Audacious Plugins - en to ro translation catalogue (486 entries)

en: 
    (Further messages have been hidden.)
ro: 
    (Mesajele următoare au fost ascunse.)

en: %d channel | %d channels
ro[0]: %d canal
ro[1]: %d canale
ro[2]: %d de canale

en: %d song | %d songs
ro[0]: %dcântec
ro[1]: %dcântece
ro[2]: %d cântece

en: %s Settings
ro: %s Setări

en: (no description)
ro: (fără descriere)

en: (none)
ro: (nimic)

en: * no comments available in this MIDI file *
ro: * nici un comentariu disponibil în acest fişier MIDI *

en: * no lyrics available in this MIDI file *
ro: * versuri indisponibile în acest fişier MIDI *

en: <b>Action:</b>
ro: <b>Acțiune:</b>

en: <b>Advanced</b>
ro: <b>Avansat</b>

en: <b>Channel Mixer</b>
ro: <b>Mixer de canale</b>

en: <b>Channels</b>
ro: <b>Canale</b>

en: <b>Color</b>
ro: <b>Culoare</b>

en: <b>Compression</b>
ro: <b>Compresie</b>

en: <b>Connection</b>
ro: <b>Conexiune</b>

en: <b>Delete Method</b>
ro: <b>Methoda de ștergere</b>

en: <b>Device</b>
ro: <b>Dispozitiv</b>

en: <b>Echo</b>
ro: <b>Ecou</b>

en: <b>Frame Headers</b>
ro: <b>Antetul cadrelor</b>

en: <b>Hint</b>
ro: <b>Indiciu</b>

en: <b>ID3 Tags</b>
ro: <b>Etichete ID3</b>

en: <b>Key Binding:</b>
ro: <b>Tasta asignată:</b>

en: <b>Local Storage</b>
ro: <b>Stocare locală</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
ro: <b>Diverse</b>

en: <b>OpenPSF Configuration</b>
ro: <b>Configurație OpenPSF</b>

en: <b>Output</b>
ro: <b>Ieșire</b>

en: <b>Playback</b>
ro: <b>Redare</b>

en: <b>Playlist Columns</b>
ro: <b>Coloanele Playlistului</b>

en: <b>Playlist Tabs</b>
ro: <b>Taburile playlistului</b>

en: <b>Preamp</b>
ro: <b>Preamplificator</b>

en: <b>Repeat</b>
ro: <b>Repetă</b>

en: <b>Resampling</b>
ro: <b>Reeșantionare</b>

en: <b>Sample rate</b>
ro: <b>Rata de eșantionare</b>

en: <b>Sources</b>
ro: <b>Surse</b>

en: <b>Synthesizer</b>
ro: <b>Sintetizator</b>

en: <b>Tip</b>
ro: <b>Vârf</b>

en: <small>Artist is truncated at the start, Title -- at the end</small>
ro: <small>Numele artistului este trunchiat la început, Titlu -- la final</small>

en: <small>Separate multiple paths with a colon.
    These paths are searched in addition to LADSPA_PATH.
    After adding new paths, press Enter to scan for new plugins.</small>
ro: <small> Separă mai multe căi cu două puncte.
    Aceste căi sunt căutate în adiția căii LADSPA_PATH.
    După ce ai adăugat o cale nouă, apasă Enter pentru a scana pentru un plugin nou.</small>

en: <span size="smaller"> MIDI Comments and Lyrics </span>
ro: <span size="smaller"> Comentarii şi versuri MIDI  </span>

en: <span size="smaller"> MIDI Info </span>
ro: <span size="smaller"> Informații MIDI </span>

en: A Tact Generator by Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    To use it, add a URL: tact://beats*num/den
    e.g. tact://77 to play 77 beats per minute
    or tact://60*3/4 to play 60 bpm in 3/4 tacts
ro: Metronom de Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    Pentru a-l folosi, adaugă un URL: tact://beats*num/den
    ex. tact://77 pentru a reda 77 bătăi pe minut
    sau tact://60*3/4 pentru a reda 60 bpm în măsura 3/4

en: AAC (Raw) Decoder
ro: Decodor AAC (Raw)

en: ALSA Output Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    My thanks to William Pitcock, author of the ALSA Output Plugin NG, whose code served as a reference when the ALSA manual was not enough.
ro: ALSA Output Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    Multe mulțumiri lui William Pitcock, autorul ALSA Output Plugin NG, al cărui cod sursă a servit ca și referință când ALSA nu a fost îndeajuns.

en: AMIDI-Plug
    modular MIDI music player
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    written by Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    special thanks to...
    
    Clemens Ladisch and Jaroslav Kysela
    for their cool programs aplaymidi and amixer; those
    were really useful, along with alsa-lib docs, in order
    to learn more about the ALSA API
    
    Alfredo Spadafina
    for the nice midi keyboard logo
    
    Tony Vroon
    for the good help with alpha testing
ro: AMIDI-Plug
    MIDI player muzical modular
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    scris de Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    multumiri speciale către...
    
    Clemens Ladisch și Jaroslav Kysela
    pentru programele lor cool aplaymidi și amixer; acestea
    au fost extrem de folositoare, împreună cu alsa-lib docs, pentru
    a învăța mai multe despre ALSA API
    
    Alfredo Spadafina
    pentru logoul frumos cu a clapă midi
    
    Tony Vroon
    pentru bunul ajutor oferit cu testarea veriunii alpha

en: AMIDI-Plug (MIDI Player)
ro: AMIDI-Plug (Player MIDI)

en: AMIDI-Plug - select SoundFont file
ro: AMIDI-Plug - Selectaţi fişierul SoundFont

en: ASXv1/ASXv2 Playlists
ro: Playlisturi ASXv1/ASXv2

en: ASXv3 Playlists
ro: Playlisturi ASXv3

en: A_bout ...
ro: Despre ...

en: About ...
ro: Despre ...

en: Add Files
ro: Adaugă Fișiere

en: Add U_RL ...
ro: Adaugă URL ...

en: Album Artist
ro: Artist Album

en: Algorithm quality:
ro: Calitatea algoritmului:

en: Always show notification
ro: Afișează întotdeauna notificarea

en: Ampache Browser
ro: Browser Ampache

en: Ampache Browser for Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Copyright (C) Róbert Čerňanský and John Lindgren
    License: GNU GPLv3
ro: Ampache Browser pentru Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Drepturi de autor (C) Róbert Čerňanský și John Lindgren
    Licență: GNU GPLv3

en: Animation
ro: Animaţie

en: Audacious Equalizer
ro: Egalizator Audacious

en: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Written by Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Based in part on Evan Martin's Ghosd library:
    http://neugierig.org/software/ghosd/
ro: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Scris de Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    PArțial bazat pe librăria Evan Martin's Ghosd:
    http://neugierig.org/software/ghosd/

en: Audacious Playlists (audpl)
ro: Playlisturi Audacious (audpl)

en: Audio CD Menu Items
ro: Elemente din meniul CD-ului audio

en: Audio CD Plugin
ro: Plugin pentru CD audio

en: Audio _Settings ...
ro: Setări audio

en: Audio mode:
ro: Mod audio:

en: Automatically connect to output ports
ro: Conectează-te automat la porturile de ieșire

en: Available columns
ro: Coloanele disponibile

en: Available plugins:
ro: Pluginuri disponibile:

en: Average bitrate:
ro: Bitrate mediu:

en: Background Music
ro: Muzică de Fundal

en: Bauer Stereophonic-to-Binaural (BS2B)
ro: Bauer Stereofonic-la-Binaural (BS2B)

en: Binding mouse buttons
ro: Asignează butonele mouse-ului

en: Bit Depth:
ro: Rezoluție:

en: Blur Scope
ro: Ecran încețoșat

en: Buffering ...
ro: Se încarcă ...

en: By Al_bum
ro: După album

en: By Albu_m Artist
ro: După artistul albumului

en: By C_omment
ro: După comentariu

en: By D_isc Number
ro: După numărul discului

en: By File _Path
ro: După calea de pe disc

en: By Release _Date
ro: După anul lansării

en: By Track _Number
ro: După numarul de ordine

en: By _Artist
ro: După artist

en: By _Custom Title
ro: După titlul personalizat

en: By _File Name
ro: După numele fișierului

en: By _File Path
ro: După calea fișierului

en: By _Genre
ro: După gen

en: By _Length
ro: După lungime

en: By _Title
ro: După titlu

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cannot read start/end LSN for track %d.
ro: Nu se poate citi începutul și/sau sfârșitul LSN pentru piesa %d.

en: Catalog Number
ro: Numărul de catalog

en: Center volume:
ro: Centrul volumului:

en: Channel Mixer
ro: Mixer de canale

en: Channel Mixer Plugin for Audacious
    Copyright 2011-2012 John Lindgren and Michał Lipski
ro: Channel Mixer Plugin pentru Audacious
    Drepturi de autor 2011-2012 John Lindgren și Michał Lipski

en: Chars to truncate on:
ro: Caractere de trunchiat:

en: Choose Folder
ro: Alege un director

en: Classical
ro: Clasic

en: Client name:
ro: Numele clientului:

en: Color %i:
ro: Culoare %i:

en: Colors
ro: Culori

en: Comment
ro: Comentariu

en: Composite extension not loaded
ro: Extensia composită nu a fost încărcată

en: Composite manager detected
ro: Manager compozit detectat

en: Composite manager not detected;
    unless you know that you have one running, please activate a composite manager otherwise the OSD won't work properly
ro: Managerul compozit nu a fost găsit;
    dacă știi că nu ai un manager compozit pornit; te rugăm să activezi un manager compozit, altfel afișajul OSD nu va funcționa corect

en: Composite manager not required for fake transparency
ro: Managerul compozit nu este necesar pentru efectul de transparență falsă

en: Compression ratio:
ro: Rația de compresie:

en: Concave Rectangle
ro: Dreptunghi concav

en: Connect to physical ports only
ro: Conectează-te numai la porturile fizice

en: Console music decoder engine based on Game_Music_Emu 0.5.2
    Supported formats: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>
ro: Decodor de muzică bazat pe Game_Music_Emu 0.5.2
    Formate suportate: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Plugin Audacious de:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>

en: Copy
ro: Copiază

en: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> and others.
    
    Many thanks to libcdio developers <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    and to libcddb developers <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Also thank you to Tony Vroon for mentoring and guiding me.
    
    This was a Google Summer of Code 2007 project.
ro: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> și alții.
    
    Multe mulțumiri dezvoltatorilor libcdio <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    și dezvoltatorilor libcddb <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    De asemenea mulțumesc lui Tony Vroon pentru mentoratul și gidajul oferit.
    
    Acesta a fost un proiect Google Summer of Code din 2007.

en: CoreAudio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    Copyright 2017,18 René J.V. Bertin
     (original code and code adapted from
      Apple examples, (C) Apple 2013)
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
ro: CoreAudio Output Plugin pentru Audacious
    Drepturi de autor 2014 William Pitcock
    Drepturi de autor 2017,18 René J.V. Bertin
     (codul original și codul adaptat din
      exemplele provenite de la Apple, (C) Apple 2013)
    
    Bazat pe SDL Output Plugin pentru Audacious
    Drepturi de autor 2010 John Lindgren

en: CoreAudio output
ro: Ieșirea CoreAudio

en: Crossfade Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
ro: Crossfade Plugin pentru Audacious
    Drepturi de autor 2010-2014 John Lindgren

en: Cu_t
ro: Taie

en: Cue Sheet Plugin
ro: Plugin pentru fișiere Cue

en: Custom Title
ro: Nume personalizat

en: Cut frequency:
ro: Frecvența de tăiere:

en: Cutoff:
ro: Tăiere:

en: Decades
ro: Decenii

en: Decoration
ro: Decoraţii

en: Default
ro: Implicit

en: Default PCM device
ro: Dispozitiv PCM implicit

en: Default mixer device
ro: Dispozitiv de mixare implicit

en: Default song length:
ro: Lungimea implicită a melodiei:

en: Delay:
ro: Întârziere:

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Files
ro: Șterge fișiere

en: Delete Selected Files
ro: Șterge fișierele selectate

en: Description
ro: Descriere

en: Desktop Notifications
ro: Notificări pe desktop

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Display OSD using:
ro: Afișajul OSD folosind:

en: Display:
ro: Ecran:

en: Displayed columns
ro: Coloanele afișate

en: Do you want to move %d files to the trash?
ro: Dorești să muți %d fișiere la gunoi ?

en: Do you want to move %s to the trash?
ro: Dorești să muți %s la gunoi ?

en: Do you want to permanently delete %d files?
ro: Dorești să ștergi permanent %d fișiere ?

en: Do you want to permanently delete %s?
ro: Dorești să ștergi permanent %s ?

en: Dock at Bottom
ro: Dock-ul jos

en: Dock at Left
ro: Dock-ul la stânga

en: Dock at Right
ro: Dock-ul la dreapta

en: Dock at Top
ro: Dock-ul deasupra

en: Downsample ratio:
ro: Rație de subeșantionare:

en: Drive is empty.
ro: Unitatea este goală.

en: Dynamic Range Compression Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
ro: Dynamic Range Compression Plugin pentru Audacious
    Drepturi de autor 2010-2014 John Lindgren

en: Dynamic Range Compressor
ro: Compresor interval dinamic

en: Dynamic range:
ro: Interval dinamic:

en: E_ffects ...
ro: Efecte

en: Echo
ro: Ecou

en: Echo Plugin
    By Johan Levin, 1999
    Surround echo by Carl van Schaik, 1999
    Updated for Audacious by William Pitcock and John Lindgren, 2010-2014
ro: Echo Plugin
    De Johan Levin, 1999
    Ecou Surround de Carl van Schaik, 1999
    Uploadat pentru Audacious de William Pitcock și John Lindgren, 2010-2014

en: Echo:
ro: Ecou:

en: Edit Lyrics ...
ro: Modifică Versuri ...

en: Enable
ro: Activează

en: Enable VBR/ABR
ro: Pornește VBR/ABR

en: Enable audio resampling
ro: Activează reeșantionarea audio

en: Enable trigger
ro: Metoda de declanșare

en: Enabled plugins:
ro: Activează pluginurile:

en: Enforce strict ISO compliance
ro: Impune conformarea strictă la standardul ISO

en: Entries
ro: Intrări

en: Entry Number
ro: Numărul de intrare

en: Error
ro: Eroare

en: Error connecting to MMS server
ro: Eroare la conectarea la serverul MMS

en: Error opening %s:
    %s
ro: Eroare la deschiderea %s:
    %s

en: Error protection
ro: Protecție la erori

en: Error reading audio CD.
ro: Eroare citire CD audio.

en: Event
ro: Eveniment

en: FFmpeg Plugin
ro: Plugin FFmpeg

en: FLAC Decoder
ro: Decodor FLAC

en: Failed to connect to JACK port %s.
ro: Conectarea la portul Jack %s a eșuat.

en: Failed to connect to the JACK server; is it running?
ro: Conectarea la serverul Jack a eșuat; acesta este funcțional ?

en: Failed to create the CDDB connection.
ro: Nu s-a putut creea conexiunea CDDB.

en: Failed to finish initializing opened CD drive.
ro: Nu s-a putut finaliza inițializarea unitatea CD deschisă.

en: Failed to initialize cdio subsystem.
ro: Nu s-a putut inițializa subsistemul cdio.

en: Failed to open CD device %s.
ro: Nu s-a putut deschide unitatea CD %s.

en: Failed to query the CDDB server
ro: Nu s-a putut interoga serverul CDDB

en: Failed to query the CDDB server: %s
ro: Nu s-a putut interoga serverul CDDB: %s

en: Failed to read the CDDB info: %s
ro: Nu s-au putut citi informațiile CDDB: %s

en: Failed to retrieve first/last track number.
ro: Nu s-au putut obține numerele de ordine aferente pieselor.

en: Fake transparency
ro: Transparenţă falsă

en: Feed level:
ro: Nivelul de intrare

en: Fetch lyrics from internet:
ro: Preia versuri de pe internet:

en: File Name
ro: Numele fișierului

en: File Path
ro: Calea către fișier

en: File name
ro: Nume fișier

en: Filter ports (regex, use any port if blank):
ro: Filtrează porturile (regex, folosește orice port dacă acest câmp este liber):

en: Font %i:
ro: Fonturi %i:

en: Fonts
ro: Fonturi

en: For better crossfading, enable
    the Silence Removal effect.
ro: Pentru un efect de crossfading, activează
    efectul de eliminare a liniștii.

en: Force addition of version 2 tag
ro: Forțează adiția etichetelor versiunea 2

en: GIO Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
ro: GIO Plugin pentru Audacious
    Drepturi de autor 2009-2012 John Lindgren

en: GTK Interface
ro: Interfața GTK

en: Generate file name from:
ro: Generează numele de fișiere din:

en: Genre
ro: Genul

en: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>
ro: Global Hotkey Plugin
    Controlează playerul cu combinațiile globale de taste sau taste multimedia.
    
    Drepturi de autor(C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Colaboratorii sunt:
    Drepturi de autor(C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Drepturi de autor (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>

en: Global Hotkeys
ro: Taste rapide globale

en: Hotkeys:
ro: Taste rapide:

en: Ignore insufficient number of ports
ro: Ignoră numărul insuficient de porturi

en: Ignore length from SPC tags
ro: Ignoră lungimea din etichetele SPC

en: Include album name in notification
ro: Include numele albumului în notificare

en: Increase reverb
ro: Măreşte reverbul

en: Information
ro: Informații

en: Intensity:
ro: Intensitate:

en: Invalid URI %s.
ro: URI invalid %s.

en: Invalid open mode
ro: Mod deschid invalid

en: It is not recommended to bind the primary mouse buttons without modifiers.
    
    Do you want to continue?
ro: Nu este recomandat să asignați butoanele pricipale ale mouse-ului fără a folosi modificatori.
    
    Dorești să continui ?

en: JACK Output
ro: Portul JACK de ieșire

en: JACK supports only floating-point audio.  You must change the output bit depth to floating-point in Audacious settings.
ro: Portul Jack suportă numai audio în virgulă mobilă. Trebuie să schimbi rezoluția de ieșire în virgulă mobilă în setările Audacious.

en: Joint Stereo
ro: Stereo combinat

en: Jump to _Time ...
ro: Sari la_timp ...

en: Jump to file
ro: Sari la fișier

en: LADSPA Host
ro: Gazdă LADSPA

en: LADSPA Host for Audacious
    Copyright 2011 John Lindgren
ro: Gazdă LADSPA pentru Audacious
    Drepturi de autor 2011 John Lindgren

en: LIRC Plugin
ro: Plugin LIRC

en: Latin
ro: Latino

en: Length
ro: Lungime

en: Length (msec):
ro: Lungime (msec):

en: Level:
ro: Nivel:

en: Library
ro: Bibliotecă

en: Line
ro: Linie

en: Linear (fast)
ro: Linear (rapid)

en: Load lyric files (.lrc) from local storage
ro: Încarcă fișierele cu versuri (.lrc) din stocarea locală

en: Looking for lyrics ...
ro: Se caută versurile ...

en: Lyrics
ro: Versuri

en: Lyrics could not be found.
ro: Versurile nu au putut fi găsite.

en: M3U Playlists
ro: Playlisturi M3U

en: MMS Plugin
ro: Plugin MMS

en: Mark as copyright
ro: Marchează cu drepturi de autor

en: Mark as original
ro: Marchează ca original

en: Max OSD width:
ro: Lungimea maximă a afișajului OSD:

en: Maximum amplification:
ro: Amplificare maximă:

en: Maximum bitrate:
ro: Bitrate maxim:

en: Menu
ro: Meniu

en: Method:
ro: Metodă:

en: Minimum bitrate:
ro: Bitrare minim:

en: Misc
ro: Diverse

en: Missing title and/or artist.
ro: Titlul și/sau artistul lipsesc.

en: Mixer device:
ro: Dispozitiv mixer:

en: Mixer element:
ro: Element de mixat:

en: Module paths:
ro: Calea către modul:

en: Monitor library for changes
ro: Monitorizează biblioteca pentru schimbări

en: Move to trash
ro: Mută la gunoi

en: Move to trash instead of deleting immediately
ro: Muta la gunoi în locul ștergerii imediate

en: Multi-Monitor options
ro: Opțiuni multi pentru mai multe monitoare

en: Multi-format audio decoding plugin for Audacious using
    FFmpeg multimedia framework (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>
ro: Plugin de decodare audio multi format pentru Audacious folosind
    librăriile multimedia FFmpeg (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Plugin Audacious de:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>

en: Mute
ro: Mut

en: N_o Playlist Advance
ro: Fără avansul playlistului

en: Name:
ro: Nume:

en: Nearest (fastest)
ro: Cel mai apropiat (cel mai rapid)

en: New Playlist
ro: Listă de redare nouă

en: Next
ro: Următorul

en: Next Album
ro: Albumul următor

en: Next track
ro: Piesa următoare

en: No JACK output ports were found. Please check settings.
ro: Nu a fost găsit un port Jack. Te rugăm să verifici setările.

en: No audio capable CD drive found.
ro: Nu a fost găsită unitatea CD cu capabilități audio.

en: No files are selected.
ro: Fișierele nu sunt selectate.

en: No. of Tracks:
ro: Numărul de piste:

en: Noise reduction
ro: Reducerea zgomotului

en: None
ro: Nici unul

en: Now Playing
ro: Se redă acum

en: Nowhere
ro: Nicăieri

en: OPL Emulator:
ro: Emulator OPL:

en: Omit Xing VBR header
ro: Omite antentul Xing VBR

en: On
ro: Pornit

en: On automatic song change
ro: La schimbarea automată a melodiei

en: On seek or manual song change
ro: La căutare sau la schimbarea manuală a melodiei

en: Only %d JACK output ports were found but %d are required.
ro: Doar %d porturi Jack au fost găsite dar sunt necesare %d.

en: Only add v1 tag
ro: Adaugă numai tag-ul v1

en: Only add v2 tag
ro: Adaugă numai tag-ul v2

en: Open Files
ro: Deschide Fișiere

en: Open Files ...
ro: Deschide Fișiere ...

en: Open URL ...
ro: Deschide URL ...

en: Open _URL ...
ro: Deschide _URL ...

en: OpenGL Spectrum Analyzer
ro: Analizor de spectru bazat pe OpenGL

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
ro: Analizor de spectru bazat pe OpenGL pentru Audacious
    Drepturi de autor 2013 Christophe Budé, John Lindgren, și Carlo Bramini
    
    Bazat pe pluginul XMMS:
    Drepturi de autor 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, și 4Front Technologies
    
    Licență: GPLv2+

en: OpenPSF PSF1/PSF2 Decoder
ro: Decodor OpenPSF PSF1/PSF2

en: Original code by
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/
ro: Codul original de
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/

en: Original file name
ro: Numele original al fișierului

en: Original file name (no suffix)
ro: Nmele original al fișierului (fără sufix)

en: Original file tag
ro: Eticheta originală a fișierului

en: Output channels:
ro: Canale de ieșire:

en: Output file format:
ro: Fișier de ieșire:

en: Overlap:
ro: Suprapune:

en: Override default chorus:
ro: Suprascrie chorus implicit:

en: Override default gain:
ro: Suprascrie gain implicit:

en: Override default polyphony:
ro: Suprascrie polyfonia implicită

en: Override default reverb:
ro: Suprascrie reverberaţia implicită

en: Override device:
ro: Suprascrie dispozitivul:

en: Oversample
ro: Supraeșantionare

en: PCM device:
ro: Dispozitiv PCM:

en: PLS Playlists
ro: Playlist-uri PLS

en: P_laylist
ro: Playlist

en: Paste at _End
ro: Lipește la final

en: Path:
ro: Cale:

en: Paus_e
ro: Pauză

en: Pause
ro: Pauză

en: Pause Off
ro: Oprește pauza

en: Pause On
ro: Pornește pauza

en: Pause/Resume
ro: Pauză/Reia

en: Pla_y CD
ro: Redă CD

en: Placement
ro: Pozitionare

en: Play Amiga MODs
ro: Redă MOD-uri Amiga

en: Playback
ro: Redare

en: Playback Start
ro: Start redare

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Playlist Manager
ro: Manager de Playlist

en: Playlist _Manager ...
ro: Manager de playslist

en: Playlist mode.
ro: Mod playlist.

en: Please wait ...
ro: Așteptați ...

en: Position
ro: Poziţie

en: Pre_vious
ro: Precedent

en: Preamp
ro: Preamplificator

en: Prepend track number to file name
ro: Adaugă numele piesei la începutul numelui fișierului

en: Presets:
ro: Presetări:

en: Press a key combination inside a text field.
    You can also bind mouse buttons.
ro: Apasă o combinație de taste în interiorul câmpului.
    Poți de asemenea să asignezi butoanele de pe mouse.

en: Previous
ro: Anterior

en: Previous Album
ro: Albumul precedent

en: Previous track
ro: Piesa anterioară

en: Publisher
ro: Casă de discuri

en: Quality
ro: Calitate

en: Quality (0-1):
ro: Calitate (0-1):

en: Quality:
ro: Calitate:

en: Queue Position
ro: Poziția la coadă

en: R_everse Order
ro: Ordine inversă

en: Raise player window(s)
ro: Mărește fereastra(le) player-ului

en: Read speed:
ro: Viteză de citire:

en: Read-and-append mode not supported
ro: Modul de citire și lipire nu este suportat

en: Real transparency (requires X Composite Ext.)
ro: Transparenţă reală (necesita Extensia X Composite)

en: Reconnect to LIRC server
ro: Reconectare la serverul LIRC

en: Record Stream
ro: Înregistrează streamul

en: Rectangle
ro: Dreptunghi

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Relative X offset:
ro: Decalajul relativ pe axa X:

en: Relative Y offset:
ro: Decalajul relativ pe axa Y:

en: Remo_ve
ro: Elimină

en: Remove Playlist
ro: Elimină Lista de redare

en: Remove _Duplicates
ro: Eliminiă dublurile

en: Remove _Unavailable Files
ro: Elimină fișierele nedisponibile

en: Ren_ame
ro: Reden_umește

en: Ren_ame ...
ro: Redenumește

en: Render Style
ro: Stil de randare

en: Repeat
ro: Repetă

en: Repeat count:
ro: Numărul de repetări:

en: Repeat song in endless loop
ro: Repeta melodia într-o buclă infinită

en: Rescan library at startup
ro: Rescanează biblioteca la pornire

en: Reset to Defaults
ro: Resetează la setările prestabilite

en: Rounded Rectangle
ro: Dreptunghi rotunjit

en: S_huffle
ro: Aleatoriu

en: Sample rate:
ro: Rată de eșantionare:

en: Save Locally
ro: Salvează local

en: Save into custom directory:
ro: Salvează într-un dosar personalizat:

en: Save into original directory
ro: Salvează în directorul original

en: Scroll on song change
ro: Derulează la schimbarea melodiei

en: Search Library
ro: Caută în bibliotecă

en: Search Tool
ro: Instrument de căutare

en: Search _Library
ro: Caută_în_bibliotecă

en: Select _All
ro: Selectează tot

en: Services
ro: Servicii

en: Set Repeat Point _A
ro: Setează punctul de redare _A

en: Set Repeat Point _B
ro: Setează punctul de redare _B

en: Settings
ro: Setări

en: Shadow
ro: umbră

en: Show I_nfo Bar
ro: Arată bara de informații

en: Show Info Bar Vis_ualization
ro: Arată vizualizarea în bara de informații

en: Show Info Bar _Album Art
ro: Arată bara de informații _Coperta

en: Show On-Screen-Display
ro: Arată afișajul OSD

en: Show _Menu Bar
ro: Arată bara de meniu

en: Show _Remaining Time
ro: Arată timpul rămas

en: Show _Status Bar
ro: Arată bara de stare

en: Show close buttons
ro: Arată butonul de închidere

en: Show column headers
ro: Arată antetul coloanei

en: Show entry counts
ro: Arată numărul intrăriilor

en: Show playback controls
ro: Arată controalele de redare

en: Shuffle
ro: Aleatoriu

en: Shuffle by Albu_m
ro: Aleatoriu după album

en: Single mode.
ro: Mod singular.

en: Size (bytes)
ro: Mărime (octeti)

en: Skip leading silence
ro: Sari peste liniștea de la început

en: Skip trailing silence
ro: Sari peste liniștea de la final

en: Sndfile Plugin
ro: Plugin Sndfile

en: Song Info
ro: Informații despre melodie

en: Song _Info ...
ro: Informații_despre_ melodie ...

en: Sort Se_lected
ro: Sortează selecțiile

en: Spectrum Analyzer
ro: Analizor de spectru

en: Step backward
ro: Sari înapoi

en: Step forward
ro: Sari înainte

en: Stop A_fter This Song
ro: Oprește după această melodie

en: Stop After This Song
ro: Oprește după această melodie

en: Stopping after song.
ro: Oprește după melodia.

en: Store fetched lyrics in local cache
ro: Stochează versurile obținute în memoria cache locală

en: Stream name:
ro: Nume flux:

en: Strictly enforce minimum bitrate
ro: Impune în mod strict un bitrate minim

en: Tact Generator
ro: Metronom

en: Tact generator: %d bpm
ro: Metronom: %d bpm

en: Tact generator: %d bpm %d/%d
ro: Metronom: %d bpm %d/%d

en: Tags
ro: Tag-uri

en: The JACK server requires a sample rate of %d Hz, but Audacious is playing at %d Hz.  Please use the Sample Rate Converter effect to correct the mismatch.
ro: Serverul JACK necesită o rată de eșantionare de %d Hz, dar Audacious folosește rata de %d Hz. Te rugăm să folosești efectul de convertor de rată a eșantionării pentru a corecta diferența.

en: These settings will take effect when Audacious is restarted.
ro: Aceste setări vor avea efect după ce Audacious va fi repornit.

en: Time Div:
ro: Diviziunea timpului:

en: Timing (ms)
ro: Sincronizare (ms)

en: Title
ro: Titlu

en: Title Change
ro: Schimbare Titlu

en: To import your music library into Audacious, choose a folder and then click the "refresh" icon.
ro: Pentru a importa biblioteca ta muzicală în Audacious, alege un director și apoi apasă iconița de „reîmprospătare”

en: To repeat forever, set the repeat count to -1.
ro: Pentru a repeta mereu, setează umărul de repetări al -1.

en: Toggle player window(s)
ro: Comută între ferestrele player-ului

en: Toggle repeat
ro: Schimbă funcția de a repeta

en: Toggle shuffle
ro: Schimbă funcția de redare aleatoriu

en: Toggle stop after current
ro: Schimbă funcția de oprire după piesa curentă

en: Track
ro: Pistă

en: Track %d is a data track.
ro: Piesa %d este o piesă cu date.

en: Track %d not found.
ro: Piesa %d nu a fost găsită.

en: Transparency
ro: Transparenţă

en: Transpose:
ro: Transpune:

en: Treble:
ro: Inalte:

en: Trigger
ro: Declanşator

en: Triggers OSD when a playlist entry is played.
ro: Pornește afișajul OSD în momentul redării

en: Triggers OSD when playback is paused.
ro: Pornește afișajul OSD când se pune pauză.

en: Triggers OSD when playback is unpaused.
ro: Pornește afișajul OSD când redarea este repornită

en: Triggers OSD when the song title changes (for internet streams).
ro: Pornește afișajul OSD în momentul schimbării titlului (pentru stream-uri de pe internet).

en: Type:
ro: Tip:

en: Unable to fetch %s
ro: Nu se poate prelua %s

en: Unable to parse %s
ro: Nu se poate procesa %s

en: Unknown HTTP error
ro: Eroare HTTP necunoscută

en: Unsupported disk type.
ro: Tipul de disc nu este suportat.

en: Upmix to
ro: Împarte canalele audio în

en: Use CD-Text
ro: Folosește textul din CD

en: Use CDDB
ro: Folosește CDDB

en: Use HTTP instead of CDDBP
ro: Folosește HTTP în locul CDDBP

en: Use bit perfect audio (adapt device sampling rate)
ro: Folosește numărul de biți ideali (adaptează rata de eșantionare)

en: Use exclusive mode
ro: Folosește modul exclusiv

en: VBR quality level:
ro: Nivelul de calitate al VBR:

en: Visualization
ro: Vizualizare

en: Volume _Down
ro: Volum _Jos

en: Volume _Up
ro: Volum _Sus

en: Volume down
ro: Scade volumul

en: Volume up
ro: Crește volumul

en: Volume:
ro: Volum:

en: Volume: %d%%
ro: Volum: %d%%

en: Wait before reconnecting:
ro: Așteaptă înainte de reconectare:

en: Working ...
ro: Se lucrează ...

en: Year
ro: An

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Add CD
ro: Adaugă CD

en: _Add Files ...
ro: Adaugă fișiere ...

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Clear Repeat Points
ro: _elimină punctele de repetiție

en: _Close
ro: _Închide

en: _Copy
ro: Copiază

en: _Equalizer ...
ro: Egalizator

en: _Export ...
ro: _Exportă ...

en: _File
ro: _Filă

en: _Import ...
ro: _Importă ...

en: _Jump to Song ...
ro: _Sari la melodia ...

en: _New
ro: _Nou

en: _Next
ro: _Următorul

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Open Containing Folder
ro: Deschide folderul ce conține

en: _Open Files ...
ro: _Deschide Fișiere ...

en: _Output
ro: Ieșire

en: _Paste
ro: Lipire

en: _Play
ro: _Redare

en: _Play/Resume
ro: Start/Reia

en: _Playback
ro: Redare

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Random Order
ro: Ordine aleatorie

en: _Record Stream
ro: Înregistrează strem

en: _Refresh
ro: Reîmprospătează

en: _Refresh Selected
ro: Reîmprospătează selecțiile

en: _Remove
ro: _Elimină

en: _Rename ...
ro: Redenumește

en: _Repeat
ro: _Repetă

en: _Services
ro: _Servicii

en: _Settings ...
ro: _Setări ...

en: _Sort
ro: Sortează

en: _Stop
ro: _Oprește

en: _View
ro: Vizualizează

en: _Visualizations ...
ro: Vizualizare

en: all monitors
ro: tote monitoarele

en: note numbers
ro: Numere în loc de note muzicale

en: of this genre
ro: din acest gen

en: ports if input has fewer channels
ro: porturi în cazul în care intrarea are mai puține canale

en: seconds
ro: secunde

en: semitones
ro: semitonuri

en: sequenced
ro: eşalonat

en: variable
ro: variabil
