Xfce4-power-manager - en to pt translation catalogue (205 entries)

en: %i hour | %i hours
pt[0]: %i hora
pt[1]: %i horas
pt[2]: %i horas

en: %i minute | %i minutes
pt[0]: %i minuto
pt[1]: %i minutos
pt[2]: %i minutos

en: %s (%i%%)
    %s until fully charged
pt: %s (%i%%)
    %s até carga total

en: %s (%i%%)
    Estimated time left is %s
pt: %s (%i%%)
    Tempo estimado restante %s

en: %s is currently inhibiting power management
pt: %s está a inibir a gestão de energia

en: <b>%s %s</b>
    %0.0f%% - %s remaining
pt: <b>%s %s</b>
    %0.0f%% - %s restante

en: <b>%s %s</b>
    %0.0f%% - %s until full
pt: <b>%s %s</b>
    %0.0f%% - %s até estar carregada

en: <b>%s %s</b>
    Current charge: %0.0f%%
pt: <b>%s%s</b>
    Carga atual: %0.0fde%%

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged
pt: <b>%s %s</b>
    Totalmente carregada

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged - %s remaining
pt: <b>%s %s</b>
    Totalmente carregada - %s restante

en: <b>%s %s</b>
    Unknown state
pt: <b>%s %s</b>
    Estado desconhecido

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to charge (%0.0f%%)
pt: <b>%s %s</b>
    Aguardando até carregar (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to discharge (%0.0f%%)
pt: <b>%s %s</b>
    Aguardando até descarregar (%0.0f%%)

en: <b>%s %s</b>
    is empty
pt: <b>%s %s</b>
    está sem carga

en: <b>Appearance</b>
pt: <b>Aparência</b>

en: <b>Brightness reduction</b>
pt: <b>Redução da luminosidade</b>

en: <b>Buttons</b>
pt: <b>Botões</b>

en: <b>Critical power</b>
pt: <b>Estado critico de energia</b>

en: <b>Display brightness</b>
pt: <b>Luminosidade do ecrã</b>

en: <b>Display power management</b>
pt: <b>Mostrar gestão de energia</b>

en: <b>Laptop Lid</b>
pt: <b>Tampa do portátil</b>

en: <b>Power profile</b>
pt: <b>Perfil de energia</b>

en: <b>Security</b>
pt: <b>Segurança</b>

en: <b>System power saving</b>
pt: <b>Sistema de poupança de energia</b>

en: An application is currently disabling the automatic sleep. Doing this action now may damage the working state of this application.
    Are you sure you want to hibernate the system?
pt: Há uma aplicação a desativar a suspensão automática. Efetuar esta ação agora, pode danificar o estado de execução desta aplicação.
    Hibernar o sistema, ainda assim?

en: Another power manager is already running
pt: Já está em execução outro gestor de energia

en: Ask
pt: Perguntar

en: Authentication is required to modify the laptop display brightness
pt: A autenticação é necessária para modificar a luminosidade do ecrã do computador portátil

en: Authentication is required to place the system in suspend or hibernate mode
pt: A autenticação é necessária para colocar o sistema em modo suspenso ou em hibernação

en: Authorized to hibernate
pt: Autorizado a hibernar

en: Authorized to hybrid sleep
pt: Suspensão híbrida autorizada

en: Authorized to shutdown
pt: Autorizado a desligar

en: Authorized to suspend
pt: Autorizado a suspender

en: Battery
pt: Bateria

en: Brightness step count:
pt: Contagem de incrementos de luminosidade:

en: Brightness: %.0f percent
pt: Luminosidade: %.0f porcento

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
pt: Criado com GTK+ %d.%d.%d, vinculado ao GTK+ %d.%d.%d.

en: Can hibernate
pt: Pode hibernar

en: Can hybrid sleep
pt: Suspensão híbrida é possível

en: Can suspend
pt: Pode suspender

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cause xfce4-power-manager-settings to quit
pt: Causa a saída das definições do gestor de energia

en: Check your power manager installation
pt: Verifique a instalação do gestor de energia

en: Computer
pt: Computador

en: Critical battery power level:
pt: Nível de energia da bateria crítico:

en: Current charge
pt: Carga atual

en: Daemonize
pt: Em segundo plano

en: Device
pt: Dispositivo

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Display
pt: Ecrã

en: Display a specific device by UpDevice object path
pt: Mostrar um dispositivo especifico com o caminho de objecto UpDevice

en: Display battery levels for attached devices
pt: Mostrar carga das baterias de dispositivos ligados

en: Display the battery levels of your devices and control the brightness of your display
pt: Mostrar os níveis de carga das baterias dos dispositivos e controlar a luminosidade do ecrã

en: Display version information
pt: Mostrar informações da versão

en: Do nothing
pt: Não fazer nada

en: Dump all information
pt: Ignorar todas as informações

en: Enable debugging
pt: Ativar depuração

en: Energy empty
pt: Sem energia

en: Energy rate
pt: Taxa de energia

en: Exponential
pt: Exponencial

en: Failed to connect to power manager
pt: Falha ao ligar ao gestor de energia

en: Failed to load power manager configuration
pt: Falha ao carregar a configuração do gestor de energia

en: Failed to parse arguments: %s
pt: Falha ao analisar os argumentos: %s

en: False
pt: Falso

en: Fully charged
pt: Carga completa

en: Fully charged (design)
pt: Carga completa (preconizado)

en: General
pt: Geral

en: Handle display brightness _keys
pt: Teclas de luminosidade do ecrã

en: Has LID
pt: Tem tampa

en: Has battery
pt: Tem bateria

en: Has battery button
pt: Tem botão de bateria

en: Has brightness panel
pt: Tem painel de luminosidade

en: Has hibernate button
pt: Tem botão de hibernar

en: Has power button
pt: Tem botão de desligar

en: Has sleep button
pt: Tem botão de suspender

en: Hibernate
pt: Hibernar

en: Hibernate and suspend operations not permitted
pt: As operações hibernar e suspender não são permitidas

en: Hibernate and suspend operations not supported
pt: As operações hibernar e suspender não são suportadas

en: Hibernate not supported
pt: Hibernação não é suportada

en: Hibernate operation not permitted
pt: A operação hibernar não é permitida

en: Hibernate operation not supported
pt: A operação hibernar não é suportada

en: Hibernate the system
pt: Hibernar o sistema

en: Hybrid Sleep
pt: Suspensão híbrida

en: Hybrid sleep not supported
pt: Suspensão híbrida não suportada

en: Hybrid sleep operation not permitted
pt: Operação de suspensão híbrida não permitida

en: Hybrid sleep operation not supported
pt: Operação de suspensão híbrida não suportada

en: Hybrid sleep the system
pt: Colocar o sistema em suspensão híbrida

en: In addition, Xfce power manager provides a set of freedesktop-compliant DBus interfaces to inform other applications about current power level so that they can adjust their power consumption, and it provides the inhibit interface which allows applications to prevent automatic sleep actions via the power manager; as an example, the operating system’s package manager should make use of this interface while it is performing update operations.
pt: Adicionalmente, o gestor de energia do Xfce providencia um conjunto de interfaces DBus do projeto 'freedesktop' (que transmitem a informação do nível de energia a outras aplicações para que elas possam ajustar o seu consumo) e a interface de inibição que permite às aplicações impedirem as ações automáticas de suspensão via gestor de energia (por exemplo, o gestor de pacotes do sistema deverá utilizar esta interface enquanto estiver a efetuar operações de atualização).

en: Invalid arguments
pt: Argumentos inválidos

en: Invalid cookie
pt: "Cookie" inválido

en: Keyboard
pt: Teclado

en: Keyboard Brightness: %.0f percent
pt: Luminosidade do teclado: %.0f porcento

en: Lead acid
pt: Chumbo-ácido

en: Let the power manager handle display power management (DPMS) instead of the display server
pt: Deixar o gestor de energia gerir a gestão de energia do ecrã (DPMS) em vez do servidor de ecrã

en: Line power
pt: Corrente

en: Lithium ion
pt: Iões de lítio

en: Lithium iron phosphate
pt: Fosfato de lítio ferroso

en: Lithium polymer
pt: Polímeros de lítio

en: Lock screen
pt: Bloquear ecrã

en: Lock screen when system is going to sleep
pt: Bloquear ecrã ao suspender o sistema

en: Make sure you set a sufficiently high value here, otherwise the system will trigger its own action before xfce4-power-manager, without being able to prevent it or know exactly when it will do so. The action triggered by the system in this case will be: %s.
pt: Certifique-se de que define um valor suficientemente alto aqui, caso contrário o sistema irá desencadear a sua própria ação antes do xfce4-power-manager, sem poder evitá-lo ou saber exatamente quando o irá fazer. A ação desencadeada pelo sistema neste caso será: %s.

en: Manage and reduce power consumption of computer and devices
pt: Gerir e reduzir o consumo de energia do computador e dos dispositivos

en: Model
pt: Modelo

en: Modify the laptop display brightness
pt: Modificar a luminosidade do ecrã do portátil

en: Mouse
pt: Rato

en: Never
pt: Nunca

en: Nickel cadmium
pt: Níquel-cádmio

en: Nickel metal hydride
pt: Metal níquel híbrido

en: None
pt: Nenhum

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
pt: Nenhuma das ferramentas de bloqueio do ecrã foi executada com êxito; o ecrã não será bloqueado.

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
    Do you still want to continue to suspend the system?
pt: Nenhuma das ferramentas de bloqueio do ecrã foi executada com êxito; o ecrã não será bloqueado.
    Continuar com a suspensão do sistema?

en: Not plugged in
pt: Não ligado

en: Nothing
pt: Nada

en: Notify
pt: Notificar

en: Number of brightness steps available using keys
pt: Número de incrementos de luminosidade disponíveis usando as teclas

en: On battery
pt: Em bateria

en: On critical battery power:
pt: Em energia crítica da bateria:

en: On inactivity reduce to
pt: Se inativo reduzir para

en: One minute
pt: Um minuto

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Percentage and remaining time
pt: Percentagem e tempo restante

en: Permission denied
pt: Permissão negada

en: Phone
pt: Telefone

en: Plugged in
pt: Ligado à corrente

en: Power Manager
pt: Gestor de energia

en: Power Manager Plugin
pt: Plugin Gestor de Energia

en: Power Manager Plugin Settings
pt: Definições do Plugin Gestor de Energia

en: Power management for the Xfce desktop
pt: Gestão de energia para o Xfce

en: PowerSupply
pt: Fonte de alimentação

en: Presentation _mode
pt: _Modo de apresentação

en: Put to sleep after
pt: Suspender após

en: Quit any running xfce power manager
pt: Sair de qualquer instância em execução do gestor de energia do xfce

en: Reduce after
pt: Reduzir após

en: Remaining time
pt: Tempo restante

en: Restart the running instance of Xfce power manager
pt: Reiniciar a instância em execução do gestor de energia do Xfce

en: SOCKET ID
pt: ID de SOCKET

en: Screenshot of the Xfce Power Manager User Interface
pt: Captura de ecrã da Interface de Utilizador do Gestor de Energia Xfce

en: Serial
pt: Nº de série

en: Settings for the Xfce Power Manager
pt: Definições para o gestor de energia do Xfce4

en: Settings manager socket
pt: Socket do gestor de definições

en: Show 'Presentation mode' indicator:
pt: Mostrar o indicador 'Modo de apresentação':

en: Show label:
pt: Mostrar etiqueta:

en: Show the configuration dialog
pt: Mostrar a janela de configuração

en: Shutdown
pt: Desligar

en: Shutdown the system
pt: Desligar o sistema

en: Status notifications
pt: Notificações de estado

en: Suspend
pt: Suspender

en: Suspend not supported
pt: A suspensão não é suportada

en: Suspend operation not permitted
pt: A operação suspender não é permitida

en: Suspend operation not supported
pt: A operação suspender não é suportada

en: Suspend or hibernate the system
pt: Suspender ou hibernar o sistema

en: Suspend the system
pt: Suspender o sistema

en: Switch off after
pt: Desligar após

en: Switch off display
pt: Desligar monitor

en: System
pt: Sistema

en: System is running on %s power
pt: O sistema está a utilizar %s

en: System is running on low power
pt: O sistema está com energia baixa

en: System is running on low power. Save your work to avoid losing data
pt: O sistema está com pouca energia. Grave o seu trabalho para evitar perder dados

en: System sleep mode:
pt: Modo de suspensão do sistema:

en: System tray icon
pt: Ícone de notificação

en: Technology
pt: Tecnologia

en: These actions only take place if no external display is connected
pt: Estas ações só têm lugar se não estiver ligado nenhum ecrã externo

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
pt: Este é o %s versão %s, a funcionar no Xfce %s.

en: True
pt: Verdade

en: Type
pt: Tipo

en: Unable to get connection to the message bus session
pt: Incapaz de ligar ao serviço de mensagem de sessão

en: Uninterruptible Power Supply
pt: Fonte de energia ininterrupta

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown time
pt: Duração desconhecida

en: UpDevice object path
pt: Caminho de objecto UpDevice

en: Vendor
pt: Fabricante

en: Version information
pt: Informações da versão

en: Voltage
pt: Voltagem

en: When all the power sources of the computer reach this charge level
pt: Se todas as fontes de energia do computador atingirem este nível de energia

en: When battery button is pressed:
pt: Quando o botão de bateria é premido:

en: When hibernate button is pressed:
pt: Quando o botão de hibernar é premido:

en: When inactive for
pt: Quando inativo por

en: When laptop lid is closed:
pt: Quando a tampa do portátil é fechada:

en: When power button is pressed:
pt: Quando o botão de energia é premido:

en: When sleep button is pressed:
pt: Quando o botão de suspender é premido:

en: When the screensaver is activated
pt: Quando a proteção de ecrã é ativada

en: When the screensaver is deactivated
pt: Quando a proteção de ecrã é desativada

en: With policykit support
pt: Com suporte do policykit

en: Without policykit support
pt: Sem suporte do policykit

en: Xfce Power Manager
pt: Gestor de energia do Xfce

en: Xfce power manager
pt: Gestor de energia do Xfce

en: Xfce power manager also provides a plugin for the Xfce and LXDE panels to control LCD brightness levels and to monitor battery and device charge levels.
pt: O gestor de energia do Xfce também providencia um plugin de controlo da luminosidade do LCD e de visualização dos níveis de carga da bateria e dos dispositivos, para os painéis do Xfce e do LXDE.

en: Xfce power manager is already running
pt: O gestor de energia do Xfce já está em execução

en: Xfce power manager is not running
pt: O gestor de energia do Xfce não está em execução

en: Xfce power manager manages the power sources on the computer and the devices that can be controlled to reduce their power consumption (such as LCD brightness level, monitor sleep, CPU frequency scaling).
pt: O gestor de energia do Xfce faz a gestão das fontes de energia no computador e nos dispositivos que possam ser controlados, para reduzir o consumo de energia (nível de luminosidade do LCD, suspensão do monitor, escalonamento da frequência da CPU, etc).

en: Xfce4 Power Manager is not running, do you want to launch it now?
pt: O gestor de energia do Xfce4 não está em execução. Iniciar?

en: Your %s charge level is low
    Estimated time left %s
pt: %s com pouca carga
    Duração estimada %s

en: Your %s is charging
pt: A %s está a carregar

en: Your %s is discharging
pt: A %s está a descarregar

en: Your %s is empty
pt: A %s está descarregada

en: Your %s is fully charged
pt: A %s está totalmente carregada

en: _Close
pt: _Fechar

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Screensaver Management
pt: Gestão da _proteção de ecrã

en: _Settings...
pt: Definiçõe_s...

en: hour | hours
pt[0]: hora
pt[1]: horas
pt[2]: horas

en: minute | minutes
pt[0]: minuto
pt[1]: minutos
pt[2]: minutos

en: minutes
pt: minutos

en: seconds
pt: segundos

en: settings;preferences;buttons;sleep;hibernate;battery;suspend;shutdown;brightness;laptop lid;lock screen;plugged in;saving;critical;
pt: definições;preferências;botões;retomar;hibernar;bateria;suspender;encerrar;desligar;luminosidade;brilho;tampa do portátil;bloquear ecrã;acoplado;poupança;crítico;
