vlc 3.0.13 - en to ne translation catalogue (2741 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ne: 
    vlc-help.txt फाइलमा राखीएको सामग्री

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ne: 
    जारी राख्नका लागि RETURN कुञ्जी थिच्नुहोस्...

en:  (%1+ rated)
ne: (१ प्रतिशत + श्रेणी निर्धारण)

en: "Rating" to put in ASF comments.
ne: ASF टिप्पणीमा राख्ने "Rating"

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ne: निलो पर्दा कुञ्जी रङ (YUV मानमा) का लागि "U" मान । ० देखि २५५ सम्म । निलोका लागि पूर्वनिर्धारित मान १२० छ ।

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ne: निलो पर्दा कुञ्जी रङ (YUV मानमा) का लागि "V" मान । ० देखि २५५ सम्म । निलोका लागि पूर्वनिर्धारित मान ९० छ ।

en: %.1f GiB
ne: 1%.1f जिबि

en: %.1f KiB
ne: 1%.1f के बि

en: %.1f MiB
ne: 1%.1f एमबि

en: %i tracks
ne: %iट्राय्क

en: %llu B
ne: %llu बि

en: %lu B
ne: %lu बि

en: %s (Encoded Output)
ne: %s (सङ्केतन निर्गत)

en: %s Range
ne: 1%s सिमा

en: %s bytes
ne: %s बाइट्स

en: %u Hz
ne: %u हर्ज

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
ne[0]: %u उन्नत विकल्प मात्र भएकोले मोड्युल प्रदर्शन हुन सकेन।
ne[1]: %u उन्नत विकल्पहरु मात्र भएकाले मोड्युलहरु प्रदर्शन हुन सकेनन्

en: &About
ne: &बारेमा

en: &Advanced Open...
ne: उन्नत खोल्नुहोस्...

en: &Audio
ne: ध्वनि

en: &Cancel
ne: रद्द गर्नुहोस्

en: &Clear
ne: खाली गर्नुहोस्

en: &Close
ne: बन्द गर्नुहोस्

en: &Codec Information
ne: कोडेक जानकारी

en: &File
ne: फाइल

en: &Help
ne: मद्दत

en: &Manage
ne: व्यवस्था गर्नुहोस्

en: &Messages
ne: सन्देशहरू

en: &No
ne: होइन

en: &Open File...
ne: फाइल खोल्नुहोस्...

en: &Save
ne: बचत गर्नुहोस्

en: &VLM Configuration
ne: &VLM कन्फिगरेसन

en: &Video
ne: भिडियो

en: &View
ne: हेर्नुहोस्

en: &Yes
ne: हो

en: (default disabled)
ne: (पुरवानिरवारान असक्छयम्)

en: (default enabled)
ne: (डिफल्ट सक्षम)

en: +----[ Remote control commands ]
ne: +----[ दुर नियन्त्रण आदेश ]

en: +----[ end of help ]
ne: +----[ मद्दतको अन्त्य ]

en: 1
ne: १

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ne: 1-पास गुणस्तर आधारित VBR । दायरा ० देखि ५१ सम्म

en: 1.712 MHz
ne:  १.७१२ (मेगाहर्ज)

en: 10 MHz
ne: १० मेगाहर्ज

en: 10 bits
ne: 10 बिट्स

en: 16 bytes
ne: १६ बाइट्स

en: 1:1 Original
ne: १:१ वास्तविक

en: 1:2 Half
ne: १:२ आधा

en: 1:4 Quarter
ne: १:४ चौडाइ

en: 1:File
ne: १:फाइल

en: 2 Pass
ne: २ पास

en: 24 bytes
ne: २४ बाइट्स

en: 2:1 Double
ne: २:१ दोब्बर

en: 32 bytes
ne: ३२ बाइट्स

en: 5 MHz
ne: ५ मेगाहर्ज

en: 6 MHz
ne: ६ मेगाहर्ज

en: 7 MHz
ne: ७ मेगाहर्ज

en: 8 MHz
ne: ८ मेगाहर्ज

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ne: VBR सङ्केतनका लागि स्थिर भिडियो क्वान्टिजाइर स्केल (स्विकृत मान: ०.०१ देखि २५५.०)

en: A/52 audio packetizer
ne: A/52 अडियो प्याकेटाइजर

en: A/52 dynamic range compression
ne: A/52 गतिशिल दायरा सङ्कुचन

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ne: AAC अडियो असङ्केतक (libfaad2 प्रयोग)

en: AAC extension
ne: AAC विस्तार

en: AACS Host certificate revoked.
ne: AACS होस्ट प्रमाणपत्र खारेज गरियो।

en: ADPCM audio decoder
ne: ADPCM अडियो असङ्केतक

en: AIFF demuxer
ne: AIFF डुमुक्सर

en: ALSA audio capture
ne: ALSA अडियो क्याप्चर

en: ALSA audio output
ne: ALSA अडियो निर्गत

en: AM radio
ne: AM रेडियो

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
ne: VLC मिडिया प्लेयर

en: ASCII Art
ne: ASCII आर्ट

en: ASCII-art video output
ne: ASCII-आर्ट भिडियो निर्गत

en: ASF muxer
ne: ASF मुक्सर

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ne: ASF प्याकेट साइज -- पूर्वनिर्धारित ४०९६ बाइट हो

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ne: ATSC A/52 (AC-3) अडियो असङ्केतक

en: AU demuxer
ne: AU डुमुक्सर

en: AVFoundation Video Capture
ne: AVFoundation भिडियो क्याप्चर

en: AVI demuxer
ne: AVI डुमुक्सर

en: AVI muxer
ne: AVI मुक्सर

en: AVIO
ne: अ.वि.ओ

en: Abkhazian
ne: अफ्खाजियन

en: Abort
ne: रोक्नुहोस्

en: About
ne: बारेमा

en: About VLC media player
ne: VLC मिडिया प्लेयरका बारेमा

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ne: stdin को सट्टामा युनिक्स सकेट माथि आदेश स्विकार्नुहोस् ।

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ne: stdin को सट्टामा सकेट माथि आदेश स्विकार गर्नुहोस् । इन्टरफेस बाध्ने पोर्ट र ठेगानामा तपाईँले सेट गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: Access module
ne: पहुँच मोड्युल

en: Access modules
ne: पहुँच मोड्युल

en: Access output
ne: पहुँच निर्गत

en: Access output module
ne: पहुँच निर्गत मोड्युल

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ne: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. तपाईँले सायद यसो गर्नु हुँदैन होला।
    हरेक access आउटपुटको लागि पूर्वनिर्धारित parameter हरू निर्धारित गर्न सक्नुहुन्छ

en: Access unit delimiters
ne: पहुँच एकाइ डेलिमिटर

en: Accessibility
ne: पहुँच

en: Account that will be used for the connection.
ne: जडानका लागि प्रयोग गरिने खाता

en: Acid
ne: हिप्पी

en: Action
ne: रेकर्ड डाइरेक्टरी वा फाइलनाम

en: Actions
ne: कार्यहरू

en: Activate
ne: सक्रिय पार्नुहोस्

en: Activate Transcoding
ne: सक्रिय

en: Activate or deactivate autoscaling.
ne: अटोस्कलिङ सक्रिय या निष्क्रिय।

en: Activate or deactivate deinterlacing.
ne: डिइन्टरलेसिङ सक्रिय वा निष्क्रिय गर्नुहोस्।

en: Activate updates notifier
ne: नोटिफायर अपडेट सक्रिय गर्नुहोस

en: Active windows
ne: सक्रिय विण्डोज

en: Actors
ne: कलाकारहरु

en: Adaptive B-frame decision
ne: अनुकूलता B-फ्रेम निर्णय

en: Adaptive spatial transform size
ne: अनुकूल स्पाटियल रूपान्तरण साइज

en: Add
ne: थप्नुहोस्

en: Add Directory...
ne: निर्देशिका थप्नुहोस

en: Add File...
ne: फाईल थप्नुहोस ...

en: Add Folder...
ne: फोल्दर थप्नुहोस

en: Add Interface
ne: इन्टरफेस थप्नुहोस्

en: Add Subtitle File:
ne: उपशीर्षक फाइल थप्नुहोस्:

en: Add WAVE header
ne: WAVE हेडर थप्नुहोस्

en: Add to Playlist
ne: बजाउने सूचीमा थप्नुहोस्

en: Add...
ne: जोड

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ne: सेवाद्वारा थप इन्टरफेस Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ne: पिकको चौडाइमा पिक्सेलको जोडाइ र घटाइ

en: Address
ne: ठेगाना

en: Address of the CDDB server to use.
ne: प्रयोग गर्नलई CDDB सर्भरको ठेगाना

en: Adjust VLC priority
ne: VLC प्राथमिकता समायोजन गर्नुहोस्

en: Advanced
ne: विकसित

en: Advanced options...
ne: उन्नत विकल्प...

en: Advanced settings
ne: उन्नत सेटिङहरू

en: Advanced settings. Use with care...
ne: Advanced settings. होस गरेर प्रयोग गर्नुहोस्...

en: Afar
ne: अफार

en: Afrikaans
ne: अफ्रिकी

en: Albanian
ne: अल्बानियाली

en: Album
ne: एल्बम

en: Album Artist
ne: एल्बम कलाकार

en: Album replay gain
ne: एल्बम पुनरावृत्ति गर्नुहोस

en: All
ne: सबै

en: All Files
ne: सबै फाइलहरू

en: Allow metadata network access
ne: मेटाडाटा नेटवर्क एसेस लाइ अनुमति

en: Allow only one instance
ne: एक उदाहरणलाई मात्र अनुमति दिनुहोस्

en: Allow only one running instance
ne: केबल चलिरहेको एउटा मात्र दृष्टान्त अनुमति दिनुहोस्

en: Allow other applications to control VLC using the D-Bus MPRIS protocol.
ne: D-Bus MPRIS प्रोटोकल प्रयोग गरेर VLC नियन्त्रण गर्न अन्य अनुप्रयोगहरूलाई अनुमति दिनुहोस्।

en: Allow real-time priority
ne: वास्तविक समय प्राथमिकता अनुमति दिनुहोस्

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ne: औसत बिटदरमा (kbits/s मा) स्विकृत चल

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ne: VLC को एउटा मात्र चलिरहेको उदाहरणलाई अनुमति दिनु कहिलेकाहीं उपयोगी हुन सक्छ, उदाहरणका लागि यदि तपाईंले VLC केही मिडिया प्रकारहरूसँग सम्बद्ध गर्नुभयो र तपाईंले आफ्नो फाइल प्रबन्धकमा फाइल खोल्दा प्रत्येक पटक VLC को नयाँ उदाहरण खोलियोस् भन्ने चाहनुहुन्न। यो विकल्पले तपाइँलाई पहिले नै चलिरहेको उदाहरणसँग फाइल प्ले गर्न वा पङ्क्तिबद्ध गर्न अनुमति दिनेछ।

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ne: प्रयोगकर्तालाई अतिरिक्त pmt निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ (pmt_pid=pid:stream_type[,...])

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ne: प्रति म्याक्रोब्लकमा मात्र विपरितको रूपमा सन्दर्भ फ्रेमलाई छुट्टै चयन गर्न 8x8 वा 16x8 विभाजनलाई अनुमति दिन्छ ।

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ne: तपाईँलाई आगतका लागि "प्रतिलिपि अधिकार" मेटाफाइल निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ne: तपाईँलाई आगतका लागि "मिति" मेटाफाइल निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ne: तपाईँलाई आगतका लागि "वर्णन" मेटाफाइल निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ne: तपाईँलाई आगतका लागि "विधि" मेटाफाइल निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ne: तपाईँलाई आगतका लागि "शीर्षक" मेटाफाइल निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ne: तपाईँलाई आगतका लागि "url" मेटाडाटा निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ne: तपाईँलाई आगतका लागि "कलाकार" मेटाफाइल निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ne: तपाईँलाई आगतका लागि "लेखक" मेटाफाइल निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: Alternative
ne: वैकल्पिक

en: AltiVec conversions from
ne: AltiVec रूपान्तरण

en: Always
ne: सधैं

en: Always fix
ne: सधै स्थिर

en: Always on top
ne: सधै माथितिर

en: Always place the video window on top of other windows.
ne: भिडियो सञ्झ्याललाई सधै अन्य सञ्झ्यालको माथि राख्नुहोस्

en: Always write to the same file
ne: सधै उहि फाइलमा लेख्नुहोस्

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ne: प्रति छवि एउटा फाइल सिर्जना गर्नुको सट्टामा उहि फाइलमा लेख्नुहोस् । यस्तो अवस्थामा, नम्बरलाई फाइलनाममा थप गरिदैन ।

en: Ambient
ne: व्यापक

en: Amharic
ne: अम्हारिक

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ne: रेकर्ड गर्न माउस सङ्केतका लागि आवश्यक चालको मात्रा

en: Amplification
ne: बढोत्तरी

en: Analog
ne: एनालॉग

en: Animation
ne: एनिमेशन

en: Announce this session with SAP.
ne: SAP सँग यो सत्र घोषणा गर्नुहोस्

en: Antenna
ne: एन्टेना

en: Anti-Flickering
ne: एन्टि- फ्लिकरिङ्ग

en: Append to existing file
ne: अवस्थित फाइलमा थप्नुहोस्

en: Append to file
ne: फाइलमा जोड्नुहोस्

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ne: यसलाई प्रतिस्थापन गर्नु सट्टा यो अवस्थित भएमा फाइलमा जोड्नुहोस्

en: Application
ne: अनुप्रयोग

en: Apply
ne: लागू गर्नुहोस्

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ne: सबै उपशीर्षकमा विलम्ब लागू गर्नुहोस् (1/10s मा, उदाहरणका लागि १०० को अर्थ १०s हुन्छ)

en: Apply cartoon effect
ne: कार्टुन प्रभाव लागू गर्नुहोस्

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ne: कार्टुन प्रभाव लागू गर्नुहोस् । यो "ग्रेडियन्ट" र "छेउ" द्वारा मात्र प्रयोग गरिन्छ ।

en: Aqua
ne: पानी

en: Arabic
ne: अरेबियाली

en: Area
ne: क्षेत्र

en: Armenian
ne: अर्मेनियन

en: Artist
ne: कलाकार

en: Artist metadata
ne: कलाकार मेटाफाइल

en: Artwork URL
ne: कलाकृति URL

en: Ask
ne: सोध्नुहोस्

en: Aspect Ratio
ne: आकार अनुपात

en: Aspect ratio
ne: आकार अनुपात

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ne: व्यक्तिगत प्रर्दशन निर्माण पर्खालको आकार अनुपात

en: Aspect ratio: %s
ne: एस्पेक्ट अनुपात: %s

en: Assamese
ne: आसामी

en: Assign
ne: असाइन गर्नुहोस्

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ne: स्थिर सञ्जाल ID (SDT तालिकाका लागि) मानाङ्कन गर्नुहोस्

en: Assign a fixed PID to the PMT
ne: PMT मा स्थिर PID मानाङ्कन गर्नुहोस्

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ne: SPU मा स्थिर PID मानाङ्कन गर्नुहोस्

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ne: अडियो प्रवाहमा स्थिर PID मानाङ्कन गर्नुहोस् ।

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ne: भिडियो प्रवाहमा स्थिर PID मानाङ्कन गर्नुहोस् । यो PCR PID स्वचालित रूपमा भिडियो हुन्छ ।

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ne: स्थिर वाहन प्रवाह ID मानाङ्कन गर्नुहोस्

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ne: प्रत्यके PMT मा कार्यक्रम नम्बर मानाङ्कन गर्नुहोस् । यसलाई "ES को ID मा PID सेट गर्नुहोस्" सक्षम पारिएको हुनुपर्दछ ।

en: Attachment
ne: संलग्न

en: Attachment input
ne: संलग्नक हल्नुस होस

en: Audio
ne: अडियो

en: Audio CD
ne: अडियो CD

en: Audio CD device
ne: अडियो CD यन्त्र

en: Audio CD input
ne: अडियो CD आगत

en: Audio Device
ne: अडियो यन्त्र

en: Audio Files
ne: अडियो आफाइलहरू

en: Audio PID
ne: अडियो PID

en: Audio Settings
ne: अडियो सेटिंग्स

en: Audio Track
ne: अडियो ट्रयाक

en: Audio bitrate
ne: अडियो बिटदर

en: Audio channels
ne: अडियो च्यानल

en: Audio codec
ne: अडियो कोडेक

en: Audio codecs
ne: अडियो कोडेक

en: Audio delay down
ne: अडियो विलम्ब घटाउनुहोस्

en: Audio delay up
ne: अडियो विलम्ब बढाउनुहोस्

en: Audio desynchronization compensation
ne: अडियो असमक्रमण क्षतिपूर्ति

en: Audio device is not configured
ne: अडियो उपकरण कन्फिगर गरिएको छैन

en: Audio device name
ne: अडियो यन्त्र नाम

en: Audio encoder
ne: अडियो सङ्केतक

en: Audio filter for PCM format conversion
ne: PCM ढाँचा रूपान्तरणका लागि अडियो फिल्टर

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ne: ब्यान्ड सीमान्त इन्टरपोलेसन पुन: नमूनाकरणका लागि अडियो फिल्टर

en: Audio filter for simple channel mixing
ne: साधारण च्यानल मिश्रणका लागि अडियो फिल्टर

en: Audio filter for trivial channel mixing
ne: ट्रिभियल च्यानल मिश्रणका लागि अडियो फिल्टर

en: Audio filtering failed
ne: अडियो छान्न असफल

en: Audio filters
ne: अडियो फिल्टर

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ne: अडियो स्ट्रिमलाई प्रशोधन गर्न अडियो फिल्टरको प्रयोग गरिएको छ।

en: Audio gain
ne: अडियो वृद्धि

en: Audio input pin
ne: अडियो आगत पिन

en: Audio language
ne: अडियो भाषा

en: Audio output URL
ne: अडियो निर्गत URL

en: Audio output access method
ne: अडियो निर्गत पहुँच विधि

en: Audio output back-end interface.
ne: अडियो आउटपुट ब्याक-एंड इन्टरफेस।

en: Audio output module
ne: अडियो निर्गत मोड्युल

en: Audio output muxer
ne: अडियो निर्गत मुक्सर

en: Audio output pin
ne: अडियो निर्गत पिन

en: Audio output volume step
ne: अडियो निर्गत भोल्युम चरण

en: Audio port
ne: अडियो पोर्ट

en: Audio resampler
ne: अडियो रिस्याम्पलर

en: Audio sample rate
ne: अडियो नमूना दर

en: Audio settings
ne: अडियो सेटिङहरू

en: Audio track
ne: अडियो ट्रयाक

en: Audio track ID
ne: अडियो ट्रयाक ID

en: Audio track synchronization:
ne: अडियो ट्र्याक सिन्क्रोनाइजेसन :

en: Audio track: %s
ne: अडियो ट्रयाक: %s

en: Audio visualizations
ne: अडियो भिज्युलाइजेसनहरू

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
ne: डेसिबल (dB) को सयौं भागमा अडियो भोल्युम।

en: Audio/Video
ne: अडियो / भिडियो

en: Author
ne: लेखक

en: Author metadata
ne: लेखक मेटाफाइल

en: Author to put in ASF comments.
ne: ASF टिप्पणीमा राख्ने लेखक

en: Auto
ne: स्वत:

en: Auto re-connect
ne: स्वचालित पुन: जडान

en: Auto solve
ne: स्वतः समाधान गर्नुहोस्

en: Auto start
ne: स्वत: सुरु

en: Autodetect subtitle files
ne: स्वत: पत्ता उपशीर्षक फाइल

en: Automatic
ne: स्वचालित

en: Automatically check for updates
ne: स्वचालित रूपमा अद्यावधिकहरूको लागि जाँच गर्नुहोस्

en: Automatically connect to writable clients
ne: स्वचालित रूपमा लेख्न योग्य ग्राहकहरूसँग जडान गर्नुहोस्

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ne: यदि कुनै उपशीर्षक फाइलनाम निर्दिष्ट नगरिएमा, उपशीर्षक फाइललाई स्वचालित रूपमा पत्ता लगाउदछ ।(चलचित्रको फाइलनाममा आधारित)

en: Automatically preparse items
ne: स्वचालित रूपमा वस्तुहरू पूर्वविश्लेषण गर्नुहोस

en: Automatically preparse items added to the playlist (to retrieve some metadata).
ne: प्लेलिस्टमा थपिएका वस्तुहरू स्वचालित रूपमा तयार गर्नुहोस् (केही मेटाडेटा पुन: प्राप्त गर्न)।

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ne: अनपेक्षित रूपमा जडान विच्छेद भएको अवस्थामा प्रवाहमा पुन: जडान गर्न स्वचालित रूपमा प्रयास गर्नुहोस्

en: Autoscale video
ne: स्वत: स्केल भिडियो

en: Average bitrate tolerance
ne: औसत बिटदर सहन

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ne: अधिकतम स्थानिय बिटदर (kbits मा) का लागि औसत अवधि

en: Avestan
ne: अभेस्टान

en: Aymara
ne: आइम्यारा

en: Azerbaijani
ne: अजरबैजानी

en: B-frames between I and P
ne: I र P बिचमा B फ्रेम

en: B4S playlist import
ne: B4S बजाउने सूची आयात

en: Back
ne: पछाडि

en: Background
ne: पृष्ठभूमि

en: Backspace
ne: ब्याकस्पेस

en: Bands gain
ne: ब्यान्ड लाभ

en: Bandwidth (MHz)
ne: ब्यान्डविथ (मेगाहर्ज)

en: Base pixel radius
ne: आधार पिक्सेल अर्धव्यास

en: Bashkir
ne: बास्ककिर

en: Basque
ne: बास्क

en: Bass
ne: बास

en: Be quiet
ne: शान्त रहनुहोस्

en: Behavior
ne: व्यवहार

en: Belarusian
ne: बेलारशियन

en: Bengali
ne: बङ्गाली

en: Best available
ne: सबै भन्दा राम्रो सुविधा उपलब्ध

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ne: B-फ्रेमको छनोटमा पक्षपात । धनात्मक मानका कारणले बढि B-फ्रेम, ऋणात्मक मानका कारणले कम B-फ्रेम

en: Bicubic (good quality)
ne: बिक्युविक (राम्रो गुणस्तर)

en: Bicubic spline
ne: बिक्युविक स्पाइन

en: Bihari
ne: बिहारी

en: Bilinear
ne: द्वि रेखात्मक

en: Bislama
ne: बिस्लामा

en: Bitrate
ne: बिटदर

en: Bitrate (kb/s)
ne: बिटदर (kb/s)

en: Bits per sample
ne: प्रति नमूना बिट

en: Black
ne: कालो

en: Black screens in Fullscreen mode
ne: पूर्णस्क्रिन मोडमा कालो स्क्रीन

en: Black screens in fullscreen
ne: पूरापर्दामा कालो पर्दा

en: Blend
ne: मिलाउनुहोस्

en: Blu-ray
ne: ब्लु रे

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ne: Blu-ray डिस्क बिग्रिएको छ

en: Blu-ray error
ne: ब्लू-रे त्रुटि

en: Blu-ray menus
ne: ब्लू-रे मेनुहरू

en: Blue
ne: नीलो

en: Blues
ne: निलो

en: Bluescreen
ne: निलो पर्दा

en: Bluescreen U tolerance
ne: निलो पर्दा U सहन

en: Bluescreen U value
ne: निलो पर्दा U मान

en: Bluescreen V tolerance
ne: निलो पर्दा V सहन

en: Bluescreen V value
ne: निलो पर्दा V मान

en: Blur factor (1-127)
ne: अस्पष्ट तत्व (१-१२७)

en: Bob
ne: बब

en: Bookmark
ne: पुस्तकचिनो

en: Bookmark %i
ne: पुस्तकचिनो %i

en: Bookmarks
ne: पुस्तकचिनो

en: Bookmarks list for a stream
ne: प्रवाहका लागि पुस्तकचिनो सूची

en: Border
ne: सिमाना

en: Border height
ne: किनारा उचाइ

en: Border masking
ne: किनारा मास्क

en: Border width
ne: किनारा चौडाइ

en: Bosnian
ne: बोस्नियाली

en: Boss key
ne: बोस् कुण्जी

en: Bottom
ne: तल

en: Bottom Center
ne: तल केन्द्र

en: Bottom Left
ne: तल बायाँ

en: Bottom left
ne: तल-बायाँ

en: Bottom right
ne: तल-दायाँ

en: Bottom-Left
ne: तल-बायाँ

en: Bottom-Right
ne: तल-दायाँ

en: Breton
ne: ब्रेटोन

en: Bridge
ne: पुल

en: Bridge in
ne: ब्रिज इन

en: Bridge out
ne: ब्रिज आउट

en: Bridge stream output
ne: ब्रिज प्रवाह निर्गत

en: Bright
ne: उज्यालो

en: Brightness
ne: उज्यालोपन

en: Brightness Down
ne: उज्यालो घटाउनु

en: Brightness Up
ne: उज्यालो बढाउनु

en: Brightness threshold
ne: उज्यालोपन थ्रेसहोल्ड

en: Bring All to Front
ne: सबैलाई अगाडि ल्याउनुहोस्

en: Browse...
ne: ब्राउज गर्नुहोस्...

en: Browser Back
ne: ब्राउजर पछाडि

en: Browser Favorites
ne: Browser मनपरेको

en: Browser Forward
ne: अगाडि ब्राउज गर्नुहोस

en: Browser Home
ne: Browser गृह

en: Browser Refresh
ne: Browser ताजा गर

en: Browser Search
ne: Browser खोज

en: Browser Stop
ne: Browser रोक

en: Buffer dimensions
ne: बफर आयामहरू

en: Bulgarian
ne: बुल्गेरियाली

en: Burmese
ne: बर्मेली

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ne: पूर्वनिर्धारित रूपमा (०), आगमनका सबै च्यानलहरू बचत हुनेछन् तर तपाईंले यहाँ च्यानलहरूको सङ्ख्या सीमित गर्न सक्नुहुन्छ।

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ne: पूर्वनिर्धारित रूपमा डम्मी इन्टरफेस प्लगइनले DOS आदेश बाकस सरु गर्दछ । शान्त मोड सक्षम पार्नाले यसलेआदेश बाकस ल्याउदैन तर तपाईँले VLC रोक्न चाहेको बेलमा नरोकिने र कुनै पनि भिडियो सञ्झ्याल नखुल्ने हुन सक्दछ ।

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ne: पूर्वनिर्धारित अनुसार rc इन्टरफेस प्लगइनले DOS आदेश बाकस सुरु गर्दछ । शान्त मोड सक्षम पार्दा आदेश बाकस ल्याउदछ तर तपाईँले VLC रोक्न खोज्दा नमान्ने हुन सक्दछ र कुनै पनि भिडियो सञ्झ्याल खुला हुदैन ।

en: Bytes
ne: बाइटहरू

en: C
ne: ne

en: CBR encoding
ne: CBR सङ्केतन

en: CDDB Server
ne: CDDB सर्भर

en: CDDB Server port to use.
ne: प्रयोग गर्नलाई CDDB सर्भर पोर्ट

en: CDDB port
ne: CDDB पोर्ट

en: CPU optimizations
ne: CPU अनुकूलन

en: CSA Key
ne: CSA कुञ्जी

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ne: CSA गुप्तिकरण कुञ्जी । यो १६ क्यारेक्टरको स्ट्रिङ (८ हेक्साडेसिमल बाइट) हुनु पर्दछ ।

en: CVD subtitle decoder
ne: CVD उपशीर्षक असङ्केतक

en: Cabaret
ne: तमाशा

en: Cable
ne: तार

en: Caching
ne: क्यासिङ

en: Caching value (ms)
ne: क्यासिङ मान (मिलिसेकेन्ड)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
ne: क्यामेरा र माइक्रोफोनका लागि क्यासिंग मान, मिलिसेकेण्डमा।

en: Caching value for local files, in milliseconds.
ne: स्थानीय फाइलहरूका लागि क्यासिंग मान, मिलिसेकेण्डमा।

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
ne: सञ्जाल स्रोतहरूको लागि क्यासिंग मान, मिलिसेकेण्डमा।

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
ne:  अप्टिकल मिडियाको लागि क्यासिंग मान, मिलिसेकेण्डमा।

en: Cancel
ne: रद्द गर्नुहोस्

en: Capture Audio
ne: आवाज कैद

en: Capture failed
ne: क्याप्चर असफल

en: Capture fragment size
ne: खण्ड साइज समात्नुहोस्

en: Capture the audio stream in stereo.
ne: स्टेरियोमा अडियो प्रवाह समात्नुहोस्

en: Catalan
ne: कातालान

en: Center
ne: केन्द्र

en: Chamorro
ne: चामोरो

en: Change
ne: परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Change Hotkey
ne: हट की परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Change the display name of the Service.
ne: सेवाको प्रर्दशन नाम परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Change title according to current media
ne: हालको मिडिया अनुसार शीर्षक परिवर्तन गर्नुहोस्

en: Changes the subtitles size where possible
ne: सम्भव भएसम्म उपशीर्षकको आकार परिवर्तन गर्छ

en: Channel Name
ne: च्यानल नाम

en: Channels
ne: च्यानल

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ne: चावजी VCD उपशीर्षक प्याकेटाइजर

en: Chapter
ne: अध्याय

en: Chapter %i
ne: अध्याय %i

en: Chapter codecs
ne: अध्याय कोडेक

en: Characteristic dimension
ne: क्यारेक्टरिस्टिक आयाम

en: Chechen
ne: चेक

en: Check for Update...
ne: अद्यावधिकका लागि जाँच गर्नुहोस्...

en: Chichewa; Nyanja
ne: चिचेवा; न्यान्जा

en: Chinese
ne: चिनियाँ

en: Choose
ne: छनोट गर्नुहोस्

en: Choose a file
ne: फाईल छनौट गर्नुहोस्

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ne: यसको सेवा ID दिएर चयन गर्न कार्यक्रम छनोट गर्नुहोस् । यदि तपाईँले बहुविध कार्यक्रम प्रवाह चाहनुहुन् छभने मात्र यो विकल्प प्रयोग गर्नुहोस् । (उदाहरणका लागि DVB प्रवाह)

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ne: सेवा ID को (SIDs) अल्पविरामद्वारा विभाजित दिएर चयन गर्न कार्यक्रम छनोट गर्नुहोस् । यदि तपाईँले बहुविध कार्यक्रम प्रवाह (उदाहरणका लागि DVB प्रवाह) पढ्न चाहनुहुन्छ भने मात्र यो विकल्प  प्रयोग गर्नुहोस् ।

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ne: अन्तिमको सक्षम पार्दा प्रवाह निर्गत सुविधामा SPU प्रवाहलाई पुन: निर्देशित गर्नु पर्दछ कि पर्दैन छनोट गर्नुहोस् ।

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ne: अन्तिमको सक्षम पार्दा प्रवाह निर्गत सुविधामा अडियो प्रवाहलाई पुन: निर्देशित गर्नु पर्दछ कि पर्दैन छनोट गर्नुहोस् ।

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ne: अन्तिमको सक्षम पार्दा प्रवाह निर्गत सुविधामा भिडियो प्रवाहलाई पुन: निर्देशित गर्नु पर्दछ कि पर्दैन छनोट गर्नुहोस् ।

en: Choose...
ne: छनोट गर्नुहोस्...

en: Chroma
ne: क्रोमा

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ne: P-फ्रेममा मोड निर्णय र सबपेलका लागि क्रोमा ME

en: Chroma in motion estimation
ne: चाल अनुमानमा क्रोमा

en: Chroma location
ne: क्रोमा ठेगना

en: Chrominance elimination
ne: क्रोमिनान्स लोप

en: Church Slavic
ne: चर्क साल्बिक

en: Chuvash
ne: चुभास

en: Classical
ne: शात्रिय

en: Clear
ne: खाली गर्नुहोस्

en: Clear the playlist
ne: प्लेलिस्ट हटाउनुस्

en: Client port
ne: ग्राहक पोर्ट

en: Clock jitter
ne: क्लक जिटर

en: Clock reference average counter
ne: घडि सन्दर्भ औसत विपरित

en: Clock source
ne: घडीको स्रोत्

en: Clock synchronisation
ne: घडि समक्रमण

en: Clone
ne: क्लोन

en: Clone video filter
ne: क्लोन भिडियो फिल्टर

en: Close Window
ne: सञ्झ्याल बन्द गर्नुहोस्

en: Closed captions %u
ne: उपशीर्षकहरु %u

en: Club
ne: कल्ब

en: Codec
ne: कोडेक

en: Codec Details
ne: कोडेक विवरण

en: Codec name
ne: कोडेक

en: Codec not supported
ne: कोडेक सप्पोर्ट गरेन

en: Codecs
ne: कोडेक्स

en: Coefficient thresholding on P-frames
ne: P-फ्रेममा कोइफिसियन्ट थ्रेसहोल्डिङ

en: Collapse
ne: खुम्च्याउनुहोस्

en: Collapse All
ne: सबैलाई संक्षिप्त गर्नुहोस्

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ne: बजिरहेको मिडियाको बारेमा विविध स्थानीय तथ्याङ्कहरू संकलन

en: Color
ne: रङ

en: Color ASCII art video output
ne: रङ ASCII कला भिडियो निर्गत

en: Color inversion
ne: रङ उल्टो

en: Color messages
ne: रङ सन्देश

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ne: भिडियोमा रेन्डर गरिने पाठको रङ । यो हेक्साडेसिमलमा हुनुपर्दछ (जस्तै HTML रङ) । प्रथम दुई क्यारेक्टर रातो र त्यसपछि हरियो र निलोका लागि हो । #000000 = कालो, #FF0000 = रातो, #00FF00 = हरियो, #FFFF00 = पहेँलो (रातो + हरियो), #FFFFFF = सेतो

en: Color primaries
ne: रङ प्राइमरीहरू

en: Color space
ne: रंग स्पेस

en: Color transfer function
ne: रङ्ग सारने पराक्रिया

en: Comedy
ne: हस्यौली

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ne: अल्पविरामले छुट्याइएको आकार  अनुपात सूची जुन interface को आकार अनुपात सूचीमा हालिनेछ।

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ne: अल्पविरामले छुट्याइएको काँटछाँट अनुपात सूची जुन interface को काँटछाँट अनुपात सूचीमा हालिनेछ।

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ne: सक्रिय विण्डोजको अल्प विरामद्वारा विभाजित सूची, सबैमा पूर्वनिर्धारित

en: Comma-separated list of input URLs to concatenate.
ne: एकीकृत गर्नका लागि इनपुट URL को अल्पविराम-विभाजित सूची।

en: Comment
ne: टिप्पणी

en: Comment to put in ASF comments.
ne: ASF टिप्पणीमा राख्ने टिप्पणी

en: Communication
ne: सञ्चार

en: Compensate delay
ne: क्षतिपूर्ति विलम्ब

en: Compiled by %s on %s (%s)
ne: कम्पाइल गर्ने %s on %s (%s)

en: Compiler: %s
ne: कम्पाइल गर्ने: %s

en: Component
ne: कम्पोनेेन्ट

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ne: PSNR तथ्याङ्क गणना र मुद्रण गर्दछ । यसको वास्तविक सङ्केतन गुणस्तरमा प्रभाव हुदैन ।

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ne: SSIM तथ्याङ्क गणना र मुद्रण गर्नुहोस् । यसको वास्तविक सङ्केतन गुणस्तरमा प्रभाव हुदैन ।

en: Concatenated inputs
ne: जोडिएका इनपुटहरू

en: Concatenation
ne: संयोजन

en: Config of last used skin
ne: अन्तिममा प्रयोग गरिएको स्किनको कन्फिग

en: Configuration options
ne: कन्फिगरेसन विकल्प

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ne: सेवाद्वारा प्रयोग गरिने कन्फिगरेसन विकल्प (उदाहरण --foo=bar --no-foobar) । यसलाई स्थापना गर्ने समयमा निर्दिष्ट गर्नु पर्दछ जसले गर्दा सेवा राम्रोसँग कन्फिगर होस् ।

en: Connect to clients matching
ne: मिल्दो ग्राहकहरूसँग जडान गर्नुहोस्

en: Console
ne: कन्सोल

en: Constant error mode
ne: स्थिर त्रुटि मोड

en: Constant lambda mode
ne: स्थिर ल्याम्डा मोड

en: Constant quality mode
ne: स्थिर गुणस्तर मोड

en: Context menu
ne: कन्टेक्स्ट मेनु

en: Continue
ne: जारी राख्नुहोस्

en: Continue playback?
ne: पार्श्व जारी राख्नुहोस्

en: Continuous stream
ne: निरन्तर प्रवाह

en: Contrast
ne: व्यतिरेक

en: Control interfaces
ne: नियन्त्रण इन्टरफेसहरू

en: Conversions from
ne: रूपान्तरण

en: Copy
ne: प्रतिलिपि गर्नुहोस्

en: Copy packetizer
ne: प्रतिलिपि प्याकेटाइजर

en: Copyright
ne: प्रतिलिपि अधिकार

en: Copyright metadata
ne: प्रतिलिपि अधिकार मेटाफाइल

en: Copyright string to put in ASF comments.
ne: ASF टिप्पणीमा राख्ने प्रतिलिपि अधिकार स्ट्रिङ

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
ne: कोर एनिमेशन OpenGL परत (Mac OS X)

en: Cornish
ne: चोर्निस

en: Corsican
ne: चोर्सिकान

en: Country
ne: देश

en: Create
ne: बनाउनुहोस्

en: Create "Fast Start" files
ne: "छिटो सुरु" फाइल सिर्जना गर्नुहोस्

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ne: "छिटो सुरु" फाइल सिर्जना गर्नुहोस् । "छिटो सुरु" फाइलहरू डाउनलोडलाई सजिलो पार्न र प्रयोगकर्तालाई डाउनलोड गरेको बेलामा पूर्वावलोकन गरेर हेर्न अनुमति दिन अनुकूल गरिएको हुन्छ ।

en: Create Directory...
ne: डाइरेक्टरी बनाउनुहोस्

en: Create Folder...
ne: फोल्डर बनाउनुहोस

en: Credits
ne: श्रेयहरू

en: Croatian
ne: क्रोसियाली

en: Crop
ne: काँटछाँट गर्नुहोस्

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ne: भिडियोको तलबाट एउटा पिक्सेल काँटछाँट गर्नुहोस्

en: Crop one pixel from the left of the video
ne: भिडियोको बायाँबाट एउटा पिक्सेल काँटछाँट गर्नुहोस्

en: Crop one pixel from the right of the video
ne: भिडियोको दायाँबाट एउटा पिक्सेल काँटछाँट गर्नुहोस्

en: Crop one pixel from the top of the video
ne: भिडियोको माथिबाट एउटा पिक्सेल काँटछाँट गर्नुहोस्

en: Crop: %s
ne: काँटछाँट: %s

en: Crypt audio
ne: क्रिप्ट अडियो

en: Crypt audio using CSA
ne: CSA प्रयोग गर्ने क्रिप्ट अडियो

en: Crypt video
ne: क्रिप्ट भिडियो

en: Crypt video using CSA
ne: CSA प्रयोग गर्ने क्रिप्ट भिडियो

en: Cubemap
ne: कयुबम्याप

en: Cult
ne: सम्प्रदाय

en: Custom
ne: अनुकूल

en: Custom &Bookmarks
ne: अनुकुल  पुस्तकचिनोहरू

en: Custom aspect ratios list
ne: अनुकूल आकार अनुपात सूची

en: Custom crop ratios list
ne: अनुकूल काँटछाँट अनुपात सूची

en: Custom options
ne: कस्टम विकल्प

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ne: भिडियो सञ्झ्यालका लागि शीर्षक अनुकूलन गर्नुहोस् (इन्टरफेसमा भिडियो सम्मिलित नगरिएको अवस्थामा)

en: Cut
ne: काँट्नुहोस्

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ne: प्रवाहलाई दिइएको अवधिमा टुक्राहरूमा विभाजन गर्नुहोस् र दुई सीमान्तहरू बिचमा स्थिर बिटदर यकिन गर्नुहोस् । यसले सन्दर्भ फ्रेमका लागि विशेष रूपमा ठूलो बिटदर पिक हुनबाट रोक्दछ ।

en: Cycle audio track
ne: अडियो ट्रयाकको चक्र

en: Cycle deinterlace modes
ne: चक्र डिइन्टरलेस मोड

en: Cycle next program Service ID
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Cycle previous program Service ID
ne: अघिल्लो कार्यक्रम सेवा आईडी साइकल गर्नुहोस्

en: Cycle source aspect ratio
ne: स्रोत आकार अनुपात चक्र

en: Cycle subtitle track
ne: उपशीर्षक ट्रयाक चक्र

en: Cycle subtitle track in reverse order
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ne: काँटछाँट ढाँचाको पूर्वपरिभाषित सूची हुँदै चक्र

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ne: स्रोत आकार अनुपातको पूर्वपरिभाषित सूची हुदै चक्र

en: Cycle through audio devices
ne: अडियो उपकरणहरू मार्फत साइकल गर्नुहोस

en: Cycle through available audio devices
ne: उपलब्ध अडियो उपकरणहरू मार्फत साइकल

en: Cycle through available deinterlace modes.
ne: उपलब्ध डिइन्टरलेस मोडहरू मार्फत साइकल।

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ne: उपलब्ध अडियो ट्रयाक हुँदै चक्र (भाषा)

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
ne: उपलब्ध अघिल्लो कार्यक्रम सेवा आईडी (SIDs) को माध्यम बाट चक्र।

en: Cycle through the available subtitle tracks in reverse order.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ne: उपलब्ध उपशीर्षक ट्रयाक हुँदै चक्र

en: Cycle video crop
ne: भिडियो काँटछाँटको चक्र

en: Czech
ne: चेक

en: DCP
ne: डि सी पि

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ne: DTS कोहेरेन्ट अकस्टिक अडियो असङ्केतक

en: DTS audio packetizer
ne: DTS अडियो प्याकेटाइजर

en: DTS delay (ms)
ne: DTS विलम्ब (मिलि सेकेन्ड)

en: DTS dynamic range compression
ne: DTS गतिशिल दायरा सङ्कुचन

en: DTVCC Closed captions %u
ne: DTVCC बन्द क्याप्सनहरू %u

en: DV (Digital Video) demuxer
ne: DV (डिजिटल भिडियो) डुमुक्सर

en: DVB input with v4l2 support
ne: v4l2 समर्थनसँग DVB आगत

en: DVB playlist import
ne: DVB बजाउने सूची आयात

en: DVB subtitles decoder
ne: DVB उपशीर्षक असङ्केतक

en: DVB subtitles encoder
ne: DVB उपशीर्षक सङ्केतक

en: DVD angle
ne: DVD कोण

en: DVD device
ne: DVD यन्त्र

en: DVD subtitles decoder
ne: DVD उपशीर्षक असङ्केतक

en: DVD subtitles packetizer
ne: DVD उपशीर्षक प्याकेटाइजर

en: DVD with menus
ne: मेनुसँग DVD

en: DVD without menus
ne: मेनुबिना DVD

en: DVDnav Input
ne: DVDnav आगत

en: Damaged or incomplete AVI file
ne: क्षतिग्रस्त वा अपुरो AVI फाइल

en: Dance
ne: नृत्य

en: Danish
ne: डानिस

en: Dark
ne: गाढा

en: Darkness masking
ne: गाढा मास्क

en: Darkwave
ne: डार्कवयभ

en: Data alignment
ne: लगत पङ्क्तिबद्धता

en: Date
ne: मिति

en: Date metadata
ne: मिति मेटाफाइल

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ne: Dct-डोमोन नोइज घटाउ । अनुकूल पेसुडो-डेडजोन । १० देखि १००० सम्म उपयोगि दायरा देखिन्छ ।

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ne: डिब्लकिङ लुप फिल्टर निष्क्रिय पार्नुहोस् (गुणस्तर घटाउदछ )

en: Debug
ne: डिबग

en: Debug mask
ne: डिबग मास्क

en: Decide references on a per partition basis
ne: प्रति विभाजनमा आधारित सन्दर्भ निर्णय गर्नुहोस्

en: Decoded blocks
ne: असङ्केतन गरिएको खण्ड

en: Decoded format
ne: Decoded स्वरूप

en: Decoders
ne: असङ्केतक

en: Decoding
ne: असङ्केतन

en: Decoding X coordinate
ne: असङ्केतन X समन्वय

en: Decoding Y coordinate
ne: असङ्केतन Y समन्वय

en: Decrease scale factor
ne: पैमाने पहलू क्म

en: Default
ne: पूर्वनिर्धारित

en: Default Caching Level
ne: पूर्वनिर्धारित केशिंग स्तर

en: Default DVD angle.
ne: पूर्वनिर्धारित DVD कोण

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ne: पूर्वनिर्धारित TCP जडान टाइमआउट (मिलिसेकेन्डमा)।

en: Default caching policy
ne: पूर्वनिर्धारित क्यचिंग नीति

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ne: निर्गमन UDP प्रवाहका लागि पूर्वनिर्धारित क्यासिङ मान । यो मानलाई मिलिसेकेन्डमा सेट गर्नु पर्दछ ।

en: Default devices
ne: पूर्वनिर्धारित यन्त्र

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ne: डिफ़ॉल्ट बहुस्त्र्पीय इंटरफ़ेस। एस्ले अनुमार्गणले तालिका ओवेऋदेस।

en: Default optical device
ne: पूर्वनिर्धारित अप्टिकल उपकरण

en: Default replay gain
ne: पूर्वनिर्धारित रिप्ले वृद्धि

en: Default stream
ne: पूर्वनिर्धारित प्रवाह

en: Default stream output chain
ne: पूर्वनिर्धारित प्रवाह निर्तग श्रृङ्खला

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ne: प्रत्येक pmt मा थप्न पिड परिभाषित गर्नुहोस् । यसलाई "ES को ID मा PID सेट गर्नुहोस्" सक्षम पारिएको हुनुपर्दछ ।

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ne: ब्यान्डहरूको बेसको, पिक्सेलमा अर्थव्यास साइज परिभाषित गर्दछ ।

en: Deinterlace
ne: डिइन्टरलेस

en: Deinterlace method to use for streaming.
ne: प्रवाहका लागि प्रयोग गर्ने डिइन्टरलेस विधि

en: Deinterlace method to use for video processing.
ne: भिडियो प्रोसेसको लागि प्रयोग गर्न डिइन्टरलेस विधि।

en: Deinterlace mode
ne: डिइन्टरलेस मोड

en: Deinterlace module
ne: डिइन्टरलेस मोड्युल

en: Deinterlace the video before encoding.
ne: सङ्केतन पूर्व भिडियो डिइन्टरलेस गर्नुहोस्

en: Deinterlace video
ne: डिइन्टरलेस भिडियो

en: Deinterlacing video filter
ne: डिइन्टरलेस भिडियो फिल्टर

en: Delay
ne: विलम्ब

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ne: यदि नयाँ घोषणा प्राप्त नभएमा SAP वस्तु मेटिए पछि प्राप्त गर्न विलम्ब

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ne: PCR हरूको तुलनामा प्रवाहमा लगतको PTS (presentation timestamps) र DTS (decoding time stamps) विलम्ब गर्नुहोस् । यसले ग्राहक असङ्केतक भित्र केहि बफरका लागि अनुमति दिन्छ ।

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ne: प्रवाहमा लगतको DTS (decoding time stamps) र PTS (presentation timestamps) विलम्ब, SCR हरूमा सङ्कुचित गरिएको । यसले ग्राहक असङ्केतक भित्र केहि बफरका लागि अनुमति दिन्छ ।

en: Delete
ne: हटाउने

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ne: डेमल्टिप्लेक्सर "तत्व" प्रवाह (जस्तै अडियो र भिडियो प्रवाह) विभाजन गर्न प्रयोग गरिन्छ । यदि राम्रो डेमुस्कर स्वचालित रूपमा पत्ता लागेन भने तपाईँले यसको प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ । यदि तपाईँलाई के गर्दै छु भन्ने थाहा छैन भने यो विश्वव्यापि विकल्पको रूपमा यो सेट गर्नु हुदैन ।

en: Demux filter module
ne: डिमक्स फिल्टर मोडुल

en: Demux filters are used to modify/control the stream that is being read.
ne: डिमक्स फिल्टरहरू स्ट्रिम परिमार्जन गर्न प्रयोग गरिन्छ जुन पढिरहेको छ

en: Demux module
ne: डेमुक्स मोड्युल

en: Demuxed
ne: डुमुक्स गरिएको

en: Demuxers
ne: डिमक्सर

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ne: डेमुक्सरलाई अडियो र भिडियो प्रवाह विभाजन गर्न प्रयोग गरिन्छ ।

en: Denoiser
ne: डिनोइजर

en: Description
ne: वर्णन

en: Description metadata
ne: वर्णन मेटाफाइल

en: Description of the stream content or information about your channel.
ne: तपाईँको च्यानलका बारेमा प्रवाह सामग्री वा सूचनाको वर्णन

en: Description stream output
ne: वर्णन प्रवाह निर्गत

en: Desired frame rate for the capture.
ne: समात्नका लागि आवश्यक फ्रेम दर

en: Desired output mode
ne: इच्छित आउटपुट मोड

en: Destination
ne: गन्तव्य

en: Destination Setup
ne: गन्तव्य सेटअप

en: Destination audio codec
ne: गन्तव्य अडियो कोडेक

en: Destination video codec
ne: गन्तव्य भिडियो कोडेक

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ne: कति स्पेकट्रमको सेक्सन अवस्थित छन् परिभाषित गर्दछ ।

en: Device
ne: यन्त्र

en: Device name
ne: यन्त्र नाम

en: Device properties
ne: यन्त्र गुण

en: Devices
ne: यन्त्र

en: DiffServ Code Point
ne: DiffServ कोड प्वाइंट

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ne: विभिन्न सेवाहरू बाहिर जाने UDP स्ट्रीमहरूको लागि कोड प्वाइन्ट (वा IPv4 4 प्रकारको सेवा, वा IPv6 6 ट्राफिक कक्षा)। यो नेटवर्कको गुणस्तरिय सेवाको लागी प्रयोग गरिन्छ।

en: Digital Cinema Package module
ne: डिजिटल सिनेमा प्याकेज मोड्युल

en: Direct MV prediction mode
ne: प्रत्यक्ष MV अनुमान मोड

en: Direct prediction size
ne: प्रत्यक्ष अनुमान साइज

en: Direct rendering
ne: प्रत्यक्ष रेन्डरिङ

en: DirectMedia Object decoder
ne: प्रत्यक्ष मिडिया वस्तु असङ्केतक

en: DirectMedia Object encoder
ne: प्रत्यक्ष मिडिया वस्तु सङ्केतक

en: DirectShow
ne: प्रत्यक्ष प्रर्दशन

en: DirectShow input
ne: प्रत्यक्ष प्रर्दशन आगत

en: DirectX audio output
ne: प्रत्यक्षX अडियो निर्गत

en: Director
ne: निर्देशक

en: Directory
ne: निर्देशिका

en: Directory or filename where the records will be stored
ne: डाइरेक्टरी वा फाइलनाम जहाँ रेकर्ड भण्डारण हुनेछ

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ne: समय परिवर्तन फाइल सङ्ग्रह गर्न प्रयोग गर्ने डाइरेक्टरी

en: Directory where the records will be stored
ne: डाइरेक्टरी जहाँ रेकर्ड भण्डारण हुनेछ

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ne: भिडियो स्न्यापशट सङ्ग्रह गरिने डाइरेक्टरी

en: Disable
ne: अक्षम पार्नुहोस्

en: Disable all lua plugins
ne: सबै लुवा पल्गइन् असक्छ्यम गर्नु

en: Disable screensaver
ne: स्क्रिनसेभर असक्षम पार्नुहोस्

en: Disable the screensaver during video playback.
ne: भिडियो बजाउने बेला स्क्रिनसेभर असक्षम पार्नुहोस्

en: Disc
ne: डिक्स

en: Disc caching (ms)
ne: डिस्क क्यासिंग (एमएस)

en: Disc number
ne: डिस्क नम्बर

en: Discard
ne: छाड्नुहोस्

en: Disco
ne: डिस्को

en: Dismiss the subtitle setup dialog
ne: उपशीर्षक सेटअप संवाद खारेज गर्नुहोस्

en: Display
ne: देखाउनुहोस्

en: Display ID
ne: प्रदर्शन ID

en: Display Settings
ne: सेटिङहरू प्रदर्शन

en: Display aspect ratio
ne: आकार अनुपात प्रर्दशन गर्नुहोस्

en: Display background cone or art
ne: पृष्ठभूमि कोन वा कला प्रर्दशन गर्नुहोस्

en: Display feed images if available.
ne: यदि उपलब्ध भए फिड छवि प्रर्दशन गर्नुहोस्

en: Display locally
ne: स्थानीय प्रदर्शन

en: Display name of the Service
ne: सेवाको नाम प्रर्दशन गर्नुहोस्

en: Display playlist tree
ne: प्लेलिस्ट ट्रि देखाउनुहोस्

en: Display size
ne: आकार देखाउनुहोस्

en: Display stream output
ne: प्रवाह निर्गत प्रर्दशन गर्नुहोस्

en: Display text above the video
ne: भिडियो माथि शब्द प्रदर्शन

en: Display the input video
ne: आगत भिडियो प्रदर्शन गर्नुहोस्

en: Display the output
ne: आउटपुटलाई प्रर्दशन गर्नुहोस्

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ne: स्क्रिनको माथि-बायाँ कुनामा स्न्यापशट पूर्वावलोकन प्रर्दशन गर्नुहोस् ।

en: Display the stream locally
ne: स्थानिय रूपमा प्रवाह प्रर्दशन गर्नुहोस्

en: Display the title of the video on top of the movie.
ne: भिडियोको शीर्षक movieको]माथि देखाउनुहोस

en: Display video snapshot preview
ne: भिडियो स्न्यापशट पूर्वावलोकन प्रर्दशन गर्नुहोस्

en: Display while streaming
ne: प्रवाहित गर्दा प्रर्दशन गर्नुहोस्

en: Displayed
ne: देखाइएको

en: Displayed frames
ne: प्रर्दशन गरिएको फ्रेम

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ne: अगाडिको बायाँ स्पिकर र श्रोता बिचको मिटरमा दुरि

en: Distort mode
ne: विकृत मोड

en: Do not demultiplex
ne: डिमल्टिप्लेक्स नगर्नुहोस् ।

en: Do not open a DOS command box interface
ne: DOS आदेश बाकस इन्टरफेस नखोल्नुहोस्

en: Dolby Surround
ne: डल्बी सराउन्ड

en: Dolby Surround decoder
ne: डब्लि सराउन्ड असङ्केतक

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ne: यो फिल्टरद्रारा प्रक्रिया गर्नु पूर्व डब्लि सराउन्ड सङ्केतन प्रवाहलाई असङ्केतन गर्नु हुदैन । यो सेटिङको सक्षम पार्न सिफारिश गरिदैन ।

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ne: जडानका लागि प्रयोग गरिने डोमेन/कार्यसमूह

en: Don't display any video
ne: कुनै पनि भिडियो प्रदर्शन नगर्नुहोस्

en: Don't show
ne: नदेखौनुहोस्

en: Double Size
ne: दोब्बर साइज

en: Down
ne: तल

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ne: Downloaded file "%s" was corrupted. त्यसैले यो मेटियो।

en: Dream
ne: सपना

en: Drop late frames
ne: ढिलो फ्रेम छोड्नुहोस्

en: Dual mono
ne: ड्युल मोनो

en: Dummy
ne: डम्मी

en: Dummy Elements
ne: डम्मी तत्व

en: Dummy decoder
ne: डम्मी असङ्केतक

en: Dummy image chroma format
ne: डम्मी छवि क्रोमा ढाँचा

en: Dummy stream output
ne: डम्मी प्रवाह निर्गत

en: Dummy/Raw muxer
ne: डम्मी/कच्चा मुक्सर

en: Dump filename
ne: डम्प फाइलनाम

en: Dump raw input
ne: डम्प कच्चा आगत

en: Duplicate stream output
ne: प्रवाह निर्गत नक्कल गर्नुहोस्

en: Duration
ne: अवधि

en: Dutch
ne: डच

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ne: गतिशित दायरा सङ्कुचनले ठूलो ध्वनीलाई सानो पार्दछ र सानो ध्वनीलाई ठूलो, त्यसैले तपाईँले अन्य व्यक्तिलाई होहल्ला नगरिकन प्रवाहमा सुन्न सक्नुहुन्छ । यदि तपाईँले गतिशिल दायरा सङ्कुचन प्लेब्याकलाई अक्षम पार्नु भएमा कोठामा सुन्न वा चलचित्र भवनमा बढि उपयुक्त हुन्छ ।

en: Dzongkha
ne: झोङ्खा

en: Early SKIP detection on P-frames
ne: P-फ्रेममा अघिल्लो SKIP पत्ता

en: Early SKIP detection on P-frames.
ne: P-फ्रेममा अघिल्लो SKIP पत्ता

en: Edge
ne: छेउ

en: Edit
ne: सम्पादन

en: Edit default application settings for network protocols
ne: सञ्जाल प्रोटोकलहरूको लागि पूर्वनिर्धारित अनुप्रयोग सेटिङहरू सम्पादन गर्नुहोस्

en: Effects
ne: प्रभाव

en: Effects list
ne: प्रभाव सूची

en: Electronic
ne: विद्युतिय

en: Element aspect ratio
ne: तत्व आकार अनुपात

en: Elementary stream output
ne: तत्व प्रवाह निर्गत

en: Elements order
ne: तत्व क्रम

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ne: PSNR लाई राम्रोसँग परिवर्तन नगरिएको अवस्थामा उज्यालोपन निषेध लोप गर्दछ (पूर्वनिर्धारित: ०.०) H264 वर्णन सिफारिश ७

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ne: PSNR लाई राम्रोसँग परिवर्तन नगरिएको अवस्थामा उज्यालोपन निषेध लोप गर्दछ (पूर्वनिर्धारित: ०.०) H264 वर्णन सिफारिश -४

en: Embed the video output in the main interface.
ne: मुख्य अंतरफलक मा वीडियो आउटपुट एंबेड।

en: Embedded
ne: सम्मिलित

en: Embedded video
ne: एम्बेद्देद भिडियो

en: Empty
ne: खाली

en: Enable
ne: सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable Last.fm submissions
ne: अन्तिम.एफएम  सबमिशनहरूलाई सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable On Screen Display (OSD)
ne: स्क्रीन प्रदर्शनमा सक्षम गर्नुहोस् (OSD)

en: Enable SPU stream output
ne: SPU प्रवाह निर्गत सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ne: न्यून गुणस्तर फ्रेममा, बिटदर र न्यून सङ्केतन लम्बाइमा साधारण हल्ला घटाउने एल्गोरिदम सक्षम पार्नुहोस् ।

en: Enable audio
ne: अडियो सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable audio stream output
ne: अडियो प्रवाह निर्गत सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ne: इन्टरलेस गरिएको फ्रेमका लागि परिलक्षित एल्गोरिदम सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ne: इन्टरलेस गरिएको चालयुक्त अनुमान एल्गोरिदम सक्षम पार्नुहोस् । यसलाई बढि CPU आवश्यक पर्दछ ।

en: Enable megabass mode
ne: मेगाबास मोड सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable notifications on playlist item change
ne: प्लेलिस्ट वस्तु परिवर्तनमा सूचना सक्षम गर्नुहोस्

en: Enable original graphic spectrum
ne: मौलिक ग्राफिक्स स्पेकट्रम सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable reverberation
ne: प्रतिध्वनि सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable streaming of all ES
ne: सबै ES को प्रवाह सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable sub-pictures
ne: सहायक तस्विर सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ne: स्पेट्रोमिटरमा "flat" स्पेकट्रम विश्लेषक सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ne: पूर्व चाल एल्गोरिदम सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
ne: यदि तपाइँ तपाइँको अडियो अन्य अडियो द्वारा अवरोध नगर्न चाहनुहुन्छ भने यो विकल्प सक्षम गर्नुहोस्।

en: Enable time stretching audio
ne: अडियो समय  विस्तार गर्न सक्षम

en: Enable transparency effects
ne: पारदर्शिता प्रभाव सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ne: ट्रिलर क्वान्टिजाइसन सक्षम पार्नुहोस् (निषेध कोइफिसेन्टका लागि दर विकृत)

en: Enable video
ne: भिडियो सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable video stream output
ne: भिडियो प्रवाह निर्गत सक्षम पार्नुहोस्

en: Enable wallpaper mode
ne: वालपेपर मोड सक्षम गर्नुहोस्

en: Enable/disable audio rendering.
ne: अडियो रेन्डरिङ सक्षम पार्नुहोस्/अक्षम पार्नुहोस्

en: Enable/disable video rendering.
ne: भिडियो रेन्डरिङ सक्षम पार्नुहोस्/अक्षम पार्नुहोस्

en: Enabled (AC3/DTS only)
ne: सक्षम (AC3/DTS मात्र)

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
ne: MPEG2 स्ट्रिममा फ्रेमड्रपिङ्ग सक्षम बनाउँछ। फ्रेमड्रपिङ्ग तब हुन्छ जब तपाईंको कम्प्युटर पर्याप्त शक्तिशाली छैन

en: Encapsulation Method
ne: इनक्याप्सुलेसन विधि

en: Encoded by
ne: द्वारा कोडित

en: Encoding
ne: सङ्केतन

en: Encoding X coordinate
ne: सङ्केतन X समन्वय

en: Encoding Y coordinate
ne: सङ्केतन Y समन्वय

en: Encoding quality
ne: सङ्केतन गुणस्तर

en: End
ne: अन्तिम

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ne: विशेष बिटदर निर्दिष्ट गर्नुको सट्टामा १ (न्यून) र १० (अधिकतम) को बिचमा गुणस्तर बल गर्नुहोस् । यसले VBR प्रवाह उत्पादन गर्दछ ।

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ne: यसको सञ्झ्यालमा भिडियोको पङ्क्तिबद्धतालाई बल गर्नुहोस् । पूर्वनिर्धारित रूपमा (०) यसलाई केन्द्रित गरिन्छ  (०=केन्द्र, १=बायाँ, २=दायाँ, ४=माथि, ८=तल, तपाईँले ति मानको संयोजन पनि प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ जस्तै ६=४+२ को अर्थ माथि-दायाँ हुन्छ)।

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ne: भिडियोमा लोगो स्थान बल गर्नुहोस् (०=केन्द्र, १=बायाँ, २=दायाँ, ४=माथि, ८=तल, तपाईँले यि मानहरूको संयोजन पनि प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ, उदाहरणका लागि ६ = माथि-बायाँ)

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ne: PES सीमान्तहरूमा सबै पहुँच एकाइको पङ्क्तिबद्धता बल गर्नुहोस् । यसलाई अक्षम पार्दा केहि ब्यान्डविथ बचत गर्न सक्दछ तर केहि असजिलो हुन सक्दछ ।

en: English
ne: नेपाली

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ne: पुन: प्राप्त गर्न '|' (पाइप) द्वारा विभाजित पोडकास्टको सूची प्रविष्ट गर्नुहोस् ।

en: Entry
ne: प्रविष्टि

en: Episode
ne: एपिसोड

en: Equalizer
ne: समकारी

en: Equalizer preset
ne: तुल्यकारक प्रिसेट

en: Equalizer with 10 bands
ne: १० ब्यान्डसँग तुल्यकारक

en: Equirectangular
ne: समबहुजिय अायात

en: Error
ne: त्रुटी

en: Error resilience
ne: त्रुटि सङ्कुचन

en: Error while saving meta
ne: मेटा सुरक्षित गर्दा त्रुटि

en: Errors
ne: त्रुटि

en: Esperanto
ne: एस्पेरान्तो

en: Estonian
ne: इस्टोनियाली

en: Ethnic
ne: जातिगत

en: Euro-Techno
ne: युरो-प्रविधि

en: Eurodance
ne: युरोपेली नृत्य

en: Every
ne: सबै

en: Exhaustive help for VLC and its modules
ne: VLC र यसको मोड्युलहरूको लागि पूर्ण मद्दत

en: Exit fullscreen
ne: पुरा पर्दा बाट बाहिर निस्किनुहोस्

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ne: प्लय्लिस्त म कुनै इतेम छैन भने बहिर निकल्ने।

en: Expand
ne: फैलाउनुहोस्

en: Expand All
ne: सबै विस्तार गर्नुहोस्

en: Expand the viewpoint field of view (360°)
ne: भ्युपोइन्टको दृश्य तन्काउनुहोस्  (360°)

en: Expanding background cone or art
ne: विस्तार गर्दै गरेको पृष्ठभूमि कोन वा कला

en: Experimental
ne: प्रयोगात्मक

en: Export SDP as file
ne: SDP लाई फाइलको रूपमा निर्यात गर्नुहोस्

en: Expose media player via D-Bus
ne: मिडिया प्लेयर  D-Bus बाट खुलस्त

en: Extended M3U
ne: विस्तारित M3U

en: Extensions
ne: एक्सटेन्सनहरू

en: Extra I-frames aggressivity
ne: बाह्य फ्रेम जुझारूपन

en: Extra PMT
ne: अतिरिक्त PMT

en: Extra interface modules
ne: अतिरिक्त इन्टरफेस मोड्युल

en: Extract
ne: निकाल्नुहोस्

en: FFmpeg audio/video encoder
ne: FFmpeg अडियो/भिडियो सङ्केतक

en: FFmpeg post processing filter chains
ne: FFmpeg प्रक्रिया पश्चात फिल्टर श्रृङ्खला

en: FLAC demuxer
ne: FLAC डुमुक्सर

en: FM radio
ne: FM रेडियो

en: FTP account
ne: FTP खाता

en: FTP input
ne: FTP आगत

en: Fake TTY
ne: छल TTY

en: Faroese
ne: फारोसे

en: Fast bilinear
ne: छिटो द्वि रेखात्मक

en: Fast seek
ne: छिटो खोजी

en: Faster
ne: छिटो

en: Faster (fine)
ne: छिटो( राम्रो)

en: Favor speed over precision while seeking
ne: खोज्दा शुद्धता भन्दा गतिलाई प्राथमिकता दिनुहोस्

en: Features
ne: विशेषताहरू

en: Feed URLs
ne: फिड URLs

en: Feed images
ne: फिड छवि

en: Fijian
ne: फिजी

en: File
ne: फाइल

en: File Format:
ne: फाइल ढाँचा:

en: File Selection
ne: फाइल चयन

en: File Size
ne: फाइल साइज

en: File audio output
ne: फाइल अडियो निर्गत

en: File caching (ms)
ne: file caching (ms)

en: File corrupted
ne: फाइल खराब छ

en: File could not be verified
ne: फाइल पुष्टी हुन सकेन

en: File extensions association
ne: फाइल एक्सटेनसन संघ

en: File input
ne: फाइल आगत

en: File logging
ne: फाइल लगइन

en: File not verifiable
ne: फाइल रुजु गर्न सकिएन

en: File stream output
ne: फाइल प्रवाह निर्गत

en: File to which the audio samples will be written to ("-" for stdout).
ne: फाइल जसमा अडियो नमूनाहरू लेखिनेछ ("-" stdout को लागि)।

en: Filebrowser starting point
ne: फाइलब्राउजर सुरुआत बिन्दु

en: Filename
ne: फाइलनाम

en: Filename prefix
ne: फाइलनाम प्रत्यय

en: Files
ne: फाइलहरू

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ne: ति विस्तारसँगको फाइलहरू डाइरेक्टरी खोल्दा बजाउने सूचीमा थपिदैन ।
    दृष्टान्तका लागि बजाउने सूचीमा समावेश रहेको डाइरेक्टरी तपाईँले थप्नु भएमा यो उपयोगि हुन्छ । विस्तारको अल्प विरामद्वारा विभाजित सूची प्रयोग गर्नुहोस् ।

en: Film NTSC (IVTC)
ne: फिलिम एनटिएससी (IVTC)

en: Filter
ne: फिल्टर

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ne: अडियोलाई दुइ पटक फिल्टर गर्नुहोस् । यसले बढि गाढा प्रभाव प्रदान गर्दछ ।

en: Filters
ne: फिल्टरहरू

en: Find
ne: खोज्नुहोस

en: Finnish
ne: फिनिस

en: First Play
ne: पहिलो बजेको

en: Fit to Screen
ne: स्क्रिनमा मिल्ने बनाउनुहोस्

en: Fix HDTV height
ne: स्थिर HDTV उचाइ

en: Fixed quantizer scale
ne: स्थिर क्वान्टिजाइर स्केल

en: Flac audio decoder
ne: फ्ल्याक अडियो असङ्केतक

en: Flac audio encoder
ne: फ्ल्याक अडियो सङ्केतक

en: Flac audio packetizer
ne: फ्ल्याक अडियो प्याकेटाइजर

en: Flat
ne: फ्याट

en: Flip horizontally
ne: तेर्सो तरिकाले फ्लिप गर्नुहोस्

en: Flip vertically
ne: ठाडो तरिकाले फ्लिप गर्नुहोस्

en: Float on Top
ne: माथि समतल

en: Folder
ne: फोल्डर

en: Font
ne: फन्ट

en: Font Properties
ne: फन्ट गुण

en: Font color
ne: फन्ट रंग

en: Font size
ne: अक्षरको आकार

en: Font size in pixels
ne: पिक्सेलमा फन्ट साइज

en: Font size, pixels
ne: फन्ट साइज, पिक्सेल

en: Force S/PDIF support
ne: S/PDIF लाई बलियो समर्थन

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ne: अचल बिटदर सङ्केतन (CBR) बल गर्नुहोस्

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ne: विशेष बिटदर निर्दिष्ट गर्नुको सट्टामा ०.० (अधिकतम) र ५०.० (न्यूनतम) को बिचमा सङ्केतन गुणस्तर निर्दिष्ट गर्न बल गर्नुहोस् । यसले VBR प्रवाह उत्पादन गर्दछ ।

en: Force detection of Dolby Surround
ne: डल्बि सराउन्डको पत्ता लगाउन बल गर्नुहोस्

en: Force index creation
ne: अनुक्रमणिका सिर्जना बल गर्नुहोस्

en: Force interleaved method
ne: इन्टरलिभ गरिएको विधि बल गर्नुहोस्

en: Force selection of all streams
ne: सबै प्रवाहको चयनमा बल गर्नुहोस्

en: Force subtitle position
ne: उपशीर्षक स्थान बल गर्नुहोस्

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ne: निर्दिष्ट क्रोमा ढाँचा प्रयोग गर्न प्रत्यक्ष प्रर्दशन भिडियो आगतलाई बल गर्नुहोस् (उदाहरण १४२०(पूर्वनिर्धारित), RV24, इत्यादि)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ne: कुनै एउटा उपयुक्त प्रयोग गरेर कार्यसम्पादन सुधार गर्न प्रयास गर्नुको सट्टामा निर्दिष्ट क्रोमा ढाँचा प्रयोग गरेर छविहरू सिर्जना गर्न डम्मी भिडियो निर्गतलाई बल गर्नुहोस् ।

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ne: यदि यो TTY भए rc मोड्युलाई stdin को रूपमा प्रयोग गर्न बल गर्नुहोस्

en: Force window style:
ne: बल WINDOW  शैली:

en: Format
ne: ढाँचा

en: Formatted Subtitles
ne: ढाँचाबद्ध गरिएको उपशीर्षक

en: Forward
ne: अगाडि

en: Frame rate
ne: फ्रेम दर

en: Frame size
ne: फ्रेम
    आकार

en: Framebuffer device
ne: फ्रेमबफर यन्त्र

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ne: रेन्डरिङका लागि प्रयोग गर्न फ्रेम बफर यन्त्र (सामान्यतया /dev/fb0)

en: Frames per Second
ne: प्रति सेकेन्ड फ्रेमहरू

en: Freetype2 font renderer
ne: स्वतन्त्र प्रकार २ फन्ट रेन्डरर

en: French
ne: फ्रेन्च

en: Freq 1 (Hz)
ne: आवृत्ति १ (Hz)

en: Freq 1 Q
ne: आवृत्ति १ Q

en: Freq 2 (Hz)
ne: आवृत्ति २ (Hz)

en: Freq 2 Q
ne: आवृत्ति २ Q

en: Freq 3 (Hz)
ne: आवृत्ति ३ (Hz)

en: Freq 3 Q
ne: आवृत्ति ३ Q

en: Frequency
ne: आवृत्ति

en: Frequency (Hz)
ne: तरङ्ग

en: Frisian
ne: फ्रिसियन

en: Fuchsia
ne: उज्यालो रातो रङ

en: Full
ne: पूर्ण

en: Full HD (1080p)
ne: पुरै HD (१०८० p )

en: Full Volume
ne: पूर्ण भोल्यूम

en: Full bass
ne: पूरा बास

en: Full bass and treble
ne: पूरा बास र ट्रिबल

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ne: प्रयोग गर्नलाई छवि फाइलको पूरा मार्ग ।  <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...] ढाँचा हो । यदि तपाईँसँग एउटा मात्र फाइल छ भने यसको फाइलनाम प्रविष्ट गर्नुहोस् ।

en: Full treble
ne: पूरा ट्रिबल

en: Fullscreen
ne: पूरापर्दा

en: Fullscreen settings
ne: पूर्णस्क्रिन सेटिंग्स

en: Fullscreen video output
ne: पूरापर्दा भिडियो निर्गत

en: Funk
ne: फन्क

en: Fusion
ne: फ्युजन

en: Gaelic (Scots)
ne: गालिक (स्टक)

en: Gallegan
ne: गालेगान

en: Game
ne: खेल

en: Game mode
ne: खेल मोड

en: Gamma
ne: गामा

en: Gangsta
ne: गुण्डागर्दी

en: Gathering stream output
ne: सङ्ग्रह प्रवाह निर्गत

en: Gauss
ne: गउस

en: General
ne: सामान्य

en: General Audio
ne: सामान्य अडियो

en: General audio settings
ne: साधारण अडियो सेटिङहरू

en: General input settings. Use with care...
ne: General input settings. होस गरेर प्रयोग गर्नुहोस्...

en: General playlist behaviour
ne: साधारण बजाउने सूची व्यवहार

en: General settings
ne: सामान्य सेटिङहरू।

en: General settings for audio output modules.
ne: अडियो  आउटपुट मोड्युलको लागि सामान्य सेटिङ।

en: General settings for video output modules.
ne: भिडियो आउटपुट मोड्युलको लागि सामान्य सेटिङहरू।

en: General stream output settings
ne: साधारण प्रवाह निर्गत सेटिङ

en: General video settings
ne: साधारण भिडियो सेटिङहरू

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ne: पहुँच डेलिमिटर NAL एकाइ उत्पन्न गर्नुहोस्

en: Genre
ne: विधा

en: Genre metadata
ne: विधा मेटाफाइल

en: Georgian
ne: जर्जियाली

en: German
ne: जर्मनी

en: Gestures
ne: सङ्केत

en: Global gain
ne: विश्वव्यापि लाभ

en: Go to the DVD menu
ne: DVD मेनुमा जानुहोस्

en: Goom
ne: गुम

en: Goom animation speed
ne: गुम एनिमेसन गति

en: Goom display height
ne: गुम प्रर्दशन उचाइ

en: Goom display width
ne: गुम प्रर्दशन चौडाइ

en: Goom effect
ne: गुम प्रभाव

en: Gospel
ne: गोस्पेल

en: Gothic
ne: गोथिक

en: Gradient
ne: ग्रेडियन्ट

en: Gradient image type
ne: ग्रेडियन्ट छवि प्रकार

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ne: ग्रेडियन्ट छवि प्रकार (० वा १) । ० ले छविलाई सेतो बनाउदछ जबकि १ ले रङ राख्दछ ।

en: Gray
ne: ग्रे

en: Grayscale video output
ne: ग्रेस्केल भिडियो निर्गत

en: Greek, Modern
ne: ग्रिक, आधुनिक

en: Green
ne: गरियो

en: Greenlandic, Kalaallisut
ne: ग्रीनल्याण्डिक, कलाल्लीसुत

en: Group
ne: समूह

en: Group packets
ne: समूह प्याकेट

en: Grunge
ne: ग्रुन्ज

en: Guarani
ne: गुआरानी

en: Gujarati
ne: गुजराती

en: H.264 level
ne: H.264 तह

en: H.264 video packetizer
ne: H.264 भिडियो प्याकेटाइजर

en: H264 video demuxer
ne: H264 भिडियो डुमुक्सर

en: HAL AudioUnit output
ne: HAL अडियो एकाइ निर्गत

en: HD (720p)
ne: HD (७२०  p )

en: HDMI/SPDIF audio passthrough
ne: HDMI/SPDIF अडियो पासथ्रु

en: HTTP (default)
ne: HTTP(पूर्वनिर्धारित )

en: HTTP input
ne: HTTP आगत

en: HTTP proxy
ne: HTTP प्रोक्सी

en: HTTP proxy URL
ne: HTTP प्रोक्सी URL

en: HTTP proxy password
ne: HTTP प्रोक्सी पासवर्ड

en: HTTP server address
ne: HTTP सर्भरको ठेगाना

en: HTTP server port
ne: HTTP सर्भरको पोर्ट

en: HTTP stream output
ne: HTTP प्रवाह निर्गत

en: HTTP tunnel port
ne: HTTP टनेल पोर्ट

en: HTTP/TLS server certificate
ne: HTTP/TLS Server Certificate

en: HTTP/TLS server private key
ne: HTTP/TLS server को निजि साँचो

en: Half Size
ne: आधा साइज

en: Handling mode for stereo streams
ne: स्टेरियो प्रवाहका लागि ह्यन्डलिङ मोड

en: Hardware-accelerated decoding
ne: हार्डवेयर-तीव्र

en: Headphone effect
ne: हेडफोन प्रभाव

en: Headphone virtual spatialization effect
ne: हेडफोन अवास्तविक स्पाटिअलाइजेसन प्रभाव

en: Headphone virtualization
ne: हेडफोन भर्चुलाइजेसन

en: Headphones
ne: हेडफोन

en: Hebrew
ne: हेब्रु

en: Height
ne: उचाइ

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ne: सानो तस्विर बिचमा किनाराको पिक्सेलमा उचाइ

en: Help
ne: सहायता

en: Herero
ne: हेरेरो

en: Hide Others
ne: अन्य लुकाउनुहोस्

en: Hide VLC
ne: VLC लुकाउनुहोस्

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ne: कर्सोर र पूर्ण स्क्रीन नियन्त्रक x  मिलिसेकेंड पछि लुकाउनुहोस्

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ne: कर्सोर र पूर्ण स्क्रीन नियन्त्रक n   मिलिसेकेंड पछि लुकाउनुहोस्

en: Hide the interface and pause playback.
ne: इन्टरफेस लुकाउनुहोस् र प्लेब्याक पज गर्नुहोस्।

en: High LNB voltage
ne: उच्च LNB भोल्टेज

en: High freq (Hz)
ne: उच्च आवृत्ति (Hz)

en: High priority
ne: उच्च प्राथमिकता

en: Higher Latency
ne: उच्च ल्याटेन्सी

en: Highest
ne: उच्चतम

en: Highest Latency
ne:  उच्चतम ल्याटेन्सी

en: Hindi
ne: हिन्दी

en: Hip-Hop
ne: हिप-हप

en: Hiri Motu
ne: हिरी मोतो

en: Home
ne: गृह

en: Hop limit (TTL)
ne: हप सिमा (TTL)

en: Host
ne: होस्ट

en: Hot keys
ne: हटकुञ्जी

en: Hotkeys
ne: हटकुञ्जी

en: Hotkeys management interface
ne: हटकुञ्जी व्यवस्थापन इन्टरफेस

en: Hotkeys settings
ne: हटकी सेटिङहरू

en: Hough
ne: होक

en: House
ne: घर

en: How long the notification will be displayed.
ne: कति लामो सुचना प्रदर्शित हुनेछ।

en: Hue
ne: ह्यु

en: Hungarian
ne: हङ्गेरियन

en: Hurry up
ne: चाडो गर्नुहोस्

en: Hybrid Log-Gamma
ne: हायब्रिद ल्ोग-  गामा

en: I quantization factor
ne: I क्यान्टिफिकेसन तत्व

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ne: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 रूपान्तरण

en: ID
ne: आईडी(ID)

en: ID Offset
ne: ID अफसेट

en: ITU-R BT.601 (525 lines, 60 Hz)
ne: ITU-R BT.601 (525 लाइनहरू, 60 Hz)

en: ITU-R BT.601 (625 lines, 50 Hz)
ne: ITU-R BT.601 (625 लाइनहरू, 50 Hz)

en: IceCAST output
ne: IceCAST निर्गत

en: Icelandic
ne: आइसल्यान्डिक

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
ne: यदि स्वचालित जडान सक्षम छ भने, केवल JACK क्लाइन्टहरू जसको नाम यस नियमित अभिव्यक्तिसँग मेल खान्छ जडानको लागि विचार गरिनेछ।

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ne: यदि सक्षम पारिएमा, आकार निर्दिष्ट गरिन्छ, TS मुक्सरले I तस्विरको अन्त्यमा सीमान्तहरू राख्दछ । यस्तो अवस्थामा, कुनै फ्रेम उपलबन्ध नहुदा प्रयोगकर्ता दिइएको आकारको प्रयोग गलत केसको प्रयोग गरिन्छ । यसले आकार एल्गोरिदमको क्षमता बृद्धि गर्दछ, I फ्रेमहरू सामान्यतया प्रवाहमा सबै भन्दा ठूलो फ्रेम हुन्छ ।

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
ne: यदि सक्षम गरियो भने, यो विकल्पले फेला परेको पहिलो लेख्न योग्य JACK क्लाइन्टहरूसँग स्वचालित रूपमा ध्वनि आउटपुट जडान गर्नेछ।

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ne: यो मान यदि अन्तिम N बफर औसत पावर भन्दा बढि छ भने, भोल्युमलाई सामान्यकरण गरिन्छ । यो मान धनात्मक फ्लोटिङ बिन्दु नम्बर हो । ०.५ र १० बिचको मान संबेदनशिल देखिन्छ ।

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ne: यदि फाइल पहिले नै अवस्थित छ भने यसमा अधिलेखन हुदैन ।

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ne: यदि यो विकल्प सक्षम पारिएमा, SAP मल्टिकास्ट ठेगानामा अधिप्रवाह नियन्त्रित हुन्छ । यदि तपाईँले MBone मा घोषणा बनाउन चाहनु भएमा यो आवश्यक हुन्छ ।

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ne: यदि तपाईको HTTP प्रोक्सीलाई पासवर्ड चाहिन्छ भने

en: Ignore
ne: वेवास्ता गर्नुहोस्

en: Ignore files starting with '.'
ne: '।' बाट सुरु हुने फाइलहरूलाई बेवास्ता गर्नुहोस्।

en: Ignored extensions
ne: उपेक्षा गरिएका एक्सटेन्सनहरू

en: Image
ne: चित्र

en: Image adjust
ne: छवि समायोजन

en: Image brightness (0-2)
ne: छवि उज्यालोपन (०-२)

en: Image contrast (0-2)
ne: छवि व्यतिरेक (०-२)

en: Image format
ne: छवि ढाँचा

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ne: भिडियो स्न्यापशट सङ्ग्रह गर्न प्रयोग गरिने छवि ढाँचा

en: Image gamma (0-10)
ne: छवि गामा (०-१०)

en: Image height
ne: छवि उचाइ

en: Image hue (0-360)
ne: छवि ह्यु (०-३६०)

en: Image properties filter
ne: छवि गुण फिल्टर

en: Image saturation (0-3)
ne: छवि स्याचुरेसन (०-३)

en: Image wall
ne: छवि पर्खाल

en: Image width
ne: छवि चौडाइ

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ne: बहुविध मनिटर कन्फिगरेसनमा, तपाईँले भिडियो सञ्झ्याल खोल्न चाहनु भएको प्रर्दशनको विण्डोज यन्त्र नाम निर्दिष्ट गर्न सक्नुहुन्छ । उदाहरणका लागि, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2"

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ne: पूरापर्दा मोडमा, कालो भिडियो प्रर्दशित नभएको स्थानमा पर्दा राख्नुहोस्

en: Increase scale factor
ne: पौमने पहलू ब्रिद्धी

en: Increase the priority of the process
ne: प्रक्रियाको प्राथमिकता बढाउनुहोस्

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ne: प्रक्रियाको प्राथमिकता बढाउदा तपाईँको बजाउने अनुभव बढ्नुको साथै अन्य अनुप्रयोगद्रारा धेरै समय लिने हुदाँ VLC लाई वितरण गर्न अनुमति दिदैन । यद्यपि VLC ले केहि अवस्था (बग) मा सबै प्रोसेसर समय लिन सक्नुका साथै प्रतिक्रिया नगर्ने पनि हुन सक्दछ त्यस्तो अवस्थामा तपाईँले कम्प्युटरलाई पुन: सुरु गर्नु पर्दछ ।

en: Index
ne: अनुक्रमणिका

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ne: ० - ६०००० मिलि सेकेन्डको छुट्टै छवि प्रर्दशन समय

en: Indonesian
ne: इन्डोनेशियाली

en: Industrial
ne: औधोगिक

en: Influence (bias) B-frames usage
ne: प्रभाव (पक्षपाति) B-फ्रेम उपयोग

en: Information
ne: सूचना

en: Information...
ne: सूचना

en: Infrared remote control interface
ne: इन्फ्रारेड दुर नियन्त्रण इन्टरफेस

en: Initial VBV buffer occupancy
ne: सुरुआती VBV बफर अधिकार

en: Input
ne: आगत

en: Input & Codec Settings
ne: इनपुट र कोडेक सेटिङ

en: Input / Codecs
ne: आगत / कोडेकहरू

en: Input Devices
ne: इनपुट उपकरणहरू

en: Input bitrate
ne: आगत बिटदर

en: Input card to use
ne: प्रयोग गर्नका लागि इनपुट कार्ड

en: Input has changed
ne: आगत परिवर्तन गरिएको छ

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ne: आगत परिवर्तन गरिएको छ, पुस्तकचिनो बचत गर्न असक्षम । उहि आगत राख्ने निश्चित गर्न पुस्तकचिनो सम्पादन गर्ने बेलामा "पज" सँग प्लेब्याक निलम्बन गर्दैछ ।

en: Input list
ne: आगत सूची

en: Input repetitions
ne: आगत पुरनावृत्ति

en: Input slave (experimental)
ne: आगत स्लेभ (प्रयोगात्मक)

en: Input:
ne: इन्पुट:

en: Inputs list
ne: इनपुट सूची

en: Insert
ne: हाल्नुहोस

en: Install
ne: स्थापना

en: Install Windows Service
ne: विण्डोज सेवा स्थापना गर्नुहोस्

en: Install the Service and exit.
ne: सेवा स्थापना गरेर निस्कनुहोस्

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ne: कच्चा फाइल लेख्नु सट्टामा, तपाईँले फाइलमा WAV हेडर थप्न सक्नुहुन्छ ।

en: Instrumental
ne: वाद्य

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ne: -१ (नमूना होइन) बाट ४ सम्म इन्टिजर

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ne: यो तत्व प्रवाहका लागि इन्टिजर पहिचायक । यसलाई पछि यो प्रवाह "फेला पार्न" प्रयोग गरिन्छ ।

en: Integer pixel motion estimation method
ne: इन्टिगर पिक्सेल चाल अनुमान विधि

en: Integrate video in interface
ne: इन्टरफेसमा भिडियो एकीकृत

en: Inter luma quantization deadzone
ne: भित्रि लुमा क्वान्टिजेसन डेडजोन

en: Interface
ne: इन्टरफेस

en: Interface Settings
ne: इन्टरफेस सेटिंग्स

en: Interface interaction
ne: इन्टरफेस अन्तरक्रिया

en: Interface module
ne: इन्टरफेस मोड्युल

en: Interface style
ne: कार्य

en: Interlaced encoding
ne: इन्टरलेस गरिएको सङ्केतन

en: Interlaced mode
ne: इन्टरलेस गरिएको मोड

en: Interlaced motion estimation
ne: इन्टरलेस चालयुक्त अनुमान

en: Interlingua
ne: इन्टरलिङ्वा

en: Interlingue
ne: इन्टरलिङ्गुवा

en: Intra luma quantization deadzone
ne: भित्रि लुमा क्वान्टिजेसन डेडजोन

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ne: प्रवाहको प्रर्दशनमा विलम्ब परिभाषित गर्दछ

en: Inuktitut
ne: इनुकटिटुट

en: Inupiaq
ne: इनुपिक

en: Invalid combination
ne: अमान्य संयोजन

en: Invalid signature
ne: आबैद हस्तक्स्यार

en: Invert video filter
ne: भिडियो फिल्टर उल्टाउनुहोस्

en: Irish
ne: आइरिस

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ne: वास्तविक समय स्रोतका लागि आगत घडि समक्रमण घडि अक्षम पार्न सम्भव छ । यदि तपाईँ सञ्जाल प्रवाहको जर्की प्लेब्याकसँग अनुभवी हुनुहुन्छ भने यसको प्रयोग गर्नुहोस् ।

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ne: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". त्यसैले यो मेटियो।

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ne: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". त्यसैले यो मेटियो।

en: Italian
ne: इटालीयन

en: JACK audio output
ne: JACK अडियो निर्गत

en: JACK client name
ne: JACK ग्राहकको नाम

en: Japanese
ne: जापानी

en: Java required
ne:  JAVA चहिन्छ

en: Javanese
ne: जाभानिज

en: Jazz
ne: ज्याज

en: Jazz+Funk
ne: ज्याज+फङ्क

en: Joint bidirectional motion refinement.
ne: सयुक्त द्विनिर्देशनात्मक चालयुक्त सफाई

en: Joint stereo
ne: संयोजन स्टेरियो

en: Journal
ne: देइनिकी

en: Jump sizes
ne: जाने साइज

en: Jump to Specific &Time
ne: निर्दिष्ट समयमा जानुहोस्

en: Jungle
ne: जङ्गल

en: K Audio Interface audio output
ne: K अडियो इन्टरफेस अडियो आउटपुट

en: Kannada
ne: कान्नडा

en: Kasenna MediaBase parser
ne: केसेन्ना मिडिया आधारित पद वर्णक

en: Kasenna RTSP dialect
ne: केसेन्ना RTSP भाषा

en: Kashmiri
ne: काश्मिरी

en: Kazakh
ne: काजाख

en: Keep aspect ratio
ne: आकार अनुपात राख्नुहोस्

en: Keep audio level between sessions
ne: अडियो स्तर सत्रहरूको बीचमा राख्नुहोस्

en: Keep original size
ne: मौलिक साइज राख्नुहोस्

en: Keep some B-frames as references
ne: सन्दर्भको रूपमा केहि B फ्रेम राख्नुहोस्

en: Keep stream output open
ne: प्रवाह निर्गत खुला राख्नुहोस्

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ne: मोजेइक तत्वहरू रिसाइज गर्दा मौलिक आकार अनुपात राख्नुहोस्

en: Keep the original size of mosaic elements.
ne: मोजेइक तत्वको मौलिक साइज राख्नुहोस्

en: Key press events
ne: की थिचिएको अवस्था

en: Khmer
ne: खमेर

en: Kikuyu
ne: किकुयु

en: Kinyarwanda
ne: किन्यावन्डा

en: Kirghiz
ne: किर्खाज

en: Komi
ne: कोमी

en: Korean
ne: कोरियाली

en: Kuanyama
ne: कुन्यामा

en: Kurdish
ne: कुर्दिस

en: Lanczos
ne: ल्यानकोज

en: Language
ne: भाषा

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
ne: उपयोग गर्न  खोजिएको अडियो ट्राक को भाषा(अल्पविराम ले छुट्याएर country code सहित दिनुहोला, सजिलो को लागि कुनै पनि होइन चयन गर्नुहोस

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ne: DVD /ब्लु-रे संग उपयोग गर्न  खोजिएको मेनुको भाषा(अल्पविराम ले छुट्याएर country code सहित दिनुहोला, सजिलो को लागि कुनै पनि  चयन गर्नुहोस )

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ne: उपयोग गर्न  खोजिएको शीर्षक ट्राक को भाषा(अल्पविराम ले छुट्याएर country code सहित दिनुहोला, सजिलो को लागि कुनै पनि चयन गर्नुहोस )

en: Lao
ne: लाओ

en: Large
ne: ठुलो

en: Large Hall
ne: ठूलो सभा

en: Larger
ne: झनै ठुलो

en: Last audio device
ne: पछिल्लो अडियो उपकरण

en: Latin
ne: ल्याटिन

en: Latvian
ne: लाट्भियन

en: Left
ne: बायाँ

en: Left bottom
ne: दाँया तल

en: Left to right
ne: बाया देखी दाया

en: Left top
ne: बायाँ माथि

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ne: भिडियो स्वत स्केलिंग गरेर विन्डो वा पूर्ण स्क्रीन अनुरुप राख्ने

en: Letzeburgesch
ne: लेट्जेबुर्गेस

en: LibNotify Notification Plugin
ne: LibNotify सूचना प्लगइन

en: Libtwolame audio encoder
ne: लिबट्वोलमे अडियो सङ्केतक

en: License
ne: इजाजतपत्र

en: Lime
ne: कागती

en: Limit the size of each slice in bytes
ne: प्रत्येक टुक्राको आकार बाइट्समा सीमित गर्नुहोस्

en: Linear
ne: रेखात्मक

en: Linear PCM audio decoder
ne: रेखात्मक PCM अडियो असङ्केतक

en: Linear PCM audio packetizer
ne: रेखात्मक PCM अडियो प्याकेटाइजर

en: Lingala
ne: लिङ्गाला

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ne: VLC ले प्रयोग गर्ने आधारमा कोडेकको प्राथमिकताको सूची । दृष्टान्तका लागि, 'dummy,a52' ले अन्यको सट्टामा डम्मी र a52 कोडेकलाई पहिले प्रयास गर्दछ । केबल उन्नत प्रयोगकर्ताले मात्र सबै तपाईँको प्रवाहको प्लेब्याक विच्छेद गर्न यो विकल्प एकान्तर गर्नु पर्दछ ।

en: List of keystores that VLC will use in priority.
ne: VLC ले प्राथमिक्ता अनुसार Keystore लिस्ट प्रयोग गर्ने

en: Listeners
ne: श्रोता

en: Lithuanian
ne: लिथुनियाली

en: Live
ne: लाइभ

en: Live capture caching (ms)
ne: प्रत्यक्ष क्याप्चर क्यासिंग (एमएस)

en: Live555 stream transport
ne: Live555 स्ट्रिम यातायात

en: Lo-Fi
ne: लो-फि

en: Load
ne: लोड गर्नुहोस्

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ne: तपाईँको उपशीर्षक फाइलले स्वत: पत्ता फेला पार्न नसक्दा प्रयोग गरिने यो उपशीर्षक फाइल लोड गर्नुहोस् ।

en: Locally collect statistics
ne: स्थानीय रूपमा संकलन तथ्याङ्कहरू

en: Location
ne: स्थान

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ne: स्वचालित स्ट्रिङ रूपान्तरणका लागि फाइल रहने SVG टेम्प्लेटको स्थान

en: Location:
ne: स्थान:

en: Log all VLC messages to a text file.
ne: पाठ फाइलमा सबै VLC सन्देश लग गर्नुहोस् ।

en: Log filename
ne: लग फाइलनाम

en: Log format
ne: लग ढाँचा

en: Log to file
ne: फाइलमा लग गर्नुहोस्

en: Logging
ne: लगइन

en: Logo animation # of loops
ne: # लुपको लागो एनिमेशन

en: Logo filenames
ne: लोगो फाइल नाम

en: Logo individual image time in ms
ne: मिलि सेकेन्डमा लोगो छुट्टै छवि समय

en: Logo overlay
ne: लोगो ओभरले

en: Logo position
ne: लोगो स्थान

en: Logo video filter
ne: लोगो भिडियो फिल्टर

en: Long backwards jump
ne: लामो पछाडि जानु

en: Long forward jump
ne: लामो अगाडि जानु

en: Long jump length
ne: लामो जाने लम्बाइ

en: Long jump length, in seconds.
ne: लामो जाने लम्बाइ, सेकेन्डमा

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ne: यदि हालको डाइरेक्टरिमा कुनै उपशीर्षक फाइल फेला परेन भने ति मार्गहरूमा पनि उपशीर्षक फाइलका लागि हेर्नुहोस् ।

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
ne: लुप फिल्टर अल्फाC0 र बिटा परिमिति अल्फा:बिटा

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ne: लुप फिल्टर अल्फाC0 र बिटा परिमिति । अल्फा र बिटा परिमितिका लागि -६ बाट ६ सम्मको दायरा । -६ को अर्थ हल्का फिल्टर, ६ को अर्थ कडा हुन्छ ।

en: Lossless mode
ne: हानिरहित मोड

en: Lost buffers
ne: हराएको बफर

en: Lost frames
ne: हराएको फ्रेम

en: Low Definition (360 lines)
ne: कम डेफिनेशन (360 रेखाहरू)

en: Low Latency
ne: कम ल्याटेन्सी

en: Low freq (Hz)
ne: न्यून आवृत्ति (Hz)

en: Lowest
ne: सब भन्दा कम

en: Lowest Latency
ne: सबभन्दा कम ल्याटेन्सी

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ne: लुमा विक्युविक / क्रोमा द्वि रेखात्मक

en: Luminance elimination
ne: उज्यालोपन लोप

en: Luminance masking
ne: उज्यालोपन मास्क

en: M-JPEG camera demuxer
ne: M-JPEG क्यामेरा डेमुक्सर

en: M3U playlist import
ne: M3U बजाउने सूची आयात

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ne: MMS प्रवाहले धेरै तत्व प्रवाहलाई विभिन्न बिटदरसँग समावेश गर्न सक्दछ ।तपाईँले ति सबैलाई छनोट गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ne: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 रूपान्तरण

en: MMX conversions from
ne: MMX रूपान्तरण

en: MOD demuxer (libmodplug)
ne: MOD डुमुक्सर (libmodplug)

en: MP4 stream demuxer
ne: MP4 प्रवाह डुमुक्सर

en: MP4/MOV muxer
ne: MP4/MOV मुक्सर

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ne: MPEG I/II भिडियो असङ्केतक (libmpeg2 प्रयोग)

en: MPEG Transport Stream demuxer
ne: MPEG वाहन प्रवाह डुमुक्सर

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ne: MPEG अडियो तह I/II/III असङ्केतक

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ne: MPEG अडियो तह I/II/III प्याकेटाइजर

en: MPEG-I/II video demuxer
ne: MPEG-I/II भिडियो डुमुक्सर

en: MPEG-I/II video packetizer
ne: MPEG-I/II भिडियो प्याकेटाइजर

en: MPEG-PS demuxer
ne: MPEG-PS डुमुक्सर

en: MPEG4 audio packetizer
ne: MPEG4 अडियो प्याकेटाइजर

en: MPEG4 quantization matrix
ne: MPEG4 क्यान्टिजाइसेन म्याट्रिक्स

en: MPEG4 video packetizer
ne: MPEG4 भिडियो प्याकेटाइजर

en: MTU of the network interface
ne: सञ्जाल इन्टरफेसको MTU

en: Mac OS X interface
ne: म्याक OS X इन्टरफेस

en: Macedonian
ne: म्यासेडोनियन

en: Magnify
ne: अभिवर्धन गर्नुहोस्

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ne: अन्तर्क्रियात्मक भिडियो फिल्टर अभिवर्धन गर्नुहोस्/जुम गर्नुहोस्

en: Main interfaces
ne: मुख्य इन्टरफेसहरू

en: Main interfaces settings
ne: मुख्य इन्टरफेस सेटिङहरू

en: Malagasy
ne: मालागासे

en: Malay
ne: मलाय

en: Malayalam
ne: मलायालम

en: Maltese
ne: माल्टिस

en: Manx
ne: म्याङ्क्स

en: Maori
ne: मावरी

en: Marathi
ne: मराडी

en: Maroon
ne: खैरो रातो रङ

en: Marquee
ne: मार्क्यु

en: Marquee display
ne: मार्क्यु प्रर्दशन

en: Marquee position
ne: मार्क्यु स्थान

en: Marshall
ne: मार्शेल

en: Mask
ne: मास्क

en: Matroska stream demuxer
ne: मातरोस्का प्रवाह डुमुक्सर

en: Max QP
ne: अधिक QP

en: Max QP step
ne: अधिक QP चरण

en: Max QP step between frames.
ne: फ्रेमहरूको बिचमा अधिक QP चरण

en: Max length
ne: अधिकतम लम्बाइ

en: Max local bitrate
ne: अधिक स्थानिय बिटदर

en: Max. luminance
ne: धेरेेै प्राकास

en: Maximum B (deprecated)
ne: अधिकतम B (डेप्रिकेटेड)

en: Maximum GOP size
ne: अधिकतम GOP साइज

en: Maximum Volume displayed
ne: अधिकतम भोल्युम प्रदर्शित

en: Maximum bitrate
ne: अधिकतम बिटदर

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ne: kbps मा अधिकतम बिटदर । अनुप्रयोग प्रवाहित गर्न यो उपयोगि हुन्छ ।

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ne: अनुमानित स्थानहरू बाट मापन गरिएको, चाल अनुमानका लागि खोजी गर्न अधिकतम दुरि । धेरै जसो फूटेजका लागि पूर्वनिर्धारित १६, २४ र ३२ बिचको सेटिङले उच्च चाल अनुक्रमलाई फाइदा हुन सक्दछ । दायरा ० देखि ६४ सम्म ।

en: Maximum encoding bitrate
ne: अधिकतम सङ्केतन बिटदर

en: Maximum level
ne: अधिकतम स्तर

en: Maximum motion vector search range
ne: अधिकतम चाल भेक्टर खोजी दायरा

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ne: पर्दामा प्रर्दशीत हुने क्यारेक्टरको अधिकतम नम्बर

en: Maximum number of connections
ne: जडानको अधिकतम नम्बर

en: Maximum output video height.
ne: अधिकतम निर्गत भिडियो उचाइ

en: Maximum output video width.
ne: अधिकतम निर्गत भिडियो चौडाइ

en: Maximum quantizer parameter.
ne: अधिकतम क्वान्टिजर परिमिति

en: Maximum time allowed to preparse an item, in milliseconds
ne: मिलिसेकेन्डमा, वस्तु तयार गर्न अनुमति दिइएको अधिकतम समय

en: Maximum video height
ne: अधिकतम भिडियो उचाइ

en: Maximum video quantizer scale
ne: अधिकतम् भिडियो क्वान्टिजाइर स्केल

en: Maximum video quantizer scale.
ne: अधिकतम् भिडियो क्वान्टिजाइर स्केल

en: Maximum video width
ne: अधिकतम भिडियो चौडाइ

en: Mean
ne: मध्यक

en: Media &Information
ne: मिडिया र जानकारी

en: Media (player) role for operating system policy.
ne: अपरेटिङ सिस्टम नीतिको लागि मिडिया (प्लेयर)को भूमिका।

en: Media Angle
ne: मीडिया कोण

en: Media Audio Track
ne: मीडिया अडियो ट्राक

en: Media Forward
ne: मीडिया अगाडी

en: Media Information
ne: मिडिया जानकारी

en: Media Library
ne: मिडिया पुस्तकालय

en: Media Manager Edition
ne: मिडिया प्रबन्धक संस्करण

en: Media Manager List
ne: मिडिया प्रबन्धक सूची

en: Media Menu
ne: मीडिया  मेनु

en: Media Next Frame
ne: मीडिया अर्को फ्रेम

en: Media Next Track
ne: मीडिया अर्को ट्राक

en: Media Play Pause
ne: मीडिया प्ले

en: Media Prev Frame
ne: मीडिया अघिल्लो फ्रेम

en: Media Prev Track
ne: मीडिया अघिल्लो ट्रयाक

en: Media Record
ne: मीडिया रेकोर्ड

en: Media Repeat
ne: मीडिया दोहोरोर्यनुस

en: Media Resource Locator (MRL)
ne: मिडिया संसाधन सूचक (MRL)

en: Media Rewind
ne: मिडिया उल्टा

en: Media Select
ne: मीडिया छान्नुहोस्

en: Media Shuffle
ne: मीडिया फुत्त

en: Media Stop
ne: मीडिया रोक्नुहोस

en: Media Subtitle
ne: मीडिया उपशीर्षक

en: Media Time
ne: मीडिया  समय

en: Media View
ne: मीडिया दृश्य

en: Media files cannot be resumed because keeping recent media items is disabled.
ne: मिडिया फाईलहरू पुन: सुरु गर्न सकिँदैन किनकि हालै मिडिया वस्तुहरू असक्षम पारिएको छ।

en: Media role
ne: मिडिया भूमिका

en: Media: %s
ne: मिडिया: %s

en: Meditative
ne: चिन्तनशील

en: Medium
ne: मध्यम

en: Medium backwards jump
ne: मध्यम पछाडि जानु

en: Medium forward jump
ne: मध्यम अगाडि जानु

en: Medium jump length
ne: मध्यम जाने लम्बाइ

en: Medium jump length, in seconds.
ne: मध्यम जाने लम्बाइ, सेकेन्डमा

en: Mega bass
ne: मेगा बास

en: Mega bass cutoff
ne: मेगा बास कटअफ

en: Mega bass level
ne: मेगा बास स्तर

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ne: मेगाबास मोड तह (० बाट १०० सम्म, पूर्वनिर्धारित मान ० हो)

en: Menu
ne: विकल्पसूची

en: Menu language
ne: मेनु भाषा

en: Menu popup
ne: मेनु पपअप

en: Menu title
ne: मेनु शीर्षक

en: Messages
ne: सन्देश

en: Metadata
ne: मेटाडाटा

en: Metal
ne: मेटल

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ne: माइक्रोसफ्ट मिडिया सर्भर (MMS) आगत

en: Middle
ne: मध्यम

en: Mime
ne: माइम

en: Min QP
ne: न्यून QP

en: Min. luminance
ne: थोरेेै प्रकास

en: Minimum B (deprecated)
ne: न्यूनतम B (डेप्रिकेटेड)

en: Minimum GOP size
ne: न्यूनतम GOP साइज

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ne: kbps मा न्यूनतम बिटदर । स्थिर साइजको च्यानलमा सङ्केतन गर्नका लागि यो उपयोगि हुन्छ ।

en: Minimum encoding bitrate
ne: न्यूनतम सङ्केतन बिटदर

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ne: न्यूनतम क्वान्टिजर परिमिति । १५ देखि ३५ सम्म उपयोगि दायरा देखिन्छ ।

en: Minimum video quantizer scale
ne: न्यूनतम भिडियो क्वान्टिजाइर स्केल

en: Minimum video quantizer scale.
ne: न्यूनतम भिडियो क्वान्टिजाइर स्केल

en: Mirror
ne: एइना

en: Misc
ne: विविध

en: Miscellaneous
ne: विविध

en: Miscellaneous Options
ne: विविध विकल्प

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ne: विविध अडियो सेटिङ र मोड्युल

en: Missing AACS configuration file!
ne: AACS कन्फिगरेसन फाइल छुटेको छ!

en: Mode
ne: मोड

en: Moldavian
ne: माल्डाभियन

en: Mongolian
ne: मङ्गोलियन

en: Monitor pixel aspect ratio
ne: मोनिटर पिक्सेल आकार अनुपात

en: Mono
ne: मोनो

en: Mosaic
ne: मोजेइक

en: Mosaic alignment
ne: मोजेइक पङ्क्तिबद्धता

en: Mosaic bridge
ne: मोजेइक ब्रिज

en: Mosaic bridge stream output
ne: मोजेइक ब्रिज प्रवाह निर्गत

en: Motion blur
ne: चाल अस्पष्ट

en: Motion blur filter
ne: चाल अस्पष्ट फिल्टर

en: Motion detect
ne: चाल पत्ता

en: Motion detect video filter
ne: चाल पत्ता भिडियो फिल्टर

en: Motion masking
ne: चाल मास्क

en: Motion threshold (10-100)
ne: चाल थ्रेसहोल्ड (१०-१००)

en: Mouse Gestures
ne: माउस सङ्केत

en: Mouse Wheel Down
ne: माउसको पाङ्ग्रा तल

en: Mouse Wheel Left
ne: माउसको पाङ्ग्रा देब्रे

en: Mouse Wheel Right
ne: माउसको पाङ्ग्रा दाहिने

en: Mouse Wheel Up
ne: माउसको पाङ्ग्रा माथि

en: Mouse events
ne: mouse चलाएको अवस्था

en: Mouse gestures control interface
ne: माउस सङ्केत नियन्त्रण इन्टरफेस

en: Mouse wheel horizontal axis control
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Mouse wheel vertical axis control
ne: माउस व्हील ठाडो अक्ष नियन्त्रण

en: Multicast
ne: मल्टिकास्ट

en: Multicast output interface
ne: बहुस्त्र्पीय उत्पादन इंटरफ़ेस

en: Multipart JPEG muxer
ne: बहुभाग JPEG मुक्सर

en: MusePack demuxer
ne: मुसेप्याक डुमुक्सर

en: Music
ne: सङ्गीत, गीत

en: Musical
ne: सङ्गितिय

en: Mute
ne: मौन

en: Mux Control
ne: मक्स नियन्त्रण

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ne: Mux PMT (आवश्यक --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
ne: मुक्स मोड्युल

en: Muxer
ne: मुक्सर

en: Muxer:
ne: मक्सर:

en: Muxers
ne: मुक्सर

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ne: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. तपाईँले सायद यसो गर्नु हुँदैन होला।
    हरेक muxer को लागि पूर्वनिर्धारित parameter हरू निर्धारित गर्न सक्नुहुन्छ

en: My Videos
ne: भिडियो

en: NT Service
ne: NT सेवा

en: Name
ne: नाम

en: Name of desired display device
ne: आवश्यक प्रर्दशन यन्त्रको नाम

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ne: कच्चा प्रवाह डम्प गरिने फाइलको नाम

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ne: प्रत्यक्ष प्रर्दशन प्लगइनद्वारा प्रयोग गर्ने भिडियो यन्त्रको नाम । यदि तपाईँले केहि पनि निर्दिष्ट गर्नु भएन भने पूर्वनिर्धारित यन्त्र प्रयोग गरिन्छ ।

en: Name:
ne: नाम:

en: Native American
ne: जनजाति अमेरिकी

en: Nauru
ne: नायरू

en: Navajo
ne: नाभाजो

en: Navigate down
ne: तल नेभिगेट गर्नुहोस्

en: Navigate left
ne: बायाँ नेभिगेट गर्नुहोस्

en: Navigate right
ne: दायाँ नेभिगेट गर्नुहोस्

en: Navigate up
ne: माथि नेभिगेट गर्नुहोस्

en: Navy
ne: गाढा निलो

en: Ncurses interface
ne: Ncurses इन्टरफेस

en: Ndebele, North
ne: नेड्बेले, उत्तर

en: Ndebele, South
ne: नेड्बेले, दक्षिण

en: Ndonga
ne: नोड्गा

en: Nearest neighbour (bad quality)
ne: नजिकको छिमेकी (खराब गुणस्तर)

en: Nepali
ne: नेपाली

en: Network
ne: सञ्जाल

en: Network Sync
ne: सञ्जाल समक्रमण

en: Network caching (ms)
ne: नेटवर्क क्यासिंग (एमएस)

en: Network name
ne: नेट्वर्कको नाम

en: Network name to create
ne: बनाउने नेट्वर्कको नाम

en: Network settings
ne: सञ्जाल सेटिङ

en: Network synchronisation
ne: सञ्जाल समक्रमण

en: Never fix
ne: स्थिर नगर्नुहोस्

en: New Age
ne: नयाँ उमेर

en: New destination
ne: नयाँ गन्तव्य

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ne: नयाँ विन्याप ५.२ सर्टकट आयात

en: Next
ne: अर्को

en: Next chapter
ne: पछिल्लो अध्याय

en: Next frame
ne: अर्को फ्रेम

en: Next title
ne: पछिल्लो शीर्षक

en: No
ne: होइन

en: No Audio Input device found
ne: कुनै अडियो इनपुट उपकरण फेला परेन

en: No EPG Data Available
ne: EPG Data उपलब्ध छैन

en: No check was performed yet.
ne: कुनै जाँच अहिले सम्म गरिएको छैन।

en: No decoding of Dolby Surround
ne: डब्लि सराउन्डको असङ्केतन छैन

en: No description for this codec
ne: यो कोडेकको कुनै जानकारी  छैन

en: No input
ne: आगत होइन

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ne: आगत फेला परेन । पुस्तकचिनोले काम गर्नका लागि प्रवाहलाई बजाउनु वा पज गर्नु पर्दछ ।

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
ne: कुनै पनि मिल्ने मोड्युल भेटिएन। उपलब्ध मोड्युलको सूचीको लागि --list अथवा --list-verbose हेर्नुहोस्।

en: No renderer
ne: रेन्डरर छैन

en: No valid host certificate found in AACS config file.
ne: AACS कन्फिगरेसन फाइलमा कुनै मान्य होस्ट प्रमाणपत्र फेला परेन।

en: No valid processing key found in AACS config file.
ne: AACS कन्फिगरेसन फाइलमा कुनै वैध प्रशोधन कुञ्जी फेला परेन।

en: No video devices found
ne: भिडियो उपकरण फेला परेन

en: No video or audio device selected.
ne: भिडियो या अडियो यन्त्र चयन गरिएको छैन

en: Noise
ne: हल्ला

en: Noise reduction
ne: हल्ला घटाइ

en: Non-key
ne: कुञ्जी होइन

en: Non-ref
ne: सन्दर्भ नगरिएको

en: None
ne: कुनै पनि होइन

en: Normal
ne: सामान्य

en: Normal Size
ne: साधारण साइज

en: Normal rate
ne: साधारण गति

en: Normal/Loop/Repeat
ne: सामान्य/ चक्र/ दोहोर्‍याउनु

en: Normalize volume to:
ne: आवाज सामान्यीकरण

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ne: सामान्यतया पछिल्लो पूरा फ्रेममा प्याकेटाइजरले सिन्क गर्दछ । यो झण्डाले फेला परेको पहिलो आन्तरिक फ्रेममा सिन्क गर्न प्याकेटाइजरलाई निर्देश गर्दछ ।

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ne: साधारणतया हामिले स्थान र अवधि गणना गर्न MPEG फाइलको टाइमस्ट्याम्प प्रयोग गर्दछौ । यद्यपि कहिले काँहि यो उपयोगि नहुन सक्दछ । बिटदरबाट गणना गर्न यो विकल्प अक्षम पार्नुहोस् ।

en: Northern Sami
ne: उत्तरी सामी

en: Norwegian
ne: नर्वेजियन

en: Norwegian Bokmaal
ne: नर्वेजियन बोक्माल

en: Norwegian Nynorsk
ne: नर्वेजियन न्योनोर्सक

en: Not Set
ne: तयार भएको छैन

en: Not Used
ne: प्रयोग नभएको

en: Note that these are system-wide settings.
ne: ध्यान दिनुहोस् कि यी प्रणाली-विस्तृत सेटिङहरू छन्।

en: Note:
ne: टिप्पणी:

en: Notification
ne: सुचना

en: Notify
ne: सूचीत गर्नुहोस्

en: Now Playing
ne: अहिले बजिरहेको

en: NullSoft demuxer
ne: नुलसफ्ट डुमुक्सर

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ne: दुई सन्दर्भ फ्रेमको बिचमा सङ्केतन गरिने B फ्रेमको नम्बर

en: Number of Tracks
ne: ट्रयाक सङ्ख्या

en: Number of audio buffers
ne: अडियो बफरको सङ्ख्या

en: Number of audio channels
ne: अडियो च्यानलहरूको संख्या

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ne: ट्रान्सकोड गरिएको प्रवाहमा अडियो च्यानलको नम्बर

en: Number of blank pixels between bands.
ne: ब्यान्डहरू बिचमा रित्तो पिक्सेलको नम्बर

en: Number of clones
ne: क्लोनको नम्बर

en: Number of columns
ne: स्तम्भको नम्बर

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ne: I र P-फ्रेमको बिचमा क्रमागत B फ्रेमहरूको नम्बर । दायरा १ देखि १६ सम्म

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ne: एउटा कुञ्जी फ्रेमका लागि सङ्केतन गरिने फ्रेमको नम्बर

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ne: भिडियो विभाजन गर्ने तेर्सो सञ्झ्यालको नम्बर

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ne: मार्क्यु प्रर्दशीत रहि रहने मिलिसेकेन्डको नम्बर । पूर्वनिर्धारित मान ० हो ।(सधै रहिरहन्छ )

en: Number of output channels
ne: निर्गत च्यानलको नम्बर

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ne: भविष्यवक्ताको रूपमा प्रयोग गरिने अधिल्लो फ्रेमको नम्बर । यो एनिमेमा प्रभावकारी हुन्छ तर लाइभ-कार्य स्रोत सामग्रीमा सानो फरक बनाउला जस्तो देखिन्छ । ठूलो फ्रेम सन्दर्भ मानसँग व्यवहार गर्न केहि असङ्केतक अक्षम हुन्छ । दायरा १ देखि १६ सम्म

en: Number of reference frames
ne: सन्दर्भ फ्रेमको नम्बर

en: Number of rows
ne: पङ्क्तिको नम्बर

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ne: फिडको प्रत्येक बल गरिएको ताजा बिचमा सेकेन्डको नम्बर । ० को अर्थ फिडहरू कहिल्यै अद्यावधिक नहुने हो ।

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ne: 'पूरा पर्दा' मा भिडियो प्रर्दशन गर्न पूर्वनिर्धारितद्वारा प्रयोग गरिने पर्दाको नम्बर । पर्दा नम्बरको अनुकूललाई भिडियो यन्त्र चयन मेनुमा फेला पार्न सकिन्छ ।

en: Number of threads
ne: थ्रेडको नम्बर

en: Number of threads used for the transcoding.
ne: ट्रान्सकोडिङका लागि थ्रेडकको नम्बर

en: Number of time the same input will be repeated
ne: उहि आगत दोहर्याउने समय

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ne: भिडियो विभाजन गर्ने ठाडो सञ्झ्यालको नम्बर

en: Number of video windows in which to clone the video.
ne: भिडियोको क्लोन गर्ने भिडियो सञ्झ्यालको नम्बर

en: Nuv demuxer
ne: नुभ डुमुक्सर

en: OGG demuxer
ne: OGG डुमुक्सर

en: OK
ne: ठीक छ

en: Occitan; Provençal
ne: ओसीटान; प्रोभेन्सल

en: Off
ne: बन्द

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ne: ब्रिज आउटमा निर्दिष्ट गरिएको प्रवाह ID मा थप्न असफेस, प्रवाह प्राप्त गर्न ID ब्रिज इन दर्ता गरिन्छ ।

en: Ogg/OGM muxer
ne: Ogg/OGM मुक्सर

en: Oldies
ne: पुराना

en: Olive
ne: जलपाई

en: On
ne: खुला

en: On Screen Display
ne: स्क्रिन प्रर्दशनमा

en: Opacity
ne: अपारदर्शिता

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ne: ओभरले पाठको अपारदर्शिता (पारदर्शिताको उल्टो) । ० = पारदर्शि, २५५ = पूर्ण रूपमा अपारदर्शी

en: Opaqueness
ne: अपारदर्शीता

en: Open
ne: खोल्नुहोस्

en: Open &Capture Device...
ne: समात्ने यन्त्र खोल्नुहोस्...

en: Open &Disc...
ne: डिस्क खोल्नुहोस्...

en: Open &File...
ne: फाइल खोल्नुहोस्...

en: Open &Folder...
ne: फोल्डर खोल्नुहोस ..

en: Open &Network Stream...
ne: सञ्जाल प्रवाह खोल्नुहोस्...

en: Open D&irectory...
ne: डाइरेक्टरी खोल्नुहोस्...

en: Open Disc...
ne: डिक्स खोल्नुहोस्...

en: Open File
ne: फाइल खोल्नुहोस्

en: Open File...
ne: फाइल खोल्नुहोस्...

en: Open Folder
ne: फोल्डर खोल्नुहोस्

en: Open Network...
ne: सञ्जाल खोल्नुहोस्...

en: Open Recent
ne: हालैको खोल्नुहोस्

en: Open Source
ne: स्रोत खोल्नुहोस्

en: Open a skin file
ne: स्किन फाइलको खोल्नुहोस्

en: Open audio in exclusive mode.
ne: विशेष मोडमा अडियो खोल्नुहोस्।

en: Open network streams using the following protocols
ne: निम्न प्रोटोकलहरू प्रयोग गरी सञ्जाल स्ट्रीमहरू खोल्नुहोस्

en: Open playlist
ne: बजाउने सूची खोल्नुहोस्

en: OpenBSD sndio audio output
ne: OpenBSD sndio अडियो आउटपुट

en: OpenGL video output
ne: खुलाGL भिडियो निर्गत

en: Opening
ne: खोल्नुहोस

en: Operating System Integration
ne: अपरेटिङ सिस्टम एकीकरण

en: Optical drive
ne: अप्टिकल ड्रैव

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ne: पूर्वपरिभाषित उचाइको ट्रुक्राहरूमा स्क्रिन खण्ड पारेर समात्ने अनुकूलन गर्नुहोस् । (१६ राम्रो मान हुन सक्दछ, र ० को अर्थ अक्षम पारिएको हुन्छ )

en: Option Setup
ne: सेटअप सेटअप

en: Options
ne: विकल्पहरू

en: Orientation
ne: अभिमुखिकरण

en: Original
ne: मूलरूप

en: Original ID
ne: मूल परिचय

en: Original Size
ne: वास्तविक आकार

en: Original audio
ne: मूल अडियो

en: Oriya
ne: ओरिया

en: Oromo
ne: ओर्मो

en: Ossetian; Ossetic
ne: ओसिटान; ओसेटिक

en: Other
ne: अन्य

en: Outline
ne: रुपरेखा

en: Outline color
ne: आउटलाइन रंग

en: Outline thickness
ne: आउटलाइन मोटाई

en: Output
ne: उत्पादन

en: Output URL
ne: निर्गत URL

en: Output access method
ne: निर्गत पहुँच विधि

en: Output back-end
ne: आउटपुट ब्याक-एंड

en: Output destination
ne: निर्गत गन्तव्य

en: Output device
ne: निर्गत यन्त्र

en: Output file
ne: निर्गत फाइल

en: Output format
ne: निर्गत ढाँचा

en: Output module:
ne: उत्पादन मोड्युल

en: Output modules
ne: आउटपुट मोड्युल

en: Output muxer
ne: निर्गत मुक्सर

en: Output video height.
ne: निर्गत भिडियो उचाइ

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ne: ग्रेस्केलमा भिडियो निर्गत । रङ सूचना असङ्केतन नगरेको रूपमा, यसले केहि प्रक्रिया शक्ति बचत सक्नुहुन्छ ।

en: Output video width.
ne: निर्गत भिडियो चौडाइ

en: Output:
ne: आउटपुट:

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ne: ओभरले भनेको तपाईँको भिडियो कार्डको हार्डवयर गतिवर्धन क्षमता हो । (भिडियो प्रत्यक्ष रूपमा रेन्डर गर्ने क्षमता) । VLC ले यसलाई पूर्वनिर्धारित रूपमा प्रयोग  गर्न प्रयास गर्दछ ।

en: Overlay video output
ne: ओभरले भिडियो निर्गत

en: Overlays
ne: ओभरले

en: Overlays/Subtitles
ne: ओभरले/उपशीर्षक

en: Override parameters
ne: प्यारामिटरहरू ओभरराइड गर्नुहोस्

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ne: सामान्य फ्रेम प्रति सेकेन्ड सेटिङ अधिलेखन गर्नुहोस् । यसले केबलमाइक्रोDVD वा SubRIP (SRT) उपशीर्षकसँग मात्र काम गर्दछ ।

en: PES maximum size
ne: PES अधिकतम साइज

en: PLS playlist import
ne: PLS बजाउने सूची आयात

en: PMT Program numbers
ne: PMT कार्यक्रम नम्बर

en: PNG video decoder
ne: PNG भिडियो असङ्केतक

en: PS muxer
ne: PS मुक्सर

en: PSNR computation
ne: PSNR गणन

en: PVA demuxer
ne: PVA डुमुक्सर

en: Packet Size
ne: प्याकेट साइज

en: Packet size in bytes to decrypt
ne: गुप्तिकरण उल्टाउन बाइटमा प्याकेटको साइज

en: Packet size in bytes to encrypt
ne: गुप्तिकरण गर्न बाइटमा प्याकेट साइज

en: Packetizers
ne: प्याकेटराइजर

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ne: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. तपाईँले सायद यसो गर्नु हुँदैन होला।
    You can also set default parameters for each packetizer.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ne: उपयुक्त समयमा वा समूहद्वारा प्याकेटलाई एक एक गरेर पठाउन सकिन्छ । त्यहि समयमा पठाउने प्याकेटको सङ्ख्या छनोट गर्न सक्नुहुन्छ । यसले गह्यौ लोड भएको प्रणालीमा कार्यसूची लोड घटाउन मद्दत गर्दछ ।

en: Page Down
ne: पेज तल

en: Page Up
ne: पेज माथि

en: Pali
ne: पाली

en: Panjabi
ne: पञ्जाबी

en: Parametric Equalizer
ne: परिमितिय तुल्यकारक

en: Partitions to consider
ne: ध्यान पूर्याउनु पर्ने विभाजन

en: Party
ne: भोज

en: Password
ne: पासवर्ड

en: Password that will be requested to access the stream.
ne: प्रवाहमा पहुँच गर्न अनुरोध गर्ने पासवर्ड

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ne: SOCKS प्रोक्सीको जडानमा प्रयोग गरिने पासवर्ड

en: Password:
ne: पासवर्ड:

en: Paste
ne: टाँस्नुहोस्

en: Path
ne: पथ

en: Path to the skin to use.
ne: प्रयोग गर्नलाई स्किनको मार्ग

en: Pause
ne: पज गर्नुहोस्

en: Pause each item in the playlist on the first frame.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
ne: अन्तिम फ्रेमको  प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तु पज गर्नुहोस्।

en: Pause on audio communication
ne: अडियो कम्युनिकेशनमा रोक्किनु

en: Pause on the last frame of a video
ne: भिडियोको अन्तीम फ्रेममा एकछिन रोकिनुहोस्

en: Pause only
ne: पज मात्र गर्नुहोस्

en: Paused
ne: पज गरिएको

en: Peak extra width
ne: पिक अतिरिक्त चौडाइ

en: Peak height
ne: पिक उचाइ

en: Peak protection
ne: पिक सुरक्षा

en: Performance options
ne: कार्यसम्पादन विकल्प

en: Persian
ne: पर्सियाली

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ne: फिलिप्स OGT (SVCD उपशीर्षक) असङ्केतक

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ne: फिलिप्स OGT (SVCD उपशीर्षक) प्याकेटाइजर

en: Phosphor
ne: फोस्फोर

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ne: मोजेइक तत्वबाट तस्विर आउने काम यो मान (मिलि सेकेन्डमा) अनुसार विलम्ब हुन्छ ।ठूलो मानका लागि तपाईँले आगतमा क्यासिङ बढाउनु पर्दछ ।

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ne: तस्विर भिडियो निर्गतबाट तस्विर आउन यो मान(मिलि सकेन्डमा,  >= 100 मिलि सेकेन्ड हुनु पर्दछ ।) अनुसार विलम्व गरिन्छ । उच्च मानका लागि, तपाईँले क्यासिङ मान बढाउनु पर्दछ ।

en: Piece edge shape size
ne: टुक्रा किनारा आकारको आकार

en: Pitch
ne: पिच

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
ne: भिडियोको शीर्षक कहाँ देखाउने पुर्बनिर्धारित तलबीचमा

en: Play
ne: बजाउनुहोस्

en: Play and exit
ne: चलाऊने अनी बहिर निक्लने

en: Play and pause
ne: बजाउनुहोस् र रोक्नुहोस्

en: Play and stop
ne: बजाउनुहोस् र रोक्नुहोस्

en: Play files randomly forever
ne: सधैका लागि फाइल अनियमित रूपमा बजाउनुहोस्

en: Play locally the stream while streaming it.
ne: यसलाई प्रवाहित गर्दा स्थानिय रूपमा प्रवाह बजाउनुहोस् ।

en: Play only
ne: केबल बजाउनुहोस्

en: Play playlist bookmark 1
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो १ बजाउनुहोस्

en: Play playlist bookmark 10
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो १० बजाउनुहोस्

en: Play playlist bookmark 2
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो २ बजाउनुहोस्

en: Play playlist bookmark 3
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ३ बजाउनुहोस्

en: Play playlist bookmark 4
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ४ बजाउनुहोस्

en: Play playlist bookmark 5
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ५ बजाउनुहोस्

en: Play playlist bookmark 6
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ६ बजाउनुहोस्

en: Play playlist bookmark 7
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ७ बजाउनुहोस्

en: Play playlist bookmark 8
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ८ बजाउनुहोस्

en: Play playlist bookmark 9
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ९ बजाउनुहोस्

en: Play/Pause
ne: बजाउनुहोस्/पज गर्नुहोस्

en: Playback
ne: प्लेब्याक

en: Playback behaviour
ne: प्लेब्याक व्यवहार

en: Playback control
ne: प्लेब्याक नियन्त्रण

en: Playback speed
ne: प्लेब्याक गति

en: Played buffers
ne: बजाइएको बफर

en: Playlist
ne: बजाउने सूची

en: Playlist and Instances
ne: प्लेसूची  र दृष्टान्त

en: Playlist bookmark 1
ne: प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो १

en: Playlist bookmark 10
ne: प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो १०

en: Playlist bookmark 2
ne: प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो २

en: Playlist bookmark 3
ne: प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो ३

en: Playlist bookmark 4
ne: प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो ४

en: Playlist bookmark 5
ne: प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो ५

en: Playlist bookmark 6
ne: प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो ६

en: Playlist bookmark 7
ne: प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो ७

en: Playlist bookmark 8
ne: प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो ८

en: Playlist bookmark 9
ne: प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो ९

en: Please open "System Preferences" -> "Security & Privacy" and allow VLC to access your camera.
ne: कृपया "प्रणाली प्राथमिकताहरू" -> "सुरक्षा र गोपनीयता" खोल्नुहोस् र VLC लाई तपाइँको क्यामेरा पहुँच गर्न अनुमति दिनुहोस्।

en: Plugins
ne: प्लगइन

en: Podcast Author
ne: पोडकास्ट लेखक

en: Podcast Category
ne: पोडकास्ट कोटि

en: Podcast Copyright
ne: पोडकास्ट प्रतिलिपि अधिकार

en: Podcast Duration
ne: पोडकास्ट अवधि

en: Podcast Info
ne: पोडकास्ट सूचना

en: Podcast Keywords
ne: पोडकास्ट शब्दकुञ्जी

en: Podcast Link
ne: पोडकास्ट लिङ्क

en: Podcast Publication Date
ne: पोडकास्ट प्रकाशन मिति

en: Podcast Size
ne: पोडकास्ट साइज

en: Podcast Subcategory
ne: पोडकास्ट उपकोटि

en: Podcast Subtitle
ne: पोडकास्ट उपशीर्षक

en: Podcast Summary
ne: पोडकास्ट संक्षेप

en: Podcast Type
ne: पोडकास्ट प्रकार

en: Podcast URLs list
ne: पोडकास्ट URLs सूची

en: Podcast parser
ne: पोडकास्ट पद वर्णक

en: Podcasts
ne: पोडकास्ट

en: Polish
ne: पोलिस

en: Polka
ne: पोल्का

en: Pop
ne: पप

en: Pop-Folk
ne: पप-लोक

en: Port
ne: पोर्ट

en: Port to use for the RTP source of the session
ne: सत्रको RTP स्रोतका लागि प्रयोग गर्ने पोर्ट

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ne: HTTP माथि RTSP/RTP टनेलिङका लागि प्रयोग गर्ने पोर्ट

en: Portuguese
ne: पोर्चुगाली

en: Position
ne: स्थान

en: Position control
ne: श्थिति नियन्त्रण

en: Position control reversed
ne: बिपरित स्थान नियन्त्रण

en: Position of video title
ne: भिडियो शीर्षक को स्थान

en: Positioning method
ne: स्थान विधि

en: Post processing
ne: प्रक्रिया पश्चात

en: Post processing quality
ne: प्रक्रिया पश्चात गुणस्तर

en: Post-Processing Quality
ne: पोस्ट प्रोसेसिंग गुणस्तर

en: Pranks
ne: प्रान्ङ्क

en: Pre-motion estimation
ne: पूर्व चाल अनुमान

en: Preamp
ne: प्रिएम्ब

en: Prefer native stream recording
ne: नेटिभ स्ट्रिम रेकर्डिङलाई प्राथमिकता दिनुहोस्

en: Preferences
ne: प्राथमिकताहरू

en: Preferences...
ne: प्राथमिकता...

en: Preferred Audio language
ne: रुचाइएको अडियो भाषा

en: Preferred Closed Captions decoder
ne: मनपर्ने बन्द क्याप्सन डिकोडर

en: Preferred audio language:
ne: रुचाइएको अडियो भाषा

en: Preferred decoders list
ne: रूचाइएको डिकोडर सूची

en: Preferred encoders list
ne: रूचाइएको सङ्केतक सूची

en: Preferred keystore list
ne: रुचाएको keystore लिस्ट

en: Preferred packetizer list
ne: रूचाइएको प्याकेटाइजर सूची

en: Preferred video resolution
ne: रुचाईएको भिडियो रेसोलुशन

en: Prefix
ne: उपसर्ग

en: Preparsing timeout
ne:  पूर्वविश्लेषण समय सकियो

en: Preset to use for the equalizer.
ne: तुल्यकारकका लागि प्रयोग गर्न प्रिसेट

en: Prev
ne: अघिल्लो

en: Preview
ne: पूर्वावलोकन

en: Previous
ne: अघिल्लो

en: Previous chapter
ne: अघिल्लो अध्याय

en: Previous title
ne: अघिल्लो शीर्षक

en: Primary B
ne: प्राथमिक B

en: Primary G
ne: प्राथमिक G

en: Primary R
ne: प्राथमिक R

en: Print
ne: प्रिन्ट गर्नुहोस

en: Print stats for each frame.
ne: प्रत्येक फ्रेमका लागि मुद्रण तथ्याङ्क

en: Probe DVB card for capabilities
ne: क्षमताका लागि DVB कार्ड प्रमाणित गर्नुहोस्

en: Problem accessing a system resource
ne: प्रणाली स्रोत पहुँच गर्न समस्या

en: Production
ne: उत्पादन

en: Profile &Name
ne: मास्क

en: Program
ne: कार्यक्रम

en: Programs
ne: कार्यक्रम

en: Projection
ne: प्रोजेक्शन

en: Protect against sound clipping
ne: रक्षा ध्वनि क्लिप को बिरुद्ध

en: Protocol
ne: प्रोटोकल

en: Pseudo raw video decoder
ne: पेसुडो कच्चा भिडियो असङ्केतक

en: Pseudo raw video packetizer
ne: पेसुडो कच्चा भिडियो प्याकेटाइजर

en: Psychedelic
ne: उत्तेजक

en: Psycho-acoustic model
ne: साइको अकुस्टिक नमूना

en: Publisher
ne: प्रकाशक

en: Punk
ne: पङ्क

en: Pure-interlaced mode.
ne: शुद्ध इन्टरलेस गरिएको मोड

en: Purple
ne: बैजनी

en: Pushto
ne: पुस्टो

en: Puzzle
ne: पहेली

en: QP curve compression
ne: QP वक्र सङ्कुचन

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ne: QP वक्र सङ्कुचन । दायरा ०.० (CBR) देखि १.० (QCP) सम्म

en: QP difference between chroma and luma
ne: क्रोमा र लुमा बिचमा QP फरक

en: QP difference between chroma and luma.
ne: क्रोम र लुमा बिचमा QP फरक

en: QP factor between I and P
ne: I र P बिचमा QP तत्व

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ne: I र P बिचमा QP तत्व । दायरा १.० देखि २.० सम्म

en: QP factor between P and B
ne: P र B बिचमा QP तत्व

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ne: P र B बिचमा QP तत्व । दायरा १.० देखि २.० सम्म

en: Quality level
ne: गुणस्तर

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ne: चालयुक्त भेक्टरको सङ्केतनका लागि गुणस्तर (यसले धेरै मात्रमा सङ्केतन गति घटाउन सक्दछ) ।

en: Quality-based VBR
ne: गुणस्तर आधारित VBR

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ne: I फ्रेमको क्यान्टिफिकेसन तत्व, P फ्रेमसँग तुलना (दृष्टान्तका लागि 1.0 => I र P फ्रेमका लागि qscale जस्तै)

en: Quechua
ne: क्युचाउ

en: Quiet mode
ne: शान्त मोड

en: Quiet synchro
ne: अचल समक्रमण

en: Quit
ne: बाहिरिनुहोस्

en: Quit VLC
ne: VLC अन्त्य गर्नुहोस्

en: R&B
ne: आर एन्ड बी

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ne: B-फ्रेमका लागि RD आधारित मोड निर्णय । यसलाई सबमे ६ (वा उच्च) आवश्यक पर्दछ ।

en: RSS and Atom feed display
ne: RSS र एटम फिड प्रर्दशन

en: RTP over RTSP (TCP)
ne: RTSP माथि RTP(TCP)

en: RTP stream output
ne: RTP प्रवाह निर्गत

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ne: RTP/RTSP/SDP डुमुक्सर (Live555 प्रयोग)

en: RTSP VoD server
ne: RTSP VoD सर्भर

en: RTSP server address
ne: RTSP server ठेगाना

en: RTSP/RTP access and demux
ne: RTSP/RTP पहुँच र डुमुक्स

en: RV32 conversion filter
ne: RV32 रूपान्तरण फिल्टर

en: Radio device
ne: रेडियो यन्त्र

en: Raeto-Romance
ne: रायटो-रोमान्स

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ne: फ्रेमको किनारामा म्याक्रोब्लकका लागि क्वान्टिजाइटर बढाउनुहोस् (पूर्वनिर्धारित: ०.०)

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ne: उच्च अस्थायी जटिलतासँग म्याक्रोब्लकका लागि क्वान्टिजाइर बढाउनुहोस् (पूर्वनिर्धारित: ०.०)

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ne: धेरै उज्यालो म्याक्रोब्लकका लागि क्वान्टिजाइर बढाउनुहोस् (पूर्वनिर्धारित: ०.०)

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ne: धेरै गाढा म्याक्रोब्लकका लागि क्वान्टिजाइर बढाउनुहोस् (पूर्वनिर्धारित: ०.०)

en: Random
ne: अनियमित

en: Random Off
ne: अनियमित बन्द

en: Random On
ne: अनियमित सुरु गर्नुहोस्

en: Rap
ne: र्याप

en: Rate control buffer aggressiveness
ne: दर नियन्त्रण बफर जुझारूपन

en: Rate control buffer aggressiveness.
ne: दर नियन्त्रण बफर जुझारूपन

en: Rate control buffer size
ne: दर नियन्त्रण बफर साइज

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ne: दर नियन्त्रण बफर साइज (किलो बाइटमा) । ठूलो बफरले राम्रो दर नियन्त्रण गर्न अनुमति दिन्छ तर प्रवाहमा यसको कारणले विलम्ब हुन सक्दछ ।

en: Rating
ne: दर

en: Ratio of B frames
ne: B फ्रेमको अनुपात

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ne: रेकर्डमा छविको अनुपात । ३ को अर्थ तिनवटामा एउटा छवि रेकर्ड गरिन्छ भन्ने हुन्छ ।

en: Ratio of key frames
ne: कुञ्जी फ्रेमको अनुपात

en: Rave
ne: रेभ

en: Raw audio encoder
ne: कच्चा अडियो असङ्केतक

en: Raw/Log Audio decoder
ne: कच्चा/लग अडियो असङ्केतक

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ne: VLM सुरु गर्ने बित्तिकै VLM कन्फिगरेसन फाइल पढ्नुहोस् ।

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ne: अज्ञात EBML तत्व पढ्नुहोस् र छोड्नुहोस् (बिग्रेको फाइलका लागि राम्रो छैन)

en: Read at media
ne: मिडियामा पढ्नुहोस्

en: Real RTSP
ne: वास्तविक RTSP

en: Real demuxer
ne: रियल डुमुक्सर

en: Record
ne: रेकर्ड

en: Record access filter start/stop.
ne: पहुँच फिल्टर सुरु/अन्त्य रेकर्ड गर्नुहोस्

en: Record directory
ne: रेकर्ड डाइरेक्टरी

en: Record directory or filename
ne: रेकर्ड डाइरेक्टरी वा फाइलनाम

en: Recording ratio
ne: रेकर्डिङ अनुपात

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ne: AVI फाइलका लागि अनुक्रमणिका पुन: सिर्जना गर्नुहोस् । यदि तपाईँको AVI फाइल बिग्रेको वा अपूर्ण छ भने यसको प्रयोग गर्नुहोस् ।

en: Rectangular
ne: आयताकार

en: Red
ne: रातो

en: Reduce fluctuations in QP
ne: QP मा उतार चढाव घटाउनुहोस्

en: Refresh time
ne: ताजा पार्ने समय

en: Reggae
ne: रेगे

en: Relative font size
ne: सापेक्षिक फन्ट साइज

en: Remember the audio volume
ne: अडियो भोल्युम सम्झिने

en: Remote control interface
ne: दुर नियन्त्रण इन्टरफेस

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ne: दुर नियन्त्रण इन्टरफेस सुरुआत गरियो । मद्दतका लागि `help' टाइप गर्नुहोस् ।

en: Remove
ne: हटाउनुहोस्

en: Remove Selected
ne: सेलेक्ट गरेको हटाउनुहोस्

en: Rename Directory...
ne: डिरेक्ट्री  पुन: नामकरण

en: Rename Folder...
ne: फोल्डरको  पुन: नामकरण

en: Repeat All
ne: सबै दोहर्याउनुहोस्

en: Repeat Off
ne: दोहर्याउने बन्द गर्नुहोस्

en: Repeat One
ne: दोहर्याउने सुरु गर्नुहोस्

en: Repeat all
ne: सबै दोहर्याउनुहोस्

en: Repeat current item
ne: हालको वस्तु दोहर्याउनुहोस्

en: Replay gain
ne: फेरी खेल्नुहोस

en: Replay gain mode
ne: रिप्ले वृद्धि ढाँचाः

en: Replay preamp
ne: रिपले प्रीाम्प

en: Reset
ne: रिसेट गर्नुहोस्

en: Reset All
ne: सबै पुन: सेट गर्नुहोस्

en: Reset Preferences
ne: प्राथमिकता पुन: सेट गर्नुहोस्

en: Reset subtitles text scale
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Resolution
ne: रिज्योलुसन

en: Restart playback
ne: प्लेब्याक सुरू गर्नुहोस्

en: Retro
ne: रेट्रो

en: Reverb
ne: गुञ्जन

en: Reverberation delay
ne: प्रतिध्वनी विलम्ब

en: Reverberation level
ne: प्रतिध्वनी स्तर

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ne: प्रतिध्वनि तह (० बाट १०० सम्म, पूर्वनिर्धारित मान ० छ)

en: Reverse stereo
ne: स्ट्रेरियो उल्टाउनुहोस्

en: Right
ne: दायाँ

en: Right bottom
ne: दाँया तल

en: Right top
ne: दाँया शीर्ष

en: Ripple
ne: रिप्पल

en: Rock
ne: रक

en: Roll the viewpoint anti-clockwise (360°)
ne: भ्युपोइन्टको दृश्य घडीको बिपरित दिशामा रोल गर्नुहोस् (360°)

en: Roll the viewpoint clockwise (360°)
ne: भ्युपोइन्टको दृश्य घडीको दिशामा रोल गर्नुहोस् (360°)

en: Romanian
ne: रोमानियाली

en: Rotate by 180 degrees
ne: १८० डिग्रीमा घुमाउनुहोस्

en: Rotate by 270 degrees
ne: २७० डिग्रीमा घुमाउनुहोस्

en: Rotate by 90 degrees
ne: ९० डिग्रीमा घुमाउनुहोस्

en: Rotation
ne: परिक्रमा

en: Run as daemon process
ne: डोइमोन प्रक्रियाको रूपमा चलाउनुहोस्

en: Run time
ne: चालु समय

en: Rundi
ne: रून्डी

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ne: सामान्यतया सामग्री प्रवाह गर्दा, रियल टाइम प्राथमिकतामा VLC चलाउदा बढि ठिक कार्यतालिका र प्रतिफल हुन्छ । यसले यद्यपि तपाईँको सबै मेशिन बन्द गर्न सक्दछ वा यसलाई धेरै ढिलो बनाउन सक्दछ । यदि तपाईँले गर्दै हुनुहुन्छ भन्ने कुराको ज्ञान छ भने मात्र यसलाई सक्रिय पार्नुहोस् ।

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ne: पूर्वनिर्धारित इन्टरफेस प्रयोग गरेर vlc खोल्दै इन्टरफेस बिना vlc चलाउन 'cvlc' प्रयोग गर्नुहोस्

en: Runs VLC as a background daemon process.
ne: पृष्ठभूमि डोइमोन प्रक्रियाको रूपमा VLC चलाउदछ ।

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ne: VIDEO को सट्टामा OUTPUT प्राथमिकतामा वैकल्पिक थ्रेड चलाउदछ

en: Russian
ne: रसियाली

en: S-Video
ne: एस-भिडियो

en: SAP Strict mode
ne: SAP कडा मोड

en: SAP announcement interval
ne: SAP घोषणा अन्तराल

en: SAP announcing
ne: SAP घोषणा

en: SAP multicast address
ne: SAP मल्टिकास्ट ठेगाना

en: SAP timeout (seconds)
ne: SAP समय समाप्त (सेकेन्ड)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ne: इन्टर-MBs मा 8x8 रूपान्तरणका लागि SATD-आधारित निर्णय

en: SDL_image video decoder
ne: SDL छवि भिडियो असङ्केतक

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ne: SDT वर्णक (आवश्यक --sout-ts-es-id-pid)

en: SMB domain
ne: SMB डोमेन

en: SMB input
ne: SMB आगत

en: SOCKS password
ne: SOCKS पासवर्ड

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ne: प्रयोग गर्नलाई SOCKS प्रोक्सी सर्भर । यो ठेगाना:पोर्टबाट हुनुपर्दछ । यो सबै TCP जडानका लागि प्रयोग गरिन्छ ।

en: SOCKS server
ne: SOCKS सर्भर

en: SOCKS user name
ne: SOCKS प्रयोगकर्ता नाम

en: SPS and PPS id numbers
ne: SPS र PPS id नम्बर

en: SSIM computation
ne: SSIM गणना

en: SVCD subtitles
ne: SVCD उपशीर्षक

en: SVG template file
ne: SVG टेम्प्लेट फाइल

en: Same as source
ne: स्रोत सरह

en: Samoan
ne: सामोयन

en: Sample aspect ratio
ne: नमूना आकार अनुपात

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ne: गन्तव्यको नमूना आकार अनुपात (1:1, 3:4, 2:3)

en: Sample format
ne: नमूना ढाँचा

en: Sample rate
ne: नमूना दर

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ne: ट्रान्सकोड गरिएको प्रवाहको नमूना दर (11250, 22500, 44100 वा 48000)

en: Samplerate
ne: स्माम्पलरेट

en: Sango
ne: साङ्गो

en: Sanskrit
ne: संस्कृत

en: Sardinian
ne: सार्डिनियन

en: Satellite range code
ne: स्याटेलाइट रेन्ज कोड

en: Saturation
ne: स्याचुरेसन

en: Save
ne: संग्रह गर्नुहोस्

en: Save File
ne: फाइल बचत गर्नुहोस्

en: Save Metadata
ne: मेटाडाटा बचत गर्नुहोस्

en: Save Playlist
ne: बजाउने सूची बचत गर्नुहोस्

en: Save Playlist to &File...
ne: प्लेलिस्टलाई फाइलमा सेभगर्नुस

en: Save Playlist...
ne: बजाउने सूची बचत गर्नुहोस्...

en: Save playlist
ne: बजाउने सूची बचत गर्नुहोस्

en: Save raw codec data
ne: कच्चा कोडेक लगत बचत गर्नुहोस्

en: Save recently played items
ne: हालै बजाइएको आइटम बचत गर्नुहोस

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ne: यदि तपाईँले मुख्य विकल्पमा डम्मी असङ्केतक चयन गर्नु भएको/बल गर्नु भएको छ भने कच्चा कोडेक लगत बचत गर्नुहोस् ।

en: Save...
ne: बाचात गर्नुहोस्

en: Saving file failed
ne: फाइल सुरक्षित गर्न असफल भयो ।

en: Scale
ne: स्केल

en: Scale down subtitles text
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Scale factor
ne: स्केल घटक

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ne: ट्रान्सकोडिङ गर्दा भिडियोमा लागू गर्ने मापन तत्व (उदाहरण: ०.२५)

en: Scale up subtitles text
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Scaled to screen
ne: स्क्रिनसँग मिल्दो गरेर आकार बदलिएको

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
ne: भिडियो स्वत स्केलिंग factor स्वत स्केलिंग बन्द गर्दा प्रयोग हुन्छ।  पुर्बनिधारित मान १.०

en: Scaling mode
ne: मापन मोड

en: Scaling mode to use.
ne: प्रयोग गर्नलाई मापन मोड

en: Scan for new plugins
ne: नयाँ प्लगइन्को लागि स्क्यान

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ne: दृश्य काट्न पत्ताले कसरि अतिरिक्त I-फ्रेमहरू आक्रामक रूपमा घुसाउने नियन्त्रण गर्दछ । दृश्य काट्नेको सानो मानसँग, यो किइन्ट भन्दा बढि भएको बेलामा I-फ्रेमलाई कोडेकले बल गर्नु पर्दछ । दृश्य काट्ने राम्रो मानले I-फ्रेमका लागि राम्रो स्थान फेला पार्नेछ । ठूलो मानले आवश्यकता भन्दा बढि I-फ्रेम प्रयोग गर्ने हुँदा केहि बेर प्रतिक्षा गर्नुहोस् । -१ ले दृश्य-काट्ने पत्ता अक्षम पार्दछ त्यसैले नराम्रो सङ्केतन वस्तुमा जान निर्देशन गर्ने अन्य किइन्ट फ्रेमहरू पछि मात्र I-फ्रेम घुसाइन्छ । दायरा १ देखि १०० सम्म ।

en: Scope
ne: क्षेत्र

en: Scrambled
ne: बिग्रिएको

en: Screen
ne: स्क्रिन

en: Screen Input
ne: स्क्रिन आगत

en: Search
ne: खोज्नुहोस्

en: Search in Playlist
ne: बजाउने सूचीमा खोजी गर्नुहोस्

en: Season
ne: सिजन

en: Seek based on percent not time
ne: प्रतिशतमा आधारित खोजीलाई समय छैन

en: Seek based on percent not time.
ne: प्रतिशतमा आधारित खोजीलाई समय छैन

en: Select
ne: चयन गर्नुहोस्

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ne: सबै विकल्पहरू हेर्न "उन्नत विकल्पहरू" छान्नुहोस्

en: Select All
ne: सबै चयन गर्नुहोस्

en: Select Directory
ne: दिरेक्ट्री  छान्नुहोस्

en: Select Folder
ne: फोल्डर छान्नुहोस्

en: Select Input
ne: इन्पुट छान्नुहोस्

en: Select Output
ne: आउटपुट चयन गर्नुहोस्

en: Select a directory
ne: डाइरेक्टरी चयन गर्नुहोस्

en: Select a file
ne: फाइल चयन गर्नुहोस्

en: Select a file for playback
ne: प्लेब्याकको लागि फाइल चयन गर्नुहोस्

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
ne: KAI द्वारा प्रयोग गरिने उपयुक्त अडियो यन्त्र चयन गर्नुहोस्।

en: Select a subtitle file
ne: उपशीर्षक फाईल चयन गर्नुहोस्

en: Select and choose transcoding options
ne: ट्रान्सकोडिङ विकल्प चयन गरि छान्नु

en: Select next DVD chapter
ne: पछिल्लो DVD अध्याय चयन गर्नुहोस्

en: Select next DVD title
ne: पछिल्लो DVD शीर्षक चयन गर्नुहोस्

en: Select one or more files to open
ne: एउटा या धेरै फाइल खोल्नुहोस्

en: Select prev DVD chapter
ne: अघिल्लो DVD अध्याय चयन गर्नुहोस्

en: Select previous DVD title
ne: अघिल्लो DVD शीर्षक चयन गर्नुहोस्

en: Select skin
ne: स्किन चयन गर्नुहोस्

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
ne: तपाईंले प्रयोग गर्न चाहनुभएको स्पिकर कन्फिगरेसन चयन गर्नुहोस्। यो विकल्प अपमिक्स गर्दैन! त्यसैले NO जस्तै स्टेरियो -> 5.1 रूपान्तरण।

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ne: अडियो आगत स्रोत चयन गर्नुहोस् । "भिडियो आगत" विकल्प हेर्नुहोस् ।

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ne: अडियो निर्गत प्रकार चयन गर्नुहोस् । "भिडियो आगत" विकल्प हेर्नुहोस् ।

en: Select the hotkey to display the position.
ne: स्थान प्रर्दशन गर्न हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ne: लामो पछाडि जाने बनाउनका लागि हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ne: लामो अगाडि जाने बनाउनका लागि हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ne: मध्यम पछाडि जाने बनाउनका लागि हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ne: मध्यम अगाडि जाने बनाउनका लागि हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ne: छोटो पछाडि जाने बनाउनका लागि हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ne: छोटो अगाडि जाने बनाउनका लागि हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ne: धेरै छोटो पछाडितिर जाने बनाउनका लागि हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस् ।

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ne: धेरै छोटो अगाडि जाने बनाउनका लागि हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to quit the application.
ne: अनुप्रयोग अन्त्य गर्न हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Select the hotkey to stop playback.
ne: प्लेब्याक रोक्न हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ne: छिटो अगाडि बढाउने प्लेब्याकका लागि प्रयोग गर्न हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस् ।

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ne: ढिलो गतिमा प्लेब्याकका लागि प्रयोग गर्न हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस् ।

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Select the hotkey to use to pause.
ne: पज गर्न प्रयोग गरिने हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस् ।

en: Select the hotkey to use to play.
ne: बजाउनका लागि प्रयोग गरिने हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ne: बजाउने सूचीमा पछिल्लो वस्तुलाई फड्काउन प्रयोग गर्न हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ne: बजाउने सूचीमा अघिल्लो वस्तु फड्काउन प्रयोग गर्न हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस् ।

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ne: पूरापर्दा अवस्थामा स्वाप गर्न प्रयोग गरिने हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस् ।

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ne: पज गरेको अवस्थामा स्वाप गर्न प्रयोग गरिने हटकुञ्जी चयन गर्नुहोस् ।

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ne: DVD मेनुमा चयनगरिएको वस्तु सक्रिय पार्न कुञ्जी चयन गर्नुहोस् ।

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Select the key to change subtitles text scaling
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ne: DVD बाट पछिल्लो अध्याय छनोट गर्न कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ne: DVD बाट पछिल्लो शीर्षक छनोट गर्न कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ne: DVD बाट अघिल्लो अध्याय छनोट गर्न कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ne: DVD बाट अधिल्लो शीर्षक छनोट गर्न कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to clear the current playlist.
ne: अहिलेको प्लेलिस्ट हटाउन कुनै कुञ्जी थिच्नुहोस्

en: Select the key to decrease audio volume.
ne: अडियो भोल्युम घटाउन कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to decrease the audio delay.
ne: अडियो विलम्ब घटाउनका लागि कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ne: उपशीर्षक विलम्ब घटाउनका लागि कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to increase audio volume.
ne: अडियो भोल्युम बढाउनका लागि कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to increase the audio delay.
ne: अडियो विलम्ब बढाउनका लागि कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ne: उपशीर्षक विलम्ब बढाउनका लागि कुञ्जी चयन गर्नुहोस् ।

en: Select the key to move subtitles higher.
ne: उपशिर्षक माथि सार्न कुनै कुञ्जी थिच्नुहोस्

en: Select the key to move subtitles lower.
ne: उपशिर्षक तल सार्न कुनै कुञ्जी थिच्नुहोस्

en: Select the key to move the selector left in DVD menus / Move viewpoint to left (yaw).
ne: DVD मेनुहरूमा चयनकर्तालाई बायाँतिर सार्न कुञ्जी चयन गर्नुहोस् / दृश्य पोइन्टलाई बाँयामा सार्नुहोस् (याउ)।

en: Select the key to mute audio.
ne: अडियो मौन गर्न कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to play this bookmark.
ne: यो पुस्तकचिनो बजाउनका लागि कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ne: यो बजाउने सूची पुस्तकचिनो सेट गर्न कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Select the key to take you to the DVD menu
ne: DVD मेनुमा तपाईँलाई लाने कुञ्जी चयन गर्नुहोस्

en: Select the replay gain mode
ne: रिप्ले वृद्धि ढाँचाः चुन्नुहोस्

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ne: सो सिमामा अधिकतम बिटदरसँघ प्रवाह चयन गर्नुहोस्

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ne: ट्युनर आगत प्रकार (तार/एन्टेना) चयन गर्नुहोस्

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ne: भिडियो निर्गत प्रकार चयन गर्नुहोस् । "भिडियो आगत" विकल्प हेर्नुहोस् ।

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ne: सबडाइरेक्टरी विस्तार गर्नु पर्दछ की पर्दैन चयन गर्नुहोस् ।
    कुनै होइन: बजाउने सूचीमा सबडाइरेक्टरी देखाउदैन
    संक्षिप्त गर्नुहोस्: सबडाइरेक्टरीहरू पहिलो पटक बजाउदा मात्र विस्तारित गरिन्छ ।
    विस्तार गर्नुहोस्: सबै सबडाइरेक्टरीहरू विस्तारित गरिन्छ ।

en: Select your audio output device
ne: आफ्नो अडियो आउटपुट उपकरण चयन गर्नुहोस्

en: Separate words by | (without space)
ne: (स्पेस बिना) | द्वारा शब्द अलग गर्नुहोस

en: Sepia
ne: सेपिया

en: Serbian
ne: सर्बियन

en: Services
ne: सेवा

en: Services discovery
ne: सेवा अनुसन्धान

en: Services discovery modules
ne: सेवा अनुसन्धान मोड्युल

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ne: सेवा अनुसन्धान मोड्युलमा वस्तु बजाउने सूचीमा स्वचालित रूपमा थप्ने सुविधा हुन्छ ।

en: Session
ne: सत्र

en: Session URL
ne: सत्र URL

en: Session description
ne: सत्र वर्णन

en: Session email
ne: सत्र इमेल

en: Session name
ne: सत्र नाम

en: Set PID to ID of ES
ne: ES को ID मा PID सेट गर्नुहोस्

en: Set QP
ne: QP सेट गर्नुहोस्

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ne: फरक सेटिङमा प्रवाह जोड्न अनुमति दिने SPS र PPS id नम्बर सेट गर्नुहोस्

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ne: PCRs (Program Clock Reference) पठाइने अन्तराल (मिलि सेकेन्डमा) सेट गर्नुहोस् । यो मान १०० मिलि सेकेन्ड भन्दा कम हुनु पर्दछ । (पूर्वनिर्धारित ७० मिलि सेकेन्ड हो )

en: Set id of ES to PID
ne: ES को id PID मा सेट गर्नुहोस्

en: Set playlist bookmark 1
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो १ सेट गर्नुहोस्

en: Set playlist bookmark 10
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो १० सेट गर्नुहोस्

en: Set playlist bookmark 2
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो २ सेट गर्नुहोस्

en: Set playlist bookmark 3
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ३ सेट गर्नुहोस्

en: Set playlist bookmark 4
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ४ सेट गर्नुहोस्

en: Set playlist bookmark 5
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ५ सेट गर्नुहोस्

en: Set playlist bookmark 6
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ६ सेट गर्नुहोस्

en: Set playlist bookmark 7
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ७ सेट गर्नुहोस्

en: Set playlist bookmark 8
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ८ सेट गर्नुहोस्

en: Set playlist bookmark 9
ne: बजाउने सूची पुस्तकचिनो ९ सेट गर्नुहोस्

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ne: ट्युनरले यसमा सेट गर्ने TV च्यानल सेट गर्नुहोस् (० को अर्थ पूर्वनिर्धारित हो)

en: Set the encoding used in text subtitles
ne: पाठ उपशीर्षकमा प्रयोग गरिएको सङ्केतन सेट गर्नुहोस्

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ne: dB (-20 ... 20) मा विश्वव्यापि लाभ सेट गर्नुहोस्

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ne: ० र २ बिचमा छवि उज्यालोपन सेट गर्नुहोस् । पूर्वनिर्धारित १ हो ।

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ne: ० र २ बिचमा छवि व्यतिरेक सेट गर्नुहोस् । पूर्वनिर्धारित १ हो ।

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ne: ०.०१ र १० बिचमा छवि गामा सेट गर्नुहोस् । पूर्वनिर्धारित १ हो ।

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ne: ० र ३६० बिचमा छवि ह्यु सेट गर्नुहोस् । पूर्वनिर्धारित ० हो ।

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ne: ० र ३ बिचमा छवि स्याचुरेसन सेट गर्नुहोस् । पूर्वनिर्धारित १ हो ।

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ne: १, २, ३ इत्यादिको सट्टामा TS प्रवाहमा PID को रूपमा उस्तै मानमा VLC द्वारा ह्यान्डल गर्ने प्रत्येक तत्व प्रवाहको आन्तरिक ID सेट गर्नुहोस् ।'#duplicate{..., select="es=<pid>"}' मा उपयोगि

en: Set the justification of subtitles
ne: उपशीर्षकको सफाइ सेट गर्नुहोस्

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ne: MPEG PS प्रवाहहरू उत्पादन गर्दा अनुमति दिने अधिकतम PES साइज सेट गर्नुहोस् ।

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ne: भित्रि लुमा क्वान्टिजेसन डेडजोनको साइज सेट गर्नुहोस् । दायरा ० बाट ३२ सम्म

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ne: आन्तरिक लुमा क्वान्टिजेसन डेडजोनको साइज सेट गर्नुहोस् । दायरा ० देखि ३२ सम्म

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ne: भिडियो निर्गतको पारदर्शीता सेट गर्नुहोस् । १ भनेको पारदर्शी होइन (पूर्वनिर्धारित) ० भनेको पूर्ण पारदर्शी हो ।

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ne: हालको च्यानलबाट आवृत्ति मानचित्रमा स्थापना गर्ने ट्युनर राष्ट्र कोड सेट गर्नुहोस् (० को अर्थ पूर्वनिर्धारित हो) ।

en: Set up associations...
ne: सेट अप संघहरु

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ne: अधिकतम स्थानिय बिटदर (kbits/s मा) सेट गर्दछ ।

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ne: IDR-फ्रेमहरूको बिचमा न्यूनतम अन्तराल सेट गर्दछ । H.264 मा, यसको अगडि एउटा फ्रेम मात्र भन्दा धेरै फ्रेमहरू निर्देशित हुन P-फ्रेमका लागि स्विकार्य हुनाले I-फ्रेमहरू GOP सँग निकट सीमा हुन आवश्यक हुदैन (सन्दर्भ फ्रेम विकल्प पनि हेर्नुहोस्) । त्यसकारण, I-फ्रेमहरू खोजीयोग्य हुनै पर्दछ भन्ने छैन । IDR-फ्रेमले पछि आउने P-फ्रेमहरूलाई IDR-फ्रेम अगाडि आउन बाट रोक्दछ । 
    यदि यो अन्तरालमा स्केनकट्स देखा परेमा, तिनिहरू अझ पनि I-फ्रेमको रूपमा सङ्केतन गरिन्छ तर नयाँ GOP सुरु नगर्नुहोस् ।

en: Sets the audio output channels mode that will be used by default if your hardware and the audio stream are compatible.
ne: यसले अडियो आउटपुट च्यानल मोड सेट गर्दछ जुन तपाईंको हार्डवेयर र अडियो स्ट्रीम संगत हुन्छ भने पूर्वनिर्धारणद्वारा प्रयोग गरिनेछ।

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ne: बफर साइजको भागको रूपमा सुरुआती बफर अधिकार सेट गर्दछ । दायरा ०.० देखि १.० सम्म

en: Setting
ne: सेटिङ

en: Settings
ne: सेटिङहरू

en: Settings for VLC's control interfaces
ne: VLC को नियन्त्रण इन्टरफेसहरूको लागि सेटिङहरू

en: Settings for VLC's interfaces
ne: VLC को इन्टरफेस सेटिङहरू

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ne: आगत, विबहुसंकेतन, निर्सङ्केतन र सङ्केतनका लागि सेटिङ

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
ne: उपशीर्षक, टेलिटेकष्ट र सीसी डीकोडर र इन्कोडरको लागि सेटिङ।

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ne: अडियो मात्र असङ्केतक र सङ्केतकका लागि सेटिङ

en: Settings for the main interface
ne: मुख्य इन्टरफेसको लागि सेटिङहरू

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ne: भिडियो, तस्बिर वा भिडियो + अडियो डीकोडर र इन्कोडरको लागि सेटिङ।

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ne: पर्दामा-प्रदर्शन, उपशीर्षक र "ओभरले सहायक तस्विर" सम्बन्धित सेटिङ

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ne: बजाउने सूची व्यवहारसँग सम्बन्धित (उदाहरणका लागि प्लेब्याक मोड) र बजाउने सूचीमा वस्तु स्वचालित रूपमा थप्ने मोड्युल सम्बन्धित सेटिङ ("सेवा अनुसन्धान" मोड्युल)

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ne: विभिन्न पहुँच विधिहरूसँग सम्बन्धित सेटिङहरू।
    तपाईंले परिवर्तन गर्न सक्नुहुने सामान्य सेटिङहरू यी हुन् HTTP प्रोक्सी वा क्यासिंग सेटिङहरू।

en: Settings...
ne: सेटिङ...

en: Setup subtitle playback details
ne: उपशीर्षक पार्श्व विवरण सेटअप गर्नुहोस्

en: Shaping delay (ms)
ne: आकार विलम्ब (मिलि सेकेन्ड)

en: Shona
ne: सोना

en: Short backwards jump
ne: छोटो पछाडि जानु

en: Short forward jump
ne: छोटो अगाडि जानु

en: Short jump length
ne: छोटो जाने लम्बाइ

en: Short jump length, in seconds.
ne: छोटो जाने लम्बाइ, सेकेन्डमा

en: Shortcut
ne: सर्टकट

en: Shoutcast
ne: सर्टकट

en: Show All
ne: सबै देखाउनुहोस्

en: Show Containing Directory...
ne: युक्त डिरेक्ट्री  देखाउनुहोस्

en: Show Containing Folder...
ne: युक्त फोल्डर देखाउनुहोस्

en: Show Main Window
ne: मुख्य विन्डो  देखाउनुहोस्

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ne: सर्टकट भिडियो बजाउने सूची प्रयोग गर्दा NC17 दर गरेको भिडियो प्रवाह देखाउनुहोस् ।

en: Show Name
ne: नाम देखाउनुहोस

en: Show VLC on the taskbar
ne: कार्यपट्टीमा VLC देखाउनुहोस्

en: Show a systray icon for VLC
ne: VLC का लागि सिसट्रे प्रतिमा देखाउनुहोस्

en: Show advanced options
ne: उन्नत विकल्प देखाउनुहोस्

en: Show controller in fullscreen
ne: पूर्ण स्क्रिनमा नियन्त्रक देखाउनुहोस्

en: Show errors and warnings
ne: बधा र चेतावनी देखौनुहोस्

en: Show hidden files
ne: लुकेका फाइलहरू देखाउनुहोस्

en: Show media title on video
ne: भिडियोमा मीडिया शीर्षक देखाउनुहोस

en: Show media title on video start
ne: भिडियो शुरू  मीडिया शीर्षकमा भिडियो  देखाउनुहोस्

en: Show only errors
ne: बधा मात्रै देखौनुहोस्

en: Show shoutcast adult content
ne: सर्टकट समर्थित सामग्री देखाउनुहोस्

en: Show small preview size (percent of source).
ne: सानो पूर्वावलोकन आकार देखाउनुहोस् (स्रोतको प्रतिशत)।

en: Show small preview.
ne: सानो पूर्वावलोकन देखाउनुहोस्।

en: Show stream position
ne: प्रवाह स्थान देखाउनुहोस्

en: Show systray icon
ne: सिसट्रे चिह्न देखाउनुहोस्

en: Show the contextual popup menu.
ne: प्रासंगिक पपअप मेनु देखाउनुहोस्।

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ne: समय समयमा प्रवाहसँग सेकेन्डमा हालको स्थान देखाउनुहोस्

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ne: प्रवाह सुरु गर्नु अगाडि चयन गरिएको यन्त्रको गुण संवाद देखाउदछ

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ne: ट्युनर गुण [च्यानल चयन] पृष्ठ देखाउनुहोस्

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ne: भिडियोको शीर्षक n   मिलीसेकेन्डसम्म देखाउनुहोस␣, पूर्वनिर्धारित ५ सेकेन्ड

en: Show video title for x milliseconds
ne: भिडियोको शीर्षक x  मिलीसेकेन्डसम्म देखाउनुहोस␣

en: Show video within the main window
ne: भिडियोलाई मुख्य विन्डो भित्र देखाउनुहोस्

en: Showtunes
ne: ट्युन प्रर्दशन

en: Shrink the viewpoint field of view (360°)
ne: भ्युपोइन्टको दृश्य खुम्च्याउनुहोस् (360°)

en: Shuffle
ne: फर-बदल

en: Silver
ne: चाँदी रङ

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ne: डब्लि सराउन्ड सङ्केतन प्रवाहका लागि साधारण असङ्केतक

en: Sindhi
ne: सिन्दी

en: Sinhalese
ne: सिङ्गालेसे

en: Size
ne: आकार

en: Size of stream in bytes
ne: प्रवाहको आकार बाइट्समा

en: Size of the curve along the piece's edge
ne: टुक्राको किनारमा वक्रको आकार

en: Ska
ne: स्का

en: Skin resource file:
ne: स्किन स्रोत फाइल:

en: Skin to use
ne: प्रयोग गर्नलाई स्किन

en: Skinnable Interface
ne: स्किनेबल इन्टरफेस

en: Skins
ne: स्किन

en: Skip
ne: छोड्नुहोस्

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ne: H.264 in-loop डिब्लकिङ फिल्टरलाई छोडुम

en: Skip frames
ne: फ्रेम फड्काउनुहोस्

en: Skip loop filter
ne: लुप फिल्टर फड्काउनुहोस्

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ne: H.264 असङ्केतनका लागि खोजी फिल्टर फड्काउनुहोस्

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ne: लुप फिल्टरलाई फड्काउदा (aka डेब्लकिङ) सामान्यतया गुणस्तरमा हानिकारक प्रभाव हुन्छ । यद्यपि यसले उच्च परिभाषा प्रवाहका लागि ठूलो गति प्रदान गर्दछ ।

en: Slovak
ne: स्लोभाक

en: Slovenian
ne: स्लोभानियन

en: Slower
ne: ढिलो

en: Slower (fine)
ne: ढिलो(राम्रो)

en: Small
ne: सानो

en: Small preview
ne: सानो पूर्वावलोकन

en: Small preview size
ne: सानो पूर्वावलोकन आकार

en: Smaller
ne: झनै सानो

en: Snapshot
ne: स्न्यापशट

en: Socks proxy
ne: सक्स प्रोक्सी

en: Soft
ne: सफ्ट

en: Soft rock
ne: सफ्ट रक

en: Soften
ne: सफ्टन

en: Somali
ne: सोमाली

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
ne: केहि DVB कार्डहरू तिनिहरूका क्षमताका लागि प्रमाणित हुन मन पराउदैनन्, यदि तपाईँले केहि समस्या भोग्नु भयो भने तपाईँले यो सुविधा अक्षम पार्न सक्नुहुन्छ ।

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ne: केहि उपशीर्षक ढाँचाले पाठ ढाँचाबद्धताका लागि अनुमति दिन्छ । VLC ले आंशिक रूपमा यसलाई कार्यान्वयन गर्दछ तर तपाईँले सबै ढाँचाबद्धतालाई अक्षम पार्न छनोट गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: Sotho, Southern
ne: सोथो, दक्षिणी

en: Soul
ne: सोल

en: Soundtrack
ne: ध्वनी ट्रायक

en: Source
ne: अनुवाद

en: Source aspect ratio
ne: स्रोत आकार अनुपात

en: Source directory
ne: स्रोत डाइरेक्टरी

en: Source:
ne: स्रोत:

en: Sout stream
ne: Sout स्ट्रिम

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ne: साउट प्रवाह मोड्युले साउट प्रक्रिया श्रृङ्खला निर्माण गर्न अनुमति दिन्छ । कृपया विस्तृत जानकारीका लागि प्रवाहमा सन्दर्भ गर्नुहोस् । तपाईँले यहाँ प्रत्येक प्रवाह मोड्युलका लागि पूर्वनिर्धारित विकल्प कन्फिगर गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: Space
ne: रिक्तस्थान

en: Spanish
ne: स्पेनिस

en: Spatial chroma strength
ne: स्थानिय क्रोमा शक्ति

en: Spatial luma strength
ne: स्थानिय luma शक्ति

en: Speaker configuration
ne: स्पिकर कन्फिगरेसन

en: Special modules
ne: विशेष मोड्युल

en: Specify an identifier string for this subpicture
ne: यो सहायक तस्विरका लागि पहिचायक निर्दिष्ट गर्नुहोस्

en: Specify the deinterlace module to use.
ne: प्रयोग गर्नलाई डिइन्टरलेस मोड्युल निर्दिष्ट गर्नुहोस्

en: Specify the log filename.
ne: लग फाइलनाम निर्दिष्ट गर्नुहोस्

en: Spectral sections
ne: स्पेकट्रल सेक्सन

en: Spectrometer
ne: स्पेकट्रोमिटर

en: Spectrum
ne: स्पेकट्रम

en: Spectrum analyser
ne: स्पेकट्रम विश्लेषक

en: Speed of feeds
ne: फिडको गति

en: Speex audio decoder
ne: स्पेक्स अडियो असङ्केतक

en: Speex audio encoder
ne: स्पेक्स अडियो सङ्केतक

en: Speex audio packetizer
ne: स्पेक्स अडियो प्याकेटाइजर

en: Splitters
ne: स्प्लिटर

en: Standard
ne: मानक

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ne: स्ट्यान्डर्ड डेफिनिसन (576 or 480 lines)

en: Standard stream output
ne: मानक प्रवाह निर्गत

en: Start
ne: सुरु गर्नुहोस्

en: Start directly in menu
ne: मेनुमा सिधा सुरु गर्नुहोस्

en: Start in fullscreen
ne: पूरा स्क्रिनमा सुरू गर्नुहोस्

en: Start in minimal view mode
ne: न्यूनतम दृष्टिकोण मोडमा सुरु गर्नुहोस्

en: Start paused
ne: सरुवात रोकिनु

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ne: मुख्य मेनुमा सिधा DVD सुरु गर्नुहोस् । यसले चेतावनी पहिचान नगरिकन सबैलाई फड्काउन प्रयास गर्दछ ।

en: Start time
ne: सुरु समय

en: Start video in fullscreen mode
ne: पूरापर्दा मोडमा भिडियो सुरु गर्नुहोस्

en: Statistics
ne: तथ्याङ्क

en: Status
ne: वस्तुस्थिति

en: Step Backward
ne: चरण पछाडि

en: Step Forward
ne: चरण अगाडि

en: Stereo
ne: स्टेरियो

en: Stereo audio mode
ne: स्टेरियो अडियो मोड

en: Stereo audio output mode
ne: स्टेरियो अडियो निर्गत ढाँचा

en: Stereo mode
ne: स्टेरियो मोड

en: Stop
ne: रोक्नुहोस्

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ne: प्रत्येक बजाउने वस्तु बजाए पछि बजाउने सूची रोक्दछ ।

en: Stop time
ne: रोक्ने समय

en: Stream
ne: प्रवाह

en: Stream %d
ne: प्रवाह %d

en: Stream Announcing
ne: प्रवाह घोषणा

en: Stream ID of the audio track to use.
ne: प्रयोग गर्न अडियो ट्रयाकको प्रवाह ID

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ne: प्रयोग गर्न उपशीर्षक ट्रयाकको प्रवाह ID

en: Stream MP3
ne: प्रवाह MP3

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ne: सबै तत्व प्रवाह (भिडियो, अडियो र उपशीर्षक) लाई प्रवाहित गर्नुहोस्

en: Stream bitrate
ne: प्रवाह बिटदर

en: Stream description
ne: प्रवाह वर्णन

en: Stream filter module
ne: ईस्टि्रम फिल्टर मोडयुल

en: Stream filters
ne: स्ट्रिम फिल्टरहरू

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ne: स्ट्रीम फिल्टरहरू विशेष मोड्युल हुन् जसले VLC को इनपुट साइडमा उन्नत अपरेसनलाई अनुमति दिन्छ। होसियारी साथ प्रयोग गर्नुहोस् ...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
ne: स्ट्रिम फिल्टरहरू स्ट्रिम परिमार्जन गर्न प्रयोग गरिन्छ जुन पढिरहेको छ

en: Stream name
ne: प्रवाह नाम

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ne: प्रयोग गर्नका लागि अडियो ट्रयाकको प्रवाह नम्बर (0 बाट n सम्म)

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ne: प्रयोग गर्नका लागि उपशीर्षक ट्रयाकको प्रवाह नम्बर (0 बाट n सम्म)

en: Stream output
ne: प्रवाह निर्गत

en: Stream output muxer caching (ms)
ne: स्ट्रिम आउटपुट मक्सर क्यासिङ (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ne: आगत

en: Stream...
ne: स्रोत...

en: Streaming / Transcoding failed
ne: स्ट्रिमिङ / ट्रान्सकोडिङ असफल

en: Streaming and Transcoding Options
ne: प्रवाह र ट्रान्सकोडिङ विकल्प

en: Streaming deinterlace mode
ne: प्रवाह डिइन्टरलेस मोड

en: Strict standard compliance
ne: स्ट्रिक मानक स्वीकृति

en: Subdirectory behavior
ne: सहायक डाइरेक्टरी व्यवहार

en: Subject
ne: विषय

en: Subpicture position
ne: सहायक तस्विर स्थान

en: Subpictures
ne: सहायक तस्विर

en: Subpictures filter module
ne: सहायक तस्विर फिल्टर मोड्युल

en: Subpictures source module
ne: उप-चित्र स्रोत मोड्युल

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ne: सहायक पिक्सेल चाल अनुमान र विभाजन निर्णय गुणस्तर

en: Subscreen Height
ne: सबस्क्रीन उचाइ

en: Subscreen Width
ne: सबस्क्रीन चौडाइ

en: Subscreen left
ne: सब्सक्रिन बायाँ

en: Subscreen top
ne: सबस्क्रीन शीर्ष

en: Subtitle
ne: उपशीर्षक

en: Subtitle & On Screen Display Settings
ne: उपशीर्षक र स्क्रिन डिस्प्ले सेटिङहरू

en: Subtitle File
ne: उपशीर्षक फाइल

en: Subtitle Track
ne: उपशीर्षक ट्रयाक

en: Subtitle alignment
ne: उपशीर्षक  अलाईमेन्ट

en: Subtitle autodetection fuzziness
ne: उपशीर्षक स्वत: पत्ता अनिश्चितता

en: Subtitle autodetection paths
ne: उपशीर्षक स्वत: पत्ता मार्ग

en: Subtitle codecs
ne: उपशीर्षक कोडेक

en: Subtitle delay down
ne: उपशीर्षक विलम्ब घटाउनुहोस्

en: Subtitle delay up
ne: उपशीर्षक विलम्ब बढाउनुहोस्

en: Subtitle encoding
ne: उपशीर्षक इन्कोडिङ

en: Subtitle language
ne: उपशीर्षक भाषा

en: Subtitle languages
ne: उपशीर्षक भाषाहरू

en: Subtitle position down
ne: उपशिर्षकको स्ठान मुनि राख्ने

en: Subtitle position up
ne: उपशिर्षकको स्ठान माथि राख्ने

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: Subtitle track
ne: सहसीर्शक ट्राक

en: Subtitle track ID
ne: सहसिर्षक ट्राक ID

en: Subtitle track: %s
ne: उपशीर्षक ट्रयाक: %s

en: Subtitles
ne: उपशीर्षक

en: Subtitles / OSD
ne: उपशीर्षक / ओएसडी

en: Subtitles Track
ne: उपशीर्षक ट्रयाक

en: Subtitles text scaling factor
ne: उपशीर्षक सब्द मापन कारक

en: Sundanese
ne: सुन्डानेसे

en: Surround
ne: सराउन्ड

en: Surround delay (ms)
ne: सराउन्ड विलम्ब (मिलि सेकेन्ड)

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ne: सराउन्ड प्रभाव स्तर (० देखि १०० सम्म, पूर्वनिर्धारित मान ० हो)

en: Surround level
ne: सराउन्ड स्तर

en: Swahili
ne: स्वाहाली

en: Swati
ne: स्वाती

en: Swedish
ne: स्विडिस

en: Sync on Intra Frame
ne: भित्रि फ्रेममा सिन्क

en: System Sound Output Device
ne: प्रणाली ध्वनि आउटपुट उपकरण

en: Systray icon
ne: सिसट्रे प्रतिमा

en: TCP command input
ne: TCP आदेश आगत

en: TCP connection timeout
ne: TCP जडान समय समाप्त

en: TCP input
ne: TCP आगत

en: TS muxer (libdvbpsi)
ne: TS मुक्सर (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
ne: TTA डेमुक्सर

en: TV
ne: टिभी, टेलिभिजन, फूर्सद

en: TY Stream audio/video demux
ne: TY प्रवाह अडियो/भिडियो डुमुक्सर

en: Tab
ne: ट्याब

en: Tagalog
ne: तागालग

en: Tahitian
ne: ताहिटियन

en: Tajik
ne: ताजिक

en: Take video snapshot
ne: भिडियो स्न्यापशट खिच्नुहोस्

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ne: भिडियो स्न्यापशट खिच्दछ र यसलाई डिस्कमा लेख्दछ ।

en: Tamil
ne: तामिल

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ne: ट्रान्सकोड गरिएको अडियो प्रवाहको लक्षित बिटदर

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ne: ट्रान्सकोड गरिएको भिडियो प्रवाहको लक्ष्य बिटदर

en: Target output frame rate for the video stream.
ne: भिडियो प्रवाहका लागि लक्ष्य निर्गत फ्रेम दर

en: Tatar
ne: तातार

en: Teal
ne: गाढा हरियो निलो

en: Techno
ne: टेक्नो

en: Techno-Industrial
ne: प्राविधिक-औधोगिक

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ne: OS मा फाइल संगठनका कारणले यसलाई सुरुआत गरिदैछ भनि VLC लाई भन्नुहोस्

en: Telnet
ne: टेल्नेट

en: Telugu
ne: तेलगु

en: Temporal chroma strength
ne: अस्थायी क्रोमा शक्ति

en: Temporal luma strength
ne: अस्थायी luma शक्ति

en: Test
ne: टेस्ट

en: Text
ne: शब्द

en: Text default color
ne: पाठ पूर्वनिर्धारित रङ

en: Text position
ne: पाठ स्थान

en: Text renderer
ne: पाठ रेन्डरर

en: Text rendering module
ne: पाठ रेन्डरिङ मोड्युल

en: Thai
ne: थाइ

en: Thanks
ne: धन्यवाद

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ne: HTTP सर्भरले यो TCP पोर्टमा सुन्नेछ। मानक HTTP पोर्ट नम्बर 80 हो। यद्यपि 1025 भन्दा कम पोर्ट नम्बरहरूको आवंटन सामान्यतया अपरेटिङ सिस्टम द्वारा प्रतिबन्धित हुन्छ।

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ne: HTTPS सर्भरले यो TCP पोर्टमा सुन्नेछ। मानक HTTPS पोर्ट नम्बर 443 हो। यद्यपि 1025 भन्दा कम पोर्ट नम्बरहरूको आवंटन सामान्यतया अपरेटिङ सिस्टम द्वारा प्रतिबन्धित हुन्छ।

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ne: RTSP सर्भरले यो TCP पोर्टमा सुन्नेछ। मानक RTSP पोर्ट नम्बर 554 हो। यद्यपि 1025 भन्दा कम पोर्ट नम्बरहरूको आवंटन सामान्यतया अपरेटिङ सिस्टम द्वारा प्रतिबन्धित छ।

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ne: SAP ले सामान्यतया यो आफैले सुन्नका लागि दायाँ ठेगानाहरू छनोट गर्दछ । यद्यपि, तपाईँले निर्दिष्ट ठेगाना प्रविष्ट गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ne: भिडियोमा रेन्डर गरिने पाठको रङ । यो एउटा हेक्साडेसिमल हुनु पर्दछ (जस्तै HTML रङ) । प्रथम दुई क्यारेक्टरहरू रातो, त्यसपछि हरियो र निलोका लागि हो । #000000 = कालो, #FF0000 = रातो, #00FF00 = हरियो, #FFFF00 = पहेँलो (रातो + हरियो), #FFFFFF = सेतो

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ne: त्यहाँ पर्याप्त समय नभए असङ्केतकले आंशिक रूपमा असङ्केतन वा फ्रेमहरू फड्काउन सक्दछन् । यो न्यून सी पी यू शक्ति उपयोगि हुन्छ तर यसले विकृत तस्विर उत्पादन गर्न सक्दछ ।

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ne: १ देखि १२७ सम्म अस्पष्ट हुने डिग्री

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ne: भौतिक एल्गोरिदमद्वारा लिप चाल र गतिको बिच समक्रमणका लागि वितरण गर्दा परिभाषित गरेको विलम्ब । यस्तो अवस्थामा क्षतिपूर्ति गर्न यसलाई खोल्नुहोस् ।

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ne: यदि तपाईँले CPU सङ्केतन दरसँग राख्न नसकेमा सङ्केतकले अन-द-फ्याइ गुणस्तर ट्रेडअफ बनाउन सक्दछ । यसले ट्रेलिज क्वान्जिजेसन अक्षम पार्नेछ र त्यसपछि चालयुक्त भेक्टर (hq) को विकृत दर र सङ्केतकको काम घटाउन हल्ला घटाउने थ्रेसहोल्ड बढाउदछ ।

en: The height of the effects video window, in pixels.
ne: पिक्सेलमा, भिडियो सञ्झ्यालको प्रभावको उचाइ

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ne: प्रशोधनको  अधिकतम नम्बर (% u) पुगिसक्यो

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: The mouse wheel horizontal (left/right) axis can control volume, position or be ignored.
ne: पहिलो फ्रेममा प्लेलिस्टमा प्रत्येक वस्तुलाई पज गर्नुहोस्।

en: The mouse wheel vertical (up/down) axis can control volume, position or be ignored.
ne: माउस व्हील ठाडो (माथि/तल) अक्षले भोल्युम, स्थिति वा बेवास्ता गर्न नियन्त्रण गर्न सक्छ।

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
ne: नयाँ संस्करण सफलतापूर्वक डाउनलोड गरियो। के तपाई VLC बन्द गरेर अहिले स्थापना गर्न चाहनुहुन्छ?

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ne: यो विकल्पले तपाईँलाई उच्च गुणस्तर फ्लोट32 अडियो निर्गत मोडलाई सक्षम पार्न र अक्षम पार्न अनुमति दिन्छ । (केहि ध्वनीकार्डद्वारा यसलाई राम्रोसँग समर्थन गर्दैन)

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
ne: प्लेलिस्टले केही वस्तुहरू वर्गीकरण गर्न रूख प्रयोग गर्न सक्छ, जस्तै डाइरेक्टरीका सामग्रीहरू।

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ne: चयन गरिएको अडियो आउटपुट उपकरण विशेष रूपमा अर्को कार्यक्रम द्वारा प्रयोगमा छ।

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
ne: भोल्युमको step size यो option ले चलाउन मिल्छ।

en: The stream will run this duration (in seconds).
ne: यो स्ट्रिम यती समय चल्नेछ (सेकेन्ड मा )

en: The stream will start at this position (in seconds).
ne: यो स्थानमा सुरु हुने प्रवाह (सेकेन्डमा)

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ne: यो स्थानमा रोकिने प्रवाह (सेकेन्डमा )

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ne: भोल्युम स्वत रेकोर्ड गरेर अर्को पल्ट VLC खोल्दा प्रयोग गर्न सकिनेछ।

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ne: वालपेपर मोडले तपाइलाई भिडियो desktop background को रुपमा देखाउछ

en: The width of the effects video window, in pixels.
ne: पिक्सेलमा, भिडियो सञ्झ्यालको प्रभावको चौडाइ

en: Theora video decoder
ne: थेवरा भिडियो असङ्केतक

en: Theora video encoder
ne: थेरवा भिडियो सङ्केतक

en: Theora video packetizer
ne: थेवरा भिडियो प्याकेटाइजर

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ne: ति विकल्पले तपाईँलाई VLC द्वारा प्रयोग गरिएको इन्टरफेस कन्फिगर गर्न अनुमति दिन्छ । तपाईँले मुख्य इन्टरफेस, थप इन्टरफेस मोड्युल र विविध सम्बन्धित विकल्प परिभाषा चयन गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ne: ति विकल्पले तपाईँलाई अडियो उपप्रणालीको व्यवहार परिमार्जन गर्न र भिजुअल प्रभाव (स्पेकट्रम विश्लेषक, इत्यादि) वा प्रक्रिया पश्चालका लागि प्रयोग गरिने अडियो फिल्टर थप्न अनुमति दिन्छ। ति फिल्टरलाई यहाँ सक्षम पार्नुहोस् र तिनिहरूलाई "अडियो फिल्टर" मोड्युल भागमा कन्फिगर गर्नुहोस् ।

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ne: ति विकल्पले आगत उपप्रणालीको व्यवहार परिमार्जन गर्न तपाईँलाई अनुमति दिन्छ, जस्तै DVD वा VCD यन्त्रको रूपमा सञ्जाल इन्टरफेस सेटिङ वा उपशीर्षक च्यानल

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ne: यी विकल्पहरूले तपाईंलाई उप-चित्र उपप्रणालीको व्यवहार परिमार्जन गर्न अनुमति दिन्छ। तपाईंले उदाहरणका लागि उप-चित्र स्रोतहरू (लोगो, आदि) सक्षम गर्न सक्नुहुन्छ। यी फिल्टरहरू यहाँ सक्षम गर्नुहोस् र तिनीहरूलाई "उपस्रोत फिल्टरहरू" मोड्युल सेक्सनमा कन्फिगर गर्नुहोस्। तपाईले धेरै विविध उप-चित्र विकल्पहरू पनि सेट गर्न सक्नुहुन्छ।

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ne: यि विकल्पले तपाईँलाई भिडियो निर्गत उपप्रणालीको व्यवहार परिमार्जन गर्न अनुमति दिन्छ । उदाहरणका लागि तपाईँले भिडियो फिल्टर सक्षम पार्न सक्नुहुन्छ (डिइन्टरलेसिङ, छवि समायोजन् इत्यादि) । ति फिल्टरलाई यहाँ सक्षम पार्नुहोस् र "भिडियो फिल्टर" मोड्युल भागमा यसलाई कन्फिगर गर्नुहोस् । तपाईँले धेरै विविध भिडियो विकल्प सेट गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ne: ति विकल्पले तपाईँलाई पूर्वनिर्धारित मोड्युल चयन गर्न अनुमति दिन्छ । तपाईँले के गर्दै हुनुहुन्छ भन्ने थाहा नभएसम्म तिनिहरूलाई त्यसै छोड्नुहोस् ।

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ne: ति विकल्पले तपाईँलाई प्रवाह निर्गत उपप्रणालीका लागि पूर्वनिर्धारित विश्वव्यापी विकल्प चयन गर्न दिन्छ ।

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ne: ति विकल्पले बजाउने सूचीको व्यवहार परिभाषित गर्दछ । ति मध्ये केहिलाई बजाउने सूची बाकसमा अधिलेखन गर्न सकिन्छ ।

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ne: ति सेटिङहरू विश्वव्यापी VLC कुञ्जी बन्धन हुन् जसलाई "हटकुञ्जी" को रूपमा चिनिन्छ ।

en: Thick
ne: बाक्लो

en: Thin
ne: पातलो

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
ne: BD+ डिकोडिङका लागि यो Blu-ray डिस्कलाई पुस्तकालय चाहिन्छ, र तपाईंको प्रणालीमा यो छैन।

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ne: यसले ध्वनि रेन्डरिङ परिमार्जन गर्न प्रक्रिया पश्चातको अडियो फिल्टर थप्दछ ।

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ne: यसले चित्र गुणस्तर बढाउनका लागि पोष्ट प्रसोधन फिल्टरहरू थप्छ, उदाहरणको लागि डिइन्टरलेन्डिंगको लागि, वा भिडियो विकृत

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
ne: यसले तथाकथित "सबपिक्चर फिल्टरहरू" थप्छ। उपशीर्षक डिकोडरहरू वा अन्य उप-चित्र स्रोतहरूद्वारा सिर्जना गरिएका यी फिल्टर उप-चित्रहरू।

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
ne: यसले तथाकथित "सबपिक्चर स्रोतहरू" थप्छ। यी फिल्टरहरूले भिडियोमा केही छविहरू वा पाठ ओभरले गर्छन् (जस्तै लोगो, स्वैच्छिक पाठ, ...)

en: This adds video splitters like clone or wall
ne: कलोन आ्थवा वाल जस्तै splitters जोड्ने

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ne: यसले भिज्युलाइजेसन मोड्युल थप्दछ (स्पेकट्रम विश्लेषक, इत्यादि)

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
ne: यसले अडियो पिचलाई प्रभावित नगरी कम वा उच्च गतिमा अडियो बजाउन अनुमति दिन्छ

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ne: यसले यदि बिग्रेको सङ्केतकले उचाइलाई १०८८ रेखामा सेट गरेमा पनि HDTV-१०८० भिडियो ढाँचाको उपयुक्त ह्यान्डेलिङ गर्न अनुमति दिन्छ । यदि तपाईँको भिडियोसँग आवश्यक १०८८ रेखा मानक बिहिन ढाँचामा छ भने तपाईँले सो विकल्प अक्षम पार्नु पर्दछ ।

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ne: यसले तपाईंलाई पुनः प्लेलिस्ट जानकारीको साथ स्ट्रिमको लागि पूर्वनिर्धारित लक्ष्य स्तर (89 dB) परिवर्तन गर्न अनुमति दिन्छ

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ne: यसले प्लेलिस्ट पुस्तकचिनो खुलाउन दिन्छ।

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ne: यसले तपाईँलाई पहुँच मोड्युल बल गर्न अनुमति दिन्छ । यदि राम्रो पहुँच स्वचालित रूपमा पत्ता लागेन भने यसको प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ । यदि तपाईँलाई के गर्दै छु भन्ने थाहा छैन भने यो विश्वव्यापि विकल्पको रूपमा सेट गर्नु हुदैन ।

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ne: यसले तपाईँलाई SDP (सत्र वर्णक) मा घोषणा गरिने प्रवाहका लागि सम्पर्क मेल ठेगाना दिन अनुमति दिन्छ ।

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ne: यसले तपाईँलाई बहुविध बजाउने सूची भरि अद्वितिय प्रवाह निर्गत दृष्टान्त राख्न अनुमति दिन्छ (यदि निर्दिष्ट नगरिएमा जम्मा पारिएको प्रवाह स्वचालित रूपमा घुसाउनुहोस्)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ne: यसले तपाईँले एकै समयमा धेरै आगत बजाउन अनुमति दिन्छ । यो सुविधा प्रयोगात्मक छ, सबै ढाँचाहरू समर्थन गर्दैन । आगतको '#' विभाजित सूची प्रयोग गर्नुहोस् ।

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ne: यसले तपाईँलाई सर्भर वा ग्राहकका लागि टाढाबाट घडिलाई समक्रमण गर्न अनुमति दिन्छ । सेटिङको विस्तार उन्नत / सञ्जाल समक्रमणमा उपलब्ध छ ।

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ne: यसले तपाईँलाई VLC ले प्राथमिकताका साथ प्रयोग गर्ने सूची चयन गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ne: VLCले यसको प्याकेटाइजरको बनाएको क्रममा चयन गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ne: यसले तपाईँलाई एनिमेसन गति सेट गर्न अनुमति दिन्छ (१ र १० को बिचमा, पूर्वनिर्धारित ६ हो) ।

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ne: यसले तपाईँलाई गुम प्रर्दशनको रिज्योलुसन सेट गर्न अनुमति दिन्छ (बढि रिज्योलुसन आकर्षक हुन्छ तर बढि CPU सघन)

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ne: यसले तपाईँलाई RTP प्रवाहका लागि आधार पोर्ट निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ne: यसले तपाईँलाई RTP प्रवाहका लागि पूर्वनिर्धारित अडियो पोर्ट निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ne: यसले तपाईँलाई RTP प्रवाहका लागि पूर्वनिर्धारित भिडियो पोर्ट निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ne: यसले तपाईँलाई प्रवाहित मुक्सरका लागि प्रयोग गरिने मुक्सर निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ । पूर्वनिर्धारितमा मुक्सर छैन (मानक RTP प्रवाह) प्रयोग गर्नु हो ।

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ne: यसले तपाईँलाई MPEG4 LATM अडियो प्रवाह गर्न अनुमति दिन्छ (RFC3016 हेर्नुहोस्) ।

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ne: यसले भिडियो निर्गत समक्रमण यान्त्रिक प्रणालीबाट डिबग निर्गतसँग सन्देश लग फ्लोडिङलाई अस्विकार गर्दछ ।

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ne: यसले RTSP VOD मिडियाको आधार मार्गसँगै RTSP सर्भरले सुन्ने ठेगाना परिभाषित गर्दछ। सिन्ट्याक्स भनेको ठेगाना/पथ हो। पूर्वनिर्धारित रूपमा, सर्भरले कुनै पनि स्थानीय आईपी ठेगानामा सुन्नेछ। IP ठेगाना निर्दिष्ट गर्नुहोस् (जस्तै ::1 वा 127.0.0.1) वा होस्ट नाम (जस्तै लोकलहोस्ट) तिनीहरूलाई विशेष नेटवर्क इन्टरफेसमा सीमित गर्न।

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
ne: यसले अधिकतम इनपुट ढिलाइलाई परिभाषित गर्दछ जुन सिंक्रोनाइजेशन एल्गोरिदमले क्षतिपूर्ति गर्ने प्रयास गर्दछ (मिलिसेकेण्डमा)।

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
ne: यसले प्लेब्याक गति परिभाषित गर्दछ (न्यूनतम गति 1.0 हो)

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ne: यसले अडियो निर्गत विलम्ब गर्दछ । विलम्ब मिलिसेकेन्डमा दिनु पर्दछ । यदि तपाईँले अडियो र भिडियो बिचमा ल्याग सूचना गर्नु भएमा यो सजिलो हुन सक्दछ ।

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ne: यसले कति अनिश्चित उपशीर्षक वा चलचित्र फाइलनाम मिल्दछ भनि निर्धारण गर्दछ ।विकल्पहरू:
    ० = एउटै पनि उपशीर्षक स्वत: पत्ता नलाउने
    १ = केहि उपशीर्षक फाइल
    २ = चलचित्र नाम समावेश गरिएको कुनै उपशीर्षक फाइल
    ३ = थप क्यारेक्टरसँग चलचित्र नाम मिल्दो उपशीर्षक फाइल
    ४ = चलचित्र नामसँग ठ्याक्कै मिल्दो उपशीर्षक फाइल

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ne: यसले ढिलो फ्रेमहरू छोड्दछ (तिनिहरूले चाहेको प्रर्दशन मिति पछि भिडियो निर्तगतमा पुग्नुहोस् ) ।

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
ne: यो प्रभावले तपाईँलाई केबल हेडफोन प्रयोग गर्दा पनि सम्पूर्ण ७.१ स्पिकर सेट लिएर बसेको जस्तो अनुभूति दिन्छ जसले तपाईँलाई बढि वास्तविक अनुभव हुन्छ । यसको लामो समयका लागि सङ्गित सुन्न प्रयोग गर्दा कम झ्यार झ्यार आउने र बढि सुविधायुक्त हुन्छ ।
    यसले मोनो देखि ७.१ बाट कुनैपनि स्रोत ढाँचामा काम गर्दछ ।

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ne: एसले VLC  hotkeys

en: This enables colorization of the messages sent to the console. Your terminal needs Linux color support for this to work.
ne: यसले कन्सोलमा पठाएका सन्देशहरूको रंगीनकरणलाई सक्षम बनाउँछ। तपाईंको टर्मिनलले यो कामको लागि लिनक्स रङ समर्थनको आवश्यकता पर्दछ।

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
ne: एसले भिडियोमा  गरेको  mouse click सम्हाल्छ

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ne: यसले स्रोत भिडियोको काँटछाँट गर्न बल गर्दछ । विश्वव्यापि छवि आकार स्विकार्य ढाँचाहरू x:y (4:3, 16:9, इत्यादि) हुन् ।

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ne: यसले मोनिटर आकार अनुपात बल गर्दछ । धेरै मोनिटरसँग वर्ग पिक्सेल (१:१) हुन्छ । यदि तपाईँसँग १६:९ स्क्रिन छ भने, तपाईँले अनुपात राख्न क्रममा ४:३ मा परिवर्तन गर्न आवश्यक पर्दछ ।

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ne: यसले स्रोत आकार अनुपात बल गर्दछ । दृष्टान्तका लागि, तिनिहरू वास्तविक रूपमा ४:३ भएको बेलामा केहि DVD ले १६:९ दावा गर्दछ । चलचित्रसँग आकार अनुपात सन्देश नरहेको बेलामा VLC का लागि सङ्केतको रूपमा यसलाई प्रयोग गर्न सकिन्छ । विश्वव्यापि छवि आकार अभिव्यक्ति x:y (4:3, 16:9, इत्यादि ) वा पिक्सेल अनुक्रम अभिव्यक्ति (1.25, 1.3333, इत्यादि) फ्लोट मान स्विकार्य ढाँचा हुन् ।

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ne: यो ब्यान्डको उचाइ परिमार्जन गर्ने कोइभिसियन्ट हो

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ne: यो तपाईँलाई पहुँच निर्गत मोड्युल कन्फिगर गर्न दिने एउटा लिगासी प्रविष्टि हो

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ne: यो तपाईँलाई मुक्स मोड्युल कन्फिगर गर्न दिने एउटा लिगासी प्रविष्टि हो ।

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ne: यो इन्टरफेस सुनिनेमा TCP पोर्ट हो । यो ४२१२ मा पूर्वनिर्धारित छ ।

en: This is the audio codec that will be used.
ne: यो प्रयोग गरिने अडियो कोडेक हो

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ne: यो प्रयोग गरिने अडियो सङ्केतक मोड्युल हो ( र यसको सम्बन्धित विकल्प)

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ne: यो VLC द्वारा प्रयोग गरिने अडियो निर्गत विधि हो । पूर्वनिर्धारित व्यवहार भनेको उपलब्ध उपयुक्त विधि स्वचालित रूपमा चयन गर्नु हो ।

en: This is the default Audio CD device to use.
ne: यो प्रयोग गर्नका लागि पूर्वनिर्धारित अडियो CD यन्त्र हो ।

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ne: यो  पूर्वनिर्धारित अडियो सीडी ड्राइभ (वा फाइल) प्रयोग गर्नको लागि हो। ड्राइभ अक्षर पछि कोलोन नबिर्सनुहोस् (जस्तै D :)

en: This is the default DVD device to use.
ne: यो प्रयोग गरिने पूर्वनिर्धारित DVD यन्त्र हो ।

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ne: यो प्रयोग गर्नको लागि पूर्वनिर्धारित DVD ड्राइभ (वा फाइल) हो। ड्राइभ अक्षर पछि कोलोन नबिर्सनुहोस् (जस्तै D :)

en: This is the default VCD device to use.
ne: यो प्रयोग गरिने पूर्वनिर्धारित VCD यन्त्र हो ।

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ne: यो पूर्वनिर्धारित VCD ड्राइभ (वा फाइल) प्रयोग गर्नको लागि  हो। ड्राइभ अक्षर पछि कोलोन नबिर्सनुहोस् (जस्तै D :)

en: This is the default muxer method that will be used.
ne: यो प्रयोग गरिने पूर्वनिर्धारित मुक्सर विधि हो

en: This is the default output URI.
ne: यो पूर्वनिर्धारित निर्गत URI हो

en: This is the default output access method that will be used.
ne: यो प्रयोग गरिने पूर्वनिर्धारित निर्गत पहुँच विधि हो

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ne: यो भिडियोमा रेन्डर गरिने फन्टको पूर्वनिर्धारित साइज हो । यदि ० भन्दा केहि फरकमा सेट गरिएमा यो विकल्पले सापेक्षिक फन्ट साइज अधिरोधण गर्दछ ।

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ne: यो फाइलबाट MJPEG बजाउदा आवश्यक फ्रेमदर हो । लाइभ प्रवाह (क्यामेराबाट) का लागि ० प्रयोग गर्नुहोस् (यो पूर्वनिर्धारित मान हो) ।

en: This is the gain used for stream without replay gain information
ne: यो स्ट्रिम लाभ जानकारी बिना स्ट्रीमको लागि लाभमा प्रयोग गरिएको छ

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ne: यो स्ट्रीम आउटपुटद्वारा पठाईएको मल्टीकास्ट प्याकेटहरूको रूपमा हप सीमा (जसलाई "टाइम-टु-लिभ" वा टीटीएल पनि भनिन्छ) हो,  (-1 = अपरेटिङ सिस्टम डिफल्टमा प्रयोग )।

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
ne: यो इन्टरफेस सुनिने होस्ट हो । यो सबै सञ्जाल इन्टरफेसका लागि पूर्वनिर्धारित हो (0.0.0.0) । यदि तपाईँले यो इन्टरफेसलाई केबल मेशिनमा मात्र उपलब्ध हुने बनाउन चाहनहुन्छ भने,  "127.0.0.1" प्रविष्ट गर्नुहोस् ।

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ne: यो VLC द्वारा प्रयोग गर्ने मुख्य इन्टरफेस हो । उपलब्ध उपयुक्त मोड्युल स्वचालित रूपमा चयन गर्ने व्यवहार पूर्वनिर्धारित हो ।

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ne: यो अधिकतम एप्लिकेशन-लेयर प्याकेटको आकार हो जुन नेटवर्कमा फैलाउन सकिन्छ (बाइट्समा)

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ne: यो टाइमशिफ्ट स्ट्रिमहरू भण्डारण गर्न प्रयोग गरिने अस्थायी फाइलहरूको बाइटहरूमा अधिकतम आकार हो।

en: This is the muxer that will be used for audio.
ne: यो अडियोका लागि प्रयोग गरिने मुक्सर हो ।

en: This is the muxer that will be used for video.
ne: यो भिडियोका लागि प्रयोग गरिने मुक्सर हो

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ne: यो SDP (सत्र वर्णक) मा घोषणा गरिने सत्रको नाम हो ।

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ne: यो पावर मापन बनाइने अडियो बफरको सङ्ख्या हो । बफरको ठूलो नम्बरले स्पाइकमा फिल्टरको प्रतिक्रिया समय बढाउदछ तर यसलाई छोटो अन्तरमा कम संबेदनशिल बनाउदछ ।

en: This is the output URI that will be used for audio.
ne: यो अडियोका लागि प्रयोग गरिने निर्गत URI हो ।

en: This is the output URI that will be used for video.
ne: यो भिडियोका लागि प्रयोग गरिने निर्गत URI हो ।

en: This is the output URL that will be used.
ne: यो प्रयोग गरिने निर्गत URL हो ।

en: This is the output access method that will be used for audio.
ne: यो अडियोका लागि प्रयोग गरिने निर्गत पहुँच विधि हो ।

en: This is the output access method that will be used for video.
ne: यो भिडियोका लागि प्रयोग गरिने निर्गत पहुँच विधि हो ।

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ne: यो VLC द्वारा प्रयोग गरिएको भिडियो निर्गत विधि हो । पूर्वनिर्धारित व्यवहारले उपलब्ध उपयुक्त विधि स्वचालित रूपमा चयन गर्दछ ।

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ne: यो भर्बोसिटि स्तर हो (0=केबल त्रुटि र मानक सन्देश, 1=चेतावनी, 2=डिबग)

en: This is the video codec that will be used.
ne: यो प्रयोग गरिने भिडियो कोडेक हो ।

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ne: यो प्रयोग गरिने ( र यसको सम्बन्धित विकल्पहरू) भिडियो सङ्केतक मोड्युल हो ।

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ne: यसले RTSP VOD मा जडान गर्न सक्ने ग्राहकको अधिकतम नम्बरलाई सीमाबद्ध गर्दछ । ० को अर्थ कुनै सीमा छैन भन्ने हुन्छ ।

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
ne: यो रेखीय लाभ आउटपुट ओडियोमा लागू हुनेछ।

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ne: यो विकल्पले VLC पूर्वनिर्धारित प्राथमिकतामा अफसेट (घनात्मक वा ऋणात्मक) थप गर्दछ । तपाईँले अन्य कार्यक्रमको सट्टामा VLC प्राथमिकता, वा अन्य VLC दृष्टान्तको विपक्षमा ट्युन गर्न यसलाई प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ne: यो विकल्पले तपाईँलाई एनकर्सेस फाइल ब्राउजरले सुरुआतमा देखाउने डाइरेक्टरी निर्दिष्ट गर्न अनुमति दिन्छ ।

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ne: यो विकल्पले VLC ले यसको कोडेक चयन गर्ने विधि एकान्तर गर्न प्रयोग गर्न सकिन्छ(असङ्कुचन विधि) । केबल उन्नत प्रयोगकर्ताले मात्र सबै तपाईँको प्रवाहको प्लेब्याक विच्छेद गर्न यो विकल्प एकान्तर गर्नु पर्दछ ।

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
ne: यदि तपाइँ स्ट्रिम पढ्दा विलम्बता कम गर्न चाहनुहुन्छ भने यो विकल्प उपयोगी छ

en: This option should be used when the audio output can't negotiate S/PDIF support.
ne: यो विकल्प प्रयोग गरिनुपर्दछ जब अडियो आउटपुटले S/PDIF लाई समर्थन गर्न सक्दैन।

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ne: यो निजी कुञ्जी फाइल (PEM ढाँचा) सर्भर-साइड TLS को लागि प्रयोग गरिन्छ।

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ne: कानुनले दिइए सम्म यो अनु प्रयोग कुनै पनि  WARRANTY,विना आउँछ
    तपाईँ GNU General Public License; ले दिइएका सर्तहरूको पालना गरेर यसलाई बाँड्न सक्नुहुन्छ
    जानकारीको लागि COPYING भन्ने फाइल हेर्नुहोस्।
     VideoLAN द्वारा लेखिएको; AUTHORS फाइल हेर्नुहोस्

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ne: यसले वक्र सङ्कुचन अगाडि QP उतार चढाव घटाउदछ । अस्थायी रूपमा अस्पष्ट जटिलता

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ne: यसले "paletized YUV" को प्रयोग गरेर फन्ट रेन्डर गर्दछ । यदि तपाईँले DVB उपशीर्षकमा सङ्केतन गर्न चाहनु भएमा मात्र यो विकल्प आवश्यक पर्दछ ।

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ne: यसले प्रयोग गर्नलाई क्वान्टिजर चयन गर्दछ । न्यून मानलेको परिणाम राम्रो हुन्छ । २६ राम्रो पूर्वनिर्धारित मान हो । दायरा ० (नोक्सान बिहिन) देखि ५१ सम्म

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
ne: यसले अडियो resampling गर्दा कुन प्लगइन प्रयोग गर्ने जनाउँदछ।

en: This setting is deprecated and not used anymore
ne: यो सेटिङ डेप्रिकेटेड गरिएको छ र अब प्रयोग गरिदैन

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ne: यो प्रवाह सधै VLC स्टार्टअपमा खोलिन्छ ।

en: Threshold
ne: थ्रेसहोल्ड

en: Tibetan
ne: तालिबान

en: Tigrinya
ne: तिगरिन्या

en: Time
ne: समय

en: Time Control
ne: समय नियन्त्रण

en: Timeout
ne: समय समाप्त

en: Timeout (ms)
ne: समय समाप्त (मिलि सेकेन्ड)

en: Timeshift directory
ne: समय परिवर्तन डाइरेक्टरी

en: Timeshift granularity
ne: समय परिवर्तन ग्रानुलारिटी

en: Title
ne: शीर्षक

en: Title %i%s
ne: शीर्षक %i%s

en: Title display mode
ne: शीर्षक प्रदर्शन मोड

en: Title metadata
ne: शीर्षक मेटाडाटा

en: Title to put in ASF comments.
ne: ASF टिप्पणीमा राख्ने शीर्षक

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ne: सम्पूर्ण मद्दत पाउनको लागि '-H' हेर्नुहोस्।

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
ne: सामान्य टगल्/ चक्र/ दोहोर्‍याउने प्लेलिस्ट मोड

en: Toggle autoscaling
ne: अटोस्केलिङ टगल गर्नुहोस्

en: Toggle deinterlacing
ne: डिइन्टरलेसिङ टगल गर्नुहोस्

en: Toggle random playlist playback
ne: र्‍यान्डम टगल प्लेलिस्ट प्लेब्याक

en: Toggle subtitle track visibility.
ne: उपशिर्षक ट्र्रयाकको दृष्यता टगल गर्नुहोस्

en: Toggle subtitles
ne: उपशिर्षक टगल गर्नुहोस्

en: Toggle wallpaper mode in video output
ne: भिडियो आउटपुट मोडमा वालपेपरमा टगल गर्नुहोस्

en: Toggle wallpaper mode in video output.
ne: भिडियो आउटपुट मोडमा वालपेपरमा टगल गर्नुहोस्

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ne: U प्लेनका लागि रङमा भिन्नतामा निलो पर्दा मिश्रकको सहन । १० देखि २० बिचको मान मनासीब देखिन्छ ।

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ne: V प्लेनका लागि रङमा भिन्नतामा निलो पर्दा मिश्रकको सहन । १० देखि २० बिचको मान मनासीब देखिन्छ ।

en: Tonga (Tonga Islands)
ne: तान्गा (तान्गा द्विप)

en: Tool
ne: औजार

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
ne: खाली गर्नुहोस्

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ne: मौन

en: Top
ne: माथि

en: Top 40
ne: माथिल्लो ४०

en: Top Center
ne: शीर्ष केन्द्र

en: Top Left
ne: माथि-बायाँ

en: Top Menu
ne: शीर्ष मेनु

en: Top left
ne: माथिल्लो बाया

en: Top left corner X coordinate
ne: माथि बायाँ कुना X समन्वय

en: Top left corner Y coordinate
ne: माथि बायाँ कुना Y समन्वय

en: Top right
ne: शीर्ष दाँया

en: Top-Left
ne: माथि-बायाँ

en: Top-Right
ne: माथि-दायाँ

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ne: मोजेइकको जम्मा उचाइ, पिक्सेलमा

en: Total pixel height of the peak items.
ne: पिक वस्तुको जम्मा पिक्सेल उचाइ

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ne: मोजेइकको जम्मा चौडाइ, पिक्सेलमा

en: Track
ne: ट्र्याक

en: Track ID
ne: ट्रयाक ID

en: Track Number
ne: ट्रयाक नम्बर

en: Track number
ne: ट्राक नम्बर

en: Track replay gain
ne: Track फेरी बजाउनुहोस्

en: Track settings
ne: ट्रयाक सेटिङ

en: Tracks
ne: ट्रयाक

en: Trailer
ne: ट्रेलर

en: Trance
ne: ट्रेन्स

en: Transcode
ne: ट्रान्सकोड

en: Transcode stream output
ne: ट्रान्सकोड प्रवाह निर्गत

en: Transcoding Options
ne: ट्रान्सकोडिङ विकल्प

en: Transcoding options
ne: ट्रान्सकोडिङ विकल्प

en: Transform type
ne: रूपान्तरण प्रकार

en: Transformation
ne: रूपान्तरण

en: Transparency
ne: पारदर्शीता

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ne: मोजेइक अग्रभुमि तस्विरको पारदर्शीता । ० को अर्थ पारदर्शीता, २५५ को अर्थ अपारदर्शीता (पूर्वनिर्धारित)

en: Transponder/multiplex frequency
ne: ट्रान्सपोन्डर/मल्टिप्लेक्स आवृत्ति

en: Treat as a pipe rather than as a file
ne: फाइलको रूपमा भन्दा पाइपको रूपमा व्यवहार गर्नुहोस्

en: Trellis RD quantization
ne: ट्रिल RD क्वान्टिजेसन

en: Trellis quantization
ne: ट्रिलिज क्वान्टिजाइसेन

en: Tribal
ne: ट्रिबल

en: Trigger button
ne: ट्रिगर बटन

en: Trigger button for mouse gestures.
ne: माउस सङ्केतका लागि ट्रिगर बटन

en: Trip-Hop
ne: ट्रिप-हप

en: Trust MPEG timestamps
ne: MPEG टाइमस्ट्याम्पमा विश्वास गर्नुहोस्

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ne: केहि बगहरू समाधन गर्न प्रयास गर्नुहोस्:
    1  स्वत: पत्ता
    2  पुरानो msmpeg4
    4  xvid इन्टरलेस गरिएको
    8  ump4 
    16 प्याडिङ होइन
    32 ac vlc
    64 Qpel क्रोमा
    यो मानहरूको योगफल हुनु पर्दछ । उदाहरणका लागि, "ac vlc" र "ump4" समाधान गर्न, ४० प्रविष्ट गर्नुहोस् ।

en: Try to parse the announce
ne: घोषणा पद वर्णन गर्न प्रयास गर्नुहोस्

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ne: YUV->RGB रूपान्तरणका लागि हार्डवयर गतिवर्धन प्रयोग गर्न प्रयास गर्नुहोस् । ति ओभरले प्रयोग गर्दा यो विकल्पमा कुनै प्रभाव हुदैन ।

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ne: YUV ओभरले प्रयोग गर्दा ट्रिपल बफरिङ प्रयोग गर्न प्रयास गर्नुहोस् । धेरै राम्रो भिडियो गुणस्तर आउछ ।

en: Tsonga
ne: तोस्नङ्गा

en: Tswana
ne: तास्वाना

en: Tuner
ne: ट्युनर

en: Tuner Frequency
ne: ट्युनर आवृत्ति

en: Tuner TV Channel
ne: ट्युनर TV च्यानल

en: Tuner country code
ne: ट्युनर राष्ट्र कोड

en: Tuner input type
ne: ट्युनर आगत प्रकार

en: Tuner properties
ne: ट्युनर गुण

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ne: HTTP माथि टनेल RTSP र RTP

en: Turkish
ne: ट्रकिस

en: Turkmen
ne: तुर्कम्यान

en: Twi
ne: तिव

en: Two pass
ne: दुइ पास

en: Type
ne: प्रकार

en: UDP stream output
ne: UDP प्रवाह निर्गत

en: UNIX socket command input
ne: UNIX सकेट आदेश निर्गत

en: URL metadata
ne: URL मेटाडाटा

en: Uighur
ne: उग्विर

en: Ukrainian
ne: युक्रेनी

en: Un-Zoom
ne: जुम हटाउनुहोस्

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ne: भिडियोको तलबाट एउटा पिक्सेल काँटछाँट हटाउनुहोस्

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ne: भिडियोको बायाँबाट एउटा पिक्सेल काँटछाँट हटाउनुहोस्

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ne: भिडियोको दायाँबाट एउटा पिक्सेल काँटछाँट हटाउनुहोस्

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ne: भिडियोको माथिबाट एउटा पिक्सेल काँटछाँट हटाउनुहोस्

en: Undefined
ne: अपरिभाषित

en: Unicast
ne: युनिकास्ट

en: Unidentified codec
ne: कोडेक चिनिएन

en: Uninstall
ne: स्थापना रद्द गर्नुहोस्

en: Uninstall Windows Service
ne: विण्डोज सेवा विस्थापन गर्नुहोस्

en: Uninstall the Service and exit.
ne: सेवा विस्थापन गरेर निस्कनुहोस्

en: Unknown
ne: अज्ञात

en: Unknown Video
ne: अज्ञात भिडियो

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ne: अज्ञात आदेश `%s'. मद्दतका लागि `help' टाइप गर्नुहोस्

en: Unknown error
ne: अज्ञात त्रुटि

en: Unset
ne: सेट नगर

en: Unspecified
ne: निर्धारित नगारिएको

en: Unsubscribe
ne: सदस्यता खारेज गर्नुहोस्

en: Untitled
ne: शीर्षकविहीन

en: Up
ne: माथि जानुहोस

en: Update
ne: अद्यावधिक गर्नुहोस्

en: Update VLC media player
ne: VLC मिडिया प्लेयर अपडेट गर्नुहोस्

en: Urdu
ne: उर्दु

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ne: प्रयोग: %s [options] [stream] ...
    तपाईंले आदेशलाइनमा बहुस्ट्रिमहरू निर्देशित गर्न सक्नुहुन्छ।
    तिनीहरू प्लेलिस्टमा अभिव्यक्त हुनेछन्।
    निर्दिष्ट गरिएको पहिलो वस्तु पहिला प्ले गरिनेछ।
    
    विकल्पका-शैलीहरू:
     --option कार्यक्रमको अवधिको लागि सेट गरिएको एक विश्व विकल्प।
     -option विश्वव्यापी विकल्पको एक अक्षर संस्करण।
     :option एक विकल्प जुन स्ट्रिममा मात्र प्रत्यक्ष रूपमा यो लागू हुन्छ
     र त्यो अघिल्लो सेटिङहरू ओभरराइड गर्दछ।
    
    सट्रिम MRL सिन्ट्याक्स:
     [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
     [:option=value ...]
    
     धेरै ग्लोबल --अप्शनहरू पनि MRL विशिष्ट : विकल्पहरूको रूपमा प्रयोग गर्न सकिन्छ।
     एकाधिक: विकल्प = मूल्य जोडी निर्दिष्ट गर्न सकिन्छ।
    
    URL सिन्ट्याक्स:
     file:///path/file Plain media file
     http://host[:port]/file HTTP URL
     ftp://host[:port]/file FTP URL
     mms://host[:port]/file MMS URL
     screen:// Screen capture
     dvd://[device] DVD device
     vcd://[device] VCD device
     cdda://[device] Audio CD device
     udp://[[]@[][:]]
     UDP stream sent by a streaming server
     vlc://pause: Pause the playlist for a certain time
     vlc://quit Special item to quit VLC

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
ne: Blu-ray मेनुहरू प्रयोग गर्नुहोस्। यदि असक्षम पारियो भने, चलचित्र सिधै सुरु हुनेछ

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ne: RTSP (TCP) माथि RTP प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use S/PDIF when available
ne: उपलब्ध हुदाँ S/PDIF प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ne: चल बिटदर प्रयोग गर्नुहोस् । अचल बिटदर (CBR) को प्रयोग गर्न पूर्वनिर्धारित हो ।

en: Use YUVP renderer
ne: YUVP रेन्डरर प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use a plugins cache
ne: प्लगइन क्यास प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ne: VLC को सुरुआति समय राम्रोसँग सुधार गर्ने प्लगइन क्यास प्रयोग गर्नुहोस् ।

en: Use assembler CPU optimizations.
ne: संयोजक CPU अनुकूलक प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use chapter codecs found in the segment.
ne: खण्डमा फेला परेको अध्याय कोडेक प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use float32 output
ne: फ्लोट32 निर्गत प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ne: हार्डवयर YUV->RGB रूपान्तरण प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use keyframes
ne: कुञ्जी फ्रेमहरूको प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use media library
ne: मिडिया लैब्ररी चलाऊनुहोस्

en: Use only one instance when started from file manager
ne: फाइल म्यानेजेर देखि खोले पछि ए‌उटा मात्र इनस्तेनस प्रयोग ग्रनुहोस

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ne: टाइमस्ट्याम्पको सट्टामा श्रृङ्खला नम्बर प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ne: स्न्यापशट नम्बरिङका लागि टाइमस्ट्याम्पको सट्टामा श्रृङ्खला नम्बर प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use subtitle file
ne: उपशीर्षक फाइल प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ne: MPEG2 सङ्केतनका लागि MPEG4 क्वान्टिजेसन म्याट्रिक्स प्रयोग गर्नुहोस् । यसले सामान्यतया राम्रो र मानक MPEG2 असङ्केतकसँग मिल्ने तस्विर उत्पादन गर्दछ ।

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ne: तपाईँको प्रवाहले डल्बि सराउन्डसँग सङ्केतन गरिएको रूपमा थाहा पाएको (वा नपाएको) तर यस रूपमा पत्ता लगाउन असफल भएको बेलामा यसको प्रयोग गर्नुहोस् । यदि प्रवाह वास्तविक रूपमा डल्बि सराउन्डसँग सङ्केतन छैन भने, यो विकल्प खोल्दा तपाईँको अनुभवलाई खासगरि हेडफोन च्यानल मिक्सरसँग संयोजित भएको बेला बढाउन सक्दछ ।

en: Use triple buffering for overlays
ne: ओभरलेका लागि ट्रिपल बफरिङ प्रयोग गर्नुहोस्

en: Use video buffers in system memory
ne: प्रणाली स्मृतिमा भिडियो बफर प्रयोग गर्नुहोस्

en: User
ne: प्रयोगकर्ता

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ne: SOCKS प्रोक्सीमा जडानका लागि प्रयोग गरिने प्रयोगकर्ता नाम

en: Username
ne: प्रयोगकर्ताको नाम

en: Username:
ne: प्रयोगकर्ता नाम

en: Uzbek
ne: उज्वेक

en: V-plane color
ne: V-प्लेन रङ

en: VBR mode
ne: VBR मोड

en: VBV buffer
ne: VBV बफर

en: VCD device
ne: VCD यन्त्र

en: VCD input
ne: VCD आगत

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ne: VLC ले सञ्झ्याल शीर्षक, फ्रेम इत्यादि भिडियोको वरिपरि सिर्जना उपेक्षा गर्न सक्दछ... , "न्यूनतम" सञ्झ्याल छोड्दैछ ।

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ne: VLC ले भिडियोमा सन्देश प्रर्दशन गर्न सक्दछ । त्यसलाई OSD (स्क्रिन प्रर्दशनमा ) भनिन्छ ।

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
ne: VLC ले "%4.4s"(%s) डीकोड गर्न सकेन

en: VLC could not identify the audio or video codec
ne: VLC ले अडियो अथवा भिडियो कोडेक चिन्न सकेन

en: VLC could not open the %s module.
ne: VLC ले %s module खोल्न सकेन

en: VLC could not open the decoder module.
ne: VLC को कुत्वचक मोदुले खोल्न सकिएन

en: VLC is started from file association
ne: फाइल संगठनबाट VLC सुरु गरिन्छ

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ne: VLC को MRL '%s' खोल्न असमर्थ छौ। विवरण को लागि प्रवेश को जाँच गरौ।

en: VLC media player
ne: VLC मिडिया प्लेयर

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ne: VLC ले सामान्यतया रेन्डरिङका लागि स्वतन्त्रप्रकार प्रयोग गर्दछ, तर दृष्टान्तका लागि यसले svg प्रयोग गर्न सक्षम पार्दछ ।

en: VLC preferences
ne: VLC अभिरुचीहरू

en: VLC version %s (%s)
ne: VLC संस्करण %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
ne: मेटा डेटा सुरक्षित गर्न भियलसी  असमर्थ भयो ।

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ne: VLC ले हालको बजाउने सूची वस्तुलाई बजाइ रहन्छ ।

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ne: VLC ले बजाउने सूचीबाट अनन्तसम्म बजाइ रहन्छ ।

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ne: VLC ले अवरोध नभएसम्म फाइलहरूलाई अनियमित रूपमा बजाउदछ ।

en: VLC's implementation of Video On Demand
ne: माग भएको बेलामा भिडियोको VLC कार्यान्वयन

en: VLM configuration file
ne: VLM कन्फिगरेसन फाइल

en: VLM configurator
ne: VLM कन्फिगरेटर

en: VOC demuxer
ne: VOC डुमुक्सर

en: VU meter
ne: VU मिटर

en: Verbosity (0,1,2)
ne: भर्बोसिटि (0,1,2)

en: Version
ne: संस्करण

en: Very Low Definition (240 lines)
ne: धेरै कम डेफिनेशन  (240 लाइनहरु)

en: Very short backwards jump
ne: धेरै छोटो पछाडितिर जान

en: Very short forward jump
ne: धेरै छोटो अगाडि जानु

en: Very short jump length
ne: धेरै छोट जाने लम्बाइ

en: Very short jump length, in seconds.
ne: धेरै छोटो लाने लम्बाइ, सेकेन्डमा

en: Video
ne: भिडियो

en: Video Auto Scaling
ne: भिडियो स्वत स्केलिंग

en: Video Files
ne: भिडियो फाइलहरू

en: Video PID
ne: भिडियो PID

en: Video Settings
ne: भिडियो सेटिंग्स

en: Video Track
ne: भिडियो ट्रयाक

en: Video X coordinate
ne: भिडियो X समन्वय

en: Video Y coordinate
ne: भिडियो Y समन्वय

en: Video alignment
ne: भिडियो पङ्क्तिबद्धता

en: Video bitrate
ne: भिडियो बिटदर

en: Video bitrate tolerance
ne: भिडियो बिटदर सहन

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ne: kbit/s मा भिडियो बिटदर सहन

en: Video codec
ne: भिडियो कोडेक

en: Video codecs
ne: भिडियो कोडेक

en: Video connection
ne: भिडियो जडान

en: Video cropping
ne: भिडियो काँटछाँट

en: Video device
ne: भिडियो यन्त्र

en: Video device name
ne: भिडियो यन्त्र नाम

en: Video encoder
ne: भिडियो सङ्केतक

en: Video filter
ne: भिडियो फिल्टर

en: Video filter module
ne: भिडियो फिल्टर मोड्युल

en: Video filters are used to process the video stream.
ne: भिडियो स्ट्रिम प्रशोधन गर्न भिडियो फिल्टर प्रयोग गरिएको छ।

en: Video frame-rate
ne: भिडियो फ्रेम दर

en: Video height
ne: भिडियो उचाइ

en: Video input chroma format
ne: भिडियो आगत क्रोमा ढाँचा

en: Video input frame rate
ne: भिडियो आगत फ्रेम दर

en: Video input pin
ne: भिडियो आगत पिन

en: Video memory
ne: भिडियो मेमोरी

en: Video memory buffer pitch in bytes.
ne: बाइट मा वीडियो स्मृति बफर पिच।

en: Video mode
ne: भिडियो मोड

en: Video output URL
ne: भिडियो निर्गत URL

en: Video output access method
ne: भिडियो निर्गत पहुँच विधि

en: Video output module
ne: भिडियो निर्गत मोड्युल

en: Video output modules
ne: भिडियो निर्गत मोड्युल

en: Video output muxer
ne: भिडियो निर्गत मुक्सर

en: Video output pin
ne: भिडियो निर्गत पिन

en: Video pictures blending
ne: भिडियो तस्विर बन्धन

en: Video port
ne: भिडियो पोर्ट

en: Video quality post-processing level
ne: भिडियोको गुण पोस्ट-प्रशोधन तह

en: Video resolution
ne: भिडियो रिजोल्युसन

en: Video scaling
ne: भिडियो मापन

en: Video scaling factor
ne: भिडियो स्वत स्केलिंग factor

en: Video scaling filter
ne: भिडियो मापन फिल्टर

en: Video settings
ne: भिडियो सेटिङहरू

en: Video size
ne: भिडियो साइज

en: Video snapshot directory (or filename)
ne: भिडियो स्न्यापशट डाइरेक्टरी (वा फाइलनाम)

en: Video snapshot file prefix
ne: भिडियो स्न्यापशट फाइल प्रत्यय

en: Video snapshot format
ne: भिडियो स्न्यापशट ढाँचा

en: Video snapshot height
ne: भिडियो स्न्यापसटको उचाइ

en: Video snapshot width
ne: भिडियो स्न्यापसटको चौडाई

en: Video splitter module
ne: भिडियो स्प्लिटर मोड्युल

en: Video splitters separate the stream into multiple videos.
ne: भिडियो स्प्लिटरले स्ट्रिमलाई बहु भिडियोहरूमा अलग गर्दछ।

en: Video title
ne: भिडियो शीर्षक

en: Video transformation filter
ne: भिडियो प्रसारण फिल्टर

en: Video width
ne: भिडियो चौडाइ

en: Video4Linux input
ne: Video4Linux आगत

en: Vietnamese
ne: भियतनामी

en: View
ne: अवलोकन गर्ने

[ctx: ViewPoint]
en: Field of view
ne: दृश्यको क्षेत्र

[ctx: ViewPoint]
en: Pitch
ne: पिच

[ctx: ViewPoint]
en: Roll
ne: रोल

en: Visualization
ne: दृश्यावलोकन

en: Visualization:
ne: दृश्यावलोकन

en: Visualizations
ne: भिज्युलाइजेसनहरू

en: Visualizer
ne: द्रष्टा

en: Visualizer filter
ne: द्रष्टा फिल्टर

en: VoD server module
ne: VoD सरभर मोडुल

en: Vobsub subtitles parser
ne: भोबसब उपशीर्षक पद वर्णक

en: Vocal
ne: आवाज

en: Volapuk
ne: भोलापुक

en: Volume
ne: भोल्युम

en: Volume %ld%%
ne: भोल्युम %ld%%

en: Volume Down
ne: भोल्युम घटाउनुहोस्

en: Volume Mute
ne: भोल्युम म्युट

en: Volume Up
ne: भोल्युम बढाउनुहोस्

en: Volume control
ne: भोलुम नियन्त्रण

en: Volume down
ne: भोल्युम घटाउनुहोस्

en: Volume normalization
ne: भोल्युम सामान्यकरण

en: Volume normalizer
ne: भोल्युम सामान्यक

en: Volume up
ne: भोल्युम बढाउनुहोस्

en: Volume: %i %%
ne: आवाज%i%%

en: Vorbis audio decoder
ne: भर्बोइस अडियो असङ्केतन

en: Vorbis audio encoder
ne: भर्बोइस अडियो सङ्केतक

en: Vorbis audio packetizer
ne: भर्बोइस अडियो प्याकेटाइजर

en: WAV demuxer
ne: WAV डुमुक्सर

en: WAV muxer
ne: WAV मुक्सर

en: Wall video filter
ne: पर्खाल भिडियो फिल्टर

en: Wallpaper
ne: वालपेपर

en: Wave
ne: तरङ

en: Waves
ne: लहर

en: Wayland display
ne: Wayland प्रर्दशन

en: Web
ne: वेब

en: Weighted prediction for B-frames
ne: B-फ्रेमका लागि वजन अनुमान

en: Weighted prediction for B-frames.
ne: B-फ्रेमका लागि वजन अनुमान

en: Welsh
ne: वेल्स

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
ne: सम्भव भएमा, स्ट्रिम आउटपुट मोड्युल प्रयोग गर्नुको सट्टा इनपुट स्ट्रिम रेकर्ड गरिनेछ

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
ne: जब धेरै भिडियो ढाँचाहरू उपलब्ध हुन्छन , एक चयन गर्नुहोस् जसको रिजोल्युसन रेखाहरूको संख्यामा यो सेटिङको सबैभन्दा नजिक छ (तर त्यो भन्दा बढी छैन)। यदि तपाईंसँग उच्च रिजोलुसनहरू प्ले गर्न पर्याप्त CPU पावर वा नेटवर्क ब्यान्डविथ छैन भने यो विकल्प प्रयोग गर्नुहोस्।

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ne: SAP अधिप्रवाह नियन्त्रण अक्षम पारिएको बेलामा, यसले तपाईँले SAP घोषणाहरूको बिचमा स्थिर अन्तराल सेट गर्न दिन्छ ।

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ne: यो सक्षम पारिएमा, इन्टरफेसले संवाद बाकस प्रत्येक पटक देखाउदा केहि प्रयोगकर्ता आगत आवश्यक पर्दछ ।

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ne: यो सक्षम पारिएमा, प्राथमिकता र/वा इन्टरफेसले सबै उपलब्ध विकल्पहरू जुन धेरै प्रयोगकर्ताले कहिल्यै छुन नहुने समेत देखाउदछ ।

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ne: यो सेट गरेको बेलामा, SAP पद वर्णकले केहि नमान्ने घोषणाहरू छोड्दछ ।

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ne: PVR आगत प्रयोग गर्दा (वा धेरै अनियमित स्रोत), तपाईँले यसलाई १००० मा सेट गर्नु पर्दछ ।

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ne: एउटा मात्र दृष्टान्त विकल्प प्रयोग गर्दा, बजाउने सूचीमा वस्तु लाम लगाउनुहोस् र हालको वस्तु बजाइ राख्नुहोस् ।

en: White
ne: सेतो

en: White point
ne: सेतो बिन्दु

en: Width
ne: चौडाइ

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ne: सानो तस्विर बिचमा किनाराको पिक्सेमा चौडाइ

en: Window
ne: सञ्झ्याल

en: Window decorations
ne: सञ्झ्याल सजावट

en: Window properties
ne: सञ्झ्याल गुण

en: Windows GDI video output
ne: विण्डोज GDI भिडियो निर्गत

en: Windows Media NSC metademux
ne: विण्डोज मिडिया NSC मेटाडुमुक्स

en: Windows Service interface
ne: विण्डोज सेवा इन्टरफेस

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ne: अन्तिम स्किन प्रयोग गरिएको विण्डोज कन्फिगरेसन । यो विकल्प स्वचालित रूपमा अद्यावधिक गरिन्छ, यसलाई नछुनुहोस् ।

en: Wolof
ne: वलोफ

en: Workaround bugs
ne: बगको वरिपरि काम

en: Write process id to file
ne: लेखीने को प्रक्रिया को लागि फाइल आईडी

en: Writes process id into specified file.
ne: प्रकृया आईडी निर्दिष्ट फ़ाइलमा लेखिन्छ।

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ne: मोजेइकको माथि बायाँ कुनाको X समन्वय

en: X coordinate
ne: X समन्वय

en: X coordinate of the encoded subtitle
ne: सङ्केतन गरिएको उपशीर्षकको X समन्वय

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ne: लोगोको X समन्वय । तपाईँले यसलाई बायाँ क्लिक गरेर लोगो सार्न सक्नुहुन्छ ।

en: X coordinate of the rendered subtitle
ne: रेन्डर गरिएको उपशीर्षकको X समन्वय

en: X offset
ne: X अफसेट

en: X offset, from the left screen edge.
ne: बायाँ स्क्रिन किनाराबाट X अफसेट

en: X11 display
ne: X11 प्रर्दशन

en: XA demuxer
ne: XA डुमुक्सर

en: XML Parser (using libxml2)
ne: XML पद वर्णक (libxml2 प्रयोग)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ne: XML बाँडफाँड योग्य बजाउने सूची ढाँचा (XSPF)

en: XSPF playlist
ne: XSPF बजाउने सूची

en: XSPF playlist export
ne: XSPF बजाउने सूची निर्यात

en: XSPF playlist import
ne: XSPF बजाउने सूची आयात

en: XVideo adaptor number
ne: Xभिडियो उपयुक्त नम्बर

en: Xhosa
ne: शोङ्सा

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ne: मोजेइकको माथि बायाँ कुनाको Y समन्वय

en: Y coordinate
ne: Y समन्वय

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ne: सङ्केतन गरिएको उपशीर्षकको Y समन्वय

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ne: लोगोको Y समन्वय । तपाईँले यसलाई बायाँ क्लिक गरेर लोगो सार्न सक्नुहुन्छ ।

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ne: रेन्डर गरिएको उपशीर्षकको Y समन्वय

en: Y offset
ne: Y अफसेट

en: Y offset, down from the top.
ne: माथिबाट तल Y अफसेट

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ne: V-प्लेन ( ० देखि १२७) भरि YUV-रङ क्युव सिफ्टिङ

en: Yellow
ne: पहेँलो

en: Yes
ne: हो

en: Yiddish
ne: यिड्डिस

en: Yoruba
ne: योरुबा

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ne: तपाईँले अडियो आउटपुट पूर्णरूपमा निस्क्रिय पार्न सक्नुहुन्छ। The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ne: तपाईँले सहायक तस्विर प्रक्रियालाई सम्पूर्ण रूपमा अक्षम पार्न सक्नुहुन्छ ।

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ne: तपाईँले भिडियो निर्गत सम्पूर्ण रूपमा अक्षम पार्न सक्नुहुन्छ । भिडियो असङ्केतन चरणले स्थान लिदैन, त्यसैले केहि प्रक्रिया शक्तिलाई बचत गर्दैछ ।

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ne: यदि तपाईँलाई इच्छा लागेमा सबै पारदर्शीता प्रभाव अक्षम पार्न सक्नुहुन्छ । चालयुक्त विण्डोजले राम्रोसँग काम नगर्दा यो उपयोगि हुन्छ ।

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ne: तपाईंले भिडियो स्न्यापसटको उचाइ लागू गर्न सक्नुहुन्छ। पूर्वनिर्धारित रूपमा यसले वास्तविक उचाई (-1) राख्छ । 0 प्रयोग गरेर स्क्रिनको अनुपात राख्न को लागी ऊँचाईको मापन हुनेछ।

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ne: तपाईँले छवि उचाइ बल गर्न सक्नुहुन्छ । पूर्वनिर्धारित अनुसार (-1) VLC ले भिडियो चरित्रमा अनुकूल गर्दछ ।

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ne: तपाईँले छवि चौडाइ बल गर्न सक्नुहुन्छ । पूर्वनिर्धारित अनुसार (-1) VLC ले भिडियो चरित्रमा अनुकूल गर्दछ ।

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ne: तपाईँले भिडियोमा मार्क्यु स्थान बल गर्न सक्नुहुन्छ ।(०=केन्द्र, १=बायाँ, २=दायाँ, ४=माथि, ८=तल, तपाईँले यि मानको संयोजन पनि प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ, उदाहरणका लागि ६ = माथि-दायाँ)

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ne: भिडियोमा तपाईँले मोजेइक पङ्क्तिबद्धता बल गर्न सक्नुहुन्छ (०=केन्द्र, १=बायाँ, २=दायाँ, ४=माथि, ८=तल, तपाईँले ति मानहरूको संयोजन पनि प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ, उदाहरणका लागि ६ = माथि-दायाँ)

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ne: तपाईँले भिडियो सञ्झ्यालको माथि तिरको बायाँ कुनामा स्थान बल गर्न सक्नुहुन्छ (X समन्वय)

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ne: तपाईँले भिडियो सञ्झ्यालको माथि तिरको बायाँ कुनामा स्थान बल गर्न सक्नुहुन्छ (Y समन्वय)

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ne: तपाईँले भिडियोमा सहायक तस्विरको स्थानला बल गर्न सक्नुहुन्छ (०=केन्द्र, १=बायाँ, २=दायाँ, ४=माथि, ८=तल, तपाईँले ति मानहरूको संयोजन पनि प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ, उदाहरण ६=माथि-दायाँ)

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ne: तपाईँले भिडियोमा पाठ स्थान बल गर्न सक्नुहुन्छ (०=केन्द्र, १=बायाँ, २=दायाँ, ४=माथि, ८=तल; तपाईँले ति मानहरूको संयोजन पनि प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ, उदाहरण ६ = माथि-दायाँ)

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ne: तपाईँले भिडियो उचाइ बल गर्न सक्नुहुन्छ । पूर्वनिर्धारित रूपमा (-1) VLC ले भिडियो क्यारकेटरहरू समायोजन गर्दछ ।

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ne: तपाईँले भिडियो चौडाइ बल गर्न सक्नुहुन्छ । पूर्वनिर्धारित रूपमा (-1) VLC ले भिडियो क्यारकेटरहरू समायोजन गर्दछ ।

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ne: तपाइले भिडियो स्न्यापसटको चौडाई आफै लागू गर्न सक्नुहुन्छ।  पुर्बनिर्धारित रूपमा एसले वास्तविक चौडाई (-१) राख्नेछ, ० राखेमा  आकार अनुपात अनुसार मिलाउनेछ।

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ne: तपाईँले यहाँ पूर्वनिर्धारित निर्गत श्रृङ्खला प्रविष्ट गर्न सक्नुहुन्छ । यस्ता श्रृङ्खला बनाउन सिक्नका लागि मिसिलीकरणमा सन्दर्भ गर्नुहोस् । चेतावनी: यो श्रृङ्खला सबै प्रवाहका लागि सक्षम हुन्छ ।

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ne: तपाईँले एउटा सामान्य पछि जोडिने अल्पविरामद्वारा विभाजित आगतको सूची दिन सक्नुहुन्छ ।

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ne: तपाईँले"{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}" ढाँचामा प्रवाहका लागि पुस्तकचिनोको सूची म्यानुअलि दिन सक्नुहुन्छ ।

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ne: तपाइले थप interface सेलेक्ट गर्न सक्नुहुन्छ।  ती पृष्ठभूमिमा पूर्वनिर्धारित interface संगै

en: You can select control interfaces for VLC.
ne: तपाईँले VLC का लागि नियन्त्रण इन्टरफेस चयन गर्न सक्नुहुन्छ ।

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to 'vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
ne: तपाइँ कुन VoD सर्भर मोड्युल प्रयोग गर्न चाहानुहुन्छ चयन गर्न सक्नुहुन्छ। पुरानो, लिगेसी मोड्युलमा फर्कनका लागि यसलाई 'vod_rtsp' मा सेट गर्नुहोस्।

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ne: तपाईँले क्लोनका लागि निर्दिष्ट भिडियो निर्गत मोड्युल प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ । मोड्युलको अल्पविराम विभाजित सूची प्रयोग गर्नुहोस् ।

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ne: तपाईँले यो विकल्पलाई चलचित्रको माथिको सट्टा मुनितरि उपशीर्षक राख्न प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ । धेरै स्थानमा प्रयास गर्नुहोस् ।

en: You can zoom the video by the specified factor.
ne: तपाईँले तत्व निर्दिष्ट गरेर भिडियो जुम गर्न सक्नुहुन्छ

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable audio input device.Please check your connectors and drivers.
ne: तपाईंको MAC आफ्नो अडियोसंग सुसज्जित भएको जस्तो देखिँदैन। .कृपया  आफ्नो कनेक्टर  र चालक जाँच यन्त्र जाँच गर्नुहोस्

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
ne: तपाईको म्याक उपयुक्त इनपुट उपकरणले सुसज्जित जस्तो देखिदैन। कृपया आफ्नो जडानकर्ता र चालकहरू जाँच गर्नुहोस्।

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable video input device. Please check your connectors and drivers.
ne: तपाईंको MAC आफ्नो भिडियोसंग सुसज्जित भएको जस्तो देखिँदैन। .कृपया  आफ्नो कनेक्टर  र चालक जाँच यन्त्र जाँच गर्नुहोस्

en: Your account was rejected.
ne: तपाईं को खता अस्विकर गरिएको थियो।

en: Your input can't be opened
ne: तपाईंको ईनपुट खोल्न सकिदैन

en: Zhuang
ne: सुआङ

en: Zoom
ne: जुम

en: Zoom In
ne: ठुलो पार्नुहोस

en: Zoom Out
ne: सानो पार्नुहोस

en: Zoom mode: %s
ne: जुम रूप: %s

en: Zoom video
ne: भिडियो जुम गर्नुहोस्

en: Zooming reset
ne: जुम पूर्वस्थितिमा फर्काउनुहोस्

en: Zulu
ne: जुलु

en: [Display]
ne: [प्रदर्शन]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
ne: जोड - उन्नत बिकल्पको लागि command line 
    तर्फ़ प्रस्थान।

en: ask for extra verbosity when displaying help
ne: मद्दत प्रर्दशन गर्दा अतिरिक्त भरबोसिटिका लागि सोध्नुहोस्

en: audio
ne: अडियो

en: auto
ne: स्वत:

en: bits
ne: बिट

en: boolean
ne: बुलियन

en: clean effects
ne: खाली प्रभाव

en: core program
ne: कोर प्रोग्राम

en: decoder
ne: डिकोडर

en: dia
ne: डिआ

en: fixed
ne: स्थिर

en: float
ne: फ्लोट

en: full
ne: पूरा

en: hearing impaired
ne: बिगारिएको सुनाइ

en: hex
ne: हेक्स

en: in
ne: मा

en: integer
ne: इन्टिजर

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
ne: कुनै कन्फिगरेसन विकल्प लोड हुनेछैन न त कन्फिगरेसन फाइलमा बचत हुनेछ

en: none
ne: कुनै होइन

en: packetizer
ne: प्याकेट बनाउने

en: print a list of available modules
ne: उपलब्ध मोड्युलको सूची मुद्रण गर्नुहोस्

en: print a list of available modules with extra detail
ne: अतिरिक्त विवरण सहित उपलब्ध मोड्युलहरूको सूची छाप्नुहोस्

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ne: VLC को लागि प्रिन्ट मद्दत ( --advanced र --help-verbose सँग जोड्न सकिन्छ)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ne: VLC र यसका सबै मोड्युलहरूको लागि प्रिन्ट मद्दत ( --advanced र --help-verbose सँग जोड्न सकिन्छ)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
ne: विशेष मोड्युलमा प्रिन्ट मद्दत (--advanced र --help-verbose सँग जोड्न सकिन्छ)। कडा मिल्दोहरूको लागि = संग मोड्युल नाम उपसर्ग गर्नुहोस्।

en: print version information
ne: संस्करण सूचना मुद्रण गर्नुहोस्

en: reset the current config to the default values
ne: हालको कन्फिगलाई पूर्वनिर्धारित मानमा पुन: सेट गर्नुहोस्

en: resets the current plugins cache
ne: हालको प्लगइन क्यास पुन: सेट गर्दछ

en: sec.
ne: सेकेन्ड

en: simple
ne: साधारण

en: string
ne: स्ट्रिङ

en: unknown
ne: अज्ञात

en: use alternate config file
ne: वैकल्पिक कन्फिग फाइल प्रयोग गर्नुहोस्

en: video
ne: भिडियो

en: visual impaired commentary
ne: भिजुअल बिगारिएको टिप्पणी

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ne: | समय लिनुहोस् . . प्रवाह सुरु यता वितेको सेकेन्ड
