing
mk: Прекина да пишува

en: Stops t_yping
mk: Престанува да к_уца

en: Stops typing
mk: Престанува да куца

en: Store notes on particular buddies.
mk: Зачувајте белешки за одредени пријатели...

en: Stream Error
mk: Грешка во текот

en: Street Address
mk: Адреса

en: Strikethrough
mk: Прешкртано

en: Subject
mk: Наслов

en: Subscription
mk: Претплата

en: Subscription Required
mk: Потребна е претплата

en: Substatus
mk: Подстатус

en: Supports
mk: Поддржува

en: Synchronize List with Server
mk: Синхронизирај ја листата со серверот

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
mk: Грешка во синтаксата:  Внесовте погрешен број на аргументи за таа команда.

en: System Log
mk: Системски лог

en: System Messages
mk: Системски пораки

en: System Shutdown
mk: Гасење на системот

en: System Tray Icon
mk: Системска икона во фиока

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
mk: Системските настани ќе бидат логирани ако "Логирај ги сите промени на статусот во системскилог" преференцата е овозможена.

en: Tabs
mk: Јазичиња

en: Tcl Plugin Loader
mk: Вчитувач на Tcl приклучоци

en: Telephone
mk: Телефон

en: Telephone Number
mk: Телефонски број

en: Temporarily Hide From
mk: Привремено скриј од

en: Temporary Authentication Failure
mk: Приврено неуспешна проверка

en: Terminal
mk: Терминал

en: Test
mk: Тест

en: Test plugin IPC support, as a client.
mk: Тестирај ја поддршката за IPC на приклучокот како клиент.

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
mk: Тестирај ја поддршката за IPC на приклучокот како клиент. Ова го лоцира приклучокот на серверот и ги повикува регистрираните команди.

en: Test plugin IPC support, as a server.
mk: Тестирај ја поддршката за IPC на приклучокот како сервер.

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
mk: Тестирај ја поддршката за IPC на приклучокот како сервер. Ова ги регистрира IPC командите.

en: Test to see that all signals are working properly.
mk: Тест за проверка на исправноста на сигналите.

en: Test to see that all ui signals are working properly.
mk: Тест за проверка на исправноста на сигналите за интерфејсот.

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
mk: Ги тестира шифрите кои се доставуваат со libpurple.

en: Tests to see that most things are working.
mk: Тест кој проверува дали повеќето работи работат.

en: Text Replacements
mk: Замена на текст

en: Text replacement
mk: Замена на текст

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
mk: Овој пријател не е на истиот протокол како во овој разговор.

en: That command doesn't work on this protocol.
mk: Оваа команда не работи со овој протокол.

en: That command only works in IMs, not chats.
mk: Оваа команда работи само со инстант пораки, а не со разговори.

en: That command only works in chats, not IMs.
mk: Таа команда работи само со разговори, а не со инстант пораки.

en: That file already exists
mk: Датотеката веќе постои

en: The %s buddy is not present in the network
mk: Пријателот %s не е присутен на мрежата

en: The %s buddy is not trusted
mk: Пријателот %s не е доверлив

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
mk: Избрана е рачната команда на прелистувачот, но не е поставена команда.

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
mk: Додатокот за IRC протокол што не е за никаде

en: The IRC server received a message it did not understand.
mk: IRC серверот прими порака која што не ја разбира.

en: The IRC server's local time is:
mk: Локалното време на IRC серверот е:

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
mk: Приклучокот за SIP/SIMPLE протоколот

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
mk: Сметката е одврзана и повеќе не сте во овој разговор. Ќе бидете автоматски вратени кога ќе се поврзете повторно.

en: The browser command "%s" is invalid.
mk: Командата за прелистувачот "%s" е невалидна.

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
mk: Пријателот со <i>најмногу бодови</i> е пријателот кој ќе има приоритет во контактот.

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
mk: Командата користена за справување со "aim" адреси.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
mk: Командата која се користи за справување со „gg“ URL, ако тоа е овозможено.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
mk: Командата која се користи за справување со „icq“ URL, ако тоа е овозможено.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
mk: Командата која се користи за справување со „irc“ URL, ако тоа е овозможено.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
mk: Командата која се користи за справување со „sip“ URL, ако тоа е овозможено.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
mk: Командата која се користи за справување со „xmpp“ URL, ако тоа е овозможено.

en: The evolution executable was not found in the PATH.
mk: Извршливата датотека за Evolution не беше пронајдена на патеката.

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
mk: Датотеката „%s“ е преголема за %s.  Ве молам, пробајте со помала слика.

en: The file was saved as %s.
mk: Датотеката е зачувана како %s.

en: The following are the results of your search
mk: Следниве се резултатите од Вашето пребарување

en: The following error has occurred loading %s: %s
mk: Следната грешка се случи при вчитувањето на %s: %s

en: The following error has occurred:
mk: Се случи следнава грешка:

en: The following plugins will be unloaded.
mk: Следниве додатоци ќе бидат извадени.

en: The font to use for the typing notification
mk: Фонтот кој што ќе се користи за известувањата

en: The handler for "aim" URLs
mk: Справувачот за „aim“ URL

en: The handler for "gg" URLs
mk: Справувачот за „gg“ URL

en: The handler for "icq" URLs
mk: Справувачот за „icq“ URL

en: The handler for "irc" URLs
mk: Справувачот за „im“ URL

en: The handler for "sip" URLs
mk: Справувачот за „sip“ URL

en: The handler for "xmpp" URLs
mk: Справувачот за „xmpp“ URL

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
mk: Ознаката „%s“ не се совпадна со ниеден од групите за адресар за белешки во Вашата Sametime заедница.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
mk: Ознаката „%s“ не се совпадна со ниеден корисник во Вашата Sametime заедница.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
mk: Ознаката „%s“ не се совпадна со ниеден корисник во Вашата Sametime заедница. Овој запис беше отстранет од Вашата листа со пријатели.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
mk: Ознаката „%s“ најверојатно се однесува на било кои од следните групи за белешкиво адресарот. Ве молам, одберете ја точната група од подолната листа за да ја додадете во Вашата листа со пријатели.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
mk: Името '%s' може да се однесува на еден од овие корисници. Одберете го точниот корисник од листата за да го додадете во листата со пријатели.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
mk: Ознаката „%s“ може да се однесува на било кој од следниве корисници. Вие можете да ги додадете овие корисници во Вашата листа со пријатели или да им испраќате пораки со копчињата за дејства подолу.

en: The message is too large.
mk: Пораката е преголема.

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
mk: Додатокот не може да биде изваден сега но тоа ќе биде направено при наредното подигнување.

en: The remote user is not present in the network any more
mk: Оддалечениот корисник не е веќе присутен на мрежата

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
mk: Оддалечениот корисник чека согласен клуч за:
    Оддалечен хост: %s
    Оддалечена порта: %d

en: The required fields are underlined.
mk: Потребните полиња се обележани.

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
mk: Потребниот приклучок %s не беше пронајден. Ве молам, инсталирајте го овој приклучок и пробајте повторно.

en: The required plugin %s was unable to load.
mk: Потребниот приклучок %s не можеше да се вчита.

en: The selected account is not online.
mk: Избраната сметка не е онлајн.

en: The selected file is not a valid plugin.
mk: Избраната датотека не е валиден додаток.

en: The server could not access the directory
mk: Серверот не можеше да пристапи на директориумот

en: The server is unavailable; try again later
mk: Серверот е недостапен; обидете се подоцна

en: The specified word already exists in the correction list.
mk: Одредениот збор веќе постои во листата за корегирање.

en: The topic for %s is: %s
mk: Насловот за %s е: %s

en: The topic is: %s
mk: Насловот е: %s

en: The user has blocked you
mk: Корисникот Ве блокирал

en: The user is either offline or you are blocked
mk: Или корисникот е офлајн или сте блокирани

en: There are no users matching your search criteria.
mk: Нема корисници кои што се совпаѓаат со Вашето пребарување.

en: There is no MOTD associated with this connection.
mk: Нема MOTD поврзан со оваа врска

en: There is no Message of the Day associated with this connection
mk: Нема порака на денот која се однесува на оваа врска

en: There is no application configured to open this type of file.
mk: Нема апликација конфигурирана за отворање на овој тип на датотека.

en: There was a conflict in running the command:
mk: Имаше конфликт во извршувањето на командата:

en: This chat name is already in use
mk: Ова име на разговор веќе постои

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
mk: Оваа конференција е затворена. Не може да се испраќаат пораки.

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
mk: Пробната верзија не дозволува повеќе од десет корисници да се најават истовремено

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
mk: Овие информации се видливи на сите контакти од Вашата контакт листа, затоа изберете нешто соодветно.

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
mk: Ова е многу добар додаток кој прави многу работи:
    - Кажува кој ја напишал програмава кога се најавуваш
    - Пораките што ги добиваш ги испишува инверзно
    - Испраќа порака до пријателите веднаш по нивната најава

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
mk: Вака ќе изгледа Вашата испратена порака кога ќе користите протоколи кои поддржуваат форматирање.

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
mk: Овој приклучок му овозможува на корисникот да ги прилагоди форматите на временската ознака на разговорите и логирањето.

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
mk: Додатокот не може да биде вчитан поради тоа што не е избилдан со подршка X11.

en: This plugin has not defined an ID.
mk: Овој приклучок нема дефинирано Ид.

en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
mk: Овој приклучок ги крие пораките за приклучување/напуштање во големите соби, освен за тие корисници кои активно се вклучени во разговорот.

en: This protocol does not support chat rooms.
mk: Овој протокол не поддржува соби за разговор.

en: This room is not capable of being configured
mk: Собата не е способна за конфигурација

en: This theme has no available smileys.
mk: Оваа тема не доаѓа со емоции.

en: Thread creation failure: %s
mk: Креирањето на нишката не успеа: %s

en: Threshold:
mk: Нишка:

en: Time Elapsed:
mk: Изминато време:

en: Time Remaining:
mk: Останато време:

en: Time Response
mk: Време на одговор

en: Timeout during key agreement
mk: Задоцнување при согласувањето на клучевите

en: Timestamp
mk: Временска ознака

en: Timestamp Format Options
mk: Опции за временските ознаки

en: Timezone
mk: Временска зона

en: Timezone (UTC)
mk: Временска зона (UTC)

en: Title
mk: Наслов

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
mk: Насловот е веќе во употреба.  Мора да одредите посебен наслов.

en: To
mk: До

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
mk: За да го додадете пријателот мора да го увезите неговиот/нејзиниот јавен клуч.

en: Toaster plugin
mk: Приклучок за Toaster

en: Toggle Tag
mk: Пушти/исклучи етикета

en: Top
mk: Врв

en: Topic
mk: Наслов

en: Topic too long
mk: Насловот е премногу долг

en: Topic:
mk: Тема:

en: Total Buddies
mk: Вкупно пријатели

en: Total log size:
mk: Вкупна големина на лог:

en: Transfer of file %s complete
mk: Преносот на %s е завршен

en: Transparency
mk: Транспарентност

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
mk: Точно, ако командата одредена во клучот „команда“ треба да се справува со „aim“ URL.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
mk: Точно, ако командата одредена во клучот „команда“ треба да се справува со „gg“ URL.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
mk: Точно, ако командата одредена во клучот „команда“ треба да се справува со „icq“ URL.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
mk: Точно, ако командата одредена во клучот „команда“ треба да се справува со „irc“ URL.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
mk: Точно, ако командата одредена во клучот „команда“ треба да се справува со „sip“ URL.

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
mk: Точно, ако командата одредена во клучот „команда“ треба да се справува со „xmpp“ URL.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
mk: Точно, ако командата која се употребува за справување со овој тип на URL треба да биде извршена во терминал.

en: Tune Album
mk: Албум за песната

en: Tune Artist
mk: Артист за песната

en: Tune Comment
mk: Коментар за песната

en: Tune Genre
mk: Жанр за песната

en: Tune Time
mk: Време за песна

en: Tune Title
mk: Наслов на песната

en: Tune URL
mk: URL за песната

en: Tune Year
mk: Година за песната

en: Type
mk: Тип

en: Type a user to block.
mk: Напишете го корисникот кој го блокирате.

en: Type a user you permit to contact you.
mk: Напишете корисник на кого му дозволувате да контактира со Вас.

en: Type the host name this certificate is for.
mk: Внесете име на хост за сертификатот.

en: Typing
mk: Пишување

en: Typing notification color
mk: Боја на известувања при куцање

en: Typing notification font
mk: Фонт за известување при куцање

en: Un-Ignore
mk: Не игнорирај

en: Un-hide From
mk: Отскриј од

en: Un_block
mk: Од_блокирај

en: Unable to add %s to deny list (%s).
mk: Не можам да го додадам %s во листата на одбиени (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
mk: Не можам да го додадам %s во листата со дозволени (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
mk: Не можам да го додадам пријателот %s наа Вашата листа со пријатели (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
mk: Не можам да го додадам %s во Вашата листа со пријатели. Грешка при креирањето папка во серверот (%s).

en: Unable to add group
mk: Не можам да ја додадам групата

en: Unable to add group: group exists
mk: Не можам да ја додадам групата: групата постои

en: Unable to add group: group not found
mk: Не можам да ја додадам групата: групата не постои

en: Unable to add user
mk: Не успеав да го додадам корисникот

en: Unable to add user to privacy list (%s).
mk: Не можам да додадам корисник во листата за приватност (%s).

en: Unable to add user: user not found
mk: Не можам да го додадам корисникот : корисникот не постои

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
mk: Не можам да го додадам корисникот %s како "%s"

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
mk: Не можам да доделам доволно меморија за да ја чувам содржината на %s.  Веб серверот може да се обидува да прави нешто злонамерно.

en: Unable to ban user %s
mk: Не можам да го банирам корисникот %s

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
mk: Не успеав да ги сменам поставувањата за приватност на страна на серверот (%s).

en: Unable to configure
mk: Не можам да конфигурирам

en: Unable to connect
mk: Не можам да се поврзам

en: Unable to connect to %s
mk: Не можам да се поврзам со %s

en: Unable to connect to %s: %s
mk: Не можам да се поврзам со %s: %s

en: Unable to create conference (%s).
mk: Не можам да креирам конференција (%s).

en: Unable to create connection
mk: Не можам да креирам врска

en: Unable to create new resolver process
mk: Не можам да креирам процес за преведување

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
mk: Не успеав да откријам инсталација на ActiveTCL. Ако сакате да користите TCL приклучоци, инсталирајте ActiveTCL од http://www.activestate.com

en: Unable to display the search results.
mk: Не успеав да ги прикажам резултатите од пребарувањето.

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
mk: Не можам да воспоставам врска со локалниот mDNS сервер. Дали се извршува?

en: Unable to invite user (%s).
mk: Не можам да го поканам корисникот (%s).

en: Unable to kick user %s
mk: Не успеав да го исфрлам корисникот %s

en: Unable to load the plugin
mk: Не можам да го вчитам додатокот

en: Unable to load your plugin.
mk: Не можам да го вчитам Вашиот додаток.

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
mk: Не успеав да го поместам корисникот %s во папката %s во листата на серверот. Грешка при креирање на папката (%s).

en: Unable to open URL
mk: Не можам да ја отворам адресата

en: Unable to open file.
mk: Не можам да ја отворам датотеката.

en: Unable to ping user %s
mk: Не можам да го пингнам корисникот %s

en: Unable to read from network
mk: Не можам да читам од мрежата

en: Unable to read from socket
mk: Не можам да го прочитам сокетот

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
mk: Не можам да го отстранам %s од листата за приватност (%s).

en: Unable to save icon file to disk.
mk: Не можам да ја зачувам датотеката на иконата на диск.

en: Unable to save new account
mk: Не можам да ја зачувам новата сметка

en: Unable to send email
mk: Не успеав да испратам е-пошта

en: Unable to send file to %s, invalid JID
mk: Не успеав да испратам датотека до %s, невалиден JID

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
mk: Не може да испратите датотека дo %s, не се авторизирани од корисникот

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
mk: Не може да испратите датотека дo %s, корисникот не поддржува пренос

en: Unable to send file to %s, user is not online
mk: Не може да испратите датотека дo %s, корисникот не онлајн

en: Unable to send message (%s).
mk: Не можам да испратам порака (%s).

en: Unable to send message to %s.
mk: Не успеав да испратам порака до %s.

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
mk: Не успеав да испратам порака до %s. Не можам да ја креирам конференцијата (%s).

en: Unable to send message to %s:
mk: Не успеав да ја испратам пораката до %s:

en: Unable to send message.
mk: Не можам да испратам порака.

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
mk: Не можам да испратам порака. Не можам да ја креирам конференцијата (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
mk: Не можам да испратам порака. Не можам да добијам детали за корисникот (%s).

en: Unable to send message:
mk: Не можам да испратам порака:

en: Unable to send message: The message is too large.
mk: Не можам да испратам порака: Пораката е преголема.

en: Unable to send request to resolver process
mk: Не успеав да испратам барање за преведување на процесот

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
mk: Не можам да ја испратам пораката, разговорот не може да биде започнат.

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
mk: Не можам да испратам до разговорот %s,%s,%s

en: Unable to set role "%s" for user: %s
mk: Не можам да ја поставам улогата "%s" за корисникот: %s

en: Unable to write to network
mk: Не можам да запишам во мрежата

en: Unblock
mk: Одблокирај

en: Undefined Condition
mk: Недефиниран услов

en: Underline
mk: Подвлечено

en: Unexpected Request
mk: Неочекувано барање

en: Ungroup Items
mk: Дегрупирај предмети

en: Unit
mk: Единица

en: Unknown
mk: Непознато

en: Unknown (0x%04x)<br>
mk: Непознато (0x%04x)<br>

en: Unknown Error
mk: Непозната грешка

en: Unknown Error in presence
mk: Непозната грешка во присуство

en: Unknown SSL error
mk: Непозната SSL грешка

en: Unknown affiliation: "%s"
mk: Непозната поврзаност: "%s"

en: Unknown command
mk: Непозната команда

en: Unknown command.
mk: Непозната команда.

en: Unknown command: %s
mk: Непозната команда: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
mk: Непозната команда: %s, (може да е бубачка во клиентот)

en: Unknown error
mk: Непозната грешка

en: Unknown error: 0x%X
mk: Непозната грешка: 0x%X

en: Unknown message
mk: Непозната порака

en: Unknown message '%s'
mk: Непозната порака '%s'

en: Unknown node type
mk: Непознат вид на јазол

en: Unknown pounce event. Please report this!
mk: Непознат настан за дејство. Ве молам пријавете го ова!

en: Unknown reason
mk: Непозната причина

en: Unknown role: "%s"
mk: Непозната улога: "%s"

en: Unknown.
mk: _Непознато.

en: Unload Plugins
mk: Извади додаток

en: Unread Messages
mk: Непрочитани пораки

en: Unregister
mk: Дерегистрирај

en: Unregistration Error
mk: Грешка при дерегестрација

en: Unregistration Failed
mk: Дерегистрацијата не успеа

en: Unregistration Successful
mk: Дерегистрирањето е успешно

en: Unset
mk: Непоставено

en: Unset Account Idle Time
mk: Врати го неактивното време за сметката

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
mk: Ресетирај го времето на неактивност за сите неактивни сметки

en: Unsubscribe
mk: Откажи

en: Unsupported Encoding
mk: Неподдржан енкодинг

en: Unsupported Stanza Type
mk: Неподдржан Stanza тип

en: Unsupported Version
mk: Неподдржана верзија

en: Unsupported public key type
mk: Неподдржан тип на јавен клуч

en: Use
mk: Користи

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
mk: Користете "/help &lt;команда&gt;" за да добиете помош за одредена команда.
    Следниве команди се достапни во оваа содржина:

en: Use Environmental Settings
mk: Користи ги поставувањата на околината

en: Use GNOME Proxy Settings
mk: Користи поставувања од GNOME за proxy

en: Use Global Proxy Settings
mk: Користи глобални поставувања за proxy

en: Use Perfect Forward Secrecy
mk: Користи совершена тајност при препраќање

en: Use SSL
mk: Користи SSL

en: Use UDP
mk: Користи UDP

en: Use a _different status for some accounts
mk: Користи _различен статус за некои сметки

en: Use font from _theme
mk: Користи фонт од _темата

en: Use last buddy when scores are equal
mk: Користи го последниот пријател кога бодовите се исти

en: Use name heuristics
mk: Користи хеуристика за името

en: Use proxy
mk: Користи proxy

en: Use smooth-scrolling
mk: Користи мазно лизгање

en: Use status from last _exit at startup
mk: Користи го статустот од последното користење при ново подигнување

en: Use this buddy _icon for this account:
mk: Користи ја оваа _икона за оваа сметка:

en: Use tzc
mk: Користи tzc

en: User
mk: Корисник

en: User %s is not present in the network
mk: Корисникот %s не е присутен на мрежата

en: User <I>%s</I> is not present in the network
mk: Корисникот <I>%s</I> не е присутен во мрежата

en: User ID
mk: Корисничко ID

en: User Information
mk: Информации за корисникот

en: User Limit
mk: Лимит на корисници

en: User Modes
mk: Кориснички режими

en: User Name
mk: Корисничко име

en: User Name: 	%s
mk: Корисничко име: 	%s

en: User Online Status Attributes
mk: Онлајн атрибутите на корисникот

en: User Options
mk: Опции за корисникот

en: User Search
mk: Пребарување на корисници

en: User Search...
mk: Пребарување на корисници...

en: User _details
mk: Кориснички _детали

en: User is not logged in
mk: Корисникот не е најавен

en: User is offline
mk: Корисникот е офлајн

en: User is offline.
mk: Корисникот е офлајн.

en: User is typing...
mk: Корисникот пишува...

en: User not found
mk: Корисникот не е пронајден

en: Username
mk: Корисничко име

en: Username of an account must be non-empty.
mk: Корисничкото име не смее да биде празно.

en: Username:
mk: Корисничко име:

en: Users
mk: Корисници

en: Users on %s: %s
mk: Корисници на %s: %s

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
mk: Променлива транспарентност за листата со пријатели и разговори.

en: Verify Public Key
mk: Провери го јавниот клуч

en: Verifying server public key
mk: Го проверувам јавниот клуч на серверот

en: Version: 	%s
mk: Верзија: 	%s

en: Video Camera
mk: Видео камера

en: Video Conferencing
mk: Видео конференцирање

en: Video conferencing
mk: Видео конференција

en: View Log
mk: Прегледај лог

en: View Log...
mk: Види лог...

en: View MOTD
mk: Види MOTD

en: View Message of the Day
mk: Види ја пораката на денот

en: View User Log
mk: Види лог од корисникот

en: View _Log
mk: Прегледај _лог

en: Voice
mk: Глас

en: Volume(0-100):
mk: Звук(0-100):

en: WATCH
mk: ПАЗИ

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
mk: Чекам за потврда на ракувањето

en: Waiting for Login Acknowledgement
mk: Чекам за потврда за најавувањето

en: Waiting for network connection
mk: Чекам мрежна врска

en: Waiting for response...
mk: Чекам одговор...

en: Waiting for transfer to begin
mk: Чекам да започне преносот

en: Wake Me Up
mk: Разбуди ме

en: Wallops from %s
mk: Wallop-и од %s

en: Warning
mk: Предупредување

en: Welcome back!
mk: Добредојде пак!

en: When a file-transfer request arrives from %s
mk: Кога ќе пристигне барање за пренос на датотеки од %s

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
mk: Кога се отвора нов разговор, овој приклучок ќе го вметнe последниот во тековниот разговор.

en: When away
mk: Кога сум отсутен

en: When both away and idle
mk: При отсуство и неактивност

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
mk: Кога се менува содржината на таблата со исечоци, содржините стануваат достапни до X, ако е тоа возможно.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
mk: Дали одредената команда треба да се справува со URL на „aim“

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
mk: Дали одредената команда треба да се справува со URL на „gg“

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
mk: Дали одредената команда треба да се справува со URL на „icq“

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
mk: Дали одредената команда треба да се справува со URL на „irc“

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
mk: Дали одредената команда треба да се справува со URL на „sip“

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
mk: Дали одредената команда треба да се справува со URL на „xmpp“

en: Whiteboard
mk: Табла

en: Whole words only
mk: Само цели зборови

en: Windows Pidgin Options
mk: Опции за Pidgin за Windows

en: Would you like to join the conversation?
mk: Дали сакате да се приклучите на разговорот?

en: Would you like to overwrite it?
mk: Сакаш да ја пребришеш?

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
mk: Дали сакате да ја поставите како икона за пријател за овој корисник?

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
mk: Запиши поставувања во %s%sgtkrc-2.0

en: X.509 Certificates
mk: X.509 сертификати

en: X.509 certificate export failed
mk: Не успеа извозот на X.509 сертификатот

en: X.509 certificate import failed
mk: Увозот на X.509 сертификатот не успеа

en: XML Not Well Formed
mk: XML-от не е добро оформен

en: XML Parse error
mk: Грешка во анализирањето на XML

en: XMPP Account
mk: XMPP сметка

en: XMPP Console
mk: XMPP конзола

en: XMPP Message Error
mk: Грешка во XMPP пораката

en: XMPP Protocol Plugin
mk: XMPP додаток за протокол

en: Year of birth
mk: Година на раѓање

en: Yes
mk: Да

en: You _send:
mk: Вие _испративте:

en: You _type:
mk: Вие _куцате:

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
mk: Штотуку се обидовте да ја споите групата %s со групата %s. Дали сакате да продолжите?

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
mk: Штотуку се обидовте да го/ја отстранете %s од Вашата листа со пријатели.  Дали сакате да продолжете?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
mk: Штотуку се обидовте да го отстранете разговорот %s од Вашата листа со пријатели.  Дали сакате да продолжете?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
mk: Штотуку се обидовте да ја отстранете групата %s и сите нејзини членови од листата со пријатели.  Дали сакате да продолжете?

en: You are banned from %s.
mk: Баниран си од %s.

en: You are channel founder on <I>%s</I>
mk: Вие сте основачот на каналот <I>%s</I>

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
mk: Креирате нова соба.  Дали би сакале да ја конфигурирате или да ги прифатите стандардните поставувања?

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
mk: Моментално сте исклучени. Пораките нема да бидат примени, освен ако не сте најавени.

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
mk: Не сте моментално најавени со сметка која може да го додаде тој пријател.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
mk: Не сте моментално најавени со сметка која може да го покани овој пријател.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
mk: Не сте моментално најавени со протокол кој има можност за разговори.

en: You are now known as %s
mk: Сега сте %s

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
mk: Вие користите %s, но овој приклучок бара %s.

en: You can (un)load plugins from the following list.
mk: Можете да вадите и додавате додатоци од следнава листа.

en: You can edit more information from the context menu later.
mk: Можете да уредите повеќе информации од контекстното мени подоцна.

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
mk: Можете да го уредувате/бришете дејството од дијалогот „Дејства за пријатели“

en: You can enable/disable accounts from the following list.
mk: Можете да вклучите/исклучите сметки од следнава листа.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
mk: Можете да ја вметнете сликава во оваа порака или да ја користите како икона за пријател за овој корисник

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
mk: Можете да им дозволите на другите да го видат Вашиот онлајн статус и Вашите лични податоци. Пополнете ги информациите за Вас кои сакате другите да можат да ги видат.

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
mk: Можете да ја испратите оваа слика како размена на датотека, да ја вградите во пораката или да ја користите како икона на пријател за овој корисник.

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
mk: Можете да ја испратите оваа слика како размена на датотека, да ја вградите во пораката или да ја користите како икона на пријател за овој корисник.

en: You cannot add the same person twice to a conversation
mk: Не може да ја додадете истата личност два пати во разгворо

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
mk: Не можете да примате известувања за пријателот сѐ додека не го увезите неговиот/нејзиниот јавен клуч.  Можете да ја користите командата „Собери јавен клуч“ за да го земите клучот.

en: You do not have any accounts.
mk: Немате ниедна сметка.

en: You feel a disturbance in the force...
mk: Чувствувате нарушување во силата...

en: You have been kicked by %s: (%s)
mk: Бевте исфрлени од %s: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
mk: Бевте исфрлени од <I>%s</I> од <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
mk: Бевте уништени од %s (%s)

en: You have dragged an image
mk: Влечевте слика

en: You have entered an incorrect username
mk: Внесовте невалидно корисничко име

en: You have left this chat.
mk: Го напуштивте разговорот.

en: You have mail!
mk: Имате пошта!

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
mk: Немате база на root сертификати, па затоа и овој сертификат не може да се валидира.

en: You have parted the channel%s%s
mk: Го разделивте каналот%s%s

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
mk: Го стигнавте лимитот дозволен за додавање на контакти

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
mk: Мора да се приклучите кон каналот %s пред да можете да се приклучите во приватната група

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
mk: Имате непрочитани пораки. Дали сте сигурни дека сакате да го затворите прозорецот?

en: You must create an account first before you can create a pounce.
mk: Мора да креирате сметка пред да креирате дејство.

en: You must fill all the required fields.
mk: Мора да ги пополните сите полиња.

en: You must give a name for the group to add.
mk: Внесете го името на групата што ќе биде додадена.

en: You must provide a group.
mk: Мора да одберете група.

en: You must provide a username for the buddy.
mk: Мора да внесете корисничко име за пријателот.

en: You must select an account.
mk: Мора да одредите сметка.

en: You must specify a nick
mk: Мора да одредите прекар

en: You receive an IM
mk: Примате порака

en: You require encryption, but it is not available on this server.
mk: Барате енкрипција, но не е достапна на овој сервер.

en: You send
mk: Вие испративте

en: You talk in chat
mk: Зборувате во разговор

en: You type
mk: Вие куцате

en: You were disconnected from the server.
mk: Бевте исклучени од серверот.

en: Your Current Mood
mk: Вашето моментално расположение

en: Your Current Status
mk: Вашиот тековен статус

en: Your VCard File
mk: Вашата VCard датотека

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
mk: Вашата сметка е исклучена поради премногу внесени неточни лозинки

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
mk: Вашата листа со пријатели е празна, па ништо не се запиша во датотеката.

en: Your command failed for an unknown reason.
mk: Вашата команда не успеа поради непозната грешка.

en: Your password has been changed.
mk: Вашата лозинка е променета.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
mk: Избравте име на сметка кое беше одбиено од серверот.  Најверојатно содржи невалидни знаци.

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
mk: Избравте прекар кој што беше одбиен од серверот.  Најверојатно содржи невалидни знаци.

en: Your system administrator has disabled this operation
mk: Вашиот администратор на системот ја оневозможи оваа операција

en: Zephyr Protocol Plugin
mk: Приклучок за протоколот Zephyr

en: _Accept
mk: _Прифати

en: _Accept Defaults
mk: _Прифати стандардно

en: _Account
mk: _Сметка

en: _Account:
mk: _Сметка:

en: _Add
mk: _Додај

en: _Add Chat
mk: _Додај разговор

en: _Alias
mk: _Алијас

en: _Alias...
mk: _Алиjас...

en: _Apply
mk: _Примени

en: _Associate Buddy
mk: _Асоцирај пријател

en: _Auto-reply:
mk: _Автоматски одговор:

en: _Basic
mk: _Основно

en: _Block
mk: _Блокирај

en: _Both Icon & Text
mk: _Икона и текст

en: _Browse logs folder
mk: _Разгледај ја папката со логови

en: _Browser:
mk: _Прелистувач:

en: _Buddy List window transparency
mk: Транспарентност на листата со _пријатели

en: _Buddy name:
mk: _Име на пријател:

en: _Buddy:
mk: _Пријател:

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Channel:
mk: _Канал:

en: _Class:
mk: _Класа:

en: _Collapse
mk: _Собери сѐ

en: _Configure Room
mk: _Конфигурирај соба

en: _Copy Email Address
mk: _Копирај е-пошта

en: _Copy Link Location
mk: _Копирај ја локацијата на врската

en: _Delete Group
mk: Избриши група

en: _Description
mk: _Опис

en: _Disable
mk: _Исклучи

en: _Dockable Buddy List
mk: _Листа на пријатели што се спушта

en: _Edit Account
mk: _Уреди сметка

en: _Edit Settings...
mk: _Уреди поставувања...

en: _Enable automatic router port forwarding
mk: _Вклучи автоматско препраќање преку порти на рутерот

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
mk: _Точно совпаѓање на мали-големи букви (одчекирај за автоматско справување на мали-големи букви)

en: _Expand
mk: _Прошири сѐ

en: _Focused windows
mk: _Фокусирани прозорци

en: _Font
mk: _Фонт

en: _Font face
mk: _Изглед на фонт

en: _Get Info
mk: _Информации

en: _Get List
mk: _Собери листа

en: _Group:
mk: _Група:

en: _Handle:
mk: _Прекар:

en: _Hide new IM conversations:
mk: _Криј ги новите инстант разговори:

en: _Horizontal rule
mk: _Хоризонтална линија

en: _Host:
mk: _Хост:

en: _IM window transparency
mk: Транспарентност на _IM прозорците

en: _IM windows
mk: _Прозорци за пораки

en: _Icon Only
mk: _Само иконата

en: _Image
mk: _Зачувај ја сликата

en: _Import...
mk: _Увези...

en: _Insert
mk: _Внеси

en: _Instance:
mk: _Инстанца:

en: _Invite
mk: _Покани

en: _Join
mk: _Приклучи се

en: _Keep Buddy List window on top:
mk: _Задржи го прозорецот со листа на пријатели најгоре:

en: _Link
mk: _Врска

en: _Local alias:
mk: _Локален алијас:

en: _Login
mk: _Најава

en: _Manual:
    (%s for URL)
mk: _Рачно:
    (%s за URL)

en: _Merge Groups
mk: _Спои групи

en: _Message Logs:
mk: _Логови од пораки:

en: _Message:
mk: _Порака:

en: _Method:
mk: _Метод:

en: _Minutes before becoming idle:
mk: _Минути пред промена на статусот:

en: _More...
mk: _Повеќе...

en: _Name
mk: _Име

en: _No
mk: _Не

en: _Normal
mk: _Нормално

en: _Notify buddies that you are typing to them
mk: _Известувај ги пријателите дека им пишуваш во моментот

en: _OK
mk: _Во ред

en: _Open Mail
mk: _Отвори пошта

en: _Open link in:
mk: _Отворај врски во:

en: _Passphrase:
mk: _Лозинка-реченица:

en: _Password:
mk: _Лозинка:

en: _Pause
mk: _Пауза

en: _Permit
mk: _Дозволи

en: _Placement:
mk: _Поставување:

en: _Pop up a notification
mk: _Известување во скокачки прозорец

en: _Port:
mk: _Порта:

en: _Present conversation window
mk: _Подигни го прозорецот за разговор

en: _Recipient:
mk: _Примач:

en: _Recurring
mk: _Од време на време

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: _Remove Buddy
mk: _Отстрани пријател

en: _Remove Chat
mk: _Отстрани разговор

en: _Remove Contact
mk: _Отстрани контакт

en: _Remove Group
mk: _Отстрани група

en: _Rename
mk: _Преименувај

en: _Report idle time:
mk: _Извести за времето на неактивност:

en: _Reset formatting
mk: _Исчисти форматирање

en: _Room:
mk: _Соба:

en: _Save
mk: _Зачувај

en: _Save Image...
mk: _Зачувај слика...

en: _Search for:
mk: _Барај за:

en: _Send
mk: _Испрати

en: _Send File...
mk: _Испрати датотека...

en: _Send Message
mk: _Испрати порака

en: _Server:
mk: _Сервер:

en: _Set
mk: _Постави

en: _Show slider bar in IM window
mk: _Прикажи лента за лизгање на прозорецот за IM

en: _Show system tray icon:
mk: _Покажи системска икона на панелот:

en: _Smile!
mk: _Смајли!

en: _Start %s on Windows startup
mk: _Подигни го %s при подигнувањето на Windows

en: _Status:
mk: _Статус:

en: _Text Only
mk: _Само текст

en: _Title:
mk: _Наслов:

en: _Unset
mk: _Врати

en: _Use
mk: _Користи

en: _Username:
mk: _Корисничко име:

en: _View Certificate...
mk: _Види сертификат...

en: _View...
mk: _Поглед...

en: _Visual gesture display
mk: _Визуелен приказ на гестовите

en: _Yes
mk: _Да

en: accounts
mk: сметки

en: accounts: Show the accounts window.
mk: сметки: Прикажи го прозорецот со сметки.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
mk: action &lt;дејство за извршување&gt;:  Изврши дејство.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
mk: away [порака]:  Испрати порака за отсуство или не корисни порака за враќање одотсуство.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
mk: ban &lt;user&gt; [причина]:  Банирај го корисникот од собата

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
mk: ban [&lt;канал&gt; +|-&lt;прекар&gt;]:  Банирај клиент од каналот

en: buddy list
mk: листа на пријатели

en: buddylist: Show the buddylist.
mk: листа со пријатели: Покажи ја листата со пријатели

en: buzz: Buzz a user to get their attention
mk: buzz: Збрмчете му на некој контакт за да привлечете внимание

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
mk: call &lt;команда&gt;:  Повикај некоја команда за silc клиент

en: channel %s not found
mk: каналот %s не е пронајден

en: channel modes for %s: %s
mk: режими на каналот на %s: %s

en: chanserv: Send a command to chanserv
mk: chanserv: Испратете команда на chanserv

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
mk: исчисти: Го чисти минатото од разговорот.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
mk: clear: Го чисти изминатото од разговорот.

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
mk: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Промени ги или прикажи ги режимите на каналот

en: config:  Configure a chat room.
mk: config:  Конфигурирај соба за разговор

en: configure:  Configure a chat room.
mk: configure:  Конфигурирај соба за разговор.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
mk: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Променете ги режимите на прекарите на каналот

en: current topic is: %s
mk: тековниот наслов е: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
mk: debug &lt;опција&gt;:  Испрати разни информации за дебагирање до тековниотразговор.

en: debugwin: Show the debug window.
mk: прозорец за дебагирање: Прикажи го прозорецот за дебагирање

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
mk: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Отстрани го оператоскиот статус од некого. Мора да имате операторски статус за да го направите тоа.

en: detach:  Detach this session
mk: detach:  Откачи ја оваа сесија

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
mk: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Отстрани го статусот за глас од некого, со што се спречува да зборува ако каналот е модериран (+m). Мора да бидете оператор на канал за да го направите ова.

en: execute
mk: изврши

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
mk: getkey &lt;прекар|сервер&gt;:  Собери го јавниот клуч на клиентот или серверот

en: hacker and designated driver [lazy bum]
mk: хакер и designated driver [lazy bum]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
mk: help &lt;команда&gt;:  Помош за одредена команда.

en: info [server]:  View server administrative details
mk: info [server]:  Види ги административните детали за серверот

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
mk: inst &lt;instance&gt;: Постави ја инстанцата да биде користена на оваа класа

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
mk: instance &lt;instance&gt;: Постави ја инстанцата да биде користена за оваа класа

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
mk: invite &lt;канал&gt; [-|+]&lt;прекар&gt;:  покани прекар или додај/отстрани од листата со покани на каналот

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
mk: invite &lt;прекар&gt; [соба]:  Покани некого да се придружи кон одредениотканал или тековниот канал.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
mk: invite &lt;корисник&gt; [порака]:  Покани корисник во собата.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
mk: j &lt;соба1&gt;[,соба2][,...] [клуч1[,клуч2][,...]]:  Влези во еден или повеќеканали, опционално обезбедувајќи клуч за секој ако е потребно.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
mk: join &lt;канал&gt; [&lt;лозинка&gt;]:  Приклучи се кон разговор на мрежата

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
mk: join &lt;соба1&gt;[,соба2][,...] [клуч1[,клуч2][,...]]:  Влези во еден или повеќеканали, опционално обезбедувајќи клуч за секој ако е потребно.

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
mk: kick &lt;канал&gt; &lt;прекар&gt; [коментар]:  Исфрли клиент од канал

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
mk: kick &lt;прекар&gt; [порака]:  Отстрани некого од канал. Мора да бидете оператор на канал за да го направите тоа.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
mk: kick &lt;user&gt; [соба]:  Исфрли корисник од собата.

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
mk: kill &lt;прекар&gt; [-pubkey|&lt;причина&gt;]:  Уништи прекар

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
mk: lastlog: Бара подниза во претходниот лог.

en: lead developer
mk: главен програмер

en: leave [channel]:  Leave the chat
mk: leave [канал]:  Напушти го разговорот

en: libfaim maintainer
mk: оддржувач на libfaim

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
mk: list:  Прикажи листа со соби за разговор на мрежата. <i>Предупредување, некои сервери можат да Ве исклучат ако го сторите ова.</i>

en: list:  List channels on this network
mk: list:  Ги листа сите канали на мрежата

en: loading plugin failed
mk: вчитувањето на додатокот не успеа

en: maintainer
mk: оддржувач

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
mk: me &lt;дејство за извршување&gt;:  Изврши дејство.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
mk: me &lt;дејство&gt;:  Испрати дејство во стилот на IRC до пријател или разговор.

en: memoserv: Send a command to memoserv
mk: memoserv: Испратете команда до memoserv

en: minutes
mk: минути

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
mk: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;прекар|канал&gt;:  Постави или исклучи го корисничкиот режим.

en: mode (%s %s) by %s
mk: режим (%s %s) од %s

en: motd:  View the server's Message Of The Day
mk: motd:  Преглдај ја пораката на денот на серверот

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
mk: msg &lt;прекар&gt; &lt;порака&gt;:  Испрати приватна порака до корисник

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
mk: msg &lt;прекар&gt; &lt;порака&gt;:  Испратете приватна порака до корисник (наместодо канал).

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
mk: msg &lt;корисник&gt; &lt;порака&gt;:  Испрати приватна порака до друг корисник.

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
mk: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;канал(и)&gt;:  Излистај одредени корисници на каналот/каналите

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
mk: names [канал]:  Ги листа корисниците кои моментално се на каналот

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
mk: nick &lt;нов прекар&gt;:  Го променува Вашиот прекар.

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
mk: nick &lt;нов прекар&gt;:  Променете го Вашиот прекар

en: nickserv: Send a command to nickserv
mk: nickserv: Испратете команда до nickserv

en: no channel modes are set on %s
mk: нема поставени режими на каналот на %s

en: no such channel
mk: нема таков канал

en: none
mk: ништо

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
mk: notice &lt;target&lt;:  Испрати известување на корисник или канал.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
mk: op &lt;прекар1&gt; [прекар2] ...:  Додели статус на оператор некому. Мора да сте оператор на канал за да го извршите ова.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
mk: oper &lt;прекар&gt; [-pubkey]:  Земи операторски привилегии за каналот

en: operserv: Send a command to operserv
mk: operserv: Испратете команда до operserv

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
mk: operwall &lt;порака&gt;:  Ако не знаете ова што значи, најверојатно немада можете да го употребите.

en: original author
mk: оригинален автор

en: part [channel]:  Leave the chat
mk: part [канал]:  Напушти го каналот

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
mk: part [соба] [порака]:  Напушти го тековниот канал или одреден каналсо опционална порака.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
mk: ping &lt;jid&gt;:	Пингни корисник/компонента/сервер.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
mk: ping [прекар]:  Прашува колкаво задоцнување има корисникот (илисерверот, ако не е одреден корисник).

en: ping:  Send PING to the connected server
mk: ping:  Испрати PING до поврзаниот сервер

en: plugins: Show the plugins window.
mk: додатоци: Го покажува прозорецот со додатоци.

en: prefs: Show the preference window.
mk: преференции: Прикажи го прозорецот за преференции.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
mk: query &lt;прекар&gt; &lt;порака&gt;:  Испрати приватна порака до корисник (наместодо канал).

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
mk: query &lt;прекар&gt; [&lt;порака&gt;]:  Испрати приватна порака до корисник

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
mk: quit [порака]:  Исклучи се од серверот со опционална порака

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
mk: quit [порака]:  Исклучи се од серверот со опционална порака.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
mk: quote [...]:  Испрати чиста команда до серверот.

en: register:  Register with a chat room.
mk: register: Регистрирај се во соба за разговор.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
mk: remove &lt;прекар&gt; [порака]:  Отстрани некого од соба. Мора да бидетеоператор на канал за да го направите ова.

en: saved statuses
mk: зачувани статуси

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
mk: say &lt;порака&gt;:  Испрати порака нормално, исто како да не сте ја користеле командата.

en: stats:  View server and network statistics
mk: stats:  Прегледај ги статистиките за мрежата и серверот

en: statuses: Show the savedstatuses window.
mk: статуси: Прикажи го прозорецот за статусите за зачувување.

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
mk: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Приклучи се кон нов разговор

en: support
mk: поддршка

en: support/QA
mk: поддршка/QA

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
mk: time: Го прикажува тековното локално време на IRC серверот.

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
mk: topic &lt;instance&gt;: Постави ја инстанцата да биде користена на оваа класа

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
mk: topic [&lt;нов наслов&gt;]:  Прегледај го или промени го насловот

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
mk: topic [нов наслов]:  Прегледај или промени го насловот на каналот.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
mk: topic [new topic]:  преглед или промена на насловот

en: tzc command
mk: tzc команда

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
mk: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Постави го или тргни го корисничкиот режим.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
mk: umode &lt;usermodes&gt;:  Поставете ги вашите режими во мрежата

en: unloading plugin failed
mk: вадењето на додатокот не успеа

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
mk: users &lt;канал&gt;:  Излистај ги сите корисници на каналот

en: users:  Show the list of users in the chat.
mk: корисници:  Прикажи ја листата на корисници во разговорот.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
mk: version [nick]: испрати CTCP VERSION барање до некој корисник

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
mk: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Додели некому статус за глас. Мора да сте оператор на каналот за да го направите ова.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
mk: wallops &lt;message&gt;:  Ако не знаете што е ова, најверојатно не можете да го користите.

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
mk: whois &lt;прекар&gt;:  Прегледај ги информациите за прекарот

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
mk: whois [сервер] &lt;прекар&gt;:  Собери информации за корисник.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
mk: whowas &lt;прекар&gt;:  Прегледај ги информациите за прекарот

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
mk: whowas &lt;nick&gt;: Добијте информации за корисник кој што се одјавил.

en: win32 port
mk: win32 порт

en: you can see the butterflies mating
mk: можеш да ги видиш пеперутките кај што се парат

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
mk: zc &lt;class&gt;: Испрати порака до &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
mk: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Испрати порака до &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
mk: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Испрати порака до &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
mk: zi &lt;instance&gt;: Испрати порака до &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
mk: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Испрати порака до &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
mk: zl &lt;nick&gt;: Лоцирај корисник

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
mk: zlocate &lt;nick&gt;: Лоцирај корисник
