vlc 3.0.13 - en to nb translation catalogue (5423 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
nb: 
    Dumpet innhold til fila «vlc-help.txt».

en: 
    Press the RETURN key to continue...
nb: 
    Trykk Enter for å fortsette …

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
nb: 
    Advarsel: Om du ikke lengre får tilgang til grensesnittet, åpne et kommandolinjevindu, gå til katalogen hvor du installerte VLC og kjør "vlc -I qt"

en:  (%1+ rated)
nb:  (%1+ poenggitt)

en:  .                      Show/Hide hidden files
nb: . Vis/Skjul skjulte filer

en:  /                      Look for an item
nb: / Let etter en gjenstand

en:  ;                      Look for the next item
nb: ; Let etter neste gjenstand

en:  <, >                   Next/Previous chapter
nb: <, > Neste/Forrige kapittel

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
nb: <enter> Legg til den valgte filen til spillelisten

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
nb: <left>,<right> Hopp 1%% fram/bakover

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
nb: <pageup>,<pagedown> Naviger gjennom boksen, side for side.

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
nb: <space> Legg til den valgte plasseringen til spillelisten

en:  <space>                Pause/Play
nb: <space> Pause / Spill av

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
nb: <start>,<end> Hopp til starten/slutten av boksen.

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
nb: <up>,<down> Naviger gjennom boksen, linje for linje.

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
nb: <up>,<down> Hopp +/-5%%

en:  A                      Add an entry
nb: A Legg til et felt

en:  B                      Show/Hide filebrowser
nb: B Vis/skjul filutforsker

en:  Chapter  : %ld/%d
nb: Kapittel : %ld/%d

en:  Chapter  : %lld/%d
nb: Kapittel : %lld/%d

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
nb: Ctrl+İ Gjenoppfrisk skjermen

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
nb: D, <backspace>, <del> Slett en oppføring

en:  Esc                    Close Add/Search entry
nb: Esc Lukk menyen for å legge til / søke etter oppføring

en:  L                      Show/Hide messages box
nb: L Vis/skjul meldingsboks

en:  M                      Show/Hide metadata box
nb: M Vis/Skjul metadataboks

en:  O                      Reverse order Playlist by title
nb: O Oppstill spilleliste etter tittel (Å-A)

en:  P                      Show/Hide playlist box
nb: P Vis/Skjul spillelisteboks

en:  Position : %s/%s
nb: Posisjon: %s/%s

en:  Profile Name Missing
nb:  Mangler profilnavn

en:  R                      Toggle Repeat item
nb: R Skru av/på gjentakelse av gjenstand

en:  S                      Show/Hide statistics box
nb: S Vis/Skjul statistikkboks

en:  Source   : %s
nb:  Kilde: %s

en:  Source: <no current item>
nb: Kilde: <no current item>

en:  Title    : %ld/%d
nb: Tittel : %ld/%d

en:  Title    : %lld/%d
nb: Tittel : %lld/%d

en:  Volume   : %3ld%%
nb: Volum: %3ld%%

en:  Volume   : ----
nb: Volum: ----

en:  Volume   : Mute
nb: Volum: Demp

en:  [ h for help ]
nb:  [ h for hjelp ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
nb: [, ] Neste/Forrige tittel

en:  a, z                   Volume Up/Down
nb: a, z Høyere/Lavere volum

en:  b                      Cycle through video tracks
nb: b Veksle mellom videospor

en:  c                      Cycle through audio tracks
nb: c Veksle mellom lydspor

en:  days
nb:  dager

en:  e                      Eject (if stopped)
nb: e Løs ut (hvis det er stoppet)

en:  f                      Toggle Fullscreen
nb: f Skru av og på fullskjerm

en:  f/s
nb: FPS

en:  fps
nb: bilder per sekund

en:  g                      Go to the current playing item
nb: g Gå til nåværende avspillingsgjenstand

en:  h,H                    Show/Hide help box
nb: h, H Vis/Skjul hjelpeboks

en:  i                      Show/Hide info box
nb: i Vis/Skjul infoboks

en:  kb/s
nb:  Kb/s

en:  l                      Toggle Loop Playlist
nb: İ Skru av/på løkkeavspilling av spilleliste

en:  m                      Mute
nb: m Demp

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
nb: n, p Neste/Forrige spillelistegjenstand

en:  o                      Order Playlist by title
nb: o Sorter spilleliste etter tittel

en:  px
nb:  piksler

en:  q, Q, Esc              Quit
nb: q, Q, Esc Avslutt

en:  r                      Toggle Random playing
nb: r Skru av/på tilfeldig avspilling

en:  s                      Stop
nb: s Stopp

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
nb: v Sirkuler gjennom undertekstspor

en:  x                      Show/Hide objects box
nb: x Vis/Skjul objektboks

en: "Rating" to put in ASF comments.
nb: Karakteren som skal legges til i ASF-kommentarene.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
nb: U-verdien til blåskjermsnøkkelfargen (i YUV-verdier). Det kan være mellom 0 og 255. Standarden er 120 for blå.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
nb: V-verdien til blåskjermsnøkkelfargen (i YUV-verdier). Det kan være mellom 0 og 255. Standarden er 90 for blå.

en: #paste your VLM commands here
nb: #lim inn dine VLM kommandoer her

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
nb: #skill kommandoer med en ny linje eller et semi-kolon

en: %.1f MHz (%d services)
    ~%s remaining
nb: %.1f MHz (%d tjenester)
    ~%s gjenstår

en: %1 downloads
nb: %1 nedlastninger

en: %@ stream to %@:%@
nb: %@ kringkaster til %@:%@

en: %i tracks
nb: %i spor

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
nb: %s
    Laster ned … %s/%s %.1f%% fullført

en: %s (Encoded Output)
nb: %s (Kodet utdata)

en: %s Range
nb: %s Rekkevidde

en: %s bytes
nb: %s byte

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
nb[0]: %u modul ble ikke vist fordi den kun har avanserte innstillinger.
nb[1]: %u moduler ble ikke vist fordi de kun har avanserte innstillinger.

en: &About
nb: &Om

en: &Advanced Controls
nb: Avanserte &kontroller

en: &Advanced Open...
nb: &Avansert åpning …

en: &Apply
nb: &Bruk

en: &Aspect Ratio
nb: &Størrelsesforhold

en: &Audio
nb: &Lyd

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: &Chapter
nb: &Kapittel

en: &Clear
nb: &Tøm

en: &Close
nb: &Lukk

en: &Codec Information
nb: &Kodekinformasjon

en: &Continue
nb: &Fortsett

en: &Crop
nb: &Beskjær

en: &Deinterlace
nb: &Avflett

en: &Deinterlace mode
nb: &Avflettingsmodus

en: &Disc
nb: &Disk

en: &Effects and Filters
nb: &Effekter og filtre

en: &Enqueue
nb: &Legg til i køen

en: &Faster
nb: &Raskere

en: &File
nb: &Fil

en: &Fingerprint
nb: &Fingeravtrykk

en: &Fullscreen
nb: &Fullskjerm

en: &Fullscreen Interface
nb: &Fullskjermgrensesnitt

en: &General
nb: &Generelt

en: &Go
nb: &Gå

en: &Help
nb: &Hjelp

en: &Hide VLC media player in taskbar
nb: &Skjul VLC media player i verktøylinjen

en: &Increase Volume
nb: &Øk volum

en: &Install
nb: &Installer

en: &Jump Forward
nb: &Hopp fremover

en: &Manage
nb: &Håndter

en: &Messages
nb: &Meldinger

en: &Mute
nb: &Demp

en: &Network
nb: &Nettverk

en: &No
nb: &Nei

en: &Open File...
nb: &Åpne fil …

en: &Open Media
nb: &Åpne medie

en: &Open Multiple Files...
nb: &Åpne et knippe filer…

en: &Play
nb: &Spill av

en: &Playback
nb: &Spill av

en: &Preferences
nb: &Innstillinger

en: &Quality
nb: &Kvalitet

en: &Quit
nb: &Avslutt

en: &Recheck version
nb: &Let igjen

en: &Renderer
nb: &Opptegner

en: &Reset Preferences
nb: &Nullstill innstillinger

en: &Save
nb: &Lagre

en: &Save Metadata
nb: &Lagre metadata

en: &Save as...
nb: Lagre &som…

en: &Search:
nb: &Søk:

en: &Select
nb: &Velg

en: &Stereo Mode
nb: &Stereomodus

en: &Stop
nb: &Stopp

en: &Stream
nb: &Kringkast

en: &Stream...
nb: &Kringkast…

en: &Track Synchronization
nb: &Sporsynkronisering

en: &Uninstall
nb: &Avinstaller

en: &VLM Configuration
nb: &VLM-innstillinger

en: &Verbosity:
nb: &Detaljnivå:

en: &View
nb: &Vis

en: &Visualizations
nb: &Visualisering

en: &Yes
nb: &Ja

en: &Zoom
nb: &Skaler

en: (Delayed)
nb: (Forsinket)

en: (Hastened)
nb: (Fremskyndet)

en: (default disabled)
nb: (forvalg avskrudd)

en: (default enabled)
nb: (forvalg påskrudd)

en: +----[ Remote control commands ]
nb: +----[ Fjernstyringskommandoer ]

en: +----[ end of help ]
nb: +----[ Slutt på hjelpen ]

en: +-[Audio Decoding]
nb: +-[Lyddekoding]

en: +-[Incoming]
nb: +-[Innkommende]

en: +-[Video Decoding]
nb: +-[Videodekoding]

en: ...
nb: …

en: 0.00 dB
nb: 0,00 dB

en: 0.20
nb: 0,20

en: 0.25
nb: 0,25

en: 0.35 (same as DVB-S)
nb: 0,35 (samme som DVB-S)

en: 0/180
nb: 0°/180°

en: 0/90/180/270
nb: 0°/90°/180°/270°

en: 0/90/180/270/mirror
nb: 0°/90°/180°/270°/Speilvending

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
nb: 1-pass kvalitetsbasert VBR. Kan være mellom 0 og 51.

en: 10 bits
nb: 10-bit

en: 15 bits
nb: 15-bit

en: 16 bits
nb: 16-bit

en: 1:2 Half
nb: 1:2 Halv

en: 1:4 Quarter
nb: 1:4 Kvart

en: 1:File
nb: 1:Fil

en: 2 Pass
nb: 2 omganger

en: 24 bits
nb: 24-bit

en: 2:1 Double
nb: 2:1 Dobbel

en: 32 bits
nb: 32-bit

en: 3D OpenGL spectrum visualization
nb: 3D OpenGL-spektervisualisering

en: 5 MHz
nb: 8 MHz

en: 525 lines / 60 Hz
nb: 525 linjer / 60Hz

en: 625 lines / 50 Hz
nb: 625 linjer / 50Hz

en: 8 bits
nb: 8-bit

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
nb: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Velkommen til hjelpen for VLC</h2><h3>Dokumentasjon</h3><p>Du kan finne dokumentasjon på <a href="http://wiki.videolan.org">wikien</a> til VideoLAN.</p><p>Hvis dette er første gangen du bruker VLC, kan du lese<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>introduksjonen til VLC </em></a>.</p><p>Du finner informasjon om bruk av spilleren i dokumentet <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>hvordan spille av filer i VLC</em></a>".</p><p>For alle oppgaver som lagring, konvertering, omkoding, koding, multipleksing og kringkasting, finner du nyttig informasjon i <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">kringkastingsdokumentasjonen</a>.</p><p>Hvis du er usikker på faguttrykkene, kan du ta en titt i <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">kunnskapsdatabasen</a>.</p><p>For å lære de mest vanlige hurtigtastene, kan du lese sida for <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">hurtigtaster</a>.</p><h3>Hjelp</h3><p>Før du stiller spørsmål, bør du ta en titt i våre <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">OSS</a>.</p><p>Du kan deretter få (eller gi) hjelp på <a href="http://forum.videolan.org">forumet</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">e-postlista</a> eller IRC-kanalen (<em>#videolan</em> på irc.freenode.net).</p><h3>Bidra til prosjektet</h3><p>Du kan hjelpe VideoLAN ved å gi bort litt av tiden din til miljøet vårt. Du kan for eksempel utforme temaer, oversette dokumentasjonen, teste og programmere. Du kan også bidra med penger og materiell. Og selvfølgelig <b>markedsføre</b> VLC.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
nb: <p>For å beskytte ditt privatliv, samler <i>VLC Media Player</i> <b>ikke</b> inn din personlige data eller sender dem, ikke engang i anonymt format, til noen.</p>
    <p>Men riktignok er <i>VLC</i> i stand til å automatisk hente informasjon om mediene i spillelisten din fra tredjeparts internettbaserte tjenester. Dette inkluderer albumomslag, sportitler, artistnavn og annet metadata.</p>
    <p>Derfor kan dette innebære å identifisere noen av mediefilene dine til tredjeparter. På grunn av det krever <i>VLC</i>-utviklerne ditt uttrykte samtykke for at mediespilleren skal koble seg til internett automatisk.</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
nb: <p>Passordet til nettgrensesnittet har ikke blitt valg.</p><p>Bruk --http-password, eller velg et passord i </p><p>Innstillingene &gt; Alle &gt; Hovedgrensesnitt &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Passord.</p>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
nb: <p>VLC er en friprog-mediespiller, mediekoder og kringkaster, laget av de frivillige i <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>-samfunnet.</p>
    <p>VLC bruker sine egne kodek, virker på praktisk talt alle populære plattformer, og kan lese nesten alle filer, CD-er, DVD-er, nettverksstrømmer, opptakskort og andre medieformater!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Bli med og hjelp oss da vel!</span></a>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
nb: <p>VLC er en friprog-mediespiller, mediekoder og kringkaster, laget av de frivillige i <a href="https://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>-samfunnet.</p>
    <p>VLC bruker sine egne kodek, virker på praktisk talt alle populære plattformer, og kan lese nesten alle filer, CD-er, DVD-er, nettverksstrømmer, opptakskort og andre medieformater!</p><p><a href="https://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Bli med og hjelp oss da vel!</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
nb: En SDP-eksportering har blitt ønsket, men ingen nettadresse har blitt valgt.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
nb: En kontinuerlig tone på 22KHz kan sendes på kabelen. Dette velger vanligvis et høyere frekvensbånd fra en universal LNB.

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%u).
nb: En beskrivelse i SDP-format er påkrevd for å kunne motta RTP-strømmen. Bemerk at URİer i formatet rtp:// ikke fungerer sammen med dynamiske funksjonsdata (%u).

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
nb: En fastsatt videokvantiseringsskala for VBR-koding (Aksepterte verdier kan være mellom 0.01 og 255.0).

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
nb: En liste over visuelle effekter, adskilt med kommaer.
    Nåværende effekter (som skrives inn på engelsk) inkluderer: dummy, scope, spectrum, spectrometer og vuMeter.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
nb: En ny versjon av VLC (%1.%2.%3%4) er tilgjengelig.

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
nb: En positiv verdi betyr at lyden er foran videoen.

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
nb: En positiv verdi betyr at undertekstene er foran videoen.

en: A single password restricts access to this interface.
nb: Ett enkelt passord hindrer tilgangen til dette grensesnittet.

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
nb: En lydtypefil (.SF2) er påkrevd for MIDI-syntese.
    Installer en lydtype og sett den opp gjennom VLC-innstillingene (Alle innstillinger → Inndata/Kodek → Lydkodeker → FluidSynth).

en: A/52 audio packetizer
nb: A/52-lydinnpakker

en: A/52 dynamic range compression
nb: A/52-dynamikkompressor

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
nb: AAC-lyddekoder (via libfaad2)

en: AAC extension
nb: AAC-utvidelse

en: AACS Host certificate revoked.
nb: AACS-vertssertifikat har blitt tilbakekalt.

en: AACS MMC failed.
nb: AACS-MMC mislyktes.

en: ADPCM audio decoder
nb: ADPCM-lyddekoder

en: AES key URI to place in playlist
nb: AES-nøkkel-URİen som skal legges til i spillelisten

en: AES key file
nb: AES-nøkkelfil

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
nb: AES3/SMPTE 302M-lyddekoder

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
nb: AES3/SMPTE 302M-lydinnpakker

en: AIFF demuxer
nb: AIFF-demultiplekser

en: ALSA audio capture
nb: ALSA-lydopptak

en: ALSA audio output
nb: ALSA-lydutdata

en: AM Tuner mode
nb: AM-mottakermodus

en: AM radio
nb: AM-radio

en: AOM video decoder
nb: AOM-videodekoder

en: ARIB subtitles
nb: ARIB-undertekster

en: ARIB subtitles decoder
nb: ARIB-undertekstdekoder

en: ARM NEON audio volume
nb: ARM NEON-lydnivå

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
nb: ARM NEON-videokrominans YUV→RGBA

en: ARM NEON video chroma conversions
nb: ARM NEON-videokrominanskonverteringer.

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
nb: VLC

en: ASCII Art
nb: ASCII-kunst

en: ASCII-art video output
nb: ASCII-kunst som videoutdata

en: ASF muxer
nb: ASF-multiplekser

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
nb: ASF-pakkestørrelse — Standarden er 4096 bytes

en: ASF/WMV demuxer
nb: ASF/WMV-demultiplekser

en: ASX playlist import
nb: ASX-spillelisteimport

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
nb: ATSC A/52 (AC-3)-lyddekoder

en: ATSC minor channel
nb: ATSC-underkanal

en: ATSC reception parameters
nb: ATSC-mottaksparametere

en: AU demuxer
nb: AU-demultiplekser

en: AVFoundation Video Capture
nb: AVFoundation videoopptak

en: AVFoundation video capture module.
nb: AVFoundation videoopptaksmodus

en: AVI demuxer
nb: AVI-demultiplekser

en: AVI muxer
nb: AVI-multiplekser

en: Abkhazian
nb: Abkhasisk

en: Abort
nb: Løp vekk

en: About
nb: Om

en: About VLC media player
nb: Om VLC

en: Above the Video
nb: Over videoen

en: Abscissa of the capture region in pixels.
nb: Abscissaen til opptaksområdet i piksler.

en: Absolute delay
nb: Absolutt forsinkelse

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
nb: Absolutt forsinkelse: Legg til absolutt forsinkelse til hver undertekst.
    I henhold til kildeforsinkelsen: Multipliser undertekstforsinkelsen.
    I henhold til kildeinnholdet: Bestem undertekstforsinkelsen utifra dens sammenheng (Tekst).

en: Acapella
nb: A cappella

en: Accelerated video output (Overlay)
nb: Akselerert videoutdata (med Overlay)

en: Accept 24 hours
nb: Aksepter for 24 timer

en: Accept certificate temporarily
nb: Aksepter sertifikat midlertidig

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
nb: Aksepter kommandoer fra denne kilden. CLIen bruker STDIN som standard ("*konsoll"), men kan også bindes til en simpel TCP-sokkel ("lokalvert:4212") eller til å bruke telnet-protokollen ("telnet://0.0.0.0:4212").

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
nb: Aksepter kommandoer over en UNIX-forbindelse heller enn med stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
nb: Aksepter kommandoer over en sokkel i stedet for med STDIN. Du kan bestemme adressen og porten som grensesnittet skal bindes til.

en: Accept permanently
nb: Aksepter permanent

en: Access advanced options to tweak the device
nb: Bruk avanserte alternativer for å justere enheten ytterligere

en: Access module
nb: Tilgangsmodul

en: Access modules
nb: Tilgangsmoduler

en: Access output
nb: Tilgangsutdata

en: Access output module
nb: Tilgangsutdatamodul

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
nb: Tilgangsmetode for utganger kontrollerer måten de multipleksede strømmene blir sendt. Denne innstillingen lar deg velge å alltid bruke en spesifikk tilgangsmetode for utgangen. Det burde du sannsynligvis ikke gjøre.
    Du kan også velge standard parametere for hver tilgangsutdata.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
nb: Tilgang til strømmen blir nektet av tjeneroppsettet.

en: Access unit delimiters
nb: Begrensningsfjernere for tilgangsenheten

en: Accessibility
nb: Tilgjengelighet

en: Account that will be used for the connection.
nb: Kontoen som skal brukes til tilkoblingen.

en: Accuracy of RateControl
nb: RateControls nøyaktighet

en: Acid Jazz
nb: Syrejazz

en: Acid Punk
nb: Syrepunk

en: Acoustic
nb: Akustisk

en: Acquisition rate (in fps)
nb: Inntaksfrekvens (i bilder i sekundet)

en: Action
nb: Handling

en: Actions
nb: Handlinger

en: Activate
nb: Bruk

en: Activate Transcoding
nb: Aktiver transkoding

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
nb: Aktiver VNC-prøving. IKKE aktiver dette hvis det skal brukes som en VDR ffnetdev-klient.

en: Activate or deactivate autoscaling.
nb: Slå på/av automatisk skalering.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
nb: Aktiver eller deaktiver avfletting

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
nb: Aktiver den automatiske merknader om nye versjoner av programvaren. Den kjører én gang annenhver uke.

en: Activate the updates availability notification
nb: SKru på merknader om tilgjengelige oppdateringer

en: Activate updates notifier
nb: Aktiver oppdateringsnotifikasjon

en: Active Extensions
nb: Aktive utvidelser

en: Active regions
nb: Aktive regioner

en: Active windows
nb: Aktive vinduer

en: Actors
nb: Skuespillere

en: Adaptive
nb: Adaptiv

en: Adaptive B-frame decision
nb: Tilpasningsdyktige B-rammeavgjørelser.

en: Adaptive Logic
nb: Adaptiv logikk

en: Adaptive spatial transform size
nb: Tilpasningsdyktig dimensjonstransformeringsstørrelse

en: Add
nb: Legg til

en: Add &Subtitle File...
nb: Legg til &undertekstfil…

en: Add Directory...
nb: Legg til katalog …

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
nb: Legg til "EXT-X-ALLOW-CACHE:NO"-direktivet i spillelistefilen hvis dette er deaktivert.

en: Add File...
nb: Legg til fil …

en: Add Folder...
nb: Legg til mappe …

en: Add Input
nb: Legg til inndata

en: Add Interface
nb: Legg til brukerflate

en: Add Noise
nb: Legg til støy

en: Add Subtitle File...
nb: Legg til undertekstfil…

en: Add Subtitle File:
nb: Legg til undertekstfil:

en: Add WAVE header
nb: Legg til WAVE-filutvidelse

en: Add a background
nb: Legg til en bakgrunn

en: Add a blurring effect
nb: Legg til en uklarhetseffekt

en: Add a delay effect to the sound
nb: Legg en forsinkelseseffekt til lyden

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
nb: Legg til en skrifteffekt for å forbedre synligheten på forskjellige bakgrunner.

en: Add a shadow
nb: Legg til skygge

en: Add cover art from file
nb: Legg til albumomslag fra fil

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
nb: Legg til målbaner avhengig av strømmemetodene som du trenger. Sørg for å sjekke gjennom omkoding at formatet er kompatibelt med metoden som brukes.

en: Add logo
nb: Legg til logo

en: Add new Preset...
nb: Legg til en ny forhåndsinnstilling…

en: Add text
nb: Legg til tekst

en: Add to Playlist
nb: Legg til i spilleliste

en: Add...
nb: Legg til…

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
nb: Ekstra grensesnitt som startes opp av tjenesten. Det burde bli spesifisert ved installeringstidspunktet, sånn at tjenesten blir riktig satt opp. Bruk en kommaadskilt liste over grensesnittmoduler (Vanlige verdier er: logger, sap, rc, http).

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
nb: Addisjoner eller subtraheringer av piksler i maksbredden.

en: Addons Manager
nb: Tilleggsbehandler

en: Addons local storage installer
nb: Intallasjonskandidat for lagring av lokale programtillegg

en: Addons local storage lister
nb: Opplister av lagring for lokale programtillegg

en: Address
nb: Adresse

en: Address of the CDDB server to use.
nb: Adressen til CDDB-tjeneren som skal brukes.

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
nb: Adressen til lydens etteropptegningstilbakekallfunksjon. Denne funksjonen vil bestemme bufferen hvor opptegningen skal utføres.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
nb: Adressen til lydens føropptegningstilbakekallfunksjon. Denne funksjonen vil bestemme bufferen hvor opptegningen skal utføres.

en: Address of the get callback function
nb: Adressen til hentingstilbakekallingsfunksjonen.

en: Address of the release callback function
nb: Adressen til slipptilbakekallingsfunksjonen.

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
nb: Adressen til videoens etteropptegningstilbakekallfunksjon. Denne funksjonen vil bestemme bufferen hvor opptegningen skal utføres.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
nb: Adressen til videoens føropptegningstilbakekallfunksjon. Denne funksjonen vil bestemme bufferen hvor opptegningen skal utføres.

en: Adds filtered gaussian noise
nb: Legger til filtrert Gaussian-støy

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
nb: Samkjør HDMI-oppfriskningsfrekvens med videoen.

en: Adjust VLC priority
nb: Juster VLCs prioritet

en: Adjust pitch
nb: Juster tonefallet

en: Adjust the current playback position
nb: Juster nåværende avspillingsposisjon

en: Adjust the volume
nb: Juster lydstyrken

en: Adjustments and Effects
nb: Justeringer og effekter

en: Advanced
nb: Avansert

en: Advanced Buttons
nb: Avanserte knapper

en: Advanced Open File...
nb: Avansert filåpning…

en: Advanced Options
nb: Avanserte valg

en: Advanced Preferences
nb: Avanserte prefereanser

en: Advanced Widget
nb: Avansert modul

en: Advanced options...
nb: Avanserte innstillinger…

en: Advanced settings
nb: Avanserte innstillinger

en: Advanced settings. Use with care...
nb: Avanserte innstillinger. Bruk forsiktig …

en: After first unlock
nb: Etter første opplåsing

en: After first unlock, on this device only
nb: Etter første opplåsing, kun på denne enheten

en: Albanian
nb: Albansk

en: Album Artist
nb: Albumartist

en: Album art filename
nb: Filnavnet til albumomslagsbildet

en: Album replay gain
nb: Albumreplaygain

en: All
nb: Alle

en: All Files
nb: Alle filer

en: Allow automatic icon changes
nb: Tillat automatiske ikonendringer

en: Allow cache
nb: Tillat mellomlagring

en: Allow metadata network access
nb: Tillat nettverksadgang for metadata

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
nb: Aktiverer fartsøkningstriks som strider mot industrispesifikasjonene. Raskere, men kan lett føre til feil.

en: Allow only one instance
nb: Bare tillat én instans

en: Allow only one running instance
nb: Tillat kun én kjørende instans

en: Allow real-time priority
nb: Tillat sanntidsprioritet

en: Allow speed tricks
nb: Tillat hastighetstriks

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
nb: Tillat bruken av Intel Media SDK-programvareimplementeringen av kodekene, dersom det ikke er noe QuickSync Video-maskinvareakselerering til stede i maskinen.

en: Allow to build directory index
nb: Tillat den å lage en mappeindeks

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
nb: Tillatt variasjon i gjennomsnittlig bitfrekvens (i Kbit/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
nb: Å tillate bare ett kjørende VLC-vindu kan noen ganger være nyttig, for eksempel hvis du knyttet VLC til noen medietyper og du ikke ønsker å åpne et nytt VLC-vindu hver gang du åpner en fil i filbehandleren din. Dette valget vil tillate deg å spille av filen i det allerede åpne vinduet eller å legge det i køen.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
nb: Dette tillater at B-rammer kan brukes som referanser for å spå andre rammer. Den beholder midten av 2+ påfølgende B-rammer som en referanse, og omsorterer rammene deretter.
    • Ingen: Deaktivert
    • Strengt: Streng hierarkisk pyramide
    • Vanlig: Ikke strengt (Støtter ikke Blu-Ray)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
nb: Tillater brukeren å spesifisere en ekstra PMT (pmt_pid=pid:stream_type[,…]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
nb: Tillater at hver 8x8 eller 16x8 partisjon kan velge en referanseramme uavhengig av hverandre, i motsetning til å bare ha én referanse per makroblokk.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
nb: Tillater deg å fremtvinge videoens aspektforhold.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
nb: Tillater deg å velge et tekst-TV-oppsett (id=line1-lineN med begge felter).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
nb: Gjør det mulig å velge tekst-TV-språk (page=lang/type,…).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
nb: Tillater deg å velge lydoppsettet (ID=gruppe, Par:ID=gruppe, Par, osv.).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
nb: Tillater deg å bestemme videoens ES-ID.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
nb: Tillater deg å velge den ønskede lenken til opptakskortet (Går fra 0 og oppover).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
nb: Tillater deg å spesifisere en "opphavsrett"-metadata for en inndata.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
nb: Tillater deg å spesifisere en "dato"-metadata for en inndata.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
nb: Tillater deg å spesifisere en "beskrivelse"-metadata for en inndata.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
nb: Tillater deg å spesifisere en "sjanger"-metadata for en inndata.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
nb: Tillater deg å spesifisere en "tittel"-metadata for en inndata.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
nb: Tillater deg å spesifisere en "url"-metadata for en inndata.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
nb: Tillater deg å spesifisere en "artist"-metadata for en inndata.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
nb: Tillater deg å spesifisere en "skaper"-metadata for en inndata.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
nb: Alfablandings-gjennomsiktighetsmaskeringen. Bruker en PNG-alfakanal.

en: Alpha mask
nb: Alfa-maskering

en: Alpha mask video filter
nb: Alfa-maskeringsvideofilter

en: Alpha of the blended image
nb: Alfaen til det blandede bildet

en: Alpha transparency value (default 255)
nb: Alfa-gjennomsiktighetsverdi (255 er standard)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
nb: Alfaverdien til den tidligste undertekststripen, hvor 0 er helt gjennomsiktig og 255 er helt fast.

en: Alpha with which the blend image is blended
nb: Alfaen som blandingsbildet skal blandes med

en: Also known as DWT levels
nb: Også kjent som DWT-nivåer

en: AltLine
nb: Alternativ linje

en: Alternative
nb: Alternativ

en: Alternative Rock
nb: Alternativ rock

en: AltiVec conversions from
nb: AltiVec-konverteringer fra

en: Always
nb: Alltid

en: Always Fit &Window
nb: Alltid tilpass til &vindu

en: Always continue media playback
nb: Alltid fortsett mediaavspilling

en: Always fix
nb: Alltid rett opp

en: Always on &top
nb: Alltid &øverst

en: Always on top
nb: Alltid øverst

en: Always place the video window on top of other windows.
nb: Plasser alltid videovinduet over andre vinduer.

en: Always reset audio start level to:
nb: Tilbakestill alltid lydnivået til:

en: Always visible
nb: Alltid synlig

en: Always write to the same file
nb: Lagre alltid til den samme filen

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
nb: Skriv alltid til samme fil, i stedet for å opprette én fil per bilde. I så fall blir det ikke festet til numre til filnavnet.

en: Amharic
nb: Amharisk

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
nb: Forsterkningsmengden i det forsinkede venstre signalet inn i det høyre, og omvendt. Gir en forsinkelseseffekt av det venstre signalet i den høyre utdataen, som gir en panoramaeffekt for stereolyd.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
nb: Bevegelsesmengden som kreves for at en musebevegelse skal bli gjenkjent.

en: Amount of prefiltering
nb: Førfiltreringsstyrke

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
nb: Tidslengden (i ms) det skal ventes i før nettverksmottak av data blir gitt opp. Bemerk at det vil bli prøvd på nytt 10 ganger før det blir fullstending gitt opp.

en: Amplification
nb: Forsterkning

en: An error occurred while checking for updates...
nb: En feil oppstod under et søk etter oppdateringer…

en: Anaglyph
nb: Anaglyf

en: Anaglyph 3D
nb: Rød-blå 3D

en: Android Window
nb: Android-vindu

en: Android log
nb: Android-logg

en: Android native window
nb: Androids innebygde vindusstil

en: Angle
nb: Vinkel

en: Angle in degrees
nb: Vinkel i grader

en: Angle in degrees (0 to 359)
nb: Vinkel i grader (0 til 359)

en: Animation
nb: Animasjon

en: Announce this session with SAP.
nb: Annonser denne økten med SAP.

en: Antenna
nb: Antenne

en: Anti-Flickering
nb: Antiflimmer

en: Anti-transpose
nb: Anti-transposering

en: Any
nb: Enhver

en: Any field
nb: Alle felter

en: Appearance
nb: Utseende

en: Append to existing file
nb: Legg til eksisterende fil

en: Append to file
nb: Fest på til filen

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
nb: Fest den til filen dersom den eksisterer, i stedet for å erstatte den.

en: Apple Remote and media keys
nb: Apple Remote og medieknapper

en: Application
nb: Program

en: Application level hotkey
nb: Programbasert hurtigtast

en: Applications
nb: Programmer

en: Apply
nb: Utfør

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
nb: Bruk en forsinkelse på alle undertekster (i 1/10, 100 betyr for eksempel 10 sekunder).

en: Apply cartoon effect
nb: Legg til tegneserieeffekt

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
nb: Legg til en tegneserieeffekt. Dette brukes kun av "gradient" og "kant".

en: Apply color gradient or edge detection effects
nb: Bruk fargegradienter eller kantoppdagelseseffekter.

en: Aqua
nb: Akvamarin

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Arabic (ISO 8859-6)
nb: Arabisk (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
nb: Arabisk (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
nb: Er du sikker på at du vil tilbakestille dine VLC media player-preferanser?

en: Are you sure you wish to create the stream?
nb: Er du sikker på at du vil opprette denne strømmen?

en: Area
nb: Område

en: Armenian
nb: Armensk

en: Arranger
nb: Arrangør

en: Art Director
nb: Kunstregissør

en: Artist metadata
nb: Artistmetadata

en: Artwork URL
nb: Illustrasjonens nettadresse

en: Ascending
nb: Stigende

en: Ask
nb: Spør

en: Ask for action
nb: Spør om handling

en: Ask for network policy at start
nb: Be om nettverksretningslinjer ved oppstart.

en: Aspect Ratio
nb: Størrelsesforhold

en: Aspect ratio
nb: Størrelsesforhold

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
nb: Størrelsesforhold (4:3, 16:9). Det antas som standard at bildepunktene er kvadrater.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
nb: Størrelsesforholdene til de enkelte skjermene som fyller opp veggen.

en: Aspect ratio selector
nb: Størrelsesforholdsvelger

en: Aspect ratio: %s
nb: Størrelsesforhold: %s

en: Assamese
nb: Assamesisk

en: Assign
nb: Knytt

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
nb: Tilegn en fastsatt nettverks-ID (til SDT-tabellen)

en: Assign a fixed PID to the PMT
nb: Tilegn en fastsatt PID til PMT-en.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
nb: Tilegn en fastsatt PID til SPU-en.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
nb: Tilegn en fastsatt PID til lydstrømmen.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
nb: Tilegn en fastsatt program-ID til videostrømmen. PCRens program-ID vil automatisk samsvare med videoen.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
nb: Tilegn en fastsatt transportstrøm-ID

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
nb: Tilegn et programnummer til hver PMT. Dette krever at "Gjør ESens ID til program-IDen" er aktivert.

en: Attachment
nb: Vedlegg

en: Attachment input
nb: Vedleggsinndata

en: Attack
nb: Komprimeringsangrep

en: Attack time
nb: Komprimeringsangrepstid

en: Attenuation
nb: Demping

en: Attenuation, begin (in %)
nb: Begynnelsen på dempingen (i %)

en: Attenuation, end (in %)
nb: Slutten på dempingen (i %)

en: Attenuation, middle (in %)
nb: Midtpunktet i dempingen (i %)

en: Audio
nb: Lyd

en: Audio &Device
nb: Lyd&enhet

en: Audio &Track
nb: Lyd&spor

en: Audio Bar Graph Video
nb: Lydnivågraf-video

en: Audio Bar Graph Video sub source
nb: Lydnivågraf-videounderkilde

en: Audio CD
nb: Lyd-CD

en: Audio CD - Track %02i
nb: Lyd-CD - spor %02i

en: Audio CD device
nb: CD-enhet

en: Audio CD input
nb: Lyd-CD-inndata

en: Audio Delay
nb: Lydforsinkelse

en: Audio Device
nb: Lydenhet

en: Audio Device: %s
nb: Lydenhet: %s

en: Audio ES
nb: Lyd-ES

en: Audio Effects
nb: Lydeffekter

en: Audio Effects...
nb: Lydeffekter..

en: Audio Files
nb: Lydfiler

en: Audio PID
nb: Lyd-PID

en: Audio Settings
nb: Lydinnstillinger

en: Audio Spatializer
nb: Lyddimensjonering

en: Audio Track
nb: Lydspor

en: Audio and Subtitles
nb: Lyd og undertekster

en: Audio balance
nb: Lysbalanse

en: Audio bitrate
nb: Bitfrekvens for lyd

en: Audio bits per sample
nb: Lyd-bits per sampling

en: Audio callback data
nb: Lydtilbakekallingsdata

en: Audio capture
nb: Lydopptak

en: Audio capture (ALSA)
nb: Lydopptak (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
nb: Lydopptak (PulseAudio)

en: Audio channel remapper
nb: Lydkanal-omdirigering

en: Audio channels
nb: Lydkanaler

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
nb: Antall lydkanaler i inndatastrømmen. Verdien må være ≥1. Standarden er 2.

en: Audio codec
nb: Lydkodek

en: Audio codecs
nb: Lydkodek

en: Audio configuration
nb: Lydoppsett

en: Audio connection
nb: Lydtilkobling

en: Audio connection for DeckLink output.
nb: Lydtilkobling for DeckLink-utdata.

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
nb: Lydtilkoblingen som skal brukes til DeckLink-opptak. Gyldige valg: "embedded", "aesebu", analog. La det stå tomt for å bruke kortstandarden.

en: Audio delay %i ms
nb: Lydforsinkelse%i

en: Audio delay down
nb: Lydforsinkelse ned

en: Audio delay up
nb: Lydforsinkelse opp

en: Audio desynchronization compensation
nb: Kompensasjon for usynkronisert lyd

en: Audio device is not configured
nb: Lydenheten er ikke satt opp

en: Audio device name
nb: Lydenhet

en: Audio encoder
nb: Lydkoder

en: Audio filter
nb: Lydfilter

en: Audio filter for PCM format conversion
nb: Lydfilter for PCM-formatkonvertering

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
nb: Lydfilter for båndbegrenset interpoleringsgjensampling

en: Audio filter for simple channel mixing
nb: Lydfilter for enkel kanalmiksing

en: Audio filter for trivial channel mixing
nb: Lydfilter for triviell kanalmiksing

en: Audio filtering failed
nb: Lydfiltrering feilet

en: Audio filters
nb: Lydfiltre

en: Audio filters are used to process the audio stream.
nb: Lydfiltre brukes til etterbehandling av lydkringkasting.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
nb: Lydfiltre vil bli lagt til lydstrømmene (etter at konverteringsfiltre har blitt tatt i bruk). Du kan legge til en liste over filer, adskilt med komma.

en: Audio gain
nb: Sporforsterkning

en: Audio input
nb: Lydinndata

en: Audio input of the card to use (see debug).
nb: Kort-lydinndata som skal brukes (se i avlusingen).

en: Audio input pin
nb: Lydinndatapinne

en: Audio language
nb: Lydspråk

en: Audio memory
nb: Lydminne

en: Audio memory output
nb: Lydminneutdata

en: Audio mode
nb: Lydmodus

en: Audio output URL
nb: Lydutgangs-nettadresse

en: Audio output access method
nb: Tilgangsmetode for lydutgang

en: Audio output channels
nb: Lydutdatakanaler

en: Audio output device
nb: Lydutdataenhet

en: Audio output device (using ALSA syntax).
nb: Lydutdataenhet (under bruk av ALSA-syntaks)

en: Audio output failed
nb: Lydutdatasending mislyktes

en: Audio output module
nb: Lydeksportmodul

en: Audio output muxer
nb: Lydutdatamultiplekser

en: Audio output pin
nb: Lydutdatapinne

en: Audio output volume step
nb: Volumhopp for lydutdataen

en: Audio part of the BarGraph function
nb: Lyddelen til Lydnivågraf-funksjonen

en: Audio port
nb: Lydport

en: Audio postrender callback
nb: Lydens etteropptegningstilbakekall

en: Audio prerender callback
nb: Lydens føropptegningstilbakekall

en: Audio resampler
nb: Lydgjensampler

en: Audio sample rate
nb: Lydsamplingsfrekvens

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
nb: Lydsamplingsfrekvens i Hertz. Standarden er 48000 Hz.

en: Audio samplerate (Hz)
nb: Lydsamplingsfrekvens (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
nb: Lydsamplingsfrekvens (i hertz) for DeckLink-opptak. 0 deaktiverer lydinndataen.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
nb: Lydsamplingsfrekvens (i hertz) for DeckLink-utdataen. 0 deaktiverer lydutdataen.

en: Audio settings
nb: Lydinnstillinger

en: Audio tempo scaler synched with rate
nb: Lydtemposkalerer synkronisert med frekvensen

en: Audio track
nb: Lydspor

en: Audio track ID
nb: Lydspor-ID

en: Audio track synchronization:
nb: Lydsporsynkronisering

en: Audio track: %s
nb: Lydspor: %s

en: Audio visualizations
nb: Lydvisualisering

en: Audio volume
nb: Lydnivå

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
nb: Lydstyrkenivå i hundredels decibel (dB).

en: Audio/Video
nb: Lyd/video

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
nb: Lyd/videodekoder (bruker OpenMAX IL)

en: Audiobar Graph
nb: Lydnivågraf

en: Augment contrast between contours.
nb: Fremhev kontrasten mellom konturer.

en: Augmented reality ball game
nb: Ball-spill påmontert oppå videoen

en: Author
nb: Av

en: Author metadata
nb: Forfattermetadata

en: Author to put in ASF comments.
nb: Skaper å legge til i ASF-kommentarer.

en: Authors
nb: Utviklere

en: Auto
nb: Automatisk

en: Auto connection
nb: Automatisk tilkobling

en: Auto re-connect
nb: Koble automatisk til på nytt

en: Auto shuffle
nb: Auto-tilfeldiggjør

en: Auto shuffle delay during game
nb: Autoblandingsforsinkelse under en omgang

en: Auto solve
nb: Auto-fullfør

en: Auto solve delay during game
nb: Autoløsingsforsinkelse under en omgang

en: Auto start
nb: Autostart

en: Auto-playback of new items
nb: Automatisk avspilling av nye elementer

en: Autodel
nb: Autoslett

en: Autodetect subtitle files
nb: Oppdag undertekstfiler

en: Automatic
nb: Automatisk

en: Automatic brightness
nb: Automatisk lysstyrke

en: Automatic chroma gain
nb: Automatisk krominansforsterkning

en: Automatic gain
nb: Automatisk forsterkning

en: Automatic hue
nb: Automatisk fargespekter

en: Automatic white balance
nb: Automatisk hvitfargebalanse

en: Automatically add/delete input streams
nb: Automatisk legg til / slett inndatastrømmer

en: Automatically adjust the picture brightness.
nb: Justér bildets lysstyrke automatisk.

en: Automatically adjust the picture hue.
nb: Juster automatisk bildefargingen.

en: Automatically adjust the picture white balance.
nb: Juster automatisk bildets hvitfargebalanse.

en: Automatically check for updates
nb: Se automatisk etter oppdateringer

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
nb: Koble automatisk til VLC-inndataporter til tilgjengelige utdataporter.

en: Automatically connect to writable clients
nb: Automatisk koble til skrivbare klienter

en: Automatically control the chroma gain.
nb: Automatisk styr krominansforsterkningen.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
nb: Automatisk oppdag en undertekstfil, dersom ingen undertekstfilnavn er spesifisert (basert på filmens filnavn).

en: Automatically resize and pad a video
nb: Automatisk endre størrelsen til og fyll ut en video.

en: Automatically set the video gain.
nb: Velg automatisk videoforsterkningen.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
nb: Automatisk avspilling av innholdet så fort det er lastet inn.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
nb: Prøv å koble strømmen til igjen automatisk hvis den plutselig kobles ut.

en: Autoscale video
nb: Autoskaler video

en: Avantgarde
nb: Avant-garde

en: Average bitrate tolerance
nb: Gjennomsnittlig bitfrekvenstoleranse

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
nb: Snittperiode for den maksimale lokale bitfrekvensen (i Kbit).

en: Avestan
nb: Avestisk

en: Avformat demuxer
nb: Avformat-demultiplekser

en: Avformat mux
nb: Avformat-multipleks

en: Avformat muxer
nb: Avformat-multiplekser

en: Azerbaijani
nb: Aserbajdsjansk

en: A→B Loop
nb: A→B løkke

en: B-frames between I and P
nb: B-rammer mellom İ og P.

en: B4S playlist import
nb: B4S-spillelisteimport

en: BPG image decoder
nb: BPG-bildedekoder

en: Back
nb: Tilbake

en: Background
nb: Bakgrunn

en: Background Color
nb: Bakgrunnsfarge

en: Background Opacity
nb: Bakgrunnsgjennomsiktighet

en: Background color
nb: Bakgrunnsfarge

en: Background opacity
nb: Bakgrunnsgjennomsiktighet

en: Backlight compensation
nb: Baklyskompensasjon

en: Backspace
nb: Tilbaketasten

en: Backward
nb: Bakover

en: Balance of the audio input.
nb: Lydinndataens balanse.

en: Ball
nb: Øverst

en: Ball color
nb: Ballens farge

en: Ball size
nb: Ballstørrelse

en: Ball speed
nb: Ballhastighet

en: Ball video filter
nb: Ball-videofilter

en: Ballad
nb: Ballade

en: Baltic (Latin-7)
nb: Baltisk (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
nb: Baltisk (Windows-1257)

en: Band-stop filter
nb: Båndstoppfilter

en: Banding removal
nb: Bildebindingsfjerning

en: Bands gain
nb: Båndforsterkning

en: Bandwidth
nb: Båndbredde

en: Bandwidth (MHz)
nb: Båndbredde (MHz)

en: Bandwidth Adaptive
nb: Tilpassbar båndbredde

en: Bargraph position
nb: Linjegraf-plassering

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
nb: Linjegrafgjennomsiktighetsverdien (fra 0 for full gjennomsiktighet, til 255 for full fasthet).

en: Base image
nb: Grunnbilde

en: Base pixel radius
nb: Radiusen til grunnpikslene

en: Base port
nb: Grunnport

en: Bashkir
nb: Basjkirsk

en: Basic
nb: Enkle

en: Basque
nb: Baskisk

en: Bass adjustment of the audio input.
nb: Bassjustering av lydinndataen.

en: Bass level
nb: Bassnivå

en: Be quiet
nb: Vær stille

en: Behavior
nb: Oppførsel

en: Belarusian
nb: Hviterussisk

en: Benchmarking
nb: Benkpressing

en: Best available
nb: Beste tilgjengelige

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
nb: Påvirk bruken av B-rammer. Positive verdier sørger for flere B-rammer, mens negative verdier sørger for færre B-rammer.

en: Bicubic (good quality)
nb: Bikube (god kvalitet)

en: Bicubic spline
nb: Bikubisk spline

en: Bidir
nb: To-veis

en: Big Band
nb: Storband

en: Big Button
nb: Stor knapp

en: Bilinear
nb: Bilineær

en: Binauralizer
nb: Binauralisator

en: Bitrate
nb: Bitfrekvens

en: Bitrate (kb/s)
nb: Bitfrekvens (Kb/s)

en: Bitrate override
nb: Bitfrekvensoverkjøring

en: Bits per sample
nb: Bit per måling

en: Black
nb: Sorter

en: Black & white
nb: Svart-hvitt

en: Black Crush for Blue
nb: Svartforsterkning i blåfargen

en: Black Crush for Green
nb: Svartforsterkning i grønnfargen

en: Black Crush for Red
nb: Svartforsterkning i rødfargen

en: Black Level for Blue
nb: Svartnivå for blått

en: Black Level for Green
nb: Svartnivå for grønt

en: Black Level for Red
nb: Svartnivå for rødt

en: Black Metal
nb: Svartmetall

en: Black screens in Fullscreen mode
nb: Svarte skjermer i fullskjermsmodus

en: Black screens in fullscreen
nb: Svarte skjermer i fullskjerm

en: Blackmagic DeckLink SDI input
nb: Blackmagic DeckLink SDI-inndata

en: Blend
nb: Bland sammen

en: Blend image
nb: Sammenblandingsbilde

en: Blendbench
nb: Blandingsbenkpress

en: Blending benchmark filter
nb: Blandingsbenkpressfilter

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
nb: Blu-Ray-avspillerens regionskode. Noen disker kan bare spilles av med en passende regionskode.

en: Blu-ray
nb: Blu-Ray

en: Blu-ray Disc is corrupted.
nb: Blu-Ray-disken er korrumpert.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
nb: Blu-Ray Disc-støtte (libbluray)

en: Blu-ray error
nb: Blu-Ray-feil

en: Blu-ray menus
nb: Blu-Ray-menyer

en: Blue
nb: Blå

en: Blue balance
nb: Blåbalanse

en: Blue chroma balance.
nb: Blå krominansbalanse.

en: Bluescreen
nb: Blåskjerm

en: Bluescreen U tolerance
nb: Blåskjermens U-toleranse

en: Bluescreen U value
nb: Blåskjermens U-verdi

en: Bluescreen V tolerance
nb: Blåskjermens V-toleranse

en: Bluescreen V value
nb: Blåskjermens V-verdi

en: Bluescreen video filter
nb: Blåfargings-videofilter

en: Blur factor (1-127)
nb: Uklarhetsfaktor (1-127)

en: Bookmark
nb: Bokmerke

en: Bookmark %i
nb: Bokmerke %i

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: Bookmarks list for a stream
nb: Bokmerkeliste for en kringkasting

en: Bookmarks...
nb: Bokmerker …

en: Border
nb: Kant

en: Border height
nb: Kanthøyde

en: Border masking
nb: Kantmaskering

en: Border width
nb: Kantbredde

en: Bosnian
nb: Bosnisk

en: Boss key
nb: Universalnøkkel

en: Bottom
nb: Nederst

en: Bottom Center
nb: Midt på bunnen

en: Bottom Left
nb: Nede til venstre

en: Bottom left
nb: Nede til venstre

en: Bottom right
nb: Nede til høyre

en: Bottom-Left
nb: Nederst til venstre

en: Bottom-Right
nb: Nederst til høyre

en: Breton
nb: Bretonsk

en: Bridge
nb: Mosaikkbru

en: Bridge in
nb: Mosaikkbruens inndata

en: Bridge out
nb: Mosaikkbruens utdata

en: Bridge stream output
nb: Mosaikkbrustrømmens utdata

en: Bright
nb: Lys

en: Brightness
nb: Lysstyrke

en: Brightness Down
nb: Lysstyrke ned

en: Brightness Threshold
nb: Lysstyrkegrense

en: Brightness Up
nb: Lysstyrke opp

en: Brightness threshold
nb: Lysstyrkegrense

en: Bring All to Front
nb: Vis alle øverst

en: BritPop
nb: Britpop

en: Broadcast
nb: Kringkast

en: Broadcast:
nb: Kringkast:

en: Broken or missing AVI Index
nb: Ødelagt eller manglende AVI-indeks

en: Broken or missing Index
nb: Ødelagt eller manglende indeks

en: Browse
nb: Bla gjennom

en: Browse...
nb: Bla gjennom…

en: Browser Back
nb: Nettleser tilbake

en: Browser Favorites
nb: Nettleser favoritter

en: Browser Forward
nb: Nettleser forover

en: Browser Home
nb: Nettleser hjem

en: Browser Refresh
nb: Nettleser oppdater

en: Browser Search
nb: Utforskersøk

en: Browser Stop
nb: Nettleser stopp

en: Buffer dimensions
nb: Mellomlagerdimensjoner

en: Buffer size
nb: Bufferstørrelse

en: Build index
nb: Bygg en indeks

en: Build index then play
nb: Lag indeks og spill av

en: Building font cache
nb: Bygger skriftmellomlager

en: Bulgarian
nb: Bulgarsk

en: Burmese
nb: Burmesisk

en: Burrows-Wheeler decompression
nb: Burrows-Wheeler dekomprimeringsmetode

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
nb: Ved å opprette en strøm vil <i>Hovedkontrollerne</i> styre strømmen i stedet for hovedgrensesnittet.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
nb: Som standard (0), vil alle de innkommende kanalene bli lagret, men du kan begrense antall kanaler her.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
nb: Som standard vil stumtjener-grensesnittillegget starte en DOS-kommanolinje. Aktivering av Stille modus vil hindre den i å starte den, men kan også bli ganske irriterende hvis du vil lukke VLC uten at et videovindu er åpent.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
nb: Som standard vil RC-grensesnittillegget starte en DOS-kommanolinje. Aktivering av Stille modus vil hindre den i å starte den, men kan også bli ganske irriterende hvis du vil lukke VLC uten at et videovindu er åpent.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
nb: Som standard kan VLC styres med medietastene på moderne Apple-tastaturer.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
nb: Som standard kan VLC fjernstyres med fjernkontrollen til Apple.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
nb: Som standard fører VLC en liste over de siste 10 gjenstandene. Denne funksjonen kan skrus av her.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
nb: Som standard, bruker VLC fullskjermsmodusen som er kjent fra tidligere MacOS-lanseringer. Den kan også bruke den innebygde fullskjermsmodusene fra MacOS 10.7 og nyere.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
nb: Som standard, kan du hoppe til den neste eller forrige elementet i VLC med Apple Remote. Du kan deaktivere den muligheten med denne innstillingen.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
nb: Som standard, kan du styre VLCs volumnivå med Apple Remote. Du kan også velge å styre hele systemets volumnivå i stedet.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
nb: Som standard vil tjeneren godkjenne enhver lokal IP-adresse. Spesifiser en IP-adresse (f.eks. ::1, eller 127.0.0.1) eller et vertsnavn (f.eks. "Husets PC") for å begrense dem til et bestemt nettverksgrensesnitt.

en: C
nb: nb

en: C&onvert
nb: K&onverter

en: C&onvert / Save
nb: K&onverter / Lagre

en: C64 sid demuxer
nb: C64 SID-demultiplekser

en: CAF demuxer
nb: CAF-demultiplekser

en: CBR bitrate (kbps)
nb: CBR-bitfrekvens (Kb/s)

en: CBR encoding
nb: CBR-koding

en: CDDB Server
nb: CDDB-tjener

en: CDDB Server port to use.
nb: CDDB Server-port som skal brukes.

en: CDDB port
nb: CDDB-port

en: CDG demuxer
nb: CDG-demultiplekser

en: CDG video decoder
nb: CDG-videodekoder

en: CLI input
nb: CLI-inndata

en: CPU optimizations
nb: CPU-optimering

en: CSA Key
nb: CSA-nøkkel

en: CSA Key in use
nb: CSA-nøkkelen som er i bruk.

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
nb: CSA-krypteringsnøkkelen som brukes. Det kan være den som er oddetall / den første (standard), eller partall / den andre.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
nb: CSA-krypteringsnøkkelen. Dette må være en 16-tegns streng (8 heksadesimale bytes).

en: CVD subtitle decoder
nb: CVD-undertekstdekoder

en: Cabaret
nb: Kabaret

en: Cable
nb: Kabel

en: Cable and satellite reception parameters
nb: Kabel- og satelitt-mottaksparametre

en: Caching
nb: Mellomlagring

en: Caching value (ms)
nb: Mellomlagringsverdi (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
nb: Cacheverdi for kameraer og mikrofoner, i millisekunder.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
nb: Cacheverdier for lokale filer, i millisekunder.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
nb: Bufringsverdier for nettverksressurser, i millisekunder.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
nb: Bufringsverdier for optiske medier, i millisekunder.

en: Calculation factor
nb: Kalkuleringsfaktor

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
nb: Kalkuleringsfaktoren. I absolutt forsinkelsesmodus representerer denne faktoren sekunder.

en: Callback cookie string
nb: Tilbakekallings-infokapselsstrengen

en: Callback data
nb: Tilbakeoppkallings-data

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Cannot save Configuration
nb: Kan ikke lagre oppsettet

en: Cannot write to file %1:
    %2.
nb: Kan ikke skrive til fila %1:
    %2.

en: Canvas
nb: Lerret

en: Canvas video filter
nb: Lerret video filter

en: Capability
nb: Egenskap

en: Capture
nb: Ta opp

en: Capture &Device
nb: Opptaks&enhet

en: Capture Audio
nb: Ta opp lyd

en: Capture failed
nb: Opptak mislyktes

en: Capture fragment size
nb: Opptaksfragmentets størrelse

en: Capture mode
nb: Opptaksmodus

en: Capture region height
nb: Opptaksområdets høyde

en: Capture region width
nb: Opptaksområdets breddet

en: Capture the audio stream in stereo.
nb: Ta opp lydkringkastingen i stereo.

en: Cartoon
nb: Tegnefilm

en: Catalan
nb: Katalansk

en: Catalog Number
nb: Katalognummer

en: Category
nb: Kategori

en: Celtic
nb: Keltisk

en: Celtic (Latin-8)
nb: Keltisk (Latin-8)

en: Center
nb: Midtstilt

en: Centre Weighted Median
nb: Midtpunktvektlagt median

en: Certificate of the Authority to verify server's against
nb: Autoritetssertifikatet som tjenerens sertifikat skal sammenlignes med

en: Chamber Music
nb: Kammermusikk

en: Change
nb: Endre

en: Change Hotkey
nb: Endre hurtigtast

en: Change playlistview
nb: Endre spillelistevisning

en: Change subtitle delay
nb: Endre undertekstforsinkelse

en: Change the caching for the media
nb: Endre bufringen til mediet

en: Change the display name of the Service.
nb: Endre det navnet på tjenesten.

en: Change the id of an elementary stream
nb: Endre IDen til en hovedstrøm.

en: Change the language of an elementary stream
nb: Velg språket til hovedstrømmen

en: Change the lirc configuration file
nb: Endre Iirc-oppsettsfila

en: Change the loop and repeat modes
nb: Endre løkke- og gjentakningsmodusene

en: Change the start time for the media
nb: Endre starttiden til mediet

en: Change the stop time for the media
nb: Endre stopptid for media

en: Change title according to current media
nb: Endre tittel i henhold til gjeldende medie

en: Changes the subtitles size where possible
nb: Endrer tekststørrelse der det er mulig

en: Channel Name
nb: Kanalnavn

en: Channels
nb: Kanaler

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
nb: Antall kanaler som er tilgjengelige for lydutdata. Dersom inndataen har flere kanaler enn utdataen, vil den bli mikset ned. Dette parameteret vil bli ignorert dersom digital gjennomgang er aktivert.

en: Channels count
nb: Antall kanaler

en: Channels count of an audio elementary stream
nb: Antall kanaler i en hovedlydstrøm

en: Channels:
nb: Kanaler:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
nb: Chaoji VCD-undertekstinnpakker

en: Chapter
nb: Kapittel

en: Chapter %i
nb: Kapittel %i

en: Chapter codecs
nb: Kapittelkodek

en: Chapter offset in ms
nb: Kapittelavvik i ms

en: Chapters
nb: Kapitler

en: Characteristic dimension
nb: Karakteristisk dimensjonering

en: Chechen
nb: Tsjetsjensk

en: Check for &Updates...
nb: &Se etter oppdatering…

en: Check for Update...
nb: Se etter oppdatering…

en: Check for VLC updates
nb: Se etter VLC-oppdateringer

en: Check for album art and metadata?
nb: Se etter albumgrafikk og metadata?

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
nb: Velg denne innstillingen dersom du vil dempe den blandede sonen med dette tillegget (Hvis denne innstillingen ikke er valgt, vil dempingen bli gjort av OpenGL).

en: Chinese
nb: Kinesisk

en: Choose
nb: Velg

en: Choose Cover Art
nb: Velg albumomslag

en: Choose Destination
nb: Velg mål

en: Choose Profile
nb: Velg profil

en: Choose a file
nb: Velg en fil

en: Choose a pixel shader to apply.
nb: Velg en pikselskyggelegger som skal brukes.

en: Choose an output location
nb: Velg en utdataplassering:

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
nb: Velg handlingen til fargene i disse utdatarammene som faller i mellom inndatarammegrenser. 
    
    Seneste: Hent krominansen kun fra det nye (lyse) feltet. Dette er bra for sammenflettet inndata, slik som videoer fra et opptakskamera. 
    
    Alternativ linje: Hent krominansen fra linje 1 i toppfeltet, linje 2 i bunnfeltet, osv. 
    Dette er standarden, og er bra for NTSC-telecinet inndata (Anime-DVD-er, osv.). 
    
    Bland: Gjennomsnittet til inndatafeltets krominanser. Det kan også forstyrre fargene til det nye (lyse) feltet. 
    
    Oppskaler: Utdata i 4:2:2-format (Forskjellige krominanser for hvert felt). Den beste simuleringen, men krever mere prosessor- og minne-båndbredde.

en: Choose one or more media file to open
nb: Velg én eller flere filer som skal åpnes

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
nb: Velg mappen eller filnavnet hvor opptakene skal lagres.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
nb: Velg mappen du vil lagre videostillbildet til.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
nb: Velg et program ved å skrive inn dens tjeneste-ID. Bruk kun denne innstillingen hvis du ønsker å lese inn en flerprogramsstrøm (deriblant DVB-strømmer).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
nb: Velg programmene ved å skrive inn en kommadskilt liste over tjeneste-IDer. Bruk kun denne innstillingen hvis du ønsker å lese inn en flerprogramsstrøm (deriblant DVB-strømmer).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
nb: Velg hvorvidt SPU-strømmer skal omdirigeres til tappekran når denne siste er påskrudd.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
nb: Velg hvorvidt lydstrømmen skal omdirigeres til strøm-utløpets annlegg når dette siste valget er gjort.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
nb: Velg hvorvidt videostrømmen skal omdirigeres til strøm-utløpets anlegg når dette siste valget er gjort.

en: Choose...
nb: Velg …

en: Chorus
nb: Refreng

en: Christian Gangsta Rap
nb: Kristen gangstarap

en: Christian Rap
nb: Kristen rap

en: Christian Rock
nb: Kristenrock

en: Chroma
nb: Krominans

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
nb: Krominans-ME for underpiksel- og modus-avgjørelser i P-rammer

en: Chroma for the base image
nb: Krominansen til grunnbildet

en: Chroma for the blend image
nb: Krominansen til blandingsbildet

en: Chroma format
nb: Krominansformat

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
nb: Krominanse-fourCCen som brukes av bildemellomlageret. Forvalget er RGB, ettersom FB-enheten ikke har noen måte å melde fra om krominansen dens på.

en: Chroma gain
nb: Krominansforsterkning

en: Chroma gain control.
nb: Krominansforsterkningskontroller.

en: Chroma in motion estimation
nb: Krominering i bevegelsesantakelser.

en: Chroma location
nb: Krominansplassering

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
nb: Krominans til å konvertere bildet med før det blir sendt til det interne OpenCV-filteret.

en: Chroma used
nb: Brukt krominans

en: Chroma which the base image will be loaded in
nb: Krominansen som grunnbildet vil bli lastet inn med

en: Chroma which the blend image will be loaded in
nb: Krominansen som blandingsbildet vil bli lastet inn med

en: Chromaprint stream output
nb: Krominansutskriftsstrøm-utdata

en: Chromecast port
nb: Chromecast-port

en: Chromecast stream output
nb: Chromecast-strømutdata

en: Chrominance elimination
nb: Mørkhetsfjerning

en: Church Slavic
nb: Kirkeslavisk

en: Chuvash
nb: Tsjuvasjisk

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
nb: Krypteringer, nøkkelutvekslingsmetoder, hash-funksjoner og komprimeringsmetoder kan bli valgt. Les gjennom GNU TLS-dokumentasjonen for de detaljerte syntaksene.

en: Circular Left Hand (18V)
nb: Venstrehendt sirkulær (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
nb: Høyrehendt sirkulær (13V)

en: Cl&ear
nb: Fj&ern

en: Cl&ose
nb: &Lukk

en: Classic Rock
nb: Klassisk rock

en: Classical
nb: Klassisk

en: Clean
nb: Uten banning

en: Clean up
nb: Rydd opp

en: Clear
nb: Tøm

en: Clear List
nb: Tøm listen

en: Clear the messages
nb: &Tøm meldingene

en: Clear the playlist
nb: Tøm spillelisten

en: Click to set point B
nb: Klikk for å angi punkt B

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
nb: Klikk for å veksle mellom forløpt og gjenstående tid

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
nb: Klikk for å veksle mellom gjentakelse av alt, bare denne filen, og ingen gjentakelse.

en: Click to toggle between total and remaining time
nb: Klikk for å veksle mellom total og gjenstående tid

en: Client port
nb: Klientport

en: Clock jitter
nb: Klokkestøy

en: Clock reference average counter
nb: Teller for klokkereferanse-gjennomsnitt

en: Clock source
nb: Klokkekilde

en: Clock synchronisation
nb: Klokkesynkronisering

en: Clone
nb: Kloning

en: Clone video filter
nb: Klon videofilter

en: Close Window
nb: Lukk vindu

en: Close to systray
nb: Minimer til systemkurv

en: Closed Captions decoder
nb: Undertekstomkoder

en: Closed captions
nb: Myke tekster

en: Closed captions %u
nb: Teksting %u

en: Closed captions 1
nb: Undertekst 1

en: Closed captions 2
nb: Undertekst 2

en: Closed captions 3
nb: Undertekst 3

en: Closed captions 4
nb: Undertekst 4

en: Club - House
nb: Klubb-house

en: Co&dec
nb: Ko&dek

en: Codec
nb: Kodek

en: Codec Details
nb: Kodekdetaljer

en: Codec Level
nb: Kodek-nivå

en: Codec Profile
nb: Kodek-profil

en: Codec name
nb: Kodek

en: Codec not supported
nb: Kodek ikke støttet

en: Codecs
nb: Kodek

en: Codecs / Muxers
nb: Kodek og multipleksere

en: Coefficient thresholding on P-frames
nb: Koeffisientgrensesetting for P-rammer

en: Collapse
nb: Trekk sammen

en: Collapse All
nb: Fold sammen alle

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
nb: Samle forskjellig lokal statistikk om mediet som spilles av.

en: Color
nb: Farge

en: Color ASCII art video output
nb: Farget ASCII-kunst som videoutdata

en: Color effect
nb: Fargeeffekt

en: Color extraction
nb: Fargeutvinning

en: Color inversion
nb: Fargeomvending

en: Color killer
nb: Fargefjerner

en: Color messages
nb: Fargede beskjeder

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
nb: Fargen på teksten som skal tegnes i videoen. Dette må være en heksadesimal (slik som HTML-farger). De første to tegnene er for rød, deretter for grønn, og til slutt blå. For eksempel, #000000 = svart, #FF0000 = rød, #00FF00 = grønn, #FFFF00 = gul (rød + grønn), #FFFFFF = hvit.

en: Color primaries
nb: Primærfarger

en: Color scheme
nb: Brillefarger

en: Color space
nb: Fargerom

en: Color threshold
nb: Fargeterskel

en: Color threshold filter
nb: Fargeterskelsfilter

en: Colors
nb: Farger

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
nb: Fargen som ligner på dette vil bli beholdt, mens de andre fargene vil bli gjort om til gråtoner. Dette må være en heksadesimal (slik som HTML-farger). De første to tegnene er for rød, deretter for grønn, og til slutt blå. For eksempel, #000000 = svart, #FF0000 = rød, #00FF00 = grønn, #FFFF00 = gul (rød + grønn), #FFFFFF = hvit.

en: Column border
nb: Kolonneramme

en: Columns
nb: Kolonner

en: Comedy
nb: Komedie

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
nb: Kommaseparert fil med bildeforhold som benyttes i grensesnittes bildeforholdsliste.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
nb: Kommaseparert fil med klippratioer som vil legges til klippratiolisten.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
nb: Komma-adskilt liste over aktive vinduer; standarden er alle sammen.

en: Command+
nb: Kommando+

en: Command-line interface
nb: Kommandolinjegrensesnitt

en: Comment
nb: Kommentar

en: Comment to put in ASF comments.
nb: Kommentar å legge til i ASF-kommentarer.

en: Comments
nb: Merknader

en: Communication
nb: Kommunikasjon

en: Compensate delay
nb: Kompenser for forsinkelse

en: Compiled by %s on %s (%s)
nb: Kompilert av %s den %s (%s)

en: Compiler: %s
nb: Kompilert av: %s

en: Complete MRL for VLC internal
nb: Komplett intern MRL for VLC

en: Component
nb: Komponent

en: Composer
nb: Komposør

en: Composite
nb: Kompositt

en: Compression level
nb: Kompresjonsnivå

en: Compressor
nb: Kompressor

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
nb: Prosesser og skriv ut PSNR-statistikk. Dette har ingen effekt på den faktiske kodingskvaliteten.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
nb: Prosesser og skriv ut SSIM-statistikk. Dette har ingen effekt på den faktiske kodingskvaliteten.

en: Conductor
nb: Konduktør

en: Config of last used skin
nb: Oppsettet til den sist brukte drakten

en: Configuration options
nb: Oppsettsvalg

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
nb: Oppsettsinnstillinger som vil bli brukt av tjenesten (f.eks. --foo=bar -- no-foobar). Det burde bli spesifisert ved installeringstidspunktet, sånn at tjenesten blir riktig satt opp.

en: Configure Hotkeys
nb: Sett opp hurtigtaster

en: Connect to clients matching
nb: Koble til samsvarende klienter

en: Connection failed
nb: Tilkoblingen mislyktes.

en: Console
nb: Konsoll

en: Console log
nb: Konsollogg

en: Console logger
nb: Konsolloggfører

en: Constant bitrate mode (CBR)
nb: Konstant bitfrekvensmodus (CBR)

en: Constant error mode
nb: Modus for konstante feil

en: Constant lambda mode
nb: Konstant lambda-modus

en: Constant noise threshold mode
nb: Grensemodusen for konstant støy

en: Constant quality factor
nb: Faktor for konstant kvalitet

en: Constant quality mode
nb: Modus for konstant kvalitet

en: Containers
nb: Pakkefiler

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
nb: Pakkeutvidelser (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Contemporary Christian
nb: Samtidig kristenmusikk

en: Content bitrate
nb: Innholdsbitfrekvens

en: Context menu
nb: Sammenhengsmeny

en: Continue
nb: Fortsett

en: Continue playback
nb: Fortsett avspilling

en: Continue playback where you left off
nb: Fortsett avspillingen der du stoppet sist

en: Continue playback?
nb: Fortsettelse av avspilling

en: Continuous 22kHz tone
nb: Kontinuerlig 22kHz-tone

en: Continuous stream
nb: Kontinuerlig strømming

en: Contrast
nb: Kontrast

en: Control
nb: Kontroll

en: Control external music players
nb: Styr eksterne mediespillere

en: Control interfaces
nb: Kontrollgrensesnitt

en: Control menu for the player
nb: Kontrollmeny for spilleren

en: Control playback with media keys
nb: Kontroller avspilling med medietaster

en: Control playback with the Apple Remote
nb: Kontroller avspilling med fjernkontrollen til Apple

en: Control playlist items with the Apple Remote
nb: Kontroller spillelistegjenstander med en Apple Remote

en: Control system volume with the Apple Remote
nb: Kontroller systemvolumet med Apple Remote

en: Controls
nb: Kontroller

en: Conve&rt / Save...
nb: Gjør om/Lagre …

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
nb: Konvergenstidspunktet til 'avbr'-frekvenskontrollen

en: Conversion quality
nb: Konverteringskvalitet

en: Conversions from
nb: Konverteringer fra

en: Convert
nb: Konvertere

en: Convert & Stream
nb: Konverter og kringkast

en: Convert / Stream...
nb: Konverter / Kringkast…

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
nb: Videofilter for konvertering av 3D-bilde til anaglyf bilde

en: Cookies forwarding
nb: Infokapselvideresending

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy URL to clipboard
nb: Kopier URLen til utklippstavlen

en: Copy packetizer
nb: Kopier innpakker

en: Copyright
nb: Opphavsrett

en: Copyright Acknowledgement
nb: Opphavsrettserkjennelse

en: Copyright metadata
nb: Metadata for opphavsrett

en: Copyright string to put in ASF comments.
nb: Opphavsrettsstreng å legge til i ASF-kommentarer.

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
nb: Core Animation OpenGL-lag (macOS)

en: Cornish
nb: Kornisk

en: Corsican
nb: Korsikansk

en: Could not demux ASF stream
nb: Kunne ikke demultiplekse ASF-strøm

en: Cover
nb: Omslag

en: Create
nb: Lag

en: Create "Fast Start" files
nb: Lag "Hurtigstart"-filer

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
nb: Opprett "Hurtigstart"-filer. "Hurtigstart"-filer er skreddersydd for nedlastinger, og tillater brukeren å forhåndsvise filen mens den blir lastet ned.

en: Create Directory
nb: Lag katalog

en: Create Directory...
nb: Lag katalog …

en: Create Folder
nb: Lag mappe

en: Create Folder...
nb: Lag mappe …

en: Create a new bookmark
nb: Lag et nytt bokmerke

en: Create a new profile
nb: Lag en ny profil

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
nb: Lag et unikt navn i systemmottaksområdet.

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
nb: Opprett videobufre i systemminnet i stedet for i videominnet. Dette er ikke anbefalt, ettersom videominne vanligvis drar mere fordeler av maskinvareakselerasjon (som omskalering eller YUV→RGB-skaleringer). Denne innstillingen har ingen effekt når det brukes overlegg.

en: Credits
nb: Takk til

en: Croatian
nb: Kroatisk

en: Crop
nb: Beskjær

en: Crop one pixel from the bottom of the video
nb: Beskjær ett bildepunkt fra nederst i videoen.

en: Crop one pixel from the left of the video
nb: Beskjær ett bildepunkt fra venstre i videoen.

en: Crop one pixel from the right of the video
nb: Beskjær ett bildepunkt fra høyre i videoen.

en: Crop one pixel from the top of the video
nb: Beskjær ett bildepunkt fra øverst i videoen.

en: Crop: %s
nb: Beskjær: %s

en: Croppadd
nb: Beskjær og fyll inn

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
nb: Krysningsstrøm fra venstre til høyre høyttaler med en invertert fasing. Dette hjelper til med å undertrykke mono-lyder. Dersom verdien er 1, vil det fjerne alle signaler som dukker opp i begge høyttalerne.

en: Crossfeed
nb: Stereo-sammenblanding

en: Crossover
nb: Sjangerkrysning

en: Crypt audio
nb: Krypter lyd

en: Crypt audio using CSA
nb: Krypter lyd med CSA

en: Crypt video
nb: Krypter video

en: Crypt video using CSA
nb: Krypter video med CSA

en: Crystal HD hardware video decoder
nb: Crystal HD-maskinvaredekoder

en: Ctrl+H
nb: Ctrl + H

en: Ctrl+L
nb: Ctrl + L

en: Ctrl+T
nb: Ctrl + T

en: Cue points
nb: Stikkpunkter

en: Cult
nb: Kult

en: Current Media Information
nb: Nåværende medieinformasjon

en: Current media / stream statistics
nb: Nåværende medie- / kringkastings-statistikk

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
nb: Nåværende avspillingshastighet: %1
    Klikk for å justere

en: Custom
nb: Tilpasset

en: Custom &Bookmarks
nb: Tilpassede &bokmerker

en: Custom aspect ratios list
nb: Egendefinert bildeforholdsliste

en: Custom crop ratios list
nb: Egendefinert klippratioliste

en: Custom options
nb: Egendefinerte innstillinger

en: Custom playback
nb: Tilpasset avspilling

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
nb: Egendefinert tittel for videovinduet (dersom videoen ikke er innebygd i grensesnittet).

en: Customi&ze Interface...
nb: &Tilpass brukerflaten …

en: Customize...
nb: Tilpass…

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
nb: Fjern et lysbånd som har blitt forårsaket av fluorescerende belysning (Udokumentert enhet).

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
nb: Klipp opp strømmen i skiver av den bestemte varigheten, og sikre en konstant bitfrekvens mellom de to grensene. Dette unngår at du får enorme bitfrekvenstopper, særlig med tanke på referanserammer.

en: Cycle audio track
nb: Bytt mellom lydspor

en: Cycle deinterlace modes
nb: Sirkuler gjennom avflettingsmoduser

en: Cycle next program Service ID
nb: Sirkuler de neste programtjeneste-IDene

en: Cycle previous program Service ID
nb: Sirkuler de forrige programtjeneste-IDene

en: Cycle source aspect ratio
nb: Sirkuler mellom kildevisningsforhold

en: Cycle subtitle track
nb: Bytt mellom undertekster

en: Cycle subtitle track in reverse order
nb: Bytt mellom undertekster i omvendt rekkefølge

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
nb: Bytt mellom en forehåndsvalgt liste med beskjæringsformater.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
nb: Sirkuler gjennom en forhåndsbestemt liste over kildevisningsforhold.

en: Cycle through audio devices
nb: Bytt mellom lydenheter

en: Cycle through available audio devices
nb: Bytt mellom tilgjengelige lydenheter

en: Cycle through available deinterlace modes.
nb: Sirkuler gjennom tilgjengelige avflettingsmoduser.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
nb: Bytt mellom de tilgjengelige lydsporene (språk).

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
nb: Sirkuler gjennom de neste tilgjengelige tjeneste-IDene (SID).

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
nb: Sirkuler gjennom de forrige tilgjengelige tjeneste-IDene (SID).

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
nb: Bytt mellom de tilgjengelige undertekstene i omvendt rekkefølge.

en: Cycle through the available subtitle tracks.
nb: Bytt mellom de tilgjengelige undertekstene.

en: Cycle video crop
nb: Bytt mellom videobeskjæring

en: Cyrillic (Windows-1251)
nb: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Czech
nb: Tsjekkisk

en: D&ecrease Volume
nb: S&enk lydstyrke

en: D-Bus control interface
nb: DBus-kontrollgrensesnitt

en: D-Bus screensaver
nb: D-Bus-skjermsparer

en: DEVICES
nb: ENHETER

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
nb: DTS Coherent Acoustics-lyddekoder

en: DTS audio packetizer
nb: DTS-lydinnpakker

en: DTS delay (ms)
nb: DTS-forsinkelse (ms)

en: DTS dynamic range compression
nb: DTS-dynamikkompressor

en: DV (Digital Video) demuxer
nb: DV (Digital Video)-demultiplekser

en: DVB adapter
nb: DVB-adapter

en: DVB device
nb: DVB-enhet

en: DVB input with v4l2 support
nb: DVB inndata med v4l2-støtte

en: DVB playlist import
nb: DVB-spillelisteimport

en: DVB subtitles
nb: DVB-undertekster

en: DVB subtitles decoder
nb: DVB-undertekstdekoder

en: DVB subtitles encoder
nb: DVB-undertekstomkoder

en: DVB subtitles: hearing impaired
nb: DVB-undertekster: Hørselhemmede

en: DVB-S2 parameters
nb: DVB-S2-parametere

en: DVB-T reception parameters
nb: DVB-T-mottakelsesparametere

en: DVD angle
nb: DVD-vinkel

en: DVD device
nb: DVD-enhet

en: DVD menus
nb: DVD-menyer

en: DVD subtitles
nb: DVD-undertekster

en: DVD subtitles decoder
nb: DVD-undertekstdekoder

en: DVD subtitles packetizer
nb: DVD-undertekstinnpakker

en: DVD with menus
nb: DVD med menyer

en: DVD without menus
nb: DVD uten menyer

en: DVDRead Input (no menu support)
nb: DVDRead-inndata (ingen menystøtte)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
nb: DVDRead kunne ikke åpne «%s»-disken.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
nb: DVDRead kunne ikke lese %d/%d blokker i 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
nb: DVDRead kunne ikke lese %d-blokken

en: DVDnav Input
nb: DVDnav-inndata

en: DVDnav demuxer
nb: DVDnav-demultiplekser

en: Daala video decoder
nb: Daala-videodekoder

en: Daala video encoder
nb: Daala-videokoder

en: Daala video packetizer
nb: Daala-videoinnpakker

en: Damaged or incomplete AVI file
nb: Ødelagt eller ufullstendig AVI-fil

en: Damp
nb: Fuktig

en: Dance Hall
nb: Dancehall

en: Danish
nb: Dansk

en: Dark
nb: Mørk

en: Darkness masking
nb: Mørkhetsmaskering

en: Data alignment
nb: Datajustering

en: Data for the audio callback function.
nb: Dataene til lydtilbakekallingsfunksjonen.

en: Data for the get and release functions
nb: Dataene til hent- og slipp-funksjonene

en: Data for the video callback function.
nb: Dataene til videotilbakekallingsfunksjonen.

en: Date
nb: Dato

en: Date metadata
nb: Dato-metadata

en: Day / Month / Year:
nb: Dag/måned/år:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
nb: DCT-domenets støyreduksjon. Tilpasningsdyktig kvasi-dødsone. Mellom 10 og 1000 ser ut til å være et brukbart spekter.

en: De-Fullscreen
nb: Ut av fullskjerm

en: Deactivate
nb: Deaktiver

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
nb: Deaktiver avblokkingsløkkefilteret (senker kvaliteten).

en: Death Metal
nb: Dødsmetall

en: Debanding algorithm
nb: Avbåndingsalgoritme

en: Debug
nb: Avlus

en: Debug mask
nb: Feilsjekkingsmaskering

en: Debug messages
nb: Avlusingsmeldinger

en: Decide references on a per partition basis
nb: Bestem antall referanser per partisjon

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
nb: DeckLink-opptakskort som skal brukes, hvis flere av dem er koblet til. Kortene er nummert fra 0 og oppover.

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
nb: DeckLink-utdatakort, hvis flere av dem er koblet til. Kortene er nummert fra 0 og oppover.

en: DecklinkOutput
nb: Decklink-utdata

en: Decode
nb: Dekoding

en: Decode at the demuxer stage
nb: Dekod under demultipleksingsstadiet

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
nb: Dekod rammer direkte til RPI VideoCore i stedet for i vertsminnet.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
nb: Dekod rammer direkte til RPI VideoCore i stedet for i vertsminnet. Denne innstillingen må brukes sammen med MMAL-videoutdatatillegget.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
nb: DecodeBin er et innkapslingselement, som kan legge til og behandle flere elementer. I tillegg til å legge til dekoderne, legger DecodeBin også hovedstrømstolkere som kan gi deg mere info, deriblant kodekprofiler, nivået og andre egenskaper, i form av GstCaps (Strømmeegenskaper), til dekoderen.

en: Decoded
nb: Dekodet

en: Decoded blocks
nb: Dekodede blokker

en: Decoded format
nb: Dekodet format

en: Decoders
nb: Dekodere

en: Decoding
nb: Dekoding

en: Decoding X coordinate
nb: X-koordinaten til dekodingen.

en: Decoding Y coordinate
nb: Y-koordinaten til dekodingen.

en: Decrease
nb: Krymp

en: Decrease Volume
nb: Senk volumet

en: Decrease scale factor
nb: Minsk skaleringsfaktor

en: Default
nb: Standard

en: Default (Windows-1252)
nb: Eldre Windows-standard (Windows-1252)

en: Default Caching Level
nb: Standard buffernivå

en: Default DVD angle.
nb: Standard DVD-vinkel.

en: Default Encoding
nb: Standard koding

en: Default background alpha
nb: Standard bakgrunnsalfa

en: Default background color
nb: Standard bakgrunnsfarge

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
nb: Standardbakgrunnsfargen, dersom Kate-strømmen ikke spesifiserer en bakgrunnsfarge som skal brukes.

en: Default caching policy
nb: Standard mellomlagringsinnstilling

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
nb: Standard mellomlagringsstørrelse for utgående RTP-strømmer. Denne verdien bør være i millisekunder.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
nb: Standard mellomlagringsstørrelse for utgående UDP-strømmer. Denne verdien bør være i millisekunder.

en: Default devices
nb: Standardenheter

en: Default encoding
nb: Standard koding

en: Default font alpha
nb: Standard skrifttype-alfa

en: Default font color
nb: Standard skriftfarge

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
nb: Standardskrifttypefargen som skal brukes, dersom Kate-strømmen ikke spesifiserer en skrifttypefarge som skal brukes.

en: Default font description
nb: Standard skriftbeskrivelse

en: Default font effect
nb: Standard skrifteffekter

en: Default font effect strength
nb: Standard skrifttypeeffektstyrke

en: Default frame rate for chapter import.
nb: Standard bildefrekvens for import av kapittel.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
nb: Standard multicastgrensesnitt. Dette overstyrer dirigeringslisten.

en: Default optical device
nb: Standard optisk driver

en: Default preset setting used
nb: Standard forhåndsinnstilling er brukt

en: Default replay gain
nb: Standardrepriseforsterkning

en: Default stream
nb: Standard kringkasting

en: Default stream output chain
nb: Standard strømmeutdatakjede

en: Default tune setting used
nb: Standard mottakerinnstillinger er brukt

en: Default: 90sec
nb: Forvalg: 90sek

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
nb: Bestem inndatabildets aspektforhold som skal brukes. Standarden er 4:3.

en: Define the glasses' color scheme
nb: Spesifiser brillenes fargesystem.

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
nb: Definer program-IDene til hver PMT. Dette krever at "Gjør ESens ID til program-IDen" er aktivert.

en: Define which screen fullscreen goes
nb: Definer hvilken skjerm som skal brukes for fullskjerm

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
nb: Definerer bitdistribusjonsmodusen for AQ.
    • 0: Deaktivert.
    • 1: Den nåværende x264-standardmodusen (Standard)
    • 2: Bruker log(var)^2 i stedet for log(var), og forsøker å tilpasse styrken per rammen.

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
nb: Bestemmer hvor often linjegrafinformasjonen skal sendes. Den sender BarGraph-informasjonen hver n. lydpakke (Standarden er 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent
nb: Bestemmer om linjegrafinformasjonen skal bli sendt.

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
nb: Bestemmer om linjegrafinformasjonen skal bli sendt. 1 dersom informasjonen skal sendes, 0 hvis den ikke skal det (1 er standard).

en: Defines if silence alarm information should be sent
nb: Bestemmer om informasjonen om stille alarmer skal bli sendt.

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
nb: Bestemmer om informasjonen om stille alarmer skal bli sendt. 1 dersom informasjonen skal sendes, 0 hvis den ikke skal det (1 er standard).

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
nb: Bestemmer radiusstørrelsen til (start-)båndenes grunnlag i piksler.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
nb: Definerer den virtuelle overflaten til det emulerte rommet av filteret.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
nb: Bestemmer hvilke tidsstoppsinnstilinger som legges til i RTSP-øktens ID-streng. Å sette det til et negativt nummer fjerner tidsstoppsinnstillingen helt. Dette er påkrevd av noen IPTV-dekoderbokser (deriblant de som er laget av HansunTech) som blir forvirret av det. Standarden er 5.

en: Deinterlace
nb: Avflett

en: Deinterlace chroma skip
nb: Hopp over avfletting av krominans

en: Deinterlace method to use for streaming.
nb: Avflettingsmodus til bruk i kringkasting.

en: Deinterlace method to use for video processing.
nb: Metode for avfletting for bruk i videoprosessering.

en: Deinterlace mode
nb: Linjedelingsmodus

en: Deinterlace module
nb: Avflett modul

en: Deinterlace off
nb: Avfletting av

en: Deinterlace on
nb: Avfletting på

en: Deinterlace the video before encoding.
nb: Avflett videoen før koding.

en: Deinterlace video
nb: Avflett video

en: Deinterlacing
nb: Fjern linjesprang/linjesammenfletting

en: Deinterlacing algorithm
nb: Avflettingsalgoritme

en: Deinterlacing video filter
nb: Avflettingsvideofilter

en: Delay
nb: Forsinkelse

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
nb: Forsinkelse (i ms) før stattholderen slår inn.

en: Delay (ms)
nb: Forsinkelse (ms)

en: Delay a stream
nb: Forsink en kringkasting

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
nb: Tidsmengden det går, før SAP-elementer blir slettet dersom ingen nye annonseringer blir mottatt før det.

en: Delay calculation mode
nb: Forsinkelsesberegningsmodus

en: Delay of the ES (ms)
nb: ES-ens forsinkelse (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
nb: Forsink DTSene (Dekodingstidsstemplene) og PTS (Presentasjonstidsstemplene) til dataene i strømmen, sammenlignet med PCRene. Dette tillater litt bufring inne i klientens dekoder.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
nb: Forsink DTSene (Dekodingstidsstemplene) og PTS (Presentasjonstidsstemplene) til dataene i strømmen, sammenlignet med SCRene. Dette tillater litt bufring inne i klientens dekoder.

en: Delay time
nb: Forsinkelse

en: Delete
nb: Del

en: Delete all the bookmarks
nb: Slett alle bokmerkene

en: Delete segments
nb: Slett segmenter

en: Delete segments when they are no longer needed
nb: Slett segmenter dersom de ikke lenger behøves.

en: Delete selected profile
nb: Slett den valgte profilen

en: Delete the current profile
nb: Slett den gjeldende profilen

en: Delete the selected item
nb: Slett det valgte elementet

en: Deletes the selected item
nb: Sletter det valgte elementet

en: Delivery system
nb: Leveringssystem

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
nb: Demultipleksere brukes til å dele "elementære strømmer" (som lyd og video). Du kan bruke det hvis den korrekte demultiplekseren ikke oppdages automatisk. Du burde ikke gjøre dette til et globalt valg hvis du ikke virkelig vet hva du gjør.

en: Demux module
nb: Demultiplekser-modul

en: Demuxed
nb: Demultiplekset

en: Demuxed data size
nb: Demultiplekset datastørrelse

en: Demuxer
nb: Demultiplekser

en: Demuxers
nb: Demultipleksere

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
nb: Demultipleksere brukes for å separere lyd- og videokringkastinger.

en: Denoiser
nb: Støyfjerner

en: Descending
nb: Synkende

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Description metadata
nb: Metadata for beskrivelse

en: Description of the stream content or information about your channel.
nb: Beskrivelse av strøminnholdet eller informasjon om kanalen din.

en: Description stream output
nb: Utdataen til beskrivelsesstrømmen

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
nb: Ønsket bildefrekvens for VC-1-kringkastingen.

en: Desired frame rate for the capture.
nb: Ønsket bildefrekvens for opptaket.

en: Desired frame rate for the stream.
nb: Ønsket bildefrekvens for strømmingen.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
nb: Ønsket videoinndatamodus for DeckLink-opptak. Denne verdien burde være en FOURCC-kode i tekstform, for eksempel "ntsc".

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
nb: Ønsket inndatavideomodus. La den forbli tom hvis du ønsker auto-oppdaging.

en: Desired output mode
nb: Ønsket utdatamodus

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
nb: Ønsket utdatamodus for DeckLink-utdata. Denne verdien burde være en FOURCC-kode i tekstform, for eksempel "ntsc".

en: Desktop
nb: Skrivebord

en: Desktop level hotkey
nb: Systembasert hurtigtast

en: Destination
nb: Mål

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
nb: Målnettadressen som skal brukes til strømmen. Det vil overkjøre filbane- og bindings-parametre.

en: Destination Setup
nb: Destinasjonsoppsett

en: Destination audio codec
nb: Målbanens lydkodek

en: Destination bridge-in name
nb: Målbanens innpakningsnavn

en: Destination file:
nb: Målfil:

en: Destination prefix
nb: Målbanens prefiks

en: Destination subtitle codec
nb: Målbanens undertekstkodek

en: Destination video codec
nb: Målbanens videokodek

en: Detailed List
nb: Detaljert liste

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
nb: Bestemmer hvor mange spektrumsseksjoner som skal eksistere.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
nb: Bestemmer hvilken (om noe) video som blir vist av innpakningsfilteret.

en: Device
nb: Enhet

en: Device Selection
nb: Enhetsvalg

en: Device name
nb: Navn på enhet

en: Device properties
nb: Egenskaper for enhet

en: Device:
nb: Enhet:

en: Devices
nb: Enheter

en: DiSEqC LNB number
nb: DiSEqC LNB-nummer

en: Dialog
nb: Dialogvindu

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
nb: Forskjellige gjensamplingsalgoritmer er støttet. Den beste er også tregere, mens den raskeste også har lav kvalitet.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
nb: Differensierte tjenester Code Point for utgående UDP strømmer (eller IPv4 Type Of Service, eller IPv6 Traffic Class). Dette benyttes for nettverkets tjenestekvalitet (QoS).

en: Digital Cinema Package module
nb: Digital Cinema Package-modul

en: Digital TV Standard
nb: Digital-TV-standard

en: Digital Television and Radio
nb: Digital TV og radio

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
nb: Digital Video-inndata (FireWire / IEEE1394)

en: Digital broadcasting
nb: Digital kringkasting

en: Dirac packetizer
nb: Dirac-innpakker

en: Dirac video decoder using libschroedinger
nb: Dirac-videodekoder gjennom libschroedinger

en: Dirac video demuxer
nb: Dirac-videodemultiplekser

en: Dirac video encoder using libschroedinger
nb: Dirac-videodekoder gjennom libschroedinger

en: Direct MV prediction mode
nb: Direkte MV-forutsigelsesmodus

en: Direct prediction size
nb: Direkte forutsigelsesstørrelse

en: Direct rendering
nb: Direkte opptegning

en: Direct3D11 Video Acceleration
nb: Direct3D11 Videoakselerasjon

en: Direct3D11 video output
nb: Direct3D11 video-utdata

en: Direct3D9 video output
nb: Direct3D9 video-utdata

en: DirectMedia Object decoder
nb: DirectMedia Object-dekoder

en: DirectMedia Object encoder
nb: DirectMedia Object-koder

en: DirectShow input
nb: DirectShow-inndata

en: DirectX (DirectDraw) video output
nb: DirectX-videoutdata (DirectDraw)

en: DirectX audio output
nb: DirectX lydutgang

en: Direction
nb: Retning

en: Direction of the mirroring.
nb: Speilvendingens retning.

en: Director
nb: Regissør

en: Directory
nb: Mappe

en: Directory import
nb: Mappeimportering

en: Directory index
nb: Katalogindeks

en: Directory or filename where the records will be stored
nb: Plassering eller filnavn der arkivene vil bli lagret

en: Directory path prefix
nb: Mappebanens prefiks

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
nb: Filbanen som bildefiler skal lagres til. Hvis dette ikke er spesifisert, vil bilder automatisk bli lagret i brukernes hjemmemapper.

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
nb: Mappen som brukes til å lagre de midlertidige strømmeforsinkelsesfilene.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
nb: Mappen der skjermbilder blir lagret.

en: Disable
nb: Slå av

en: Disable DVD menus
nb: Deaktiver DVD-menyer

en: Disable DVD subtitle transparency
nb: Skur av gjennomsiktighet i DVD-undertekster

en: Disable Disc Menus
nb: Skru av diskmenyer

en: Disable all lua plugins
nb: Slå av alle lua-tillegg

en: Disable arithmetic coding
nb: Skru av hoderegningskoding

en: Disable screensaver
nb: Slå av skjermsparer

en: Disable the screensaver during video playback.
nb: Slå av skjermspareren under videoavspilling.

en: Disabled
nb: Skrudd av

en: Disc
nb: Disk

en: Disc Selection
nb: Diskvalg

en: Disc caching (ms)
nb: Diskbuffring (ms)

en: Disc device
nb: Diskenhet

en: Disc number
nb: Platenummer

en: Discard
nb: Forkastning

en: Discarded (corrupted)
nb: Avfeid (korrumpert)

en: Disclaimer
nb: Fraskrivelse

en: Discontinuous Transmission
nb: Usammenhengende overføring

en: Discs
nb: Disker

en: Display
nb: Vis

en: Display ID
nb: Skjerm-ID

en: Display Settings
nb: Vis innstillinger

en: Display Source As
nb: Vis kilde som

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
nb: Vis RSS- eller ATOM-materiale i videoen din

en: Display aspect ratio
nb: Vis størrelsesforhold

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
nb: Visningsforholdet til en videohovedstrøm

en: Display background cone or art
nb: Vis bakgrunnskjeglen eller et bilde

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
nb: Vis bakgrunnsbildet eller det nåværende albumomslaget når du ikke spiller av noe. Dette kan deaktiveres for å unngå skjerminnbrenning.

en: Display feed images if available.
nb: Vis strømmens bilder hvis de er tilgjengelige.

en: Display locally
nb: Vis lokalt

en: Display name of the Service
nb: Vis navnet på tjenesten

en: Display playlist tree
nb: Vis spillelistetre

en: Display size
nb: Visningsstørrelse

en: Display stream output
nb: Vis kringkastingsutdata

en: Display text above the video
nb: Vis tekst over videoen

en: Display the input video
nb: Vis inndatavideoen

en: Display the output
nb: Vis utdataen

en: Display the processed video
nb: Vis den behandlede videoen

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
nb: Vis forhåndsvisning av skjermbildet i skjermens øvre venstre hjørne.

en: Display the stream locally
nb: Vis kringkastingen lokalt

en: Display the title of the video on top of the movie.
nb: Vis videotittelen over filmen.

en: Display video in a skinned window if any
nb: Vis video i et tematisert vindu hvis det er noen

en: Display video snapshot preview
nb: Vis forhåndsvisning av skjermbilde

en: Display while streaming
nb: Vis ved kringkasting

en: Displayed
nb: Vist

en: Displayed frames
nb: Viste rammer

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
nb: Avstand i meter mellom fremre venstre høyttaler og lytteren.

en: Distort mode
nb: Forstyrrelsesmodus

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
nb: Forstyrrelsesmodus, ut av "gradient", "kant" og "hough".

en: Do not demultiplex
nb: Ikke bruk avmultipleksing

en: Do not open a DOS command box interface
nb: Ikke åpne et DOS-kommandoboksgrensesnitt

en: Do not play
nb: Ikke spill av

en: Do not seek
nb: Ikke sanntidsspol

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
nb: Ikke prøv å gjette på ASF-bitfrekvensen. Å velge dette vil tillate deg å styre hvordan Windows Media Player vil mellomlagre kringkastet innhold. Skriv inn lyd+bilde-bitfrekvensen i bytes

en: Do nothing
nb: Ikke gjør noe

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
nb: Vil du virkelig avabonnere på %1?

en: Do you want to download it?
nb: Ønsker du å laste den ned?

en: Do you want to restart the playback where left off?
nb: Ønsker du å fortsette avspillingen der du sluttet?

en: Dock fullscreen controller
nb: Monter fullskjermskontroller

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
nb: (Av)monter fullskjermskontrolleren fra/til bunnen av skjermen

en: Docked Playlist
nb: Festing av spillelistevindu

en: Dolby Surround decoder
nb: Dolby Surround-dekoder

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
nb: Dolby Surround-kodede strømmer vil ikke bli dekodert før de blir behandlet av dette filteret. Det er ikke anbefalt å aktivere denne innstillingen.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
nb: Domenet/Arbeidsgruppen som skal brukes til tilkoblingen.

en: Don't display any video
nb: Ikke vis video

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
nb: Ikke krev en nøkkelramme før du deler opp et segment. Kun behøvd for lyd.

en: Don't show
nb: Ikke vis

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
nb: Ikke bruk forhåndsinnstillinger, men manuelt bestemte bånd. Du må spesifisere 10 verdier mellom -20dB og 20dB, adskilt med mellomrom, f.eks. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Double Size
nb: Dobbel størrelse

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
nb: Dobbeltklikk for å endre.
    Trykk Delete-tasten for å fjerne.

en: Double click to get media information
nb: Dobbeltklikk for å få medieinformasjon

en: Double click to jump to a chosen time position
nb: Dobbeltklikk for å hoppe til et bestemt tidspunkt

en: Down
nb: Ned (↓)

en: Download cover art
nb: Last ned albumomslag

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
nb: Nedlastingen «%s» var ødelagt. Den ble derfor slettet.

en: Draw bands in the spectrometer
nb: Tegn båndene i spektrometeret

en: Draw peaks in the analyzer
nb: Tegn topper i analysereren.

en: Draw the base of the bands
nb: Tegn basen til båndene

en: Drawable
nb: Tegnbar

en: Drop late frames
nb: Dropp sene rammer

en: Drop media here
nb: Slipp ned medier her

en: Dropped (discontinued)
nb: Droppet (ikke fortsatt)

en: Drum Solo
nb: Trommesolo

en: Dry
nb: Tørr

en: Dry Mix
nb: Tørr miks

en: Dry mix
nb: Tørr miks

en: Dual mono
nb: Dobbel mono

en: Duet
nb: Duett

en: Dummy
nb: Stumtjener

en: Dummy Elements
nb: Stumtjenerelementer

en: Dummy IFO demux
nb: Stumtjener-IFO-demultipleksing

en: Dummy audio output
nb: Stumtjener-lydutdata

en: Dummy decoder
nb: Stumtjener-dekoder

en: Dummy encoder
nb: Stumtjenerkoder

en: Dummy font renderer
nb: Stumtjener-skrifttegner

en: Dummy image chroma format
nb: Stumtjener-bildekrominansformat

en: Dummy input
nb: Stumtjenerinndata

en: Dummy interface
nb: Stumtjenergrensesnitt

en: Dummy stream output
nb: Stumtjener-strømmeutdata

en: Dummy video output
nb: Stumtjener-videoutdata

en: Dummy/Raw muxer
nb: Stumtjener-/Rå multiplekser

en: Dump decoder
nb: Dump dekoderen

en: Dump filename
nb: Dump filnavnet

en: Dump module
nb: Dump modulen

en: Dump raw input
nb: Dump rå inndata

en: Duplicate current profile for a new profile
nb: Dupliser nåværende profil til en ny profil

en: Duplicate current profile...
nb: Dupliser nåværende profil…

en: Duplicate stream output
nb: Dupliser kringkastingsutdata

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
nb: Dupliser videoen din til flere vinduer og/eller videoutdatamoduler

en: Duration
nb: Varighet

en: Duration in seconds
nb: Varighet i sekunder

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
nb: Tidsmengden i sekunder før det simuleres at filen er ferdigspilt. En negativ verdi betyr at spilletiden vil være uendelig.

en: Duration of the fingerprinting
nb: Varigheten til fingeravtrykket

en: Dutch
nb: Hollandsk

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
nb: Dynamisk rekkeviddekomprimering gjør at høye lyder høres mykere ut, og at de myke lydene høres høyere ut, sånn at du enklere kan høre på strømmen i bråkete omgivelser uten å forstyrre noen. Dersom du deaktiver den dynamiske rekkeviddekomprimeringen, vil avspillingen være mer egnet for et hjemmekinooppsett eller et lytterom.

en: Dynamic range compressor
nb: Dynamikkompressor

en: Dynamic video overlay
nb: Dynamisk video overlegg

en: E&xport
nb: E&ksporter

en: EBU STL subtitles decoder
nb: EBU STL-undertekstdekoder

en: EBU STL subtitles parser
nb: EBU STL-underteksttolker

en: EGL extension for OpenGL
nb: EGL-utvidelse for OpenGL

en: ES ID
nb: ES-ID

en: Early SKIP detection on P-frames
nb: Tidlig SKIP-oppdagelse på P-rammer

en: Early SKIP detection on P-frames.
nb: Tidlig SKIP-oppdagelse på P-rammer.

en: Eastern European (Latin-2)
nb: Østeuropeisk (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
nb: Østeuropeisk (Windows-1250)

en: Easy Listening
nb: Letthørt

en: Edge
nb: Kant

en: Edge detection
nb: Kanto-ppdagelse

en: Edge visible
nb: Synlig kant

en: Edit
nb: Rediger

en: Edit Bookmarks
nb: Rediger bokmerker

en: Edit Input
nb: Rediger inndata

en: Edit Options
nb: Rediger innstillinger

en: Edit default application settings for network protocols
nb: Endre programmets standardinnstillinger for nettverksprotokoller

en: Edit selected profile
nb: Rediger den valgte profilen

en: Edit settings
nb: Rediger innstillinger

en: Effects
nb: Effekter

en: Effects list
nb: Effektliste

en: Eject the disc
nb: Løs ut disken

en: Elapsed time
nb: Forløpt tid

en: Electronic
nb: Elektronisk

en: Element aspect ratio
nb: Elementets størrelsesforhold

en: Elementary Stream ID
nb: ID-en til hovedstrømmen

en: Elementary stream output
nb: Primær strømutdata

en: Elements order
nb: Gjenstandssystem

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
nb: Eliminerer krominansblokker dersom PSNRen ikke er nevneverdig endret (Standarden er 0.0). H264-spesifikasjonen anbefaler 7.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
nb: Eliminerer lumablokker dersom PSNRen ikke er nevneverdig endret (Standarden er 0.0). H264-spesifikasjonen anbefaler -4.

en: Embed the file browser in open dialog
nb: Bygg inn filutforskeren i den åpne infoboksen

en: Embed the video output in the main interface.
nb: Plasser videoeksporten i hovedbrukerflaten.

en: Embedded
nb: Innebygget

en: Embedded video
nb: Innebygd video

en: Embedded window video
nb: Innebygget videovindu

en: Emboss
nb: Fremhev

en: Emergency Alert Messaging for Cable
nb: Nødalarmbeskjeder for amerikansk kabel-TV

en: Empty
nb: Tom

en: Empty Playlist
nb: Tøm spilleliste

en: Enable
nb: Slå på

en: Enable Audio passthrough
nb: Skru på lydgjennomgang

en: Enable DVD menus
nb: Aktiver DVD-menyer

en: Enable Global Motion Estimation
nb: Aktiver heldekkende bevegelsesantakelse

en: Enable HTTP web interface
nb: Skru på HTTP-nettgrensesnitt

en: Enable Metadata Retrieval
nb: Aktiver henting av metadata

en: Enable OSD
nb: Slå på skjermvisning

en: Enable On Screen Display (OSD)
nb: Slå på skjermvisning (OSD)

en: Enable Phase Correlation Estimation
nb: Aktiver fasekorrelasjonsantakelse

en: Enable SPU stream output
nb: Skru på SPU-strømmeutdata

en: Enable Scene Change Detection
nb: Aktiver sceneendringsoppdagelse

en: Enable Spatializer
nb: Aktiver dimensjonatoren

en: Enable Time-Stretching audio
nb: Aktiver tidsstrekking av lyd

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
nb: Aktiver en enkel støyreduksjonsalgoritme for å senke kodingslengden og bitfrekvens, på bekostning av at rammene har lavere kvalitet.

en: Enable a workaround for T23
nb: Aktiver en nødløsning for T23

en: Enable adaptive prefiltering
nb: Aktiver tilpassende førfiltrering

en: Enable afterburner library
nb: Aktiver afterburner-biblioteket

en: Enable audio
nb: Slå på lyd

en: Enable audio stream output
nb: Skru på lydstrømutdata

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
nb: Aktiver kompatibilitetstriks for Blu-Ray-støtte

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
nb: Aktiver dedikerte algoritmer for linjeflettede rammer.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
nb: Aktiver ukontinuerlig overføring (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
nb: Aktiver dynamisk breddekomprimering

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
nb: Aktiver hackinger for Blu-Ray-støtte. Dette følger ikke alle normale former for Blu-Ray-støtte,
    deriblant for oppløsning, bildefrekvens, eller nivå.

en: Enable hierarchical Motion Estimation
nb: Aktiver hierarkisk bevegelsesantakelse

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
nb: Aktiver linjeflettede bevegelsesantakelsesalgoritmer. Dette krever mere prosessorkraft.

en: Enable megabass mode
nb: Slå på megabassmodus

en: Enable multiple quantizers
nb: Aktiver flere kvantiserere

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
nb: Aktiver flere kvantiserere per underbånd (Én per kodeblokk)

en: Enable noise reduction algorithm.
nb: Slå på algoritme for støyreduksjon.

en: Enable notifications on playlist item change
nb: Skru på merknad ved sporskifte i spillelisten

en: Enable original graphic spectrum
nb: Slå på opprinnelig grafisk spektrum

en: Enable reverberation
nb: Slå på romklang

en: Enable software mode
nb: Skru på programvaremodus

en: Enable spectral band replication
nb: Aktiver spektralbånd-imitering.

en: Enable streaming of all ES
nb: Aktiver strømming av all ES

en: Enable sub-pictures
nb: Aktiver underbilder

en: Enable subtitles
nb: Aktiver undertekster

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
nb: Slå på «flat» spektrumanalyse i spektrometeret.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
nb: Aktiver fargemorderen, altså å bytte til et svart-hvitt bilde når enn signalet er svakt.

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
nb: Aktiver førbevegelsesantakelsesalgoritmen.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
nb: Aktiver denne innstillingen, dersom de diagonale stripene vises når vindusstørrelsen er lik eller mindre enn filmstørrelsen.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
nb: Aktiver denne innstillingen hvis du vil at lyden din ikke skal bli avbrutt av all den andre lyden.

en: Enable time stretching audio
nb: Aktiver strekking av lyd

en: Enable transparency effects
nb: Slå på gjennomsiktigheteffekter

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
nb: Aktiver Trellis-kvantisering (frekvensendring for blokk-koeffisienter).

en: Enable video
nb: Slå på video

en: Enable video stream output
nb: Skru videostrømutdata

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
nb: Aktiver stemmeaktivitetsoppdagelse (VAD). Det er automatisk aktivert i VBR-modus.

en: Enable wallpaper mode
nb: Skru på bakgrunnsbildemodus

en: Enable/disable audio rendering.
nb: Skru av/på lydopptegning.

en: Enable/disable video rendering.
nb: Skru av eller på videoopptegning.

en: Enabled
nb: Skrudd på

en: Enabled (AC3/DTS only)
nb: Aktivert (Kun AC3/DTS)

en: Encapsulation
nb: Innkapsling

en: Encapsulation Method
nb: Innkapslingsmetode

en: Encoded by
nb: Kodet av

en: Encoder
nb: Omkoder

en: Encoder Algorithm to use.
nb: Koderalgoritmen som skal brukes.

en: Encoder Profile
nb: Omkodingsprofil

en: Encoding
nb: Koding

en: Encoding Params
nb: Kodingsparametere

en: Encoding X coordinate
nb: X-koordinaten til kodingen.

en: Encoding Y coordinate
nb: Y-koordinaten til kodingen.

en: Encoding complexity
nb: Kodingskompleksitet

en: Encoding parameters
nb: Kodingsparametere

en: Encoding quality
nb: Kodingskvalitet

en: Encrypted connexion
nb: Kryptert forbindelse

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
nb: Fremtving koding med en konstant bitfrekvens (CBR), i stedet for standardkodingen som har en variabel bitfrekvens (VBR).

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
nb: Fremtving en kvalitet mellom 0 (lav) og 10 (høy).

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
nb: Fremtving en kvalitet mellom 1 (lav) og 10 (høy), i stedet for å spesifisere en bestemt bitfrekvens. Dette vil produsere en VBR-strøm.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
nb: Fremtving plasseringen til videoen i vinduet dens. Som standard (0) vil den være i midten (0 = midten, 1 = venstre, 2 = høyre, 4 = øverst, 8 = nederst). Du kan også kombinere verdiene; f.eks., 6 (altså 4+2) = opp til høyre.

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
nb: Fremtving linjegrafplasseringen i videoen (0 = midten, 1 = venstre, 2 = høyre, 4 = øverst, 8 = nederst). Du kan også kombinere verdiene; f.eks., 6 (altså 4+2) = opp til høyre.

en: Enforce the complexity of the encoder.
nb: Fremtving kompleksiteten til koderen.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
nb: Fremtving logoplasseringen i videoen (0 = midten, 1 = venstre, 2 = høyre, 4 = øverst, 8 = nederst). Du kan også kombinere verdiene; f.eks., 6 (altså 4+2) = opp til høyre.

en: Enforce the maximal VBR bitrate
nb: Fremtving den maksimale VBR-bitfrekvensen

en: Enforce the mode of the encoder.
nb: Fremtving koderens modus.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
nb: Fremtvinger justering av alle tilgangsenhetene på PES-grensene. Å deaktivere dette kan spare litt båndbredde, men kan også introdusere inkompatibiliteter.

en: English
nb: Engelsk

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
nb: Plasser gjenstander i kø i en spilleliste i enkeltinstansmodus

en: Enter URL here...
nb: Oppgi URL her …

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
nb: Skriv inn nettadressen til podkasten som skal abonneres på:

en: Enter a name for the new preset:
nb: Skriv inn et navn for den nye forhåndsinnstillingen:

en: Enter a name for the new profile:
nb: Skriv inn et navn for den nye profilen:

en: Enter a new name for the directory:
nb: Skriv inn et nytt navn på direktivet:

en: Enter a new name for the folder:
nb: Skriv inn et nytt navn til mappen:

en: Enter name for new directory:
nb: Angi navn for ny katalog:

en: Enter name for new folder:
nb: Angi navn for ny mappe:

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
nb: Skriv inn listen over podkastene som skal hentes, adskilt av '|' (pipelinjen).

en: Entry
nb: Oppføring

en: Equalizer
nb: Tonekontroll

en: Equalizer preset
nb: Tonekontrollforhåndsinnstilling

en: Equalizer with 10 bands
nb: Tonekontroll med 10 bånd

en: Erase
nb: Slett

en: Erase video filter
nb: Slett videofilter

en: Error
nb: Feil

en: Error resilience
nb: Motstandsdyktighet mot feil

en: Error while saving meta
nb: Feil ved lagring av metadata

en: Error:
nb: Feil

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
nb: Error: 'goto' må ha en verdi som er større enn null.

en: Errors
nb: Feil

en: Errors and Warnings
nb: Feilmeldinger og advarsler

en: Errors and Warnings...
nb: Feilmeldinger og advarsler …

en: Essential
nb: Essensielt

en: Estonian
nb: Estisk

en: Ethnic
nb: Etnisk

en: Euro-House
nb: Europeisk House

en: Every
nb: Etter

en: Executive Producer
nb: Eksekutiv produsent

en: Exhaustive help for VLC and its modules
nb: Omfattende hjelp for VLC og tilhørende moduler

en: Exit fullscreen
nb: Gå ut av fullskjerm

en: Exit if there are no more items in the playlist.
nb: Avslutt hvis det ikke finnes flere elementer.

en: Expand
nb: Utvid

en: Expand All
nb: Utvid alle

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
nb: Utvid synsfeltets utgangspunkt (360°)

en: Expanding Spacer
nb: Utbredende tomrom

en: Experimental
nb: Eksperimentelt

en: Explicit
nb: Med banning

en: Export SDP as file
nb: Eksporter SDP som fil

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
nb: Utvid undertekstvarigheten med denne tidslengden.
    Sett det til 0 for å deaktivere det.

en: Extended M3U
nb: Utvidet M3U

en: Extended panel
nb: Utvidet panel

en: Extension '%s' does not respond.
    Do you want to kill it now?
nb: Programtillegget '%s' svarer ikke.
    Ønsker du å drepe det nå?

en: Extension not responding!
nb: Utvidelsen svarer ikke!

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
nb: Utvidelse for å bruke Open Graphics Library (OpenGL).

en: Extensions
nb: Utvidelser

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
nb: Utvidelser bringer med seg diverse forbedringer. Sjekk ut beskrivelsene for flere detaljer.

en: Extra I-frames aggressivity
nb: Ekstra İ-rammeaggressivitet

en: Extra PMT
nb: Ekstra PMT

en: Extra interface modules
nb: Modul for ekstra brukerflater

en: Extra media
nb: Ekstra medie

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
nb: Ekstra metadata og annen informasjon vises i dette panelet.

en: Extract
nb: Pakk ut

en: Extract RGB component video filter
nb: Utvinn RGB-komponentvideofilter

en: FDK-AAC Audio encoder
nb: FDK-AAC-lydomkoder

en: FEC code rate
nb: FEC-kodingsfrekvens

en: FFT window
nb: FFT-vindu

en: FFmpeg audio/video decoder
nb: FFmpeg video-/lyd-dekoder

en: FFmpeg audio/video encoder
nb: FFmpeg video-/lyd-omkoder

en: FFmpeg post processing filter chains
nb: FFmpeg-etterbehandlingsfilterkjeder

en: FIFO which will be read for commands
nb: FIFOen som skal leses gjennom for kommandoer

en: FIFO which will be written to for responses
nb: FIFOen som skal skrives til for tilbakesvar

en: FLAC demuxer
nb: FLAC-demultiplekser

en: FM radio
nb: FM-radio

en: FOURCC code of raw input format
nb: FOURCC-koden til det råe inndataformatet

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
nb: FOURCC-koden til det rå inndataformatet. Dette er en 4-tegns streng.

en: FTP account
nb: FTP-konto

en: FTP authentication
nb: FTP-autentisering

en: FTP input
nb: FTP-inndata

en: FTP upload output
nb: FTP-opplastingsutdata

en: Facility
nb: Fasilitet

en: Factor
nb: Faktor

en: Failed to open "%s" for writing
nb: Kunne ikke åpne «%s» for skriving

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
nb: Klarte ikke å starte Blu-Ray-avspillingen. Prøv igjen med menystøtten skrudd av.

en: Fake TTY
nb: Imitert TTY

en: Fallback to placeholder stream when out of data
nb: Fall tilbake på en stattholderkringkasting når du er tom for data

en: Faroese
nb: Færøysk

en: Fast
nb: Rask

en: Fast Fusion
nb: Rask fusion

en: Fast bilinear
nb: Rask bilineær

en: Fast seek
nb: Hurtigspoling

en: Faster
nb: Raskere

en: Faster (fine)
nb: Raskere (små steg)

en: Favor speed over precision while seeking
nb: Foretrekk fart fremfor nøyaktighet ved spoling

en: Features
nb: Funksjoner

en: Feed URLs
nb: Kildenettadresser

en: Feed images
nb: Kildebilder

en: Feedback gain
nb: Tilbakemeldingsforsterkning

en: Fetch artwork using lua scripts
nb: Hent omslagsbilde med Lua-skripter

en: Fetch meta data using lua scripts
nb: Hent metadata med Lua-skripter

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
nb: Områdekoding er når de linjeflettede rammene er kodet separat, i motsetning til en imitasjonsprogressiv ramme.

en: Fijian
nb: Fijiansk

en: File
nb: Fil

en: File Format:
nb: Filformat:

en: File Selection
nb: Filvalg

en: File Size
nb: Filstørrelse

en: File associations
nb: Filutvidelser

en: File audio output
nb: Fil-lydutdata

en: File caching (ms)
nb: Filbuffring (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
nb: Filen som inneholder den 16-byte store krypteringsnøkkelen.

en: File corrupted
nb: Ødelagt fil

en: File could not be verified
nb: Filen kunne ikke bekreftes.

en: File dumper
nb: Fildumper

en: File extensions association
nb: Filutvidertilknytning

en: File input
nb: Filinndata

en: File logger
nb: Filloggfører

en: File logging
nb: Fillogging

en: File name
nb: Filnavn

en: File names:
nb: Filnavn:

en: File not verifiable
nb: Filen kan ikke bekreftes

en: File reading failed
nb: Lesing av fil mislyktes

en: File stream output
nb: Filstrømmingsutdata

en: File that will be used to configure the projectM module.
nb: Filen som skal brukes til å sette opp projectM-modulen.

en: File to read the marquee text from.
nb: Filen som Marquee-teksten skal leses ifra.

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
nb: Filen som VLC henter nøkkel-URİen og nøkkelfilplasseringen fra.

en: File/Directory
nb: Fil/katalog

en: File/Folder
nb: Fil/mappe

en: Filebrowser starting point
nb: Filutforsker-startplass

en: Filename
nb: Filnavn

en: Filename for 2 pass stats file
nb: Filnavnet til 2-pass-statistikkfilen

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
nb: Filnavnet til 2-pass-statistikkfilen for flerpasskoding.

en: Filename prefix
nb: Filnavnets prefiks

en: Filename to look for album art in current directory
nb: Filnavnet i den nåværende mappen der det skal letes etter albumomslag.

en: Files
nb: Fil

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
nb: Filer med disse utvidelsene vil ikke bli lagt til i spillelisten når du åpner en mappe.
    Dette er nyttig hvis du legger til mapper som har spillelistefiler, for eksempel. Skriv inn en kommaadskilt liste over utvidelser.

en: Film Grain
nb: Filmkorning

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
nb: Filtrer lyden to ganger. Dette sørger for en mer intens effekt.

en: Filters
nb: Filtre

en: Find
nb: Finn

en: Find meta data using audio fingerprinting
nb: Finn metadata ved hjelp av lydavtrykk

en: Find more addons online
nb: Finn tillegg på nettet

en: Find: %s
nb: Finn: %s

en: Finnish
nb: Finsk

en: First Play
nb: Første avspilling

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
nb: Det første parameteret styrer om RD er skrudd på (subme ≥6) eller av.
    Det andre parameteret styrer om Trellis blir brukt til psykovisuell optimalisering; standarden er Av.

en: Fit to Screen
nb: Tilpass til skjerm

en: Fix HDTV height
nb: Korriger HDTV-høyden

en: Fix when necessary
nb: Fiks om nødvendig

en: Fixed Bandwidth
nb: Fastsatt båndbredde

en: Fixed Bandwidth in KiB/s
nb: Fastsatt båndbredde i KiB/s

en: Fixed quantizer scale
nb: Statisk kvantiseringsskala

en: Fixing AVI Index...
nb: Reparerer AVI-indeks …

en: Flac audio decoder
nb: FLAC-lyddekoder

en: Flac audio encoder
nb: FLAC-lydomkoder

en: Flac audio packetizer
nb: FLAC-lydinnpakker

en: Flat Button
nb: Flat knapp

en: Flip horizontally
nb: Snu vannrett

en: Flip the picture horizontally.
nb: Snu bildet vannrett

en: Flip the picture vertically.
nb: Vend bildet loddrett.

en: Flip vertically
nb: Snu loddrett

en: Float on Top
nb: Flyt øverst

en: FluidSynth MIDI synthesizer
nb: FluidSynth MIDI-synthesizer

en: Folder
nb: Mappe

en: Folder meta data
nb: Mappens metadata

en: Folk
nb: Folkemusikk

en: Folk-Rock
nb: Folkrock

en: Folklore
nb: Folkevise

en: Follow the mouse
nb: Følg musen

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
nb: Følg musen når du tar opp fra en underskjerm.

en: Font
nb: Skrift

en: Font Properties
nb: Skriftegenskaper

en: Font color
nb: Skriftfarge

en: Font family for the font you want to use
nb: Skrifttypegrupperingen til skrifttypen du ønsker å bruke.

en: Font file for the font you want to use
nb: Skrifttypefilen til skrifttypen som du ønsker å bruke

en: Font menu
nb: Menyskrift

en: Font size
nb: Skriftstørrelse

en: Font size in pixels
nb: Skriftstørrelse i bildepunkter

en: Font size, pixels
nb: Skriftstørrelse, bildepunkter

en: Font used for the menus
nb: Skrift brukt i menyene

en: Font used for the titles
nb: Skrift brukt på titlene

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
nb: For stereoskopiske videoer, bestem bildeoppsettet:
    0: Sjakkbrett — Annenhver piksel er fra V og H.
    1: Kolonneveksling — V og Hs kolonner er linjeflettet sammen.
    2: Radveksling — V og Hs rader er linjeflettet sammen.
    3: Sidestilt — V er til venstre, H er til høyre.
    4: Stilt oppå hverandre — V er øverst, H er nederst.
    5: Rammeveksling — Annenhver ramme er fra V eller H.

en: Force Aspect Ratio
nb: Påtving størrelsesforhold

en: Force Profile
nb: Fremtving profil

en: Force S/PDIF support
nb: Tving gjennom S/PDIF-støtte

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
nb: Fremtvinger en konstant bitfrekvenskoding (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
nb: Fremtving en bestemt kodingskvalitet mellom 0.0 (lav) og 50.0 (høy), i stedet for å spesifisere en bestemt bitfrekvens. Dette vil produsere en VBR-strøm.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
nb: Fremtving en streng følging av industristandardene under koding (Aksepterte verdier kan være mellom -2 og -2).

en: Force bold
nb: Fremtving fet

en: Force chroma (Use carefully)
nb: Fremtving krominans (Bruk forsiktig)

en: Force chroma. This is a four character string.
nb: Fremtving krominans. Dette er en fire-tegns streng.

en: Force detection of Dolby Surround
nb: Framtving gjenkjenning av Dolby Surround

en: Force index creation
nb: Fremtving indeksoppretting

en: Force interleaved method
nb: Fremtving mellomflettingsmodus

en: Force multicast RTP via RTSP
nb: Fremtving multicast-RTP gjennom RTSP.

en: Force number of slices per frame
nb: Fremtving antall skiver per ramme

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
nb: Fremtvinger rektangulære skiver, og vil bli overkjørt av andre oppskivingsinnstillinger.

en: Force selection of all streams
nb: Fremtving valg av alle strømmer

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
nb: Fremtving å hoppe over rammer for å gjøre dekodingen raskere (-1 = ingen, 0 = standard, 1 = B-rammer, 2 = P-rammer, 3 = B- og P-rammer, 4 = alle rammer).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
nb: Fremtving å hoppe over IDCT for å gjøre dekodingen av rammetypene raskere (-1 = ingen, 0 = standard, 1 = B-rammer, 2 = P-rammer, 3 = B- og P-rammer, 4 = alle rammer).

en: Force subtitle position
nb: Overstyr posisjonen til undertekstene

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
nb: Tving DirectShow-videoinndataen til å bruke et bestemt krominansformat (f.eks. standarden İ420, RV24, osv.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
nb: Tving DirectShow-videoinndataen til å bruke en bestemt bildefrekvens (f.eks. 25, 29,97, 50, 59,94, osv.). 0 betyr at standarden brukes.

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
nb: Tving stumtjener-videoutdataen til å skape bilder med et bestemt krominanseformat, i stedet for å prøve å forbedre ytelsen ved å bruke den som er mest effektiv.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
nb: Tving RC-modulen til å bruke stdin som om det var en TTY.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
nb: Fremtving en bestemt krominans. Bruk YUVA hvis du planlegger å bruke alfamaskerings- eller blåskjerms-videofiltrene.

en: Force update of this dialog's values
nb: Fremtving en oppdatering av denne dialogens verdier.

en: Force use of a specific avformat muxer.
nb: Fremtving bruken av en bestemt AVformat-demultiplekser.

en: Force window style:
nb: Påtving vindusstil.

en: Forced chroma
nb: Fremtvunget krominans

en: Forces the audio language
nb: Fremtvinger lydspråket

en: Form
nb: Skjema

en: Format name
nb: Formatnavn

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
nb: Utdatabildenes format (PNG, JPEG, …).

en: Format time and date
nb: Tids- og dato-format

en: Formatted Subtitles
nb: Formaterte undertekster

en: Forward
nb: Framover

en: Frame By Frame
nb: Bilde for bilde

en: Frame buffer depth
nb: Bildebufferdybde

en: Frame buffer file
nb: Bildebufferfil

en: Frame buffer height
nb: Bildebufferhøyde

en: Frame buffer segment ID
nb: Bildebuffersegmentets ID

en: Frame buffer width
nb: Bildebufferbredde

en: Frame by frame
nb: Bilde for bilde

en: Frame packing
nb: Bildeinnpakking

en: Frame rate
nb: Bildefrekvens

en: Frame rate of a video elementary stream
nb: Bildefrekvensen til en primær videostrøm

en: Frame rate of the elementary stream produced.
nb: Blidefrekvensen til primærstrømmen som blir lagd.

en: Frame size
nb: Rammestørrelse

en: Framebuffer device
nb: Bildemellomlager-enhet

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
nb: Bildemellomlagerenhet som skal brukes til opptegning (vanligvis /dev/fb0).

en: Framebuffer input
nb: Bildemellomlager-inndata

en: Framebuffer resolution to use
nb: Bildemellomlagerppløsningen som skal brukes

en: Framebuffer uses hw acceleration
nb: Bildemellomlager bruker maskinvareakselerering.

en: Framecount to use on frametype lookahead
nb: Rammetellingen som skal brukes til rammetype-ventekomprimering

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
nb: Rammetellingen som skal brukes til rammetype-ventekomprimering. Den nåværende standarden kan forårsake synk-problemer i umultipleksbare utdataer, f.eks. RTSP-utdataer uten TS-multiplekseren.

en: Frames per Second
nb: Bilder per sekund

en: Freetype2 font renderer
nb: Freetype2-skrifttegner

en: Freeze
nb: Frys

en: Freezing interactive video filter
nb: Frysende interaktivt videofilter

en: French
nb: Fransk

en: Freq 1 (Hz)
nb: Frekvens 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
nb: Kvaliteten til frekvens 1

en: Freq 1 gain (dB)
nb: Justering av frekvens 1 (dB)

en: Freq 2 (Hz)
nb: Frekvens 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
nb: Kvaliteten til frekvens 2

en: Freq 2 gain (dB)
nb: Justering av frekvens 2 (dB)

en: Freq 3 (Hz)
nb: Frekvens 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
nb: Kvaliteten til frekvens 3

en: Freq 3 gain (dB)
nb: Justering av frekvens 3 (dB)

en: Frequency
nb: Frekvens

en: Frequency (Hz)
nb: Frekvens (Hz)

en: Frisian
nb: Frisisk

en: Fuchsia
nb: Purpur

en: Full URL to put in index file
nb: Full nettadresse til å legge til i indeksfilen

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
nb: Den fulle nettadressen som skal settes inn i indeksfilen. Bruk #-er for å representere segmentsifrene.

en: Full Volume
nb: Fullt volum

en: Full bass and treble
nb: Full bass og diskant

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
nb: Den fulle filbanen til bildefilene som skal brukes. Formatet er <bilde>[,<forsinkelse i ms>[,<alfa>]][;<bilde>[,<forsinkelse>[,<alfa>]]][;…]. Dersom du bare har én fil, trenger du bare å skrive inn filnavnet dens.

en: Full treble
nb: Full diskant

en: Fullscreen
nb: Fullskjerm

en: Fullscreen Controller
nb: Fullskjermkontroller

en: Fullscreen Video Device
nb: Videoenhet for fullskjerm

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
nb: Musesensitivitet i fullskjermkontrolleren

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
nb: Fullskjermkontrollerens gjennomsiktighet mellom 0,1 og 1

en: Fullscreen settings
nb: Fullskjermsinnstillinger

en: Fullscreen video output
nb: Fullskjerm:

en: G.711 decoder
nb: G.711-dekoder

en: G.711 encoder
nb: G.711-omkoder

en: GLX extension for OpenGL
nb: GLX-utvidelse for OpenGL

en: GNU TLS server
nb: GNU TLS-tjener

en: GNU TLS transport layer security
nb: GNU TLS-transportlagssikkerhet

en: GNU/Linux framebuffer video output
nb: GNU/Linux-bildemellomlagerutdata

en: GOP length
nb: Bildegruppelengden

en: GOP structure
nb: Bildegruppestruktur

en: GOP structure used to encode the video sequence
nb: Bildegruppestrukturen som ble brukt til å kode videosekvensen.

en: GPU affinity
nb: Skjermkortets kjernetilknytning

en: GStreamer Based Decoder
nb: GStreamer-basert dekoder

en: Gaelic (Scots)
nb: Skotsk-gælisk

en: Gain
nb: Forsterkning

en: Gain control filter
nb: Forsterkningskontrollfilter

en: Gain multiplier
nb: Forsterkningsmultiplikator

en: Gain on Feedback loop
nb: Forsterkning ved tilbakemeldingsløkke

en: Gallegan
nb: Galisisk

en: Game
nb: Spill

en: Game mode
nb: Spillmodus

en: Gamma (Blue) correction
nb: Blå gammakorrigering

en: Gamma (Green) correction
nb: Grønn gammakorrigering

en: Gamma (Red) correction
nb: Rød gammakorrigering

en: Gamma adjust.
nb: Gammajustering.

en: Gathering stream output
nb: Samler sammen strømutdata

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
nb: Gaussians tilpasningsdyktig lavpassfilter

en: Gaussian Blur
nb: Gaussians uklarhet

en: Gaussian Low Pass Filter
nb: Gaussians lavpassfilter

en: Gaussian blur video filter
nb: Gaussians uklarhetsvideofilter

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
nb: Gaussian sitt standardavvik. Uklarhet vil ta piksler i betraktning fra opp til 3*sigma bortenfor i enhver retning.

en: Gaussian's std deviation
nb: Gaussians standardavvik

en: General
nb: Generelt

en: General Audio
nb: Generelt for lyd

en: General audio settings
nb: Generelle lydinnstillinger

en: General input settings. Use with care...
nb: Generelle innstillinger for inndata. Bruk forsiktig…

en: General playlist behaviour
nb: Generell spillelisteoppførsel

en: General settings
nb: Hovedinnstillinger

en: General settings for audio output modules.
nb: Generelle innstillinger for lydeksportmoduler.

en: General settings for video output modules.
nb: Generelle innstillinger for lydeksportmoduler.

en: General stream output settings
nb: Generelle strømmeutdatainnstillinger

en: General video settings
nb: Generelle videoinnstillinger

en: Generate IV instead using segment-number as IV
nb: Generer en initialiseringsvektor, i stedet for å bruke segmentnummeret til det formålet.

en: Generate access unit delimiter NAL units.
nb: Generer NAL-enheter som begrensningsfjernere for tilgangsenheten.

en: Generated stream output string
nb: Generert strømmeutdatastreng

en: Generic
nb: Generelt

en: Genre
nb: Sjanger

en: Genre description
nb: Sjangerbeskrivelse

en: Genre metadata
nb: Sjangermetadata

en: Genre of the content.
nb: Innholdets sjanger.

en: Geometry
nb: Geometri

en: Georgian
nb: Georgisk

en: German
nb: Tysk

en: Gestures
nb: Musebevegelser

en: Get function
nb: Få funksjon

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
nb: Gir videoen en varmere fargetone ved å bruke en sepia-effekt.

en: Global Hotkeys
nb: Globale hurtigtaster

en: Global Hotkeys interface
nb: Grensesnitt for globale hurtigtaster

en: Global gain
nb: Global forsterkning

en: Go to Time
nb: Hopp til tidspunkt

en: Go to next item
nb: Gå til neste element

en: Go to previous item
nb: Gå til forrige element

en: Go to the DVD menu
nb: Gå til DVD-menyen

en: Go to the previous item
nb: Gå til forrige element

en: Go to time
nb: Hopp til tidspunkt

en: Go!
nb: Kjør!

en: Goom animation speed
nb: Goom-animasjonshastighet

en: Goom display height
nb: Goom-visningshøyde

en: Goom display width
nb: Goom-visningsbredde

en: Goom effect
nb: Goom

en: Gothic
nb: Gotisk

en: Gothic Rock
nb: Gothrock

en: Gradfun
nb: Gradientmoro

en: Gradfun video filter
nb: Gradientmoro-videofilter

en: Gradient
nb: Fargeovergang

en: Gradient image type
nb: Gradientbildetype

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
nb: Gradientbildetype (0 eller 1). 0 vil gjøre bildet hvitt, mens 1 vil beholde fargene.

en: Gradient threshold
nb: Fargeovergangsterskel

en: Gradient video filter
nb: Gradientvideofilter

en: Grain
nb: Korning

en: Grain video filter
nb: Videokorningsfilter

en: Grass green
nb: Gressgrønt

en: Gray
nb: Grå

en: Grayscale video output
nb: Videoeksport i gråtoner

en: Greek (ISO 8859-7)
nb: Gresk (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
nb: Gresk (Windows-1253)

en: Greek, Modern
nb: Moderne Gresk

en: Green
nb: Grønn

en: Greenlandic, Kalaallisut
nb: Grønlandsk (Kalaallisut)

en: Group
nb: Gruppe

en: Group of Picture Reference Distance
nb: Bildegruppe-referansedistansen

en: Group of Picture size
nb: Bildegruppestørrelsen

en: Group packets
nb: Gruppér pakker

en: Grouping
nb: Gruppetilhørighet

en: Guard interval
nb: Sikkerhetsintervall

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
nb: H.262/MPEG-2-koder (x262)

en: H.264 level
nb: H.264-nivå

en: H.264 profile
nb: H.264-profil

en: H.264 video packetizer
nb: H.264-videoinnpakker

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
nb: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC-koder (x264 10-bit)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
nb: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC-koder (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
nb: H.265/HEVC-koder (x265)

en: H264 video demuxer
nb: H264-videodemultiplekser

en: HAL AudioUnit output
nb: HAL AudioUnit-utdata

en: HD DVD
nb: HD-DVD

en: HD-SDI Input
nb: HD-SDI-inndata

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
nb: HDMI-/SPDIF-lydgjennomgang

en: HEVC/H.265 video demuxer
nb: HEVC/H.265-videodemultiplekser

en: HEVC/H.265 video packetizer
nb: HAVC/H.265-videoinnpakker

en: HH'H':mm'm':ss's'.zzz
nb: TT'T'.mm'm'.ss's',zzz

en: HLSL File
nb: HLSL-fil

en: HQ Denoiser 3D
nb: Høykvalitets 3D-støyfjerner

en: HRD-timing information
nb: HRD-tidtakningsinformasjon

en: HTML playlist
nb: HTML-spilleliste

en: HTML playlist export
nb: HTML-spillelisteeksportering

en: HTTP (default)
nb: HTTP (standard)

en: HTTP Announcement
nb: HTTP-annonsering

en: HTTP Live streaming output
nb: HTTP-direktestrømmingsutdata

en: HTTP authentication
nb: HTTP-autentisering

en: HTTP input
nb: HTTP-inndata

en: HTTP port
nb: HTTP-port

en: HTTP proxy
nb: HTTP-mellomtjener

en: HTTP proxy URL
nb: HTTP-mellomtjenernettadresse

en: HTTP proxy password
nb: HTTP-mellomtjenerpassord

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
nb: HTTP-mellomtjeneren som skal brukes. Den må være i formatet http://[bruker@]minmellomtjener.mittdomene:minport/ ; dersom feltet er tomt, vil "http_proxy"-miljøvariabelen bli prøvd ut.

en: HTTP server address
nb: HTTP-tjeneradresse

en: HTTP server port
nb: HTTP-tjenerport

en: HTTP stream output
nb: HTTP-strømmingsutdata

en: HTTP tunnel port
nb: HTTP-tunnelport

en: HTTP web interface
nb: HTTP-nettgrensesnitt

en: HTTP/TLS server certificate
nb: HTTP/TLS-tjenersertifikat

en: HTTP/TLS server private key
nb: HTTP/TLS-tjenerens private nøkkel

en: HTTPS input
nb: HTTPS-inndata

en: HTTPS server port
nb: HTTPS-tjenerport

en: Haar cascade filename
nb: Haar-kaskadefilnavn

en: Half Size
nb: Halv størrelse

en: Handling mode for stereo streams
nb: Håndteringsmodus for stereostrømmer

en: Hard Rock
nb: Hard rock

en: Hardware decoding
nb: Maskinvaredekoding

en: Hardware-accelerated decoding
nb: Maskinvareakselerert dekoding

en: Headphone effect
nb: Hodetelefoneffekt

en: Headphone virtual spatialization effect
nb: Virtuell dimensjoneringseffekt for hodetelefoner

en: Headphone virtualization
nb: Hodetelefonvirtualisering

en: Headphones
nb: Hodetelefoner

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Hebrew (ISO 8859-8)
nb: Hebraisk (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
nb: Hebraisk (Windows-1255)

en: Height
nb: Høyde

en: Height in pixels of the border between miniatures.
nb: Høyden til grensen mellom miniatyrene i piksler.

en: Height of video or subtitle elementary streams
nb: Høyden til video- eller undertekst-hovedstrømmene.

en: Help
nb: Hjelp

en: Hide / Show Library
nb: Skjul / Vis bibliotek

en: Hide / Show Viewer
nb: Skjul / Vis visning

en: Hide Others
nb: Skjul andre

en: Hide VLC
nb: Skjul VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
nb: Skjul musepeker og fullskjermkontroll etter x millisekunder

en: Hide future errors
nb: Skjul framtidige feilmeldinger

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
nb: Skjul musepekeren og fullskjermskontrollen etter n millisekunder.

en: Hide the interface and pause playback.
nb: Skjul grensesnittet og sett avspilling på pause

en: Hierarchy mode
nb: Hierarkimodus

en: High
nb: Høy

en: High LNB voltage
nb: Høy LNB-spenning

en: High Quality 3D Denoiser filter
nb: Høykvalitets 3D-støyfjerningsfilter

en: High freq (Hz)
nb: Høyfrekvens (Hz)

en: High freq gain (dB)
nb: Høyfrekvensjustering (dB)

en: High latency
nb: Høy ventetid

en: High priority
nb: Høy prioritet

en: High quality scaling level
nb: Høykvalitets skaleringsnivå

en: High-priority code rate
nb: Høyprioritets kodingsfrekvens

en: Higher Latency
nb: Høyere ventetid

en: Higher latency
nb: Høyeste ventetid

en: Higher value implies more prefiltering
nb: Et høyere tall indikerer mere førfiltrering

en: Highest
nb: Høyest

en: Highest Bandwidth/Quality
nb: Høyeste båndbredde/kvalitet

en: Highest Latency
nb: Høyest ventetid

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
nb: Hong Kong supplementert (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
nb: Hoppgrense (TTL)

en: Horizontal
nb: Vannrett

en: Horizontal (18V)
nb: Horisontal (18V)

en: Horizontal flip
nb: Snu vannrett

en: Horizontal slices per frame
nb: Vannrette skiver per ramme

en: Host
nb: Vert

en: Host Computer
nb: Vertsdatamaskin

en: Hot keys
nb: Hurtigtaster

en: Hotkey
nb: Hurtigtast

en: Hotkey change
nb: Hurtigtastendring

en: Hotkeys
nb: Hurtigtaster

en: Hotkeys management interface
nb: Grensesnitt for håndtering av hurtigtaster

en: Hotkeys settings
nb: Hurtigtaster

en: Hours / Minutes / Seconds:
nb: Timer/minutter/sekunder:

en: How AQ distributes bits
nb: Hvordan AQ distribuerer bit-pakker

en: How long the notification will be displayed.
nb: Hvor lenge merknaden skal vises.

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
nb: Hvor lenge det skal ventes på pakker, før en kilde utløper.

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
nb: Hvor mange forskjellige aktive RTP-kilder som er tillatt samtidig.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
nb: Hvor mange ganger skjermbildet skal oppdateres per sekund.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
nb: Hvor tydelig man skal fremheve den valgte skrifttypeeffekten (avhengig av effekten).

en: Hue
nb: Farge

en: Hue or color balance.
nb: Fargebalanse.

en: Humour
nb: Humor

en: Hungarian
nb: Ungarsk

en: Hurry up
nb: Fremskynd

en: I quantization factor
nb: | Kvantiseringsfaktor

en: I&mport
nb: I&mporter

en: I-frame only sequence
nb: Sekvens med kun İ-rammer.

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
nb: Konverteringer fra İ420/IYUV/YV12 til RGB2/RV15/RV16/RV24/RV32

en: ID Offset
nb: ID-avvik

en: IDR interval
nb: IDR-intervall

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
nb: IIDC Digital Camera-inndata (FireWire)

en: INTERNET
nb: Internett

en: IP Address
nb: IP-adresse

en: IP Address of the Chromecast.
nb: IP-adresse tilhørende Chromecast-en.

en: ISDB-S parameters
nb: ISDB-S-parametere

en: ISDB-T reception parameters
nb: ISDB-T-mottakelsesparametere

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
nb: ITU-R BT.601 (525 linjer, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
nb: ITU-R BT.601 (625 linjer, 50 Hz)

en: IceCAST output
nb: IceCAST-utdata

en: Icelandic
nb: Islandsk

en: Icons
nb: Ikoner

en: Identity
nb: Identitet

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
nb: Hvis automatisk tilkobling er aktivert, vil kun JACK-klienter som har navn som samsvarer med dette vanlige uttrykket bli ansett som tilkoblingskandidater.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
nb: Dersom dette er aktivert, og formstøping er blitt spesifisert, vil TS-multiplekseren plassere grensene på slutten av İ-bildene. I så fall vil formstøpingsvarigheten som brukeren har valgt være en kriseløsning som blir brukt dersom ingen referanserammer er tilgjengelig. Dette forbedrer effektiviteten til formstøpingslagoritmen, siden İ-rammer vanligvis er de største rammene i strømmen.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
nb: Hvis dette er aktivert, vil bytting mellom stattholderen og den vanlige strømmen kun gjøres i İ-rammene. Dette vil fjerne artifakter under strømmebytting, på bekostning av en litt lengre forsinkelse, avhengig av hvor ofte İ-rammer forekommer i strømmene.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
nb: Hvis denne innstillingen er aktivert, vil den automatisk koble lydutdataen til de første skrivbare JACK-klientene som blir funnet.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
nb: Hvis dette er aktivert, vil videoen bli utfylt for å passe inn i lerretet etter skaleringen. Hvis ikke, vil videoen bli beskjært for å passe inn i lerretet etter skaleringen.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
nb: Dersom "Ikke tomt" og "Dekod bildet" er aktivert, vil bildet bli konvertert til den bestemte krominansen.

en: If nothing appears, check your internet connection.
nb: Dersom ingenting vises, sjekk din internettforbindelse.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
nb: Hvis avventende lydkommunikasjon blir registrert, vil avspilling automatisk settes på pause.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
nb: Hvis dette er valgt, vil det bruke bildet til å tegne musepekeren i opptaket.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
nb: Dersom adapteren inneholder flere uavhengige mottakerenheter, må enhetsnummeret velges. Nummerering starter fra null og oppover.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
nb: Dersom gjennomsnittsenergien over de siste n. bufferne er høyere enn denne verdien, vil volumet bli normalisert. Denne verdien er et positivt flyttallsnummer. En verdi mellom 0.5 og 10 virker fornuftig.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
nb: Dersom kablene mellom parabolantennens lavstøyblokkeringsomsetter og mottakeren er for lang, kan en høyere strømkurs være nødvendig.
    Ikke alle mottakere støtter dette.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
nb: Dersom demodulatoren ikke kan oppdage den spektrale inverteringen riktig, må den settes opp manuelt.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
nb: Hvis filen allerede finnes, vil den bli overskrevet.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
nb: Hvis filen allerede finnes, blir den ikke overskrevet.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
nb: Dersom satelittmottakeren er koblet til flere lavstøyblokkeringsomsettere (LNB) gjennom en kaskade formet av DiSEqC 1.0-svitsj, kan den riktige LNBen bli valgt her (mellom 1 og 4). Dersom det ikke er noen svitsjer, burde dette parameteret bli satt til 0.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
nb: Dersom satelittmottakeren er koblet til flere lavstøyblokkeringsomsettere (LNB) gjennom en kaskade formet av DiSEqC 1.1 uforpliktede svitsjer og DiSEqC 1.0 uforpliktede svitsjer, kan den riktige uforpliktede LNBen bli valgt her (mellom 1 og 4). Dersom det ikke er noen uforpliktede svitsjer, burde dette parameteret bli satt til 0.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
nb: Dersom satelittoverføringsfrekvensen overstiger svitsjens frekvens, vil svingningens høyfrekvens bli brukt som referanse. I tillegg vil en automatisk og kontinuerlig 22kHz tone bli sendt.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
nb: Hvis det er mer enn én digital kringkastingsadapter, må adapternummeret velges. Nummerering starter fra null og oppover.

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
nb: Hvis dette alternativet er aktivert, vil VLC bruke den mørke grensesnittstilen. Hvis ikke, vil det grå grensesnittet bli brukt.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
nb: Hvis dette alternativet er valgt, vil flyten på SAP-multicastadressene bli kontrollert. Dette er nødvendig hvis du vil sende ut annonseringer på MBone-en.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
nb: Hvis denne egenskapen er blank, blir det brukt
    forskjellige verdier for DVD, VCD og CDDA.
    Du kan definere én unik verdi, eller sette dem opp
    individuelt i de avanserte innstillingene.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
nb: Hvis du ønsker å åpne en multicast-kringkasting, må du skrive inn den spesifikke IP-adressen som har blitt oppgitt av kringkastingskilden. I unicast-modus vil VLC automatisk bruke din maskins IP-adresse.
    
    For å åpne en strøm med en annen protokoll, trenger du bare å trykke på Lukk for å lukke denne dialogen.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
nb: Hvis HTTP-mellomtjeneren din krever et passord, skriv det inn her.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
nb: Dersom utklippstavlen din inneholder en gyldig nettadresse,
    eller en filbane til en fil på din datamaskin,
    vil den automatisk bli valgt.

en: Ignore
nb: Ignorer

en: Ignore files starting with '.'
nb: Ignorer filer som starter med '.'

en: Ignore keyboard volume buttons.
nb: Ignorer tastaturvolumknapper

en: Ignore subtitle flag
nb: Ignorer undertekstflagg

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
nb: Ignorer undertekstflagget; prøv dette dersom undertekstene ikke dukker opp.

en: Ignored extensions
nb: Ignorerte filutvidelser

en: Image
nb: Bilde

en: Image Adjust
nb: Bildejustering

en: Image Files
nb: Bildefiler

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
nb: Bildefiler (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
nb: Bildejustering

en: Image brightness (0-2)
nb: Bildelysstyrke (0-2)

en: Image chroma
nb: Bildekrominans

en: Image contrast (0-2)
nb: Bildekontrast (0-2)

en: Image demuxer
nb: Bildedemultiplekser

en: Image format
nb: Bildeformat

en: Image format (default RGB)
nb: Bildeformat (RGB som standard)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
nb: Bildeformat brukt til å lagre skjermavbildninger av videoer

en: Image gamma (0-10)
nb: Bildegamma (0-10)

en: Image height
nb: Bildehøyde

en: Image hue (0-360)
nb: Bildefarging (0-360)

en: Image mask
nb: Bildemaskering

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
nb: Bildemaskering. Bildepunkter med en alfaverdi på mer enn 50% vil bli slettet.

en: Image properties filter
nb: Bildeegenskapsfilter

en: Image quality
nb: Bildekvalitet

en: Image quality 1 to 9 (max)
nb: Bildekvalitet 1 til 9 (maks)

en: Image saturation (0-3)
nb: Bildemetning (0-3)

en: Image to be blended onto
nb: Bilde å blande sammen til

en: Image wall
nb: Bildevegg

en: Image which will be blended
nb: Bildet som skal blandes

en: Image width
nb: Bildebredde

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
nb: I et oppsett med flere skjermer, kan du spesifisere Windows-enhetsnavnet til skjermen som du vil at videovinduet skal åpnes opp i. For eksempel "\\.\SKJERM1" eller "\\.\SKJERM2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
nb: I fullskjermsmodus, svartlegg den delen av skjermen hvor det ikke spilles av noe video

en: In order to stream, a valid destination address is required.
nb: For å kunne kringkaste, behøves det en gyldig destinasjonsadresse.

en: Include devices and pipes when listing directories
nb: Inkluder enheter og rør ved opplisting av mappeinnhold

en: Increase
nb: Forstørr

en: Increase Volume
nb: Øk volumet

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
nb: Øk eller senk justeringen (standarden er 1,0).

en: Increase scale factor
nb: Øk skaleringsfaktor

en: Increase the priority of the process
nb: Øk prioriteten til prosessen

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
nb: Å øke prosessens prioritet vil høyst sannsynlig forbedre avspillingsopplevelsen din, siden det gjør at VLC ikke blir forstyrret av andre programmer som ellers ville brukt for mye prosessorkraft. Men du bør være oppmerksom på at VLC i enkelte tilfeller (lus) kan kreve all prosessorkraften og sløve ned hele maskinen din, noe som gjør at du kan bli nødt til å starte datamaskinen din på nytt.

en: Index
nb: Innholdsliste

en: Index file
nb: Indeksfil

en: Index interval
nb: Indeksintervall

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
nb: Skjermlisting (1, 2, 3, …). Et alternativ til "Vis ID".

en: Index size ratio
nb: Indeksstørrelsesfrekvens

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
nb: Enkeltstående bildevisningstid mellom 0 - 60000 ms.

en: Indonesian
nb: Indonesisk

en: Industrial
nb: Industriell

en: Influence (bias) B-frames usage
nb: Påvirk B-rammebruken.

en: Information
nb: Informasjon

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
nb: Informasjon om hva mediet eller strømmen er lagd av.
    Multipleksere, lyd- og video-kodek og undertekster vises.

en: Information...
nb: Informasjon …

en: Infrared
nb: Infrarød

en: Infrared remote control interface
nb: Grensesnitt for infrarød fjernkontroll

en: Initial VBV buffer occupancy
nb: VBV-bufferbesittelse ved oppstart

en: Initializing
nb: Klargjør

en: Input
nb: Inndata

en: Input & Codec Settings
nb: Inndata- og kodek-innstillinger

en: Input & Codecs Settings
nb: Inndata- og kodek-innstillinger

en: Input / Codecs
nb: Inndata/kodek

en: Input Devices
nb: Inndataenheter

en: Input FIFO
nb: FIFO-inndata

en: Input bitrate
nb: Inndatabitfrekvens

en: Input card to use
nb: Inndatakort som skal brukes

en: Input has changed
nb: Inndataen har blitt endret

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
nb: Inndataen har blitt endret, og bokmerket kan ikke lagres. VLC setter avspillingen på pause mens bokmerkene redigeres, for å sikre at den samme inndataen beholdes.

en: Input list
nb: Inndataliste

en: Input media
nb: Inndatamedie

en: Input of the card to use (see debug).
nb: Kortinndata som skal brukes (se i avlusingen).

en: Input repetitions
nb: Inndatarepetisjoner

en: Input slave (experimental)
nb: Inndataslave (eksperimentelt)

en: Input/Read
nb: Inndata/Lesing

en: Input:
nb: Inndata:

en: Inputs list
nb: Inngangsliste

en: Insecure site
nb: Usikker side

en: Insert
nb: Ins

en: Insert Disc
nb: Sett inn disk

en: Install
nb: Installer

en: Install Windows Service
nb: Installer Windows-tjenesten

en: Install the Service and exit.
nb: Installer tjenesten og avslutt.

en: Installed
nb: Installert

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
nb: I stedet for å lage en rå fil, kan du legge til en WAV-utvidelse til filen.

en: Instrumental Pop
nb: Instrumental popmusikk

en: Instrumental Rock
nb: Instrumental rock

en: Integer audio volume
nb: Heltall-lydvolum

en: Integer from -1 (no model) to 4.
nb: Heltall fra -1 (ingen modell) til 4.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
nb: Heltallidentifikasjonen til denne hovedstrømmen. Den vil bli brukt til å "finne igjen" denne strømmen senere.

en: Integer pixel motion estimation method
nb: Heltall-pikselbevegelsesantakelsesmetode

en: Integrate video in interface
nb: Integrer videoen i grensesnittet

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
nb: Intel QuickSync Video-koder for MPEG4-Part10/MPEG2 (altså H.264/H.262)

en: Intensity
nb: Intensitet

en: Intensity of sepia effect
nb: Intensiteten til sepia-effekten

en: Inter luma quantization deadzone
nb: Kvantiseringsdødvinkelen mellom lumaer.

en: Inter picture DWT filter
nb: DWT-filter mellom flere bilder

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
nb: Flerdekkende bilder kan referere til foregående eller fremtidige bilder.

en: Inter pictures refere to previous pictures only
nb: Flerdekkende bilder kan kun referere til foregående bilder.

en: Interactive Zoom
nb: Interaktiv skalering

en: Interface
nb: Grensesnitt

en: Interface Settings
nb: Innstillinger for grensesnitt

en: Interface interaction
nb: Samhandling med brukerflate

en: Interface module
nb: Brukerflatemodul

en: Interface style
nb: Grensesnittstil

en: Interfaces
nb: Grensesnitt

en: Interlaced encoding
nb: Linjeflettet koding

en: Interlaced mode
nb: Linjeflettet modus

en: Interlaced motion estimation
nb: Linjeflettet bevegelsesantakelse

en: Internal libavcodec codec name
nb: Det interne libavcodec-kodeknavnet

en: Internal libavcodec format name
nb: Det interne libavcodec-formatnavnet

en: Internal stream record
nb: Internt kringkastingsopptak

en: Internet
nb: Internett

en: Interval between appearance and disappearance
nb: Intervall mellom tilbakevending og forsvinning

en: Interval between disappearance and appearance
nb: Intervall mellom forsvinning og tilbakevending

en: Interval between two disappearances
nb: Intervall mellom to forsvinninger

en: Intra luma quantization deadzone
nb: Kvantiseringsdødvinkelen innenfor lumaer.

en: Intra picture DWT filter
nb: DWT-filter internt i bildet

en: Introduces a delay in the display of the stream.
nb: Legger til en forsinkelse i visningen av strømmen.

en: Invalid combination
nb: Ugyldig kombinasjon

en: Invalid container format for HTTP streaming
nb: Ugyldig pakkeformat for HTTP-kringkasting

en: Invalid signature
nb: Ugyldig signatur

en: Inverse telecine
nb: Omvendt telecine

en: Invert colors
nb: Omvendte farger

en: Invert video filter
nb: Inverter videofilter

en: Irish
nb: Irsk

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
nb: Det er mulig å skru av klokkesynkronisering for samtidskilder. Benytt dette hvis du opplever hakker avspilling av nettverksstrømmer.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
nb: Det ser ut som at Ilbav/FFmpeg-installasjonen (libavcodec) din mangler den følgende omkoderen:
    %s.
    Hvis du ikke vet hvordan man fikser dette, spør om hjelp fra distribusjonen din.
    Dette er ikke en feil fra inni VLC media player.
    Ikke kontakt VideoLAN-prosjektet om dette problemet.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
nb: Det var ikke mulig å laste ned en kryptografisk signatur for fila «%s». Den ble derfor slettet.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
nb: Det var ikke mulig å sikkert verifisere den nedlastede filen «%s». Den ble derfor slettet.

en: Italian
nb: Italiensk

en: JACK Input
nb: JACK-inndata

en: JACK audio input
nb: JACK-lydinndata

en: JACK audio output
nb: JACK-lydutdata

en: JPEG image decoder
nb: JPEG-bildedekoder

en: JPEG image encoder
nb: JPEG-bildeomkoder

en: JPop
nb: J-pop

en: Japanese
nb: Japansk

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
nb: Japansk (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
nb: Japansk (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
nb: Japansk Unix (EUC-JP)

en: Java required
nb: Java-kreves

en: Java was not found on your system.
nb: Fant ikke Java på systemet ditt.

en: Javanese
nb: Javanesisk

en: Jazz+Funk
nb: Jazz + Funk

en: Joint bidirectional motion refinement.
nb: Samkjørt to-veis bevegelsesraffinering.

en: Joint stereo
nb: Sammenslått stereo

en: Jump Bac&kward
nb: Hopp bak&over

en: Jump sizes
nb: Hopplengder

en: Jump to Specific &Time
nb: Hopp til &angitt tid

en: Jump to Time
nb: Hopp til tid

en: K Audio Interface audio output
nb: K Audio Interface-lydutdata

en: K Video Acceleration video output
nb: K Video Acceleration-videoutdata

en: KDM file
nb: KDM-fil

en: Kaiser window parameter
nb: Kaiser-vindusparameter

en: Kasenna MediaBase parser
nb: Kasenna MediaBase-tolker

en: Kasenna RTSP dialect
nb: Kasenna RTSP-dialekt

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
nb: Kasenna-tjenere bruker en gammel og ustandardisert dialekt av RTSP. Med dette parameteret vil VLC prøve med denne dialekten, men da kan den heller ikke koble seg til vanlige RTSP-tjenere.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
nb: Kate er en kodek for tekst- og bilde-baserte overlegg.
    Tiger-opptegningsbiblioteket behøves for å opptegne kompliserte Kate-strømmer, men VLC kan fortsatt opptegne statisk tekst og bildebaserte undertekster dersom det ikke er tilgjengelig.
    Bemerk at å endre innstillingene nedenfor ikke vil bli tatt i bruk før en ny strøm blir spilt av. Dette vil forhåpentligvis bli fikset snart nok.

en: Kate overlay decoder
nb: Kate-overleggsdekoder

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
nb: Kate-strømmer kan tegnes ved hjelp av Tiger-biblioteket. Å skru av dette, vil dermed kun tegne statisk tekst og rastergrafikkbaserte strømmer.

en: Kate text subtitles packetizer
nb: Kate-undertekstinnpakker

en: Kazakh
nb: Kasakhisk

en: Keep Recent Items
nb: Behold nylige elementer

en: Keep aspect ratio
nb: Behold størrelsesforhold

en: Keep audio level between sessions
nb: Behold lydnivået mellom økter

en: Keep existing file
nb: Behold eksisterende fil

en: Keep original audio track
nb: Behold originalt lydspor

en: Keep original size
nb: Behold opprinnelig størrelse

en: Keep original video track
nb: Behold originalt videospor

en: Keep some B-frames as references
nb: Behold noen B-rammer som referansepunkter.

en: Keep stream output open
nb: Hold strømmeutdataen åpen

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
nb: Behold det opprinnelige visningsholdet når størrelsen til mosaikkelementer blir endret.

en: Keep the original size of mosaic elements.
nb: Behold mosaikkelementenes opprinnelige størrelse.

en: Key events
nb: Tastehendelser

en: Key or combination:
nb: Tast eller kombinasjon:

en: Key press events
nb: Tastehendelser

en: Key:
nb: Tast:

en: Keyframe interval
nb: Nøkkelrammeintervall

en: Keywords
nb: Nøkkelord

en: Kirghiz
nb: Kirgisisk

en: Knee
    radius
nb: Lydbøyingsradius

en: Knee radius
nb: Lydbøyingsradius

en: Korean
nb: Koreansk

en: Korean (EUC-KR/CP949)
nb: Koreansk (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
nb: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
nb: Kurdisk

en: LIBRARY
nb: BIBLIOTEK

en: LOCAL NETWORK
nb: LOKALT NETTVERK

en: LZMA decompression
nb: LZMA-utpakking

en: Language
nb: Språk

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
nb: Lydsporspråket du ønsker å bruke (Adskilt med komma; 2- eller 3-bokstavers landskode; du kan bruke 'none' for å forhindre at andre språk blir brukt).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
nb: Språket til hovedstrømmen, som beskrevet av ISO639

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
nb: Menyspråkene du ønsker å bruke for DVD/Blu-Ray (Adskilt med komma; 2- eller 3-bokstavers landskode; du kan bruke 'any' som en reserveløsning).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
nb: Språket du vil bruke i underteksten (separert med komma, to eller tre bokstaver i landskoden, du kan bruke 'any' som reserve).

en: Large
nb: Stor

en: Large Hall
nb: Stor hall

en: Larger
nb: Større

en: Last 60 seconds
nb: forrige 60 sekunder

en: Last audio device
nb: Forrige lydenhet

en: Last check on: %@
nb: Sist sjekket: %@

en: Latest
nb: Nyeste

en: Latvian
nb: Latvisk

en: Launching an update request...
nb: Starter en oppdateringsforespørsel…

en: Layer A code rate
nb: Kodingsfrekvens for lag A

en: Layer A modulation
nb: Modulering av lag A

en: Layer A segments count
nb: Telling av segmenter i Lag A.

en: Layer A time interleaving
nb: Tidssammenfletting av lag A

en: Layer B code rate
nb: Kodingsfrekvens for lag B

en: Layer B modulation
nb: Modulering av lag B

en: Layer B segments count
nb: Telling av segmenter i Lag B.

en: Layer B time interleaving
nb: Tidssammenfletting av lag B

en: Layer C code rate
nb: Kodingsfrekvens for lag C

en: Layer C modulation
nb: Modulering av lag C

en: Layer C segments count
nb: Telling av segmenter i Lag C.

en: Layer C time interleaving
nb: Tidssammenfletting av lag C

en: Leave Fullscreen
nb: Forlat fullskjerm

en: Leave fullscreen
nb: Forlat fullskjerm

en: Left
nb: Venstre

en: Left bottom
nb: Nede til venstre

en: Left to right
nb: Venstre til høyre

en: Left to right/Top to bottom
nb: Venstre til høyre/Øverst til nederst

en: Left top
nb: Oppe til venstre

en: Legacy RTSP VoD server
nb: RTSP VoD-tjener (gammel kompatibilitet)

en: Length in milliseconds to output each stride
nb: Tidslengden i millisekunder til å sende ut hver skriding.

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
nb: Tidslengden i millisekunder hvor det skal letes etter den beste overlappingsplasseringen.

en: Length of TS stream segments
nb: Lengden til .TS-strømsegmentene

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
nb: Tidsmengden (i ms) før datamottak blir gitt opp.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
nb: La videoen skalere for å tilpasses et vindu eller fullskjerm.

en: Letzeburgesch
nb: Luxembourgsk

en: Level %i
nb: Nivå %i

en: Level of delayed signal
nb: Det forsinkede signalets nivå

en: Level of input signal
nb: Inndatasignalets nivå

en: Level of input signal of original channel.
nb: Den originale kanalens inndatasignalnivå.

en: LibNotify Notification Plugin
nb: LibNotify-notifiseringstillegg

en: Libtwolame audio encoder
nb: Libtwolame-lydkoder

en: License
nb: Lisens

en: Limit the size of each slice in bytes
nb: Begrens filstørrelsen til hver skive i Bytes

en: Limit the size of each slice in macroblocks
nb: Begrens størrelsen til hver skive i makroblokker

en: Line 1:
nb: Linje 1:

en: Line 2:
nb: Linje 2:

en: Linear
nb: Lineær

en: Linear (fastest)
nb: Lineær (raskest)

en: Linear PCM audio decoder
nb: Lyddekoder for lineær PCM

en: Linear PCM audio encoder
nb: Lineær PCM-lydomkoder

en: Linear PCM audio packetizer
nb: Lineær PCM-lydinnpakker

en: Liner Notes
nb: Albumnotater

en: Linguistic markup
nb: Stavesjekk

en: Link #
nb: Lenke nr.

en: List
nb: Liste

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
nb: Den prioriterte kodeklisten som VLC skal bruke. For eksempel vil 'dummy,a52' prøve å bruke stumtjener- og A52-kodekene før de andre kodekene blir prøvd ut. Kun avanserte burde endre denne innstillingen, siden det kan ødelegge VLC-avspillingen av alle mediene dine.

en: List of revoked servers certificates
nb: Liste over tilbakekalte tjenersertifikater

en: List of words separated by | to filter
nb: Liste over ord (adskilt med | ) som skal filtreres

en: List special files
nb: List opp spesielle filer

en: Listeners
nb: Lyttere

en: Lithuanian
nb: Litauisk

en: Live capture caching (ms)
nb: Bufring av direkte-opptak (ms)

en: Live555 stream transport
nb: Live555-strømmetransport

en: Load
nb: Last inn

en: Load extensions on startup
nb: Last inn utvidelser på oppstart

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
nb: Last inn denn undertekstfilen

en: Loading flowplayer...
nb: Laster inn flowplayer…

en: Local Network
nb: Lokalt nettverk

en: Local oscillator high frequency (kHz)
nb: Den lokale svingningens høyfrekvens (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
nb: Den lokale svingningens lavfrekvens (kHz)

en: Locally collect statistics
nb: Samle statistikk lokalt

en: Location
nb: Plassering

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
nb: Plasseringen til en fil som inneholder en SVG-mal for automatisk strengekonvertering

en: Location:
nb: Plassering:

en: Lock Aspect Ratio
nb: Lås størrelsesforhold

en: Log all VLC messages to a text file.
nb: Logg alle meldinger til en tekstfil.

en: Log filename
nb: Filnavn på logg

en: Log format
nb: Loggformat

en: Log to file
nb: Loggfør til en fil

en: Logger
nb: Loggfører

en: Logging
nb: Loggføring

en: Login:pass
nb: Brukernavn:passord

en: Logo animation # of loops
nb: Logoanimasjon # av løkkene

en: Logo erase
nb: Fjern logo

en: Logo filenames
nb: Logofilnavn

en: Logo individual image time in ms
nb: Tiden et enkelt bilde skal vises som logo i ms

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
nb: Logogjennomsiktighetsverdien (fra 0 for full gjennomsiktighet, til 255 for full fasthet).

en: Logo overlay
nb: Logo-overlegg

en: Logo position
nb: Logoposisjon

en: Logo sub source
nb: Logo-underkilde

en: Logo video filter
nb: Logo

en: Long backwards jump
nb: Langt hopp bakover

en: Long forward jump
nb: Langt hopp fremover

en: Long jump length
nb: Lengden til det lange hoppet

en: Long jump length, in seconds.
nb: Lengden til det lange hoppet i sekunder.

en: Look and feel
nb: Utseende og opplevelse

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
nb: Se etter tekstingsfiler i disse lokasjonene også, hvis undertekstfilen ikke ble funnet i den nåværene plasseringen.

en: Loop
nb: Løkke

en: Loop / Repeat
nb: Løkkeavspilling / Gjenta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
nb: Løkkefilterets AlphaC0- og Beta-parametre (i formatet alpha:beta)

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
nb: Løkkefilterets AlphaC0- og Beta-parametre. Kan være mellom -6 og 6 for både alfa- og beta-parametrene. -6 betyr en lett filterering, mens 6 betyr en sterk filtrering.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
nb: Lag en kontinuerlig løkke fra punkt A til punkt B
    Klikk for å velge punkt A

en: Loop from point A to point B continuously.
nb: Lag en kontinuerlig løkke fra punkt A til punkt B.

en: Loop: %s
nb: Løkke: %s

en: Loopback mode
nb: Løkkemodus

en: Lossless mode
nb: Tapsfri modus

en: Lost
nb: Mistet

en: Lost buffers
nb: Tapte buffere

en: Lost frames
nb: Tapte bilderuter

en: Loudness mode
nb: Bråkemodus

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
nb: Bråkemodus, altså bassboost.

en: Low
nb: Lav

en: Low Definition (360 lines)
nb: Lav oppløsning (360 linjer)

en: Low Delay mode
nb: Modus for lite forsinkelse

en: Low Latency
nb: Lav ventetid

en: Low Pass Filter
nb: Lavpassfilter

en: Low freq (Hz)
nb: Lavfrekvens (Hz)

en: Low freq gain (dB)
nb: Lavfrekvensjustering (dB)

en: Low latency
nb: Lav ventetid

en: Low-frequency effects
nb: Lavfrekvenseffekter

en: Low-priority code rate
nb: Lavprioritets kodingsfrekvens

en: Lowest
nb: Lavest

en: Lowest Bandwidth/Quality
nb: Laveste båndbredde/kvalitet

en: Lowest Latency
nb: Lavest ventetid

en: Lowest latency
nb: Laveste ventetid

en: Lua Art
nb: Lua-bilder

en: Lua CLI
nb: Lua-ens CLI

en: Lua Extension
nb: Lua-utvidelse

en: Lua HTTP
nb: Lua-HTTP

en: Lua Meta Fetcher
nb: Luas metahenter

en: Lua Meta Reader
nb: Lua-metaleser

en: Lua Playlist
nb: Lua-spilleliste

en: Lua Playlist Parser Interface
nb: Lua-spillelistetolkerens grensesnitt

en: Lua SD Module
nb: Lua SD-modul

en: Lua Telnet
nb: Lua-ens Telnet

en: Lua interface
nb: Lua-grensesnitt

en: Lua interface configuration
nb: Lua-grensesnittsoppsett

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
nb: Lua-grensesnittetsoppsettsstreng. Formatet er '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, …}, …'.

en: Lua interface module to load
nb: LUA-grensesnittsmodul som skal lastes inn

en: Lua interpreter
nb: Lua-tolker

en: Luma bicubic / chroma bilinear
nb: Bikubisk luma / Bilineær krominans

en: Luminance elimination
nb: Belysningsfjerning

en: Luminance masking
nb: Belysningsmaskering

en: Lyrics
nb: Sangtekster

en: M-JPEG camera demuxer
nb: M-JPEG-kameradekoder

en: M3U playlist
nb: M3U-spilleliste

en: M3U playlist export
nb: M3U-spillelisteeksporting

en: M3U playlist import
nb: M3U-spillelisteimport

en: M3U8 playlist
nb: M3U8-spilleliste

en: M3U8 playlist export
nb: M3U8-spillelisteeksporting

en: M4A audio only
nb: Kun M4A-lyd

en: MIDI synthesis not set up
nb: MIDI-synthesizeren er ikke satt opp.

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
nb: MIME-en som tjeneren har meldt tilbake med (Oppdages automatisk hvis det ikke er spesifisert).

en: MLP/TrueHD parser
nb: MLP/TrueHD-tolker

en: MMAL decoder
nb: MMAL-dekoder

en: MMAL vout
nb: MMAL-vout

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
nb: MMAL-basert dekodertillegg for Raspberry Pi

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
nb: MMAL-basert vout-tillegg for Raspberry Pi

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
nb: MMS-strømmer kan inneholde flere elementære strømmer, med forskjellige bitfrekvenser. Du kan om ønskelig velge alle sammen.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
nb: Konverteringer fra İ420/IYUV/YV12 til RV15/RV16/RV24/RV32 gjennom MMX

en: MMX conversions from
nb: MMX-konverteringer fra

en: MOD demuxer (libmodplug)
nb: MOD-demultiplekser (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
nb: MP3-fasttallslydkoder

en: MP4 stream demuxer
nb: MP4-strømmedemultiplekser

en: MP4/MOV muxer
nb: MP4/MOV-multiplekser

en: MP4A LATM
nb: MP4A-LATM

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
nb: MPEG-I/II-videodekoder (gjennom libmpeg2)

en: MPEG Transport Stream demuxer
nb: MPEG Transport Stream-demultiplekser

en: MPEG Video
nb: MPEG-video

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
nb: MPEG audio layer I/II/III-dekoder

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
nb: MPEG audio layer I/II/III-innpakker

en: MPEG-4 video
nb: MPEG-4-video

en: MPEG-I/II video demuxer
nb: MPEG-I/II-videodemultiplekser

en: MPEG-I/II video packetizer
nb: MPEG-I/II-videoinnpakker

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
nb: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP-lyd

en: MPEG-PS demuxer
nb: MPEG-PS-demultiplekser

en: MPEG4 audio packetizer
nb: MPEG4-lydinnpakker

en: MPEG4 quantization matrix
nb: MPEG4-kvantiseringsmatrise

en: MPEG4 video packetizer
nb: MPEG4-videoinnpakker

en: MTP Device
nb: MPT-enhet

en: MTP devices
nb: MTP-enheter

en: MTP input
nb: MTP-inngang

en: MTU of the network interface
nb: MTU-en til nettverksgrensesnittet

en: MUX for RAW RTSP transport
nb: MUX for RAW RTSP-transport

en: MUX options
nb: Multiplekserinnstillinger

en: MY COMPUTER
nb: MIN DATAMASKIN

en: Mac OS X OpenGL video output
nb: macOS OpenGL-videoutdata

en: Mac OS X hardware video filters
nb: macOS-maskinvarefiltre

en: Mac OS X interface
nb: Brukerflate for MacOS

en: Macedonian
nb: Makedonsk

en: Magnification/Zoom
nb: Forstørrelse/Skalering

en: Magnify
nb: Forstørr

en: Magnify/Zoom interactive video filter
nb: Forstørrende interaktivt videofilter

en: Main Profile
nb: Hovedprofil

en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

en: Main Window...
nb: Hovedvindu…

en: Main audio
nb: Hovedlyd

en: Main interfaces
nb: Hovedgrensesnitt

en: Main interfaces settings
nb: Innstillinger for hovedgrensesnitt

en: Major channel
nb: Hovedkanal

en: Make a donation...
nb: Gi en donasjon…

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
nb: Gjør serveren offentlig tilgjengelig på de "Gule sidene" (Direktiv over kringkastinger) på Icecast/Shoutcast-nettsiden. For Shoutcast: Krever at bitfrekvensinformasjonen er spesifisert. For Icecast: Krever OGG-kringkasting .

en: Makeup
    gain
nb: Oppveiingsforsterkning

en: Makeup gain
nb: Oppveiingsforsterkning

en: Malagasy
nb: Madagassisk

en: Malay
nb: Malaysisk

en: Maltese
nb: Maltesisk

en: Manage Streams
nb: Håndter kringkastinger

en: Manx
nb: Mansk

en: Maroon
nb: Vinrød

en: Marquee
nb: Rulletekst

en: Marquee display
nb: Rulletekstvisning

en: Marquee position
nb: Rulletekstplassering

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
nb: Marquee-teksten som skal vises (Tilgjengelige formatstrenger: %Y = år, %m = måned, %d = dag,  %H = time, %M = minutt, %S = sekund, osv.).

en: Marshall
nb: Marshallesisk

en: Mask
nb: Maske

en: Matroska stream demuxer
nb: Matroska-strømmedemultiplekser

en: Max QP
nb: Maks QP

en: Max QP step
nb: Maks QP-skritt

en: Max QP step between frames.
nb: Maks QP-skritt mellom rammer.

en: Max length
nb: Maks lengde

en: Max local bitrate
nb: Maksimum lokal bitfrekvens

en: Max. luminance
nb: Maks. luminans

en: Maximal bitrate
nb: Maksimum bitfrekvens

en: Maximal period
nb: Maks bølgelengde

en: Maximal period of the noise grain in pixel
nb: Maksbølgelengden til støykorningen i piksler

en: Maximal volume level
nb: Maksimalt volumnivå

en: Maximum B (deprecated)
nb: Maksimum B (utfaset)

en: Maximum Bitrate
nb: Maksimal bitfrekvens

en: Maximum GOP size
nb: Maksimal bildegruppestørrelse

en: Maximum RTP sequence number dropout
nb: Maks RTP-sekvensnummer-utfall

en: Maximum RTP sequence number misordering
nb: Maks RTP-sekvensnummerfeilplassering

en: Maximum RTP sources
nb: Maksimalt antall RTP-kilder

en: Maximum Volume displayed
nb: Maksvolum vist

en: Maximum bitrate
nb: Maksimal bitfrekvens

en: Maximum bitrate (kbps)
nb: Maksimum bitfrekvens (Kb/s)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
nb: Maks bitfrekvens i Kb/s ved koding i "Konstant bitfrekvens"-modus

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
nb: Maks bitfrekvens i Kb/s. Dette er nyttig for strømmeprogrammer.

en: Maximum device height
nb: Maks enhetshøyde

en: Maximum device width
nb: Maks enhetsbredde

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
nb: Maksdistansen for å søke etter bevegelsesantakelser, målt utifra den spådde posisjonen(e). Standarden, som er 16, er bra for de fleste filmtyper, mens sekvenser med mye bevegelse kan dra nytte av innstillinger mellom 24 og 32. Det kan være mellom 0 og 64.

en: Maximum encoding bitrate
nb: Maks omkodingsbitfrekvens

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
nb: Maksimal bildefrekvens å bruke (0 = ubegrenset).

en: Maximum level
nb: Maksimalt nivå

en: Maximum motion vector length
nb: Den maksimale bevegelsesvektorlengden

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
nb: Den maksimale bevegelsesvektorlengden i bildepunkter. -1 betyr automatisk, basert på nivået.

en: Maximum motion vector search range
nb: Det maksimale bevegelsesvektor-søkeområdet

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
nb: Maks antall tegn vist på skjermen.

en: Maximum number of connections
nb: Maksimalt antall tilkoplinger

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
nb: Maks antall undertekster som er tillatt samtidig.

en: Maximum output video height.
nb: Maksimal utdatavideo-høyde.

en: Maximum output video width.
nb: Maksimal utdatavideo-bredde.

en: Maximum overlapping subtitles
nb: Maks antall undertekster oppå hverandre

en: Maximum quantizer parameter.
nb: Maksimale kvantiseringsparametre.

en: Maximum video height
nb: Maksimal videohøyde

en: Maximum video quantizer scale
nb: Maksimum videokvantiseringsskala

en: Maximum video quantizer scale.
nb: Maksimum videokvantiseringsskala.

en: Maximum video width
nb: Maksimal videobredde

en: Media &Information
nb: &Medieinformasjon

en: Media Angle
nb: Media Vinkel

en: Media Audio Track
nb: Media lydspor

en: Media Files
nb: Mediefiler

en: Media Forward
nb: Media forover

en: Media Foundation Transform decoder
nb: Media Foundation Transform-dekoder

en: Media Information
nb: Mediainformasjon

en: Media Information...
nb: Medieinformasjon…

en: Media Library
nb: Mediebibliotek

en: Media Manager Edition
nb: Mediebehandlingsversjon

en: Media Manager List
nb: Mediebehandlerliste

en: Media Menu
nb: Media meny

en: Media Next Frame
nb: Medie neste ramme

en: Media Next Track
nb: Media neste spor

en: Media Play Pause
nb: Spill av / pause medie

en: Media Prev Frame
nb: Media forrige ramme

en: Media Prev Track
nb: Media forrige spor

en: Media Record
nb: Media ta opp

en: Media Repeat
nb: Media gjenta

en: Media Rewind
nb: Media spol bakover

en: Media Select
nb: Media velg

en: Media Shuffle
nb: Media tilfeldig

en: Media Stop
nb: Media stopp

en: Media Subtitle
nb: Media undertekst

en: Media Time
nb: Media tid

en: Media View
nb: Media visning

en: Media data size
nb: Mediedatastørrelse

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
nb: Medier som er innpakket som %@, kan ikke kringkastes gjennom HTTP-protokollen av tekniske årsaker.

en: Media role
nb: Mediarolle

en: Meditative
nb: Meditativ

en: Medium backwards jump
nb: Middels hopp bakover

en: Medium forward jump
nb: Middels hopp fremover

en: Medium jump length
nb: Lengden til det middels lange hoppet

en: Medium jump length, in seconds.
nb: Lengden til det middels lange hoppet i sekunder.

en: Mega bass
nb: Megabass

en: Mega bass cutoff
nb: Megabass-frekvenskutt

en: Mega bass level
nb: Megabassnivå

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
nb: Megabassmodusens avkuttingsfrekvens, i Hz. Dette er maksfrekvensen som megabasseffekten skal brukes til. Gyldige verdier er mellom 10 Hz og 100 Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
nb: Nivå for megabassmodus (fra 0 til 100, standardverdien er 0).

en: Memory input
nb: Minne-inndata

en: Menu
nb: Meny

en: Menu language
nb: Menyspråk

en: Menu popup
nb: Menyoppsprett

en: Menu title
nb: Menytittel

en: Menus
nb: Meny

en: Menus language:
nb: Menyspråk:

en: Mesh height
nb: Silhøyden

en: Mesh width
nb: Silbredden

en: Messages
nb: Meldinger

en: Messages...
nb: Meldinger…

en: Method used to encode the video sequence
nb: Metoden brukt til å kode videosekvensen

en: Mi&nimal Interface
nb: Mi&nimalt grensesnitt

en: Microsoft Media Server (MMS) input
nb: Microsoft Media Server-inndata (MMS)

en: Middle
nb: Mellom

en: Min QP
nb: Minimum QP

en: Min. luminance
nb: Min. luminans

en: Minimal Mac OS X interface
nb: Minimalt MacOS-grensesnitt

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
nb: Minimum indeksmellomrom, i millisekunder. Sett det til 0 for å deaktivere indeksoppretting.

en: Minimal period
nb: Minimal bølgelengde

en: Minimal period of the noise grain in pixel
nb: Minimumsbølgelengden til støykorningen i piksler

en: Minimize
nb: Minimer

en: Minimum Audio level to raise the alarm
nb: Minimum lydnivå for å kjøre alarmen

en: Minimum B (deprecated)
nb: Minimum B (utfaset)

en: Minimum GOP size
nb: Minimum bildegruppestørrelse

en: Minimum alpha value
nb: Minimum alfaverdi

en: Minimum bitrate (kbps)
nb: Minimum bitfrekvens (Kb/s)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
nb: Minimum bitfrekvens i Kb/s ved koding i "Konstant bitfrekvens"-modus

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
nb: Minimum bitfrekvens i Kb/s. Dette er nyttig for å koding av en kanal med en konstant størrelse.

en: Minimum buffer space between threads
nb: Minstestørrelse for buffermellomrom mellom tråder.

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
nb: Minstestørrelse for buffermellomrom mellom tråder. -1 betyr automatisk, basert på antall tråder.

en: Minimum encoding bitrate
nb: Minimum omkodingsbitfrekvens

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
nb: Kvantisererens minimumsparameter. Mellom 15 og 35 ser ut til å være et brukbart spekter.

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
nb: Minimumstiden (i millisekunder) mellom undertekstforsvinningene og at den nye undertekstlinjen dukker opp (Den tidligere undertekstforsinkelsen vil bli utvidet for å fylle igjen dette hullet).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
nb: Minimumstiden (i millisekunder) som underteksten skal beholdes på skjermen etter at den forrige linjen har forsvunnet (Undertekstforsinkelsen vil bli utvidet for å imøtekomme dette kravet).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
nb: Minimumstiden (i millisekunder) som underteksten skal beholdes etter at en nyere undertekstlinje har dukket opp (Den tidligere undertekstforsinkelsen vil bli kortet ned for å unngå denne overlappingen).

en: Minimum video quantizer scale
nb: Minimum videokvantiseringsskala

en: Minimum video quantizer scale.
nb: Minimum videokvantiseringsskala.

en: Mirror
nb: Speilvending

en: Mirror orientation
nb: Speilretning

en: Mirror video
nb: Speil video

en: Mirror video filter
nb: Speilbilde-videofilter

en: Misc
nb: Diverse

en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: Miscellaneous Options
nb: Diverse valg

en: Miscellaneous audio settings and modules.
nb: Diverse innstillinger for lyd og moduler.

en: Missing AACS configuration file!
nb: AACS-oppsettsfila mangler!

en: Mode
nb: Modus

en: Model
nb: Modell

en: Modulation / Constellation
nb: Modulering / Konstellasjon

en: Modules Tree
nb: Modultre

en: Moldavian
nb: Rumensk for Moldova

en: Mongolian
nb: Mongolsk

en: Monitor pixel aspect ratio
nb: Overvåk pikselforhold

en: Monospace Font
nb: Enkeltbredde-skrifttype

en: More information...
nb: Mer informasjon …

en: Mosaic
nb: Mosaikk

en: Mosaic Tiles
nb: Mosaikkfliser

en: Mosaic alignment
nb: Mosaikkjustering

en: Mosaic bridge
nb: Mosaikkbru

en: Mosaic bridge stream output
nb: Mosaikkbrustrømmens utdata

en: Mosaic video sub source
nb: Mosaikkvideounderkilde

en: Motion Detect
nb: Bevegelsesoppdaging

en: Motion Vector precision
nb: Bevegelsesvektor-nøyaktigheten.

en: Motion Vector precision in pels
nb: Bevegelsesvektor-nøyaktigheten i bildepunkter

en: Motion blur
nb: Bevegelses-uklarhet

en: Motion blur filter
nb: Filter for bevegelses-uklarhet

en: Motion detect
nb: Bevegelsesdeteksjon

en: Motion detect video filter
nb: Bevegelsesoppdagelses-videofilter

en: Motion masking
nb: Bevegelsesmaskering

en: Motion threshold (10-100)
nb: Bevegelsesgrense (10-100)

en: Mount Point
nb: Monteringspunkt

en: Mouse Gestures
nb: Musebevegelser

en: Mouse Wheel Down
nb: Musehjul ned

en: Mouse Wheel Left
nb: Musehjul venstre

en: Mouse Wheel Right
nb: Musehjul høyre

en: Mouse Wheel Up
nb: Musehjul opp

en: Mouse events
nb: Musehendelser

en: Mouse gestures control interface
nb: Kontrollgrensesnitt for musebevegelser

en: Mouse pointer image
nb: Musepeker

en: Mouse wheel horizontal axis control
nb: Kontroll av musehjulets (horisontale) X-akse

en: Mouse wheel vertical axis control
nb: Kontroll av musehjulets (vertikale) Y-akse

en: Move To Trash and Relaunch VLC
nb: Flytt til søppelkurven og start VLC på nytt

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
nb: Flytt alle kapitler. Denne verdien skal skrives i millisekunder.

en: Multicast output interface
nb: Multicast-utdatagrensesnitt

en: Multichannel television sound (MTS)
nb: Flerkanals TV-lyd (MTS)

en: Multipart JPEG muxer
nb: Flerdelers JPEG-multiplekser

en: Multipass ratecontrol
nb: Flerpass-frekvenskontroll

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
nb: Flerpassfrekvenskontroll:
    • 1: Første passering, oppretter en statistikkfil.
    • 2: Siste passering, overskriver ikke statistikkfilen.
    • 3: n. passering, overskriver statistikkfilen.

en: Multiple Files Selected.
nb: Flere filer er valgt

en: Multiple files selected.
nb: Flere filer er valgt

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
nb: Flere profiler med samme navn tillates ikke.

en: Multiplexer
nb: Multiplekser

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
nb: Multipliser undertekstvarigheten med denne verdien.
    Sett det til 0 for å deaktivere det.

en: MusePack demuxer
nb: MusePack-demultiplekser

en: Music
nb: Musikk

en: Musical
nb: Musikal

en: Mute
nb: Demp

en: Mute the audio.
nb: Demp lyden.

en: Mux Control
nb: MUX-kontroll

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
nb: Multipleksings-PMT (krever --sout-ts-es-id-pid).

en: Mux module
nb: Multiplekser-modul

en: Muxer
nb: Multiplekser

en: Muxer to use for the stream.
nb: Multiplekseren som skal brukes til strømmen.

en: Muxer:
nb: Multiplekser:

en: Muxers
nb: Multipleksere

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
nb: Multipleksere lager kapselformatet som brukes for å legge alle de grunnleggende strømmene (video, lyd, …) sammen. Denne innstillingen lar deg alltid bruke en spesiell multiplekser. Det burde du sannsynligvis ikke gjøre.
    Du kan også bestemme parametrene for hver multiplekser.

en: My Computer
nb: Min datamaskin

en: My Music
nb: Min musikk

en: My Pictures
nb: Mine bilder

en: My Videos
nb: Video

en: N&ormal Speed
nb: N&ormal fart

en: N/A
nb: Ukjent

en: NET ID
nb: NET-ID

en: NFS input
nb: NFS-inndata

en: NT Service
nb: NT-tjeneste

en: NTSC M Japan
nb: NTSC-M Japan

en: NTSC M South Korea
nb: NTSC-M Sør-Korea

en: Name
nb: Navn

en: Name of XML file containing Haar cascade description
nb: Navnet på XML-filen som inneholder Haar-kaskadebeskrivelsen.

en: Name of current instance
nb: Navnet på den kjørende prosessen

en: Name of desired display device
nb: Navnet til den ønskede visningsenheten

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
nb: Navnet til det internet OpenCV-tilleggsfilteret som skal brukes

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
nb: Navnet til målbanens innpakning. Dersom du ikke trenger å ha mer enn én innpakning samtidig, kan du se bort ifra denne innstillingen.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
nb: Navnet til filen som denne råstrømmen skal dumpes til.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
nb: Navnet til videoenheten som DirectShow-tillegget skal benytte. Hvis du ikke velger noe, vil standardenheten bli brukt.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
nb: Navnet til denne innpakningsinstansen. Dersom du ikke trenger å ha mer enn én innpakning samtidig, kan du se bort ifra denne innstillingen.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
nb: Navnet som skal brukes for denne strømmen/kanalen på Shoutcast/Icecast-tjeneren.

en: Name:
nb: Navn:

en: Narrow-band (8kHz)
nb: Smalbånd (8kHz)

en: National Folk
nb: Nasjonale folkemusikker

en: Native American
nb: Amerikansk innfødt

en: Native Slider
nb: Innebygde justerere

en: Navigate down
nb: Naviger nedover

en: Navigate left
nb: Naviger til venstre

en: Navigate right
nb: Naviger til høyre

en: Navigate up
nb: Naviger oppover

en: Navy
nb: Marineblå

en: Ncurses interface
nb: Ncurses-grensesnitt

en: Ndebele, North
nb: Nord-Ndebele

en: Ndebele, South
nb: Sør-Ndebele

en: Ne&xt
nb: &Neste

en: Near Optimal
nb: Tilnærmet optimalt

en: Nearest neighbour (bad quality)
nb: Nærmeste nabo (dårlig kvalitet)

en: Nearest-neighbor audio resampler
nb: Gjensampler for nærmest tilsvarerende lyder

en: Negate colors
nb: Omgå farger

en: Negative
nb: Negativ

en: Nepali
nb: Nepalsk

en: Network
nb: Nettverk

en: Network Access Policy
nb: Nettverkstilgangsretningslinjer

en: Network Protocol
nb: Nettverkprotokoll

en: Network Sync
nb: Nettverkssynkronisering

en: Network caching (ms)
nb: Nettverksbuffer (ms)

en: Network identifier
nb: Nettverksidentifisering

en: Network interaction failed
nb: Nettverkssamhandling mislyktes

en: Network master clock
nb: Nettverkshovedklokke

en: Network name
nb: Nettverksnavn

en: Network name to create
nb: Nettverksnavn å opprette

en: Network settings
nb: Nettverksinnstillinger

en: Network streams (SAP)
nb: Nettverksstrømmer (SAP)

en: Network synchronisation
nb: Nettverkssynkronisering

en: Network synchronization
nb: Nettverkssynkronisering

en: Never
nb: Aldri

en: Never fix
nb: Aldri rett opp

en: New ES ID
nb: Ny ES-ID

en: New destination
nb: Nytt mål

en: New input playing
nb: Ny inndata spilles av

en: New profile
nb: Ny profil

en: New winamp 5.2 shoutcast import
nb: Ny Shoutcast-importering med Winamp 5.2

en: Next
nb: Neste

en: Next / Forward
nb: Neste / Fremover

en: Next Chapter/Title
nb: Neste kapittel/tittel

en: Next chapter
nb: Neste kapittel

en: Next frame
nb: Neste ramme

en: Next media in the playlist
nb: Neste element i spillelista

en: Next media in the playlist, skip forward when held
nb: Neste element i spillelista, hopp fremover hvis holdt inne

en: Next title
nb: Neste tittel

en: Next widget style
nb: Neste modulstil

en: No
nb: Nei

en: No Address given
nb: Ingen adresse gitt

en: No Audio Input device found
nb: Ingen lydinngangsenhet funnet

en: No Channel Name given
nb: Intet kanalnavn har blitt valgt

en: No EPG Data Available
nb: Ingen EPG-data tilgjengelig

en: No SDP URL given
nb: Ingen SDP-nettadresse er valgt

en: No active subtitle
nb: Ingen aktive undertekster

en: No addons found
nb: Ingen tillegg ble funnet

en: No check was performed yet.
nb: Ingen sjekk utført ennå.

en: No decoding of Dolby Surround
nb: Ingen dekoding av Dolby Surround

en: No description for this codec
nb: Ingen beskrivelse for dette kodeket

en: No disc menus
nb: Ingen diskmenyer

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
nb: Ingen fastsatt bildegruppestruktur. Et bilde kan være internt eller flerdekkende, og kan referere til foregående eller fremtidige bilder.

en: No input
nb: Ingen inndata

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
nb: Ingen inndata ble funnet. En strøm må bli spilt av eller satt på pause for at bokmerkene skal fungere.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
nb: Det ble ikke funnet noe passende modul. Bruk «--list» eller «--list-verbose» for vise de tilgjengelige modulene.

en: No pre-filtering
nb: Ingen førfiltrering

en: No renderer
nb: Ingen opptegner

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
nb: Ingen v4L2-prosess ble funnet.
    Sjekk at enheten har blitt åpnet gjennom VLC og spilles av.
    
    Kontrollerne vil automatisk dukke opp her.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
nb: Intet gyldig vertssertifkat ble funnet i AACS-oppsettsfila.

en: No valid processing key found in AACS config file.
nb: Ingen gyldig behandlingsnøkkel ble funnet i AACS-oppsettsfila.

en: No video devices found
nb: Ingen videoenheter ble funnet

en: No video or audio device selected.
nb: Ingen valgte lyd- eller videoenheter.

en: No, Thanks
nb: Nei takk

en: Noise
nb: Støy

en: Noise Threshold
nb: Støygrense

en: Noise reduction
nb: Støyreduksjon

en: Noise reduction level
nb: Støyfjerningsnivå

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
nb: Støygrensen som skal brukes i grensemodusen for konstant støy.

en: Non-deterministic optimizations when threaded
nb: Ikke-deterministiske optimaliseringer når det er trådført

en: Non-key
nb: Uten nøkkel

en: Non-ref
nb: Uten referanse

en: None
nb: Ingen

en: Nordic (Latin-6)
nb: Nordisk (Latin-6)

en: Normal Size
nb: Normal størrelse

en: Normal rate
nb: Normal fart

en: Normal/Loop/Repeat
nb: Normal/Løkke/Gjenta

en: Normalize volume to:
nb: Normalisér volumet til:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
nb: Vanligvis vil innpakkeren synkroniseres på den neste fulle rammen. Dette flagget forteller innpakkeren at den skal synkronisere på den første mellomrammen som blir funnet.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
nb: Vanligvis bruker vi tidsstemplene til MPEG-filene for å kalkulere posisjonen og varigheten. Men noen ganger kan dette ikke la seg gjøre. Avvelg dette alternativet for å regne det utifra bitfrekvensen istedet.

en: Northern Sami
nb: Nordsamisk

en: Norwegian
nb: Norsk

en: Norwegian Bokmaal
nb: Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
nb: Nynorsk

en: Not Set
nb: Ikke satt

en: Not Used
nb: Ikke benyttet

en: Note that these are system-wide settings.
nb: Bemerk at disse innstillingene er for hele maskinen.

en: Note:
nb: Merknad:

en: Nothing playing
nb: Ingenting spilles av

en: Notification
nb: Merknad

en: Notify
nb: Meld ifra

en: Now Playing
nb: Spiller av

en: Now playing
nb: Spilles nå

en: NullSoft demuxer
nb: Nullsoft-demultiplekser

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
nb: Antall B-rammer som skal kodes innimellom to referanserammer.

en: Number of DWT iterations
nb: Antall DWT-repeteringer

en: Number of Tracks
nb: Antall spor

en: Number of audio buffers
nb: Antall lydbuffere

en: Number of audio channels
nb: Antall lydkanaler

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
nb: Antall lydkanaler i transkodede strømmer.

en: Number of blank pixels between bands.
nb: Antall blanke bildepunkter mellom bånd

en: Number of channels
nb: Antall lydkanaler

en: Number of clones
nb: Antall kloner

en: Number of columns
nb: Antall kolonner

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
nb: Antall B-rammer på rad mellom İ- og P-rammene. Det kan være mellom 1 og 16.

en: Number of days between two update checks
nb: Antall dager mellom to oppdateringssøk

en: Number of first segment
nb: Antall rader

en: Number of frames (0 to 100)
nb: Antall rammer (fra 0 til 100).

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
nb: Antall rammer som skal tas i betraktning for mykgjøring (mellom 0 og 30).

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
nb: Antall rammer som skal kodes for én nøkkelramme.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
nb: Antall vannrette skiver per ramme i lavforsinkelsesmodus

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
nb: Antall horisontale vinduer som videoen skal deles opp til.

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
nb: Antall bilderekker i mosaikken (Brukes kun dersom posisjoneringsmetoden er satt til "Fastsatt").

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
nb: Antall inndatalydkanaler for DeckLink-opptak. Det må være 2, 8 eller 16. "0" skrur av lydinndataen.

en: Number of levels of downsampling
nb: Antall nivåer av nedsampling

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
nb: Antall nivåer av nedsampling i den hierarkiske bevegelsesantakelsesmodusen.

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
nb: Antall millisekunder mellom strengeoppdateringer. Dette er hovedsaklig nyttig når du bruker metadata- eller tidsformats-strengesekvenser.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
nb: Antall millisekunder som Marquee-teksten må bli vist. Standarden er 0 ( = vises for alltid).

en: Number of output channels
nb: Antall utgangs-kanaler

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
nb: Antall inndatalydkanaler for DeckLink-utdata. Det må være 2, 8 eller 16. "0" skrur av lydinndataen.

en: Number of parallel operations
nb: Antall samtidige handlinger

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
nb: Antall bilder mellom påfølgende sekvensoverskrifter, altså lengden til bildegruppen.

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
nb: Antall bilder inni den nåværende bildegruppen. Dersom GopPicSize = 0, er bildegruppestrukturen ubestemt. Bemerk at hvis GopRefDist = 1, vil kun İ-rammer bli brukt.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
nb: Antall piksler som skal beskjæres nedenifra.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
nb: Antall piksler som skal beskjæres fra venstre side.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
nb: Antall piksler som skal beskjæres fra høyre side.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
nb: Antall piksler som skal beskjæres ovenifra.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
nb: Antall piksler som skal fylles inn nedenifra etter beskjæringen.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
nb: Antall piksler som skal fylles inn fra venstre etter beskjæringen.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
nb: Antall piksler som skal fylles inn fra høyre etter beskjæringen.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
nb: Antall piksler som skal fylles inn ovenifra etter beskjæringen.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
nb: Antall foregående rammer som skal brukes til å spå. Dette er nyttig for anime, men ser ikke ut til å gjøre noe særlig forskjell i kildemateriell som har skuespillere. Noen dekodere klarer ikke å håndtere store rammereferanseverdier. Det kan være mellom 1 og 16.

en: Number of puzzle columns
nb: Antall puslespillkolonner

en: Number of puzzle rows
nb: Antall puslespillrader

en: Number of reference frames
nb: Antall referansebilder

en: Number of rows
nb: Antall rader

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
nb: Antall sekunder mellom hver fremtvungede oppfriskning av strømmene. 0 betyr at strømmene aldri blir oppdatert.

en: Number of segments
nb: Antall segmenter

en: Number of segments to include in index
nb: Antall segmenter å inkludere i indeksen

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
nb: Antall skiver i hver videoramme; hver skive inneholder én eller flere makroblokkrekker. Dersom nummerskiver ikke er valgt, kan koderen velge en hvilken som helst skivepartisjonering som tillates av kodekstandarden.

en: Number of slices per frame
nb: Antall skiver per ramme

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
nb: Nummeret til skjermen som skal brukes som standard til å vise videoer i fullskjermsmodus. Hvilke skjermer som har hvilke numre, kan sees i menyen for valg av videoenhet.

en: Number of threads
nb: Antall tråder

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
nb: Antall tråder brukt til omkoding. 0 betyr automatisk.

en: Number of threads used for the transcoding.
nb: Antall tråder brukt til omkodinga.

en: Number of time to blend
nb: Tidsmengde som skal blandes sammen

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
nb: Antall loddrette skiver per ramme i lavforsinkelsesmodus

en: Number of vertical windows in which to split the video.
nb: Antall vertikale vinduer som videoen skal deles opp til.

en: Number of video windows in which to clone the video.
nb: Antall videovinduer som videoen skal klones til.

en: Nuv demuxer
nb: Nuv-demultiplekser

en: O&utput
nb: U&tdata

en: OGG demuxer
nb: OGG-demultiplekser

en: OS X Notification Plugin
nb: OS X-merknadsprogramtillegg

en: OSS device node path.
nb: OSS-enhetsnodefilbanen.

en: OSS input
nb: OSS-inndata

en: Occitan; Provençal
nb: Oksitansk; Provençalsk

en: Off
nb: Av

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
nb: Avviket som skal legges til strømme-IDene som er spesifisert i bridge_out, for å hente strømme-IDene som bridge_in skal registrere.

en: Offsets in order
nb: Avvik i rekkefølge

en: Ogg Vorbis Quality
nb: Ogg Vorbis-kvalitet

en: Ogg/OGM muxer
nb: Ogg/OGM-multiplekser

en: OggSpots video decoder
nb: OggSpots-videodekoder

en: OggSpots video packetizer
nb: OggSpots-videoinnpakker

en: Ok, Don't warn me again
nb: Ja, ikke advar meg igjen

en: Old movie
nb: Gammel film

en: Old movie effect video filter
nb: Videofilter for en antikk filmeffekt

en: Oldies
nb: Gamle slagere

en: Olive
nb: Oliven

en: On
nb: På

en: On Screen Display
nb: Skjermvisning

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
nb: Når strømmen har blitt opprettet, vil <i>Mediavisnings-</i>vinduet vise strømmen.

en: One
nb: En

en: Online Documentation...
nb: Dokumentasjon på nett…

en: Online Forum...
nb: Nettforum …

en: Only installed
nb: Kun installerte

en: Only show current
nb: Vis kun nåværende

en: Only show modules related to current playback
nb: Vis kun moduler som er relatert til nåværende avspilling

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
nb: Kun brukbare programmer blir vanligvis demultiplekset fra senderen. Denne innstillingen vil deaktivere demultipleksing og motta alle programmer.

en: Opacity
nb: Gjennomsiktighet

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
nb: Fastheten (det motsatte av gjennomsiktighet) til overleggsteksten. 0 = gjennomsiktig, 255 = helt fast.

en: Opacity of the logo
nb: Logoens gjennomsiktighet

en: Opaqueness
nb: Gjennomsiktighet

en: Open
nb: Åpne

en: Open &Capture Device...
nb: Åpne &opptaksenhet …

en: Open &Disc...
nb: Åpne &disk …

en: Open &File...
nb: Åpne &fil…

en: Open &Folder...
nb: &Åpne mappe …

en: Open &Location from clipboard
nb: Åpne &adresse fra utklippstavla

en: Open &Network Stream...
nb: &Åpne nettverkskringkasting…

en: Open &Network...
nb: &Åpne nettverk…

en: Open &Recent Media
nb: Åpne &nylig medie

en: Open Capture Device...
nb: Åpne opptaksenhet…

en: Open D&irectory...
nb: Åpne &mappe …

en: Open Directory
nb: Åpne mappe

en: Open Disc...
nb: Åpne disk…

en: Open File
nb: Åpne fil

en: Open File...
nb: Åpne fil…

en: Open Folder
nb: Åpne mappe…

en: Open Media
nb: Åpne medie

en: Open Network...
nb: Åpne nettverk…

en: Open RTP/UDP Stream
nb: Åpne RTP/UDP-kringkasting

en: Open Recent
nb: Åpne nylig

en: Open Sound System audio output
nb: Open Sound System-lydutdata

en: Open Source
nb: Åpne kilde

en: Open URL
nb: Åpne URL

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
nb: Åpne VIDEO_TS/BDMV-mappe

en: Open VLM configuration...
nb: Åpne VLM-oppsett…

en: Open a medium
nb: Åpne et medie

en: Open a skin file
nb: Åpne en temafil

en: Open audio in exclusive mode.
nb: Åpne lyd i eksklusiv modus.

en: Open media...
nb: Åpne medie…

en: Open network streams using the following protocols
nb: Åpne nettverksstrømmer med de følgende protokollene

en: Open playlist
nb: Åpne spilleliste

en: Open playlist...
nb: Åpne spilleliste…

en: Open skin...
nb: Åpne drakt…

en: Open subtitle file
nb: Åpne undertekstfil

en: Open subtitles
nb: Åpne undertekster

en: Open subtitles...
nb: Åpne undertekster…

en: Open the file with synchronous writing.
nb: Åpne filen med synkronisert skriving.

en: Open: %s
nb: Åpne: %s

en: OpenBSD sndio audio output
nb: OpenBSD sndio-lydutdata

en: OpenCV example
nb: OpenCV-eksempel

en: OpenCV face detection example filter
nb: OpenCV-ansiktsoppdagingseksempelfilter

en: OpenCV filter chroma
nb: OpenCV-filterkrominans

en: OpenCV internal filter name
nb: Navnet på det interne Open-CV-filteret

en: OpenCV video filter wrapper
nb: OpenCV-videofilterinnpakker

en: OpenGL ES 2 extension
nb: OpenGL ES 2 utvidelse

en: OpenGL extension
nb: OpenGL utvidelse

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
nb: OpenGL for Embedded Systems 2-videoutdata

en: OpenGL video output
nb: OpenGL-videoutdata

en: OpenGL video output for Windows
nb: OpenGL video-utdata for Windows

en: OpenMAX DL image processing
nb: OpenMAX-bildebehandling

en: OpenMAX IL video output
nb: OpenMAX IL-videoutdata

en: Opening
nb: Åpner

en: Operating System Integration
nb: Operativsystemintegrering

en: Optical SDI
nb: Optisk SDI

en: Optical drive
nb: Optisk driver

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
nb: Optimaliser opptaket ved å fragmentere skjermen i biter av den forhåndsbestemte høyden (16 kan være en grei verdi, og 0 = deaktivert).

en: Option Setup
nb: Alternativsoppsett

en: Options
nb: Innstillinger

en: Opus audio decoder
nb: Opus-lyddekoder

en: Opus audio encoder
nb: Opus-lydomkoder

en: Ordinate of the capture region in pixels.
nb: Ordinatet til opptaksområdet i piksler.

en: Organize Presets...
nb: Organiser forhåndsinnstillinger…

en: Organize Profiles...
nb: Organiser profiler…

en: Organize profiles...
nb: Organiser profiler…

en: Orientation
nb: Skjermretning

en: Original
nb: Opprinnelig

en: Original Format
nb: Opprinnelig format

en: Original ID
nb: Opprinnelig ID

en: Original Performer
nb: Opprinnelig fremfører

en: Original Size
nb: Opprinnelig størrelse

en: Original audio
nb: Opprinnelig lyd

en: Ossetian; Ossetic
nb: Ossetisk

en: Other
nb: Annet

en: Outline
nb: Disposisjon

en: Outline Thickness
nb: Kanttykkhet

en: Outline color
nb: Kantfarge

en: Outline opacity
nb: Kantgjennomsiktighet

en: Outline thickness
nb: Kanttykkhet

en: Output
nb: Utdata

en: Output	file
nb: Utdata⇥fil

en: Output	method
nb: Utdata⇥metode

en: Output (canvas) image height
nb: Lerretets utdatabildehøyde

en: Output (canvas) image width
nb: Lerretets utdatabildebredde

en: Output FIFO
nb: FIFO-utdata

en: Output URL
nb: Utgangs-nettadresse

en: Output access method
nb: Tilgangsmetode for utgang

en: Output card
nb: Utdatakort

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
nb: Utdatakrominansen til minnebildet som en 4-tegns streng, f.eks. "RV32".

en: Output destination
nb: Utdataplassering

en: Output device
nb: Utgangs-enhet

en: Output file
nb: Utdatafil

en: Output format
nb: Utgangs-format

en: Output height
nb: Utdatahøyde

en: Output method to use for the stream.
nb: Utdatametoden som skal brukes til strømmen.

en: Output module:
nb: Utdatamodul:

en: Output modules
nb: Eksportmoduler

en: Output muxer
nb: Utdatam

en: Output picture aspect ratio
nb: Utdatabildets størrelsesforhold

en: Output port
nb: Utdataport

en: Output video height.
nb: Utdatavideohøyde.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
nb: Vis video i gråtoner. Fordi fargeinformasjonen ikke blir dekodet spares noe prosesseringskraft

en: Output video width.
nb: Utdatavideobredde.

en: Output width
nb: Utdatabredde

en: Output:
nb: Utdata:

en: Overall
nb: Sammenlagt

en: Overlap Length
nb: Overlappingslengde

en: Overlap fix
nb: Overlapp-korrigering

en: Overlap of motion compensation blocks
nb: Overlappingen av bevegelseskompensasjonsblokker

en: Overlay
nb: Overlegg

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
nb: Overlay, er ditt skjermkorts maskinvareakselerasjonsevne (evne til å opptegne video direkte). VLC vil prøve å bruke den som standard.

en: Overlay subtitles on the video
nb: Legg over undertekster til videoen

en: Overlay video output
nb: Legg over videoutdataen.

en: Overlays
nb: Overlegg

en: Overlays/Subtitles
nb: Overlegg / Undertekster

en: Override page
nb: Overkjør siden

en: Override parameters
nb: Overkjør parametere

en: Override the default track description.
nb: Overkjør den vanlige sporbeskrivelsen.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
nb: Overkjør den indikerte siden. Prøv dette dersom undertekstene ikke dukker opp (-1 = Auto-oppdag fra TS, 0 = Auto-oppdag fra tekst-TV, ≥1 = Det faktiske sidenummeret, vanligvis 888 eller 889).

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
nb: Overkjør de vanlige innstillingene for bilder i sekundet. Dette vil kun virke med MicroDVD- og SubRIP (SRT)-undertekster.

en: Overwrite
nb: Overskriv

en: Overwrite existing file
nb: Overskriv eksisterende fil

en: P&layback
nb: &Spill av

en: PAL N Argentina
nb: PAL-N Argentina

en: PCR interval (ms)
nb: PCR-intervall (ms)

en: PES maximum size
nb: Maksimal PES-størrelse

en: PLS playlist import
nb: PLS-spillelisteimport

en: PMT PID
nb: PMT-PID

en: PMT Program numbers
nb: PMT-programnumre

en: PNG video decoder
nb: PNG-videodekoder

en: PNG video encoder
nb: PNG-videoomkoder

en: PS muxer
nb: PS-multiplekser

en: PSNR computation
nb: PSNR-utregning

en: PVA demuxer
nb: PVA-demultiplekser

en: Pace
nb: Fart

en: Packet Size
nb: Pakkestørrelse

en: Packet size in bytes to decrypt
nb: Pakkestørrelse å dekryptere i bytes

en: Packet size in bytes to encrypt
nb: Pakkestørrelsen (i bytes) som skal krypteres.

en: Packetizers
nb: Innpakkere

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
nb: Innpakkere brukes til å førbehandle de grunnleggende strømmene før multipleksing. Denne innstillingen lar deg alltid fremtvinge en innpakker. Det bør du nok ikke gjøre.
    Du kan også angi forvalgte parametere for hver innpakker.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
nb: Pakker kan bli sendt én om gangen på det riktige tidspunktet, eller i grupper. Du kan velge antall pakker som skal bli sendt på en gang. Det hjelper til med å redusere planleggingsbelastningen på tung belastede systemer.

en: Pad video
nb: Fyll ut videoen

en: Padd
nb: Fyll inn

en: Page Down
nb: Page down

en: Page Up
nb: Page up

en: Panoramix: wall with overlap video filter
nb: Panoramix: en vegg med et overdekkingsvideofilter.

en: Parametric Equalizer
nb: Parametrisk tonekontroll

en: Partitions to consider
nb: Partisjoner å ta i betraktning

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
nb: Videresend alsa:// for å åpne ALSA-standardopptaksenheten, eller alsa://KILDE for å åpne en bestemt enhet som heter KILDE.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
nb: Videresend pulse:// for å åpne ALSA-standardopptaksenheten, eller pulse://KILDE for å åpne en bestemt enhet som heter KILDE.

en: Password
nb: Passord

en: Password that will be requested to access the stream.
nb: Forespurt passord for tilgang til strøm.

en: Password that will be used for the connection, if no username or password are set in URL.
nb: Passord for tilkoblingen, hvis brukernavn og passord mangler i nettadressen.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
nb: Passord som skal brukes for SOCKS-mellomtjenertilkoblingen.

en: Password:
nb: Passord:

en: Paste
nb: Lim inn

en: Path
nb: Sti

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
nb: Filbanen ser ikke ut til å føre til en Blu-ray.

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
nb: Filbanen til bildebufferens minnemappede fil

en: Path to HLSL file
nb: HLSL-filens filbane

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
nb: Filbanen til en HLSL-fil som inneholder en enkel pikselskyggelegger.

en: Path to the index file to create
nb: Filbanen til den indeksfilen som skal lages

en: Path to the projectM preset directory
nb: Filbanen til mappen med ProjectMs forhåndsinnstillinger.

en: Path to the skin to use.
nb: Filbane til temaet som skal brukes.

en: Pause and resume iTunes / Spotify
nb: Sett iTunes/Spotify på pause og så fortsett igjen

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
nb: Sett hvert element i spillelisten på pause ved siste bilde.

en: Pause iTunes / Spotify
nb: Sett iTunes/Spotify på pause

en: Pause on audio communication
nb: Pause ved lydkommunikasjon

en: Pause on the last frame of a video
nb: Sett på pause i det siste bildet i videoen

en: Pause only
nb: Kun pause

en: Pause playback when minimized
nb: Sett avspilling på pause når minimert

en: Pause the playback
nb: Sett avspillingen på pause

en: Pause the video playback when minimized
nb: Sett videoavspillingen på pause under minimering

en: Paused
nb: Satt på pause

en: Peak extra width
nb: Maks ekstra bredde

en: Peak height
nb: Topphøyde

en: Peak protection
nb: Toppbeskyttelse

en: Percentage of stride to overlap
nb: Prosentmengen av skridingen som skal overlappes

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
nb: Utfør ISO C-formattering av tid og dato til filbanemålet.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
nb: Maks ytelse (Prioriter raskere krypteringer)

en: Performance options
nb: Ytelsesvalg

en: Performance warning
nb: Ytelsesadvarsel

en: Performers
nb: Opptredende

en: Persian
nb: Persisk

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
nb: Phillips OGT-undertekstdekoder (for SVCD-undertekster)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
nb: Phillips OGT-innpakker (for SVCD-undertekster)

en: Phonogram Rights
nb: Fonogramrettigheter

en: Phosphor
nb: Fosfor

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
nb: Fosforkrominansmodus for 4:2:0-inndata

en: Phosphor old field dimmer strength
nb: Fosfordimmerens styrke i det gamle feltet

en: Physical channel
nb: Fysisk kanal

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
nb: Å velge et krominansformat, vil fremtvinge at formatet blir brukt til en konvertering av videoen.

en: Picture
nb: Bilde

en: Picture aspect-ratio n:m
nb: Bildets størrelsesforhold, n:m

en: Picture brightness or black level.
nb: Bildets lysstyrke eller svartnivå.

en: Picture coding mode
nb: Bildekodingsmodus

en: Picture contrast or luma gain.
nb: Bildekontrast- eller luma-forsterking.

en: Picture gain.
nb: Bildeforsterkning.

en: Picture rotation angle (in degrees).
nb: Bildtes roteringsvinkel (i grader)

en: Picture saturation or chroma gain.
nb: Bildefyldiggjørings- eller krominans-forsterking.

en: PictureFlow
nb: Bildeflyt

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
nb: Bilder som kommer fra mosaikkelementer vil bli forsinket i henhold til denne verdien (i millisekunder). Hvis det er en høy verdi, vil du måtte forlenge inndatamellomlagringen.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
nb: Bilder som kommer fra bildevideoutdataene vil bli vist i henhold til denne verdien (i millisekunder; det burde være ≥100ms). Hvis det er en høy verdi, vil du måtte forlenge mellomlagringsverdiene.

en: Piece edge shape size
nb: Størrelsen på stykkenes kantform

en: Pilot
nb: Prøveepisode

en: Pitch
nb: Tonefall

en: Pitch Shift
nb: Toneskifte

en: Pitch Shifter
nb: Toneskifter

en: Pixel Shader
nb: Pikselskyggelegger

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
nb: Bildepunktdypden til opptaksområdet (0 for en XWD-fil)

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
nb: Bildepunkthøyden til opptaksområdet (0 for full høyde)

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
nb: Bildepunkthøyden til bildebufferen (Ignorert for XWD-filer)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
nb: Bildepunktbredden til opptaksområdet (0 for full bredde)

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
nb: Bildepunktbredden til bildebufferen (Ignorert for XWD-filer)

en: Pixels to crop from bottom
nb: Piksler som skal beskjæres nedenifra

en: Pixels to crop from left
nb: Piksler som skal beskjæres på venstre side

en: Pixels to crop from right
nb: Piksler som skal beskjæres på høyre side

en: Pixels to crop from top
nb: Piksler som skal beskjæres ovenifra

en: Pixels to padd to bottom
nb: Piksler som skal skal fylles inn nedenifra

en: Pixels to padd to left
nb: Piksler som skal skal fylles inn fra venstre

en: Pixels to padd to right
nb: Piksler som skal skal fylles inn fra høyre

en: Pixels to padd to top
nb: Piksler som skal skal fylles inn ovenifra

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
nb: Hvor i videoen tittelen skal vises (midtstilt på bunnen som standard).

en: Placeholder delay
nb: Stattholder-forsinkelse

en: Play
nb: Spill

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
nb: Spill av
    Hvis spillelisten er tom, må du åpne et medie

en: Play List
nb: Spill av liste

en: Play Selected
nb: Spill av de valgte

en: Play and exit
nb: Spill av og avslutt

en: Play and pause
nb: Spill av og sett på pause

en: Play and stop
nb: Spill av og stopp

en: Play another media synchronously
nb: Spill av et annet medie synkront

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
nb: Spill av en annen fil synkront (ekstra lydfil, …)

en: Play as is
nb: Spill av som det er

en: Play chapters in the order specified in the segment.
nb: Spill av kapitler i den rekkefølgen som er spesifisert i segmentet.

en: Play files randomly forever
nb: Spill av filer i tilfeldig rekkefølge uten stoppunkt

en: Play locally the stream while streaming it.
nb: Avspill strøm lokalt mens den tappes.

en: Play only
nb: Kun avspilling

en: Play playlist bookmark 1
nb: Spill spillelistebokmerke 1

en: Play playlist bookmark 10
nb: Spill spillelistebokmerke 10

en: Play playlist bookmark 2
nb: Spill spillelistebokmerke 2

en: Play playlist bookmark 3
nb: Spill spillelistebokmerke 3

en: Play playlist bookmark 4
nb: Spill spillelistebokmerke 4

en: Play playlist bookmark 5
nb: Spill spillelistebokmerke 5

en: Play playlist bookmark 6
nb: Spill spillelistebokmerke 6

en: Play playlist bookmark 7
nb: Spill spillelistebokmerke 7

en: Play playlist bookmark 8
nb: Spill spillelistebokmerke 8

en: Play playlist bookmark 9
nb: Spill spillelistebokmerke 9

en: Play&list
nb: Spille&liste

en: Play/Pause
nb: Spill av/Pause

en: Play/Pause the current media
nb: Spill av/pause nåværende media

en: Playback
nb: Spill av

en: Playback Buttons
nb: Avspillingsknapper

en: Playback Rate
nb: Avspillingshastighet

en: Playback Speed
nb: Avspillingsfart

en: Playback behaviour
nb: Avspillingsoppførsel

en: Playback control
nb: Avspillingskontroll

en: Playback failure
nb: Avspilling mislyktes

en: Playback of "%@" will continue at %@
nb: Avspillingen av "%@" vil fortsette fra %@

en: Playback position
nb: Avspillingsposisjon

en: Playback speed
nb: Avspillingsfart

en: Playback time
nb: Avspillingstid

en: Played
nb: Avspilt

en: Played buffers
nb: Avspilte buffere

en: Player...
nb: Spiller…

en: Playing some media.
nb: Spiller av medie.

en: Playlist
nb: Spilleliste

en: Playlist Files
nb: Spillelistefiler

en: Playlist Files |
nb: Spillelistefiler |

en: Playlist Table Columns
nb: Spillelistetabellens kolonner

en: Playlist View Mode
nb: Spillelistevisningsmodus

en: Playlist and Instances
nb: Spillelister og instanser

en: Playlist bookmark 1
nb: Spillelistebokmerke 1

en: Playlist bookmark 10
nb: Spillelistebokmerke 10

en: Playlist bookmark 2
nb: Spillelistebokmerke 2

en: Playlist bookmark 3
nb: Spillelistebokmerke 3

en: Playlist bookmark 4
nb: Spillelistebokmerke 4

en: Playlist bookmark 5
nb: Spillelistebokmerke 5

en: Playlist bookmark 6
nb: Spillelistebokmerke 6

en: Playlist bookmark 7
nb: Spillelistebokmerke 7

en: Playlist bookmark 8
nb: Spillelistebokmerke 8

en: Playlist bookmark 9
nb: Spillelistebokmerke 9

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
nb[0]: Spillelisten har kun %u element
nb[1]: Spillelisten har kun %u elementer

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
nb: Spillelisten er for øyeblikket tom.
    Dropp inn en fil her eller velg en mediekilde fra menyen til venstre.

en: Playlist parsers
nb: Spilleliste-syntakstolkere

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
nb: Spillelisteanalytikere legger til nye egenskaper, til å lese internettstrømmer eller til å utvinne metadata.

en: Playlist...
nb: Spilleliste …

en: Please enter a network URL:
nb: Skriv inn en nettverks-URL:

en: Please enter a unique name for the new profile.
nb: Skriv inn et unikt navn for den nye profilen.

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
nb: Skriv inn gyldige innlogginger og passord for SFTP-tilkoblingen til %s.

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
nb: Oppgi et gyldig brukernavn og passord for område %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
nb: Oppgi et gyldig brukernavn og passord.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
nb: Angi nettadressen eller filbanen til mediet du ønsker å spille av.

en: Please enter the new profile name.
nb: Skriv inn det nye profilnavnet.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
nb: Velg et brukernavn eller skru av audioscrobbler-tillegget, og så start VLC på nytt.
    Besøk https://www.last.fm/join/ for å få en konto.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
nb: Vent litt mens skriftmellomlageret bygges.
    Dette bør ta mindre enn et minutt.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
nb: Vent litt mens skriftmellomlageret bygges.
    Dette skal ta mindre en et minutt.

en: Plu&gins and extensions
nb: Tillegg og &utvidelser

en: Plugins
nb: Tillegg

en: Plugins and extensions
nb: Tillegg og utvidelser

en: Podcast Author
nb: Podkastforfatter

en: Podcast Category
nb: Podkastkategori

en: Podcast Copyright
nb: Podkastopphavsrett

en: Podcast Duration
nb: Podkastvarighet

en: Podcast Info
nb: Podkastinfo

en: Podcast Keywords
nb: Podkastnøkkelord

en: Podcast Link
nb: Podkastlenke

en: Podcast Publication Date
nb: Podkastens publiseringsdato

en: Podcast Size
nb: Podkaststørrelse

en: Podcast Subcategory
nb: Podkastunderkategori

en: Podcast Subtitle
nb: Podkastundertekst

en: Podcast Summary
nb: Podkastsammendrag

en: Podcast Type
nb: Podkasttype

en: Podcast URLs list
nb: Liste over podkastnettadresser

en: Podcast parser
nb: Podkasttolker

en: Podcasts
nb: Podkaster

en: Polarization (Voltage)
nb: Polarisering (Elektrisk spenning)

en: Polish
nb: Polsk

en: Polsk Punk
nb: Polsk punk

en: Polyphony
nb: Polyfoni

en: Porn Groove
nb: Pornogroove

en: Port to use for the RTP source of the session
nb: Porten som skal brukes av øktens RTP-kilde

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
nb: Porten som skal brukes til å sende RTSP/RTP-tilkoblinger over HTTP.

en: Portuguese
nb: Portugisisk

en: Position
nb: Posisjon

en: Position control
nb: Posisjonskontroll

en: Position control reversed
nb: Posisjonskotroll reversert

en: Position of video title
nb: Plasseringen til videotittelen

en: Positioning method
nb: Posisjoneringsmetode

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
nb: Posisjoneringsmetoden til mosaikken.
    Auto: Velger automatisk det beste antall rekker og kolonner.
    Fastsatt: Bruk det brukerdefinerte antall rekker og kolonner.
    Avvik: Bruk de brukerdefinerte avvikene for hvert bilde.

en: Post processing
nb: Etterbehandling

en: Post processing quality
nb: Etterbehandlingskvalitet

en: Post-Processing Quality
nb: Etterbehandlingskvalitet

en: Posterize
nb: Posterisering

en: Posterize level
nb: Posteriseringsnivå

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
nb: Posteriseringsnivået (Antall farger er kubikkverdien av denne verdien)

en: Posterize video by lowering the number of colors
nb: Posteriser videoen ved å redusere antall farger

en: Posterize video filter
nb: Posteriseringsvideofilter

en: Postproc
nb: Etterbehandling

en: Power Ballad
nb: Powerballade

en: Power line frequency
nb: Strømlinjens frekvens

en: Power line frequency anti-flicker filter.
nb: Filter for flimring forårsaket av strømlinjens frekvens.

en: Pranks
nb: Lurerier

en: Pre&vious
nb: &Forrige

en: Pre-motion estimation
nb: Førbevegelsesantakelse

en: Preamp
nb: Førforsterker

en: Preamp:
nb: Førforsterker

en: Predictive
nb: Anslående

en: Prefer native stream recording
nb: Foretrekk innebygd kringkastingsopptak

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Preferences file could not be saved
nb: Preferansefilen kunne ikke lagres

en: Preferences...
nb: Innstillinger…

en: Preferred Audio language
nb: Foretrukket lydspråk

en: Preferred audio language:
nb: Foretrukket lydspråk:

en: Preferred decoders list
nb: Liste over foretrukne dekodere

en: Preferred encoders list
nb: Liste over foretrukne innkodere

en: Preferred packetizer list
nb: Liste over foretrukne innpakkere

en: Preferred subtitle language
nb: Foretrukket undertekstspråk

en: Preferred video resolution
nb: Ønsket videooppløsning

en: Prefilter
nb: Førfiltrering

en: Prefix
nb: Prefiks

en: Prefix of the destination file automatically generated
nb: Prefiksen til målfilen har blitt automatisk generert

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
nb: Prefiksen til utdatabildenes filnavn. Utdatafilnavn vil være i "prefixNUMBER.format"-formatet dersom "Erstatt" ikke er skrudd på.

en: Prefix to show on output line
nb: Prefiksen som skal vises i utdatalinjen

en: Preload MKV files in the same directory
nb: Forhåndsinnlast MKV-filer i det samme direktivet

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
nb: Forhåndsinnlast Matroska-filer i den samme mappen for å finne tilknyttede segmenter (Ikke bra for ødelagte filer).

en: Presentation Level
nb: Presentasjonsnivå

en: Preset
nb: Forvalg

en: Preset to use for the equalizer.
nb: Forhåndsinnstillingen å bruke til tonekontrollen

en: Press new keys for
    "%@"
nb: Trykk nye taster for
    "%@"

en: Press pause to continue.
nb: Trykk Pause for å fortsette.

en: Press the new key or combination for
nb: Trykk på den nye knappen eller kombinasjonen for

en: Prev
nb: Forrige

en: Preview
nb: Forhåndsvisning

en: Previous
nb: Forrige

en: Previous / Backward
nb: Forrige / Bakover

en: Previous Chapter/Title
nb: Forrige kapittel/tittel

en: Previous chapter
nb: Forrige kapittel

en: Previous media in the playlist
nb: Forrige element i spillelista

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
nb: Forrige element i spillelista, hopp bakover hvis holdt inne

en: Previous title
nb: Forrige tittel

en: Primary B
nb: Primær B

en: Primary G
nb: Primær G

en: Primary R
nb: Primær R

en: Primary language
nb: Hovedspråk

en: Print
nb: Skriv ut

en: Print stats for each frame.
nb: Opprett statistikk for hver ramme.

en: Privacy / Network Interaction
nb: Privatlivs- og nettverks-samhandling

en: Privacy and Network Access Policy
nb: Privatlivs- og nettverkstilgangs-retningslinjer

en: Probe DVB card for capabilities
nb: Etterspør funksjonsliste fra DVB-kort

en: Problem accessing a system resource
nb: Det oppstod et problem ved tilgang til en systemressurs

en: Producer
nb: Produsent

en: Product
nb: Produkt

en: Production
nb: Produksjon

en: Profile
nb: Profil

en: Profile &Name
nb: Profil&navn

en: Profile Name
nb: Profilnavn

en: Profile edition
nb: Profilversjon

en: Program Guide
nb: Programoversikt

en: Program Service ID: %s
nb: Programtjeneste-ID: %s

en: Programs
nb: Programmer

en: Progressive Rock
nb: Progrock

en: Projection
nb: Projisering

en: Protocol
nb: Protokoll

en: Providers Source Content
nb: Leverandører av kildemateriale

en: Pseudo raw video decoder
nb: Tilnærmet rå videodekoder

en: Pseudo raw video packetizer
nb: Tilnærmet rå videoinnpakker

en: Psychedelic
nb: Psykedelisk

en: Psychedelic Rock
nb: Psykedelisk rock

en: Psychedelic video filter
nb: Psykedelisk videofilter

en: Psycho-acoustic model
nb: Psykoakustisk modell

en: Publisher
nb: Utgiver

en: PulseAudio input
nb: PulseAudio-inndata

en: Pulseaudio audio output
nb: Pulseaudio-lydutdata

en: Punk Rock
nb: Punk

en: Pure-interlaced mode.
nb: Modus for rendyrket linjefletting.

en: Purple
nb: Lilla

en: Puzzle
nb: Puslespill

en: Puzzle game
nb: Puslespill

en: Puzzle interactive game video filter
nb: Videofilter med interaktivt puslespill

en: QP curve compression
nb: QP-kurvekomprimering

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
nb: QP-kurvekomprimering. Kan være mellom 0,0 (CBR) og 1,0 (QCP).

en: QP difference between chroma and luma
nb: QP-forskjellen mellom krominansen og lumaen

en: QP difference between chroma and luma.
nb: QP-forskjellen mellom krominansen og lumaen.

en: QP factor between I and P
nb: QP-faktor mellom İ og P.

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
nb: QP-faktor mellom İ og P. Kan være mellom 1,0 og 2,0.

en: QP factor between P and B
nb: QP-faktor mellom P og B.

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
nb: QP-faktor mellom P og B. Kan være mellom 1,0 og 2,0.

en: Qt interface
nb: QT-grensesnitt

en: Quality factor to use in constant quality mode
nb: Kvalitetsfaktoren som skal brukes i modusen for konstant kvalitet.

en: Quality level
nb: Kvalitetsnivå

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
nb: Kodingens kvalitetsnivå (Dette kan forstørre eller forminske utdatabildets størrelse).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
nb: Kvalitetsnivået til koding av bevegelsesvektorer (Dette kan gjøre kodingen ganske så mye tregere).

en: Quality mode
nb: Kvalitetsmodus

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
nb: Kvaliteten til etterprosesseringen. Den gyldige rekkevidden er mellom 0 (deaktivert) og 6 (det høyeste).
    Høyere nivåer krever mer prosessorkraft, men resulterer i bilder med høyere kvalitet.
    Med filterkjeden som brukes som standard, er verdiene bundet til de følgende filtrene:
    1: HB, 2-4: HB+VB, 5-6: HB+VB+DR

en: Quality-based VBR
nb: Kvalitetsbasert VBR

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
nb: Kvantiseringsfaktoren til İ-rammene, sammenlignet med P-rammene (For eksempel, 1.0 → Samme Q-skala for både İ- og P-rammene).

en: Quantization parameter
nb: Kvantiseringsparameter

en: Quantization parameter for B-frames
nb: Kvantiseringsparameter for B-bilder

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
nb: Kvantiseringsparameteret for B-rammer. Dette parameteret overkjører ethvert QP-sett i hele VLC. Det brukes kun dersom rc_method er 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
nb: Kvantiseringsparameter for I-bilder

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
nb: Kvantiseringsparameteret for İ-rammer. Dette parameteret overkjører ethvert QP-sett i hele VLC. Det brukes kun dersom rc_method er 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
nb: Kvantiseringsparameter for P-bilder

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
nb: Kvantiseringsparameteret for P-rammer. Dette parameteret overkjører ethvert QP-sett i hele VLC. Det brukes kun dersom rc_method er 'qp'.

en: Queue Selected
nb: Kø valgt

en: QuickTime Media Link importer
nb: QuickTime Media Link-importør

en: Quiet mode
nb: Stillemodus

en: Quiet synchro
nb: Stille synkronisering

en: Quit
nb: Avslutt

en: Quit VLC
nb: Avslutt VLC

en: Quit after Playback
nb: Avslutt etter avspilling

en: Quit at the end of playlist
nb: Lukk når spillelista er fullendt

en: RAM playlist import
nb: RAM-spillelisteimport

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
nb: RD-basert modusavgjørelse for B-rammer. Dette krever subme 6 eller høyere.

en: RDP Remote Desktop
nb: RDP eksternt skrivebord

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
nb: RGB-krominans (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RGB component to extract
nb: RGB-komponenter som skal utvinnes

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
nb: RGB-komponent som skal utvinnes. 0 for rød, 1 for grønn, og 2 for blå.

en: RMS/peak
nb: Slumpfeil/topp

en: RSS / Atom
nb: RSS/Atom

en: RSS and Atom feed display
nb: RSS- og Atom-kanalvisning

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
nb: RSS/Atom-strømnettadresser adskilt med '|' (pipestrek).

en: RTCP (local) port
nb: RTCP (lokal)-port

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
nb: RTCP-pakker vil bli mottatt på denne transportprotokollporten. Dersom verdien er null, vil multiplekset RTP/RTCP bli brukt.

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
nb: RTP-pakker vil be autentisert og desiffrert med denne sikre og hemmelige delte RTP-sjefsnøkkelen. Dette må være en 32 tegn lang heksadesimal streng.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
nb: RTP-pakker vil bli gitt opp, dersom de er lengre bak (altså i fortiden) med dette antall pakker siden den forrige mottatte pakken.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
nb: RTP-pakker vil bli gitt opp, dersom de er lengre foran (altså i fremtiden) med dette antall pakker siden den forrige mottatte pakken.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
nb: RTP-pakker vil be integritetsbeskyttet og kryptert med denne sikre og hemmelige delte RTP-sjefsnøkkelen. Dette må være en 32 tegn lang heksadesimal streng.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
nb: RTP-funksjonsdataformatet som blir antatt for dynamiske funksjonsdata

en: RTP source timeout (sec)
nb: Tidsavbrudd for RTP-kilder (sek)

en: RTP stream output
nb: RTP-strømmingsutdata

en: RTP/RTCP multiplexing
nb: RTP/RTCP-multipleksing

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
nb: RTP/RTSP/SDP-demultiplekser (gjennom Live555)

en: RTSP Announcement
nb: RTSP-annonsering

en: RTSP VoD server
nb: RTSP VoD-tjener

en: RTSP authentication
nb: RTSP-autentisering

en: RTSP connection failed
nb: RTSP-tilkoblingen mislyktes

en: RTSP frame buffer size
nb: RTSP-bildebufferstørrelse

en: RTSP server address
nb: RTSP-tjeneradresse

en: RTSP server port
nb: RTSP-tjenerport

en: RTSP session timeout (s)
nb: Tidsavbrudd av RTSP-økter.

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
nb: RTSP-økter vil bli lukket etter å ikke ha mottatt noen RTSP-forespørsler i løpet av denne mengden tid. Å sette det til negative tall eller null, deaktiver tidsbaserte øktlukkinger. Standarden er 60 (ett minutt).

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
nb: RTSP-startrammebufferstørrelsen til videospor. Den kan økes i tilfelle ødelagte bilder som følge av et for lite buffer.

en: RTSP/RTP access and demux
nb: RTSP/RTP-tilgang og -demultipleksing

en: RV32 conversion filter
nb: RV32-konverteringsfilter

en: Radio device
nb: Radioenhet

en: Radio tuner device node.
nb: Radiomottakerenhets-modus.

en: Radius in pixels
nb: Radius i piksler

en: Raeto-Romance
nb: Retoromansk

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
nb: Øk kvantisereren for makroblokker på kanten av rammen (Standarden er 0.0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
nb: Øk kvantisereren for makroblokker med en høy temporal kompleksitet (Standarden er 0.0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
nb: Øk kvantisereren for veldig opplyste makroblokker (Standarden er 0.0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
nb: Øk kvantisereren for veldig mørke makroblokker (Standarden er 0.0).

en: Random
nb: Tilfeldig

en: Random Off
nb: Tilfeldig av

en: Random On
nb: Tilfeldig på

en: Random: %s
nb: Tilfeldig: %s

en: Rate Control Method
nb: Frekvenskontrollmetode

en: Rate control buffer aggressiveness
nb: Frekvenskontrollbufferens aggressivitet

en: Rate control buffer aggressiveness.
nb: Frekvenskontrollbufferens aggressivitet.

en: Rate control buffer size
nb: Frekvenskontrollbufferstørrelse

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
nb: Frekvenskontrollens bufferstørrelse (i KBytes). Et større mellomlager vil tillate bedre frekvenskontroll, men vil forårsake en forsinkelse i strømmen.

en: Rate control method
nb: Frekvenskontrollmetode

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
nb: Frekvensen til endringen i feiedybden, i skiftet i millisekunder per 1 sekund av avspillingen.

en: Rating
nb: Karakter

en: Ratio
nb: Forhold

en: Ratio of B frames
nb: B-rammenes frekvens

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
nb: Frekvensen til bildene som skal tas opp. 3 betyr at hvert tredje bilde vil bli tatt opp.

en: Ratio of key frames
nb: Vanligheten til viktige rammer

en: Raw audio demuxer
nb: Rå lyddemultiplekser

en: Raw audio encoder
nb: Rålyd-koding

en: Raw video demuxer
nb: Rå videodemultiplekser

en: Raw video encoder for RTP
nb: Rå videokoder for RTP

en: Raw/Log Audio decoder
nb: Rå/loggfør lyddekoder

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
nb: Les inn en VLM-oppsettsfil med en gang VLM startes opp.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
nb: Les og forkast ukjente EBML-elementer (En dårlig idé for ødelagte filer).

en: Read at media
nb: Les ifra mediet

en: Read meta data using lua scripts
nb: Les metadata med Lua-skripter

en: Read size
nb: Lesestørrelse

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
nb: Les lydstrømmen i VLC-fart, istedet for i Jack-fart.

en: Real RTSP
nb: Ekte RTSP

en: Real demuxer
nb: Ekte demultiplekser

en: Real-Time Protocol (RTP) input
nb: Real-Time Protocol (RTP)-inndata

en: Real-time
nb: Sanntid

en: Rear center
nb: Bakre midt

en: Rear left
nb: Bakre venstre

en: Rear right
nb: Bakre høyre

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
nb: Omkalkuler undertekstvarigheten i henhold til
    dens innhold og til denne verdien.
    Sett det til 0 for å deaktivere det.

en: Receive buffer
nb: Mottaksbuffer

en: Recommended video output for Windows 8 and later versions
nb: Anbefalt video-utdata i Windows 8 og senere versjoner

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
nb: Anbefalt videoutdata i Windows Vista og senere versjoner

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
nb: Anbefalt videoutdata for Windows XP. Støtter ikke Aero-grensesnittet i Vista og Windows 7.

en: Record
nb: Start opptak

en: Record Company
nb: Plateselskap

en: Record access filter start/stop.
nb: Opptakstilgangsfilterets start/slutt.

en: Record directory
nb: Opptaksmappe

en: Record directory or filename
nb: Opptaksmappe eller filnavn

en: Record stream output
nb: Ta opp strømutdata

en: Recording
nb: Tar opp

en: Recording done
nb: Opptak ferdig

en: Recording ratio
nb: Opptaksforhold

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
nb: Skap en indeks for AVI-filen på nytt. Bruk dette dersom AVi-filen din er skadet eller ufullendt (Kan ikke spolehoppes i).

en: Rectangular
nb: Rektangulær

en: Red
nb: Rød

en: Red balance
nb: Rødbalanse

en: Red chroma balance.
nb: Rød krominansbalanse.

en: Reduce fluctuations in QP
nb: Reduserer svingninger i QPen

en: Referrer
nb: Henviser

en: Refresh List
nb: Oppdater liste

en: Refresh period in ms
nb: Oppfriskningslengde i ms

en: Refresh time
nb: Oppfriskningstid

en: Region code
nb: Regionskode

en: Region left column
nb: Områdets venstre kolonne

en: Region top row
nb: Områdets topprekke

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
nb: Beklageligvis kan disse tastene ikke brukes til hurtigtaster.

en: Regularly check for VLC updates
nb: Sjekk regelmessig etter VLC-oppdateringer

en: Relative font size
nb: Relativ skriftstørrelse

en: Relative to source content
nb: I henhold til kildeinnholdet

en: Relative to source delay
nb: I henhold til kildeforsinkelsen

en: Release
nb: Slipp

en: Release function
nb: Slippfunksjon

en: Release time
nb: Slipptidspunkt

en: Reload extensions
nb: Last utvidelser på nytt

en: Remember
nb: Husk

en: Remember the audio volume
nb: Husk lydnivået

en: Remote control interface
nb: Fjernstyringsgrensesnitt

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
nb: Fjernstyringsgrensesnitt har startet opp. Skriv 'help' for å få hjelp.

en: Remote-OSD
nb: Fjernstyrt OSD

en: Remote-OSD over VNC
nb: Fjernstyrt OCD gjennom VNC

en: Remove
nb: Fjern

en: Remove Selected
nb: Fjern utvalg

en: Remove a preset
nb: Fjern en forhåndsinnstilling

en: Remove a profile
nb: Fjern en profil

en: Remove old preferences?
nb: Fjerne gamle innstillinger?

en: Remove this podcast subscription
nb: Fjern dette podkastabonnementet

en: Remove zones of the video using a picture as mask
nb: Fjern videosoner ved å bruke et bilde som maskering

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
nb: Fjerner alle gjennomsiktighetseffekter som brukes i DVD-undertekster.

en: Rename Directory
nb: Gi nytt navn til direktiv

en: Rename Directory...
nb: Gi katalog nytt navn…

en: Rename Folder
nb: Gi nytt navn til mappe

en: Rename Folder...
nb: Gi mappe nytt navn…

en: Renderer
nb: Rendrer

en: Rendering quality
nb: Opptegningskvalitet

en: Repair AVI Files
nb: Reparer AVI-filer

en: Repeat
nb: Gjenta

en: Repeat All
nb: Gjenta alle

en: Repeat Off
nb: Gjenta av

en: Repeat One
nb: Gjenta en

en: Repeat all
nb: Gjenta alt

en: Repeat current item
nb: Gjenta gjeldende element

en: Repeat delay:
nb: Gjentakningsforsinkelse:

en: Repeat:
nb: Gjenta:

en: Replay gain
nb: Replaygain

en: Replay gain mode
nb: Repriseforsterkningsmodus

en: Replay gain mode:
nb: Repriseforsterkningsmodus:

en: Replay preamp
nb: Reprise-førforsterker

en: Requirements
nb: Krav

en: Resampling quality
nb: Gjensamplingskvalitet

en: Reset
nb: Nullstill

en: Reset All
nb: Tilbakestill alt

en: Reset Preferences
nb: Tilbakestill innstillinger

en: Reset controls
nb: Gjenopprett kontrollere

en: Reset controls to defaults.
nb: Gjenopprett kontrollere til standardinnstillingene.

en: Reset defaults
nb: Gjenopprett standardinnstillinger

en: Reset subtitles text scale
nb: Tilbakestill skalering av undertekst

en: Resize interface to the native video size
nb: Omtilpass grensesnittet til videoens naturlige størrelse

en: Resize interface to video size
nb: Endre størrelse til videostørrelse

en: Resolution
nb: Oppløsning

en: Respect ordered chapters
nb: Respekter oppstilte kapitler

en: Restart playback
nb: Start avspilling på nytt

en: Retrieving addons...
nb: Henter tillegg

en: Reveal in Finder
nb: Vis i Finder

en: Reverb
nb: Romklang

en: Reverberation delay
nb: Romklangforsinkelse

en: Reverberation level
nb: Romklangnivå

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
nb: Ekkonivå (mellom 0 og 100; standardverdien er 0).

en: Reverse
nb: Baklengs

en: Reverse stereo
nb: Omvendt stereo

en: Revert to normal play speed
nb: Gå tilbake til vanlig avspillingshastighet

en: Revival
nb: Mod-gjenoppstandelse

en: Rhythmic Soul
nb: Rytmisk soul

en: Right
nb: Høyre

en: Right bottom
nb: Nede til høyre

en: Right to left
nb: Høyre til venstre

en: Right to left/Bottom to top
nb: Høyre til venstre/Nederst til øverst

en: Right top
nb: Oppe til høyre

en: Ripple
nb: Krusning

en: Ripple video filter
nb: Rippel-videofilter

en: Rock & Roll
nb: Rock 'n' roll

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
nb: Rull synsfeltet mot klokka (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
nb: Rull synsfeltet med klokka (360°)

en: Roll-off factor
nb: Avrullingsfaktor

en: Romanian
nb: Rumensk

en: Room size
nb: Romstørrelse

en: Room width
nb: Rombredde

en: Rotate
nb: Roter

en: Rotate (degrees)
nb: Rotér (grader)

en: Rotate by 180 degrees
nb: Roter 180 grader

en: Rotate by 270 degrees
nb: Roter 270 grader

en: Rotate by 90 degrees
nb: Roter 90 grader

en: Rotate or flip the video
nb: Roter eller snu videoen

en: Rotate video filter
nb: Videofilter for rotering

en: Rotation
nb: Rotering

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
nb: Roteringsparametre: none;180;90-270;mirror

en: Row border
nb: Radramme

en: Rows
nb: Rader

en: Run VLC with dark interface style
nb: Kjør VLC med et mørkt grensesnittsstil

en: Run as daemon process
nb: Kjør i bakgrunnen

en: Run fb on current tty
nb: Kjør FB på denne TTY-enheten

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
nb: Kjør bildemellomlager på den nåværende TTY-enheten (Aktivert som forvalg). (Vær forsiktig med å skru av TTY-håndtering.)

en: Run manually
nb: Kjør manuelt

en: Run on schedule
nb: Kjør etter en tidsplan

en: Run time
nb: Kjøretid

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
nb: Å kjøre VLC i sanntidsprioritet vil sørge for mye mer presis planlegging og vil gi bedre resultater, særlig når du strømmer innhold. Derimot kan det henge opp hele maskinen din, eller gjøre den veldig, veldig treg. Du burde kun aktivere dette dersom du vet hva du gjør.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
nb: Kjører VLC med standardbrukerflaten. Bruk «cvlc» for å kjøre VLC uten en brukerflate.

en: Runs VLC as a background daemon process.
nb: Kjører VLC i bakgrunnen som en systemtjeneste.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
nb: Kjører den valgfrie kodingstråden i utdataprioriteten i stedet for videoprioriteten.

en: Russian
nb: Russisk

en: Russian (KOI8-R)
nb: Russisk (KOI8-R)

en: S&tatistics
nb: S&tatistikker

en: SAP Announcement
nb: SAP-annonsering

en: SAP Strict mode
nb: Streng SAP-modus

en: SAP announcement interval
nb: SAP-annonseringsintervall

en: SAP announcing
nb: SAP-annonsering

en: SAP multicast address
nb: SAP-multicastadresse

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
nb: SAP-strømmeannonsering er aktivert; men ingen kanalnavn har blitt valgt.

en: SAP timeout (seconds)
nb: SAP-tidsavbrudd (i sekunder)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
nb: SATD-baserte avgjørelser for 8x8-transformasjoner mellom flere MBer.

en: SCTE-27 decoder
nb: SCTE-27-dekoder

en: SDI Demux
nb: SDI-demultiplekser

en: SDI Input
nb: SDI-inndata

en: SDL Image decoder
nb: SDL-bildedekoder

en: SDL_image video decoder
nb: SDL_image videodekoder

en: SDP Descriptions parser
nb: SDP-beskrivelsestolker

en: SDP URL
nb: SDP-nettadresse

en: SDP required
nb: SDP påkrevd

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
nb: SDT-beskrivere (krever --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
nb: SFTP-autentisering

en: SFTP input
nb: SFTP-inndata

en: SFTP port
nb: SFTP-port

en: SFTP port number to use on the server
nb: SFTP-portnummeret som skal brukes på tjeneren

en: SMB authentication required
nb: SMB-autentisering påkrevd

en: SMB domain
nb: SMB-domene

en: SMB input
nb: SMB-inndata

en: SMF demuxer
nb: SMF-demultiplekser

en: SOCKS password
nb: Passord

en: SOCKS server
nb: SOCKS-tjener

en: SOCKS user name
nb: Brukernavn

en: SPS and PPS id numbers
nb: ID-numrene til SPS og PPS.

en: SPU PID
nb: SPU-PID

en: SRC resampler
nb: SRC-resampler

en: SRT input
nb: SRT-inndata

en: SRT latency (ms)
nb: SRT-latens (ms)

en: SRT stream output
nb: SRT-kringkastingsutdata

en: SRTP key (hexadecimal)
nb: SRTP-nøkkel (heksadesimal)

en: SRTP salt (hexadecimal)
nb: SRTP-salt (heksadesimal)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
nb: Konverteringer fra İ420/IYUV/YV12 til RV15/RV16/RV24/RV32 gjennom SSE2

en: SSE2 conversions from
nb: SS2-konverteringer fra

en: SSIM computation
nb: SSIM-utregning

en: SVCD subtitles
nb: SVCD-undertekster

en: SVG template file
nb: SVG-malfil

en: SVG video decoder
nb: SVG-videodekoder

en: Sa&mple Rate
nb: Sa&mplingsfrekvens

en: Samba (Windows network shares) input
nb: Samba-inndata (Windows-nettverksdelinger)

en: Same as source
nb: Samme som kilde

en: Samoan
nb: Samoansk

en: Sample aspect ratio
nb: Samplingsstørrelseforhold

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
nb: Samplingsvisningsforholdet til målobjektet (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample format
nb: Samplingsformat

en: Sample rate
nb: Samplingsfrekvens

en: Sample rate converter type
nb: Samplingsfrekvens-konverteringstype

en: Sample rate of an audio elementary stream
nb: Samplingsfrekvensen til en primær lydstrøm

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
nb: Samplingsfrekvensen til den transkodede lydstrømmen (11250, 22500, 44100 eller 48000).

en: Sample ui-state-error style.
nb: Stil for eksempelfeil i grensesnittet.

en: Samplerate
nb: Samplingsfrekvens

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
nb: Samplingsfrekevens til lydstrømmen som ble opptatt, i Hz (f.eks.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sardinian
nb: Sardinisk

en: Satellite azimuth
nb: Satelittasimut

en: Satellite azimuth in tenths of degree
nb: Satelittasimut, i tiendedels grader

en: Satellite elevation
nb: Satelitthøyde

en: Satellite elevation in tenths of degree
nb: Satelitthøyde, i tiendedels grader

en: Satellite equipment control
nb: Styring av satelittutstyr

en: Satellite longitude
nb: Satelittlengdegrad

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
nb: Satelitthøyde, i tiendedels grader. Tall vest for midten skal være negative.

en: Satellite range code
nb: Satelittområdekode

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
nb: Satelittområdekoden, som definert av produsenten (f.eks. DiSEqC-skiftekoden).

en: Satellite scanning config
nb: Satelittskanningsoppsett

en: Saturation
nb: Metning

en: Saturation threshold
nb: Metningsterskel

en: Save
nb: Lagre

en: Save File
nb: Lagre fil

en: Save Metadata
nb: Lagre metadata

en: Save Playlist
nb: Lagre spilleliste

en: Save Playlist to &File...
nb: &Lagre spilleliste som fil…

en: Save Playlist...
nb: Lagre spilleliste…

en: Save VLM configuration as...
nb: Lagre VLM-oppsett som…

en: Save and close the dialog
nb: Lagre og lukk dialogvinduet

en: Save as File
nb: Lagre som fil

en: Save as new Profile...
nb: Lagre som ny profil…

en: Save as new profile
nb: Lagre som ny profil

en: Save current selection as new preset
nb: Lagre gjeldende valg som en ny forhåndsinnstilling

en: Save file...
nb: Lagre fil …

en: Save log file as...
nb: Lagre loggfil som …

en: Save playlist
nb: Lagre spilleliste

en: Save playlist as...
nb: Lagre spilleliste som…

en: Save raw codec data
nb: Lagre rå kodekdata

en: Save recently played items
nb: Lagre nylig spilte medier

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
nb: Velg den rå kodekutdataen hvis du har valgt eller fremtvunget stumtjener-dekoderen i hovedinnstillingene.

en: Save the recently played items in the menu
nb: Lagre de nylig avspilte gjenstandene i en meny

en: Save...
nb: Lagre …

en: Saves all the displayed logs to a file
nb: Lagrer alle de viste loggene til en fil

en: Saving file failed
nb: Lagring av fil mislyktes

en: Scale
nb: Målestokk

en: Scale down subtitles text
nb: Skaler ned undertekst

en: Scale factor
nb: Skaleringsfaktor

en: Scale factor (0.1-2.0)
nb: Skaleringsfaktor (0.1-2.0)

en: Scale factor to apply to image
nb: Skaleringsfaktoren som legges til bildet

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
nb: Skaleringsfaktoren som legges til videoen under omkoding (f.eks. 0.25)

en: Scale up subtitles text
nb: Skaler opp undertekst

en: Scaled to screen
nb: Skaler til skjerm

en: Scaletempo
nb: Skaleringstempo

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
nb: Skaleringsfaktor brukt når automatisk skalering av avslått.
    Standardvalget er «1.0» (opprinnelig videostørrelse).

en: Scaling mode
nb: Skaleringsmodus

en: Scaling mode to use.
nb: Skaleringsmodus.

en: Scaling quality
nb: Skaleringskvalitet

en: Scan for new plugins
nb: Skann etter nye tillegg

en: Scan tuning list
nb: Skann mottakslisten

en: Scanning DVB
nb: Skanner DVB

en: Scanning...
nb: Skanner...

en: Scene filter
nb: Scenefilter

en: Scene video filter
nb: Scenevideofilter

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
nb: Sceneklippoppdagelse. Det styrer hvor aggressivt det skal smettes inn ekstra İ-rammer. Med små sceneklippverdier, må kodeken ofte fremtving İ-rammer der det ville overgått maksintervallen. Gode sceneklippverdier kan finne et bedre sted å smette inn İ-rammen. Store verdier bruker flere İ-rammer enn det som er nødvendig, og sløser derfor bort bitplass. -1 deaktiverer sceneklippoppdagelse, sånn at İ-rammer kun smettes inn i annenhver maksintervallramme, noe som sannsynligvis fører til stygge kodingsartifakter. Rekkevidden er mellom 1 og 100.

en: Schedule
nb: Programoversikt

en: Schedule:
nb: Programoversikt:

en: Scope
nb: Virkefelt

en: Score
nb: Filmlydspor

en: Scrambled
nb: Kryptert

en: Screen
nb: Skjerm

en: Screen Input
nb: Skjerminndata

en: Screen capture
nb: Skjermskudd

en: Screen capture (with X11/XCB)
nb: Skjermklipp (med X11/XCB)

en: Screen index
nb: Skjermindeks

en: Scrobbler URL
nb: Scrobbler-URL

en: Scroll with feed
nb: Skroll sammen med strømmen.

en: Search
nb: Søk

en: Search Length
nb: Søkelengde

en: Search in Playlist
nb: Søk i spilleliste

en: Search the playlist
nb: Søk i spillelisten

en: Season
nb: Sesong

en: Second CSA Key
nb: Sekundær CSA-nøkkel

en: Secondary language or program
nb: Sekundært språk eller program

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
nb: Secret Rabbit Code-gjensampler (libsamplerate)

en: Secrets are stored encrypted on a file
nb: Hemmeligheter lagres i kryptert form i en fil

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
nb: Sikker 128-biters (Ekskluder 256-biters kryptering)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
nb: Sikker 256-biters (Prioriter 256-biters kryptering)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
nb: Sikker RTP krever en sjefssaltverdi (som ikke er hemmelig). Dette må være en 28 tegn lang heksadesimal streng.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
nb: Spoling og posisjon basert på en prosent-Byte-posisjon, og ikke en PCR-generert tidsposisjon. Dersom spoling ikke fungerer riktig, skru på denne innstillingen.

en: Seek backward
nb: Sanntidsspol bakover

en: Seek based on percent not time
nb: Spoling basert på prosent, ikke tid

en: Seek based on percent not time.
nb: Spoling basert på prosent, ikke tid.

en: Seek forward
nb: Sanntidsspol framover

en: Segment length
nb: Segmentslengde

en: Select
nb: Velg

en: Select "Advanced Options" to see all options.
nb: Velg «Avanserte innstillinger» for å vise alle valg.

en: Select All
nb: Merk alt

en: Select Audio Device
nb: Velg lydenhet

en: Select Directory
nb: Velg mappe

en: Select File
nb: Velg fil

en: Select File In Finder
nb: Velg en fil i utforskeren

en: Select Folder
nb: Velg mappe

en: Select Input
nb: Velg inndata

en: Select Output
nb: Velg utdata

en: Select Streaming Method
nb: Velg strømmemetode

en: Select a color effect.
nb: Velg en fargeeffekt

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
nb: Velg en enhet eller en VIDEO_TS-mappe

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
nb: Velg en enhet eller en VIDEO_TS-mappe

en: Select a directory
nb: Velg en mappe

en: Select a file
nb: Velg en fil

en: Select a file for playback
nb: Velg en fil å spille av

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
nb: Velg en ekte lydenhet som KAI skal bruke.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
nb: Velg en ekte lydenhet som KVA skal bruke.

en: Select a subtitle file
nb: Velg en undertekstfil

en: Select an action to change the associated hotkey:
nb: Velg en handling for å endre den tilhørende hurtigtasten:

en: Select and choose transcoding options
nb: Velg transkoding innstillinger

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
nb: Velg lydinndataformat med det gitte bits/sampling-forholdet (hvis det ikke er 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
nb: Velg lydinndataformat med det gitte antall lydkanaler (hvis det ikke er 0)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
nb: Velg lydinndataformat med den gitte samplingsfrekvensen (hvis det ikke er 0)

en: Select channel to keep
nb: Velg kanalen å beholde

en: Select destinations to stream to
nb: Velg steder å kringkaste til

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
nb: Velg spillmodusvarianten, alt fra puslespill til glidespill.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
nb: Velg posisjonen til den blandede sonens midtpunkt (Lagrange) i prosent (50 er midten).

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
nb: Velg Lagrange-koeffisienten til starten av den blandede sonen i prosent

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
nb: Velg Lagrange-koeffisienten til slutten av den blandede sonen i prosent

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
nb: Velg Lagrange-koeffisienten til midten av den blandede sonen i prosent

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
nb: Velg høyden til den blandede sonen i prosent (innpakket i en 2x2 vegg)

en: Select in percent the length of the blended zone
nb: Velg lengden til den blandede sonen i prosent

en: Select next DVD chapter
nb: Velg neste kapittel

en: Select next DVD title
nb: Velg neste tittel

en: Select one color in the video
nb: Velg én farge i videoen

en: Select one or more files to open
nb: Velg en eller flere filer som skal åpnes

en: Select one or multiple files
nb: Velg en eller flere filer

en: Select prev DVD chapter
nb: Velg forrige kapittel

en: Select previous DVD title
nb: Velg forrige tittel

en: Select profile:
nb: Velg profil:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
nb: Velg opptegningskvaliteten, på bekostning av farten. 0 er raskest, mens 1 har den høyeste kvaliteten.

en: Select skin
nb: Velg tema

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
nb: Velg høytaler-oppsettet du vil bruke. Dette valget kan ikke oppmikse! Så INGEN, for eksempel, Stereo → 5.1-konverteringer.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
nb: Velg en bestemt lydenhet, eller la Windows (som standard) avgjøre det. Endringer krever en VLC-omstart for å ta effekt.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
nb: Velg svartforsterkningen til den blandede sonen (Blå eller V komponentplugg).

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
nb: Velg svartforsterkningen til den blandede sonen (Grønn eller U komponentplugg).

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
nb: Velg svartforsterkningen til den blandede sonen (Rød eller Y komponentplugg).

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
nb: Velg svartnivået til den blandede sonen (Blå eller V komponentplugg).

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
nb: Velg svartnivået til den blandede sonen (Grønn eller U komponentplugg).

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
nb: Velg svartnivået til den blandede sonen (Rød eller Y komponentplugg).

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
nb: Velg hvitforsterkningen til den blandede sonen (Blå eller V komponentplugg).

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
nb: Velg hvitforsterkningen til den blandede sonen (Grønn eller U komponentplugg).

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
nb: Velg hvitforsterkningen til den blandede sonen (Rød eller Y komponentplugg).

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
nb: Velg hvitnivået til den blandede sonen (Blå eller V komponentplugg).

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
nb: Velg hvitnivået til den blandede sonen (Grønn eller U komponentplugg).

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
nb: Velg hvitnivået til den blandede sonen (Rød eller Y komponentplugg).

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
nb: Velg lydinndatakilden. Sjekk "Videoinndata"-alternativet.

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
nb: Velg lydutdatatypen Sjekk "Videoinndata"-alternativet.

en: Select the capture device type
nb: Velg opptaksenhettypen

en: Select the file
nb: Velg filen

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
nb: Velg gammaen til korrigeringen av den blandede sonen (Blå eller V komponentplugg)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
nb: Velg gammaen til korrigeringen av den blandede sonen (Grønn eller U komponentplugg)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
nb: Velg gammaen til korrigeringen av den blandede sonen (Rød eller Y komponentplugg)

en: Select the hotkey to display the position.
nb: Velg en hurtigtast for å vise posisjonen.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
nb: Velg hurtigtasten for å gå til neste videoramme.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
nb: Velg en hurtigtast for å hoppe et langt stykke tilbake.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
nb: Velg en hurtigtast for å hoppe et langt stykke framover.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
nb: Velg hurtigtasten for å gjøre et middels kort hopp bakover.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
nb: Velg en hurtigtast for å hoppe et stykke framover.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
nb: Velg hurtigtasten for å gjøre et kort hopp bakover.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
nb: Velg en hurtigtast for å hoppe et lite stykke forover.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
nb: Velg hurtigtasten for å gjøre et veldig kort hopp bakover.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
nb: Velg en hurtigtast for å hoppe et veldig lite stykke forover

en: Select the hotkey to quit the application.
nb: Velg hurtigtasten for å avslutte programmet.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
nb: Velg en hurtigtast for å sette avspillingen til normal hastighet.

en: Select the hotkey to stop playback.
nb: Velg hurtigtasten for å stoppe avspilling.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
nb: Velg hurtigtasten for rask avspilling framover.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
nb: Velg hurtigtasten for treg avspilling.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
nb: Velg en hurtigtast for å gå ut av fullskjerm.

en: Select the hotkey to use to pause.
nb: Velg hurtigtasten for pause.

en: Select the hotkey to use to play.
nb: Velg hurtigtasten for avspilling.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
nb: Velg en hurtigtast for å bytte til det neste elementet i spillelisten.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
nb: Velg en hurtigtast for å bytte mellom forrige og neste element i spillelisten

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
nb: Velg hurtigtasten for bytting mellom fullskjermmodus.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
nb: Velg en hurtigtast for å pause og gjenoppta avspilling.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
nb: Velg hurtigtasten for å bruke det valgte elementet i DVD-menyer.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
nb: Velg knappen for å bokmerke lydtidsstempel ved synkronisering av undertekster.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
nb: Velg tasten som skal bokmerke underteksttidstempler ved synkronisering av undertekster.

en: Select the key to change subtitles text scaling
nb: Velg hurtigtasten for å endre skalering av undertekst

en: Select the key to clear the current playlist.
nb: Velg hurtigtasten for å blanke ut gjeldende spilleliste.

en: Select the key to decrease audio volume.
nb: Velg hurtigtasten for å senke volumet.

en: Select the key to decrease the audio delay.
nb: Velg hurtigtasten for å minske forsinkelsen til lyden.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
nb: Velg hurtigtasten for å minske forsinkelsen til undertekster.

en: Select the key to increase audio volume.
nb: Velg hurtigtasten for å øke volumet.

en: Select the key to increase the audio delay.
nb: Velg hurtigtasten for å øke forsinkelsen til lyden.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
nb: Velg hurtigtasten for å øke forsinkelsen til undertekster.

en: Select the key to move subtitles higher.
nb: Velg hurtigtasten for å undertekster høyere.

en: Select the key to move subtitles lower.
nb: Velg hurtigtasten for å undertekster lavere.

en: Select the key to mute audio.
nb: Velg hurtigtasten for å dempe lyden.

en: Select the key to play this bookmark.
nb: Velg hurtigtasten for å spille av dette bokmerket.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
nb: Velg tasten som skal tilbakestille synkroniseringen av lyd- og underteksts-tidsstempler.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
nb: Velg hurtigtasten for å angi dette bokmerket.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
nb: Velg tasten som skal synkronisere bokmerkede lyd- og underteksts-tidsstempler.

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
nb: Velg antall vannrette vinduer som videoen skal deles opp til.

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
nb: Velg antall loddrette vinduer som videoen skal deles opp til.

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
nb: Velg podkasten du ønsker å avabonnere på:

en: Select the preset you would like to remove:
nb: Velg forhåndsinnstillingen du vil fjerne:

en: Select the profile you would like to remove:
nb: Velg profilen du vil fjerne:

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
nb: Velg oppløsningen til bildemellomlageret. For øyeblikket støtter den verdiene 0 = QCIF, 1 = CIF, 2 = NTSC, 3 = PAL, og 4 = automatisk (Forvalget er 4).

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
nb: Velg strømmen som har en maksimal bitfrekvens under den grensen.

en: Select the subtitle file
nb: Velg undertekstfilen

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
nb: Velg mottakerinndatatypen (Kabel/Antenne).

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
nb: Velg videoinndatakilden, som kompositt, S-Video, eller en mottaker. Siden disse innstillingene er maskinvarespesifikt, burde du finne gode innstillinger i "Enhetsoppsett"-området, og bruke numrene derifra her. -1 betyr at innstillingene ikke vil bli endret.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
nb: Velg videoutdatatypen. Sjekk "Videoinndata"-alternativet.

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
nb: Velg om undermapper skal bli utvidet.
    Ingen: Undermapper dukker ikke opp i spillelisten.
    Klapp sammen: Undermapper dukker opp men blir kun utvidet når de blir først avspilt.
    Utvid: Alle undermapper blir utvidet.

en: Select your audio output device
nb: Velg din utgangs-enhet for lyd

en: Selected ports:
nb: Valgte porter:

en: Semantic annotations
nb: Semantiske annotasjoner

en: Send key events to VNC host.
nb: Send tastatur-hendelser til VNC-tjeneren.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
nb: Send musehendelser til VNC-tjeneren. Ikke nødvendig for bruk som VDR ffnetdev-klient.

en: Send your video to picture files
nb: Send videoen din til bildefiler

en: Sends the barGraph information every n audio packets
nb: Sender linjegrafinformasjonen hver n. lydpakke

en: Separate sub-streams
nb: Adskilte understrømmer

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
nb: Adskill tekst-TV- / DVB-S-sider til en separat ES. Det kan være nyttig å skru av denne innstillingen når du bruker strømmeutdata.

en: Separate words by | (without space)
nb: Separer ord med | (uten mellomrom)

en: Sepia intensity
nb: Sepia-intensitet

en: Sepia video filter
nb: Sepia-videofilter

en: Sequential numbering
nb: Sekvensiell nummerering

en: Serbian
nb: Serbisk

en: Service Discovery
nb: Tjenesteoppdaging

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
nb: Tjenesteoppdagelser legger til nye kilder til spillelisten din, slik som nettradio, videonettsider, osv.

en: Services
nb: Tjenester

en: Services discovery
nb: Tjenesteoppdagelse

en: Services discovery modules
nb: Tjenesteoppdagelsesmoduler

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
nb: Tjenesteoppdagelsesmoduler er innretninger som automatisk legger til elementer på spillelisten.

en: Session
nb: Økt

en: Session Description Protocol
nb: Session Description Protocol (SDP)

en: Session URL
nb: Øktens nettadresse

en: Session category
nb: Øktens kategori

en: Session description
nb: Øktbeskrivelse

en: Session email
nb: Øktens E-post

en: Session failed
nb: Nettverksøkten mislyktes

en: Session name
nb: Øktens navn

en: Set ES Lang
nb: Velg ES-språk

en: Set ES id
nb: Velg ES-ID

en: Set FFmpeg debug mask
nb: Velg FFmpeg-feilsjekkingsmaskering

en: Set ID
nb: Velg ID

en: Set Lang
nb: Velg språk

en: Set PID to ID of ES
nb: Gjør ESens ID til program-IDen

en: Set QP
nb: Velg QP

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
nb: Velg SPS- og PPS-ID-numrene for å tillate å konkatenere strømmer med forskjellige innstillinger.

en: Set as Wall&paper
nb: Velg som bak&grunn

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
nb: Bestem med hvor stort tidsmellomrom PCRene (Programklokkereferanser) skal sendes (i millisekunder). Denne verdien bør være under 100ms (Standarden er 70ms).

en: Set ball size giving its radius in number of pixels
nb: Bestem ballstørrelsen, ved å oppgi dens radius i antall piksler.

en: Set ball speed, the displacement value in number of pixels by frame.
nb: Bestem ballens hastighet, i form av bevegelsesverdien i antall piksler per ramme.

en: Set edge visibility.
nb: Angi kantsynlighet.

en: Set gradient threshold for edge computation.
nb: Bestem fargeovergangsterskelen for kantprosesseringen.

en: Set id of ES to PID
nb: Sett ES-ens ID til PID

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
nb: Velg indeksens størrelsesforhold. Dette påvirker standardstørrelsen (60min innhold) eller den anslåtte størrelsen.

en: Set playlist bookmark 1
nb: Angi spillelistebokmerke 1

en: Set playlist bookmark 10
nb: Angi spillelistebokmerke 10

en: Set playlist bookmark 2
nb: Angi spillelistebokmerke 2

en: Set playlist bookmark 3
nb: Angi spillelistebokmerke 3

en: Set playlist bookmark 4
nb: Angi spillelistebokmerke 4

en: Set playlist bookmark 5
nb: Angi spillelistebokmerke 5

en: Set playlist bookmark 6
nb: Angi spillelistebokmerke 6

en: Set playlist bookmark 7
nb: Angi spillelistebokmerke 7

en: Set playlist bookmark 8
nb: Angi spillelistebokmerke 8

en: Set playlist bookmark 9
nb: Angi spillelistebokmerke 9

en: Set the ID of the elementary stream
nb: Velg IDen til hovedstrømmen

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
nb: Bestem beskarpningsstyrken, mellom 0 og 2. Standarden er 0,05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
nb: Velg TV-kanalen som mottakeren skal settes til (0 betyr standard).

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
nb: Bestem lerretets bildevisningsforhold. Hvis dette er utelatt, vil lerretet bli antatt å ha det samme visningsforholdet som inndataen.

en: Set the category of the elementary stream
nb: Velg kategorien til hovedstrømmen

en: Set the codec of the elementary stream
nb: Velg kodeken til hovedstrømmen

en: Set the encoding used in text subtitles
nb: Velg kodingen som brukes i undertekster

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
nb: Bestem programmets dB-justering (Mellom -20 og 20).

en: Set the group of the elementary stream
nb: Velg gruppen til hovedstrømmen

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
nb: Bestem bildelysstyrken, mellom 0 og 2. Standarden er 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
nb: Bestem bildekontrasten, mellom 0 og 2. Standarden er 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
nb: Bestem bildegammaen, mellom 0,01 og 10. Standarden er 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
nb: Bestem bildefargespekteret, mellom 0 og 360. Standarden er 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
nb: Bestem bildefyldigheten, mellom 0 og 3. Standarden er 1.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
nb: Samkjør den interne IDen til hver hovedstrøm som håndteres av VLC, med verdien til TS-strlmmens program-ID, i stedet for 1, 2, 3, osv. Dette kan være nyttig for å utføre '#duplicate{…, select="es=<pid>"}'-kommandoen.

en: Set the justification of subtitles
nb: Velg undertekstenes justering

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
nb: Bestem oppveiingsforsterkningen i dB (0-24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
nb: Velg den maksimale tillatte PES-størrelsen når det produseres MPEG PS-strømmer.

en: Set the ratio (n:1).
nb: Bestem forholdet (n:1).

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
nb: Velg størrelsen til inter-lumakvantiseringsdødvinkelen. Det kan være mellom 0 og 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
nb: Velg størrelsen til intra-lumakvantiseringsdødvinkelen. Det kan være mellom 0 og 32.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
nb: Velg gjennomsiktigheten til videoutdataen. 1 (standarden) er full fasthet. 0 betyr full gjennomsiktighet.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
nb: Velg mottakerlandskoden som bestemmer den nåværende kanal-til-frekvens-kartleggingen (0 betyr standard).

en: Set up any additional options for streaming
nb: Velg eventuelle ekstra innstillinger for kringkastingen.

en: Set up associations...
nb: Setter opp tilknytninger…

en: Set up media sources to stream
nb: Gjør klar mediekilder som skal kringkastes

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
nb: Samkjører program-IDen med den innkommende ESens ID. Dette er for bruk med --ts-es-id-pid, og gjør det mulig å ha samme program-IDer i inndata- og utdata-strømmene.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
nb: Velger en maksimal lokal bitfrekvens (i Kbit/s).

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
nb: Spesifiserer et maks antall makroblokker per skive.

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
nb: Spesifiserer en maksstørrelse til hver skive i Bytes. Størrelsen inkluderer også NAL-overheaden.

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
nb: Bestemmer minimumintervaller mellom IDR-rammer. I H.264 binder İ-rammer ikke nødvendigvis en lukket bildegruppe, ettersom det er tillatbart for en P-ramme å blir gjettet på med mer enn den ene rammen som er umiddelbart foregående (Se også referansebildeinnstillingen). Derfor er İ-rammer ikke nødvendigvis søkbare. IDR-rammer begrenser påfølgende P-rammer fra å referere til noen rammer før IDR-rammen. 
    Dersom scenekutt dukker opp innenfor denne intervallen, vil de fortsatt være kodet som İ-rammer, men begynner ikke en ny bildegruppe.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
nb: Bestemmer fullskjermskontrollergjennomsiktigheten mellom 0,1 og 1 for hovedgrensesnittet, spillelisten og det utvidete panelet. Denne innstillingen virker bare i Windows eller med X11 med komposittutvidelser.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
nb: Velgder bufferoppfyllingen ved oppstart, som en brøkdel av bufferstørrelsen. Kan være mellom 0.0 og 1.0.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
nb: Setter passordet for tilkoblingen dersom ingen brukernavn eller passord er satt i URL-en.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
nb: Angir valget for tidsavbrudd i RTSPs økt-streng

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
nb: Setter brukernavnet for tilkoblingen, dersom ingen brukernavn eller passord er bestemt i nettadressen.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
nb: Bestemmer vindusgjennomsiktigheten mellom 0,1 og 1 for hovedgrensesnittet, spillelisten og det utvidete panelet. Denne innstillingen virker bare i Windows eller med X11 med komposittutvidelser.

en: Setting
nb: Valg

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Settings for VLC's control interfaces
nb: Innstillinger for kontrollgrensesnittene i VLC

en: Settings for VLC's interfaces
nb: Innstillinger for grensesnitt

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
nb: Innstillinger for inndata, demultipleksing, dekoding og koding

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
nb: Innstillinger for undertekst, teletekst og CC-dekodere og enkodere.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
nb: Innstillinger for lydkodek/kodere.

en: Settings for the main interface
nb: Innstillinger for hovedgrensesnittet

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
nb: Innstillinger for video, bilde eller video + lyd-dekodere/kodere.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
nb: Innstillinger relatert til skjermmenyer, undertekster og «overliggende delbilder»

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
nb: Innstillinger for spillelisteoppførsel (for eksempel avspillingsmodus) og moduler som automatisk legger til elementer i spillelista (moduler for å oppdage tjenester).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
nb: Innstillinger for de forskjellige tilgangsmetodene. De vanligste innstillingene du kunne ønsket å endre på, er de for HTTP-mellomtjeneren og mellomlageret.

en: Settings...
nb: Innstillinger…

en: Setup Streaming...
nb: Sett opp kringkasting…

en: Setup schedule
nb: Sett opp plan

en: Shadow
nb: Skygge

en: Shadow angle
nb: Skyggevinkel

en: Shadow color
nb: Skyggefarge

en: Shadow distance
nb: Skyggedistanse

en: Shadow opacity
nb: Skyggegjennomsiktighet

en: Shaping delay (ms)
nb: Formingsforsinkelse (ms)

en: Shared memory framebuffer
nb: Delt minne for bildemellomlager

en: Sharpen
nb: Gjør skarpere

en: Sharpen strength (0-2)
nb: Forskarpningsstyrke (0-2)

en: Sharpen video filter
nb: Forskarpningsvideofilter

en: Sharpness
nb: Skarphet

en: Sharpness filter adjust.
nb: Skarphetsfilterjustering.

en: Shift+
nb: Skift+

en: Shift+L
nb: Shift + L

en: Sho&w VLC media player
nb: Vi&s VLC meida player

en: Short backwards jump
nb: Veldig kort hopp bakover

en: Short forward jump
nb: Kort hopp fremover

en: Short jump length
nb: Lengden til det korte hoppet

en: Short jump length, in seconds.
nb: Lengden til det korte hoppet i sekunder.

en: Shortcut
nb: Snarvei

en: Show &more options
nb: &Vis flere valg

en: Show 80 bands instead of 20
nb: Vis 80 bånd i stedet for 20

en: Show All
nb: Vis alt

en: Show Audio Effects Button
nb: Vis Lydeffekter-knappen

en: Show Basic
nb: Vis grunnleggende

en: Show Containing Directory...
nb: Vis hjemmehørende katalog …

en: Show Containing Folder...
nb: Vis hjemmehørende mappe …

en: Show Fullscreen controller
nb: Vis fullskjermkontroller

en: Show Installed Only
nb: Vis kun installerte

en: Show Main Window
nb: Vis hovedvinduet

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
nb: Vis MPAA NC17-rangerte videostrømmer ved bruk av Shoutcast-videospillelister.

en: Show Name
nb: Programnavn

en: Show Previous & Next Buttons
nb: Vis Forrige- og Neste-knapper

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
nb: Vis Tilfeldig- og Gjenta-knappene.

en: Show Sidebar
nb: Vis sidelinje

en: Show VLC on the taskbar
nb: Vis VLC på oppgavelinja

en: Show a controller in fullscreen mode
nb: Vis en kontroller i fullskjermmodus

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
nb: Vis et bemerkningsoppsprett med artisten og spornavnet når den nåværende spillelistegjenstanden endres, dersom VLC er minimert eller skjult.

en: Show a systray icon for VLC
nb: Vis et ikon i systemkurven

en: Show advanced options
nb: Vis avanserte valg

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
nb: Vis de avanserte innstillingene og ikke de enkle innstillingene når du åpner opp innstillingsmenyen.

en: Show advanced preferences over simple ones
nb: Vis avanserte valg framfor enkle

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
nb: Viser et ikon i systemkurven som lar deg kontrollere grunnleggende handlinger i VLC.

en: Show controller in fullscreen
nb: Vis kontrollere i fullskjerm

en: Show controls in full screen mode
nb: Vis kontrolleren i fullskjermsmodus

en: Show errors and warnings
nb: Vis feilmeldinger og advarsler

en: Show everything including debug messages
nb: Vis alt, inkludert avlusingsbeskjedene

en: Show extended options
nb: Vis utvidede valg

en: Show extended settings
nb: Vis utvidede innstillinger

en: Show hidden files
nb: Vis skjulte filer

en: Show media change popup:
nb: Vis medieendringsnotis:

en: Show media title on video
nb: Vis medietittel i videoen

en: Show media title on video start
nb: Vis medietittel i begynnelsen av videoen

en: Show notification popup on track change
nb: Vis oppsprettsmerknad ved sporskifte

en: Show only errors
nb: Vis kun feilmeldinger

en: Show playing item name in window title
nb: Vis navnet på avspillingsgjenstanden i vindustittelen

en: Show settings
nb: Vis innstillinger

en: Show shoutcast adult content
nb: Vis Shoutcast-innhold for voksne

en: Show small preview size (percent of source).
nb: Vis den liten forhåndsvisningens størrelse (i prosent av kilden).

en: Show small preview.
nb: Vis en liten forhåndsvisning.

en: Show stream position
nb: Vis tidsposisjon

en: Show systray icon
nb: Vis ikon i systemkurven

en: Show the contextual popup menu.
nb: Vis sammenhengs-oppsprettsmenyen.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
nb: Vis det nåværende tidspunktet i sekunder inni strømmen en gang i blant.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
nb: Vis navnet på sangen eller videoen i kontrollerens vindustittel.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
nb: Vis egenskapsvinduet til den valgte enheten før kringkastingen begynner.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
nb: Vis siden for mottakeregenskapene [kanalvalg].

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
nb: Vis videoen i n millisekunder, standardvalget er 5000 ms (5 sekunder.)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
nb: Vis uviktige feil- og advarsels-infobokser.

en: Show video title for x milliseconds
nb: Vis videotittelen i x millisekunder

en: Show video within the main window
nb: Vis video innenfor hovedvinduet

en: Show/Hide Playlist
nb: Vis/Skjul spilleliste

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
nb: Viser en gjennomsiktig kontroller når du beveger musen i fullskjermsmodusen.

en: Shows the audio effects button in the main window.
nb: Vis lydeffektknappen i hovedvinduet.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
nb: Viser Forrige- og Neste-knappene i hovedvinduet.

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
nb: Viser Tilfeldig- og Gjenta-knappene i hovedvinduet.

en: Showtunes
nb: Teaterslagere

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
nb: Begrens synsfeltets utgangspunkt (360°)

en: Shuffle
nb: Tilfeldig

en: Side left
nb: Side venstre

en: Side right
nb: Side høyre

en: Signaling mode of the extension AOT
nb: Signaliseringsmodusen til AOT-utvidelsen.

en: Silver
nb: Sølv

en: Similarity
nb: Likhet

en: Similarity threshold
nb: Likhetsterskel

en: Simple
nb: Enkle

en: Simple Karaoke filter
nb: Enkelt karaokefilter

en: Simple Preferences
nb: Enkle innstillinger

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
nb: Enkel dekoder for Dolby Surround-kodede strømmer

en: Simple stereo widening effect
nb: Enkel stereo-utbredelseseffekt.

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
nb: Forenklet kinesisk (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
nb: Forenklet kinesisk Unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
nb: Sinc-funksjon (Beste kvalitet)

en: Sinc function (fast)
nb: Sinc-funksjon (Raskt)

en: Sinc function (medium quality)
nb: Sinc-funksjon (Middels kvalitet)

en: Single precision audio volume
nb: Enkelpresisjons lydvolum

en: Sinhalese
nb: Sinhalesisk

en: Size
nb: Størrelse

en: Size of code blocks in each subband
nb: Størrelsen på kodeblokkene i hvert underbånd

en: Size of motion compensation blocks
nb: Størrelsen til bevegelseskompensasjonsblokkene

en: Size of stream in bytes
nb: Størrelse på strøm i byte

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
nb: Spesifiser størrelsen til TS-pakken som skal krypteres. Krypteringsrutinene fjerner TS-utvidelsen fra verdien før krypteringen.

en: Size of the curve along the piece's edge
nb: Kurvens størrelse langs stykkets kant

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
nb: DirectShow-tilleggets standardvisningsstørrelse for video. Hvis du ikke spesifiserer noe, vil din enhets standardstørrelse bli brukt. Du kan velge en standardstørrelse (cif, d1, og så videre) eller <Bredde>x<Høyde>.

en: Sketch
nb: Graf

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
nb: Temafiler |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
nb: Temaressursfil:

en: Skin to use
nb: Tema som skal brukes

en: Skin whiten
nb: Hudbleking

en: Skinnable Interface
nb: Tematiserbart grensesnitt

en: Skins
nb: Temaer

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
nb: Temaer tilpasser avspillerens utseende. Du kan aktivere dem i innstillingene.

en: Skip
nb: Hopp over

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
nb: Hopp over H.264-løkkeavblokkingsfilter

en: Skip ads
nb: Hopp over reklamer

en: Skip frame (default=0)
nb: Hopp over rammer (Standarden er 0).

en: Skip frames
nb: Hopp over rammer

en: Skip idct (default=0)
nb: Hopp over IDCT (Standarden er 0).

en: Skip loop filter
nb: Hopp over løkkefilter

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
nb: Hopp over løkkefilteret for H.264-dekoding

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
nb: Å hoppe over løkkefilteret (altså avblokking) har often en negativ effekt på kvaliteten. Men det sørger også for en kraftig fartsøkning i høydefinisjonsstrømmer.

en: Sky blue
nb: Himmelblå

en: Slides (images)
nb: Lysbilder (bilder)

en: Slides (text)
nb: Lysbilder (tekst)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
nb: Øk kvaliteten til SMP-en bittelitt, på bekostning av gjentakningsevnen.

en: Slo&wer
nb: &Saktere

en: Slovenian
nb: Slovensk

en: Slow
nb: Treg

en: Slow Jam
nb: Soft R&B

en: Slow Rock
nb: Treg rock

en: Slower
nb: Saktere

en: Slower (fine)
nb: Tregere (små steg)

en: Small
nb: Små

en: Small Volume
nb: Liten volumendrer

en: Small preview
nb: Liten forhåndsvisning

en: Small preview size
nb: Liten forhåndsvisningsstørrelse

en: Smaller
nb: Mindre

en: Snapshot
nb: Skjermbilde

en: Socks proxy
nb: SOCKS-mellomtjener

en: Soft
nb: Myk

en: Soft rock
nb: Myk rock

en: Soften
nb: Myk opp

en: Softening value
nb: Mykgjøringsverdi

en: Software
nb: Programvare

en: Software gain
nb: Programvareforsterking

en: Soloist
nb: Solist

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
nb: Noen DVB-kort liker ikke at du etterspør deres funksjoner, du kan skru av denne funksjonen hvis du opplever problemer.

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
nb: Noen franske kanaler merker ikke undertekstsidene sine riktig, på grunn av en historisk tolkningsfeil. Prøv å bruke denne gale tolkningen hvis tekstene dine ikke dukker opp.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
nb: Noen undertekstformater tillater tekstformattering. VLC støtter delvis dette, men du kan også velge å skru av all formattering.

en: Song Description
nb: Sangbeskrivelse

en: Sort by
nb: Sorter etter

en: Sotho, Southern
nb: Sør-Sotho

en: Sound Clip
nb: Lydklipp

en: Sound Delay
nb: Lydforsinkelse

en: Sound Engineer
nb: Lydmikser

en: SoundFont file
nb: SoundFont-fil

en: Soundtrack
nb: Tittelspor

en: Source
nb: Kilde

en: Source aspect ratio
nb: Kildens sideforhold (aspect ratio)

en: Source directory
nb: Kildemappe

en: Source:
nb: Kilde:

en: Sout stream
nb: Sout-strøm

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
nb: Sout-strømmoduler tillater å bygge sout-prosesseringskjeder. Henvend deg til VLCs strømmeveiledning for mer informasjon. Du kan sette opp forvalg for hver sout-strømmodul her.

en: South-Eastern European (Latin-10)
nb: Sørøst-europeisk (Latin-10)

en: Southern Rock
nb: Sørstatsrock

en: Sp&eed
nb: Ha&stighet

en: Space
nb: Mellomrom

en: Spacer
nb: Tomrom

en: Spanish
nb: Spansk

en: Spatial
nb: Dimensjon

en: Spatial blur
nb: Dimensjonal uklarhet

en: Spatial chroma strength
nb: Dimensjonal krominansstyrke

en: Spatial chroma strength (0-254)
nb: Dimensjonal krominansstyrke (0-254)

en: Spatial luma strength
nb: Dimensjonal lumastyrke

en: Spatial luma strength (0-254)
nb: Dimensjonal lumastyrke (0-254)

en: Spatializer
nb: Dimensjonator

en: Speaker configuration
nb: Høytaler-oppsett

en: Special modules
nb: Spesialmoduler

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
nb: Angir hvilke oppdagelsesmoduler for tjenester å ha klare, inndelt med kolon. Standardverdien er "sap".

en: Specify AAC audio profile to use
nb: Velg AAC-lydprofilen som skal brukes

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
nb: Spesifiser H.264-nivået (som definert av H-264-standardens A-anneks). Nivåene er ikke påtvunget; det er opp til brukeren å velge et nivå som er kompatibelt med resten av kodingsinnstillingene. Det kan være mellom 1 og 5.1 (Også tall mellom 10 og 51 er godkjent). Sett det til 0 dersom x264 skal bestemme nivået.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
nb: Velg H.264-profilen, hvis begrensinger har høyere prioritet enn andre innstilinger

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
nb: Bestem en forsinkelse (i ms) for denne hovedstrømmen. Positive tall lager en forsinkelse, mens negative tall lager en fremskyndelse.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
nb: Spesifiser en ISO-639-kode (Tre bokstaver) for denne hovedstrømmen.

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
nb: Spesifiser et identifikasjonsheltall for denne hovedstrømmen

en: Specify an identifier string for this subpicture
nb: Spesifiser en identifikasjonsstreng for dette underbildet

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
nb: Spesifiser et nytt identifikasjonsheltall for denne hovedstrømmen

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
nb: Spesifiser AAC-lydprofilen som skal brukes til å kode lydbitstrømmen. De følgende innstillingene blir godtatt: main, low, ssr (Ikke støttet), ltp, hev1, hev2 (Lav er standarden). HEV1 og HEV2 støttes i øyeblikket kun med en libfdk-aac-aktivert libavcodec.

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
nb: Spesifiser det bestemte kodeknivået. Hvis du ikke gjør det, vil kodeken bestemme den riktige profilen utifra andre kilder, slik som oppløsning eller bitfrekvens. F.eks. '4.2' for MPEG4 Part 10, eller 'low' for MPEG2.

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
nb: Spesifiser den bestemte kodekprofilen. Hvis du ikke gjør det, vil kodeken bestemme den riktige profilen utifra andre kilder, slik som oppløsning eller bitfrekvens. F.eks. 'high'

en: Specify the deinterlace module to use.
nb: Velg avflettingsmodusen som skal brukes.

en: Specify the height to decode the image too
nb: Bestem også høyden å dekode bildet til

en: Specify the log filename.
nb: Spesifiser filnavnet til loggen

en: Specify the logging format.
nb: Spesifiser loggføringsformatet.

en: Specify the width to decode the image too
nb: Bestem også bredden å dekode bildet til

en: Spectral sections
nb: Spektralseksjoner

en: Spectrometer
nb: Spektrometer

en: Spectrum
nb: Spektrum

en: Spectrum analyser
nb: Spektrumanalysering

en: Spectrum inversion
nb: Spektrumsinvertering

en: Speech
nb: Tale

en: Speed of feeds
nb: Hastigheten på kildevisningen

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
nb: Farten til RSS/Atom-strømmene i mikrosekunder (Større = tregere).

en: Speed selector
nb: Hastighetsvelger

en: Speed: %.2fx
nb: Fart: %.2fx

en: Speex audio decoder
nb: Speex-lyddekoder

en: Speex audio encoder
nb: Speex-lydkoder

en: Speex audio packetizer
nb: Speex-lydinnpakker

en: Speex resampler
nb: Speex-gjensampler

en: Split segments anywhere
nb: Del opp segmenter overalt

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
nb: Del videoen opp i flere vinduer, for å bli vist på en vegg av skjermer.

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
nb: Deler videoen i to deler, som i et speil

en: Splitter
nb: Oppdeler

en: Splitters
nb: Oppdelere

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
nb: Standard oppløsning (576 eller 480 linjer)

en: Standard stream output
nb: Standard kringkastingsutdata

en: Start Time
nb: Starttid

en: Start VLC with only a systray icon
nb: Start VLC med bare et ikon i systemkurven

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
nb: Start opp VLC:
    • i normal modus.
    • med et alltid tilstedeværende felt som viser slik info som tekster, albumomslag…
    • i en minimal modus med færre kontroller.

en: Start directly in menu
nb: Start direkte i meny

en: Start in fullscreen
nb: Start i fullskjerm

en: Start in minimal view (without menus)
nb: Start i minimal visning (uten menyer)

en: Start in minimal view mode
nb: Start i minimal visning

en: Start paused
nb: Start pauset

en: Start playback of new items immediately once they were added.
nb: Start avspilling av nye elementer med en gang de blir lagt til.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
nb: Start DVDen direkte i hovedmenyen. Dette vil forsøke å hoppe over de ubrukelige advarselsintroduksjonene.

en: Start time
nb: Startposisjon

en: Start video in fullscreen mode
nb: Start video i fullskjermsvisning

en: Starting Position
nb: Startposisjon

en: Statistics
nb: Statistikk

en: Statistics video output
nb: Statistikk for videoutdata

en: Stats
nb: Statistikk

en: Stats decoder
nb: Statistikkdekoder

en: Stats decoder function
nb: Statistikkdekoderfunksjon

en: Stats demux
nb: Statistikkdemultiplekser

en: Stats demux function
nb: Statistikkdemultiplekserfunksjon

en: Stats encoder function
nb: Statistikkoderfunksjon

en: Status Bar
nb: Statuslinje

en: Step Backward
nb: Gå bakover

en: Step Forward
nb: Gå framover

en: Step backward
nb: Gå bakover

en: Step forward
nb: Gå framover

en: Stereo Enhancer
nb: Stereoforbedrer

en: Stereo Widener
nb: Stereoutbreder

en: Stereo audio mode
nb: Stereolydmodus

en: Stereo audio output mode
nb: Stereolydutdatamodus

en: Stereo mode
nb: Stereomodus

en: Stereo to mono downmixer
nb: Nedmikser fra stereo til mono

en: Stop
nb: Stopp

en: Stop Time
nb: Stopp tiden

en: Stop playback
nb: Stopp avspilling

en: Stop the A to B loop
nb: Stopp A til B-løkken

en: Stop the playlist after each played playlist item.
nb: Stopp spillelisten etter hvert avspilte element.

en: Stop time
nb: Stoppposisjon

en: Store the Password
nb: Lagre passordet

en: Stream
nb: Kringkast

en: Stream %d
nb: Kringkasting %d

en: Stream Announcement
nb: Strømmeannonsering

en: Stream Announcing
nb: Strømmeannonsering

en: Stream Destination
nb: Kringkastingsdestinasjon

en: Stream ID of the audio track to use.
nb: Strømme-ID til lydsporet som skal brukes.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
nb: Strømme-ID-en til undertekstsporet som skal brukes.

en: Stream MP3
nb: Kringkast MP3

en: Stream Output
nb: Kringkastingsutdata

en: Stream all elementary streams
nb: Kringkast alle hovedstrømmer

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
nb: Strøm alle elementære strømmer (video, lyd og undertekster)

en: Stream bitrate
nb: Strømmingsbitfrekvens

en: Stream description
nb: Strømbeskrivelse

en: Stream filter module
nb: Strømmefiltermodul

en: Stream filters
nb: Kringkastingfiltre

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
nb: Strømmefiltre er spesielle moduler som tillater avanserte innstillinger på innsiden av VLC. Bruk med varsomhet…

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
nb: Strømmefiltere brukes til å modifisere strømmen som blir lest.

en: Stream identifier
nb: Kringkastingsidentifikasjon

en: Stream name
nb: Strømmens navn

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
nb: Strømmenummeret til lydsporet som skal brukes (fra 0 til n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
nb: Strømnummer som undertekstene skal bruke (fra 0 til n).

en: Stream output
nb: Kringkastingseksport

en: Stream output muxer caching (ms)
nb: Strømmeutdatamultiplekser-mellomlager (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
nb: Utgangsinnstillinger for kringkastingen brukes når programmet brukes som kringkastingstjener eller ved lagring av inngående kringkastinger.
    Kringkastinger blir først blandet før de sendes gjennom en modul som kan lagre kringkastingen til ei fil, eller kringkaste den (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout kringkastinger-moduler tillater avansert behandling av kringasting (omkoding, kopiering…)

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
nb: Strømmens utdatastreng.
    Dette blir generert automatisk når du endrer innstillingene ovenfor,
    men du kan endre den manuelt.

en: Stream output to memory buffer
nb: Strøm utdataen til minnebufferet

en: Stream public
nb: Kringkast offentlig

en: Stream...
nb: Kringkasting …

en: Streamable
nb: Strømmbar

en: Streaming / Transcoding failed
nb: Kringkasting/Omkoding mislyktes

en: Streaming and Transcoding Options
nb: Strømme- og omkodings-innstillinger

en: Streaming deinterlace mode
nb: Strømmeavflettingsmodus

en: Strength
nb: Styrke

en: Strength of AQ
nb: AQs styrke

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
nb: Styrken til den psykovisuelle optimaliseringen. Standarden er "1,0:0,0".

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
nb: Styrken til å redusere blokking og uklarheter i flate og teksturerte områder. Standarden er 1.0, og det anbefales å være mellom 0.0 og 2.0.
    • 0.5: Svak AQ
    • 1.5: Sterk AQ

en: Strength used to modify the value of a pixel
nb: Styrken som brukes til å modifisere verdien til en piskel

en: Strict standard compliance
nb: Streng følging av de offisielle standardene.

en: Stride Length
nb: Skridelengden

en: Stuff
nb: Ting

en: Sub &Track
nb: Undertekst&spor

en: Sub sync: bookmarked audio time
nb: Undertekstsynk: Bokmerket lydtidspunkt.

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
nb: Undertekstsynk: Bokmerket underteksttidspunkt.

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
nb: Undertekstsynk: Korrigerte %i ms (Totalforsinkelsen er %i ms)

en: Sub sync: delay reset
nb: Undertekstsynk: Tilbakestilling av forsinkelser.

en: Sub sync: set bookmarks first!
nb: Undertekstsynk: Velg bokmerkene først!

en: Sub-Title
nb: Undertittel

en: Subdirectory behavior
nb: Undermappers oppførsel

en: Subject
nb: Tema

en: Submission of played songs to last.fm
nb: Innsending av spilte sanger til last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
nb: Send inn statistikk om avspilte spor til Last.fm

en: Subpicture position
nb: Underbildeplassering

en: Subpictures
nb: Underbilder

en: Subpictures filter module
nb: Underbildefiltermodul

en: Subpictures source module
nb: Underbildekildemodul

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
nb: Underpikselbevegelsesantakelse og partisjoneringsavgjørelseskvalitet.

en: Subscreen Height
nb: Underskjermens høyde

en: Subscreen Width
nb: Underskjermens bredde

en: Subscreen left
nb: Underskjerm til venstre

en: Subscreen top
nb: Underskjerm øverst

en: Subscribe
nb: Abonner

en: Subscribe to a podcast
nb: Abonner på en podkast

en: Subsdelay
nb: Undertekstforsinkelse

en: Subti&tle
nb: Underte&kst

en: Subtitle
nb: Undertekst

en: Subtitle & On Screen Display Settings
nb: Undertekst- og skjermvisnings-innstillinger

en: Subtitle Delay
nb: Undertekstforsinkelse

en: Subtitle File
nb: Undertekstfil

en: Subtitle Files
nb: Undertekstfiler

en: Subtitle Language
nb: Undertekstspråk

en: Subtitle Track
nb: Undertekstspor

en: Subtitle alignment
nb: Undertekstplassering

en: Subtitle autodetection fuzziness
nb: Oppdag automatisk uklar teksting

en: Subtitle autodetection paths
nb: Automatisk oppdag lokasjon av undertekster

en: Subtitle codec
nb: Undertekstkodek

en: Subtitle codecs
nb: Undertekstkodek

en: Subtitle delay
nb: Undertekstforsinkelse

en: Subtitle delay %i ms
nb: Undertekstforsinkelsen er %i ms

en: Subtitle delay down
nb: Senk undertekstforsinkelse.

en: Subtitle delay up
nb: Øk undertekstforsinkelse

en: Subtitle description
nb: Undertekstfil-beskrivelse

en: Subtitle duration factor:
nb: Undertekstvarighetsfaktor:

en: Subtitle effects
nb: Underteksteffekter

en: Subtitle encoder
nb: Undertekstkoding

en: Subtitle encoding
nb: Undertekstkoding

en: Subtitle format
nb: Undertekstfil-format

en: Subtitle justification
nb: Undertekstjustering

en: Subtitle language
nb: Undertekstspråk

en: Subtitle languages
nb: Undertekstspråk

en: Subtitle position %d px
nb: Undertekstplassering %d px

en: Subtitle position down
nb: Undertekstplassering ned

en: Subtitle position up
nb: Undertekstplassering opp

en: Subtitle position: no active subtitle
nb: Undertekstposisjon: ingen aktiv undertekst

en: Subtitle renderers using libass
nb: Undertekstopptegnere gjennom libass

en: Subtitle speed:
nb: Undertekst-hastighet:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
nb: Undertekstsynk / Bokmerk lydtidsstempel

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
nb: Undertekstsynkronisering / bokmerk underteksttidsstempel

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
nb: Undertekstsynkronisering / Tilbakestill lyd og undertekstsynkronisering

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
nb: Undertekstsynkronisering / Synkroniser lyd- og underteksts-tidsstempler.

en: Subtitle text encoding
nb: Undertekstkoding

en: Subtitle track
nb: Undertekstspor

en: Subtitle track ID
nb: Undertekstspor-ID

en: Subtitle track synchronization:
nb: Undertekstspor-synkronisering:

en: Subtitle track: %s
nb: Undertekstspor: %s

en: Subtitles
nb: Undertekster

en: Subtitles (advanced)
nb: Undertekster (avansert)

en: Subtitles (images)
nb: Undertekster (bilder)

en: Subtitles / OSD
nb: Undertekster/OSD

en: Subtitles Track
nb: Undertekstspor

en: Subtitles text scaling factor
nb: Skaleringsfaktor for undertekst

en: Subtitles/Video
nb: Undertekster/video

en: Sundanese
nb: Sundanesisk

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
nb: Støtte for VDR opptak (http://www.tvdr.de/).

en: Surround delay (ms)
nb: Surroundforsinkelse (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
nb: Surroundforsinkelse i ms. Typiske verdier er mellom 5 og 40 ms.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
nb: Surroundeffektnivå (fra 0 til 100, standarden er 0).

en: Surround level
nb: Surroundnivå

en: Swedish
nb: Svensk

en: Sweep Depth
nb: Feiedybde

en: Sweep Rate
nb: Feiefrekvens

en: Switch to full preferences view
nb: Bytt til visning for alle innstillinger

en: Switch to simple preferences view
nb: Bytt til visning for enkle innstillinger

en: Symbol rate (bauds)
nb: Symbolfrekvens (i baud)

en: Symphonic Rock
nb: Symfonisk rock

en: Symphony
nb: Symfoni

en: Sync on Intra Frame
nb: Synkroniser på mellombilde

en: Synchronization
nb: Synkronisering

en: Synchronize left and right
nb: Synkroniser venstre og høyre

en: Synchronize top and bottom
nb: Synkroniser topp og bunn

en: Synchronous writing
nb: Synkronisert skriving

en: Synthesis gain
nb: Synteseforsterkning

en: System Sound Output Device
nb: Systemlydutdataenhet

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
nb: Rammebufferens System V-delte minnesegments-ID (Dette er ignorert dersom --shm-file er spesifisert).

en: System codeset
nb: Systemets tekstkoding

en: System default
nb: Systemforvalg

en: System log (syslog)
nb: Systemlogg (syslog)

en: System's default
nb: Systemets standard

en: Systray icon
nb: Systemkurvikon

en: T&itle
nb: T&ittel

en: T.140 text encoder
nb: T.140-tekstkoder

en: TCP command input
nb: TCP-kommandoinndata

en: TCP connection timeout
nb: Tidsavbrudd for TCP-tilkobling

en: TCP input
nb: TCP-inndata

en: TCP/UDP timeout (ms)
nb: TCP/UDP-tidsavbrudd (ms)

en: TLS cipher priorities
nb: TLS-krypteringsprioriteter

en: TLS server support for OS X
nb: TLS-tjenerstøtte for MacOS

en: TLS support for OS X and iOS
nb: TLS-støtte for MacOS og iOS

en: TS muxer (libdvbpsi)
nb: TS-multiplekser (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
nb: TTA-demultiplekser

en: TV - analog
nb: Analog TV

en: TV - digital
nb: Digital TV

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
nb: TV-kanaler er sortert sammen av senderen (i multiplekser) på en gitt frekvens. Dette er påkrevd for å stille inn mottakeren.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
nb: "TV-spekter" er standarden. Å endre dette til 'true' vil sørge for at libx264 kan bruke hele fargespekteret ved koding.

en: TY Stream audio/video demux
nb: TY Stream lyd-/video-demultiplekser

en: Tahitian
nb: Tahitisk

en: Tajik
nb: Tadsjikisk

en: Take &Snapshot
nb: Ta et &skjermklipp

en: Take a snapshot
nb: Ta skjermbilde

en: Take video snapshot
nb: Ta skjermbilde

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
nb: Tar et skjermbilde av videoen og lagrer det.

en: Tamil
nb: Tamilsk

en: Target Usage
nb: Tilsiktet bruk

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
nb: Ønsket bitfrekvens i Kb/s ved koding i "Konstant bitfrekvens"-modus

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
nb: Den ønskede bitfrekvensen til den omkodede lydstrømmen.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
nb: Den ønskede bitfrekvensen til den omkodede videostrømmen.

en: Target output frame rate for the video stream.
nb: Ønsket utdatabildefrekvens for videostrømmen.

en: Teal
nb: Blågrønn

en: Teletext
nb: Tekst-TV

en: Teletext Activation
nb: Tekst-TV-aktivering

en: Teletext alignment
nb: Tekst-TV-justering

en: Teletext configuration
nb: Tekst-TV-oppsett

en: Teletext language
nb: Tekst-TV-språk

en: Teletext page
nb: Teletext-side

en: Teletext subtitles
nb: Tekst-TV-undertekster

en: Teletext subtitles decoder
nb: Tekst-TV-undertekstdekoder

en: Teletext subtitles: hearing impaired
nb: Tekst-TV-undertekster: Hørselhemmede

en: Teletext text subtitles
nb: Tekst-TV-undertekster

en: Teletext transparency
nb: Tekst-TV-gjennomsiktighet

en: Teletext: additional information
nb: Tekst-TV: Mer informasjon

en: Teletext: program schedule
nb: Tekst-TV: programoversikt

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
nb: Be Lirc om å lese denne oppsettsfilen. Som standard søker den brukerens hjemmemappe.

en: Temporal chroma strength
nb: Temporal krominansstyrke

en: Temporal chroma strength (0-254)
nb: Temporal krominansstyrke (0-254)

en: Temporal luma strength
nb: Temporal lumastyrke

en: Temporal luma strength (0-254)
nb: Temporal lumastyrke (0-254)

en: Temporal-spatial
nb: Temporal-dimensjonalt

en: Terrestrial reception parameters
nb: Mottakelsesparametere for analogt bakkenett

en: Terror
nb: Terrorrock

en: Text
nb: Tekst

en: Text Color
nb: Tekstfarge

en: Text Size
nb: Tekststørrelse

en: Text default color
nb: Standard skriftfarge

en: Text file
nb: Tekstfil

en: Text identifier for the callback functions
nb: Tekstidentifikasjonen til tilbakekallingsfunksjonene.

en: Text opacity
nb: Tekstgjennomsiktighet

en: Text position
nb: Tekstplassering

en: Text renderer
nb: Teksttegner

en: Text rendering module
nb: Teksttegnermodul

en: Text subtitle decoder
nb: TXT-undertekstdekoder

en: Text subtitle parser
nb: Undertekst-syntakstolker

en: Textual audio descriptions
nb: Tekstbaserte lydbeskrivelser

en: Texture size
nb: Teksturstørrelse

en: Thanks
nb: Takk

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
nb: HTTP-tjeneren vil lytte i denne TCP-porten. HTTP-portnummeret er som standard 80, men tilegning av portnumre under 1025 er vanligvis begrenset av operativsystemet.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
nb: HTTPS-tjeneren vil lytte i denne TCP-porten. HTTPS-portnummeret er som standard 443, men tilegning av portnumre under 1025 er vanligvis begrenset av operativsystemet.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
nb: Nettverksadressen til nettverkssjefsklokken som skal brukes til klokkesynkronisering.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
nb: RTSP-tjeneren vil lytte i denne TCP-porten. RTSP-portnummeret er som standard 554, men tilegning av portnumre under 1025 er vanligvis begrenset av operativsystemet.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
nb: SAP-modulen velger vanligvis selv de rette adressene å lytte til. Men du kan også velge en bestemt adresse selv.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
nb: Nettadressesettet til en alternativ Scrobbler-motor

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
nb: Lydenhetet "%s" kunne ikke brukes:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
nb: Opptaksenheten "%s" støtter ikke de valgte parameterene.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
nb: Kodefrekvensen til overføringsfeilkorrigeringen kan bli spesifisert.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
nb: Fargen på teksten som skal tegnes i videoen. Dette må være en heksadesimal (slik som HTML-farger). De første to tegnene er for rød, deretter for grønn, og til slutt blå. For eksempel, #000000 = svart, #FF0000 = rød, #00FF00 = grønn, #FFFF00 = gul (rød + grønn), #FFFFFF = hvit.

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
nb: Den kryptografiske signaturen til den nedlastede filen «%s» var ugyldig, og kunne ikke brukes til å sikkert verifisere den. Filen ble derfor slettet.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
nb: Den nåværende gjenstanden som blir avspilt vil bli kringkastet. Dersom det ikke er noen gjenstander som spilles av for øyeblikket, vil den første valgte gjenstanden fra <i>Biblioteket</i> bli det som blir kringkastet.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
nb: Denne dekoderen kan delvis dekode eller hoppe over ramme(r) når det ikke er nok tid. Det er nyttig hvis du har lite prosessorkraft, men det kan produsere forstyrrede bilder.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
nb: Uklarhetsstyrken mellom 1 og 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
nb: Forsinkelsen som forårsakes av den fysiske algoritmen, kan noen forstyrre synkroniseringen mellom leppebevegelsene og snakkingen. I så fall, kan du skru på dette for å kompensere for det.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
nb: Demultiplekseren vil flytte tidsstempler fremover, dersom inndataen ikke kan holde tritt med den.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
nb: Skrivebordsmodusen tillater deg å vise videoen på skrivebordet.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
nb: Enheten du valgte kan ikke bli brukt, fordi dens type ikke er støttet.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
nb: Det digitale signalet kan bli modulert i henhold til forskjellige konstellasjoner (avhengig av leveringssystemet). Dersom demodulatoren ikke kan oppdage konstellasjonen automatisk, vil den måtte bli satt opp manuelt.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
nb: Koderen kan gjøre kvalitetssenkninger på sparket dersom prosessoren din ikke klarer å henge med på kodingsfrekvensen. Det vil deaktivere Trellis-kvantisering, deretter frekvensforstyrrelsen til bevegelsesvektorene (HQ), og øke støyreduksjonsterskelen for å forenkle koderens oppgave.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
nb: Den andre CSA-krypteringsnøkkelen. Dette må være en 16-tegns streng (8 heksadesimale bytes).

en: The height of the effects video window, in pixels.
nb: Høyden til videoeffektvinduet, i bildepunkter.

en: The height of the mesh, in pixels.
nb: Høyden på silen, i piksler

en: The height of the video window, in pixels.
nb: Høyden til videovinduet, i bildepunkter.

en: The height of the visualization window, in pixels.
nb: Høyden til visualiseringsvinduet, i bildepunkter.

en: The image blended onto the base image
nb: Bildet som er blandet inn i grunnbildet

en: The image which will be used to blend onto
nb: Bildet som det skal blandes inn mot

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
nb: Det maksimale antall filter (%u) er nådd.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
nb: Mediebiblioteket blir automatisk lagret og lastet inn på nytt hver gang VLC startes.

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
nb: Musehjulets horisontale (venstre/høyre) akse kan styre volum, posisjon eller ignoreres.

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
nb: Musehjulets vertikale (opp/ned) akse kan styre volum, posisjon eller ignoreres.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
nb: Den nye versjonen ble lastet ned. Vil du avslutte VLC og installere den nå?

en: The number of the first segment generated
nb: Nummeret til det første segmentet som er generert.

en: The number of time the blend will be performed
nb: Antall ganger blandingen vil bli utført

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
nb: Denne innstillinger gjør at du kan aktivere eller deaktivere float32-lydutdatamodusen, som har høy kvalitet (og som kanskje ikke fungerer så bra med noen lydkort).

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
nb: Utdatafilen eksisterer allerede. Dersom opptaket fortsetter, vil filen bli overskrevet og dens gamle innhold vil gå tapt.

en: The password of your last.fm account
nb: Passordet til last.fm-kontoen din

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
nb: Spillelisten kan bruke tre-visning for å kategorisere noen elementer, som innholdet av en mappe.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
nb: Polyfonien bestemmer hvor mange stemmer som kan spilles av samtidig. Større verdier krever mere prosesseringskraft.

en: The port used to talk to the Chromecast.
nb: Porten brukt til å snakke med Chromecast.

en: The requested RTSP session could not be established.
nb: Den ønskede RTSP-økten kunne ikke bli satt opp.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
nb: Den valgte lydutdataenheten er i øyeblikket i eksklusiv bruk av et annet program.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
nb: Den valgte digitale mottakeren støtter ikke de valgte parameterne. Sjekk preferansene.

en: The size of the texture, in pixels.
nb: Teksturstørrelsen i piksler.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
nb: Den spesifiserte pikseloppløsningen blir fremtvunget (dersom både bredden og høyden er hele positive tall).

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
nb: Størrelsen på volumhoppene kan stilles på med dette alternativet.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
nb: Kringkastingen vil bli opprettet med standardinnstillingene. For et mer avansert oppsett, eller for å endre på standardinnstillingene, trykk på knappen til høyre: <i>Behandle strømmer</i>

en: The stream will run this duration (in seconds).
nb: Kringkastingen vil kjøre i denne perioden (i sekunder).

en: The stream will start at this position (in seconds).
nb: Kringkastingen vil starte på denne posisjonen (i sekunder).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
nb: Kringkastingen vil stoppe på denne posisjonen (i sekunder).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
nb: Symbolfrekvensen må spesifiseres manuelt for noen systemer, særlig for DVB-C, DVB-S og DVB-S2.

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
nb: Gjennomsiktigheten til OSDens VNC kan bli endret ved å skrive inn en verdi mellom 0 og 255. En lavere verdi sørger for mere gjennomsiktighet, mens en høyere verdi betyr mindre gjennomsiktighet. Standarden (255) er å ikke være gjennomsiktig, mens 0 er å være fullt gjennomsiktig.

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
nb: FFT-vindustypen som skal brukes til spektralbaserte visualiseringer.

en: The username of your last.fm account
nb: Brukernavnet til last.fm-kontoen din

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
nb: Lydnivået kan bli tatt opp og automatisk lagret neste gang VLC startes.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
nb: Bakgrunnbildemodusen tillater visning av videoen som skrivebordbakgrunn.

en: The width of the effects video window, in pixels.
nb: Bredden til videoeffektvinduet, i bildepunkter.

en: The width of the mesh, in pixels.
nb: Bredden på silen, i piksler

en: The width of the video window, in pixels.
nb: Bredden til videovinduet, i bildepunkter.

en: The width of the visualization window, in pixels.
nb: Bredden til visualiseringsvinduet, i bildepunkter.

en: Theora video decoder
nb: Theora-videodekoder

en: Theora video encoder
nb: Theora-videokoder

en: Theora video packetizer
nb: Theora-videoinnpakker

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
nb: Det er ingen egnede strømmeutdatatilgangsmoduler for "%s/%s://%s".

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
nb: Med dette alternativet kan du velge hvilke grensesnitt VLC skal bruke. Du kan velge hovedgrensesnittet, ekstra grensesnittmoduler, og endre på forskjellige relaterte alternativer.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
nb: Disse valgene lar deg endre oppførselen til det underliggende lydsystemet, samt legge til lydfiltre brukt til etterbehandling eller visuelle effekter (spektrumanalyse, osv.). Slå på filtrene her og sett opp dem opp i bolken «lydfiltre».

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
nb: Disse opsjonene tillater deg å endre oppførselen på subsystemet for inputt, som DVD- eller VCD-enheter, nettverkskortsinstillinger eller undertekstkanalen.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
nb: Disse innstillingene tillater deg å endre oppførselen til delsystemet for underbilder. Du kan for eksempel aktivere underbildekilder (logo, osv.). Aktiver disse filtrene her og sette dem opp i "underkildefiltre"-seksjonen. Du kan også velge blant mange forskjellige underbildevalg.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
nb: Disse alternativene lar deg endre oppførselen til videoutgangens undersystem. Du kan for eksempel aktivere videofiltre (linjedeling, bildejustering, osv). Aktiver disse filtrene her og endre på dem i «videofiltre»-seksjonen. Du kan også sette mange diverse videoalternativer.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
nb: Disse innstillingene tillater deg å velge standardmodulene. Ikke rør dem hvis du virkelig ikke vet hva du gjør.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
nb: Disse innstillingene tillater deg å velge altdekkende standardinnstilinger for strømmeutdata-undersystemet.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
nb: Disse valgene definerer oppførselen til spillelisten. Noen av valgene kan overstyres i dialogboksen for spillelisten.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
nb: Disse innstillingene er de globale VLC-tastatursnarveiene, kjent som "hurtigtaster".

en: Thick
nb: Tjukk

en: Thin
nb: Tynn

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
nb: Denne Blu-Ray-disken krever et bibliotek for AACS-dekoding, og maskinen din har ikke det.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
nb: Denne Blu-Ray-disken krever et bibliotek for dekoding av BD+, og maskinen din har ikke det.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
nb: Denne X.509-sertifikatsfilen (PEM-format) brukes for TLS hos tjenerne. På MacOS brukes denne strengen som et merke for å søke opp sertifikatet i nøkkelkjeden.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
nb: Dette tillegget har blitt installert manuelt. VLC kan ikke håndtere den på egen hånd.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
nb: Dette legger til filtre for etterbehandling av lyd, brukt til å endre lydgjengivelsen.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
nb: Legg post-proserringsfilter på for berike bildekvaliteten. For eksempel deinterlacing eller eller fordrei videoen.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
nb: Dette legger til såkalte "underbildefiltre". Disse filtrerer underbildene som lages av undertekstdekodere eller andre underbildekilder.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
nb: Dette legger til såkalte "underbildekilder". Disse filtrene legger over noen bilder eller tekststrimler over videoen (som en logo, tilfeldig tekst, osv.).

en: This adds video splitters like clone or wall
nb: Dette legger til videooppdelere som klone, eller vegg

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
nb: Dette legger til moduler for visualisering (spektrumanalyse, osv.).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
nb: Dette lar deg sette opp den innledende mellomlagringsstørrelsen til strømmeutdatamultiplekseren. Verdi i millisekunder.

en: This allows hardware decoding when available.
nb: Dette tillater maskinvaredekoding der det er tilgjengelig.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
nb: Dette lar deg spille lyd raskere eller tregere uten å gjøre lyden lysere eller mørkere

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
nb: Dette tillater riktig behandling av videoformatet HDTV-1080, selv om en brukket koder ved en feiltakelse setter høyden til 1088 linjer. Valget bør kun slås av hvis videoen har et ikke-standardisert format som krever disse linjene.

en: This allows you to define playlist bookmarks.
nb: Dette tillater angivelse av spillelistebokmerker.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
nb: Dette gjør at du kan fremtvinge en tilgangsmodul. Du kan bruke det hvis den korrekte tilgangen ikke oppdages automatisk. Du burde ikke gjøre dette til et globalt valg hvis du ikke virkelig vet hva du gjør.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
nb: Dette gjør at du kan skrive inn en nettadresse med flere detaljer om strømmen (f.eks. kringkastingsorganisasjonens nettside), som vil bli annonsert i SAPen (Øktsbeskrivelsen).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
nb: Dette gjør at du kan skrive inn en kontaktadresse på E-post for kringkastingen, som vil bli annonsert i SAPen (Øktsbeskrivelsen).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
nb: Dette gjør at du kan lage en kort detalj med detaljer om kringkastingen, som vil bli annonsert i SAPen (Øktsbeskrivelsen).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
nb: Dette tillater en unik strøm å dele seg over flere spillelisteelementer (automatisk påkobling av samlestrømsutløpet hvis annet ikke spesifisert)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
nb: Dette tillater deg å spille av fra flere inndataer samtidig. Denne funksjonen er eksperimentell, og ikke alle formater er støttet. Bruk en #-adskilt liste over inndataer.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
nb: Dette tillater deg å fjernsynkronisere klokker for tjenere og klienter. Detaljerte instillinger er tilgjengelig i Avansert / Nettverkssynkronisering.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
nb: Her kan du velge en prioritetsliste over koderne som VLC skal bruke.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
nb: Her kan du velge rekkefølgen som VLC bruker når den skal velge pakkemetode.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
nb: Dette gjør at du kan velge animeringshastigheten (mellom 1 og 10, standarden er 6).

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
nb: Dette tillater deg å bestemme oppløsningen til Goom-skjermen (Større oppløsninger vil se bedre ut, men vil kreve mere prosessorkrefter).

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
nb: Dette tillater deg å velge en kategori for denne økten, som vil bli annonsert hvis du velger å bruke SAP.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
nb: Dette gjør at du kan velge hvordan SDPen (øktsbeskrivelsen) for denne RTP-økten vil bli gjort tilgjengelig. Du må bruke en nettadresse: http://plassering for å få tilgang til øktsbeskrivelsen gjennom HTTP, rtsp://plassering for RTSP-tilgang, og sap:// for at øktsbeskrivelse skal bli annonsert gjennom SAP.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
nb: Dette tillater deg å velge grunnporten for RTP-kringkastingen.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
nb: Dette tillater deg å velge standard-lydporten for RTP-kringkastingen.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
nb: Dette tillater deg å velge standard-videoporten for RTP-kringkastingen.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
nb: Dette tillater deg å velge multiplekseren som blir brukt til strømmeutdataen. Standarden er ikke noen multiplekser (altså en standard RTP-strøm).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
nb: Dette tillater deg å kringkaste MPEG4 LATM-lydstrømmer (se RFC3016).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
nb: Dette avverger oversvømmelse av melding i loggen med meldinger på avlusningsnivå fra video synkroniseringsmekanismen.

en: This combination is already taken by "%@".
nb: Denne kombinasjonen brukes allerede av "%@".

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
nb: Dette styrer styrken til mørkleggingsfilteret som simulerer billedrør-TVers fosforlysforsinkelsen til det gamle feltet i fosforbildefrekvensdobleren. Standarden er Lav.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
nb: Dette definerer adressen som RTSP-tjeneren skal lytte på, sammen med grunnfilbanen til RTSP-VOD-mediet. Syntaksen er adresse/filbane. Som standard vil tjeneren lytte på enhver lokal IP-adresse. Spesifiser en IP-adresse (f.eks. ::1, eller 127.0.0.1) eller et vertsnavn (f.eks. "Husets PC") for å begrense dem til et bestemt nettverksgrensesnitt.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
nb: Dette definerer maksimal forsinkelsesstøy som synkroniseringsalgoritmen skal prøve å kompansere for (i millisekunder).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
nb: Dette angir avspillingsfarten (anbefalt hastighet er 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
nb: Du kan forsinke lydeksporten med dette alternativet. Hvis du oppdager tidsforsinkelse mellom lyd og bilde kan dette være svært kjekt.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
nb: Dette avgjør hvor uklart undertekstene og filmfilnavnet skal samkjøres. Alternativene er:
    0 = Ingen undertekster blir auto-oppdaget.
    1 = Enhver undertekstfil.
    2 = Enhver undertekstfil som inneholder filmens navn.
    3 = En undertekstfil som samsvarer med filmens navn og som har ekstra tegn.
    4 = En undertekstfil som samsvarer nøyaktig med filmens navn.

en: This display the resulting media, but can slow things down.
nb: Dette viser det resulterende mediet, men det kan gjøre ting litt tregere.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
nb: Dette slipper bilder som ankommer for sent (ankommer i videosignalet etter visningstidspunktet).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
nb: Denne effekten gir deg følelsen av at du står i et rom med et komplett 7.1 høyttalersett når du bare bruker et par hodetelefoner, noe som gir en mer realistisk lydopplevelse. Det burde også være mer komfortabelt og mindre slitsomt å høre på musikk i lengre tidsperioder.
    Det fungerer med ethvert kildeformat, fra mono til 7.1.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
nb: Denne effekten, også kjent som "Greenscreen" eller "krominansnøkkelen", blander de "blå delene" av forgrunnsbildet til mosaikken i bakgrunnen (slik som i værmeldinger), du kan velge "nøkkelfargen" som skal blandes (Standarden er blå).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
nb: Dette slår på hurtigtaster i (det flytende) videovinduet.

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
nb: Dette tillater reell tolking av annonseringene til SAP-modulen. Hvis ikke, vil alle annonseringer bli tolket av "live555" (RTP/RTSP)-modulen.

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
nb: Dette aktiverer automatisk oppdagelse av UTF-8 Unicode i undertekstfiler.

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
nb: Når dette alternativet er påskrudd fargelegges meldinger til konsollen. Terminalklienten trenger Linux-fargestøtte for at dette skal virke.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
nb: Dette slår på håndtering av museklikk i videoen.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
nb: Dette filteret forbedrer stereoeffekten ved å fortrenge monolyder (Signaler som dukker opp i begge kanaler), og ved å forsinke at signalene fra venstre høyttaler dukker opp i høyre høyttaler og omvendt, noe som utvider stereoeffekten.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
nb: Dette framtvinger beskjæring av kildevideoen. Det gyldige formatet er x:y (4:3, 16:9, osv.) og bestemmer det globale bildeaspektet.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
nb: Dette påtvinger overvåkning av bildeforhold. De fleste skjermer har kvadratiske piksler (1:1). Hvis du har en 16:9 skjer trenger du kanskje å endre denne til 4:3 for å beholde proposjonene.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
nb: Dette tvinger frem kildens visningsforhold. For eksempel lyver noen DVD-er om at de er i 16:9, når de egentlig er i 4:3. Dette kan også bli brukt som et hint for VLC når en film ikke har noe visningsforholdsinformasjon. Aksepterte formater er x:y (16:9, 4:3, osv.) eller en flytende verdi (1.25, 1.3333, osv.), som betegner brøkforholdet mellom høyde og bredde.

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
nb: Denne forsterkningen blir brukt til synteseutdataen. Høye verdier kan forårsake mettelse når mange noter spilles av samtidig.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
nb: Dette er VLCs standardutseende, med det vanlige utseendet og følelsen.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
nb: Dette er VLCs justerbare grensesnitt. Du kan laste ned andre temaer hos

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
nb: Dette er en koeffisient som endrer på båndenes høyder.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
nb: Dette er et eldre alternativ som lar deg forandre tilgangsmetoden for utgangene.

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
nb: Denne funksjonen er myntet på opprettholdelse av kompabilitet med eldre utgaver og lar deg sette opp multiplekser-moduler

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
nb: Dette er TCP-porten som dette grensesnittet vil lytte i. Standarden er 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
nb: Dette er lyd-kodeken som vil bli brukt.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
nb: Dette er lyd-kodermodulen som vil bli brukt (og dens tilknyttede innstillinger).

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nb: Du velger hvilken metode for lydeksport VLC skal bruke med dette alternativet. Standard innstillingen velger automatisk den beste tilgjengelige metoden.

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
nb: Dette er sertifikatet som %s presenterer til deg:
    %s
    
    Hvis du er i tvil, løp vekk i full fart med én gang.

en: This is the default Audio CD device to use.
nb: Dette er standard Lyd CD-enhet som brukes.

en: This is the default DVD device to use.
nb: Dette er standard DVD-enhet som brukes.

en: This is the default VCD device to use.
nb: Dette er standard VCD-enhet som brukes.

en: This is the default muxer method that will be used.
nb: Dette er standardmultipleksingsmetoden som skal brukes.

en: This is the default output URI.
nb: Dette er standard-utdatanettadressen.

en: This is the default output access method that will be used.
nb: Dette er standard tilgangsmetode som brukes for utporten.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
nb: Dette er den standardstørrelsen på skrifttypene som skal tegnes i videoen. Hvis det er satt til noe annet enn 0, vil denne innstillingen overkjøre den relative skrifttypestørrelsen.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
nb: Dette er den ønskede bildefrekvensen når du spiller av MJPEG fra en fil. Bruk 0 (som er standardverdien) for en direktesending (fra et kamera).

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
nb: Dette er den ønskede bildefrekvensen ved avspilling av rå videostrømmer, formattert enten som 30000/1001 eller 29.97

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
nb: Dette er bildefrekvensen som brukes som reserveløsning ved avspilling av MPEG-hovedvideostrømmer.

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
nb: Dette er hoppegrensen (også kjent som "Time-To-Live" or TTL) til multicastpakkene som blir sendt av strømmeutdataen (-1 = bruk operativsystemets innebygde standard).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
nb: Dette er verten som grensesnittet skal lytte på. Som standard er dette alle nettverksgrensesnitt (0.0.0.0). Dersom du ønsker at dette grensesnitt kun skal være tilgjengelig på den lokale maskinen, skriv inn "127.0.0.1".

en: This is the language of the audio stream.
nb: Detter er språket på lydstrømmen.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
nb: Du kan velge hvilket grensesnitt VLC skal bruke med dette alternativet. Standardinnstillingen velger automatisk den beste tilgjengelige modulen.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
nb: Dette er maksimal pakkestørrelse i applikasjonslaget som kan overføres over nettverket (i byter).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
nb: Dette er maksstørrelsen (i bytes) til de midlertidige filene som skal brukes til å lagre de forsinkede strømmene.

en: This is the muxer that will be used for audio.
nb: Dette er multiplekseren som vil bli brukt til lyden.

en: This is the muxer that will be used for video.
nb: Dette er multiplekseren som vil bli brukt til videoen.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
nb: Dette er øktsnavnet som vil bli annonsert i SAPen (Øktsbeskrivelsen).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
nb: Dette er antall lydbufre som kraftmålingen skal utføres på. Et høyere antall bufre vil øke responstiden til filteret til et toppunkt, men vil gjøre den mindre sensitiv for korte variasjoner.

en: This is the output URI that will be used for audio.
nb: Dette er utdata-URİ-en som vil bli brukt til lyden.

en: This is the output URI that will be used for video.
nb: Dette er utdata-URİ-en som vil bli brukt til videoen.

en: This is the output URL that will be used.
nb: Dette er utdatanettadressen som skal brukes.

en: This is the output access method that will be used for audio.
nb: Dette er standard tilgangsmetode som brukes for lydutgangen.

en: This is the output access method that will be used for video.
nb: Dette er standard tilgangsmetode som brukes for videoutgangen.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
nb: Dette er den relative standardstørrelsen på skrifttypene som skal tegnes i videoen. Dersom en absolutt skrifttypestørrelse er valgt, vil det overkjøre den relative størrelsen.

en: This is the subtitle codec that will be used.
nb: Dette er undertekstkodeken som vil bli brukt.

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
nb: Dette er undertekst-kodermodulen som vil bli brukt (og dens tilknyttede innstillinger).

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nb: Du velger hvilken metode for lydeksport VLC skal bruke med dette alternativet. Standard innstillingen velger automatisk den beste tilgjengelige metoden.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
nb: Sett detaljnivået for meldinger med dette alternativet (0=bare feil og standardmeldinger, 1=advarsler, 2=feilsøking).

en: This is the video codec that will be used.
nb: Dette er video-kodeken som vil bli brukt.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
nb: Dette er video-kodermodulen som vil bli brukt (og dens tilknyttede innstillinger).

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
nb: Dette begrenser det maksimale antallet klienter som kan koble til RTSP VOD. 0 betyr at det ikke er noen grense.

en: This linear gain will be applied in software.
nb: Den lineære forsterkningen vil bli lagt til med programvare.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
nb: Dette lineære sporvolumet vil være gjengs for all avspilt lyd.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
nb: Denne modulen kringkaster den omkodede strømmen til et nettverk via HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
nb: Denne modulen kringkaster den omkodede strømmen til et nettverk via RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
nb: Denne modulen kringkaster den omkodede strømmen til et nettverk via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
nb: Denne modulen kringkaster den omkodede strømmen til et nettverk via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
nb: Denne modulen kringkaster den omkodede strømmen til et nettverk via MMS.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
nb: Denne modulen kringkaster den omkodede strømmen til en Icecast-tjener.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
nb: Denne modulen skriver den omkodede strømmen til en fil.

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
nb: Multiplekseren tilbys ikke direkte av VLC: Den kan mangle.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
nb: Denne innstillingen legger til et avvik (positivt eller negativt) til VLCs standardprioriteter. Du kan bruke det til å finjustere VLCs priorititet over andre programmer, eller mot andre VLC-prosesser.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
nb: Dette valget tillater grensesnittet å endre ikonet sitt ved diverse begivenheter.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
nb: Denne innstillingen lar deg velge tittelen i henhold til det som blir avspilt<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Opphavsrett<br>$t: Tittel<br>$g: Sjanger<br>$n: Spornummer<br>$p: "Spilles av nå" (Faller tilbake på Tittel - Artist)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
nb: Denne innstillingen tillater deg å bestemme mappen som skal være NCurses-filutforskerens startpunkt under VLC-leting.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
nb: Denne innstillingen kan brukes til å påvirke måten VLC velger sine kodek (dekomprimeringsmetoder). Kun avanserte brukere burde endre denne innstillingen, siden det kan ødelegge VLC-avspillingen av alle mediene dine.

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
nb: Dette alternativer velger en stereo til mono miksealgoritme som brukes i  kanalmikseren for hodetelefoner. Det gir en effekt som gjør at det virker som om man står i et rom fullt av høyttalere.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
nb: Denne innstillingen demper alle kanaler bortsett fra den som er valgt.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
nb: Dette overstyrer kanalen. Måles i Hz.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
nb: Dette parameteret styrer forholdet mellom kvalitet og fart, som er involvert i bevegelsesantakelses-avgjørelsesprosessen (Lavere = raskere; Høyere = bedre kvalitet). Det kan være mellom 1 og 9.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
nb: Dette funksjonsdataformatet vil bli antatt for dynamiske funksjonsdatatyper (mellom 96 og 127), dersom det ikke ellers kan bli bestemt utifra kartlegginger utenfor båndene (SDP).

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
nb: Denne private nøkkelfilen (PEM-format) brukes for TLS hos tjenerne.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
nb: Dette programmet kommer UTEN GARANTIER, i den grad dette er tillatt ved lov.
    Du kan distribuere det i henhold til vilkårene i GNU General Public License;
    se filen COPYING for mer informasjon om dette.
    Programmet er skrevet av VideoLAN-gruppen; se AUTHORS-filen.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
nb: Dette reduserer ujevnhetene i QP etter kurvekomprimeringen. Det tåkelegger kvantisererene temporalt.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
nb: Dette reduserer ujevnhetene i QP før kurvekomprimeringen. Det tåkelegger kompleksiteten temporalt.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
nb: Dette tegner opp skrifttypen ved å bruke "stablet YUV". Denne innstillingen er kun nødvendig dersom du ønsker å kode DVB-undertekster.

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
nb: Dette bestemmer hvilken kvantiserer som skal brukes. Lavere verdier fører til bedre lydkvalitet, såvel som høyere bitfrekvenser. 26 er en grei standardverdi. Kan være mellom 0 (tapsfri) og 51.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
nb: Dette velger hvilket tillegg som skal brukes til lydgjensampling.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
nb: Dette velger hvilken overføringsprotokoll som skal brukes til RTP.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
nb: Dette sender og mottar RTCP-pakker som har blitt multiplekset over den samme porten som RTP-pakker

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
nb: Denne innstillingen kan ikke endres, fordi den innebygde fullskjermsmodusen er aktivert.

en: This setting is deprecated and not used anymore
nb: Denne innstillingen er utfaset og brukes ikke lengre.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
nb: Dette spesifiserer høyden i bildepunkter til råvideostrømmen.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
nb: Dette spesifiserer bredden i bildepunkter til råvideostrømmen.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
nb: Denne kringkastinga vil bli åpnet hver gang VLC starter.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
nb: Dette vil tilbakestille VLC media players innstillinger.
    
    Bemerk at VLC vil starte på nytt under prosessen, så den nåværende spillelisten vil bli tømt, og eventuelle avspillinger, kringkastinger eller omkodinger vil bli stoppet umiddelbart.
    
    Mediebiblioteket vil ikke bli påvirket.
    
    Er du sikker på at du vil fortsette?

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
nb: Denne veiviseren tillater deg å kringkaste eller konvertere dine medier, enten til bruk internt, på ditt private nettverk, eller på internettet.
    Du burde starte med å velge hvilke kilder du ønsker at inndataen skal være, og så trykke på "Neste" for å fortsette.

en: Thrash Metal
nb: Thrash metal

en: Threads
nb: Tråder

en: Three component motion estimation
nb: 3-komponents bevegelsesantakelse

en: Threshold
nb: Terskel

en: Threshold level
nb: Terskelsnivå

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
nb: Terskelen som skal nåes for å lyde alarmen. Dersom lydnivået er under terskelen i denne tiden, blir en alarm sendt (Standarden er 0.1).

en: Tibetan
nb: Tibetansk

en: Ticker text
nb: Telegraftekst

en: Tiger rendering defaults
nb: Tiger-opptegningsstandarder

en: Time
nb: Tid

en: Time Control
nb: Tidskontroll

en: Time Slider
nb: Tidsglider

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
nb: Tidssynkroniseringsinnstilling for utdata. Hvis den er skrudd på, vil strømmen tegnes som vanlig; hvis ikke vil den bli tegnet så fort som mulig.

en: Time Synchronized output
nb: Tidssynkronisert utdata

en: Time Toolbar
nb: Tidsverktøylinje

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
nb: Tidsvinduet hvor lydnivået blir målt i millisekunder for stillhetsoppdagelse. Dersom lydnivået er under terskelen i denne tiden, blir en alarm sendt (Standarden er 5000).

en: Time between two alarm messages in ms
nb: Tiden mellom to alarmmeldinger i ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
nb: Tiden mellom to alarmbeskjeder i millisekunder. Dette tallet brukes til å unngå at brukeren går lei av for mange alarmer (Standarden er 2000).

en: Time code
nb: Tidskode

en: Time code subpicture elementary stream generator
nb: Genererer for et tidskodeunderbilde som er en hovedstrøm

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
nb: Lengden til gjennomsnittsforsinkelsene i millisekunder. Med trykk på "gjennomsnitt."

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
nb: Den maksimale feiedybdens varighet i millisekunder. Dermed vil feierekkevidden være forsinkelsestiden + / - feiedybden.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
nb: Tidsforsinkelsen i ms for at det venstre signalet sendes til den høyre høyttaleren, og omvendt.

en: Time window to use in ms
nb: Tidsvinduet (ms) som skal brukes

en: Time:
nb: Tid:

en: Timelength after which we assume there is no signal.
nb: Tiden det tar før vi antar at det ikke er noe signal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
nb: Tiden det tar før vi antar at det ikke er noe signal.
    Etter denne tidsmengden gjør vi videoen helt svart.

en: Timeout
nb: Tidsavbrudd

en: Timeout (ms)
nb: Tidsavbrudd (ms)

en: Timeshift directory
nb: Mappe for forsinkede strømmer

en: Timeshift granularity
nb: Detaljnivå for forsinkede strømmer

en: Title
nb: Tittel

en: Title %i%s
nb: Tittel %i%s

en: Title display mode
nb: Tittelvisningsmodus

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
nb: Tittelvisningsmodus. Standarden er 0 (skjult) dersom strømmen  har et bildet og at strømmebildene er aktivert; hvis ikke er standarden 1.

en: Title font
nb: Tittelskrift

en: Title metadata
nb: Tittelmetadata

en: Title to put in ASF comments.
nb: Tittel å legge til i ASF-kommentarer

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
nb: For å åpne en nettverksstrøm (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, osc.), bare skriv inn nettadressen i feltet ovenfor. Hvis du ønsker å åpne en RTP- eller UDP-strøm, klikk på knappen nedenfor.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
nb: For å få utfyllende hjelp, bruk «-H».

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
nb: For å velge polariteten til transponderen, blir en annen strømkurs vanligvis brukt til lavstøyblokkeringsomsetteren (LNB).

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
nb: For å stoppe kringkastingen og gjenoppta normale kontrollere, klikk på <i>Åpne kringkasting<i>-knappen igjen.

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
nb: Veksle mellom normal/løkke/gjenta-spillelistemodus

en: Toggle Play/Pause
nb: Spill av/pause

en: Toggle Transparency
nb: Slå av/på gjennomsiktighet

en: Toggle autoscaling
nb: Automatisk skalering

en: Toggle deinterlacing
nb: Skru av eller på avfletting

en: Toggle playlist
nb: Veksle spilleliste

en: Toggle random playlist playback
nb: Slå på/av tilfeldig avspilling

en: Toggle subtitle track visibility.
nb: Juster undertekstsporets synlighet.

en: Toggle subtitles
nb: Undertekster på/av

en: Toggle the video in fullscreen
nb: Vis videoen i fullskjerm

en: Toggle the video out fullscreen
nb: Avslutt fullskjermsvisningen

en: Toggle wallpaper mode in video output
nb: Velg bakgrunnbildemodus i videoeksport

en: Toggle wallpaper mode in video output.
nb: Velg bakgrunnbildemodus i videoeksport.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
nb: Blåskjermsblanderens toleranse for fargevariasjoner på U-planet. En verdi mellom 10 og 20 burde gå passe greit.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
nb: Blåskjermsblanderens toleranse for fargevariasjoner på V-planet. En verdi mellom 10 og 20 burde gå passe greit.

en: Tonga (Tonga Islands)
nb: Tonga (Tonga-øyene)

en: Tool
nb: Verktøy

en: Tool&s
nb: Verkt&øy

en: Toolbar Elements
nb: Kontroller

en: Toolbar position:
nb: Verktøylinjas plassering:

en: Toolbars Editor
nb: Verktøylinjeredigerer

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
nb: Tøm

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
nb: Demp

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
nb: Ikke demp

en: Top
nb: Øverst

en: Top Center
nb: Midt på toppen

en: Top Left
nb: Oppe til venstre

en: Top Menu
nb: Hovedmeny

en: Top left
nb: Oppe til venstre

en: Top left corner X coordinate
nb: Det øvre venstre hjørnets X-koordinat

en: Top left corner Y coordinate
nb: Det øvre venstre hjørnets Y-koordinat

en: Top right
nb: Oppe til høyre

en: Top-Left
nb: Oppe til venstre

en: Top-Right
nb: Oppe til høyre

en: Total duration
nb: Total varighet

en: Total height of the mosaic, in pixels.
nb: Mosaikkens totalhøyde, i piksler.

en: Total pixel height of the peak items.
nb: Den total pikselhøyden til toppgjenstandene.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
nb: Mosaikkens totalbredde, i piksler.

en: Total/Remaining time
nb: Total/gjenstående tid

en: Track
nb: Spor

en: Track ID
nb: Spor-ID

en: Track Number
nb: Spornummer

en: Track Synchronisation
nb: Sporsynkronisering

en: Track Synchronization
nb: Sporsynkronisering

en: Track fingerprinter (based on Acoustid)
nb: Fingeravtrykksfinner for spor (basert på AcoustID)

en: Track number
nb: Spornummer

en: Track replay gain
nb: Sporreplaygain

en: Track settings
nb: Sporinnstillinger

en: Tracks
nb: Spor

en: Traditional Chinese (Big5)
nb: Tradisjonell kinesisk (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
nb: Tradisjonell kinesisk Unix (EUC-TW)

en: Transcode
nb: Omkode

en: Transcode stream output
nb: Omkod strømmeutdataen

en: Transcoding Options
nb: Transkoding innstillinger

en: Transcoding options
nb: Omkodingsvalg

en: Transcript
nb: Transkript

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
nb: Overføringskomprimeringsstyrke fra 0 (ingen komprimering) til 9 (maks).

en: Transform
nb: Omgjør

en: Transform type
nb: Omgjøringstype

en: Transformation
nb: Omgjøring

en: Transmission mode
nb: Sendingsmodus

en: Transparency
nb: Gjennomsiktighet

en: Transparency mask
nb: Gjennomsiktighetsmaskering

en: Transparency of the bargraph
nb: Linjegrafens gjennomsiktighet.

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
nb: Gjennomsiktigheten til standardbakgrunnsfargen, dersom Kate-strømmen ikke spesifiserer en bakgrunnsfarge som skal brukes.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
nb: Gjennomsiktigheten til standardskrifttypefargen, dersom Kate-strømmen ikke spesifiserer en skrifttypefarge som skal brukes.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
nb: Gjennomsiktigheten til mosaikkforgrunnsbildene. 0 betyr gjennomsiktig, 255 (standarden) betyr helt fast.

en: Transparency of the mosaic picture.
nb: Gjennomsiktigheten til mosaikkbildet.

en: Transparent
nb: Gjennomsiktig

en: Transponder symbol rate
nb: Transpondersymbolfrekvens

en: Transponder/multiplex frequency
nb: Transponder-/multipleks-frekvensen

en: Transport protocol
nb: Transportprotokoll

en: Transport stream ID
nb: Transportstrøm-ID

en: Transpose
nb: Transposer

en: Treat as a pipe rather than as a file
nb: Behandle som et rør, istedet for som en fil.

en: Treble adjustment of the audio input.
nb: Diskantjustering av lydinndataen.

en: Treble level
nb: Diskantnivå

en: Trellis RD quantization
nb: Trellis-kvantisering med RD

en: Trellis quantization
nb: Trellis-kvantisering

en: Trickplay Reverse
nb: Spill av baklengs

en: Trigger button
nb: Aktiveringstast

en: Trigger button for mouse gestures.
nb: Aktiveringstast for musegester.

en: Trust MPEG timestamps
nb: Stol på MPEG-tidsstempler

en: Trust directory
nb: Stol på mappen

en: Trust in-stream PCR
nb: Stol på strømmens interne PCR

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
nb: Prøv å fikse noen luseproblemer:
    1 Autooppdag
    2 Den gamle MSMPEG4
    4 Linjeflettet Xvid
    8 UMP4
    16 Ingen utfylling
    32 AC VLC
    64 Qpel-krominans.
    Dette må være summen av verdiene. For eksempel, for å fikse "AC VLC" og "UMP4", skriv inn 40.

en: Try to parse the announce
nb: Prøv å tolke annonseringen

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
nb: Prøv å bruk maskinvareakselerering for YUV→RGB-konverteringer. Denne innstillingen har ingen effekt når det brukes overlegg.

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
nb: Prøv å bruk maskinvareaksellerasjon for undertekst-/OSD-bildeblanding.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
nb: Prøv å bruke trippelbufring når det brukes YUV-overlegg. Dette fører til mye bedre videokvalitet (Ingen flimring).

en: Tuner
nb: Mottaker

en: Tuner Frequency
nb: Mottakerfrekvens

en: Tuner TV Channel
nb: Mottakerens TV-kanal

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
nb: Mottakerlyd i mono/stereo og sporvalg.

en: Tuner card
nb: Mottakerkort

en: Tuner country code
nb: Landskode for mottaker

en: Tuner input type
nb: Mottakerinndataformat

en: Tuner properties
nb: Mottakeregenskaper

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
nb: Pakk inn og send RTSP og RTP over HTTP

en: Turkish
nb: Tyrkisk

en: Turkish (ISO 8859-9)
nb: Tyrkisk (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
nb: Tyrkisk (Windows-1254)

en: Turkmen
nb: Turkmensk

en: Turn off all messages on the console.
nb: Skru av alle meldinger i konsollen.

en: Two pass
nb: 2-pass

en: Type 'pause' to continue.
nb: Skriv 'pause' for å fortsette.

en: UDP input
nb: UDP-inndata

en: UDP receive buffer size (bytes)
nb: UDP-mottaksbufferstørrelse (bytes)

en: UDP stream output
nb: UDP-strømutdata

en: UDP timeout (in ms)
nb: UDP-tidsavbrudd (i ms)

en: UNIX socket command input
nb: Kommandoinndata gjennom UNIX-plugg

en: URL
nb: Nettadresse

en: URL description
nb: Nettadressebeskrivelse

en: URL metadata
nb: URL

en: USF subtitles decoder
nb: USF-undertekstdekoder

en: UTF-8 subtitle autodetection
nb: Automatisk oppdag UTF-8-undertekster

en: Uighur
nb: Uighursk

en: Ukrainian
nb: Ukrainsk

en: Ukrainian (KOI8-U)
nb: Ukrainsk (KOI8-U)

en: Ulead DV audio decoder
nb: Ulead DV-lyddekoder

en: Ultra-wideband (32kHz)
nb: Ekstremt bredt bånd (32kHz)

en: Un-Zoom
nb: Fjern skalering

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
nb: Uforpliktet DiSEqC LNB-nummer

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
nb: Ubeskjær ett bildepunkt fra bunnen av videoen.

en: Uncrop one pixel from the left of the video
nb: Ubeskjær ett bildepunkt fra venstre i videoen.

en: Uncrop one pixel from the right of the video
nb: Ubeskjær ett bildepunkt fra høyre i videoen.

en: Uncrop one pixel from the top of the video
nb: Ubeskjær ett bildepunkt fra toppen av videoen.

en: Undefined
nb: Ikke angitt

en: Unidentified codec
nb: Uidentifisert kodek

en: Uninstall
nb: Avinstaller

en: Uninstall Windows Service
nb: Avinstaller Windows-tjenesten

en: Uninstall the Service and exit.
nb: Avinstaller tjenesten og avslutt.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
nb: Det unike nettverksnavnet i systemmottaksområdet.

en: Universal (UTF-16)
nb: Universell (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
nb: Universell (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
nb: Universell (UTF-16 med stor endian)

en: Universal (little endian UTF-16)
nb: Universell (UTF-16 med liten endian)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
nb: Universal LNB-skiftefrekvens (kHz)

en: Universal, Chinese (GB18030)
nb: Heldekkende kinesisk (GB18030)

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Unknown Video
nb: Ukjent video

en: Unknown category
nb: ukjent kategori

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
nb: Ukjent kommando «%s». Skriv «help» for å få hjelp.

en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: Unknown type
nb: Ukjent type

en: Unset
nb: Nullstill

en: Unshuffled Border width.
nb: Ublandet kantbredde.

en: Unspecified
nb: Uspesifisert

en: Unspecified (0V)
nb: Uspesifisert (0V)

en: Unsubscribe
nb: Avabonner

en: Unsubscribe from a podcast
nb: Avabonner på en podkast

en: Untitled
nb: Navnløs

en: Up
nb: Opp

en: Upconvert
nb: Oppskaler og konverter

en: Update
nb: Oppdater

en: Update VLC media player
nb: Oppdater VLC

en: Update the tree
nb: Oppdater treet

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
nb: Bruk: %s [<innstillinger>] [<strøm>] …
    Du kan velge flere spillelister gjennom kommandolinjen.
    De vil bli lagt i kø i spillelisten.
    Den første gjenstanden du velger vil bli spilt av først.
    
    Måter å velge innstillinger:
    --innstilling En global innstilling som skal gjelde så lenge programmet kjører.
    -innstilling En ett-bokstavsversjon av en --option.
    :innstillingEn innstilling som bare gjelder til den foregående strømmen
    og som overkjører tidligere innstillinger.
    
    Strømmens MRL-syntaks:
    [[tilgang][/demultiplekser]://]URL[#[tittel][:kapittel][-[tittel][:kapittel]]]
    [:innstilling=verdi …]
    
    Mange av de globale --options kan også bli brukt som spesifikke :options.
    Flere par av :option=value kan spesifiseres.
    
    Nettadressesyntaks:
    file:///<filbane> Standard mediefil
    http://<vert>[:port]/<fil> HTTP-nettadresse
    ftp://<vert>[:port]/<fil> FTP-nettadresse
    mms://<vert>[:port]/<fil> MMS-nettadresse
    screen:// Skjermklipp
    dvd://[<enhet>] DVD-enhet
    vcd://[<enhet>] VCD-enhet
    cdda://[<enhet>] Lyd-CD-enhet
    udp://[[<kildeadresse>]@[<bindeadresse>][:<bindeport>]]
    UDP-strømming som ble sendt av en strømmetjener
    vlc://pause:<sekunder> Sett spillelisten på pause i en bestemt mengde tid
    vlc://quit Spesialfunksjon for å lukke VLC

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
nb: Bruk 10-bit per piksel for videobilder.

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
nb: Bruk Blu-Ray-menyer. Hvis dette er skrudd av, vil filmen starte umiddelbart.

en: Use DecodeBin
nb: Bruk DecodeBin

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
nb: Bruk HDAPS, AMS, APPLESMC eller UNIMOTION-bevegelsesensorer for å rotere videoen

en: Use Periodic Intra Refresh
nb: Bruk periodisk intern oppfriskning

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
nb: Bruk periodisk intern oppfriskning i stedet for IDR-rammer

en: Use Psy-optimizations
nb: Bruk Psy-optimaliseringer

en: Use RTP over RTSP (TCP)
nb: Bruk RTP over RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
nb: Bruk S/PDIF hvis tilgjengelig

en: Use Tiger for rendering
nb: Bruk Tiger for opptegning

en: Use VLC frequency bands
nb: Bruk VLC-frekvensbåndene

en: Use VLC pace
nb: Bruk VLC-tempo

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
nb: Bruk varierende bitfrekvens. Standarden er å bruke konstant bitfrekvens (CBR).

en: Use YUVP renderer
nb: Bruk YUVP-opptegning

en: Use a local picture as logo on the video
nb: Bruk et lokalt bilde som logo i videoen

en: Use a plugins cache
nb: Bruk et mellomlager for tillegg

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
nb: Oppstartstiden til VLC kan forbedres ved å bruke et mellomlager for tilleggene.

en: Use a skinned playlist
nb: Bruk en tematisert spilleliste

en: Use a sub&title file
nb: Bruk en under&tekstfil

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
nb: Bruk alle visuelle optimaliseringer som kan forverre både PSNR og SSIM

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
nb: Bruk et bildes alfa-kanal som en gjennomsiktighetsmaskering.

en: Use assembler CPU optimizations.
nb: Bruk oppbyggerens prosessoroptimaliseringer

en: Use chapter codecs found in the segment.
nb: Bruk kapittelkodek oppdaget i segmentet.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
nb: Bruk kromineringen som en del av bevegelsesantakelsesprosessen

en: Use custom skin
nb: Bruk et tilpasset tema

en: Use downmix algorithm
nb: Bruk nedmiksingsalgoritme

en: Use float32 output
nb: Bruk float32-utdata

en: Use fullrange instead of TV colorrange
nb: Bruk det fulle fargespekteret i stedet for TV-spekteret.

en: Use hardware YUV->RGB conversions
nb: Bruk maskinvarekonverteringer for YUV→RGB

en: Use hardware blending support
nb: Bruk maskinvareblandingsstøtte

en: Use input chroma unaltered
nb: Bruk inndatakrominansen ukorrigert

en: Use keyframes
nb: Bruk "viktige rammer"

en: Use large text for list views
nb: Bruk stor tekst for listevisninger

en: Use mb-tree ratecontrol
nb: Bruk mb-tree-frekvenskontroll

en: Use media library
nb: Bruk mediebibliotek

en: Use motion sensors
nb: Bruk bevegelsessensorer

en: Use muxers rate control mechanism
nb: Bruk multiplekseres frekvenskontrollmekanismer

en: Use native style
nb: Bruk innebygd fasong

en: Use only one instance when started from file manager
nb: Tillat bare én kjørende instans ved oppstart fra filbehandler

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
nb: Bruk spillelistevalg som vanligvis brukes til å forhindre at reklame hoppes over, slik at reklamene kan oppdages og at de ikke blir lagt til i spillelisten.

en: Use randomized IV for encryption
nb: Bruk en tilfeldiggjort initialiseringsvektor til krypteringen

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
nb: Bruk sanntidsmodus som er egnet for å bli brukt som en dominant inndata og for sanntids-inndataslaver.

en: Use recovery points to close GOPs
nb: Bruk gjenopprettingspunkter for å lukke bildegrupper

en: Use sequential numbers instead of timestamps
nb: Bruk sekvensielle tall istedet for tidskoder

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
nb: Bruk sekvensielle tall istedet for tidskoder ved nummerering av skjermavbildninger

en: Use subtitle file
nb: Bruk undertekstfil

en: Use system trust database
nb: Bruk systemets troverdighetsdatabase

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
nb: Bruk MPEG4-kvantiseringsmatrisen for MPEG2-koding. Dette gir vanligvis et bedre bilde, mens den fortsatt beholder kompatibiliteten for vanlige MPEG2-dekodere.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
nb: Bruk Metacube-protokollen. Påkrevd for å strømme til Cubemap-reflektereren.

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
nb: Bruk VLC-frekvensbåndene. Ellers vil ISO-standardfrekvensbåndene bli brukt.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
nb: Bruk de komplette innstillingene til å sette opp tilpassede mellomlagringsverdier for hver tilgangsmodul.

en: Use the native fullscreen mode
nb: Bruk den innebygde fullskjermsmodusen

en: Use the stream PCR as a reference.
nb: Bruk strømmens PCR som en referanse

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
nb: Bruk dette når du vet at strømmen er (eller ikke er) kodet med Dolby Surround, men at det ikke blir oppdaget. Selv om strømmen ikke er kodet med Dolby Surround, kan det å skru på dette alternativet kanskje forbedre opplevelsen, særlig hvis du kombinerer det med hodetelefon-kanalmikseren.

en: Use triple buffering for overlays
nb: Bruk trippel bufring for overlegg.

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
nb: Bruk variable tidslengdekoder istedet, nyttig ved veldig høye bitfrekvenser

en: Use video buffers in system memory
nb: Bruk videobuffere i systemminnet

en: User
nb: Bruker

en: User agent
nb: Brukeragent

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
nb: Brukernavnet som skal brukes ved tilkobling til SOCKS-mellomtjeneren.

en: Username
nb: Brukernavn

en: Username that will be used for the connection, if no username is set in the URL.
nb: Brukernavn for tilkoblingen, hvis det mangler i nettadressen.

en: Username:
nb: Brukernavn:

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
nb: Bruker GStreamer-rammeverkets tillegg for å dekode mediakodekene.

en: Uzbek
nb: Usbekisk

en: V&iew
nb: &Vis

en: V-plane color
nb: V-planets farge

en: VA-API video decoder
nb: VA-API-videodekoder

en: VA-API video decoder via DRM
nb: VA-API videodekoder via DRM

en: VBI & Teletext
nb: VBI og tekst-TV

en: VBI and Teletext decoder
nb: VBI og tekst-TV-dekoder

en: VBI capture device
nb: VBI-opptaksenhet

en: VBR Quality
nb: VBR-kvalitet

en: VBR mode
nb: VBR-modus

en: VBV buffer
nb: VBV-buffer

en: VC-1 packetizer
nb: VC-1-innpakker

en: VC1 video demuxer
nb: VC1-videodemultiplekser

en: VC2 Low Delay Profile
nb: VC2-profil for lav forsinkelse

en: VC2 Main Profile
nb: VC2-hovedprofil

en: VC2 Simple Profile
nb: Enkel VC2-profil

en: VCD device
nb: VCD-enhet

en: VCD input
nb: VCD-inndata

en: VDPAU adjust video filter
nb: Videofilter for VDPAU-justering

en: VDPAU deinterlacing filter
nb: VDPAU-avflettingsfilter

en: VDPAU output
nb: VDPAU-utdata

en: VDPAU sharpen video filter
nb: VDPAU-forskarpningsvideofilter

en: VDPAU surface conversions
nb: VDPAU-overflatekonverteringer

en: VDPAU video decoder
nb: VDPAU-videodekoder

en: VDR Cut Marks
nb: VDR-kuttpunkter

en: VDR recordings
nb: VDR-opptak

en: VHS movie
nb: VHS-film

en: VHS movie effect video filter
nb: VHS-filmeffektsvideofilter

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
nb: VLC kan la være å lage vindutitler, rammer, osv… rundt videoen. Dette gir et «minimalt» vindu.

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
nb: VLC kan søke på nettet etter albumomslag og metadata for å berike din avspillingsopplevelse, blant annet ved å vise sporinformasjon når du spiller av lyd-CD-er. For å kunne gjøre dette mulig, vil VLC sende informasjon om dine innhold i et anonymisert format til pålitelige tjenester.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
nb: VLC kan vise meldinger i videoen. Dette kalles skjermvisning (På engelsk "On Screen Display").

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
nb: VLC kan ikke åpne noen av opptaksenhetene. Se feilloggen for detaljer.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
nb: VLC kan ikke vise DVDens tittel. Den kan kanskje ikke dekryptere hele disken.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
nb: VLC kunne ikke koble til «%s:%d».

en: VLC could not connect with the given server.
nb: VLC kunne ikke koble til den angitte tjeneren.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
nb: VLC kunne ikke dekode formatet «%4.4s» (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
nb: VLC kunne ikke identifisere lyd eller video-kodeket

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
nb: VLC kunne ikke åpne %4.4s %s-koderen.

en: VLC could not open the %s module.
nb: VLC kunne ikke åpne modulen %s.

en: VLC could not open the decoder module.
nb: VLC kunne ikke åpne dekodermodulen.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
nb: VLC kunne ikke filen "%s" (%s).

en: VLC could not read the file (%s).
nb: VLC kunne ikke lese filen (%s).

en: VLC could not read the file: %s
nb: VLC kunne ikke lese filen: %s

en: VLC failed to load the ASF header.
nb: VLC klarte ikke å laste inn ASF-utvidelsen

en: VLC is started from file association
nb: VLC har blitt startet utifra filtilknytning

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
nb: VLC kan ikke åpne MRL-en «%s». Les loggen for mer informasjon.

en: VLC media player
nb: VLC

en: VLC media player - Web Interface
nb: VLC media player - Nettverksgrensesnitt

en: VLC media player Help...
nb: Hjelp for VLC …

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
nb: VLC media player og VideoLAN er varemerket av VideoLAN Association.

en: VLC media player updates
nb: VLC media player-oppdateringer

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
nb: Til vanlig bruker VLC Freetype for tegning, men dette tillater også bruk av alternativer som SVG.

en: VLC preferences
nb: VLC-innstillinger

en: VLC skins website
nb: VLC-temanettside

en: VLC version %s (%s)
nb: VLC versjon %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
nb: VLC kunne ikke lagre metadataene.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
nb: VLC vil fortsette å spille av det gjeldene elementet i spillelista.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
nb: VLC vil spille av spillelisten i det uendelige.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
nb: VLC vil kunne spille av og pause støttede musikkavspillere ved avspilling.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
nb: Når dette alternativet er valgt, vil filene i spillelisten bli spilt av i tilfeldig rekkefølge inntil det blir avbrutt.

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
nb: VLC vil lagre avspillingsposisjonen til de siste 30 gjenstandene du spilte av. Hvis du gjenåpner en av disse, vil avspillingen fortsette.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
nb: VLCs tilkobling til den angitte tjeneren ble avvist.

en: VLC's implementation of Video On Demand
nb: VLCs implementering av Video på etterspørsel (VOD)

en: VLM Batch Commands
nb: Satsvise VLM-kommandoer

en: VLM configuration file
nb: Oppsettsfil for VLM

en: VLM configurator
nb: VLM-oppsetter

en: VNC Host
nb: VNC-vert

en: VNC Password
nb: VNC-passord

en: VNC Port
nb: VNC-port

en: VNC client access
nb: VNC-klienttilgang

en: VNC hostname or IP address.
nb: VNC-vertsnavn eller IP-adresse

en: VNC password.
nb: VNC-passord.

en: VNC poll interval
nb: VNC-prøvingsintervall

en: VNC polling
nb: VNC-prøving

en: VNC port number.
nb: VNC-portnummer.

en: VOC demuxer
nb: VOC-demultiplekser

en: VU meter
nb: VU-meter

en: Value to adjust dts by
nb: Verdier å justere DTS etter

en: Variance
nb: Variasjon

en: Variance of the gaussian noise
nb: Variasjonen til Gaussian-støyen

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
nb: Diverse lyd- og video-dekodere/kodere som er levert av FFmpeg-biblioteket. Dette inkluderer (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG og andre kodek

en: Vendor
nb: Leverandør

en: Verbosity
nb: Detaljnivå

en: Verbosity (0,1,2)
nb: Detaljnivå (0, 1, 2)

en: Version
nb: Versjon

en: Version %1
nb: Versjon %1

en: Vertical
nb: Loddrett

en: Vertical (13V)
nb: Vertikal (13V)

en: Vertical flip
nb: Snu loddrett

en: Vertical slices per frame
nb: Loddrette skiver per ramme

en: Very Low Definition (240 lines)
nb: Veldig lav oppløsning (240 linjer)

en: Very short backwards jump
nb: Veldig kort hopp bakover

en: Very short forward jump
nb: Veldig kort hopp fremover

en: Very short jump length
nb: Lengden til det veldig korte hoppet

en: Very short jump length, in seconds.
nb: Lengden til det veldig korte hoppet i sekunder.

en: Video &Track
nb: &Videospor

en: Video Auto Scaling
nb: Automatisk videoskalering

en: Video Callback data
nb: Videotilbakekallingsdata

en: Video Effects
nb: Videoeffekter

en: Video Effects...
nb: Videoeffekter…

en: Video FPS
nb: Videobildefrekvens

en: Video Files
nb: Videofiler

en: Video ID
nb: Video-ID

en: Video On Demand ( VOD )
nb: Video på etterspørsel (VOD)

en: Video PID
nb: Video-PID

en: Video Settings
nb: Videoinnstillinger

en: Video Track
nb: Videospor

en: Video X coordinate
nb: X-koordinat for video

en: Video Y coordinate
nb: Y-koordinat for video

en: Video alignment
nb: Justering

en: Video bitrate
nb: Videobitfrekvens

en: Video bitrate tolerance
nb: Videobitfrekvenstoleranse

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
nb: Videobitfrekvenstoleranse i Kbit/s

en: Video capture
nb: Videoopptak

en: Video capture (Video4Linux)
nb: Videoopptak (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
nb: Videoopptakskontroller (dersom enheten støtter den)

en: Video capture device
nb: Videoopptaksenhet

en: Video capture device node.
nb: Videoopptaksenhetens node.

en: Video codec
nb: Videokodek

en: Video codecs
nb: Videokodek

en: Video connection
nb: Videotilkobling

en: Video connection for DeckLink output.
nb: Videotilkobling for DeckLink-utdata.

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
nb: Videotilkoblingen som skal brukes til DeckLink-opptak. Gyldige valg: sdi, hdmi, "opticalsdi", "component", "composite", "svideo". La det stå tomt for å bruke kortstandarden.

en: Video cropping
nb: Videobeskjæring

en: Video cropping filter
nb: Videobeskjæringsfilter

en: Video device
nb: Videoenhet

en: Video device name
nb: Videoenhetens navn

en: Video encoder
nb: Videokoder

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
nb: Videokoder (bruker OpenMAX IL)

en: Video filter
nb: Videofilter

en: Video filter module
nb: Videofiltermodul

en: Video filtering using a chain of video filter modules
nb: Videofiltrering gjennom en kjede av videofiltermoduler.

en: Video filters are used to process the video stream.
nb: Videofiltre brukes til etterbehandling av videokringkasting.

en: Video filters will be applied to the video stream.
nb: Videofiltrene vil bli lagt til i videostrømmen.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
nb: Videofiltre vil bli lagt til videostrømmene (etter at overlegg har blitt tatt i bruk). Du kan legge til en liste over filer, adskilt med komma.

en: Video frame-rate
nb: Videobildefrekvens

en: Video height
nb: Videohøyde

en: Video input
nb: Videoinndata

en: Video input chroma format
nb: Videoinndata-krominansformat

en: Video input frame rate
nb: Videoinndata-bildefrekvens

en: Video input pin
nb: Videoinndatapinne

en: Video memory
nb: Videominne

en: Video memory buffer height.
nb: Videominnebufferhøyde.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
nb: Videominnebufferhelling i Bytes.

en: Video memory buffer width.
nb: Videominnebufferbredde.

en: Video memory output
nb: Videominneutdata

en: Video mode
nb: Videomodus

en: Video output
nb: Videoutdata

en: Video output URL
nb: Videoutgangs-nettadresse

en: Video output access method
nb: Tilgangsmetode for videoutgang

en: Video output module
nb: Videoeksportmodul

en: Video output modules
nb: Videoutdatamoduler

en: Video output muxer
nb: Videoutdatamultiplekser

en: Video output pin
nb: Videoutdatapinne

en: Video pictures blending
nb: Videobildesammenblanding

en: Video port
nb: Videoport

en: Video post processing filter
nb: Video-etterbehandlingsfilter

en: Video postrender callback
nb: Videoens etteropptegningstilbakekall

en: Video prerender callback
nb: Videoens føropptegningstilbakekall

en: Video quality post-processing level
nb: Videokvalitetens etterbehandlingsnivå

en: Video resolution
nb: Videooppløsning

en: Video scale
nb: Videoskala

en: Video scaling
nb: Videoskalering

en: Video scaling factor
nb: Videoskaleringfaktor

en: Video scaling filter
nb: Videoskaleringfilter

en: Video settings
nb: Videoinnstillinger

en: Video size
nb: Videostørrelse

en: Video snapshot directory (or filename)
nb: Skjermbildemappe (eller filnavn)

en: Video snapshot file prefix
nb: Skjermbildeprefiks

en: Video snapshot format
nb: Skjermbildeformat

en: Video snapshot height
nb: Skjermbildehøyde

en: Video snapshot width
nb: Skjermbildebredde

en: Video snapshots
nb: Skjermbilder

en: Video splitter module
nb: Videosplittermodul

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
nb: Videoppdelere deler inn strømmen i flere videoer.

en: Video standard
nb: Videostandard

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
nb: Videostandard (standard, SECAM, PAL, eller NTSC).

en: Video title
nb: Videotittel

en: Video transformation filter
nb: Videoomgjøringsfilter

en: Video width
nb: Videobredde

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
nb: Videoen vil bli forhåndsvist i dette allerede åpnede vinduet. Dersom verdien er null, vil et nytt vindu bli åpnet.

en: Video will be rendered with this Wayland display. If empty, the default display will be used.
nb: Videoen vil bli opptegnet med denne Wayland-visningen. Hvis dette alternativer er tomt, brukes standard-visningen.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
nb: Videoen vil bli opptegnet med denne X11-visningen. Hvis dette alternativet er tomt, brukes standardvisningen.

en: Video4Linux compressed A/V input
nb: Video4Linux komprimert A/V-inndata

en: Video4Linux input
nb: Video4Linux-inndata

en: Video4Linux radio tuner
nb: Video4Linux-radiomottaker

en: VideoCore layer where the video is displayed.
nb: VideoCore-lag hvor videoen vises.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
nb: VideoCore-laget hvor videoen skal vises. Underbilder blir vist rett ovenfor, og en svart bakgrunn vises rett nedenfor.

en: VideoLAN Website...
nb: VideoLAN-nettside…

en: Videolan.org's addons finder
nb: Videolan.org sin utvidelsesfinner

en: Videolan.org's single archive addons finder
nb: Videolan.org sin enkle arkivutvidelsesfinner

en: Vietnamese
nb: Vietnamesisk

en: Vietnamese (VISCII)
nb: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
nb: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: View
nb: Vis

en: View certificate
nb: Se sertifikat

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
nb: Synsfelt

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
nb: Stamping

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
nb: Slingring

[ctx: ViewPoint]
en: Yaw
nb: Giring

en: Visualization
nb: Visualisering

en: Visualization:
nb: Visualisering:

en: Visualizations
nb: Visualisering

en: Visualizations selector
nb: Visualiseringsvelger

en: Visualizer
nb: Visualisering

en: Visualizer filter
nb: Visualiseringsfilter

en: Vivid
nb: Livaktig

en: VoD server module
nb: VoD-tjenermodul

en: Vobsub subtitles parser
nb: Vobsub-undertekstsyntakstolker

en: Vocal
nb: Vokal

en: Voice activity detection
nb: Stemmeaktivitetsoppdagelse

en: Volapuk
nb: Volapük

en: Volume
nb: Lydstyrke

en: Volume %ld%%
nb: Volum %ld%%

en: Volume Down
nb: Senk volumet

en: Volume Mute
nb: Demp lyden

en: Volume Up
nb: Øk volumet

en: Volume control
nb: Lydstyrkekontroll

en: Volume down
nb: Senk volum

en: Volume normalization
nb: Volum-normalisering

en: Volume normalizer
nb: Volumutjevner

en: Volume of the audio input.
nb: Lydnivå for lydinngang

en: Volume up
nb: Øk volum

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
nb: Volumet vil bli styrt av avspilleren, og ikke av <i>hovedkontrollene</i>.

en: Volume: %i %%
nb: Lydstyrke: %i %%

en: Vorbis audio decoder
nb: Vorbis-lyddekoder

en: Vorbis audio encoder
nb: Vorbis-lydomkoder

en: Vorbis audio packetizer
nb: Vorbis-lydinnpakker

en: WAV demuxer
nb: WAV-demultiplekser

en: WAV muxer
nb: WAV-multiplekser

en: WEBVTT decoder
nb: WEBVTT-dekoder

en: WGL extension for OpenGL
nb: WGL utvidelse for OpenGL

en: WL SHM
nb: Wayland delt-minne

en: WL shell
nb: Wayland skall

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
nb: WMA v1/v2-fasttallslyddekoder

en: WMServer RTSP dialect
nb: WMServer RTSP-dialekt

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
nb: WMServer bruker en ustandardisert dialekt av RTSP. Å velge dette parameteret vil be VLC om å anta noen innstillinger som strider mot RFC 2326-retningslinjene.

en: WPL playlist import
nb: WPL-spillelisteimport

en: Wait for I frame before toggling placeholder
nb: Vent på en İ-ramme på å skifte til/fra stattholderen

en: Wall
nb: Vegg

en: Wall video filter
nb: Videoveggfilter

en: Wallpaper
nb: Bakgrunnsbilde

en: Warning
nb: Advarsel

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
nb: Advarsel: <b>%1</b> er allerede en programmenysnarvei

en: Warning: this key or combination is already assigned to
nb: Advarsel: denne knappen eller kombinasjonen er allerede bundet til

en: Water effect
nb: Vanneffekt

en: Wave
nb: Bølge

en: Wave video filter
nb: Bølge-videofilter

en: WaveOut audio output
nb: WaveOut-lydutdata

en: Waves
nb: Bølger

en: Wayland display
nb: Wayland-skjerm

en: Wayland shared memory video output
nb: Wayland delt-minne video-utdata

en: Wayland shell surface
nb: Wayland skall-overflate

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
nb: Vi fant nettopp en eldre versjon av VLCs oppsettfiler.

en: Web
nb: Nett

en: WebM video decoder
nb: WebM-videodekoder

en: Website
nb: Nettsted

en: Weighted prediction for B-frames
nb: Vektlagt forutsigelse for B-rammer.

en: Weighted prediction for B-frames.
nb: Vektlagt forutsigelse for B-rammer.

en: Weighted prediction for P-frames
nb: Vektlagt forutsigelse for P-rammer.

en: Welsh
nb: Walisisk

en: Western European (IBM 00850)
nb: Vesteuropeisk (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
nb: Vesteuropeisk (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
nb: Vesteuropeisk (Windows-1252)

en: Wet
nb: Våt

en: Wet mix
nb: Våt miks

en: When minimized
nb: Under minimering

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
nb: Hvis det er satt til 'nei', er dette parameteret ment å gamle temaer en sjanse til å spille av video selv hvis ingen videomerkinger er implementert.

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
nb: Når dette er aktivert, vil denne VLC-prosessen fungere som sentralklokke for synkroniseringen av søkende klienter.

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
nb: Når flere videoformater er tilgjengelig, velg den hvor oppløsningen er nærmest (men ikke høyere enn) denne innstillingen, i antall linjer. Bruk dette alternativet hvis du ikke har nok prosessorkraft eller båndbredde til å spille av høyere oppløsning.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
nb: Hvis SAP-jevnhetsstyringen er deaktivert, lar dette deg bestemme de fastsatte mellomrommene mellom SAP-annonseringer.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
nb: Hvis dette er påslått, vil brukerflaten vise et dialogvindu hver gang brukerinteraksjon er nødvendig.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
nb: Når dette er påslått, vises alle tilgjengelige alternativer i brukerflaten, også de som de fleste brukere aldri bør røre.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
nb: Hvis dette er valgt, vil SAP-parseren hoppe bukk over noen uoffisielt utformede annonseringer.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
nb: Når denne modusen er valgt, vil piksler bli vist som svarte eller hvite. Terskelsverdien vil være lysstyrken som er definert nedenfor.

en: When to raise the interface
nb: Når grensesnittet skal løftes

en: When unlocked
nb: Når den ikke er låst

en: When unlocked, on this device only
nb: Når den ikke er låst, kun på denne enheten

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
nb: Når PVR-inndata brukes (eller en veldig irregulær kilde), burde du sette dette til 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
nb: Når du bruker "Kun én instans"-alternativet, legg til gjenstander i spillelistkøen og fortsett å spill den nåværende gjenstanden.

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
nb: Hvorvidt temporal avfletting kun gjelder for lumaen.

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
nb: Skrifttypebeskrivelsen som skal brukes, dersom Kate-strømmen ikke spesifiserer noen skrifttypeparametre (Navn, størrelse, osv.) som skal brukes. Et blankt navn vil la Tiger velge skrifttypeparametre der det er passende.

en: White
nb: Hvit

en: White Crush for Blue
nb: Hvitforsterkning i blåfargen

en: White Crush for Green
nb: Hvitforsterkning i grønnfargen

en: White Crush for Red
nb: Hvitforsterkning i rødfargen

en: White Level for Blue
nb: Hvitnivå for blått

en: White Level for Green
nb: Hvitnivå for grønt

en: White Level for Red
nb: Hvitnivå for rødt

en: White balance temperature (K)
nb: Hvit balansetemperatur (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
nb: Hvitbalansetemperaturen som en fargetemperering i °K (2800 er minimumsbelysning, mens 6500 er maks dagslys).

en: White point
nb: Hvitpunkt

en: Wide-band (16kHz)
nb: Bredt bånd (16kHz)

en: Width
nb: Bredde

en: Width in pixels of the border between miniatures.
nb: Bredden til grensen mellom miniatyrene i piksler.

en: Width of the virtual room
nb: Bredden til det virtuelle rommet

en: Width of video or subtitle elementary streams
nb: Bredden til video- eller undertekst-hovedstrømmene.

en: Window
nb: Vindu

en: Window decorations
nb: Vindusdekorasjoner

en: Window handle (HWND)
nb: Vindushåndtering (HWND)

en: Window properties
nb: Vindusegenskaper

en: Window size
nb: Vindusstørrelse

en: Windows Audio Session API output
nb: Windows Audio Session API-utdata

en: Windows GDI video output
nb: Windows GDI-videoutdata

en: Windows Media NSC metademux
nb: Windows Media NSC-metademultiplekser

en: Windows Multimedia Device output
nb: Windows Multimedia Device-utdata

en: Windows Service interface
nb: Windows-tjenestegrensesnitt

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
nb: Windows-oppsettet til den sist brukte drakten. Denne innstillingen oppdateres automatisk, så ikke rør den.

en: Windows messages interface
nb: Windows-meldingsgrensesnitt

en: Windows networks
nb: Windows-nettverk

en: Windows opacity between 0.1 and 1
nb: Vindugjennomsiktighet mellom 0,1 og 1

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
nb: Når denne innstillingen er valgt, vil Volum opp-, Volum ned-, og Demp-knappene på tastaturet ditt alltid endre systemvolumet. Når denne innstillingen ikke er valgt, vil volumknappene endre VLCs volum når VLC er i fokus, og vil endre systemvolumet når VLC ikke er i fokus.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
nb: Med dette alternativet skrudd på, vil avspillingen automatisk bli satt på pause når vinduet blir minimert.

en: Workaround bugs
nb: Problemer med nødløsningene

en: Workaround for France
nb: Nødløsning for Frankrike

en: Wrapper filter output
nb: Innpakkerfilterutdata

en: Write process id to file
nb: Skriv prosess-ID-en til filen.

en: Writer
nb: Skriver

en: Writes process id into specified file.
nb: Skriver prosess-ID-en til en spesifisert fil.

en: Writes statistic info about stream
nb: Skriver statistisk informasjon om strømmen

en: Writes stats to file instead of stdout
nb: Skriver statistikkene til en fil, i stedet for til stdout.

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
nb: X-koordinaten til mosaikkens øvre venstre hjørne.

en: X coordinate
nb: X-koordinat

en: X coordinate of the bargraph.
nb: Linjegrafens X-koordinat.

en: X coordinate of the encoded subtitle
nb: Den kodete undertekstens X-koordinat.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
nb: X-koordinaten til logoen. Du kan flytte på logoen ved å venstreklikke på den.

en: X coordinate of the mask.
nb: X-koordinatene til maskeringen.

en: X coordinate of the rendered subtitle
nb: X-koordinatene til den tegnede underteksten

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
nb: X-koordinaten til mosaikkens øvre venstre hjørne, dersom det ikke er negativt.

en: X offset
nb: X-avvik

en: X offset, from the left screen edge.
nb: X-avvik fra den venstre skjermkanten.

en: X window
nb: X-vindu

en: X.509 Certificate Authority
nb: X.509-sertifikatsautoritet

en: X.509 Certificate Revocation List
nb: X.509-sertifikatstilbakekallingsliste

en: X.509 Client certificate
nb: X.509 Klient-sertifikat

en: X.509 Client private key
nb: Privat nøkkel til X.509-klienten

en: X11 display
nb: X11-skjerm

en: X11 video output (XCB)
nb: X11-videoutdata (XCB)

en: X11 video window (XCB)
nb: X11-videovindu (XCB)

en: X11 window ID
nb: X11-vindus-ID

en: XA demuxer
nb: XA-demultiplekser

en: XDG screen saver inhibition
nb: Hindring av XDG-skjermsparer

en: XDG shell
nb: XDG skall

en: XDG shell surface
nb: XDG skall-overflate

en: XDG-screensaver
nb: XDG-skjermsparer

en: XML Parser (using libxml2)
nb: XML-tolker (gjennom libxml2)

en: XSPF playlist
nb: XSPF-spilleliste

en: XSPF playlist export
nb: XSPF-spillelisteeksportering

en: XSPF playlist import
nb: XSPF-spillelisteimport

en: XVideo adaptor number
nb: XVideo-adapternummer

en: XVideo format id
nb: XVideo-format-ID

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
nb: XVideo-maskinvareadapteren som skal brukes. Som standard vil VLC bruke den første fungerende adapteren den kommer over.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
nb: XVideo-bildeformat-IDen som skal brukes. Som standard vil VLC bruke den første fungerende adapteren den kommer over.

en: XVideo output (XCB)
nb: XVideo-utdata (XCB)

en: XWD file (autodetect)
nb: XWD-fil (auto-oppdag)

en: XWD image decoder
nb: XWD-bildedekoder

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
nb: Y-koordinaten til mosaikkens øvre venstre hjørne.

en: Y coordinate
nb: Y-koordinat

en: Y coordinate of the bargraph.
nb: Linjegrafens Y-koordinat.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
nb: Den kodete undertekstens Y-koordinat.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
nb: Y-koordinaten til logoen. Du kan flytte på logoen ved å venstreklikke på den.

en: Y coordinate of the mask.
nb: Y-koordinatene til maskeringen.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
nb: Y-koordinaten til den tegnede underteksten

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
nb: Y-koordinaten til mosaikkens øvre venstre hjørne, dersom det ikke er negativt.

en: Y offset
nb: Y-avvik

en: Y offset, down from the top.
nb: Y-avvik, ned fra toppen.

en: YUV output
nb: YUV-utdata

en: YUV video output
nb: YUV-videoutdata

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
nb: YUV-fargekubeskifting gjennom V-planen (0-127).

en: YUVP converter
nb: YUVP-konverterer

en: Yellow
nb: Gul

en: Yes
nb: Ja

en: Yiddish
nb: Yiddisk

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
nb: Du har forsøkt å nå %s. Men sikkerhetssertifikatet som tjeneren har presentert er ukjent, og ble ikke autentifisert av noen troverdige sertifiseringsautoriteter. Dette problemet kan ha blitt forårsaket av en oppsettsfeil, eller et forsøk på å bryte sikkerheten eller privatlivet ditt.
    
    Hvis du er i tvil, avbryt dette nå.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
nb: Du kan skru av lydeksport fullstendig. Dekoding av lyd vil ikke bli gjort hvis du velger dette, og sparer litt prosessorkraft.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
nb: Du kan deaktivere behandling av underbilder fullstendig.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
nb: Videoutgangen kan slås helt av. Videoen vil ikke dekodes og du sparer dermed litt prosessorkraft

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
nb: Du kan deaktivere alle gjennomsiktighetseffekter hvis du vil. Dette er mest nyttig for når det å bevege vinduer ikke oppfører seg riktig.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
nb: Du kan deaktivere bruken av Macroblock-treet under RateControl.

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
nb: Du kan fremtvinge avvikene til mosaikkens elementer i x,y format (kun dersom posisjoneringsmetoden er satt til "Avvik"). Du må skrive inn en kommaadskilt liste over koordinater (f.eks. 10,10,150,10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
nb: Du kan fremtvinge høyden på videoens stillbilde. Som standard vil den opprinnelige høyden beholdes (-1). Bruk 0 til å skalere høyden for å beholde størrelsesforholdet.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nb: Du kan påtvinge videoens høyde. Med standarden (-1) for vil VLC tilpasse videoens karakteristikker.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nb: Du kan påtvinge videoens bredde. Med standarden (-1) vil VLC tilpasse videoens karakteristikker.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
nb: Du kan fremtvinge Marquee-plasseringen i videoen (0 = midten, 1 = venstre, 2 = høyre, 4 = øverst, 8 = nederst). Du kan også kombinere verdiene; f.eks., 6 (altså 4+2) = opp til høyre.

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
nb: Du kan fremtvinge mosaikkjusteringen i videoen (0 = midten, 1 = venstre, 2 = høyre, 4 = øverst, 8 = nederst). Du kan også kombinere verdiene; f.eks., 6 (altså 4+2) = opp til høyre.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
nb: Du kan bestemme posisjonen til det øverste venstre hjørnet i videovinduet (X-koordinaten).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
nb: Du kan bestemme posisjonen til det øverste venstre hjørnet i videovinduet (Y-koordinaten).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
nb: Du kan fremtvinge underbildets plassering i videoen (0 = midten, 1 = venstre, 2 = høyre, 4 = øverst, 8 = nederst). Du kan også kombinere verdiene; f.eks., 6 (altså 4+2) = opp til høyre.

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
nb: Du kan fremtvinge tekst-TVens plassering i videoen (0 = midten, 1 = venstre, 2 = høyre, 4 = øverst, 8 = nederst). Du kan også kombinere verdiene; f.eks., 6 (altså 4+2) = opp til høyre.

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
nb: Du kan fremtvinge tekstens plassering i videoen (0 = midten, 1 = venstre, 2 = høyre, 4 = øverst, 8 = nederst). Du kan også kombinere verdiene; f.eks., 6 (altså 4+2) = opp til høyre.

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nb: Du kan påtvinge videoens høyde. Med standard (-1) for vil VLC tilpasse videoens karakteristikker.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nb: Du kan påtvinge videoens bredde. Med standard (-1) vil VLC tilpasse videoens karakteristikker.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
nb: Du kan fremtvinge bredden på videoens stillbilde. Som standard vil den opprinnelige bredden beholdes (-1). Bruk 0 til å skalere bredden for å beholde størrelsesforholdet.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
nb: Her kan du skrive inn en standard strømmeutdatakjede. Hvis du vil lære hvordan man bygger opp slike kjeder, les dokumentasjonen. Advarsel: denne kjeden vil bli brukt til alle strømmer.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
nb: Du kan skrive en kommaadskilt liste over inndataer som vil bli konkatenert sammen, etter den vanlige inndataen.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
nb: Du kan velge ytterligere grensesnitt som VLC kan benytte med dette alternativet. Disse startes i bakgrunnen i tillegg til hovedgrensesnittet. Bruk en kolonseparert liste med grensesnittmoduler. (vanlige verdier er «rc» (remote control), «http», «gestures»…)

en: You can select control interfaces for VLC.
nb: Man kan velge kontrollgrensesnitt for VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
nb: Du kan velge lokale filer med den følgende listen og knappene.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
nb: Du kan bruke en bestemte videoutdatamoduler til klonene. Bruk en kommaadskilt liste over moduler.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
nb: Du kan plassere undertekstene under filmen med dette alternativet, i stedet for over filmen. Du kan også prøve andre posisjoner.

en: You can zoom the video by the specified factor.
nb: Skaler videoen med den spesifiserte faktoren.

en: You have the latest version of VLC media player.
nb: Du har allerede VLCs nyeste versjon.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
nb: Du har to alternativer:
    • Grensesnittet vil endre størrelsen til videoens naturlige størrelse.
    • Videoen vil bli tilpasset til grensesnittets størrelse
    Som standard vil førstnevnte bli brukt.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
nb: Du trenger bare å fylle ut én av de tre følgende parametrene. VLC vil auto-oppdage de resterende to ved hjelp av det opprinnelige visningsforholdet.

en: You must set a name for the profile.
nb: Du må velge et navn til profilen.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
nb: Du må vanligvis fôre Shoutcast-modulen med OGG-lydfiler. Det er også mulig å strømme MP3-filer istedet, så du kan sende MP3-filer til Shoutcast/Icecast-tjeneren.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
nb: Du burde sette opp høyttaleroppsettet ditt med "MIDI-lydoppsett" i /Applications/Utilities. VLC vil kun ha stereoutdata.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
nb: Mac-en din ser ikke ut til å være utstyrt med en passende lydinndataenhet. Sjekk tilkoblingene og driverne dine.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
nb: Mac-en din ser ikke ut til å være utstyrt med en passende inndataenhet. Sjekk tilkoblingene og driverne dine.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
nb: Mac-en din ser ikke ut til å være utstyrt med en passende videoinndataenhet. Sjekk tilkoblingene og driverne dine.

en: Your account was rejected.
nb: Kontoen ble avvist.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
nb: Skjermen din vil bli åpnet i et vindu og spilt av, for å kunne kringkaste eller lagre den.

en: Your input can't be opened
nb: Inndataene kan ikke åpnes

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
nb: Dekodingsbiblioteket for BD+ på din maskin virker ikke. Mangler det noe i oppsettet?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
nb: Din vindusbehandler tilbyd ikke en liste over programmer.

en: Zero Order Hold (fastest)
nb: Stykkevis konstant signal (raskest)

en: Zoom
nb: Skaler

en: Zoom In
nb: Forstørr

en: Zoom Out
nb: Forminsk

en: Zoom mode: %s
nb: Skaleringsmodus: %s

en: Zoom video
nb: Skaler video

en: Zooming reset
nb: Tilbakestill skalering

en: [Display]
nb: [Vis]

en: [Filebrowser]
nb: [Filbehandler]

en: [Global]
nb: [Globalt]

en: [Loop]
nb: [Løkke]

en: [Player]
nb: [Avspiller]

en: [Playlist]
nb: [Spilleliste]

en: [Random]
nb: [Tilfeldig]

en: [Repeat]
nb: [Gjenta]

en: [cdda:][device][@[track]]
nb: [cdda:][enhet][@[spor]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
nb: [vcd:][enhet][#[tittel][,[kapittel]]]

en: acoustid
nb: AcoustID

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
nb: Legg til «--advanced» på kommandolinja for å se de avanserte valgene.

en: addons local storage
nb: lagring for lokale programtillegg

en: addons.videolan.org addons finder
nb: addons.videolan.org sin utvidelsesfinner

en: antiflicker
nb: Anti-flimmer

en: antiflicker video filter
nb: Videofilter for anti-flimmer

en: ask for extra verbosity when displaying help
nb: spør etter mer informasjon ved visning av hjelp

en: audio
nb: lyd

en: auto
nb: Automatisk

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
nb: Auto — La koderen bestemme utifra inndataen. (Best)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
nb: Auto — La koderen bestemme utifra inndataen. (Best)

en: bits
nb: bit

en: blocks
nb: blokker

en: boolean
nb: boolsk

en: buffers
nb: buffere

en: checkerboard
nb: Sjakkbrett

en: clean effects
nb: Fjern effekter

en: column alternation
nb: Kolonneveksling

en: core program
nb: Programmer

en: cycle
nb: syklus

en: debug
nb: avlus

en: decoder
nb: dekoder

en: device, fifo or filename
nb: Enhet, fifo eller filnavn

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
nb: Enheten, FIFOen eller filnavnet som YUV-rammer skal skrives til.

en: errors
nb: feil

en: esa
nb: ESA

en: exchange puzzle
nb: Bytte-puslespill type 2

en: fixed
nb: rask

en: float
nb: desimaltall

en: force coding frame as separate interlaced fields
nb: Fremtving koding av rammer som separate linjeflettede områder.

en: force coding frame as single picture
nb: Fremtving koding av rammer som ett enkelt bilde

en: frame alternation
nb: Rammeveksling

en: frames
nb: bilder

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
nb: Full — Bevegelseskompensasjonsblokker overlapper fullstendig

en: full - One code block per subband
nb: Full — Én kodeblokk per underbånd.

en: gzip decompression
nb: gzip-utpakking

en: hearing impaired
nb: hørselhemmede

en: height of the overlapping area (in %)
nb: høyden på det overlappende området (i %)

en: iTunes Music Library importer
nb: iTunes musikkbibliotek-importør

en: in
nb: i

en: integer
nb: heltall

en: jigsaw puzzle
nb: Puslespill med biter

en: large - use large code blocks
nb: Stor — Bruk store kodeblokker

en: large - use large motion compensation blocks
nb: Stor — Bruk store bevegelseskompensasjonsblokker

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
nb: last.fm -brukernavn eller -passord er feil. Kontroller innstillingene dine og start VLC på nytt.

en: last.fm: Authentication failed
nb: last.fm: Autentisering mislyktes

en: length of the overlapping area (in %)
nb: lengden på det overlappende området (i %)

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
nb: libavcodec kan utføre feilresiliens.
    Men med en dårlig laget koder (slik som Microsofts ISO MPEG-4-koder) kan dette forårsake ganske mange feil.
    Gyldige verdier er mellom 0 og 4 (0 deaktiverer all feilresiliens).

en: libavformat AVIO access
nb: AVIO-tilgang for libavformat

en: libavformat AVIO access output
nb:  Utdata for libavformat-ets AVIO-tilgang

en: libdsm SMB input
nb: libdsm SMB-inndata

en: libprojectM effect
nb: libprojectM-effekt

en: medium - use medium motion compensation blocks
nb: Middles — Bruk middels store bevegelseskompensasjonsblokker

en: medium - use medium sized code blocks
nb: Medium — Bruk middels store kodeblokker

en: middle position (in %)
nb: Midtposisjon (i %)

en: motion
nb: bevegelse

en: motion control interface
nb: Bevegelsekontrollgrensesnitt

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
nb: ingen innstillinger vil bli lastet inn fra eller lagret til oppsettfila

en: none
nb: ingen

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
nb: Ingen — Bevegelseskompensasjonsblokker overlapper ikke

en: offsets
nb: avvik

en: packetizer
nb: innpakker

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
nb: Delvis — Bevegelseskompensasjonsblokker overlapper kun delvis

en: perceptual distance
nb: Oppfattbar distanse

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
nb: Den oppfattbare distansen for å kalkulere oppfattbar vekt.

en: perceptual weighting method
nb: Oppfattbar veiingsmetode

en: print a list of available modules
nb: vis en liste med tilgjengelige moduler

en: print a list of available modules with extra detail
nb: vis en detaljert liste med tilgjengelige moduler

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
nb: Vis hjelp for VLC og tilhørende moduler (kan kombineres med «--advanced» og «--help verbose»)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
nb: Vis hjelp for VLC og tilhørende moduler (kan kombineres med «--advanced» og «--help verbose»)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
nb: Generer hjelp med en spesifikk modul (Kan kombineres med --advanced og --help-verbose). Skriv "=" først for strenge samsvar.

en: print version information
nb: skriv ut versjonsinformasjon

en: projectM configuration file
nb: projectM-oppsettsfil

en: projectM preset path
nb: Filbanen til ProjectMs forhåndsinnstillinger

en: px
nb: piksler

en: rd
nb: RD

en: reset the current config to the default values
nb: tilbakestill det gjeldende oppsettet til standardverdiene

en: resets the current plugins cache
nb: Tilbakestiller det nåværende tilleggsmellomlageret

en: row alternation
nb: Radveksling

en: sec.
nb: sek.

en: side by side
nb: Sidestilt

en: simple
nb: enkel

en: single .vlp archive addons finder
nb: enkel .vlp-arkrivutvidelsesfinner

en: sliding puzzle
nb: Skli-puslespill

en: small - use small code blocks
nb: Liten — Bruk små kodeblokker

en: small - use small motion compensation blocks
nb: Liten — Bruk små bevegelseskompensasjonsblokker

en: string
nb: tekst

en: subpicture
nb: underbilde

en: swap puzzle
nb: Bytte-puslespill

en: tesa
nb: TESA

en: top bottom
nb: Stilt oppå hverandre

en: tx3g subtitles
nb: tx3g-undertekster

en: tx3g subtitles decoder
nb: tx3g-undertekstdekoder

en: unknown
nb: ukjent

en: use alternate config file
nb: bruk alternativ oppsettsfil

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
nb: Bruk en åpen bildegruppe. For Blu-Ray-kompatibilitet, bruk også "bluray-compat"-innstillingen.

en: v4l2 controls
nb: v4L2-kontroller

en: v4l2 driver controls
nb: v4L2-driverkontroller

en: visual impaired commentary
nb: kommentarer for synshemmede

en: vlc-snap
nb: VLC-snap

en: vsxu
nb: VSXU

en: warnings
nb: advarsler

en: x264 advanced options
nb: Avanserte x264-innstillinger

en: x264 profile and level selection
nb: Valg av x264-profil og nivå

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
nb: | achan [X]. . . . . . . . . . Velg/hent lydkanaler

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
nb: | add XYZ . . . . . . . . . . . . Legg til XYZ i spillelisten

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
nb: | adev [device] . . . . . . . . Velg/hent lydenhet

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
nb: | atrack [X] . . . . . . . . . . . Velg/hent lydspor

en: | audio decoded    :    %5li
nb: | Lyd dekodet : %5li

en: | audio decoded    :    %5lli
nb: | Lyd dekodet : %5lli

en: | buffers lost     :    %5li
nb: | Mellomlagre tapt : %5li

en: | buffers lost     :    %5lli
nb: | Mellomlagre tapt : %5lli

en: | buffers played   :    %5li
nb: | Mellomlagre spilt av : %5li

en: | buffers played   :    %5lli
nb: | Mellomlagre spilt av : %5lli

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
nb: | chapter [X] . . . . Velg/hent kapittel i den nåværende gjenstanden

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
nb: | chapter_n . . . . . . Neste kapittel i nåværende gjenstand

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
nb: | chapter_p . . . . Forrige kapittel i den nåværende gjenstanden

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
nb: | clear . . . . . . . . . . . . . . Fjern alt i spillelisten

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
nb: | Demultipliseringsbitfrekvens : %6.0f Kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
nb: | Demultipliseringsbytes lest: %8.0f KiB

en: | demux corrupted  :    %5li
nb: | Demultiplekser korrumpert: %5li

en: | demux corrupted  :    %5lli
nb: | Demultiplekser korrumpert: %5lli

en: | discontinuities  :    %5li
nb: | Diskontinuiteter : %5li

en: | discontinuities  :    %5lli
nb: | Diskontinuiteter : %5lli

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
nb: | enqueue XYZ . . . . . . . . . Legg til XYZ i kø i spillelisten

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
nb: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . Gå inn eller ut av fullskjerm

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
nb: | faster . . . . . . . . . . Spill av raskere

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
nb: | fastforward . . . . . . . . . Sett det til maks fartsverdi

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
nb: | frame. . . . . . . . . . Spill av, bilde for bilde

en: | frames displayed :    %5li
nb: | Bilder vist : %5li

en: | frames displayed :    %5lli
nb: | Bilder vist : %5lli

en: | frames lost      :    %5li
nb: | Bilder hoppet over : %5li

en: | frames lost      :    %5lli
nb: | Bilder hoppet over : %5lli

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
nb: | get_length . . . . Lengden til den nåværende avspillingen

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
nb: | get_time . . Sekunder som har gått siden denne avspillingen startet

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
nb: | get_title . . . . . Tittelen til den nåværende avspillingen

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
nb: | goto . . . . . . . . . . . . . . Gå til en gjenstand i indeksen

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
nb: | help . . . . . . . . . . . . . . . Denne hjelpebeskjeden

en: | info . . . . .  information about the current stream
nb: | info . . . . . Informasjon om den nåværende avspillingen

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
nb: | Inndatabitfrekvens : %6.0f Kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
nb: | Inndata-bytes lest: %8.0f KiB

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
nb: | is_playing . . . . 1 hvis noe spilles av, 0 hvis det ikke gjør det

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
nb: | key [hotkey name] . . . . . . Etterlign snarveisknappetrykking

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
nb: | logout . . . . . . . Avslutt en pluggtilkobling

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
nb: | loop [on|off] . . . . . . . . . Skru av eller på omspilling av spilleliste

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
nb: | next . . . . . . . . . . . . . . Neste spillelistegjenstand

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
nb: | normal . . . . . . . . . . Spill av i vanlig fart

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
nb: | pause . . . . . . . . . . . . . . . . Sett på eller av pause

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
nb: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . Spill av

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
nb: | playlist . . . . . Vis gjenstander som er i spillelisten for øyeblikket

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
nb: | prev . . . . . . . . . . . . Forrige spillelistegjenstand

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
nb: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Lukk VLC

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
nb: | random [on|off] . . . . . . . Skru av eller på tilfeldig avspilling

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
nb: | repeat [on|off] . . . . Skru av eller på gjentakelse av spillelistegjenstand

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
nb: | rewind . . . . . . . . . . . . Sett det til minimum fartsverdi

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
nb: | seek X . . . Spol antall sekunder, for eksempel 'seek 12'

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
nb: | slower . . . . . . . . . . Spill av tregere

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
nb: | stillbilde . . . . . . . . . . . . ta videostillbilde

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
nb: | stats . . . . . . . . Vis statistisk informasjon

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
nb: | status . . . . . . . . . . . Nåværende spillelistestatus

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
nb: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . Stopp avspilling

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
nb: | strack [X] . . . . . . . . . Velg/hent undertekstspor

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
nb: | title [X] . . . . . . Velg/hent tittelen i den nåværende gjenstanden

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
nb: | title_n . . . . . . . . Neste tittel i den nåværende gjenstanden

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
nb: | title_p . . . . . . Forrige tittel i den nåværenmde gjenstanden

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
nb: | vcrop [X] . . . . . . . . . . . velg/hent redusert videostørrelse

en: | video decoded    :    %5li
nb: | Video dekodet : %5li

en: | video decoded    :    %5lli
nb: | Video dekodet : %5lli

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
nb: | voldown [X] . . . . . . Senk lydvolumet X hakk

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
nb: | volume [X] . . . . . . . . . . Velg/hent lydvolum

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
nb: | volup [X] . . . . . . . Øk lydvolumet X hakk

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
nb: | vratio [X] . . . . velg eller hent videoaspektforhold

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
nb: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . Velg/hent videospor

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
nb: | vzoom [X] . . . . . . . . . . . Velg/hent videoskalering

en: |All Files |*
nb: |Alle filer |*
