NetworkManager-openvpn - en to sv translation catalogue (277 entries)

en:  Sets the minimum TLS version we will accept from the peer (default is "1.0").  Examples for version include "1.0", "1.1", or "1.2".
sv:  Sätter den lägsta TLS-version vi kommer att acceptera från motparten (standard är ”1.0”). Version kan exempelvis vara ”1.0”, ”1.1” eller ”1.2”.

en:  and _name
sv:  och _namn

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
sv: ”%s::%s” är inte ett giltigt egenskapsnamn; ”%s” är inte en undertyp till GObject

en: (None)
sv: (Ingen)

en: (automatic)
sv: (automatisk)

en: <i>Select this option if your organization requires the use of a proxy server to access the Internet.</i>
sv: <i>Välj detta alternativ om din organisation kräver att en proxyserver används för att komma åt internet.</i>

en: A password is required.
sv: Ett lösenord krävs.

en: A private key password is required.
sv: Ett lösenord för privat nyckel krävs.

en: A username and password are required.
sv: Användarnamn och lösenord krävs.

en: A username is required.
sv: Ett användarnamn krävs.

en: Accept authenticated packets from any address (F_loat)
sv: Acceptera autentiserade paket från alla adresser (F_loat)

en: Ad_vanced…
sv: A_vancerat…

en: Add an additional layer of HMAC authentication on top of the TLS control channel to protect against DoS attacks. In case of TLS-Crypt mode, the control channel is also encrypted.
    config: tls-auth <file> [direction] | tls-crypt <file>
sv: Lägg till ett ytterligare lager med HMAC-autentisering ovanpå TLS-kontrollkanalen som skydd mot DoS-attacker. Vad gäller TLS-Crypt-läge så krypteras också kontrollkanalen.
    konfig: tls-auth <fil> [riktning] | tls-crypt <fil>

en: Add an additional layer of encryption or HMAC authentication.
sv: Lägg till ett ytterligare lager av kryptering eller HMAC-autentisering.

en: Additional TLS authentication or encryption
sv: Använd ytterligare TLS-autentisering eller kryptering

en: Adds a random string to remote DNS name to avoid DNS caching.
    config: remote-random-hostname
sv: Lägger till en slumpmässig sträng till fjärr-DNS-namn för att undvika DNS-cachning.
    konfig: remote-random-hostname

en: Advanced Properties
sv: Avancerade egenskaper

en: Allo_w Pull FQDN
sv: _Tillåt dragning av FQDN

en: Allow client to pull DNS names from server
    config: allow-pull-fqdn
sv: Tillåt klient att dra DNS-namn från server
    konfig: allow-pull-fqdn

en: Allow remote peer to change its IP address and/or port number, such as due to DHCP (this is the default if --remote is not used). --float when specified with --remote allows an OpenVPN session to initially connect to a peer at a known address, however if packets arrive from a new address and pass all authentication tests, the new address will take control of the session. This is useful when you are connecting to a peer which holds a dynamic address such as a dial-in user or DHCP client.
    
    Essentially, --float tells OpenVPN to accept authenticated packets from any address, not only the address which was specified in the --remote option.
    
    config: float
sv: Tillåt fjärrmotpart att ändra dess IP-adress och/eller portnummer, som till exempel beroende på DHCP (standard om inte --remote används). Då --float anges med --remote möjliggörs för en OpenVPN-session att initialt ansluta till en motpart på en känd adress, men om paket inkommer från en ny adress och klarar alla autentiseringstester kommer den nya adressen att ta kontroll över sessionen. Detta är användbart när du ansluter till en motpart som håller en dynamisk adress såsom en uppringd klient eller DHCP-klient.
    
    I princip gör --float att OpenVPN accepterar autentiserade paket från alla adresser, inte bara den adress som angavs i flaggan --remote.
    
    konfig: float

en: An HTTP Proxy password is required.
sv: Lösenord för HTTP-proxy krävs.

en: An HTTP Proxy username and password are required.
sv: Användarnamn och lösenord för HTTP-proxy krävs.

en: An HTTP Proxy username is required.
sv: Användarnamn för HTTP-proxy krävs.

en: Asymmetric
sv: Asymmetrisk

en: Authenticate VPN
sv: Autentisera VPN

en: Authenticate packets with HMAC using message digest algorithm. The default is SHA1.
    config: auth
sv: Autentisera paket med HMAC tillsammans med message digest-algoritm. Standard är SHA1.
    konfig: auth

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Build a tun link capable of forwarding IPv6 traffic
    config: tun-ipv6
sv: Bygg en tun-länk kapabel att vidarebefordra IPv6-trafik
    konfig: tun-ipv6

en: Certificate pass_word:
sv: Certifikatlöse_nord:

en: Certificate password
sv: Certifikatlösenord

en: Certificates (TLS)
sv: Certifikat (TLS)

en: Challenge response
sv: Utmaningssvar

en: Check peer certificate against the specified file in PEM format. A CRL (certificate revocation list) is used when a particular key is compromised but when the overall PKI is still intact.
sv: Kontrollera motpartscertifikat mot den specificerade filen i PEM-format. En CRL (certificate revocation list) används när en specifik nyckel är komprometterad men när PKI fortfarande är intakt.

en: Check peer certificate by looking at files in the specified directory. The directory must contain files named as revoked serial numbers (the files may be empty, the contents are never read).
sv: Kontrollera motpartscertifikat genom att titta på filer i den angivna katalogen. Katalogen måste innehålla filer namngivna som indragna serienummer (filerna kan vara tomma, innehållet läses aldrig).

en: Choose CRL directory
sv: Välj CRL-katalog

en: Choose CRL file
sv: Välj CRL-fil

en: Choose a key file
sv: Välj en nyckelfil

en: Choose an OpenVPN static key…
sv: Välj en statisk OpenVPN-nyckel…

en: Choose extra certificate file
sv: Välj extra certifikatfil

en: Ci_pher
sv: Chi_ffer

en: Client
sv: Klient

en: Client for OpenVPN virtual private networks
sv: Klient för OpenVPN virtuella privata nätverk

en: Compatible with the OpenVPN server.
sv: Kompatibel med OpenVPN-servern.

en: Configure a cipher that is used to fall back to if we could not determine which cipher the peer is willing to use.
    config: data-ciphers-fallback
sv: Konfigurera ett chiffer som används som reserv om vi inte kunde avgöra vilket chiffer motparten är redo att använda.
    konfig: data-ciphers-fallback

en: Connect _timeout
sv: Anslutnings_tidsgräns överskriden

en: Connect to remote host through a proxy with this address.
    config: http-proxy or socks-proxy
sv: Anslut till fjärrvärd genom en proxy med denna adress.
    konfig: http-proxy eller socks-proxy

en: Connect to remote host through a proxy with this port.
    config: http-proxy or socks-proxy
sv: Anslut till fjärrvärd genom en proxy med denna port.
    konfig: http-proxy eller socks-proxy

en: Controls min and max version allowed for TLS.
sv: Styr lägsta och högsta version som tillåts för TLS.

en: Could not find the openvpn binary.
sv: Kunde inte hitta binärfilen openvpn.

en: Could not process the request because the VPN connection settings were invalid.
sv: Kunde inte behandla begäran eftersom inställningar i VPN-konfigurationen var ogiltiga.

en: D-Bus name to use for this instance
sv: D-Bus-namn att använda för denna instans

en: D_ata ciphers
sv: D_atachiffer

en: Da_ta ciphers fallback
sv: Reserv för da_tachiffer

en: Default
sv: Standard

en: Direction for Static Key encryption mode (non-TLS).
    If key direction is used, it must be the opposite of that used on the VPN peer. For example, if the peer uses “1”, this connection must use “0”. If you are unsure what value to use, contact your system administrator.
    config: static <file> [direction]
sv: Riktning för krypteringsläge med statisk nyckel (icke-TLS).
    Om nyckelriktning används så måste den vara motsatsen till den som används på VPN-motparten. Om exempelvis motparten använder ”1” måste denna anslutning vara ”0”. Om du är osäker vilket värde du ska använda kan du kontakta din systemadministratör.
    konfig: static <fil> [riktning]

en: Direction parameter for static key mode.
    If key direction is used, it must be the opposite of that used on the VPN peer. For example, if the peer uses “1”, this connection must use “0”. If you are unsure what value to use, contact your system administrator.
    config: tls-auth <file> [direction]
sv: Riktningsparameter för statiskt nyckelläge.
    Om nyckelriktning används så måste den vara motsatsen till den som används på VPN-motparten. Om exempelvis motparten använder ”1” måste denna anslutning vara ”0”. Om du är osäker vilket värde du ska använda kan du kontakta din systemadministratör.
    konfig: tls-auth <fil> [riktning]

en: Disable cipher _negotiation
sv: Inaktivera chiffer_förhandling

en: Disable cipher negotiation between client and server.
    config: ncp-disable
sv: Inaktivera chifferförhandling mellan klient och server.
    konfig: ncp-disable

en: Don’t quit when VPN connection terminates
sv: Avsluta inte när VPN-anslutningen avslutas

en: Don’t verify certificate identification
sv: Verifiera inte certifikatsidentifiering

en: Enable internal datagram fragmentation with this maximum size.
    config: fragment
sv: Aktivera intern datagramfragmentering med denna maximala storlek.
    konfig: fragment

en: Enable or disable outgoing traffic compression
    config: allow-compression asym|yes
sv: Aktivera eller inaktivera komprimering för utgående trafik
    konfig: allow-compression asym|yes

en: Enable verbose debug logging (may expose passwords)
sv: Aktivera informativ felsökningsloggning (kan exponera lösenord)

en: Encrypt packets with cipher algorithm. The default is BF-CBC (Blowfish in Cipher Block Chaining mode).
    config: cipher
sv: Kryptera paket med chifferalgoritm. Standard är BF-CBC (Blowfish i Cipher Block Chaining-läge).
    konfig: cipher

en: Exit or restart after n seconds pass without reception of a ping or other packet from remote.
    config: ping-exit | ping-restart <n>
sv: Avsluta eller starta om efter att n sekunder passerat utan att ha tagit emot en ping eller ett annat paket från fjärr.
    konfig: ping-exit | ping-restart <n>

en: Explicitly set virtual device type (TUN/TAP).
    config: dev-type tun | tap
sv: Sätt explicit virtuell enhetstyp (TUN/TAP).
    konfig: dev-type tun | tap

en: Explicitly set virtual device type and name (TUN/TAP).
sv: Sätt explicit virtuell enhetstyp och namn (TUN/TAP).

en: General
sv: Allmänt

en: Group “%s” not found, check NM_OPENVPN_GROUP.
sv: Gruppen ”%s” inte funnen, kontrollera NM_OPENVPN_GROUP.

en: HTTP proxy password
sv: Lösenord för HTTP-proxy

en: HTTP/Socks proxy password passed to OpenVPN when prompted for it.
sv: Lösenord för HTTP/Socks-proxy skickas till OpenVPN när det efterfrågas.

en: HTTP/Socks proxy username passed to OpenVPN when prompted for it.
sv: Användarnamn för HTTP/Socks-proxy skickas till OpenVPN när det efterfrågas.

en: IP address of the local VPN endpoint.
    config: ifconfig <l> <rn>
sv: IP-adress för den lokala VPN-ändpunkten.
    konfig: ifconfig <l> <rn>

en: IP address of the remote VPN endpoint.
    config: ifconfig <l> <rn>
sv: IP-adress för fjärr-VPN-ändpunkten.
    konfig: ifconfig <l> <rn>

en: If set and version is not recognized, we will only accept the highest TLS version supported by the local SSL implementation.
sv: Om satt och versionen inte känns igen kommer vi bara acceptera den högsta TLS-versionen som stöds av den lokala SSL-implementationen.

en: Invalid TUN MTU size “%s”.
sv: Ogiltig TUN MTU-storlek ”%s”.

en: Invalid configuration with tls-remote and verify-x509-name.
sv: Ogiltig konfiguration med tls-remote och verify-x509-name.

en: Invalid connect timeout “%s”.
sv: Ogiltig anslutningstidsgräns ”%s”.

en: Invalid connection type.
sv: Ogiltig anslutningstyp.

en: Invalid fragment size “%s”.
sv: Ogiltig fragmenteringsstorlek ”%s”.

en: Invalid keysize “%s”.
sv: Ogiltig nyckelstorlek ”%s”.

en: Invalid max-routes argument “%s”.
sv: Ogiltigt max-routes-argument ”%s”.

en: Invalid ping duration “%s”.
sv: Ogiltig ping-längd ”%s”.

en: Invalid ping-exit duration “%s”.
sv: Ogiltig ping-exit-längd ”%s”.

en: Invalid ping-restart duration “%s”.
sv: Ogiltig ping-restart-längd ”%s”.

en: Invalid port number “%s”.
sv: Ogiltigt portnummer ”%s”.

en: Invalid proto “%s”.
sv: Ogiltigt proto ”%s”.

en: Invalid proxy type “%s”.
sv: Ogiltig proxytyp ”%s”.

en: Invalid reneg seconds “%s”.
sv: Ogiltigt antal sekunder för omförhandling ”%s”.

en: Invalid verify-x509-name.
sv: Ogiltigt verify-x509-name.

en: Key Direction
sv: Nyckelriktning

en: Key _Direction
sv: Nyckel_riktning

en: Key _File
sv: Nyckel_fil

en: LZO adaptive (legacy)
sv: LZO adaptiv (föråldrad)

en: LZO disabled (legacy)
sv: LZO inaktiverad (föråldrad)

en: Local IP Address
sv: Lokal IP-adress

en: Maybe
sv: Kanske

en: Misc
sv: Övrigt

en: No
sv: Nej

en: No VPN configuration options.
sv: Inga VPN-konfigurationsalternativ.

en: None
sv: Ingen

en: Not required
sv: Krävs inte

en: OpenVPN Advanced Options
sv: Avancerade alternativ för OpenVPN

en: OpenVPN Static Keys (*.key)
sv: Statiska OpenVPN-nycklar (*.key)

en: OpenVPN client
sv: OpenVPN-klient

en: OpenVPN is a popular and flexible free-software VPN solution.
sv: OpenVPN är en populär och flexibel VPN-lösning som är fri programvara.

en: Password
sv: Lösenord

en: Password passed to OpenVPN when prompted for it.
    config: auth-user-pass
sv: Lösenord skickas till OpenVPN när det efterfrågas.
    konfig: auth-user-pass

en: Password with Certificates (TLS)
sv: Lösenord med certifikat (TLS)

en: Ping remote over the TCP/UDP control channel if no packets have been sent for at least n seconds.
    config: ping <n>
sv: Skicka ping till mottagaren över TCP/UDP-kontrollkanalen om inga paket har skickats under minst de senaste n sekunderna.
    konfig: ping <n>

en: Pre-shared file for Static Key encryption mode (non-TLS).
    config: static <file>
sv: Förutdelad fil för krypteringsläge med statisk nyckel (icke-TLS).
    konfig: static <fil>

en: Proxies
sv: Proxyservrar

en: Proxy Passwor_d
sv: Lösenor_d för proxy

en: Proxy _Type
sv: Proxy_typ

en: Proxy _Username
sv: Använda_rnamn för proxy

en: Proxy type: HTTP or Socks.
    config: http-proxy or socks-proxy
sv: Proxytyp: HTTP eller Socks.
    konfig: http-proxy eller socks-proxy

en: Push additional information about the client to server.
    config: push-peer-info
sv: Sänd ytterligare information om klienten till servern.
    konfig: push-peer-info

en: Rando_mize remote hosts
sv: Slump_a fjärrvärdar

en: Randomize the order of gateways list (remote) as a kind of basic load-balancing measure.
    config: remote-random
sv: Gör sorteringen för listan över (fjärr)gateways slumpmässiga som en typ av grundläggande lastbalanseringsåtgärd.
    konfig: remote-random

en: Remote IP Address
sv: Fjärr-IP-adress

en: Remote gateway(s), with optional port and protocol (e.g. ovpn.corp.com:1234:tcp). You can specify multiple hosts for redundancy (use commas or spaces as delimiters).
    config: remote
sv: Fjärrgateway med valfri port och protokoll (till exempel ovpn.corp.com:1234:tcp). Du kan ange flera värdar för redundans (använd komma eller blanksteg som avgränsare).
    konfig: remote

en: Remote peer certificate _TLS type
sv: Avlägsen _TLS-typ för motpartscertifikat

en: Renegotiate data channel key after the specified number of seconds.
    config: reneg-sec
sv: Omförhandla nyckel för datakanal efter angivet antal sekunder.
    konfig: reneg-sec

en: Require that peer certificate was signed with an explicit key usage and extended key usage based on RFC3280 TLS rules.
sv: Begär att motpartscertifikatet var signerat med en explicit nyckelanvändning och en utökad nyckelanvändning baserad på regler för RFC3280 TLS.

en: Require that peer certificate was signed with an explicit key usage and extended key usage based on RFC3280 TLS rules.
    config: remote-cert-tls client|server
sv: Begär att motpartscertifikatet var signerat med en explicit nyckelanvändning och en utökad nyckel baserade på RFC3280 TLS-regler.
    konfig: remote-cert-tls client|server

en: Require that peer certificate was signed with an explicit nsCertType designation.
sv: Begär att motpartscertifikatet var signerat med en explicit nsCertType-angivning.

en: Require that peer certificate was signed with an explicit nsCertType designation.
    config: ns-cert-type client|server
sv: Begär att motpartscertifikatet var signerat med en explicit nsCertType-angivning.
    konfig: ns-cert-type client|server

en: Restrict the allowed ciphers to be negotiated to the ciphers in cipher-list. cipher-list is a colon-separated list of ciphers like AES-256-GCM:AES-128-GCM.
    config: data-ciphers
sv: Begränsa de tillåtna chiffren att förhandla till chiffren i cipher-list. cipher-list är en kolonseparerad lista över chiffer som AES-256-GCM:AES-128-GCM.
    konfig: data-ciphers

en: Restrict tunnel TCP MSS.
    config: mssfix
sv: Begränsa tunnel TCP MSS.
    konfig: mssfix

en: Restrict tunnel TCP Maximum _Segment Size (MSS)
sv: Begränsa TCP Maximum _Segment Size (MSS) för tunneln

en: Retry indefinitely on proxy errors. It simulates a SIGUSR1 reset.
    config: http-proxy-retry or socks-proxy-retry
sv: Prova igen oändligt antal gånger vid proxyfel. Det simulerar en SIGUSR1-återställning.
    konfig: http-proxy-retry eller socks-proxy-retry

en: S_erver Address
sv: S_erveradress

en: Security
sv: Säkerhet

en: Select an authentication mode.
sv: Välj ett autentiseringsläge.

en: Server Cert_ificate Check
sv: Servercert_ifikatkontroll

en: Set _virtual device type
sv: Sätt virtuell _enhetstyp

en: Set a value for the --tls-cipher parameter. This can be useful for working with VPNs using deprecated hashing schemes.
sv: Sätt ett värde för parametern --tls-cipher. Detta kan vara användbart för att arbeta med VPN-nätverk som använder föråldrade hashscheman.

en: Set cipher key size to a custom value. If unspecified, it defaults to cipher-specific size.
    config: keysize <n>
sv: Sätt chiffernyckel till ett anpassat värde. Om ospecificerat, är standard chifferspecifik storlek
    konfig: keysize <n>

en: Set the maximum TLS version we will use (default is the highest version supported).  Examples for version include "1.0", "1.1", or "1.2".
sv: Sätt den högsta TLS-version vi kommer att använda (standard är den högsta versionen som stöds). Version kan exempelvis vara ”1.0”, ”1.1” eller ”1.2”.

en: Specify _exit or restart ping
sv: Ange _exit eller starta om ping

en: Specify a file containing one or more PEM certs (concatenated together) that complete the local certificate chain.
    config: extra-certs <file>
sv: Specificera en fil innehållandes en eller flera PEM-certifikat (konkatenerade tillsammans) för att färdigställa den lokala certifikatskedjan.
    konfig: extra-certs <fil>

en: Specify ma_x routes
sv: An_ge högsta antal rutter

en: Specify pin_g interval
sv: Ange pin_g-intervall

en: Specify the maximum number of routes the server is allowed to specify.
    config: max-routes <n>
sv: Ange högsta antal rutter servern får specificera.
    konfig: max-routes <n>

en: Static Key
sv: Statisk nyckel

en: Subject or Common Name to verify server certificate information against.
    
    config: verify-x509-name subject-or-name [mode]
    config (legacy mode): tls-remote subject-or-name
sv: Ämne eller vanligt namn att verifiera servercertifikatsinformationen mot.
    
    konfig: verify-x509-name ämne-eller-namn [läge]
    konfig (föråldrat läge): tls-remote ämne-eller-namn

en: Support for configuring OpenVPN virtual private network connections.
sv: Stöd för att konfigurera OpenVPN virtuella privata nätverksanslutningar.

en: Symmetric
sv: Symmetrisk

en: TCP/UDP port number for peer. (Default value when there is no port for gateway).
    config: port
sv: TCP/UDP-portnummer för motpart. (Standardvärde för när det inte finns en port för gateway).
    konfig: port

en: TLS Authentication
sv: TLS-autentisering

en: TLS ci_pher string
sv: TLS-_chiffersträng

en: TLS ma_x version
sv: _Högsta TLS-version

en: TLS mi_n version
sv: _Lägsta TLS-version

en: TLS version control
sv: TLS-versionskontroll

en: Take the TUN device MTU to be the specified value and derive the link MTU from it.
    config: tun-mtu
sv: Sätt TUN-enhetens MTU till det specificerade värdet och härled länk-MTU från det.
    konfig: tun-mtu

en: The NetworkManager Developers
sv: Utvecklarna av Nätverkshanteraren

en: The advanced options dialog
sv: Dialogen för avancerade alternativ

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN client configuration
sv: Importfilen var inte en giltig OpenVPN-klientkonfiguration

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (--ca can not be PKCS#12 format)
sv: Importfilen var inte en giltig OpenVPN-konfiguration (--ca kan inte vara i PKCS#12-format)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (--cert can not be PKCS#12 format.)
sv: Importfilen var inte en giltig OpenVPN-konfiguration (--cert kan inte vara i PKCS#12-format.)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (--key can not be PKCS#12 format.)
sv: Importfilen var inte en giltig OpenVPN-konfiguration (--key kan inte vara i PKCS#12-format.)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (--pkcs12 can not be used with --cert or --key)
sv: Importfilen var inte en giltig OpenVPN-konfiguration (--pkcs12 kan inte användas med --cert eller --key)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (if you use one of --cert or --key, you must use them both)
sv: Importfilen var inte en giltig OpenVPN-konfiguration (om du använder en av --cert eller --key så måste du använda båda av dem)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (missing --ca)
sv: Importfilen var inte en giltig OpenVPN-konfiguration (saknar --ca)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (no remote)
sv: Importfilen var inte en giltig OpenVPN-konfiguration (ingen fjärr)

en: The timeout in seconds before trying the next server. This timeout includes proxy and TCP connect timeouts.
    config: connect-timeout <n> | server-poll-timeout <n>
sv: Tidsgräns i sekunder innan nästa server prövas. Denna tidsgräns inkluderar tidsgränserna för proxy och TCP-anslutning.
    konfig: connect-timeout <n> | server-poll-timeout <n>

en: Type
sv: Typ

en: Unhandled pending authentication.
sv: Ej hanterad väntande autentisering.

en: Unknown connection type “%s”.
sv: Okänd anslutningstyp ”%s”.

en: Use TCP for communicating with remote host.
    (This is a default setting only used when no protocol is specified for the gateway.)
    config: proto tcp-client | udp
sv: Använd TCP för kommunikation med fjärrvärd.
    (Standardinställning som endast används när inget protokoll är angivet för gateway.)
    konfig: proto tcp-client | udp

en: Use a _TCP connection
sv: Använd en _TCP-anslutning

en: Use custom UDP _fragment size
sv: Använd anpassad storlek på UDP-_fragment

en: Use custom _renegotiation interval
sv: Använd anpassat intervall för _omförhandling

en: Use custom _size of cipher key
sv: Använd anpassad _storlek på chiffernyckel

en: Use custom gateway p_ort
sv: Använd anpassad gatewayp_ort

en: Use custom name for TUN/TAP virtual device (instead of default “tun” or “tap”).
    config: dev <name>
sv: Använd anpassat namn för virtuell TUN/TAP-enhet (istället för standard ”tun” eller ”tap”).
    konfig: dev <namn>

en: Use custom tunnel Maximum Transmission _Unit (MTU)
sv: Använd anpassad Maximum Transmission Unit (MTU) för _tunneln

en: Use fast LZO compression.
    config: comp-lzo
sv: Använd snabb LZO-komprimering.
    konfig: comp-lzo

en: User
sv: Användare

en: User name
sv: Användarnamn

en: User “%s” not found, check NM_OPENVPN_USER.
sv: Användaren ”%s” inte funnen, kontrollera NM_OPENVPN_USER.

en: Username passed to OpenVPN when prompted for it. If omitted, use the name of the system user that activates the connection.
    config: auth-user-pass
sv: Användarnamn skickas till OpenVPN när det efterfrågas. Om det utelämnas används namnet för systemanvändaren som aktiverar anslutningen.
    konfig: auth-user-pass

en: Verify CRL from _directory
sv: Verifiera CRL från _katalog

en: Verify CRL from _file
sv: Verifiera CRL från _fil

en: Verify name by prefix
sv: Verifiera namnet efter prefix

en: Verify name exactly
sv: Verifiera namnet exakt

en: Verify peer (server) certificate _usage signature
sv: _Verifiera certifikatanvändningssignatur för motpart (server)

en: Verify server certificate identification.
    
    When enabled, connection will only succeed if the server certificate matches some expected properties.
    Matching can either apply to the whole certificate subject (all the fields),
    or just the Common Name (CN field).
    
    The legacy option tls-remote is deprecated and removed from OpenVPN 2.4 and newer. Do not use it anymore.
    
    config: verify-x509-name subject-or-name [mode]
    config (legacy mode): tls-remote subject-or-name
sv: Verifiera servercertifikatsinformation.
    
    När aktiverad kommer anslutningen endast att lyckas om servercertifikatet matchar några förväntade egenskaper.
    Matchning kan antingen tillämpas på hela certifikatet (alla fält),
    eller bara vanligt namn (CN-fältet).
    
    Flaggan tls-remote är föråldrat och borttagen från OpenVPN 2.4 och nyare. Använd den inte.
    
    konfig: verify-x509-name ämne-eller-namn [läge]
    konfig (föråldrat läge): tls-remote ämne-eller-namn

en: Verify subject partially (legacy mode, strongly discouraged)
sv: Verifiera ämnet delvis (föråldrat läge, avrådes starkt)

en: Verify whole subject exactly
sv: Verifiera hela ämnet exakt

en: Yes
sv: Ja

en: You need to authenticate to access the Virtual Private Network “%s”.
sv: Du måste autentisera dig för att komma åt det virtuella privata nätverket ”%s”.

en: _Apply
sv: V_erkställ

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Data compression
sv: Data_komprimering

en: _Extra Certificates
sv: _Extracertifikat

en: _HMAC Authentication
sv: _HMAC-autentisering

en: _HTTP proxy password:
sv: Lösenord för _HTTP-proxy:

en: _IPv6 tun link
sv: _IPv6-tun-länk

en: _Mode
sv: _Läge

en: _Prefix remote DNS name with random string
sv: Sätt slum_pmässig sträng som prefix till fjärr-DNS-namn

en: _Push peer info
sv: _Sänd motpartsinfo

en: _Remote peer certificate nsCert designation
sv: nsCert-angivning fö_r avlägset motpartscertifikat

en: _Retry indefinitely when errors occur
sv: _Försök oändligt antal gånger när fel uppstår

en: _Select
sv: _Välj

en: _Show password
sv: Vi_sa lösenord

en: _Subject Match
sv: Matc_ha följande

en: _Verify peer (server) certificate nsCertType designation
sv: _Verifiera nsCertType-angivning för certifikat för motpart (server)

en: _or highest
sv: _eller högsta

en: allow-compression: invalid argument
sv: allow-compression: ogiltigt argument

en: argument %s of “%s” can not be empty
sv: argumentet %s för ”%s” kan inte vara tomt

en: argument %s of “%s” must be UTF-8 encoded
sv: argumentet %s för ”%s” måste vara UTF-8-kodat

en: argument of “%s” can not be empty
sv: argumentet för ”%s” kan inte vara tomt

en: argument of “%s” must be UTF-8 encoded
sv: argumentet för ”%s” måste vara UTF-8-kodat

en: cannot create “%s” directory
sv: kan inte skapa katalogen ”%s”

en: cannot load editor plugin: %s
sv: kan inte öppna redigerarinsticket: %s

en: cannot load factory %s from plugin: %s
sv: kan inte öppna fabriken %s från insticksmodulen: %s

en: cannot read user/password from HTTP proxy auth file
sv: kan inte läsa användare/lösenord från HTTP-proxy auth-fil

en: cannot write <%s> blob from line %ld to file (%s)
sv: kan inte skriva <%s>-blob från raden %ld till filen (%s)

en: cannot write <%s> blob from line %ld to file “%s”
sv: kan inte skriva <%s>-blob från raden %ld till filen ”%s”

en: configuration error: %s (line %ld)
sv: konfigurationsfel: %s (rad %ld)

en: connection is not a valid OpenVPN connection
sv: anslutningen är inte en giltig OpenVPN-anslutning

en: connection was incomplete (missing gateway)
sv: anslutningen var ofullständig (saknar gateway)

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
sv: konstruktionsegenskap ”%s” för objektet ”%s” kan inte ställas in efter att det skapats

en: could not load UI widget
sv: kunde inte läsa in UI-komponent

en: double quote
sv: dubbelt citattecken

en: empty host
sv: tom värd

en: failed to write file: %s
sv: misslyckades med att skriva fil: %s

en: invalid %uth argument to “%s”
sv: ogiltigt %u:e argument till ”%s”

en: invalid %uth argument to “%s” where IPv4 address expected
sv: ogiltigt %u:e argument till ”%s” där IPv4-adress förväntas

en: invalid %uth argument to “%s” where number expected
sv: ogiltigt %u:e argument till ”%s” där tal förväntas

en: invalid %uth key-direction argument to “%s”
sv: ogiltigt %u:e key-direction-argument till ”%s”

en: invalid address “%s”
sv: ogiltig adress ”%s”

en: invalid boolean property “%s” (not yes or no)
sv: ogiltig boolesk egenskap ”%s” (inte yes eller no)

en: invalid delimiter character '%c'
sv: ogiltigt separatortecken ”%c”

en: invalid integer property “%s” or out of range [%d -> %d]
sv: ogiltig heltalsegenskap ”%s” eller utanför intervallet [%d -> %d]

en: invalid keyword “%s” in tls-version-min
sv: ogiltigt nyckelord ”%s” i tls-version-min

en: invalid non-utf-8 character
sv: ogiltigt icke-utf-8-tecken

en: invalid option
sv: ogiltig flagga

en: invalid port
sv: ogiltig port

en: invalid protocol
sv: ogiltigt protokoll

en: invalid verify-x509-name type
sv: ogiltig verify-x509-name-typ

en: missing path argument
sv: sökvägsargument saknas

en: missing plugin file "%s"
sv: saknar insticksmodulfilen ”%s”

en: nm-openvpn-service provides integrated OpenVPN capability to NetworkManager.
sv: nm-openvpn-service tillhandahåller integrerade OpenVPN-förmågor till Nätverkshanterare.

en: object class '%s' has no property named '%s'
sv: objektklassen ”%s” har ingen egenskap med namnet ”%s”

en: option %s expects between %u and %u argument | option %s expects between %u and %u arguments
sv[0]: flaggan %s förväntar sig mellan %u och %u argument
sv[1]: flaggan %s förväntar sig mellan %u och %u argument

en: option %s expects exactly one argument | option %s expects exactly %u arguments
sv[0]: flaggan %s förväntar sig precis ett argument
sv[1]: flaggan %s förväntar sig precis %u argument

en: option %s expects no arguments
sv: flaggan %s förväntar sig inga argument

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
sv: egenskapen ”%s” för objektklassen ”%s” är inte skrivbar

en: property “%s” invalid or not supported
sv: egenskapen ”%s” är ogiltig eller stöds inte

en: proto expects protocol type like “udp” or “tcp”
sv: proto förväntar sig ett protokoll som ”udp” eller ”tcp”

en: remote cannot contain comma
sv: fjärr kan inte innehålla komma

en: remote cannot contain space
sv: fjärr kan inte innehålla blanksteg

en: remote expects protocol type like “udp” or “tcp”
sv: fjärr förväntar sig ett protokoll som ”udp” eller ”tcp”

en: single quote
sv: enkelt citattecken

en: trailing escaping backslash at position %lld
sv: eftersläpande bakstreck vid positionen %lld

en: unable to get editor plugin name: %s
sv: kan inte erhålla namn för redigerarinstick: %s

en: unable to read HTTP proxy auth file
sv: kunde inte läsa HTTP-proxy auth-fil

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
sv: kan inte sätta egenskapen ”%s” av typen ”%s” från värdet av typen ”%s”

en: unhandled property “%s” type %s
sv: ej hanterad egenskap ”%s” typ %s

en: unknown error creating editor instance
sv: okänt fel vid skapande av redigeringsinstans

en: unknown or unsupported option
sv: flaggan stöds ej eller är okänd

en: unsupported %uth argument %s to “%s”
sv: ogiltigt %u:e argument %s till ”%s”

en: unsupported %uth argument to “%s” which looks like a FQDN but only IPv4 address supported
sv: %u:e argument till ”%s” som ej stöds vilket ser ut som en FQDN men endast IPv4-adresser stöds

en: unsupported blob/xml element
sv: blob/xml-element stöds ej

en: unsupported comp-lzo argument
sv: argument till comp-lzo som ej stöds

en: unsupported compress argument
sv: komprimeringsargument som ej stöds

en: unsupported crl-verify argument
sv: argument till crl-verify som ej stöds

en: unsupported mtu-disc argument
sv: argument till mtu-disc som ej stöds

en: unterminated %s at position %lld
sv: ej avslutat %s vid position %lld

en: unterminated blob element <%s>
sv: oavslutat blob-element <%s>

en: user/password from HTTP proxy auth file must be UTF-8 encoded
sv: användarnamn/lösenord från HTTP-proxy auth-fil måste vara UTF-8-kodat

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
sv: värdet ”%s” av typ ”%s” är ogiltigt eller utanför intervallet för egenskapen ”%s” av typ ”%s”

en: “%s” is not a directory
sv: ”%s” är inte en katalog
