kbd 2.7-rc1 - en to ro translation catalogue (354 entries)

en: 
    Changed %d key | 
    Changed %d keys
ro[0]: 
    S-a schimbat o tastă
ro[1]: 
    S-au schimbat două taste
ro[2]: 
    S-au schimbat %d taste
ro[3]: 
    S-au schimbat %d de taste

en: 
    Press any keys - Ctrl-D will terminate this program
ro: 
    Apăsați oricare tastă - „Ctrl-D” va termina acest program

en: 
    Recognized modifier names and their column numbers:
ro: 
    S-au recunoscut numele modificatorilor și numerele lor de coloane:

en: 
    The following synonyms are recognized:
ro: 
    Următoarele sinonime sunt recunoscute:

en:     FAILED
ro:     A EȘUAT

en: # %d entry | # %d entries
ro[0]: # o intrare
ro[1]: # două intrări
ro[2]: # %d intrări
ro[3]: # %d de intrări

en: %-15s for %s
ro: %-15s pentru %s

en: %s from %s
ro: %s din %s

en: %s: Bad end of range (0x%x)
ro: %s: Sfârșit de interval eronat (0x%x)

en: %s: Glyph number (0x%x) larger than font length
ro: %s: Numărul pictogramei(glyph) (0x%x) mai mare decât lungimea literei

en: %s: Illegal vt number
ro: %s: număr de terminal virtual(vt) ilegal

en: %s: Unicode range U+%x-U+%x not of the same length as font position range 0x%x-0x%x
ro: %s: Intervalul Unicode U+%x-U+%x nu are aceeași lungime ca intervalul de poziție al fontului 0x%x-0x%x

en: %s: Warning: line too long
ro: %s: Avertisment: linie prea lungă

en: %s: locks virtual consoles, saving your current session.
    Usage: %s [options]
           Where [options] are any of:
    -c or --current: lock only this virtual console, allowing user to
           switch to other virtual consoles.
    -a or --all: lock all virtual consoles by preventing other users
           from switching virtual consoles.
    -v or --version: Print the version number of vlock and exit.
    -h or --help: Print this help message and exit.
ro: %s: blochează consolele virtuale, salvând sesiunea curentă.
    Utilizare: %s [opțiuni]
            Unde [opțiuni] sunt oricare dintre:
    -c sau --current: blochează doar această consolă virtuală, permițând
            utilizatorului să treacă la alte console virtuale.
    -a sau --all: blochează toate consolele virtuale, împiedicând ca alți
            utilizatori să comute la consolele virtuale.
    -v sau --version: afișează numărul de versiune a vlock și iese.
    -h sau --help: afișează acest mesaj de ajutor și iese.

en: %s: trailing junk (%s) ignored
ro: %s: gunoiul(junk) de la sfârșit (%s) ignorat

en: '%s' is not a function key symbol
ro: „%s” nu este un simbol al unei taste funcționale

en: (No change in compose definitions)
ro: (Nicio modificare în definițiile compuse)

en: (probably after loading a font with `setfont font')
ro: (probabil după încărcarea unui font cu «setfont font»)

en: (where scancode is either xx or e0xx, given in hexadecimal,
    and keycode is given in decimal)
ro: (unde codul de scanare este fie xx fie e0xx, dat în hexazecimal,
    și codul tastei este dat în zecimal)

en: 0 is an error; for 1-88 (0x01-0x58) scancode equals keycode
ro: 0 este o eroare; pentru 1-88 (0x01-0x58) codul de scanare

en: 0: illegal VT number
ro: 0: număr de terminal virtual (VT) ilegal

en: ?UNKNOWN?
ro: ?NECUNOSCUT?

en: Appended Unicode map
ro: S-a adăugat harta de caractere unicode

en: Argument must be positive: %s
ro: Argumentul trebuie să fie pozitiv: %s

en: Argument out of range: %s
ro: Argument în afara intervalului: %s

en: Arguments:
      metabit     the keysym marked with the high bit set.
      escprefix   specifies if pressing the meta (alt) key
                  generates an ESC (\033) prefix followed by
                  the keysym.
ro: Argumente:
      metabit     marchează simbolul tastei (keysym) cu
                  setul de bit înalt.
      escprefix   specifică dacă apăsarea tastei meta (alt)
                  generează un prefix ESC (\033) urmat de
                  simbolul tastei (keysym).

en: Available charsets:
ro: Seturi de caractere disponibile:

en: Available shapes:
      2  - default output;
      4  - one line for each keycode;
      8  - one line for each (modifier,keycode) pair;
      16 - one line for each keycode until 1st hole.
ro: Formate disponibile:
      2  - ieșirea implicită;
      4  - o linie pentru fiecare cod de tastă;
      8  - o linie pentru fiecare pereche (modificator, cod tastă);
      16 - o linie pentru fiecare cod de tastă până la primul loc gol din tabel.

en: Bad call of readpsffont
ro: Apelare greșită a readpsffont()

en: Bad character height %d (limit is 128)
ro: Înălțime greșită a caracterului %d (limita este 128)

en: Bad character width %d (limit is 64)
ro: Lățime greșită a caracterului: %d (limita este 64)

en: Bad input file size
ro: Dimensiune incorectă a fișierului de intrare

en: Bad magic number on %s
ro: Număr magic greșit în %s

en: Cannot both restore from character ROM and from file. Font unchanged.
ro: Nu se poate restaura în același timp din ROM-ul de caractere, cât și din fișier. Font neschimbat.

en: Cannot check whether vt %d is free; use `%s -f' to force.
ro: Nu se poate verifica dacă terminalul virtual(vt) %d este liber; utilizați «%s -f» pentru a forța verificarea.

en: Cannot double %dx%d font (limit is 32x64)
ro: Nu se poate dubla fontul %dx%d (limita este 32x64)

en: Cannot find a free vt
ro: Nu se poate găsi un terminal virtual(vt) liber

en: Cannot find default font
ro: Nu se poate găsi fontul implicit

en: Cannot open %s read/write
ro: Nu se poate deschide %s pentru citire/scriere

en: Cannot open /dev/port
ro: Nu se poate deschide „/dev/port”

en: Cannot read console map
ro: Nu se poate citi harta de caractere a consolei

en: Cannot write font file
ro: Nu se poate scrie fișierul de font

en: Cannot write font file header
ro: Nu se poate scrie antetul fișierului de font

en: Cannot write font file: %m
ro: Nu se poate scrie fișierul de font: %m

en: Changed %d string | Changed %d strings
ro[0]: S-a schimbat un șir
ro[1]: S-au schimbat două șiruri
ro[2]: S-au schimbat %d șiruri
ro[3]: S-au schimbat %d de șiruri

en: Changing to the requested mode may make your keyboard unusable, please use -f to force the change.
ro: Trecerea la modul solicitat poate face tastatura inutilizabilă, utilizați opțiunea „-f” pentru a forța schimbarea.

en: Character count: %u
ro: Număr de caractere: %u

en: Console is not in text mode
ro: Consola nu este în modul text

en: Couldn't activate vt %d
ro: Nu s-a putut activa terminalul virtual(vt) %d

en: Couldn't deallocate console %d
ro: Nu s-a putut elibera consola %d

en: Couldn't find owner of current tty!
ro: Nu s-a putut găsi proprietarul actualului tty!

en: Couldn't get a file descriptor referring to the console.
ro: Nu s-a putut găsi un descriptor de fișier care să se refere la această consolă.

en: Couldn't open %s
ro: Nu s-a putut deschide %s

en: Couldn't read %s
ro: Nu s-a putut citi %s

en: Couldn't read VTNO:
ro: Nu s-a putut citi numărul terminalului virtual(VTNO):

en: Current default flags:
ro: Indicatorii impliciți, actuali:

en: Current flags:
ro: Indicatorii actuali:

en: Current keyboard delay %d ms
ro: Întârzierea curentă a tastaturii este de %d ms

en: Current keyboard period %d ms
ro: Perioada curentă de tastatură este de %d ms

en: Current leds:
ro: Led-uri curente:

en: Default keymap: %s
ro: Schema de tastatură implicită: %s

en: Error parsing symbolic map from `%s', line %d
ro: Eroare la analizarea hărții de caractere simbolice din „%s”, linia „%d”

en: Error reading %s
ro: Eroare în citirea %s

en: Error reading current led setting from /dev/kbd: ioctl %s
ro: Eroare la citirea configurării curente a LED-urilor din /dev/kbd: ioctl %s

en: Error reading current led setting. Maybe stdin is not a VT?: ioctl KDGETLED
ro: Eroare la citirea configurării curente a LED-urilor: ioctl KDGETLED
    Poate că intrarea standard nu este un terminal virtual(VT)?

en: Error reading input font
ro: Eroare la citirea fontului de intrare

en: Error reading map from file `%s'
ro: Eroare la citirea hărții de caractere din fișierul „%s”

en: Error resetting ledmode
ro: Eroare în restabilirea stării led-urilor

en: Error writing map to file
ro: Eroare la scrierea schemei în fișier

en: Error writing screendump
ro: Eroare la scrierea rezultatului(dump) pe ecran

en: Error: %s: File ended unexpectedly.
ro: Eroare: %s: Fișierul s-a încheiat în mod neașteptat.

en: Error: %s: Insufficient number of colors/lines: %u
ro: Eroare: %s: Număr insuficient de culori/linii: %u

en: Error: %s: Insufficient number of fields in line %u.
ro: Eroare: %s: Număr insuficient de câmpuri în linia %u.

en: Error: %s: Invalid value in field %u in line %u.
ro: Eroare: %s: Valoare nevalidă în câmpul %u din linia %u.

en: Error: %s: Invalid value in line %u.
ro: Eroare: %s: Valoare nevalidă în linia %u.

en: Error: %s: Line %u has ended unexpectedly.
ro: Eroare: %s: Linia %u s-a încheiat în mod neașteptat.

en: Error: %s: Line %u is too long.
ro: Eroare: %s: Linia %u este prea lungă.

en: Escaped scancodes e0 xx (hex)
ro: Coduri de scanare eludate e0 xx (hex)

en: Font height    : %u
ro: Înălțimea fontului    : %u

en: Font is too big
ro: Fontul este prea mare

en: Font width     : %u
ro: Lățimea fontului     : %u

en: Found nothing to save
ro: Nu s-a găsit nimic de salvat

en: Hmm - a font from restorefont? Using the first half.
ro: Hmm - un font de la restorefont? Se utilizează prima jumătate.

en: If you use the FILE parameter, it can be either in decimal
    or hexadecimal format, and will be detected on runtime.
    
    Decimal FILE format should be exactly 3 lines of comma-separated
    decimal values for RED, GREEN, and BLUE.
    To seed a valid FILE:
       cat /sys/module/vt/parameters/default_{red,grn,blu} > FILE
    
    Hexadecimal FILE format should be exactly 16 lines of hex triplets
    for RED, GREEN and BLUE, prefixed with a number sign (#).
    For example:
       #000000
       #AA0000
       #00AA00
    And so on, for all the 16 colors.
ro: Dacă utilizați parametrul FIȘIER, acesta poate fi în format zecimal
    sau hexazecimal și va fi detectat în timpul execuției.
    
    Formatul zecimal al FIȘIERului ar trebui să aibă exact 3 linii de valori
    zecimale separate prin virgulă pentru ROȘU, VERDE și ALBASTRU.
    Pentru a genera un FIȘIER valid:
       cat /sys/module/vt/parameters/default_{red,grn,blu} > FIȘIER
    
    Formatul hexazecimal al FIȘIERului ar trebui să aibă exact 16 linii de
    triplete hexazecimale pentru ROȘU, VERDE și ALBASTRU, prefixate cu
    un semn numeric (#).
    De exemplu:
       #000000
       #AA0000
       #00AA00
    Și așa mai departe, pentru toate cele 16 culori.

en: Index %d in the accent table does not exist
ro: Indexul %d din tabla de accente (diacritice) nu există

en: Input file: bad input length (%d)
ro: Fișier de intrare: lungime de intrare necorespunzătoare (%d)

en: Input file: trailing garbage
ro: Fișier de intrare: gunoi la final

en: Invalid number of lines
ro: Număr de linii nevalid

en: It seems this kernel is older than 1.1.92
    No Unicode mapping table loaded.
ro: Se pare că versiunea acestui nucleu este mai veche decât 1.1.92
    Nu s-a încărcat niciun tabel de schemă Unicode.

en: KDGKBDIACR(UC): %s: Unable to get accent table
ro: KDGKBDIACR(UC): %s: Nu se poate obține tabelul de accente (diacritice)

en: KDGKBENT: %s: error at index %d in table %d
ro: KDGKBENT: %s: eroare la indexul %d din tabelul %d

en: KDGKBSENT: %s: Unable to get function key string
ro: KDGKBSENT: %s: Nu se poate obține șirul de taste de funcții

en: KDSKBENT: %s: cannot deallocate or clear keymap
ro: KDSKBENT: %s: nu se poate elibera sau șterge harta de taste

en: KDSKBENT: %s: could not deallocate keymap %d
ro: KDSKBENT: %s: nu s-a putut elibera harta de taste %d

en: KDSKBMODE: %s: could not switch to Unicode mode
ro: KDSKBMODE: %s: nu s-a putut comuta la modul Unicode

en: Keymap %d: Permission denied
ro: Harta de taste %d: Permisiune refuzată

en: Loaded %d compose definition | Loaded %d compose definitions
ro[0]: S-a încărcat o definiție compusă
ro[1]: S-au încărcat două definiții compuse
ro[2]: S-au încărcat %d definiții compuse
ro[3]: S-au încărcat %d de definiții compuse

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font
ro: Se încarcă fontul %2$dx%3$d (%4$d) de caractere %1$d

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font from file %s
ro: Se încarcă fontul %2$dx%3$d (%4$d) de caractere %1$d din fișierul %5$s

en: Loading %d-char %dx%d font
ro: Se încarcă fontul %2$dx%3$d de caractere %1$d

en: Loading %d-char %dx%d font from file %s
ro: Se încarcă fontul %2$dx%3$d de caractere %1$d din fișierul %4$s

en: Loading %s
ro: Se încarcă %s

en: Loading Unicode mapping table...
ro: Se încarcă tabelul hărții de caractere Unicode...

en: Loading binary direct-to-font screen map from file %s
ro: Se încarcă harta de ecran binară direct-la-font din fișierul %s

en: Loading binary unicode screen map from file %s
ro: Se încarcă harta de ecran binară unicode din fișierul %s

en: Loading symbolic screen map from file %s
ro: Se încarcă harta de ecran simbolică din fișierul %s

en: Loading unicode map from file %s
ro: Se încarcă harta de caractere unicode din fișierul %s

en: Loads the console font, and possibly the corresponding screen map(s).
ro: Încarcă fontul consolei și, eventual, harta (hărțile) de ecran corespunzătoare.

en: Meta key gives Esc prefix
ro: Tasta Meta furnizează prefixul Esc

en: Meta key sets high order bit
ro: Tasta Meta activează bitul de ordine înaltă

en: New default flags:
ro: Indicatorii impliciți, noi:

en: New flags:
ro: Indicatori noi:

en: New leds:
ro: Led-uri noi:

en: No final newline in combine file
ro: Nu există marcaj de linie nouă final în fișierul combinat

en: Not enough arguments.
ro: Nu sunt suficiente argumente.

en: Not supported
ro: Neacceptată

en: Old #scanlines: %d  New #scanlines: %d  Character height: %d
ro: Nr. vechi de liniiscan: %d  Nr. nou de liniiscan: %d  Înălțime caracter: %d

en: Old default flags:
ro: Indicatorii impliciți, vechi:

en: Old flags:
ro: Indicatori vechi:

en: Old leds:
ro: Led-uri vechi:

en: Old mode: %dx%d  New mode: %dx%d
ro: Mod vechi: %dx%d  Mod nou: %dx%d

en: Only root can use the -u flag.
ro: Numai «root» poate folosi indicatorul „-u”.

en: Options %s and %s are mutually exclusive.
ro: Opțiunile %s și %s se exclud reciproc.

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: Plain scancodes xx (hex) versus keycodes (dec)
ro: Codurile de scanare simplă xx (hex) versus codurile de taste (zec)

en: Please try again later.
ro: Încercați din nou mai târziu.

en: Read %d-char %dx%d font from file %s
ro: S-a citit fontul %2$dx%3$d de caractere %1$d din fișierul %4$s

en: Reading font file %s
ro: Se citește fișierul de font %s

en: Report bugs to authors.
ro: Raportați erorile către autori.

en: Saved %d-char %dx%d font file on %s
ro: S-a salvat fișierul fontului %2$dx%3$d de caractere %1$d în %4$s

en: Saved screen map in `%s'
ro: S-a salvat harta ecranului în „%s”

en: Saved unicode map on `%s'
ro: S-a salvat harta de caractere unicode în „%s”

en: Showing %d-char font
ro: Se afișează fontul %d de caractere

en: Strange ... screen is both %dx%d and %dx%d ?
ro: Ciudat ... ecranul este atât %dx%d cât și %dx%d ?

en: Strange mode for Meta key?
ro: Mod ciudat pentru tasta Meta?

en: Symbols recognized by %s:
    (numeric value, symbol)
ro: Simboluri recunoscute de %s:
    (valoare numerică, simbol)

en: The %s is now locked by %s.
ro: %s este blocat acum de %s

en: The entire console display cannot be locked.
ro: Nu poate fi blocat întregul afișaj al consolei.

en: The entire console display is now completely locked by %s.
ro: Întregul afișaj al consolei este acum complet blocat de %s.

en: The keyboard is in Unicode (UTF-8) mode
ro: Tastatura este în modul Unicode (UTF-8)

en: The keyboard is in mediumraw (keycode) mode
ro: Tastatura se află în modul brut-mediu (cod de taste)

en: The keyboard is in raw (scancode) mode
ro: Tastatura se află în modul brut (scanare de cod)

en: The keyboard is in some unknown mode
ro: Tastatura este într-un mod necunoscut

en: The keyboard is in the default (ASCII) mode
ro: Tastatura este în modul predefinit (ASCII)

en: The options -[o|O|om|ou] are processed before the new font is uploaded.
    
    If no <newfont> and no -[o|O|om|ou|m|u] option is given, a default
    font is loaded.
    
    There are two kinds of screen maps, one [-m] giving the correspondence
    between some arbitrary 8-bit character set currently in use and the
    font positions, and the second [-u] giving the correspondence between
    font positions and Unicode values.
    
    Explicitly (with -m or -u) or implicitly (in the fontfile) given
    mappings will be loaded and, in the case of consolemaps, activated.
    
    Files are loaded from the %s/*/.
ro: Opțiunile -[o|O|om|ou] sunt procesate înainte ca noul font să fie încărcat.
    
    Dacă nu este dat argumentul <font-nou> și nici opțiunea -[o|O|om|ou|m|u] nu
    este dată, este încărcat fontul implicit.
    
    Există două tipuri de hărți de ecran, una [-m] care oferă corespondența dintre
    un set arbitrar de caractere pe 8 biți utilizat în prezent și pozițiile
    fonturilor, iar a doua [-u] care oferă corespondența dintre pozițiile fonturilor
    și valorile Unicode.
    
    Hărțile date explicit (cu -m sau -u) sau implicit (în fișierul fonturilor) vor
    fi încărcate și, în cazul hărților de consolă, activate.
    
    Fișierele sunt încărcate din %s/*/.

en: The program sets the keyboard repeat rate and delay in user mode.
ro: Programul stabilește cadența de repetare a tastaturii și întârzierea în modul utilizator.

en: The utility allows to read and check various parameters
    of the keyboard and virtual console.
ro: Instrumentul permite citirea și verificarea diverșilor parametri
    ai tastaturii și consolei virtuale.

en: This file contains 3 fonts: 8x8, 8x14 and 8x16. Please indicate
    using an option -8 or -14 or -16 which one you want loaded.
ro: Acest fișier conține 3 fonturi: 8x8, 8x14 și 8x16. Vă rugăm indicați
    folosind o opțiune -8 sau -14 sau -16 pentru a-l selecta pe cel dorit.

en: This tty (%s) is not a virtual console.
ro: Acest terminal(tty) «%s» nu este o consolă virtuală.

en: This utility helps you to start a program on a new virtual terminal (VT).
ro: Acest instrument vă ajută să porniți un program pe un terminal virtual(VT) nou.

en: This utility reports or sets the keyboard mode.
ro: Acest instrument raportează sau stabilește modul tastaturii.

en: Thus,
    	setleds +caps -num
    will set CapsLock, clear NumLock and leave ScrollLock unchanged.
    The settings before and after the change (if any) are reported
    when the -v option is given or when no change is requested.
    Normally, setleds influences the vt flag settings
    (and these are usually reflected in the leds).
    With -L, setleds only sets the leds, and leaves the flags alone.
    With -D, setleds sets both the flags and the default flags, so
    that a subsequent reset will not change the flags.
ro: Astfel,
    	«setleds +caps -num»
    va activa CapsLock, va dezactiva NumLock și va lăsa ScrollLock neschimbat.
    Configurările de dinainte și de după schimbare(dacă există) sunt raportate
    când opțiunea -v este furnizată sau când nu este cerută nici o schimbare.
    În mod normal, «setleds» influențează starea indicatoarelor terminalului
    virtual „vt” (și acestea sunt de obicei reflectate în leduri).
    Cu -L, «setleds» modifică doar ledurile, lăsând indicatoarele neschimbate.
    Cu -D, «setleds» modifică atât indicatoarele, cât și indicatoarele implicite,
    pentru ca o repornire ulterioară să nu schimbe indicatoarele.

en: Too many files to combine
ro: Prea multe fișiere de combinat

en: Too many input files.
ro: Prea multe fișiere de intrare.

en: Try `%s --help' for more information.
ro: Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: Typematic Rate is %.1f cps
ro: Cadența de repetare a tastei este de %.1f carac/sec

en: Typematic Rate set to %.1f cps (delay = %d ms)
ro: Cadența de repetare a tastei stabilită la %.1f carac/sec (întârziere = %d ms)

en: Unable to create kbdfile context
ro: Nu se poate crea contextul kbdfile

en: Unable to create kbdfile instance: %m
ro: Nu se poate crea instanța kbdfile: %m

en: Unable to create timer
ro: Nu s-a putut crea un temporizator

en: Unable to find command.
ro: Nu se poate găsi comanda.

en: Unable to find file: %s
ro: Nu se poate găsi fișierul: %s

en: Unable to load such font with such kernel version
ro: Nu se poate încărca un astfel de font cu această versiune de nucleu

en: Unable to open file: %s: %m
ro: Nu se poate deschide fișierul %s: %m

en: Unable to read console mode
ro: Nu se poate citi modul consolă

en: Unable to read keyboard flags
ro: Nu se pot citi indicatorii(starea ledurilor) de la tastatură

en: Unable to read keyboard mode
ro: Nu se poate citi modul de tastatură

en: Unable to read meta key handling mode
ro: Nu se poate citi modul de gestionare a meta-tastelor

en: Unable to remove item from the diacritical table
ro: Nu se poate elimina elementul din tabla de diacritice

en: Unable to remove item from the list of functions
ro: Nu s-a putut elimina elementul din lista de funcții

en: Unable to set new session
ro: Nu se poate configura o nouă sesiune

en: Unable to set signal handler
ro: Nu s-a putut configura un gestionar de semnal

en: Unable to set timer
ro: Nu s-a putut configura temporizatorul

en: Unrecognized argument: %s
ro: Argument nerecunoscut: %s

en: Unsupported psf file mode (%d)
ro: Mod fișier psf neacceptat (%d)

en: Unsupported psf version (%d)
ro: Versiune psf neacceptată (%d)

en: Usage: %1$s [option...] getmode [text|graphics]
       or: %1$s [option...] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
       or: %1$s [option...] gkbmeta [metabit|escprefix]
       or: %1$s [option...] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]
ro: Utilizare: %1$s [opțiune...] getmode [text|graphics]
       sau: %1$s [opțiune...] gkbmode [raw|xlate|mediumraw|unicode]
       sau: %1$s [opțiune...] gkbmeta [metabit|escprefix]
       sau: %1$s [opțiune...] gkbled  [scrolllock|numlock|capslock]

en: Usage: %s ON|on|off
ro: Utilizare: %s ON|on|off

en: Usage: %s [-i infont] [-o outfont] [-it intable] [-ot outtable] [-nt]
ro: Utilizare: %s [-i font_intrare] [-o font_ieșire] [-it tabel_intrare] [-ot tabel_ieșire] [-nt]

en: Usage: %s [option...]
ro: Utilizare: %s [opțiune...]

en: Usage: %s [option...] -- command
ro: Utilizare: %s [opțiune...] -- comandă

en: Usage: %s [option...] N
ro: Utilizare: %s [opțiune...] N

en: Usage: %s [option...] [N ...]
ro: Utilizare: %s [opțiune...] [N ...]

en: Usage: %s [option...] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
ro: Utilizare: %s [opțiune...] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]

en: Usage: %s [option...] [argument]
ro: Utilizare: %s [opțiune...] [argument]

en: Usage: %s [option...] [map-file]
ro: Utilizare: %s [opțiune..] [fișier-hartă]

en: Usage: %s [option...] [mapfile...]
ro: Utilizare: %s [opțiune...] [fișier-hartă]

en: Usage: %s [option...] [newfont...]
ro: Utilizare: %s [opțiune...] [font-nou ...]

en: Usage: %s [option...] [vga|FILE|-]
ro: Utilizare: %s [opțiune...] [vga|FIȘIER|-]

en: Usage: %s [option...] scancode keycode ...
ro: Utilizare: %s [opțiune...] cod_scanare cod_tastă ...

en: Usage: %s infont [outtable]
ro: Utilizare: %s font_intrare [tabel_ieșire]

en: Usage: %s infont intable outfont
ro: Utilizare: %s font_intrare tabel_intrare font_ieșire

en: Usage: %s infont outfont
ro: Utilizare: %s font_intrare font_ieșire

en: Use Alt-function keys to switch to other virtual consoles.
ro: Utilizați funcția tastei Alt, pentru a comuta la alte console virtuale.

en: Using VT %s
ro: Se utilizează terminalul virtual(VT) %s

en: VT 1 is the console and cannot be deallocated
ro: %s: terminalul virtual 1 (VT 1) este consola și nu poate fi eliberată

en: Warning: loading Unicode keymap on non-Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -u'?)
ro: Avertisment: se încarcă harta tastelor Unicode pe consola non-Unicode
        (Poate că doriți să faceți «kbd_mode -a»?)

en: Warning: loading non-Unicode keymap on Unicode console
        (perhaps you want to do `kbd_mode -a'?)
ro: Avertisment: se încarcă harta tastelor non-Unicode pe consola Unicode
        (Poate că doriți să executați «kbd_mode -a»?)

en: When loading several fonts, all must be psf fonts - %s isn't
ro: Când se încarcă mai multe fonturi, toate trebuie să fie fonturi „psf” - %s nu este

en: When loading several fonts, all must have the same height
ro: Când se încarcă mai multe fonturi, toate trebuie să aibă aceeași înălțime

en: When loading several fonts, all must have the same width
ro: Când se încarcă mai multe fonturi, toate trebuie să aibă aceeași lățime

en: You asked for font size %d, but only 8, 14, 16 are possible here.
ro: Ați cerut o mărime de font %d, dar doar 8, 14, 16 sunt posibile aici.

en: [ if you are trying this under X, it might not work
    since the X server is also reading /dev/console ]
ro: [ Dacă încercați asta sub X, s-ar putea să nu funcționeze
    atâta timp cât și serverul X citește /dev/console ]

en: adding map %d violates explicit keymaps line
ro: adăugarea hărții %d, încalcă linia explicită a hărților de taste

en: assuming %s %s
ro: presupunând %s %s

en: background will look funny
ro: fundalul va arăta amuzant

en: bad utf8
ro: utf8 eronat

en: be more verbose.
ro: oferă mai multe detalii.

en: bug in do_loadtable
ro: %s: eroare în do_loadtable

en: can not bind key %d to value %d because it is too large
ro: nu se poate asocia tasta %d la valoarea %d deoarece aceasta este prea mare

en: cannot change translation table
ro: nu se poate schimba tabela de transpuneri

en: cannot open include file %s
ro: nu se poate deschide fișierul de includere %s

en: caught signal %d, cleaning up...
ro: s-a primit semnalul %d, se face curățenie...

en: change both the VT flags and their default settings.
ro: modifică atât indicatorii terminalului virtual(VT), cât și configurările implicite ale acestora.

en: change only the leds.
ro: modifică doar led-urile.

en: change the VT flags.
ro: modifică indicatorii terminalului virtual(VT).

en: clear kernel compose table.
ro: șterge tabelul de compoziție al nucleului.

en: clear kernel string table.
ro: șterge tabelul de șiruri de nucleu.

en: code outside bounds
ro: cod în afara limitelor

en: could not deallocate console %d: ioctl VT_DISALLOCATE
ro: nu s-a putut elibera consola %d: ioctl VT_DISALLOCATE

en: deallocate keymap %d
ro: se eliberează harta de taste %d

en: display above and symbols known to loadkeys.
ro: afișează aceeași informație ca opțiunea de mai sus, și
                               simbolurile cunoscute ale tastelor încărcate(loadkeys).

en: display information about keyboard driver.
ro: afișează informații despre controlorul tastaturii.

en: display keytable in hexadecimal notation.
ro: afișează tabelul de taste în notație hexazecimală.

en: display only compose key combinations.
ro: afișează numai combinații de taste de compunere.

en: display only key bindings.
ro: afișează numai combinațiile de taste.

en: display only the function key strings.
ro: afișează doar șirurile de taste de funcții.

en: display only the interpreted keycodes (default).
ro: afișează numai codurile de tastă interpretate (implicit).

en: display only the raw scan-codes.
ro: afișează numai codurile de scanare brute.

en: display the decimal/octal/hex values of the keys.
ro: afișează valorile zecimale/octale/hexazecimale ale tastelor.

en: do not set new values, but only display the current ones.
ro: nu stabilește valori noi, ci doar afișează pe cele actuale.

en: don't print out the font table, just show: ROWSxCOLSxCOUNT and exit.
ro: nu afișează tabelul cu fonturi, afișează doar: RÎNDxCOLxNUM și iese.

en: don't use short-hand notations, one row per keycode.
ro: nu utilizează notațiile scurte, câte un rând pentru
                               fiecare cod de tastă.

en: double size of font horizontally and vertically.
ro: dimensiune dublă a fontului pe orizontală și verticală.

en: error reading scancode
ro: eroare la citirea codului de scanare(scancode)

en: execute the command, without forking.
ro: execută comanda, fără bifurcare.

en: expected filename between quotes
ro: se aștepta numele fișierului între ghilimele

en: failed to bind key %d to value %d
ro: nu s-a putut asocia tasta %d cu valoarea %d

en: failed to bind string '%s' to function %s
ro: nu s-a putut asocia șirul „%s” cu funcția %s

en: failed to clear string %s
ro: nu s-a putut șterge șirul %s

en: failed to get keycode for scancode 0x%x: ioctl KDGETKEYCODE
ro: nu s-a putut obține codul de tastă pentru codul de scanare 0x%x: ioctl KDGETKEYCODE

en: failed to restore original translation table
ro: eroare în restaurarea tablei de transpuneri originale

en: failed to restore original unimap
ro: nu s-a reușit să se restaureze harta unicode originală

en: failed to set scancode %x to keycode %d: ioctl KDSETKEYCODE
ro: nu s-a putut aloca codul de scanare %x la codul tastei %d: ioctl KDSETKEYCODE

en: figure out the owner of the current VT.
ro: descoperă proprietarul actualului terminal virtual(VT).

en: font position 32 is nonblank
ro: poziția 32 a fontului nu este goală

en: for 1-%d (0x01-0x%02x) scancode equals keycode
ro: pentru 1-%d (0x01-0x%02x) codul de scanare este egal cu codul tastei

en: force conversion to ASCII.
ro: conversie forțată la ASCII.

en: force conversion to Unicode.
ro: conversie forțată la Unicode.

en: force load unicode map.
ro: forțează încărcarea hărții unicode.

en: force opening a VT without checking.
ro: forțează deschiderea unui terminal virtual(VT) fără a verifica.

en: func %d not allocated
ro: funcția %d nu a fost alocată

en: function index %d must be less than %d
ro: indexul funcției %d trebuie să fie mai mic decât %d

en: illegal unicode %d
ro: unicode ilegal %d

en: impossible error in lk_add_constants
ro: eroare imposibilă în lk_add_constants

en: impossible: not meta?
ro: imposibil: non meta?

en: includes are nested too deeply
ro: includerile sunt la niveluri prea profunde

en: index %d must be less than %d
ro: indexul %d trebuie să fie mai mic decât %d

en: input font does not have an index
ro: %s: fontul de intrare nu are un index

en: interpret character action codes to be from the specified character set.
ro: interpretează codurile de acțiuni ale caracterelor ca
                               fiind din setul de caractere specificat.

en: ioctl %s unavailable?
ro: ioctl %s indisponibil?

en: kb mode was %s
ro: modul kb a fost %s

en: keycode %3d %s
ro: codul tastei %3d %s

en: keycode %d, table %d = %d%s
ro: codul tastei %d, tabelul %d = %d%s

en: keycode range supported by kernel:           1 - %d
ro: gama de coduri de taste acceptată de nucleu:          1 - %d

en: lk_add_key called with bad keycode %d
ro: lk_add_key a fost apelat cu codul de tastă greșit %d

en: load console screen map ('none' means don't load it).
ro: încarcă harta ecranului consolei („none” înseamnă că nu o încarcă).

en: load default.
ro: încarcă valorile implicite.

en: load font "default8x<N>".
ro: încarcă fontul „default8x<N>”.

en: load font unicode map ('none' means don't load it).
ro: încarcă harta unicode a fontului („none” înseamnă că nu o încarcă).

en: loadkeys: don't know how to compose for %s
ro: loadkeys: nu știu cum să compun pentru %s

en: make the command a login shell.
ro: face din comandă un shell de autentificare.

en: max nr of compose definitions: %d
ro: nr. max de definiții compuse: %d

en: max number of actions bindable to a key:         %d
ro: numărul maxim de acțiuni asociabile ale unei taste:       %d

en: new state:
ro: stare nouă:

en: not loading empty unimap
    (if you insist: use option -f to override)
ro: %s: nu s-a încărcat harta de caractere unicode, goală
    (dacă insistați: folosiți opțiunea -f pentru suprascriere)

en: nr of compose definitions in actual use: %u
ro: nr. de definiții compuse, actualmente în uz: %u

en: number of function keys supported by kernel: %d
ro: numărul tastelor de funcții acceptat de către nucleu: %d.

en: number of keymaps in actual use:                 %u
ro: numărul de hărți de tastatură aflate actualmente, în uz:  %u

en: of which %u dynamically allocated
ro: din care %u alocate dinamic

en: off
ro: dezactivat

en: old state:
ro: stare veche:

en: on
ro: activat

en: one line per (modifier,keycode) pair.
ro: o linie pe pereche (modificator, cod cheie).

en: out of memory
ro: memorie insuficientă

en: output a 'defkeymap.c' to stdout.
ro: afișează un „defkeymap.c” la ieșirea standard.

en: output a binary keymap to stdout.
ro: afișează o schemă binară de taste la ieșirea standard.

en: override font height (there shouldn't be a space in the short option).
ro: suprascrie înălțimea fontului (nu trebuie să existe un spațiu în opțiunea scurtă).

en: press
ro: apăsare

en: press any key (program terminates %ds after last keypress)...
ro: apăsați orice tastă (programul termină la %ds după ultima apăsare de tastă)...

en: print number of next unallocated VT.
ro: imprimă numărul următorului terminal virtual(VT) nealocat.

en: print this usage message.
ro: imprimă acest mesaj de utilizare.

en: print version number.
ro: imprimă numărul de versiune.

en: psf file with unknown magic
ro: %s: fișier psf cu număr magic necunoscut

en: ranges of action codes supported by kernel:
ro: gama de coduri de acțiune acceptată de către nucleu:

en: release
ro: eliberare

en: reset the screen font, size, and unicode map to the bootup defaults.
ro: restabilește fontul ecranului, dimensiunea și harta unicode la valorile implicite de la pornire.

en: resizecons:
    call is:  resizecons COLSxROWS  or:  resizecons COLS ROWS
    or: resizecons -lines ROWS, with ROWS one of 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60
ro: resizecons:
    apelarea este:  resizecons COLOANExRÂNDURI  sau:  resizecons COLOANE RÂNDURI
    sau: resizecons -lines RÂNDURI, cu RÂNDURI unul din numerele 25, 28, 30, 34,
    36, 40, 44, 50, 60

en: resizecons: cannot find videomode file %s
ro: resizecons: nu se poate găsi fișierul de moduri video %s

en: resizecons: cannot get I/O permissions.
ro: resizecons: nu se pot obține permisiuni de In/Ieș.

en: resizecons: don't forget to change TERM (maybe to con%dx%d or linux-%dx%d)
ro: resizecons: nu uitați să schimbați TERM (poate în con%dx%d sau în linux-%dx%d)

en: resizecons: invalid columns number %d
ro: resizecons: număr de coloane nevalid %d

en: resizecons: invalid rows number %d
ro: resizecons: număr de rânduri nevalid %d

en: resizecons: the command `%s' failed
ro: resizecons: comanda „%s” a eșuat

en: save the old map to the FILE.
ro: salvează harta veche în FIȘIERul.

en: search and parse keymap without action.
ro: caută și analizează harta tastelor fără alte acțiuni suplimentare.

en: set ASCII mode.
ro: stabilește modul ASCII.

en: set UTF-8 mode.
ro: stabilește modul UTF-8.

en: set keycode mode.
ro: stabilește modul cod de tastă.

en: set scancode mode.
ro: stabilește modul cod de scanare.

en: set the amount of time the key must remain depressed before it will start to repeat.
ro: stabilește perioada de timp în care tasta trebuie să rămână apăsată înainte de a începe să se repete.

en: set the rate in characters per second.
ro: stabilește cadența în caractere pe secundă.

en: set timeout, default 10
ro: stabilește timpul de așteptare, implicit 10

en: short ucs2 unicode table
ro: tabelul unicode scurt ucs2

en: short unicode table
ro: tabelul unicode scurt

en: short utf8 unicode table
ro: tabelul unicode scurt utf8

en: sort and merge elements.
ro: sortează și combină elemente.

en: stdin is not a tty
ro: intrarea standard, nu este un terminal(tty)

en: strange... ct changed from %d to %d
ro: ciudat... ct schimbat de la %d la %d

en: string too long
ro: șir prea lung

en: suppress all normal output.
ro: suprimă toate ieșirile normale.

en: switch the mode even if it makes the keyboard unusable.
ro: comută modul chiar dacă asta face ca tastatura să fie inutilizabilă.

en: switch to the new VT.
ro: comută la noul terminal virtual(VT).

en: switching to %s
ro: se comută la %s

en: table %d must be less than %d
ro: tabelul %d trebuie să fie mai mic decât %d

en: tall font not supported
ro: fontul înalt nu este acceptat

en: the console device to be used.
ro: dispozitivul consolă care urmează să fie utilizat.

en: too many (%ld) entries on one line
ro: prea multe (%ld) intrări într-o singură linie

en: too many compose definitions
ro: prea multe definiții compuse

en: unable to get keymap %d
ro: nu se poate obține schema de taste %d

en: unable to get symbol by wrong type: %d
ro: nu se poate obține simbolul după tipul eronat: %d

en: unable to get symbol of %d type by wrong index: %d
ro: nu se poate obține simbolul de tip %d după indexul greșit: %d

en: unable to initialize array: %s
ro: nu se poate inițializa matricea: %s

en: unable to load compose definitions because some of them are too large
ro: nu se pot încărca definițiile de compunere, deoarece unele dintre ele sunt prea lungi

en: unable to parse number: %s
ro: nu s-a putut analiza numărul: %s

en: unable to set key %d for table %d
ro: nu se poate configura tasta %d din tabelul %d

en: unable to unset key %d for table %d
ro: nu se poate anula tasta %d din tabelul %d

en: unicode keysym out of range: %s
ro: simbolul de tastă(keysym) unicode, în afara intervalului: %s

en: unknown charset %s - ignoring charset request
ro: set de caractere %s necunoscut - se ignoră cererea de set de caractere

en: unknown keysym '%s'
ro: simbol_tastă(keysym) „%s” necunoscut

en: unknown utf8 error
ro: eroare utf8 necunoscută

en: unrecognized user
ro: utilizator nerecunoscut

en: use the given VT number and not the first available.
ro: utilizează numărul VT dat și nu primul disponibil.

en: value must be a positive number: %s
ro: valoarea trebuie să fie un număr pozitiv: %s

en: value must be less than %lld: %s
ro: valoarea trebuie să fie mai mică decât %lld: %s

en: vt %d is in use; command aborted; use `%s -f' to force.
ro: terminalul virtual(vt) %d este în uz; comanda a fost anulată; utilizați «%s -f» pentru a forța.

en: wait for command to complete
ro: așteaptă finalizarea comenzii

en: wiped it
ro: a fost șters

en: write current consolemap to <FILE>.
ro: scrie harta curentă a consolei în <FIȘIER>.

en: write current font and unicode map to <FILE>.
ro: scrie fontul curent și harta unicode în <FIȘIER>.

en: write current font to <FILE>.
ro: scrie fontul curent în <FIȘIER>.

en: write current unicodemap to <FILE>.
ro: scrie harta unicode curentă în <FIȘIER>.

en: zero input character size?
ro: dimensiunea caracterului de intrare zero?

en: zero input font length?
ro: lungimea fontului de intrare zero?
