gftp 2.0.19pre1 - en to oc translation catalogue (438 entries)

en:   Cancel
oc:   Anullar

en:   No
oc:   Non

en: %d%% complete, %02d:%02d:%02d est. time remaining. (File %ld of %ld)
oc: %d%% efectuat, temps restant estimat %02d:%02d:%02d. (Fichièr %ld sus %ld)

en: %d: Chmod %s %o
oc: %d : chmod %s %o

en: %d: File attributes
oc: %d : Attributs del fichièr

en: %d: Protocol Initialization
oc: %d : Initialisation del protocole

en: %d: Realpath %s
oc: %d : Camin réel %s

en: %d: Stat %s
oc: %d : stat %s

en: %d: Utime %s %d
oc: %d : utime %s %d

en: %s already exists. (%s source size, %s destination size):
    (o)verwrite, (r)esume, (s)kip, (O)verwrite All, (R)esume All, (S)kip All: (%c)
oc: %s existe déjà. (talha de la source %s, talha de la destinacion %s) :
    écraser(o), continue(r), (s)auter, tout écraser(O), tout continue(R), tout (S)auter : (%c)

en: %s: Not connected to a remote site
oc: %s : non connectat sus un site distant

en: %s: Please hit the stop button first to do anything else
oc: %s : veuillez cliquer d'abord sul bouton Stop

en: %s: This feature is not available using this protocol
oc: %s : aquesta caractéristique es pas disponible amb ce protocole

en: %s: You must have at least one item selected
oc: %s : vos cal seleccionar al moins un objet

en: %s: You must only have one item selected
oc: %s : vos cal seleccionar un seul objet

en: /Bookmarks/Add _Bookmark
oc: /Signets/_Apondre un signet

en: /Bookmarks/Edit Bookmarks
oc: /Signets/Editar los signets

en: /Bookmarks/sep
oc: /Signets/sep

en: /Bookmarks/tearoff
oc: /Signets/tearoff

en: /FTP/Window _1
oc: /FTP/Fenèstra _1

en: /FTP/Window _2
oc: /FTP/Fenèstra _2

en: /FTP/_Binary
oc: /FTP/_Binari

en: /FTP/_Preferences...
oc: /FTP/_Preferéncias...

en: /FTP/_Quit
oc: /FTP/_Quitar

en: /File/_Close
oc: /Fichièr/_Tampar

en: /File/_Properties...
oc: /Fichièr/_Proprietats...

en: /File/sep
oc: /Fichièr/sep

en: /File/tearoff
oc: /Fichièr/tearoff

en: /Help/tearoff
oc: /Aide/tearoff

en: /L_og
oc: /_Journal de bord

en: /Local/Change _Filespec...
oc: /Local/Cambiar lo _filtre...

en: /Local/D_isconnect
oc: /Local/_Desconnecter

en: /Local/Deselect All
oc: /Local/Tot déseleccionar

en: /Local/Rena_me...
oc: /Local/_Renomenar...

en: /Local/Save Directory Listing...
oc: /Local/Enregistrer la lista des fichièrs...

en: /Local/Select _All
oc: /Local/_Tot seleccionar

en: /Local/Send SITE Command...
oc: /Local/Mandar una comanda SITE...

en: /Local/_Change Directory
oc: /Local/_Cambiar de repertòri

en: /Local/_Delete...
oc: /Local/_Suprimir...

en: /Local/_Edit...
oc: /Local/É_diter...

en: /Local/_New Folder...
oc: /Fichièr/_Novèl dorsièr...

en: /Local/_Open Location...
oc: /Local/_Dobrir un emplacement...

en: /Local/_Refresh
oc: /Local/_Refrescar

en: /Local/_Show selected
oc: /Local/_Afichar la sélection

en: /Local/_View...
oc: /Local/_Afichar...

en: /Log/_Clear
oc: /Journal de bord/_Effacer

en: /Log/_Save...
oc: /Journal de bord/_Enregistrer...

en: /Log/_View
oc: /Journal de bord/_Afichar

en: /Log/tearoff
oc: /Journal de bord/tearoff

en: /Remote/Change _Filespec...
oc: /Distant/Cambiar lo _filtre...

en: /Remote/D_isconnect
oc: /Distant/_Desconnecter

en: /Remote/Deselect All
oc: /Distant/Tot déseleccionar

en: /Remote/Rena_me...
oc: /Distant/_Renomenar...

en: /Remote/Save Directory Listing...
oc: /Distant/Enregistrer la lista des fichièrs...

en: /Remote/Select All Files
oc: /Distant/Seleccionar tous los fichièrs

en: /Remote/Select _All
oc: /Distant/_Tot seleccionar

en: /Remote/Send SITE Command...
oc: /Distant/Mandar una comanda SITE...

en: /Remote/_Change Directory
oc: /Distant/_Cambiar de repertòri

en: /Remote/_Delete...
oc: /Distant/_Suprimir...

en: /Remote/_Edit...
oc: /Distant/É_diter...

en: /Remote/_New Folder...
oc: /Fichièr/_Novèl dorsièr...

en: /Remote/_Open Location...
oc: /Distant/Dobrir un _emplacement...

en: /Remote/_Permissions...
oc: /Distant/_Permissions...

en: /Remote/_Refresh
oc: /Distant/_Refrescar

en: /Remote/_Show selected
oc: /Distant/_Afichar la sélection

en: /Remote/_View...
oc: /Distant/_Afichar...

en: /Remote/sep
oc: /Distant/sep

en: /Remote/tearoff
oc: /Distant/tearoff

en: /Tools/C_ompare Windows
oc: /Outils/_Comparer las fenèstras

en: /Tools/_Clear Cache
oc: /Outils/_Vider l'escondedor

en: /Tools/tearoff
oc: /Outils/tearoff

en: /Transfer/Move File _Down
oc: /Transferiments/Desplaçar lo fichièr cap a lo _bas

en: /Transfer/Move File _Up
oc: /Transferiments/Desplaçar lo fichièr cap a lo _haut

en: /Transfer/Skip _Current File
oc: /Transferiments/_Sauter lo fichièr en cours

en: /Transfer/St_op
oc: /Transferiments/_Arrestar

en: /Transfer/_Put Files
oc: /Transferiments/_Mandar le(s) fichièr(s)

en: /Transfer/_Remove File
oc: /Transferiments/_Suprimir lo fichièr

en: /Transfer/_Retrieve Files
oc: /Transferiments/_Telecargar le(s) fichièr(s)

en: /Transfer/_Start
oc: /Transferiments/_Aviar

en: /Transfer/sep
oc: /Transferiments/sep

en: /Transfer/tearoff
oc: /Transferiments/tearoff

en: /_File
oc: /_Fichièr

en: /_Remote
oc: /_Distant

en: /_Transfer
oc: /_Transferiments

en: AUTHENTICATE
oc: AUTENTIFICAR

en: Account:
oc: Compte :

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
oc: Apondon de signet : impossible d'apondre lo signet %s, perque ce nom existe déjà.

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
oc: Apondon de signet : vos cal picar un nom d'òste

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
oc: Apondon de signet : vos cal picar un nom per ce signet.

en: Add Host
oc: Apondre un òste

en: Allow entering manual commands in the GUI (functions like the text port)
oc: Permetre la picada de comandas manualas dempuèi lo GUI (fonctions comme lo port de texte)

en: Allow manual commands in GUI
oc: Permetre des comandas manualas dins l'interfàcia graphique

en: Apply
oc: Aplicar

en: Are you sure you want to delete these %ld directories
oc: Sètz segur que volètz suprimir ces %ld repertòris ?

en: Are you sure you want to delete these %ld files
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquestes %ld fichièrs

en: Are you sure you want to delete these %ld files and %ld directories
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquestes %ld fichièr(s) e %ld repertòri(s) ?

en: Are you sure you want to erase the bookmark
    %s and all its children?
oc: Sètz segur que volètz suprimir lo signet
    %s e tous ses fils ?

en: Attribs
oc: Permissions

en: Automatically connect to the remote server when the application is started.
oc: Se connecte automaticament al servidor distant a l'aviada de l'aplicacion.

en: Automatically start the file transfers when they get queued
oc: Aviar automaticament lo transferiment de fichièrs, dès qu'ils son aponduts dans la file ?

en: Available options: cache
oc: Options disponibles : cache

en: Bad message
oc: Mauvais message

en: Bookmark
oc: Favorit

en: Bookmarks
oc: Favorits

en: Bookmarks Error: The bookmark entry %s does not have a hostname
oc: Error de signet : %s Assurez-vous d'avoir indiqué un nom d'òste e d'utilizaire.

en: Bookmarks file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten
oc: Fichièr des signets per gFTP. Copyright © 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Atencion : les comentaris que vous apondreez a ce fichièr SERONT écrasés.

en: Cache TTL:
oc: Cache TTL :

en: Cannot accept connection from server: %s
oc: Impossible d'accepter de connexion a partir del servidor: %s

en: Cannot bind a port: %s
oc: Impossible de se connecter a un port : %s

en: Cannot create a data connection: %s
oc: Impossible de crear una connexion : %s

en: Cannot create a socket pair: %s
oc: La creacion d'un socket a échoué : %s

en: Cannot find an IP address in PASV response '%s'
oc: Impossible de trobar una adreça IP dins la responsa PASV « %s »

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it is in either %s or in %s
oc: Impossible de trobar lo fichièr de licence COPYING. Assurez-vous qu'il es dans %s o %s

en: Cannot fork another process: %s
oc: Impossible de cloner un autre processus : %s

en: Cannot get address of local socket: %s
oc: Impossible d'obténer l'adreça d'un socket local : %s

en: Cannot get peer certificate
oc: Impossible d'obténer lo certificat del pair

en: Cannot get socket flags: %s
oc: Impossible d'obténer les drapeaux del socket : %s

en: Cannot get socket name: %s
oc: Impossible d'obténer lo nom del socket : %s

en: Cannot initialize the OpenSSL library
oc: Impossible d'initialiser la bibliothèque OpenSSL

en: Cannot listan on port %d: %s
oc: Impossible d'escotar sul port %d : %s

en: Cannot look up service name %s/tcp. Please check your services file
oc: Impossible de résoudre lo nom del service %s/tcp. Verificatz vòstre fichièr de services (/etc/services)

en: Cannot open controlling terminal %s
oc: Impossible de dobrir lo terminal de contraròtle %s

en: Cannot open master pty %s: %s
oc: Impossible de dobrir un pty maître %s : %s

en: Cannot retrieve file %s
oc: Impossible de récupérer lo fichièr %s

en: Cannot set socket to non-blocking: %s
oc: Impossible de rendre lo socket non bloquant : %s

en: Change Filespec
oc: Cambiar lo filtre

en: Change Filespec: Operation canceled...you must enter a string
oc: Cambiar lo filtre : operacion anullada... vos cal picar una cadena de caractèrs

en: Changes the local working directory
oc: Change de repertòri de trabalh local

en: Changes the permissions of a local file
oc: Modifie les permissions d'un fichièr local

en: Changes the permissions of a remote file
oc: Modifier les permissions d'un fichièr distant

en: Changes the remote working directory
oc: Modifie lo repertòri de trabalh distant

en: Child %d returned successfully
oc: Lo processus enfant %d es estat aviat correctement

en: Clear the directory cache
oc: Vide l'escondedor des repertòris

en: Config file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten. If a entry has a (*) in it's comment, you can't change it inside gFTP
oc: Fichièr de configuration per gFTP. Copyright © 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Atencion : les comentaris que vous apondreez a ce fichièr SERONT écrasés. Se un enregistrament a un (*) dins son comentari, vous ne pouvez pas lo cambiar a partir de la fenèstra de gFTP.

en: Connect
oc: Se connectar

en: Connect retries:
oc: Tentatives de connexion :

en: Connect to remote server on startup
oc: Se connecter al servidor distant a l'aviada

en: Connect to the site specified in the host entry. If the host entry is blank, then a dialog is presented that will allow you to enter a URL.
oc: Se connecter al site especificat dins l'entrée òste. Se l'entrée òste es vide, alors una boîte de dialogue serà afichada vous autorisant a picar una URL.

en: Connecting...
oc: Connexion…

en: Connection to %s timed out
oc: Connexion sus %s échouée

en: Corrupted file listing from FSP server %s
oc: Lista de fichièrs corrompue sul servidor FSP %s

en: Could not download %s from %s
oc: Impossible de telecargar %s de %s

en: Could not get FSP directory listing %s: %s
oc: Impossible d'obténer lo contengut del repertòri del servidor FSP %s : %s

en: Could not get current working directory: %s
oc: Impossible d'obténer lo repertòri corrent de trabalh : %s

en: Could not get local directory listing %s: %s
oc: Impossible d'obténer lo contengut del repertòri local %s : %s

en: Custom
oc: Personalizat

en: Delete
oc: Suprimir

en: Delete Bookmark
oc: Suprimir lo favorit

en: Delete Files/Directories
oc: Supression de fichièrs/repertòris

en: Description:
oc: Descripcion :

en: Disconnect from the remote server
oc: Se desconnecter del servidor distant

en: Disconnecting from site %s
oc: Desconnexion del site %s

en: Do you want to use HTTP/1.1 or HTTP/1.0
oc: Volètz utilizar HTTP/1.1 o HTTP/1.0

en: Domain
oc: Domeni

en: Downloads remote file(s)
oc: Télécharge los fichièrs distants

en: ERROR: The host in the SSL certificate (%s) does not match the host that we connected to (%s). Aborting connection.
oc: ERREUR : l'òste del certificat SSL (%s) ne correspond pas a l'òste auquel on se connecte (%s). Abandon de la connexion.

en: Edit
oc: Edicion

en: Edit Bookmarks
oc: Modificar los favorits

en: Edit Entry
oc: Éditez l'entrée

en: Edit Host
oc: Editar l'òste

en: Edit program:
oc: Programa d'edicion :

en: Edit: %s is a directory. Cannot edit it.
oc: Editar : %s es un repertòri. Il ne pòt pas èsser visualisé.

en: Edit: You must specify an editor in the options dialog
oc: Editar : vos cal especificar un editor dins la fenèstra des options.

en: Email address:
oc: Adreça electronica :

en: Enter PASSCODE:
oc: Picatz PASSCODE :

en: Enter SecurID Password:
oc: Picatz lo senhal SecurID :

en: Enter a URL to connect to
oc: Picatz l'URL del site FTP sus lequel se connecter

en: Enter name of directory to create
oc: Picatz lo nom del repertòri a crear

en: Enter passphrase for RSA key
oc: Picatz la frasa secreta per la clé RSA

en: Enter passphrase for key '
oc: Picatz la frasa secreta per la clé «

en: Enter site-specific command
oc: Picatz una comanda SITE spécifique

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
oc: Picatz lo nom del signet que volètz apondre.
    Vous pouvez séparer les mots per un / pel metre dins un sosmenu.
    (ex : Linux Sites/Debian)

en: Enter the name of the new folder to create
oc: Picatz lo nom del novèl dorsièr a crear

en: Enter the name of the new item to create
oc: Picatz lo nom del novèl signet a crear

en: Enter the new file specification
oc: Picatz lo novèl masque de filtrage

en: Entropy Seed Length:
oc: Longueur del germe d'entropie :

en: Error closing file descriptor: %s
oc: Error de fermeture del descripteur de fichièrs : %s

en: Error converting string '%s' from character set %s to character set %s: %s
oc: Error de conversion de la cadena « %s » dempuèi lo jòc de caractèrs %s al jòc de caractèrs %s : %s

en: Error loading default SSL certificates
oc: Error al moment del cargament des certificats SSL per défaut

en: Error opening file %s: %s
oc: Error al moment de l'ouverture del fichièr %s : %s

en: Error setting LC_TIME to '%s'. Falling back to '%s'
oc: Error al moment de la configuration  LC_TIME to « %s ». Retour a « %s »

en: Error setting cipher list (no valid ciphers)
oc: Error al moment de la définition de la lista de ciphers (aucun cipher valide)

en: Error setting up SSL connection (BIO object)
oc: Error al moment del paramètrage de la connexion SSL (objet BIO)

en: Error setting up SSL connection (SSL object)
oc: Error al moment del paramètrage de la connexion SSL (objet SSL)

en: Error with certificate at depth: %i
    Issuer = %s
    Subject = %s
    Error %i:%s
oc: Error amb lo certificat a la profondeur : %i
    Expeditor = %s
    Subjècte = %s
    Error %i:%s

en: Error with peer certificate: %s
oc: Error amb lo certificat pair : %s

en: Error: An incorrect password was entered
oc: Error : Un senhal incorrect a été saisi

en: Error: Cannot execute ssh: %s
oc: Error : impossible d'executar ssh : %s

en: Error: Cannot get information about file %s: %s
oc: Error : impossible d'obténer d'information sul fichièr %s : %s

en: Error: Cannot open %s for writing: %s
oc: Error : impossible de dobrir %s en escrichure : %s

en: Error: Cannot seek on file %s: %s
oc: Error : impossible de se positionner dins lo fichièr %s : %s

en: Error: Cannot set close on exec flag: %s
oc: Error : impossible de definir la fermeture sul drapeau d'exécution : %s

en: Error: Cannot truncate local file %s: %s
oc: Error : impossible de tronquer lo fichièr local %s : %s

en: Error: Cannot write to cache: %s
oc: Error : impossible d'escriure dins l'escondedor : %s

en: Error: Child %d did not terminate properly
oc: Error : lo processus enfant %d ne s'est pas terminé correctement

en: Error: Child %d returned %d
oc: Error : lo processus enfant %d a retourné %d

en: Error: Command not recognized
oc: Error : comanda non reconnue

en: Error: Could not change mode of %s to %o: %s
oc: Error : impossible de cambiar lo mode de %s en %o : %s

en: Error: Could not change the time stamp of %s: %s
oc: Error : impossible de cambiar l'orodatatge de %s : %s

en: Error: Could not find bookmark %s
oc: Error : impossible de trobar lo favorit %s

en: Error: Could not read from socket: %s
oc: Error : impossible de legir dempuèi lo socket : %s

en: Error: Could not rename %s to %s: %s
oc: Error : impossible de renomenar %s en %s : %s

en: Error: Could not write to socket: %s
oc: Error : impossible d'escriure sul socket : %s

en: Error: Error writing to %s: %s
oc: Error : error al moment de l'escrichure sus %s : %s

en: Error: Invalid line %s in cache index file
oc: Error : ligne %s non valide dins lo fichièr d'index del cache

en: Error: It doesn't look like we are connected via IPv6. Aborting connection.
oc: Error : il ne sembla pas que vous soyez connectat en IPv6. Abandon de la connexion.

en: Error: Message size %d too big
oc: Error : message tròp grand (%d)

en: Error: Message size %d too big from server
oc: Error : talha %d del message tròp grande recebuda del servidor

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
oc: Error : òste distant %s desconnectat. Nombre maximun de tentatives atteint... abandon

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
oc: Error : òste distant %s desconnectat. Nouvelle tentative dins %d segondas

en: Error: SSL engine was not initialized
oc: Error : lo moteur SSL es pas initialisé

en: Error: Variable %s is not a valid configuration variable.
oc: Error : la variable %s es pas una variable de configuration valide.

en: Error: Variable %s is not available in the text port of gFTP
oc: Error : la variable %s es pas disponible dins lo port texte de gFTP

en: Error: You must type in a host to connect to
oc: Error : vos cal picar un nom d'òste per la connexion

en: Execute
oc: Executar

en: Exit
oc: Sortir

en: Extra parameters to pass to the SSH program
oc: Paramètres suplementaris a passer al programa SSH

en: FATAL gFTP Error: Config option '%s' not found in global hash table
oc: Error FATALE gFTP : l'option de configuration « %s » n'a pas été trouvée dans la table de hash globale

en: FTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
oc: Lo supòrt FTPS es pas disponible perque lo supòrt SSL es pas estat activat al moment de la compilacion. Abandon.

en: Failed to create a IPv4 socket: %s
oc: La creacion d'un socket IPv4 a échoué : %s

en: Failed to create a IPv6 socket: %s
oc: La creacion d'un socket IPv6 a échoué : %s

en: Failed to create a socket: %s
oc: Échec de creacion d'un socket : %s

en: Failure
oc: Échec

en: File %s was not changed
oc: Lo fichièr %s n'a pas été changé.

en: File transfer will be throttled to %.2f KB/s
oc: Lo transferiment de fichièrs serà efectuat a %.2f KB/s

en: Firewall hostname
oc: Nom d'òste del parafuòc

en: Found recursive symbolic link %s
oc: Lien symbolique récursif trouvé : %s

en: Getting directory listings
oc: Rapatriement de la lista des repertòris

en: Group
oc: Grop

en: HTTP Proxy
oc: Proxy HTTP

en: HTTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
oc: Lo supòrt HTTPS es pas disponible perque lo supòrt SSL es pas estat activat al moment de la compilacion. Abandon.

en: Hostname:
oc: Nom d'òste :

en: If this is enabled, then the remote FTP server will open up a port for the data connection. If you are behind a firewall, you will need to enable this. Generally, it is a good idea to keep this enabled unless you are connecting to an older FTP server that doesn't support this. If this is disabled, then gFTP will open up a port on the client side and the remote server will attempt to connect to it.
oc: Se c'est activé, alors lo servidor FTP distant ouvrira un port per la connexion de donadas. Se vous êtes derrière un parafuòc, vous aurez besoin d'activez ceci. Généralement, c'est una bonne idée de garder ceci activé a moins que vous ne vous connectiez sus un vieux servidor FTP qui ne lo supporte pas. Se c'est désactivé, alors gFTP ouvrira un port côté client e lo servidor distant tentera de s'y connecter.

en: If this is enabled, then the remote FTP server's PASV IP address field will be ignored and the host's IP address will be used instead. This is often needed for routers giving their internal rather then their external IP address in a PASV reply.
oc: Se c'est activé, alors lo champ d'adreça IP PASV del servidor FTP distant sera ignoré e l'adreça IP de l'òste serà utilizat a la place. Aquò es sovent requis per les rotadors qui donne leur adreça IP interne plutot que leur adreça IP externe en responsa a una requête PASV.

en: Ignore PASV address
oc: Ignorar l'adreça PASV

en: Ignoring IP address in PASV response, connecting to %d.%d.%d.%d:%d
oc: Ignore l'adreça IP de la responsa PASV, connexion a %d.%d.%d.%d:%d

en: Invalid EPSV response '%s'
oc: Responsa EPSV non valide « %s »

en: Invalid URL %s
oc: URL non valide %s

en: Invalid argument
oc: Argument non valide

en: Invalid response '%c' received from server.
oc: Responsa « %c » non valide recebuda del servidor.

en: Loading directory listing %s from cache (LC_TIME=%s)
oc: Cargament del repertòri %s dempuèi l'escondedor  (LC_TIME=%s)

en: Loading directory listing %s from server (LC_TIME=%s)
oc: Cargament del repertòri %s dempuèi lo servidor  (LC_TIME=%s)

en: Local Directory:
oc: Repertòri local :

en: Local Hosts
oc: Òstes locals

en: Log in as ANONYMOUS
oc: Se connecter en tant qu'ANONYMOUS

en: Looking up %s
oc: Recèrca de %s

en: Make Directory
oc: Créez un repertòri

en: Max KB/S:
oc: Debit Maxi. (ko/s) :

en: Max Log Window Size:
oc: Talha Maxi de la fenèstra de Log :

en: Mkdir
oc: Crear un repertòri

en: N_etmask:
oc: _Masque de ret :

en: Need SSH User/Pass
oc: Utiliser SSH User/Pass

en: Netmask
oc: Masque de ret

en: Network Address
oc: Adreça de la ret

en: Network timeout:
oc: Relambi d'attente :

en: No such file or directory
oc: Fichièr o repertòri inéxistant

en: Note: The passwords contained inside this file are scrambled. This algorithm is not secure. This is to avoid your password being easily remembered by someone standing over your shoulder while you're editing this file. Prior to this, all passwords were stored in plaintext.
oc: Note : les senhals contenguts dins ce fichièr son brouillés. Aqueste algorithme es pas sécurisé. Aquò permet d'evitar que vòstre senhal ne soit retenu per una personne qui se tiendrait près de vous pendant que vous éditez ce fichièr. Avant ceci, tous les senhals étaient stockés en texte brut.

en: Open Location
oc: Dobrir un emplaçament

en: Opening %s with %s
oc: Dobertura de %s amb %s

en: Opening SSH connection to %s
oc: Ouverture d'una connexion SSH cap a %s

en: Opens a connection to a remote site
oc: Ouvre una connexion cap a un site distant

en: Operation canceled...you must enter a string
oc: Operacion anullada... vos cal picar una cadena de caractèrs

en: Operation unsupported
oc: Operacion non prise en carga

en: Options
oc: Opcions

en: Other
oc: Autre

en: Passive file transfers
oc: Transferiment de fichièrs en mòde passiu

en: Password:
oc: Senhal :

en: Permission denied
oc: Permission refusada

en: Please enter your password for this site
oc: Picatz un senhal per ce site

en: Please enter your username for this site
oc: Picatz vòstre nom d'utilizaire per ce site

en: Port to connect to on the firewall
oc: Port per se connecter al parafuòc

en: Port:
oc: Pòrt :

en: Prepend with SITE
oc: Apondre a SITE

en: Preserve file time
oc: Préserver l'ora des fichièrs

en: Protocol:
oc: Protocòl :

en: Proxy account:
oc: Compte sul proxy :

en: Proxy hostname:
oc: Nom d'òste del proxy :

en: Proxy password:
oc: Senhalse sul proxy :

en: Proxy port:
oc: Port del proxy :

en: Proxy server type:
oc: Tipe de servidor proxy :

en: Proxy username:
oc: Nom d'utilizaire sul proxy :

en: Put the directories first then the files
oc: Placer les repertòris avant los fichièrs dins las fenèstras de fichièrs « Local » e « Distant »

en: Read
oc: Lectura

en: Received %ld directories
    and %ld files
oc: Recepcion de %ld repertòris
    et %ld fichièrs

en: Received URL %s
oc: Recepcion de l'URL %s

en: Received wrong response from server, disconnecting
oc: Recepcion d'una responsa incorrècta del servidor, desconnexion

en: Received wrong response from server, disconnecting
    Invalid chunk size '%s' returned by the remote server
oc: Recepcion d'una responsa incorrècta del servidor, desconnexion
    Talha de chunk « %s » non valide retournée pel servidor distant

en: Receiving file names...
oc: Recepcion des noms de fichièrs...

en: Recv %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
oc: Recebut %s sus %s a %.2f ko/s, temps restant estimat %02d:%02d:%02d

en: Recv %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
oc: Recebut %s sus %s, transferiment blocat, temps restant indeterminat

en: Refresh after each file transfer
oc: Refrescar après cada transferiment

en: Remember last directory
oc: Se souvenir del dernier repertòri

en: Remote Character Sets:
oc: Jòcs de caractèrs distants :

en: Remote Directory:
oc: Repertòri de l'òste distant :

en: Remote LC_TIME:
oc: LC_TIME distant :

en: Remove a remote directory
oc: Supprime un repertòri distant

en: Rename a local file
oc: Renomena un fichièr local

en: Rename a remote file
oc: Renomena un fichièr distant

en: Require a username/password for SSH connections
oc: Nécessite un <nom utilizaire>/<senhal> per les connexions SSH.

en: Resolve Remote Symlinks (LIST -L)
oc: Résoudre los ligams symboliques distants (LIST -l)

en: Retrieve Files: Not connected to a remote site
oc: Telecargar los fichièrs : non connectat sus un òste distant

en: Retrieving directory listing...
oc: Rapatriement de la lista des repertòris...

en: Retrieving file names...%s bytes
oc: Rapatriement des noms de fichièrs... %s octets

en: Retry sleep time:
oc: Relambi entre tentatives :

en: Run a site specific command
oc: Lancer una comanda SITE spécifique

en: Running program %s
oc: Execucion del programa %s

en: Running program: %s %s
oc: Exécution del programa : %s %s

en: SITE command
oc: Comanda SITE

en: SSH Extra Params:
oc: Paramètres suplementaris SSH :

en: SSH Prog Name:
oc: Nom del programa SSH :

en: SSL Entropy File:
oc: Fichièr d'entropie SSL :

en: SSL entropy file
oc: Fichièr d'entropie SSL

en: Save Directory Listing
oc: Enregistrer la lista des fichièrs del repertòri courant

en: Save Log
oc: Sauvegarder lo jornal de bord

en: Save the last local and remote directory when the application is closed
oc: Enregistre lo dernier repertòri local e distant en quittant l'aplicacion

en: Sent %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
oc: Envoyé %s sus %s a %.2f ko/s, temps restant estimat %02d:%02d:%02d

en: Sent %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
oc: Envoyé %s sus %s, transferiment blocat, temps restant indeterminat

en: Sets the current file transfer mode to Ascii (only for FTP)
oc: Définit lo mode de transferiment ASCII (solament per FTP)

en: Sets the current file transfer mode to Binary (only for FTP)
oc: Définit lo mode de transferiment BINAIRE (solament per FTP)

en: Show configuration file variables. You can also set variables by set var=val
oc: Afichar les variables del fichièr de configuration. Vous pouvez aussi definir les variables per set variable = valor

en: Show current local directory
oc: Aficha lo repertòri local courant

en: Show current remote directory
oc: Aficha lo repertòri distant courant

en: Show hidden files in the listboxes
oc: Afichar los fichièrs cachés dins las fenèstras de fichièrs

en: Show the file transfer status in the titlebar
oc: Afichar l'estat del transferiment dins la barra de títol

en: Show transfer status in title
oc: Afichar l'estat del transferiment dins lo títol

en: Shows the directory listing for the current local directory
oc: Aficha lo contengut del repertòri de trabalh local

en: Shows the directory listing for the current remote directory
oc: Aficha lo contengut del repertòri distant courant

en: Skipped
oc: Ignorat

en: Skipping file %s on host %s
oc: Saute lo fichièr %s sus l'òste %s

en: Sort ascending or descending
oc: Tri croissant o décroissant

en: Special
oc: Especial

en: Starting the file transfer at offset
oc: Démarrage del transferiment de fichièrs a partir de l'offset

en: Stopping the transfer on host %s
oc: Arrêt del transferiment sus l'òste %s

en: Successfully changed directory to %s
oc: Cambiament réussi del repertòri cap a %s

en: Successfully changed local directory to %s
oc: Cambiament réussi del repertòri local cap a %s

en: Successfully changed mode of %s to %o
oc: Cambiament de mode réussi de %s en %o

en: Successfully changed the time stamp of %s
oc: Cambiament réussi de l'orodatatge de %s

en: Successfully logged into SSH server %s
oc: Connexion réussie al servidor SSH %s

en: Successfully renamed %s to %s
oc: Cambiament de nom réussi de %s en %s

en: Successfully transferred %s at %.2f KB/s
oc: Transferiment réussi de %s a %.2f ko/s

en: Successfully wrote the log file to %s
oc: Écriture réussie del jornal de bord dins %s

en: Supported commands:
oc: Comandas supportées :

en: Terminating due to parse errors at line %d in the config file
oc: Fin a cause d'errors d'analyse a la ligne %d del fichièr de configuration

en: The color of the commands that are received from the server
oc: La color des comandas recebudas del servidor

en: The color of the rest of the log messages
oc: La color des autres messages del jornal de bord

en: The default column to sort by
oc: La colomna de tri per défaut

en: The default height of the local/remote files listboxes
oc: Nautor per défaut de la fenèstra des fichièrs locaux e distants

en: The default height of the logging window
oc: Nautor per défaut de la fenèstra de Journal de Bord

en: The default program used to view files. If this is blank, the internal file viewer will be used
oc: Lo programa per défaut de visualizacion de fichièrs. Se rien n'est indiqué, lo programa interne de visualizacion serà utilizat

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
oc: Le(s) fichièr(s) suivant(s) existe(nt) localement e sus l'òste.
    Causissètz ce que volètz faire :

en: The maximum KB/s a file transfer can get. (Set to 0 to disable)
oc: Debit maximun, en ko/s, autorisé pel transferiment de fichièrs. (Metre la valor a 0 per desactivar)

en: The maximum number of bytes to seed the SSL engine with
oc: Lo nombre maximum d'octets per initier lo moteur SSL

en: The maximum size of the log window in bytes for the GTK+ port
oc: Talha maximala en octets de la fenèstra del Journal de Bord pel port GTK+

en: The number of auto-retries to do. Set this to 0 to retry indefinitely
oc: Nombre de tentatives de reconnexion automatique. Metre la valor a 0 per réessayer indéfiniment

en: The number of seconds to keep cache entries before they expire.
oc: Lo nombre de segondas qu'il faut conservar les entrées dins l'escondedor avant qu'elles n'expirent.

en: The number of seconds to wait between retries
oc: Relambi d'attente, en segondas, entre doas temptativas de connexion

en: The path to the SSH executable
oc: Camin cap a l'exécutable SSH

en: The protocol '%s' is currently not supported.
oc: Lo protocole « %s » n'est actuellement pas supporté.

en: The remote FTP server will attempt to resolve symlinks in the directory listings. Generally, this is a good idea to leave enabled. The only time you will want to disable this is if the remote FTP server doesn't support the -L option to LIST
oc: Lo servidor FTP distant tentera de résoudre los ligams symboliques al moment del listage des repertòris. C'est généralement una bonne idée de lo laisser activé. Les seules fois o vous devriez lo désactivar es quand lo servidor FTP distant ne supporte pas l'option -L a LIST

en: The timeout waiting for network input/output. This is NOT an idle timeout.
oc: Lo relambi d'attente des comunicacions rets. Ce n'est PAS lo relambi d'inactivitat de la ret.

en: The width of the attribs column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
oc: Largor de la colomna « Permissions » dins las fenèstras de fichièrs. La metre a 0 per qu'elle se redimensiona automaticament. Metre aquesta valor a -1 per la desactivar

en: The width of the date column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
oc: Largor de la colomna « Date » dins las fenèstras de fichièrs. La metre a 0 per qu'elle se redimensiona automaticament. Metre aquesta valor a -1 per la desactivar

en: The width of the filename column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
oc: Largor de la colomna « Nom de fichièr » dins las fenèstras de fichièrs. La metre a 0 per qu'elle se redimensiona automaticament. Metre aquesta valor a -1 per la desactivar

en: The width of the filename column in the transfer window. Set this to 0 to have this column automagically resize.
oc: Largor de la colomna « Nom de fichièr » dins las fenèstras de fichièrs. La metre a 0 per qu'elle se redimensiona automaticament. Metre aquesta valor a -1 per la desactivar.

en: The width of the group column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
oc: Largor de la colomna « Grop » dins las fenèstras de fichièrs. La metre a 0 per qu'elle se redimensiona automaticament. Metre aquesta valor a -1 per la desactivar

en: The width of the size column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
oc: Largor de la colomna « Talha » dins las fenèstras de fichièrs. La metre a 0 per qu'elle se redimensiona automaticament. Metre aquesta valor a -1 per la desactivar

en: The width of the user column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
oc: Largor de la colomna « Proprietari » dins las fenèstras de fichièrs. La metre a 0 per qu'elle se redimensiona automaticament. Metre aquesta valor a -1 per la desactivar

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
oc: Des fichièrs son en cours de transferiment.
    Sètz segur que volètz quitar ?

en: There are no file transfers selected
oc: Il n'y a aucun transferiment de fichièrs seleccionat

en: There was an error initializing a SSH connection with the remote server. The error message from the remote server follows:
oc: Il y a eu una error a l'initialisation de la connexion SSH amb lo servidor distant. Lo message d'error del servidor distant suit :

en: There were %d files or directories that could not be transferred. Check the log for which items were not properly transferred.
oc: %d fichièrs o repertòris n'ont pas pu èsser transferits. Vous trobarez la liste des éléments qui n'ont pas pu èsser correctement transferits dins lo journal.

en: This defines what will happen when you double click a file in the file listboxes. 0=View file 1=Edit file 2=Transfer file
oc: Aquò définit l'action a réaliser quand l'on double-clique sus un fichièr. 0=Veire lo fichièr 1=Editar lo fichièr 2=Transférer lo fichièr

en: This is a comma separated list of charsets to try to convert the remote messages to the current locale
oc: C'est una lista de jòcs de caractèrs séparés per des virgules dempuèi lesquels essayer de convertir les messages distants dins la locale courante

en: This is the password that will be used whenever you log into a remote FTP server as anonymous
oc: C'est lo senhal qui serà utilizat quand que vous vous connecterez a un servidor FTP distant en anonymous

en: This is the value of LC_TIME for the remote site. This is so that dates can be parsed properly in the directory listings.
oc: Aquò es la valor de LC_TIME per les sites distants. De sorte que les dates puissent èsser analysées proprement dins les listas de repertòris.

en: This section specifies which hosts are on the local subnet and won't need to go out the proxy server (if available). Syntax: dont_use_proxy=.domain or dont_use_proxy=network number/netmask
oc: Aquesta section spécifie les machines del sous ret local qui n'ont pas besoin de passer al travers del servidor proxy (si disponible). Syntaxe : dont_use_proxy=.domaine o dont_use_proxy=adreça/masque de ret

en: This specifies how your proxy server expects us to log in. You can specify a 2 character replacement string prefixed by a % that will be replaced with the proper data. The first character can be either p for proxy or h for the host of the FTP server. The second character can be u (user), p (pass), h (host), o (port) or a (account). For example, to specify the proxy user, you can you type in %pu
oc: Aquò spécifie comment vòstre servidor proxy gère vòstra connexion. Vous pouvez especificar una cadena de remplacement de deux caractèrs préfixé per un % qui serà remplacé amb les donadas correctes. Lo premier caractèr pòt èsser un p per proxy o h per l'òste del servidor FTP. Lo second caractèr pòt èsser un u (utilizaire), o (port) o a (compte). Per exemple, per especificar l'utilizaire del proxy vous pouvez picar %pu

en: This specifies the default protocol to use
oc: Aquò spécifie lo protocole per défaut a utiliser

en: Transfer Block Size:
oc: Talha des blocs de transferiment :

en: Trying %s:%d
oc: Essai amb %s:%d

en: Type:
oc: Tipe :

en: Unknown message returned from server
oc: Message del servidor desconegut

en: Unknown percentage complete. (File %ld of %ld)
oc: Pourcentage efectuat desconegut. (File %ld sus %ld)

en: Uploads local file(s)
oc: Envoye los fichièrs locaux

en: Use HTTP/1.1
oc: Utilizar HTTP/1.1

en: User
oc: Utilizaire

en: Username [anonymous]:
oc: Nom d'utilizaire [anonymous] :

en: Username:
oc: Nom d'utilizaire :

en: Verify SSL Peer
oc: Vérification del pair SSL

en: View
oc: Afichatge

en: View program:
oc: Programa de visualizacion :

en: View: %s is a directory. Cannot view it.
oc: Veire : %s es un repertòri. Il ne pòt pas èsser visualisé.

en: View: Cannot fork another process: %s
oc: Veire : impossible de crear un processus fils : %s

en: View: Cannot open file %s: %s
oc: Veire : impossible de dobrir lo fichièr %s : %s

en: Viewing file %s
oc: Visualizacion del fichièr %s

en: Waiting...
oc: En espèra...

en: Warning: Cannot parse listing %s
oc: Atencion : impossible d'analyser lo listing %s

en: Warning: Stripping path off of file '%s'. The stripped path (%s) doesn't match the current directory (%s)
oc: Atencion : coupure del camin del fichièr « %s ». Lo camin coupé (%s) ne correspond pas al repertòri local (%s)

en: What would you like to rename %s to?
oc: Comment voulez-vous renomenar %s ?

en: Write
oc: Escritura

en: You can now adjust the attributes of your file(s)
    Note: Not all ftp servers support the chmod feature
oc: Vous pouvez maintenant modifier les permissions del fichièr
    Note : certains servidors ftp ne permettent pas la modification
    des permissions (Chmod).

en: You must specify a name for the bookmark.
oc: Vos cal picar un nom per ce signet.

en: Your firewall account (optional)
oc: Vòstre compte sul parafuòc (facultatif)

en: Your firewall password
oc: Vòstre senhal sul parafuòc

en: Your firewall username
oc: Vòstre nom d'utilizaire sul parafuòc

en: ] (Cached) [
oc: ] (Mémoire-Cache) [

en: _Domain:
oc: _Domeni :

en: _Edit
oc: _Edicion

en: _Network address:
oc: Adreça de la _ret :

en: _Type:
oc: _Tipe :

en: ascending
oc: creissent

en: attribs
oc: permissions

en: datetime
oc: data e ora

en: descending
oc: descreissent

en: ext=file extenstion:XPM file:Ascii or Binary (A or B):viewer program. Note: All arguments except the file extension are optional
oc: ext=extension del fichièr:fichièr XPM:Ascii o Binaire (A o B):Programa de visualizacion. Note : tous les arguments, sauf l'extension del fichièr, sont facultatifs

en: file
oc: fichièr

en: gFTP Error: Bad bookmarks file name %s
oc: Error gFTP : mauvais nom del fichièr de signets %s

en: gFTP Error: Bad config file name %s
oc: Error gFTP : mauvais nom del fichièr de configuration %s

en: gFTP Error: Bad log file name %s
oc: Error gFTP : mauvais nom del fichièr d'historique %s

en: gFTP Error: Cannot find file %s in %s or %s
oc: Error gFTP : impossible de trobar lo fichièr %s dins %s o %s

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
oc: Avertiment gFTP : la ligne %d ne possède pas suffisament d'arguments

en: gFTP Warning: Skipping line %d in bookmarks file: %s
oc: Avertiment gFTP : ligne %d ignorée dins lo fichièr des signets : %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
oc: Avertiment gFTP : ligne %d ignorée dins lo fichièr de configuration : %s

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
oc: gFTP es distribué sans AUCUNE GARANTIE ; per avoir des détails, lisez lo fichièr COPYING. C'est un logiciel libre, e vous êtes invité a lo redistribuer sous certanas conditions ; per avoir des détails, lisez lo fichièr COPYING.

en: group
oc: grop

en: local filesystem
oc: sistèma de fichièrs local

en: none
oc: pas cap

en: size
oc: talha

en: usage: %s <filespec>
oc: usage : %s <filespec>

en: usage: gftp
oc: sintaxi : gftp

en: usage: rename <old name> <new name>
oc: usage : rename <ancien nom> <novèl nom>

en: usage: set [variable = value]
oc: usage: set [variable = valor]

en: usage: site <site command>
oc: usage : site <site command>

en: user
oc: utilizaire

en: user@host
oc: utilizaire@òste

en: user@host NOAUTH
oc: utilizaire@òste NOAUTH

en: user@host port
oc: utilizaire@òste pòrt

en: user@host:port
oc: utilizaire@òste:pòrt
