wget2 2.1.0 - en to ro translation catalogue (470 entries)

en:   Expires: %s
ro:   Expiră: %s

en:   Fingerprint: %s
ro:   Amprentă: %s

en:   Issuer's DN: %s
ro:   DN al emitentului: %s

en:   Issuer's OID: %s
ro:   OID al emitentului: %s

en:   Issuer's UID: %s
ro:   UID al emitentului %s

en:   Public key: %s, %s (%u bits)
ro:   Cheie publică: %s, %s (%u biți)

en:   Serial number: %s
ro:   Număr de serie: %s

en:   Unknown certificate type %d
ro:   Tip de certificat necunoscut %d

en:   Valid since: %s
ro:   Valid de la: %s

en:   Version: #%d
ro:   Versiune: nr. %d

en: # got header %zu bytes:
    %s
ro: # s-a primit antetul %zu octeți:
    %s

en: %s (hostname='%s', errno=%d)
ro: %s (nume gazdă=„%s”, errno=%d)

en: %s (hostname='%s', ip=%s, errno=%d)
ro: %s (nume gazdă=„%s”, ip=%s, errno=%d)

en: %s not found (%d)
ro: %s nu s-a găsit (%d)

en: %s subprocess
ro: subproces %s

en: %s subprocess failed
ro: subprocesul %s a eșuat

en: %s subprocess got fatal signal %d
ro: subprocesul %s a primit un semnal fatal %d

en: %s: Accepted illegal header option #%zu
ro: %s Opțiune de antet ilegală acceptată nr. %zu

en: %s: Certificate must be X.509
ro: %s: Certificatul trebuie să fie X.509

en: %s: Certificate verification error
ro: %s: Eroare la verificarea certificatului

en: %s: Error initializing X.509 certificate
ro: %s: Eroare la inițializarea certificatului X.509

en: %s: Expired signature
ro: %s: Semnătura expirată

en: %s: Extra headers found in option #%zu
ro: %s: Antete extra găsite în opțiunea nr. %zu

en: %s: Failed to deinit networking (%d)
ro: %s: Nu s-a putut să se anuleze inițierea rețelei (%d)

en: %s: Failed to find option '%s' (using opt_compare())
ro: %s: Nu s-a putut găsi opțiunea „%s” (utilizând opt_compare())

en: %s: Failed to find option '%s' (using opt_compare_config())
ro: %s: Nu s-a putut găsi opțiunea „%s” (utilizând opt_compare_config())

en: %s: Failed to init networking (%d)
ro: %s: Nu s-a putut inițializa rețeaua (%d)

en: %s: Failed to malloc %zu bytes
ro: %s: Nu s-au putut aloca %zu octeți pentru malloc

en: %s: Failed to parse bool long option #%zu (%d)
ro: %s: Nu s-a putut analiza opțiunea lungă logică nr. %zu (%d)

en: %s: Failed to parse bool short option #%zu (=%d)
ro: %s: Nu s-a putut analiza opțiunea scurtă logică nr. %zu (=%d)

en: %s: Failed to parse certificate: %s
ro: %s: Nu s-a putut analiza certificatul: %s

en: %s: Failed to parse certificate[%u]: %s
ro: %s: Nu s-a putut analiza certificatul[%u]: %s

en: %s: Failed to parse header option #%zu
ro: %s: Nu s-a putut analiza opțiunea antetului nr. %zu

en: %s: Failed to parse string short option #%zu (=%s)
ro: %s: Nu s-a putut analiza opțiunea scurtă a șirului nr. %zu (=%s))

en: %s: Failed to parse timeout long option #%zu (%d)
ro: %s: Nu s-a putut analiza opțiunea lungă limită de timp nr. %zu (%d)

en: %s: Failed to parse timeout short option #%zu (=%d)
ro: %s: Nu s-a putut analiza opțiunea scurtă limită de timp nr. %zu (=%d)

en: %s: Failed to read %llu bytes
ro: %s: Nu s-a putut citi %llu octeți

en: %s: Failed to read, error %d
ro: %s: Nu s-a putut citi, eroare %d

en: %s: Hash finalization failed: %s
ro: %s: Finalizarea sumei de control a eșuat: %s

en: %s: Hash init failed for type '%s': %s
ro: %s: Inițializarea sumei de control a eșuat pentru tipul „%s”: %s

en: %s: Hash update failed: %s
ro: %s: Actualizarea sumei de control a eșuat: %s

en: %s: Invalid signature
ro: %s: Semnătură nevalidă

en: %s: Key %s expired
ro: %s: Cheia %s a expirat

en: %s: Key %s missing
ro: %s: Cheia %s lipsește

en: %s: No certificate was found!
ro: %s: Nu s-a găsit niciun certificat!

en: %s: Option not in order '%s' after '%s' (using opt_compare())
ro: %s: Opțiunea nu este în ordinea „%s” după „%s” (utilizând opt_compare())

en: %s: Option not in order '%s' after '%s' (using opt_compare_config())
ro: %s: Opțiunea nu este în ordinea „%s” după „%s” (utilizând opt_compare_config())

en: %s: Pubkey pinning mismatch!
ro: %s: Nepotrivire la fixarea de cheie publică!

en: %s: The certificate could not be verified (0x%X).
ro: %s: Certificatul nu a putut fi verificat (0x%X).

en: %s: The certificate doesn't have a known issuer.
ro: %s: Certificatul nu are un emitent cunoscut.

en: %s: The certificate has been revoked.
ro: %s: Certificatul a fost revocat.

en: %s: The certificate has expired.
ro: %s: Certificatul a expirat.

en: %s: The certificate is not trusted.
ro: %s: Certificatul nu este de încredere.

en: %s: The certificate is not yet activated.
ro: %s: Certificatul nu este încă activat.

en: %s: The certificate signature is invalid.
ro: %s: Semnătura certificatului nu este validă.

en: %s: The certificate signer was not a CA.
ro: %s: Semnatarul certificatului nu a fost o autoritate de certificare.

en: %s: The certificate was signed using an insecure algorithm.
ro: %s: Certificatul a fost semnat utilizând un algoritm nesigur.

en: %s: The certificate's owner does not match hostname '%s'.
ro: %s: Deținătorul certificatului nu se potrivește cu numele de gazdă „%s”.

en: %s: Unexpected hash len %zu > %zu
ro: %s: Lungime neașteptată a sumei de control (hash) %zu > %zu

en: %s: Unhandled failure
ro: %s: Eșec nemanipulat

en: %s: Unknown key %d (or value must not be an integer)
ro: %s: Cheie necunoscută %d (sau valoarea poate să nu fie un întreg)

en: %s: Unknown option %d
ro: %s: Opțiune necunoscută %d

en: %s: internal error: length mismatch %zu != %zd
ro: %s: eroare internă: nepotrivire de lungime %zu != %zd

en: *** OCSP next update is in the past!
ro: *** Următoarea actualizare OCSP este în trecut!

en: *** OCSP response thisUpd is too old. Aborting.
ro: *** Răspunsul OCSP thisUpd este prea vechi. Se renunță.

en: --convert-links and --convert-file-only cannot be used together, error
ro: --convert-links și --convert-file-only nu pot fi folosite împreună, eroare

en: ALPN offering could not be sent
ro: Oferta ALPN nu a putut fi trimisă

en: Aborting handshake. Could not verify OCSP chain.
ro: Se anulează negocierea. Nu s-a putut verifica lanțul OCSP

en: Adding URL: %s
ro: Se adaugă adresa URL: %s

en: Address family for hostname not supported
ro: Familia de adrese pentru numele de gazdă nu este suportată

en: All requests done
ro: Toate cererile terminate

en: Anonymous authentication.
ro: Autentificare anonimă.

en: Argument buffer too small
ro: Memoria tampon pentru argumente este prea mică

en: BASE '%.*s' not usable (missing absolute base URI)
ro: BAZA „%.*s” nu este utilizabilă (lipsește adresa URI de bază absolută)

en: Bad checksum for '%s'
ro: Sumă de control greșită pentru „%s”

en: Bad value for ai_flags
ro: Valoare greșită pentru ai_flags

en: Body too large: %zu instead of %zu bytes (%s)
ro: Corp prea mare: %zu în loc de %zu octeți (%s)

en: Can't scan '%s' because no libz support enabled at compile time
ro: Nu se poate scana „%s” deoarece nu a fost activat suportul libz în momentul compilării

en: Can't timestamp and not clobber old files at the same time
ro: Nu se pot marca cu marcajul de timp și suprascrie fișierele vechi în același timp

en: Cannot check the signature on a signature!
ro: Nu se poate verifica semnătura pe o semnătură!

en: Cannot create pipe
ro: Nu se poate crea conducta

en: Cannot create progress bar thread. Disabling progress bar.
ro: Nu s-a putut crea fluxul de procesare al barei de progres. Se dezactivează bara de progres.

en: Cannot resolve BASE URI %.*s
ro: Nu se poate rezolva adresa URI de BAZĂ %.*s

en: Cannot resolve URI '%s'
ro: Nu se poate rezolva adresa URI „%s”

en: Cannot resolve relative URI %.*s
ro: Nu se poate rezolva adresa URI relativă %.*s

en: Cannot resolve relative URI '%s'
ro: Nu se poate rezolva adresa URI relativă „%s”

en: Certificate Type: %s
ro: Tip de certificat: %s

en: Certificate check disabled. Peer's certificate will NOT be checked.
ro: Verificarea certificatului este dezactivată. Certificatul de la omologul gazdei NU va fi verificat.

en: Certificate error
ro: Eroare în certificat

en: Certificate info [%u]:
ro: Informații de certificat [%u]:

en: Checksum OK for '%s'
ro: Suma de control pentru „%s” este OK

en: Chunk size overflow: %zX (%s)
ro: Depășire a dimensiunii fragmentului: %zX (%s)

en: Cipher: %s
ro: Cifru: %s

en: Config file recursion detected in %s
ro: Recursivitate de fișier de configurare detectată în %s

en: Connect error
ro: Eroare la conectare

en: Continuing in background, pid %d.
ro: Continuă să ruleze în fundal, pid %d.

en: Continuing in background, pid %lu.
ro: Continuă să ruleze în fundal, pid %lu.

en: Convert non-ASCII encoding '%s' (%s) to UTF-8
ro: Convertește codificarea non-ASCII „%s” (%s) la UTF-8

en: Cookie without name or assignment ignored
ro: Cookie fără nume sau atribuire, ignorat

en: Could not complete TLS handshake: %s
ro: Nu s-a putut finaliza negocierea TLS: %s

en: Could not compute certificate fingerprint for cert %u
ro: Nu s-a putut calcula amprenta certificatului pentru certificatul %u

en: Could not compute time difference for nextUpd. Aborting.
ro: Nu s-a putut calcula diferența de timp pentru nextUpd. Se renunță.

en: Could not compute time difference for thisUpd. Aborting.
ro: Nu s-a putut calcula diferența de timp pentru thisUpd. Se renunță.

en: Could not get 'thisUpd' from OCSP response. Cannot check time.
ro: Nu s-a putut obține „thisUpd” din răspunsul OCSP. Nu se poate verifica ora.

en: Could not get cached TLS session
ro: Nu s-a putut obține sesiunea TLS stocată în memoria tampon

en: Could not get current time!
ro: Nu s-a putut obține ora curentă!

en: Could not get server's cert stack
ro: Nu s-a putut obține stiva de certificate a serverului

en: Could not get user data to verify stapled OCSP.
ro: Nu s-au putut obține datele utilizatorului pentru a verifica OCSP atașat

en: Could not initialize OpenSSL
ro: Nu s-a putut inițializa OpenSSL.

en: Could not load CA certificate from file '%s'
ro: Nu s-a putut încărca certificatul autorității de certificare din fișierul „%s”

en: Could not load CRL from '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut încărca CRL-ul de la „%s” (%d)

en: Could not obtain OCSP response status
ro: Nu s-a putut obține starea răspunsului OCSP

en: Could not obtain OCSP_BASICRESPONSE
ro: Nu s-a putut obține OCSP_BASICRESPONSE

en: Could not parse OCSP single response
ro: Nu s-a putut analiza răspunsul unic OCSP

en: Could not set 'status_request' extension
ro: Nu s-a putut stabili extensia „status_request”.

en: Could not verify OCSP certificate chain
ro: Nu s-a putut verifica lanțul de certificate OCSP

en: Could not verify stapled OCSP response. Aborting.
ro: Nu s-a putut verifica răspunsul OCSP atașat. Se renunță.

en: Couldn't canonicalize %s. (Does the path exist?)
ro: Nu s-a putut face canonic %s. (Ruta există?)

en: Couldn't correct signature file!
ro: Nu s-a putut corecta fișierul de semnătură!

en: Couldn't determine base file to delete for failed verification
ro: Nu s-a putut determina fișierul de bază de șters pentru verificarea eșuată

en: Couldn't specify gnupg homedir
ro: Nu s-a putut specifica „directorul acasă” al gnupg

en: DANE verification failed for %s: %s
ro: Verificarea DANE a eșuat pentru %s: %s

en: DANE verification print error for %s: %s
ro: Eroare de imprimare a verificării DANE pentru %s: %s

en: Decompress failed [host: %s - resource: %s]
ro: Decomprimarea a eșuat [gazdă: %s - resursă: %s]

en: Directory / file name clash - not saving '%s'
ro: Conflict între numele de director / de fișier - nu se salvează „%s”

en: Disallowed Value for --no-download-attr: %s
ro: Valoare nepermisă pentru --no-download-attr: %s

en: Downloaded: %d files, %s bytes, %d redirects, %d errors
ro: Descărcare: %d fișiere, %s octeți, %d redirecționări, %d erori

en: ERROR
ro: EROARE

en: ERROR: print_openssl_time: BIO_read failed
ro: EROARE: print_openssl_time: BIO_read a eșuat

en: Empty progress type
ro: Tip de progres nedefinit

en: Ephemeral DH using prime of %d bits
ro: DH efemer utilizând un număr prim de %d biți

en: Ephemeral ECDH using curve %s
ro: ECDH efemer utilizând curba %s

en: Error during verification
ro: Eroare în timpul verificării

en: Error in parsing XML
ro: Eroare în analizarea XML

en: Error initializing spawn file actions for use-askpass: %d
ro: Eroare la inițializarea acțiunilor fișierului de creare pentru use-askpass: %d

en: Error parsing URL
ro: Eroare la analizarea adresei URL

en: Error reading response from command "%s %s": %s
ro: Eroare la citirea răspunsului de la comanda „%s %s”: %s

en: Error setting spawn file actions for use-askpass: %d
ro: Eroare la configurarea acțiunilor fișierului de creare pentru use-askpass: %d

en: Error spawning %s: %d
ro: Eroare la crearea lui %s: %d

en: Expected end-of-chunk not found (%s)
ro: Sfârșitul așteptat al fragmentului nu a fost găsit (%s)

en: Failed to allocate %zu bytes
ro: Nu s-au putut aloca %zu octeți

en: Failed to allocate %zu bytes (%s)
ro: Nu s-au putut aloca %zu octeți (%s)

en: Failed to allocate %zu bytes for XML parse buffer
ro: Nu s-au putut aloca %zu octeți pentru memoria tampon de analizare XML

en: Failed to allocate file name for cert '%s/%s'
ro: Nu s-a putut aloca numele de fișier pentru certificatul „%s/%s”

en: Failed to allocate nvs[%d]
ro: Nu s-au putut aloca nvs[%d]

en: Failed to allocate resource[%zu]
ro: Nu s-a putut aloca resursa[%zu]

en: Failed to bind
ro: Nu s-a putut asocia

en: Failed to build checksum, assuming file to be OK
ro: Nu s-a putut genera suma de control, se presupune că fișierul este OK

en: Failed to close gzip stream (%d)
ro: Nu s-a putut închide fluxul gzip (%d)

en: Failed to connect
ro: Nu s-a putut conecta

en: Failed to connect: %s
ro: Nu s-a putut conecta: %s

en: Failed to convert chunk size '%.31s' (%s)
ro: Nu s-a putut converti dimensiunea fragmentului „% .31s” (%s)

en: Failed to convert non-ASCII encoding '%s' (%s) to UTF-8, skip parsing
ro: Nu s-a putut converti codificarea non-ASCII „%s” (%s) la UTF-8, se omite analizarea

en: Failed to create '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut crea „%s” (%d)

en: Failed to create HTTP2 callbacks
ro: Nu s-a putut crea reapelarea HTTP2

en: Failed to create HTTP2 client session (%d)
ro: Nu s-a putut crea sesiunea de client HTTP2 (%d)

en: Failed to create WOLFSSL_CTX
ro: Nu s-a putut crea WOLFSSL_CTX

en: Failed to create WolfSSL session
ro: Nu s-a putut crea sesiunea WOLFSSL

en: Failed to create Zstandard decompression
ro: Nu s-a putut crea decomprimarea Zstandard

en: Failed to create lzip decompression
ro: Nu s-a putut crea decomprimarea lzip

en: Failed to create lzip decompression: %d %s
ro: Nu s-a putut inițializa decomprimarea lzip: %d %s

en: Failed to create pipe for STDERR on %s
ro: Nu s-a putut crea conducta pentru STDERR pe %s

en: Failed to create pipe for STDIN on %s
ro: Nu s-a putut crea conducta pentru STDIN pe %s

en: Failed to create pipe for STDOUT on %s
ro: Nu s-a putut crea conducta pentru STDOUT pe %s

en: Failed to create request buffer
ro: Nu s-a putut crea memoria tampon de solicitare

en: Failed to create socket
ro: Nu s-a putut crea soclul

en: Failed to dup2(%d,%d) (%d)
ro: Nu s-a putut executa dup2(%d,%d) (%d)

en: Failed to export pubkey: %s
ro: Nu s-a putut exporta cheia publică: %s

en: Failed to fork '%s'
ro: Nu s-a putut realiza bifurcarea pentru „%s”

en: Failed to fork (%d)
ro: Nu s-a putut bifurca (%d)

en: Failed to fstat %s
ro: Nu s-a putut executa fstat() %s

en: Failed to fsync errno=%d
ro: Nu s-a putut executa fsync(), număr eroare=%d

en: Failed to fwrite %zu bytes of data (%d)
ro: Nu s-au putut scrie cu fwrite() %zu octeți de date (%d)

en: Failed to get '%s' from hosts
ro: Nu s-a putut obține „%s” de la gazde

en: Failed to get socket flags
ro: Nu s-au putut obține opțiunile soclului

en: Failed to hash (%d)
ro: Nu s-a putut calcula suma de control (%d)

en: Failed to import pubkey: %s
ro: Nu s-a putut importa cheia publică: %s

en: Failed to init Brotli decompression
ro: Nu s-a putut inițializa decomprimarea Brotli

en: Failed to init DNS (%d)
ro: Nu s-a putut iniția DNS (%d)

en: Failed to init DNS cache (%d)
ro: Nu s-a putut inițializa memoria tampon DNS (%d)

en: Failed to init LZMA decompression
ro: Nu s-a putut inițializa decomprimarea LZMA

en: Failed to init Zstandard decompression: %s
ro: Nu s-a putut inițializa decomprimarea Zstandard: %s

en: Failed to init bzip2 decompression
ro: Nu s-a putut inițializa decomprimarea bzip2

en: Failed to init deflate decompression
ro: Nu s-a putut inițializa decomprimarea

en: Failed to init gpgme context
ro: Nu s-a putut inițializa contextul gpgme

en: Failed to init gzip decompression
ro: Nu s-a putut inițializa decomprimarea gzip

en: Failed to init networking (%d)
ro: Nu s-a putut inițializa rețeaua (%d)

en: Failed to load %s (%d)
ro: Nu s-a putut încărca „%s” (%d)

en: Failed to load CRL '%s': (%d)
ro: Nu s-a putut încărca CRL-ul „%s”: (%d)

en: Failed to load partial content from '%s' (errno=%d)
ro: Nu s-a putut încărca conținutul parțial de la „%s” (număr eroare=%d)

en: Failed to lock '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut bloca „%s” (%d)

en: Failed to make directory '%s' (errno=%d)
ro: Nu s-a putut crea directorul „%s” (număr eroare=%d)

en: Failed to open %s
ro: Nu s-a putut deschide %s

en: Failed to open %s
ro: Nu s-a putut deschide %s

en: Failed to open %s (%d): %s
ro: Nu s-a putut deschide %s (%d): %s

en: Failed to open '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut deschide „%s” (%d)

en: Failed to open '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut deschide „%s” (%d)

en: Failed to open .netrc file '%s' (%d): %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul .netrc „%s” (%d): %s

en: Failed to open file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul

en: Failed to open input file %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de intrare %s

en: Failed to open tmpfile '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut deschide fișierul temporar „%s” (%d)

en: Failed to opendir %s
ro: Nu s-a putut deschide directorul %s

en: Failed to parse HSTS line: '%s'
ro: Nu s-a putut analiza linia HSTS: „%s”

en: Failed to parse OCSP line: '%s'
ro: Nu s-a putut analiza linia OCSP: „%s”

en: Failed to parse URI '%s'
ro: Nu s-a putut analiza adresa URI „%s”

en: Failed to parse XML
ro: Nu s-a putut analiza XML

en: Failed to parse date '%s'
ro: Nu s-a putut analiza data „%s”

en: Failed to parse last line in '%s'
ro: Nu s-a putut analiza ultima linie din „%s”

en: Failed to parse: '%s'
ro: Nu s-a putut analiza: „%s”

en: Failed to prepare transcoding '%s' into '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut pregăti codificarea lui „%s” în „%s” (%d)

en: Failed to re-init deflate/gzip decompression
ro: Nu s-a putut re-inițializa decomprimarea deflate/gzip

en: Failed to read %zd bytes (%d) (%s)
ro: Nu s-au putut citi %zd octeți (%d) (%s)

en: Failed to read %zu bytes (hostname='%s', ip=%s, errno=%d)
ro: Nu s-au putut citi %zu octeți (nume gazdă=„%s”, ip=%s, errno=%d)

en: Failed to read HPKP data
ro: Nu s-au putut citi datele HPKP

en: Failed to read HSTS data
ro: Nu s-au putut citi datele HSTS

en: Failed to read OCSP fingerprints
ro: Nu s-au putut citi amprentele OCSP

en: Failed to read OCSP hosts
ro: Nu s-au putut citi gazdele OCSP

en: Failed to read TLS session data
ro: Nu s-au putut citi datele sesiunii TLS

en: Failed to read cookies
ro: Nu s-au putut citi cookie-urile

en: Failed to read file to verify sig: %s
ro: Nu s-a putut citi fișierul pentru a verifica semnătura: %s

en: Failed to read open '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut citi „%s” deschis (%d)

en: Failed to redirect stderr to /dev/null.
ro: Nu s-a putut redirecționa stderr la /dev/null.

en: Failed to redirect stdin to /dev/null.
ro: Nu s-a putut redirecționa stdin la /dev/null.

en: Failed to redirect stdout to /dev/null.
ro: Nu s-a putut redirecționa stdout la /dev/null.

en: Failed to rename %s to %s (%d)
ro: Nu s-a putut redenumi %s la %s (%d)

en: Failed to rename %s to %s (errno=%d)
ro: Nu s-a putut redenumi %s la %s (număr eroare=%d)

en: Failed to rename '%s' (errno=%d)
ro: Nu s-a putut redenumi „%s” (număr eroare=%d)

en: Failed to rename '%s' to '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut redenumi „%s” la „%s” (%d)

en: Failed to resolve '%s' (%s)
ro: Nu s-a putut rezolva „%s” (%s)

en: Failed to resolve '%s:%d': %s
ro: Nu s-a putut rezolva „%s:%d”: %s

en: Failed to save extended attribute %s
ro: Nu s-a putut salva atributul extins %s

en: Failed to send %zu bytes (hostname='%s', ip=%s, errno=%d)
ro: Nu s-au putut trimite %zu octeți (nume gazdă=„%s”, ip=%s, errno=%d)

en: Failed to set file date (%d)
ro: Nu s-a putut stabili data fișierului (%d)

en: Failed to set http proxies %s
ro: Nu s-au putut stabili proxy-urile http %s

en: Failed to set https proxies %s
ro: Nu s-au putut stabili proxy-urile https %s

en: Failed to set proxy exceptions %s
ro: Nu s-au putut stabili excepțiile proxy-ului %s

en: Failed to set socket option BINDTODEVICE
ro: Nu s-a putut stabili opțiunea soclului BINDTODEVICE

en: Failed to set socket option NODELAY
ro: Nu s-a putut stabili opțiunea soclului NODELAY

en: Failed to set socket option REUSEADDR
ro: Nu s-a putut stabili opțiunea soclului REUSEADDR

en: Failed to set socket to non-blocking
ro: Nu s-a putut stabili soclul la neblocant

en: Failed to start downloader, error %d
ro: Nu s-a putut porni descărcătorul, eroare %d

en: Failed to submit HTTP2 client settings (%d)
ro: Nu s-au putut trimite configurările de client HTTP2 (%d)

en: Failed to submit HTTP2 request
ro: Nu s-a putut trimite cererea HTTP2

en: Failed to terminate HTTP2 session (%d)
ro: Nu s-a putut termina sesiunea HTTP2 (%d)

en: Failed to transcode '%s' string into '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut codifica șirul „%s” în „%s” (%d)

en: Failed to truncate %s
     from %llu to %llu bytes
ro: Nu s-a putu trunchia %s
     de la %llu la %llu octeți

en: Failed to uncompress Brotli stream (%u): %s
ro: Nu s-a putut decomprima fluxul Brotli (%u): %s

en: Failed to uncompress LZMA stream (%d)
ro: Nu s-a putut decomprima fluxul LZMA (%d)

en: Failed to uncompress Zstandard stream: %s
ro: Nu s-a putut decomprima fluxul Zstandard: %s

en: Failed to uncompress bzip2 stream (%d)
ro: Nu s-a putut decomprima fluxul bzip2 (%d)

en: Failed to uncompress gzip stream (%d)
ro: Nu s-a putut decomprima fluxul gzip (%d)

en: Failed to uncompress lzip stream: %d %s
ro: Nu s-a putu decomprima fluxul lzip: %d %s

en: Failed to unlink '%s' (errno=%d)
ro: Nu s-a putut redenumi „%s” (număr eroare=%d)

en: Failed to wait for downloader #%d (%d %d)
ro: Nu s-a putut aștepta pentru descărcarea nr. %d (%d %d)

en: Failed to write %zu bytes of data (%d)
ro: Nu s-au putut scrie %zu octeți de date (%d)

en: Failed to write HPKP file '%s'
ro: Nu s-a putut scrie fișierul HPKP „%s”

en: Failed to write HSTS file '%s'
ro: Nu s-a putut scrie fișierul HSTS „%s”

en: Failed to write TLS session file '%s'
ro: Nu s-a putut scrie fișierul de sesiune TLS „%s”

en: Failed to write cookie file '%s'
ro: Nu s-a putut scrie fișierul cookie „%s”

en: Failed to write file %s (%zd, errno=%d)
ro: Nu s-a putut scrie fișierul %s (%zd, număr eroare=%d)

en: Failed to write open %s (%d)
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s” (%d) pentru scriere

en: Failed to write open '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut scrie „%s” deschis (%d)

en: Failed to write to OCSP fingerprints to '%s'
ro: Nu s-au putut scrie amprentele OCSP la „%s”

en: Failed to write to OCSP hosts to '%s'
ro: Nu s-au putut scrie gazdele OCSP la „%s”

en: Failed to write/close '%s' (%d)
ro: Nu s-a putut scrie/închide „%s” (%d)

en: File '%s' already there; not retrieving.
ro: Fișierul „%s” este deja acolo; nu se recuperează.

en: File '%s' not modified on server. Omitting download
ro: Fișierul „%s” nu a fost modificat pe server. Se omite descărcarea

en: File length %llu - remove job
ro: Lungimea fișierului %llu - se elimină sarcina

en: File name for signature checking not assigned to job!
ro: Numele fișierului pentru verificarea semnăturii nu este atribuit la sarcină!

en: Filename conversion disabled for '%s'
ro: Conversia numelui de fișier a fost dezactivată pentru „%s”

en: GPGME Failure
ro: Eșec GPGME

en: GPGME verify failed!
ro: Verificarea GPGME a eșuat!

en: General error
ro: Eroare generală

en: GnuTLS requires the key and the cert to be of the same type.
ro: GnuTLS necesită ca cheia și certificatul să fie de același tip.

en: GnuTLS: Failed to set priorities: %s
ro: GnuTLS: Nu s-au putut stabili prioritățile: %s

en: GnuTLS: Failed to set session data: %s
ro: GnuTLS: Nu s-au putut stabili datele sesiunii: %s

en: GnuTLS: Unsupported default priority 'NULL': %s
ro: GnuTLS: Prioritate implicită nesuportată „NULL”: %s

en: GnuTLS: Unsupported priority string '%s': %s
ro: GnuTLS: Șir de prioritate nesuportat „%s”: %s

en: Got a stapled OCSP response, but could not parse it. Aborting.
ro: S-a primit un răspuns OCSP atașat, dar nu s-a putut analiza. Se renunță.

en: HPKP: could not parse host line '%s'
ro: HPKP: nu s-a putut analiza linia de gazdă „%s”

en: HPKP: could not parse pin line '%s'
ro: HPKP: nu s-a putut analiza linia de fixare „%s”

en: HSTS in effect for %s:%hu
ro: HSTS este utilizat pentru %s:%hu

en: HTTP response header not found
ro: Antetul de răspuns HTTP nu a fost găsit

en: Handshake error
ro: Eroare la negociere

en: Host name check disabled. Server certificate's subject name will not be checked.
ro: Verificarea numelui gazdei a fost dezactivată. Numele destinatarului certificatului de server nu va fi verificat.

en: I/O error
ro: Eroare de In/Ieș(I/O)

en: Ignoring invalid header: %s
ro: Se ignoră antetul nevalid: %s

en: Incomplete cookie entry: %s
ro: Intrare de cookie incompletă: %s

en: Internal error: Unexpected relative path: '%s'
ro: Eroare internă: Rută relativă neașteptată: „%s”

en: Interrupted by a signal
ro: Întrerupt de un semnal

en: Invalid UTF-8 sequence not converted: '%s'
ro: Secvența UTF-8 nevalidă nu a fost convertită: „%s”

en: Invalid back reference
ro: Referință anterioară nevalidă

en: Invalid boolean value '%s'
ro: Valoare booleană nevalidă „%s”

en: Invalid byte specifier: %s
ro: Specificator de octet nevalid: %s

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caracter nevalid

en: Invalid collation character
ro: Caracter de colaționare nevalid

en: Invalid content of \{\}
ro: Conținut nevalid al \{\}

en: Invalid file length %llu
ro: Lungimea fișierului nevalidă %llu

en: Invalid option specifier: %s
ro: Specificator de opțiune nevalid: %s

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulată precedentă nevalidă

en: Invalid range end
ro: Sfârșit de interval nevalid

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată nevalidă

en: Invalid signature, signature file must have a sig extension
ro: Semnătură nevalidă, fișierul semnătură trebuie să aibă o extensie sig

en: Invalid time specifier in '%s'
ro: Specificator de timp nevalid în „%s”

en: Invalid type specifier: %s
ro: Specificator de tip nevalid: %s

en: Invalid value
ro: Valoare nevalidă

en: Invalid value '%s'
ro: Valoare nevalidă „%s”

en: Invalid value for --download-attr: %s
ro: Valoare nevalidă pentru --no-download-attr: %s

en: Just got %zu of %zu bytes (%s)
ro: Tocmai s-au obținut %zu din %zu octeți (%s)

en: Key Exchange: %s
ro: Schimb de chei: %s

en: Lib for type %s not built
ro: Biblioteca pentru tipul %s nu este construită

en: Link conversion disabled for '%s'
ro: Conversia legăturii a fost dezactivată pentru „%s”

en: Memory allocation failure
ro: Eșec la alocarea memoriei

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: Mirror scheme not supported: '%s'
ro: Schema „oglindă” nu este suportată: „%s”

en: Missing TLS method
ro: Lipsește metoda TLS

en: Missing URL/URI
ro: Lipsește adresa URL/URI

en: Missing argument for option '%s'
ro: Argument lipsă pentru opțiunea „%s”

en: Missing argument(s) for option '-%c'
ro: Argument(e) lipsă pentru opțiunea „-%c”

en: Missing host/domain in URI '%s'
ro: Lipsește gazda/domeniul în adresa URI „%s”

en: Missing required type specifier
ro: Lipsește specificatorul de tip necesar

en: Name or service not known
ro: Nume sau serviciu necunoscut

en: No CAs were found in '%s'
ro: Nu s-au găsit autorități de certificare în „%s”

en: No address associated with hostname
ro: Nicio adresă asociată cu numele de gazdă

en: No certificates or keys were found
ro: Nu s-au găsit certificate sau chei

en: No download mirrors found
ro: Nu s-au găsit oglinzi de descărcare

en: No download mirrors found - remove job
ro: Nu s-au găsit oglinzi de descărcare - se elimină sarcina

en: No match
ro: Nu există potrivire

en: No memory
ro: Nu este suficientă memorie

en: No previous regular expression
ro: Nu există o expresie regulată precedentă

en: No value in header (ignoring): %s
ro: Nu există nicio valoare în antet (se ignoră): %s

en: Non-recoverable failure in name resolution
ro: Eșec nerecuperabil în rezolvarea numelui

en: Not scanning '%s' (known ETag)
ro: Nu se scanează „%s” (etichetă electronică«ETag» cunoscută)

en: Nothing to do - goodbye
ro: Nimic de făcut - la revedere

en: OCSP nonce does not match
ro: Numărul unic OCSP nu se potrivește

en: OpenSSL: Could not load certificates from default paths. Falling back to '%s'.
ro: OpenSSL: Nu s-au putut încărca certificatele din rutele implicite. Se revenire la „%s”.

en: OpenSSL: Could not obtain cert store
ro: OpenSSL: Nu s-a putut obține depozitul de certificate

en: OpenSSL: Could not open directory '%s'. No certificates were loaded.
ro: OpenSSL: Nu s-a putut deschide directorul „%s”. Nu au fost încărcate certificate.

en: OpenSSL: Could not parse cached session data.
ro: OpenSSL: Nu s-au putut analiza datele de sesiune stocate în memoria tampon.

en: OpenSSL: Could not set session data.
ro: OpenSSL: Nu s-au putut stabili datele sesiunii: %s

en: OpenSSL: Invalid priority string '%s'
ro: OpenSSL: Șir de prioritate nesuportat „%s”

en: OpenSSL: No certificates could be loaded from directory '%s'
ro: OpenSSL: Nu au putut fi încărcate certificate din directorul „%s”

en: OpenSSL: TLS 1.3 is not supported by your OpenSSL version. Will use TLS 1.2 instead.
ro: OpenSSL: TLS 1.3 nu este suportat de versiunea actuală a OpenSSL. Se va folosi în schimb TLS 1.2.

en: Option '%s' doesn't allow an argument
ro: Opțiunea „%s” nu permite un argument

en: Option 'no-%s' doesn't allow an argument
ro: Opțiunea „no-%s” nu permite un argument

en: Options for %s:
ro: Opțiunile pentru %s:

en: Output will be written to %s.
ro: Ieșirea va fi scrisă în %s.

en: PSK authentication. Connected as '%s'
ro: Autentificare PSK. Conectat ca „%s”

en: PSK authentication. PSK hint '%s'
ro: Autentificare PSK. Indiciu PSK „%s”

en: Parameter string not correctly encoded
ro: Șirul de parametru nu este corect codificat

en: Password for user "%s":
ro: Parola pentru utilizatorul „%s”:

en: Password:
ro: Parolă:

en: Piece %d/%d not OK - requeuing
ro: Fragmentul %d/%d nu este OK - se reintră în coadă

en: Piling up error '%s' over error '%s'
ro: Se suprapune eroarea „%s” peste eroarea „%s”

en: Plugin '%s' failed to load: %s
ro: Modulul „%s” a eșuat să se încarce: %s

en: Plugin '%s' failed to load: %s
ro: Modulul „%s” a eșuat să se încarce:: %s

en: Premature end of regular expression
ro: Sfârșit prematur al expresiei regulate

en: Processing request in progress
ro: Cerere de procesare în progres

en: Progress type '%s' ignored. It is not implemented yet
ro: Tipul de progres „%s” a fost ignorat. Nu este încă implementat

en: Proxy connection failed with: %s
ro: Conexiunea proxy a eșuat cu: %s

en: Public key pinning mismatch
ro: Nepotrivire de fixare a cheii publice

en: Quota of %lld bytes reached - stopping.
ro: Cota de %lld octeți a fost atinsă - se oprește.

en: Regular expression too big
ro: Expresia regulată prea mare

en: Request canceled
ro: Cererea este anulată

en: Request not canceled
ro: Cererea nu este anulată

en: SNI could not be sent
ro: SNI nu a putut fi trimis

en: SRP session with username %s
ro: Sesiune SRP cu numele de utilizator %s

en: Saving ']8;;file://%s%s\%s]8;;\'
ro: Se salvează ']8;;fișier://%s%s\%s]8;;\'

en: Saving '%s'
ro: Se salvează „%s”

en: Servname not supported for ai_socktype
ro: Numele serviciului nu este suportat pentru ai_socktype

en: Should not have remaining extensions!
ro: Nu ar trebui să mai existe extensii!

en: Signature for file %s successfully verified
ro: Semnătura pentru fișierul %s a fost verificată cu succes

en: Specifying both --start-pos and --continue is not recommended; --continue will be disabled
ro: Specificarea simultană a --start-pos și a --continue nu este recomandată; --continue va fi dezactivată

en: Success
ro: Succes

en: System error
ro: Eroare de sistem

en: TLS False Start requested but libwget built with insufficient GnuTLS version
ro: O solicitare de pornire falsă a fost trimisă către TLS, dar libwget a fost compilat cu o versiune inadecvată a GnuTLS

en: TLS read error: %s
ro: Eroare de citire TLS: %s

en: TLS write error: %s
ro: Eroare de scriere TLS: %s

en: TLS/IA session
ro: Sesiune TLS/IA

en: Take manually care for '%s'
ro: „%s” trebuie procesat manual

en: Temporary failure in name resolution
ro: Eșec temporar în rezolvarea numelui

en: The file is already fully retrieved; nothing to do.
ro: Fișierul este deja recuperat complet, nimic de făcut.

en: The sizes do not match (local %lld, remote %zu) -- retrieving
ro: Dimensiunile nu se potrivesc (local %lld, la distanță %zu) -- se recuperează

en: Timeout
ro: S-a depășit limita de timp

en: Trailing backslash
ro: Bară oblică inversă la sfârșit

en: Transport authentication failure
ro: Eșec la autentificarea de transport

en: URI content encoding = '%s'
ro: Codificarea conținutului URI = „%s”

en: URI content encoding = '%s' (%s)
ro: Codificarea conținutului URI = „%s” (%s)

en: URI scheme not supported: '%s'
ro: Schema URI nu este suportată: „%s”

en: URL '%.*s' not followed (action/formaction attribute)
ro: Adresa URL „%.*s” nu este urmată (atribut acțiune/formație)

en: URL '%.*s' not followed (already known)
ro: Adresa URL „%.*s” nu este urmată (deja cunoscută)

en: URL '%.*s' not followed (conversion failed)
ro: Adresa URL „%.*s” nu este urmată (conversia a eșuat)

en: URL '%.*s' not followed (missing base URI)
ro: Adresa URL „%.*s” nu este urmată (lipsește baza URI)

en: URL '%.*s' not followed (not matching sitemap location)
ro: Adresa URL „%.*s” nu este urmată (nu se potrivește cu locația hărții sitului)

en: URL '%.*s' not followed (page requisites + level)
ro: Adresa URL „%.*s” nu a fost urmată (cerințe de pagină + nivel)

en: URL '%s' not followed (%s)
ro: Adresa URL „%s” nu este urmată (%s)

en: URL '%s' not followed (disallowed by robots.txt)
ro: Adresa URL „%s” nu este urmată (nu este permisă de robots.txt)

en: URL '%s' not followed (https-only requested)
ro: Adresa URL „%s” nu a fost urmată (se solicită doar-https)

en: URL '%s' not followed (parent ascending not allowed)
ro: Adresa URL „%s” nu este urmată (ascensiunea la părinți nu este permisă)

en: URL '%s' not followed (unsupported scheme)
ro: Adresa URI „%s” nu este urmată (schemă nesuportată)

en: URL '%s' not requested (file already exists)
ro: Adresa URL „%s” nu este urmată (fișierul există deja)

en: Unhandled action %d
ro: Acțiune nemanipulată %d

en: Unknown address family '%s'
ro: Familie de adrese necunoscută „%s”

en: Unknown cert type '%s'
ro: Tip de certificat necunoscut „%s”

en: Unknown config key %d (or value must not be a string)
ro: Cheie de configurare necunoscută %d (sau valoarea poate să nu fie un șir)

en: Unknown config key %d (or value must not be an integer)
ro: Cheie de configurare necunoscută %d (sau valoarea poate să nu fie un întreg)

en: Unknown config key %d (or value must not be an object)
ro: Cheie de configurare necunoscută %d (sau valoarea poate să nu fie un obiect)

en: Unknown configuration key %d (maybe this config value should be of another type?)
ro: Cheie de configurare necunoscută %d (poate această valoare de configurare ar trebui să fie de alt tip?)

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown hash type '%s'
ro: Tip de sumă de control necunoscut „%s”

en: Unknown option %d
ro: Opțiune necunoscută %d

en: Unknown option '%s'
ro: Opțiune necunoscută „%s”

en: Unknown option '-%c'
ro: Opțiune necunoscută „-%c”

en: Unknown option '-n%c'
ro: Opțiune necunoscută „-n%c”

en: Unknown progress type '%s'
ro: Tip de progres necunoscut „%s”

en: Unknown restrict-file-name type '%s'
ro: Tip de restricționare de nume de fișier necunoscut „%s”

en: Unknown stats format '%s'
ro: Format de statistici necunoscut „%s”

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: Unknown token after @charset: %d
ro: Simbol necunoscut după @charset: %d

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără pereche

en: Unmatched ) or \)
ro: ) sau \) fără pereche

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ro: [, [^, [:, [., sau [= fără pereche

en: Unmatched \{
ro: \{ fără pereche

en: Unsuccessful OCSP response
ro: Răspunsul OCSP este nesatisfăcător

en: Unsupported algorithm '%s'.
ro: Algoritm nesuportat „%s”.

en: Unsupported credential type %d.
ro: Tip de acreditare nesuportată %d.

en: Unsupported function
ro: Funcție nesuportată

en: Unsupported protocol type for content: %s
ro: Tip de protocol nesuportat pentru conținut: %s

en: Unsupported quality of protection '%s'.
ro: Calitate de protecție nesuportată „%s”.

en: Unsupported regex type '%s'
ro: Tip de expresie regulată nesuportat „%s”

en: Unsupported socket option BINDTODEVICE
ro: Opțiunea de soclu BINDTODEVICE, nu este suportată

en: Value out of range (0-65535): %s
ro: Valoare în afara intervalului (0-65535): %s

en: WARNING
ro: AVERTISMENT

en: WARNING: OCSP is not available in this version of GnuTLS.
ro: AVERTISMENT: OCSP nu este disponibil în această versiune de GnuTLS.

en: WARNING: Size of %s changed from %lld to %lld while reading. This may lead to unwanted results !
ro: AVERTISMENT: Dimensiunea a lui %s s-a schimbat de la %lld la %lld în timpul citirii. Acest lucru poate conduce la rezultate nedorite !

en: WARNING: The certificate's (stapled) OCSP status is invalid
ro: AVERTISMENT: Starea OCSP (atașată) a certificatului nu este validă

en: WARNING: timestamping and chunk-size only work together without If-Modified-Since
ro: AVERTISMENT: marcajele de timp și dimensiunea fragmentelor funcționează împreună, numai, fără If-Modified-Since

en: WARNING: timestamping does nothing in combination with -O
ro: AVERTISMENT: marcajul de timp nu face nimic în combinație cu -O

en: WARNING: timestamping does nothing in combination with spider
ro: AVERTISMENT: marcajul de timp nu face nimic în combinație cu spider

en: Wget2 built without thread support. Disabling progress report
ro: Wget2 a fost construit fără suport pentru fire de execuție. Se dezactivează raportul de progres

en: WolfSSL: Failed to set ciphers '%s'
ro: WolfSSL: Nu s-au putut stabili cifrările: „%s”

en: _open_osfhandle failed
ro: _open_osfhandle a eșuat

en: ai_family not supported
ro: ai_family nu este suportat

en: ai_socktype not supported
ro: ai_socktype nu este suportat

en: cannot create pipe
ro: nu se poate crea conducta

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
ro: nu se poate restaura descriptorul de fișier %d: dup2() a eșuat

en: convert %s %s %s
ro: convertește %s %s %s

en: default, encoding not specified
ro: implicit, codificarea nu este specificată

en: domain explicitly excluded
ro: domeniu exclus în mod explicit

en: failed to connect TLS (%d): %s
ro: nu s-a reușit conectarea TLS (%d): %s

en: failed to return to initial working directory
ro: întoarcerea la directorul de lucru inițial a eșuat

en: fake_fork() failed
ro: fake_fork() a eșuat

en: fake_fork_child() failed
ro: fake_fork_child() a eșuat

en: found %d sitemap url(s) (base=%s)
ro: s-a(u) găsit %d adresă(e) url de hartă de sit (baza=%s)

en: found %d url(s) (base=%s)
ro: s-a(u) găsit %d adresă(e) url (bază=%s)

en: libwget has been built without TLS support
ro: biblioteca libwget a fost construită fără suport pentru TLS

en: memory exhausted
ro: memorie epuizată

en: missing ip/host/domain
ro: lipsește ip-ul/gazda/domeniul

en: no host-spanning requested
ro: nu a fost solicitată nicio extindere a gazdei

en: no-verify-sig cannot take additional arguments
ro: no-verify-sig nu poate primi argumente suplimentare

en: not requesting '%s'. (Plugin Verdict)
ro: nu se solicită „%s”. (Verdictul modulului)

en: set by BOM
ro: stabilit de BOM

en: set by document
ro: stabilit de document

en: set by server response
ro: stabilit de răspunsul serverului

en: set by user
ro: stabilit de utilizator

en: toASCII failed (%d): %s
ro: toASCII() a eșuat (%d): %s

en: toASCII not available: '%s'
ro: toASCII() nu este disponibil: „%s”

en: toASCII(%s) failed (%d): %s
ro: toASCII()(%s) a eșuat (%d): %s

en: unable to record current working directory
ro: nu s-a putut înregistra directorul de lucru curent

en: ~/.wget2rc is deprecated. Please move it to %s/wget2rc
ro: ~/.wget2rc este perimat. Mutați-l în %s/wget2rc
