HexChat - en to sq translation catalogue (1352 entries)

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
sq: 
    DCC GET <nofkë>                      - prano një kartelë të ofruar
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [kartelë]  - dërgo një kartelë te dikush
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [kartelë] - dërgo një kartelë duke përdorur mënyrën pasive
    DCC LIST                            - shfaq listë DCC
    DCC CHAT <nofkë>                     - ofro FJALOSJE DCC për dikë
    DCC PCHAT <nofkë>                    - ofro FJALOSJE DCC duke përdorur mënyrën pasive
    DCC CLOSE <lloj> <nofkë> <kartelë>         shembull:
             /dcc close send gjonsherri kartelë.tar.gz

en: 
    No help available on that command.
sq: 
    S’ka ndihmë rreth këtij urdhri.

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
sq: 
    TRAY -f <skadencë> <kartelë1> [<kartelë2>] Xixëllo pjesën e panelit mes dy ikonave.
    TRAY -f <emër kartele>                  Caktoje panelin sa një ikonë fikse.
    TRAY -i <numër>                    Xixëllo panelin me një ikonë të brendshme.
    TRAY -t <tekst>                      Cakto ndihmëz rreth paneli.
    TRAY -b <titull> <tekst>              Cakto tullumbace paneli.

en:  Ref#  Seconds  Repeat  Command 
sq:  Ref#  Sekonda  Repeat  Urdhër 

en:   %-20s offline
sq:   %-20s jo në linjë

en:   %-20s online
sq:   %-20s në linjë

en:  has been build without plugin support.
sq:  është montuar pa mbulim shtojcash.

en: !Leave ports at zero for full range.
sq: !Lërini portat në zero për interval të plotë.

en: $ Number
sq: $ Numër

en: $tNotify list is empty.
sq: $tLista e njoftimeve është e zbrazët.

en: %C16,17  Notify List
sq: %C16,17 Listë Njoftimesh

en: %C16,17 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
sq: %C16,17 Lloj  Për/Nga    Gjendje  Madhësi    Poz     Kartelë

en: %C18*%O$t%C18$1%O added to notify list.
sq: %C18*%O$t%C18$1%O u shtua te lista e njoftimeve.

en: %C19*%O$t%C19You have been killed by %C26$1%C (%C20$2%O)
sq: %C19*%O$t%C19Jeni asgjësuar nga %C26$1%C (%C20$2%O)

en: %C19*%O$tNow talking on %C22$2%O
sq: %C19*%O$tTani po flisni te %C22$2%O

en: %C19*%O$tYou have been kicked from %C22$2%C by %C26$3%O (%C20$4%O)
sq: %C19*%O$tJeni përzënë prej %C22$2%C nga %C26$3%O (%C20$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
sq: %C19*%O$tE braktisët kanalin %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
sq: %C19*%O$tE braktisët kanalin %C22$3%O

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
sq: %C20*%O$tS’hyhet dot %C22$1%C (%C20Kanali është vetëm me ftesa%O)

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Requires keyword%O)
sq: %C20*%O$tNuk hyhet dot te %C22$1%C (%C20Lyp fjalëkyç%O)

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20User limit reached%O)
sq: %C20*%O$tNuk hyhet dot te %C22$1%C (%C20Është mbërritur në kufijtë e përdoruesit%O)

en: %C20*%O$tConnection failed (%C20$1%O)
sq: %C20*%O$tLidhja dështoi (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O stalled, aborting.
sq: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' për %C18$3%O ngeci, po ndërpritet.

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O timed out, aborting.
sq: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' për %C18$3%O i mbaroi koha, po ndërpritet.

en: %C20*%O$tDCC $1 connect attempt to %C18$2%O failed (%C20$3%O)
sq: %C20*%O$tPërpjekja për lidhje DCC $1 me %C18$2%O dështoi (%C20$3%O)

en: %C20*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O lost (%C20$4%O)
sq: %C20*%O$tFjalosja DCC me %C18$1%O humbi (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O failed (%C20$4%O)
sq: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' nga %C18$3%O dështoi (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV: Cannot open '%C23$1%C' for writing (%C20$2%O)
sq: %C20*%O$tDCC RECV: S'hapet dot '%C23$1%C' për shkrim (%C20$2%O)

en: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C failed (%C20$3%O)
sq: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' për %C18$2%C dështoi (%C20$3%O)

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
sq: %C20*%O$tU shkëput (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tNickname is erroneous or already in use. Use /NICK to try another.
sq: %C20*%O$tNofka është e gabuar ose tashmë e përdorur. Përdorni /NICK që të provoni një tjetër.

en: %C20*%O$tNo ping reply for %C24$1%O seconds, disconnecting.
sq: %C20*%O$tPa përgjigje pingu për %C24$1%O sekonda, po shkëputet.

en: %C20*%O$tNo such DCC.
sq: %C20*%O$tNuk ka DCC të tillë.

en: %C20*%O$tReceived a malformed DCC request from %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContents of packet: %C23$2%O
sq: %C20*%O$tU mor një kërkesë DCC e keqformuar nga %C18$1%O.$a010%C23*%O$tLënda e paketës: %C23$2%O

en: %C20*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
sq: %C20*%O$tStrehë e panjohur. Ndoshta e keqshkruat?

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
sq: %C20*%O$tTani njiheni si %C18$2%O

en: %C20*%O$tYou've invited %C18$1%O to %C22$2%O (%C24$3%O)
sq: %C20*%O$tFtuat %C18$1%O te %C22$2%O (%C24$3%O)

en: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O on %C24$4%O by %C26$3%O
sq: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O në %C24$4%O nga %C26$3%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has changed the topic to: $2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%C ka ndryshuar temën në: $2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has kicked %C18$2%C from %C22$3%C (%C24$4%O)
sq: %C22*%O$t%C26$1%C ka përzënë %C18$2%C nga %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets exempt on %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%C vendos një përjashtim mbi %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets invite exempt on %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%C vendos përjashtim ftimesh te %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O jep gjendje gjysmë-operator kanali për %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O jep gjendjen operator kanali për %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O i jep zë %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes ban on %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O heq dëbimin për %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O i heq gjysmë-operator %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel keyword
sq: %C22*%O$t%C26$1%O heq fjalëkyç kanali

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O i heq gjendjen operator %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes exempt on %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O heq përjashtim ndaj %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes invite exempt on %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O heq përjashtim ftimesh te %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes quiet on %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O heq heshtimin për %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes user limit
sq: %C22*%O$t%C26$1%O heq kufi përdoruesi

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O i heq zërin %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O jep dëbim për %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel keyword to %C24$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O cakton si fjalëkyç kanali %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel limit to %C24$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O cakton si kufi kanali %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets mode %C24$2$3%O on %C22$4%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O vendos mënyrën %C24$2$3%O mbi %C22$4%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets quiet on %C18$2%O
sq: %C22*%O$t%C26$1%O vendos heshtim mbi %C18$2%O

en: %C22*%O$tCannot join %C22$1 %O(%C20You are banned%O).
sq: %C22*%O$tNuk hyni dot te %C22$1 %O(%C20Jeni dëbuar%O).

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O created on %C24$2%O
sq: %C22*%O$tKanali %C22$1%O i krijuar më %C24$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O modes: %C24$2
sq: %C22*%O$tKanal %C22$1%O mënyra: %C24$2

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O url: %C24$2
sq: %C22*%O$tUrl kanali %C22$1%O: %C24$2

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
sq: %C22*%O$tTema për %C22$1%C është: $2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C set by %C26$2%C (%C24$3%O)
sq: %C22*%O$tTema e %C22$1%C caktuar nga %C26$2%C (%C24$3%O)

en: %C22*%O$tUsers on %C22$1%C: %C24$2%O
sq: %C22*%O$tPërdorues në %C22$1%C: %C24$2%O

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
sq: %C23*$t$1 ($3%C23) hyri

en: %C23*%O$t%C23$1%O users in notify list.
sq: %C23*%O$t%C23$1%O përdorues te lista e njoftimeve.

en: %C23*%O$t%C28$1%C is already in use. Retrying with %C18$2%O...
sq: %C23*%O$t%C28$1%C është përdorur tashmë. Po provohet me %C18$2%O…

en: %C23*%O$t%C28$1%C is erroneous. Retrying with %C18$2%O...
sq: %C23*%O$t%C28$1%C është i gabuar. Po provohet me %C18$2%O…

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
sq: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OFundi i listës WHOIS.

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C is away %C30(%C23$2%O%C30)%O
sq: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C është i larguar %C30(%C23$2%O%C30)%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Real Host: %C23$2%O, Real IP: %C30[%C23$3%C30]%O
sq: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Strehë reale: %C23$2%O, IP Reale: %C30[%C23$3%C30]%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O
sq: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O i plogësht %C23$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O, signon: %C23$3%O
sq: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O i plogësht %C23$2%O, hyrja më: %C23$3%O

en: %C23*%O$tAuthenticating via SASL as %C18$1%O (%C24$2%O)
sq: %C23*%O$tPo mirëfilltësohet përmes SASL-je si %C18$1%O (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tCapabilities requested: %C29$1%O
sq: %C23*%O$tAftësitë e domosdoshme: %C29$1%O

en: %C23*%O$tCapabilities supported: %C29$2%O
sq: %C23*%O$tAftësitë e mbuluara: %C29$2%O

en: %C23*%O$tConnected. Now logging in.
sq: %C23*%O$tU lidh. Tani po bëhet hyrja.

en: %C23*%O$tConnecting to %C29$1%C (%C23$2:$3%O)
sq: %C23*%O$tPo lidhet te %C29$1%C (%C23$2:$3%O)

en: %C23*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O aborted.
sq: %C23*%O$tFjalosja DCC me %C18$1%O dështoi.

en: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' to %C18$1%O aborted.
sq: %C23*%O$tDështoi DCC RECV '%C23$2%O' mbi %C18$1%O.

en: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' to %C18$1%O aborted.
sq: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' mbi %C18$1%O dështoi.

en: %C23*%O$tNo process is currently running
sq: %C23*%O$tNuk ka proces në xhirim tani

en: %C23*%O$tNo such DCC offer.
sq: %C23*%O$tNuk ka ofertë të tillë DCC.

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
sq: %C23*%O$tNjoftim: %C18$1%C është i larguar (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
sq: %C23*%O$tNjoftim: %C18$1%C u rikthye

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is offline (%C29$3%O)
sq: %C23*%O$tNjoftim: %C18$1%C nuk është në linjë (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is online (%C29$3%O)
sq: %C23*%O$tNjoftim: %C18$1%C është në linjë (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tReceived '%C23$1%C' from %C18$2%O
sq: %C23*%O$tU mor '%C23$1%C' nga %C18$2%O

en: %C23*%O$tStopped previous connection attempt (%C24$1%O)
sq: %C23*%O$tU ndal përpjekja e mëparshme për lidhje (%C24$1%O)

en: %C23*%O$tThe file '%C24$1%C' already exists, saving it as '%C23$2%O' instead.
sq: %C23*%O$tKartela '%C24$1%C' ekziston tashmë, ndaj po ruhet te '%C23$2%O'.

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
sq: %C24*$t$1 ($2%C24) iku

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
sq: %C24*$t$1 ($2%C24) iku ($4)

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
sq: %C24*$t$1 iku ($2)

en: %C24*%C$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%C)%O
sq: %C24*%C$tU mor një CTCP %C24$1%C nga %C18$2%C (për %C22$3%C)%O

en: %C24*%O$t%C18$1%C has offered '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)
sq: %C24*%O$t%C18$1%C ka ofruar '%C23$2%C' (%C24$3%O bajte)

en: %C24*%O$t%C18$1%C has requested to resume '%C23$2%C' from %C24$3%O.
sq: %C24*%O$t%C18$1%C ka kërkuar të rimerret '%C23$2%C' nga %C24$3%O.

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
sq: %C24*%O$t%C18$1%O u fshi prej listës së njoftimeve.

en: %C24*%O$t%C26$1%C sets modes %C30[%C24$2%C30]%O
sq: %C24*%O$t%C26$1%C cakton mënyra %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
sq: %C24*%O$t%C28$1%O tani njihet si %C18$2%O

en: %C24*%O$tA process is already running
sq: %C24*%O$tKa tashmë një proces në xhirim e sipër

en: %C24*%O$tAlready offering CHAT to %C18$1%O
sq: %C24*%O$tËshtë ofruar tashmë CHAT për %C18$1%O

en: %C24*%O$tDCC CHAT connection established to %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O
sq: %C24*%O$tU vendos lidhje fjalosjeje DCC me %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O complete %C30[%C24$4%O cps%C30]%O
sq: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' nga %C18$3%O i plotësuar %C30[%C24$4%O cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
sq: %C24*%O$tU vendos lidhje DCC RECV me %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C complete %C30[%C24$3%C cps%C30]%O
sq: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' mbi %C18$2%C e plotësuar %C30[%C24$3%C cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
sq: %C24*%O$tU vendos lidhja DCC SEND me %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
sq: %C24*%O$tU gjet IP-ja juaj: %C30[%C24$1%C30]%O

en: %C24*%O$tLooking up IP number for %C18$1%O...
sq: %C24*%O$tPo kërkohet numër IP-je për %C18$1%O…

en: %C24*%O$tOffering '%C24$1%O' to %C18$2%O
sq: %C24*%O$tPo ofrohet '%C24$1%O' për %C18$2%O

en: %C24*%O$tOffering DCC CHAT to %C18$1%O
sq: %C24*%O$tPo ofrohet fjalosje për DCC %C18$1%O

en: %C24*%O$tPing reply from %C18$1%C: %C24$2%O second(s)
sq: %C24*%O$tPërgjigje pingu nga %C18$1%C: %C24$2%O sekonda(s)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%O
sq: %C24*%O$tU mor një CTCP %C24$1%C nga %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%O)
sq: %C24*%O$tU mor një tingull CTCP %C24$1%C nga %C18$2%C (për %C22$3%O)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%O
sq: %C24*%O$tU mor një tingull CTCP %C24$1%C nga %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a DCC CHAT offer from %C18$1%O
sq: %C24*%O$tU mor ofertë fjalosjeje DCC CHAT nga %C18$1%O

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
sq: %C24*%O$tJeni ftuar te %C22$1%O nga %C18$2%O (%C29$3%O)

en: %C29*%O$t%C29MOTD Skipped%O
sq: %C29*%O$t%C29MOTD u Anashkalua%O

en: %C29*%O$tCapabilities acknowledged: %C29$2%O
sq: %C29*%O$tAftësi të deklaruara: %C29$2%O

en: %C29*%O$tCapabilities removed: %C29$2%O
sq: %C29*%O$tAftësi të hequra: %C29$2%O

en: %C29*%O$tConnected.
sq: %C29*%O$tU lidh.

en: %C29*%O$tLooking up %C29$1%O
sq: %C29*%O$tPo kërkohet %C29$1%O

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
sq: %O%C18$1%O u shtua te lista e shpërfilljeve.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
sq: %O%C18$1%O u hoq prej listës së shpërfilljeve.

en: %OIgnore list is empty.
sq: %OLista e shpërfilljeve është e zbrazët.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
sq: %OShpërfillja mbi %C18$1%O ndryshoi.

en: %UChannel          Users   Topic
sq: %UKanal          Përdorues   Temë

en: %d bytes
sq: %d bajte

en: %d hours ago
sq: %d orë më parë

en: %d minutes ago
sq: %d minuta më parë

en: %d nicks selected.
sq: %d nofka të përzgjedhura.

en: %d ops, %d total
sq: %d ops, gjithsej %d

en: %n=Nick name
    %p=Password
    %r=Real name
    %u=User name
sq: %n=Nofkë
    %p=Fjalëkalim
    %r=Emri i vërtetë
    %u=Emër përdoruesi

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
sq: %s po ju ofron "%s". Doni të pranohet?

en: %s on %s by %s
sq: %s në %s nga %s

en: %s plugin loaded
sq: Shtojca %s u ngarkua

en: %s plugin unloaded
sq: Shtojca %s u shngarkua

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
sq: %s=Shërbyes %c=Kanal %n=Rrjet.

en: %u channel messages. - %s
sq: mesazhe kanali %u. - %s

en: %u file offers, latest from: %s (%s) - %s
sq: %u oferta kartelash, më i reja nga: %s (%s) - %s

en: %u highlighted messages, latest from: %s (%s) - %s
sq: %u mesazhe me theksim, më i riu nga: %s (%s) - %s

en: %u minutes ago
sq: %u minuta më parë

en: %u private messages, latest from: %s (%s) - %s
sq: %u mesazhe private, më i riu nga: %s (%s) - %s

en: (Disabled)
sq: (Çaktivizuar)

en: *	Error starting identd server: %s
sq: *	Gabim në nisjen e shërbyesit identd: %s

en: *	Servicing ident request from %s as %s
sq: *	Po shërbehet kërkesa ident nga %s si %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
sq: * S’hapen dot kartela regjistrimi për shkrim.
    Kontrolloni lejet tek %s

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
sq: * Xhirimi i IRC-së si rrënjë është budallallëk! Duhet
      të krijoni një Llogari Përdoruesi dhe të përdorni atë për t’u futur.

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
sq: **** PO FILLOHET REGJISTRIMI NË %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
sq: **** PO PËRFUNDOHET REGJISTRIMI NË %s

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
sq: *KUJDES*
    Vetëpranimi i DCC-së në drejtorinë tuaj shtëpi
    mund të jetë i rrezikshëm dhe është i shfrytëzueshëm. P.sh:
    Dikush mund t’ju dërgojë një .bash_profile

en: <b>Bold</b>
sq: <b>Të trasha</b>

en: <i>(no suggestions)</i>
sq: <i>(pa këshillime)</i>

en: <i>Italic</i>
sq: <i>të Pjerrëta</i>

en: <none>
sq: <asnjë>

en: <u>Underline</u>
sq: <u>Të nënvizuara</u>

en: A-Z, ops first
sq: A-Z, operatorët së pari

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
sq: ADDBUTON <emër> <veprim>, shton një buton nën një listë përdoruesi

en: ADDSERVER <NewNetwork> <newserver/6667>, adds a new network with a new server to the network list
sq: ADDSERVER <Rrjet i ri> <rrjet i ri/6667>, shton te lista e rrjeteve një rrjet të ri me një shërbyes të ri

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
sq: ALLCHAN <urd>, u dërgon një urdhër tërë kanaleve ku gjendeni

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
sq: ALLCHAN <urd>, u dërgon një urdhër tërë kanaleve te shërbyesi i atëçastshëm

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
sq: ALLSERV <urd>, u dërgon një urdhër tërë shërbyesve ku gjendeni

en: AWAY [<reason>], sets you away (use /BACK to unset)
sq: AWAY [<arsye>], ju tregon si të larguar (përdorni /BACK për të kundërtën)

en: Abort
sq: Ndërprite

en: Aborted
sq: U ndërpre

en: Accept
sq: Pranoje

en: Accept invalid SSL certificates
sq: Dëshmitë SSL të pavlefshme pranoji

en: Account
sq: Llogari

en: Account unknown
sq: Llogari e panjohur

en: Account:
sq: Llogari:

en: Acknowledged Capabilities
sq: Aftësi të Deklaruara

en: Action Upon Double Click
sq: Veprim Kur Dyklikohet

en: Active
sq: Veprues

en: Add
sq: Shtoni

en: Add "%s" to Dictionary
sq: Shtoje "%s" në Fjalor

en: Add...
sq: Shtoni…

en: Added server %s to network %s.
sq: U shtua shërbyesi %s te rrjeti %s.

en: Address:
sq: Adresë:

en: Adult Entertainment
sq: Dëfrim të Rriturish

en: Advanced
sq: Të mëtejshme

en: Afghanistan
sq: Afganistan

en: Aland Islands
sq: Ishujt Aland

en: Albania
sq: Shqipëri

en: Albanian
sq: Shqipe

en: Alerts
sq: Sinjalizime

en: Algeria
sq: Algjeri

en: All connections
sq: Krejt lidhjet

en: All downloads combined:
sq: Krejt shkarkimet të ndërthurur:

en: All uploads combined:
sq: Krejt shkarkimet të ndërthurur:

en: Already marked away: %s
sq: I shënuar tashmë si i larguar: %s

en: Already marked back.
sq: I shënuar tashmë si i kthyer.

en: Alternative fonts:
sq: Shkronja alternative:

en: Always
sq: Përherë

en: American Samoa
sq: Samoa Amerikane

en: Amharic
sq: Amarike

en: An hour ago
sq: Një orë më parë

en: Angola
sq: Angolë

en: Anguilla
sq: Anguila

en: Antarctica
sq: Antarktidë

en: Antigua and Barbuda
sq: Antigua dhe Barbuda

en: Appearance
sq: Dukje

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
sq: Jeni të sigurt se ky është një shërbyes dhe portë e aftë për SSL?

en: Are you sure you want to quit?
sq: Jeni i sigurt se doni të dilni?

en: Are you sure you want to remove all ignores?
sq: Jeni i sigurt se doni të hiqen krejt shpërfilljet?

en: Are you sure you want to remove all listed items in %s?
sq: Jeni i sigurt se doni të hiqen krejt objektet e treguara në %s?

en: Argentina
sq: Argjentinë

en: Armenia
sq: Armeni

en: Ascension Island
sq: Ishulli Ascension

en: Asia-Pacific Region
sq: Rajoni Azi-Paqësor

en: Ask for confirmation
sq: Pyet për ripohim

en: Ask for download folder
sq: Pyet për dosje shkarkimesh

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
sq: Pyet shërbyesin IRC për adresën tuaj të vërtetë. Përdoreni nëse keni një adresë 192.168.*.*!

en: Asturian
sq: Asturiase

en: Attempt to use this banmask when banning or quieting. (requires irc_who_join)
sq: Provo të përdorësh këtë maskë dëbimi kur kryen dëbim ose heshtim. (lyp irc_who_join)

en: Australia
sq: Australi

en: Austria
sq: Austri

en: Auto Copy Behavior
sq: Sjellje Kopjimesh Vetvetiu

en: Auto Open DCC Windows
sq: Vetëhap Dritare DCC

en: Auto Replace
sq: Vetëzëvendësim

en: Auto accept file offers:
sq: Vetëprano oferta kartelash:

en: Auto join delay:
sq: Vonesë vetëhyrjeje:

en: Auto reconnect delay:
sq: Vonesë vetërilidhjeje:

en: Autojoin Channel
sq: Vetëfutu në Kanal

en: Autojoin channels
sq: Kanale vetëfutjeje

en: Automatic
sq: Automatike

en: Automatically change status when hiding to tray.
sq: Ndryshoje vetvetiu gjendjen, kur fshihet te paneli.

en: Automatically copy selected text
sq: Tekstin e përzgjedhur kopjoje vetvetiu

en: Automatically include color information
sq: Përfshi vetvetiu të dhëna ngjyrash

en: Automatically include color information in copied lines of text.  Otherwise, include color information if the Ctrl key is held down while selecting.
sq: Përfshi vetvetiu të dhëna ngjyre në rreshta të kopjuar teksti.  Përndryshe, përfshi të dhëna ngjyre nëse tasti Ctrl mbahet i shtypur teksa përzgjidhet tekst.

en: Automatically include timestamps
sq: Përfshi vetvetiu vula kohore

en: Automatically include timestamps in copied lines of text. Otherwise, include timestamps if the Shift key is held down while selecting.
sq: Përfshi vetvetiu vula kohore te rreshta të kopjuar teksti. Përndryshe, përfshi vula kohore nëse tasti Shift mbahet i shtypur teksa përzgjidhet tekst.

en: Automatically mark away/back
sq: Tregoje vetvetiu si të larguar/të rikthyer

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
sq: Rilidhu vetvetiu te shërbyesit pas shkëputjesh

en: Automatically unmark away
sq: Hiqja vetvetiu shenjën si të larguar

en: Aviation-Related Fields
sq: Fusha të Lidhura me Aviacionin

en: Away
sq: Larguar

en: Away Msg:
sq: Mesazh Largimi:

en: Away Reason
sq: Arsye Largimi

en: Away Tracking
sq: Gjurmim të Larguarish

en: Away reason
sq: Arsye largimi

en: Away user:
sq: Përdorues i larguar:

en: Away:
sq: Largime:

en: Azerbaijan
sq: Azerbajxhan

en: Azerbaijani
sq: Azerbajxhanase

en: BACK, sets you back (not away)
sq: BACK, ju tregon të kthyer (pra, jo më të larguar)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
sq: BAN <maskë> [<lloj dëbimi>], dëbon nga kanali i çastit këdo që përputhet me maskën. Nëse tashmë janë në kanal, kjo nuk i përzë (lyp gjendje operatori kanali)

en: Background image:
sq: Pamje sfond:

en: Background:
sq: Sfond:

en: Bad arguments for user command.
sq: Argumente të gabuar për urdhër përdoruesi.

en: Bahrain
sq: Bahrein

en: Ban
sq: Dëboje

en: Ban List
sq: Listë Dëbimesh

en: Ban List (%s) - %s
sq: Listë Dëbimesh (%s) - %s

en: Ban Type:
sq: Lloj Dëbimi:

en: Ban time
sq: Kohë dëbimi

en: Banmask
sq: Maskë dëbimi

en: Bans
sq: Dëbime

en: Basque
sq: Baske

en: Beep on _Message
sq: Bip gjatë _Mesazhesh

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
sq: Fillo i minimizuar. Nivele 0=Normal 1=I ikonizuar 2=Në shtyllë

en: Belarus
sq: Bjellorusi

en: Belarusian
sq: Bjeloruse

en: Belgium
sq: Belgjikë

en: Bhutan
sq: Butan

en: Bind to:
sq: Lidhe te:

en: Blink Task _Bar
sq: Xixëllo _Shtyllë Veprimesh

en: Blink Tray _Icon
sq: Xixëllo _Ikonë Shtyllash

en: Blink task bar on:
sq: Xixëllo shtyllën e punëve gjatë:

en: Blink tray icon on:
sq: Xixëllo ikonën e shtyllës gjatë:

en: Bolivia
sq: Bolivi

en: Bosnia and Herzegovina
sq: Bosnjë-Hercegovinë

en: Both
sq: Të dyja

en: Botswana
sq: Botsvanë

en: Bottom
sq: Poshtë

en: Bounce dock icon on:
sq: Bëje të kërcejë ikonën e panelit kur:

en: Bouvet Island
sq: Ishulli Bouvet

en: British Channel Isles
sq: Ishujt Britanikë të Kanalit

en: British Indian Ocean Territory
sq: Territoret Britanike të Oqeanit Indian

en: British Virgin Islands
sq: Ishujt e Virgjër Britanikë

en: Browse...
sq: Shfletoni…

en: Bulgaria
sq: Bullgari

en: Bulgarian
sq: Bullgare

en: Businesses
sq: Biznese

en: Bypass proxy server
sq: Anashkalo shërbyes ndërmjetës

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
sq: CHANOPT [-quiet] <ndryshore> [<vlerë>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
sq: CHARSET [<kodimg>], tregon ose cakton kodimin e përdorur për lidhjen e atëçastshme

en: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Clears the current text window or command history
sq: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<sasi>], Pastron tekstin nga dritarja e atëçastshme, ose nga historiku i urdhrave

en: CLOSE [-m], Closes the current tab, closing the window if this is the only open tab, or with the "-m" flag, closes all queries.
sq: CLOSE [-m], Mbyll skedën e atëçastshme, duke mbyllur dritaren, nëse ka vetëm një skedë të hapur, ose me opsionin "-m", mbyll krejt kërkesat.

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
sq: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, gjen një kod vendi, p.sh.: sq = Shqipëri

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
sq: CTCP <nofkë> <mesazh>, i dërgon nofkës një mesazh CTCP, mesazhe të rëndomtë janë VERSION dhe USERINFO

en: CTCP Replies
sq: Përgjigje CTCP

en: CTCP Replies - %s
sq: Përgjigje CTCP - %s

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
sq: Përgjigje CTCP - Kode specialë:
    
    %d  =  të dhëna (krejt ctcp)
    %e  =  emri i rrjetit të atëçastshëm
    %m  =  të dhëna makine
    %s  =  nofka që dërgoi ctcp
    %t  =  kohë/datë
    %2  =  fjala 2
    %3  =  fjala 3
    &2  =  fjala 2 në fund të një rreshti
    &3  =  fjala 3 në fund të një rreshti

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
sq: CYCLE [<channel>], del dhe menjëherë rihyn në kanalin e atëçastshëm, ose në atë që i jepet

en: C_lear Text
sq: _Pastroje Tekstin

en: C_onnect
sq: _Lidhu

en: Cambodia
sq: Kamboxhia

en: Cameroon
sq: Kamerun

en: Canada
sq: Kanada

en: Cancel
sq: Anuloje

en: Cannot access %s
sq: S’hyhet dot te %s

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
sq: S’hyhet dot në kartelën: %s
    %s.
    Rimarrje jo e mundur.

en: Cannot assign that address
sq: Nuk mund të caktohet ajo adresë

en: Cannot read sound file:
    %s
sq: S’lexohet dot kartelë tingulli:
    %s

en: Cannot read that file.
sq: S’lexohet dot kjo kartelë.

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
sq: Nuk ftillohet dot strehëemri %s
    Kontrolloni Rregullimet tuaja për IP-në!

en: Cannot resume the same file from two people.
sq: Nuk mund të rimerret e njëjta kartelë prej dy personash.

en: Cannot write to that file.
sq: S’shkruan dot tek kjo kartelë.

en: Cape Verde
sq: Kepi i Gjelbër

en: Catalan
sq: Katalane

en: Categories
sq: Kategori

en: Cayman Islands
sq: Ishujt Kajman

en: Central African Republic
sq: Republika e Afrikës Qendrore

en: Chad
sq: Çad

en: Channel
sq: Kanal

en: Channel List (%s) - %s
sq: Listë Kanalesh (%s) - %s

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
sq: Anëtarësi Kanali/"është një operator IRC"

en: Channel Message
sq: Mesazh Kanali

en: Channel Name
sq: Emër Kanali

en: Channel Tab
sq: Skedë Kanali

en: Channel Window
sq: Dritare Kanali

en: Channel _List
sq: _Listë Kanalesh

en: Channel message from: %s (%s)
sq: Mesazh kanali nga: %s (%s)

en: Channel message from: %s (%s) - %s
sq: Mesazh kanali nga: %s (%s) - %s

en: Channel name
sq: Emër kanali

en: Channel name too short, try again.
sq: Emër kanali shumë i shkurtër, riprovoni.

en: Channel switcher
sq: Këmbyes kanalesh

en: Channel:
sq: Kanal:

en: Character Chart
sq: Tabelë Shkronjash

en: Character set:
sq: Shkronja:

en: Chat
sq: Fjalosje

en: Chat window
sq: Dritare fjalosjeje

en: Chat with other people online
sq: Bisedoni në linjë me persona të tjerë

en: Chatting
sq: Fjalosje

en: Chile
sq: Kili

en: China
sq: Kinë

en: Chinese (Simplified)
sq: Kineze (E thjeshtuar)

en: Chinese (Traditional)
sq: Kineze (Tradicionale)

en: Christmas Island
sq: Ishulli i Krishtlindjeve

en: Claim you are at this address when offering files.
sq: Pretendoni se jeni në këtë adresë, kur ofroni kartela.

en: Clear
sq: Pastroje

en: Clear Raw Log
sq: Pastroje Regjistrin e të Papërpunuarave

en: Clear list
sq: Fshije listën

en: Close to tray
sq: Mbylle në panel

en: Cocos Islands
sq: Ishujt Kokos

en: Colombia
sq: Kolumbi

en: Color Stripping
sq: Heqje Ngjyrash

en: Color nicknames in userlist
sq: Theksoji nofkat në listën e përdoruesve

en: Colored nick names
sq: Nofka të ngjyrosura

en: Colors
sq: Ngjyra

en: Colors 0-7
sq: Ngjyra 0-7

en: Colors 8-15
sq: Ngjyra 8-15

en: Comma separated list of networks is accepted.
sq: Pranohet listë rrjetesh ndarë me presje.

en: Commands Available:
sq: Urdhra Gati:

en: Comoros
sq: Komore

en: Company Jobs
sq: Punësime Kompanish

en: Congo
sq: Kongo

en: Connect
sq: Lidhu

en: Connect commands
sq: Urdhra lidhjesh

en: Connect to selected server only
sq: Lidhu vetëm me shërbyesin e përzgjedhur

en: Connect to this network automatically
sq: Lidhu te ky rrjet vetvetiu

en: Connected to %u networks and %u channels - %s
sq: I lidhur në to %u rrjete dhe %u kanale - %s

en: Connection Complete - %s
sq: Lidhje e Plotësuar - %s

en: Connection refused
sq: Ndërlidhje e papranuar

en: Connection reset by peer
sq: Lidhje e rivendosur nga tjetri

en: Connection timed out
sq: Mbaroi koha e ndërlidhjes

en: Connection to %s complete.
sq: Lidhje e plotë te %s.

en: Cook Islands
sq: Ishujt Kuk

en: Cooperatives
sq: Kooperativa

en: Copy
sq: Kopjoje

en: Copy Selected Link
sq: Kopjoje Lidhjen e Përzgjedhur

en: Copy _Topic Text
sq: Kopjo Tekst _Teme

en: Copy entry
sq: Kopjojeni zërin

en: Copy mask
sq: Kopjoje maskën

en: Copy selected URL
sq: Kopjo URL-në e përzgjedhur

en: Copy selected text to clipboard when left mouse button is released. Otherwise, Ctrl+Shift+C will copy the selected text to the clipboard.
sq: Kopjoje tekstin e përzgjedhur te e papastra, kur lëshohet butoni i majtë i miut. Përndryshe, Ctrl+Shift+C do ta kopjojë tekstin e përzgjedhur te e papastra.

en: Costa Rica
sq: Kosta Rika

en: Cote d'Ivoire
sq: Bregu i Fildishtë

en: Couldn't connect to session bus
sq: S’u lidha dot me busin e sesionit

en: Couldn't connect to session bus: %s
sq: S’u lidh dot me busin e sesionit: %s

en: Country:
sq: Vend:

en: Croatia
sq: Kroaci

en: Crop
sq: Qethe

en: Cuba
sq: Kubë

en: Cycle Channel
sq: Ciklo Kanalin

en: Cycling to next server in %s...
sq: Po ciklohet te shërbyesi pasues në %s…

en: Cyprus
sq: Qipro

en: Czech
sq: Çeke

en: Czech Republic
sq: Republika Çeke

en: DCC Chat List - %s
sq: Listë Fjalosjesh DCC - %s

en: DCC IP address:
sq: Adresë DCC IP:

en: DCC String
sq: Varg DCC

en: DCC Type
sq: Lloj DCC-je

en: DCC only
sq: Vetëm DCC

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
sq: DEHOP <nofkë>, i heq nofkës gjendjen gjysmëoperator kanali për kanalin e atëçastshëm (lyp gjendje operatori kanali)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
sq: DELBUTON <emër>, fshin një buton prej që poshtë liste përdoruesish

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
sq: DEOP <nofkë>, i heq nofkës gjendjen operator kanali në kanalin e atëçastshëm (lyp gjendje operatori kanali)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
sq: DEVOICE <nofkë>, i heq nofkës gjendjen i zëshëm në kanalin e atëçastshëm (lyp gjendje operatori kanali)

en: DISCON, Disconnects from server
sq: DISCON, Shkëputet prej shërbyesit

en: DNS <nick|host|ip>, Resolves an IP or hostname
sq: DNS <nofkë|strehë|ip>, Zbulon një IP ose strehëemër

en: DOAT <channel,list,/network> <command>
sq: DOAT <kanal,listë,/rrjet> <urdhër>

en: Danish
sq: Daneze

en: Date
sq: Datë

en: Default Messages
sq: Mesazhe Parazgjedhje

en: Delete
sq: Fshije

en: Democratic Republic of Congo
sq: Republika Demokratike e Kongos

en: Denmark
sq: Danimarkë

en: Description
sq: Përshkrim

en: Destination filename
sq: Emër kartele vendmbërritjeje

en: Details
sq: Hollësi

en: Dialog Buttons
sq: Butona Dialogësh

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
sq: Butona Dialogësh - Kode specialë:
    
    %a  =  krejt nofkat e përzgjedhura
    %c  =  kanali i atëçastshëm
    %e  =  emri i rrjetit të atëçastshëm
    %h  =  strehëemri i nofkës së përzgjedhur
    %m  =  të dhëna makine
    %n  =  nofka juaj
    %s  =  nofka e përzgjedhur
    %t  =  koha/data
    %u  =  llogari e përdoruesit të përzgjedhur

en: Dialog buttons - %s
sq: Butona dialogu - %s

en: Dialog with
sq: Dialog me

en: Dictionaries to use:
sq: Fjalorë për t’u përdorur:

en: Direct Chat
sq: Fjalosje e Drejtpërdrejtë

en: Display MODEs in raw form
sq: Shfaq MËNYRA në formë bruto

en: Display lists in compact mode
sq: Listat shfaqi përmbledhtas

en: Display scrollback from previous session
sq: Shfaq rrëshqitje prej sesionesh të mëparshëm

en: Display timestamps obtained from server if it supports the time-server extension.
sq: Shfaq vula kohore të furnizuara nga shërbyesi, nëse ai e mbulon zgjerimin time-server.

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
sq: Po shfaqen %d/%d përdorues në %d/%d kanale.

en: Djibouti
sq: Xhibut

en: Dominica
sq: Dominika

en: Dominican Republic
sq: Republika Dominikane

en: Don't ask next time.
sq: Mos pyet më herës tjetër.

en: Don't auto connect to servers
sq: Mos u vetërilidh me shërbyes

en: Don't auto load any plugins
sq: Mos vetëngarko ndonjë shtojcë

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
sq: Mos ciklo nëpër tërë shërbyesit, kur dështon lidhja.

en: Done
sq: U bë

en: Download files to:
sq: Kartelat shkarkoji te:

en: Downloads
sq: Shkarkime

en: Dutch
sq: Holandeze

en: ECHO <text>, Prints text locally
sq: ECHO <text>, Shfaq tekst lokalisht

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
sq: EXEC [-o] <urdhër>, përmbush urdhrin. Nëse përdoret flamurka -o, atëherë përfundimi dërgohet në kanalin e çastit, në të kundërt, jepet te kuti e atëçastshme për tekstet

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
sq: EXECCONT, dërgon procesin SIGCONT

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
sq: EXECKILL [-9], asgjëson një përmbushje që po kryhet në kanalin e atëçastshëm. Nëse jepet -9, procesi asgjësohet nga SIGKILL

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
sq: EXECSTOP, i dërgon procesit SIGSTOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
sq: EXECWRITE, i dërgon të dhënat te proceset "stdin"

en: EXPORTCONF, exports HexChat settings
sq: EXPORTCONF, eksporton rregullimet e HexChat-it

en: East Germany
sq: Gjermani Lindore

en: East Timor
sq: Timori Lindor

en: Ecuador
sq: Ekuador

en: Edit %s - %s
sq: Përpunoni %s - %s

en: Edit Events
sq: Përpunoni Akte

en: Edit This Menu
sq: Përpunoni Këtë Menu

en: Educational Institution
sq: Institucione Edukimi

en: Egypt
sq: Egjipt

en: Enable URL grabber
sq: Aktivizo Kopjues URL-sh

en: Enable logging of URLs to disk
sq: Aktivizo regjistrim URL-sh në disk

en: Enable logging of conversations to disk
sq: Aktivizo regjistrim bisedash në disk

en: Enable system tray icon
sq: Aktivizo ikonë për shtyllë sistemi

en: Enable timestamps
sq: Aktivizoni vula kohore

en: Enabled
sq: E aktivizuar

en: English
sq: Angleze

en: English (British)
sq: Angleze (Britanike)

en: Enter Channel to Join:
sq: Jepni Kanal ku të Hyhet:

en: Enter mask to ignore:
sq: Jepni maskë që do të shpërfillet:

en: Enter new nickname:
sq: Jepni nofkën e re:

en: Enter nickname to add:
sq: Jepni nofkë për ta shtuar:

en: Enter reason to kick %s:
sq: Jepni arsye përzënie %s:

en: Equatorial Guinea
sq: Guine Ekuatoriale

en: Eritrea
sq: Eritre

en: Error
sq: Gabim

en: Estonia
sq: Estoni

en: Estonian
sq: Estoneze

en: Ethiopia
sq: Etiopi

en: European Union
sq: Bashkimi Europian

en: Event
sq: Akt

en: Execute command:
sq: Përmbush urdhër:

en: Exempt
sq: Përjashtim

en: Exempts
sq: Përjashtime

en: Extra Gadgets
sq: Lodra ekstra

en: Extra words to highlight:
sq: Fjalë ekstra për t’u theksuar:

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
sq: FLUSHQ, asgjëson mesazhe të atëçastshme që pritnin të dërgoheshin

en: Failed
sq: Dështoi

en: Failed to acquire %s: %s
sq: Dështoi në pasjen e %s: %s

en: Failed to complete Command
sq: Dështoi në përmbushjen e Urdhrit

en: Failed to complete NameHasOwner
sq: Përmbushja e urdhrit NameHasOwner dështoi

en: Failed to open font:
    
    %s
sq: Dështoi në hapje shkronjash:
    
    %s

en: Falkland Islands
sq: Ishujt Falkland

en: Faroe Islands
sq: Ishujt Faroe

en: Fiji
sq: Fixhi

en: File
sq: Kartelë

en: File Transfers
sq: Shpërngulje Kartelash

en: File _Transfers
sq: _Shpërngulje Kartelash

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
sq: Kartela në drejtorinë e shkarkimit është më e madhe se kartela e ofruar. Rimarrje jo e mundur.

en: File offer from: %s (%s)
sq: Ofrim kartele nga: %s (%s)

en: File offer from: %s (%s) - %s
sq: Ofrim kartele nga: %s (%s) - %s

en: File transfers
sq: Shpërngulje kartelash

en: File:
sq: Kartelë:

en: Filename
sq: Emër kartele

en: Files and Directories
sq: Kartela dhe Drejtori

en: Filter Colors
sq: Ngjyra Filtrimesh

en: Find:
sq: Gjej:

en: Finland
sq: Finlandë

en: Finnish
sq: Finlandeze

en: First DCC listen port:
sq: Portë e parë përgjimi DCC:

en: Focus new tabs:
sq: Fokusohu te skeda të reja:

en: Font:
sq: Shkronja:

en: Foreground:
sq: Përpara:

en: Former USSR
sq: Ish-BRSS

en: France
sq: Francë

en: French
sq: Frënge

en: French Guiana
sq: Guajana Frënge

en: French Polynesia
sq: Polinezia Frënge

en: French Southern Territories
sq: Territoret Frënge Jugore

en: Friends List
sq: Listë Shokësh

en: Friends List - %s
sq: Listë Shokësh - %s

en: From
sq: Nga

en: Full name
sq: Emër i plotë

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
sq: GATE <strehë> [<portë>], ndërmjetëson te një strehë përmes një porte, me portë parazgjedhje 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
sq: GHOST <nofkë> [fjalëkalim], Asgjëson një emër nofke fantazmë

en: Galician
sq: Galiciase

en: General
sq: Të përgjithshme

en: Georgia
sq: Gjeorgji

en: German
sq: Gjermane

en: Germany
sq: Gjermani

en: Get my address from the IRC server
sq: Adresën time merre prej shërbyesit IRC

en: Ghana
sq: Ganë

en: Gibraltar
sq: Gjibraltar

en: Give Ops
sq: Jepi Op

en: Give Voice
sq: Jepi Zë

en: Give each person on IRC a different color
sq: Jepi çdo personi në IRC një ngjyrë të ndryshme

en: Government
sq: Qeveri

en: Graph
sq: Grafik

en: Graphical
sq: Grafik

en: Great Britain
sq: Britani e Madhe

en: Greece
sq: Greqi

en: Greek
sq: Greke

en: Greenland
sq: Groenlandë

en: Grenada
sq: Grenadë

en: Guadeloupe
sq: Guadalup

en: Guatemala
sq: Guatemalë

en: Guinea
sq: Guine

en: Guinea-Bissau
sq: Guinea-Bisau

en: Gujarati
sq: Gujaratase

en: Guyana
sq: Guajanë

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
sq: HOP <nofkë>, i jep nofkës gjendjen gjysmëoperator kanali (lyp gjendje operatori kanali)

en: Heard and McDonald Islands
sq: Ishujt Heard dhe McDonald

en: HexChat Theme Manager
sq: Përgjegjës Temash HexChat-i

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
sq: HexChat-i është një klient IRC-je i lehtë për t’u përdorur, por prapëseprapë shumë i zgjerueshëm. Ju lejon të hyni në mënyrë të sigurt, në shumë rrjete njëherësh, dhe të bisedoni me përdoruesit privatisht ose në kanale, duke përdorur një ndërfaqe të personalizueshme. Mundeni madje edhe të shkëmbeni kartela.

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
sq: HexChat-i mbulon veçori të tilla si: DCC, SASL, ndërmjetës, drejtshkrim, sinjalizime, regjistrim veprimtarie, tema të personalizueshme, dhe programthe Python/Perl.

en: Hidden
sq: Fshehur

en: Hide Version
sq: Fshihe Versionin

en: Hide channel join/part messages by default.
sq: Si parazgjedhje, fshihi mesazhet e hyrjeve/daljeve në kanal.

en: Hide join and part messages
sq: Fshih mesazhe ardhjesh dhe ikjesh

en: Hide nick change messages
sq: Fshih mesazhe ndryshimi nofke

en: Highlight all occurrences, and underline the current occurrence.
sq: Thekso krejt hasjet, dhe nënvizo hasjen e çastit.

en: Highlight:
sq: Theksim:

en: Highlighted Message
sq: Mesazh i Theksuar

en: Highlighted Messages
sq: Mesazhe të Theksuar

en: Highlighted message from: %s (%s)
sq: Mesazh me theksim nga: %s (%s)

en: Highlighted message from: %s (%s) - %s
sq: Mesazh me theksim nga: %s (%s) - %s

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
sq: Mesazhet e theksuar janë ata ku përmendet nofka juaj, por edhe:

en: Hindi
sq: Hindu

en: Host
sq: Strehë

en: Host unknown
sq: Strehë e panjohur

en: Hostmask
sq: Strehëmaskë

en: Hostname
sq: Strehëemër

en: Hostname:
sq: Strehëemër:

en: Hungarian
sq: Hungareze

en: Hungary
sq: Hungari

en: I need /bin/sh to run!
sq: Më duhet /bin/sh për të xhiruar!

en: I'm busy
sq: Jam i zënë

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
sq: ID <password>, ju identifikon kundrejt nickserv-it

en: IDENTD <port> <username>
sq: IDENTD <portë> <emër përdoruesi>

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
sq: IGNORE <maskë> <lloje..> <mundësi..>
        maskë - maskë strehe për t’u shpërfillur, p.sh.: *!*@*.aol.com
        lloje - lloje të dhënash për t’u shpërfillur, një ose të tërë prej:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        mundësi - NOSAVE, QUIET

en: IM;Chat;
sq: IM;Fjalosje;

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
sq: INVITE <nofkë> [<kanal>], fton dikë në një kanal, si parazgjedhje tek kanali i atëçastshëm (lyp gjendje operatori kanali)

en: IP address
sq: Adresë IP

en: IRC Client
sq: Klient IRC

en: IRC server only
sq: Vetëm shërbyes IRC

en: Iceland
sq: Islandë

en: Identd Server
sq: Shërbyes Identd

en: Identified text
sq: Tekst i identifikuar

en: Idle time
sq: Kohë plogështie

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
sq: Në e ditshi emrin e kanalit ku doni të hyni, jepeni këtu.

en: Ignore All
sq: Shpërfilli Krejt

en: Ignore List
sq: Listë Shpërfilljesh

en: Ignore Stats:
sq: Statistika Shpërfilljesh:

en: Ignore list - %s
sq: Listë shpërfilljesh - %s

en: In an extra tab
sq: Në skedë të re

en: In the front tab
sq: Në skedën ballore

en: In the server list window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
sq: Te dritarja e listës së shërbyesve për këtë rrjet s’është dhënë ndonjë kanal (dhomë fjalosjesh) te e cila të bëhet hyrje e vetvetishme.

en: Indent nick names
sq: Zhvendosi nofkat djathtas

en: India
sq: Indi

en: Individual's Names
sq: Emra Individësh

en: Indonesia
sq: Indonezi

en: Indonesian
sq: Indoneziane

en: Informational
sq: Informativ

en: Input Box
sq: Kuti Futjesh

en: Input box
sq: Kuti futjesh

en: Insert Attribute or Color Code
sq: Fut Kod Ngjyre ose Atributi

en: Insert a red line after the last read text.
sq: Fut një vijë të kuqe pas tekstit të lexuar së fundmi.

en: Insert timestamps in logs
sq: Fut vulë kohore në regjistra

en: Interface
sq: Ndërfaqe

en: Interface Colors
sq: Ngjyra Ndërfaqeje

en: International
sq: Ndërkombëtar

en: Internet Communication Services
sq: Shërbime Ndërlidhjesh në Internet

en: Internic Commercial
sq: Tregtar Internic

en: Internic Network
sq: Rrjet Internic

en: Internic Non-Profit Organization
sq: Organizëm Jofitimprurës Internic

en: Invite
sq: Ftoje

en: Invite Only
sq: Vetëm me Ftesa

en: Invite:
sq: Ftoni:

en: Invited to channel by: %s (%s)
sq: Ftuar në kanal nga: %s (%s)

en: Invites
sq: Ftesa

en: Iraq
sq: Irak

en: Ireland
sq: Irlandë

en: Isle of Man
sq: Ishulli i Robit

en: Israel
sq: Izrael

en: Italian
sq: Italiane

en: Italy
sq: Itali

en: JOIN <channel>, joins the channel
sq: JOIN <kanal>, hyhet te kanali

en: Jamaica
sq: Xhamaikë

en: Japan
sq: Japoni

en: Japanese
sq: Japoneze

en: Jersey
sq: Xhersi

en: Join Channel
sq: Hyni në Kanal

en: Join Channel...
sq: Hyni në Kanal…

en: Jordan
sq: Jordani

en: KICK <nick> [reason], kicks the nick from the current channel (needs chanop)
sq: KICK <nofkë> [arsye], përzë nofkën prej kanalit të atëçastshëm (lyp gjendje operatori kanali)

en: KICKBAN <nick> [reason], bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
sq: KICKBAN <nofkë> [arsye], dëbon, mandej përzë nofkën prej kanalit të atëçastshëm (lyp operatori kanali)

en: Kazakhstan
sq: Kazakistan

en: Kenya
sq: Kenia

en: Key (Password)
sq: Kyç (Fjalëkalim)

en: Keyboard Shortcuts
sq: Shkurtore Tastiere

en: Keyboard Shortcuts - %s
sq: Shkurtore Tastiere - %s

en: Keyword
sq: Fjalëkyç

en: Kick
sq: Përzëre

en: Kick/Ban
sq: Përzëre/Dëboje

en: KickBan
sq: Përzëdëboje

en: Kinyarwanda
sq: Kinjaruandeze

en: Korean
sq: Koreane

en: Kuwait
sq: Kuvait

en: Kyrgyzstan
sq: Kirgizstan

en: LAGCHECK, forces a new lag check
sq: LAGCHECK, detyron një kontroll të ri vonese

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
sq: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <varg>, kërkon në shtytëz për një varg
        Përdorni -h që të theksohet vargu i gjetur
        Përdorni -m për gjetje siç është shkruar
        Përdorni -r kur vargu është Shprehje e Rregullt
        Përdorni -- (vizë ndarëse dyshe) që të tregohet fundi i opsioneve, teksa kërkohet për, le të themi, vargun '-r'

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
sq: LOAD [e] <kartelë>, ngarkon një shtojcë ose një programth

en: Lag meter:
sq: Matës vonesash:

en: Language:
sq: Gjuhë:

en: Last DCC listen port:
sq: Portë e fundit përgjimi DCC:

en: Last Msg:
sq: Msz i Fundit:

en: Last Seen
sq: Parë Së Fundi

en: Last-spoke order
sq: Fjala e shqiptuar së fundi

en: Latvia
sq: Letoni

en: Latvian
sq: Letoneze

en: Leave Channel
sq: Ik Nga Kanali

en: Leave channel:
sq: Braktisni kanal:

en: Leaving
sq: Po dilet

en: Lebanon
sq: Liban

en: Left (lower)
sq: Majtas (poshtë)

en: Left (upper)
sq: Majtas (sipër)

en: Left message
sq: Mesazh majtas

en: Lesotho
sq: Lesoto

en: Liberia
sq: Liberi

en: Libya
sq: Libi

en: Liechtenstein
sq: Lihtenshtein

en: Lithuania
sq: Lituani

en: Lithuanian
sq: Lituaneze

en: Load From...
sq: Ngarkoni Prej…

en: Loaded log from
sq: U ngarkua regjistrimi prej

en: Local colors:
sq: Ngjyra vendore:

en: Log filename:
sq: Emër kartele regjistrimesh:

en: Log timestamp format:
sq: Format vule kohore regjistri:

en: Logging
sq: Hyrje

en: Login method:
sq: Metodë hyrjeje:

en: Look in:
sq: Shih në:

en: Looking up %s...
sq: Po kërkohet për %s…

en: Luxembourg
sq: Luksemburg

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
sq: MDEHOP, U heq gjendjen operator krejt gjysmëoperatorëve të kanalit në kanalin e atëçastshëm (lyp gjendje operatori kanali)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
sq: MDEOP, U heq gjendje operatori krejt operatorëve të kanalit në kanalin e atëçastshëm (lyp gjendje operatori kanali)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
sq: ME <veprim>, dërgon veprimin te kanali i atëçastshëm (veprimet shprehen në vetën e tretë, si /unë hidhet)

en: MHOP, Mass hop's all users in the current channel (needs chanop)
sq: MHOP, I hedh në masë tërë përdoruesit në kanalin e atëçastshëm (lyp gjendje operatori kanali)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
sq: MKICK, Përzë në masë këdo, hiq ju, nga kanali i atëçastshëm (lyp gjendje operatori kanali)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
sq: MOP, Op-on në masë tërë përdoruesit në kanalin e atëçastshëm (lyp gjendje operatori kanali)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message, message "." to send to last nick or prefix with "=" for dcc chat
sq: MSG <nofkë> <mesazh>, dërgon një mesazh privat, paraprini mesazhin me "." që ta dërgoni te nofka e fundit ose parashtojini "=" për fjalosje dcc

en: M_ode Buttons
sq: Butona Mën_yre

en: Macau
sq: Makau

en: Macedonia
sq: Maqedoni

en: Macedonian
sq: Maqedone

en: Madagascar
sq: Madagaskar

en: Main Chat Window
sq: Dritarja Kryesore e Fjalosjeve

en: Main font:
sq: Lloj kryesor i shkronjave:

en: Make a beep sound on:
sq: Prodho një tingull beep gjatë:

en: Make nick names right-justified
sq: Përligji nofkat djathtas

en: Malawi
sq: Malaui

en: Malay
sq: Malajase

en: Malayalam
sq: Malajalame

en: Malaysia
sq: Malajzi

en: Maldives
sq: Maldive

en: Malta
sq: Maltë

en: Mark or unmark this network as a favorite.
sq: Vëriani ose hiqiani shenjën si i parapëlqyer këtij rrjeti.

en: Marked _Away
sq: I shënuar Si i _Larguar

en: Marker line disabled.
sq: Vija e shënimit është e çaktivizuar

en: Marker line never set.
sq: Nuk është caktuar kurrë vijë shënimi

en: Marker line reset because exceeded scrollback limit.
sq: Vija e shënimit u ricaktua, ngaqë u tejkalua kufiri i rrëshqitjeve

en: Marker line reset by CLEAR command.
sq: Vija e shënimit u ricaktua prej urdhrit CLEAR

en: Marker line reset manually.
sq: Vija e shënimit u ricaktua dorazi.

en: Marker line state unknown.
sq: Gjendje e panjohur për vijën e shënimit

en: Marker line:
sq: Vijë shënimi:

en: Marshall Islands
sq: Ishujt Marshall

en: Martinique
sq: Martinikë

en: Mask
sq: Maskë

en: Mat_ch case
sq: Siç është shkruar

en: Mauritania
sq: Mauritani

en: Mauritius
sq: Mauricius

en: Maximum File Transfer Speeds (Byte per Second)
sq: Shpejtësi Maksimum Shpërnguljesh Kartelash (Bajte për Sekondë)

en: Maximum number of URLs to grab:
sq: Numër maksimum URL-sh që mund të merren:

en: Maximum speed for all files
sq: Shpejtësi maksimum për krejt kartelat

en: Maximum speed for one transfer
sq: Shpejtësi maksimum për një shpërngulje

en: Mayotte
sq: Majot

en: Mechanism
sq: Mekanizëm

en: Message
sq: Mesazh

en: Messages
sq: Mesazhe

en: Mexico
sq: Meksikë

en: Micronesia
sq: Mikronezi

en: Middle click to close tab
sq: Klikim me të mesit që të mbyllet skeda

en: Military
sq: Ushtarake

en: Minimize to tray
sq: Ule te shtylla

en: Miscellaneous
sq: Të ndryshme

en: Mobile Devices
sq: Pajisje Celulare

en: Mode char
sq: Shkronja mënyre

en: Moderated
sq: Ndryshuar

en: Modes string
sq: Varg mënyrash

en: Moldova
sq: Moldavi

en: Monaco
sq: Monako

en: Mongolia
sq: Mongoli

en: Montenegro
sq: Mal i Zi

en: More...
sq: Më tepër…

en: Morocco
sq: Marok

en: Move completed files to:
sq: Kartelat e plotësuara zhvendosi te:

en: Move to Marker Line
sq: Kalo te Vijë Shënimi

en: Mozambique
sq: Mozambik

en: Museums
sq: Muzeume

en: Myanmar
sq: Mianmar

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
sq: NAMES [channel], Tregon nofkat në kanal

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
sq: NCTCP <nofkë> <mesazh>, Dërgon një njoftim CTCP

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
sq: NEWSERVER [-noconnect] <strehëemër> [<portë>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
sq: NICK <nofkë>, cakton nofkën tuaj

en: NO
sq: JO

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice
sq: NOTICE <nofkë/kanal> <mesazh>, dërgon një njoftim

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
sq: NOTIFY [-n rrjeti1[,rrjeti2,…]] [<nofkë>], shfaq listën tuaj të njoftimeve ose shton dikë në të

en: Name
sq: Emër

en: Namibia
sq: Namibi

en: Netherlands
sq: Holandë

en: Netherlands Antilles
sq: Antilet Holandeze

en: Network
sq: Rrjet

en: Network Li_st
sq: _Listë Rrjetesh

en: Network List - %s
sq: Listë Rrjetesh -%s

en: Network send queue: %d bytes
sq: Radhë dërgimesh në rrjet: %d bajte

en: Network setup
sq: Rregullim rrjeti

en: Networks
sq: Rrjete

en: Never
sq: Kurrë

en: New Caledonia
sq: Kaledoni e Re

en: New Filename
sq: Emër i Ri Kartele

en: New Network
sq: Rrjet i Ri

en: New Zealand
sq: Zelandë e Re

en: New data:
sq: Të dhëna të reja:

en: New message:
sq: Mesazh i ri:

en: New nickname
sq: Nofkë e re

en: Nicaragua
sq: Nikaragua

en: Nick
sq: Nofkë

en: Nick Completion
sq: Plotësim Nofkash

en: Nick being tried
sq: Nofkë që po provohet

en: Nick completion amount:
sq: Masë plotësimi nofkash:

en: Nick completion sorted:
sq: Renditur sipas plotësim nofkash:

en: Nick completion suffix:
sq: Prapashtesë plotësimi nofkash:

en: Nick names not to highlight:
sq: Nofka për t’u mos theksuar:

en: Nick names to always highlight:
sq: Nofka për t’u theksuar përherë:

en: Nick of person who changed the topic
sq: Nofkë e personit që ndryshoi temën

en: Nick of person who have been invited
sq: Nofkë e personit që është ftuar

en: Nick of person who invited you
sq: Nofkë e personit që ju ftoi

en: Nickname
sq: Nofkë

en: Nickname in use
sq: Nofkë në përdorim

en: Nigeria
sq: Nigeri

en: No active DCCs
sq: S’ka DCC-ra aktive

en: No channel joined. Try /join #<channel>
sq: Nuk hytë në ndonjë kanal. Provoni /join #<kanal>

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
sq: Pa simbol hexchat_plugin_init; është vërtet shtojcë për HexChat?

en: No outside messages
sq: Jo mesazhe nga jashtë

en: No results found.
sq: S'u gjetën përfundime.

en: No route to host
sq: S’ka udhë për te streha

en: No such command.
sq: S’ka urdhër të tillë.

en: No such plugin found.
sq: S’u gjet shtojcë e tillë.

en: No such ref number found.
sq: S’u gjet numër ree i tillë.

en: No timers installed.
sq: S’ka kohëmatës të instaluar.

en: No topic is set
sq: Nuk është caktuar temë

en: Norfolk Island
sq: Ishujt Norfolk

en: Normal
sq: Normale

en: North Korea
sq: Kore e Veriut

en: Northern Mariana Islands
sq: Ishujt Veriorë Mariana

en: Norway
sq: Norvegji

en: Norwegian (Bokmal)
sq: Norvegjeze(Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
sq: Norvegjeze (Nynorsk)

en: Not connected.
sq: I palidhur.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
sq: I palidhur. Provoni /server <strehë> [<portë>]

en: Not found
sq: S’u gjet

en: Notice
sq: Njofto

en: Notice from: %s (%s)
sq: Njoftim nga: %s (%s)

en: Notice:
sq: Njofto:

en: Notify on these networks:
sq: Njofto në këta rrjete:

en: Number of notify items
sq: Numër objektesh njoftim

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
sq: OP <nofkë>, i jep nofkës gjendje operatori kanali (lyp gjendje operatori kanali)

en: O_pen the channel list.
sq: _Hap listën e kanaleve.

en: O_perator Actions
sq: Veprime _Operatori

en: Offline
sq: I palidhur

en: Old Filename
sq: Emër i Vjetër Kartele

en: Old nickname
sq: Nofkë e vjetër

en: Omit alerts when marked as being away
sq: Mos ua vër veshin sinjalizimeve, kur jam i shënuar si i larguar

en: Omit alerts while the window is focused
sq: Pa sinjale, kur dritarja është e fokusuar

en: On channels smaller than:
sq: Në kanale më të vegjël se:

en: One download:
sq: Një shkarkim:

en: One upload:
sq: Një ngarkim:

en: Online
sq: I lidhur

en: Only requested tabs
sq: Vetëm skedat e nevojshme

en: Only show notifications when hidden or iconified
sq: Shfaq njoftime vetëm kur është i fshehur ose i ikonizuar

en: Only useful for computers with multiple addresses.
sq: I dobishëm vetëm për kompjuter me adresa të shumëfishta.

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
sq: DCC, Shpërfill, Njofto etj, të hapen si skeda apo si dritare?

en: Open Data Folder
sq: Hap Dosje të Dhënash

en: Open Dialog
sq: Hap Dialog

en: Open Folder...
sq: Hapni Dosje…

en: Open Link in Browser
sq: Hape Lidhjen në Shfletues

en: Open Safe Mode
sq: Hap Mënyrën e Sigurt

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
sq: Hap një URL ose përmbush një urdhër në një HexChat ekzistues

en: Open a new tab when you receive a private message
sq: Hap një skedë të re, kur merret mesazh privat

en: Open an extra tab for server messages
sq: Hap një skedë ekstra për mesazhe shërbyesi

en: Open an irc://server:port/channel URL
sq: Hap një URL irc://shërbyes:portë/kanal

en: Open an irc://server:port/channel?key URL
sq: Hapni një URL irc://server:port/channel?key

en: Open channels in:
sq: Hap kanale në:

en: Open dialogs in:
sq: Hap dialogë në:

en: Open utilities in:
sq: Hapi të dobishmet në:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
sq: PART [<kanal>] [<arsye>], lë kanalin, si parazgjedhje atë të çastit

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
sq: PING <nofkë | kanal>, i dërgon ping CTCP nofkës ose kanalit

en: Palestinian Territory
sq: Territoret Palestineze

en: Papua New Guinea
sq: Papua Guinea e Re

en: Paraguay
sq: Paraguai

en: Part Channel
sq: Dilni prej Kanalit

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
sq: Fjalëkalim i përdorur për hyrjet. Nëse jeni në mëdyshje, lëreni të zbrazët.

en: Password:
sq: Fjalëkalim:

en: Pathname
sq: Emër shtegu

en: Pattern Match (Wildcards)
sq: Përputhje Rregullsish (Shenja të Gjithëpushtetshme)

en: Perform a case-sensitive search.
sq: Kryeni një kërkim që termin e merr parasysh siç është shkruar.

en: Philippines
sq: Filipine

en: Ping Server
sq: Kryej Ping Ndaj Shërbyesit

en: Pitcairn
sq: Pitkern

en: Placement of notices:
sq: Vendosje njoftimesh:

en: Play "message-new-instant" from the freedesktop.org sound theme upon the selected events
sq: Gjatë akteve të përzgjedhura luaj "message-new-instant" nga tema e tingujve freedesktop.org

en: Play a GTK beep upon the selected events
sq: Gjatë akteve të përzgjedhura luaj një tingull GTK

en: Play the "Instant Message Notification" system sound upon the selected events
sq: Gjatë akteve të përzgjedhura luaj tingullin e sistemi për "Njoftim Mesazhi të Atypëratyshëm"

en: Plugin defined commands:
sq: Urdhra të përkufizuar nga shtojca:

en: Plugins and Scripts - %s
sq: Shtojca dhe Programthe - %s

en: Poland
sq: Poloni

en: Polish
sq: Polake

en: Port
sq: Portë

en: Port:
sq: Portë:

en: Portugal
sq: Portugali

en: Portuguese
sq: Portugeze

en: Portuguese (Brazilian)
sq: Portugeze (Braziliane)

en: Position
sq: Pozicion

en: Preferences - %s
sq: Parapëlqime - %s

en: Print Texts File
sq: Shtyp Kartelë Tekstesh

en: Private Message
sq: Mesazh Privat

en: Private message from: %s (%s)
sq: Mesazh privat nga: %s (%s)

en: Private message from: %s (%s) - %s
sq: Mesazh privat nga: %s (%s) - %s

en: Private:
sq: Privat:

en: Professions
sq: Profesione

en: Proxy Authentication
sq: Mirëfilltësim Ndërmjetësi

en: Proxy Server
sq: Shërbyes Ndërmjetës

en: Proxy traversal failed.
sq: Ndërmjetësi traversal dështoi.

en: Puerto Rico
sq: Porto Riko

en: Punjabi
sq: Panxhabe

en: Push input line into history but doesn't send to server
sq: I kalon historikut rresht dhënieje, por nuk ia dërgon shërbyesit

en: QUERY [-nofocus] <nick> [message], opens up a new privmsg window to someone and optionally sends a message
sq: QUERY [-nofocus] <nofkë> [mesazh], i hap dikujt një dritare të re mesazhesh private dhe i dërgon një mesazh, po deshët

en: QUIET <mask> [<quiettype>], quiet everyone matching the mask in the current channel if supported by the server.
sq: QUIET <maskë> [<quiettype>], heshton në kanalin e atëçastshëm këdo që përputhet me maskën, nëse kjo mbulohet nga shërbyesi.

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
sq: QUIT [<arsye>], shkëputet prej shërbyesit të atëçastshëm

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
sq: QUOTE <tekst>, dërgon te shërbyesi tekstin e patrajtuar

en: Qatar
sq: Katar

en: Quiet
sq: Heshtim

en: Quiet is not supported by this server.
sq: Ky shërbyes nuk mbulon heshtimet.

en: Quiets
sq: Heshtime

en: Quit HexChat?
sq: Të dilet nga HexChat-i?

en: Quit:
sq: Braktisni:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sq: RECONNECT [-ssl] [<strehë>] [<portë>] [<fjalëkalim>], Mund të jepet thjesht si /RECONNECT, për t’u rilidhur me shërbyesin e atëçastshëm, ose si /RECONNECT ALL, për t’u rilidhur me tërë shërbyesit e hapur

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sq: RECONNECT [<strehë>] [<portë>] [<fjalëkalim>], Mund të jepet thjesht si /RECONNECT për t’u rilidhur me shërbyesin e atëçastshëm ose si /RECONNECT ALL për t’u rilidhur me tërë shërbyesit e hapur

en: RECV <text>, send raw data to HexChat, as if it was received from the IRC server
sq: RECV <tekst>, dërgojini HexChat-it të dhëna të papërpunuara, si të ishin marrë prej shërbyesit IRC

en: RELOAD <name>, reloads a plugin or script
sq: RELOAD <emër>, ringarkon një shtojcë ose një programth

en: Raw Log (%s) - %s
sq: Regjistër të Papërpunuarash (%s) - %s

en: Raw Numeric or Identifier
sq: Numër ose Identifikues

en: Rea_l name:
sq: Emër i _vërtetë:

en: Real IP
sq: IP reale

en: Real Name:
sq: Emër i Vërtetë:

en: Real name:
sq: Emri i vërtetë:

en: Real user@host
sq: përdorues@strehë i vërteti

en: Really remove network "%s" and all its servers?
sq: Të hiqet vërtet rrjeti "%s" dhe tërë shërbyesit e tij?

en: Reason
sq: Arsye

en: Receive window
sq: Dritare marrjesh

en: Receiver
sq: Marrës

en: Recv
sq: Marrë

en: Refresh
sq: Rifreskoje

en: Regard search string as a regular expression.
sq: Vargjet e kërkimit konsideroji shprehje të rregullta.

en: Regular Expression
sq: Shprehje e Rregullt

en: Remote host closed socket
sq: Streha e largët mbylli socket-in

en: Remove
sq: Hiqe

en: Removed Capabilities
sq: Aftësi të Hequra

en: Render colors and attributes
sq: Ngjyra dhe atribute vizatimi

en: Replace - %s
sq: Zëvendëso - %s

en: Replace with
sq: Zëvendësoje me

en: Requested Capabilities
sq: Aftësi të Domosdoshme

en: Reset Marker Line
sq: Ricakto Vijë Shënimi

en: Resume
sq: Rimerre

en: Retrieve channel list
sq: Merr listë kanalesh

en: Retrieving the channel list may take a minute or two.
sq: Marrja e listës së kanaleve mund të dojë një a dy minuta.

en: Reverse DNS
sq: Përmbys DNS

en: Right (lower)
sq: Djathtas (poshtë)

en: Right (upper)
sq: Djathtas (sipër)

en: Right message
sq: Mesazh djathtas

en: Romania
sq: Rumani

en: Russian
sq: Ruse

en: Russian Federation
sq: Federata Ruse

en: Rwanda
sq: Ruandë

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
sq: Ishujt S. Georgia dhe S. Sandwich

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
sq: SAY <tekst>, dërgon tekstin te objekti në dritaren e atëçastshme

en: SEND <nick> [<file>]
sq: SEND <nofkë [<kartelë>]

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sq: SERVCHAN <strehë> <portë> <kanal>, lidhet dhe hyn në një kanal

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sq: SERVCHAN [-ssl] <strehë> <portë> <kanal>, lidhet dhe hyn në një kanal

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
sq: SERVER <strehë> [<portë>] [<fjalëkalim>], lidhet me një shërbyes, porta parazgjedhje është 6667

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
sq: SERVER [-ssl] <strehë> [<portë>] [<fjalëkalim>], lidhet me një shërbyes, porta parazgjedhje është 6667 për lidhje normale, dhe 6697 për lidhje ssl

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
sq: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <ndryshore> [<vlerë>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
sq: SETCURSOR [-|+]<position>, ripozicionon kursorin te kutia e teksteve

en: SETTAB <new name>, change a tab's name, tab_trunc limit still applies
sq: SETTAB <emër i ri>, ndërron emrin e skedës, tab_trunc mbetet ende në fuqi

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
sq: SETTEXT <tekst i ri>, zëvendësoni tekstin te kutia e teksteve

en: S_ettings
sq: _Rregullime

en: Saint Lucia
sq: Santa Luçia

en: Sao Tome and Principe
sq: Sao Tome dhe Principe

en: Saudi Arabia
sq: Arabi Saudite

en: Save
sq: Ruaje

en: Save As...
sq: Ruajeni Si…

en: Save Text
sq: Ruaje Tekstin

en: Save _List...
sq: Ruajeni _Listën…

en: Save list to a file
sq: Ruaje listën si një kartelë

en: Save nick name in filenames
sq: Ruaj nofka në emra kartelash

en: Save without interaction
sq: Ruaje pa ndërveprim

en: Scroll mouse-wheel to change tabs
sq: Rrotulloni rrotën e miut që të ndryshoni skeda

en: Scrollback
sq: Rrëshqitje

en: Scrollback lines:
sq: Rreshta rrëshqitjeje:

en: Search
sq: Kërkoni

en: Search Next
sq: Kërko Pasuesin

en: Search Previous
sq: Kërko të Mëparshmin

en: Search Text
sq: Kërko Te Teksti

en: Search buffer is empty.
sq: Shtytëza e kërkimeve është e zbrazët.

en: Search hit end or not found.
sq: Kërkimi mbërriti në fund ose nuk u gjet gjë.

en: Search type:
sq: Lloj kërkimi:

en: Second choice:
sq: Zgjedhje e dytë:

en: Seconds
sq: Sekonda

en: See the strftime MSDN article for details.
sq: Për hollësi shihni artikullin strftime MSDN.

en: See the strftime manpage for details.
sq: Për hollësi shihni faqe manuali (manpage) për strftime.

en: Select Download Folder
sq: Përzgjidhni Dosje Shkarkimesh

en: Select a Plugin or Script to load
sq: Përzgjidhni Shtojcë ose Programth për t’u ngarkuar

en: Select a row to get help information on its Action.
sq: Përzgjidhni një rresht që të merrni të dhëna ndihme mbi Veprimin e tij.

en: Select a sound file
sq: Përzgjidhni një kartelë tingull

en: Select an Image File
sq: Përzgjidhni një Kartelë Figure

en: Select an output filename
sq: Përzgjidhni një emër kartele përfundim

en: Select color
sq: Përzgjidhni ngjyrë

en: Select font
sq: Përzgjidhni shkronja

en: Selected Text
sq: Tekst i Përzgjedhur

en: Send
sq: Dërgoje

en: Send File
sq: Dërgoni Kartelë

en: Send file to %s
sq: Dërgoni kartelë te %s

en: Send window
sq: Dritare dërgimesh

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list.
sq: Dërgon një /WHOIS kur një përdorues që e keni te lista juaj e njoftimeve lidhet me kanalin.

en: Sent
sq: Dërguar

en: Separate multiple entries with commas without spaces before or after.
sq: Ndajini zërat me presje, pa hapësira përpara ose pas.

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
sq: Ndajini fjalët e shumëfishta me presje.
    Pranohen shenjat e gjithëpushtetshme.

en: Serbia
sq: Serbi

en: Serbia and Montenegro
sq: Serbi dhe Mal i Zi

en: Serbian
sq: Serbe

en: Server %s already exists on network %s.
sq: Shërbyesi %s gjendet tashmë në rrjetin %s.

en: Server Capabilities
sq: Aftësi Shërbyesi

en: Server Information
sq: Të dhëna Shërbyesi

en: Server Links
sq: Lidhje Shërbyesish

en: Server Name
sq: Emër Shërbyesi

en: Server Tab
sq: Skedë Shërbyesi

en: Server Window
sq: Dritare Shërbyesi

en: Server will respond with the networks username
sq: Shërbyesi do të përgjigjet me emrin e përdoruesit për rrjetet

en: Server:
sq: Shërbyes:

en: Servers
sq: Shërbyes

en: Seychelles
sq: Sejshelle

en: Shorten tab labels to:
sq: Shkurto etiketë skedash në:

en: Show away once
sq: Shfaq i larguar vetëm një herë

en: Show channel modes
sq: Shfaq mënyra kanali

en: Show channel switcher at:
sq: Shfaq këmbyes kanalesh tek:

en: Show dotted lines in the channel tree
sq: Shfaq rreshta me vija te pema e kanalit

en: Show favorites only
sq: Shfaq vetëm të parapëlqyerit

en: Show hostnames in user list
sq: Shfaqi strehëemrat në listë përdoruesish

en: Show icons for user modes
sq: Shfaq ikona për mënyra përdoruesi

en: Show icons in the channel tree
sq: Shfaqi ikonat te pema e kanalit

en: Show identical away messages only once.
sq: Mesazhet identike të largimeve shfaqi vetëm njëherë.

en: Show marker line
sq: Shfaq vijë shënimi

en: Show nick box
sq: Shfaq kuti nofkash

en: Show notifications on:
sq: Shfaq njoftime kur:

en: Show number of users
sq: Shfaq numër përdoruesish

en: Show only:
sq: Shfaq vetëm:

en: Show plugin/script auto-load directory
sq: Shfaq drejtori shtojcash/programthesh vetëngarkuese

en: Show user config directory
sq: Përdor drejtori formësimi të përdoruesit

en: Show user count in channels
sq: Shfaq numër përdoruesish në kanale

en: Show user list at:
sq: Shfaq listë përdoruesish te:

en: Show user mode icon in nick box
sq: Shfaq ikonë mënyre përdoruesi te kutia e nofkave

en: Show version information
sq: Shfaq të dhëna versioni

en: Signon time
sq: Kohë futjeje

en: Simple Search
sq: Kërkim i Thjeshtë

en: Singapore
sq: Singapor

en: Size
sq: Madhësi

en: Skip network list on startup
sq: Anashkalo listë rrjetesh gjatë nisjes

en: Slovak
sq: Slovake

en: Slovak Republic
sq: Republika Slovake

en: Slovenia
sq: Slloveni

en: Slovenian
sq: Slovene

en: Smaller text
sq: Tekst më i vogël

en: Solomon Islands
sq: Ishujt Solomon

en: Somalia
sq: Somali

en: Some file transfers are still active.
sq: Disa shpërngulje kartelash janë ende në përmbushje e sipër.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
sq: U ndryshuan disa rregullime të cilat lypin rinisje, për të hyrë në fuqi plotësisht.

en: Sort tabs in alphabetical order
sq: Rendit skeda sipas abc-së

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use Shift+Up and Shift+Down keys to move a row.
sq: E rendit listën e rrjeteve sipas rendit alfabetik. Përdorni shkurtoret Shift+Up dhe Shift+Down që të lëvizni një rresht.

en: Sound file
sq: Kartelë tingull

en: Sound file:
sq: Kartelë tingulli:

en: Sounds
sq: Tinguj

en: South Africa
sq: Afrikë e Jugut

en: South Korea
sq: Kore e Jugut

en: South Sudan
sq: Sudan i Jugut

en: Spain
sq: Spanjë

en: Spanish
sq: Spanjolle

en: Spell checker:
sq: Kontroll drejtshkrimi:

en: Spell checking
sq: Kontroll drejtshkrimi

en: Spelling Suggestions
sq: Këshillime Drejtshkrimi

en: Sri Lanka
sq: Sri Lankë

en: St. Helena
sq: Shën Helenë

en: St. Kitts and Nevis
sq: Shën Kits dhe Nevis

en: St. Pierre and Miquelon
sq: Shën Pier dhe Mikëlon

en: St. Vincent and the Grenadines
sq: Shën Vincent dhe Grenadinet

en: Start Time
sq: Kohë Fillimi

en: Status
sq: Gjendje

en: Strip _Colors
sq: Hiqi _Ngjyrat

en: Suriname
sq: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
sq: Ishujt Svalbard dhe Jan Mayen

en: Swaziland
sq: Svaziland

en: Sweden
sq: Suedi

en: Swedish
sq: Suedeze

en: Switcher type:
sq: Lloj këmbyesi:

en: Switzerland
sq: Zvicër

en: Syria
sq: Siri

en: Sysinfo: %s is set to: %d
sq: Sysinfo: %s është vendosur si: %d

en: Sysinfo: Failed to get info. Either not supported or error.
sq: Sysinfo: Dështoi marrja e të dhënave. Ose kjo nuk mbulohet ose pati gabim.

en: Sysinfo: Invalid variable name
sq: Sysinfo: Emër ndryshoreje i pavlefshëm

en: Sysinfo: No info by that name
sq: Sysinfo: S’ka të dhëna nga ai emër

en: Sysinfo: Valid settings are: announce and hide_* for each piece of information. e.g. hide_os. Without a value it will show current (or default) setting.
sq: Sysinfo: Rregullimet e vlefshme janë: announce dhe hide_* për çdo pjesë informacioni. p.sh. hide_os. Po qe se nuk i jepet një vlerë, do të shfaqë vlerën e atëçastshme (ose parazgjedhjen).

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
sq: TOPIC [<temë>], e cakton si temë nëse jepet një, përndryshe shfaq temën e atëçastshme

en: T_ree
sq: _Pemë

en: Tabs
sq: Skeda

en: Tabs or Windows
sq: Skeda ose Dritare

en: Taiwan
sq: Taivan

en: Tajikistan
sq: Taxhikistan

en: Take Ops
sq: Hiqja Op-in

en: Take Voice
sq: Hiqja Zërin

en: Tanzania
sq: Tanzani

en: Test All
sq: Testo Gjithçka

en: Text
sq: Tekst

en: Text Box
sq: Kuti Tekstesh

en: Text Colors
sq: Ngjyra Teksti

en: Text Events
sq: Veprimtari Teksti

en: Thai
sq: Tajlandeze

en: Thailand
sq: Tajlandë

en: That file is not resumable.
sq: Kjo kartelë nuk është e përmbledhshme.

en: That mask already exists.
sq: Ka tashmë një maskë si kjo.

en: That plugin is refusing to unload.
sq: Ajo shtojcë nuk pranon të çngarkohet.

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position. Set Data 1 to auto to switch to the page with the most recent and important activity (queries first, then channels with hilight, channels with dialogue, channels with other data)
sq: Urdhri Ndrysho Faqe ju kalon nga një faqe e bllokut në një tjetër. Caktoni për Data 1 faqen tek e cila dëshironi të kaloni. Nëse Data 2 ka një vlerë çfarëdo, atëherë kalimi do të jetë relativ kundrejt pozicionit të tanishëm. Caktoni për Data 1 vlerën auto që të kaloni te faqja me veprimtarinë më të re dhe më të rëndësishme (kërkesat së pari, mandej kanalet me theksime, kanalet me dialogë, kanalet me të dhëna të tjera)

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
sq: Urdhri Fut në Shtytëz do të fusë lëndën e Data 1 te pjesa ku u shtyp vargu i tasteve te pozicioni i atëçastshëm i kursorit

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
sq: Urdhri Urdhri i Fundit bën që si hyrje të jetë urdhri i fundit i dhënë - njësoj si shtypja e shigjetës sipër brenda një shelli

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
sq: Urdhri Urdhri Pasues e bën zërin në fjalë të përmbajë urdhrin pasues që jepet - njësoj si shtypja e shigjetës poshtë brenda një shelli

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it had been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate separate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
sq: Veprimi Xhiro Urdhër i xhiron të dhënat te Data 1 si të qenë shtypur te kutia e teksteve ku shtypët vargun e dhënë të tasteve. Ndaj mund të përmbajë tekst (i cili do të dërgohet te kanali/personi), urdhra ose urdhra përdoruesi. Kur xhirohet, krejt shenjat \n te Data 1 përdoren për të kufizuar urdhra të veçantë, ndaj është e mundur të xhirohet më shumë se një urdhër. Nëse dëshironi një shenjë \ tek teksti aktual, atëherë jepni \\

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Top, Bottom, Up, Down, +1 or -1.
sq: Urdhri Rrëshqit Në Faqe bën që të rrëshqitet në tekst, lart ose poshtë, një faqe ose një rresht. Jepini Data 1 vlerën Top, Bottom, Up, Down, +1 ose -1.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
sq: Urdhri Vendos Shtytëz vendos futjen atje ku u shtyp varg tastesh te lënda e Data 1

en: The CTCP event
sq: Ngjarja CTCP

en: The Channel it's going to
sq: Kanali ku po shkohet

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
sq: Shtylla e menuve tani është fshehur. Mund ta shfaqni sërish duke shtypur Control+F9, ose duke djathtasklikuar mbi një pjesë të zbrazët të fushës kryesore të teksteve.

en: The Packet
sq: Paketa

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
sq: Mundësia Emër i Vërtetë nuk mund të lihet e zbrazët. Po kalohet te "realname".

en: The account of the person
sq: Llpgaria e personit

en: The action
sq: Veprimi

en: The ban mask
sq: Maska e dëbimit

en: The channel
sq: Kanali

en: The channel being joined
sq: Kanali ku po hyhet

en: The channel it's being set on
sq: Kanali është duke u bërë gati

en: The creator
sq: Krijuesi

en: The exempt mask
sq: Maska e përjashtimit

en: The host of the person
sq: Streha e personit

en: The invite mask
sq: Maska e ftesës

en: The key
sq: Kyçi

en: The limit
sq: Kufiri

en: The message
sq: Mesazhi

en: The mode letter
sq: Shkronja e mënyrës

en: The mode's sign (+/-)
sq: Shenja mënyre (+/-)

en: The nick of the joining person
sq: Nofka e personit që po hyn

en: The nick of the person
sq: Nofka e personit

en: The nick of the person leaving
sq: Nofka e personit që po ikën

en: The nick of the person removed the exempt
sq: Nofka e personit që hoqi përjashtimin

en: The nick of the person removed the invite
sq: Nofka e personit që hoqi ftesën

en: The nick of the person setting the mode
sq: Nofka e personit që po cakton mënyrën

en: The nick of the person who did the banning
sq: Nofka e personit që bëri dëbimin

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
sq: Nofka e personit që bëri gjysmëdeopimin

en: The nick of the person who did the deop'ing
sq: Nofka e personit që bëri deopimin

en: The nick of the person who did the devoice'ing
sq: Nofka e personit që bëri çzanimin

en: The nick of the person who did the exempt
sq: Nofka e personit që bëri përjashtimin

en: The nick of the person who did the halfop'ing
sq: Nofka e personit që bëri gjysmëop-im

en: The nick of the person who did the invite
sq: Nofka e personit që bëri ftesën

en: The nick of the person who did the op'ing
sq: Nofka e personit që bëri op-im

en: The nick of the person who did the quieting
sq: Nofka e personit që kreu heshtimin

en: The nick of the person who did the unban'ing
sq: Nofka e personit që hoqi zhdëbimin

en: The nick of the person who did the unquiet'ing
sq: Nofka e personit që kreu çheshtimin

en: The nick of the person who did the voice'ing
sq: Nofka e personit që dha zë

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
sq: Nofka e personit që u gjysmëdeopua

en: The nick of the person who has been deop'ed
sq: Nofka e personit që u deopua

en: The nick of the person who has been devoice'ed
sq: Nofka e personit që u çzanua

en: The nick of the person who has been halfop'ed
sq: Nofka e personit që është gjysmëop-uar

en: The nick of the person who has been op'ed
sq: Nofka e personit që u op-ua

en: The nick of the person who has been voice'ed
sq: Nofka e personit që u bë i zëshëm

en: The nick of the person who set the key
sq: Nofka e personit që caktoi kyçin

en: The nick of the person who set the limit
sq: Nofka e personit që caktoi kufirin

en: The nick who removed the key
sq: Nofka që hoqi kyçin

en: The nick who removed the limit
sq: Nofka që hoqi kufirin

en: The nickname of the kicker
sq: Nofka e përzënësit

en: The person being kicked
sq: Personi që po përzihet

en: The quiet mask
sq: Maska e heshtimit

en: The reason
sq: Arsyeja

en: The sound
sq: Tingulli

en: The text
sq: Teksti

en: The time
sq: Koha

en: The time in x.x format (see below)
sq: Koha në format x.x (shihni më poshtë)

en: The way you identify yourself to the server. For custom login methods use connect commands.
sq: Mënyra se si identifikoni veten kundrejt shërbyesit. Për metoda të personalizuara hyrjesh përdorni urdhra lidhjeje.

en: There was an error loading key bindings configuration
sq: Pati një gabim gjatë ngarkimit të formësimit për funksione tastesh

en: There was an error parsing the string
sq: Pati një gabim në përtypjen e vargut

en: Third choice:
sq: Zgjedhje e tretë:

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
sq: Ky urdhër ndryshon tekstin që jepet për të përfunduar një urdhër apo një nofkë ende jo të plotësuar. Nëse është rregulluar Data 1, atëherë shtypja dyfish e tastit Tab në një varg do të zgjedhë nofkën e fundit, jo pasuesen

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
sq: Ky urdhër kontrollon fjalën e fundit të dhënë përkundër listës së zëvendësimeve dhe bën zëvendësim, nëse gjendet përputhje

en: This command moves the current tab family to the left
sq: Ky urdhër zhvendos grupin e skedave të atëçastshme majtas

en: This command moves the current tab family to the right
sq: Ky urdhër zhvendos grupin e skedave të atëçastshme djathtas

en: This command moves the front tab left by one
sq: Ky urdhër zhvendos skedën ballore majtas me një hap

en: This command moves the front tab right by one
sq: Ky urdhër zhvendos skedën ballore djathtas me një hap

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
sq: Ky urdhër kryen lëvizjen lart e poshtë nëpër listë nofkash. Nëse është dhënë diçka si Data 1 shkohet sipër, ndryshe zbritet poshtë

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
sq: Ky shërbyes ka ende %d kanale apo dialogë përshoqëruar atij. Të mbyllen të tërë?

en: Threshold of nicks to start listing instead of completing
sq: Prag fillimi tregimi nofkash, në vend se plotësim të tyre

en: Timer %d deleted.
sq: Kohëmatësi %d u fshi.

en: Timestamp format:
sq: Format vulash kohore:

en: Timestamps
sq: Vula kohore

en: Title Bar
sq: Shtyllë Titulli

en: Too many recursive usercommands, aborting.
sq: Shumë urdhra përdoruesi ripërsëritëse, po ndërpritet.

en: Top
sq: Sipër

en: Topic
sq: Temë

en: Topic Protection
sq: Mbrojtje Teme

en: Topic for %s is: %s
sq: Tema për %s është: %s

en: Track the away status of users and mark them in a different color
sq: Ndiq gjendjen i larguar të përdoruesve dhe tregoji ata me një ngjyrë të ndryshme

en: Transparency Settings
sq: Rregullime Tejdukshmërie

en: Travel and Tourism
sq: Udhëtime dhe Turizëm

en: Tray Behavior
sq: Sjellje Paneli

en: Tree
sq: Pema

en: Trinidad and Tobago
sq: Trinidad dhe Tobago

en: Tunisia
sq: Tunizi

en: Turkey
sq: Turqi

en: Turkish
sq: Turke

en: Turks and Caicos Islands
sq: Ishujt Turks dhe Kaikos

en: Type
sq: Lloj

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
sq: Për më tepër të dhëna, shtypni /HELP <urdhër>, ose /HELP -l

en: Type:
sq: Lloj:

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
sq: UNBAN <maskë> [<maskë>…], heq dëbimin për maskat e treguara.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
sq: UNIGNORE <maskë> [URTË]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
sq: UNLOAD <emër>, çngarkon një shtojcë ose një programth

en: UNQUIET <mask> [<mask>...], unquiets the specified masks if supported by the server.
sq: UNQUIET <maskë> [<maskë>…], çheshton maskat e treguara, nëse kjo mbulohet nga shërbyesi.

en: URL <url>, opens a URL in your browser
sq: URL <url>, hap një URL në shfletuesin tuaj

en: URL Grabber - %s
sq: Kopjues URL-sh - %s

en: URL Handlers
sq: Trajtues URL-sh

en: URL Handlers - %s
sq: Trajtues URL-sh - %s

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! in front of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of HexChat
sq: Trajtues URL-sh - Kode speciale:
    
    %s  =  Vargu URL
    
    Vendosja e një ! në fillim të urdhrit
    tregon që do të duhej dërguar te
    një shell, në vend se për HexChat-in

en: URLs
sq: URL-ra

en: US Virgin Islands
sq: Ishujt e Virgjër të ShBA-ve

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
sq: USELECT [-a] [-s] <nofka1> <nofka2> etj, thekson nofkën(at) në listën e përdoruesve të kanalit

en: U_ser List Buttons
sq: _Butona Liste Përdoruesish

en: Uganda
sq: Ugandë

en: Ukraine
sq: Ukrainë

en: Ukrainian
sq: Ukrainase

en: Unignore
sq: Shpërfille

en: United Arab Emirates
sq: Emiratet e Bashkuara Arabe

en: United Kingdom
sq: Mbretëria e Bashkuar

en: United States Medical
sq: Mjekësor, i Shteteve të Bashkuara

en: United States of America
sq: Shtetet e Bashkuara të Amerikës

en: Unknown
sq: I panjohur

en: Unknown Command %s. Try /help
sq: Urdhër i Panjohur %s. Provoni /help

en: Unknown arg '%s' ignored.
sq: U shpërfill arg i panjohur '%s'.

en: Unmark yourself as away before sending messages.
sq: Hiqini vetes shenjën e të larguarit, përpara se të dërgoni mesazhe.

en: Unsorted
sq: E parenditur

en: Uploads
sq: Ngarkime

en: Uploads and Downloads - %s
sq: Ngarkime dhe Shkarkime - %s

en: Uruguay
sq: Uruguai

en: Usage: %s
sq: Përdorim: %s

en: Use SSL for all the servers on this network
sq: Përdor SSL për tërë shërbyesit në këtë rrjet

en: Use a different config directory
sq: Përdor një tjetër drejtori formësimesh

en: Use authentication (HTTP or SOCKS5 only)
sq: Përdor mirëfilltësim (vetëm HTTP ose SOCKS5)

en: Use global user information
sq: Përdor të dhëna të përgjithshme përdoruesi

en: Use graphical icons instead of text symbols in the user list.
sq: Te lista e përdoruesve përdor ikona grafike, në vend se simbole teksti.

en: Use language codes (as in "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separate multiple entries with commas.
sq: Përdorni kode gjuhësh (si te "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Zërat e shumtë ndajini me presje.

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
sq: Përdor kode gjuhësh. Ndaji fjalët e shumëfishta me presje.

en: Use less spacing between user list/channel tree rows.
sq: Përdorni më pak hapësirë mes rreshtave të pemës listë/kanal përdoruesi.

en: Use proxy for:
sq: Përdor ndërmjetës për:

en: Use server time if supported
sq: Nëse mbulohet, përdor kohë shërbyesi

en: Use the Text box font and colors
sq: Përdor shkronjat dhe ngjyrat e kutisë së Teksteve

en: Use the text box font and colors
sq: Përdor shkronjat dhe ngjyrat e kutisë së teksteve

en: User Command for: %s
sq: Urdhër Përdoruesi për: %s

en: User Commands
sq: Urdhra Përdoruesi

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  HexChat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
sq: Urdhra Përdoruesi - Kode speciale:
    
    %c  =  kanali i atëçastshëm
    %e  =  emri i rrjetit të atëçastshëm
    %m  =  të dhëna makine
    %n  =  nofka juaj
    %t  =  koha/data
    %v  =  Version HexChat-i
    %2  =  fjala 2
    %3  =  fjala 3
    &2  =  fjala 2 në fund të rreshtit
    &3  =  fjala 3 në fund të rreshtit
    
    psh:
    /cmd Gjon, njatjeta
    
    %2 do të ishte "Gjon"
    &2 do të ishte "Gjon, njatjeta".

en: User Defined Commands - %s
sq: Urdhra të Përkufizuar Nga Përdoruesi - %s

en: User Information
sq: Të dhëna Shërbyesi

en: User Limit
sq: Kufi Përdoruesi

en: User List
sq: Listë Përdoruesish

en: User List Buttons
sq: Butona Liste Përdoruesish

en: User List Popup
sq: Flluskë Liste Përdoruesish

en: User defined commands:
sq: Urdhra të përkufizuar nga përdoruesi:

en: User limit must be a number!
sq: Caku i përdoruesve duhet të jetë një numër!

en: User list
sq: Listë përdoruesi

en: User list sorted by:
sq: Listë përdoruesish renditur sipas:

en: User menu - %s
sq: Menu përdoruesi - %s

en: User name cannot be left blank.
sq: Emri i përdoruesit nuk mund të lihet i zbrazët.

en: User:
sq: Përdorues:

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
sq: Butona Liste përdoruesish - Kode Speciale:
    
    %a  =  krejt nofkat e përzgjedhura
    %c  =  kanali i atëçastshëm
    %e  =  emri i kanalit të atëçastshëm
    %h  =  strehëemri i nofkës së përzgjedhur
    %m  =  të dhëna makine
    %n  =  nofka juaj
    %s  =  nofka e përzgjedhur
    %t  =  koha/data
    %u  =  llogaria e përdoruesit të përzgjedhur

en: Userlist Popup menu -  %s
sq: Menu Liste përdoruesish Hapmbyll -  %s

en: Userlist buttons - %s
sq: Butona liste përdoruesish - %s

en: Username
sq: Emër përdoruesi

en: Username:
sq: Emër përdoruesi:

en: Users
sq: Përdorues

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
sq: VOICE <nofkë>, jep gjendjen i zëshëm për dikë (lyp gjendje operatori kanali)

en: Vatican City State
sq: Qytet-shteti i Vatikanit

en: Venezuela
sq: Venezuelë

en: Vietnamese
sq: Vietnameze

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
sq: WALLCHAN <mesazh>, shkruan mesazhin te tërë kanalet

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
sq: WALLCHOP <mesazh>, dërgon mesazhin te tërë operatorët e kanalit në kanalin e atëçastshëm

en: WHOIS on notify
sq: WHOIS gjatë njoftimesh

en: Waiting
sq: Po pritet

en: Wallis and Futuna Islands
sq: Ishujt Wallis dhe Futuna

en: Walloon
sq: Valone

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
sq: Kujdes: Shkronjat "%s" janë të panjohura. Nuk do të zbatohet ndonjë shndërrim për rrjetin %s.

en: Western Sahara
sq: Sahara Perëndimore

en: What would you like to do next?
sq: Ç’do të donit të bënit në vazhdim?

en: Who it's from
sq: Kush është prej

en: Who set the ban
sq: Kush vendosi dëbimin

en: WhoIs
sq: KushËshtë

en: Will color nicknames the same as in chat.
sq: Do t’i ngjyrosë nofkat njësoj si te fjalosja.

en: Window opacity:
sq: Opakëri Dritareje

en: Windows
sq: Dritare

en: YES
sq: PO

en: Yemen
sq: Jemen

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
sq: Po CTCP përmbyteni prej %s, po shpërfillet %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_autoopen_dialog OFF.
sq: Po MSG përmbyteni nga %s, po kalohet gui_autoopen_dialog në OFF.

en: You are connected to %i IRC networks.
sq: Jeni i lidhur te rrjete %i IRC.

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
sq: Dritaren e Listës së Dëbimeve mundeni ta hapni vetëm kur jeni në një skedë kanali.

en: You cannot have an empty nick name.
sq: S’mund të keni një nofkë të zbrazët.

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
sq: Nuk mund ta vendosni dot pemën në krye ose në bisht!
    Ju lutemi, kaloni së pari te skema <b>Skeda</b> te menuja <b>Parje</b>.

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
sq: Nuk keni të drejta shkrimi te %s. Nga ky sesion nuk mund të ruhet asgjë.

en: You must have permissions to listen on this port. If not 113 (0 defaults to this) then you must configure port-forwarding.
sq: Duhet të keni leje për përgjimin e kësaj porte. Nëse s’bëhet fjalë për 113 (si parazgjedhje, 0 shpie te kjo), duhet të formësoni port-forwarding.

en: You must have two unique nick names.
sq: Duhet të keni dy nofka unike.

en: You must select some bans.
sq: Duhet të përzgjidhni disa ndalime.

en: Your Address
sq: Adresa Juaj

en: Yugoslavia
sq: Serbi dhe Mali i Zi

en: Z-A, ops last
sq: Z-A, operatorët në fund

en: Zimbabwe
sq: Zimbabve

en: _About
sq: _Rreth

en: _Add to Friends List
sq: _Shtoje te Listë Shokësh

en: _Always show this dialog after connecting.
sq: _Pas lidhjesh, shfaqe përherë këtë dialog.

en: _Attach
sq: _Bashkëngjite

en: _Auto-Connect
sq: _Vetëlidhu

en: _Autojoin
sq: _Vetëfutu

en: _Away
sq: I _larguar

en: _Back
sq: I _kthyer

en: _Ban List
sq: _Listë Dëbimesh

en: _Blink on
sq: _Xixëllo kur

en: _Browse...
sq: _Shfletoni…

en: _Change status
sq: _Ndryshoji gjendjen

en: _Channel Switcher
sq: Këmbyes _Kanali

en: _Close
sq: _Mbylle

en: _Contents
sq: _Lëndë

en: _Copy Channel Name
sq: _Kopjo Emër Kanali

en: _Copy Selection
sq: _Kopjo Përzgjedhjen

en: _Detach
sq: _Shqite

en: _Disconnect
sq: _Shkëputu

en: _Download List
sq: _Shkarko Listën

en: _Edit
sq: _Përpuno

en: _Edit...
sq: _Përpunojeni…

en: _Extra Alerts
sq: Sinjalizime _Ekstra

en: _Favor
sq: _Parapëlq

en: _Fullscreen
sq: _Sa Krejt Ekrani

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: _Hide Join/Part Messages
sq: _Fshih Mesazhe Ardhjesh dhe Ikjesh

en: _Hide Window
sq: _Fshihe Dritaren

en: _Highlight all
sq: _Theksoje krejt

en: _Ignore
sq: _Shpërfille

en: _Join Channel
sq: _Hyni në Kanal

en: _Join a Channel
sq: _Hyni në një Kanal…

en: _Join this channel:
sq: _Hyni në këtë kanal:

en: _Load Plugin or Script
sq: _Ngarko Shtojcë ose Programth

en: _Load...
sq: _Ngarkoni…

en: _Log to Disk
sq: _Regjistro në Disk

en: _Menu Bar
sq: Shtyllë _Menuje

en: _Minimize to Tray
sq: _Minimizoje sa Shtylla

en: _Network Meters
sq: Matës _Rrjeti

en: _New
sq: _E re

en: _Nick name:
sq: Emër _nofke:

en: _Nothing, I'll join a channel later.
sq: _Asgjë, do të hyj te ndonjë kanal më vonë.

en: _Open Dialog Window
sq: _Hap Dritare Dialogu

en: _Play
sq: _Luaje

en: _Plugins and Scripts
sq: _Shtojca dhe Programthe

en: _Preferences
sq: _Parapëlqime

en: _Quit
sq: _Braktise

en: _Raw Log
sq: _Regjistër të Papërpunuarash

en: _Reconnect
sq: _Rilidhu

en: _Reload
sq: _Ringarkoje

en: _Reload Scrollback
sq: _Ringarkoje Rrëshqitjen

en: _Restore Window
sq: _Riktheje Dritaren

en: _Search
sq: _Kërko

en: _Send a File
sq: _Dërgoni një Kartelë

en: _Server
sq: _Shërbyes

en: _Settings
sq: _Rregullime

en: _Sort
sq: _Renditi

en: _Tabs
sq: _Skeda

en: _Topic Bar
sq: Shtyllë _Teme

en: _URL Grabber
sq: _Kopjues URL-sh

en: _Unload
sq: _Çngarkoje

en: _User Info (WhoIs)
sq: Të dhëna _Përdoruesi (WhoIs)

en: _User List
sq: Listë _Përdoruesish

en: _User name:
sq: _Emër përdoruesi:

en: _Usermenu
sq: _Menu përdoruesi

en: _View
sq: _Parje

en: _Window
sq: _Dritare

en: bye
sq: shëndet

en: channels with
sq: kanale me

en: enchant error for language: %s
sq: gabim enchant për gjuhën: %s

en: letters.
sq: shkronja.

en: level
sq: nivel

en: mIRC colors:
sq: Ngjyra mIRC:

en: nicks.
sq: nofkash.

en: plugin for remote access using DBUS
sq: shtojcë për hyrje në largësi përmes përdorimit të DBUS-it

en: remote access
sq: hyrje së largëti

en: to
sq: deri

en: users.
sq: përdorues.

en: {unset}
sq: {e parregulluar}
