appstream - en to sr@latin translation catalogue (241 entries)

en: %s (%s)
sr@latin: %s(%s)

en: '%s' command
sr@latin: „%s“ naredba

en: A <description/> tag must not be localized in metainfo files (upstream metadata). Localize the individual paragraphs instead.
sr@latin: <description/> bedž ne sme biti lokalizovan u metainfo fajlovima (upstream metadata). Lokalizujte individualne paragrafe umesto toga.

en: A screenshot must contain at least one image or video in order to be useful. Please add an <image/> to it.
sr@latin: Snimak ekrana mora imati barem jednu sliku ili video snimak da bi bio uspešan. Molim Vas dodajte <image/> ka njemu.

en: A screenshot must contain either images or videos, but not both at the same time. Please use this screenshot exclusively for either static images or for videos.
sr@latin: Snimak ekrana mora imati ili slike ili video snimke, ali ne oba u isto vreme. Molim Vas koristite ovaj snimak ekrana isključivo za ili statične slike ili video snimke.

en: ALL
sr@latin: sve

en: Ability to spend real money in-app
sr@latin: Mogućnost trošenja pravog novca u aplikaciji

en: Add-ons
sr@latin: Dodaci

en: Adults Only
sr@latin: samo odrasli

en: An utility to work with AppStream metadata
sr@latin: Korisnost rada sa metadatom Appstreama

en: AppStream CLI
sr@latin: CLI za Programski tok

en: AppStream Status:
sr@latin: Stanje Programskog toka:

en: AppStream command-line interface
sr@latin: Sučelje komandne linije za Programski tok

en: AppStream is a metadata specification which permits software components to provide information about themselves to automated systems and end-users before the software is actually installed. The AppStream project provides facilities to easily access and transform this metadata, as well as a few additional services for building feature-rich software centers and similar applications that make use of software metadata.
sr@latin: AppStream je specifikacija metapodataka koja dozvoljava softverskim komponentama da daju informacije o sebi automatizovanim sistemima i krajnjim korisnicima pre nego što se softver zaista instalira. Projekat AppStream pruža mogućnosti za lak pristup i transformaciju ovih metapodataka, kao i nekoliko dodatnih usluga za izgradnju softverskih centara bogatih funkcijama i sličnih aplikacija koje koriste softverske metapodatke.

en: Audio & Video
sr@latin: Audio i video

en: Binaries
sr@latin: Izvršni

en: Brief artistic nudity
sr@latin: Kratka umetnička golotinja

en: Bundle
sr@latin: Komplet

en: Cache location '%s' is not writable.
sr@latin: Lokacija keša „%s“ nije upisiva.

en: Cartoon characters in aggressive conflict
sr@latin: Likovi iz crtaća u agresivnom sukobu

en: Cartoon characters in unsafe situations
sr@latin: Likovi iz crtaća u nepoželjnim situacijama

en: Categories
sr@latin: Kategorije

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
sr@latin: Kodeci

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
sr@latin: Fontovi

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
sr@latin: Ulazni izvori

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
sr@latin: Jezički paketi

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
sr@latin: Lokalizacije

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
sr@latin: Kreiranje i uređivanje zvuka

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
sr@latin: Muzički plejeri

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
sr@latin: Ćaskanje

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Communication]
en: News
sr@latin: Vesti

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
sr@latin: Web pregledači

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
sr@latin: Otklanjanje grešaka

[ctx: Category of Development]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
sr@latin: Razvojna okruženja

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
sr@latin: Astronomija

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
sr@latin: Hemija

[ctx: Category of Education]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Education]
en: Languages
sr@latin: Jezici

[ctx: Category of Education]
en: Math
sr@latin: Matematika

[ctx: Category of Games]
en: Action
sr@latin: Radnja

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
sr@latin: Avantura

[ctx: Category of Games]
en: Arcade
sr@latin: Arkadne

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
sr@latin: Blokovi

[ctx: Category of Games]
en: Board
sr@latin: Na tabli

[ctx: Category of Games]
en: Card
sr@latin: Karte

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
sr@latin: Emulatori

[ctx: Category of Games]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Games]
en: Kids
sr@latin: Dečije

[ctx: Category of Games]
en: Logic
sr@latin: Logičke

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
sr@latin: Igranje uloge

[ctx: Category of Games]
en: Sports
sr@latin: Sport

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
sr@latin: Strategija

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
sr@latin: 3D grafika

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
sr@latin: Fotografija

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
sr@latin: Skeniranje

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
sr@latin: Vektorska grafika

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
sr@latin: Pregledači

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
sr@latin: Kalendar

[ctx: Category of Office]
en: Database
sr@latin: Baze podataka

[ctx: Category of Office]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Office]
en: Finance
sr@latin: Finansije

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
sr@latin: Obrada teksta

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
sr@latin: Veštačka inteligencija

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
sr@latin: Astronomija

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
sr@latin: Hemija

[ctx: Category of Science]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Science]
en: Math
sr@latin: Matematika

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
sr@latin: Robotika

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Utility]
en: File System
sr@latin: Fajl sistem

[ctx: Category of Utility]
en: Security
sr@latin: Bezbednost

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
sr@latin: Nadgledanje sistema

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
sr@latin: Emulatori terminala

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
sr@latin: Uređivači teksta

en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
sr@latin: Likovi u agresivnom sukobu koji se lako razlikuje od stvarnosti

en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
sr@latin: Likovi u nesigurnim situacijama koje se lako razlikuju od stvarnosti

en: Checking for the latest application version
sr@latin: Proverava poslednje izdanje programa

en: Communication & News
sr@latin: Komunikacije i vesti

en: Component '%s' has no installation candidate.
sr@latin: Komponenta „%s“ nema kandidata za instalaciju.

en: Compulsory for
sr@latin: Neophodan za

en: Could not find component providing '%s::%s'.
sr@latin: Ne mogu da nađem komponentu koja omogućava „%s::%s“.

en: Dead human remains that are exposed to the elements
sr@latin: Posmrtni ostaci ljudi koji su izloženi vremenskim prilikama

en: Default Screenshot URL
sr@latin: URL podrazumevanog snimka ekrana

en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
sr@latin: Prikaz krvoprolića i sakaćenje delova tela

en: Depictions of modern-day human desecration
sr@latin: Prikazi savremenog ljudskog skrnavljenja

en: Depictions of modern-day slavery
sr@latin: Prikazi savremenog robovlasništva

en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
sr@latin: Prikaz stvarnih likova u agresivnom sukobu

en: Description
sr@latin: Opis

en: Developer
sr@latin: Programer

en: Developer Tools
sr@latin: Programerske alatke

en: Direct references to adultery
sr@latin: Direktna referenca na odrasle stvari

en: Direct references to prostitution
sr@latin: Direktna referenca na prostituciju

en: Discrimination designed to cause emotional harm
sr@latin: Diskriminacija osmišljena da izazove emotivnu povredu

en: Don't show colored output.
sr@latin: Ne prikazuj obojeni izlaz.

en: Dump raw XML metadata for a component matching the ID.
sr@latin: Izbacuje sirove XML metapodatke za komponentu odgovarajućeg ID-a.

en: Early Childhood
sr@latin: rano detinjstvo

en: Education
sr@latin: Obrazovanje

en: Enforce a cache refresh.
sr@latin: Primorava osvežavanje keša.

en: Everyone
sr@latin: svi

en: Everyone 10+
sr@latin: svi 10+

en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
sr@latin: Eksplicitna diskriminacija na osnovu pola, seksualnosti, rase ili veroispovesti

en: Explicit nudity involving visible sexual organs
sr@latin: Eksplicitna golotinja uključujući vidljive seksualne organe

en: Explicit references to specific brands or trademarked products
sr@latin: Eksplicitno upućivanje na naročite robne marke ili zaštićene proizvode

en: Extends
sr@latin: Proširuje

en: Flashed Firmware
sr@latin: Flešovani firmver

en: Fonts
sr@latin: Fontovi

en: Gambling on random events using tokens or credits
sr@latin: Kockanje na nasumičnim događajima koji koriste žetone ili kredite

en: Gambling using real money
sr@latin: Kockanje koje koristi stvarni novac

en: Gambling using “play” money
sr@latin: Kockanje koje koristi „igrački“ novac (play)

en: Games
sr@latin: Igre

en: General
sr@latin: Generalno

en: Get information about a component by its ID.
sr@latin: Dobavlja podatke o komponenti prema ID-u.

en: Graphic depictions of desecration of human bodies
sr@latin: Grafički prikazi skrnavljenja ljudskih tela

en: Graphic depictions of modern-day desecration
sr@latin: Grafički prikazi savremenog skrnavljenja

en: Graphic depictions of modern-day slavery
sr@latin: Grafički prikazi savremenog robovlasništva

en: Graphic depictions of the act of adultery
sr@latin: Grafički prikazi čina preljube

en: Graphic depictions of the act of prostitution
sr@latin: Grafički prikazi čina prostitucije

en: Graphic sexual behavior
sr@latin: Grafičko seksualno ponašanje

en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
sr@latin: Grafičko seksualno ponašanje između osoba istog pola

en: Graphic violence easily distinguishable from reality
sr@latin: Grafičko nasilje koje se lako razlikuje od stvarnosti

en: Graphic violence involving cartoon characters
sr@latin: Grafičko nasilje koje uključuje likove iz crtaća

en: Graphic violence involving realistic characters
sr@latin: Grafičko nasilje koje uključuje stvarne likove

en: Graphics & Photography
sr@latin: Grafika i fotografija

en: Homepage
sr@latin: Matična stranica

en: Icon
sr@latin: Ikona

en: Iconsets
sr@latin: Kompleti ikona

en: Identifier
sr@latin: Identifikator

en: Indirect references to adultery
sr@latin: Posredna upućivanja na preljubu

en: Indirect references to homosexuality
sr@latin: Posredna upućivanja na homoseksualnost

en: Indirect references to prostitution
sr@latin: Posredna upućivanja na prostituciju

en: Invalid type for provided item selected. Valid values are:
sr@latin: Izabran je neispravan tip za dostavljenu stavku. Ispravne vrednosti su:

en: Kissing between people of the same gender
sr@latin: Ljubljenje između osoba istog pola

en: Libraries
sr@latin: Biblioteke

en: License
sr@latin: Licenca

en: Mature or sexual humor
sr@latin: Erotski i humor za odrasle

en: Mild or infrequent use of profanity
sr@latin: Blaga ili retka upotreba psovki

en: Mildly realistic characters in unsafe situations
sr@latin: Blago stvarni likovi u nesigurnim situacijama

en: Modaliases
sr@latin: Modalijasi

en: Moderate use of profanity
sr@latin: Umerena upotreba psovki

en: Moderated audio or video chat functionality between users
sr@latin: Nekontrolisane audio ili video funkcionalnosti razgovora između korisnika

en: Moderated chat functionality between users
sr@latin: Umerena mogućnost ćaskanja između korisnika

en: Name
sr@latin: Naziv

en: Negativity towards a specific group of people
sr@latin: Negativnost prema određenoj grupi ljudi

en: No ability to spend money
sr@latin: Ne može se trošiti stvaran novac

en: No advertising of any kind
sr@latin: Nema bilo kakvog oglašavanja

en: No bloodshed
sr@latin: Nema krvoprolića

en: No cartoon violence
sr@latin: Nema crtanog nasilja

en: No component matching '%s' found.
sr@latin: Nisam našao komponentu koja se poklapa sa „%s“.

en: No discriminatory language of any kind
sr@latin: Nema bilo kakvog diskriminacionog govora

en: No fantasy violence
sr@latin: Nema fantazijskog nasilja

en: No gambling of any kind
sr@latin: Nema bilo kakvog kockanja

en: No inappropriate humor
sr@latin: Nema neumesnog humora

en: No nudity of any sort
sr@latin: Nema bilo kakve nagosti

en: No profanity of any kind
sr@latin: Nema bilo kakve vulgarnosti

en: No realistic violence
sr@latin: Nema realističnog nasilja

en: No references to adultery
sr@latin: Nema upućivanja na preljubu

en: No references to alcohol
sr@latin: Nema upućivanja na alkohol

en: No references to desecration
sr@latin: Nema upućivanja na skrnavljenje

en: No references to homosexuality
sr@latin: Nema upućivanja na homoseksualnost

en: No references to illicit drugs
sr@latin: Nema upućivanja na zabranjene droge

en: No references to or depictions of sexual nature
sr@latin: Nema referenci na ili prikaza seksualne prirode

en: No references to prostitution
sr@latin: Nema upućivanja na prostituciju

en: No references to slavery
sr@latin: Nema upućivanja na robovlasništvo

en: No references to tobacco products
sr@latin: Nema referenci za tobako proizvode

en: No sexual violence
sr@latin: Nema seksualnog nasilja

en: No sexualized characters
sr@latin: Nema seksualizovanih karaktera

en: No sharing of physical location with other users
sr@latin: Nema deljenja fizičke lokacije sa drugim korisnicima

en: No sharing of social network usernames or email addresses
sr@latin: Nema razmene korisničkih imena društvenih mreža ili adresa elektronske pošte

en: No sharing of user information with third parties
sr@latin: Nema deljenja korisničkih informacija sa trećim partijama

en: No suitable package manager CLI found. Please make sure that e.g. "pkcon" (part of PackageKit) is available.
sr@latin: Nema odgovarajućeg menadžera paketa iz komandne linije. Proverite da je npr. „pkcon“ dostupan (deo „PackageKit“).

en: No visible dead human remains
sr@latin: Bez vidljivih ljudskih posmrtnih ostataka

en: No way to chat with other users
sr@latin: Nema načina za ćaskanje sa drugim korisnicima

en: No way to talk with other users
sr@latin: Nema načina za razgovor sa drugim korisnicima

en: Office
sr@latin: Kancelarija

en: Option '%s' is unknown.
sr@latin: Opcija „%s“ nije poznata.

en: Overtly sexualized human characters
sr@latin: Preterano seksualizovani ljudski karakteri

en: Package
sr@latin: Paket

en: Print detailed output about found components.
sr@latin: Ispisuje opširni izlaz o nađenim komponentama.

en: Product placement
sr@latin: Plasman proizvoda

en: Project Group
sr@latin: Grupa projekta

en: Prolonged nudity
sr@latin: Produžena golotinja

en: Provided Items
sr@latin: Omogućene stavke

en: Provocative references or depictions
sr@latin: Provokativne upute ili prikazi

en: Rape or other violent sexual behavior
sr@latin: Silovanje ili drugo nasilno seksualno ponašanje

en: Realistic bloodshed
sr@latin: Realno krvoproliće

en: References to alcoholic beverages
sr@latin: Upućivanje na alkoholna pića

en: References to illicit drugs
sr@latin: Upućivanje na zabranjene droge

en: References to tobacco products
sr@latin: Upućivanje na duvanske proizvode

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sr@latin: Pokrenite „%s --help“ da vidite spisak dostupnih opcija komandne linije.

en: Run '%s --help' to see a list of available commands and options, and '%s %s --help' to see a list of options specific for this subcommand.
sr@latin: Pokrenite „%s --help“ da vidite spisak dostupnih naredbi i opcija i „%s%s --help“ da vidite spisak opcija za tu pod-naredbu.

en: Runtime Firmware
sr@latin: Runtime firmver

en: Scantily clad human characters
sr@latin: Oskudno obučeni ljudski karakteri

en: Science
sr@latin: Nauka

en: Search the component database.
sr@latin: Pretražuje bazu podataka komponenti.

en: Sexual references or depictions
sr@latin: Seksualne upute ili prikazi

en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
sr@latin: Dele se dijagnostički podaci preko kojih drugi ne mogu prepoznati korisnika

en: Sharing information that lets others identify the user
sr@latin: Dele se dijagnostički podaci preko kojih drugi mogu prepoznati korisnika

en: Sharing physical location with other users
sr@latin: Deljenje fizičke lokacije sa drugim korisnicima

en: Sharing social network usernames or email addresses
sr@latin: Razmena korisničkih imena društvenih mreža ili adresa elektronske pošte

en: Show extra debugging information.
sr@latin: Prikazuje dodatne podatke za otkanjanje grešaka.

en: Show the program version.
sr@latin: Prikazuje izdanje programa.

en: Slapstick humor
sr@latin: Urnebesna komedija

en: Strong or frequent use of profanity
sr@latin: Jaka ili česta upotreba psovki

en: Subcommands:
sr@latin: Podnaredbe:

en: Summary
sr@latin: Sažetak

en: Summary:
sr@latin: Sažetak:

en: Teen
sr@latin: tinejdžer

en: The .desktop file '%s' does not exist.
sr@latin: .desktop fajl „%s“ ne postoji.

en: The <em>appstreamcli</em> command-line tool allows to read, write, and transform AppStream XML or YAML metadata as well as to validate it for compliance with the specification. It also provides easy access to the system metadata pool, for example to query for software that provides a specific Mediatype handler or for installing software by its component identifier.
sr@latin: <em>appstreamcli</em> alatka komandne linije omogućava čitanje, pisanje i transformaciju AppStream XML ili YAML metapodataka, kao i njihovu validaciju u skladu sa specifikacijom. Takođe omogućava lak pristup sistematskom skupu medapodataka, na primer za traženje softvera koji obezbeđuje specifičan rukovalac Mediatipa ili za instaliranje softvera prema identifikatoru komponente.

en: Unable to find component with ID '%s'!
sr@latin: Ne mogu da pronađem komponentu sa ID „%s“!

en: Unable to save the template metainfo file: %s
sr@latin: Ne mogu da sačuvam fajl meta-info šablona: %s

en: Unable to spawn package manager: %s
sr@latin: Ne mogu da podignem menadžer paketa: %s

en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
sr@latin: Nekontrolisana mogućnost zvučnog i video ćaskanja između korisnika

en: Uncontrolled chat functionality between users
sr@latin: Nekontrolisana mogućnost ćaskanja između korisnika

en: Unrealistic bloodshed
sr@latin: Nerealno krvoproliće

en: Use of alcoholic beverages
sr@latin: Upotreba alkoholnih pića

en: Use of illicit drugs
sr@latin: Upotreba zabranjenih droga

en: Use of tobacco products
sr@latin: Upotreba duvanskih proizvoda

en: User-to-user interactions without chat functionality
sr@latin: Korisnik-korisnik interakcije bez funkcionalnosti četa

en: Users are encouraged to donate real money
sr@latin: Korisnici se ohrabruju da doniraju stvarni novac

en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
sr@latin: Korisnici se ohrabruju da kupuju određene stavke u stvarnom svetu

en: Utilities
sr@latin: Pomoćne alatke

en: Validate AppStream XML files for issues.
sr@latin: Potvrdite XML fajlove Programskog toka za problemima.

en: Validate an installed file-tree of an application for valid metadata.
sr@latin: Potvrdite instalirano stablo fajlova programa za ispravnim metapodacima.

en: Validation failed: %s
sr@latin: Overavanje nije uspelo: %s

en: Validation was successful.
sr@latin: Potvrđivanje je uspelo.

en: Validation was successful: %s
sr@latin: Potvrđivanje je uspelo: %s

en: Version: %s
sr@latin: Verzija: %s

en: Visible dead human remains
sr@latin: Sa vidljivim ljudskim posmrtnim ostacima

en: Vulgar or bathroom humor
sr@latin: Vulgaran ili neumesni humor

en: You might need superuser permissions to perform this action.
sr@latin: Biće vam potrebna administratorska ovlašćenja za obavljanje ove radnje.

en: You need to specify a command.
sr@latin: Morate da navedete naredbu.

en: You need to specify a component-ID.
sr@latin: Morate da navedete ID komponente.

en: You need to specify a root directory to start validation!
sr@latin: Morate navesti korenu fasciklu za počinjanje potvrđivanja!

en: You need to specify a term to search for.
sr@latin: Morate da navedete pojam za traženje.

en: You need to specify an input and output file.
sr@latin: Morate da navedete ulazni i izlazni fajl.

en: app;application;package;program;programme;suite;tool
sr@latin: app;application;package;program;programme;suite;tool;app;апликација;пакет;program;комплет;алат;aplikacija;komplet;alat;paket
