Audacious Plugins - en to sv translation catalogue (849 entries)

en: 
    (Further messages have been hidden.)
sv: 
    (Ytterligare meddelanden har dolts.)

en:   (invalid UTF-8)
sv:   (ogiltig UTF-8)

en: % (0=mono, 100=default, 200=full)
sv: % (0=mono, 100=standard, 200=fullständig)

en: %a: Artist
    %b: Album
    %c: Number of channels
    %f: File name (full path)
    %F: Frequency (Hertz)
    %l: Length (milliseconds)
    %n or %s: Formatted title (see playlist settings)
    %p: Currently playing (1 or 0)
    %r: Rate (bits per second)
    %t: Playlist position
    %T: Title (unformatted)
sv: %a: Artist
    %b: Album
    %c: Antal kanaler
    %f: Filnamn (fullständig sökväg)
    %F: Frekvens (hertz)
    %l: Längd (millisekunder)
    %n or %s: Formaterad titel (se inställningar för spellista)
    %p: Spelar just nu (1 eller 0)
    %r: Kapacitet (bitar per sekund)
    %t: Plats av spellista
    %T: Titel (oformaterad)

en: %d channel | %d channels
sv[0]: %d kanal
sv[1]: %d kanaler

en: %d of %d result shown | %d of %d results shown
sv[0]: %d av %d visat reslutat
sv[1]: %d av %d visade resultat

en: %d result | %d results
sv[0]: %d resultat
sv[1]: %d resultat

en: %d song | %d songs
sv[0]: %d sång
sv[1]: %d låtar

en: %s (%d of %d)
sv: %s (%d av %d)

en: %s Settings
sv: %s-inställningar

en: %s does not appear to be a valid folder.
sv: %s verkar inte vara en giltig mapp.

en: (higher is steeper)
sv: (högre är brantare)

en: (no description)
sv: (ingen beskrivning)

en: (none)
sv: (ingen)

en: * no comments available in this MIDI file *
sv: * inga kommentarer finns i denna MIDI-fil *

en: * no lyrics available in this MIDI file *
sv: * inga låttexter finns i denna MIDI-fil *

en: 2SF Decoder
sv: 2SF-avkodare

en: <b>Action:</b>
sv: <b>Åtgärd:</b>

en: <b>Advanced</b>
sv: <b>Avancerat</b>

en: <b>Analyzer</b>
sv: <b>Analysator</b>

en: <b>Background music</b>
sv: <b>Bakgrundsmusik</b>

en: <b>Bass Boost</b>
sv: <b>Basförstärkning</b>

en: <b>Channel Mixer</b>
sv: <b>Kanalblandare</b>

en: <b>Channels</b>
sv: <b>Kanaler</b>

en: <b>Color</b>
sv: <b>Färg</b>

en: <b>Commands</b>
sv: <b>Kommandon</b>

en: <b>Compression</b>
sv: <b>Komprimering</b>

en: <b>Connection</b>
sv: <b>Anslutning</b>

en: <b>Conversion</b>
sv: <b>Konvertering</b>

en: <b>Crossfade</b>
sv: <b>Övertoning</b>

en: <b>Crystalizer</b>
sv: <b>Kristallisator</b>

en: <b>Delete Method</b>
sv: <b>Borttagningsmetod</b>

en: <b>Device</b>
sv: <b>Enhet</b>

en: <b>Echo</b>
sv: <b>Eko</b>

en: <b>Fonts</b>
sv: <b>Teckensnitt</b>

en: <b>Frame Headers</b>
sv: <b>Ramrubriker</b>

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: <b>Hint</b>
sv: <b>Antydan</b>

en: <b>ID3 Tags</b>
sv: <b>ID3-taggar</b>

en: <b>Key Binding:</b>
sv: <b>Tangentbindning:</b>

en: <b>Local Storage</b>
sv: <b>Lokal lagring</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
sv: <b>Diverse</b>

en: <b>Mouse Scroll Action</b>
sv: <b>Musrullningsåtgärd</b>

en: <b>Note</b>
sv: <b>Not</b>

en: <b>OpenPSF Configuration</b>
sv: <b>OpenPSF konfiguration</b>

en: <b>Other Settings</b>
sv: <b>Andra inställningar</b>

en: <b>Output</b>
sv: <b>Utgång</b>

en: <b>Pitch</b>
sv: <b>Tonhöjd</b>

en: <b>Playback time</b>
sv: <b>Uppspelningstid</b>

en: <b>Playback</b>
sv: <b>Uppspelning</b>

en: <b>Playlist Columns</b>
sv: <b>Spellistskolumner</b>

en: <b>Playlist Tabs</b>
sv: <b>Flikar i spellistan</b>

en: <b>Preamp</b>
sv: <b>Förförstärkare</b>

en: <b>Rate Mappings</b>
sv: <b>Hastighetskartläggningar</b>

en: <b>Repeat</b>
sv: <b>Upprepa</b>

en: <b>Resampling</b>
sv: <b>Återsampling</b>

en: <b>Sample rate</b>
sv: <b>Samplingshastighet</b>

en: <b>Silence Removal</b>
sv: <b>Avlägsnande av tystnad</b>

en: <b>Skin</b>
sv: <b>Skal</b>

en: <b>Sources</b>
sv: <b>Källor</b>

en: <b>Speed</b>
sv: <b>Hastighet</b>

en: <b>Subtunes</b>
sv: <b>Undertoner</b>

en: <b>Tip</b>
sv: <b>Tips</b>

en: <b>Type</b>
sv: <b>Typ</b>

en: <b>VU Meter Settings</b>
sv: <b>VU Meter inställningar</b>

en: <b>XSF Configuration</b>
sv: <b>XSF-konfiguration</b>

en: <small>Artist is truncated at the start, Title -- at the end</small>
sv: <small>Artist är avkortad i början, Titel -- i slutet</small>

en: <small>Chars are ORed in RegExp, surrounded by whitespace</small>
sv: <small>Tecken är ORed i RegExp, omgivet av mellanrum</small>

en: <small>Separate multiple paths with a colon.
    These paths are searched in addition to LADSPA_PATH.
    After adding new paths, press Enter to scan for new plugins.</small>
sv: <small>Separera flera sökvägar med ett kolon.
    Dessa sökvägar söks utöver LADSPA_PATH.
    Efter att nya sökvägar lagts till, trycka på Enter för att skanna efter nya insticksmoduler.</small>

en: <span size="smaller"> MIDI Comments and Lyrics </span>
sv: <span size="smaller"> MIDI-kommentarer och låttexter </span>

en: <span size="smaller"> MIDI Info </span>
sv: <span size="smaller"> MIDI-info </span>

en: A Tact Generator by Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    To use it, add a URL: tact://beats*num/den
    e.g. tact://77 to play 77 beats per minute
    or tact://60*3/4 to play 60 bpm in 3/4 tacts
sv: A Tact Generator by Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    För att använda det, lägg till en webbadress: tact://beats*num/den
    t.ex. tact://77 för att spela 77 slag per minut
    eller tact://60*3/4 för att spela 60 slag per minut i 3/4 takt

en: A simple plugin to control Audacious using the LIRC remote control daemon
    
    Adapted for Audacious by:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Based on the XMMS LIRC plugin by:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    For more information about LIRC, see http://lirc.org.
sv: En enkel insticksmodul för att styra Audacious med LIRC-fjärrkontrolldemonen
    
    Anpassad för Audacious av:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Baserat på XMMS LIRC-insticksmodulen av:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    För mer information om LIRC, se http://lirc.org.

en: AAC (Raw) Decoder
sv: AAC (Raw)-avkodare

en: ALSA Output
sv: ALSA-utgång

en: ALSA Output Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    My thanks to William Pitcock, author of the ALSA Output Plugin NG, whose code served as a reference when the ALSA manual was not enough.
sv: ALSA Output Plugin för Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    Mitt tack till William Pitcock, skapare av ALSA-utgångsinsticksmodul NG, vilkens kod tjänade som referens när ALSA-manualen inte räckte till.

en: AMIDI-Plug
    modular MIDI music player
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    written by Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    special thanks to...
    
    Clemens Ladisch and Jaroslav Kysela
    for their cool programs aplaymidi and amixer; those
    were really useful, along with alsa-lib docs, in order
    to learn more about the ALSA API
    
    Alfredo Spadafina
    for the nice midi keyboard logo
    
    Tony Vroon
    for the good help with alpha testing
sv: AMIDI-Plug
    modulär MIDI musikspelare
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    skriven av Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    speciellt tack till...
    
    Clemens Ladisch och Jaroslav Kysela
    för deras coola program aplaymidi och amixer; dom
    var väldigt användbara, tillsammans med alsa-lib docs, för
    att lära sig mer om ALSA API
    
    Alfredo Spadafina
    för den snygga midi-tangentbordslogotypen
    
    Tony Vroon
    för stor hjälp vid alfatestning

en: AMIDI-Plug (MIDI Player)
sv: AMIDI-Plug (MIDI-spelare)

en: AMIDI-Plug - select SoundFont file
sv: AMIDI-Plug - välj SoundFont-fil

en: ASXv1/ASXv2 Playlists
sv: ASXv1/ASXv2-spellistor

en: ASXv3 Playlists
sv: ASXv3-spellistor

en: A_bout ...
sv: O_m ...

en: About ...
sv: Om ...

en: AdPlug (AdLib Player)
sv: AdPlug (AdLib spelare)

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: Add Files ...
sv: Lägg till filer ...

en: Add Folder ...
sv: Lägg till mapp ...

en: Add URL ...
sv: Lägg till webbadress ...

en: Add U_RL ...
sv: Lägg till U_RL ...

en: Advance in playlist when scrolling upward
sv: Förväg i spellistan när du bläddrar uppåt

en: Album Art
sv: Skivomslag

en: Album Artist
sv: Albumartist

en: Algorithm quality:
sv: Algoritmkvalitet:

en: Allow aliasing
sv: Tillåt vikning

en: Alternative
sv: Alternativ

en: Always
sv: Alltid

en: Always on Top
sv: Alltid överst

en: Always show notification
sv: Visa alltid aviseringar

en: Ampache Browser for Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Copyright (C) Róbert Čerňanský and John Lindgren
    License: GNU GPLv3
sv: Ampache Browser för Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Copyright (C) Róbert Čerňanský och John Lindgren
    Licens: GNU GPLv3

en: Analyzer
sv: Analysator

en: Archived Winamp 2.x skin
sv: Arkiverat Winamp 2.x skal

en: Audacious Equalizer
sv: Audacious-frekvenskorrigerare

en: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Written by Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Based in part on Evan Martin's Ghosd library:
    http://neugierig.org/software/ghosd/
sv: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Skriven av Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Baserat delvis på Evan Martins Ghosd-bibliotek:
    http://neugierig.org/software/ghosd/

en: Audacious Ogg Vorbis Decoder
    
    Based on the Xiph.org Foundation's Ogg Vorbis Plugin:
    http://www.xiph.org/
    
    Original code by:
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Contributions from:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>
sv: Audacious Ogg Vorbis Decoder
    
    Baserat på Xiph.org stiftelsens Ogg Vorbis-insticksmodul: 
    http://www.xiph.org/
    
    Ursprunglig kod av: 
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu> 
    
    Bidrag från: 
    Chris Montgomery <monty@xiph.org> 
    Peter Alm <peter@xmms.org> 
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au> 
    Jack Moffitt <jack@icecast.org> 
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org> 
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org> 
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org> 
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>

en: Audacious Playlist Editor
sv: Audacious spellistsredigerare

en: Audacious Playlists (audpl)
sv: Audacious-spellistor (audpl)

en: Audacious PulseAudio Output Plugin
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sv: Audacious PulseAudio Output Plugin
    
    Detta program är fri programvara; du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 3 eller (om du så vill) någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program; om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Audacious Scrobbler Plugin 2.0 by Pitxyoki,
    
    Copyright © 2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    Thanks to John Lindgren for giving me a hand at the beginning of this project.
sv: Audacious Scrobbler Plugin 2.0 av Pitxyoki,
    
    Copyright © 2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    Tack till John Lindgren som gav mig en hjälpande hand i början av detta projekt.

en: Audacious is not playing.
sv: Audacious spelar inte.

en: Audio CD
sv: Ljud-CD

en: Audio CD Menu Items
sv: Ljud-CD-menyalternativ

en: Audio CD Plugin
sv: Ljud-CD-insticksmodul

en: Audio Settings ...
sv: Ljudinställlningar ...

en: Audio _Settings ...
sv: Ljud_inställningar ...

en: Audio device:
sv: Ljudenhet:

en: Audio mode:
sv: Ljudläge:

en: Auto
sv: Automatisk

en: Auto-hide
sv: Dölj automatiskt

en: Automatically connect to output ports
sv: Anslut automatiskt till utgångsportar

en: Automatically toggle queue for matching entries
sv: Växla automatiskt till kö för matchande poster

en: Available columns
sv: Tillgängliga kolumner

en: Available plugins:
sv: Tillgängliga insticksmoduler:

en: Average bitrate:
sv: Genomsnittlig överföringskapacitet:

en: BPM (wavg):
sv: Slag/minut (wavg):

en: BPM:
sv: Slag/minut:

en: Background Music
sv: Bakgrundsmusik

en: Background Music Plugin for Audacious
    Copyright 2023;2024 Michel Fleur
    
    Controls the volume to make the sound equally loud within and between tracks.
     It uses accurate loudness measurement and tries to make the volume changes sound natural without audible peaks, yet without lowering the volume before a peak in advance.
sv: Insticksprogram för bakgrundsmusik för Audacious 
    Copyright 2023;2024 Michel Fleur
    
    Styr volymen för att göra ljudet lika högt inom och mellan spår.
    Det använder noggrann ljudstyrka och försöker få volymändringarna att låta naturliga utan hörbara toppar, men utan att sänka volymen innan en topp i förväg.

en: Balance: %d%% left
sv: Balans: %d%% kvar

en: Balance: %d%% right
sv: Balans: %d%% höger

en: Balance: center
sv: Balans: centrera

en: Bars
sv: Staplar

en: Based on the xmms_sndfile plugin:
    Copyright (C) 2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    Adapted for Audacious by Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sv: Baserat på xmms_sndfile-insticksmodulen:
    Copyright (C) 2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    Anpassad för Audacious av Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Bass:
sv: Bas:

en: Best sinc interpolation
sv: Bästa sinc-interpolation

en: Binding mouse buttons
sv: Binder musknappar

en: Bit Depth:
sv: Överföringsdjup:

en: Bitrate
sv: Överföringskapacitet

en: Bitrate:
sv: Överföringskapacitet:

en: Blur Scope
sv: Oskärpa omfattning

en: Buffering ...
sv: Buffrar ...

en: By Al_bum
sv: Efter al_bum

en: By Albu_m Artist
sv: Efter albu_msartist

en: By Album
sv: Efter album

en: By Album Artist
sv: Efter albumartist

en: By Artist
sv: Efter artist

en: By C_omment
sv: Efter k_ommentar

en: By Comment
sv: Efter kommentar

en: By Custom Title
sv: Efter anpassad titel

en: By D_isc Number
sv: Efter S_kivnummer

en: By Disc Number
sv: Efter Skivnummer

en: By File Name
sv: Efter filnamn

en: By File Path
sv: Efter sökväg

en: By File _Path
sv: Efter fil_sökväg

en: By Genre
sv: Efter genre

en: By Length
sv: Efter längd

en: By Release Date
sv: Efter utgivningsdatum

en: By Release _Date
sv: Efter utgivnings_datum

en: By Title
sv: Efter titel

en: By Track Number
sv: Efter spårnummer

en: By Track _Number
sv: Efter spår_nummer

en: By _Artist
sv: Efter _artist

en: By _Custom Title
sv: Efter _anpassad titel

en: By _File Name
sv: Efter _filnamn

en: By _File Path
sv: Efter _filsökväg

en: By _Genre
sv: Efter _genre

en: By _Length
sv: Efter _längd

en: By _Title
sv: Efter _titel

en: Call Letters
sv: Ringbrev

en: Cancel
sv: Avsluta

en: Cannot read start/end LSN for track %d.
sv: Kan inte läsa start/slut-LSN för spår %d.

en: Catalog Number
sv: Katalognummer

en: Center volume:
sv: Mittenvolym:

en: Change playing song
sv: Ändra spelande låt

en: Change volume
sv: Ändra volym

en: Channel Mixer
sv: Kanalblandare

en: Channel Mixer Plugin for Audacious
    Copyright 2011-2012 John Lindgren and Michał Lipski
sv: Channel Mixer Plugin för Audacious
    Copyright 2011-2012 John Lindgren och Michał Lipski

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Chars to split on:
sv: Tecken att uppdela vid:

en: Chars to truncate on:
sv: Tecken att avkorta vid:

en: Check Permission
sv: Kontrollera behörighet

en: Checking Last.fm access ...
sv: Kontrollerar Last.fm tillgång ...

en: Choose Folder
sv: Välj mapp

en: Classical
sv: Klassisk

en: Clear A-B Repeat
sv: Rensa A-B-upprepning

en: Clear Queue
sv: Rensa kö

en: Clear previous selection before searching
sv: Rensa tidigare val innan du söker

en: Client name:
sv: Klientnamn:

en: Clock speed:
sv: Klockhastighet:

en: Close to the system tray
sv: Stäng till systemfältet

en: Color %i:
sv: Färg %i:

en: Coloring:
sv: Färgläggning:

en: Colors
sv: Färger

en: Command to run at the end of a song:
sv: Kommando att köra i slutet av en låt:

en: Command to run at the end of the playlist:
sv: Kommando att köra i slutet av spellistan:

en: Command to run when song title changes (for network streams):
sv: Kommando att köra när låttitel ändras (för nätverksflöden):

en: Command to run when starting a new song:
sv: Kommando att köra när du börjar en ny låt:

en: Command to run when stopping a song:
sv: Kommando att köra när en låt stoppas:

en: Comment
sv: Kommentar

en: Composite extension not loaded
sv: Kompositutbyggnad ej inläst

en: Composite manager detected
sv: Kompositionshanterare upptäckt

en: Composite manager not detected;
    unless you know that you have one running, please activate a composite manager otherwise the OSD won't work properly
sv: Kompositionshanterare inte upptäckt;
    om du inte vet att du har en igång, aktivera en kompositionshanterare annars fungerar inte OSD korrekt

en: Composite manager not required for fake transparency
sv: Kompositionshanterare krävs inte för falsk transparens

en: Compression ratio:
sv: Kompressionsförhållande:

en: Concave Rectangle
sv: Konkav rektangel

en: Connect to physical ports only
sv: Anslut endast till fysiska portar

en: Console music decoder engine based on Game_Music_Emu 0.5.2
    Supported formats: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>
sv: Konsol musikavkodningsmotor baserat på Game_Music_Emu 0.5.2
    Format som stöds: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious-instickmodul av:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>

en: Context name:
sv: Kontext namn:

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> and others.
    
    Many thanks to libcdio developers <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    and to libcddb developers <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Also thank you to Tony Vroon for mentoring and guiding me.
    
    This was a Google Summer of Code 2007 project.
sv: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> och andra.
    
    Många tack till libcdio-utvecklare <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    och till libcddb-utvecklare <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Även tack till Tony Vroon för mentorskap och vägledning.
    
    Detta var ett Google Summer of Code 2007-projekt.

en: Copyright 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    Some of the plugin code was by Miles Egan.
sv: Copyright 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    En del av insticksmodulskoden var av Miles Egan.

en: CoreAudio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    Copyright 2017,18 René J.V. Bertin
     (original code and code adapted from
      Apple examples, (C) Apple 2013)
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
sv: CoreAudio Output Plugin för Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    Copyright 2017,18 René J.V. Bertin
    (ursprunglig kod och kod anpassad från
      Apple examples, (C) Apple 2013)
    
    Baserat på SDL Output Plugin för Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren

en: CoreAudio output
sv: CoreAudio-utgång

en: Cosine
sv: Cosinus

en: Create a new playlist with matching entries
sv: Skapa en ny spellista med matchande poster

en: Crossfade
sv: Övertoning

en: Crossfade Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
sv: Övertoningsinsticksmodul för Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren

en: Crystalizer
sv: Kristallisator

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cubic
sv: Kubisk

en: Current Song
sv: Aktuell låt

en: Custom Title
sv: Anpassad titel

en: Custom notification duration:
sv: Anpassad aviseringstid:

en: Cut
sv: Klipp

en: Cut frequency:
sv: Klippfrekvens:

en: Cutoff:
sv: Avbrytare:

en: Decades
sv: Decennium

en: Decoration
sv: Dekoration

en: Decouple from pitch
sv: Frikoppla från tonhöjd

en: Default
sv: Standard

en: Default PCM device
sv: Standard PCM-enhet

en: Default device
sv: Standardenhet

en: Default fade time:
sv: Standardtoningstid:

en: Default mixer device
sv: Standard mixerenhet

en: Default song length:
sv: Standard låtlängd:

en: Delay:
sv: Fördröjning:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Files
sv: Ta bort filer

en: Delete Selected Files
sv: Ta bort valda filer

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desktop Notifications
sv: Skrivbordsaviseringar

en: Desktop Notifications Plugin for Audacious
    Copyright (C) 2010 Maximilian Bogner
    Copyright (C) 2011-2013 John Lindgren and Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    This plugin is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This plugin is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sv: Desktop Notifications Plugin för Audacious
    Copyright (C) 2010 Maximilian Bogner
    Copyright (C) 2011-2013 John Lindgren och Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    This plugin is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This plugin is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Details about %s
sv: Detaljer om %s

en: Device (blank for default):
sv: Enhet (tomt för standard):

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable 'Always On Top'
sv: Inaktivera "Alltid överst"

en: Disable the popup window
sv: Inaktivera popup-fönstret

en: Disc
sv: Skiva

en: Display OSD using:
sv: Visa OSD med:

en: Display active titlebar when any window is focused
sv: Visa aktiv titelrad när något fönster är fokuserat

en: Display legend
sv: Visningslegend

en: Display:
sv: Skärm:

en: Displayed columns
sv: Visade kolumner

en: Do not automatically select chip model
sv: Välj inte automatiskt chipmodell

en: Do not automatically select clock speed
sv: Välj inte klockhastighet automatiskt

en: Do you want to move %d files to the trash?
sv: Vill du flytta %d filer till papperskorgen?

en: Do you want to move %s to the trash?
sv: Vill du flytta %s till papperskorgen?

en: Do you want to permanently delete %d files?
sv: Vill du ta bort %d filer permanent?

en: Do you want to permanently delete %s?
sv: Vill du ta bort %s permanent?

en: Dock at Bottom
sv: Docka nedtill

en: Dock at Left
sv: Docka till vänster

en: Dock at Right
sv: Docka till höger

en: Dock at Top
sv: Docka upptill

en: Dots
sv: Punkter

en: Double Size
sv: Dubbel storlek

en: Downsample ratio:
sv: Nedsamplingsförhållande:

en: Drive is empty.
sv: Enheten är tom.

en: Drum shift:
sv: Trumskift:

en: Dynamic Range Compression Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
sv: Dynamic Range Compression Plugin för Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren

en: Dynamic Range Compressor
sv: Dynamiskt omfång kompressor

en: Dynamic range:
sv: Dynamiskt omfång:

en: E_ffects ...
sv: E_ffekter ...

en: Easy Listening
sv: Lättlyssnat

en: Echo
sv: Eko

en: Echo Plugin
    By Johan Levin, 1999
    Surround echo by Carl van Schaik, 1999
    Updated for Audacious by William Pitcock and John Lindgren, 2010-2014
sv: Echo Plugin
    Av Johan Levin, 1999
    Surround echo av Carl van Schaik, 1999
    Uppdaterad för Audacious av William Pitcock och John Lindgren, 2010-2014

en: Echo:
sv: Eko:

en: Edit Lyrics ...
sv: Redigera låttexter ...

en: Effects ...
sv: Effekter ...

en: Electronic
sv: Elektronisk

en: Emulate MOS 8580 (default: MOS 6581)
sv: Emulera MOS 8580 (standard: MOS 6581)

en: Emulate filter
sv: Emuleringsfilter

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable 'Always On Top'
sv: Aktivera "Alltid överst"

en: Enable VBR/ABR
sv: Använd VBR/ABR

en: Enable audio resampling
sv: Aktivera ljudåtersampling

en: Enable exclusive mode to prevent virtual mixing.
sv: Aktivera exklusivt läge för att förhindra virtuell blandning.

en: Enable format conversions made by the OSS software.
sv: Aktivera formatkonverteringar som gjorts av OSS-programvaran.

en: Enable subtunes
sv: Aktivera undertoner

en: Enable trigger
sv: Aktivera utösare

en: Enabled plugins:
sv: Aktiverade insticksmoduler:

en: Enforce strict ISO compliance
sv: Genomför strikt ISO-överensstämmelse

en: Entries
sv: Poster

en: Entry Number
sv: Ingångsnummer

en: Error
sv: Fel

en: Error connecting to MMS server
sv: Det gick inte att ansluta till MMS-server

en: Error opening %s:
    %s
sv: Fel vid öppning av %s:
    %s

en: Error parsing URL
sv: Det gick inte att tolka webbadressen

en: Error parsing redirect
sv: Fel vid tolkning av omdirigering

en: Error protection
sv: Fel skydd

en: Error reading audio CD.
sv: Fel vid läsning av ljud-CD.

en: Event
sv: Evenemang

en: Export Playlist ...
sv: Exportera spellista ...

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin, 1999
sv: Extra Stereo Plugin
    
    Av Johan Levin, 1999

en: FLAC Decoder
sv: FLAC-avkodare

en: Fade in:
sv: Tona in:

en: Fade out:
sv: Tona ut:

en: Failed to connect to JACK port %s.
sv: Misslyckades med att ansluta till JACK-port %s.

en: Failed to connect to the JACK server; is it running?
sv: Misslyckades med att ansluta till JACK-server; körs den?

en: Failed to create the CDDB connection.
sv: Misslyckades med att skapa CDDB-anslutning.

en: Failed to finish initializing opened CD drive.
sv: Misslyckades med att slutföra initieringen av den öppna CD-enheten.

en: Failed to initialize cdio subsystem.
sv: Misslyckades med att initiera cdio-delsystemet.

en: Failed to open CD device %s.
sv: Misslyckades med att öppna CD-enheten %s.

en: Failed to query the CDDB server
sv: Misslyckades med att fråga CDDB-server

en: Failed to query the CDDB server: %s
sv: Misslyckades med att fråga CDDB-server: %s

en: Failed to read the CDDB info: %s
sv: Misslyckades med att läsa CDDB-data: %s

en: Failed to retrieve first/last track number.
sv: Misslyckades med mottagandet av det första/sista spårnumret.

en: Fake transparency
sv: Falsk genomskinlighet

en: Fall-off time:
sv: Reduktionstid:

en: Falloff:
sv: Minskning:

en: Fast
sv: Snabb

en: Fast sinc interpolation
sv: Snabb sinc-interpolering

en: Fastest
sv: Snabbast

en: Feed level:
sv: Flödesnivå:

en: Feedback:
sv: Återkoppling:

en: Fetch lyrics from internet:
sv: Hämta låttexter från internet:

en: File Info Box
sv: Filinforuta

en: File Name
sv: Filnamn

en: File Name:
sv: Filnamn:

en: File Path
sv: Sökväg

en: File name
sv: Filnamn

en: Filter ports (regex, use any port if blank):
sv: Filterportar (regex, använd vilken port som helst om den är tom):

en: Fire
sv: Eld

en: Folk
sv: Folkdans

en: Font %i:
sv: Teckensnitt %i:

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: For better crossfading, enable
    the Silence Removal effect.
sv: För bättre övertoning, aktivera
    avstängningseffekten.

en: Force addition of version 2 tag
sv: Tvinga tillägg av version 2-taggen

en: Further truncate those on chars
sv: Ytterligare avkorta vid dessa tecken

en: GIO Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
sv: GIO Plugin för Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren

en: GTK Interface
sv: GTK-gränssnitt

en: Game Console Music Decoder
sv: Spelkonsol musikavkodare

en: General
sv: Allmänt

en: Generate file name from:
sv: Generera filnamn från:

en: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>
sv: Global Hotkey Plugin
    Styr spelaren med globala tangentkombinationer eller multimediatangenter.
    
    
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Bidragsgivare inkluderar:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
    Bryn Davies <curious@ihug.com.au>
    Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
    Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>

en: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2020 i.Dark_Templar <darktemplar@dark-templar-archives.net>
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>
sv: Global Hotkey Plugin
    Styr spelaren med globala tangentkombinationer eller multimediatangenter.
    
    Copyright (C) 2020 i.Dark_Templar <darktemplar@dark-templar-archives.net>
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Bidragsgivare inkluderar:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
    Bryn Davies <curious@ihug.com.au>
    Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
    Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>

en: Global Hotkeys
sv: Globala snabbtangenter

en: High
sv: Hög

en: Hotkeys:
sv: Snabbtangenter:

en: Ice
sv: Is

en: Ignore insufficient number of ports
sv: Ignorera otillräckligt antal portar

en: Ignore length from SPC tags
sv: Ignorera längd från SPC-taggar

en: Ignore length from file
sv: Ignorera längd från fil

en: Ignore subtunes shorter than:
sv: Ignorera undertoner kortare än:

en: Import Playlist ...
sv: Importera spellista ...

en: Include album name in notification
sv: Inkludera albumnamn i aviseringar

en: Increase reverb
sv: Öka reverb

en: Inspirational
sv: Inspirerande

en: Intensity:
sv: Intensitet:

en: Intermediate
sv: Mellanliggande

en: International
sv: Internationell

en: Interpolation mode:
sv: Interpolationsläge:

en: Invalid URI %s.
sv: Ogiltig URI %s.

en: Invalid open mode
sv: Ogiltigt öppet läge

en: Invert Selection
sv: Invertera valet

en: It is not recommended to bind the primary mouse buttons without modifiers.
    
    Do you want to continue?
sv: Det rekommenderas inte att binda de primära musknapparna utan modifierare.
    
    Vill du fortsätta?

en: JACK Output
sv: JACK-utgång

en: JACK supports only floating-point audio.  You must change the output bit depth to floating-point in Audacious settings.
sv: JACK stöder endast flyttal-ljud. Du måste ändra utmatningsbitdjupet till flyttal i Audacious-inställningar.

en: Jump to Song ...
sv: Hoppa till låt ...

en: Jump to Time ...
sv: Hoppa till tid ...

en: Jump to _Time ...
sv: Hoppa till _tid ...

en: Jump to file
sv: Hoppa till fil

en: LADSPA Host for Audacious
    Copyright 2011 John Lindgren
sv: LADSPA Host för Audacious
    Copyright 2011 John Lindgren

en: Latin
sv: Latinamerikansk musik

en: Length
sv: Längd

en: Length (msec):
sv: Längd (ms):

en: Level:
sv: Nivå:

en: Library
sv: Bibliotek

en: Line
sv: Linje

en: Linear
sv: Linjär

en: Linear (fast)
sv: Linjär (snabb)

en: Linear interpolation
sv: Linjär interpolation

en: Lines
sv: Linjer

en: Listeners
sv: Lyssnare

en: Load lyric files (.lrc) from local storage
sv: Läs in låttext-filer (.lrc) från lokal lagring

en: Looking for lyrics ...
sv: Letar efter låttexter ...

en: Low
sv: Låg

en: Lyrics
sv: Låttexter

en: Lyrics could not be found.
sv: Låttexter kunde inte hittas.

en: M3U Playlists
sv: M3U-spellistor

en: Make column headers clickable for sorting
sv: Gör kolumnrubriker klickbara för sortering

en: Mark as copyright
sv: Märk som copyright

en: Mark as original
sv: Märk som ursprunglig

en: Market
sv: Marknad

en: Max OSD width:
sv: Största OSD-bredd:

en: Maximum amplification:
sv: Maximal förstärkning:

en: Maximum bitrate:
sv: Högsta överföringskapacitet:

en: Medium
sv: Mellan

en: Medium sinc interpolation
sv: Mellan sinc-interpolation

en: Menu
sv: Meny

en: Method:
sv: Metod:

en: Minimum
sv: Minsta

en: Minimum bitrate:
sv: Minsta överföringskapacitet:

en: Missing title and/or artist.
sv: Saknar titel och/eller artist.

en: Mixer device:
sv: Mixerenhet:

en: Mixer element:
sv: Mixelelement:

en: ModPlug (Module Player)
sv: ModPlug (Modulspelare)

en: Module paths:
sv: Modulsökvägar:

en: Module player based on libopenmpt
    
    Written by: Chris Spiegel <cspiegel@gmail.com>
sv: Modulspelare baserad på libopenmpt
    
    Skriven av: Chris Spiegel <cspiegel@gmail.com>

en: Monitor library for changes
sv: Övervaka bibliotek för ändringar

en: Moonstone
sv: Månsten

en: Move to trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Move to trash instead of deleting immediately
sv: Flytta till papperskorgen istället för att ta bort direkt

en: Multi-Monitor options
sv: Alternativ för flera bildskärmar

en: Multi-format audio decoding plugin for Audacious using
    FFmpeg multimedia framework (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>
sv: Multiformat ljudavkodningsinsticksmodul för Audacious med 
    användning av FFmpeg multimedia ramverk (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious insticksmodul av:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>

en: Multiplier:
sv: Multiplikator:

en: Mute
sv: Ljud av

en: N_o Playlist Advance
sv: I_ngen spellista avancera

en: Name:
sv: Namn:

en: Nearest (fastest)
sv: Närmaste (snabbaste)

en: Never
sv: Aldrig

en: New Age
sv: New age

en: New Playlist
sv: Ny spellista

en: Next
sv: Nästa

en: Next Album
sv: Nästa album

en: Next Playlist
sv: Nästa spellista

en: Next track
sv: Nästa spår

en: No JACK output ports were found. Please check settings.
sv: Inga JACK-utgångsportar hittades. Kontrollera inställningarna.

en: No Playlist Advance
sv: Ingen spellista avancera

en: No audio capable CD drive found.
sv: Ingen ljud kapabel CD-enhet hittades.

en: No fade in
sv: Ingen tona in

en: No files are selected.
sv: Inga filer har valts.

en: No. of Tracks:
sv: Antal spår:

en: Noise reduction
sv: Brusreducering

en: None
sv: Ingen

en: Now Playing
sv: Spelar nu

en: Nowhere
sv: Ingenstans

en: Number of results to show:
sv: Antal resultat som ska visas:

en: OSS3 Output
sv: OSS3-utgång

en: OSS4 Output
sv: OSS4-utgång

en: OSS4 Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 Michał Lipski
    
    I would like to thank people on #audacious, especially Tony Vroon and John Lindgren and of course the authors of the previous OSS plugin.
sv: OSS4 Output Plugin för Audacious
    Copyright 2010-2012 Michał Lipski
    
    Jag skulle vilja tacka folk på #audacious, särskilt Tony Vroon och John Lindgren och naturligtvis författarna till den tidigare OSS-insticksmodulen.

en: Off
sv: Av

en: Ogg Vorbis Decoder
sv: Ogg Vorbis-avkodare

en: Omit Xing VBR header
sv: Utelämna Xing VBR rubrik

en: On
sv: På

en: On All Workspaces
sv: På alla arbetsytor

en: On automatic song change
sv: Vid automatisk låtbyte

en: On seek or manual song change
sv: På sök eller manuell låtbyte

en: Only %d JACK output ports were found but %d are required.
sv: Endast %d JACK-utgångsportar hittades men %d krävs.

en: Only add v1 tag
sv: Lägg endast till v1-tagg

en: Only add v2 tag
sv: Lägg endast till v2-tagg

en: Open Containing Folder
sv: Öppna innehållande mapp

en: Open Files
sv: Öppna filer

en: Open Files ...
sv: Öppna filer ...

en: Open Folder ...
sv: Öppna mapp ...

en: Open URL ...
sv: Öppna webbadress ...

en: Open _URL ...
sv: Öppna _webbadress ...

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
sv: OpenGL Spectrum Analyzer för Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren och Carlo Bramini
    
    Baserat på XMMS-insticksmodul:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson och 4Front Technologies
    
    Licens: GPLv2+

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    Copyright 2014, 2020 Ariadne Conill
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
sv: OpenGL Spektrumanalysator för Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren och Carlo Bramini
    Copyright 2014, 2020 Ariadne Conill
    
    Baserat på XMMS-insticksmodul:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson och 4Front Technologies
    
    Licens: GPLv2+

en: OpenMPT (Module Player)
sv: OpenMPT (Modulspelare)

en: OpenPSF PSF1/PSF2 Decoder
sv: OpenPSF PSF1/PSF2-avkodare

en: Options Menu
sv: Alternativmeny

en: Opus Decoder
sv: Opus-avkodare

en: Opus Decoder Plugin for Audacious
    Copyright 2022 Thomas Lange
sv: Opus avkodare Plugin för Audacious
    Copyright 2022 Thomas Lange

en: Original code by
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/
sv: Ursprunglig kod av
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/

en: Original file name
sv: Ursprungligt filnamn

en: Original file name (no suffix)
sv: Ursprungligt filnamn (utan filtyp)

en: Original file tag
sv: Ursprunglig filtagg

en: Other
sv: Annat

en: Output
sv: Utgång

en: Output channels:
sv: Utgångskanaler:

en: Output file format:
sv: Utdatafilformat:

en: Overlap:
sv: Överlappa:

en: Override default chorus:
sv: Åsidosätt standard-refräng:

en: Override default gain:
sv: Åsidosätt standard-förstärkning:

en: Override default polyphony:
sv: Åsidosätt standard polyfoni:

en: Override default reverb:
sv: Åsidosätt standard-reverb:

en: Override device:
sv: Åsidosätt enhet:

en: Oversample
sv: Översampling

en: PCM device:
sv: PCM-enhet:

en: PLS Playlists
sv: PLS-spellistor

en: P_laylist
sv: Spe_llista

en: Parameters passed to the shell should be enclosed in quotation marks.
    Unquoted parameters may lead to unexpected results.
sv: Parametrar som skickas till skalet bör omges av citattecken.
    Ociterade parametrar kan leda till oväntade resultat.

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste at End
sv: Klistra in i slutet

en: Paste at _End
sv: Klistra in i _slutet

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Paus_e
sv: Paus_a

en: Pause
sv: Pausa

en: Pause Off
sv: Paus Av

en: Pause On
sv: Paus På

en: Pause/Resume
sv: Pausa/Återuppta

en: Peak falloff:
sv: Största minskning:

en: Peak hold time:
sv: Högsta hålltid:

en: Permission denied.  Open the following URL in a browser, allow Audacious access to your account, and then click 'Check Permission' again:
sv: Åtkomst nekad. Öppna följande webbadress i en webbläsare, tillåt Audacious tillgång till ditt konto och klicka sedan på "Kontrollera tillåtelse" igen:

en: Permission granted.  Scrobbling for user %s.
sv: Tillstånd beviljat. Skrobbling för användare %s.

en: Phase:
sv: Fas:

en: PipeWire Output
sv: Pipewire utgång

en: PipeWire Output Plugin for Audacious
    Copyright 2022 Thomas Lange
    
    Based on the PipeWire Output Plugin for Qmmp
    Copyright 2021 Ilya Kotov
sv: Pipewire utgång plugin för Audacious
    Copyright 2022 Thomas Lange
    
    Baserad på Pipewire utgång plugin för Qmmp
    Copyright 2021 Ilya Kotov

en: Pla_y CD
sv: Spel_a CD

en: Placement
sv: Placering

en: Play
sv: Spela

en: Play Amiga MODs
sv: Spela Amiga MODs

en: Play/Resume
sv: Spela/Återuppta

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Playback Start
sv: Starta uppspelning

en: Player:
sv: Spelare:

en: Playlist
sv: Spellista

en: Playlist Manager
sv: Spellisthanterare

en: Playlist Manager ...
sv: Spellistahanterare ...

en: Playlist _Manager ...
sv: Spellists_hanterare ...

en: Playlist mode.
sv: Spellistsläge

en: Playlist:
sv: Spellista:

en: Please wait ...
sv: Vänta ...

en: Polyphase (best)
sv: Polyfas (bäst)

en: Pre_vious
sv: Före_gående

en: Preamp
sv: Förförstärkare

en: Prepend track number to file name
sv: Förordna spårnummer för filnamn

en: Presets:
sv: Förinställningar:

en: Press a key combination inside a text field.
sv: Tryck en tangentkombination inuti ett textfält.

en: Press a key combination inside a text field.
    You can also bind mouse buttons.
sv: Tryck en tangentkombination i ett textfält.
    Du kan också binda musknapparna.

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Album
sv: Föregående album

en: Previous Playlist
sv: Föregående spellista

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Public Radio
sv: Offentlig radio

en: Publisher
sv: Utgivare

en: PulseAudio Output
sv: PulseAudio-utgång

en: Qt Interface
sv: Qt-gränssnitt

en: QtMultimedia Audio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
sv: QtMultimedia Audio Output Plugin för Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    
    Baserat på SDL-utgångsinsticksmodul för Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren

en: QtMultimedia Output
sv: QtMultimedia-utgång

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Quality (0-1):
sv: Kvalitet (0-1):

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Queue Manager ...
sv: Köhanterare ...

en: Queue Position
sv: Köplats

en: Queue/Unqueue
sv: Lägg till i kö/Ta bort från kö

en: Quick
sv: Snabb

en: Quit
sv: Avsluta

en: R&B and Urban
sv: R&B och Urban

en: R_everse Order
sv: Omvänd o_rdning

en: Raise player window(s)
sv: Höja spelarfönster

en: Randomize List
sv: Slumpmässig lista

en: Rate:
sv: Hastighet:

en: Read speed:
sv: Läshastighet:

en: Read-and-append mode not supported
sv: Läget läs-och-lägg till stöds inte

en: Real transparency (requires X Composite Ext.)
sv: Verklig transparens (kräver X Composite Ext.)

en: Reconnect to LIRC server
sv: Återanslut till LIRC-server

en: Record Stream
sv: Spela in ström

en: Recording off
sv: Inspelning av

en: Recording on
sv: Inspelning på

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh Playlist
sv: Uppdatera spellista

en: Relative X offset:
sv: Relativ X-utjämning:

en: Relative Y offset:
sv: Relativ Y-utjämning:

en: Remo_ve
sv: Ta bor_t

en: Remove All
sv: Ta bort alla

en: Remove Duplicates
sv: Ta bort dubbletter

en: Remove Playlist
sv: Ta bort spellista

en: Remove Selected
sv: Ta bort valda

en: Remove Unavailable Files
sv: Ta bort otillgängliga filer

en: Remove Unselected
sv: Ta bort ovalda

en: Remove _Duplicates
sv: Ta bort _dubbletter

en: Remove _Unavailable Files
sv: Ta bort _otillgängliga filer

en: Ren_ame
sv: _Byt namn

en: Ren_ame ...
sv: Byt n_amn ...

en: Rename Playlist ...
sv: Byt namn på spellista ...

en: Render Style
sv: Renderingsstil

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat count:
sv: Upprepningsantal:

en: Repeat point A set.
sv: Upprepningspunkt A inställd.

en: Repeat point B set.
sv: Upprepningspunkt B inställd.

en: Repeat points cleared.
sv: Upprepningspunkter rensade.

en: Repeat song in endless loop
sv: Upprepa låt i ändlös slinga

en: Rescan library at startup
sv: Skanna om biblioteket vid uppstart

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Reverse List
sv: Omvänd lista

en: Revoke Permission
sv: Återkalla behörighet

en: Roll Up Equalizer
sv: Rulla upp frekvenskorrigeraren

en: Roll Up Player
sv: Rulla upp spelare

en: Roll Up Playlist Editor
sv: Rulla upp spellistsredigerare

en: Rounded Rectangle
sv: Rundad rektangel

en: S-curve steepness:
sv: S-kurvans branthet:

en: SDL Output
sv: SDL-utgång

en: SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
sv: SDL Output Plugin för Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren

en: SID Player
sv: SID-spelare

en: S_huffle
sv: B_landa

en: Sample Rate Converter
sv: Samplingsfrekvensomvandlare

en: Sample Rate Converter Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
sv: Sample Rate Converter Plugin för Audacious
    Copyright 2010-2012 John Lindgren

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Save Locally
sv: Spara lokalt

en: Save and restore volume:
sv: Spara och återställ volymen:

en: Save into custom directory:
sv: Spara i katalog:

en: Save into original directory
sv: Spara i ursprunglig katalog

en: Save volume between sessions.
sv: Spara volymen mellan sessionerna.

en: Scope
sv: Omfattning

en: Scope Style:
sv: Omfattningsstil:

en: Scroll on song change
sv: Bläddra vid låtbyte

en: Scroll song title
sv: Rulla låttitel

en: Scroll song title in both directions
sv: Rulla låttitel i båda riktningarna

en: Se_ttings ...
sv: Ins_tällningar ...

en: Search
sv: Sök

en: Search Library
sv: Sök i bibliotek

en: Search Tool
sv: Sökverktyg

en: Search _Library
sv: Sök i _bibliotek

en: Search and Select
sv: Sök och välj

en: Search entries in active playlist
sv: Sök poster i aktiv spellista

en: Search library
sv: Sök bibliotek

en: Search playlist
sv: Sök efter spellista

en: Seasonal and Holiday
sv: Säsong och semester

en: Seek to %d:%-2.2d / %d:%-2.2d
sv: Söka till %d:%-2.2d / %d:%-2.2d

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select None
sv: Välj ingen

en: Select _All
sv: Välj _alla

en: Select entries in playlist by filling one or more fields. Fields use regular expressions syntax, case-insensitive. If you don't know how regular expressions work, simply insert a literal portion of what you're searching for.
sv: Välj poster i spellistan genom att fylla i ett eller flera fält. Fält använder syntax för regeluttryck, skiftlägeskänslig. Om du inte vet hur vanliga uttryck fungerar, sätt bara in en bokstavlig del av det du söker efter.

en: Select main player window font:
sv: Välj teckensnitt för huvudfönster:

en: Select playlist font:
sv: Välj teckensnitt för spellista:

en: Services
sv: Tjänster

en: Set A-B Repeat
sv: Ställ in A-B-upprepning

en: Set Repeat Point _A
sv: Ställ in upprepningspunkt _A

en: Set Repeat Point _B
sv: Ställ in upprepningspunkt _B

en: Set maximum playback time:
sv: Ställ in längsta uppspelningstid:

en: Set minimum playback time:
sv: Ställ in kortaste uppspelningstid:

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings ...
sv: Inställningar ...

en: Shadow
sv: Skugga

en: Sharp
sv: Skarp

en: Show
sv: Visa

en: Show Equalizer
sv: Visa frekvenskorrigerare

en: Show I_nfo Bar
sv: Visa i_nformationsfält

en: Show Info Bar Vis_ualization
sv: Visa infofältsvisualisering

en: Show Info Bar _Album Art
sv: Visa informationsfält _Skivomslag

en: Show On-Screen-Display
sv: Visa On-Screen-Display

en: Show Playlist Editor
sv: Visa redigerare för spellista

en: Show Remaining Time
sv: Visa återstående tid

en: Show _Menu Bar
sv: Visa _menyfält

en: Show _Remaining Time
sv: Visa _återstående tid

en: Show _Status Bar
sv: Visa _statusfält

en: Show close buttons
sv: Visa stäng-knappar

en: Show column headers
sv: Visa kolumnrubriker

en: Show entry counts
sv: Visa inmatningsantal

en: Show peaks
sv: Visa toppar

en: Show playback controls
sv: Visa uppspelningskontroller

en: Show playlist tabs:
sv: Visa spellistflikar:

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Shuffle by Albu_m
sv: Blanda på albu_m

en: Shuffle by Album
sv: Blanda album

en: Silence Removal
sv: Avlägsnande av tystnad

en: Silence Removal Plugin for Audacious
    Copyright 2014 John Lindgren
sv: Silence Removal Plugin för Audacious
    Copyright 2014 John Lindgren

en: Sine tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000 Hz tone and a 2005 Hz tone
sv: Sine tone generator av Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Ändrad av Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    För att använda det, lägg till en webbadress: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    t.ex. tone://2000;2005 to play a 2000 Hz tone and a 2005 Hz tone

en: Single mode.
sv: Singelläge.

en: Size (bytes)
sv: Storlek (byte)

en: Skip leading silence
sv: Hoppa över inledande tystnad

en: Skip trailing silence
sv: Hoppa över avslutande tystnad

en: Skip/repeat samples
sv: Hoppa över/upprepa samplingar

en: Slow
sv: Långsam

en: Slow detection weight is the relative weight
    of a long term average detection when compared
    to the actual, faster loudness detection.
    A value of zero gives a more radio-like sound
    where soft passages get "pulled up" more quickly,
    a value of two makes the sound feel less compressed.
sv: Långsam detektionsvikt är den relativa vikten
    av en långtidsgenomsnittlig detektering vid jämförelse
    till den faktiska, snabbare högljuddhet-detektering. 
     Ett värde på noll ger ett mer radioliknande ljud
    där mjuka passager "dras upp" snabbare, 
    ett värde på två gör att ljudet känns mindre komprimerat.

en: Slow detection weight:
sv: Långsam detekteringsvikt:

en: Slowest
sv: Långsammast

en: Smooth
sv: Mjuk

en: Sndio error: Unsupported audio format (%d)
sv: Sndio-fel: ljudformat stöds ej (%d)

en: Sndio error: sio_open() failed
sv: Sndio-fel: sio_open() misslyckades

en: Sndio error: sio_setpar() failed
sv: Sndio-fel: sio_setpar() misslyckades

en: Sndio error: sio_start() failed
sv: Sndio-fel: sio_start() misslyckades

en: SoX Resampler Plugin for Audacious
    Copyright 2013 Michał Lipski
    
    Based on Sample Rate Converter Plugin:
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
sv: SoX Resampler Plugin för Audacious
    Copyright 2013 Michał Lipski
    
    Baserad på Sample Rate Converter Plugin:
    Copyright 2010-2012 John Lindgren

en: Solid
sv: Fast

en: Song Change
sv: Låtbyte

en: Song Info
sv: Låtinformation

en: Song Info ...
sv: Låtinformation ...

en: Song _Info ...
sv: Låt_information ...

en: Sort List
sv: Sortera lista

en: Sort Se_lected
sv: Sortera va_lda

en: Sort Selected
sv: Sortera valda

en: Spectrum Analyzer
sv: Spektrumanalysator

en: Speed and Pitch
sv: Hastighet och tonhöjd

en: Spline (good)
sv: Spline (bra)

en: Split title into artist and title on chars
sv: Dela upp titel i artist och titel vid tecken

en: Status Icon
sv: Statusikon

en: Status Icon Plugin
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
sv: Status Icon Plugin
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    Denna insticksmodul ger en statusikon, placerad i
    systemfältet av fönsterhanteraren.

en: Status Icon Plugin (partial port for Qt interface)
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Copyright 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
sv: Status Icon Plugin (partiell port för Qt-gränssnitt)
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Copyright 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    Denna insticksmodul ger en statusikon, placerad i
    systemfältet av fönsterhanteraren.

en: Step backward
sv: Steg bakåt

en: Step forward
sv: Steg framåt

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop A_fter This Song
sv: Stoppa e_fter denna låt

en: Stop After This Song
sv: Sluta efter den här låten

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Stopping after song.
sv: Stoppar efter låt.

en: Store fetched lyrics in local cache
sv: Lagra hämtade låttexter i lokal cache

en: Stream Tuner
sv: Strömstämmare

en: Stream name:
sv: Ström namn:

en: Strictly enforce minimum bitrate
sv: Strikt tillämpa minsta överföringskapacitet

en: Style:
sv: Stil:

en: Tact Generator
sv: Taktgenerator

en: Tact generator: %d bpm
sv: Taktgenerator: %d slag/minut

en: Tact generator: %d bpm %d/%d
sv: Taktgenerator: %d slag/minut %d/%d

en: Tags
sv: Taggar

en: Talk
sv: Prat

en: Target level:
sv: Målnivå:

en: The JACK server requires a sample rate of %d Hz, but Audacious is playing at %d Hz.  Please use the Sample Rate Converter effect to correct the mismatch.
sv: JACK-servern kräver en samplingshastighet på %d Hz, men Audacious spelar på %d Hz.  Använd Sample Rate Converter-effekten för att korrigera felmatchningen.

en: The Scrobbler plugin could not be started.
    There might be a problem with your installation.
sv: Scrobbler-insticksmodulen kunde inte startas.
    Det kan finnas ett problem med din installation.

en: Themes
sv: Teman

en: There was a problem contacting Last.fm.
sv: Det var ett problem med att kontakta Last.fm.

en: These settings will take effect when Audacious is restarted.
sv: Dessa inställningar träder i kraft när Audacious startas om.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sv: Detta program är fri programvara; du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 3 eller (om du så vill) någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program; om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Threshold:
sv: Tröskel:

en: Time Div:
sv: Tids division:

en: Timing (ms)
sv: Tidtagning (ms)

en: Title
sv: Titel

en: Title Change
sv: Titeländring

en: Title:
sv: Titel:

en: Title: %t
    Author: %a
    From: %f
    Tracker: %T
    Comment: %C
    Chip type: %c
    Stereo: %s
    Loop: %l
    Chip freq: %F
    Player Freq: %P
    Year: %y
sv: Titel: %t
    Författare: %a
    Från: %f
    Spårare: %T
    Kommentar: %C
    Chip-typ: %c
    Stereo: %s
    Slinga: %l
    Chip-frekvens: %F
    Spelarens frekvens: %P
    År: %y

en: To import your music library into Audacious, choose a folder and then click the "refresh" icon.
sv: För att importera ditt musikbibliotek till Audacious, välj en mapp och klicka sedan på ikonen "uppdatera".

en: To repeat forever, set the repeat count to -1.
sv: För att upprepa för evigt, ställ in upprepningsantalet till -1.

en: Toggle player window(s)
sv: Växla spelarfönster

en: Toggle repeat
sv: Växla upprepa

en: Toggle shuffle
sv: Växla blandning

en: Toggle stop after current
sv: Växla stoppa efter aktuell

en: Tone Generator
sv: Tongenerator

en: Tone Generator:
sv: Tongenerator:

en: Too many redirects
sv: För många omdirigeringar

en: Top 500 Stations
sv: Topp 500 stationer

en: Track
sv: Spår

en: Track %d is a data track.
sv: Spår %d är ett dataspår.

en: Track %d not found.
sv: Spår %d kunde inte hittas.

en: Transparency
sv: Genomskinlighet

en: Transpose:
sv: Transponera:

en: Treble:
sv: Diskant:

en: Trigger
sv: Utlösare

en: Triggers OSD when a playlist entry is played.
sv: Startar OSD när en spellistspost spelas.

en: Triggers OSD when playback is paused.
sv: Startar OSD när uppspelningen pausas.

en: Triggers OSD when playback is unpaused.
sv: Startar OSD när uppspelningen återupptas.

en: Triggers OSD when the song title changes (for internet streams).
sv: Startar OSD när låttiteln ändras (för internetflöden).

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Ultra High
sv: Ultra hög

en: Unable to fetch %s
sv: Det gick inte att hämta %s

en: Unable to parse %s
sv: Kan inte tolka %s

en: Unarchived Winamp 2.x skin
sv: Oarkiverat Winamp 2.x skal

en: Undock
sv: Avdocka

en: Unknown HTTP error
sv: Okänt HTTP-fel

en: Unsupported disk type.
sv: Ogiltig typ av skiva.

en: Upmix to
sv: Upmix till

en: Use CD-Text
sv: Använd CD-text

en: Use CDDB
sv: Använd CDDB

en: Use HTTP instead of CDDBP
sv: Använd HTTP istället för CDDBP

en: Use S-curve fade
sv: Använd S-kurva toning

en: Use accurate length calculation (slow)
sv: Använd exakt längdberäkning (långsam)

en: Use alternate device:
sv: Använd alternativ enhet:

en: Use bit perfect audio (adapt device sampling rate)
sv: Använd bit perfekt ljud (anpassa enhetens samplingsfrekvens)

en: Use bitmap fonts (supports ASCII only)
sv: Använd bitmappsteckensnitt (stöder endast ASCII)

en: Use bold font for column headers
sv: Använd fetstil för kolumnrubriker

en: Use embedded lyrics (from Lyrics tag)
sv: Använd inbäddade sångtexter (från Låttexter-taggen)

en: Use exclusive mode
sv: Använd exklusivt läge

en: Use only when song length is unknown
sv: Använd endast när låtlängden är okänd

en: Use rate mappings
sv: Använd hastighetskartläggningar

en: Use steep filter
sv: Använd brant filter

en: Use symbolic icons in toolbar
sv: Använd symboliska ikoner i verktygsfältet

en: VBR quality level:
sv: VBR-kvalitetsnivå:

en: VTX Decoder
sv: VTX-avkodare

en: VU Meter
sv: VU-mätare

en: VU Meter Plugin for Audacious
    Copyright 2017-2019 Marc Sánchez Fauste
sv: VU Meter Plugin för Audacious
    Copyright 2017-2019 Marc Sánchez Fauste

en: VU Meter Style:
sv: VU-mätarstil:

en: Vertical lines
sv: Vertikala linjer

en: Very High
sv: Mycket hög

en: View
sv: Visa

en: Visualization
sv: Visualisering

en: Visualization type:
sv: Visualiseringstyp:

en: Visualizations
sv: Visualiseringar

en: Voice Removal
sv: Röstavlägsnande

en: Voiceprint / VU meter
sv: Röstavtryck / VU-mätare

en: Voiceprint Coloring:
sv: Röstavtrycksfärgning:

en: Volume Down
sv: Volym Ner

en: Volume Up
sv: Volym Upp

en: Volume _Down
sv: Volym _Ner

en: Volume _Up
sv: Volym _Upp

en: Volume down
sv: Volym ner

en: Volume up
sv: Volym upp

en: Volume:
sv: Volym:

en: Volume: %d%%
sv: Volym: %d%%

en: Vortex file format player by Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    Based on in_vtx.dll by Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Audacious plugin by Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>
sv: Vortex filformat spelaren genom Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru> 
    Baserat på in_vtx.dll av Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>  
    Audacious-insticksmodul av Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>

en: Wait before reconnecting:
sv: Vänta innan du ansluter igen:

en: WavPack Decoder
sv: WavPack-avkodare

en: Win32 waveOut Plugin for Audacious
    Copyright 2016 John Lindgren
sv: Win32 waveOut Plugin för Audacious
    Copyright 2016 John Lindgren

en: Winamp Classic Interface
sv: Winamps klassiska gränssnitt

en: Windowed sinc
sv: Fönsterfönster

en: Working ...
sv: Arbetar ...

en: XML Shareable Playlists (XSPF)
sv: XML-delbara spellistor (XSPF)

en: Year
sv: År

en: You can use the following format codes, which will be replaced before running the command.
    Not all are useful though for the song-stopped or end-of-playlist command.
sv: Du kan använda följande formatkoder, som kommer att ersättas innan du kör kommandot.
    Alla är dock inte användbara för kommandot stoppad låt eller spellistas slut.

en: You need to allow Audacious to scrobble tracks to your Last.fm account.
sv: Du måste tillåta Audacious att skrobbla spår till ditt Last.fm-konto.

en: Your scrobbles are being saved on your computer temporarily.  They will be submitted as soon as Audacious is allowed access.
sv: Dina skrobblingar sparas tillfälligt på din dator. De kommer att skickas så snart Audacious får tillgång.

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add CD
sv: _Lägg till CD

en: _Add Files ...
sv: _Lägg till filer ...

en: _Add Folder ...
sv: _Lägg till mapp

en: _Add to Playlist
sv: _Lägg till spellista

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Clear Repeat Points
sv: _Rensa upprepningspunkter

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Create Playlist
sv: _Skapa spellista

en: _Equalizer ...
sv: _Frekvenskorrigerare ...

en: _Export ...
sv: _Exportera ...

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Find ...
sv: _Hitta ...

en: _Import ...
sv: _Importera ...

en: _Jump to Song ...
sv: _Hoppa till låt ...

en: _Log Inspector ...
sv: _Logginspektör ...

en: _New
sv: _Ny

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open Containing Folder
sv: _Öppna innehållande mapp

en: _Open Files ...
sv: _Öppna filer ...

en: _Open Folder ...
sv: _Öppna mapp ...

en: _Output
sv: _Utgång

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: _Play
sv: _Spela

en: _Play/Resume
sv: _Spela/Återuppta

en: _Playback
sv: _Uppspelning

en: _Queue Manager ...
sv: _Köhanterare ...

en: _Queue/Unqueue
sv: _Lägg till i kö/Ta bort från kö

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Random Order
sv: _Slumpmässig ordning

en: _Record Stream
sv: _Spela in ström

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Refresh Selected
sv: _Uppdatera valda

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Rename ...
sv: _Byt namn ...

en: _Repeat
sv: _Upprepa

en: _Services
sv: _Tjänster

en: _Settings ...
sv: _Inställningar ...

en: _Sort
sv: _Sortera

en: _Stop
sv: _Stoppa

en: _View
sv: _Visa

en: _Visualizations ...
sv: _Visualiseringar ...

en: all monitors
sv: alla skärmar

en: by
sv: av

en: dB/second
sv: dB/sekund

en: lossless
sv: felfri kompression

en: lossy
sv: destruktiv komprimering

en: lossy (hybrid)
sv: destruktiv komprimering (hybrid)

en: monitor %i
sv: skärm %i

en: note numbers
sv: notnummer

en: of this genre
sv: av denna genre

en: on
sv: på

en: ports if input has fewer channels
sv: portar om ingången har färre kanaler

en: seconds
sv: sekunder

en: semitones
sv: halvtoner

en: sequenced
sv: sekvensierad

en: variable
sv: variabel
