mate-calc 1.26.0 - en to ro translation catalogue (379 entries)

en:  in
ro:  în

en: %s%%s
ro: %%s%s

en: 16-bit
ro: 16 biți

en: 32-bit
ro: 32 biți

en: 64-bit
ro: 64 biți

en: 8-bit
ro: 8 biți

en: Absolute Value
ro: Valoare absolută

en: Absolute value [|]
ro: Valoare absolută [|]

en: Accuracy value
ro: Valoarea preciziei

en: Acres
ro: Acri

en: Add [+]
ro: Adunare [+]

en: Additional Functions
ro: Funcții suplimentare

en: Algerian Dinar
ro: Dinar algerian

en: Angle
ro: Unghi

en: Angle units
ro: Unități unghi

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
ro: Opțiuni aplicație:
      -s, --solve <ecuație>           Rezolvă ecuația dată

en: Area
ro: Arie

en: Argument --solve requires an equation to solve
ro: Argumentul --solve necesită o ecuație de rezolvat

en: Argument not defined for zero
ro: Argumentul nu este definit pentru zero

en: Astronomical Units
ro: Unități astronomice

en: Australian Dollar
ro: Dolar australian

en: Automatic
ro: Automat

en: Bahraini Dinar
ro: Dinar bahrain

en: Binary
ro: Binar

en: Boolean AND
ro: ȘI logic

en: Boolean AND is only defined for positive integers
ro: ȘI logic este definit doar pentru numere naturale pozitive

en: Boolean Exclusive OR
ro: SAU exclusiv logic

en: Boolean NOT
ro: NU logic

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
ro: NU logic este definit doar pentru numere naturale pozitive

en: Boolean OR
ro: SAU logic

en: Boolean OR is only defined for positive integers
ro: SAU logic este definit doar pentru numere naturale pozitive

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
ro: SAU exclusiv logic este definit doar pentru numere naturale pozitive

en: Botswana Pula
ro: Pula botswaneză

en: Brazilian Real
ro: Real brazilian

en: Brunei Dollar
ro: Dolar brunei

en: Bulgarian Lev
ro: Levă bulgară

en: Button mode
ro: Mod buton

en: CFA Franc
ro: Franc CFA

en: C_alculate
ro: C_alculează

en: Cables
ro: Cabluri

en: Calculate Result
ro: Calculează rezultatul

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
ro: Calculează plata periodică a unui împrumut, când plata este efectuată la sfârșitul fiecărei perioade de plată.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ro: Calculează indemnizația de amortizare pe un activ pentru o anumită perioadă de timp, utilizând metoda, folosind metoda sumei cifrelor anilor („SOFTY”). Această metodă de amortizare accelerează rata amortizării, astfel încât consumul are loc în perioadele de timp recente decât în cele de mai târziu. Durata de viață utilă este numărul de perioade, de obicei ani, în care un activ este amortizat.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
ro: Calculează indemnizația de amortizare pe un activ pentru o anumită perioadă de timp, utilizând metoda balanței dublu-declin.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ro: Calculează valoare viitoare a unei investiții bazându-se pe o serie de plăți egale cu o rată periodică a dobânzii peste numărul de perioade de plată din termen.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
ro: Calculează numărul de perioade de compunere necesar pentru a crește o investiție de valoarea actuală la o valoare viitoare, la o rată fixă a dobânzii pe perioada de compunere.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
ro: Calculează numărul de perioade de plată care sunt necesare într-o perioadă de anuitate obișnuită, pentru a acumula o valoare viitoare, cu o dobândă periodică.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
ro: Calculează dobânda periodică necesară pentru a crește o investiție la o valoare viitoare, peste numărul de perioade de compunere.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ro: Calculează valoarea actuală a unei investiții pe baza unei serii de plăți egale actualizate la o rată a dobânzii periodice peste numărul de perioade de plată din termen.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
ro: Calculează prețul de revânzare al unui produs pe baza costului produsului și a marjei brute de profit dorite.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ro: Calculează amortizarea în linie dreaptă a unui activ pentru o perioadă. Metoda în linie dreaptă de amortizare a costurilor împarte costurile amortizabile în mod egal pe durata de viață utilă a unui activ. Durata de viață utilă este numărul de perioade, de obicei de ani, peste care un activ se amortizează.

en: Calculating
ro: Se calculează

en: Canadian Dollar
ro: Dolar canadian

en: Ceiling
ro: Parte întreagă superioară

en: Centimeters
ro: Centimetri

en: Ch_aracter:
ro: C_aracter:

en: Chilean Peso
ro: Peso chilian

en: Chinese Yuan
ro: Yuan chinezesc

en: Clear
ro: Anuleaza

en: Clear Display [Escape]
ro: Șterge afișajul [Escape]

en: Colombian Peso
ro: Peso columbian

en: Complex argument
ro: Argumentul complexului

en: Complex conjugate
ro: Conjugatul complexului

en: Compounding Term
ro: Termen compus

en: Cosine
ro: Cosinus

en: Croatian Kuna
ro: Kună croată

en: Ctrm
ro: TrmC

en: Cubic Meters
ro: Metri cubi

en: Currency
ro: Monedă

en: Currency of the current calculation
ro: Moneda calculului actual

en: Currency to convert the current calculation into
ro: Moneda în care să se convertească calculul actual

en: Czech Koruna
ro: Coroană cehă

en: Danish Krone
ro: Coroană daneză

en: Days
ro: Zile

en: Ddb
ro: Amd

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Decimal point
ro: Punct zecimal

en: Degrees
ro: Grade

en: Displayed value not an integer
ro: Valoarea afișată nu este un întreg

en: Divide [/]
ro: Împărțire [/]

en: Division by zero is undefined
ro: Împărțirea la zero nu este definită

en: Double Declining Depreciation
ro: Amortizare dublă în declin

en: Double-Declining Depreciation
ro: Amortizare dublu-regresivă

en: Duration
ro: Durată

en: End Group [)]
ro: Sfârșitul grupului [)]

en: Engineering
ro: Ingineresc

en: Error: the number of periods must be positive
ro: Eroare: numărul perioadelor trebuie să fie pozitiv

en: Estonian Kroon
ro: Coroană estoniană

en: Euler’s Number
ro: Numărul lui Euler

en: Exponent [^ or **]
ro: Exponent [^ sau **]

en: Factorize
ro: Factorizează

en: Factorize [Ctrl+F]
ro: Factorizează [Ctrl+F]

en: Fathoms
ro: Stânjeni

en: Feet
ro: Picioare

en: Financial Term
ro: Termen financiar

en: Fixed
ro: Fix

en: Floor
ro: Parte întreagă inferioară

en: Fractional Component
ro: Partea fracționară

en: Function '%s' is not defined
ro: Funcția „%s” nu este definită

en: Future Value
ro: Valoare viitoare

en: Future _Value:
ro: _Valore viitoare:

en: Fv
ro: Vv

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
ro: Opțiuni GTK+:
      --class=CLASS                   Clasa de program folosită de administratorul de ferestre
      --name=NAME                     Nume program folosit de administratorul de ferestre
      --screen=SCREEN                 Ecranul X folosit
      --sync                          Efectuează apeluri X sincrone
      --gtk-module=MODULES            Încarcă module GTK+ adiționale
      --g-fatal-warnings              Consideră toate avertismentele fatale

en: Gallons
ro: Galoane

en: Gpm
ro: Mpb

en: Gradians
ro: Gradiani

en: Grams
ro: Grame

en: Gross Profit Margin
ro: Marjă de profit brut

en: Hectares
ro: Hectare

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
ro: Opțiuni de ajutor
      -v, --version                   Arată versiunea ediției
      -h, -?, --help                  Arată opțiuni de ajutor
      --help-all                      Arată toate opțiunile de ajutor
      --help-gtk                      Arată opțiunile de ajutor GTK+

en: Hexadecimal
ro: Hexazecimal

en: Hong Kong Dollar
ro: Dolar Hong Kong

en: Hours
ro: Ore

en: Hungarian Forint
ro: Forint maghiar

en: Hyperbolic Cosine
ro: Cosinus hiperbolic

en: Hyperbolic Sine
ro: Sinus hiperbolic

en: Hyperbolic Tangent
ro: Tangentă hiperbolică

en: Icelandic Krona
ro: Coroană islandeză

en: Imaginary Component
ro: Componenta imaginară

en: Inches
ro: Țoli

en: Indian Rupee
ro: Rupie indiană

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
ro: Indică dacă se afișează zerouri după virgulă.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
ro: Indică dacă se afișează separatorii de mii în numere mari.

en: Indonesian Rupiah
ro: Rupie indoneziană

en: Insert Character
ro: Introdu un caracter

en: Insert Character Code
ro: Introducere cod caracter

en: Integer Component
ro: Partea întreagă

en: Inverse
ro: Inversa

en: Inverse Cosine
ro: Inversa cosinusului

en: Inverse Sine
ro: Inversa sinusului

en: Inverse Tangent
ro: Inversa tangentei

en: Inverse [Ctrl+I]
ro: Inversa [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
ro: Inversa cosinusului nu este definită pentru valori în afara intervalului [-1, 1]

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
ro: Inversa cosinusului hiperbolic nu este definită pentru valori mai mici decât unu

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
ro: Inversa sinusului nu este definită pentru valori în afara intervalului [-1, 1]

en: Iranian Rial
ro: Rial iranian

en: Israeli New Shekel
ro: Shekel nou israelian

en: Japanese Yen
ro: Yen japonez

en: Kazakhstani Tenge
ro: Tenge kazahă

en: Kilograms
ro: Kilograme

en: Kilometers
ro: Kilometeri

en: Kuwaiti Dinar
ro: Dinar kuweitian

en: Latvian Lats
ro: Lat leton

en: Length
ro: Lungime

en: Libyan Dinar
ro: Dinar libian

en: Light Years
ro: Ani lumină

en: Lithuanian Litas
ro: Litas lituanian

en: Litres
ro: Litri

en: Logarithm
ro: Logaritm

en: Logarithm of zero is undefined
ro: Logaritmul lui zero nu este definit

en: MATE Calculator
ro: Calculator MATE

en: MATE Desktop calculator
ro: Calculator MATE

en: MATE Documentation Team
ro: Echipa de documentare MATE

en: Malaysian Ringgit
ro: Ringgit malaiezian

en: Malformed expression
ro: Expresie eronată

en: Malformed expression at token '%s'
ro: Expresie de formă greșită la simbolul „%s”

en: Mauritian Rupee
ro: Rupie mauritiană

en: Memory
ro: Memorie

en: Meters
ro: Metri

en: Mexican Peso
ro: Peso mexican

en: Microlitres
ro: Microlitri

en: Micrometers
ro: Micrometri

en: Microseconds
ro: Microsecunde

en: Miles
ro: Mile

en: Millilitres
ro: Mililitri

en: Millimeters
ro: Milimetri

en: Milliseconds
ro: Milisecunde

en: Minutes
ro: Minute

en: Modulus divide
ro: Împărțire modulo

en: Modulus division is only defined for integers
ro: Împărțirea modulo este definită doar pentru întregi

en: Multiply [*]
ro: Înmulțire [*]

en: Nanometers
ro: Nanometri

en: Natural Logarithm
ro: Logaritm natural

en: Nautical Miles
ro: Mile marine

en: Need an integer to factorize
ro: Este nevoie de un întreg pentru factorizare

en: Nepalese Rupee
ro: Rupie nepaleză

en: New Romanian Leu
ro: Leu nou românesc

en: New Turkish Lira
ro: Liră turcească nouă

en: New Zealand Dollar
ro: Dolar neozeelandez

en: No redo history
ro: Nu există istoric pentru refaceri

en: No sane value to bitwise shift
ro: Nu este valoare bună pentru deplasare binară

en: No sane value to store
ro: Nu există o valoare validă de stocat

en: No undo history
ro: Nu există istoric pentru anulări

en: Norwegian Krone
ro: Coroană norvegiană

en: Number _Format:
ro: _Format număr:

en: Number format
ro: Format număr

en: Numeric Base
ro: Bază numerică

en: Omani Rial
ro: Rial Oman

en: Ones' Complement
ro: Complement față de 1

en: Ounces
ro: Uncii

en: Overflow. Try a bigger word size
ro: Depășire. Încercați cu o lungime mai mare a cuvântului

en: Pakistani Rupee
ro: Rupie pakistaneză

en: Parsecs
ro: Parseci

en: Payment Period
ro: Perioadă plată

en: Percentage [%]
ro: Procentaj [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ro: Efectuează calcule aritmetice, științifice și financiare

en: Periodic Interest Rate
ro: Rata de dobândă periodică

en: Periodic Interest _Rate:
ro: _Rata de dobândă periodică:

en: Periodic Payment
ro: Plată periodică

en: Peruvian Nuevo Sol
ro: Nuevo sol peruvian

en: Philippine Peso
ro: Peso filipinez

en: Pints
ro: Pinte

en: Pmt
ro: Pp

en: Polish Zloty
ro: Zolt polonez

en: Pound Sterling
ro: Liră sterlină

en: Pounds
ro: Livre

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Present Value
ro: Valoare prezentă

en: Present _Value:
ro: _Valoare prezentă:

en: Pv
ro: Vp

en: Qatari Riyal
ro: Rial qatarez

en: Quarts
ro: Quart (sferturi de galon)

en: Radians
ro: Radiani

en: Rate
ro: Rată

en: Real Component
ro: Componenta reală

en: Root [Ctrl+R]
ro: Rădăcină [Ctrl+R]

en: Round
ro: Rotunjire

en: Russian Rouble
ro: Rublă rusească

en: Saudi Riyal
ro: Rial saudit

en: Scientific
ro: Științific

en: Scientific Exponent
ro: Exponent științific

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
ro: Exponent științific [Ctrl+E]

en: Seconds
ro: Secunde

en: Shift Left
ro: Deplasează la stânga

en: Shift Left [<<]
ro: Deplasează la stânga [<<]

en: Shift Right
ro: Deplasează la dreapta

en: Shift Right [>>]
ro: Deplasează la dreapta [>>]

en: Shift is only possible on integer values
ro: Deplasarea este posibilă doar pentru valori întregi

en: Show %d decimal _places
ro: Arată %d cifre du_pă virgulă

en: Show History
ro: Arată istoric

en: Show Thousands Separators
ro: Afișează separatorii de mii

en: Show Trailing Zeroes
ro: Afișează zerouri după virgulă

en: Show _thousands separators
ro: Arată separa_torii miilor

en: Show trailing _zeroes
ro: Arată _zerouri după virgulă

en: Sign
ro: Semn

en: Sine
ro: Sinus

en: Singapore Dollar
ro: Dolar singaporez

en: Sln
ro: Ald

en: Source currency
ro: Monedă sursă

en: Source units
ro: Unități sursă

en: South African Rand
ro: Rand sud african

en: South Korean Won
ro: Won sud-coreean

en: Square Centimeters
ro: Centimetri pătrați

en: Square Meters
ro: Metri pătrați

en: Square Millimeters
ro: Milimetri pătrați

en: Square [Ctrl+2]
ro: Pătrat [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
ro: Rădăcină pătrată [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
ro: Rupie Sri Lanka

en: Start Group [(]
ro: Începutul grupului [(]

en: Store
ro: Stocare

en: Straight Line Depreciation
ro: Amortizare în linie dreaptă

en: Straight-Line Depreciation
ro: Amortizare în linie dreaptă

en: Subscript
ro: Indice

en: Subscript mode [Alt]
ro: Mod indice [Alt]

en: Subtract [-]
ro: Scădere [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
ro: Amortizare prin metoda sumei cifrelor anilor („SOFTY”)

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
ro: Amortizare prin metoda sumei cifrelor anilor („SOFTY”)

en: Superscript
ro: Exponent

en: Superscript mode [Ctrl]
ro: Mod exponent [Ctrl]

en: Swedish Krona
ro: Coroană suedeză

en: Swiss Franc
ro: Franc elvețian

en: Switch conversion units
ro: Schimbare unități de conversie

en: Syd
ro: Sca

en: T&T Dollar (TTD)
ro: Dolar T&T (TTD)

en: Tangent
ro: Tangenta

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
ro: Tangenta nu este definită pentru unghiuri care sunt cu multipli de π (180°) de la π∕2 (90°)

en: Target currency
ro: Monedă destinație

en: Target units
ro: Unități destinație

en: Temperature
ro: Temperatură

en: Term
ro: TrmR

en: Thai Baht
ro: Baht tailandez

en: The angle units to use
ro: Unitățile de măsurare a unghiului de utilizat

en: The button mode
ro: Mod buton

en: The format to display numbers in
ro: Formatul în care se afișează numerele

en: The number of digits displayed after the numeric point
ro: Numărul de cifre afișate după virgulă

en: The numeric base
ro: Baza numerică

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
ro: Puterea lui zero nu este definită pentru exponenți negativi

en: The size of the words used in bitwise operations
ro: Dimensiunea cuvintelor folosite în operațiile binare

en: Tonnes
ro: Tone

en: Tunisian Dinar
ro: Dinar tunisian

en: Two's Complement
ro: Complement față de 2

en: UAE Dirham
ro: Dirham Emiratele Arabe Unite

en: US Dollar
ro: Dolar american

en: Unable to open help file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de ajutor

en: Undo
ro: Anulează ultima acțiune

en: Undo [Ctrl+Z]
ro: Anulează [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
ro: Unitățile calculului actual

en: Units to convert the current calculation into
ro: Unitățile în care să se convertească calculul actual

en: Unknown argument '%s'
ro: Argument necunoscut „%s”

en: Unknown conversion
ro: Conversie necunoscută

en: Unknown variable '%s'
ro: Variabilă necunoscută „%s”

en: Uruguayan Peso
ro: Peso uruguayan

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
ro: Utilizare:
      %s – Execută calcule matematice

en: Venezuelan Bolívar
ro: Bolivar venezuelan

en: Volume
ro: Volum

en: Weight
ro: Greutate

en: Word _size:
ro: Dimen_siunea cuvântului:

en: Word size
ro: Dimensiunea cuvântului

en: Yards
ro: Yarzi

en: Years
ro: Ani

en: _About
ro: _Despre

en: _Advanced
ro: _Avansat

en: _Angle units:
ro: Unități ung_hi:

en: _Basic
ro: _Standard

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Close
ro: În_chide

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Financial
ro: _Financiar

en: _Future Value:
ro: Valoare _viitoare:

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Insert
ro: _Introdu

en: _Life:
ro: _Viață:

en: _Margin:
ro: _Margine:

en: _Mode
ro: _Mod

en: _Number of Periods:
ro: _Număr de perioade:

en: _Paste
ro: _Lipește

en: _Period:
ro: _Perioadă:

en: _Periodic Payment:
ro: _Plată periodică:

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Programming
ro: _Programare

en: _Quit
ro: _Închide

en: _Redo
ro: _Refă

en: _Salvage:
ro: _Valoare reziduală:

en: _Term:
ro: _Termen:

en: _Undo
ro: Anulea_ză

en: _View
ro: _Vizualizare

[ctx: unit-format]
en: %s L
ro: %s l

[ctx: unit-format]
en: %s acres
ro: %s acri

[ctx: unit-format]
en: %s au
ro: %s ua

[ctx: unit-format]
en: %s days
ro: %s zile

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
ro: %s grade

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
ro: %s stej

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
ro: %s gradiani

[ctx: unit-format]
en: %s hours
ro: %s ore

[ctx: unit-format]
en: %s ly
ro: %s al

[ctx: unit-format]
en: %s mL
ro: %s ml

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
ro: %s minute

[ctx: unit-format]
en: %s radians
ro: %s radiani

[ctx: unit-format]
en: %s years
ro: %s ani

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
ro: acru,acri,ac

[ctx: unit-symbols]
en: au
ro: au,ua

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
ro: cablu,cabluri,cb

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
ro: centimetru,centimetri,cm

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
ro: zi,zile

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
ro: gradC,degC,˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
ro: gradF,degF,˚F

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
ro: grad,grade,grd

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
ro: stânjen,stânjeni,stej

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
ro: picior,picioare,ft

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
ro: galon,galoane,gal

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
ro: gradian,gradiani,gradian

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
ro: gram,grame,g

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
ro: hectar,hectare,ha

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
ro: oră,ore

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
ro: țol,țoli,in

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
ro: kilogram,kilograme,kg

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
ro: kilometru,kilometri,km

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
ro: an lumină,ani lumină,al

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
ro: litru,litri,l

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
ro: metru,metri,m

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
ro: micrometru,micrometri,um

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
ro: microsecundă,microsecunde,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
ro: milă,mile,mi

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
ro: mililitru, mililitri,ml,cm³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
ro: milimetru,milimetri,mm

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
ro: milisecundă,milisecunde,ms

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
ro: minut,minute

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
ro: nanometru,nanometri,nm

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
ro: uncie,uncii,oz

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
ro: parsec,parseci,pc

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
ro: pintă,pinte,pt

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
ro: livra,livre,lb

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
ro: quart,quarți,qt

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
ro: radian,radiani,rad

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
ro: secundă,secunde,s

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
ro: tonă,tone

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
ro: yard,yarzi,yd

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
ro: an,ani
