simple-scan - en to ro translation catalogue (194 entries)

en: %d dpi (default)
ro: %d dpi (implicit)

en: %d dpi (draft)
ro: %d dpi (ciornă)

en: %d dpi (high resolution)
ro: %d dpi (rezoluție înaltă)

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ro: Un fișier numit „%s” există deja. Doriți să-l înlocuiți?

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
ro: Un mod foarte ușor de a scana și documente și fotografii. Puteți decupa părțile nedorite ale unei fotografii și să o rotiți dacă este greșit poziționată. Puteți tipări scanările, exporta în pdf, sau să le salvați într-o serie de formate de imagine.

en: Additional Software Needed
ro: Programe adiționale sunt necesare

en: Additional arguments for the postprocessing script
ro: Argumente adiționale pentru scriptul de postprocesare

en: Additional arguments for the postprocessing script.
ro: Argumente adiționale pentru scriptul de postprocesare.

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All Pages From _Feeder
ro: Toate paginile de la tava cu _foi de hârtie

en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
ro: O carte autosalvată există deja. Doriți să o deschideți?

en: Automatic
ro: Automată

en: Back
ro: Verso

en: Both
ro: Ambele

en: Brightness of scan
ro: Luminozitate scanare

en: Cancel
ro: Anulare

en: Combine sides
ro: Combină fețele

en: Combine sides (reverse)
ro: Combină fețeke (invers)

en: Compression
ro: Compresie

en: Contacting Scanner…
ro: Se contactează scanerul…

en: Contrast of scan
ro: Contrast scanare

en: Copy
ro: Copiază

en: Darker
ro: Mai întunecat

en: Delay in millisecond between pages
ro: Decalare în milisecunde între pagini

en: Delay in millisecond between pages.
ro: Decalare în milisecunde între pagini.

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete the selected page
ro: Șterge pagina selectată

en: Device to scan from
ro: Dispozitiv de folosit pentru scanare

en: Directory to save files to
ro: Dosarul în care să se salveze fișierele

en: Document Scanner
ro: Scaner de documente

en: Document feeder empty
ro: Tava cu foi de hârtie este goală

en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
ro: Drivere pentru acesta sunt disponibile pe <a href="http://support.brother.com">situl Brother</a>.

en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
ro: Drivere pentru acesta sunt disponibile pe <a href="http://support.epson.com">situl Epson</a>.

en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
ro: Drivere pentru acesta sunt disponibile pe <a href="http://support.lexmark.com">pagina web Lexmark</a>.

en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
ro: Drivere pentru acesta sunt disponibile pe <a href="https://support.hp.com">pagina web HP</a> (HP a obținut afacerea de tipărire a Samsung)

en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
ro: Drivere pentru acesta sunt disponibile pe <a href="https://support.hp.com">pagina web HP</a>.

en: Drivers installed successfully!
ro: Drivere instalate cu succes!

en: Error communicating with scanner
ro: Eroare la comunicarea cu scanerul

en: Failed to install drivers (error code %d).
ro: Instalarea driverelor a eșuat (cod de eroare %d).

en: Failed to install drivers.
ro: Eșec la instalarea driverelor.

en: Failed to save file
ro: Salvarea fișierului a eșuat

en: Failed to scan
ro: Scanarea a eșuat

en: File format that is used for saving image files
ro: Format de fișier care este utilizat pentru salvarea fișierelor imagine

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
ro: Repară fișiere PDF generate cu versiuni mai vechi ale acestei aplicații

en: Flip even pages upside-down
ro: Întoarce paginile pare cu susul în jos

en: Flip odd pages upside-down
ro: Întoarce paginile impare cu susul în jos

en: Front
ro: Față

en: Full detail
ro: Detalii complete

en: Height of paper in tenths of a mm
ro: Înălțimea hârtiei în zecimi de mm

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, modificările vor fi pierdute definitiv.

en: Install drivers
ro: Instalare drivere

en: Installing drivers…
ro: Se instalează drivere…

en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
ro: Memorie insuficientă pentru a performa scanarea.
    Încercați să micșorați <tt>Rezoluția</tt> sau <tt>Dimensiunea paginii</tt> în meniul <tt>Preferințe</tt>. Pentru unele scanere când se scanează la rezoluție înaltă, dimensiunea scanării este restricționată.

en: Interval to scan multiple pages
ro: Intervalul pentru scanat pagini multiple

en: JPEG (compressed)
ro: JPEG (comprimat)

en: Less
ro: Mai puțin

en: Lighter
ro: Mai luminos

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
ro: Tip MIME care este utilizat pentru salvarea fișierelor imagine. Exemple de tipuri MIME suportate: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Make a digital copy of your photos and documents
ro: Face o copie digitală a fotografiilor și documentelor

en: Minimum size
ro: Dimensiune minimă

en: More
ro: Mai mult

en: Move Left
ro: Mută la stânga

en: Move Right
ro: Mută la dreapta

en: New Document
ro: Document nou

en: No Scanners Detected
ro: Nu a fost detectat niciun scaner

en: No scanners available.  Please connect a scanner.
ro: Nu există niciun scaner disponibil. Conectați un scaner.

en: Once installed you will need to restart this app.
ro: Odată instalat trebuie să reporniți această aplicație.

en: PDF (multi-page document)
ro: PDF (document cu mai multe pagini)

en: PNG (lossless)
ro: PNG (fără pierderi)

en: Page side to scan
ro: Partea de scanat a paginii

en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
ro: Verificați dacă <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scannerul este suportat de SANE</a>, altfel raportați problema la <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">lista de discuții SANE</a>.

en: Please check your scanner is connected and powered on.
ro: Verificați dacă scanerul este conectat și pornit.

en: Postprocessing
ro: Postprocesare

en: Pri_nt
ro: _Tipărește

en: Print debugging messages
ro: Afișează mesajele pentru depanare

en: Quality
ro: Calitate

en: Quality value to use for JPEG compression
ro: Valoare calitate pentru compresia JPEG

en: Quality value to use for JPEG compression.
ro: Valoarea calității de utilizat pentru compresia JPEG.

en: Ready to Scan
ro: Gata de scanat

en: Refresh device list
ro: Reîmprospătează lista de dispozitive

en: Resolution for image scans
ro: Rezoluția pentru scanări imagini

en: Resolution for text scans
ro: Rezoluția pentru scanări text

en: Reverse
ro: Invers

en: Rotate _Left
ro: Rotește la _stânga

en: Rotate _Right
ro: Rotește la _dreapta

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ro: Rulați „%s --help” pentru a consulta lista completă a opțiunilor pentru comenzile din lina de comandă.

en: SANE device to acquire images from.
ro: Dispozitivul SANE din care se preiau imaginile.

en: S_top
ro: Opreș_te

en: Save As…
ro: Salvează ca…

en: Save current document?
ro: Salvați documentul curent?

en: Save document before quitting?
ro: Salvați documentul înainte de ieșire?

en: Save document to a file
ro: Salvează documentul ca fișier

en: Saving
ro: Salvare

en: Scan _Sides
ro: Părți de _scanat

en: Scan a single page from the scanner
ro: Scanați o singură pagină din scaner

en: Scan in progress
ro: Scanare în progres

en: Scan multiple pages from the scanner
ro: Scanează pagini multiple din scaner

en: Scanned Document
ro: Document scanat

en: Scanning
ro: Scanare

en: Searching for Scanners…
ro: Se caută scanere…

en: Show release version
ro: Arată versiunea

en: Stop the current scan
ro: Oprește scanarea curentă

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
ro: Reglare luminozitate de la -100 la 100 (0 fiind nimic).

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
ro: Reglare contrast de la -100 la 100 (0 fiind nimic).

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
ro: Dosarul în care să se salveze fișierele. Dacă nu este definit, fișierele sunt salvate în dosarul de documente.

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
ro: Înălțimea hârtiei în zecimi de mm (sau 0 pentru detectarea automată a hârtiei)

en: The page side to scan.
ro: Fața paginii care va fi scanată.

en: The path to the postprocessing script
ro: Calea către scriptul de postprocesare

en: The path to the postprocessing script.
ro: Calea către scriptul de postprocesare.

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
ro: Rezoluția în dpi (dots-per-inch) folosită la scanarea de imagini.

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
ro: Rezoluția în dpi (dots-per-inch) folosită la scanarea de text.

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
ro: Lățimea hârtiei în zecimi de mm (sau 0 pentru detectarea automată a hârtiei)

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
ro: Această aplicație folosește platforma SANE pentru a suporta majoritatea scanerelor existente.

en: Type of document being scanned
ro: Tipul de document scanat

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
ro: Tipul de document care va fi scanat. Această opțiune determină rezoluția de scanare, culoarea și post-procesarea.

en: Unable to connect to scanner
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea la scaner

en: Unable to encode page %i
ro: Nu s-a putut coda pagina %i

en: Unable to save image for preview
ro: Nu se poate salva imaginea pentru a prezenta o previzualizare

en: Unable to start scan
ro: Nu s-a putut porni scanarea

en: Username and password required to access “%s”
ro: Sunt necesare numele de utilizator și parola pentru a accesa „%s”

en: WebP (compressed)
ro: WebP (comprimat)

en: Whether or not postprocessing is enabled
ro: Dacă este activată sau nu postprocesarea

en: Whether or not postprocessing is enabled.
ro: Dacă este activată sau nu postprocesarea.

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
ro: Dacă se păstrează sau nu fișierul original, neprocesat

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
ro: Dacă se păstrează sau nu fișierul original, neprocesat. Numele de fișier „_orig” va fi adaugat la numele de fișier imediat înaintea extensiei de fișier.

en: Width of paper in tenths of a mm
ro: Lățimea hârtiei în zecimi de mm

en: You appear to have a Brother scanner.
ro: Se pare că aveți un scaner Brother.

en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
ro: Se pare că aveți un scanner Canon, care este suportat de <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">suportul Pixma SANE</a>.

en: You appear to have a Lexmark scanner.
ro: Se pare că aveți un scaner Lexmark.

en: You appear to have a Samsung scanner.
ro: Se pare că aveți un scaner Samsung.

en: You appear to have an Epson scanner.
ro: Se pare că aveți un scaner Epson.

en: You appear to have an HP scanner.
ro: Se pare că aveți un scaner HP.

en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
ro: Trebuie să <a href="install-firmware">instalați drivere</a> pentru scanerul dumneavoastră.

en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
ro[0]: Trebuie să instalați pachetul %s.
ro[1]: Trebuie să instalați pachetele %s.
ro[2]: Trebuie să instalați pachetele %s.

en: [DEVICE…] — Scanning utility
ro: [DISPOZITIV…] — Utilitar pentru scanare

en: _About Document Scanner
ro: Despre Sc_aner de documente

en: _Authorize
ro: _Autorizează

en: _Brightness
ro: _Luminozitate

en: _Cancel
ro: _Anulare

en: _Close
ro: În_chide

en: _Crop
ro: De_cupează

en: _Custom
ro: _Personalizat

en: _Delay in Seconds
ro: Întâr_ziere în secunde

en: _Discard Changes
ro: Renunță la mo_dificări

en: _Enable Postprocessing
ro: Activ_ează postprocesarea

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Image
ro: _Imagine

en: _Image Resolution
ro: Rezoluție _imagine

en: _Keep original file
ro: Păstr_ează fișierul original

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături d_e tastatură

en: _Letter
ro: _Scrisoare

en: _Multiple Pages From Flatbed
ro: Pagini _multiple de la scanerul cu capac

en: _No
ro: _Nu

en: _None
ro: _Niciunul

en: _Page Size
ro: Dimensiunea _paginii

en: _Password
ro: _Parolă

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Quit without Saving
ro: Î_nchide fără a salva

en: _Replace
ro: Înlo_cuiește

en: _Rotate Crop
ro: _Rotește zona decupată

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Scan
ro: _Scanează

en: _Script arguments
ro: Argumente de _script

en: _Single Page
ro: O _singură pagină

en: _Text Resolution
ro: Rezoluție _text

en: _Username for resource
ro: Numele de _utilizator pentru resursă

en: _Yes
ro: _Da

[ctx: dialog title]
en: Reorder Pages
ro: Reordonare pagini

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
ro: _Reordonează paginile

en: scan;scanner;flatbed;adf;
ro: scan;scanner;flatbed;adf;scaner;scana;

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
ro: Copiază pagina curentă în clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
ro: Șterge pagina

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
ro: Administrarea documentelor

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
ro: Modificarea documentului

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
ro: Trimite prin email documentul scanat

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
ro: Mută pagina la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
ro: Mută pagina la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ro: Deschide meniul

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
ro: Tipărește documentul scanat

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
ro: Rotește pagina la stânga (în sens invers acelor de ceasornic)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
ro: Rotește pagina la dreapta (în sensul acelor de ceasornic)

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
ro: Salvează documentul scanat

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
ro: Scanează o singură pagină

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
ro: Scanează toate paginilie din tava cu documente

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
ro: Scanează continuu de la un scaner cu capac

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
ro: Scanare

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutor

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
ro: Arată preferințele

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
ro: Începe un document nou

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
ro: Oprește scanarea în progres
