iso_639-3 - en to ru translation catalogue (500 entries)

en: Abkhazian
ru: абхазский

en: Abnaki, Eastern
ru: абенаки, восточный

en: Achinese
ru: ачехский

en: Acoli
ru: ачоли

en: Adangme
ru: адангме

en: Adyghe
ru: адыгейский

en: Afar
ru: афар

en: Afghan Sign Language
ru: афганский жестовый язык

en: Afrihili
ru: африхили

en: Afrikaans
ru: африкаанс

en: Ainu (China)
ru: айнский (Китай)

en: Ainu (Japan)
ru: айнский (Япония)

en: Akan
ru: акан

en: Akkadian
ru: аккадский

en: Albanian
ru: албанский

en: Albanian Sign Language
ru: албанский язык жестов

en: Albanian, Arbëreshë
ru: албанский, арберешский диалект

en: Albanian, Arvanitika
ru: албанский, арнаутский диалект

en: Albanian, Gheg
ru: албанский, гегский диалект

en: Albanian, Tosk
ru: албанский, тоскский диалект

en: Aleut
ru: алеутский

en: Algerian Arabic
ru: алжирский диалект арабского

en: Algerian Saharan Arabic
ru: диалект алжирской Сахары арабского

en: Altai, Northern
ru: cеверноалтайский

en: Altai, Southern
ru: южно-алтайский

en: American Sign Language
ru: амслен

en: Amharic
ru: амхарский

en: Anal
ru: намфау

en: Andalusian Arabic
ru: андалузский диалект арабского

en: Angika
ru: анжика

en: Anglo-Norman
ru: англо-нормандский

en: Arabic
ru: арабский

en: Arabic, Algerian
ru: арабский, алжирский диалект

en: Arabic, Algerian Saharan
ru: арабский, диалект алжирской Сахары

en: Arabic, Andalusian
ru: арабский, андалузский диалект

en: Arabic, Baharna
ru: арабский, диалект бахарна

en: Arabic, Chadian
ru: арабский, чадский диалект

en: Arabic, Cypriot
ru: кипрско-арабский

en: Arabic, Dhofari
ru: арабский, дофарский диалект

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
ru: арабский, бедуинский диалект восточного Египта и Леванта

en: Arabic, Egyptian
ru: арабский, египетский диалект

en: Arabic, Gulf
ru: арабский, диалект Персидского залива

en: Arabic, Hadrami
ru: арабский, хадрамаутский диалект

en: Arabic, Hijazi
ru: арабский, хиджазский диалект

en: Arabic, Judeo-Iraqi
ru: арабский, еврейско-иракский диалект

en: Arabic, Judeo-Moroccan
ru: еврейско-марокканский

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
ru: арабский, еврейско-триполитанский диалект

en: Arabic, Judeo-Yemeni
ru: еврейско-йеменский

en: Arabic, Libyan
ru: арабский, ливийский диалект

en: Arabic, Mesopotamian
ru: арабский, месопотамский диалект

en: Arabic, Moroccan
ru: арабский, марокканский диалект

en: Arabic, Najdi
ru: арабский, недждийский диалект

en: Arabic, North Levantine
ru: арабский, сиро-ливанский диалект

en: Arabic, North Mesopotamian
ru: арабский, мосульский диалект

en: Arabic, Omani
ru: арабский, оманский диалект

en: Arabic, Saidi
ru: арабский, саидский диалект

en: Arabic, Sanaani
ru: арабский, севернойеменский диалект

en: Arabic, Shihhi
ru: арабский, шихухский диалект

en: Arabic, Siculo
ru: сицилийско-арабский

en: Arabic, South Levantine
ru: арабский, палестинско-иорданский диалект

en: Arabic, Standard
ru: арабский, стандартный

en: Arabic, Sudanese
ru: арабский, суданский диалект

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
ru: арабский, таизско-аденский диалект

en: Arabic, Tajiki
ru: арабский, таджикский диалект

en: Arabic, Tunisian
ru: арабский, тунисский диалект

en: Arabic, Uzbeki
ru: арабский, узбекский диалект

en: Aragonese
ru: арагонский

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
ru: арамейский, еврейско-вавилонский (ок. 200-1200 н.э.)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
ru: арамейский, еврейско-палестинский

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
ru: арамейский, имперский (700-300 до н.э.)

en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
ru: староарамейский (по 700 до н.э.)

en: Aramaic, Samaritan
ru: арамейский, самаритянский

en: Arapaho
ru: арапахо

en: Arawak
ru: аравакский

en: Arbëreshë Albanian
ru: арберешский диалект албанского

en: Archi
ru: арчинский

en: Argentine Sign Language
ru: аргентинский жестовый язык

en: Armenian
ru: армянский

en: Armenian Sign Language
ru: армянский жестовый язык

en: Armenian, Middle
ru: среднеармянский

en: Arrarnta, Western
ru: аранта, западный

en: Arrernte, Eastern
ru: аранта, восточный

en: Arvanitika Albanian
ru: арнаутский диалект албанского

en: Arára, Pará
ru: арара, Пара

en: Assamese
ru: ассамский

en: Assyrian Neo-Aramaic
ru: ассирийский новоарамейский

en: Asturian
ru: астурийский

en: Auslan
ru: австралийский жестовый язык

en: Avaric
ru: аварский

en: Avestan
ru: авестийский

en: Awadhi
ru: авадхи

en: Aymara
ru: аймара

en: Aymara, Central
ru: аймара, центральный диалект

en: Aymara, Southern
ru: аймара, южный диалект

en: Azerbaijani
ru: азербайджанский

en: Azerbaijani, North
ru: азербайджанский, северный диалект

en: Azerbaijani, South
ru: азербайджанский, южный диалект

en: Baharna Arabic
ru: диалект бахарна арабского

en: Balinese
ru: балийский

en: Baluchi
ru: белуджский

en: Bambara
ru: бамбара

en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
ru: барзанский еврейский новоарамейский

en: Bashkir
ru: башкирский

en: Basque
ru: баскский

en: Bavarian
ru: баварский

en: Beja
ru: беджа

en: Belarusian
ru: белорусский

en: Bengali
ru: бенгальский

en: Bhojpuri
ru: бходжпури

en: Bikol
ru: бикольский

en: Bini
ru: бини

en: Bislama
ru: бислама

en: Bohtan Neo-Aramaic
ru: бохтанский новоарамейский

en: Bosnian
ru: боснийский

en: Botlikh
ru: ботлихский

en: Braj
ru: браун

en: Breton
ru: бретонский

en: British Sign Language
ru: британский жестовый язык

en: Buginese
ru: бугийский

en: Bulgarian
ru: болгарский

en: Buriat
ru: бурятский

en: Buriat, China
ru: бурятский (Китай)

en: Buriat, Mongolia
ru: бурятский (Монголия)

en: Buriat, Russia
ru: бурятский (Россия)

en: Burmese
ru: бирманский

en: Caddo
ru: каддо

en: Catalan
ru: каталанский

en: Cebuano
ru: себуанский

en: Central Aymara
ru: центральный диалект аймара

en: Chadian Arabic
ru: чадский диалект арабского

en: Chagatai
ru: чагатайский

en: Chaldean Neo-Aramaic
ru: халдейский новоарамейский

en: Chamorro
ru: чаморро

en: Chechen
ru: чеченский

en: Cherokee
ru: чероки

en: Cheyenne
ru: чейенн

en: Chibcha
ru: чибча

en: China Buriat
ru: бурятский (Китай)

en: Chinese
ru: китайский

en: Chinook jargon
ru: жаргон чинук

en: Chipewyan
ru: чипевианский

en: Choctaw
ru: чоктав

en: Chukot
ru: чукотский

en: Chuukese
ru: трукский

en: Chuvash
ru: чувашский

en: Classical Syriac
ru: классический сирийский

en: Coptic
ru: коптский

en: Cornish
ru: корнский

en: Corsican
ru: корсиканский

en: Cree
ru: кри

en: Creek
ru: крик

en: Creole Arabic, Sudanese
ru: арабский пиджин, южносуданский

en: Croatian
ru: хорватский

en: Cypriot Arabic
ru: кипрско-арабский

en: Czech
ru: чешский

en: Dakota
ru: дакота

en: Danish
ru: датский

en: Dargwa
ru: даргва

en: Delaware
ru: делаварский

en: Dhofari Arabic
ru: дофарский диалект арабского

en: Dinka
ru: динка

en: Dogrib
ru: догриб

en: Duala
ru: дуала

en: Dutch
ru: голландский

en: Dyula
ru: диула

en: Dzongkha
ru: дзонг-кэ

en: Eastern Abnaki
ru: восточный абенаки

en: Eastern Arrernte
ru: восточный аранта

en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
ru: бедуинский диалект восточного Египта и Леванта арабского

en: Eastern Frisian
ru: восточный фризский

en: Efik
ru: эфик

en: Egyptian (Ancient)
ru: древнеегипетский

en: Egyptian Arabic
ru: египетский диалект арабского

en: Ekajuk
ru: экаджук

en: Elamite
ru: эламский

en: English
ru: английский

en: English, Middle (1100-1500)
ru: среднеанглийский (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ru: староанглийский (ок.450-1100)

en: Erzya
ru: эрзянский

en: Esperanto
ru: эсперанто

en: Estonian
ru: эстонский

en: Ewe
ru: эве

en: Ewondo
ru: эвондо

en: Fanti
ru: фанти

en: Faroese
ru: фарерский

en: Fijian
ru: фиджи

en: Finnish
ru: финский

en: Fon
ru: фон

en: French
ru: французский

en: Friulian
ru: фриулианский

en: Fulah
ru: фулах

en: Ga
ru: га

en: Galician
ru: галисийский

en: Ganda
ru: ганда

en: Gayo
ru: гайо

en: Geez
ru: геэз

en: Georgian
ru: грузинский

en: German
ru: немецкий

en: Gheg Albanian
ru: гегский диалект албанского

en: Gilbertese
ru: гильбертский

en: Gondi
ru: гонди

en: Gorontalo
ru: горонтало

en: Gothic
ru: готский

en: Grebo
ru: гребо

en: Greek, Ancient (to 1453)
ru: Древнегреческий (до 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
ru: греческий, современный (с 1453)

en: Guarani
ru: гуарани

en: Gujarati
ru: гуджарати

en: Gulf Arabic
ru: диалект Персидского залива арабского

en: Hadrami Arabic
ru: хадрамаутский диалект арабского

en: Haida
ru: хайда

en: Haitian
ru: гаитянский

en: Hausa
ru: хауса

en: Hawaiian
ru: гавайский

en: Hebrew
ru: иврит

en: Herero
ru: гереро

en: Hijazi Arabic
ru: хиджазский диалект арабского

en: Hiligaynon
ru: хилигайнон

en: Hindi
ru: хинди

en: Hiri Motu
ru: хири моту

en: Hittite
ru: хиттит

en: Hmong
ru: хмонг

en: Hungarian
ru: венгерский

en: Hupa
ru: хупа

en: Iban
ru: ибанский

en: Icelandic
ru: исландский

en: Ido
ru: идо

en: Igbo
ru: игбо

en: Iloko
ru: илоко

en: Inari Sami
ru: инарисаамский

en: Indonesian
ru: индонезийский

en: Ingush
ru: ингушский

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ru: интерлингва (ассоциация международного вспомогательного языка)

en: Interlingue
ru: интерлингве

en: Inuktitut
ru: инуктитут

en: Inupiaq
ru: инулиак

en: Irish
ru: ирландский

en: Irish, Middle (900-1200)
ru: среднеирландский (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
ru: староирландский (до 900)

en: Italian
ru: итальянский

en: Japanese
ru: японский

en: Javanese
ru: яванский

en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
ru: еврейско-вавилонский арамейский (ок. 200-1200 н.э.)

en: Jewish Palestinian Aramaic
ru: еврейско-палестинский арамейский

en: Judeo-Arabic
ru: еврейско-арабский

en: Judeo-Iraqi Arabic
ru: еврейско-иракский диалект арабского

en: Judeo-Moroccan Arabic
ru: еврейско-марокканский

en: Judeo-Persian
ru: еврейско-персидский

en: Judeo-Tripolitanian Arabic
ru: еврейско-триполитанский диалект арабского

en: Judeo-Yemeni Arabic
ru: еврейско-йеменский

en: Kabardian
ru: кабардинский

en: Kabyle
ru: кабильский

en: Kachin
ru: качинский

en: Kannada
ru: каннада

en: Kanuri
ru: канури

en: Kara-Kalpak
ru: каракалпакский

en: Karachay-Balkar
ru: карачаево-балкарский

en: Karelian
ru: карельский

en: Kashmiri
ru: кашмири

en: Kashubian
ru: кашубианский

en: Kawi
ru: кави

en: Kazakh
ru: казахский

en: Khasi
ru: кхаси

en: Khotanese
ru: хотанский

en: Kikuyu
ru: кикуйю

en: Kimbundu
ru: кимбунду

en: Kinyarwanda
ru: киньяруанда

en: Kirghiz
ru: киргизский

en: Komi
ru: коми

en: Komi-Permyak
ru: коми-пермяцкий

en: Komi-Zyrian
ru: коми-зырянский

en: Kongo
ru: конго

en: Korean
ru: корейский

en: Kosraean
ru: косраинский

en: Kotava
ru: котава

en: Kpelle
ru: кпелле

en: Kuanyama
ru: киньяма

en: Kumyk
ru: кумыкский

en: Kurdish
ru: курдский

en: Kurukh
ru: курух

en: Kutenai
ru: кутенаи

en: Ladino
ru: ладино

en: Lahnda
ru: лахнда

en: Lamba
ru: ламба

en: Lao
ru: лаосский

en: Lari
ru: Ларистанский

en: Latin
ru: латынь

en: Latvian
ru: латышский

en: Lezghian
ru: лезгинский

en: Libyan Arabic
ru: ливийский диалект арабского

en: Lingala
ru: лингала

en: Lithuanian
ru: литовский

en: Lojban
ru: лоджбан

en: Lozi
ru: лози

en: Luba-Katanga
ru: луба-катанга

en: Luba-Lulua
ru: луба-лулуа

en: Luiseno
ru: луисеньо

en: Lule Sami
ru: люле-саамский

en: Lunda
ru: лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ru: луо (Кения и Танзания)

en: Lushai
ru: лушай

en: Luxembourgish
ru: люксембургский

en: Macedonian
ru: македонский

en: Madurese
ru: мадурский

en: Magahi
ru: магахи

en: Maithili
ru: майтхили

en: Makasar
ru: макассарский

en: Malagasy
ru: малагасийский

en: Malay (macrolanguage)
ru: малайский (макроязык)

en: Malayalam
ru: малаялам

en: Maltese
ru: мальтийский

en: Manchu
ru: манчу

en: Mandar
ru: мандарский

en: Mandingo
ru: мандинго

en: Manipuri
ru: манипури

en: Manx
ru: мэнкский

en: Maori
ru: маори

en: Mapudungun
ru: мапуче

en: Marathi
ru: маратхи

en: Marwari
ru: марвари

en: Masai
ru: масаи

en: Mesopotamian Arabic
ru: месопотамский диалект арабского

en: Middle Armenian
ru: среднеармянский

en: Minangkabau
ru: минангкабау

en: Mirandese
ru: мирандийский

en: Mohawk
ru: мохаук

en: Moksha
ru: мокша

en: Mongo
ru: монго

en: Mongolia Buriat
ru: бурятский (Монголия)

en: Mongolian
ru: монгольский

en: Moroccan Arabic
ru: марокканский диалект арабского

en: Mossi
ru: моей

en: Mozarabic
ru: мосарабский

en: Multiple languages
ru: разные языки

en: Najdi Arabic
ru: недждийский диалект арабского

en: Nauru
ru: науру

en: Ndebele, North
ru: северный ндебеле

en: Ndebele, South
ru: южный ндебеле

en: Ndonga
ru: ндунга

en: Neapolitan
ru: неаполитанский

en: Neo-Aramaic, Assyrian
ru: новоарамейский, ассирийский

en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
ru: новоарамейский, барзанский еврейский

en: Neo-Aramaic, Bohtan
ru: новоарамейский, бохтанский

en: Neo-Aramaic, Chaldean
ru: новоарамейский, халдейский

en: Neo-Aramaic, Western
ru: новоарамейский, западный

en: Nias
ru: ниас

en: Niuean
ru: ниуэ

en: Nogai
ru: ногайский

en: Norse, Old
ru: старонорвежский

en: North Azerbaijani
ru: северный диалект азербайджанского

en: North Levantine Arabic
ru: сиро-ливанский диалект арабского

en: North Mesopotamian Arabic
ru: мосульский диалект арабского

en: Northern Altai
ru: cеверноалтайский

en: Norwegian
ru: норвежский

en: Norwegian Nynorsk
ru: норвежский нюнорск

en: Nyamwezi
ru: ньямвези

en: Nyankole
ru: ньянколе

en: Nyoro
ru: ньоро

en: Nzima
ru: нзима

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
ru: имперский арамейский (700-300 до н.э.)

en: Ojibwa
ru: оджибва

en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
ru: староарамейский (по 700 до н.э.)

en: Old English (ca. 450-1100)
ru: староанглийский (ок.450-1100)

en: Omani Arabic
ru: оманский диалект арабского

en: Oromo
ru: оромо

en: Osage
ru: оседжи

en: Pahlavi
ru: пехлевийский

en: Palauan
ru: палау

en: Pali
ru: пали

en: Pampanga
ru: пампанга

en: Pangasinan
ru: пангасинан

en: Papiamento
ru: папьяменто

en: Pará Arára
ru: паранский арара

en: Persian
ru: персидский

en: Phoenician
ru: финикийский

en: Pohnpeian
ru: фонпейский

en: Polish
ru: польский

en: Portuguese
ru: португальский

en: Provençal, Old (to 1500)
ru: старопровансальский (до 1500)

en: Pushto
ru: пушту

en: Quechua
ru: кечуа

en: Rajasthani
ru: раджастхани

en: Rapanui
ru: рапаню

en: Romanian
ru: румынский

en: Romany
ru: цыганский

en: Rundi
ru: рунди

en: Russia Buriat
ru: бурятский (Россия)

en: Russian
ru: русский

en: Saidi Arabic
ru: саидский диалект арабского

en: Samaritan Aramaic
ru: самаритянский арамейский

en: Samoan
ru: самоанский

en: Sanaani Arabic
ru: севернойеменский диалект арабского

en: Sandawe
ru: сандаве

en: Sango
ru: санго

en: Sanskrit
ru: санскрит

en: Santali
ru: сантали

en: Sardinian
ru: сардинский

en: Sasak
ru: сасакский

en: Scots
ru: шотландский

en: Selkup
ru: селкапский

en: Serbian
ru: сербский

en: Serer
ru: серер

en: Shan
ru: шанский

en: Shihhi Arabic
ru: шихухский диалект арабского

en: Shona
ru: шона

en: Sicilian
ru: сицилийский

en: Siculo Arabic
ru: сицилийско-арабский

en: Sidamo
ru: сидама

en: Siksika
ru: сиксика

en: Sindhi
ru: синдхи

en: Slave (Athapascan)
ru: сливи (атабаскский)

en: Slovak
ru: словацкий

en: Slovenian
ru: словенский

en: Sogdian
ru: согдийский

en: Somali
ru: сомали

en: Soninke
ru: сонинк

en: Sotho, Southern
ru: южный сото

en: South Azerbaijani
ru: южный диалект азербайджанского

en: South Levantine Arabic
ru: палестинско-иорданский диалект арабского

en: Southern Altai
ru: южно-алтайский

en: Southern Aymara
ru: южный диалект аймара

en: Spanish
ru: испанский

en: Standard Arabic
ru: стандартный арабский

en: Standard Moroccan Tamazight
ru: стандартный марокканский тамазигхтский

en: Sudanese Arabic
ru: суданский диалект арабского

en: Sudanese Creole Arabic
ru: южносуданский арабский пиджин

en: Sukuma
ru: сукума

en: Sumerian
ru: шумерский

en: Sundanese
ru: сунданский

en: Susu
ru: сусу

en: Swahili (macrolanguage)
ru: суахили (макроязык)

en: Swati
ru: свати

en: Swedish
ru: шведский

en: Syriac
ru: сирийский

en: Ta'izzi-Adeni Arabic
ru: таизско-аденский диалект арабского

en: Tagalog
ru: тагальский

en: Tahitian
ru: таитянский

en: Tajik
ru: таджикский

en: Tajiki Arabic
ru: таджикский диалект арабского

en: Tamashek
ru: тамашек

en: Tamil
ru: тамильский

en: Tatar
ru: татарский

en: Telugu
ru: телугу

en: Tereno
ru: терено

en: Tetum
ru: тетумский

en: Thai
ru: тайский

en: Tibetan
ru: тибетский

en: Tigre
ru: тигре

en: Tigrinya
ru: тигринья

en: Timne
ru: темне

en: Tiv
ru: тив

en: Tlingit
ru: тлингит

en: Tok Pisin
ru: ток писин

en: Tokelau
ru: токелау

en: Toki Pona
ru: Токипона

en: Tonga (Nyasa)
ru: тонга (ньяса)

en: Tonga (Tonga Islands)
ru: тонга (острова Тонга)

en: Tosk Albanian
ru: тоскский диалект албанского

en: Tsimshian
ru: цимшиан

en: Tsonga
ru: тсонга

en: Tswana
ru: тсвана

en: Tumbuka
ru: тумбука

en: Tunisian Arabic
ru: тунисский диалект арабского

en: Turkish
ru: турецкий

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ru: турецкий, оттоманский (1500-1928)

en: Turkmen
ru: туркменский

en: Tuvalu
ru: тувалу

en: Tuvinian
ru: тувинский

en: Twi
ru: тви

en: Udmurt
ru: удмуртский

en: Ugaritic
ru: угаритский

en: Uighur
ru: уйгурский

en: Ukrainian
ru: украинский

en: Umbundu
ru: умбунду

en: Undetermined
ru: неидентифицированный

en: Urdu
ru: урду

en: Uzbek
ru: узбекский

en: Uzbeki Arabic
ru: узбекский диалект арабского

en: Vai
ru: ваи

en: Venda
ru: венда

en: Vietnamese
ru: вьетнамский

en: Volapük
ru: волапюк

en: Votic
ru: вотик

en: Walloon
ru: валлун

en: Waorani
ru: ваорани

en: Washo
ru: вашо

en: Welsh
ru: валлийский

en: Western Arrarnta
ru: западный аранта

en: Western Neo-Aramaic
ru: западный новоарамейский

en: Wolof
ru: волоф

en: Xhosa
ru: коса

en: Yakut
ru: якутский

en: Yao
ru: яо

en: Yapese
ru: яапийский

en: Yiddish
ru: идиш

en: Yoruba
ru: йоруба

en: Zapotec
ru: сапотекский

en: Zenaga
ru: зенагский

en: Zulu
ru: зулусский

en: Zuni
ru: зуньи
